مطالب مرتبط:
جاده کشی به طرف دریاچه گهر منتفی است
ایجاد خوشه چرم در همدان منتفی شد
انصاری در گفت وگو با فارس: تفکیک وزارتخانه ها بر خلاف برنامه ششم نیست/ دولت مکلف شده هزینه، نیرو و تشکیلات جدید ایجاد نکند/ ارسال لایحه قانون خدمات کشوری به مجلس قبل از پایان دولت یازدهم
راهکارهای جایگزین تفکیک وزارتخانه ها / آیا دولت منصرف شد؟
محجوب در گفت وگو با فارس: وزارتخانه های اقتصادی و صنعتی در حال تحولاتی است/ دولت برای کابینه از ما گزینه نخواسته است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 17:522017-07-17اقتصادي

تجزیه وزارتخانه ها منتفی شد؟


شنیده ها از توقف طرح تفکیک سه وزارتخانه حکایت دارد.

گرچه خبر و دلایل توقف این طرح هنوز به صورت رسمی اعلام نشده، اما فرآیند انتخاب وزرا براساس ساختار کنونی دولت (با فرض عدم تفکیک) پیش می رود.

- انصراف دولت از تجزیه وزارتخانه ها با استقبال کارشناسان روبه رو شده است.

/ آنان به دولت پیشنهاد می دهند به جای تجدید ساختار در قالب تفکیک یا ادغام، با اصلاح ساختار سیاست گذاری در کشور، شیوه تقسیم وظایف را بازطراحی کنند.

به عقیده کارشناسان، هدف از این بازطراحی باید تقویت ساختار فعلی به منظور پیشبرد روند توسعه ملی باشد.

شنیده ها حکایت از آن دارد که لایحه پیشنهادی دولت مبنی بر تفکیک مجدد سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت ، وزارت راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان که با هدف ایجاد رونق اقتصادی تنظیم شده بود، نتوانسته است نظر بهارستان نشینان را جلب کند و ترکیب وزارتخانه ها در دولت دوازدهم تغییری نخواهد کرد.

شنیده ها حکایت از رد شدن این لایحه در کمیسیون های اقتصاد، صنایع و کمیسیون فرهنگی دارد.

در بین وزارتخانه های مطرح شده در این لایحه، وزارت صنعت، معدن و تجارت به واسطه اثرگذاری مستقیم بر وضعیت اقتصادی، در پرداختن به مساله رونق اقتصادی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

یکی از واکنش های کارشناسانه پس از مطرح شدن،لایحه دولت، پیشنهادی بود که چندی پیش در روزنامه دنیای اقتصاد به چاپ رسید و تشکیل وزارت اقتصاد ملی را به عنوان آلترناتیو طرح پیشنهادی دولت، ارائه می کرد.

به عقیده ارائه دهندگان این پیشنهاد تجمیع ساختار سیاست ساز اقتصادی شامل سیاست های ناظر بر فعالیت های تولیدی و تجاری و هماهنگی آن با سیاست های پولی و مالی، دستیابی به هدف مطرح شده در لایحه را تسهیل خواهد کرد.

ادعایی که آمارهای رشد و تورم در دهه 1340 و نتایج حاصل از بررسی تجربیات جهانی حکایت از صحت تئوریک آن دارد.

در میان واکنش های فضای رسانه ای کشور به این پیشنهاد در روز ابتدایی هفته جاری، خبرگزاری خبرآنلاین مناظره ای بین علی میرزاخانی به عنوان یکی از ارائه دهندگان این پیشنهاد و علی دینی ترکمانی به عنوان منتقد این پیشنهاد برگزار کرد.

به عقیده میرزاخانی، با توجه به اینکه تفکیک وزارتخانه ها در گذشته نتیجه ای جز تشدید تقابل های ساختاری، ایجاد فرصت رانت جویی و مانع تراشی بر مسیر تولید نداشته است، بهتر است دولت با تجمیع همه وظایف سیاست گذاری ناظر بر فعالیت های تولیدی و تجاری، از جمله گمرک و کشاورزی، سازمان متشکل و منسجمی با عنوان وزارت اقتصاد ملی برپا کند.

پیشنهاددهندگان این طرح معتقدند که این وزارتخانه کلیدی با هماهنگی معاونت های مربوطه می تواند استراتژی سازگاری را برای رونق تولید و تجارت ملی به سرانجام برساند.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ساختار کنونی تصمیم گیری در وزارتخانه ها برای رونق اقتصادی کارآیی لازم را ندارد.

مساله ای که به درستی از سوی دولت شناسایی شده است، اما راه حل پیشنهادی دولت مبنی بر تفکیک وزارتخانه پاسخ درستی به معادله تصمیم گیری و مدیریت در اقتصاد نیست.

هدف گذاری پیشنهاد تشکیل وزارت اقتصاد ملی را می توان بازگشت وزارت دارایی به ماموریت های پیشین خود ذکر کرد.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ماهیت بومی این پیشنهاد احتمال موفقیت این طرح را حتی در شرایط ضعف مدیریتی بالا برده است.

اما در سوی دیگر دینی ترکمانی ضمن پذیرش کلیات تفکیک، معتقد است که این ادغام ها هزینه هایی داشت که احتمالا بیشتر از منافعش است.

بنابراین قبل از این ادغام، باید مساله مهارت های مدیریتی تعیین تکلیف می شد چراکه در خلأ توان مدیریتی ادغام پایان خوشی نخواهد داشت.

به عقیده دینی ترکمانی ارائه پیشنهادهای این چنینی بسیار ایده آل گرایانه است چراکه کارآیی ساختار قوی منوط به وجود مدیریت کارآ است.

این در حالی است که به عقیده میرزاخانی ساختار قوی حتی در خلأ ابر مدیر نیز اثرگذار خواهد بود چرا وزارتخانه اقتصاد ملی؟ علی میرزاخانی در نخستین بخش از این مناظره به تشریح دلایلی پرداخت که باعث ارائه پیشنهاد تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی از سوی سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد و موسی غنی نژاد شده است.

نخستین دلیل، تفکیک ناپذیری تجارت از سیاست های صنعتی است.

صنعتی شدن به معنای قابل مبادله شدن تولید است.

صنعتی که تجاری نباشد، معیشتی است و متعلق به دوران قبل از صنعتی شدن است.

به همین دلیل از نظر تئوریک صنعت و تجارت قابل تفکیک نیست و سیاست صنعتی با ابزارهای تجاری قابل اجراست.

به عقیده علی میرزاخانی، در اقتصاد سه سیاست مالی، پولی و تجاری وجود دارد و بحث سیاست صنعتی یک بحث تقریبا انتزاعی است.

به همین دلیل برای صنعتی شدن هم راهی جز بهره گیری از سیاست های تجاری وجود ندارد.

بر مبنای توضیحات علی میرزاخانی، دومین عاملی که منجر به ارائه پیشنهاد تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی شد، بوته تجربه است.

به گواه آمار طلایی ترین دوران اقتصاد ایران مربوط به دهه 40 است.

در این دوره تصمیم گرفته می شود که متولی دو بخش صنعت و بازرگانی از اقتصاددانانی انتخاب شود که علاوه بر تحصیل در علم اقتصاد فعالیت های میدانی هم داشته باشد.

نتیجه چنین انتخابی با سیاست گذاری در وزارتخانه ای واحد سبب می شود میانگین رشد اقتصادی ایران در دهه 40 دو رقمی شود و میانگین نرخ تورم به زیر 2 درصد برسد.

این تجربه رونق غیرتورمی زمانی در اقتصاد ایران به دست می آید که در دنیا این راه حل پیدا نشده بود.

به عقیده پیشنهاددهندگان این طرح عقبگرد در تفکیک مجدد وزارتخانه اقتصاد ملی در دهه 1340 باعث از دست رفتن این دوران طلایی و دست نیافتنی شدن دوران رونق غیر تورمی برای اقتصاد ایران شد.

ذم تفکیک در نبود ظرفیت ادغام دینی ترکمانی در واکنش به دلایل سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد ، ضمن تایید نظرات مطرح شده در رابطه با لزوم سازگاری سیاست های تجاری و صنعتی و اثر فزاینده ادغام ها بر هماهنگی نظام تصمیم سازی سیاست های صنعتی و تجاری، خلأ مهارت های مدیریتی و ضعف چارچوب های تشکیلاتی، تضاد منافع و تعدد مراکز تصمیم گیری را دلایلی عنوان کرد که او را نسبت به نتیجه ادغام بدبین کرده است.

به عقیده عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی از آنجا که هزینه تولید کالا یا خدمت به دلیل مدیریت ضعیف بالاست، ادغام موجب تشدید چنین مشکلی و افزایش متوسط هزینه تولید می شود که در نهایت منجر به کاهش کارآیی خواهد شد.

از نگاه این پژوهشگر اقتصادی وجود این ضعف ها هزینه ادغام را بالا می برد، بنابراین، باید مشکل وجود مراکز تصمیم گیری متعدد در بخش های مختلف حل شود.

به عقیده وی در غیاب این پیش شرط ها، ادغام جواب نمی دهد.

با این وجود دینی ترکمانی تفکیک مطرح شده در لایحه پیشنهادی دولت را به علت تقویت مشخصه بی ثباتی در سیستم اداری کشور به صلاح نمی داند.

به گفته این پژوهشگر حوزه بازرگانی، تفکیک و ادغام باید با تامل و برمبنای نگاه راهبردی بلندمدت باشد.

شرط ضروری که در ادغام و تفکیک های صورت گرفته معمولا نادیده گرفته شده است.

تغییرات پی درپی قوانین و مقررات، تغییرات بیش از اندازه قوانین و کوتاه بودن طول عمر مدیران و استرس های شدید موجود در نظام اداری ناشی از همین نگاه کوتاه مدت است که منجر به کاهش ظرفیت بالفعل فضای کسب وکار ایشان شده است.

به عقیده دینی ترکمانی پیشنهاد مطرح شده در روزنامه دنیای اقتصاد از نظر رفع مشکل اساسی در نظام تصمیم سازی اقتصاد ایران، یعنی شکست در هماهنگ سازی سیاستی، قابل تامل است.

اما به دلیل ضعف های مدیریتی و چارچوب های سازمانی تو در تو، عملا قابلیت اجرایی ندارد و در صورت اجرا، ناکارآیی را افزایش می دهد.

به گفته این پژوهشگر اقتصادی در خلأ مدیریت کارآ، اجرای این پیشنهاد در عمل منجر به تشدید ناهماهنگی سیاستی و سازمانی خواهد شد.

بنابراین، آنچه چنین پیشنهادی به دنبالش هست در عمل به نقض غرض منجر می شود.

دینی ترکمانی هم چنین عقیده دارد راه حل کاهش حجم و کوچک سازی دولت چیزی به جز پیشنهادهای این چنینی است.

نسخه تنحیف دولت دینی ترکمانی در بخش بعدی این مناظره به توضیح دیدگاه خود درباره اثر تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی بر کاهش نقش دولت در اقتصاد پرداخت.

به گفته وی، دولت در منظر رویکرد دولت توسعه خواه پیش برنده سیاست صنعتی و فرآیند توسعه صنعتی و فناوری، نقش طراح و فرمانده در تدوین سیاست صنعتی را دارد.

سیاست صنعتی در اصل برآمده از متون اقتصاددانان توسعه گرای معتقد به مداخله هستند.

مداخله از جنس تدوین نقشه راه مشخصی برای توسعه صنعتی و استفاده منطقی و زمانمند از ابزارهای تعرفه و نرخ ارز ترجیحی و همین طور نرخ سود بانکی ترجیحی در جهت حمایت از رشته فعالیت های شناسایی شده است.

به عقیده دینی ترکمانی با این وجود دولت در ایران به علت بوروکراسی ذاتا ضعیف از پس چنین وظیفه ای برنمی آید.

یکی از علل این ضعف، هزارتوی نهادی است که موجب بروز ناهماهنگی سیاستی در ابعاد وسیع می شود.

افزون بر این ناهماهنگی موجب بزرگ شدن بودجه می شود و بودجه بزرگ به معنای قوه مجریه یا دولت بزرگ در معنای کلاسیک اش نیست.

بلکه به معنای قوه مجریه و سایر نهادهاست که ناشی از تودرتویی نهادی است.

راهکار اساسی برای کوچک سازی دولت، نه تلاش برای چنین ادغام های بی ثبات کننده نظام اداری یا کاهش هزینه های اجتماعی و رفاهی دولت، که رفع تو در تویی نهادی از طریق اصلاح نظام حکمرانی و ساختار دولت است.

دلیل به حاشیه نراندن طرح میرزاخانی در پاسخ به نقد مطرح شده، بروز توانایی مدیران را منوط به وجود بستر مناسب دانست.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد تایید تئوریک این پیشنهاد، دلیل کافی برای کنار نگذاشتن این طرح را در اختیار می گذارد.

نباید با بهانه نبود ابرمدیر این طرح را کنار گذاشت، چراکه مدیر قوی نیز در ساختار ضعیف نمی تواند موفق شود، اما همانطور که تجربه دهه 1340 نشان می دهد ساختار قوی می تواند تا حدود زیادی ضعف نبود ابرمدیر را پوشش دهد.

از نگاه علی میرزاخانی اگر ساختار موجود حفظ شود حتی با مدیر قوی جواب نمی دهد.

اما اگر ساختار تصمیم گیری را قوی و اصلاح کنیم، حتی با مدیر ضعیف هم مشکلات مشخص و موانع حرکت شناسایی می شود.

وی ضمن تایید دیدگاه برخی از کارشناسان مبنی بر اینکه تغییرات اخیر در ساختار وزارتخانه ها بیشتر مصداق تجمیع بوده تا ادغام، عدم استقبال برخی وزرا از اشتراک نظرات را یکی از آفات سیاست گذاری در کشور دانست.

از نگاه این فعال رسانه ای وظیفه و ماموریت اصلی وزیر صنعت و تجارت ایجاد تعادل در بازارهاست.

به عقیده میرزاخانی اگر از نظر تئوریک اعتقاد داریم که این بحث درستی است، باید یک بار برای همیشه این مفهوم حل و فصل شود.

اگر ساختار قوی داشته باشیم حتی با مدیر ضعیف برون داد خیلی بیشتر خواهد بود.

فرمول هماهنگی بخش پایانی مناظره این دو کارشناس اقتصادی به ارائه نقطه نظرات پیرامون نحوه ایجاد هماهنگی در نظام تصمیم سازی اقتصادی اختصاص داده شد.

به عقیده سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد به دو شکل می توان این هماهنگی را ایجاد کرد؛ اول پردازش ایده و دیگری شیوه اجراست.

پس از تصویب قانون ادغام اخیر یک سال زمان برای اجرا نیاز بود، زمانی مشابه با تجربه ادغام در دهه 1340.

اصلاح این مسیر حتما با مسوولیت رییس جمهور بوده و رییس جمهور باید این ایده را بپذیرد.

به عقیده دینی ترکمانی برای هماهنگ سازی نظام تصمیم سازی، در کنار بحث ادغام، باید به نقش هماهنگ کنندگی هیات دولت و شوراهایی مانند شورای اقتصاد توجه کرد.

یعنی، برای نیل به هماهنگی فقط یک راهکار وجود ندارد.

راهکارهای دیگری هم هستند از جمله اینکه، تیم کابینه سازگار با هم انتخاب شوند.

رییس قوه مجریه توانایی هماهنگ سازی تصمیمات در هیات دولت را داشته باشد.

همین طور روسای شوراهای مهم.

به عقیده سردبیر ماهنامه بررسی های بازرگانی اگر همین مورد نیز برآورده شود، مشکل اساسی ناهماهنگی ریشه دار در تو در تویی نهادی است که سر جای خود باقی است.

ترکمانی در بخش پایانی اظهارات خود به مساله ساختار سازی پرداخت.

به عقیده وی از آنجا که تجربه ادغام و تفکیک از منظر ساختار سازی به نتیجه مطلوبی نرسیده است، در شرایط کنونی ارائه ایده هایی چون تشکیل وزارتخانه اقتصاد ملی مصداق هدررفت هزینه و بسیار ایده آلیستی هستند و امکان نیل به اهداف مورد نظر حتی در صورت عملیاتی شدن وجود ندارد.

تفاوت دیدگاه این دو کارشناس اقتصادی پیرامون مساله ادغام سیاست سازان اقتصادی را می توان نمودی از تفاوت دیدگاه درباره ادغام یا تفکیک وزارتخانه های در ظاهر متجانس دانست.

با این وجود پذیرش وجود کاستی های ساختاری از سوی هر دو دیدگاه، لزوم تصمیم گیری برای بهینه کردن ساختار تصمیم سازی در کشور را منعکس می کند.

باید توجه داشت که ایجاد هماهنگی و حذف بسیاری از گلوگاه های موجود در ساختار سیاست گذاری کشور نه نیازمند تصمیم گیری برای تفکیک و ادغام که نیازمند عزم و برنامه ریزی برای رفع موانع ساختاری موجود در مسیر توسعه کشور است.

/ دنیای اقتصاد
کلید واژه ها: وزارت - پیشنهاد - اقتصاد - ساختار - دولت - اقتصادی - وزارت اقتصاد - وزارت صنعت، معدن و تجارت - وزارت ورزش و جوانان - وزارت راه و شهرسازی - تولید - برگزار - ناظر - ورزش و جوانان - دنیای اقتصاد - واکنش - وزارت ورزش - وزارت راه - کشور - بهارستان - خبرگزاری - معدن - ابتدایی - شهرسازی - روزنامه - جوانان - مناظره - فرهنگی - انتخاب - اصلاح

آخرین اخبار سرویس:
سامانه صیاد رونمایی شد

"صیاد" برای اعتبار چک به شبکه بانکی آمد/چک ها هم شکل شدند

سیف: «صیاد» اعتبار را به چک باز می گرداند

کاهش آب و خشکسالی در تالاب استیل آستارا‎

احمد میدری: دولت یازدهم ترمز تصمیمات غلط را کشید

پاسخ به شایعاتی در خصوص آب معدنی

آغاز به کار شعبه مرکزی و اداره تحویل نیسان در جاده مخصوص کرج

عراق: نیازی به کاهش بیشتر تولید نفت وجود ندارد

قزوین را به استانی توسعه یافته تبدیل می کنم

ترازوی مصرف و تعداد مشترکان برق

اخبارکوتاه استان

ورودی مقرری بگیران بیمه بیکاری در کاشان 21 درصد کاهش یافت

عرضه نامحدود مواد پروتیینی به هیات های مذهبی استان تهران در ماه محرم و صفر

جزییات تازه از چک های جدید بانکی/ عکس

50 میلیارد دلار دربخش صنایع معدنی سرمایه گذاری می شود

لغو معافیت مالیاتی، از رقابت پذیری کالاهای معدنی ایران در جهان می کاهد

سیف: «صیاد» اعتبار را به چک باز می گرداند

تعطیلی کارخانه فولاد صدر خرم آباد

افتتاح شرکت سیمان نی ریز با تسهیلات بانک صنعت و معدن

امضاء تفاهم نامه همکاری ایران و روسیه در زمینه معدن و انرژی/ صدور روادید برای تجار ایران و روسیه تسهیل شد

عرضه نامحدود مواد پروتیینی به هیات های مذهبی استان تهران در ماه محرم و صفر

استخدام کارشناس حسابداری خانم درشهرک صنعتی مبارکه اصفهان

کنسول PS4 با طرح Call of Duty: WWII رونمایی شد

سیف: صیاد، اعتبار را به چک باز می گرداند

تولید روزانه 2 هزار و 900 تن زباله در فارس نیمی از زباله ها بصورت بهداشتی دفن نمی شود

معرفی محمدرضا دیانی رییس مجمع کارآفرینان ایرانی به عنوان یکی از هشت نخبه اقتصادی جهان اسلام

یوسف خانی؛ آخرین تحولات بازار مرغ/ قیمت مرغ به ثبات رسید

واردکنندگان کالاهای مصرفی نمی توانند از وامهای خارجی استفاده کنند

گشایش نمایشگاه لوازم خانگی، صوتی و تصویری در شیراز

استخدام سرپرست بازاریابی و فروش در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری،کارشناس محتوا نویسی فنی

سرگردانی تکه یخ هزار میلیارد تنی در دریا!

پیش بینی افزایش تولید محصولات گلخانه ای

آخرین تحولات بازار مرغ/ قیمت مرغ به ثبات رسید

نگاهی به ماجرای کنار گذاشتن سنگ آهن خلوص پایین در صنعت فولاد چین

کرایسلر نسخه هلکت 300 را روانه بازار میکند+عکس

رشد قیمت در بازار ورق شمال اروپا

سنگ آهن کمی بالا رفت

پیش بینی سرمایه گذاری 18 میلیارد دلاری معدنی در برنامه ششم

پیش بینی درآمد 12 میلیارد دلاری از صادرات پتروشیمی

انار سنگان نماد تفتان

رییس کل بانک مرکزی: «صیاد»، اعتبار را به چک باز می گرداند

معاون بانک مرکزی: سامانه صیاد زیرساخت اجرای چک الکترونیک است

پیش فروش آیفون 10 با قیمت های نجومی!

دولت یازدهم ترمز تصمیمات غلط را کشید

استخدام مدیر مالی با سابقه در گروه رادمان در محدوده میرداماد

کشف صندوق رمزدار عجیب متعلق به عصر سلجوقی! +عکس

پیش فروش آیفون 10 چند؟

کاهش ارزش دلار قیمت طلا را افزایش داد

سامانه چک الکترونیکی رونمایی شد

رشد اندک دلار در کنار افت یورو و درهم در بازار آزاد

برخی جایگاه های سوخت در شرف تعطیلی

همکاری ­ایران و اسپانیا در رعایت مقررات بهداشت گیاهی

انتصاب «ثقفی» و «کمالی» به عنوان اعضای هیات مدیره ایرالکو

پشت پرده«نقدی پرداخت کنید،کارتخوان خراب است»

­نایب رییس اتاق تهران : از سرمایه گذاران مجاری حمایت می کنیم

سیف: «صیاد» اعتبار را به چک باز می گرداند

انتصاب «امیری» به عنوان مدیر عامل شرکت طلای زرشوران

افزایش 23 درصدی تولید فسفات

درآمدهای نفتی ایران از مرز 23 میلیارد دلار عبور کرد

آماری عجیب از رکوردشکنی مصرف برق در تابستان امسال

انتشار یادنامه ای جدید برای احمد شاملو

مانور خودروهای امداد شرکت اطلس خودرو، همزمان با بازگشایی مدارس

مخاطرات پذیرش چک کاهش می یابد/چک های الکترونیکی را بهتر بشناسید

مراسم تودیع و معارفه استاندار جدید و قدیم قزوین برگزار شد

دولت یازدهم ترمز تصمیمات غلط را کشید/ بیش از 65 درصد بازنشستگان زیر 60 سال سن دارند

سیف: صیاد، اعتبار را به چک باز می گرداند

سیف: «صیاد» اعتبار را به چک باز می گرداند

برلیانس H3 مدل 2017 با چهره ای بروزتر معرفی شد + فیلم

ارایه رایگان انشعاب موقت برق به هیات های عزاداری تهران

قیمت سکه طرح قدیم کاهش یافت/ دلار سه هزارو 897 تومان + جدول

تسلا زمان شارژ خودرو را به 15 دقیقه می رساند

احیای تالاب های درمعرض خطر مهاباد+گزارش

با حکم مشاور رییس جمهور سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش معرفی شد

چک های جدید متحدالشکل رونمایی شد/چک صیاد از فردا در تمام شعب بانک ها

بریجستون با نمایندگی آرین تایر به ایران بازگشت

رییس کل بیمه مرکزی:نباید رابطه میان توسعه یافتگی و ضریب نفوذ بیمه را نادیده گرفت

بومی سازی دانش ساخت آبگرمکن خورشیدی + گزارش

مراسم تودیع و معارفه استاندار جدید و قدیم قزوین برگزار شد

جزییات فرایند جدید صدور و وصول چک / چک صیاد از فردا در بانک هاست

سیف: صیاد اعتبار را به چک باز می گرداند

جدیدترین دستاورد بانکی کشور آمد

پرسپولیس پول طلب ژوزه را تامین کرد

استخدام حسابدار در شرکت هدف عصر طلایی در اصفهان

جزییات تازه از چک های جدید بانکی+تصویر

مخاطرات پذیرش چک کاهش می یابد/تعدیل پرونده های قضایی مرتبط با چک

برداشت گردو از قطب تولید این محصول در فارس

ورود دومین محموله تجهیزات به بندر شهید رجایی

احداث بیش از دو هزار گلخانه جدید در کشور/پیش بینی افزایش 20 درصدی تولیدات گلخانه ای

پاسخ بهزیستی به منتقدان طرح «ساماندهی کودکان کار و خیابان»/ تعمیم طرح به کلانشهرها

بریجستون با نمایندگی آرین تایر به ایران بازگشت

استخدام منشی،آشنا به حسابداری در بورس ورق کریمی/کرج

سیف: «صیاد» اعتبار را به چک باز می گرداند

رونمایی از سامانه چک الکترونیکی

فرسودگی 140 کیلومتر شبکه برق خراسان شمالی

سرپرست منطقه آزاد کیش منصوب شد

هفتصد میلیارد دلار برای ارتشهزینه خواهیم کرد

ارایه رایگان انشعاب موقت برق به حسینیه ها و هیات های عزاداری تهران

لحظاتی پیش از چک های جدید متحدالشکل رونمایی شد/چک صیاد از فردا در تمام شعب بانک ها

قراردادی برای گسترش روابط صنعتی ایران و روسیه

طلب مانوئل ژوزه به طور کامل تامین شد

برگزاری نشست بین المللی «پایداری بلندمدت صندوق های بازنشستگی در شرایط در حال تحول»

مهاجرت 50 هزار و 885 نفر از استان البرز به تهران

جدیدترین دستاورد بانکی کشور آمد

آغاز برداشت پسته در خوشاب

ثبت نام بیش از شش هزار نفر در سامانه کارورزی + مصاحبه

ثبت معامله 33 هزار تن مواد پلیمری در بورس کالا

ثبت نخستین موزه مشارکتی در چهارمحال و بختیاری

سیف: «صیاد» اعتبار را به چک باز می گرداند

جزییات فرایند جدید صدور و وصول چک / چک صیاد از فردا در بانک هاست

انتقاد فرماندار گناباد از مانع تراشی برای جذب سرمایه گذار

122 تن برنج و 132 تن شکر میان هیاتهای مذهبی زنجان توزیع می شود

ارائه خدمات به مشتریان شرکت آب از طریق سامانه ساماب

توسعه روابط تجاری روسیه و صربستان با استان مرکزی

سند راهبرد ملی ایمنی راه های کشور مبنای تهیه نقشه راه ایمنی

122 تن برنج و 132 تن شکر میان هیاتهای مذهبی زنجان توزیع می شود

ورود دومین محموله تجهیزات بندری به بندر شهید

انتقاد فرماندار گناباد از مانع تراشی برای جذب سرمایه گذار

درآمد نفتی ایران از 23 میلیارد دلار گذشت

تشدید کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی در زنجان

حواله های ساندرو استپ وی قابل فروش نیست + بخش نامه

تولید خودرو کلاس A در سایپا

استقبال زیاد از ساندرو استپ وی و تلاش سایپا در پاسخگویی مناسب به متقاضیان

پادرا جایگزینی مناسب برای نیسان آبی

سود سهام عدالت هفته آینده واریز می شود

آغاز فروش اینترنتی خودرو ساندرو استپ وی

افزایش کیفیت و رضایت مشتریان از اهداف سایپا است

استخدام کارشناس حسابداری،مسلط به حسابداری مالی و صنعتی/البرز

«داستر» و «سراتو» جایگزین های احتمالی پراید!؟

آرمی که روی همه چک های بانکی نقش می بندد + عکس

پراید در عراق چند؟

توقف یکی از خطوط تولید پراید در گروه خودروسازی سایپا

کامیون جدید ولووFM کشنده رونمایی شد

تالار شیشه ای سبزپوش شد

بومی سازی دانش ساخت آبگرمکن خورشیدی در قم + گزارش

افزایش 20 درصدی جوجه ریزی در واحدهای مرغداری گوشتی کردستان

کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری قزوین در 21 ماه گذشته

فعالیت 160 کارگاه طلاسازی کددار در مشهد

تشریح حوزه های اولویت دار نوسازی برای بخش خصوصی فرانسه

صعود شاخص کل بورس به کانال 85 هزار واحد

تولید 27 هزار تن میگو پرورشی در کشور

2 دستاورد دانش بنیان در قشم رونمایی شد

آیین پایانی نخستین جشنواره شعر مدافعان حرم

40 درصد از آثار دومین نمایشگاه لباس عاشورایی کاربردی شد

فعالیت 160 کارگاه طلاسازی کددار در مشهد

ولخرجی میلیاردی نمایندگان شورای شهر+سند

سامانه چک الکترونیکی رونمایی شد

زنگنه : افزایش هر یک درصد ضریب بازیافت نفت 400 میلیارد دلار ثروت ایجاد می کند

2425 مورد انشعاب غیرمجاز در استان مرکزی شناسایی شد

نشر ایران در ویترین کتابفروشان ترکیه

رونمایی از ITM تولید داخل ؛ جدیدترین محصول صنعت بانکداری

"صیاد" برای اعتبار چک به شبکه بانکی آمد/چک ها هم شکل شدند

83 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تهران زیر کشت پاییزه

میزان تبادل کالا میان ایران و "نیژنوگراد روسیه" قابل افزایش است

تشکیل تعاونی تخصصی منابع طبیعی در شهرستان ملارد

رونمایی از سامانه جامع مهندسی در شرکت توزیع برق مازندران

سرعت ساخت راه آهن سریع السیر تهران- قم- اصفهان افزایش می یابد

موزه ملی ایران، میزبان نمایشگاه تاریخ ارمنستان

تشکیل تعاونی تخصصی منابع طبیعی در شهرستان ملارد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان : 20درصد متوفیان جاده های استان موتورسواران هستند

عرضه سکه دولتی برای جبران کسری بودجه در عربستان

رونق اقتصادی ، توسعه سلامت و گردشگری در قزوین

سامانه صیاد رونمایی شد

افزایش 20 درصدی جوجه ریزی در واحدهای مرغداری گوشتی کردستان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان : 20درصد متوفیان جاده های استان موتورسواران هستند

کیا اسپورتیج یا تویوتا راوفور، کدام یک ایمن تر است؟

برق هیات های عزاداری رایگان می شود

استخدام کارشناس حسابداری صنعتی در یک شرکت معتبر در تهران

جدول/ قیمت خودروهای ژاپنی در بازار تهران

سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک رونمایی شد

«صیاد» برای اعتبار چک به شبکه بانکی آمد

خداحافظی با دسته چک های قدیمی

مبادلات تجاری استان مرکزی و روسیه آمار پایینی دارد

سامانه صیاد رونمایی شد

رویترز: کاهش ارزش دلار قیمت طلا را افزایش داد

مسئولان استان مرکزی در مسیر برطرف کردن مشکلات مردم گام بردارند

با حضور مدیرعامل بانک شهر ابرITM ساخته شده توسط متخصصان داخلی رونمایی شد

7500 نفر استپ وی خریدند

نرخ کرایه سرویس مدارس خراسان شمالی 10 درصد افزایش می یابد

برق هیات های عزاداری رایگان می شود

تفاهم ایران و روسیه برای همکاری معدن و انرژی

ضرورت تقویت نقش صنعت بیمه در سطح بین المللی و پوشش ریسک های صادرات

صیاد، اعتبار را به چک باز می گرداند

سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک رونمایی شد

دست کوتاه تولید کننده داخل از بازار لوازم التحریر

آغاز کشت پیاز طرح استمرار در عنبرآباد +گزارش

واردات گندم به صرفه تر از کشت داخلی است

500هزار نفر درمدت پنج سال به تهران مهاجرت کرده اند

بانک مرکزی: فاینانس ها هیچ نوع وثیقه ای ندارد/ دولت تضمین می دهد

تصویر جدید سلیم؛ نماد قحطی در یمن (+فیلم)

سامانه چک الکترونیکی رونمایی شد

افزایش 12 درصدی کرایه حمل و نقل عمومی در مهاباد

آاغاز کشت پیاز طرح استمرار در عنبرآباد +گزارش

آستارا-بقعه شیخ محمود خیوی

فرماندار: 800 میلیارد ریال برای ساخت پلیس راه مهاباد اختصاص یافت

ظرفیت قابل ملاحظه بورس کالا برای عرضه گندم و جوجه یکروزه

بانکها برای طرح های تولیدی اولویت بندی کنند

استخدام کارگر بسته بند در شرکت آناگروه تابان در آذربایجان شرقی

مضرات استفاده خودسرانه از گیاه میخک

چهره جدید سلیم؛ نماد قحطی در یمن (+فیلم)

تجزیه وزارتخانه ها منتفی شد؟

تجزیه وزارتخانه ها منتفی شد؟