مطالب مرتبط:
نانوایان به اجبار برای جبران هزینه هایشان دست به هر کاری می زنند
مسمومیت خانواده پنج نفره مینابی به دلیل استفاده از ماهی زرده
پیام تسلیت قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به خانواده شهید قلی زاده
بیش از چهل و چهار میلیارد ریال به خانواده جانباختگان حادثه معدن آزادشهر پرداخت شد
بارسنگین مشکلات اجتماعی بر دوش بهزیستی/ارایه خدمات به بیش از هزار خانواده در هشترود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 03:552017-07-16ورزشي

در 13 سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم...


«در 13 سالگی به اجبار خانواده ام نامزد پسرداییم شدم و دیگه اجازه نداشتم به تحصیل ادامه بدم.

بعد از ازدواجم مشاورها و روانشناس ها با من صحبت کردند.

- در 13 سالگی به اجبار خانواده ام نامزد پسرداییم شدم و دیگه اجازه نداشتم به تحصیل ادامه بدم.

بعد از ازدواجم مشاورها و روانشناس ها با من صحبت کردند.

تجربه ام از دیدنشون ترس و اضطراب و استرس بود.

از طرز نگاه کردن مشاورم می ترسیدم.

به من گفت راه رو اشتباه اومدی و باید تا 18 سالگی ازدواج نمی کردی.

"مادرم کلفتی خونه های مردم رو می کرد.

نمی تونستم درس بخونم.

خودمم الان کار کلفتی می کنم.

اون موقع فقط به این فکر می کردم که یک نون خور کم کنم.

فکر می کردم دارم بهترین کار رو در حق خانوادم می کنم.

حتی نمی دونستم با کی دارم ازدواج می کنم.

" به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این ها 2 خلاصه داستان واقعی زندگی برخی از کودکان سرزمینم است، دختران و پسرانی که کودکی شان فدای فقر اقتصادی، جهل فرهنگی، سنت‎های غلط و قوانین ناقص می شود و به اذن پدر راهی خانه بخت می شوند بی آنکه کمی کودکی کنند.

آخرین آمارهای ارائه شده حکایت از این دارند که 17 درصد از ازدواج های کشور مربوط به ازدواج دختران زیر 18 سال بوده همچنین بیش از پنج درصد ازدواج ها در سنین کمتر از 15 سالگی ثبت شده؛ این در حالیست که این آمار تنها آمار ازدواج های ثبت شده در دوران کودکی است.

دکتر شیرین احمدنیا، عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسان ایران در سمینار آسیب شناسی ازدواج کودکان که به همت کانون زنان حقوقدان سورا در مشهد برگزار شد، با بیان اینکه ازدواج کودکان محدود به ایران و کشورهای در حال توسعه نیست، اظهار می کند: ازدواج کودکان موضوعی فراگیر در سطح جهان است و در کشورهای در حال توسعه یک نفر از هر سه دختر در سن کودکی به عقد و ازدواج در می آید و برآورد می شود حدود 700 میلیون زن در سن کودکی ازدواج کرده اند.

وی با بیان اینکه ازدواج کودکان دلایل و توضیحات فرهنگی متفاوتی دارد، ادامه می دهد: همسرگزینی به سبک سنتی و در بسیاری از شهرها و روستاها ازدواج در سن پایین یک سنت و هنجار است و مثل هایی همچون دختر که رسید به بیست باید به حالش گریست نیز در این ارتباط وجود دارد.

احمدنیا با اشاره به دلایل دیگر ازدواج کودکان، اضافه می کند: فقر و مسائل اقتصادی یکی از دلایل اصلی این موضوع است همچنین تقویت پیوندهای اقتصادی و سیاسی را می توان از دلایل دیگر ازدواج زودهنگام دختران عنوان کرد.

وی مباحث فرهنگی را دلیل دیگر ازدواج کودکان برمی شمرد و می گوید: ماندن دختر در خانه و به اصطلاح ترشیده شدن ، ترس خانواده ها از روابط جنسی نوجوانانشان در سن بلوغ و برطرف کردن نیازهای جنسی آنان، کاربردهای جنسیتی دختران و پسران و جنگ و ناامنی و ناملایمات از دیگر دلایل این موضوع است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره راهکارهای مقابله با این پدیده، عنوان می کند: مبارزه با فقر، چه فقر مادی و چه فقر فرهنگی مهم ترین موضوع در این زمینه است و پس از آن آموزش و ارتقای دانش والدین، توانمندسازی کودکان، نوجوانان و جوانان و افزایش آگاهی در آنان، اصلاح قوانین ازدواج، اصلاح رویه های فرهنگی همسرگزینی، توجه به تفاوت بین فرد چه زن و چه مرد و بلوغ جسمانی با بلوغ روانی و اجتماعی نیز از دیگر راهکارهای مقابله با ازدواج زودهنگام است.

وی با اشاره به دلایل مخالفت با ازدواج کودکان، تصریح می کند: حاملگی نوجوانان، به خطر افتادن سلامت نوجوانان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند ایدز و اچ آی وی و آسیب پذیری آنان نسبت به انواع خشونت و به ویژه خشنونت های جنسی و عدم حمایت از آنان از عمده ترین دلایل مخالفت با ازدواج کودکان است.

احمدنیا می گوید: چه برای دختر و چه برای پسر ازدواج زودهنگام تبعات جسمانی، روانشناختی و عاطفی عمیقی به همراه دارد، همچنین پیامدهای اجتماعی و اقتصادی نیز بر آینده زندگیشان دارد و عدم ادامه تحصیل و شکوفایی استعدادهای بالقوه و محرومیت از فرصت های اشتغال و ایجاد چرخه فقر نیز از پیامدهای دیگر ازدواج زودهنگام است.

وی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ازدواج کودکان بر جامعه را نیز با اهمیت عنوان کرده و می افزاید: ملت ها از ازدواج کودکان لطمه می بینند، با این ازدواج ها نیروی انسانی که نیمی از نیروی ای است که می تواند در فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی کمک کند مورد ظلم قرار می گرفته، طرد می شوند و کرامت انسانی آن ها خدشه دار می شود.

تعداد قابل توجهی از ازدواج کودکان منجر به طلاق می شود این جامعه شناس اضافه می کند: تعداد قابل توجهی از ازدواج کودکان منجر به طلاق و رها شدن و بیوه شدن می شود و کودکانی که بیوه می شوند و کودکان که مطلقه می شوند نیز از پیامدهای دیگری است که ازدواج کودکان در جامعه به وجود می آورد.

وی توانمندسازی دختران، بسیج خانواده ها و اجتماعات محلی، تامین و تدارک خدمات و ایجاد کاربست قوانین و سیاست ها را از جمله استراتژی هایی که در مقابله با این پدیده وجود دارد معرفی می کند.

ازدواج کودکان یک بحث جنجالی از منظر فقهی است دکتر سمیه طهماسبی، دبیرکل زنان پژوهشگر علوم اسلامی، معتقد است که ازدواج کودکان از منظر فقهی یک بحث جنجالی است و عنوان می کند: هیچگونه اتفاق نظری در این مورد بین فقها وجود ندارد و روش های فقهی در این زمینه آنچنان که باید به روز نشده است.

وی با بیان اینکه مسئله ازدواج با کودک از مسائل مورد اتفاق میان شیعه و سنی است، ادامه می دهد: باید توجه داشت دلیل جواز بر ازدواج با صغیره نه به این دلیل است که دلیلی بر این جواز وجود دارد بلکه از عدم دلیل این جواز را استنباط کرده اند، یعنی ما دلیلی بر حرمت ازدواج با کودک پیدا نکردیم بنابراین اجازه این امر را می دهیم.

طهماسبی با تاکید بر اینکه این عمل هیچگاه مطلوب عنوان و انجام آن توصیه نشده است، تصریح می کند: بسیاری از فقها صاحب این نظریه هستند، اما نظریه های بسیاری در شرع و فقه وجود دارد که در عین جایز بودن کسی از میان صاحب نظران مرتکب آن نشده است.

وی با اشاره به اینکه در هیچ یک از ادیان و مذاهب سن مشخصی برای ازدواج عنوان نشده است، خاطرنشان می کند: دلیل آن نیز این است که این امر موضوعی نیست که شارع مقدس (قانون گذار) آن را تعیین کند بلکه این موضوع در یک سیاست مکانی و تاریخی قرار دارد و می تواند از جامعه ای به جامعه دیگر و از فرهنگی به فرهنگی دیگر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت باشد و احکام مختلفی برای آن عنوان شود.

دبیرکل زنان پژوهشگر علوم اسلامی می افزاید: در این خصوص لازم است با استفاده از سایر حوزه های معرفتی که می تواند بسیار متعدد نیز باشد، در این امر موضوع شناسی شکل گرفته و سن ازدواج در هر جامعه ای به فراخور آن جامعه تعیین شود، البته قانون باید عمومیت و کلیت خود را داشته باشد و برای تامین نظرات فقهی که با هدف تامین نفع و مصلحت کودک رای به این موضوع داده اند نیز شورای عالی کودک با حضور جمعی از متخصصان در حوزه های مختلف ایجاد شود که در موارد استثناء، تشخیص مصلحت کودک را انجام داده و در صورت تایید حکم بر ازدواج صادر کند تا هم فعالان مدنی رعایت شود و هم به دغدغه فقها و متشرعین توجه شود.

در قانون گذاری افراط و تفریط داریم دکتر محمدمهدی صفاکیش، عضوهیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، با بیان اینکه مهم ترین مشکل ما در قانون گذاری افراط و تفریط است به تاریخچه ی قانون تعیین حداقل سن ازدواج می پردازد و اظهار می کند: در ابتدا قانون حداقل سن ازدواج را برای دختران 15 سال و پسر 18 سال تعیین کرده بود، اما محاکم با استفاده از شروط این قانون و با توجه به آداب و رسوم و آداب شرعی اجازه ازدواج به افراد زیر سن قانونی می دادند که موجب افزایش ازدواج های افراد نابالغ شده بود.

وی با بیان اینکه با تغییر قانون در سال 53 به یک افراط وحشتناک رفتیم، ادامه می دهد: در این قانون حداقل سن ازدواج برای دختران 18 و برای پسران 20 سال تعیین شده بود، در این مدت بسیاری از ازدواج ها انجام می گرفت، اما ثبت نمی شد، سپس بار دیگر ماده 1041 قانون مدنی را تغییر دادیم و با حذف حداقل سن، نکاح قبل از بلوغ را ممنوع کردیم و در تبصره اش عقد نکاح قبل از بلوغ با اجازه ولی و به شرط مصلحت فرد عنوان کردیم که این قانون نیز با انتقادات بسیار زیاد داخلی و بین المللی مواجه شد.

صفاکیش ادامه می دهد: در نهایت بار دیگر با تغییر ماده 1041 قانون مدنی به قانون فعلی رسیدیم که در آن حداقل سن ازدواج برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال تعیین شده و ازدواج زیر سن قانونی منوط به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت و به شرط تشخیص دادگاه صالحه است، قانون فعلی نسبت به گذشته خیلی بهتر شده و امیدوارم در این زمینه از افراط و تفریط دور و به اعتدال نزدیک شده باشیم.

وی با بیان دیگر مشکلات این حوزه، تصریح می کند: برخورد مسائل شرعی با مصالح اجتماعی، تاخیرات متعدد در تصویب و اجرای قوانین و وجود نهادهای هم عرض در جامعه از دیگر مشکلات ما در حوزه قانون گذاری در زمینه ازدواج کودکان است.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خاطرنشان می کند: رفع این معضل به دست یک یا دو نهاد نیست و یک خرد و همت جمعی می خواهد همچنین باید زیرساخت ها اصلاح شده، مردم آموزش های لازم را ببینند، دولت برای رفع فقر و گسترش تحصیل اقدام کند، مراجع عظام در اظهار نظرهای خود در این زمینه به مصالح اجتماعی توجه کنند و دادگاه های ما در صدور مجوز ازدواج پیش از سن قانونی سختگیری بیشتری کنند تا این مشکل حل شود.

دکتر حوریه شمشیری، متخصص زنان، موضوع نوجوان، ازدواج و حاملگی را یک موضوع عینی و ملموس دانسته و اظهار می کند: این یک موضوع عینی است و مصلحت نیست که هرکدام تفسیر کنیم که مصلحت یعنی چه؟ وی با اشاره به اینکه با ازدواج نوجوانی که در حال گذر به بزرگسالی است بارهای بسیاری بر دوشش اضافه می شود، ادامه می دهد: با ازدواج کودک نه تنها سلامتی او به خطر می افتد بلکه تا آخر عمرش از این فجایعی که پدرش برایش به عنوان مصلحت ایجاد کرده است رنج می برد.

شمشیری با تاکید بر اینکه اظهار نظرها و تصمیمات ما باید بر اساس علم باشد، می گوید: احتمال مرگ و میر در دخترانی که در کودکی ازدواج کرده و حامله می شوند 4 تا 5 برابر بیشتر از خانم هایی است که در 20 سال به بالا حامله می شوند و تمامی عوارض مامایی در مورد حاملگی نوجوانان افزایش می یابد و ما با توجیه اینکه مصلحتش است کودک را به سمت جهنمی که مرگ به دنبالش است می کشانیم.

یک سوم کودکانی که ازدواج می کنند در سال اول حامله می شوند وی با بیان اینکه معمولا یک سوم کودکانی که ازدواج می کنند در سال اول حامله می شوند، عنوان می کند: در ساختمان بدنی که خودش خوب رشد نکرده و همچنان در حال رشد است یک شریک هم می آید که املاح بدن را با مادر شریک شده و از بدن مادر می کِشد که این باعث بروز مشکلات و بیماری هایی در این مادران در سن های بالاتر می شود همچنین یک سوم دخترانی که حامله شده اند معمولا سال بعد نیز دوباره حامله می شوند و خطر بر روی خطر بر آن ها اضافه می شود.

این متخصص زنان خطرنشان می کند: با توجه به اینکه معمولا این افراد کمتر به پزشک دسترسی داشته و به دلیل سن کم تحمل پروسه باروری را ندارند، ازدواج و حاملگی زودهنگام سبب مشکلات فراوانی در مادر و فرزند می شود و نوزادی که سالم به دنیا نیاید تا بزرگسالی ناسالم پیش می رود و به دوره ناسلامتی و فقر اضافه می شود.

وی ماندن در مدرسه را یکی از راه های موثر در جلوگیری از ازدواج کودکان بیان کرده و می گوید: غربالگری های بیماری ها برای نوجوانان، انجام واکسیناسیون، معاینات دوره ای و افزایش مهارت ها و و حمایت اجتماعی نیز از راه های پزشکی کاهش آسیب و ازدواج کودکان است.

خراسان رضوی بالاترین درصد ازدواج کودکان را دارد دکتر کمیل احمدی، محقق و استاد دانشگاه با اشاره به تحقیقات گسترده خود در موضوع ازدواج کودکان، بیان می کند: طبق آمارهای رسمی کشوری اولین استان با بالاترین درصد ازدواج کودکان خراسان رضوی است و پس از آن به ترتیب در آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و اصفهان بیشترین ازدواج کودکان اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه مهم ترین علت این امر سنت های موجود است، ادامه می دهد: در همه جای جهان سنت های مختلفی وجود دارد، بسیاری از سنت ها مفید بوده و بایستی حفظ شوند، اما در عین حال سنت های آسیب زایی نیز همچون ازدواج کودکان وجود دارد که از آن با توجیهات مختلف سنتی و توجیهات اسلامی دفاع می شود و باید دانست فرق بسیار فاحشی میان سنت ها و سنت های آسیب زا وجود دارد.

احمدی اضافه می کند: طبق آمارهای بعضا ناقص و نادرستی که در اختیار داریم درصد ازدواج های زیر 18 سال در مناطق شهری 13.

7 درصد و در مناطق روستایی 19.

6 درصد است که به نسبت دختران و پسران نسل جوان ایران مقدار قابل توجهی از مردم را در بر می گیرد.

وی با بیان اینکه شمار کودک مادران در مقایسه با پدران 560 بار بیشتر است، تصریح می کند: یعنی حدود 80 درصد ازدواج کودکان توسط دختران انجام می شود با این وجود این را از یاد نبریم که پسرهای بسیاری نیز قربانی این سنت آسیب زا می شوند و بار زندگی را در سنین کوچک به دوش می کشند و گرچه آسیب ها در آنان به مراتب کمتر است، اما فشارهای اجتماعی، عاطفی و روانی بسیاری نیز بر آن ها وارد می شود.

پدیده ای به نام خرید سن این محقق و استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در حال حاضر طبق قوانین سن ازدواج در ایران برای دختران 13 و برای پسران 15 سال است، خاطرنشان می کند: در حال حاضر در برخی استان های ایران با پدیده ای به نام خرید سن مواجه هستیم.

خرید سن در شهرستان ها که نظارت کمتری وجود دارد، بیشتر است و افرادی هستند از راه های مختلف رابطه یا ضابطه سن کودک را توجیه می کنند و شاید چه بسا در این میان پولی هم رد و بدل شود.

وی، سیاست های جمعیتی در ایران را متناقض ارزیابی کرده و بیان می کند: با وجود اینکه در ایران حداقل سن قانونی ازدواج 13 و 15 سال برای دختران و پسران است، اما در بخش دیگری از حاکمیت به دلیل پیری جمعیت، سیاست های افزایش جمعیتی تبلیغ می شود و چه بسا بخشی از ارگان ها در بخشی از برنامه هایشان به شیوه های مستقیم و غیرمستقیم ازدواج های زودهنگام را توجیه می کنند.

احمدی با اشاره به عوامل ازدواج کودکان در ایران، می گوید: بخشی از این کودک همسری به دلیل قوانین مدنی ایران است که با اتکا به این قوانین این ازدواج ها می تواند شکل بگیرد همچنین قدرت دین است و وضعیت اقتصادی و هنجارهای اجتماعی و کم سوادی از جمله عوامل موثر بر این امر است.

وی یکی دیگر از مشکلات این حوزه را عدم ثبت بسیاری از این ازدواج ها و مراجعه به عاقدهای محلی برشمرد و گفت: عدم ثبت این ازدواج ها موجب این می شود تا فرزندان آن ها نتوانند شناسنامه دریافت کنند و این خود سبب به وجود آمدن افراد بی هویت می شود همچنین شانس طلاق و به هم خوردن ازدواج هایی که در سنین زیر 18 سال انجام می شود بسیار بالاست و با توجه به افزایش نرخ طلاق، این مورد نیز می تواند یکی از دلایل این افزایش باشد.

این محقق و استاد دانشگاه الزامی شدن ثبت تمامی ازدواج ها، بهبود و تقویت فرصت های تحصیلی و اقتصادی، به کارگیری انجمن های تغییرهای رفتاری، برنامه های محلی حامی توانمندسازی، بهره بردن از حمایت مردها، غیرقانونی و جرم انگاری ازدواج های کودکان، انجام تحقیقات و پژوهش های بیشتر در این مورد، اجرای سیاست های مساوات جنسی برای تضمین حمایت از دختران، اجرای سیاست های حمایتی برای کودکان و دخیل کردن شخصیت های مذهبی از راهکارهای کاهش این نوع ازدواج ها برشمرد.

دکتر مسعود هنربخش، معاون پیشگیری سازمان بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه آمار ازدواج 17 درصدی کودکان زیر 18 سال تکان دهنده است و باید مداخلاتی انجام دهیم، می گوید: در برنامه ریزی های اجتماعی جای اینگونه مداخلات خالی است و واقعا جای سئوال است که چه می شود با وجود این آمارها کسی تاکنون به فکر چاره اندیشی در این زمینه نیفتاده است.

وی با طرح این پرسش که آیا آنان اینگونه فکر می کنند که هرچه سن ازدواج پایین تر باشد جلوی آسیب های اجتماعی گرفته خواهد شد؟، ادامه می دهد: به نظر می رسد که هرچه سن ازدواج پایین تر باشد ما شاهد کاهش آسیب هستیم، اما در واقع تغییر آسیب مواجه ایم نه کاهش آن.

هنربخش تصریح می کند: معمولا افرادی که بیشتر به حوزه زوج درمانی مراجعه می کنند کسانی هستند که ازدواج هایی در سنین پایین تر داشته اند و به نوعی می توانیم بگوییم که ازدواج آنان آگاهانه نبوده است همچنین هنگامی که با ازدواج های زودهنگام مواجه هستیم با طلاق های زودهنگام نیز مواجه خواهیم شد.

ازدواج کودکان یک تروما محسوب می شود وی با تاکید بر اینکه ازدواج کودکان یک تروما محسوب می شود که می تواند اختلالات استرس پس از سانحه را برای افراد ایجاد کند، خاطرنشان می کند: ازدواج کودکان تبعات روحی و روانی بسیاری دارد و اضطراب، وسواس و خودکشی و.

همه نتایج این نوع ازدواج است.

این روانشناس با اشاره حاملگی زودهنگام در این نوع ازدواج، اظهار می کند: حاملگی زودهنگام آسیب های بسیاری از نظر جسمی بر مادر وارد می کند، اما از نظر روحی این مادر چه دارد که به بچه اش بدهد؟ متاسفانه آسیب های ازدواج های زودهنگام به دلیل اینکه اکثرا ملموس نیستند و فرد نمی تواند از خود دفاع کند مغفول می مانند.

اینجا همه زود ازدواج می کنند.

وقتی عروس های ما باردار می شوند و سونوگرافی می کنند اگر بچه دختر باشد در شکم مادر او را نامزد/ناف بر می کنیم.

پاسخ مرد 40 ساله روستای گیلک آباد، آذربایجان شرقی.

بخش هایی که از زندگی افراد در این گزارش نقل شده است براساس نمونه های واقعی بوده که توسط دکتر کمیل احمدی، انسان شناس انجام شده است.

گزارش از نیما رهنما، خبرنگار ایسنا
کلید واژه ها: ازدواج - ازدواج کودکان - کودکان - خانواده - سالگی - دختر - اقتصادی - دختران - فرهنگی - ازدواج در سن پایین - روانشناس - نامزد - ازدواج زودهنگام - ازدواج دختران - آمار - کشور - خلاصه داستان - آمار ازدواج - ایران - توسعه - تحصیل - روابط جنسی - خانه - درصد - عضو هیات - روستاها - بهترین - برگزار - اشتباه - داستان

آخرین اخبار سرویس:
شیرزادی: می توانیم پرسپولیس را شکست دهیم

سورپرایز بزرگ برای استقلالی ها در روز سوپرجام

شیاطین سرخ فاتح دربی منچستر در آمریکا شدند

تمرین انفرادی پورعلی گنجی در اتریش

اعتراف بزرگ جباری نزد کادر فنی استقلال

عالیشاه در دوراهی

اظهار نظر رسانه یونانی درباره غیبت لژیونرهای ایرانی مقابل نماینده اسراییل

حمله تند کاپیتان سابق نفت به مسوولان این باشگاه

خروجی های استقلال امروز اعلام می شوند

حمید درخشان جانشین علی کریمی در نفت تهران

بارسا بلاخره احتمال جدایی نیمار را باور کرد

اسماعیلی هفته اول لیگ را از دست می دهد؟

ساحل عاج نخستین حریف تیم ملی والیبال ساحلی

کری خانی تایلر کینگ پیش از آغاز مسابقات MMA

گواردیولا:کولارف می خواهد به رم برود؛ برایش آرزوی موفقیت می کنم

جام ملت های آفریقا در تابستان و 24 تیم برگزار می شود

مهاجم هلندی جانشین آزمون در لاتزیو شد

رقابت های کشتی آزاد نوجوانان قهرمانی آسیا؛ مراسم وزن کشی سه وزن نخست برگزار شد

پودولوسکی 8 روز دیگر اولین بازی اش را برای کوبه انجام می دهد

ماجرای درگیری و چاقوکشی یک مسئول فوتبالی با دونده ملی پوش

عکس ؛ جدیدترین مصدوم استقلال هافبک بازیساز استقلال

عکس ؛ آمادگی کاپیتان تیم فوتبال استقلال برای لیگ هفدهم

آمادگی ووشوکار چهارمحال و بختیاری برای اعزام به مسابقات جهانی

نهادهای مسئول توییتر را رفع فیلتر کنید / مسئولین که خود توییت می کنید، چگونه سایر مردم را محروم می کنید

درخشان برابر پرسپولیس روی نیمکت نمی نشید

مراسم وزن کشی سه وزن نخست برگزار شد

تیم های هندبال نوجوانان پیشگامان و سنگ آهن بافق کشوری شدند

پاکدامن با شکست قهرمان المپیک به جمع 16 نفر پایانی صعود کرد

مراسم وزن کشی سه وزن نخست برگزار شد

کشورها برای رفع تکلیف به جام باشگاه ها نیامده اند، آنها قهرمانی می خواهند کفاشیان: قبلاً برزیلی ها بازیکنان خارجی تیم های آسیایی بودند، حالا ایرانی ها

علی پاکدامن به جمع 16 شمشیرباز برتر جهان صعود کرد

بارسا بلاخره احتمال جدایی نیمار را باور کرد

ساحل عاج نخستین حریف تیم ملی والیبال ساحلی ایران

توافق رئال و سیتی برای انتقال دانیلو

رونمایی از پیراهن سوم رئال مادرید/عکس ها

نخستین حریف تیم ملی کشورمان مشخص شد

زیدان: امباپه بازیکن بسیار بزرگی است

گلر بارسا پیشنهاد لیگ برتری ها را رد کرد

وقتی کسی نمی داند اسپانسر تبلیغات محیطی کدام شرکت است/ ادامه ابهام در قراردادهای تجاری

دانلود بازی کامپیوتر Swords and Sandals 2 Redux Maximus Edition

عالیشاه در دوراهی

مروری بر ترکیب احتمالی پرسپولیس در بازی امشب؛ یازده سرباز برای فتح سوپرجام

«لژیونر» از فردا روی آنتن می رود

آخرین تمرین پرسپولیسی ها پیش از بازی سوپرجام

دردسر شیرین سرمربی استقلال

قهرمانی زودهنگام ایران در کشتی فرنگی نوجوانان آسیا

درخشش پاکدامن با صعود به جمع 16 شمشیرباز برتر جهان

طاهری با قدرت به کارش در پرسپولیس ادامه می دهد

غیبت سرمربی نفت تهران در دیدار مقابل پرسپولیس تهران

حضور درخشان در محل تمرین و جلسه با تنها دستیارش+عکس

3 تکواندوکاران به تیم ملی دعوت شدند

اسبقی و خدابخشی قطعا به گرندپری مسکو اعزام نمی شوند

تور جهانی والیبال ساحلی؛ ساحل عاج نخستین حریف ایران

واکنش کلوپ به جدایی کوتینیو از لیورپول

عکس ؛ خبر خوش در تمرین استقلال ؛ ستاره استقلال رسید

خط قرمز هافبک آبی اناری ها روی شایعه جدایی نیمار از بارسا

درخشش پاکدامن با صعود به جمع 16 شمشیرباز برتر جهان

اولین واکنش علی کریمی بعد از به توافق نرسیدن با مسئولان نفت

اختصاصی ایلنا؛ سورپرایز بزرگ برای استقلالی ها در روز سوپرجام

تارتار: باشگاه وضعیت طیبی را مشخص می کند

سه بازیکن به تیم ملی تکواندو دعوت شدند

مدافع فولاد بازی پرسپولیس را از دست داد

اقرار مجتبی جباری به سخت بودن تمرینات بدنسازی

حمله تند کاپیتان سابق نفت به مسوولان این باشگاه

خرید جدید پرسپولیس به زودی در پایتخت

شوک بزرگ به پرسپولیسی ها!

کاراته ایران، امپراطور جدید آسیا لقب گرفت

گزارشگر سوپرجام مشخص شد

ترابی: دوست ندارم آرامشم به هم بریزد

بدون کریمی تمایلی برای ادامه همکاری با باشگاه نفت ندارم

میلان بازهم بازیکن جذب می کند

داورزنی تغییر مدیرعامل پرسپولیس را تکذیب کرد

آخرین تمرین پرسپولیسی ها پیش از بازی سوپرجام

تور جهانی والیبال ساحلی-مراکش ساحل عاج نخستین حریف تیم ملی والیبال ساحلی ایران

زیدان فرصت دهد، نهایت استفاده را می کنم سبایوس:رئال همان تیمی بود که می خواست

سرپرست تیم نفت در گفت وگو با فارس: درخشان امروز روی نیکمت نفت نمی نشیند/ با همه قدرت وارد مسابقه سوپرجام می شویم

اولین خرید سرمربی جدید نفت لو رفت

سرمربی استقلالی خواهان جذب یک پرسپولیسی 6 آتشه شد

پست اینستاگرامی علی کریمی پس از برکناری از سرمربی گری نفت تهران

استقلال خوزستان فردا به مسجدسلیمان می رود

رقابت های کشتی آزاد نوجوانان قهرمانی آسیا- تایلند مراسم وزن کشی سه وزن نخست برگزار شد/ آغاز مسابقات از فردا

برتری بانوان تنیسور ایران برابر پاکستان

فوتسال آسیا باید مثل فوتبال رشد کند تارقلی زاده: سطح مسابقات بالا رفته، چون کشورها با فوتسال آشنا شده اند

هردو «کریمی » ازفهرست استقلال خارج می شوند

مدافع فولاد بازی با پرسپولیس را از دست داد

داورزنی ارتباط با نبی وبرکناری طاهری را تکذیب کرد

دانلود بازی کامپیوتر Behold the Kickmen نسخه UNLEASHED

دعوت سرپرست پرسپولیس از هواداران برای حضور در سوپرجام

درخواست یک نماینده برای رفع فیلتر توییتر

ستاره تیم ملی مصدوم شد

تقسیم سربازها بین پرسپولیس و تراکتورسازی + عکس

لحظه به لحظه با نقل و انتقالات فوتبال ایران

حمله طارمی به تتلو بعد از توهین به سردار

داورزنی: صحبت در مورد تغییر مدیریت باشگاه پرسپولیس کذب است

اسطوره ای که مورد اطمینان است/ برانکو او را قبول دارد

گواردیولا: کولاروف در آستانه پیوستن به رم قرار دارد

رقم بالای توپ های جدید لیگ برترفوتبال ایران

مهدی زاده: فقط 15 روز برای تمرین وقت داشتم

جونیور در آستانه قرارداد با استقلال

وزنه برداری یک سوپر مورچه + عکس

درخواست یک نماینده برای رفع فیلتر توییتر

عکس ؛ سرمربی جدید در بین بازیکنان نفت

تصمیم منصوریان مشخص شد/ «کریمی ها» از فهرست استقلال خارج می شوند

پرسپولیس فردا سرخ می پوشد نفت زرد

خروجی های استقلال امروز اعلام می شوند

خانواده قائدی حاضر نشدند به تهران بیایند

تصاویر پیراهن تیم فوتبال استقلال در فصل هفدهم

زیدان: رونالدو با ما می ماند

ولفسبورگ در اندیشه شکار مارسیال از منچستریونایتد

تیم ملی ایران در ترکیب 5 کاراته کا راهی لهستان می شود

مرموز ترین تیم کنونی بوندس لیگا

دعوت سرپرست پرسپولیس از هواداران برای حضور در سوپرجام

حمله تند کاپیتان سابق نفت به مسوولان این باشگاه

دلیل نفرت درخشان از برانکو

دوئل درخشان سرخپوشان در سوپرجام، به نفعِ &

پرسپولیس و نفت درپی فتح سوپرجام

غیبت بازیکن تاثیرگذار فولاد برابر پرسپولیس

درخواست یک نماینده برای رفع فیلتر توییتر

رکوردداران بازی در استقلال را بشناسید/ رقابت داغ 2 آبی پوش در لیگ هفدهم

طاهری: به ورزشگاه بیایید تا با هم جام را بالای سر ببریم

پرسپولیس و نفت به فکر فتح سوپرجام

داورزنی: طاهری مورد حمایت وزارت ورزش است

عابدینی و پاکدامن به جدول 32 نفره صعود کردند

کاراته ایران امپراطور جدید آسیا لقب گرفت

توضیحات توفیقی درباره لباس جدید استقلال

بادران تهران، آخرین حریف تدارکاتی استقلال پیش از شروع لیگ برتر

اعتراف عجیب مجتبی جباری مقابل علیرضا منصوریان!

گران ترین و ارزان ترین بازیکنان استقلال شناخته شدند

علی کریمی نیامده، برکنار شد!

دردسر جدید باشگاه تراکتورسازی

رابطه خروجی های استقلال با ثبت قرارداد شاگردان منصوریان

عکس ؛ نصب روزشمار رقابت های زیر 16 سال آسیا

مسئولان نفت فقط آمده اند با ما عکس بگیرند و معروف شوند/ برای زنگنه و تاج بابت باج به مالکان نفت متاسفم/ بازی سوپرجام برگزار نمی شود

دعوت 3 بازیکن به تیم ملی تکواندو

رکوردداران بازی در استقلال را بشناسید/ رقابت داغ 2 آبی پوش در لیگ هفدهم

تیم خوبی داریم و روز به روز بهتر می شویم شیرزادی: دوست داشتم از هفته اول در خدمت فولاد و هواداران باشم/ می توانیم پرسپولیس را شکست دهیم

زیدان: همه خوبی ها را برای موراتا آرزو می کنیم/ رونالدو در رئال می ماند!

ویسی مهاجم برزیلی را تأیید کرد/ جونیور در آستانه عقد قرار داد

همه خوبی ها را برای موراتا آرزو می کنیم/ رونالدو در رئال می ماند!

لاتزیو جایگزین آزمون را پیدا کرد

تمرین سبک پرسپولیسی ها قبل از بازی سوپرجام

کوتینیو تا 2022 در لیورپول می ماند

داور دیدار سوپرجام اروپا معرفی شد

دردسر شیرین سرمربی استقلال

اعتراف بزرگ جباری نزد کادر فنی استقلال

مدال آوران مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی تکواندو به قهرمانی آسیا می روند

گزینه یوونتوس برای جانشینی بونوچی

باداشتوبر مذاکره با سویا را آغازکرد

درخشان خواهان جذب آل نعمه شد

گارسیا قراردادش را با سویا نهایی کرد

خبر بد برای فولادی ها شیرزادی بازی با پرسپولیس را از دست داد

اولین پیروزی تیم ملی تنیس بانوان ایران در مسابقات فدکاپ

تصویری از تفریح پرسپولیسی ها در استخر

مسابقات ووشوی قهرمانی کشور در سمنان

اربعین شهید سید رضا ثابتی در آبادان برگزار شد

درخشان دستیارانش را مشخص کرد

رابطه خروجی ها استقلال با ثبت قرارداد شاگردان منصوریان

برگزاری دیدار تدارکاتی تراکتور سازی و گسترش فولاد پشت درهای بسته

نظر رسانه یونانی درباره غیبت لژیونرهای ایرانی مقابل نماینده اسراییل

29تیر/ستاره پرسپولیس قراردادش را به مدت دوفصل تمدید کرد

رضا یزدانی به دوران اوج خود بازمی گردد

اسکی بازان برای المپیک زمستانی آماده می شوند

زیدان: امباپه بازیکن بسیار بزرگی است

گران ترین ستاره استقلال معرفی شد

آغاز مسابقات مچ اندازی، انتخابی تیم ملی در شهرکرد + فیلم

جانشین موراتا در رئال مشخص شد ؛ تمجید زیدان از جانشین موراتا

زمان اعلام لیست خروج استقلال مشخص شد

مدال آوران مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی تکواندو به قهرمانی آسیا می روند

لقب جدید فدارسیون جهانی کاراته برای ایران

استارت رسمی سروش؛ رفیعی عازم دوحه می شود

فرهادیان: اسبقی و خدابخشی به مسکو اعزام نخواهد شد

واکنش تارتار به پوستن طیبی به القطر

ترابی: نمی خواهم آرامش سایپا بههم بریزد

شرایط بحرانی نفت تهران پس از جدایی علی کریمی

آغاز رقابت های ووشوی قهرمانی مردان کشور در سمنان + فیلم

شوکه شدن هواداران استقلال از آمادگی جباری

دلیل نفرت درخشان از برانکو؛ این بازی کاملا انتقامی است

ترابی: دوست ندارم آرامش خودم و سایپا به هم بریزد

واکنش معاون وزیر ورزش به خبر برکناری طاهری از پرسپولیس

اولین واکنش علی کریمی پس از جدایی از نفت تهران

ناوگان هوایی خوب حق شهروندان است

پرسپولیسی ها و عکس یادگاری قبل از سوپرجام (عکس)

واکنش باشگاه لیورپول به پیشنهاد 80 میلیون یورویی بارسلونا

خبر بد دیگری برای نفتی ها

هافبک سرخپوش قید جدایی را می زند

دعوت مدیرعامل پرسپولیس از هواداران و پیشکسوتان

لاتزیو به جای آزمون سراغ هم تیمی پیشین جهانبخش می رود

سه بازیکن به تیم ملی تکواندو دعوت شدند

افزایش سهمیه موی تای ایران در وردگیمز

واکنش طاهری به دیدار سوپرجام ایران

بازگشت سربازی که دوباره به پرسپولیس رسید

تیم وحشتناک منصوریان در لیگ هفدهم

درخشان در جمع بازیکنان نفت (عکس)

نفت تهران – پرسپولیس؛ ناگهان انتقامی شد

ابهام در حضور هافبک استقلال در اولین بازی لیگ برتر

عابدینی و پاکدامن به جدول 32 نفره صعود کردند

شکایت خانواده «آتنا» از تتلو!

پرسپولیس - نفت؛ انگیزه هایی که می تواند بازی را زیبا کند

ترکیب محتمل پرسپولیس مقابل نفت تهران

درخواست سرپرست پرسپولیس از هواداران این تیم

در 13 سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم...

در 13 سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم...