مطالب مرتبط:
تحلیل استروژن عامل کمردرد و از بین رفتن دیسک کمر است
رشد صعودی در تعداد، سیر نزولی در تحلیل/ پژوهش های دانشگاهی درباره ادبیات انقلاب چقدر راهگشا بوده است؟
دلیل سقوط ایران در جدول رده بندی لیگ جهانی چیست؟ (+تحلیل)
تحلیل سردار باقری از رقابت موشکی ایران و قدرتهای بزرگ
تحلیل الجزیره از حمله موشکی سپاه به مواضع داعش؛ بازی بزرگ ایران برای تسخیر شرق سوریه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 18:222017-06-19سياسي

تحلیل بی طرفانه از شریعتی


علی طهماسبی، پژوهشگر دین و نویسنده دو کتاب نگاهی دیگر به مفاهیم قرآن واندوه یعقوب، معتقد است نمی توان از گذشته جدا شد، باید گذشته را منطبق با شرایط امروز و مرتبط با ایده های فردا بازخوانی کرد؛ - باید شریعتی را زمینی کرد و دوباره خواند؛ اگرچه جامعه امروز را سطحی گرا می داند و آرمان هایی که به سبک زندگی تقلیل یافته اند.

/چند نفر از روزنامه نگاران اهل مشهد منتظر نشسته اند تا او از راه برسد؛ می گویند وقتی شنیدیم که امروز تهران است و مصاحبه دارد، خود را پای صحبتش رساندیم.

او را به علی شریعتی شبیه می دانند در لحن سخن گفتن و تن صدا.

از شریعتی که می گوید می خواهد علی شریعتی به دور از حب ها و بغض ها خوانده شود؛ بخشی از آرمان های گفتمان شریعتی را پاسخ گوی نیاز روز نمی داند و به بخشی دیگر سخت عشق می ورزد؛ اما به استاد محمدتقی شریعتی که می رسد صدایش در گلو می خشکد؛ او به بگذریم درباره استادش اکتفا می کند.

علی طهماسبی، پژوهشگر دین و نویسنده دو کتاب نگاهی دیگر به مفاهیم قرآن و اندوه یعقوب ، معتقد است نمی توان از گذشته جدا شد، باید گذشته را منطبق با شرایط امروز و مرتبط با ایده های فردا بازخوانی کرد؛ باید شریعتی را زمینی کرد و دوباره خواند؛ اگرچه جامعه امروز را سطحی گرا می داند و آرمان هایی که به سبک زندگی تقلیل یافته اند.

به نظر شما نوشته ها و سخنرانی های علی شریعتی چقدر در زندگی امروزه ما مطرح است؟ به گمانِ من هرکسی شریعتی را از منظر خاص خودش می شناسد.

ممکن است بسیاری کسان حتی با اظهار آشنایی با او، فکر کنند که شناخت دقیق و درستی از او دارند.

اقبال لاهوری درباره خودش سخنی دارد که فکر می کنم درباره شریعتی و از زبانِ او هم همان را می توان گفت: چو رخت خویش بربستم از این خاک/ همه گویند با ما آشنا بود/ ولیکن کس ندانست این مسافر/ چه گفت و از که گفت و از کجا بود .

من هم اگر حرفی و سخنی درباره شریعتی بگویم، به قدر وسع خودم هست نه بیشتر، برهمین اساس فکر می کنم شناخت از شریعتی در دوره های متعدد متفاوت است.

من و امثال من که در زمانِ شریعتی جوان بودیم و با حال و هوای تب دار و انقلابیِ آن روزگار به سخنان شریعتی گوش سپرده بودیم، شناخت مان با نسل جوان امروز از شریعتی بسیار متفاوت است؛ برای مثال کلمه آزادی که یکی از واژگان کلیدی در گفتمان شریعتی بود، برای ما در آن روزگار معنایی داشت که با آن آزادی که مطالبه نسل جوان امروز است گاهی زمین تا آسمان فرق دارد.

شریعتی از نگاه نسل زمانه خود، ندای عدالت و آزادی بود و همچنین از اسلامی سخن می گفت که با اعتقادات و باورهای سنتی بسیار تفاوت داشت.

اسلام شریعتی نوعی الهیات رهایی بخش بود که در صورت تحقق یافتن، شاید مثلث زر و زور و تزویر را درهم می شکست، اسلام شریعتی از آن جنس نبود که به حفظ وضع موجود معطوف باشد، معنای تازه ای از عرفان را در خود داشت که با رویکرد کسانی مانند نیکوس کازانتزاکیس همدلی های بسیار داشت.

چه بخشی از گفتمان شریعتی پاسخ گوی نیاز جامعه امروز ایران است؟ من جامعه شناس نیستم و پاسخ دقیق و جامعه شناختی هم برای این سؤال ندارم؛ اما این را می بینم که در میان بسیاری از مباحثی که دکتر شریعتی طرح کرده، ادبیاتِ شالوده شکنانه اش برای نسل جوان جذاب است؛ نه مباحث بنیادی که مثلا درباره اسلام شناسی طرح کرده است.

به نظر من این بخش، در بین نسل جوان پررنگ است.

کتاب هایی مثل گفت وگوهای تنهایی و کویر متونی است که با اقبال نسل قدیم و نسل کنونی مواجه است.

البته در همین رویکرد نسل جوان به کویریات شریعتی هم اشکالی دیده می شود.

این اشکال چیست؟ این متن ها در عین زیبایی و ظرافت های ادبی، ظرفیت تأویل پذیری بالایی دارند و این سبب می شود هرکسی متناسب با ذوق و سلیقه خود برداشتی داشته باشد و برداشت های سطحی از متون انجام می شود.

شاید دوستداران جوان شریعتی سطحی ترین برداشت را از متون او دارند.

کمتر کسی متوجه این نکته است که شریعتی از منِ حقیقی می گوید که باید من های بدلی را کنار گذاشت؛ این سطحی گرایی آسیب زاست.

حتی طوری شده که در فضای مجازی متونی دست به دست می شود که اصلا به شریعتی ارتباطی ندارد.

چرا فکر می کنید آزادی و عدالت خواهی موردنظر شریعتی نمی تواند پاسخ گوی نیاز امروز جامعه باشد؛ درحالی که این دو مفهوم همچنان موضوع روز است؟ فکر می کنم آنچه موردنظر شریعتی بوده با آنچه دیگران از گفته های او برداشت کرده اند متفاوت بوده؛ مفهوم عدالت که قبل از انقلاب در میان عامه طرح می شد بیشتر رنگ و بوی اقتصادی داشت و مبتنی بر توزیع بود و ربط چندانی هم به مفهوم تولید نداشت؛ یعنی تلقیِ عمومی این بود و هنوز هم هست که مثلا گنج بزرگی مثل چاه های نفت وجود دارد و این گنج به طور عادلانه بین همه اقشار جامعه توزیع نمی شود؛ چیزهایی ازاین دست سبب شده بود گفتمانِ عدالت خواهی به اهمیت تولید و تربیت نیروهای مولد توجه چندانی نداشته باشد.

درحالی که برای ازبین بردن فقر باید امکانات برابری برای رشد و آموزش آحاد جامعه وجود داشته باشد تا افراد جامعه بتوانند بر دانش و مهارت و توانمندی خود تکیه کنند نه اینکه وابسته به منابعی باشند که در انحصار دولت است و حتی انبوه مردم فرودست و روستایی جامعه مثلا به امید یارانه ای باشند که ماه به ماه دریافت می کنند.

این عملا همه را نان خور دولت می کند.

باید از دانش و مهارتی شروع کرد که افراد جامعه، نیروهای توانمند و مولد شمرده شوند و بعد به توزیع و مصرف عادلانه برسد.

عدالت از منظر شریعتی البته توزیع محور نبود؛ اما وقتی همین کلمه عدالت یا برابری به گوش مخاطبِ عام می رسید، تقسیم عادلانه همان درآمدهای نفتی را تداعی می کرد یعنی نوعی سوسیالیسم مبتنی بر مصرف.

متأسفانه عمر شریعتی کفاف نداد تا همه ابعاد گفتمانی خود را باز کند.

درباره آزادی چطور؟ به نظر من آزادی مورد بحث امروز با آزادی به عنوان مطالبه نسل پیش از انقلاب خیلی تفاوت دارد.

امروز مطالبه های جوان ها بیشتر از جنس آزادی های اجتماعی است که پیش از انقلاب آن آزادی ها در جامعه وجود داشت؛ مثلا آزادی کنسرت و امثالهم؛ اما نسل پیش از انقلاب آزادی سیاسی برای تشکیل احزاب و بنیادهای مدنی و مستقلِ از دولت را طلب می کرد؛ بنابراین مفهوم آزادی برای ما که نسل جوان پیش از انقلاب بودیم با نسل جوان امروز خیلی تفاوت دارد.

یعنی انتخاب سبک زندگی دلخواه بیشتر موردتوجه است؟ دقیقا! شاید این همان واقع گرایی و شروع کاری از بنیان، به تدریج و بطیی باشد؟ می توانیم این گونه هم تعبیر کنیم؛ ولی باید به افق های دوردست توجه داشته باشیم.

اگر به آینده نگاه کلانی نداشته باشیم، در اهداف کوچک گیر می افتیم و سطحی نگر می شویم؛ اگرچه جوانان نخبه ای هم در جامعه ایران وجود دارند که باید به آنها امیدوار بود.

به نظر می رسد شما در بستر ناامیدی از شرایط اجتماعی، شریعتی را نماینده آرمان و مطالبه تاریخی جامعه ایران نمی دانید.

من نمی گویم گفتمان او نمی تواند پاسخ گوی آرمان امروز جامعه ما باشد.

من می گویم فعلا وجه غالب جامعه سطحی نگری است.

همچنین درست است که الان وجه غالب نسل جوان ما نسبتا سطحی هستند (می گویم نسبتا) اما یک خمیرمایه هایی در اینها هست؛ یعنی نسل نخبه ای که درون اینها هست مثل خمیرمایه هایی می مانند که به مرور زمان جریان را تغییر می دهند.

این به معنای یأس نیست، به این معناست که صبوری لازم دارد و ما منتظر نباشیم همین امشب، همین امسال نتیجه کار را ببینیم.

ملت هایی که به آزادی رسیده اند بیش از 300، 400 سال پشت سرشان مبارزه دارند و کار کرده اند تا به اینجا رسیده اند.

ما از انقلاب مشروطه تا به حال فاصله زیادی نداریم نسبت به تاریخ تحول آزادی آنها.

احزابی که در اروپا هستند، در فرانسه، در انگلیس و جاهای دیگر چند صد سال تجربه پشت سر خودشان دارند؛ ولی ما هنوز از احزاب فصلی صحبت می کنیم.

این است که آزادی خواهی هم سطحی می شود، اما درعین حال آن خمیرمایه های تغییر هم در جامعه هست.

برای همین امروز جامعه چه حرف هایی را می توانیم از اضلاع متعدد گفتمان شریعتی به دست آوریم؟ این سؤال سختی است.

من جامعه شناس نیستم که بخواهم پاسخ دهم، ولی یک چیزی که خود من به آن عمل می کنم این است که ما به هرحال نمی توانیم رابطه خودمان را با میراث گذشته خودمان قطع کنیم و از طرفی نمی توانیم گذشته را تکرار کنیم، ما ادامه گذشته هستیم؛ نه می توانیم گسست از گذشته داشته باشیم و نه می توانیم گذشته را تکرار کنیم.

اینجا یک راه سومی می ماند.

این راه سوم چیست؟ بازخوانی گذشته منطبق با شرایط امروز و مرتبط با ایده های فردا.

ببینید کار مهمی که شریعتی انجام داد، این بود که متن سنت را از متن قرآن جدا کرد؛ تاریخ را، قرآن را و اسلام را از منظر دیگری معرفی کرد.

این کار مهمی بود، برای همین هم بخشی از روحانیت، با شریعتی اختلاف داشتند.

از طرفی هم نمی توانستند شریعتی را رد کنند؛ چون کلامش از قرآن و نهج البلاغه بود.

همان طور که گفتم، گذشته را تکرار نمی کرد، بلکه می خواست گذشته را در گفتمان تازه ای ادامه دهد و در این ادامه دادن است که خلاقیت های تازه ای شکل می گیرد.

اگر شریعتی خلاق ایده های تازه ای بود به این علت بود که توانست گذشته را بازخوانی کند؛ شیعه علوی، شیعه صفوی ، مذهب علیه مذهب ، حسین وارث آدم ، آری چنین بود برادر و.

همه اینها را می بینید از یک طرف نفی آن سنت های به تعبیر شریعتی قابیلی است و از طرفی ادامه ایده های آزادی بخش قرآن و سنتِ هابیلی بود.

شما خانواده و پدر دکتر شریعتی را از جوانی خود می شناسید و با او دوستی داشته اید.

آیا اتصال به گذشته و به نوعی بازخوانی همان میراث و سنت.

.

بازخوانی سنت نبود.

توضیح می دهید؟ ببینید همین جاست که مشکلات به وجود می آید.

بازخوانی به معنای تکرار متن گذشته نیست، زبان یک عنصر زنده است و می تواند تولدهای تازه داشته باشد.

آزادی ای که شریعتی می گوید آنی نیست که در گذشته وجود داشته باشد؛ او در ظرف زمانِ سیال حرف می زند.

منظور من هم از بازخوانی تأویل و تفسیری است که در ظرف زمان و مکان روز انجام می شود.

.

بازخوانی باید زایش های تازه داشته باشد؛ زایش های متناسب با پیشرفت و تعالی انسان.

اینجا وقتی صحبت از پیشرفت می کنیم [منظور] پیشرفت صنعتی و تکنولوژیک نیست، بلکه پیشرفت های مدنی و انسانی و تعالی بخش است.

انسان الان در رنج بی معنایی است و شریعتی می خواهد معنای تازه ای برای انسان بسازد (در بحث های اگزیستانسیالیست شریعتی).

یک نکته را هم بگویم، من با این آقایان دوست نبودم، اما مثل خیلی از جوان های دیگر پای صحبت آنها نشستم و آنها به من لطف داشتند و گاهی به سؤالاتم پاسخ و به حرف های من گوش می دادند.

(بغض) بگذریم!! مواجهه با گفتمان شریعتی همیشه با دو نگاه همراه بود؛ یک نگاه حب و یک نگاه بغض؛ الان در این شرایط برای رهایی از این حب وبغض ها در خوانش گفتمان شریعتی چه باید کرد؟ من فکر می کنم اگر ما هر گفتمانی را در شرایط خودش، در بستر تاریخی خودش قرار دهیم می توانیم از این حب وبغض ها تا حدودی عبور کنیم.

برای خوانش و فهم شریعتی باید خود را از هر پیش داوری ای رها کرد.

وقتی به آثار شریعتی نگاه می کنیم می بینیم او انگار دارد یک پلی می سازد که جامعه اسلامی بتواند از روی این پل عبور کند و برسد به سوی یک گفتمان جدید.

آن چیزی که شریعتی در آن زمان می گوید پل است و راه است، مقصد نیست.

ما گاهی مقصد و راه را اشتباه می کنیم.

حتی شریعتی راجع به مذهب هم همین را می گوید.

در مسیر عبور جامعه، نمی توانید ریشه های آن جامعه را قطع کنید.

بازخوانی سنت یا بازخوانی اندیشه شریعتی عبور از آن نیست؛ حالا اگر کسانی با بغض به شریعتی نگاه می کنند شرایط اجتماعی آن زمان را نمی دانند و متوجه نیستند که این گفتمان برای عبور از وضع موجود بوده، راه که مقصد نیست.

شما جایی دکتر شریعتی را با صادق هدایت مقایسه کردید که هر دو در زمانه خودشان فهمیده نشده اند؛ چرا؟ من این را از منظر ورود به ناخودآگاه جمعی گفتم.

در حسینیه ارشاد سخنرانی داشتم و آنجا طرح کرده بودم که شریعتی انگار شاعر قبیله است.

آنجا منظورم از شاعر کسی است که دغدغه سرنوشت جمعیِ قبیله را بر عهده دارد.

قبیله از یک روحِ جمعی برخوردار است؛ این روح یا روان جمعی قبیله از ناخودآگاهی جمعی قبیله مایه می گیرد و شاعر حساس ترین فردی است که با ناخودآگاه جمعی قبیله مرتبط است (مفهوم ناخودآگاه جمعی بسیار مهم است؛ گرچه امروز خیلی ها این را رد کرده اند.

حالا می توانی اسمش را روان تاریخی بگذاری).

کسانی که با دغدغه هایشان با روان تاریخی و ناخودآگاهی جمعی پیوند عمیق دارند، گاهی پنجه در پنجه غول هایی می اندازند که در همین ناخودآگاه جمعی لانه کرده و مدام قبیله یا جامعه را به مصیبت گرفتار می کنند.

وقتی شما آثار هدایت را نگاه می کنید، این غول را هم به صورت یک پیرمرد خنزرپنزری می بینید و هم فاسق زن راوی.

به بوف کور اشاره دارید؟ بله؛ منتها تفاوت شریعتی با هدایت شاید این باشد که هدایت خیلی ناسیونالیستی برخورد می کرد (و این برمی گردد به زمان هدایت) درحالی که شریعتی کمی جهانی تر فکر می کرد؛ البته منطقه ای ولی در گسترش جهانی.

اینها از این نظر خیلی با هم مشابه بودند و دغدغه های مشابهی داشتند و دردهای آنها دردهای مشترک بود؛ اما رویکردهایشان متفاوت بود و نوع درگیری شان فرق می کرد.

این است که من می گویم شاید هم هدایت و هم شریعتی آن گونه که باید برای ما شناخته شده نیستند.

آیا باید شریعتی را از نو خواند یا پشت سر گذاشت؟ شریعتی را باید ادامه داد؛ نه می توانیم تکرارش کنیم و نه می توانیم از او گسست پیدا کنیم.

ادامه دادن این گفتمان مهم است؛ تکرار کردن مهم نیست.

اگر تکرار کنیم، مضحکه خواهیم شد.

بخشی از حرف های شریعتی متناسب با زمان خودش بود و شاید برای امروز کارایی نداشته باشد، خب می توانیم آنها را رها کنیم؛ اشکالی ندارد.

از شریعتی که نمی توانیم قدیس بسازیم؛ ولی شریعتی هم سخنان و نوشته های ماندگار دارد و هم کارهای نیمه تمام.

نوشته های ماندگارش بخشی از ادب و عرفان ایران است و کارهای نیمه تمام هم دارد.

ادامه این کارهای نیمه تمام کار یک یا دو نفر نیست؛ او یک کلیتی را درباره عرفان، برابری و آزادی گفت و رفت.

این کلیت را می توان به همت افراد مختلف روشن و درست پیگیری کرد.

/ شرق
کلید واژه ها: شریعتی - امروز - علی شریعتی - سبک زندگی - آزادی - تفاوت - آرمان - زندگی - نویسنده - روزنامه نگاران - زمین - جوان - متفاوت - جامعه - شرایط - اسلام - قرآن - هایی - آشنا - کتاب - روزنامه - سخنرانی - اسلامی - مصاحبه - تهران - سپرده - آسمان - مشهد - سنتی

آخرین اخبار سرویس:
هجو جاهلیت مدرن و قبیله ای در پویش «هزار تیر هجا»

مسئله "کشمیر" یک موضوع داخلی است

بیست وهشتمین سوال پیامکی طرح « شب های قرآنی» منتشر شد

رهبر انقلاب: بدون آراءِ و خواست مردم، خیمه ی نظام اسلامی، سرِپا نمی شود و نمی ماند

اعلام مخالفت پارلمان اسپانیا درباره برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا

همزمان با آغاز هفته قوه قضاییه گلزار شهدای فرخ آباد قاین غبارروبی و عطرافشانی شد

لزوم مراقب از تحریف تاریخ انقلاب و کشور/ دشمنان به دنبال تضعیف بنیان های انقلاب هستند

مبارزه با استکبار از تاکیدات مهم قرآن به مسلمین است/ ربا یکی از مضرات مهم پایه اقتصاد جامعه است

زندانی کردن افراد معسر خلاف قانون اسلام است/ بیرون کردن والدین از خانه خلاف فرهنگ اسلامی است

مسلمان واقعی نسبت به سرنوشت پاره تن اسلام بی تفاوت نیست

انواع نوافل و فوائد آنها بر روح انسان

بررسی دیدگاه جان کالون درباره حس الوهی و مقایسه آن با نظریه فطرت - بخش دوم و پایانی مقایسه نظریه حس الوهی با نظریه فطرت در فلسفه اسلامی

مجلس سند کار شایسته را از دولت مطالبه کند

اعتبارات جاری و عمرانی سال 96 استان کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد

رسید جمعه آخر سلام قدس شریف / سلام قبله صبر و قیام، قدس شریف

فلسفه روز جهانی قدس چیست؟

درگیری های داعش در مرزهای عراق و سوریه بهانه ای برای توسعه قلمرو اسراییل است

اقدام عجیب توییتر رییس جمهور همزمان با روز قدس

دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان خدایا مرا در این روز از مستحبات بهره وافر عطا فرما+صوت

بازخوانی دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی پیرامون نقش آراء مردم در مشروعیت نظام سیاسی اسلام

کسانی که شعار «نه غزه، نه لبنان» سر می دادند در مسیر پرتگاه حرکت کردند

ماموستا غفوری: حمله موشکی سپاه، سیلی محکمی بر دهان یاوه گویان نظام استکبار جهانی بود

بررسی مقایسه ای حجیت قاعده لطف از منظر ملااحمد نراقی و استاد جعفر سبحانی

تعیین سرنوشت در حیات پیشین و رابطه آن با اختیار انسان از دیدگاه علامه طباطبایی و مکتب تفکیک - بخش دوم و پایانی سعادت و شقاوت ذاتی و نفی آن

واکنش "امین زاده" و "مولاوردی" به احتمال حضورشان در کابینه دوازدهم

روشهای مفید و سریع تا در سفر کلاه سرتان نرود

ماموستا غفوری: حمله موشکی سپاه، سیلی محکمی بر دهان یاوه گویان نظام استکبار جهانی بود

ضرورت استفاده از توانمندی دانشگاه ها برای رفع چالش های کشور

وجدان های آگاه جهان بلندگوی شعار سرشار از شعور «مرگ بر اسراییل» باشند

وحشت رژیم کودک کش صهیونیستی از راهپیمایی روز قدس/اگر حقوق بشر وجود داشت هرگز شاهد جنایات اسراییل نبودیم

سفره افطار ایران و دعای آزادی قدس در مسکو

بزرگداشت چمران در بیروت؛ 36 سال پس از شهادت

روح الله شاکری زواردهی، زهیر دهقانی آرانی بررسی و نقد نظرات ضد مسیح اسلامی و اسلام، ردای ضد مسیح در تطبیق ضد مسیح بر منجی اسلامی

تصاویر/ تخریب مسجد معروف موصل بدست داعش

رییس و پنج استاد دانشگاه نامیک کمال ترکیه دستگیر شدند

محکومیت اقدام تروریستی در هلمند

به منظور تجلی آرمان آزادی قدس شریف در راهپیمایی روز قدس شرکت می کنیم

تاثیرات سیاسی جهانی شدن، بر زمینه سازی انقلاب جهانی حضرت مهدی

آیا می توان فطریه را به اقوام مستحق داد؟

روشهای "مفید و سریع" تا در سفر کلاه سرتان نرود

دیپلمات ارشد ازبکستان: "بحران افغانستان" راه حل نظامی ندارد

رمضان با چوپان سوادکوهی

بزرگداشت چمران در بیروت؛ 36 سال پس از شهادت

نگذارید جهانخواران و دست نشانده هایشان انقلاب را نابود کنند

تکذیب یک شایعه درباره حج

برجام نمونه شکست خورده اعتماد به آمریکاست/ موشک باران سپاه علیه داعش تودهنی محکمی بر دهان آمریکا و آل سعود بود

مراسم تنفیذحکم ریاست جمهوری تشریفات نیست، تشریعات است/ نظام جمهوری اسلامی با نظام سلطه شوخی ندارد

آیا می توان فطریه را به اقوام مستحق داد؟

ناگفته هایی درمورد ربوده شدن 4 دیپلمات ایرانی در لبنان

مهربانی و عطوفت لازمه تعلیم و تربیت از منظر قرآن/جامعه زمانی اسلامی می شود که همه مسلمین از معارف قرآن بهره مند شوند

شیرینی و نشاط زندگی پیامد دوستی و اطاعت از خداوند است/ آموزش نیکوکاری به فرزندان

آثار و برکات نامگذاری روز قدس، در عرصه استکبارستیزی بیش از پیش آشکار شده است

هوشمندی و دور اندیشی امام راحل در اتحاد امت اسلامی با نامگذاری روز قدس

«پال رایان» خواستار تصویب فوری لایحه تحریمهای ایران- روسیه شد

173 نفر به دلیل جرائم غیرعمد در زندان کاشان هستند

برگزاری محفل انس با قرآن در کیش

حمله موشکی سپاه نمونه کوچکی از اقتدار جمهوری اسلامی بود

هرجا لازم دیدیم با آمریکایی ها برخورد مستقیم کرده ایم

نماینده پیشین مجلس: پیروزی بزرگ ملت و روحانی را کم ارزش نشان ندهید

دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان + صوت و تواشیح

8 گروهک تروریستی علیه ایران درحال فعالیت هستند/ با تمام وجود آماده مقابله با هرگونه تجاوز هستیم/ درصورت نیاز پرتاپ موشک ها را ادامه می دهیم

دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان + صوت و تواشیح

آیا می توان فطریه را به اقوام مستحق داد؟

برگزاری محفل انس با قرآن در کیش

نماینده پیشین مجلس: پیروزی بزرگ ملت و روحانی را کم ارزش نشان ندهید

اصناف مازندران، پیش قراولان راهپیمایی روز قدس

غبار روبی و عطرافشانی مزار شهدای گمنام کیش

علی ربانی گلپایگانی بررسی و نقد تبارشناسی امام مهدی در روایات اهل سنت

باورهای غلط زمینه ساز اعتیاد است

تحلیل انتقادی بر ضعف سندی احادیث مربوط به داوری امام مهدی بر اساس باطن موضوع

تصویر/ علی ضیاء در کنار طارمی و کریمی

از عموم مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس دعوت شد

فریاد بلند مرگ بر اسراییل از نیل تا فرات در حال یک سره کردن کار رژیم سفاک صهیونیستی است

«ویدا جوان» و چتر رنگی رنگی اش/ عکس

مادری که بعد از 17 سال دوری، پسرانش را برنامه «سه ستاره» علیخانی شناخت!

ضیافت افطاری در دانشگاه تربیت مدرس

شهردار شدن محسن هاشمی منتفی شد

منطقه آزاد انزلی متعلق به کل استان گیلان است

حضور در راهپیمایی روز قدس لبیک به دعوت مقام معظم رهبری است

در ضیافت افطار رییس صداوسیما با مجریان تلویزیون چه گذشت؟

اهمیت دانشگاه فنی و حرفه ای در جامعه، مغفول مانده است

سفره افطار ایران و دعای آزادی قدس در مسکو

مجری مشهور با همسر و دخترش در حرم رضوی +عکس

دو مجری زن محبوب دهه شصت به دیدن هم رفتند | عکس

یک تبعه غیرمجاز مرتبط با جریان های تکفیری در ابرکوه دستگیر شد

برگزاری دوره تابستانی آشنایی با مهارت های قرآنی در یزد

برای پرداخت فطریه تا چه زمانی مهلت داریم؟

چک کردن تلگرام همسر کار درستی است؟

رییس جمهور از آیت الله مظاهری عیادت کرد

تکذیب یک شایعه درباره حج

اقتصاد، بازار با ثبات می خواهد/ همه قوا باید به بخش خصوصی امنیت برای فعالیت بدهند

تحلیل و نقد دلایل ابوالفضل برقعی درباره قرآن بسندگی در هدایت بشر - بخش دوم و پایانی دلایل روایی برقعی برای قرآن بسندگی در هدایت بشر و نقد آن

هفت روش برای تقویت ناخن ها

واکنش تتلو و دوستان به اسناد 28 مرداد!

عید فطر؛ پایان دومین دوره مسابقه فعال ترین صفحات رمضانی در شبکه های اجتماعی

تفسیر جهاد فی سبیل الله و عدالت اجتماعی در سوره حدید

رییس جمهور: خداوند به پیامبرش هم می گوید تو وکیل نیستی که بخواهی بالای سر مردم باشی/برخی از ما فکر می کنیم که بالا سرِ مردم فرمان می دهیم

نگرانی از وضعیت دو زندانی سیاسی بحرینی

روایت زندگی ساده دو معلول هنرمند/ ماهی 400هزارتومان درآمد داریم

برای نقاشی کردن چقدر باید هزینه کرد؟+جدول قیمت

تصویر/ تردد مرسدس بنز پلاک اصفهان در کالیفرنیا

ثبت رکورد جدید در کشتن داعشی ها از راه دور!

سفر وزیر نیرو به شهرستان سردشت

آیت الله مظاهری در بیمارستان بستری شد

رییس جمهور از آیت الله مظاهری عیادت کرد

آیت الله غروی در بیمارستان بستری شد

دعوت دبیرخانه مجمع برای حضور در روز جهانی قدس

روحانی از آیت الله مظاهری عیادت کرد

آنچه که از مناره مسجد جامع النوری در موصل باقی ماند

امیر سرتیپ اسماعیلی: مگسی مثل داعش برای ایران عددی نیست

رییس جمهور از آیت الله مظاهری عیادت کرد

تصاویر / نفوذ به آخرین پایگاه داعش با جنگ خیابانی

روز قدس یک نگاه فرا اسلامی است

امیر اسماعیلی: مگسی مثل داعش برای ایران عددی نیست

بیانیه سپاه پاسداران به مناسبت روز جهانی قدس

گزارش تصویری: عیادت دکتر روحانی از آیت الله مظاهری

لاریجانی:ایران لنگرگاه امنیت در منطقه است

حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس پاسخ قاطعی به دسیسه های های دشمنان است

مسلم محمدی، سید محمدمهدی میری رمی برهان پذیری عقلی ضرورت وجود امام دراندیشه آیت الله جوادی آملی

دلیل عدم حضور حدادعادل در گفتگوی ویژه خبری

خداوند دعای چه کسانی را می پذیرد

اعلام محافل رمضانیه اتحادیه مؤسسات قرآنی سیستان و بلوچستان

نگاهی به فعالیت های مؤسسه مکتب القرآن الکریم اصفهان

دانلود آهنگ جدید محی بنام حال خوب عاشقی

مهدی چمران در حال غسل برادر شهیدش

پیکر مرحوم آیت الله فقیه سبزواری در قم به خاک سپرده شد

اینم شیوه عجیب انتخاب ولیعهد!

عیادت روحانی از رییس حوزه علمیه اصفهان در تهران

رییس جمهور از آیت الله مظاهری عیادت کرد+عکس

نشست «بررسی موضوع فلسطین و امنیت منطقه» در ایروان

آیت الله غروی در بیمارستان بستری شد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: خانه سالمندان برگرفته از فرهنگ غربی است/ بیرون کردن والدین از خانه مغایر فرهنگ اسلام است

نماهنگ | راه حل مسئله فلسطین

پیش بینی سردار سلیمانی در مورد ولیعهد جدید عربستان

مجلس آمریکا راه قانونی تصویب تحریم های ایران را پیدا کرد

رهبری جبهه حق در عصر کنونی بر عهده رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران است

دعوت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای شرکت در راهپیمایی روز قدس

دیدار معاون اول قوه قضاییه با خانواده معظم شهدا

آنهایی که نرخ بیکاری را پایین اعلام می کنند دنبال قهرمان سازی هستند/ دوسوم بیکاران دارای تحصیلات عالیه هستند

سند 2030 تنها جزیی از برنامه کلی استعمار جدید است/ مردم باید مقابل اقداماتی مانند سند 2030 بایستند

عکس/ تشییع پیکر سه شهید مدافع حرم تیپ فاطمیون

پیام حرکت انقلابی سپاه برای آمریکا و کشورهای وابسته بود

شهرستان ادب فراخوان منتشر کرد هجو جاهلیت مدرن و قبیله ای در پویش هزار تیر هجا

نمایی زیبا از مجسمه مسیح در ریودوژانیرو/تصویر

رییس جمهوری ایران: شکاف و فاصله در جامعه به خاطر کم تحملی ایجاد می شود/ از ارزشمندترین مصادیق صبر، تحمل در برابر اندیشه مخالف است

رییس جمهوری از آیت الله مظاهری عیادت کرد

بازدید استاندارخوزستان از روستاهای بخش خنافره

رییس جمهور از آیت الله مظاهری عیادت کرد

امریکایی ها از سال 65 وارد جنگ بی واسطه با انقلاب اسلامی شدند

تصاویر/ برندگان مسابقه عکاسی ردبول آیلوم

محسنی اژه ای : عده ای می خواهند آمریکا را دوست قلمداد کنند/ داعش همان منافقین دیروز هستند که شکم می دریدند

تجهیز مدارس مهدی شهر برای مهر امسال با مشکل جدی روبه رو است

مجلس آمریکا راه قانونی تصویب تحریم های ایران و روسیه را پیدا کرد

تیراندازی به کولبران در کردستان؟

شعری از عباس خوش عمل کاشانی فلسطین ای سراسر شور فریاد/ نه از دل رفته ای ما را نه از یاد

دعای روز بیست وهشتم ماه مبارک رمضان

رییس جمهور از آیت الله مظاهری عیادت کرد

روحانی: برخی از ما دلمان می خواهد همه افراد طوری فکر کند که ما دنبال آن فکر هستیم/ اقتصاد را به دولتی دادیم که کسی جرأت ندارد با آنها رقابت کند/ بخش خصوصی واقعاً ضعیف است/ ما صادرات ساعتی، لحظه ای و ادواری نداریم

عیادت رییس جمهوری از آیت الله مظاهری در تهران

دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه ها با رهبر انقلاب

سهم خواهی سیاسی از آموزش وپرورش

200 بسته سبد کالا بین نیازمندان توزیع شد

فریاد بلند مرگ بر اسراییل از نیل تا فرات در حال یکسره کردن کار رژیم سفاک صهیونیستی است

عملیات موشکی ضدتروریست ها در سلسله مراتب نظامی و تحت امر فرماندهی کل قوا انجام شد

/توافق اعضای شورای پنجم: هیچ یک از اعضای شورا، شهردار نمی شود

احسان علیخانی در حال اهدای خون + عکس

توضیحات واعظی درباره مزایای شبکه ملی ارتباطات

ناگفته های شورای شهر مشهد از شهرداری / شهرداری مشهد ورشکسته است

تصاویر/ تشییع پیکر مرحوم مسلمی کاشانی

دستگاه قضایی با اختلاس و حقوق های نجومی مبارزه اساسی کند

تصاویر/ تشییع پیکر آیت الله سید صادق فقیه سبزواری

امیدواریم تروریست ها و حامیانشان متوجه پیام روشن ایران شده باشند

روز قدس، روز شکست جهانخواران است

مرتضی الویری:/شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان جلوی تفرق آرا در انتخابات شوراها را گرفت

سخنان رییس جمهوری در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی

دیدار قالیباف با شورای شهر پنجم

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 3 تیر 96

متن سخنان دکتر روحانی در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی

پیکر مطهر 3شهید مدافع حرم در شهرری تشییع شد+تصاویر

لایحه ارتقای معیشت مرزنشینان به دولت ارسال شده و در دستور کار قرار دارد

هشت هزار و 600 مترمربع پروژه قضایی در استان

ثبت 45 مسجد گلوگاه در پرتال ملی مساجدکشور در سال95

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر شنبه 3 تیر 96

مسلمانان نیوزلند مراسم روز عید فطر باشکوهی را برگزار می کنند

کیفرخواست آمران حمله به علی مطهری در شیراز صادر شد

محمدجواد حق شناس تشریح کرد:/تبعات خروج از شورا برای تصدی پست شهرداری

دانشکده ارتباطات و روزنامه نگاری USC Annenberg

دیدار نخست وزیر عراق با رهبر انقلاب

استکبار مخالف توان دفاعی جمهوری اسلامی است/آماده مبارزه با دشمن باشید

هرگز به خاطر این موارد عذرخواهی نکنید

مجلس آمریکا راه قانونی تصویب تحریم های ایران و روسیه را پیدا کرد

کامپیوتر را چگونه تمیز کنیم؟

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 3 تیر 96

مرکز روابط عمومی USC Annenberg

گفتگوی تفصیلی علیرضا محجوب

«قدس» روز اقتدار و انسجام امت اسلام است

احیای بناهای تاریخی تنها با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر است

شهربانو امانی: /شورای شهر برای بیرون رفتن فردی از ترکیب 21 نفره رای نخواهد داد

پرتاپ موشک های سپاه نشان دهنده اقتدار جمهوری اسلامی در جهان و منطقه است

روحانیون در منابر ضرورت دفاع از مظلومان فلسطین را تبیین کنند

تحلیل بی طرفانه از شریعتی

تحلیل بی طرفانه از شریعتی