مطالب مرتبط:
نانوایان به اجبار برای جبران هزینه هایشان دست به هر کاری می زنند
مسمومیت خانواده پنج نفره مینابی به دلیل استفاده از ماهی زرده
پیام تسلیت قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به خانواده شهید قلی زاده
بیش از چهل و چهار میلیارد ریال به خانواده جانباختگان حادثه معدن آزادشهر پرداخت شد
بارسنگین مشکلات اجتماعی بر دوش بهزیستی/ارایه خدمات به بیش از هزار خانواده در هشترود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 02:552017-07-16ورزشي

در 13 سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم...


«در 13 سالگی به اجبار خانواده ام نامزد پسرداییم شدم و دیگه اجازه نداشتم به تحصیل ادامه بدم.

بعد از ازدواجم مشاورها و روانشناس ها با من صحبت کردند.

- در 13 سالگی به اجبار خانواده ام نامزد پسرداییم شدم و دیگه اجازه نداشتم به تحصیل ادامه بدم.

بعد از ازدواجم مشاورها و روانشناس ها با من صحبت کردند.

تجربه ام از دیدنشون ترس و اضطراب و استرس بود.

از طرز نگاه کردن مشاورم می ترسیدم.

به من گفت راه رو اشتباه اومدی و باید تا 18 سالگی ازدواج نمی کردی.

"مادرم کلفتی خونه های مردم رو می کرد.

نمی تونستم درس بخونم.

خودمم الان کار کلفتی می کنم.

اون موقع فقط به این فکر می کردم که یک نون خور کم کنم.

فکر می کردم دارم بهترین کار رو در حق خانوادم می کنم.

حتی نمی دونستم با کی دارم ازدواج می کنم.

" به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این ها 2 خلاصه داستان واقعی زندگی برخی از کودکان سرزمینم است، دختران و پسرانی که کودکی شان فدای فقر اقتصادی، جهل فرهنگی، سنت‎های غلط و قوانین ناقص می شود و به اذن پدر راهی خانه بخت می شوند بی آنکه کمی کودکی کنند.

آخرین آمارهای ارائه شده حکایت از این دارند که 17 درصد از ازدواج های کشور مربوط به ازدواج دختران زیر 18 سال بوده همچنین بیش از پنج درصد ازدواج ها در سنین کمتر از 15 سالگی ثبت شده؛ این در حالیست که این آمار تنها آمار ازدواج های ثبت شده در دوران کودکی است.

دکتر شیرین احمدنیا، عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسان ایران در سمینار آسیب شناسی ازدواج کودکان که به همت کانون زنان حقوقدان سورا در مشهد برگزار شد، با بیان اینکه ازدواج کودکان محدود به ایران و کشورهای در حال توسعه نیست، اظهار می کند: ازدواج کودکان موضوعی فراگیر در سطح جهان است و در کشورهای در حال توسعه یک نفر از هر سه دختر در سن کودکی به عقد و ازدواج در می آید و برآورد می شود حدود 700 میلیون زن در سن کودکی ازدواج کرده اند.

وی با بیان اینکه ازدواج کودکان دلایل و توضیحات فرهنگی متفاوتی دارد، ادامه می دهد: همسرگزینی به سبک سنتی و در بسیاری از شهرها و روستاها ازدواج در سن پایین یک سنت و هنجار است و مثل هایی همچون دختر که رسید به بیست باید به حالش گریست نیز در این ارتباط وجود دارد.

احمدنیا با اشاره به دلایل دیگر ازدواج کودکان، اضافه می کند: فقر و مسائل اقتصادی یکی از دلایل اصلی این موضوع است همچنین تقویت پیوندهای اقتصادی و سیاسی را می توان از دلایل دیگر ازدواج زودهنگام دختران عنوان کرد.

وی مباحث فرهنگی را دلیل دیگر ازدواج کودکان برمی شمرد و می گوید: ماندن دختر در خانه و به اصطلاح ترشیده شدن ، ترس خانواده ها از روابط جنسی نوجوانانشان در سن بلوغ و برطرف کردن نیازهای جنسی آنان، کاربردهای جنسیتی دختران و پسران و جنگ و ناامنی و ناملایمات از دیگر دلایل این موضوع است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره راهکارهای مقابله با این پدیده، عنوان می کند: مبارزه با فقر، چه فقر مادی و چه فقر فرهنگی مهم ترین موضوع در این زمینه است و پس از آن آموزش و ارتقای دانش والدین، توانمندسازی کودکان، نوجوانان و جوانان و افزایش آگاهی در آنان، اصلاح قوانین ازدواج، اصلاح رویه های فرهنگی همسرگزینی، توجه به تفاوت بین فرد چه زن و چه مرد و بلوغ جسمانی با بلوغ روانی و اجتماعی نیز از دیگر راهکارهای مقابله با ازدواج زودهنگام است.

وی با اشاره به دلایل مخالفت با ازدواج کودکان، تصریح می کند: حاملگی نوجوانان، به خطر افتادن سلامت نوجوانان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند ایدز و اچ آی وی و آسیب پذیری آنان نسبت به انواع خشونت و به ویژه خشنونت های جنسی و عدم حمایت از آنان از عمده ترین دلایل مخالفت با ازدواج کودکان است.

احمدنیا می گوید: چه برای دختر و چه برای پسر ازدواج زودهنگام تبعات جسمانی، روانشناختی و عاطفی عمیقی به همراه دارد، همچنین پیامدهای اجتماعی و اقتصادی نیز بر آینده زندگیشان دارد و عدم ادامه تحصیل و شکوفایی استعدادهای بالقوه و محرومیت از فرصت های اشتغال و ایجاد چرخه فقر نیز از پیامدهای دیگر ازدواج زودهنگام است.

وی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ازدواج کودکان بر جامعه را نیز با اهمیت عنوان کرده و می افزاید: ملت ها از ازدواج کودکان لطمه می بینند، با این ازدواج ها نیروی انسانی که نیمی از نیروی ای است که می تواند در فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی کمک کند مورد ظلم قرار می گرفته، طرد می شوند و کرامت انسانی آن ها خدشه دار می شود.

تعداد قابل توجهی از ازدواج کودکان منجر به طلاق می شود این جامعه شناس اضافه می کند: تعداد قابل توجهی از ازدواج کودکان منجر به طلاق و رها شدن و بیوه شدن می شود و کودکانی که بیوه می شوند و کودکان که مطلقه می شوند نیز از پیامدهای دیگری است که ازدواج کودکان در جامعه به وجود می آورد.

وی توانمندسازی دختران، بسیج خانواده ها و اجتماعات محلی، تامین و تدارک خدمات و ایجاد کاربست قوانین و سیاست ها را از جمله استراتژی هایی که در مقابله با این پدیده وجود دارد معرفی می کند.

ازدواج کودکان یک بحث جنجالی از منظر فقهی است دکتر سمیه طهماسبی، دبیرکل زنان پژوهشگر علوم اسلامی، معتقد است که ازدواج کودکان از منظر فقهی یک بحث جنجالی است و عنوان می کند: هیچگونه اتفاق نظری در این مورد بین فقها وجود ندارد و روش های فقهی در این زمینه آنچنان که باید به روز نشده است.

وی با بیان اینکه مسئله ازدواج با کودک از مسائل مورد اتفاق میان شیعه و سنی است، ادامه می دهد: باید توجه داشت دلیل جواز بر ازدواج با صغیره نه به این دلیل است که دلیلی بر این جواز وجود دارد بلکه از عدم دلیل این جواز را استنباط کرده اند، یعنی ما دلیلی بر حرمت ازدواج با کودک پیدا نکردیم بنابراین اجازه این امر را می دهیم.

طهماسبی با تاکید بر اینکه این عمل هیچگاه مطلوب عنوان و انجام آن توصیه نشده است، تصریح می کند: بسیاری از فقها صاحب این نظریه هستند، اما نظریه های بسیاری در شرع و فقه وجود دارد که در عین جایز بودن کسی از میان صاحب نظران مرتکب آن نشده است.

وی با اشاره به اینکه در هیچ یک از ادیان و مذاهب سن مشخصی برای ازدواج عنوان نشده است، خاطرنشان می کند: دلیل آن نیز این است که این امر موضوعی نیست که شارع مقدس (قانون گذار) آن را تعیین کند بلکه این موضوع در یک سیاست مکانی و تاریخی قرار دارد و می تواند از جامعه ای به جامعه دیگر و از فرهنگی به فرهنگی دیگر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت باشد و احکام مختلفی برای آن عنوان شود.

دبیرکل زنان پژوهشگر علوم اسلامی می افزاید: در این خصوص لازم است با استفاده از سایر حوزه های معرفتی که می تواند بسیار متعدد نیز باشد، در این امر موضوع شناسی شکل گرفته و سن ازدواج در هر جامعه ای به فراخور آن جامعه تعیین شود، البته قانون باید عمومیت و کلیت خود را داشته باشد و برای تامین نظرات فقهی که با هدف تامین نفع و مصلحت کودک رای به این موضوع داده اند نیز شورای عالی کودک با حضور جمعی از متخصصان در حوزه های مختلف ایجاد شود که در موارد استثناء، تشخیص مصلحت کودک را انجام داده و در صورت تایید حکم بر ازدواج صادر کند تا هم فعالان مدنی رعایت شود و هم به دغدغه فقها و متشرعین توجه شود.

در قانون گذاری افراط و تفریط داریم دکتر محمدمهدی صفاکیش، عضوهیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، با بیان اینکه مهم ترین مشکل ما در قانون گذاری افراط و تفریط است به تاریخچه ی قانون تعیین حداقل سن ازدواج می پردازد و اظهار می کند: در ابتدا قانون حداقل سن ازدواج را برای دختران 15 سال و پسر 18 سال تعیین کرده بود، اما محاکم با استفاده از شروط این قانون و با توجه به آداب و رسوم و آداب شرعی اجازه ازدواج به افراد زیر سن قانونی می دادند که موجب افزایش ازدواج های افراد نابالغ شده بود.

وی با بیان اینکه با تغییر قانون در سال 53 به یک افراط وحشتناک رفتیم، ادامه می دهد: در این قانون حداقل سن ازدواج برای دختران 18 و برای پسران 20 سال تعیین شده بود، در این مدت بسیاری از ازدواج ها انجام می گرفت، اما ثبت نمی شد، سپس بار دیگر ماده 1041 قانون مدنی را تغییر دادیم و با حذف حداقل سن، نکاح قبل از بلوغ را ممنوع کردیم و در تبصره اش عقد نکاح قبل از بلوغ با اجازه ولی و به شرط مصلحت فرد عنوان کردیم که این قانون نیز با انتقادات بسیار زیاد داخلی و بین المللی مواجه شد.

صفاکیش ادامه می دهد: در نهایت بار دیگر با تغییر ماده 1041 قانون مدنی به قانون فعلی رسیدیم که در آن حداقل سن ازدواج برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال تعیین شده و ازدواج زیر سن قانونی منوط به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت و به شرط تشخیص دادگاه صالحه است، قانون فعلی نسبت به گذشته خیلی بهتر شده و امیدوارم در این زمینه از افراط و تفریط دور و به اعتدال نزدیک شده باشیم.

وی با بیان دیگر مشکلات این حوزه، تصریح می کند: برخورد مسائل شرعی با مصالح اجتماعی، تاخیرات متعدد در تصویب و اجرای قوانین و وجود نهادهای هم عرض در جامعه از دیگر مشکلات ما در حوزه قانون گذاری در زمینه ازدواج کودکان است.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خاطرنشان می کند: رفع این معضل به دست یک یا دو نهاد نیست و یک خرد و همت جمعی می خواهد همچنین باید زیرساخت ها اصلاح شده، مردم آموزش های لازم را ببینند، دولت برای رفع فقر و گسترش تحصیل اقدام کند، مراجع عظام در اظهار نظرهای خود در این زمینه به مصالح اجتماعی توجه کنند و دادگاه های ما در صدور مجوز ازدواج پیش از سن قانونی سختگیری بیشتری کنند تا این مشکل حل شود.

دکتر حوریه شمشیری، متخصص زنان، موضوع نوجوان، ازدواج و حاملگی را یک موضوع عینی و ملموس دانسته و اظهار می کند: این یک موضوع عینی است و مصلحت نیست که هرکدام تفسیر کنیم که مصلحت یعنی چه؟ وی با اشاره به اینکه با ازدواج نوجوانی که در حال گذر به بزرگسالی است بارهای بسیاری بر دوشش اضافه می شود، ادامه می دهد: با ازدواج کودک نه تنها سلامتی او به خطر می افتد بلکه تا آخر عمرش از این فجایعی که پدرش برایش به عنوان مصلحت ایجاد کرده است رنج می برد.

شمشیری با تاکید بر اینکه اظهار نظرها و تصمیمات ما باید بر اساس علم باشد، می گوید: احتمال مرگ و میر در دخترانی که در کودکی ازدواج کرده و حامله می شوند 4 تا 5 برابر بیشتر از خانم هایی است که در 20 سال به بالا حامله می شوند و تمامی عوارض مامایی در مورد حاملگی نوجوانان افزایش می یابد و ما با توجیه اینکه مصلحتش است کودک را به سمت جهنمی که مرگ به دنبالش است می کشانیم.

یک سوم کودکانی که ازدواج می کنند در سال اول حامله می شوند وی با بیان اینکه معمولا یک سوم کودکانی که ازدواج می کنند در سال اول حامله می شوند، عنوان می کند: در ساختمان بدنی که خودش خوب رشد نکرده و همچنان در حال رشد است یک شریک هم می آید که املاح بدن را با مادر شریک شده و از بدن مادر می کِشد که این باعث بروز مشکلات و بیماری هایی در این مادران در سن های بالاتر می شود همچنین یک سوم دخترانی که حامله شده اند معمولا سال بعد نیز دوباره حامله می شوند و خطر بر روی خطر بر آن ها اضافه می شود.

این متخصص زنان خطرنشان می کند: با توجه به اینکه معمولا این افراد کمتر به پزشک دسترسی داشته و به دلیل سن کم تحمل پروسه باروری را ندارند، ازدواج و حاملگی زودهنگام سبب مشکلات فراوانی در مادر و فرزند می شود و نوزادی که سالم به دنیا نیاید تا بزرگسالی ناسالم پیش می رود و به دوره ناسلامتی و فقر اضافه می شود.

وی ماندن در مدرسه را یکی از راه های موثر در جلوگیری از ازدواج کودکان بیان کرده و می گوید: غربالگری های بیماری ها برای نوجوانان، انجام واکسیناسیون، معاینات دوره ای و افزایش مهارت ها و و حمایت اجتماعی نیز از راه های پزشکی کاهش آسیب و ازدواج کودکان است.

خراسان رضوی بالاترین درصد ازدواج کودکان را دارد دکتر کمیل احمدی، محقق و استاد دانشگاه با اشاره به تحقیقات گسترده خود در موضوع ازدواج کودکان، بیان می کند: طبق آمارهای رسمی کشوری اولین استان با بالاترین درصد ازدواج کودکان خراسان رضوی است و پس از آن به ترتیب در آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و اصفهان بیشترین ازدواج کودکان اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه مهم ترین علت این امر سنت های موجود است، ادامه می دهد: در همه جای جهان سنت های مختلفی وجود دارد، بسیاری از سنت ها مفید بوده و بایستی حفظ شوند، اما در عین حال سنت های آسیب زایی نیز همچون ازدواج کودکان وجود دارد که از آن با توجیهات مختلف سنتی و توجیهات اسلامی دفاع می شود و باید دانست فرق بسیار فاحشی میان سنت ها و سنت های آسیب زا وجود دارد.

احمدی اضافه می کند: طبق آمارهای بعضا ناقص و نادرستی که در اختیار داریم درصد ازدواج های زیر 18 سال در مناطق شهری 13.

7 درصد و در مناطق روستایی 19.

6 درصد است که به نسبت دختران و پسران نسل جوان ایران مقدار قابل توجهی از مردم را در بر می گیرد.

وی با بیان اینکه شمار کودک مادران در مقایسه با پدران 560 بار بیشتر است، تصریح می کند: یعنی حدود 80 درصد ازدواج کودکان توسط دختران انجام می شود با این وجود این را از یاد نبریم که پسرهای بسیاری نیز قربانی این سنت آسیب زا می شوند و بار زندگی را در سنین کوچک به دوش می کشند و گرچه آسیب ها در آنان به مراتب کمتر است، اما فشارهای اجتماعی، عاطفی و روانی بسیاری نیز بر آن ها وارد می شود.

پدیده ای به نام خرید سن این محقق و استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در حال حاضر طبق قوانین سن ازدواج در ایران برای دختران 13 و برای پسران 15 سال است، خاطرنشان می کند: در حال حاضر در برخی استان های ایران با پدیده ای به نام خرید سن مواجه هستیم.

خرید سن در شهرستان ها که نظارت کمتری وجود دارد، بیشتر است و افرادی هستند از راه های مختلف رابطه یا ضابطه سن کودک را توجیه می کنند و شاید چه بسا در این میان پولی هم رد و بدل شود.

وی، سیاست های جمعیتی در ایران را متناقض ارزیابی کرده و بیان می کند: با وجود اینکه در ایران حداقل سن قانونی ازدواج 13 و 15 سال برای دختران و پسران است، اما در بخش دیگری از حاکمیت به دلیل پیری جمعیت، سیاست های افزایش جمعیتی تبلیغ می شود و چه بسا بخشی از ارگان ها در بخشی از برنامه هایشان به شیوه های مستقیم و غیرمستقیم ازدواج های زودهنگام را توجیه می کنند.

احمدی با اشاره به عوامل ازدواج کودکان در ایران، می گوید: بخشی از این کودک همسری به دلیل قوانین مدنی ایران است که با اتکا به این قوانین این ازدواج ها می تواند شکل بگیرد همچنین قدرت دین است و وضعیت اقتصادی و هنجارهای اجتماعی و کم سوادی از جمله عوامل موثر بر این امر است.

وی یکی دیگر از مشکلات این حوزه را عدم ثبت بسیاری از این ازدواج ها و مراجعه به عاقدهای محلی برشمرد و گفت: عدم ثبت این ازدواج ها موجب این می شود تا فرزندان آن ها نتوانند شناسنامه دریافت کنند و این خود سبب به وجود آمدن افراد بی هویت می شود همچنین شانس طلاق و به هم خوردن ازدواج هایی که در سنین زیر 18 سال انجام می شود بسیار بالاست و با توجه به افزایش نرخ طلاق، این مورد نیز می تواند یکی از دلایل این افزایش باشد.

این محقق و استاد دانشگاه الزامی شدن ثبت تمامی ازدواج ها، بهبود و تقویت فرصت های تحصیلی و اقتصادی، به کارگیری انجمن های تغییرهای رفتاری، برنامه های محلی حامی توانمندسازی، بهره بردن از حمایت مردها، غیرقانونی و جرم انگاری ازدواج های کودکان، انجام تحقیقات و پژوهش های بیشتر در این مورد، اجرای سیاست های مساوات جنسی برای تضمین حمایت از دختران، اجرای سیاست های حمایتی برای کودکان و دخیل کردن شخصیت های مذهبی از راهکارهای کاهش این نوع ازدواج ها برشمرد.

دکتر مسعود هنربخش، معاون پیشگیری سازمان بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه آمار ازدواج 17 درصدی کودکان زیر 18 سال تکان دهنده است و باید مداخلاتی انجام دهیم، می گوید: در برنامه ریزی های اجتماعی جای اینگونه مداخلات خالی است و واقعا جای سئوال است که چه می شود با وجود این آمارها کسی تاکنون به فکر چاره اندیشی در این زمینه نیفتاده است.

وی با طرح این پرسش که آیا آنان اینگونه فکر می کنند که هرچه سن ازدواج پایین تر باشد جلوی آسیب های اجتماعی گرفته خواهد شد؟، ادامه می دهد: به نظر می رسد که هرچه سن ازدواج پایین تر باشد ما شاهد کاهش آسیب هستیم، اما در واقع تغییر آسیب مواجه ایم نه کاهش آن.

هنربخش تصریح می کند: معمولا افرادی که بیشتر به حوزه زوج درمانی مراجعه می کنند کسانی هستند که ازدواج هایی در سنین پایین تر داشته اند و به نوعی می توانیم بگوییم که ازدواج آنان آگاهانه نبوده است همچنین هنگامی که با ازدواج های زودهنگام مواجه هستیم با طلاق های زودهنگام نیز مواجه خواهیم شد.

ازدواج کودکان یک تروما محسوب می شود وی با تاکید بر اینکه ازدواج کودکان یک تروما محسوب می شود که می تواند اختلالات استرس پس از سانحه را برای افراد ایجاد کند، خاطرنشان می کند: ازدواج کودکان تبعات روحی و روانی بسیاری دارد و اضطراب، وسواس و خودکشی و.

همه نتایج این نوع ازدواج است.

این روانشناس با اشاره حاملگی زودهنگام در این نوع ازدواج، اظهار می کند: حاملگی زودهنگام آسیب های بسیاری از نظر جسمی بر مادر وارد می کند، اما از نظر روحی این مادر چه دارد که به بچه اش بدهد؟ متاسفانه آسیب های ازدواج های زودهنگام به دلیل اینکه اکثرا ملموس نیستند و فرد نمی تواند از خود دفاع کند مغفول می مانند.

اینجا همه زود ازدواج می کنند.

وقتی عروس های ما باردار می شوند و سونوگرافی می کنند اگر بچه دختر باشد در شکم مادر او را نامزد/ناف بر می کنیم.

پاسخ مرد 40 ساله روستای گیلک آباد، آذربایجان شرقی.

بخش هایی که از زندگی افراد در این گزارش نقل شده است براساس نمونه های واقعی بوده که توسط دکتر کمیل احمدی، انسان شناس انجام شده است.

گزارش از نیما رهنما، خبرنگار ایسنا
کلید واژه ها: ازدواج - ازدواج کودکان - کودکان - خانواده - سالگی - دختر - اقتصادی - دختران - فرهنگی - ازدواج در سن پایین - روانشناس - نامزد - ازدواج زودهنگام - ازدواج دختران - آمار - کشور - خلاصه داستان - آمار ازدواج - ایران - توسعه - تحصیل - روابط جنسی - خانه - درصد - عضو هیات - روستاها - بهترین - برگزار - اشتباه - داستان

آخرین اخبار سرویس:
برد استقلال بدون سرمربی در رشت / دربی خوزستان برنده نداشت + جدول رده بندی و برنامه ها

ساره جوانمردی، مدال طلای جام جهانی تیراندازی معلولان را کسب کرد

دربی اهواز برنده ای نداشت استقلال و فولاد به تساوی رسیدند

اولین برد علی کریمی مقابل سپاهان رقم خورد

کریمی بردن سپاهان را به پرسپولیس یادداد

شکست پرگل بوکانی ها و ناکامی دوباره شهرداری ارومیه در لیگ دسته دوم

دایی:گل تبریزی شانسی بود،ما برتر بودیم

پیغام کنایه آمیز آرش برهانی برای منصوریان پس از برد استقلال/عکس

مربی استقلال: بازیکنان ما با تمام وجود برابر سپیدرود بازی کردند

دیدار تیم های الهلال و پرسپولیس

اولین پیروزی نفتِ کریمی مقابل سپاهان/ کرانچار اخراج می شود؟

ویسی: از عملکرد بازیکنانم راضی هستم/ فولاد خوب دفاع کرد

واکنش وریا غفوری به حواشی اخیر:از استعفای منصوریان ناراحتیم!

تساوی سرخابی ها در دربی خوزستان

پیروزی نفت تهران مقابل سپاهان

عکس/ نتیجه 6 تقابل اخیر پرسپولیس-الهلال

استقلال روی دور افتاده و به صدر برمی گردد

حیدری: علی آقا هم در دل هواداران است و هم در دل بازیکنان

دایی: روی یک توپ شانسی گل خوردیم

دیدار الهلال و پرسپولیس آغاز شد

یک اتفاق عجیب دیگر در باشگاه استقلال / دروغی که به هواداران گفتند

نکته تکان دهنده برنامه دیشب نود/ آقای طارمی ، یک میلیارد و 150 میلیون تومان را چه کردی؟!

مک درموت گزینه جدید سرمربیگری استقلال +عکس

وفایی نایب قهرمان اسنوکر انفرادی مردان شد/ واحدی به برنز رسید

شکست دوباره سپاهان این بار مقابل مقابل نفت

شهرآورد خوزستان مساوی شد

پورموسوی: نیمه اول را بد شروع کردیم

عکس ؛ جای خالی ای که در جشن پیروزی استقلالی ها حس شد

خوش یمنی چمن مصنوعی برای استقلالی های بدشانس!

ویسی: تکلیف ما را مشخص کنید تا اعصاب مان خرد نشود!/ تیم خوبی داریم، فقط گل نمی زنیم

جای خالی منصوریان در جشن استقلالی ها (عکس)

وقتی کورتوا به موراتا هشدار می دهد

نفت یک - سپاهان صفر/ جادوگر و اولین تجربه پیروزی با نفت

بهترین گلزن برای بهترین خط حمله

تا دقیقه 20؛ الهلال 0_0 پرسپولیس + فیلم

با نیمکت پرسپولیس برابر الهلال عربستان

تا دقیقه 20؛ الهلال صفر - پرسپولیس صفر

دایی: بازیکنان ما در مجموع بهتر از ذوب آهن بودند/ گل تبریزی شانسی بود/ انتظار بیشتری از عباس زاده دارم

فولاد 1- استقلال خوزستان 1؛ پایان مقاومت 10 نفره

فولاد خوزستان یک - استقلال خوزستان یک/ همکاران قدیمی حریف یکدیگر نشدند

نفت تهران 1- سپاهان 0؛ اولین پیروزی کریمی در کسوت مربی

دایی: به ذوب آهن اجازه حمله ندادیم/ گل تبریزی شانسی بود

گزارش زنده؛ الهلال 0 - پرسپولیس 0

نماینده بسکتبال فیلیپین هم حریف پتروشیمی نشد

جاشوا کیمیچ:در نبردهای یک به یک نیمار بهترین بازیکن جهان است

اولین برد نفت طلاییه مقابل سپاهان رقم خورد/ زور کریمی به کرانچار چربید

مسقط، میزبان پرسپولیس از الهلال

تساوی در دربی خوزستان پورموسوی و ویسی امتیازات دربی را تقسیم کردند

فراردقیقه93استقلال خوزستان ازباخت به همشهری10نفره

تساوی دایی مقابل قلعه نویی باگلزنی بازیکن مازاداستقلال

پیغام کنایه آمیز آرش برهانی برای منصوریان پس از برد استقلال(عکس)

پتروشیمی با شکست نماینده فیلیپین به یک چهارم نهایی رسید

نفت تهران یک - سپاهان صفر/ نخستین پیروزی جادوگر به عنوان سرمربی

غفوری: تصمیم منصوریان بود که استعفا کند/ بازیکنان از او حمایت کردند

با شکست ازبکستان تیم ملی فوتسال ایران قهرمان آسیا شد

عکس/شلیک موشک پرسپولیس به سمت الهلال

عکس/ گاف سعودی ها درمورد پرسپولیس

خطر محرومیت برای 6 بازیکن پرسپولیس!

گزینه مربیگری استقلالی ها تماشاگر بازی پرسپولیس

عکس/ پست اینستاگرامی برانکو در آستانه بازی با الهلال

غفوری: از رفتن منصوریان ناراحت شدیم

شادی زائدالوصف استقلالی ها پس از پیروزی در رشت+تصاویر

فولاد یک - استقلال خوزستان یک/ داربی اهواز برنده نداشت

عکس/ هجوم اتوبوسی به پرسپولیس در ابوظبی

چهارمین پنالتی استقلال علیه کلین شیت حسینی

چمن مصنوعی برای استقلال خوش یمن است

خط حمله استقلال با هافبک ها راه افتاد

نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا، گزارش زنده/ الهلال عربستان صفر - پرسپولیس تهران صفر تا دقیقه 5

مردان و بانوان کیک بوکسینگ 12 مدال طلا، نقره و برنز کسب کردند

عصبانیت قلعه نویی از اشتباه بازیکن ذوب آهن و تصمیم داور

جدیت حسینی برای دروازه بانی استقلال

قلعه نویی: اگر تماشاگر بودم، نیمه اول می رفتم

حاشیه دیدار ذوب آهن و سایپا عصبانیت قلعه نویی از اشتباه بازیکن ذوب آهن و تصمیم داور

واکنش مربی استقلال به عملکرد استقلالی ها

جابر اولین مهاجم استقلال که گل زد

تهران در انتظار شهید حججی (عکس)

تا دقیقه 15؛ الهلال 0_0 پرسپولیس + فیلم

مدافع سپیدرود شکست را برابر استقلال ناعادلانه می داند

توصیف جالب بازیگر مشهور آمریکایی در مورد لیونل مسی/عکس

تساوی شهرداری فومن برابر خوشه طلایی در ساوه

ستاره بایرن نیمار را بهترین بازیکن جهان می داند

اهدای نشان طلای قاره کهن به خانواده شهید حججی

چند خبر ورزشی

قلعه نویی: بازی با سایپا اصلا خوب نبود

تا دقیقه 10؛ الهلال صفر - پرسپولیس صفر

حیدری: جایگاه استقلال اینجا نیست/ منصوریان در دل هواداران و بازیکنان است

صعود هفت پله ای استقلال

داربی اهواز برنده نداشت / ذوب آهن و سایپا امتیازها را تقسیم کردند

رئال مادرید مقصد ستاره ناراضی PSG خواهد بود؟

ویسی: فرصت های ما گل نشد

صعود هفت پله ای استقلال

فولا یک - استقلال خوزستان یک/ دربی خوزستان برنده نداشت

ایان با شکست ازبکستان قهرمان فوتسال باز یهای داخل سالن آسیا شد

توقف خانگی ذوب آهن برابر سایپا/ دایی به قلعه نویی باج نداد

تساوی ذوب آهن و ساپیا

مربی استقلال: بازیکنان ما با تمام وجود برابر سپیدرود بازی کردند

حیدری:جایگاه استقلال اینجا نیست/ منصوریان در دل هواداران و بازیکنان است

تا دقیقه 5؛ الهلال عربستان 0_0 پرسپولیس ایران

حسینی قهرمان کشتی فرنگی بازی های ترکمنستان شد/ ایران به پنجمین طلا رسید

این پل خطرساز است _ کرمان

دایی: روی یک توپ شانسی گل خوردیم

نتیجه زنده/ الهلال عربستان صفر - پرسپولیس ایران صفر

پیروزی استقلال مقابل سپیدرود در غیاب منصوریان

سه مدال دیگر پایان کار کیک بوکسینگ ایران در بازیهای ترکمنستان

نبرد بین دایی و قلعه نویی برنده نداشت/ذوب آهن و سایپا، امتیازات را تقسیم کردند

حاشیه دیدار سپیدرود - استقلال / تشویق شدید بازیکنان استقلال و توهین و درگیری در ورزشگاه

فرار استقلال خوزستان از شکست برابر فولاد

سید حسین حسینی: فرزند استقلالم و برای موفقیت تیم هر کاری می کنم

شجاعیان: از رفتن منصوریان ناراحت شدیم

شجاعیان: از رفتن منصوریان ناراحت شدیم اما بروز ندادیم

شجاعیان: همه بازیکنان از رفتن منصوریان ناراحت هستند

حسینی: رفتن منصوریان تصمیم خودش بود

پورموسوی و ویسی امتیازات را تقسیم کردند

پیام مهم موشک پرسپولیسی قبل از بازی با الهلال

سایه روشن های ترکیب برانکو مقابل الهلال

اخراج مربی نفت تهران از روی نیمکت

شجاعیان: از رفتن منصوریان ناراحت شدیم اما بروز ندادیم

معضلی که بلای جان استقلالی ها شده است دست بردار نیست!

زورآزمایی دایی و قلعه نویی برنده ای نداشت

ناصری گلش را به هم تیمی های مصدومش تقدیم کرد

فولاد خوزستان 9 نفره شد

دایی: اجازه حمله به حریف ندادیم

پوشش زنده/ آغاز دیدار الهلال و پرسپولیس

غفوری: از رفتن منصوریان ناراحت شدیم/ بازی سختی را بردیم

حیدری: تلاش می کنیم استقلال را به جایگاه واقعی خود برسانیم/ منصوریان در دل هواداران و بازیکنان است

ابراهیمی درباره بازی سپیدرود_ استقلال گفت: عادلانه نبود

5 طلسمی که با رفتن منصوریان شکست

عکس ؛ بازیگر مشهور آمریکایی در مورد لیونل مسی چه گفت؟

استقلال در انتهای جدول بود و می خواست از حیثیتش دفاع کند

عکس ؛ پست اینستاگرامی بازیکن پرسپولیس !

شجاعیان: همه بازیکنان از رفتن منصوریان ناراحت هستند

دیدارالهلال و پرسپولیس آغاز شد

موسوی: استقلال مقابل سپیدرود خوش شانس بود/ در روزی که می توانستیم برنده بازی باشیم، باختیم

نظرمحمدی: به خاطر تجربه کم باختیم

تساوی در دربی اهواز/ زور پورموسوی به ویسی نرسید

ذوب آهن یک- سایپا یک/ قلعه نویی باز هم مساوی گرفت

پوشش زنده/ آغاز دیدار الهلال و پرسپولیس

دانلود بازی Underworld Stick Mafia v2.2 برای اندروید و iOS

پلاکارد عجیب پرسپولیسی های ابوظبی در حمایت از منصوریان (عکس)

فرار استقلال خوزستان از شکست برابر فولاد در دقایق پایانی

تساوی یک بر یک حاصل تلاش 90 دقیقه ای ذوب آهن و سایپا

مربی استقلال: بازیکنان عالی عمل کردند

برتری تیم بسکتبال پتروشیمی بندر امام برابر نماینده فیلیپین

شمارش معکوس برای یک شب پرهیجان فوتبالی!

نظرمحمدی: مستحق شکست نبودیم

آبی ها از حریم سقوط فرار کردند

شاگردان دایی در فولاد شهر ذوب آهن را متوقف کردند

وقتی آرین روبن به پاری سن ژرمن طعنه می زند!

وقتی ستاره سرشناس هالیوود هوس پنالتی زدن می کند و افتضاحی که به بار می آید!!

مربی استقلال بعد از دومین پیروزی در لیگ برتر: عالی بودیم و برنده شدیم

زیدان نقش این ستاره را در رئال غیر قابل انکار دانست

گزارش زنده/ الهلال عربستان صفر - پرسپولیس تهران صفر

تساوی نتیجه نبرد قلعه نویی با دایی در نصف جهان

کرمی: به استقلالی ها تبریک می گویم

فولاد یک - استقلال خوزستان یک/ داربی اهواز برنده نداشت

حسینی: از اول بازی به من فحاشی کردند/ فرزند استقلالم و برای موفقیت این تیم تلاش کرده ام

سه مدال رنگارنگ حاصل کار کیک بوکسینگ کاران ایران در بازیهای داخل سالن آسیا

معضلی که بلای جان استقلالی ها شده است دست بردار نیست!

پلاکارد جنجالی هواداران پرسپولیس در حمایت عجیب خود از منصوریان + عکس

طلسم شکست های خارج از خانه استقلال شکست

ذوب آهن و سایپا به تساوی رضایت دادند

مربی استقلال: بازیکنان عالی عمل کردند

گلزنی شجاعیان در روز بازگشت به ترکیب

تیم ملی فوتبال با پرواز اختصاصی به کازان سفر می کند

واکنش دبیرکل کمیته ملی المپیک به بی ارزش خواندن مسابقات داخل سالن آسیا

سومین پیروزی نماینده ایران/ پتروشیمی در یک چهارم نهایی به مصاف تایلند می رود

تیم ملی فوتسال ایران با غلبه بر ازبکستان قهرمان شد

جنگ 3-3-4 های برانکو و دیاز

بازیکنان استقلال با جان و دل بازی کردند/ مک درموت به هواداران پیام داد

زور دایی و قلعه نویی بهم نرسید!

داد و فریاد قلعه نویی بر سر بازیکن تعویضی

لمس آینده در امروز با سایت iTECH24.ir

ابراهیمی: نتیجه عادلانه پیروزی سپیدرود بود

نظرمحمدی: تعطیلات به روند تیمی ما ضربه می زند/ مستحق شکست مقابل استقلال نبودیم

قهرمانی فوتسال ایران با تکرار پیروزی مقابل ازبکستان

نخستین یادواره شهدای فرهنگی ورزشکار استان

پیروزی تیم ملی فوتسال مردان ایران مقابل ازبکستان/ شاگردان ناظم الشریعه قهرمان شدند

پتروشیمی در گروه خود دوم شد

ابراهیمی: باید استقلال را شکست می دادیم/ آنها در ضربات آخر حرفه ای تر از ما بودند

توقف خانگی ذوب آهن مقابل سایپا

ذوب آهن 1 سایپا 1؛ مهیج مثل بازی سبز و نارنجی

طعنه شدید آرین روبن به حریف متمول فرانسوی!

پتروشیمی از سد نمانیده فیلیپین گذشت/ شاگردان شاهین طبع به یک چهارم نهایی رسیدند+ تصاویر

مربی استقلال: عالی بودیم ؛ بردیم

شجاعیان: از رفتن منصوریان ناراحت شدیم اما بروز ندادیم

ذوب آهن و سایپا امتیازات را تقسیم کردند

استعفای منصوریان جواب داد

همه می دانند جایگاه استقلال در انتهای جدول نیست

سامان عزیزی چهارمین طلایی کشتی فرنگی ایران را کسب کرد

پلاکارد عجیب هواداران پرسپولیس در ورزشگاه بن زاید/ تصاویر

دفاع تمام قد سرمربی سابق بایرن از آنچلوتی

ادعای ونگر درباره برنامه بازی های آرسنال

مدل موی عجیب هافبک جنجالی سرخپوشان /عکس

درخشش آبی ها در پسامنصور ؛ بنام استقلال و به کام مک درموت!

تساوی یک بر یک ذوب آهن و ساپیا

نظرمحمدی: مستحق شکست نبودیم

تغییر عجیب گزارشگر در حین انجام بازی!

حواشی دیدار استقلال - سپید رود/اعتراض استقلالی ها به محل گذاشتن توپ روی نقطه پنالتی کار دستشان داد!

پنالتی هایی که استقلال را از کلین شیت محروم می کنند

کری سنگین هواداران پرسپولیس در ابوظبی+ عکس

در 13 سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم...

در 13 سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم...