مطالب مرتبط:
فیلم کوتاه ساعت در ژاپن خوش درخشید
خبر خوش برای داوطلبان وکالت ظرفیت کانون مرکز برای آزمون وکالت96، 1100 نفر شد
خبر خوش برای طلایی پوشان؛ خطری که از بیخ گوش آقایی رد شد
خبر خوش آجرلو برای هواداران پرسپولیس
از تغییرسال پایه آمار به 95 تا خبر خوش برای کارفرمایان بیمه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 17:522017-07-17سياسي

هادی غفاری: شماری روحانیون را خلع لباس کردیم که برای عده ای خوش نیامد


هادی غفاری از چهره هایی است که علی رغم انگ ها و تهمت ها نشان داد همچنان که خودش می گوید یک طلبه ساده خمینی است و با تمام وجودش به اسلام عشق می ورزد.

- در اتاقش یک عکس از امام بود و یک عکس از پدرش، همانی که در زیر شکنجه به امامش حسین پیوست و محشور با شهدای کربلا شد.

/ برگرفته از روزنامه صبح آزادگان - 25 تیر 1359 با حجت الاسلام هادی غفاری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اتاقی که به واقع به اندازه یک تنهایی خالی بود به گفت و گو نشستیم؛ با همان سادگی که یادآور صفای روستاست.

او با خانواده اش در یک اتاق سه در چهار زندگی را می گذراند با یک فرش ماشینی و لوازم بسیار ساده یک زندگی در سطح طبقه سه ای ها، گویی که در حجره ای تنگ در مدرسه علمیه، در دوران طلبگی، اما با یک دنیا صفا و صمیمیت، پاکی و ایمان که معیار های ما در اسلام همین هایند.

غفاری از چهره هایی است که همیشه با مردم بود و با جوانان مستضعفی که شور و شوق انقلاب و اسلام در رگ هایشان تمامی فقر مادی شان را تحت الشعاع دارد.

سابقه مبارزاتی اش بر کسی پوشیده نیست، حماسه ساز منبرهای داغ در مساجد تهران و شهرستان ها و همچنان هم برای انقلاب مبارزه می کند.

خدایش نگه دارد.

با وجود زندگی ساده و عدم امکانات مالی در هنگامی که روزنامه در زیر فشار تحمیلی مالی از طرف آقای میناچی و تبلیغات شدید سو از سوی بسیاری از گروه ها و شخصیت هاست به روزنامه کمک کرد و می دانیم که این را از خرج روزانه اش برید و به ما هدیه کرد؛ هدیه ای که برایمان از تمامی بودجه وزارت ارشاد و از عظمت کاخ نخست وزیری و.

نیز بیشتر می ارزد، اصلا از تمامی سرمایه های دنیا نیز بیشتر ارزش دارد.

به حرمت و ارزش قلم های کهنه و نیم شکسته مان و به قداست ایمان و به عشقمان به انقلاب و امام از او تشکر می کنیم و برایش توفیق آرزو داریم.

متن مصاحبه را در زیر می خوانید.

*** با در نظر گرفتن تاکیدی که امام در مورد وحدت دارند نظر شما در مورد وحدت چیست و رکن وحدت را در میان جناح های مذهبی چگونه می توان ایجاد کرد؟ بسم الله الرحمن الرحیم، مسئله وحدتی که امام مطرح می کنند، از مقولاتی است که زمینه مفهومی آن را با خود همراه دارد به این معنی که امام وقتی می گویند وحدت، وحدت در جهتی است و برای تحقق بخشیدن به جریانی است؛ بنابراین وقتی می گوییم وحدت، امام می گوید وحدت، روندگان راه امام هم می گویند وحدت.

این از جمله مقولاتی است که به منظور حرکت به سوی خدا شکل می یابد.

با این تعریف کسانی که برایشان مسئله خدا مطرح نیست و حرکت به سوی خدا برایشان عنوانی ندارد، استثنای منقطع هستند و این ها از ریشه و اساس در این رابطه نیستند.

اگر بیاییم این مسئله را جدا و به قطعاتی تقسیم کنیم گاه وحدت برای ارزش دادن به نهادهای خاکی و خونی است، روابط قومی و قبیله ای است، در اینجا وحدت برای حفظ روابط ایلی است و طبیعی است کسانی که از این ایل خارج هستند در این وحدت جا نمی گیرند یا می گوییم وحدت برای برپا نگه داشتن این دانشگاه، کسانی که خارج از محدوده این دانشگاه هستند از ریشه در این وحدت جا نمی گیرند؛ بر این اساس امام وقتی می گوید وحدت، به دنبال آن هدفی مطرح است و همه ما و شما و همه مردم و حتی ملت های مستضعف دنیا می دانند سخنان امام محورش روابط ایلی و قبیله ای و حتی روابط خاکی و خونی هم نیست، آنچه که مطرح است مسئله ایدئولوژی و نجات همه مستضعفین می باشد.

در این صورت کسانی در این وحدت جا می گیرند که مسئله ایدئولوژی، آن هم ایدئولوژی توحیدی در جهت رسیدن به کمال مطلق و نجات و به اصطلاح علما فلاح مطرح باشد.

آنچه که تا به حال در ایران گذشت، نشان داد که وقتی امام می گوید وحدت مخاطبش چه کسانی هستند.

طبیعی است که انسان ها در مورد مسائل عقیدتی حتی در مورد مسئله واحدی امکان دارد که اختلاف سلیقه ها و اختلاف نظر ها و اختلاف دیدگاه هایی داشته باشند که گاه این اختلاف ها به حدی جزیی است که می شود با کمی تخفیف و ایثار از بین برد که اگر این اختلاف ها از میان برود با وحدت ایدئولوژیکی و تشکیلاتی می توان بزرگترین قدرت ها را اگر شکمشان به قدر شکم فیل باشد هم گسست.

این است که امام فریاد می زند وحدت، بعضی ها از این وحدت یک نتیجه نامطلوبی می گیرند و پیام وحدت را چماقی می کنند و به سر هر کسی که از خط اصیل می خواهد دفاع کند می کوبند در حالی که ما فراموش نمی کنیم جمله امام را در مصاحبه معروف ایشان با روزنامه لوموند (چاپ پاریس)، در حالی که وحدت به معنی ظاهری سخت مورد نیاز است مخصوصا از دید شبه روشنفکران و با بعضی ایدئولوژی های انحرافی و التقاطی حداقل وحدت استراتژیک مطرح است یا وحدت تاکتیکی، منتها امام دقیقا اشاره می کنند به این مسئله که ما با مارکسیست ها هیچ گونه همکاری نخواهیم داشت آن هم در سال 56 55 که شاه هنوز در اریکه قدرت است؛ بنابراین وقتی که امام می گوید وحدت و روندگان راه امام هم از آن حمایت می کنند، وحدت بر محوری باید استوار باشد.

آنچه که امروز برای ما مهم است فقط مسئله ایران و مرزهای ایران نیست، مسئله حرکت به سوی خداست.

در این صورت همه کسانی که بر این محور وحدت عقیده دارند باید وحدت عمل هم داشته باشند اما چگونه می توان این وحدت کلی را به دست آورد؟ باید بیاییم موقعیت حساس خودمان را در دنیا در برابر ابرقدرت ها و دشمنان داخلی و عواملی که این انقلاب منافع آن ها را به خطر انداخته است حفظ بکنیم.

وقتی حفظ کردیم از آن طرف بیاییم آنچه را که قبل از انقلاب به عنوان ایثار عمل می کردیم حالا ضرورتش را حس کنیم و اگر ضرورت ایثار از یک طرف و ضرورت تشکل در برابر قدرت های بزرگ و جلاد چه در داخل و چه در خارج را از طرف دیگر حس کنیم فکر می کنم این زمینه ها ما را به وحدت دعوت خواهد کرد.

در مورد بنیاد الهادی بگویید.

فعالیت های این بنیاد تاکنون چه بوده و در آینده چه برنامه هایی دارد؟ بنیاد الهادی تاکنون بسیاری از برادران و خواهران جوانمان را در رشته های فرهنگی، هنری و نظامی یاری داده در این رابطه سه چهار بار متوالی به اردوگاه های مختلف و نیز چند بار به پادگان های گوناگون به سرپرستی خود برادران وابسته به بنیاد برای تعلیمات سخت نظامی برده اند، حتی یکی دو نوبت به منظریه قم رفتیم برای عادت به تشنگی و گرسنگی با آذوقه بسیار اندک.

باید یادآوری کنم که افراد به طور داوطلبانه این آذوقه را انتخاب کرده بودند.

هر کس داوطلبانه امکانات کمی برای خود آورده بود به طوری که شاید برای 24 ساعت فقط یک وعده غذا یا قدری بیشتر.

البته ما امکانات استثنایی در ماشین ها با خود داشتیم که اگر کسی نتوانست دوام بیاورد امکاناتی داشته باشیم؛ ولی معمولا قرار ما این بود که روحیه گذشت، ایثار و مقاومت را برادران و خواهرانمان تمرین کنند به اضافه اینکه بنیاد در جریانات سیاسی گوناگون موضع خودش را، جهت های خودش را قاطعانه اعلام کرده است من جمله در مورد حرکت های امام بعد از پیروزی انقلاب، رفراندوم جمهوری اسلامی، مجلس خبرگان قانون اساسی، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی.

در این موارد مواضع خود را مشخص کرده است، دقیقا آنچه را که امام اعلام کرده است.

البته وقتی که می گوییم دقیقا به معنی نسبی آن است نه مطلق و کامل چون این گونه که امام می اندیشد خیلی بالا تر است از آنچه به ذهن ما می آید و غیر از این بنیاد در منطقه به عنوان یک عامل انتظامی هم عمل کرده البته مدتی است که با شکل گرفتن قوای انتظامی و قانونی، تعطیل شده یعنی دوران انقلاب پایگاهی بوده و بعد از پیروزی انقلاب حتی برای 8-7 ماه محل استقرار برادرانی بوده است که منطقه را در محدوده این حوالی بایستی زیر پوشش کنترلی خودشان درمی آوردند.

الان هم بنیاد مشغول تاسیس یک شرکت تعاونی است منتها شرکت تعاونی که سهام آن بدون سود است، سهام مجانی بلاعوض فقط با این فرق که افراد حق خرید دارند از فروشگاه برای پایین آوردن قیمت ها در منطقه مان.

به هر حال اگر امر بشود برای کارهای بزرگتری حاضریم اما الان که دستمان در منطقه کار می کند ساختمانی در حال ساختن است همان جنب مسجد برای ایجاد تعاونی که چند روز دیگر تعاونی افتتاح می شود.

البته کارهای دیگری که این بنیاد کرده است کارهای فرهنگی است که از طریق فرستادن کتاب و افراد به شهر ها و روستاهای مختلف که بحمدالله تعالی موفق بودیم.

تعدادی از دوستانمان همین الان در بابلسر، بعضی ها در کردستان، بعضی ها در آذربایجان، بعضی ها در جنوب ایران مشغول کارند، کار فرهنگی هم می کنند.

البته در آینده اگر امکانات ما بیشتر شد کارهای بیشتری انجام خواهیم داد به عنوان مثال تاسیس کلاس های آموزش دبیر البته نه به معنای دولتی آن به معنی آموزش به اصطلاح متفرقه، آموزش فوق برنامه و برنامه های دیگری که ان شاءالله اگر امکاناتی در اختیارمان گذاشتند انجام خواهیم داد.

در مورد چگونگی همکاری تان با بنیاد و در مورد هماهنگی کار نظامی بنیاد با سپاه پاسداران بیشتر توضیح دهید.

البته بنیاد با سپاه هماهنگ است.

بنیاد را مجموعه ای از دوستانمان اداره می کنند که یکی از آن ها من هستم.

البته بیشتر در مورد کارهای فکری با من مشورت می کنند و من هم تا آنجا که از دستم بربیاید به آن ها کمک می کنم و از لحاظ مالی هم سخت در مضیقه هستیم.

من یک بدشانسی هم دارم و آن این است که پولدار ها سراغ من نمی آیند.

در گرداگرد من معمولا دوستان دانشجو، محصل، کارگر، کارگرهای ساده یا کارمندان ساده ای که گاهی اوقات حتی باید به آن ها کمک کنیم؛ حتی در شلوغ ترین جلسات دانشجویی ما با چند هزار جمعیت اگر کمک بخواهیم هفتصد، هشتصد تومان بیشتر جمع نمی شود و این ها همه شان بی پول هستند، مثل خود من.

در مورد فعالیت هایتان در شمال توضیح دهید، چرا از حاکمیت شرع در شمال استعفا کردید؟ روی هم سه مطلب تاثیر گذاشته که من مجبور شدم استعفا دهم: مطلب اول بعد از اینکه به بابلسر رفتم، طبیعی است یک عده عوامل فئودال، فئودال های بزرگ، زمین خواران و متکاثر ترین عمده رباخواران بزرگ، سرمایه دارانی که سرمایه هایشان را از طریق وابستگی به غلامرضا و دیگران به دست آوردند و لذا طبیعی است که من باید رودرروی این ها می ایستادم و در این رابطه کارهای من بسیاری را خوش نخواهد آمد و اینجا و آنجا شایعات درست خواهند کرد.

در جریان ویلا ها آمدند گفتند که پاسدار ها ریخته اند در ویلا ها و در یخچال طالبی بوده و خورده اند آن هم پاسداری که می رود به کردستان دودستی جانش را تقدیم می کند حالا شایعه درست کنند که رفتند نیم کیلو طالبی خوردند! آدمی که بخواهد این جوری طالبی بخورد نمی رود که پاسدار بشود.

نمی خواهم بگویم پاسدار ها پیغمبرند؛ اما کسی است که با جانش بازی می کند و عاشقانه برای شهادت می آید.

این ها قضایای اتهامی است برای اینکه جریان را از کار بیندازند.

بعد از باز پس گرفتن ویلا ها و زمین های فراوان که بیش از 70 60 هزار هکتار می شد و از آن ها باز پس گرفتم، این ها اینجا و آنجا دست به تشبث هایی زدند.

این تشبث ها از یک طرف و از طرف دیگر چون من اهل اینکه بنشینم این ها را به خبرگزاری ها بدهم و یک یک تلفن کنم این ها را بزرگ بکنم و بگویم بیایید عکس بیندازید به این خبرگزاری به آن خبرگزاری بدهم، نیستم.

سرم را انداختم پایین و کار خودم را می کردم.

این ها با جلب نظر دست اندرکاران با توجه به اطلاعات بدی که به آن ها می رساندند نسبت به ما شاید این طور درست کرده بودند که در منطقه از دم همه سرمایه داران را گرفتند و از دم هر کس یک متر زمین داشت گرفتند.

این یک ناحیه فشار از طرف دیگر.

بعضی کارهایی که انجام می شد با سیاستی که شبه سیاست آقای بازرگان است و گا ها از بعضی رده های بالا هم سرچشمه می گیرد فراوان ما را مورد مذمت قرار داد که این ویلا ها را گرفته ، چه کسی به تو گفت این ویلا ها را بگیری ، چرا این کار را کردی ، دائما پوست هندوانه زیر پای من انداختند.

من دیدم که دیگر نمی توانم بیش از این تحمل بکنم.

از طرفی بعضی ارگان ها بودند که باعث خدشه دار شدن امضای من که با نام قاضی زیر ورقه را امضا می کردم باید بعد از آن اجرا شود، باعث بی ارزش شدن امضای قاضی می شدند.

عدم همکاری آن ها سبب می شد که نتوانیم کار بکنیم.

البته از یک طرف هم ما مجموعه ای از روحانی نماهای غیرصالح را خلع لباس کردیم که این نیز برای بعضی ها خوش نیامد و در این مورد انتقاداتی به من شد که اگر فرصت داشتم حاضر بودم پرونده کسانی را که خلع لباس کردم نشان بدهم.

کسانی بودند که حتی سوادشان آن قدر نبود امضا کنند و این ها 13 سال به عنوان روحانی مطرح بودند.

یکی از این ها اصلا سواد خواندن و نوشتن نداشت و سالیانی بود که امام جماعت یک مسجد بود، حتی حمد و سوره را هم بلد نبود بخواند.

یکی از آن ها بود که در معامله قاچاق مواد مخدر هم بود.

یکی دیگر رفتارش در منطقه مطابق با شئونات روحانیت اسلام انقلابی نبود؛ رفتارش جلف بود مثل بچه های اشراف دائما به فکر زندگی اشرافی و برخورد غیرانسانی و کلاشی بود.

این مجموعه را ما خلع لباس کردیم.

من خلع لباس کردم البته در حضور علمای مبارز منطقه که در تمام مراحل حکمی که به این منظور نوشته شد و در دادگاه تمام علمای مبارز منطقه حضور داشتند.

من نیامدم دادگاه را به تنهایی تشکیل دهم.

به هر حال بعد از حکم قاضی کسانی من باب دوستی ها یا خویشی ها بر خلاف فرمان امام نمی گذاشتند که مستقل عمل کنیم.

هر روز سفارشاتی از این و از آن و چون من نماینده مردم هستم در مجلس شورای اسلامی طبیعی بود که نمی توانستم به طور کامل به این مسائل رسیدگی کنم و الان هم با توجه به جوی که در همین هفته قبل در بابلسر به وجود آمد و مردم ریختند که فلانی باید برگردد و مسائل دیگری که تظاهرات کردند و طومارهای فراوان، به من تلفن کردند که آقا برگردید و بیایید گفتم که من نخواهم آمد مگر اینکه امام امر کند.

اگر امام امر کردند در هر کجا و به هر کاری حاضرم عمل کنم و همه نیرو هایم را در آن راه بگذارم اما به شرط آنکه امام امر کند در آن صورت خواهم آمد.

فعلا استعفا دادم و بحمدالله استعفایم هم پذیرفته شده.

آیا با انتشار فعالیت هایتان در مطبوعات و دیگر رسانه های گروهی، این خود حمایت مردم را برمی انگیخت و تبلیغات ضد انقلاب هم خنثی می شد و نتیجتا شما در کارتان بیشتر موفق بودید؟ اگر شما می آمدید منطقه ای که من قاضی شرع بودم می دیدید که دادگاه صبح ساعت هشت شروع می شد و گاهی تا دوازده ادامه داشت.

اکثرا ساعت 4 صبح می خوابیدم، 4 صبح نماز را می خواندم گاهی اوقات می خوابیدم و یک ساعت بعد اذان می شد و بلند می شدم نماز می خواندم.

باز می خوابیدم و یک ربع به هشت بیدار می شدم، 2 ساعت، 3 ساعت، حداکثر 4 ساعت که حتی چهار ساعت نمی خوابیدم.

گاه می شد که ما کیفرخواست ها را درباره متهمین ساعت 4 بعد از نیمه شب می نوشتیم.

دیگر فرصتی نبود که بنشینیم با این روزنامه با آن روزنامه و با این خبرنگار با این رادیو [صحبت کنیم].

حتی چند بار از من خبرنگار ها وقت خواستند، گفتم که همین یک ساعت را هم اگر من بتوانم به پرونده 4 تا فئودال، 3 تا نزول خوار، 4 تا سرمایه داری که حق کارگر ها را بلعیده و خورده اند برسم خیلی بهتر خواهد بود.

با این حال باز هم مردم منطقه سخت حمایت می کردند که این حمایت هنوز ادامه دارد، طومارهایی که حتما شنیدید و یا روزنامه شما نوشتند.

در هر حال فرصت اینکه بنشینم و تبلیغات بکنم نداشتم.

با توجه به پیام های اخیر امام در نظر ندارید افراد و یا ارگان هایی که با عدم همکاری و ممانعت عملا سدی در مسیر فعالیت های شما ایجاد کرده بودند افشا کنید؟ در مورد کسانی که کارشکنی می کردند ان شاءالله در شرایط مقتضی اسامی شان را افشا خواهم کرد.

در مورد عدم همکاری ارگان ها هم باید بگویم البته در منطقه خودمان همه ارگان ها با ما کار می کردند.

در این منطقه حتی من شهربانی هم راه انداخته بودم، ژاندارمری را هم به راه انداخته بودم.

ارتش را در آن منطقه به راه انداخته بودم.

ارگان ها با ما کار می کردند بلکه این ارگان ها از تهران و نواحی مختلف مثلا بنیاد مستضعفان همکاری نداشت بنیاد علوی همکاری نداشت و بعضی دیگر بنیاد ها مجموعا نمی توانستند ما را یاری کنند.

از مجلس بگویید.

جناح های مجلس و ترکیب مجلس چگونه است و شما مجلس را چگونه می بینید؟ من یک تحلیل خیلی جدی راجع به مجلس دارم که در این فرصت نمی توان تشریح کرد ولی در یک سخنرانی عمومی این کار را خواهم کرد.

من مجلس را کلا به پنج جریان تقسیم می کنم: یک جریان، جریان لیبرال ها و سازشکارهاست.

یک جریان، جریان مرموزهاست، نمایندگان مخفی و آشکار گروه های سیاسی.

یک جریان، جریان بی خط ها و کسانی است که معلوم نیست خطشان چیست مثل کویری هستند که خطی خاص ندارند.

یک جریان، جریان تقریبا می شود گفت ساده ها که صادق اند اما ساده هستند و جریان پنجم خط امام که مشخصا خط، جهت، جبهه، ایدئولوژی و جهت گیری های سیاستشان مشخص است.

این ها هر کدام مختصاتی دارند و محورهایی که برای روشن شدن این ها باید یک بحث مفصلی کرد و امیدوارم باز برای همین روزنامه (آزادگان) یک بار مفصل یا بنویسم و یا بیایید مطرح کنم و کاملا توضیح دهم که در این سوال نمی گنجد و این خود یک سوال مفصلی است؛ اما من این را می خواهم بگویم که شاید مجموعه آن چهار جریان بیش از 20 درصد کل مجلس نباشد؛ یعنی آن 4 جریان روی هم رفته بیش از 20 درصد نیستند و بقیه که با هم کل مجلس را تشکیل می دهند در خط امام اند، گذشته سیاسی و عقیدتی آن ها روشن است و به خاطر همین گذشته عقیدتی حتی اگر روزی در اقلیت هم باشند زبان، بیان و قلمشان باز است.

این ها به دلیل گذشته روشنشان می توانند بی هیچ پرده پوشی حرفشان را بزنند.

در حالی که هستند کسانی از آن چهار جریان که در زندگی شان به هر حال لکه های تاریک و روشنی هست، اشکالاتی هست، خطاهایی چه سیاسی چه ایدئولوژیکی هست و نمی توانند به عنوان حتی یک نیروی سیاسی در مجلس پایشان را از گلیم خودشان فرا تر بگذارند؛ چراکه این ها اگر اصرار بر مطلبی بورزند با توجه به گذشته نه چندان روشنشان می شود به سادگی در مورد اصرار آن ها بر یک جریانی شک کرد و همین شک کافی است که انگیزه ای باشد برای اینکه مردم در آن مسئله خاص تعمقی داشته باشند، عمیق باشند و موضعشان را در برابر آن مسئله خاص اعلام کنند.

مجموعا من امیدوارم که مجلس به خصوص با تصفیه های اخیری که شد نه با تصفیه ای که در آینده خواهد شد که قطعا فکر می کنم باز هستند 3-2 نفری که با توجه به عملکرد هایشان در گذشته و با توجه به پایگاه های عقیدتی - سیاسی شان نتوانند شرکت بکنند و نباید شرکت بکنند و این کمکی خواهد بود به اینکه جبهه اسلام بتواند در مجلس بهتر عمل کند.

البته همه مسلمان اند علی الظاهر؛ اما اسلام به معنی عملکردهای ایثارگونه اش و امام گونه اش مورد نظر است.

نظرتان راجع به گروگان ها چیست و فکر می کنید مجلس چه تصمیمی در این باره خواهد گرفت؟ با توجه به تضادهای عجیب وغریبی که در این مسئله هست، نظر دادن راجع به آن مشکل است.

بافت مسئله خیلی پیچیده است.

از یک طرف این ها به هر حال پاره ای جاسوس، پاره ای تفنگدار دریایی که حق حضور در ایران را نداشتند، به عنوان نمونه همین امروز (روز مصاحبه) رفته بودم یکی از تعمیرگاه های بزرگ از کمبود لوازم یدکی (که ماشین های بزرگ راه سازی و صنعتی که سخت بدان نیازمند است) می نالیدند و عامل یا یکی از عوامل مانع ورود این لوازم یدکی به ایران را حل نشدن مسئله گروگان ها می دانستند.

آن ها حتی خواستار سریع تر حل شدن مسئله گروگان ها بودند اما من از آنجایی که ممکن است متهم به ساده اندیشی شده باشم در این مورد خیلی ساده می اندیشم.

من معتقدم که این ضرب المثل را بگذاریم جلوی رو و روی آن فکر بکنیم.

از قدیم می گفتند شترسواری دولادولا نمی شود؛ کسی که می خواهد سوار شتر بشود نمی تواند هم سوار شتر بشود و هم طوری سوار بشود که مردم نبینند.

ما اگر بخواهیم از آمریکا رها شویم و به یک استقلال سیاسی - اقتصادی برسیم ناگزیر باید چوب ناملایمات و گذراندن سختی های فراوان را بر خود هموار کنیم و این زخم ها، درد ها، ورشکستگی ها و گرسنگی ها را می توانیم با ایثار تحمل کنیم و بپذیریم.

در این صورت من معتقدم و فکر می کنم که مجلس باید این ها را محاکمه بکند و در صورت ثبوت جرمشان با توجه به حقوق قضایی اسلام و با توجه به آیین دادرسی اسلام بر اساس معیارهای اسلامی بی ترس و بی واهمه از تهدیدهای آمریکا، جدی و مصمم تصمیم های لازم گرفته بشود.

نظرتان در مورد دولت چیست؟ دولت آینده از نظر شما بر اساس چه معیارهایی باید انتخاب شود؟ مشخصات دولت آینده را قدری می توان با مشخصات و عملکرد دولت گذشته به دست آورد و دولت موقت با توجه به اینکه آغاز انقلاب بود به خوبی می توانست از پشتیبانی 36 میلیون نیروی پرخاشگر انقلابی و بااحساس اسلامی و شور درونی و شعور ایدئولوژیک برخوردار باشد اما دولت موقت به واسطه کج فهمی اش و بعد تشخیصش و یکسری وابستگی های فکری، سیاسی و ناخالص بودن انتخاب هایش دیدیم کشور را به ورطه سقوط کشاند.

من معتقدم که دولت بازرگان اگر تا امروز دوام آورده بود، قطعا ما امروز ساقط شده بودیم.

خدا حتی به ما رحم کرد که زود تر این دوره تمام شد.

دولت آینده فکر می کنم مهمترین خصیصه اش باید این انحصارطلبی باشد و من اینجا می خواهم از اصلی دفاع بکنم که ما را به آن اتهام بد جلوه می دهند.

من نه تنها این اتهام را رد نمی کنم بلکه از این اتهام انحصارطلبی استقبال می کنم.

دولت آقای بازرگان یک معجونی بود، آش شله قلمکاری بود از جبهه ملی کذایی که اغلب سردمداران آن کارخانه دار ها و بازاریان و گردن کلفت های اقتصادی هستند که جملگی خانه هایشان شمال شهر با استخرهای آن چنانی و زندگی مرفه.

آن گونه که هم شما می دانید و هم من و هم خواننده این سطور.

از یک طرف بعضی افراد انقلابی همچنین مخلوط بودند از بعضی گروه های سازشکار سیاسی کار؛ دولتی که آدم های عجیبی از لحاظ عقیدتی مثل یونسی که وابسته به حزب توده است ایشان می شود استاندار کردستان و پیداست که این آدم 800 میلیون تومانی که می گیرد توسط عراق به کلاشینکف تبدیل خواهد کرد.

احتمالا این را به طور قاطع عرض نمی کنم.

ما گفتیم و حالا هم می گوییم که گذشته تلخ دولت موقت باید تجربه ای باشد و این دفعه دولت باید انحصارطلب باشد، انحصارطلب نه به معنی فردی آن بلکه به این معنا که هر کس برای خودش فکر کند مطلقا، انحصار مکتبی یعنی کل وزیران، نخست وزیر، استانداران و کسانی که در بافت این دولت اند [مثل] فرمانداران، شهرداران، بخشداران و مدیران کل روسای ادارات کلا همه آن ها باید از خالص ترین و ناب ترین افراد ایدئولوژی دار این جامعه باشند و در مسائل قبل از آنکه به تخصص فکر بکنیم به ایمان بیندیشیم.

پدر جامعه انقلابی مان در اثر پرداختن به این مسئله تخصص و این ارزش های کشکی غرب گرایانه درآمده که در صدر فلان اداره، در سر فلان وزارتخانه، فلان آقایی که چهل سال سابقه مدیریت داشت گذاشتند که ایشان دارای مدیریت و سابقه است در حالی که به دلیل نداشتن خط دقیق ایدئولوژیک سیاسی اسلامی مشاهده کردید که چگونه ما را فلج کرد.

این است که من معتقدم دولت آینده باید تمام وزرایش مدیرانش و روسایش و خود نخست وزیر مومن به آن خطی باشند که امروز من و تو و همه ما به نام خط امام می فهمیم البته نه در زبان [بلکه] در عمل؛ چراکه خیلی ها خودشان را به امام منصوب کرده بودند ولی دیدیم امام در این سه، چهار پیام اخیر آن چنان توی دهانشان زد که عقل از کله شان نزدیک بود بپرد و دود از مغزشان.

آن ها با آن دو، سه پرخاش انقلابی و دلسوزانه امام دیدند که خط امام یعنی چه.

باید در انتخاب نخست وزیر این پیام های اخیر امام را بگذارند پیش رو و دقیق مطالعه کنند و بر اساس آنچه که در پیام ها آمده است انتخاب کنند.

نظرتان در مورد تشکیل کنفرانس بررسی جنایات شاه و این کنفرانس اخیر در مورد حل مسائل افغانستان و به طور کلی سیاست خارجی کشورمان چیست؟ من ارادتی و علاقه ای به بررسی و تشکیل چنین کنفرانس هایی مطلقا ندارم.

این ها بیشتر به این کنفرانس های فرمایشی شبیه هستند تا کنفرانس های انقلابی.

البته اگر کنفرانس هایی تشکیل بشود و نمایندگان خود نهضت ها شرکت داشته باشند از آن استقبال می کنم مثل آن برنامه ای که در لانه جاسوسی تشکیل شد که همه نهضت های آزادی بخش شرکت داشتند.

از این نوع جریان ها استقبال می کنم و می پذیرم اما حتی شرکت در جریان هایی مثل بررسی جنایات آمریکا در ایران و تشکیل این ها را یک موضوعی بی فایده می دانم چراکه این ها دردی را دوا نخواهد کرد؛ اما سیاست خارجی ایران باید بر اساس همان شعاری باشد که مردم در سیلاب خون و رگبار گلوله به زبان آورد نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی ، یعنی عدم تعهد به یک معنی و تعهد به معنی دیگر.

تعهد در برابر همه مستضعفین دنیا و عدم تعهد در برابر ابرقدرت ها.

این می تواند خط مشی سیاسی ما را در روابط خارجی مشخص بکند؛ چراکه همه قدرت های دنیا همه آن هایی که در خط اسلام عمل نمی کنند، این ها با ما بیگانه هستند، چه شرقی چه غربی.

ما پدرکشتگی خاصی با هیچ یک از این متقاهرین نداریم، همه این ها یا مستقیما عامل امپریالیسم اند یا دست نشاندگان امپریالیسم.

متکاثرین در جو ولو درجه دوم و سوم باید رابطه ما با آن ها بر اساس آنچه از سوره توبه و آیات گوناگون دیگر می فهمیم - که می فرماید لنیجعل الله الکافرین علی المسلمین سبیلا خدا هیچ حاکمیتی را از ناحیه کفار بر مسلمین نمی پذیرد - باشد و ما بر اساس عدم تعهد باید سیاست خارجی مان را پی ریزی کنیم.

شما از نزدیک با مسئله فئودال ها و سرمایه داران درگیر بودید.

برای حل این مشکل چه طرحی پیشنهاد می کنید؟ شورای انقلاب طرحی را ارائه داده که به نظر من بسیار انقلابی است و اگر عمل بکنند و نترسند و بلافاصله از آن طرف هیات هفت نفره پیش بینی شده در تصویب نامه، زمین ها را در اختیار کشاورزان قرار بدهد مسئله فئودال ها در سراسر ایران حل می شود؛ یعنی اصلاحات ارضی اسلامی بر اساس آنچه که در قانون مصوبه شورای انقلاب آمده است.

زمین های بایر و موات از مالکیت خارج است، زمین های زمین داران بزرگ باید در اختیار بقیه کشاورزان قرار داده بشود.

به این ترتیب می توانیم این ها را از دست فئودال ها بگیریم و بدهیم به کشاورز ها.

با این قید که روی آن کار کنند که باز دوباره رابطه استعماری فئودال - رعیت به وجود نیاید و از طریق اصلاحات ارضی اسلامی این مسائل حل خواهد شد.

با این مسائلی که شما در مورد فئودال ها و سرمایه داران مطرح کردید در شمال چرا عمدتا مارکسیست ها با شما مخالف بودند، علت مخالفت چیست؟ برای اینکه مارکسیست ها اغلب بچه فئودال هستند و در ایران ما اصلا مارکسیست غیرآمریکایی نداریم (وی ضمن اشاره به دو برادری که بعد از ورود ما آمده بودند گفت) این دو برادر الان از شمال آمده اند.

سوال کنید به خوبی می دانند همه کسانی که در صف بد ترین کمونیست ها قرار دارند بچه فئودال ها هستند و حتی یکی از فئودال های بزرگ، دوازده چریک فدایی استخدام کرده بود که ما را از پیش پای خود بردارد و این طبیعی است که منافعشان از این طریق تامین می شود.

شما الان برای روزنامه تان از نظر مالی در مضیقه هستید و پنج ریالی را روی آسمان با تیر می زنید.

این ها هر روز این همه بیانیه و اعلامیه و کلا امکانات و مادیاتشان را از کجا می آورند؟ یا مستقیم از آمریکا می گیرند یا از این فئودال ها به گروه های چپ و منحرف، مومنین که خمس و زکات نمی دهند، دولت هم که به این ها پول نمی دهد، این ها یا باید بانک بزنند یا از کار تر دریافت کنند یا برژنف یا هواکوفنگ و یا مستقیما از فئودال ها و من فکر می کردم که فئودال ها نزدیکترند و بهتر می توانند کمک کنند در این جهت.

اتحاد این ها را در کردستان کاملا مشاهده می کنیم.

اتحاد این ها را در مناطق زیادی از ایران مثل سیستان و بلوچستان می بینیم که در راس هرم، خان است فئودال - و بعد از آن هم فرزندانشان که شبه روشنفکر هستند و اکثرا چپی.

از زندگی پدر شهیدتان و خاطراتی که با ایشان داشتید بگویید.

من مجموعا از پدرم در یکی دو مصاحبه حرف هایی زدم و چون پدر من هستند البته شهدا اختصاص و در انحصار کسی نیستند فکر می کنم بس است.

به هر حال من قبلا گفتم که پدرم یک طلبه بود.

مراحل علمی را طی کرد به درجه اجتهاد رسید، تقلید نمی کرد و در مبارزات همه جا ایشان را دیدیم و بار ها وقتی از خود او سوال می کردیم، می گفت من یک طلبه هستم و اگر از من بپرسید من می گویم او یک شهید از هزاران شهیدی است که برای نجات اسلام جان خویش را در طبق اخلاص تقدیم کردند.

پیام یا رهنمودی به عنوان نماینده مردم دارید؟ من ابتدا می خواستم پیام کوچکی به همه خبرنگاران و روزنامه ها داشته باشم که این ها به خاطر تیراژ، به خاطر پول استقلال، شرف و حیثیت خود را در راه بیگانه فدا نکنند.

این ها نیایند به خاطر منافع چند روزه دنیا با حیثیت، استقلال و شرف یک امت بلکه نه تنها یک امت که ایران امروز محور همه مبارزات مستضعفین بازی نکنند.

بیایند به وظیفه انسانی - اسلامی شان پی ببرند و مسائل را از دیدگاه مسئولیت خدایی شان بررسی کنند.

یک پیامی هم دارم به برادران و خواهران روزنامه آزادگان که من معتقدم این روزنامه یکی از معدود روزنامه های اسلامی است که امروز در خط انقلاب حرکت می کند.

قبل از آمدن شما من با خانواده ام صحبت می کردم که اگر پول شخصی داشتم (چون حتی یک ریال پول شخصی ندارم) حاضر بودم که به این روزنامه کمک مالی بکنم.

تنها کاری که می توانستم بکنم این بود که از دوستانم امروز خواستم کمک مالی به این روزنامه بکنند تا به عنوان یک پول ناچیزی حداقل برای ادامه راه این روزنامه که این روزنامه را در خط اسلامی می دانم کمکی کرده باشم.

نشد تا بالاخره از اینجا و آنجا توانستم از جزیی پول هایی که در زندگی ام هست مبلغ ناچیزی را کنار بگذارم و می خواهم به عنوان یک کمک ناچیز برای ادامه راه روزنامه از من بپذیرند و بدانند امروز روزی نیست که مردم مسائل سیاسی را نفهمند.

روزنامه ها مطلبی را که می نویسند، تیترهایی را که می زنند، اختلاف ها و انحراف هایی را که دامن می زنند مردم می فهمند.

این ها می توانند هم استعمارگران فکری باشند و هم گشایندگان راه روشن بینی باشند و امیدوارم روزنامه شما با توجه به حرکتش بعد از جریان انحلال آیندگان بتواند در خطی که پیش گرفته حتی باز تر و روشن تر حرکت کند.

یک پیامی هم دارم به همه برادران و خواهرانی که با دسیسه های گروه های انحرافی به خصوص سازمان مجاهدین خلق ایران به انحراف فکری و عقیدتی کشیده شدند.

بیایند یک بار دیگر اسلام ناب را از طریق متدینین و متعهدین و روشنفکران اسلامی مطالعه کنند تا بلکه به آغوش اسلام و مردم مسلمان برگردند و بدانند که اگر به آغوش مردم برگردند مردم سخت از آن ها حمایت خواهند کرد و در پایان می خواهم به مردم بگویم که با این گروه ها خصمانه برخورد نکنند، در برخورد با این ها خشونت نداشته باشند که آن ها رشد می کنند.

جواب ایدئولوژی بر تر است، یک راه است و آن اینکه این ها را دعوت به بحث آزاد کنیم تا در بحث آزاد هم مردم، هم خودشان و هم ما همه بفهمیم که آن ها چه می گویندو ما چه می گوییم و حتی خودشان هم بفهمند به چه معتقدند و مردم چه می گویند و باید بدانید که اگر در بحث های آزاد شرکت نکردند مردم خواهند فهمید و این طور استنباط خواهند کرد که این گروه های منحرف سیاسی خود از کسانی هستند که زمینه چماق داری را به وجود می آورند.

خداوند همه ما و شما را هدایت کند.

والسلام.

/تاریخ ایرانی
کلید واژه ها: وحدت - امام - هادی غفاری - اسلام - روزنامه - غفاری - نماینده مردم تهران - مجلس شورای اسلامی - زندگی - اتاق - هایی - وزارت ارشاد - شهدای کربلا - مساجد تهران - تهران - فرش ماشینی - هدیه - مالی - مردم - شور و شوق - چهره - تبلیغات - آزادگان - خانواده - اسلامی - مبارزه - مفهومی - جوانان - مصاحبه - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
عکس روز نشنال جئوگرافیک، پل معلق کاپیلانو

افتتاح بزرگترین سالن ملاقات شرعی در ندامتگاه تهران +عکس

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 2 مهر

پیروزی مرکل در انتخابات آلمان بر اساس نتایج «پیش بینی شده»

مدیران کهگیلویه و بویراحمد فارغ از نگاه های سلیقه ای تنها به فکر توسعه باشند

عباسعلی هراتیان، سیدعباس ساطوریان، محمد زارعی، مسعود جان بزرگی، مژگان آگاه هریس بررسی تفاوت تعارض زناشویی، باورهای غیرمنطقی، روان بنه های ناسازگار اولیه و پایبندی مذهبی والدین دارای یک و چند فرزند

گسیل گسترده نیرو از اربیل به کرکوک/اقلیم کردستان آرایش نظامی گرفت

تیپ برزو ارجمند و خواهرش در آغوش یکدیگر

تک سنگین تکاوران سپاه در ارتفاعات اشنویه

پیش بینی مکان بعدی داعش!

امضای تفاهم نامه راه اندازی تراموای شهری ارومیه با شرکت آلمانی

وقتی خاطرات یک کودک با خاطرات یک شهید پیوند می خورد

پیکر شهید حججی چهارشنبه تشییع می شود

هشدار روحانی با نفوذ شیعه در خصوص متلاشی شدن عراق

امروز؛ قرائت گزارش نهایی تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

امروز روز تلخی برای حزب سوسیال دموکرات بود

رسانه ها و رسالت ابلاغ پیام عاشورا

گفت وگوی مفصل سردار کوثری درباره مسائل نظامی، امنیتی، سیاسی و اجتماعی در برنامه دستخط

روزتان را اینطوری شروع نکنید!

برای دوری از شک و افکار کسل کننده

شخصیت شناسی از روی رنگ گوشی موبایل

سیدمحمود طیب حسینی پژوهشی در معنای شیطان در قرآن کریم براساس فرهنگ عرب عصر نزول

65 جانباز مونث گیلانی/ نقش زنان در دوران دفاع مقدس بیشتر از مردان است

گردشگاه توریستی قلعه رودخان

تیپ بهاره رهنما دیشب در کنار خانواده فراهانی

اهتمام غیر شعاری به اقتصاد مقاومتی، کلید توسعه اشتغال است

تصاویر/ تجلیل از سربازان نمونه استان بوشهر

تفاهم نامه راه اندازی تراموای شهری ارومیه با شرکت آلمانی امضا شد

عشق لازم است یا کافی؟

زندگی را زیبا کنید با این 31 نکته

5 نیاز مردانه ای که زنان باید به آنها توجه کنند!!

حر بن یزید ریاحی که بود؟

بارزانی می داند کرکوک را از دست می دهد

مدیران دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد موظف به ارائه گزارش 3 و 6 ماهه شدند

امروز؛ قرائت گزارش نهایی تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

حمید معصومی نژاد در دفاع مقدس

موسوی لاری: از لاریجانی قدرتمندتر داریم

انسان‎ها پس از رهایی از مشکلات، فطرت و خدا را فراموش می‎کنند

روایات تفسیری مبین باطن مثل‎های قرآنی است

عکس نوستالژیک «مهراب قاسم خانی» همراه همسر و دخترش در لوکیشن «شب های برره»

آنگلامرکل پیشتاز انتخابات است

نقش هدایتگری روحانیت در دفاع مقدس مشهود بود

سازمان تجارت جهانی نیاز کشورها را برطرف نمی کند ناکارآمدی WTO سبب حرکت کشورها به سمت تجارت دوجانبه

«یوم کربلا» در کشمیر به روایت تصویر

ترکمن ها همه پرسی اقلیم کردستان عراق را تحریم کرده اند

تصاویر/ دستاوردهای نیروی زمینی ارتش

ظریف درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

پخش زنده مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی از حرم حضرت زینب(س)

مدیران دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد موظف به ارائه گزارش 3 و 6 ماهه شدند

سیدابوالفضل قدوسی، محمدرضا احمدی، صادق کریم زاده ساخت و اعتباریابی و رواسازی پرسش نامه پایبندی زنان به آموزه های همسرداری اسلام.

نگرانی یهودیان آلمان از نتایج انتخابات پارلمانی

بعد از مجلس می خواستم بروم سوریه، نگذاشتند/ جزییاتی از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی

پرواز جنگنده های ارتش در مرزهای غربی کشور

ظریف درگذشت آیت الله سید محمدرضا غروی را تسلیت گفت

تفاوت مقاوم سازی در ایران پس از بم و مکزیک پس از زلزله 8 ریشتری

League of War Mercenaries v7.6.90 دانلود بازی اتحادیه جنگ: مزدوران برای اندروید

عکس/ آخرین سلفی آیت الله

مخالفت مجدد شهردار لندن با سفر ترامپ به انگلیس

دلنوشته های تنهایی

تست هوش تصویری: نقاش های مشابه را بیابید!

تاکید ترکمن های عراق بر تحریم همه پرسی اقلیم کردستان عراق

پرواز جنگنده های ارتش در مرزهای غربی کشور

هادی فنایی نعمت سرا جستاری در ساحت های زبانی قرآن

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

محمدحسین مقیمی استاندار تهران شد

اعضای دولت به پنج استاندار پیشنهادی رأی اعتماد دادند

عقد اخوت اعضای شورا با معافیان تا چه زمانی ادامه دارد؟/ آیا در شیراز قحط الرجال است؟!

روحانی: در کنار دولت و ملت عراق هستیم

رزمایش حیدر کرار مورد ارزیابی قرار گرفت

باید به برهم زنندگان ثبات و امنیت منطقه پیام روشنی داده شود/ در کنار دولت و ملت عراق هستیم

تبیین زوایای دین برای بشریت در مکتب سیدالشهدا(ع)

ظریف، درگذشت آیت الله سید محمدرضا غروی را تسلیت گفت

پخش زنده مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی از حرم حضرت زینب(س)

ایران به میز مذاکره با آمریکا باز نمی گردد/آمریکا بدون برجام بیشتر به حاشیه می رود

سالاری استاندار گیلان شد

سقوط طیاره جنگی در ایتالیا+ ویدیو

تجزیه‎طلبان کردستان امنیت عراق را هدف گرفتند

توصیه رهبر انقلاب درمورد عزاداری صحیح/ درگیری لفظی رضا کیانیان با فعالان محیط زیست/ چرا بیشترین فروش لوازم آرایشی در ماه محرم رقم می خورد؟

بعد از مجلس می خواستم بروم سوریه، نگذاشتند/ جزییاتی از دیدار فرماندهان سپاه با روحانی

"مقیمی" استاندار تهران شد/سوابق

آیهالله نوری همدانی:جریمه دیرکرد بانک ها رباست

محمد جواد ظریف درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت

اطلاعیه شهرداری ساری در خصوص کمک به هیئات مذهبی این شهرستان

آزمون مقدماتی طرح تربیت مربیان حافظ قرآن کریم مازندران برگزار می شود

تهدید جنگل بانان توسط جنگل خواران در غرب مازندران

«دفاع مقدس» آمیختن جهاد اکبر با معنویت/ رسالت سنگین نسل ها در قبال مجاهدت ها و جانفشانی های شهدا و رزمندگان

ایران: در کنار دولت عراق هستیم

وزیر امور خارجه، درگذشت آیت الله سید محمدرضا غروی را تسلیت گفت

ایران به الگوی مهم در مبارزه تبدیل شده است

تانک سواری و گاوبازی پاکوتاه ها و کشیدن لُپ رقبا در حاشیه مسابقات+تصاویر

حسین احمد برابادی، معصومه اسمعیلی، حسین سلیمی بجستانی، سید محمد کلانتر کوشه الگوی مفهومی ابعاد تصور از خدا بر اساس اسماء حسنا مبنایی برای مطالعات سبک زندگی اسلامی و روان شناسی دین

فرهنگ عاشورایی و دفاع مقدس باید زنده نگاه داشته شود

«حیدر 41»؛ سلاح منحصربفرد ایران در نبرد های زمینی/ «کاتیوشای اتوماسیون شده» قدرت مان را چندبرابر کرد + اطلاعات و تصاویر

مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی شد

مراسم تشییع پیکر مطهر شهید حججی چهارشنبه در تهران برگزار می شود

رایزنی روحانی و اردوغان درباره همه پرسی در اقلیم کردستان عراق

هشدار درباره مصادره کردن دوران دفاع مقدس توسط جریانات سیاسی /رحیمی: خیانت به کشور است

سه مجتمع پتروشیمی امسال به بهره برداری می رسد

ورشکستگی در انتظار تصدی گری دولتی

روزنامه استخدامی استان قم | دوشنبه 3 مهر 96

ایران کاملا از دولت مرکزی عراق حمایت می کند

وقتی ما سرتیپ بودیم این ها سرباز هم نبودند

حل مشکلات 18 هزارکولبر با ایجاد منطقه آزاد سردشت و پیرانشهر

تشکر لاریجانی از روحانی: پاسخ درخوری به سخنان ترامپ دادید

حجت الاسلام موسوی لاری:/اصلاح طلبان کاندیدایی قدرتمندتر از لاریجانی برای انتخابات 1400 دارند

تشکیل هیأت اندیشه ورز در دستور کار هیأت رییسه مجلس خبرگان

حضور دکتر علیرضا اکبری، عضو هیات مدیره بانک سرمایه در آیین آغاز سال تحصیلی جدید

تحلیل زبان بدن روحانی هنگام سخنرانی در سازمان ملل

حریم هوایی ترکیه بر روی اقلیم کردستان عراق بسته شد

آیت الله سیدمحمدرضا غروی درگذشت

گفت وگوی تلفنی روحانی با اردوغان و العبادی

انتصاب های نامناسب در صنعت نفت و هزینه های آن

محمود صادقی:/عدم انسجام در نهادهای امنیتی تاثیر شکننده ای در کشور دارد

ادبیات کاباره داری ترامپ افول جایگاه آمریکا در جهان را نشان می دهد/تقدیر از موضع گیری روحانی در قبال اظهارات رییس جمهور آمریکا

رفیق راه؛ 10 همراه برتر در بازی های ویدیویی

دستیار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور جوانان منصوب شد

با خانواده های مشهور اما نفرین شده در طول تاریخ آشنا شوید [قسمت دوم- پایانی]

مدیرعامل فولاد مبارکه در آیین گرامیداشت هفته دفاع مقدس: رهبری و ایمان دو عامل استقرار و ثبات جمهوری اسلامی ایران

آن چه درباره قهوه سازها نمی دانیم!

حدود حصر موسوی و کروبی چقدر است؟

عکس روز: گوسفندها روی پل لندن

نجات 4 هزار محکوم به اعدام با رفع برخی ابهام های قانونی

صالحی: فردو نماد شهادت، تدین و وطن دوستی است

درگذشت آیت الله سید محمد رضا غروی/ خانواده خرازی سوگوار شدند

کاریکاتور تماشای اعدام در ایران!

نتیجه انتصاب مدیران سیاسی در پلی اکریل اختلاس، بدهی میلیاردی و تضعیف شرکت بود

تابش:/تشکیل شورایی بالاتر از شورای عالی اصلاح طلبان معنا و مفهومی ندارد

مراسم ترحیم آیت الله راستی کاشانی از سوی رهبر انقلاب برگزار شد

تصادف «سرویس مدرسه» با تریلی

نگاهی به روند برگزاری انتخابات امروز در آلمان + تصاویر

انتصاب مدیر روابط عمومی شورای شهر تهران

«محمدحسین مقیمی» استاندار تهران شد

المصطفی متولی تبیین گفتمان تمدنی اسلام در عرصه های علمی است

رای اعتماد به پنج استاندار

استاندار جدید ایلام کیست؟ | سوابق

توصیه روحانی به استانداران جدید:رعایت مشی اعتدالی در اداره استان

پیام وزیر نفت به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس

واکنش شدید عضو شورای شهر به طرح جمع آوری کودکان کار

سامانه S300 به بهارستان رسید/حمایت موتلفه از مواضع روحانی در سازمان ملل/انگشت کره شمالی روی ماشه است

200 موکب در پایانه شلمچه جانمایی شد

مدیر جدید روابط عمومی موسسه اعتباری ملل معرفی شد

تظاهرات علیه سیاست های کارگری ماکرون

ایران با هر حرکتی که در تقابل با تمامیت ارضی عراق باشد، مخالف است/ در کنار دولت و ملت عراق هستیم

ویدیو/ روابط عمومی چیست؟

روزیاتو: 10 واقعیت شگفت انگیز در مورد اسکناس که جالب است بدانید

سیدحسن رسولی مطرح کرد؛/آغاز فصل همگرایی و تشریک مساعی دولت و شهرداری پایتخت

مداحان و هیأت ها از کارهای موجب وهن مذهب در عزاداری پرهیز کنند

ترکیه هم حریم هوایی خود به روی اقلیم کردستان عراق را بست

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان اعلام کرد:ورود 191 هزار گردشگر جمهوری آذربایجان به اردبیل

یک جنرال روسی در سوریه کشته شد

بررسی چند قاعده بازاریابی آنلاین در شماره 88 ماهنامه مدیریت ارتباطات

تازه ترین شماره هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

5 استاندار جدید انتخاب شدند

چرا مدیران ایرانی افراد مطیع و ضعیف را برای همکاری برمی گزینند؟

اعتراض داوطلبان به نتایج کنکور 96 رد شد

اطلاع نگاشت | تعامل با دنیا

واکنش نمایندگان کرد مجلس به همه پرسی اقلیم کردستان

نگاه مجلس ، جذب پیش دبستانی ها ، نیروهای مدرسین آزاد و نهضتی ها است

دانش آموز سراوانی همکلاسی اش را کشت

عکس دیدنی حمید معصومی نژاد در جبهه!

معافیت مقامات سیاسی از قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

تأسیس مرکزی چون المصطفی یکی از آرزوهای دیرین علمای جهان اسلام بود

باهنر:گفته می شد جمنا ساخته سپاه است/دولت سایه جلیلی ارزش ندارد/فرزندانم کارمند دولت نیستند

اعزام اکیپ های پزشکی به مناطق محروم رامهرمز

همه پرسی جدایی، همچون خنجر داعش است

یادداشتی ار زهرا صدراعظم نوری؛/به بانوان اعتماد کنیم

گلچین مداحی قدیمی ذاکران اهل بیت علیهم السلام در حضور رهبر انقلاب

نتایج آزمون استخدامی سازمان ملی بهره وری ایران

تبریک پرویز پرستویی به محمدرضا شجریان

تعامل گسترده با دنیا، توصیه همیشگی رهبر انقلاب

ادامه کشمکش ها بر سر ورود غیرقانونی رییس جمهور سابق گرجستان به خاک اوکراین

سخنان ترامپ علیه ایران برگ ننگین جدیدی برای رژیم فاسد آمریکا است/ ولایت الهی باطل کننده سحر قدرت های بزرگ

استاندار جدید منصوب تهران شد + سوابق

جنایت ها علیه مسلمانان میانمار پیگیری قضایی و سیاسی شود

مدد خواهی کارکنان ستاره + عکس

33 سال پیش در چنین روزی عملیات بزرگ علیه منافع آمریکا

نشست میان ادیانی «ایمان به ایمان: تاملاتی در عاشورا»

ایران با هر حرکتی در تقابل با تمامیت ارضی عراق مخالف است

دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای (مصوبه شماره 579095 مورخ 1/4/1395 شورای عالی اداری)

کتاب خانواده مسلمان و فضای مجازی در بوته نقد متخصصان

ماهیت پرونده های مالی زمان بر است

ترتیل صفحه 182 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+صوت

ارزیابی هماهنگی نیروی زمینی، هوانیروز و نیروی هوایی ارتش در رزمایش «حیدر کرار»

رد اعتراض داوطلبان کنکور به نتایج آزمون 96

واکنش محسن هاشمی به موضوع تبلت و خودروهای شورای شهر: حتی دربان ها هم لپ تاپ دارند

سفر معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران به آنکارا

همه پرسی کردستان به ضرر کردهاست

فیلم/ گلچین مداحی قدیمی ذاکران اهل بیت علیهم السلام در حضور رهبر انقلاب

انتخاب 5 استاندار جدید/مقیمی استاندار تهران شد

ارزیابی هماهنگی نیروی زمینی و هوایی ارتش در رزمایش حیدر کرار

تک سنگین تکاوران سپاه در ارتفاعات اشنویه

نتایج آزمون استخدامی وزارت امور خارجه

برگزاری تجمع بزرگ عاشوراییان در بندر آستارا

آیت الله سیدمحمدرضا غروی درگذشت

استخدام گرافیست خلاق در شرکت پردازش اطلاعات مبنا

رایزنی روسای جمهوری ایران و ترکیه درباره همه پرسی اقلیم کردستان عراق

واکنش استاندار سمنان به دپو نامناسب زباله ساری

نماهنگ | آمریکا عصبانیست؛ چون...

تاسیسات هسته ای فردو نماد اقتدار ملی است

صفحه نخست روزنامه های اقتصادی سوم مهرماه

هادی غفاری: شماری روحانیون را خلع لباس کردیم که برای عده ای خوش نیامد

هادی غفاری: شماری روحانیون را خلع لباس کردیم که برای عده ای خوش نیامد