مطالب مرتبط:
شورای نگهبان اجازه نمی دهد نا خالصی ‎ها وارد ساختار کشور شود
تعداد پرونده های قضایی در کشور بسیار فراتر از استاندارد های بین المللی است/ با امکانات و اعتبارات موجود، قضات و کارکنان دستگاه قضایی کار جهادی انجام می دهند/هرچه پیش می رویم نقش مهم شورای نگهبان را بیشتر احساس می کنیم
نقش شورای نگهبان در کشور بی بدیل است
صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ26 تیر
صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ26 تیر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 تیر 1396 ساعت 02:462017-07-17سياسي

شورای نگهبان مانع ورود انحراف در عرصه سیاسی کشور است


شورای نگهبان همانطور که از اسمش پیداست مانند یک نگهبان برای جلوگیری از ورود انحرافات به عرصه سیاسی کشور، چه در حوزه ساختاری که شامل ورود افراد ناباب به عرصه انتخابات باشد و چه در حوزه محتوایی و قانون گذاری که شامل ورود قوانین و مقررات ناسالم به عرصه .

- شورای نگهبان همانطور که از اسمش پیداست مانند یک نگهبان برای جلوگیری از ورود انحرافات به عرصه سیاسی کشور، چه در حوزه ساختاری که شامل ورود افراد ناباب به عرصه انتخابات باشد و چه در حوزه محتوایی و قانون گذاری که شامل ورود قوانین و مقررات ناسالم به عرصه قانون گذاری کشور باشد و چه در خصوص رعایت و حفظ قانون اساسی، موفق بوده است.

26 تیرماه سالروز تأسیس شورای نگهبان به فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است.

امام خمینی (ره) در خصوص این شورا می فرمایند: "من با این شورا صد در صد موافقم" و اعضای آن را "حافظ مصالح اسلام و مسلمین” می دانم.

اهمیت قانونی شورای نگهبان نیز به حدی است که بدون تأیید آن هیچ قانونی در کشور امکان اجرا شدن پیدا نمی کند.

هجمه ها و فشارهای دستگاه استکباری و عوامل داخلی آن بر این نهاد انقلابی، از زمان تأسیس قابل توجه بوده ولیکن طی سال های اخیر این فشارها، وضعیت فزاینده ای به خود گرفته است به طوری که برخی عناصر داخلی ناآگاه نیز خواسته یا ناخواسته در زمین بازی دشمن ایفای نقش کرده و بر شدت این هجمه افزوده اند.

از این رو پایگاه اطلاع رسانی بصیرت به بهانه سالروز تأسیس این شورا و به منظور کسب اطلاع بیشتر از جایگاه، مأموریت و عملکرد آن، گفتگویی با دکتر عباسعلی عظیمی شوشتری، استاد برجسته حقوق اساسی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه امام صادق (ع) انجام داده و وظایف و عملکرد نزدیک به 4 دهه شورای نگهبان و ضعف ها و کمبودهای احتمالی در مسیر مأموریت های آن را واکاوی کرده است: لطفاً بفرمایید اهم وظایف قانونی شورای نگهبان، و نظر جنابعالی در خصوص عملکرد این شورا در انجام وظایفش چیست؟ در واقع شورای نگهبان را باید کلیدی ترین نهاد جمهوری اسلامی در قانون اساسی بدانیم.

تدوین کنندگان قانون اساسی به شورای نگهبان و اعضای آن اعتماد بسیار بالایی از خودشان نشان داده اند، به طوری که بعد از جایگاه رهبری، مهم ترین و کلیدی ترین مسائل نظام را به عهده این شورا گذاشته اند.

وظایف شورای نگهبان را ما می توانیم از اصل چهارم و اصول 91 تا 99 قانون اساسی بیان کنیم.

بخشی از این وظایف، به نظارت شورای نگهبان بر مصوبات مجلس برمی گردد.

قانون تصریح می کند که مجلس بدون وجود شورای نگهبان فاقد اهمیت و ارزش قانونی است و مصوبات آن اعتبار ندارد و اصل چهارم قانون اساسی هم تصریح می کند که تمامی قوانین و مقررات اداری، مالی، نظامی و مانند آن باید مطابق با قانون اساسی باشد و تشخیص آن هم به عهده شورای نگهبان است.

بنابراین شورای نگهبان تمامی مصوبات مجلس را از جهت تشخیص عدم مغایرت آن ها با شرع و قانون اساسی بررسی می کند؛ این وظیفه بسیار سنگین و مهمی است و بنده با توجه به سابقه ای هم که در شورای نگهبان داشته ام، معتقدم عملکرد شورای نگهبان در این جهت یک عملکرد درخشان بوده است.

اگر چه هنوز می توان با تقویت مراکزی مثل پژوهشکده تحقیقات شورای نگهبان و نشست های کارشناسی بیشتر، شاهد دقت بیشتر در بررسی و تصویب قوانین و قراردادها و به تناسب آن ارتقاء وضعیت عملکردی این شورا نسبت به گذشته بود.

وظیفه دوم شورای نگهبان در اصل 99 قانون اساسی مشخص شده است.

بر اساس این اصل، شورای نگهبان نظارت بر انتخاب ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را بر عهده دارد.

در مورد انتخابات ریاست جمهوری، وظیفه شورای نگهبان بسیار سخت تر است، چون در قانون اساسی تشخیص صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری مشخصاً بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است.

نکته ای که در خصوص ریاست جمهوری لازم است اشاره کنم، این است که وظیفه شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری احراز صلاحیت است، یعنی باید اصل را بر عدم وجود صلاحیت در کاندیداها بگذارد و بعد تک تک شرایطی را که در اصل 115 قانون اساسی برای رییس جمهور پیش بینی شده، بررسی و احراز کند.

بنابر این حتی در صورتی که نسبت به وجود یا عدم وجود یکی از این شرایط تردید داشته باشد، نمی تواند صلاحیت آن کاندیدا را تأیید کند.

این وظیفه خطیری است که بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده و این شورا در این زمینه باید دقت لازم را به کار گیرد.

بنابراین در انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان خود به تنهایی صلاحیت کاندیداها را بررسی می کند ولی در مورد انتخابات مجلس، شورای نگهبان صلاحیت کاندیداها را از بعد نظارتی بررسی می کند.

در انتخابات مجلس، ابتدا هیئت های اجرایی باید صلاحیت ها را مطابق قانون بررسی کنند سپس اگر تخلفی صورت گرفت یا شورای نگهبان تخلفی را تشخیص داد، با حکم نظارتی ورود پیدا می کند و آن ها را مجدداً بررسی می کند.

شورای نگهبان در عمل به این وظیفه نیز دو نوع رسیدگی انجام می دهد.

یک نوع رسیدگی قضایی و نوع دیگر آن رسیدگی سیاسی است.

در رسیدگی قضایی آن مواردی که در آن ها اصل برائت جاری است - مثل سابقه کیفری داشتن، عضویت در فرقه های ضاله مثل فراماسونری و .

و عضویت در گروه های معاند- بررسی می شود و تا زمانی که دلیلی بر اثباتش وجود نداشته باشد، کاندیدا را از آن مبری می داند.

اما بخش بزرگی از این موارد که به به رسیدگی سیاسی مربوط می شود، مثل کاندیدهای ریاست جمهوری، در مورد نمایندگان مجلس هم احرازی هستند.

کاندیدای نمایندگی مجلس بایستی از لحاظ اعتقاد عملی به قانون اساسی، ولایت مطلقه فقیه، اعتقاد به اسلام و امثالهم باید شرایطش را احراز کند.

بنابر این بر خلاف نظر عده ای که فقط اصل برائت را جاری می دانند، قانون اساسی و همچنین قوانین عادی ما در مورد بخش احراز صلاحیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی تنها اصل برائت را کافی نمی داند.

این وظیفه را شورای نگهبان در حال حاضر با استفاده از دفاتر خودش در استان ها وشهرستان ها انجام می دهد و گروه هایی را برای تحقیق از کاندیدها اعزام می کند که عملکردش در این زمینه نیز نسبتاً خوب بوده است.

وظیفه بعدی شورای نگهبان تفسیر قانون اساسی است.

قانون اساسی اگرچه قانون مادر است و تلاش های زیادی هم برای روشن و بیّن بودن آن درزمان نگارش صورت گرفته است اما به هر حال چون ساخته بشر است ممکن است ابهام و خطا در آن وجود داشته باشد.

لذا قانون اساسی مرجعی را به نام مرجع تفسیر قانون اساسی پیش بینی کرده و آن شورای نگهبان است.

نظر تفسیری شورای نگهبان در خصوص قانون اساسی، با رأی موافق حداقل 9 نفر از میان 12 اعضای آن تصویب و اعلام می شود.

طبق آیین نامه شورای نگهبان فقط رهبر، رؤسای سه قوه و هر یک از اعضای شورای نگهبان می توانند درخواست نظر تفسیری از مواد قانون اساسی بکنند.

این جنبه از وظیفه شورای نگهبان نیز اهمیتش در این است که نظر تفسیری که شورای نگهبان اعلام می کند ارزشی برابر با اصول قوانین اساسی دارد و از تمامی قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای انقلاب فرهنگی بالاتر است.

اگر شورای نگهبان دقت کافی را در نظریه تفسیری اش نداشته باشد، به نوعی قانون اساسی را به انحراف می اندازد.

ما در این زمینه موردی نداریم که قانون اساسی به انحراف تفسیر شده باشد ولی مواردی داریم که برخی از تفاسیر باعث بروز مشکلات شده است.

به عنوان مثال علی رغم تصریح اصول 77 و 125 قانون اساسی بر این که تمامی قراردادها، مقاوله نامه ها، موافقت نامه ها، عهد نامه ها و پیمان های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد؛ شورای نگهبان در سال های 60 تا 62 در خصوص این دو اصل نظر تفسیری داد و اعلام کرد که منظور از این اصول قانون اساسی فقط قراردادهای منعقد شده بین دولت هاست، بنابر این اگر دولت با یک بخش خصوصی قرارداد ببندد مشمول این اصل نمی شود.

نمونه ای از نتیجه این نظر تفسیری انعقاد قراردادهای سنگین نفتی توسط دولت با شرکت های خصوصی است که به اطلاع و تصویب مجلس شورای اسلامی نمی رسد و قرارداد گازی کرسنت نیز یکی از همین قراردادهای فاجعه آمیز بود.

بنابر این نظر تفسیری شورای نگهبان اهمیت فوق العاده دارد و ممکن است زمینه را برای برخی از مسائل فراهم بکند.

به نظر بنده این نظر تفسیری یکی از مواردی است که شورای نگهبان باید آن را مورد بررسی مجدد قرار داده و منافع ملی را در آن مدنظر قرار دهد.

البته درطول نزدیک به 4 دهه از عملکرد این شورا، طبیعتاً مواردی که به نظر می رسد در کارنامه کاری این شورا اشتباه و خطا بوده را می توان دید.

اگر چه باز تفاسیر و نظریات مختلفی در خصوص همین زمینه ها بین متخصصین حقوقی کشور وجود خواهد داشت.

با بررسی سابقه عملکردی شورای نگهبان، جنابعالی چشم انداز آینده کاری آن را چگونه می بینید؟ اگر یک بررسی دقیق در طول این 4 دهه از عملکرد شورای نگهبان داشته باشیم، متوجه می شویم که شورای نگهبان همانطور که از اسمش پیداست مانند یک نگهبان برای جلوگیری از ورود انحرافات به عرصه سیاسی کشور، چه در حوزه ساختاری که شامل ورود افراد ناباب به عرصه انتخابات باشد و چه در حوزه محتوایی و قانون گذاری که شامل ورود قوانین و مقررات ناسالم به عرصه قانون گذاری کشور باشد و چه در خصوص رعایت و حفظ قانون اساسی، موفق بوده است.

اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر شورای نگهبان بخواهد در آینده در هر زمینه مأموریتی، موفقیت هایش را استمرار بخشد و یا افزایش دهد اولاً باید چارچوب های دقیق در حوزه انتخابات مشخص کند.

به عنوان مثال به این حوزه عملکردی شورای نگهبان ممکن است این انتقاد وجود داشته باشد که وقتی قانون اساسی مقرر کرده است رییس جمهور باید واجد فلان ویژگی ها باشد، شورای نگهبان دیگر وظیفه ای در خصوص مصلحت سنجی برای معرفی کاندیداها ندارد.

تشخیص مصلحت بر عهده رهبری است.

بند 8 از اصل 110 قانون اساسی تشخیص هر نوع مصلحت را بر عهده رهبری گذاشته است نه بر عهده ارکان دیگر.

شورای نگهبان در زمینه انتخابات باید چارچوب کاری خودش را شفاف تر کند و با عمل به وظیفه قانونی خویش، از هر گونه مصلحت سنجی در احراز صلاحیت کاندیداها، بالاخص کاندیداهای ریاست جمهوری به دور باشد.

نکته دیگر این که شورای نگهبان حتماً می بایست گروه های کارشناسی و تخصصی را برای بررسی دقیق محتواهای قانون، بخصوص قانون بودجه و برنامه های توسعه بیش از گذشته به کار گیرد.

20 روز مهلت تعیین شده در قانون برای بررسی قانون بودجه یا قوانین توسعه و یا قوانین کیفری که بسیار تخصصی هستند، زمان کافی ای نیست.

برای این که این مشکل حل شود می بایست قبل از این که این نوع قوانین در صحن علنی مجلس مطرح شود، باید گروه های کارشناسی در پژوهشکده شورای نگهبان مأمور رسیدگی و بررسی تخصصی مواد قانونی شوند و در بررسی ها تنها به وضع سطحی و ظاهری قوانین بسنده نشود.

باید پیامدهای قوانین و محتوا و مبانی مصوبات هم مورد توجه قرار بگیرد.

البته شورای نگهبان در موارد فروانی به این شیوه عمل کرده ولی به نظر می رسد باید آن را به تمامی قوانین یاد شده تسری دهد.

هر وقت شورای نگهبان به شکل دقیق به این نوع موضوعات ورود پیدا کرده، دقیق عمل کرده است.

یکی از این موارد الحاق به کنوانسیون زنان بود که شورای نگهبان در این زمینه دقیق عمل کرد و عملاً مانع از تصویب آن شد.

این گونه بررسی های کارشناسی و دقیق هم در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی و هم نظرات تفسیری باید لحاظ شود.

علل وجود هجمه های فراوان به شورای نگهبان چیست؟ آیا این فشارها به جنبه عملکردی این شورا برمی گردد یا با اهداف سیاسی دنبال می شود؟ این هجمه ها بر علیه شورای نگهبان طبیعی است.

چون شورای نگهبان به عنوان یک فیلتر قدرتمند برای جلوگیری از بروز انحراف در نظام جمهوری اسلامی است و آن گروه ها و دسته جاتی که نمی توانند خود را در ضوابط و چارچوب های نظام قرار دهند با این فیلتر و عنصر نگهبان همیشه درگیر خواهند بود و آن را تخریب خواهند کرد.

شورای نگهبان در ماجرای تصویب لوایح دوقلو در مجلش ششم، ورود مجدد برخی عناصر این مجلس به دوره بعدی، عدم ورود افراد نشان دار و باسابقه ضد نظام به عرصه انتخابات ریاست جمهوری در دوره های مختلف و .

را گرفته است.

عملاً همین رکن است که موجب شده تا نظام استکباری در خصوص نفوذ مستقیم ساختاری و قانونمند در نظام جمهوری اسلامی ناامید باشد و در نتیجه بدنبال نفوذ از طرق دیگر برآید.

بنابر این طبیعی است که علیه شورای نگهبان موضع گیری های سختی انجام بشود تا بتوانند آن را از وظیفه اصلی خودش باز دارند و یا خللی در مأموریت این شورا ایجاد کنند.

به نظر بنده عمده فشارهای صورت گرفته بر شورای نگهبان بعد سیاسی داشته و با قصد تضعیف و منحرف کردن شورا از مأموریت و وظایف اصلی اش صورت می گیرد و گرنه شورا با کارنامه درخشان خود طی دهه های کاری خویش توانسته از علمای دینی و متخصصین حقوقی کشور نمره رضایتمندی را بگیرد و در عمل به تکلیف موفق عمل بکند.

از استاد عظیمی شوشتری بابت قبول زحمت و قراردادن وقت خود در اختیار سایت بصیرت تشکر می کنیم.


کلید واژه ها: شورای نگهبان - نگهبان - شورا - قانون - شورای - قانون اساسی - کشور - پایگاه اطلاع رسانی - انتخابات - سیاسی - اسلام - انقلاب اسلامی - جمهوری اسلامی - قوانین - اسلامی - اطلاع رسانی - مصوبات مجلس - اطلاع - اهمیت - امام خمینی - هیئت علمی - مجلس - پژوهشگاه - امام - جمهوری - خمینی - نظارت - رسانی - دکتر - صادق

آخرین اخبار سرویس:
چشم به چشم هم دهیم به مهر، میهن خویش را کنیم آباد ! "طنز"

دانلود آهنگ جدید علی اصحابی بنام سکوت

دانلود آهنگ جدید علی اصحابی بنام منو تو

دانلود آهنگ جدید علی اصحابی بنام تو بارون

آموزش 10 هزار نفر برای رفع شبهات و حل مسائل دینی در چهار استان کشور

کاریکاتورهای مفهومی و جالب (17)

اس ام اس تسلیت شهادت امام صادق علیه السلام (6)

داستان کوتاه، نماز

روز اردبیل وارد تقویم ملی کشور شد

طرح مقابله با اقدامات آمریکا تصویب شد

وزیر بهداشت: حال حجت الاسلام کروبی خوب است

سنای آمریکا به بررسی لغو قانون اوباماکر رای داد

مدل روسری زنانه Secrets

مدل کفش تابستانه بچه گانه برند Ilgufo

سنای آمریکا به بررسی لغو قانون اوباماکر رای داد

مدل لباس تابستانی مردانه

دوست دارم پیکرم همچون جدم در صحنه نبرد بماند/ نمی خواهم مردم بگویند که به خاطر پول به جبهه رفت

چهار راه برای کاهش عوارض دخالت های اطرافیان در روابط همسران

محمود شریف صادقی دار فانی را وداع گفت

انضباط دولت؛ کابوس شبکه های افراطی

لزوم شناخت دقیق تر در ازدواج

میزبانی خوزستان از خدام بارگاه مطهر امام رضا(ع)

جلسه مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی طرح تحریم ایران

انتظارات نمایندگان مردم از شهردار آینده تهران / اصلاح طلبان از دولت دوازدهم چه می خواهند؟ / کسی به بیماران پروانه ای پناه نمی دهد

آموزش 10 هزار نفر برای رفع شبهات و حل مسائل دینی در چهار استان کشور

فهیمه ابراهیمی تیرتاش، حسین شیخ رضایی حلقه کندوکاو و قابلیت های آن در آموزش ماهیت علم

آیین گشایش جشن های دهه کرامت

ضرورت اجرایی شدن مصوبات قرارگاه پدافند زیستی در چهارمحال و بختیاری

اعتبارت سال 96 هندیجان پاسخگوی مشکلات این شهرستان نیست

تحریم های جدید امریکا علیه ایران، برجام را از درون تهی می کند

آثار و برکات توبه

4 نوع حجاب که در قرآن به آن اشاره شده است

ضرورت اجرایی شدن مصوبات قرارگاه پدافند زیستی در چهارمحال و بختیاری

سه میهمان جذاب این روزهای کشور/ عکس

آیت الله بهجت:از علما دور شویم، کار ما علاج ناپذیر است

آیت الله جنتی: دشمن علیه سپاه تبلیغات می کند

تاکید ظریف بر وحدت و همدلی جهان اسلام

اطلاعیه سپاه درمورد اتفاقات امروز خلیج فارس

حمید شاهبندرزاده، محمد حسین کبگانی حل مسأله مکان یابی دستگاه های خودپرداز با استفاده از برنامه ریزی چند هدفه فازی

سید محمد موسوی یک کابینه و هزار مدعی

آغاز مرحله استانی مسابقات قرآن کریم اوقاف در سیرجان

پزشک ارتوپدی که قلابی از آب درآمد!

تشبیه اصولگرایی و اصلاح طللبی به پیکان

آغاز فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در در 100 دهستان کشور

انجام مطالعه ساخت 4 سد در شرق کرمان

پاسخ روابط عمومی قوه قضاییه به نامه انجمن حمایت از بیماران کلیوی

دانلود آهنگ جدید FA Territory بنام حس خوب

مسئولان کمیته های بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز در هرمزگان منصوب شدند

استاندار قزوین: فریضه حج موجب اقتدار و وحدت مسلمانان می شود

وزیر نیرو: سه نیروگاه بزرگ باظرفیت 1420 مگاوات در استان کرمانشاه در دست ساخت است

ضرورت استفاده از نظر کارشناسان در تدوین بخشنامه ها / زیردستان از مشی رییس جمهور پیروی نمی کنند

اعتبارت سال 96 هندیجان پاسخگوی مشکلات این شهرستان نیست

اعتراض نماینده شرق مازندران به واردات برنج در زمان برداشت +عکس نوشت

علت تبلیغات دشمن علیه سپاه و بسیج از زبان آیت الله جنتی

آغاز بررسی تحریم ایران، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا

آیت الله جنتی: دشمن علیه سپاه و بسیج تبلیغات می کند

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | چهارشنبه 4 مرداد 96

ماجرای شلیک ناوشکن امریکا به شناور ایرانی از زبان سی ان ان

اطلاعیه سپاه درخصوص اقدام امروز ناو آمریکا در خلیج فارس

آموزش و پرورش را قربانی منافع شخصی نکنید/جولان گروه های فشار در آموزش و پرورش

فیلم/ مصاحبه خبرنگار دولت بهار با دکتر احمدی نژاد در محوطه بیمارستان بقیه الله/ بازداشت بقایی به دلیل وثیقه است نه دلایل امنیتی، نباید مانع ملاقات و تماس شوند

فیلم/ دکتر احمدی نژاد: امکان ملاقات که نشد، تماس تلفنی که نشد، گواهی سلامت هم که نشد، اینجا که میتوانیم در حیاط بمانیم تا صبح !

فیلم/ گپ و گفت صمیمانه دکتر احمدی نژاد با مردم در محوطه بیمارستان بقیه الله

خاطره نخستین آشنایی مرحوم شریف صادقی با رهبر انقلاب

روایت جهانگیری از نتایج موفقیت‎آمیز دستور ویژه رهبر انقلاب درباره "آب"

عملیات مرصاد از زبان شهید صیاد شیرازی فرمانده هوانیروز صدای شمخانی را نشناخت/ منافقین پشت بیسیم زری را صدا می کردند

گزارش نهایی نظارت بر انتخابات شوراها تقدیم لاریجانی شد

فیزیکدانان جوان ایرانی 5 مدال جهانی گرفتند

استاندار همدان: طرح تحول سلامت تداوم یابد

توزیع موادمخدر مشکل مدیریت شهری

به این دلایل قیمت بلیط مترو باید تا 5برابر افزایش یابد

گزارش های اسلام هراسی استرالیا در سال‎های 2016-2014 بررسی می شود

مرتضی مبلغ:/اصلاح طلبان در پی کابینه 24 میلیونیی اند نه سهم خواهی

انتقال حمید بقایی به بیمارستان

آشوبی که قالیباف به پا کرد، برای اصولگرایان دردسرساز خواهد شد؟

وزیر نیرو: سه نیروگاه بزرگ باظرفیت 1420 مگاوات در استان کرمانشاه در دست ساخت است

از رییس جمهور انتظار داریم حداقل وزارت آموزش و پرورش وزیرش زن باشد

الهه کولایی:/هنوز از حضور وزرای زن در کابینه ناامید نیستیم

کمدین خندوانه از دغدغه هایش در آبان گفت

ضرورت استفاده از فرصت های تبلیغی دهه کرامت برای ترویج عصمت معصومی

53 درصد ترک تحصیل دانش آموزان به مشکلات اقتصادی برمی گردد

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر چهارشنبه 4 مرداد 96

نگاه تقریبی نگاه بسیار مهم راهبردی در نظام است

برگزاری دادگاه ادامه رسیدگی به پرونده «نارداران 3»

تعیین 60 شاخص برای انتخاب نامزد نهایی اصولگرایان

12 سال برای وزارت زنگنه کافی است ،کارکنان صنعت نفت گزینه جدید برای نفت معرفی کنند

دولت به دنبال تعیین نهاد ناظر بر شورای نگهبان؟

واعظی: دولت الکترونیک خدمات حاکمیت را برخط به مردم ارایه می دهد

سعید حجاریان: من تئوریسین دوم خرداد نیستم

تکریم زنان در جامعه نشان دهنده فرهیختگی اجتماع است / خوشنودی زن در خانواده، خوشنودی خداوند را به همراه دارد

طرح سوال از رییس جمهور منتفی نشده است/ سوال کنندگان هنوز پیگیری می کنند

توسل وزرای دولت یازدهم به لاریجانی برای ابقا در کابینه دوازدهم

شایعه تغییر واحد پولی صحت ندارد

طرح مدیریت پسماند پایتخت هزینه بر است

حکیمی پور:الحاق شورای هماهنگی اصلاحات به شورای سیاستگذاری کذب است

مرحوم دولابی: نافله آدم را نفله می کند

محمود صادقی:/امیدواریم با تعامل به تغییر در کابینه برسیم

گلایه حافظی از سفر اعضای شورای شهر

شایعه تغییر واحد پولی صحت ندارد

راه هایی برای جلب اعتماد مشتریان به وبسایت

حکمت/ محافظت از نماز اول وقت

واکنش نماینده مجلس به برخورد سلیقه ای در جذب نیرو توسط ناجا

حضور نمایندگانی از کشور جمهوری آذربایجان در همایش بین المللی نقش صفویه در تقویت مکتب اهل بیت علیهم السلام و احیای هویت ایرانی

14 ترفند فوق العاده عالی برای زمانی که پیک نیک یا کمپ می روید

استفاده ارتش از نیروهای بالگردی و پهپادی

اولویت های سرپرست معاونت گردشگری

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت امنیت پایدار را تضمین می کند

دو ماه تابش خورشید در ایران معادل کل ذخایر نفت و گاز شناخته شده در کشور است

فیلم/ اعتراض دکتر احمدی نژاد به بستن درب ورودی و ممانعت از ورود به بیمارستان بقیه الله و عیادت از حمید بقایی

هشدار تابش به منتقدان شورای عالی؛/در زمین رقبا بازی نکنید /شورای عالی حکم مجلس سنا را دارد

پنج نکته برای برگزاری یک رویداد موفق

انتخابات 96 را در کمال آرامش و بر اساس اصل بی طرفی برگزار می کنیم

انتقاد به توزیع دولتی مواد مخدر

موفقیت برنامه های قرآنی در تعمیق فرهنگ این کتاب آسمانی است

در محضر بزرگان/ روایتی جالب از شفاعت حضرت معصومه(ع)

با سریع ترین میتسوبیشی لنسر جهان آشنا شوید + فیلم

درخواست سعیدی از دادستان تهران برای مساعدت در روند ملاقات و درمان اسماعیل عبدی

ابلاغ مصوبه انتقال سرور سرویس های خارجی به ایران تا 10 روز آینده/ اهمیت انتقال سرور تلگرام از بعد اقتصادی و امنیتی

سپاه پاسداران:حرکت تحریک آمیز ناو آمریکایی در خلیج فارس خنثی شد

فیلم/ حضور دکتر احمدی نژاد در بیمارستان بقیه الله برای دیدار و عیادت از حمید بقایی

فارس از درگیری ادامه دار شورای پنجم برای شهرداری گزارش می دهد صندلی قالیباف در تصاحب یاران خانواده هاشمی؟!

روزیاتو: با 10 فرار از زندان شگفت انگیز و باورنکردنی در طول تاریخ آشنا شوید [قسمت اول]

دکتر احمدی نژاد بیمارستان بقیه الله را ترک کرد

رسانه های اجتماعی نباید توسط کارکنان جوان مدیریت شوند

دعوت رهبران بومی کانادایی از مسلمانان برای شرکت در روز دعای ملی

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 4 مرداد 96

ارزیابی نخستین طرح پلان شهری کابل توسط رییس جمهور افغانستان

تصاویر/ حضور دکتر احمدی نژاد در بیمارستان بقیه الله برای دیدار و عیادت از حمید بقایی

دفتر رییس فراکسیون امید: وضعیت درمانی عارف رو به بهبودی است

«محسن رهامی» مسئول کمیته انتخابات احزاب اصلاح طلب شد

مسابقات اتومبیل رانی رالی راه ابریشم 2017

دعوت از رییس جمهور آذربایجان به مراسم تحلیف روحانی

مشعل معرفت و دانش عربی

حکمت/ شأن کریمه اهل بیت(ع) در کلام ثامن الحجج(ع)

آخرین جزییات پرونده توهین به رییس جمهور/کیفرخواست 5 استاندار صادر شد

سید محمود میرلوحی:/طراحی شیوه نامه تصمیم گیری در شورای عالی سیاست گذاری

جلسه مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی «طرح تحریم ایران» آغاز شد

انرژی خورشیدی توان تولید چند درصد از کل برق کشور را دارد؟

مردم وثیقه بقایی را تودیع کردند/ به دلیل شرایط نامساعد جسمی به بیمارستان منتقل شد

لزوم جلوگیری از بازگشت افراد حاشیه ساز به رسانه ملی / سلبریتی ها حداقل عرف جامعه را رعایت کنند!

شهرستان سنقر در ظرفیت وام خود اشتغالی ویژه دیده شود

حامیان روحانی به هیچ وجه از کابینه سهم خواهی نمی کنند

33 سال پیش در چنین روزی مذاکرات محرمانه آمریکا با کویت و بحرین

خانواده روابط عمومی ها باید در صف اول برنامه ریزی ها قرار گیرند

تصویری از هندوانه دو رگه در جویبار!

کسب رتبه اول روابط عمومی کوثر در جشنواره انتشارات روابط عمومی

قانون ممنوعیت بکارگیری نیروهای بازنشسته اجرایی شود

درس دفاع مقدس در حوزه تدریس می شود

راخوی فردا در دادگاه

آخرین وضعیت مهدی کروبی

تظاهرات اعتراض آمیز علیه جنایات در مسجد الاقصی و کشتار میانمار

نماهنگ | مِهر رضا

آیت الله جنتی: سپاه و بسیج بازوان ولایت فقیه هستند

سفر رییس سازمان اطلاعات خارجی روسیه به تهران

عکس / غبارروبی مضجع مطهر حضرت امام رضا (علیه السلام) با حضور رهبر انقلاب

معاون روحانی: مسیر برای گرفتن رأی اعتماد وزرا در مجلس نسبت به سال 92 خیلی بهتر است

امنیت و آسایش دختران را بیش از گذشته فراهم کنیم/ مسئولیت هایمان در قبال دختران این سرزمین را مروری دقیق تر کنیم

راه بهره مندی از کرامت حضرت حجت(عج)

دولت نشان داد توانایی بالا دراجرای قانون واحترام به رای مردم دارد

اختتامیه پنجمین سوگواره های عاشورایی عکس و پوستر هیئت با حضور «نادر طالب زاده»

توصیه جنتی به نهادهای امنیتی و دستگاه دیپلماسی برای توجه بیشتر به ملت فلسطین

قرارداد فاز 11 قراردادی کم نظیر در تاریخ ایران بعد از برجام است

فرامرزیان تشریح کرد؛/دیدار اصلاح طلبان با رییس جمهور ادامه خواهد داشت

ضرورت عمل کردن به روایات معصومین (ع)

انرژی 2مگاوات ساعت بر متر مربع تابش خورشید در ایران

800 موکب اربعین در شلمچه و چزابه راه اندازی می شود

پرونده ثبت جهانی اورامان سال 2018 به یونسکو ارسال می شود

بانوان طلبه یزدی میلاد کریمه اهل بیت(س) را جشن گرفتند

زندگی شهری جدا از محیط طبیعی نیست

تشریح جزییات بازنشستگی پرستاران

دعوت از الهام علی اف، برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری

غبارروبی مضجع مطهر حضرت امام رضا (علیه السلام) با حضور رهبر انقلاب

دبیرخانه دائمی برنامه های هفته خبرنگار در شیراز راه اندازی می شود

مادر شهیدان «جنکوک» به فرزندان شهیدش پیوست

جشنواره انتقال خون در بوستان ملت

بانویی که به شفاعتش شیعیان وارد بهشت می شوند

واکنش سپاه به اقدام ناو آمریکایی در خلیج فارس

مفاهیم محافظ انقلاب

مجلس از فرمانده نیروی انتظامی فارس شکایت می کند

امکان دریافت نذورات آستان حضرت معصومه(س) در سامانه وجوهات شرعی بانک ملت

واکنش ضرغامی به شایعات مربوط به نقش رهبر انقلاب در انتخاب اعضای کابینه

صدقه کتاب

جاسوسی برای ارامنه با پشتیبانی روسیه

انتخابات شوراها در دستور کار جامعه روحانیت قرار گرفت

هدف اصلی ما در دولت دوازدهم جبران کمبود فضاهای بهداشتی است

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 4 مرداد 96

هشدار ماکرون به گروه های تروریستی در لیبی

سایت حامی احمدی نژاد: بقایی به بیمارستان منتقل شد/اظهارات و بغض احمدی نژاد مقابل بیمارستان+عکس و فیلم

کیفرخواست دادستانی برای 5 استاندار

بی شک کل منطقه تحت تاثیر «طرح گاپ» قرار می گیرد

اهدای لوح گینس به بانوی دریای ایران/برای رقم زدن این رکورد سختی های بسیاری کشیدم

زیباترین آبنماهای دنیا که شما را مسحور خود می کنند!

متوسط انرژی دریافتی کشور ما از خورشید، 18 مگاژول بر متر مربع در روز است

نمایشگاه بزرگ قرارگاه ایمان و بصیرت در اراک گشایش یافت

در دیدار کمیته تعامل شورای عالی با رییس جمهور صورت گرفت؛/تاکید دکتر روحانی بر ضرورت ادامه همکاری متقابل دولت با اصلاح طلبان

اینفوگرافیک/ جوان سازی پوست با 12 راه طبیعی

دعوت از رییس جمهور آذربایجان به مراسم تحلیف روحانی

جامعه از طریق دختران به سوی تعالی قدم بر می دارد

«محمود شریف صادقی» شاعر آیینی درگذشت

عکس/ سفر جهانگیری به کرمانشاه

شورای نگهبان مانع ورود انحراف در عرصه سیاسی کشور است

شورای نگهبان مانع ورود انحراف در عرصه سیاسی کشور است