مطالب مرتبط:
سرنوشت برادران رؤسای جمهور در ایران
سرنوشت متفاوت برادران رؤسای جمهور ایران؛ از «محمود و داوود» تا «حسن و حسین»!
سرنوشت متفاوت برادران رؤسای جمهور ایران؛ از «محمود و داود» تا «حسن و حسین»!
استقلال قدیمی ترین تیم ایران
شناگر ایران مسابقات قهرمانی جهان را از دست داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 18:322017-07-17سياسي

سرنوشت متفاوت برادران رؤسای جمهور ایران


بامداد  این روز ها حواشی پیرامون «حسین فریدون»، برادر رییس جمهور با انتشار خبر بازداشتش در روز گذشته توسط سخنگوی قوه قضاییه به اوج رسیده است؛ - بامداد  این روز ها حواشی پیرامون حسین فریدون ، برادر رییس جمهور با انتشار خبر بازداشتش در روز گذشته توسط سخنگوی قوه قضاییه به اوج رسیده است؛ برادری که همواره حرف و حدیث هایی درباره اش مطرح بوده و این مسأله حتی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، می توانست آثار منفی بر آرا حسن روحانی داشته باشد.

هرچند حسین فریدون در روزها و سال های اولیه ریاست جمهوری حسن روحانی نقش جدی داشت و همیشه رییس جمهور را در برنامه های مختلف همراهی می کرد، پس از مطرح شدن موضوع حقوق های نجومی و اعلام رییس سازمان بازرسی کل کشور، مبنی بر دخالت او در برخی انتصاب های بانکی ـ به رغم هشدار این سازمان ـ نقش و حضور او در همراهی با رییس دولت یازدهم کم و کمتر شد تا جایی که به تازگی عدم حضور او در کنار روحانی، به علامت سؤالی بدل شده بود که برخی رسانه ها بعضا پیگیر آن بودند.

حسین فریدون از ابتدای تشکیل دولت تدبیر و امید حاشیه هایی را برای برادرش ایجاد کرد؛ از حضورش در هیأت دولت بدون داشتن سمت رسمی، که منجر به صدور حکم دستیاری ویژه رییس جمهور در امور اجرایی برای او شد تا حضورش در دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا و همچنین حضور فعالش در جریان مذاکرات هسته ای.

او حتی در مجلسی که تا دوره قبلی اش هیچ غیر روحانی در آن حضور نداشت یعنی مجلس خبرگان، رییس جمهور را همراهی کرد؛ اما بسامد تکرار نام او در رسانه ها، نشان از نفوذ و تأثیرش در دفتر ریاست جمهوری دارد.

به بهانه اعلام خبر روانه شدن حسین فریدون به زندان از سوی دستگاه قضایی گزارشی تهیه شد که در آن به نقش و جایگاه برادران رؤسای جمهور ایران در ادوار مختلف اشاره شده است.

برادران رؤسای جمهور از کی و چه زمانی در سطح بالای قدرت و عرصه سیاسی مطرح شدند و چه جایگاهی در کنار رییس جمهور داشتند و به چه سرنوشتی دچار شدند؟ محمد هاشمی ؛ برادر آیت الله مرحوم شاید نخستین رییس جمهوری که برادرش همزمان با او یک پست مهم حکومتی داشت، اکبر هاشمی رفسنجانی بود.

پس از درگذشت امام خمینی وقتی هاشمی ریاست جمهوری را به عهده گرفت، برادرش محمد رییس سازمان صدا و سیما بود و در طول دولت اولش تا سال 73 در همین پست ماند و در دولت بعدی وقتی لاریجانی جانشین او در صدا و سیما شده بود، هاشمی برادرش را به کابینه اش آورد و سمت معاون اجرایی رییس جمهور را به او داد.

محمد هاشمی در پایان دولت برادرش از معاون اول وقت حسن حبیبی حکم نمایند ویژه رییس جمهور در امور مربوط به بازسازی مناطق جنگ زده را گرفته بود.

او سپس در مجمع تشخیص مصلحت نظام همراه برادرش ماند و حتی رییس دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی شد.

محمد هاشمی به همراه برخی دیگر از نزدیکان هاشمی حزب کارگزاران را تأسیس کردند و در پازل سیاسی کشور در جایگاه راست مدرن تکیه زدند؛ هرچند محمد هاشمی حواشی چندانی برای برادرش درست نکرد، عدم حضور او در حزب کارگزاران فعلی را نشانه ای از انتقادات محمدهاشمی از کارگزاران می دانند.

مواضع و عملکرد محمد هاشمی تقریبا همواره منطبق بر مشی و دیدگاه های برادرش بوده است و حتی پس از درگذشت آیت الله هاشمی در انتخابات 96 با هدف تبیین دیدگاه های برادرش و ادامه راه او در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شد.

در آن مقطع، برخی مطرح کردند، ثبت نام او سفارش آیت الله هاشمی بوده است.

هم اکنون هم بیشتر هویت سیاسی محمد هاشمی مدیون برادرش هاشمی رفسنجانی است و تقریبا در بیشتر گفت وگوهایی که با او می شود، سؤالاتی از او درباره برادرش پرسیده می شود.

محمد هاشمی یکی از افراد خانواده هاشمی است، مباحث مطرح توسط او از هاشمی رفسنجانی موثق محسوب می شود.

سیدعلی و سید محمدرضا ؛ برادران رییس جمهور اصلاحات پس از هاشمی و انتخابات دوم خرداد، سید محمد خاتمی رییس جمهور و نام دو برادر خاتمی در عرصه سیاسی کشور به واسطه ریاست جمهوری او مطرح شد.

هرچند سید علی خاتمی در دولت اول خاتمی حضور نداشت، در دوره دوم خاتمی برادرش سیدعلی را رییس دفتر ریاست جمهوری کرد.

پستی که بیشتر رؤسای جمهور ترجیح می دهند، معتمد ترین و امین ترین افراد نسبت به خود را انتخاب کنند.

سید علی خاتمی که فوق لیسانس مهندسی صنایع از بروکلین داشت چهره ای کم حاشیه بود و بیشتر از آنکه به عنوان چهره ای سیاسی و رسانه ای مطرح باشد، صرفا یک رییس دفتر رییس جمهور بود.

او حتی پس از اتمام دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی ریاست دفتر او در بنیاد باران را نیز بر عهده داشت.

اما برادر کوچکتر خاتمی، سیدمحمدرضا کسی بود که هرچند مستقیم توسط برادرش وارد قدرت نشد، پس از دوم خرداد به همراه چند تن از دوم خردادی های آن زمان، حزب مشارکت را تأسیس کرد و خود دبیرکل جبهه مشارکت شد.

سیدمحمدرضا در انتخابات مجلس ششم رکورد بالاترین رأی نماینده مجلس را در حوزه انتخابیه تهران شکست و در مجلس ششم بر کرسی نایب رییسی مجلس نشست.

با توجه به ناشناخته بودن نام محمدرضا خاتمی تا قبل از دوم خرداد، بدیهی بود که آرای بالای او در انتخابات مجلس مرهون محبوبیت برادرش در آن دوره بود.

هرچند محمدرضا خاتمی پزشک است، به دلیل مواضع سیاسی اش بیشتر شناخته می شد.

این برادر سید محمد خاتمی بر خلاف برادر دیگر سیدعلی حواشی زیادی را به وجود آورد.

او به همراه سایر هم حزبی هایش از افراد تندرو اصلاحات بودند و طرح هایی مثل عبور از خاتمی توسط حزب مطبوع او مطرح شد.

به نظر می رسد، خود خاتمی با خیلی از مواضع و فعالیت های تند برادرش در آن مقطع موافق نبوده است.

هرچند محمدرضا در جایگاه دبیر کل یک حزب جا افتاد، پس از انتقال قدرت به احمدی نژاد و پایان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی تقریبا به حاشیه رفت.

تا مدت ها پس از انتخابات 88 هیچ خبری از او شنیده نمی شد و بعد از روی کار آمدن روحانی در سال 92 بود که گهگاه گفت وگویی از او در روزنامه ها دیده می شود.

داود ؛ برادر محمود سنت همراهی برادران رییس جمهور در اندرونی دفاتر رییس جمهور در دوره احمدی نژاد نیز ادامه پیدا کرد و محمود احمدی نژاد برادرش داود را که قبلا از نیروهای سپاه پاسداران بود رییس بازرسی ویژه نهاد ریاست جمهوری کرد.

داود احمدی نژاد سابق بر آن، مسئولیت مخابرات و ارتباطات ناجا را بر عهده داشته است.

وی در زمان وزارتخانه سپاه، یکی از مدیران این وزارتخانه بوده است که پس از انحلال این وزارتخانه در ستاد فرماندهی کل قوا، مسئولیت هایی در بنیاد تعاون ناجا و وزارت دفاع داشت.

همراهی داود احمدی نژاد با برادرش بیش از سه سال طول نکشید و او در مرداد 1387 از مقام خود کناره گیری کرد.

در آن مقطع دلیل کناره گیری را انتقادات داود به برادرش در برخی موارد از جمله حلقه مشایی دانستند.

البته خود داود بعد ها در گفت وگوهایی انتقادات تندی را علیه برادرش مطرح کرد: او در گفت وگویی درباره نفوذ مشایی در دولت احمدی نژاد می گوید: مشایی هر کس را می خواست عوض می کرد و احمدی نژاد او را خط قرمز خود می خواند و افراد هم از ترس اینکه جایگاه خود را از دست ندهند و اخراج نشوند دستورهای او را انجام می دادند.

ما نمی دانستیم مشایی تا چه حد در احمدی نژاد نفوذ داشت، ولی از ابتدا در او نفوذ کرده بود.

باید بگویم انسان اگر در وادی غرور حرکت کرد هر کسی می تواند وارد وجودش شود و او را از راه خارج کند.

وقتی انسان به وادی کبر افتاد دیگر درست بشو نیست.

امام (س) نگفت خط قرمز من دولت است بلکه ایشان گفتند خط قرمز من قانون است.

خط قرمز احمدی نژاد عوض شد و گفت: دولت من، خط قرمز من است و همین می شود که شانزده میلیارد تومان پول را می برند و می گویند اشتباه شده است و برمی گردانیم، این یعنی چی؟ داود پس از جدایی از دولت احمدی نژاد از سوی رییس ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان دبیر جدید کمیته دائمی پدافند غیرعامل منصوب شد.

او در انتخابات 92 علیرغم اینکه برادرش دست مشایی را در ستاد انتخابات کشور به عنوان کاندیدای احمدی نژادی ها بالا برد در آخرین روز ثبت نام انتخابات 92 با اعلام حضور مستقل در انتخابات و با شعار احتمالی خدمت شرکت کرد و در 29 اردیبهشت به نفع سعید جلیلی از شرکت در انتخابات انصراف داد و سپس در آستانه انتخابات حامی ولایتی شد.

پس از دولت احمدی نژاد و انتقادات گاه و بیگاه او از حلقه انحرافی اطراف برادرش خبری از داوود نبود تا اینکه در سال گذشته شایعه ای مبنی بر شهادت او بعد از آزادسازی شهر فلوجه عراق توسط داعش منتشر و سپس تکذیب شد.

اما در اواخر سال گذشته خبر سکته داود احمدی نژاد، نام او را پس از مدت ها مطرح کرد.

این برادر رییس جمهور هم پس از دور شدن از قدرت کاملا به حاشیه رفت و حتی دیگر خبری از انتقادات او علیه برادر مطرح نمی شود.

حسین فریدون ، برادر روحانی اما شاید تا به امروز حسین فریدون برادر رییس جمهور روحانی پرحاشیه ترین و پرخبرساز ترین برادر رؤسای جمهور ایران باشد.

اگرچه او مسئول دفتر رییس جمهور نیست و تنها سمت او در دولت روحانی دستیار ارشد رییس جمهور است.

حسین فریدون متولد 1342 در سرخه سمنان است.

او در رژیم گذشته فعالیت های انقلابی داشته و در آستانه انقلاب اسلامی در زمان بازگشت امام خمینی (ره) به کشور جزو تیم حفاظتی و امنیتی امام خمینی بوده است.

حسین فریدون است که در اوایل پیروزی انقلاب فرماندار نیشابور و بعد مدتی فرماندار کرج بود، سپس سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی شد و چند سال هم از سفرای ج.

ا.

ا.

در سازمان ملل متحد در نیویورک بود و سپس به عنوان مشاور وزیر امور خارجه فعالیت کرد.

حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات 92 برادرش حسین را دستیار ارشد رییس جمهور کرد.

اما همواره نفوذ حسین در دولت روحانی بیشتر از یک دستیار ارشد تخمین زده شده است.

او آماج کلکسیونی از انتقادات و اتهامات بوده است.

منتقدان دولت او را متهم می کنند که با اعمال نفوذ در دولت هر کاری که بخواهد می کند.

یکی از حواشی او که توسط منتقدان مطرح شده بود، دیدار او با مصطفی تاج زاده پس از آزادی از زندان بود؛ دیداری که توسط رسانه های اصولگرای به تندی نقد شد.

تصاویری نیز از این دیدار منتشر شد که بازتاب وسیعی داشت.

یا در موردی دیگر حسین فریدون پس از جراحی زانوی مهدی کروبی در سال 94 به عیادت او رفت.

حسین فریدون بار ها برای دیدار با علما و مراجع تقلید به قم سفر کرده است.

در زمان مذاکرات هسته هم بار دیگر نام فریدون در رسانه ها با روایت های عجیبی مطرح می شد.

رسانه ها گزارش دادند که او در لحظات حساس مذاکرات اتمی موضوعات مطرح در مذاکرات را با حسن روحانی به زبان مداری خودشان یعنی زبان سرخه ای در میان می گذاشت؛ اما چند ماه قبل از انتخابات 96 حواشی مطرح شده برادر رییس جمهور بیشتر شامل اتهاماتی شد که درباره او مطرح می شد.

اتهاماتی که در یک سال گذشته به حسین فریدون وارد شده است به این شرح است: تأسیس صرافی هنگام حضور در دولت، نقش آفرینی در پرونده حقوق های نجومی، دست داشتن در انتصاب مدیرعامل بانک رفاه کارگران، نقش آفرینی در پرونده فساد مالی مدیرعامل پیشین بانک ملت، معرفی غیرقانونی او برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه شهید بهشتی و اخیرا نقش داشتن در زیان سه هزار میلیارد تومانی بورس تهران.

هرچند تاکنون هیچ یک از این اتهامات ثابت نشده است، خبر بازداشت او که توسط اژه ای سخنگوی دستگاه قضا مطرح شد، دردسرسازی او برای روحانی را وارد فاز تازه ای کرد.

مشخص نیست حاشیه سازی فریدون برای روحانی با چه هزینه ای تمام خواهد شد.

باید منتظر ماند و دید روحانی در دولت دوازدهم هم به برادرش اجازه حضور و تأثیرگذاری در دولت را خواهد داد یا نه.

برادرانی که هویت سیاسی مستقل نیافته اند! به هر حال با مروری بر سرنوشت برادران رؤسای جمهور متوجه می شویم بیشتر آن ها هویت سیاسی مستقلی نداشته و در سایه برادر خود قدرت گرفته اند و با رفتن آن ها از قدرت به حاشیه رفته اند.

در این میان، برادرانی بودند که همراه و همگام با رییس جمهور حرکت کرده اند و گاه مواردی بوده که خواسته اند از رییس جمهور سبقت بگیرند.

بعضی از آن ها تبدیل به منتقد برادر خود شده اند و برخی در آستانه تبدیل شدن به پاشنه آشیل رییس جمهور بوده و هستند.

آنچه در ذهن تاریخی سیاست باقی مانده است، اینکه برادران رؤسای جمهور عمدتا دستاوردهای دوره حضور در قدرت خود را حفظ نمی کنند و در ساختن شخصیت مستقل سیاسی برای خود و برای حضور مستمر در قدرت چندان کامیاب نیستند.

این مسأله را در بررسی جایگاه برادران رؤسای جمهور ادوار مختلف کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی می توان دریافت.

منبع : تابناک
کلید واژه ها: رییس جمهور - حسین فریدون - ریاست جمهوری - سخنگوی قوه قضاییه - جمهوری - هاشمی - روحانی - دولت - معاون اجرایی رییس جمهور - وزیر امور خارجه آمریکا - رییس سازمان صدا و سیما - حسن روحانی - محمد هاشمی - قوه قضاییه - صدا و سیما - اکبر هاشمی رفسنجانی - رییس سازمان بازرسی - دفتر ریاست جمهوری - سازمان صدا و سیما - دولت تدبیر و امید - قضایی - رییس دولت یازدهم - وزیر امور خارجه - هاشمی رفسنجانی - سازمان بازرسی - محمد - دستگاه قضایی - مذاکرات هسته - معاون اجرایی - تدبیر و امید

آخرین اخبار سرویس:
کمک 1.3 میلیارد تومانی خیران زنجانی به دانش آموزان نیازمند در جشن عاطفه ها

تاسیسات هسته ای فردو نماد اقتدار ملی و "ما می توانیم" است

موکب باب الحوائج ام البنین اهواز در حسینیه اعظم زنجان مستقر شد

امام جمعه مهریز:اقامه نماز اول وقت نقش موثری در کاهش ناهنجاری اجتماعی دارد

فعالیت 252 هیات مذهبی در شهرستان دلفان

زندگی در روستاهای منطقه زیلایی بویراحمد+عکس

روزنامه استخدامی استان همدان | دوشنبه 3 مهر 96

روزنامه استخدامی استان قم | دوشنبه 3 مهر 96

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | دوشنبه 3 مهر 96

عاشورا یک رسانه در مسیر تاریخ

رفراندوم در کردستان عراق، کلید رمز آشوب های مستمر منطقه ای در آینده است

چهارمین شماره ماهنامه عصر تراکنش منتشر شد

نامه محمود احمدی نژاد به رییس قوه قضاییه /رییس جمهور سابق نگران وضعیت پرونده قضایی خود شد؟

عزاداری حسینی (ع) در هرمزگان

فرمانده سپاه عاشورا : لزوم هوشیاری مردم و مسئولان در برابر نفوذ دشمن

حکم پوشیدن لباس سیاه در ماه محرم

امام جمعه مهریز:اقامه نماز اول وقت نقش موثری در کاهش ناهنجاری اجتماعی دارد

پاسخ مقام معظم رهبری به جدیدترین استفتاءها

توییت تازه ظریف در واکنش به فرمان تازه ترامپ/عکس

سخنان اخیر رییس جمهور آمریکا برای دانشگاهیان مسئولیت آور و قابل تأمل است

پرده برداری از یاد مان شهدای منا وافتتاح نمایشگاه دانش آموزی در بهشت زهرا (س)

رحیمی: جدایی اصلاح طلبان از مسیر ائتلاف به ضرر کشور است

روحانی: با هر حرکتی در تقابل با تمامیت ارضی عراق مخالفیم/ ما در کنار دولت بغداد هستیم

وبلاگ مشرق روزنامه اصلاح طلب: نگذارید فرهنگ عاشورا با بحران مواجه شود!/ انتقاد کارگزارانی ها از شهردار کارگزارانی؛ می گویند مسئولیت ها دست رقیب است

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | دوشنبه 3 مهر 96

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | دوشنبه 3 مهر 96

سردار فضلی: ترامپ هنوز مردم ما را نشناخته

صاحب این عکس زنده است

آنچه در روز چهارم محرم بر امام حسین(ع) و یارانشان گذشت/گرفتن روزه در ماه محرم ثواب بسیار دارد

«مقتل خوانی» سنتی به قدمت قیام عاشورا

هفته دفاع؛ هفت گفتگو / 4 / مرضیه نظرلو، نویسنده و پژوهشگر؛ دوستان شهید هاشمی برای نوشتن کتابش کمک نکردند / شهید هاشمی لحظه به لحظه برایم نشانه می فرستاد / سردارِ هور، گمنام ترین فرمانده دوران جنگ است/ یادمان شهید هاشمی زیر آب رفته است!

فعالیت 252 هیات مذهبی در شهرستان دلفان

علی محمد قاسمی پیامدهای انکار معاد در قرآن

ایران با هر حرکتی که در تقابل با تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق باشد، مخالف است/ما در کنار دولت و ملت عراق هستیم

5 توصیه کلیدی برای مدیریتِ مطلوبِ کار و زندگی

واکنش نمایندگان کُرد مجلس به همه پرسی کردستان

چه کسی «گلپا» را حذف کرد؟

نگاهی به شاخص های جبهه حق

جمعیت میلیونی جوانان در صف ازدواج

صادق خرازی عزادار شد + عکس

ظریف، درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

اقدامات غیرعلنی ایران در قبال همه پرسی اقلیم کردستان/ تصمیم گیری درباره روابط دوجانبه پس از همه پرسی، برعهده شورای عالی امنیت ملی است

اعضای دولت به پنج استاندار پیشنهادی رأی اعتماد دادند

اجرای دقیق برنامه اقتصاد مقاومتی توطئه های استکبار جهانی را خنثی می کند

رونمایی از «دولت «جدید» کردستان پیش از برگزاری همه پرسی استقلال + جزییات

اجرای دقیق برنامه اقتصاد مقاومتی توطئه های استکبار جهانی را خنثی می کند

5 توصیه کلیدی برای مدیریتِ مطلوبِ کار و زندگی

رفراندوم در کردستان عراق، کلید رمز آشوب های مستمر منطقه ای در آینده است

انکار ادعای قالیباف

احمدی نژاد به آملی لاریجانی نامه نوشت

عکس:این دختر جنجالی، باردار شد

تصاویر:صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛دوشنبه سوم مهر ماه 96

جمع بندی روز: یکشنبه، 02 مهر 1396

ماندگارترین لحظه حضورم در جنگ مداوای پسر مجروح خودم بود

موبد هنگامی در گفت وگو با فارس: جایگاه امام حسین(ع) برای همه ما ایرانیان محفوظ است/ در کنار برادران مسلمان خود در روضه شرکت می کنیم

نتیجه همه پرسی هیچ اثر قانونی نخواهد داشت

بعد از مجلس می خواستم بروم سوریه، نگذاشتند/ جزییاتی از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی

پرواز جنگنده های ارتش در مرزهای غربی کشور

مدیران دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد موظف به ارائه گزارش 3 و 6 ماهه شدند

ظرفیت مناسب مشهد برای سرمایه گذاری در حوزه های گردشگری و تفریحی

امروز؛ قرائت گزارش نهایی تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

تفاهم نامه راه اندازی تراموای شهری ارومیه با شرکت آلمانی امضا شد

دیدنی های امروز؛ دوشنبه 03 مهر

عکسی دیده نشده از خبرنگار مشهور صدا و سیمای مرکز رُم + عکس

تصویری از حمید معصومی نژاد در جبهه

رسانه ها و رسالت ابلاغ پیام عاشورا

مدیران کهگیلویه و بویراحمد فارغ از نگاه های سلیقه ای تنها به فکر توسعه باشند

گلایه گندم کاران خراسان رضوی از پرداخت دیرهنگام مطالبات

نامه ای که امام حسین(ع) قبل از خواندن پاسخ داد

سخنان ترامپ حقانیت ایران و دروغ گویی آمریکا را به دنیا ثابت کرد

دشمن از طریق فضای مجازی به اعتقادات ما حمله کرده است

دیدار شهردار و رییس شورای شهر کرج با نماینده ولی فقیه در استان

حکم حمید لطف اللهیان به عنوان سرپرست شهرداری اردبیل صادر شد

اسماعیل بلالی، مونس سیاح، سیده فاطمه محبی ورود زنان به مشاغل مردانه: دلایل و پیامدها واکاوی کیفی آرای کارشناسان

‍ضرورت تقویت نهادهای مدنی تاثیر گذار در کردستان جهت نیل به توسعه

تفکیک وزارت صنعت رد شد

رییس جمهور به جای کنایه به کارمندان با صاحبان فیش های نجومی برخورد کند

جدیدترین گزینه های احتمالی برای تصدی وزارت نیرو + اسامی

تفکیک وزارت صنعت رد شد

مراسم سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) در قلب نیویورک

آیت اللّه علّامه محمدتقی مصباح جایگاه راست گویی و درست کرداری در معارف اسلام

فضا برای فعالیت های سیاسی و فرهنگی در دانشگاه ها بازتر شده است

جریان لندنی اخیرا با پول و امکانات برخی هیئت های عزاداری را خریداری می کنند

مذاکره روحانی و نخست وزیر درباره همه پرسی اقلیم

تانک سواری و گاوبازی پاکوتاه ها و کشیدن لُپ رقبا در حاشیه مسابقات+تصاویر

بایسته های رسالت راهبردی و جدید خبرگان

سیدعلی موسوی امتدادِ دفاع (1)

واکنش رقیب مرکل به شکست در انتخابات آلمان

ابراز همدلی ترامپ با ایرانیان، توخالی تر از همیشه است

واکنش ظریف به اشک تمساح ترامپ برای ایرانیان

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 3 مهر 96

پیام های رزمایش در غرب کشور

واردات بی رویه؛ مشکل عمده اقتصادی کشور

امام حسین با ابن سعد معامله میکرد که یک چیزی بده یا یک چیزی بگیر؟/ تاریخ را این جور میفهمید؟

ما کشور را تغییر خواهیم داد و آن را پس خواهیم گرفت

نمایشگاه عکس مشترک ایرنا و موزه دفاع مقدس

«هیچ»، عایدی صدام از جنگ تبلیغاتی

مروارید به کدام استان می رود؟

ایران با هر حرکتی در تقابل با تمامیت ارضی عراق مخالف است

ماجرای تشنه لبی حضرت رقیه (س)

یادداشت/ جواد منصوری رهیافتی در چارچوب های سیاست خارجی

ظریف: ابراز همدردی دروغین ترامپ با ایرانیان طنینی توخالی تر ازهمیشه است

نماز جماعت رزمندگان دفاع مقدس به امامت فرمانده سپاه

شاه حسین گویان؛ نماد عرض ارادت تبریزی ها به سالار شهیدان + تصاویر

رییس جمهور به جای کنایه به کارمندان با صاحبان فیش های نجومی برخورد کند

ماجرای تشنه لبی حضرت رقیه (س)

فضا برای فعالیت های سیاسی و فرهنگی در دانشگاه ها بازتر شده است

هیچ طرحی برای انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه وجود ندارد

تصویری واقعی از «امیر کبیر»

وقیح ترین نام برای یک کودک

32 خانه محروم در آمل احداث می شود

فضا برای فعالیت های سیاسی و فرهنگی در دانشگاه ها بازتر شده است

یادداشت/ محمدجواد اخوان بایسته های رسالت راهبردی و جدید خبرگان

رییس جمهوری که نخبگان کشورش را خجالت زده کرد

واکنش توییتری ظریف به تغییرات در قانون منع مهاجرتی ترامپ

نماز جماعت رزمندگان دفاع مقدس به امامت فرمانده سپاه +فیلم

هیچ طرحی برای انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه وجود ندارد

یادداشت/ اسماعیل کوثری پیام های رزمایش در غرب کشور

علیرضا حسن پور، سمیه منفرد نقش پیش فهم های مفسر در نیل به مراد واقعی خداوند از منظر علامه طباطبایی

چون محرم رسید و عاشورا؛ خنده بر لب حرام باید کرد

عکس متفاوت سحر قریشی و مادرش

مصطفی ازکیا، حبیب الله زنجانی، سید محمد سید میرزایی، هادی برغمدی بررسی سطح توسعه اجتماعی در شهر تهران

مهدی سرمست تحلیل برنامه دکتر کرباسیان وزیر جدید وزارت اقتصاد

پرونده غبارگرفته پلاسکو به جریان افتاد

یادداشت/ حسین شمسیان همه حرف های خوب!

32 خانه محروم در آمل احداث می شود

پالتیکو گزارش داد داماد ترامپ از ایمیل شخصی برای مکاتبات دولتی استفاده کرده است

جریان لندنی اخیرا با پول و امکانات برخی هیئت های عزاداری را خریداری می کنند

برخی کارگران برای تامین ملزومات اول مهر فرزندان خود ناتوان هستند

پاسخ مقام معظم رهبری به جدیدترین استفتاءها

دولت در ماموریتش مرتکب دو خطا شد

پاسخ مقام معظم رهبری به جدیدترین استفتاءها

شرایط واجب شدن نفقه چیست؟

چرا ایران مخالفت می کند؟

دستاوردهای ما را گوشت قربانی نکنید!

فخرالسادات نصیری ولیک نبی، محمد رضا اردلان، رقیه بهشتی راد بررسی تاثیر صخره شیشه ای بر اشتیاق شغلی با نقش میانجی سکوت سازمانی

چون محرم رسید و عاشورا؛ خنده بر لب حرام باید کرد

تصویری جالب از حمید معصومی نژاد

جریان لندنی اخیرا با پول و امکانات برخی هیئت های عزاداری را خریداری می کنند

غلامعلی عزیزی کیا نگاهی به مبانی تفسیر قرآن در آثار استاد آیت اللّه مصباح

موقوفات باید نیازهای روز جامعه را تامین کنند

برخی کارگران برای تامین ملزومات اول مهر فرزندان خود ناتوان هستند

پاسخ مقام معظم رهبری به جدیدترین استفتاءها

فال روزانه دوشنبه 3 مهر 1396

نتیجه همه پرسی اقلیم کردستان هیچ گونه اثر قانونی نخواهد داشت

بررسی شکل گیری سینمای دفاع مقدس؛ سینمای دفاع مقدس، ریشه ها و چالش ها

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

سخنان "ترامپ" حقانیت ایران و دروغ گویی آمریکا را به دنیا ثابت کرد

نامه ای که امام حسین(ع) قبل از خواندن پاسخ داد

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

یکپارچگی عراق، نگرانی اصلی ماست

13 مهر؛ زمان برگزاری اختتامیه جشنواره علامه حلی لرستان

اعتراض 5 نفر از 290 نماینده به برخورد با کارگران/مدرسه ها بنگاه های تجاری شده اند/صدای پختگی اصولگرایان/دلایل مخالفت ایران با همه پرسی کردستان/وجود پلاسکوهای متعدد در قلب تهران/ایران، برنده افراط گرایی ترامپ

دستاوردهای ما را گوشت قربانی نکنید!

مدیران کهگیلویه و بویراحمد فارغ از نگاه های سلیقه ای تنها به فکر توسعه باشند

سخنان "ترامپ" حقانیت ایران و دروغ گویی آمریکا را به دنیا ثابت کرد

محمودرضا رهبرقاضی، سیدجواد امام جمعه زاده، علی عارفیان جزی تحلیل جنسیتی تأثیر تربیت خانوادگی بر ایستارهای دموکراتیک

حمید آریان چهارده استدلال بر جواز و لزوم بهره گیری از عقل در تفسیر قرآن

سیامک انصاری و همسرش + عکس

چطور برای دقایقی از دندان درد خلاص شویم؟

نامه ای که امام حسین(ع) قبل از خواندن پاسخ داد

تصاویری از دسته عزاداری معروف شاه حسین گویان تبریز

مستند زندگی شهید عبدالله اسکندری در تراز ملی ساخته می شود

محمد شریفی، قاسم فائز قرآن شناخت اخباریان

نتیجه همه پرسی اقلیم کردستان هیچ گونه اثر قانونی نخواهد داشت

اصول ست کردن لباس برای کسانی که شکم بزرگی دارند

العبادی در پیام تلویزیونی با مردم کردستان عراق سخن گفت

رییس مجلس عراق: هرگز از تمامیت ارضی عراق دست نخواهیم کشید

رسانه ها و رسالت ابلاغ پیام عاشورا

تفاهم نامه راه اندازی تراموای شهری ارومیه با شرکت آلمانی امضا شد

گفت وگوی مفصل سردار کوثری درباره مسائل نظامی، امنیتی، سیاسی و اجتماعی در برنامه دستخط

انتشار اولین عکس واقعی از امیر کبیر

عکس روز نشنال جئوگرافیک، پل معلق کاپیلانو

افتتاح بزرگترین سالن ملاقات شرعی در ندامتگاه تهران +عکس

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 2 مهر

پیروزی مرکل در انتخابات آلمان بر اساس نتایج «پیش بینی شده»

مدیران کهگیلویه و بویراحمد فارغ از نگاه های سلیقه ای تنها به فکر توسعه باشند

عباسعلی هراتیان، سیدعباس ساطوریان، محمد زارعی، مسعود جان بزرگی، مژگان آگاه هریس بررسی تفاوت تعارض زناشویی، باورهای غیرمنطقی، روان بنه های ناسازگار اولیه و پایبندی مذهبی والدین دارای یک و چند فرزند

گسیل گسترده نیرو از اربیل به کرکوک/اقلیم کردستان آرایش نظامی گرفت

تیپ برزو ارجمند و خواهرش در آغوش یکدیگر

تک سنگین تکاوران سپاه در ارتفاعات اشنویه

پیش بینی مکان بعدی داعش!

امضای تفاهم نامه راه اندازی تراموای شهری ارومیه با شرکت آلمانی

وقتی خاطرات یک کودک با خاطرات یک شهید پیوند می خورد

پیکر شهید حججی چهارشنبه تشییع می شود

هشدار روحانی با نفوذ شیعه در خصوص متلاشی شدن عراق

امروز؛ قرائت گزارش نهایی تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

امروز روز تلخی برای حزب سوسیال دموکرات بود

رسانه ها و رسالت ابلاغ پیام عاشورا

گفت وگوی مفصل سردار کوثری درباره مسائل نظامی، امنیتی، سیاسی و اجتماعی در برنامه دستخط

روزتان را اینطوری شروع نکنید!

برای دوری از شک و افکار کسل کننده

شخصیت شناسی از روی رنگ گوشی موبایل

سیدمحمود طیب حسینی پژوهشی در معنای شیطان در قرآن کریم براساس فرهنگ عرب عصر نزول

65 جانباز مونث گیلانی/ نقش زنان در دوران دفاع مقدس بیشتر از مردان است

گردشگاه توریستی قلعه رودخان

تیپ بهاره رهنما دیشب در کنار خانواده فراهانی

اهتمام غیر شعاری به اقتصاد مقاومتی، کلید توسعه اشتغال است

تصاویر/ تجلیل از سربازان نمونه استان بوشهر

سرنوشت متفاوت برادران رؤسای جمهور ایران

سرنوشت متفاوت برادران رؤسای جمهور ایران