مطالب مرتبط:
حمایت از بیماری های صعب العلاج بر عهده بیمه های تکمیلی است/ سطوح طبقاتی جامعه باید برای بیمه تأمین اجتماعی تعریف شود
لزوم حمایت بیمه ای تکمیلی از بیماری صعب العلاج
حمایت بیمه ای از بیماری های صعب العلاج
حمایت از بیماری های صعب العلاج بر عهده بیمه های تکمیلی است/ سطوح طبقاتی جامعه باید برای بیمه تأمین اجتماعی تعریف شود
خرید تضمینی گندم در استان کرمانشاه از مرز 400 تن گذشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 12:432017-07-17پزشكي

400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند


رییس سازمان غذا و دارو با بیان این که در کشور 400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند، تصریح کرد: حمایت از بیماران صعب العلاج وظیفه ماست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایلنا، رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو در نشست خبری که در خصوص شفاف سازی درخصوص فشارهای وارده به سازمان غذا و دارو برگزار شد، در پاسخ به سوالی درخصوص هجمه هایی که به سازمان غذا و دارو وارد شده است، گفت: در اینکه تحت فشار هستیم شکی نیست و تقریبا سه گروه به طور فعال برای تخریب ما تلاش کردند؛ یک شرکت وارد کننده، یک شرکت تولید مواد اولیه و همچنین فردی که قبلا در تامین اجتماعی و وزارت بهداشت مسئولیت داشته است.

دیناروند با بیان اینکه موسسه دیده بان شفافیت هم با نیتی خیرخواهانه و توسط افرادی محترم تاسیس شد، ادامه داد: دکتر توکلی که موسس آن است، فرد متدین، سیاسی و شناخته شده است، اما به نظر بنده افرادی از آنجا سوء استفاده می کنند و افرادی که کارمند آنجا نیستند، مبنای گزارش های دیده بان شفافیت می شوند و تهدیدها را نیز همین ها انجام می دهند و گاهی فعالیت کمبودسازی می کنند، یعنی مثلا با شماره 1490 سازمان غذا و دارو تماس می گیرند و می گویند که فلان داروی فلان شرکت خاص کمبود دارد، از این گونه اقدامات مشخص است که این افراد به دنبال واردات هستند.

وی افزود: ما گرفتار کارهای مهم تر هستیم و فرصت اینکه بخواهیم بگوییم دیگران چه می کنند و چه نمی کنند را نداریم.

دیناروند درخصوص تناقض بین الزامات ورود دارو به بازار جهانی و همچنین سهم اندک ایران در بازار جهانی گفت: صنعت داروی ما فقط به درون کشور نگاه می کند، بلکه باید از کشور خارج شود و به منطقه و صادرات فکر کند.

جایگاه صنعت داروسازی ما کجاست؟وی با طرح این پرسش که جایگاه صنعت داروسازی ما کجا قرار دارد؟ گفت: جایگاه صنعت داروسازی ما تولید 3 میلیارد دلار دارو برای ایران است که از این مقدار سقف 200 میلیون دلار نیز صادرات دارد و از طرفی نیز تولید جهان 1100 میلیارد دلار است و ما زیر 3 دهم درصد قرار داریم.

اطلاعات غلط می دهند دیناروند گفت: افرادی که شبهه ایجاد کرده اند، می گویند که بازار دارویی ایران توسعه یافته و ضربات هولناک به جیب مردم زده است، می گویند باید روی 5 هزار میلیارد تومان قرار گیرد یعنی سرانه 15 دلاری شود و صنعت داروسازی که فروش 3 میلیاردی دارد، یک میلیارد دلار شود!وی ادامه داد: این افراد با همین دیدگاه به فرهنگستان علوم پزشکی، مجلس و جاهای دیگر می روند و اطلاعات غلط می دهند.

چنین اقداماتی واقعا خطرناک است.

خطر آن هم زدن افرادی مثل بنده نیست؛ بلکه خطر آسیب به صنعت کوچک داروسازی کشور است.

دیناروند با اشاره به مخالفت برخی ها با کاهش قیمت داروهای صعب العلاج و حمایت از این بیماران تصریح کرد: حمایت از بیماران صعب العلاج وظیفه ماست و در این خصوص دو نگاه در این زمینه وجود دارد؛ یکی کمک به بیماران صعب العلاج جهت تهیه داروهایشان با قیمت پایین تر است و دیدگاه دیگر معتقدند پول به شرکت های استکبار جهانی می دهیم، سوال این حضرات آن است که چرا از بیماران صعب العلاج حمایت کردید؟ ما هم می گوییم آیا این حضرات یک بار در عمرشان با بیماران صعب العلاج مواجه شده اند؟ ما روزانه با تعداد زیادی از این افراد در جلوی اتاقمان مواجه هستیم و ابلهانه است که فکر شود حمایت از بیماران به بهانه حمایت از شرکت های وارداتی صورت می گیرد.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: در کشور 400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند و سوال می کنند چرا از 80 میلیون نفر جمعیت ایرانی حمایت نمی کنید؟ ابلهانه است که 1800 میلیارد تومانی که جهت جبران مابه التفاوت نرخ ارز برای دارو در نظر گرفته شده را بین همه بیماری ها هزینه کنیم.

وی ادامه داد: به طور مسلم، نرخ ارز با داروهای بیماران صعب العلاج مربوط است و باید برای همین بیماری ها نیز هزینه شود و آنهایی که ادعای پیروی از مقام معظم رهبری را دارند تنها کافی است که به این جمله رهبر معظم انقلاب توجه داشته باشند که فرمودند کاری کنید بیمار جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشد.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: قدر مطلق میانگین پرداختی بیماران صعب العلاج قبل از طرح تحول سلامت 45 درصد بود که اکنون این رقم به 11 درصد رسیده است و سایر بیماران نیز پرداختی هایشان در مکانیزم بیمه و مانند گذشته انجام می شود، به طوری که 70 درصد را بیمه و 30 درصد را بیمار پرداخت می کند.

دیناروند درخصوص داروی اوستین که گفته می شود به علت بالا بودن قیمت آن در کشور، بیماران به تامین قاچاق آن از کشور ترکیه مبادرت کرده و این دارو منجر به کوری شده است، خاطرنشان کرد: اینکه داروی قاچاق، داروی اصل نباشد، چیز عجیبی نیست و در مورد این مبحث که داروی اوستین منجر به کوری شده باید بگویم که ثابت شد این تامین از بازار قاچاق صورت گرفته بوده است، اما اینکه آلودگی دارو یا مشکل در تزریق باعث ایجاد این عارضه شده، ثابت نشده است و در دولت یازدهم داروی اوستین هم کاهش قیمت داشته است.

وی با بیان اینکه صحبت های افرادی که تهمت و افترا می زنند را از طریق قانون پیگیری می کنیم، افزود: برخی از مباحثی که مطرح می شود ناشی از اختلاف دیدگاه است.

به عنوان مثال ما معتقدیم که رسیدن به سرانه مصرف داروی 15 دلار در ایران نه میسر است، نه منطقی، نه عادلانه و نه انسانی، چراکه برای رسیدن به آن اولا باید از ورود تمام داروهای وارداتی جلوگیری کنیم و دوما قیمت فروش صنعت داروسازی را نصف کنیم.

حال اگر کسانی این اقدامات را عادلانه می دانند خودشان بیایند و این اقدامات را انجام دهند، ما می گوییم این کار میسر نیست.

دیناروند در پاسخ به سوالی درباره اقدامات انجام شده در حوزه غذا تصریح کرد: کارهای ارزشمندی در این حوزه انجام شده است که مهم ترین آن، بحث های سلامت محوری است که به ارتقای سلامت مردم کمک می کند.

وی ادامه داد: کاهش مصرف نمک، شکر و اسید چرب ترانس در این راستا بوده است.

در واردات غذا نیز اولویت با کالاهایی است که سلامت محوری در آنها رعایت شود.

هدف گذاری ما کاهش 10 تا 70 درصدی مصرف نمک است دیناروند گفت: در این دوره توانستیم میزان اسیدچراب ترانس در روغن ها را به زیر 2 درصد برسانیم، و باید توجه کرد که کاهش هر یک درصد اسیدچرب ترانس به همان میزان بیماران قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

همچنین هدف گذاری ما کاهش 10 تا 70 درصدی مصرف نمک است که اقدامات مربوط به آن آغاز شده و تاثیرش را در سلامت مردم خواهیم دید.

رییس سازمان غذا و دارو درخصوص آلاینده ها نیز گفت: در زمینه کنترل آلاینده ها و تقلبات و ارتقای توانمندی آزمایشگاه های کنترل کیفی ،برنامه ای با اعتبار حدود 60 میلیارد تومان طراحی شد.

وی افزود: به دلیل اجرای همین اقدامات است که می توانیم جلوی برنج ها و آب های معدنی آلوده را بگیریم.

در عین حال طی سه سال گذشته، واردات پالم به میزان یک میلیون تن کاهش یافت.

دیناروند گفت: من بارها برای بحث های پالم، برنج و داروی اوستین به دادگاه احضار شدم و جالب است که دستگاه نظارتی را در این حوزه ها به دلیل اقداماتی که برای کنترل سلامت انجام می دهد، محکوم می کنند.

به عنوان مثال علی رغم همه کنترل های پلیس باز هم تصادف وجود دارد اما آیا باید از رییس پلیس بازخواست کنیم؟ باید با متخلف برخورد کنیم.

متاسفانه در کشور ما برخورد با متخلفان این حوزه به خوبی انجام نشده است.

دیناروند درباره ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ گفت: سازمان استاندارد و دامپزشکی در این باره روی نظر سازمان غذا و دارو به توافق رسیدند، براساس نظر ما خمیر مرغ نباید به عنوان یک فرآورده گوشتی وارد بازار شود.

البته می توانیم به شرکت های تولیدکننده سوسیس و کالباس اجازه دهیم که خمیر مرغ را به صورت مکانیکی برای خط تولید خود استفاده کنند.

بنابراین ممنوعیت ورود خمیر به بازار همچنان وجود دارد و نباید این فرآورده به شرکت های سوسیس و کالباس فروخته شود اما خود این شرکت ها می توانند آن را تولید کنند چراکه تولیداتشان تحت نظارت و کنترل است.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره نحوه نظارت بر صنعت آرد گفت: سیلو و کارخانه های تولید آرد تحت نظارت ما هستند و مسوول فنی هم در آن حضور دارد و اگر تخلفی رخ دهد باید آن را گزارش دهند البته بازرسی هم در آنها انجام می شود.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره مصوبه شورای رقابت مبنی بر حذف برخی از استانداردهای تاسیس داروخانه گفت: ما به شورای رقابت هم اعلام کرده ایم که مخالفتمان با مصوبه اش به دلیل اشباع بازار نیست، چراکه سیاست های وزارت بهداشت در حوزه سطح بندی خدمات ربطی به اشباع بازار ندارد.

بلکه سیاست ما در حوزه سطح بندی خدمات برای افزایش دسترسی و جلوگیری از تقاضاهای القایی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما ورود شورای رقابت به عرصه سلامت را غیرقانونی می دانیم و اصلا نمی گوییم که حرفش درست است یا خیر، بلکه می گوییم در قانون صراحتا مطرح شده که شورای رقابت به حوزه سلامت ورود نکند
کلید واژه ها: سازمان غذا و دارو - دارو - رییس سازمان غذا و دارو - میلیارد - دیناروند - بازار جهانی - صنعت - دلار - بازار - تولید - ایران - داروی - اطلاعات - فرهنگستان علوم - تامین اجتماعی - کشور - شفاف - صادرات - جهان - بیماری - وزارت بهداشت - سوء استفاده - جهانی - گزارش - سلامت نیوز - نشست خبری - بیماران - اجتماعی - خطرناک - بهداشت

آخرین اخبار سرویس:
بهترین زمان صرف صبحانه

مراقب مصرف قرص های ضدبارداری باشید

صبحانه را مفصل بخورید تا لاغر بمانید

عکس/ بانک مغز در انگلیس

خیانت به همسر مغز را پیر می کند

این ماده غذایی را هرگز سرخ نکنید

سالمندان نیاز کمتری به خواب دارند

خانم های باردار کِرِم ضد لک نخرند

وقتی سال ها از شروع رابطه عاشقانه تان می گذرد...

اتصال دانشگاه های پزشکی به شبکه مجازی/ برنامه ای برای جذب دانشجوی مستقل نداریم

نکاتی در باره میوه ها

کودکانی که در کنار دار قالی بزرگ می شوند

گلایه ترلان پروانه از انسان بودن

3 قلوهایی با 11 سال اختلاف سن! +عکس

آنزیم انعقاد خون، برگ برنده زالو درمانی است

با قدرت فکرتان 40 سال جوان تر شوید !!

استرس محل کارتان را با این روش ها ضربه فنی کنید

برای درمان آکنه از روغن جوجوبا استفاده کنید

ابلاغ تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی سال جاری

چه قرص هایی را نباید نصف کرد؟

چگونه از کودکان خواب گرد مراقبت کنیم؟

بلایی که فیلم های مستهجن بر سر نوجوانان می آورند

دندانپزشکی کودکان با بیهوشی، آری یا خیر؟!

آنچه باید در مورد تغذیه کودک بدانید!

کسی با مطالعه چند کتاب و روایات طبیب نمی شود

اس ام اس تبریک روز دختر (3)

آخرین آمار تلفات مصرف مشروبات الکلی تقلبی در سیرجان

مضرات شیرخشت و ترنجبین برای نوزادان !

درمان های خانگی بواسیر (همورویید)

خوراکی هایی که باعث تپش قلب می شوند

روش های جدید درمان فیبروم رحمی

خانم ها بخوانند

خیانت به همسر مغز را پیر می کند

بستی سرد را یکباره نخورید

شایع ترین بیماری های فصل تابستان

چه قرص هایی را نباید نصف کرد؟

ترفندی ساده برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

گاوها ناجی انسان در ابتلا به ایدز خواهند شد

این علائم را در بدن جدی بگیرید

وزارت بهداشت: سلامت آب شُرب کشور مورد تایید است

چه بخوریم تا صورتمان چاق شود

تغذیه/ از فلفل دلمه ای چه می دانید؟

توت با طعم سرب/ آلودگی های توت های کنار خیابان را جدی بگیرید

وزارت بهداشت: سلامت آب شُرب کشور مورد تایید است

پیاده روی با شدت متوسط بهترین ورزش برای جلوگیری از دیابت

مرگ 5 نفر در سیرجان بر اثر مشروبات تقلبی/ 76 نفر بستری

وزارت بهداشت: سلامت آب شرب کشور مورد تایید است

خیانت به همسر مغز را پیر می کند

چه قرص هایی را نباید نصف کرد؟

مشکلات استقلال زیاد شد/ ITC منتظری صادر نشده است

مراقب بیماری های کمبود خواب باشید

پایین آوردن فشار خون بدون دارو

هفته سی و هفتم بارداری و تغییرات شایع برای مادران

تعداد مناسب نزدیکی در هفته چند بار است؟

با این کباب سنتی به جنگ با ناباروری بروید + طرز پخت

چرا وقتی خسته می شویم پاها را بالاتر از بدن قرار می دهیم؟

با ایمپلنت از آثار جای خالی دندان نظیر فرسودگی و تماس بین فکی جلوگیری کنید

رازهای یک زندگی طولانی و سالم

تمیز کردن خودکار گوش

آب گرم یا آب سرد: کدام یک دشمن سلامتی شماست؟

6 مزیت شگفت انگیز عسل و دارچین

کودکان به چه نوعی از آرتریت مبتلا می شوند؟

مرگ 5 نفر بر اثر مصرف متانول در سیرجان

خوشمزه روز: نان بستنی [تماشاکنید]

آیا بدن شما نیز به چای سفید نیاز دارد؟

سندرم پیش از قاعدگی و جنبه های روانشناختی آن

مشکلات گوارشی ناشی از پرواز با هواپیما

10 درصد از مرگ ومیرهای کشور به دلیل دیابت است/ نقش آموزش در پیشگیری و کاهش هزینه دیابت

طرز تهیه دسر فرنی با تارت خوشمزه

پیدا شدن جسد نوزاد در یخچال معمولی بیمارستان!

کمبود 100 هزار پرستار در کشور

خواص شوید چیست؟ (آشنایی با خواص و مضرات شوید)

پیری مغز، یکی از اثرات خیانت به همسر

3 قلوهایی با 11 سال اختلاف سن! +عکس

مرگ 5 نفر در سیرجان بر اثر مصرف متانول/ 35 نفر بستری

آفت کش خانگی درست کنید!

کدام خوراکی ها مناسب فوتبالیست ها است؟

مرگ 5 نفر بر اثر مصرف متانول در سیرجان

علائم سکته مغزی را بشناسید

9 عاملی که باعث میشود پشه ها بیشتر دوستتان داشته باشند!

کمبود 100هزار پرستار در کشور

تایید داروی جدید سرطان سینه

حافظی :معاون درمان وزیر بهداشت استعفا دهد

این نوشیدنی جادویی در عرض چند ثانیه فشار شما تنظیم می کند!

تولید آزمایشگاهی پادزهر عنکبوت های سمی در موسسه رازی

آمار فوتی مشروبات الکلی در سیرجان به پنج نفر رسید

پیدا شدن جسد نوزاد در یخچال معمولی بیمارستان!

مرگ 5 نفر در سیرجان بر اثر مصرف متانول/ 35 نفر بستری

حافظی :معاون درمان وزیر بهداشت استعفا دهد

فردا رایگان فیزیوتراپی کنید

آیا بدن شما نیز به چای سفید نیاز دارد؟

آمار فوتی مشروبات الکلی در سیرجان به پنج نفر رسید

مرگ 5 نفر بر اثر مصرف متانول در سیرجان

3 قلوهایی با 11 سال اختلاف سن! +عکس

مسواک های مجهز به دوربین هم تولید شد

مناسب ترین پنیری که می توانید میل کنید را بشناسید!/ معروف ترین پنیر دنیا را بشناسید!

هشدار؛ در زمان نوشیدن قهوه و چای مراقب باشید!

پیری مغز، یکی از اثرات خیانت به همسر

این نوشیدنی جادویی در عرض چند ثانیه فشار شما تنظیم می کند!

کمبود 100هزار پرستار در کشور

بی خوابی و عوارض آن!

اثرات وحشتناک خواب ناکافی بر بدن شما

9 عاملی که باعث میشود پشه ها بیشتر دوستتان داشته باشند!

چرا به ویتامین بی دو (B2) نیاز داریم؟

کمبود 100 هزار پرستار در کشور

عکس/ بهنوش بختیاری در کنار دکتر زیبایی اش!

پیشگیری از سرطان با چند راه ساده

عرضه گوشت و دل و جگر تازه و بسته بندی شده + فیلم

شغل عجیب و خطرناک این خواهر و برادر

توت با طعم سرب/ آلودگی های توت های کنار خیابان را جدی بگیرید

از فلفل دلمه ای چه می دانید؟

آشنایی با موثرترین ویتامین ها برای کاهش درد مفاصل

آب گرم یا آب سرد: کدام یک دشمن سلامتی شماست؟

مواد غذایی برای کاهش التهاب بدن

مرگ 3 نفر و مسمومیت 78 نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی تقلبی در سیرجان

عادات غذایی سالمی که باید ترک کنید تا لاغر شوید!

10 سوپر غذایی که باعث تعادل هورمون های بدن می شود

10 سوپر غذایی که باعث تعادل هورمون های بدن می شود

هنگام مصرف آبلیمو ،هرگز این اشتباهات را مرتکب نشوید!

چشم انداز 20 ساله توسعه اندیمشک ترسیم شد

ایرانی ها به 7 دلیل می میرند

علائم سکته مغزی را بشناسید

هشدار؛ در زمان نوشیدن قهوه و چای مراقب باشید!

انجام 14 هزار مورد آزمایش تشخیصی دامی در آذربایجان شرقی

مرگ 3 نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی

کمبود 100هزار پرستار در کشور

ایده جوان بیرجندی برای مطالعه کردن مردم در بوستان

متخصصان پوست کدام استخر را در تابستان توصیه میکنند؟

خواص شگفت انگیز ملکه ی روغن ها ...

ساخت دستگاهی برای پایان سردردهای خوشه ای +عکس

گروه جهادی سلامت به چرام و لنده رسیدند

بیماری های حیوانات خانگی را بشناسید

بخور و نخورهای صبحگاهی

کودکان به چه نوعی از آرتریت مبتلا می شوند؟

مدیرکل حقوقی وزارت بهداشت : محکومیت تهیه کننده کلیپی که به جامعه پزشکی توهین کرده بود

حوزه بهداشت و درمان اندیمشک نیاز به توجه جدی دارد/جلوگیری از انشعابات غیر مجاز آب

کدام خوراکی ها مناسب فوتبالیست ها است؟

مصرف نمک دریا مفید است یا مضر؟

مسئولان از کشتارگاه دام در ماهشهر بازدید کردند

انجام خدمات رایگان فیزیوتراپی در اصفهان

خوشمزه روز: نان بستنی [تماشاکنید]

شناسایی سلول های سرطانی متاستاتیک با نانوبیوسنسور الکتریکی

اجرای طرح برچسب نویسی فارسی روی محصولات غذایی و آرایشی

انسان هایی که به«پا خرچنگی»معروف شدند

اجرای طرح برچسب نویسی فارسی روی محصولات غذایی و آرایشی

رفع آسیب های مغزی یک کودک با استفاده از اکسیژن درمانی

تاثیر رانندگی بر ضریب هوشی

سلامت اجتماعی با مشارکت اجتماعی محقق می شود /شناسایی 12 هزار بیمار هموفیلی در کشور

معاون توسعه و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

فریز کردن جنین در همدان+گزارش

شناسایی سلول های سرطانی متاستاتیک با نانوبیوسنسور الکتریکی

شرحی بر درگذشت زن باردار در بیمارستان جهرم

رژیم غذایی و ورزش میزان نیاز به داروی بیماران دیابتی را کاهش می دهد

کمبود 100هزار پرستار در کشور

طرح برچسب نویسی فارسی بر روی محصولات غذایی و آرایشی، جنبه تجاری ندارد

تولید سالانه 150 هزار آمپول ضدمارگزیدگی و ضدعقرب زدگی در موسسه رازی

شایع ترین بیماری های فصل تابستان

مراقب بیماری های کمبود خواب باشید

پوک شدن طرح تحول سلامت با عقبگرد دولت

درمانگاه تخصصی هموفیلی غرب کشور در همدان ساخته می شود

شایع ترین بیماری های فصل تابستان

چند راه عملی برای دفع بوی سیر

تولید سالانه 150 هزار آمپول ضدمارگزیدگی و ضدعقرب زدگی در موسسه رازی

9 عاملی که باعث میشود پشه ها بیشتر دوستتان داشته باشند!

با ایمپلنت از آثار جای خالی دندان نظیر فرسودگی و تماس بین فکی جلوگیری کنید

تاثیر رانندگی بر ضریب هوشی

مردم از سفره های یکبار مصرف پلاستیکی استفاده نکنند

کودکان به چه نوعی از آرتریت مبتلا می شوند؟

اخاذی با سوء استفاده از اطلاعات شخصی بیمار

تولید سالانه 150 هزار آمپول ضدمارگزیدگی و ضدعقرب زدگی در موسسه رازی

مرگ 4 نفر بر اثر ابتلا به هاری در زابل / مراقب هاری باشید؛ احتمال بهبود بعد از ابتلا وجود ندارد

رقیب مک کین به او پیشنهاد داد از سِمت خود کناره گیری کند

روش هایی فوری برای درمان موقت دندان درد

تاثیر رانندگی بر ضریب هوشی

مرگ و میر ناشی از گزش مار و عقرب در ایران به صفر رسیده است

رازهای یک زندگی طولانی و سالم

اثرات وحشتناک خواب ناکافی بر بدن شما

کودکان به چه نوعی از آرتریت مبتلا می شوند؟

ذهن انسان در هنگام مکالمه با دیگران همگام می شود

مخترعانی که به دست خودشان مرگ را تجربه کردند

چهره شما از ابتلا به چه بیماری هایی حکایت دارد؟

هپاتیت C بیماران خاص تا چهار سال آینده ریشه کن می شود

6 مزیت شگفت انگیز عسل و دارچین

نمایشگاه تخصصی شرکت های دانش بنیان در حوزه ی فناوری اطلاعات

بهترین راه پیشگیری از مشکلات دندانی و لثه ها کدام است؟

کفش ماساژ دهنده ویبره دار ساخته شد

نمایشگاه تخصصی شرکتهای دانش بنیان در حوزه الکترونیک و فناوری اطلاعات

مراکز درمانی استان متناسب با نیازهای اربعین حسینی تجهیز می شود

تولید آزمایشگاهی پادزهر عنکبوت های سمی در موسسه رازی

سندرم پیش از قاعدگی و جنبه های روانشناختی آن

طرز تهیه دسر فرنی با تارت خوشمزه

پیشگیری از مسمومیت با نور آفتاب با 6 گام سالم

جذب پزشک متخصص در بیمارستان تامین اجتماعی خراسان جنوبی در دستور کار است

کدام سبزیجات با پختن، خاصیت بیشتری دارند؟

تغذیه مناسب برای ورزشکاران چیست؟

این مواد غذایی خوشمزه را برای کودکان نخرید

کارانه پرستاران البرزی تا دوماه دیگر پرداخت خواهد شد

خواص شوید چیست؟ (آشنایی با خواص و مضرات شوید)

مراقب بیماری های کمبود خواب باشید

مراکز درمانی استان متناسب با نیازهای اربعین حسینی تجهیز می شود

400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند

400 هزار نفر گرفتار بیماری های صعب العلاج هستند