مطالب مرتبط:
اقتصاد خلاق، حلقه مفقوده حل مشکلات اقتصادی کشور/ حمایت از مجموعه های نوآور واحدهای دانشگاهی
نعمت زاده: اقتصاد صنعتی کشور باید برون نگر شود
دریافت نشان ملی سودآورترین و پربازده ترین بانک در اقتصاد ایران توسط بانک کشاورزی
«پالایشگاه غلات»، آرزویی که گروه صنعتی زر برای صنعت ایران محقق کرد
شرایط فعلی اقتصادی و صنعتی ایران برای دیگران حکم تهدید دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 17:322017-07-17اقتصادي

اتفاقات نامبارک در اقتصاد ایران/ دلایل رکود در واحدهای صنعتی


مشاور اقتصادی رییس جمهور با بیان اینکه برای رسیدن سطح درآمد خانوار به سال 86 به میزان 7 تا 10 سال زمان نیاز است، تاکید کرد: امروز حدود نیمی از صنعت کشور به عنوان اضافه ظرفیت شناخته می­ شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایبِنا"، مسعود نیلی در سخنانی به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس ایدرو با تاکید بر اینکه برونگرایی تنها راه خروج از سطح پایین تقاضای داخلی است گفت: واکاوی نقش ایدرو در توسعه آینده صنعتی کشور از دو جهت چندان ساده به نظر نمی ­رسد.

از یکسو همچنان در کشور فاقد مدل توسعه صنعتی مناسب هستیم؛ اگرچه در سال 1381 سند استراتژی توسعه صنعتی به رشته تحریر درآمد، اما آنچنان که مصوب شده، مورد توجه قرار ندارد.

مشاور اقتصادی رییس جمهور اظهارداشت: از سوی دیگر به ویژه طی 15 سال اخیر، سازمان گسترش و نوسازی صنایع با دگرگونی ­های متعددی همراه بوده و کماکان در خصوص ماموریت و رسالت محوری آن، اتفاق نظر وجود ندارد.

در سال ­های دور اما می­ شد تعریف و رسالت واضح­ تری از این سازمان بیان کرد.

در سال 1346 که ایدور آغاز به کار کرد، ماموریت اصلی آن ایجاد صنعت بود، هر چند که طی سال­ های بعد در حوزه­ هایی نظیر نساجی و صنایع قند، کارکرد نوسازی نیز مورد توجه قرار گرفت، اما می ­توان گفت طی این مقطع صنایعی در مقیاس بخش صنعت کنونی وجود نداشت و سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی، تنها به زیر 3 درصد در سال 1346 می ­رسید.

در گذر از این سال­ ها، امروز اقتصاد ایران 5 برابر بزرگتر شده و این در حالی است که صنعت رشد 30 برابری داشته است.

نیلی ادامه داد: صنعت کشور از بدو آغاز به کار خود بر مبنای یک استراتژی نانوشته پاسخ به نیاز داخل فعالیت داشته است.

بعدها اما رسماً استراتژی جایگزینی واردات مطرح می شود.

بر این اساس می ­توان گفت صنعت ایران طی دهه ­های مختلف بین دو مرز استراتژی جایگزینی واردات و خودکفایی حرکت کرده است.

در واقع تولیدات کشور کمتر بر مبنای برونگرایی و صادرات، و به عبارت دیگر پاسخ به نیازهای جهانی، از کارخانجات خارج شده ­اند.

همچنین صادراتی که امروز وجود دارد عمدتاً از منابع طبیعی و معدنی کشور تغذیه می ­شود و صدور کالا بر مبنای عواملی نظیر تکنولوژی، بهره وری، نوآوری و اساساً ایجاد ارزش افزوده کمتر به چشم می ­خورد.

رکود یا ریزش قدرت خرید؟ وی افزود: کلید واژه­ای که ظرف چند سال گذشته در ابتدا به صورت صحیح به کار می ­رفت و اکنون به اشتباه مورد استفاده قرار می ­گیرد، مفهومی به نام رکود است.

از رهگذر علم اقتصاد، رکود به نوساناتی گفته می ­شود که کوتاه مدت در روند کلی فعالیت ­های اقتصادی رخ می ­دهد و سپس برطرف می­ شود.

اگرچه لزوماً رونق جایگزین رکود نخواهد شد، اما نمی­ توان به هر نوع کسادی در فعالیت­ های اقتصادی، رکود گفت.

امروز به اشتباه گفته می­ شود بسیاری از واحدهای صنعتی کشور در رکود قرار دارند، اما این کسادی در بازار چه علتی دارد؟ مشاور اقتصادی رییس جمهور گفت: در فاصله سال­ های 1386 تا 1392، اتفاقاتی در بازار داخلی ایران رخ داد که واکاوی ماوقع و پیامدهای آن، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

پیامدهایی که ماندگار شدند و امروز به سادگی نمی توان این آثار نامبارک از چهره صنعت کشور زدود.

چنانکه متوسط سطح درآمد خانوار شهری و روستایی در سال 1392 به ترتیب حدود 22 و 38 درصد نسبت به سال 1386 با کاهش مواجه شد.

نیلی تاکید کرد: رخدادی که از جنگ تحمیلی تا به امروز بی­ سابقه بوده است.

در نتیجه این اتفاق، سطح تقاضا برای محصولات مختلف از جمله تولیدات صنعتی در سال 1392 تقریباً معادل سطح تقاضا در سال­ های 1380 و 1381 رقم خورد.

افزون بر این میزان تقاضا برای کالاهای سرمایه ­ای نیز وارد روند نزولی خود شد و بر این اساس میزان سرمایه ­گذاری در سال 1392 تقریباً معادل همین میزان در سال 1380 به ثبت رسید.

حسب تصادف، مقدار مخارج دولت به قیمت ثابت به عنوان مصرف کننده دیگر کالاهای صنعتی نیز به حدود میزان یاد شده در سال­ های 1380 و 1381 رسید.

به بیان ساده ­تر، صنعت کشور در پاسخگویی به تقاضای داخلی، به اندازه سال­ های 1380 و 1381 مصرف کننده دارد و آن میزان رشد ظرفیت تولیدی که از سال 1381 تاکنون در بخش صنعت محقق شده، اکنون با معضل فروش در بازار داخلی کشور دست و پنجه نرم می ­کند.

در واقع نوعی کاهش حقیقی تقاضا رخ داده و با تزریق پول نمی ­توان آن را برطرف کرد؛ چرا که اساساً قدرت خرید اقتصاد کاهش یافته و این در حالی است که بخش صنعت بی­ اعتنا به این اتفاق، روند رو به رشد خود را دنبال می­ کرده است.

در سال ­های 1391 و 1392 اما دو کاهش شدید در ارزش افزوده بخش صنعت رخ داد و این بخش حدوداً 17 درصد کوچک­تر شد؛ رشدی منفی که حتی در دوران جنگ تحمیلی نیز سابقه نداشت، اما با رشدهای مثبت سال­ های 1393 و 1394، بخشی از این عارضه جبران شد.

مشاور اقتصادی رییس جمهور تاکید کرد: به منظور بازگشت سطح درآمد خانوارهای شهری و روستایی به میزان سال 1386 که نقطه بیشینه آن بوده، حدود 7 تا 10 سال زمان نیاز است.

اکنون 3 سال از آن گذشته و طی این روند نشان می­ دهد که حداقل 7 سال دیگر نیز زمان باقی است.

اکنون می­ توان گفت اندازه صنعت کشور نسبت به سال 1381 حدود 2 برابر شده در حالی که میزان تقاضا در حدود میزان سال 1381 باقی مانده است.

این به معنای شکاف بزرگی میان ظرفیت ایجاد شده در صنعت و مقدار تقاضای موجود است.

اکنون شمار قابل توجهی از واحدهای صنعتی با مشکلاتی مواجهند و اینگونه استدلال می­ کنند که مشکل اصلی آن­ها تامین مالی است، حال آنکه مشکل ثابت ماندن تقاضا، جدی ­تر از مشکل نقدینگی است.

صادرات و برونگرایی وی افزود: در شرایط جاری معادل حدود نیمی از صنعت کشور به عنوان اضافه ظرفیت شناخته می­ شود و چنانچه در این خصوص تدبیر ویژه ­ای اندیشیده نشود، روند کنونی، سبب کوچک شدن صنعت و حذف بخش قابل توجهی از صنایع می­ شود.

در این صورت باید انتظار عواقبی نظیر تشدید بیکاری، عمیق ­تر شدن معضلات نظام بانکی و معضلات ثانویه را داشت.

از آنجایی که بازار داخلی کفاف ظرفیت اضافه صنعت کشور را نمی ­دهد، در نتیجه تنها راهکار ممکن می ­تواند اتخاذ رویکرد صادرات و برونگرایی باشد؛ تغییر رویکردی که چندان هم ساده به نظر نمی­ رسد.

در واقع صنعتی که سال ­ها دل قرص به بازار مطمئن داخلی بوده به دشواری می­ تواند وارد بازارهای بین المللی با رقبای به مراتب قدرتمندتر شود.

در این میان، فاصله ­های چشم گیری از منظر تکنولوژی، هزینه­ های تامین مالی، شیوه مدیریت، بهره ­وری و نظیر آن وجود دارد که کار را برای بنگاه ­های داخلی سخت کرده است.

نیلی تصریح کرد: افزون بر عدم رشد نامتناسب تقاضا به نسبت ظرفیت ­های تولید کشور، ترکیب تقاضا نیز دچار تغییراتی شده است.

عمده رشد ظرفیت بخش صنعت که در دهه 1380 و به دنبال درآمدهای فراوان نفتی شکل گرفت، اساساً به تبع رشد بخش مسکن و صنایع معطوف به این بخش رقم خورده است.

اکنون اما چند سالی است که بخش مسکن در رکود به سر می ­برد و البته نیاز به تحرک دارد.

هرچند که سرمایه­ گذاری در این بخش به مانند گذشته نیز مطلوبیت ندارد؛ چرا که مشکل مازاد ظرفیت وجود دارد.

حتی اگر سطح درآمد طی سال­ های آینده رشد پیدا کند، ترکیب سابق از فعالیت ­های اقتصادی مناسب نخواهد بود و مشکل عدم تطابق با بازار وجود دارد.

مشاور اقتصادی رییس جمهور افزود: بنابراین نیاز به طی دوران گذاری است تا واحدهای صنعتی کشور که اساساً بر مبنای نیاز داخل تولید می­ کردند، به بنگاه­ های صادر کننده تبدیل شوند.

البته باید توجه داشت این دگردیسی به صورت طبیعی و خودبه خود رخ نمی ­دهد.

اگرچه نیاز است تا از منظر دیپلماسی اقتصادی و سیاستگذاری کلان اقتصادی، بستر برای این تغییرات هموار شود.

در سند بالادستی سیاست­ های کلی اقتصاد مقاومتی تاکید فراوان بر صادرات شده و این واژه دارای بیشترین تکرار در این سند است.

اما در سطح خُرد (سطح بنگاه­ ها) نیز نیاز به اعمال تغییرات و توجه به برخی الزامات است.

حال سوال اینجاست که چه تحولاتی باید صورت گیرد و متولی این امر کیست؟ احیای هویت محوری ایدرو به گفته وی، آنچه اکنون برای اقتصاد ایران تهدید به شمار می ­رود، می ­تواند برای نهادی نظیر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به منزله یک فرصت قلمداد شود.

به طور کلی یکی از کارکردهای شش ­گانه سازمان­ های توسعه ای، به هم رسانی کسب و کار یا Business Matchmaking است.

سازمان توسعه ­ای لازم است بنگاه ­های کوچک و متوسط را به بنگاه­ های بزرگ مرتبط کند و همچنین زمینه را برای تحقق سرمایه­ گذاری خارجی روی اصلاح ساختار بنگاه ­های کشور فراهم کند.

کارکرد مهمی که واحدهای غیر رقابت پذیر موجود را به بنگاه ­های رقابتی تبدیل می ­کند.

نیلی ادامه داد: اکنون برخی ماموریت­ ها در ایدرو جاری است که شاید فاقد تناسب با چرایی تاسیس آن باشد.

حال چنانچه این سازمان خود را از بند این ماموریت ­های فرعی جدا کرده و روی دو رسالت اصلی به همرسانی کسب و کارها در صنعت داخلی و جذب سرمایه ­گذاری خارجی به منظور اصلاح ساختار، ارتقاء سطح تکنولوژی و بهبود ساختار اداره بنگاه­ ها متمرکز شود، می­ توان به رقابت­ پذیری هرچه بیشتر بنگاه ­های داخلی در بازارهای بین ­المللی و رفع مشکلات کنونی صنعت امید بست.

مشاور اقتصادی رییس جمهور اظهارداشت: عارضه دیگر ایدرو، فقدان نوعی انباشت قابلیتی سامان یافته بوده که به دلیل تنوع گسترده کاری و ماموریتی این سازمان طی نیم قرن گذشته است.

اما امروز می­ توان دو رسالت یاد شده را به عنوان ماموریت­ های محوری سازمان در افق 20 سال آینده مطرح کرد، چرا که اقتصاد ایران اکنون چاره ­ای جز برونگرایی ندارد.

این برونگرایی مستلزم وجه نهادی است که ایدرو می ­تواند به ایفای این نقش با اهمیت بپردازد.

اکنون نیاز است نقش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مورد بازنگری قرار گیرد.

شرایط موجود فرصت مناسبی است که این سازمان در پرتو سیاست­ های کلی اقتصادی مقاومتی، هویت خود را بازسازی کرده و بتواند نقش تحقق برونگرایی در صنعت کشور را به ویژه در حوزه تولید کالاهای مصرفی بادوام و صنایع ساخت ماشین آلات و تجهیزات، بر عهده بگیرد.

ایدرو این قابلیت را داراست که بخش مهمی از صنعت کشور را از تله ­ای که اکنون در آن گرفتار شده که می­ تواند در آینده به تله فقر مبدل شود رهایی بخشد و رونق پایدار را به بخش صنعت ارزانی کند.


کلید واژه ها: صنعت - اقتصاد - کشور - اقتصاد ایران - اقتصادی - رییس جمهور - رکود - امروز - توسعه - ایران - واردات - نوسازی - درآمد خانوار - منابع طبیعی - ارزش افزوده - مشاور - درآمد - تولید - مسعود نیلی - نیلی - اشتباه - سالگرد - نوآوری - مفهومی - گزارش - مسعود - طبیعی - همراه - آینده - تغذیه

آخرین اخبار سرویس:
مهمترین مولفه اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد است

کاهش 25 درصد ی تخلفات سرعت

تحقیقات دانش بنیان بخش کشاورزی در اردبیل تجاری سازی می شود

3.6 میلیارد دلار در حوزه انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری خارجی تقاضا شد

بانک مرکزی به بانک مسکن ابلاغ کرد پرداخت تسهیلات جدید به انبوه سازان برای نوسازی بافت های فرسوده/سقف پرداخت بیشتر از 10 هزار میلیارد ریال نشود

استخدام حسابدار،آشنایی کامل با نرم افزارهای مالی در خرم آباد

ارتعاشات مترو در محور تاریخی اصفهان یک سوم حد مجاز است

رفتار دوگانه مخالفان دولت در برابر تاثیر مثبت برجام در نوسازی صنعت هوانوردی

تجارت گازی با ترکمنستان؛ مزیت اقتصادی دارد

حبس 10 هزار میلیارد تومانی منابع صنعت خودرو

ارزش معاملات هفتگی تالار منطقه ای کرمانشاه

425 هزار هکتار از اراضی خوزستان تحت پوشش شبکه های ابیاری و زهکشی+گزارش

عملیات اجرایی بزرگترین مجتمع آبزی پروری شمال خوزستان

هفته گرم

وقف زمینه ساز عدالت اجتماعی و توسعه جامعه است

بورس تهران جان دوباره ای گرفت

سرعت رسیدگی به تخلفات اقتصادی راهبرد سازمان تعزیرات است

رکود همچنان گریبان گیر بازار مسکن مازندران

تلاش بانک مرکزی جهت ادغام موسسات مالی و اعتباری

صادرات و ترانزیت ریلی میوه از ایران به روسیه

2.5 میلیارد ریال سرمایه گذاری خارجی در کرمان در حال اجراست

بخشی نگری دستگاه های اجرایی استان قم معضل بزرگ گردشگری

استخدام مهندس فروش با حقوق ثابت+پورسانت در شرکت ویژن پیک

استخدام کارمند تور داخلی و خارجی اروپا و آسیا در تهران

مشکل پسماندها با عزم همگانی قابل حل است/لطفا تاپ شود

عرضه و فروش مرغ های زیر 800 گرم و بالای 2 کیلو و 200 گرم ممنوع است

خرید بیش از 62 هزار تن گندم در قروه

بخش خصوصی تنها راە رونق کردستان است

بازگشت تورم نقطه به نقطه به زیر 10درصد/ تورم تیرماه به 10.3 درصد رسید

توسعه زنجان با سرمایه گذاری خارجی و داخلی میسر است

خرید 35 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان

ادامه افزایش دما در برخی نقاط کشور

وعده احداث 2هزار نیروگاه تجدیدپذیر در استان کرمان/ سرمایه گذاری مستقیم آلمان و سوییس در بخش نیروگاه های تجدیدپذیر ایران

گرانترین و ارزانترین سهام را در کجای جهان می توان خرید؟

افزایش 7 درصدی مصرف برق در زنجان/ مشترکان مصرف را مدیریت کنند

استخدام دو نفر نیروی جوان جهت نصب آسانسور در تهران

استخدام کارگر نجار ماهر استیل ساز در محدوده ی شرق تهران

استخدام کارمند جهت کار در فروش املاک  مازندران

استخدام برقکار نیمه ماهر و ساده در تهران

استخدام سرپرست آموزش در شرکت اوژن تدبیر پارس

گوشت فاسد در کبابی معروف شرق تهران

حمل و نقل ریل پایه به استراتژی بلندمدت تبدیل شد/ پایان امسال 5 مرکز استان به شبکه ریلی متصل می شود

خرید خارجی نداریم/ برگزاری مناقصه هزار میلیارد تومانی برای تامین ناوگان در آینده ای نزدیک

راه اندازی قطار گردشگری لرستان و ارس تا دو هفته آینده

حمل و نقل ریل پایه به استراتژی بلندمدت تبدیل شد/ پایان امسال 5 مرکز استان به شبکه ریلی متصل می شود

نرخ رشد جمعیت سالمندی چهار برابر نرخ رشد کشوری

افزایش 10 درصد مصرف گاز CNG در زنجان

خرید خارجی نداریم/ برگزاری مناقصه هزار میلیارد تومانی برای تامین ناوگان در آینده ای نزدیک

خرید یک هزار میلیارد ریالی تجهیزات بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی بابل در دولت تدبیر و امید

روی خط خبر/ مشکلات حمل بار با کامیون های فرسوده

چرا حال بازار مسکن خوب نیست؟

فروش ارز زیارتی برای حجاج آغاز شد

فیلم/ آتش سوزی در فاز 12 پارس جنوبی

این خودرو مخصوص جاده های خاکی است! +عکس

استخدام فروشنده خانم جهت نان و شیرینی در کرج

کاهش رشد جمعیت فریدونکنار نسبت به میانگین استانی/ فعالیت بهزیستی در کاهش طلاق کافی نیست

کشف گوشت فاسد از کبابی معروف شرق تهران

نرخ بهره بانکی آمریکا بدون تغییر باقی ماند/قیمت سهام افزایش یافت

جریان های بالارونده هوا، مانع بارش نم نم باران می شوند

نرخ تورم تیرماه به 10.3 درصد رسید

پیشنهاد وزارت نیرو برای افزایش قیمت آب و برق

معاون وزیر کشور از مرز شلمچه بازدید کرد

چرا حال بازار مسکن خوب نیست؟

بیشترین میلیاردرها از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند!

قیمت پژو صفر کیلومتر در بازار + جدول

محرمانه‎های قراردادهای خرید هواپیما

461 هزار روستایی مازندران فاقد هرگونه پوشش بیمه ای هستند

استخدام کارگر جوشکار ماهر یا نیمه ماهر در تهران

بهره برداری موقت از سد کوچری به خمین در هفته دولت

استخدام کافی من جهت کار در سفره خانه سنتی در تهران

صبح امروز صورت گرفت سوختن یکی از موتورهای هواپیمای آتا در اهواز

افزایش شکار مورچه خواران پولک دار در آفریقا

طرح های امدادی درمانی هلال احمر قم

تحت پوشش قرار گرفتن 425 هزار هکتار از اراضی خوزستان+گزارش

سازمان پدافند غیرعامل به دنبال رصد و پایش عوامل تغییر اقلیم

برپایی نشست بین المللی ذخیره گاه های حاشیه خزر در انزلی

حمایت از بنگاه های اقتصادی ضرورت کاهش نرخ بیکاری در گلستان

کاهش ارزش دلار به کمترین میزان 13 ماه گذشته/ارزش بازارهای بورس آسیا به بیشترین میزان دهه گذشته رسید

واحدهای مسکونی برای اقشار کم درآمد در شهر اقبالیه احداث می شود

شرکت رجا 250 دستگاه واگن می خرد

طرح حدنگاری (کاداستر) در استان بوشهر 75درصد پیشرفت فیزیکی دارد

استخدام فروشنده فروشگاه،آشپز،کارگر در شرکت مواد غذایی-اصفهان

آبرسانی به آستارا با اجرای خط انتقال آب آقچای انجام شد

استخدام MDF کار ماهر جهت کار در منطقه جاجرود  کمرد

استخدام سرایدار جهت مجتمع مسکونی در غرب تهران

پیشنهاد پرورش شتر به بیکاران

استخدام کانون تبلیغاتی فرمیسک در کرمانشاه

بر اساس آمار بانک مرکزی بازگشت تورم نقطه به نقطه به زیر 10درصد / تورم تیرماه به 10.3 درصد رسید

جزییات ممنوعیت ترافیکی در سراسر کشور/محدودیت در 5 محور تهران

ورود 15 دستگاه واگن نو تا پایان سال

دلار سقوط کرد/ شاخص بورس آسیا به بیشترین رقم در 10 سال اخیر رسید

تورم تیرماه به 10.3 درصد رسید

ساماندهی بیش از 96 درصد گلزارهای شهدای استان همدان

5 دلیل پیشروی قیمت دلار

سرعت رسیدگی به تخلفات اقتصادی راهبرد سازمان تعزیرات است

افتتاح بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی خاورمیانه در کرمان

آتش سوزی در فاز 12 پارس جنوبی + فیلم

کشف گوشت فاسد از کبابی معروف شرق تهران/ عکس

گیلان در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه آب ، استان پیش رو است

هشت روستای سرپل ذهاب با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه است

استخدام فروشنده خانم با روابط عمومی بالا در تبریز

استخدام ساندویچ زن ماهر مسلط به فلافل‎ در تهران

استخدام چند نفر کارگر ساده در آبمیوه بستنی فروشی هاما

مرسدس بنز به مسابقات الکتریکی فرمول E پیوست

آیفون 8 احتمالا تا اواخر 2017 عرضه نمی شود

زمان قطعی واریز سود سهام عدالت اعلام شد / تقسیط سود

رفع نگرانی های محیط زیستی با تولید ماهی تیلاپیا در مناطق مرکزی کشور

آتش سوزی در فاز 12 پارس جنوبی

افزایش شکار مورچه خواران پولک دار در آفریقا

استخدام کارگر جهت کار در قالیشویی در شهر کرمانشاه

استخدام پزشک در درمانگاه شبانه روزی قائم در کرمانشاه

استخدام نظاقتچی خانم جهت آموزشگاه زبان کودکان  تهران

کشف 2 تن گوشت فاسد از کبابی معروف تهران/عکس

بانک صادرات 6676 فقره وام قرض الحسنه مشاغل خانگی پرداخت کرد

ابلاغ تسهیلات نوسازی به انبوه سازان

سرعت رسیدگی به تخلفات اقتصادی راهبرد سازمان تعزیرات است

افزایش تاریخی فروش پژو-سیتروئن

استخدام نظافتچی آقا جهت کار در آرایشگاه مردانه  تهران

استخدام شرکت اطلس دنیا در کرمانشاه

اعطای تسهیلات جدید به انبوه سازان در بافت های فرسوده

استخدام 11ردیف شغلی در شرکت معتبر مواد غذایی در اصفهان

تهران به نقطه جوش می رسد

افتتاح زودهنگام مترو اصفهان به سود شهروندان نیست

سفر وزیر صنعت معدن و تجارت به استان و اجرای چندین طرح

کاهش ارزش دلار به کمترین میزان 13 ماه گذشته

افزایش 10 درصد مصرف گاز CNG در زنجان

استخدام همکار خانم در تولیدی کیف چرم

استخدام سه رده شغلی در هتل بارانا

رونق نسبی در معاملات هفته گذشته بورس تهران

استخدام پیک جهت رستورانی در نصف راه تبریز

شرکت های دانش بنیان مازندران تجلیل شدند

استخدام قائم مقام مدیرعامل،مدیر مالی در شرکت خدمات IT/ یزد

تولید محصولات ارگانیک در کشور نیازمند یارانه دولتی است

افزایش فروش سالانه صنعت خودرو به 28 میلیارد دلار

استخدام شرکت ویستا نوش آسیا در استان مرکزی

آزادی 5 نفر از 15 کارگر بازداشتی نیشکر هفت تپه/ پرداخت دستمزد اردیبهشت ماه کارگران

ساخت اولین تراموای ایران در پرند

ضرورت احداث گلخانه ها برای کاهش مصرف آب/ احداث16 هزار و 760 هکتار گلخانه جدید در برنامه ششم

تالاب استیل آستارا، تکرار فاجعه دریاچه ارومیه نخواهد شد!

احیای سنت استاد - شاگردی در بازار کار سمنان

کاهش 40 درصدی بارندگی در گنبدکاووس/روستاهای بخش داشلی برون با "کم آبی" روبه رو هستند

امکان تولید 210 مگاوات پنل های خورشیدی در کشور وجود دارد

"مدرسه مهربانی" در بافت فرسوده شهرستان گنبدکاووس احداث می شود

پرداخت سریع مطالبات باقیمانده چای کاران زودتر

اعتبارات عمرانی شهرستان دشتی در حوزه تامین آب و مقابله با بحران کم آبی افزایش یافت

استخدام کارمند اداری آقا در یک شرکت معتبر در تهران

ایستگاه های فاز اول مترو قم تا سال 97 تکمیل می شود

استخدام حسابدار با حداقل 6 سال سابقه کاری در تهران

اعتصاب تانکرداران سوخت در پاکستان پایان یافت

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی نرم افزار امنیت شبکه در تهران

استخدام کارشناس شبکه،جهت پشتیبانی نرم افزار امنیت شبکه

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو در شیراز گشایش یافت

سند توسعه اشتغال آذربایجان غربی ابلاغ شد

آتش سوزی در فاز 12 پارس جنوبی + فیلم

نصب 880 دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های آب استان مرکزی

حمایت از صنایع موجب رونق بازار اشتغال و تولید می شود

ملکشاهی قابلیت تبدیل شدن به قطب تولید پسته استان ایلام را دارد

به طور جد طرح های اشتغالزایی را اجرایی می کنیم/400 بنگاه اقتصادی آماده پذیرش فارغ التحصیلان

افتتاح زودهنگام مترو اصفهان به سود شهروندان نیست

استخدام چرخکار جهت دوخت حوله پالتویی در تبریز

استخدام نیروی mdf کار ماهر یا نیمه ماهر جهت کارگاهی در قم

قیمت تور تابستانی کیش؟ +جدول

ضرورت افزایش قیمت برق مشترکین پرمصرف بر اساس تجربیات جهانی

شوک آلمانی به بازار خودرو /رسوایی در راه است؟

نقش اساسی ایران در توسعه پروژه جاده ابریشم جدید چین

پیشنهاد گرانی 10درصدی آب وبرق در راه است/آزادسازی قیمت تا 1400

موانع اشتغال در حوزه محتوا و خدمات در فضای مجازی برداشته می شود

پیشنهاد افزایش 10 درصدی قیمت آب و برق/ کمبود تولید برق نداریم

تفاهم نامه وزارت کشور و سازمان میراث فرهنگی در تهران اجرایی می شود

استاندار آذربایجان غربی خبر داد ترانزیت کالا با ایجاد بازارچه آزاد مرزی سلماس

پایان بررسی قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی در کمیته ویژه مجلس

استخدام فروشنده آقا جهت کار در بوتیک شیرین  تهران

استخدام کارشناس فروش یا بازاریابی واقع در حومه تهران جاده قدیم قم

نوبرانه های کرمان موتور به تهران رسید

استخدام گرافیست با سابقه مسلط به فتوشاپ،کرل،ایندیزاین

مدیرعامل شرکت گاز اردبیل خبر داد اجرای بیش از 8 هزار و 255 کیلومتر از شبکه های تغذیه و توزیع گاز در استان اردبیل

آغاز برداشت انجیر در خراسان جنوبی

افتتاح بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی خاورمیانه درکرمان

برنامه بانک توسعه صادرات برای افزایش تسهیلات و صادرات غیرنفتی

کدام بانک ها با بانک مرکزی همراه شدند؟

آغاز به کار نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو

تسهیلات جدید نظام بانکی به انبوه سازان

پرداخت تسهیلات به انبوه سازان برای ساخت بافت فرسوده

گیلان پیشتاز سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش آب است

230 دستگاه انواع لوازم خانگی قاچاق در پردیس کشف شد

بودجه شهرداری ارومیه در پنج سال گذشته 14 برابر شده است

استخدام تعدادی چرخکار ماهر زنانه دوز در تهران

استخدام روز استان البرز و شهر کرج – 5 مرداد 96

رونق نسبی در معاملات هفته گذشته بورس تهران

چه چیزی عاید این خوره های توییتر می شود؟!

افتتاح طرح های صدا و سیما در شیراز

خشکسالی، گرد و غبار و بحران آب؛ عوامل مهم مهاجرت به حاشیه ها

نصب 880 دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های آب استان مرکزی

مشکلات شهری تامین درآمدهای پایدار برای شهر

استخدام وردست ماهر و نیمه ماهر جهت کارگاهی در قم

استخدام فروشنده خانم در بازار مظفریه همدان

آغاز عرضه ارز زیارتی برای حجاج

استخدام راننده با خودرو مدل بالا در تاکسی تلفنی خیام

آغاز ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی خاورمیانه در ایران

معرفی تنها تسلا وارد شده به ایران، تمام برقی آمریکایی در خاک ایران

اتفاقات نامبارک در اقتصاد ایران/ دلایل رکود در واحدهای صنعتی

اتفاقات نامبارک در اقتصاد ایران/ دلایل رکود در واحدهای صنعتی