مطالب مرتبط:
جاده کشی به طرف دریاچه گهر منتفی است
ایجاد خوشه چرم در همدان منتفی شد
انصاری در گفت وگو با فارس: تفکیک وزارتخانه ها بر خلاف برنامه ششم نیست/ دولت مکلف شده هزینه، نیرو و تشکیلات جدید ایجاد نکند/ ارسال لایحه قانون خدمات کشوری به مجلس قبل از پایان دولت یازدهم
راهکارهای جایگزین تفکیک وزارتخانه ها / آیا دولت منصرف شد؟
محجوب در گفت وگو با فارس: وزارتخانه های اقتصادی و صنعتی در حال تحولاتی است/ دولت برای کابینه از ما گزینه نخواسته است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 17:522017-07-17اقتصادي

تجزیه وزارتخانه ها منتفی شد؟


شنیده ها از توقف طرح تفکیک سه وزارتخانه حکایت دارد.

گرچه خبر و دلایل توقف این طرح هنوز به صورت رسمی اعلام نشده، اما فرآیند انتخاب وزرا براساس ساختار کنونی دولت (با فرض عدم تفکیک) پیش می رود.

- انصراف دولت از تجزیه وزارتخانه ها با استقبال کارشناسان روبه رو شده است.

/ آنان به دولت پیشنهاد می دهند به جای تجدید ساختار در قالب تفکیک یا ادغام، با اصلاح ساختار سیاست گذاری در کشور، شیوه تقسیم وظایف را بازطراحی کنند.

به عقیده کارشناسان، هدف از این بازطراحی باید تقویت ساختار فعلی به منظور پیشبرد روند توسعه ملی باشد.

شنیده ها حکایت از آن دارد که لایحه پیشنهادی دولت مبنی بر تفکیک مجدد سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت ، وزارت راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان که با هدف ایجاد رونق اقتصادی تنظیم شده بود، نتوانسته است نظر بهارستان نشینان را جلب کند و ترکیب وزارتخانه ها در دولت دوازدهم تغییری نخواهد کرد.

شنیده ها حکایت از رد شدن این لایحه در کمیسیون های اقتصاد، صنایع و کمیسیون فرهنگی دارد.

در بین وزارتخانه های مطرح شده در این لایحه، وزارت صنعت، معدن و تجارت به واسطه اثرگذاری مستقیم بر وضعیت اقتصادی، در پرداختن به مساله رونق اقتصادی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

یکی از واکنش های کارشناسانه پس از مطرح شدن،لایحه دولت، پیشنهادی بود که چندی پیش در روزنامه دنیای اقتصاد به چاپ رسید و تشکیل وزارت اقتصاد ملی را به عنوان آلترناتیو طرح پیشنهادی دولت، ارائه می کرد.

به عقیده ارائه دهندگان این پیشنهاد تجمیع ساختار سیاست ساز اقتصادی شامل سیاست های ناظر بر فعالیت های تولیدی و تجاری و هماهنگی آن با سیاست های پولی و مالی، دستیابی به هدف مطرح شده در لایحه را تسهیل خواهد کرد.

ادعایی که آمارهای رشد و تورم در دهه 1340 و نتایج حاصل از بررسی تجربیات جهانی حکایت از صحت تئوریک آن دارد.

در میان واکنش های فضای رسانه ای کشور به این پیشنهاد در روز ابتدایی هفته جاری، خبرگزاری خبرآنلاین مناظره ای بین علی میرزاخانی به عنوان یکی از ارائه دهندگان این پیشنهاد و علی دینی ترکمانی به عنوان منتقد این پیشنهاد برگزار کرد.

به عقیده میرزاخانی، با توجه به اینکه تفکیک وزارتخانه ها در گذشته نتیجه ای جز تشدید تقابل های ساختاری، ایجاد فرصت رانت جویی و مانع تراشی بر مسیر تولید نداشته است، بهتر است دولت با تجمیع همه وظایف سیاست گذاری ناظر بر فعالیت های تولیدی و تجاری، از جمله گمرک و کشاورزی، سازمان متشکل و منسجمی با عنوان وزارت اقتصاد ملی برپا کند.

پیشنهاددهندگان این طرح معتقدند که این وزارتخانه کلیدی با هماهنگی معاونت های مربوطه می تواند استراتژی سازگاری را برای رونق تولید و تجارت ملی به سرانجام برساند.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ساختار کنونی تصمیم گیری در وزارتخانه ها برای رونق اقتصادی کارآیی لازم را ندارد.

مساله ای که به درستی از سوی دولت شناسایی شده است، اما راه حل پیشنهادی دولت مبنی بر تفکیک وزارتخانه پاسخ درستی به معادله تصمیم گیری و مدیریت در اقتصاد نیست.

هدف گذاری پیشنهاد تشکیل وزارت اقتصاد ملی را می توان بازگشت وزارت دارایی به ماموریت های پیشین خود ذکر کرد.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ماهیت بومی این پیشنهاد احتمال موفقیت این طرح را حتی در شرایط ضعف مدیریتی بالا برده است.

اما در سوی دیگر دینی ترکمانی ضمن پذیرش کلیات تفکیک، معتقد است که این ادغام ها هزینه هایی داشت که احتمالا بیشتر از منافعش است.

بنابراین قبل از این ادغام، باید مساله مهارت های مدیریتی تعیین تکلیف می شد چراکه در خلأ توان مدیریتی ادغام پایان خوشی نخواهد داشت.

به عقیده دینی ترکمانی ارائه پیشنهادهای این چنینی بسیار ایده آل گرایانه است چراکه کارآیی ساختار قوی منوط به وجود مدیریت کارآ است.

این در حالی است که به عقیده میرزاخانی ساختار قوی حتی در خلأ ابر مدیر نیز اثرگذار خواهد بود چرا وزارتخانه اقتصاد ملی؟ علی میرزاخانی در نخستین بخش از این مناظره به تشریح دلایلی پرداخت که باعث ارائه پیشنهاد تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی از سوی سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد و موسی غنی نژاد شده است.

نخستین دلیل، تفکیک ناپذیری تجارت از سیاست های صنعتی است.

صنعتی شدن به معنای قابل مبادله شدن تولید است.

صنعتی که تجاری نباشد، معیشتی است و متعلق به دوران قبل از صنعتی شدن است.

به همین دلیل از نظر تئوریک صنعت و تجارت قابل تفکیک نیست و سیاست صنعتی با ابزارهای تجاری قابل اجراست.

به عقیده علی میرزاخانی، در اقتصاد سه سیاست مالی، پولی و تجاری وجود دارد و بحث سیاست صنعتی یک بحث تقریبا انتزاعی است.

به همین دلیل برای صنعتی شدن هم راهی جز بهره گیری از سیاست های تجاری وجود ندارد.

بر مبنای توضیحات علی میرزاخانی، دومین عاملی که منجر به ارائه پیشنهاد تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی شد، بوته تجربه است.

به گواه آمار طلایی ترین دوران اقتصاد ایران مربوط به دهه 40 است.

در این دوره تصمیم گرفته می شود که متولی دو بخش صنعت و بازرگانی از اقتصاددانانی انتخاب شود که علاوه بر تحصیل در علم اقتصاد فعالیت های میدانی هم داشته باشد.

نتیجه چنین انتخابی با سیاست گذاری در وزارتخانه ای واحد سبب می شود میانگین رشد اقتصادی ایران در دهه 40 دو رقمی شود و میانگین نرخ تورم به زیر 2 درصد برسد.

این تجربه رونق غیرتورمی زمانی در اقتصاد ایران به دست می آید که در دنیا این راه حل پیدا نشده بود.

به عقیده پیشنهاددهندگان این طرح عقبگرد در تفکیک مجدد وزارتخانه اقتصاد ملی در دهه 1340 باعث از دست رفتن این دوران طلایی و دست نیافتنی شدن دوران رونق غیر تورمی برای اقتصاد ایران شد.

ذم تفکیک در نبود ظرفیت ادغام دینی ترکمانی در واکنش به دلایل سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ، ضمن تایید نظرات مطرح شده در رابطه با لزوم سازگاری سیاست های تجاری و صنعتی و اثر فزاینده ادغام ها بر هماهنگی نظام تصمیم سازی سیاست های صنعتی و تجاری، خلأ مهارت های مدیریتی و ضعف چارچوب های تشکیلاتی، تضاد منافع و تعدد مراکز تصمیم گیری را دلایلی عنوان کرد که او را نسبت به نتیجه ادغام بدبین کرده است.

به عقیده عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی از آنجا که هزینه تولید کالا یا خدمت به دلیل مدیریت ضعیف بالاست، ادغام موجب تشدید چنین مشکلی و افزایش متوسط هزینه تولید می شود که در نهایت منجر به کاهش کارآیی خواهد شد.

از نگاه این پژوهشگر اقتصادی وجود این ضعف ها هزینه ادغام را بالا می برد، بنابراین، باید مشکل وجود مراکز تصمیم گیری متعدد در بخش های مختلف حل شود.

به عقیده وی در غیاب این پیش شرط ها، ادغام جواب نمی دهد.

با این وجود دینی ترکمانی تفکیک مطرح شده در لایحه پیشنهادی دولت را به علت تقویت مشخصه بی ثباتی در سیستم اداری کشور به صلاح نمی داند.

به گفته این پژوهشگر حوزه بازرگانی، تفکیک و ادغام باید با تامل و برمبنای نگاه راهبردی بلندمدت باشد.

شرط ضروری که در ادغام و تفکیک های صورت گرفته معمولا نادیده گرفته شده است.

تغییرات پی درپی قوانین و مقررات، تغییرات بیش از اندازه قوانین و کوتاه بودن طول عمر مدیران و استرس های شدید موجود در نظام اداری ناشی از همین نگاه کوتاه مدت است که منجر به کاهش ظرفیت بالفعل فضای کسب وکار ایشان شده است.

به عقیده دینی ترکمانی پیشنهاد مطرح شده در روزنامه دنیای اقتصاد از نظر رفع مشکل اساسی در نظام تصمیم سازی اقتصاد ایران، یعنی شکست در هماهنگ سازی سیاستی، قابل تامل است.

اما به دلیل ضعف های مدیریتی و چارچوب های سازمانی تو در تو، عملا قابلیت اجرایی ندارد و در صورت اجرا، ناکارآیی را افزایش می دهد.

به گفته این پژوهشگر اقتصادی در خلأ مدیریت کارآ، اجرای این پیشنهاد در عمل منجر به تشدید ناهماهنگی سیاستی و سازمانی خواهد شد.

بنابراین، آنچه چنین پیشنهادی به دنبالش هست در عمل به نقض غرض منجر می شود.

دینی ترکمانی هم چنین عقیده دارد راه حل کاهش حجم و کوچک سازی دولت چیزی به جز پیشنهادهای این چنینی است.

نسخه تنحیف دولت دینی ترکمانی در بخش بعدی این مناظره به توضیح دیدگاه خود درباره اثر تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی بر کاهش نقش دولت در اقتصاد پرداخت.

به گفته وی، دولت در منظر رویکرد دولت توسعه خواه پیش برنده سیاست صنعتی و فرآیند توسعه صنعتی و فناوری، نقش طراح و فرمانده در تدوین سیاست صنعتی را دارد.

سیاست صنعتی در اصل برآمده از متون اقتصاددانان توسعه گرای معتقد به مداخله هستند.

مداخله از جنس تدوین نقشه راه مشخصی برای توسعه صنعتی و استفاده منطقی و زمانمند از ابزارهای تعرفه و نرخ ارز ترجیحی و همین طور نرخ سود بانکی ترجیحی در جهت حمایت از رشته فعالیت های شناسایی شده است.

به عقیده دینی ترکمانی با این وجود دولت در ایران به علت بوروکراسی ذاتا ضعیف از پس چنین وظیفه ای برنمی آید.

یکی از علل این ضعف، هزارتوی نهادی است که موجب بروز ناهماهنگی سیاستی در ابعاد وسیع می شود.

افزون بر این ناهماهنگی موجب بزرگ شدن بودجه می شود و بودجه بزرگ به معنای قوه مجریه یا دولت بزرگ در معنای کلاسیک اش نیست.

بلکه به معنای قوه مجریه و سایر نهادهاست که ناشی از تودرتویی نهادی است.

راهکار اساسی برای کوچک سازی دولت، نه تلاش برای چنین ادغام های بی ثبات کننده نظام اداری یا کاهش هزینه های اجتماعی و رفاهی دولت، که رفع تو در تویی نهادی از طریق اصلاح نظام حکمرانی و ساختار دولت است.

دلیل به حاشیه نراندن طرح میرزاخانی در پاسخ به نقد مطرح شده، بروز توانایی مدیران را منوط به وجود بستر مناسب دانست.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد تایید تئوریک این پیشنهاد، دلیل کافی برای کنار نگذاشتن این طرح را در اختیار می گذارد.

نباید با بهانه نبود ابرمدیر این طرح را کنار گذاشت، چراکه مدیر قوی نیز در ساختار ضعیف نمی تواند موفق شود، اما همانطور که تجربه دهه 1340 نشان می دهد ساختار قوی می تواند تا حدود زیادی ضعف نبود ابرمدیر را پوشش دهد.

از نگاه علی میرزاخانی اگر ساختار موجود حفظ شود حتی با مدیر قوی جواب نمی دهد.

اما اگر ساختار تصمیم گیری را قوی و اصلاح کنیم، حتی با مدیر ضعیف هم مشکلات مشخص و موانع حرکت شناسایی می شود.

وی ضمن تایید دیدگاه برخی از کارشناسان مبنی بر اینکه تغییرات اخیر در ساختار وزارتخانه ها بیشتر مصداق تجمیع بوده تا ادغام، عدم استقبال برخی وزرا از اشتراک نظرات را یکی از آفات سیاست گذاری در کشور دانست.

از نگاه این فعال رسانه ای وظیفه و ماموریت اصلی وزیر صنعت و تجارت ایجاد تعادل در بازارهاست.

به عقیده میرزاخانی اگر از نظر تئوریک اعتقاد داریم که این بحث درستی است، باید یک بار برای همیشه این مفهوم حل و فصل شود.

اگر ساختار قوی داشته باشیم حتی با مدیر ضعیف برون داد خیلی بیشتر خواهد بود.

فرمول هماهنگی بخش پایانی مناظره این دو کارشناس اقتصادی به ارائه نقطه نظرات پیرامون نحوه ایجاد هماهنگی در نظام تصمیم سازی اقتصادی اختصاص داده شد.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد به دو شکل می توان این هماهنگی را ایجاد کرد؛ اول پردازش ایده و دیگری شیوه اجراست.

پس از تصویب قانون ادغام اخیر یک سال زمان برای اجرا نیاز بود، زمانی مشابه با تجربه ادغام در دهه 1340.

اصلاح این مسیر حتما با مسوولیت رییس جمهور بوده و رییس جمهور باید این ایده را بپذیرد.

به عقیده دینی ترکمانی برای هماهنگ سازی نظام تصمیم سازی، در کنار بحث ادغام، باید به نقش هماهنگ کنندگی هیات دولت و شوراهایی مانند شورای اقتصاد توجه کرد.

یعنی، برای نیل به هماهنگی فقط یک راهکار وجود ندارد.

راهکارهای دیگری هم هستند از جمله اینکه، تیم کابینه سازگار با هم انتخاب شوند.

رییس قوه مجریه توانایی هماهنگ سازی تصمیمات در هیات دولت را داشته باشد.

همین طور روسای شوراهای مهم.

به عقیده سردبیر ماهنامه بررسی های بازرگانی اگر همین مورد نیز برآورده شود، مشکل اساسی ناهماهنگی ریشه دار در تو در تویی نهادی است که سر جای خود باقی است.

ترکمانی در بخش پایانی اظهارات خود به مساله ساختار سازی پرداخت.

به عقیده وی از آنجا که تجربه ادغام و تفکیک از منظر ساختار سازی به نتیجه مطلوبی نرسیده است، در شرایط کنونی ارائه ایده هایی چون تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی مصداق هدررفت هزینه و بسیار ایده آلیستی هستند و امکان نیل به اهداف مورد نظر حتی در صورت عملیاتی شدن وجود ندارد.

تفاوت دیدگاه این دو کارشناس اقتصادی پیرامون مساله ادغام سیاست سازان اقتصادی را می توان نمودی از تفاوت دیدگاه درباره ادغام یا تفکیک وزارتخانه های در ظاهر متجانس دانست.

با این وجود پذیرش وجود کاستی های ساختاری از سوی هر دو دیدگاه، لزوم تصمیم گیری برای بهینه کردن ساختار تصمیم سازی در کشور را منعکس می کند.

باید توجه داشت که ایجاد هماهنگی و حذف بسیاری از گلوگاه های موجود در ساختار سیاست گذاری کشور نه نیازمند تصمیم گیری برای تفکیک و ادغام که نیازمند عزم و برنامه ریزی برای رفع موانع ساختاری موجود در مسیر توسعه کشور است.

/ دنیای اقتصاد
کلید واژه ها: وزارت - پیشنهاد - اقتصاد - ساختار - دولت - اقتصادی - وزارت اقتصاد - وزارت صنعت، معدن و تجارت - وزارت ورزش و جوانان - وزارت راه و شهرسازی - تولید - برگزار - ناظر - ورزش و جوانان - دنیای اقتصاد - واکنش - وزارت ورزش - وزارت راه - کشور - بهارستان - خبرگزاری - معدن - ابتدایی - شهرسازی - روزنامه - جوانان - مناظره - فرهنگی - انتخاب - اصلاح

آخرین اخبار سرویس:
توپ قاچاق موبایل همچنان سرگردان بین ارگان ها

فارس گزارش می دهد: نمایشگاه های بورس و بانک و نسخه های روی کاغذ برای صنایع فلج شده

ربیعی: با تولید کالای ایرانی مرغوب جلوی ورود کالای چینی را بگیریم

تغییر آرایش واردات نفت هند/ ایران سومین صادرکننده نفت به هند شد

آغاز برداشت محصولی نان آور

سهم خودرو از تولید ناخالص داخلی به 3.5 درصد می رسد

قیمت طلا افزایش یافت

هیاتی متشکل از فعالان اقتصادی مهرماه به سوییس می رود

نمودار «صعود تورم» را ببینید

فروش پلی استیشن 4 در ژاپن از مرز 5 میلیون دستگاه گذشت

درخواست توانیر از مشترکان برق؛ مصرف را مدیریت کنید

ورود 210 هزار تن فرآورده های نفتی به تاجیکستان در 6 ماهه 2017

ثروتمند ترین مرد جهان/عکس

پالوتا: میلانی ها عقل شان را از دست داده اند!/ یوفا در اجرای قانون بازی جوانمردانه مالی افتضاح عمل کرده است

دستگیری رییس یکی از بانک های کرمانشاه به اتهام پولشویی

دستگیری رییس بانکی در کرمانشاه به اتهام پولشویی

ثروتمندترین مرد جهان دیگر «بیل گیتس» نیست!

توپ قاچاق موبایل همچنان سرگردان بین ارگان ها

جیب مردم خالی‎تر شد

عرضه سهام "فناپ" در بورس

غرق شدگی 2 جوان اهل استان مرکزی در بابلسر

یک اقتصاد دان: چه اصراری بر تغییر طیب نیاست؟

دستگیری رییس یکی از بانک های کرمانشاه به اتهام پولشویی

معرفی ماهی زنجان به عنوان ماهی سبز

پایان امپراطوری بیل‎گیتس/جف‎بزوس ثروتمندترین مرد جهان شد

کانتینرها زیر دستگاه های ایکس ری بومی نسل جدید

از اعلام زمان واریز سود سهام عدالت تا حذف یک صفر از پول ملی/ تخم مرغ گران تر شد

عضو هیئت مدیره بانک مسکن خبر داد؛ 6 استان محروم در اولویت وام ازدواج/صف حذف می‎شود

وقتی غمگین هستید این خوراکی خوشمزه را بخورید!

مخالفت انحصارطلبان با شورای رقابت

سرشماری محلات حاشیه نشین از اواخر شهریور

تامین اجتماعی هدیه ازدواج را آنلاین واریز می کند

استفاده از کارت سوخت، قاچاق را کاهش می دهد

توافق گمرک و سازمان انرژی اتمی برای تولید ایکس ری کانتینری بومی

افزایش 35 درصدی اعزام حجاج به سفر معنوی حج +فیلم

"سرشماری محلات حاشیه نشین" از اواخر شهریور

تناقضات گفته های قائم مقام آخوندی در تأمین مالی هواپیماها

افزایش سرعت و توقف خودرو فقط با یک پدال!

کشتی با بادبان های خورشیدی ساخته شد+عکس

کمک 6 میلیارد ریالی خیرین در جشن گلریزان چابهار

درخواست توانیر ازمشترکان برق؛ مصرف را مدیریت کنید

با تولید کالای ایرانی مرغوب جلوی ورود کالای چینی را بگیریم

تامین بالگرد و خودروهای تخصصی نجات هلال احمر از سوی آلمان

رایزنی طلایی/ نمایشگاه طلا وجواهرمالزی با حضور ایران گشایش یافت

آیا نرخ سود سپرده بانکی و وام کاهش خواهد یافت؟

پایتخت و چهار استان دیگر در آستانه خاموشی

"سرشماری محلات حاشیه نشین" از اواخر شهریور

واردات 24درصد زیاد و صادرات 9.5درصد کم شد

ضرر 6000 میلیارد تومانی 2 خودروساز در یک سال

دختر رییس جمهوری سابق ازبکستان بازداشت شد

مظنه قیمت هر شاخه تیرآهن در بازار چقدر است؟

خرید یک گام شمار چقدر تمام می شود؟

6 استان محروم در اولویت وام ازدواج/صف حذف می‎شود

شائبه در وام 10هزار میلیاردی معدن

75 درصد جمعیت کشور از خدمات اورژانس اجتماعی در دولت یازدهم بهره مند شدند

تامین اجتماعی هدیه ازدواج را آنلاین واریز می کند

ترکیه به ازبکستان خودروی زرهی نظامی می فروشد

انحصارطلبان مخالف شورای رقابت هستند

آمار تاسف بار از وجود بی سوادان مطلق در کشور

از اعلام زمان واریز سود سهام عدالت تا حذف یک صفر از پول ملی/ تخم مرغ گران تر شد

طرح پایاب احمد بیگلو2هزار و 35 هکتار از اراضی مشگین شهر را آبی می کند

ایران هجدهمین خودروساز جهان شد

جزییات تصمیم بانک مرکزی برای بازار ارز

به همت کارگروه ساماندهی مد و لباس انجام شد اعطای نشان با افتخار ساخت ایران به 30 تولیدکننده پوشاک اسلامی و ایرانی

شدت گرما از روز یکشنبه کاهش می یابد

فارس گزارش می دهد تغییر آرایش واردات نفت هند/ ایران سومین صادرکننده نفت به هند شد

پایتخت و4استان دیگر درآستانه خاموشی

مظنه خودروهای شاسی بلند دست دوم در بازار؟ +جدول

دختر رییس جمهوری سابق ازبکستان زندانی شد

مبنای میانگین رشد اجاره بها مسکن در شهرهای بزرگ

تسهیلات جدید نظام بانکی به انبوه سازان

صادرات 9 میلیون تن نفت ایران به اروپا در 4 ماه

پایان امپراطوری بیل‎گیتس/جف‎بزوس ثروتمندترین مرد جهان شد

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار در گفت وگو با فارس ایجاد 150 غرفه موقت برای تولیدکنندگان کوچک میوه/پرتقال های مصری در غرفه های سازمان میادین با مجوز رسمی وارد شده اند

شدت گرما از روز یکشنبه کاهش می یابد

انحصارطلبان مخالف شورای رقابت هستند/متولی قیمت‎گذاری خودروهای وارداتی نیستیم

رکورد واردات خودرو جابه جا شد

چهار واحد متخلف عرضه کالا و خدمات در گیلان بسته شدند

آخرین آمار مسمومیت نوزادان با مواد مخدر

رشد صادرات گاز؛ منفی6درصد/تولید113میلیون مترمکعب گازدر3سال

تقاضای جهانی طلا رکورد زد/ چین متقاضی 158 تن طلا

خاموشی در انتظار 5 استان/مردم صرفه جویی کنند

هیاتی متشکل از فعالان اقتصادی مهرماه به سوییس می رود

واریزآنلاین هدیه ازدواج درسازمان تأمین اجتماعی

کانتینرها زیر دستگاه های ایکس ری بومی نسل جدید

انبوه سازان مسکن مهر حق دریافت هیچ پولی از متقاضیان ندارند

ادعای جدید واتس‎اپ

رشد 1855 درصدی واردات خودروهای هیبریدی

باک خالی خودروهای صفر هنگام تحویل

بهسازی، ایمنی و ترمیم جاده اختصاصی معدن سه چاهون

ساخت اولین تراموای ایران در پرند

نرخ جهانی طلا افزایش یافت

سرنوشت برنامه های نیمه کاره طیب نیا چه می شود؟

بدهی دولت به بانک ها به 165 هزار میلیارد تومان رسید + جدول

رای دیوان علیه دیوان/افزایش جریمه‎های رانندگی قانونی اعلام شد

اختلاف قیمت و کیفیت دو مشکل اصلی خودروهای جانشین پراید

سپردن 75 درصد پروازهای حج امسال به شرکت های ایرانی +فیلم

پایتخت و چهار استان دیگر در آستانه خاموشی

فاکسکان کارخانه ای 10 میلیارد دلاری در آمریکا می سازد

اچ تی سی و کوالکام هدست VR مستقل از پی سی برای بازار چین معرفی کردند

جذابیت سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان برای بانک ها

ربیعی: با تولید کالای ایرانی مرغوب جلوی ورود کالای چینی را بگیریم

عکس | افتتاح مجتمع نیروگاه های خورشیدی مکران در ماهان

وعده بهار نفتی برای سال 2030

حذف یارانه نقدی 15 میلیون نفر بعد از چینش کابینه دوازدهم

جزییات تصمیم بانک مرکزی برای بازار ارز/ معاملات ارزی بدون محدودیت

شروع ناامیدکننده بودجه 96/کسری 10هزار میلیارد تومان شد

کاهش شدید میزان استفاده از پلتفرم اسنپ چت

تحویل یک ساعته کالای قاچاق درب منزل

گزارش فارس از تحولات پولی و بانکی فروردین 96 بدهی دولت به بانک ها به 165 هزار میلیارد تومان رسید + جدول

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مر کز فارس 96 / 05 / 05

بهره برداری از دو طرح تعاونی در هرمزگان با حضور وزیر تعاون

"سرشماری محلات حاشیه نشین" از اواخر شهریور/ کاهش 30 درصدی مزاحمت نوامیس

پرداخت 93میلیارد ریال زکات در آذربایجان غربی

سبقت آمازون از مایکروسافت

رکورد واردات خودرو جابه جا شد/ رشد 1855 درصدی واردات خودروهای هیبریدی

لاهوتی: واسطه های خارجی از تجارت ایران حذف شدند

میزان خاموشی ها باید به کمتر از 100 دقیقه برسد

چهار هزارو 900میلیارد ریال تسهیلات کارآفرینی امسال در کشور پرداخت شد

تقاضای جهانی طلا رکورد زد

مشارکت خیرین در توسعه کتابخانه های عمومی گتوند

20 میلیارد ریال اعتبارات اشتغالزایی به بخش هورامان سروآباد اختصاص یافت

85 درصد بازار جهانی موبایل در دست اندروید

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در گفت وگو با فارس: محیط کسب و کار نامناسب مانع توسعه صادرات/ با این شرایط تولیدی نداریم که صادرات داشته باشیم

باک خالی خودروهای صفر هنگام تحویل

میزان خاموشی ها باید به کمتر از 100 دقیقه برسد

انحصارطلبان مخالف شورای رقابت هستند/متولی قیمت‎گذاری خودروهای وارداتی نیستیم

صادرات ملاس ایران به تایلند 8 برابر شد

برگزاری دو نمایشگاه به صورت همزمان در منطقه آزاد انزلی

چهار هزارو 900میلیارد ریال تسهیلات کارآفرینی امسال در کشور پرداخت شد

نمازخانه بانک ملی لرستان در خرم آباد افتتاح شد

خادمی: خصوصی سازی باید مورد توجه قرار گیرد

پر سر و صداترین وزارتخانه؛ هوواداران زیاد

عبده تبریزی: با تغییر کابینه تغییری در بازار سرمایه رخ نخواهد داد

نشت و انفجار گاز شهری در یک واحد ویلایی در اهواز

چهار هزارو 900میلیارد ریال تسهیلات کارآفرینی امسال در کشور پرداخت شد

دانشگاه مازندران در جمع صد دانشگاه موثر دنیا قرار گرفت

فروش آیپاد نانو و آیپاد شافل اپل متوقف شد؛ آیپاد تاچ با ظرفیت بیشتر از راه رسید

شرکت Essential سومین مدیر رده بالای خود را نیز از دست داد

نرخ بهره بانکی آمریکا بدون تغییر باقی ماند

تغییر روش فروش اینترنت در کشور

ترامپ، جایگاه ثروتمندترین مرد جهان را تغییر داد!

جیب مردم خالی‎تر شد

سپرده های بانکی مردم حتی در آشفتگی های ابتدای انقلاب حفظ شد

تولید رنگ های نانوی آنتی باکتریال

سازمان منطقه آزاد و اتاق تعاون قشم تفاهم نامه همکاری امضا کردند

وزیر ارشاد: امسال بودجه فعالیت های قرآنی به 32 میلیارد تومان رسید

یتخت و چهار استان دیگر در آستانه خاموشی

بررسی روند اجرایی تفاهم نامه سازمان میراث فرهنگی با وزارت کشور

جذابیت سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان برای بانک ها

ربیعی: کالای ایرانی جایگزین کالای چینی می شود

تخمین سرمایه گذاری 1.8 میلیارد دلاری اپل در ال جی برای تولید نمایشگرهای OLED

آغاز عملیات اجرایی باند دوم سه راهی آغاجاری – بهبهان

امکانات دیگر نقاط کشور را به نفع پروژه قطار شهری اهواز کم می کنیم

پایان امپراطوری بیل‎گیتس/جف‎بزوس ثروتمندترین مرد جهان شد

فارس خبر می دهد رکورد واردات خودرو جابه جا شد/ رشد 1855 درصدی واردات خودروهای هیبریدی

پیش بینی تولید 950 هزارتن تخم مرغ در سال جاری

دولت یک بار برای همیشه،حذف صفر از واحد پول کشور را به مجلس آورد

نظرسنجی سازمان هواپیمایی در 8 فرودگاه بین المللی از مسافران

پیشرفت 85 درصدی احداث مجموعه فرهنگی تجاری برج طغرل

یک مقام مسئول به فارس خبر داد دلایل تاخیر در تولید نفت از میدان یاران جنوبی/ تولید اولیه از شهریورماه آغاز می شود

راه اندازی مرکز فنی و حرفه ای خواهران بندرعباس با حضور وزیر تعاون

25 درصد از موقوفات استان دارای سندمالکیت هستند

سپردن 75 درصد پروازهای حج امسال به شرکت های ایرانی

استقلال مدیریت برق شهرستان بهاباد ازبافق

پیش بینی دمای 50 درجه در خوزستان/ کاهش ساعت کار تا 13

سازمان تامین اجتماعی: واریز آنلاین هدیه ازدواج معادل یک ماه حقوق

گلکسی اس8 سامسونگ ارزان شد

رای دیوان علیه دیوان؛ افزایش جریمه‎های رانندگی قانونی اعلام شد

باک خالی خودروهای صفر هنگام تحویل

کاهش 10 درصدی صادرات یعنی حال اقتصاد خوب نیست

تهرانی ها بیشتر صرفه جویی کنند

نمایشگاه اکسپوی باکو 2017 شهریور ماه برگزار می شود

راه اندازی مرکز فنی و حرفه ای خواهران بندرعباس با حضور وزیر تعاون

راه اندازی مرکز فنی و حرفه ای خواهران بندرعباس با حضور وزیر تعاون

دنیا به داشتن سرمایه علمی ایران غبطه می خورد/ برنامه های جهاددانشگاهی در جشنواره فناوری های نوین شهری

CDN های تلگرام در ایران مستقر می شوند

آینده جهان در کشور سرسبز اروپایی

صدور مجوز احداث استادیوم 5 هزار نفری برای شهرداری اردبیل

سرنوشت برنامه های نیمه کاره طیب نیا چه می شود؟

بنیانگذار «آمازون»، ثروتمندترین فرد جهان شد+عکس

سرویس های گوگل پلی موزیک و یوتوب رد به زودی ادغام می شوند

استخدام قائم مقام مدیرعامل،مدیر مالی در یک شرکت خدمات IT/ یزد

ثروتمندترین مرد جهان را بشناسید (عکس)

تجارت 18 میلیارد دلاری ایران و چین در 6 ماه

فارس گزارش می دهد تناقضات گفته های قائم مقام آخوندی در تأمین مالی هواپیماها / از وام بی سابقه 18 ساله برای خرید هواپیما چه خبر؟

اثر هنری ترامپ 29 هزار دلار فروخته شد

رشد غیرمتعارف اجاره بها ممکن نیست

کلاهبرداری جزو 10 جرم اول در خوی/ افزایش آگاهی مردم مهمترین عامل پیشگیری است

پرداخت 40 هزار فقره وام سریع ازدواج در بانک مسکن البرز آغاز شد

شهرداری اهواز هرچه زودتر تکلیف خود را با پیمانکار قطار شهری مشخص کند

باک خالی خودروهای صفر هنگام تحویل

زمزمه گرانی "نان" به گوش می‎رسد

هفته سختی برای مصرف برق در پیش است

سازمان تامین اجتماعی: واریز آنلاین هدیه ازدواج

پایتخت و چهار استان دیگر در آستانه خاموشی

افزایش 2 برابری خدمات شهرداری اردبیل در خشکسالی مالی

جف بزوس، مدیر عامل آمازون برای ساعاتی به ثروتمندترین فرد دنیا تبدیل شد

سازمان تامین اجتماعی: واریز آنلاین هدیه ازدواج

شدت گرما و افزایش رطوبت هوا پاکبانان شهرداری بوشهر راهی بیمارستان کرد

تجزیه وزارتخانه ها منتفی شد؟

تجزیه وزارتخانه ها منتفی شد؟