مطالب مرتبط:
70 خانواده آسیب پذیر افغان در البرز کارت اعتباری دریافت کردند
یک جایزه سینمایی به خانواده مریم میرزاخانی اهدا شد
دریافت چک نقد میلیونی از خانواده ها در مدرسه دولتی
دریافت چک نقد میلیونی از خانواده ها در مدرسه دولتی
خانواده قاتل «آتنا» از شهر فراری شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 16:422017-07-17ورزشي

در 13سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم&


بامداد   «در 13 سالگی به اجبار خانواده ام نامزد پسرداییم شدم و دیگه اجازه نداشتم به تحصیل ادامه بدم.

بعد از ازدواجم مشاورها و روانشناس ها با من صحبت کردند.

- بامداد   در 13 سالگی به اجبار خانواده ام نامزد پسرداییم شدم و دیگه اجازه نداشتم به تحصیل ادامه بدم.

بعد از ازدواجم مشاورها و روانشناس ها با من صحبت کردند.

تجربه ام از دیدنشون ترس و اضطراب و استرس بود.

از طرز نگاه کردن مشاورم می ترسیدم.

به من گفت راه رو اشتباه اومدی و باید تا 18 سالگی ازدواج نمی کردی& مادرم کلفتی خونه های مردم رو می کرد.

نمی تونستم درس بخونم.

خودمم الان کار کلفتی می کنم.

اون موقع فقط به این فکر می کردم که یک نون خور کم کنم.

فکر می کردم دارم بهترین کار رو در حق خانوادم می کنم.

حتی نمی دونستم با کی دارم ازدواج می کنم& این ها 2 خلاصه داستان واقعی زندگی برخی از کودکان سرزمینم است، دختران و پسرانی که کودکی شان فدای فقر اقتصادی، جهل فرهنگی، سنت‎های غلط و قوانین ناقص می شود و به اذن پدر راهی خانه بخت می شوند بی آنکه کمی کودکی کنند.

آخرین آمارهای ارائه شده حکایت از این دارند که 17 درصد از ازدواج های کشور مربوط به ازدواج دختران زیر 18 سال بوده همچنین بیش از پنج درصد ازدواج ها در سنین کمتر از 15 سالگی ثبت شده؛ این در حالیست که این آمار تنها آمار ازدواج های ثبت شده در دوران کودکی است.

دکتر شیرین احمدنیا، عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسان ایران در سمینار آسیب شناسی ازدواج کودکان که به همت کانون زنان حقوقدان سورا در مشهد برگزار شد، با بیان اینکه ازدواج کودکان محدود به ایران و کشورهای در حال توسعه نیست، اظهار می کند: ازدواج کودکان موضوعی فراگیر در سطح جهان است و در کشورهای در حال توسعه یک نفر از هر سه دختر در سن کودکی به عقد و ازدواج در می آید و برآورد می شود حدود 700 میلیون زن در سن کودکی ازدواج کرده اند.

وی با بیان اینکه ازدواج کودکان دلایل و توضیحات فرهنگی متفاوتی دارد، ادامه می دهد: همسرگزینی به سبک سنتی و در بسیاری از شهرها و روستاها ازدواج در سن پایین یک سنت و هنجار است و مثل هایی همچون دختر که رسید به بیست باید به حالش گریست نیز در این ارتباط وجود دارد.

احمدنیا با اشاره به دلایل دیگر ازدواج کودکان، اضافه می کند: فقر و مسائل اقتصادی یکی از دلایل اصلی این موضوع است همچنین تقویت پیوندهای اقتصادی و سیاسی را می توان از دلایل دیگر ازدواج زودهنگام دختران عنوان کرد.

وی مباحث فرهنگی را دلیل دیگر ازدواج کودکان برمی شمرد و می گوید: ماندن دختر در خانه و به اصطلاح ترشیده شدن ، ترس خانواده ها از روابط جنسی نوجوانانشان در سن بلوغ و برطرف کردن نیازهای جنسی آنان، کاربردهای جنسیتی دختران و پسران و جنگ و ناامنی و ناملایمات از دیگر دلایل این موضوع است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره راهکارهای مقابله با این پدیده، عنوان می کند: مبارزه با فقر، چه فقر مادی و چه فقر فرهنگی مهم ترین موضوع در این زمینه است و پس از آن آموزش و ارتقای دانش والدین، توانمندسازی کودکان، نوجوانان و جوانان و افزایش آگاهی در آنان، اصلاح قوانین ازدواج، اصلاح رویه های فرهنگی همسرگزینی، توجه به تفاوت بین فرد چه زن و چه مرد و بلوغ جسمانی با بلوغ روانی و اجتماعی نیز از دیگر راهکارهای مقابله با ازدواج زودهنگام است.

وی با اشاره به دلایل مخالفت با ازدواج کودکان، تصریح می کند: حاملگی نوجوانان، به خطر افتادن سلامت نوجوانان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند ایدز و اچ آی وی و آسیب پذیری آنان نسبت به انواع خشونت و به ویژه خشنونت های جنسی و عدم حمایت از آنان از عمده ترین دلایل مخالفت با ازدواج کودکان است.

احمدنیا می گوید: چه برای دختر و چه برای پسر ازدواج زودهنگام تبعات جسمانی، روانشناختی و عاطفی عمیقی به همراه دارد، همچنین پیامدهای اجتماعی و اقتصادی نیز بر آینده زندگیشان دارد و عدم ادامه تحصیل و شکوفایی استعدادهای بالقوه و محرومیت از فرصت های اشتغال و ایجاد چرخه فقر نیز از پیامدهای دیگر ازدواج زودهنگام است.

وی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ازدواج کودکان بر جامعه را نیز با اهمیت عنوان کرده و می افزاید: ملت ها از ازدواج کودکان لطمه می بینند، با این ازدواج ها نیروی انسانی که نیمی از نیروی ای است که می تواند در فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی کمک کند مورد ظلم قرار می گرفته، طرد می شوند و کرامت انسانی آن ها خدشه دار می شود.

تعداد قابل توجهی از ازدواج کودکان منجر به طلاق می شود این جامعه شناس اضافه می کند: تعداد قابل توجهی از ازدواج کودکان منجر به طلاق و رها شدن و بیوه شدن می شود و کودکانی که بیوه می شوند و کودکان که مطلقه می شوند نیز از پیامدهای دیگری است که ازدواج کودکان در جامعه به وجود می آورد.

وی توانمندسازی دختران، بسیج خانواده ها و اجتماعات محلی، تامین و تدارک خدمات و ایجاد کاربست قوانین و سیاست ها را از جمله استراتژی هایی که در مقابله با این پدیده وجود دارد معرفی می کند.

ازدواج کودکان یک بحث جنجالی از منظر فقهی است دکتر سمیه طهماسبی، دبیرکل زنان پژوهشگر علوم اسلامی، معتقد است که ازدواج کودکان از منظر فقهی یک بحث جنجالی است و عنوان می کند: هیچگونه اتفاق نظری در این مورد بین فقها وجود ندارد و روش های فقهی در این زمینه آنچنان که باید به روز نشده است.

وی با بیان اینکه مسئله ازدواج با کودک از مسائل مورد اتفاق میان شیعه و سنی است، ادامه می دهد: باید توجه داشت دلیل جواز بر ازدواج با صغیره نه به این دلیل است که دلیلی بر این جواز وجود دارد بلکه از عدم دلیل این جواز را استنباط کرده اند، یعنی ما دلیلی بر حرمت ازدواج با کودک پیدا نکردیم بنابراین اجازه این امر را می دهیم.

طهماسبی با تاکید بر اینکه این عمل هیچگاه مطلوب عنوان و انجام آن توصیه نشده است، تصریح می کند: بسیاری از فقها صاحب این نظریه هستند، اما نظریه های بسیاری در شرع و فقه وجود دارد که در عین جایز بودن کسی از میان صاحب نظران مرتکب آن نشده است.

وی با اشاره به اینکه در هیچ یک از ادیان و مذاهب سن مشخصی برای ازدواج عنوان نشده است، خاطرنشان می کند: دلیل آن نیز این است که این امر موضوعی نیست که شارع مقدس (قانون گذار) آن را تعیین کند بلکه این موضوع در یک سیاست مکانی و تاریخی قرار دارد و می تواند از جامعه ای به جامعه دیگر و از فرهنگی به فرهنگی دیگر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت باشد و احکام مختلفی برای آن عنوان شود.

دبیرکل زنان پژوهشگر علوم اسلامی می افزاید: در این خصوص لازم است با استفاده از سایر حوزه های معرفتی که می تواند بسیار متعدد نیز باشد، در این امر موضوع شناسی شکل گرفته و سن ازدواج در هر جامعه ای به فراخور آن جامعه تعیین شود، البته قانون باید عمومیت و کلیت خود را داشته باشد و برای تامین نظرات فقهی که با هدف تامین نفع و مصلحت کودک رای به این موضوع داده اند نیز شورای عالی کودک با حضور جمعی از متخصصان در حوزه های مختلف ایجاد شود که در موارد استثناء، تشخیص مصلحت کودک را انجام داده و در صورت تایید حکم بر ازدواج صادر کند تا هم فعالان مدنی رعایت شود و هم به دغدغه فقها و متشرعین توجه شود.

در قانون گذاری افراط و تفریط داریم دکتر محمدمهدی صفاکیش، عضوهیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، با بیان اینکه مهم ترین مشکل ما در قانون گذاری افراط و تفریط است به تاریخچه ی قانون تعیین حداقل سن ازدواج می پردازد و اظهار می کند: در ابتدا قانون حداقل سن ازدواج را برای دختران 15 سال و پسر 18 سال تعیین کرده بود، اما محاکم با استفاده از شروط این قانون و با توجه به آداب و رسوم و آداب شرعی اجازه ازدواج به افراد زیر سن قانونی می دادند که موجب افزایش ازدواج های افراد نابالغ شده بود.

وی با بیان اینکه با تغییر قانون در سال 53 به یک افراط وحشتناک رفتیم، ادامه می دهد: در این قانون حداقل سن ازدواج برای دختران 18 و برای پسران 20 سال تعیین شده بود، در این مدت بسیاری از ازدواج ها انجام می گرفت، اما ثبت نمی شد، سپس بار دیگر ماده 1041 قانون مدنی را تغییر دادیم و با حذف حداقل سن، نکاح قبل از بلوغ را ممنوع کردیم و در تبصره اش عقد نکاح قبل از بلوغ با اجازه ولی و به شرط مصلحت فرد عنوان کردیم که این قانون نیز با انتقادات بسیار زیاد داخلی و بین المللی مواجه شد.

صفاکیش ادامه می دهد: در نهایت بار دیگر با تغییر ماده 1041 قانون مدنی به قانون فعلی رسیدیم که در آن حداقل سن ازدواج برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال تعیین شده و ازدواج زیر سن قانونی منوط به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت و به شرط تشخیص دادگاه صالحه است، قانون فعلی نسبت به گذشته خیلی بهتر شده و امیدوارم در این زمینه از افراط و تفریط دور و به اعتدال نزدیک شده باشیم.

وی با بیان دیگر مشکلات این حوزه، تصریح می کند: برخورد مسائل شرعی با مصالح اجتماعی، تاخیرات متعدد در تصویب و اجرای قوانین و وجود نهادهای هم عرض در جامعه از دیگر مشکلات ما در حوزه قانون گذاری در زمینه ازدواج کودکان است.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خاطرنشان می کند: رفع این معضل به دست یک یا دو نهاد نیست و یک خرد و همت جمعی می خواهد همچنین باید زیرساخت ها اصلاح شده، مردم آموزش های لازم را ببینند، دولت برای رفع فقر و گسترش تحصیل اقدام کند، مراجع عظام در اظهار نظرهای خود در این زمینه به مصالح اجتماعی توجه کنند و دادگاه های ما در صدور مجوز ازدواج پیش از سن قانونی سختگیری بیشتری کنند تا این مشکل حل شود.

دکتر حوریه شمشیری، متخصص زنان، موضوع نوجوان، ازدواج و حاملگی را یک موضوع عینی و ملموس دانسته و اظهار می کند: این یک موضوع عینی است و مصلحت نیست که هرکدام تفسیر کنیم که مصلحت یعنی چه؟ وی با اشاره به اینکه با ازدواج نوجوانی که در حال گذر به بزرگسالی است بارهای بسیاری بر دوشش اضافه می شود، ادامه می دهد: با ازدواج کودک نه تنها سلامتی او به خطر می افتد بلکه تا آخر عمرش از این فجایعی که پدرش برایش به عنوان مصلحت ایجاد کرده است رنج می برد.

شمشیری با تاکید بر اینکه اظهار نظرها و تصمیمات ما باید بر اساس علم باشد، می گوید: احتمال مرگ و میر در دخترانی که در کودکی ازدواج کرده و حامله می شوند 4 تا 5 برابر بیشتر از خانم هایی است که در 20 سال به بالا حامله می شوند و تمامی عوارض مامایی در مورد حاملگی نوجوانان افزایش می یابد و ما با توجیه اینکه مصلحتش است کودک را به سمت جهنمی که مرگ به دنبالش است می کشانیم.

یک سوم کودکانی که ازدواج می کنند در سال اول حامله می شوند وی با بیان اینکه معمولا یک سوم کودکانی که ازدواج می کنند در سال اول حامله می شوند، عنوان می کند: در ساختمان بدنی که خودش خوب رشد نکرده و همچنان در حال رشد است یک شریک هم می آید که املاح بدن را با مادر شریک شده و از بدن مادر می کِشد که این باعث بروز مشکلات و بیماری هایی در این مادران در سن های بالاتر می شود همچنین یک سوم دخترانی که حامله شده اند معمولا سال بعد نیز دوباره حامله می شوند و خطر بر روی خطر بر آن ها اضافه می شود.

این متخصص زنان خطرنشان می کند: با توجه به اینکه معمولا این افراد کمتر به پزشک دسترسی داشته و به دلیل سن کم تحمل پروسه باروری را ندارند، ازدواج و حاملگی زودهنگام سبب مشکلات فراوانی در مادر و فرزند می شود و نوزادی که سالم به دنیا نیاید تا بزرگسالی ناسالم پیش می رود و به دوره ناسلامتی و فقر اضافه می شود.

وی ماندن در مدرسه را یکی از راه های موثر در جلوگیری از ازدواج کودکان بیان کرده و می گوید: غربالگری های بیماری ها برای نوجوانان، انجام واکسیناسیون، معاینات دوره ای و افزایش مهارت ها و و حمایت اجتماعی نیز از راه های پزشکی کاهش آسیب و ازدواج کودکان است.

خراسان رضوی بالاترین درصد ازدواج کودکان را دارد دکتر کمیل احمدی، محقق و استاد دانشگاه با اشاره به تحقیقات گسترده خود در موضوع ازدواج کودکان، بیان می کند: طبق آمارهای رسمی کشوری اولین استان با بالاترین درصد ازدواج کودکان خراسان رضوی است و پس از آن به ترتیب در آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و اصفهان بیشترین ازدواج کودکان اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه مهم ترین علت این امر سنت های موجود است، ادامه می دهد: در همه جای جهان سنت های مختلفی وجود دارد، بسیاری از سنت ها مفید بوده و بایستی حفظ شوند، اما در عین حال سنت های آسیب زایی نیز همچون ازدواج کودکان وجود دارد که از آن با توجیهات مختلف سنتی و توجیهات اسلامی دفاع می شود و باید دانست فرق بسیار فاحشی میان سنت ها و سنت های آسیب زا وجود دارد.

احمدی اضافه می کند: طبق آمارهای بعضا ناقص و نادرستی که در اختیار داریم درصد ازدواج های زیر 18 سال در مناطق شهری 13٫7 درصد و در مناطق روستایی 19٫6 درصد است که به نسبت دختران و پسران نسل جوان ایران مقدار قابل توجهی از مردم را در بر می گیرد.

وی با بیان اینکه شمار کودک مادران در مقایسه با پدران 560 بار بیشتر است، تصریح می کند: یعنی حدود 80 درصد ازدواج کودکان توسط دختران انجام می شود با این وجود این را از یاد نبریم که پسرهای بسیاری نیز قربانی این سنت آسیب زا می شوند و بار زندگی را در سنین کوچک به دوش می کشند و گرچه آسیب ها در آنان به مراتب کمتر است، اما فشارهای اجتماعی، عاطفی و روانی بسیاری نیز بر آن ها وارد می شود.

پدیده ای به نام خرید سن این محقق و استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در حال حاضر طبق قوانین سن ازدواج در ایران برای دختران 13 و برای پسران 15 سال است، خاطرنشان می کند: در حال حاضر در برخی استان های ایران با پدیده ای به نام خرید سن مواجه هستیم.

خرید سن در شهرستان ها که نظارت کمتری وجود دارد، بیشتر است و افرادی هستند از راه های مختلف رابطه یا ضابطه سن کودک را توجیه می کنند و شاید چه بسا در این میان پولی هم رد و بدل شود.

وی، سیاست های جمعیتی در ایران را متناقض ارزیابی کرده و بیان می کند: با وجود اینکه در ایران حداقل سن قانونی ازدواج 13 و 15 سال برای دختران و پسران است، اما در بخش دیگری از حاکمیت به دلیل پیری جمعیت، سیاست های افزایش جمعیتی تبلیغ می شود و چه بسا بخشی از ارگان ها در بخشی از برنامه هایشان به شیوه های مستقیم و غیرمستقیم ازدواج های زودهنگام را توجیه می کنند.

احمدی با اشاره به عوامل ازدواج کودکان در ایران، می گوید: بخشی از این کودک همسری به دلیل قوانین مدنی ایران است که با اتکا به این قوانین این ازدواج ها می تواند شکل بگیرد همچنین قدرت دین است و وضعیت اقتصادی و هنجارهای اجتماعی و کم سوادی از جمله عوامل موثر بر این امر است.

وی یکی دیگر از مشکلات این حوزه را عدم ثبت بسیاری از این ازدواج ها و مراجعه به عاقدهای محلی برشمرد و گفت: عدم ثبت این ازدواج ها موجب این می شود تا فرزندان آن ها نتوانند شناسنامه دریافت کنند و این خود سبب به وجود آمدن افراد بی هویت می شود همچنین شانس طلاق و به هم خوردن ازدواج هایی که در سنین زیر 18 سال انجام می شود بسیار بالاست و با توجه به افزایش نرخ طلاق، این مورد نیز می تواند یکی از دلایل این افزایش باشد.

این محقق و استاد دانشگاه الزامی شدن ثبت تمامی ازدواج ها، بهبود و تقویت فرصت های تحصیلی و اقتصادی، به کارگیری انجمن های تغییرهای رفتاری، برنامه های محلی حامی توانمندسازی، بهره بردن از حمایت مردها، غیرقانونی و جرم انگاری ازدواج های کودکان، انجام تحقیقات و پژوهش های بیشتر در این مورد، اجرای سیاست های مساوات جنسی برای تضمین حمایت از دختران، اجرای سیاست های حمایتی برای کودکان و دخیل کردن شخصیت های مذهبی از راهکارهای کاهش این نوع ازدواج ها برشمرد.

دکتر مسعود هنربخش، معاون پیشگیری سازمان بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه آمار ازدواج 17 درصدی کودکان زیر 18 سال تکان دهنده است و باید مداخلاتی انجام دهیم، می گوید: در برنامه ریزی های اجتماعی جای اینگونه مداخلات خالی است و واقعا جای سئوال است که چه می شود با وجود این آمارها کسی تاکنون به فکر چاره اندیشی در این زمینه نیفتاده است.

وی با طرح این پرسش که آیا آنان اینگونه فکر می کنند که هرچه سن ازدواج پایین تر باشد جلوی آسیب های اجتماعی گرفته خواهد شد؟، ادامه می دهد: به نظر می رسد که هرچه سن ازدواج پایین تر باشد ما شاهد کاهش آسیب هستیم، اما در واقع تغییر آسیب مواجه ایم نه کاهش آن.

هنربخش تصریح می کند: معمولا افرادی که بیشتر به حوزه زوج درمانی مراجعه می کنند کسانی هستند که ازدواج هایی در سنین پایین تر داشته اند و به نوعی می توانیم بگوییم که ازدواج آنان آگاهانه نبوده است همچنین هنگامی که با ازدواج های زودهنگام مواجه هستیم با طلاق های زودهنگام نیز مواجه خواهیم شد.

ازدواج کودکان یک تروما محسوب می شود وی با تاکید بر اینکه ازدواج کودکان یک تروما محسوب می شود که می تواند اختلالات استرس پس از سانحه را برای افراد ایجاد کند، خاطرنشان می کند: ازدواج کودکان تبعات روحی و روانی بسیاری دارد و اضطراب، وسواس و خودکشی و& همه نتایج این نوع ازدواج است.

این روانشناس با اشاره حاملگی زودهنگام در این نوع ازدواج، اظهار می کند: حاملگی زودهنگام آسیب های بسیاری از نظر جسمی بر مادر وارد می کند، اما از نظر روحی این مادر چه دارد که به بچه اش بدهد؟ متاسفانه آسیب های ازدواج های زودهنگام به دلیل اینکه اکثرا ملموس نیستند و فرد نمی تواند از خود دفاع کند مغفول می مانند.

اینجا همه زود ازدواج می کنند.

وقتی عروس های ما باردار می شوند و سونوگرافی می کنند اگر بچه دختر باشد در شکم مادر او را نامزد/ناف بر می کنیم& پاسخ مرد 40 ساله روستای گیلک آباد، آذربایجان شرقی& بخش هایی که از زندگی افراد در این گزارش نقل شده است براساس نمونه های واقعی بوده که توسط دکتر کمیل احمدی، انسان شناس انجام شده است.

منبع : ایسنا
کلید واژه ها: ازدواج - ازدواج کودکان - کودکان - خانواده - سالگی - دختر - اقتصادی - فرهنگی - دختران - ازدواج در سن پایین - روانشناس - نامزد - ازدواج زودهنگام - ازدواج دختران - کشور - آمار - خلاصه داستان - آمار ازدواج - ایران - توسعه - تحصیل - روابط جنسی - خانه - درصد - عضو هیات - روستاها - اشتباه - برگزار - داستان - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
ورود سگ بازیگوش به زمین فوتبال!

تساوی با ارزش یاران رضاییان در خانه خنک

تساوی اوستنده با رضاییان

چهار روز دیگر تعداد تیمهای حاضر در لیگ ها بسکتبال کشور نهایی می شوند؟!

حریف جدی بیرانوند در بازی با الهلال را بشناسید

پیش بازی نساجی-ملوان؛ آقای خاص یا امپراطور/ کدامیک دوئل حساس هفته را می برد؟

علی کریمی تیم عربستانی را به چالش کشید

جباری: باشگاه تکلیفم را معلوم کند درباره خداحافظی ام تصمیم می گیرم

حریف جدی بیرانوند در بازی با الهلال را بشناسید

با خانواده های مشهور اما نفرین شده در طول تاریخ آشنا شوید [قسمت اول]

زمان سفر تیم ملی به کازان مشخص شد

پیروزی پرگل چلسی برابر استوک با درخشش موراتا

اتفاقی که برای طارمی و پرسپولیس افتاد فراتر از فاجعه است!

برانکو: طارمی مشاوران خوبی نداشت

رحمتی و جباری همچنان در انتظار تماس هیئت مدیره

مون پولیه از پاری سن ژرمن امتیاز گرفت

تساوی خارج از خانه اوستنده با بازی 63 دقیقه ای رضاییان

ناپولی به سختی به روند پیروزی هایش ادامه داد

زمان بازی گسترش و تراکتور عوض شد !

ستاره NBA ترامپ را مفت خور نامید

پسر نورآبادی ؛ بارها شاگردان کمالوند را ناکام گذاشت !

Peanuts: Snoopys Town Tale v2.9.6 دانلود بازی داستان های شهر اسنوپی برای اندروید

PAC-MAN Championship Edition v1.2.1 دانلود بازی پک من دی ایکس برای اندروید

Loot Hunters v1.54 دانلود بازی شکارچیان لوت برای اندروید

Infinity Alive v1.0 b8 دانلود بازی فانتزی زندگی ابدی برای اندروید

هفته هفتم لیگ برتر تساوی سپاهان و پرسپولیس با چاشنی دعوا/ نبرد کروات ها برنده نداشت +فیلم و جدول

علی مطهری: به هیچ وجه نباید اجازه داد که برجام ازبین برود/ درباره رفع حصر وارد مرحله جدیدی شده ایم/ برای حضور زنان در ورزشگاه می توان محل ویژه ای در نظر گرفت

احمد نورالهی به اردوی پرسپولیس ملحق می شود

علی مطهری: به هیچ وجه نباید اجازه داد که برجام ازبین برود/ درباره رفع حصر وارد مرحله جدیدی شده ایم/ برای حضوز زنان در ورزشگاه می توان محل ویژه ای در نظر گرفت

کوهنوردان شیرازی گمشده در ارتفاعات شاهرود پیدا شدند

مسی در آستانه شکستن رکورد اسطوره رئال مادرید

سهراب مرادی رکورد شکست و طلا گرفت/ تقدیم مدال به خانواده شهید حججی

اتفاقی که برای طارمی و پرسپولیس افتاد فراتر از فاجعه است!

پیش بازی مس رفسنجان-شهرداری تبریز؛ سامره به دنبال دومین پیروزی خانگی

مسی یک نابودگر در فوتبال است!

پرسپولیس سورپرایز شد

ناگفته های شماره هشت از سه ماه سخت با استقلال

ترکیب اصلی خیرونا - بارسلونا

ای کاش با استقلال منصوریان بازی می کردیم

قهرمان اروپا، رقیب استقلال در جذب زنگا

واکنش کارشناسان داوری به ادعای علی دایی

آمار عجیب گلزنی زهردارترین بازیکن سپاهان

جریمه 10 درصدی تاوان شکست مشکی پوشان

نگرانی از نتایج پرسپولیس بدون طارمی

شکست خانگی برای شاگردان محمود فکری نفت مسجدسلیمان در خانه مغلوب خونه به خونه بابل شد

عکس ؛ دو لژیونر والیبال ایران بالاخره به تمرینات تیمشان اضافه شدند

واکنشی خاص از مورینیو و باز هم اخراج! (عکس)

مرادی: بعد از 18 سال توانستم رکورد مجموع جهان را بشکنم

والیبال انتخابی زنان جهان؛ رونمایی از سه سهمیه قاره آسیا

داغ دل بارسلونا با درخشش کوتینیو تازه شد! (عکس)

انتقاد گواردیولا از نمایش نیمه اول سیتیزن ها

ستاره NBA ترامپ را مفت خور نامید

توقف پاریسن ژرمن مقابل مون پلیه در غیاب نیمار

شاهکار جدید مورینیو/دارو را بغل کرد و اخراج شد + عکس

طوفان ستاره برزیلی لیورپول در لیگ جزیره

ناگفته های مجتبی جباری از سه ماه سخت با استقلال

پرسپولیس با یک خبر خوش سورپرایز شد

2 طلا، 1 نقره و 8 برنز حاصل کار کاروان ایران در روز هشتم

سهراب مرادی رکورد جهان را شکست و طلا گرفت

ناگفته های مجتبی جباری از سه ماه سخت با استقلال

طارمی اینجاست؛ با انگیزه و امیدوار +عکس

حقایق تازه از حکم سنگین فیفا علیه پرسپولیس و طارمی

خودداری عالیشاه از حضور در تبریز

در جریان مسابقات داخل سالن آسیا سهراب مرادی رکورد شکست و طلا گرفت/ تقدیم مدال به خانواده شهید حججی

علی مطهری: هیچ وجه نباید اجازه داد که برجام ازبین برود/ درباره رفع حصر وارد مرحله جدیدی شده ایم/ برای حضوز زنان در ورزشگاه می توان محل ویژه ای در نظر گرفت

عکس ؛ جابجایی بزرگ والیبال برای نارنجی پوشان

جدول گلزنان لیگ دسته یک / اضافه شدن دو مدعی جدید

ویدیو های فان ورزشی 2

وثوق احمدی: رای طارمی به AFC اعلام شده است/ اسفند 95 به پرسپولیس گوشزد کردم

خبر خوش برانکو به پرسپولیسی ها

وثوق احمدی: رای طارمی به AFC اعلام شده است/ اسفند 95 به پرسپولیس گوشزد کردم

طارمی و کاوری که با آن بیگانه است (عکس)

صالح به استقلال برمی گردد؟

حضور طارمی در امارات با وجود محرومیت! (عکس)

فاتح تریم سالی 10 میلیارد ناقابل می خواهد!

مسابقات تیراندازی تراپ مازندران در سرخ رود

سپاهان، طارمی را نجات می دهد؟!

رقابت های تیراندازی تراپ مازندران در سرخ رود پایان یافت

پاسخ عراقچی به اتهامات عربستان

واکنش محسن مسلمان به تساوی مقابل سپاهان

سرمربی استقلال باز هم انتخاب نشد

شاگردان تارتار صاحب همه بزرگی های آماری

ماموریت ویژه رسن در دیدار با الهلال عربستان

آقاخان کم کم در نقش منشا +عکس

اولین تیمی می شویم که پارس جنوبی را شکست می دهد

2 طلا، 1 نقره و 8 برنز حاصل کار کاروان ایران در روز هشتم

کریستوف دام درایران؟سرمربی محبوب فتح الله زاده درراه استقلال

سهراب ایرانی رکورد جهان را شکست و طلا گرفت

خبر خوش برانکو به تیم و هواداران در شروع تمرین پرسپولیس

اشتباهات ناشیانه کافی است / فوتبال مدیر تخصصی لازم دارد

افشای جزییات انتقال جنجالی دمبله به بارسلونا

ملاقات با چیرو فررارا / سرمربی استقلال از ایتالیا می آید؟

ماموریت ویژه رسن در دیدار با الهلال عربستان

وزنه بردار ایرانی رکورد جهان را زد

الهلال با جت شخصی به سوی پرسپولیس می آید/ هواداران عربستانی از الان در ابوظبی(عکس)

اعضای کمیته فنی باشگاه استقلال انتخاب شدند

مدال برنز کایرین به دانشور رسید/ چهارمی گنج خانلو در اومنیوم

عکس ؛ بازیکن پیشین پرسپولیس مقابل خنک بازی می کند

بیرانوند: می خواستم سهراب را در بازی ها محک بزنم/ برای مسابقات جهانی برنامه دارم

واکنش کارشناسان داوری به ادعای علی دایی

کسب سهمیه جهانی توسط چین، کره جنوبی و تایلند

بادران به صدر جدول لیگ یک رسید

ناگفته های شماره هشت از سه ماه سخت با استقلال

مورینیو: می دانستم قرار نیست باز هم 3 یا 4 گل بزنیم

کونته: موراتا باید به این روند استمرار دهد

مسلمان: در زمین سپاهان یک امتیاز هم بد نبود

هشتمی غلامزاده در رقابت های میکس تیراندازی

برانکو: طارمی مشاوران خوبی نداشت و اشتباه کرد

واکنش روشن و دین محمدی به خبر حضور در کمیته فنی استقلال

کار به تشکیل کمیته فنی کشیده شد/حضور مربی داخلی منتفی است/سه بخت اصلی مربیگری در استقلال معرفی شدند

واکنش مدیرعامل پیکان به بازگشت صالح به استقلال

خروجی نشست هیات مدیره; کمیته فنی تکلیف نیمکت آبی ها را مشخص می کند

توقف پاریسی ها در غیاب نیمار مقابل مون پلیه

پرسپولیس هنوز هم رکورد دار است

با مقصران پرونده مهدی طارمی آشنا شوید

همه ی موفقیت ها و عناوینی که محرومیت نابودشان می کند

واکنش روشن و دین محمدی به خبر حضور در کمیته فنی استقلال

برانکو: طارمی مشاوران خوبی نداشت و اشتباه کرد

درخشش کهکشانی ها با اندیشه هایِ شجاعانه ی زیدان!

پیروزی پرگل آبی پوشان با هتریک ستاره سابق کهکشانی ها!

بجای انتخاب سرمربی،کمیته فنی استقلال معرفی شد!

ستاره NBA ترامپ را مفت خور نامید

2 طلا، 1 نقره و 8 برنز حاصل کار کاروان ایران در روز هشتم

پاری سن ژرمن بدون نیمار متوقف شد

NASCAR Heat Mobile v1.2.2 دانلود بازی ماشین سواری نسکار برای اندروید

Dark Dot - Unique Shoot em Up v1.3.2 دانلود بازی اکشن نقاط تاریک برای اندروید

توقف سن ژرمن در غیاب نیمار

Beauty and the Beast v1.5.5.8665 دانلود بازی پازلی دلبر و دیو برای اندروید

Evhacon 2 v1.2 دانلود بازی جنگی و نقش افرینی اواکون برای اندروید

خوشحالی مسلمان از گلزنی لوکاکوی منچستر!

زیدان: در مورد رونالدو آسوده خاطر باشید

عجیب اما واقعی؛پشت پرده حواشی مربوط به رحمتی و جباری!

خبر عجیب درباره محرومیت مهدی طارمی

اعضای جدید کمیته فنی استقلال معرفی شدند

سرمربی جدید استقلال کی معرفی می شود؟

سهراب مرادی رکورد مجموع جهان را شکست

ویدئو/ ادامه پیروزی های شاگردان آقای خاص در لیگ جزیره

تازه ترین خبرها در مورد انتخاب سرمربی استقلال

سرمربی اسبق قرمزها:پرسپولیس الهلال را به راحتی می برد/از حضور فاتح تریم در استقلال خوشحال می شوم!

یزدانی طلایی شد، رضایی نقره ای/ مرادی رکوردشکنی کرد

چین،کره جنوبی و تایلند جهانی شدند

گل تکنیکی و دیدنی رونالدینیو در بازی نمایشی

از درد دل های منصوریان تا جنجالی ترین بازی هفته

سوت/ حاشیه های فراوان پرسپولیس و استقلال

الهلال با جت شخصی به سوی پرسپولیس می آید/ هواداران عربستانی از الان در ابوظبی(عکس)

طارمی: منشا، علیپور و امیری در نبود من مثل همیشه خواهند درخشید

مون پولیه از پاری سن ژرمن امتیاز گرفت

دومین برد نیمکت لالیگایی لیگ یک (عکس)

جشن تولد مرد گینسی در اردوی پرسپولیس

از بدشانسی مرد تنهای استقلال تا سوختن مصلح با چای داغ + فیلم

کمیته فنی استقلال برای انتخاب سرمربی،معرفی شد

مون پلیه ترمز پاری سن ژرمن را کشید

ادامه صدرنشینی شهرداری سمنان لیگ یک فوتبال ساحلی

کسب مدال برنز محمد دانشور در دوچرخه سواری ماده کایرین

اعضای جدید کمیته فنی استقلال معرفی شدند

طلای مرادی با شکستن رکورد دنیا در دسته 94 کیلوگرم وزنه برداری

مجوز خروج از کشور هافبک پرسپولیس صادر شد

واکنش برانکو به محرومیت طارمی و بازگشت نوراللهی

سرمربی اسبق قرمزها:پرسپولیس الهلال را به راحتی می برد/از حضور فاتح تریم در استقلال خوشحال می شوم!

صورت خونی مهاجم لیگ برتری + عکس

کمیته فنی تکلیف نیمکت آبی ها را مشخص می کند

طارمی درخواستی برای صدور ITC نداشته است

ویدئو/ برتری رئال مادرید در خانه آلاوز

شریفی می خواست توپ را به زور ببرد / گردان: خلعتبری چشمه ریزی از حرکاتش را نشان داد

مسابقات جهانی تیراندازی با کمان در مکزیک برگزار می شود

نوراللهی مجوز خروج از کشور گرفت

دیوار داوران از همه کوتاه تر است

رحمتی و جباری همچنان در انتظار تماس هیئت مدیره

نانوایی که برانکو به پرسپولیس آورد!

سلفی جالب محسن فروزان و همسرش در سینما +عکس

برانکو: طارمی مشاوران خوبی نداشت

وثوق احمدی:اسفند پارسال به پرسپولیس گوشزد کردم

پیروزی پرگل چلسی برابر استوک با درخشش موراتا

طارمی: منشا،علیپور و امیری جای من را پر می کنند

اراده دولت یازدهم بر واگذاری استقلال و پرسپولیس بود

پیروزی خارج از خانه رئال با درخشش سبایوس

طارمی: از نیم فصل دوم با قدرت بازمی گردم

مجوز خروج از کشور نوراللهی صادر شد

پیروزی خفیف شیاطین با درخشش لوکاکو!

فریم به فریم با اسلحه برانکو برابر الهلال

تصمیمات شجاعانه زیدان مقابل آلاوس (عکس)

بشار رسن در اندیشه تکرار شب تاریخی (عکس)

یک پیروزی و سه تساوی نمایندگان شطرنج ایران در پایان دور ششم مسابقات عشق آباد

گردان: خلعتبری چشمه ریزی از حرکاتش را نشان داد

زنان بسکتبالیست ایران از صعود به جمع چهارتیم بازماندند

مرادی: برای شکستن رکورد جهان شبانه روز تمرین کرده بودم

نفت مسجدسلیمان در خانه شکست خورد

خبری که پرسپولیسی ها را خوشحال می کند

تغییر زمان 3 دیدار هفته هشتم لیگ برتر ‏

خروجی نشست هیئت مدیره استقلال مشخص شد

هندبال بانوان آسیا شهید چمران لارستان برابر آلماتی شکست خورد

هندبال بانوان آسیا/ شهید چمران لارستان برابر آلماتی شکست خورد

پیروزی خارج از خانه رئال با درخشش سبایوس

واکنش درخشان به حواشی اخیر قرمز ها:طاهری باید محرومیت طارمی را حل کند

مربی سابق استقلال فاش کرد/حضور این سرمربی به نفع استقلال است

مجید صالح در آستانه بازگشت به استقلال!

رحمتی و جباری همچنان در انتظار تماس هیئت مدیره

سرمربی استقلال باز هم انتخاب نشد

سهراب مرادی رکورد جهان را شکست

سهراب مرادی رکورد جهان را شکست و طلا گرفت

در 13سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم&

در 13سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم&