مطالب مرتبط:
حادثه آتنا زنگ خطری برای ارایه آموزش ها به خانواده ها بود/ آمار بیکاری پرستاران را قبول نداریم
حادثه "آتنا" زنگ خطری برای ارایه آموزش به خانواده ها بود/ بیکاری پرستاران را قبول نداریم
حادثه آتنا زنگ خطری برای ارایه آموزش به خانواده ها بود/ بیکاری پرستاران را قبول نداریم
حادثه آتنا زنگ خطری برای ارایه آموزش به خانواده ها
خانواده قاتل «آتنا» از شهر فراری شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 15:432017-07-17پزشكي

حادثه آتنا زنگ خطری برای ارایه آموزش به خانواده ها بود


قائم مقام وزیر بهداشت درباره لزوم آموزش های جنسی گفت: ماجرای آتنا زنگ خطری را به صدا درآورد و نشان داد که باید آموزش های مختلفی را در سطح خانواده ها ارائه دهیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری وزارت بهداشت با اشاره به موضوع سواد سلامت در جامعه گفت: با توجه به پیشرفت نظام های نوین بهداشتی و درمانی در این حوزه نیاز به سواد سلامت مردم احساس می شود؛ چرا که افرادی که دارای سواد سلامت پایینی هستند در حوزه پیشگیری کمتر اقدام می کنند، مصرف داروهایشان درست نیست و مدت زمان بیشتری در بیمارستان ها بستری می شوند و همه این مسائل بر سلامت مردم تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه سواد سلامت به عنوان توانایی افراد برای دریافت و تفسیر مسائل بهداشت و درمان تلقی می شود، افزود: به طوری که اگر مردم یک جامعه دارای سواد سلامت باشند می توانند سلامت خود و جامعه شان را ارتقاء دهند.

حریرچی با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما میزان سواد سلامت بالا نیست، افزود: به طوریکه 44 درصد از افراد در کشور سطح سواد سلامت محدود و ناکافی دارند و افراد بالای 55 سال و بیکاران سواد سلامت کمتری داشته و بیشتر در معرض خطرند.

همچنین سواد سلامت مردان نسبت به زنان جامعه محدودتر است و این باعث می شود که مشکلاتی در مسیر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به افرادی که سواد سلامت کمتری دارند، ایجاد شود.

وی با اشاره به منابع دریافت سواد سلامت، گفت: در کشور ما 42 درصد از مردم مسائل سواد سلامت را از رادیو و تلویزیون، 4.

6 درصد از پزشک و کارکنان بهداشتی و درمانی، 32 درصد به صورت اینترنتی، 16 درصد از طریق دوستان و آشنایان، 9 درصد از طریق روزنامه ها و نشریات دریافت می کنند.

حریرچی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای بالا بردن سطح سواد سلامت مردم گفت: اجرای برنامه ملی خودمراقبتی در همین راستاست؛ به طوریکه ما برنامه خودمراقبتی فرضی را برای 15 درصد از خانوارها و 12.

8 درصد از دانش آموزان اجرا کردیم.

همچنین برنامه خودمراقبتی سازمانی برای 18 درصد از سازمان ها و 21 درصد از مدارس کشور انجام شد و در عین حال برنامه خودمراقبتی اجتماعی نیز برای 27 درصد از محلات و شهرها صورت گرفت.

همچنین دو میلیون و 730 هزار سفیر سلامت خانوار، یک میلیون و 270 هزار سفیر سلامت دانش آموزی و 250 هزار سفیر سلامت دانشجویی تربیت کرده ایم و راهنمای جامع آموزش سلامت در مدارس را به 510 هزار معلم به صورت ضمن خدمت آموزش دادیم.

وی افزود: همکاری برای تهیه سریال هایی مانند پریا، روبان قرمز، مجموعه انیمیشن دیرین دیرین و .

نیز از جمله اقدامات در این حوزه بوده است که امیدواریم با این کارها بتوانیم سواد سلامت مردم را برای پیشگیری از بیماری ها، دریافت خدمات بهتر و.

بالا بریم.

حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش به موضوع هزینه ها در حوزه سلامت اشاره و اظهار کرد: باید بدانید که به ازای سلامت افراد برای درمان بیماری هایشان چقدر می توانیم هزینه کنیم.

این موضوع در سطح جامعه با فرمول هایی معادل سازی می شود که بر اساس این فرمول گفته می شود که برای اینکه یک سال عمر با کیفیت به دست آوریم چقدر باید هزینه کنیم.

متوسط این میزان یک برابر درآمد سرانه کشورهاست که البته در برخی کشورها این میزان به نیم برابر و گاهی به یک و نیم یا دو برابر هم می رسد.

2 شرط درمان مناسبوی با بیان اینکه باید توجه کرد که درمان مناسب دارای دو عامل تضمین طول عمر و کیفیت عمر است، ادامه داد: درمان جدید باید ثابت کند که می تواند یکی از این عوامل و یا هر دوی آن را افزایش دهد.

یعنی اگر درمانی موثر نیست و این دو عامل را ندارد، در بسته درمانی وارد نمی شود.

البته شاید یک درمان طول عمر را افزایش دهد اما ممکن است عوارض آن در زمانی دیگر باعث کاهش طول عمر شود.

بنابراین باید ثابت کرد که اولا درمان موثر است و دوما فوایدش بیش از عوارضش است.

وی با تاکید بر لزوم اولویت بندی در انتخاب درمان بیماری ها گفت: به عنوان مثال گاهی داروهای گرانقیمت شیمی درمانی را تامین می کردیم اما در همان مقاطع داروهایی مانند واکسن، قطره آهن و .

که برای رشد مردم لازم بود را تامین نمی کردیم.

بنابراین در حوزه درمان باید انتخاب هایمان آگاهانه و بر مبنای اولویت بندی باشد.

در ادامه این نشست حریرچی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای آموزش مسائل جنسی گفت: آنچه که ما بر آن تاکید داریم این است که آموزش هایی متناسب با مبانی فرهنگی و دینی در دوره های مختلف سنی ارائه شود و با تایید مراجع قانونی دنبال شود.

باید توجه کرد که تعداد قابل توجهی از مهارت های زندگی پیش از دوره مهد کودک و ابتدایی باید شروع شود و افرادی که از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند باید این مهارت ها را آموزش دیده باشند.

زنگ خطری که ماجرای آتنا به صدا درآوردوی با بیان اینکه مهارت هایی مانند نه گفتن و یا ارتباط با دیگران باید در بسته های درست طراحی و مطالعه شده و سپس آنها را آموزش دهند، گفت: ما نمی توانیم صورت مسئله برخی از مسائل را پاک کنیم.

باید توجه کرد که در کشورهای اروپای غربی که آزادی عمل و ارتباط وجود دارد، 25 درصد کودکان دختر در معرض سوء استفاده های جنسی قرار می گیرند.

در کشور ما وزارت بهداشت آماری در این زمینه ندارد، اما مواردی مانند آتنا زنگ خطری را در جامعه به صدا در می آورد و نشان می دهد که ارائه آموزش ها در سطح خانواده ها، ارائه آموزش به والدین و .

باید انجام شود.

حریرچی تاکید کرد: متاسفانه قسمت عمده ای از خشونت ها توسط افراد آشنا انجام می شود.

بنابراین آموزش های ما باید محیطی و از طریق خانواده ها، مساجد، رسانه ها و نشریات ارائه شود.

آمار بیکاری پرستاران را قبول نداریمقائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره آمارهایی مبنی بر بیکاری پرستاران، گفت: ما این آمار را قبول نداریم و بارها اعلام کرده ایم که 100 هزار کمبود پرستار در کشور وجود دارد.

به عنوان مثال در حال حاضر در شهرهایی مانند تهران و برخی کلانشهرها آگهی استخدام 2000 پرستار را می دهیم اما نصف ظرفیت ثبت نام می کنند.

همچنین ما دچار کمبود پزشک عمومی و برخی تخصص ها نیز هستیم.

بنابراین برای جبران این کار باید ظرفیت پذیرش مان را بالا ببریم که در این زمینه ظرفیت دانشکده های پرستاری را دو برابر کردیم.

حریرچی ادامه داد: در عین حال ما فقط در تربیت پرستاران آموزش های آکادمیک را به آنها ارائه می دهیم و پذیرش پرستار از طریق کنکور است.

در عین حال این پرستاران برای آموزش های بالینی در بیمارستان ها آموزش می بینند، اما کوریکولوم آموزشی همه این افراد کاملا شبیه به آموزش آکادمیک است.

وی با تاکید بر کمبود شدید پزشک و متخصص در کشور گفت: این در حالیست که در شهر تهران متخصص مازاد هم داریم؛ به طوریکه 40 درصد متخصصان در برخی از رشته ها در تهران هستند، اما ملاک ما در کمبود پرستار کشوری است و علاوه بر این در طی 15 سال گذشته در شهر تهران برای هیچ کدام از آگهی های استخدام پرستاری ما به اندازه ظرفیت متقاضی وجود ندارد.

برگزاری انتخابات نظام پزشکی به صورت الکترونیکقائم مقام وزیر بهداشت همچنین با اشاره به انتخابات نظام پزشکی که در 30 تیرماه برگزار می شود، گفت: انتخابات نظام پزشکی در دوره های گذشته با مشارکت پایینی انجام شده، به طوریکه در دوره گذشته در تهران میزان مشارکت 12 درصد بوده و این برای کشوری که در سایر انتخابات هایش مشارکت 60 تا 70 درصدی را دارد، مناسب نیست.

بر این اساس یکی از اقدامات وزارت بهداشت برای افزایش مشارکت، الکترونیکی کردن انتخابات در این دوره بود تا افراد بتوانند از طریق گوشی موبایل خود و یا در منزل با امنیت بالایی رای دهند.

این اقدام تجربه خوبی برای کل کشور است که امیدواریم با موفقیت انجام شود.

حریرچی با اشاره به وجود دو نوع هزینه برای خانوارها در حوزه سلامت گفت: یکی بحث پرداخت حق بیمه است و دیگری پرداخت از جیبی که مردم هنگام دریافت خدمت انجام می دهند و مجموع این دو، هزینه خانوارها از کل هزینه های ملی سلامت را نشان می دهد.

در کشور ما پیش از اجرای طرح تحول سلامت مردم حدود 52 الی 58 درصد هزینه ها را از جیب می دادند، اما با آخرین ویرایش حساب های ملی سلامت در سال 93 نشان می دهد که پرداخت از جیب مردم به 38.

3 درصد کاهش یافته که این آمار درخشانی نسبت به سال 91 بوده است و یعنی در سال 93 پرداخت از جیب مردم 16 درصد کاهش داشته است و 16 هزار میلیارد در جیب مردم مانده و صرفه جویی شده است.

ابلاغ نسخه 04 پزشک خانواده به زودیحریرچی در پاسخ به سوالی درباره کار ویژه در حوزه تجمیع بیمه ها و نظام ارجاع گفت: ما سطح یک نظام ارجاع را در روستاها و شهرهایی مانند فارس و مازندران تکمیل کردیم و در حال حاضر هم مراقبین سلامت مان را در کشور به غیر از تهران به تدریج تکمیل می کنیم و به زودی نسخه 04 پزشک خانواده را ابلاغ خواهیم کرد که مبتنی بر مدل مراقب سلامت و پزشک خانواده است.

همچنین اقدامات مربوط به نسخه الکترونیک هم در معاونت دارو در حال انجام است.

بنابراین همه این اقدامات باید از بازوها و مسیرهای مختلف پیش رود تا به یک نقطه برسد.

وی افزود: در هیچ کجای دنیا با یک کلید این اقدامات را انجام نداده اند.

ما اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده را با توجه به تکالیف قانون برنامه ششم و تاکیدات سیاست های کلی پیش می بریم اما آن را زمان بر می دانیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره یکپارچه شدن تولیت نظام سلامت گفت: بحث تولیت در ماده 7 سیاست های کلی سلامت مطرح شده، معمولا تولیت شامل سیاستگذاری و اعمال آن سیاست ها، رهبری درون بخشی و جلب همکاری های بین بخشی و فرابخشی است.

وی ادامه داد: در کشورهای مختلف، وزارت بهداشت تولیت سلامت را بر عهده دارد.

در کشور ما نیز طبق قانون این مسئولیت به وزارت بهداشت ابلاغ شده است.

در سیاست های کلی نظام سلامت نیز تولیت این بخش شامل سیاستگذاری اجرایی، برنامه ریزی راهبردی، ارزشیابی و نظارت است و سیاستگذاری اجرایی حتما خرید خدمت را هم شامل می شود.

همچنین در سیاست های کلی نظام سلامت، مدیریت منابع نیز بر عهده وزارت بهداشت قرار گرفته و در بند هفت - دو گفته شده که مدیریت منابع از طریق نظام بیمه اما با محوریت وزارت بهداشت باشد.

در بند 9 - چهار نیز اعلام شده که تعیین بسته خدمات جامع بهداشتی و درمانی در سطح بیمه های پایه و تکمیلی بر عهده وزارت بهداشت است.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره خدمات توانبخشی گفت: دو مقوله خدمات توانبخشی و خدمات مراقبت های انتهایی زندگی در کشور ما شرایط مناسبی ندارند، یعنی برای آنها متولی خاصی هم وجود ندارد.

البته در زمینه توانبخشی تقسیم کارهایی بین وزارت بهداشت، بهزیستی و هلال احمر انجام شده و جلساتی برگزار و تفاهم نامه هایی نیز منعقد شده است، اما هنوز به شرایط ایده آل نرسیده ایم.

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بروز مشکل ریزگردها در زابل گفت: وزارت بهداشت از این شرایط آسیب می بیند و این موضوعات به نوعی جزو عوامل اجتماعی و زیست محیطی موثر بر سلامت هستند و بر همین اساس نقش وزارت بهداشت آموزش دادن و هشدار دهی است تا ارگان های ذیربط اقدامات لازم را انجام دهند.

همچنین وظیفه دیگر ما مراقبت از افراد در معرض خطر مانند افراد مسن، بیماران تنفسی و صعب العلاج است.

پیگیری اقدامات درمانی کیمیا علیزادهحریرچی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کیمیا علیزاده گفت: قاعدتا اطلاع رسانی درباره بیماری های افرادی که مورد علاقه مردم هستند با توجه به مصلحت و تشخیص خودشان انجام می شود و وزارت بهداشت، پزشک معالج و هیچ ارگان دیگری مجاز نیست که نوع بیماری، نحوه درمان و .

را تشریح کند.

وی افزود: البته ما وظیفه داریم که امکانات درمانی لازم را برایشان فراهم کنیم.

برای خانم علیزاده نیز این اتفاق افتاده و دو بار هم وزیر بهداشت ایشان را ویزیت کردند و تیمی از بهترین متخصصان هم درمان شان را بر عهده گرفتند.

بنابراین اقدامات مربوط به درمان کیمیا علیزاده در حال انجام است.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت بیمه سلامت گفت: خوشبختانه با حمایت مجلس شورای اسلامی، بیمه سلامت ایرانیان به وزارت بهداشت آمد و با این کار تعامل دو طرفه ای در زمینه کنترل هزینه ها انجام می شود.

ما بسته های متعددی را برای کاهش هزینه های بیمه سلامت تنظیم کردیم و توافقات اولیه مناسبی برای تخصیص مناسب منابع بیمه سلامت انجام شده است.

تقریبا اطمینان داریم که اقدامات مهمی در حال انجام است و در قدم اول برای بیمه شدگان روستایی، شهرهای زیر 20 هزار نفر، حاشیه نشینان و بیمه شدگان جدید اقدامات خوبی از نظر نظام ارجاع و کنترل هزینه ها انجام می شود.


کلید واژه ها: سلامت - سواد - درصد - بهداشت - آموزش - برنامه - وزارت بهداشت - جامعه - درمان - مردم - حریرچی - کشور - خانواده - صورت - سفیر - وزیر بهداشت - دانش آموزان - مدارس - وزارت - سلامت نیوز - بیمارستان - نشست خبری - دانشجویی - کارکنان - روزنامه - پیشگیری - اجتماعی - انیمیشن - پیشرفت - احساس

آخرین اخبار سرویس:
هفت خاصیت بی نظیر گردو

آسیب دیدگی سر در نوجوانان ورزشکار احتمال ابتلا به MS را افزایش می دهد

آسیب دیدگی سر در نوجوانان ورزشکار احتمال ابتلا به MS را افزایش می دهد

رابطه شاخصه های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور

چرا گوشت خوک حرام است؟

12 علامت خطرناک در کودکان که باید جدی بگیرید

با چهار تاثیر بلندی قد بر سلامتی آشنا شوید

منظم بودن قاعدگی زنان نشانه سلامت جسمی است

بیشترین ساعت تهوع در دوران بارداری را میدانید؟

خط کمرنگ در بیبی چک نشانه چیست ؟

راز لاغری را با این دمنوش ها تجربه کنید

سایز کمرتان را با رعایت این سه دستور به راحتی کم کنید

لاغر کردن پاها با این روش های موثر

سالمند خانه ی شما

توصیه هایی برای دوران قاعدگی

روغن نعناع؛ دارویی بی نظیر برای زیبایی و تقویت مو

"21 روز بعد"؛ اغراق یا واقعیت؟

داروهای ضدافسردگی ریسک مرگ را افزایش می دهند!

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

6 نکته مهم در مورد پوشش کوتاه قدها

مصرف چه میزان میوه و سبزی سرحالتان می کند؟

پیشگیری از ابتلا به دیابت با مصرف روغن زیتون

دارو های گیاهی که اشتهای شما را کور می کنند

با این روش از ابتلا به دیابت پیشگیری کنید!

اقدامات درست و نادرست در دوران شیردهی

خواص و مضرات قهوه سبز، ترک و اسپرسو تلخ

طرز تهیه دلمه کدو ایتالیایی

شناسایی سلولی که به جنگ عفونت های ریه می رود

عوارض منفی ناشی از اختلال خواب را بشناسید

47 میلیون نفر مبتلا به آلزایمر در سراسر جهان

خانمها با خوردن این نوشیدنی نمیرید

داروی ضدافسردگی خطر مرگ را افزایش می دهد

حفظ استقلال دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

نکته های بهداشتی مهم در پخت غذاهای نذری

دردسرکاهش پلاکـت های خـون

بیماری وحشتناکی که از ایدز کشنده تر است + تصاویر

این زن 60 سال غذا نخورده! + عکس

27/5 درصد دانش آموزان غذای غیر مفید مصرف می کنند

غذاهایی که باعث حلقه ­های تیره زیر چشم می شوند

یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می کند

برگزاری برنامه های ویژه به مناسبت هفته سالمندان در کیش

اضطراب و افسردگی عامل کیفیت پایین زندگی زنان نابارور

داروهای ضدافسردگی ریسک مرگ را افزایش می دهند

پاسخ پزشکان به سوالات رایج مردم

تاملی درباره مضرات قلیان

گیاهی برای درمان کم خونی و موثر در لاغری

17 راهی که به سلامت ختم می شود

آیا مصرف چای قاصدک در دوران بارداری مفید است؟

موارد مصرف کندر

راز تناسب اندام کدبانوها کشف شد

نوشیدنی های معجزه آسا برای رفع سموم سیگار

دستورالعمل بهداشتی وزارت بهداشت برای ایام محرم

بهترین روش های رفع استرس و اضطراب

اچ آی وی و سیگار، ترکیب مرگ آور

ورزش سلیقه غذایی مردان را عوض می کند

یک ترکیب مرگ آور

ادامه زندگجی برای نوزادان نارس چگونه است؟

نمونه گیری از خون با امواج صوتی

بازیافت دی اکسید کربن به اتانول با سیستم تبدیل نور خورشید به سوخت

بسته های شیک خوردنی

2پیشنهاد غذایی ویژه برای مبارزه با آنفلوآنزا

دستورالعمل بهداشتی ایام محرم و صفر ابلاغ شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: بیماران تنفسی دو هفته پیش از آغاز بارندگی در خوزستان دارو مصرف کنند

با 10 گونه از ترسناک ترین و خطرناک ترین مارها در سراسر جهان آشنا شوید [قسمت اول]

تشخیص عفونت های چشمی در چند دقیقه

7 عادت نادرست در مصرف قهوه

پیشنهاد غذایی برای یبوست در دوران بارداری

کاهش 8ساله عمر مبتلایان به اسکیزوفرنی با سبک نادرست زندگی

بهزیستی: 63 درصد از معتادان متجاهر تهرانی اوراق هویت ندارند.

یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می کند

مدت زمان ابتلا به سرطان اعلام شد

خوشمزه روز: کوکی صبحانه [تماشا کنید]

استخدام مؤسسه کار آفرینان آوا سلامت

نوزادان نارس چگونه به زندگی ادامه می دهند؟

حفظ سلامت قلب با مصرف شکلات تلخ

نمونه گیری از خون با امواج صوتی

با خواص و کاربردهای بی نظیر لیموترش آشنا شوید

با این نکات سلامتی، پاییز سالمی را آغاز کنید

نمونه گیری از خون با امواج صوتی

این خوراکی ها ضد سرطان هستند! +عکس

استخدام شرکت آوای سلامت

آسیب های کبدی و مغزی در نتیجه استنشاق دود سیگار

نوشیدنی هایی برای رفع سموم سیگار

بیماری سلیاک چیست؟

عفونت دندان چه خطراتی دارد؟

بیان راههای پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر از زبان دکتر داود کاشی پزها

پایبندی متخصصین بیهوشی بر عهد با بیماران/اعتراضات تا کنون به جایی نرسیده است

اهدای عضو به پنج بیمار زندگی بخشید

چیکن چیلی با لوبیا

فواید باور نکردنی چای سیاه!

از مصرف مداوم این غذا پرهیز کنید!

افزایش سلامت عضلات با 6 گام موثر!

خوردن روانه یک کاسه سالاد، شما را از سکته قلبی در امان نگه می دارد!

اگر دندان درد گرفتید، این اشتباه را نکنید!

5 کلید شگفت انگیز برای کاهش تری گلیسیرید

درمان کبد چرب در طب سنتی

زن هندی که 60 سال است غذا نخورده + تصاویر

اگر فقط آب بنوشید در بدنتان چه اتفاقی می افتد؟

یک رژیم مناسب برای مبتلایان به سنگ کیسه صفرا

مینی نیمرو، یکی از غذاهای خیابانی محبوب در تایلند است [تماشا کنید]

گرامیداشت روز فوریتهای پزشکی و اورژانس در رامشیر

آشنایی با موارد مصرف و عوارض قرص کلیدینیوم سی

بیش از 60 هزار نوجوان گیلانی تحت مراقبت بهداشتی قرار گرفتند

برای رفع خطرات سیگار این نوشیدنی هارا بنوشید

افکاری که شما را نابود می کند!

این باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می کند

ماجرای نان هایی که باعث «سرطان» می شوند

زن هندی که 60 سال است غذا نخورده + تصاویر

نمونه گیری از خون با امواج صوتی

2پیشنهاد غذایی ویژه برای مبارزه با آنفلوآنزا

نکاتی برای داشتن موهای سالم و پرپشت

فواید باور نکردنی چای سیاه!

7 عادت نادرست در مصرف قهوه

افکاری که شما را نابود می کند!

خوردن صبحانه مانع سکته می شود

پیشنهاد غذایی برای یبوست در دوران بارداری

پیشگیری از ابتلا به دیابت با مصرف روغن زیتون

مدت زمان ابتلا به سرطان اعلام شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: بیماران تنفسی دو هفته پیش از آغاز بارندگی در خوزستان دارو مصرف کنند

این باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می کند

بیماری وحشتناکی که از ایدز کشنده تر است! +تصاویر(13+)

برای رفع خطرات سیگار این نوشیدنی هارا بنوشید

یک ترکیب مرگ آور

با این نکات سلامتی، پاییز سالمی را آغاز کنید

عفونت دندان چه خطراتی دارد؟

ماجرای عجیب پیرزنی که 60 سال غذا نخورد! +عکس

نمونه گیری از خون با امواج صوتی

اگر دندان درد گرفتید، این اشتباه را نکنید!

تشخیص عفونت های چشمی در چند دقیقه

اگر فقط آب بنوشید در بدنتان چه اتفاقی می افتد؟

با 10 گونه از ترسناک ترین و خطرناک ترین مارها در سراسر جهان آشنا شوید [قسمت اول]

استخدام مؤسسه کار آفرینان آوا سلامت

استخدام شرکت آوای سلامت

افسردگی هم به مضرات نگهداری از حیوانات خانگی اضافه شد

خواص گردو؛ از کاهش وزن تا پاکسازی کبد

حفظ سلامت قلب با مصرف شکلات تلخ

با مصرف این دارو، مرگ سریع تر به سراغتان می آید!

ارتباط مستقیم بلندی قد با میزان سلامتی!

دارو های گیاهی که اشتهای شما را کور می کنند

درد های سمت چپ سر بسیار پر اهمیت هستند!

این خوراکی ها ضد سرطان هستند! +عکس

نکته بهداشتی: اشتباهات در تهیه غذا

خوردن صبحانه مانع سکته می شود

آب زنجبیل چه خواصی دارد؟

نوشیدن آب و 5 تاثیر مفید آن برای سلامت مغز

چگونه مانع خونریزی شویم؟

آب آوردن قلب چیست؟ + راه های پیشگیری

هنگام سرماخوردگی چه بخوریم؟

بیماری وحشتناکی که از ایدز کشنده تر است! +تصاویر (16+)

علت کاهش پلاکـت های خـون + راه های درمان

کم آبی چه بلایی بر سر مغز انسان می آورد؟

عضلات خود را با خواب کافی تقویت کنید

6 دلیل برای خوردن امگا 3

این نان ها سرطان زا هستند

افزایش مبتلایان به اعتیاد اینترنتی در ایران نگران کننده است

سنگین وزن ترین پرنده کشور در معرض خطر است

آب زنجبیل چه خواصی دارد؟

سنگ کلیه علت درد زیر شکم!

دارویی که شما را به مرگ نزدیکتر می کند!

بیش از 60 هزار نوجوان گیلانی تحت مراقبت بهداشتی قرار گرفتند

آب زنجبیل چه خواصی دارد؟

بیماری سلیاک چیست؟

خوردن صبحانه مانع سکته می شود

ابلاغ دستورالعمل بهداشت محیط در برنامه سلامت محرم

ارتباط سکس و رفتار خشونت آمیز

استخدام توسعه دهنده front

پاسخ به شایعاتی در خصوص آب معدنی

چگونه مانع خونریزی شویم؟

توصیه های وزرات برای محرم

این نان ها سرطان زا هستند

راهی برای از بین بردن استرس

6 دلیل برای خوردن امگا 3

برخی از باورهای غلط در مورد نوشیدن آب

نوشیدنی هایی برای رفع سموم سیگار

اهدای عضو به پنج بیمار زندگی بخشید

عضلات خود را با خواب کافی تقویت کنید

از مصرف مداوم این غذا پرهیز کنید!

پزشکی که بی خیال 7.5 میلیارد دلار شد! +عکس

ردپای انگل گربه در بروز سرطان و بیماری های عصبی

از هر 10 بیمار بستری در مشهد، 4 نفر سوءتغذیه دارند

کم آبی چه بلایی بر سر مغز انسان می آورد؟

استفاده از ظرفیت مداحان برای ارتقای فرهنگ بهداشت و تغییر سبک زندگی در ایام محرم

استفاده از ظرفیت مداحان برای ارتقای فرهنگ بهداشت و تغییر سبک زندگی در ایام محرم

اثرات زمین خوردن در دوران بارداری برای روی جنین

علت کاهش پلاکـت های خـون + راه های درمان

افراد گیاهخوار بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند

اوتیسم: علائم، تشخیص و درمان

هنگام سرماخوردگی چه بخوریم؟

تشدید نظارت های بهداشتی بر تهیه و توزیع نذورات در ایام «محرم و صفر»

راه های پیشگیری از سرطان سینه

بهترین گیاهان دارویی برای لاغری و کاهش وزن

مردمانی که برای زنده ماندن خون می نوشند

21 درصد دانش آموزان پلدختری اضافه وزن دارند

وضعیت رشته جامعه شناسی ورزشی در ایران

تشدید نظارت های بهداشتی بر تهیه و توزیع نذورات در ایام «محرم و صفر»

سنگ کلیه علت درد زیر شکم!

خوشمزه روز: کوکی صبحانه [تماشا کنید]

از هر 10 بیمار بستری در مشهد، 4 نفر سوءتغذیه دارند

وضعیت رشته جامعه شناسی ورزشی در ایران

افتتاح 150 اورژانس اجتماعی

حادثه آتنا زنگ خطری برای ارایه آموزش به خانواده ها بود

حادثه آتنا زنگ خطری برای ارایه آموزش به خانواده ها بود