مطالب مرتبط:
400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند
حمایت از بیماری های صعب العلاج بر عهده بیمه های تکمیلی است/ سطوح طبقاتی جامعه باید برای بیمه تأمین اجتماعی تعریف شود
لزوم حمایت بیمه ای تکمیلی از بیماری صعب العلاج
حمایت بیمه ای از بیماری های صعب العلاج
حمایت از بیماری های صعب العلاج بر عهده بیمه های تکمیلی است/ سطوح طبقاتی جامعه باید برای بیمه تأمین اجتماعی تعریف شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 12:502017-07-17پزشكي

400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند


رییس سازمان غذا و دارو با بیان این که در کشور 400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند، تصریح کرد: حمایت از بیماران صعب العلاج وظیفه ماست.

- رویداد24"-رییس سازمان غذا و دارو با بیان این که در کشور 400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند، تصریح کرد: حمایت از بیماران صعب العلاج وظیفه ماست.

رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو در نشست خبری که در خصوص شفاف سازی درخصوص فشارهای وارده به سازمان غذا و دارو برگزار شد، در پاسخ به سوالی درخصوص هجمه هایی که به سازمان غذا و دارو وارد شده است، گفت: در اینکه تحت فشار هستیم شکی نیست و تقریبا سه گروه به طور فعال برای تخریب ما تلاش کردند؛ یک شرکت وارد کننده، یک شرکت تولید مواد اولیه و همچنین فردی که قبلا در تامین اجتماعی و وزارت بهداشت مسئولیت داشته است.

دیناروند با بیان اینکه موسسه دیده بان شفافیت هم با نیتی خیرخواهانه و توسط افرادی محترم تاسیس شد، ادامه داد: دکتر توکلی که موسس آن است، فرد متدین، سیاسی و شناخته شده است، اما به نظر بنده افرادی از آنجا سوء استفاده می کنند و افرادی که کارمند آنجا نیستند، مبنای گزارش های دیده بان شفافیت می شوند و تهدیدها را نیز همین ها انجام می دهند و گاهی فعالیت کمبودسازی می کنند، یعنی مثلا با شماره 1490 سازمان غذا و دارو تماس می گیرند و می گویند که فلان داروی فلان شرکت خاص کمبود دارد، از این گونه اقدامات مشخص است که این افراد به دنبال واردات هستند.

وی افزود: ما گرفتار کارهای مهم تر هستیم و فرصت اینکه بخواهیم بگوییم دیگران چه می کنند و چه نمی کنند را نداریم.

دیناروند درخصوص تناقض بین الزامات ورود دارو به بازار جهانی و همچنین سهم اندک ایران در بازار جهانی گفت: صنعت داروی ما فقط به درون کشور نگاه می کند، بلکه باید از کشور خارج شود و به منطقه و صادرات فکر کند.

جایگاه صنعت داروسازی ما کجاست؟ وی با طرح این پرسش که جایگاه صنعت داروسازی ما کجا قرار دارد؟ گفت: جایگاه صنعت داروسازی ما تولید 3 میلیارد دلار دارو برای ایران است که از این مقدار سقف 200 میلیون دلار نیز صادرات دارد و از طرفی نیز تولید جهان 1100 میلیارد دلار است و ما زیر 3 دهم درصد قرار داریم.

اطلاعات غلط می دهند دیناروند گفت: افرادی که شبهه ایجاد کرده اند، می گویند که بازار دارویی ایران توسعه یافته و ضربات هولناک به جیب مردم زده است، می گویند باید روی 5 هزار میلیارد تومان قرار گیرد یعنی سرانه 15 دلاری شود و صنعت داروسازی که فروش 3 میلیاردی دارد، یک میلیارد دلار شود! وی ادامه داد: این افراد با همین دیدگاه به فرهنگستان علوم پزشکی، مجلس و جاهای دیگر می روند و اطلاعات غلط می دهند.

چنین اقداماتی واقعا خطرناک است.

خطر آن هم زدن افرادی مثل بنده نیست؛ بلکه خطر آسیب به صنعت کوچک داروسازی کشور است.

دیناروند با اشاره به مخالفت برخی ها با کاهش قیمت داروهای صعب العلاج و حمایت از این بیماران تصریح کرد: حمایت از بیماران صعب العلاج وظیفه ماست و در این خصوص دو نگاه در این زمینه وجود دارد؛ یکی کمک به بیماران صعب العلاج جهت تهیه داروهایشان با قیمت پایین تر است و دیدگاه دیگر معتقدند پول به شرکت های استکبار جهانی می دهیم، سوال این حضرات آن است که چرا از بیماران صعب العلاج حمایت کردید؟ ما هم می گوییم آیا این حضرات یک بار در عمرشان با بیماران صعب العلاج مواجه شده اند؟ ما روزانه با تعداد زیادی از این افراد در جلوی اتاقمان مواجه هستیم و ابلهانه است که فکر شود حمایت از بیماران به بهانه حمایت از شرکت های وارداتی صورت می گیرد.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: در کشور 400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند و سوال می کنند چرا از 80 میلیون نفر جمعیت ایرانی حمایت نمی کنید؟ ابلهانه است که 1800 میلیارد تومانی که جهت جبران مابه التفاوت نرخ ارز برای دارو در نظر گرفته شده را بین همه بیماری ها هزینه کنیم.

وی ادامه داد: به طور مسلم، نرخ ارز با داروهای بیماران صعب العلاج مربوط است و باید برای همین بیماری ها نیز هزینه شود و آنهایی که ادعای پیروی از مقام معظم رهبری را دارند تنها کافی است که به این جمله رهبر معظم انقلاب توجه داشته باشند که فرمودند کاری کنید بیمار جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشد.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: قدر مطلق میانگین پرداختی بیماران صعب العلاج قبل از طرح تحول سلامت 45 درصد بود که اکنون این رقم به 11 درصد رسیده است و سایر بیماران نیز پرداختی هایشان در مکانیزم بیمه و مانند گذشته انجام می شود، به طوری که 70 درصد را بیمه و 30 درصد را بیمار پرداخت می کند.

دیناروند درخصوص داروی اوستین که گفته می شود به علت بالا بودن قیمت آن در کشور، بیماران به تامین قاچاق آن از کشور ترکیه مبادرت کرده و این دارو منجر به کوری شده است، خاطرنشان کرد: اینکه داروی قاچاق، داروی اصل نباشد، چیز عجیبی نیست و در مورد این مبحث که داروی اوستین منجر به کوری شده باید بگویم که ثابت شد این تامین از بازار قاچاق صورت گرفته بوده است، اما اینکه آلودگی دارو یا مشکل در تزریق باعث ایجاد این عارضه شده، ثابت نشده است و در دولت یازدهم داروی اوستین هم کاهش قیمت داشته است.

وی با بیان اینکه صحبت های افرادی که تهمت و افترا می زنند را از طریق قانون پیگیری می کنیم، افزود: برخی از مباحثی که مطرح می شود ناشی از اختلاف دیدگاه است.

به عنوان مثال ما معتقدیم که رسیدن به سرانه مصرف داروی 15 دلار در ایران نه میسر است، نه منطقی، نه عادلانه و نه انسانی، چراکه برای رسیدن به آن اولا باید از ورود تمام داروهای وارداتی جلوگیری کنیم و دوما قیمت فروش صنعت داروسازی را نصف کنیم.

حال اگر کسانی این اقدامات را عادلانه می دانند خودشان بیایند و این اقدامات را انجام دهند، ما می گوییم این کار میسر نیست.

دیناروند در پاسخ به سوالی درباره اقدامات انجام شده در حوزه غذا تصریح کرد: کارهای ارزشمندی در این حوزه انجام شده است که مهم ترین آن، بحث های سلامت محوری است که به ارتقای سلامت مردم کمک می کند.

وی ادامه داد: کاهش مصرف نمک، شکر و اسید چرب ترانس در این راستا بوده است.

در واردات غذا نیز اولویت با کالاهایی است که سلامت محوری در آنها رعایت شود.

هدف گذاری ما کاهش 10 تا 70 درصدی مصرف نمک است دیناروند گفت: در این دوره توانستیم میزان اسیدچراب ترانس در روغن ها را به زیر 2 درصد برسانیم، و باید توجه کرد که کاهش هر یک درصد اسیدچرب ترانس به همان میزان بیماران قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

همچنین هدف گذاری ما کاهش 10 تا 70 درصدی مصرف نمک است که اقدامات مربوط به آن آغاز شده و تاثیرش را در سلامت مردم خواهیم دید.

رییس سازمان غذا و دارو درخصوص آلاینده ها نیز گفت: در زمینه کنترل آلاینده ها و تقلبات و ارتقای توانمندی آزمایشگاه های کنترل کیفی ،برنامه ای با اعتبار حدود 60 میلیارد تومان طراحی شد.

وی افزود: به دلیل اجرای همین اقدامات است که می توانیم جلوی برنج ها و آب های معدنی آلوده را بگیریم.

در عین حال طی سه سال گذشته، واردات پالم به میزان یک میلیون تن کاهش یافت.

دیناروند گفت: من بارها برای بحث های پالم، برنج و داروی اوستین به دادگاه احضار شدم و جالب است که دستگاه نظارتی را در این حوزه ها به دلیل اقداماتی که برای کنترل سلامت انجام می دهد، محکوم می کنند.

به عنوان مثال علی رغم همه کنترل های پلیس باز هم تصادف وجود دارد اما آیا باید از رییس پلیس بازخواست کنیم؟ باید با متخلف برخورد کنیم.

متاسفانه در کشور ما برخورد با متخلفان این حوزه به خوبی انجام نشده است.

دیناروند درباره ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ گفت: سازمان استاندارد و دامپزشکی در این باره روی نظر سازمان غذا و دارو به توافق رسیدند، براساس نظر ما خمیر مرغ نباید به عنوان یک فرآورده گوشتی وارد بازار شود.

البته می توانیم به شرکت های تولیدکننده سوسیس و کالباس اجازه دهیم که خمیر مرغ را به صورت مکانیکی برای خط تولید خود استفاده کنند.

بنابراین ممنوعیت ورود خمیر به بازار همچنان وجود دارد و نباید این فرآورده به شرکت های سوسیس و کالباس فروخته شود اما خود این شرکت ها می توانند آن را تولید کنند چراکه تولیداتشان تحت نظارت و کنترل است.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره نحوه نظارت بر صنعت آرد گفت: سیلو و کارخانه های تولید آرد تحت نظارت ما هستند و مسوول فنی هم در آن حضور دارد و اگر تخلفی رخ دهد باید آن را گزارش دهند البته بازرسی هم در آنها انجام می شود.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره مصوبه شورای رقابت مبنی بر حذف برخی از استانداردهای تاسیس داروخانه گفت: ما به شورای رقابت هم اعلام کرده ایم که مخالفتمان با مصوبه اش به دلیل اشباع بازار نیست، چراکه سیاست های وزارت بهداشت در حوزه سطح بندی خدمات ربطی به اشباع بازار ندارد.

بلکه سیاست ما در حوزه سطح بندی خدمات برای افزایش دسترسی و جلوگیری از تقاضاهای القایی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما ورود شورای رقابت به عرصه سلامت را غیرقانونی می دانیم و اصلا نمی گوییم که حرفش درست است یا خیر، بلکه می گوییم در قانون صراحتا مطرح شده که شورای رقابت به حوزه سلامت ورود نکند
کلید واژه ها: سازمان غذا و دارو - دارو - رییس سازمان غذا و دارو - میلیارد - دیناروند - بازار جهانی - صنعت - دلار - بیماری - کشور - بازار - ایران - تولید - داروی - بیماران - فرهنگستان علوم - تامین اجتماعی - صادرات - جهان - شفاف - وزارت بهداشت - سوء استفاده - وظیفه - جهانی - حمایت - نشست خبری - اجتماعی - اطلاعات - بهداشت - واردات

آخرین اخبار سرویس:
اعزام تیم های درمانی به حاشیه شهر مشهد

پزشک قلابی در قرچک شناسایی شد

سونامی تریلیون دلاری در انتظار دنیا

هشدار در مورد شیوع تب کریمه در محرم/ ذبح دام در هیأت ها مورد تایید وزارت بهداشت نیست

غذای نذری امام حسین و فلسفه نذری دادن در محرم

یک ساختمان پزشکان متخلف در شهرستان قرچک پلمب شد

افسردگی هم به مضرات نگهداری از حیوانات خانگی اضافه شد

5 مکمل طبیعی برای کاهش درد کمر

یادداشت/ تراریخته محصولی که سلامت مردم را هدف گرفته است

انجام پایش مرکز جامع سلامت روستای لیشتر

افراد سیگاری مبتلا به HIV در معرض ریسک بالای سرطان ریه

رنگ های پایین خمیر دندان چه مفهومی دارند؟

آسیب دیدگی سر در نوجوانان ورزشکار احتمال ابتلا به MS را افزایش می دهد

پیشگیری از سرطان تخمدان با 7 غذای سالم

بهترین روش پیشگیری از فشارخون بالا چیست؟

خرید تجهیزات برای مراکز بهداشتی جنوب غرب خوزستان

راه های پیشگیری از آب آوردن قلب

خرید100 میلیارد تومان تجهیزات برای مراکز بهداشتی جنوب غرب خوزستان

آشنایی با علل گردن درد

عامل 20 درصد تصادفات مرگبار مصرف الکل است

مادر بیماری ها را می شناسید؟

آشنایی با علل گردن درد

آنزیم تنظیم کننده چربی راه حل چاقی شماست!

دومین محموله کمک های بشر دوستانه ایران برای مسلمانان میانمار ارسال شد

بهترین میوه ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز

غذاهایی که نباید در ظروف مسی نگهداری شوند

نوشابه مشکی مضرتر است یا زرد؟!

کاهش وزن سریع به کمک زیتون

پزشک قلابی در قرچک شناسایی شد

چرا باید قبل از مصرف دارو های شیمی درمانی حتما وضعیت ویروس هپاتیت B بررسی شود

علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟

بهترین روش پیشگیری از فشارخون بالا

چاقی از سرطان پستان استقبال می کند

رژیم غذایی مدیترانه ای و مزایای آن

آغاز اجلاسیه 96شهید و ایثارگران بهداشت و درمان

آغاز اجلاسیه 96 شهید و ایثارگران بهداشت و درمان استان سمنان

بارگیری محموله 30 تنی کمکهای بشردوستانه هلال احمر برای پناهجویان میانماری

هشدار در مورد شیوع تب کریمه در محرم/ ذبح دام در هیأت ها مورد تایید وزارت بهداشت نیست

آیا می توان بدون کبد زنده ماند؟

ناچو فلفلی

هشدار در مورد شیوع تب کریمه در محرم/ ذبح دام در هیأت ها مورد تایید وزارت بهداشت نیست

هشدار در مورد شیوع تب کریمه در محرم/ ذبح دام در هیأت ها مورد تایید وزارت بهداشت نیست

آیا می توان بدون کبد زندگی کرد؟

متخصص تغذیه مطرح کرد مزایا و معایب پخت و پز در ظروف مسی/ غذاهایی که نباید در ظروف مسی نگهداری شوند

مصرف الکل؛ عامل 20 درصد تصادفات مرگبار

همه فواید مصرف زیتون همراه غذا

اصلی ترین درمان کبد چرب را بشناسید!

ویژگی های یک کفش مناسب را می دانید؟

نوشابه مشکی مضرتر است یا زرد؟!

خستگی مزمن را اینگونه ریشه کن کنید!

تلاش برای ابداع واکسنی جدید برای مقابله با پوسیدگی دندان

چاقی از سرطان سینه استقبال می کند

6 ترفند طلایی برای مقابله با آثار پیری

مدت زمان ابتلا به سرطان اعلام شد

جنس دندان به ژنتیک مرتبط است؟!

یک روش ساده برای شستن گلدان ها و بطری های دهانه باریک

«بَند دَمِتی» اثری فاخر از دراکولا در مازندران! +تصویر

12 علامت خطرناک در کودکان که نباید آنها را نادیده بگیرید

ویژگی های کیف و کفش مناسب دانش آموزان

راهکارهای ویژه برای مقابله با آثار پیری

مظلوم ترین مسلمانان جهان که غذا و سرپناه ندارند

آیا آب زمزم سرطان زاست؟

ورود چند واکسن جدید به چرخه واکسیناسون کشور/ واکسن آنفلوآنزای فصلی ایرانی در راه است

آیا می توان بدون کبد زنده ماند؟

جینسینگ در برابر ویروس آنفولانزا از شما محافظت می کند

علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟

راههای حفظ سلامت پوست زنان

این افراد مراقب ویروس هپاتیت B باشند!

خواص درمانی و مضرات کلم بروکسل

عوارض جانبی وحشتناک چند داروی معمول

چند توصیه ساده برای خداحافظی با خستگی مزمن

علائمی که از ابتلا به بیماری مهلک سرطان خبر می دهند

میوه هایی که شما را مقابل هوای سرد پاییز مقاوم می کنند

به ازای هر هزار البرزی چند تخت بیمارستانی وجود دارد؟

شانزدهمین اهدای عضو در یزد

بهترین روش پیشگیری از فشارخون بالا

خواص گل کلم

مادر بیماری ها را بشناسید

مهمترین خواص تخم مرغ برای سلامتی

محققین چسب بی نیاز از باتری برای پایش قند خون ساخته اند

دیابت نوع دو در کمین دوستداران نمک

هشدار در مورد شیوع تب کریمه در محرم

7 گزینه غذایی پاییزی برای دیابتی ها

اعضای پیکر پاکبان فداکار آبیکی به چند بیمار جان دوباره بخشید

محققین چسب بی نیاز از باتری برای پایش قند خون ساخته اند

راهکارهای تغذیه ای برای رفع خستگی های مزمن

عوارض وحشتناک چند داروی رایج!

این دختران ورزشکار استرس بیشتری دارند

آشنایی با فواید و خواص پوست لیمو ترش

قرص متفورمین چیست؟ (عوارض قرص متفورمین)

نقطه های نهان شخصیتی خود را بشناسید!

قاتل خانم وکیل جان باخت

کلینیک بیماری های خاص خراسان شمالی نیازمند 2 میلیارد تومان برای تجهیز امکانات است

آسیب دیدگی سر در نوجوانان ورزشکار احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد!

مادر بیماری ها را بشناسید!

آیا بارداری برای زنان مضر است؟

ویروس هپاتیت B نهفته در کمین چه افرادی است؟

واکسن آنفلوآنزای فصلی ایرانی در راه است

کسب تندیس افتخار درمان بیماران با سکته حاد مغزی

فرمول غذایی شفابخش!

بوفه محل درآمد است یا تغذیه مناسب؟

خواص فلفل سیاه برای سلامتی/اینفوگرافیک

بهترین سن ختنه چه زمانی است؟

آشنایی با 5 عادت غذایی برای کاهش وزن

آیا همه زوج ها باید بررسی ژنتیک شوند؟

میکروب های خطرناک و یخ زده بیدار می شوند!

بهترین روش پیشگیری از فشارخون بالا

کارگاه آموزشی درمان سوء مصرف مواد با داروهای آگونیست در مهاباد

علائم آسم را با این کارها کاهش دهید

تصاویر: گردش غذایی در خاورمیانه

کمبود جهانی آنتی بیوتیک بر گزینه های درمانی تاثیر می گذارد

آلزایمر، نسیان ذهنی اما نه عاطفی

آلزایمر، نسیان ذهنی اما نه عاطفی

فواید رژیم انگور برای مبتلایان به سنگ کیسه صفرا

برخی موادغذایی که دندان ها را لکه دار و زرد می کنند

فرمول غذایی شفابخش!

میکرو تراشه ردیابی عفونت چشمی

خوراکی هایی برای پیشگیری و مبارزه با بیماری ها

مضرات مصرف الکل بر رانندگی

گم شدن می تواند علامت این بیماری باشد!

تاثیر ورزش، تغذیه و سرگرمی در پیشگیری از زوال عقلی

چطور میوه و سبزیجات بیشتری بخوریم ؟

میگرن تسلیم دانشمندان ایرانی شد

شهربازی با طعم مرگ

دستورالعمل بهداشتی ایام محرم و صفر ابلاغ شد

با مصرف این خوراکی بدنتان را بیمه کنید

لوازم آرایش های تقلبی که از جفت انسان و جوشاندن سوسک تهیه می شوند

چرا خوابیدن مسافران هواپیما هنگام تغییر ارتفاع ممنوع است؟

خواص ترب سیاه در درمان بیماری ها

آیا استرس باعث وزن زیادم شده است؟!

آیا واقعا تاتو سرطان زا است؟!

هشدار در مورد شیوع تب کریمه در محرم/ ذبح دام در هیأت ها مورد تایید وزارت بهداشت نیست

با مشاهده این علائم به سرطان شک کنید

همه فواید مصرف زیتون همراه غذا

اصلی ترین درمان کبد چرب را بشناسید!

قرص برنج به زندگی قاتل خانم وکیل قزوینی پایان داد

توصیه های مهم برای جلوگیری از سرماخوردگی پاییزی!

کیمیاگری برای درمان چاقی!

یک فنجان گزنه برای کسب انرژی

غذاهای مناسب برای تقویت چشمانمان

لاغر شدن با خوابیدن!!

زونا، علائم و درمان آن

درمان رگ به رگ شدن و کبودی ها چگونه است؟

8 روش خانگی برای توقف خونریزی

دلایل و علائم ابتلا به سرطان سر و گردن

قدم تا خاموش کردن ژن های چاقی!

عوارض جدی مصرف داروهای افسردگی بر سلامت مصرف کنندگان

کیمیاگری برای درمان چاقی!

قرص برنج به زندگی قاتل خانم وکیل قزوینی پایان داد

آیا می توان بدون کبد زنده ماند؟

آیا می توان بدون کبد زنده ماند؟

طرز تهیه پیتزا فنجانی

قدرت شنوایی پرندگان، کلیدی برای درمان ناشنوایی انسانها

باکتری که شیمی درمانی را بی اثر می کند

یک روش ساده برای شستن گلدان ها و بطری های دهانه باریک

آیا همه زوج ها باید بررسی ژنتیک شوند؟

دل بستن به این مردان اشتباه محض است

اضطراب و افسردگی عامل کیفیت پایین زندگی زنان نابارور

سه نکته ورزشی که برای جلوگیری از آسیب دیدگی باید رعایت شود

مادر بازیگر سرشناس بالاخره درباره پیوند کلیه دخترش سخن گفت

چگونه میوه و سبزیجات بیشتری بخوریم ؟

اثرات زمین خوردن در بارداری روی جنین

مضرات مصرف الکل بر رانندگی/ وجود قوانین بسیار سختگیرانه برای راننده مصرف کننده الکل در دنیا

آموزش تهیه ماسک های خانگی برای شفاف کردن پوست

خواب هنگام تغییر ارتفاع هواپیما ممنوع!

درمان خانگی کمر درد

12 عاملی که باعث سردرد می شود!

اگر اگزما دارید این خوراکی خوشمزه را بخورید

دردسرهای دانش آموزان چاق در مدرسه

فال روزانه پنجشنبه 30 شهریور 1396

خواب هنگام تغییر ارتفاع هواپیما ممنوع

واکسن آنفلوآنزا برای چه کسانی ضرورت دارد؟

10 اشتباه در زندگی که جلوی شاد بودن تان را می گیرد

افسردگی فصلی چگونه روی ما تاثیر می گذارد؟

رنگ های پایین تیوب خمیر دندانها چه مفهومی دارد

آمار افسردگی در دختران نوجوان انگلیسی

نکته های مهم در استفاده از کوله پشتی مدرسه

بهترین خوراکی ها برای سم زدایی بدن

بهترین میوه ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز!

خطرات پنهانی که در کمین سلامت ما هستند

علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟

روند کُند تولید آنتی بیوتیک ها برای مقابله با مقاومت دارویی

موادغذایی مجاز و غیرمجاز در بوفه مدارس اعلام شد

چرا مردان کچل اعتماد به نفس بیشتری دارند؟

خوشمزه روز: سوفله شکلاتی [تماشا کنید]

کشف هشت جهش مرتبط با اوتیسم در یک ژن

10 فایده در آغوش کشیدن همسر

بهزیستی: 63 درصد از معتادان متجاهر تهرانی اوراق هویت ندارند.

آشنایی با راه هایی شگفت انگیز برای کاهش چین و چروک صورت

عوارض زایمان پس از موعد

عصرها کفش بخرید

700 هزار بیمار آلزایمری در ایران

3 نشانه که می گوید رابطه زناشویی تان در خطر است!!

اگر اگزما دارید این خوراکی خوشمزه را بخورید

چاقی کودکان ایرانی نگران کننده است

اثرات ماساژ درمانی در میگرن

وقتی استخوان ها پوک می شود

بیماری آسم در زنان باردار

خوردن فست فــــــود شما را زودرنج می کنــد!

عکس:مردی با 420 عــدد سنگ کلیه!

400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند

400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند