مطالب مرتبط:
آخرین تغییر قیمت نبشی در بازار آهن
50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی لرستان در خطر تغییر کاربری است
شرط استاندار برای تغییر مدیران در مازندران
50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی لرستان در معرض خطر تغییر کاربری
سیف اللهی :شرایط سیاه جامگان تغییر کرده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 خرداد 1396 ساعت 00:212017-06-19سياسي

نبرد با مذهب، تغییر ساختارها و نهادها در عصر پهلوی اول


از دیرباز مذهب یکی از مهم ترین عناصر تعیین کننده ی هویت اجتماعی مردم ایران بوده است و این اعتقاد تنها به دوره ی ورود اسلام به ایران محدود نمیشود بلکه در ایران باستان هم مردم این سرزمین معتقد به آیینهای دینی مثل زرتشت و.

- .

مقدمه از دیرباز مذهب یکی از مهم ترین عناصر تعیین کننده ی هویت اجتماعی مردم ایران بوده است و این اعتقاد تنها به دوره ی ورود اسلام به ایران محدود نمیشود بلکه در ایران باستان هم مردم این سرزمین معتقد به آیینهای دینی مثل زرتشت و.

بوده اند و این اعتقاد مذهبی در زندگی سیاسی اجتماعی آن ها نیز دخالت داشته است تا حدی که حتی پادشاهان ایرانی در دوره قبل از ظهور اسلام، خود را برگزیده از جانب اهورا مزدا می دانستند و برای خود مشروعیت دینی قائل بودند.

این علقه ی دینی ایرانیان پس از ورود اسلام به ایران شدیدتر شده و پادشاهان اموی و عباسی برای مشروعیت بخشی به حکومتشان، خود را ظل الله یعنی سایه خدا می نامیدند.

رضاخان که از اعتقادات مذهبی مردم ایران به خوبی مطلع بود، برای جلب آرای ملت و روحانیون، دست به ظاهرنمایی و فریب افکار عمومی زد به نحوی که به شدت خود را یک مسلمان متعصب معرفی می کرد، به زیارت عتبات می رفت، مدال مولای متقیان بر گردن می آویخت، در دسته های عزاداری محرم شرکت می کرد و به نشانه ی عزاداری، گِل به سر می ریخت و مجلس روضه خوانی تشکیل می داد.

این جریان پس از روی کار آمدن حکومت شیعی صفوی و قوت گرفتن روحانیت شیعه، بیش از پیش تقویت شد، زیرا ایرانیان که مذهب شیعه را به عنوان مذهب رسمی خود انتخاب کرده بودند، فقهای جامع الشرایط را نایبان امام زمان (عج) میدانستند و حکومت ها نیز برای کسب مقبولیت مردمی ناچار بودند که به علمای دینی احترام گذاشته و حتی تاج گذاری آنها توسط روحانیون انجام می گرفت.

[1] این جریان ادامه داشت تا زمانی که حکومت قاجار به روزهای پایانی عمر خود نزدیک شد و یک قزاق به اسم رضاخان میرپنج خود را آماده ی ورود به عرصه ی سیاسی ایران می کرد.

رضاخان که از اعتقادات مذهبی مردم ایران به خوبی مطلع بود، برای جلب آرای ملت و روحانیون، دست به ظاهرنمایی و فریب افکار عمومی زد به نحوی که به شدت خود را یک مسلمان متعصب معرفی می کرد، به زیارت عتبات می رفت، مدال مولای متقیان بر گردن می آویخت، در دسته های عزاداری محرم شرکت می کرد و به نشانه ی عزاداری، گِل به سر می ریخت و مجلس روضه خوانی تشکیل می داد.

به همین جهت بود که او وقتی خود را حامی مذهب معرفی کرد، دیگر کسی تردید نکرد.

بسیاری از روحانیون برجسته شیعه که از عمال ظالم قاجار صدمه دیده بودند، به مردی که خود را متعصب در مذهب نشان می داد، اعتماد کردند.

[2] امام خمینی (ره)، ظاهرسازی های رضاشاه را اینگونه توصیف می کنند: رضاخان بعد از اینکه کودتا کرد و آمد تهران را گرفت، به صورت یک آدم مقدس و خدمتگزار به ملت درآمد؛ حتی جلسه هایی که در محرم انجام می گرفت، در تکیه های زیادی که در تهران بود، آن وقت می گفتند او می رود و شرکت می کند و دستجاتی که از نظامی ها در تهران بیرون می آمد من خودم دیده ام و مجلس روضه ای که از طرف خود رضاخان با شرکت خودش تأسیس می شد من یکی اش را خودم دیده ام.

این بود تا وقتی که حکومتش مستقر شد اغفال کرد مردم را، اغفال کرد همه ی قشرها را تا اینکه جای پایش محکم شد.

[3] اما دیری نپایید که رضاخان که حال دیگر رضاشاه شده بود، ماهیت حقیقی خود را به همه نشان داد و در حالی که پیش از این خود را به عنوان یک چهره ی طرفدار مذهب نشان داده بود، رسالت اصلی خود را که نابودی مذهب و روحانیت بود، به اجرا درآورد.

دو رویکرد در بررسی اقدامات ضد دینی پهلوی اول با محکم شدن پایه های قدرت رضاشاه، چالش حکومت با روحانیون وارد مرحله ی حساس و بحرانی خود می شود، زیرا وی بانی رژیمی شد که سیاست اصلی اش مبتنی بر سکولاریسم، ناسیونالیسم، باستان گرایی، نوسازی یا به عبارت بهتر غربی کردن جامعه ایران بود.

[4] اجرای این سیاست مستلزم محدودساختن نقش اجتماعی علما و در انزوا قرار دادن روحانیت شیعه و دولتی کردن آن بود.

اقدامات رضاشاه اعم از تحبیب و جذب عده ای معدود، تهدید و ضرب و شتم و قتل و تبعید برخی از علماء، استهزاء و تمسخر و تحقیر آنان در مجامع عمومی و مطبوعات، تبلیغات شدید برضد آن ها و قطع ارتباط عاطفی آن ها با مردم و نیز کوشش در جهت پروراندن روحانیون درباری و اجرای شدید سیاست تغییر لباس و غیره، همه و همه در جهت اجرای سیاست فوق بود.

[5] اما به طور کلی اقدامات رضاشاه برای ریشه کن کردن دین اسلام را از دوحیث می توان مورد مطالعه قرار داد.

رویکرد اول به رفتارهای مقطعی و موردی رضاشاه می پردازد و رویکرد دوم نیز، تغییرات ساختاری و نهادی را که رضاشاه برای ریشه کن کردن مذهب در دستور کار خود قرار داد، مورد مطالعه قرار می دهد.

بررسی اجمالی کتب تاریخ معاصر نشان از آن دارد که تاکید بیشتر نویسندگان بر رویکرد اول بوده است حال آنکه در اغلب مواردی که رضاشاه برخورد مقطعی با مذهب تشیع یا علمای دینی داشته است، نتوانسته موفقیت چشمگیری به دست آورد.

برای مثال اقداماتی چون مسأله نظام اجباری یا قانون کشف حجاب یا قانون لباس متحد الشکل همگی با اعتراض روحانیون روبرو گردید و بعضی از آن ها مثل قانون نظام اجباری در دوره ی خودِ رضاشاه و بعضی پس از سقوط حکومتش لغو گردید.

حتی فجایعی مثل ورود با چکمه در صحن مطهر حضرت معصومه(س) و فاجعه ی کشتار مسجد گوهرشاد نیز نتوانست اهداف شوم رضاشاه را به نحو مطلوبی محقق کند و همگی با شکست و مقابله ی روحانیونی چون مدرس و حائری یزدی و.

روبرو شد.

اما در باب رویکرد دوم یعنی تغییرات ساختاری و نهادی این دوره، باید بگوییم که رضاشاه سنگ بنایی را گذاشت که تا امروز نیز دست به گریبان ما شده است.

این یادداشت در پی آن است تا به صورت مختصر، برخی از مصادیق رویکرد دوم یعنی تغییرات ساختاری انجام گرفته در زمان پهلوی اول که با هدف تخریب سازمان روحانیت و در پی آن برچیدن بساط دیانت در این کشور بوده را مورد مطالعه قرار دهد چراکه کمتر بر روی آن تمرکز و دقت صورت گرفته و ضربه های اصلی نیز از اینجا به پیکره ی تفکر دینی وارد شده و اثرات آن همچنان نیز ادامه دارد.

تغییرات نهادی و ساختاری رضاشاه در راستای نابودی مذهب رضاشاه مذهب را عامل عقب ماندگی ایران می دانست و می خواست آن را از میان بردارد و از سوی دیگر در جامعه مذهبی یک دستگاه مستقل اجتماعی به نام روحانیت می دید که این نهاد رسالت خود را پاسداری از حریم دین و مصالح ملت مسلمان می دانست، لذا برای رسیدن به هدفش باید در اولین قدم این سد را از میان برمی داشت.

بنابراین ایجاد نهادهایی به موازات نهاد روحانیت را در دستور کار خود قرار داد تا ابتدا به وسیله ی این نهادهای جدیدالتاسیس بتواند نقش روحانیون را کمرنگ کند و سپس به کلی نهاد دین را از جامعه ایران ریشه کن نماید.

وی به خوبی می دانست تا زمانی که روحانیون در جامعه حضور دارند و مردم ارتباط خود را با علمای دین ضروری تلقی می کنند، نمی تواند کاری از پیش ببرد، بنابراین دست به یک سری تغییرات ساختاری زد بلکه بتواند نهاد اجتماعی اسلام و روحانیت را به کلی ریشه کن کند.

1.

ایجاد قوه قضاییه به جای محاکم شرعی از قدیم الایام مردم ایران برای رفع و رجوع اختلافات میان یکدیگر به علما و ریش سفیدان و بزرگان دینی محل زندگی خود مراجعه می کردند، لذا مرجع اصلی حل اختلافات مردم که روزانه با آن سروکار داشتند، علمای دین بوده اند و همین هم باعث می شد تا مردم مراجعه و ارتباط وثیقی با روحانیت داشته باشند.

رضاشاه برای ازبین بردن این نهاد قضایی، دست به تاسیس قوه ی قضاییه به سبک غربی زد.

وزارت دادگستری به شخصی به نام داور که تحصیل کرده ی کشور سوییس بود، واگذار شد و او حقوق دانان دارای تحصیلات جدید را جانشین قضاتی کرد که تعلیمات سنتی داشتند.

متون اصلاح شده ی قانون مدنی فرانسه و قانون جزایی ایتالیا را حتی با آنکه در مواردی با احکام قرآن تضاد داشتند، تهیه کرد و مقررات شرعی را مدون ساخت تا به حل وفصل مسائل شخصی بپردازد.

[6] داور همچنین امتیاز ثبت اسناد رسمی را از روحانیون گرفت و به دفاتر و محاضر غیرمذهبی سپرد.

با این اقدامات، روحانیت بخش عمده ی مواضع خویش را در زمینه های قضایی از دست داد و به جای قوانین اسلامی، قوانین کشورهای غربی بر کشوری که مردم آن دلداده ی اسلام و علمای دینی بودند، حاکم گردید.

2.

ایجاد مراکز آموزشی دولتی در مقابل مدارس عالی و حوزه های علمیه در زمان قبل از پهلوی، پیوند ناگسستنی بین مراکز آموزشی و مراکز مذهبی وجود داشت و مدارس علمی در کنار مساجد بنا می شد تا این پیوند عمیق برای همگان روشن گردد.

برای مثال مدرسه عالی سپهسالار در کنار مسجد سپهسالار بنا گشت و نمونه های این نوع معماری به وفور یافت می شود.

لذا رضاشاه یکی دیگر از راه هایی که برای مبارزه با فرهنگ دینی ملت ایران انتخاب کرد، دخالت در قلمرو آموزش و پرورش بود.

در قدیم مکتب خانه ها تنها جایی بود که مردم برای یادگرفتن سواد می شناختند و سپس این مدرسه های عالی بودند که با عنایت حوزه های علمیه و نظارت عالیه ی علمای اسلام، فرزندان این مرز و بوم را آموزش های دینی و مذهبی می دادند و مردم مسلمان از این طریق آموزه های ناب اسلامی را می آموختند.

کسی که در مکتب خانه و مدارس عالی تحصیل کرده بود، در صورت تمایل برای ادامه تحصیل وارد حوزه های علمیه می شد و بدین صورت هم از جهت آموزشی و هم از لحاظ تربیتی زیر چتر حمایتی علمای دین قرار می گرفت.

رضاشاه که از نقش این مدارس علمیه به خوبی باخبر بود، تصمیم گرفت با تاسیس مدرسه های دولتی که جلوی تفکر آزاد را می گرفت و نوعی همگونی فکری را به دانش آموزان تحمیل می کرد، مدارس و به طور کلی آموزش را از دست روحانیت خارج کند.

بنابراین مدرسه های زیر کنترل روحانیت، که شکل عمده ی تحصیل در عصر قاجار و پیش از آن بود، اهمیت خود را در حد زیادی از دست دادند و آموزش و پرورش به دست حکومتی افتاد که اندک اعتقادی به آموزه های اسلامی نداشت و کعبه ی آمال خود را در غربی کردن ایران می دید.

[7] اینگونه در مقابل مکتب خانه ها، مدارس دولتی تاسیس می شود و در مقابل حوزه های علمیه که نقش تحصیلات تکمیلی را داشتند، اولین دانشگاه رسمی ایران در تهران تاسیس می شود تا نیاز مردم در زمینه ی آموزش و پرورش به طورکلی از نهاد روحانیت جداشده و زیر نظر دولت پهلوی و با آموزش دروس غربی انجام گیرد.

پرواضح است که هدف رضاشاه و روشنفکران غربگرای حول وی از مقابله با روحانیت یک مبارزه ی جناحی نبود بلکه یک مبارزه ی عقیدتی بین تفکرات اسلامی و افکار وارداتی غربی بود که نمایندگی این دو را از یک طرف روحانیون و از طرف دیگر رضاشاه و دستگاه حاکمیتی وی بر عهده گرفته بودند.

3.

حذف نهاد روحانیت از عرصه سیاسی یکی از مظاهر این تغییر را می توان در کمیت و کیفیت حضور روحانیت در مجلس شورای ملی آن روز مشاهده کرد، به نحوی که در عصر اول مشروطیت شمار روحانیون عضو مجلس شورای ملی به 24نفر می رسید که این عدد حدود18درصد از کل نمایندگان را تشکیل می دهد اما در مجالس دوره ی رضاشاه این عدد به کمتر از 8درصد کاهش پیداکرد.

رضاشاه به شدت از قدرت سیاسی روحانیت کاست و تعداد نمایندگان روحانی در مجلس شورای ملی از 24 نفر در مجلس ششم به 6 نفر در مجلس دهم کاهش یافت.

[8] مهم تر از تعداد کمی روحانیت در مجلس، حضور کیفی علمای دین بود که در قالب اصل دوم متمم قانون اساسی به دست می آمد.

مطابق این قانون، حضور 5مجتهد طراز اول در راس مجلس شورای ملی برای نظارت بر قوانین مصوب مجلس از جهت میزان مطابقت با احکام شرع مقدس اسلام، ضروری بود.

اساسا هدف از وضع این اصل که با همت مرحوم شیخ فضل الله نوری به تصویب رسید آن بود که قوانینی که در مجلس شورای ملی تصویب می شود، مغایر با احکام و قوانین اسلامی نباشد لکن این بند از متمم قانون اساسی در زمان رضاشاه به طور کامل به دست فراموشی سپرده شد تا راه برای وضع قوانین غیردینی و حتی ضد دینی مثل کشف حجاب و.

باز گردد.

4.

ایجاد سازمان وعظ و خطابه ارتباط روحانیت شیعه با مردم از طریق واعظان و منبریان صورت می گرفت و ازاین طریق معارف اسلامی به مردم آموزش داده می شد.

گروه بزرگ واعظان بود که آموزه ها و مفاهیم دینی را به اقصی نقاط کشور می برد و در غیبت رسانه و وسایل ارتباطی، نقطه ی اتصال توده ی مردم با نهاد روحانیت و مرجعیت بود.

رضاشاه که نقش این نهاد قدیمی و موثر را در ترویج فرهنگ اسلامی فهمیده بود، تصمیم گرفت با ایجاد یک نهاد مشابه و موازی، نقش نهاد روحانیت را به کلی از بین ببرد.

از همین رو در نوزدهم خرداد1315، هیئت وزرا اساسنامه ی موسسه وعظ و خطابه را تصویب کرد، موسسه ای که در تعریف هدف آن، تربیت اکابر و روشن ساختن عامه به اوضاع عصر جدید ایران آمده بود که معنی آن ترویج فرهنگ وارداتی غربی در بین ملت ایران بود.

[9] طبق این قانون تنها وعاظی می توانستند به سخنرانی و خطابه بپردازند که از این موسسه جواز گرفته و شهربانی عدم سوء سابقه ی آنان را تصدیق کرده باشد و واعظانی که این شرایط را دارا نبودند حتی از پوشیدن لباس روحانیت نیز محروم می شدند.

اگرچه موسسه وعظ و خطابه در کنترل بدنه روحانیت توفیق چندانی نداشت و بسیاری از اهل منبر با وجود محدودیت های فراوان حکومتی، حاضر به همکاری با دولت نشدند ولی توانست پرده از افکار پلید رضاشاه که درصدد ازبین بردن فرهنگ اسلامی و حک کردن فرهنگ غربی بود، پرده بردارد.

[10] رهبر معظم انقلاب اسلامی در باب ایجاد موسسه وعظ و خطابه در عصر پهلوی اول می فرمایند: تأسیس موسّسه ی وعظ و خطابه به سالهای 1316 و 1317 - یعنی دو یا سه سال بعد از شروع قلع و قمع روحانیت - برمی گردد.

تأسیس این مؤسّسه برای آن بود که هر کس می خواست روحانی بماند، می توانست تحت نظر این موسّسه که وابسته به رضاخان بود، روحانی باقی بماند! به عبارتی آخوند باشد؛ اما آخوند رضاخانی، درباری و در خدمت سیاستهای استکبار باشد.

[11] نتیجه گیری از آنجا که رضاشاه و دستگاه فکری وی رسالت خود را در نابودی دیانت و مذهب تشیع در ایران تعریف کرده بود ، تلاش کرد با انجام یک سری فعالیت های دفعی و ضربتی مثل هجوم به مسجد گوهرشاد و کشتار مردم بی گناه و دستگیری و تبعید علما، ترس و دلهره ی خود را در دل مردم و روحانیت بیاندازد و سپس با انجام مجموعه ای از تغییرات نهادی و ساختاری سازمان یافته، به صورت تدریجی و درازمدت، اسلام و علمای دینی را به کلی ریشه کن و نابود کند.

شدت تبلیغاتی که بر علیه نمادها و مراسمات مذهبی و روحانیون و علما می شد به حدی بود که کم کم باعث شد جامعه نیز زیر فشار این فضای تبلیغاتی نسبت به روحانیون بعضا واکنش های منفی نشان دهد، به نحوی که حضرت امام خمینی(ره) برای ترسیم این وضعیت، داستانی که برای یکی از رفقایشان در آن روزها رخ داده است را از زبان آن شخص اینگونه حکایت می کنند: زمانی از اراک عازم قم بودم، وقتی خواستم سوار ماشین شوم، شوفر ماشین گفته بود ما دو دسته را سوار ماشین نمی کنیم؛ یکی آخوندها و دیگری فواحش.

امام(ره) در ادامه می فرمایند: تبلیغاتشان طوری در ملت تأثیر کرد که ملت هم، بسیاری از آن ها، البته نه همه، بسیاری از قشرهای ملت هم مخالف شدند با روحانیت.

[12] منابع: http://www.

haadi.

ir/s/684 [1] علیرضا امینی، تحولات سیاسی اجتماعی ایران از قاجاریه تا رضاشاه، تهران، نشر قومس، 1385، ص45 [2] جلال الدین مدنی، تاریخ سیاسی معاصر ایران، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، 1369، ج1، ص239 [3] امام خمینی (ره)، صحیفه ی نور، تهران، مؤسسه ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ج 12، ص 289 [4] علیرضا امینی، تحولات سیاسی اجتماعی ایران از قاجاریه تا رضاشاه، تهران، نشر قومس، 1385، ص299 [5]حمیدبصیرت منش، سیاست مذهبی حکومت رضاشاه تاریخ معاصر ایران (مجموعه مقالات)، کتاب دهم، موسسه پژوهش و مطالعات فرهنگی بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی، (تابستان1375)، صص62-63 [6] حمید بصیرت منش، علما و رژیم شاه، تهران، مؤسسه چاپ و نشر عروج، 1386، ج 2، ص59 [7] جان فوران، مقاومت شکننده (تاریخ تحولات اجتماعی ایران از صفویه تا انقلاب اسلامی)، تهران، مؤسسه ی خدمات فرهنگی رسا، 1386، ص 332 [8] یرواند آبراهامیان، ایران بین دو انقلاب، ترجمه ی کاظم فیروزمند، حسن شمس آوری، محسن مدیر شانه چی، تهران، نشر مرکز، 1382، ص 128 [9]رضا مختاری اصفهانی، پهلوی اول از کودتا تا سقوط، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه، 1394، ص312 [10] همان، ص313 [11] بیانات در جمع گروهی از دانشجویان و دانش آموزان در تاریخ 10/08/74 [12]محمد هاشمی و حمید بصیرت منش، تاریخ معاصر از دیدگاه امام خمینی، تهران، مؤسسه ی نشر آثار امام خمینی، 1377، ص 126
کلید واژه ها: ایران - مردم - عزاداری - ایران باستان - عزاداری محرم - اجتماعی - اسلام - حکومت - روضه خوانی - ایرانی - ایرانیان - پادشاهان ایرانی - روزهای پایانی - مسلمان - شیعه - زرتشت - عتبات - مولای - سیاسی - مجلس - هویت - گردن - محرم - روحانیت - انتخاب - عباسی - زندگی - صفوی - امام - مزدا

آخرین اخبار سرویس:
قاری مصری و پیوند طبابت و تهذیب/ الگویم نعینع است + عکس

جشنواره عکس «امید» برترین های خود را شناخت

اسامی کاروان اعزامی استان مرکزی به مسابقات سراسری قرآن اوقاف اعلام شد

انجام کارهای زیربنایی؛ لازمه پیشرفت لرستان

کهگیلویه و بویر احمد رتبه اول اهداء عضو در کشور+فیلم

کتاب «راویان پدافند» منتشر شد

برگزاری دومین دوره تربیت مربی قرآن ویژه کودکان در شازند

آموزش رایگان روخوانی قرآن ویژه بانوان خمین

حوزه ها استقلال خود را حفظ کنند/ اجرای برنامه های فرهنگی در چارچوب ضوابط قانونی و شرعی

روش هایی برای مقابله با دروغگویی کودکان

3 دلیل برای پوشیدن یک نوع لباس در محیط کار

استخدام دو نفر شاگرد خانم جهت کار در لالجینِ همدان

استخدام دو رده شغلی در رستوران الف

استخدام کارگر ساده آقا جهت مونتاژکاری گیربکس

استخدام رستوران لاکچری

مدیریت یکپارچه شهری در ایران معنا ندارد/ می توانیم تهران را با مترو به شمال متصل کنیم

آغاز هشتمین جلسه بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی

استخدام فست فود خانه ماکارونی در قم

استخدام تحصیلدار آشنا به مسائل حقوقی در شرکت پخش

حدیث روز/ سخن پیامبر(ص) درباره جایگاه اهل بیت(ع)

کلیه استخدامی های گیلان و رشت - 29 مرداد 96

استخدام پیک موتوری، کارگر و کمک آشپز جهت آشپزخانه در تهران

کلیه استخدامی های قم - 29 مرداد 96

استخدام کارگر ساده خانم و آقا در رستوران

کلیه استخدامی های قزوین - 29 مرداد 96

مرتضی حاجی: کفگیر شهرداری ته دیگ خورده

توکلی : دولت کارنامه خوبی در بحث شفاف سازی نداشته است / همه وزرا رای اعتماد خواهند گرفت

تکذیب حمایت رییس دولت اصلاحات از برخی وزرا

شهادت پرسنل هنگ مرزی خرمشهر حین تمرین نظامی

کلیه استخدامی های استان و شهر اصفهان - 29 مرداد 96

پای لیست اموال وزرا به مجلس باز شد

فال آنلاین دیوان حافظ،یکشنبه 29 مردادماه 1396

طرح های ناتمام قالیباف برای تهران

نمایی دیگر از حمایت های ناکام از تولید

پنج راهکار روابط عمومی دیجیتال

متن حکم خادمی پدر و همسر شهید حججی +عکس

گفت و شنود/ حضور نمایندگان با کت و پیژامه در مجلس

در شش سال گذشته پول یک اتوبوس هم دولت به تهران نداده است

یادداشت/ حمیدرضا مقدم فر پرهیز از حاشیه و تلاش برای وفاق و همدلی

این سه ویژگی در انسان، خیال شیطان را راحت می کند

مهم ترین عامل طلاق زوج های ایرانی چیست؟

اخبار 8 تا 8 شنبه بیست و هشتم مرداد در آذربایجان غربی

پایان بررسی وزیران پیشنهادی دولت، امروز

پنجمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی» آغاز شد؛ تکلیف کابینه تعیین می شود

آغاز طرح تحقیق و تفحض از وزیرکشور جمهوری خودمختار نخجوان

آغاز پنجمین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم

مواضع داعش زیر آتش سنگین مقاومت/ مجلس امروز به وزرای کابینه دوازدهم رای اعتماد می دهد/ ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ در دنیاست

رویدادهای خبری امروز یکشنبه بیست و نهم مرداد در آذربایجان غربی

پنجمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی» آغاز شد؛ تکلیف کابینه تعیین می شود

فیضی: بیشترین سدسازی ها در کشور در زمان «بیطرف» انجام شد

رویداد های خبری بیست و نهم مرداد در مازندران

22 مسجد برتر استان زنجان تجلیل می شود

شبکه تبلیغ استان سمنان آموزش ترویج فرهنگ دینی می بینند

یازدهم شهریورماه؛ سفر پروفسور سمیعی به خراسان شمالی

مهم ترین عامل طلاق زوج های ایرانی چیست؟

رویدادهایی که امروز خبری می شود

گزارش «مؤسسه کاسپین» روی میز کمیسیون اصل 90

رویدادهای خبری روز یکشنبه، 29 مرداد 96 گلستان

رویدادهای خبری 29 مرداد ماه در مشهد

استخدام خیاط ماهر خانم جهت ساده دوزی در کرج

استخدام نگهبان با مدرک دیپلم در یک کارخانه

استخدام تعدادی شابلون زن آقا و کارگر ساده جهت چاپ تریکو

استخدام طراح فتوشاپ کار وکرل کار در البرز

مومنان به چه میزان از پروردگار پاداش می گیرند؟

استخدام دو نفر اپتومتریست در البرز

جریمه ایرلاین های متخلف چیست؟/ پیشخوان

استخدام شاگرد جهت آرایشگاه زنانه در همدان

آگهی استخدام رشته حقوق و الهیات - استخدام امروز 29 مرداد 96

گلایه چمران از انتقادات وارد شده به شورای چهارم

استخدام جوشکار، تابلو ساز حرفه ای و نیمه ماهر در خراسان رضوی

آگهی های استخدام حسابدار - 29 مرداد 96

کمبود نیروی برنامه ساز برای نوجوانان

آگهی های استخدام برنامه نویس - 29 مرداد 96

گزارش «مؤسسه کاسپین» روی میز کمیسیون اصل 90

نام گذاری خیابانی به نام «پروفسور سمیعی»

کلیه استخدامی های استان هرمزگان - 29 مرداد 96

کلیه استخدامی های خوزستان - 29 مرداد 96

کلیه استخدامی های تهران - 29 مرداد 96

سهل انگاری امروز مجلس ناکارآمدی فردای دولت

گزارش قالیباف از عملکرد ساله خود در شهرداری تهران

التماس می کنم در این دو هفته هیچ نماینده ای را آزرده خاطر نکنید

اتفاقات کم سابقه در مجلس!

مرتضی حاجی: کیسه شهرداری خالی و کفگیر ته دیگ خورده است

نمایش کله گنجشکی

غفلت های دولت یازدهم

واکنش ها به اقدام کودکانه جعفر پناهی ادامه دارد

آزمایش DNA از خانواده شهدای منا در عربستان

کدام ازدواج ها آسیب پذیرتر هستند؟

وداع مردم عسلویه با سه شهید گمنام

حضور 11 فرزند شهدای منا در عربستان برای تشخیص هویت

پنجمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی» آغاز شد؛ تکلیف کابینه تعین می شود

نکته ای ناخوانده در آرم جمهوری آذربایجان؛ لفظ مقدس "الله" در مرکز آرم حکومتی جمهوری آذربایجان

حل مشکلات پایتخت به سبب همسو بودن مدیریت شهری با دولت/ درخواست فاینانس برای احداث پروژه های شهری

«استقبال نامطلوب» و «بی احترامی به حجاج ایرانی» کذب محض است

پنجمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی» آغاز شد؛ تکلیف کابینه تعین می شود

کودتای 28 مرداد درس عبرت است

گزارش ایسنا از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو

کِی گرفتی با عَدو سِلفی؟ کجا؟!

برخی اقدامات موثر در حوزه آلودگی هوا نیاز به تصمیم گیری دارد نه پول

گزارش ایسنا از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو

علل اصلی خارجی شکل گیری کودتای 28 مرداد

جایگاه شهرداری در نظام اداری ما مهم نیست/ 6 ساله می شود آلودگی هوای تهران را حل کرد

استخدام چند نفر چرخکار نواردوز در همدان

استخدام سالن دار و ظرفشور ترجیحا آقا در رستوران

استخدام نیروی دفتری جهت موسسه آموزشی در خراسان جنوبی

استخدام گروه صنعتی مگا

استخدام تعدادی نصاب ماهر MDF در همدان

استخدام منشی جهت آشپزخانه در خراسان رضوی

استخدام تعمیرکار آشنا به قالب های صنعتی در البرز

استخدام تعدادی خدمتکار و کمک مربی در مهدکودک

درسنامه مجمع عالی حکمت اسلامی منتشر شد

استخدام راننده جهت یک آژانس بانوان واقع در خراسان جنوبی

مهم ترین و اثرگذارترین نهاد برای آموزش عفاف و حجاب، خانواده است

نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در حوزه های علمیه تدریس شوند

این سه ویژگی در انسان، خیال شیطان را راحت می کند

وزیر پیشنهادی ارتباطات: همه شایعات دروغ است

هشدار موسوی لاری در مورد عدم توجه دولت به پیام رای مردم

دلسوزی ژنرال برای نمایندگان ادوار

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های یکشنبه 29 مرداد ماه 96

حدیث روز/ سخن امام کاظم(ع) درباره دعا و تضرع هنگام گرفتاری

حسین قلی پور، علیرضا چیت سازیان ابعاد و مؤلفه های تحول در علوم انسانی در اندیشه مقام معظم رهبری و دلالت های آن بر علوم انسانی مطلوب جمهوری اسلامی

تولیدات فرهنگی؛ متناسب با فرهنگ ملی و دینی گسترش یابد

آغاز پنجمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی» تا دقایقی دیگر؛ تکلیف کابینه تعین می شود

فهم معانی متعالی قرآن؛ نیازمند کمک گرفتن از پیامبر و اهل بیت(ع) است

شماره جدید فصلنامه آذر آران منتشر شد

جامعه به سمت عمل کردن به معارف قرآنی سوق داده شود

تمرکز شورای چهارم شهر بر اتمام پروژه های نیمه تمام بود

آصفری : ساختار وزارت امور خارجه باید تغییر کند

رویدادهایی که امروز خبری می شود

ضریح مطهر حضرت امام رضا (ع) به نور سبز مزین شد

رویدادهای خبری روز یکشنبه در زنجان

کلیپ/ ماشین های جالبی که با آب داغ رنگشان تغییر می کند!

از وزیر دارایی شدن دکتر محمد سجادی تا اعلام آتش بس جنگ ایران و عراق توسط سازمان ملل

نام گذاری خیابانی به نام «پروفسور سمیعی»

تأثیر زیارت امام رضا(ع) در اصلاح سبک زندگی

استخدام دو نفر نیروی خانم یا آقا مسلط به اکسل و وُرد در تهران

اخبار برتر ایران و جهان در 24 ساعت گذشته

احمدی نژاد از فرصت دوباره ای که نظام به او داده چگونه استفاده می کند؟

قاضی عسکر: زائران ایرانی عزتمندانه به حج آمدند

گزارشی از قوانین عجیب و غریب کارخانه چسب هل که این روزها جنجالی شده است

روایت سردار سلیمانی از اسیر دست بسته ایرانی+ فیلم

نماینده ولی فقیه در استان:پروژه های بزرگ مایه افتخار و گامی بزرگ در جهت پیشرفت استان هستند

بهرام رادان در اکران زادبوم

طنز؛ سوءحسن برداشت

برپایی نمایشگاه فرهنگی اجتماعی دردادگستری کرمان

جشنواره اسباب بازی هم به کودک آزاری توجهی نکرد!

روزنامه استخدامی استان گیلان و شهر رشت | یکشنبه 29 مرداد 96

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | یکشنبه 29 مرداد 96

بقایی درباره روزهای زندان کتاب می نویسد یا جزوه می دهد؟! + عکس

صید برانکو مقابل الاهلی به میدان می رود؟

روایت دردناک علیرضا افتخاری از عواقب آن آغوشِ سیاسی

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 29 مرداد 96

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | یکشنبه 29 مرداد 96

«افلاکیان» بیان موسیقیایی دفاع مقدس

رسالت قرآن جهت دهی به حرکت انسان است

نگرش قرآن به فضائل صلوات

بابک پورقهرمانی، اویس قندهاری راهبردهای مؤثر بر پیشگیری از جرایم در شبکه های اجتماعی مجازی از دیدگاه دانشجویان

برگزاری تور گردشگری خبرنگاران کرمان در شهر هنزاء رابر

ایکنا همچون گذشته پرچم دار اخلاق رسانه ای باشد

وبلاگ مشرق عطریانفر: جهانگیری از کابینه راضی نیست؛ بگومگوی چپ ها درباره یک کابینه/ مسجدجامعی: برای دفاع از آسیب دیدگان پلاسکو هزینه جانی دادم!

قرآن در فتنه ها و نابسامانی ها بازدارنده است

رییس اداره عمران دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی نماینده سازمان های مردم نهاد تبریز شد

همدلی مسوولان نهادهای اجرایی سمنان برای رفع مشکلات مردم رضایتبخش است

علی رضا محمدنژاد ,ابراهیم مسعودنیا ,مریم جوادیان لنگرودی مقایسه امنیت روانی در بین جوانان شاغل و بیکار

لحظه آشتی کردن ظریف و نماینده خرمشهر

گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت بودم اما نشد

کدام ازدواج ها آسیب پذیرتر هستند؟

استقبال احزاب «دیدار مشترک» از سخنان رهبر انصارالله

85 درصد ریزگردها منشأ خارجی دارد

واکنش زیباکلام به ابهامات در خصوص آذری جهرمی

سرپرست وزارت علوم مشخص شد

موسوی لاری: روحانی "مدیران چندنقشی" خود را بشناسد؛ چرا که به او کمکی نمی کنند

تصاویر:صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛یکشنبه 29 مرداد ماه 96

ناکامی لژیونر ایرانی در گلزنی مقابل چشمان کی روش

مصطفی فضائلی، موسی کرمی سلـب تابـعیت از نگاه حقوق اسـلام و نظـام بین المـللی حقـوق بشـر

عسلویه-وداع با سه شهید گمنام

حل مشکلات پایتخت به سبب همسو بدون مدیریت شهری با دولت/ درخواست فاینانس برای احداث پروژه های شهری

فرشید شعبانی، علی رضا شجاعی زند، بهاره آروین مطالعه تجربی روند های شکل گیری دینداری

مراسم وداع با سه شهید گمنام در عسلویه

تعیین تکلیف وزیران پیشنهادی در مجلس

«استقبال نامطلوب» و «بی احترامی به حجاج ایرانی» کذب محض است

دیدار باران کوثری با مخاطبان «گذر موقت»

توانایی در گفتگو با جی پلاس: پوشش بیمه ای گفتاردرمانی در مصوبه شورای عالی بیمه نیست/ بیمه ها برای خدمات فعلی هم با کسری منابع مالی مواجه اند!

دیدنی های امروز؛ یکشنبه 29 مرداد

الحوثی: مقاومت یمنی ها دشمن را شکست داد

برادرانی که امام لقب «شجاع» به آنها داد

در معامله ملک و مسکن مراقب افراد «فضول» باشید!

امروز اولین جلسه هیات دولت دوازدهم برگزار می شود

چرا سنتی ها به سمت دیجیتالی شدن نمی روند؟

کاسبان چهارراه استانبول، چشم انتظار وزرای تازه نفس

الحوثی: مقاومت یمنی ها دشمن را شکست داد

درگیری مسلحانه در ماهشهر

محمدرضا خاتمی: ائتلاف جامع اصلاح طلبی همواره ادامه خواهد داشت

اعترافات داعشی هایی که تسلیم حزب الله شدند

چگونگی خواندن نماز یکشنبه در ماه ذی القعده/ عبادتی که رضایت پدر و مادر را در بردارد

یک اصلاح طلب شهردار شیراز شد

بررسی کودتای 1299 در "رخنه"

گفتنی هایی درباره رابطه اخیر تهران و آنکارا

نمایش کله گنجشکی

رسانه ها پیام مظلومیت مسلمانان از اقدامات تکفیری ها را به جهان مخابره کنند

نبرد با مذهب، تغییر ساختارها و نهادها در عصر پهلوی اول

نبرد با مذهب، تغییر ساختارها و نهادها در عصر پهلوی اول