مطالب مرتبط:
هزینه پرداختی از جیب بیماران صعب العلاج 11 درصد است/ کاهش 25 درصدی قیمت دارو
نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش
رویترز سایه بحران نفت بر اقتصاد کشورها/ درآمد نفتی ونزوئلا 34 درصد کاهش یافت
آژانس بین المللی انرژی: اوپکی ها 75 درصد و غیراوپکی ها 67 درصد به توافق کاهش تولید پایبند بودند
فارس از شرایط جوی کشور گزارش می دهد بارش های امسال 10 درصد کمتر از پارسال/ گردوخاک کماکان گریبان گیر مردم زابل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 مرداد 1396 ساعت 00:012017-08-12پزشكي

10 درصد از مرگ ومیرهای کشور به دلیل دیابت است/ نقش آموزش در پیشگیری و کاهش هزینه دیابت


رییس مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نقش آموزش در پیشگیری و کاهش هزینه دیابت، - گفت: استان های تهران، سمنان، یزد، اصفهان و فارس و بخشی از گیلان و مازندران و گلستان بیشترین آمار دیابت را دارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو"، فرشاد فرزادفر در حاشیه نخستین نشست تخصصی آکادمی اقتصاد سلامت درباره فعالیت های ایران در حوزه دیابت و هزینه های ناشی از آن گفت: دیابت یک بیماری است که اگر بخواهیم بار خودش را به عنوان بیماری منجر به مرگ در نظر بگیریم شاید حدود 7هزار مورد مرگ ومیر به علت مستقیم دیابت در کشور داشته باشیم.

وی افزود: اما وقتی آن را به عنوان یک ریزفاکتور اعم از بیماری های ناشی از نارسایی کلیه و .

در نظرگیریم؛ حدوداً 135هزار مورد مرگ ومیر را به خود اختصاص می دهد که یعنی 10 درصد از مرگ ومیرهای کشور در رده های جنسی و سنی مختلف به دیابت برمی گردد.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: پراکندگی استانی دیابت هم موضوع دیگری است که شاهد آن هستیم.

تمرکز بیماری دیابت بیشتر در تهران، سمنان، یزد، اصفهان و فارس و بخشی از گیلان و مازندران و گلستان است.

فرزادفر اضافه کرد: به نظر می رسد که هر چقدر به جنوب شرقی، غرب و شرق کشور می رویم بار دیابت کمتر می شود و به سمت مرکز کشور شاهد رشد آن هستیم.

از نظر سنی نیز هرچه که رده سنی 25 سال به بالاتر می رویم آمار دیابت بیشتر می شود و تقریباً در گروه سنی 55 سال به بالا حدود 45 درصد درگیر این بیماری اند.

وی عنوان کرد: طبق تازه ترین آمار عدد دقیقی که داریم 11.

8 درصد جمعیت بالای 25 سال کشور بیمار دچار دیابت هستند که عدد بالایی است و به لحاظ جنسیتی هم به نظر می رسد که خانم ها بیشتر در معرض خطر باشند.

از نظر اقتصادی به نظر می رسد که نزدیک به 9.

5 درصد از کل هزینه های سلامت کشور صرف بیماری دیابت می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این منهای بار غیرمستقیم دیابت است که شامل مجموع هزینه های بیماری های ناشی از دیابت می شود.

این رقم تقریباً مشابه سایر کشورهای دنیا است البته باید در نظر بگیریم که بر فرض وقتی می گوییم 10 درصد هزینه های ناشی از دیابت در آمریکا، داریم درباره 10 درصد از حدود 3هزار میلیارد دلار حرف می زنیم که این رقم با توجه به بودجه و توان اقتصادی هر کشوری رقمی متفاوت است.

جایگاه ایران از نظر مدیریت دیابت فرزادفر درباره جایگاه ایران از نظر مدیریت دیابت، گفت: در زمینه خدمات تخصصی و فوق تخصصی مناسب، ما در کشورمان خدمات مربوطه را ارائه می دهیم، اما نکته این است که ما می خواهیم متمرکز شویم روی خدمات تخصصی و فوق تخصصی ولی در عین حال به علت افزایش شیوع خطر دیابت نیاز به تربیت متخصص بیشتر پیدا می کنیم.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شاید بهتر باشد که ما در کنار تربیت متخصص و نه به جای آن، توجه به آموزش و پیشگیری های لازم برای ابتلای به دیابت را هم داشته باشیم.

وی تصریح کرد: به تجربه می توان گفت که بهورزها قابلیت این را دارند که جلوی افزایش آمار خطر ابتلا به دیابت را بگیرند یا به کنترل آن در بیماران مبتلا کمک کنند.

فرزادفر افزود: عوامل تأثیر گذار در رشد دیابت شامل افزایش وزن، مصرف کربوهیدرات و شیرینی جات و نداشتن تحرک و فعالیت فیزیکی کافی است که در کشور ما حدود 75 درصد افراد فعالیت کافی بدنی برای برخورداری از سلامت را ندارند؛ لذا آموزش برای پیشگیری امری بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در همین راستا بود که کمیته ملی کنترل بیماری های غیرواگیر در وزارت بهداشت به ریاست وزیر بهداشت و به نایب رییسی دکتر لاریجانی تشکیل شد و این کمیته یک سند ملی را با عنوان سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری دیابت تدوین کرد که رسیدن به همین اهداف را تعیین کرده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: این سند توسط رییس جمهور و مجلس تأیید شد و 9 وزیر هم آن را امضا کرده اند و مارگارت چان، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، هم آن را مورد تأیید قرار داده است.

این سند نهایی شده و در حال حاضر استان ها از روی این سند در حال تنظیم سندهای استانی خود هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره نقش و تاثیرگذاری سازمان های ذی ربط در مدیریت هزینه های دیابت گفت: در بخشی از آن دولت تاثیرگذار است و یک قسمت هم سازمان های مردم نهاد و بخشی نیز سازمان ها و شرکت هایی مثل نوونوردیسک که صرفاً یک شرکت تولید دارویی نیست و در این زمینه ها هم خدمات عام المنفعه ای را در برنامه دارد.

وی عنوان کرد: در واقع تاثیرگذاری و اقدامات هر کدام از این بخش ها باید جداگانه دیده شوند.

در دولت تا جایی که می دانم وزارت بهداشت و معاونت آن اقداماتی کردند و اسنادی در این مورد دارند که در جای خود قابل بحث است، اما چیزی که می دانم اینکه هدف همین است تا یک قسمتی را خود مردم برعهده گیرند.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عده ای از آنها کسانی هستند که خودشان یا نزدیکان شان با این بیماری درگیرند و انگیزه بسیاری دارند که در این زمینه وارد شوند.

چنین سازمان دهی هایی در ایران پا گرفته و رو به جلو است و اگر بتوان مردم را جذب کرد و از طریق منابعی که از سوی مردم هست و نه از سوی دولت، شاید تاثیرگذاری آن در جاهایی از خود دولت ورود کرده است هم بیشتر باشد.

فرزادفر تصریح کرد: در جاهایی هم شرکت های داروسازی که برای خود مسئولیت های اجتماعی قائل هستند می توانند در شکل گیری و جهت دهی چنین تشکل ها و جریان های مردم نهادی مفید باشند.

مراکز تحقیقاتی در کشور نیز باید با مردم بیشتر در ارتباط باشند و بتوانند راه ها و برنامه هایی را که در کنترل دیابت کشور تاثیرگذار است برای آنها تبیین بکنند که فکر می کنم این سازمان دهی در حال شکل گیری است، اما هنوز با آنچه که باید به آن برسیم فاصله داریم.

راهکارهای جدید کنترل دیابت کشور وی درباره راهکارهای جدید کنترل دیابت کشور و تأثیر ثبت اطلاعات در راهکارهای جدید مدیریتی گفت: یک کار که در وزارت بهداشت انجام شد، سندی است با عنوان چارچوب ملی ارائه خدمات به بیماران دیابت که این سند در واقع هدف هایی را تعیین کرده است که طبق آن تا سال 2025 به عنوان مثال تعداد بیماران دارای دیابت تحت کنترل کشور از رقم 12 درصد کنونی به چیزی حدود 70 درصد برسد.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: در واقع حدود 6 یا 7 هدف اصلی تعیین شده است که این سند بیش از 20 استاندارد برای آنها تعریف کرده است و برای اینکه به این استانداردها برسیم باید دیتا جمع کنیم و به همین دلیل کمیته ای با عنوان کمیته پایش پیشرفت سند ایجاد شد که مسئولیت آن با من است و کار آن، جمع آوری داده ها از سراسر کشور تا بر اساس داده ها ببینیم که آیا به این اهداف که باید می رسیدیم، دست یافته ایم؟ فرزادفر افزود: این تدوین سندها و سازمان دهی کردن ها خودشان دوباره نیاز ایجاد می کنند تا برویم به دنبال جمع کردن دیتا و کسانی هم که در این زمینه کار می کنند وقتی که بدانند مورد ارزش یابی و مداقه قرار می گیرند شاید بیشتر در رسیدن به اهداف سند کمک کنند و تحقق آن را تسهیل سازند.

وی درباره هزینه های بستری دیابت گفت: اکنون شاید در کشورهایی مثل انگلستان کمتر بیماری باشد که بابت دیابت بستری شود و هزینه ای از این بابت ایجاد کند.

در واقع دیابت به عنوان یک بیماری سرپایی تعریف شده است مگر در مورد زخم های دیابتی که آن هم با توجه به پیشرفت ها و تکنیک های جدید رو به سوی بهبود دارد و عوارض ناشی از عدم کنترل دیابت که آن هم قابل آموزش و پیشگیری است.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: در کشور ما به دلیل سطح پایین آگاهی شاید موارد بستری هم وجود داشته باشند و اگر بیماران، آموزش صحیح ببینند چنین مواردی را کمتر شاهد خواهیم بود.

امیدوارم که ما هم به این سمت برویم که بستری ناشی از بیماری دیابت نداشته باشیم.

هرچه ما در زمینه کنترل دیابت بیشتر کار کنیم هزینه های ناشی از آن کمتر خواهدشد.

آموزش مهم ترین عامل در کاهش هزینه های دیابت وی گفت: چیدن نظام سلامت مهم ترین عنصر تعیین کننده برای سهم هزینه بیمار و دولت از این موضوع است و راه هایی هستند که باید آزمود تا بیماران هم هزینه ای کمتری را بابت این بیماری متقبل شوند.

فرزادفر در پایان یادآور شد: هر چقدر که آموزش را بیشتر کنیم هزینه ای که بابت این بیماری به مردم و دولت تحمیل می شود پایین تر آورده ایم و این باعث می شود که هزینه های ناشی از این بیماری کاهش یابد.

در کنار آموزش صحیح، طرح تحول سلامت هم قدمی است که دولت در این راستا برداشته است و برای بیماران موقعیت خوبی در کاهش هزینه های ناشی از بیماری است.


کلید واژه ها: دیابت - دانشگاه علوم پزشکی تهران - بیماری - دانشگاه علوم پزشکی - بیمار - بیماری های غیرواگیر - کشور - هزینه - درصد - تهران - مرکز تحقیقات - دانشگاه - علوم - کاهش هزینه - اقتصاد - پژوهشگاه - مازندران - ایران - پزشکی - پیشگیری - اقتصادی - اصفهان - گلستان - مدیریت - آمار - گیلان - سلامت - آموزش - استان - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
تأثیر عفونت لثه در بروز سکته مغزی و سقط جنین

یک باب بیمارستان فوق تخصصی در اصفهان افتتاح شد

دلیل ریزش آب دهان و درمان آن

نکاتی درباره مصرف چای ها و دمنوش های گیاهی

افتتاح بیمارستان فوق تخصصی میلاد در اصفهان با حضور وزیر بهداشت

بیمارستان فوق تخصصی میلاد در اصفهان افتتاح شد

سودای برنزه شدن دختر 18 ساله را سوزاند

ویزیت رایگان نمازگزاران مصلی رشت همزمان با روز جهانی مسجد

افتتاح بیمارستان فوق تخصصی میلاد در اصفهان

در پیشگیری و درمان ایدز موفق نبوده ایم/کاهش سن ابتلا به ایدز در کشور

اهدا اعضای 11 بیمار مرگ مغزی به 40 بیمار

شناسایی 30 هزار مبتلا به ایدز در کشور

استاندار: زمین مورد نیاز برای بیمارستان 1500 تختی اصفهان تامین شد

کشف آنتی بیوتیک قوی در شیر مادر

اهدا اعضای 11 بیمار مرگ مغزی به 40 بیمار

اهدا اعضای 11 بیمار مرگ مغزی به 40 بیمار

افتتاح بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان

با زنبورداری میلیونر شوید

سیر تا پیاز تولید عسل؛ با زنبورداری میلیونر شوید

استخدام شرکت صبا گستر دارو در استان فارس

هوا تا چهارشنبه گرم است

راهکارهای افزایش زیبایی پوست

این ادویه مخصوص مردان است

علت وجود ماه گرفتگی روی بدن چیست؟

اعضای 11 بیمار مرگ مغزی به 40 نیازمند پیوند عضو اهدا شد

چگونه از شر بوی بد پا رها شویم؟

افزایش خطر مرگ برای افراد میانسالی که بی تحرک هستند

هنگام سرگیجه این غذا را نخورید

چرا برخی ویتامین ها جذب بدن نمی شود؟

دانه آجیلی که اراده شما را تقویت می کند

قد کوتاه ها سنگ پا را فراموش نکنند

فاز نخست شهرک سلامت اصفهان افتتاح شد

ساعت خواب خود را منظم نگه دارید

چشم آبی حاصل جهش ژنتیکی است +عکس

گروه های غذایی که نباید هنگام سرگیجه مصرف کنید!

بیمارستان فوق تخصصی میلاد در اصفهان افتتاح شد

این علائم عجیب از مصرف زیاد نمک حکایت دارند

ادویه طلایی برای سلامت مردان!

جدیدترین درمان کودکان مبتلا به اوتیسم

دلایل بی حسی و سوزش در بدن

شهرک سلامت اصفهان افتتاح شد

کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی از مرزهای غرب کشور بازدید کرد

چه عواملی بیش از همه بر سلامتتان اثر می گذارند؟

11 مرکز عرضه مواد غذایی و بهداشتی غیر مجاز در فارس تعطیل شدند

شما هم شبها با تعریق از خواب بیدار می شوید؟

13 وسیله ضروری امروزی که خیلی زودتر از آن چه که فکر می کنید اختراع شده بودند

چرا برخی ویتامین ها جذب بدن نمی شود؟

افزایش تولد نوزادان نارس در دشتی بوشهر

اجرای سند درمان کشور تا پایان شهریور

هنگام سرگیجه این غذا را نخورید

کشف مواد دارویی غیر قابل مصرف در عطاری های گناوه

افزایش خطر مرگ برای افراد میانسالی که بی تحرک هستند

افزایش خطر مرگ و میر در میانسالان

عوارض تراشیدن دندان چیست؟

آیا می شود فقط چربی های دور شکم را آب کرد؟

وزیر بهداشت: سند درمان شهریورماه ابلاغ می شود/ شهرک سلامت مجموعه بی نظیری در کشور است

هشداری جدی به متولدان قبل از 71

عوارض تراشیدن دندان چیست؟

چگونه از شر بوی بد پا رها شویم؟

نسلی چاق و بیمار، تهدیدی فراروی کشور

عوامل اختلال نعوظ در مردان و نقش تیرویید در این اختلال

دانه ای که شفای 70 بیماری است

بهره برداری از مرحله اول شهرک سلامت

عامل افزایش خطر مرگ و میر در میانسالان چیست؟

سیگار کشیدن در این کشور جُرم است

شایع ترین نشانه ای که از ام اس خبر می دهد

جوان کردن قلب موش های پیر با تزریق سلول های بنیادی

بی تحرکی یکی از عوامل مرگ و میر میانسالان

مرحله نخست شهرک سلامت اصفهان افتتاح شد

5 ترفند جذاب برای باهوش تر شدن

اعضای 11 بیمار مرگ مغزی به 40 نیازمند پیوند عضو اهدا شد

شیردهی خطر دیابت مادر را کاهش می دهد

بی تحرکی؛ عامل افزایش خطر مرگ و میر در میانسالان

سودای برنزه شدن دختر 18 ساله را سوزاند

علت وجود ماه گرفتگی روی بدن چیست؟

بهترین ساعت خوابیدن چه زمانی است؟

شناسایی 30 هزار مبتلا به ایدز در کشور

ویتامینی که شیمی درمانی می کند

دردسر زیبایی برای دختر 18 ساله

فاز نخست شهرک سلامت اصفهان افتتاح شد

احتمال ابتلای هزاران انگلیسی به سیروز کبدی بر اثر مصرف گوشت خوک

راه های انتقال ایدز از اعتیاد تزریقی به جنسی تغییر پیدا کرده است

30 هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده است

این ادویه مخصوص مردان است

خوردن این قرص برای لاغری ممنوع

شناسایی 30 هزار مبتلا به ایدز در کشور

شرکت دختران در شرف ازدواج البرزی در طرح غربالگری ژنتیک

اعضای 11بیمار مرگ مغزی به 40 نیازمند پیوند عضو اهدا شد

سیگار کشیدن در این کشور جُرم است!

راه های انتقال ایدز از اعتیاد تزریقی به جنسی تغییر پیدا کرده است

ساعت خواب خود را منظم نگه دارید

نسلی چاق و بیمار، تهدیدی فراروی کشور

مراقبت های بهداشتی بین المللی ارائه شد

هشدار درباره ترک اعتیاد از طریق داروهای ماهواره ای

غلامرضا اصغری جایگزین دیناروند می شود

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در ایران موجب مقاومت های میکروبی شده است

خوردن این قرص برای لاغری ممنوع

طب سنتی در نظام خدمات سلامت ادغام می شود/درمانهای غیرعلمی ممنوع

به مناسبت تولد 29 سالگی لواندوفسکی

اجرای طرح تحول نظام سلامت برای ارتقای سلامت کشور مفید است

اختلالات تیک در پسران شایع تر است یا دختران ؟

عمل جراحی چاقی به روش لاپاراسکوپی در مرکز آموزشی _ درمانی ولایت قزوین

«ادویه طلایی» برای سلامت مردان

با حکم وزیر بهداشت غلامرضا اصغری جایگزین دیناروند می شود

شناسایی 30 هزار مبتلا به ایدز در کشور/جلوگیری از تولد 1000 نوزاد معلول با مشاوره ژنتیک

آیا میدانید شیر مادر حاوی مقدار زیادی آنتی بیوتیک است؟

نسلی چاق و بیمار، تهدیدی فراروی کشور

تماشای طولانی مدت تلویزیون بی خوابی می آورد

گلایه داروسازان از وزیر بهداشت

کبد چرب به دیگر اندام ها نیز آسیب می رساند

نقش یک نوع آمینو اسید در اختلال شیزوفرنی

نخستین عمل جراحی چاقی در بیمارستان ولایت قزوین

داروخانه ها دیگر توانایی تهیه دارو ندارند

دلایل مهم بوی بد دهان

خوردن گردو به کاهش وزن کمک می کند؟

با فشار این نقطه از بدن میگرن و دندان درد را درمان کنید

سیاست های جمعیتی و فرزندآوری تشریح شد

تغذیه مناسب برای افراد مبتلا به پرفشاری خون

تماشای طولانی مدت تلویزیون بی خوابی می آورد

کشف یک آنتی بیوتیک قوی در شیر مادر

اقدام خودسرانه دختر قزوینی سبب سوختگی 80 درصدی شد

اعزام کاروان ورزشی بانوان به دومین المپیاد ورزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

تاکنون 350 هزار نفر در حوادث جاده ای کرمانشاه مجروح شدند

نقش یک نوع آمینو اسید در اختلال شیزوفرنی

گلایه داروسازان از وزیر بهداشت

کرمانشاه با کمبود پزشک متخصص مواجه است

تولید صنعتی داروهای گیاهی در همدان +گزارش

تماشای طولانی مدت تلویزیون بی خوابی می آورد

لیزر در درمان بیماری های قلب و عروق چه نقشی دارد

کوآنزیم Q10 چیست؟

سیگار کشیدن در این کشور جُرم است

آغاز اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

ابتلای 5 درصد جمعیت کشور به دیابت نوع دوم

فاکتورهای انعقاد خون در اختیار بیماران هموفیلی سیستان و بلوچستان قرار می گیرد

بیمارستان امام خمینی (ره) کرمانشاه پایگاه توریسم درمانی بین الملل کشور

این 6 خوراکی خوشمزه سلامت مغز شما را به خطر می اندازند

دبیرانجمن داروسازان ایران: داروخانه ها به دلیل بدهی بیمه ها توانایی عرضه دارو را ندارند

دلایلی که باعث خواب رفتن انگشتان دست می شوند

عواملی که خانواده باعث گرایش فرزند خود به مواد مخدر میشود/دردمان سردرد و میگرن با طب فشاری/ چرا حضرت محمد (ص) به معراج رفت؟ /هدفونی هوشمند جهت گوش کردن با کیفیت تر موسیقی

وضعیت فاکتور 9 بحرانی نیست

دو عامل مهم بروز آلزایمر کشف شد

دبیرانجمن داروسازان ایران: داروخانه ها به دلیل بدهی بیمه ها توانایی عرضه دارو را ندارند

آزمایش پاپ اسمیر را فراموش نکنید

ویتامین سی چه سرطانی را مهار می کند؟

کوچکترین ربات جراح جهان ساخته شد

موفقیت 8 بیمارستان گیلان برای دریافت گواهی نامه پذیرش بیماران بین الملل

کبد چرب به دیگر اندام ها نیز آسیب می رساند

چگونه خروپف را متوقف کنیم؟

شناسایی 34 هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور

کوچکترین ربات جراح جهان ساخته شد

نقش یک نوع آمینو اسید در اختلال شیزوفرنی

ویتامین سی چه سرطانی را مهار می کند؟

رییس انجمن داروسازان ایران: در طرح تحول سلامت، داروسازان مورد بی مهری قرار گرفتند/ انتقاد و اجرای سیستم HIX در داروخانه ها

مهار سرطان خون با ویتامین سی

اعزام کاروان ورزشی بانوان لرستان به دومین المپیاد ورزشی وزارت بهداشت

چرا فرزندم میلی به غذا ندارد!

این علائم عجیب از مصرف زیاد نمک حکایت دارند

راه برای پیشگیری از چین و چروک اطراف چشم (خطوط پنجه کلاغی)

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در ایران موجب مقاومت های میکروبی شده است

کنترل آفات در حبوبات و غلات بسته بندی شده

برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از ایدز

تامین نیاز های دارویی سوریه توسط شرکتهای داروسازی ایران

چایی با بیش از 15 خاصیت + دستور تهیه

بحران مالی در داروخانه ها / هشدار به بیمه ها

رانش زمین خواب را از روستاییان سرتنگ تمنک شهرستان دنا گرفته است

خطرسنجی موفق سکته قلبی و مغزی در 45 هزار قزوینی

ویتامینی که شیمی درمانی می کند

تعبیر خواب آرواره - آرواره در خواب نماد چیست؟

بیمارستان های مرزی ایران در مسیر کربلا مورد بازدید قرار گرفتند

راه های درمان تبخال

بازدید کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی از مرزهای غربی کشور

نقش فرزندان اول در پسردار شدن مردان

خوردن این قرص برای لاغری ممنوع

کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی از مرزهای غربی کشور بازدید کرد

مرگ سالانه 4 میلیون نفر در اثر بیماری های ریوی

شرکت های داروسازی ایران 6 درصد از نیاز بازار سوریه را تامین می کنند

سیستم تهویه بیمارستان ها نیاز به نوسازی دارد

پزشک خانواده در 10 استان ایران

ارائه مشاوره ژنتیک از تولد 1000 کودک معلول جلوگیری کرد

یک قدم تا مرگ/ رانش زمین خواب را از روستاییان سرتنگ تمنک شهرستان دنا گرفته است+فیلم

نقش فرزندان اول در پسردار شدن مردان/ تعیین جنسیت فرزند دوم

رمزگشایی از سیگنال های مغز با سیستم هوش مصنوعی جدید

سیگار کشیدن در این کشور جُرم است

کارگاه آموزشی اورژانس های زنان و زایمان جنوب استان در مهاباد

نقش یک نوع آمینو اسید در اختلال شیزوفرنی

لزوم پرداخت بدهی بیمارستان ها از سوی بیمه ها

چگونه غذای سالم مصرف کنیم؟

بیمارستان های ایران موارد عفونت های بیمارستانی را کم گزارش می کنند

با فشار این نقطه از بدن، میگرن را تسکین دهید + تصاویر

هرگز نشه فراموش ... ! + فیلم

سوختگی 80 درصدی براثر برنزه کردن خودسرانه پوست

طرح تحول سلامت هنوز جای کار دارد

خارج کردن کرم از مجاری صفراوی یک بیمار در بیمارستان ولایت قزوین

خوردن این قرص برای لاغری ممنوع

چهار ویژگی مدیران که روی سلامت جسمی کارمندان تأثیر منفی می گذارد

داروخانه ها دیگر توانایی تهیه دارو ندارند

سالانه 70 هزار نفر بر اثر عفونت بیمارستانی فوت می کنند

دختر جوان با"برنزه کردن پوست"دچار 80 درصد سوختگی شد

موارد ابتلا به مالاریا در خجیر پردیس نگران کننده نیست

این 6 خوراکی خوشمزه سلامت مغز شما را به خطر می اندازند

10 درصد از مرگ ومیرهای کشور به دلیل دیابت است/ نقش آموزش در پیشگیری و کاهش هزینه دیابت

10 درصد از مرگ ومیرهای کشور به دلیل دیابت است/ نقش آموزش در پیشگیری و کاهش هزینه دیابت