مطالب مرتبط:
60گلوله ای که سهم یک «نماینده مجلس» از سفره انقلاب شد+عکس
نماینده مجلس: فراکسیون امید سهم خواهی نکرده است
سلفی با هم نام رهبر انقلاب + عکس
سلفی با هم نام رهبر انقلاب + عکس
نماینده رهبر معظم انقلاب در مراسم بزرگداشت شهید حججی حضور می یابد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 22 مرداد 1396 ساعت 00:002017-08-12سياسي

60گلوله ای که سهم یک «نماینده مجلس» از سفره انقلاب شد+عکس


نقل است که همه نشریات و مکتوباتی را که می خرید به دقت مطالعه می کرد و هر کجا هر نکته جالبی می دید، با قیچی جدا می کرد و یک آرشیو مفصل از بریده جراید داشت.

- .

دیدم محافظش تیر خورده و خونریزی شدیدی دارد.

حسن هم از ناحیه گردن و مغز تیر خورده بود او را از ماشین بیرون کشیدم و دیدم از بینی و دماغش خون بیرون زد و رنگش زرد شد.

فردای آن روز رسانه ها اعلام کردند که او را با 60 عدد گلوله، یعنی سه تا خشاب تفنگ ژ-3 مورد حمله قرار داده اند و به سرعت گریخته اند".

این روایت ترور مردی است که گرچه کارهای بزرگش برای انقلاب اسلامی، بعد از شهادتش کم تر اجر دید و از نامش کم تر در حافظه تاریخی انقلاب یاد شد، اما هراندازه که از عمر انقلاب می گذرد و هر میزان که فتنه های تهدید کننده آن، پیچیده تر و مخوف تر می شوند، دوست و دشمن بیشتر از پیش به بصیرت انقلابی اش اذعان می کنند.

صحبت از شهید سید حسن آیت است.

به راستی این آیت که بود که دشمنانش برای تمام کردن کار او، " سه خشاب ژ-3 را به سوی پیکرش شلیک کردند، حال آن که پیکر نحیف این سید نجف آبادی را یک یا نهایت دو گلوله سهمگین پلنگ کش ژ3 کفایت می کرد.

چه سرّی در این ترور وحشیانه نهفته بود؟ راز این خشم و کینه نسبت به او چه بود؟ بصیرت اول مثل بسیاری از انقلابیون شاخص، اهل استان اصفهان و زاده نجف آباد بود.

او در 1317 به دنیا آمد.

از خصوصیات بارز او این بود که در زمانه ای که اوضاع مالی خانوادگی او نیز مانند بیشتر مردم بد بود، او در زمان محصلی، همان مختصر پولی را که برای خرج خورد و خوراک از خانواده می گرفت، صرف خرید روزنامه و مجله و کتاب می کرد و بسیاری از اوقات به مقدار کافی غذا نمی خورد.

شاید یکی از دلایل نحیف بودن پیکرش همان بود که در نوجوانی که سن رشد بدنی او بود، غذای روح را بر غذای جسم ترجیح می داد.

نقل است که همه نشریات و مکتوباتی را که می خرید به دقت مطالعه می کرد و هر کجا، هر نکته جالبی می دید، با قیچی جدا می کرد و یک آرشیو مفصل از بریده جراید داشت.

همین روزنامه خوانی حرفه ای، کنار هوش بالا، کم کم ذهن او را به رایانه ای تبدیل کرد که سوابق تقریباً تمام رجال و کارگزاران و فعالان سیاسی کشور را از دهه 1330 در خود ضبط شده داشت.

به واقع او از همان نوجوانی یک شم اطلاعاتی و هوش تحلیلی داشت که می توانست از لابه لای محفوظات خود، روابط میان اشخاص را کشف کند و همین به او کمک می کرد که با رجوع به عقبه و سوابق ارتباطات افراد، انحرافات فکری افراد را خیلی زودتر از دیگران تشخیص دهد.

علی ایّ حال، در جریانات ملی شدن صنعت نفت، او که از همان اوایل نهضت ملی شدن، به خلاف بسیاری از جوانان و نوجوانان آن روز که طرفدار مصدق بودند، طرفدار آیت الله کاشانی و بالتبع یار آن روز کاشانی، یعنی مظفر بقایی بود، دو نامه بلند به بقایی نوشت که البته به واسطه کمی سن، خجالت کشید که به دست بقایی برساند.

به هر حال، او همزمان با تحصیل دبیرستان در اصفهان، دروس حوزوی را هم تا حد فقه و اصول گذراند و از همین رو علاوه بر تسلط به عربی، به مبانی و مباحث فقهی هم آشنایی خوبی داشت.

با پایان دبیرستان به تهران آمد و لیسانس خود را در ادبیات فارسی و فوق لیسانس خود را در رشته جامعه شناسی از مؤسسه عالی علوم اجتماعی تهران کسب کرد.

در رشته جامعه شناسی شاگرد اول شده بود، لیکن به دلیل تسلط ملی گرایان مصدقی بر این مؤسسه، از دادن بورس تحصیلی خارج از کشور به آیت که به طرفداری از کاشانی شناخته شده بود، خودداری کردند.

اتفاقاً از جمله کسانی که از سوی این مؤسسه بورس تحصیلی خارج از کشور دریافت کردند، یکی سید ابوالحسن بنی صدر ، یک مصدقی دوآتشه ضدآخوند بود که بعدها اولین رییس جمهوری اسلامی ایران شد! داستان تقابل سید حسن آیت و سید ابوالحسن بنی صدر بعد از پیروزی انقلاب، خود یکی از مهم ترین فرازهای زندگی شهید آیت بود.

تا زمانی که مرحوم کاشانی زنده بود، سید حسن آیت جوان هم در خط ایشان حرکت می کرد و مدافع خط مشی و مرام سیاسی کاشانی بود.

با وفات آیت الله کاشانی در اسفندماه سال 40، آیت 23ساله که گویی فعالیت سیاسی با ذات و سرشت او عجین بود، باید برای ادامه مسیر مبارزه با استبداد پهلوی، از سه مسیر موجود یکی را برمی گزید: یا روش ملی گرایان طرفدار مصدق در دو شاخه جبهه ملی (لاییک) یا نهضت آزادی (مذهبی اما سکولار)، یا حزب توده که مشی مارکسیست ــ لنینیست داشت، یا روش طرفداران آیت الله کاشانی که به صورت ویژه تحت رهبری مظفر بقایی در حزب زحمتکشان گرد هم آمده بودند.

سید حسن آیت، به عنوان یک جوان عمیقاً مذهبی، طبعاً نمی توانست هیچ همراهی با حزب توده مارکسیست داشته باشد، با ملی گرایان مصدقی هم هیچ سر سازگاری نداشت.

آیت اعضای جبهه ملی را ضدشرع می دانست.

درباره نهضت آزادی که به نوعی انشعاب مسلمانان جبهه ملی بود، آیت معتقد بود که آنها صرفاً از دین به عنوان عامل جذب نیرو و همچنین همراه کردن روحانیت استفاده می کنند، و عملاً هیچ اعتقادی به ورود دین به سیاست ندارند، از همین رو با دیدگاه آیت درباره رابطه دین و سیاست سازگار نبودند.

خود آیت درباره دیدگاهش نسبت به ملی گرایان مصدقی گفته بود: "من از همان سالهای 1332 که روزنامه شورش به عنوان ارگان تبلیغاتی استعمارگران و به عنوان بزرگترین مدافع مصدق، سنگین ترین اتهامات و فحش های رکیک را به آیت الله کاشانی می داد، به مظلومیت این شخصیت مجاهد اسلامی پی بردم و راه او را به عنوان راه اسلام و آزادی تشخیص دادم".

در چنین فضایی، آیت برای ادامه مبارزه، حزب زحمتکشان را انتخاب کرد که توسط بقایی اداره می شد.

لازم به ذکر است که مظفر بقایی در آن مقطع، گرچه ذاتاً انسان متشرعی نبود، اما چندان بروز ضدمذهبی عمومی نداشت، مضاف بر این که وقتی مراد سیاسی آیت، سید کاشانی، به بقایی اعتماد و اطمینان داشت و حتی پسران آیت الله کاشانی جملگی از یاران بقایی در زحمتکشان بودند، بر آیت 4ــ23ساله حرجی نبود.

تازه روابط پیچیده بقایی با سرویس های اطلاعاتی بیگانه در آن زمان از پرده برون نیفتاده بود و اطلاعاتی که امروز ما درباره بقایی داریم، در آن زمان موجود نبود.

اسدالله بادامچیان از دوستان شهید آیت که از همان دوران مبارزه با رژیم شاه، با او در ارتباط بود، در این زمینه گفت: "این که چرا او وارد حزب زحمتکشان شده است، دلیلش این بود که در جریان نهضت ملی شدن نفت، دو جریان وجود داشت؛ یکی جریان آیت الله کاشانی و دیگری جریان مصدق.

دکتر آیت جزو طرفداران جدی آیت الله کاشانی و مخالفان مصدق بود، بنابراین در این حرکت جریانی، به دکتر بقایی که از حامیان آیت الله کاشانی بود نزدیک شد و این نزدیکی او را به طرف کار تشکیلاتی با دکتر بقایی پیش برد.

اما از وقتی امام ظهور کردند، دیگر کسی نیاز به این افراد نداشت، به همین دلیل آیت با امام همراهی کرد و اختلاف هایش از همان جا با دکتر بقایی شروع شد و در نتیجه از حزب زحمتکشان کنار رفت، بنابراین فعالیت او در حزب زحمتکشان مثل فعالیت همان کسانی است که در انقلاب اسلامی ما با گروه های گوناگون فعالیت کردند، ولی بعد از نهضت امام، با امام همراهی کردند.

البته مخالفان شهید آیت از هر بهانه ای علیه او استفاده کردند".

با این حال، آیت جوان در همان سال های نخستین دهه 40، تلاش متمرکز و منظمی را آغاز کرد که به حزب زحمتکشان صبغه ای مذهبی ببخشد و در پلات فرم حزب، جایی برای مذهب باز کند.

نمود این تلاش، نامه ای مفصل و چند ده صفحه ای بود که آیت در آذر 42 خطاب به رهبر حزب، بقایی، نوشت و نقش مهم و کلیدی مذهب را در مبارزه سیاسی در کشوری شیعه و دینمدار مثل ایران، یادآور شد.

در بخشی از این نامه که مصداق بارزی از امر به معروف و نهی از منکر است، می خوانیم: "در مرامنامه (حزب زحمتکشان) حتماً باید بعضی از اموری که جنبه مذهبی دارد و موجب جلب افراد مذهبی می شود گنجانده شود و نیز به مذهب اسلام و اجرای قوانین مذهبی اشاره گردد تا ضمن اینکه عده ای بدین وسیله به ما می گروند در آینده هم از حربهٔ دین بر علیه ما استفاده ای نتوانند بکنند.

همین اصلاحات ارضی را مطابق قوانین اسلامی شدید تر و بهتر از این می شود انجام داد که صدای کسی هم درنیاید و همین حال را دارد بسیاری از امور دیگر.

ما باید از نیروی روحانیون حداکثر استفاده را بکنیم.

بیشتر با آنها و مردم متدین مراوده داشته باشیم، یقیناً به موفقیت ما کمک شایانی خواهد کرد".

البته کسانی چون محمد قوچانی که به دلایلی کاملاً مشخص آیت را نواخته اند و او را که خود قربانی نفاق شد، به نفاق متهم کرده اند(!) این نامه مهم و قابل تأمل آیت به بقایی را مصداق نهان روشی و توصیه به استفاده ابزاری از دین می خوانند.

اما باید دقت داشت که آیت 25ساله در سال 42 به رهبر 51ساله حزب که یک سیاستمدار شناخته شده و بسیار پیچیده بود، نامه نوشت و طبیعتاً نمی توانست در همان ابتدای امر از او بخواهد که حزب خود را به یک حزب تمام اسلامی تبدیل کند.

اما همین که یک جوان 25ساله در مقطعی که هنوز نهضت امام فراگیر نشده و عموم مردمان تصوری از نقش آفرینی دین در سیاست و حکومت اسلامی ندارند، از رهبر حزب خود می خواهد که اسلام را وارد مرامنامه حزب کند، نمی توان نامی دیگر جز بصیرت بر آن نهاد.

آیت حتی با جسارت مثال زدنی خود، از در نصیحت رهبر کارکشته حزب درمی آید و به او گوشزد می کند که هیچ گاه در منظر عموم، کاری صورت ندهد که مغایر با شرع باشد: "این خیلی مضحک است که حزب ما مثلاً مرجعیت آیت الله خمینی را اعلام کند ولی بعضی اوقات تظاهر به اعمالی شود که آشکارا با مذهب مغایرت داشته باشد البته هرکس در زندگی خصوصی خود آزاد است که هرگونه می خواهد رفتار کند و چه از نظر شرعی و چه از نظر اخلاقی تجسس و دخالت در زندگی خصوصی افراد کاری مذموم و ناپسندیده است ولی تظاهر به بعضی اعمال که با ظواهر مذهب و شعایر مورد قبول اکثریت مردم مغایرت داشته باشد به ویژه از طرف عده ای که سمت رهبری دارند (اشاره به بقایی) مذموم و نیز ناپسندیده تر است.

امیدوارم که به خصوص این پیشنهاد مجمل و سربسته حمل به عدم نزاکت و تجاوز از حد نشود".

اما تلاش آیت برای اسلامی کردن حزب محدود به همین جا نبود.

او در همین نامه از فعالیت محفلی به نام کانون تشیع سخن می گوید که هدف آن مبارزه با رفتن جوانان مذهبی مشتاق فعالیت سیاسی به زیر چتر نهضت آزادی بود: " فعالیت خود را در کانون تشیع که مدت ها پیش به منظور تقویت حزب (زحمتکشان) و مقابله با دارودسته مهندس بازرگان تشکیل داده بودیم و تا حدودی هم در پیش بردن مقاصد خود موفق شده بودیم متمرکز کردیم".

شاید بارقه تابناک بصیرت آیت برای اولین بار در همین جا متجلی می شود، چرا که همان جوانان مذهبی و معتقدی که به دلیل نداشتن هیچ گزینه دیگری برای فعالیت سیاسی، به نهضت آزادی پیوستند، چند سال بعد سازمان مجاهدین خلق را تشکیل دادند که به واسطه تفکرات التقاطی و تز اسلام منهای روحانیت خود، در نهایت راه به گمراهی برد و سرنوشت هزاران جوان مسلمان را تباه کرده و می کند.

در سال های 41 و 42، با ظهور حضرت امام خمینی به عنوان یک رهبر مذهبی ــ سیاسی جدید در سپهر سیاست ایران، این آیت بود که با همراه کردن جوانان مذهبی حزب زحمتکشان همچون محمود کاشانی و محمدباقر کاشانی (فرزندان آیت الله کاشانی) توانست پذیرش مرجعیت دینی امام را به موضع رسمی حزب تبدیل کند.

آنها حتی در جریانات خرداد 42، نشریه ای مفصل در حمایت امام و روحانیت در مسئله لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی منتشر کردند.

این تحرکات آیت و کسانی که در حزب تحت تأثیر تفکر او بودند، به شدت مورد مخالفت رهبری حزب، مظفر بقایی، بود که به هیچ عنوان به روحانیت به عنوان یک نیروی فعال سیاسی اعتقادی نداشت و کاملاً به حکومت مشروطه سلطنتی پایبند بود.

دکتر حسین آبادیان ، در کتاب خود زندگینامه سیاسی دکتر مظفر بقایی درباره این مقطع از فعالیت حزب، چنین نوشته است: "تحولات سالهای 1341 و 1342، بسیاری از نیروهای حزب زحمتکشان را که با انگیزه های مذهبی وارد صفوف این تشکیلات شده بودند، در مقابل مواضع رسمی بقایی قرار داد.

بدون تردید برجسته ترین منتقد خط مشی بقایی در این زمان، سید حسن آیت بود".

به واقع، آیت و طیف او در این برهه در دست کم سه زمینه با رهبری حزب زحمتکشان در تقابل بودند: جشن گرفتن سالروز کودتای 28 مرداد و قیام ملی خواندن این کودتا توسط بقایی، عدم حمایت از حضرت امام و روحانیون و سکوت در برابر سرکوب قیام 15 خرداد، نبود کوچک ترین انتقاد به شاه و دربار از جانب رهبری حزب.

دکتر منوچهر محمدی از مدیران ارشد پیشین وزارت امور خارجه، که همرزم و همراه دکتر آیت در حزب زحمتکشان بود، آن ایام را چنین به خاطر می آورد: "زمانی که هم ایشان و هم من عضو دانشجویی حزب زحمتکشان بودیم و شهید آیت جهت دهی حزب زحمتکشان را به سمت اسلامی شدن برعهده داشت… تا سال 1340 هم شهید آیت و هم دیگران کار زیادی انجام دادند تا اینکه امام آمد… در نتیجه تمام افرادی که در تشکیلات حضور داشتند از مجموعه جدا شدند… به طور مثال آقای محمود کاشانی و دیگران بودند… شهید آیت در بیرون از حزب زحمتکشان فعالیت بسیار قوی تر داشت به طوری که حزب او را اخراج کرد چرا که می خواست هیچ رابطه ای با وی نداشته باشد تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

این وضعیت تا نزدیک سال های 44 و 45 ادامه داشت و در آن زمان هم من و هم آیت دانشجو بودیم و جلسات تفسیر و قرائت قرآن داشتیم.

معمولاً در خانه های ما این جلسات برگزار می شد در عین حال این جلسات، جلسات سیاسی هم بود.

در آن زمان سازمان مجاهدین خلق شکل گرفت و تعداد قابل توجهی از اعضای گروه مانند حمید بهرامی، محمدی گرگانی و حسین احمدی به سازمان مجاهدین خلق ملحق شدند ولی تعدادی از افراد مانند آیت و خود من و محمود کاشانی این مسأله را نپذیرفتیم".

با افزایش ارادت آیت به امام، و زاویه گیری روزافزون از بقایی، سید حسن جوان تصمیم به تشکیل یک گروه زیرزمینی گرفت که هدف اصلی آن، آماده کردن یک گروه مسلحانه برای زمانی بود که یک انقلاب دینی آغاز می شد.

بصیرت دوم خانم مهرانه معلم ، همسر شهید آیت، تلاش او را برای تشکیل محفلی از نیروهای مکتبی و خط امامی ارتش شاهنشاهی چنین شرح داده است: "همیشه تشکیلاتی فکر می کرد و به تشکیلات و همچنین به تشکیلات نظامی معتقد بود که حتماً باید در ارتش نیرو داشته باشد، به همین دلیل هم دنبال ارتشی ها بود، یعنی برخلاف بعضی گروه ها که ارتش نزدشان مطرود بود و می گفتند "ارتش، ارتش شاه است، ارتش شاه نمی تواند عناصری داشته باشد که به درد ما بخورد" ولی آیت این اعتقاد را نداشت، بچه هایی که می آمدند زمان انقلاب همه از آقایانی بود که در ارتش شاه بودند… اعضای این گروه خودشان یک چیزهای مدونی داشتند و اینها یک چیزهایی می نوشتند ولی خودشان چون خیلی ملاحظه امنیتی می کردند که نکند اینها جایی بیفتند، مثلاً سعی می کردند هر سطری از هر اصلی که برای خودشان گذاشته بودند این را متفرق در جاهای مختلف یادداشت کنند".

به بیان دیگر، در اواسط دهه 40، زمانی که هیچ روی خوشی در افکار عمومی نسبت به ارتش شاهنشاهی وجود نداشت، آیت هم وجود عناصر مکتبی را در ارتش تشخیص داد، هم ضرورت تشکیل یک محفل نظامی را برای کمک به انقلاب در بزنگاه های حساس.

شهیدان یوسف کلاهدوز، موسی نامجو، حسن اقارب پرست و سرهنگ مهدی کتیبه که همه در جریان و پس از پیروزی انقلاب، نقش های کلیدی در تبدیل ارتش شاهنشاهی به ارتش انقلابی و مکتبی داشتند، اعضای شاخص این محفل نظامی مخفی بودند که هر دو هفته یک بار با سید حسن آیت تشکیل جلسه می دادند.

شمّ اطلاعاتی قوی آیت و رعایت نهایت مخفی کاری باعث شد که این محفل مهم هیچ گاه مورد شناسایی ساواک یا رکن دوی ارتش قرار نگیرد.

در اهمیت این افراد همین بس که یوسف کلاهدوز جزو مؤسسان سپاه پاسداران شد، موسی نامجو به وزارت دفاع جمهوری اسلامی رسید، حسن اقارب پرست جزو فرماندهان ارشد نیروی زمینی ارتش در جریان دفاع مقدس شد و سرهنگ مهدی کتیبه به ریاست اداره دوم ارتش یا رکن دو (سازمان اطلاعات نظامی) ارتش جمهوری اسلامی ایران شد.

هادی جعفری از اعضای حزب زحمتکشان ایران که از نزدیک با شهید آیت در تماس بود، درباره اهمیت این تشکیلات که آیت تشکیل داده بود نوشت: او با همه مبارزین خوشنام و مسلح، آشنایی و همکاری نزدیک داشت و خاطرم هست سه روز بعد از انقلاب بود… گفت "اگر می خواهی شیخ محمد (منتظری) را ببینی اینجاست"… همگی همراهش رفتیم و به ساختمانی رسیدیم که چند اتاق بزرگ با درهای تودرتو داشت و صدای شیخ محمد منتظری می آمد که داشت برای عده ای از جوان ها سخنرانی می کرد… بعد از سخنرانی محمد منتظری همراه دکتر آیت رفتیم طبقه دو ساختمانی در چهارراه قصر و آیت رفت پشت تریبون.

هفت هشت نفری آنجا بود ولی کم کم حدود 100 نفر وارد این سالن شدند، دوست من به من گفت: "متوجه شدی؟" کوچکترینشان سرگرد بود… پرس وجو که کردیم دیدیم سرهنگ نامجوست.

آیت واقعاً تشکیلات حساب شده ای را در ارتش راه انداخته بود .

بصیرت سوم با پیروزی انقلاب اسلامی، در 29 اسفند 57، حزب جمهوری اسلامی با حضور جمعی از برجسته ترین چهره های انقلابی معمّم چون شهید بهشتی، آیت الله خامنه ای، آیت الله هاشمی رفسنجانی، شهید باهنر و چهره های غیرمعمم چون حاج مهدی عراقی، اسدالله بادامچیان و حبیب الله عسگراولادی تشکیل شد.

سید حسن آیت هم جزو اعضای شورای مرکزی حزب بود و سمت مهم دبیر سیاسی حزب را به عهده گرفت.

او در فهرست مورد حمایت حزب جمهوری برای انتخابات مهم خبرگان قانون اساسی در 12 مرداد 58 هم حضور داشت و به مجلسی که وظیفه تدوین قانون اساسی حکومت انقلابی را به عهده داشت، راه یافت.

این جا بود که آیت مهم ترین نقش آفرینی زندگی سیاسی خود را انجام داد و آن بحث ولایت فقیه بود.

حقیقت آن است که پیش نویس اولیه قانون اساسی که توسط گروهی از حقوقدانان همچون حسن حبیبی، عبدالکریم لاهیجی، ناصر کاتوزیان، ناصر میناچی و چند تن دیگر نوشته شد و عمدتاً برگرفته از قانون اساسی فرانسه و بلژیک بود.

طبیعی بود که در چنین پیش نویسی هیچ اثری از اصل ولایت فقه و نهادهای انقلابی چون سپاه پاسداران و شورای نگهبان نبود.

حسن آیت در ابتدا پیگیرترین عضو خبرگان برای کنار گذاشتن کلی این پیش نویس بود.

با همت او و شماری دیگر از اعضای خبرگان، در نهایت این پیش نویس کنار رفت و کار تدوین قانون اساسی از نو آغاز شد.

این جا بود که باز آیت پیشگام مطرح شدن اصل ولایت فقیه در قانون اساسی شد.

او در این مسیر از حمایت رییس و نایب رییس مجلس خبرگان، مرحوم آیت الله منتظری و شهید آیت الله بهشتی نیز برخوردار بود.

مرحوم منتظری در خاطرات خود این گونه به نقش آیت اشاره می کند: "من و آقای ربانی شیرازی و بعضی افراد دیگر از جمله آقای دکتر سید حسن آیت روی این قضیه اصرار داشتیم.

البته بعضی ها هم مثل آقای طالقانی و آقای بنی صدر با آن مخالف بودند".

شهید مظلوم دکتر بهشتی هم درباره نقش آیت در گنجاندن اصل ولایت فقیه در قانون اساسی گفته بود.

خود شهید آیت در یکی از سخنرانی های خود در جریان مذاکرات تدوین قانون اساسی گفته بود: "ما ولایت فقیه را باید مثل سدی در مقابل نفوذ غرب گرایی در کشور به وجود بیاوریم".

اما کار او در مجلس خبرگان قانون اساسی به همین جا ختم نشد.

او نقش پررنگ خود را در قرار دادن مسئولیت فرماندهی کل قوای مسلح در حوزه اختیارات ولی فقیه و همچنین گنجاندن نام و مسئولیت های سپاه پاسداران در قانون اساسی (اصل 150) هم ایفاء کرد.

اسدالله بادامچیان درباره نقش آفرینی او در مجلس خبرگان چنین می گوید: "تفکر آیت، دقیقاً تفکر توجه به اسلام، ایجاد حکومت اسلامی، حاکمیت موالی اسلام و همچنین دوری از کسانی مثل ملی گرایان است که اسلام را قبول ندارند.

شهید آیت در سه محور از قانون اساسی انقلاب بیشتر از بقیه موارد نقش دارد؛ ولایت فقیه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا که باید به عهده ولی فقیه عادل باشد که این خود حاکی از تفکر اصیل شهید آیت در خط اسلام و انقلاب است".

بصیرت چهارم در 28 خرداد 1359، زمانی که هنوز بیش از 4 ماه از انتخاب ابوالحسن بنی صدر به ریاست جمهوری نمی گذشت، یعنی زمانی که هنوز زاویه او با امام و مبانی انقلاب آشکار نشده بود و او یک رییس جمهور محبوب با کسب حدود 12 میلیون رأی بود، روزنامه انقلاب اسلامی متعلق به رییس جمهور تیتری با این عنوان را در صفحه رویی خود منتشر کرد: نوار آیت .

این روزنامه مدعی بود که نواری از سخنان دبیر سیاسی حزب جمهوری به دست آورده که در آن سید حسن آیت طرح یک کودتا علیه رییس جمهور منتخب را ارایه می کند.

طرفداران بنی صدر از فردای آن روز با شعار آیت کودتاچی، اعدام باید گردد ، هر روز مقابل مجلس شورای اسلامی جمع می شدند (آیت در اولین انتخابات مجلس در اسفند 58، به عنوان نماینده تهران با رأی بالا به مجلس راه یافته بود).

نشریات طرفدار رییس جمهور، نمایندگان مجلس طیف بنی صدر و دولتمردان به این بهانه چنان جو تبلیغاتی سنگینی علیه آیت راه انداختند که حتی حزب جمهوری اسلامی هم برای حمایت از دبیر سیاسی خود پای پیش نگذاشت.

شهید بهشتی، دبیرکل حزب که خود بعدتر هدف ترور شخصیت طیف بنی صدر و منافقین قرار گرفت، بارها تأکید کرد که خود آیت باید پاسخگوی گفته های خود در آن جلسه باشد.

شهید بهشتی در پاسخ یک خبرنگار در همین رابطه گفته بود: "از برادرمان آقای آیت در نوع برخوردشان با مسائل و با اشخاص و با جریان ها انتقاد شده و از اینکه کیفیت برخورد ایشان همیشه برای این تشکیلات مسئله آفرینی می کند و باید مراقبت کنند گفته شده است".

بادامچیان، همکار آیت در حزب جمهوری، آن روزها را چنین به یاد می آورد: "شما نمی دانید با شهید آیت چه کرده بودند، طوری فضا را علیه ایشان ساخته بودند که وقتی در مجلس شورای اسلامی راه می رفت، کسی جرأت نمی کرد با او راه برود.

هرجا می رفت، به او آیت کودتاچی می­ گفتند.

هر روز یک گروه سمت حزب می فرستادند و شعار می دادند آیت کودتاچی اعدام باید گردد، اخراج باید گردد".

اما حقیقت ماجرا این بود که یک فرد نفوذی از طرف طیف بنی صدر، با علم به موضع آیت درباره بنی صدر (که چیز پنهانی هم نبود) به بهانه پرسش و پاسخ، در جمعی خصوصی از آیت سؤالاتی را درباره تحولات کشور و ریاست جمهوری بنی صدر می پرسد و به صورت پنهانی محتوای آن جلسه را ضبط می کند.

آیت در بخشی از آن جلسه گفته بود: "بنی صدر و التقاطیون، خط امام نیستند و شما نمی توانید با اینها یکسان عمل کنید.

عموم مردم هم برمی گردند.

الآن هم عموم مردم هنوز دقیقاً در جریان نیستند که کی به کی است.

فکر می کنند بنی صدر و بهشتی همه در یک جریان هستند؛ گرچه حالا کم کم دارند می فهمند.

تبلیغ بکنید که مجاهدین و بنی صدر با هم هستند، ولی اعتراض نکنید.

به مردم بگویید که اینها با هم هستند و تا حدی که می شود اعتراض مردم را برانگیزید.

خیلی خیلی یواش و مطلب را به تدریج مردم بفهمند، بعداً اعتراض، اشکال ندارد.

.

آنها ضعف شان و حماقت شان اینجاست که جلوی امام ایستاده اند، باید تا یک جایی به اینها میدان داده شود.

.

ما باید برنامه طولانی داشته باشیم.

من حدسم این است که بنی صدر خیلی دوام نمی آورد، گرچه من تلاش می کنم برای چهار سال آینده دوام بیاورد، تا لااقل ما یک مدتی وقت داشته باشیم برای اینکه خودمان را بهتر بشناسانیم.

، یعنی به طور کلی اگر بشود به نحوی کار کرد که کج دار و مریز باشد، چون رویه خودش غلط است، خودش زود دارد خودش را به طرف نابودی می برد.

مجلس که بیاید، یک ارگان انتخابی است و به این عنوان می تواند بایستد مقابل رییس جمهور و خواهد ایستاد، اگر بخواهد راه کج برود.

این است که خودش را ساقط می کند.

ما کوشش می کنیم به آن حادی نشود کار فعلاً که ساقط بشود؛ اما خوب، اگر هم حاد شد، باید آمادگی داشته باشیم در هر لحظه جلویش را بگیریم.

.

تمام مردم باید بفهمند اگر بنی صدر باشد، اصلاً این انقلاب از بین می رود".

همان طور که می بینید، اصلاً در این سخنان بحثی از کودتا نبود، و آیت صرفاً بر کار تبلیغاتی علیه خط بنی صدر برای افشای افکار ضد ولی فقیه و مخالف با اصول انقلاب در رییس جمهور و همفکرانش تأکید می کند، حتی او به صراحت می گوید که "من تلاش می کنم برای چهار سال آینده دوام بیاورد".

مسئله این بود که آیت از پیش از انقلاب، به خوبی بنی صدر و تعلقات فکری او را می شناخت، به واقع آیت زمانی که در مؤسسه عالی علوم اجتماعی تهران درس می خواند، با بنی صدر همدوره بود.

او کاملاً با تفکرات مصدقی و ضدروحانیت بنی صدر آشنا بود و اصولاً بنی صدر را دارای هیچ نوع سابقه و عقبه انقلابی نمی دانست.

دکتر محمود کاشانی ، فرزند مرحوم آیت الله کاشانی، رفیق و همراه آیت از دوران حزب زحمتکشان و عضو شورای مرکزی حزب جمهوری، درباره موضع آیت درباره بنی صدر گفت: "شهید آیت اولین کسی بود که درحقیقت نقش منفی بنی صدر را شناسایی کرد و با شجاعت در برابر او ایستاد و درمقام معرفی ماهیت بنی صدر برآمد.

جریان وابسته به بنی صدر هم که در مجلس وارد شده بودند، به خوبی این حقیقت را درک می کردند که آیت یک فرد قدرتمندی است که قدرت بیان و اطلاعات تاریخی گسترده ای دارد که می تواند در برابر این جریان ایستادگی کند و به همین دلیل بود که با اعتبارنامه او مخالفت کردند تا بتوانند موجبات اخراج او را از مجلس فراهم کنند".

البته تلاش های طرفداران بنی صدر در مجلس، به ویژه احمد سلامتیان، برای رد اعتبارنامه آیت، به نتیجه نرسید، لیکن جریان بنی صدر حدود یک سال بعدتر، جور دیگری با آیت تسویه حساب کرد.

اما در بصیرت شهید آیت همین بس که، درست یک سال بعد از انتشار تیتر جنجالی روزنامه انقلاب اسلامی ، صحبت های آیت درباره به تقابل رسیدن کار بنی صدر با جمهوری اسلامی عینیت یافت و رأی عدم کفایت اولین رییس جمهور، در همان مجلسی تصویب شد که تلاش برای رد اعتبارنامه آیت در آن صورت گرفته بود.

بصیرت پنجم از زمانی که میرحسین موسوی با معرفی شهید بهشتی (و به روایتی شهید باهنر) وارد شورای مرکزی حزب جمهوری شد و سردبیری روزنامه حزب، روزنامه جمهوری اسلامی را به عهده گرفت، شهید آیت و همفکرانش، به ویژه محمود کاشانی، به ورود او به حزب معترض بودند.

آنها درباره میرحسین به طور مشخص سه مورد را مطرح می کردند: 1 ــ نداشتن سابقه انقلابی (میرحسین به واقع هیچ نوع سابقه مبارزاتی نداشت و تنها سابقه سیاسی او، حضور در حسینیه ارشاد و پای درس مرحوم شریعتی بود)، 2 ــ تفکرات شبه مارکسیستی تحت تأثیر حبیب الله پیمان، 3 ــ ارادت سرسختانه او نسبت به مصدق.

موسوی زمانی که سردبیر جمهوری اسلامی بود، در چند نوبت مقاله هایی در ستایش مصدق نوشت، و حتی یک بار راه مصدق را با راه کربلا مقایسه کرده بود! این در حالی بود که حضرت امام در سخنرانی تاریخی 25 خرداد 60 خود به شدت به مصدق انتقاد کرده بودند و حتی به صراحت گفتند که مصدق "مسلم نبود".


کلید واژه ها: نجف آباد - گلوله - روزنامه - خرید - مطالعه - فعالان سیاسی - حافظه تاریخی - آرشیو - کارگزاران - غذای - قیچی - ارتباطات - اطلاعاتی - ترور - خانواده - تاریخی - اصفهان - استان - تشخیص - ماشین - میزان - رسانه - سیاسی - حافظه - روابط - گردن - مخوف - صنعت - تفنگ - پلنگ

آخرین اخبار سرویس:
بوسه فرمانده کل سپاه بر دست پدر شهید حججی

پُست عجیب «آزاده نامداری» درباره وداع!

رویدادهای خبری 27 مردادماه در مشهد

برادر طارمی: نه تنها مهدی بلکه اشک مادرم را در آوردند!

آیت الله مکارم شیرازی: یارانه ثروتمندان حذف شود

چهره ها/ تازه عروس تلویزیون مهمان «نجمه جودکی» می شود

معرفی "سرپرست احتمالی" وزارت علوم

برادر طارمی: نه تنها مهدی بلکه اشک مادرم را در آوردند!

چهره ها/ پُست عجیب «آزاده نامداری» درباره وداع!

بوسه فرمانده کل سپاه بر دست پدر شهید حججی

غرق شدن 2 برادر در سد شهید عباسپورِ اندیکا

تاثیر چهره ها در ترویج مهرورزی در فضای مجازی+عکس

مزار همسر امام حسین (شهربانو) کجاست؟

طلوع نور ؛ سوره بقره آیات 113 تا 119

رویکرد وزیر پیشنهادی آموزش و پررش درباره «صندوق ذخیره فرهنگیان»

جمع بندی روز: پنج شنبه، 26 مرداد 1396

نظر طائب درباره حضور رییسی در انتخابات

مفتی تاتارستان: درب های مساجد به روی مهاجران مسلمان برای انجام مناسک باز است

خوش منظره ترین سفرهای ریلی جهان

طنز؛ بیست و دو دقیقه ناقابل کار روزانه مفید!

کشف مورچه ای عجیب شبیه دایناسورها!

بالگرد AW101، شکارچی زیردریایی ها

درباره کتاب «خاطره یی فراموش شده از فردا»ی مدیا کاشیگر

موسیقی ایرانی مرد زنده اش کنید!

فال آنلاین دیوان حافظ،جمعه 27 مردادماه 1396

زمان اتمام فعالیت شورای چهارم مبنای قانونی ندارد/ وزیر کشور قانون را نادیده گرفته است

مجلل ترین جشن های سیسمونی میان ستاره ها

10 دکوراسیون داخلی برای آشپزخانه ی رنگارنگ

تصمیم گیری فراکسیون امید درباره وزرای پیشنهادی

سلفی گردشگر الجزایری با رییس جمهور اتریش در مترو +عکس

پزشکیان: با شعار نمی شود کار کرد

گزارش فارس از تازه های نشر اندیشه ای؛ بررسی منظومه فکری رهبر انقلاب در یک کتاب/ چگونه به معرفت دینی برسیم؟

ترکی : پاک دست بودن مهم ترین ویژگی فردی برای وزارت است

شهید حججی عزت انقلاب اسلامی را احیا کرد

انهدام 120 تیم تروریستی تنها با یک شهید/ سه غایب کابینه دوازدهم/ وضعیت خسارات سیل در سه استان

جشن های هفتگی محلات در خوی راه اندازی می شود

6 مستند ایثار و شهادت در چهارمحال و بختیاری تهیه شد

با دیدن تریلر جدید Call of Duty: WWII عاشق بخش چند نفره بازی می شوید!

پدیده نادر چشمه های ریتمیک

باید تلاش کرد انتخاب نخست رییس جمهور برای وزارتخانه ها رای اعتماد بگیرد

نشست تخصصی کتاب خوان شعر و ادبیات در قم برگزار می شود

واکنش ظریف به بروز فاجعه انسانی در یمن/ ادامه جنایت های آل سعود در عوامیه/ قصدآمریکا برای سرنگونی نظام ونزوئلا

حمله تروریستی بارسلونا (ویدیو+عکس)

ارزش های اربعین باید در متن زندگی انسان وارد شود/ اربعین از جنس انقلاب است

اتصال ارزش های دفاع مقدس در بین جوانان نسل بعد از انقلاب

مراسم بزرگداشت شهید محسن حججی در وین برگزار شد

هدف دانشگاه ام.آی.تی از مطالعه اربعین چیست؟

همچنان ایستاده با قدرت/ شیر، شیر است در قفس حتی

غذای پرطرفدار اسارت

مراسم بزرگداشت شهید محسن حججی در وین برگزار شد

دو سالگی برجام و چهره دیگر فردو

واکنش های فرماندهان نظامی ایران به شهادت محسن حججی/ دستگیری سرشبکه و رابط فرقه انحرافی حلقه/ مدافعان حرم و انتهای خط

امام جمعه زنجان در مدینه منوره: زایران ایرانی سفیران فرهنگی کشور در موسم حج هستند

انقلاب اسلامی به واسطه اربعین در حال بازبینی است/ جنگ نرم‏ غرب با ورود به اربعین حسینی(ع)

همایش «بر بال اربعین» با حضور خانواده شهدای مدافع حرم برگزار شد + تصاویر

ویژگی های شخصیتی شهید محسن حججی/ وظیفه سنگین هنرمندان برای بیان ابعاد مختلف این حماسه

تئاتر تخصصی کودک و نوجوان در رشت راه اندازی می شود

احداث سد آبسرده بروجرد چالش های آینده آب شرب شهرستان را برطرف می کند

تصاویر/ مراسم تشییع مرحوم کیایی نژاد

عکس نماینده مجلس در دوران اسارت

نوجوان بودم که اسیر شدم/ بدترین خبر زمان اسارتم رحلت امام خمینی (ره) بود

نوجوان بودم که اسیر شدم/ بدترین خبر زمان اسارتم رحلت امام خمینی (ره) بود

آیت الله مکارم : یارانه ثروتمندان حذف شود

اسامی 50 عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام/ افتتاح دفتر نمایندگی خانه احزاب در مازندران

نشریه تخصصی «حدیث حوزه» به ایستگاه سیزدهم رسید

خصوصیات فرماندهان پایان تاریخ

بازخوانی ماهیت و مراتب وحی از منظر امام خمینی(ره)

مهلت ارسال چکیده و اصل مقاله به همایش علامه محمدهادی معرفت تمدید شد

«وَ الْأَرْضَ بَعْدَ ذلِک دَحاها» امروز رخ داد/ روزه ای با ممتازترین فضیلت

بدهی 13 هزار میلیارد تومانی نظام سلامت

نخستین دعای کمیل حج گزاران ایرانی در مکه مکرمه

جمهوریت و اسلامیت در جمهوری اسلامی در کنار هم تعریف شده اند + فیلم

توضیح دوباره دفتر دکتر کرباسیان درباره برخی فعالیت های رسانه ای

شهید حججی اسناد متقنی از حقانیت اسلام است

اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره فعالیت جریان های مشکوک و ضدانقلاب

برگزاری جلسات قرائت قرآن ویژه بانوان در مسجد قائم تویسرکان

بیانیه حامیان مردمی دولت حمد در لزوم رای قاطع نمایندگان به تمام وزرای پیشنهادی

بوسه فرمانده کل سپاه بر دست پدر شهید حججی +تصاویر

همسر شهید حججی در گفت وگو با ایسنا:محسن یک «آتش به اختیار» تمام عیار بود

محسن جان! تو از دنیا دل کندی و یک دنیا به تو دل بست / کوته فکران! قیمت یتیمی فرزند شهید حججی چند؟ / درخواست مشتاقان حضور در سوریه از ژنرال ایران

جشنواره «میان ادیانی و چندفرهنگی» در انتاریوی کانادا برگزار می شود

جمع بندی فراکسیون امید درباره وزرای پیشنهادی شنبه اعلام می شود

وقتی شهید حججی حجت را بر «بی بی‎سی» تمام می‎کند

غرق شدن 2 برادر در پایین دست سد شهید عباسپور در اندیکا

تصویر جدیدی از صلح امام حسن(ع) در «حاء. سین. نون»

وقتی شهید حججی حجت را بر «بی بی‎سی» تمام می‎کند

مذاکره درباره «اخذ گواهینامه بدون ارائه کارت پایان خدمت»/ نمایندگان وعده های احتمالی را افشا کنند/ اولین گام مقابله با آمریکا

مراسم بزرگداشت شهید حججی در تهران

پیام تسلیت پوتین در رابطه با حمله تروریستی در بارسلونا

رییس جمهور مسئول عملکردهای اقتصاد کلان کشور است

راهیابی 20 فعال قرآنی سیستان و بلوچستان به مرحله کشوری

ثبت نام آزمون سالیانه شهریه حفظ قرآن کریم ونهج البلاغه ویژه طلاب

امام علی (ع) به این جهان چگونه نگاه می کند

روزنما: حاشیه های روز پر تلاطم مجلس

تاملی بر سنت های خداوند در عذاب و پاداش انسان

برپایی جشنواره قرآنی «منهاج» با محوریت سوره مومنون

به سوی علقمه رفتم که تشنه کام بیایم/ و سرگذاشته بر دامن امام بیایم

عکس/ بوسه فرمانده کل سپاه بر دست پدر شهید حججی

شهید حججی نماد حقانیت ایران در مبارزه با استکبار و تکفیریهاست

به سوی علقمه رفتم که تشنه کام بیایم/ و سرگذاشته بر دامن امام بیایم

کمک به همسر در کار منزل چه ثوابی دارد؟

زمان بندی کامل مسابقات سراسری قرآن کریم اعلام شد+جزییات

شعر انصاری نژاد برای شهید حججی به سوی علقمه رفتم که تشنه کام بیایم/ و سرگذاشته بر دامن امام بیایم

کامران احمدی: ادغام نمایشگاه کتاب با ایران فارما اختلالی در رسالت آنها ایجاد نمی کند

آزادگان دشتستانی تجلیل شدند

رصد با فیلتر مخصوص

برپایی جشنواره قرآن «منهاج» با محوریت سوره مومنون

اعلام دوره های تابستانه مؤسسه سدرهالمنتهی تهران

عکس/ دیدار دو پرسپولیس سابق با هم

سجده شکر وزیر اطلاعات

دستور روحانی برای رسیدگی به وضعیت کروبی

جریان های شیعه عراق و ضرورت هشیاری در برابر فتنه داخلی

مطالب رسانه های معاند علیه آذری جهرمی، کذب محض است

فاصله بین کارگزاران و مسئولان با مردم تهدید جدی نظام است

گشایش هشتمین نمایشگاه اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی در مشهد

استاندارخوزستان: شرکت های نفتی برای توسعه امیدیه و آغاجاری تلاش نکرده اند

مژده فرمانده سپاه کربلا مازندران به فعالان اقتصادی +عکس نوشت

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات درباره فعالیت جریان های مشکوک در ایران

فال روزانه جمعه 27 مرداد 1396

17وزیر پیشنهادی زیر ذره بین مجلس/ 10حکم انتصاب روحانی در 9 روز/ انتقامی دیگر در راه هست

تجلیل از فعالان و راهنمایان حوزه گردشگری + گزارش

یادداشتی از محمدرضا تابش؛/حمایت از دولت به معنای رای اعتماد به همه گزینه های پیشنهادی روحانی نیست

«سیاست خارجی» هم چشم رییس جمهور را پر کرده و هم دیگر مسئولان را!

بدون عنوان

امسال، دوره طلایی توسعه شبکه ریلی است/ بهره برداری از 919 کیلومتر خط ریلی جدید

مهریه عجیب، عروس و داماد را به بیابان کشاند+عکس

انباشت زباله ها فاجعه زیست محیطی

مرتضی مبلغ:/برخی انتقادها به شورای عالی به خاطر مسائل شخصی است

یک تن از مهاجمان بارسلونا در تیر اندازی با پلیس کشته شد

اعتکاف ابزاری در مسیر توسعه انقلاب است

عملکرد حجت الاسلام رییسی نمونه ای از اثربخشی تفکر جهادی است / هنر بزرگ دولت به مشارکت گرفتن نیروهای مخلص مردمی است

کشتی غرق شده مهاجران اروپای شرقی به ایران رسید

حرکت نمایشی یک سناتور استرالیا علیه برقع+عکس

حل تهدید دامنه های اینترنتی ایرانیان

تاکید مقام معظم رهبری به ریییس جمهور درباره جمع آوری گازهای همراه نفت + نوضیحات نفت نیوز

مرتضی حاجی:/برخی برای خراب کردن شورای عالی سیاستگذاری با هم مسابقه می گذارند/دولت در انتخاب ریاست مجلس تک روی کرد

17 عادت بد که برای موفقیت بیشتر، بهتر است آن ها را ترک کنید

طرح سوال از رییس جمهور منتفی نشده است/ سوال کنندگان هنوز پیگیری می کنند

بیشتر باهوش ها معمولا تنبل هستند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر شنبه 28 مرداد 96

رفت وآمدهای خبرساز در معاونت گردشگری

مطالب رسانه های معاند علیه آذری جهرمی، کذب محض است

آخوندی باید پس از سانحه قطار تبریز – مشهد، برای التیام درد بازماندگان استعفا می داد

تعیین 60 شاخص برای انتخاب نامزد نهایی اصولگرایان

خیز بلند «کوالکام» برای فروپاشی امپراتوری اپل!

حکیمی پور:الحاق شورای هماهنگی اصلاحات به شورای سیاستگذاری کذب است

نظر «امام» درباره حصر

شورای پنجم برداشت 28 میلیارد تومان از صندوق بازنشتگی شهرداری را پیگیری کند

علاج فضای مجازی فیلتر شدن نیست

اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره فعالیت جریان های مشکوک و ضدانقلاب

فرزند ارشد رهبر انقلاب در مراسم شهید حججی + عکس

اصحاب رسانه، سفیران اطلاع رسانی صنعت و اقتصاد کشورهستند

همسر شهید حججی: دشمن اشک من را نمی بیند

رییس جمهور:/شجاعانه و با دوراندیشی و درایت تصمیم خواهیم گرفت

کابینه دوازدهم از متخصصان اقتصادی تهی شده است/ ابهامات حذف وزرای با اعتماد بالا در دولت جدید

منع استخدامی فارغ التحصیلان غیر قانونی است

با حضور معاون وزیر، نماینده و رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز؛ مشکلات شبکه بهداشت و درمان شهرستان رامهرمز بررسی شد

فرخنده حاجی زاده داستان هایی بدون مکان و نام می نویسد

تازه ترین انتصابات روحانی در دولت دوازدهم

کشف بیش از یک هزار برنامه جاسوسی در گوگل پلی

تحلیلگر سیاسی جمهوری آذربایجان:جنگ فرسایشی قره باغ به ضرر ارمنستان خواهد بود

هشدار توییتری محمود احمدی نژاد به دولت دونالد ترامپ + عکس

مژده فرمانده سپاه مازندران به فعالان اقتصادی +عکس نوشت

برگزاری همایش توانمندسازی مدیران مدارس جامعه القرآن سراسر کشور

رژیم آل سعود در اداره امور مکه و مدینه مورد اعتماد نیست

داعش و حامیان تروریست ها نمونه بارز تحجر و نفاق در عصر جدید هستند

انتخابات 96 را در کمال آرامش و بر اساس اصل بی طرفی برگزار می کنیم

پست کامیابی نیا بعد از حواشی اخیر + عکس

بزرگداشت شهید مدافع حرم محسن حججی

قدرت موشکی به ویژه بالستیک و کروز را ارتقا خواهیم داد/ امیدوارم عاملان شهادت شهید حججی زودتر پاسخ قاطع نیروهای مسلح را بگیرند

در دیدار سردار باقری و اردوغان چه گذشت؟

آیا مجلس به همه وزیران پیشنهادی «روحانی» رأی اعتماد می دهد؟!

دکتر عارف در دفاع از کلیات کابینه:/باید از دولت یک صدا شنیده شود

دستیار ویژه وزیر اطلاعات: مطالب رسانه های معاند علیه آذری جهرمی، کذب محض است

کاغذبازی نمایندگان با زنگنه/ عکس

مطالب رسانه های معاند علیه آذری جهرمی، کذب محض است

تدریس «چهل حدیث» امام خمینی در فرانکفورت

یادداشت علی مطهری درباره اعتصاب غذای مهدی کروبی

مدیر شبکه بهداشت و درمان لالی در دیدار با آزاده سرافراز شهرستان: تکریم و تجلیل از آزادگان وظیفه همگانی است

دستی که فرمانده کل سپاه پاسداران آن را بوسید + عکس

عکس/ مراسم پرشور شهید حججی/ از فرزند رهبر انقلاب تا بوسه سردار بر دست پدر شهید

عکس/ سخن رهبر انقلاب درباره خادمی امام رضا (ع)

روزی برای تجلیل از سالها صبر و استقامت آزادگان شهرستان گلوگاه +تصاویر

«محسن رهامی» مسئول کمیته انتخابات احزاب اصلاح طلب شد

ایجاد سالی 100 هزار شغل در آی تی

33 سال پیش در چنین روزی اتمام حجت با گروهک های ضد انقلاب

او امنیتی است

استخدام کارشناس تولید محتوا در گروه صنعتی مسینا

عکس/ حضور فرزند ارشد رهبر انقلاب در مراسم شهید حججی

زایمان زنان معتاد در پاتوق ها و خطر مرگ نوزادان/تحویل 600 نوزاد در معرض فروش به بهزیستی

نمایندگانی که از زنگنه حمایت کردند کارمند آقای وزیر هستند!

دکتر کولایی:/یکبار غفلت از تداوم اصلاحات را دیدیم و نتیجه آن هشت سال مصیبت برای مردم بود

یک خودرو ده ها نفر را در بارسلون زیر گرفت

پیام وزیر اطلاعات به مناسبت سالروز بازگشت آزادگان به کشور

مطالب رسانه های معاند علیه آذری جهرمی، کذب محض است

وزارت نیرو در حال اکتشاف آبهای ژرف است نه استخراج

رجل سیاسی و نظامی در مراسم یادبود شهید محسن حججی+عکس

سریال تخریب ظریف؛ این قسمت : رای اعتماد!

دولت نشان داد توانایی بالا دراجرای قانون واحترام به رای مردم دارد

صبر و احتیاط بورس بازان

60گلوله ای که سهم یک «نماینده مجلس» از سفره انقلاب شد+عکس

60گلوله ای که سهم یک «نماینده مجلس» از سفره انقلاب شد+عکس