مطالب مرتبط:
فیلم کوتاه ساعت در ژاپن خوش درخشید
خبر خوش برای داوطلبان وکالت ظرفیت کانون مرکز برای آزمون وکالت96، 1100 نفر شد
خبر خوش برای طلایی پوشان؛ خطری که از بیخ گوش آقایی رد شد
خبر خوش آجرلو برای هواداران پرسپولیس
از تغییرسال پایه آمار به 95 تا خبر خوش برای کارفرمایان بیمه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 18:522017-07-17سياسي

هادی غفاری: شماری روحانیون را خلع لباس کردیم که برای عده ای خوش نیامد


هادی غفاری از چهره هایی است که علی رغم انگ ها و تهمت ها نشان داد همچنان که خودش می گوید یک طلبه ساده خمینی است و با تمام وجودش به اسلام عشق می ورزد.

- در اتاقش یک عکس از امام بود و یک عکس از پدرش، همانی که در زیر شکنجه به امامش حسین پیوست و محشور با شهدای کربلا شد.

/ برگرفته از روزنامه صبح آزادگان - 25 تیر 1359 با حجت الاسلام هادی غفاری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اتاقی که به واقع به اندازه یک تنهایی خالی بود به گفت و گو نشستیم؛ با همان سادگی که یادآور صفای روستاست.

او با خانواده اش در یک اتاق سه در چهار زندگی را می گذراند با یک فرش ماشینی و لوازم بسیار ساده یک زندگی در سطح طبقه سه ای ها، گویی که در حجره ای تنگ در مدرسه علمیه، در دوران طلبگی، اما با یک دنیا صفا و صمیمیت، پاکی و ایمان که معیار های ما در اسلام همین هایند.

غفاری از چهره هایی است که همیشه با مردم بود و با جوانان مستضعفی که شور و شوق انقلاب و اسلام در رگ هایشان تمامی فقر مادی شان را تحت الشعاع دارد.

سابقه مبارزاتی اش بر کسی پوشیده نیست، حماسه ساز منبرهای داغ در مساجد تهران و شهرستان ها و همچنان هم برای انقلاب مبارزه می کند.

خدایش نگه دارد.

با وجود زندگی ساده و عدم امکانات مالی در هنگامی که روزنامه در زیر فشار تحمیلی مالی از طرف آقای میناچی و تبلیغات شدید سو از سوی بسیاری از گروه ها و شخصیت هاست به روزنامه کمک کرد و می دانیم که این را از خرج روزانه اش برید و به ما هدیه کرد؛ هدیه ای که برایمان از تمامی بودجه وزارت ارشاد و از عظمت کاخ نخست وزیری و.

نیز بیشتر می ارزد، اصلا از تمامی سرمایه های دنیا نیز بیشتر ارزش دارد.

به حرمت و ارزش قلم های کهنه و نیم شکسته مان و به قداست ایمان و به عشقمان به انقلاب و امام از او تشکر می کنیم و برایش توفیق آرزو داریم.

متن مصاحبه را در زیر می خوانید.

*** با در نظر گرفتن تاکیدی که امام در مورد وحدت دارند نظر شما در مورد وحدت چیست و رکن وحدت را در میان جناح های مذهبی چگونه می توان ایجاد کرد؟ بسم الله الرحمن الرحیم، مسئله وحدتی که امام مطرح می کنند، از مقولاتی است که زمینه مفهومی آن را با خود همراه دارد به این معنی که امام وقتی می گویند وحدت، وحدت در جهتی است و برای تحقق بخشیدن به جریانی است؛ بنابراین وقتی می گوییم وحدت، امام می گوید وحدت، روندگان راه امام هم می گویند وحدت.

این از جمله مقولاتی است که به منظور حرکت به سوی خدا شکل می یابد.

با این تعریف کسانی که برایشان مسئله خدا مطرح نیست و حرکت به سوی خدا برایشان عنوانی ندارد، استثنای منقطع هستند و این ها از ریشه و اساس در این رابطه نیستند.

اگر بیاییم این مسئله را جدا و به قطعاتی تقسیم کنیم گاه وحدت برای ارزش دادن به نهادهای خاکی و خونی است، روابط قومی و قبیله ای است، در اینجا وحدت برای حفظ روابط ایلی است و طبیعی است کسانی که از این ایل خارج هستند در این وحدت جا نمی گیرند یا می گوییم وحدت برای برپا نگه داشتن این دانشگاه، کسانی که خارج از محدوده این دانشگاه هستند از ریشه در این وحدت جا نمی گیرند؛ بر این اساس امام وقتی می گوید وحدت، به دنبال آن هدفی مطرح است و همه ما و شما و همه مردم و حتی ملت های مستضعف دنیا می دانند سخنان امام محورش روابط ایلی و قبیله ای و حتی روابط خاکی و خونی هم نیست، آنچه که مطرح است مسئله ایدئولوژی و نجات همه مستضعفین می باشد.

در این صورت کسانی در این وحدت جا می گیرند که مسئله ایدئولوژی، آن هم ایدئولوژی توحیدی در جهت رسیدن به کمال مطلق و نجات و به اصطلاح علما فلاح مطرح باشد.

آنچه که تا به حال در ایران گذشت، نشان داد که وقتی امام می گوید وحدت مخاطبش چه کسانی هستند.

طبیعی است که انسان ها در مورد مسائل عقیدتی حتی در مورد مسئله واحدی امکان دارد که اختلاف سلیقه ها و اختلاف نظر ها و اختلاف دیدگاه هایی داشته باشند که گاه این اختلاف ها به حدی جزیی است که می شود با کمی تخفیف و ایثار از بین برد که اگر این اختلاف ها از میان برود با وحدت ایدئولوژیکی و تشکیلاتی می توان بزرگترین قدرت ها را اگر شکمشان به قدر شکم فیل باشد هم گسست.

این است که امام فریاد می زند وحدت، بعضی ها از این وحدت یک نتیجه نامطلوبی می گیرند و پیام وحدت را چماقی می کنند و به سر هر کسی که از خط اصیل می خواهد دفاع کند می کوبند در حالی که ما فراموش نمی کنیم جمله امام را در مصاحبه معروف ایشان با روزنامه لوموند (چاپ پاریس)، در حالی که وحدت به معنی ظاهری سخت مورد نیاز است مخصوصا از دید شبه روشنفکران و با بعضی ایدئولوژی های انحرافی و التقاطی حداقل وحدت استراتژیک مطرح است یا وحدت تاکتیکی، منتها امام دقیقا اشاره می کنند به این مسئله که ما با مارکسیست ها هیچ گونه همکاری نخواهیم داشت آن هم در سال 56 55 که شاه هنوز در اریکه قدرت است؛ بنابراین وقتی که امام می گوید وحدت و روندگان راه امام هم از آن حمایت می کنند، وحدت بر محوری باید استوار باشد.

آنچه که امروز برای ما مهم است فقط مسئله ایران و مرزهای ایران نیست، مسئله حرکت به سوی خداست.

در این صورت همه کسانی که بر این محور وحدت عقیده دارند باید وحدت عمل هم داشته باشند اما چگونه می توان این وحدت کلی را به دست آورد؟ باید بیاییم موقعیت حساس خودمان را در دنیا در برابر ابرقدرت ها و دشمنان داخلی و عواملی که این انقلاب منافع آن ها را به خطر انداخته است حفظ بکنیم.

وقتی حفظ کردیم از آن طرف بیاییم آنچه را که قبل از انقلاب به عنوان ایثار عمل می کردیم حالا ضرورتش را حس کنیم و اگر ضرورت ایثار از یک طرف و ضرورت تشکل در برابر قدرت های بزرگ و جلاد چه در داخل و چه در خارج را از طرف دیگر حس کنیم فکر می کنم این زمینه ها ما را به وحدت دعوت خواهد کرد.

در مورد بنیاد الهادی بگویید.

فعالیت های این بنیاد تاکنون چه بوده و در آینده چه برنامه هایی دارد؟ بنیاد الهادی تاکنون بسیاری از برادران و خواهران جوانمان را در رشته های فرهنگی، هنری و نظامی یاری داده در این رابطه سه چهار بار متوالی به اردوگاه های مختلف و نیز چند بار به پادگان های گوناگون به سرپرستی خود برادران وابسته به بنیاد برای تعلیمات سخت نظامی برده اند، حتی یکی دو نوبت به منظریه قم رفتیم برای عادت به تشنگی و گرسنگی با آذوقه بسیار اندک.

باید یادآوری کنم که افراد به طور داوطلبانه این آذوقه را انتخاب کرده بودند.

هر کس داوطلبانه امکانات کمی برای خود آورده بود به طوری که شاید برای 24 ساعت فقط یک وعده غذا یا قدری بیشتر.

البته ما امکانات استثنایی در ماشین ها با خود داشتیم که اگر کسی نتوانست دوام بیاورد امکاناتی داشته باشیم؛ ولی معمولا قرار ما این بود که روحیه گذشت، ایثار و مقاومت را برادران و خواهرانمان تمرین کنند به اضافه اینکه بنیاد در جریانات سیاسی گوناگون موضع خودش را، جهت های خودش را قاطعانه اعلام کرده است من جمله در مورد حرکت های امام بعد از پیروزی انقلاب، رفراندوم جمهوری اسلامی، مجلس خبرگان قانون اساسی، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی.

در این موارد مواضع خود را مشخص کرده است، دقیقا آنچه را که امام اعلام کرده است.

البته وقتی که می گوییم دقیقا به معنی نسبی آن است نه مطلق و کامل چون این گونه که امام می اندیشد خیلی بالا تر است از آنچه به ذهن ما می آید و غیر از این بنیاد در منطقه به عنوان یک عامل انتظامی هم عمل کرده البته مدتی است که با شکل گرفتن قوای انتظامی و قانونی، تعطیل شده یعنی دوران انقلاب پایگاهی بوده و بعد از پیروزی انقلاب حتی برای 8-7 ماه محل استقرار برادرانی بوده است که منطقه را در محدوده این حوالی بایستی زیر پوشش کنترلی خودشان درمی آوردند.

الان هم بنیاد مشغول تاسیس یک شرکت تعاونی است منتها شرکت تعاونی که سهام آن بدون سود است، سهام مجانی بلاعوض فقط با این فرق که افراد حق خرید دارند از فروشگاه برای پایین آوردن قیمت ها در منطقه مان.

به هر حال اگر امر بشود برای کارهای بزرگتری حاضریم اما الان که دستمان در منطقه کار می کند ساختمانی در حال ساختن است همان جنب مسجد برای ایجاد تعاونی که چند روز دیگر تعاونی افتتاح می شود.

البته کارهای دیگری که این بنیاد کرده است کارهای فرهنگی است که از طریق فرستادن کتاب و افراد به شهر ها و روستاهای مختلف که بحمدالله تعالی موفق بودیم.

تعدادی از دوستانمان همین الان در بابلسر، بعضی ها در کردستان، بعضی ها در آذربایجان، بعضی ها در جنوب ایران مشغول کارند، کار فرهنگی هم می کنند.

البته در آینده اگر امکانات ما بیشتر شد کارهای بیشتری انجام خواهیم داد به عنوان مثال تاسیس کلاس های آموزش دبیر البته نه به معنای دولتی آن به معنی آموزش به اصطلاح متفرقه، آموزش فوق برنامه و برنامه های دیگری که ان شاءالله اگر امکاناتی در اختیارمان گذاشتند انجام خواهیم داد.

در مورد چگونگی همکاری تان با بنیاد و در مورد هماهنگی کار نظامی بنیاد با سپاه پاسداران بیشتر توضیح دهید.

البته بنیاد با سپاه هماهنگ است.

بنیاد را مجموعه ای از دوستانمان اداره می کنند که یکی از آن ها من هستم.

البته بیشتر در مورد کارهای فکری با من مشورت می کنند و من هم تا آنجا که از دستم بربیاید به آن ها کمک می کنم و از لحاظ مالی هم سخت در مضیقه هستیم.

من یک بدشانسی هم دارم و آن این است که پولدار ها سراغ من نمی آیند.

در گرداگرد من معمولا دوستان دانشجو، محصل، کارگر، کارگرهای ساده یا کارمندان ساده ای که گاهی اوقات حتی باید به آن ها کمک کنیم؛ حتی در شلوغ ترین جلسات دانشجویی ما با چند هزار جمعیت اگر کمک بخواهیم هفتصد، هشتصد تومان بیشتر جمع نمی شود و این ها همه شان بی پول هستند، مثل خود من.

در مورد فعالیت هایتان در شمال توضیح دهید، چرا از حاکمیت شرع در شمال استعفا کردید؟ روی هم سه مطلب تاثیر گذاشته که من مجبور شدم استعفا دهم: مطلب اول بعد از اینکه به بابلسر رفتم، طبیعی است یک عده عوامل فئودال، فئودال های بزرگ، زمین خواران و متکاثر ترین عمده رباخواران بزرگ، سرمایه دارانی که سرمایه هایشان را از طریق وابستگی به غلامرضا و دیگران به دست آوردند و لذا طبیعی است که من باید رودرروی این ها می ایستادم و در این رابطه کارهای من بسیاری را خوش نخواهد آمد و اینجا و آنجا شایعات درست خواهند کرد.

در جریان ویلا ها آمدند گفتند که پاسدار ها ریخته اند در ویلا ها و در یخچال طالبی بوده و خورده اند آن هم پاسداری که می رود به کردستان دودستی جانش را تقدیم می کند حالا شایعه درست کنند که رفتند نیم کیلو طالبی خوردند! آدمی که بخواهد این جوری طالبی بخورد نمی رود که پاسدار بشود.

نمی خواهم بگویم پاسدار ها پیغمبرند؛ اما کسی است که با جانش بازی می کند و عاشقانه برای شهادت می آید.

این ها قضایای اتهامی است برای اینکه جریان را از کار بیندازند.

بعد از باز پس گرفتن ویلا ها و زمین های فراوان که بیش از 70 60 هزار هکتار می شد و از آن ها باز پس گرفتم، این ها اینجا و آنجا دست به تشبث هایی زدند.

این تشبث ها از یک طرف و از طرف دیگر چون من اهل اینکه بنشینم این ها را به خبرگزاری ها بدهم و یک یک تلفن کنم این ها را بزرگ بکنم و بگویم بیایید عکس بیندازید به این خبرگزاری به آن خبرگزاری بدهم، نیستم.

سرم را انداختم پایین و کار خودم را می کردم.

این ها با جلب نظر دست اندرکاران با توجه به اطلاعات بدی که به آن ها می رساندند نسبت به ما شاید این طور درست کرده بودند که در منطقه از دم همه سرمایه داران را گرفتند و از دم هر کس یک متر زمین داشت گرفتند.

این یک ناحیه فشار از طرف دیگر.

بعضی کارهایی که انجام می شد با سیاستی که شبه سیاست آقای بازرگان است و گا ها از بعضی رده های بالا هم سرچشمه می گیرد فراوان ما را مورد مذمت قرار داد که این ویلا ها را گرفته ، چه کسی به تو گفت این ویلا ها را بگیری ، چرا این کار را کردی ، دائما پوست هندوانه زیر پای من انداختند.

من دیدم که دیگر نمی توانم بیش از این تحمل بکنم.

از طرفی بعضی ارگان ها بودند که باعث خدشه دار شدن امضای من که با نام قاضی زیر ورقه را امضا می کردم باید بعد از آن اجرا شود، باعث بی ارزش شدن امضای قاضی می شدند.

عدم همکاری آن ها سبب می شد که نتوانیم کار بکنیم.

البته از یک طرف هم ما مجموعه ای از روحانی نماهای غیرصالح را خلع لباس کردیم که این نیز برای بعضی ها خوش نیامد و در این مورد انتقاداتی به من شد که اگر فرصت داشتم حاضر بودم پرونده کسانی را که خلع لباس کردم نشان بدهم.

کسانی بودند که حتی سوادشان آن قدر نبود امضا کنند و این ها 13 سال به عنوان روحانی مطرح بودند.

یکی از این ها اصلا سواد خواندن و نوشتن نداشت و سالیانی بود که امام جماعت یک مسجد بود، حتی حمد و سوره را هم بلد نبود بخواند.

یکی از آن ها بود که در معامله قاچاق مواد مخدر هم بود.

یکی دیگر رفتارش در منطقه مطابق با شئونات روحانیت اسلام انقلابی نبود؛ رفتارش جلف بود مثل بچه های اشراف دائما به فکر زندگی اشرافی و برخورد غیرانسانی و کلاشی بود.

این مجموعه را ما خلع لباس کردیم.

من خلع لباس کردم البته در حضور علمای مبارز منطقه که در تمام مراحل حکمی که به این منظور نوشته شد و در دادگاه تمام علمای مبارز منطقه حضور داشتند.

من نیامدم دادگاه را به تنهایی تشکیل دهم.

به هر حال بعد از حکم قاضی کسانی من باب دوستی ها یا خویشی ها بر خلاف فرمان امام نمی گذاشتند که مستقل عمل کنیم.

هر روز سفارشاتی از این و از آن و چون من نماینده مردم هستم در مجلس شورای اسلامی طبیعی بود که نمی توانستم به طور کامل به این مسائل رسیدگی کنم و الان هم با توجه به جوی که در همین هفته قبل در بابلسر به وجود آمد و مردم ریختند که فلانی باید برگردد و مسائل دیگری که تظاهرات کردند و طومارهای فراوان، به من تلفن کردند که آقا برگردید و بیایید گفتم که من نخواهم آمد مگر اینکه امام امر کند.

اگر امام امر کردند در هر کجا و به هر کاری حاضرم عمل کنم و همه نیرو هایم را در آن راه بگذارم اما به شرط آنکه امام امر کند در آن صورت خواهم آمد.

فعلا استعفا دادم و بحمدالله استعفایم هم پذیرفته شده.

آیا با انتشار فعالیت هایتان در مطبوعات و دیگر رسانه های گروهی، این خود حمایت مردم را برمی انگیخت و تبلیغات ضد انقلاب هم خنثی می شد و نتیجتا شما در کارتان بیشتر موفق بودید؟ اگر شما می آمدید منطقه ای که من قاضی شرع بودم می دیدید که دادگاه صبح ساعت هشت شروع می شد و گاهی تا دوازده ادامه داشت.

اکثرا ساعت 4 صبح می خوابیدم، 4 صبح نماز را می خواندم گاهی اوقات می خوابیدم و یک ساعت بعد اذان می شد و بلند می شدم نماز می خواندم.

باز می خوابیدم و یک ربع به هشت بیدار می شدم، 2 ساعت، 3 ساعت، حداکثر 4 ساعت که حتی چهار ساعت نمی خوابیدم.

گاه می شد که ما کیفرخواست ها را درباره متهمین ساعت 4 بعد از نیمه شب می نوشتیم.

دیگر فرصتی نبود که بنشینیم با این روزنامه با آن روزنامه و با این خبرنگار با این رادیو [صحبت کنیم].

حتی چند بار از من خبرنگار ها وقت خواستند، گفتم که همین یک ساعت را هم اگر من بتوانم به پرونده 4 تا فئودال، 3 تا نزول خوار، 4 تا سرمایه داری که حق کارگر ها را بلعیده و خورده اند برسم خیلی بهتر خواهد بود.

با این حال باز هم مردم منطقه سخت حمایت می کردند که این حمایت هنوز ادامه دارد، طومارهایی که حتما شنیدید و یا روزنامه شما نوشتند.

در هر حال فرصت اینکه بنشینم و تبلیغات بکنم نداشتم.

با توجه به پیام های اخیر امام در نظر ندارید افراد و یا ارگان هایی که با عدم همکاری و ممانعت عملا سدی در مسیر فعالیت های شما ایجاد کرده بودند افشا کنید؟ در مورد کسانی که کارشکنی می کردند ان شاءالله در شرایط مقتضی اسامی شان را افشا خواهم کرد.

در مورد عدم همکاری ارگان ها هم باید بگویم البته در منطقه خودمان همه ارگان ها با ما کار می کردند.

در این منطقه حتی من شهربانی هم راه انداخته بودم، ژاندارمری را هم به راه انداخته بودم.

ارتش را در آن منطقه به راه انداخته بودم.

ارگان ها با ما کار می کردند بلکه این ارگان ها از تهران و نواحی مختلف مثلا بنیاد مستضعفان همکاری نداشت بنیاد علوی همکاری نداشت و بعضی دیگر بنیاد ها مجموعا نمی توانستند ما را یاری کنند.

از مجلس بگویید.

جناح های مجلس و ترکیب مجلس چگونه است و شما مجلس را چگونه می بینید؟ من یک تحلیل خیلی جدی راجع به مجلس دارم که در این فرصت نمی توان تشریح کرد ولی در یک سخنرانی عمومی این کار را خواهم کرد.

من مجلس را کلا به پنج جریان تقسیم می کنم: یک جریان، جریان لیبرال ها و سازشکارهاست.

یک جریان، جریان مرموزهاست، نمایندگان مخفی و آشکار گروه های سیاسی.

یک جریان، جریان بی خط ها و کسانی است که معلوم نیست خطشان چیست مثل کویری هستند که خطی خاص ندارند.

یک جریان، جریان تقریبا می شود گفت ساده ها که صادق اند اما ساده هستند و جریان پنجم خط امام که مشخصا خط، جهت، جبهه، ایدئولوژی و جهت گیری های سیاستشان مشخص است.

این ها هر کدام مختصاتی دارند و محورهایی که برای روشن شدن این ها باید یک بحث مفصلی کرد و امیدوارم باز برای همین روزنامه (آزادگان) یک بار مفصل یا بنویسم و یا بیایید مطرح کنم و کاملا توضیح دهم که در این سوال نمی گنجد و این خود یک سوال مفصلی است؛ اما من این را می خواهم بگویم که شاید مجموعه آن چهار جریان بیش از 20 درصد کل مجلس نباشد؛ یعنی آن 4 جریان روی هم رفته بیش از 20 درصد نیستند و بقیه که با هم کل مجلس را تشکیل می دهند در خط امام اند، گذشته سیاسی و عقیدتی آن ها روشن است و به خاطر همین گذشته عقیدتی حتی اگر روزی در اقلیت هم باشند زبان، بیان و قلمشان باز است.

این ها به دلیل گذشته روشنشان می توانند بی هیچ پرده پوشی حرفشان را بزنند.

در حالی که هستند کسانی از آن چهار جریان که در زندگی شان به هر حال لکه های تاریک و روشنی هست، اشکالاتی هست، خطاهایی چه سیاسی چه ایدئولوژیکی هست و نمی توانند به عنوان حتی یک نیروی سیاسی در مجلس پایشان را از گلیم خودشان فرا تر بگذارند؛ چراکه این ها اگر اصرار بر مطلبی بورزند با توجه به گذشته نه چندان روشنشان می شود به سادگی در مورد اصرار آن ها بر یک جریانی شک کرد و همین شک کافی است که انگیزه ای باشد برای اینکه مردم در آن مسئله خاص تعمقی داشته باشند، عمیق باشند و موضعشان را در برابر آن مسئله خاص اعلام کنند.

مجموعا من امیدوارم که مجلس به خصوص با تصفیه های اخیری که شد نه با تصفیه ای که در آینده خواهد شد که قطعا فکر می کنم باز هستند 3-2 نفری که با توجه به عملکرد هایشان در گذشته و با توجه به پایگاه های عقیدتی - سیاسی شان نتوانند شرکت بکنند و نباید شرکت بکنند و این کمکی خواهد بود به اینکه جبهه اسلام بتواند در مجلس بهتر عمل کند.

البته همه مسلمان اند علی الظاهر؛ اما اسلام به معنی عملکردهای ایثارگونه اش و امام گونه اش مورد نظر است.

نظرتان راجع به گروگان ها چیست و فکر می کنید مجلس چه تصمیمی در این باره خواهد گرفت؟ با توجه به تضادهای عجیب وغریبی که در این مسئله هست، نظر دادن راجع به آن مشکل است.

بافت مسئله خیلی پیچیده است.

از یک طرف این ها به هر حال پاره ای جاسوس، پاره ای تفنگدار دریایی که حق حضور در ایران را نداشتند، به عنوان نمونه همین امروز (روز مصاحبه) رفته بودم یکی از تعمیرگاه های بزرگ از کمبود لوازم یدکی (که ماشین های بزرگ راه سازی و صنعتی که سخت بدان نیازمند است) می نالیدند و عامل یا یکی از عوامل مانع ورود این لوازم یدکی به ایران را حل نشدن مسئله گروگان ها می دانستند.

آن ها حتی خواستار سریع تر حل شدن مسئله گروگان ها بودند اما من از آنجایی که ممکن است متهم به ساده اندیشی شده باشم در این مورد خیلی ساده می اندیشم.

من معتقدم که این ضرب المثل را بگذاریم جلوی رو و روی آن فکر بکنیم.

از قدیم می گفتند شترسواری دولادولا نمی شود؛ کسی که می خواهد سوار شتر بشود نمی تواند هم سوار شتر بشود و هم طوری سوار بشود که مردم نبینند.

ما اگر بخواهیم از آمریکا رها شویم و به یک استقلال سیاسی - اقتصادی برسیم ناگزیر باید چوب ناملایمات و گذراندن سختی های فراوان را بر خود هموار کنیم و این زخم ها، درد ها، ورشکستگی ها و گرسنگی ها را می توانیم با ایثار تحمل کنیم و بپذیریم.

در این صورت من معتقدم و فکر می کنم که مجلس باید این ها را محاکمه بکند و در صورت ثبوت جرمشان با توجه به حقوق قضایی اسلام و با توجه به آیین دادرسی اسلام بر اساس معیارهای اسلامی بی ترس و بی واهمه از تهدیدهای آمریکا، جدی و مصمم تصمیم های لازم گرفته بشود.

نظرتان در مورد دولت چیست؟ دولت آینده از نظر شما بر اساس چه معیارهایی باید انتخاب شود؟ مشخصات دولت آینده را قدری می توان با مشخصات و عملکرد دولت گذشته به دست آورد و دولت موقت با توجه به اینکه آغاز انقلاب بود به خوبی می توانست از پشتیبانی 36 میلیون نیروی پرخاشگر انقلابی و بااحساس اسلامی و شور درونی و شعور ایدئولوژیک برخوردار باشد اما دولت موقت به واسطه کج فهمی اش و بعد تشخیصش و یکسری وابستگی های فکری، سیاسی و ناخالص بودن انتخاب هایش دیدیم کشور را به ورطه سقوط کشاند.

من معتقدم که دولت بازرگان اگر تا امروز دوام آورده بود، قطعا ما امروز ساقط شده بودیم.

خدا حتی به ما رحم کرد که زود تر این دوره تمام شد.

دولت آینده فکر می کنم مهمترین خصیصه اش باید این انحصارطلبی باشد و من اینجا می خواهم از اصلی دفاع بکنم که ما را به آن اتهام بد جلوه می دهند.

من نه تنها این اتهام را رد نمی کنم بلکه از این اتهام انحصارطلبی استقبال می کنم.

دولت آقای بازرگان یک معجونی بود، آش شله قلمکاری بود از جبهه ملی کذایی که اغلب سردمداران آن کارخانه دار ها و بازاریان و گردن کلفت های اقتصادی هستند که جملگی خانه هایشان شمال شهر با استخرهای آن چنانی و زندگی مرفه.

آن گونه که هم شما می دانید و هم من و هم خواننده این سطور.

از یک طرف بعضی افراد انقلابی همچنین مخلوط بودند از بعضی گروه های سازشکار سیاسی کار؛ دولتی که آدم های عجیبی از لحاظ عقیدتی مثل یونسی که وابسته به حزب توده است ایشان می شود استاندار کردستان و پیداست که این آدم 800 میلیون تومانی که می گیرد توسط عراق به کلاشینکف تبدیل خواهد کرد.

احتمالا این را به طور قاطع عرض نمی کنم.

ما گفتیم و حالا هم می گوییم که گذشته تلخ دولت موقت باید تجربه ای باشد و این دفعه دولت باید انحصارطلب باشد، انحصارطلب نه به معنی فردی آن بلکه به این معنا که هر کس برای خودش فکر کند مطلقا، انحصار مکتبی یعنی کل وزیران، نخست وزیر، استانداران و کسانی که در بافت این دولت اند [مثل] فرمانداران، شهرداران، بخشداران و مدیران کل روسای ادارات کلا همه آن ها باید از خالص ترین و ناب ترین افراد ایدئولوژی دار این جامعه باشند و در مسائل قبل از آنکه به تخصص فکر بکنیم به ایمان بیندیشیم.

پدر جامعه انقلابی مان در اثر پرداختن به این مسئله تخصص و این ارزش های کشکی غرب گرایانه درآمده که در صدر فلان اداره، در سر فلان وزارتخانه، فلان آقایی که چهل سال سابقه مدیریت داشت گذاشتند که ایشان دارای مدیریت و سابقه است در حالی که به دلیل نداشتن خط دقیق ایدئولوژیک سیاسی اسلامی مشاهده کردید که چگونه ما را فلج کرد.

این است که من معتقدم دولت آینده باید تمام وزرایش مدیرانش و روسایش و خود نخست وزیر مومن به آن خطی باشند که امروز من و تو و همه ما به نام خط امام می فهمیم البته نه در زبان [بلکه] در عمل؛ چراکه خیلی ها خودشان را به امام منصوب کرده بودند ولی دیدیم امام در این سه، چهار پیام اخیر آن چنان توی دهانشان زد که عقل از کله شان نزدیک بود بپرد و دود از مغزشان.

آن ها با آن دو، سه پرخاش انقلابی و دلسوزانه امام دیدند که خط امام یعنی چه.

باید در انتخاب نخست وزیر این پیام های اخیر امام را بگذارند پیش رو و دقیق مطالعه کنند و بر اساس آنچه که در پیام ها آمده است انتخاب کنند.

نظرتان در مورد تشکیل کنفرانس بررسی جنایات شاه و این کنفرانس اخیر در مورد حل مسائل افغانستان و به طور کلی سیاست خارجی کشورمان چیست؟ من ارادتی و علاقه ای به بررسی و تشکیل چنین کنفرانس هایی مطلقا ندارم.

این ها بیشتر به این کنفرانس های فرمایشی شبیه هستند تا کنفرانس های انقلابی.

البته اگر کنفرانس هایی تشکیل بشود و نمایندگان خود نهضت ها شرکت داشته باشند از آن استقبال می کنم مثل آن برنامه ای که در لانه جاسوسی تشکیل شد که همه نهضت های آزادی بخش شرکت داشتند.

از این نوع جریان ها استقبال می کنم و می پذیرم اما حتی شرکت در جریان هایی مثل بررسی جنایات آمریکا در ایران و تشکیل این ها را یک موضوعی بی فایده می دانم چراکه این ها دردی را دوا نخواهد کرد؛ اما سیاست خارجی ایران باید بر اساس همان شعاری باشد که مردم در سیلاب خون و رگبار گلوله به زبان آورد نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی ، یعنی عدم تعهد به یک معنی و تعهد به معنی دیگر.

تعهد در برابر همه مستضعفین دنیا و عدم تعهد در برابر ابرقدرت ها.

این می تواند خط مشی سیاسی ما را در روابط خارجی مشخص بکند؛ چراکه همه قدرت های دنیا همه آن هایی که در خط اسلام عمل نمی کنند، این ها با ما بیگانه هستند، چه شرقی چه غربی.

ما پدرکشتگی خاصی با هیچ یک از این متقاهرین نداریم، همه این ها یا مستقیما عامل امپریالیسم اند یا دست نشاندگان امپریالیسم.

متکاثرین در جو ولو درجه دوم و سوم باید رابطه ما با آن ها بر اساس آنچه از سوره توبه و آیات گوناگون دیگر می فهمیم - که می فرماید لنیجعل الله الکافرین علی المسلمین سبیلا خدا هیچ حاکمیتی را از ناحیه کفار بر مسلمین نمی پذیرد - باشد و ما بر اساس عدم تعهد باید سیاست خارجی مان را پی ریزی کنیم.

شما از نزدیک با مسئله فئودال ها و سرمایه داران درگیر بودید.

برای حل این مشکل چه طرحی پیشنهاد می کنید؟ شورای انقلاب طرحی را ارائه داده که به نظر من بسیار انقلابی است و اگر عمل بکنند و نترسند و بلافاصله از آن طرف هیات هفت نفره پیش بینی شده در تصویب نامه، زمین ها را در اختیار کشاورزان قرار بدهد مسئله فئودال ها در سراسر ایران حل می شود؛ یعنی اصلاحات ارضی اسلامی بر اساس آنچه که در قانون مصوبه شورای انقلاب آمده است.

زمین های بایر و موات از مالکیت خارج است، زمین های زمین داران بزرگ باید در اختیار بقیه کشاورزان قرار داده بشود.

به این ترتیب می توانیم این ها را از دست فئودال ها بگیریم و بدهیم به کشاورز ها.

با این قید که روی آن کار کنند که باز دوباره رابطه استعماری فئودال - رعیت به وجود نیاید و از طریق اصلاحات ارضی اسلامی این مسائل حل خواهد شد.

با این مسائلی که شما در مورد فئودال ها و سرمایه داران مطرح کردید در شمال چرا عمدتا مارکسیست ها با شما مخالف بودند، علت مخالفت چیست؟ برای اینکه مارکسیست ها اغلب بچه فئودال هستند و در ایران ما اصلا مارکسیست غیرآمریکایی نداریم (وی ضمن اشاره به دو برادری که بعد از ورود ما آمده بودند گفت) این دو برادر الان از شمال آمده اند.

سوال کنید به خوبی می دانند همه کسانی که در صف بد ترین کمونیست ها قرار دارند بچه فئودال ها هستند و حتی یکی از فئودال های بزرگ، دوازده چریک فدایی استخدام کرده بود که ما را از پیش پای خود بردارد و این طبیعی است که منافعشان از این طریق تامین می شود.

شما الان برای روزنامه تان از نظر مالی در مضیقه هستید و پنج ریالی را روی آسمان با تیر می زنید.

این ها هر روز این همه بیانیه و اعلامیه و کلا امکانات و مادیاتشان را از کجا می آورند؟ یا مستقیم از آمریکا می گیرند یا از این فئودال ها به گروه های چپ و منحرف، مومنین که خمس و زکات نمی دهند، دولت هم که به این ها پول نمی دهد، این ها یا باید بانک بزنند یا از کار تر دریافت کنند یا برژنف یا هواکوفنگ و یا مستقیما از فئودال ها و من فکر می کردم که فئودال ها نزدیکترند و بهتر می توانند کمک کنند در این جهت.

اتحاد این ها را در کردستان کاملا مشاهده می کنیم.

اتحاد این ها را در مناطق زیادی از ایران مثل سیستان و بلوچستان می بینیم که در راس هرم، خان است فئودال - و بعد از آن هم فرزندانشان که شبه روشنفکر هستند و اکثرا چپی.

از زندگی پدر شهیدتان و خاطراتی که با ایشان داشتید بگویید.

من مجموعا از پدرم در یکی دو مصاحبه حرف هایی زدم و چون پدر من هستند البته شهدا اختصاص و در انحصار کسی نیستند فکر می کنم بس است.

به هر حال من قبلا گفتم که پدرم یک طلبه بود.

مراحل علمی را طی کرد به درجه اجتهاد رسید، تقلید نمی کرد و در مبارزات همه جا ایشان را دیدیم و بار ها وقتی از خود او سوال می کردیم، می گفت من یک طلبه هستم و اگر از من بپرسید من می گویم او یک شهید از هزاران شهیدی است که برای نجات اسلام جان خویش را در طبق اخلاص تقدیم کردند.

پیام یا رهنمودی به عنوان نماینده مردم دارید؟ من ابتدا می خواستم پیام کوچکی به همه خبرنگاران و روزنامه ها داشته باشم که این ها به خاطر تیراژ، به خاطر پول استقلال، شرف و حیثیت خود را در راه بیگانه فدا نکنند.

این ها نیایند به خاطر منافع چند روزه دنیا با حیثیت، استقلال و شرف یک امت بلکه نه تنها یک امت که ایران امروز محور همه مبارزات مستضعفین بازی نکنند.

بیایند به وظیفه انسانی - اسلامی شان پی ببرند و مسائل را از دیدگاه مسئولیت خدایی شان بررسی کنند.

یک پیامی هم دارم به برادران و خواهران روزنامه آزادگان که من معتقدم این روزنامه یکی از معدود روزنامه های اسلامی است که امروز در خط انقلاب حرکت می کند.

قبل از آمدن شما من با خانواده ام صحبت می کردم که اگر پول شخصی داشتم (چون حتی یک ریال پول شخصی ندارم) حاضر بودم که به این روزنامه کمک مالی بکنم.

تنها کاری که می توانستم بکنم این بود که از دوستانم امروز خواستم کمک مالی به این روزنامه بکنند تا به عنوان یک پول ناچیزی حداقل برای ادامه راه این روزنامه که این روزنامه را در خط اسلامی می دانم کمکی کرده باشم.

نشد تا بالاخره از اینجا و آنجا توانستم از جزیی پول هایی که در زندگی ام هست مبلغ ناچیزی را کنار بگذارم و می خواهم به عنوان یک کمک ناچیز برای ادامه راه روزنامه از من بپذیرند و بدانند امروز روزی نیست که مردم مسائل سیاسی را نفهمند.

روزنامه ها مطلبی را که می نویسند، تیترهایی را که می زنند، اختلاف ها و انحراف هایی را که دامن می زنند مردم می فهمند.

این ها می توانند هم استعمارگران فکری باشند و هم گشایندگان راه روشن بینی باشند و امیدوارم روزنامه شما با توجه به حرکتش بعد از جریان انحلال آیندگان بتواند در خطی که پیش گرفته حتی باز تر و روشن تر حرکت کند.

یک پیامی هم دارم به همه برادران و خواهرانی که با دسیسه های گروه های انحرافی به خصوص سازمان مجاهدین خلق ایران به انحراف فکری و عقیدتی کشیده شدند.

بیایند یک بار دیگر اسلام ناب را از طریق متدینین و متعهدین و روشنفکران اسلامی مطالعه کنند تا بلکه به آغوش اسلام و مردم مسلمان برگردند و بدانند که اگر به آغوش مردم برگردند مردم سخت از آن ها حمایت خواهند کرد و در پایان می خواهم به مردم بگویم که با این گروه ها خصمانه برخورد نکنند، در برخورد با این ها خشونت نداشته باشند که آن ها رشد می کنند.

جواب ایدئولوژی بر تر است، یک راه است و آن اینکه این ها را دعوت به بحث آزاد کنیم تا در بحث آزاد هم مردم، هم خودشان و هم ما همه بفهمیم که آن ها چه می گویندو ما چه می گوییم و حتی خودشان هم بفهمند به چه معتقدند و مردم چه می گویند و باید بدانید که اگر در بحث های آزاد شرکت نکردند مردم خواهند فهمید و این طور استنباط خواهند کرد که این گروه های منحرف سیاسی خود از کسانی هستند که زمینه چماق داری را به وجود می آورند.

خداوند همه ما و شما را هدایت کند.

والسلام.

/تاریخ ایرانی
کلید واژه ها: وحدت - امام - هادی غفاری - اسلام - روزنامه - غفاری - نماینده مردم تهران - مجلس شورای اسلامی - زندگی - اتاق - هایی - وزارت ارشاد - شهدای کربلا - مساجد تهران - تهران - فرش ماشینی - هدیه - مالی - مردم - شور و شوق - چهره - تبلیغات - آزادگان - خانواده - اسلامی - مبارزه - مفهومی - جوانان - مصاحبه - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
اگر هواپیما در فرودگاه اصفهان سقوط کند چه می شود؟ / عکس

تحریم شدن یا نشدن سپاه از سوی آمریکا برای این نهاد انقلابی تفاوتی ندارد

شورای ملی ایرانیان آمریکا: رای کنگره چراغ سبز به ترامپ علیه برجام بود

کیهان: محور اصلی "جلسه فرماندهان سپاه با روحانی" نقد عملکرد و مواضع دولت در حوزه امنیت نظام و ارزش های بنیادی انقلاب بوده/فرماند هان سپاه "پیامدهای برخی مواضع" را "بطور شفاف" برای شخص رییس جمهور محترم تشریح کردند

جمع بندی روز: سه شنبه، 03 مرداد 1396

شورای ملی ایرانیان آمریکا: رای کنگره چراغ سبز به ترامپ علیه برجام بود

«ضد گلوله» از رشادت های دفاع مقدس مستندنمایی می کند

مجازات قانونی برای استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز

آغاز مذاکرات پارلمانی برای لغو «اوباماکِر در سنا

برخورد کشتی تجاری با قایق نیروی دریایی امارات

روشهای شاد بودن در زندگی

بازی جدید ترامپ برای آزاد کردن جاسوسان آمریکا

قاسم فائز، ابوالفضل نوروزی، عماد صادقی تحلیل آیات مربوط به جامعیّت قرآن مجید

درپی شلیک دو گلوله هوایی؛ بی اعتنایی شناور سپاه به اقدام تحریک آمیز ناو آمریکایی

تظاهرات اعتراض آمیز علیه جنایات در مسجدالاقصی و کشتار بی رحمانه در میانمار

تعریف عشق از نظر «سحر ولدبیگی»/ عکس

دیدار دستیار وزیر امور خارجه کرواسی با معاون وزیر امور خارجه ایران

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 4 مرداد 96

دادستان تهران: 7 استاندار تحت تعقیب قرار گرفته اند/صدور کیفرخواست برای 5 استاندار/از 8 متهم راهپیمایی روز قدس تحقیق به عمل آمده است

کوثر دهدست, سمیه کاظمیان, صدیقه باقری تبیین الگوی مفهومی در فرایند سازگاری با خانواده همسر

گفت وگوی دوشنبه سپاه و رییس جمهور

تصاویر/ سخنرانی ترامپ در اوهایو

از مردم سالاری تا ژن سالاری

«ترامپ» با مردان سیاست خارجی و داخلی اش اختلاف دارد

فوزیه خردخورد، حشمت الله آذرمکان، اسدالله نوروزی تحول نگاه به مفهوم کودکی در داستان های هوشنگ مرادی کرمانی

پایتختی که به شکل هواپیما ساخته شد/ عکس

عباس اسماعیلی زاده، محبوبه غلامی، دانشگاه شیراز نقش سیاق در تفسیر آیه تبلیغ

یادداشت/ رضا تقی پور امنیت ملی در گرو ساماندهی فضای مجازی

«سارا بهرامی» در پشت صحنه «هزار پا»/ عکس

فرصت های برابر درنواصولگرایی

یادداشت/ ابراهیم رزاقی ضرورت اصلاح جهان بینی اقتصاد

تمرینات مفید برای از بین بردن چاقی ران پا

نون جوونی سر سفره دغدغه های جوانی

مجلس اعلای اسلامی عراق بزودی رییس جدید انتخاب می کند

رنگارنگ های تلویزیونی در دهه کرامت

یادداشت/ عباس حاجی نجاری ترامپ بر طبل توخالی می کوبد

ساماندهی فضای مجازی با قانون و سرمایه های اجتماعی

رونمایی از خودروی جذاب "جگوار"/ عکس

بازجویی از عناصر داعش برای یافتن «البغدادی»

محمد شعبانپور کارکرد سنّت در دانش فقه

از مردم سالاری تا ژن سالاری

بلاتکلیفی دانشجویان با انحلال یک پژوهشگاه

محمود رضا رهبر قاضی انقلاب اسلامی و نجات ایران از منجلاب نظام سلطه

یادداشت/ سعدالله زارعی گفت وگوی دوشنبه سپاه و رییس جمهور

خارج کردن زالو از بینی بیمار

تاکید ظریف بر وحدت و همدلی جهان اسلام

شمار مبتلایان به وبا در یمن دو برابر می شود

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از مرز های غربی کشور

دو پیشنهاد برای تعیین تکلیف نیروهای غیررسمی

اتحاد ارکان نظام مشکلات را حل می کند/نظام مالیاتی تهدیدی برای نظام کسب و کار

سید علیرضا میر محمد صادقی، مهدی مغان، مهدی کشاورز، مهرنوش کشاورز، فاطمه خواجه نوری ارزیابی عملکرد سیستم و زیر سیستم های تهویه قطار های مترو تهران به کمک مدل تحلیل پوششی داده های ارتباطی فازی سه مرحله ای

34 سد در دولت تدبیر و امید ساخته شده است/تولید یک هزار 405 مگاوات برق در استان کرمانشاه

بخاطر «رسم زمونه» فکر می کنند اهل گریه وزاری هستم

راه آهن موجب توسعه استان کرمانشاه می شود

پروژه هایی که در لحظه آخر واگذار شدند

افزایش 5 درصدی صادرات از طریق مرزهای اقتصادی کرمانشاه

راغفر: اگر عملکرد اقتصادی دولت مانند چهار سال گذشته باشد در انتخابات 1400، محافظه کاران پیروز می شوند

حلقه مفقود توسعه ایران عدم سیاست گذاری صحیح است

مصباحی مقدم: دولت در مواجهه با تخریب ها کار خود را انجام دهد و این بحث ها را نشنیده بگیرد

موزه پارس کجاست؟

علی شریفی، مهدی رضا زاده جودی منظومه مفهومی زیبایی شناسی در پرتو آیات قرآن کریم

یادداشت/ سیدمسعود علوی فروش حقوق ملی

برای دفاع از خود خواهان بهترین نوع موشک ها هستیم

واکنش علی ضیاء به ماجرای آزاده نامداری

هوشنگ توکلی: بیشتر پاکسازی های تلویزیون کار کرباسچی بود!

گفتگوی خواندنی با تنها بازمانده بروس لی

سیاسی کاری ترمز متروی تهران را کشیده است

«جگوار» جذاب رونمایی شد

گروه منطقه غرب آسیا آیا انتفاضه سوم آغازی بر مرحله ای جدید در مبارزه است؟

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد

اصلاح طلبان از جان ناطق چه می خواهند؟! /اختلاف بر سر میزان بدهی شهرداری تهران/ روشی برای خالی شدن زندان های ایران/صدور کیفرخواست برای 5 استاندار/کابوس خشکسالی در شمال ایران؟! /رقابت بانکی با شایعه!

اصلاح طلبان از جان ناطق چه می خواهند؟! /اختلاف بر سر میزان بدهی شهرداری تهران/ روشی برای خالی شدن زندان های ایران/کابوس خشکسالی در شمال ایران؟! /رقابت بانکی با شایعه/صدور کیفرخواست برای 5 استاندار

ساده صحبت کردن لزوما پوپولیسم نیست

ثبت بیش از 250 گونه پرنده در شهر تهران

سلاح های ایرانی که خواب از چشم دشمنان می ربایند+تصاویر

تصاویری زیبا از سایه های سرخ آتشفشان در آسمان

همه چیز درمورد سقوط از ارتفاع و آسیب دیدن بکارت

بازتاب خبر امکان آزدای سهمیه تریاک در ایران و واکنش کاربران خلاق +عکس

آبشار پارک ملی سیچوآن+ عکس

عنایت اله شریفی، محمد فاضل نیا جایگاه و کارکرد مبانی انسان شناسی در سبک زندگی خانواده از منظر قرآن و روایات

تصویب طرح تحریم های جامع ایران در مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع

ایجاد روحیه مطالعه و مطالبه فرهنگی در جوانان افزایش یابد/ لزوم طرح دغدغه های فرهنگی در کرسی های آزاداندیشی

«نهنگ عنبر2» در آلمان و هلند اکران می شود/ عکس

حکم شرعی درباره خواندن حمد و سوره با صدای بلند توسط بانوان در نماز

آخرین وضعیت مهدی کروبی از زبان وزیر بهداشت

انفجار یک ترانس برق در کوی ملت اهواز

شکار لحظه سلفی گرفتن "بهاره کیان افشار" با "هومن سیدی" + عکس

"لیندا کیانی" با یک گوشواره خاص + عکس

آزاده نامداری قربانی تروریسم شد!+عکس

سجاد علمردانی صومعه, محمد نریمانی, نیلوفر میکاییلی, سجاد بشر پور نقش تحمل نکردن بلاتکلیفی و تنظیم هیجان در پیش بینی رضامندی زناشویی بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری

«قدرت» نقطه پایان دمکراسی خواهی پدرخوانده ها

بازتاب مجازی روز دختر در شبکه های اجتماعی #دخترانی_با_ژن _برتر

سوفیا و مادرش

عکس/ اموال مکشوفه از سارقین منزل در تهران

تشکیل کمیته ای برای بررسی آسیب های قانون انتخابات

علیرضا تفرشی مطلق، لعیا الفت، جهانیار بامداد صوفی، مقصود امیری سنجه های پایداری شرکتی در صنایع متوسط غذایی ایرانی

پنج گام برای رسیدن به رویاها

هنر تعریف کردن و تعریف شنیدن

«عملیات مرصاد» از زبان شهید صیاد شیرازی

آمریکا به تعهدات برجام عمل نکرده/ دولت جدید آمریکا بر تعداد تحریم ها افزود/ تحریم های جدید "نقض آشکار" برجام است

ناصر صنوبر، سعید باز محمدی کاربرد روشهای تحلیل رابطه خاکستری و آنتروپی در رتبه بندی مسئولیت پذیری اجتماعی شرکت ها

با قهرمانان سرزمین مجاهدت های خاموش

روز دختر در قاب نگاه دختران شهدای فاطمیون +فیلم

دهه کرامت اثری از گروه سرود وصال یار+ نماهنگ

ثبت جهانی در انتظار شهرهای سفال ایران

سپاه پاسداران: حرکت تحریک آمیز ناو آمریکایی در خلیج فارس خنثی شد

تصویب طرح تحریم روسیه، ایران و کوریای شمالی

زوج پیشکسوت سینما و تلویزیون/ عکس

شکایت دیوان محاسبات از کمیته امداد/ابطال مصوبه غیرقانونی پس از 16 سال

تصاویر/ خط مقدم نبرد حزب الله با النصره

سردار جعفری: آسیب های اجتماعی با ترویج فرهنگ دفاع مقدس کاهش می یابد

فرمانده هوانیروز صدای شمخانی را نشناخت/ منافقین پشت بیسیم زری را صدا می کردند

روحیه انقلابی و کاهش بروکراسی اداری رمز موفقیت جهاد دانشگاهی است

مجلس نمایندگان آمریکا طرح جامع تحریم های ایران را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم ایران را تصویب کرد

جسد کودک رها شده در بیابان قطعه قطعه شد

نگاهی به اقدامات قرارگاه قدس سپاه در سیستان و بلوچستان

امیرعبداللهیان: امنیت لبنان حاصل جانفشانی های حزب الله است

خداحافظی پدر دختر مظلوم از کابینه!

ترامپ: بشار اسد باید پاسخگوی جنایت های وحشتناکش باشد

«اکرم» و «شیرین» خوشحال و خندان/ عکس

پرسپولیس یک رکورد دیگر زد!

خداحافظی پدر دختر مظلوم از کابینه!

امنیت لبنان حاصل جانفشانی های حزب الله است

نگاهی به اقدامات قرارگاه قدس سپاه در سیستان و بلوچستان

پرستار آماده بکار داریم اما جذب نمی شوند

پرسپولیس دوباره شماره حساب داد

دعوت نیمار به رئال مادرید!

علاقه ای به صحبت های مورینیو ندارم

واکنش مالدینی به حضور بونوچی درمیلان

لزوم همراهی بیمه ها با طرح پزشک خانواده

بیماران سرشناس وزیر بهداشت/ عکس

ایجاد 24 هزار تخت بیمارستانی طی 4 سال گذشته در سراسر کشور

شکایت دیوان محاسبات از کمیته امداد/ابطال مصوبه غیرقانونی پس از 16 سال

گزارش نهایی نظارت بر انتخابات شوراها تقدیم لاریجانی شد

خرازی: برای دفاع از خود خواهان بهترین نوع موشک ها هستیم

آخرین اخبار از سود سهام عدالت

200 موکب اربعین حسینی در خوزستان تشکیل پرونده دادند

رای مثبت نمایندگان هر دو حزب امریکا به تحریم روسیه و ایران

سرنوشت وزارت عدلیه امریکا به زودی معلوم می شود

تصویب ساخت نیروگاه هسته ای از سوی شورای وزیران عربستان

سنای آمریکا مذاکرات پارلمانی برای لغو «اوباماکِر» را آغاز می کند

گزارش نهایی نظارت بر انتخابات شوراها تقدیم لاریجانی شد

حمل گوسفند با موتور

رونمایی از «یار بالا» با یک خواننده جدید در تالار وحدت

دانلود آهنگ جدید مجید رستمی بنام من بی من

دانلود آهنگ جدید ناصر زینعلی بنام برگرد

حسین عباسی اسفنجان طراحی الگوی تجاری سازی تحقیقات دانشگاهی با روش مدل سازی معادلات ساختاری حداقل مربعات جزیی

مسلمانان آلبرتا روز اهدای مواد غذایی برای نیازمندان برگزار می کنند

روایت جهانگیری از نتایج موفقیت‎آمیز دستور ویژه رهبر انقلاب درباره "آب"

حامد رحمانی، مرتضی موسی خانی، غلامرضا معمارزاده طهران، کرم الله دانش فرد، ابوالفضل کاظمی ترکیب روش دلفی و آنتروپی شانون برای مقابله با فساد اداری با استفاده از سیستم استنتاج فازی

چشم به چشم هم دهیم به مهر، میهن خویش را کنیم آباد ! "طنز"

دانلود آهنگ جدید علی اصحابی بنام سکوت

دانلود آهنگ جدید علی اصحابی بنام منو تو

دانلود آهنگ جدید علی اصحابی بنام تو بارون

آموزش 10 هزار نفر برای رفع شبهات و حل مسائل دینی در چهار استان کشور

کاریکاتورهای مفهومی و جالب (17)

اس ام اس تسلیت شهادت امام صادق علیه السلام (6)

داستان کوتاه، نماز

روز اردبیل وارد تقویم ملی کشور شد

طرح مقابله با اقدامات آمریکا تصویب شد

وزیر بهداشت: حال حجت الاسلام کروبی خوب است

سنای آمریکا به بررسی لغو قانون اوباماکر رای داد

مدل روسری زنانه Secrets

مدل کفش تابستانه بچه گانه برند Ilgufo

سنای آمریکا به بررسی لغو قانون اوباماکر رای داد

مدل لباس تابستانی مردانه

دوست دارم پیکرم همچون جدم در صحنه نبرد بماند/ نمی خواهم مردم بگویند که به خاطر پول به جبهه رفت

چهار راه برای کاهش عوارض دخالت های اطرافیان در روابط همسران

محمود شریف صادقی دار فانی را وداع گفت

انضباط دولت؛ کابوس شبکه های افراطی

لزوم شناخت دقیق تر در ازدواج

میزبانی خوزستان از خدام بارگاه مطهر امام رضا(ع)

جلسه مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی طرح تحریم ایران

انتظارات نمایندگان مردم از شهردار آینده تهران / اصلاح طلبان از دولت دوازدهم چه می خواهند؟ / کسی به بیماران پروانه ای پناه نمی دهد

آموزش 10 هزار نفر برای رفع شبهات و حل مسائل دینی در چهار استان کشور

فهیمه ابراهیمی تیرتاش، حسین شیخ رضایی حلقه کندوکاو و قابلیت های آن در آموزش ماهیت علم

آیین گشایش جشن های دهه کرامت

ضرورت اجرایی شدن مصوبات قرارگاه پدافند زیستی در چهارمحال و بختیاری

اعتبارت سال 96 هندیجان پاسخگوی مشکلات این شهرستان نیست

تحریم های جدید امریکا علیه ایران، برجام را از درون تهی می کند

آثار و برکات توبه

4 نوع حجاب که در قرآن به آن اشاره شده است

ضرورت اجرایی شدن مصوبات قرارگاه پدافند زیستی در چهارمحال و بختیاری

سه میهمان جذاب این روزهای کشور/ عکس

آیت الله بهجت:از علما دور شویم، کار ما علاج ناپذیر است

آیت الله جنتی: دشمن علیه سپاه تبلیغات می کند

تاکید ظریف بر وحدت و همدلی جهان اسلام

اطلاعیه سپاه درمورد اتفاقات امروز خلیج فارس

حمید شاهبندرزاده، محمد حسین کبگانی حل مسأله مکان یابی دستگاه های خودپرداز با استفاده از برنامه ریزی چند هدفه فازی

سید محمد موسوی یک کابینه و هزار مدعی

آغاز مرحله استانی مسابقات قرآن کریم اوقاف در سیرجان

پزشک ارتوپدی که قلابی از آب درآمد!

تشبیه اصولگرایی و اصلاح طللبی به پیکان

آغاز فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در در 100 دهستان کشور

انجام مطالعه ساخت 4 سد در شرق کرمان

پاسخ روابط عمومی قوه قضاییه به نامه انجمن حمایت از بیماران کلیوی

دانلود آهنگ جدید FA Territory بنام حس خوب

مسئولان کمیته های بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز در هرمزگان منصوب شدند

استاندار قزوین: فریضه حج موجب اقتدار و وحدت مسلمانان می شود

هادی غفاری: شماری روحانیون را خلع لباس کردیم که برای عده ای خوش نیامد

هادی غفاری: شماری روحانیون را خلع لباس کردیم که برای عده ای خوش نیامد