مطالب مرتبط:
امیدوارم با تصویب لایحه تفکیک وزارتخانه ها دولت دوازدهم با ساختار جدید تشکیل شود
امیری: امیدوارم تکلیف لایحه تفکیک وزارتخانه ها قبل از معرفی کابینه روشن شود
امیری: لایحه تفکیک وزارتخانه قبل از معرفی کابینه جدید تعیین تکلیف شود
امیری: امیدوارم تکلیف لایحه تفکیک وزارتخانه ها قبل از معرفی کابینه روشن شود
امیدوارم تکلیف لایحه تفکیک وزارتخانه ها قبل از معرفی کابینه روشن شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 تیر 1396 ساعت 00:012017-07-17اقتصادي

راهکارهای جایگزین تفکیک وزارتخانه ها / آیا دولت منصرف شد؟


انصراف دولت از تجزیه وزارتخانه ها با استقبال کارشناسان روبه رو شده است.

آنان به دولت پیشنهاد می دهند به جای تجدید ساختار در قالب تفکیک یا ادغام، - با اصلاح ساختار سیاست گذاری در کشور، شیوه تقسیم وظایف را بازطراحی کنند.

بازار نیوز - شنیده ها حکایت از آن دارد که لایحه پیشنهادی دولت مبنی بر تفکیک مجدد سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت ، وزارت راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان که با هدف ایجاد رونق اقتصادی تنظیم شده بود، نتوانسته است نظر بهارستان نشینان را جلب کند و ترکیب وزارتخانه ها در دولت دوازدهم تغییری نخواهد کرد.

شنیده ها حکایت از رد شدن این لایحه در کمیسیون های اقتصاد، صنایع و کمیسیون فرهنگی دارد.

در بین وزارتخانه های مطرح شده در این لایحه، وزارت صنعت، معدن و تجارت به واسطه اثرگذاری مستقیم بر وضعیت اقتصادی، در پرداختن به مساله رونق اقتصادی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

یکی از واکنش های کارشناسانه پس از مطرح شدن،لایحه دولت، پیشنهادی بود که چندی پیش در روزنامه دنیای اقتصاد به چاپ رسید و تشکیل وزارت اقتصاد ملی را به عنوان آلترناتیو طرح پیشنهادی دولت، ارائه می کرد.

به عقیده ارائه دهندگان این پیشنهاد تجمیع ساختار سیاست ساز اقتصادی شامل سیاست های ناظر بر فعالیت های تولیدی و تجاری و هماهنگی آن با سیاست های پولی و مالی، دستیابی به هدف مطرح شده در لایحه را تسهیل خواهد کرد.

ادعایی که آمارهای رشد و تورم در دهه 1340 و نتایج حاصل از بررسی تجربیات جهانی حکایت از صحت تئوریک آن دارد.

در میان واکنش های فضای رسانه ای کشور به این پیشنهاد در روز ابتدایی هفته جاری، خبرگزاری خبرآنلاین مناظره ای بین علی میرزاخانی به عنوان یکی از ارائه دهندگان این پیشنهاد و علی دینی ترکمانی به عنوان منتقد این پیشنهاد برگزار کرد.

به عقیده میرزاخانی، با توجه به اینکه تفکیک وزارتخانه ها در گذشته نتیجه ای جز تشدید تقابل های ساختاری، ایجاد فرصت رانت جویی و مانع تراشی بر مسیر تولید نداشته است، بهتر است دولت با تجمیع همه وظایف سیاست گذاری ناظر بر فعالیت های تولیدی و تجاری، از جمله گمرک و کشاورزی، سازمان متشکل و منسجمی با عنوان وزارت اقتصاد ملی برپا کند.

پیشنهاددهندگان این طرح معتقدند که این وزارتخانه کلیدی با هماهنگی معاونت های مربوطه می تواند استراتژی سازگاری را برای رونق تولید و تجارت ملی به سرانجام برساند.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ساختار کنونی تصمیم گیری در وزارتخانه ها برای رونق اقتصادی کارآیی لازم را ندارد.

مساله ای که به درستی از سوی دولت شناسایی شده است، اما راه حل پیشنهادی دولت مبنی بر تفکیک وزارتخانه پاسخ درستی به معادله تصمیم گیری و مدیریت در اقتصاد نیست.

هدف گذاری پیشنهاد تشکیل وزارت اقتصاد ملی را می توان بازگشت وزارت دارایی به ماموریت های پیشین خود ذکر کرد.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ماهیت بومی این پیشنهاد احتمال موفقیت این طرح را حتی در شرایط ضعف مدیریتی بالا برده است.

اما در سوی دیگر دینی ترکمانی ضمن پذیرش کلیات تفکیک، معتقد است که این ادغام ها هزینه هایی داشت که احتمالا بیشتر از منافعش است.

بنابراین قبل از این ادغام، باید مساله مهارت های مدیریتی تعیین تکلیف می شد چراکه در خلأ توان مدیریتی ادغام پایان خوشی نخواهد داشت.

به عقیده دینی ترکمانی ارائه پیشنهادهای این چنینی بسیار ایده آل گرایانه است چراکه کارآیی ساختار قوی منوط به وجود مدیریت کارآ است.

این در حالی است که به عقیده میرزاخانی ساختار قوی حتی در خلأ ابر مدیر نیز اثرگذار خواهد بودچرا وزارتخانه اقتصاد ملی؟علی میرزاخانی در نخستین بخش از این مناظره به تشریح دلایلی پرداخت که باعث ارائه پیشنهاد تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی از سوی سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد و موسی غنی نژاد شده است.

نخستین دلیل، تفکیک ناپذیری تجارت از سیاست های صنعتی است.

صنعتی شدن به معنای قابل مبادله شدن تولید است.

صنعتی که تجاری نباشد، معیشتی است و متعلق به دوران قبل از صنعتی شدن است.

به همین دلیل از نظر تئوریک صنعت و تجارت قابل تفکیک نیست و سیاست صنعتی با ابزارهای تجاری قابل اجراست.

به عقیده علی میرزاخانی، در اقتصاد سه سیاست مالی، پولی و تجاری وجود دارد و بحث سیاست صنعتی یک بحث تقریبا انتزاعی است.

به همین دلیل برای صنعتی شدن هم راهی جز بهره گیری از سیاست های تجاری وجود ندارد.

بر مبنای توضیحات علی میرزاخانی، دومین عاملی که منجر به ارائه پیشنهاد تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی شد، بوته تجربه است.

به گواه آمار طلایی ترین دوران اقتصاد ایران مربوط به دهه 40 است.

در این دوره تصمیم گرفته می شود که متولی دو بخش صنعت و بازرگانی از اقتصاددانانی انتخاب شود که علاوه بر تحصیل در علم اقتصاد فعالیت های میدانی هم داشته باشد.

نتیجه چنین انتخابی با سیاست گذاری در وزارتخانه ای واحد سبب می شود میانگین رشد اقتصادی ایران در دهه 40 دو رقمی شود و میانگین نرخ تورم به زیر 2 درصد برسد.

این تجربه رونق غیرتورمی زمانی در اقتصاد ایران به دست می آید که در دنیا این راه حل پیدا نشده بود.

به عقیده پیشنهاددهندگان این طرح عقبگرد در تفکیک مجدد وزارتخانه اقتصاد ملی در دهه 1340 باعث از دست رفتن این دوران طلایی و دست نیافتنی شدن دوران رونق غیر تورمی برای اقتصاد ایران شد.

ذم تفکیک در نبود ظرفیت ادغامدینی ترکمانی در واکنش به دلایل سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ، ضمن تایید نظرات مطرح شده در رابطه با لزوم سازگاری سیاست های تجاری و صنعتی و اثر فزاینده ادغام ها بر هماهنگی نظام تصمیم سازی سیاست های صنعتی و تجاری، خلأ مهارت های مدیریتی و ضعف چارچوب های تشکیلاتی، تضاد منافع و تعدد مراکز تصمیم گیری را دلایلی عنوان کرد که او را نسبت به نتیجه ادغام بدبین کرده است.

به عقیده عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی از آنجا که هزینه تولید کالا یا خدمت به دلیل مدیریت ضعیف بالاست، ادغام موجب تشدید چنین مشکلی و افزایش متوسط هزینه تولید می شود که در نهایت منجر به کاهش کارآیی خواهد شد.

از نگاه این پژوهشگر اقتصادی وجود این ضعف ها هزینه ادغام را بالا می برد، بنابراین، باید مشکل وجود مراکز تصمیم گیری متعدد در بخش های مختلف حل شود.

به عقیده وی در غیاب این پیش شرط ها، ادغام جواب نمی دهد.

با این وجود دینی ترکمانی تفکیک مطرح شده در لایحه پیشنهادی دولت را به علت تقویت مشخصه بی ثباتی در سیستم اداری کشور به صلاح نمی داند.

به گفته این پژوهشگر حوزه بازرگانی، تفکیک و ادغام باید با تامل و برمبنای نگاه راهبردی بلندمدت باشد.

شرط ضروری که در ادغام و تفکیک های صورت گرفته معمولا نادیده گرفته شده است.

تغییرات پی درپی قوانین و مقررات، تغییرات بیش از اندازه قوانین و کوتاه بودن طول عمر مدیران و استرس های شدید موجود در نظام اداری ناشی از همین نگاه کوتاه مدت است که منجر به کاهش ظرفیت بالفعل فضای کسب وکار ایشان شده است.

به عقیده دینی ترکمانی پیشنهاد مطرح شده در روزنامه دنیای اقتصاد از نظر رفع مشکل اساسی در نظام تصمیم سازی اقتصاد ایران، یعنی شکست در هماهنگ سازی سیاستی، قابل تامل است.

اما به دلیل ضعف های مدیریتی و چارچوب های سازمانی تو در تو، عملا قابلیت اجرایی ندارد و در صورت اجرا، ناکارآیی را افزایش می دهد.

به گفته این پژوهشگر اقتصادی در خلأ مدیریت کارآ، اجرای این پیشنهاد در عمل منجر به تشدید ناهماهنگی سیاستی و سازمانی خواهد شد.

بنابراین، آنچه چنین پیشنهادی به دنبالش هست در عمل به نقض غرض منجر می شود.

دینی ترکمانی هم چنین عقیده دارد راه حل کاهش حجم و کوچک سازی دولت چیزی به جز پیشنهادهای این چنینی است.

نسخه تنحیف دولتدینی ترکمانی در بخش بعدی این مناظره به توضیح دیدگاه خود درباره اثر تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی بر کاهش نقش دولت در اقتصاد پرداخت.

به گفته وی، دولت در منظر رویکرد دولت توسعه خواه پیش برنده سیاست صنعتی و فرآیند توسعه صنعتی و فناوری، نقش طراح و فرمانده در تدوین سیاست صنعتی را دارد.

سیاست صنعتی در اصل برآمده از متون اقتصاددانان توسعه گرای معتقد به مداخله هستند.

مداخله از جنس تدوین نقشه راه مشخصی برای توسعه صنعتی و استفاده منطقی و زمانمند از ابزارهای تعرفه و نرخ ارز ترجیحی و همین طور نرخ سود بانکی ترجیحی در جهت حمایت از رشته فعالیت های شناسایی شده است.

به عقیده دینی ترکمانی با این وجود دولت در ایران به علت بوروکراسی ذاتا ضعیف از پس چنین وظیفه ای برنمی آید.

یکی از علل این ضعف، هزارتوی نهادی است که موجب بروز ناهماهنگی سیاستی در ابعاد وسیع می شود.

افزون بر این ناهماهنگی موجب بزرگ شدن بودجه می شود و بودجه بزرگ به معنای قوه مجریه یا دولت بزرگ در معنای کلاسیک اش نیست.

بلکه به معنای قوه مجریه و سایر نهادهاست که ناشی از تودرتویی نهادی است.

راهکار اساسی برای کوچک سازی دولت، نه تلاش برای چنین ادغام های بی ثبات کننده نظام اداری یا کاهش هزینه های اجتماعی و رفاهی دولت، که رفع تو در تویی نهادی از طریق اصلاح نظام حکمرانی و ساختار دولت است.

دلیل به حاشیه نراندن طرحمیرزاخانی در پاسخ به نقد مطرح شده، بروز توانایی مدیران را منوط به وجود بستر مناسب دانست.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد تایید تئوریک این پیشنهاد، دلیل کافی برای کنار نگذاشتن این طرح را در اختیار می گذارد.

نباید با بهانه نبود ابرمدیر این طرح را کنار گذاشت، چراکه مدیر قوی نیز در ساختار ضعیف نمی تواند موفق شود، اما همانطور که تجربه دهه 1340 نشان می دهد ساختار قوی می تواند تا حدود زیادی ضعف نبود ابرمدیر را پوشش دهد.

از نگاه علی میرزاخانی اگر ساختار موجود حفظ شود حتی با مدیر قوی جواب نمی دهد.

اما اگر ساختار تصمیم گیری را قوی و اصلاح کنیم، حتی با مدیر ضعیف هم مشکلات مشخص و موانع حرکت شناسایی می شود.

وی ضمن تایید دیدگاه برخی از کارشناسان مبنی بر اینکه تغییرات اخیر در ساختار وزارتخانه ها بیشتر مصداق تجمیع بوده تا ادغام، عدم استقبال برخی وزرا از اشتراک نظرات را یکی از آفات سیاست گذاری در کشور دانست.

از نگاه این فعال رسانه ای وظیفه و ماموریت اصلی وزیر صنعت و تجارت ایجاد تعادل در بازارهاست.

به عقیده میرزاخانی اگر از نظر تئوریک اعتقاد داریم که این بحث درستی است، باید یک بار برای همیشه این مفهوم حل و فصل شود.

اگر ساختار قوی داشته باشیم حتی با مدیر ضعیف برون داد خیلی بیشتر خواهد بود.

فرمول هماهنگیبخش پایانی مناظره این دو کارشناس اقتصادی به ارائه نقطه نظرات پیرامون نحوه ایجاد هماهنگی در نظام تصمیم سازی اقتصادی اختصاص داده شد.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد به دو شکل می توان این هماهنگی را ایجاد کرد؛ اول پردازش ایده و دیگری شیوه اجراست.

پس از تصویب قانون ادغام اخیر یک سال زمان برای اجرا نیاز بود، زمانی مشابه با تجربه ادغام در دهه 1340.

اصلاح این مسیر حتما با مسوولیت رییس جمهور بوده و رییس جمهور باید این ایده را بپذیرد.

به عقیده دینی ترکمانی برای هماهنگ سازی نظام تصمیم سازی، در کنار بحث ادغام، باید به نقش هماهنگ کنندگی هیات دولت و شوراهایی مانند شورای اقتصاد توجه کرد.

یعنی، برای نیل به هماهنگی فقط یک راهکار وجود ندارد.

راهکارهای دیگری هم هستند از جمله اینکه، تیم کابینه سازگار با هم انتخاب شوند.

رییس قوه مجریه توانایی هماهنگ سازی تصمیمات در هیات دولت را داشته باشد.

همین طور روسای شوراهای مهم.

به عقیده سردبیر ماهنامه بررسی های بازرگانی اگر همین مورد نیز برآورده شود، مشکل اساسی ناهماهنگی ریشه دار در تو در تویی نهادی است که سر جای خود باقی است.

ترکمانی در بخش پایانی اظهارات خود به مساله ساختار سازی پرداخت.

به عقیده وی از آنجا که تجربه ادغام و تفکیک از منظر ساختار سازی به نتیجه مطلوبی نرسیده است، در شرایط کنونی ارائه ایده هایی چون تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی مصداق هدررفت هزینه و بسیار ایده آلیستی هستند و امکان نیل به اهداف مورد نظر حتی در صورت عملیاتی شدن وجود ندارد.

تفاوت دیدگاه این دو کارشناس اقتصادی پیرامون مساله ادغام سیاست سازان اقتصادی را می توان نمودی از تفاوت دیدگاه درباره ادغام یا تفکیک وزارتخانه های در ظاهر متجانس دانست.

با این وجود پذیرش وجود کاستی های ساختاری از سوی هر دو دیدگاه، لزوم تصمیم گیری برای بهینه کردن ساختار تصمیم سازی در کشور را منعکس می کند.

باید توجه داشت که ایجاد هماهنگی و حذف بسیاری از گلوگاه های موجود در ساختار سیاست گذاری کشور نه نیازمند تصمیم گیری برای تفکیک و ادغام که نیازمند عزم و برنامه ریزی برای رفع موانع ساختاری موجود در مسیر توسعه کشور است.


کلید واژه ها: وزارت - پیشنهاد - اقتصاد - دولت - اقتصادی - ساختار - دنیای اقتصاد - وزارت اقتصاد - وزارت صنعت، معدن و تجارت - تولید - وزارت راه و شهرسازی - وزارت ورزش و جوانان - روزنامه - ناظر - ورزش و جوانان - برگزار - واکنش - وزارت ورزش - تصمیم گیری - وزارت راه - معدن - بهارستان - کشور - خبرگزاری - شهرسازی - ابتدایی - مناظره - جوانان - فرهنگی - بازار

آخرین اخبار سرویس:
امیر جانجانی، غلامعلی فرجادی امیررضا ممدوحی تحلیل عوامل موثر بر انتخاب سفر (اجباری و اختیاری) با مترو

جدول/ قیمت انواع کیبورد و ماوس بی سیم در بازار

فعالیت تنها کارخانه تولید شمش "آنتیموان" کشور در نیمروز/ وجود "10 درصد" ذخایر آنتیموان جهان در سیستان

چسب جراحی، جایگزینی برای بخیه و روش های تهاجمی

بیمارستان پاوه با 13 میلیارد تومان اعتبار ساخته می شود

23 هزار تن جو در همدان خریداری شد/ 85 درصد محصول جو استان در بورس به فروش رسید

تولید گندم دیم در استان همدان 40 درصد کاهش یافت

دلیل تفاوت 40 درصدی قیمت دارو های داخلی و خارجی در چیست؟

محمود باقری، سعید رحمانی انحصار و رقابت در صنعت بیمه

مدیرعامل آبفا: کمبود آب در گلستان ناشی از توسعه شالی زارها است

کاهش شدید صادرات در 4 ماه نخست سال 96

شرط بویینگ برای صادرات هواپیما به ایران

کرایه تاکسی در کرمانشاه 14 درصد افزایش یافت

کاهش فقر و افزایش رفاه اقتصادی در دولت یازدهم/ در دولت بعدی فقر مطلق از بین می رود

تغییر حدود 50 درصد شهرداران در دوره چهارم شورای شهر/ دفن غیربهداشتی روزانه 37 هزار تن زباله در کشور

سوناتای جدید از چند ماه دیگر وارد می شود

منابع طبیعی

همه مقصر سیل ویرانگر احتمالی در دامنه کوه شاهوار هستیم

مدیرعامل آبفا: کمبود آب در گلستان ناشی از توسعه شالی زارها است

« دره باد »، روستایی با آب کدر و گِل آلود/ مردم چشم انتظار ساخت دستگاه زلال ساز

مردم همیشه در صحنه به کمک صنعت برق آمدند / ادامه روند کاهشی مصرف برق

اصفهان/اختتامیه جشنواره ملی صنایع دستی رضوی

واگذاری 4000 انشعاب فاضلاب در سکونت گاه های غیررسمی شهر میانه

تغییر واحد پول ملی منطقی ترین سیاست اقتصادی در شرایط کنونی است

آخرین اخبار از تولید پژو 301

مسلمان:آن آدم علیه من و طارمی رودررو صحبت کند

نظر اتاق اصناف درباره ایجاد «مرکز تجاری ترکیه در ایران»

پویش «از خودمان شروع کنیم»

تیمور محمدی، عباس شاکری، فرزاد اسکندری، داود کریمی بررسی تأثیر تلاطمات نرخ ارز بر مطالبات غیرجاری در نظام بانکی ایران

استخدام منشی دفتر در شرکت دایا خوراک و بهداشت-مشهد

استخدام کارمند خدمات آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مدیر فروش با سابقه در شرکت اسکیونک در مشهد

نکاتی درباره "بی سعادتیِ" ایرانی ها در ایام حج

سالانه 90 میلیون مترمکعب فاضلاب در تصفیه خانه های آذربایجان شرقی تصفیه می شود

4 سال مذاکره بی نتیجه زنگنه برای یک میدان مشترک

منابع طبیعی

تصاویر/ دیدار نفت تهران و سپیدرود رشت

جف بزوس به عنوان ثروتمندترین شخص جهان، جایگزین بیل گیتس شد

گزارش مالی سه ماهه دوم امسال نوکیا و نشانه هایی روشن از بهبود اوضاع

حداکثر وامی که برای خرید خانه می توان گرفت!

شبکه های مجازی به کمک بهزیستی می آیند

استخدام کارشناس فروش و منشی خانم در یک شرکت معتبر/تهران

آغاز عملیات اجرایی نخستین پلاژ ویژه بانوان در جزیره قشم با حضور وزیر کار

کابوس واردات برنج های خارجی در فصل برداشت محصول

اگر زیر 2 میلیون حقوق می گیرید و مالیات می دهید اعلام کنید

ربیعی در جمع خبرنگاران مطرح کرد کاهش فقر و افزایش رفاه اقتصادی در دولت یازدهم/ در دولت بعدی فقر مطلق از بین می رود

بازدید مدیرعامل ایران خودرو از یک واحد قطعه سازی کرمانشاه

ممنوعیت استفاده از فولاد وارداتی در خطوط تولید آمریکا

نقش ایران خودرو کرمانشاه در اشتغالزایی

با یک میلیون دلار چه خودروهایی می توان خرید؟

ممنوعیت استفاده از فولاد وارداتی در تولید خطوط لوله نفت و گاز آمریکا

تحریم، نفت را توقیف کرده بود

فاینانس600میلیون دلاری برای مترو

خودرو سازی ایران باید همگام با دنیا و رقبای منطقه ای خود حرکت کند

کارمندان فراری حق خرید فراری ندارند!

کشف بیش از 2 تن گوشت فاسد از کبابی معروف

کاهش 10 درصدی صادرات غول نفتی امارات

ساختار سازمان تجارت جهانی با مشکلات جدی مواجه است

عبور نقدینگی از هزار و 264 هزار میلیارد تومان

این بی ام و M1 کلاسیک چقدر قیمت دارد؟

سازمان پدافند غیرعامل به دنبال رصد و پایش عوامل تغییر اقلیم

شرکت ارتباطات موبایل ال جی زیان ده شد

نگاهی به کم قدرت ترین خودروهای بازار آمریکا؛ از هیوندای النترا تا نیسان میکرا

نفت اوپک گران شد

کارخانه ایران خودرو کرمانشاه افتتاح شد

ریشه اصلی مشکلات اقتصادی کشور

بانک ها سکاندار رکود بازار مسکن شدند

فرسودگی مراکز درمانی مشهد

رفع نگرانی های محیط زیستی با تولید ماهی تیلاپیا در مناطق مرکزی کشور

محصولات سایپا گران می شود

افزایش 10 هزار تومانی قیمت سکه/ رشد قیمت دلار و یورو

شرایط دفن 75 درصد از زباله های تولیدی کشور بسیار نگران کننده است

دلار سقوط کرد

ترکیب سهامداران بانک شهر

جدیدترین آمار از حجم نقدینگی در بازار

تاسیس نخستین Hotel School در ایران

اجرای 14 پروژه کلان کیفی در ایران خودرو

خانه ساحلی با باغی روی سقف

شرایط فروش دی اس 6 با اقساط 18 ماهه بدون بهره

تولید محصولات ارگانیک در کشور نیازمند یارانه دولتی است

شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت و سایپادیزل قرارداد همکاری امضا کردند

گزیده اخبار روزانه پایگاه خبری «عصر خودرو» ( 5 مرداد 96)

انگلستان فروش خودرو با سوخت فسیلی را تا سال 2040 ممنوع می کند

970هزار شغل در استان لرستان ایجاد می شود

ارتعاشات مترو در محور تاریخی اصفهان یک سوم حد مجاز است

بانک مرکزی تورم را تک رقمی اعلام کرد

رونق نسبی در معاملات بورس تهران

آشنایی با موشک ماهواره بر سیمرغ

بستن قرارداد با راهنماهای گردشگری اجباری شد

زنگنه: طرحی برای سهمیه بندی بنزین نداریم

کارنامه 4 ماهه تجارت خارجی کشور/ چین شریک اول تجاری ماند

شماره 470 هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

معرفی تنها تسلا وارد شده به ایران، تمام برقی آمریکایی در خاک ایران

استخدامی یک دفتر فروش در استان فارس

وزیر کار: دولت تدبیر و امید دور از هیاهوها برای کاهش نابرابری در جامعه تلاش کرد

طرح مفهومی بعدی فولکس واگن یک مدل برقی است

شوک آلمانی به صنعت خودرو

ضرورت افزایش قیمت برق مشترکین پرمصرف بر اساس تجربیات جهانی

ارتعاشات مترو در محور تاریخی اصفهان یک سوم حد مجاز است

گزارش مالی سه ماهه دوم امسال نوکیا و نشانه هایی روشن از بهبود اوضاع

نرخ تورم تیرماه به 10.3 درصد رسید

مظنه امروز قیمت آپارتمان های نقلی تهران

ایجاد نواحی صنعتی در دهستان ها در سال جاری

رفتار دوگانه مخالفان دولت در برابر تاثیر مثبت برجام در نوسازی صنعت هوانوردی

استاندار خوزستان: آب تا قبل از اربعین باید به چذابه برسد

مناطق نفت خیز جنوب و زاروبژ نفت تفاهم نامه همکاری امضا کردند

مجمع عمومی فوق العاده همکاران سیستم با تصویب افزایش سرمایه 650 میلیارد ریالی برگزار شد

قیمت محصولات سایپا افزایش می یابد

TrackR، وسیله ای برای ردیابی اشیاء

اندونزی برای پیوستن مجدد به اوپک شرط گذاشت

شاخص سهام از مرز 81 هزار واحدی عبور کرد

چینی ها دوچرخه سواری می کنند

تولید و اشتغال با روی کارآمدن سرمایه گذاران بخش خصوصی محقق می شود

شوک آلمان ها به صنعت خودرو

رایانه ارزان قیمت ویژه بازی های ویدئویی به بازار آمد

گزارش 5WPR حاکی از افزایش دو رقمی درآمد در نیمه اول سال 2017 دارد

دوقطبی معاملات در بازار مسکن

پیشنهاد افزایش 10 درصدی قیمت آب و برق/ کمبود تولید برق نداریم

تولید سه محصول جدید ایران خودرو در سال 96

نقش اساسی ایران در توسعه پروژه جاده ابریشم جدید چین

ثبت رکوردی جدید برای ام اس آی با همکاری گیگابایت

حمل و نقل ریل پایه به استراتژی بلندمدت تبدیل شد/ پایان امسال 5 مرکز استان به شبکه ریلی متصل می شود

کاهش آمارسوانح در منطقه10

معرفی ربات AvinGameBot؛ رکورد بزنید و دوستان خود را به چالش بکشید

مرسدس بنز به مسابقات الکتریکی فرمول E پیوست

محصولات ایران خودرو به دنبال دنا در راه بورس کالا

طراحی ساختمان انرژی صفر برای مناطق گرم و خشک

گلکسی نوت 8، اول شهریور رونمایی می شود

چگونگی تشخیص کیلومتر کارکرد واقعی خودرو

عصبانیت عربستان و روسیه از تقلب در کاهش تولید

بازدید قطعه سازان اسپانیایی از ایران خودرو دیزل

وقتی برای خرید رادیو باید مجوز می گرفتید+عکس

اسناد ثروت لایتناهی «ایوانکا ترامپ»

آب دوست های دوست نداشتنی...

پرداخت 6676 فقره وام مشاغل خانگی در بانک صادرات

افزایش یکباره قیمت در بازار خودروهای وارداتی

آقای زنگنه! این هم سند رشوه توتال به یک مقام دولتی ایران

طی چهار سال اخیر 8 هزار مگاوات نیروگاه جدید در سراسر کشور ایجاد شد

بازگشت کنسول های کلاسیک آتاری و سگا

قیمت ارز و سکه، پنجشنبه 5 مرداد

بانک ها سکاندار رکود بازار مسکن شدند

برای خرید یک کامیونت چقدر باید هزینه کرد؟ + جدول قیمت

اسپوتنیک: خلق پول ارزان بانک های مرکزی دنیا برای ایجاد رونق اقتصادی

افزایش چشمگیر درخواست تراشه های مخصوص دیتاسنتر

نشانی پایگاه اینترنتی فروش محصولات ایران خودرو تغییر کرد

حمل و نقل ریل پایه به استراتژی بلندمدت تبدیل شد/ پایان امسال 5 مرکز استان به شبکه ریلی متصل می شود

هوآوی همچنان بزرگترین عرضه کننده تلفن هوشمند در بازار چین است

خرید خارجی نداریم/ برگزاری مناقصه هزار میلیارد تومانی برای تامین ناوگان در آینده ای نزدیک

آمار تجارت خارجی هم سیاسی شد/ حبس آمار تا انتخاب وزرای جدید

جریان های بالارونده هوا، مانع بارش نم نم باران می شوند

طرح تفکیک زباله از مبدا

نفت به کانال 50 دلار بازگشت

قبل از خرید ماشین ظرفشویی این نوشته را بخوانید

بازگشت تورم نقطه به نقطه به زیر 10درصد

تولید پژو 301 آخر امسال شروع می شود

اسکناس، دفترچه یادداشت نیست

گوگل پیکسل 2 به بازار می آید

تغییر میزان صفرهای پول در خودپردازها صحت ندارد/ تغییر واحد پول ملی نیازمند تصویب مجلس

ایجاد خط اعتباری جدید مسکن/ شرایط ویژه برای انبوه سازان

طراح سابق پژو سیتروئن در فورد اروپایی

استخدام کارشناس فروش،کارمند اداری درشرکتی معتبر/اصفهان

ساختار و تیم جدید مرکز تماس بانک گردشگری آغاز به کار کرد

10 ایراد قرارداد شرکت نفت و توتال در فاز 11 پارس جنوبی

اعلام نتایج آزمون استخدام شرکت پتروپالایش کنگان

جداول گزیده آمارهای اقتصادی فروردین ماه 1396 منتشر شد

انتصاب مدیرروابط عمومی موسسه اعتباری ملل

استخدام 6ردیف شغلی درشرکت تامین ماسه ریخته گری در تهران

ضرورت افزایش قیمت برق برای پرمصرف ها با توجه به تجربیات جهانی

ساخت اولین تراموای ایران در پرند

استخدام یک اپتومتریست خانم در شهر گرگان

خرید خارجی نداریم/ برگزاری مناقصه هزار میلیارد تومانی برای تامین ناوگان در آینده ای نزدیک

سکه یک میلیون و 205 هزار تومان شد

افتتاح 50 بازار در یک سال

سفیر اسپانیا در ایران: سرناتو آماده همکاری با بزرگترین خودروساز ایران است

5 دلیل پیشروی قیمت دلار

گشتی در گاراژهای تاریخ ساز دره سیلیکون

استخدام 10 ردیف شغلی در شرکت فناوران اطلاعات خبره در تهران

شاخص بورس آسیا به بیشترین رقم در 10 سال اخیر رسید

افزایش یکباره قیمت در بازار خودروهای وارداتی

توجیه زنگنه برای واگذاری مدیریت و عملیات بهره برداری فاز 11 به توتال چیست؟ نحوه استخدام نیرو در پتروپارس چگونه است؟!

عربستان در حال از دست دادن بازار نفت چین و هند

آغاز تعیین تکلیف حساب های مشترک کاسپین تا سقف 100 میلیون

فروشگاه اینترنتی بانی پال، محصولات متنوع، محتوای کاربردی و متفاوت

زمان فرود بویینگ های برجامی در تهران مشخص شد

ساخت اولین تراموای ایران در پرند

دلار سقوط کرد | صعود شاخص بورس آسیا به بیشترین رقم در 10 سال اخیر

28 تیرماه، آخرین فرصت برای ثبت نام در همایش «آینده اقتصاد فناوری اطلاعات»

قیمت منطقی در انتظار عضو سدان خانواده BYD

استخدام برنامه نویس،بصورت تمام وقت،با مزایا در یک شرکت معتبر

دولت 9 هزار میلیارد ریال یارانه برای رفاه مرزنشینان اختصاص داده است

تسهیلات جدید نظام بانکی به انبوه سازان

ایران نقشی اساسی در پروژه جاده ابریشم جدید چین دارد

گندمهایی که به دستمان می رسد ایندکس پایینی دارد

فرآوری اولیه حلقه مفقوده در حوزه گیاهان دارویی

هزینه ایجاد هر شغل 100 تا 300 میلیون/ حل بیکاری از مسیر تعاون

تامین مالی سایپا با اوراق اختیار فروش تبعی دالبر

استخدام سرپرست فروش،بازاریاب،منشی دفتر در شرکت دایا-مشهد

چرا دهه شصتی ها مجرد می مانند؟

واریز 70 میلیارد ریال به حساب فرهنگیان !

عربستان در حال از دست دادن ازار نفت چین و هند

راهکارهای جایگزین تفکیک وزارتخانه ها / آیا دولت منصرف شد؟

راهکارهای جایگزین تفکیک وزارتخانه ها / آیا دولت منصرف شد؟