مطالب مرتبط:
عدم استخدام معلمان معلول در آموزش و پرورش 
تربیت اعتقادی مبنای تمام فعالیت های مرتبط با آموزش و پرورش است
کیفیت بخشی در رشته تحصیلی علوم انسانی / امضای تفاهم نامه بین آموزش و پرورش و دانشگاه های دماوند
معاون آموزش و پرورش بوشهر:همراهی اولیای دانش آموزان درمسیر هدایت تحصیلی لازم است
استخدام کارشناس حوزه آموزش,کارشناس حوزه مشاوره در مازندران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 16:522017-07-17اجتماعي

معلم می خواهید یا کماندو؟/ آموزش و پرورش معلمان معلول را استخدام نمی کند


آزمون استخدامی آموزش و پرورش شهریور ماه امسال برگزار می شود.

در دفترچه استخدامی آموزش و پرورش سلامت جسمانی، روانی و توانایی حسن انجام وظایف محوله برای استخدام، - ضروری عنوان شده است.

حالا بد نیست شرایط دقیق ذکر شده برای استخدام را بدانید.

نه شرط تحصیلی و توانایی و دانش که شروطی برای سلامت.

شرایطی که خیلی از آدمها را برای استخدام و کاریابی در سیستم آموزشی کشور از اساس محروم می کند.

یک معلم معلول: حق التدریسی که بودم، کسی با معلولیتم مشکل نداشت اما وقتی قرار شد رسمی شوم، یک سری آزمایش ها گرفتند و گفتند تو نمی توانی تدریس کنی.

12 سال پیش بود.

گفتم من 5 سال معلمی کرده ام.

اگر هم سختی کشیده ام برای خودم بوده، از کلاسم کم نگذاشتم و بازده کلاسم همیشه بالا بوده.

گفتند نمی شود.

ما 4 نفر بودیم؛ دو خانم و دو آقا.

هر چهارنفرمان عصا داشتیم.

گفتند شرایط کلاس رفتن ندارید.

ما چهار نفر شدیم کتابدار، دفتر دار.

الان هم مربی پرورشی هستم.

دکتر حسین نحوی نژاد، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور: ما به معاونت سازمان سنجش" و معاون ادارای و استخدامی ریاست جمهوری نامه نوشتیم و اساس این گزینش را مشکل دار اعلام کردیم.

ما نگرانیم که دوباره تبعیض های سازمان یافته، نمونه آنچه در دولت نهم و دهم اتفاق افتاد، رخ دهد و معلولان از سیستم آموزشی کشور حذف شوند.

در برخی سطوح تصمیم گیری و دستور العمل های داخلی سازمان ها برای استخدام چنان شرایطی گذاشته شده که گویی قصد استخدام کماندو را دارند.

وقتی شرایط آزمون استخدامی آموزش و پرورش را می خوانی با خودت می گویی نکند دارند تکاور و کماندو استخدام می کنند، نه معلم.

آیا مسئولان نمی دانند که با این شرط ها تعداد زیادی از کسانی را که با نقص مادرزادی به دنیا آمده اند یا هر مشکل جسمانی دیگری دارند از بازار کار خارج می کنند و به انزوا و خانه نشینی می کشانند.

این عقیده محسن 28 ساله است.

او با نوعی نقص مادرزادی در پاهایش به دنیا آمده.

از کودکی با کمک عصا راه رفته و به قول خودش هیچ وقت در پیشبرد کارهایش از کسی کمک نگرفته.

او این روزها در به در دنبال کار می گردد.

امسال قصد داشت با تحصیلاتش در مقطع کارشناسی جامعه شناسی، در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کند اما وقتی شرایط را خواند، فهمید هرگز امکان کار در آموزش و پرورش را نخواهد داشت.

آزمون استخدامی آموزش و پرورش شهریور ماه امسال برگزار می شود.

در دفترچه استخدامی آموزش و پرورش سلامت جسمانی، روانی و توانایی حسن انجام وظایف محوله برای استخدام، ضروری عنوان شده.

حالا بد نیست شرایط دقیق ذکر شده برای استخدام را بدانید.

نه شرط تحصیلی و توانایی و دانش که شروطی برای سلامت.

شرایطی که خیلی از آدم ها را برای استخدام و کاریابی در سیستم آموزشی کشور از اساس محروم می کند.

قد و وزن مناسب در بند اول شرایط استخدامی ذکر شده.

بیماری های پوست و مو، سر و صورت، قلب و عروق و حتی بیماری های غدد مثل دیابت و.

هم ازعوامل بازدارنده استخدام در آموزش و پرورش عنوان شده اند.

همان گونه که بیماری اندام ها، استخوان ها و مفاصل.

نابینایان و ناشنوایان هم که به طور کل از چرخه استخدام کنار گذاشته شده اند و این یعنی اینکه آنها حتی نمی توانند در مدارس استثنایی هم مشغول به کار شوند، چراکه این موضوع آزمون گزینش معلمان در همه مدارس را شامل می شود.

فرشته و حسین دو معلم موفق فرشته امرایی، 46 ساله، مربی پرورشی یک مدرسه در کرج، دچار معلولیت در پا به دلیل فلج اطفال است.

چند سال پیش به خاطر معلولیتش از تدریس محروم و به کارهای دفتری فرستاده شد.

خودش می گوید: حق التدریسی که بودم، کسی با معلولیتم مشکل نداشت اما وقتی قرار شد رسمی شوم، یک سری آزمایش ها گرفتند و گفتند تو نمی توانی تدریس کنی.

12 سال پیش بود.

گفتم من 5 سال معلمی کرده ام.

اگر هم سختی کشیده ام برای خودم بوده، از کلاسم کم نگذاشتم و بازده کلاسم همیشه بالا بوده.

گفتند نمی شود.

ما 4 نفر بودیم؛ دو خانم و دو آقا.

هر چهارنفرمان عصا داشتیم.

گفتند شرایط کلاس رفتن ندارید.

ما چهار نفر شدیم کتابدار، دفتردار.

الان هم مربی پرورشی هستم.

از همدان که انتقال گرفتم و آمدم کرج، گفتند حالا می توانی معلم ادبیات هم بشوی.

یعنی از یک شهر به شهر دیگر هم قوانین فرق دارد.

فرشته بارها تأکید می کند: در فضای خانه نگذاشتند هیچ وقت معلولیت رویم تأثیر بگذارد.

کاش در جامعه هم همین طور باشد.

همان آقایی که به ما گفت شما نباید تدریس کنید، چند بار گفت این قانون را گذاشته اند، اما من از روی شما شرمنده ام چون می بینم درست مثل بقیه هستید.

آن روزها حقوق معلم ها بالاتر بود، درست برعکس الان که کارهای اجرایی حقوق بیشتری دارد.

اوایل تدریس از نظر احساسی برایم واقعاً سخت بود.

این روزها که استاد دانشگاه نابینا و روی ویلچر هم داریم.

خدا که یک ناتوانی می دهد درعوضش هزار توانایی دیگر هم می دهد.

معلول ها باید در جامعه باشند تا ثابت کنند توانا هستند.

اوایل که به یک مدرسه جدید می رفتم مدیر با تعجب نگاهم می کرد؛ یک جوری با ترس که یعنی این هم می تواند از پس کارها بربیاید؟ یک مدت که از کلاس ها می گذشت می گفتند بیا چند کلاس دیگر هم بگیر.

یعنی باورم می کردند.

حسین فرآذر، معلم ناشنوا با 10 سال سابقه کار، فوق لیسانس مهندسی برق دارد و مدرس برق در ساختمان هنرآموز از مدارس استثنایی کشور است.

او شرایط آزمون استخدامی آموزش و پرورش را خبر بدی برای همه معلولان می داند: اگر این قانون اجرا شود، ناشنواها به کل کنار گذاشته می شوند.

چون در دفترچه هم آمده که معلم باید حتی صدای نجوا را هم بشنود.

برای کمک به پیشرفت و بهبود یادگیری دانش آموزان ناشنوا، لازم است از معلم های ناشنوا برای تدریس استفاده شود تا تبادل اطلاعات داشته باشند.

این شرط ها واقعاً غیرکارشناسی است و در آینده به بچه های معلول در مدارس استثنایی هم ضربه بزرگی می زند.

متأسفانه تعداد معلمان مدارس استثنایی مدام در حال کاهش است و اگر الان هم از پذیرش معلولان خودداری کنند، شرایط بدتر خواهد شد.

بزرگ ترین آرزوی این معلم ناشنوا پیشرفت دانش آموزان معلول است.

او بارها تأکید می کند که کارایی معلمان معلول گاهی بسیار بیشتر از معلمان دیگر است: با فرض اینکه دیگر هیچ معلم معلولی در مدارس استثنایی نباشد، روز به روز وضعیت سیستم آموزش استثنایی هم بدتر می شود، چراکه معلمان معلول با شرایط این دانش آموزان آشناترند وشرایط و مشکلات آنها را بیشتر درک می کنند.

بیکاری معلولان سه برابر دیگر افراد جامعه راستی چقدر درباره مسائل و مشکلات معلولان می دانید؟ اصلاً چقدر آنها را می شناسید؟ راستی اگر یک معلم نابینا یا روی ویلچر داشتید یا معلمی که با چوبدستی راه می رفت، وضعیت جسمی و توانایی های ذهنی آنها برایتان ملموس تر نبود؟ هاله عظیمی، کارشناس حقوق معلولان در گفت و گو با ما به همین موارد اشاره می کند و ابعاد مختلف چنین تصمیمی را بررسی می کند: این محدودیت آموزش و پرورش چند نتیجه منفی دارد؛ اول آنکه جامعه را از استعدادهای افراد معلول محروم می کند، چراکه معلولان 15 درصد افراد جامعه را تشکیل می دهند.

ضمن اینکه کودکان در مواجهه با معلولان مسائلی را می آموزند که ممکن است تا پایان عمرشان از آنها بی خبر بمانند، مثلاً تصور کنید کودکی در دوره ابتدایی یک معلم نابینا داشته باشد، او چقدر بیشتر با مسائل این افراد آشنا می شود؟ محرومیت از اشتغال هم از دیگر نتایج این تصمیم است.

اکنون آمار بیکاری معلولان سه برابر دیگر افراد جامعه است و معلمی یکی از مشاغلی است که افراد معلول می توانند در آن موفق باشند اما با این تصمیم آنها از یک فرصت شغلی محروم می شوند.

ما نمی دانیم باید کدام شعار مسئولان سازمان بهزیستی و وزارت رفاه را باور کنیم؛ اینکه می گویند ما می خواهیم برای معلولان اشتغال ایجاد کنیم یا این اقدامات را؟ انتقاد ما به مسئولان سازمان بهزیستی است، اینکه چرا اجازه چنین اقداماتی را می دهند و پیگیر نیستند.

به گفته او، این شرایط با کنوانسیون حقوق معلولان و تعهدات دولت هم مغایرت دارد، چراکه طبق ماده 27 کنوانسیون حقوق معلولان، آنها حق دارند به صورت برابر و بدون تبعیض با سایران از اشتغال برخوردار شوند.

او تأکید می کند: شرایط فعلی آزمون استخدامی تبعیض آمیز است، چراکه این دولت و اعضای جامعه اند که باید سختی های کار و اشتغال افراد معلول را برطرف کنند نه آنکه با حذف آنها از جامعه صورت مسأله را پاک کنند.

اگر قد کسی کوتاه است یا نابیناست مشکل او نیست و وظیفه دولت و جامعه است که پذیرای معلولیتش شود و شرایط را برای او آماده و فراهم کند.

مخالفت بهزیستی با نحوه گزینش آموزش و پرورش دکتر حسین نحوی نژاد، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور هم در گفت و گو با ما در این باره اعلام می کند: ما به معاونت سازمان سنجش و معاون اداری و استخدامی ریاست جمهوری نامه نوشتیم و اساس این گزینش را مشکل دار اعلام کردیم.

وزارت آموزش و پرورش هرگز درباره این شرایط با ما مشورت نکرده و با ما هیچ تعاملی نداشته است.

ما نگرانیم که دوباره تبعیض های سازمان یافته، نمونه آنچه در دولت نهم و دهم اتفاق افتاد، رخ دهد و معلولان از سیستم آموزشی کشور حذف شوند.

در برخی سطوح تصمیم گیری و دستورالعمل های داخلی سازمان ها برای استخدام چنان شرایطی گذاشته شده که گویی قصد استخدام کماندو را دارند.

همه مسئولان باید به یاد داشته باشند ایران به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت پیوسته و طبق این کنوانسیون معلولیت جزو تنوع های بشری پذیرفته شده و همان طور که ما تفاوت های افراد را در قد، وزن و رنگ چهره، پذیرفته ایم باید افراد دارای معلولیت را هم بپذیریم.

بسیاری از افراد هنگام تولد با نقص مادرزادی به دنیا می آیند و وظیفه جامعه است که شرایط زندگی را برای آنها فراهم کند نه اینکه آنها را از جامعه حذف کند.

اما در عین حال تماس های ما با معاونت اداری آموزش و پرورش در این باره به نتیجه نرسید و آنها اعلام کردند باید با سازمان اداری - استخدامی کشور صحبت کنید.

همچنین یکی از کارشناسان آموزش و پرورش در پاسخ به سؤال ما می گوید سازمان بهزیستی موظف است این بندهایی را که شما از آن نام می برید اصلاح کند.

این قانون، سالیان سال اجرا شده و هیچ وقت سازمان بهزیستی اعتراضش را به ما اعلام نکرده، حالا معترض شده اند.

نحوی نژاد اما بهترین سن برای آشنایی افراد جامعه با معلولان را سنین کودکی و دبستان می داند: در همین سنین می توان معلول دوستی را به افراد آموزش داد و به عادی سازی زندگی همه افراد جامعه در کنار یکدیگر کمک کرد نه اینکه با چنین تصمیم گیری های غلطی به ترس و ناآشنایی افراد جامعه نسبت به مسائل و حقوق معلولان دامن زد.

ما با جلسات متعدد با ان.

جی.

اوهای این حوزه سعی می کنیم آگاهی را در این باره بیشتر کنیم و از ظرفیت شبکه های اجتماعی برای هدفمند کردن مطالبات و طرح مسائل و اعتراض به چنین تصمیم هایی استفاده کنیم.


کلید واژه ها: استخدام - آموزش و پرورش - استخدامی - آزمون استخدامی - آموزش - شرایط - معلم - آزمون - شهریور ماه - معاون - سلامت - سازمان بهزیستی - دولت نهم و دهم - برگزار - دفتر - شهریور - کشور - دفترچه - مشکل - ریاست جمهوری - تصمیم گیری - بازار کار - توانبخشی - معلولان - مسئولان - بهزیستی - معلمان - جمهوری - آزمایش - بازار

آخرین اخبار سرویس:
بررسی وضعیت ایمنی 5 پل فلزی پایتخت/ خداحافظی با پل گیشا در نیمه دوم سال

آمار نگران کننده رشد شیوع مصرف موادمخدر در میان دانش آموزان

آموزش کاردستی پروانه ی زیبا

راهنمای برگزاری تشریفات عروسی

آموزش تصویری دوخت پیشبند نوزادی

«فرمول های فیزیک، تانژانت و کتانژانت» چه فایده ای در زندگی دارند؟!

انتخاب رشته تحصیلی توصیه ای یا اجباری؟

عباسعلی حسین خانزاده، فاطمه بهزادفر، فهیمه ایمن خواه مقایسه سلامت عمومی، مهارت های اجتماعی و حرمت خود دانش آموزان تیزهوش دارای برنامه آموزشی تلفیقی و جداسازی شده

تاریکی و وزش باد کابوس درختان بلوط دلا/انتظار برای بالگرد آب پاش

معرفی رشته های پرطرفدار فنی و حرفه ای/ سه ساله شدن هنرستان ها

عکس/ حال و هوای مردم خوزستان در دمای بالای 50 درجه

سازمان حج: صدور 20 هزار ویزا برای زائران خانه خدا

بهره برداری از لاین دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی بهشهر تا پایان شهریور سال جاری

آغاز فاز اجرایی احیای خلیج گرگان؛ بزودی

سلسله جلسات تخصصی عفاف و حجاب با محوریت تفسیر آیات قرآنی

اپوزیسیون نوازی با صندلی کابینه

بحران کمبودفضای سبزدررشت

جایگاه چهارمی مدیریت سبز محیط زیست

کیسه های نان پارچه ای درنانوایی ها

کودکان طلاق، گمشده در هیاهوی آسیبهای اجتماعی

آماده سازی 5 هزار واحد آموزشی گیلان برای سال تحصیلی جدید

سوالات ضمن خدمت فرهنگیان -واژه های اسمانی(تفسیر ایات برگزیده)

فرازمینی ها، واقعیت یا خیال؟

آگهی جذب نیروی امریه در سازمان انرژی اتمی ایران

استخدام نیروی خانم جهت نگهداری از سالمند

ورود 66 واگن و 30 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل ونقل عمومی

تغییر شرایط دریافت معاینه فنی

ورود پیکر پاک 23 شهید گمنام به شیراز

ماندگاری هوای گرم در کشور

نگاهی به رویدادهای جهان در هفته ای که گذشت

2014 MU69، هدف جدید فضاپیمای New Horizon

در گفت وگوی فارس با رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مطرح شد فرمول های فیزیک، تانژانت و کتانژانت چه فایده ای در زندگی دارند؟!

با شیشه های مایونز باغبانی کنید!

ورود 66 واگن و 30 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی

مداحی؛ یکی از مهم ترین ابزار فرهنگی تشیع

تولد سالانه حدود 30 هزار کودک معلول در ایران

پایان روکش آسفالت جاده مزرعه انصار بافق

نشست خبری رییس بهزیستی شهرستان خاتم بااصحاب رسانه بمناسبت هفته بهزیستی.

قلم دوربین/ از پرش عجیب دانش آموزان تا آواری که بر سر هیوندا خراب شد

پدر آتنا کارمند می شود

تغییر شرایط دریافت معاینه فنی

بخشش قاتل محیط بان آذربایجان شرقی پس از 13 سال

تولد سالانه حدود 30 هزار کودک معلول در ایران

پایان روکش آسفالت جاده مزرعه انصار بافق

نشست خبری رییس بهزیستی شهرستان خاتم بااصحاب رسانه بمناسبت هفته بهزیستی.

کسب رتبه نخست کشوری صحیفه سجادیه توسط دانش آموزان دختر بهابادی

بافت تاریخی جهانی شهر یزد همچون نگینی در دل کویر

مداحی؛ یکی از مهم ترین ابزار فرهنگی تشیع

بازدید سه میلیون و 675هزار گردشگر از مراکز دیدنی خراسان شمالی

152 فضای آموزشی مازاد در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد

توزیع 10 هزار جلد قرآن در مناطق محروم جنوب کشور

20 هزار ویزا برای زائران خانه خدا صادر شد/ صدور روادید هیات کنسولی بزودی

صدور 20 هزار ویزا برای زائران خانه خدا / صدور روادید هیات کنسولی بزودی

روزنما: شکار ماهی توسط یوزپلنگ

رشته "مکاترونیک" برای اولین بار در آموزش و پرورش خوزستان

کارگروه غدیرشناسی در آموزش و پرورش همدان تشکیل می شود

20 هزار ویزا برای زائران خانه خدا صادر شد/ صدور روادید هیات کنسولی بزودی

ورود 66 واگن و 30 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل ونقل عمومی

افزایش 36 درصدی زائران ایرانی در حج امسال

آسیب دیدن ابنیه های تاریخی در زلزله اخیر یونان

استخدام نیروی خانم جهت نگهداری از سالمند

فرازمینی ها، واقعیت یا خیال؟

800 پایگاه برای اوقات فراغت دانش آموزان گیلان آماده سازی شد

استان گیلان از نظر رتبه باسوادی در رتبه چهارم کشور قرار دارد

80 درصد وقتم در گیلان برای ایجاد اشتغال است

سرکشی از خانواده های چند معلولی کهگیلویه

روایت مدیرکل آموزش و پرورش تهران از نبود نیروی ماهر کار به عنوان مشکل ملی

بحران کمبودفضای سبزدررشت

کیسه های نان پارچه ای درنانوایی ها

کاهش 3000 میلیاردی هزینه های آموزش و پرورش با فعالیت مدارس غیردولتی

تغییر ساعت کاری ادارات مازندران به دلیل گرمای هوا

مدیرکل آموزش و پرورش تهران: نبود نیروی ماهر یکی از مشکلات کشور است

آلودگی نوری جدیدترین نوع آلودگی در شهرها

مدیرکل آموزش و پرورش تهران: نبود نیروی ماهر یکی از مشکلات کشور است

مرمت4بنای تاریخی در شهر اردبیل

ورود66واگن و30دستگاه اتوبوس

ثبت نام طرح ترافیک موتورسیکلت ها آغاز شد

اعلام نتایج آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی استان

افتتاح 56 پروژه حوزه بهزیستی در سفر وزیر کار به استان قزوین

تولد سالانه حدود 30 هزار کودک معلول در ایران

استاندار: توسعه متوازن گلستان در صنعت، گردشگری و کشاورزی است

گله دار خوزستانی که تلف شدن گوسفندانش را به گردن محیط زیست نینداخت

قائم مقام شرکت فرودگاه ها خبر داد؛ افزایش 36 درصدی زائران خانه خدا در سال 96/اعزام حجاج از 20فرودگاه

استخدام گل آرا،خانم،جهت گل آرایی گل طبیعی،بصورت تمام وقت

تغییر ساعت کار ادارات مازندران به خاطر گرما

ورود موتورسیکلت به طرح ترافیک ممنوع می شود

ترافیک آزادراه کرج محدوده پل فردیس سنگین است

آب، باد، خاک، آتش – رضا بهار*

معاینه فنی خودرو سختگیرانه تر می شود

استاندار چهارمحال و بختیاری: موفقیت های آموزشی اطلاع رسانی شود

تولد سالانه حدود 30 هزار کودک معلول در ایران

قلم دوربین/ از پرش عجیب دانش آموزان تا آواری که بر سر هیوندا خراب شد

سالانه بیش از 25 هزار کودک معلول در کشور متولد می شوند

آموزش حرکت دمبل پارویی برای کمر

آب، باد، خاک، آتش – رضا بهار*

تخریب کمربند سبز هرات

تاکیدبرآماده سازی مدارس

سوالات ضمن خدمت فرهنگیان -واژه های اسمانی

شهرداری اردبیل از قابلیت و ظرفیت شورابیل بطور شایسته استفاده کرده که این عملکرد مجموعه شهرداری قابل تحسین است.

ماندگاری هوای گرم در کشور

تسهیلات اشتغالزایی سازمان فنی و حرفه ای برای دانش آموختگان دانشگاه ها

آموزش و پرورش تهران با مرکز ملی فضایی ایران تفاهم نامه همکاری امضا کرد

بلندترین پل معلق کوههای آلپ +تصاویر

انتقال سه راس گوزن زرد ایرانی از کهگیلویه و بویر احمد به فارس

سه راس گوزن زرد ایرانی از کهگیلویه و بویر احمد به فارس منتقل شدند

مشهد میزبان مسابقات فرهنگی ورزشی دانش آموزان دختر کشور

انتقال سه راس گوزن زرد ایرانی از کهگیلویه و بویر احمد به فارس

ترافیک آزادراه کرج محدوده پل فردیس سنگین است

اعتیاد کودکان و بانوان در اولویت رسیدگی

سه راس گوزن زرد ایرانی از کهگیلویه و بویر احمد به فارس منتقل شدند

آلودگی نوری کلانشهرها و تاثیرگذاری آن بر سلامت انسانها و حیوانات

زمان اتمام ثبت نام مرحله دوم جریمه ریالی سربازی اعلام شد

آغاز ثبت نام دوره های کاردانی علمی کاربردی از دوشنبه

گزارش تصویری؛ دانش آموزان و انتخاب رشته تحصیلی

آموزش 351 حرفه در کارگاه های فنی و حرفه ای فارس + فیلم

ارسال 600 مقاله به دبیرخانه نخستین همایش ملی پژوهش های نوین در فارس

تغییر ساعات کار ادارات مازندران به خاطر گرمای هوا

بخشی از پارک ملی گلستان طعمه حریق شد

آموزش رایگان در کارگاه های فنی و حرفه ای فارس

معاینه فنی خودروها از فردا سختگیرانه تر می شود

بلندترین پل معلق کوههای آلپ +تصاویر

دمای هوا تا اواسط هفته در خراسان جنوبی بدون تغییر است

10 شهریور آخرین مهلت شرکت در سوگواره تعزیه خراسان جنوبی

چگونه لاستیک مناسب برای ماشین انتخاب کنیم؟

راه اندازی 4 مرکز ارتقای شایستگی های حرفه ای دانشجویان در فارس

بخشش قاتل پس از 13 سال

دوره میثاق طلاب مدارس علمیه فارس آغاز شد

جلوه های آفرینش در پارک فروزان شیراز

دمای هوا تا اواسط هفته در خراسان جنوبی بدون تغییر است

توانمندی زنان سرپرست خانوار

استخدام نیروی آقابرای پرورش ماهی / نیشابور

اجرای حدود مجاز معاینه فنی جدید از اول مرداد

تغییر ساعات کار ادارات مازندران به خاطر گرمای هوا

معلم بیش از آموزش علوم، باید به دانش آموزان درس زندگی و محبت به همنوعان را یاد بدهد

تحول بنیادین و اساسی در مراکز انتظامی استان فارس مشهود است

لزوم ایجاد نظام جامع هدایت تحصیلی در استان/گلستان فاقد نظام جامع اطلاع رسانی بازار کار

ستاد آسیب های اجتماعی در استان قزوین تشکیل می شود

بخشش قاتل محیط بان در اسکو

نخستین نمایشگاه مهارت کارآفرین های استان گلستان برپا می شود

تمایل 29 درصد از دانش آموزان گلستانی برای تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای

«معاینه فنی خودروها» از فردا سختگیرانه تر می شود

اطلاعی از نیازهای شغلی استان نداریم/هنرستان تزار و نمونه در استان وجود ندارد

آموزش باید مبتنی بر آمایش باشد/اجرای 300 میلیارد تومان پروژه از محل اسناد اخزانه در استان

هوای گرم فعلا ماندگار است/ پیش بینی گرد و غبار در غرب و جنوب غرب

22 کیلومتر از خط انتقال پروژه آب آشامیدنی سد نساء اجرا شد

ماندگاری هوای گرم در کشور/ وقوع گرد و غبار در غرب و جنوب غرب

تکذیب تعطیلی دبیرستان دولتی در فردیس

ورود موتورسیکلت به طرح ترافیک ممنوع می شود

دمای هوا در روزهای آینده افزایش می یابد + گزارش

اعزام اولین کاروان زیارتی راهیان نور دانشجویی استان به مناطق عملیاتی شمالغرب کشور

افتتاح طرحهای خدمات بهزیستی در شهرستان بناب

کودکان طلاق، گمشده در هیاهوی آسیبهای اجتماعی

آثار هنری 80 کارآموز فنی و حرفه ای استان بوشهر عرضه شد

آغاز دوره های آموزش قرآن و احکام در کنارک

«فلسفه آفرینش» ویژه کودکان در مؤسسه سراج رحمت برگزار می شود

کلاس آموزش احکام و معارف دین برگزار می شود

جای موزه عکس ، اسناد و کتابخانه تخصصی تاریخ در اردبیل خالی است

ماندگاری هوای گرم در کشور

طرح اکتشافات معدنی در جنگل های هیرکانی مازندران مانع ثبت جهانی است

ورود 66 واگن و 30 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی

تورنیم روزه تابستانه ویژه کودکان

ورود موتورسیکلت به طرح ترافیک ممنوع می شود

توررایگان گردشگری درجنوب تهران

برگزاری 100 برنامه فرهنگی جهادی در دهه کرامت

کاهش فسفرآب شهدای خلیج فارس

عکس/ راز پنهان خلقت!

بازنگری دوره های تربیت مربی مهدکودک در جهاد دانشگاهی/جذب مربیان از طریق سامانه مهد ایران

موکب ها و دفاتر اخذ ویزا در ایام اربعین درست مکان یابی شوند

توکلی در گفت وگو با فارس خبر داد آغاز ثبت نام دوره های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی از دوشنبه

گذرگاه زندگی عمو سیفعلی با تامین ویلچر برقی هموار شد

آغاز ثبت نام دوره های کاردانی علمی کاربردی از دوشنبه

رکورد 22 ساله گرمای هوا در نوشهر شکسته شد

دمای هوا در روزهای آینده افزایش می یابد

لایروبی حوضچه های رسوب گیر

پاتوق محلی درخیابان میرزای شیرازی

راکبان موتور سیکلت ها بخوانند؛ آغاز ثبت نام طرح ترافیک

تصاویر/ آلودگی زیست محیطی در رودخانه قره سو - کرمانشاه

ستاد آسیب های اجتماعی در استان قزوین تشکیل می شود

کمپین ملی «در شادی اهل بیت (ع) شاد باشیم» رونمایی می شود

ورود 66 واگن و 30 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی

تیغ اکتشاف معدنی برقامت جنگل های هیرکانی در مازندران

66 واگن مترو و 30 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران اضافه شد

گذرگاه زندگی "عمو سیفعلی" با تامین ویلچر برقی هموار شد

مجوزطرح ترافیک برای موتورسیکلتها

ماندگاری هوای گرم در کشور

افتتاح سامانه خدمات هماهنگ سالمندان آذربایجان شرقی در تبریز

نظارت بر مدارس غیردولتی با تفویض اختیار به استان ها جدی تر می شود

تشییع و خاکسپاری یک شهید درکرمان / گزارش

ورود 66 واگن و 30 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی

وضعیت جوی تهران در روزهای پیش رو

آمادگی آموزش و پرورش شهرستان دماوند برای ساماندهی 16 هزار دانش آموز در سال تحصیلی جدید

نظارت بر مدارس غیردولتی جدی تر می شود

موج گرما در استان ایلام هفته جاری ادامه می یابد

مهلت سه هفته ای نصب پرچم سلامت در شناگاه های مازندران

ماندگاری هوای گرم در کشور

آگهی جذب نیروی امریه در سازمان انرژی اتمی ایران

تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت

جایگاه چهارمی مدیریت سبز محیط زیست

احتمال وقوع پدیده گرد و غبار در نواحی غرب و جنوب غرب

استقرار 350 پزشک هلال احمر در هتل های محل اسکان زائران

معلم می خواهید یا کماندو؟/ آموزش و پرورش معلمان معلول را استخدام نمی کند

معلم می خواهید یا کماندو؟/ آموزش و پرورش معلمان معلول را استخدام نمی کند