مطالب مرتبط:
تحقق مولفه های اقتصاد مقاومتی نیازمند ارتقاء جایگاه پارک های علم و فناوری است
بازار سرمایه راه اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی
رقابت های قهرمانی کشور وزنه برداری جانبازان و معلولین با نظارت IPC مجید فرزین رکورد جهان را شکست و طلایی شد/ ثبت رکورد جدید دسته 88 کیلوگرم به نام ایران
معاون فرهنگی سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور: نگرش تولید در صنعت سلامت راهبردی جدی برای بسیج است/ ساماندهی 500 کانون بسیج جامعه پزشکی به منظور اشتغال زایی در حوزه سلامت
9 بسته شغلی برای اشتغال زایی در گلستان اجرا می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 تیر 1396 ساعت 00:132017-07-17اقتصادي

حصیربافی شغلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش اشتغال روستایی/ ایران شانزدهمین کشور تولیدکننده حصیر در جهان


صنایع دستی تنها کالایی برای مبادله نیست بلکه بیانگر خصوصیات فکری، فرهنگی و مذهبی هر جامعه و تولید آن گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

- "، صنایع دستی ایران می تواند با تکیه بر پتانسیل های بالقوه و بالفعل در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و رفع خلاهای موجود در اقتصاد ایران به صورت فعال به ایفای نقش بپردازد.

صنایع دستی، کانون اشتغال و تولید ثروتصنایع دستی پلی میان اقتصاد و فرهنگ است و با توسعه آن، نه تنها به اشتغال زایی و اقتصاد کمک می کند، بلکه گام بلندی است در جهت معرفی فرهنگ اصیل ایرانی.

حصیربافی از هنرهای بومی و ریشه دار ایرانی به ویژه در شمال یکی از قدیمی ترین صنایع دستی و شاید کهن ترین آن ها باشد، این هنر بومی به عنوان یک فعالیت اقتصادی می تواند زمینه اشتغال فراوانی را ایجاد، بستری برای معرفی بهتر و فراگیر فرهنگ و هنر ایران در داخل و خارج کشور فراهم کند.

تاریخچه حصیربافی در جهانیکی از قدیمی ترین مصنوعات ساخت بشر حصیر است که با رشته های حاصل از الیاف گیاهی بافته می شود، نمونه های اندک به دست آمده در بین النهرین و آفریقا نشان می دهد صاحبان این تمدن ها از نی و گیاهان روییده شده در باتلاق های سفلای بین النهرین به منظور بافت زیرانداز حصیری استفاده می کردند.

حصیر، مقدمه قالی بافی پروفسور آرثر آپهام پوپ معتقد است که نخستین زیراندازهای بشری از نی و گیاهانی که در باتلاق های سفلای بین النهرین روییده، تهیه شده و بهم انداختن ساق گیاهان و در آوردن بافته ای حصیر مانند، اولین قدم در دستیابی انسان به شیوه های تولید قالی بوده است از این رو با قاطعیت می توان اظهار کرد که نخستین زیراندازهای تهیه شده توسط انسان، بافته های حصیری بوده و اولین سرپناه ها پس از رسیدگی در غارها و غارنشینی به کمک حصیر و نی پدید آمده است.

از ضروریات زندگی انسان های کوچ رو قابلیت حمل و نقل و همچنین برپایی آسان سکونتگاه آن ها است و حصیر، این ویژگی ها را دارد.

گونه های بدست آمده در بین النهرین و آفریقا گواه آن است که حصیربافی و سبدبافی، منشا نه فقط نساجی بلکه سفالگری یا کوزه گری نیز بود، البته برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد این نخستین زیرانداز بشر، محققین این عرصه با مشکلی بزرگ مواجه هستند با توجه به از بین رفتن الیاف طبیعی، به مرور زمان نمونه های بسیار اندکی برای تحقیق وجود دارد.

حصیربافی در ایرانایران در کنار کشورهایی مانند ژاپن، کره و مکزیک یکی از 16 کشور تولیدکننده حصیر به شمار می رود.

پیشینه تاریخی این تولیدات در ایران نشان می دهد، استفاده ایرانیان قدیم از حصیر منحصر به زیرانداز نبوده و در ساخت ظروف نیز از حصیر استفاده می کردند، امروزه نیز ظروف حصیری بر خلاف کاربری اصلی حصیر یعنی زیراندازها، با اقبال بیشتری بین علاقه مندان صنایع دستی مواجه شده است.

در کنار تفاوت های موجود در تولید حصیر در کشور، فصل مشترک تمامی این روش ها همان بافت متشکل از تار و پود است، بافتی که در ظروف حصیری، کلیه مراحل آن به کمک ابزار بسیار ساده با دست و در قالب بافت های مشبک و مارپیچ انجام می شود.

امروزه در مناطق مختلف کشورمان بویژه مناطق شمال و جنوب آن هر کجا که دسترسی به برگ درخت خرما، ساقه گندم، نی و ترکه امکان پذیر باشد، می توان نشانه هایی از حصیربافی و سبدبافی را یافت.

ویژگی های حصیرهای ایرانیاز ویژگی های حصیر ایرانی، فعالیت های تزیینی انجام شده در بافت آن است، این تزیینات یا در ساختار بافت وجود دارند یعنی حصیر با بافت های تزیینی مثلاً با تعداد خاص تار یا پود بافته می شود یا در رنگ حصیر.

برای ایجاد تفاوت در رنگ حصیر یا از مواد اولیه با رنگ خاص استفاده می کنند یا مواد اولیه را با استفاده از عناصر طبیعی به رنگ دلخواه در می آورند، به عنوان مثال از چوب سرخ رنگ نوعی درخت به نام بقم برای تولید رنگ طبیعی استفاده می کنند که رنگ حاصل در شرایط اسیدی به رنگ قرمز و در شرایط قلیایی به رنگ آبی تغییر رنگ می دهد.

مواد اولیه حصیربافیالیاف مورد استفاده در حصیربافی در مناطق مختلف و حتی در برخی مناطق در فصول مختلف متفاوت هستند و هر کدام از این الیاف برای پیدا کردن شرایط بافت روش آماده سازی متفاوتی دارند.

در مناطق شمالی از کلوش(ساقه ی برنج) و ساقه نی های مردابی برای حصیربافی استفاده می کنند، همچنین با توجه به حجم قابل ملاحظه تولیدات حصیری در این مناطق برخی از گیاهان ویژه حصیربافی را در مزارع پرورش می دهند.

برخی از این گیاهان عبارت اند از:سوف: یکی از انواع نی هایی است که به صورت وحشی در مرداب ها می روید و نی های سوزنی توپری دارد.

این نی ها را بعد از برش به صورت دسته ای در معرض آفتاب قرار داده تا خشک شود و رنگ مناسبی پیدا کند، از این نی ها در بافت زیرانداز با دستگاه به عنوان پود استفاده می شود.

کنف: گیاهی است که برای حصیربافی کشت می شود، وقتی ساقه و برگش زرد و تخم آن سیاه شود، گیاه آماده برداشت است.

یکی دو روز گیاه برداشت شده را در خشکی نگهداری می کنند تا پلاس بخورد(پژمرده شود)، سپس مدتی در آب برکه یا مرداب نگه داری می شود تا پوستش آماده کندن شود، در آخر گیاهان پوست کنده شده آویزان می شوند تا کاملا خشک و قابل استفاده شوند و از این الیاف در بافت زیرانداز با دستگاه به عنوان تار استفاده می شود.

لی یا گالی: یکی از انواع نی هایی است که به صورت وحشی در کنار مرداب ها می روید و از آن در تولید مصنوعات حصیری غیر از زیرانداز استنفاده می شود.

با تبلیغ مناسب و حمایت از تولیدکنندگان آن می توان موجب رونق دوباره حصیربافی شدژیلا احمد امیرآقایی کارشناس صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران اظهار کرد: حصیربافی به عنوان یکی از هنرها و صنایع دستی خانگی سال هاست که در بعضی از روستاهای استان مازندران رواج داشته و دارد.

وی افزود: در بافت حصیر از دو نوع گیاه خودرو به نام های واش و گاله استفاده می شود، مهمترین گونه حصیر بافته شده در گویش محلی مازندرانی کوب(زیرانداز حصیری) نامیده می شود که از گیاه(واش)، عنوان پود و گیاه(گاله) به عنوان تار بافته می شود.

کارشناس صنایع دستی مازندران ادامه داد: استفاده از کوب در استان مازندران بسیار رایج بوده به طوری که در اکثر شهرهای استان به عنوان زیرانداز از آن استفاده می شد بخصوص در آشپزخانه ها، این مفرش به عنوان جلوگیری کننده از نفوذ رطوبت در تابستان سرد و زمستان گرم بوده است و حتی این زیرانداز را در زیر فرش ها در منازل پهن می کردند.

امیرآقایی تصریح کرد: زنبیل، سبدهای دست ساز زنان روستایی نوع دیگری از بافته های حصیری است که برای حمل وسایل قابل فروش به بازارهای روز از آن استفاده می شود، به گونه ای که هم اکنون نیز در بازارهای روز استان می توان آن را یافت.

وی افزود: هنر داربافی در لغت نامه دهخدا سرخ بید که از آن سبد می بافند معنی شده است، برای هر داربافی از شاخه های نازک بعضی از گونه های درختان بید، ارغوان، به و بادام استفاده می کنند ولی معمولاً استفاده از ترکه های درخت بید رایج تر است.

کارشناس صنایع دستی مازندران در پایان گفت: با توجه به این که هنر حصیربافی از پیشینه ای کهن در کشورمان برخوردار است و ایران یکی از 16 کشور تولیدکننده لوازم حصیری در جهان است، با اطلاع رسانی صحیح، آموزش، بازاریابی، تبلیغ مناسب و برنامه ریزی شده و حمایت از تولیدکنندگان آن می توان موجب رونق دوباره این هنر دستی شد.

جوانان از هنرهای بومی و سنتی بسیار دور شده اندساراخاتون باباجان زاده بانوی هنرمند بابلی فعال در رشته حصیربافی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: بنده متولد 1342 از روستای درازکلا هستم و در حدود 30 سال است که به حرفه حصیربافی اشتغال دارم.

وی افزود: آشنایی من با این هنر از دوران کودکی شکل گرفت، زمانی که تنها 11 سال داشتم و در کنار پدر و مادرم در محیط روستا این هنر را یادگرفتم، در واقع حصیربافی میراث خانوادگی ماست.

هنرمند حصیرباف بابلی با اشاره به بازارهای محلی بابل در گذشته ادامه داد: آن زمان بازارهای محلی و هفتگی زیادی در بابل وجود داشت و عمده فروشان از بابل به خانواده ام سفارش می دادند، ما اعضای خانواده همگی در منزل حصیر می بافتیم، هر هفته به پنج شنبه بازار می رفتیم و محصولات خود را به فروش می رساندیم.

باباجان زاده تصریح کرد: در سال های اولیه تنها محصولات حصیربافی ما شامل سبد و زنبیل بود، اما با گذر زمان بنده سعی کردم با فکر و ایده های جدید به تولید محصولات خلاقانه و جدید پرداختم.

وی گفت: بنده در طول چهار سال گذشته در نمایشگاه هایی در پارک شهید شکری پور، پارک پردیس، بازارهای محلی بابلسر و جارو دستان امیرکلا شرکت کردم و این حضور سبب شد به سلیقه و نظر مصرف کننده پی ببرم و در همین نمایشگاه اخیر در ساختمان موزه بابل، محصولاتی مانند چکمه، گالش و سبدهای عروس بسیار مورد توجه قرار گرفت بنابراین باید تعداد نمایشگاه هایی که برگزار می شود بیشتر باشد تا هنرمندان به جامعه معرفی شوند.

این هنرمند حصیرباف حفظ این هنر را از وظایف سازمان میراث فرهنگی دانست و اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی صیانت از میراث فرهنگی ملزم است از هنرهای بومی و هنرمندانی که در این عرصه ها فعالیت دارند حمایت کند، این حمایت می تواند فراهم کردن محلی برای توزیع محصولات، تهیه مواد اولیه چون رنگ گالی باشد، رنگ گالی در همه نقاط کشور پیدا نمی شود و یا هزینه بالایی دارد.

وی ادامه داد: من از طریق واسطه ای ابتدا به سازمان میراث فرهنگی معرفی شدم و سپس برای حضور در نمایشگاه ها دعوت شدم، امکان حضور در نمایشگاه و بازارهای محلی باید برای همه هنرمندان فراهم باشد.

باباجان زاده با بیان اینکه هنرمندان باید این هنر را در جامعه اشاعه دهند، گفت: از دیگر راه های حفظ و صیانت از هنرهای بومی اشاعه و معرفی آن به جامعه است، هنرمندان می توانند با آموزش هنرهای خود به آشنایان و علاقمندان این میراث را برای نسل های آینده به یادگار بگذارند.

وی تصریح کرد: من از زمانی که جهاد کشاورزی دوره آموزشی برایم گذاشت و برای آموزش مجوز گرفتم به افراد علاقه مند در درازکلا این هنر را یاد می دهم، در نمایشگاه اخیر نیز افراد بسیاری به این هنر علاقه نشان داده و خواستار آموزش بودند.

این هنرمند زندگی شهرنشینی را علت دوری از هنرهای بومی برشمرد و تاکید کرد: امروزه جوانان از هنرهای بومی و سنتی بسیار دور شده اند، زندگی شهرنشینی و دغدغه های آن علت اصلی این دوری است زیرا حوصله و آشنایی کمی با هنرهای اصیل دارند.

وی افزود: البته تلاش های خوبی برای معرفی رشته های هنری در حال انجام است برای مثال صداوسیمای استان مازندران مستندی از نحوه حصیربافی تولید و با بنده نیز مصاحبه کردند.

تقی زاده در پایان گفت: هزینه مواد اولیه حصیربافی بسیار کم است و هزینه زیادی ندارد اما زحمت فراوانی می برد از این رو باید قدر آن را بدانیم، همه ما برای حفظ فرهنگ خود مسئولیم.

حصیربافی مورد توجه مسئولان نیستاستاد ابوالحسن خسروی حصیرباف اهل شهر گتاب با اشاره به این نکته که حصیربافی امروزه مورد توجه مسئولان نیست در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: درست است که به دلیل ایجاد امکانات مناسب تر برای همه مردم کمتر کسی به دنبال حصیر و دیگر انواع محصولات حصیری می رود ولی مسئولان هم باید به فکر باشند.

وی افزود: مسئولان نباید هنرمندان این عرصه را فراموش کنند چون برخی از افراد فقط از این راه هزینه های خانواده خود را تامین می کنند.

این هنرمند حصیرباف گتابی ادامه داد: شاید برخی هم مانند من شغل دیگری مثل کشاورزی و باغداری داشته باشند و برای شان حصیربافی جنبه شغل دوم، تفریحی یا برطرف کردن مایحتاج شخصی داشته باشد، اما بسیاری هم نان سفره خانه های شان از این راه تهیه می شود.

خسروی تصریح کرد: من نمی دانم چرا جوانان می گویند کار نیست با اینکه این همه هنر و حرفه در جامعه وجود دارد باز به دنبال کار اداری فقط هستند، خوب همه که نمی توانند کارمند شوند بهتر است به سوی حرفه های مختلف از جمله صنایع دستی بروند تا روزی حلال بدست آورند.

وی در پایان گفت: هم مسئولان باید در این اوضاع بد اشتغال و هم بیکاران همت کنند و با حمایت از صنایع دستی مثل حصیربافی مشکلات افراد منطقه خود را کم کنند، در روستاها که خیلی راحت می شود این کار را انجام داد.

نظرات مردم در مورد استفاده از حصیر و حصیربافیحسن عسکری نژاد(عکاس): در بحث سنتی علاوه بر همت و تلاش برای رفع مشکلات این هنرمندان می شود به فرهنگ بومی رونق داد و در کنار آن اقتصاد خانواده را فعال تر کرد، در جهت شعار سال، که اقتصاد مقاومتی و اشتغال است، کوشید.

فاطمه حق شناس(هنرمند صنایع دستی): صنایع دستی می تواند هم برای خود هنرمند هم برای فرهنگ عمومی جامعه مفید باشد چون هم بحث مالی هم بحث معنوی در پی دارد و استفاده از آن حتی در بسیاری موارد از وسایل امروزی بهتر است.

خانم رضایی(فرهنگی): در روزهای قدیم بیشتر به این هنر توجه می شد ولی امروزه کلا در حال فراموشی است که وظیفه مسئولان در این زمینه بسیار زیاد است، چرا برای چیزهایی بسیار پیش پا افتاده هزینه های سنگین انجام می دهند اما برای کارهایی که با فرهنگ مردم سرو کار دارد کمتر هزینه می کنند.

رضا مقیمی(خبرنگار): برای کیفیت بخشیدن به آثار هنری و فرهنگی باید سنت ها و صنایع دستی بومی تقویت شود تا در مسیر رشد فرهنگی حتی مسائل مادی هم پدیدار گردد و از کنار این تولید محصول اشتغال زایی و منابع مالی به سامان برسد.

محمد عبدی(هنرمند حصیرباف): کسی به فکر هنرمندان صنایع دستی نیست علی الخصوص مسئولان، چون اصلا امکانات مناسب و جایگاهی برای فروش محصولات در شهرها ایجاد نمی کنند و نمایشگاهی ثابت در این زمینه نداریم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ما، بافته های روستایی ازجمله هنرهای کاربردی که حاصل تلفیق باورهای قومی و سلیقه ذوقی بافنده است و برای حفظ اصالت و هویت بومی، توجه به نقش مایه های غنی این آثار می تواند راه گشا باشد.

صنایع دستی تنها کالایی برای مبادله نیست ، بلکه بیانگر خصوصیات فکری، فرهنگی و مذهبی هر جامعه و تولید آن گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است و با ویژگی هایی که دارد موجب اقبال عموم مردم و توریست ها خواهد شد.

با توجه به فضای موجود اقتصادی جامعه و نگاه هنرمندان عرصه صنایع دستی علی الخصوص حصیربافی مسئولین باید با تدوین برنامه های جامع و منطبق بر سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در بخش صنایع دستی و هنرهای سنتی بخش قابل توجهی از خلاها و نقاط تهدید در اقتصاد کشور را تعدیل نمایند.


کلید واژه ها: صنایع دستی - اقتصاد - اقتصاد مقاومتی - ایران - تولید - اشتغال - فرهنگ - قدیمی ترین - نخستین - گیاهان - بافت - کشور - صنایع دستی ایران - انسان - ایرانی - باتلاق - آفریقا - اقتصاد ایران - قدیمی - فرهنگ و هنر - اولین - جهان - حمل و نقل - اطلاعات - اقتصادی - فرهنگی - تاریخی - افزایش - توسعه - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
آخرین فرصت افزایش حساب سهام عدالت/ سامانه از فردا بسته می شود

اعلام آمادگی مقامات دانمارکی برای همکاری با بانک های ایران

امضای دانمارکی ها پای قرارداد فاینانس با بانک های ایران

سقف استخر خود را در برابر سرما بیمه کنید

استخدام کارشناس فروش و صادرات در شرکت محصولات غذایی بهانه

استخدام مونتاژکار،آشنا به قطعات و بردهای الکترونیکی در تهران

علاقه چینی ها حیوانات به حیوانات عجیب خانگی +تصاویر

فولکس واگن هم بدون ساخت داخل به ایران آمد

تجارت ایران و چین 20 میلیارد دلاری شد

جولان اسباب بازی های خارجی در بازار داخلی + فیلم

با 10 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟+جدول قیمت

تشریح جزییاتی از روند توافقات جدید مالی با اتریش توسط رییس هیات ایرانی

قرارداد یک میلیارد یورویی بانک های ایران با «اوبر بانک» اتریش امضا شد

آغاز فروش اقساطی محصولات ایران خودرو در مهر96 (+جدول کامل)

اعلام آمادگی مقامات دانمارکی برای همکاری با بانک های ایران

بازدید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از پروژه بومگردی شهرستان رشت

تجارت ایران و چین 20 میلیارد دلاری شد

تجارت ایران و چین 20 میلیارد دلاری شد

واریز سود سهام عدالت مشتریان مشمول موسسه نور

معرفی صنایع برتر بازار سهام و بهترین گزینه سرمایه گذاری

بررسی کاهش اقساط وام مسکن در دولت

لغو ممنوعیت واردات خودروهای 8 میلیارد تومانی

بازدید معاون وزیر صنعت از مرز مشترک ایران و ترکیه

رنگ انتهای خمیر دندان به چه معناست؟ (مربع پایین خمیر دندان)

قانون مناقصات داخلی در تأمین تابلو های برق پروژه بیدبلند رعایت نشد

اجلاس ماه دسامبر و بحث در مورد آینده منطقه یورو

اعلام آمادگی دانمارک برای همکاری با بانک های ایران

وزیر راه و شهرسازی خبر داد دولت در حال بررسی پیشنهاد کاهش اقساط وام مسکن است/تغییرات عطف به ماسبق می شود

مداحی شب اول محرم 95 با صدای محمود کریمی + صوت

حداکثر بازدهی اقتصادی 6 درصد بالای نرخ تورم است

دولت در حال بررسی پیشنهاد کاهش اقساط وام مسکن است/تغییرات عطف به ماسبق می شود

رییس صندوق توسعه ملی به فارس خبر داد واریز 3 میلیارد دلار به صندوق در سه ماهه نخست سال/ 33 میلیارد دلار برای طرح ها مسدود شد

بررسی عوامل اصلی تصادفات جاده ای

شهر سازی ایران در دست تحولی بنیادین

آغاز فروش اقساطی محصولات ایران خودرو در مهر96 (+جدول کامل)

بهره برداری از طرح گازرسانی شهر فتح المبین شوش و افتتاح دبیرستان دخترانه طوبی در روستای الجزایر

ورود 1000 واگن جدید به متروی تهران

شاخص 2149 واحد صعود کرد/ گروه فلزی و فولاد پیشتاز معاملات

مصرف عجیب وسایل سرمایشی در تابستان امسال

استخدام کارشناس فروش در حوزه قطعات الکترونیک با مزایای عالی

استخدام مدیر فنی/کیفی،کارشناس آموزش درشرکت مهندسی آریانام

استخدام کارشناس فروش در شرکت تولید نرم افزار حضورغیاب و کنترل تردد

وضعیت منابع و بودجه کشور بر اساس نفت و مالیات تعیین می شود

معافیت مدارس از پرداخت مالیات لغو شد

آشنایی با تویوتا C-HR+تصاویر

لغو ممنوعیت واردات خودروهای 8 میلیارد تومانی/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو

نشست امروز اوپک و تغییر جزیی قیمت نفت در جهات گوناگون

بازار مسکن رونق می گیرد؟

توسعه حمل و نقل ریلی 28 میلیارد دلار نیاز دارد

شاخص 2149 واحد صعود کرد/ گروه فلزی و فولاد پیشتاز معاملات

تجارت ایران و چین 20 میلیارد دلاری شد

قانون مناقصات داخلی در تأمین تابلو های برق پروژه بیدبلند رعایت نشد/ استفاده از محصول خارجی به اسم فاینانس

خطرات مصرف نان لواش و تافتون چیست؟/ کدام نان سالم تر است؟

پرداخت های آفلاین؛ راهکار حل مشکل پول خرد

مصرف برق در تابستان امسال 3000 مگاوات بیشتر شد

لغو ممنوعیت واردات خودروهای 8 میلیارد تومانی/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو

استقبال مردم دیرالزور از کاروان کمک های بشردوستانه ایران

عطش پولدارها برای نفت زنده می شود

فوت 32 زائر ایرانی در حج امسال+ اسامی

فولکس واگن هم بدون ساخت داخل به ایران آمد

فوت 32 زائر ایرانی در حج امسال+ اسامی

حمایت پست بانک از طرح های اقتصادی برای کمک به ایجاد اشتغال/غلامی سرپرست روابط عمومی پست بانک شد

توسعه حمل و نقل ریلی 28 میلیارد دلار نیاز دارد

راه اندازی خانه های امید برای بازنشستگان تسهیلات صندوق بازنشستگی افزایش یافت

امیدوارم فاصله قطارها به 3.5 دقیقه برسد

مهریه بازیگران زن ایرانی بر اساس ادعای خودشان

لایحه افزایش مناطق آزاد در گام اول رد شد/ نه صنعت به افزایش مناطق آزاد

تولید فولاد ایران از 13 میلیون تن گذشت

محکومیت 2.4 میلیارد ریالی قاچاقچی البسه در آذربایجان غربی

فولکس واگن هم بدون ساخت داخل به ایران آمد

عقب گرد اهواز در زمینه حمل ونقل

ممنوعیت فعالیت تاکسی پیکان ها از فردا

امکان برداشت 35 هزار بشکه از مخزن نفتی پارس جنوبی وجود دارد

بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را ثابت نگه داشت

گوگل رسما مالک جدید اچ تی سی شد

تحلیل بانک مرکزی استرالیا از اوضاع اقتصاد جهانی

4 میلیون و 800 هزارتن گندم خریداری شده است

کاهش جرایم چک با راه اندازی سامانه «صیاد»

شرایط فروش اعتباری و نقدی محصولات ایران خودرو در مهر96 + جدول

تجارت ایران و چین 20 میلیارد دلاری شد

رفتار غیراخلاقی با زنان در محیط کار

هرمزگان استانی مهم و اثر گذار در اقتصاد ایران است/ضرورت تلاش برای توسعه بخش خصوصی

توسعه حمل و نقل ریلی 28 میلیارد دلار نیاز دارد

قابل اعتمادترین خودروهای جهان به روایت تصویر

خودروسازان باید در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کنند

دلیل در حاشیه بودن انرژی های نو در ایران / مزیت تجدیدپذیرها در اشتغالزایی

فولکس واگن هم بدون ساخت داخل به ایران آمد

رییس انجمن تابلوهای برق در گفت وگو با فارس: قانون مناقصات داخلی در تأمین تابلو های برق پروژه بیدبلند رعایت نشد/ استفاده از محصول خارجی به اسم فاینانس

احتمال لغو ممنوعیت صادرات پیاز زعفران

کارخانه پرچم با رنگ محرم-خمین

افزایش گوگرد در بنزین عرضه شده در تهران

بازدید وزیر راه و شهرسازی از پروژه عقب افتاده ترمینال سلام

بررسی روند«مال سازی» در شهرداری تهران

ناکامی خصوصی سازی در واگذاریهای شهریور ماه

چند هزار کودک کار در تهران وجود دارد؟

اردبیل میزبان2هیئت سرمایه گذاری روسی/ جذابیت بخش گردشگری وکشاورزی

بزرگترین سایت کویرنوردی شرق کشور در شهرستان نهبندان ایجاد می شود

نشست امروز اوپک و تغییر جزیی قیمت نفت در جهات گوناگون

کاهش زمان کار موزه ها در نیمه ی دوم سال

راه اندازی خانه های امید برای بازنشستگان/ تسهیلات صندوق بازنشستگی افزایش یافت

مجوز 112 دفتر مسافرتی لغو شده است

بازی دو سرباخت بانکها با عدم رعایت نرخ سود بانکی

سود 1 تا 2 میلیونی با کشتار هر شترمرغ

سامانه سهام عدالت تعطیل می شود

پلمب و لغو مجوز 112 دفتر مسافرتی

"شفادارو"، آخرین پذیرش تابستانی در بورس تهران

تولید فولاد ایران از 13 میلیون تن گذشت

هدفگذاری تولید بیش از 13 میلیون تن گندم در برنامه ششم

بارگیری 500 هزار بشکه نفت از لایه های نفتی پارس جنوبی

فوت 32 زائر ایرانی در حج امسال+ اسامی

خراسان جنوبی قابلیت تبدیل به قطب صنایع دستی شرق کشور را دارد

موانع پیش روی جویندگان کار

واگذاری انشعاب برق به متقاضیان فاقد مجوز در گیلان

400 میلیارد ریال از اعتبار طرح انتقال آب بن – بروجن جذب نشد

هدفگذاری تولید بیش از 13 میلیون تن گندم در برنامه ششم

7 برابر نیاز صنایع گندم با گلوتن بالا در کشور تولید می شود

قرارداد با اوبربانک می تواند نقطه عطفی در گسترش روابط بانکی ایران و اروپا باشد

واگذاری انشعاب برق به متقاضیان فاقد مجوز در گیلان

قیمت خودروهای داخلی در 31 شهریور 96

سامانه سهام عدالت تعطیل می شود

تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر قیمت مسکن

جزییات تعرفه ای مصوبه احتمالی دولت برای آزادسازی واردات خودروهای بالای 2500 سی سی

بازی دو سرباخت بانک ها با عدم رعایت نرخ سود بانکی

لایحه افزایش مناطق آزاد در گام اول رد شد/ نه صنعت به افزایش مناطق آزاد

بارگیری 500 هزار بشکه نفت از لایه های نفتی پارس جنوبی

400 میلیارد ریال از اعتبار طرح انتقال آب بن – بروجن جذب نشد

بزرگترین سایت کویرنوردی شرق کشور در شهرستان نهبندان ایجاد می شود

ششمین نمایشگاه تخصصی خودرو و قطعات وابسته در گیلان گشایش یافت

رشد تجارت جهانی شتاب می گیرد

آدرس غلط ندهید/2ای تی آرِ در راه، جزء خریدهای قبل بود

60 درصد آوارگان روهینگیایی را کودکان تشکیل می دهند

آنچه ایران از روسیه می خرد

عاشورا را بپوشیم؛ با میلیون ها بیت شعر و نمادی که می تواند جهانی شود

با 10 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟

ارائه صورت حسابهای فصلی مالیاتی دفاتر اسناد منتفی شد + سند

مصرف عجیب وسایل سرمایشی در تابستان امسال

حمایت از سرمایه گذاران بخش گردشگری سیاست دولت

ششمین نمایشگاه تخصصی خودرو و قطعات وابسته در گیلان گشایش یافت

روند«مال سازی» در شهر تهران بررسی می شود

نصب 50 دستگاه آب شیرین کن در روستاهای خراسان رضوی

روایت یک فارغ التحصیل کشاورزی از تولید شترمرغ

بازی دو سرباخت بانکها با عدم رعایت نرخ سود بانکی

اخذ مالیات از دفاتر اسناد رسمی منتفی شد

ابطال بخشنامه سازمان مالیاتی/ اخذ مالیات از دفاتر اسناد منتفی شد + سند

کاهش 15 درصدی بارندگی در چهارمحال و بختیاری

رشد تجارت جهانی شتاب می گیرد

افتتاح دو طرح آبرسانی در منطقه سادات محمودی

خودروسازان باید در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کنند

کاهش 10 درصدی هدر روی آب با اصلاح شبکه توزیع

ایران از روسیه چه می خرد؟

سهام آسیایی افت کرد

خرید از سوپر مارکت با رگ های موجود در نوک انگشتان تنها در سه ثانیه!

عطش پولدارها برای نفت زنده می شود

قیمت خودروهای داخلی در 31 شهریور 96

شایعه: موبایل پرچمدار و بدون حاشیه HTC U11 Plus در ماه نوامبر عرضه می شود

ابطال بخشنامه سازمان مالیاتی/ ارائه صورت حسابهای فصلی مالیاتی دفاتر اسناد منتفی شد + سند

قیمت انواع لوازم عزاداری/برای خرید وسایل تعزیه چقدر باید هزینه کرد؟+تصاویر

معاون شهردار تهران: اجازه «مال» مزاحم مردم در پایتخت ساخته شود

قیمت خودروهای داخلی در 31 شهریور 96

اشتغال پایدار با اجرای سه طرح اشتغالی

تفویض پلکانی قیمت گذاری تجهیزات پزشکی

پرداخت های آفلاین؛ راهکار حل مشکل پول خرد

فعلا نگران تشعشعات موبایلی نباشید

شناسایی 50 انشعاب غیر مجاز آب در شهر دوگنبدان

نصب 50 دستگاه آب شیرین کن در روستاهای خراسان رضوی

شایعه: موبایل پرچمدار و بدون حاشیه HTC U11 Plus در ماه نوامبر عرضه می شود

سامانه سهام عدالت تعطیل می شود

امضای دانمارکی ها پای قرارداد فاینانس با بانک های ایران

مصادره دارایی خانواده نخست وزیر پاکستان

ناکامی خصوصی سازی در واگذاریهای شهریور ماه

ضرورت توجه بازاریان به نیازهای مردم در ماه محرم

خودرو، موتور محرکه اقتصاد ایران

تماشاخانه لندن به مرکز اجتماعات شیعیان تبدیل می شود

کارگزاری تامین اجتماعی در خدابنده ایجاد می شود

ابطال بخشنامه سازمان مالیاتی/ اخذ مالیات از دفاتر اسناد منتفی شد + سند

شرایط فروش اعتباری و نقدی محصولات ایران خودرو در مهر96 + جدول

اثر مفید 3 روغن گیاهی بر افزایش سلامتی

روایت یک فارغ التحصیل کشاورزی از تولید شترمرغ

دولت در حال بررسی پیشنهاد کاهش اقساط وام مسکن است/تغییرات عطف به ماسبق می شود

مجری طرح گندم در گفت وگو با فارس: 7 برابر نیاز صنایع گندم با گلوتن بالا در کشور تولید می شود

حجم تردد در جاده های کشور 3.8 درصد افزایش یافت

صعود 2هزار پله ای شاخص بورس در هفته پایانی تابستان

صنعت گردشگری باید همگام با سایر صنایع در خراسان جنوبی توسعه یابد

قیمت امروز سکه و طلا در بازارهای استان

تخفیف کتب و نشریات دانشگاه علامه به مناسبت آغاز سال تحصیلی

دولت در حال بررسی پیشنهاد کاهش اقساط وام مسکن است/تغییرات عطف به ماسبق می شود

هیوندای می گوید بنز و بی ام و پول خود را احمقانه خرج می کنند!

پایان جدال گمرک با منطقه آزاد اروند

قرارداد 1 میلیارد یورویی بانک های ایران با اتریش امضا شد

امضای دانمارکی ها پای قرارداد فاینانس با بانک های ایران

قیمت انواع لوازم عزاداری/برای خرید وسایل تعزیه چقدر باید هزینه کرد؟+تصاویر

سود 1 تا 2 میلیونی با کشتار هر شترمرغ

بازی دو سرباخت بانکها با عدم رعایت نرخ سود بانکی

دادستان کل کشور: جرایم چک با راه اندازی سامانه صیاد کاهش می یابد

طرح توسعه باغات دیم در 100 هزار هکتار از اراضی شیب دار کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود

تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر قیمت مسکن

ناکامی خصوصی سازی در واگذاریهای شهریور ماه

بازدید وزیر راه و شهرسازی از پروژه عقب افتاده ترمینال سلام

قرارداد 1 میلیارد یورویی بانک های ایران با اتریش امضا شد

تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر قیمت مسکن

حصیربافی شغلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش اشتغال روستایی/ ایران شانزدهمین کشور تولیدکننده حصیر در جهان

حصیربافی شغلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش اشتغال روستایی/ ایران شانزدهمین کشور تولیدکننده حصیر در جهان