مطالب مرتبط:
با حضور آیت الله جنتی مراسم گرامیداشت سالروز تشکیل شورای نگهبان برگزار می شود
مراسم سی و ششمین سالگرد تاسیس شورای نگهبان چهارشنبه با سخنرانی آیت الله جنتی برگزار می شود
مراسم سی و ششمین سالگرد تاسیس شورای نگهبان چهارشنبه با سخنرانی آیت الله جنتی برگزار می شود
فیلم/ آیت الله جنتی: شورای نگهبان تحت تاثیر فشار ها و تهدید ها قرار نمی گیرد
فیلم/ آیت الله یزدی: شورای نگهبان به هیچ عنوان مصلحت اندیشی نمی کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 17:122017-07-17سياسي

درآمدی بر وظایف و اختیارات شورای نگهبان از دیدگاه آیت الله العظمی مکارم


حوزه/ در حکومت اسلامی قوانین احترام شرعی دارد؛ چراکه از فیلتر شورای نگهبان رد می شود و رنگ اسلامی دارد و اگر غیر اسلامی باشد حتما جلوی آن گرفته می شود.

- وقتی قانونی تصویب شد احترام حکم شرعی را دارد و نباید با آن مخالفت کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه" حضرت آیت الله مکارم شیرازی به وظایف و اختیارات شورای نگهبان پرداخته اند که به این شرح است: بی شک تحقق عملی سیاست و دیانت در حکومت اسلامی که مثل روح و جسم به هم مرتبط هستند به گونه ای است که اگر کارشناس دین در رأس حکومت نباشد، نمی شود اهداف انبیا را در جامعه پیاده کرد.

[1]در این میان شورای نگهبان به عنوان یکی از مهمترین نهادهای حکومتی وظایف و اختیارات خطیری بر عهده دارد[2].

این نهاد مهم انقلابی، مجموعه ای از انسان های با فضیلت و عالم هستند که در قالب حراست و نگهبانی از احکام اسلام و صیانت از قانون اساسی [3] ،آنچه مربوط به حفظ نظام و حکومت اسلامی است برعهده دارد.

[4] شورای نگهبان و نظارت بر قانون گذاری بدیهی است قانون گذاری در مجالس قانون گذاری در عرف مذهب پیروان اهلبیت علیهم السلام به معنی وضع احکام جدید در مسائل مورد ابتلا نیست، بلکه منظور تطبیق اصول بر فروع ویا تشیخص موضوعات مختلف و با اصطلاح کارشناسی موضوعی است.

[5] لذا مجالس قانون گذاری در مذهب شیعه به معنی وضع احکام کلیّه در برابر احکام اسلام، و یا مالا نصّ فیه نیست، و همگی از قبیل تطبیق احکام، یا کارشناسی موضوعی است؛ به همین دلیل در کنار آن شورای نگهبان قرار داده شده، تا جمعی از فقها بر آن نظارت کنند و مطمئن شوند که قوانین موضوعه بر خلاف احکام اسلام نیست.

[6] تطبیق مصوبات مجلس با شرع و قانون ؛تضمین اسلامیت قوانین نظام ما معتقدیم که قانونگذار فقط و فقط خداست.

و قوانین بشری نیز باید در چهار چوب قوانین الهی باشد؛ زیرا خداوند متعال و خالق و آفریننده انسان و جهان هستی، عادلانه ترین قوانین را وضع نموده است.

[7] از سوی دیگر افرادی که دین را از سیاست جدا می دانند یا اسلام را درست نفهمیدند و یا از حکومت چیزی نمی دانند و یا اینکه جمهوری اسلامی را خوب تفسیر نمی کنند، اگر اینها را خوب بفهمند مشکلی ایجاد نخواهد شد و لازم است این مسایل از طریق رسانه ها برای همه قشرها تفهیم شود تا با ایجاد یک حرکت فرهنگی کامل، حکومت اسلامی به معنی صحیح که در قانون اساسی نوشته شده در جامعه پیاده شود.

[8] از این جهت برای هر باب قانون اساسی عده ای از آگاه ترین اندیشمندان مملکت شرکت داشته اند و برای آن زحمت های فراوانی کشیده اند و اگر قانون اساسی به صورت کامل پیاده شود، حلقه اتصالی بین همه گروه ها و وفاداران به نظام خواهد بود و برای تحقیق این امر لازم است گروه ها به همه قانون اساسی وفادار باشند.

[9] لیکن گاهی تعبیر مجلس قانونگذاری این معنی را تداعی می کند که نمایندگان مردم در این مجلس، وضع قانون یعنی تشریع حلال و حرام می کنند.

در حالی که چنین نیست و کار اصلی نمایندگان در چنین مجلسی تطبیق احکام کلیه بر مصادیق و کارشناسی موضوعی است یعنی باید بنشینند و از طریق شورای نگهبان، موضوعات پیچیده مورد نیاز را برای تطبیق احکام اسلامی بر آنها پیدا کنند.

[10] زیرا در مجالس قانون گذاری اسلامی، هدف تأمین نیازها برای حلّ مشکلات و پیشبرد جامعه اسلامی در تمام زمینه های مثبت در چارچوب تعلیمات اسلام است[11]، قانون گذاری اسلامی، اصل اساسی خواست خداوند و اصول شناخته شده اسلام و توجّه به خواسته های مثبت مردم در این چار چوب است؛ نه هر خواست و میل انحرافی.

[12] البته گاه ممکن است در تطبیق احکام اسلامی بر مصادیق آن، مجلس دچار خطا گردد؛ زیرا معمولًا غالب نمایندگان از فقهاء و مجتهدین نیستند، به همین دلیل در نظام جمهوری اسلامی برای جلوگیری از چنین اشتباهاتی نهادی به نام شورای نگهبان که گروهی از فقها و حقوق دانان تشکیل شده پیش بینی گردیده تا از اسلامی بودن قوانین در امر کارشناسی موضوعی مجلس اطمینان حاصل گردد.

[13] لذا اینکه در کنار مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان هم وجود دارد برای این است که قوانینی که در مجلس تصویب می شود منطبق با دین اسلام باشد زیرا همه نمایندگان مجلس، کارشناس اسلامی نیستند و باید در کنار آنها علما باشند تا مسایل را کنترل کنند.

[14] آری فلسفه وجودی شورای نگهبان در سیستم قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران، تطبیق قوانین بشری بر احکام الهی است؛ بنابراین، قوانین بشری که خارج از چهارچوب قوانین الهی است، و بر محور هوی و هوس دور می زند، شرک در قانونگذاری محسوب می شود.

چیزی که متأسّفانه در جهان امروز کم نیست.

[15] شورای نگهبان ؛ مرجع رسمی تفسیر قانون اساسی بدیهی است تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است.

[16]لذا شورای نگهبان باید شجاعت به خرج داده و از راهی که مراجع در فقه استفاده می کنند، در تفسیر قانون اساسی استفاده نماید.

[17] به عنوان نمونه ما در فقه، دلالت مطابقی، تضمنی و التزامی بیِّن داشته و با همه آنها در فقه فتوا می دهیم؛ اگر دلالت التزامی بیِّن کلام بر چیزی باشد، آن را مدلول عرفی دانسته و به آن عمل کرده و فتوا می دهیم.

[18] در این میان دلالت التزامی رجل سیاسی آن است که شخص باید سن و سالی داشته و از سطح معلومات بالایی برخوردار باشد و یا هنگامی که شرط مدیر و مدبر در قانون اساسی وجود دارد، شخص به دلالت التزامی باید سابقه اجرایی کلان در کشور داشته باشد.

[19] به راستی چرا به دلالت التزامی بیِّن، برای الفاظی که در قانون اساسی آمده، فتوا نداده و تفسیر نکنیم؟ ما در مسائل حلال و حرام به این دلالت ها فتوا می دهیم و قانون اساسی کشور هم که از این آیات و روایات بالاتر نیست.

[20] شورای نگهبان ؛ نظارت بر انتخابات ، احراز صلاحیت کاندیداها نظارت بر انتخابات از جمله وظایف قانونی شورای نگهبان به شمار می رود ‎.

‎ [21]و از آنجایی که ممکن است ، راستی وجدان و تشخیص عمومی گرفتار اشتباه شود باید با تدبیر و درایت و با ارائه مدارک و دلایل به روشن ساختن مردم پرداخت؛ و وجدان عمومی را نسبت به این امر آگاه ساخت؛ و اگر اشتباهی رخ داده جلوی آن را گرفت.

[22] لذا برای برون رفت از این چالش باید صلاحیّت نامزدها برای تصدی مسئولیت ها در عرصه های، توسط شورای نگهبان احراز گردد،که پس از احراز صلاحیت کاندیداها ،مردم نمایندگان خود را برای مجلس شورای اسلامی و.

برگزینند.

[23] با این تفاسیر فقیه جامع الشرایط نیز از طریق شورای نگهبان بر این کار نظارت می کند.

این روش نه چندان پیچیده، هم دخالت فقیه جامع الشّرایط را در این گزینش مطابق موازین شرعی تأمین می کند و هم مشارکت مردم را و به این ترتیب جنبه های شرعی ومردمی به طور دقیق رعایت می شود.

[24] فیلتر شورای نگهبان؛ منشأ مشروعیت قانون گذاری نظام اسلامی بی شک در حکومت اسلامی قوانین احترام شرعی دارد؛ چراکه از فیلتر شورای نگهبان رد می شود و رنگ اسلامی دارد و اگر غیر اسلامی باشد حتما جلوی آن گرفته می شود.

وقتی قانونی تصویب شد احترام حکم شرعی را دارد و نباید با آن مخالفت کرد، قانون هایی که مسیر صحیح را طی کرده و جنبه مشروعیت پیدا کرده باید رعایت شود و شکستن آن درست نیست و نباید در برابر آن نق زد و بهانه گیری کرد.

[25] کیفیت فعالیت شورای نگهبان این است که قانون جدیدی وضع نمی کند بلکه قوانین مجلس را با قوانین شرع تطبیق می دهد زیرا ما چیزی به نام قانونگذاری نداریم و فقط قوانین الهیه را استخراج می کنیم.

[26] لذا قوانین جمهوری اسلامی از فیلتر شورای نگهبان عبور می کند و از حیث مطابقت و عدم مطابقت با موازین دینی مورد بررسی قرار می گیرد؛ از این رو عمل به قانون، عمل به احکام اسلامی است.

[27] اینگونه است که در حکومت اسلامی قوانین موجود منطبق بر شرع مقدّس ولازم الاجرا است، زیرااین قوانین از شورای نگهبان می گذرد، و مطابقت آن با شرع مقدّس ملحوظ می شود.

[28] از این رو می گوییم کسانی که مجتهد نیستند واجب است در مسائل شرعی و احکام غیر ضروری دین از دستورات مجتهد جامع الشرایط تقلید کنند،[29] اما در مسائل سیاسی وحکومتی در نظام جمهوری اسلامی ایران نیز اطاعت از قوانین و مقرّرات که به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسیده، واجب شرعی است[30] و تخلف از قوانین جمهوری اسلامی صحیح نیست .

[31] سخن آخر(حمله کنندگان به شورای نگهبان در پی حذف آن هستند) در خاتمه باید گفت آنهایی که به بهانه های مختلف به شورای نگهبان حمله می کنند حذف این شورا را می خواهند؛ لذا جناح های وفادار به نظام باید دور هم بنشینند و نسبت به راه های مقابله با گونه تحرکات برنامه ریزی کنند.

[32] خیال نکنیم اگر از مواضع شرعی و دینی کوتاه بیاییم حملات کمتر می شود بلکه شورای محترم نگهبان باید محکم تر از این بایستد و نظرات خود را مستدل منطقی و محکم بیان نماید.

[33] پژوهش؛ تهیه و تنظیم؛ معاونت تحریریه خبر پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی [1]بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار مدیران و مسئولان استان بوشهر؛17/10/1388.

[2] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار سخنگوی شورای نگهبان؛11/9/1380.

[3] همان.

[4] استفتاءات جدید ؛ ج 3 ؛ ص564.

[5] پیام قرآن ؛ ج 10 ؛ ص84.

[6] همان؛ ص 85 .

[7] والاترین بندگان ؛ ص165.

[8] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار مدیران و مسئولان استان بوشهر؛17/10/1388.

[9] همان.

[10] پیام قرآن ؛ ج 10 ؛ ص.

98 [11] همان؛ ص 99.

[12] همان.

[13] همان.

[14] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار مدیران و مسئولان استان بوشهر؛17/10/1388.

[15] والاترین بندگان ؛ ص165.

[16] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ؛درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛26/1/1396.

[17] همان.

[18] همان.

[19] همان.

[20] همان.

[21] متن پیام حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛27/3/1388 .

[22] پیام قرآن ؛ ج 10 ؛ ص121.

[23] همان؛ص 122.

[24] همان.

[25] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ؛درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛25/2/1392.

[26] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ؛درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ www.

eshia.

ir.

[27] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ؛درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛19/10/1392.

[28] استفتاءات جدید ؛ ج 3 ؛ ص565.

[29] همان ؛ ج 1 ؛ ص22.

[30] همان؛ ص 23.

[31] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ؛درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛95/10/2813.

[32] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار سخنگوی شورای نگهبان؛11/9/1380.

[33] همان.


کلید واژه ها: شورای نگهبان - اسلام - قانون - اسلامی - قانون اساسی - نگهبان - قوانین - حکومت - شورای - اختیارات - حضرت آیت الله مکارم شیرازی - کارشناس - آیت الله مکارم شیرازی - پیاده - آیت الله - جمهوری اسلامی - مصوبات مجلس - مکارم - نظارت - انسان - جامعه - نظام - خبرگزاری - جمهوری - فرهنگی - شیرازی - گزارش - رسانه - حراست - فیلتر

آخرین اخبار سرویس:
80 درصد معتادان پس از ترک به مصرف مواد روی می آورند

استخدام دکتر تغذیه جهت کار در یک کلینیک

استخدام منشی و بازاریاب حرفه ای در تبریز

استخدام تلفنچی آقا جهت شیفت شب در تاکسی تلفنی آذر میخک

استخدام گارسون آقا جهت کار در یک رستوران

استخدام نیروی فلافل پز ماهر جهت یک اغذیه فروشی در قم

استخدام چند نفر نیروی آقا و خانم در کارگاه طلاسازی

استخدام مجموعه پاسارگاد در قم

هنوز هم برخی مسؤولان سیاسی باور نمی‎کنند برجام نقض شده است

انتظار می رود «رحمانی فضلی» در دولت بعدی نباشد

استخدام حسابدار،مسلط به حسابداری خزانه داری در البرز

مخالفان رییس جمهور ونزوئلا: روال زندگی در این کشور را فلج می کنیم

همه بازیگران تراژدی «بنیتا»

هیأت رییسه مجلس امضاهای نامه تقدیر از وزیر نفت را منتشر کند/ تردد معاون پارلمانی وزیر نفت بین کرسی های نمایندگان برای جمع آوری امضا غیرقانونی است

مرادی کرمانی: از نوشته هایم پشیمان نیستم

مجموعه مقالات همایش نقش صفویه در مکتب اهل بیت(ع) به چاپ می رسد

عکس/ جلسه مشترک هیات رییسه مجلس خبرگان با کمیسیون های داخلی

تحلیل المانیتور از یک دیدار غیرمنتظره؛ آشتی سپاه و آقای روحانی

رهاسازی 150 سهره طلایی در بانه

الیاس حضرتی:نگذاشتند کروبی را ببینم

مراقب روش جدید کلاهبرداران در فضای مجازی باشید!

معرفی نفرات برتر جشنواره مالک اشتر

قرائتی: نظام آموزشی باید از ریشه تغییر کند

گفتگو با "یاسمین مقبلی" فضانورد ایرانی «ناسا»

نماینده مجلس: کاهش مجازات مواد مخدر اشتباه است

دشمنان به دنبال نفوذ در کشور هستند/ "دهه 60" دهه کینه توزی های دشمنان داخلی و خارجی ضد ملت ایران بود

با خودم گفتم این سید جوان ما فوق یک طلبه عادی است

اصناف ورامین پیشرو در برنامه های فرهنگی خواهند بود

بدرقه بنیتا هشت ماهه به خانه ابدی+تصاویر

برگزاری بیست و ششمین اجلاسیه نماز در بندر عباس / اپلیکیشن نمازگرام راه اندازی شد

پاسخ غیرهسته ای پادزهر تحریم غیرهسته ای

سرلشکر صالحی از سایت رادار شهید عباسپور بازدید کرد

ارائه مطالب دینی با زبانی قابل فهم برای جامعه

دبیرکل موتلفه؛ نو اصولگرایی را قبول ندارم/ می توان با اصلاح طلبان گفت وگو کرد

استخدام نیروی مونتاژکار و برشکار mdf جهت یک کارگاه در قم

استخدام استاد کار کانال ساز آقا در کرج

استخدام کمک آشپز، ظرفشوی و پیک در خراسان رضوی

استخدام کارگر ساده آقا در پخش رکن

استخدام رستوران مهرگان

استخدام حسابدار جهت شرکت تجهیزات پزشکی در تبریز

کارشناسان: گروه هکری ایرانی CopyKittens به جاسوسی بین المللی اشتغال دارد

استخدام دستیار دندانپزشک تمام وقت در درمانگاه خیریه

اسراییل به چیزی کمتر از حذف ایران قانع نیست / استکبار ستیزی جزء لاینفک خط امام(ره) است

انتقاد امام جمعه شیراز از صداوسیما: روابط دختر و پسر به عنوان یک منکر در صدا و سیما عادی شده

جدیدترین استفتائات رهبریدرباره فروش فیش های حج

خروج سالانه یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی بدون مهارت هیچ فایده ای ندارد

پیچیدن رایحه خوش عطر رضوی در فضای هرمزگان/کاروان خادمین الرضا(ع)وارد بندرعباس شد

ائمه جمعه نقش محوری در گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی دارند

نمایشگاه دستاوردهای ستادهای نماز جمعه استان مرکزی در اراک برگزار شد

جشنواره شب های شعر رضوی در چابهار برگزار می شود

بیش از 11هزار زائر از تهران به حج اعزام می شوند/ هوشیاری ایرانی ها در تمامی زمینه ها در حج لازم است

کلنگ احداث باغ موزه دفاع مقدس سرزمین امیران و لشکریان 10 سید الشهداء زده شد

انتقاد امام جمعه شیراز از صداوسیما: روابط دختر و پسر به عنوان یک منکر در صدا و سیما عادی شده

باید همگی تابعیت محض از حکم قوه قضاییه کنند

اعزام کاروانهای زیارتی از استان به حج

نامه بی پاسخ موسس کفش ملی به دولت احمدی نژاد

جشنواره ملی خاطره نویسی ویژه سردار همدانی

آغاز سه طرح در مناطق عشایری سمیرم

وزیر ارشاد: شروط ایران برای حج عزتمند پذیرفته شده است

تریبون نماز جمعه فارغ از جناح های سیاسی

همه گزینه ها پیش روی ماست/ تصمیم های لازم و قدرتمندانه ای اتخاذ خواهیم کرد

موافقت شورای فرهنگ عمومی با نامگذاری چهارم مرداد به نام اردبیل بزرگداشت روز ملی استان اردبیل در تالار ایوان شمس برگزار می شود

اینفوگرافی و پوستر «عملیات مرصاد» منتشر شد

متفکران واندیشمندان خارجی: ایران کشور مردمان فهیم است

مالزی: برای مشارکت در حل بحران قطر و عربستان آماده ایم

امام جمعه سرپل ذهاب: انسجام و وحدت مردم نقشه منافقان کوردل را خنثی کرد

رونمایی از سردیس علامه بهلول در گناباد

2 نماینده مجلس: نگذاشتند کروبی را ببینیم

تمجید حداد عادل از وزیر بهداشت

روحانی انتخاب رییس جمهور جدید هند را تبریک گفت

سهم خواهی ممنوع

استخدام بردست جهت کارگاه قنادی در خراسان رضوی

استخدام کارگر جهت کافه رستوران در محدوده زشک مشهد

استخدام کباب پز ماهر با جای خواب و بیمه در تهران

بقایی آزاد شد

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر در پیتزا لاچین

استخدام برشکار ماهر چوب در کرج

آسیابری: از کسب یک مدال با ارزش خوشحال هستم

استخدام نیروی ساده و جوشکار در کارخانه اجاق سازی

جسد یکی از سه گردشگر مفقود حادثه دز از آب گرفته شد

عکس | گلباران حرم حضرت احمد بن موسی الکاظم(ع)

استخدام آشپز، تخته کار و نیروی شهرستانی در خراسان رضوی

روحانی به رییس جمهور جدید هند تبریک گفت

عکس | بهره برداری از تونل زیرگذر شهید ضربعلی زاده

الیاس حضرتی: نگذاشتند کروبی را ببینم

هوای پایتخت سالم است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:
 بیمه کولبران را مدیون ربیعی هستیم

استخدام طراح و گرافیست،مسلط به امور چاپ جهت نشریه فرهنگی

دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در اصفهان آغاز بکار کرد

ارتباط پیامکی یک عضو مجلس خبرگان در کنار آیت الله علم الهدی (عکس)

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی آشنا به ICDLدر ارتباطات پژواک

ورشکستگی در انتظار تصدی گری دولتی

ولایتی: بدون نقض برجام توان هسته ای را افزایش می دهیم

آیت الله حسینی همدانی: حفظ آثار دفاع مقدس ترویج کرامت و بزرگواری شهدا است

لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده استقلال شهرداری ها را از بین می برد/ دولت به جای فشار روی شهرداری ها فرار مالیاتی ها را شناسایی کند

روایتی از دلدادگی تازه مسلمان ایتالیایی به امام هشتم (علیه السلام)

در گفت و گو با فارس مطرح شد لزوم ورود مجلس به برگزاری آزمون دوره تکمیلی علوم آزمایشگاهی

پرداخت 5582 میلیارد تومان از دیون و مطالبات ایثارگران

آمادگی هلال احمر ایران برای آموزش امداد و نجات به دیگر کشور ها

بازدید وزیر بهداشت از بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل

امام جمعه سرپل ذهاب: انسجام و وحدت مردم نقشه منافقان کوردل را خنثی کرد

ایران در صورت خروج یک طرفه آمریکا از برجام الزامی به اجرای آن ندارد

خروج سالانه یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی بدون مهارت هیچ فایده ای ندارد

دو برابر آمار جهانی دور ریز غذایی داریم

وجود 500 مرکز علمی ویژه خواهران در کشور/ لزوم توجه اساتید حوزه به مسائل روحی طلاب

اقبال هنرمندان کانادایی به طراحی لباس های اسلامی

«دهمین دوره اندیشه های آسمانی» با حضور فعالان فرهنگی برگزار می شود

خاطره ضرغامی از بچه های خزانه!

مشکل پسماندها با عزم همگانی قابل حل است

تاکید بر ضرورت گسترش همکاری های علمی با قرقیزستان

توجه به تهذیب و اخلاق درکنار مباحث علمی/ فعالیت 500 مدرسه علمیه خواهران در کشور

یادداشت/ علیرضا قربانی عزت و اقتدار؛ صدای واحدی که باید از ایران شنیده شود

کتاب «روزهای بی آینه» رونمایی می شود

باید در شادی ائمه شاد و در غم آنها غمگین باشیم

تایید تلویحی حضور رحمانی فضلی در وزارت کشور و ارائه برنامه هایش

فراهانی:تبلیغ گفت و گوی ملی به نفع کشور است

نماینده مجلس: نگذاشتند کروبی را ببینم

پیکر مادر شهیدان سعید و محمد بشیری در گتوند تشییع شد

عبادت و بندگی رمز رسیدن به کرامت است

گزارش// دکتر ولایتی: ایرانیان 500 سال بر سر سفره صفویه نشسته اند

پرسش روز بیست وششم 1451 با محوریت سوره واقعه

حداد عادل درگذشت مرحوم گلستانیان را تسلیت گفت

افتتاح 10 پروژه صنعتی هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات در دهه امامت و ولایت

باید همگی تابعیت محض از حکم قوه قضاییه کنند

ایده های قرآنی و نقش هایی ماندگار/ نقش قرآن بر تار و پودی از عشق به میهن

بیش از 11هزار زائر از تهران به حج اعزام می شوند/هوشیاری ایرانی ها در تمامی زمینه ها در حج لازم است

قرائتی: نظام آموزشی باید از ریشه تغییر کند

استخدام نیروی خدمات جهت شیفت شب در یک هتل آپارتمان

استخدام قصاب ماهر در محدوده گوهردشتِ کرج

استخدام دارالترجمه دانشجو در تهران

دولت برای ایران ومردم یا ایران و مردم برای دولت

استخدام صندوقدار و کانترکار خانم در یک فست فود

استخدام نیروی تاسیسات در دفتر مهندسی کیفیت برتر

استخدام ظرفشور ماهر جهت کار در مطبخ

استخدام تعدادی کارگر جهت کار باغبانی در قم

ضرورت توجه حوزه های علمیه به مسائل تهذیبی و اخلاقی

عکس | وداع با پیکر شهید سید مهدی غلامی

فیلم لحظه ربودن دختربچه8 ماهه در مشیریه تهران!

فلسطین، تیتر یک هفته نامه رسمی حوزه

فیلم پدر بنیتا: سارق دخترم 50 متر منو کشید رو زمین...

مجرم ورود آسان تروریست ها به مجلس تلگرام شناخته شد؟

ارسال گزارش محرمانه از وزرا به رییس جمهور

تاکید سردار اشتری بر تبادل بانک اطلاعات مجرمان میان دستگاه قضا و ناجا

مراسم تشییع پیکر بنیتا

تلاش بانک مرکزی جهت ادغام موسسات مالی و اعتباری

عارف: فردی توانمند و هماهنگ با همه مسئولان باید شهردار شود

ایده های قرآنی و نقش هایی ماندگار / نقش قرآن بر تار و پودی از عشق به میهن

تنها بخشی از اعتبارات سفر هیئت دولت به استان مرکزی محقق شده است

تهمیدات لازم برای برگزاری حج با عزت هموطنان اندیشیده شده است

غفلت از یک خطر

دعوت جامعه مدرسین از مردم برای شرکت در مراسم سالگرد ارتحال آیت الله مشکینی

تقدیر رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از استاندار قم

همایش والدین آینده نگر، فرزندان موفق

35 هزار نفر در بافت فرسوده و حاشیه شهر گنبدکاووس سکونت دارند/طرح ساماندهی گرگان رود اجرایی شود

نامه بی پاسخ موسس کفش ملی به دولت احمدی نژاد

تهمیدات لازم برای برگزاری حج با عزت وکرامت هموطنان اندیشیده شده است

اعزام اردوهای راهیان نور استان گیلان به مناطق عملیاتی غرب کشور آغاز شد

فنی و حرفه ای شهرستان رامیان با کمبود فضای آموزشی روبه رو است

مردم اصفهان جنایات در مسجدالاقصی و میانمار علیه مسلمانان را محکوم می کنند

میراث سیاسی قرآن برای انگلیسی زبان ها منتشر شد/ دلایل نگارش کتاب از زبان نویسنده

بهره برداری از نخستین مرکز ناباروری دولتی در استان قم

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی: سهل انگاری والدین علت اصلی رشد آسیب های اجتماعی است

نرخ سرویس مدارس در گرگان مشخص شد/ افزایش 10درصدی نرخ سرویس مدارس

به آسیب های اجتماعی استان قم رسیدگی شود

صالحی امیری: تهمیدات لازم برای برگزاری حج باعزت هموطنان اندیشیده شده است

دو راهبرد آمریکا

استخدام نیروی آشنا به آشپزخانه در مجتمع مهر و ماه

استخدام حسابدار ماهر آقا آشنا به نرم افزار محک در مشهد

استخدام کارگر ماهر آقا جهت کارواشی در محدوده فردیسِ کرج

استخدام ادیت کار و طراح آلبوم دیجیتال خانم در تهران

استخدام پخش آبان (توزیع کننده کیک و کلوچه طغرا)

استخدام کارمند آقا جهت وصول مطالبات در البرز

منافقین مزدور در عملیات مرصاد به خاک ذلت نشستند

استخدام حسابدار با تجربه در یک شرکت معتبر عمرانی

پوتین توافقنامه تشکیل گروه متحده نیروهای مسلح روسیه و ارمنستان را تصویب کرد

استخدام راننده پایه یک آشنا به کمپرسی و مناطقِ تهران

هزار و70 نفر در جشنواره اساتید فقه و اصول شرکت کردند

پله های چندکاره!/ عکس

امیدوارم روزی مسئولان عراق در سطح مجاهدان جبهه ها باشند/ از توسعه روابط عراق با کشورهای همسایه استقبال می کنیم

همه چیز درباره مچ بندهای حجاج ایرانی

تصاویر : زندگی در کابل با امید به آینده

تشییع بنیتا، فرشته کوچکی که تاب زمینی بودن نداشت

ارائه گزارش محرمانه از عملکرد وزرا به «روحانی»

فرانسه: تحریم های آمریکا علیه ایران، روسیه و کره شمالی مغایر حقوق بین الملل است

کارشناس مسائل بین الملل مطرح کرد مقابله چندجانبه با تحریم های آمریکا

تعیین هیأت رییسه حزب ندای ایرانیان

کتاب «حضرت بقیه الله» استاد شجاعی منتشر شد

آیت الله جنتی:زدن سپاه به اسم تفنگدار، پیاده کردن سیاست های آمریکاست

اعمال تحریم های جدید علیه ایران نشان دهنده "حماقت آمریکا" است

صادق خرازی: سلام بر خاتمی که برای اصلاحات زحمت بسیار کشید

پیاده روی اربعین حسینی مانور قدرت و عظمت جهان اسلام است

لاریجانی: امریکا فقط پیاز داغ تحریم ها را زیاد کرده؛ سپاه قدس قبلا هم تحریم بود/صدا و سیما و رسانه ها نباید اضطراب ایجاد کنند/میخواهند ما را عصبانی کنند

خاطراتی که بر تن های زخمی نمک می پاشد/ مردان غیور دیروز تکرار می شوند

پنهان کاری و ارائه آمارهای غلط، حل آسیب های اجتماعی را به تعویق می اندازد

سید علیرضا تراشیون: والدین برای تربیت فرزندان نیاز به دانش و مهارت دارند

امام خمینی (ره) کرامت زن را احیا کرد/ فعالان کانون های مساجد آسیب های اجتماعی محلات را احصاء کنند

تولیت مسجد مقدس جمکران: اسراییل به کمتر از نابودی جمهوری اسلامی قانع نیست

روحانی انتخاب رییس جمهور جدید هند را تبریک گفت

استان اصفهان سرآمد حوزه های مختلف فرهنگی و هنری

ارتباط پیامکی یک عضو مجلس خبرگان در کنار آیت الله علم الهدی (عکس)

درآمدی بر وظایف و اختیارات شورای نگهبان از دیدگاه آیت الله العظمی مکارم

درآمدی بر وظایف و اختیارات شورای نگهبان از دیدگاه آیت الله العظمی مکارم