مطالب مرتبط:
ملانیا ترامپ در گذر جراحی های پلاستیک
شبیه سازی اثر لیزر در جراحی های دهان
عربستان آزادی موصل را به آمریکا تبریک گفت!
محمد بن سلمان افراط گرایی دینی در عربستان را ناشی از انقلاب اسلامی ایران دانست
ارسال 60 تن دارو و تجهیزات پزشکی به عربستان/ معاینه 70هزار زائرحج تمتع تا این لحظه توسط هلال احمر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 09:302017-07-17دانش

جراحی بزرگ در هیات حاکمه عربستان


روزی که به دیدار عباس ملکی در دانشگاه صنعتی شریف رفتیم، هنوز ولیعهد عربستان جای خود را به محمد بن سلمان نداده بود، ولی دانشیار دانشکده انرژی دانشگاه شریف، - یک روز پیش از این وقایع این ماجرا را پیش بینی کرد و از آغاز یک جراحی گسترده در هیات حاکمه رقیب منطقه ای ایران خبر داد.

رویداد24"-روزی که به دیدار عباس ملکی در دانشگاه صنعتی شریف رفتیم، هنوز ولیعهد عربستان جای خود را به محمد بن سلمان نداده بود، ولی دانشیار دانشکده انرژی دانشگاه شریف، یک روز پیش از این وقایع این ماجرا را پیش بینی کرد و از آغاز یک جراحی گسترده در هیات حاکمه رقیب منطقه ای ایران خبر داد.

تنها یک روز بعد صحت گفته های او به اثبات رسید، با این وجود او هنوز باور دارد که هرچه زودتر باید اختلافات میان ایران و عربستان کنار گذاشته شود و هنوز هم باید نسبت به اوپک خوشبین بود.

ملکی از 1980 تا 1997، معاون وزیر امور خارجه ایران و از 1987 تا 1992 عضو هیات مذاکره کننده ایران برای پایان جنگ بوده است.

او هم اکنون رییس موسسه مطالعات دریای خزر، محقق ارشد در پروژه سیاستگذاری انرژی، مرکز مطالعات بین المللی در موسسه تکنولوژی ماساچوست (ام ای تی) و دانشیار سیاستگذاری انرژی، گروه سیستم های انرژی دانشکده مهندسی انرژی در دانشگاه صنعتی شریف است.

او عضو دفتر مشاورت رهبر ایران در امور بین المللی نیز بوده است.

اینها شمه ای از فعالیت های فردی است که هم کارشناسی زبردست در حوزه انرژی است و هم دیدی وسیع به مسائل منطقه ای و دیپلماتیک دارد.

او در شرایطی نسبت به آینده رابطه میان کشورهای منطقه به ویژه ایران و عربستان امیدوار است که شاید کمتر زمانی اختلافات تا این سطح شدید به چشم می آمد.

از سوی دیگر هر چند ملکی بیشتر به اردوگاه اصولگرایان نزدیک است ولی نسبت به کشمکش های سیاسی که در حوزه نفت و گاز رخ داده معترض است و خواهان دادن مسوولیت های بیشتر به وزیر نفت است.

مشروح مصاحبه اعتماد با او در پایین آمده است:در نشست 169 اوپک و پس از کاهش قیمت نفت، توافق شد تا تولید نفت کاهش یابد.

ایران به دلیل اینکه به تازگی از زیر بار تحریم خارج شد، اوپکی ها موافقت کردند که سقف تولیدش را کاهش ندهد.

پس از آن قیمت نفت حدود 10 دلار افزایش داشت ولی بعد از چندی با افزایش ورود نفت شیل به بازار، قیمت نفت دوباره کاهش یافت.

حال اوپک دوباره این تصمیم را تمدید کرد ولی بازار نفت با کاهش قیمت مواجه شد.

آیا اوپک کارایی خود را از دست داده؟ اگر نه چه نقشی می تواند در این میان ایفا کند؟ نقش ایران چیست؟به نظر می رسد که بازار جهانی انرژی دستخوش تغییراتی شده که از گذشته روند فعالیت هایش را متمایز کند و برای آینده پژوهی باید به نیروهای پیشران جدیدتر و ناشناخته تر فکر کرد.

به نظر من اگر به طور کلی بگوییم روابط حاکم بر تجارت نفت خام می تواند مدلی به ما دهد که دیگر حامل های انرژی مانند گاز طبیعی هم قابل پیش بینی شود، در مورد نفت خام باید به چند واقعیت اذعان کنیم.

اول اینکه حدود 95 میلیون بشکه نفت در روز در جهان تولید می شود و اعضای اوپک حدود یک سوم این تولید را انجام می دهند.

در نتیجه تنها در مورد یک سوم تولید این ماده سیاه رنگ می تواند اظهارنظر کند و تمام بازار را به تنهایی در دست ندارد.

توافقی که در اجلاس 169 شد حدود 600 هزار بشکه تولید نفت اوپک را کاهش داد که آن زمان ایران مشمول کاهش تولید نشد.

پس از آن هم برای 9 ماه دیگر این توافق تمدید شد و 6 ماه دیگر تا پایان آن وقت باقی است.

بازار نفت خام در دنیا تغییرات مهمی داشته، یکی از آنها هم این است که امریکا که در میانه دهه 70 میلادی به نوک قله تولیدات نفتی خود رسید و این کشور پس از آن دوره به تدریج تولید نفت خامش کم شد و به چیزی در حدود 6 میلیون بشکه در روز رسید ولی با پیشرفت فناوری های جدید، ایالات متحده چیزی بیش از چهار میلیون بشکه از طریق نفت شیل تولید می کند، پس این کشور یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان طلای سیاه است.

این به آن معناست که دو رقیب این کشور یعنی عربستان و روسیه به تغییرات تولید در این کشور حساس شدند.

دو نکته هم به شکل روزانه مشهود است، یکی افزایش تعداد دکل های نفتی است که به معنای آن است که در بخش سرمایه گذاری نفت و شرکت های سرمایه گذاری آن امید به بهتر شدن اقتصاد جهانی و افزایش قیمت نفت وجود دارد درنتیجه سرمایه گذاری در این بخش در امریکا رو به رشد است.

علاوه بر این روسیه با توجه به تحریم هایی که از سوی غرب شده نیاز به نقدینگی با منشأ خارجی دارد و این جایی است که سبب افزایش صادرات روسیه می شود.

روسیه به شدت در توسعه زیرساخت های گازی فعالیت می کند تا بتواند گاز را در داخل مصرف کند و صادرات نفتش را افزایش دهد.

عربستان چیزی در حدود 11 میلیون بشکه تولید می کند که این سبب شده چاه های نفت این کشور با مشکلاتی مواجه شود و نیازمند سرمایه گذاری های بزرگ است تا بتوانند چاه ها را جوان تر کنند.

ایران کجای این بازی قرار دارد؟آغاز تاریخ نفت را اگر از سال 1900 بدانیم، ایران بزرگ ترین تولید کننده و یکی از قدیمی ترین تولیدکنندگان است.

این روند تا سال 1986 ادامه داشت و از آن سال به تدریج تولید نفت ایران کاهش یافت.

در این میان و با آغاز انقلاب هم در مقطعی قرار بر این شد که تولید نفت در ایران متوقف شود اما با آغاز جنگ عدم برداشت از چاه های نفت هم به اتمام رسید.

تا آنکه پس از سال 1986 که قیمت نفت به حدود 10 دلار رسید.

این سبب شد دیگر ما بازیگر عمده این بخش نباشیم.

در یکی از کتاب های مهمی که به تاریخ نفت دنیا پرداخته شده، 70 درصد مباحث به صنعت نفت ایران باز می گردد، این کتاب تا سال 1990 را پوشش می دهد.

مولف این کتاب در سال 2014 کتاب دیگری می نویسد که یک درصد حجم کتاب را هم به ایران اختصاص نمی دهد.

جدا از اینکه نمی شود بر این مبنا صحبت کرد و گفته های اغراق آمیز را مبنای تحلیل قرار داد؛ ولی این امر نشان دهنده آن است که کشوری مانند ایران روندی معکوس را طی کرده است.

به طور مثال ایران که به نظرم بزرگ ترین دارنده گاز طبیعی است خودش تبدیل به واردکننده آن شده است.

یعنی روند کلی نفت و گاز جهانی از ایران فاصله دارد و کاهش تولید ایران و مالا کاهش صادرات و همچنین افزایش مصرف در داخل کشور ایران را به بازیگر دست دوم تبدیل کرده بنابراین در این لحظه باید این واقعیت را پذیرفت که ما تولیدکننده نه چندان بزرگ و در صادرات نفت خیلی کوچک هستیم.

علاوه بر این وقتی در سطح بالا میان بازیگران اصلی رقابت است، یک تولیدکننده کوچک نقش کلیدی پیدا می کند.

مانند دو حزب که در سطح بالای انتخابات رقابت می کنند و اکثر کرسی های پارلمانی را به دست می آورند اما امکان ایجاد دولت اکثریت به تنهایی را هیچ کدام ندارند و دست دوستی به سمت احزاب کوچک تر دراز می کنند.

ایران با وجود اینکه دیگر تولیدکننده اصلی نفت نیست همچنان نقش سرنوشت سازی دارد چون اگر سطح بالا را کسانی بدانیم که تولید بیش از 10 میلیون بشکه دارند، یعنی عربستان، روسیه و امریکا، پس از آنها به سطح دیگری برخورد می کنیم که عراق است با تولید روزانه چهار میلیون و 500 هزار بشکه تولید و پس از آن ایران با تولید سه میلیون و 800 هزار بشکه در روز و ونزوئلا در جایگاه های بعدی قرار دارند.

به دلیل جبهه ای که میان کشورها وجود دارد، ایران تبدیل به کشوری مهم می شود که می تواند در کاهش تولید اوپک نقش داشته باشد یکی به این دلیل که در اوپک تاثیرگذار است و دیگری هم به دلیل سیاست خارجه ایران است که در اجلاس قطر شرکت نکند یا با روسیه به توافقاتی برسد.

یکی از دلایلی که ایران در اجلاس قطر شرکت نکرد و الان دستاوردش را در درگیری میان قطر و عربستان می بینیم که یکی از تیزهوشانه ترین کارهایی است که وزارت نفت در چهار سال گذشته انجام داد.

ایران باید اوپک را جدی بگیرد زیرا با وجود همه مشکلات اوپک تنها نمونه موفق همکاری های بین المللی ایران تا این لحظه است.

همچنین با توجه به مصرف داخلی بالا باید با این امر مقابله شود.

عراق چندان بیش از ایران تولید نمی کند ولی دو برابر ایران صادرات دارد.

پیش بینی شما از قیمت نفت در سال جاری چیست؟اولا قیمت نفت را کسی نمی تواند پیش بینی کند ولی می توان ادعا کرد در سال جاری قیمت نفت در بازاره 40 تا 60 دلاری باقی می ماند.

روابط تیره سیاسی ایران و عربستان در سال های گذشته بر کسی پوشیده نیست، بهبود این رابطه تا چه اندازه بر بازار نفت اثرگذار خواهد بود؟به نظر من در مورد عربستان سعودی، زایش یک جریان خانوادگی خیلی قوی در داخل هرم قدرت این کشور به زودی رخ می دهد.

محمد بن سلمان همه قدرت را می خواهد و طبیعی است که ولیعهد به تدریج قدرتش کاسته شود و گروه دیگر با برنامه های جدید با او مقابله کنند.

همین دو هفته قبل (روز یکشنبه 28 خرداد ماه) با فرمانی جدید مسائل مربوط به حج در شمول اختیارات بن سلمان قرار گرفت.

زایش این قدرت جدید در داخل عربستان همراه با جراحی خواهد بود.

و خب می بینید مسائل عربستان در یمن، در قطر و مساله چشم انداز 2030 در کشوری که خانم ها حق رانندگی ندارند، چیزهایی است که نسل جدید به رهبری بن سلمان پیگیرش هستند.

یکی از پیامدهای این زایش تیرگی روابط سعودی ها و ایران است.

هر چند سهم حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد را نباید نادیده گرفت که دستاوردهای جمهوری اسلامی پس از حادثه منا و روابط گرمی که ایران با کشورهای عربی پیدا کرده بود را بعد از بهار عربی بر باد داد.

به هر حال در سیاست اتفاقات اینچنین تا حدی اجتناب ناپذیر است اما با همه این موارد من به آینده خوشبینم، یکی به دلیل استقرار کامل این قدرت جدید چون تا چشم باز کنند می بینند نیمی از ساحل خلیج فارس و دریای عمان در اختیار یک کشور است بنابراین نمی شود این کشور را نادیده گرفت.

همچنین سیاست های منطقه ای ایران در دراز مدت به دنبال ثبات و بیرون رفتن نیروهای خارجی از منطقه است و این می تواند برای عربستان امر مبارکی باشد.

با این مسائل به نظرم مشکلات دو کشور حل خواهد شد.

در برخی مسائل زودتر و در برخی دیگر دیرتر.

در مورد حج این مشکل زود حل خواهد شد، اکثریت مردم ما مسلمان هستند و وضعیت اقتصادی مردم ایران طوری است که سریع تر از گذشته می توانند درآمدشان را برای یک سفر مکه ذخیره داشته باشند.

دومین نکته مسائل کنسولی است که این هم حل شدنی است.

سومین نکته هم در مسائل مربوط به انرژی است که با تمام تفاوت ها هر دو کشور در صادرات نفت خام به همکاری همدیگر نیاز دارند و طرف سعودی بیشتر به این همکاری نیاز دارد، زیرا در چند سال گذشته وابستگی کشور به نفت کمتر شده و بخش اصلی بودجه از طریق مالیات ها حاصل می شود ولی عربستان همچنان شدیدا به نفت وابسته است.

وقتی وزیر نفت ایران و عربستان با یکدیگر صحبت می کنند تلخی های عرصه سیاسی وجود ندارد زیرا این دو تکنوکرات هایی هستند که به دنبال منافع ملی خود هستند و زبان مشترکی پیدا می کنند.

اوپک آیا مانند گذشته نقش مهمی دارد؟اگر واقع بین باشیم، اوپک تولیدکننده یک سوم نفت خام جهان است و اگر زمانی بخواهد از این ماده سیاه رنگ به عنوان سلاح استفاده کند می تواند.

بنابراین اوپک همچنان و با وجود همه اختلافات اوپک است.

زمانی ما خیلی آرمانی بودیم و وزیر نفت ما فکر می کرد وقتی می گوید قیمت نفت باید بالا رود، حتما باید قیمت ها افزایش یابد.

این اشتباهی بود که شاه هم انجام داد.

شاه از سال 1973 فکر می کرد هر ماه باید قیمت نفت افزایش یابد و وقتی که در سال 1975 دیگر قیمت ها صعودی نبود مشکلات بودجه ای در کشور پیدا شد و برنامه های عمرانی ایران طوری بود که پول بیشتر می خواست.

همچنین نقش جهانی شاه، کمک به شهرداری لندن، ایجاد پالایشگاه در کره جنوبی و در یک منطقه هند، در کیپ تاون آفریقای جنوبی و.

پول می خواست و امریکایی ها جلوی بالا رفتن قیمت نفت را گرفتند و شاه اتفاقا در مقابل کبوتران اوپکی چون باز عمل می کرد و درنشست دوحه گفت باید قیمت بالا رود، غافل از آن که ایالات متحده در خفا قصد افزایش تولید نفت عربستان را داشت.

در کنفرانس دوحه در سال 1976 شاه گفت باید قیمت نفت بالا رود و عربستان مخالفت کرد.

شاه گفت قیمت نفت را بالا می بریم و عربستان گفت نمی گذاریم.

شاه گفت تولیدم را کم می کنم و سعودی ها گفتند ما تولید را بالا خواهیم برد، شاه گفت نمی توانید اما خبر نداشت که این امکان برای سعودی ها به وجود آمده است.

پس از انقلاب نیز این نگرش حاکم بود.

همچین قدرت قاهره ای در اوپک نیست که با دستور قیمت را بالا یا پایین ببرد.

به هر روی تمام سازمان های بین المللی چنین وضعیتی دارند و بر اساس مذاکره خط مشی خود را تعیین می کنند.

من اوپک را با همه انتقاداتی که به آن وارد است، یک سازمان ضروری برای ایران می دانم.

علاوه بر این اوپک شاید به تنهایی اثرگذار نباشد اما نباید فراموش کرد حداقل یک تولید کننده خارج از اوپک پیدا می شود که با این سازمان همکاری کند، حال دوره ای با امریکا و دوره ای با روسیه.

در حال حاضر هم اوپک در کنار روسیه 44 میلیون بشکه در روز تولید می کنند که چیزی نزدیک به نیمی از تولید روزانه نفت است.

دعوای قطر و کشورهای عربی چه منفعت و فرصتی می تواند برای ایران داشته باشد ؟در مورد قطر که بزرگ ترین تولید کننده گاز طبیعی و انرژی در جهان است، زمینه برای همکاری های گوناگون باز است.

شخصا پیش از اختلافات اخیر تمام فعالیت هایی که با قطر برقرار شده را ناموفق می دانم جز همکاری دو کشور در مناطق غیر نظامی سوریه و جابه جایی غیرنظامیان و تشکیل مجمع صادرکنندگان گاز که دبیرخانه آن در دوحه است.

پس از این اتفاق زمینه همکاری ها گسترده تر می شود و فشار عربستان و متحدانش و مقاومت قطر نشان داد که یک اقتصاد قدرتمند زیر فشارهای سخت سیاسی می تواند ایستادگی کند.

همان طوری که رییس جمهوری برای امیر قطر پیام فرستادند، من هم فکر می کنم لازم است با قطر همکاری کنیم به ویژه در حوزه تکنولوژی گاز که قطری ها با کمک خارجی ها وضعیت به مراتب بهتری از ما دارند.

با همه این تفاسیر، از نظر من باز هم باید راه را برای نزدیکی با عربستان سعودی باز کرد.

باید راه را به شکل استراتژیک باز کرد و رابطه نه چندان خوشایند با عربستان حل شود و موضوع قطر می تواند در این زمینه هم مورد استفاده قرار گیرد و روابط عادی شود.

این سطح از انتقاداتی که به مدل جدید قراردادهای نفتی می شود تا چه اندازه منصفانه است؟ کشور چه قدر زمان دارد که با گشاده دستی با درخواست های سرمایه گذاری خارجی برخورد کند؟به نظرم می رسد همان طور که به وزیر صنعت اجازه داده شده در چارچوب قوانین و مقررات قراردادهای معدنی با شرکت های داخلی و خارجی ببندد و آنقدر حساسیت وجود ندارد، وزیر نفت هم در چارچوب ضوابط کشور این فضا را داشته باشد.

این کار مرسومی در همه جای جهان است.

نمی توان تمام ریز قرارداد را از پیش آماده کرد و به وزارت نفت گفت همین اجرا شد چون اگر تمام چیزها مشخص شود نیمی از ماجراست و مابقی به مباحث شرکت سرمایه گذار هم مربوط است.

با تمام زحماتی که دوستان وزارت نفت کشیدند و مذاکراتی که داشتند، همه اینها در سطح یادداشت تفاهم و سرفصل های توافق است ولی همه می دانیم تا توافقی نباشد و قرارداد اجرایی نباشد کاری از پیش نمی رود.

با این همه یک نکته باقی می ماند، بنابر نظر وزیر نفت و دیگران تولید ایران از دو و نیم میلیون بشکه به سه میلیون و 800 بشکه رسید.

این چطور انجام شد؟ هنوز قرارداد خارجی امضا نشده و توسط کارگران و متخصصان حوزه نفت ایرانی انجام شد.

اگر چنین پتانسیلی در ایران وجود دارد، آیا توجه کافی به آن می شود و مورد تشویق قرار می گیرند؟ پس از این است که باید شرکت های خارجی به ایران بیایند.

زیرا شرکت خارجی یعنی شرکتی که پول مکفی، فناوری و مدیریت دارد که سومی برای ما بسیار مهم است.

در شرایطی که کشور همسایه ما عراق در افقش تولید 12 میلیون بشکه در روز برسد که بخش مهم آن در حوزه های مشترک انجام می شود یا در پارس جنوبی و.

به نظرم وزارت نفت باید یک راهبرد کلی داشته باشد که چه مقدار به منابع داخلی بپردازد و چه میزان داخل شرکت نفت دست همکاران باز است و شرکت های خارجی و داخلی چه سهمی خواهند داشت.

چهار سال زمان زیادی بود و کاش به جای اصرار بر مدل های جدید قراردادی، کل نظام به این نتیجه می رسید که وزارت نفت در چارچوب قانون اساسی و شرح وظایف نفت (بدون حتی اساسنامه شرکت ملی نفت) وزیر نفت این اختیار را داشت که با هر شرکت خارجی با چه مبنایی منافع ملی بهینه می شود و خصوصا این عنصر زمان مورد توجه قرار می گرفت.

زمان برای ما مهم است چون منابع مشترکی داریم که اگر مورد توجه نباشند به مرور زمان زیان می بریم.

به هر حال نمی دانم وزارت نفت مایل بود یا مخالفانش که کل مسائل را به رسانه ها بکشانند، این واقعا زیان آور بود.

شما فردی هستید با سابقه سیاسی و البته بنیه علمی کارشناس حوزه انرژی، به نظرتان کشمکش های سیاسی چه تاثیری بر این حوزه می گذارد؟آسیبش این است که ما در اندازه چهار میلیون بشکه در روز توان تولید داریم که نیمی از آن در داخل مصرف می شود و باورکردنی نیست که ضایعات انرژی در ایران به دلیل عدم بازدهی درست و بهره وری مصرف، روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه است.

این پرتی انرژی بسیار آسیب زننده است و در تمام بخش های صنعت رفته است.

آسیب های سیاسی همین است که ما چهار میلیون بشکه نفت تولید می کنیم ولی سه کشور توان تولید 11 میلیون بشکه دارند.

عربستان مسائل زیادی دارد ولی در حوزه نفت کمترین حواشی را دارد و جدا از فضای سیاسی روز این کشور پیش می رود.

مثلا خبر آمد که بخشی از سهام شرکت ملی نفت سعودی یا آرامکو قرار است به فروش برود اما هیچ خبری از چند و چون ماجرا دیگر پخش نشد.

این بیانگر آن است که رقیب سعودی ما در حال کار کردن است.

مثلا سعودی ها حوزه نفتی به نام قوار دارند که به تنهایی یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز تولید دارد ولی به تولید 400 هزار بشکه سقوط کرد اما در آن سرمایه گذاری کردند و دوباره تولید این بخش جان گرفت.

این به نظر من آسیب ندیدن سیاسی بخش نفت و گاز در یک کشور است.

در روسیه و در حالت تحریم یک دفعه قطر 20 میلیارد دلار بر سر خرید بخشی از سهام یکی از شرکت های روسی پرداخت و این پول در بدترین شرایط به این کشور رسید.

البته نفت یک کالای صرف نیست و بحث سیاسی در آن دخیل است.

پیشنهاد من این است که اولا وزیر نفت به هیچ عنوان کاری به سیاست و کشمکش های آن نداشته باشد.

علاوه بر این یک بار دیگر وظایف وزارتخانه ها بررسی شود.

حتی توزیع نفت و گاز به شرکت های زیر دست خصوصی واگذار می شد تا از این طریق حواشی هم کاسته شود.

مثلا من فکر می کنم آب به وزارت نیرو مربوط نیست و وزارت نیرو مسوول همه حامل های انرژی داخل می شد و آب به سازمان حفاظت محیط زیست مرتبط می شد.

وزارت نفت هم تنها به تولید و صادرات می اندیشید.

هنگامی که نماینده مجلس می آید و می گوید گاز یا نفت فلان منطقه قطع شده وزیر نمی تواند بر این اصرار کند و به صادرات گاز بر ترکیه پافشاری کند ولی اگر این دو دستگاه مجزا بودند این مشکل کمتر می شد.

مانند بقیه کشورها که بخش های انرژی کم حرف هستند و من هنوز نمی دانم موضوع IPC را چرا وزارت نفت به رسانه ها کشاند.

IPc نسبت به قراردادهای پیشین عقب نشینی بزرگی است و منصفانه است که برخی آن را بر باد رفتن دستاورد دولت مصدق می دانند؟اصلا چنین نیست و کسانی که در بخش های بین المللی وزارت نفت هستند همگی وطن پرست هستند.

برخی بحث ها بحث های دانشگاهی و طلبگی است که آن جا کنجکاوی می شود و آلترناتیوها مطرح می شوند.

در مرحله اجرا اما این حرف ها مهم نیست و باید نفت صادر شود.

به نظر من قانون اساسی ایران در قراردادهای مختلف را باز گذاشته ولی امتیاز دادن را ممنوع کرده است.

پیش تر شورای نگهبان و برخی نهادهای دیگر بر مشارکت تولید نگرش منفی داشتند و تنها در حوزه شمال کشور کوتاه آمدند.

به نظر من وزارت نفت توان اجرایی کردن را داشت ولی آن را به بحث گذاشت.

وزارت نفت فکر می کند این یک طرح ملی است.

در این صورت هم نمایندگان مردم می توانند بر سر آن چانه زنی کنند و باز هم نیازی به این جدال های رسانه ای نیست.


کلید واژه ها: دانشگاه صنعتی شریف - ایران - انرژی - عربستان - دانشگاه - قیمت نفت - منطقه - اوپک - کاهش - معاون وزیر امور خارجه - وزیر امور خارجه ایران - بین المللی - قیمت - پیش بینی - بازار - جراحی - وزیر امور خارجه - افزایش - بازار جهانی - دیدار - اصولگرایان - موسسه - تولید - بازار نفت - محمد - بینی - وزیر - تکنولوژی - عضو هیات - وزیر نفت

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری اولین جشنواره ملی فناوری های آب در دانشگاه فردوسی

رویدادهایی که امروز خبری می شوند

استفاده از فناوری نانو در تشخیص و درمان سرطان

عکس جالب فضاپیمای ناسا از فواره های آب در قمر زحل! احتمال وجود حیات!

نشست علمی فرهنگی در پرتو ملاصدرا

ایجاد مراکز آموزش عالی توسط دستگاه ها،ضربه ای جبران ناپذیر به سیستم آموزش

سخنرانی خرازی در آکادمی علوم بین الملل پاریس

تقلید خرچنگ توسط ماهی مرکب ببری

وقتی هوش مصنوعی سر از آشپزخانه ها در می آورد!

ساخت قلب مصنوعی سیلیکونی

تلسکوپ فضایی هابل فوبوس را شکار کرد

انحلال «شاخص پژوه» و سکوت ساختمان شیشه ای وزارت علوم/ تنها پژوهشگاه خصوصی ایران در ورطه نابودی!

پرداخت وام ضروری به دانشجویان دکترا از اول مرداد

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ترویج علم با دانش نامه های الکترونیکی

کتاب های اخترشناسی و فضا منتشر شد

پژوهشگر تاریخ علم چه کار می کند؟

ریش دراز

بزمجه: یادگار دایناسورها

یوسف ثبوتی: بنیان گذار نخستین رصدخانه ی پژوهشی ایران

سرشت علم و جایگاه آن در استانداردهای آموزش علوم

سرگذشت کتاب مرجع در ایران

پرداخت وام ضروری به دانشجویان دکترا از اول مرداد

فردا؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی

ورود هوش مصنوعی به عرصه آشپزخانه و آشپزی! +تصاویر

وقتی هوش مصنوعی سر از آشپزخانه ها در می آورد!+تصاویر

موضوع فرهنگ بحثی گسترده است

فرصت یک روزه داوطلبان برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

برگزاری مصاحبه دکترای دانشگاه آزاد اسلامی در یاسوج

3 شرطی که وزارت علوم برای حل کشمکش با دانشگاه آزاد پذیرفت

معرفی فرهاد رهبر به شورای عالی انقلاب فرهنگی

تایید ریاست «رهبر» در دستان وزیر علوم است

کلاهبرداری در پوشش اعزام دانشجو به خارج از کشور

فردا، آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

وقتی هوش مصنوعی سر از آشپزخانه در می آورد!

فردا، آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

ویدیو: دستور پخت پتی کدو

برنامه های دکتر رهبر می تواند به نفع دانشگاه آزاد اسلامی باشد

ارائه مقالات برتر میان رشته ای علوم انسانی در شیراز

هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی

تلسکوپ فضایی هابل "فوبوس" را شکار کرد

وقتی هوش مصنوعی سر از آشپزخانه ها در می آورد!

ادامه موج گرما درمهاباد

درخواست کانون استادان دانشگاه آزاد از فرهاد رهبر

تلسکوپ فضایی هابل "فوبوس" را شکار کرد/فیلم

تلسکوپ فضایی هابل "فوبوس" را شکار کرد+فیلم

اختصاص بخش های از دانشگاه آزاد برای جذب دانشجویان خارجی

توسعه رشته های دانشگاهی جدید در عراق توسط دانشگاه فردوسی

3 شرطی که وزارت علوم برای حل کشمکش با دانشگاه آزاد پذیرفت

فرهاد رهبر برای ریاست دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شد

مهلت انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد فردا پایان می یابد

مراسم تشییع پیکر حبیب الله کاسه ساز

اهدای جایزه بین المللی به استاد دانشگاه صنعتی شریف

پرداخت وام ضروری 3 میلیون تومانی به دانشجویان دکترا از اول مرداد

سیاسی کاری ناحق وزارت علوم بیهوده ماند/مجلس همه رشته های دانشگاه آزاد را معتبر اعلام کرد

3 شرطی که وزارت علوم برای حل کشمکش با دانشگاه آزاد پذیرفت

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

موسی خانی در گفت وگو با فارس: پایان نامه از مقطع کارشناسی ارشد حذف نشده است

آموزش عالی در هفته ای که گذشت گام با جرأت دانشگاه آزاد در مسیر ارتقای توانمندی علمی

معرفی فرهاد رهبر به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ریاست دانشگاه آزاد

راه اندازی سه مرکز تحقیقاتی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج

یزدان مهر در گفت وگو با فارس مطرح کرد پرداخت وام ضروری 3 میلیون تومانی به دانشجویان دکترا از اول مرداد

کبگانیان در جمع خبرنگران: جزییات تایید رییس دانشگاه آزاد در شورایعالی انقلاب فرهنگی/ معرفی رهبر به شورا

حسگرهای نرم فناوری های پوشیدنی را بهبود می بخشد

پیام خانواده «مریم میرزاخانی» به دانشگاه شریف

معرفی فرهاد رهبر به شورای عالی انقلاب فرهنگی

فردا؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی

ادامه تغییرات در دانشگاه آزاد

معرفی فرهاد رهبر به شورای عالی انقلاب فرهنگی

فردا؛ آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

فردا، آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

شاهد کاهش جمعیت دانشجویی از سال 93 به بعد هستیم

خروج پذیرش رشته های جدید دستیار تخصصی پزشکی از بن بست 23 ساله

فردا، آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

اهدا پنجمین جایزه بین المللی «پویاشناسی سیستم ها» به استاد دانشگاه شریف

اخبار کنکوری و دانشگاهی - هفته 17 ام سال 95

فردا، آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

فردا شنبه، آخرین مهلت انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

فردا، آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

تصاویر/ دیدار ماشین سازی تبریز و سپیدرود رشت

"فرهاد رهبر" برای ریاست دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شد

مشاور اجتماعی رییس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد منصوب شد

دانشگاه آزاد اسلامی خواسته مردم بوکان را عملی می کند

بیست و دومین جشنواره هنر، ادبیات و پژوهش دینی و قرآن و عترت دانشگاه آزاد دراستان مرکزی

ایلام، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد، میزبانان مصاحبه دکتری تخصصی از امروز

انحلال «شاخص پژوه» و سکوت ساختمان شیشه ای وزارت علوم/ تنها پژوهشگاه خصوصی ایران در ورطه نابودی!

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ترویج علم با دانش نامه های الکترونیکی

کتاب های اخترشناسی و فضا منتشر شد

پژوهشگر تاریخ علم چه کار می کند؟

ریش دراز

بزمجه: یادگار دایناسورها

یوسف ثبوتی: بنیان گذار نخستین رصدخانه ی پژوهشی ایران

سرشت علم و جایگاه آن در استانداردهای آموزش علوم

سرگذشت کتاب مرجع در ایران

مشاور اجتماعی رییس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

مخترعان موفق به ساخت موتور بالگرد های انحصاری آمریکا شدند

اهدای جایزه بین المللی به استاد دانشگاه صنعتی شریف

میرزاده: یک ساعت تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است

سفری از جنس جهاد

مشاور اجتماعی رییس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

دانشگاه صنعتی شریف در مراسمی یاد مریم میرزاخانی را گرامی می دارد

ستاری: سخن گفتن از شخصیت میرزاخانی سخت است

درخواست 350 دانشجوی خارجی برای تحصیل در یزد

درخواست 350 دانشجوی خارجی برای تحصیل در یزد

برگزاری آزمون دکتری تخصصی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

درخواست بیش از 350 دانشجوی خارجی برای تحصیل در دانشگاه یزد

نحوه ثبت نام و تکمیل اطلاعات متقاضیان جذب در هیات های علمی دانشگاه ها

معتمدی: اساتید و دانشجویان دانشگاه ها می توانند از کارت های اعتباری ارزی وزارت علوم استفاده کنند/ استفاده از این کارت ها محدودیتی ندارد

مشاور اجتماعی رییس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد منصوب شد

ابلاغ بخشنامه ساماندهی امور داوری پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای

لاتزیو قیدسردار را زد/آزمون درکازان می سوزد

آزمون دکتری دانشگاه علوم اسلامی رضوی

تشییع پیکر دو شهید گمنام در شیراز

تقویم آموزشی نیمسال اول دانشگاه شریف اعلام شد

اسپیس اکس برنامه فرود کپسول دراگون روی سطح مریخ را کنسل کرد

امسال حدود 200 دانشجوی دکتری در دانشگاه چمران پذیرفته می شوند

انتصاب جدید در دانشگاه آزاد

توسعه علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با انتخاب «رهبر»شتاب می گیرد

مشاور اجتماعی رییس مؤسس دانشگاه آزاد منصوب شد

مشاور اجتماعی رییس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد منصوب شد

بنیانیان: انتخاب فرهاد رهبر در دانشگاه آزاد اسلامی تحول علمی ایجاد می کند

ولایتی مشاور اجتماعی رییس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی را منصوب کرد

بهره مندی 541 دانش آموز و دانشجو از خدمات فرهنگی کمیته امداد یزد

مشاور اجتماعی رییس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد منصوب شد

هدایت تحصیلی؛ انتخاب مسیر روشن زندگی برای دانش آموزان

حضور دکتر رهبر در شرایط فعلی دانشگاه آزاد اسلامی نسخه ای شفابخش است

دانشگاه باید چگونه در جامعه اثرگذار باشد؟/ موانع اثرگذاری دانشگاه در جامعه

گفتگوی ویژه خبری 1396/4/28

نمایشگاه توانمندی های جامعه هدف بهزیستی گناباد گشایش یافت

انتصاب دکتر رهبر، امیدی تازه در خانواده دانشگاه آزاد اسلامی

کنفرانس «فناوری های نوین در مهندسی عمران، معماری و شهرسازی»

جزییات بیست و دومین جشنواره هنر، ادبیات و پژوهش دینی و قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی اراک

آغاز المپیاد علمی دانشجویی کشور

بزرگداشت مریم میرزاخانی در فرهنگستان علوم

همایش روسای علمی کاربردی استان

میزبانی دانشگاه آزاد اراک از جشنواره هنر ادبیات و پژوهش دینی/31تیرماه؛ آغاز ارسال آثار

برگزاری مسابقات قرآن دانشجویان در 34 رشته به میزبانی دانشگاه آزاد اراک

مریخ نورد کنجکاوی به تعطیلات می رود!

انحلال «شاخص پژوه» و سکوت ساختمان شیشه ای وزارت علوم/ تنها پژوهشگاه خصوصی ایران در ورطه نابودی!

حکم دکتر ولایتی به دکتر محمدرضا جوادی یگانه

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ترویج علم با دانش نامه های الکترونیکی

کتاب های اخترشناسی و فضا منتشر شد

پژوهشگر تاریخ علم چه کار می کند؟

ریش دراز

بزمجه: یادگار دایناسورها

یوسف ثبوتی: بنیان گذار نخستین رصدخانه ی پژوهشی ایران

سرشت علم و جایگاه آن در استانداردهای آموزش علوم

سرگذشت کتاب مرجع در ایران

تصاویر / زیباترین خوابگاه دانشجویی

تصاویر / زیباترین خوابگاه دانشجویی

همایش پروژه مهر در رامسر برگزار شد

روزنما: اعتراض نمادین یک دانشجو به بیکاری

برگزاری دوره تربیت مربی قرآنی کودک ویژه بانوان در ماهشهر

حکم دکتر ولایتی به دکتر محمدرضا جوادی یگانه

کشف ساختاری مواج در کهکشان راه شیری! +تصاویر

فرهاد رهبر: در موضوع رشته محل ها در تعامل کامل با وزارت علوم و مجلس شورای اسلامی هستیم

مشاور اجتماعی رییس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد

رتبه دوم آزمایشگاه دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد در کشور

رتبه دوم آزمایشگاه دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد در کشور+گزارش

وزارت علوم؛ ضابط دستگاه قضایی در پیگیری تخلفات علمی

مناطق ویژه علم و فناوری دریچه ورود به شهرهای هوشمند هستند

تعامل کامل وزارت علوم و مجلس برای حل مشکل رشته محل های دانشگاه آزاد

رتبه 15 ایران در تولید علم و فناوری فضایی در جهان

کاهش 10 درصدی مالیات حق التدریس استادان

سهم 37 درصدی دانشگاه آزاد از جمعیت دانشجویی کشور

فراخوان بورسیه ها و متقاضیان بلاتکلیف

مریمی که رفت، مریم هایی که هستند

غبارروبی وعطر افشانی ضریح مطهر امامزاده سید جلال الدین سخوید

تعامل کامل دانشگاه آزاد با وزارت علوم و مجلس برای حل مشکل رشته محل ها

اطلاعیه دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره حواشی جشن فارغ التحصیلی

اضافه شدن2رشته جدیددرپیشوا

تابش از راه اندازی "پژوهشکده میراث جهانی یزد" در دانشگاه یزد خبر داد

مراکز فروش پایان نامه توسط دو وزارت علوم و بهداشت تعطیل می شوند

سرنوشت نابغه ای که درایران ماند!

اولین گام مدیریتی دکتر رهبر در دانشگاه آزاد اسلامی با برگزاری کمیسیون های تخصصی

فوران آب از جنوب قمر زحل

موسی خانی: آماده همکاری با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ژاپن هستیم

بررسی مطالعات نوین در زمینه عمران ، معماری و شهرسازی با رویکرد ایرانی-اسلامی

تقویم آموزشی سال تحصیلی 97-96 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

پیری خبر داد آمادگی وزارت علوم در انتقال فناوری بین دو کشور ایران و کره جنوبی

فارغ التحصیلی بیش از 500 نفر از مقطع ارشد رشته «تحقیق در عملیات» واحد تبریز

ابلاغ بخشنامه روش ارزیابی کیفی رساله های دکتری تخصصی

رییس واحد تبریز: انضباط مالی و مدیریت هزینه ها سرلوحه کار قرار گیرد

محور مرکزی کهکشان راه شیری تاب دارد

شریعتی نیاسر: شاهد کاهش جمعیت دانشجویی از سال 93 به بعد هستیم

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای تحقیق در زمینه تهدید ها و چالش های کشاورزی رودان

رشته منابع آب دانشگاه تهران رتبه 15 جهان را کسب کرد

مشوق وزارت علوم برای جذب نخبگان علمی

تدوین و راه اندازی پرتال یکپارچه آموزشی، پژوهشی و مالی در دانشگاه آزاد اسلامی

محور مرکزی کهکشان راه شیری تاب دارد!

تدوین و راه اندازی پرتال یکپارچه آموزشی، پژوهشی و مالی در دانشگاه آزاد

اختلال در سامانه و سرویس های الکترونیکی دانشگاه علامه

ساخت موتورهای جت سریع تر و نیمه رساناهای بهتر

قانون مصوب سال 1367 ملاک تأیید کد رشته های دانشگاه آزاد اسلامی

پنج محصول و اختراع مرکز رشد واحد سنندج رونمایی شد

جراحی بزرگ در هیات حاکمه عربستان

جراحی بزرگ در هیات حاکمه عربستان