مطالب مرتبط:
شورای نگهبان اجازه نمی دهد نا خالصی ‎ها وارد ساختار کشور شود
تعداد پرونده های قضایی در کشور بسیار فراتر از استاندارد های بین المللی است/ با امکانات و اعتبارات موجود، قضات و کارکنان دستگاه قضایی کار جهادی انجام می دهند/هرچه پیش می رویم نقش مهم شورای نگهبان را بیشتر احساس می کنیم
نقش شورای نگهبان در کشور بی بدیل است
صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ26 تیر
صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ26 تیر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 تیر 1396 ساعت 02:462017-07-17سياسي

شورای نگهبان مانع ورود انحراف در عرصه سیاسی کشور است


شورای نگهبان همانطور که از اسمش پیداست مانند یک نگهبان برای جلوگیری از ورود انحرافات به عرصه سیاسی کشور، چه در حوزه ساختاری که شامل ورود افراد ناباب به عرصه انتخابات باشد و چه در حوزه محتوایی و قانون گذاری که شامل ورود قوانین و مقررات ناسالم به عرصه .

- شورای نگهبان همانطور که از اسمش پیداست مانند یک نگهبان برای جلوگیری از ورود انحرافات به عرصه سیاسی کشور، چه در حوزه ساختاری که شامل ورود افراد ناباب به عرصه انتخابات باشد و چه در حوزه محتوایی و قانون گذاری که شامل ورود قوانین و مقررات ناسالم به عرصه قانون گذاری کشور باشد و چه در خصوص رعایت و حفظ قانون اساسی، موفق بوده است.

26 تیرماه سالروز تأسیس شورای نگهبان به فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است.

امام خمینی (ره) در خصوص این شورا می فرمایند: "من با این شورا صد در صد موافقم" و اعضای آن را "حافظ مصالح اسلام و مسلمین” می دانم.

اهمیت قانونی شورای نگهبان نیز به حدی است که بدون تأیید آن هیچ قانونی در کشور امکان اجرا شدن پیدا نمی کند.

هجمه ها و فشارهای دستگاه استکباری و عوامل داخلی آن بر این نهاد انقلابی، از زمان تأسیس قابل توجه بوده ولیکن طی سال های اخیر این فشارها، وضعیت فزاینده ای به خود گرفته است به طوری که برخی عناصر داخلی ناآگاه نیز خواسته یا ناخواسته در زمین بازی دشمن ایفای نقش کرده و بر شدت این هجمه افزوده اند.

از این رو پایگاه اطلاع رسانی بصیرت به بهانه سالروز تأسیس این شورا و به منظور کسب اطلاع بیشتر از جایگاه، مأموریت و عملکرد آن، گفتگویی با دکتر عباسعلی عظیمی شوشتری، استاد برجسته حقوق اساسی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه امام صادق (ع) انجام داده و وظایف و عملکرد نزدیک به 4 دهه شورای نگهبان و ضعف ها و کمبودهای احتمالی در مسیر مأموریت های آن را واکاوی کرده است: لطفاً بفرمایید اهم وظایف قانونی شورای نگهبان، و نظر جنابعالی در خصوص عملکرد این شورا در انجام وظایفش چیست؟ در واقع شورای نگهبان را باید کلیدی ترین نهاد جمهوری اسلامی در قانون اساسی بدانیم.

تدوین کنندگان قانون اساسی به شورای نگهبان و اعضای آن اعتماد بسیار بالایی از خودشان نشان داده اند، به طوری که بعد از جایگاه رهبری، مهم ترین و کلیدی ترین مسائل نظام را به عهده این شورا گذاشته اند.

وظایف شورای نگهبان را ما می توانیم از اصل چهارم و اصول 91 تا 99 قانون اساسی بیان کنیم.

بخشی از این وظایف، به نظارت شورای نگهبان بر مصوبات مجلس برمی گردد.

قانون تصریح می کند که مجلس بدون وجود شورای نگهبان فاقد اهمیت و ارزش قانونی است و مصوبات آن اعتبار ندارد و اصل چهارم قانون اساسی هم تصریح می کند که تمامی قوانین و مقررات اداری، مالی، نظامی و مانند آن باید مطابق با قانون اساسی باشد و تشخیص آن هم به عهده شورای نگهبان است.

بنابراین شورای نگهبان تمامی مصوبات مجلس را از جهت تشخیص عدم مغایرت آن ها با شرع و قانون اساسی بررسی می کند؛ این وظیفه بسیار سنگین و مهمی است و بنده با توجه به سابقه ای هم که در شورای نگهبان داشته ام، معتقدم عملکرد شورای نگهبان در این جهت یک عملکرد درخشان بوده است.

اگر چه هنوز می توان با تقویت مراکزی مثل پژوهشکده تحقیقات شورای نگهبان و نشست های کارشناسی بیشتر، شاهد دقت بیشتر در بررسی و تصویب قوانین و قراردادها و به تناسب آن ارتقاء وضعیت عملکردی این شورا نسبت به گذشته بود.

وظیفه دوم شورای نگهبان در اصل 99 قانون اساسی مشخص شده است.

بر اساس این اصل، شورای نگهبان نظارت بر انتخاب ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را بر عهده دارد.

در مورد انتخابات ریاست جمهوری، وظیفه شورای نگهبان بسیار سخت تر است، چون در قانون اساسی تشخیص صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری مشخصاً بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است.

نکته ای که در خصوص ریاست جمهوری لازم است اشاره کنم، این است که وظیفه شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری احراز صلاحیت است، یعنی باید اصل را بر عدم وجود صلاحیت در کاندیداها بگذارد و بعد تک تک شرایطی را که در اصل 115 قانون اساسی برای رییس جمهور پیش بینی شده، بررسی و احراز کند.

بنابر این حتی در صورتی که نسبت به وجود یا عدم وجود یکی از این شرایط تردید داشته باشد، نمی تواند صلاحیت آن کاندیدا را تأیید کند.

این وظیفه خطیری است که بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده و این شورا در این زمینه باید دقت لازم را به کار گیرد.

بنابراین در انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان خود به تنهایی صلاحیت کاندیداها را بررسی می کند ولی در مورد انتخابات مجلس، شورای نگهبان صلاحیت کاندیداها را از بعد نظارتی بررسی می کند.

در انتخابات مجلس، ابتدا هیئت های اجرایی باید صلاحیت ها را مطابق قانون بررسی کنند سپس اگر تخلفی صورت گرفت یا شورای نگهبان تخلفی را تشخیص داد، با حکم نظارتی ورود پیدا می کند و آن ها را مجدداً بررسی می کند.

شورای نگهبان در عمل به این وظیفه نیز دو نوع رسیدگی انجام می دهد.

یک نوع رسیدگی قضایی و نوع دیگر آن رسیدگی سیاسی است.

در رسیدگی قضایی آن مواردی که در آن ها اصل برائت جاری است - مثل سابقه کیفری داشتن، عضویت در فرقه های ضاله مثل فراماسونری و .

و عضویت در گروه های معاند- بررسی می شود و تا زمانی که دلیلی بر اثباتش وجود نداشته باشد، کاندیدا را از آن مبری می داند.

اما بخش بزرگی از این موارد که به به رسیدگی سیاسی مربوط می شود، مثل کاندیدهای ریاست جمهوری، در مورد نمایندگان مجلس هم احرازی هستند.

کاندیدای نمایندگی مجلس بایستی از لحاظ اعتقاد عملی به قانون اساسی، ولایت مطلقه فقیه، اعتقاد به اسلام و امثالهم باید شرایطش را احراز کند.

بنابر این بر خلاف نظر عده ای که فقط اصل برائت را جاری می دانند، قانون اساسی و همچنین قوانین عادی ما در مورد بخش احراز صلاحیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی تنها اصل برائت را کافی نمی داند.

این وظیفه را شورای نگهبان در حال حاضر با استفاده از دفاتر خودش در استان ها وشهرستان ها انجام می دهد و گروه هایی را برای تحقیق از کاندیدها اعزام می کند که عملکردش در این زمینه نیز نسبتاً خوب بوده است.

وظیفه بعدی شورای نگهبان تفسیر قانون اساسی است.

قانون اساسی اگرچه قانون مادر است و تلاش های زیادی هم برای روشن و بیّن بودن آن درزمان نگارش صورت گرفته است اما به هر حال چون ساخته بشر است ممکن است ابهام و خطا در آن وجود داشته باشد.

لذا قانون اساسی مرجعی را به نام مرجع تفسیر قانون اساسی پیش بینی کرده و آن شورای نگهبان است.

نظر تفسیری شورای نگهبان در خصوص قانون اساسی، با رأی موافق حداقل 9 نفر از میان 12 اعضای آن تصویب و اعلام می شود.

طبق آیین نامه شورای نگهبان فقط رهبر، رؤسای سه قوه و هر یک از اعضای شورای نگهبان می توانند درخواست نظر تفسیری از مواد قانون اساسی بکنند.

این جنبه از وظیفه شورای نگهبان نیز اهمیتش در این است که نظر تفسیری که شورای نگهبان اعلام می کند ارزشی برابر با اصول قوانین اساسی دارد و از تمامی قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای انقلاب فرهنگی بالاتر است.

اگر شورای نگهبان دقت کافی را در نظریه تفسیری اش نداشته باشد، به نوعی قانون اساسی را به انحراف می اندازد.

ما در این زمینه موردی نداریم که قانون اساسی به انحراف تفسیر شده باشد ولی مواردی داریم که برخی از تفاسیر باعث بروز مشکلات شده است.

به عنوان مثال علی رغم تصریح اصول 77 و 125 قانون اساسی بر این که تمامی قراردادها، مقاوله نامه ها، موافقت نامه ها، عهد نامه ها و پیمان های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد؛ شورای نگهبان در سال های 60 تا 62 در خصوص این دو اصل نظر تفسیری داد و اعلام کرد که منظور از این اصول قانون اساسی فقط قراردادهای منعقد شده بین دولت هاست، بنابر این اگر دولت با یک بخش خصوصی قرارداد ببندد مشمول این اصل نمی شود.

نمونه ای از نتیجه این نظر تفسیری انعقاد قراردادهای سنگین نفتی توسط دولت با شرکت های خصوصی است که به اطلاع و تصویب مجلس شورای اسلامی نمی رسد و قرارداد گازی کرسنت نیز یکی از همین قراردادهای فاجعه آمیز بود.

بنابر این نظر تفسیری شورای نگهبان اهمیت فوق العاده دارد و ممکن است زمینه را برای برخی از مسائل فراهم بکند.

به نظر بنده این نظر تفسیری یکی از مواردی است که شورای نگهبان باید آن را مورد بررسی مجدد قرار داده و منافع ملی را در آن مدنظر قرار دهد.

البته درطول نزدیک به 4 دهه از عملکرد این شورا، طبیعتاً مواردی که به نظر می رسد در کارنامه کاری این شورا اشتباه و خطا بوده را می توان دید.

اگر چه باز تفاسیر و نظریات مختلفی در خصوص همین زمینه ها بین متخصصین حقوقی کشور وجود خواهد داشت.

با بررسی سابقه عملکردی شورای نگهبان، جنابعالی چشم انداز آینده کاری آن را چگونه می بینید؟ اگر یک بررسی دقیق در طول این 4 دهه از عملکرد شورای نگهبان داشته باشیم، متوجه می شویم که شورای نگهبان همانطور که از اسمش پیداست مانند یک نگهبان برای جلوگیری از ورود انحرافات به عرصه سیاسی کشور، چه در حوزه ساختاری که شامل ورود افراد ناباب به عرصه انتخابات باشد و چه در حوزه محتوایی و قانون گذاری که شامل ورود قوانین و مقررات ناسالم به عرصه قانون گذاری کشور باشد و چه در خصوص رعایت و حفظ قانون اساسی، موفق بوده است.

اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر شورای نگهبان بخواهد در آینده در هر زمینه مأموریتی، موفقیت هایش را استمرار بخشد و یا افزایش دهد اولاً باید چارچوب های دقیق در حوزه انتخابات مشخص کند.

به عنوان مثال به این حوزه عملکردی شورای نگهبان ممکن است این انتقاد وجود داشته باشد که وقتی قانون اساسی مقرر کرده است رییس جمهور باید واجد فلان ویژگی ها باشد، شورای نگهبان دیگر وظیفه ای در خصوص مصلحت سنجی برای معرفی کاندیداها ندارد.

تشخیص مصلحت بر عهده رهبری است.

بند 8 از اصل 110 قانون اساسی تشخیص هر نوع مصلحت را بر عهده رهبری گذاشته است نه بر عهده ارکان دیگر.

شورای نگهبان در زمینه انتخابات باید چارچوب کاری خودش را شفاف تر کند و با عمل به وظیفه قانونی خویش، از هر گونه مصلحت سنجی در احراز صلاحیت کاندیداها، بالاخص کاندیداهای ریاست جمهوری به دور باشد.

نکته دیگر این که شورای نگهبان حتماً می بایست گروه های کارشناسی و تخصصی را برای بررسی دقیق محتواهای قانون، بخصوص قانون بودجه و برنامه های توسعه بیش از گذشته به کار گیرد.

20 روز مهلت تعیین شده در قانون برای بررسی قانون بودجه یا قوانین توسعه و یا قوانین کیفری که بسیار تخصصی هستند، زمان کافی ای نیست.

برای این که این مشکل حل شود می بایست قبل از این که این نوع قوانین در صحن علنی مجلس مطرح شود، باید گروه های کارشناسی در پژوهشکده شورای نگهبان مأمور رسیدگی و بررسی تخصصی مواد قانونی شوند و در بررسی ها تنها به وضع سطحی و ظاهری قوانین بسنده نشود.

باید پیامدهای قوانین و محتوا و مبانی مصوبات هم مورد توجه قرار بگیرد.

البته شورای نگهبان در موارد فروانی به این شیوه عمل کرده ولی به نظر می رسد باید آن را به تمامی قوانین یاد شده تسری دهد.

هر وقت شورای نگهبان به شکل دقیق به این نوع موضوعات ورود پیدا کرده، دقیق عمل کرده است.

یکی از این موارد الحاق به کنوانسیون زنان بود که شورای نگهبان در این زمینه دقیق عمل کرد و عملاً مانع از تصویب آن شد.

این گونه بررسی های کارشناسی و دقیق هم در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی و هم نظرات تفسیری باید لحاظ شود.

علل وجود هجمه های فراوان به شورای نگهبان چیست؟ آیا این فشارها به جنبه عملکردی این شورا برمی گردد یا با اهداف سیاسی دنبال می شود؟ این هجمه ها بر علیه شورای نگهبان طبیعی است.

چون شورای نگهبان به عنوان یک فیلتر قدرتمند برای جلوگیری از بروز انحراف در نظام جمهوری اسلامی است و آن گروه ها و دسته جاتی که نمی توانند خود را در ضوابط و چارچوب های نظام قرار دهند با این فیلتر و عنصر نگهبان همیشه درگیر خواهند بود و آن را تخریب خواهند کرد.

شورای نگهبان در ماجرای تصویب لوایح دوقلو در مجلش ششم، ورود مجدد برخی عناصر این مجلس به دوره بعدی، عدم ورود افراد نشان دار و باسابقه ضد نظام به عرصه انتخابات ریاست جمهوری در دوره های مختلف و .

را گرفته است.

عملاً همین رکن است که موجب شده تا نظام استکباری در خصوص نفوذ مستقیم ساختاری و قانونمند در نظام جمهوری اسلامی ناامید باشد و در نتیجه بدنبال نفوذ از طرق دیگر برآید.

بنابر این طبیعی است که علیه شورای نگهبان موضع گیری های سختی انجام بشود تا بتوانند آن را از وظیفه اصلی خودش باز دارند و یا خللی در مأموریت این شورا ایجاد کنند.

به نظر بنده عمده فشارهای صورت گرفته بر شورای نگهبان بعد سیاسی داشته و با قصد تضعیف و منحرف کردن شورا از مأموریت و وظایف اصلی اش صورت می گیرد و گرنه شورا با کارنامه درخشان خود طی دهه های کاری خویش توانسته از علمای دینی و متخصصین حقوقی کشور نمره رضایتمندی را بگیرد و در عمل به تکلیف موفق عمل بکند.

از استاد عظیمی شوشتری بابت قبول زحمت و قراردادن وقت خود در اختیار سایت بصیرت تشکر می کنیم.


کلید واژه ها: شورای نگهبان - نگهبان - شورا - قانون - شورای - قانون اساسی - کشور - پایگاه اطلاع رسانی - انتخابات - سیاسی - اسلام - انقلاب اسلامی - جمهوری اسلامی - قوانین - اسلامی - اطلاع رسانی - مصوبات مجلس - اطلاع - اهمیت - امام خمینی - هیئت علمی - مجلس - پژوهشگاه - امام - جمهوری - خمینی - نظارت - رسانی - دکتر - صادق

آخرین اخبار سرویس:
وداع با پیکر شهیدان 2 نسل انقلاب در مشهد

شرکت 400 ناشر در نمایشگاه کتاب لرستان/ارائه کتب در قالب 230 غرفه

افتتاحیه یازدهمین همایش کشوری 313 یارموعود در کرمانشاه

مراسم دهه اول محرم در حسینیه شهرستان سقز برگزار می شود

جزییات 4خبر امروز پنجشنبه 30شهریور 1396

رییس جمهور ایران آمدن تغییر در شرایط معاهده اتمی را رد کرد

بیانات در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی

ضرورت واکنش مناسب ایران به اقدامات ترامپ/ در سخنان ترامپ تناقضات بسیاری بود/ فناوری های نظامی خود را در نبرد با داعش توسعه دادیم

رنگ های پایین تیوب خمیر دندانها چه مفهومی دارد

نترس، جرأت داشته باش

رموز شاد کردن خانم ها

ده ویژگی اعتماد به نفس پایین

سفر علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی به پاریس

هاشمی: عزم وزارت علوم در مقابله با تقلب علمی جدی است

وداع با پیکر شهیدان 2 نسل انقلاب در مشهد

فرماندار:عملیات احداث کارخانه قند دزفول وارد گام اجرایی شد

اس ام اس فرا رسیدن ماه محرم (2)

Dynasty Warriors: Unleashed v1.0.7.9 دانلود بازی جنگجویان سلسله برای اندروید

تهاجم وحشتناک فرهنگی با کمک ابزار رسانه ای روز علیه تفکر مهدویت

همایش ائمه جماعات و روحانیون کانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران

ژن های خوب، نفتی می شوند

واکنش اروپا به خروج آمریکا از برجام در رفتار ایران موثر است

ضرورت واکنش متناسب ایران به اقدامات ترامپ/ در سخنان ترامپ تناقضات بسیاری بود

برای ترویج فرهنگ، تمدن ، مذهب و انقلابمان، در قلبها وارد می شویم

احمد شیبانی رییس هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران شد

فرمانده کل سپاه: سخنان ترامپ نباید بی جواب بماند

نتیجه انتصاب مدیران سیاسی در پلی اکریل اختلاس، بدهی میلیاردی و تضعیف شرکت بود

پاسخ کوبنده روحانی به ترامپ: منتظریم از ما عذرخواهی کنید/مذاکره با آمریکا وقت کشی است

کشورهای خارجی بعد از برجام میلیاردها دلار در ایران سرمایه گذاری کرده اند

محمود صادقی:/عدم انسجام در نهادهای امنیتی تاثیر شکننده ای در کشور دارد

مراسم سیاه پوشان جامعه مداحان تهران برگزار شد

حوزه علمیه قم آبرویی برای شیعه و نظام است/ با افرادی که قوانین شهری را دور می زنند برخورد شود

نفوذ ایران به کمیته ژئوپارک های منطقه آسیا ـ اقیانوسیه یونسکو

روایت سرلشکر صالحی از حضور در مراسم طشت گذاری سنتی اردبیل

آیین اختتامیه سومین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری برگزار شد

ادامه اجرای طرح تحول سلامت اولین اولویت تخصصی وزارت بهداشت در دولت دوازدهم

7 اشتباه که زندگی شما را به جهنم تبدیل می کند!

آیین اختتامیه سومین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری

استخدام دانشگاه فنی و حرفه ای (خبر جدید)

ایران آماده است روابط خود را با انگلستان در همه عرصه ها توسعه و تعمیق بخشد

تابش:/تشکیل شورایی بالاتر از شورای عالی اصلاح طلبان معنا و مفهومی ندارد

با 10 گونه از ترسناک ترین و خطرناک ترین مارها در سراسر جهان آشنا شوید [قسمت دوم]

امروزه نحوه اعزام مبلغ و تبلیغ در کشورهای دنیا پیچیده تر شده است/برای هر منطقه باید محتوای مخصوص به خودش آماده کرد

روحانی:تاسف بار است‎ برجام توسط نااهلان سیاست ازبین برود/ادبیات زشت ترامپ در شأن سازمان ملل نبود

آقای جهرمی به مشکلات ارتباطاتی مناطق محروم عنایت ویژه ای داشته باشند

چرا مدیران ایرانی افراد مطیع و ضعیف را برای همکاری برمی گزینند؟

متن بیانیه پایانی سومین اجلاسیه دوره پنجم مجلس خبرگان

رییس پدافند غیرعامل: باید قوانین بازدارنده را تقویت کرد

تصویب چند طرح در سومین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری / ایران در مخالفت با آمریکا مصمم و متحد است / خوشحالی و نگرانی های مجلس خبرگان رهبری

تلاش دانشگاه فنی و حرفه ای جهت حل مشکل اشتغال

الزام وزارت نفت به جذب دانشجویان گروه «الف» دانشگاه صنعت نفت

هیات ایرانی حاضر در سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل چه کسانی بودند؟ + عکس

عصاره سفر مبلغان باید تحکیم عقاید مردم، تعلیم احکام و تهذیب اخلاق باشد

سیدحسن رسولی مطرح کرد؛/آغاز فصل همگرایی و تشریک مساعی دولت و شهرداری پایتخت

بهترین ازدواج ها

پاسخ ایران به نتانیاهو: کافر همه را به کیش خود پندارد

10 واقعیت جالب و شگفت انگیز در مورد اسکناس که شاید نمی دانستید

واکنش رضایی به سخنان ترامپ در سازمان ملل

گسترش همکاری بانک ملی ایران و وزارت آموزش وپرورش

زبان تهدید را برنمی تابیم

دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای (مصوبه شماره 579095 مورخ 1/4/1395 شورای عالی اداری)

مدیرکل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی منصوب شد

تازه ترین شماره هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

دیدار مجلس خبرگان با هیات دولت و هیات رییسه مجلس

مدیر روابط عمومی نظام مهندسی ،مشاور معاون عمرانی استانداری خوزستان شد

شاخ غول های استکبار باید شکسته شود / انزجار خودمان از جنایات میانمار و بحرین اعلام می کنیم

کاهش سن بازنشستگی از معضلات پیش روی صندوق های بازنشستگی

بروجردی برای کمک به مسلمانام میانمار آستین هایش را بالا زد

ساعت ها را پنجشنبه یک ساعت به عقب بکشید

پیام قیام امام حسین ظلم ستیزی و عدم سکوت در برابر ظالمان است

روحانی، محکم و قوی پاسخ ترامپ را داد

چهره اعتدال ایران

یادداشتی ار زهرا صدراعظم نوری؛/به بانوان اعتماد کنیم

ارتباط مناسب مبلغان دینی با دانش آموزان

روحانی در گفتگو با NBC: رفتار ترامپ، همه زمینه های مثبت را از بین می برد

گزارش تصویری؛ جلسه هفتگی مؤسسه آینده روشن با سخنان استاد حسینیان

روزنامه استخدامی استان قم | پنجشنبه 30 شهریور 96

تبلور غیرت دینی را در وجود همسرم دیدم

نشست اضطراری هیأت رییسه کمیسیون انرژی درباره انتصابات اخیر زنگنه/ می خواهند با فروپاشی شرکت ملی حفاری دلالان را به سود برسانند

مقایسه معنادار دیدارهای روحانی و احمدی نژاد در سازمان ملل + جدول

تاثیر پذیری روابط عمومی در افکار عمومی

معرفی و آموزش ایده های بسیار جذاب برای عکاسی در داخل و خارج از خانه [قسمت اول]

تصاویر/ آلبوم کشف شده از "عصر وحشت"

زنان ایرانی با شجاعت در دفاع مقدس نقش آفرینی کردند

تلاش هدفمند شرکت های آمریکایی برای عدم استفاده مناسب از اینترنت در کشور

ملت ایران خواهان روابط گسترده با جهان، ثبات و امنیت در منطقه و پیشرفت در داخل کشور است

از گلایه دری نجف آبادی خطاب به نمایندگان تا غیبت علم الهدی و رایزنی های آملی لاریجانی

رهبر معظم انقلاب درگذشت حجت الاسلام معصومی را تسلیت گفتند

روحانی:تاسف بار است‎ برجام توسط نااهلان سیاست ازبین برود

رییس سازمان اوقاف: دفاع از مظلومان وظیفه ای قرآن است/ ظلم ناپذیری پیام قیام امام حسین (ع)

مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه شهرستان آمل/ سرهنگ بهروز عیسی زاده فرمانده سپاه آمل شد+ تصاویر

آیین های عزاداری در اردبیل+تصاویر

با شکسته شدن شاخ آمریکا مشکل بشریت حل می شود

یک طیاره مسافربری پس از نشست در میدان هوایی مومبای در گِل و لای گیر ماند

اشتغال مددجویان تحت پوشش کمیته امداد در شرکت آفتاب تجارت سامان

چگونه در استارت آپ، از روابط عمومی استفاده کنیم؟

در سخنان ترامپ تناقضات بسیاری بود

استخدام مسئول دفتر خانم آشنا به زبان انگلیسی

لاریجانی با تخلف وزیر نفت برخورد کند

موشک برای دفاع از سرزمین و ملت ایران است و ربطی به برجام ندارد

دفاع از مظلومان وظیفه ای قرآنی است

مقایسه معنادار دیدارهای روحانی و احمدی نژاد در سازمان ملل + جدول

آیا همه مردان وزیر، اصلح هستند؟/ بازی های نوستالژیک بچه های قدیم/ موسیقی ایران را هر جای دنیا بگذارید اسلحه شان را زمین می گذارند

13.5 درصد ایرانی ها افسرده هستند

متن کامل سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل

نگار جواهریان مهمان امشب خندوانه

بی توجهی به مسلمانان روهینگیا، منطقه را بی ثبات می کند

سخن همکار:"نیروی های جوان و با تجربه از سیستم حذف می شوند"

تایید حکم انحلال «سازمان لابی» جمهوری آذربایجان در مسکو

سعیدی: روحانی سر سوزنی از مطالبات و حقوق قانونی ایران کوتاه نیامد

سخنرانی رییس جمهور در جمع سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد

اعتدال منش و روش ملت بزرگ ایران است

دولت جدید آمریکا با پیمان شکنی و نقض تعهدات بین المللی، فقط اعتبار جهانی خود را می شکند

ثبت جهانی چوگان به نام ایران

عزل و نصب ها براساس شایسته سالاری باشد نه مصالح حزبی و جناحی

برنامه ام را شنیدند، گفتند کاش مرد بودی

معاون استاندار خراسان شمالی: روابط عمومی ها نقش به سزایی در امر به معروف دارند

دکتر عارف:/شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان باعث تقویت احزاب شد

دفاع مقدس و مقوله امنیت ملی

عکس / تصاویری از حجت الاسلام والمسلمین معصومی در کنار رهبر انقلاب

رونمایی هواوی از جایزه سالانه NEXT-IMAGE؛ نسل جدید عکاسان در راه اند

لاریجانی با تخلف وزیر نفت برحورد کند

نامه 76شخصیت اروپایی به ترامپ درباره برجام

16 ادعای جالب در مورد ارواح که شاید دانستن آن ها خالی از لطف نباشد

دستور زنگنه برای استخدام یک ژن خوب + سند

شورای امنیت از مسلمانان میانمار حمایت می کند

اموال و دارایی چند متکدی تهرانی در خانه شان! + عکس

ولایتی: ترامپ سازمان ملل را با کازینوهای لاس وگاس و کاباره های تگزاس اشتباه گرفته است

استخدام نصاب دوربین های مدار بسته و شبکه کامپیوتر در همدان

حمایت وحید جلیلی از فاطمه معتمدآریا

پاسخ معاون نوآوری معاونت علمی به سخنان رییس جمهور آمریکا

سه راه علاج مشکلات و درمان دردهای امروز و فردای جامعه اسلامی

جشنواره «مالک اشتر» سپاه بابل برگزیدگان خود را شناخت

پیام تسلیت در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر معصومی

دیدار و رایزنی مجلس خبرگان با هیات دولت و هیات رییسه مجلس

عضو سابق مجلس خبرگان در پی وخامت حال به بیمارستان منتقل شد

تهران، پنجمین شهر پر استرس منطقه

شهریار، شاعر حق پرست و صادق

آماده همفکری و همکاری سازنده با بریتانیا در مسایل منطقه هستیم/استقبال از حمایت قاطع اتحادیه اروپا و لندن از برجام

آذر منصوری:/در انتخابات های اخیر بهترین نتیجه ممکن با اتکا به ساختار شورای عالی نصیب اصلاح طلبان شد/نباید گفتمان اصلاحات را فدای استراتژی کرد

فرمانده سپاه: سخنان ترامپ نباید بی جواب بماند

ضرر خروج از برجام صد درصد متوجه آمریکاست

اعلام زمان اجرای بیمه تکمیلی فرهنگیان با روش جدید

سرپرست چند ساعته شهرداری، شهردار منطقه 3 شد/سکان شهرداری منطقه 7 دست خانم دندانپزشک

بهمنی ملی حفاری را نجات داد و رفت / سپهر سپهری مدیر عامل جدید این شرکت شد

موسوی لاری:/قرار نیست اصلاح طلبان تشکیلات جدیدی تأسیس کنند

وزیر ارتباطات به گلایه ی اپراتورها در خصوص ظرفیت رادیویی رسیدگی کند

28 میلیارد تومان چک بلامحل در شهرداری کرج صادر شده است

نفوذی که نظریه امنیتی جمهوری اسلامی را ارائه داد

صدور حکم استخدام برای دانشگاه نفتی ها/ زنگنه تمکین می کند؟

بیانات در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی

رنگرزی گیاهی سنتی فارس در خطر فراموشی

تا وقتی شاخ غول های آمریکا، اسراییل و عربستان شکسته نشود، مشکل بشر هم حل نمی شود

مسیح مهاجری:بعضی افراد تا کار خلاف نکنند مداح نمی شوند!/کیفیت عزاداری فدای کمیت شده

تکذیب پشتیبانی نهادهای نظامی از «جمنا»

ورود خودروهای شیک به ناوگان پلیس دوبی + عکس

همایش میثاق عاشوراییان شهرستان بوشهر با حضور امام جمعه بوشهر برگزار شد

یادواره شهدای روحانیت و 55 شهید منطقه محلات سمنان برگزار می شود

وزیر خارجه ارمنستان در دیدار با اجماع لابی ارامنه؛بازگرداندن شهرستان های اطراف قره باغ به جمهوری آذربایجان ممکن است

هارت و هورتِ وقیحانه رییس جمهور جاهل

عکس / حضور فرمانده کل قوا در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی

اگر تو دست مرا بگیری هیچ کس مرا دست کم نمی گیرد.../عکس نوشته

علی دایی به دانشگاه رفت! + عکس

دیدار رییس جمهور با رهبران مسلمان آمریکا

در جلسه هیات رییسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان صورت گرفت؛/تشکیل کارگروهی برای انسجام بخشی فعالیت های اصلاح طلبان

آمار تک رقمی زندانیان حوادث رانندگی در 15 استان کشور

انتصاب ها در واقعیت با تخصص وتعهدها فاصله گرفته اند/برخی انتصاب ها بر پایه تملق یا وصل بودن به یک جریان، رخ داده

ریپورت: در ایام محرم، مسجد دولتی حیدر در باکو هر شب برنامه خواهد داشت!!

آخرین کاروان زائران حجاج کردستانی از سرزمین وحی بازگشت

تازه وارد خاص انگلیسی در ایران! + عکس

همراه اول آوای انتظار رایگان ارائه می کند

خروج آمریکا از برجام دست ایران را برای هر اقدامی باز می کند

مشارکت خواهران طلبه در «طرح ایمان افزایی» مددجویان البرزی

صدور حکم استخدام برای دانشگاه نفتی ها/ زنگته تمکین می کند؟

مجلس خبرگان باید درباره مسئله فتنه و نفوذ به رییس جمهور تذکر دهد/ اعتماد به آمریکا مستوجب عذاب دنیوی و اخروی است

ترامپ باید از ملت ایران عذر خواهی کند!

هوآوی با مرکز بین الملل عکاسی (ICP) از جایزه سالانه NEXT-IMAGE رونمایی کرد

روحانی، محکم و قوی پاسخ ترامپ را داد

خواهران شریفی نیا و بهاران بنی احمدی در یک قاب

/حسن رباطی معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران شد

مقایسه دیدارهای دیپلماتیک احمدی نژاد و روحانی در سازمان ملل

دکتر ایدنی: آمادگی همکاری دانشگاه علوم پزشکی اهواز با دانشگاه میسان عراق در حوزه سلامت

متن کامل "سخنرانی رییس جمهوری" در مجمع عمومی سازمان ملل: اعتدال، هم افزایی اندیشه ها است و نه رقص شمشیرها/دولت جدیدآمریکا با پیمان شکنی و نقض تعهدات بین المللی، فقط اعتبار جهانی خود را می شکند

نقشی جالب از مصدق / عکس

زیرساخت های حوزوی و فرهنگی در قم ارتقا یابد/ قم باید به الگوی معماری ایرانی اسلامی تبدیل شود

حضور فرمانده کل قوا در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی

برگزیدگان دهمین جشنواره یار و یادگار معرفی شدند

230 برنامه برای بزرگداشت هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر در آذربایجان غربی در نظر گرفته شده است

استخدام دندانپزشک خانم با پروانه تهران جهت کار در منطقه 22

درخواست رییس شورای اروپا درباره برجام

مصطفی معین:رشد اصلاح طلبان بدلی، نگران کننده است/در 84هدفم این نبود که حتما باید رییس جمهور شوم!

تحلیل صادق زیباکلام: چرا روحانی برنده سخنرانی تند و تیز دیروز ترامپ بود؟

سخن نگاشت | بیانات در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی

برای سد سازی نمی توان حکم کلی صادر کرد

فردا شب، ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب کشیده می شود

وزیر ارتباطات عراق انتصاب مهندس آذری جهرمی را تبریک گفت

انتصاب سیاسیون در پست های تخصصی خیانت نیست؟

مزرعه سؤال

ناراحتی امام خمینی از وضعیت نفت/عکس

بازتاب سخنرانی رییس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در رسانه های جهان

شورای نگهبان مانع ورود انحراف در عرصه سیاسی کشور است

شورای نگهبان مانع ورود انحراف در عرصه سیاسی کشور است