مطالب مرتبط:
موسیقی درباره «قدس» کم کاری کرده است/ کم توجهی به موسیقی انقلاب، خطر مهم فرهنگی است
سیدضیاءالدین دری: شرایط فرهنگی جامعه باعث فرمان آتش به اختیار برای فرهیختگان و نیروهای وفادار به نظام و انقلاب شده است
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت خدمت رسانی به مردم منطقه نیروگاه در قم/ لزوم حمایت مردم از مجموعه مدیریت شهری
تشریح سبک زندگی شهید چمران نشان از ترویج فرهنگی انقلابی دارد
فرهنگ کتابخوانی در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان نقش مهمی دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 خرداد 1396 ساعت 00:412017-06-19سياسي

فرهنگ انقلابی، از رهگذر دولتی انقلابی(2) لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب


یکی از تاکیدات صریح رهبر انقلاب اسلامی به مدیران کشور، حمایت از جریان اصیل و مومن جهادی در مقابل جریان وابسته است.

این تاکید رهبر انقلاب آنجایی با شدت بیشتر مطرح می شود که در سالهای اخیر، - جریانی هدفمند با انواع شگردهای تبلیغی سعی در افراطی، خشن و بی منطق نشان دادن جوانان مومن و دلسوز دارد درمقاله قبل، اشاره ای ابتدایی به لازمه مدیریت فرهنگی و نیز شاخصه های دولت انقلابی در حوزه فرهنگی داشتیم.

در این مقاله بناست که به بقیه شاخصه های یک دولت انقلابی در حوزه فرهنگ از نگاه گفتمان انقلاب اسلامی یعنی دین مبین اسلام و کلام امامین انقلاب، بپردازیم.

حمایت از جریانات مومن و جهادی یکی از تاکیدات صریح رهبر انقلاب اسلامی به مدیران کشور، حمایت از جریان اصیل و مومن جهادی در مقابل جریان وابسته است.

این تاکید رهبر انقلاب آنجایی با شدت بیشتر مطرح می شود که در سالهای اخیر، جریانی هدفمند با انواع شگردهای تبلیغی سعی در افراطی، خشن و بی منطق نشان دادن جوانان مومن و دلسوز دارد و با این شگرد، تلاش می کند روحیه ی دفاع بی مزد و منت از انقلاب را به حاشیه براند.

زیرا اگر قرار باشد افرادی از داخل جامعه و طبق بند میم وصیتنامه امام، فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر و بطور خلاصه وظیفه شناسی دینی خطاهای مسئولین را به آنها گوشزد نمایند؛ این جریان قطعا همان جریان مومنی است که رهبر انقلاب آنرا شرح می دهند.

در نتیجه برای کم کردن مزاحمت این جریان که به مثابه ی سرمایه ای ارزشمند برای یک حکومت دینی است، باید آنها را به انواع طرق عملیات روانی، توطئه و پرونده سازی تضعیف نمود.

پروژه هایی همچون قتلهای زنجیره ای، حمله به کوی دانشگاه، ترور ساختگی برخی چهره های فکری اصلاح طلب و .

در سال های اصلاحات به وقوع پیوست و در دولت یازدهم نیز با پروژه هایی چون اسیدپاشی، در راستای تخریب و سیاه نمایی از نیروهای انقلابی طراحی گردید.

رهبر انقلاب بارها به این قشر بی ادعا با کلیدواژه جوان مومن انقلابی یا جوان حزب اللهی اشاره داشته اند و در وصف این قشر چنین می فرمایند: ما امروز، جوان انقلابی بسیار داریم، در سرتاسر کشور داریم، از همه ی قشرها داریم، در دانشگاه ها بسیار داریم، جوانی که هم متدین است، هم انقلابی است؛ به اعتقاد من این جوان از جوان انقلابی اولِ انقلاب شأنش بالاتر است.

چرا؟ چون آن روز اولاً آن انقلابِ با آن عظمت و پرهیجان اتفاق افتاده بود؛ ثانیاً آن روز اینترنت نبود، ماهواره نبود، این همه تبلیغات گوناگون نبود، .

اینها چیزهای مهمی است.

نسل امروزِ انقلاب، به نظر ما یکی از افتخارات بزرگ است.

این یک واقعیتی است، باید این را دید [1].

ایشان دستگاه های دولتی را بجای تضعیف این جوانان دلسوز، به حمایت از ایشان تکلیف می کنند: دستگاه های دولتی، آنهایی که مربوط به فرهنگند، به جای اینکه آغوش خود را به روی کسانی که نه اسلام را قبول دارند، نه انقلاب را، نه نظام اسلامی را، نه ارزش های اسلامی را [باز کنند]، آغوش خود را به روی بچّه مسلمان ها، به روی جوان های مؤمن، به روی بچّه های انقلابی، به روی بچّه های حزب اللّهی باز کنند [2].

رهبر انقلاب اسلامی در این فراز از سخنان خود، صراحتا دیدگاه آزادگذاری فرهنگ و حمایت از هر جریان فرهنگی را توسط دولت نکوهش می کنند.

همچنین ایشان در جریان روند تضعیف جوانان مومن و دلسوز در دولت یازدهم، بار دیگر به مسئولین چنین می فرمایند: عناصری هستند متعهّد به انقلاب، پایبند انقلاب، پایبند به مسائل دینی و ظواهر دینی، کسانی با اینها از مسئولین.

از طرف اساتید، مدیران، با یک چنین عنصری، با یک چنین جوانی، با پسری یا دختری که متعهّد و پایبند است، مقابله کند، این قابل قبول نیست؛ باید عناصر مؤمن تشویق بشوند [3].

ایشان درباره این جریان به مسئولین و وزرا اینگونه هشدار می دهند: یکی از هشدارهایی که واقعاً باید وزرای محترم به آن توجّه کنند، مقابله ی با عناصر متدیّن و انقلابی در دانشگاه ها است [4].

تحکیم خانواده توسط دولتمردان: در راستای تقویت سبک زندگی اسلامی، توجه ویژه به خانواده نیز از سوی امامین انقلاب مورد تاکید قرار میگیرد.

امام امت در ابتدای شروع مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی، در اولین اعتراضات خود به فعالیت های رژیم سرمست از قدرت پهلوی در حوزه ی فرهنگی انتقاد کردند.

ایشان در سخنرانی خود در جمع اقشار مختلف مردم قم و پس از آزادی از زندان رژیم ستم شاهی، نسبت به قانون عوام فریبانه حمایت از خانواده که با همان جهت گیری مدرنیزاسیون در دوران پهلوی دوم طراحی شده بود و هدفی جز تقابل بین زنان و احکام نورانی اسلام نداشت، چنین موضع گرفتند: من متأسفم از اینکه در مملکت اسلامی برخلاف قانون اساسی اوراق‏‎‎‏ضاله مخالف با نص قرآن و ضروریات دین مقدس نشر می شود، و دولتها از آن پشتیبانی‏‎‎‏می کنند.

کتاب انتقاد که بر رد قرآن مجید نوشته شده، و طرح قانون خانواده[5] که برخلاف‏‎‎‏احکام ضروریه اسلام و خلاف نص کلام الله مجید ‏‏[‏‏است ‏‏]‏‏ طرح و منتشر می گردد، و‏‎‎‏کسی نیست از دولت ها استیضاح کند [6].

ایشان دولت و سایر نهادهای ناظر بر دولت را موظف بر مقابله با چنین رویکردهایی می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی نیز در نشست اندیشه های راهبردی و در جمع متفکران، اندیشمندان و برنامه ریزان کشور؛ بعد از اشاره به عملکرد غرب در هجمه به اسلام و زیر سئوال بردن جایگاه اسلام در نگاه به زن در افکار عمومی، به فرار رندانه ی غرب از مسئله خانواده و ترسیم زن منهای خانواده اشاره می کنند: غرب رندانه از زیر بار طرح مسئله ی خانواده در میرود.

توی همه ی بحثهایی که اینها میکنند، بحث زن هست، اما اصلاً بحث خانواده نیست.

خانواده، نقطه ی ضعف غرب است.

مسئله ی زن را مطرح میکنند، اما اصلاً اسم خانواده را نمی آورند؛ با اینکه زن از خانواده جدا نیست.

بنابراین رسیدن به این مسئله، لازم است [7].

توجه به آرمانها و اصول دینی و انقلابی: در نظام معنایی گفتمان انقلاب اسلامی، توسعه[8] و بخصوص توسعه ی فرهنگی با ویژگی های آن جایگاهی ندارند.

برعکسِ الگوی غیر بومی توسعه فرهنگی، گفتمان انقلاب اسلامی، استقلال فرهنگی بر اساس داشته ها و مبانی دینی و بومی را برای کشور تجویز می کند.

امام خمینی، پنج ویژگی اصلی برای آنچه توسعه فرهنگی خوانده می شود را بر می شمارند: 1.

جامعیت مفهوم توسعه به نحوی که کلیه ابعاد وجودی انسان را فرا می‏گیرد.

2.

فرهنگ اساس توسعه است.

3.

استقلال فرهنگی، عامل اصلی توسعه و وابستگی فرهنگی، عامل اصلی توسعه نیافتگی است.

4.

فرهنگ اسلامی، اساس و هدف توسعه فرهنگی است.

5 تربیت و تعالی انسان، شرط توسعه و غایت آن است [9].

البته باید توجه کرد که مبانی نظری توسعه از دیدگاه امام خمینی و در حقیقت گفتمان انقلاب اسلامی، تفاوت های فاحشی با توسعه مد نظر غرب دارد.

لذا در گفتمان انقلاب اسلامی، برای توسعه کلمه ای معادل یعنی پیشرفت را معرفی می کنیم.

در رابطه با مقوله پیشرفت که برخی به اشتباه آن را معادل توسعه می دانند دو نوع نگاه وجود دارد.

یک نگاه کسانی است که آن را معادل توسعه می پندارند، پیشرفت را در پارادایم غربی آن فهم می کنند و با نگاهی ساده انگارانه تصور می کنند با تمسک به غرب و یاری جستن از آن می توان به مطلوب رسید.

نگاه دوم که نگاه درست است پیشرفت را مترادف توسعه غربی نمی داند و معتقد است با توجه به آرمان تعالی جویانه مادی و معنوی انقلاب اسلامی، اساساً مدل پیشرفت اسلامی متفاوت از مدل غربی توسعه است و تعاریف و مسیر متفاوتی دارد [10].

یونسکو در سایت رسمی خود به این واقعیت بطور ضمنی اشاره می کند که هدف اصلی توسعه اقتصادی است ولی رسیدن به آن، نیاز به تغییرات ماهوی در فرهنگ نیز دارد[11].

تحمیل سیاست های سند 203 یونسکو به نظام آموزشی کشورمان را می توان نزدیک ترین مثال از این مسئله دانست.

سندی که در راستای ایجاد توسعه ای همه جانبه، حتی به ساده ترین مسائل آموزشی کودکان نیز دخالت می کند و متاسفانه با غفلت مسئولین دولت یازدهم، مورد موافقت و حتی اجرای تلویحی نیز قرار گرفته است.

هر چند توسعه و نظریات آن بیشتر حول توسعه اقتصادی مطرح بوده و هست و به فرآیند تحول جامعه از سنت به مدرنتیته در امور اقتصادی اشاره دارد، ولی این فرآیند نیاز به تحول اساسی در فرهنگ، سیاست و سایر حوزه های یک جامعه و دولت حاکم بر آن نیز دارد.

لذا در حوزه ی فرهنگی نیز الزاماتی را ایجاد می کند[12].

سازمان یونسکو نیز در شرح سیاست های خود پیرامون ترویج توسعه، به ایجاد واژه توسعه فرهنگی و نام گذاری دهه ای در این راستا با نام دهه جهانی توسعه فرهنگی ازسال 1988-1998 میلادی بمنظور رسیدن به هدف ترویج توسعه در جهان اشاره می کند.

یونسکو در سایت رسمی خود به این واقعیت بطور ضمنی اشاره می کند که هدف اصلی توسعه اقتصادی است ولی رسیدن به آن، نیاز به تغییرات ماهوی در فرهنگ نیز دارد[13].

تحمیل سیاست های سند 203 یونسکو به نظام آموزشی کشورمان را می توان نزدیک ترین مثال از این مسئله دانست.

سندی که در راستای ایجاد توسعه ای همه جانبه، حتی به ساده ترین مسائل آموزشی کودکان نیز دخالت می کند و متاسفانه با غفلت مسئولین دولت یازدهم، مورد موافقت و حتی اجرای تلویحی نیز قرار گرفته است.

در ایران بعد از انقلاب نیز، این دو جریان فکری اصیل و غربگرا وجود داشته اند.

جریان غربگرا بطور شاخص در دوران دولت سازندگی، به اجرای سیاست های توسعه در همه ابعاد ولی با محوریت توسعه اقتصادی پرداخت.

دولت آقای هاشمی از همان ابتدا برنامه توسعه ای خود را براساس اولویت سازندگی کشور به مثابه تأمین آبادانی ایران و عزت اسلامی اعلام و اعمال کرد.

از این رو همه ابعاد دیگر توسعه ازجمله سیاسی، اجتماعی و فرهنگی - و ارزش ها و آرمان های اسلامی و ملی بر مدار توسعه اقتصادی تعریف و جایابی و هماهنگ شدند [14].

این وضعیت بارها مورد نقد صریح رهبر انقلاب، بعنوان دیدبان گفتمان انقلاب اسلامی قرار گرفت.

زیرا جریان غربگرا صراحتا برخی دال های فرهنگ سرمایه سالار غربی را به اسم حکومت اسلامی به جامعه عرضه می کرد و می توانست سبب شود نارضایتی های انباشته شده مردم به بدبینی از نظام دینی منجر شود.

از جمله اشرافیت، فقدان عدالت در زیر چرخ های توسعه، مدیریت پر هزینه و .

که در همان سال ها بارها مورد عتاب رهبر انقلاب قرار گرفتند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز علاوه بر دورانِ حاکمیت دیدگاه غربگرایانه و توسعه طلبانه بر قوه مجریه، سال ها بعد نیز به تفاوت معنایی فاحش دو جریان فکری اصیلِ انقلابی و غربگرا اشاره می کنند و حتی لزوم توجه به انتخاب کلمات در مجامع علمی، راهبردی و مدیریتی را نیز مطالبه می نمایند: کلمه "پیشرفت" را ما با دقت انتخاب کردیم؛ تعمداً نخواستیم کلمه "توسعه" را به کار ببریم.

علت این است که کلمه توسعه، یک بار ارزشی و معنایی دارد؛ التزاماتی با خودش همراه دارد که احیاناً ما با آن التزامات همراه نیستیم، موافق نیستیم.

ما نمی خواهیم یک اصطلاح جاافتاده متعارف جهانی را که معنای خاصی را از آن می فهمند، بیاوریم داخل مجموعه کار خودمان بکنیم.

ما مفهومی را که مورد نظر خودمان است، مطرح و عرضه می کنیم؛ این مفهوم عبارت است از "پیشرفت".

معادل معنای فارسی پیشرفت را می دانیم؛ می دانیم مراد از پیشرفت چیست [15].

بر این اساس می توان گفت یک دولت انقلابی، باید بتواند با بهره گیری از اندیشمندان همسو با انقلاب، در جهت گیری های کلان خود نیز مسیر صحیح را مد نظر قرار دهد.

خصوصا در کشور ما که حاکمیت سال های متمادی جریان غربگرا، هم مفاهیم و هم روش های ناکارآمد غربی را رسوخ داده است.

پی نوشت ها: [1] - بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، 15/12/1392 [2] - بیانات رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی، 1/1/1395 [3] - بیانات در دیدار شرکت کنندگان در نهمین همایش ملی نخبگان فردا ، 22/7/1394 [4] - بیانات در دیدار شرکت کنندگان در نهمین همایش ملی نخبگان فردا ، 22/7/1394 [5] - قانونی که در پی قانون مصوب 27 فروردین 1342 با دادن مجموعه از اختیارات بعضا خلاف شرع به زنان، سعی در تحمیق جامعه و نزدیک شدن به غرب داشت.

[6] - پیام امام خمینی به ملت ایران قبل از بازگشت به قم از زندان، 18/1/1343 [7] - بیانات در سومین نشست اندیشه های راهبردی، 14/10/1390 [8] - development [9] - توسعه فرهنگی از دیدگاه امام خمینی قدس‏سره، نامه قم، بهار 1380، شماره 13 [10] - گفتمان عزت و پیشرفت، حمید رضا شاه نظری، دیدمان، 1395، ص 79 [11] - صفحه مربوط به فرهنگ و توسعه در پایگاه اینترنتی سازمان یونسکو به نشانی: http://www.

unesco.

org/new/en/culture/themes/culture-and-development/ [12] - توسعه فرهنگی در انقلاب اسلامی، چالشها و فرصتها، محمد رحیم عیوضی، علوم سیاسی، 1382 [13] - صفحه مربوط به فرهنگ و توسعه در پایگاه اینترنتی سازمان یونسکو به نشانی: http://www.

unesco.

org/new/en/culture/themes/culture-and-development/ [14] - نقد گفتمان دولت سازندگی مبتنی بر گفتمان سیاسی امام خمینی (ره)، محمود پروانه، مجله تخصصی اندیشنامه ولایت، 1394، ص 91 [15] - بیانات رهبر انقلاب در نخستین نشست اندیشه های راهبردی، 10/9/1389
کلید واژه ها: رهبر انقلاب - انقلاب اسلامی - رهبر انقلاب اسلامی - جوان - فرهنگ - رهبر - امر به معروف و نهی از منکر - اسلام - فرهنگی - اسلامی - دولت - حمایت - انواع - دانشگاه - جوانان - مدیران - مدیریت - کشور - امر به معروف - دولت یازدهم - اصلاح - پروژه - مقاله - اصلاح طلب - اصیل - نشان - هایی - تبلیغات - اصلاحات - اینترنت

آخرین اخبار سرویس:
عمامه حضرت آیت الله خامنه ای بعد از ترور نافرجام ایشان + عکس

طعنه های دولتمردان به منتقدان و رابطه آن با حواشی روز قدس

سریال «نفس»؛ روایت زنان و مردان عاشق پیشه سازمان منافقین!

برجام خوب یابد، مسئله این است!

اقامه نماز عید فطر در مساجد ترکمنستان

یک فعال اقتصادی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان

تصویر دیده نشده از آیت الله خامنه ای در کنار فرزندان (+عکس)

شماره جدید فصلنامه سیاست منتشر شد

کشف قدیمی ‎ترین و بزرگ ترین سنگ نوشته های هیروگلیف مصر +تصاویر

حذف رشته های دانشگاه آزاد غیرکارشناسی است

لبیک شاعرانه به سخنان رهبری در حمایت از مردم یمن، کشمیر و بحرین

همه ی افطاری های رییس جمهور

رییس جمهور برزیل به فساد متهم شد

روایت شمخانی از نحوه تصمیم گیری برای حمله موشکی به داعش

با قهرمانانی آشنا شوید که جای شان در رسانه ملی و مراسم های تقدیر خالی ست

توسعه شرکت های دانش بنیان عامل ایجاد ارزش افزوده

تامین سهمیه سبوس دام از دغدغه های دامداران گرمسار است

طعنه های دولتمردان به منتقدان و رابطه آن با حواشی روز قدس

زوایای زندگی شهید چمران با هنر به جوانان شناسانده شود

ادامه مسیر تنش و نظامی کردن منطقه؛ پیام انتخاب ولیعهد جدید عربستان

رالی صلح تهران – سردشت با حضور 160 جانباز برگزار می شود

اقامه نماز عید سعید فطر در درفک رودبار

رییس کمیسیون اصل 90: هیچ مسئولی به دنبال بی قانونی نیست/دولت آتی جوان تر و کارآمدتر

شوشتر ، میزبان همایشی به یاد کوروش اسدی

یادواره «سردار شهید خوش سیرت» در آستانه اشرفیه برگزار می شود

تمدید ثبت نام در چهارمین آزمون استخدامی کشور

برنامه های امروز سه شنبه شم تیر، در رادیو فارس

حداد عادل: برخی حرکات، آتش به اختیاری را زیر سوال نبرد

قابل توجه داوطلبان کارشناسی ارشد سال 96 واحد علوم و تحقیقات

ادامه مسیر تنش و نظامی کردن منطقه؛ پیام انتخاب ولیعهد جدید عربستان

درخواست آقای فرماندار برای انتخاب شهردار مستقل برای شهرری!

شهرداری مشارکتی در احداث ساختمان جدید پلاسکو ندارد

یادواره "سردار شهید خوش سیرت" در آستانه اشرفیه برگزار می شود

استاندار خوزستان:رسیدگی به مشکلات خانواده شهدا در اولویت قرار دارد

بدهکاری 32 هزار میلیاردی دولت به قرارگاه خاتم الانبیا/ اگر سپاه نبود در طرح ها درمانده می شدید

هشدار دستگاه قضایی به عوامل کشف حجاب

فرمان مشروطه را محمدعلی شاه صادر کرد نه مظفرالدین شاه

چرا محاسبات منافقین اشتباه از آب درآمد؟

پیام تسلیت سرپرست سازمان اورژانس کشور در پی درگذشت تکنسین فوریت های پزشکی یزد

مظلوم نمایی منافقین توسط امنیتی های دهه شصت بود

تشییع پیکر پدر شهیدان کوثری در اقلید

بیمارستان تخصصی در نطنز دایر شود

عملیات ساخت ایوان مسجد جامع در مصلای امام خمینی(ره) آغاز شد

توضیحات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره سند 2030

فرمانده سپاه : دولتی که تفنگ نداشته باشد توسط دشمنان تحقیر و سرانجام تسلیم می شود

طرح/ درخواست نسل کشی یمنی ها

تکمیل طرح توزیع سهام عدالت ابلاغ شد

اجرای طرح های امنیتی جدید در مجلس

بدون قدرت نظامی دستیابی به پیشرفت و توسعه میسر نخواهد بود

بدهکاری 32 هزار میلیاردی دولت به قرارگاه خاتم الانبیا/ اگر سپاه نبود در طرح ها درمانده می شدید

واکنش توییتری الهام کردا به شعر خوانده شده در در نماز عید فطر +عکس

میرسلیم: تعرض به اکثریت آغاز یک فتنه است

کشف قدیمی ‎ترین و بزرگ ترین سنگ نوشته های هیروگلیف مصر+عکس

یک فعال اقتصادی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان

تهیه کننده برنامه راز: راز ماندگار برنامه راز به حقیقت جویی حاج نادر بستگی دارد/ بچه مسلمان های حوزه فرهنگ کار یکدیگر را خنثی می کنند

اقامه نماز عید فطر در مساجد ترکمنستان

آخرین وضعیت واگذاری واگن های دولتی به مترو

عید فطر در مالزی

گزارش تصویری نماز عید فطر در استان البرز

تصاویر/ افتتاح برج هیجان در دریاچه چیتگر

سرانجام جمنا در ابهام

طرح های امنیتی جدیدی در مجلس اجرا می شود

چرا مردم به چهارمین دوره شورای شهر نه گفتند؟

5 نکته در مورد حملاتی عریان به رییس جمهور از تریبونی مقدس / چرا برای یکبار هم که شده تریبون نماز جمعه یا عید فطر به امثال علی مطهری داده نمی شود؟

حذف دیدگاه های متفاوت در مدیریت شهری، حرکت در مسیر خسارت بار بی اعتمادی است

نخست وزیر سابق فرانسه رسما از حزب سوسیالیست خارج شد

ویدئو / ایجاد واحد اندازه گیری سراسری برای قدرت تابش خورشید

استقبال مسافران و گردشگران از کانون های گردشگری چهارمحال و بختیاری

سیکا؛ گامی رو به جلو برای تامین امنیت و اعتمادسازی در آسیا

چرا مردم به چهارمین دوره شورای شهر نه گفتند؟

خبرنگاران نوجوان جشنواره سی ام شناخته شدند 6 فرزند شهید مدافع حرم در گروه های خبری جشنواره

نماینده مجلس: کشاورزی و گردشگری محور توسعه نطنز باشد

چرا یکبار تریبون نماز جمعه یا عید فطر به امثال علی مطهری داده نمی شود؟

ناسا: هنوز نمی دانیم در جهان تنهاییم یا نه؟

آخرین وضعیت واگذاری واگن های دولتی به مترو

اقدامات آمریکا در تصویب تحریم های یکجانبه کشورهای مستقل نقض فاحش حقوق بین الملل است/ تجاوزات نظامی به یمن یک تراژدی انسانی را رقم زده است

بالاخره فرمان حمله موشکی به داعش را چه کسی داد؟/ پاسخ شمخانی را بخوانید

قانون تعرفه پرستاری 10ساله شد/ مجلس و دولت پاسخگو باشند

ایجاد اختلاف میان وزارت اطلاعات و سپاه خواست دشمنان است

واکنش وزیر کار به شعر مداح در عیدفطر

فرمانده کل سپاه: بله صاحب تفنگ که سهل است ما صاحب موشک های دشمن شکن هستیم / دولت بدون تفنگ تحقیر و سرانجام تسلیم خواهد شد/ آقایان با پروژه هایی که سپاه می سازد عکس یادگاری می گیرند و علیه سپاه با بی انصافی حرف می زنند

عکس/ هم اکنون؛ محور کرج - چالوس محدوده بیلقان

نفس؛ روایتی از سیر تحول مجاهدین به منافقین

علوی فاضل: مجتبایی در دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر منشأ خدمات فراوان بود

اقامه نماز عید فطر در مساجد ترکمنستان+تصاویر

تصویر/ کوه نوردی محسن رضایی

هتاکی به رییس جمهور در روز قدس اقدام علیه امنیت ملی است

اجرای طرح های امنیتی جدیدی در مجلس

یک فعال اقتصادی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان

«سند 2030» هرگز برای اجرا ابلاغ نشده است

سرلشکرجعفری: ما به اصرار دولت ها وارد عرصه سازندگی شدیم/ دولت بدون تفنگ توسط دشمنان تحقیر و تسلیم می شود/ هزاران میلیارد تومان بدهکارند و علیه سپاه با بی انصافی حرف می زنند

باید از فرصت ایجاد اتحاد بعد از حمله موشکی سپاه به بهترین نحو استفاده کرد

برگزاری اجلاس اوراسیا با حضور دکتر لاریجانی

خبرنگاران نوجوان جشنواره سی ام شناخته شدند/ 6 فرزند شهید مدافع حرم در گروه های خبری جشنواره

پارلمان اروپا خواستار گنجاندن نام سپاه در لیست سیاه شد

طرح های امنیتی جدیدی در مجلس اجرا می شود

رونمایی میرسلیم از یک "فتنه" جدید

میرسلیم: هرگونه تعرض به اکثریت آغاز یک فتنه است

طرح های امنیتی جدیدی در مجلس اجرا می شود

دولت بدون تفنگ توسط دشمنان تحقیر و تسلیم می شود

تبریک مهتاب کرامتی به الهه منصوریان/تصویر

نماینده مجلس: کشاورزی و گردشگری محور توسعه نطنز باشد

رسانه های انقلابی گفتمان "اقتصادمقاومتی" را به گفتمان غالب کشور تبدیل کنند

یادمان شهدای گمنام بام نهاوند در هفته دفاع مقدس افتتاح می شود

تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کشورهای مستقل نقض فاحش حقوق بین الملل است

12 تیرماه؛ پایان فرصت مسابقه تلگرامی «صبح نزدیک است»

ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه اسلامی امری ضروری است

شرط کمال روزه داری ماه مبارک رمضان ادای زکات فطره است

حمایت علیرضا قربانی از حسن روحانی در اجرای زنده (فیلم)

تامین امنیت صحرای نجف اشرف/آماده سازی طرح امنیتی ویژه زیارت امام علی(ع)

استخدام وردست وارد به اصلاح و براشینگ حرفه ای در تهران

ما به اصرار دولت ها وارد سازندگی شدیم/ دولت بدون تفنگ توسط دشمنان تحقیر و تسلیم می شود

استخدام کمک آشپز آقا مسلط به جوجه زنی قبضه ای در تهران

استخدام سالن کار و ساندویچ زن در تهران

اجرا شدن طرح های امنیتی جدید و لازم در مجلس!

حداد عادل: برخی حرکت ها نباید آتش به اختیاری را زیر سوال ببرد

آغاز میزگرد مشترک ظریف با وزیر اقتصاد و مدیران صنایع بزرگ آلمان

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ فعالیت های سپاه در عرصه محرومیت زدایی و سازندگی است نه اقتصادی

اتهام تروریست پروری غرب به کشوری که رهبرش جانباز حمله تروریستی است

هرگونه تحدید صدور ویزا برای ایرانیان نقض روح برجام محسوب می شود

مسئولان از طریق گفت وگو با یکدیگر اختلافات را حل کنند/ ایجاد اختلاف میان وزارت اطلاعات و سپاه خواست دشمنان است

مصوبه لغو روادید بین ایران با روسیه و پرتغال ابلاغ شد

وخامت حال رییس جمهور فیلیپین؟

رنجهای صدا و سیما از ضعف نظارت تا فربهی سازمانی

برنامه ریزی آبفای کهگیلویه و بویراحمد برای خروج شهرها از تنش آبی

وقتی مهمان آقا بودیم

معاون اول رییس جمهوری فردا میهمان گیلانی هاست

زبان فارسی به تلگرام افزوده شد +عکس

علیرضا بهشتی: اعتدال از دیدگاه شهید بهشتی صلح کلی و بی عملی نیست/ روش برخاسته از تفکر تمامیت خواهانه منافقین با داعش، از یک سرچشمه می تراود

عکسی دیده نشده از موتورسواری نرگس محمدی و همسرش

استخدام آشپز و کمک آشپز با جای خواب در تهران

استخدام آرایشگر حرفه ای مردانه در تهران

استخدام بیرون بر سفیر در پنج رده شغلی

«علی ضیا» با «فرمول یک» می آید/ عکس

فرمانده کل سپاه پاسداران: دولت بدون تفنگ تحقیر و تسلیم خواهد شد

ساخت ایران بدون اتکا به بیگانگان/ سپاه متقاضی کار اقتصادی نبوده است

حدادعادل: بعضی حرکت ها نباید آتش به اختیاری را زیر سوال ببرد

فعالیت های سپاه در عرصه محرومیت زدایی و سازندگی است نه اقتصادی

اجرای طرح های امنیتی جدید در مجلس

حکایت شیرین دعای ملکوتی وداع با ماه رمضان علامه مخبر دزفولی

فیروزکوه ؛ پیاده روی خانوادگی +گزارش

شهرستان های اردبیل، نیر، نمین و سرعین پروژه ملی ندارند

جمع آوری ادوات جنگی در شهرکرد

وزارت علوم و شورای انقلاب فرهنگی اجازه ندهند به دانشگاه آزاد لطمه ای وارد شود

سرلشکر جعفری:دولت بدون تفنگ تحقیر و تسلیم خواهد شد

ایجاد اختلاف میان وزارت اطلاعات و سپاه خواست دشمنان است

آمریکا ارتش فضایی می سازد

لاریجانی:تجاوزات نظامی به یمن یک تراژدی انسانی را رقم زده است

استقبال مسافران از هوای لذتبخش این روزهای یاسوج

وقتی رییس صدا و سیما از 20/30 انتقاد می کند

برنامه ریزی آبفای کهگیلویه و بویراحمد برای خروج شهرها از تنش آبی

استخدام آژانس ونک

خانم بازیگر بعد از طلاق:همسرم بهترین دوستم بود/ به ازدواج مجدد فکر می کنم

استخدام کافی شاپ آریا

روایت سقوط یک رییس جمهوری؛ از معجزه هزاره سوم تا رد صلاحیت

تصاویری از اقامه نماز عید فطر در واشنگتن

ناگفته های هاشمی طبا از روزهای مبارزات انتخاباتی

ساماندهی بایگانی اسناد هویتی تهران آغاز می شود

فرصت ثبت نام چهارمین آزمون استخدامی تمدید شد

اظهارات جالب و شنیدنی مصطفی هاشمی طبا در خصوص انتخابات

طرح های امنیتی جدیدی در مجلس اجرا می شود

مصوبه لغو روادید بین ایران با روسیه و پرتغال ابلاغ شد

«آن است شیوه حکمت» زیرچاپ/روایت سیدمهدی شجاعی از سیاست علوی

گزیده بیانات رهبر انقلاب در خطبه های نماز عید فطر

فیلم/ تصاویر دیدنی از نماز باشکوه عید فطر

جعفری در گفت وگو با فارس مطرح کرد طعنه های دولتمردان به منتقدان و رابطه آن با حواشی روز قدس

ازدواج سفید چه تبعاتی برای دختران دارد؟

مدیری اجرایی تولیت شمس تبریزی: مستند شمس تبریزی روی آنتن شبکه 4 می رود

رنج های صدا و سیما؛ از ضعف نظارت تا فربهی سازمانی

فیلپین شایعات درباره وخامت حال رییس جمهورش را رد کرد

جای خالی یک وزیر در نماز عید فطر

فیروزکوه ؛ پیاده روی خانوادگی + گزارش

مراکش سفیرش را از هلند فراخواند

امام جمعه تبریز عید فطر را به مسلمانان جهان، علی الخصوص جمهوری آذربایجان و ترکیه تبریک گفتند

فیروزکوه ؛ پیاده روی خانوادگی

حمایت علیرضا قربانی از حسن روحانی در اجرای زنده+فیلم

نماز عید سعید فطر در امام زاده حسن(ع) به روایت تصویر

جمع آوری ادوات جنگی در شهرکرد

مرزهای هند و نپال مسدود شد

توصیه های راهگشای حضرت آیت الله نجفی به دانش آموزان مدارس

هرگونه تحدید صدور ویزا برای ایرانیان نقض روح برجام محسوب می شود

فیلپین شایعات درباره وخامت حال رییس جمهورش را رد کرد

استخدام منشی جهت آژانس هواپیمایی در محدوده پاسداران تهران

استخدام منشی در نمایشگاه کابینت مدرن

شگرد امضاهای طولانی!

استخدام ظرفشوی آقا با بیمه و غذا در تهران

6 پیشنهاد راهبردی برای مدیریت تعطیلات

استخدام فروشنده جوان آقا دارای فن بیان بالا در فارس

ظرفیت های جدید فروش در سینما

4 توجیه تخریب «راه و شهرسازی»

عملیات نافرجام در مکه

شورش خودی ها علیه ترامپ

مدل شرقی نظام توزیع رقابت ساز

تشدید گسل تورمی در میانه بهار

ناگفته های هاشمی طبا از روزهای مبارزات انتخاباتی

دولت بدون تفنگ تحقیر و تسلیم خواهد شد

سند 2030 هرگز برای اجرا به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ابلاغ نشده است

تصاویر دیدنی از مراسم عید فطر در سرتاسر جهان

تصادف وحشتناک در فرمول یک

ازدواج سفید چه تبعاتی برای دختران دارد؟

فرهنگ انقلابی، از رهگذر دولتی انقلابی(2) لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب

فرهنگ انقلابی، از رهگذر دولتی انقلابی(2) لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب