مطالب مرتبط:
عکس ؛ بازیکن رقیب پرسپولیس زمین گیر شد !
زمین لرزه هجدک کرمان را لرزاند
عکس ؛ بازیکن رقیب پرسپولیس زمین گیر شد !
فیلم پدر بنیتا: سارق دخترم 50 متر منو کشید رو زمین...
ترفندی که این بار استقلال را زمین نزد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 مرداد 1396 ساعت 12:552017-08-13پزشكي

چرا حال زمین خوب نیست؟


«کره زمین اصلا وضعیت خوبی ندارد و گرم شدن کره زمین و رشد جمعیت مهم ترین دلایل آن است» این توصیف دکتر طراوتی، فعال محیط زیست، از وضعیت این روزهای زمین است؛ - کره زمین اصلا وضعیت خوبی ندارد و گرم شدن کره زمین و رشد جمعیت مهم ترین دلایل آن است این توصیف دکتر طراوتی، فعال محیط زیست، از وضعیت این روزهای زمین است؛ زمینی که حال خوبی ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر طراوتی پزشک است و طبابت می کند، اما طبابت او محدود به بیماران نمی شود، وی علاوه بر درمان بیماران تلاش های بسیاری برای درمان زمین کرده است؛ زمینی که به شدت بیمار است.

وی با همراهی همسرش(دکتر فرزانه بهار) تاکنون موفق به ترجمه 14 کتاب محیط زیستی شده است، کتاب هایی مانند وضعیت جهان ، برای چند نفر جا هست؟ ، نجات محیط زیست (پِلن (B4.

0 و گذار بزرگ .

از دیگر فعالیت های محیط زیستی او می توان به راه اندازی موسسه زیست محیطی طراوت بهار در سال 79 اشاره کرد که با هدف ارتقای دانش محیط زیستی فعالیت می کند.

دکتر حمید طراوتی با حضور در تحریریه خبرگزاری دانشجویان ایران، به بررسی آخرین وضعیت زیست محیطی ایران و جهان پرداخت که بخش نخست این گفت وگو در ادامه می آید؛ طراوتی با اشاره به آخرین وضعیت زیست محیطی کره زمین، اظهار کرد: کره زمین اصلا وضعیت خوبی ندارد و علت آن در حال حاضر دو مسئله گرم شدن کره زمین و رشد جمعیت است.

سرمایه داری متهم اصلی بحران محیط زیست وی با بیان علل ایجاد بحران در محیط زیست، ادامه داد: عظمت سرمایه داری که از قرن 18 به وجود آمد و اندیشه هایی که قصد توجیه وضعیت موجود را داشتند از مهم ترین دلایل شروع محیط زیست است.

این فعال زیست محیطی افزود: مهم ترین آن اندیشه های لیبرالیستی و بورژوایی بود که ناشی از تفکرات آدام اسمیت بود و حرف آن ها این بود که بگذار باشد؛ بگذار بگذرد یعنی به فعالیت های مردم کاری نداشته باشیم و بگذاریم آدم ها هریک به دنبال منافع خودشان بروند و معتقد بودند انسان ها برای اینکه به منافع خودشان برسند باید به منافع دیگران هم توجه کند.

وی تصریح کرد: بنابراین سرمایه داران معتقد بودند بهترین کار این است که دولت هیچ دخالتی در اموری مانند اقتصاد نکند و هرکاری که افراد برای توسعه کسب و کار و پیشرفت اقتصادی خود می کنند، درست است، در اینجا تنها در نقش کار و سرمایه تبادل نظر می شد و کسی به منابع طبیعی توجهی نداشت.

طراوتی با اشاره به اینکه سرمایه داران معتقد بودند که منابع طبیعی با توجه به سختی دسترسی و کم یابی قیمتی دارند و نیروی کار هم این منابع را به ارزش تبدیل می کند، خاطرنشان کرد: اما در این میان کسی به اینکه این طبیعتی که با کار بر روی آن را به ارزش تبدیل کرده اند چه می شود فکری نمی کرد.

وی ادامه داد: برای نمونه زغال سنگ تا وقتی در زمین باشد هیچ ارزشی ندارد، اما هنگامی که با کار آن را بیرون می کشید، ارزش پیدا می کند و هنگامی که آن را می فروشید و سود می برید، افرادی که آن را خریداری کرده و آن را می سوزانند، این سوزاندن گرما تولید کرده و کره زمین را نابود می کند و کسی مسئول آن نیست، همچنین کسی به آن طبیعتی که زغال سنگ را از دل آن بیرون آورده اند نیز کار نداشت.

رییس موسسه زیست محیطی طراوت بهار با بیان اینکه از طرف دیگر سوسیالیست ها و سایر اندیشه های سیاسی به سقوط سرمایه داری خوشبین بودند، عنوان کرد: این گروه ها نیز معتقد بودند سرمایه داری به علت اینکه دچار بحران های ادواری است بالاخره سقوط می کند، اما آن ها نیز هیچ توجهی به محیط زیست نداشتند، اما آن طور که آن ها فکر می کردند نشد و سرمایه داری با تعبیه مکانیزم هایی از بحران های به وجود آمده عبور کرد و خودش را از سقوط حفظ کرد.

وی با تاکید بر اینکه آنچه که امروز جهان با آن رو به روست نتیجه رشد سرمایه داری است، گفت: هرچه سرمایه داری رشد کرده است تغییرات بزرگ تری در کره زمین ایجاد کرده است، در دوران سرمایه داری بورژوازی موجب رفاه بسیاری شده است، اما در عین حال تغییرات بزرگی را نیز در کره زمین ایجاد کرده است که مرتبا در طول تاریخ سرعت گرفته است و این سرعت گرفتن تغییرات در طول تاریخ از ظرفیت کره زمین فراتر رفته است.

زمین تحمل این رشد جمعیت را ندارد طراوتی با اشاره به افزایش جمعیت جهان در سال های گذشته، اظهار کرد: در سال 1950 جمعیت جهان 2.

5 میلیارد نفر بود که در 1970به 3.

7 میلیارد نفر رسید و بعد از آن هر 13 سال یک میلیارد به جمعیت جهان اضافه شده است و در حال حاضر به 7.

4 میلیارد نفر رسیده است همچنین در سال 1950 نیجریه 37 میلیون نفر جمعیت داشته است که در سال 2007 به 148 میلیون نفر رسیده، یعنی چهار برابر شده است و در این مدت تعداد دام در آین کشور از 6 میلیون به 302 میلیون راس رسیده است؛ هر طبیعتی باشد طاقت نمی آورد.

وی ادامه داد: رشد جمعیت، قدرت تخریب تکنولوژی و گستردگی آن و افزایش تقاضایی که در بشر ایجاد شده است موجب شده اند که به قدری فشار به محیط زیست کره زمین بیاید که نتواند تحمل کند.

بحران جمعیت مغفول مانده است این فعال محیط زیست مغفول ماندن بحران جمعیت را مسئله اصلی جهان در حال حاضر عنوان کرد و تصریح کرد: در این زمینه در کنفرانس ریو از جمعیت تنها به صورت فرعی صحبت شد، اما بعد از آن در سال 1994 در کنفرانس قاهره مختص جمعیت برگزار شد و قوانینی برای پیشگیری از افزایش بی رویه جمعیت تصویب شد، اما کسی آن را رعایت نکرد و در حال حاضر نیز موضوع جمعیت به کلی فراموش شده و هنگامی که صحبت از بحران های محیط زیستی مانند کمبود آب، کمبود و فرسایش خاک و.

می شود کسی به این مساله توجه نمی کند که بخشی از آن به دلیل افزایش تقاضاست.

انتشار بی رویه کربن تعادل جهان را به هم زده است وی موضوع دیگر در محیط زیست را افزایش انتشار گازهای گلخانه ای برشمرد و خاطرنشان کرد: همچنین میزان انتشار گازهای گلخانه ای آنقدر بالا رفته است که اگر هم اکنون تا سال 2050 انتشار گازهای گلخانه ای 80 درصد کاهش پیدا کند بازهم نمی تواند از اثرات مخرب آن جلوگیری کند.

طراوتی با بیان اینکه رشد میزان انتشار کربن تعادل جهان را به هم زده است، عنوان کرد: با وجود اینکه در حال حاضر کشورهای غربی بسیار به محیط زیست توجه می کنند، اما بخش صنعتی غرب آن اقدامی که باید انجام دهد، انجام نمی دهد.

وی اضافه کرد: با رییس جمهور شدن ترامپ نیز مسائل زیست محیطی به کلی زیر سوال رفته و کسی به آن توجه نمی کند، اما واقعیت آن است که اگر به این مسئله رسیدگی نشود تمام کشورهای جهان دچار بحران می شوند و با توجه به اینکه 60 درصد جمعیت جهان در نواحی ساحلی زندگی می کنند، زندگی جمعیت به زیادی به خطر می افتد.

رییس موسسه زیست محیطی طراوت بهار با اشاره به آب شدن یخ های قطبی و بالا آمدن سطح دریا در اثر گرم شدن زمین، تصریح کرد: 150 هزار سال است که یخ قطب شمال آب نشده است، اما در سال 2007 آنقدر گرما زیاد بود که سطح قطب شمال شکاف برداشت یخ ها شکست و از آن سال شرکت های کشتی رانی به دنبال استفاده از قطب شمال به جای کانال پاناما برای ارسال کالا هستند.

بی توجهی به محیط زیست بحران آفرین است وی با تاکید بر اینکه تغییرات بسیار بزرگی در حال انجام است و آنگونه که باید، به آن رسیدگی نمی شود، خاطرنشان کرد: نتیجه این بی توجهی این خواهد بود که هم جمعیت در کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه زیاد می شود و هم گرمای زمین انباشته می شود و این روند دائما بحران ایجاد کرده و خسارت های بسیار سنگین مخصوصا در کشورهای در حال توسعه بر جای می گذارد همچنین در حال حاضر نیز مشکلات زیست محیطی زمینه بسیاری از سختی ها و مشکلاتی مانند جنایات داعش شده است و ما شاهد این هستیم که سیل مهاجران از آفریقا به اروپا می رود.

این فعال زیست محیطی ادامه داد: بنابراین به نفع کشورهای غربی است که با تمام وجود جلوی انتشار کربن در جو را گرفته و به کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه برای کنترل جمعیت کمک کنند.

نقش موثر نهادهای بین المللی در حفاظت از محیط زیست وی با اشاره به میزان موفقیت دولت‎ها و نهادهای بین المللی در جلوگیری از تخریب محیط زیست یا حفظ وضعیت موجود، اظهار کرد: این قضیه دو جنبه دارد که یکی مسئله دولت ها است، در اروپا دولت ها در اثر فشارهایی که بود در حقیقت به صورت شبه سوسیالیستی شدند و در حال حاضر در سوئد، فرانسه و انگلستان تامین اجتماعی بالایی دارند و مردم را حمایت می کنند و اختلاف طبقاتی در این کشورها مانند آمریکا نیست.

طراوتی ادامه داد: این تغییر روند موثر بوده و موجب شد سطح زندگی مردم در یک حدی حفظ شود و خود این از تخریب بیشتر محیط زیست جلوگیری کرد.

وی نهادهای بین المللی به وجود آمده را در جلوگیری از تخریب محیط زیست موثر دانست و تصریح کرد: اولین کنفرانسی که برای محیط زیست برگزار شد در ایران بود که توافق نامه رامسر در آن تصویب شد همچنین کنفرانس بعدی در سوئد برگزار شد و در کنفرانش استکهلم نخست وزیر وقت سوئد بیان کرد که اوضاع عوض شده و باید به چیزی به عنوان محیط زیست توجه کرد و همه این ها تحت تاثیر افرادی همچون راشل کارسون و ارنست فردریک شوماخر بود که تفکر جهان در مورد محیط زیست را تغییر دادند.

این فعال محیط زیست افزود: تحت تاثیر آن برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) به وجود آمد که اولین بخش از سازمان ملل است که مرکز اصلی آن در جهان پیشرفته نبوده و مرکز آن در نایروبی است، برنامه محیط زیست سازمان ملل خیلی کارها کرد و این نهادها برنامه های خوبی اجرا کرده و هرجا که لازم است، ورود می کنند.

بانک ها و شرکت های بزرگ دلیل اصلی تخریب محیط زیست وی با تاکید بر تاثیر مثبت نهادهای بین المللی در جلوگیری از تخریب محیط زیست بر نقش بانک ها و شرکت های بزرگ در جلوگیری از اقدام های بین المللی برای حفظ محیط زیست اشاره کرد و خاطرنشان کرد: اصل قضیه دست بانک ها، شرکت ها و نهادهای بزرگ است که حکومت ها معمولا تحت تاثیر آن ها هستند و مقابله با آن ها بسیار مشکل است.

طراوتی ادامه داد: با وجود تمام اقداماتی که در جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن در حال انجام است، اما بانک ها و شرکت های بزرگ به این مسائل توجه نمی کنند و شاید هنوز متوجه نشده اند که اگر خطر بالا بگیرد زندگی آنان نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

پایبندی جهان به توافق نامه پاریس نتایج خوبی در پی خواهد داشت وی همچنین با اشاره کنفرانس پاریس و تاثیر آن بر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، عنوان کرد: کنفرانس پاریس به دنبال کنفرانس 1992 ریو و 2002 ژوهانسبورگ و با هدف تعیین سهمیه کشورها در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای برگزار شد و در صورتی که کشورها به آن پایبند بمانند نتایج خوبی در پی خواهد داشت.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر باید انتشار سه گیگا تن کربن کاهش پیدا کند تا میزان غلظت گاز کربنیک در جو به میزان استاندارد برسد، گفت: 350ppm حداکثر مقدار غلظت گازکربنیکی است که جو می تواند تحمل کند، بنابراین ما اگر نتوانیم از هر چیز جلوگیری کنیم باید از این جلوگیری کنیم.

وی یادآورشد: رشد سالیانه کربن پیش از این پنج درصد بود و بعد از آن به چهار درصد رسید و در حال حاضر به 0.

6 کاهش یافته است، اما حجم پایه اش بالاست و 0.

6 هم رقم پایینی نیست و ما هرچه تاخیر کنیم این مقدار افزایش پیدا می کند و ممکن است از پس کاهش آن بر نیاییم.

طراوتی با بیان اینکه در حال حاضر غلظت گاز کربنیک جو به حدود 400ppm رسیده است، تصریح کرد: طبق پیش بینی کارشناسان اگر غلظت کربن جو از حدود 400ppm بیشتر شود میزان افزایش دمای کره زمین تا 25 سال آینده به حداقل 2.

5 تا 3 درجه افزایش می یابد و اگر این میزان به 500ppm برسد ممکن است دمای زمین تا حدود پنج درجه نیز افزایش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اگر دمای کره زمین افزایش پیدا کند بسیاری از یخ های کره زمین مانند مناطق قطب شمال و جنوب و جزیره گیرین لند آب می شوند و هنگامی که این حجم از یخ آب شود شهرهای مهم دنیا مانند نیویورک، مسکو یا شانگهای به تدریج زیر آب می روند.

رییس موسسه زیست محیطی طراوت بهار تاثیر دیگر گرمایش زمین را بر مواد غذایی عنوان کرد و گفت: هنگامی که دمای کره زمین یک درصد بالا رود بازدهی محصولات کشاورزی حداقل 10 تا 15 درجه کم می شود همچنین افزایش آتش سوزی ها سبب نابودی منابع غذایی می شود.

جامعه جهانی جلوی ترامپ را بگیرند وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی کاملا این موضوع را درک کرده اند و حاضر هستند کاملا برای آن هزینه کنند، ادامه داد: در این میان اما آمریکا کاری به این حرف ها ندارد و کاری که ترامپ در خروج از توافق نامه پاریس کرد لطمه بزرگی به تلاش های جهانی برای جلوگیری از گرمایش زمین زد و این وظیفه جامعه جهانی است که به صورت همه جانبه با این اقدام مخالفت کرده و از اجرای آن جلوگیری کنند.


کلید واژه ها: محیط زیست - محیط - زیست - زمین - سرمایه - رشد جمعیت - منابع طبیعی - دکتر - بیمار - جمعیت - بیماران - اندیشه - اقتصاد - طبیعی - بحران - ایران - درمان - دانشجویان - خبرگزاری - جهان - هایی - کتاب - انسان ها - اقتصادی - بهترین - پیشرفت - توسعه - ترجمه - موسسه - انسان

آخرین اخبار سرویس:
آرتریت انگشت؛ انواع، علائم و درمان

تُست وانیلی

کم تحرکی دلیل اصلی چاقی و اضافه وزن ایرانی ها

رازهایی که با دانستن آنها لب به قلیان نخواهید زد!

روش ساده برای پاکسازی بدن

خواص درمانی بادام

برای لاغرشدن، رژیم سخت نگیرید؛ استرستان بالا می روﺩ

بیشتر باهوش ها معمولا تنبل هستند!

غذاهای مفید برای بانوان

با درمان دراکولایی جوان بمانید!

فواید سلامتی کدوسبز

مادری که با پر کشیدنش 6 نفر را زندگی دوباره بخشید

هشدار در مورد عوارض مصرف خودسرانه دو داروی مکمل مو

این نکته را حتما در نوزاد خود بررسی کنید

درمان دندان های حساس با عصاره چای سبز

طرز تهیه ی تارت کاسه ای قارچ و پنیر

ایرانیان برای «تانیا» سنگ تمام گذاشتند

مصرف قارچ و سویا نمی تواند جایگزین پروتیین حیوانی شود

درمان سکته مغزی و داستان زالوها!

رنگ ها بر مغز انسان چه تاثیری می گذارند؟

بهترین کشورها برای گردشگری پزشکی

فواید و قدرت خواب عمیق

آمپول ضد بارداری استخوان ها را سست می کند

کمبود ویتامین D را در بدن خود جدی بگیرید

آنچه درباره بیماری سالک باید بدانیم

لزوم انجام بازتوانی اجتماعی برای کسانی که اعتیاد خود را ترک کرده اند

ایرانیان در 50 سالگی چند دندان ندارند؟

چرا در تابستان احساس خستگی می کنیم؟

نقش ویتامین D در 40 بافت بدن

یک هزار و 200 نمونه خون بند ناف در آذربایجان غربی ذخیره شد

آسیب شناسی تبلیغات و اخلاق حرفه ای در رسانه های گروهی/ وقتی دیوار میان خبر و آگهی فرو می ریزد

با بوی بد دهان در کودکان چه کنیم؟

تکذیب شایعه ناسالم بودن آب چاه زمزم/ آب چاه زمزم سالم است

نوشیدنی ضد زوال عقل

چند راهکار ساده برای رهایی از کمر درد +اینفوگرافیک

زالو و درمان سکته مغزی

یافته جدید درباره دیابت

تکذیب شایعه ناسالم بودن آب چاه زمزم / آب زمزم سالم است

مراقب باشید؛ آلزایمر از گوش هم وارد می شود

کمک اورژانس هوایی به یک بیمار ضربه مغزی در ایذه

راهکار طب سنتی برای درمان تیک عصبی صورت

فواید ورزش مرتب

آیا حافظه تان مثل قبل نیست؟ این کار را انجام دهید

کاهش ابتلا به حساسیت ناشی از مصرف غذاهای دریایی

"هپاتیت"؛ مشکل بهداشتی جهان + علایم بیماری

دلیل اصلی تپش های قلب شبانه

میوه ای که قاتل فشارخون است

رییس عملیات پزشکی حج 96 مطرح کرد تکذیب شایعه ناسالم بودن آب چاه زمزم/ آب چاه زمزم سالم است

«درسا» کودک بیمار معروف بابلسر درگذشت

چرا در تابستان احساس خستگی می کنیم؟

شمار موارد وبا در یمن از نیم میلیون گذشت

بی دندانی ایرانیان در پنجاه سالگی

آب زمزم را سمی کرده اند؟

خواص کلاژن برای پوست و مو

آب چاه زمزم سالم است/ کیفیتی بالاتر از آب تهران

شکواییه اقتصادی علیه سیاستمداران

مهدی کروبی اعتصاب غذا کرد

انتصاب کارشناس مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

نتصاب کارشناس مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

آشنایی با روش تهیه باسلوق میوه ای

اگر این 8 علامت را در خود مشاهده کردید، احتمالا ریه شما در معرض خطر است

پنکک اِگ ناگ ادویه دار

10 درصد از مرگ ومیرهای کشور به دلیل دیابت است/ نقش آموزش در پیشگیری و کاهش هزینه دیابت

7 عادت ناسالم بعد از غذا خوردن

روزیاتو: 8 چیزی که همیشه در مورد آن ها شنیده اید اما شاید هرگز خودشان را ندیده باشید

بهترین مسکن برای تسکین دندان درد را بشناسید

نوشیدنی که پوست را صاف و وزنتان را کم می کند+ طرز تهیه

نقش حیوانات خانگی در درمان افسردگی

سلولیت را می توانید با 7 تکنیک ساده در عرض یک ماه از بین ببرید

چطور دندان های سالم تری داشته باشیم؟

با این روش ها چربی بسوزانید و وزن خود را کاهش دهید

جدیدترین روش علمی برای رشد مجدد مو

راه اندازی سی تی اسکن جدید در بیمارستان فرقانی قم

10 ماده غذایی گیاهی برای سلامت کلیه ها

این سرطان ها افراد چاق را قربانی می کنند

فریتاتا کلم

چرا در طول روز احساس خواب آلودگی می کنم؟

در چه مواردی باید به متخصص پوست مراجعه کنیم؟

خارج کردن توده 10 کیلویی از بدن یک بیمار در کرج

9 خوراکی گیاهی، پاک کننده کبد از سموم

اگر مرتب جوش می زنید این مطلب را بخوانید

5 ترفند جذاب برای باهوش تر شدن

اسامی داروهای لاغری غیرمجاز ماهواره ای و اینترنتی

نماینده مخالف وزیر بهداشت: واردات لنز داخل چشمی از آمریکا در انحصار کیست؟

اولین کنگره بین المللی استانداردهای تجهیزات پزشکی برگزار می شود

راه اندازی مرکز درمان ناباروری در خراسان شمالی

تولید نان چاودار تقلبی با جایگزینی مالت/ دلایل کاهش ماندگاری نان ها

مهدی کروبی اعتصاب غذا کرد

اسامی داروهای لاغری غیرمجاز ماهواره ای و اینترنتی

در چه مواردی باید به متخصص پوست مراجعه کنیم؟

هشدار درباره آلودگی برخی مکمل های غذایی خارجی

متولدین چه ماهی 100 سال عمر می کنند

جلوگیری از چین و چروک پوست و دور چشم با درست خوابیدن

دلیل احساس رخوت و بی حالی در اثر گرما

راه اندازی سی تی اسکن جدید در بیمارستان فرقانی قم

چطور دندان های سالم تری داشته باشیم؟

جراحی های زیبایی؛ زیبا دوستی یا مد گرایی

با دلایل بسیار ساده پف دور چشم آشنا شوید

کشف روشی عجیب برای درمان سقط جنین

راه اندازی مرکز درمان ناباروری در خراسان شمالی

آغاز به کار کلینیک های سیار دندان پزشکی در مناطق محروم خرمشهر

حادثه مرموز در کمپ ترک اعتیاد اینترنت

میوه و سبزیجات را چگونه برای مدت طولانی تازه نگهداری کنیم؟

جدیدترین روش علمی برای رشد مجدد مو

چگونه به سندرم روده چکه کن پی ببریم و راه های درمان آن

خارج کردن توده 10 کیلویی از بدن یک بیمار در کرج

چند سالگی بهترین سن بارداری است؟

40 درصد از سرطان ها قابل پیشگیری هستند

سرطان هایی که قابل پیشگیری هستند

نوشیدنی که پوست را صاف و وزنتان را کم می کند+ طرز تهیه

اگر قرص هایتان را سروقت بخورید این برنامه به شما پول می دهد!

درمانهای خانگی برای آفت دهان بدون دارو

خارج کردن توده 10 کیلویی از بدن یک بیمار در کرج

دلیل اصلی تپش های قلب شبانه/ لزوم خودداری از خوردن غذای زیاد پیش از خواب

با این روش ها چربی بسوزانید و وزن خود را کاهش دهید

خواص درمانی موز سیاه شده

پشت پرده پنهان گردوهای تازه ای که نباید در تابستان بخورید!

نوشیدنی که پوستتان را صاف و وزنتان را کم می کند+ دستورالعمل

ساخت دارویی برای درمان بدترین نوع سرطان

برگزاری اولین مدرسه تابستانی نورومتد دانشگاه علوم پزشکی تبریز

سرطان های گوارشی در آذربایجان شرقی شیوع بیشتری دارد

مصرف این دارو موجب بروز عفونت در شما می شود

علائم زودرس دیابت را بشناسید؛ درمان دیابت با تشخیص سریع امکانپذیر است

مگس های سفید، مهمان های ناخوانده پایتخت نشینان/ چگونه در برابر عسلک ها سلامت بمانیم؟

اگر مرتب جوش می زنید این مطلب را بخوانید

بهترین زمان برای بچه دار شدن چه وقت است؟

اولین کنگره بین المللی استانداردهای تجهیزات پزشکی برگزار می شود

انتصاب کارشناس مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

راز لاغر شدن و لاغر ماندن ژاپنی ها چیست؟

باوری غلط درباره توانایی شنیدن نوزادان

روزیاتو: 8 چیزی که همیشه در مورد آن ها شنیده اید اما شاید هرگز خودشان را ندیده باشید

چگونه سنگ کیسه صفرا را درمان کنیم؟

خدمت به بیماران در درمانگاه ها و کلینیک های تخصصی + فیلم

رابطه سرما با درد مفاصل

روشی ساده برای پاکسازی بدن

صبحانه ای که شما را جوان نگه می دارد

غذاهایی که باعث نفخ می شوند

جلوگیری از زوال عقل با رویکرد های غیر پزشکی

علت ایجاد سنگ در کیسه صفرا/ افزایش سنگ صفرا با رواج فست فود ها

بعد از غذا خوردن از چه کارهایی باید پرهیز کرد؟

40 درصد از سرطان ها قابل پیشگیری هستند

تفاوت سنکوپ با ایست قلبی چیست؟

بازگشت دوباره بیماری طاعون

درسا دختر بیمار معروف فضای مجازی درگذشت

استفاده از صابون در دوران بارداری، نوزادان را چاق می کند

بهبود زخم در کسری از ثانیه!

سنکوپ، ایست قلبی نیست!

خدمت به بیماران در درمانگاه ها و کلینیک های تخصصی + فیلم

علت ابتلای کودکان به دیابت نوع 2 چیست؟

رشد سریع تر مو با یک ترفند ژاپنی

نسخه ابن سینا برای درمان شب ادراری چیست؟

رحمتی رسما از میناوند شکایت کرد

نیاز به کادر درسالن زیبایی / تبریز

مهدی کروبی اعتصاب غذا کرد

50 هزار معتاد در کشور زیر چرخه درمان قرار گرفته اند

حاملگی بسیار عجیب دختر 3 ساله! +عکس

نتایج آزمون دستیاری پزشکی اعلام شد

مهدی کروبی اعتصاب غذا کرد

این نوشیدنی مانع ابتلای شما به آنفولانزا می شود

معتادان با استفاده از پوشش بیمه ای داروی ترک اعتیاد دریافت می کنند

نتایج آزمون دستیاری پزشکی اعلام شد

ارتباط نوسانات فشارخون با ریسک زوال عقل

حاملگی بسیار عجیب دختر 3 ساله

دستیار پزشک / تبریز

11 علامت که نشان می دهند به اندازه کافی آب نمی نوشید

واکسیناسیون 60 هزار دام علیه بیماری آبله در دیشموک

دیدن رنگها چه تاثیری بر مغز می گذارد؟

عمیق ترین خواب را با خوردن 5 نوع میوه تجربه کنید

چرا در تابستان احساس خستگی می کنیم؟

نجات جان 6 بیمار با عمل اهداء عضو در مشهد

احتمال وجود چشمه حیات در مغز انسان

نماینده مجلس: قاضی زاده هاشمی تحمل مخالفت ندارد و به سرعت از کوره درمی رود

پوست و مو/ بیماری پنهان پشت جوش های صورت

با خوردن این مواد کبد خود را سم زدایی کنید

چگونه با کودکان لجبار رفتار کنیم؟

مردم فریب خدمات بیلیچینگ خانگی را نخورند

عامل مهم ابتلای کودکان به دیابت نوع 2 چیست؟

ارتباط کمبود خواب در کودکان با دیابت نوع دو

راه های مقابله با آلزایمر کدامند؟

مهدی کروبی:یا علنی محاکمه ام کنید یا غذا نمی خورم

فوت یک زائر حج به علت کهولت سن

جراحی های زیبایی؛ زیبا دوستی یا مد گرایی

چرا در طول روز احساس خواب آلودگی می کنم؟

برخی از پزشکان بیماران را به خرید داروهای خارجی تشویق می کنند

جوانان قربانیان اصلی تصادفات جاده ای در جهان

نجات جان 6 بیمار با عمل اهداء عضو

روشی جالب برای درمان آکنه

آغاز به کار کلینیک های سیار دندان پزشکی در مناطق محروم خرمشهر

گزارش وکیل طالبی به AFC به دلیل طلب این بازیکن از تراکتورسازی

عکس:مانکن زن مشهور بدون دندان ومو!

تصاویر:زیباترین موجودات بی جان!

نگاهی به طول عمر موجودات زنـده /از یک ساعت زندگی تا جاودانگی!

ماهی ها و روابط اجـماعی!

نماینده مخالف وزیر بهداشت: واردات لنز داخل چشمی از آمریکا در انحصار کیست؟

بهترین سن برای بچه دار شدن

5 خوراکی که ضامن سلامتی شماست

چگونه به وسیله سیب زمینی از شر موهای سفید خلاص شویم

میخ، فندک و قیچی در معده بیمار! +عکس

باوری غلط درباره توانایی شنیدن نوزادان

ورود بیماری لکه نواری باکتریایی گندم به مزارع لرستان

چرا حال زمین خوب نیست؟

چرا حال زمین خوب نیست؟