مطالب مرتبط:
موسیقی درباره «قدس» کم کاری کرده است/ کم توجهی به موسیقی انقلاب، خطر مهم فرهنگی است
سیدضیاءالدین دری: شرایط فرهنگی جامعه باعث فرمان آتش به اختیار برای فرهیختگان و نیروهای وفادار به نظام و انقلاب شده است
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت خدمت رسانی به مردم منطقه نیروگاه در قم/ لزوم حمایت مردم از مجموعه مدیریت شهری
تشریح سبک زندگی شهید چمران نشان از ترویج فرهنگی انقلابی دارد
فرهنگ کتابخوانی در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان نقش مهمی دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 23:412017-06-19سياسي

فرهنگ انقلابی، از رهگذر دولتی انقلابی(2) لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب


یکی از تاکیدات صریح رهبر انقلاب اسلامی به مدیران کشور، حمایت از جریان اصیل و مومن جهادی در مقابل جریان وابسته است.

این تاکید رهبر انقلاب آنجایی با شدت بیشتر مطرح می شود که در سالهای اخیر، - جریانی هدفمند با انواع شگردهای تبلیغی سعی در افراطی، خشن و بی منطق نشان دادن جوانان مومن و دلسوز دارد درمقاله قبل، اشاره ای ابتدایی به لازمه مدیریت فرهنگی و نیز شاخصه های دولت انقلابی در حوزه فرهنگی داشتیم.

در این مقاله بناست که به بقیه شاخصه های یک دولت انقلابی در حوزه فرهنگ از نگاه گفتمان انقلاب اسلامی یعنی دین مبین اسلام و کلام امامین انقلاب، بپردازیم.

حمایت از جریانات مومن و جهادی یکی از تاکیدات صریح رهبر انقلاب اسلامی به مدیران کشور، حمایت از جریان اصیل و مومن جهادی در مقابل جریان وابسته است.

این تاکید رهبر انقلاب آنجایی با شدت بیشتر مطرح می شود که در سالهای اخیر، جریانی هدفمند با انواع شگردهای تبلیغی سعی در افراطی، خشن و بی منطق نشان دادن جوانان مومن و دلسوز دارد و با این شگرد، تلاش می کند روحیه ی دفاع بی مزد و منت از انقلاب را به حاشیه براند.

زیرا اگر قرار باشد افرادی از داخل جامعه و طبق بند میم وصیتنامه امام، فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر و بطور خلاصه وظیفه شناسی دینی خطاهای مسئولین را به آنها گوشزد نمایند؛ این جریان قطعا همان جریان مومنی است که رهبر انقلاب آنرا شرح می دهند.

در نتیجه برای کم کردن مزاحمت این جریان که به مثابه ی سرمایه ای ارزشمند برای یک حکومت دینی است، باید آنها را به انواع طرق عملیات روانی، توطئه و پرونده سازی تضعیف نمود.

پروژه هایی همچون قتلهای زنجیره ای، حمله به کوی دانشگاه، ترور ساختگی برخی چهره های فکری اصلاح طلب و .

در سال های اصلاحات به وقوع پیوست و در دولت یازدهم نیز با پروژه هایی چون اسیدپاشی، در راستای تخریب و سیاه نمایی از نیروهای انقلابی طراحی گردید.

رهبر انقلاب بارها به این قشر بی ادعا با کلیدواژه جوان مومن انقلابی یا جوان حزب اللهی اشاره داشته اند و در وصف این قشر چنین می فرمایند: ما امروز، جوان انقلابی بسیار داریم، در سرتاسر کشور داریم، از همه ی قشرها داریم، در دانشگاه ها بسیار داریم، جوانی که هم متدین است، هم انقلابی است؛ به اعتقاد من این جوان از جوان انقلابی اولِ انقلاب شأنش بالاتر است.

چرا؟ چون آن روز اولاً آن انقلابِ با آن عظمت و پرهیجان اتفاق افتاده بود؛ ثانیاً آن روز اینترنت نبود، ماهواره نبود، این همه تبلیغات گوناگون نبود، .

اینها چیزهای مهمی است.

نسل امروزِ انقلاب، به نظر ما یکی از افتخارات بزرگ است.

این یک واقعیتی است، باید این را دید [1].

ایشان دستگاه های دولتی را بجای تضعیف این جوانان دلسوز، به حمایت از ایشان تکلیف می کنند: دستگاه های دولتی، آنهایی که مربوط به فرهنگند، به جای اینکه آغوش خود را به روی کسانی که نه اسلام را قبول دارند، نه انقلاب را، نه نظام اسلامی را، نه ارزش های اسلامی را [باز کنند]، آغوش خود را به روی بچّه مسلمان ها، به روی جوان های مؤمن، به روی بچّه های انقلابی، به روی بچّه های حزب اللّهی باز کنند [2].

رهبر انقلاب اسلامی در این فراز از سخنان خود، صراحتا دیدگاه آزادگذاری فرهنگ و حمایت از هر جریان فرهنگی را توسط دولت نکوهش می کنند.

همچنین ایشان در جریان روند تضعیف جوانان مومن و دلسوز در دولت یازدهم، بار دیگر به مسئولین چنین می فرمایند: عناصری هستند متعهّد به انقلاب، پایبند انقلاب، پایبند به مسائل دینی و ظواهر دینی، کسانی با اینها از مسئولین.

از طرف اساتید، مدیران، با یک چنین عنصری، با یک چنین جوانی، با پسری یا دختری که متعهّد و پایبند است، مقابله کند، این قابل قبول نیست؛ باید عناصر مؤمن تشویق بشوند [3].

ایشان درباره این جریان به مسئولین و وزرا اینگونه هشدار می دهند: یکی از هشدارهایی که واقعاً باید وزرای محترم به آن توجّه کنند، مقابله ی با عناصر متدیّن و انقلابی در دانشگاه ها است [4].

تحکیم خانواده توسط دولتمردان: در راستای تقویت سبک زندگی اسلامی، توجه ویژه به خانواده نیز از سوی امامین انقلاب مورد تاکید قرار میگیرد.

امام امت در ابتدای شروع مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی، در اولین اعتراضات خود به فعالیت های رژیم سرمست از قدرت پهلوی در حوزه ی فرهنگی انتقاد کردند.

ایشان در سخنرانی خود در جمع اقشار مختلف مردم قم و پس از آزادی از زندان رژیم ستم شاهی، نسبت به قانون عوام فریبانه حمایت از خانواده که با همان جهت گیری مدرنیزاسیون در دوران پهلوی دوم طراحی شده بود و هدفی جز تقابل بین زنان و احکام نورانی اسلام نداشت، چنین موضع گرفتند: من متأسفم از اینکه در مملکت اسلامی برخلاف قانون اساسی اوراق‏‎‎‏ضاله مخالف با نص قرآن و ضروریات دین مقدس نشر می شود، و دولتها از آن پشتیبانی‏‎‎‏می کنند.

کتاب انتقاد که بر رد قرآن مجید نوشته شده، و طرح قانون خانواده[5] که برخلاف‏‎‎‏احکام ضروریه اسلام و خلاف نص کلام الله مجید ‏‏[‏‏است ‏‏]‏‏ طرح و منتشر می گردد، و‏‎‎‏کسی نیست از دولت ها استیضاح کند [6].

ایشان دولت و سایر نهادهای ناظر بر دولت را موظف بر مقابله با چنین رویکردهایی می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی نیز در نشست اندیشه های راهبردی و در جمع متفکران، اندیشمندان و برنامه ریزان کشور؛ بعد از اشاره به عملکرد غرب در هجمه به اسلام و زیر سئوال بردن جایگاه اسلام در نگاه به زن در افکار عمومی، به فرار رندانه ی غرب از مسئله خانواده و ترسیم زن منهای خانواده اشاره می کنند: غرب رندانه از زیر بار طرح مسئله ی خانواده در میرود.

توی همه ی بحثهایی که اینها میکنند، بحث زن هست، اما اصلاً بحث خانواده نیست.

خانواده، نقطه ی ضعف غرب است.

مسئله ی زن را مطرح میکنند، اما اصلاً اسم خانواده را نمی آورند؛ با اینکه زن از خانواده جدا نیست.

بنابراین رسیدن به این مسئله، لازم است [7].

توجه به آرمانها و اصول دینی و انقلابی: در نظام معنایی گفتمان انقلاب اسلامی، توسعه[8] و بخصوص توسعه ی فرهنگی با ویژگی های آن جایگاهی ندارند.

برعکسِ الگوی غیر بومی توسعه فرهنگی، گفتمان انقلاب اسلامی، استقلال فرهنگی بر اساس داشته ها و مبانی دینی و بومی را برای کشور تجویز می کند.

امام خمینی، پنج ویژگی اصلی برای آنچه توسعه فرهنگی خوانده می شود را بر می شمارند: 1.

جامعیت مفهوم توسعه به نحوی که کلیه ابعاد وجودی انسان را فرا می‏گیرد.

2.

فرهنگ اساس توسعه است.

3.

استقلال فرهنگی، عامل اصلی توسعه و وابستگی فرهنگی، عامل اصلی توسعه نیافتگی است.

4.

فرهنگ اسلامی، اساس و هدف توسعه فرهنگی است.

5 تربیت و تعالی انسان، شرط توسعه و غایت آن است [9].

البته باید توجه کرد که مبانی نظری توسعه از دیدگاه امام خمینی و در حقیقت گفتمان انقلاب اسلامی، تفاوت های فاحشی با توسعه مد نظر غرب دارد.

لذا در گفتمان انقلاب اسلامی، برای توسعه کلمه ای معادل یعنی پیشرفت را معرفی می کنیم.

در رابطه با مقوله پیشرفت که برخی به اشتباه آن را معادل توسعه می دانند دو نوع نگاه وجود دارد.

یک نگاه کسانی است که آن را معادل توسعه می پندارند، پیشرفت را در پارادایم غربی آن فهم می کنند و با نگاهی ساده انگارانه تصور می کنند با تمسک به غرب و یاری جستن از آن می توان به مطلوب رسید.

نگاه دوم که نگاه درست است پیشرفت را مترادف توسعه غربی نمی داند و معتقد است با توجه به آرمان تعالی جویانه مادی و معنوی انقلاب اسلامی، اساساً مدل پیشرفت اسلامی متفاوت از مدل غربی توسعه است و تعاریف و مسیر متفاوتی دارد [10].

یونسکو در سایت رسمی خود به این واقعیت بطور ضمنی اشاره می کند که هدف اصلی توسعه اقتصادی است ولی رسیدن به آن، نیاز به تغییرات ماهوی در فرهنگ نیز دارد[11].

تحمیل سیاست های سند 203 یونسکو به نظام آموزشی کشورمان را می توان نزدیک ترین مثال از این مسئله دانست.

سندی که در راستای ایجاد توسعه ای همه جانبه، حتی به ساده ترین مسائل آموزشی کودکان نیز دخالت می کند و متاسفانه با غفلت مسئولین دولت یازدهم، مورد موافقت و حتی اجرای تلویحی نیز قرار گرفته است.

هر چند توسعه و نظریات آن بیشتر حول توسعه اقتصادی مطرح بوده و هست و به فرآیند تحول جامعه از سنت به مدرنتیته در امور اقتصادی اشاره دارد، ولی این فرآیند نیاز به تحول اساسی در فرهنگ، سیاست و سایر حوزه های یک جامعه و دولت حاکم بر آن نیز دارد.

لذا در حوزه ی فرهنگی نیز الزاماتی را ایجاد می کند[12].

سازمان یونسکو نیز در شرح سیاست های خود پیرامون ترویج توسعه، به ایجاد واژه توسعه فرهنگی و نام گذاری دهه ای در این راستا با نام دهه جهانی توسعه فرهنگی ازسال 1988-1998 میلادی بمنظور رسیدن به هدف ترویج توسعه در جهان اشاره می کند.

یونسکو در سایت رسمی خود به این واقعیت بطور ضمنی اشاره می کند که هدف اصلی توسعه اقتصادی است ولی رسیدن به آن، نیاز به تغییرات ماهوی در فرهنگ نیز دارد[13].

تحمیل سیاست های سند 203 یونسکو به نظام آموزشی کشورمان را می توان نزدیک ترین مثال از این مسئله دانست.

سندی که در راستای ایجاد توسعه ای همه جانبه، حتی به ساده ترین مسائل آموزشی کودکان نیز دخالت می کند و متاسفانه با غفلت مسئولین دولت یازدهم، مورد موافقت و حتی اجرای تلویحی نیز قرار گرفته است.

در ایران بعد از انقلاب نیز، این دو جریان فکری اصیل و غربگرا وجود داشته اند.

جریان غربگرا بطور شاخص در دوران دولت سازندگی، به اجرای سیاست های توسعه در همه ابعاد ولی با محوریت توسعه اقتصادی پرداخت.

دولت آقای هاشمی از همان ابتدا برنامه توسعه ای خود را براساس اولویت سازندگی کشور به مثابه تأمین آبادانی ایران و عزت اسلامی اعلام و اعمال کرد.

از این رو همه ابعاد دیگر توسعه ازجمله سیاسی، اجتماعی و فرهنگی - و ارزش ها و آرمان های اسلامی و ملی بر مدار توسعه اقتصادی تعریف و جایابی و هماهنگ شدند [14].

این وضعیت بارها مورد نقد صریح رهبر انقلاب، بعنوان دیدبان گفتمان انقلاب اسلامی قرار گرفت.

زیرا جریان غربگرا صراحتا برخی دال های فرهنگ سرمایه سالار غربی را به اسم حکومت اسلامی به جامعه عرضه می کرد و می توانست سبب شود نارضایتی های انباشته شده مردم به بدبینی از نظام دینی منجر شود.

از جمله اشرافیت، فقدان عدالت در زیر چرخ های توسعه، مدیریت پر هزینه و .

که در همان سال ها بارها مورد عتاب رهبر انقلاب قرار گرفتند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز علاوه بر دورانِ حاکمیت دیدگاه غربگرایانه و توسعه طلبانه بر قوه مجریه، سال ها بعد نیز به تفاوت معنایی فاحش دو جریان فکری اصیلِ انقلابی و غربگرا اشاره می کنند و حتی لزوم توجه به انتخاب کلمات در مجامع علمی، راهبردی و مدیریتی را نیز مطالبه می نمایند: کلمه "پیشرفت" را ما با دقت انتخاب کردیم؛ تعمداً نخواستیم کلمه "توسعه" را به کار ببریم.

علت این است که کلمه توسعه، یک بار ارزشی و معنایی دارد؛ التزاماتی با خودش همراه دارد که احیاناً ما با آن التزامات همراه نیستیم، موافق نیستیم.

ما نمی خواهیم یک اصطلاح جاافتاده متعارف جهانی را که معنای خاصی را از آن می فهمند، بیاوریم داخل مجموعه کار خودمان بکنیم.

ما مفهومی را که مورد نظر خودمان است، مطرح و عرضه می کنیم؛ این مفهوم عبارت است از "پیشرفت".

معادل معنای فارسی پیشرفت را می دانیم؛ می دانیم مراد از پیشرفت چیست [15].

بر این اساس می توان گفت یک دولت انقلابی، باید بتواند با بهره گیری از اندیشمندان همسو با انقلاب، در جهت گیری های کلان خود نیز مسیر صحیح را مد نظر قرار دهد.

خصوصا در کشور ما که حاکمیت سال های متمادی جریان غربگرا، هم مفاهیم و هم روش های ناکارآمد غربی را رسوخ داده است.

پی نوشت ها: [1] - بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، 15/12/1392 [2] - بیانات رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی، 1/1/1395 [3] - بیانات در دیدار شرکت کنندگان در نهمین همایش ملی نخبگان فردا ، 22/7/1394 [4] - بیانات در دیدار شرکت کنندگان در نهمین همایش ملی نخبگان فردا ، 22/7/1394 [5] - قانونی که در پی قانون مصوب 27 فروردین 1342 با دادن مجموعه از اختیارات بعضا خلاف شرع به زنان، سعی در تحمیق جامعه و نزدیک شدن به غرب داشت.

[6] - پیام امام خمینی به ملت ایران قبل از بازگشت به قم از زندان، 18/1/1343 [7] - بیانات در سومین نشست اندیشه های راهبردی، 14/10/1390 [8] - development [9] - توسعه فرهنگی از دیدگاه امام خمینی قدس‏سره، نامه قم، بهار 1380، شماره 13 [10] - گفتمان عزت و پیشرفت، حمید رضا شاه نظری، دیدمان، 1395، ص 79 [11] - صفحه مربوط به فرهنگ و توسعه در پایگاه اینترنتی سازمان یونسکو به نشانی: http://www.

unesco.

org/new/en/culture/themes/culture-and-development/ [12] - توسعه فرهنگی در انقلاب اسلامی، چالشها و فرصتها، محمد رحیم عیوضی، علوم سیاسی، 1382 [13] - صفحه مربوط به فرهنگ و توسعه در پایگاه اینترنتی سازمان یونسکو به نشانی: http://www.

unesco.

org/new/en/culture/themes/culture-and-development/ [14] - نقد گفتمان دولت سازندگی مبتنی بر گفتمان سیاسی امام خمینی (ره)، محمود پروانه، مجله تخصصی اندیشنامه ولایت، 1394، ص 91 [15] - بیانات رهبر انقلاب در نخستین نشست اندیشه های راهبردی، 10/9/1389
کلید واژه ها: رهبر انقلاب - انقلاب اسلامی - رهبر انقلاب اسلامی - جوان - فرهنگ - رهبر - امر به معروف و نهی از منکر - اسلام - فرهنگی - اسلامی - دولت - حمایت - انواع - دانشگاه - جوانان - مدیران - مدیریت - کشور - امر به معروف - دولت یازدهم - اصلاح - پروژه - مقاله - اصلاح طلب - اصیل - نشان - هایی - تبلیغات - اصلاحات - اینترنت

آخرین اخبار سرویس:
استان چهارمحال وبختیاری با کمبود آب مواجه می باشد

حضور معرفتی و دینی در جهان مستلزم استفاده از فضای مجازی است

روحانیون در مقابله با ناهنجاری ها از کارکرد مساجد استفاده کنند

ویژگی های مشترک میان فضای مجازی و بعد متافیزیکی ادیان

فرماندار جاسک: استاندار توجه ویژه ای برای حل مشکلات مردم دارد

تاکید قرآن و روایات بر علم آموزی هیچ تردیدی در استفاده از فضای مجازی باقی نمی گذارد

تشییع پیکر شهید مدافع حرم ال الله در پیشوا

زیست ایمانی جهانی موثرترین راه برای صلح سازی است

آموزه های دینی و قرآنی، تنها راه مقابله با آسیب های اجتماعی است

جامعه قرآنی امنیت روانی به همراه می آورد

شماره غرفه و جدول زمان دقیق جانمایی الکترونیکی رسانه ها منتشرشد

آیت الله حسینی بوشهری: روحانیون بیش از گذشته پاسخگوی دغدغه های معیشتی، دینی و سیاسی مردم باشند

استخدام مربی پیش دبستانی و نیروی خدماتی در تهران

استخدام سرویس کار آسانسور در شهر دماوندِ تهران

استخدام پرستار، ماما و تکنسین اتاق عمل در کلینیک ترک اعتیاد

استخدام استادکار ماهر مسلط به نصب چوب و MDF در تهران

استخدام اپراتور CNC کار جهت خدمات قالب در تهران

استخدام کارشناس روانشناسی در مرکز درمانی و گذری

استخدام پاساژ بهمن

بهترین جملات عاشقانه برای همسر

استخدام مهندس الکترونیک،کارشناسIT،بازرگانی/پایداران پارسا

بزرگترین خورشید مصنوعی جهان+عکس

استخدام کارمند بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

حداد عادل: برخی کوتاه نظرند و خود را به نفهمی می زنند/مشکل ترامپ مسأله هسته ای ایران نیست

پاسخ سپاه به اظهارات ترامپ: توسعه توان موشکی را با اقتدار ادامه می دهیم

تاپاسخ ندهند پیگیری می کنم

جلایی پور: تضعیف جهانگیری اشتباه بزرگی است/ سال 1400 فرقی بین روحانی و اصلاح طلبان نیست

بدرود، دانشمند آرام!

حل مشکلات استان بوشهر با عزم، اراده و تلاش جمعی صورت می گیرد

توجه به پژوهش باید از اولویت های اصلی دانشگاه های زنجان باشد

«سیاست خارجی» موضوع تنش های تازه پارلمان و دولت افغانستان

پاسخ سپاه به اظهارات ترامپ: توسعه توان موشکی را با اقتدار ادامه می دهیم

ترویج و تعمیق نماز موثرترین راه برای کاهش آسیب های اجتماعی است

رییس خانه احزاب ایران: احزاب توسعه متوازن را در دستور کار داشته باشند/ دعواهای سیاسی بی ارزش است

کبک کانادا؛ پوشش نقاب یا برقع در اماکن عمومی را غیرقانونی کرد

عکس هوایی از سازه های بی نظیر آبی شوشتر

مراسم استقبال از معاون اول رییس جمهور در سفر به ترکیه

پاسخ سپاه به اظهارات ترامپ: توسعه توان موشکی را با اقتدار ادامه می دهیم

پیشنهاد نهادینه کردن تعامل شورا و مجلس در دیدار با رییس مجلس

دستفروشی مظلومانه دختر معلول+ تصاویر

نوآوری در تولیدات سازمان صدا و سیما پیگیری می شود

ششمین نشست فصلی مجمع خیرین کشور در قم برگزار شد

مخالفت روحانی با توقف پرداخت سود سهام عدالت

توسعه توان موشکی با شتاب بیشتری تداوم خواهد یافت

دشمن به تفرقه بین اقوام در کشور دل خوش کرده است

استاندار آذربایجان شرقی: دین بهترین نسخه برای مقابله با آسیبهای اجتماعی است

آمریکایی ها از موشک های ما هراس دارند

استخدام مهندس معمار خانم جهت دفتر فنی مهندسی در تهران

استخدام چند نفر برقکار ماهر و نیمه ماهر در تهران و دماوند

دعوت به همکاری تولیدگر محتوا ویدیویی در البرز

گرانترین کیف پول دنیا با 382 قیراط الماس! +عکس

استخدام نیروی خدماتی جهت کلینیکی در یوسف آبادِ تهران

استخدام متصدی پذیرش و جوابدهی آزمایشگاه در تهران

گریه نخست وزیر کانادا در کنفرانس مطبوعاتی!+عکس

استخدام رویه کوب ماهر مبلمان راحتی و کلاسیک در تهران

استخدام مدرس برنامه نویسی جهت یک آموزشگاه در تهران

تاثیر سرویس های اطلاعاتی امریکا بر ترامپ

منتخب بهترین جملات تشکرآمیز

دستفروشی دختر معلول در تهران + عکس

استخدام مدیر طرح و برنامه،کارشناس ارشد حسابدار

بعیدی نژاد: وزارت خارجه انگلیس دستور استفاده از «خلیج فارس» را صادر کرده است

دستورالعمل جالب وزارت خارجه انگلستان درباره نگارش واژه «خلیج فارس»

استخدام 6 ردیف شغلی در گروه خودرویی دلیلی در کرمان

لین استالر، پیرترین مدل در دنیای مد یا مدل تصادفی!!+تصاویر

قای دکتر روحانی! اجابت درخواست دانشجویان را با 18 میلیون رای نتوانستید آیا با 24 میلیون رای هم باز نمی توانید؟!

شهید آوینی می گفت لباس شهادت تک سایز است

رییس مرکز منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش: فقط 35 درصد ظرفیت استخدامی آموزش و پرورش با تصویب طرح تعیین تکلیف حق التدریسی ها باقی می ماند

جلوه مهم قیام عاشورا مدیریت قوی اهل بیت(ع) در دوران اسارت بود

رییس خانه احزاب ایران: حزب های مختلف در خانه احزاب نقش دارند/ آمریکا به دنبال تفرقه اندازی بین دولت و ملت ایران است

مرحله استانی دوازدهمین جشنواره مدهامتان در سنندج آغاز شد/ رقابت 200 منتخب قرآنی

حضور شهردار منطقه 13 در مساجد برای پیگیری مشکلات مردمی

اجتماع بزرگ علما، اساتید و طلاب حوزه علمیه خراسان

ایجاد چهار کارگاه فنی و خدماتی در موکب آستان حضرت معصومه(س)

آمریکا در مورد مسائل هسته ای ایران غلوّ می کند

میدان انقلاب لوزی یا بیضی؟/کامپیوتر دست های ما را ضعیف کرده است

خاطره همسر امام از دستگیری حاج آقا مصطفی

25آزمایشگاه بوشهردر انتظارصدور گواهی استاندارد 17025

برگزاری مسابقات قرآن موجب ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه می شود

دادستان ویژه روحانیت شرق کشور: پاسخ به شبهات فضای مجازی باید مستدل باشد

تاکید نماینده مجلس بر لزوم ارتقای سطح مدیریتی راه آهن مراغه

اینفوگرافی،شهید سیدمحمد شکری دانشجوی نخبه پزشکی

کنفرانس بین المللی ظرفیت شناسی فضای مجازی در ارتقا آموزش های دینی

خروج مترو کرج-تهران از ریل

 اتمام عملیات سازه ای هفتمین تونل ترافیکی پایتخت تا پایان آبان

پنج گزینه نهایی شهرداری شهرکرد مشخص شد

داستان زندگی حدیث با دیگران دستفروشان متفاوت است/دوست دارم به مشهد بروم و از آقا بخواهم مرا شفا دهد

تصویب طرح واگذاری 4 هزار واحد مسکونی به مددجویان البرز

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: حضور بااخلاق یک طلبه در جامعه به نشر مبانی اسلام کمک خواهد کرد/ لزوم توسعه درس اخلاق در حوزه

سن مصرف مواد مخدر به 20 تا 24 سال رسید

پرستاری در حال غارت شدن است/باید حساس باشیم

مراسم خطبه‎خوانی زینب(س) در جوار شهدای گمنام حسینیه عاشقان ثارالله

اتفاقات دیدنی جهان در قاب تصویر گاردین

استخدام کارشناس رشته برق قدرت در شرکت مهندسین مشاور

استخدام بازاریاب جهت شرکت پخش لوازم آرایشی در تبریز

استخدام تحصیلدار جهت شرکت ثبت حقوقی در تهران

استخدام منشی خانم اشنا به امور حسابداری جهت کار در تهران

بایدها و نبایدهای سفر اربعین

استخدام فروشنده آقا جهت فروشگاه کفش زنانه در تهران

استخدام فروشنده جهت پوشاک در مجتمع ستاره یزد

سلامت دست نیافتنی تر شد

حال عمومی پژوهش در کشور مساعد نیست

استخدام کارشناس شبکه اجتماعی،مسلط به اینترنت،پشتیبانی سایت

استخدام منشی مسلط به office و تایپ در تهران

تجمع دانشگاهیان سوادکوه در اعتراض به اظهارات رییس جمهور آمریکا

استخدام برنامه نویسflash در شرکت رسانه های دیجیتال

#آمریکا_قابل_اعتماد_نیست

روحانیت با تولید علم و نشر دین در دنیا با دشمن مقابله کند/ اجازه ندهیم بی بندباری فرهنگی و اخلاقی در جامعه فراگیر شود

معاون عمرانی وزیر کشور وارد شلمچه شد

آیا یزید توبه کرد؟

توسعه توان دفاع موشکی کشور تدوام خواهد یافت

زمان برگزاری کنگره ملی آیت الله ملک حسینی مشخص شد

چاپ دوم کتاب "تغییر مذهب در ایران" منتشر شد

کارها و برنامه های خود را با نماز تنظیم کنید

برگزاری مسابقات قرآن موجب ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه می شود

بی نیازی از خلق الله نتیجه خدمت به خلق الله

پیاده روی اربعین پیکره بدخواهان اسلام را به لرزه می اندازد/پیام زیارت عاشورا برای دشمنان اسلام

فردا اولین نمازجمعه در شهر نوربهار اقامه می شود

تعویق اجرای حکم اعدام موکلم، تصمیم قوه قضاییه بود/ تکذیب خبر تلاش سفیر افغانستان برای توقف در اجرای حکم

دانش آموزان مشهدی به تماشای نمایش «جلوه های حسینی» می نشینند

شوراهای اسلامی تجلی گاه بروز اراده امت در حکومت است

سرلشکر باقری با بشار اسد دیدار کرد

خطرناک تر از فست فود!/ مضرات پاکت فست فود ها را دست کم نگیرید

توزیع روزانه 10 هزار وعده غذای گرم در مرز چزابه جهت زائرین اربعین

اقامه نماز باران در تمامی مساجد الجزایر

بایدها و نبایدهای سفر اربعین

قدردانی بشار اسد از حمایت های رهبر انقلاب و دولت

حمایت نمایندگان کرمان و هرمزگان از خط انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی

انجمن پریودنتولوژی پنج تفاهمنامه همکاری با مراکز بین المللی امضا کرد

سخنان سخیف ترامپ حقانیت ایران اسلامی را به جهانیان ثابت کرد

اقتصاد گردشگری کشور مغفول مانده است

سپاه پاسداران: توسعه توان موشکی با شتاب بیشتری ارتقاء و تداوم خواهد یافت

ناتمام فرسوده شدن، سرنوشت برخی طرح ها عمرانی ایلام است

کاتالونیا اعلام استقلال را تعلیق کرد

فرماندار: عمده مشکل مقابله با ورود مواد مخدر به بافق کمبود امکانات است

توسعه توان موشکی با شتاب بیشتری تداوم خواهد یافت

محسن رضایی: برجام تبدیل به حقانیت ایران در جهان شد

بیانیه سپاه در واکنش به اظهارات ترامپ

برگزاری همایش عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی

همایش منطقه ای سنگرسازان بی سنگر در دیر بوشهر برگزار شد

توسعه نیافتگی خراسان جنوبی را نباید به عنوان یک افتخار پذیرفت

شام عربی ژاوی در قطر+عکس

20 میلیارد ریال طرح خیرساز در کهگیلویه در دست اجرا است

مشارکت مردم در اجرای پدافند غیر عامل نتایج موثری داشته است

استخدام کافی من ماهر جهت کافی شاپ در شرقِ تهران

استخدام سالن کار و کارگر ساده در تهران

استخدام نیروی خدماتی در مهدکودک و پیش دبستانی اردی بهشت

استخدام نیروی آقا و خانم جهت فست فودی در صفاییه یزد

استخدام کافه فست ارگانیک

سرگردانی 6 ساله حمایت از کودکان در مجلس

استخدام پیتزا زن و ساندویچ ساز جهت یک فست فود در تهران

استخدام منشی جهت یک دفتر معماری در یزد

جنون پشت شیشه/بررسی تجاوزهای روزهای اخیر به کودکان

استخدام همکار ماهر خانم در بوتیک زنانه

حرفهای پدر اهورای 2سال و7ماهه در باره قتل فرزندش/هیچکس به مادرش تسلیت نگفت

استخدام کارشناس Help desk در شرکت کوبل دارو در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت معتبر در شهرک رازی اصفهان

عضویت نماینده زرتشتی شورای یزد در گروی رفع ابهام از یک تبصره قانون شوراها

حکایت یک مسیحی تازه مسلمان شده از خدمت به پدر و مادر

واکنش نماینده مجلس به لغو عضویت یک زرتشتی در شورای شهر: این کار مایه وهن اسلام و تشیع است

راه رسیدن به زندگی سعادتمندانه چیست؟

وظیفه ما در مقابل دوستان کم حجاب چیست؟

برای رهایی از فکر گناه چه باید کرد؟

برگزاری طرح مطالعاتی آثار شهید مطهری در آران و بیدگل

آرایش در ایام عزاداری

خداوند هدایت بشر را در کلمات قرآن قرار داده است

خطرناک ترین سناتور ضد ایرانی در دوران ترامپ کیست؟ +عکس

اجرای تعزیه در سراسر شهر کاشان آغاز شد+تصاویر

از همسایگیِ اسمی تا بیگانگیِ رسمی

استقبال رسمی نخست وزیر ترکیه از جهانگیری

دستور وزارت خارجه انگلستان درباره نگارش واژه «خلیج فارس»

بیانیه سپاه پاسداران در پاسخ به اظهارات ترامپ مواضع خصمانه رییس جمهور سبک مغز آمریکا نشان از شکست سیاست های اهریمنی سردمداران کاخ سفید دارد/توسعه ی توان دفاع موشکی کشور تدوام خواهد یافت

استمرار هماهنگی ها در مبارزه علیه خشونت، تروریسم و افراطی گری در منطقه و جهان

خداحافظ فرمانده/تشییع پیکر دو شهید در اراک

توسعه توان دفاع موشکی کشور تدوام خواهد یافت

راه دراز و سختی در پیش داریم

راه اندازی سامانه ای برای اعلام «کودک آزاری»

استقبال رسمی از جهانگیر در آنکارا/عکس

مریم جمشیدی سرپرست خبرگزاری پانا شد

شهردار منطقه 22 تهران منصوب شد

آسیب شناسی بودجه ریزی و قرائت گزارش قانون تسهیل ازدواج

طرح های توانمندسازی افراد تحت پوشش کمیته امداد در استان سمنان اجرایی می شود

شیوه های آموزش و تربیت جنسی با نگاهی به سبک زندگی اهل بیت(ع)

شهدای مدافع حرم همواره زمینه ساز سرافرازی اسلام و ملت هستند

احداث مسجد در چک ممنوع می شود

شهید آوینی گفت لباس شهادت تک سایز است

«دولتی شدن» جایگاه مساجد را تنزل می دهد

اقامه نماز باران در تمامی مساجد الجزایر

گرامیداشت سالروز ولادت شهدای مهر ماه در فرهنگسرای خاتم(ص)

رییس اتاق بازرگانی:هیچ کشوری اطلاعات جامعی از ظرفیت های فرهنگی خوزستان ندارد

5 گزینه نهایی شهرداری شهرکرد مشخص شد

مشارکت مردم در اجرای پدافند غیر عامل نتایج موثری داشته است

عملی که آتش خشم خداوند را خاموش می کند

استاندار قزوین: حساسیت و دشواری کار پلیس در همه حوزه ها قابل لمس است

اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند

نقش آیت الله العظمی بروجردی در بالا رفتن سطح علمی زنان

اختصاص بیش از 35 میلیار تومان اعتبار به اشتغال مددجویان کمیته امداد زنجان

شنا در کنار پله ها

نباید خوش باور باشیم که اروپا از آمریکا فاصله گرفته و به ما نزدیک می شود

احیای مصوبات مسکوت مانده به خاطر اختلاف میان احمدی نژاد و قالیباف/ اعلام آمادگی مجلس برای کاهش آلودگی هوای پایتخت

سید حسن خمینی: در مقابل موجی که بخواهد استقلال کشور را زیر سوال ببرد، ید واحده هستیم/ واکنش نسبت به جسارت به نیروهای نظامی، به سبب حساسیتمان نسبت به استقلال کشور است/

فرهنگ انقلابی، از رهگذر دولتی انقلابی(2) لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب

فرهنگ انقلابی، از رهگذر دولتی انقلابی(2) لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب