مطالب مرتبط:
تحقق مولفه های اقتصاد مقاومتی نیازمند ارتقاء جایگاه پارک های علم و فناوری است
بازار سرمایه راه اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی
رقابت های قهرمانی کشور وزنه برداری جانبازان و معلولین با نظارت IPC مجید فرزین رکورد جهان را شکست و طلایی شد/ ثبت رکورد جدید دسته 88 کیلوگرم به نام ایران
معاون فرهنگی سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور: نگرش تولید در صنعت سلامت راهبردی جدی برای بسیج است/ ساماندهی 500 کانون بسیج جامعه پزشکی به منظور اشتغال زایی در حوزه سلامت
9 بسته شغلی برای اشتغال زایی در گلستان اجرا می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 تیر 1396 ساعت 00:132017-07-17اقتصادي

حصیربافی شغلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش اشتغال روستایی/ ایران شانزدهمین کشور تولیدکننده حصیر در جهان


صنایع دستی تنها کالایی برای مبادله نیست بلکه بیانگر خصوصیات فکری، فرهنگی و مذهبی هر جامعه و تولید آن گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

- "، صنایع دستی ایران می تواند با تکیه بر پتانسیل های بالقوه و بالفعل در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و رفع خلاهای موجود در اقتصاد ایران به صورت فعال به ایفای نقش بپردازد.

صنایع دستی، کانون اشتغال و تولید ثروتصنایع دستی پلی میان اقتصاد و فرهنگ است و با توسعه آن، نه تنها به اشتغال زایی و اقتصاد کمک می کند، بلکه گام بلندی است در جهت معرفی فرهنگ اصیل ایرانی.

حصیربافی از هنرهای بومی و ریشه دار ایرانی به ویژه در شمال یکی از قدیمی ترین صنایع دستی و شاید کهن ترین آن ها باشد، این هنر بومی به عنوان یک فعالیت اقتصادی می تواند زمینه اشتغال فراوانی را ایجاد، بستری برای معرفی بهتر و فراگیر فرهنگ و هنر ایران در داخل و خارج کشور فراهم کند.

تاریخچه حصیربافی در جهانیکی از قدیمی ترین مصنوعات ساخت بشر حصیر است که با رشته های حاصل از الیاف گیاهی بافته می شود، نمونه های اندک به دست آمده در بین النهرین و آفریقا نشان می دهد صاحبان این تمدن ها از نی و گیاهان روییده شده در باتلاق های سفلای بین النهرین به منظور بافت زیرانداز حصیری استفاده می کردند.

حصیر، مقدمه قالی بافی پروفسور آرثر آپهام پوپ معتقد است که نخستین زیراندازهای بشری از نی و گیاهانی که در باتلاق های سفلای بین النهرین روییده، تهیه شده و بهم انداختن ساق گیاهان و در آوردن بافته ای حصیر مانند، اولین قدم در دستیابی انسان به شیوه های تولید قالی بوده است از این رو با قاطعیت می توان اظهار کرد که نخستین زیراندازهای تهیه شده توسط انسان، بافته های حصیری بوده و اولین سرپناه ها پس از رسیدگی در غارها و غارنشینی به کمک حصیر و نی پدید آمده است.

از ضروریات زندگی انسان های کوچ رو قابلیت حمل و نقل و همچنین برپایی آسان سکونتگاه آن ها است و حصیر، این ویژگی ها را دارد.

گونه های بدست آمده در بین النهرین و آفریقا گواه آن است که حصیربافی و سبدبافی، منشا نه فقط نساجی بلکه سفالگری یا کوزه گری نیز بود، البته برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد این نخستین زیرانداز بشر، محققین این عرصه با مشکلی بزرگ مواجه هستند با توجه به از بین رفتن الیاف طبیعی، به مرور زمان نمونه های بسیار اندکی برای تحقیق وجود دارد.

حصیربافی در ایرانایران در کنار کشورهایی مانند ژاپن، کره و مکزیک یکی از 16 کشور تولیدکننده حصیر به شمار می رود.

پیشینه تاریخی این تولیدات در ایران نشان می دهد، استفاده ایرانیان قدیم از حصیر منحصر به زیرانداز نبوده و در ساخت ظروف نیز از حصیر استفاده می کردند، امروزه نیز ظروف حصیری بر خلاف کاربری اصلی حصیر یعنی زیراندازها، با اقبال بیشتری بین علاقه مندان صنایع دستی مواجه شده است.

در کنار تفاوت های موجود در تولید حصیر در کشور، فصل مشترک تمامی این روش ها همان بافت متشکل از تار و پود است، بافتی که در ظروف حصیری، کلیه مراحل آن به کمک ابزار بسیار ساده با دست و در قالب بافت های مشبک و مارپیچ انجام می شود.

امروزه در مناطق مختلف کشورمان بویژه مناطق شمال و جنوب آن هر کجا که دسترسی به برگ درخت خرما، ساقه گندم، نی و ترکه امکان پذیر باشد، می توان نشانه هایی از حصیربافی و سبدبافی را یافت.

ویژگی های حصیرهای ایرانیاز ویژگی های حصیر ایرانی، فعالیت های تزیینی انجام شده در بافت آن است، این تزیینات یا در ساختار بافت وجود دارند یعنی حصیر با بافت های تزیینی مثلاً با تعداد خاص تار یا پود بافته می شود یا در رنگ حصیر.

برای ایجاد تفاوت در رنگ حصیر یا از مواد اولیه با رنگ خاص استفاده می کنند یا مواد اولیه را با استفاده از عناصر طبیعی به رنگ دلخواه در می آورند، به عنوان مثال از چوب سرخ رنگ نوعی درخت به نام بقم برای تولید رنگ طبیعی استفاده می کنند که رنگ حاصل در شرایط اسیدی به رنگ قرمز و در شرایط قلیایی به رنگ آبی تغییر رنگ می دهد.

مواد اولیه حصیربافیالیاف مورد استفاده در حصیربافی در مناطق مختلف و حتی در برخی مناطق در فصول مختلف متفاوت هستند و هر کدام از این الیاف برای پیدا کردن شرایط بافت روش آماده سازی متفاوتی دارند.

در مناطق شمالی از کلوش(ساقه ی برنج) و ساقه نی های مردابی برای حصیربافی استفاده می کنند، همچنین با توجه به حجم قابل ملاحظه تولیدات حصیری در این مناطق برخی از گیاهان ویژه حصیربافی را در مزارع پرورش می دهند.

برخی از این گیاهان عبارت اند از:سوف: یکی از انواع نی هایی است که به صورت وحشی در مرداب ها می روید و نی های سوزنی توپری دارد.

این نی ها را بعد از برش به صورت دسته ای در معرض آفتاب قرار داده تا خشک شود و رنگ مناسبی پیدا کند، از این نی ها در بافت زیرانداز با دستگاه به عنوان پود استفاده می شود.

کنف: گیاهی است که برای حصیربافی کشت می شود، وقتی ساقه و برگش زرد و تخم آن سیاه شود، گیاه آماده برداشت است.

یکی دو روز گیاه برداشت شده را در خشکی نگهداری می کنند تا پلاس بخورد(پژمرده شود)، سپس مدتی در آب برکه یا مرداب نگه داری می شود تا پوستش آماده کندن شود، در آخر گیاهان پوست کنده شده آویزان می شوند تا کاملا خشک و قابل استفاده شوند و از این الیاف در بافت زیرانداز با دستگاه به عنوان تار استفاده می شود.

لی یا گالی: یکی از انواع نی هایی است که به صورت وحشی در کنار مرداب ها می روید و از آن در تولید مصنوعات حصیری غیر از زیرانداز استنفاده می شود.

با تبلیغ مناسب و حمایت از تولیدکنندگان آن می توان موجب رونق دوباره حصیربافی شدژیلا احمد امیرآقایی کارشناس صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران اظهار کرد: حصیربافی به عنوان یکی از هنرها و صنایع دستی خانگی سال هاست که در بعضی از روستاهای استان مازندران رواج داشته و دارد.

وی افزود: در بافت حصیر از دو نوع گیاه خودرو به نام های واش و گاله استفاده می شود، مهمترین گونه حصیر بافته شده در گویش محلی مازندرانی کوب(زیرانداز حصیری) نامیده می شود که از گیاه(واش)، عنوان پود و گیاه(گاله) به عنوان تار بافته می شود.

کارشناس صنایع دستی مازندران ادامه داد: استفاده از کوب در استان مازندران بسیار رایج بوده به طوری که در اکثر شهرهای استان به عنوان زیرانداز از آن استفاده می شد بخصوص در آشپزخانه ها، این مفرش به عنوان جلوگیری کننده از نفوذ رطوبت در تابستان سرد و زمستان گرم بوده است و حتی این زیرانداز را در زیر فرش ها در منازل پهن می کردند.

امیرآقایی تصریح کرد: زنبیل، سبدهای دست ساز زنان روستایی نوع دیگری از بافته های حصیری است که برای حمل وسایل قابل فروش به بازارهای روز از آن استفاده می شود، به گونه ای که هم اکنون نیز در بازارهای روز استان می توان آن را یافت.

وی افزود: هنر داربافی در لغت نامه دهخدا سرخ بید که از آن سبد می بافند معنی شده است، برای هر داربافی از شاخه های نازک بعضی از گونه های درختان بید، ارغوان، به و بادام استفاده می کنند ولی معمولاً استفاده از ترکه های درخت بید رایج تر است.

کارشناس صنایع دستی مازندران در پایان گفت: با توجه به این که هنر حصیربافی از پیشینه ای کهن در کشورمان برخوردار است و ایران یکی از 16 کشور تولیدکننده لوازم حصیری در جهان است، با اطلاع رسانی صحیح، آموزش، بازاریابی، تبلیغ مناسب و برنامه ریزی شده و حمایت از تولیدکنندگان آن می توان موجب رونق دوباره این هنر دستی شد.

جوانان از هنرهای بومی و سنتی بسیار دور شده اندساراخاتون باباجان زاده بانوی هنرمند بابلی فعال در رشته حصیربافی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: بنده متولد 1342 از روستای درازکلا هستم و در حدود 30 سال است که به حرفه حصیربافی اشتغال دارم.

وی افزود: آشنایی من با این هنر از دوران کودکی شکل گرفت، زمانی که تنها 11 سال داشتم و در کنار پدر و مادرم در محیط روستا این هنر را یادگرفتم، در واقع حصیربافی میراث خانوادگی ماست.

هنرمند حصیرباف بابلی با اشاره به بازارهای محلی بابل در گذشته ادامه داد: آن زمان بازارهای محلی و هفتگی زیادی در بابل وجود داشت و عمده فروشان از بابل به خانواده ام سفارش می دادند، ما اعضای خانواده همگی در منزل حصیر می بافتیم، هر هفته به پنج شنبه بازار می رفتیم و محصولات خود را به فروش می رساندیم.

باباجان زاده تصریح کرد: در سال های اولیه تنها محصولات حصیربافی ما شامل سبد و زنبیل بود، اما با گذر زمان بنده سعی کردم با فکر و ایده های جدید به تولید محصولات خلاقانه و جدید پرداختم.

وی گفت: بنده در طول چهار سال گذشته در نمایشگاه هایی در پارک شهید شکری پور، پارک پردیس، بازارهای محلی بابلسر و جارو دستان امیرکلا شرکت کردم و این حضور سبب شد به سلیقه و نظر مصرف کننده پی ببرم و در همین نمایشگاه اخیر در ساختمان موزه بابل، محصولاتی مانند چکمه، گالش و سبدهای عروس بسیار مورد توجه قرار گرفت بنابراین باید تعداد نمایشگاه هایی که برگزار می شود بیشتر باشد تا هنرمندان به جامعه معرفی شوند.

این هنرمند حصیرباف حفظ این هنر را از وظایف سازمان میراث فرهنگی دانست و اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی صیانت از میراث فرهنگی ملزم است از هنرهای بومی و هنرمندانی که در این عرصه ها فعالیت دارند حمایت کند، این حمایت می تواند فراهم کردن محلی برای توزیع محصولات، تهیه مواد اولیه چون رنگ گالی باشد، رنگ گالی در همه نقاط کشور پیدا نمی شود و یا هزینه بالایی دارد.

وی ادامه داد: من از طریق واسطه ای ابتدا به سازمان میراث فرهنگی معرفی شدم و سپس برای حضور در نمایشگاه ها دعوت شدم، امکان حضور در نمایشگاه و بازارهای محلی باید برای همه هنرمندان فراهم باشد.

باباجان زاده با بیان اینکه هنرمندان باید این هنر را در جامعه اشاعه دهند، گفت: از دیگر راه های حفظ و صیانت از هنرهای بومی اشاعه و معرفی آن به جامعه است، هنرمندان می توانند با آموزش هنرهای خود به آشنایان و علاقمندان این میراث را برای نسل های آینده به یادگار بگذارند.

وی تصریح کرد: من از زمانی که جهاد کشاورزی دوره آموزشی برایم گذاشت و برای آموزش مجوز گرفتم به افراد علاقه مند در درازکلا این هنر را یاد می دهم، در نمایشگاه اخیر نیز افراد بسیاری به این هنر علاقه نشان داده و خواستار آموزش بودند.

این هنرمند زندگی شهرنشینی را علت دوری از هنرهای بومی برشمرد و تاکید کرد: امروزه جوانان از هنرهای بومی و سنتی بسیار دور شده اند، زندگی شهرنشینی و دغدغه های آن علت اصلی این دوری است زیرا حوصله و آشنایی کمی با هنرهای اصیل دارند.

وی افزود: البته تلاش های خوبی برای معرفی رشته های هنری در حال انجام است برای مثال صداوسیمای استان مازندران مستندی از نحوه حصیربافی تولید و با بنده نیز مصاحبه کردند.

تقی زاده در پایان گفت: هزینه مواد اولیه حصیربافی بسیار کم است و هزینه زیادی ندارد اما زحمت فراوانی می برد از این رو باید قدر آن را بدانیم، همه ما برای حفظ فرهنگ خود مسئولیم.

حصیربافی مورد توجه مسئولان نیستاستاد ابوالحسن خسروی حصیرباف اهل شهر گتاب با اشاره به این نکته که حصیربافی امروزه مورد توجه مسئولان نیست در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: درست است که به دلیل ایجاد امکانات مناسب تر برای همه مردم کمتر کسی به دنبال حصیر و دیگر انواع محصولات حصیری می رود ولی مسئولان هم باید به فکر باشند.

وی افزود: مسئولان نباید هنرمندان این عرصه را فراموش کنند چون برخی از افراد فقط از این راه هزینه های خانواده خود را تامین می کنند.

این هنرمند حصیرباف گتابی ادامه داد: شاید برخی هم مانند من شغل دیگری مثل کشاورزی و باغداری داشته باشند و برای شان حصیربافی جنبه شغل دوم، تفریحی یا برطرف کردن مایحتاج شخصی داشته باشد، اما بسیاری هم نان سفره خانه های شان از این راه تهیه می شود.

خسروی تصریح کرد: من نمی دانم چرا جوانان می گویند کار نیست با اینکه این همه هنر و حرفه در جامعه وجود دارد باز به دنبال کار اداری فقط هستند، خوب همه که نمی توانند کارمند شوند بهتر است به سوی حرفه های مختلف از جمله صنایع دستی بروند تا روزی حلال بدست آورند.

وی در پایان گفت: هم مسئولان باید در این اوضاع بد اشتغال و هم بیکاران همت کنند و با حمایت از صنایع دستی مثل حصیربافی مشکلات افراد منطقه خود را کم کنند، در روستاها که خیلی راحت می شود این کار را انجام داد.

نظرات مردم در مورد استفاده از حصیر و حصیربافیحسن عسکری نژاد(عکاس): در بحث سنتی علاوه بر همت و تلاش برای رفع مشکلات این هنرمندان می شود به فرهنگ بومی رونق داد و در کنار آن اقتصاد خانواده را فعال تر کرد، در جهت شعار سال، که اقتصاد مقاومتی و اشتغال است، کوشید.

فاطمه حق شناس(هنرمند صنایع دستی): صنایع دستی می تواند هم برای خود هنرمند هم برای فرهنگ عمومی جامعه مفید باشد چون هم بحث مالی هم بحث معنوی در پی دارد و استفاده از آن حتی در بسیاری موارد از وسایل امروزی بهتر است.

خانم رضایی(فرهنگی): در روزهای قدیم بیشتر به این هنر توجه می شد ولی امروزه کلا در حال فراموشی است که وظیفه مسئولان در این زمینه بسیار زیاد است، چرا برای چیزهایی بسیار پیش پا افتاده هزینه های سنگین انجام می دهند اما برای کارهایی که با فرهنگ مردم سرو کار دارد کمتر هزینه می کنند.

رضا مقیمی(خبرنگار): برای کیفیت بخشیدن به آثار هنری و فرهنگی باید سنت ها و صنایع دستی بومی تقویت شود تا در مسیر رشد فرهنگی حتی مسائل مادی هم پدیدار گردد و از کنار این تولید محصول اشتغال زایی و منابع مالی به سامان برسد.

محمد عبدی(هنرمند حصیرباف): کسی به فکر هنرمندان صنایع دستی نیست علی الخصوص مسئولان، چون اصلا امکانات مناسب و جایگاهی برای فروش محصولات در شهرها ایجاد نمی کنند و نمایشگاهی ثابت در این زمینه نداریم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ما، بافته های روستایی ازجمله هنرهای کاربردی که حاصل تلفیق باورهای قومی و سلیقه ذوقی بافنده است و برای حفظ اصالت و هویت بومی، توجه به نقش مایه های غنی این آثار می تواند راه گشا باشد.

صنایع دستی تنها کالایی برای مبادله نیست ، بلکه بیانگر خصوصیات فکری، فرهنگی و مذهبی هر جامعه و تولید آن گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است و با ویژگی هایی که دارد موجب اقبال عموم مردم و توریست ها خواهد شد.

با توجه به فضای موجود اقتصادی جامعه و نگاه هنرمندان عرصه صنایع دستی علی الخصوص حصیربافی مسئولین باید با تدوین برنامه های جامع و منطبق بر سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در بخش صنایع دستی و هنرهای سنتی بخش قابل توجهی از خلاها و نقاط تهدید در اقتصاد کشور را تعدیل نمایند.


کلید واژه ها: صنایع دستی - اقتصاد - اقتصاد مقاومتی - ایران - تولید - اشتغال - فرهنگ - قدیمی ترین - نخستین - گیاهان - بافت - کشور - صنایع دستی ایران - انسان - ایرانی - باتلاق - آفریقا - اقتصاد ایران - قدیمی - فرهنگ و هنر - اولین - جهان - حمل و نقل - اطلاعات - اقتصادی - فرهنگی - تاریخی - افزایش - توسعه - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
کمک چهار میلیارد ریالی نیکوکاران به بخش سلامت جنوب خراسان رضوی

«سایه های رنگی» منتشر شد

زنجان نیازمند نمایشگاه دائمی عرضه محصولات مددجویان کمیته امداد است

برخی ملاحظات سبب مقاومت در برابر انسداد چاه های آب غیرمجاز می شود

تولید 3 محصول جدید ایران خودرو در سال 96/ ارائه خودروی سواری دیزلی به بازار(+جزییات)

استخدام کانتر فروش بلیط خارجی در شرکت خدمات مسافرتی رزآبی

تجلیل از شهروندان فعال در طرح تفکیک پسماند خشک

کاهش 31 درصدی تلفات تصادفات درون شهری در گیلان

70 درصد تسهیلات به تعاونی ها پرداخت می شود

رشد اقتصادی عربستان صفر است/ کاهش قیمت نفت علت اصلی

بهره مندی 11 میلیون حاشیه نشین از خدمات بیمه ای

اخبار مشروح 13 شنبه 31 تیر 96

آغاز برداشت گیاه آلوئه ورا از مزارع هرمزگان

اختصاص 470 میلیارد ریال اعتبار به شهرستان دیر

میزبانی ایران از 70 رویداد ورزشی بین المللی پس از برجام

استخدام چهار ردیف شغلی جهت یک شرکت معتبر در شیراز

ایجاد 20 هزار شغل جدید در حوزه فرش دستبافت

شاخص در کانال 80 هزار واحد

استخدام کارشناس صنایع و برنامه ریزی تولید در تهران

مصرف برق کاهشی شد

محصولات مختلف چری و ام وی ام در غرفه کوچک مدیران خودرو

قیمت سکه و ارز در آخرین روز تیرماه+جدول

چشم گربه ای و چال روی گونه تب جدید عمل های زیبایی

سرمایه گذاری 430 میلیون دلاری قطر برای ذخیره سازی محصولات غذایی

افزایش قیمت سکه در آخرین روز تیر

افزایش قیمت سه برابری زغال سنگ صادراتی آمریکا به اوکراین

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سایپا برگزار شد

رشد 3 واحدی آیفکس در آخرین روز تیرماه

کمک فدرر به خیریه با فروش راکت های 20 هزار دلاری + عکس

تعداد تفاهم نامه های امضا شده با ایرانی ها

کره 200 تومان گران شد + اسناد

فرماندار فریدونکنار خبر داد تخصیص 25 میلیارد ریال برای یکپارچه سازی اراضی کشاورزی فریدونکنار/ 11 میلیون نفر در دولت یازدهم بیمه شدند

شرکت ملی نفت ایران با 28 شرکت داخلی و بین المللی تفاهم نامه امضا کرد

استخدام تعدادی فروشنده آقا  شهر شیراز

استخدام کارمند بازرگانی با حقوق ثابت،بیمه در شرکت پارس بهروزان جم

مصرف بنزین رکورد زد؛ بازخوانی استدلال های زنگنه در حذف سهمیه بندی+نمودار

سکه طرح جدید 1400 تومان ارزان شد/نرخ دلار به 3779 تومان رسید

نوسازی ناوگان جاده ای باسرمایه خارجی/ تسهیلات گران بانک های داخلی

واکنش مثبت بازارسهام به افزایش نرخ فولاد

بانک مرکزی قاطعانه رعایت استانداردهای IFRS را پیگیری کند

زمزمه های افزایش نرخ تسهیلات صادراتی/ موانع صادراتی شناسایی شدند

ارتقای نیروهای انسانی با انتخاب استادان معدنکار

رشد 16.4 درصدی تولید فولاد خام ایران طی ماه ژوئن میلادی

تکنولوژی ایرانی پِرِد، حاصل اعتماد به توان داخلی / پِرِد شاهکارِ احیای مستقیم ایرانی

ارائه خدمتی جدید در پیشخوان های شهرنت؛ امکان وصول چک های بانک شهر در هر زمان از شبانه روز

تاکید رییس شورای اسلامی شهر کرمان بر همکاری گسترده با بانک شهر

کاهش 50 درصدی مصرف سوخت کامیون ها با نوسازی ناوگان حمل و نقل

برداشت نوبرانه فندق در 1800 هکتار از باغات املش آغاز شد

سهم زنجان از طرح کارورزی 2630 فرصت شغلی است/ طرح های اشتغال با اولویت طارم اجرا می شود

آماده باش بانکها برای پرداخت وام های ده میلیونی

200 خانواده تک معلول مازندران امسال صاحب خانه می شوند

آغاز عملیات اجرایی تصفیه خانه فاضلاب غرب شهرصدرای شیراز

سرمایه گذاری حوزه اشتغال بروجرد به 1050 میلیارد تومان افزایش می یابد

استخدام 4 حوزه برنامه نویسی در کانون تابان شهر در تهران

استخدام شرکت دژپاد

استخدام حسابدار مجرب با سابقه کار در شیراز

استخدام کارپرداز در شرکت حقیقت یاب  شیراز

کشت مخدر «گل» درگلدان های خانگی!

اطلاعیه بیمه ایران درخصوص زیاندیدگان بیمه توسعه

اجرای 6 پروژه اقتصاد مقاومتی، در شهرستان ماهنشان

کمیته تخصصی ایمنی بازار در کارگروه مدیریت بحران اماکن خطرساز مناطق مرکزی تهران

سرمایه گذاری سودده

خشکسالی و کمبود منابع مالی دو چالش بزرگ صنعت آب و برق

خبر خوش برای کارگران ساختمانی

ابلاغ بخشنامه به دادستان ها برای انسداد چاه های غیرمجاز آب

کفایت سرمایه در بانکداری اسلامی

سوخت به قیمت واقعی عرضه شود/2.7 میلیارد دلار برای نوسازی ناوگان

ضعف بیمه های پایه موجب تقویت بیمه تکمیلی است

تفکر قدیمی در اقتصاد جوابگو نیست همه ایران باید "نصف جهان" شود

مشارکت بانک تجارت در طرح ضربتی پرداخت وام ازدواج

خرید تضمینی 176 هزار تُن گندم از کشاورزان کردستانی

بررسی بازار نفت در هفته ای که گذشت

آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

تولید نخستین ورق های ساخت مخازن سوخت نیروگاه ماکو در فولاد مبارکه

گزارشی از تولید رب گوجه با رنگ های غیرخوراکی نداریم

استخدام کارگاه سلیمی صنعت

استخدام حسابدار حرفه ای نیمه وقت در فارس

استخدام چرخکار پوشاک جهت تولیدی در فارس

استخدام پیک موتوری جهت فست فودی واقع در تهران

استخدام دو رده شغلی در بیرون بر اپل

استخدام تعمیرکار ماهر ماشین های سنگین در شیراز

دور زدن سرمایه گذاران توسط سازمان خصوصی سازی

استخدام راننده لودر جهت کار در معدن گل گهر سیرجان

میزان تخلف های فروش امضا در تهران

این کارها را قبل از فروختن گوشی انجام دهید

نقش پررنگ بانک های خصوصی درحمایت ازمشاغل دانش بنیان

آخرین وضعیت سپرده گذاری در بانک ها

سوالات ازمون نظام مهندسی - معماری - تخصصی - پایه 3 - اسفند ماه - 1387

کابینه دوازدهم / واکنش «پدرخوانده» خودرو به احتمال حضور در وزارت صنعت

سند راهبردی گندم، آرد و نان اردبیل تدوین می شود

استخدام چرخکار حرفه ای و برشکار در شیراز

استخدام شرکت بازرگانی بی آت در شهر شیراز

استخدام بازاریاب خانم و آقا با حقوق،پورسانت در موسسه دانش یار

استخدام کارشناس پشتیبانی سرور در شرکت پارس نافع

2 هزار و 500 نفر بابت مهریه زندانی هستند

نخستین اتوبوس همدانگردی رونمایی شد

عرضه کوبیده 1000 تومانی تخلف است

اختصاص 3280 میلیارد تومان اعتبار برای طرحهای آبیاری

سرمایه گذاری خارجی برای فروسیلیس آلومینیم در طبس

تدارک آمبولانس های جدید برای حمل مردگان

36 میلیارد و 484 میلیون ریال در بورس خوزستان مبادله شد

اختلاف نظرها در زنجان مانع حضور سرمایه گذاران است/ فضای کسب و کار باید بهبود یابد

جشنواره گردشگری کشاورزی در دشمن زیاری ممسنی برگزار شد

فرماندار: بروجرد رتبه دوم اشتغالزایی درلرستان را دارد

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 1600 مدیر زن دارد

تعمیرات سالیانه مدول A و پمپ خانه H واحد احیا مستقیم 1 فولاد مبارکه انجام شد

استخدام بازاریاب تلفنی در شرکت یکتا انتخاب ساختار

استخدام ترخیص کار ماهر،آشنا به قوانین گمرکی،نرم افزارEPL در تهران

50 درصد مازاد درآمدهای مالیاتی به هرمزگان بازگشت

استخدام تراشکار در کارگاه سلیمی صنعت در شیراز

استخدام فروشنده،کارشناس فروش،مدیر فروش/یزد

پیش فروش پلکانی محصولات ایران خودرو به همراه هدایای فروش تعهدی

استاندار: شاخص های اقتصادی استان قزوین در دولت تدبیر و امید ارتقا یافتند

تولید 1200 تن گوشت سفید و قرمز در مازندران

قرار نیست مغازه حشیش فروشی باز شود!

2500 مرد ایرانی بابت مهریه در حبس هستند

برندهای ایرانی در الکامپ96/ یک

طرح نوسازی حمل و نقل جاده ای کشور

روی خوش بازار به خودروهای کراس اوور

ارزان قیمت ترین خودروهای صفر بازار چند؟

74 واحد صنعتی و معدنی کرمانشاه نوسازی می شود

آغاز عملیات اجرایی تصفیه خانه فاضلاب غرب شهرصدرای شیراز

دلار در نقطه شروع ایستاد + نمودار

200 خانواده تک معلول مازندران امسال صاحب خانه می شوند

دعوت به همکاری بازاریاب یراق آلات MDF در شیراز

استخدام رایانه گستر شیراز در دو رده شغلی

استخدام مکانیک و باطری ساز ماهر در تهران

امکان صادرات گندم و فرآورده های آن با افزایش تولید و ذخایر

حضور فعال و اثرگذار بانک پارسیان در نمایشگاه الکامپ

صاحبان خودرو توجه کنند؛ معاینه فنی سخت گیرانه تر می شود

استخدام کارمند اداری مسلط به آفیس،تایپ و آشنا به زبان

استخدام کارشناس تضمین کیفیت،تکنسین فنی(مکانیک،ماشین ابزار)

معرفی آنلاین «کاربلدها» برای انجام کارهای خدماتی

استخدام نیرو جهت لوله کشی ساختمان در شیراز

استخدام پیک موتوری در بیرون بر میلاد  شیراز

ساعت سرویس دهی خط 7 مترو افزایش یافت

استخدام اتوکار و بسته بند خانم در محدوده ی بازار تهران

استخدام2 فرصت شغلی درسطح مدیر ارشد در شرکت خدمات IT/ یزد

رشد 2 برابری بودجه وزارت ورزش و جوانان در سال 96

معاون وزیر جهاد کشاورزی: اختصاص 3280 میلیارد تومان اعتبار برای طرحهای آبیاری

خرید مسکن آمریکا توسط خارجی ها رکورد زد

دریچه های سد دز برای جستجوی گردشگران مفقود بسته شد

بروجرد رتبه دوم اشتغالزایی درلرستان را دارد

تغییر ساعت کاری ادارات مازندران در روزهای یکشبنه تا سه شنبه

استخدام کارگر فنی و جوشکار و مونتاژکار در شیراز

تصویب اعطای دو سال تنفس بازپرداخت اقساط به زلزله زدگان گلستان شهر بجنورد

استخدام برنامه نویس دات نت و برنامه نویس اندروید در شرکت علوم سبز

استخدام نصاب ماهر تمام وقت

گلدان های خانگی محلی برای کشت «گل»!

استخدام چرخکار و نمونه دوز مانتو در تهران

استخدام برنامه نویس واپراتور دستگاهCNCدرشرکتی معتبر/تبریز

استخدام کمک کافی شاپ کار در تهران

شاخص گروه خودرو به رشد 50 واحدی اکتفا کرد

استفاده از ظرفیت مدیریتی زنان در دولت دوازدهم

استخدام راننده پایه 1 و 2 جهت خدمات شهری  تهران

بازدید کارشناسان فرانسوی از محل های پیشنهادی احداث نیروگاه تولید برق از زباله

لباس های گران خودرو

شرکت نفت با 28 شرکت داخلی و بین المللی تفاهم نامه امضا کرد

تصویب تشکیل کارگروه ملی بررسی توسعه و اشتغال گیلان

تغییر ساعت کاری ادارات مازندران در روزهای یکشبنه تا سه شنبه

افزایش 350 هزار متر مربعی سرانه ورزشی تبریز توسط شهرداری / ورود به عرصه ورزش در راستای بهبود استانداردهای سلامت شهروندان

تورم انگلیس کاهش یافت

استاندار: شاخص های اقتصادی استان قزوین در دولت تدبیر و امید ارتقا یافتند

پیشرفت 86 درصدی طرح توسعه بندر چابهار/ فاینانس 150 میلیون دلاری

تغییر ساعت کار ادارات مازندران از یکم تا سوم مرداد

کاهش تولید اوپک مطلوب است

هشدار های لازم را درباره معاینه فنی جدید خوردها به دولت داده ایم/ میزان مردودی خودروها سه برابر افزایش می یابد

هیچ موردی از سوء استفاده اقتصادی از نیازمندان زیر پوشش موسسات خیریه در خوزستان گزارش نشده است

افزایش 40 درصدی کودکان بی خانمان در انگلیس

تعمیرات سالیانه مدول A و پمپ خانه H واحد احیا مستقیم 1 فولاد مبارکه انجام شد

استقبال خوب موتورسواران از خرید بیمه نامه شخص ثالث

سلطانی فر: ایران میزبان 70 رویداد ورزشی بین المللی پس از برجام بود

شرکت‏های دانش بنیان برای تولید دارو و تجهیزات پزشکی حمایت می شوند

اجرای طرح توسعه مبارزه با بیماری تب مالت در خراسان شمالی نیمه کاره باقی مانده است

اشتغالزایی 9 هزار نفری بنیاد برکت در استان مرکزی

کشف بیش از 10 میلیارد ریال ارز قاچاق توسط پلیس فرودگاه

کشت مخدر «گل» درگلدان های خانگی!

کامیون های فرسوده بیش از 30 برابر خودروهای روز جهان آلایندگی دارند

50 درصد مازاد درآمدهای مالیاتی به هرمزگان بازگشت

استخدام بازاریاب در شرکت فرآورده های نفتی آترود

حضور فعال و اثرگذار بانک پارسیان در نمایشگاه الکامپ

استخدام همکار خانم جهت فروشندگی در پرده سرا

سوالات ازمون نظام مهندسی - معماری - جزییات اجرایی ساختمان (معماری - اجرا) - پایه 3 - اذر ماه - 1390

6 هزار تخلف امضافروشی در تهران

امکان صادرات گندم و فرآورده های آن با افزایش تولید و ذخایر گندم کشور

210 چشمه عشایری در کهگیلویه و بویراحمد "خشک" شد

852 واحد مسکونی تحویل مددجویان روستایی استان بوشهر شد

شنبه 31 تیر | آخرین قیمت سکه و ارز

استخدام مسئول دفتر در شرکت طراحان صنعت آهنگری نوین

استخدام منشی خانم مسلط به حسابداری جهت کار در شرکت

پروژه های شهرستانی با پیشرفت 80 درصدی چهارمحال و بختیاری تا هفته دولت تکمیل شوند

ارزان قیمت ترین خودروهای صفر بازار چند؟

استخدام شرکت پورا پخش پارسه  شیراز

استخدام طراح فتوشاپ در چاپ خاورمیانه در شیراز

کاهش 15 درصدی میزان فسفر آب دریاچه شهدای خلیج فارس

اولین عروسک مسلمان در فروشگاه های آمریکا

رایزنی با سازمان مالیاتی برای کاهش مالیات مقطوع

مرغ 8500 تومانی گران نیست

«مک لارن» رکورد گران ترین خودرو را می شکند

ورق مخازن سوخت نیروگاه ماکو در فولاد مبارکه اصفهان تولید شد

حصیربافی شغلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش اشتغال روستایی/ ایران شانزدهمین کشور تولیدکننده حصیر در جهان

حصیربافی شغلی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش اشتغال روستایی/ ایران شانزدهمین کشور تولیدکننده حصیر در جهان