مطالب مرتبط:
مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد آغاز جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان کشور از اول مرداد در خراسان رضوی
سرپرست جدید دفتر برنامه ریزی، بودجه و تأمین منابع وزارت آموزش و پرورش مشخص شد
سرپرست جدید دفتر برنامه ریزی، بودجه و تأمین منابع وزارت آموزش و پرورش مشخص شد
اختلال پدوفیلیا یا بچه بازی (میل جنسی به کودکان) چیست؟
اختلال پدوفیلیا یا بچه بازی (میل جنسی به کودکان) چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 06:062017-07-17سياسي

پشت پرده اصرار وزارت بهداشت برای حذف آموزش آکادمیک پرستاری چیست؟/ پول بازی!


طرح وزارت بهداشت موسوم به "تربیت پرستار بیمارستانی" مدتی است در محافل آموزشی و درمانی کشور حاشیه ساز شده است.

خبرگزاری دانشجو در گزارشی به بررسی نظرات موافقان و مخالفان این طرح پرداخته است.

- گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو-محسن عبدالعلی پور، ماه های پایانی 94 بود که وزرات بهداشت نسخه جدیدی برای پرستاران پیچید و با ارائه طرح موسوم به "تربیت پرستار بیمارستانی" جامعه پرستاری را در بهت و شوک فرو برد.

قرار بر این بود بیمارستان هایی که توانایی و امکانات لازم را دارند وارد فاز آموزشی شوند و امکانات و شرایط بیمارستان ها بر اساس شاخص هایی که از سوی وزارت بهداشت تعیین می شود توسط دانشکده های پرستاری مورد بررسی قرار گیرد.

بر اساس این طرح، بیمارستان هایی که دارای امکانات در زمینه آموزش هستند، ظرفیت خود را اعلام می کنند تا تفاهمنامه همکاری بین این بیمارستان ها و دانشکده های پرستاری امضا شود تا دانشجویان پرستاری حوزه بالینی، کارآموزی و کارورزی خود را در بیمارستان بگذرانند.

وزارت بهد اشت به بهانه جبران کمبود نیروی پرستاری اجرای این طرح را د ر د ستور کار خود قرار د اد و برنامه های ویژه ای را برای عملیاتی شد ن آن آماد ه کرد اما هنوز این طرح به مرحله اجرا نرسید ه بود که با موج گسترد ه مخالفت پرستاران روبه رو شد و منتقد ان اجرای چنین برنامه هایی را چالش جد ی برای حوزه سلامت می د انستند.

با شدت گرفتن اعتراضات در جامعه پرستاری نسبت به این طرح، وزارت بهداشت از روسای دانشگاه ها و دانشکده های پرستاری درخواست کرد تا نظرات خود را نسبت به این طرح اعلام کنند.

در همین راستا نشستی در اصفهان برگزار شد.

اساتید نهایتاً مصوبه ای با عنوان "توسعه همکاری بیمارستان ها و دانشکده های پرستاری" دست یافتند که مورد قبول وزرات بهداشت هم واقع و جهت اجرا به دانشگاه ها ابلاغ شد.

التهاب سفارشی با مصوبه نشست اصفهان آرامش نسبی به جامعه پرستاری بازگشته بود اما دوباره 23 اردیبهشت امسال جناب آقای وزیر محترم بهداشت با ایلاغیه ای این آرامش را بهم زد.

بر اساس مصوبه نشست اصفهان قرار بود دانشکده های پرستاری قبل از انعقاد تفاهمنامه، شرایط و امکانات بیمارستان را مورد بررسی قرار دهند و چنانچه بیمارستان شرایط لازم را داشت، همکاری صورت گیرد و به همین دلیل میزان پذیرش دانشجو افزایش پیدا می کرد زیرا امکانات بیشتری در اختیار دانشکده ها قرار می گرفت اما موضوعی که در نشست اصفهان بر آن تاکید شده بود جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری و آموزش آکادمیک در دانشکده های پرستاری بود که در طرح اولیه وزارت بهداشت این مورد حذف شده بود.

در مصوبه نشست اصفهان دانشجویان در اختیار دانشکده ها بودند و بیمارستان ها با دانشکده ها در زمینه آموزش بالینی همکاری می کردند اما در ابلاغیه وزیر به صورت هوشمندانه ای این مورد نقض شده است.

دکتر ناوی پور، عضو مجمع تشکل های مردم نهاد پرستاری در این زمینه می گوید: در کمال ناباوری دیدیم که در تاریخ96/2/23 ابلاغیه ای توسط شخص وزیر به دانشگاه ها ابلاغ شد و در آن ابلاغیه بیمارستان ها را متولی امر تربیت دانشجوی پرستاری کردند.

در آیین نامه اصفهان متولی تربیت دانشجو، دانشکده است و بیمارستان ها با دانشکده ها همکاری می کنند، اما در ابلاغیه وزیر، متولی تربیت دانشجو، بیمارستان است و دانشکده ها با بیمارستان ها همکاری کنند؛ یعنی عملا آیین نامه اصفهان را زیرپا گذاشته اند.

این التهاب آفرینی توسط وزارت بهداشت برای خیلی از دلسوزان و کارشناسان این حوزه سوال برانگیز بود، شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار در گذشته مدعی شده بود: سفارش دهندگان این طرح، همان سهامداران بخش خصوصی و 7 درصد تصمیم گیران سیاست های حوزه سلامت هستند که ریشه در وزارت بهداشت دارند و عقبه آنها در سازمان نظام پزشکی است.

طاهره زاهد صفت، رییس شورایعالی نظام پرستاری هم د ر این باره گفته بود: هد ف اصلی این طرح د رآمد زایی کلان از تربیت پرستاران تجربی است.

مشکل کجاست؟ مسئولان وزارت بهداشت معتقدند که مشکل در کمبود نیروی متقاضی پرستاری است اما منتقدین و کارشناسان معتقدند مشکل در نبود استخدام کافی در این بخش است.

ناوی پور در این باره می گوید: آقایان می گویند که کمبود پرستار داریم در حالیکه حدود 183 دانشکده در کل کشور دانشجوی پرستاری آموزش می دهند که بر اساس اعلام مسئولین وزارت بهداشت، سالانه 8000 نیروی پرستاری تربیت می شوند.

با این اوصاف باید در پنج سال گذشته حدود 40هزار پرستار آموزش دیده باشند.

معاونت پرستاری وزارت بهداشت هم اعلام کرده حدود 16هزار پرستار استخدام می کنند، با این وضعیت 24هزار پرستار آموزش دیده، جذب نشده اند و بیکار هستند.

پس مشکل اصلی ما عدم استخدام پرستار از سوی وزارت بهداشت است.

دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت ، اما نظر دیگری دارد و می گوید: وزارت بهداشت با کمبود شدید پرستار به ویژه در بیمارستان های کلان شهرها و شهرهای بزرگ مواجه است و برخلاف آنچه برخی افراد عنوان می کنند مشکل ما کمبود پرستار است نه استخدام.

به گفته وی در طول 5سال گذشته در هر بار آگهی استخدام پرستار در کلان شهرها تنها 30 تا 50 درصد افراد مورد نیاز برای استخدام به بیمارستان ها مراجعه کرده اند و مابقی ظرفیت ها خالی مانده است؛ البته بخش عمده ای از این افراد نیز پرستاران شاغل در بخش خصوصی بوده اند و کمتر دانش آموخته بیکاری برای استخدام مراجعه کرده است.

اعتراضات صنفی و دانشجویی همزمان با طرح این موضوع توسط وزارت بهداشت بسیاری از تشکل ها و دانشجویان به این طرح واکنش نشان دادند، در همین راستا پنج تشکل پرستاری در قالب مجمع تشکل های مردم نهاد پرستاری طی نامه ای به وزیر بهداشت به این طرح اعتراض کردند.

در بخشی از این نامه آمده است: اگر چه استفاده از ظرفیت بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی جهت آموزش(اعم از کارآموزی و کارورزی در عرصه) دانشجویان پرستاری امری ضروری، پسندیده و معمول بوده و هست، لیکن محور قرار گرفتن بیمارستان ها در آموزش پرستاری، نقض صریح عنوان و مفاد آیین نامه مصوب و ابلاغی آن مقام محترم است.

این مجمع با تاکید بر لزوم آموزش دانشجو در دانشکده ها در این نامه تصریح کرده است: در صورت پذیرش کمبود احتمالی و بالفعل نیروی پرستاری در کنار فعالیت بیش از 180 دانشکده و و مراکز آموزش پرستاری دولتی و غیر دولتی و افزایش اجباری 50 درصدی پذیرش دانشجویان پرستاری در سال های اخیر (علیرغم فراهم نبودن زیرساخت ها و الزامات متناسب با افزایش ظرفیت)، مشکل حاد و جدی نخواهد بود.

مضافاً به این که راهکارهای دیگری وجود دارد که می توان از طریق تعامل سازنده با صاحبنظران حرفه و تشکل های صنفی چالش های احتمالی موجود را از مسیری علمی مرتفع ساخت.

مجمع تشکل های مردم نهاد پرستاری بر این باور است که سپردن تربیت پرستار به بیمارستان ها گامی به عقب محسوب می شود و حرفه پرستاری را از مسیر آکادمیک خارج می سازد.

این اقدام با اصل لزوم رجوع و توجه به نظر خبرگان هر رشته که در سیاست های دولت تدبیر و امید مورد تأکید جدی قرار دارد نیز در تضاد است.

تاریخچه حرفه پرستاری در ایران و جهان نشان دهنده حرکت آموزش پرستاری بیمارستان محور به آموزش پرستاری آکادمیک است و لذا عقب گرد و حرکت در خلاف مسیر تکاملی حرفه پرستاری که هدف غایی آن حفظ و ارتقای سلامت آحاد جامعه است، امری منطقی نبوده و نخواهد بود.

در این میان دانشجوهای پرستاری و فعالین فضای مجازی نیز بیکار ننشستند و تلاش کردند تا اعتراضات خود را در فضای مجازی با هشتگ های #نه_به_تربیت_بیمارستانی و #نه_به_سیاست_هاشمی به گوش مسئولین برسانند.

راه حل چیست؟ کارشناسان و دانشجویان این حوزه معتقدند راه حل این مشکل تربیت نیرو جذب فله ای پرستار در بیمارستان ها نیست و این امر موجب به قهقرا رفتن نظام سلامت می شود.

ناوی پور معتقد است: با راه اندازی نوبت های شبانه در دانشکده ها مثل گذشته و تاسیس دانشگاه های علوم پزشکی غیرانتفاعی می توانند این کمبود نیرو را جبران کنند.

چه اصراری دارند که از بیمارستان ها پرستار بگیرند؟ متاسفانه تفکرات پزشک سالاری در وزارت بهداشت حاکم است و جان مردم برای آقایان در وزارت بهداشت مهم نیست وگرنه چنین طرحی ارائه نمی دادند.

از نظر شریفی مقدم دبریکل خانه پرستار وزارت بهداشت می بایست با افزایش جذابیت و ایجاد امکانات لازم و بهبود معیشت پرستاران، زمینه های جذب پرستاران بیکار را فراهم نماید.

کارشناسان معتقدند وزارت بهداشت با بهبود وضعیت معیشت پرستاران، افزایش استخدام و توسعه ی دانشگاه های علوم پزشکی می توان این مشکل را حل کرد.


کلید واژه ها: بیمارستان - پرستار - پرستاری - وزارت بهداشت - بهداشت - دانشجو - وزارت - آموزش - اصفهان - دانشگاه - برگزار - تفاهمنامه - هایی - خبرگزاری - پرستاران - شرایط - روسای دانشگاه ها - جامعه - برنامه - کنکور سراسری - آرامش - دانشجویان - اعتراضات - مخالفان - افزایش - سفارشی - سلامت - کنکور - حاشیه - میزان

آخرین اخبار سرویس:
در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل؛ اجلاس "گروه تماس" سازمان همکاری اسلامی در مورد مناقشه قره باغ در نیویورک

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | پنجشنبه 30 شهریور 96

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | پنجشنبه 30 شهریور 96

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | پنجشنبه 30 شهریور 96

جزییات جلسه کمیسیون مشترک ایران و 1+5 به روایت ظریف

پیام تسلیت سید حسن خمینی در پی رحلت حضرت آیت الله راستی کاشانی: آن عالم وارسته لحظه ای امام و دوستداران امام را تنها نگذاشت و در همه این سالها با شجاعتی مثال زدنی در مقابل تهمت های دشمنان امام ایستاد

امیری خامکانی: رییس جمهور به دنیا در استفاده از فرصت برجام تاکید کرد

Super Backup Pro: SMS&Contacts v2.1.29 سوپر بک آپ اندروید

هیات مداح مشهور تعطیل شد

بانوان زندانی بحرین خواستار مبارزه با یزید زمان شدند

جعفرزاده: سخنرانی روحانی در برابر ترامپ موجب سرافکندگی آمریکایی ها شد

چگونه بین کار و زندگی، تعادل ایجاد کنیم؟

اینفوگرافی؛ 10 راهنمایی برای بهداشت دهان

ظریف: آمریکا از واقعیات جامعه بین المللی دور است

تدوین آیین نامه اجرایی مسابقات که هیچکس نتواند از آن تخطی کند

کرسی های تلاوت نفحات القرآن به یاد مسلمانان میانمار + صوت و عکس

آغاز دوره تخصصی حفظ جامعه القرآن از ابتدای مهر

یار دیرین امام درگذشت

Package Disabler Pro (Samsung) v10.7 نرم افزار غیر فعال کننده برنامه ها در اندروید

Babbel – Learn Languages Premium v5.7.0.090411 دانلود برنامه یادگیری زبان برای اندروید

اقتدار نظام اسلامی دشمنان را رنج می دهد

استمرار گفتمان ایثار با نهادینه ساختن آثار دفاع مقدس

آیت الله جنتی: تا شاخ غول آمریکا، اسراییل و عربستان نشکند، مشکلی از بشریت حل نمی شود

ولایتی: ترامپ، سازمان ملل را با کازینو و کاباره اشتباه گرفته

روحانی نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

روحانی: منتظریم ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند

صفحه اول روزنامه های امروز (عکس)

دو راهی خروج یا ادامه؟/ تعیین فرجام برجام تا 25 روز دیگر

DiskDigger Pro file recovery v1.0-pro-2017-09-20 دانلود برنامه بازیابی اطلاعات برای اندروید

Servicely Pro v5.0 دانلود برنامه مدیریت اپلیکیشن های در حال اجرا برای اندروید

جمع بندی روز: چهارشنبه، 29 شهریور 1396

یدالله دادجو مبانی هستی شناختی کرامت انسان در اندیشه صدر المتالهین

از رنج محرومیت تا فراموشی مازه لیر+عکس

رییس جمهوری نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

نطق صهیونیستی ترامپ

ذوالنور: در برخی از ادارات منکر تراوش می کند

تغییر ساعت رسمی کشور

علی پروین قهر کرد، ماشینش به فروش نرفت!+ عکس

بیانیه پایانی اجلاسیه خبرگان ملت با 8 نکته

علم های عزا در بیرجند به اهتزاز در می آیند/ تکایا آماده استقبال از عزاداران حسینی

نباید نسبت به ادبیات بومی تعصب توام با ستیز داشت

مبارزه با آسیب های اجتماعی از طریق پردازش ادبیات بومی

علی خاکزادی: با ایجاد فروشگاههای زنجیره ای بزرگ،سوپر مارکت های کوچک به سمت نابودی پیش می روند

ژن های خوب، نفتی می شوند

سخنان ترامپ واکنش به شکست های آمریکا در برابر ایران بود

نشست کمیسیون مشترک برجام در نیویورک با حضور همه اعضا

درخواست هاشمی از نجفی

تصاویر:صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛پنجشنبه 30شهریور ماه 96

فعالیت 1240 هیئت مذهبی در خراسان جنوبی/ 96 تن برنج بین هیئت های مذهبی توزیع شد

ظریف: اجماع 1+5 بر ضرورت برجام/ آمریکا از واقعیات جامعه بین المللی دور است

موگرینی: برجام موفق بوده و نمی توان آن را از بین برد / صحبتی از بازنگری در برجام نشد

واکنش شریعتمداری به تلاش برخی ها برای "رفع حصر" سران فتنه

مجلس خبرگان یک موهبت است/ این مجلس خیلی حادثه ی بزرگی است؛ پدیده ای است

اعلام آمادگی اتحادیه اروپا در برگزاری مذاکرات چندجانبه درباره اختلاف ها میان آمریکا و ایران

ظریف: اجماع 1+5 بر ضرورت برجام/ آمریکا از واقعیات جامعه بین المللی دور است

نشست وزیران خارجه برای نشان دادن اجماع تمام اعضای 1+5 در رعایت برجام بود

انتخاب استاندار بومی برای آذربایجان غربی مدنظر قرار گیرد

زمان تغییر ساعت رسمی کشور

31 شهریور 59 در ایران و عراق چه گذشت

آیا می توان بدون کبد زنده ماند؟

آغاز به کار نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران خارجه

تاکید رییس جمهور به دنیا در استفاده از فرصت برجام

واکنش شریعتمداری به تلاش برخی ها برای "رفع حصر" سران فتنه

ظریف: نشست وزیران خارجه برای نشان دادن اجماع تمام اعضای 1+5 در رعایت برجام بود

ظریف: نشست وزیران خارجه برای نشان دادن اجماع تمام اعضای 1+5 در رعایت برجام بود

انتخاب استاندار بومی برای آذربایجان غربی مدنظر قرار گیرد

روحانی نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

امیری خامکانی مطرح کرد: تاکید رییس جمهور به دنیا در استفاده از فرصت برجام

عزاداری محرم در مؤسسه اسلامی نیویورک برگزار می شود

رییس جمهور نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

زمان تغییر ساعت رسمی کشور

شرکت ظریف در کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا

دیدار و رایزنی مجلس خبرگان با هیات دولت و هیات رییسه مجلس

بیانات در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی

حضور فرمانده کل قوا در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی

توضیحات دادستان طرقبه درباره لغو مزایده خودروی علی پروین

به سبب احیا دریاچه ارومیه کشاورزان را از کاشت باز داشته اند

رییس جمهوری نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

علی پروین قهر کرد، ماشینش به فروش نرفت!+عکس

"مهدویت در عاشورا" در البرز پیگیری می شود

نشست وزیران امور خارجه کمیسیون مشترک برجام آغاز شد

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان:مذاکره باکو و تهران برای تامین مالی مشترک ساخت خط آهن رشت  آستارا ادامه دارد

به سبب احیا دریاچه ارومیه کشاورزان را از کاشت باز داشته اند

روحانی: ترامپ از ملت ایران عذرخواهی کند

نشست وزیران امور خارجه کمیسیون مشترک برجام آغاز شد

ترامپ کتاب های کلینتون را بخواند

"مهدویت در عاشورا" در البرز پیگیری می شود

رییس جمهوری نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

رییس جمهوری نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

سخنرانی روحانی در سازمان ملل پاسخ محترمانه و کوبنده به ترامپ بود

ترامپ کتاب های کلینتون را بخواند

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ظریف و تیلرسون آغاز شد

کارت دعوت برای عزاداران «وی آی پی»

توسعه همکاری حمل و نقل دریایی ایران و یونان

واکنش عضو شورا به ماجرای تبلت و خودرو

Modern Warplanes v1.5 دانلود بازی جنگ هواپیماهای مدرن اندروید

سناتور بن جانسون:سخنرانی ترامپ در سازمان ملل مایه ننگ آمریکا است

سناتور بن جانسون:سخنرانی ترامپ در سازمان ملل مایه ننگ آمریکا است

راهکارهایی برای روشن کردن فضای منزل

«دفاع از برجام؛ پاسخ به ترامپ» محورهای برجسته سخنان روحانی در رسانه های لبنان

فرزند مهدی کروبی: ضرغامی با ادامه حصر موافق نیست / قول عزت الله ضرغامی برای پیگیری موضوع حصر

چه کسانی نمی خواهند برنامه هفت سر و سامان بگیرد؟

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا برگزار شد

معارفه 15 شهردار در استان بوشهر +اسامی

آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در نیویورک

الهام امین زاده: مراجع مخالفتی با وزیر شدن زنان ندارند / اصولگرای اصلاح طلبم

روحانی نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

مسجد آقابزرگ کاشان

حاجی بابایی: سخنرانی روحانی در سازمان ملل پاسخ محترمانه و کوبنده به ترامپ بود

روحانی نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

تشریح شرایط انتخاب استاندار بوشهر

رییس جمهور نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

بازتاب سخنان رییس جمهور در رسانه های عربی

بیش از 180نقطه استان یزد میزبان همایش شیرخوارگان حسینی

کاندیدای اصلاحات در سال 1400، جهانگیری یا لاریجانی؟

همکاری حمل و نقل دریایی ایران و یونان توسعه می یابد

همکاری حمل و نقل دریایی ایران و یونان توسعه می یابد

فردی باید وزیر علوم شود که خسارت های وارد شده به بخش علمی را جبران کند

احیای سهمیه اشتغال معلولان در دولت

میزبانی ارومیه شایسته مسابقات قرآن نبود

سعدی روحانی در برابر بمب ترامپ /حاشیه های اقتصادی «همه پرسی کردستان»/موافقت مراجع قم با وزیرشدن امین زاده /خودکشی سیاسی ترامپ/در نکوهش برخورد سیاسی و انتظامی با کارگران/چرا بچه ها نباید مجازات اعدام را تماشا کنند؟

روحانی نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد

اتهام زنی به ایران، زیبنده دولت فاسد و قلدر آمریکا است/ زمان آن رسیده که محاسبات غلط آمریکا را تصحیح کنیم

یادواره پنج شهید والامقام منطقه پهناجی برگزار شد

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده فساد مالی بنیاد مسکن و شورای شهر تبریز

برای موفقیت صلح بانی سازمان ملل نیازمند یک راهبرد سیاسی برای حل بحران ها هستیم

فردی باید وزیر علوم شود که خسارت های وارد شده به بخش علمی را جبران کند

سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سران سازمان ملل متحد

رزمایش طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 30 شهریور 96

فیلم/ صداهای عجیب اینبار در آسمان اصفهان/ نظر شما در مورد این صداهای مخوف چیست؟

دلواپسان داخلی برجام راست میگوند یا دلواپسان خارجی برجام؟

علی پروین قهر کرد، ماشینش به فروش نرفت!+ عکس

روایت معشوقه صدام از پشت پرده زندگی دیکتاتور چه بود؟

انتقاد نخست وزیر انگلیس از ناتوانی شورای امنیت در بحران های بین المللی

وقتی جنگ طلب منادی صلح می شود!

بررسی مسائل مرزی مشترک ایران و ترکیه در نشست تخصصی

انتقاد نخست وزیر انگلیس از ناتوانی شورای امنیت در بحران های بین المللی

تحلیل تاج زاده از صحبت های روئسای جمهور ایران و امریکا در سازمان ملل؛ دوئل روحانی و ترامپ

پیام تامل برانگیز زنان بازداشتی در بحرین به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری محرم

«قلک شکنی» آیین مازندرانی ها در شب اول ماه محرم +تصاویر

حرکت کاروان نمادین کربلا در سمنان

چرا چشمه علی شهرری خشک شد؟

ادامه رایزنی ها برای حضور بانوان در استادیوم ها

سخنرانی ترامپ هم توهین بود و هم جاهلانه

ولایتی: هیچ انسان متمدنی نمی تواند از سخنان ترامپ دفاع کند

سفر مرتضی بانک مشاور رییس جمهور به آبادان

سریال "گسل"، نمونه نسبتاً موفق طنز سیاسی در تلویزیون است

سرکنگبین بارزانی!

تغییر ساعت رسمی کشور

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده فساد مالی بنیاد مسکن و شورای شهر تبریز

چه غذاهایی را باید ناشتا بخوریم

ایستادگی فرزندان جبهه و شهادت تاریخ را متجلی می سازد

برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی در 61 امامزاده لنگرود

مراسم خیریه لغو شد؛ پروین قهر کرد+عکس

احوالات دختر هفتم فتحعلیشاه، معروفترین بانوی قرآنی قاجار + تصویر

مسائل مرزی ایران و ترکیه طی نشست تخصصی مشترک بررسی شد

حرکت کاروان نمادین کربلا در سمنان

سرپرست وزارت علوم: دانشگاه ها باید اتاق فکر دولت باشند

قرآن دارای چه فضایلی است؟

وقتی دزد پررو یقه صاحب خانه را در سازمان ملل می گیرد!!

امریکا آمادگی برای همکاری با روسیه در افغانستان را اعلام کرد

کاریکاتور/ واکنش رهبر میانمار به جنایت های ارتش کشورش!

یادداشت/ مهدی محمدی این راه که می روی...

اعزام پزشک و ساخت بیمارستان برای مسلمانان روهنیگیا

تیراندازی در یک مکتب ایالت ایلینوی امریکا

امین زندگانی و همسرش در کنار مهرانه مهین ترابی و اشکان خطیبی | عکس

روحانی: ایران قاطعانه به نقض برجام پاسخ خواهد داد

احوالات دختر هفتم فتحعلیشاه، معروفترین بانوی قرآنی قاجار

شرح و تفسیر حکمت 156 نهج البلاغه

ویدئو / تمرین رژه هوایی نیروهای مسلح

بهترین مردم چه کسانی هستند

آسیب شناسی مجالس عزاداری از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

ایران در مواجهه با نقض برجام عکس العمل قاطع خواهد داشت/ ادبیات کینه توزانه و زشت رییس جمهور آمریکا در شأن سازمان ملل نبود

دومین دورهمی قرآنی حافظان مجمع قاریان و حافظان هلال(ع) برگزار شد

بازتاب گسترده رسانه ای سخنرانی روحانی در سازمان ملل+جزییات

ولایتی: خیلی کوتاه تر از تصور آمریکایی ها به قیل از برجام برمی گردیم

سرپرست وزارت علوم: دانشگاه ها باید اتاق فکر دولت باشند

در آستانه مام محرم طرح فیروزه ای بیمه معلم ویژه مساجد و هیئت های مذهبی رونمایی شد

حضرت آیت الله العظمی راستی کاشانی دار فانی را وداع گفت

برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در 200 نقطه استان یزد

هاشمی: عزم وزارت علوم در مقابله با تقلب علمی جدی است

منتظریم ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند

سخنان به دور از منطق ترامپ خللی در اراده‎ ملت ایران وارد نمی کند/ محاکمه عاملان جنایات میانمار را خواستاریم

روحانی:ترامپ از ملت ایران عذرخواهی کند/خروج آمریکا از برجام دست ایران را برای هر اقدامی باز می کند

اظهار شگفتی عکاس بین المللی از آثار حرم امیر المؤمنین (ع)

ضرورت جمع آوری طبل ها از عزاداری ها

پیام تبریک محسن مسلمان به علی پروین

برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در 200 نقطه استان یزد

اهدای کارت پیرغلامی به 100 نفر از مداحان بروجرد

برپایی سقاخانه و چهل منبری؛ آیین های محرم در بروجرد

وداع با پیکر شهیدان 2 نسل انقلاب در مشهد

شرکت 400 ناشر در نمایشگاه کتاب لرستان/ارائه کتب در قالب 230 غرفه

افتتاحیه یازدهمین همایش کشوری 313 یارموعود در کرمانشاه

مراسم دهه اول محرم در حسینیه شهرستان سقز برگزار می شود

جزییات 4خبر امروز پنجشنبه 30شهریور 1396

رییس جمهور ایران آمدن تغییر در شرایط معاهده اتمی را رد کرد

بیانات در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی

ضرورت واکنش مناسب ایران به اقدامات ترامپ/ در سخنان ترامپ تناقضات بسیاری بود/ فناوری های نظامی خود را در نبرد با داعش توسعه دادیم

رنگ های پایین تیوب خمیر دندانها چه مفهومی دارد

پشت پرده اصرار وزارت بهداشت برای حذف آموزش آکادمیک پرستاری چیست؟/ پول بازی!

پشت پرده اصرار وزارت بهداشت برای حذف آموزش آکادمیک پرستاری چیست؟/ پول بازی!