مطالب مرتبط:
نانوایان به اجبار برای جبران هزینه هایشان دست به هر کاری می زنند
مسمومیت خانواده پنج نفره مینابی به دلیل استفاده از ماهی زرده
پیام تسلیت قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به خانواده شهید قلی زاده
بیش از چهل و چهار میلیارد ریال به خانواده جانباختگان حادثه معدن آزادشهر پرداخت شد
بارسنگین مشکلات اجتماعی بر دوش بهزیستی/ارایه خدمات به بیش از هزار خانواده در هشترود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 تیر 1396 ساعت 03:552017-07-16ورزشي

در 13 سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم...


«در 13 سالگی به اجبار خانواده ام نامزد پسرداییم شدم و دیگه اجازه نداشتم به تحصیل ادامه بدم.

بعد از ازدواجم مشاورها و روانشناس ها با من صحبت کردند.

- در 13 سالگی به اجبار خانواده ام نامزد پسرداییم شدم و دیگه اجازه نداشتم به تحصیل ادامه بدم.

بعد از ازدواجم مشاورها و روانشناس ها با من صحبت کردند.

تجربه ام از دیدنشون ترس و اضطراب و استرس بود.

از طرز نگاه کردن مشاورم می ترسیدم.

به من گفت راه رو اشتباه اومدی و باید تا 18 سالگی ازدواج نمی کردی.

"مادرم کلفتی خونه های مردم رو می کرد.

نمی تونستم درس بخونم.

خودمم الان کار کلفتی می کنم.

اون موقع فقط به این فکر می کردم که یک نون خور کم کنم.

فکر می کردم دارم بهترین کار رو در حق خانوادم می کنم.

حتی نمی دونستم با کی دارم ازدواج می کنم.

" به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این ها 2 خلاصه داستان واقعی زندگی برخی از کودکان سرزمینم است، دختران و پسرانی که کودکی شان فدای فقر اقتصادی، جهل فرهنگی، سنت‎های غلط و قوانین ناقص می شود و به اذن پدر راهی خانه بخت می شوند بی آنکه کمی کودکی کنند.

آخرین آمارهای ارائه شده حکایت از این دارند که 17 درصد از ازدواج های کشور مربوط به ازدواج دختران زیر 18 سال بوده همچنین بیش از پنج درصد ازدواج ها در سنین کمتر از 15 سالگی ثبت شده؛ این در حالیست که این آمار تنها آمار ازدواج های ثبت شده در دوران کودکی است.

دکتر شیرین احمدنیا، عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسان ایران در سمینار آسیب شناسی ازدواج کودکان که به همت کانون زنان حقوقدان سورا در مشهد برگزار شد، با بیان اینکه ازدواج کودکان محدود به ایران و کشورهای در حال توسعه نیست، اظهار می کند: ازدواج کودکان موضوعی فراگیر در سطح جهان است و در کشورهای در حال توسعه یک نفر از هر سه دختر در سن کودکی به عقد و ازدواج در می آید و برآورد می شود حدود 700 میلیون زن در سن کودکی ازدواج کرده اند.

وی با بیان اینکه ازدواج کودکان دلایل و توضیحات فرهنگی متفاوتی دارد، ادامه می دهد: همسرگزینی به سبک سنتی و در بسیاری از شهرها و روستاها ازدواج در سن پایین یک سنت و هنجار است و مثل هایی همچون دختر که رسید به بیست باید به حالش گریست نیز در این ارتباط وجود دارد.

احمدنیا با اشاره به دلایل دیگر ازدواج کودکان، اضافه می کند: فقر و مسائل اقتصادی یکی از دلایل اصلی این موضوع است همچنین تقویت پیوندهای اقتصادی و سیاسی را می توان از دلایل دیگر ازدواج زودهنگام دختران عنوان کرد.

وی مباحث فرهنگی را دلیل دیگر ازدواج کودکان برمی شمرد و می گوید: ماندن دختر در خانه و به اصطلاح ترشیده شدن ، ترس خانواده ها از روابط جنسی نوجوانانشان در سن بلوغ و برطرف کردن نیازهای جنسی آنان، کاربردهای جنسیتی دختران و پسران و جنگ و ناامنی و ناملایمات از دیگر دلایل این موضوع است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره راهکارهای مقابله با این پدیده، عنوان می کند: مبارزه با فقر، چه فقر مادی و چه فقر فرهنگی مهم ترین موضوع در این زمینه است و پس از آن آموزش و ارتقای دانش والدین، توانمندسازی کودکان، نوجوانان و جوانان و افزایش آگاهی در آنان، اصلاح قوانین ازدواج، اصلاح رویه های فرهنگی همسرگزینی، توجه به تفاوت بین فرد چه زن و چه مرد و بلوغ جسمانی با بلوغ روانی و اجتماعی نیز از دیگر راهکارهای مقابله با ازدواج زودهنگام است.

وی با اشاره به دلایل مخالفت با ازدواج کودکان، تصریح می کند: حاملگی نوجوانان، به خطر افتادن سلامت نوجوانان، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند ایدز و اچ آی وی و آسیب پذیری آنان نسبت به انواع خشونت و به ویژه خشنونت های جنسی و عدم حمایت از آنان از عمده ترین دلایل مخالفت با ازدواج کودکان است.

احمدنیا می گوید: چه برای دختر و چه برای پسر ازدواج زودهنگام تبعات جسمانی، روانشناختی و عاطفی عمیقی به همراه دارد، همچنین پیامدهای اجتماعی و اقتصادی نیز بر آینده زندگیشان دارد و عدم ادامه تحصیل و شکوفایی استعدادهای بالقوه و محرومیت از فرصت های اشتغال و ایجاد چرخه فقر نیز از پیامدهای دیگر ازدواج زودهنگام است.

وی پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ازدواج کودکان بر جامعه را نیز با اهمیت عنوان کرده و می افزاید: ملت ها از ازدواج کودکان لطمه می بینند، با این ازدواج ها نیروی انسانی که نیمی از نیروی ای است که می تواند در فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی کمک کند مورد ظلم قرار می گرفته، طرد می شوند و کرامت انسانی آن ها خدشه دار می شود.

تعداد قابل توجهی از ازدواج کودکان منجر به طلاق می شود این جامعه شناس اضافه می کند: تعداد قابل توجهی از ازدواج کودکان منجر به طلاق و رها شدن و بیوه شدن می شود و کودکانی که بیوه می شوند و کودکان که مطلقه می شوند نیز از پیامدهای دیگری است که ازدواج کودکان در جامعه به وجود می آورد.

وی توانمندسازی دختران، بسیج خانواده ها و اجتماعات محلی، تامین و تدارک خدمات و ایجاد کاربست قوانین و سیاست ها را از جمله استراتژی هایی که در مقابله با این پدیده وجود دارد معرفی می کند.

ازدواج کودکان یک بحث جنجالی از منظر فقهی است دکتر سمیه طهماسبی، دبیرکل زنان پژوهشگر علوم اسلامی، معتقد است که ازدواج کودکان از منظر فقهی یک بحث جنجالی است و عنوان می کند: هیچگونه اتفاق نظری در این مورد بین فقها وجود ندارد و روش های فقهی در این زمینه آنچنان که باید به روز نشده است.

وی با بیان اینکه مسئله ازدواج با کودک از مسائل مورد اتفاق میان شیعه و سنی است، ادامه می دهد: باید توجه داشت دلیل جواز بر ازدواج با صغیره نه به این دلیل است که دلیلی بر این جواز وجود دارد بلکه از عدم دلیل این جواز را استنباط کرده اند، یعنی ما دلیلی بر حرمت ازدواج با کودک پیدا نکردیم بنابراین اجازه این امر را می دهیم.

طهماسبی با تاکید بر اینکه این عمل هیچگاه مطلوب عنوان و انجام آن توصیه نشده است، تصریح می کند: بسیاری از فقها صاحب این نظریه هستند، اما نظریه های بسیاری در شرع و فقه وجود دارد که در عین جایز بودن کسی از میان صاحب نظران مرتکب آن نشده است.

وی با اشاره به اینکه در هیچ یک از ادیان و مذاهب سن مشخصی برای ازدواج عنوان نشده است، خاطرنشان می کند: دلیل آن نیز این است که این امر موضوعی نیست که شارع مقدس (قانون گذار) آن را تعیین کند بلکه این موضوع در یک سیاست مکانی و تاریخی قرار دارد و می تواند از جامعه ای به جامعه دیگر و از فرهنگی به فرهنگی دیگر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت باشد و احکام مختلفی برای آن عنوان شود.

دبیرکل زنان پژوهشگر علوم اسلامی می افزاید: در این خصوص لازم است با استفاده از سایر حوزه های معرفتی که می تواند بسیار متعدد نیز باشد، در این امر موضوع شناسی شکل گرفته و سن ازدواج در هر جامعه ای به فراخور آن جامعه تعیین شود، البته قانون باید عمومیت و کلیت خود را داشته باشد و برای تامین نظرات فقهی که با هدف تامین نفع و مصلحت کودک رای به این موضوع داده اند نیز شورای عالی کودک با حضور جمعی از متخصصان در حوزه های مختلف ایجاد شود که در موارد استثناء، تشخیص مصلحت کودک را انجام داده و در صورت تایید حکم بر ازدواج صادر کند تا هم فعالان مدنی رعایت شود و هم به دغدغه فقها و متشرعین توجه شود.

در قانون گذاری افراط و تفریط داریم دکتر محمدمهدی صفاکیش، عضوهیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، با بیان اینکه مهم ترین مشکل ما در قانون گذاری افراط و تفریط است به تاریخچه ی قانون تعیین حداقل سن ازدواج می پردازد و اظهار می کند: در ابتدا قانون حداقل سن ازدواج را برای دختران 15 سال و پسر 18 سال تعیین کرده بود، اما محاکم با استفاده از شروط این قانون و با توجه به آداب و رسوم و آداب شرعی اجازه ازدواج به افراد زیر سن قانونی می دادند که موجب افزایش ازدواج های افراد نابالغ شده بود.

وی با بیان اینکه با تغییر قانون در سال 53 به یک افراط وحشتناک رفتیم، ادامه می دهد: در این قانون حداقل سن ازدواج برای دختران 18 و برای پسران 20 سال تعیین شده بود، در این مدت بسیاری از ازدواج ها انجام می گرفت، اما ثبت نمی شد، سپس بار دیگر ماده 1041 قانون مدنی را تغییر دادیم و با حذف حداقل سن، نکاح قبل از بلوغ را ممنوع کردیم و در تبصره اش عقد نکاح قبل از بلوغ با اجازه ولی و به شرط مصلحت فرد عنوان کردیم که این قانون نیز با انتقادات بسیار زیاد داخلی و بین المللی مواجه شد.

صفاکیش ادامه می دهد: در نهایت بار دیگر با تغییر ماده 1041 قانون مدنی به قانون فعلی رسیدیم که در آن حداقل سن ازدواج برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال تعیین شده و ازدواج زیر سن قانونی منوط به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت و به شرط تشخیص دادگاه صالحه است، قانون فعلی نسبت به گذشته خیلی بهتر شده و امیدوارم در این زمینه از افراط و تفریط دور و به اعتدال نزدیک شده باشیم.

وی با بیان دیگر مشکلات این حوزه، تصریح می کند: برخورد مسائل شرعی با مصالح اجتماعی، تاخیرات متعدد در تصویب و اجرای قوانین و وجود نهادهای هم عرض در جامعه از دیگر مشکلات ما در حوزه قانون گذاری در زمینه ازدواج کودکان است.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد خاطرنشان می کند: رفع این معضل به دست یک یا دو نهاد نیست و یک خرد و همت جمعی می خواهد همچنین باید زیرساخت ها اصلاح شده، مردم آموزش های لازم را ببینند، دولت برای رفع فقر و گسترش تحصیل اقدام کند، مراجع عظام در اظهار نظرهای خود در این زمینه به مصالح اجتماعی توجه کنند و دادگاه های ما در صدور مجوز ازدواج پیش از سن قانونی سختگیری بیشتری کنند تا این مشکل حل شود.

دکتر حوریه شمشیری، متخصص زنان، موضوع نوجوان، ازدواج و حاملگی را یک موضوع عینی و ملموس دانسته و اظهار می کند: این یک موضوع عینی است و مصلحت نیست که هرکدام تفسیر کنیم که مصلحت یعنی چه؟ وی با اشاره به اینکه با ازدواج نوجوانی که در حال گذر به بزرگسالی است بارهای بسیاری بر دوشش اضافه می شود، ادامه می دهد: با ازدواج کودک نه تنها سلامتی او به خطر می افتد بلکه تا آخر عمرش از این فجایعی که پدرش برایش به عنوان مصلحت ایجاد کرده است رنج می برد.

شمشیری با تاکید بر اینکه اظهار نظرها و تصمیمات ما باید بر اساس علم باشد، می گوید: احتمال مرگ و میر در دخترانی که در کودکی ازدواج کرده و حامله می شوند 4 تا 5 برابر بیشتر از خانم هایی است که در 20 سال به بالا حامله می شوند و تمامی عوارض مامایی در مورد حاملگی نوجوانان افزایش می یابد و ما با توجیه اینکه مصلحتش است کودک را به سمت جهنمی که مرگ به دنبالش است می کشانیم.

یک سوم کودکانی که ازدواج می کنند در سال اول حامله می شوند وی با بیان اینکه معمولا یک سوم کودکانی که ازدواج می کنند در سال اول حامله می شوند، عنوان می کند: در ساختمان بدنی که خودش خوب رشد نکرده و همچنان در حال رشد است یک شریک هم می آید که املاح بدن را با مادر شریک شده و از بدن مادر می کِشد که این باعث بروز مشکلات و بیماری هایی در این مادران در سن های بالاتر می شود همچنین یک سوم دخترانی که حامله شده اند معمولا سال بعد نیز دوباره حامله می شوند و خطر بر روی خطر بر آن ها اضافه می شود.

این متخصص زنان خطرنشان می کند: با توجه به اینکه معمولا این افراد کمتر به پزشک دسترسی داشته و به دلیل سن کم تحمل پروسه باروری را ندارند، ازدواج و حاملگی زودهنگام سبب مشکلات فراوانی در مادر و فرزند می شود و نوزادی که سالم به دنیا نیاید تا بزرگسالی ناسالم پیش می رود و به دوره ناسلامتی و فقر اضافه می شود.

وی ماندن در مدرسه را یکی از راه های موثر در جلوگیری از ازدواج کودکان بیان کرده و می گوید: غربالگری های بیماری ها برای نوجوانان، انجام واکسیناسیون، معاینات دوره ای و افزایش مهارت ها و و حمایت اجتماعی نیز از راه های پزشکی کاهش آسیب و ازدواج کودکان است.

خراسان رضوی بالاترین درصد ازدواج کودکان را دارد دکتر کمیل احمدی، محقق و استاد دانشگاه با اشاره به تحقیقات گسترده خود در موضوع ازدواج کودکان، بیان می کند: طبق آمارهای رسمی کشوری اولین استان با بالاترین درصد ازدواج کودکان خراسان رضوی است و پس از آن به ترتیب در آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و اصفهان بیشترین ازدواج کودکان اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه مهم ترین علت این امر سنت های موجود است، ادامه می دهد: در همه جای جهان سنت های مختلفی وجود دارد، بسیاری از سنت ها مفید بوده و بایستی حفظ شوند، اما در عین حال سنت های آسیب زایی نیز همچون ازدواج کودکان وجود دارد که از آن با توجیهات مختلف سنتی و توجیهات اسلامی دفاع می شود و باید دانست فرق بسیار فاحشی میان سنت ها و سنت های آسیب زا وجود دارد.

احمدی اضافه می کند: طبق آمارهای بعضا ناقص و نادرستی که در اختیار داریم درصد ازدواج های زیر 18 سال در مناطق شهری 13.

7 درصد و در مناطق روستایی 19.

6 درصد است که به نسبت دختران و پسران نسل جوان ایران مقدار قابل توجهی از مردم را در بر می گیرد.

وی با بیان اینکه شمار کودک مادران در مقایسه با پدران 560 بار بیشتر است، تصریح می کند: یعنی حدود 80 درصد ازدواج کودکان توسط دختران انجام می شود با این وجود این را از یاد نبریم که پسرهای بسیاری نیز قربانی این سنت آسیب زا می شوند و بار زندگی را در سنین کوچک به دوش می کشند و گرچه آسیب ها در آنان به مراتب کمتر است، اما فشارهای اجتماعی، عاطفی و روانی بسیاری نیز بر آن ها وارد می شود.

پدیده ای به نام خرید سن این محقق و استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در حال حاضر طبق قوانین سن ازدواج در ایران برای دختران 13 و برای پسران 15 سال است، خاطرنشان می کند: در حال حاضر در برخی استان های ایران با پدیده ای به نام خرید سن مواجه هستیم.

خرید سن در شهرستان ها که نظارت کمتری وجود دارد، بیشتر است و افرادی هستند از راه های مختلف رابطه یا ضابطه سن کودک را توجیه می کنند و شاید چه بسا در این میان پولی هم رد و بدل شود.

وی، سیاست های جمعیتی در ایران را متناقض ارزیابی کرده و بیان می کند: با وجود اینکه در ایران حداقل سن قانونی ازدواج 13 و 15 سال برای دختران و پسران است، اما در بخش دیگری از حاکمیت به دلیل پیری جمعیت، سیاست های افزایش جمعیتی تبلیغ می شود و چه بسا بخشی از ارگان ها در بخشی از برنامه هایشان به شیوه های مستقیم و غیرمستقیم ازدواج های زودهنگام را توجیه می کنند.

احمدی با اشاره به عوامل ازدواج کودکان در ایران، می گوید: بخشی از این کودک همسری به دلیل قوانین مدنی ایران است که با اتکا به این قوانین این ازدواج ها می تواند شکل بگیرد همچنین قدرت دین است و وضعیت اقتصادی و هنجارهای اجتماعی و کم سوادی از جمله عوامل موثر بر این امر است.

وی یکی دیگر از مشکلات این حوزه را عدم ثبت بسیاری از این ازدواج ها و مراجعه به عاقدهای محلی برشمرد و گفت: عدم ثبت این ازدواج ها موجب این می شود تا فرزندان آن ها نتوانند شناسنامه دریافت کنند و این خود سبب به وجود آمدن افراد بی هویت می شود همچنین شانس طلاق و به هم خوردن ازدواج هایی که در سنین زیر 18 سال انجام می شود بسیار بالاست و با توجه به افزایش نرخ طلاق، این مورد نیز می تواند یکی از دلایل این افزایش باشد.

این محقق و استاد دانشگاه الزامی شدن ثبت تمامی ازدواج ها، بهبود و تقویت فرصت های تحصیلی و اقتصادی، به کارگیری انجمن های تغییرهای رفتاری، برنامه های محلی حامی توانمندسازی، بهره بردن از حمایت مردها، غیرقانونی و جرم انگاری ازدواج های کودکان، انجام تحقیقات و پژوهش های بیشتر در این مورد، اجرای سیاست های مساوات جنسی برای تضمین حمایت از دختران، اجرای سیاست های حمایتی برای کودکان و دخیل کردن شخصیت های مذهبی از راهکارهای کاهش این نوع ازدواج ها برشمرد.

دکتر مسعود هنربخش، معاون پیشگیری سازمان بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه آمار ازدواج 17 درصدی کودکان زیر 18 سال تکان دهنده است و باید مداخلاتی انجام دهیم، می گوید: در برنامه ریزی های اجتماعی جای اینگونه مداخلات خالی است و واقعا جای سئوال است که چه می شود با وجود این آمارها کسی تاکنون به فکر چاره اندیشی در این زمینه نیفتاده است.

وی با طرح این پرسش که آیا آنان اینگونه فکر می کنند که هرچه سن ازدواج پایین تر باشد جلوی آسیب های اجتماعی گرفته خواهد شد؟، ادامه می دهد: به نظر می رسد که هرچه سن ازدواج پایین تر باشد ما شاهد کاهش آسیب هستیم، اما در واقع تغییر آسیب مواجه ایم نه کاهش آن.

هنربخش تصریح می کند: معمولا افرادی که بیشتر به حوزه زوج درمانی مراجعه می کنند کسانی هستند که ازدواج هایی در سنین پایین تر داشته اند و به نوعی می توانیم بگوییم که ازدواج آنان آگاهانه نبوده است همچنین هنگامی که با ازدواج های زودهنگام مواجه هستیم با طلاق های زودهنگام نیز مواجه خواهیم شد.

ازدواج کودکان یک تروما محسوب می شود وی با تاکید بر اینکه ازدواج کودکان یک تروما محسوب می شود که می تواند اختلالات استرس پس از سانحه را برای افراد ایجاد کند، خاطرنشان می کند: ازدواج کودکان تبعات روحی و روانی بسیاری دارد و اضطراب، وسواس و خودکشی و.

همه نتایج این نوع ازدواج است.

این روانشناس با اشاره حاملگی زودهنگام در این نوع ازدواج، اظهار می کند: حاملگی زودهنگام آسیب های بسیاری از نظر جسمی بر مادر وارد می کند، اما از نظر روحی این مادر چه دارد که به بچه اش بدهد؟ متاسفانه آسیب های ازدواج های زودهنگام به دلیل اینکه اکثرا ملموس نیستند و فرد نمی تواند از خود دفاع کند مغفول می مانند.

اینجا همه زود ازدواج می کنند.

وقتی عروس های ما باردار می شوند و سونوگرافی می کنند اگر بچه دختر باشد در شکم مادر او را نامزد/ناف بر می کنیم.

پاسخ مرد 40 ساله روستای گیلک آباد، آذربایجان شرقی.

بخش هایی که از زندگی افراد در این گزارش نقل شده است براساس نمونه های واقعی بوده که توسط دکتر کمیل احمدی، انسان شناس انجام شده است.

گزارش از نیما رهنما، خبرنگار ایسنا
کلید واژه ها: ازدواج - ازدواج کودکان - کودکان - خانواده - سالگی - دختر - اقتصادی - دختران - فرهنگی - ازدواج در سن پایین - روانشناس - نامزد - ازدواج زودهنگام - ازدواج دختران - آمار - کشور - خلاصه داستان - آمار ازدواج - ایران - توسعه - تحصیل - روابط جنسی - خانه - درصد - عضو هیات - روستاها - بهترین - برگزار - اشتباه - داستان

آخرین اخبار سرویس:
دیدار سفیر آلمان با رییس فدراسیون فوتبال

این کار در شأن پرسپولیس نیست ؛ هرچقدر هم که به آن دامن بزنیم بدتر می شود !

توصیه به منصوریان برای نتجه گرفتن ؛ این بازیکن فیکس شود!

نکته اعصاب خردکن گزارشگری در بازی استقلال و سایپا

مهاجمی که نه خودش آرامش دارد نه پرسپولیس

عکس/ پست جالب علی دایی بعد از برد استقلال

زوج مخوف پرسپولیس ناسازگار شد!

روزی که زمین از کعبه دامن گسترانید

پولیتانو در رادار زنیت قرار گرفت

هنرپیشه مطرح عامل جدید جنجال در پرسپولیس !

بیرانوند یکی دو بار ناشیانه عمل کرد/طارمی از موقعیت ها سرسری می گذرد

پلی آف لیگ اروپا؛ پیروزی پر گل میلان و شکست خانگی آژاکس

ادعای عجیب چوک راجع به پاس ندادن طارمی به منشا ؛ دلیل پاس ندادن طارمی مشخص شد

تغییر رفتار طارمی برای هواداران پرسپولیس قابل پذیرش نیست ؛ دیوار اعتماد ترک برداشته ، خودزنی چاره پرسپولیسی ها نیست !

استادیوم فوتبال طلایی رنگ در ژاپن

لیگ برتر فوتبال/برتری سایپا در مقابل استقلال

کنایه های شیطنت آمیز این پرسپولیسی به استقلالی ها !

ستاره بد شانس پرسپولیس ؛ طارمی نگذاشت که ناجی بشود!

بیرانوند یکی دو بار ناشیانه عمل کرد/طارمی از موقعیت ها سرسری می گذرد

وقتی بغض ستاره پرسپولیس می ترکد! ؛ انتقادات تند هواداران پرسپولیس از ستاره

آقای منصوریان ! «فوتبال مالکانه» با حرف به دست نمی آید ! آنرا در زمین پیاده کن !

اعتراض خانواده ها به ستاره پرسپولیس به خاطر مدل موهایش !!!

نقد داوری "استقلال-سایپا": یک پنالتی سوخت

علیرضا جهانبخش جدید فوتبال ایران را بشناسید !

خطر از بیخ گوش ستاره پرسپولیس گذشت ؛ خوش شانس مثل بازیکن برانکو

گل به خودی برخی لیدرهای پرسپولیسی سکوهای آزادی !

واژگونی اتوبوس در شاهرود2کشته و36 مصدوم برجا گذاشت

طعنه مهدی طارمی به هواداران پرسپولیس (عکس)

قاتل "استقلال": عشق من پرسپولیس است

هنرپیشه مطرح عامل جدید جنجال در پرسپولیس !

تصمیم عجیب برانکو برایش گران تمام شد!

کاپیتان شالکه در راه لیگ برتر

پی اس جی از جذب امباپه منصرف شد؟

روایت سرپرست پرسپولیس از رفت و برگشت کمال کامیابی نیا

انصاری: نسبت به مسابقات جهانی آمادگی بیشتری دارم

قلعه نویی: تک به تک را خراب کردیم و قانون فوتبال اجرا شد

کنایه علی دایی به استقلالی ها با عدد 6

برنامه منصوریان برای استقلال تا 1403با بازیکنان بالای 30 سال!

کمالوند: بیرون رفتن شیمبا از بازی فشار زیادی به ما آورد

عباس زاده: عاشق پرسپولیس هستم

حضور دایی هواداران را برای آمدن به ورزشگاه ترغیب می کند

حمله تند کنعانی زادگان به سرمربی استقلال

گل به خودی زشت هواداران سرخابی در هفته چهارم

شاه علی دوست: باید طوری حرکت کنیم که به ما توهین نکنند

چینی: سبک بازی استقلال را عوض کرده ایم!/ سایپا کار خاصی نکرد

صادقی: زود است در مورد قهرمانی صحبت کنیم

گلایه مجتبی جباری از وضعیت مالی باشگاه استقلال

تارتار: بچه های ما پتانسیل دعوت به تیم ملی را دارند

آموزش و پرورش به تشکل های دانش آموزی بی توجه بوده است

گلایه مدیرعامل باشگاه سپاهان از ذوب آهنی ها

کنایه بازیکن سایپا به استقلالی ها

جزییاتی تازه از مذکرات فدراسیون فوتبال و آدیداس

منتظری: باشگاه می تواند بهتر عمل کند، پتانسیل قهرمانی داریم

شهباززاده: امیدوارم مصدومیتم جدی نباشد+ عکس

پیروزی یاران پورعلی گنجی مقابل تیم جدید مجیدی در دیداری تدارکاتی

شکست یاران طیبی مقابل نماینده اسلوونی

پاپی: هواداران تا دقیقه 95 از دربی اصفهان لذت بردند/

آغاز اردوی تیم ملی تفنگ ایران از شنبه/حضور ایران در 2 رویداد جهانی

انصاری: گل را من زدم/ خوشحالی گلم چه ربطی به قلعه نویی دارد!

تداوم نتایج سینوسی آبی ها با منصوریان

حمله تند پیشکسوت استقلال به علیرضا منصوریان

پایان اردوی استعدادیابی والیبال دختران/63 نفر به مرحله دوم راه یافتند

اسامی کانوسواران اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان مشخص شد

حمایت آقای گل سابق پرسپولیس از مهدی طارمی

درخشان: فکر نمی کنم تراکتورسازی راحت بتواند جواب بگیرد

گل محمدی: این برد را مدیون افرادی مانند علی عابدینی هستیم

ایران، کره جنوبی، استرالیا، نیوزیلند؛ چهار تیم مرحله نیمه نهایی بسکتبال کاپ آسیا

کریمی برای آمدن به سپاهان با دست پس می زند و با پا پیش می کشد

خلاصه بازی آث میلان - شکندیا

ایران، کره جنوبی، استرالیا، نیوزیلند؛ چهار تیم مرحله نیمه نهایی بسکتبال کاپ آسیا

اینچه درگاهی: انتظار کسب مدال از ایروبیک و آکروژیم نداریم

برانکوی 96 در آستانه دهمین برد

خوش بینی که کار دست پرسپولیس داد!

بلاتکلیفی در آینده ورزشگاه شهید متقی ساری/ ورزشگاه 80 ساله در معرض تخریب

عکس/ باز هم غلامپور و علی دایی و این بار شادی برای شکست آبی پوشان

بازگشت سید جلال به عنوان یک بزرگتر به ترکیب اتفاق خیلی خوبی بود خلیلی: اسم این روزهای طارمی بحران نیست،من هم این روزها را داشتم/هواداران صبور باشند، این بازیکنان تیم را قهرمان کردند

عکس/ پست جالب علی دایی بعد از برد استقلال

آنچلوتی: برای بازی کردن نویر حاضر به انجام هیچ ریسک نیستم

مشاجره فرزندان را منصفانه قضاوت کنید

سرمربی پارس جنوبی جم : نتایج تیمم شانسی نیست

آغاز تنش بر روی سکوها؛ شعار علیه و به نفع منصوریان

از منصوریان دلخوری داشتم به سمت او نرفتم

صحبت های بی معنی منصوریان بعد از باخت غیر قابل تحمل مقابل سایپا

سقوط استقلال و پرسپولیس به لیگ یک؟

خلاصه بازی ذوب آهن - سپاهان

جباری: مدیران و مسئولان چه فکری دارند؟

منتظری: با 17، 18 قرص و آمپول بازی کردم

خلاصه بازی تراکتورسازی - نفت تهران

خلاصه بازی پارس جنوبی - صنعت نفت

پیروزی پر گل الاهلی پیش از نبرد با پرسپولیس

میلان رقیبش را گلباران کرد/ اورتون به راحتی پیروز شد

هفته چهارم لیگ برتر سایپا با شکست استقلال به پرسپولیس رسید/ ادامه شرایط سخت شاگردان منصوریان +فیلم و جدول

میلان رقیبش را گلباران کرد/ اورتون به راحتی پیروز شد

مهاجمی که نه خودش آرامش دارد نه پرسپولیس

منصوریان: 1401 از بهترین های آسیا می شویم

اسامی کانوسواران اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان مشخص شد

خلاصه بازی سایپا - استقلال

لیگ برتر فوتبال / شهرآورد فوتبال اصفهان

دیدار تیم های فوتبال سایپا و استقلال تهران

پیروزی پرگل میلان در پلی آف لیگ اروپا

پیروزی الاهلی پیش از رویارویی با پرسپولیس

ساسان انصاری: نمی دانم در شرایط آفساید بودم یا نه

رونالدو: اخبار منتشره از بارسلونا رنج آور است + عکس

داوری باعث توقف پرسپولیس مقابل سیاه جامگان / یک گل و دو پنالتی که گرفته نشد/ فیلم

نکته اعصاب خردکن گزارشگری در بازی استقلال و سایپا

با عجیب ترین گل هفته در دربی اصفهان

یک در مقابل چهار؛ چکار کرد این پسر/ منصوریان محو هنرنمایی+تصاویر

عکس ؛ پست علی دایی پس از پیروزی برابر استقلال در فضای مجازی

وقتی از منصوریان دلخورم، چرا سمت او بروم؟!

کاپیتان ذوب آهن : چرا امیدوار نباشیم؛ تیم ما امسال خیلی تیم خوبی است

مهاجم سایپا : عشق به پرسپولیس باعث می شود من این کار را بکنم

باب کروکر: ترامپ نتوانسته از خود شایستگی نشان دهد

دیدار سایپا و استقلال

لیگ برتر فوتبال/برتری سایپا در مقابل استقلال

هافبک استقلال: باشگاه مشکلات را حل کند

سئوال روز از کادر فنی آبی پوشان تهران؛ به مالکیت توپ استقلال امتیاز می دهند؟

عکس دیدنی از شادی و غم از دایی و منصوریان

دیدار تیم های ذوب آهن و سپاهان

ستاره های مغموم استقلالی (عکس)

واکنش علی دایی به نوع شادی عباس زاده که باعث اعتراض هواداران استقلال شد

دیدار تیم های فوتبال استقلال و سایپا

ناصر محمدخانی: بازیکنان در نیمه دوم سنگین و بی انگیزه بودند / پاس ندادن طارمی به منشا عمدی نبود

اعلام نامزدهای بهترین بازیکن سال فیفا

میلیاردر نیجریه ای ونگر را تهدید به اخراج کرد

منتظری: شرمنده هواداران شدیم

آغاز اردوی تیم ملی تفنگ ایران از شنبه

کشف استعداد جدید در والیبال نشسته + عکس

پایان اردوی استعدادیابی والیبال دختران/63 نفر به مرحله دوم راه یافتند

سهمیه بلیت باشگاه پرسپولیس نصف شد!

پسرخوانده برانکو، شاگرد اول پرسپولیس

اینتر خواهان جذب کارامو

مسی گر: مدیون اوکتاویو هستیم اما میرشمسی بهترین گزینه است

دیدار تیم های ذوب آهن و سپاهان

کنایه صریح کرانچار به علی کریمی

دایی سرمست از پیروزی برابر استقلال (عکس)

مدافع استقلال: صبوری هواداران موفقیت تیم را به همراه دارد

مربی سایپا : هم خوب بازی می کنیم، هم پیروز می شویم

ال کلاسیکو با تعریفی غیر کلاسیک!

آقای گل پرسپولیسی؛استقلالی ها را به پرتگاه فرستاد/منصوریان یک گام تا پایان!

منتظری: خودمان را گول نمی زنیم، نتایج بدی کسب کرده ایم

جباری: بهترین تیم ایران هستیم

عباس زاده: به عشق پرسپولیس آن کار را انجام دادم

منصوریان: استقلالی ساخته ام که یکی از قدرت های آسیا خواهد شد

جدول رده بندی لیگ برتر و نتایج بازی های هفته ی چهارم

جباری: مدیران و مسئولان چه فکری دارند؟

دیدار تیم های فوتبال سایپا و استقلال تهران

توضیح ساسان انصاری درباره پیراهن شماره 3

وعده عجیب سرمربی استقلال : تا سال 1402 یا 1403 یکی از قدرت های ایران و آسیا خواهیم شد!

کنعانی زادگان: منصوریان همان اول حرفش را می زند، اما جوجه را آخر پاییز می شمارند/ از مجموعه استقلال دلخورم

تارتار: تماشاگران ما را به بازی بازگرداندند/ نباید توقعات از تیم ما بالا برود

رسن با پرسپولیس به عمان می رود

جباری: پولی نگرفته ایم و در زمین بد تمرین می کنیم/ حتما قول قهرمانی می دهم!

الاهلی با پیروزی گام به میدان پرسپولیس گذاشت

آقای گل پای منصوریان را روی تیغ گذاشت/ علیمنصور در آستانه یک اتفاق بزرگ/پای کی روش در میان است؟

ناهماهنگی در استقلال بیداد می کند

اولین جرقه یک جنجال در استقلال/ استاد وارد می شود

عاقبت اغراق در مورد پدیده استقلال

نکته اعصاب خردکن گزارشگری در بازی استقلال و سایپا

منصوریان این قدر لب خط نمایش ندهد، هنرپیشه نیست که سوت می زند و حرکت می کند شکورزاده: دایی 2 مهاجم سرعتی داشت هر دقیقه یک گل می خوردیم/ استقلال با این روش دهم هم نمی شود

چینی: بهترین نفرات ایران را داریم و بهترین روزها را رقم می زنیم/جباری باید یاد بگیرد که صبور باشد

منصوریان: برای بازی مالکانه امشب زحمت کشیدیم!/ خوشحالم روی نیمکت بزرگترین تیم آسیا نشسته ام

قلیزاده: بلای جان مدافعان استقلال

انصاری: گل را من زدم/ خوشحالی گلم چه ربطی به قلعه نویی دارد!

صدر جدول در قرق قرمزها/ اسکورت پرسپولیس توسط 2 پرسپولیسی

دو بازیکن استقلال برای تست دوپینگ انتخاب شدند

شاه علی دوست: وجود یک پرسپولیسی در سایپا باعث شعارهای استقلالی ها شد

عکس سلفی سرخپوشان بعد از اولین برد در لیگ هفدهم

پسرخوانده برانکو، شاگرد اول پرسپولیس

منتظری: شرمنده هواداران شدیم، آنها حق دارند ناراحت باشند

لیگ برتر فوتبال / دیدار تیم های سپاهان و ذوب آهن

مهدی قائدی؛ امروز بدتر از دیروز / ستاره ای که غرق هیاهو شد

آغاز تنش بر روی سکوها؛ شعار علیه و به نفع منصوریان

عکس/ پست علی دایی بعد از برد استقلال

کمالوند: بیرون رفتن شیمبا از بازی فشار زیادی به ما آورد

آنچلوتی: اولین رقابت فصل همیشه دشوار است/ برای بازی کردن نویر ریسک نمی کنم

بازیکن سپاهان: هواداران از شهرآورد اصفهان لذت بردند

بازیکن سپاهان: هوادران از شهرآورد اصفهان لذت بردند

منصوریان:پنالتی سایپا صحیح بود/استقلال یکی از قدرت های برتر آسیا می شود

وداع تلخ با یک قهرمان و جهانی شدن والیبال/تیراندازی به سمت حاشیه

سرمربی تیم تراکتورسازی: از استرس خارج شدیم

غول های باواریا پنجه در پنجه بزرگان آرزومند «وست فالیا»

محمدخانی: پاس ندادن طارمی به منشا عمدی نبود/ حالا بهترین زمان برای قهرمانی در آسیاست

پیروزی الاهلی پیش از رویارویی با پرسپولیس

آغاز اردوی تیم ملی تفنگ ایران از شنبه/حضور ایران در 2 رویداد جهانی

محمدی: مقابل هواداران سربلند شدیم پاپی: هواداران تا دقیقه 95 از دربی اصفهان لذت بردند/ باید گل های خورده را جبران کنیم

در سومین دیدار تدارکاتی شکست یاران طیبی مقابل نماینده اسلوونی

عکس ؛ پیام میناوند برای پرسپولیسی ها

نتیجه مسابقات کبدی قهرمانی کشور در زابل + گزارش

آتش بازی حریف پرسپولیس در آستانه دیدار سی و یکم

اشتباه فردی و رفتن روی اعصاب هواداران استقلال

آمادگی بالای ستاره؛برانکو را مجاب به همراهی در عمان کرد

فیلم/ خلاصه بازی سایپا 1-0 استقلال

قلعه نویی: در روز خوب دروازه بان سپاهان باختیم

زننده گل سایپا به استقلال: به عشق پرسپولیس آن کار را انجام دادم

تبریک بنگر به هم بازی های سابقش

کرانچار: اجازه ندادیم ذوب آهن به گل برسد

مشکل بزرگ تراکتورسازی از زبان گل محمدی

تارتار: تماشاگران ما را به بازی بازگرداندند

دایی: به هافبک های استقلال اجازه بازیسازی ندادیم

منصوریان: تیمی ساخته ام که فونداسیون آن تا سال 1402 و 1403 یکی از بهترین تیم های آسیا خواهد بود/مصدومیت شهباززاده من را بهم ریخت

در 13 سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم...

در 13 سالگی به اجبار خانواده نامزد پسردایی شدم...