مطالب مرتبط:
ملانیا ترامپ در گذر جراحی های پلاستیک
شبیه سازی اثر لیزر در جراحی های دهان
عربستان آزادی موصل را به آمریکا تبریک گفت!
محمد بن سلمان افراط گرایی دینی در عربستان را ناشی از انقلاب اسلامی ایران دانست
ارسال 60 تن دارو و تجهیزات پزشکی به عربستان/ معاینه 70هزار زائرحج تمتع تا این لحظه توسط هلال احمر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 08:302017-07-17دانش

جراحی بزرگ در هیات حاکمه عربستان


روزی که به دیدار عباس ملکی در دانشگاه صنعتی شریف رفتیم، هنوز ولیعهد عربستان جای خود را به محمد بن سلمان نداده بود، ولی دانشیار دانشکده انرژی دانشگاه شریف، - یک روز پیش از این وقایع این ماجرا را پیش بینی کرد و از آغاز یک جراحی گسترده در هیات حاکمه رقیب منطقه ای ایران خبر داد.

رویداد24"-روزی که به دیدار عباس ملکی در دانشگاه صنعتی شریف رفتیم، هنوز ولیعهد عربستان جای خود را به محمد بن سلمان نداده بود، ولی دانشیار دانشکده انرژی دانشگاه شریف، یک روز پیش از این وقایع این ماجرا را پیش بینی کرد و از آغاز یک جراحی گسترده در هیات حاکمه رقیب منطقه ای ایران خبر داد.

تنها یک روز بعد صحت گفته های او به اثبات رسید، با این وجود او هنوز باور دارد که هرچه زودتر باید اختلافات میان ایران و عربستان کنار گذاشته شود و هنوز هم باید نسبت به اوپک خوشبین بود.

ملکی از 1980 تا 1997، معاون وزیر امور خارجه ایران و از 1987 تا 1992 عضو هیات مذاکره کننده ایران برای پایان جنگ بوده است.

او هم اکنون رییس موسسه مطالعات دریای خزر، محقق ارشد در پروژه سیاستگذاری انرژی، مرکز مطالعات بین المللی در موسسه تکنولوژی ماساچوست (ام ای تی) و دانشیار سیاستگذاری انرژی، گروه سیستم های انرژی دانشکده مهندسی انرژی در دانشگاه صنعتی شریف است.

او عضو دفتر مشاورت رهبر ایران در امور بین المللی نیز بوده است.

اینها شمه ای از فعالیت های فردی است که هم کارشناسی زبردست در حوزه انرژی است و هم دیدی وسیع به مسائل منطقه ای و دیپلماتیک دارد.

او در شرایطی نسبت به آینده رابطه میان کشورهای منطقه به ویژه ایران و عربستان امیدوار است که شاید کمتر زمانی اختلافات تا این سطح شدید به چشم می آمد.

از سوی دیگر هر چند ملکی بیشتر به اردوگاه اصولگرایان نزدیک است ولی نسبت به کشمکش های سیاسی که در حوزه نفت و گاز رخ داده معترض است و خواهان دادن مسوولیت های بیشتر به وزیر نفت است.

مشروح مصاحبه اعتماد با او در پایین آمده است:در نشست 169 اوپک و پس از کاهش قیمت نفت، توافق شد تا تولید نفت کاهش یابد.

ایران به دلیل اینکه به تازگی از زیر بار تحریم خارج شد، اوپکی ها موافقت کردند که سقف تولیدش را کاهش ندهد.

پس از آن قیمت نفت حدود 10 دلار افزایش داشت ولی بعد از چندی با افزایش ورود نفت شیل به بازار، قیمت نفت دوباره کاهش یافت.

حال اوپک دوباره این تصمیم را تمدید کرد ولی بازار نفت با کاهش قیمت مواجه شد.

آیا اوپک کارایی خود را از دست داده؟ اگر نه چه نقشی می تواند در این میان ایفا کند؟ نقش ایران چیست؟به نظر می رسد که بازار جهانی انرژی دستخوش تغییراتی شده که از گذشته روند فعالیت هایش را متمایز کند و برای آینده پژوهی باید به نیروهای پیشران جدیدتر و ناشناخته تر فکر کرد.

به نظر من اگر به طور کلی بگوییم روابط حاکم بر تجارت نفت خام می تواند مدلی به ما دهد که دیگر حامل های انرژی مانند گاز طبیعی هم قابل پیش بینی شود، در مورد نفت خام باید به چند واقعیت اذعان کنیم.

اول اینکه حدود 95 میلیون بشکه نفت در روز در جهان تولید می شود و اعضای اوپک حدود یک سوم این تولید را انجام می دهند.

در نتیجه تنها در مورد یک سوم تولید این ماده سیاه رنگ می تواند اظهارنظر کند و تمام بازار را به تنهایی در دست ندارد.

توافقی که در اجلاس 169 شد حدود 600 هزار بشکه تولید نفت اوپک را کاهش داد که آن زمان ایران مشمول کاهش تولید نشد.

پس از آن هم برای 9 ماه دیگر این توافق تمدید شد و 6 ماه دیگر تا پایان آن وقت باقی است.

بازار نفت خام در دنیا تغییرات مهمی داشته، یکی از آنها هم این است که امریکا که در میانه دهه 70 میلادی به نوک قله تولیدات نفتی خود رسید و این کشور پس از آن دوره به تدریج تولید نفت خامش کم شد و به چیزی در حدود 6 میلیون بشکه در روز رسید ولی با پیشرفت فناوری های جدید، ایالات متحده چیزی بیش از چهار میلیون بشکه از طریق نفت شیل تولید می کند، پس این کشور یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان و تولیدکنندگان طلای سیاه است.

این به آن معناست که دو رقیب این کشور یعنی عربستان و روسیه به تغییرات تولید در این کشور حساس شدند.

دو نکته هم به شکل روزانه مشهود است، یکی افزایش تعداد دکل های نفتی است که به معنای آن است که در بخش سرمایه گذاری نفت و شرکت های سرمایه گذاری آن امید به بهتر شدن اقتصاد جهانی و افزایش قیمت نفت وجود دارد درنتیجه سرمایه گذاری در این بخش در امریکا رو به رشد است.

علاوه بر این روسیه با توجه به تحریم هایی که از سوی غرب شده نیاز به نقدینگی با منشأ خارجی دارد و این جایی است که سبب افزایش صادرات روسیه می شود.

روسیه به شدت در توسعه زیرساخت های گازی فعالیت می کند تا بتواند گاز را در داخل مصرف کند و صادرات نفتش را افزایش دهد.

عربستان چیزی در حدود 11 میلیون بشکه تولید می کند که این سبب شده چاه های نفت این کشور با مشکلاتی مواجه شود و نیازمند سرمایه گذاری های بزرگ است تا بتوانند چاه ها را جوان تر کنند.

ایران کجای این بازی قرار دارد؟آغاز تاریخ نفت را اگر از سال 1900 بدانیم، ایران بزرگ ترین تولید کننده و یکی از قدیمی ترین تولیدکنندگان است.

این روند تا سال 1986 ادامه داشت و از آن سال به تدریج تولید نفت ایران کاهش یافت.

در این میان و با آغاز انقلاب هم در مقطعی قرار بر این شد که تولید نفت در ایران متوقف شود اما با آغاز جنگ عدم برداشت از چاه های نفت هم به اتمام رسید.

تا آنکه پس از سال 1986 که قیمت نفت به حدود 10 دلار رسید.

این سبب شد دیگر ما بازیگر عمده این بخش نباشیم.

در یکی از کتاب های مهمی که به تاریخ نفت دنیا پرداخته شده، 70 درصد مباحث به صنعت نفت ایران باز می گردد، این کتاب تا سال 1990 را پوشش می دهد.

مولف این کتاب در سال 2014 کتاب دیگری می نویسد که یک درصد حجم کتاب را هم به ایران اختصاص نمی دهد.

جدا از اینکه نمی شود بر این مبنا صحبت کرد و گفته های اغراق آمیز را مبنای تحلیل قرار داد؛ ولی این امر نشان دهنده آن است که کشوری مانند ایران روندی معکوس را طی کرده است.

به طور مثال ایران که به نظرم بزرگ ترین دارنده گاز طبیعی است خودش تبدیل به واردکننده آن شده است.

یعنی روند کلی نفت و گاز جهانی از ایران فاصله دارد و کاهش تولید ایران و مالا کاهش صادرات و همچنین افزایش مصرف در داخل کشور ایران را به بازیگر دست دوم تبدیل کرده بنابراین در این لحظه باید این واقعیت را پذیرفت که ما تولیدکننده نه چندان بزرگ و در صادرات نفت خیلی کوچک هستیم.

علاوه بر این وقتی در سطح بالا میان بازیگران اصلی رقابت است، یک تولیدکننده کوچک نقش کلیدی پیدا می کند.

مانند دو حزب که در سطح بالای انتخابات رقابت می کنند و اکثر کرسی های پارلمانی را به دست می آورند اما امکان ایجاد دولت اکثریت به تنهایی را هیچ کدام ندارند و دست دوستی به سمت احزاب کوچک تر دراز می کنند.

ایران با وجود اینکه دیگر تولیدکننده اصلی نفت نیست همچنان نقش سرنوشت سازی دارد چون اگر سطح بالا را کسانی بدانیم که تولید بیش از 10 میلیون بشکه دارند، یعنی عربستان، روسیه و امریکا، پس از آنها به سطح دیگری برخورد می کنیم که عراق است با تولید روزانه چهار میلیون و 500 هزار بشکه تولید و پس از آن ایران با تولید سه میلیون و 800 هزار بشکه در روز و ونزوئلا در جایگاه های بعدی قرار دارند.

به دلیل جبهه ای که میان کشورها وجود دارد، ایران تبدیل به کشوری مهم می شود که می تواند در کاهش تولید اوپک نقش داشته باشد یکی به این دلیل که در اوپک تاثیرگذار است و دیگری هم به دلیل سیاست خارجه ایران است که در اجلاس قطر شرکت نکند یا با روسیه به توافقاتی برسد.

یکی از دلایلی که ایران در اجلاس قطر شرکت نکرد و الان دستاوردش را در درگیری میان قطر و عربستان می بینیم که یکی از تیزهوشانه ترین کارهایی است که وزارت نفت در چهار سال گذشته انجام داد.

ایران باید اوپک را جدی بگیرد زیرا با وجود همه مشکلات اوپک تنها نمونه موفق همکاری های بین المللی ایران تا این لحظه است.

همچنین با توجه به مصرف داخلی بالا باید با این امر مقابله شود.

عراق چندان بیش از ایران تولید نمی کند ولی دو برابر ایران صادرات دارد.

پیش بینی شما از قیمت نفت در سال جاری چیست؟اولا قیمت نفت را کسی نمی تواند پیش بینی کند ولی می توان ادعا کرد در سال جاری قیمت نفت در بازاره 40 تا 60 دلاری باقی می ماند.

روابط تیره سیاسی ایران و عربستان در سال های گذشته بر کسی پوشیده نیست، بهبود این رابطه تا چه اندازه بر بازار نفت اثرگذار خواهد بود؟به نظر من در مورد عربستان سعودی، زایش یک جریان خانوادگی خیلی قوی در داخل هرم قدرت این کشور به زودی رخ می دهد.

محمد بن سلمان همه قدرت را می خواهد و طبیعی است که ولیعهد به تدریج قدرتش کاسته شود و گروه دیگر با برنامه های جدید با او مقابله کنند.

همین دو هفته قبل (روز یکشنبه 28 خرداد ماه) با فرمانی جدید مسائل مربوط به حج در شمول اختیارات بن سلمان قرار گرفت.

زایش این قدرت جدید در داخل عربستان همراه با جراحی خواهد بود.

و خب می بینید مسائل عربستان در یمن، در قطر و مساله چشم انداز 2030 در کشوری که خانم ها حق رانندگی ندارند، چیزهایی است که نسل جدید به رهبری بن سلمان پیگیرش هستند.

یکی از پیامدهای این زایش تیرگی روابط سعودی ها و ایران است.

هر چند سهم حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد را نباید نادیده گرفت که دستاوردهای جمهوری اسلامی پس از حادثه منا و روابط گرمی که ایران با کشورهای عربی پیدا کرده بود را بعد از بهار عربی بر باد داد.

به هر حال در سیاست اتفاقات اینچنین تا حدی اجتناب ناپذیر است اما با همه این موارد من به آینده خوشبینم، یکی به دلیل استقرار کامل این قدرت جدید چون تا چشم باز کنند می بینند نیمی از ساحل خلیج فارس و دریای عمان در اختیار یک کشور است بنابراین نمی شود این کشور را نادیده گرفت.

همچنین سیاست های منطقه ای ایران در دراز مدت به دنبال ثبات و بیرون رفتن نیروهای خارجی از منطقه است و این می تواند برای عربستان امر مبارکی باشد.

با این مسائل به نظرم مشکلات دو کشور حل خواهد شد.

در برخی مسائل زودتر و در برخی دیگر دیرتر.

در مورد حج این مشکل زود حل خواهد شد، اکثریت مردم ما مسلمان هستند و وضعیت اقتصادی مردم ایران طوری است که سریع تر از گذشته می توانند درآمدشان را برای یک سفر مکه ذخیره داشته باشند.

دومین نکته مسائل کنسولی است که این هم حل شدنی است.

سومین نکته هم در مسائل مربوط به انرژی است که با تمام تفاوت ها هر دو کشور در صادرات نفت خام به همکاری همدیگر نیاز دارند و طرف سعودی بیشتر به این همکاری نیاز دارد، زیرا در چند سال گذشته وابستگی کشور به نفت کمتر شده و بخش اصلی بودجه از طریق مالیات ها حاصل می شود ولی عربستان همچنان شدیدا به نفت وابسته است.

وقتی وزیر نفت ایران و عربستان با یکدیگر صحبت می کنند تلخی های عرصه سیاسی وجود ندارد زیرا این دو تکنوکرات هایی هستند که به دنبال منافع ملی خود هستند و زبان مشترکی پیدا می کنند.

اوپک آیا مانند گذشته نقش مهمی دارد؟اگر واقع بین باشیم، اوپک تولیدکننده یک سوم نفت خام جهان است و اگر زمانی بخواهد از این ماده سیاه رنگ به عنوان سلاح استفاده کند می تواند.

بنابراین اوپک همچنان و با وجود همه اختلافات اوپک است.

زمانی ما خیلی آرمانی بودیم و وزیر نفت ما فکر می کرد وقتی می گوید قیمت نفت باید بالا رود، حتما باید قیمت ها افزایش یابد.

این اشتباهی بود که شاه هم انجام داد.

شاه از سال 1973 فکر می کرد هر ماه باید قیمت نفت افزایش یابد و وقتی که در سال 1975 دیگر قیمت ها صعودی نبود مشکلات بودجه ای در کشور پیدا شد و برنامه های عمرانی ایران طوری بود که پول بیشتر می خواست.

همچنین نقش جهانی شاه، کمک به شهرداری لندن، ایجاد پالایشگاه در کره جنوبی و در یک منطقه هند، در کیپ تاون آفریقای جنوبی و.

پول می خواست و امریکایی ها جلوی بالا رفتن قیمت نفت را گرفتند و شاه اتفاقا در مقابل کبوتران اوپکی چون باز عمل می کرد و درنشست دوحه گفت باید قیمت بالا رود، غافل از آن که ایالات متحده در خفا قصد افزایش تولید نفت عربستان را داشت.

در کنفرانس دوحه در سال 1976 شاه گفت باید قیمت نفت بالا رود و عربستان مخالفت کرد.

شاه گفت قیمت نفت را بالا می بریم و عربستان گفت نمی گذاریم.

شاه گفت تولیدم را کم می کنم و سعودی ها گفتند ما تولید را بالا خواهیم برد، شاه گفت نمی توانید اما خبر نداشت که این امکان برای سعودی ها به وجود آمده است.

پس از انقلاب نیز این نگرش حاکم بود.

همچین قدرت قاهره ای در اوپک نیست که با دستور قیمت را بالا یا پایین ببرد.

به هر روی تمام سازمان های بین المللی چنین وضعیتی دارند و بر اساس مذاکره خط مشی خود را تعیین می کنند.

من اوپک را با همه انتقاداتی که به آن وارد است، یک سازمان ضروری برای ایران می دانم.

علاوه بر این اوپک شاید به تنهایی اثرگذار نباشد اما نباید فراموش کرد حداقل یک تولید کننده خارج از اوپک پیدا می شود که با این سازمان همکاری کند، حال دوره ای با امریکا و دوره ای با روسیه.

در حال حاضر هم اوپک در کنار روسیه 44 میلیون بشکه در روز تولید می کنند که چیزی نزدیک به نیمی از تولید روزانه نفت است.

دعوای قطر و کشورهای عربی چه منفعت و فرصتی می تواند برای ایران داشته باشد ؟در مورد قطر که بزرگ ترین تولید کننده گاز طبیعی و انرژی در جهان است، زمینه برای همکاری های گوناگون باز است.

شخصا پیش از اختلافات اخیر تمام فعالیت هایی که با قطر برقرار شده را ناموفق می دانم جز همکاری دو کشور در مناطق غیر نظامی سوریه و جابه جایی غیرنظامیان و تشکیل مجمع صادرکنندگان گاز که دبیرخانه آن در دوحه است.

پس از این اتفاق زمینه همکاری ها گسترده تر می شود و فشار عربستان و متحدانش و مقاومت قطر نشان داد که یک اقتصاد قدرتمند زیر فشارهای سخت سیاسی می تواند ایستادگی کند.

همان طوری که رییس جمهوری برای امیر قطر پیام فرستادند، من هم فکر می کنم لازم است با قطر همکاری کنیم به ویژه در حوزه تکنولوژی گاز که قطری ها با کمک خارجی ها وضعیت به مراتب بهتری از ما دارند.

با همه این تفاسیر، از نظر من باز هم باید راه را برای نزدیکی با عربستان سعودی باز کرد.

باید راه را به شکل استراتژیک باز کرد و رابطه نه چندان خوشایند با عربستان حل شود و موضوع قطر می تواند در این زمینه هم مورد استفاده قرار گیرد و روابط عادی شود.

این سطح از انتقاداتی که به مدل جدید قراردادهای نفتی می شود تا چه اندازه منصفانه است؟ کشور چه قدر زمان دارد که با گشاده دستی با درخواست های سرمایه گذاری خارجی برخورد کند؟به نظرم می رسد همان طور که به وزیر صنعت اجازه داده شده در چارچوب قوانین و مقررات قراردادهای معدنی با شرکت های داخلی و خارجی ببندد و آنقدر حساسیت وجود ندارد، وزیر نفت هم در چارچوب ضوابط کشور این فضا را داشته باشد.

این کار مرسومی در همه جای جهان است.

نمی توان تمام ریز قرارداد را از پیش آماده کرد و به وزارت نفت گفت همین اجرا شد چون اگر تمام چیزها مشخص شود نیمی از ماجراست و مابقی به مباحث شرکت سرمایه گذار هم مربوط است.

با تمام زحماتی که دوستان وزارت نفت کشیدند و مذاکراتی که داشتند، همه اینها در سطح یادداشت تفاهم و سرفصل های توافق است ولی همه می دانیم تا توافقی نباشد و قرارداد اجرایی نباشد کاری از پیش نمی رود.

با این همه یک نکته باقی می ماند، بنابر نظر وزیر نفت و دیگران تولید ایران از دو و نیم میلیون بشکه به سه میلیون و 800 بشکه رسید.

این چطور انجام شد؟ هنوز قرارداد خارجی امضا نشده و توسط کارگران و متخصصان حوزه نفت ایرانی انجام شد.

اگر چنین پتانسیلی در ایران وجود دارد، آیا توجه کافی به آن می شود و مورد تشویق قرار می گیرند؟ پس از این است که باید شرکت های خارجی به ایران بیایند.

زیرا شرکت خارجی یعنی شرکتی که پول مکفی، فناوری و مدیریت دارد که سومی برای ما بسیار مهم است.

در شرایطی که کشور همسایه ما عراق در افقش تولید 12 میلیون بشکه در روز برسد که بخش مهم آن در حوزه های مشترک انجام می شود یا در پارس جنوبی و.

به نظرم وزارت نفت باید یک راهبرد کلی داشته باشد که چه مقدار به منابع داخلی بپردازد و چه میزان داخل شرکت نفت دست همکاران باز است و شرکت های خارجی و داخلی چه سهمی خواهند داشت.

چهار سال زمان زیادی بود و کاش به جای اصرار بر مدل های جدید قراردادی، کل نظام به این نتیجه می رسید که وزارت نفت در چارچوب قانون اساسی و شرح وظایف نفت (بدون حتی اساسنامه شرکت ملی نفت) وزیر نفت این اختیار را داشت که با هر شرکت خارجی با چه مبنایی منافع ملی بهینه می شود و خصوصا این عنصر زمان مورد توجه قرار می گرفت.

زمان برای ما مهم است چون منابع مشترکی داریم که اگر مورد توجه نباشند به مرور زمان زیان می بریم.

به هر حال نمی دانم وزارت نفت مایل بود یا مخالفانش که کل مسائل را به رسانه ها بکشانند، این واقعا زیان آور بود.

شما فردی هستید با سابقه سیاسی و البته بنیه علمی کارشناس حوزه انرژی، به نظرتان کشمکش های سیاسی چه تاثیری بر این حوزه می گذارد؟آسیبش این است که ما در اندازه چهار میلیون بشکه در روز توان تولید داریم که نیمی از آن در داخل مصرف می شود و باورکردنی نیست که ضایعات انرژی در ایران به دلیل عدم بازدهی درست و بهره وری مصرف، روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه است.

این پرتی انرژی بسیار آسیب زننده است و در تمام بخش های صنعت رفته است.

آسیب های سیاسی همین است که ما چهار میلیون بشکه نفت تولید می کنیم ولی سه کشور توان تولید 11 میلیون بشکه دارند.

عربستان مسائل زیادی دارد ولی در حوزه نفت کمترین حواشی را دارد و جدا از فضای سیاسی روز این کشور پیش می رود.

مثلا خبر آمد که بخشی از سهام شرکت ملی نفت سعودی یا آرامکو قرار است به فروش برود اما هیچ خبری از چند و چون ماجرا دیگر پخش نشد.

این بیانگر آن است که رقیب سعودی ما در حال کار کردن است.

مثلا سعودی ها حوزه نفتی به نام قوار دارند که به تنهایی یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز تولید دارد ولی به تولید 400 هزار بشکه سقوط کرد اما در آن سرمایه گذاری کردند و دوباره تولید این بخش جان گرفت.

این به نظر من آسیب ندیدن سیاسی بخش نفت و گاز در یک کشور است.

در روسیه و در حالت تحریم یک دفعه قطر 20 میلیارد دلار بر سر خرید بخشی از سهام یکی از شرکت های روسی پرداخت و این پول در بدترین شرایط به این کشور رسید.

البته نفت یک کالای صرف نیست و بحث سیاسی در آن دخیل است.

پیشنهاد من این است که اولا وزیر نفت به هیچ عنوان کاری به سیاست و کشمکش های آن نداشته باشد.

علاوه بر این یک بار دیگر وظایف وزارتخانه ها بررسی شود.

حتی توزیع نفت و گاز به شرکت های زیر دست خصوصی واگذار می شد تا از این طریق حواشی هم کاسته شود.

مثلا من فکر می کنم آب به وزارت نیرو مربوط نیست و وزارت نیرو مسوول همه حامل های انرژی داخل می شد و آب به سازمان حفاظت محیط زیست مرتبط می شد.

وزارت نفت هم تنها به تولید و صادرات می اندیشید.

هنگامی که نماینده مجلس می آید و می گوید گاز یا نفت فلان منطقه قطع شده وزیر نمی تواند بر این اصرار کند و به صادرات گاز بر ترکیه پافشاری کند ولی اگر این دو دستگاه مجزا بودند این مشکل کمتر می شد.

مانند بقیه کشورها که بخش های انرژی کم حرف هستند و من هنوز نمی دانم موضوع IPC را چرا وزارت نفت به رسانه ها کشاند.

IPc نسبت به قراردادهای پیشین عقب نشینی بزرگی است و منصفانه است که برخی آن را بر باد رفتن دستاورد دولت مصدق می دانند؟اصلا چنین نیست و کسانی که در بخش های بین المللی وزارت نفت هستند همگی وطن پرست هستند.

برخی بحث ها بحث های دانشگاهی و طلبگی است که آن جا کنجکاوی می شود و آلترناتیوها مطرح می شوند.

در مرحله اجرا اما این حرف ها مهم نیست و باید نفت صادر شود.

به نظر من قانون اساسی ایران در قراردادهای مختلف را باز گذاشته ولی امتیاز دادن را ممنوع کرده است.

پیش تر شورای نگهبان و برخی نهادهای دیگر بر مشارکت تولید نگرش منفی داشتند و تنها در حوزه شمال کشور کوتاه آمدند.

به نظر من وزارت نفت توان اجرایی کردن را داشت ولی آن را به بحث گذاشت.

وزارت نفت فکر می کند این یک طرح ملی است.

در این صورت هم نمایندگان مردم می توانند بر سر آن چانه زنی کنند و باز هم نیازی به این جدال های رسانه ای نیست.


کلید واژه ها: دانشگاه صنعتی شریف - ایران - انرژی - عربستان - دانشگاه - قیمت نفت - منطقه - اوپک - کاهش - معاون وزیر امور خارجه - وزیر امور خارجه ایران - بین المللی - قیمت - پیش بینی - بازار - جراحی - وزیر امور خارجه - افزایش - بازار جهانی - دیدار - اصولگرایان - موسسه - تولید - بازار نفت - محمد - بینی - وزیر - تکنولوژی - عضو هیات - وزیر نفت

آخرین اخبار سرویس:
رتبه بندی استان ها بر اساس تعداد دانشجویان / تهران در صدر

معاون وزیر علوم: تحقیقات دانشگاهی با هدف رفع مشکلات جامعه باشد

رتبه نخست سرعت رشد علمی ایران در دنیا /تحصیل 97 هزار دانشجو در مقطع دکترا

مهلت ثبت درخواست مهمانی دانشگاه پیام نور تمدید شد

تحصیل بیش از 4 میلیون دانشجو در کشور/اعتبارات دولتی پاسخگوی تجهیزات آموزشی نیست

عروس دریایی ثابت کرد خوابیدن به مغز نیاز ندارد

پذیرفته شدن پیرمرد سیرجانی در مقطع کارشناسی ارشد

افزایش 10 درصدی غذای دانشجویان

نتیجه دوره های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد اندیمشک

دانشجویان ایده های خود را برای رفع مشکلات تهران به ما ارائه کنند

نامگذاری آزمایشگاه و کارگاه دانشگاه انزلی به نام شهدای مدافع حرم

انتصاب سرپرست پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب معاونت فرهنگی دانشگاه آزاداسلامی

سرپرست مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد مشخص شد

مشاور رییس دانشگاه آزاد در امور باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان منصوب شد

تنها 3 روز تا پایان جشنواره بازگشت به مدرسه دیجی کالا باقیست

دو طرح قرآنی در دانشگاه پیام نور همدان برگزار می شود

با حکم فرهاد رهبر سرپرست پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد منصوب شد

سرپرست حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی انتصاب شد

"ضیایی" سرپرست مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد شد

سرپرست حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد منصوب شد

ترکیب جدید اعضای هیئت مرکزی جذب وزارت علوم به تصویب رسید

همایش آشنایی با سامانه های علم سنجی و پژوهشیار معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی فردا برگزار می شود

تمدید مهلت ارسال اصل مقاله اولین کنفرانس بین المللی دانشگاه مجازی المصطفی (ص)

رییس فرهنگستان علوم مالزی به عضویت افتخاری فرهنگستان علوم پزشکی ایران درآمد

اطلاعیه پذیرش با آزمون برگزیدگان جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، فارابی و ابن سینا در سال تحصیلی 97-1396

با حکم فرهاد رهبر رییس و سرپرست مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد منصوب شد

مهلت ثبت درخواست مهمانی، تغییر رشته و انتخاب واحد دانشگاه پیام نور تا 7 مهر

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمانی دانشگاه پیام نور

آلومینیوم سبک تر از آب ساخته شد

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز برتر شد

ظرفیت دانشگاه های اردبیل برای تدوین استانداردهای ملی و بین المللی به کارگیری می شود

تعداد کد رشته های دانشگاه زنجان به 182 مورد رسید

رتبه بندی استان ها بر اساس تعداد دانشجویان / تهران در صدر

مهلت ثبت درخواست مهمانی دانشگاه پیام نور تمدید شد

انتصاب سرپرست حوزه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی

اعلام اسامی پذیرفته شدگان دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای دانشگاه علمی و کاربردی

واکنش وزارت علوم به پذیرش غیرمجاز دانشجوی دکتری در یک دانشگاه

ترکیب جدید اعضای هیات مرکزی جذب وزارت علوم به تصویب رسید

افتتاح کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی تا هفته آینده

ترکیب جدید اعضای هیئت مرکزی جذب وزارت علوم به تصویب رسید

برای مهارت افزایی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی گام برداریم

راه اندازی مجتمع آموزشی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

دانشمندان: ششمین انقراض بزرگ احتمالاً سال 2100 آغاز خواهد شد

ساخت آلومینیومی سبک تر از آب

سلیمی در گفت وگو با فارس خبر داد افتتاح کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی تا هفته آینده

قیمت انواع غذای دانشجویی برای سال تحصیلی جدید اعلام شد

توسط صندوق رفاه دانشجویان قیمت انواع غذای دانشجویی برای سال تحصیلی جدید اعلام شد/ افزایش 10 درصدی غذای دانشجویان

ساخت آلومینیومی که از آب سبک تر است

وزارت علوم به پذیرش غیرمجاز دانشجوی دکتری در دانشگاه ارومیه واکنش نشان داد

تسهیل شرایط استخدام معلولین در هیات علمی دانشگاه ها

«وثاقت قرآن» در شبکه 4 سیما

امروز آخرین مهلت شرکت در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها

تلاش دانشگاه آزاد برای دریافت مجوز پذیرش رزیدنت در رشته های تخصصی

تدابیر دانشگاه آزاد برای تخفیف شهریه

مقصد دانشجویان پزشکی کدام کشورهاست

منشاء پرتوهای کیهانی پرانرژی، خارج از کهکشان راه شیری است

2 دانشکده داروسازی و مدیریت اطلاع رسانی پزشکی در یاسوج راه اندازی می شود

تجربیات محققان هلندی در حوزه مهندسی بافت به کشور منتقل می شود

دانشگاه کردستان با دانشگاه برلین آلمان تفاهم نامه همکاری امضا کرد

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمانی، تغییر رشته و انتخاب واحد دانشگاه پیام نور

حضور 500 دانشجوی جدیدالورود در دانشگاه علوم پزشکی قم

پذیرش بیش از 107 هزار داوطلب در دوره های کاردانی

نتیجه دوره های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

قارچ کش بیولوژیکی از دو گیاه دارویی تولید شد

واکنش وزارت علوم به پذیرش غیرمجاز دانشجوی دکتری در دانشگاه ارومیه/ تخلف نشده، اشتباه رخ داده است

اولین رویداد استارت آپی در استان

برگزاری نخستین سمپوزیوم تازه های نقشه برداری مغز

ضرورت احیای سازمان ملی مهارت با تجمیع دانشگاه های مهارتی

پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی بخوانند

اعلام نتایج نهایی کاردانی های علمی کاربردی/ قبولی 107 هزار نفر

تمدید مهلت ثبت درخواست مهمانی، تغییر رشته و انتخاب واحد دانشگاه پیام نور

عقد قرارداد دانشگاه لرستان با پایگاه های علمی معتبر دنیا

لزوم نهادینه شدن شهیدپژوهی در مدارس و دانشگاه ها

فراخوان کنفرانس ملی فناوری های نوین در مهندسی برق

تولید قارچ کش بیولوژیکی از دو گیاه دارویی

شریعتی نیاسر: نتایج نهایی سطح بندی مراکز آموزش عالی دولتی تا دو هفته آینده اعلام می شود

حامیان آموزش عالی از حمایت 50 درصدی وزارت علوم برخوردار می شوند

نقش تفسیر ساختاری در تولید علوم انسانی بی بدیل است

پایان سونامی فوق لیسانس ها

منشاء پرتوهای کیهانی پرانرژی، خارج از کهکشان راه شیری است

منشاء پرتوهای کیهانی پرانرژی، خارج از کهکشان راه شیری است

برگزاری دوره های آموزشی طرح تسنیم در دانشگاه پیام نور همدان

فریده حسین ثابت، مهرنوش مومی پور رابطه میزان عمل به باورهای دینی و جهت گیری مذهبی با شادکامی در دانشجویان دختر

عقد تفاهم نامه بین دانشگاه تکنولوژی برلین آلمان و دانشگاه کردستان

یوسف رضاپور، بهزاد شالچی، مهرناز دادخواه، یوسف زینی وند نقش هوش هیجانی و هوش معنوی در تبیین حالت های هیجانی منفی

طیبه مدنی فر، کیومرث فرح بخش، محمود گلزاری، مرضیه مدنی فر پیش بینی بلوغ شغلی بر اساس سبک های هویت و دین داری در میان دانشجویان

قورباغه دایناسورخوار! + عکس

توصیه های کاربران برای دانشجویان تازه وارد +عکس

جعفر هوشیاری، محمدمهدی صفورایی پاریزی، بهشته نیوشا مقایسه بهزیستی معنوی، بهزیستی روان شناختی و کارآمدی خانواده در میان دانشجویان و طلاب

بررسی جایگاه زرتشت در متون یونانی متاخر

هشدار دانشگاه پیام نور به متقاضیان دوره های فراگیر

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ترویج علم با دانش نامه های الکترونیکی

کتاب های اخترشناسی و فضا منتشر شد

پژوهشگر تاریخ علم چه کار می کند؟

ریش دراز

بزمجه: یادگار دایناسورها

یوسف ثبوتی: بنیان گذار نخستین رصدخانه ی پژوهشی ایران

سرشت علم و جایگاه آن در استانداردهای آموزش علوم

رییس دانشگاه صداوسیما منصوب شد

نشریه انگلیسی زبان دانشگاه آزاد مشهد مجوز نشر گرفت

نتایج کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اعلام شد

نشریه انگلیسی زبان دانشگاه آزاد مشهد مجوز نشر گرفت

امضای یادداشت تفاهم همکاری های آموزشی میان وزارت علوم ایران و اسلوونی

انتصاب رییس دانشگاه صداوسیما

اختتامیه جشنواره دانشگاهی حرکت در دانشگاه شیراز

دوره کوتاه مدت آموزش داوری والیبال درجه 3 در شیروان

انتصاب رییس دانشگاه صداوسیما

سهم 40 درصدی پسران در ورودیهای جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد

سهم 40 درصدی پسران در ورودیهای جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد

کردستان؛ رتبه دهم علمی کشور

تصاویر/ مراسم آغاز سال تحصیلی موسسه آموزش عالی علوم و معارف

انحطاط دوره کارشناسی در دانشگاه ها

آخرین تصاویر فضاپیمای کاسینی از زحل پیش از شیرجه مرگ!

مرحله نخست کارآزمایی درمان ناباروری مردان با استفاده از سلول های بنیادی

میرزاده در تشریح جزییات نشست عصر امروز خبر داد تبادل نظر سیدضیاء هاشمی و فرهاد رهبر با اعضای کمیسیون آموزش

گزارش رییس سازمان سنجش از برگزاری کنکور 96

حل مشکل بورسیه های بلاتکلیف توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی

آغاز مرحله نخست کارآزمایی درمان ناباروری مردان با سلول های بنیادی

معرفی 5 تیم برگزیده مرحله اول چالش طراحی باتری لیتیومی

هشدار دانشگاه پیام نور به متقاضیان دوره های فراگیر

تصاویر | مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه عالی دفاع ملی

دانشگاه صنعتی اصفهان، پیشرو اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی

اولین جلسه ستاد راهبردی حفظ قرآن

تحقق رؤیای 12 ساله دانشگاه آزاد اسلامی/همدان صاحب دانشکده پزشکی می شود؟

خیرین آموزش عالی طی 4 سال اخیر 250 هزار متر مربع پروژه عمرانی ساخته اند

آغاز مرحله نخست کارآزمایی درمان ناباروری مردان با سلول های بنیادی

اقدامات جامعه علمی برای بزرگداشت «مریم میرزاخانی»

جدا شدن توده یخی عظیم A-68 از قطب جنوب

همایش نقشه برداری مغز در تهران

ارتقای 11 پله ای رتبه جهانی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم وصنعت

ارتقا رتبه جهانی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت

هیچ مشکلی در ارائه خوابگاه به دانشجویان دختر جدیدالورود دانشگاه گلستان نداریم

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشوردر خصوص اعلام فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی کد رشته محل های پذیرش دوره کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی سال تحصیلی 97 - 1396

مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه تهران تمدید شد

پذیرش 324دانشجوی جدید در دانشگاه پیام نور اردکان

پذیرش 324دانشجوی جدید در دانشگاه پیام نور اردکان

برگزاری طرح دانشجو معلم قرآن ویژه دانشجویان پیام نور همدان

18 دانشگاه ایرانی جزو برترین های جهان اعلام شدند

برگزیدگان چالش طراحی باتری لیتیومی معرفی شدند

ضربه مغزی را می توان در یک دقیقه تشخیص داد!

آغاز ثبت نام آزمون دکتری شعبه دوبی دانشگاه پیام نور از 2 مهر

کلاس های دانشکده حقوق دانشگاه تهران تعطیل شد

نتایج رشته های با آزمون کارشناسی دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج کارشناس ناپیوسته آزاد

انتشار اطلاعیه سازمان سنجش درباره کد رشته محل های دارای شرایط خاص آزمون سراسری

نتایج کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اعلام شد

وزارت علوم: به اعتراض ها رسیدگی می کنیم

نتایج کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج رشته های با آزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

گفتگوی ویژه خبری ؛ آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها

چه کسی شهردار آینده بابل می شود!!

برای مهارت افزایی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی گام برداریم

دانشجویان دکتری وام دریافت می کنند

اعلام نتایج نهایی رتبه بندی دانشگاه های دولتی تا دو هفته آینده

ابتکار یک دانشمند ایرانی/ تشخیص ضربه مغزی در یک دقیقه

اعلام نتایج کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی

نتایج کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج سطح بندی دانشگاه های دولتی تا دو هفته آینده

برگزاری نخستین سمپوزیوم تازه های نقشه برداری مغز ایران

آمار خودکشی دانشجویان درسال گذشته

شرایط واگذاری خوابگاه به دانشجویان سنوات گذشته اعلام شد

معرفی پنج ایده برتر رویداد ایده شو سلامت و محیط زیست

بهترین دوران به لحاظ تفاهم با دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد/رشد بی رویه موسسات آموزش عالی مهار شده است

نتایج آزمون کارشناسی دانشگاه آزاد اعلام شد

تقدیر از اعضای هیات داوری جشنواره فیلم های صنعتی

اعتراض داوطلبان به نتیجه کنکور در حال رسیدگی است

هشدار دانشگاه پیام نور به داوطلبان دوره های فراگیر

بورسیه ای به نام مریم میرزاخانی برای ادامه تحصیل دانشجویان دختر در دانشگاه های برتر انگلستان

هشدار دانشگاه پیام نور به داوطلبان دوره های فراگیر

تشخیص ضربه مغزی در عرض 1 دقیقه

آمار خودکشی دانشجویان درسال گذشته

طی بخشنامه ای برنامه های فرهنگی دانشگاه آزاد در ماه محرم و صفر اعلام شد

آغاز کلاسهای ورودی های جدید دانشگاه یاسوج

بخشنامه برنامه های فرهنگی دانشگاه آزاد در ماه محرم اعلام شد

هشدار دانشگاه پیام نور به متقاضیان دوره های فراگیر

گزارش تصویری مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه عالی دفاع ملی

رییس دانشگاه صداوسیما منصوب شد

مسئولان "نگاهی یکسان" به تشکل های دانشجویی داشته باشند

مسئولان نگاهی یکسان به تشکل های دانشجویی داشته باشند

قربانعلی ولی زاده بورا فرماندار ویژه بابل شد

مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه عالی دفاع ملی

گردهمایی برای جشنواره ی فیلم صنعتی

تیم دانشگاه آزاد تنکابن قهرمان مسابقات والیبال مازندران شد

امروز اعلام نتایج رشته های با آزمون کارشناسی ناپیوسته آزاد

نتایج آزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد امروز اعلام می شود

تشخیص ضربه مغزی در عرض 1 دقیقه

افتتاح دو طرح عمرانی دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان

امضای یادداشت تفاهم همکاری های آموزشی میان وزارت علوم ایران و اسلوونی

زمان اعلام نتایج آزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

اعلام نتایج انتخاب رشته های باآزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

هشدار دانشگاه پیام نور به متقاضیان ادامه تحصیل در دوره های فراگیر

علوم غریبه چیست؟ (کتب ممنوعه علوم غربیه)

نتایج آزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد امروز اعلام می شود

نتایج پذیرش کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد امروز اعلام می شود

اعلام نتایج آزمون کارشناسی ناپیوسته آزاد

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

جراحی بزرگ در هیات حاکمه عربستان

جراحی بزرگ در هیات حاکمه عربستان