مطالب مرتبط:
وزیر آلمانی: خنک نشدن کره زمین میلیون ها آفریقایی را روانه اروپا می کند
بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مناسبت روز جهانی قدس
نقل و قول عجیب از رامین رضاییان؛ اروپا نروم ، به استقلال می آیم
اتحادیه اروپا به دنبال مشارکت در عراق پس از آزادسازی موصل
آغاز مذاکرات جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا بعد از 44 سال همکاری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 18:152017-06-19سياسي

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا


زیست» تمرکز بر موضوع مهاجرت و هویت مهاجران و نیز طرح موضوع شگفت انگیز حافظه دریا ها و اقیانوس ها، به عنوان یک واقعه نگار آن هم با نگاهی آوانگارد است.

- ایکس – زیست تمرکز بر موضوع مهاجرت و هویت مهاجران و نیز طرح موضوع شگفت انگیز حافظه دریا ها و اقیانوس ها، به عنوان یک واقعه نگار آن هم با نگاهی آوانگارد است.

موضوع مهاجرت انسان از ابتدای خلقت دغدغه بشر بوده و هست.

مهاجرت برای رسیدن به نقطه امن، اما مهاجرت تنها در جهان ماده تعریف نمی شود، مهاجرت به اعماق ناخودآگاه روح و ذهن که به قول فیلسوف انگلیسی تامس مور یوتوپیای ذهن نام دارد، تعریف می شود.

رویداد24"- ایکس – زیست تمرکز بر موضوع مهاجرت و هویت مهاجران و نیز طرح موضوع شگفت انگیز حافظه دریا ها و اقیانوس ها، به عنوان یک واقعه نگار آن هم با نگاهی آوانگارد است.

موضوع مهاجرت انسان از ابتدای خلقت دغدغه بشر بوده و هست.

مهاجرت برای رسیدن به نقطه امن، اما مهاجرت تنها در جهان ماده تعریف نمی شود، مهاجرت به اعماق ناخودآگاه روح و ذهن که به قول فیلسوف انگلیسی تامس مور یوتوپیای ذهن نام دارد، تعریف می شود.

محمد حسن زاده، فارغ التحصیل هنرهای تصویری از دانشکده هنرهای زیبا و احمد مرادی، دانشجوی مردم شناسی دانشگاه منچستر در دو سال گذشته است؛ به همین بهانه پای صحبت های این دو هنرمند نشسته ایم: دلیل اینکه در این برهه از زمان مقوله پناهندگی را به عنوان موضوع نمایشگاه خود انتخاب کرده اید، چیست؟ درباره تبار شناسی پناهندگی توضیح دهید؟احمد مرادی: واقعیت امر این است که پدیده مهاجرت، برای ما در نگاه اول یک تجربه شخصی بود.

سال هاست که نسل جوان کشور ما درگیر این موضوع و بحث مهاجرت پای ثابت گفت وگو ها شده است.

اما موضوع مهاجرت زمانی برای ما اهمیت بیشتری پیدا کرد که من با سیل پناه جویان در مجارستان مواجه شدم و سیاست بازدارنده دولت های غربی وجه دیگری از مهاجرت را در ذهن ما شکل داد.

تجربه کارکردن با پناه جویان فرصتی را به وجود آورد تا از نزدیک با مشکلات مهاجرت آشنا شوم.

اما نکته ای که وجود داشت این بود که از چه زاویه ای به بحران مهاجرت فکر کنیم و اثری را درباره این موضوع ارائه دهیم.

گفت وگو با پناه جویان در مجارستان جرقه اولیه بود و بعد از تحقیق های زیاد و گفت وگو های طولانی به این نتیجه رسیدیم که اثر ما باید از بازنمایی رسانه ای پدیده مهاجرت فاصله داشته باشد.

از آنجا که رسانه ها تمایل زیادی به قربانی نشان دادن مهاجران داشتند، تلاش ما این بود که زاویه ای کاملا مجزا از این روند رسانه ای انتخاب کنیم که تصمیم نهایی این بود که تصور کنیم چگونه مرزبان ها و دانشمندان به مهاجرت نگاه می کنند.

یعنی زاویه دیدی که بیشتر در پی نشان دادن نگاه قدرت به این موضوع است تا قربانی نشان دادن پناه جویان.

درباره تبارشناسی واژه پناهندگی باید بگویم که این کلمه در عهد عتیق برای سفر جمعی یهودیان به کار گرفته شده است.

اما در جهان معاصر واژه های پناه جو و پناهندگی بعد از جنگ جهانی دوم و مهاجرت دسته جمعی مردم اروپای شرقی مصطلح شد و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان UNHCR برای سازمان دهی به این موج عظیم مهاجرت شکل گرفت.

نکته تلخ این موضوع این است که کشورهای اروپای شرقی به خصوص مجارستان بیشترین تعداد پناه جویان را در سال های جنگ و بعد از آن داشتند و امروزه همین کشور در صف مقدم بستن مرز های کشور های اروپایی به روی پناه جویان است.

نگاه متفاوت شما در این نمایشگاه جسارتی وصف نشدنی در وجود یک هنرمند دغدغه مند را نشان می دهد، این از چه چیز نشئت می گیرد؟ و ایکس - زیست به چه معناست؟محمد حسن زاده: ما در کارمان تا حدی به گونه ای ایده آلیسم معتقد هستیم.

به همین دلیل است که پروژه های ما حداقل دو تا سه سال طول می کشد.

برای مثال ما درگیر پروژه ای بسیار بزرگ تر با موضوع نفت هستیم.

این پروژه تاکنون چهار سال به طول انجامیده است.

ما وقتی ایده مهاجرت را شروع کردیم زمان زیادی طول کشید که به ایده مسیرها برسیم و بعد از آن تقسیم مسیرهای مهاجرت از راه زمین و دریا.

من اعتقاد دارم ایده اصلی، اولیه، الهام یا هرچه اسمش را بگذاریم، گام اول اثر هنری محسوب می شود و اثر در فرایند ته نشین شدن ایده و مدام با پروژه کلنجاررفتن به دست می آید.

برای توضیح اسم پروژه، به بیان خیلی ساده، ایکس ـ زیست، از زیست مجهول انسان در این مسیرها حرف می زند.

یعنی زندگی انسان هایی که مجهول و ناشناخته است و در طول مسیر آنها هیچ هویتی را با خود حمل نمی کنند به جز گونه خودشان که آن نیز چیزی جز انسان بودنشان نیست.

دلیل دیگر انتخاب این عنوان این است که x اشاره ای دارد بهRay- X که زیباشناسی اصلی اثر ما از آن نشئت گرفته است.

درباره روند شکل گیری این نمایشگاه بفرمایید و رابطه مهاجرت، بی هویتی و ازخود بیگانگی مفاهیمی را که در مواجهه ابتدایی با آثارتان تحلیل می شود، توصیف کنید؟محمد حسن زاده: درباره شکل گیری نمایشگاه، در سال های اخیر شاهد افزایش مهاجرت دوستان زیادی بوده ام که البته دلایلش متنوع است، اما آنچه حقیقت دارد، این است که کشور ما کشوری با سرانه مهاجرت بالا در میان قشر نخبه و دانشگاهی است.

این برای ما یک جور محور بود.

البته شکل گیری ایده مهاجرت برای ما ربطی به بحران ها و فجایع اخیر در خاورمیانه نداشت.

همچنین درباره بخش دوم سؤالتان باید بگویم مفاهیمی مانند هویت و ازخودبیگانگی که شما به آن اشاره کردید، برای ما در این پروژه خودش را به شکلی دیگر نشان می داد.

واقعیت این است که مهاجرها در هر کشوری تقریبا با یک مشکل اصلی روبه رو هستند؛ دیده شدن و دیده نشدن.

به عبارتی آنها در کشور خودشان دیده نمی شوند و این طور احساس می کنند که باید دست به یک مهاجرت غیرقانونی بزنند.

در هنگام عبور از مرزها سعی می کنند دیده نشوند تا به سلامت عبور کنند و سرانجام وقتی به کشورهای موردنظرشان می رسند، داستان غم انگیز دیده شدن و دیده نشدنشان دوباره شروع می شود.

در بخشی از نمایشگاه شما می بینیم که تلفیق بسیار هیجان انگیزی از علم و هنر را به تماشا گذاشته اید؛ یعنی تصاویری از مرجان های دریایی (حافظه دریا)، استنباط باریم ها، این ترکیب جذاب هنر، علم و تکنولوژی را با چه زمینه ای به نتیجه رساندید؟محمد حسن زاده: واقعیت امر این است که بخشی از کار ما جست وجو در باب کشف زیبایی شناسی داده هاست.

ما در جهانی زندگی می کنیم که هر لحظه با تولید انبوهی از داده ها روبه رو هستیم و این واقعیت سیاسی - اقتصادی جهان سرمایه داری در روزگار ماست.

ما وقتی با موضوع مهاجرت روبه رو هستیم، درواقع با مجموع قوانینی از منع سفر به کشورهای اروپایی پیشرفته روبه رو می شویم که به وسیله تکنولوژی دست ساخت خود این دوستان اروپایی اجرایی می شوند.

هدف اصلی ما این بود که چگونه می شود از زاویه دید قدرت به موضوع بپردازیم.

یعنی تصویری که آنها از مهاجرت دارند، چیست و به چه شکلی به موضوع نگاه می کنند.

در واقع ما در بخش زمینی زود به نتیجه رسیدیم.

اما در بخش دریایی سؤال ما این بود که به چه شکل می توانیم وضعیت مهاجران در دریا را ثبت کنیم.

در این برهه رو به علم آوردیم و جست وجوی خودمان را روی مرجان های دریایی متمرکز کردیم.

اشاره به این نکته ضروری است که از نظر ما علم، تکنولوژی و هنر هیچ وقت از هم جدا نبوده اند.

می توان به پیشرفت علم هواشناسی در کارهای ترنر یا می توان به علم ترکیب رنگ ها در کار امپرسیونیست ها در تاریخ هنر اشاره کرد.

در کتابی با عنوان تاریخ هنر زیبا اثر راسکین، به خوبی به این مسئله پرداخته شده است.

وقتی صحبت از پناهندگی می کنیم، تصویری از قلمرو مرزها، انسان، مرگ انسان های مظلوم که با دنیایی از آرزو و امید به هر دلیلی تصمیم به مهاجرت گرفته اند در ذهن متبادر می شود.

قبل از اینکه در نمایشگاه حضور پیدا کنم، این تصاویر به ذهنم می رسید اما با دیدن دو تابلوی پرمفهوم با نگاه خاص و ایدئولوژیک، تمام جهان بینی من به عنوان مخاطب به هم ریخت و به نوعی تعاریف ذهنی مخاطب دریچه هایش فراسوی ساده اندیشی ناشی از تکرار مکررات موضوع پناهندگی باز و با علامت سؤال هایی مواجه می شود و برای لحظاتی در حالت اجبار خود را به جای مأموران مرز می بیند و در مقام دیده بان مراقب مرزها به تصاویر می نگرد.

این نگاه آوانگارد و جسورانه و درعین حال دلهره آور شما حاصل چه مراحلی از درونیاتتان است و این دغدغه چطور به آفرینش این تابلوی پر از مفاهیم استعاری رسید؟احمد مرادی: همان طور که در ابتدای صحبت گفتم، دغدغه اصلی ما انتخاب زاویه دیدی بود که هرچه بیشتر از بازنمایی رسانه ای دور باشد.

از نظر ما رسانه ها با تکرار تصاویر کلیشه ای مصائب پناه جویان را به تصاویری کاهش داده اند که مخاطب به آنها عادت کرده و هیچ جایی برای تأمل برای آنها باقی نمی گذارد.

بنابراین تلاش ما در این پروژه این بود که با ارائه موضوع مهاجرت منتها از زاویه دیدی متفاوت جنبه های دیگر موضوع را نشان دهیم.

باید بگویم که قرار است تا انتهای این نمایشگاه یا کمی دیرتر کتابی چاپ کنیم که در آن این طرز نگاه را بیشتر تحلیل کرده ایم.

این کتاب مجموعه چند مقاله است که به وسیله استادان مطرحی که بر موضوع مرز و مرزبانان کار کرده اند، نوشته شده است.

آثار شما را می توان از زوایای متفاوتی بررسی کرد و هر کدام باز به دنیای مفاهیمی عمیق تر وارد می شوند.

برای دستیابی به گستره وسیع مخاطبان به همه جوانب، جامع نگرانه پرداخته اید، شما این را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا این نگاه درست است؟احمد مرادی: همان طور که در جواب سؤال قبلی گفتم، دقیقا تلاش ما همین بوده که فضای تأملی بیشتری را به وجود آوریم.

امید ما این است که مخاطبان بتوانند به پناه جو و موضوع پناهندگی عمیق تر نگاه و فکر کنند.

نکته ای که من فکر می کنم در اینجا حائزاهمیت است این است که نشان دهیم در پدیده مهاجرت، سازمان های بین المللی و ملی، مرزبانان و تعداد بیشماری افراد دخیل هستند که در اکثر موارد در تحلیل ها یا آثار هنری حضوری ندارند.

به همین دلیل بود که ما از مرجان ها در این اثر استفاده کردیم، چراکه معتقدیم مجوعه ای از عوامل و دانش های گوناگون به پدیده مهاجرت شکل داده اند.

مسئله مهم دیگر نقش تکنولوژی و فناوری های نوین است که جهان ما را به جای متفاوتی تبدیل کرده است.

از سویی دیگر، از آغاز ظهور علم مدرن، تکنولوژی در خدمت قدرت بوده و این امر در حوزه های امنیتی بیشتر مشهود بوده است.

در آثار این نمایشگاه تکنولوژی در مرزها اهمیت خاصی دارد و تمرکز این آثار نشان دادن درهم تنیدگی تکنولوژی و هنر است.

شاید این هم به نوعی دلیلی باشد تا توجه مخاطب به حوزه تکنولوژی و تأثیر آن بر زندگی ما معطوف شود.


کلید واژه ها: مهاجرت - شگفت انگیز - مهاجران - اقیانوس - دانشکده هنرهای زیبا - مجارستان - پناهندگی - رسانه - تمرکز - حافظه - انگلیسی - انتخاب - زیست - دریا - هویت - فارغ التحصیل - جوان ایرانی - انسان - پدیده - جوان - نمایشگاه - جهان - ماده - دانشگاه - واقعیت - هنرمند - قربانی - تصویری - مشکلات - طولانی

آخرین اخبار سرویس:
اهتمام ویژه مسئولان جهت تکمیل و تجهیز سالن همایش کتابخانه مرکزی اردبیل

مداحان را به جای نقادان نشاندند و نقادان را رخصت به کفایت ندادند!

افتتاح سه پروژه گردشگری با حضور معاون رییس جمهور در گیلان

پاسخ جهانگیری به اظهارات اخیر حسن روحانی/ ببینید

اولین سوال رهبر انقلاب از محافظان پس از به هوش آمدن چه بود؟

ابهاماتی از حادثه هفت تیر که هرگز پاسخ داده نشد!

«آتش به اختیار فرهنگی» در مساجد عملیاتی شود

بررسی فعالیت یک ماهه رادیو ترتیل در برنامه "افق"

زمان ثبت نام اینترنتی پایه دهم مدارس شاهد اعلام شد

تخصیص 2000 میلیارد تومان برای گسترش فعالیت های موشکی و سپاه قدس

هفتم تیر نماد همبستگی ملت ایران و شکست منافقان کوردل است

آغاز طرح تابستانی «قرآن، کتاب زندگی» از دهم تیرماه

جدیت ایران برای استرداد اموال تاریخی مصادره شده در آمریکا

آغاز همکاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با جهاد دانشگاهی

شماره جدید ماهنامه فکه منتشر شد

کارشناس دینی؛ «آتش به اختیار فرهنگی» در مساجد عملیاتی شود

بروجردی: سیاست های اسلام ستیزی نفرت امت اسلامی را از آمریکا افزایش می دهد

تجمع سپرده گذاران کاسپین مقابل ایرنا

وقتی بنی صدر به عنوان رهبر جریان لیبرال مقابل نظام ایستاد

یادداشت محجوب به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله بهشتی

آمریکا در پی ایجاد ارتش فضایی

تصویب لوایح جدید برای شهر

زمان انتخاب کاندیداهای اولیه شهرداری

بروجردی: سیاست های اسلام ستیزی نفرت امت اسلامی را از آمریکا افزایش می دهد

لاریجانی: امکان های فراوانی برای سرمایه گذاری و اشتغال بین ایران و کره جنوبی وجود دارد

کنایه سردار آزمون به خبرنگار ضدانقلاب +عکس

سفر تابستانی به معتدل ترین بندر ایران

اساتید برجسته بین المللی سلولهای بنیادی به ایران سفر می کنند

عکس/ فقر و سوءتغذیه پسربچه هندی را به این حال و روز درآورده

حجت الاسلام شفیعی: عید فطر یک عید بشری نیست؛همچنان باید فریاد وحدت امت اسلامی را بلندتر برآوریم

اعضای پیکر پاسدار شهید مهدی یزدی به چند بیمار نیازمند اهدا شد

گودرزی در گفت وگو با فارس: کسانی که علیه سپاه فضاسازی می کنند آب به آسیاب دشمن می ریزند/ این فضاسازی ها با هدف فرار از پاسخگویی انجام می شود

عظمت و اقتدار میهن اسلامی مرهون خون شهداست

وقف جدید در اردکان برای پاسداشت فرهنگ «ایثار و شهادت»

گروه تواشیح «مشکات» در جمع مسلمانان میانمار + عکس

برنامه چهلمین دوره «مسابقات قرآن» شهرستان یزد اعلام شد

تخصیص 2000 میلیارد تومان برای گسترش فعالیت های موشکی و سپاه قدس

برنامه های قرآنی گروه تواشیح «نور» در پیشاور + عکس

فرزند پدر پیوند کبد ایران درگذشت

کارکنان و پرسنل نیروهای مسلح میزبان دوره آموزشی تدبر در قرآن

همایش «مشق زندگی» در یزد برگزار می شود

زکات حیات مادی مستمندان است

شهادت مأمور حفاظت فرودگاه در تیراندازی مهرآباد

چه رابطه ای بین پارلمان اروپا و گروهک های تروریستی وجود دارد؟

لزوم وحدت در میان مردم از زبان شهید بهشتی

جهانگیری با هدف تشکر از مردم گیلان به خاطر رای بالا به روحانی وارد این استان شد

ناگفته های میرسلیم ازماجرای انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی

افشای راز یک تردید

بمباران شیمیایی سردشت، سند رسوایی مدعیان دروغین حقوق بشر است

لزوم حمایت جدی دولت و مجلس از کشت و عرضه گیاهان دارویی/ رشد قابل توجه صادرات گیاهان دارویی

امیر اسماعیلی:440 هزار پرواز در سال بدون حتی یک حادثه انجام شده است

آغاز همکاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با جهاد دانشگاهی

شمخانی: ماجراجویی آمریکا در سوریه مصداق بازی با آتش است

گیلان می تواند نقش منطقه ای و فراملی ایفا کند

آیت الله نور مفیدی: تخریب شخصیت ها لطمه اساسی به انقلاب وارد می کند

اموال تاریخی و فرهنگی مصونیت قضایی و اجرایی دارند/ پیگیری ها برای بازگرداندن الواح هخامنشی از آمریکا ادامه دارد

تخصیص 2000 میلیارد تومان برای گسترش فعالیت های موشکی و سپاه قدس

تصویر/ سردشت، سی سال پس از حمله شیمیایی صدام

کوربین: فاجعه برج گرنفل زنگ هشدار برای دولت بود

آغاز به کار نخستین استارتاپ دموی حوزه گردشگری از هفته آینده

هشدار شدید شمخانی به آمریکا درباره سوریه

موضع امام خمینی در برابر ترور سیاسی شهید بهشتی پیش از شهادت

یادداشت محجوب به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله بهشتی

انتقاد فرمانده انتظامی گیلان از نبود عزم لازم برای برخورد با ناهنجاری ها

برقراری پرواز مستقیم کرمان به تفلیس

جهانگیری: گیلان می تواند نقش منطقه ای و فراملی ایفا کند

پیام تبریک مدیرعامل بانک شهر به مناسبت عید سعید فطر

تبدیل آپارتمان مسکونی به نانوایی!

گام محکم برای شفافیت اقتصادی گردشگری

«هشت میلی متر از انقلاب» منتشر شد/ خاطرات سازنده مستند «انقلاب در سبزوار» در کتابفروشی ها

معاون اول رییس جمهوری وارد استان گیلان شد

سومین جشنواره رسانه های برتر حوزه ایثار در استان قزوین برگزار می شود

بازگشت 700 هکتار از اراضی کهگیلویه و بویراحمد به بیت المال

شماره جدید ماهنامه فکه منتشر شد

آزمون طرح قرآنی 1451 در کانون شهید هادی تقیلو برگزار می شود

مشکل آن است که مداحان را به جای نقادان نشاندند

وقتی لامبورگینی اوراکان تاکسی می شود!

حسام الدین آشنا: مشکل آن است که مداحان را بجای نقادان نشاندند/ مدح بخشی از نظام و قدح بخشی دیگر صواب نیست

درخشش کاراته کاهای سیرجانی درآذربایجان

هشدار ایران نسبت به ماجراجویی جدید آمریکا در سوریه

معاون اول رییس جمهور وارد استان گیلان شد/ مردم گیلان در تاریخ همواره به خوبی ایفای نقش کردند

هفتم تیر نماد همبستگی ملت ایران و شکست منافقان کوردل است

قوه قضاییه در کنار رسیدگی به موضوع توهین به رییس جمهور تخلفات انتخاباتی را هم بررسی کند

نخستین همایش استانی تئاتر خیابانی در کرمانشاه برگزار می شود

حجت الاسلام سبحانی: فلسفه ستیزی و فلسفه پرستی هر دو خطاست

برخی ها فکر می کنند می توان امنیت را با خرید سلاح نظامی خریداری کرد

زمینه اشتغال 4000 نفر در حوزه ICT اردبیل فراهم می شود

کلیپ/ ذخیره هایمان را حفظ کنیم

رسیدگی به پرونده های قضایی در خلخال تسریع شد

شهید بهشتی اسوه صبر و عدالت

توهین به منتخب ملت مقابله با دموکراسی است

پرواز 4108 از فرودگاه اصفهان خارج شد

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گفت و گوی ویژه خبری حضور می یابد

تکذیب ارسال نامه از سوی آیت الله امینی به رهبر انقلاب

نیکوکاران گنابادی حمایت از 228 کودک یتیم و بدسرپرست را پذیرفتند

دعوت به همکاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان

ناگفته های محافظ آیت الله خامنه ای در زمان ترور ایشان در سال 60

شرایط استخدام سازمان انتقال خون

پنج حکمت گرانبها از امیرالمومنین(ع)

داستان احضار چند ساعته "حامد طالبی" و موج اتهام زنی علیه دولت

حذف رشته های دانشگاه آزاد 107 هزار استاد و کارمند این دانشگاه را بیکار می کند

هشدار شدید شمخانی به امریکا : ماجراجویی امریکا در سوریه مصداق بارز بازی با آتش است

شهیدی که برای گمنامی لباس سپاه نمی پوشید

کلاهبرداری این بار در جامعه دانشگاهیان/ هشدار حراست دانشگاه شهید بهشتی

ششمین همایش اندیشه و قلم ارتش 14 تیرماه برگزار می شود

آشنایی با فلسفه اولی و معرفت شناسی برای همگان مفید است

سردار جوانی: دشمن تصور می کرد با اقداماتی چون انفجار بمب در حزب جمهوری اسلامی به عمر نظام پایان می دهد

واکاوی اندیشه های سیاسی شهید بهشتی

مردم بزرگوار استان گیلان در تاریخ همواره به خوبی ایفای نقش کردند

FATF و تصمیم گیری های سیاسی

گرامیداشت شهدای مدافع حرم با پرواز خلبانان پاراگلایدر در مازندران

حسام الدین آشنا: مشکل آن است که مداحان را به جای نقادان نشاندند

برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای 7 تیر در تبریز

درخواست سپرده گذاران کاسپین از ایرنا: حرف های ما را منعکس کنید

سربازان ولایت در پدافند هوایی شرق کشور برای حفاظت از مرزها همیشه آماده اند

عاملان مرموز حملات باج افزاری پتیا چه کسانی هستند؟

کنایه تلگرامی حسام الدین آشنا به مداحان: مشکل از آنجا آغاز شد که جایگاه ها جابه جا شد

افتتاح دو هتل 4 و 5ستاره در گیلان/ نصب کاشی ماندگار بر سردر خانه استاد مسعودی

ورود معاون اول رییس جمهور به گیلان

پیگیری ها برای بازگرداندن الواح هخامنشی از آمریکا ادامه دارد

بازسازی پوشش های تخریب شده بنای امام زادگان شهرستان فردوس انجام شد

رسیدگی به پرونده های قضایی در خلخال تسریع شد

خط پرواز جدید کرمان ـ تفلیس راه اندازی شد

لاریجانی: امکان های فراوانی برای سرمایه گذاری و اشتغال بین ایران و کره جنوبی وجود دارد

روایتی از شهادت یک «دبیرکل» انقلابی

متن نامه حاجی بابایی به رییس مجلس

خبرنگار شبکه خبر اسلحه به دست شد +عکس

نخستین نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری و گردشگری

حسام الدین آشنا:
 مدح بخشی از نظام و قدح بخشی دیگر بر سبیل صواب نیست/ نمی توانند هم از مزیت مداحی رسمی و هم از منزلت نقادی مردمی برخوردار باشند

توییت روحانی در مورد تحقق دستور رهبری

احمدی نژاد باز هم توییت کرد!

تاکید لاریجانی بر رفع موانع بانکی ایران و اروپا

فرود اضطراری پرواز مشهد - اصفهان در فرودگاه شهید بهشتی

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی می شود

حقوق های پرداختی به برخی از پزشکان زنجان از حد متعارف بالاتر است/ مردم به تجویزهای بیش از حد پزشکان معترضند

روحانی اهل سنت پلدشت: دشمنان با اقداماتی از قبیل ترور توان تفرقه میان ملت ایران را ندارند

مشکل آن است که مداحان را به جای نقادان نشاندند

نبرد نهایی حزب الله با داعش نزدیک است

بیشترین پرونده های سازمانی مربوط به موسسات بانکی هستند

گیلان می تواند نقش منطقه ای و فراملی ایفا کند

محمد رحیم رهنما سرپرست اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی شد

بروجردی: سیاست های اسلام تیزی نفرت امت اسلامی را از آمریکا افزایش می دهد

سخنگوی کمپین پیام آوران صلح: آتش به اختیار در انتظار مردم در میدان هفتم تیر ایستاده ایم

نماینده مجلس: انتقام گیری بعد از انتخابات کار کشورهای عقب مانده است

بزرگداشت شهدای هفتم تیر در تبریز

برگزاری مراسم بزرگداشت یاد شهدای هفتم تیر توسط جمعی از فرزندان شاهد+تیزر

ورود بیش از 178 هزار پرونده به دادسراهای استان کرمان

تبعید برخی کارمندان تعدادی از ادارات تبریز پس از انتخابات ریاست جمهوری!

گاهی دولت ها در ازای بدهی، برخی از فعالیت ها و یا شرکت های دولتی را به صورت تحمیلی به سپاه واگذار کرده اند

معاون اول رییس جمهور وارد استان گیلان شد/ مردم بزرگوار استان گیلان در تاریخ همواره به خوبی ایفا

بررسی راهکارهای ترک اعتیاد درآب و آتش

پایان مسابقات قرآن رادیو «بلال» در اوگاندا + عکس

ریشه هجمه ها علیه میثم مطیعی در اتاق فکر دشمنان انقلاب است

«ماهی قرمز، ماهی طلایی» به روایت احمدرضا احمدی

روانشناسی تروریست ها؛ آیا تروریست ها مشکلات روانی دارند و کم سوادند؟

تبیین راهکارهای قرآنی برخورد با همسران و فرزندان خطاکار در حرم رضوی

خار چشم دشمنان

استخدام مرکز مطالعه کوهورت سلامت سالمندی نیشابور

شرایط استخدام سازمان سنجش آموزش کشور

معاون سیاسی سپاه: دولت ها برخی شرکت ها را درعوض بدهی به سپاه تحمیل کردند

هشدار شدید شمخانی نسبت به ماجراجویی های آمریکا در سوریه

استان گیلان آماده میزبانی از مهمانان تابستانی شده است

بلندگوی مذهبی، شیپور هتاکی نیست / عقلای قوم چاره‎ای بیاندیشند، قبل از آنکه دیر شود

زور آزمایی مخالفان دولت ونزوئلا در کف خیابان + تصاویر

شیوع خودزنی برای دریافت دیه / دست و پایشان را بی حس می کنند و استخوانشان را می شکنند

روایت زندگی شهید بهشتی در مستند شهید مظلوم

در پرونده مصادره اموال تاریخی می توان با ارائه لایحه به دیوان عالی آمریکا اظهار مواضع کرد

قانون برنامه ششم توسعه تاکنون توسط دولت ابلاغ نشده است

یادواره 21 شهید روستای گیلوان خلخال برگزار می شود

کاهش 50 درصدی پرونده های موجود در دادگستری شهرستان قوچان

فعالیت های فرهنگی و آگاهی بخش برای مقابله با تروریسم ضرورت دارد

پانزدهمین اجلاس پیر غلامان و خادمان حسینی در اصفهان برگزار می شود

 منشأ حذف رشته های دانشگاه آزاد اسلامی سیاسی است / این کار غیر کارشناسی بود

تصاویر/ دیدار «شیخ اکرم الکعبی» با خانواده شهدای نجباء

آغاز ثبت نام اینترنتی پایه دهم مدارس شاهد از امروز

شهید بهشتی خدمتگزار واقعی نظام بود

آیین نامه اجرایی فعالیت ناشران و ویرایشگران بازی های رایانه ای منتشر شد

ساختمان دادگستری شهرستان حاجی آباد به بهره برداری رسید

اقدام موشکی سپاه پیامی برای آشوبگران منطقه ای داشت/ ارتقای توان موشکی ادامه می یابد

جلسه امروز هیات دولت

نماینده مجلس: انتقام گیری بعد از انتخابات کار کشورهای عقب مانده است

440 هزار پرواز در سال بدون حتی یک حادثه انجام شده است

نامه معنادار مداح معروف برای میثم مطیعی +دستخط نامه

پشت پرده مافیای ویزا در سفارتخانه ها

ما "مافیای ویزا" نیستیم

به مناسبت هفتم تیر؛ ای داد ماجرا چیز دیگری بود و ما یادمان رفت!

واکنش عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به مقایسه روحانی با بنی صدر

پشت پرده سند 2030 در برنامه «طرحی برای فردا»

معاون اول رییس جمهور وارد گیلان شد

توجه به ارزش های اسلامی مانع بروز بزهکاری در جامعه می شود

توزیع سهام عدالت تا پایان 96 تکمیل شود

مداحان را به جای نقادان نشانده اند/مداحان قصّاص بر طبل دوقطبی سازی می کوبند

بزرگداشت شهدای هفتم تیر در تبریز

شمخانی: رفتارهای نابخردانه آمریکا در سوریه بازی با آتش است/صحنه نظامی سوریه تداوم تجاوز آمریکا را تغییر خواهد داد

ورود بیش از 178 هزار پرونده به دادسراهای استان کرمان

جزییات عملیات تروریستی پژاک در پلدشت

فرود اضطراری پرواز مشهد - اصفهان در فرودگاه شهید بهشتی

خاطره ناب و شنیدنی رهبر معظم انقلاب از ترورشان

استخدام سازمان نظام مهندسی ساختمان شیراز

هشدار شمخانی نسبت به عواقب اقدامات آمریکا در سوریه

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا