مطالب مرتبط:
70 خانواده آسیب پذیر افغان در البرز کارت اعتباری دریافت کردند
یک جایزه سینمایی به خانواده مریم میرزاخانی اهدا شد
دریافت چک نقد میلیونی از خانواده ها در مدرسه دولتی
دریافت چک نقد میلیونی از خانواده ها در مدرسه دولتی
خانواده قاتل «آتنا» از شهر فراری شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 17:422017-07-17ورزشي

در 13سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم&


بامداد   «در 13 سالگی به اجبار خانواده ام نامزد پسرداییم شدم و دیگه اجازه نداشتم به تحصیل ادامه بدم.

بعد از ازدواجم مشاورها و روانشناس ها با من صحبت کردند.

- بامداد   در 13 سالگی به اجبار خانواده ام نامزد پسرداییم شدم و دیگه اجازه نداشتم به تحصیل ادامه بدم.

بعد از ازدواجم مشاورها و روانشناس ها با من صحبت کردند.

تجربه ام از دیدنشون ترس و اضطراب و استرس بود.

از طرز نگاه کردن مشاورم می ترسیدم.

به من گفت راه رو اشتباه اومدی و باید تا 18 سالگی ازدواج نمی کردی& مادرم کلفتی خونه های مردم رو می کرد.

نمی تونستم درس بخونم.

خودمم الان کار کلفتی می کنم.

اون موقع فقط به این فکر می کردم که یک نون خور کم کنم.

فکر می کردم دارم بهترین کار رو در حق خانوادم می کنم.

حتی نمی دونستم با کی دارم ازدواج می کنم& این ها 2 خلاصه داستان واقعی زندگی برخی از کودکان سرزمینم است، دختران و پسرانی که کودکی شان فدای فقر اقتصادی، جهل فرهنگی، سنت‎های غلط و قوانین ناقص می شود و به اذن پدر راهی خانه بخت می شوند بی آنکه کمی کودکی کنند.

آخرین آمارهای ارائه شده حکایت از این دارند که 17 درصد از ازدواج های کشور مربوط به ازدواج دختران زیر 18 سال بوده همچنین بیش از پنج درصد ازدواج ها در سنین کمتر از 15 سالگی ثبت شده؛ این در حالیست که این آمار تنها آمار ازدواج های ثبت شده در دوران کودکی است.

دکتر شیرین احمدنیا، عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسان ایران در سمینار آسیب شناسی ازدواج کودکان که به همت کانون زنان حقوقدان سورا در مشهد برگزار شد، با بیان اینکه ازدواج کودکان محدود به ایران و کشورهای در حال توسعه نیست، اظهار می کند: ازدواج کودکان موضوعی فراگیر در سطح جهان است و در کشورهای در حال توسعه یک نفر از هر سه دختر در سن کودکی به عقد و ازدواج در می آید و برآورد می شود حدود 700 میلیون زن در سن کودکی ازدواج کرده اند.

وی با بیان اینکه ازدواج کودکان دلایل و توضیحات فرهنگی متفاوتی دارد، ادامه می دهد: همسرگزینی به سبک سنتی و در بسیاری از شهرها و روستاها ازدواج در سن پایین یک سنت و هنجار است و مثل هایی همچون دختر که رسید به بیست باید به حالش گریست نیز در این ارتباط وجود دارد.

احمدنیا با اشاره به دلایل دیگر ازدواج کودکان، اضافه می کند: فقر و مسائل اقتصادی یکی از دلایل اصلی این موضوع است همچنین تقویت پیوندهای اقتصادی و سیاسی را می توان از دلایل دیگر ازدواج زودهنگام دختران عنوان کرد.

وی مباحث فرهنگی را دلیل دیگر ازدواج کودکان برمی شمرد و می گوید: ماندن دختر در خانه و به اصطلاح ترشیده شدن ، ترس خانواده ها از روابط جنسی نوجوانانشان در سن بلوغ و برطرف کردن نیازهای جنسی آنان، کاربردهای جنسیتی دختران و پسران و جنگ و ناامنی و ناملایمات از دیگر دلایل این موضوع است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره راهکارهای مقابله با این پدیده، عنوان می کند: مبارزه با فقر، چه فقر مادی و چه فقر فرهنگی مهم ترین موضوع در این زمینه است و پس از آن آموزش و ارتقای دانش والدین، توانمندسازی کودکان، نوجوانان و جوانان و افزایش آگاهی در آنان، اصلاح قوانین ازدواج، اصلاح رویه های فرهنگی همسرگزینی، توجه به تفاوت بین فرد چه زن و چه مرد و بلوغ جسمانی با بلوغ روانی و اجتماعی نیز از دیگر راهکارهای مقابله با ازدواج زودهنگام است.

وی با اشاره به دلایل مخالفت با ازدواج کودکان، تصریح می کند: حاملگی نوجوانان، به خطر افتادن سلامت نوجوانان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند ایدز و اچ آی وی و آسیب پذیری آنان نسبت به انواع خشونت و به ویژه خشنونت های جنسی و عدم حمایت از آنان از عمده ترین دلایل مخالفت با ازدواج کودکان است.

احمدنیا می گوید: چه برای دختر و چه برای پسر ازدواج زودهنگام تبعات جسمانی، روانشناختی و عاطفی عمیقی به همراه دارد، همچنین پیامدهای اجتماعی و اقتصادی نیز بر آینده زندگیشان دارد و عدم ادامه تحصیل و شکوفایی استعدادهای بالقوه و محرومیت از فرصت های اشتغال و ایجاد چرخه فقر نیز از پیامدهای دیگر ازدواج زودهنگام است.

وی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ازدواج کودکان بر جامعه را نیز با اهمیت عنوان کرده و می افزاید: ملت ها از ازدواج کودکان لطمه می بینند، با این ازدواج ها نیروی انسانی که نیمی از نیروی ای است که می تواند در فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی کمک کند مورد ظلم قرار می گرفته، طرد می شوند و کرامت انسانی آن ها خدشه دار می شود.

تعداد قابل توجهی از ازدواج کودکان منجر به طلاق می شود این جامعه شناس اضافه می کند: تعداد قابل توجهی از ازدواج کودکان منجر به طلاق و رها شدن و بیوه شدن می شود و کودکانی که بیوه می شوند و کودکان که مطلقه می شوند نیز از پیامدهای دیگری است که ازدواج کودکان در جامعه به وجود می آورد.

وی توانمندسازی دختران، بسیج خانواده ها و اجتماعات محلی، تامین و تدارک خدمات و ایجاد کاربست قوانین و سیاست ها را از جمله استراتژی هایی که در مقابله با این پدیده وجود دارد معرفی می کند.

ازدواج کودکان یک بحث جنجالی از منظر فقهی است دکتر سمیه طهماسبی، دبیرکل زنان پژوهشگر علوم اسلامی، معتقد است که ازدواج کودکان از منظر فقهی یک بحث جنجالی است و عنوان می کند: هیچگونه اتفاق نظری در این مورد بین فقها وجود ندارد و روش های فقهی در این زمینه آنچنان که باید به روز نشده است.

وی با بیان اینکه مسئله ازدواج با کودک از مسائل مورد اتفاق میان شیعه و سنی است، ادامه می دهد: باید توجه داشت دلیل جواز بر ازدواج با صغیره نه به این دلیل است که دلیلی بر این جواز وجود دارد بلکه از عدم دلیل این جواز را استنباط کرده اند، یعنی ما دلیلی بر حرمت ازدواج با کودک پیدا نکردیم بنابراین اجازه این امر را می دهیم.

طهماسبی با تاکید بر اینکه این عمل هیچگاه مطلوب عنوان و انجام آن توصیه نشده است، تصریح می کند: بسیاری از فقها صاحب این نظریه هستند، اما نظریه های بسیاری در شرع و فقه وجود دارد که در عین جایز بودن کسی از میان صاحب نظران مرتکب آن نشده است.

وی با اشاره به اینکه در هیچ یک از ادیان و مذاهب سن مشخصی برای ازدواج عنوان نشده است، خاطرنشان می کند: دلیل آن نیز این است که این امر موضوعی نیست که شارع مقدس (قانون گذار) آن را تعیین کند بلکه این موضوع در یک سیاست مکانی و تاریخی قرار دارد و می تواند از جامعه ای به جامعه دیگر و از فرهنگی به فرهنگی دیگر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت باشد و احکام مختلفی برای آن عنوان شود.

دبیرکل زنان پژوهشگر علوم اسلامی می افزاید: در این خصوص لازم است با استفاده از سایر حوزه های معرفتی که می تواند بسیار متعدد نیز باشد، در این امر موضوع شناسی شکل گرفته و سن ازدواج در هر جامعه ای به فراخور آن جامعه تعیین شود، البته قانون باید عمومیت و کلیت خود را داشته باشد و برای تامین نظرات فقهی که با هدف تامین نفع و مصلحت کودک رای به این موضوع داده اند نیز شورای عالی کودک با حضور جمعی از متخصصان در حوزه های مختلف ایجاد شود که در موارد استثناء، تشخیص مصلحت کودک را انجام داده و در صورت تایید حکم بر ازدواج صادر کند تا هم فعالان مدنی رعایت شود و هم به دغدغه فقها و متشرعین توجه شود.

در قانون گذاری افراط و تفریط داریم دکتر محمدمهدی صفاکیش، عضوهیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، با بیان اینکه مهم ترین مشکل ما در قانون گذاری افراط و تفریط است به تاریخچه ی قانون تعیین حداقل سن ازدواج می پردازد و اظهار می کند: در ابتدا قانون حداقل سن ازدواج را برای دختران 15 سال و پسر 18 سال تعیین کرده بود، اما محاکم با استفاده از شروط این قانون و با توجه به آداب و رسوم و آداب شرعی اجازه ازدواج به افراد زیر سن قانونی می دادند که موجب افزایش ازدواج های افراد نابالغ شده بود.

وی با بیان اینکه با تغییر قانون در سال 53 به یک افراط وحشتناک رفتیم، ادامه می دهد: در این قانون حداقل سن ازدواج برای دختران 18 و برای پسران 20 سال تعیین شده بود، در این مدت بسیاری از ازدواج ها انجام می گرفت، اما ثبت نمی شد، سپس بار دیگر ماده 1041 قانون مدنی را تغییر دادیم و با حذف حداقل سن، نکاح قبل از بلوغ را ممنوع کردیم و در تبصره اش عقد نکاح قبل از بلوغ با اجازه ولی و به شرط مصلحت فرد عنوان کردیم که این قانون نیز با انتقادات بسیار زیاد داخلی و بین المللی مواجه شد.

صفاکیش ادامه می دهد: در نهایت بار دیگر با تغییر ماده 1041 قانون مدنی به قانون فعلی رسیدیم که در آن حداقل سن ازدواج برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال تعیین شده و ازدواج زیر سن قانونی منوط به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت و به شرط تشخیص دادگاه صالحه است، قانون فعلی نسبت به گذشته خیلی بهتر شده و امیدوارم در این زمینه از افراط و تفریط دور و به اعتدال نزدیک شده باشیم.

وی با بیان دیگر مشکلات این حوزه، تصریح می کند: برخورد مسائل شرعی با مصالح اجتماعی، تاخیرات متعدد در تصویب و اجرای قوانین و وجود نهادهای هم عرض در جامعه از دیگر مشکلات ما در حوزه قانون گذاری در زمینه ازدواج کودکان است.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خاطرنشان می کند: رفع این معضل به دست یک یا دو نهاد نیست و یک خرد و همت جمعی می خواهد همچنین باید زیرساخت ها اصلاح شده، مردم آموزش های لازم را ببینند، دولت برای رفع فقر و گسترش تحصیل اقدام کند، مراجع عظام در اظهار نظرهای خود در این زمینه به مصالح اجتماعی توجه کنند و دادگاه های ما در صدور مجوز ازدواج پیش از سن قانونی سختگیری بیشتری کنند تا این مشکل حل شود.

دکتر حوریه شمشیری، متخصص زنان، موضوع نوجوان، ازدواج و حاملگی را یک موضوع عینی و ملموس دانسته و اظهار می کند: این یک موضوع عینی است و مصلحت نیست که هرکدام تفسیر کنیم که مصلحت یعنی چه؟ وی با اشاره به اینکه با ازدواج نوجوانی که در حال گذر به بزرگسالی است بارهای بسیاری بر دوشش اضافه می شود، ادامه می دهد: با ازدواج کودک نه تنها سلامتی او به خطر می افتد بلکه تا آخر عمرش از این فجایعی که پدرش برایش به عنوان مصلحت ایجاد کرده است رنج می برد.

شمشیری با تاکید بر اینکه اظهار نظرها و تصمیمات ما باید بر اساس علم باشد، می گوید: احتمال مرگ و میر در دخترانی که در کودکی ازدواج کرده و حامله می شوند 4 تا 5 برابر بیشتر از خانم هایی است که در 20 سال به بالا حامله می شوند و تمامی عوارض مامایی در مورد حاملگی نوجوانان افزایش می یابد و ما با توجیه اینکه مصلحتش است کودک را به سمت جهنمی که مرگ به دنبالش است می کشانیم.

یک سوم کودکانی که ازدواج می کنند در سال اول حامله می شوند وی با بیان اینکه معمولا یک سوم کودکانی که ازدواج می کنند در سال اول حامله می شوند، عنوان می کند: در ساختمان بدنی که خودش خوب رشد نکرده و همچنان در حال رشد است یک شریک هم می آید که املاح بدن را با مادر شریک شده و از بدن مادر می کِشد که این باعث بروز مشکلات و بیماری هایی در این مادران در سن های بالاتر می شود همچنین یک سوم دخترانی که حامله شده اند معمولا سال بعد نیز دوباره حامله می شوند و خطر بر روی خطر بر آن ها اضافه می شود.

این متخصص زنان خطرنشان می کند: با توجه به اینکه معمولا این افراد کمتر به پزشک دسترسی داشته و به دلیل سن کم تحمل پروسه باروری را ندارند، ازدواج و حاملگی زودهنگام سبب مشکلات فراوانی در مادر و فرزند می شود و نوزادی که سالم به دنیا نیاید تا بزرگسالی ناسالم پیش می رود و به دوره ناسلامتی و فقر اضافه می شود.

وی ماندن در مدرسه را یکی از راه های موثر در جلوگیری از ازدواج کودکان بیان کرده و می گوید: غربالگری های بیماری ها برای نوجوانان، انجام واکسیناسیون، معاینات دوره ای و افزایش مهارت ها و و حمایت اجتماعی نیز از راه های پزشکی کاهش آسیب و ازدواج کودکان است.

خراسان رضوی بالاترین درصد ازدواج کودکان را دارد دکتر کمیل احمدی، محقق و استاد دانشگاه با اشاره به تحقیقات گسترده خود در موضوع ازدواج کودکان، بیان می کند: طبق آمارهای رسمی کشوری اولین استان با بالاترین درصد ازدواج کودکان خراسان رضوی است و پس از آن به ترتیب در آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و اصفهان بیشترین ازدواج کودکان اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه مهم ترین علت این امر سنت های موجود است، ادامه می دهد: در همه جای جهان سنت های مختلفی وجود دارد، بسیاری از سنت ها مفید بوده و بایستی حفظ شوند، اما در عین حال سنت های آسیب زایی نیز همچون ازدواج کودکان وجود دارد که از آن با توجیهات مختلف سنتی و توجیهات اسلامی دفاع می شود و باید دانست فرق بسیار فاحشی میان سنت ها و سنت های آسیب زا وجود دارد.

احمدی اضافه می کند: طبق آمارهای بعضا ناقص و نادرستی که در اختیار داریم درصد ازدواج های زیر 18 سال در مناطق شهری 13٫7 درصد و در مناطق روستایی 19٫6 درصد است که به نسبت دختران و پسران نسل جوان ایران مقدار قابل توجهی از مردم را در بر می گیرد.

وی با بیان اینکه شمار کودک مادران در مقایسه با پدران 560 بار بیشتر است، تصریح می کند: یعنی حدود 80 درصد ازدواج کودکان توسط دختران انجام می شود با این وجود این را از یاد نبریم که پسرهای بسیاری نیز قربانی این سنت آسیب زا می شوند و بار زندگی را در سنین کوچک به دوش می کشند و گرچه آسیب ها در آنان به مراتب کمتر است، اما فشارهای اجتماعی، عاطفی و روانی بسیاری نیز بر آن ها وارد می شود.

پدیده ای به نام خرید سن این محقق و استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در حال حاضر طبق قوانین سن ازدواج در ایران برای دختران 13 و برای پسران 15 سال است، خاطرنشان می کند: در حال حاضر در برخی استان های ایران با پدیده ای به نام خرید سن مواجه هستیم.

خرید سن در شهرستان ها که نظارت کمتری وجود دارد، بیشتر است و افرادی هستند از راه های مختلف رابطه یا ضابطه سن کودک را توجیه می کنند و شاید چه بسا در این میان پولی هم رد و بدل شود.

وی، سیاست های جمعیتی در ایران را متناقض ارزیابی کرده و بیان می کند: با وجود اینکه در ایران حداقل سن قانونی ازدواج 13 و 15 سال برای دختران و پسران است، اما در بخش دیگری از حاکمیت به دلیل پیری جمعیت، سیاست های افزایش جمعیتی تبلیغ می شود و چه بسا بخشی از ارگان ها در بخشی از برنامه هایشان به شیوه های مستقیم و غیرمستقیم ازدواج های زودهنگام را توجیه می کنند.

احمدی با اشاره به عوامل ازدواج کودکان در ایران، می گوید: بخشی از این کودک همسری به دلیل قوانین مدنی ایران است که با اتکا به این قوانین این ازدواج ها می تواند شکل بگیرد همچنین قدرت دین است و وضعیت اقتصادی و هنجارهای اجتماعی و کم سوادی از جمله عوامل موثر بر این امر است.

وی یکی دیگر از مشکلات این حوزه را عدم ثبت بسیاری از این ازدواج ها و مراجعه به عاقدهای محلی برشمرد و گفت: عدم ثبت این ازدواج ها موجب این می شود تا فرزندان آن ها نتوانند شناسنامه دریافت کنند و این خود سبب به وجود آمدن افراد بی هویت می شود همچنین شانس طلاق و به هم خوردن ازدواج هایی که در سنین زیر 18 سال انجام می شود بسیار بالاست و با توجه به افزایش نرخ طلاق، این مورد نیز می تواند یکی از دلایل این افزایش باشد.

این محقق و استاد دانشگاه الزامی شدن ثبت تمامی ازدواج ها، بهبود و تقویت فرصت های تحصیلی و اقتصادی، به کارگیری انجمن های تغییرهای رفتاری، برنامه های محلی حامی توانمندسازی، بهره بردن از حمایت مردها، غیرقانونی و جرم انگاری ازدواج های کودکان، انجام تحقیقات و پژوهش های بیشتر در این مورد، اجرای سیاست های مساوات جنسی برای تضمین حمایت از دختران، اجرای سیاست های حمایتی برای کودکان و دخیل کردن شخصیت های مذهبی از راهکارهای کاهش این نوع ازدواج ها برشمرد.

دکتر مسعود هنربخش، معاون پیشگیری سازمان بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه آمار ازدواج 17 درصدی کودکان زیر 18 سال تکان دهنده است و باید مداخلاتی انجام دهیم، می گوید: در برنامه ریزی های اجتماعی جای اینگونه مداخلات خالی است و واقعا جای سئوال است که چه می شود با وجود این آمارها کسی تاکنون به فکر چاره اندیشی در این زمینه نیفتاده است.

وی با طرح این پرسش که آیا آنان اینگونه فکر می کنند که هرچه سن ازدواج پایین تر باشد جلوی آسیب های اجتماعی گرفته خواهد شد؟، ادامه می دهد: به نظر می رسد که هرچه سن ازدواج پایین تر باشد ما شاهد کاهش آسیب هستیم، اما در واقع تغییر آسیب مواجه ایم نه کاهش آن.

هنربخش تصریح می کند: معمولا افرادی که بیشتر به حوزه زوج درمانی مراجعه می کنند کسانی هستند که ازدواج هایی در سنین پایین تر داشته اند و به نوعی می توانیم بگوییم که ازدواج آنان آگاهانه نبوده است همچنین هنگامی که با ازدواج های زودهنگام مواجه هستیم با طلاق های زودهنگام نیز مواجه خواهیم شد.

ازدواج کودکان یک تروما محسوب می شود وی با تاکید بر اینکه ازدواج کودکان یک تروما محسوب می شود که می تواند اختلالات استرس پس از سانحه را برای افراد ایجاد کند، خاطرنشان می کند: ازدواج کودکان تبعات روحی و روانی بسیاری دارد و اضطراب، وسواس و خودکشی و& همه نتایج این نوع ازدواج است.

این روانشناس با اشاره حاملگی زودهنگام در این نوع ازدواج، اظهار می کند: حاملگی زودهنگام آسیب های بسیاری از نظر جسمی بر مادر وارد می کند، اما از نظر روحی این مادر چه دارد که به بچه اش بدهد؟ متاسفانه آسیب های ازدواج های زودهنگام به دلیل اینکه اکثرا ملموس نیستند و فرد نمی تواند از خود دفاع کند مغفول می مانند.

اینجا همه زود ازدواج می کنند.

وقتی عروس های ما باردار می شوند و سونوگرافی می کنند اگر بچه دختر باشد در شکم مادر او را نامزد/ناف بر می کنیم& پاسخ مرد 40 ساله روستای گیلک آباد، آذربایجان شرقی& بخش هایی که از زندگی افراد در این گزارش نقل شده است براساس نمونه های واقعی بوده که توسط دکتر کمیل احمدی، انسان شناس انجام شده است.

منبع : ایسنا
کلید واژه ها: ازدواج - ازدواج کودکان - کودکان - خانواده - سالگی - دختر - اقتصادی - فرهنگی - دختران - ازدواج در سن پایین - روانشناس - نامزد - ازدواج زودهنگام - ازدواج دختران - کشور - آمار - خلاصه داستان - آمار ازدواج - ایران - توسعه - تحصیل - روابط جنسی - خانه - درصد - عضو هیات - روستاها - اشتباه - برگزار - داستان - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
عکس ؛ رونمایی از پیراهن پارس جنوبی !

هروی: نتایج اخیر صدای رسای کاراته ایران است

هروی: نتایج اخیر صدای رسای کاراته ایران است

بازیکنی که نمی خواهد از استقلال جدا شود !

کنایه تند خرید عراقی پرسپولیس به استقلال (عکس)

لیگ هفدهم؛ تغییر مسیر منصوریان از شبی بیادماندنی اما تلخ!

چشم امید منصوریان به استاد گلزنی به پرسپولیس

گرانقیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال دنیا چه کسانی هستند؟

رونمایی از خط حمله آتشین در دیدار با فولاد خوزستان

روزنامه های ورزشی پنجشنبه 5 مرداد 1396

با پرسپولیس شوخی ندارم

چرا برانکو پسرش را گم کرد؟/افشاگری علیه استقلال

به خاطر استقلال از 500 میلیون گذشتم

روزنامه های امروز؛محرومیت سنگین در انتظار بازیکنان قلیانی و سیگاری/تلاش برای کارت بازی سه خرید جدید پرسپولیس/افشاگری فدراسیون علیه استقلال/ سوت آغاز لیگ هفدهم از امشب(عکس جلد)

24ساعت دیگر؛ پایان اگر و اماهای جباری و مشکل همیشگی

تصویری خاص و فوق العاده از پرسپولیس

رویارویی پرسپولیسی ها و فولادی ها در هتل المپیک

هافبک جوان استقلال و فرصتی که از دست داد

طالب لو: به پرسپولیس نرفتم اما بدترین رفتارها در استقلال با من شد

رونمایی از هواپیمای زیبای تیم رضاییان+عکس

نیمار به این 4 دلیل باید از بارسلونا برود

رقابت رباتیک ها در سطح ماه

تنها پرونده شکایت از باشگاه پرسپولیس در فیفا

وقتی اشتایگر کری میخواند

عکس قدیمی از تیم توکل انار

استقلالی بزرگ چاره ای جز ماندن در نفت ندارد

چطور بفهمیم که به استرس معتاد هستیم یا نه؟!

گالاتاسرای خواهان برگرداندن توران

مورینیو: اتفاق رئال در یونایتد تکرار نمی شود

شب تلخی که مسیر سرمربی استقلال را در لیگ هفدهم عوض کرد

علوان زاده: انگیزه ام هر روز بیشتر می شود

واکنش احمدزاده به عدم حضور در لیست برانکو

وقتی کودکتان مشوش است

چگونه هوش فرزندمان را پرورش دهیم؟

6 تصور غلط که باعث افتادگی شکم می شود

ستاره استقلالی ها و کابوس دفاع و هافبک در هفته اول!

جنگ آقای گل با مدیر مالی پرسپولیسی ادامه دارد

وانش پیشکسوت آبی ها به شرایط استقلال برای بازی با نفت

چرا برانکو اصرار دارد منشا بازی کند؟

معرفی برترین های فوتبال ایران در نیمه شب

استاد گلزن به پرسپولیس؛ امید سرمربی استقلال در آبادان!

پیروزی

ایران ورزشی

استقلال جوان

«دربی ایتالیا» هفته شانزدهم و «دربی میلان» هفته هشتم برگزار می شود

دوچرخه ی شماره 880 منتشر شد

ماراتن فوتبال در لیگ هفدهم امشب استارت می خورد/ تقابل خوزستانی ها با سرخابی های پایتخت

منشاء با بازگشت پیش از موعدش همه را شگفت زده کرد

گرانقیمت ترین بازیکنان تاریخ فوتبال؛ از کرایف و مارادونا تا رونالدو و پوگبا

عبادی: به دنبال بهترین نتیجه در لهستان هستم

گرم ترین شب تابستان در انتظار ستاره های فوتبالی

رونمایی از ستاره های سرخ پوش در یک جنگ تمام عیار

همایش بزرگ دوچرخه سواری در اردبیل برگزار می شود

سیمئونه از شایدها میگوید

شعار نمی دهم اما به خاطر استقلال از پانصد میلیون گذشتم

روزنامه های ورزشی پنجشنبه 5 مرددماه 96

آغاز فصل پرسپولیس با سد فولادی/ رونمایی از سپیدرود به شرط برگزاری بازی با نفت

خط و نشان مربی پرسپولیسی برای استقلال

دلیل اصرار برانکو به بازی کردن ستاره گرانقیمت

دلال معروف فوتبالیست ها به دام افتاد

چرا استقلال به تیم امید بازیکن نداد؟

به خاطر پرسپولیس ممنوع المعامله شدم

مترجم محبوب فوتبال عزادار شد

جلدهمشهری ورزشی/پنجشنبه5مرداد

شروع مسابقات و عیار جباری که مشخص می شود

رقابت دیدنی پرسپولیسی های سابق در اصفهان

اختیارات عجیب و غریب یک پرسپولیسی!

اختلاف استقلال و حامی مالی بالا گرفت

چالش جدید بین منصوریان و مدیران استقلال

سیاست پیشگیرانه برای استفاده از ستاره استقلال/ فقط در بازی های بزرگ؟

3 جام برای استقلال آوردم، پولم را نمی دهند

سه بازیکن استقلال در مراسم افتتاح رستوران منصوریان +تصویر

عکس فوق العاده پرسپولیسی ها و سرنوشت عجیب بازیکنان حاضر در آن

ماجرای اختلاس خانوادگی در یکی از اداره های ورزشی تهران

استقبال آملی ها از قهرمان کشتی نوجوانان آسیا

قهرمانی دریانوردان پارس جنوبی در نیم فصل لیگ برتر فوتبال ساحلی

عکس/ تصویر لحظه و زاویه خیلی خاص از پرسپولیسی ها

برنامه های تیم ملی نوجوانان تا جام جهانی

قلعه نویی از یک اتفاق دیگر پرده برداشت/تخلف مالی در باشگاه استقلال

چند خبر کوتاه از استقلال

عکس/ جدول عجیب سایت سازمان لیگ قبل از شروع مسابقات

عکس فوق العاده پرسپولیسی ها و سرنوشت عجیب بازیکنان حاضر در آن

پرسپولیس این را کم دارد

هفته آینده ؛ خبر مهم برای پرسپولیس می آید

جزییات المپیاد جهانی کامپیوتر اعلام شد

جلدایران ورزشی/پنجشنبه5مرداد

جلدهدف ورزشی/پنجشنبه5مرداد

یک طلا و 3 نقره ره آورد روز دوم رقابت های جهانی کاراته

رایزنی برای محرومیت مسعود شجاعی و احسان حاج صفی توسط اسراییل

دلال معروف فوتبالیست ها به دام افتاد

آیین اختتامیه المپیاد ورزشی دانشجویان دختر علمی کاربردی کشور

آغاز ماجراجویی های طارمی در لیگ هفدهم

محسن کریمی؛ شاید وقتی دیگر

ستاره پرسپولیس اشتباهی بیرون مانده بود؛کارت ایفمارک نداشت

رقیب پرسپولیس گرانترین تیم کشورش شد

کاروان ایران با 26 مدال و یک پله صعود در جایگاه هشتم المپیک ناشنوایان قرار گرفت

آرسنال خواهان جذب لمار

استقبال آملی ها از قهرمان کشتی نوجوانان آسیا

یک طلا و 3 نقره ره آورد روز دوم کاراته ایران در رقابت های جهانی

پیروزی با ارزش یاران جهانبخش مقابل مالاگا

بهترین فرصت برای شجاع خلیل زاده/ انگیزه ای برای حضور در روسیه 2018

وجه مشترک دو ستاره جدید استقلال و پرسپولیس

رونمایی از پیراهن فصل جدید تراکتور

با 30 بازی حتماً 3 جام برای پرسپولیس می گیریم!

استقلال دست به دامان باشگاه سینا شد!

کمک های جمع آوری شده به پرسپولیس چه شد؟

استقلال با 7 پله صعود پشت سر پرسپولیس ایستاد

چه کار بدی در حق طارمی کرده ایم؟

خطر برای پرسپولیس/حریفان ضعیف تر در بازی اول می توانند غافلگیر کنند

رقم پرداختی به پرسپولیس؛ شاید بیش از 45 میلیارد

در مورد مجتبی جباری/ از این یکی راه فراری نیست

احساس تکلیف های ناگهانی!

روزنامه ایران ورزشی ، پنجشنبه 5 مرداد ؛ جباری فقط در بازی های بزرگ !

نخستین طلای کاراته ایران در بازی های جهانی بر گردن پورشیب/ عباسعلی نایب قهرمان شد

دوست داشتیم بازی اول فولاد در خانه باشد بازی خیلی مهمی مقابل پرسپولیس داریم

یک طلا و 4 نقره و پایان 36 سال انتظار برای کاراته

تلاش برای کارت بازی 3 خرید جدید برانکو

برنده پرسپولیس - فولاد ؛ ثبات یا تحول؟ صدای پای لیگ هفدهم با جدال سرخ پوشان

ابهام در بازی کردن بازیکنان جدید استقلال

گزارش تصویری نمایش ستوان اینیشمور

فردوسی پور گزارشگر بازی پرسپولیس و فولاد شد

احمدزاده و منشا به فهرست اردونشینان پرسپولیس اضافه شدند

خط و نشان مربی پرسپولیسی برای استقلال

چند خبر کوتاه از پرسپولیس

خیلی مهم و جدی: جلال حسینی را اذیت نکنید

کلک بازیکن استقلال نگرفت

تنها استقلالی که تمام زندگی اش را برای استقلال گذاشت!

شب نشینی اشکان دژاگه و همسرش با دوستان شان! عکس

پرسپولیس و عجیب ترین بیانیه تاریخ فوتبال ایران

ماموریت سخت یاران رضاییان در مارسی

پیشنهاد عجیب رییس اوستنده به باشگاه مارسی

دو روی مدیریت طاهری در پرسپولیس

مربی هجومی که وسواس خرید مدافع دارد / خریدهای پپ یک میلیارد یورویی شد

توضیح پیکه درباره توییت جنجالی: حسم گفت که نیمار می ماند / لیگ فرانسه ضعیف است

مورینیو: مدعی اول قهرمانی نیستیم / دلم برای رونی تنگ شده

مذاکره به جای مکاتبه

آندو در ابومسلم درخشید در لیگ جزیره پرآوازه شد

رویارویی پرسپولیسی ها و فولادی ها در هتل المپیک/برخورد گرم برانکو و پورموسوی

قانون تیموریان بد است یا خوب؟

جنجال بزرگ در فوتبال ایران ؛ دستگیری دلال معروف ، پای دو مربی لیگ برتری در میان است

زلاتان پولدار می شود!

سرمربی چلسی : موراتا مقابل بایرن بازی خواهد کرد

سردار آزمون: هر روز با خبر انتقال از خواب بیدار می شوم

آندو تیموریان: معاون استقلال باید از من عذرخواهی کند

روزنامه استقلال جوان ، پنجشنبه 5 مرداد ؛ سه تا سه تا بزنیم تا قهرمانی !

واکنش ملی پوش ایرانی به روستوف بدون ایرانی ها

باجو: سنتوریون وارث من است

روزنامه گل ، پنجشنبه 5 مرداد ؛ شانزده تیم به دنبال جام هفده !

ستاره بارسا در اوج آمادگی/ مسی برای بازگشتی درخشان آماده می شود

موراتا: سرنوشت مرا به کونته رساند

لوکاکو: با لواندوفسکی و رونالدو فاصله زیادی دارم

یووه برناردسکی را برای نیمکت خریده است؟

کلوپ: به حرف های مورینیو علاقه ای ندارم

علی کریمی با مالکان جدید به نفت برمی گردد؟

اشتباهات معاون استقلال تا کی ادامه دارد؟

شکاف در اردوی پرسپولیس

ادعای مشکوک جلال حسینی: 6 هفته غایبم

رونالدو، توپ طلای تبلیغات

شکست به عمان، نتیجه یک انتخاب اشتباه

سرمایه گذاری 400 میلیون یورویی پاری سن ژرمن برای نیمار

سمیر نصری، روی اعصاب بازیکنان منچسترسیتی

کلوپ: بعید می دانم داستان دورتموند در لیورپول تکرار شود

5 مأموریت کلیدی رئال در اردوی تابستانی

سپاهان، آخرین گزینه علی کریمی

یک روز کامل برای هواداران / خانواده ها در جشن هیرنفین

تیم بی دفاع در آستانه حذف / رکورد جدید امیدها!

سرما دخسوس را از پا در می آورد

جهانبخش: مشخص نیست در آلکمار بمانم

داستان مطالبات کاوه رضایی/ شفافیت در استقلال کجاست؟

زمان شروع اردوی تیم ملی / تمدید مرخصی کی روش

چلسی انتقام فینال جام حذفی را از آرسنال گرفت

خبر بد برای بارسا/ کلوپ: کوتینیو را به هیچ قیمتی نمی فروشیم

پرسپولیس با جام شروع کرد

نقش فدراسیون در بحران بدهکاری باشگاه ها

چپاروف در ترکیب اولیه استقلال نیست

نقل و انتقالات ؛ رضا کرملاچعب استقلالی شد + عکس

پاری سن ژرمن به نیمار اولتیماتوم داد

بگوییم قانون تیموریان، نه خنجر تیموریان

بیانی: آندو و کاوه می خواهند استقلال را به بحران ببرند

نیمار با بارسا درآخر خط / هجرت به پاریس برای توپ طلا

رفتار حرفه ای برانکو در تعامل با خبرنگاران

وقتی قائدی استقلالی ها را شگفت زده می کند

محرومیت پرسپولیس و استقلال و 7 باشگاه دیگر از استفاده از بازیکنان جدید

حمیده عباسعلی بدون شکست نایب قهرمان شد

دو بازیکن جدید در لیست برانکو!+عکس

دلخوری منصوریان از دفاع نماینده استقلال در کمیته انضباطی

آشنایی با کاپیتان های لیگ هفدهم

برد پرگل یاران جهانبخش مقابل تیم لالیگایی

گنج زاده به مدال نقره رسید / پایان کار ایران با یک طلا و 4 نقره

تک هافبک دفاعی استقلال برای هفته اول (عکس)

من کجا و آقاکریم کجا؟! ؛ خرید جدید پرسپولیس از شوت های باقری در تمرینات می گوید

تاج اولویت فدراسیونفوتبال را اعلام کرد

گنج زاده به مدال نقره بسنده کرد

زیدان: 60 بازی داریم و به همه بازی می رسد

قرار است دو سه روز با مسی زندگی کنم

پورموسوی: بازی با پرسپولیس جذابیت خودش را دارد

بدترین سلفی های خودرویی توسط افراد مشهور

حمیده عباسعلی بدون شکست نایب قهرمان شد

چرا از پیراهن فصل جدید استقلال رونمایی نمی شود؟

آشنایی با کاپیتان های لیگ هفدهم

در 13سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم&

در 13سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم&