مطالب مرتبط:
تحلیل استروژن عامل کمردرد و از بین رفتن دیسک کمر است
رشد صعودی در تعداد، سیر نزولی در تحلیل/ پژوهش های دانشگاهی درباره ادبیات انقلاب چقدر راهگشا بوده است؟
دلیل سقوط ایران در جدول رده بندی لیگ جهانی چیست؟ (+تحلیل)
تحلیل سردار باقری از رقابت موشکی ایران و قدرتهای بزرگ
تحلیل الجزیره از حمله موشکی سپاه به مواضع داعش؛ بازی بزرگ ایران برای تسخیر شرق سوریه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 18:222017-06-19سياسي

تحلیل بی طرفانه از شریعتی


علی طهماسبی، پژوهشگر دین و نویسنده دو کتاب نگاهی دیگر به مفاهیم قرآن واندوه یعقوب، معتقد است نمی توان از گذشته جدا شد، باید گذشته را منطبق با شرایط امروز و مرتبط با ایده های فردا بازخوانی کرد؛ - باید شریعتی را زمینی کرد و دوباره خواند؛ اگرچه جامعه امروز را سطحی گرا می داند و آرمان هایی که به سبک زندگی تقلیل یافته اند.

/چند نفر از روزنامه نگاران اهل مشهد منتظر نشسته اند تا او از راه برسد؛ می گویند وقتی شنیدیم که امروز تهران است و مصاحبه دارد، خود را پای صحبتش رساندیم.

او را به علی شریعتی شبیه می دانند در لحن سخن گفتن و تن صدا.

از شریعتی که می گوید می خواهد علی شریعتی به دور از حب ها و بغض ها خوانده شود؛ بخشی از آرمان های گفتمان شریعتی را پاسخ گوی نیاز روز نمی داند و به بخشی دیگر سخت عشق می ورزد؛ اما به استاد محمدتقی شریعتی که می رسد صدایش در گلو می خشکد؛ او به بگذریم درباره استادش اکتفا می کند.

علی طهماسبی، پژوهشگر دین و نویسنده دو کتاب نگاهی دیگر به مفاهیم قرآن و اندوه یعقوب ، معتقد است نمی توان از گذشته جدا شد، باید گذشته را منطبق با شرایط امروز و مرتبط با ایده های فردا بازخوانی کرد؛ باید شریعتی را زمینی کرد و دوباره خواند؛ اگرچه جامعه امروز را سطحی گرا می داند و آرمان هایی که به سبک زندگی تقلیل یافته اند.

به نظر شما نوشته ها و سخنرانی های علی شریعتی چقدر در زندگی امروزه ما مطرح است؟ به گمانِ من هرکسی شریعتی را از منظر خاص خودش می شناسد.

ممکن است بسیاری کسان حتی با اظهار آشنایی با او، فکر کنند که شناخت دقیق و درستی از او دارند.

اقبال لاهوری درباره خودش سخنی دارد که فکر می کنم درباره شریعتی و از زبانِ او هم همان را می توان گفت: چو رخت خویش بربستم از این خاک/ همه گویند با ما آشنا بود/ ولیکن کس ندانست این مسافر/ چه گفت و از که گفت و از کجا بود .

من هم اگر حرفی و سخنی درباره شریعتی بگویم، به قدر وسع خودم هست نه بیشتر، برهمین اساس فکر می کنم شناخت از شریعتی در دوره های متعدد متفاوت است.

من و امثال من که در زمانِ شریعتی جوان بودیم و با حال و هوای تب دار و انقلابیِ آن روزگار به سخنان شریعتی گوش سپرده بودیم، شناخت مان با نسل جوان امروز از شریعتی بسیار متفاوت است؛ برای مثال کلمه آزادی که یکی از واژگان کلیدی در گفتمان شریعتی بود، برای ما در آن روزگار معنایی داشت که با آن آزادی که مطالبه نسل جوان امروز است گاهی زمین تا آسمان فرق دارد.

شریعتی از نگاه نسل زمانه خود، ندای عدالت و آزادی بود و همچنین از اسلامی سخن می گفت که با اعتقادات و باورهای سنتی بسیار تفاوت داشت.

اسلام شریعتی نوعی الهیات رهایی بخش بود که در صورت تحقق یافتن، شاید مثلث زر و زور و تزویر را درهم می شکست، اسلام شریعتی از آن جنس نبود که به حفظ وضع موجود معطوف باشد، معنای تازه ای از عرفان را در خود داشت که با رویکرد کسانی مانند نیکوس کازانتزاکیس همدلی های بسیار داشت.

چه بخشی از گفتمان شریعتی پاسخ گوی نیاز جامعه امروز ایران است؟ من جامعه شناس نیستم و پاسخ دقیق و جامعه شناختی هم برای این سؤال ندارم؛ اما این را می بینم که در میان بسیاری از مباحثی که دکتر شریعتی طرح کرده، ادبیاتِ شالوده شکنانه اش برای نسل جوان جذاب است؛ نه مباحث بنیادی که مثلا درباره اسلام شناسی طرح کرده است.

به نظر من این بخش، در بین نسل جوان پررنگ است.

کتاب هایی مثل گفت وگوهای تنهایی و کویر متونی است که با اقبال نسل قدیم و نسل کنونی مواجه است.

البته در همین رویکرد نسل جوان به کویریات شریعتی هم اشکالی دیده می شود.

این اشکال چیست؟ این متن ها در عین زیبایی و ظرافت های ادبی، ظرفیت تأویل پذیری بالایی دارند و این سبب می شود هرکسی متناسب با ذوق و سلیقه خود برداشتی داشته باشد و برداشت های سطحی از متون انجام می شود.

شاید دوستداران جوان شریعتی سطحی ترین برداشت را از متون او دارند.

کمتر کسی متوجه این نکته است که شریعتی از منِ حقیقی می گوید که باید من های بدلی را کنار گذاشت؛ این سطحی گرایی آسیب زاست.

حتی طوری شده که در فضای مجازی متونی دست به دست می شود که اصلا به شریعتی ارتباطی ندارد.

چرا فکر می کنید آزادی و عدالت خواهی موردنظر شریعتی نمی تواند پاسخ گوی نیاز امروز جامعه باشد؛ درحالی که این دو مفهوم همچنان موضوع روز است؟ فکر می کنم آنچه موردنظر شریعتی بوده با آنچه دیگران از گفته های او برداشت کرده اند متفاوت بوده؛ مفهوم عدالت که قبل از انقلاب در میان عامه طرح می شد بیشتر رنگ و بوی اقتصادی داشت و مبتنی بر توزیع بود و ربط چندانی هم به مفهوم تولید نداشت؛ یعنی تلقیِ عمومی این بود و هنوز هم هست که مثلا گنج بزرگی مثل چاه های نفت وجود دارد و این گنج به طور عادلانه بین همه اقشار جامعه توزیع نمی شود؛ چیزهایی ازاین دست سبب شده بود گفتمانِ عدالت خواهی به اهمیت تولید و تربیت نیروهای مولد توجه چندانی نداشته باشد.

درحالی که برای ازبین بردن فقر باید امکانات برابری برای رشد و آموزش آحاد جامعه وجود داشته باشد تا افراد جامعه بتوانند بر دانش و مهارت و توانمندی خود تکیه کنند نه اینکه وابسته به منابعی باشند که در انحصار دولت است و حتی انبوه مردم فرودست و روستایی جامعه مثلا به امید یارانه ای باشند که ماه به ماه دریافت می کنند.

این عملا همه را نان خور دولت می کند.

باید از دانش و مهارتی شروع کرد که افراد جامعه، نیروهای توانمند و مولد شمرده شوند و بعد به توزیع و مصرف عادلانه برسد.

عدالت از منظر شریعتی البته توزیع محور نبود؛ اما وقتی همین کلمه عدالت یا برابری به گوش مخاطبِ عام می رسید، تقسیم عادلانه همان درآمدهای نفتی را تداعی می کرد یعنی نوعی سوسیالیسم مبتنی بر مصرف.

متأسفانه عمر شریعتی کفاف نداد تا همه ابعاد گفتمانی خود را باز کند.

درباره آزادی چطور؟ به نظر من آزادی مورد بحث امروز با آزادی به عنوان مطالبه نسل پیش از انقلاب خیلی تفاوت دارد.

امروز مطالبه های جوان ها بیشتر از جنس آزادی های اجتماعی است که پیش از انقلاب آن آزادی ها در جامعه وجود داشت؛ مثلا آزادی کنسرت و امثالهم؛ اما نسل پیش از انقلاب آزادی سیاسی برای تشکیل احزاب و بنیادهای مدنی و مستقلِ از دولت را طلب می کرد؛ بنابراین مفهوم آزادی برای ما که نسل جوان پیش از انقلاب بودیم با نسل جوان امروز خیلی تفاوت دارد.

یعنی انتخاب سبک زندگی دلخواه بیشتر موردتوجه است؟ دقیقا! شاید این همان واقع گرایی و شروع کاری از بنیان، به تدریج و بطیی باشد؟ می توانیم این گونه هم تعبیر کنیم؛ ولی باید به افق های دوردست توجه داشته باشیم.

اگر به آینده نگاه کلانی نداشته باشیم، در اهداف کوچک گیر می افتیم و سطحی نگر می شویم؛ اگرچه جوانان نخبه ای هم در جامعه ایران وجود دارند که باید به آنها امیدوار بود.

به نظر می رسد شما در بستر ناامیدی از شرایط اجتماعی، شریعتی را نماینده آرمان و مطالبه تاریخی جامعه ایران نمی دانید.

من نمی گویم گفتمان او نمی تواند پاسخ گوی آرمان امروز جامعه ما باشد.

من می گویم فعلا وجه غالب جامعه سطحی نگری است.

همچنین درست است که الان وجه غالب نسل جوان ما نسبتا سطحی هستند (می گویم نسبتا) اما یک خمیرمایه هایی در اینها هست؛ یعنی نسل نخبه ای که درون اینها هست مثل خمیرمایه هایی می مانند که به مرور زمان جریان را تغییر می دهند.

این به معنای یأس نیست، به این معناست که صبوری لازم دارد و ما منتظر نباشیم همین امشب، همین امسال نتیجه کار را ببینیم.

ملت هایی که به آزادی رسیده اند بیش از 300، 400 سال پشت سرشان مبارزه دارند و کار کرده اند تا به اینجا رسیده اند.

ما از انقلاب مشروطه تا به حال فاصله زیادی نداریم نسبت به تاریخ تحول آزادی آنها.

احزابی که در اروپا هستند، در فرانسه، در انگلیس و جاهای دیگر چند صد سال تجربه پشت سر خودشان دارند؛ ولی ما هنوز از احزاب فصلی صحبت می کنیم.

این است که آزادی خواهی هم سطحی می شود، اما درعین حال آن خمیرمایه های تغییر هم در جامعه هست.

برای همین امروز جامعه چه حرف هایی را می توانیم از اضلاع متعدد گفتمان شریعتی به دست آوریم؟ این سؤال سختی است.

من جامعه شناس نیستم که بخواهم پاسخ دهم، ولی یک چیزی که خود من به آن عمل می کنم این است که ما به هرحال نمی توانیم رابطه خودمان را با میراث گذشته خودمان قطع کنیم و از طرفی نمی توانیم گذشته را تکرار کنیم، ما ادامه گذشته هستیم؛ نه می توانیم گسست از گذشته داشته باشیم و نه می توانیم گذشته را تکرار کنیم.

اینجا یک راه سومی می ماند.

این راه سوم چیست؟ بازخوانی گذشته منطبق با شرایط امروز و مرتبط با ایده های فردا.

ببینید کار مهمی که شریعتی انجام داد، این بود که متن سنت را از متن قرآن جدا کرد؛ تاریخ را، قرآن را و اسلام را از منظر دیگری معرفی کرد.

این کار مهمی بود، برای همین هم بخشی از روحانیت، با شریعتی اختلاف داشتند.

از طرفی هم نمی توانستند شریعتی را رد کنند؛ چون کلامش از قرآن و نهج البلاغه بود.

همان طور که گفتم، گذشته را تکرار نمی کرد، بلکه می خواست گذشته را در گفتمان تازه ای ادامه دهد و در این ادامه دادن است که خلاقیت های تازه ای شکل می گیرد.

اگر شریعتی خلاق ایده های تازه ای بود به این علت بود که توانست گذشته را بازخوانی کند؛ شیعه علوی، شیعه صفوی ، مذهب علیه مذهب ، حسین وارث آدم ، آری چنین بود برادر و.

همه اینها را می بینید از یک طرف نفی آن سنت های به تعبیر شریعتی قابیلی است و از طرفی ادامه ایده های آزادی بخش قرآن و سنتِ هابیلی بود.

شما خانواده و پدر دکتر شریعتی را از جوانی خود می شناسید و با او دوستی داشته اید.

آیا اتصال به گذشته و به نوعی بازخوانی همان میراث و سنت.

.

بازخوانی سنت نبود.

توضیح می دهید؟ ببینید همین جاست که مشکلات به وجود می آید.

بازخوانی به معنای تکرار متن گذشته نیست، زبان یک عنصر زنده است و می تواند تولدهای تازه داشته باشد.

آزادی ای که شریعتی می گوید آنی نیست که در گذشته وجود داشته باشد؛ او در ظرف زمانِ سیال حرف می زند.

منظور من هم از بازخوانی تأویل و تفسیری است که در ظرف زمان و مکان روز انجام می شود.

.

بازخوانی باید زایش های تازه داشته باشد؛ زایش های متناسب با پیشرفت و تعالی انسان.

اینجا وقتی صحبت از پیشرفت می کنیم [منظور] پیشرفت صنعتی و تکنولوژیک نیست، بلکه پیشرفت های مدنی و انسانی و تعالی بخش است.

انسان الان در رنج بی معنایی است و شریعتی می خواهد معنای تازه ای برای انسان بسازد (در بحث های اگزیستانسیالیست شریعتی).

یک نکته را هم بگویم، من با این آقایان دوست نبودم، اما مثل خیلی از جوان های دیگر پای صحبت آنها نشستم و آنها به من لطف داشتند و گاهی به سؤالاتم پاسخ و به حرف های من گوش می دادند.

(بغض) بگذریم!! مواجهه با گفتمان شریعتی همیشه با دو نگاه همراه بود؛ یک نگاه حب و یک نگاه بغض؛ الان در این شرایط برای رهایی از این حب وبغض ها در خوانش گفتمان شریعتی چه باید کرد؟ من فکر می کنم اگر ما هر گفتمانی را در شرایط خودش، در بستر تاریخی خودش قرار دهیم می توانیم از این حب وبغض ها تا حدودی عبور کنیم.

برای خوانش و فهم شریعتی باید خود را از هر پیش داوری ای رها کرد.

وقتی به آثار شریعتی نگاه می کنیم می بینیم او انگار دارد یک پلی می سازد که جامعه اسلامی بتواند از روی این پل عبور کند و برسد به سوی یک گفتمان جدید.

آن چیزی که شریعتی در آن زمان می گوید پل است و راه است، مقصد نیست.

ما گاهی مقصد و راه را اشتباه می کنیم.

حتی شریعتی راجع به مذهب هم همین را می گوید.

در مسیر عبور جامعه، نمی توانید ریشه های آن جامعه را قطع کنید.

بازخوانی سنت یا بازخوانی اندیشه شریعتی عبور از آن نیست؛ حالا اگر کسانی با بغض به شریعتی نگاه می کنند شرایط اجتماعی آن زمان را نمی دانند و متوجه نیستند که این گفتمان برای عبور از وضع موجود بوده، راه که مقصد نیست.

شما جایی دکتر شریعتی را با صادق هدایت مقایسه کردید که هر دو در زمانه خودشان فهمیده نشده اند؛ چرا؟ من این را از منظر ورود به ناخودآگاه جمعی گفتم.

در حسینیه ارشاد سخنرانی داشتم و آنجا طرح کرده بودم که شریعتی انگار شاعر قبیله است.

آنجا منظورم از شاعر کسی است که دغدغه سرنوشت جمعیِ قبیله را بر عهده دارد.

قبیله از یک روحِ جمعی برخوردار است؛ این روح یا روان جمعی قبیله از ناخودآگاهی جمعی قبیله مایه می گیرد و شاعر حساس ترین فردی است که با ناخودآگاه جمعی قبیله مرتبط است (مفهوم ناخودآگاه جمعی بسیار مهم است؛ گرچه امروز خیلی ها این را رد کرده اند.

حالا می توانی اسمش را روان تاریخی بگذاری).

کسانی که با دغدغه هایشان با روان تاریخی و ناخودآگاهی جمعی پیوند عمیق دارند، گاهی پنجه در پنجه غول هایی می اندازند که در همین ناخودآگاه جمعی لانه کرده و مدام قبیله یا جامعه را به مصیبت گرفتار می کنند.

وقتی شما آثار هدایت را نگاه می کنید، این غول را هم به صورت یک پیرمرد خنزرپنزری می بینید و هم فاسق زن راوی.

به بوف کور اشاره دارید؟ بله؛ منتها تفاوت شریعتی با هدایت شاید این باشد که هدایت خیلی ناسیونالیستی برخورد می کرد (و این برمی گردد به زمان هدایت) درحالی که شریعتی کمی جهانی تر فکر می کرد؛ البته منطقه ای ولی در گسترش جهانی.

اینها از این نظر خیلی با هم مشابه بودند و دغدغه های مشابهی داشتند و دردهای آنها دردهای مشترک بود؛ اما رویکردهایشان متفاوت بود و نوع درگیری شان فرق می کرد.

این است که من می گویم شاید هم هدایت و هم شریعتی آن گونه که باید برای ما شناخته شده نیستند.

آیا باید شریعتی را از نو خواند یا پشت سر گذاشت؟ شریعتی را باید ادامه داد؛ نه می توانیم تکرارش کنیم و نه می توانیم از او گسست پیدا کنیم.

ادامه دادن این گفتمان مهم است؛ تکرار کردن مهم نیست.

اگر تکرار کنیم، مضحکه خواهیم شد.

بخشی از حرف های شریعتی متناسب با زمان خودش بود و شاید برای امروز کارایی نداشته باشد، خب می توانیم آنها را رها کنیم؛ اشکالی ندارد.

از شریعتی که نمی توانیم قدیس بسازیم؛ ولی شریعتی هم سخنان و نوشته های ماندگار دارد و هم کارهای نیمه تمام.

نوشته های ماندگارش بخشی از ادب و عرفان ایران است و کارهای نیمه تمام هم دارد.

ادامه این کارهای نیمه تمام کار یک یا دو نفر نیست؛ او یک کلیتی را درباره عرفان، برابری و آزادی گفت و رفت.

این کلیت را می توان به همت افراد مختلف روشن و درست پیگیری کرد.

/ شرق
کلید واژه ها: شریعتی - امروز - علی شریعتی - سبک زندگی - آزادی - تفاوت - آرمان - زندگی - نویسنده - روزنامه نگاران - زمین - جوان - متفاوت - جامعه - شرایط - اسلام - قرآن - هایی - آشنا - کتاب - روزنامه - سخنرانی - اسلامی - مصاحبه - تهران - سپرده - آسمان - مشهد - سنتی

آخرین اخبار سرویس:
اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین

دیدار وزیر دفاع عراق با لاریجانی

از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام

پاسخ آیت الله سیستانی به پیام تبریک آیت الله صافی

یادمان های شهدای گمنام با فرهنگ مناطق همخوانی داشته باشد

آپدیت جدید تلگرام منتشر شد؛ حذف خودکار عکس ها و قابلیت نوشتن بیوگرافی

اولین موشک بردبلند ایرانی که به جنگ بالستیک ها می رود +عکس

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر صنعتی در تهران

استخدام 4ردیف شغلی در شرکت بازرگانی نارنج تجارت جهان

استخدام نیروی مالی و اداری در شرکت بهین ساختمان در مشهد

شهر با نام هاشمی آرام می گیرد

در دیدار امیرعبداللهیان با نماینده جنبش حماس درتهران مطرح شد اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین

نیروهای انقلاب از دو پیروزی یکی را که وحدت بوده، به دست آورده اند/ به عقب باز نگردید

دانلود آهنگ جدید میلاد محمدی بنام صفر عاشقی

محکومیت تهیه کننده کلیپ موهن نسبت به جامعه پزشکی

عملیات احداث خط انتقال آب شرب و آبرسانی به هشت روستای کلاله آغاز شد

امیرعبداللهیان: برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین آماده ایم

بعد از مذاکرات اوضاع اقتصادی بدتری پیدا کردیم /چرا برخی می گویند نیاز به موشک نداریم

تدوین دانشنامه دفاع مقدس گیلان 600 میلیون تومان هزینه دارد

کاخ سعدآباد تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

گفت و گوی امیرعبداللهیان با نماینده حماس در مورد حوادث اخیر در مسجد الاقصی

اثربخشی علمی بهزیستی باید در پیشگیری و مهارآسیب های اجتماعی گسترش یابد

مرعشی: از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام/ هیچ گاه دوستانم را تنها نمی گذارم/اولویت من آقای نجفی است

پلمب شدن 3 موسسه غیرمجاز طب سنتی در اردبیل

غربالگری ژنتیک پیش ازازدواج الزامی می شود/برون سپاری90درصدوظایف بهزیستی

محکومیت تهیه کننده کلیپ موهن نسبت به جامعه پزشکی

معرفی 12 شهید فناور کشور در نمایشگاه بین المللی فناوری های نوین

آپدیت جدید تلگرام منتشر شد؛ حذف خودکار عکس ها و قابلیت نوشتن بیوگرافی

دسترسی به فضای مجازی باید برای همه یکسان باشد

این غذاها زخم را زودتر ترمیم می کند!

نوزدهمین نشست جمنا برگزار شد

پشت صحنه مسابقه ضد گلوله

با حضور چهره های فرهنگی از ملاصالح قاری تجلیل شد سرهنگی: ملاصالح، ابوترابیِ آن بیست و سه نفر بود/ قیمت تمام شده جنگ را بدانیم خیانت نمی کنیم

مجلس شورای اسلامی از گسترش مراودات پارلمانی با مجالس کشورهای جهان استقبال می کند

صاحبان منصب، منصوبان خود را به مردم تحمیل نکنند/ مردم هیچ شناختی از عارف نداشتند!

محسن رضایی: نیروهای انقلاب از دو پیروزی یکی را که وحدت بوده، به دست آورده اند/ به عقب باز نگردید

مرعشی: از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام

سازمان نظام مهندسی: احتمالا مهندس ناظر هتل روتانا مشهد در رعایت مقررات کوتاهی کرده/ فرد متخلف مجازات می شود

محسن رضایی: نیروهای انقلاب را تخریب نکنید

میرسلیم: اگر قالیباف رای می آورد خودم را سرزنش می کردم/ هر زندانی که بیش از 10 کودک دارد می تواند مهدکودک تاسیس کند

نوزدهمین نشست شورای مرکزی جبهه مردمی برگزار شد/ تدوین سند راهبردی برای اقدامات آینده

اختصاص 3 میلیارد تومان برای تأمین هزینه سفر و اقامت هیأت های خارجی در ایران

لاریجانی: دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

اجتماع مدافعان حرم درمشهد مقدس

زنده ماندن علی شهید بعد از 24 روز

چرا قالیباف فرمان شورش بدنه ی جریان اصولگرا علیه سران این جناح را داد؟

استخدام حسابدار حرفه ای،تمام وقت،باسابقه در پروژه های پیمانکاری

خودروی پورشه آقای وزیر برای امنیت خانواده اش

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

چرا گزینه خاتمی برای شهرداری "آخر" شد؟

اصراراصولگرایان بر رفتار سابق

آیت الله سیستانی:رشادت های مردم عراق در مقابله با داعش شایسته تقدیر است

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

ادای احترام خانواده شهید موسوی به غواص شهید اهوازی + عکس

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

استقبال مجلس شورای اسلامی از گسترش مراودات پارلمانی با مجالس کشورهای جهان

هزینه سفر و اقامت هیأت های خارجی در ایران

واکنش مثبت حق شناس نسبت به انتخاب مافی به عنوان رییس یک کمیسیون مجلس

آیا هوش مصنوعی می تواند توانایی راه رفتن را به بیماران باز گرداند؟

اثربخشی علمی بهزیستی باید در پیشگیری و مهارآسیب های اجتماعی گسترش یابد

نوزدهمین نشست شورای مرکزی جبهه مردمی برگزار شد/ تدوین سند راهبردی برای اقدامات آینده

پاسخ آیت الله سیستانی به پیام تبریک آیت الله صافی گلپایگانی دررابطه با پیروزیهای اخیر مردم عراق

امیرعبداللهیان: تقویت مراودات مجلس و پارلمان هلند می تواند به رفع سوء تفاهمات کمک نماید

گروه تروریستی جبهه النصره شهر ادلب را به کنترل خود در آورد

کارکنان دولت در سوسنگرد در دوره قرآنی شرکت می کنند

مجلس شورای اسلامی از گسترش مراودات پارلمانی با مجالس کشور های جهان استقبال می کند

هیچ وقت نباید بمیرید

دانلود دوره آموزشی SketchUp 2017 Essential Training از Lynda

ارمنستان-مسجد جامع کبود ایروان

اولین ذبیح فاطمیون

آیت الله سیستانی:رشادت های مردم عراق در مقابله با داعش شایسته تقدیر است

30درصد پست ها در دست زنان

استخدام مسئول مالی درشـرکت خـاقانی نـوین سپـاهان/اصفهان

کرباسچی: مرعشی بنای رقابت با نجفی را ندارد

راهکارهایی جهت حفظ انگیزه برای رسیدن به اهداف!

اصلاح طلبان چگونه فرزند مرحوم هاشمی را قربانی کردند؟!

مرعشی: انصراف نداده ام/ به شورا اعلام کرده ام که نامزدی شهرداری را پذیرفته ام

روحیه مقاومت در کشورهای منطقه نتیجه نفوذ انقلاب اسلامی است

افتتاح پایگاه هوانیروز سپاه در 3 ماه آینده

توقیف شناورهای تجاری توسط یگان هوادریای نداجا

لاریجانی: دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

حمایت معنوی مهم تر از حمایت مادی از خانواده شهدا است

آمادگی ایران برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین

اصراراصولگرایان بر رفتار سابق

شهردار تهران 30درصد پست های مدیریت شهری را به زنان اختصاص دهد

اعلام آمادگی ایران برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین

فاز اول موزه عبرت در صحرای طبس آماده بهره برداری می شود

پاسخ آیت الله سیستانی به پیام تبریک آیت الله صافی گلپایگانی دررابطه با پیروزیهای اخیر مردم عراق

شهیدی که به دل تنگی مادرش پاسخ داد

ارمنستان-مسجد جامع کبود ایروان

افتتاح فرهنگسرای قمربنی هاشم

همایش خیرین کتابخانه ساز درکردستان

دریاچه شورابیل نعمت تمام نشدنیست

فعالیت «پارکبان» غیرقانونی اعلام شد

تکذیب انصراف مرعشی از نامزدی شهرداری تهران

شایعه ای که مرعشی تکذیب کرد

ثبت رکورد بانوی دریا در کتاب گینس

عکس/ پل خواجوی اصفهان در سال 1352

امضاء یادداشت تفاهم دفاعی بین ایران و عراق

بروجردی: پیشنهاد مذاکره مجدد آمریکا درباره برجام را قبول نداریم

کناره گیری رسمی مرعشی از نامزدی شهرداری تهران

کرباسچی: اگر نجفی به دولت نرود مرعشی کناره گیری می کند

غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج الزامی می شود

فولادگر: اگر سازمان برنامه وزارتخانه شود دیگر در اختیار رییس جمهور نخواهد بود

کیش میزبان برگزاری نمایشگاه بین المللی سنگ های قیمتی/ جذب توریسم و تمرکز فعالان سنگ های ارزشمند با نیت ارزآوری برای کشور

رییس جمهور افغانستان: ظرفیت ذخایر "زغال سنگ افغانستان" باید مشخص شود

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

شهادت را به هر کسی نمی دهند

لاریجانی: دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

کتاب خاطرات همسر شهید لشکری رونمایی می شود

رییس سازمان فناوری اطلاعات: آموزش عالی، «جوان خلاق» بار نمی آورد

دوره آموزشی«جی آی اس»درجهرم

سرنوشت متخلفان انتخابات شورا

نابودی هفت تروریست در مصر

جنبش اسلامی نیجریه درباره غصب زمین های شیعیان به دولت هشدار داد

سالگرد شهید هوشنگ راجی در بهبهان برگزار شد

مرعشی: از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام

عکس/ برگ گرافی

نامه جهانگیری به ظریف درخصوص هزینه سفر و اقامت هیات های خارجی ⁩در ایران

روحیه مقاومت در کشورهای منطقه نتیجه نفوذ انقلاب اسلامی است

دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر (عج)

اعطای حکم گینس به بانوی دریا

دفاع تمام قد کارشناس شبکه من و تو از ایران

لاریجانی: در مرحله بازسازی نیز همراه دولت عراق خواهیم بود

انجام 14 هزار مورد آزمایش تشخیصی دامی در آذربایجان شرقی

محکومیت تهیه کننده کلیپی که به جامعه پزشکی توهین کرده بود

کنگره سرداران و شهدای محله پشت بازار خرم آباد برگزار می شود

13 برنامه توانمندسازی برای توسعه شهرستان های استان مشخص شده است

قرائت همزمان صلوات خاصه امام رضا(ع) در آستان امامزادگان کشور

رییس مجلس در دیدار با وزیر دفاع عراق: دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

ایده مثلث توسعه اقتصادی در کرمان به سمت شکوفایی حرکت کرده است

حسین مرعشی: از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام/ کرباسچی: اگر نجفی در دولت دوازدهم مشغول نباشد، مرعشی کنار می رود

دیدار شمخانی با وزیر دفاع عراق (عکس)

تودیع و معارفه دادستان های دو شهرستان پاوه و روانسر

دولت عراق باید از تمامیت ارضی خود دفاع کند

ادب آرمیتا و ستایش پدر

پشت صحنه مسابقه ضد گلوله

برگزاری 450 حلقه معرفت در حرم رضوی

رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان در سمت خود ابقا شد

قلم دوربین/ از غبار روبی ضریح مطهر امام رضا(ع) با حضور رهبر انقلاب تا ورود مترو به شیراز

پاسداشت بانوان مجاهد همزمان با روز میلاد حضرت معصومه(س)

مقاومت لبنان جبهه النصره را در هم کوبید

یادواره شهید وحدت و امنیت، سردار شهید شوشتری برگزار شد

مطابق قوانین به کلیه دارندگان پرونده ایثارگری خدمات جامعه بنیاد شهید ارائه خواهد شد

آبیاری مزارع جنوب تهران بافاضلاب

وزیر بهداشت برای نخستین بار از صداوسیما تشکر کرد

خط قرمزایمنی مجتمع های تجاری

رد پای قاتل آتنا در 2جنایت دیگر

استخدام مدرس زبان انگلیسی با مزایای عالی در تهران

«بوش» از «ترامپ» انتقاد کرد

استخدام بازاریاب در شرکت کامپیوتر پدیده در اصفهان

مهمان خاص امشب خندوانه کیست؟ +عکس

کرباسچی: مرعشی بنای رقابت با نجفی را ندارد

اعتراض بانوان مجری بی بی سی به تبعیض

طرح ترافیک موتورسواران آزمایشی است

نشست شورای معاونین دادستانی تهران

حضور تولیدگان خراسانی در نمایشگاه بین المللی صنعتی و بازرگانی تاجیکستان

ائمه جمعه باید برای تقویت قوای سه گانه تلاش کنند

غربالگری ژنتیک پیش ازازدواج الزامی می شود/برون سپاری90درصدوظایف بهزیستی

ایده مثلث توسعه اقتصادی در کرمان به سمت شکوفایی حرکت کرده است

جزییات مذاکره رییس سازمان حج با عربستان برای حل مشکل ویزای دیپلماتهای ایرانی

پاسخ آیت الله العظمی سیستانی به پیام تبریک آیت الله العظمی صافی گلپایگانی+ عکس

شهردار تهران 30درصد پست های مدیریت شهری را به زنان اختصاص دهد

عکس کمتر دیده شده از رهبرانقلاب در حرم امام رضا(ع)

ترامپ همچون سعودی ها از برجام ناراضی است

ارسال 1800 اثر نشانگر اقبال جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی است

پاسخ نهایی مدیر تلگرام به شایعات روزهای اخیر

واعظی: روحانی برای انتخاب وزیر به گرایش سیاسی توجه نمی کند

امام جمعه بیرجند استعفا داد

پاسخ های وزیر بهداشت به حاشیه های حوزه سلامت

روند بررسی «رجل سیاسی» در شورای نگهبان

کرباسچی: مرعشی بنای رقابت با نجفی را ندارد

کدام چهره ها به معارفه رییس جدید دانشگاه آزاد نرفتند؟

امیرعبداللهیان در دیدار با سفیر هلند در تهران: مجلس شورای اسلامی از گسترش مراودات پارلمانی با مجالس کشورهای جهان استقبال می کند

عقب نشینی گروهی از عناصر جبهه النصره در جرود عرسال

جشنواره زیر سایه خورشید

تدوین تقویم برگزاری نمایشگاه در استان

ارسال 48 طرح اقتصاد مقاومتی به دبیر خانه این ستاد

رونمایی از منظومه خاک و خون در اصفهان

پژوهش سرای دانش آموزی زنده یاد مریم میرزاخانی در تهران افتتاح شد

از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام/ هیچ گاه دوستانم را تنها نمی گذارم

10 هزار معلول در صف انتظار پوشش بهزیستی البرز هستند

مدیران دستگاه های اجرایی موظف به همکاری با نهاد نماز جمعه هستند

کرباسچی: مرعشی برای شهردار تهران شدن، بنای رقابت با نجفی را ندارد

دستیار رییس جمهور: با کارمندانی که در حق شهروندان تبعیض قائل شوند برخورد قانونی می شود

سنجش سلامت بیش از 40 هزار نوآموز خوزستانی تاکنون

از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف نداده ام/ هیچ گاه دوستانم را تنها نمی گذارم

پایان کار کماندران ایرانی با کسب 11 نشان در بخش تیمی و انفرادی

191 سند مالکیت موقوفات در مازندران اخذ شد

انتصاب اعضای شورای راهبردی مدیریت بازار شرکت

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح دوشنبه 2 مرداد 96

روزنامه استخدامی آذربایجان شرقی و تبریز | شنبه 31 تیر 96

نقش مدیران مدارس در روند کار حوزه تاثیرگذار است

حضور مقام معظم رهبری در غبارروبی ضریح امام رضا (عکس)

چهره ها در شبکه های اجتماعی +عکس

صدور 22 هزار ویزای حج تمتع برای زائران ایرانی

تکذیب خبر انصراف حسین مرعشی

10 خورشید گرفتگی تاریخی که دنیای علم را تغییر دادند

طرح/ اهمیت استراتژیک یمن

تحلیل بی طرفانه از شریعتی

تحلیل بی طرفانه از شریعتی