مطالب مرتبط:
آخرین تغییر قیمت نبشی در بازار آهن
50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی لرستان در خطر تغییر کاربری است
شرط استاندار برای تغییر مدیران در مازندران
50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی لرستان در معرض خطر تغییر کاربری
سیف اللهی :شرایط سیاه جامگان تغییر کرده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 خرداد 1396 ساعت 00:212017-06-19سياسي

نبرد با مذهب، تغییر ساختارها و نهادها در عصر پهلوی اول


از دیرباز مذهب یکی از مهم ترین عناصر تعیین کننده ی هویت اجتماعی مردم ایران بوده است و این اعتقاد تنها به دوره ی ورود اسلام به ایران محدود نمیشود بلکه در ایران باستان هم مردم این سرزمین معتقد به آیینهای دینی مثل زرتشت و.

- .

مقدمه از دیرباز مذهب یکی از مهم ترین عناصر تعیین کننده ی هویت اجتماعی مردم ایران بوده است و این اعتقاد تنها به دوره ی ورود اسلام به ایران محدود نمیشود بلکه در ایران باستان هم مردم این سرزمین معتقد به آیینهای دینی مثل زرتشت و.

بوده اند و این اعتقاد مذهبی در زندگی سیاسی اجتماعی آن ها نیز دخالت داشته است تا حدی که حتی پادشاهان ایرانی در دوره قبل از ظهور اسلام، خود را برگزیده از جانب اهورا مزدا می دانستند و برای خود مشروعیت دینی قائل بودند.

این علقه ی دینی ایرانیان پس از ورود اسلام به ایران شدیدتر شده و پادشاهان اموی و عباسی برای مشروعیت بخشی به حکومتشان، خود را ظل الله یعنی سایه خدا می نامیدند.

رضاخان که از اعتقادات مذهبی مردم ایران به خوبی مطلع بود، برای جلب آرای ملت و روحانیون، دست به ظاهرنمایی و فریب افکار عمومی زد به نحوی که به شدت خود را یک مسلمان متعصب معرفی می کرد، به زیارت عتبات می رفت، مدال مولای متقیان بر گردن می آویخت، در دسته های عزاداری محرم شرکت می کرد و به نشانه ی عزاداری، گِل به سر می ریخت و مجلس روضه خوانی تشکیل می داد.

این جریان پس از روی کار آمدن حکومت شیعی صفوی و قوت گرفتن روحانیت شیعه، بیش از پیش تقویت شد، زیرا ایرانیان که مذهب شیعه را به عنوان مذهب رسمی خود انتخاب کرده بودند، فقهای جامع الشرایط را نایبان امام زمان (عج) میدانستند و حکومت ها نیز برای کسب مقبولیت مردمی ناچار بودند که به علمای دینی احترام گذاشته و حتی تاج گذاری آنها توسط روحانیون انجام می گرفت.

[1] این جریان ادامه داشت تا زمانی که حکومت قاجار به روزهای پایانی عمر خود نزدیک شد و یک قزاق به اسم رضاخان میرپنج خود را آماده ی ورود به عرصه ی سیاسی ایران می کرد.

رضاخان که از اعتقادات مذهبی مردم ایران به خوبی مطلع بود، برای جلب آرای ملت و روحانیون، دست به ظاهرنمایی و فریب افکار عمومی زد به نحوی که به شدت خود را یک مسلمان متعصب معرفی می کرد، به زیارت عتبات می رفت، مدال مولای متقیان بر گردن می آویخت، در دسته های عزاداری محرم شرکت می کرد و به نشانه ی عزاداری، گِل به سر می ریخت و مجلس روضه خوانی تشکیل می داد.

به همین جهت بود که او وقتی خود را حامی مذهب معرفی کرد، دیگر کسی تردید نکرد.

بسیاری از روحانیون برجسته شیعه که از عمال ظالم قاجار صدمه دیده بودند، به مردی که خود را متعصب در مذهب نشان می داد، اعتماد کردند.

[2] امام خمینی (ره)، ظاهرسازی های رضاشاه را اینگونه توصیف می کنند: رضاخان بعد از اینکه کودتا کرد و آمد تهران را گرفت، به صورت یک آدم مقدس و خدمتگزار به ملت درآمد؛ حتی جلسه هایی که در محرم انجام می گرفت، در تکیه های زیادی که در تهران بود، آن وقت می گفتند او می رود و شرکت می کند و دستجاتی که از نظامی ها در تهران بیرون می آمد من خودم دیده ام و مجلس روضه ای که از طرف خود رضاخان با شرکت خودش تأسیس می شد من یکی اش را خودم دیده ام.

این بود تا وقتی که حکومتش مستقر شد اغفال کرد مردم را، اغفال کرد همه ی قشرها را تا اینکه جای پایش محکم شد.

[3] اما دیری نپایید که رضاخان که حال دیگر رضاشاه شده بود، ماهیت حقیقی خود را به همه نشان داد و در حالی که پیش از این خود را به عنوان یک چهره ی طرفدار مذهب نشان داده بود، رسالت اصلی خود را که نابودی مذهب و روحانیت بود، به اجرا درآورد.

دو رویکرد در بررسی اقدامات ضد دینی پهلوی اول با محکم شدن پایه های قدرت رضاشاه، چالش حکومت با روحانیون وارد مرحله ی حساس و بحرانی خود می شود، زیرا وی بانی رژیمی شد که سیاست اصلی اش مبتنی بر سکولاریسم، ناسیونالیسم، باستان گرایی، نوسازی یا به عبارت بهتر غربی کردن جامعه ایران بود.

[4] اجرای این سیاست مستلزم محدودساختن نقش اجتماعی علما و در انزوا قرار دادن روحانیت شیعه و دولتی کردن آن بود.

اقدامات رضاشاه اعم از تحبیب و جذب عده ای معدود، تهدید و ضرب و شتم و قتل و تبعید برخی از علماء، استهزاء و تمسخر و تحقیر آنان در مجامع عمومی و مطبوعات، تبلیغات شدید برضد آن ها و قطع ارتباط عاطفی آن ها با مردم و نیز کوشش در جهت پروراندن روحانیون درباری و اجرای شدید سیاست تغییر لباس و غیره، همه و همه در جهت اجرای سیاست فوق بود.

[5] اما به طور کلی اقدامات رضاشاه برای ریشه کن کردن دین اسلام را از دوحیث می توان مورد مطالعه قرار داد.

رویکرد اول به رفتارهای مقطعی و موردی رضاشاه می پردازد و رویکرد دوم نیز، تغییرات ساختاری و نهادی را که رضاشاه برای ریشه کن کردن مذهب در دستور کار خود قرار داد، مورد مطالعه قرار می دهد.

بررسی اجمالی کتب تاریخ معاصر نشان از آن دارد که تاکید بیشتر نویسندگان بر رویکرد اول بوده است حال آنکه در اغلب مواردی که رضاشاه برخورد مقطعی با مذهب تشیع یا علمای دینی داشته است، نتوانسته موفقیت چشمگیری به دست آورد.

برای مثال اقداماتی چون مسأله نظام اجباری یا قانون کشف حجاب یا قانون لباس متحد الشکل همگی با اعتراض روحانیون روبرو گردید و بعضی از آن ها مثل قانون نظام اجباری در دوره ی خودِ رضاشاه و بعضی پس از سقوط حکومتش لغو گردید.

حتی فجایعی مثل ورود با چکمه در صحن مطهر حضرت معصومه(س) و فاجعه ی کشتار مسجد گوهرشاد نیز نتوانست اهداف شوم رضاشاه را به نحو مطلوبی محقق کند و همگی با شکست و مقابله ی روحانیونی چون مدرس و حائری یزدی و.

روبرو شد.

اما در باب رویکرد دوم یعنی تغییرات ساختاری و نهادی این دوره، باید بگوییم که رضاشاه سنگ بنایی را گذاشت که تا امروز نیز دست به گریبان ما شده است.

این یادداشت در پی آن است تا به صورت مختصر، برخی از مصادیق رویکرد دوم یعنی تغییرات ساختاری انجام گرفته در زمان پهلوی اول که با هدف تخریب سازمان روحانیت و در پی آن برچیدن بساط دیانت در این کشور بوده را مورد مطالعه قرار دهد چراکه کمتر بر روی آن تمرکز و دقت صورت گرفته و ضربه های اصلی نیز از اینجا به پیکره ی تفکر دینی وارد شده و اثرات آن همچنان نیز ادامه دارد.

تغییرات نهادی و ساختاری رضاشاه در راستای نابودی مذهب رضاشاه مذهب را عامل عقب ماندگی ایران می دانست و می خواست آن را از میان بردارد و از سوی دیگر در جامعه مذهبی یک دستگاه مستقل اجتماعی به نام روحانیت می دید که این نهاد رسالت خود را پاسداری از حریم دین و مصالح ملت مسلمان می دانست، لذا برای رسیدن به هدفش باید در اولین قدم این سد را از میان برمی داشت.

بنابراین ایجاد نهادهایی به موازات نهاد روحانیت را در دستور کار خود قرار داد تا ابتدا به وسیله ی این نهادهای جدیدالتاسیس بتواند نقش روحانیون را کمرنگ کند و سپس به کلی نهاد دین را از جامعه ایران ریشه کن نماید.

وی به خوبی می دانست تا زمانی که روحانیون در جامعه حضور دارند و مردم ارتباط خود را با علمای دین ضروری تلقی می کنند، نمی تواند کاری از پیش ببرد، بنابراین دست به یک سری تغییرات ساختاری زد بلکه بتواند نهاد اجتماعی اسلام و روحانیت را به کلی ریشه کن کند.

1.

ایجاد قوه قضاییه به جای محاکم شرعی از قدیم الایام مردم ایران برای رفع و رجوع اختلافات میان یکدیگر به علما و ریش سفیدان و بزرگان دینی محل زندگی خود مراجعه می کردند، لذا مرجع اصلی حل اختلافات مردم که روزانه با آن سروکار داشتند، علمای دین بوده اند و همین هم باعث می شد تا مردم مراجعه و ارتباط وثیقی با روحانیت داشته باشند.

رضاشاه برای ازبین بردن این نهاد قضایی، دست به تاسیس قوه ی قضاییه به سبک غربی زد.

وزارت دادگستری به شخصی به نام داور که تحصیل کرده ی کشور سوییس بود، واگذار شد و او حقوق دانان دارای تحصیلات جدید را جانشین قضاتی کرد که تعلیمات سنتی داشتند.

متون اصلاح شده ی قانون مدنی فرانسه و قانون جزایی ایتالیا را حتی با آنکه در مواردی با احکام قرآن تضاد داشتند، تهیه کرد و مقررات شرعی را مدون ساخت تا به حل وفصل مسائل شخصی بپردازد.

[6] داور همچنین امتیاز ثبت اسناد رسمی را از روحانیون گرفت و به دفاتر و محاضر غیرمذهبی سپرد.

با این اقدامات، روحانیت بخش عمده ی مواضع خویش را در زمینه های قضایی از دست داد و به جای قوانین اسلامی، قوانین کشورهای غربی بر کشوری که مردم آن دلداده ی اسلام و علمای دینی بودند، حاکم گردید.

2.

ایجاد مراکز آموزشی دولتی در مقابل مدارس عالی و حوزه های علمیه در زمان قبل از پهلوی، پیوند ناگسستنی بین مراکز آموزشی و مراکز مذهبی وجود داشت و مدارس علمی در کنار مساجد بنا می شد تا این پیوند عمیق برای همگان روشن گردد.

برای مثال مدرسه عالی سپهسالار در کنار مسجد سپهسالار بنا گشت و نمونه های این نوع معماری به وفور یافت می شود.

لذا رضاشاه یکی دیگر از راه هایی که برای مبارزه با فرهنگ دینی ملت ایران انتخاب کرد، دخالت در قلمرو آموزش و پرورش بود.

در قدیم مکتب خانه ها تنها جایی بود که مردم برای یادگرفتن سواد می شناختند و سپس این مدرسه های عالی بودند که با عنایت حوزه های علمیه و نظارت عالیه ی علمای اسلام، فرزندان این مرز و بوم را آموزش های دینی و مذهبی می دادند و مردم مسلمان از این طریق آموزه های ناب اسلامی را می آموختند.

کسی که در مکتب خانه و مدارس عالی تحصیل کرده بود، در صورت تمایل برای ادامه تحصیل وارد حوزه های علمیه می شد و بدین صورت هم از جهت آموزشی و هم از لحاظ تربیتی زیر چتر حمایتی علمای دین قرار می گرفت.

رضاشاه که از نقش این مدارس علمیه به خوبی باخبر بود، تصمیم گرفت با تاسیس مدرسه های دولتی که جلوی تفکر آزاد را می گرفت و نوعی همگونی فکری را به دانش آموزان تحمیل می کرد، مدارس و به طور کلی آموزش را از دست روحانیت خارج کند.

بنابراین مدرسه های زیر کنترل روحانیت، که شکل عمده ی تحصیل در عصر قاجار و پیش از آن بود، اهمیت خود را در حد زیادی از دست دادند و آموزش و پرورش به دست حکومتی افتاد که اندک اعتقادی به آموزه های اسلامی نداشت و کعبه ی آمال خود را در غربی کردن ایران می دید.

[7] اینگونه در مقابل مکتب خانه ها، مدارس دولتی تاسیس می شود و در مقابل حوزه های علمیه که نقش تحصیلات تکمیلی را داشتند، اولین دانشگاه رسمی ایران در تهران تاسیس می شود تا نیاز مردم در زمینه ی آموزش و پرورش به طورکلی از نهاد روحانیت جداشده و زیر نظر دولت پهلوی و با آموزش دروس غربی انجام گیرد.

پرواضح است که هدف رضاشاه و روشنفکران غربگرای حول وی از مقابله با روحانیت یک مبارزه ی جناحی نبود بلکه یک مبارزه ی عقیدتی بین تفکرات اسلامی و افکار وارداتی غربی بود که نمایندگی این دو را از یک طرف روحانیون و از طرف دیگر رضاشاه و دستگاه حاکمیتی وی بر عهده گرفته بودند.

3.

حذف نهاد روحانیت از عرصه سیاسی یکی از مظاهر این تغییر را می توان در کمیت و کیفیت حضور روحانیت در مجلس شورای ملی آن روز مشاهده کرد، به نحوی که در عصر اول مشروطیت شمار روحانیون عضو مجلس شورای ملی به 24نفر می رسید که این عدد حدود18درصد از کل نمایندگان را تشکیل می دهد اما در مجالس دوره ی رضاشاه این عدد به کمتر از 8درصد کاهش پیداکرد.

رضاشاه به شدت از قدرت سیاسی روحانیت کاست و تعداد نمایندگان روحانی در مجلس شورای ملی از 24 نفر در مجلس ششم به 6 نفر در مجلس دهم کاهش یافت.

[8] مهم تر از تعداد کمی روحانیت در مجلس، حضور کیفی علمای دین بود که در قالب اصل دوم متمم قانون اساسی به دست می آمد.

مطابق این قانون، حضور 5مجتهد طراز اول در راس مجلس شورای ملی برای نظارت بر قوانین مصوب مجلس از جهت میزان مطابقت با احکام شرع مقدس اسلام، ضروری بود.

اساسا هدف از وضع این اصل که با همت مرحوم شیخ فضل الله نوری به تصویب رسید آن بود که قوانینی که در مجلس شورای ملی تصویب می شود، مغایر با احکام و قوانین اسلامی نباشد لکن این بند از متمم قانون اساسی در زمان رضاشاه به طور کامل به دست فراموشی سپرده شد تا راه برای وضع قوانین غیردینی و حتی ضد دینی مثل کشف حجاب و.

باز گردد.

4.

ایجاد سازمان وعظ و خطابه ارتباط روحانیت شیعه با مردم از طریق واعظان و منبریان صورت می گرفت و ازاین طریق معارف اسلامی به مردم آموزش داده می شد.

گروه بزرگ واعظان بود که آموزه ها و مفاهیم دینی را به اقصی نقاط کشور می برد و در غیبت رسانه و وسایل ارتباطی، نقطه ی اتصال توده ی مردم با نهاد روحانیت و مرجعیت بود.

رضاشاه که نقش این نهاد قدیمی و موثر را در ترویج فرهنگ اسلامی فهمیده بود، تصمیم گرفت با ایجاد یک نهاد مشابه و موازی، نقش نهاد روحانیت را به کلی از بین ببرد.

از همین رو در نوزدهم خرداد1315، هیئت وزرا اساسنامه ی موسسه وعظ و خطابه را تصویب کرد، موسسه ای که در تعریف هدف آن، تربیت اکابر و روشن ساختن عامه به اوضاع عصر جدید ایران آمده بود که معنی آن ترویج فرهنگ وارداتی غربی در بین ملت ایران بود.

[9] طبق این قانون تنها وعاظی می توانستند به سخنرانی و خطابه بپردازند که از این موسسه جواز گرفته و شهربانی عدم سوء سابقه ی آنان را تصدیق کرده باشد و واعظانی که این شرایط را دارا نبودند حتی از پوشیدن لباس روحانیت نیز محروم می شدند.

اگرچه موسسه وعظ و خطابه در کنترل بدنه روحانیت توفیق چندانی نداشت و بسیاری از اهل منبر با وجود محدودیت های فراوان حکومتی، حاضر به همکاری با دولت نشدند ولی توانست پرده از افکار پلید رضاشاه که درصدد ازبین بردن فرهنگ اسلامی و حک کردن فرهنگ غربی بود، پرده بردارد.

[10] رهبر معظم انقلاب اسلامی در باب ایجاد موسسه وعظ و خطابه در عصر پهلوی اول می فرمایند: تأسیس موسّسه ی وعظ و خطابه به سالهای 1316 و 1317 - یعنی دو یا سه سال بعد از شروع قلع و قمع روحانیت - برمی گردد.

تأسیس این مؤسّسه برای آن بود که هر کس می خواست روحانی بماند، می توانست تحت نظر این موسّسه که وابسته به رضاخان بود، روحانی باقی بماند! به عبارتی آخوند باشد؛ اما آخوند رضاخانی، درباری و در خدمت سیاستهای استکبار باشد.

[11] نتیجه گیری از آنجا که رضاشاه و دستگاه فکری وی رسالت خود را در نابودی دیانت و مذهب تشیع در ایران تعریف کرده بود ، تلاش کرد با انجام یک سری فعالیت های دفعی و ضربتی مثل هجوم به مسجد گوهرشاد و کشتار مردم بی گناه و دستگیری و تبعید علما، ترس و دلهره ی خود را در دل مردم و روحانیت بیاندازد و سپس با انجام مجموعه ای از تغییرات نهادی و ساختاری سازمان یافته، به صورت تدریجی و درازمدت، اسلام و علمای دینی را به کلی ریشه کن و نابود کند.

شدت تبلیغاتی که بر علیه نمادها و مراسمات مذهبی و روحانیون و علما می شد به حدی بود که کم کم باعث شد جامعه نیز زیر فشار این فضای تبلیغاتی نسبت به روحانیون بعضا واکنش های منفی نشان دهد، به نحوی که حضرت امام خمینی(ره) برای ترسیم این وضعیت، داستانی که برای یکی از رفقایشان در آن روزها رخ داده است را از زبان آن شخص اینگونه حکایت می کنند: زمانی از اراک عازم قم بودم، وقتی خواستم سوار ماشین شوم، شوفر ماشین گفته بود ما دو دسته را سوار ماشین نمی کنیم؛ یکی آخوندها و دیگری فواحش.

امام(ره) در ادامه می فرمایند: تبلیغاتشان طوری در ملت تأثیر کرد که ملت هم، بسیاری از آن ها، البته نه همه، بسیاری از قشرهای ملت هم مخالف شدند با روحانیت.

[12] منابع: http://www.

haadi.

ir/s/684 [1] علیرضا امینی، تحولات سیاسی اجتماعی ایران از قاجاریه تا رضاشاه، تهران، نشر قومس، 1385، ص45 [2] جلال الدین مدنی، تاریخ سیاسی معاصر ایران، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، 1369، ج1، ص239 [3] امام خمینی (ره)، صحیفه ی نور، تهران، مؤسسه ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ج 12، ص 289 [4] علیرضا امینی، تحولات سیاسی اجتماعی ایران از قاجاریه تا رضاشاه، تهران، نشر قومس، 1385، ص299 [5]حمیدبصیرت منش، سیاست مذهبی حکومت رضاشاه تاریخ معاصر ایران (مجموعه مقالات)، کتاب دهم، موسسه پژوهش و مطالعات فرهنگی بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی، (تابستان1375)، صص62-63 [6] حمید بصیرت منش، علما و رژیم شاه، تهران، مؤسسه چاپ و نشر عروج، 1386، ج 2، ص59 [7] جان فوران، مقاومت شکننده (تاریخ تحولات اجتماعی ایران از صفویه تا انقلاب اسلامی)، تهران، مؤسسه ی خدمات فرهنگی رسا، 1386، ص 332 [8] یرواند آبراهامیان، ایران بین دو انقلاب، ترجمه ی کاظم فیروزمند، حسن شمس آوری، محسن مدیر شانه چی، تهران، نشر مرکز، 1382، ص 128 [9]رضا مختاری اصفهانی، پهلوی اول از کودتا تا سقوط، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه، 1394، ص312 [10] همان، ص313 [11] بیانات در جمع گروهی از دانشجویان و دانش آموزان در تاریخ 10/08/74 [12]محمد هاشمی و حمید بصیرت منش، تاریخ معاصر از دیدگاه امام خمینی، تهران، مؤسسه ی نشر آثار امام خمینی، 1377، ص 126
کلید واژه ها: ایران - مردم - عزاداری - ایران باستان - عزاداری محرم - اجتماعی - اسلام - حکومت - روضه خوانی - ایرانی - ایرانیان - پادشاهان ایرانی - روزهای پایانی - مسلمان - شیعه - زرتشت - عتبات - مولای - سیاسی - مجلس - هویت - گردن - محرم - روحانیت - انتخاب - عباسی - زندگی - صفوی - امام - مزدا

آخرین اخبار سرویس:
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی: روز قدس یادگار امام خمینی(ره) است

بختیاری:پیام روز قدس برای آمریکا و اسراییل روشن است

مستکبرین از عراق و سوریه جارو شدند؛ همه تهدیدها علیه جمهوری اسلامی ایران در حال تبدیل به فرصت است

حضور مردم ولایتمدار پاکدشت در راهپیمایی قدس

سخنرانی مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کرمان

روز قدس نمادی برای مقابله با استکبار جهانی است

فرماندار پیشوا: مساله فلسطین هیچ گاه به فراموشی سپرده نمی شود

اولین پرواز در مسیر مشهد- مسکو امروز برقرار می شود

قدس ، تنهایت نمی گذاریم

ذوالفقار حضور مردم، تن نظام سلطه را لرزاند - مرضیه مهربان*

عملیات اخیر موشکی سپاه نشان از قدرت ایران اسلامی

امام جمعه کرج:سیلی ایران اسلامی به داعش، نفس آمریکا و صهیونیست ها را حبس کرد

لاریجانی به عیادت آیت الله مظاهری رفت

راهپیمایی روز قدس به معنی عدم پذیرش نظام جعلی صهیونیستی است

نماینده ولی فقیه: روز قدس رژیم منحوس صهیونیستی را زمین گیر کرده است

سرلشگر باقری: پذیرش ظلم و ستم جایی در مکتب اسلام ندارد

مطهری: اسراییل دشمن اصلی مسلمانان/پیام روز قدس، دشمن شناسی است

ابتکار: رژیم صهیونیستی عامل نا امنی و حامی تروریسم است

تولیت آستان قدس رضوی: فلسطین آزمایشگاه تعهد بشریت به آرمان های اخلاقی، انسانی و الهی است

حمله موشکی به پیشنهاد سپاه و نیروهای مسلح و استقبال شورای عالی امنیت ملی بود/باید به این گونه سخنان خاتمه داد

محمدی عراقی:فرزندان روح الله نمی گذارند خواب های دشمن تعبیر شود

سیلی سپاه به داعش نتیجه دغدغه اقتدار امام راحل بود

حمایت از مظوم مرز نمی شناسد/ دشمنان بخواهند کشور را ناامن کنند، ضربه ای سخت به آنان وارد می کنیم

آیت الله موسوی جزایری: کسی که بخواهد به امنیت ایران خدشه وارد کند با قاطعیت و قدرت برخورد می کنیم/ملت ایران هرگز جنایت غصب سرزمین اسلامی و آواره کردن میلیون ها نفر را فراموش نمی کند

سیلی محکم ملت ایران بر صورت یاوه گویان و حامیان جنایتکار رژیم غاصب صهیونیستی/روز قدس متعلق به جهان اسلام است

یک کارشناس منابع طبیعی تأکید کرد آغاز شمارش معکوس برای از بین رفتن طبیعت کهگیلویه و برویر احمد/ خبری از تجهیزات مقابله با آتش نیست

«آیت الکرسی» جان رزمنده نوجوان را نجات داد

واکنش احمد خاتمی به سخنان ولیعهد عربستان

بهترین اس ام اس ادبی عید فطر

ارتش سوریه خود را مدیون شهید همدانی می داند

داعش باید از صحنه و حیات خداحافظی کند

آیا شوهر می تواند در درآمد همسرش دخالت کند/ چک در چه صورت غیرکیفری می شود/ شرایط ازدواج بدون اجازه پدر چیست؟

آیین روز قدس و میزگرد جنبش های فلسطین امروز در تایلند برگزار شد

حمله موشکی سپاه به مقر داعش بیانگر اقتدار ایران اسلامی است

نماینده مردم: داعش، زاییده افکار پلید استکبار جهانی و آل سعود است

مردم ندوشن با برگزاری ایین سنتی الوداع با ماه مبارک رمضان وداع کردند

حمله موشکی سپاه مصوبه شورای عالی امنیت و اراده رهبری بود

تجلی حضور مردم استان تهران در راهپیمایی روز قدس

روز قدس را تا ظهور امام زمان(عج) حفظ می‎کنیم/ دشمن حمله کند، با موشک پاسخ می گیرد

سرلشکر باقری : حمله موشکی پیشنهاد سپاه بود و شورای عالی امنیت از آن استقبال کرد

توزیع تراکت علیه دولت در راهپیمایی روز قدس + تصویر

تابش: اختلاف نظر درون خانواده انقلاب امری طبیعی و مغتنم است

رژیم صهیونیستی مادر تروریسم است/ مسلمانان متحد شوند تا اسراییل ریشه کن شود

حضور پرشکوه مردم در روز قدس موجب تقویت امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران شد

جلوه هایی از حضور مردم استان اصفهان در راهپیمایی روز جهانی قدس

انزجار دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی از استکبار در راهپیمایی روز قدس + تصاویر/ 1

حمله موشکی به مقر تکفیری ها، پیام اقتدار نظام اسلامی/ شمارش معکوس برای فروپاشی رژیم صهیونیستی آغازشده است

روز قدس روز بیداری خلق جهان است/ سرانجام قدس ما را آزاد خواهد کرد

بخواهند ایران را ناامن کنند تمام منطقه را برای شان ناامن می کنیم/ مقاومت تنها راه عزت و اقتدار ایران است

نماز جمعه تهران

انقلاب اسلامی الهام بخش مردم مظلوم جهان/ تقویت توان دفاعی و موشکی یک ضرورت است

ملت ایران کسانی را که سخنان تفرقه آمیز می گویند، نمی بخشند 

راهپیمایی روز جهانی قدس در قم

صالحی: بی توجهی به تعهدات برجامی همه ما را به پله اول باز می گرداند

قدس96/حماسه حضور مردم آذربایجان غربی

راهپیمایی روز جهانی قدس (1)

حضور استاندار گیلان در راهپیمایی روز جهانی قدس

خطبه های نماز جمعه بندرعباس

وحدت و همدلی راهکار ایستادگی در مقابل توطئه های دشمنان

هشدار احمد خاتمی به ولیعهد عربستان

ولیعهد جدید عربستان گفته جنگ را به ایران می کشانیم، بچه تر از این هستید

سیل خروشان مردم روزه دار خمین در راهپیمایی روز جهانی قدس + فیلم

اقدام موشکی اخیر، بیانگر اقتدار و توان دفاعی کشور است/ پاسخ قاطع مردم به دشمنان

سخنان روحانی در راهپیمایی روز جهانی قدس

حضور رییس جمهور در راهپیمایی روز قدس

امام جمعه قدس: ما تنها نیستیم

استاندار قزوین:
 روز قدس نماد وحدت و انسجام ملی است

واکنش شدید و فوق تصور؛ پاسخ به کسانی که بخواهند امنیت ایران را خدشه دار کنند

فرماندار دماوند: روز قدس نماد بیزاری از ظالم و حمایت از مظلوم است

فرماندار کرمانشاه:حمایت همه جانبه امت های اسلامی از فلسطین سران استکبار را به وحشت انداخته است

امام جمعه خلخال: دشمن در تلاش برای بی اعتمادی مردم به سیستم بانکی است

صالحی با انتشار مقاله ای در گاردین: بی توجهی به تعهدات برجامی همه ما را به پله اول باز می گرداند

شمخانی: حمله موشکی سپاه مصوبه شورای عالی امنیت و اراده رهبری بود

راهپیمایی باشکوه مردم میامی در حمایت از آرمان آزاد سازی قدس شریف

سردبیر روزنامه شیراز نوین در زوم/ تاکید بر نقش سردبیر و کارکرد حرفه ای خبرنگاران در شرایط جدید

ادعای از نیل تا فرات رژیم صهیونیستی برای همیشه به گورستان سپرده شد

حضور مردم در راهپیمایی روز "قدس" استمرار اقدام موشکی سپاه علیه تروریست ها است

راهپیمایی باشکوه روز جهانی قدس در قم

آیت الله اراکی: "ولایت فقیه" استحکام بخش دین الهی و اساس جامعه ما است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی :آتش به اختیار به معنای هرج و مرج نیست

امام جمعه رشت: حضور پر شکوه مردم در راهپیمایی روز قدس ستودنی است

راهپیمایی روزجهانی قدس درخلخال

امام جمعه کرج:سیلی ایران اسلامی به داعش، نفس آمریکا و صهیونیست ها را حبس کرد

حضور پر شور مردم در راهپیمایی روز قدس + فیلم

کشورهای اسلامی نباید مساله فلسطین را به فراموشی بسپارند

اقتدار سپاه در برخورد با تروریست ها شور دیگری در راهپیمایی روز قدس آفریده است

نماینده مجلس:تروریست های منطقه خط مقدم دفاع از صهیونیسم هستند

فریاد دفاع از مظلومیت مردم فلسطین در شهرستان شوشتر طنین اندازشد

روز قدس روز دفاع از تفکر ناب اسلامی است

استاد حوزه : روز قدس ، شاخصه مهم حمایت از مظلومان جهان است

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت: روز نماد قدس بیداری اسلامی در جهان است

تصاویر/ راهپیمایی روز جهانی قدس در قم

مولوی عبدالحمید در راهپیمایی روز قدس (عکس)

این تنها موشک میان برد ماست و هنوز موشک های دور برد ما را ندیده اید. /خواب تغییر نظام در ایران تعبیر نمی شود

فرزند رهبر انقلاب در راهپیمایی روز قدس (عکس)

مرگ بر آمریکا، امروز همان مرگ بر آل سعود است/ رژیم ال سعود از سرنوشت صدام عبرت بگیرید

موشک شلیک شده به سوی داعش از نمای نزدیک + عکس

حضور پرشور جامعه دانشگاهی علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در راهپیمایی روز جهانی قدس

قطعنامه 9 بندی راهپیمایی سراسری روز جهانی قدس سال 96 قرائت شد

مردم در روز قدس پیام ایستادگی در برابر ظلم را به دشمنان مخابره کردند

ابوترابی فرد:دشمنان از اتحاد، اقتدار، قدرت دفاعی و مردم سالاری درایران وحشت دارند

ابوطالبی: همه تصمیمات مهم در شورای امنیت ملی اتخاذ می شود

محفل انس با قرآن در شهرستان سورشجان

صهیونیست ها در مسیر اضمحلال هستند/ مسلمانان منسجم تر با تروریست ها مبارزه خواهند کرد

تابش: چند صدایی و آزادی از دستاوردهای انقلاب است

سه عنصر اصلی روح راهپیمایی روز جهانی قدس/ امروز مرگ بر آمریکا مترادف مرگ بر آل سعود است

راهپیمایی روز قدس، تجلی نفرت از طاغوت/ به جوان ناپخته تازه به دوران رسیده می گوییم بچه تر از این حرف ها هستید که جنگ را به ایران بکشانید

پیام حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز قدس استکبارستیزی و همبستگی است

میرتاج الدینی:روز جهانی قدس از اصول راهبردی جمهوری اسلامی است

پیام همیشگی روز جهانی قدس، نابودی اسراییل غاصب است

محفل انس با قرآن کریم گروه سفیران نور در شهرکرد

فرماندار پیشوا: مساله فلسطین هیچ گاه به فراموشی سپرده نمی شود

توطئه های غربی، عربی و عبری، فلسطین را از دستور کار مسلمانان دنیا خارج نمی کند

راهپیمایی روز قدس - همدان

مبلغ زکات فطریه برای سال 96 مشخص شد

قدس 96/ حضور انقلابی مردم بوشهر

جواب ترقه با موشک، لازمه اقتدار حکومت حق

انقلاب اسلامی در حال برداشتن گام های بزرگ به طرف آزادی قدس است

روز قدس درشهرری به روایت تصویر

حضور روسای قوا، مسئولان و شخصیتها در راهپیمایی روز جهانی قدس

امام جمعه کامیاران: اتحاد و همبستگی مسلمانان در برابر کفر یک وظیفه دینی است

راه قدس از مسیر پیروزی علیه داعش و غرش موشک های سپاه می گذرد

حمله موشکی سپاه صحنه قدرت نمایی توان نظامی ایران بود

تقویت قوه قضاییه تقویت نظام است/ بر اقتدار موشکی خواهیم افزود

توان موشکی جمهوری اسلامی ایران برای از بین بردن تهدیدهاست

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: فرمانروایی بدون حق بر مردم استبداد است

مردم بردسکن یک صدا آزدای قدس را فریاد زدند

فریاد مرگ بر آمریکا در اهواز طنین انداز شد

نماینده مجلس : ملت های مظلوم جهان به برکت انقلاب اسلامی در اوج عزت و اقتدار قرار دارند

آغاز ساخت 3 پست اسکله نفتی در بندرشهیدرجایی

استاندار تهران از حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز قدس تقدیر کرد

راهپیمایی روز جهانی قدس در شهرستان دماوند برگزار شد

"مصوبه سنا" اوج خباثت آمریکایی ها است/ مسئله فلسطین مسئله نخست امت اسلامی است

ولیعهد ناپخته سعودی بچه تر از آن است که مسائلی علیه ایران مطرح کند/ عملیات سپاه باعث وحدت همه طیف های کشور شد

حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران، عظمت ایران را به رخ جهانیان کشید

امام جمعه کرمان:
 مسلمانان روز به روز مقاوم تر در مقابل دشمن ایستاده اند

تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تیر خلاص به برجام است /"آتش به اختیار" یعنی نشان دادن چهره تابناک انقلاب

آیت الله جوادی آملی: یران با پرتاب موشک قدرت نظامی خود را به جهانیان نشان داد

مردم از فرمانده کل سپاه به دلیل حمله موشکی به تروریست ها تقدیر کردند

بیش از 2 تن مواد مخدر در ازبکستان امحا شد+تصاویر

تقدیرمراجع ازحضور مردم در راهپیمایی قدس

هاشمی تختی: حضور مردم، بار دیگر موجب حیرت جهانیان شد

فرمانده نیروی انتظامی: راهپیمایی روز قدس؛ نمایش وحدت مردم ایران

موشک های سپاه سیلی محکمی به گوش اربابان تروریست ها بود

مردم با راهپیمایی روز قدس از اقدام موشکی حمایت کردند

شمخانی: اقدام موشکی سپاه با اراده رهبری بود

روز قدس فریاد بر نظام سلطه است

راهپیمایی روز قدس اعلام نه بزرگ ایرانیان به استکبار است

مردم بار دیگر به آرمان های انقلاب اسلامی لبیک گفتند

مردم شهرضا در روز جهانی قدس، حماسه آفریدند

فلسطین جزو آرمان های انقلاب و مردم است

سرلشکر باقری: سقوط قطعی رژیم اشغالگر قدس

اظهارات مهم سردارباقری درباره حمله سپاه به داعش

صالحی: بی توجهی به تعهدات برجامی همه ما را به پله اول باز می گرداند

خطیب جمعه کاشان: روز قدس روز حمایت از مردم مظلوم جهان است

راهپیمایی امروز تجلی نفرت از طاغوت است

استیضاح شهردار بردسیر

واکنش معاون روحانی به بیانیه سپاه

ابوترابی فرد:دشمنان از اتحاد، اقتدار، قدرت دفاعی و مردم سالاری درایران وحشت دارند

حضور حماسی مردم انقلابی قائم شهر در راهپیمایی روز قدس

تصاویر/ حضور مراجع و علما در راهپیمایی روز جهانی قدس

خروش مردم مرکز مازندران در دفاع از فلسطین

راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران

تصاویر/ حضور پرشور مردم قم در راهپیمایی روز جهانی قدس

شعار علیه نایب رییس مجلس در روز قدس

رژیم صهیونیستی جزو منافع دول استکباری است و اختیاری از خود ندارد

چطور از اینترنت برای کودکان فضای امن بسازیم؟

همایش ملی بررسی و آسیب شناسی بمباران شیمیایی سردشت برگزار می شود

شمخانی:اقدام موشکی سپاه با اراده رهبری بود

حمله موشکی به داعش به پیشنهاد سپاه، استقبال شورای عالی امنیت ملی و طبق سلسله مراتب با فرماندهی مقام معظم رهبری اجرا شد / باید به این سخن ها خاتمه داد

مطهری: اتحاد اسراییل، آمریکا و اعراب علیه ایران خطرناک است

امروز ایران نظام جهانی استکبار را به چالش کشیده/ روز قدس، روز مبارزه با نظام سلطه در سراسر دنیاست

عملیات موشکی سپاه محور وحدت شد/در عرصه امنیت کشور با کسی شوخی نداریم

رمز موفقیت ملت مقابل دشمنان توجه بر کلید واژه های رهبری است

جمهوری آذربایجان نگذارد اسراییل بین مسلمانان و همسایگان اختلاف بیندازد/به زودی قدس شریف را از چنگال دشمنان نجات می یابد

سقوط رژیم صهیونیستی قطعی است

روز قدس روز "بیداری اسلامی ملت ها" محسوب می شود

قوانین سخت جمهوری آذربایجان برای فعالیت های مذهبی

شرکت کارکنان ناوگروه چهل و هفتم نداجا در راهپیمایی روز قدس

شماره 1061 هفته نامه بازارکار منتشر می شود

مسئله فلسطین مسئله جناح های سیاسی نیست/ شاهد آخرین نفس های داعش در منطقه هستیم/ دشمن بداند ایران عرصه جولان آن ها نیست

دشمنان از اتحاد، اقتدار، قدرت دفاعی و مردم سالاری درایران وحشت دارند

قدس 96/ رژیم صهیونیستی رو به افول است

تجلیل از برگزیدگان مقاله نویسی با موضوع فلسطین و روز قدس در باکو

حضور پر شور مردم اسلامشهر در راهپیمایی روز جهانی قدس

سردار جوانی: روز جهانی قدس نماد دفاع از حقیقت، عدالت و آزادی است

راهپیمایی روز جهانی قدس شهرری

ولایتمداری و بصیرت پیام حضور مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس

فیروزآبادی: پیام موشک ها را آن ها که باید حس می کردند حس کردند

فریاد مرگ بر اسراییل در پارس آبادمغان طنین انداز شد

امام جمعه رشت: حضور پر شکوه مردم در راهپیمایی روز قدس ستودنی است

تشکر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی از حضور مردم در راهپیمایی قدس

روز قدس در دل دشمنان لرزه می افکند

سریال مستند «برنامه شیطان» از شبکه های سیما اکران می شود+تیزر

خدایا زیاد کن بهره مرا از اقدام به مستحبات +شرح آیت الله مجتهدی

حضور گسترده مردم شیعه و سنی در راهپیمایی روز قدس پاسخ دندان شکنی به استکبار بود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی :آتش به اختیار به معنای هرج و مرج نیست

سرلشکر رحیم صفوی: رژیم صهیونیستی از کابوس نابودی نجات نخواهد یافت

استاندار تهران از حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز قدس تقدیر کرد

راهپیمایی روز جهانی قدس در شهرستان دماوند برگزار شد

نبرد با مذهب، تغییر ساختارها و نهادها در عصر پهلوی اول

نبرد با مذهب، تغییر ساختارها و نهادها در عصر پهلوی اول