مطالب مرتبط:
موسیقی درباره «قدس» کم کاری کرده است/ کم توجهی به موسیقی انقلاب، خطر مهم فرهنگی است
سیدضیاءالدین دری: شرایط فرهنگی جامعه باعث فرمان آتش به اختیار برای فرهیختگان و نیروهای وفادار به نظام و انقلاب شده است
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت خدمت رسانی به مردم منطقه نیروگاه در قم/ لزوم حمایت مردم از مجموعه مدیریت شهری
تشریح سبک زندگی شهید چمران نشان از ترویج فرهنگی انقلابی دارد
فرهنگ کتابخوانی در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان نقش مهمی دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 خرداد 1396 ساعت 00:412017-06-19سياسي

فرهنگ انقلابی، از رهگذر دولتی انقلابی(2) لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب


یکی از تاکیدات صریح رهبر انقلاب اسلامی به مدیران کشور، حمایت از جریان اصیل و مومن جهادی در مقابل جریان وابسته است.

این تاکید رهبر انقلاب آنجایی با شدت بیشتر مطرح می شود که در سالهای اخیر، - جریانی هدفمند با انواع شگردهای تبلیغی سعی در افراطی، خشن و بی منطق نشان دادن جوانان مومن و دلسوز دارد درمقاله قبل، اشاره ای ابتدایی به لازمه مدیریت فرهنگی و نیز شاخصه های دولت انقلابی در حوزه فرهنگی داشتیم.

در این مقاله بناست که به بقیه شاخصه های یک دولت انقلابی در حوزه فرهنگ از نگاه گفتمان انقلاب اسلامی یعنی دین مبین اسلام و کلام امامین انقلاب، بپردازیم.

حمایت از جریانات مومن و جهادی یکی از تاکیدات صریح رهبر انقلاب اسلامی به مدیران کشور، حمایت از جریان اصیل و مومن جهادی در مقابل جریان وابسته است.

این تاکید رهبر انقلاب آنجایی با شدت بیشتر مطرح می شود که در سالهای اخیر، جریانی هدفمند با انواع شگردهای تبلیغی سعی در افراطی، خشن و بی منطق نشان دادن جوانان مومن و دلسوز دارد و با این شگرد، تلاش می کند روحیه ی دفاع بی مزد و منت از انقلاب را به حاشیه براند.

زیرا اگر قرار باشد افرادی از داخل جامعه و طبق بند میم وصیتنامه امام، فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر و بطور خلاصه وظیفه شناسی دینی خطاهای مسئولین را به آنها گوشزد نمایند؛ این جریان قطعا همان جریان مومنی است که رهبر انقلاب آنرا شرح می دهند.

در نتیجه برای کم کردن مزاحمت این جریان که به مثابه ی سرمایه ای ارزشمند برای یک حکومت دینی است، باید آنها را به انواع طرق عملیات روانی، توطئه و پرونده سازی تضعیف نمود.

پروژه هایی همچون قتلهای زنجیره ای، حمله به کوی دانشگاه، ترور ساختگی برخی چهره های فکری اصلاح طلب و .

در سال های اصلاحات به وقوع پیوست و در دولت یازدهم نیز با پروژه هایی چون اسیدپاشی، در راستای تخریب و سیاه نمایی از نیروهای انقلابی طراحی گردید.

رهبر انقلاب بارها به این قشر بی ادعا با کلیدواژه جوان مومن انقلابی یا جوان حزب اللهی اشاره داشته اند و در وصف این قشر چنین می فرمایند: ما امروز، جوان انقلابی بسیار داریم، در سرتاسر کشور داریم، از همه ی قشرها داریم، در دانشگاه ها بسیار داریم، جوانی که هم متدین است، هم انقلابی است؛ به اعتقاد من این جوان از جوان انقلابی اولِ انقلاب شأنش بالاتر است.

چرا؟ چون آن روز اولاً آن انقلابِ با آن عظمت و پرهیجان اتفاق افتاده بود؛ ثانیاً آن روز اینترنت نبود، ماهواره نبود، این همه تبلیغات گوناگون نبود، .

اینها چیزهای مهمی است.

نسل امروزِ انقلاب، به نظر ما یکی از افتخارات بزرگ است.

این یک واقعیتی است، باید این را دید [1].

ایشان دستگاه های دولتی را بجای تضعیف این جوانان دلسوز، به حمایت از ایشان تکلیف می کنند: دستگاه های دولتی، آنهایی که مربوط به فرهنگند، به جای اینکه آغوش خود را به روی کسانی که نه اسلام را قبول دارند، نه انقلاب را، نه نظام اسلامی را، نه ارزش های اسلامی را [باز کنند]، آغوش خود را به روی بچّه مسلمان ها، به روی جوان های مؤمن، به روی بچّه های انقلابی، به روی بچّه های حزب اللّهی باز کنند [2].

رهبر انقلاب اسلامی در این فراز از سخنان خود، صراحتا دیدگاه آزادگذاری فرهنگ و حمایت از هر جریان فرهنگی را توسط دولت نکوهش می کنند.

همچنین ایشان در جریان روند تضعیف جوانان مومن و دلسوز در دولت یازدهم، بار دیگر به مسئولین چنین می فرمایند: عناصری هستند متعهّد به انقلاب، پایبند انقلاب، پایبند به مسائل دینی و ظواهر دینی، کسانی با اینها از مسئولین.

از طرف اساتید، مدیران، با یک چنین عنصری، با یک چنین جوانی، با پسری یا دختری که متعهّد و پایبند است، مقابله کند، این قابل قبول نیست؛ باید عناصر مؤمن تشویق بشوند [3].

ایشان درباره این جریان به مسئولین و وزرا اینگونه هشدار می دهند: یکی از هشدارهایی که واقعاً باید وزرای محترم به آن توجّه کنند، مقابله ی با عناصر متدیّن و انقلابی در دانشگاه ها است [4].

تحکیم خانواده توسط دولتمردان: در راستای تقویت سبک زندگی اسلامی، توجه ویژه به خانواده نیز از سوی امامین انقلاب مورد تاکید قرار میگیرد.

امام امت در ابتدای شروع مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی، در اولین اعتراضات خود به فعالیت های رژیم سرمست از قدرت پهلوی در حوزه ی فرهنگی انتقاد کردند.

ایشان در سخنرانی خود در جمع اقشار مختلف مردم قم و پس از آزادی از زندان رژیم ستم شاهی، نسبت به قانون عوام فریبانه حمایت از خانواده که با همان جهت گیری مدرنیزاسیون در دوران پهلوی دوم طراحی شده بود و هدفی جز تقابل بین زنان و احکام نورانی اسلام نداشت، چنین موضع گرفتند: من متأسفم از اینکه در مملکت اسلامی برخلاف قانون اساسی اوراق‏‎‎‏ضاله مخالف با نص قرآن و ضروریات دین مقدس نشر می شود، و دولتها از آن پشتیبانی‏‎‎‏می کنند.

کتاب انتقاد که بر رد قرآن مجید نوشته شده، و طرح قانون خانواده[5] که برخلاف‏‎‎‏احکام ضروریه اسلام و خلاف نص کلام الله مجید ‏‏[‏‏است ‏‏]‏‏ طرح و منتشر می گردد، و‏‎‎‏کسی نیست از دولت ها استیضاح کند [6].

ایشان دولت و سایر نهادهای ناظر بر دولت را موظف بر مقابله با چنین رویکردهایی می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی نیز در نشست اندیشه های راهبردی و در جمع متفکران، اندیشمندان و برنامه ریزان کشور؛ بعد از اشاره به عملکرد غرب در هجمه به اسلام و زیر سئوال بردن جایگاه اسلام در نگاه به زن در افکار عمومی، به فرار رندانه ی غرب از مسئله خانواده و ترسیم زن منهای خانواده اشاره می کنند: غرب رندانه از زیر بار طرح مسئله ی خانواده در میرود.

توی همه ی بحثهایی که اینها میکنند، بحث زن هست، اما اصلاً بحث خانواده نیست.

خانواده، نقطه ی ضعف غرب است.

مسئله ی زن را مطرح میکنند، اما اصلاً اسم خانواده را نمی آورند؛ با اینکه زن از خانواده جدا نیست.

بنابراین رسیدن به این مسئله، لازم است [7].

توجه به آرمانها و اصول دینی و انقلابی: در نظام معنایی گفتمان انقلاب اسلامی، توسعه[8] و بخصوص توسعه ی فرهنگی با ویژگی های آن جایگاهی ندارند.

برعکسِ الگوی غیر بومی توسعه فرهنگی، گفتمان انقلاب اسلامی، استقلال فرهنگی بر اساس داشته ها و مبانی دینی و بومی را برای کشور تجویز می کند.

امام خمینی، پنج ویژگی اصلی برای آنچه توسعه فرهنگی خوانده می شود را بر می شمارند: 1.

جامعیت مفهوم توسعه به نحوی که کلیه ابعاد وجودی انسان را فرا می‏گیرد.

2.

فرهنگ اساس توسعه است.

3.

استقلال فرهنگی، عامل اصلی توسعه و وابستگی فرهنگی، عامل اصلی توسعه نیافتگی است.

4.

فرهنگ اسلامی، اساس و هدف توسعه فرهنگی است.

5 تربیت و تعالی انسان، شرط توسعه و غایت آن است [9].

البته باید توجه کرد که مبانی نظری توسعه از دیدگاه امام خمینی و در حقیقت گفتمان انقلاب اسلامی، تفاوت های فاحشی با توسعه مد نظر غرب دارد.

لذا در گفتمان انقلاب اسلامی، برای توسعه کلمه ای معادل یعنی پیشرفت را معرفی می کنیم.

در رابطه با مقوله پیشرفت که برخی به اشتباه آن را معادل توسعه می دانند دو نوع نگاه وجود دارد.

یک نگاه کسانی است که آن را معادل توسعه می پندارند، پیشرفت را در پارادایم غربی آن فهم می کنند و با نگاهی ساده انگارانه تصور می کنند با تمسک به غرب و یاری جستن از آن می توان به مطلوب رسید.

نگاه دوم که نگاه درست است پیشرفت را مترادف توسعه غربی نمی داند و معتقد است با توجه به آرمان تعالی جویانه مادی و معنوی انقلاب اسلامی، اساساً مدل پیشرفت اسلامی متفاوت از مدل غربی توسعه است و تعاریف و مسیر متفاوتی دارد [10].

یونسکو در سایت رسمی خود به این واقعیت بطور ضمنی اشاره می کند که هدف اصلی توسعه اقتصادی است ولی رسیدن به آن، نیاز به تغییرات ماهوی در فرهنگ نیز دارد[11].

تحمیل سیاست های سند 203 یونسکو به نظام آموزشی کشورمان را می توان نزدیک ترین مثال از این مسئله دانست.

سندی که در راستای ایجاد توسعه ای همه جانبه، حتی به ساده ترین مسائل آموزشی کودکان نیز دخالت می کند و متاسفانه با غفلت مسئولین دولت یازدهم، مورد موافقت و حتی اجرای تلویحی نیز قرار گرفته است.

هر چند توسعه و نظریات آن بیشتر حول توسعه اقتصادی مطرح بوده و هست و به فرآیند تحول جامعه از سنت به مدرنتیته در امور اقتصادی اشاره دارد، ولی این فرآیند نیاز به تحول اساسی در فرهنگ، سیاست و سایر حوزه های یک جامعه و دولت حاکم بر آن نیز دارد.

لذا در حوزه ی فرهنگی نیز الزاماتی را ایجاد می کند[12].

سازمان یونسکو نیز در شرح سیاست های خود پیرامون ترویج توسعه، به ایجاد واژه توسعه فرهنگی و نام گذاری دهه ای در این راستا با نام دهه جهانی توسعه فرهنگی ازسال 1988-1998 میلادی بمنظور رسیدن به هدف ترویج توسعه در جهان اشاره می کند.

یونسکو در سایت رسمی خود به این واقعیت بطور ضمنی اشاره می کند که هدف اصلی توسعه اقتصادی است ولی رسیدن به آن، نیاز به تغییرات ماهوی در فرهنگ نیز دارد[13].

تحمیل سیاست های سند 203 یونسکو به نظام آموزشی کشورمان را می توان نزدیک ترین مثال از این مسئله دانست.

سندی که در راستای ایجاد توسعه ای همه جانبه، حتی به ساده ترین مسائل آموزشی کودکان نیز دخالت می کند و متاسفانه با غفلت مسئولین دولت یازدهم، مورد موافقت و حتی اجرای تلویحی نیز قرار گرفته است.

در ایران بعد از انقلاب نیز، این دو جریان فکری اصیل و غربگرا وجود داشته اند.

جریان غربگرا بطور شاخص در دوران دولت سازندگی، به اجرای سیاست های توسعه در همه ابعاد ولی با محوریت توسعه اقتصادی پرداخت.

دولت آقای هاشمی از همان ابتدا برنامه توسعه ای خود را براساس اولویت سازندگی کشور به مثابه تأمین آبادانی ایران و عزت اسلامی اعلام و اعمال کرد.

از این رو همه ابعاد دیگر توسعه ازجمله سیاسی، اجتماعی و فرهنگی - و ارزش ها و آرمان های اسلامی و ملی بر مدار توسعه اقتصادی تعریف و جایابی و هماهنگ شدند [14].

این وضعیت بارها مورد نقد صریح رهبر انقلاب، بعنوان دیدبان گفتمان انقلاب اسلامی قرار گرفت.

زیرا جریان غربگرا صراحتا برخی دال های فرهنگ سرمایه سالار غربی را به اسم حکومت اسلامی به جامعه عرضه می کرد و می توانست سبب شود نارضایتی های انباشته شده مردم به بدبینی از نظام دینی منجر شود.

از جمله اشرافیت، فقدان عدالت در زیر چرخ های توسعه، مدیریت پر هزینه و .

که در همان سال ها بارها مورد عتاب رهبر انقلاب قرار گرفتند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز علاوه بر دورانِ حاکمیت دیدگاه غربگرایانه و توسعه طلبانه بر قوه مجریه، سال ها بعد نیز به تفاوت معنایی فاحش دو جریان فکری اصیلِ انقلابی و غربگرا اشاره می کنند و حتی لزوم توجه به انتخاب کلمات در مجامع علمی، راهبردی و مدیریتی را نیز مطالبه می نمایند: کلمه "پیشرفت" را ما با دقت انتخاب کردیم؛ تعمداً نخواستیم کلمه "توسعه" را به کار ببریم.

علت این است که کلمه توسعه، یک بار ارزشی و معنایی دارد؛ التزاماتی با خودش همراه دارد که احیاناً ما با آن التزامات همراه نیستیم، موافق نیستیم.

ما نمی خواهیم یک اصطلاح جاافتاده متعارف جهانی را که معنای خاصی را از آن می فهمند، بیاوریم داخل مجموعه کار خودمان بکنیم.

ما مفهومی را که مورد نظر خودمان است، مطرح و عرضه می کنیم؛ این مفهوم عبارت است از "پیشرفت".

معادل معنای فارسی پیشرفت را می دانیم؛ می دانیم مراد از پیشرفت چیست [15].

بر این اساس می توان گفت یک دولت انقلابی، باید بتواند با بهره گیری از اندیشمندان همسو با انقلاب، در جهت گیری های کلان خود نیز مسیر صحیح را مد نظر قرار دهد.

خصوصا در کشور ما که حاکمیت سال های متمادی جریان غربگرا، هم مفاهیم و هم روش های ناکارآمد غربی را رسوخ داده است.

پی نوشت ها: [1] - بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، 15/12/1392 [2] - بیانات رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی، 1/1/1395 [3] - بیانات در دیدار شرکت کنندگان در نهمین همایش ملی نخبگان فردا ، 22/7/1394 [4] - بیانات در دیدار شرکت کنندگان در نهمین همایش ملی نخبگان فردا ، 22/7/1394 [5] - قانونی که در پی قانون مصوب 27 فروردین 1342 با دادن مجموعه از اختیارات بعضا خلاف شرع به زنان، سعی در تحمیق جامعه و نزدیک شدن به غرب داشت.

[6] - پیام امام خمینی به ملت ایران قبل از بازگشت به قم از زندان، 18/1/1343 [7] - بیانات در سومین نشست اندیشه های راهبردی، 14/10/1390 [8] - development [9] - توسعه فرهنگی از دیدگاه امام خمینی قدس‏سره، نامه قم، بهار 1380، شماره 13 [10] - گفتمان عزت و پیشرفت، حمید رضا شاه نظری، دیدمان، 1395، ص 79 [11] - صفحه مربوط به فرهنگ و توسعه در پایگاه اینترنتی سازمان یونسکو به نشانی: http://www.

unesco.

org/new/en/culture/themes/culture-and-development/ [12] - توسعه فرهنگی در انقلاب اسلامی، چالشها و فرصتها، محمد رحیم عیوضی، علوم سیاسی، 1382 [13] - صفحه مربوط به فرهنگ و توسعه در پایگاه اینترنتی سازمان یونسکو به نشانی: http://www.

unesco.

org/new/en/culture/themes/culture-and-development/ [14] - نقد گفتمان دولت سازندگی مبتنی بر گفتمان سیاسی امام خمینی (ره)، محمود پروانه، مجله تخصصی اندیشنامه ولایت، 1394، ص 91 [15] - بیانات رهبر انقلاب در نخستین نشست اندیشه های راهبردی، 10/9/1389
کلید واژه ها: رهبر انقلاب - انقلاب اسلامی - رهبر انقلاب اسلامی - جوان - فرهنگ - رهبر - امر به معروف و نهی از منکر - اسلام - فرهنگی - اسلامی - دولت - حمایت - انواع - دانشگاه - جوانان - مدیران - مدیریت - کشور - امر به معروف - دولت یازدهم - اصلاح - پروژه - مقاله - اصلاح طلب - اصیل - نشان - هایی - تبلیغات - اصلاحات - اینترنت

آخرین اخبار سرویس:
دیدار سردار پاکپور با رییس ستاد کل ارتش ترکیه

رحمانی فضلی در مبارزه با مواد مخدر عزم جدی نداشته است

رحمانی فضلی: سیاست خارجی دنباله رو سیاست داخلی است

استاد انصاریان: مراقب باشیم دلمان محبت را با کینه جابجا نکند که از چشم خدا می افتیم

واکنش لاریجانی به ادعای استخدام نمایندگان مجلس در وزارت نفت

سوییت سمفونی «افلاکیان» حماسه آزادگان را روایت می کند

ابطحی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت: آقای زنگنه! خودتان و معاونانتان در آن باشگاه نفت و نیرو چه می کنید/ شراکت مدیریت خصوصی و دولتی ظن فساد می آورد

دفاع رحمانی فضلی از عزل و نصب ها در وزارت کشور

زلزله خاموش آران و بیدگل را تهدید می کند

هاشمی شاهرودی ناجی احمدی نژاد می شود؟

اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم توسط اداره امور قرآنی

دین باید مبنای محتوایی دانشگاه فرهنگیان باشد

وزرای پیشنهادی باید به برنامه ششم توسعه و اسناد بالادستی توجه کنند

آسیب پول نفت در نگارش کتاب و ضرورت های نقد تألیفات قبل از چاپ

توسعه کتابخانه های عمومی زیربنای توسعه فرهنگی است

جزییات مراسم شهادت امام جواد(ع) در حرم عبدالعظیم

اقدام وزارت علوم نادیده گرفتن قانون است

شریک شدن مدیریت خصوصی و دولتی فسادآور خواهد بود/ چرا زنگنه و رییس دفترش در باشگاه اندیشه ورزان نفت حضور دارند

فرمانده جدید پایگاه هوایی شهید فکوری منصوب شد

متن سوگندنامه شهردار آینده تهران

ذخیره گاه های زیست کره ایران در شبکه جهانی زیست کره جهان ابقا شد

دفاع رحمانی فضلی از عزل و نصب ها در وزارت کشور/ از مداخله سیاسی در انتخابات جلوگیری کردیم

شریک شدن مدیریت خصوصی و دولتی فسادآور خواهد بود

واکنش سازمان بازنشستگی شهرداری تهران به خروج 28 میلیارد تومان از حساب این سازمان

نوسازی ناوگان تاکسی درون شهری کرج در لاین سرعت

پیام تقدیر دکتر واعظی از خانواده بزرگ ارتباطات کشور

رونمایی کتاب خاطرات حماسه جاویدان "پد خندق" در یاسوج

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-تاسیسات مکانیکی اذر 84

زنگنه و معاونانش در باشگاه نفت و نیرو چه کار می کنند؟/ این باشگاه فسادزاست

استخدام مسئول فنی با مدرک صنایع غذایی در مشهد

بازگشت طرح توزیع مخدر دولتی به صحن مجلس

اصلاح طلبان برای برگزاری دادگاه علنی سران فتنه دبه کردند!

ابطحی: آقای زنگنه شما از کی ژنرال شدید؟

چهارمین عمل موفقیت آمیز قلب حجت الاسلام کروبی

تصاویر/ استقبال از پیکر شهدای گمنام در بیرجند

نخستین جلسه هیئت دولت دوازدهم فردا برگزار می شود

بررسی عملکرد 12 ساله قالیباف در برنامه نگاه یک

پنجمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی در همدان برگزار می شود

باغ کتاب رقیب کتابفروشی های انقلاب نیست

همایش« مسجد؛ هسته مقاومت، مسجدالاقصی؛ نماد مقاومت»

78 پروژه در بندر آستارا افتتاح می شود

آخرین وضعیت لایحه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین

دیانت و انقلابی گری راهی برای تقابل با توطئه دشمنان اسلام است

گرامیداشت شهید مدافع حرم

نامه سردار دهقان به نمایندگان مجلس

انتقاد حضرت آیت الله مکارم شیرازی از وضعیت جامعه: مردم از سرنوشت صاحبان مجتمع پلاسکو بی خبرند/ حل معضل یارانه ثروتمندان شجاعت می خواهد

سوییت سمفونی «افلاکیان» حماسه آزادگان را روایت می کند

اختتامیه طرح بشارت 1451 در حرم امام (ره) برگزار می شود/ بلاتکلیفی برنامه اختتامیه بخش بین المللی

نیروی انتظامی باید با ناهنجاری های اجتماعی قاطعانه برخورد کند

حاشیه ای از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نفت شفاف سازی خادمی نسبت به کاندیداهای استخدام شده در مجلس

عزت الله ضرغامی: تصویر باصلابت شهید حججی بیش از قدرت موشکی و توان رزمی جمهوری اسلامی، دشمن را حقیر کرد

فیلم/ نماینده مجلس خطاب به یک وزیر: نماینده ها را استخدام نکنید/ لاریجانی: یک نمونه بیاورید!

جلب مشارکت مردم در پیشگیری آسیب های اجتماعی دستور کار دولت است

نماینده مخالف وزیر پیشنهادی نفت: باید به جوانان میدان داد

بهره برداری از ایستگاه پنجم خط 2 قطار شهری مشهد

سرقت های مسلحانه در 18 شهر را مهار کردیم

شریک شدن مدیریت خصوصی و دولتی فسادآور خواهد بود/ چرا زنگنه و رییس دفترش در باشگاه اندیشه ورزان نفت حضور دارند

اعطای تندیس زرین سرآمدی روابط عمومی به روابط عمومی بانک ملت

برای مهار چالش هایی مانند طلاق و حاشیه نشینی یه خود چه نمره ای می دهید؟

وزارت نفت در سال 92 قرارداد چینی ها در آزادگان را شبانه لغو کرد

نشست فرمانداران استان یزد با استاندار

هرکس میان مسلمانان تفرقه ایجاد کند رابطه خود را با رسول الله(ص) قطع کرده است

واکنش لاریجانی به ادعای استخدام نمایندگان مجلس توسط زنگنه/این حرف اشتباه است

عظمت هفته دفاع مقدس باید به رخ جهانیان کشیده شود

مراسم تجلیل از ایثارگری های جمعی از آزادگان در وزارت امور خارجه برگزار شد

مراسم تجلیل از ایثارگری های جمعی از آزادگان در وزارت امور خارجه برگزار شد

رحمانی فضلی در مبارزه با مواد مخدر عزم جدی نداشته است/ گردش مالی سه میلیارد دلاری موادمخدر در کشور

توان بالگردی و توپخانه ای، دو مولفه قدرت نزاجا است

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-نقشه برداری - اسفند 87

کابینه دوازدهم / شیخ الوزرا در آستانه ثبت رکورد دست نیافتنی در کسب رای اعتماد

روایت شگفت آور رییس کمیسیون اقتصادی از پشت پرده «نمایش موافقین مخالف نمای وزیر کار»/ 15 دقیقه به عنوان مخالف و در اصل در موافقت با وزیر صحبت کردند

حمایت اولادقباد از وزیر پیشنهادی کشور

سردار دهقان از نمایندگان مجلس بخاطر حمایت از عملکرد وزارت دفاع قدردانی کرد

طرح های سالم سازی و پاک سازی در راستای مقابله با بدحجابی در مناطق ییلاقی استان سمنان اجرا می شود

زنگنه و معاونانش در باشگاه نفت و نیرو چه کار می کنند؟/ این باشگاه فسادزاست

حدادعادل: کودتای 28 مرداد درس عبرتی است تا بدانیم آمریکا مدافع دموکراسی نیست

دعا کردن به زبان فارسی در یکی از مساجد تایلند

نخستین جلسه هیات دولت دوازدهم با حضور وزرای جدید فردا برگزار می شود

همه آنچه در جلسه رای اعتماد عباس صالحی مطرح شد

گرامیداشت قربانیان ترور در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد

ارزیابی دستگاه های اجرایی قزوین

تجلیل از برگزیدگان سپاه شهدا استان + تصاویر

واکنش لاریجانی به ادعای نماینده ایذه درباره استخدام نمایندگان در وزارت نفت

مهدی کروبی مجددا تحت عمل قلب قرار گرفت+جزییات

مسئولان قدر ملت را بدانند و برای رفع مشکلات تلاش کنند + فیلم

ویدئو / بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کشور

تامین جهیزیه 4 هزارو 400 نفر نوعروس بوشهری در سال گذشته

سایت موزه برای دروازه جدید کشف شده شهر پارسه

سه خصلتی که انسان را عاقبت بخیر می کند

نگاهی به کودتای 28 مرداد/ تلاش ناکام برای اتهام علیه آیت الله کاشانی

حمایت اولادقباد از وزیر پیشنهادی کشور

وزاری پیشنهادی برنامه های خود درباره اسناد بالادستی و برنامه ششم را ارائه دهند

حرم مطهر کاظمین(ع) سیاهپوش شد

رحمانی فضلی: هیچ حزبی در انتظار مجوز نیست

مراسم تجلیل از ایثارگری های جمعی از آزادگان در وزارت امور خارجه برگزار شد

دیدار و گفتگوی صمیمانه سرپرست حجاج ایرانی با زائران ایرانی در مکه

نتیجه اعتماد به آمریکا از نگاه محسن رضایی

لاریجانی: وزیران پیشنهادی برنامه آینده خود را دقیق و مطابق اسناد بالادستی ارائه کنند

سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی نفت

گزارش ایسنا از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نفت

ادامه روند انتخاب شهردار کرج

نماینده مجلس:برای مبارزه با مواد مخدر عزم جدی وجود ندارد

چهارمین عمل قلب حجت الاسلام کروبی با موفقیت انجام شد

در این دوره انتخابات پر ریسک، اما موفقیت آمیزی انجام دادیم

چهارمین عمل قلب حجت الاسلام کروبی با موفقیت انجام شد

اتباع بیگانه به درستی سامان دهی نشده اند

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-شهرسازی شهریور 91

آیت الله اعرافی به همدان سفر می کند/ 4 شهریور؛ آغاز سال تحصیلی حوزه همدان

تصاویر/ استقبال از دو شهید گمنام دفاع مقدس در بیرجند

رحمانی فضلی: مبنای انتخابم برای وزارت کشور توسعه محوری است

فیش حقوقی استاد شهریار لو رفت +عکس

در این دوره انتخابات پر ریسک، اما موفقیت آمیزی انجام دادیم

اعلام شرط توزیع سود سهام عدالت

نماینده مخالف زنگنه چه گفت؟

حداد عادل: درسی که مردم ایران از کودتای 28 مرداد باید بگیرند

چهارمین عمل قلب حجت الاسلام کروبی با موفقیت انجام شد

کارگاه آموزشی کارآفرینی ویژه بانوان و جوانان روستایی برگزار می شود

لاریجانی: وزرای پیشنهادی برنامه هایشان را بر اساس اسناد بالادستی توضیح دهند

واکنش ستاد اقامه نماز به خبر جریمه یا اخراج به خاطر نماز نخواندن

پنجمین دوره بین المللی شیعه شناسی در ایران برگزار می شود

انتصاب شهردار زن برای نخستین بار در زنجان

توضیحات دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز درباره یکی از کارخانه های تولیدی

مقصودی: پیش بینی می کنم تمام وزرای پیشنهادی رأی لازم را کسب کنند

تأکید دستیار رییس جمهور بر توانمندی زنان

ویژه برنامه های حرم رضوی در سالروز شهادت امام جواد(ع) اعلام شد

حرم مطهر کاظمین(ع) سیاهپوش شد + تصاویر

پیوند دوباره با دهه طلایی حوزه هنری/ بخش تجسمی احیا می شود

شناسایی 53 منطقه صنعتی در زنجان برای سرمایه گذاری

بازگشت طرح توزیع مخدر دولتی به صحن مجلس

خواسته های سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی از دانشگاهیان

تسلط مقاومت لبنان بر ارتفاعات «شلوف الزمرانی» در «القلمون»

ابطحی: چرا شبانه قرارداد چینی ها را فسخ کردید؟

در چهار سال گذشته تعداد ان جی اوها از چهار هزار واحد به 12 هزار واحد افزایش یافت

تحصیل 25 هزار اتباع خارجی در حوزه های علمیه کشور

آخرین گمانه زنی ها از بکارگیری جدی جوانان و بانوان در وزارتخانه ها

استقبال از والدین شهید فرانسوی دفاع مقدس در مشهد

چهارمین روز بررسی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم-2

بازدید نماینده ولی فقیه در استان و استاندار لرستان از 2 طرح مهم زیر ساختی

«مصدق» به آمریکا پناه برد ولی سرنگون شد

رحمانی فضلی در صحن علنی: سیاست وزارت کشور عزل و نصب بر اساس گرایش سیاسی و انتخاباتی نیست

سبک جدیدی از تلاوت مطابق زمانه ارائه دهیم/ شش نفر از قراء سبعه ایرانی بودند

همراه اول تنها روابط عمومی 7 ستاره سرآمدی

دیدار مدیرکل صدا و سیمای مرکز اردبیل با جمعی از آزادگان سرافراز

حمایت کمیته امداد استان کرمانشاه از یک هزار و 226 بیمار صعب العلاج

نشست ستاد نکوداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد

تبیین آیین نامه شناسایی نخبگان قرآنی و پیگیری امتیازات آنها در «افق»

اختتامیه طرح نشاط معنوی در سرپل ذهاب برگزار شد

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) به محسن رضایی تبریک گفت

حیا و نجابت چه ارتباطی با حجاب دارد؟

آزادی خواه: مبالغ میلیاردی اعلام شده از دارایی وزرای پیشنهادی نگران کننده است

تغییر در معاونت حقوقی سازمان محیط زیست/ مجابی رفت، شافعی آمد

فرمانده جدید پایگاه هوایی شهید فکوری منصوب شد

افتتاح مسجد 72 تن و مقبرهالشهدا همزمان با هفته جهانی مساجد

هنر دست اهالی جزیره «موریس»

قاضی پور: انتظار داشتیم رییس مجلس مصادف با 28 مرداد نطق می کردید

حرکت جنجالی سناتور زن در سنای استرالیا +تصاویر

7 راه تقویت اراده برای ایستادگی مقابل گناه

نامه سردار دهقان خطاب به نمایندگان مجلس

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-شهرسازی اذر 92

استقبال از دو شهید گمنام دفاع مقدس در بیرجند

استخدام کارگر نیمه ماهر نجار در کارخانه صندلی سازی جهانتاب

«رحمانی فضلی» فراجناحی است

سخن نگاشت | روز دحوالارض

بیمه دانا به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)25 میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

نوسازی ناوگان تاکسی درون شهری کرج در لاین سرعت

اظهار نظر علی شکوری راد در مورد انتخابات شورای شهر تهران

تعامل و تفاهم ملی، ضرورتی انکارناپذیر

فتوتیتر/رحمانی فضلی: مبنای انتخابم برای وزارت کشور توسعه محوری است

سیاست های فرهنگی در دستگاه قضا اجرا می شود

آزادگان با صبر و تحمل به همگان درس مقاومت دادند

متلک بی قانون به نماینده ارومیه و وزیر پیشنهادی ارتباطات

تمام گزارش ها و گلایه های مردمی را به دقت بررسی قرار می دهیم

بیماری آلزایمر با زوال عقل چه تفاوتی دارد؟ (فیلم)

مشارکت شهروندان اساسی ترین عنصر رسیدن به توسعه شهری است

40 رفتار بحث برانگیز ترامپ تنها در یک ماه (فیلم)

درخواست مسئولان آبادان از رییس قوه قضاییه جهت تجلیل از مسئولان دادگستری آبادان

تربیت روحانی عالم و آگاه مهم ترین نیاز کشور و کرمانشاه است

مسئولان از انتقاد منصفانه خبرنگاران واهمه ای نداشته باشند

نادری: رحمانی فضلی دارای نگرش سیستمی و قدرت تحلیل در مسائل است

مجسمه ساز در حصر، شجریان و فرهادی در مجلس

افتتاح مسجد 72 تن و مقبرهالشهدا همزمان با هفته جهانی مساجد

ویدئو / بررسی وزیر پیشنهادی کشور

دیدار اعضای شورای شهر تهران با رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

تلاش دولت کابل برای قومی سازی روز استقلال در افغانستان

رییس اداره عمران دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی نماینده سازمان های مردم نهاد تبریز شد

«رحمانی فضلی» دارای نگرش سیستمی و جامع نگر است

یک خانواده آبرومند در انتظار دستان بهشتی ایرانیان

شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرد ایجاد 15000 کیلومتر راه هوایی جدید/ ورود دومین سامانه راداری به کشور در آینده نزدیک

تفسیر قوانین جنجالی کارخانه «چسب هل»

سخنان رحمانی فضلی در مجلس شورای اسلامی

انتقاد دلخوش از توزیع فرم های بی نام و نشان علیه وزرا در صحن علنی

تربتی نژاد: رحمانی فضلی شخصیتی متعهد و متدین و از نظر سیاسی فردی اعتدال گراست

اشرف غنی: یک میلیون تن سیمان ایران از طریق خط آهن وارد افغانستان می شود

نخستین جلسه هیات دولت دوازدهم با حضور وزرای جدید فردا برگزار می شود

برنامه «زنان، خانواده و توسعه پایدار» در دولت دوازدهم منتشر شد

رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور:در این دوره انتخابات ریاست جمهوری در 140 شهرستان انتخابات مکانیزه انجام شد، این برای من ریسک بزرگی بود اما موفق شدیم/ 54حزب در دوره ما مجوز گرفتند هیچ حزبی منتظر مجوز نیست

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد

دوره شیعه شناسی با مشارکت پژوهشگرانی از 13 کشور جهان

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) به محسن رضایی تبریک گفت

سرنوشت منطقه را خون شهدا تعیین می کند نه آمریکا

فرهنگ انقلابی، از رهگذر دولتی انقلابی(2) لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب

فرهنگ انقلابی، از رهگذر دولتی انقلابی(2) لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب