مطالب مرتبط:
تزریق گاز به مخازن نفت جهت ازدیاد برداشت
آشنایی با تزریق گاز به مخازن نفتی در آغاجاری
برداشت زردآلو در شهرستان مرزی میرجاوه
آغاز برداشت عسل در گیلان
آغاز برداشت آلبالو و گیلاس+ فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 خرداد 1396 ساعت 00:022017-06-19سياسي

تزریق گاز به مخازن نفت جهت ازدیاد برداشت


پیام نفت: به عنوان مثال ؛ کل نفت مخازن آمریکا حدود 109 * 400 بشکه بوده است که تا سال 1970 حدود 109 * 100 بشکه آن توسط روش های اولیه استخراج شده اند .

البته هر چه میزان گاز آزاد در مخزن بیشتر باشد مقدار تولید نفت توسط این روش بیشتر است زیرا تغییر حجم گاز در مقابل تغییر فشار بسیار ناچیز است .

به عنوان مثال در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به دلیل پایین بودن نفوذ پذیری ( کمتر از 50 میلی دارسی ) و انرژی کم مخزن که ناشی از پایین بودن مقدار گاز طبیعی آزاد است .

میزان نفت استخراج شده با روشهای اولیه بین 5 تا 25 درصد کل نفت بوده است و به همین دلیل در ایالت نامبرده روشهای مرحله دوم ( SECONDARY RECOVERY) از سال 1900 شروع شده است .

از روشهای مؤثر در مرحله دوم یکی سیلابزنی آبی ودیگری سیلابزنی گازی یا تزریق گاز است .

در روش سیلابزنی آبی ؛ آب با فشار زیاد در چاههای اطراف تولید نفت وارد مخزن شده و نیروی محرکه لازم برای استخراج نفت را بوجود می آورد .

معمولاً در اطراف هر چاه نفت چهار چاه برای تزریق آب وجود دارد .

O چاه آب ورودی* چاههای تزریقی OOOO * * * * O O O O * * * * O O O O در روش سیلابزنی گازی ، گاز ( مانند گاز طبیعی ) با فشار به جای آب وارد مخزن شده و نفت را به طرف چاه خروجی به جریان می اندازد .

در کشور ونزوئلا حدود 50% گاز طبیعی تولید شده دوباره به چاههای نفت برای استخراج در مرحله دوم بر می گردند .

نحوه تزریق گاز شبیه تزریق آب به صورت چاههای پنجگانه است .

در مواردی که گرانروی نفت خیلی بالا باشد از تزریق بخار آب به جای آب استفاده می شود ، با کاهش گرانروی نفت ، جریان آن راحت تر صورت گرفته و سرعت تولید بالا می رود .

پس از استخراج به کمک روشهای مرحله دوم هنوز هم حدود 30 الی 50 درصد نفت می تواند به صورت استخراج نشده در مخزن باقی بماند .

در اینجاست که استخراج نفت به کمک روشهای مرحله سوم ( Thirdly recovery ) صورت می پذیرد .

یکی از روشهای مرحله سوم ، تزریق محلول مایسلار ( Micellar Solution ) است که پس از تزریق آن محلولهای پلیمری به عنوان محلول بافر به چاه تزریق می شود.

در آمریکا ممکن است روشهای استفاده از محلول مایسلار تا 50 درصد کل روشهای مرحله سوم را شامل شود.

محلول مایسلار مخلوطی از آب ، مواد فعال سطحی ، مواد کمکی فعال سطحی ، نفت و نمک است .

در روشهای جدید تهیه محلول مایسلار ، نفت ، نمک و مواد کمکی فعال سطحی ، حذف گردیده اند.

محلولهای مایسلار نیروی تنش سطحی بین آب و نفت را تا حدود 001/0 دین بر سانتیمتر مربع یا کمتر از آن کاهش می دهند.

گرانروی محلول پلیمری حدود 2 تا 5 برابر گرانروی نفت است .

غلظت پلیمر حدود 1000 میلی گرم در لیتر جهت تهیه محلولهای مایسلار برای تولید هر بشکه نفت در سال 1957 می باشد .

در حال حاضر پلی آکریلیمیدها ( Polyacrylimides ) و زیست پلیمرها در محلول بافر استفاده می شود.

مواد فعال سطحی معمولاً سولفوناتهای نفتی سدیم هستند و از لحاظ خواص و ساختار شیمیایی شبیه شوینده ها می باشند .

از الکلها برای مواد کمکی فعال سطحی استفاده می شود .

هزینه این کار در آمریکا حدود 5/1 دلار بوده است .

انتظار می رود تا سال 2000 در آمریکا حدود 2 میلیون بشکه نفت در روز با استفاده از محلولهای مایسلار استخراج شود .

یکی دیگر از روشهای مرحله سوم روش احتراق زیر زمینی است.

طی این روش اکسیژن موجود در هوا در زیر زمین با هیدروکربنها می سوزد و مقداری انرژی و گاز تولید می کند تا فشار مخزن بالا می رود .

گرما همچنین گرانروی را کاهش داده و جریان نفت راحت تر صورت می گیرد .

یک روش دیگر مرحله سوم که اخیراً مورد توجه فراوان قرار گرفته است، روش تزریق گاز دی اکسید کربن می باشد که جزیی از روش امتزاج پذیر است .

گاز دی اکسید کربن بسیار ارزان بوده ، در نفت نیز حل می شود و گرانروی آن را کاهش می دهد .

از روشهای دیگر مرحله سوم ، انفجارهای هسته ای در زیر زمین است که این انفجارها شکاف مصنوعی در سنگ ها بوجود می آورد و جریان نفت را ساده تر می کند .

یکی از مهمترین مسائلی که به هنگام بکارگیری مراحل بازیافت نفت ایجاد می شود ، مشکل رسوب آسفالتین می باشد .

آسفالتین ها در نفت به وسیلة رزین ها تحت شرایط مطلوب بصورت معلق نگاه داشته می شوند.

در واقع می توان پدیده تعلیق و یا حلالیت ذرات آسفالتین در نفت خام را یک پدیده ترمودینامیکی تعادلی عنوان نمود و تغییر در هر عاملی که این تعادل را بر هم زند ، می تواند حالت تعلیق را از میان برده و سبب بروز پدیده تجمع ذرات آسفالتین به یکدیگر و در نهایت رسوب آنها شود.

استخراج نفت بخصوص شیوه های بکارگیری در روشهای مرحله دوم و سوم بازیافت نفت اغلب باعث ایجاد برخی تغییرات در رفتار جریان ، خواص تعادلی فازها و خواص سنگ مخزن می شوند که این تغییرات می توانند تعادل ترمودینامیکی را بر هم زنند و سبب تشکیل رسوب آسفالتین در سنگ مخزن شوند .

آسفالتین ترکیبی است آروماتیک با چند بنزنی ( Polyormatic ) با وزن مولکولی بالا که در هپتان نرمال نامحلول اما در تولوئن محلول می باشد .

پارامترهای مؤثر در تشکیل رسوب آسفالتین شامل ترکیب درصد یا غلظت ، دما ، فشار ، حلال تشکیل دهنده رسوب و مشخصه های هیدرودینامیکی و پتانسیل جریانی و…… می باشد.

بررسی و مطالعه مقالات مختلف درمورد مسائل مربوط به رسوب آسفالتین در میادین نفتی بیانگر مواجه عمده با این مسئله در بخش های عملیات بهره برداری از نفت و همینطور در روشهای ازدیاد برداشت از مخازن نفت و غالباً در ترزیق های امتزاجی است.

رسوب آسفالتی در برخی میادین نفتی نقاط مختلف جهان در خلال تولید و فراورش نفت از مسائل بسیار جدی محسوب می گردد.

در بعضی از میادین چاه هایی وجود داشته است که در آغاز بهره برداری 3000 بشکه در روز دبی تولیدی داشته اند لیکن ظرف مدت کوتاهی پس از تولید ، جریان نفت در آنها قطع شده است .

هزینه تعمیر و رفع اشکال این چاه ها از لحاظ اقتصادی بسیار قابل ملاحظه است .

اغلب مشاهده شده است که پس از بستن موقت چاه ها و یا اسیدزنی آنها لخته های آسفالتینی باعث انسداد نسبی و در مواردی انسداد کامل چاه ها شده است .

در برخی از موارد نیز رسوب آسفالتین در داخل لوله های مغزی مشکلات متعددی ایجاد نموده است که شستشو یا تراشیدن و تمیز کردن لوله های مغزی را جهت حفظ سطح تولید ایجاب کرده است .

در یک حالت دیگر مشکلات ناشی از آسفالتین ، از رسوب آن در خلال تولید اولیه گرفته تا رسوب و انعقاد آن در اثر اسیدزنی به چاه ها و تزریق انیدرید کربنیک برای ازدیاد برداشت از نفت مشاهده شده است .

حتی برای مخازنی که رسوب آسفالتین در خلال تولید طبیعی یا اولیه گزارش نشده بود .

این رسوب در حین پروژه های ازدیاد برداشت در لوله های مغزی چاه های تولیدی مشاهده گردیده است .

به عنوان مثال برخی میادین مشخص که با مشکل رسوب آسفالتین مواجه اند عبارتند از : ـ میدان Prinos ـ شمال دریای اژه ، یونان ـ میادین Mata Acema و Boscan ، ونزوئلا ـ میدان Ventura Avenue ، کالیفرنیا ـ میدان Gachsaran لایه های مخزن آسماری ، ایران ـ میدان Hassi Messaoud ، الجزایر از آنجایی که سیلاب زنی امتزاجی دارای پتانسیل بازیابی نفت بیشتری نسبت به روشهای معمول تزریق آب می باشد ، در ایران به دلیل دارا بودن بیش از 13 % کل مخازن گاز دنیا اکثراً به منظور ازدیاد برداشت از روش تزریق گاز طبیعی استفاده می شود .

به عنوان مثال می توان به واحدهای تزریق گاز در منطقه جایزان ، تزریق گاز خروجی کارخانه 1000 NGL آغاجری و تزریق گاز پازنان توسط کارخانه 900 NGL گچساران جهت تحریک میادین نفتی اشاره کرد .

نفت با جذب گاز به مانند هیدروکربنی مایع با کشش سطحی پایین عمل می کند که با رزین ها قابل امتزاج است .

بدین ترتیب اجسام حافظ (رزین ها ) از آسفالتین ها جدا شده و آسفالتین ها پس از انعقاد به عنوان یک فاز سنگین رسوب می کنند .

گاز به عنوان حلال تشکیل دهنده رسوب عامل برهم زنندة تعادل ترمودینامیکی شناخته می شود .

در پاره ای از میادین ، پارامترهای مؤثر دیگر در تشکیل رسوب آسفالتین مانند دما، فشار و….

می توانند عامل جابجایی تعادل ترمودینامیکی و مسبب رسوب آسفالتین شناخته شوند .

احتمال بسته شدن منافذ وکم شدن یا از بین رفتن نفوذ پذیری سیال از درون بستر متخلل سنگ در اثر به وجود آمدن رسوب یاد شده ، باعث می شود که پروژه های ازدیاد برداشت با دید محتاطانه ای نظر شده و به عوارض جانبی در کنار اثرات مثبت آنها در بالا بردن میزان نفت قابل برداشت نیز توجه شود.

لازم بود برای رفع مشکلات ناشی از رسوب آسفالتین که سبب انسداد مخازن نفتی ، کاهش نفوذ پذیری ، هزینه های عملیاتی و از دست دادن منابع نفتی می شود ، کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی انجام گیرد .

در کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی که تاکنون انجام شده اغلب سیستم های ناپیوسته و فاقد محیط متخلخل مد نظر قرار گرفته اند که اصولاً هدفشان پاسخ دادن به این سؤال می باشد که « کی » و در کل « چه مقدار » رسوب تحت شرایط مشخص تشکیل خواهد شد .

لذا با این طرز تفکر در امر تحقیق ، مدل های ترمودینامیکی را به کار گرفتند که فقط قادرند رفتار سیستم را به هنگام تعادل پیش بینی کنند و از ارائة رفتار سیستم نسبت به زمان عاجزند .

عدم توجه به سرعت سیال و بستر متخلل سنگ مخزن یکی از جمله عواملی بود که سبب می شد تا معمای بسته شدن اطراف دهانه چاه بدون جواب بماند .

در کار حاضر ملاحظه خواهید نمود که این معضل صرفاً در محدودة مکانیک سیالات ، طبیعت رسوب آسفالتین و ساختار محیط متخلخل بوده و تنها کاری که در اینجا از مدل های ترمودینامیکی پیشنهاد شده بر می آید ، این است که مشخص می نماید در شرایط موجود رسوبی تشکیل می شود یا خیر و اگر می شود میزان آن چقدر است ؟ مدل های ترمودینامیکی پیشنهاد شده از طرف شرکت شل و پرفسور منصوری از دانشگاه ایلینوی آمریکا راحت به این سؤال پاسخ می دهند که تحت چه شرایط ترمودینامیکی رسوب آسفالتین ایجاد می شود ؟ ولی قادر نیستند با توجه به مقدار و طبیعت ذرات رسوب پیش بینی کنند حرکت نفت در سازند چگونه بوده و تأثیر آن در بازیافت نهایی چه خواهد بود ؟ از نظر مهندسی مخزن، مهم خطر آفرینی رسوب آسفالتین از نقطه نظر تشکیل و میزان آن نیست ؛ بلکه مهم اینست که رسوبات ایجاد شده به شکلی از محیط متخلخل تخلیه شده و باعث بسته شدن منافذ سنگ مخزن نگردند .

چنانچه بوجود آمدن و عبور ذرات ایجاد شده در محیط متخلخل طوری باشد که سیستم متخلخل مخزن مواجهه با کاهش نفوذ پذیری نسبت زمان نگردد .

نگرانی که از ناحیه رسوب آسفالتین متوجه مخزن می باشد ، بدون پایه خواهد بود.

لذا در کار حاضر از این زاویه به مسئله نگریسته شده و با استفاده از یک دستگاه نیمه صنعتی آزمایشگاهی به طور تجربی در محیط متخلخل آن هم به صورت پیوسته ( Continuos ) حرکت نفت در سازند و تأثیر آن در بازیافت نهایی با توجه به مقدار و طبیعت ذرات رسوبی بررسی شود.

بنابراین در کار حاضر روند کار بدین قرار است که پس از موفقیت در طراحی ، نصب و کارایی سیستم در فشارهای مختلف ، میزان نفوذ پذیری بستر متخلخل در شدت جریانهای مختلف بر حسب زمان طبق قانون دارسی محاسبه می شود .

سپس مدلی بسیار جالب که دو تئوری اضافه بر سطح ( Surface Exces) و به دام افتادن مکانیکی ( Mecanical Entrapment ) را هم زمان بکار می برد ، ارائه می گردد که در نهایت به کمک این مدل ، سیستم توسط یک برنامه قابل انعطاف رایانه ای شبیه سازی می گردد .

در ضمن نتایج آزمایشها با پیش بینی های مدل مقایسه و مورد بحث واقع می شوند .

تئوری اضافه بر سطح ، پدیده جذب سطحی آسفالتین را و تئوری به دام افتادن مکانیکی ، پدیده های نشست ، کنده شدن ، گلوله برفی و پل زدن را در بستر متخلخل توجیه می کند .

در این مدل از پدیده های طبیعی و تکنیک های کلاسیک برای محاسبه پارامترهای مورد نیاز استفاده شده است .

این روش در حال حاضر تنها ابزار موجود در بررسی عملکرد و رفتار حرکت نفت در سازند ، با توجه به مقدار و طبیعت ذرات رسوب می با شد که قادراست تأثیر این مقدار رسوب را در بازیافت نهایی پیش بینی کند.

محققینی چون پرفسورمنصوری ، رسام دانا ، نیک آذر و ….

با ارائه مدل های ترمودینامیکی قصد دارند ضمن شناخت پارامترهای مؤثر در تشکیل رسوب ، میزان آن را در مخازن نفتی وتجهیزات فرآیندی پیش بینی کنند لیکن در اینجا سعی می شود که با تنظیم شدت جریان،رسوبات ایجاد شده از سیستم تخلیه شوندتا سبب کاهش نفوذ پذیری و یا از دست دادن آن وهزینه های عملیاتی نظیر اسید زنی ، پاکسازی و ….

نشوند.

در حال حاضر ضمن پی بردن به راز بسیاری از مجهولات در زمینة طبیعت رسوب آسفالتین ، محیط های متخلخل و مخازنی که با مشکل رسوب مواجه اند را بررسی می کنیم ، پس ازشناخت دقیق مکانیزم نفوذ پذیری و پارامترهای مؤثر برآن ، راه حل های مناسبی برای کاهش نشست یا افزایش نفوذ پذیری مانند انتخاب سیال مناسب جهت تزریق ، تنظیم شدت جریان با تنظیم فشار چاه ، تنظیم فشار تزریقی ، ایجاد سوراخ های مناسب در لوله حفاظ چاه ( Casing ) ، استخراج نفت در چند نقطه مخزن و….

ارائه می شود که باعث کاهش هزینه های عملیاتی و حفظ منابع زیر زمینی برای نسل آینده خواهد شد.

اصولاً با شیوه های اولیه و ثانویه بازیافت نفت( O il recovery) در حال حاضر حدود 30% الی 50% نفت موجود را می توان استخراج نمود .

اصولاً شیوه های برداشت معمولی ، بیشترین درصد نفت را باقی می گذارد و همین دلیل قوی است برای گسترش و ابداع روش ها و فرآیندهایی که بتواند بازده بیشتر را به همراه داشته باشد .

تا کنون تحقیقات آزمایشگاهی متعددی صورت گرفته و شیوه های جدید بهره وری گسترش یافته است .

بسیاری از این شیوه ها در مخازن به کار گرفته شده و با موفقیت نیز همراه بوده است .

کاربرد این شیوه ها به دنبال تخلیه نفت بوسیله تزریق آب و یا گاز صورت می گیرد.

هر فر‎آیند جدیدی اگر به عنوان بهره وری ثانویه بکاربرده شود مؤثرتر خواهد بود مضافاً بر اینکه عمر عملکرد مناسب مخزن با بکار بردن شیوه های جدید افزایش خواهد یافت .

تا کنون روش های بهره وری جدید به لحاظ مسائل و مشکلات اقتصادی با توجه به قیمت تمام شده نفت استخراجی ، در تولید نفت به عنوان مسئله ای مهم ، مطرح نبوده اند .

هر چند با افزایش قیمت نفت این روش ها اهمیت بیشتری خواهد یافت .

امروزه مشکل می توان بخشی از زندگی را نام برد که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم مشتقات نفتی در آن نقش نداشته باشد .

استفاده ار انواع سوخت ها در صنایع سنگین و سبک و کاربرد روزافزون انواع فرآورده ها و مشتقات نفتی در صنعت دارو سازی ، صنایع غذایی ، صنایع پتروشیمی و صنایع نساجی اهمیت نفت را افزایش داده و نیاز مبرم انسان به دانش علمی و فنی در زمینه ازدیاد برداشت نفت ، صرفه جویی در مصرف و استفاده بهینه از این کالا را محسوس می نماید و این میسر نمی باشد مگر از طریق تحقیق ، بررسی و مطالعه بیشتر دراین زمینه .

هدف کلی آن است که به طور خلاصه تکنولوژی جهت افزایش بازیابی نفت های دور از دسترس در مخازن ، مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد .

دانستن این نکته ضروری که ازدیاد برداشت نفت از مخازن با روشها و پروسس های مختلف ممکن می گردد که این روش ها در همه مخازن قابل اجرا نمی باشد .

معیارهای انتخاب یک پروسس E.

O.

R بسیار پیچیده بوده و عبارتند از : پتروفیزیکالی ، شیمی ، رئولوژی ، عوامل محیطی و خواص سیالی که برای هر حالت بخصوص باید مورد توجه قرار گیرد .

وجه تمایز مخازن نفت و گاز می تواند تخلخل و نفوذ پذیری آب نمک ، نحوه اتصالات ، سوراخها ، منافذ ، اندازه ها و اشکال مختلف باشد .

این مخازن شامل صخره های مختلفی هستند که عمدتاً صخره های ماسه ای ، صخره های سنگ ماسه ، صخره های کلوخی و صخره های آهکی می باشند که دارای شیارها و فضای مختلف برای عیور سیال می باشند.

پروسس های بازیابی نفت (Oil Recovery Processes ) : پروسس های بازیابی نفت را می توان به سه دسته تقسیم نمود : اولیه ، ثانویه و روشهای ازدیاد برداشت .

در پروسس های اولیه ، نیرویی که باعث خروج نفت از مخازن می شود.

، ناشی از فشار طبیعی سیال در مخزن می باشد .

بازیابی اولیه نفت توسط مکانیزم های رانش طبیعی گاز ، نفوذ آب و نیروی جاذبه می باشد .

پروسس های ثانویه زمانی کاربرد خواهند داشت که فشار مخزن به طوری کم شود که قادر نباشد نفت موجود در چاه را حرکت دهد .

در این پروسس ها برای ازدیاد فشار مخزن از طریق آب یا گاز استفاده می شود.

روشهای ازدیاد برداشت نفت از مخازن برای تغییر تولید چاه ها پس از تزریق آب یا گاز و ترمیم فشار مخزن می باشد .

هدف استفاده از این روش ها ، به حداقل رساندن نفت باقیمانده در چاه می باشد که با افزایش اختلاف فشار بین مخازن و چاه های تولید یا افزایش تحرک نفت به وسیله کاهش ویسکوزیته آن یا کاهش کشش سطحی بین سیالات و نفت انجام می گیرد.

فصل دوم روش های ازدیاد برداشت نفت از مخازن ( Enhanced Oil Recovery )( E.

O.

R ) روش های ازدیاد برداشت نفت از مخازن : روش های مختلف ازدیاد برداشت را می توان به طور کلی به سه گروه تقسیم نمود : 1ـ استفاده از حلالها یا روش های جانشینی امتزاج پذیر .

2ـ سیلاب زنی مواد شیمیایی .

3ـ روش های حرارتی حال به شرح مختصری از بازیابی اولیه ، ثانویه و ازدیاد برداشت پرداخته می شود .

1ـ بازیابی اولیه نفت ( Primary Oil Recovery ) راندمان بازیابی اولیه نفت بستگی زیادی به مقدار فشار طبیعی مخزن نفت دارد .

این فشار توسط نیروی مختلفی به وجود می آید که عبارتند از : الف ) نیروی انبساط گاز طبیعی ب) نیروی جاذبه ج) نیروی ناشی از نفوذ آب د ) نیروی دافعه ناشی از نزدیک شدن سنگ های مخازن .

مهمترین نیروها ، نیروی انبساط ناشی از گاز طبیعی می باشد زیرا دارای فشار زیاد بوده و در تولید نفت نقش بسزایی دارد .

در مخازن شیبدار نیروی جاذبه می تواند مؤثر باشد چون زهکشی نفت را آسان می نماید .

2ـ بازیابی ثانویه نفت (Second oil Recovery ) مکانیزم بازیابی ثانویه شرکت نفت از چاه های تولید توسط اختلاف فشار بین مخزن و چاه های تولید می باشد .

هنگامی که تولید نفت رو به کاهش می گذارد پروسس بازیابی ثانویه نفت ، فشار لازم جهت راندن نفت از چاه های تولید را تأمین می کند .

یعنی فشار مخزن به وسیله نیروی مصنوعی ، ازدیاد تولید را سبب می شود .

این پروسس شامل ایجاد خلأ در چاه ، تزریق گاز(سیلابزنی گازی) ، تزریق هوا ، تزریق آب (سیلابزنی آبی) و یا تزریق محلول رقیقی از کاستیک و پلیمر می باشد .

روش های تزریق گاز عبارتند از : الف ) تجدید فشار ( Pressure Restoration ) ب) ابقاء فشار ( Pressure Maintenance ) ج) رانش گاز ( Gas Drive ) که بستگی به روش تزریق گاز به درون یک مخزن دارد .

الف ) تجدید فشاردر روش تجدید فشار ، گاز به درون یک چاه تولید کننده وارد می گردد در حالی که سایر چاه ها بسته شده اند .

به این ترتیب فشار مخزن به کلی تجدید می شود .

این عمل ممکن است نزدیک به یک سال طول بکشد تا فشار به حد لازم برسد .

سپس تزریق گاز متوقف شده و همه چاه های تولید ، تحت تأثیر فشار مصنوعی ایجاد شده ، به تولید مجدد می پردازند .

ب ) ابقاء فشار در روش ابقاء فشار، گاز چاه های تولید کننده کمپرس شده و به درون چاه های انتخابی ، تزریق می شوند .

در این روش برخی چاه ها تحت عملیات تزریق قرار می گیرند .

در حالی که دیگر چاه ها در حال تولید نفت می باشند .

ج) رانش گاز در روش رانش توسط گاز ، گاز با فشار به درون مخزن تزریق شده ویک جریان مداوم گاز ، از چاه های تحت تزریق به چاه های در حال تولید بر قرار می گردد.

پروسس سیلاب زنی با آب ( Water Flooding ) نیز جهت جبران فشار تقلیل یافته بعد از بازیابی اولیه می باشد .

در این روش آب از چاه های تزریقی به درون مخازن رانده می شود .

آب ، نفت را از میان سنگ های مخازن به طرف چاه های تولید می راند.

برای افزایش عمل رانش آب ، برخی از مواد شیمیایی مانند کاستیک یا پلیمر به آب افزوده می شود .

3ـ روش های ازدیاد برداشت نفت از مخازن ( E.

O.

R ) هدف از پروسس های E.

O.

R ازدیاد بازیابی ثانویه مخازنی است که بازیابی ثانویه از طریق تزریق گاز یا سیلاب زنی آب در مورد آنها انجام گرفته و در این مرحله دیگر راندمان بالایی ندارد.

پروسس های حرارتی عمدتاً برای بازیابی نفت های سنگین مورد استفاده قرار می گیرند .

در حالی که پروسس های شیمیایی و امتزاجی ( حلالها ) برای ازدیاد برداشت نفت های سبک کاربرد دارند .

از میان پروسس های مختلف جهت بازیابی نفت ، پروسس های حرارتی از بالاترین اطمینان برخوردار بوده و نزدیک به 70 درصد ازدیاد تولید توسط این نوع پروسس ها انجام می گیرد .

در حال حاضر سیلاب زنی مواد فعال سطحی ، بسیار مشکل و پیچیده می باشند و دارای ضریب اطمینان کمتری می باشند .

پروسس های سیلاب زنی به سه گروه مهم تقسیم می شوند: الف )سیلاب زنی سر فکتانت ب) سیلاب زنی پلیمر ج ) سیلاب زنی کاستیک ماکزیمم جابجایی نفت توسط عمل سیلاب زنی سرفکتانت و کاستیک بر اساس کشش سطحی بسیار پایین استوار است .

در حالی که سیلاب زنی پلیمر به تنهایی یا همراه با تزریق سرفکتانت ، نتیجه آن کنترل تحرک می باشد .

در اثر تزریق کاستیک به درون مخزن نفت ، کاستیک با اسیدهای چرب موجود در نفت واکنش انجام داده و تولید نمک سدیم می کند .

وقتی که نفت مخزن دارای ویسکوزیته زیاد باشد ، روش های بازیابی ثانویه برای جابجایی آن مؤثر نخواهد بود و از پروسس های حرارتی استفاده می شود .

تزریق بخار ویسکوزیته نفت را کاهش داده و تحرک را بالا می برد .

پروسس های حرارتی بر اساس نحوة ایجاد حرارت در مخزن به سه گروه تقسیم می شوند .

الف ) احتراق در محل ( In _Situcombustion ) ب) تزریق بخار ( Steam injection ) ج) احتراق مرطوب ( Wet Combustion ) الف ) احتراق در محل : در روش احتراق در محل ، گرم کن های برقی یا مشعل های گازی را در نزدیکی چاه مشتعل می سازند و سپس هوا به طور مداوم از ناحیه مشتعل شده به طرف چاه ها تزریق می شود .

ب) تزریق بخار : در روش تزریق بخار ، به طور مداوم یا سیکلی ، بخار به درون مخزن تزریق می شود .

تزریق مداوم بخار ، هر دو چاه تولید و تزریق را درگیر می کند در حالی که تزریق سیکلی بخار فقط چاهی را درگیر می کند که بتواند چاه تولید را سرویس کند .

ج) احتراق مرطوب : در روش احتراق مرطوب ، آب با هوا تزریق می شود.

مهمترین مزیت این پروسس آنست که چون مقداری از نفت باقیمانده برای سوخت توسط شعله مصرف می شود ، می تواند مقدار زیادی از نفت را در محل جابجا نموده و مقداری از هوای لازم برای مشتعل ساختن نفت را نیز حرکت دهد.

فصل سوم تزریق امتزاجیگاز تزریق امتزاجی گاز پروسس های جابجایی امتزاجی : در این پروسس از طریق یک حلال مانند الکل ، هیدروکربن های تصفیه شده گازهای هیدروکربنی مایع شده و دی اکسید کربن که بتواند در نفت مخزن حل شود ، استفاده می شود.

تزریق حلال سبب کاهش نیروهای مویینه که باعث اقامت نفت در منافذ سنگ های مخزن هستند می شود.

برای شکستن مخلوط نفت ـ حلال پس از تزریق حلال ، تزریق مایع یا گاز انجام می شود ، پروسس جابجایی امتزاجی به چهار گروه تقسیم می شود: الف ) پروسس توده امتزاج پذیر ( Miscible Slug Proccess ) ب) پروسس غنی از گاز ( The Enriched.

gas Process) ج) پروسس گاز رقیق با فشار بالا (The High Pressure / Lean gas) دـ پروسس دی اکسیدکربن و حلال (Carbon Dioxide ProcessThe Mutual Solvent And) الف ) پروسس توده امتزاج پذیر : تزریق توده ای از ییدرو کربن های مایع که حجم آن برابر نصف حجم منافذ مخزن است ، انجام می گیرد .

پس از تزریق این توده ، گاز یا مایع به مخزن تزریق می شود .

ب) پروسس غنی از گاز : در این پروسس تزریق توده غنی از گاز طبیعی ( به اندازه 20ـ10 درصد حجم منافذ مخزن ) انجام می گیرد و به دنبال تزریق توده ، تزریق کمی گاز و آب به مخزن انجام می پذیرد .

این پروسس در محدوده فشار 1700_3000 Psia کاربرد دارد .

ج) پروسس گاز رقیق : در این پروسس تزریق گاز رقیق نسبت به 6c ـــ c2 با فشار بالا انجام می گیرد ، که معمولاً سبب کاهش تبخیر نفت خام و تشکیل یک فاز امتزاجی بین مخزن نفت و گاز می شود.

این گاز شامل ترکیبات 6c ـــ c2 از نفت به گاز منتقل می شود .

د ـ پروسس دی اکسید کربن و حلال : این پروسس شامل تزریق حلالها از جمله الکل می شود.

این حلال باید قابلیت امتزاج در نفت مخزن و آب را داشته باشد .

این حلالها در مخزن نفت تشکیل یک فاز می دهند و برای ابقاء این فاز غلظت حلال باید زیاد باشد .

در پروسس دی اکسید کربن ، مکانیزم دی اکسید کربن قابل امتزاج در نفت ، مانند مکانیزم پروسس گاز رقیق با فشار بالا می باشد .

تحت شرایطی از فشار، دما و ترکیب نفت مخزن ، دی اکسید کربن یک جبهه امتزاج پذیر بوجود آورد که مایع امتزاج پذیر را به حرکت در آورده و برای جابجایی نفت و رانش آن به طرف چاه های تولید مؤثر باشند.

دی اکسید کربن می تواند در دمای نرمال مخزن و در فشار کمتر از PSI 1500 امتزاج پذیر باشد .

وجود ناخالصی در دی اکسید کربن ، مانند نیتروژن و متان ، فشار امتزاج پذیری را افزایش می دهد در حالی که وجود ناخالصی ها مانند پروپان و سولفات هیدروژن این فشار را برای رسیدن به امتزاج پذیری کاهش می دهد.

استفاده از میکرو ارگانیزم های انتخاب شده و مواد حاصل از متابولیسم نیز برای تحرک و تولید نفت ، مسئله بسیار جالبی است که اخیراً در جهان مطرح شده است .

در این روش از طریق میکرو ارگانیزم به درون مخزن و جابجایی نفت توسط مواد حاصل از متابولیسم این موجودات استفاده می گردد.

این عمل بعد از جابجایی ثانویه انجام می گیرد و برای این است که نفت باقیمانده را کاهش دهند.

این روش ازدیاد برداشت تحت عنوان recovery ( Microbial Enhance (M.

E.

O.

R (0.

2 ) نامگذاری شده و به روش های معمول E.

O.

R شباهتی ندارد که در پایان اشاره ای خواهیم داشت .

متأسفانه پروسهای E.

O.

R برای کاربرد نیاز به سرمایه گذاری اولیه و مدیریتی با دقت دارند ، در حالی که سرعت افزایش بازیابی نفت کم و از نظر زمانی طولانی است .

بنابراین پروسس های E.

O.

R نیازبه یک دگرگونی از نظر اقتصادی و پیش بینی به دلیل سرعت کم در بازگشت سرمایه دارند .

یک مخزن ابتدا به وسیله ارزیابی ازنفت اشباع ، وضع و ساختمان طبقات زمین ( Stratigraphy ) و هیدرولژی (آب شناسی ) شناخته و مشخص می شود و بر اساس نحوة سهولت انجام پروژه های E.

O.

R بر روی مخزن بررسی می گردد .

اگر چه همه مسائل و مشکلات در رابطه با پروسس های E.

O.

R سبب تردید در استفاده از آنها می شود.

اما دو دسته از روش های E.

O.

R تا کنون موففق بوده اند که عبارتند از : سیلاب زنی دی اکسید کربن و بازیابی با روش های حرارتی .

عامل بالقوه برای افزایش بازیابی نفت به وسیله روش های دیگر E .

O.

R نیز وجود دارد و به هرحال برای اینکه ازدیاد برداشت نفت اقتصادی باشد بایستی آزمایشها و ارزیابی به طور مداوم انجام گیرد .

عوامل مؤثر در افزایش بهره وری : طی زمان تولید از مخزن نباید اجازه داد که انرژی مخزن به هدر رود و نفت به تله بیفتد و در مخزن باقی بماند .

این کوششی است که در روش های بهره وری ثانویه به وسیله تزریق آب و یا گاز صورت می گیرد و نتیجه آن تثبیت فشار و فشار افزایی مخزن خواهد بود، لیکن علیرغم همین عملیات ، اگر نفت در خلل و فرج مخزن باقی بماند ، باید به طریقی آن را به حرکت درآورد.

شیوه های مختلف بهره وری یا بهره افزایی ( Rnhanced Recovery ) بر اساس از بین بردن یکی از عوامل فیزیکی که عمدتاً باعث نگهداری نفت در خلل و فرج می شوند ، ابداع گردیده است .

در این میان کشش سطحی ( I.

F.

T ) مهمترین عاملی است که باعث باقیماندن نفت در خلل و فرج مخزن می شود .

کاهش کشش سطحی با افزایش فشاریاتثبیت صورت می گیرد و همچنین اضافه نمودن مواد شیمیایی قابل امتزاج با نفت برای تغییر کشش سطحی و یا چسبندگی آنها ( Interfacial -Tension) و ( Wettability ) و کم نمودن ویسکوزیته ( گرانروی ) سیالات انجام می گیرد.

ضمن اینکه راندمان جارو کردن( Sweepping ) و یا گرانروتر نمودن ( Viscous) سیال جابجا کننده نسبت به جابجا شونده با اضافه نمودن پلیمرها امکان دارد.

انواع روشهای بهره وری جدید : شیوه های بهره وری را می توان به دو دسته عمومی تقسیم نمود: روشهای بهره وری نفت سبک و فرایندهای حرارتی برای نفت های سبک و گرانرو .

البته موارد استثنا نیز وجود دارد ، مثلاً رانش با سوزاندن در جا (Insitu Combustion ) برای مخازن نفت سبک هم بکار رفته است .

روشهای بهره وری سبک شامل روشهای رانش با گاز قابل امتزاج ( Gas Drive Process) می باشد که رانش با گاز متان ،گاز غنی،گاز مایع و بلاخره تزریق CO2 را در بر می گیرد که همگی در جهت کاهش و یا از بین بردن کشش میانرویه ای است .

فرآیند رانش با گاز قابل امتزاج(MISCIBLE PROCESS) تئوری امتزاج: اختلاط یکدست دو سیال با هر نسبت دلخواه بطوری که هیچ گونه سطح جدایی بین دو سیال مشاهده نشود را امتزاج دو سیال می گویند.

چنانچه دو سیال در تمام نسبت ها قابل اختلاط نباشد ، آنها را غیر قابل امتزاج می گویند .

این امر به فشار و دما و همچنین به درصد مواد مختلف مورد اختلاط بستگی دارد.

متان ،پروپان و….

خاصیت اختلاط با نفت را دارا می باشند و اساس تزریق امتراجی را تشکیل می دهند.

طرز عمل چنین است که با استفاده از حداقل مقدار حلال بعنوان پیشرو در صف مقدم،تماس حلال با نفت صورت گرفته و متعاقب آن گازبا فشار بالا برای حرکت دادن نفت به طرف چاه های تولید استفاده می شود.

حلال پیشرو که در صف مقدم تماس است باید دارای چنان خواصی باشد که از یک طرف قابلیت امتزاج با نفت را داشته باشد تا بتواند آنرا در خود حل نماید و به طرف جلو براند و از طرف دیگر قابلیت امتزاج در گاز خشک عقبه جبهه را دشته باشد که بتواند آنرا بدنبال خود بکشاند.

این جبهه گاز قابل امتزاج( Miscible Bank ) قادر به جابجا نمودن قسمت اعظم نفت مقابل خود می باشد و این حالت بر خلاف رانش عادی گاز غیر قابل امتزاج است نفت و گاز همزمان حرکت می نمایند و درصدی از نفت پشت جبهه گازی باقی می ماند .

در تزریق امتزاجی فقط یک فاز در یک نقطة معین جریان می یابد بطوری که فقط نفت جلوی جبهه و تنها گاز در پشت جبهه جریان دارد .

خاصیت چسبندگی و اندازه خلل و فرج ، در جابجایی نفت بوسیلة گاز نقش مؤثری خواهد داشت .

در عمل جابجایی نفت توسط گاز به علت آنکه گاز اصولاً تمایل چندانی به چسبیدن به جدار سنگ را ندارد ، بیشتر سعی می کند از مرکز فضای پر شده از نفت عبور کند، نتیجه آنست که گاز که قابلیت تحرک بیشتری از نفت را دارد از وسط نفت عبور کرده و عمل جابجایی را بطور کامل انجام نمی دهد و نفت را پشت سر خود باقی می گذارد .

از طرف دیگر آب برعکس گاز به علت آنکه تمایل زیادتری به چسبیدن به جدارهای سنگ را دارد ، در عمل قدرت جابجایی بیشتری دارد .

عمل تزریق امتزاجی ، فشار مویین ( Capillary Pressure ) را به طورکلی از بین می برد و در نتیجه با ازبین رفتن کشش سطحی بین نفت وسیال جابجا کننده ، تمامی یا حداکثر نفت محبوس شده در منافذ سنگ مخزن استخراج خواهد شد .

لازم به توضیح است که در تزریق امتزاجی بر عکس عمل جابجایی بوسیلة آب ، امکان دستیابی به منافذ کوچک و بن بست ، محدود بوده و در بعضی موارد غیر ممکن است .

به همین دلیل معمولاً در اوایل عمر یک مخزن که درجه اشباع نفت زیاد است با بهره گیری از عمل جابجایی آب ، حداکثر نفت قابل دستیابی را استخراج می کنند و پس از آن با عمل تزریق امتزاجی باقیمانده آن را بیرون می آورند.

در مواردی هم که عمل جابجایی با گاز انجام می شود، در خاتمه عمل می توان نفت باقیمانده را به کمک حلالها استخراج نمود .

معمولاً پروپان یا مخلوطی از پروپان و اتان یا بوتان به صورت گاز مایع شده نفت ( L.

P.

G ) برای این منظور بکار می رود .

شرایط امتزاج : همانطور که گفته شد ، اختلاط یکدست سیال وقتی صورت می گیرد که کشش سطحی صفر شود.

این اختلاط بستگی به دما ، فشار و ترکیب سیال دارد.

برای روشن شدن این مطلب از نمودار سه جزیی که تقریبی از ترکیب هیدروکربورهای سبک و متوسط و سنگین می باشد ، می توان استفاده نمود.

انتقال مواد در نمودار سه جزیی : اگر گاز با ترکیبی در نقطه ( الف ) به نفت مخزنی با ترکیب (ب ) تزریق گردد به مجرد تماس نفت با گاز ترکیب میانی در نفت به وسیله گاز در مسیر خط اشباع بخار ( P1 , P2 , P3 ) تبخیر خواهد شد تا زمانی که به نقطه بحرانی برسد .

منطقة بینابین گاز غنی شده ای که بدین صورت بوجود می آید ، قابل امتزاج با نفتی که دارای ترکیبات (ب) می باشد ، خواهد بود.

در عمل قسمت کوچکی از حجم نفت در نواحی نزدیک چاه های تزریق با سیلاب زنی امتزاجی قابل برداشت نخواهد بود چرا که اجزای میانی خود را از دست خواهد دادو ترکیبی خواهد شد از که در طول خط اشباع نفت ( L1 , L2, L3 ) حرکت خواهد کرد .

(شکل 5 ) حال اگر گاز با ترکیب (الف ) را در مخزنی با ترکیب (ج) تزریق نماییم در این مورد انتقال مواد اجزای مختلف در نفت و گاز صورت خواهد گرفت تا در تماس گاز و نفت با ترکیب ( L1,L2 ) نتیجه خواهد شد خط متصل کننده با نسبتهای تعادل دو سیال مربوطه ، ترکیب ، درجه حرارت و فشار آنها تعریف خواهد شد.

چنین جابجایی غیر قابل امتزاج خواهد بود و درصدی از نفت به علت فشار مویین و کشش سطحی در پشت جبهه جابجا کننده باقی خواهد ماند .

قابلیت امتزاج را در این حالت می توان با تغییر ترکیب گاز ترکیبی یا با افزایش فشار همزن که باعث می شود حلقه فازها کوچکتر شود بوجودآورد .

(شکلهای 3،4،5 ) حال اگر گازی را در نقطه (د) در نظر بگیریم که با نفت (ج) تماس حاصل نماید در اثر تماس و تبادل جرم ، ترکیبات گازی که وزن متوسط دارند جذب نفت می شود و در نتیجه نسبت ترکیبات گاز و نفت تغییر می کند .

پس از چندین تماس متوالی گاز (د) با نفت ترکیب (د) با جذب مواد متوسط الوزنی که پس از مدتی به نفتی در شرایط بحرانی تبدیل می شود ، یعنی هر دو فاز گاز و نفت یکی شده و امتزاج صورت می گیرد .

باید توجه داشت در حالی که در صف مقدم جبهه ، گاز تزریق شده با نفت مخزن قابل امتزاجند هر چه که از این محل دور شویم گاز و نفت ترکیباتی نزدیکتر به ترکیب اولیه خود داشته و غیر قابل امتزاجند .

حلقه دو فازی در نمودار سه جزیی ، تابع فشار و درجه حرارت است .

چنان که در شکلهای 3 ،4 ،5 دیده می شود ، در شرایط فشار کمتر ، حلقه دو فازی بزرگتر است و این بدان معنی است که گاز غنی تری برای ایجاد شرایط امتزاجی مورد نیاز است .

به همین دلیل بالا بودن فشار مخزن در جایی که گاز غنی موجود نیست به موفقیت عمل کمک می کند.

انواع تزریق امتزاجی : با توجه به نمودار سه جزیی شرایط مخزن و ترکیب درجه حرارت و فشار آن و ترکیب گاز تزریقی ، تعاریف مختلف برای انواع تزریق گاز وجود دارد .

تزریق در فشار بالا : در این حالت امتزاج به وسیله گاز رقیق ( Lean ) با افزایش فشار مخزن حاصل می گردد.

مکانیزم تزریق گاز طبیعی در فشار بالا در مخازنی که نفت فرار دارند می تواند منجر به جابجایی امتزاجی نفت مخزن گردد .

هیدروکربورهای میانی ( اتان تا هگزان )از نفت اطراف چاه های تزریقی تبخیر شده و به سوی فاز گاز تزریق می رود تا زمانی که گاز به اندازه ای غنی شود که بتواند با نفت دست نخورده منزوج گردد.

به عنوان جزیی از فاز قابل امتزاج جدید ، تمام نفت از سنگها جدا گشته و عملاً به وسیلة گاز جارو می شود .

فشار لازم برای امتزاج نفت مخزن و گاز طبیعی بستگی به مقدار هیدروکربورها در نفت و ترکیب گاز دارد .

این فشار را می توان از نمودارهای مربوطه که بر روی نفت های مختلف تهیه شده ، تخمین زد .

این شیوه ، رانش گاز تبخیر شونده نیز خوانده می شود .

تزریق امتزاجی با گاز غنی شده : بطور کلی ، فشارهایی که برای امتزاج متان و گازهای رقیق با نفت خام مخزن لازم است بالاتر از فشار عادی عملکرد مخزن می باشد .

برای اینکه بتوان به امتزاج در فشارهای پایین تر رسید ، گاز جابجا کننده باید با پروتان و یا بوتان غنی گردد تا قابلیت امتزاج فراهم شود.

امتزاج با نفت در این روش به وسیله گاز غنی شده حاصل می گردد .

نفت جابجا شده مرتباً با حلال جدید ، یعنی اجزای میانی با فرآیندی به نام تماس چند جانبه تماس حاصل می کند تا به امتزاج پویا یا شرطی برسد .

این انتقال هیدروکربورهای میانی عمدتاً از طریق چگالش (Condensation ) گاز صورت می گیرد.

این نوع مکانیزم ، رانش گاز چگالنده ( Codensing Cas Drive ) نیز خوانده می شود .

رابطه بنهام می تواند مبنایی را برای تخمین ترکیب گاز لازم برای امتزاج به دست دهد که در این مورد بحث بیشتری خواهیم داشت .

امتزاج لخته ای : وقتی که غنای کافی در گاز وجود داشته باشد گاز جابجا کننده با نسبتها ممزوج خواهد شد.

این فرآیند معمولاً درصد بالایی مایع لازم دارد و کاربرد آن به طور کلی محدود به مواردی است که لخته ای باریک می تواند بین نفت و گاز باشد.

این فرآیند در واقع عمل امتزاجی مایع با مایع است که در آن حجمی از پروپان مایع یا LPG و یا حلال دیگر تزریق می شود و متعاقب آن برای جلو راندن نفت به اطراف چاه های تولیدی ، گاز متراکم تزریق می کنند.

مایع تزریق شده اول که قابلیت امتزاج با نفت را دارد آن را به طور کامل جابجا نموده و به جلو می راند .

برای مخازنی که فشار آنها کمتر از 2000 پوند باشد جبهه ای از LPG مایع به طور کامل لازم است تا بتوان به جابجایی امتزاجی دست یافت .

این جبهه ( LPG ) را نیز می توان به طریقی ممزوج با گاز جابجا نمود .

فشاری که برای متان لازم است تا با (LPG ) ممزوج شود بستگی به ترکیب (LPG ) و درجه حرارت مخزن دارد .

برای پروتان و بوتان به ترتیب فشار امتزاج بالاتر لازم است تا بتواند پروتان و بوتان را به طریقی ممزوج جابجا نماید .

فشار لازم برای جابجایی ممزوج جبهه معینی از پروپان و بوتان در آزمایشگاه تعیین می شود.

بازگردانی گاز میعانی : در مخازن میعانی عمل تزریق مجدد نفت میعانی نیز صورت می گیرد.

این عمل خود نوعی تزریق امتزاجی است زیرا سیالات تشکیل دهنده در ظروف تفکیک کاملاً با گاز موجود در مخزن همگن بوده و قابلیت امتراج را به حد اعلا ، دارا می باشند .

ضریب بازیافتی در این عملیات ، به علت اینکه فشار مویین در منافذی که سیال تزریق شده عبور می کند وجود ندارد ، تقریباً صد در صد است .

منافذ کوچک و بن بست که احتمالاً از تماس با سیال تزریقی محروم می مانند گاز را در خود نگه داشته و باعث نقصان ضریب بازیافت کلی مخزن می شود .

این نوع عمل را ممکن است تزریق امتزاجی گاز با گاز گویند .

عوامل مؤثر در راندمان تزریق امتزاجی : مهمترین عوامل مؤثر در راندمان تزریق امتزاجی ، اندازه و شکل مخزن ، ناهمگن بودن سنگ مخزن از لحاظ درجه تخلخل و قدرت نفوذ پذیری ، شیب ساختمان مخزن ، طبیعت گاز ونفت موجود در مخزن ، شرایط فشار و درجه حرارت مخزن و بالاخره درجه اشباع سیالات موجود در مخزن می باشد.

شرایط لازم برای تزریق امتزاجی : مهمترین شرایط برای رانش امتزاجی موفق ، رسیدن به تعادل ثقلی یا جابجایی پایدار می باشد.

این ضابطه در یک مخزن با سازنده های شدیداً شیب دار با شیب های با نفوذ پذیری کلی بالا تحقق می یابد .

اگر چه نفوذ پذیری شکاف ها به نفوذ پذیری مخزن می افزاید ، اما شکافدار بودن مخزن از راندمان رانش امتزاجی می کاهد .

حرکت تدریجی جابجا کننده ( گاز ) در امتداد شکاف ها ( Malrix ) بدون آنکه به طور کامل با نفت زمین ( Fractures ) تماس حاصل نماید ، دلیل عمدة این مسئله است .

جابجایی امتزاجی پایدار در لایه های عمودی نمی توانند بوجود آید مگر با لایه های بسیار باریک .

هم تجربه های آزمایشگاهی وهم اطلاعات روزمره نشان می دهد در این مورد نیروی ثقل فائق خواهد آمد و شاخه شاخه شدن ( Fingering) باعث راندمان پایین بهره وری خواهد شد.

ناهمگونی مخزن این مسئله را خراب تر خواهد کرد.

سایر شرایط مناسب برای تزریق امتزاجی عبارتند از : سازنده همگن .

نفوذ پذیری بالای زمین ، اگر سازنده شکافدار باشد .

ستون نفت ضخیم .

عدم وجود کلاهک گازی .

فشار اولیه بالا در مخزن ، ترجیحاً بیش از فشار قابل امتزاج .

خواص مناسب سیال مخزن ( نفت سبک ، گاز غنی ) .

بدیهی است در این زمینه تحقیقات زیادی لازم است تا روش های گوناگون تجربه گردد.

شیوه های تزریق امتزاجی برای مخازن بزرگ و تخلیه شده ایران مناسب نیستند .

تنها در مخازن کوچک و در فشار های بالا می توان این شیوه ها را بکار برد.

مناسب ترین شیوه ها به خاطر وجود گاز ، تزریق در فشار بالا است .

نمودار بنهام ( A.

L.

Benham ) میزان فشاری که باعث وضعیت امتزاجی برای گاز تزریقی و نیز نفت مخزن می گردد ، بستگی به درجه حرارت مخزن ، درصد (C2 ) در گاز تزریقی و وزن ملکول ( C5 ) در نفت مخزن دارد.

در رابطه بنهام شرایط فوق به صورت سری منحنی هایی مورد بررسی قرار گرفته است .

این منحنی ها در چهار فشار 1500 ، 2000 ، 2500 ، 3000 پوند تهیه گردیده و درجه حرارت مخزن از 60 تا 260 درجه فارنهایت در نظر گرفته شده است .

از این منحنی جهت تعیین حداقل فشار امتزاج گاز با نفت حداکثر تا 3000 پوند استفاده می گردد.

لازم به یاد آوری است که در اداره سیستم های مخزن مناطق نفتخیز ، مدلی به نام مدل تعیین شرایط امتزاجی تهیه شده است .

این مدل بر مبنای امتداد منحنی های بنهام ( در فشار های بالای 3000 پوند ) تا فشار امتزاج نفت مخزن با متان تشکیل شده است ، لیکن این برنامه دارای عدم قطعیت هایی می باشد که بدین منظور راه حل هایی تجربی و آزمایشگاهی وجود دارد .

لازم به یادآوری است که نقطه آخر منحنی مزبور با استفاده از تحقیقات مؤسسه Atlantic Reasearch محاسبه شده است .

شرکت مذکور با استفاده از 7 نمونه نفتی از مخازن نفت آمریکا اقدام به اندازه گیری فشار امتزاج آنها با متان خالص نموده که طبیعت نفت های مورد آزمایش با نفت مخازن ایران متفاوت است .

عمده ترین این آزمایش ها مربوط به آزمایش های امتزاج در لوله قلمی(Slimetuube ) با استفاده از نفت مخازن منتخب و گاز متان با درجه حرارت های متفاوت می باشد.

این آزمایش ها می تواند جهت مخازن کرنج بینک ، مارون ، رامشیر و اهواز ( بنگستان ) انجام شود.

http://www.

iran-spe.

com
کلید واژه ها: تزریق - تولید - آمریکا - صورت - طبیعی - درصد - میزان - آزاد - ونزوئلا - برداشت - انرژی - پیام - کاهش - شروع - کشور - میلی

آخرین اخبار سرویس:
روش هایی برای مقابله با دروغگویی کودکان

3 دلیل برای پوشیدن یک نوع لباس در محیط کار

استخدام دو نفر شاگرد خانم جهت کار در لالجینِ همدان

استخدام دو رده شغلی در رستوران الف

استخدام کارگر ساده آقا جهت مونتاژکاری گیربکس

استخدام رستوران لاکچری

مدیریت یکپارچه شهری در ایران معنا ندارد/ می توانیم تهران را با مترو به شمال متصل کنیم

آغاز هشتمین جلسه بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی

استخدام فست فود خانه ماکارونی در قم

استخدام تحصیلدار آشنا به مسائل حقوقی در شرکت پخش

حدیث روز/ سخن پیامبر(ص) درباره جایگاه اهل بیت(ع)

کلیه استخدامی های گیلان و رشت - 29 مرداد 96

استخدام پیک موتوری، کارگر و کمک آشپز جهت آشپزخانه در تهران

کلیه استخدامی های قم - 29 مرداد 96

استخدام کارگر ساده خانم و آقا در رستوران

کلیه استخدامی های قزوین - 29 مرداد 96

مرتضی حاجی: کفگیر شهرداری ته دیگ خورده

توکلی : دولت کارنامه خوبی در بحث شفاف سازی نداشته است / همه وزرا رای اعتماد خواهند گرفت

تکذیب حمایت رییس دولت اصلاحات از برخی وزرا

شهادت پرسنل هنگ مرزی خرمشهر حین تمرین نظامی

کلیه استخدامی های استان و شهر اصفهان - 29 مرداد 96

پای لیست اموال وزرا به مجلس باز شد

فال آنلاین دیوان حافظ،یکشنبه 29 مردادماه 1396

طرح های ناتمام قالیباف برای تهران

نمایی دیگر از حمایت های ناکام از تولید

پنج راهکار روابط عمومی دیجیتال

متن حکم خادمی پدر و همسر شهید حججی +عکس

گفت و شنود/ حضور نمایندگان با کت و پیژامه در مجلس

در شش سال گذشته پول یک اتوبوس هم دولت به تهران نداده است

یادداشت/ حمیدرضا مقدم فر پرهیز از حاشیه و تلاش برای وفاق و همدلی

این سه ویژگی در انسان، خیال شیطان را راحت می کند

مهم ترین عامل طلاق زوج های ایرانی چیست؟

اخبار 8 تا 8 شنبه بیست و هشتم مرداد در آذربایجان غربی

پایان بررسی وزیران پیشنهادی دولت، امروز

پنجمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی» آغاز شد؛ تکلیف کابینه تعیین می شود

آغاز طرح تحقیق و تفحض از وزیرکشور جمهوری خودمختار نخجوان

آغاز پنجمین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم

مواضع داعش زیر آتش سنگین مقاومت/ مجلس امروز به وزرای کابینه دوازدهم رای اعتماد می دهد/ ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ در دنیاست

رویدادهای خبری امروز یکشنبه بیست و نهم مرداد در آذربایجان غربی

پنجمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی» آغاز شد؛ تکلیف کابینه تعیین می شود

فیضی: بیشترین سدسازی ها در کشور در زمان «بیطرف» انجام شد

رویداد های خبری بیست و نهم مرداد در مازندران

22 مسجد برتر استان زنجان تجلیل می شود

شبکه تبلیغ استان سمنان آموزش ترویج فرهنگ دینی می بینند

یازدهم شهریورماه؛ سفر پروفسور سمیعی به خراسان شمالی

مهم ترین عامل طلاق زوج های ایرانی چیست؟

رویدادهایی که امروز خبری می شود

گزارش «مؤسسه کاسپین» روی میز کمیسیون اصل 90

رویدادهای خبری روز یکشنبه، 29 مرداد 96 گلستان

رویدادهای خبری 29 مرداد ماه در مشهد

استخدام خیاط ماهر خانم جهت ساده دوزی در کرج

استخدام نگهبان با مدرک دیپلم در یک کارخانه

استخدام تعدادی شابلون زن آقا و کارگر ساده جهت چاپ تریکو

استخدام طراح فتوشاپ کار وکرل کار در البرز

مومنان به چه میزان از پروردگار پاداش می گیرند؟

استخدام دو نفر اپتومتریست در البرز

جریمه ایرلاین های متخلف چیست؟/ پیشخوان

استخدام شاگرد جهت آرایشگاه زنانه در همدان

آگهی استخدام رشته حقوق و الهیات - استخدام امروز 29 مرداد 96

گلایه چمران از انتقادات وارد شده به شورای چهارم

استخدام جوشکار، تابلو ساز حرفه ای و نیمه ماهر در خراسان رضوی

آگهی های استخدام حسابدار - 29 مرداد 96

کمبود نیروی برنامه ساز برای نوجوانان

آگهی های استخدام برنامه نویس - 29 مرداد 96

گزارش «مؤسسه کاسپین» روی میز کمیسیون اصل 90

نام گذاری خیابانی به نام «پروفسور سمیعی»

کلیه استخدامی های استان هرمزگان - 29 مرداد 96

کلیه استخدامی های خوزستان - 29 مرداد 96

کلیه استخدامی های تهران - 29 مرداد 96

سهل انگاری امروز مجلس ناکارآمدی فردای دولت

گزارش قالیباف از عملکرد ساله خود در شهرداری تهران

التماس می کنم در این دو هفته هیچ نماینده ای را آزرده خاطر نکنید

اتفاقات کم سابقه در مجلس!

مرتضی حاجی: کیسه شهرداری خالی و کفگیر ته دیگ خورده است

نمایش کله گنجشکی

غفلت های دولت یازدهم

واکنش ها به اقدام کودکانه جعفر پناهی ادامه دارد

آزمایش DNA از خانواده شهدای منا در عربستان

کدام ازدواج ها آسیب پذیرتر هستند؟

وداع مردم عسلویه با سه شهید گمنام

حضور 11 فرزند شهدای منا در عربستان برای تشخیص هویت

پنجمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی» آغاز شد؛ تکلیف کابینه تعین می شود

نکته ای ناخوانده در آرم جمهوری آذربایجان؛ لفظ مقدس "الله" در مرکز آرم حکومتی جمهوری آذربایجان

حل مشکلات پایتخت به سبب همسو بودن مدیریت شهری با دولت/ درخواست فاینانس برای احداث پروژه های شهری

«استقبال نامطلوب» و «بی احترامی به حجاج ایرانی» کذب محض است

پنجمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی» آغاز شد؛ تکلیف کابینه تعین می شود

کودتای 28 مرداد درس عبرت است

گزارش ایسنا از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو

کِی گرفتی با عَدو سِلفی؟ کجا؟!

برخی اقدامات موثر در حوزه آلودگی هوا نیاز به تصمیم گیری دارد نه پول

گزارش ایسنا از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو

علل اصلی خارجی شکل گیری کودتای 28 مرداد

جایگاه شهرداری در نظام اداری ما مهم نیست/ 6 ساله می شود آلودگی هوای تهران را حل کرد

استخدام چند نفر چرخکار نواردوز در همدان

استخدام سالن دار و ظرفشور ترجیحا آقا در رستوران

استخدام نیروی دفتری جهت موسسه آموزشی در خراسان جنوبی

استخدام گروه صنعتی مگا

استخدام تعدادی نصاب ماهر MDF در همدان

استخدام منشی جهت آشپزخانه در خراسان رضوی

استخدام تعمیرکار آشنا به قالب های صنعتی در البرز

استخدام تعدادی خدمتکار و کمک مربی در مهدکودک

درسنامه مجمع عالی حکمت اسلامی منتشر شد

استخدام راننده جهت یک آژانس بانوان واقع در خراسان جنوبی

مهم ترین و اثرگذارترین نهاد برای آموزش عفاف و حجاب، خانواده است

نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در حوزه های علمیه تدریس شوند

این سه ویژگی در انسان، خیال شیطان را راحت می کند

وزیر پیشنهادی ارتباطات: همه شایعات دروغ است

هشدار موسوی لاری در مورد عدم توجه دولت به پیام رای مردم

دلسوزی ژنرال برای نمایندگان ادوار

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های یکشنبه 29 مرداد ماه 96

حدیث روز/ سخن امام کاظم(ع) درباره دعا و تضرع هنگام گرفتاری

حسین قلی پور، علیرضا چیت سازیان ابعاد و مؤلفه های تحول در علوم انسانی در اندیشه مقام معظم رهبری و دلالت های آن بر علوم انسانی مطلوب جمهوری اسلامی

تولیدات فرهنگی؛ متناسب با فرهنگ ملی و دینی گسترش یابد

آغاز پنجمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی» تا دقایقی دیگر؛ تکلیف کابینه تعین می شود

فهم معانی متعالی قرآن؛ نیازمند کمک گرفتن از پیامبر و اهل بیت(ع) است

شماره جدید فصلنامه آذر آران منتشر شد

جامعه به سمت عمل کردن به معارف قرآنی سوق داده شود

تمرکز شورای چهارم شهر بر اتمام پروژه های نیمه تمام بود

آصفری : ساختار وزارت امور خارجه باید تغییر کند

رویدادهایی که امروز خبری می شود

ضریح مطهر حضرت امام رضا (ع) به نور سبز مزین شد

رویدادهای خبری روز یکشنبه در زنجان

کلیپ/ ماشین های جالبی که با آب داغ رنگشان تغییر می کند!

از وزیر دارایی شدن دکتر محمد سجادی تا اعلام آتش بس جنگ ایران و عراق توسط سازمان ملل

نام گذاری خیابانی به نام «پروفسور سمیعی»

تأثیر زیارت امام رضا(ع) در اصلاح سبک زندگی

استخدام دو نفر نیروی خانم یا آقا مسلط به اکسل و وُرد در تهران

اخبار برتر ایران و جهان در 24 ساعت گذشته

احمدی نژاد از فرصت دوباره ای که نظام به او داده چگونه استفاده می کند؟

قاضی عسکر: زائران ایرانی عزتمندانه به حج آمدند

گزارشی از قوانین عجیب و غریب کارخانه چسب هل که این روزها جنجالی شده است

روایت سردار سلیمانی از اسیر دست بسته ایرانی+ فیلم

نماینده ولی فقیه در استان:پروژه های بزرگ مایه افتخار و گامی بزرگ در جهت پیشرفت استان هستند

بهرام رادان در اکران زادبوم

طنز؛ سوءحسن برداشت

برپایی نمایشگاه فرهنگی اجتماعی دردادگستری کرمان

جشنواره اسباب بازی هم به کودک آزاری توجهی نکرد!

روزنامه استخدامی استان گیلان و شهر رشت | یکشنبه 29 مرداد 96

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | یکشنبه 29 مرداد 96

بقایی درباره روزهای زندان کتاب می نویسد یا جزوه می دهد؟! + عکس

صید برانکو مقابل الاهلی به میدان می رود؟

روایت دردناک علیرضا افتخاری از عواقب آن آغوشِ سیاسی

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 29 مرداد 96

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | یکشنبه 29 مرداد 96

«افلاکیان» بیان موسیقیایی دفاع مقدس

رسالت قرآن جهت دهی به حرکت انسان است

نگرش قرآن به فضائل صلوات

بابک پورقهرمانی، اویس قندهاری راهبردهای مؤثر بر پیشگیری از جرایم در شبکه های اجتماعی مجازی از دیدگاه دانشجویان

برگزاری تور گردشگری خبرنگاران کرمان در شهر هنزاء رابر

ایکنا همچون گذشته پرچم دار اخلاق رسانه ای باشد

وبلاگ مشرق عطریانفر: جهانگیری از کابینه راضی نیست؛ بگومگوی چپ ها درباره یک کابینه/ مسجدجامعی: برای دفاع از آسیب دیدگان پلاسکو هزینه جانی دادم!

قرآن در فتنه ها و نابسامانی ها بازدارنده است

رییس اداره عمران دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی نماینده سازمان های مردم نهاد تبریز شد

همدلی مسوولان نهادهای اجرایی سمنان برای رفع مشکلات مردم رضایتبخش است

علی رضا محمدنژاد ,ابراهیم مسعودنیا ,مریم جوادیان لنگرودی مقایسه امنیت روانی در بین جوانان شاغل و بیکار

لحظه آشتی کردن ظریف و نماینده خرمشهر

گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت بودم اما نشد

کدام ازدواج ها آسیب پذیرتر هستند؟

استقبال احزاب «دیدار مشترک» از سخنان رهبر انصارالله

85 درصد ریزگردها منشأ خارجی دارد

واکنش زیباکلام به ابهامات در خصوص آذری جهرمی

سرپرست وزارت علوم مشخص شد

موسوی لاری: روحانی "مدیران چندنقشی" خود را بشناسد؛ چرا که به او کمکی نمی کنند

تصاویر:صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛یکشنبه 29 مرداد ماه 96

ناکامی لژیونر ایرانی در گلزنی مقابل چشمان کی روش

مصطفی فضائلی، موسی کرمی سلـب تابـعیت از نگاه حقوق اسـلام و نظـام بین المـللی حقـوق بشـر

عسلویه-وداع با سه شهید گمنام

حل مشکلات پایتخت به سبب همسو بدون مدیریت شهری با دولت/ درخواست فاینانس برای احداث پروژه های شهری

فرشید شعبانی، علی رضا شجاعی زند، بهاره آروین مطالعه تجربی روند های شکل گیری دینداری

مراسم وداع با سه شهید گمنام در عسلویه

تعیین تکلیف وزیران پیشنهادی در مجلس

«استقبال نامطلوب» و «بی احترامی به حجاج ایرانی» کذب محض است

دیدار باران کوثری با مخاطبان «گذر موقت»

توانایی در گفتگو با جی پلاس: پوشش بیمه ای گفتاردرمانی در مصوبه شورای عالی بیمه نیست/ بیمه ها برای خدمات فعلی هم با کسری منابع مالی مواجه اند!

دیدنی های امروز؛ یکشنبه 29 مرداد

الحوثی: مقاومت یمنی ها دشمن را شکست داد

برادرانی که امام لقب «شجاع» به آنها داد

در معامله ملک و مسکن مراقب افراد «فضول» باشید!

امروز اولین جلسه هیات دولت دوازدهم برگزار می شود

چرا سنتی ها به سمت دیجیتالی شدن نمی روند؟

کاسبان چهارراه استانبول، چشم انتظار وزرای تازه نفس

الحوثی: مقاومت یمنی ها دشمن را شکست داد

درگیری مسلحانه در ماهشهر

محمدرضا خاتمی: ائتلاف جامع اصلاح طلبی همواره ادامه خواهد داشت

اعترافات داعشی هایی که تسلیم حزب الله شدند

چگونگی خواندن نماز یکشنبه در ماه ذی القعده/ عبادتی که رضایت پدر و مادر را در بردارد

یک اصلاح طلب شهردار شیراز شد

بررسی کودتای 1299 در "رخنه"

گفتنی هایی درباره رابطه اخیر تهران و آنکارا

نمایش کله گنجشکی

رسانه ها پیام مظلومیت مسلمانان از اقدامات تکفیری ها را به جهان مخابره کنند

فرصتی که کشتی نجات بخش نظام در اختیار همه می گذارد

سفری سرنوشت ساز برای شام

آمریکا قابل اعتماد هست یا نیست؟!

صالح عبدی نژاد ,عبدا... هندیانی ,حمید فتحی مقدم ,سودابه عزیزی رویکرد پلیسی به حق سکوت متهم در نظام تقنینی ایران

رای اعتماد به فینال رسید / پیش بینی شانس اندک برای یک یا دو وزیر پیشنهادی

پرهیز از حاشیه و تلاش برای وفاق و همدلی

روایت آزاده همدانی از روزهای اسارت/شب ها دعا می کردیم کاش صبح نشود/شکنجه برایمان عادی شده بود

میزگرد چرایی شعله ور شدن تکفیر در منطقه و شکل گیری داعش در فارس: قزوینی:علمای شیعه هیچگاه فتوا به تکفیر اهل سنت نداده اند/عباسی:امکان تقریب از جانب آل سعود منتفی است

سیداحمد میرمحمدتبار، علی اکبر مجدی، مریم سهرابی فراتحلیل عوامل مؤثر بر اخلاق سازمانی

تزریق گاز به مخازن نفت جهت ازدیاد برداشت

تزریق گاز به مخازن نفت جهت ازدیاد برداشت