مطالب مرتبط:
با حضور آیت الله جنتی مراسم گرامیداشت سالروز تشکیل شورای نگهبان برگزار می شود
مراسم سی و ششمین سالگرد تاسیس شورای نگهبان چهارشنبه با سخنرانی آیت الله جنتی برگزار می شود
مراسم سی و ششمین سالگرد تاسیس شورای نگهبان چهارشنبه با سخنرانی آیت الله جنتی برگزار می شود
فیلم/ آیت الله جنتی: شورای نگهبان تحت تاثیر فشار ها و تهدید ها قرار نمی گیرد
فیلم/ آیت الله یزدی: شورای نگهبان به هیچ عنوان مصلحت اندیشی نمی کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 16:122017-07-17سياسي

درآمدی بر وظایف و اختیارات شورای نگهبان از دیدگاه آیت الله العظمی مکارم


حوزه/ در حکومت اسلامی قوانین احترام شرعی دارد؛ چراکه از فیلتر شورای نگهبان رد می شود و رنگ اسلامی دارد و اگر غیر اسلامی باشد حتما جلوی آن گرفته می شود.

- وقتی قانونی تصویب شد احترام حکم شرعی را دارد و نباید با آن مخالفت کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه" حضرت آیت الله مکارم شیرازی به وظایف و اختیارات شورای نگهبان پرداخته اند که به این شرح است: بی شک تحقق عملی سیاست و دیانت در حکومت اسلامی که مثل روح و جسم به هم مرتبط هستند به گونه ای است که اگر کارشناس دین در رأس حکومت نباشد، نمی شود اهداف انبیا را در جامعه پیاده کرد.

[1]در این میان شورای نگهبان به عنوان یکی از مهمترین نهادهای حکومتی وظایف و اختیارات خطیری بر عهده دارد[2].

این نهاد مهم انقلابی، مجموعه ای از انسان های با فضیلت و عالم هستند که در قالب حراست و نگهبانی از احکام اسلام و صیانت از قانون اساسی [3] ،آنچه مربوط به حفظ نظام و حکومت اسلامی است برعهده دارد.

[4] شورای نگهبان و نظارت بر قانون گذاری بدیهی است قانون گذاری در مجالس قانون گذاری در عرف مذهب پیروان اهلبیت علیهم السلام به معنی وضع احکام جدید در مسائل مورد ابتلا نیست، بلکه منظور تطبیق اصول بر فروع ویا تشیخص موضوعات مختلف و با اصطلاح کارشناسی موضوعی است.

[5] لذا مجالس قانون گذاری در مذهب شیعه به معنی وضع احکام کلیّه در برابر احکام اسلام، و یا مالا نصّ فیه نیست، و همگی از قبیل تطبیق احکام، یا کارشناسی موضوعی است؛ به همین دلیل در کنار آن شورای نگهبان قرار داده شده، تا جمعی از فقها بر آن نظارت کنند و مطمئن شوند که قوانین موضوعه بر خلاف احکام اسلام نیست.

[6] تطبیق مصوبات مجلس با شرع و قانون ؛تضمین اسلامیت قوانین نظام ما معتقدیم که قانونگذار فقط و فقط خداست.

و قوانین بشری نیز باید در چهار چوب قوانین الهی باشد؛ زیرا خداوند متعال و خالق و آفریننده انسان و جهان هستی، عادلانه ترین قوانین را وضع نموده است.

[7] از سوی دیگر افرادی که دین را از سیاست جدا می دانند یا اسلام را درست نفهمیدند و یا از حکومت چیزی نمی دانند و یا اینکه جمهوری اسلامی را خوب تفسیر نمی کنند، اگر اینها را خوب بفهمند مشکلی ایجاد نخواهد شد و لازم است این مسایل از طریق رسانه ها برای همه قشرها تفهیم شود تا با ایجاد یک حرکت فرهنگی کامل، حکومت اسلامی به معنی صحیح که در قانون اساسی نوشته شده در جامعه پیاده شود.

[8] از این جهت برای هر باب قانون اساسی عده ای از آگاه ترین اندیشمندان مملکت شرکت داشته اند و برای آن زحمت های فراوانی کشیده اند و اگر قانون اساسی به صورت کامل پیاده شود، حلقه اتصالی بین همه گروه ها و وفاداران به نظام خواهد بود و برای تحقیق این امر لازم است گروه ها به همه قانون اساسی وفادار باشند.

[9] لیکن گاهی تعبیر مجلس قانونگذاری این معنی را تداعی می کند که نمایندگان مردم در این مجلس، وضع قانون یعنی تشریع حلال و حرام می کنند.

در حالی که چنین نیست و کار اصلی نمایندگان در چنین مجلسی تطبیق احکام کلیه بر مصادیق و کارشناسی موضوعی است یعنی باید بنشینند و از طریق شورای نگهبان، موضوعات پیچیده مورد نیاز را برای تطبیق احکام اسلامی بر آنها پیدا کنند.

[10] زیرا در مجالس قانون گذاری اسلامی، هدف تأمین نیازها برای حلّ مشکلات و پیشبرد جامعه اسلامی در تمام زمینه های مثبت در چارچوب تعلیمات اسلام است[11]، قانون گذاری اسلامی، اصل اساسی خواست خداوند و اصول شناخته شده اسلام و توجّه به خواسته های مثبت مردم در این چار چوب است؛ نه هر خواست و میل انحرافی.

[12] البته گاه ممکن است در تطبیق احکام اسلامی بر مصادیق آن، مجلس دچار خطا گردد؛ زیرا معمولًا غالب نمایندگان از فقهاء و مجتهدین نیستند، به همین دلیل در نظام جمهوری اسلامی برای جلوگیری از چنین اشتباهاتی نهادی به نام شورای نگهبان که گروهی از فقها و حقوق دانان تشکیل شده پیش بینی گردیده تا از اسلامی بودن قوانین در امر کارشناسی موضوعی مجلس اطمینان حاصل گردد.

[13] لذا اینکه در کنار مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان هم وجود دارد برای این است که قوانینی که در مجلس تصویب می شود منطبق با دین اسلام باشد زیرا همه نمایندگان مجلس، کارشناس اسلامی نیستند و باید در کنار آنها علما باشند تا مسایل را کنترل کنند.

[14] آری فلسفه وجودی شورای نگهبان در سیستم قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران، تطبیق قوانین بشری بر احکام الهی است؛ بنابراین، قوانین بشری که خارج از چهارچوب قوانین الهی است، و بر محور هوی و هوس دور می زند، شرک در قانونگذاری محسوب می شود.

چیزی که متأسّفانه در جهان امروز کم نیست.

[15] شورای نگهبان ؛ مرجع رسمی تفسیر قانون اساسی بدیهی است تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است.

[16]لذا شورای نگهبان باید شجاعت به خرج داده و از راهی که مراجع در فقه استفاده می کنند، در تفسیر قانون اساسی استفاده نماید.

[17] به عنوان نمونه ما در فقه، دلالت مطابقی، تضمنی و التزامی بیِّن داشته و با همه آنها در فقه فتوا می دهیم؛ اگر دلالت التزامی بیِّن کلام بر چیزی باشد، آن را مدلول عرفی دانسته و به آن عمل کرده و فتوا می دهیم.

[18] در این میان دلالت التزامی رجل سیاسی آن است که شخص باید سن و سالی داشته و از سطح معلومات بالایی برخوردار باشد و یا هنگامی که شرط مدیر و مدبر در قانون اساسی وجود دارد، شخص به دلالت التزامی باید سابقه اجرایی کلان در کشور داشته باشد.

[19] به راستی چرا به دلالت التزامی بیِّن، برای الفاظی که در قانون اساسی آمده، فتوا نداده و تفسیر نکنیم؟ ما در مسائل حلال و حرام به این دلالت ها فتوا می دهیم و قانون اساسی کشور هم که از این آیات و روایات بالاتر نیست.

[20] شورای نگهبان ؛ نظارت بر انتخابات ، احراز صلاحیت کاندیداها نظارت بر انتخابات از جمله وظایف قانونی شورای نگهبان به شمار می رود ‎.

‎ [21]و از آنجایی که ممکن است ، راستی وجدان و تشخیص عمومی گرفتار اشتباه شود باید با تدبیر و درایت و با ارائه مدارک و دلایل به روشن ساختن مردم پرداخت؛ و وجدان عمومی را نسبت به این امر آگاه ساخت؛ و اگر اشتباهی رخ داده جلوی آن را گرفت.

[22] لذا برای برون رفت از این چالش باید صلاحیّت نامزدها برای تصدی مسئولیت ها در عرصه های، توسط شورای نگهبان احراز گردد،که پس از احراز صلاحیت کاندیداها ،مردم نمایندگان خود را برای مجلس شورای اسلامی و.

برگزینند.

[23] با این تفاسیر فقیه جامع الشرایط نیز از طریق شورای نگهبان بر این کار نظارت می کند.

این روش نه چندان پیچیده، هم دخالت فقیه جامع الشّرایط را در این گزینش مطابق موازین شرعی تأمین می کند و هم مشارکت مردم را و به این ترتیب جنبه های شرعی ومردمی به طور دقیق رعایت می شود.

[24] فیلتر شورای نگهبان؛ منشأ مشروعیت قانون گذاری نظام اسلامی بی شک در حکومت اسلامی قوانین احترام شرعی دارد؛ چراکه از فیلتر شورای نگهبان رد می شود و رنگ اسلامی دارد و اگر غیر اسلامی باشد حتما جلوی آن گرفته می شود.

وقتی قانونی تصویب شد احترام حکم شرعی را دارد و نباید با آن مخالفت کرد، قانون هایی که مسیر صحیح را طی کرده و جنبه مشروعیت پیدا کرده باید رعایت شود و شکستن آن درست نیست و نباید در برابر آن نق زد و بهانه گیری کرد.

[25] کیفیت فعالیت شورای نگهبان این است که قانون جدیدی وضع نمی کند بلکه قوانین مجلس را با قوانین شرع تطبیق می دهد زیرا ما چیزی به نام قانونگذاری نداریم و فقط قوانین الهیه را استخراج می کنیم.

[26] لذا قوانین جمهوری اسلامی از فیلتر شورای نگهبان عبور می کند و از حیث مطابقت و عدم مطابقت با موازین دینی مورد بررسی قرار می گیرد؛ از این رو عمل به قانون، عمل به احکام اسلامی است.

[27] اینگونه است که در حکومت اسلامی قوانین موجود منطبق بر شرع مقدّس ولازم الاجرا است، زیرااین قوانین از شورای نگهبان می گذرد، و مطابقت آن با شرع مقدّس ملحوظ می شود.

[28] از این رو می گوییم کسانی که مجتهد نیستند واجب است در مسائل شرعی و احکام غیر ضروری دین از دستورات مجتهد جامع الشرایط تقلید کنند،[29] اما در مسائل سیاسی وحکومتی در نظام جمهوری اسلامی ایران نیز اطاعت از قوانین و مقرّرات که به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسیده، واجب شرعی است[30] و تخلف از قوانین جمهوری اسلامی صحیح نیست .

[31] سخن آخر(حمله کنندگان به شورای نگهبان در پی حذف آن هستند) در خاتمه باید گفت آنهایی که به بهانه های مختلف به شورای نگهبان حمله می کنند حذف این شورا را می خواهند؛ لذا جناح های وفادار به نظام باید دور هم بنشینند و نسبت به راه های مقابله با گونه تحرکات برنامه ریزی کنند.

[32] خیال نکنیم اگر از مواضع شرعی و دینی کوتاه بیاییم حملات کمتر می شود بلکه شورای محترم نگهبان باید محکم تر از این بایستد و نظرات خود را مستدل منطقی و محکم بیان نماید.

[33] پژوهش؛ تهیه و تنظیم؛ معاونت تحریریه خبر پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی [1]بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار مدیران و مسئولان استان بوشهر؛17/10/1388.

[2] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار سخنگوی شورای نگهبان؛11/9/1380.

[3] همان.

[4] استفتاءات جدید ؛ ج 3 ؛ ص564.

[5] پیام قرآن ؛ ج 10 ؛ ص84.

[6] همان؛ ص 85 .

[7] والاترین بندگان ؛ ص165.

[8] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار مدیران و مسئولان استان بوشهر؛17/10/1388.

[9] همان.

[10] پیام قرآن ؛ ج 10 ؛ ص.

98 [11] همان؛ ص 99.

[12] همان.

[13] همان.

[14] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار مدیران و مسئولان استان بوشهر؛17/10/1388.

[15] والاترین بندگان ؛ ص165.

[16] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ؛درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛26/1/1396.

[17] همان.

[18] همان.

[19] همان.

[20] همان.

[21] متن پیام حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛27/3/1388 .

[22] پیام قرآن ؛ ج 10 ؛ ص121.

[23] همان؛ص 122.

[24] همان.

[25] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ؛درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛25/2/1392.

[26] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ؛درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛ www.

eshia.

ir.

[27] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ؛درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛19/10/1392.

[28] استفتاءات جدید ؛ ج 3 ؛ ص565.

[29] همان ؛ ج 1 ؛ ص22.

[30] همان؛ ص 23.

[31] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ؛درس خارج فقه؛ مسجد اعظم قم؛95/10/2813.

[32] بیانات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار سخنگوی شورای نگهبان؛11/9/1380.

[33] همان.


کلید واژه ها: شورای نگهبان - اسلام - قانون - اسلامی - قانون اساسی - نگهبان - قوانین - حکومت - شورای - اختیارات - حضرت آیت الله مکارم شیرازی - کارشناس - آیت الله مکارم شیرازی - پیاده - آیت الله - جمهوری اسلامی - مصوبات مجلس - مکارم - نظارت - انسان - جامعه - نظام - خبرگزاری - جمهوری - فرهنگی - شیرازی - گزارش - رسانه - حراست - فیلتر

آخرین اخبار سرویس:
ایجاد پوشش پدافندی برای تمرین های نظامی آجا و سپاه وظیفه ذاتی پدافند است

امین فائضی کَتَس بِس و دغدغه امنیت

پوشش تشییع پیکر شهید حججی با 14 دوربین/ پخش زنده از 4 شبکه

شهید ترک زبان امام حسین(ع) کیست؟

مراسم وداع با پیکر مطهر شهید محسن حججی - حرم مطهر رضوی

آینده نگری، از اصلی ترین دروس عاشوراست

برگزاری نمایشگاه پوستر "راهی که از سر گرفتیم" در مترو

بهترین عکس را از لبخند «همت» انداختم

وزیر دانمارکی کارتون توهین آمیز از پیامبر اسلام را بازنشر کرد

همان طور که عادات مان کربلایی است اعمال و رفتارمان هم کربلایی و حسینی باشد

«کندیس میلر»،بعد از منع سفر ایرانی ها به آمریکا، چه گزینه هایی دارد؟

اعلام آمادگی صداوسیما برای پوشش صد درصدی دیجیتال در کشور

تصاویر مهناز افشار در نشست بررسی طرح ساماندهی کودکان کار

پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی و اتوبوس

معرفی استانداران تا هفته آینده به دولت/تمهیدات وزارت کشور برای برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا

میرکیل VI؟ آلمانان از حکومت نو چه انتظار دارند؟

دو سوم کارکنان شهرداری تهران عضو بسیج هستند

پدافند هوایی: اعزام تجهیزات موشکی به غرب ایران/ برای پاسخگویی قاطع به هرگونه تجاوز آماده ایم

رویارویی محمدهاشمی باعارف درباره انتخابات آینده

عمیق ترین دریاچه ی دنیا کدام است؟

حجت الاسلام مصطفی کرمی: الگوگیری از حضرت زینب(س) در تربیت فرزند برای یاری ولیّ زمانه/ کوفیان به معنای حقیقی امام نمی خواستند

مراسم وداع با پیکر شهید مدافع حرم "محسن حججی" در حرم مطهر امام رضا(ع) آغاز شد

نخستین جلسه ستاد راهبردی حفظ بدون هیچ مصوبه ای برگزار شد/ برخی اعضا هنوز مشخص نشدند

آغاز دور جدید توهم توطئه احمدی نژاد

مراسم معارفه استاندار گیلان آغاز شد

عدم رای اعتماد به دولت در سایه

تکذیب شایعه دستگیری مداح یزدی

زیر ساخت های دولت سایه در ایران فراهم نیست

نگارخانه سایبری

کاسبی با اکانت سازی برای خبرسازان؛ از آتنا اصلانی تا محسن حججی

هیات بلندمرتبه نظامی ترکیه به ایران سفر می کند

سالهای دور دفاع مقدس در ایلام

دیدار روحانیون مبلغ با نماینده ولی فقیه

امنیت جهانی به امنیت جمهوری اسلامی گره خورده است

تامین تمهیدات لازم برای سفر دانشجویان به کنگره عظیم اربعین

نمایشگاه پوستر "راهی که از سر گرفتیم" در مترو

رییس شورای عالی سیاسی یمن خطاب به عربستان: اگر حملات هوایی به یمن را متوقف شود، حملات بالستیک متوقف می‎شود

رییس گروه هیئات مذهبی سازمان تبلیغات اسلامی مطرح کرد تلاش وهابیت و رژیم صهیونیستی در راستای گرفتن پرچم های عزاداری از شیعیان/ لزوم نهادینه کردن نماز اول وقت توسط هیئات مذهبی

هماهنگی و هم افزایی دستگاه ها برای مبارزه با مواد مخدر الزامی است

دوستان امام/2 شهید ترک زبان امام حسین(ع) کیست؟

حضور جهانگیری در مراسم ترحیم آیت الله راستی کاشانی

پوشش تشییع پیکر شهید حججی با 14 دوربین/ پخش زنده از 4 شبکه

سالاری سکاندار کشتی طوفان زده گیلان در دولت دوازدهم

ماده 6 آیین نامه اجرایی بند 95 قانون بودجه سال 92 ابطال شد

جنس این ایثار فرق می کند

کمال تبریزی: بعید است «سرزمین کهن» این بار دچار مشکل شود

همایش دبیران شوراهای امر به معروف در کبودرآهنگ برگزار می شود

وزیر کشور: چرخش مدیریت در استان ها، برای گردش تجربیات است

انتقاد چپ و راست به سیاست جدید آمریکا

کمال تبریزی: بعید است «سرزمین کهن» این بار دچار مشکل شود

تصاویر/ تجدید میثاق خانواده های شهدا و زنان ایثارگر با آرمان های امام (ره)

ابرز امیدواری نماینده استان یزد در مجلس از تحقق مدیریت واحد شهری

طرح استقلال کردستان عراق مایه تأسف است

وزیر کشور: چرخش مدیریت در استان ها، برای گردش تجربیات در نقاط مختلف است

خودخواهی ها، صدای یاران « جمنا» را نیز درآورد

طواف پیکر شهید حججی در روضه منوره رضوی با حضور خادمان بارگاه حضرت رضا ع

باند گرگها پس از سه ماه کار اطلاعاتی در مشهد متلاشی شد

کمال تبریزی: بعید است «سرزمین کهن» دوباره دچار مشکل شود

استانداران پیشنهادی تا هفته آینده به دولت معرفی می شوند

رییس دانشگاه آزاد اسلامی وارد اراک شد

راه یافتن فعالیت های داوطلبانه به داخل خانه ها در شهرها و روستاها

ولایتی: بارزانی دلال صهیونیست هاست

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت کردستان عراق

کارکنان شهرداری تهران شریک استراتژیک مدیریت شهری هستند

تمهیدات برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا از یک ماه قبل برنامه ریزی شد

وقوع انفجار در متروی لندن

حقوق شهروندی ناشنوایان را به رسمیت بشناسید

پولیس اسپانیا 140 سایت را به دلیل حمایت از همه پرسی استقلال کاتالونیا مسدود کرد

چهره ای زنانه همه پرسی در کردستان+عکس

معرفی استانداران تا هفته آینده به دولت

وجود 248 طلبه و روحانی ایثارگر در منطقه کاشان

رییس جامعه مدرسین ارتحال آیت الله غروی را تسلیت گفت

دریاچه ارومیه در شرایط بحرانی است

پیکر بی سر شهید حججی +عکس

دستورالعمل پیگیری اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه ابلاغ شد

عذرخواهی الویری به خاطر یک امضاء

پرداخت صددرصدی شهریه ایثارگران در واحدهای پردیس خودگردان توسط بنیاد شهید

مراسم ختم آیت الله راستی کاشانی برگزار شد

با تزریق فرهنگ ایثار و شهادت معایب نظام اداری رفع شود

همه پرسی استقلال کردستان به نفع این اقلیم نیست

عکاسی دفاع مقدس موضوع قسمت چهارم «57»

استقلال کردستان عراق وضعیت را برای کردها سخت تر می کند

تلفیق موسیقی محلی با موسیقی دفاع مقدس

تلاوت مقیمی در کرسی تلاوت نفحات/ آیاتی از سوره های انسان و ضحی+دریافت

گزارشی از جلسات هیئت مدیره اتحادیه قرآنی گیلان پس از ادغام

منشا همه پرسی کردستان عراق توطئه بیرونی بوده است

اظهارات کمال تبریزی پس از اعلام قطعی زمان پخش «سرزمین کهن»

امر به معروف گامی برای اصلاح جامعه است

تمامیت ارضی عراق به آسانی از بین نخواهد رفت

مرثیه خوانی عاشورا در پیشاور برگزار شد

تودیع و معارفه بازرس کل استان خراسان شمالی

محدود کردن مردم کرد در قالب یک جمهوری قومی ظلمی درحق آنها است

تجمع عاشورایی دانشجویان جهت شرکت در مراسم تشییع شهید حججی

همه پرسی به ضرر مردم کرد تمام خواهد شد

مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در سراسر کشور به بهترین نحو برگزار می شود

ابتکار: در حال تدوین «جایزه ملی خانواده» هستیم

رضا اردکانیان گزینه مطرح شده برای تصدی وزارت نیرو

فیلم تکمیلی از شفای دختر بچه در حرم امام حسین (ع)

جدایی دین از سیاست اولین خطری که سیدالشهداء(ع) احساس کرد

اذان با صدای عباس امام جمعه به جمع اذان های مصوب پیوست

آیت الله قربانی همواره از دولت حمایت کرده است

یادواره 72 شهید پاسدار و شهدای مدافع حرم در گرمسار برگزار می شود

عملیات بازگشت حجاج با 303 پرواز پایان یافت

شهدای مدافع حرم ادامه دهنده نهضت عاشورا هستند

شهید حججی نمونه بارز فرهنگ مقدس عاشوراست

تشکل های دانشجویی علوم پزشکی بوشهر طرح های فرهنگی خود را ارائه دهند

عملیاتی ناموفق برای عقب راندن دشمن

هنرمندان به استقبال شهید حججی می روند

تودیع و معارفه اعضای جدید هیات مدیره شرکت فولاد کاوه جنوب کیش

رییس هیأت مدیره آیفیک منصوب شد

قلب، هر چه سلیم شد، ادراکش زیاد می شود/توصیه های امیر(ع) به کمیل

رییس کل دادگستری یزد: دستگیری و محاکمه مداح یزدی صحت ندارد

واکنش روزنامه کیهان به تصویر لاریجانی و خاتمی

گرامیداشت شهیددفاع مقدس در خلف پارسیان

فیلم تکمیلی از شفای دختر بچه در حرم امام حسین

کانونهای دانشجویی باید نمادی از فرهنگ و هنر اسلامی و دینی باشند.

حضور سینماگران در مراسم تشییع پیکر شهید محسن حججی

دادستان کل کشور:
 شهید حججی نمونه ای از تربیت یافتگان واقعی مکتب امام حسین (ع) است

طواف پیکر شهید حججی در حرم امام رضا(ع)

رحمانی فضلی: معرفی استانداران تا هفته آینده به دولت

اعزام تجهیزات موشکی جدید به غرب کشور

منطقه ای که شهید حججی در آنجا شهید شد را آزاد کردیم اما نتوانستیم اجزای بدنش را پیدا کنیم

آیت الله راستی کاشانی تا آخر عمر به امام(ره) و رهبری وفادار ماند

اعلام نتایج آزمون استخدامی؛ ساعت 20 امشب

ارسال تجهیزات موشکی جدید به غرب کشور

وزارت بهداشت: پولدارها به بخش خصوصی بروند

استانداران پیشنهادی تا هفته آینده به دولت معرفی می شوند

توسط خانه سینما اعلام شد سینماگران برای حضور در مراسم تشییع پیکر شهید حججی می شتابند

نام گذاری 64 کلاس درس مدرسه به نام شهدا

بارزانی باید عقب نشینی کند

تمهیدات برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا از یک ماه قبل برنامه ریزی شد/ استانداران پیشنهادی تا هفته آینده به دولت معرفی می شوند

توصیه رهبری برای برگزاری مطلوب مراسم عزاداری محرم

افتتاح پنج باب خانه محروم در شهرستان مراغه

شعر دفاع مقدس را نمی توان فقط با معیار ادبی سنجید

شکری موحد شهید عرصه پزشکی همدان+گزارش

برگزاری یادواره شهدای آماد و پشتیبانی در سه استان

معرفی استانداران پیشنهادی تا هفته آینده/ تمهیدات لازم برای برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا اندیشیده شده است

با خلق آثار هنری به دنبال صدور انقلاب هستیم

بانوی آلمانی که در حرم مطهر رضوی مسلمان شد

رویارویی روحانی و ترامپ در سازمان ملل؛ کدام رییس جمهور پیروز شد؟

تجمع ناشنوایان در مقابل شورای شهر تهران

خدمات جهاد سازندگی در دوران جنگ تحمیلی

دادستان کل کشور: شهید حججی نمونه ای از تربیت یافتگان واقعی مکتب امام حسین (ع) است

نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی اعلام شد/ اعلام جزییات ثبت نام

بیانیه مجمع جهانی مستضعفین، در خصوص تشییع پیکر مطهر شهید حججی

شهید حججی نماد ارزشمند شهادت در راه معرفت الهی است

اعزام تجهیزات موشکی جدید به غرب کشور

سنگین ترین زن جهان جان سالم به در نبرد

اراده ای برای رسیدگی به تخلفات احمدی نژاد وجود ندارد!

پیام جالب سردار آزمون پس از محرومیت مهدی طارمی: زودتر بیا داداشی! عکس

چرا همنشینی خاتمی و لاریجانی تعجب همگان را برانگیخت؟ محمدرضا تابش پاسخ می دهد

مراسم ترحیم آیت الله راستی کاشانی برگزار شد

زوجی که بعد از 60 سال عکس عروسی گرفتند

مطلبی که جبرییل درباره کربلا به پیامبر(ص) خبر داد

هنرمندان به استقبال شهید حججی می روند

جذب سرباز مربی در خراسان جنوبی

علت تاخیر در انتقال پیکر شهید حججی به ایران

استخدام پیک موتوری آقا جهت رستورانی در کرج

انقلاب اسلامی ایران انقلابی متاثر از نهضت امام حسین(ع) بود

برنامه تشییع پیکر مطهر شهید حججی در مشهد

لزوم شفاف سازی وضعیت مالی شهرداری اراک

رویارویی محمد هاشمی با عارف؛ اصلاح طلبان بدون اعتدال گرایان بازنده اند

دستاوردهای دفاع مقدس برای جامعه امروز

روحانیون از تکنولوژی روز در انتقال مفاهیم دینی استفاده کنند

استخدام نیروی دفتری خانم جهت امور فرهنگی در یزد

جزییات مراسم تشییع و تدفین پیکر شهید حججی

پایش اقدامات دولت و مسئولان اجرایی مهم ترین راهبرد سازمان بازرسی کل کشور است

بیش از 200 سازمان مردم نهاد در هرمزگان مجوز فعالیت دارند

افزایش تشرف به دین مبین اسلام در حرم امام رضا(ع)

خاطرات یک فرمانده ارتشی از جنگ و روزهای پیش از جنگ

برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) با حضور روحانی

پادشاهانی که به زیارت امام حسین(ع) مشرف شدند

برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در حرم مطهر امام راحل

تجمع ناشنوایان در مقابل شورای شهر تهران

متصل شدن تمامی ادارات شهرستان نظرآباد به سامانه دولت الکترونیک

استانداران پیشنهادی تا هفته آینده به دولت معرفی می شوند

مراسم وداع با پیکر مطهر شهید حججی در حرم مطهر امام رضا(ع)

رفراندوم به معنای استقلال کردستان عراق نیست

ایوانکا ترامپ رسوایی به بار آورد!

سلامت محصولات تراریخته باید احراز شود

استانداران پیشنهادی تا هفته آینده به دولت معرفی می شوند/ تمهیدات لازم برای برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در کشور اندیشیده شده است

«کندیس میلر»،بعد از منع سفر ایرانی ها به آمریکا، چه گزینه هایی دارد؟

بنیاد شهید مکلف به پرداخت 100 درصدی شهریه ایثارگران شاغل به تحصیل سال 92 شد

محسن از جنس یوسف مصر است/ با شکوه از ستیغ چاه آمد

سایت و اپلیکیشن«شب خاطره» رونمایی می شود

با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ماده 6 آیین نامه اجرایی بند 95 قانون بودجه سال 92 ابطال شد

آمادگی رسانه ملی برای توسعه روستایی

ظهور؛ عصر احترام به انسانیت/زندگی واقعی یعنی زندگی برای آرمان ها و هدف های والا

سرویس دهی به شهروندان در ایام تاسوعا و عاشورا

استانداران پیشنهادی تا هفته آینده به دولت معرفی می شوند

شرط ترکیه برای بهبود روابط با آلمان

برگزاری محفل ویژه تلاوت عاشورایی به یاد شهدای والامقام دشت کربلا

رییس دفتر مقام معظم رهبری 7 مدرسه بنیاد برکت در لرستان را افتتاح کرد

جزییات تشییع پیکر شهید حججی

سه تشکل مردم نهاد در هرمزگان مجوز فعالیت گرفتند

64 کلاس درس مدرسه به نام شهدا نام گذاری شد

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت

با تجزیه کشورهای منطقه مخالفیم

ولایتی: ساکت نمی نشینیم/بارزانی در سراشیبی سقوط است

تداوم حرکت های اجتماعی در رسانه ملی + عکس

درآمدی بر وظایف و اختیارات شورای نگهبان از دیدگاه آیت الله العظمی مکارم

درآمدی بر وظایف و اختیارات شورای نگهبان از دیدگاه آیت الله العظمی مکارم