مطالب مرتبط:
رشادت شهید حججی نمایش شکوه ملت ایران بود/ بساط داعش را جمع می کنیم/ جنگ در خلیج فارس موجب نابودی رژیم صهیونیستی و زوال قدرت آمریکا می شود/ نرخ تولید موشک افزایش می یابد
بازگشت فاطمیون به افغانستان، بازی در میدان داعش است / افغانستان؛ سکوی پرتاب داعش
آخرین وضعیت از کشتار وسیع شیعیان هزاره در افغانستان
طالبان؛ یکی از 5 چالشی که داعش در افغانستان با آن روبرو است
حمله خمپاره ای به منطقه مسکونی در افغانستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 مرداد 1396 ساعت 04:162017-08-12بين الملل

فرزاد رمضانی بونش علل افزایش حمله داعش بر شیعیان افغانستان


به دنبال شکست داعش در موصل، اکنون داعش تلاش می کند از دشمنی علیه منافع شیعیان به عنوان ابزاری برای اتحاد جریان های مختلف خود در افغانستان بهره گیرد.

- در دو سال اخیر گروه داعش جمعیت شیعیان افغانستان را هدف خود قرار داده است.

در واقع داعش از زمستان سال 1393 به این سو، در 24 استان افغانستان فعالیت داشته است.

در این بین گروه با اعلام ولایه خراسان خلافت اسلامی رسماً فعالیت خود را در قلمرو پاکستان افغانستان خراسان تحت قیادت خلیفه خودخوانده داعش ابوبکر البغدادی آغاز کرد و در نقشه های خیالی خود همواره از پاکستان و افغانستان به عنوان دو سرزمین اصلی خلافت خود نام برده اند و با گذاشتن نام خراسان بر این منطقه آرزوی درازی را برای سیطره بر این منطقه در دل خود ایجاد نمود.

در این بین در واقع داعش خود را دولت معرفی می کند و با استفاده از عناصر چهار گانه یک کشور، مردم، سرزمین، حکومت، حاکمیت، خواهان تصرف سرزمین برای تشکیل حکومت خود خوانده خود را دارد.

در این میان داعش خراسان نیز، با تقلید از همتای خاورمیانه ای خود متوسل به تاکتیک های چریکی مانند حملات انتحاری، قتل های هدف مند و استفاده از تاکتیک های جدید و بی رحمانه تلاش کرده است حضور خود را در افغانستان افزون کند.

در این بین تخمین ها درباره توان عددی داعش داخل افغانستان از 1000 تا 5000 نفر متغیر است.

چنانچه ناتو شمار جنگجویان داعش در افغانستان بین 1000 تا 3000 نفر و بیشتر شامل اعضای پیشین گروه طالبان پاکستان، افغانستان و جنبش اسلامی ازبکستان می داند.

در داخل افغانستان نیز بسیاری معتقدند که 80 درصد این ستیزه جویان پاکستانی و بقیه ی اعضا داعش، بخشی از جنبش اسلامی ازبکستان و اعضای سابق طالبان افغان و عضوهای تازه هستند.

علل افزایش حمله بر شیعیان افغانستان در سالهای گذشته عملیات انتحاری خصوصاً در کابل و هرات برضد شیعیان و مراکز مذهبی آنان، قتل عام تظاهرات جنبش روشنایی، کشتار مردم در مسجد باقر العلوم، مسجد الزهرای کابل تا ترور عالمان دینی شیعه در هرات ، عملیات انتحاری در مسجد و حسینیه جوادیه بکرآباد هرات و کشتار روستای میرزااولنگ ؛ سلسله رخدادهای خصمانه برضد شیعیان افغانستان است.

در این میان علل افزایش حمله بر شیعیان افغانستان را می توان در چندین محور مورد بررسی قرار داد.

نخست.

در واقع همچنان که شخصیت هایی چون حکمتیار به حضور حدود سی هزار نفر افغانستانی در سوریه و عراق توجه کرده است داعش نیز حضور جنگجویان شیعه در سوریه را توجیه مناسبی برای کشتار شیعیان در کابل، می خواند.

در واقع داعش تلاش می کند تا با فشار بر شیعیان در افغانستان شیعیان افغانستان را بر سر دوراهی سخت و دشوار همسویی با سیاست های جمهوری اسلامی در منطقه و یا واگرایی با ایران قرار دهد.

در این زمینه سال گذشته فرمانده داعش در افغانستان اعلام کرد: در صورت پشتیبانی از حکومت بشار اسد حملات تروریستی بر علیه آنها انجام می شود.

در همین راستا نیز در توجیه حمله به تظاهرات شیعیان در ژوییه 2016 در کابل آن را اقدامی تلافی جویانه در برابر فعالیت های شیعیان هزاره افغان علیه داعش در سوریه می داند.

از این منظر حملات بر ضد شیعیان در افغانستان انتقام پشتیبانی جوانان هزاره از دولت بشار اسد در سوریه بود و تا زمانی که آنها از رفتن به سوریه و پشتیبانی از رییس جمهور سوریه دست برندارند، چنین حملاتی ادامه خواهد یافت.

دوم.

در بعد دیگری هر چند در گذشته مناطقی که شیعیان افغانستان در آن ساکن هستند بیش از اندازه مورد بغض و خشم طالبان بوده و کشتارهایی از سوی طالبان صورت گرفت ولی اکنون بخش مهمی از جریان اصلی ورهبران طالبان نگاه خنثی به شیعیان دارند.

چنانچه در حالی که طالبان خود را حنفی می داند ( اکثریت اهل سنت افغانستان پیرو مذهب امام ابوحنیفه هستند) و مذهب عقل گرا و معتدل نگاه مهمی به تسامح و پذیرش دیگران دارد ، بخشی از بدنه اجتماعی و سیاسی افغانستان است ، برای رسیدن به آرمان خود، به نوعی همزیستی با شیعیان نیازمند است.

به همین جهت شیعیان مورد حملات جریان اصلی طالبان قرار نمی گیرند، و حتی گاه در جنایت هایی چون میرزا اولنگ مدعی اند که نقشی ندارند.

در مقابل داعش رویکردی تند و ایدئولوژیک بدین مسئله دارد و ملاحظات بومی طالبان در مورد هزاره ها و شیعیان را ندارد.

به عبارتی همچنان که قبلاً ابومحمد العدنانی سخنگوی داعش اظهار داشت ایران بدترین دشمن داعش محسوب می شود.

در نگاه داعش به شیعه، ایران را به عنوان هسته اصلی و محوری شیعه مورد هدف قرار داده و ایران شیعی به عنوان هسته اصلی مخالفان حکومت اسلامی مورد ادعای داعش به هر نحو ممکن باید مورد هدف قرار گیرد.

لذا داعش تشیع را یکی از اهداف مشروع برای حمله خود می داند.

چنانچه شاخه خراسان داعش نیز شیعیان افغانستان را مرتد می داند و از این دید شیعیان مانع بزرگ حضور و افزایش نفوذ داعش بر افغانستان هستند و بیش ترین مقاومت همه جانبه را سازمان داده اند و داعش هم در مناطق شیعه نشین هیچ زمینه ای برای نفوذ نداشته است.

بنابراین داعش در کنار افزایش حملات سازماندهی شده به شیعیان می تواند عامل ایجاد اختلاف بین شیعه و اهل سنت در افغانستان ، درگیری مذهبی در افغانستان ، کشتن مردم مسلمان و ایجاد اختلاف بین مسلمانان در جهت تقابل بیشتر با شیعه در افغانستان حرکت کند.

سوم.

یکی از مهم ترین انگیزه های داعش را می توان ایجاد پایگاهی برای پرش به برخی کشورهای آسیای میانه و ایجاد پل های ارتباطی همزمان با مناطق قبیله نشین مرزی پاکستان در راستای اهداف و راهبردهای حیاتی داعش یا بقا و گسترش دانست.

از این منظر بسیاری افغانستان را با توجه به ویژگی های خاص و منحصربه فرد آن مقصد بعدی داعش و برخی دیگر این کشور را به عنوان معبری برای عبور تروریست ها به سمت آسیای مرکزی و چین می دانند.

در این سنارویو افغانستان مکانی مناسب برای گسترش سرزمینی داعش محسوب می شود و در این میان این گروه تلاش کرده است با قتل عام شیعیان و یا کوچ دادن آنان به مناطق دیگر مناطقی در شمال و مرکز را در کنترل خود بگیرد.

چنانچه اکنون نیز ارتباط داعش با حزب اسلامی ترکستان و هدایت ایغورها به سمت بنیادگرایی در وضعیتی است که اکنون به نظر می رسد اویغورهای تکفیری در افغانستان در حال جنگ هستند و داعش به دنبال پیوستن عناصر بیشتری از حزب اسلامی ترکستان می باشد و برخی گزارش ها نشان می دهد صدها جنگجوی اویغور در عراق و سوریه وارد افغانستان شده اند.

همچنین نیز حضور شبه نظامیان حرکت اسلامی ازبکستان نیز مد نظر است و این نیروها با توجه به نوع تفاوت با طالبان می توانند.

چهارم.

در شرایطی که از یک سو رقابت میان عربستان و جمهوری اسلامی ایران به اوج خود رسیده ایران، محور جبهه مقاومت بر ضد را در منطقه تشکیل داده ، عربستان و متحدانش عربستان فکر می کنند شیعیان افغانستان در جبهه مقاومت و متحد ایران است.

از سوی دیگر نیز جلب حمایت داعش توسط بازیگران خارجی و ضربه زدن به منافع ایران در افغانستان توسط داعش به عنوان رویکردی مهم تلقی می گرددو در همین راستا گام برمیدارد.

پنجم.

هر چند بسیاری در افغانستان معتقدند آن چه به نام داعش در افغانستان دست به جنایت می زند شعبه یا گروه دیگری از طالبان است که توسط پاکستان تجهیز شده است و بیشتر ناراضیان طالبان و بیرون از کنترل این گروه را در بر می گیرد.

اما نقش مستقیم و غیر مستقیم پاکستان در رشد داعش در افغانستان هم مهم است .

در این نگاه از یک سو پاکستان از گذشته مکانی جذاب برای داعش است و در بعد دیگری عملیات خیبر چهار پاکستان که با هدف جلوگیری از گسترش نفوذ داعش خراسان به خاک پاکستان علیه دولت اسلامی استان های خراسان در واقع از بین بردن ستیزه جویان داعش نیست بلکه راندن آنها به سوی افغانستان است.

ششم.

آنچه که مشخص است با توجه به نوعی درگیری و اختلاف بر سر رهبر گروه داعش در خراسان بین نیروهای آسیای مرکزی، که احتمالاً کمتر از یک سوم از نیروی مبارزه دولت اسلامی استان های خراسان را تشکیل می دهند، و نیروهای بومی افغانستانی و پاکستانی حمله به شیعیان می تواند برمیزان کارآمدی داعش تأثیر گذارد.

همچنین به دنبال شکست داعش در موصل، اکنون داعش تلاش می کند از دشمنی علیه منافع شیعیان به عنوان ابزاری برای اتحاد جریان های مختلف خود در افغانستان بهره گیرد.

نویسنده: فرزاد رمضانی بونش: پژوهشگر و تحلیلگر مسائل منطقه ای فارس انتهای متن/ http://fna.

ir/D0COE9 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: افغانستان - افغان - داعش - شیعیان - پاکستان - عملیات انتحاری - خراسان - انتحاری - اسلامی - افزایش - هرات - ازبکستان - ابوبکر البغدادی - کابل - طالبان - حمله - مسجد - جمعیت شیعیان - سوریه - منطقه - حکومت - خاورمیانه - گروه داعش - پاکستانی - شیعه - مردم - البغدادی - تظاهرات - قتل عام - زمستان

آخرین اخبار سرویس:
کره شمالی: رزمایش آمریکا و کره جنوبی را بی حمانه تلافی می کنیم

آخرین اخراجی ترامپ: آشفتگی شدیدی در کاخ سفید دیده می شود

تعداد تروریست های داعش در شهر تلعفر

کره شمالی، آمریکا و کره جنوبی را تهدید به تلافی بی رحمانه کرد

صفحه اول روزنامه های امروز /عکس

سر آل سعود به سنگ خورد / تسلیم خاموش عربستان در برابر ایران

افشاگری بین المللی درباره زندان های امارات در یمن

همکاری نظامی ایران و ترکیه در سطحی جدید

یک پیشنهاد پیشدستانه برای جنگ با کره شمالی

اطلاعیه جدید ارتش عراق در تلعفر + عکس

اندیشکده آمریکایی: ترکیه و قطر با محور ضدغربی متحد شده اند

اعلام استراتژی تازه آمریکا در افغانستان؛ ترامپ با پاکستان چه خواهد کرد؟

چین: هند مرز غربی دو کشور را بی ثبات کرده است

عکس| ویانا،دختر زیبا و خوش خنده خواننده ی معروف!

کره شمالی، آمریکا و کره جنوبی را تهدید به تلافی بی رحمانه کرد

مواد سمی بمب های شیمیایی تروریست ها در کدام کشورها تولید می شوند؟ +تصاویر

ناوهای آمریکایی باز هم حادثه آفریدند/ ویدئو

کره شمالی، آمریکا و کره جنوبی را تهدید به تلافی بی رحمانه کرد

توقف عملیات های نیروی دریایی آمریکا در جهان

سپاه به تهدید تروریست ها به انجام عملیات در ایران واکنش نشان داد

ناوهای آمریکایی باز هم حادثه آفریدند/ ویدئو

مرگبارترین دریاچه دنیا

تصویر ناسا از خورشید گرفتگی کامل آمریکا

تحلیلی سه رسانه از چرخش خاموش آل سعود

تهدید خطرناک، بی معنی و بیرحمانه کره شمالی علیه استرالیا!

آمریکا سامانه موشک های هسته ای خود را نوسازی می کند

رییس جمهوری پیشین یمن بر اتحاد و همکاری با جنبش انصار الله تاکید کرد

تهدید خطرناک، بی معنی و بیرحمانه کره شمالی علیه استرالیا!

رییس جمهوری پیشین یمن بر اتحاد و همکاری با جنبش انصار الله تاکید کرد

تغییر استراتژی آمریکا در افغانستان

کاهش استفاده از فیلترشکن طی 2سال گذشته در ایران

عملیات مشترک ایران و ترکیه علیه پ ک ک و پژاک

مرگبارترین دریاچه دنیا + عکس

ترامپ: خروج شتابزده از افغانستان به تقویت تروریست ها منجر می شود

وقتی ترامپ هم کسوف را رصد کرد!/اولین تصاویر از خورشیدگرفتگی هیجان انگیز قرن

پوتین سفیر جدید آمریکا را منصوب کرد

زخمی شدن 5 نفر در نزاع دسته جمعی

زخمی شدن 5 نفر در نزاع دسته جمعی

واکنش الازهر به فتوایی در تونس

اصابت راکت به محله دیپلماتیک کابل

یک مقام کاخ سفید با اتهام عضویت در یک گروه نئونازی روبرو است

گزارش رعب آور از تجارت کودکان در چین

خشم صهیونیست ها از همکاری حزب الله و ارتش لبنان

آمریکا سامانه موشک های هسته ای خود را نوسازی می کند

صفحه نخست روزنامه های اقتصادی سه شنبه 31 مرداد

کشف مخفیگاه موشک های ضد هوایی داعش در مرز سوریه توسط ارتش لبنان

صفحه نخست روزنامه های ورزشی سه شنبه 31 مرداد

تیلرسون: هند شریک مهم آمریکا برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه خواهد بود

آمریکا سامانه موشک های هسته ای خود را نوسازی می کند

ترامپ: پاکستان به تروریست ها پناه می دهد

کشته شدن 253 نفر در سیل شمال شرق هند

تصویر ناسا از خورشید گرفتگی کامل آمریکا

وزیر خارجه ترکیه به بغداد و اربیل می رود

آمریکا میلیاردها دلار برای ارتش هزینه می کند

خوشگذرانی بهاره کیان افشار و نیکی مظفری + عکس

صفحه اول روزنامه های سه شنبه 31 مرداد

ترامپ چه خوابی برای افغانستان دیده است؟

عدن، ایستگاه آخر تروریست های اجاره ای

هشدار سئول به عواقب درگیری آمریکا با کره شمالی

کشف موشک ضدهواپیما از مخفیگاه داعش در لبنان

قطر: عربستان حج را سیاسی نکند

شمارش معکوس برای خداحافظی ترامپ

تفکیک جنسیتی در فرانسه رو به افزایش است

اعتراف ترامپ به وجود اختلاف داخلی در آمریکا

لهستان: هرگز مهاجر مسلمان نمی پذیریم !

سرخط روزنامه های مالزی – سه شنبه 31 مرداد

المیادین: عبدالله صالح و انصارالله یمن درباره حل اختلافات به توافق رسیدند

ترامپ: نمی توان با وجود اختلاف داخلی در آمریکا،حافظ صلح جهانی بود

مردم کره جنوبی به رزمایش نظامی این کشور با آمریکا اعتراض کردند

مردم آمریکا از جنگ افغانستان خسته شدند

آزادسازی پنج روستا از تلعفر توسط نیروهای مشترک عراقی

متهم اصلی حمله در بارسلون کشته شد

ترامپ: نمی توان با وجود اختلاف داخلی در آمریکا،حافظ صلح جهانی بود

«کدهای حمایتی» آمریکا از داعش؛ عامل اصلی حوادث تروریستی گوشه و کنار جهان کیست؟

درخواست تغییر نام پایگاه های نظامی آمریکا توسط نمایندگان کنگره

بعد از دانشگاه دوک، دانشگاه آستین هم سه مجسمه جنجالی را برداشت

تاکید روسیه و چین بر افزایش همکاری های خود در سطح منطقه ای

ترامپ: امشب مسیر پیش رویمان را در افغانستان و شرق آسیا طرح می کنم

فرار هزاران غیر نظامی عراقی از تلعفر و مناطق اطراف آن

عکس/ سلفی جالب پوتین در میان جوانان

تصاویر صفحه اول روزنامه های سه شنبه 31 مرداد

سنگال سفیر خود را به قطر باز می گرداند

تصاویر صفحه اول روزنامه های سه شنبه 31 مرداد

سرخط روزنامه های چین - سه شنبه 31 مرداد

کشف موشک ضدهواپیما از مخفیگاه داعش در لبنان

هرویین، منبع درآمد آمریکا برای جنگ در افغانستان

نماینده پارلمان سوریه: به مبارزه با تروریسم تا نابودی کامل آن ادامه می دهیم

تأثیر سفر پرهزینه ملک سلمان بر اقتصاد مغرب

عقب نشینی خاموش سعودی ها برابر ایران

ترامپ از حصارهای مرزی در مرز آمریکا با مکزیک دیدن می کند

ویدیو؛ وصیتنامه داعشی انتحاری در راس بعلبک!

بسته شدن یکی از روزنه های ورود تروریست ها با فتح گذرگاه نصیب/ بحران سوریه بسیار پیچیده و چندلایه است

دستاوردهای دومین روز عملیات آزادسازی تلعفر

دستگیری سرکرده داعش به کمک ارتش لبنان

محمد رضا حاتمی کارویژه تحولات سوریه در امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

همزمان با افزایش تنش ها میان کره شمالی و آمریکا بویینگ موشک بالستیک بین قاره ای جدید برای آمریکا طراحی می کند

رویترز به نقل از مقام آمریکایی: ترامپ با اعزام چهار هزار نیرو به افغانستان موافقت کرد

سازمان ملل:هزاران عراقی در حال فرار از تلعفر هستند

سازمان ملل:هزاران عراقی در حال فرار از تلعفر هستند

اعترافات وحشتناک یک داعشی تسلیم شده

واقعیت پیمانی دوجانبه

کوش آداسی کجاست؟

حملات تروریستی بزرگی همچنان در انتظار اروپاست

زندگی جالب هوپ هیکس از مدل تا مدیر روابط عمومی دونالد ترامپ

بحران تصادف برای ناوهای جنگی آمریکا

حملات تروریستی بزرگی همچنان در انتظار اروپاست

وزارت خارجه چین:رزمایش آمریکا و کره جنوبی به تنش در منطقه دامن می زند

در سقوط یک فروند هواپیمای کوچک در اورگون در آمریکا یک نفر کشته شد

پیامدهای تقابل آمریکا با کره شمالی

پیشنهاد جنجالی محمود عباس به صهیونیست ها

مشاور امنیت ملی آمریکا به دنبال جنگ پیشدستانه با کره شمالی؟

وزیر کشور : ایران نزدیک به 500 میلیون دلار برای بازسازی افغانستان اختصاص داده است

پلیس مهاجم اصلی حمله تروریستی بارسلون را از پای در آورد

سفیر سنگال به قطر بازگشت

تصاویر/ تولید و کسب و کار در کره شمالی

جروزالم پست: آمریکا از «پل زمینی ایران» غافل شد

همه پرسی نافرجام؟

سرنوشت علی زیدان نخست وزیر پیشین لیبی همچنان در هاله ای از ابهام

فشار آمریکا برای قرارنگرفتن نام شرکت های صهیونیستی در لیست سیاه حقوق بشری

دستگیری نویسنده آلمانی ضربه دیگری به روابط سرد آنکارا-برلین

نیروهای عراقی پنج روستا را در جنوب تلعفر آزاد کردند

16 کشته و زخمی در تیراندازی های 10ساعت گذشته در آمریکا

سنگال سفیر خود را به قطر بازگرداند

استیو بنن: هیچ دولتی همچون دولت ترامپ گرفتار نفاق نبوده است

لو رفتن عکس عروسی خواننده مشهور و همسرش/عکس

رییس موساد نتانیاهو را در سفر به روسیه همراهی می کند/ سوریه محور اصلی مذاکرات با پوتین

دستگیری نویسنده آلمانی ضربه دیگری به روابط سرد آنکارا-برلین

ترامپ بدنبال تملک معادن غنی افغانستان است

توافق انصارالله یمن و عبدالله صالح برای حل اختلافات

آتش‎سوزی هتل حجاج در مکه مکرمه

اردن برای بازگشایی گذرگاه مرزی طریبیل با عراق اعلام آمادگی کرد

تاکید شاه اردن و رییس‎جمهور ترکیه بر آغاز مذاکرات جدید سازش

ارتش لبنان از مخفی گاه تسلیحاتی داعش موشک ضدهواپیما کشف کرد

هشدار سئول نسبت به عواقب درگیری احتمالی آمریکا و کره شمالی

حبیب اله ابوالحسن شیرازی رویکرد شورای امنیت در مواجهه با بحران کشور اسلامی سوریه (2016-2011)

دستگیری سرکرده داعش به کمک ارتش لبنان

سران ترکیه و اردن خواهان از سرگیری مذاکرات سازش میان فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی

شکست سیاسی و نظامی عربستان در یمن

فرماندار گوام: تهدیدی متوجه ما نیست

آتش سوزی وسیع در روسیه/ 400 مامور و 9 بالگرد

هزاران شهروند سوری ساکن ترکیه به مناسبت عید قربان به خانه باز می گردند

لبنان یک سرکرده داعش و عامل قتل شماری از نظامیان خود را دستگیر کرد

سخنان رییس جمهوری سوریه نشان دهنده تحولات گسترده در این کشور است

چاوش اوغلو با بارزانی دیدار می کند

اوضاع این جزیره تحت حاکمیت واشنگتن آرام است

عکس|خانم بازیگر پرحاشیه خودش را به چالش کشید!

اروپا خطاب به ترکیه: در انتخابات ما دخالت نکنید

دونالد ترامپ هم در کاخ سفید خورشید گرفتگی را تماشا کرد

معنای توافق نظامی بین ترکیه و ایران

وزیر خارجه ترکیه به بغداد و اربیل می رود

گردان های سیدالشهدای عراق: انتقام خون محسن حججی را از داعش گرفتیم

وزیر امور خارجه ترکیه با رییس اقلیم کردستان عراق دیدار می کند

قلیانی ها حتما بدانند!

انحلال یکی از کمیته های مشاوره کاخ سفید

حملات جنگنده های متجاوز به صعده/ کشته شدن یک نظامی سعودی در نجران

ارتباط درگیریها در اردوگاه عین الحلوه لبنان با تروریستهای سوریه

ناو جنگی آمریکا بعد از 72 سال پیدا شد

فتوشاپ در 100 سال قبل

خشم صهیونیست ها از همکاری حزب الله و ارتش لبنان

برگزاری روز جهانی تنبل در کلمبیا +عکس

آمریکا به دنبال کلاه هژمون سازی از نمد کره شمالی

لاوروف: مذاکرات ایران، روسیه، ترکیه اوایل سپتامبر برگزار می شود

موافقت احتمالی ترامپ با افزایش اندک نظامیان آمریکایی در افغانستان

خشم صهیونیست ها از همکاری حزب الله و ارتش لبنان

سومین روز نبرد با داعش در مرز لبنان و سوریه

پوتین سفیر جدید آمریکا را منصوب کرد

تحولات منطقه محور دیدار اردوغان و شاه اردن

رانش زمین طی هفته های اخیر جان 800 نفر را در جنوب آسیا گرفت

کار ساخت 2 محله یهودی نشین در «الجلیل» کلید خورد

کره شمالی رزمایش جدید آمریکا و کره جنوبی را «تمرین حمله» نامید

انزوای داعش در صحرای شام، مقدمه عملیات آزادسازی دیرالزور

روزنامه های سه شنبه 31 مرداد 96

روزنامه های اقتصادی سه شنبه 31 مرداد 96

ارتش لبنان مقادیر زیادی اسلحه و مهمات به غنیمت گرفت+عکس

روزنامه های ورزشی سه شنبه 31 مرداد 96

شکست پروژه «خاورمیانه جدید» و قماری که آمریکایی ها باختند

یهودیان ارتدوکس افراطی و وضعیت آنان در سپهر سیاست رژیم صهیونیستی

سواحل زیبای بنادر هندیجان نگین خلیج فارس ایران + تصاویر و فیلم

پیشنهاد جنجالی محمود عباس به صهیونیست ها

بازداشت یک سرکرده داعش در عرسال لبنان

مانع تراشی های آمریکا در روند شکست داعش

بدترین تعطیلات ترامپ به پایان رسید

مشکلات ترامپ یکی پس از دیگری از راه می رسد

مسعود طهرانی زاده آمریکا به دنبال کلاه هژمون سازی از نمد کره شمالی

سران ترکیه و اردن خواستار ازسرگیری مذاکرات سازش شدند

آتش ارتش لبنان بر سر داعش در جرود القاع و راس بعلبک

رای الیوم: سخنان بشار اسد از پیروزی قریب الوقوع سوریه حکایت دارد

توقف فعالیت ناوگان دریایی آمریکا در جهان

برخورد یک راکت به قلب منطقه دیپلماتیک در کابل

صفحه اول روزنامه ایران ورزشی چاپ 31 مرداد

صفحه اول روزنامه ورزشی هدف چاپ 31 مرداد

صفحه اول روزنامه همشهری ورزشی چاپ 31 مرداد

صفحه اول روزنامه ابرارورزشی چاپ 31 مرداد

صفحه اول روزنامه ورزشی پیروزی چاپ 31 مرداد

صفحه اول روزنامه ورزشی گل چاپ 31 مرداد

یک پهپاد آمریکایی در جنوب شرق ترکیه سقوط کرد

صفحه اول روزنامه های سه شنبه 31 مرداد

افزایش حملات هوایی روسیه در دیرالزور

هلاکت 20 تن از تروریست های داعشی در شرق تلعفر

فرماندار گوام: هیچ تهدیدی متوجه این جزیره نیست

فرزاد رمضانی بونش علل افزایش حمله داعش بر شیعیان افغانستان

فرزاد رمضانی بونش علل افزایش حمله داعش بر شیعیان افغانستان