مطالب مرتبط:
نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا
وزیر آلمانی: خنک نشدن کره زمین میلیون ها آفریقایی را روانه اروپا می کند
بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مناسبت روز جهانی قدس
نقل و قول عجیب از رامین رضاییان؛ اروپا نروم ، به استقلال می آیم
اتحادیه اروپا به دنبال مشارکت در عراق پس از آزادسازی موصل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 18:222017-06-19سياسي

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا


زیست تمرکز بر موضوع مهاجرت و هویت مهاجران و نیز طرح موضوع شگفت انگیز حافظه دریا ها و اقیانوس ها، به عنوان یک واقعه نگار آن هم با نگاهی آوانگارد است.

- موضوع مهاجرت انسان از ابتدای خلقت دغدغه بشر بوده و هست.

مهاجرت برای رسیدن به نقطه امن، اما مهاجرت تنها در جهان ماده تعریف نمی شود، مهاجرت به اعماق ناخودآگاه روح و ذهن که به قول فیلسوف انگلیسی تامس مور یوتوپیای ذهن نام دارد، تعریف می شود.

/ محمد حسن زاده، فارغ التحصیل هنرهای تصویری از دانشکده هنرهای زیبا و احمد مرادی، دانشجوی مردم شناسی دانشگاه منچستر در دو سال گذشته است؛ به همین بهانه پای صحبت های این دو هنرمند نشسته ایم: دلیل اینکه در این برهه از زمان مقوله پناهندگی را به عنوان موضوع نمایشگاه خود انتخاب کرده اید، چیست؟ درباره تبار شناسی پناهندگی توضیح دهید؟ احمد مرادی: واقعیت امر این است که پدیده مهاجرت، برای ما در نگاه اول یک تجربه شخصی بود.

سال هاست که نسل جوان کشور ما درگیر این موضوع و بحث مهاجرت پای ثابت گفت وگو ها شده است.

اما موضوع مهاجرت زمانی برای ما اهمیت بیشتری پیدا کرد که من با سیل پناه جویان در مجارستان مواجه شدم و سیاست بازدارنده دولت های غربی وجه دیگری از مهاجرت را در ذهن ما شکل داد.

تجربه کارکردن با پناه جویان فرصتی را به وجود آورد تا از نزدیک با مشکلات مهاجرت آشنا شوم.

اما نکته ای که وجود داشت این بود که از چه زاویه ای به بحران مهاجرت فکر کنیم و اثری را درباره این موضوع ارائه دهیم.

گفت وگو با پناه جویان در مجارستان جرقه اولیه بود و بعد از تحقیق های زیاد و گفت وگو های طولانی به این نتیجه رسیدیم که اثر ما باید از بازنمایی رسانه ای پدیده مهاجرت فاصله داشته باشد.

از آنجا که رسانه ها تمایل زیادی به قربانی نشان دادن مهاجران داشتند، تلاش ما این بود که زاویه ای کاملا مجزا از این روند رسانه ای انتخاب کنیم که تصمیم نهایی این بود که تصور کنیم چگونه مرزبان ها و دانشمندان به مهاجرت نگاه می کنند.

یعنی زاویه دیدی که بیشتر در پی نشان دادن نگاه قدرت به این موضوع است تا قربانی نشان دادن پناه جویان.

درباره تبارشناسی واژه پناهندگی باید بگویم که این کلمه در عهد عتیق برای سفر جمعی یهودیان به کار گرفته شده است.

اما در جهان معاصر واژه های پناه جو و پناهندگی بعد از جنگ جهانی دوم و مهاجرت دسته جمعی مردم اروپای شرقی مصطلح شد و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان UNHCR برای سازمان دهی به این موج عظیم مهاجرت شکل گرفت.

نکته تلخ این موضوع این است که کشورهای اروپای شرقی به خصوص مجارستان بیشترین تعداد پناه جویان را در سال های جنگ و بعد از آن داشتند و امروزه همین کشور در صف مقدم بستن مرز های کشور های اروپایی به روی پناه جویان است.

نگاه متفاوت شما در این نمایشگاه جسارتی وصف نشدنی در وجود یک هنرمند دغدغه مند را نشان می دهد، این از چه چیز نشئت می گیرد؟ و ایکس - زیست به چه معناست؟ محمد حسن زاده: ما در کارمان تا حدی به گونه ای ایده آلیسم معتقد هستیم.

به همین دلیل است که پروژه های ما حداقل دو تا سه سال طول می کشد.

برای مثال ما درگیر پروژه ای بسیار بزرگ تر با موضوع نفت هستیم.

این پروژه تاکنون چهار سال به طول انجامیده است.

ما وقتی ایده مهاجرت را شروع کردیم زمان زیادی طول کشید که به ایده مسیرها برسیم و بعد از آن تقسیم مسیرهای مهاجرت از راه زمین و دریا.

من اعتقاد دارم ایده اصلی، اولیه، الهام یا هرچه اسمش را بگذاریم، گام اول اثر هنری محسوب می شود و اثر در فرایند ته نشین شدن ایده و مدام با پروژه کلنجاررفتن به دست می آید.

برای توضیح اسم پروژه، به بیان خیلی ساده، ایکس ـ زیست، از زیست مجهول انسان در این مسیرها حرف می زند.

یعنی زندگی انسان هایی که مجهول و ناشناخته است و در طول مسیر آنها هیچ هویتی را با خود حمل نمی کنند به جز گونه خودشان که آن نیز چیزی جز انسان بودنشان نیست.

دلیل دیگر انتخاب این عنوان این است که x اشاره ای دارد بهRay- X که زیباشناسی اصلی اثر ما از آن نشئت گرفته است.

درباره روند شکل گیری این نمایشگاه بفرمایید و رابطه مهاجرت، بی هویتی و ازخود بیگانگی مفاهیمی را که در مواجهه ابتدایی با آثارتان تحلیل می شود، توصیف کنید؟ محمد حسن زاده: درباره شکل گیری نمایشگاه، در سال های اخیر شاهد افزایش مهاجرت دوستان زیادی بوده ام که البته دلایلش متنوع است، اما آنچه حقیقت دارد، این است که کشور ما کشوری با سرانه مهاجرت بالا در میان قشر نخبه و دانشگاهی است.

این برای ما یک جور محور بود.

البته شکل گیری ایده مهاجرت برای ما ربطی به بحران ها و فجایع اخیر در خاورمیانه نداشت.

همچنین درباره بخش دوم سؤالتان باید بگویم مفاهیمی مانند هویت و ازخودبیگانگی که شما به آن اشاره کردید، برای ما در این پروژه خودش را به شکلی دیگر نشان می داد.

واقعیت این است که مهاجرها در هر کشوری تقریبا با یک مشکل اصلی روبه رو هستند؛ دیده شدن و دیده نشدن.

به عبارتی آنها در کشور خودشان دیده نمی شوند و این طور احساس می کنند که باید دست به یک مهاجرت غیرقانونی بزنند.

در هنگام عبور از مرزها سعی می کنند دیده نشوند تا به سلامت عبور کنند و سرانجام وقتی به کشورهای موردنظرشان می رسند، داستان غم انگیز دیده شدن و دیده نشدنشان دوباره شروع می شود.

در بخشی از نمایشگاه شما می بینیم که تلفیق بسیار هیجان انگیزی از علم و هنر را به تماشا گذاشته اید؛ یعنی تصاویری از مرجان های دریایی (حافظه دریا)، استنباط باریم ها، این ترکیب جذاب هنر، علم و تکنولوژی را با چه زمینه ای به نتیجه رساندید؟ محمد حسن زاده: واقعیت امر این است که بخشی از کار ما جست وجو در باب کشف زیبایی شناسی داده هاست.

ما در جهانی زندگی می کنیم که هر لحظه با تولید انبوهی از داده ها روبه رو هستیم و این واقعیت سیاسی - اقتصادی جهان سرمایه داری در روزگار ماست.

ما وقتی با موضوع مهاجرت روبه رو هستیم، درواقع با مجموع قوانینی از منع سفر به کشورهای اروپایی پیشرفته روبه رو می شویم که به وسیله تکنولوژی دست ساخت خود این دوستان اروپایی اجرایی می شوند.

هدف اصلی ما این بود که چگونه می شود از زاویه دید قدرت به موضوع بپردازیم.

یعنی تصویری که آنها از مهاجرت دارند، چیست و به چه شکلی به موضوع نگاه می کنند.

در واقع ما در بخش زمینی زود به نتیجه رسیدیم.

اما در بخش دریایی سؤال ما این بود که به چه شکل می توانیم وضعیت مهاجران در دریا را ثبت کنیم.

در این برهه رو به علم آوردیم و جست وجوی خودمان را روی مرجان های دریایی متمرکز کردیم.

اشاره به این نکته ضروری است که از نظر ما علم، تکنولوژی و هنر هیچ وقت از هم جدا نبوده اند.

می توان به پیشرفت علم هواشناسی در کارهای ترنر یا می توان به علم ترکیب رنگ ها در کار امپرسیونیست ها در تاریخ هنر اشاره کرد.

در کتابی با عنوان تاریخ هنر زیبا اثر راسکین، به خوبی به این مسئله پرداخته شده است.

وقتی صحبت از پناهندگی می کنیم، تصویری از قلمرو مرزها، انسان، مرگ انسان های مظلوم که با دنیایی از آرزو و امید به هر دلیلی تصمیم به مهاجرت گرفته اند در ذهن متبادر می شود.

قبل از اینکه در نمایشگاه حضور پیدا کنم، این تصاویر به ذهنم می رسید اما با دیدن دو تابلوی پرمفهوم با نگاه خاص و ایدئولوژیک، تمام جهان بینی من به عنوان مخاطب به هم ریخت و به نوعی تعاریف ذهنی مخاطب دریچه هایش فراسوی ساده اندیشی ناشی از تکرار مکررات موضوع پناهندگی باز و با علامت سؤال هایی مواجه می شود و برای لحظاتی در حالت اجبار خود را به جای مأموران مرز می بیند و در مقام دیده بان مراقب مرزها به تصاویر می نگرد.

این نگاه آوانگارد و جسورانه و درعین حال دلهره آور شما حاصل چه مراحلی از درونیاتتان است و این دغدغه چطور به آفرینش این تابلوی پر از مفاهیم استعاری رسید؟ احمد مرادی: همان طور که در ابتدای صحبت گفتم، دغدغه اصلی ما انتخاب زاویه دیدی بود که هرچه بیشتر از بازنمایی رسانه ای دور باشد.

از نظر ما رسانه ها با تکرار تصاویر کلیشه ای مصائب پناه جویان را به تصاویری کاهش داده اند که مخاطب به آنها عادت کرده و هیچ جایی برای تأمل برای آنها باقی نمی گذارد.

بنابراین تلاش ما در این پروژه این بود که با ارائه موضوع مهاجرت منتها از زاویه دیدی متفاوت جنبه های دیگر موضوع را نشان دهیم.

باید بگویم که قرار است تا انتهای این نمایشگاه یا کمی دیرتر کتابی چاپ کنیم که در آن این طرز نگاه را بیشتر تحلیل کرده ایم.

این کتاب مجموعه چند مقاله است که به وسیله استادان مطرحی که بر موضوع مرز و مرزبانان کار کرده اند، نوشته شده است.

آثار شما را می توان از زوایای متفاوتی بررسی کرد و هر کدام باز به دنیای مفاهیمی عمیق تر وارد می شوند.

برای دستیابی به گستره وسیع مخاطبان به همه جوانب، جامع نگرانه پرداخته اید، شما این را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا این نگاه درست است؟ احمد مرادی: همان طور که در جواب سؤال قبلی گفتم، دقیقا تلاش ما همین بوده که فضای تأملی بیشتری را به وجود آوریم.

امید ما این است که مخاطبان بتوانند به پناه جو و موضوع پناهندگی عمیق تر نگاه و فکر کنند.

نکته ای که من فکر می کنم در اینجا حائزاهمیت است این است که نشان دهیم در پدیده مهاجرت، سازمان های بین المللی و ملی، مرزبانان و تعداد بیشماری افراد دخیل هستند که در اکثر موارد در تحلیل ها یا آثار هنری حضوری ندارند.

به همین دلیل بود که ما از مرجان ها در این اثر استفاده کردیم، چراکه معتقدیم مجوعه ای از عوامل و دانش های گوناگون به پدیده مهاجرت شکل داده اند.

مسئله مهم دیگر نقش تکنولوژی و فناوری های نوین است که جهان ما را به جای متفاوتی تبدیل کرده است.

از سویی دیگر، از آغاز ظهور علم مدرن، تکنولوژی در خدمت قدرت بوده و این امر در حوزه های امنیتی بیشتر مشهود بوده است.

در آثار این نمایشگاه تکنولوژی در مرزها اهمیت خاصی دارد و تمرکز این آثار نشان دادن درهم تنیدگی تکنولوژی و هنر است.

شاید این هم به نوعی دلیلی باشد تا توجه مخاطب به حوزه تکنولوژی و تأثیر آن بر زندگی ما معطوف شود.

/ شرق
کلید واژه ها: مهاجرت - پناهندگی - مجارستان - دانشکده هنرهای زیبا - رسانه - اروپا - مهاجران - انتخاب - جنگ جهانی دوم - جهان - نشان - قربانی - فارغ التحصیل - جوان ایرانی - پدیده - سازمان ملل - شگفت انگیز - جوان - نمایشگاه - کشور - مردم - دانشگاه - اقیانوس - انگلیسی - هنرمند - ایرانی - طولانی - تصویری - واقعیت - مرزبان

آخرین اخبار سرویس:
اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین

دیدار وزیر دفاع عراق با لاریجانی

از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام

پاسخ آیت الله سیستانی به پیام تبریک آیت الله صافی

یادمان های شهدای گمنام با فرهنگ مناطق همخوانی داشته باشد

آپدیت جدید تلگرام منتشر شد؛ حذف خودکار عکس ها و قابلیت نوشتن بیوگرافی

اولین موشک بردبلند ایرانی که به جنگ بالستیک ها می رود +عکس

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر صنعتی در تهران

استخدام 4ردیف شغلی در شرکت بازرگانی نارنج تجارت جهان

استخدام نیروی مالی و اداری در شرکت بهین ساختمان در مشهد

شهر با نام هاشمی آرام می گیرد

در دیدار امیرعبداللهیان با نماینده جنبش حماس درتهران مطرح شد اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین

نیروهای انقلاب از دو پیروزی یکی را که وحدت بوده، به دست آورده اند/ به عقب باز نگردید

دانلود آهنگ جدید میلاد محمدی بنام صفر عاشقی

محکومیت تهیه کننده کلیپ موهن نسبت به جامعه پزشکی

عملیات احداث خط انتقال آب شرب و آبرسانی به هشت روستای کلاله آغاز شد

امیرعبداللهیان: برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین آماده ایم

بعد از مذاکرات اوضاع اقتصادی بدتری پیدا کردیم /چرا برخی می گویند نیاز به موشک نداریم

تدوین دانشنامه دفاع مقدس گیلان 600 میلیون تومان هزینه دارد

کاخ سعدآباد تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

گفت و گوی امیرعبداللهیان با نماینده حماس در مورد حوادث اخیر در مسجد الاقصی

اثربخشی علمی بهزیستی باید در پیشگیری و مهارآسیب های اجتماعی گسترش یابد

مرعشی: از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام/ هیچ گاه دوستانم را تنها نمی گذارم/اولویت من آقای نجفی است

پلمب شدن 3 موسسه غیرمجاز طب سنتی در اردبیل

غربالگری ژنتیک پیش ازازدواج الزامی می شود/برون سپاری90درصدوظایف بهزیستی

محکومیت تهیه کننده کلیپ موهن نسبت به جامعه پزشکی

معرفی 12 شهید فناور کشور در نمایشگاه بین المللی فناوری های نوین

آپدیت جدید تلگرام منتشر شد؛ حذف خودکار عکس ها و قابلیت نوشتن بیوگرافی

دسترسی به فضای مجازی باید برای همه یکسان باشد

این غذاها زخم را زودتر ترمیم می کند!

نوزدهمین نشست جمنا برگزار شد

پشت صحنه مسابقه ضد گلوله

با حضور چهره های فرهنگی از ملاصالح قاری تجلیل شد سرهنگی: ملاصالح، ابوترابیِ آن بیست و سه نفر بود/ قیمت تمام شده جنگ را بدانیم خیانت نمی کنیم

مجلس شورای اسلامی از گسترش مراودات پارلمانی با مجالس کشورهای جهان استقبال می کند

صاحبان منصب، منصوبان خود را به مردم تحمیل نکنند/ مردم هیچ شناختی از عارف نداشتند!

محسن رضایی: نیروهای انقلاب از دو پیروزی یکی را که وحدت بوده، به دست آورده اند/ به عقب باز نگردید

مرعشی: از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام

سازمان نظام مهندسی: احتمالا مهندس ناظر هتل روتانا مشهد در رعایت مقررات کوتاهی کرده/ فرد متخلف مجازات می شود

محسن رضایی: نیروهای انقلاب را تخریب نکنید

میرسلیم: اگر قالیباف رای می آورد خودم را سرزنش می کردم/ هر زندانی که بیش از 10 کودک دارد می تواند مهدکودک تاسیس کند

نوزدهمین نشست شورای مرکزی جبهه مردمی برگزار شد/ تدوین سند راهبردی برای اقدامات آینده

اختصاص 3 میلیارد تومان برای تأمین هزینه سفر و اقامت هیأت های خارجی در ایران

لاریجانی: دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

اجتماع مدافعان حرم درمشهد مقدس

زنده ماندن علی شهید بعد از 24 روز

چرا قالیباف فرمان شورش بدنه ی جریان اصولگرا علیه سران این جناح را داد؟

استخدام حسابدار حرفه ای،تمام وقت،باسابقه در پروژه های پیمانکاری

خودروی پورشه آقای وزیر برای امنیت خانواده اش

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

چرا گزینه خاتمی برای شهرداری "آخر" شد؟

اصراراصولگرایان بر رفتار سابق

آیت الله سیستانی:رشادت های مردم عراق در مقابله با داعش شایسته تقدیر است

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

ادای احترام خانواده شهید موسوی به غواص شهید اهوازی + عکس

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

استقبال مجلس شورای اسلامی از گسترش مراودات پارلمانی با مجالس کشورهای جهان

هزینه سفر و اقامت هیأت های خارجی در ایران

واکنش مثبت حق شناس نسبت به انتخاب مافی به عنوان رییس یک کمیسیون مجلس

آیا هوش مصنوعی می تواند توانایی راه رفتن را به بیماران باز گرداند؟

اثربخشی علمی بهزیستی باید در پیشگیری و مهارآسیب های اجتماعی گسترش یابد

نوزدهمین نشست شورای مرکزی جبهه مردمی برگزار شد/ تدوین سند راهبردی برای اقدامات آینده

پاسخ آیت الله سیستانی به پیام تبریک آیت الله صافی گلپایگانی دررابطه با پیروزیهای اخیر مردم عراق

امیرعبداللهیان: تقویت مراودات مجلس و پارلمان هلند می تواند به رفع سوء تفاهمات کمک نماید

گروه تروریستی جبهه النصره شهر ادلب را به کنترل خود در آورد

کارکنان دولت در سوسنگرد در دوره قرآنی شرکت می کنند

مجلس شورای اسلامی از گسترش مراودات پارلمانی با مجالس کشور های جهان استقبال می کند

هیچ وقت نباید بمیرید

دانلود دوره آموزشی SketchUp 2017 Essential Training از Lynda

ارمنستان-مسجد جامع کبود ایروان

اولین ذبیح فاطمیون

آیت الله سیستانی:رشادت های مردم عراق در مقابله با داعش شایسته تقدیر است

30درصد پست ها در دست زنان

استخدام مسئول مالی درشـرکت خـاقانی نـوین سپـاهان/اصفهان

کرباسچی: مرعشی بنای رقابت با نجفی را ندارد

راهکارهایی جهت حفظ انگیزه برای رسیدن به اهداف!

اصلاح طلبان چگونه فرزند مرحوم هاشمی را قربانی کردند؟!

مرعشی: انصراف نداده ام/ به شورا اعلام کرده ام که نامزدی شهرداری را پذیرفته ام

روحیه مقاومت در کشورهای منطقه نتیجه نفوذ انقلاب اسلامی است

افتتاح پایگاه هوانیروز سپاه در 3 ماه آینده

توقیف شناورهای تجاری توسط یگان هوادریای نداجا

لاریجانی: دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

حمایت معنوی مهم تر از حمایت مادی از خانواده شهدا است

آمادگی ایران برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین

اصراراصولگرایان بر رفتار سابق

شهردار تهران 30درصد پست های مدیریت شهری را به زنان اختصاص دهد

اعلام آمادگی ایران برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین

فاز اول موزه عبرت در صحرای طبس آماده بهره برداری می شود

پاسخ آیت الله سیستانی به پیام تبریک آیت الله صافی گلپایگانی دررابطه با پیروزیهای اخیر مردم عراق

شهیدی که به دل تنگی مادرش پاسخ داد

ارمنستان-مسجد جامع کبود ایروان

افتتاح فرهنگسرای قمربنی هاشم

همایش خیرین کتابخانه ساز درکردستان

دریاچه شورابیل نعمت تمام نشدنیست

فعالیت «پارکبان» غیرقانونی اعلام شد

تکذیب انصراف مرعشی از نامزدی شهرداری تهران

شایعه ای که مرعشی تکذیب کرد

ثبت رکورد بانوی دریا در کتاب گینس

عکس/ پل خواجوی اصفهان در سال 1352

امضاء یادداشت تفاهم دفاعی بین ایران و عراق

بروجردی: پیشنهاد مذاکره مجدد آمریکا درباره برجام را قبول نداریم

کناره گیری رسمی مرعشی از نامزدی شهرداری تهران

کرباسچی: اگر نجفی به دولت نرود مرعشی کناره گیری می کند

غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج الزامی می شود

فولادگر: اگر سازمان برنامه وزارتخانه شود دیگر در اختیار رییس جمهور نخواهد بود

کیش میزبان برگزاری نمایشگاه بین المللی سنگ های قیمتی/ جذب توریسم و تمرکز فعالان سنگ های ارزشمند با نیت ارزآوری برای کشور

رییس جمهور افغانستان: ظرفیت ذخایر "زغال سنگ افغانستان" باید مشخص شود

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

شهادت را به هر کسی نمی دهند

لاریجانی: دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

کتاب خاطرات همسر شهید لشکری رونمایی می شود

رییس سازمان فناوری اطلاعات: آموزش عالی، «جوان خلاق» بار نمی آورد

دوره آموزشی«جی آی اس»درجهرم

سرنوشت متخلفان انتخابات شورا

نابودی هفت تروریست در مصر

جنبش اسلامی نیجریه درباره غصب زمین های شیعیان به دولت هشدار داد

سالگرد شهید هوشنگ راجی در بهبهان برگزار شد

مرعشی: از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام

عکس/ برگ گرافی

نامه جهانگیری به ظریف درخصوص هزینه سفر و اقامت هیات های خارجی ⁩در ایران

روحیه مقاومت در کشورهای منطقه نتیجه نفوذ انقلاب اسلامی است

دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر (عج)

اعطای حکم گینس به بانوی دریا

دفاع تمام قد کارشناس شبکه من و تو از ایران

لاریجانی: در مرحله بازسازی نیز همراه دولت عراق خواهیم بود

انجام 14 هزار مورد آزمایش تشخیصی دامی در آذربایجان شرقی

محکومیت تهیه کننده کلیپی که به جامعه پزشکی توهین کرده بود

کنگره سرداران و شهدای محله پشت بازار خرم آباد برگزار می شود

13 برنامه توانمندسازی برای توسعه شهرستان های استان مشخص شده است

قرائت همزمان صلوات خاصه امام رضا(ع) در آستان امامزادگان کشور

رییس مجلس در دیدار با وزیر دفاع عراق: دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

ایده مثلث توسعه اقتصادی در کرمان به سمت شکوفایی حرکت کرده است

حسین مرعشی: از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام/ کرباسچی: اگر نجفی در دولت دوازدهم مشغول نباشد، مرعشی کنار می رود

دیدار شمخانی با وزیر دفاع عراق (عکس)

تودیع و معارفه دادستان های دو شهرستان پاوه و روانسر

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

ادب آرمیتا و ستایش پدر

پشت صحنه مسابقه ضد گلوله

برگزاری 450 حلقه معرفت در حرم رضوی

رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان در سمت خود ابقا شد

قلم دوربین/ از غبار روبی ضریح مطهر امام رضا(ع) با حضور رهبر انقلاب تا ورود مترو به شیراز

پاسداشت بانوان مجاهد همزمان با روز میلاد حضرت معصومه(س)

مقاومت لبنان جبهه النصره را در هم کوبید

یادواره شهید وحدت و امنیت، سردار شهید شوشتری برگزار شد

مطابق قوانین به کلیه دارندگان پرونده ایثارگری خدمات جامعه بنیاد شهید ارائه خواهد شد

آبیاری مزارع جنوب تهران بافاضلاب

وزیر بهداشت برای نخستین بار از صداوسیما تشکر کرد

خط قرمزایمنی مجتمع های تجاری

رد پای قاتل آتنا در 2جنایت دیگر

استخدام مدرس زبان انگلیسی با مزایای عالی در تهران

«بوش» از «ترامپ» انتقاد کرد

استخدام بازاریاب در شرکت کامپیوتر پدیده در اصفهان

مهمان خاص امشب خندوانه کیست؟ +عکس

کرباسچی: مرعشی بنای رقابت با نجفی را ندارد

اعتراض بانوان مجری بی بی سی به تبعیض

طرح ترافیک موتورسواران آزمایشی است

نشست شورای معاونین دادستانی تهران

حضور تولیدگان خراسانی در نمایشگاه بین المللی صنعتی و بازرگانی تاجیکستان

ائمه جمعه باید برای تقویت قوای سه گانه تلاش کنند

غربالگری ژنتیک پیش ازازدواج الزامی می شود/برون سپاری90درصدوظایف بهزیستی

ایده مثلث توسعه اقتصادی در کرمان به سمت شکوفایی حرکت کرده است

جزییات مذاکره رییس سازمان حج با عربستان برای حل مشکل ویزای دیپلماتهای ایرانی

پاسخ آیت الله العظمی سیستانی به پیام تبریک آیت الله العظمی صافی گلپایگانی+ عکس

شهردار تهران 30درصد پست های مدیریت شهری را به زنان اختصاص دهد

عکس کمتر دیده شده از رهبرانقلاب در حرم امام رضا(ع)

ترامپ همچون سعودی ها از برجام ناراضی است

ارسال 1800 اثر نشانگر اقبال جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی است

پاسخ نهایی مدیر تلگرام به شایعات روزهای اخیر

واعظی: روحانی برای انتخاب وزیر به گرایش سیاسی توجه نمی کند

امام جمعه بیرجند استعفا داد

پاسخ های وزیر بهداشت به حاشیه های حوزه سلامت

روند بررسی «رجل سیاسی» در شورای نگهبان

کرباسچی: مرعشی بنای رقابت با نجفی را ندارد

کدام چهره ها به معارفه رییس جدید دانشگاه آزاد نرفتند؟

امیرعبداللهیان در دیدار با سفیر هلند در تهران: مجلس شورای اسلامی از گسترش مراودات پارلمانی با مجالس کشورهای جهان استقبال می کند

عقب نشینی گروهی از عناصر جبهه النصره در جرود عرسال

جشنواره زیر سایه خورشید

تدوین تقویم برگزاری نمایشگاه در استان

ارسال 48 طرح اقتصاد مقاومتی به دبیر خانه این ستاد

رونمایی از منظومه خاک و خون در اصفهان

پژوهش سرای دانش آموزی زنده یاد مریم میرزاخانی در تهران افتتاح شد

از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام/ هیچ گاه دوستانم را تنها نمی گذارم

10 هزار معلول در صف انتظار پوشش بهزیستی البرز هستند

مدیران دستگاه های اجرایی موظف به همکاری با نهاد نماز جمعه هستند

کرباسچی: مرعشی برای شهردار تهران شدن، بنای رقابت با نجفی را ندارد

دستیار رییس جمهور: با کارمندانی که در حق شهروندان تبعیض قائل شوند برخورد قانونی می شود

سنجش سلامت بیش از 40 هزار نوآموز خوزستانی تاکنون

از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام/ هیچ گاه دوستانم را تنها نمی گذارم

پایان کار کماندران ایرانی با کسب 11 نشان در بخش تیمی و انفرادی

191 سند مالکیت موقوفات در مازندران اخذ شد

انتصاب اعضای شورای راهبردی مدیریت بازار شرکت

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح دوشنبه 2 مرداد 96

روزنامه استخدامی آذربایجان شرقی و تبریز | شنبه 31 تیر 96

نقش مدیران مدارس در روند کار حوزه تاثیرگذار است

حضور مقام معظم رهبری در غبارروبی ضریح امام رضا (عکس)

چهره ها در شبکه های اجتماعی +عکس

صدور 22 هزار ویزای حج تمتع برای زائران ایرانی

تکذیب خبر انصراف حسین مرعشی

10 خورشید گرفتگی تاریخی که دنیای علم را تغییر دادند

طرح/ اهمیت استراتژیک یمن

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا