مطالب مرتبط:
سرنوشت برادران رؤسای جمهور در ایران
سرنوشت متفاوت برادران رؤسای جمهور ایران؛ از «محمود و داوود» تا «حسن و حسین»!
سرنوشت متفاوت برادران رؤسای جمهور ایران؛ از «محمود و داود» تا «حسن و حسین»!
استقلال قدیمی ترین تیم ایران
شناگر ایران مسابقات قهرمانی جهان را از دست داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 19:322017-07-17سياسي

سرنوشت متفاوت برادران رؤسای جمهور ایران


بامداد  این روز ها حواشی پیرامون «حسین فریدون»، برادر رییس جمهور با انتشار خبر بازداشتش در روز گذشته توسط سخنگوی قوه قضاییه به اوج رسیده است؛ - بامداد  این روز ها حواشی پیرامون حسین فریدون ، برادر رییس جمهور با انتشار خبر بازداشتش در روز گذشته توسط سخنگوی قوه قضاییه به اوج رسیده است؛ برادری که همواره حرف و حدیث هایی درباره اش مطرح بوده و این مسأله حتی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، می توانست آثار منفی بر آرا حسن روحانی داشته باشد.

هرچند حسین فریدون در روزها و سال های اولیه ریاست جمهوری حسن روحانی نقش جدی داشت و همیشه رییس جمهور را در برنامه های مختلف همراهی می کرد، پس از مطرح شدن موضوع حقوق های نجومی و اعلام رییس سازمان بازرسی کل کشور، مبنی بر دخالت او در برخی انتصاب های بانکی ـ به رغم هشدار این سازمان ـ نقش و حضور او در همراهی با رییس دولت یازدهم کم و کمتر شد تا جایی که به تازگی عدم حضور او در کنار روحانی، به علامت سؤالی بدل شده بود که برخی رسانه ها بعضا پیگیر آن بودند.

حسین فریدون از ابتدای تشکیل دولت تدبیر و امید حاشیه هایی را برای برادرش ایجاد کرد؛ از حضورش در هیأت دولت بدون داشتن سمت رسمی، که منجر به صدور حکم دستیاری ویژه رییس جمهور در امور اجرایی برای او شد تا حضورش در دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا و همچنین حضور فعالش در جریان مذاکرات هسته ای.

او حتی در مجلسی که تا دوره قبلی اش هیچ غیر روحانی در آن حضور نداشت یعنی مجلس خبرگان، رییس جمهور را همراهی کرد؛ اما بسامد تکرار نام او در رسانه ها، نشان از نفوذ و تأثیرش در دفتر ریاست جمهوری دارد.

به بهانه اعلام خبر روانه شدن حسین فریدون به زندان از سوی دستگاه قضایی گزارشی تهیه شد که در آن به نقش و جایگاه برادران رؤسای جمهور ایران در ادوار مختلف اشاره شده است.

برادران رؤسای جمهور از کی و چه زمانی در سطح بالای قدرت و عرصه سیاسی مطرح شدند و چه جایگاهی در کنار رییس جمهور داشتند و به چه سرنوشتی دچار شدند؟ محمد هاشمی ؛ برادر آیت الله مرحوم شاید نخستین رییس جمهوری که برادرش همزمان با او یک پست مهم حکومتی داشت، اکبر هاشمی رفسنجانی بود.

پس از درگذشت امام خمینی وقتی هاشمی ریاست جمهوری را به عهده گرفت، برادرش محمد رییس سازمان صدا و سیما بود و در طول دولت اولش تا سال 73 در همین پست ماند و در دولت بعدی وقتی لاریجانی جانشین او در صدا و سیما شده بود، هاشمی برادرش را به کابینه اش آورد و سمت معاون اجرایی رییس جمهور را به او داد.

محمد هاشمی در پایان دولت برادرش از معاون اول وقت حسن حبیبی حکم نمایند ویژه رییس جمهور در امور مربوط به بازسازی مناطق جنگ زده را گرفته بود.

او سپس در مجمع تشخیص مصلحت نظام همراه برادرش ماند و حتی رییس دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی شد.

محمد هاشمی به همراه برخی دیگر از نزدیکان هاشمی حزب کارگزاران را تأسیس کردند و در پازل سیاسی کشور در جایگاه راست مدرن تکیه زدند؛ هرچند محمد هاشمی حواشی چندانی برای برادرش درست نکرد، عدم حضور او در حزب کارگزاران فعلی را نشانه ای از انتقادات محمدهاشمی از کارگزاران می دانند.

مواضع و عملکرد محمد هاشمی تقریبا همواره منطبق بر مشی و دیدگاه های برادرش بوده است و حتی پس از درگذشت آیت الله هاشمی در انتخابات 96 با هدف تبیین دیدگاه های برادرش و ادامه راه او در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شد.

در آن مقطع، برخی مطرح کردند، ثبت نام او سفارش آیت الله هاشمی بوده است.

هم اکنون هم بیشتر هویت سیاسی محمد هاشمی مدیون برادرش هاشمی رفسنجانی است و تقریبا در بیشتر گفت وگوهایی که با او می شود، سؤالاتی از او درباره برادرش پرسیده می شود.

محمد هاشمی یکی از افراد خانواده هاشمی است، مباحث مطرح توسط او از هاشمی رفسنجانی موثق محسوب می شود.

سیدعلی و سید محمدرضا ؛ برادران رییس جمهور اصلاحات پس از هاشمی و انتخابات دوم خرداد، سید محمد خاتمی رییس جمهور و نام دو برادر خاتمی در عرصه سیاسی کشور به واسطه ریاست جمهوری او مطرح شد.

هرچند سید علی خاتمی در دولت اول خاتمی حضور نداشت، در دوره دوم خاتمی برادرش سیدعلی را رییس دفتر ریاست جمهوری کرد.

پستی که بیشتر رؤسای جمهور ترجیح می دهند، معتمد ترین و امین ترین افراد نسبت به خود را انتخاب کنند.

سید علی خاتمی که فوق لیسانس مهندسی صنایع از بروکلین داشت چهره ای کم حاشیه بود و بیشتر از آنکه به عنوان چهره ای سیاسی و رسانه ای مطرح باشد، صرفا یک رییس دفتر رییس جمهور بود.

او حتی پس از اتمام دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی ریاست دفتر او در بنیاد باران را نیز بر عهده داشت.

اما برادر کوچکتر خاتمی، سیدمحمدرضا کسی بود که هرچند مستقیم توسط برادرش وارد قدرت نشد، پس از دوم خرداد به همراه چند تن از دوم خردادی های آن زمان، حزب مشارکت را تأسیس کرد و خود دبیرکل جبهه مشارکت شد.

سیدمحمدرضا در انتخابات مجلس ششم رکورد بالاترین رأی نماینده مجلس را در حوزه انتخابیه تهران شکست و در مجلس ششم بر کرسی نایب رییسی مجلس نشست.

با توجه به ناشناخته بودن نام محمدرضا خاتمی تا قبل از دوم خرداد، بدیهی بود که آرای بالای او در انتخابات مجلس مرهون محبوبیت برادرش در آن دوره بود.

هرچند محمدرضا خاتمی پزشک است، به دلیل مواضع سیاسی اش بیشتر شناخته می شد.

این برادر سید محمد خاتمی بر خلاف برادر دیگر سیدعلی حواشی زیادی را به وجود آورد.

او به همراه سایر هم حزبی هایش از افراد تندرو اصلاحات بودند و طرح هایی مثل عبور از خاتمی توسط حزب مطبوع او مطرح شد.

به نظر می رسد، خود خاتمی با خیلی از مواضع و فعالیت های تند برادرش در آن مقطع موافق نبوده است.

هرچند محمدرضا در جایگاه دبیر کل یک حزب جا افتاد، پس از انتقال قدرت به احمدی نژاد و پایان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی تقریبا به حاشیه رفت.

تا مدت ها پس از انتخابات 88 هیچ خبری از او شنیده نمی شد و بعد از روی کار آمدن روحانی در سال 92 بود که گهگاه گفت وگویی از او در روزنامه ها دیده می شود.

داود ؛ برادر محمود سنت همراهی برادران رییس جمهور در اندرونی دفاتر رییس جمهور در دوره احمدی نژاد نیز ادامه پیدا کرد و محمود احمدی نژاد برادرش داود را که قبلا از نیروهای سپاه پاسداران بود رییس بازرسی ویژه نهاد ریاست جمهوری کرد.

داود احمدی نژاد سابق بر آن، مسئولیت مخابرات و ارتباطات ناجا را بر عهده داشته است.

وی در زمان وزارتخانه سپاه، یکی از مدیران این وزارتخانه بوده است که پس از انحلال این وزارتخانه در ستاد فرماندهی کل قوا، مسئولیت هایی در بنیاد تعاون ناجا و وزارت دفاع داشت.

همراهی داود احمدی نژاد با برادرش بیش از سه سال طول نکشید و او در مرداد 1387 از مقام خود کناره گیری کرد.

در آن مقطع دلیل کناره گیری را انتقادات داود به برادرش در برخی موارد از جمله حلقه مشایی دانستند.

البته خود داود بعد ها در گفت وگوهایی انتقادات تندی را علیه برادرش مطرح کرد: او در گفت وگویی درباره نفوذ مشایی در دولت احمدی نژاد می گوید: مشایی هر کس را می خواست عوض می کرد و احمدی نژاد او را خط قرمز خود می خواند و افراد هم از ترس اینکه جایگاه خود را از دست ندهند و اخراج نشوند دستورهای او را انجام می دادند.

ما نمی دانستیم مشایی تا چه حد در احمدی نژاد نفوذ داشت، ولی از ابتدا در او نفوذ کرده بود.

باید بگویم انسان اگر در وادی غرور حرکت کرد هر کسی می تواند وارد وجودش شود و او را از راه خارج کند.

وقتی انسان به وادی کبر افتاد دیگر درست بشو نیست.

امام (س) نگفت خط قرمز من دولت است بلکه ایشان گفتند خط قرمز من قانون است.

خط قرمز احمدی نژاد عوض شد و گفت: دولت من، خط قرمز من است و همین می شود که شانزده میلیارد تومان پول را می برند و می گویند اشتباه شده است و برمی گردانیم، این یعنی چی؟ داود پس از جدایی از دولت احمدی نژاد از سوی رییس ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان دبیر جدید کمیته دائمی پدافند غیرعامل منصوب شد.

او در انتخابات 92 علیرغم اینکه برادرش دست مشایی را در ستاد انتخابات کشور به عنوان کاندیدای احمدی نژادی ها بالا برد در آخرین روز ثبت نام انتخابات 92 با اعلام حضور مستقل در انتخابات و با شعار احتمالی خدمت شرکت کرد و در 29 اردیبهشت به نفع سعید جلیلی از شرکت در انتخابات انصراف داد و سپس در آستانه انتخابات حامی ولایتی شد.

پس از دولت احمدی نژاد و انتقادات گاه و بیگاه او از حلقه انحرافی اطراف برادرش خبری از داوود نبود تا اینکه در سال گذشته شایعه ای مبنی بر شهادت او بعد از آزادسازی شهر فلوجه عراق توسط داعش منتشر و سپس تکذیب شد.

اما در اواخر سال گذشته خبر سکته داود احمدی نژاد، نام او را پس از مدت ها مطرح کرد.

این برادر رییس جمهور هم پس از دور شدن از قدرت کاملا به حاشیه رفت و حتی دیگر خبری از انتقادات او علیه برادر مطرح نمی شود.

حسین فریدون ، برادر روحانی اما شاید تا به امروز حسین فریدون برادر رییس جمهور روحانی پرحاشیه ترین و پرخبرساز ترین برادر رؤسای جمهور ایران باشد.

اگرچه او مسئول دفتر رییس جمهور نیست و تنها سمت او در دولت روحانی دستیار ارشد رییس جمهور است.

حسین فریدون متولد 1342 در سرخه سمنان است.

او در رژیم گذشته فعالیت های انقلابی داشته و در آستانه انقلاب اسلامی در زمان بازگشت امام خمینی (ره) به کشور جزو تیم حفاظتی و امنیتی امام خمینی بوده است.

حسین فریدون است که در اوایل پیروزی انقلاب فرماندار نیشابور و بعد مدتی فرماندار کرج بود، سپس سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی شد و چند سال هم از سفرای ج.

ا.

ا.

در سازمان ملل متحد در نیویورک بود و سپس به عنوان مشاور وزیر امور خارجه فعالیت کرد.

حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات 92 برادرش حسین را دستیار ارشد رییس جمهور کرد.

اما همواره نفوذ حسین در دولت روحانی بیشتر از یک دستیار ارشد تخمین زده شده است.

او آماج کلکسیونی از انتقادات و اتهامات بوده است.

منتقدان دولت او را متهم می کنند که با اعمال نفوذ در دولت هر کاری که بخواهد می کند.

یکی از حواشی او که توسط منتقدان مطرح شده بود، دیدار او با مصطفی تاج زاده پس از آزادی از زندان بود؛ دیداری که توسط رسانه های اصولگرای به تندی نقد شد.

تصاویری نیز از این دیدار منتشر شد که بازتاب وسیعی داشت.

یا در موردی دیگر حسین فریدون پس از جراحی زانوی مهدی کروبی در سال 94 به عیادت او رفت.

حسین فریدون بار ها برای دیدار با علما و مراجع تقلید به قم سفر کرده است.

در زمان مذاکرات هسته هم بار دیگر نام فریدون در رسانه ها با روایت های عجیبی مطرح می شد.

رسانه ها گزارش دادند که او در لحظات حساس مذاکرات اتمی موضوعات مطرح در مذاکرات را با حسن روحانی به زبان مداری خودشان یعنی زبان سرخه ای در میان می گذاشت؛ اما چند ماه قبل از انتخابات 96 حواشی مطرح شده برادر رییس جمهور بیشتر شامل اتهاماتی شد که درباره او مطرح می شد.

اتهاماتی که در یک سال گذشته به حسین فریدون وارد شده است به این شرح است: تأسیس صرافی هنگام حضور در دولت، نقش آفرینی در پرونده حقوق های نجومی، دست داشتن در انتصاب مدیرعامل بانک رفاه کارگران، نقش آفرینی در پرونده فساد مالی مدیرعامل پیشین بانک ملت، معرفی غیرقانونی او برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه شهید بهشتی و اخیرا نقش داشتن در زیان سه هزار میلیارد تومانی بورس تهران.

هرچند تاکنون هیچ یک از این اتهامات ثابت نشده است، خبر بازداشت او که توسط اژه ای سخنگوی دستگاه قضا مطرح شد، دردسرسازی او برای روحانی را وارد فاز تازه ای کرد.

مشخص نیست حاشیه سازی فریدون برای روحانی با چه هزینه ای تمام خواهد شد.

باید منتظر ماند و دید روحانی در دولت دوازدهم هم به برادرش اجازه حضور و تأثیرگذاری در دولت را خواهد داد یا نه.

برادرانی که هویت سیاسی مستقل نیافته اند! به هر حال با مروری بر سرنوشت برادران رؤسای جمهور متوجه می شویم بیشتر آن ها هویت سیاسی مستقلی نداشته و در سایه برادر خود قدرت گرفته اند و با رفتن آن ها از قدرت به حاشیه رفته اند.

در این میان، برادرانی بودند که همراه و همگام با رییس جمهور حرکت کرده اند و گاه مواردی بوده که خواسته اند از رییس جمهور سبقت بگیرند.

بعضی از آن ها تبدیل به منتقد برادر خود شده اند و برخی در آستانه تبدیل شدن به پاشنه آشیل رییس جمهور بوده و هستند.

آنچه در ذهن تاریخی سیاست باقی مانده است، اینکه برادران رؤسای جمهور عمدتا دستاوردهای دوره حضور در قدرت خود را حفظ نمی کنند و در ساختن شخصیت مستقل سیاسی برای خود و برای حضور مستمر در قدرت چندان کامیاب نیستند.

این مسأله را در بررسی جایگاه برادران رؤسای جمهور ادوار مختلف کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی می توان دریافت.

منبع : تابناک
کلید واژه ها: رییس جمهور - حسین فریدون - ریاست جمهوری - سخنگوی قوه قضاییه - جمهوری - هاشمی - روحانی - دولت - معاون اجرایی رییس جمهور - وزیر امور خارجه آمریکا - رییس سازمان صدا و سیما - حسن روحانی - محمد هاشمی - قوه قضاییه - صدا و سیما - اکبر هاشمی رفسنجانی - رییس سازمان بازرسی - دفتر ریاست جمهوری - سازمان صدا و سیما - دولت تدبیر و امید - قضایی - رییس دولت یازدهم - وزیر امور خارجه - هاشمی رفسنجانی - سازمان بازرسی - محمد - دستگاه قضایی - مذاکرات هسته - معاون اجرایی - تدبیر و امید

آخرین اخبار سرویس:
هویت حاج احمد بلافاصله پس از اسارت لو رفت/ آیا خاک سپاری پیکر متوسلیان در ایران حقیقت دارد؟

اهمیت استفاده از معارف ائمه اطهار(ع) در کسب تعالیم الهی

نقش اصحاب رسانه در برقراری امنیت انکار نشدنی است

همایش بزرگداشت امامزاده موسی مبرقع(ع) در قم برگزار می شود

علی دایی در کنسرت پرواز همای/تصویر

مراسم تشیع بنیتا در امامزاده ابراهیم (ع)

هدف از انتشار نامه 71 اقتصاددان به رییس جمهور درباره کابینه دوازدهم چیست؟

بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر برای پایداری برق در نقاط محروم کشور

یاسوج میزبان معاونان صدای مراکز صدا و سیما

امام روح الله:شکایت از دادگاه باید به حسب مقررات شرعی باشد شاکی هر کس هست حق ندارد در رسانه‏ های گروهی یا در مجامع عمومی طرح دعوا کند، و علیه قوه قضاییه جوّسازی نماید

پیشگیری از بیکاری حدود 33 هزار نفر در سال گذشته

80 درصد معتادان پس از ترک به مصرف مواد روی می آورند

استخدام دکتر تغذیه جهت کار در یک کلینیک

استخدام منشی و بازاریاب حرفه ای در تبریز

استخدام تلفنچی آقا جهت شیفت شب در تاکسی تلفنی آذر میخک

استخدام گارسون آقا جهت کار در یک رستوران

استخدام نیروی فلافل پز ماهر جهت یک اغذیه فروشی در قم

استخدام چند نفر نیروی آقا و خانم در کارگاه طلاسازی

استخدام مجموعه پاسارگاد در قم

هنوز هم برخی مسؤولان سیاسی باور نمی‎کنند برجام نقض شده است

انتظار می رود «رحمانی فضلی» در دولت بعدی نباشد

استخدام حسابدار،مسلط به حسابداری خزانه داری در البرز

مخالفان رییس جمهور ونزوئلا: روال زندگی در این کشور را فلج می کنیم

همه بازیگران تراژدی «بنیتا»

هیأت رییسه مجلس امضاهای نامه تقدیر از وزیر نفت را منتشر کند/ تردد معاون پارلمانی وزیر نفت بین کرسی های نمایندگان برای جمع آوری امضا غیرقانونی است

مرادی کرمانی: از نوشته هایم پشیمان نیستم

مجموعه مقالات همایش نقش صفویه در مکتب اهل بیت(ع) به چاپ می رسد

عکس/ جلسه مشترک هیات رییسه مجلس خبرگان با کمیسیون های داخلی

تحلیل المانیتور از یک دیدار غیرمنتظره؛ آشتی سپاه و آقای روحانی

رهاسازی 150 سهره طلایی در بانه

الیاس حضرتی:نگذاشتند کروبی را ببینم

مراقب روش جدید کلاهبرداران در فضای مجازی باشید!

معرفی نفرات برتر جشنواره مالک اشتر

قرائتی: نظام آموزشی باید از ریشه تغییر کند

گفتگو با "یاسمین مقبلی" فضانورد ایرانی «ناسا»

نماینده مجلس: کاهش مجازات مواد مخدر اشتباه است

دشمنان به دنبال نفوذ در کشور هستند/ "دهه 60" دهه کینه توزی های دشمنان داخلی و خارجی ضد ملت ایران بود

با خودم گفتم این سید جوان ما فوق یک طلبه عادی است

اصناف ورامین پیشرو در برنامه های فرهنگی خواهند بود

بدرقه بنیتا هشت ماهه به خانه ابدی+تصاویر

برگزاری بیست و ششمین اجلاسیه نماز در بندر عباس / اپلیکیشن نمازگرام راه اندازی شد

پاسخ غیرهسته ای پادزهر تحریم غیرهسته ای

سرلشکر صالحی از سایت رادار شهید عباسپور بازدید کرد

ارائه مطالب دینی با زبانی قابل فهم برای جامعه

دبیرکل موتلفه؛ نو اصولگرایی را قبول ندارم/ می توان با اصلاح طلبان گفت وگو کرد

استخدام نیروی مونتاژکار و برشکار mdf جهت یک کارگاه در قم

استخدام استاد کار کانال ساز آقا در کرج

استخدام کمک آشپز، ظرفشوی و پیک در خراسان رضوی

استخدام کارگر ساده آقا در پخش رکن

استخدام رستوران مهرگان

استخدام حسابدار جهت شرکت تجهیزات پزشکی در تبریز

کارشناسان: گروه هکری ایرانی CopyKittens به جاسوسی بین المللی اشتغال دارد

استخدام دستیار دندانپزشک تمام وقت در درمانگاه خیریه

اسراییل به چیزی کمتر از حذف ایران قانع نیست / استکبار ستیزی جزء لاینفک خط امام(ره) است

انتقاد امام جمعه شیراز از صداوسیما: روابط دختر و پسر به عنوان یک منکر در صدا و سیما عادی شده

جدیدترین استفتائات رهبریدرباره فروش فیش های حج

خروج سالانه یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی بدون مهارت هیچ فایده ای ندارد

پیچیدن رایحه خوش عطر رضوی در فضای هرمزگان/کاروان خادمین الرضا(ع)وارد بندرعباس شد

ائمه جمعه نقش محوری در گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی دارند

نمایشگاه دستاوردهای ستادهای نماز جمعه استان مرکزی در اراک برگزار شد

جشنواره شب های شعر رضوی در چابهار برگزار می شود

بیش از 11هزار زائر از تهران به حج اعزام می شوند/ هوشیاری ایرانی ها در تمامی زمینه ها در حج لازم است

کلنگ احداث باغ موزه دفاع مقدس سرزمین امیران و لشکریان 10 سید الشهداء زده شد

انتقاد امام جمعه شیراز از صداوسیما: روابط دختر و پسر به عنوان یک منکر در صدا و سیما عادی شده

باید همگی تابعیت محض از حکم قوه قضاییه کنند

اعزام کاروانهای زیارتی از استان به حج

نامه بی پاسخ موسس کفش ملی به دولت احمدی نژاد

جشنواره ملی خاطره نویسی ویژه سردار همدانی

آغاز سه طرح در مناطق عشایری سمیرم

وزیر ارشاد: شروط ایران برای حج عزتمند پذیرفته شده است

تریبون نماز جمعه فارغ از جناح های سیاسی

همه گزینه ها پیش روی ماست/ تصمیم های لازم و قدرتمندانه ای اتخاذ خواهیم کرد

موافقت شورای فرهنگ عمومی با نامگذاری چهارم مرداد به نام اردبیل بزرگداشت روز ملی استان اردبیل در تالار ایوان شمس برگزار می شود

اینفوگرافی و پوستر «عملیات مرصاد» منتشر شد

متفکران واندیشمندان خارجی: ایران کشور مردمان فهیم است

مالزی: برای مشارکت در حل بحران قطر و عربستان آماده ایم

امام جمعه سرپل ذهاب: انسجام و وحدت مردم نقشه منافقان کوردل را خنثی کرد

رونمایی از سردیس علامه بهلول در گناباد

2 نماینده مجلس: نگذاشتند کروبی را ببینیم

تمجید حداد عادل از وزیر بهداشت

روحانی انتخاب رییس جمهور جدید هند را تبریک گفت

سهم خواهی ممنوع

استخدام بردست جهت کارگاه قنادی در خراسان رضوی

استخدام کارگر جهت کافه رستوران در محدوده زشک مشهد

استخدام کباب پز ماهر با جای خواب و بیمه در تهران

بقایی آزاد شد

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر در پیتزا لاچین

استخدام برشکار ماهر چوب در کرج

آسیابری: از کسب یک مدال با ارزش خوشحال هستم

استخدام نیروی ساده و جوشکار در کارخانه اجاق سازی

جسد یکی از سه گردشگر مفقود حادثه دز از آب گرفته شد

عکس | گلباران حرم حضرت احمد بن موسی الکاظم(ع)

استخدام آشپز، تخته کار و نیروی شهرستانی در خراسان رضوی

روحانی به رییس جمهور جدید هند تبریک گفت

عکس | بهره برداری از تونل زیرگذر شهید ضربعلی زاده

الیاس حضرتی: نگذاشتند کروبی را ببینم

هوای پایتخت سالم است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:
 بیمه کولبران را مدیون ربیعی هستیم

استخدام طراح و گرافیست،مسلط به امور چاپ جهت نشریه فرهنگی

دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در اصفهان آغاز بکار کرد

ارتباط پیامکی یک عضو مجلس خبرگان در کنار آیت الله علم الهدی (عکس)

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی آشنا به ICDLدر ارتباطات پژواک

ورشکستگی در انتظار تصدی گری دولتی

ولایتی: بدون نقض برجام توان هسته ای را افزایش می دهیم

آیت الله حسینی همدانی: حفظ آثار دفاع مقدس ترویج کرامت و بزرگواری شهدا است

لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده استقلال شهرداری ها را از بین می برد/ دولت به جای فشار روی شهرداری ها فرار مالیاتی ها را شناسایی کند

روایتی از دلدادگی تازه مسلمان ایتالیایی به امام هشتم (علیه السلام)

در گفت و گو با فارس مطرح شد لزوم ورود مجلس به برگزاری آزمون دوره تکمیلی علوم آزمایشگاهی

پرداخت 5582 میلیارد تومان از دیون و مطالبات ایثارگران

آمادگی هلال احمر ایران برای آموزش امداد و نجات به دیگر کشور ها

بازدید وزیر بهداشت از بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل

امام جمعه سرپل ذهاب: انسجام و وحدت مردم نقشه منافقان کوردل را خنثی کرد

ایران در صورت خروج یک طرفه آمریکا از برجام الزامی به اجرای آن ندارد

خروج سالانه یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی بدون مهارت هیچ فایده ای ندارد

دو برابر آمار جهانی دور ریز غذایی داریم

وجود 500 مرکز علمی ویژه خواهران در کشور/ لزوم توجه اساتید حوزه به مسائل روحی طلاب

اقبال هنرمندان کانادایی به طراحی لباس های اسلامی

«دهمین دوره اندیشه های آسمانی» با حضور فعالان فرهنگی برگزار می شود

خاطره ضرغامی از بچه های خزانه!

مشکل پسماندها با عزم همگانی قابل حل است

تاکید بر ضرورت گسترش همکاری های علمی با قرقیزستان

توجه به تهذیب و اخلاق درکنار مباحث علمی/ فعالیت 500 مدرسه علمیه خواهران در کشور

یادداشت/ علیرضا قربانی عزت و اقتدار؛ صدای واحدی که باید از ایران شنیده شود

کتاب «روزهای بی آینه» رونمایی می شود

باید در شادی ائمه شاد و در غم آنها غمگین باشیم

تایید تلویحی حضور رحمانی فضلی در وزارت کشور و ارائه برنامه هایش

فراهانی:تبلیغ گفت و گوی ملی به نفع کشور است

نماینده مجلس: نگذاشتند کروبی را ببینم

پیکر مادر شهیدان سعید و محمد بشیری در گتوند تشییع شد

عبادت و بندگی رمز رسیدن به کرامت است

گزارش// دکتر ولایتی: ایرانیان 500 سال بر سر سفره صفویه نشسته اند

پرسش روز بیست وششم 1451 با محوریت سوره واقعه

حداد عادل درگذشت مرحوم گلستانیان را تسلیت گفت

افتتاح 10 پروژه صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات در دهه امامت و ولایت

باید همگی تابعیت محض از حکم قوه قضاییه کنند

ایده های قرآنی و نقش هایی ماندگار/ نقش قرآن بر تار و پودی از عشق به میهن

بیش از 11هزار زائر از تهران به حج اعزام می شوند/هوشیاری ایرانی ها در تمامی زمینه ها در حج لازم است

قرائتی: نظام آموزشی باید از ریشه تغییر کند

استخدام نیروی خدمات جهت شیفت شب در یک هتل آپارتمان

استخدام قصاب ماهر در محدوده گوهردشتِ کرج

استخدام دارالترجمه دانشجو در تهران

دولت برای ایران ومردم یا ایران و مردم برای دولت

استخدام صندوقدار و کانترکار خانم در یک فست فود

استخدام نیروی تاسیسات در دفتر مهندسی کیفیت برتر

استخدام ظرفشور ماهر جهت کار در مطبخ

استخدام تعدادی کارگر جهت کار باغبانی در قم

ضرورت توجه حوزه های علمیه به مسائل تهذیبی و اخلاقی

عکس | وداع با پیکر شهید سید مهدی غلامی

فیلم لحظه ربودن دختربچه8 ماهه در مشیریه تهران!

فلسطین، تیتر یک هفته نامه رسمی حوزه

فیلم پدر بنیتا: سارق دخترم 50 متر منو کشید رو زمین...

مجرم ورود آسان تروریست ها به مجلس تلگرام شناخته شد؟

ارسال گزارش محرمانه از وزرا به رییس جمهور

تاکید سردار اشتری بر تبادل بانک اطلاعات مجرمان میان دستگاه قضا و ناجا

مراسم تشییع پیکر بنیتا

تلاش بانک مرکزی جهت ادغام موسسات مالی و اعتباری

عارف: فردی توانمند و هماهنگ با همه مسئولان باید شهردار شود

ایده های قرآنی و نقش هایی ماندگار / نقش قرآن بر تار و پودی از عشق به میهن

تنها بخشی از اعتبارات سفر هیئت دولت به استان مرکزی محقق شده است

تهمیدات لازم برای برگزاری حج با عزت هموطنان اندیشیده شده است

غفلت از یک خطر

دعوت جامعه مدرسین از مردم برای شرکت در مراسم سالگرد ارتحال آیت الله مشکینی

تقدیر رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از استاندار قم

همایش والدین آینده نگر، فرزندان موفق

35 هزار نفر در بافت فرسوده و حاشیه شهر گنبدکاووس سکونت دارند/طرح ساماندهی گرگان رود اجرایی شود

نامه بی پاسخ موسس کفش ملی به دولت احمدی نژاد

تهمیدات لازم برای برگزاری حج با عزت وکرامت هموطنان اندیشیده شده است

اعزام اردوهای راهیان نور استان گیلان به مناطق عملیاتی غرب کشور آغاز شد

فنی و حرفه ای شهرستان رامیان با کمبود فضای آموزشی روبه رو است

مردم اصفهان جنایات در مسجدالاقصی و میانمار علیه مسلمانان را محکوم می کنند

میراث سیاسی قرآن برای انگلیسی زبان ها منتشر شد/ دلایل نگارش کتاب از زبان نویسنده

بهره برداری از نخستین مرکز ناباروری دولتی در استان قم

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی: سهل انگاری والدین علت اصلی رشد آسیب های اجتماعی است

نرخ سرویس مدارس در گرگان مشخص شد/ افزایش 10درصدی نرخ سرویس مدارس

به آسیب های اجتماعی استان قم رسیدگی شود

صالحی امیری: تهمیدات لازم برای برگزاری حج باعزت هموطنان اندیشیده شده است

دو راهبرد آمریکا

استخدام نیروی آشنا به آشپزخانه در مجتمع مهر و ماه

استخدام حسابدار ماهر آقا آشنا به نرم افزار محک در مشهد

استخدام کارگر ماهر آقا جهت کارواشی در محدوده فردیسِ کرج

استخدام ادیت کار و طراح آلبوم دیجیتال خانم در تهران

استخدام پخش آبان (توزیع کننده کیک و کلوچه طغرا)

استخدام کارمند آقا جهت وصول مطالبات در البرز

منافقین مزدور در عملیات مرصاد به خاک ذلت نشستند

استخدام حسابدار با تجربه در یک شرکت معتبر عمرانی

پوتین توافقنامه تشکیل گروه متحده نیروهای مسلح روسیه و ارمنستان را تصویب کرد

استخدام راننده پایه یک آشنا به کمپرسی و مناطقِ تهران

هزار و70 نفر در جشنواره اساتید فقه و اصول شرکت کردند

پله های چندکاره!/ عکس

امیدوارم روزی مسئولان عراق در سطح مجاهدان جبهه ها باشند/ از توسعه روابط عراق با کشورهای همسایه استقبال می کنیم

همه چیز درباره مچ بندهای حجاج ایرانی

تصاویر : زندگی در کابل با امید به آینده

تشییع بنیتا، فرشته کوچکی که تاب زمینی بودن نداشت

ارائه گزارش محرمانه از عملکرد وزرا به «روحانی»

فرانسه: تحریم های آمریکا علیه ایران، روسیه و کره شمالی مغایر حقوق بین الملل است

کارشناس مسائل بین الملل مطرح کرد مقابله چندجانبه با تحریم های آمریکا

تعیین هیأت رییسه حزب ندای ایرانیان

کتاب «حضرت بقیه الله» استاد شجاعی منتشر شد

آیت الله جنتی:زدن سپاه به اسم تفنگدار، پیاده کردن سیاست های آمریکاست

اعمال تحریم های جدید علیه ایران نشان دهنده "حماقت آمریکا" است

سرنوشت متفاوت برادران رؤسای جمهور ایران

سرنوشت متفاوت برادران رؤسای جمهور ایران