مطالب مرتبط:
تحلیل استروژن عامل کمردرد و از بین رفتن دیسک کمر است
رشد صعودی در تعداد، سیر نزولی در تحلیل/ پژوهش های دانشگاهی درباره ادبیات انقلاب چقدر راهگشا بوده است؟
دلیل سقوط ایران در جدول رده بندی لیگ جهانی چیست؟ (+تحلیل)
تحلیل سردار باقری از رقابت موشکی ایران و قدرتهای بزرگ
تحلیل الجزیره از حمله موشکی سپاه به مواضع داعش؛ بازی بزرگ ایران برای تسخیر شرق سوریه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 18:222017-06-19سياسي

تحلیل بی طرفانه از شریعتی


علی طهماسبی، پژوهشگر دین و نویسنده دو کتاب نگاهی دیگر به مفاهیم قرآن واندوه یعقوب، معتقد است نمی توان از گذشته جدا شد، باید گذشته را منطبق با شرایط امروز و مرتبط با ایده های فردا بازخوانی کرد؛ - باید شریعتی را زمینی کرد و دوباره خواند؛ اگرچه جامعه امروز را سطحی گرا می داند و آرمان هایی که به سبک زندگی تقلیل یافته اند.

/چند نفر از روزنامه نگاران اهل مشهد منتظر نشسته اند تا او از راه برسد؛ می گویند وقتی شنیدیم که امروز تهران است و مصاحبه دارد، خود را پای صحبتش رساندیم.

او را به علی شریعتی شبیه می دانند در لحن سخن گفتن و تن صدا.

از شریعتی که می گوید می خواهد علی شریعتی به دور از حب ها و بغض ها خوانده شود؛ بخشی از آرمان های گفتمان شریعتی را پاسخ گوی نیاز روز نمی داند و به بخشی دیگر سخت عشق می ورزد؛ اما به استاد محمدتقی شریعتی که می رسد صدایش در گلو می خشکد؛ او به بگذریم درباره استادش اکتفا می کند.

علی طهماسبی، پژوهشگر دین و نویسنده دو کتاب نگاهی دیگر به مفاهیم قرآن و اندوه یعقوب ، معتقد است نمی توان از گذشته جدا شد، باید گذشته را منطبق با شرایط امروز و مرتبط با ایده های فردا بازخوانی کرد؛ باید شریعتی را زمینی کرد و دوباره خواند؛ اگرچه جامعه امروز را سطحی گرا می داند و آرمان هایی که به سبک زندگی تقلیل یافته اند.

به نظر شما نوشته ها و سخنرانی های علی شریعتی چقدر در زندگی امروزه ما مطرح است؟ به گمانِ من هرکسی شریعتی را از منظر خاص خودش می شناسد.

ممکن است بسیاری کسان حتی با اظهار آشنایی با او، فکر کنند که شناخت دقیق و درستی از او دارند.

اقبال لاهوری درباره خودش سخنی دارد که فکر می کنم درباره شریعتی و از زبانِ او هم همان را می توان گفت: چو رخت خویش بربستم از این خاک/ همه گویند با ما آشنا بود/ ولیکن کس ندانست این مسافر/ چه گفت و از که گفت و از کجا بود .

من هم اگر حرفی و سخنی درباره شریعتی بگویم، به قدر وسع خودم هست نه بیشتر، برهمین اساس فکر می کنم شناخت از شریعتی در دوره های متعدد متفاوت است.

من و امثال من که در زمانِ شریعتی جوان بودیم و با حال و هوای تب دار و انقلابیِ آن روزگار به سخنان شریعتی گوش سپرده بودیم، شناخت مان با نسل جوان امروز از شریعتی بسیار متفاوت است؛ برای مثال کلمه آزادی که یکی از واژگان کلیدی در گفتمان شریعتی بود، برای ما در آن روزگار معنایی داشت که با آن آزادی که مطالبه نسل جوان امروز است گاهی زمین تا آسمان فرق دارد.

شریعتی از نگاه نسل زمانه خود، ندای عدالت و آزادی بود و همچنین از اسلامی سخن می گفت که با اعتقادات و باورهای سنتی بسیار تفاوت داشت.

اسلام شریعتی نوعی الهیات رهایی بخش بود که در صورت تحقق یافتن، شاید مثلث زر و زور و تزویر را درهم می شکست، اسلام شریعتی از آن جنس نبود که به حفظ وضع موجود معطوف باشد، معنای تازه ای از عرفان را در خود داشت که با رویکرد کسانی مانند نیکوس کازانتزاکیس همدلی های بسیار داشت.

چه بخشی از گفتمان شریعتی پاسخ گوی نیاز جامعه امروز ایران است؟ من جامعه شناس نیستم و پاسخ دقیق و جامعه شناختی هم برای این سؤال ندارم؛ اما این را می بینم که در میان بسیاری از مباحثی که دکتر شریعتی طرح کرده، ادبیاتِ شالوده شکنانه اش برای نسل جوان جذاب است؛ نه مباحث بنیادی که مثلا درباره اسلام شناسی طرح کرده است.

به نظر من این بخش، در بین نسل جوان پررنگ است.

کتاب هایی مثل گفت وگوهای تنهایی و کویر متونی است که با اقبال نسل قدیم و نسل کنونی مواجه است.

البته در همین رویکرد نسل جوان به کویریات شریعتی هم اشکالی دیده می شود.

این اشکال چیست؟ این متن ها در عین زیبایی و ظرافت های ادبی، ظرفیت تأویل پذیری بالایی دارند و این سبب می شود هرکسی متناسب با ذوق و سلیقه خود برداشتی داشته باشد و برداشت های سطحی از متون انجام می شود.

شاید دوستداران جوان شریعتی سطحی ترین برداشت را از متون او دارند.

کمتر کسی متوجه این نکته است که شریعتی از منِ حقیقی می گوید که باید من های بدلی را کنار گذاشت؛ این سطحی گرایی آسیب زاست.

حتی طوری شده که در فضای مجازی متونی دست به دست می شود که اصلا به شریعتی ارتباطی ندارد.

چرا فکر می کنید آزادی و عدالت خواهی موردنظر شریعتی نمی تواند پاسخ گوی نیاز امروز جامعه باشد؛ درحالی که این دو مفهوم همچنان موضوع روز است؟ فکر می کنم آنچه موردنظر شریعتی بوده با آنچه دیگران از گفته های او برداشت کرده اند متفاوت بوده؛ مفهوم عدالت که قبل از انقلاب در میان عامه طرح می شد بیشتر رنگ و بوی اقتصادی داشت و مبتنی بر توزیع بود و ربط چندانی هم به مفهوم تولید نداشت؛ یعنی تلقیِ عمومی این بود و هنوز هم هست که مثلا گنج بزرگی مثل چاه های نفت وجود دارد و این گنج به طور عادلانه بین همه اقشار جامعه توزیع نمی شود؛ چیزهایی ازاین دست سبب شده بود گفتمانِ عدالت خواهی به اهمیت تولید و تربیت نیروهای مولد توجه چندانی نداشته باشد.

درحالی که برای ازبین بردن فقر باید امکانات برابری برای رشد و آموزش آحاد جامعه وجود داشته باشد تا افراد جامعه بتوانند بر دانش و مهارت و توانمندی خود تکیه کنند نه اینکه وابسته به منابعی باشند که در انحصار دولت است و حتی انبوه مردم فرودست و روستایی جامعه مثلا به امید یارانه ای باشند که ماه به ماه دریافت می کنند.

این عملا همه را نان خور دولت می کند.

باید از دانش و مهارتی شروع کرد که افراد جامعه، نیروهای توانمند و مولد شمرده شوند و بعد به توزیع و مصرف عادلانه برسد.

عدالت از منظر شریعتی البته توزیع محور نبود؛ اما وقتی همین کلمه عدالت یا برابری به گوش مخاطبِ عام می رسید، تقسیم عادلانه همان درآمدهای نفتی را تداعی می کرد یعنی نوعی سوسیالیسم مبتنی بر مصرف.

متأسفانه عمر شریعتی کفاف نداد تا همه ابعاد گفتمانی خود را باز کند.

درباره آزادی چطور؟ به نظر من آزادی مورد بحث امروز با آزادی به عنوان مطالبه نسل پیش از انقلاب خیلی تفاوت دارد.

امروز مطالبه های جوان ها بیشتر از جنس آزادی های اجتماعی است که پیش از انقلاب آن آزادی ها در جامعه وجود داشت؛ مثلا آزادی کنسرت و امثالهم؛ اما نسل پیش از انقلاب آزادی سیاسی برای تشکیل احزاب و بنیادهای مدنی و مستقلِ از دولت را طلب می کرد؛ بنابراین مفهوم آزادی برای ما که نسل جوان پیش از انقلاب بودیم با نسل جوان امروز خیلی تفاوت دارد.

یعنی انتخاب سبک زندگی دلخواه بیشتر موردتوجه است؟ دقیقا! شاید این همان واقع گرایی و شروع کاری از بنیان، به تدریج و بطیی باشد؟ می توانیم این گونه هم تعبیر کنیم؛ ولی باید به افق های دوردست توجه داشته باشیم.

اگر به آینده نگاه کلانی نداشته باشیم، در اهداف کوچک گیر می افتیم و سطحی نگر می شویم؛ اگرچه جوانان نخبه ای هم در جامعه ایران وجود دارند که باید به آنها امیدوار بود.

به نظر می رسد شما در بستر ناامیدی از شرایط اجتماعی، شریعتی را نماینده آرمان و مطالبه تاریخی جامعه ایران نمی دانید.

من نمی گویم گفتمان او نمی تواند پاسخ گوی آرمان امروز جامعه ما باشد.

من می گویم فعلا وجه غالب جامعه سطحی نگری است.

همچنین درست است که الان وجه غالب نسل جوان ما نسبتا سطحی هستند (می گویم نسبتا) اما یک خمیرمایه هایی در اینها هست؛ یعنی نسل نخبه ای که درون اینها هست مثل خمیرمایه هایی می مانند که به مرور زمان جریان را تغییر می دهند.

این به معنای یأس نیست، به این معناست که صبوری لازم دارد و ما منتظر نباشیم همین امشب، همین امسال نتیجه کار را ببینیم.

ملت هایی که به آزادی رسیده اند بیش از 300، 400 سال پشت سرشان مبارزه دارند و کار کرده اند تا به اینجا رسیده اند.

ما از انقلاب مشروطه تا به حال فاصله زیادی نداریم نسبت به تاریخ تحول آزادی آنها.

احزابی که در اروپا هستند، در فرانسه، در انگلیس و جاهای دیگر چند صد سال تجربه پشت سر خودشان دارند؛ ولی ما هنوز از احزاب فصلی صحبت می کنیم.

این است که آزادی خواهی هم سطحی می شود، اما درعین حال آن خمیرمایه های تغییر هم در جامعه هست.

برای همین امروز جامعه چه حرف هایی را می توانیم از اضلاع متعدد گفتمان شریعتی به دست آوریم؟ این سؤال سختی است.

من جامعه شناس نیستم که بخواهم پاسخ دهم، ولی یک چیزی که خود من به آن عمل می کنم این است که ما به هرحال نمی توانیم رابطه خودمان را با میراث گذشته خودمان قطع کنیم و از طرفی نمی توانیم گذشته را تکرار کنیم، ما ادامه گذشته هستیم؛ نه می توانیم گسست از گذشته داشته باشیم و نه می توانیم گذشته را تکرار کنیم.

اینجا یک راه سومی می ماند.

این راه سوم چیست؟ بازخوانی گذشته منطبق با شرایط امروز و مرتبط با ایده های فردا.

ببینید کار مهمی که شریعتی انجام داد، این بود که متن سنت را از متن قرآن جدا کرد؛ تاریخ را، قرآن را و اسلام را از منظر دیگری معرفی کرد.

این کار مهمی بود، برای همین هم بخشی از روحانیت، با شریعتی اختلاف داشتند.

از طرفی هم نمی توانستند شریعتی را رد کنند؛ چون کلامش از قرآن و نهج البلاغه بود.

همان طور که گفتم، گذشته را تکرار نمی کرد، بلکه می خواست گذشته را در گفتمان تازه ای ادامه دهد و در این ادامه دادن است که خلاقیت های تازه ای شکل می گیرد.

اگر شریعتی خلاق ایده های تازه ای بود به این علت بود که توانست گذشته را بازخوانی کند؛ شیعه علوی، شیعه صفوی ، مذهب علیه مذهب ، حسین وارث آدم ، آری چنین بود برادر و.

همه اینها را می بینید از یک طرف نفی آن سنت های به تعبیر شریعتی قابیلی است و از طرفی ادامه ایده های آزادی بخش قرآن و سنتِ هابیلی بود.

شما خانواده و پدر دکتر شریعتی را از جوانی خود می شناسید و با او دوستی داشته اید.

آیا اتصال به گذشته و به نوعی بازخوانی همان میراث و سنت.

.

بازخوانی سنت نبود.

توضیح می دهید؟ ببینید همین جاست که مشکلات به وجود می آید.

بازخوانی به معنای تکرار متن گذشته نیست، زبان یک عنصر زنده است و می تواند تولدهای تازه داشته باشد.

آزادی ای که شریعتی می گوید آنی نیست که در گذشته وجود داشته باشد؛ او در ظرف زمانِ سیال حرف می زند.

منظور من هم از بازخوانی تأویل و تفسیری است که در ظرف زمان و مکان روز انجام می شود.

.

بازخوانی باید زایش های تازه داشته باشد؛ زایش های متناسب با پیشرفت و تعالی انسان.

اینجا وقتی صحبت از پیشرفت می کنیم [منظور] پیشرفت صنعتی و تکنولوژیک نیست، بلکه پیشرفت های مدنی و انسانی و تعالی بخش است.

انسان الان در رنج بی معنایی است و شریعتی می خواهد معنای تازه ای برای انسان بسازد (در بحث های اگزیستانسیالیست شریعتی).

یک نکته را هم بگویم، من با این آقایان دوست نبودم، اما مثل خیلی از جوان های دیگر پای صحبت آنها نشستم و آنها به من لطف داشتند و گاهی به سؤالاتم پاسخ و به حرف های من گوش می دادند.

(بغض) بگذریم!! مواجهه با گفتمان شریعتی همیشه با دو نگاه همراه بود؛ یک نگاه حب و یک نگاه بغض؛ الان در این شرایط برای رهایی از این حب وبغض ها در خوانش گفتمان شریعتی چه باید کرد؟ من فکر می کنم اگر ما هر گفتمانی را در شرایط خودش، در بستر تاریخی خودش قرار دهیم می توانیم از این حب وبغض ها تا حدودی عبور کنیم.

برای خوانش و فهم شریعتی باید خود را از هر پیش داوری ای رها کرد.

وقتی به آثار شریعتی نگاه می کنیم می بینیم او انگار دارد یک پلی می سازد که جامعه اسلامی بتواند از روی این پل عبور کند و برسد به سوی یک گفتمان جدید.

آن چیزی که شریعتی در آن زمان می گوید پل است و راه است، مقصد نیست.

ما گاهی مقصد و راه را اشتباه می کنیم.

حتی شریعتی راجع به مذهب هم همین را می گوید.

در مسیر عبور جامعه، نمی توانید ریشه های آن جامعه را قطع کنید.

بازخوانی سنت یا بازخوانی اندیشه شریعتی عبور از آن نیست؛ حالا اگر کسانی با بغض به شریعتی نگاه می کنند شرایط اجتماعی آن زمان را نمی دانند و متوجه نیستند که این گفتمان برای عبور از وضع موجود بوده، راه که مقصد نیست.

شما جایی دکتر شریعتی را با صادق هدایت مقایسه کردید که هر دو در زمانه خودشان فهمیده نشده اند؛ چرا؟ من این را از منظر ورود به ناخودآگاه جمعی گفتم.

در حسینیه ارشاد سخنرانی داشتم و آنجا طرح کرده بودم که شریعتی انگار شاعر قبیله است.

آنجا منظورم از شاعر کسی است که دغدغه سرنوشت جمعیِ قبیله را بر عهده دارد.

قبیله از یک روحِ جمعی برخوردار است؛ این روح یا روان جمعی قبیله از ناخودآگاهی جمعی قبیله مایه می گیرد و شاعر حساس ترین فردی است که با ناخودآگاه جمعی قبیله مرتبط است (مفهوم ناخودآگاه جمعی بسیار مهم است؛ گرچه امروز خیلی ها این را رد کرده اند.

حالا می توانی اسمش را روان تاریخی بگذاری).

کسانی که با دغدغه هایشان با روان تاریخی و ناخودآگاهی جمعی پیوند عمیق دارند، گاهی پنجه در پنجه غول هایی می اندازند که در همین ناخودآگاه جمعی لانه کرده و مدام قبیله یا جامعه را به مصیبت گرفتار می کنند.

وقتی شما آثار هدایت را نگاه می کنید، این غول را هم به صورت یک پیرمرد خنزرپنزری می بینید و هم فاسق زن راوی.

به بوف کور اشاره دارید؟ بله؛ منتها تفاوت شریعتی با هدایت شاید این باشد که هدایت خیلی ناسیونالیستی برخورد می کرد (و این برمی گردد به زمان هدایت) درحالی که شریعتی کمی جهانی تر فکر می کرد؛ البته منطقه ای ولی در گسترش جهانی.

اینها از این نظر خیلی با هم مشابه بودند و دغدغه های مشابهی داشتند و دردهای آنها دردهای مشترک بود؛ اما رویکردهایشان متفاوت بود و نوع درگیری شان فرق می کرد.

این است که من می گویم شاید هم هدایت و هم شریعتی آن گونه که باید برای ما شناخته شده نیستند.

آیا باید شریعتی را از نو خواند یا پشت سر گذاشت؟ شریعتی را باید ادامه داد؛ نه می توانیم تکرارش کنیم و نه می توانیم از او گسست پیدا کنیم.

ادامه دادن این گفتمان مهم است؛ تکرار کردن مهم نیست.

اگر تکرار کنیم، مضحکه خواهیم شد.

بخشی از حرف های شریعتی متناسب با زمان خودش بود و شاید برای امروز کارایی نداشته باشد، خب می توانیم آنها را رها کنیم؛ اشکالی ندارد.

از شریعتی که نمی توانیم قدیس بسازیم؛ ولی شریعتی هم سخنان و نوشته های ماندگار دارد و هم کارهای نیمه تمام.

نوشته های ماندگارش بخشی از ادب و عرفان ایران است و کارهای نیمه تمام هم دارد.

ادامه این کارهای نیمه تمام کار یک یا دو نفر نیست؛ او یک کلیتی را درباره عرفان، برابری و آزادی گفت و رفت.

این کلیت را می توان به همت افراد مختلف روشن و درست پیگیری کرد.

/ شرق
کلید واژه ها: شریعتی - امروز - علی شریعتی - سبک زندگی - آزادی - تفاوت - آرمان - زندگی - نویسنده - روزنامه نگاران - زمین - جوان - متفاوت - جامعه - شرایط - اسلام - قرآن - هایی - آشنا - کتاب - روزنامه - سخنرانی - اسلامی - مصاحبه - تهران - سپرده - آسمان - مشهد - سنتی

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله صانعی درگذشت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفت

دعوت دوباره رضا کیانیان برای حضور در «چالش صدای آب»

واکنش توییتری احمدی نژاد به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل

2 تصویر جالب از روزهای سرد و گرم ظریف با مقام های امریکا

140 خانه افراد بی بضاعت در منطقه «توگبری» چرام توسط خیرین و کمیته امداد بازسازی می شود

گزیده خطبه های نماز جمعه شهرهای استان اردبیل

Recipe Book Pro v6.0.3.1 دانلود کتابچه دستور غذا و پخت و پز برای اندروید

ایران و اسلوونی یادداشت تفاهم همکاری های آموزشی امضا کردند

امام جمعه پاوه: سخنان ترامپ در سازمان ملل بی ادبانه بود

یاوه گویی های ترامپ کوچک ترین تأثیر منفی در اراده نیروهای مسلح نگذاشته است

نشست بانکی قبل از سفر اردوغان به ایران/ تقویت روابط با ترکیه

دانلود آهنگ جدید افشین آذری بنام مَشک

کدام کشورها ساعت خود را عقب می کشند؟

سفیر ایران با وزیر حمل و نقل لبنان دیدار کرد

دوباره مهر، دوباره زندگی

105 شهید حاصل اولین حمله موشکی عراق به ایران

تبعیت از ولایت رمز پیروزی رزمندگان اسلام در دوران هشت سال دفاع مقدس بود

ایران و اسلوونی یادداشت تفاهم همکاری های آموزشی امضا کردند

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته اول مهر 96

ترامپ مانند یک دیوانه حرف زد

نظام آموزشی نه حلال مشکلات و نه حاضر به پذیرش تغییر است

صادقی - معمری رژه نیروهای مسلح در استان ها -4

تصاویر/ همایش شیرخوارگان حسینی در خرم آباد

سبزی - شفیعی گردهمایی شیرخوارگان حسینی در استان ها -3

شفیعی - صمدی - ملک حسینی رژه نیروهای مسلح در استان ها -5

مراسم رژه نیروهای مسلح در اصفهان

گشایش نمایشگاه رزمی، فرهنگی عملیات رمضان در اردبیل

آذربایجان غربی در روزی که گذشت ..!

آیت الله صانعی درگذشت آیت الله راستی کاشانی را تسلیت گفت

همایش شیرخوارگان حسینی در بروجرد برگزار شد

سپاه پاسداران به اجرای طرح های محرومیت زدایی افتخار می کند

"بصیرت" شرط اول انقلابی گری است

رژه پرشکوه نیروهای مسلح در استان البرز برگزار شد

تصاویر/ رژه نیروهای مسلح استان البرز در روز 31 شهریور(2)

بهره مندی فرزند خوانده بیمه شده متوفی از مستمری بازماندگان

فرشاد مومنی: دریافت فاینانس اقدام قهرمانانه نیست

ماه محرم منشا و سراغاز انقلاب اسلامی است

معرفی ExactlyAppBot؛ رباتی برای تقویت دایره لغات انگلیسی

امروز عظمت انقلاب مدیون دفاع مقدس است/ دوران دفاع مقدس نشان از قدرت، اقتدار و عزت جمهوری اسلامی ایران است

مرد هندی 145 مدرک تحصیلی دارد +عکس

اهتزاز پرچم عزای حسینی بر فراز مسجد جمکران به روایت تصویر

تصاویر/ رژه نیروهای مسلح استان البرز در روز 31 شهریور(1)

مراسم همایش شیرخوارگان حسینی در بندر عباس

توصیه نزار قطری به مداحان ایرانی

ماه محرم منشا و سراغاز انقلاب اسلامی است

رژه نیروهای مسلح شهرستان شاهرود در نخستین روز از هفته دفاع مقدس به روایت تصویر

نمایش صلابت و اقتدار نیروهای مسلح در سمنان به روایت تصویر

برپایی مراسم عزاداری دهه عاشورا در دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی

دومین روز نشست روسای بانک های مرکزی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی

از ظرفیت محرم برای رشد فرهنگی استفاده کنیم

ادبیات ترامپ همچون اراذل و اوباش است

تشریح وظیفه شیعیان برای زمینه سازی حکومت جهانی امام زمان (عج)

اعلام آمادگی رییس اقلیم کردستان عراق با بغداد

پایان حواشی ممنوع التصویری بازیگر زن سرشناس در تلویزیون

توصیه نزار قطری به مداحان ایرانی

همایش دوچرخه سواری در مشهدویژه استقبال از ماه محرم و چهلمین روز درگذشت شهیدحججی

برگزاری نمازجمعه در نقاط مختلف آذربایجان غربی

امام جمعه قشم: خطای دشمنان با اقتدار ایران مواجه خواهد شد

وقتی ترامپ ستاره هالیوود را ناامید می کند / در دیدار «دی کاپریو» با «ترامپ» چه گذشت

استقبال مجارستان از گسترش همکاری با شهرهای ایران

مراسم شیرخوارگان حسینی در بروجرد

راهپیمایی ضدآمریکایی نمازگزاران جمعه قم به روایت تصویر

معرفت به امام حسین گرانبهاترین گوهر در قلب انسان است

هفت تیرکشی در سازمان ملل!

گزارش شبستان از نوای لای لایی مادران ایرانی در همایش شیرخوارگان حسینی

صدای شکستن استخوان های داعش شنیده می شود

ماهیت نهضت امام حسین(ع) را همیشه شناسایی کنیم

بازدید معصومه ابتکار از مرکز بازپروری زنان و دختران ارشاد در اصفهان

ضرورت حمایت از تنها گزینه لرستانی احراز سمت ریاست جمعیت هلال احمر کشور

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در راهپیمایی ضد ترامپ مردم شیراز

سازمان ملل عکس جنجالی را حذف کرد! + عکس

مدافعان حرم ، واژه ای مقدس در ادبیات مقاومت

بازتاب موشک جدید ایران در رسانه های خارجی

مرگ و مفقودی 19 پناهجو در دریای سیاه

دشمنان از اخلاص، ایثار و رشادت می ترسند/ ترامپ مانند یک دیوانه حرف زد/ هر توطئه ای برای تضعیف جبهه مقاومت با شکست مواجه می شود

خروش مردم استان سمنان در محکومیت اهانت های ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل به روایت تصویر

رمز اقتدار ملت ایران زنده نگه داشتن یاد شهد‬‎ا

صدای شکستن استخوان های داعش شنیده می شود

حقوق فرزند بر والدین و والدین بر فرزندان حائز اهمیت است

امام حسین(ع) زینت آسمان ها و زمین است

کسب معرفت از امام حسین(ع) به انسان حیات طیبه عطا می کند

مراسم همایش شیرخوارگان حسینی در کرمانشاه

اشک ریختن در محرم باید مقدمه درک عاشورا باشد

استاندار البرز : ایران درطول تاریخ قربانی تجاوز و جنگ بوده است

رژه اقتدار هوایی و دریایی از شرق تنگه هرمز تا بندرعباس

چشم بیدار انقلاب

نگاه علم الهدی به اراجیف ترامپ علیه ایران/ جنگ هنوز تمام نشده است

تیپ گردشگران خارجی در شیراز! + عکس

مشخصات فنی موشک بالستیک خرمشهر که ایران رونمایی کرد/ قابلیت حمل چند کلاهک جنگی تا 2000 کیلومتر

اساس خانواده بر گفت وگو و تفاهم پابرجا است

35 مرکز حساس آمریکا، در تیررس موشک های ایران/ سردار نقدی: لحن ترامپ شبیه یک لات خیابانی بود

دیدار دادستان دیوان کیفری بین المللی با ظریف

صوت/ نسیمی جان فزا

تاکید عمار حکیم بر توافق و وحدت عراقی ها

رژه نیروهای مسلح در استان مرکزی به نمایش درآمد

برگزاری رژه نیروهای مسلح در بم

نمایشگاه رزمی فرهنگی عملیات رمضان در اردبیل گشایش یافت

دشمنان از اخلاص، ایثار و رشادت می ترسند/ ترامپ مانند یک دیوانه حرف زد/ هر توطئه ای برای تضعیف جبهه مقاومت با شکست مواجه می شود

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در راهپیمایی ضد ترامپ مردم شیراز

آیین شیرخوارگان حسینی در امامزاده عبدالمهیمن بوشهر

مراسم رونمایی از کتاب عکس «چهلم»

مراسم شیرخوارگان حسینی در مصلای بزرگ سمنان به روایت تصویر

نماینده ولی فقیه در سپاه قدس: دشمنان از اخلاص، ایثار و رشادت می ترسند/ ترامپ مانند یک دیوانه حرف زد/ هر توطئه ای برای تضعیف جبهه مقاومت با شکست مواجه می شود

گزیده خطبه های نماز شهرستان ها

همایش شیرخوارگان حسینی در دلوار

لزوم افزایش بودجه بهداشت و درمان در بودجه سال97

ترامپ و نتانیاهو دو شر مطلق در مجمع عمومی سازمان ملل

نمازگزاران جمعه قم، سخنان ضد ایرانی ترامپ را محکوم کردند

اساس خانواده بر گفت وگو و تفاهم پابرجا است

مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان کربلا در یزد

محرم، انقلاب اسلامی را بیمه کرده است

گزارش تصویری از رژه نیروهای مسلح در آغاز هفته دفاع مقدس

آمریکا 90 هزار تروریست به سوریه منتقل کرد

گزارش زنده: صنعت نفت آبادان 0 - فولاد خوزستان 1

معاون فرهنگی اداره کل اتباع خارجی وزارت کشور: کودکان اتباع خارجی در اردوگاه زندانی نیستند

آخرین نمازجمعه شهریورماه و اولین نمازجمعه ماه محرم سال 96+تصاویر

عزاداری محرم باید در رفتار و اعمال اثر بگذارد/ مسئولان فاسد باید برکنار شوند

مراسم یادبود ارتحال آیت الله راستی کاشانی در مسجد اعظم

تصاویر/ راهپیمایی ضدآمریکایی نمازگزاران جمعه در بیرجند

وزارت دفاع به دنبال افزایش قدرت دفاعی و شکستن سد تمامی تحریم ها است

بحث صلاحیت عضو زرتشتی شورای شهر و خاطره یک چهره اصلاح طلب

برنامه دستخط تلویزیون امشب میزبان سردار نجات است

لایحه افزایش مناطق آزاد در گام اول رد شد/ "نه" صنعت به افزایش مناطق آزاد

سید عمار حکیم: کرکوک رمز وحدت عراق است

همنوایی مادران سوگوار جزیره کیش با حضرت رباب(س)

توصیه نزار قطری به مداحان ایرانی

همایش شیرخوارگان حسینی در مهدیه تهران

پیام حجت الاسلام والمسلمین شهیدی به مناسبت بازگشایی مدارس شاهد

راهپیمایی مردم اهواز در اعتراض به سخنان ترامپ‎

دادستانی: پرونده احمدی نژاد به دادسرا ارجاع شد/ رسیدگی به پرونده حقوق های نجومی برخی مدیران

تصاویر/ همایش شیرخوارگان حسینی در بیرجند

تاکید ستاد امر بمعروف و نهی ازمنکر بر حفظ اتحاد آحاد ایرانیان

سفر نمایندگان مجلس ارمنستان به باکو

نمایش اقتدار نیروهای مسلح ،شیراز

مراسم شیرخوارگان حسینی در کیش

لزوم افزایش بودجه بهداشت و درمان در بودجه سال 97

رژه نیروهای مسلح در استان مرکزی به نمایش درآمد + تصاویر

شهادت مظلومانه علی اصغر(ع) سند حقانیت مکتب حسینی است

شهرداری های کهگیلویه بزرگ قیر رایگان دریافت می کنند

رژه نیروهای مسلح در استان فارس

یاران علی اصغر امام حسین(ع)،شاهچراغ

بارزانی: درباره همه چیز گفت وگو می کنیم اما بعد از همه پرسی

سرویس جهاد و حماسه را مثل فرزندم دوست دارم

تصاویر/ راهپیمایی ضدآمریکایی نمازگزاران جمعه در قم

عکس جدید «شقایق دهقان» و همسرش «محراب قاسم خانی»

سامسونگ از تلویزیون های QLED در ایران رونمایی کرد

مادرانه ای برای گهواره خالی علی اصغر(ع)

مداحی "شب اول" محرم 95 با صدای میثم مطیعی + صوت

دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا و مهدی شکوهی بنام از داغ تو

مادران شهر رشت فرزندانشان را نذر قیام امام عصر(عج) کردند+فیلم

وزرای خارجه ایران و افغانستان دیدار و رایزنی کردند

اطلاع نگاشت/ مجموعه توصیه های رهبر انقلاب درباره مداحی و هیئت داری

نماینده مردم اردبیل در مجلس: شورای شهر تقویت کننده برنامه های نمایندگان مردم در مجلس باشد/ توجه مسؤولان به سرعین یک نگاه ملی باشد

امام جمعه مرودشت: پاسخ روحانی به سخنان ترامپ در خور تحسین بود

همکاری دولت با مجلس برای تدوین قوانین حمایت از بنیان خانواده +فیلم

جمع آوری کودکان کار به شیوه فعلی درست نیست

برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی

همایش شیرخوارگان حسینی در فیروزکوه

رونمایی از نماهنگ «آقای من حسین» در باکو

بیت امام راحل سیاه پوش عزای حسینی شد

مقاومت و صلابت مردم چهارمحال و بختیاری فراموش نشدنی است

شهرداری های کهگیلویه بزرگ قیر رایگان دریافت می کنند

همه پرسی استقلال کردستان در راستای اهداف رژیم صهیونیستی است

سید عمار حکیم: کرکوک رمز وحدت عراق است

واکنش بازیگر «شهرزاد» به عکاسی مردم از اعدام قاتل آتنا اصلانی/ عکس

رمزگشایی یک اصلاح طلب از سکوت اصولگرایان/ تفاوت روحانی با اصولگراها چیست؟

روحانی: قدرت نظامی خود را تقویت می کنیم/ اجازه نمی گیریم

نامزدهای بهترین گل سال

شهرداران اختیارات خود را به شوراها واگذارکنند

نمازگزاران جمعه شهرستان نکا تظاهرات ضدآمریکایی برگزار کردند+تصاویر

همه پرسی کردستان، قابل مذاکره نیست

دیدار وزیران خارجه ایران و افغانستان

امام جمعه مرودشت: پاسخ روحانی به سخنان ترامپ در خور تحسین بود

مهراب فلسفی زاده شهردار فعلی شوشتر در سمت خود ابقا شد

نمایشگاه رزمی، فرهنگی عملیات رمضان در اردبیل گشایش یافت

ایران در موضع اقتدار است نسل ما باید نسل تربیت شده دینی باشد

پیام فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل لرستان به رییس جمهور آمریکا

مدیرعامل بانک دی:تثبیت جایگاه قدرتمند ایران در جهان به پشتوانه رشادت های دوران دفاع مقدس است

مهراب فلسفی زاده شهردار فعلی شوشتر در سمت خود ابقا شد

سید عمار حکیم: کرکوک رمز وحدت عراق است

در دیدار «دی کاپریو» با «ترامپ» چه گذشت

ملاقات دادستان دیوان کیفری بین المللی با ظریف

برگزیده خطبه ائمه جماعات شهرستان های فارس

همایش شیرخوارگان حسینی در مناطق مختلف استان برگزار شد+ گزارش

ابراز انزجار مردم آذربایجان غربی به سخنان سخیف رییس جمهور امریکا+فیلم

دیدار وزیران خارجه ایران و افغانستان

ظریف با دادستان دیوان کیفری بین المللی دیدار کرد

خطیبان نماز جمعه:سخنان بی منطق ترامپ، مخالفت مردم آمریکا را هم برانگیخت

مراسم شیرخوارگان حسینی در آبادان برگزار شد

مذاکره با آمریکا بی فایده است

دیدار ظریف و ولید معلم در نیویورک

فرمانده ناحیه ابوذر: نمایشگاه مردان عاشورایی تا 5 مهردربوستان ولایت تهران پذیرای مردم است

حاج قاسم در مراسم چهلم شهید حسین پور

رژه گردان بیت المقدس سپاه میاندورود به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

رژه حماسی نیروهای نظامی و انتظامی شهرستان تنکابن+ عکس

رژه حماسی بسیجیان شهرستان نکا در اولین روز از هفته دفاع مقدس+تصاویر

رزمایش نیروهای مسلح هم زمان با آغاز هفته دفاع مقدس در شهرستان آمل

شبکه تلویزیونی اطلاعیه فوری درمورد پایان جهان پخش کرد

فتوای حضرت آیت الله سیستانی پوشیدن لباس مشکی و هروله کردن

درخواست مجلس خبرگان از قوه قضاییه و بازرسی کل کشور برای پیگیری انتقال آب خوزستان

تحلیل بی طرفانه از شریعتی

تحلیل بی طرفانه از شریعتی