مطالب مرتبط:
برخورد دولتها با عفاف و حجاب سلیقه ای است/فرهنگ سازی در حوزه پوشش مردان ضعیف بوده است/ تعیین حدود ضوابط قانونی اولویت اول مردم است
برنامه سازی، تولید فکر و اندیشه های نو در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب ضروری است
24 دستگاه برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب مسئولیت دارند
کاهش آسیب های اجتماعی درگرو نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف+فیلم
تقویت باورهای دینی راهکاری موثر برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 تیر 1396 ساعت 00:022017-07-17سياسي

برخورد دولتها با عفاف و حجاب سلیقه ای است/فرهنگ سازی در حوزه پوشش مردان ضعیف بوده است/ تعیین حدود ضوابط قانونی اولویت اول مردم است


رییس بسیج جامعه زنان با بیان اینکه مسئولان در زمینه عفاف و حجاب از مردم عقب مانده اند، به نخبگان و خواص جامعه هشدار داد که برخلاف خواست و جهت مردم عمل نکنند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، نشست بررسی روند اجرای قانون عفاف و حجاب در محل خبرگزاری فارس با حضور سمیه اصغرزاده پژوهشگر حوزه مطالعات زنان، مینو اصلانی رییس بسیج جامعه زنان و نیره قوی پژوهشگر حوزه زنان برگزار شد.

در ابتدای این نشست سمیه اصغرزاده با اشاره به تحقیقاتی که در حوزه عفاف و حجاب انجام داده است، گفت: پیش از شروع این مباحثه لازم است که در مورد معانی موجود بحث و گفت وگو کنیم.

چند واژه محور مسئله حجاب مانند حیا، عفاف و پوشش که هر کدام ویژگی ها و معانی متفاوتی دارند، مطرح شده حیا در واقع اعم از تقوا بوده چرا که در تقوا صرفاً محرمات شرعی انجام نمی شود اما در مسئله حیا علاوه بر محرمات شرعی به محرمات عرفی و عقلی نیز پرداخته می شود.

وی در ادامه با ذکر مثالی از قرآن کریم که از راه رفتن دختران شعیب در مقابل یعقوب با تعبیر حیا یاد شده، گفت: از این واژه می توانیم به معنی عفاف برسیم چرا که عفاف بعد پررنگ تری از مسئله حیا است.

در واقع عفاف به معنای کنترل گری است که از سوی فرد در قبال حفظ اخلاق عمومی رعایت می شود.

اصغرزاده تصریح کرد: حجاب نمود بیرونی عفاف و حیا است که با نوعی پوششی که فرد در سطح جامعه اتخاذ می کند، نمود یافته و آن چیزی است که در حال حاضر بیشتر در مورد آن بحث می شود به همین خاطر محور اصلی بحث امروز حول و حوش محور پوشش و حجاب قرار می گیرد.

هرچند حیا و عفاف زمینه ساز این مسئله هستند.

این پژوهشگر با بیان اینکه نمی توانیم بگوییم عفاف و حجاب رابطه صد در صدی دارند، اظهار داشت: اگر بتوانیم افراد را از لحاظ درونی به اعتقاداتی پایبند کنیم به عبارتی فرد را با حیا بار بیاوریم و برای رعایت عفاف تعریفی واضح ارائه کنیم مسلماً گرایش بیشتری از سوی به فرد به سمت حجاب ایجاد خواهد شد.

وی پرداختن به مسئله حجاب را دارای سه رویکرد کلی دانست و گفت: رویکرد افراطی که معتقد به هیچ قید و بندی در اجتماع نیست و از سوی برخی از گروه ها در جوامع غربی دنبال می شود، رویکرد تفریطی که هرگونه میل و حس جنسی را نفی می کند و همچنین دیدگاه اعتدال که حضور همراه با پوشش را در جامعه پذیرفته است مجموع رویکردها در زمینه عفاف و حجاب است.

اصغرزاده در ادامه افزود: قرآن از حجاب به عناوین مختلفی همانند حجاب چشم، زبان، رفتار، گفتار و پوشش سخن گفته است.

بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران نیز حجاب را وسیله ای برای حفظ ارزش ها شناخته است؛ در کشور ما درباره عفاف و حجاب قوانین بسیاری نگاشته شده است که البته رویکرد اعتدالی را با توجه به رویکردهای اسلامی دنبال می کند.

این پژوهشگر به بررسی قوانین موجود در کشور در خصوص عفاف و حجاب پرداخت و گفت: نخستین قانون مجازات اسلامی که برای پوشش در سال 1362 تعیین شده و قانون بعدی در سال 65 درباره نحوه رسیدگی به تخلفات فروشندگان لباس های مغایر با ارزش های اسلامی که استفاده از آن در ملاء عام خلاف شرع و یا مخالف عفت عمومی است تعیین شده است.

به گفته وی این قوانین با رفتارهایی که در جامعه به ترویج فرهنگ غیر اسلامی می پردازد مقابله کرده و برای آن ها مجازات تعیین می کنند.

همچنین براساس قانون مجازات اسلامی مصوب در سال 1375 انجام رفتارهای خلاف شرع در معابر عمومی دارای مجازات و برخورد سلبی هستند.

کنار این سه قانون اصلی قوانین دیگری ازجمله 8 قانون مصوب مجلس، 11 قانون مصوب شورای انقلاب فرهنگی و مصوباتی در هیأت وزیران و قوه قضاییه نگاشته شده است.

در ادامه این نشست مینو اصلانی رییس بسیج جامعه زنان در خصوص چالش های پیش روی اجرای قوانین عفاف و حجاب گفت: حجاب به عنوان نبض زندگی اسلامی ما است و به دلیل اهمیت آن باید روند اجرای قوانین آن از منظر حاکمیتی دنبال شود.

هرچند بخشی از اقدامات در این حوزه مربوط به فرهنگ سازی است و باید فلسفه حجاب و عفاف در قالب نشست های گفت وگو محور تبیین شود اما باید وضعیت حجاب به مثابه یک موضوع اجتماعی حاکمیتی مورد نقد قرار بگیرد و باید بررسی کنیم که آیا روند طی شده در 39 سال گذشته در این زمینه صحیح بوده یا نه و چرا نتوانسته ایم به نتایج مطلوب مورد نظر خود برسیم.

رییس بسیج جامعه زنان با اشاره به اینکه حجاب به عنوان یکی از پایه های اصلی انقلاب فرهنگی و از جمله ارزش های پذیرفته شده از سوی انقلابیون بوده است، گفت: ترویج بی بندوباری، حیازدایی و معرفی زن غربی به عنوان الگوی زن ایرانی در دستور کار رژیم پهلوی بود اما با قیام مردم علیه ظلم و ستم و حکومت ضددینی پهلوی یکی ارزش هایی که مورد توجه قرار گرفت عفاف و حجاب بود که تبلور آن را در جریان راهپیمای پیش از انقلاب از سوی مردم می بینیم.

به همین دلیل بود که در ابتدای انقلاب ایجاد قانونی برای رعایت حجاب به عنوان یک اصل از سوی آحاد مردم درخواست شد.

*برخورد سلیقه ای با عفاف و حجاب در دولت های مختلف وی با یادآوری این نکته که پس از پیروزی انقلاب اسلامی زمینه تدوین قوانین و آیین نامه ها فراهم شده و در نهایت قانون گسترش عفاف و حجاب در سال 1384 در شورای عالی انقلاب فرهنگی به نتیجه رسید، اظهار داشت: روند تدوین آیین نامه ها و قوانین طی سال های پس از انقلاب مناسب بود اما بحث این است که متأسفانه در دولت های مختلف بنابر سلیقه ها حتی قوانین واضحی که از جایگاه حقوقی بالایی هم برخوردار بودند، نادیده گرفته می شود.

رییس بسیج جامعه زنان با اشاره به اینکه شکل پوشش در مجامع مختلف به همراه الگو ارائه شد اما با وجود هجمه های سنگینی که از لحاظ فرهنگی با آن مواجه بودیم اجرای آن بسیار ضعیف بود گفت: دشمنان می دانستند اگر زن مسلمان ایرانی حجاب را رعایت کند از بسیاری از معضلات (مادی گرایی و مصرف گرایی و.

) مصون می ماند، هجمه به پوشش اسلامی به خصوص چادر به همین دلیل بود.

*شبیخون فرهنگی در سایه بی توجهی به اوضاع فرهنگی جامعه اصلانی افزود: هرچند دهه 60 در خصوص رعایت مبانی و قوانین و ضوابط روند خوبی را طی کردیم اما دهه 70 هیچ بخشنامه مکملی در این خصوص صادر نشد و موجب ورود ما به مبحثی به اسم شبیخون فرهنگی شد.

وی بیان کرد: دهه 70 زمانی بود که باید بخشنامه های جدیدی در خصوص نحوه پوشش صادر می شد اما با توجه به دیدگاه های دولت کارگزاران و روی کار آمدن دولت تکنوکرات ها تا نیمه دوم دهه 70 خبری از بخشنامه جدید در این زمینه نبود.

رییس بسیج جامعه زنان ادامه داد: در چنین شرایطی در زمان دولت اصلاحات بخشنامه ای به ادارات ارسال شد که نه تنها بخشنامه ها و قوانین قبلی را تکمیل نمی کرد که در جهت تضعیف این مسئله گام برمی داشت.

اصلانی در خصوص محتوای این بخشنامه گفت: بخشنامه صادر شده در خصوص حضور در ادارات و نحوه پوشش مراجعان به ادارات دولتی در این دوره براساس عرف جامعه تعیین می کرد این در حالی است که همه به این نتیجه رسیدند که وجود یک نوع پوشش مناسب و کارآمد سازمانی می تواند راندمان کاری را در ادارات افزایش دهد.

به گفته وی، این بخشنامه زمینه ساز کیفیت پوشش ها در بسیاری از مجامع دیگر از سوی مردم شد چرا که الگوبرداری مردم مجامع رسمی و سازمان ها و نهاد ها شکل می گیرد.

رییس بسیج جامعه زنان ادامه این روند را با همزمان با ورود دلسوزان انقلاب از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی که قوانین مربوط به عفاف و حجاب را تبیین کرده بودند، متوقف اعلام کرد و گفت: با وجود ارائه این قانون از سوی شورای انقلاب فرهنگی، یک اراده جمعی از سوی سازمان ها و نهاد ها برای پیاده کردن دقیق اثرگذار آن وجود نداشت.

*نبود فعالیت های فرهنگی مستمر و بی توجهی نهادهای مختلف به وظایف خود اصلانی با بیان اینکه نبود فعالیت های فرهنگی مستمر در حوزه عفاف و حجاب و عدم قبول مسئولیت از سوی وزارتخانه های مختلف باعث تضعیف این مسئله در جامعه شده است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در اواخر دهه 80 در جریان بازدید از نمایشگاه قرآن با توقف در غرفه عفاف و حجاب فرمودند از کار کردن برای عفاف و حجاب خسته نشوید اما برخی از مسئولان از انجام این مسئولیت شانه خالی کرده اند.

وی با اشاره به حرکت مردمی در سال 1392 در خصوص عفاف و حجاب گفت: اردیبهشت ماه 94 پس ازسال ها شاهد حرکت مسئولان در این زمینه بودیم، وزارت کشور با صدور بخشنامه ای که بسیار نیز تأثیرگذار بود به موضوع پوشش مردان پرداخت که می توانست بسیار مؤثر باشد اما این بخشنامه هم از سوی دستگاه ها نادیده گرفته شد.

برخورد سلبی با قانون گریزان لازم است رییس بسیج جامعه زنان، نمای نظام اداری در جمهوری اسلامی را در حوزه عفاف و حجاب را مبین این مساله در دیگر عرصه های اجتماعی دانست و گفت: در حال حاضر قانون گریزی در خصوص عفاف و حجاب تبدیل به یک اصل شده به همین دلیل باید برخورد سلبی در این زمینه صورت بگیرد.

اصلانی تأکید کرد: عموم مردم کشور ما متدین هستند و در روز ملی حجاب و عفاف با حضور میلیونی در خیابان ها خواستار جامعه عفیف می شوند اما مسئولان در این زمینه از مردم عقب مانده اند و به هجمه های دشمن توجهی نمی کنند.

وی افزود: باید روند طی شده در این زمینه را پیگیری کنیم و با آسیب شناسی این امر به بخشی از جامعه ما که در اثر بی توجهی مسئولان آسیب دیده اند، کمک کنیم.

رییس بسیج جامعه زنان شبکه های مسموم اجتماعی و تلویزیونی بیگانه را در این زمینه مؤثر دانست و اظهار داشت: علاوه بر این نیازمند ورود مجلس برای برطرف کردن خلا های قانونی هستیم.

قوه قضاییه نیز باید به عنوان مدعی العموم در جهت حفظ حریم جامعه و برخورد با متخلفان در این زمینه اقدام کند.

در ادامه این نشست نیره قوی با اشاره به پژوهش هایش در خصوص عفاف و حجاب و پوشاک زنان اظهار داشت: کتابی با عنوان اطلس که به موضوع پوشش و هویت زن ایرانی از نظر تاریخی می پردازد در قالب 150 تصویر سیر تاریخی حجاب و عفاف در ایران را بررسی کرده است.

نیمی از جامعه در موضوع عفاف و حجاب نادیده گرفته شده اند قوی بحث عفاف و حجاب را تنها مختص حوزه زنان ندانست و گفت: علاوه بر این حجاب تنها نمود بیرونی عفاف است و دامنه عفاف گستره تر است و زن و مرد را در بر می گیرد.

همانطور که قرآن کریم عفت در گفتار، کردار و عملکرد را مسئله ای فطری دانسته است اما اینکه چرا امروز تنها مسئله حجاب را مدنظر قرار می دهند و نیمی از جامعه (مردان) از دید صاحب نظران مغفول مانده است نیازمند بررسی بیشتر است.

این پژوهشگر با تأکید براینکه مسئله قوانین عفاف و حجاب تنها مربوط به زنان نمی شود، تصریح کرد: مرتضی مطهری نیز در کتاب معروف خود (حجاب) کمتر از این واژه استفاده کرده و پوشش را که واژه ای عام تر و مربوط به زن و مرد می شود جایگزین واژه حجاب کرده است چرا که پوشش موقرانه و عفیفانه برای هر دو جنس لازم است.

قوی ادامه داد: در کلام امام علی (ع) نیز اغلب صحبت از عفاف شده است که ابعاد شنیداری، گفتاری و دیداری گسترده تری دارد.

حضرت علی در خصوص عفاف می فرمایند: نمی توان گفت کسی که در راه خدا به شهادت رسیده است اجرش به اندازه انسان عفیف است.

(حکمت 474 نهج البلاغه)، بنابراین متوجه می شویم این مبنا قرار گرفتن عفاف مسئله عام است و نباید از چشم قانون گذار دور بماند.

وی به دسته بندی عملکرد مراکز نهاد ها در خصوص قوانین و سیاست گذاری های حوزه عفاف و حجاب اشاره کرد وگفت: از سال 57 تا 59 تمامی اقدامات در این زمینه فرهنگی و ارشادی بوده است.

چرا که پس از انقلاب زنان به صورت خودجوش و بدون تبلیغ و قانونی به حجاب گرایش نشان می دادند.

این پژوهشگر با یادآوری فرمایش امام خمینی در خصوص حجاف و عفاف گفت: حکمی که ایشان در آن سال ها درباره پوشش اسلامی در جامعه و ادارات دادند در واقع یک حکم ارشادی بود.

ادامه این روند از سال 59 تا 75 زمانی که کشور به سوی ساختارمند شدن پیش می رفت با اعلام مصوباتی در این خصوص ادامه پیدا کرد که اولین قانون در سال 62 از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام شد و نشانگر این است که جامعه در این زمینه احساس نیاز می کرده است اما مقطع زمانی سال 76 تا 84 رویکرد ها در این زمینه بیشتر اجرایی و تا حدودی سیاست گذاری بوده است.

نبود اراده لازم در مسئولان در فاصله زمانی سالهای 76 تا 84 نیازمند آسیب شناسی است قوی افزود: در این دوره احساس شد که برای پرداختن به موضوع حجاب و عفاف نظام اسلامی باید به روز تر عمل کند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اصول و چارچوب های مبانی گسترش فرهنگ و حجاب در آن زمان در قالب 47 بند قانون گسترش حجاب و عفاف را که 10 وزارتخانه درگیر اجرای آن بودند، اعلام کرد.

وی تصریح کرد: اما اینکه چرا این سیاست گذاری ها و قوانین در مقطع سوم انقلاب اسلامی اجرا نشد، نیازمند آسیب شناسی است که به نظر من از نبود اراده لازم در مسئولان برای اجرای آن ناشی شده است.

در حال حاضر نیز اراده جدی در میان مسئولان فرهنگی و مراکز علمی آموزشی در خصوص رعایت قوانین عفاف و حجاب وجود ندارد.

این پژوهشگر وضعیت پژوشش و عفاف در میان مردان را نیز مناسب ندانست و گفت: گاهی پوشش این جنس بد تر از دختران است اما هرگاه سخنی از عفاف و حجاب به میان می آید نوک تیز پیکان ها به سمت زنان در جامعه است.

قوی در خصوص اقدامات نظارتی در این زمینه گفت: برخی از اقدامات نظارتی از سال 86 به بعد شدت گرفت چرا که مصوبات مجلس شورای انقلاب فرهنگی دنبال شده و آیین نامه تشکیل شورای ارزیابی عفاف و حجاب در این زمان به تصویب می رسد و به همه دستگاه ابلاغ می شود.

اما به نظر می رسد این آیین نامه باید تببین می شد و اکتفا به نگاشتن یک آیین نامه نیازهای ما را تأمین نمی کند.

وی در تبیین لزوم وجود قوانین و مصوبات در حوزه عفاف و حجاب توضیح داد: در این باره اگر مبنا را قرآن قرار بدهیم، رعایت عفاف و حجاب یک اصل است.

اخلاق سکولار در غرب هم برای پایبندی به عفت ارزش قائل است به طوری که صاحب نظران اخلاق غربی برای فرد عفیف جایگاه رفیعی قائل هستند.

پس در واقع در هر باور دینی و حتی نگاه سکولاری مسئله عفاف وجود دارد و گریزی از التزام به عفاف نیست.

این پژوهشگر با تأکید بر این اصل اظهار داشت: براساس یک تقسیم بندی واقع بینانه گروه بسیار زیادی در جامعه ما با توجه به تقید دینی خودشان نیازمند قانون در این زمینه نیستند که البته منظور ما تنها چادری ها نیست بلکه منظور عفیفان جامعه است.

گروه دیگر هم با وجود اینکه پایبندی به دین ندارند اما از باب اخلاق عفت را رعایت می کنند و گروه دیگر نیز با فشار قانون به عفاف و حجاب پایبند هستند.

اما در این بین گروهی قانون گریز هستند و نیازمند استفاده از روش های ارشادی، فرهنگی و قانونی.

به گفته قوی، افزون بر این گروهی به دنبال اشاعه بی عفتی در جامعه هستند که با شکل و شمایل مانکن به فکر ارائه خود بوده و حتی گاهی در ارتباط با گروه ها، مراکز و افرادی هستند که در این زمینه در حال برنامه ریزی اند تا فرهنگی مغایر با عفاف و حجاب را در جامعه ایرانی به هنجار تبدیل کنند که البته مسئولان هر جامعه با رفتارهایی که مغایر عفت عام باشد باید به صورت ضابطه مند برخورد کند اما گروه آخر از اهمیت بیشتری برخوردار است این ها عدم لزوم حجاب را با زبان علم (ارائه نشریات، کتاب، فیلم و.

) ترویج می کنند.

برخی از مسئولان و نخبگان برخلاف خواست جامعه و عامدانه به ترویج بی بندو باری کمک می کنند در ادامه این نشست اصلانی در خصوص جشن های ملی عفاف و حجاب گفت: پس از سال های پراز تلاطم که دشمنان با تمام توان برای عفت زدایی در جامعه تلاش می کردند در این روز ها شاهد حضور میلیون ها زن و مرد مسلمان و معتقد در جشن های عفاف و حجاب هستیم که نماد اقتدار و انسجام ملی ما است.

وی ادامه داد: علی رغم همه این فراز و نشیب ها و غفلت ها پس از انقلاب اسلامی که گاهی عامدانه بوده است و در حوزه فرهنگی کشور کسانی سر کار آمده اند که اعتقادی به فرهنگ نداشتند حجاب به عنوان زیبا ترین جلوه الهی انسان امروز در جامعه نمایان می دهد.

اصلانی معتقد است: مسئولان در این زمینه از مردم عقب مانده اند و باید به نخبگان و خواص جامعه هشدار داد که برخلاف خواست و جهت مردم تلاش نکنند.

به عقیده وی برخی جریان های فکری خواست مردم را عامدانه زیر پا می گذارند که این مسئله از حافظه تاریخ مردم پاک نخواهد شد.

رییس بسیج جامعه زنان اظهار داشت: امروز مادران و همسران شهدای حرم در کوران حوادث حیازدایی شیرمردانی را تربیت کردند که برای دفاع از حریم اهل بیت می جنگند.

این ها رویش های انقلاب در دامن عفت مداری زنان هستند.

وی آرامش اجتماعی را یکی از مهم ترین اصول حقوق شهروندی عنوان کرد.

نیره قوی نیز پیشنهاد داد: نگاه تقویمی به موضوع عفاف و حجاب را کنار بگذاریم و به این موضوع به صورت مستمر با کمک مراکز فرهنگی، مراکز اجرایی و تقنینی بپردازیم.

وی قوانین موجود در حوزه حجاب و عفاف را نیازمند به روزرسانی دانست و گفت: باید خلا های قانونی در این زمینه را پیدا کنیم.

در ادامه نشست بررسی روند اجرای قوانین عفاف و حجاب سمیه اصغرزاده عفاف را یک مسئله درونی عنوان کرد که در قالب فرهنگ شکل می گیرد.

وی با بیان اینکه جامعه ایران امروز دارای سه جریان فرهنگی (اسلامی، ایرانی و غربی) است، تصریح کرد: در اوایل شکل گیری انقلاب (سال 57 تا 59) جو غالب فرهنگی در کشور ما جو اسلامی بوده است اما وقتی فعالیت های فرهنگی با شروع دهه 60 کاهش پیدا کرد جریان ایرانی و غربی پررنگ تر شد و یک مثلث فرهنگی در کشور شکل گرفت.

اصغرزاده گفت: این مثلث به مرور جوان ها را به سمت خود کشاند و در این خلال می بینیم که جو جامعه گاهی به سمت فرهنگ غربی و گاهی به سمت فرهنگ ایرانی کشیده می شد.

این پژوهشگر به وجود اختلال هایی در سطح فرهنگی در خلال این تقابل ها اشاره کرد و گفت: این اختلال ها سطوح مختلفی دارند قطبی شدن هنجار ها، تضاد هنجار ها و ناپایداری این هنجار ها از جمله این اختلالات است.

علاوه بر این ضعف هنجار و بی هنجاری اختلال های دیگری است که این تقابل ها در پی دارد.

اصغرزاده تشریح کرد: نشان دادن زنان با حجاب در سطوح ضعیف جامعه و کسانی که شکل زندگی غربی دارند در سطح بالای جامعه نشان تضاد هنجاری است و ناپایداری هنجا رها نیز که سطح سوم این تقابل را در بر دارد در زمانی ایجاد می شود که هنجار ها استحکام خودشان را از دست داده و در مناسبت های خاص وسیله، ابزار و شعار انتخاباتی می شوند.

وی ادامه داد: ضعف هنجار ها اختلال دیگری است که در زمانی شکل می گیرد که هنجار ها برای مردم ناشناخته می شود و این ناشناختگی موجب برخورد سلیقه ای شده و در آخرین مرحله با بی هنجاری در جامعه مواجهه می شویم که خوشبختانه جامعه ما دچار این مشکل نشده اما در برهه های مختلف سطوح دیگر این اختلالات پیش آمده است.

اصغرزاده به بررسی علت ایجاد این اختلالات در جامعه پرداخت و گفت: براساس تحقیقاتی که در خصوص بررسی قانون ها در این زمینه انجام شده است کهنه بودن قوانین مسئله مورد توجه قرار می گیرد.

وی اظهار داشت: ما با طرح پرسشی از نخبگان جامعه درباره اینکه کدامیک از مصادیق و قوانین موجود می تواند جرم باشد و کدامیک قابلیت جرم بودن ندارد با این پاسخ ها مواجه شدیم.

در خصوص مصادیق نوع لباس (ساپورت، شلوارهای تنگ و لباس های بدن نما) از نظر فرهیختگان این مسئله قطعاً در مقابل قوانین عفاف و حجاب بود اما برخی از مسائل که از نظر عرف معقول است دیگر مصداق جرم و بدپوششی تلقی نمی شود.

اصغرزاده تصریح کرد: به همین دلیل می توان گفت در تقابل قانون و فرهنگ شکاف هایی وجود دارد چرا که مواردی در قانون مشاهده می شود که با توجه به فرهنگ موجود در 20 تا 30 سال گذشته نوشته شده است.

این پژوهشگر با تأکید براینکه باید قوانین موجود بازنگری شود، گفت: حذف برخی از مصادیق از متن قانون به نظر الزامی می آید.

وی از نتایج این پژوهش ها به هفت شاخصه عام که از نظر مردم مطلوب بوده و می تواند در تدوین قانون مورد توجه قرار بگیرد اشاره کرد و گفت: همه فرهیختگان معتقدند که لباس زن باید پوشاننده تمام بدن به جز وجه کفین باشد.

لباس نباید تنگ و چسبناک و بدن نما باشد.

استفاده از زیورآلات ممنوع بوده و علاوه براین هر وسیله آرایشی باعث تبرج شود مورد توجه قرار گرفته است.

اصغرزاده افزود: به نظر این فرهیختگان، استفاده از لباس های دارای نقوش تحریک کننده و لباس هایی که دارای نوشته های مغایر شئول اسلامی و تبلیغ کننده فرهنگ غربی هستند باید ممنوع اعلام شود.

به گفته وی، وقتی عرف قانون را قبول کند مقبولیت اجتماعی به دنبال دارد و اگر این مقبولیت نباشد مردم قانون گریز می شوند و یا این قانون از نظر اجتماع مطرود شده و اجرا نمی شود.

براساس یک نظرسنجی تعیین حدود ضوابط قانونی عفاف و حجاب اولویت اول مردم است این پژوهشگر در خصوص راهکارهایی اجرای قوانین عفاف و حجاب به نتایج یک نظرسنجی اشاره کرد و گفت: اولویت اول مردم در این زمینه تعیین حدود ضوابط قانونی عفاف و حجاب و اطلاع رسانی در این زمینه است چرا که بسیاری از قوانین شناخته شده نیست.

وی اولویت دوم مردم را به روز شدن قوانین اعلام کرد و گفت: مطالبه گری از سایر دستگاه های اجرایی از جهت گسترش قانون عفاف و حجاب و استفاده از نیروهای متخصص آموزش دیده در بحث مقابله با بدحجابی و برگزاری نشست های کار شناسانه و در نهایت واگذار کردن برخوردهای سلبی با بدحجابان و وارد شدن نهادهای مقابله کننده که از نظر مردم ناخوشایند است در اولویت بعدی این نظرسنجی قرار گرفته است.

اصغرزاده در خاتمه گفت: به عقیده من به جای اینکه نهاد ها و سازمان ها را مسئول بدانیم بهترین کار برخوردهای فرهنگی قوی در این زمینه است که مقام معظم رهبری با تعبیر آتش به اختیار از آن نام برده است.


کلید واژه ها: عفاف و حجاب - حجاب - اصغرزاده - جامعه - خبرگزاری فارس - برگزار - پایگاه اطلاع رسانی - زنان - خبرگزاری - قانون عفاف و حجاب - مردم - اطلاع رسانی - قانون - فارس - بسیج - قرآن - مسئولان - افراطی - عناوین - دختران - نخبگان - اطلاع - همراه - آینده - جوامع - گزارش - امروز - رابطه - هشدار - مردان

آخرین اخبار سرویس:
حضور قدرتمند نظام پزشکی، حلال مشکلات مردم و جامعه پزشکی است

توقف رای دهی الکترونیک در اولین ساعات اخذ رای انتخابات نظام پزشکی/وزارت بهداشت باید پیش بینی های لازم را میکرد

حاجی بابایی: اعضای کمیته تعامل فراکسیون ولایی با رییس جمهور دیدار می کنند

درخواست آمریکا از ایران برای دیدار دوجانبه

جزییات درگیری سپاه با تروریست ها در شمال غرب کشور/شهادت یک عضو سپاه /به هلاکت رسیدن 3 تروریست

ضرورت دستیابی ایران و ترکیه به زبان مشترک برای اجرای تعهدات بین المللی

هشدار در مورد به کارگیری اتباع بیگانه در شهرداری

عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با فارس: معرفی دانش آشتیانی برای آموزش و پرورش بعید است/ قوی و امین بودن مهمتر از زن یا مرد بودن وزیر است

درگیری سپاه با تروریست ها در شمال غرب کشور

اعلام شرایط جدید صدور دسته چک

انتخابات نظام پزشکی؛ هزار رای الکترونیک در ساعت اول

مهمترین برنامه های خبری در پایتخت فرهنگی ایران ( 30 تیر )

نشست احتمالی کمیسیون امنیت ملی با وزارت ارتباطات درباره «شناسایی 8 هزار کانال ضدامنیتی»

دفاع سازمان هواپیمایی از ورود هواپیمای دست دوم

کودکان زیادی در حال قربانی شدن هستند/وقتی کار از کار گذشت؛ ورود می کنیم/ بسیاری از آسیب ها رسانه ای نمی شود

درگیری نیروهای سپاه با تروریست ها در شمال غرب کشور

آغاز رقابت 5176 نفر در انتخابات نظام پزشکی

تکمیل گزارش پرونده های معوقات بانکی؛ به زودی/ تحقیقات خوبی به عمل آمده است

دین حاج قاسم سلیمانی به شهدا

منابع آب سطحی و غیر سطحی شهرستان ابهر آمار برداری می شود

زنگ خطر برای بازار تهران/ ایمنی بازار از مصادیق امنیت ملی است

«بوم گردی ها» صاحب مُدل می شوند

تکذیبیه سفارت ایران در آنکارا درباره یک خبر جعلی

ضرورت دستیابی ایران و ترکیه به زبان مشترک برای اجرای تعهدات بین المللی

نماینده ونزوئلا در سازمان ملل با دولت مادورو قطع همکاری کرد

گردشگری سلامت به ساماندهی نیاز دارد

مدرک گرایی، سرقت آثار علمی را تشدید کرده است

اسامی 14گردشگر نجات در حادثه دزفول / 6 گردشگر هنوز پیدا نشده اند + عکس

سفیر روسیه در آذربایجان دیاسپورای این کشور را در روسیه مورد انتقاد قرار داد

رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه و بسیج: استفاده از 24 هزار و 500 راوی برای روایتگری در راهیان نور/ باید از جوانان علاقمند برای روایتگری استفاده کرد

تازه ترین جزییات مذاکرات ایران و عربستان برای حج تمتع 96

محمدرضا حیدری، سعید فراهانی فرد، نفیسه شایان نژاد، الهام کریمی امین آبادی بهینه سازی رفتار اقتصادی افراد با توجه به اخلاق متأثر از اعتقاد به معاد

پدرعماد در گفت وگو با فارس مطرح کرد درخواست پدر عماد از رییس مجلس/ کسی به درمان عماد کمک نکرد شما برایمان فکری کنید

اشتغال زایی بیش از 3 هزار نفر در شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران

تعطیل کردن جنگل به توقف تولید و بیکاری شاغلین در صنایع چوبی خواهد بود

سازمان های مردم نهاد یاری رسان مسوولان در حل مشکلات هستند

به فردی که تحت فشار در لیست کابینه بیاید، رای نخواهیم داد

فرایند انتخاب شهردار باید شفاف باشد/ جلسات رسمی شورا به صورت علنی برگزار شود

شهادت یک پاسدار در درگیری با تروریست ها

فتوتیتر/عراقچی:اجرای تعهدات در برجام نقطه قوت ایران در عرصه بین المللی است

توییت های معصومه ابتکار درباره «دوران جدید تهمت و تخریب»

دانشگاه باید پیشتاز گفت وگو باشد

معاون فرهنگی ـ اجتماعی سازمان اوقاف در گفت وگو با فارس مطرح کرد راه اندازی 57 موکب در امامزاده ها و 170 موکب در بقاع متبرکه/ حضور 1600مبلغ در اربعین سال 95

نقوی حسینی: اظهارات وزیرخارجه آمریکا درباره تغییر حکومتی ایران بر خلاف موازین بین المللی است

گاف بزرگ وزیر انگلیسی درباره «جین آستین»

بازار صفا خرمشهر آتش گرفت+تصاویر

ویدئو / سریع ترین جانوران روی زمین

تشکیل جلسه فراکسیون مستقلین ولایی با رییس جمهوری درباره کابینه دوازدهم

با کشاندن اختلاف در سطح رسانه ها، اعتماد مردم را از دست ندهیم

وزرایی انتخاب شوند که آماده هزینه دادن برای دولت باشند

استخدام منشی مسلط به ICDLدر شرکت بازرگانی zps

انتقاد عراقچی از بدعهدی های آمریکا در اجرای برجام

استخدام مسئول امور اداری در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

استخدام مهندس متالورژی در شرکت مهندسی فهامه در تهران

دردسرهای برنامه ماه عسل؛ جوابیه سازمان زندانها به جامعه خبر

سپاه یکی از عوامل اصلی اقتدار ایران اسلامی است

15 مرداد، اخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره شعر علوی

مشاهده اولین ناهنجاری گرانشی بر روی زمین

تصویری از نامه مقام معظم رهبری به دکتر ولایتی

تکذیبیه سفارت ایران در ترکیه درباره یک خبر جعلی

سردار سلیمانی: فضا را برای همه نوع آدم ها باز کنید

آغاز انتخابات نظام پزشکی در سراسر کشور

گناهی که با وساطت پیامبر (ص) هم بخشیده نمی شود

«نقض برجام» رسما از سوی هیئت نظارت بر اجرای برجام اعلام شود

درگیری رزمندگان اسلام با تروریست ها

دستگاه دیپلماسی ادعاهای مداخله جویانه آمریکا را از طریق مجامع بین المللی پیگیری کند

برکناری ناگهانی رییس پارلمان سوریه

تعداد رشته های علمی کاربردی به 2000 رشته افزایش می یابد

حضور هنرمندان در مراسم تشییع پیکرکاسه ساز

درگیری نیروهای سپاه با تروریستها در شمالغرب کشور/ 7 نفر کشته و زخمی شدند/شهادت یک پاسدار

عوامل فرودگاهی دلیل تأخیرات پروازی

جز به جز با قرآن همراه شوید+ دانلود

حضور قدرتمند نظام پزشکی، حلال مشکلات مردم و جامعه پزشکی است

مرحوم ملازم، تمام زندگی خود را در خدمت قرآن قرار داده بود/ جایگزینی برای وی نیست

انتقاد عراقچی از بدعهدی و برخوردهای غیرسازنده دولت جدید آمریکا در اجرای برجام

تحلیلی جدید از رازهای باقی مانده "مونالیزا"

مراسم یادبود شهدای مسجد امام حسن مجتبی(ع) در قالب تصویر

نشست احتمالی کمیسیون امنیت ملی با وزارت ارتباطات درباره «شناسایی 8 هزار کانال ضدامنیتی»

یک چهارم جلسات شورای فرهنگ عمومی؛ سهم فعالیت های قرآنی در کلات

آبیاری مزارع کاشت برنج جنوب تهران با پساب فاضلاب/ تخلف متعدد کشاورزان در مزارع کاشت سبزی

آیت الله کاشانی چگونه قیام 30 تیر را رقم زد؟

آیت ­الله غروی درگفت وگو با شفقنا: در تحولات اخیر عراق، عمده ­ترین نقش سازنده را، حضرت­ آیت الله سیستانی ایفا کرده ­اند

استخدام مسئول فنی(غذایی،شیمی)در سبز فن آوران لوزان شمال/گیلان

دادستان کل کشور: تلگرام روسی و اینستاگرام صهیونیستی است/ آتش به اختیار رهبری مربوط به مسائل فرهنگی است

استخدام مدیر پشتیبانی و خدمات پس از فروش نرم افزار

وقتی «رامبد جوان» انسان نخستین می شود!/ عکس

تصاویر/ تشییع پیکر مطهر 2 شهید گمنام در «سفیددشت» (2)

رها کردن لاشه‎های مرغ تلف شده در طبیعت ازنا

انتقاد دادستان کل کشور از وضعیت فضای مجازی

دستگاه ایرانی هسته گیری زیتون ایرانی 10 برابر مشابه خارجی ظرفیت دارد

خواستار «قرارداد دائم» با مخابرات هستیم/ دولت تدبیر و امید مطالبات قانونی کارکنان را برآورده کند

رونق امروز صنعت خودروسازی به دلیل برجام است/ قرارداد توتال یک اتفاق ساده نبود

آبیاری مزارع کاشت برنج جنوب تهران با پساب فاضلاب/ تخلف متعدد کشاورزان در مزارع کاشت سبزی

مراسم یادبود و گرامیداشت سالروز حمله به فیضیه قم

پایان چشم انتظاری برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان

زلزله 6.7 ریشتری در یونان/2 کشته و 200 مجروح

ایجاد ابزارهای قانونی برای جلوگیری از تقلبات علمی/تغییرات ایجاد شده موجب تقویت لایحه شد

درگیری سپاه با تروریست ها در شمال غرب کشور

تاثیر دعا کردن در ظهور امام زمان (عج) / گام های فرد منتظر در مسیر تهذیب نفس خود

ده نمکی: چیزی که همواره از کاسه ساز به یادگار مانده لبخند همیشگی او است/ هاشمی: هرکس به حبیب الله نگاه می کرد در او فقط آرامش می دید +عکس

راه گم شده اصولگرایی؛ از «ناطق نوری» تا «تتلو»

آمریکا ابزارهای تغییر نظام ایران را ندارد

برنامه های خبری سی ام تیرماه در چهارمحال و بختیاری

سروش رفیعی از امروز در دوحه قطر

پیکر حبیب الله کاسه ساز از مقابل خانه سینما تشییع شد

یادداشت علی اکبر جوانفکر/ عذر بدتر از گناه!

درباره تیراژ کم مطبوعات ایران

درگیری سپاه با تروریستها در شمال غرب کشور/ هلاکت و زخمی شدن 7 تروریست و شهادت یک رزمنده

سردار سلیمانی: تمامیت ارضی، استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم

تدوین اساسنامه شرکت ملی گاز در کار گروه ویژه کمیسیون انرژی مجلس

تعیین تکلیف سپرده گذاران بیشتر از 500میلیون تومان «کاسپین» در آینده نزدیک

تشییع پیکرهای مطهر 2 شهید دوران دفاع مقدس در دزفول‎

انتقاد عراقچی از بدعهدی های آمریکا در اجرای برجام

آغاز رای دهی 250 هزار عضو سازمان نظام پزشکی

عراقچی: آژانس باید با ضوابط ما هماهنگ شود

توییت ابتکار در آستانه معرفی کابینه/خبر رسیده دوران جدید تهمت در راه است

زنگ خطر برای بازار تهران/ ایمنی بازار از مصادیق امنیت ملی است

درگیری نیروهای سپاه با تروریست ها در شمال غرب کشور

آقاتهرانی: جوانگرایی و روحیه انقلابی در انتخاب وزرای کابینه دولت مورد توجه باشد

من یک مجسمه هستم!

هدف گذاری دانشگاه آزاد اسلامی به رشد علمی کشور کمک کرده است

منتظری: برخی از آثار فضای مجازی، مخرب و خانمان سوز است

هشدار درباره استخدام کودکان و سالمندان برای نظافت تهران

مردم اهواز پیکر غواص شهید را تشییع کردند

سخنرانی دادستان کل کشور در مدرسه فیضیه قم

سالروز حمله دژخیمان رژیم شاهنشاهی به مدرسه فیضیه قم

چین: حضور قویتری در نزدیکی تایوان خواهیم داشت

کشف سرنخ های جدید درباره قتل «آتنا اصلانی»

مراسم چهلمین روز درگذشت همسر آیت الله علم الهدی برگزار شد

هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی آغاز شد

با مقدمه آیت الله کعبی منتشر شد معرفی حقوق عمومی به عنوان یک دانش نظام ساز در حقوق عمومی و دانش نظام ساز

تلاوت عبدالمحمد پورعاشوری در محفل نفحات/ آیاتی از سوره های مبارکه نبأ و شمس+دریافت

تهران 19 هزار هیئت مذهبی دارد/ چگونگی ثبت نام در سامانه طوبی

¼ جلسات شورای فرهنگ عمومی؛ سهم فعالیت های قرآنی در کلات

انتصاب رییس شورای عالی قرآن در عتبات

درگیری رزمندگان اسلام با تروریست ها در شمال غرب کشور

تفسیر قرآن امام صادق(ع) با گرایش عرفانی بوده است

ترافیک پر حجم در محور کرج – چالوس

هزینه لغو برجام بر عهده آمریکا است/ ترامپ آمریکا هراسی را تشدید کرده است

لزوم اشتغال نیروهای بومی در پروژه های پارس جنوبی/ روند تبعیض آمیز متوقف شود

ثبت جهانی یزد؛ فرصتی برای معرفی فرهنگ و تمدن یزدی ها

سیزدهمین یادواره شهدای شهر جوپار کرمان برگزار شد

درگیری رزمندگان اسلام با تروریست ها در شمال غرب کشور/ هلاکت 3 تروریست و زخمی شدن 4 تروریست دیگر

ساماندهی بیش از 700 نفر از مردم مشهد در قالب مجمع خدمتگزاران اربعین

پاسخ ایران به نقض برجام بسیار قاطع و شکننده خواهد بود

سفر رییس قوه قضاییه به قائم شهر

پیکر پاک شهید سید ماندنی موسوی در زادگاهش آرام گرفت

عکسی از سرباز مجروح حادثه پادگان آبیک

رویکرد بخش خصوصی به سمت جذب استعدادها باشد/مجلس همواره آمادگی حمایت از جذب نخبگان را دارد

سپاه: درگیری با تروریست ها در مرزهای شمال غربی ایران / شهادت یک عضو سپاه / کشته شدن 3 تروریست

"اصلاح طلبان هوشیار باشند"

منچستریونایتد فاتح داربی منچستر شد

نجفی: ترامپ ناچار شده به دلیل فشار افکار عمومی به برجام متعهد بماند

استقبال از رای دهی الکترونیکی در انتخابات نظام پزشکی/تضمین امنیت آرا

درگیری رزمندگان اسلام با تروریست ها در شمال غرب کشور/ هلاکت 3 تروریست و زخمی شدن 4 تروریست دیگر

آخرین وضعیت بازیگر «شهرزاد» پس از سکته قلبی

نجوای شبانه اسفندیار/ آیا عاشقی در چهلمین سال وصلت امت و امامت به صفر می گراید؟

قرارگاه حمزه سید الشهدا (ع) خبر داد درگیری سپاه با تروریستها در شمال غرب کشور/ هلاکت و زخمی شدن 7 تروریست و شهادت یک رزمنده

11 عادت جالب در زندگی آدم های همیشه خوشحال

آیت الله کاشانی چگونه قیام 30 تیر را رقم زد؟

اصلاح قانون مبارزه با تروریسم در قطر

نقش آفرینی زنان در پیروزی انقلاب اسلامی/ اولین تظاهرات سیاسی مشهد را بانوان به راه انداختند

ازدحام در رای دهی الکترونیکی انتخابات نظام پزشکی/تضمین امنیت آرا پزشکان

جوابیه باغ کتاب به گفت وگوی خبرگزاری ایلنا با بهره بردار پیشین پروژه/هیچ یک از ما صاحب باغ کتاب نیستیم!

بازدید معاون امور مجلس سازمان میراث فرهنگی از آثار تاریخی ایزدخواست

رومیانی از ششمین بازارچه دائمی صنایع دستی کشور بازدید کرد

تخصیص ردیف بودجه برای مرمت اضطراری قلعه ایزدخواست

انتقاد عراقچی از بدعهدی های آمریکا در اجرای برجام

برگزاری اجتماع بزرگ "صادقیون" با محوریت یادواره 610 شهید مشگین شهر

سردار سلیمانی: عزت خود را مدیون شهدا هستیم

ازدحام رای دهی الکترونیکی در انتخابات نظام پزشکی/اعلام رسمی رییس کل همزمان با روز پزشک

سردار سلیمانی: تمامیت ارضی، استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم

دادستان کل کشور: برخی از آثار فضای مجازی، مخرب و خانمان سوز است

اعلام شکایت رسمی خانواده آتنا علیه مطالب اهانت آمیز تتلو

حدیث روز/ سخن پیامبر(ص) درباره ضرورت غسل روز جمعه

سیداحمدخاتمی: افرادی درصدد سکولاریزه کردن نظام هستند

ابطحی: اهمیت دانش در کشور ما سیر نزولی پیدا کرده است

استقبال جامعه پزشکی از رای دهی الکترونیکی در انتخابات هفتم/تضمین امنیت آرا

دو شرط برای بازگشت جنرال دوستم حصر خانه گی و دادگاهی شدن

تاریخ رونمایی از گلکسی نوت 8 تایید شد: چهارشنبه 1 شهریور

استخدام مدیر فروش و بازاریابی،با سابقه کار حرفه ای در داتچین

تاثیر دعا کردن در ظهور امام زمان (عج)

رسمی/ حمید درخشان سرمربی نفت تهران شد

قراردادهای کرسنت و توتال زمینه ساز سلطه طاغوت و صهیونیست است

مراسم تشییع پیکر 23 شهید دفاع مقدس - اصفهان

چه چیزی کمر آب کشور را شکست؟

ژنرال های بی قپه

قم/مراسم سالروز شهادت حضرت امام صادق(ع) درمدرسه فیضیه

تاریخ رونمایی از گلکسی نوت 8 تایید شد: چهارشنبه 1 شهریور

تشییع 20 شهید دفاع مقدس در اصفهان

انتقاد عراقچی از بد عهدی و برخوردهای غیرسازنده آمریکا

هزینه لغو برجام بر عهده آمریکا است/ ترامپ آمریکا هراسی را تشدید کرده است

اصلاح طلبان هوشیار باشند

اکبر ترکی: در گردشگری سلامت ایران رقبایی مانند هند و ترکیه دارد

چه چیزی کمر آب کشور را شکست؟

هشدار عضو شورای شهر تهران در مورد بکارگیری کودکان، سالخوردگان و اتباع بیگانه در شهرداری

آغاز رای گیری از انتخابات هفتم سازمان نظام پزشکی/ازدحام در رای دهی الکترونیکی

آغاز فعالیت گروه های امدادی برای یافتن گردشگران مفقود در منطقه چال کندی

پاسخ به شبهات دینی و اعتقادی در «راه روشن»

اصفهان/ تشییع پیکر 20 شهید دفاع مقدس

برخورد دولتها با عفاف و حجاب سلیقه ای است/فرهنگ سازی در حوزه پوشش مردان ضعیف بوده است/ تعیین حدود ضوابط قانونی اولویت اول مردم است

برخورد دولتها با عفاف و حجاب سلیقه ای است/فرهنگ سازی در حوزه پوشش مردان ضعیف بوده است/ تعیین حدود ضوابط قانونی اولویت اول مردم است