مطالب مرتبط:
امیدوارم با تصویب لایحه تفکیک وزارتخانه ها دولت دوازدهم با ساختار جدید تشکیل شود
امیری: امیدوارم تکلیف لایحه تفکیک وزارتخانه ها قبل از معرفی کابینه روشن شود
امیری: لایحه تفکیک وزارتخانه قبل از معرفی کابینه جدید تعیین تکلیف شود
امیری: امیدوارم تکلیف لایحه تفکیک وزارتخانه ها قبل از معرفی کابینه روشن شود
امیدوارم تکلیف لایحه تفکیک وزارتخانه ها قبل از معرفی کابینه روشن شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 23:012017-07-17اقتصادي

راهکارهای جایگزین تفکیک وزارتخانه ها / آیا دولت منصرف شد؟


انصراف دولت از تجزیه وزارتخانه ها با استقبال کارشناسان روبه رو شده است.

آنان به دولت پیشنهاد می دهند به جای تجدید ساختار در قالب تفکیک یا ادغام، - با اصلاح ساختار سیاست گذاری در کشور، شیوه تقسیم وظایف را بازطراحی کنند.

بازار نیوز - شنیده ها حکایت از آن دارد که لایحه پیشنهادی دولت مبنی بر تفکیک مجدد سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت ، وزارت راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان که با هدف ایجاد رونق اقتصادی تنظیم شده بود، نتوانسته است نظر بهارستان نشینان را جلب کند و ترکیب وزارتخانه ها در دولت دوازدهم تغییری نخواهد کرد.

شنیده ها حکایت از رد شدن این لایحه در کمیسیون های اقتصاد، صنایع و کمیسیون فرهنگی دارد.

در بین وزارتخانه های مطرح شده در این لایحه، وزارت صنعت، معدن و تجارت به واسطه اثرگذاری مستقیم بر وضعیت اقتصادی، در پرداختن به مساله رونق اقتصادی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

یکی از واکنش های کارشناسانه پس از مطرح شدن،لایحه دولت، پیشنهادی بود که چندی پیش در روزنامه دنیای اقتصاد به چاپ رسید و تشکیل وزارت اقتصاد ملی را به عنوان آلترناتیو طرح پیشنهادی دولت، ارائه می کرد.

به عقیده ارائه دهندگان این پیشنهاد تجمیع ساختار سیاست ساز اقتصادی شامل سیاست های ناظر بر فعالیت های تولیدی و تجاری و هماهنگی آن با سیاست های پولی و مالی، دستیابی به هدف مطرح شده در لایحه را تسهیل خواهد کرد.

ادعایی که آمارهای رشد و تورم در دهه 1340 و نتایج حاصل از بررسی تجربیات جهانی حکایت از صحت تئوریک آن دارد.

در میان واکنش های فضای رسانه ای کشور به این پیشنهاد در روز ابتدایی هفته جاری، خبرگزاری خبرآنلاین مناظره ای بین علی میرزاخانی به عنوان یکی از ارائه دهندگان این پیشنهاد و علی دینی ترکمانی به عنوان منتقد این پیشنهاد برگزار کرد.

به عقیده میرزاخانی، با توجه به اینکه تفکیک وزارتخانه ها در گذشته نتیجه ای جز تشدید تقابل های ساختاری، ایجاد فرصت رانت جویی و مانع تراشی بر مسیر تولید نداشته است، بهتر است دولت با تجمیع همه وظایف سیاست گذاری ناظر بر فعالیت های تولیدی و تجاری، از جمله گمرک و کشاورزی، سازمان متشکل و منسجمی با عنوان وزارت اقتصاد ملی برپا کند.

پیشنهاددهندگان این طرح معتقدند که این وزارتخانه کلیدی با هماهنگی معاونت های مربوطه می تواند استراتژی سازگاری را برای رونق تولید و تجارت ملی به سرانجام برساند.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ساختار کنونی تصمیم گیری در وزارتخانه ها برای رونق اقتصادی کارآیی لازم را ندارد.

مساله ای که به درستی از سوی دولت شناسایی شده است، اما راه حل پیشنهادی دولت مبنی بر تفکیک وزارتخانه پاسخ درستی به معادله تصمیم گیری و مدیریت در اقتصاد نیست.

هدف گذاری پیشنهاد تشکیل وزارت اقتصاد ملی را می توان بازگشت وزارت دارایی به ماموریت های پیشین خود ذکر کرد.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ماهیت بومی این پیشنهاد احتمال موفقیت این طرح را حتی در شرایط ضعف مدیریتی بالا برده است.

اما در سوی دیگر دینی ترکمانی ضمن پذیرش کلیات تفکیک، معتقد است که این ادغام ها هزینه هایی داشت که احتمالا بیشتر از منافعش است.

بنابراین قبل از این ادغام، باید مساله مهارت های مدیریتی تعیین تکلیف می شد چراکه در خلأ توان مدیریتی ادغام پایان خوشی نخواهد داشت.

به عقیده دینی ترکمانی ارائه پیشنهادهای این چنینی بسیار ایده آل گرایانه است چراکه کارآیی ساختار قوی منوط به وجود مدیریت کارآ است.

این در حالی است که به عقیده میرزاخانی ساختار قوی حتی در خلأ ابر مدیر نیز اثرگذار خواهد بودچرا وزارتخانه اقتصاد ملی؟علی میرزاخانی در نخستین بخش از این مناظره به تشریح دلایلی پرداخت که باعث ارائه پیشنهاد تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی از سوی سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد و موسی غنی نژاد شده است.

نخستین دلیل، تفکیک ناپذیری تجارت از سیاست های صنعتی است.

صنعتی شدن به معنای قابل مبادله شدن تولید است.

صنعتی که تجاری نباشد، معیشتی است و متعلق به دوران قبل از صنعتی شدن است.

به همین دلیل از نظر تئوریک صنعت و تجارت قابل تفکیک نیست و سیاست صنعتی با ابزارهای تجاری قابل اجراست.

به عقیده علی میرزاخانی، در اقتصاد سه سیاست مالی، پولی و تجاری وجود دارد و بحث سیاست صنعتی یک بحث تقریبا انتزاعی است.

به همین دلیل برای صنعتی شدن هم راهی جز بهره گیری از سیاست های تجاری وجود ندارد.

بر مبنای توضیحات علی میرزاخانی، دومین عاملی که منجر به ارائه پیشنهاد تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی شد، بوته تجربه است.

به گواه آمار طلایی ترین دوران اقتصاد ایران مربوط به دهه 40 است.

در این دوره تصمیم گرفته می شود که متولی دو بخش صنعت و بازرگانی از اقتصاددانانی انتخاب شود که علاوه بر تحصیل در علم اقتصاد فعالیت های میدانی هم داشته باشد.

نتیجه چنین انتخابی با سیاست گذاری در وزارتخانه ای واحد سبب می شود میانگین رشد اقتصادی ایران در دهه 40 دو رقمی شود و میانگین نرخ تورم به زیر 2 درصد برسد.

این تجربه رونق غیرتورمی زمانی در اقتصاد ایران به دست می آید که در دنیا این راه حل پیدا نشده بود.

به عقیده پیشنهاددهندگان این طرح عقبگرد در تفکیک مجدد وزارتخانه اقتصاد ملی در دهه 1340 باعث از دست رفتن این دوران طلایی و دست نیافتنی شدن دوران رونق غیر تورمی برای اقتصاد ایران شد.

ذم تفکیک در نبود ظرفیت ادغامدینی ترکمانی در واکنش به دلایل سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ، ضمن تایید نظرات مطرح شده در رابطه با لزوم سازگاری سیاست های تجاری و صنعتی و اثر فزاینده ادغام ها بر هماهنگی نظام تصمیم سازی سیاست های صنعتی و تجاری، خلأ مهارت های مدیریتی و ضعف چارچوب های تشکیلاتی، تضاد منافع و تعدد مراکز تصمیم گیری را دلایلی عنوان کرد که او را نسبت به نتیجه ادغام بدبین کرده است.

به عقیده عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی از آنجا که هزینه تولید کالا یا خدمت به دلیل مدیریت ضعیف بالاست، ادغام موجب تشدید چنین مشکلی و افزایش متوسط هزینه تولید می شود که در نهایت منجر به کاهش کارآیی خواهد شد.

از نگاه این پژوهشگر اقتصادی وجود این ضعف ها هزینه ادغام را بالا می برد، بنابراین، باید مشکل وجود مراکز تصمیم گیری متعدد در بخش های مختلف حل شود.

به عقیده وی در غیاب این پیش شرط ها، ادغام جواب نمی دهد.

با این وجود دینی ترکمانی تفکیک مطرح شده در لایحه پیشنهادی دولت را به علت تقویت مشخصه بی ثباتی در سیستم اداری کشور به صلاح نمی داند.

به گفته این پژوهشگر حوزه بازرگانی، تفکیک و ادغام باید با تامل و برمبنای نگاه راهبردی بلندمدت باشد.

شرط ضروری که در ادغام و تفکیک های صورت گرفته معمولا نادیده گرفته شده است.

تغییرات پی درپی قوانین و مقررات، تغییرات بیش از اندازه قوانین و کوتاه بودن طول عمر مدیران و استرس های شدید موجود در نظام اداری ناشی از همین نگاه کوتاه مدت است که منجر به کاهش ظرفیت بالفعل فضای کسب وکار ایشان شده است.

به عقیده دینی ترکمانی پیشنهاد مطرح شده در روزنامه دنیای اقتصاد از نظر رفع مشکل اساسی در نظام تصمیم سازی اقتصاد ایران، یعنی شکست در هماهنگ سازی سیاستی، قابل تامل است.

اما به دلیل ضعف های مدیریتی و چارچوب های سازمانی تو در تو، عملا قابلیت اجرایی ندارد و در صورت اجرا، ناکارآیی را افزایش می دهد.

به گفته این پژوهشگر اقتصادی در خلأ مدیریت کارآ، اجرای این پیشنهاد در عمل منجر به تشدید ناهماهنگی سیاستی و سازمانی خواهد شد.

بنابراین، آنچه چنین پیشنهادی به دنبالش هست در عمل به نقض غرض منجر می شود.

دینی ترکمانی هم چنین عقیده دارد راه حل کاهش حجم و کوچک سازی دولت چیزی به جز پیشنهادهای این چنینی است.

نسخه تنحیف دولتدینی ترکمانی در بخش بعدی این مناظره به توضیح دیدگاه خود درباره اثر تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی بر کاهش نقش دولت در اقتصاد پرداخت.

به گفته وی، دولت در منظر رویکرد دولت توسعه خواه پیش برنده سیاست صنعتی و فرآیند توسعه صنعتی و فناوری، نقش طراح و فرمانده در تدوین سیاست صنعتی را دارد.

سیاست صنعتی در اصل برآمده از متون اقتصاددانان توسعه گرای معتقد به مداخله هستند.

مداخله از جنس تدوین نقشه راه مشخصی برای توسعه صنعتی و استفاده منطقی و زمانمند از ابزارهای تعرفه و نرخ ارز ترجیحی و همین طور نرخ سود بانکی ترجیحی در جهت حمایت از رشته فعالیت های شناسایی شده است.

به عقیده دینی ترکمانی با این وجود دولت در ایران به علت بوروکراسی ذاتا ضعیف از پس چنین وظیفه ای برنمی آید.

یکی از علل این ضعف، هزارتوی نهادی است که موجب بروز ناهماهنگی سیاستی در ابعاد وسیع می شود.

افزون بر این ناهماهنگی موجب بزرگ شدن بودجه می شود و بودجه بزرگ به معنای قوه مجریه یا دولت بزرگ در معنای کلاسیک اش نیست.

بلکه به معنای قوه مجریه و سایر نهادهاست که ناشی از تودرتویی نهادی است.

راهکار اساسی برای کوچک سازی دولت، نه تلاش برای چنین ادغام های بی ثبات کننده نظام اداری یا کاهش هزینه های اجتماعی و رفاهی دولت، که رفع تو در تویی نهادی از طریق اصلاح نظام حکمرانی و ساختار دولت است.

دلیل به حاشیه نراندن طرحمیرزاخانی در پاسخ به نقد مطرح شده، بروز توانایی مدیران را منوط به وجود بستر مناسب دانست.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد تایید تئوریک این پیشنهاد، دلیل کافی برای کنار نگذاشتن این طرح را در اختیار می گذارد.

نباید با بهانه نبود ابرمدیر این طرح را کنار گذاشت، چراکه مدیر قوی نیز در ساختار ضعیف نمی تواند موفق شود، اما همانطور که تجربه دهه 1340 نشان می دهد ساختار قوی می تواند تا حدود زیادی ضعف نبود ابرمدیر را پوشش دهد.

از نگاه علی میرزاخانی اگر ساختار موجود حفظ شود حتی با مدیر قوی جواب نمی دهد.

اما اگر ساختار تصمیم گیری را قوی و اصلاح کنیم، حتی با مدیر ضعیف هم مشکلات مشخص و موانع حرکت شناسایی می شود.

وی ضمن تایید دیدگاه برخی از کارشناسان مبنی بر اینکه تغییرات اخیر در ساختار وزارتخانه ها بیشتر مصداق تجمیع بوده تا ادغام، عدم استقبال برخی وزرا از اشتراک نظرات را یکی از آفات سیاست گذاری در کشور دانست.

از نگاه این فعال رسانه ای وظیفه و ماموریت اصلی وزیر صنعت و تجارت ایجاد تعادل در بازارهاست.

به عقیده میرزاخانی اگر از نظر تئوریک اعتقاد داریم که این بحث درستی است، باید یک بار برای همیشه این مفهوم حل و فصل شود.

اگر ساختار قوی داشته باشیم حتی با مدیر ضعیف برون داد خیلی بیشتر خواهد بود.

فرمول هماهنگیبخش پایانی مناظره این دو کارشناس اقتصادی به ارائه نقطه نظرات پیرامون نحوه ایجاد هماهنگی در نظام تصمیم سازی اقتصادی اختصاص داده شد.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد به دو شکل می توان این هماهنگی را ایجاد کرد؛ اول پردازش ایده و دیگری شیوه اجراست.

پس از تصویب قانون ادغام اخیر یک سال زمان برای اجرا نیاز بود، زمانی مشابه با تجربه ادغام در دهه 1340.

اصلاح این مسیر حتما با مسوولیت رییس جمهور بوده و رییس جمهور باید این ایده را بپذیرد.

به عقیده دینی ترکمانی برای هماهنگ سازی نظام تصمیم سازی، در کنار بحث ادغام، باید به نقش هماهنگ کنندگی هیات دولت و شوراهایی مانند شورای اقتصاد توجه کرد.

یعنی، برای نیل به هماهنگی فقط یک راهکار وجود ندارد.

راهکارهای دیگری هم هستند از جمله اینکه، تیم کابینه سازگار با هم انتخاب شوند.

رییس قوه مجریه توانایی هماهنگ سازی تصمیمات در هیات دولت را داشته باشد.

همین طور روسای شوراهای مهم.

به عقیده سردبیر ماهنامه بررسی های بازرگانی اگر همین مورد نیز برآورده شود، مشکل اساسی ناهماهنگی ریشه دار در تو در تویی نهادی است که سر جای خود باقی است.

ترکمانی در بخش پایانی اظهارات خود به مساله ساختار سازی پرداخت.

به عقیده وی از آنجا که تجربه ادغام و تفکیک از منظر ساختار سازی به نتیجه مطلوبی نرسیده است، در شرایط کنونی ارائه ایده هایی چون تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی مصداق هدررفت هزینه و بسیار ایده آلیستی هستند و امکان نیل به اهداف مورد نظر حتی در صورت عملیاتی شدن وجود ندارد.

تفاوت دیدگاه این دو کارشناس اقتصادی پیرامون مساله ادغام سیاست سازان اقتصادی را می توان نمودی از تفاوت دیدگاه درباره ادغام یا تفکیک وزارتخانه های در ظاهر متجانس دانست.

با این وجود پذیرش وجود کاستی های ساختاری از سوی هر دو دیدگاه، لزوم تصمیم گیری برای بهینه کردن ساختار تصمیم سازی در کشور را منعکس می کند.

باید توجه داشت که ایجاد هماهنگی و حذف بسیاری از گلوگاه های موجود در ساختار سیاست گذاری کشور نه نیازمند تصمیم گیری برای تفکیک و ادغام که نیازمند عزم و برنامه ریزی برای رفع موانع ساختاری موجود در مسیر توسعه کشور است.


کلید واژه ها: وزارت - پیشنهاد - اقتصاد - دولت - اقتصادی - ساختار - دنیای اقتصاد - وزارت اقتصاد - وزارت صنعت، معدن و تجارت - تولید - وزارت راه و شهرسازی - وزارت ورزش و جوانان - روزنامه - ناظر - ورزش و جوانان - برگزار - واکنش - وزارت ورزش - تصمیم گیری - وزارت راه - معدن - بهارستان - کشور - خبرگزاری - شهرسازی - ابتدایی - مناظره - جوانان - فرهنگی - بازار

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی مسلط به کامپیوتر در قم

استخدام مترجم مسلط به زبان آلمانی و انگلیسی در زمینه صنعتی

استخدام نیروی خدماتی جهت شرکت پانل صنعت فارس در شیراز

استخدام انباردار آشنا به نرم افزار در شهرک صنعتی نصیرآباد

در گفت وگو با فارس مطرح شد لزوم همکاری وزارت صنعت در خصوص افزایش مالیات دخانیات/ پایین بودن قیمت مواد دخانی عامل اصلی افزایش مصرف در جامعه

استخدام مدیر داخلی آشنا به حسابداری و زبان در تهران

کارگران هپکو اراک خواستار حمایت مسئولان شدند

استخدام تعدادی لابی من لایق و با مهارت

استخدام مترجم زبان انگلیسی جهت جزیره زیان منوچهرزاده در تهران

استخدام حسابدار،باحقوق،مزایا،بیمه در شرکت شفایاب کردستان

ثبت نام وام ویژه دکترا از امروز آغاز شد

استخدام نیروی آقا جهت تدریس زبان انگلیسی در رشت

استخدام مترجم زبان انگلیسی خانم جهت ضبط صدا در جاجرود

همایش عاملیت های فروش قطعات سایپایدک برگزار شد

اجرای طرح حذف برچسب قیمت متوقف شد

لزوم ایجاد بانک اطلاعات آب و خاک در استان تهران

تجمع کارگران هپکو مقابل استانداری استان مرکزی/وزارت صنعت با نمایندگان کارگران تشکیل جلسه می دهد

پایان سال آبی با 230 میلی متر بارش/ کاهش 5 درصدی بارش ها

طولانی ترین ماز جهان که با شمشاد ساخته شده است

نرخ دلار نزولی شد/ کاهش 10 تومانی در هفته گذشته+ نمودار

استخدام پنج رده شغلی در شرکت پانال صنعت فارس

استخدام شش رده شغلی در پارک آبی بندرعباس

استخدام تدوینگر حرفه ای جهت کار در مستند تلویزیون

استخدام شرکت الیت دارو در شیراز

استخدام بیرون بر کالیس

استخدام نیروی فروش در شرکت دیکام

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری بنز در آمریکا

ارزانترین شاسی بلند ولوو به ایران می آید

سرپرست وزارت نیرو: از پیک مصرف آب و برق عبور کردیم

رونمایی از لپ تاپ جدید لنووو

14 هزار میلیارد ریال کالای قاچاق در کشور کشف شد

خبر خوش شرکت رجا برای سالمندان

اجرای پروتکل ویژه برای خدمت به جانبازان شیمیایی

خبرهای خوبی برای فرهنگیان در راه است

استخدام پیک موتوری و کمک آشپز ماهر جهت کار در شیراز

شروع پاییزی حافظ با فولاد و فملی

استخدام نیرو جهت حسابداری و فروشندگی در فروشگاه ابزار آلیاژ در رشت

استخدام مترجم فارسی به آلمانی جهت کار در دفتر ترجمه

سفر مافوق لوکس دریایی؛ رونمایی پورشه از قایق 63 میلیارد تومانی!

استخدام سرپرست فروش و بازرگانی در درمانگاه دندانپزشکی

استخدام کارگر آقا جهت کار در فرش شاهکار در شیراز

کاهش بارندگی به کمتر از نرمال در سال زراعی 96-95

واریز3میلیارد و 670میلیون تومان از مطالبات چایکاران

همایش عاملیت های فروش قطعات سایپایدک برگزار شد

کارگران هپکو اراک خواستار حمایت مسئولان شدند

18 میلیارد و 800 میلیون ریال سهام در بورس قزوین داد و ستد شد

فارس از سومین عرضه اولیه امسال فرابورس گزارش می دهد ریشمک کشف قیمت شد/ سهم هر خردیدار 99 سهم

جشنواره کارآفرینی آذربایجان غربی آبان ماه برگزار می شود

استخدام تراکت پخش کن در منطقه غرب تهران

محکومیت قاتل «ستایش» به پرداخت 120 میلیون تومان/اخذ مجوز نخستین موکب مهاجرین/حرکت زیبای کارگردان «رگ خواب»

استخدام نیرو مسلط به کامپیوتر و نرم افزار حسابداری در شیراز

استخدام منشی در شرکت ایمنی و آتش نشانی در رشت

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت انبار کتاب در شهر تهران

استخدام سرپرست تولید و انباردار جهت شرکت آذین شهد ایرانیان  قم

استخدام مربی بدنسازی آقا جهت کار در یک مجموعه ورزشی

چینی ها در صنایع صادرات محور کهگیلویه و بویراحمد سرمایه گذاری می کنند

استخدام تعدادی بازاریاب جهت گروه کارخانجات غذایی مونه  قم

استخدام کارمند آقا با روابط عمومی بالا جهت شرکت بزرگ بازرگانی

واحدهای دام و طیور با 60 درصد پیشرفت در استان لرستان تسهیلات دریافت می کنند

ایجاد و توسعه مدارس ابتدایی در شهرک های مسکونی خمین ضروریست

استخدام شرکت طنین البرز  مهندس معمار یا عمران

استخدام صندوقدار خانم جهت کار در فست فود در شیراز

پرورش گیاهان دارویی چرا باید مورد توجه قرار گیرد؟

فارس گزارش می دهد اوراق کدام شهرداری ها با تاخیر پرداخت سود مواجه شد؟/ بانک های ضامن کم آوردند

تهران و ترافیکی که قرمز نشد

پنج هزار و 371 نفر به جمعیت استان ایلام اضافه شد

تمامی کودکان بازمانده از تحصیل سیستان و بلوچستان زیرپوشش تحصیلی قرار می گیرند

پرداخت بیش از 4 هزار و 287 میلیارد ریال انواع سود به سرمایه گذاران

تولید گروه سایپا به 630 هزار دستگاه می رسد

شرایط گشایش اعتبار اسنادی دیداری در مناطق آزاد تسهیل شد

تنوع هواپیما در شرکت های هواپیمایی داخلی محدود شد

راه اندازی معاملات تهاتری در ­بورس کالا

تکذیب آزادسازی واردات خودروهای لوکس

آغاز صدور کد یکتا برای بیمه نامه های شخص ثالث از امروز

نرخ دلار نزولی شد/ کاهش 10 تومانی در هفته گذشته+ نمودار

رتبه اعتباری بریتانیا به دلیل برگزیت کاهش یافت

احتمال حفظ وضعیت بازار مسکن در پاییز

فوری/ دیه برای قاتل ستایش قریشی

استخدام کارشناس ارشد بازرگانی بین المللی در تهران

بانک مرکزی ایران پیشنهاد چین برای انعقاد پیمان پولی دوجانبه را رد کرد

پژو 3008 به ایران آمد (عکس)

قسوریان جهرمی رییس سازمان اموال تملیکی شد

تعلل بانک مرکزی برای تحقق خواسته رهبری مبنی بر پایان دادن به سلطه دلار

سقوط آزاد قیمت سکه بهار آزادی/طلا در سراشیبی کاهش قیمت+نمودارقیمت

فرق بین اوراق مشارکت و اوراق اجاره چیست؟

توسعه باغات دیم در کهگیلویه و بویراحمد راهی برای شکوفایی اقتصاد مقاوتی+فیلم

استخدام کارمند آقا جهت تولید محتوای سایت در تهران

استخدام تعدادی راننده با خودرو جهت سرویس مدارس در شیراز

طرح های مهارتی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس اجرا می شود

استخدام نیروی آقا با مدرک و سابقه مدیریت بازرگانی در شیراز

استخدام کارمند مسلط به کامپیوتر در تهران

نرخ دلار از 3360 تومان عبور کرد

استخدام نیروی فنی آقا جهت کار دوربین مدار بسته  رشت

استخدام کارگر ساده برقکار جهت کار در شیراز

استخدام موسسه عصر ماهان در رشت

بالاخره تکلیف دلالان سپرده مشخص می شود؟

استخدام کارمند خانم مسلط به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام صندوقدار جهت فروشگاه مواد غذایی در قم

سایت سهام عدالت به مدت 10 روز از دسترس خارج شد

اشتغال و تولید مهم ترین چالش استان قزوین

افزایش 55 درصدی صادرات فرش ماشینی کاشان به خارج

پنج هزار و 371 نفر به جمعیت استان ایلام اضافه شد

10 نکته جهت نوشتن یک رزومه حرفه ای

صادرات حدود 200 میلیون دلاری بخش تعاون آذربایجان شرقی در دولت یازدهم

استخدام آشپز جهت کار در بیرون بر در شهر شیراز

استخدام کارمند تور خارجی و مدیر تور خارجی جهت کار در کامیاران

استخدام بازاریاب جهت همکاری در قم

اورژانس کشور حداقل 10هزار نیرو کم دارد

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت کار در رستوران

استخدام تعدادی کارشناس علوم دامی آقا در رشت

استخدام مهندس برق الکترونیک جهت همکاری در شیراز

استخدام تعدادی بازاریاب جهت همکاری در شیراز

گزینه های روی میز دولت برای مدیریت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

پرداخت تسهیلات ازدواج در استان قزوین 77 درصد رشد داشته است

همایش عاملیت های فروش قطعات سایپایدک برگزار شد

استخدام همکار آقا جهت انبارداری در شهرک پرندِ تهران

روزهای خوبی را برای سهام سایپا پیش بینی می کنیم

تولید زامیاد طی دو ماه از مرز 8000 دستگاه گذشت

استخدام شرکت گلستان جهت کادر فروش در خوزستان

حواله های ساندرو استپ وی قابل فروش نیست + بخش نامه

تولید خودرو کلاس A در سایپا

استخدام شرکت فرآیند گستر تامین

استقبال زیاد از ساندرو استپ وی و تلاش سایپا در پاسخگویی مناسب به متقاضیان

استخدام کارشناس بازرگانی جهت گروه تولیدی در تهران

استخدام رنگ کار ماهر و نیمه ماهر مبلمان در محدوده کمالشهر

پادرا جایگزینی مناسب برای نیسان آبی

استخدام کمک حسابدار و حسابدار در محدوده هاشمیه مشهد

اصلاح 33 واحدی شاخص بورس در اولین روز پاییز

تجمع اعتراضی کارکنان بانک ملت +عکس

آغاز فروش اینترنتی خودرو ساندرو استپ وی

سامانه «ثبت قراردادهای کار» تکمیل شد

افزایش کیفیت و رضایت مشتریان از اهداف سایپا است

پیش بینی روزهای خوب را برای سهام داران سایپا

شروع روند اصلاحی در شاخص بورس

واردات برنج به کشوردر فصل برداشت

«داستر» و «سراتو» جایگزین های احتمالی پراید!؟

نیاز 12 میلیارد تومانی موزه دفاع مقدس اصفهان برای تکمیل

واردات برنج به کشور در فصل برداشت

استخدام تعدادی نیرو جهت فست فود دانیال در شیراز

استخدام فروشگاه پیشوانیا در شهر کرمانشاه

استان قزوین در سرمایه گذاری و پرداخت تسهیلات ظرفیت خوبی دارد

استخدام کارگر ساده جهت کار در کافی شاپ در تهران

پژو 3008 هم به ایران رسید+ تصاویر

استخدام تعدادی جوشکار ماهر co2، برق و نیروی فنی در شیراز

استخدام کارگر ساده جهت مونتازکاری در تهران

استخدام نیروی فنی تأسیسات برودتی و حرارتی در شهر تهران

باز هم تجمع اعتراضی سپرده گذاران موسسه آرمان+ عکس

صادرات حدود 200 میلیون دلاری بخش تعاون آذربایجان شرقی در دولت یازدهم

اخبار و اطلاعیه های آزمون دستیاری سال 96

انشعاب رایگان برق برای هیات های عزاداری استان مرکزی

معافیت یک ساله بیمه با جذب دانش آموختگان

حرف منتقدان چربید/ حذف برچسب قیمت عقب نشست

نرخ رسمی دلار از 3360 تومان عبور کرد+ جدول

همایش عاملیت های فروش قطعات سایپایدک برگزار شد

آخرین وضعیت پرونده «ستایش قریشی»

پرداخت تسهیلات ازدواج در استان قزوین 77 درصد رشد داشته است

بیش از 300 هزار تن محصولات کشاورزی در شهرستان سلسله تولید می شود

استخدام پیک موتوری در بیرون بر سفیر در شهر شیراز

استخدام نیرو جهت انجام نظافت منازل در کرمانشاه

استخدام راننده در شرکت سحر باطری سپند در قزوین

استخدام دیپلم و فوق دیپلم فنی جهت کارگاه ماشین سازی

با حکم وزیر اقتصاد مدیرعامل سازمان اموال تملیکی منصوب شد

استخدام صندوقدار خانم جهت بیرون بر سفیر در شیراز

استخدام کارشناس امور مهاجرت در موسسه آریاناپارس

استخدام تعدادی نیرو رشته های it یا برق و مخابرات در شیراز

استخدام کارگر ساده جهت کارگاه MDF در تهران

استخدام نیروی خانم جهت بیرون بر سفیر در شیراز

استخدام همکار آقا جهت پشتیبانی سیستم های کامپیوتری

نرخ رسمی دلار از 3360 تومان عبور کرد+ جدول

راه اندازی آزمایشگاه کنترل کیفیت فولاد و فلزات در سازمان فنی و مهندسی شهرداری تهران

آخرین اخبار از بازار سکه و ارز در اولین روز پاییز

7500 هکتاراز باغات کردستان به کشت گردو اختصاص دارد

اطلاعیه ایران خودرو در خصوص پخش خودسرانه تبلیغات ماهواره ای

اجلاس کشورهای برنج خیز آسیای میانه و قفقاز در سیاهکل

شرایط گشایش اعتبار اسنادی دیداری در مناطق آزاد تسهیل شد

احتمال حفظ وضعیت بازار مسکن در پاییز

تهران در حال بازآفرینی خود است

استخدام بازاریاب خانم و آقا در شرکت نوین پخش آذربایجان

استخدام طراح صنعتی جهت شرکت تجهیز کننده خودرو در چهاردانگه تهران

آغاز ثبت نام وام ویژه دکتری از امروز

استخدم شش رده شغلی در کارخانه بهداشتی و سلولزی

جزییات الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی

استخدام رستوران بازیل در چند رده شغلی

آغاز پیش فروش جک S3 با تخفیف 2 میلیون تومانی + جدول

799-1؛ آتش سوزی گریبان گیر فراری F12 شد

جزییات واریز اولین سود سهام عدالت

دولت هند به ساخت هرخانه ارزان قیمت 15 میلیون تومان یارانه می دهد

جزییات نشست اوپک در وین

دکل های حفاری نفت آمریکا کاهش یافت

روسها موبایل غیر قابل ردیابی ساختند

افزایش 15 درصدی تولید فولاد خام ایران

رییس سازمان راهداری خبر داد تجهیز مرز خسروی برای تردد زائران اربعین / راه های دسترسی مرز چذابه تکمیل شد

نظام مالیاتی ایران راحت خوار است

نرخ رسمی دلار از 3360 تومان عبور کرد+ جدول

استخدام تکنسین کامپیوتر آشنا به شبکه جهت شرکت کامپیوتری

فرق اوراق مشارکت و اوراق اجاره در چیست؟

استخدام فروشنده جهت کار در فروشگاه عینک فروشی در شیراز

استخدام فروشنده جهت شیرینی فروشی اصل تبریز در شیراز

تداوم انتخاب مدیران وزارت اقتصاد از گمرک/ رییس جدید اموال تملیکی از گمرک بوشهر آمد

راهکارهای جایگزین تفکیک وزارتخانه ها / آیا دولت منصرف شد؟

راهکارهای جایگزین تفکیک وزارتخانه ها / آیا دولت منصرف شد؟