مطالب مرتبط:
آخرین تغییر قیمت نبشی در بازار آهن
50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی لرستان در خطر تغییر کاربری است
شرط استاندار برای تغییر مدیران در مازندران
50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی لرستان در معرض خطر تغییر کاربری
سیف اللهی :شرایط سیاه جامگان تغییر کرده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 23:212017-06-19سياسي

نبرد با مذهب، تغییر ساختارها و نهادها در عصر پهلوی اول


از دیرباز مذهب یکی از مهم ترین عناصر تعیین کننده ی هویت اجتماعی مردم ایران بوده است و این اعتقاد تنها به دوره ی ورود اسلام به ایران محدود نمیشود بلکه در ایران باستان هم مردم این سرزمین معتقد به آیینهای دینی مثل زرتشت و.

- .

مقدمه از دیرباز مذهب یکی از مهم ترین عناصر تعیین کننده ی هویت اجتماعی مردم ایران بوده است و این اعتقاد تنها به دوره ی ورود اسلام به ایران محدود نمیشود بلکه در ایران باستان هم مردم این سرزمین معتقد به آیینهای دینی مثل زرتشت و.

بوده اند و این اعتقاد مذهبی در زندگی سیاسی اجتماعی آن ها نیز دخالت داشته است تا حدی که حتی پادشاهان ایرانی در دوره قبل از ظهور اسلام، خود را برگزیده از جانب اهورا مزدا می دانستند و برای خود مشروعیت دینی قائل بودند.

این علقه ی دینی ایرانیان پس از ورود اسلام به ایران شدیدتر شده و پادشاهان اموی و عباسی برای مشروعیت بخشی به حکومتشان، خود را ظل الله یعنی سایه خدا می نامیدند.

رضاخان که از اعتقادات مذهبی مردم ایران به خوبی مطلع بود، برای جلب آرای ملت و روحانیون، دست به ظاهرنمایی و فریب افکار عمومی زد به نحوی که به شدت خود را یک مسلمان متعصب معرفی می کرد، به زیارت عتبات می رفت، مدال مولای متقیان بر گردن می آویخت، در دسته های عزاداری محرم شرکت می کرد و به نشانه ی عزاداری، گِل به سر می ریخت و مجلس روضه خوانی تشکیل می داد.

این جریان پس از روی کار آمدن حکومت شیعی صفوی و قوت گرفتن روحانیت شیعه، بیش از پیش تقویت شد، زیرا ایرانیان که مذهب شیعه را به عنوان مذهب رسمی خود انتخاب کرده بودند، فقهای جامع الشرایط را نایبان امام زمان (عج) میدانستند و حکومت ها نیز برای کسب مقبولیت مردمی ناچار بودند که به علمای دینی احترام گذاشته و حتی تاج گذاری آنها توسط روحانیون انجام می گرفت.

[1] این جریان ادامه داشت تا زمانی که حکومت قاجار به روزهای پایانی عمر خود نزدیک شد و یک قزاق به اسم رضاخان میرپنج خود را آماده ی ورود به عرصه ی سیاسی ایران می کرد.

رضاخان که از اعتقادات مذهبی مردم ایران به خوبی مطلع بود، برای جلب آرای ملت و روحانیون، دست به ظاهرنمایی و فریب افکار عمومی زد به نحوی که به شدت خود را یک مسلمان متعصب معرفی می کرد، به زیارت عتبات می رفت، مدال مولای متقیان بر گردن می آویخت، در دسته های عزاداری محرم شرکت می کرد و به نشانه ی عزاداری، گِل به سر می ریخت و مجلس روضه خوانی تشکیل می داد.

به همین جهت بود که او وقتی خود را حامی مذهب معرفی کرد، دیگر کسی تردید نکرد.

بسیاری از روحانیون برجسته شیعه که از عمال ظالم قاجار صدمه دیده بودند، به مردی که خود را متعصب در مذهب نشان می داد، اعتماد کردند.

[2] امام خمینی (ره)، ظاهرسازی های رضاشاه را اینگونه توصیف می کنند: رضاخان بعد از اینکه کودتا کرد و آمد تهران را گرفت، به صورت یک آدم مقدس و خدمتگزار به ملت درآمد؛ حتی جلسه هایی که در محرم انجام می گرفت، در تکیه های زیادی که در تهران بود، آن وقت می گفتند او می رود و شرکت می کند و دستجاتی که از نظامی ها در تهران بیرون می آمد من خودم دیده ام و مجلس روضه ای که از طرف خود رضاخان با شرکت خودش تأسیس می شد من یکی اش را خودم دیده ام.

این بود تا وقتی که حکومتش مستقر شد اغفال کرد مردم را، اغفال کرد همه ی قشرها را تا اینکه جای پایش محکم شد.

[3] اما دیری نپایید که رضاخان که حال دیگر رضاشاه شده بود، ماهیت حقیقی خود را به همه نشان داد و در حالی که پیش از این خود را به عنوان یک چهره ی طرفدار مذهب نشان داده بود، رسالت اصلی خود را که نابودی مذهب و روحانیت بود، به اجرا درآورد.

دو رویکرد در بررسی اقدامات ضد دینی پهلوی اول با محکم شدن پایه های قدرت رضاشاه، چالش حکومت با روحانیون وارد مرحله ی حساس و بحرانی خود می شود، زیرا وی بانی رژیمی شد که سیاست اصلی اش مبتنی بر سکولاریسم، ناسیونالیسم، باستان گرایی، نوسازی یا به عبارت بهتر غربی کردن جامعه ایران بود.

[4] اجرای این سیاست مستلزم محدودساختن نقش اجتماعی علما و در انزوا قرار دادن روحانیت شیعه و دولتی کردن آن بود.

اقدامات رضاشاه اعم از تحبیب و جذب عده ای معدود، تهدید و ضرب و شتم و قتل و تبعید برخی از علماء، استهزاء و تمسخر و تحقیر آنان در مجامع عمومی و مطبوعات، تبلیغات شدید برضد آن ها و قطع ارتباط عاطفی آن ها با مردم و نیز کوشش در جهت پروراندن روحانیون درباری و اجرای شدید سیاست تغییر لباس و غیره، همه و همه در جهت اجرای سیاست فوق بود.

[5] اما به طور کلی اقدامات رضاشاه برای ریشه کن کردن دین اسلام را از دوحیث می توان مورد مطالعه قرار داد.

رویکرد اول به رفتارهای مقطعی و موردی رضاشاه می پردازد و رویکرد دوم نیز، تغییرات ساختاری و نهادی را که رضاشاه برای ریشه کن کردن مذهب در دستور کار خود قرار داد، مورد مطالعه قرار می دهد.

بررسی اجمالی کتب تاریخ معاصر نشان از آن دارد که تاکید بیشتر نویسندگان بر رویکرد اول بوده است حال آنکه در اغلب مواردی که رضاشاه برخورد مقطعی با مذهب تشیع یا علمای دینی داشته است، نتوانسته موفقیت چشمگیری به دست آورد.

برای مثال اقداماتی چون مسأله نظام اجباری یا قانون کشف حجاب یا قانون لباس متحد الشکل همگی با اعتراض روحانیون روبرو گردید و بعضی از آن ها مثل قانون نظام اجباری در دوره ی خودِ رضاشاه و بعضی پس از سقوط حکومتش لغو گردید.

حتی فجایعی مثل ورود با چکمه در صحن مطهر حضرت معصومه(س) و فاجعه ی کشتار مسجد گوهرشاد نیز نتوانست اهداف شوم رضاشاه را به نحو مطلوبی محقق کند و همگی با شکست و مقابله ی روحانیونی چون مدرس و حائری یزدی و.

روبرو شد.

اما در باب رویکرد دوم یعنی تغییرات ساختاری و نهادی این دوره، باید بگوییم که رضاشاه سنگ بنایی را گذاشت که تا امروز نیز دست به گریبان ما شده است.

این یادداشت در پی آن است تا به صورت مختصر، برخی از مصادیق رویکرد دوم یعنی تغییرات ساختاری انجام گرفته در زمان پهلوی اول که با هدف تخریب سازمان روحانیت و در پی آن برچیدن بساط دیانت در این کشور بوده را مورد مطالعه قرار دهد چراکه کمتر بر روی آن تمرکز و دقت صورت گرفته و ضربه های اصلی نیز از اینجا به پیکره ی تفکر دینی وارد شده و اثرات آن همچنان نیز ادامه دارد.

تغییرات نهادی و ساختاری رضاشاه در راستای نابودی مذهب رضاشاه مذهب را عامل عقب ماندگی ایران می دانست و می خواست آن را از میان بردارد و از سوی دیگر در جامعه مذهبی یک دستگاه مستقل اجتماعی به نام روحانیت می دید که این نهاد رسالت خود را پاسداری از حریم دین و مصالح ملت مسلمان می دانست، لذا برای رسیدن به هدفش باید در اولین قدم این سد را از میان برمی داشت.

بنابراین ایجاد نهادهایی به موازات نهاد روحانیت را در دستور کار خود قرار داد تا ابتدا به وسیله ی این نهادهای جدیدالتاسیس بتواند نقش روحانیون را کمرنگ کند و سپس به کلی نهاد دین را از جامعه ایران ریشه کن نماید.

وی به خوبی می دانست تا زمانی که روحانیون در جامعه حضور دارند و مردم ارتباط خود را با علمای دین ضروری تلقی می کنند، نمی تواند کاری از پیش ببرد، بنابراین دست به یک سری تغییرات ساختاری زد بلکه بتواند نهاد اجتماعی اسلام و روحانیت را به کلی ریشه کن کند.

1.

ایجاد قوه قضاییه به جای محاکم شرعی از قدیم الایام مردم ایران برای رفع و رجوع اختلافات میان یکدیگر به علما و ریش سفیدان و بزرگان دینی محل زندگی خود مراجعه می کردند، لذا مرجع اصلی حل اختلافات مردم که روزانه با آن سروکار داشتند، علمای دین بوده اند و همین هم باعث می شد تا مردم مراجعه و ارتباط وثیقی با روحانیت داشته باشند.

رضاشاه برای ازبین بردن این نهاد قضایی، دست به تاسیس قوه ی قضاییه به سبک غربی زد.

وزارت دادگستری به شخصی به نام داور که تحصیل کرده ی کشور سوییس بود، واگذار شد و او حقوق دانان دارای تحصیلات جدید را جانشین قضاتی کرد که تعلیمات سنتی داشتند.

متون اصلاح شده ی قانون مدنی فرانسه و قانون جزایی ایتالیا را حتی با آنکه در مواردی با احکام قرآن تضاد داشتند، تهیه کرد و مقررات شرعی را مدون ساخت تا به حل وفصل مسائل شخصی بپردازد.

[6] داور همچنین امتیاز ثبت اسناد رسمی را از روحانیون گرفت و به دفاتر و محاضر غیرمذهبی سپرد.

با این اقدامات، روحانیت بخش عمده ی مواضع خویش را در زمینه های قضایی از دست داد و به جای قوانین اسلامی، قوانین کشورهای غربی بر کشوری که مردم آن دلداده ی اسلام و علمای دینی بودند، حاکم گردید.

2.

ایجاد مراکز آموزشی دولتی در مقابل مدارس عالی و حوزه های علمیه در زمان قبل از پهلوی، پیوند ناگسستنی بین مراکز آموزشی و مراکز مذهبی وجود داشت و مدارس علمی در کنار مساجد بنا می شد تا این پیوند عمیق برای همگان روشن گردد.

برای مثال مدرسه عالی سپهسالار در کنار مسجد سپهسالار بنا گشت و نمونه های این نوع معماری به وفور یافت می شود.

لذا رضاشاه یکی دیگر از راه هایی که برای مبارزه با فرهنگ دینی ملت ایران انتخاب کرد، دخالت در قلمرو آموزش و پرورش بود.

در قدیم مکتب خانه ها تنها جایی بود که مردم برای یادگرفتن سواد می شناختند و سپس این مدرسه های عالی بودند که با عنایت حوزه های علمیه و نظارت عالیه ی علمای اسلام، فرزندان این مرز و بوم را آموزش های دینی و مذهبی می دادند و مردم مسلمان از این طریق آموزه های ناب اسلامی را می آموختند.

کسی که در مکتب خانه و مدارس عالی تحصیل کرده بود، در صورت تمایل برای ادامه تحصیل وارد حوزه های علمیه می شد و بدین صورت هم از جهت آموزشی و هم از لحاظ تربیتی زیر چتر حمایتی علمای دین قرار می گرفت.

رضاشاه که از نقش این مدارس علمیه به خوبی باخبر بود، تصمیم گرفت با تاسیس مدرسه های دولتی که جلوی تفکر آزاد را می گرفت و نوعی همگونی فکری را به دانش آموزان تحمیل می کرد، مدارس و به طور کلی آموزش را از دست روحانیت خارج کند.

بنابراین مدرسه های زیر کنترل روحانیت، که شکل عمده ی تحصیل در عصر قاجار و پیش از آن بود، اهمیت خود را در حد زیادی از دست دادند و آموزش و پرورش به دست حکومتی افتاد که اندک اعتقادی به آموزه های اسلامی نداشت و کعبه ی آمال خود را در غربی کردن ایران می دید.

[7] اینگونه در مقابل مکتب خانه ها، مدارس دولتی تاسیس می شود و در مقابل حوزه های علمیه که نقش تحصیلات تکمیلی را داشتند، اولین دانشگاه رسمی ایران در تهران تاسیس می شود تا نیاز مردم در زمینه ی آموزش و پرورش به طورکلی از نهاد روحانیت جداشده و زیر نظر دولت پهلوی و با آموزش دروس غربی انجام گیرد.

پرواضح است که هدف رضاشاه و روشنفکران غربگرای حول وی از مقابله با روحانیت یک مبارزه ی جناحی نبود بلکه یک مبارزه ی عقیدتی بین تفکرات اسلامی و افکار وارداتی غربی بود که نمایندگی این دو را از یک طرف روحانیون و از طرف دیگر رضاشاه و دستگاه حاکمیتی وی بر عهده گرفته بودند.

3.

حذف نهاد روحانیت از عرصه سیاسی یکی از مظاهر این تغییر را می توان در کمیت و کیفیت حضور روحانیت در مجلس شورای ملی آن روز مشاهده کرد، به نحوی که در عصر اول مشروطیت شمار روحانیون عضو مجلس شورای ملی به 24نفر می رسید که این عدد حدود18درصد از کل نمایندگان را تشکیل می دهد اما در مجالس دوره ی رضاشاه این عدد به کمتر از 8درصد کاهش پیداکرد.

رضاشاه به شدت از قدرت سیاسی روحانیت کاست و تعداد نمایندگان روحانی در مجلس شورای ملی از 24 نفر در مجلس ششم به 6 نفر در مجلس دهم کاهش یافت.

[8] مهم تر از تعداد کمی روحانیت در مجلس، حضور کیفی علمای دین بود که در قالب اصل دوم متمم قانون اساسی به دست می آمد.

مطابق این قانون، حضور 5مجتهد طراز اول در راس مجلس شورای ملی برای نظارت بر قوانین مصوب مجلس از جهت میزان مطابقت با احکام شرع مقدس اسلام، ضروری بود.

اساسا هدف از وضع این اصل که با همت مرحوم شیخ فضل الله نوری به تصویب رسید آن بود که قوانینی که در مجلس شورای ملی تصویب می شود، مغایر با احکام و قوانین اسلامی نباشد لکن این بند از متمم قانون اساسی در زمان رضاشاه به طور کامل به دست فراموشی سپرده شد تا راه برای وضع قوانین غیردینی و حتی ضد دینی مثل کشف حجاب و.

باز گردد.

4.

ایجاد سازمان وعظ و خطابه ارتباط روحانیت شیعه با مردم از طریق واعظان و منبریان صورت می گرفت و ازاین طریق معارف اسلامی به مردم آموزش داده می شد.

گروه بزرگ واعظان بود که آموزه ها و مفاهیم دینی را به اقصی نقاط کشور می برد و در غیبت رسانه و وسایل ارتباطی، نقطه ی اتصال توده ی مردم با نهاد روحانیت و مرجعیت بود.

رضاشاه که نقش این نهاد قدیمی و موثر را در ترویج فرهنگ اسلامی فهمیده بود، تصمیم گرفت با ایجاد یک نهاد مشابه و موازی، نقش نهاد روحانیت را به کلی از بین ببرد.

از همین رو در نوزدهم خرداد1315، هیئت وزرا اساسنامه ی موسسه وعظ و خطابه را تصویب کرد، موسسه ای که در تعریف هدف آن، تربیت اکابر و روشن ساختن عامه به اوضاع عصر جدید ایران آمده بود که معنی آن ترویج فرهنگ وارداتی غربی در بین ملت ایران بود.

[9] طبق این قانون تنها وعاظی می توانستند به سخنرانی و خطابه بپردازند که از این موسسه جواز گرفته و شهربانی عدم سوء سابقه ی آنان را تصدیق کرده باشد و واعظانی که این شرایط را دارا نبودند حتی از پوشیدن لباس روحانیت نیز محروم می شدند.

اگرچه موسسه وعظ و خطابه در کنترل بدنه روحانیت توفیق چندانی نداشت و بسیاری از اهل منبر با وجود محدودیت های فراوان حکومتی، حاضر به همکاری با دولت نشدند ولی توانست پرده از افکار پلید رضاشاه که درصدد ازبین بردن فرهنگ اسلامی و حک کردن فرهنگ غربی بود، پرده بردارد.

[10] رهبر معظم انقلاب اسلامی در باب ایجاد موسسه وعظ و خطابه در عصر پهلوی اول می فرمایند: تأسیس موسّسه ی وعظ و خطابه به سالهای 1316 و 1317 - یعنی دو یا سه سال بعد از شروع قلع و قمع روحانیت - برمی گردد.

تأسیس این مؤسّسه برای آن بود که هر کس می خواست روحانی بماند، می توانست تحت نظر این موسّسه که وابسته به رضاخان بود، روحانی باقی بماند! به عبارتی آخوند باشد؛ اما آخوند رضاخانی، درباری و در خدمت سیاستهای استکبار باشد.

[11] نتیجه گیری از آنجا که رضاشاه و دستگاه فکری وی رسالت خود را در نابودی دیانت و مذهب تشیع در ایران تعریف کرده بود ، تلاش کرد با انجام یک سری فعالیت های دفعی و ضربتی مثل هجوم به مسجد گوهرشاد و کشتار مردم بی گناه و دستگیری و تبعید علما، ترس و دلهره ی خود را در دل مردم و روحانیت بیاندازد و سپس با انجام مجموعه ای از تغییرات نهادی و ساختاری سازمان یافته، به صورت تدریجی و درازمدت، اسلام و علمای دینی را به کلی ریشه کن و نابود کند.

شدت تبلیغاتی که بر علیه نمادها و مراسمات مذهبی و روحانیون و علما می شد به حدی بود که کم کم باعث شد جامعه نیز زیر فشار این فضای تبلیغاتی نسبت به روحانیون بعضا واکنش های منفی نشان دهد، به نحوی که حضرت امام خمینی(ره) برای ترسیم این وضعیت، داستانی که برای یکی از رفقایشان در آن روزها رخ داده است را از زبان آن شخص اینگونه حکایت می کنند: زمانی از اراک عازم قم بودم، وقتی خواستم سوار ماشین شوم، شوفر ماشین گفته بود ما دو دسته را سوار ماشین نمی کنیم؛ یکی آخوندها و دیگری فواحش.

امام(ره) در ادامه می فرمایند: تبلیغاتشان طوری در ملت تأثیر کرد که ملت هم، بسیاری از آن ها، البته نه همه، بسیاری از قشرهای ملت هم مخالف شدند با روحانیت.

[12] منابع: http://www.

haadi.

ir/s/684 [1] علیرضا امینی، تحولات سیاسی اجتماعی ایران از قاجاریه تا رضاشاه، تهران، نشر قومس، 1385، ص45 [2] جلال الدین مدنی، تاریخ سیاسی معاصر ایران، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، 1369، ج1، ص239 [3] امام خمینی (ره)، صحیفه ی نور، تهران، مؤسسه ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ج 12، ص 289 [4] علیرضا امینی، تحولات سیاسی اجتماعی ایران از قاجاریه تا رضاشاه، تهران، نشر قومس، 1385، ص299 [5]حمیدبصیرت منش، سیاست مذهبی حکومت رضاشاه تاریخ معاصر ایران (مجموعه مقالات)، کتاب دهم، موسسه پژوهش و مطالعات فرهنگی بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی، (تابستان1375)، صص62-63 [6] حمید بصیرت منش، علما و رژیم شاه، تهران، مؤسسه چاپ و نشر عروج، 1386، ج 2، ص59 [7] جان فوران، مقاومت شکننده (تاریخ تحولات اجتماعی ایران از صفویه تا انقلاب اسلامی)، تهران، مؤسسه ی خدمات فرهنگی رسا، 1386، ص 332 [8] یرواند آبراهامیان، ایران بین دو انقلاب، ترجمه ی کاظم فیروزمند، حسن شمس آوری، محسن مدیر شانه چی، تهران، نشر مرکز، 1382، ص 128 [9]رضا مختاری اصفهانی، پهلوی اول از کودتا تا سقوط، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه، 1394، ص312 [10] همان، ص313 [11] بیانات در جمع گروهی از دانشجویان و دانش آموزان در تاریخ 10/08/74 [12]محمد هاشمی و حمید بصیرت منش، تاریخ معاصر از دیدگاه امام خمینی، تهران، مؤسسه ی نشر آثار امام خمینی، 1377، ص 126
کلید واژه ها: ایران - مردم - عزاداری - ایران باستان - عزاداری محرم - اجتماعی - اسلام - حکومت - روضه خوانی - ایرانی - ایرانیان - پادشاهان ایرانی - روزهای پایانی - مسلمان - شیعه - زرتشت - عتبات - مولای - سیاسی - مجلس - هویت - گردن - محرم - روحانیت - انتخاب - عباسی - زندگی - صفوی - امام - مزدا

آخرین اخبار سرویس:
پیگیری مجلس برای افزایش حقوق نیروهای مسلح

وظیفه "هیئت اندیشه ورز" خبرگان از زبان آیت الله تسخیری

تست هوش تصویری: تفاوت ها را بیابید (24)

دوست آن باشد که به تو راست گوید، نه آن که دروغ تو را راست انگارد

تصاویر : وداع غم انگیز با کودکان روهینگیایی غرق شده

دولت تمایلی برای سرمایه گذاری در پروژه راه آهن درگز ندارد

مهدی حسن زاده ,سید حمیدرضا رئوف تجسیم مُقاتِل بن سلیمان در ترازوی نقد

گازرسانی به روستاهای کرمانشاه منطبق با برنامه ششم نیست

کمیته امداد درپی مشارکت هرچه بیشتر با خیران برای محرومیت زدایی است

این 5 مرد شیطان صفت به خاطر آزار زن شوهردار محاکمه می شوند / دادستان مشهد درخواست اعدام کرد + عکس

زیارت امام حسین(ع) بر چه کسانی واجب است؟

10 اولویت منصور غلامی برای وزارت علوم/توسعه روابط علمی با کشورهای جهان

فعالیت های تجاری در مرز پرویزخان همچنان راکد است

امین شاه وردی نظام استنتاجی منطق رواقی

ترامپ "کوتوله سیاسی" است

نشست های تخصصی گردهمایی سازمان ها و نهادهای فعال در حوزه ترویج علم / جزییات

مصرف نمک قبل و بعد از غذا بسیاری از مشکلات را حل می کند

استاندار کردستان پای درد دل های جوانان بیکار بانه ای هم بنشیند

مردم سالیانه چقدر پول برای سفرهای خارجی هزینه می کنند؟

تاوانی که آقای بارزانی باید بدهد/تقصیر آقای قرائتی نیست! /چند سوال درباره گفته های بابک زنجانی/آینده برجام و ایران با اروپا چه بکند؟ /استفساریه ای برای «سپنتا»

حوزه های علمیه کانون اصلی احیای حجاب و عفاف در جامعه اند / هدف هجمه جریان های معاند نظام، اشاعه بدحجابی و بی عفتی است

یاوه گویی های ترامپ سبب وحدت مسئولان و ملت ایران شد

سید حسین سید موسوی تحلیل انتقادی دیدگاه مرحوم اِربِلی در علت استغفار معصومین

یک نشانه مهم دوست خوب

پیگیری مجلس برای افزایش حقوق نیروهای مسلح

پیاده روی اربعین رزمایش عشق به خوبی ها و آزادگیست

دانشگاه ها می بایست پاسخگوی شبهات با موضوع نماز باشند

دولت تمایلی برای سرمایه گذاری در پروژه راه آهن درگز ندارد

برپایی موکب امامزاده علی بن جعفر(ع) قم در مرز مهران

هیات های عزاداری در ترویج فرهنگ نماز رسالت مضاعفی دارند.

زوج البرزی آزادی را به 36 زندانی هدیه دادند

دعای کمیل

معجزه ی دعای بسیار پرفضیلت یستشیر +متن دعا

در ابتدا و انتهای روز، قرائت کدام سوره ها مستحب است؟

بیش از 900 طلبه جامعه الزهرا(س) در حال تدوین پایان نامه و رساله علمی هستند

روحیه بصیرت افزایی در دانشگاه ها تقویت شود

افتتاح نمایشگاه توانمندیهای ابریشم کشور با حضورمشاور رییس جمهور

مردم گیلان به برخورداری از اندیشه آزاد و درک و درایت معروفند

11 منطقه فرابحرانی آسیب های اجتماعی در قم شناسایی شده است

«مریم امینی» سرپرست معاونت امور اجتماعی بهزیستی هرمزگان شد

راه اندازی ایستگاه سیار صدور کارت هوشمند ملی در هرمزگان

15 استاد حوزه و دانشگاه در همایش «مبانی تحکیم خانواده» مطالب خود را ارائه می دهند

واحدهای اقتصادی فعال مالیات خود را باید پرداخت کنند

انتصاب ریاست حوزه هنری خوزستان

جشنواره «بازی دراز» در سرپل ذهاب برگزار می شود

سید جمال سامع، محمد جواد صافیان تحلیل رابطه دوجانبه ی تاویل ساختارشکنانه حقیقت اندیشی افلاطون و تاریخ حقیقت نزد هایدگر

زیارت امام حسین(ع) بر چه کسانی واجب است؟

ورود روزانه 1.5 میلیون نفر به تهران/ تراکم جمعیتی به حد هشدار رسید

تاثیر رژیم غذایی مردان بر سلامت نوزاد

عذرخواهی قرائتی از آقای دوربینی «نمازی»

با دخالت های مادر زن در زندگی مان چه کنیم؟

آقا! چرا همسرت شاد نیست؟

فعالیت های تجاری در مرز پرویزخان همچنان راکد است

جنگ در آن سوی مرزهای کشور

وکیل زنجانی: شایعه اعدام موکلم صحیح نیست

کشف 100هزار ویزای جعلی برای عتبات عالیات/ تشریح اتهامات چند محکوم امنیتی/ رد اظهارات وزیراطلاعات درباره جاسوسِ عضو کمیته مالی برجام

روزنامه های چهارشنبه 26 مهر 1396

ترامپ "کوتوله سیاسی" است

شخصیت شناسی میوه ای!

کشف 100 هزار ویزای جعلی برای عتبات عالیات/ تشریح اتهامات چند محکوم امنیتی/ رد اظهارات وزیر اطلاعات درباره جاسوسِ عضو کمیته مالی برجام

افزایش آگاهی و تفکر علمی راه رسیدن به درک مشترک است

آزمون حفظ قرآن و نهج‎البلاغه طلاب سراسر کشور برگزار می‎شود

مسجد دوبلین درهایش را به روی بی خانمان ها گشود

استاندار کردستان پای درد دل های جوانان بیکار بانه ای هم بنشیند

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 25مهر

این شکلی بیدار کردن کسی باعث سکته او می شود

فیلم/ شلیک موشک کروز از فانتوم ایرانی

ادعای عجیب آقای جهانگیری: 6 ماهه 1.5 میلیون شغل ایجاد کردیم

متن کامل میزگرد بررسی مستند انقلاب جنسی منتشر شد

کمک رهبر انقلاب به مسلمان میانمار

بقایی پس از دادگاه: پرونده ام سیاسی است

سخنان ترامپ سرشار از ناتوانی و شکست بود

فیلم/ شلیک موشک کروز از فانتوم ایرانی

فیلم/ اهالی کربلا

7 راهکار برای یک خواب راحت

ورزش های کوتاه مدت و شدید برای همه افراد جامعه مناسب نیستند

تصاویری کمتر دیده شده از مرحوم آیت الله مهدوی کنی

گستاخی اخیر ترامپ ثابت کرد که نباید به ظالم اعتماد کرد

منصور آبیار، امیر مسعود شهرام نیا، حسین مسعودنیا نقش حکومت های محلی در فرآیند توسعه سیاسی

47 درصد برنامه مناسب سازی در اردبیل اجرایی شده است

امیرحسین فردی در ایجاد هسته های جوان در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی تاثیرگذار بود

کمیته امداد درپی مشارکت هرچه بیشتر با خیران برای محرومیت زدایی است

شب شعر «نی نامه ی فرات» در بندر امام خمینی برگزار شد+عکس

تامین آب شهرهای بحرانی فارس در باتلاق برنج کاری

نوجوانان ایران گام به گام در مسیر تاریخ سازی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 26 مهر 96

تصاویر/ صحنه های خنده دار در دنیای حیوانات

تصاویر/ شغلی به قدمت 700 سال

احمد رجبی، محمد رضا بهشتی تناهیِ آغازینِ زمانمندی و گشودگیِ دازاین در وجود و زمان هایدگر

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 25مهر

قتل کودک 3 ساله توسط ناپدری اش در رشت

تصاویر/ پدیده حیوان آزاری

«لا اکراه فی الدین» یعنی چه؟

بازگشت به کار پرستاران بازنشسته با دریافت حقوق ساعتی

رییس روس اتم به ایران سفر می کند

نگاهی به حادثه عاشورا از نگاه استاد «جعفر شهیدی»

گراوند: قانون گرایی سرلوحه فعالیتم در استانداری بوشهر است/ وزیر کشور: دولت بار دیگر به سالاری اعتماد کرد +تصاویر

کارمندان شوراهای حل اختلاف چقدر حقوق می گیرند؟

جزییات قتل "اهورا" از زبان دادستان مرکز استان گیلان

کمیته امداد درپی مشارکت هرچه بیشتر با خیران برای محرومیت زدایی است

ماریبور 0-7 لیورپول / ویدئو

سرلشکر باقری وارد سوریه شد + تصاویر

چرا مرحوم آیت الله مهدوی کنی راضی به انتشار خاطراتش شد؟

چراغی که حضرتعالی روشن کردید، با لطف مردم خیرخواه ایران زمین؛ نام ایران را ماندگارتر می کند

پیغامی برای دایی جان ناپلئون

امکانات کارمندان مایکروسافت در کلبه های چوبی +عکس

شعر/ متن سخنرانی شغال و سگ زرد

راز چاه عمیق دوره ساسانیان در لرستان فاش شد+ تصاویر

شب شعر «نی نامه ی فرات» در بندر امام خمینی برگزار شد+عکس

کمک رهبر انقلاب به آوارگان مسلمان میانمار

متن کامل میزگرد بررسی مستند «انقلاب جنسی» منتشر شد

واشنگتن با ایجاد جنگ روانی دنبال پنهان کردن معادلات جدید منطقه است

محمد جواد رنجکش، رضا آقایی مزرجی کاربست نظریه ریتبرگردر فرآیند شکل گیری سازمان های بین المللی؛ نمونه پژوهشی اتحادیه اروپا

آن چه در جلسه وزیر فرهنگِ ایران و ارمنستان گذشت

جزییات6خبر ویژه امروز چهارشنبه 26 مهرماه 1396

تراکم جمعیتی در تهران به حد هشدار رسیده است/ ورود روزانه یک میلیون و 500 هزار نفر به تهران

استیضاح ترامپ در سال 2018 ؟

اروپا باید نقش کلیدی برای حفظ برجام ایفا کند

لزوم همکاری دولت، شهرداری و شورای شهر برای حل معضلات تهران

عکس/ تصادف مرگبار پژو پرشیا با 405

راستی دردهایم کو؟

جدیدترین مدل کاپشن پسرانه

عربستان و اسراییل، ترامپ را تحریک می کنند

اختصاص 10میلیارد ریال کمک به آوارگان مسلمان و مظلوم میانمار

اولین سفر مقام عالی نظامی ایران به اروپا

فرار 1000 دختر از خانه

ولایتی: سپاه نقشی در عملیات کرکوک ندارد

بیش از 8 هزار نفر از اردیبهشت ماه امسال در شهرداری تهران استخدام شدند

فرمان مهاجرتی ترامپ توسط دادگاه هاوایی لغو شد

ادعای عجیب آقای جهانگیری: 6 ماهه 1.5 میلیون شغل ایجاد کردیم

محمدرضا عارف و محسن هاشمی سمت جدید گرفتند

تولیت مسجد مقدس جمکران گفت: راهپیمایی اربعین فرصتی برای تمهید ظهور امام زمان (عج) است.

توضیحات دادستان تهران در باره رضا شهابی، نازنین زاغری و چند زندانی امنیتی دیگر/تعیین تکلیف پرونده نماینده نیشابور و ارومیه

اطلاعیه مهم بانک ملی ایران در خصوص اختلال در تعداد محدودی از "ملی کارت ها"

کنایه های رییسی به دولت اصلاحات/ آمریکایی ها به دنبال پاره کردن برجام نیستند

مواضع قاطع رییس جمهور ارمنستان در قبال مناقشه قره باغ

هماهنگی مجلس و شورای شهر برای پیگیری مسائل پایتخت

طیب نیا تکذیب کرد/ با پول خودم گازکشی کردم

انتصاب رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی

لباس پلیس ایران عوض می شود + عکس

عذرخواهی توییتری قرائتی از آقای دوربینی

مراسم تقدیر از دستاوردهای مسلمانان در کانادا برگزار شد

تقویت ارتباط با دانشگاه ها، مهمترین نقطه قوت همراه اول است

قرارهای سبز هفته های دوم و سوم مهر96

حمایت رییس جمهور سابق جمهوری آذربایجان از سیاست های الهام علی اف

طرح نمایندگان برای مقابله با تهدیدات اخیر آمریکا در مورد ایران

بدل ترامپ در مترو تهران!+عکس

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 26 مهر 96

کمک شورای شهر اهواز به خانه مطبوعات

چرا به جای بهره کشان، کودکان را دستگیر کرده اید؟

افغانستان عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شد

بازی های واقعیت مجازی استیم وارد اتاق های بزرگ می شود

/شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان

عذرخواهی حجت الاسلام قرائتی از آقای دوربینی + فیلم

رحمانی فضلی: سایت وزارت خارجه از نام خلیج فارس استفاده کرده/ گرایش سیاسی در انتصابات ملاک نیست

تجمع باشکوه دانشگاهیان ورامین در پاسخ به اظهارات ترامپ

نامه جمعی از فعالان اجتماعی به شهردار دهدشت

بیانیه بسیج طلاب شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی

افتتاحیه نمایشگاه ارمنستان و ایران

آمریکا با تهدیدهایش کشورهای زیادی را با ایران هم پیمان کرد/ ترامپ نباید با سخنان سخیف مردم ایران را خطاب قرار دهد

فهرست ثروتمندترین مردم امریکا

موافقت با کلیات طرح استخدام آموزشیاران نهضت و معلمان حق التدریس

بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس از ایران خودرو کرمانشاه

مدیر روابط عمومی هما تغییر کرد

روحانی به خوبی پاسخ ترامپ را داد

انتخاب رییس مرکز بهداشت غرب اهواز بعنوان عضو شورای راهبردی جمعیت استان

سرلشکر باقری وارد دمشق شد

در جلسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان مطرح شد؛/ارائه گزارش کمیته ارزیابی/تاکید بر ادامه فعالیت جبهه ای/انتقاد دکتر عارف از برخورد با فعالان سیاسی اصلاح طلب

معرفی پردرآمدترین بازیگر زن تلویزیون

آرمان اسراییل؛ هدف آمریکا

علت جذب نیرو در سازمان پسماند

حادثه وحشتناک برای یک خودرو در تهران!+عکس

عکس/ شکار با دستان خالی

آمریکایی ها با حرکات احمقانه اجماع بین المللی علیه خودشان درست کرده اند

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

اغتشاش و آشوب در کاتالونیا

موسوی لاری:/نتیجه کمیته ارزیابی هفته آینده مشخص می شود

آموزش زنان گلوگاهی در زمینه پرورش گیاهان دارویی

اقدام تامل برانگیز یک نماینده مجلس در حضور خانواده شهید حججی +تصاویر

تجمع کسبه پلاسکو در اعتراض به خلف وعده مسئولان بنیاد مستضعفان

حکومت افغانستان خبر کمک روسیه را با این گروه رد کرد

فیلم/ روایت «مورگان فریمن» از حادثه کربلا

جذب پرستار نیازمند صدور مجوز استخدامی دولت

تمجید تابش از لاریجانی

سخنان ترامپ با آگاهی و ایستادگی مردم بی اثر شد

600 میلیارد تومان، هزینه جاری برای پرداخت حقوق و مزایای کارکنان شهرداری تهران

گزینه شهرداری مشگین شهر چرا رد شد

عکس/ نانوای با معرفت

روحانی: سخنان ترامپ بی اثر شد/ اروپا در کنار برجام می ماند

کمک رهبر انقلاب به آوارگان مسلمان و مظلوم میانمار

حزب اللهی بی نظم نیست

محمدرضا عارف:/یکی از اهداف شورای عالی تقویت احزاب و رسیدن به چند حزب فراگیر است/برای ارتقای سطح روابط اصلاح طلبان با رهبری تلاش می کنیم

نگرانی از ورود معلمان حق التدریسی و نهضت به مدارس ابتدایی

با ترفندهای موثر برای تحقق اهداف کاری آشنا شوید

برگزاری مجلس عزای حسینی در سومقاییت

شهید حججی سالار شهیدان مدافع حرم است/ شهدای مدافع حرم هم مرتبه با شهدای صدر اسلام هستند

33 سال پیش در چنین روزی تاکید دولت بر استقلال دستگاه قضایی

ماجرای استقلال « وکیل » و استقلال « کانون »

لیلا رشیدی: اردوی یکروزه بانوان دانشگاه به مناطق عملیاتی برگزار خواهد شد

جعفر ردایی شهردار چالوس شد

نبرد با مذهب، تغییر ساختارها و نهادها در عصر پهلوی اول

نبرد با مذهب، تغییر ساختارها و نهادها در عصر پهلوی اول