مطالب مرتبط:
نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا
وزیر آلمانی: خنک نشدن کره زمین میلیون ها آفریقایی را روانه اروپا می کند
بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مناسبت روز جهانی قدس
نقل و قول عجیب از رامین رضاییان؛ اروپا نروم ، به استقلال می آیم
اتحادیه اروپا به دنبال مشارکت در عراق پس از آزادسازی موصل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 17:222017-06-19سياسي

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا


زیست تمرکز بر موضوع مهاجرت و هویت مهاجران و نیز طرح موضوع شگفت انگیز حافظه دریا ها و اقیانوس ها، به عنوان یک واقعه نگار آن هم با نگاهی آوانگارد است.

- موضوع مهاجرت انسان از ابتدای خلقت دغدغه بشر بوده و هست.

مهاجرت برای رسیدن به نقطه امن، اما مهاجرت تنها در جهان ماده تعریف نمی شود، مهاجرت به اعماق ناخودآگاه روح و ذهن که به قول فیلسوف انگلیسی تامس مور یوتوپیای ذهن نام دارد، تعریف می شود.

/ محمد حسن زاده، فارغ التحصیل هنرهای تصویری از دانشکده هنرهای زیبا و احمد مرادی، دانشجوی مردم شناسی دانشگاه منچستر در دو سال گذشته است؛ به همین بهانه پای صحبت های این دو هنرمند نشسته ایم: دلیل اینکه در این برهه از زمان مقوله پناهندگی را به عنوان موضوع نمایشگاه خود انتخاب کرده اید، چیست؟ درباره تبار شناسی پناهندگی توضیح دهید؟ احمد مرادی: واقعیت امر این است که پدیده مهاجرت، برای ما در نگاه اول یک تجربه شخصی بود.

سال هاست که نسل جوان کشور ما درگیر این موضوع و بحث مهاجرت پای ثابت گفت وگو ها شده است.

اما موضوع مهاجرت زمانی برای ما اهمیت بیشتری پیدا کرد که من با سیل پناه جویان در مجارستان مواجه شدم و سیاست بازدارنده دولت های غربی وجه دیگری از مهاجرت را در ذهن ما شکل داد.

تجربه کارکردن با پناه جویان فرصتی را به وجود آورد تا از نزدیک با مشکلات مهاجرت آشنا شوم.

اما نکته ای که وجود داشت این بود که از چه زاویه ای به بحران مهاجرت فکر کنیم و اثری را درباره این موضوع ارائه دهیم.

گفت وگو با پناه جویان در مجارستان جرقه اولیه بود و بعد از تحقیق های زیاد و گفت وگو های طولانی به این نتیجه رسیدیم که اثر ما باید از بازنمایی رسانه ای پدیده مهاجرت فاصله داشته باشد.

از آنجا که رسانه ها تمایل زیادی به قربانی نشان دادن مهاجران داشتند، تلاش ما این بود که زاویه ای کاملا مجزا از این روند رسانه ای انتخاب کنیم که تصمیم نهایی این بود که تصور کنیم چگونه مرزبان ها و دانشمندان به مهاجرت نگاه می کنند.

یعنی زاویه دیدی که بیشتر در پی نشان دادن نگاه قدرت به این موضوع است تا قربانی نشان دادن پناه جویان.

درباره تبارشناسی واژه پناهندگی باید بگویم که این کلمه در عهد عتیق برای سفر جمعی یهودیان به کار گرفته شده است.

اما در جهان معاصر واژه های پناه جو و پناهندگی بعد از جنگ جهانی دوم و مهاجرت دسته جمعی مردم اروپای شرقی مصطلح شد و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان UNHCR برای سازمان دهی به این موج عظیم مهاجرت شکل گرفت.

نکته تلخ این موضوع این است که کشورهای اروپای شرقی به خصوص مجارستان بیشترین تعداد پناه جویان را در سال های جنگ و بعد از آن داشتند و امروزه همین کشور در صف مقدم بستن مرز های کشور های اروپایی به روی پناه جویان است.

نگاه متفاوت شما در این نمایشگاه جسارتی وصف نشدنی در وجود یک هنرمند دغدغه مند را نشان می دهد، این از چه چیز نشئت می گیرد؟ و ایکس - زیست به چه معناست؟ محمد حسن زاده: ما در کارمان تا حدی به گونه ای ایده آلیسم معتقد هستیم.

به همین دلیل است که پروژه های ما حداقل دو تا سه سال طول می کشد.

برای مثال ما درگیر پروژه ای بسیار بزرگ تر با موضوع نفت هستیم.

این پروژه تاکنون چهار سال به طول انجامیده است.

ما وقتی ایده مهاجرت را شروع کردیم زمان زیادی طول کشید که به ایده مسیرها برسیم و بعد از آن تقسیم مسیرهای مهاجرت از راه زمین و دریا.

من اعتقاد دارم ایده اصلی، اولیه، الهام یا هرچه اسمش را بگذاریم، گام اول اثر هنری محسوب می شود و اثر در فرایند ته نشین شدن ایده و مدام با پروژه کلنجاررفتن به دست می آید.

برای توضیح اسم پروژه، به بیان خیلی ساده، ایکس ـ زیست، از زیست مجهول انسان در این مسیرها حرف می زند.

یعنی زندگی انسان هایی که مجهول و ناشناخته است و در طول مسیر آنها هیچ هویتی را با خود حمل نمی کنند به جز گونه خودشان که آن نیز چیزی جز انسان بودنشان نیست.

دلیل دیگر انتخاب این عنوان این است که x اشاره ای دارد بهRay- X که زیباشناسی اصلی اثر ما از آن نشئت گرفته است.

درباره روند شکل گیری این نمایشگاه بفرمایید و رابطه مهاجرت، بی هویتی و ازخود بیگانگی مفاهیمی را که در مواجهه ابتدایی با آثارتان تحلیل می شود، توصیف کنید؟ محمد حسن زاده: درباره شکل گیری نمایشگاه، در سال های اخیر شاهد افزایش مهاجرت دوستان زیادی بوده ام که البته دلایلش متنوع است، اما آنچه حقیقت دارد، این است که کشور ما کشوری با سرانه مهاجرت بالا در میان قشر نخبه و دانشگاهی است.

این برای ما یک جور محور بود.

البته شکل گیری ایده مهاجرت برای ما ربطی به بحران ها و فجایع اخیر در خاورمیانه نداشت.

همچنین درباره بخش دوم سؤالتان باید بگویم مفاهیمی مانند هویت و ازخودبیگانگی که شما به آن اشاره کردید، برای ما در این پروژه خودش را به شکلی دیگر نشان می داد.

واقعیت این است که مهاجرها در هر کشوری تقریبا با یک مشکل اصلی روبه رو هستند؛ دیده شدن و دیده نشدن.

به عبارتی آنها در کشور خودشان دیده نمی شوند و این طور احساس می کنند که باید دست به یک مهاجرت غیرقانونی بزنند.

در هنگام عبور از مرزها سعی می کنند دیده نشوند تا به سلامت عبور کنند و سرانجام وقتی به کشورهای موردنظرشان می رسند، داستان غم انگیز دیده شدن و دیده نشدنشان دوباره شروع می شود.

در بخشی از نمایشگاه شما می بینیم که تلفیق بسیار هیجان انگیزی از علم و هنر را به تماشا گذاشته اید؛ یعنی تصاویری از مرجان های دریایی (حافظه دریا)، استنباط باریم ها، این ترکیب جذاب هنر، علم و تکنولوژی را با چه زمینه ای به نتیجه رساندید؟ محمد حسن زاده: واقعیت امر این است که بخشی از کار ما جست وجو در باب کشف زیبایی شناسی داده هاست.

ما در جهانی زندگی می کنیم که هر لحظه با تولید انبوهی از داده ها روبه رو هستیم و این واقعیت سیاسی - اقتصادی جهان سرمایه داری در روزگار ماست.

ما وقتی با موضوع مهاجرت روبه رو هستیم، درواقع با مجموع قوانینی از منع سفر به کشورهای اروپایی پیشرفته روبه رو می شویم که به وسیله تکنولوژی دست ساخت خود این دوستان اروپایی اجرایی می شوند.

هدف اصلی ما این بود که چگونه می شود از زاویه دید قدرت به موضوع بپردازیم.

یعنی تصویری که آنها از مهاجرت دارند، چیست و به چه شکلی به موضوع نگاه می کنند.

در واقع ما در بخش زمینی زود به نتیجه رسیدیم.

اما در بخش دریایی سؤال ما این بود که به چه شکل می توانیم وضعیت مهاجران در دریا را ثبت کنیم.

در این برهه رو به علم آوردیم و جست وجوی خودمان را روی مرجان های دریایی متمرکز کردیم.

اشاره به این نکته ضروری است که از نظر ما علم، تکنولوژی و هنر هیچ وقت از هم جدا نبوده اند.

می توان به پیشرفت علم هواشناسی در کارهای ترنر یا می توان به علم ترکیب رنگ ها در کار امپرسیونیست ها در تاریخ هنر اشاره کرد.

در کتابی با عنوان تاریخ هنر زیبا اثر راسکین، به خوبی به این مسئله پرداخته شده است.

وقتی صحبت از پناهندگی می کنیم، تصویری از قلمرو مرزها، انسان، مرگ انسان های مظلوم که با دنیایی از آرزو و امید به هر دلیلی تصمیم به مهاجرت گرفته اند در ذهن متبادر می شود.

قبل از اینکه در نمایشگاه حضور پیدا کنم، این تصاویر به ذهنم می رسید اما با دیدن دو تابلوی پرمفهوم با نگاه خاص و ایدئولوژیک، تمام جهان بینی من به عنوان مخاطب به هم ریخت و به نوعی تعاریف ذهنی مخاطب دریچه هایش فراسوی ساده اندیشی ناشی از تکرار مکررات موضوع پناهندگی باز و با علامت سؤال هایی مواجه می شود و برای لحظاتی در حالت اجبار خود را به جای مأموران مرز می بیند و در مقام دیده بان مراقب مرزها به تصاویر می نگرد.

این نگاه آوانگارد و جسورانه و درعین حال دلهره آور شما حاصل چه مراحلی از درونیاتتان است و این دغدغه چطور به آفرینش این تابلوی پر از مفاهیم استعاری رسید؟ احمد مرادی: همان طور که در ابتدای صحبت گفتم، دغدغه اصلی ما انتخاب زاویه دیدی بود که هرچه بیشتر از بازنمایی رسانه ای دور باشد.

از نظر ما رسانه ها با تکرار تصاویر کلیشه ای مصائب پناه جویان را به تصاویری کاهش داده اند که مخاطب به آنها عادت کرده و هیچ جایی برای تأمل برای آنها باقی نمی گذارد.

بنابراین تلاش ما در این پروژه این بود که با ارائه موضوع مهاجرت منتها از زاویه دیدی متفاوت جنبه های دیگر موضوع را نشان دهیم.

باید بگویم که قرار است تا انتهای این نمایشگاه یا کمی دیرتر کتابی چاپ کنیم که در آن این طرز نگاه را بیشتر تحلیل کرده ایم.

این کتاب مجموعه چند مقاله است که به وسیله استادان مطرحی که بر موضوع مرز و مرزبانان کار کرده اند، نوشته شده است.

آثار شما را می توان از زوایای متفاوتی بررسی کرد و هر کدام باز به دنیای مفاهیمی عمیق تر وارد می شوند.

برای دستیابی به گستره وسیع مخاطبان به همه جوانب، جامع نگرانه پرداخته اید، شما این را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا این نگاه درست است؟ احمد مرادی: همان طور که در جواب سؤال قبلی گفتم، دقیقا تلاش ما همین بوده که فضای تأملی بیشتری را به وجود آوریم.

امید ما این است که مخاطبان بتوانند به پناه جو و موضوع پناهندگی عمیق تر نگاه و فکر کنند.

نکته ای که من فکر می کنم در اینجا حائزاهمیت است این است که نشان دهیم در پدیده مهاجرت، سازمان های بین المللی و ملی، مرزبانان و تعداد بیشماری افراد دخیل هستند که در اکثر موارد در تحلیل ها یا آثار هنری حضوری ندارند.

به همین دلیل بود که ما از مرجان ها در این اثر استفاده کردیم، چراکه معتقدیم مجوعه ای از عوامل و دانش های گوناگون به پدیده مهاجرت شکل داده اند.

مسئله مهم دیگر نقش تکنولوژی و فناوری های نوین است که جهان ما را به جای متفاوتی تبدیل کرده است.

از سویی دیگر، از آغاز ظهور علم مدرن، تکنولوژی در خدمت قدرت بوده و این امر در حوزه های امنیتی بیشتر مشهود بوده است.

در آثار این نمایشگاه تکنولوژی در مرزها اهمیت خاصی دارد و تمرکز این آثار نشان دادن درهم تنیدگی تکنولوژی و هنر است.

شاید این هم به نوعی دلیلی باشد تا توجه مخاطب به حوزه تکنولوژی و تأثیر آن بر زندگی ما معطوف شود.

/ شرق
کلید واژه ها: مهاجرت - پناهندگی - مجارستان - دانشکده هنرهای زیبا - رسانه - اروپا - مهاجران - انتخاب - جنگ جهانی دوم - جهان - نشان - قربانی - فارغ التحصیل - جوان ایرانی - پدیده - سازمان ملل - شگفت انگیز - جوان - نمایشگاه - کشور - مردم - دانشگاه - اقیانوس - انگلیسی - هنرمند - ایرانی - طولانی - تصویری - واقعیت - مرزبان

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله صانعی درگذشت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفت

دعوت دوباره رضا کیانیان برای حضور در «چالش صدای آب»

واکنش توییتری احمدی نژاد به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل

2 تصویر جالب از روزهای سرد و گرم ظریف با مقام های امریکا

140 خانه افراد بی بضاعت در منطقه «توگبری» چرام توسط خیرین و کمیته امداد بازسازی می شود

گزیده خطبه های نماز جمعه شهرهای استان اردبیل

Recipe Book Pro v6.0.3.1 دانلود کتابچه دستور غذا و پخت و پز برای اندروید

ایران و اسلوونی یادداشت تفاهم همکاری های آموزشی امضا کردند

امام جمعه پاوه: سخنان ترامپ در سازمان ملل بی ادبانه بود

یاوه گویی های ترامپ کوچک ترین تأثیر منفی در اراده نیروهای مسلح نگذاشته است

نشست بانکی قبل از سفر اردوغان به ایران/ تقویت روابط با ترکیه

دانلود آهنگ جدید افشین آذری بنام مَشک

کدام کشورها ساعت خود را عقب می کشند؟

سفیر ایران با وزیر حمل و نقل لبنان دیدار کرد

دوباره مهر، دوباره زندگی

105 شهید حاصل اولین حمله موشکی عراق به ایران

تبعیت از ولایت رمز پیروزی رزمندگان اسلام در دوران هشت سال دفاع مقدس بود

ایران و اسلوونی یادداشت تفاهم همکاری های آموزشی امضا کردند

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته اول مهر 96

ترامپ مانند یک دیوانه حرف زد

نظام آموزشی نه حلال مشکلات و نه حاضر به پذیرش تغییر است

صادقی - معمری رژه نیروهای مسلح در استان ها -4

تصاویر/ همایش شیرخوارگان حسینی در خرم آباد

سبزی - شفیعی گردهمایی شیرخوارگان حسینی در استان ها -3

شفیعی - صمدی - ملک حسینی رژه نیروهای مسلح در استان ها -5

مراسم رژه نیروهای مسلح در اصفهان

گشایش نمایشگاه رزمی، فرهنگی عملیات رمضان در اردبیل

آذربایجان غربی در روزی که گذشت ..!

آیت الله صانعی درگذشت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفت

همایش شیرخوارگان حسینی در بروجرد برگزار شد

سپاه پاسداران به اجرای طرح های محرومیت زدایی افتخار می کند

"بصیرت" شرط اول انقلابی گری است

رژه پرشکوه نیروهای مسلح در استان البرز برگزار شد

تصاویر/ رژه نیروهای مسلح استان البرز در روز 31 شهریور(2)

بهره مندی فرزند خوانده بیمه شده متوفی از مستمری بازماندگان

فرشاد مومنی: دریافت فاینانس اقدام قهرمانانه نیست

ماه محرم منشا و سراغاز انقلاب اسلامی است

معرفی ExactlyAppBot؛ رباتی برای تقویت دایره لغات انگلیسی

امروز عظمت انقلاب مدیون دفاع مقدس است/ دوران دفاع مقدس نشان از قدرت، اقتدار و عزت جمهوری اسلامی ایران است

مرد هندی 145 مدرک تحصیلی دارد +عکس

اهتزاز پرچم عزای حسینی بر فراز مسجد جمکران به روایت تصویر

تصاویر/ رژه نیروهای مسلح استان البرز در روز 31 شهریور(1)

مراسم همایش شیرخوارگان حسینی در بندر عباس

توصیه نزار قطری به مداحان ایرانی

ماه محرم منشا و سراغاز انقلاب اسلامی است

رژه نیروهای مسلح شهرستان شاهرود در نخستین روز از هفته دفاع مقدس به روایت تصویر

نمایش صلابت و اقتدار نیروهای مسلح در سمنان به روایت تصویر

برپایی مراسم عزاداری دهه عاشورا در دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی

دومین روز نشست روسای بانک های مرکزی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی

از ظرفیت محرم برای رشد فرهنگی استفاده کنیم

ادبیات ترامپ همچون اراذل و اوباش است

تشریح وظیفه شیعیان برای زمینه سازی حکومت جهانی امام زمان (عج)

اعلام آمادگی رییس اقلیم کردستان عراق با بغداد

پایان حواشی ممنوع التصویری بازیگر زن سرشناس در تلویزیون

توصیه نزار قطری به مداحان ایرانی

همایش دوچرخه سواری در مشهدویژه استقبال از ماه محرم و چهلمین روز درگذشت شهیدحججی

برگزاری نمازجمعه در نقاط مختلف آذربایجان غربی

امام جمعه قشم: خطای دشمنان با اقتدار ایران مواجه خواهد شد

وقتی ترامپ ستاره هالیوود را ناامید می کند / در دیدار «دی کاپریو» با «ترامپ» چه گذشت

استقبال مجارستان از گسترش همکاری با شهرهای ایران

مراسم شیرخوارگان حسینی در بروجرد

راهپیمایی ضدآمریکایی نمازگزاران جمعه قم به روایت تصویر

معرفت به امام حسین گرانبهاترین گوهر در قلب انسان است

هفت تیرکشی در سازمان ملل!

گزارش شبستان از نوای لای لایی مادران ایرانی در همایش شیرخوارگان حسینی

صدای شکستن استخوان های داعش شنیده می شود

ماهیت نهضت امام حسین(ع) را همیشه شناسایی کنیم

بازدید معصومه ابتکار از مرکز بازپروری زنان و دختران ارشاد در اصفهان

ضرورت حمایت از تنها گزینه لرستانی احراز سمت ریاست جمعیت هلال احمر کشور

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در راهپیمایی ضد ترامپ مردم شیراز

سازمان ملل عکس جنجالی را حذف کرد! + عکس

مدافعان حرم ، واژه ای مقدس در ادبیات مقاومت

بازتاب موشک جدید ایران در رسانه های خارجی

مرگ و مفقودی 19 پناهجو در دریای سیاه

دشمنان از اخلاص، ایثار و رشادت می ترسند/ ترامپ مانند یک دیوانه حرف زد/ هر توطئه ای برای تضعیف جبهه مقاومت با شکست مواجه می شود

خروش مردم استان سمنان در محکومیت اهانت های ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل به روایت تصویر

رمز اقتدار ملت ایران زنده نگه داشتن یاد شهد‬‎ا

صدای شکستن استخوان های داعش شنیده می شود

حقوق فرزند بر والدین و والدین بر فرزندان حائز اهمیت است

امام حسین(ع) زینت آسمان ها و زمین است

کسب معرفت از امام حسین(ع) به انسان حیات طیبه عطا می کند

مراسم همایش شیرخوارگان حسینی در کرمانشاه

اشک ریختن در محرم باید مقدمه درک عاشورا باشد

استاندار البرز : ایران درطول تاریخ قربانی تجاوز و جنگ بوده است

رژه اقتدار هوایی و دریایی از شرق تنگه هرمز تا بندرعباس

چشم بیدار انقلاب

نگاه علم الهدی به اراجیف ترامپ علیه ایران/ جنگ هنوز تمام نشده است

تیپ گردشگران خارجی در شیراز! + عکس

مشخصات فنی موشک بالستیک خرمشهر که ایران رونمایی کرد/ قابلیت حمل چند کلاهک جنگی تا 2000 کیلومتر

اساس خانواده بر گفت وگو و تفاهم پابرجا است

35 مرکز حساس آمریکا، در تیررس موشک های ایران/ سردار نقدی: لحن ترامپ شبیه یک لات خیابانی بود

دیدار دادستان دیوان کیفری بین المللی با ظریف

صوت/ نسیمی جان فزا

تاکید عمار حکیم بر توافق و وحدت عراقی ها

رژه نیروهای مسلح در استان مرکزی به نمایش درآمد

برگزاری رژه نیروهای مسلح در بم

نمایشگاه رزمی فرهنگی عملیات رمضان در اردبیل گشایش یافت

دشمنان از اخلاص، ایثار و رشادت می ترسند/ ترامپ مانند یک دیوانه حرف زد/ هر توطئه ای برای تضعیف جبهه مقاومت با شکست مواجه می شود

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در راهپیمایی ضد ترامپ مردم شیراز

آیین شیرخوارگان حسینی در امامزاده عبدالمهیمن بوشهر

مراسم رونمایی از کتاب عکس «چهلم»

مراسم شیرخوارگان حسینی در مصلای بزرگ سمنان به روایت تصویر

نماینده ولی فقیه در سپاه قدس: دشمنان از اخلاص، ایثار و رشادت می ترسند/ ترامپ مانند یک دیوانه حرف زد/ هر توطئه ای برای تضعیف جبهه مقاومت با شکست مواجه می شود

گزیده خطبه های نماز شهرستان ها

همایش شیرخوارگان حسینی در دلوار

لزوم افزایش بودجه بهداشت و درمان در بودجه سال97

ترامپ و نتانیاهو دو شر مطلق در مجمع عمومی سازمان ملل

نمازگزاران جمعه قم، سخنان ضد ایرانی ترامپ را محکوم کردند

اساس خانواده بر گفت وگو و تفاهم پابرجا است

مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان کربلا در یزد

محرم، انقلاب اسلامی را بیمه کرده است

گزارش تصویری از رژه نیروهای مسلح در آغاز هفته دفاع مقدس

آمریکا 90 هزار تروریست به سوریه منتقل کرد

گزارش زنده: صنعت نفت آبادان 0 - فولاد خوزستان 1

معاون فرهنگی اداره کل اتباع خارجی وزارت کشور: کودکان اتباع خارجی در اردوگاه زندانی نیستند

آخرین نمازجمعه شهریورماه و اولین نمازجمعه ماه محرم سال 96+تصاویر

عزاداری محرم باید در رفتار و اعمال اثر بگذارد/ مسئولان فاسد باید برکنار شوند

مراسم یادبود ارتحال آیت الله راستی کاشانی در مسجد اعظم

تصاویر/ راهپیمایی ضدآمریکایی نمازگزاران جمعه در بیرجند

وزارت دفاع به دنبال افزایش قدرت دفاعی و شکستن سد تمامی تحریم ها است

بحث صلاحیت عضو زرتشتی شورای شهر و خاطره یک چهره اصلاح طلب

برنامه دستخط تلویزیون امشب میزبان سردار نجات است

لایحه افزایش مناطق آزاد در گام اول رد شد/ "نه" صنعت به افزایش مناطق آزاد

سید عمار حکیم: کرکوک رمز وحدت عراق است

همنوایی مادران سوگوار جزیره کیش با حضرت رباب(س)

توصیه نزار قطری به مداحان ایرانی

همایش شیرخوارگان حسینی در مهدیه تهران

پیام حجت الاسلام والمسلمین شهیدی به مناسبت بازگشایی مدارس شاهد

راهپیمایی مردم اهواز در اعتراض به سخنان ترامپ‎

دادستانی: پرونده احمدی نژاد به دادسرا ارجاع شد/ رسیدگی به پرونده حقوق های نجومی برخی مدیران

تصاویر/ همایش شیرخوارگان حسینی در بیرجند

تاکید ستاد امر بمعروف و نهی ازمنکر بر حفظ اتحاد آحاد ایرانیان

سفر نمایندگان مجلس ارمنستان به باکو

نمایش اقتدار نیروهای مسلح ،شیراز

مراسم شیرخوارگان حسینی در کیش

لزوم افزایش بودجه بهداشت و درمان در بودجه سال 97

رژه نیروهای مسلح در استان مرکزی به نمایش درآمد + تصاویر

شهادت مظلومانه علی اصغر(ع) سند حقانیت مکتب حسینی است

شهرداری های کهگیلویه بزرگ قیر رایگان دریافت می کنند

رژه نیروهای مسلح در استان فارس

یاران علی اصغر امام حسین(ع)،شاهچراغ

بارزانی: درباره همه چیز گفت وگو می کنیم اما بعد از همه پرسی

سرویس جهاد و حماسه را مثل فرزندم دوست دارم

تصاویر/ راهپیمایی ضدآمریکایی نمازگزاران جمعه در قم

عکس جدید «شقایق دهقان» و همسرش «محراب قاسم خانی»

سامسونگ از تلویزیون های QLED در ایران رونمایی کرد

مادرانه ای برای گهواره خالی علی اصغر(ع)

مداحی "شب اول" محرم 95 با صدای میثم مطیعی + صوت

دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا و مهدی شکوهی بنام از داغ تو

مادران شهر رشت فرزندانشان را نذر قیام امام عصر(عج) کردند+فیلم

وزرای خارجه ایران و افغانستان دیدار و رایزنی کردند

اطلاع نگاشت/ مجموعه توصیه های رهبر انقلاب درباره مداحی و هیئت داری

نماینده مردم اردبیل در مجلس: شورای شهر تقویت کننده برنامه های نمایندگان مردم در مجلس باشد/ توجه مسؤولان به سرعین یک نگاه ملی باشد

امام جمعه مرودشت: پاسخ روحانی به سخنان ترامپ در خور تحسین بود

همکاری دولت با مجلس برای تدوین قوانین حمایت از بنیان خانواده +فیلم

جمع آوری کودکان کار به شیوه فعلی درست نیست

برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی

همایش شیرخوارگان حسینی در فیروزکوه

رونمایی از نماهنگ «آقای من حسین» در باکو

بیت امام راحل سیاه پوش عزای حسینی شد

مقاومت و صلابت مردم چهارمحال و بختیاری فراموش نشدنی است

شهرداری های کهگیلویه بزرگ قیر رایگان دریافت می کنند

همه پرسی استقلال کردستان در راستای اهداف رژیم صهیونیستی است

سید عمار حکیم: کرکوک رمز وحدت عراق است

واکنش بازیگر «شهرزاد» به عکاسی مردم از اعدام قاتل آتنا اصلانی/ عکس

رمزگشایی یک اصلاح طلب از سکوت اصولگرایان/ تفاوت روحانی با اصولگراها چیست؟

روحانی: قدرت نظامی خود را تقویت می کنیم/ اجازه نمی گیریم

نامزدهای بهترین گل سال

شهرداران اختیارات خود را به شوراها واگذارکنند

نمازگزاران جمعه شهرستان نکا تظاهرات ضدآمریکایی برگزار کردند+تصاویر

همه پرسی کردستان، قابل مذاکره نیست

دیدار وزیران خارجه ایران و افغانستان

امام جمعه مرودشت: پاسخ روحانی به سخنان ترامپ در خور تحسین بود

مهراب فلسفی زاده شهردار فعلی شوشتر در سمت خود ابقا شد

نمایشگاه رزمی، فرهنگی عملیات رمضان در اردبیل گشایش یافت

ایران در موضع اقتدار است نسل ما باید نسل تربیت شده دینی باشد

پیام فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل لرستان به رییس جمهور آمریکا

مدیرعامل بانک دی:تثبیت جایگاه قدرتمند ایران در جهان به پشتوانه رشادت های دوران دفاع مقدس است

مهراب فلسفی زاده شهردار فعلی شوشتر در سمت خود ابقا شد

سید عمار حکیم: کرکوک رمز وحدت عراق است

در دیدار «دی کاپریو» با «ترامپ» چه گذشت

ملاقات دادستان دیوان کیفری بین المللی با ظریف

برگزیده خطبه ائمه جماعات شهرستان های فارس

همایش شیرخوارگان حسینی در مناطق مختلف استان برگزار شد+ گزارش

ابراز انزجار مردم آذربایجان غربی به سخنان سخیف رییس جمهور امریکا+فیلم

دیدار وزیران خارجه ایران و افغانستان

ظریف با دادستان دیوان کیفری بین المللی دیدار کرد

خطیبان نماز جمعه:سخنان بی منطق ترامپ، مخالفت مردم آمریکا را هم برانگیخت

مراسم شیرخوارگان حسینی در آبادان برگزار شد

مذاکره با آمریکا بی فایده است

دیدار ظریف و ولید معلم در نیویورک

فرمانده ناحیه ابوذر: نمایشگاه مردان عاشورایی تا 5 مهردربوستان ولایت تهران پذیرای مردم است

حاج قاسم در مراسم چهلم شهید حسین پور

رژه گردان بیت المقدس سپاه میاندورود به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

رژه حماسی نیروهای نظامی و انتظامی شهرستان تنکابن+ عکس

رژه حماسی بسیجیان شهرستان نکا در اولین روز از هفته دفاع مقدس+تصاویر

رزمایش نیروهای مسلح هم زمان با آغاز هفته دفاع مقدس در شهرستان آمل

شبکه تلویزیونی اطلاعیه فوری درمورد پایان جهان پخش کرد

فتوای حضرت آیت الله سیستانی پوشیدن لباس مشکی و هروله کردن

درخواست مجلس خبرگان از قوه قضاییه و بازرسی کل کشور برای پیگیری انتقال آب خوزستان

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا