مطالب مرتبط:
برخورد دولتها با عفاف و حجاب سلیقه ای است/فرهنگ سازی در حوزه پوشش مردان ضعیف بوده است/ تعیین حدود ضوابط قانونی اولویت اول مردم است
برنامه سازی، تولید فکر و اندیشه های نو در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب ضروری است
24 دستگاه برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب مسئولیت دارند
کاهش آسیب های اجتماعی درگرو نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف+فیلم
تقویت باورهای دینی راهکاری موثر برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 تیر 1396 ساعت 00:022017-07-17سياسي

برخورد دولتها با عفاف و حجاب سلیقه ای است/فرهنگ سازی در حوزه پوشش مردان ضعیف بوده است/ تعیین حدود ضوابط قانونی اولویت اول مردم است


رییس بسیج جامعه زنان با بیان اینکه مسئولان در زمینه عفاف و حجاب از مردم عقب مانده اند، به نخبگان و خواص جامعه هشدار داد که برخلاف خواست و جهت مردم عمل نکنند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، نشست بررسی روند اجرای قانون عفاف و حجاب در محل خبرگزاری فارس با حضور سمیه اصغرزاده پژوهشگر حوزه مطالعات زنان، مینو اصلانی رییس بسیج جامعه زنان و نیره قوی پژوهشگر حوزه زنان برگزار شد.

در ابتدای این نشست سمیه اصغرزاده با اشاره به تحقیقاتی که در حوزه عفاف و حجاب انجام داده است، گفت: پیش از شروع این مباحثه لازم است که در مورد معانی موجود بحث و گفت وگو کنیم.

چند واژه محور مسئله حجاب مانند حیا، عفاف و پوشش که هر کدام ویژگی ها و معانی متفاوتی دارند، مطرح شده حیا در واقع اعم از تقوا بوده چرا که در تقوا صرفاً محرمات شرعی انجام نمی شود اما در مسئله حیا علاوه بر محرمات شرعی به محرمات عرفی و عقلی نیز پرداخته می شود.

وی در ادامه با ذکر مثالی از قرآن کریم که از راه رفتن دختران شعیب در مقابل یعقوب با تعبیر حیا یاد شده، گفت: از این واژه می توانیم به معنی عفاف برسیم چرا که عفاف بعد پررنگ تری از مسئله حیا است.

در واقع عفاف به معنای کنترل گری است که از سوی فرد در قبال حفظ اخلاق عمومی رعایت می شود.

اصغرزاده تصریح کرد: حجاب نمود بیرونی عفاف و حیا است که با نوعی پوششی که فرد در سطح جامعه اتخاذ می کند، نمود یافته و آن چیزی است که در حال حاضر بیشتر در مورد آن بحث می شود به همین خاطر محور اصلی بحث امروز حول و حوش محور پوشش و حجاب قرار می گیرد.

هرچند حیا و عفاف زمینه ساز این مسئله هستند.

این پژوهشگر با بیان اینکه نمی توانیم بگوییم عفاف و حجاب رابطه صد در صدی دارند، اظهار داشت: اگر بتوانیم افراد را از لحاظ درونی به اعتقاداتی پایبند کنیم به عبارتی فرد را با حیا بار بیاوریم و برای رعایت عفاف تعریفی واضح ارائه کنیم مسلماً گرایش بیشتری از سوی به فرد به سمت حجاب ایجاد خواهد شد.

وی پرداختن به مسئله حجاب را دارای سه رویکرد کلی دانست و گفت: رویکرد افراطی که معتقد به هیچ قید و بندی در اجتماع نیست و از سوی برخی از گروه ها در جوامع غربی دنبال می شود، رویکرد تفریطی که هرگونه میل و حس جنسی را نفی می کند و همچنین دیدگاه اعتدال که حضور همراه با پوشش را در جامعه پذیرفته است مجموع رویکردها در زمینه عفاف و حجاب است.

اصغرزاده در ادامه افزود: قرآن از حجاب به عناوین مختلفی همانند حجاب چشم، زبان، رفتار، گفتار و پوشش سخن گفته است.

بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران نیز حجاب را وسیله ای برای حفظ ارزش ها شناخته است؛ در کشور ما درباره عفاف و حجاب قوانین بسیاری نگاشته شده است که البته رویکرد اعتدالی را با توجه به رویکردهای اسلامی دنبال می کند.

این پژوهشگر به بررسی قوانین موجود در کشور در خصوص عفاف و حجاب پرداخت و گفت: نخستین قانون مجازات اسلامی که برای پوشش در سال 1362 تعیین شده و قانون بعدی در سال 65 درباره نحوه رسیدگی به تخلفات فروشندگان لباس های مغایر با ارزش های اسلامی که استفاده از آن در ملاء عام خلاف شرع و یا مخالف عفت عمومی است تعیین شده است.

به گفته وی این قوانین با رفتارهایی که در جامعه به ترویج فرهنگ غیر اسلامی می پردازد مقابله کرده و برای آن ها مجازات تعیین می کنند.

همچنین براساس قانون مجازات اسلامی مصوب در سال 1375 انجام رفتارهای خلاف شرع در معابر عمومی دارای مجازات و برخورد سلبی هستند.

کنار این سه قانون اصلی قوانین دیگری ازجمله 8 قانون مصوب مجلس، 11 قانون مصوب شورای انقلاب فرهنگی و مصوباتی در هیأت وزیران و قوه قضاییه نگاشته شده است.

در ادامه این نشست مینو اصلانی رییس بسیج جامعه زنان در خصوص چالش های پیش روی اجرای قوانین عفاف و حجاب گفت: حجاب به عنوان نبض زندگی اسلامی ما است و به دلیل اهمیت آن باید روند اجرای قوانین آن از منظر حاکمیتی دنبال شود.

هرچند بخشی از اقدامات در این حوزه مربوط به فرهنگ سازی است و باید فلسفه حجاب و عفاف در قالب نشست های گفت وگو محور تبیین شود اما باید وضعیت حجاب به مثابه یک موضوع اجتماعی حاکمیتی مورد نقد قرار بگیرد و باید بررسی کنیم که آیا روند طی شده در 39 سال گذشته در این زمینه صحیح بوده یا نه و چرا نتوانسته ایم به نتایج مطلوب مورد نظر خود برسیم.

رییس بسیج جامعه زنان با اشاره به اینکه حجاب به عنوان یکی از پایه های اصلی انقلاب فرهنگی و از جمله ارزش های پذیرفته شده از سوی انقلابیون بوده است، گفت: ترویج بی بندوباری، حیازدایی و معرفی زن غربی به عنوان الگوی زن ایرانی در دستور کار رژیم پهلوی بود اما با قیام مردم علیه ظلم و ستم و حکومت ضددینی پهلوی یکی ارزش هایی که مورد توجه قرار گرفت عفاف و حجاب بود که تبلور آن را در جریان راهپیمای پیش از انقلاب از سوی مردم می بینیم.

به همین دلیل بود که در ابتدای انقلاب ایجاد قانونی برای رعایت حجاب به عنوان یک اصل از سوی آحاد مردم درخواست شد.

*برخورد سلیقه ای با عفاف و حجاب در دولت های مختلف وی با یادآوری این نکته که پس از پیروزی انقلاب اسلامی زمینه تدوین قوانین و آیین نامه ها فراهم شده و در نهایت قانون گسترش عفاف و حجاب در سال 1384 در شورای عالی انقلاب فرهنگی به نتیجه رسید، اظهار داشت: روند تدوین آیین نامه ها و قوانین طی سال های پس از انقلاب مناسب بود اما بحث این است که متأسفانه در دولت های مختلف بنابر سلیقه ها حتی قوانین واضحی که از جایگاه حقوقی بالایی هم برخوردار بودند، نادیده گرفته می شود.

رییس بسیج جامعه زنان با اشاره به اینکه شکل پوشش در مجامع مختلف به همراه الگو ارائه شد اما با وجود هجمه های سنگینی که از لحاظ فرهنگی با آن مواجه بودیم اجرای آن بسیار ضعیف بود گفت: دشمنان می دانستند اگر زن مسلمان ایرانی حجاب را رعایت کند از بسیاری از معضلات (مادی گرایی و مصرف گرایی و.

) مصون می ماند، هجمه به پوشش اسلامی به خصوص چادر به همین دلیل بود.

*شبیخون فرهنگی در سایه بی توجهی به اوضاع فرهنگی جامعه اصلانی افزود: هرچند دهه 60 در خصوص رعایت مبانی و قوانین و ضوابط روند خوبی را طی کردیم اما دهه 70 هیچ بخشنامه مکملی در این خصوص صادر نشد و موجب ورود ما به مبحثی به اسم شبیخون فرهنگی شد.

وی بیان کرد: دهه 70 زمانی بود که باید بخشنامه های جدیدی در خصوص نحوه پوشش صادر می شد اما با توجه به دیدگاه های دولت کارگزاران و روی کار آمدن دولت تکنوکرات ها تا نیمه دوم دهه 70 خبری از بخشنامه جدید در این زمینه نبود.

رییس بسیج جامعه زنان ادامه داد: در چنین شرایطی در زمان دولت اصلاحات بخشنامه ای به ادارات ارسال شد که نه تنها بخشنامه ها و قوانین قبلی را تکمیل نمی کرد که در جهت تضعیف این مسئله گام برمی داشت.

اصلانی در خصوص محتوای این بخشنامه گفت: بخشنامه صادر شده در خصوص حضور در ادارات و نحوه پوشش مراجعان به ادارات دولتی در این دوره براساس عرف جامعه تعیین می کرد این در حالی است که همه به این نتیجه رسیدند که وجود یک نوع پوشش مناسب و کارآمد سازمانی می تواند راندمان کاری را در ادارات افزایش دهد.

به گفته وی، این بخشنامه زمینه ساز کیفیت پوشش ها در بسیاری از مجامع دیگر از سوی مردم شد چرا که الگوبرداری مردم مجامع رسمی و سازمان ها و نهاد ها شکل می گیرد.

رییس بسیج جامعه زنان ادامه این روند را با همزمان با ورود دلسوزان انقلاب از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی که قوانین مربوط به عفاف و حجاب را تبیین کرده بودند، متوقف اعلام کرد و گفت: با وجود ارائه این قانون از سوی شورای انقلاب فرهنگی، یک اراده جمعی از سوی سازمان ها و نهاد ها برای پیاده کردن دقیق اثرگذار آن وجود نداشت.

*نبود فعالیت های فرهنگی مستمر و بی توجهی نهادهای مختلف به وظایف خود اصلانی با بیان اینکه نبود فعالیت های فرهنگی مستمر در حوزه عفاف و حجاب و عدم قبول مسئولیت از سوی وزارتخانه های مختلف باعث تضعیف این مسئله در جامعه شده است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در اواخر دهه 80 در جریان بازدید از نمایشگاه قرآن با توقف در غرفه عفاف و حجاب فرمودند از کار کردن برای عفاف و حجاب خسته نشوید اما برخی از مسئولان از انجام این مسئولیت شانه خالی کرده اند.

وی با اشاره به حرکت مردمی در سال 1392 در خصوص عفاف و حجاب گفت: اردیبهشت ماه 94 پس ازسال ها شاهد حرکت مسئولان در این زمینه بودیم، وزارت کشور با صدور بخشنامه ای که بسیار نیز تأثیرگذار بود به موضوع پوشش مردان پرداخت که می توانست بسیار مؤثر باشد اما این بخشنامه هم از سوی دستگاه ها نادیده گرفته شد.

برخورد سلبی با قانون گریزان لازم است رییس بسیج جامعه زنان، نمای نظام اداری در جمهوری اسلامی را در حوزه عفاف و حجاب را مبین این مساله در دیگر عرصه های اجتماعی دانست و گفت: در حال حاضر قانون گریزی در خصوص عفاف و حجاب تبدیل به یک اصل شده به همین دلیل باید برخورد سلبی در این زمینه صورت بگیرد.

اصلانی تأکید کرد: عموم مردم کشور ما متدین هستند و در روز ملی حجاب و عفاف با حضور میلیونی در خیابان ها خواستار جامعه عفیف می شوند اما مسئولان در این زمینه از مردم عقب مانده اند و به هجمه های دشمن توجهی نمی کنند.

وی افزود: باید روند طی شده در این زمینه را پیگیری کنیم و با آسیب شناسی این امر به بخشی از جامعه ما که در اثر بی توجهی مسئولان آسیب دیده اند، کمک کنیم.

رییس بسیج جامعه زنان شبکه های مسموم اجتماعی و تلویزیونی بیگانه را در این زمینه مؤثر دانست و اظهار داشت: علاوه بر این نیازمند ورود مجلس برای برطرف کردن خلا های قانونی هستیم.

قوه قضاییه نیز باید به عنوان مدعی العموم در جهت حفظ حریم جامعه و برخورد با متخلفان در این زمینه اقدام کند.

در ادامه این نشست نیره قوی با اشاره به پژوهش هایش در خصوص عفاف و حجاب و پوشاک زنان اظهار داشت: کتابی با عنوان اطلس که به موضوع پوشش و هویت زن ایرانی از نظر تاریخی می پردازد در قالب 150 تصویر سیر تاریخی حجاب و عفاف در ایران را بررسی کرده است.

نیمی از جامعه در موضوع عفاف و حجاب نادیده گرفته شده اند قوی بحث عفاف و حجاب را تنها مختص حوزه زنان ندانست و گفت: علاوه بر این حجاب تنها نمود بیرونی عفاف است و دامنه عفاف گستره تر است و زن و مرد را در بر می گیرد.

همانطور که قرآن کریم عفت در گفتار، کردار و عملکرد را مسئله ای فطری دانسته است اما اینکه چرا امروز تنها مسئله حجاب را مدنظر قرار می دهند و نیمی از جامعه (مردان) از دید صاحب نظران مغفول مانده است نیازمند بررسی بیشتر است.

این پژوهشگر با تأکید براینکه مسئله قوانین عفاف و حجاب تنها مربوط به زنان نمی شود، تصریح کرد: مرتضی مطهری نیز در کتاب معروف خود (حجاب) کمتر از این واژه استفاده کرده و پوشش را که واژه ای عام تر و مربوط به زن و مرد می شود جایگزین واژه حجاب کرده است چرا که پوشش موقرانه و عفیفانه برای هر دو جنس لازم است.

قوی ادامه داد: در کلام امام علی (ع) نیز اغلب صحبت از عفاف شده است که ابعاد شنیداری، گفتاری و دیداری گسترده تری دارد.

حضرت علی در خصوص عفاف می فرمایند: نمی توان گفت کسی که در راه خدا به شهادت رسیده است اجرش به اندازه انسان عفیف است.

(حکمت 474 نهج البلاغه)، بنابراین متوجه می شویم این مبنا قرار گرفتن عفاف مسئله عام است و نباید از چشم قانون گذار دور بماند.

وی به دسته بندی عملکرد مراکز نهاد ها در خصوص قوانین و سیاست گذاری های حوزه عفاف و حجاب اشاره کرد وگفت: از سال 57 تا 59 تمامی اقدامات در این زمینه فرهنگی و ارشادی بوده است.

چرا که پس از انقلاب زنان به صورت خودجوش و بدون تبلیغ و قانونی به حجاب گرایش نشان می دادند.

این پژوهشگر با یادآوری فرمایش امام خمینی در خصوص حجاف و عفاف گفت: حکمی که ایشان در آن سال ها درباره پوشش اسلامی در جامعه و ادارات دادند در واقع یک حکم ارشادی بود.

ادامه این روند از سال 59 تا 75 زمانی که کشور به سوی ساختارمند شدن پیش می رفت با اعلام مصوباتی در این خصوص ادامه پیدا کرد که اولین قانون در سال 62 از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام شد و نشانگر این است که جامعه در این زمینه احساس نیاز می کرده است اما مقطع زمانی سال 76 تا 84 رویکرد ها در این زمینه بیشتر اجرایی و تا حدودی سیاست گذاری بوده است.

نبود اراده لازم در مسئولان در فاصله زمانی سالهای 76 تا 84 نیازمند آسیب شناسی است قوی افزود: در این دوره احساس شد که برای پرداختن به موضوع حجاب و عفاف نظام اسلامی باید به روز تر عمل کند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اصول و چارچوب های مبانی گسترش فرهنگ و حجاب در آن زمان در قالب 47 بند قانون گسترش حجاب و عفاف را که 10 وزارتخانه درگیر اجرای آن بودند، اعلام کرد.

وی تصریح کرد: اما اینکه چرا این سیاست گذاری ها و قوانین در مقطع سوم انقلاب اسلامی اجرا نشد، نیازمند آسیب شناسی است که به نظر من از نبود اراده لازم در مسئولان برای اجرای آن ناشی شده است.

در حال حاضر نیز اراده جدی در میان مسئولان فرهنگی و مراکز علمی آموزشی در خصوص رعایت قوانین عفاف و حجاب وجود ندارد.

این پژوهشگر وضعیت پژوشش و عفاف در میان مردان را نیز مناسب ندانست و گفت: گاهی پوشش این جنس بد تر از دختران است اما هرگاه سخنی از عفاف و حجاب به میان می آید نوک تیز پیکان ها به سمت زنان در جامعه است.

قوی در خصوص اقدامات نظارتی در این زمینه گفت: برخی از اقدامات نظارتی از سال 86 به بعد شدت گرفت چرا که مصوبات مجلس شورای انقلاب فرهنگی دنبال شده و آیین نامه تشکیل شورای ارزیابی عفاف و حجاب در این زمان به تصویب می رسد و به همه دستگاه ابلاغ می شود.

اما به نظر می رسد این آیین نامه باید تببین می شد و اکتفا به نگاشتن یک آیین نامه نیازهای ما را تأمین نمی کند.

وی در تبیین لزوم وجود قوانین و مصوبات در حوزه عفاف و حجاب توضیح داد: در این باره اگر مبنا را قرآن قرار بدهیم، رعایت عفاف و حجاب یک اصل است.

اخلاق سکولار در غرب هم برای پایبندی به عفت ارزش قائل است به طوری که صاحب نظران اخلاق غربی برای فرد عفیف جایگاه رفیعی قائل هستند.

پس در واقع در هر باور دینی و حتی نگاه سکولاری مسئله عفاف وجود دارد و گریزی از التزام به عفاف نیست.

این پژوهشگر با تأکید بر این اصل اظهار داشت: براساس یک تقسیم بندی واقع بینانه گروه بسیار زیادی در جامعه ما با توجه به تقید دینی خودشان نیازمند قانون در این زمینه نیستند که البته منظور ما تنها چادری ها نیست بلکه منظور عفیفان جامعه است.

گروه دیگر هم با وجود اینکه پایبندی به دین ندارند اما از باب اخلاق عفت را رعایت می کنند و گروه دیگر نیز با فشار قانون به عفاف و حجاب پایبند هستند.

اما در این بین گروهی قانون گریز هستند و نیازمند استفاده از روش های ارشادی، فرهنگی و قانونی.

به گفته قوی، افزون بر این گروهی به دنبال اشاعه بی عفتی در جامعه هستند که با شکل و شمایل مانکن به فکر ارائه خود بوده و حتی گاهی در ارتباط با گروه ها، مراکز و افرادی هستند که در این زمینه در حال برنامه ریزی اند تا فرهنگی مغایر با عفاف و حجاب را در جامعه ایرانی به هنجار تبدیل کنند که البته مسئولان هر جامعه با رفتارهایی که مغایر عفت عام باشد باید به صورت ضابطه مند برخورد کند اما گروه آخر از اهمیت بیشتری برخوردار است این ها عدم لزوم حجاب را با زبان علم (ارائه نشریات، کتاب، فیلم و.

) ترویج می کنند.

برخی از مسئولان و نخبگان برخلاف خواست جامعه و عامدانه به ترویج بی بندو باری کمک می کنند در ادامه این نشست اصلانی در خصوص جشن های ملی عفاف و حجاب گفت: پس از سال های پراز تلاطم که دشمنان با تمام توان برای عفت زدایی در جامعه تلاش می کردند در این روز ها شاهد حضور میلیون ها زن و مرد مسلمان و معتقد در جشن های عفاف و حجاب هستیم که نماد اقتدار و انسجام ملی ما است.

وی ادامه داد: علی رغم همه این فراز و نشیب ها و غفلت ها پس از انقلاب اسلامی که گاهی عامدانه بوده است و در حوزه فرهنگی کشور کسانی سر کار آمده اند که اعتقادی به فرهنگ نداشتند حجاب به عنوان زیبا ترین جلوه الهی انسان امروز در جامعه نمایان می دهد.

اصلانی معتقد است: مسئولان در این زمینه از مردم عقب مانده اند و باید به نخبگان و خواص جامعه هشدار داد که برخلاف خواست و جهت مردم تلاش نکنند.

به عقیده وی برخی جریان های فکری خواست مردم را عامدانه زیر پا می گذارند که این مسئله از حافظه تاریخ مردم پاک نخواهد شد.

رییس بسیج جامعه زنان اظهار داشت: امروز مادران و همسران شهدای حرم در کوران حوادث حیازدایی شیرمردانی را تربیت کردند که برای دفاع از حریم اهل بیت می جنگند.

این ها رویش های انقلاب در دامن عفت مداری زنان هستند.

وی آرامش اجتماعی را یکی از مهم ترین اصول حقوق شهروندی عنوان کرد.

نیره قوی نیز پیشنهاد داد: نگاه تقویمی به موضوع عفاف و حجاب را کنار بگذاریم و به این موضوع به صورت مستمر با کمک مراکز فرهنگی، مراکز اجرایی و تقنینی بپردازیم.

وی قوانین موجود در حوزه حجاب و عفاف را نیازمند به روزرسانی دانست و گفت: باید خلا های قانونی در این زمینه را پیدا کنیم.

در ادامه نشست بررسی روند اجرای قوانین عفاف و حجاب سمیه اصغرزاده عفاف را یک مسئله درونی عنوان کرد که در قالب فرهنگ شکل می گیرد.

وی با بیان اینکه جامعه ایران امروز دارای سه جریان فرهنگی (اسلامی، ایرانی و غربی) است، تصریح کرد: در اوایل شکل گیری انقلاب (سال 57 تا 59) جو غالب فرهنگی در کشور ما جو اسلامی بوده است اما وقتی فعالیت های فرهنگی با شروع دهه 60 کاهش پیدا کرد جریان ایرانی و غربی پررنگ تر شد و یک مثلث فرهنگی در کشور شکل گرفت.

اصغرزاده گفت: این مثلث به مرور جوان ها را به سمت خود کشاند و در این خلال می بینیم که جو جامعه گاهی به سمت فرهنگ غربی و گاهی به سمت فرهنگ ایرانی کشیده می شد.

این پژوهشگر به وجود اختلال هایی در سطح فرهنگی در خلال این تقابل ها اشاره کرد و گفت: این اختلال ها سطوح مختلفی دارند قطبی شدن هنجار ها، تضاد هنجار ها و ناپایداری این هنجار ها از جمله این اختلالات است.

علاوه بر این ضعف هنجار و بی هنجاری اختلال های دیگری است که این تقابل ها در پی دارد.

اصغرزاده تشریح کرد: نشان دادن زنان با حجاب در سطوح ضعیف جامعه و کسانی که شکل زندگی غربی دارند در سطح بالای جامعه نشان تضاد هنجاری است و ناپایداری هنجا رها نیز که سطح سوم این تقابل را در بر دارد در زمانی ایجاد می شود که هنجار ها استحکام خودشان را از دست داده و در مناسبت های خاص وسیله، ابزار و شعار انتخاباتی می شوند.

وی ادامه داد: ضعف هنجار ها اختلال دیگری است که در زمانی شکل می گیرد که هنجار ها برای مردم ناشناخته می شود و این ناشناختگی موجب برخورد سلیقه ای شده و در آخرین مرحله با بی هنجاری در جامعه مواجهه می شویم که خوشبختانه جامعه ما دچار این مشکل نشده اما در برهه های مختلف سطوح دیگر این اختلالات پیش آمده است.

اصغرزاده به بررسی علت ایجاد این اختلالات در جامعه پرداخت و گفت: براساس تحقیقاتی که در خصوص بررسی قانون ها در این زمینه انجام شده است کهنه بودن قوانین مسئله مورد توجه قرار می گیرد.

وی اظهار داشت: ما با طرح پرسشی از نخبگان جامعه درباره اینکه کدامیک از مصادیق و قوانین موجود می تواند جرم باشد و کدامیک قابلیت جرم بودن ندارد با این پاسخ ها مواجه شدیم.

در خصوص مصادیق نوع لباس (ساپورت، شلوارهای تنگ و لباس های بدن نما) از نظر فرهیختگان این مسئله قطعاً در مقابل قوانین عفاف و حجاب بود اما برخی از مسائل که از نظر عرف معقول است دیگر مصداق جرم و بدپوششی تلقی نمی شود.

اصغرزاده تصریح کرد: به همین دلیل می توان گفت در تقابل قانون و فرهنگ شکاف هایی وجود دارد چرا که مواردی در قانون مشاهده می شود که با توجه به فرهنگ موجود در 20 تا 30 سال گذشته نوشته شده است.

این پژوهشگر با تأکید براینکه باید قوانین موجود بازنگری شود، گفت: حذف برخی از مصادیق از متن قانون به نظر الزامی می آید.

وی از نتایج این پژوهش ها به هفت شاخصه عام که از نظر مردم مطلوب بوده و می تواند در تدوین قانون مورد توجه قرار بگیرد اشاره کرد و گفت: همه فرهیختگان معتقدند که لباس زن باید پوشاننده تمام بدن به جز وجه کفین باشد.

لباس نباید تنگ و چسبناک و بدن نما باشد.

استفاده از زیورآلات ممنوع بوده و علاوه براین هر وسیله آرایشی باعث تبرج شود مورد توجه قرار گرفته است.

اصغرزاده افزود: به نظر این فرهیختگان، استفاده از لباس های دارای نقوش تحریک کننده و لباس هایی که دارای نوشته های مغایر شئول اسلامی و تبلیغ کننده فرهنگ غربی هستند باید ممنوع اعلام شود.

به گفته وی، وقتی عرف قانون را قبول کند مقبولیت اجتماعی به دنبال دارد و اگر این مقبولیت نباشد مردم قانون گریز می شوند و یا این قانون از نظر اجتماع مطرود شده و اجرا نمی شود.

براساس یک نظرسنجی تعیین حدود ضوابط قانونی عفاف و حجاب اولویت اول مردم است این پژوهشگر در خصوص راهکارهایی اجرای قوانین عفاف و حجاب به نتایج یک نظرسنجی اشاره کرد و گفت: اولویت اول مردم در این زمینه تعیین حدود ضوابط قانونی عفاف و حجاب و اطلاع رسانی در این زمینه است چرا که بسیاری از قوانین شناخته شده نیست.

وی اولویت دوم مردم را به روز شدن قوانین اعلام کرد و گفت: مطالبه گری از سایر دستگاه های اجرایی از جهت گسترش قانون عفاف و حجاب و استفاده از نیروهای متخصص آموزش دیده در بحث مقابله با بدحجابی و برگزاری نشست های کار شناسانه و در نهایت واگذار کردن برخوردهای سلبی با بدحجابان و وارد شدن نهادهای مقابله کننده که از نظر مردم ناخوشایند است در اولویت بعدی این نظرسنجی قرار گرفته است.

اصغرزاده در خاتمه گفت: به عقیده من به جای اینکه نهاد ها و سازمان ها را مسئول بدانیم بهترین کار برخوردهای فرهنگی قوی در این زمینه است که مقام معظم رهبری با تعبیر آتش به اختیار از آن نام برده است.


کلید واژه ها: عفاف و حجاب - حجاب - اصغرزاده - جامعه - خبرگزاری فارس - برگزار - پایگاه اطلاع رسانی - زنان - خبرگزاری - قانون عفاف و حجاب - مردم - اطلاع رسانی - قانون - فارس - بسیج - قرآن - مسئولان - افراطی - عناوین - دختران - نخبگان - اطلاع - همراه - آینده - جوامع - گزارش - امروز - رابطه - هشدار - مردان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام وکیل پایه یک دادگستری در تهران

استخدام صندوقدار خانم جهت مغازه پروتیینی در البرز

بولینگ صدام و یاران در همشهری + عکس

استخدام منشی جهت کار دفتری آموزشگاه در هرمزگان

واکنش شریعتمداری به تلاش برخی ها برای رفع حصر سران فتنه

استخدام صندوقدار خانم جهت فست فود در تهرانسرِ تهران

استخدام تعدادی پیک موتوری در رستوران ساحل

استخدام نمایندگی رنو واقع در کرمانشاه

استخدام نیروی باطری ساز ماهر در قم

منتظریم ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند/ حاضر نیستیم با آمریکایی ها در موضوع دیگری صحبت کنیم

توصیه های رییس مجلس خبرگان رهبری در ارتباط با امام (ره) / امروز به تقویت روحیه انقلابی و جهادی نیاز داریم / تاکیدات آیت الله جنتی به حسن خمینی

تامین بودجه سفر

استخدام طراح خانم 3DMAX کار درگوهردشت

پیروزی ما بر دشمنان مرهون اطاعت از ولایت فقیه است

سرپرست جدید مرکز خدمات حوزه علمیه همدان معرفی شد

ایران از کشورهای پیشرو در امور گذرنامه و مرزی است

چرا مراسم فروش خودروی علی پروین لغو شد؟

قرارداد خورشیدی انگلیس نشانه بی اعتباری ترامپ است

پیش بینی عبور بیش از 1.5 میلیون زائر اربعین از مرزهای چذابه و شلمچه

رسانه ملی ظرفیت های گردشگری همدان را معرفی کند

محل استقرار مواکب در مرز چذابه تغییر می کند

سخنان ترامپ در مجمع سازمان ملل نشانه شکست دولت آمریکاست

حدیث روز/ پیامبر اکرم(ص): هر کس بر حسین(ع) گریسته دست او را می گیریم

کاریکاتور/ جواب ابلهان خاموشی است

دلیل سرگردانی زائران ایرانی در عراق چیست؟

یک هزار و 400 مبلغ به نقاط مختلف استان مرکزی اعزام شدند

خالی شدن مکه از حجاج ایرانی تا روز جمعه/67 هزار زائر به کشور بازگشتند

آیت الله راستی کاشانی درگذشت

تابش:سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل غرور ملی را احیا کرد

بروجرد درآستانه محرم غرق در ماتم شد

تمام برنامه های تلویزیون در دهه اول محرم+ اسامی

برگزاری همایش استانی «آشنایی با نحوه مدیریت و عملکرد دعوت به نماز» در دانشگاه آزاد اسلامی رشت

تجلیل از برترین محصولات دارای تاییدیه فناوری نانو در نمایشگاه نانو

کمپین جهانی «از عاشورا تا اربعین»

آغاز به کار 70 مهد کودک تحت نظارت اداره کل بهزیستی از ابتدای مهر96 در استان قم

دیدار استاندار جدید با نماینده ولی فقیه در استان

پیام سال های دفاع مقدس پیام مقاومت، ایستادگی و صبر در برابر سختی هاست

چهارمین یادواره ملی «لشگر فرشتگان» برگزار شد/تقدیر از خانواده 40 شهید مدافع حرم

علی پروین قهر کرد، ماشینش به فروش نرفت!+ عکس

ضرورت جمع آوری طبل ها از عزاداری ها

استخدام طراح خانم مسلط به فتوشاپ و کرل در البرز

سخنرانی ترامپ در سازمان ملل جاهلانه بود/ برجام قرارداد ایران با آمریکا نیست

بهترین اشعار درباره زندگی

استخدام پیک موتوری در آشپزخانه شکوفه الوند

«حاج قاسم» به گیلان می رود

استخدام راننده با ضامن معتبر در محدوده ورامینِ تهران

دلیل لغو مراسم فروش ماشین علی پروین چه بود؟/ جشن تولد سلطان و اسطوره های پرسپولیس

استخدام فروشنده مجرب و کارگر آقا در البرز

استخدام همکار دفتری و ویزیتور چاپ / ارومیه

استخدام اپتومتریست جهت همکاری در شهر تهران

تجدید میثاق اعضای مجلس خبرگان با آرمان های امام راحل

آیت الله راستی کاشانی درگذشت

بازدید مشاور رییس جمهور از روستای گردشگری بدریه خرمشهر

"آیین‏ نامه اجرایی حدود اختیارات، شرح وظایف و چگونگی بررسی صحنه جرم" ابلاغ شد

قم / رزمایش طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر

سخنان رییس جمهوری در سازمان ملل(1)

روایت ظریف از نشست وزیران خارجه 1+5 پشت درهای بسته

شهیدان دوران دفاع مقدس و مدافع حرم تربیت شده مکتب اسلام هستند

نماینده مجلس:سخنان ترامپ ناشی از ناتوانی کاخ سفید مقابل ملت ایران است

گفت و گوی با «عماد طالب زاده»، این خواننده ی محبوب

هیات رییسه و اعضای مجلس خبرگان رهبری به مقام امام راحل ادای احترام کردند

برجام انتظارات را برآورده نکرده است/ گفت وگوی من با ظریف عصبی و تند نبود

حضور زنان در عرصه های اجتماعی خودباوری را در این قشر تقویت می کند

چهارمین کارگروه تخصصی فرهنگ و هنر و فرهنگ و جامعه در زنجان آغاز به کارکرد

پلیس با رایزنی، اختلاف طایفه ای در دشتستان را به سازش کشاند

2500 مداح در هیئتهای عزاداری مداحی می کنند ثبت 2350 هیئت مذهبی در سامانه طوبی

دشمن آرزوی اختلاف انداختن بین نیروهای مسلح را به گور خواهد برد

اجرای «آتش به اختیار فرهنگی» در قالب ساخت مستند برای شهیدان

جهان در هفته ای که گذشت

مجازات قمه زنی در قانون چیست؟

راه اصلی مبارزه با تروریسم، اقدامات فرهنگی و معرفی اسلام واقعی به نسل جوان است

استخدام دستیار دندانپزشک بصورت تمام وقت در تهران

چرا اهل سنت دست بسته نماز می خوانند؟

استخدام منشی آشنا به رایانه جهت کار در قم

استخدام همکار با مدرک حداقل فوق دیپلم عکاسی در هرمزگان

استخدام فروشنده خانم جهت پوشاک در محدوده فردیس

استخدام تعدادی نیروی خانم و آقا در محدوده رباطِ اصفهان

استخدام راننده جهت کار با کمپرسی بادسان در تهران

تجدید میثاق اعضای مجلس خبرگان رهبری با آرمان های امام (ره)

استخدام دو رده شغلی جهت نمایندگی معتبر زعفران در خراسان رضوی

آگهی های استخدام برنامه نویس - 30 شهریور 96

استخدام فست فود پیتزا سبوس

کلیه استخدامی های آذربایجان شرقی و تبریز - 30 شهریور 96

مراسم عزاداری برای امام حسین(ع) تکرار صرف نیست/ باید تلاش کنیم تا به قافله امام حسین برسیم و با آن همراه باشیم

ژن های خوب، نفتی می شوند

گردشگران تا خرداد سال آینده دریاچه گهر را نمی بینند

برنامه های ویژه حرم عبدالعظیم حسنی (ع) در محرم 96

استخدام تعدادی موتور سوار جهت همکاری با انتشارات در تهران

جان باس به عنوان سفیر جدید آمریکا در "افغانستان" انتخاب شد

ظرفیت های پنهان استان قزوین مورد توجه استاندار جدید قرار گیرد

محرمی دیگر و رخ نمایی آداب و سنن مازنی ها

میدان مبارزه را با کابوی بازی ترامپ ترک نمی کنیم

27 عنوان برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در شهرستان خوی اجرا می شود

تقارن هفته دفاع مقدس و محرم نشانه عزت انقلاب و نظام اسلامی ایران است

برگزاری بصیرت عاشورایی در 61 بقعه متبرکه لنگرود

اعزام 50 مبلغ روحانی به مساجد بندر آستارا

تجارب چندین ساله خود را در خدمت توسعه استان قزوین به کار خواهم بست

نشست وزیران خارجه ایران و 1+5/ ظریف و تیلرسون با هم روبرو شدند(+عکس)

«خون انار گردن پاییز است»؛ تازه ترین کتاب خانم مجری

پیروزی ما بر دشمنان مرهون اطاعت از ولایت فقیه است

استانداردسازی چاپ قرآن در انتظار تصویب شورای عالی نظارت/ خط و کاغذهای قرآن اصلاح می شود

ویژه برنامه های فرهنگی، مذهبی و هنری سازمان منطقه آزاد انزلی در ماه محرم

مقابل ورود محصولات تراریخته و دست کاری شده ژنتیکی می ایستم

جمنا همچنان منتظر پایداری ها

حضور زنان در عرصه های اجتماعی خودباوری را در این قشر تقویت می کند

همایش شیرخوارگان حسینی فردا در کرمانشاه

رسانه های روسی به نقل از روحانی: اظهارات ترامپ شایسته سازمان ملل نبود

تجدید میثاق رییس و اعضای مجلس خبرگان رهبری با آرمان های امام راحل + تصاویر

آیا اروپایی ها به خاطر حفظ منافع ایران در برجام حاضرند رابطه شان با آمریکا را تیره کنند؟

پلیس با رایزنی، اختلاف طایفه ای در دشتستان را به سازش کشاند

تابش:سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل غرور ملی را احیا کرد

ملت ایران تهدید نمی کند و تهدید را از جانب هیچکس نمی پذیرد

چهارمین کارگروه تخصصی فرهنگ و هنر و فرهنگ و جامعه در زنجان آغاز به کارکرد

استخدام سرپرست و مدیر کارگاه ساختمانی آقا در اصفهان

استخدام تعدادی پیک جهت تهیه غذا در محدوده شهرک غربِ تهران

استخدام شاگرد نقاش اتومبیل در همدان

استخدام قنادی زعفران در هرمزگان

استخدام نیروی آقا با جای خواب در مورچه خورت اصفهان

کُلُ یومٍ عاشورا و کُلُ اَرضِ کربلا/زنده نگه داشتن نهضت حسینی

استخدام حسابدار مسلط به هلو فروشگاهی و انباردار در کرج

اگر از فشار قبر می ترسید بخوانید!

عکس/ چهره منصوریان بعد از اعلام خبر استعفا

استخدام حسابدار و منشی خانم در هرمزگان

کلید پاستور 1400 در جیب اسحاق جهانگیری

تغییر ساعت رسمی کشور

استخدام طراح اتوکد و حسابدار خانم در خراسان رضوی

استخدام امور دفتری/بایگانی / تبریز

فرزند کروبی: ضرغامی با ادامه حصر موافق نیست / قول عزت الله ضرغامی برای پیگیری موضوع حصر

مجالس امام حسین(ع) احیا کننده حقیقت برادری و برابری اسلامی باشد

استخدام پیک موتوری جهت شهر شیراز

خوابگاه دانشگاه شهید چمران اهواز هیچ مشکلی برای اسکان دانشجویان ندارد

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های 30 شهریور 96

حدیث روز/ پیامبر اکرم(ص): هر کس بر حسین(ع) گریسته دست او را می گیریم

اجلاسیه 96 شهید بهداشت و درمان سمنان آغاز شد

رسانه ملی ظرفیت های گردشگری همدان رت معرفی کند

سخنان ترامپ در مجمع سازمان ملل نشانه شکست دولت آمریکاست

رویدادهای خبری امروز پنجشنبه 30 شهریور در آذربایجان غربی

وزیر خارجه آمریکا: ایراد برجام تاریخ انقضای آن است/ گفت و گویم با ظریف تند نبود

رویدادهای خبری امروز پنجشنبه 30 شهریور در آذربایجان غربی

دیپلماسی عکس روحانی در نیویورک/عکس

جعفرزاده: روشن شد که رییس جمهور آمریکا با الفبای سیاست آشنا نیست

فاطمیون هیچ گاه لباس حمایت از اهل بیت(ع) را کنار نگذاشتند

اجرای آیین سیاه پوشان حسینی در کاشمر

وجود مادران و همسران شهیدان، ضامن حفظ تمامیت ارضی کشور/نقش بانوان در رشد جامعه

بازیگردانان خارجی، امنیت در افغانستان را به رویایی دور از دسترس تبدیل کرده اند

شورای زکات در تمام روستاهای دارای دهیاری و شورای اسلامی راه اندازی می شود

شعر مذهبی با برگزاری کنگره و همایش ارتقاء نمی یابد

آمریکا با پیمان شکنی اعتبار جهانی خود را می شکند

استخدام منشی خانم در محدوده جیِ اصفهان

استخدام انباردار جهت شرکت پخش دوربین در تهران

استخدام کارگر آمارتوربند و قالب بند چوبی در خراسان رضوی

استخدام کارگر و نانوا در کبابی دایی

استخدام کمک آشپز آقا در تهیه غذای گلپا

ملت ایران تهدید نمی کند و تهدید نمی پذیرد/ ایران در مواجهه با نقض برجام عکس العمل قاطع خواهد داشت/ ادبیات جاهلانه و کینه توزانه رییس جمهور آمریکا در شأن سازمان ملل نبود

استخدام نیروی ساده جهت تاسیسات لوله کشی در اصفهان

استخدام سرپرست انبار آقا در محدوده شهرانِ تهران

توجه تنها مبانی عاطفی و هیجانی، زمینه ساز انحراف در هیئت هااست

استخدام پیک موتوری در رستوران وزرا

اخبار برتر ایران و جهان در 24 ساعت گذشته

استخدام نصاب ماهر جهت کار تزیینات اتومبیل در هرمزگان

استخدام کارگر ماهر کارواش در مشهد

مداحان متناسب با شأن مجالس عزای حسینی مرثیه سرایی کنند

مونسان:استان ها باید تقویم گردشگری ارائه کنند

استخدام تعدادی نیرو ساده جهت کار در فست فود در قم

انتصاب معاون سیاسی استاندار خراسان شمالی

همایش هم افزایی مسئولان هیئات مذهبی قم برگزار شد

استخدام راننده با وانت کفی دار و پتو جهت حمل مبلمان

گزارشی از ملاقات با فرزند مهدی کروبی/بعد از سال 88 همدیگر را ندیدیم!

استخدام البسه نگین / تبریز

حکم شهردار اهواز صادر شد

توصیه های نماینده ولی فقیه در البرز به اعضاء جدید شوراهای شهر کرج

ارزیابی فعالیت 365 کانون فرهنگی هنری مساجد در استان قم

کنگره حزب سبز ایران آبان ماه برگزار می شود

جزییات جلسه وزرای خارجه ایران و 1+5، پشت درهای بسته

روحانی نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

رویدادهای خبری 30 شهریور در مازندران

عدم حمایت از شرکت های دانش بنیان به خاطر ضعف قانون نیست، به خاطر رویکرد غلط برخی مسئولان است

حادثه عاشورا نباید درمجالس عزاداری دچار تحریف و وارونه جلوه داده شود

110 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس دامغان برگزار می شود

فرهنگ و هنر متعهد به دنبال کاهش آسیب های اجتماعی است

جوانان خوش فکر کرمانشاهی آماده نقش آفرینی در مدیریت استان

رویدادهای خبری 30 شهریور در مازندران

جوانان خوش فکر کرمانشاهی آماده نقش آفرینی در مدیریت استان

فرهنگ و هنر متعهد به دنبال کاهش آسیب های اجتماعی است

110 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس دامغان برگزار می شود

می توان تمام دنیا را با عاشورا تسخیر کرد

استخدام تعمیرکار موبایل و کامپیوتر با مدرک فنی و حرفه ای در خراسان رضوی

استخدام سالن کار جهت فست فود در بلوار بعثتِ همدان

استخدام همکار خانم جهت تایپ فارسی در سونوگرافی

استخدام ساندویچ زن ماهر و کارگر آقا در البرز

استخدام یک شرکت معتبر جهت تکمیل نیروی نرم افزار در تهران

ولایتی: ترامپ سازمان ملل را با کازینوهای لاس وگاس و کاباره های تگزاس اشتباه گرفته است

استخدام برنامه نویس آقا مسلط به PHP و LARAVEL در تهران

اگر سیستم بانکی صحیح بود اختلاس نمی شد‏/ ضرورت ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم

استخدام کارگر ساده و آشپز ماهر جهت کار در یک رستوران

استخدام کارشناس فنی(الکترونیک،مکانیک)،سرپرست مالی در رشت

استخدام نصاب دوربین مدار بسته در شهرستان های خراسان رضوی

حدیث روز/ پیامبر اکرم(ص): هر کس بر حسین(ع) گریسته دست او را می گیریم

استخدام کارگر جهت ظرفشویی در رستوران در قم

روستا ها و حسینیه های شهر صیدای لبنان سیاه پوش شد

برخورد دولتها با عفاف و حجاب سلیقه ای است/فرهنگ سازی در حوزه پوشش مردان ضعیف بوده است/ تعیین حدود ضوابط قانونی اولویت اول مردم است

برخورد دولتها با عفاف و حجاب سلیقه ای است/فرهنگ سازی در حوزه پوشش مردان ضعیف بوده است/ تعیین حدود ضوابط قانونی اولویت اول مردم است