مطالب مرتبط:
وزیر آلمانی: خنک نشدن کره زمین میلیون ها آفریقایی را روانه اروپا می کند
بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا به مناسبت روز جهانی قدس
نقل و قول عجیب از رامین رضاییان؛ اروپا نروم ، به استقلال می آیم
اتحادیه اروپا به دنبال مشارکت در عراق پس از آزادسازی موصل
آغاز مذاکرات جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا بعد از 44 سال همکاری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 18:152017-06-19سياسي

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا


زیست» تمرکز بر موضوع مهاجرت و هویت مهاجران و نیز طرح موضوع شگفت انگیز حافظه دریا ها و اقیانوس ها، به عنوان یک واقعه نگار آن هم با نگاهی آوانگارد است.

- ایکس – زیست تمرکز بر موضوع مهاجرت و هویت مهاجران و نیز طرح موضوع شگفت انگیز حافظه دریا ها و اقیانوس ها، به عنوان یک واقعه نگار آن هم با نگاهی آوانگارد است.

موضوع مهاجرت انسان از ابتدای خلقت دغدغه بشر بوده و هست.

مهاجرت برای رسیدن به نقطه امن، اما مهاجرت تنها در جهان ماده تعریف نمی شود، مهاجرت به اعماق ناخودآگاه روح و ذهن که به قول فیلسوف انگلیسی تامس مور یوتوپیای ذهن نام دارد، تعریف می شود.

رویداد24"- ایکس – زیست تمرکز بر موضوع مهاجرت و هویت مهاجران و نیز طرح موضوع شگفت انگیز حافظه دریا ها و اقیانوس ها، به عنوان یک واقعه نگار آن هم با نگاهی آوانگارد است.

موضوع مهاجرت انسان از ابتدای خلقت دغدغه بشر بوده و هست.

مهاجرت برای رسیدن به نقطه امن، اما مهاجرت تنها در جهان ماده تعریف نمی شود، مهاجرت به اعماق ناخودآگاه روح و ذهن که به قول فیلسوف انگلیسی تامس مور یوتوپیای ذهن نام دارد، تعریف می شود.

محمد حسن زاده، فارغ التحصیل هنرهای تصویری از دانشکده هنرهای زیبا و احمد مرادی، دانشجوی مردم شناسی دانشگاه منچستر در دو سال گذشته است؛ به همین بهانه پای صحبت های این دو هنرمند نشسته ایم: دلیل اینکه در این برهه از زمان مقوله پناهندگی را به عنوان موضوع نمایشگاه خود انتخاب کرده اید، چیست؟ درباره تبار شناسی پناهندگی توضیح دهید؟احمد مرادی: واقعیت امر این است که پدیده مهاجرت، برای ما در نگاه اول یک تجربه شخصی بود.

سال هاست که نسل جوان کشور ما درگیر این موضوع و بحث مهاجرت پای ثابت گفت وگو ها شده است.

اما موضوع مهاجرت زمانی برای ما اهمیت بیشتری پیدا کرد که من با سیل پناه جویان در مجارستان مواجه شدم و سیاست بازدارنده دولت های غربی وجه دیگری از مهاجرت را در ذهن ما شکل داد.

تجربه کارکردن با پناه جویان فرصتی را به وجود آورد تا از نزدیک با مشکلات مهاجرت آشنا شوم.

اما نکته ای که وجود داشت این بود که از چه زاویه ای به بحران مهاجرت فکر کنیم و اثری را درباره این موضوع ارائه دهیم.

گفت وگو با پناه جویان در مجارستان جرقه اولیه بود و بعد از تحقیق های زیاد و گفت وگو های طولانی به این نتیجه رسیدیم که اثر ما باید از بازنمایی رسانه ای پدیده مهاجرت فاصله داشته باشد.

از آنجا که رسانه ها تمایل زیادی به قربانی نشان دادن مهاجران داشتند، تلاش ما این بود که زاویه ای کاملا مجزا از این روند رسانه ای انتخاب کنیم که تصمیم نهایی این بود که تصور کنیم چگونه مرزبان ها و دانشمندان به مهاجرت نگاه می کنند.

یعنی زاویه دیدی که بیشتر در پی نشان دادن نگاه قدرت به این موضوع است تا قربانی نشان دادن پناه جویان.

درباره تبارشناسی واژه پناهندگی باید بگویم که این کلمه در عهد عتیق برای سفر جمعی یهودیان به کار گرفته شده است.

اما در جهان معاصر واژه های پناه جو و پناهندگی بعد از جنگ جهانی دوم و مهاجرت دسته جمعی مردم اروپای شرقی مصطلح شد و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان UNHCR برای سازمان دهی به این موج عظیم مهاجرت شکل گرفت.

نکته تلخ این موضوع این است که کشورهای اروپای شرقی به خصوص مجارستان بیشترین تعداد پناه جویان را در سال های جنگ و بعد از آن داشتند و امروزه همین کشور در صف مقدم بستن مرز های کشور های اروپایی به روی پناه جویان است.

نگاه متفاوت شما در این نمایشگاه جسارتی وصف نشدنی در وجود یک هنرمند دغدغه مند را نشان می دهد، این از چه چیز نشئت می گیرد؟ و ایکس - زیست به چه معناست؟محمد حسن زاده: ما در کارمان تا حدی به گونه ای ایده آلیسم معتقد هستیم.

به همین دلیل است که پروژه های ما حداقل دو تا سه سال طول می کشد.

برای مثال ما درگیر پروژه ای بسیار بزرگ تر با موضوع نفت هستیم.

این پروژه تاکنون چهار سال به طول انجامیده است.

ما وقتی ایده مهاجرت را شروع کردیم زمان زیادی طول کشید که به ایده مسیرها برسیم و بعد از آن تقسیم مسیرهای مهاجرت از راه زمین و دریا.

من اعتقاد دارم ایده اصلی، اولیه، الهام یا هرچه اسمش را بگذاریم، گام اول اثر هنری محسوب می شود و اثر در فرایند ته نشین شدن ایده و مدام با پروژه کلنجاررفتن به دست می آید.

برای توضیح اسم پروژه، به بیان خیلی ساده، ایکس ـ زیست، از زیست مجهول انسان در این مسیرها حرف می زند.

یعنی زندگی انسان هایی که مجهول و ناشناخته است و در طول مسیر آنها هیچ هویتی را با خود حمل نمی کنند به جز گونه خودشان که آن نیز چیزی جز انسان بودنشان نیست.

دلیل دیگر انتخاب این عنوان این است که x اشاره ای دارد بهRay- X که زیباشناسی اصلی اثر ما از آن نشئت گرفته است.

درباره روند شکل گیری این نمایشگاه بفرمایید و رابطه مهاجرت، بی هویتی و ازخود بیگانگی مفاهیمی را که در مواجهه ابتدایی با آثارتان تحلیل می شود، توصیف کنید؟محمد حسن زاده: درباره شکل گیری نمایشگاه، در سال های اخیر شاهد افزایش مهاجرت دوستان زیادی بوده ام که البته دلایلش متنوع است، اما آنچه حقیقت دارد، این است که کشور ما کشوری با سرانه مهاجرت بالا در میان قشر نخبه و دانشگاهی است.

این برای ما یک جور محور بود.

البته شکل گیری ایده مهاجرت برای ما ربطی به بحران ها و فجایع اخیر در خاورمیانه نداشت.

همچنین درباره بخش دوم سؤالتان باید بگویم مفاهیمی مانند هویت و ازخودبیگانگی که شما به آن اشاره کردید، برای ما در این پروژه خودش را به شکلی دیگر نشان می داد.

واقعیت این است که مهاجرها در هر کشوری تقریبا با یک مشکل اصلی روبه رو هستند؛ دیده شدن و دیده نشدن.

به عبارتی آنها در کشور خودشان دیده نمی شوند و این طور احساس می کنند که باید دست به یک مهاجرت غیرقانونی بزنند.

در هنگام عبور از مرزها سعی می کنند دیده نشوند تا به سلامت عبور کنند و سرانجام وقتی به کشورهای موردنظرشان می رسند، داستان غم انگیز دیده شدن و دیده نشدنشان دوباره شروع می شود.

در بخشی از نمایشگاه شما می بینیم که تلفیق بسیار هیجان انگیزی از علم و هنر را به تماشا گذاشته اید؛ یعنی تصاویری از مرجان های دریایی (حافظه دریا)، استنباط باریم ها، این ترکیب جذاب هنر، علم و تکنولوژی را با چه زمینه ای به نتیجه رساندید؟محمد حسن زاده: واقعیت امر این است که بخشی از کار ما جست وجو در باب کشف زیبایی شناسی داده هاست.

ما در جهانی زندگی می کنیم که هر لحظه با تولید انبوهی از داده ها روبه رو هستیم و این واقعیت سیاسی - اقتصادی جهان سرمایه داری در روزگار ماست.

ما وقتی با موضوع مهاجرت روبه رو هستیم، درواقع با مجموع قوانینی از منع سفر به کشورهای اروپایی پیشرفته روبه رو می شویم که به وسیله تکنولوژی دست ساخت خود این دوستان اروپایی اجرایی می شوند.

هدف اصلی ما این بود که چگونه می شود از زاویه دید قدرت به موضوع بپردازیم.

یعنی تصویری که آنها از مهاجرت دارند، چیست و به چه شکلی به موضوع نگاه می کنند.

در واقع ما در بخش زمینی زود به نتیجه رسیدیم.

اما در بخش دریایی سؤال ما این بود که به چه شکل می توانیم وضعیت مهاجران در دریا را ثبت کنیم.

در این برهه رو به علم آوردیم و جست وجوی خودمان را روی مرجان های دریایی متمرکز کردیم.

اشاره به این نکته ضروری است که از نظر ما علم، تکنولوژی و هنر هیچ وقت از هم جدا نبوده اند.

می توان به پیشرفت علم هواشناسی در کارهای ترنر یا می توان به علم ترکیب رنگ ها در کار امپرسیونیست ها در تاریخ هنر اشاره کرد.

در کتابی با عنوان تاریخ هنر زیبا اثر راسکین، به خوبی به این مسئله پرداخته شده است.

وقتی صحبت از پناهندگی می کنیم، تصویری از قلمرو مرزها، انسان، مرگ انسان های مظلوم که با دنیایی از آرزو و امید به هر دلیلی تصمیم به مهاجرت گرفته اند در ذهن متبادر می شود.

قبل از اینکه در نمایشگاه حضور پیدا کنم، این تصاویر به ذهنم می رسید اما با دیدن دو تابلوی پرمفهوم با نگاه خاص و ایدئولوژیک، تمام جهان بینی من به عنوان مخاطب به هم ریخت و به نوعی تعاریف ذهنی مخاطب دریچه هایش فراسوی ساده اندیشی ناشی از تکرار مکررات موضوع پناهندگی باز و با علامت سؤال هایی مواجه می شود و برای لحظاتی در حالت اجبار خود را به جای مأموران مرز می بیند و در مقام دیده بان مراقب مرزها به تصاویر می نگرد.

این نگاه آوانگارد و جسورانه و درعین حال دلهره آور شما حاصل چه مراحلی از درونیاتتان است و این دغدغه چطور به آفرینش این تابلوی پر از مفاهیم استعاری رسید؟احمد مرادی: همان طور که در ابتدای صحبت گفتم، دغدغه اصلی ما انتخاب زاویه دیدی بود که هرچه بیشتر از بازنمایی رسانه ای دور باشد.

از نظر ما رسانه ها با تکرار تصاویر کلیشه ای مصائب پناه جویان را به تصاویری کاهش داده اند که مخاطب به آنها عادت کرده و هیچ جایی برای تأمل برای آنها باقی نمی گذارد.

بنابراین تلاش ما در این پروژه این بود که با ارائه موضوع مهاجرت منتها از زاویه دیدی متفاوت جنبه های دیگر موضوع را نشان دهیم.

باید بگویم که قرار است تا انتهای این نمایشگاه یا کمی دیرتر کتابی چاپ کنیم که در آن این طرز نگاه را بیشتر تحلیل کرده ایم.

این کتاب مجموعه چند مقاله است که به وسیله استادان مطرحی که بر موضوع مرز و مرزبانان کار کرده اند، نوشته شده است.

آثار شما را می توان از زوایای متفاوتی بررسی کرد و هر کدام باز به دنیای مفاهیمی عمیق تر وارد می شوند.

برای دستیابی به گستره وسیع مخاطبان به همه جوانب، جامع نگرانه پرداخته اید، شما این را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا این نگاه درست است؟احمد مرادی: همان طور که در جواب سؤال قبلی گفتم، دقیقا تلاش ما همین بوده که فضای تأملی بیشتری را به وجود آوریم.

امید ما این است که مخاطبان بتوانند به پناه جو و موضوع پناهندگی عمیق تر نگاه و فکر کنند.

نکته ای که من فکر می کنم در اینجا حائزاهمیت است این است که نشان دهیم در پدیده مهاجرت، سازمان های بین المللی و ملی، مرزبانان و تعداد بیشماری افراد دخیل هستند که در اکثر موارد در تحلیل ها یا آثار هنری حضوری ندارند.

به همین دلیل بود که ما از مرجان ها در این اثر استفاده کردیم، چراکه معتقدیم مجوعه ای از عوامل و دانش های گوناگون به پدیده مهاجرت شکل داده اند.

مسئله مهم دیگر نقش تکنولوژی و فناوری های نوین است که جهان ما را به جای متفاوتی تبدیل کرده است.

از سویی دیگر، از آغاز ظهور علم مدرن، تکنولوژی در خدمت قدرت بوده و این امر در حوزه های امنیتی بیشتر مشهود بوده است.

در آثار این نمایشگاه تکنولوژی در مرزها اهمیت خاصی دارد و تمرکز این آثار نشان دادن درهم تنیدگی تکنولوژی و هنر است.

شاید این هم به نوعی دلیلی باشد تا توجه مخاطب به حوزه تکنولوژی و تأثیر آن بر زندگی ما معطوف شود.


کلید واژه ها: مهاجرت - شگفت انگیز - مهاجران - اقیانوس - دانشکده هنرهای زیبا - مجارستان - پناهندگی - رسانه - تمرکز - حافظه - انگلیسی - انتخاب - زیست - دریا - هویت - فارغ التحصیل - جوان ایرانی - انسان - پدیده - جوان - نمایشگاه - جهان - ماده - دانشگاه - واقعیت - هنرمند - قربانی - تصویری - مشکلات - طولانی

آخرین اخبار سرویس:
محمدرضا عبداله پور، عبدالرحیم قادری سوژگی ژئوپلیتیک حزب کارگران کردستان ترکیه در بین النهرین شمالی

روح کلانشهر اهواز آزرده و بیمار است/در صورت اثبات کمبودها تا خلع ید پیمانکار جلو می رویم

توسعه و تعمیق روابط دفاعی و نظامی با کشورهای منطقه

نمایندگان کنگره خواستار تغییر نام پایگاه های نظامی آمریکا شدند

رویدادهایی که روز سه شنبه در سمنان خبری می شود

پوسترهای شهادت امام جواد (ع)

راه حل محسن هاشمی برای ترافیک تهران

کتایون فخرآوری، محمد حسین عبداللهی، مهناز شاهقلیان رابطه کارکردهای اجرایی (بازداری،بروز رسانی و تغییرپذیری) و خلق مثبت و منفی با میزان خلاقیت دانشجویان

فرمانده کل ارتش و جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شدند

شهید حججی عزیز، حجت خداوند در مقابل چشم همگان شد/ مهمترین وظیفه مسئولان فرهنگی، تقویت روحیه انقلابی در نسل جوان است

رییس مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ انتقاد کرد

بهنام فارسی، سارا مؤمنی زیبایی شناسی کارکرد آب و باد در تشبیهات تمثیلی قرآن با تکیه بر نظریه بافت زبانی

واردات بی رویه میوه های خارجی در دولت یازدهم/علت گلابی خوردن در مجلس

تصویری زیبا از روستای آری

لایحه "حمایت از حقوق کودک در مجلس" خاک می خورد

پایش آنلاین شبکه آب شرب تهران در دستور کار دولت دوازدهم

هر کس بگوید «اَجَونا» اعدام می شود

کاظمین غرق در ماتم و عزا

کتاب" شهریور 1320" رونمایی می شود

داود عامری مانیفست انقلاب اسلامی

محمدباقر حشمت زاده، امیرمحمد حاجی یوسفی، محمدعلی طالبی بررسی موانع تحقق حکمرانی خوب در فرهنگ سیاسی ایران

تداوم جلسات هییت رییسه مجلس با تیم اقتصادی دولت برای حل مشکلات موسسات مالی و اعتباری

شبکه های استانی هویت بخش اصلی رسانه ملی

نوجوان 8ساله ای که راهبر شیعیان شد

مهدی صادقی شاهدانی، مهدی خوشخوی مدل یابی معادلات ساختاری مؤلفه های اقتصادی و فرهنگی تأثیرگذار بر رفتار مصرفی انرژی در جوامع شهری

جلوی ربات های قاتل را بگیرید!

یک متهم به کاشت 600 اصله درخت در کرج محکوم شد

تسویه حساب جریان های سیاسی به شورای شهر بروجرد کشید

لیست امید مجلس زیر ذره بین اصلاح طلبان/ تله ای برای اقتصاد و دولت دوازدهم/ تنش آبی 37 میلیون ایرانی/ اتحاد جدید ایران و ترکیه/مردگانی که سهام عدالت می گیرند

تبعات منفی رد کردن مورد خواستگاری بی علت

افزایش دو برابری اعتبارات اشتغال کمیته امداد/ تولیدات فرش خراسان جنوبی حمایت می شود

برگزاری آزمون استخدامی صندوق بازنشستگی کشوری در مهرماه

تعداد زنان و کودکان بی شناسنامه در شهر تهران کم نیست

رییس سازمان حج و زیارت: 80 میلیون ایرانی، حج و کارگزاران آن را رصد می کنند

چرا به امام جواد (ع) باب الحوائج می گویند؟

آخرین وضعیت پرونده درگیری نماینده مجلس با پلیس

اولین عکس خارق العاده از کسوف کامل 2017

بارش شدید باران در مکه +عکس

نسیم عربی، محمد فاروق آشکار تیزابی تحلیل و بررسی مبانی رویکرد ادبی در تفاسیر تنزیلی تحلیل

پارک ماهرانه یک راننده ایرانی/ عکس

«عشق و دیگر هیچ» در تالار رودکی روی صحنه می رود

تبعات منفی رد کردن مورد خواستگاری بی علت

امروز؛ بدرقه پیکر مطهر 47 شهید گمنام در جغرافیای ایران

اسامی 33 عضو کابینه دوازدهم + سِمت

باید 30 درصد از شهرداری های مناطق به زنان تعلق پیدا کند

غلامرضا خواجه سروی، محمد باقر حکیم، داریوش درویشی رویکرد فرهنگی ایالات متحده امریکا در عراق 2014

امام محمدتقی(ع) مبتکر بحث‎ های آزاد اجتماعی است

Tasker v5.0u4 Final دانلود شخصی سازی و انجام اتوماتیک دستورات برای اندروید

اولین فیلم از مرحله نخست عملیات انتقام خون شهید حججی

از ماجرای ازدواج امام با یک آقازاده تا پاسخ به شبهات امامت حضرت جواد (ع)

72 درصد مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی سالمند هستند

وداع با 8 شهیدگمنام دفاع مقدس

اردوی فرهنگی کارکنان واحد پرند مزین به یادواره شهید حججی برگزار شد

دستور دولت برای تغییر مسئول فرودگاه امام

ابلاغ ویژه روحانی برای کاهش سن مدیران دولتی

حال و هوای کاظمین در شب شهادت امام جواد (ع)

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 31 مرداد 96

موضع گیری گابریل در برابر سخنان اردوغان

گیرافتادن 5 مامور منابع طبیعی در پرتگاه

هماهنگی و هم افزایی تیم اقتصادی دولت دوازدهم

روزنامه کیهان: اعتراضات اصلاح طلبان به کابینه روحانی مصنوعی است !

مسجد تراز اسلامی امثال شهید حججی ها را تربیت می کند

مراسم استقبال از پیکر دو شهید مدافع حرم و دوران دفاع مقدس

توجه به انسان ها در شهرها مهمتر از ساخت پل و خیابان است

ارسلان ایرجی راد، الهه ملک زاده بررسی تأثیر سرمایه روانشناختی با میانجیگری انگیزه پیشرفت بر خلاقیت دانشجویان

هر گونه تحرک تروریستها را تا هر نقطه ای تعقیب و به شدت مجازات خواهیم کرد

وزیر کشور: یک معاون خانم برای خودم تعیین خواهم کرد

فرگی و آقای خاص تماشاگر ویژه بازی شاگردان پپ+عکس

ائمه ‏هدی(ع) در تمام دوران سنی خویش، رنگ خدایی داشتند

آیین استقبال از پیکر مطهر دو شهید مدافع حرم و دوران دفاع مقدس در اهواز

خورشیدگرفتگی کامل رخ می دهد

کمیته عالی انقلاب یمن: امید است حزب کنگره خلق به راه راست باز گردد

مراسم وداع با پیکر مطهر شهیدان سردار علی پور و علی بهار در اهواز

احتمال کشتار بیولوژیک در یمن جدی است

حکم دادگاه حمید صفت چیست؟ وکیل خواننده رپ پاسخ داد + عکس

«روزهای بی آینه»؛ شرح 18 سال چشم انتظاری یک زن برای سیدالاسرای ایران

استقبال زائران ایرانی از محافل انس و معرفت در مکه

هزینه هر پیامک چقدر است؟

بررسی ویژگی های جدید دوربین گلکسی S8

برنامه موبایلی که بچه ها را وادار به دیدن پیامک والدین می کند

اندروید O یا iOS 11 کدام یک برنده خواهد بود؟

حمله هکرها برای سرقت اپل آی دی گوشی های آی فون

«کی وان بلک بری» را خم نکنید؛ می شکند

کاهش نوسان در بازار کامپیوتر

ایجاد بزرگ ترین پایگاه داده دنیا در نروژ

اپلیکیشن واقعیت مجازی به افراد نابینا کمک می کند

محبوبیت ساعت اپل بعد از مدت ها افزایش یافت

گروه های تروریستی مرزی تا هر نقطه ای تعقیب وبه شدت مجازات می شوند

خانه های محرومان ایذه مرمت و بازسازی می شود

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان: تمامی مایحتاج سیل زدگان باغملک از طریق دستگاه های مربوطه تامین شده است

گزارشی درباره پرهیز چهره ها از واکنش های احساسی در فضای مجازی هیس! دفاع بد از حمید صفت ممنوع

نشست هیئت تحقیق و تفحص از «پرونده های حقوقی بین ایران و آمریکا» اواسط مهرماه برگزار می شود

تصاویر/ وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده جمشید آقاجانی

عکس/ تصویر خاص جهانبخش با هم تیمی هایش

مزار آتنا اصلانی/ عکس

ایران آماده ایفای نقش جدی تر در روند توسعه افغانستان است

غلامرضا کاظمیان شیروان، محمود ضیایی، مقصود امیری، حسین مرادی بررسی استقرار خرده نظام مدیریت مناطق پیراشهری

همسویی آیت الله هاشمی و سردار سلیمانی؛ تعصب کور، انقلابی گری نیست

مهمترین خواسته جامعه کارگری از وزارت کار

یادواره 123 شهید مسجد اعظم همدان برگزار می شود

ورود پیکر 2 شهید والامقام به اهواز

بر فراز زباله

فیلم/ نظر دکتر احمدی نژاد درباره گشت ارشاد/ کسی حق ندارد از زن و مردی که در خیابان راه می روند بپرسد نسبت شما چیست، ما این را توهین میدانیم

امام جواد (ع) الگویی تمام عیار برای جوانان

رییس سازمان حج و زیارت: آرامش موجود میان زائران نباید ما را دچار غفلت کند

شناسایی و انهدام یک کارگاه تولید مشروبات الکلی در کلاردشت

پیام تبریک فرمانده کل سپاه به فرمانده جدید ارتش

آخرین وضعیت پرونده درگیری نماینده مجلس با پلیس

پیام تبریک فرمانده کل سپاه به فرمانده کل ارتش

جلدابرارورزشی/سه شنبه31مرداد96

حسین شریعتمداری خطاب به مدعیان اصلاحات: مگر کابینه دوازدهم انتخاب خودتان نیست؟!

هشدار دانشمندان؛ جلوی روبات های قاتل را بگیرید!

انتقال یک قلاده پلنگ نر ایرانی به کشور

ساعت بیگ بن چهار سال خاموش می شود

مهمانی های شبانه لاکچری در فضای مجازی +تصاویر

گزارش تصویری: مراسم سوگواری شهادت امام جواد(ع) در حرم مطهر امام رضا(ع)

نگاهی به زندگانی امام محمد تقی (ع)

گذار از پله چهارم به پنجم؛ شرایط دوره انتقال مدیریت پایتخت

همایش بین المللی فرهنگ و سیاست در سیره امام جواد (ع)

یک منبع آگاه در قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع): با هرگونه اقدام گروهک های تروریستی و معاند قاطعانه برخورد می کنیم

چرا به امام جواد (ع) باب الحوائج می گویند؟

اقامه نماز مغرب و عشاء به امامت آیت الله مکارم شیرازی در حرم رضوی

با هرگونه اقدام تروریستی و معاند در مرزهای شمال غرب کشور برخورد قاطع می شود

بازدید حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر از ستاد حج مکه

پیکر مطهر یک شهید دفاع مقدس پس از 35 سال در دزفول شناسایی شد

یک منبع آگاه در قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع): با هرگونه اقدام گروهک های تروریستی و معاند قاطعانه برخورد می کنیم

عکس دیدنی از روستای آری

صحنه ای که دل مادر شهید حججی را آتش زد

آخرین دوره آزمون جایابی دندانپزشکی تابستان 97 برگزار می شود

رییس ستاد کل نیروهای مسلح به فرمانده جدید ارتش تبریک گفت

نشستی برای آزاده اندیشیدن درباره سیاست،جامعه،فرهنگ و ...

با هر گونه اقدام گروهک های تروریستی و معاند قاطعانه برخورد می کنیم

شهادت «سید منصور حسینی» برادر راوی کتاب دا

روزنامه استخدامی استان قم | سه شنبه 31 مرداد 96

امروز؛ بدرقه پیکر مطهر 47 شهید گمنام در جغرافیای ایران

حجم بازار سرمایه مد و لباس کشور حدود 500 هزار میلیارد ریال است

مخاطب سه سلام آخر نماز چه کسانی هستند

عزیز غضنفری کابینه جدید و الزامات پیش رو

محمود میرلوحی:/وقت پاسخگویی رییس جمهور به مشارکت حداکثری مردم است

تاکید الهام علی اف و اعضای گروه موسوم به «مرکز بین المللی نظامی گنجوی»بر گسترش فعالیت ها این مرکز در دنیا

امسال، دوره طلایی توسعه شبکه ریلی است/ بهره برداری از 919 کیلومتر خط ریلی جدید

شهادت «سید منصور حسینی» برادر راوی کتاب دا

فرمانده کل ارتش عوض شد!

قدردانی مهندس زنگنه از حسن اعتماد نمایندگان ملت

3000 نفر از فرزندان ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد در نوبت اشتغال

شرایط رییس جمهور وطرح مقابله با رفتار آمریکا روی میز شورای نگهبان

مخاطب سه سلام آخر نماز چه کسانی هستند

شهید حججی عزیز، حجت خداوند در مقابل چشم همگان شد

لغو مجوز یک آژانس گردشگری باطل شد

مرتضی حاجی:/عملکرد منتخبان انتخابات اخیر ضامن ادامه موفقیت های اصلاح طلبان است

انتخابات هیئت رییسه کمیسیون ICT اتاق بازرگانی برگزار شد

رییس «کمیته امور اتحادیه های اجتماعی و گروه های دینی »:خطر بروز بی ثباتی در جمهوری آذربایجان جدی نیست

کشتی غرق شده مهاجران اروپای شرقی به ایران رسید

آیین استقبال از دو شهید مدافع حرم و دوران دفاع مقدس در اهواز برگزار شد

دولت با رأی اعتماد رسمیت یافت/حالا نوبت کار برای مردم است

بصیرت افزایی امت اسلام رسالت ائمه جمعه است/ ایجاد داعش برای ایران هراسی بود

خصوصیات اخلاقی امام نهم، حضرت جواد الائمه (ع)

جلوی ربات های قاتل را بگیرید!

رهبر انقلاب: مسئولان باید روحیه جهادی و انقلابی را تقویت کنند

«عکس بفرست، جایزه بگیر»

اصابت راکت در نزدیکی سفارت امریکا در کابل

ناگفته های معاون سابق رییس جمهور از یک سازمان پر رفت و آمد

نایب رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان:/روحانی نمی تواند از درخواست 24 میلیونی برای رفع حصر بی تفاوت بگذرد

طرح سوال از رییس جمهور منتفی نشده است/ سوال کنندگان هنوز پیگیری می کنند

سرلشکر باقری: نیروهای مرزبانی ناجا تقویت می شود

توصیه های «واعظی» به «جهرمی»

فرمانده کل ارتش و جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شدند

فرمانده کل ارتش تغییر کرد

واکنش قاطع سپاه به تهدیدات تروریستها

اولین توییت وزیر جدید

تعیین 60 شاخص برای انتخاب نامزد نهایی اصولگرایان

آخوندی باید پس از سانحه قطار تبریز – مشهد، برای التیام درد بازماندگان استعفا می داد

امام جمعه موقت اهواز: خون شهدا مسئولیت ما را نسبت به دفاع از ارزش های انقلاب سنگین تر می کند

اولین شماره مجله گردشگر مثبت منتشر شد

جزء خوانی روزانه قرآن کریم در قم برگزار می شود

حکیمی پور:الحاق شورای هماهنگی اصلاحات به شورای سیاستگذاری کذب است

اتفاقات کم سابقه در مجلس!

نگاهی به سوابق فرمانده جدید ارتش

دادستان کل کشور: قاضی بزرگراه را نمی بندد، اما اگر بزرگراهی قتلگاه جوانان شد چه؟

ایسوس در مسیر سقوط

خستو:هنوز به اجماع کاملی برای انتخاب شهردار نرسیده ایم/ امکان معرفی سرپرست شهرداری

کارتُن خوابی با تخصص مغز و اعصاب/ به درخواستم برای اداره شهر بدون صدور پروانه پاسخ ندادند

یک خواسته از جهانگیری همزمان با معارفه رییس جدید میراث فرهنگی

فرخنده حاجی زاده داستان هایی بدون مکان و نام می نویسد

ضرورت اصلاح ساختار شهرداری

دکتر عارف:/روحانی با پشتوانه رای بالای برخاسته از گفتمان اصلاح طلبی باید به مطالبات به حق مردم پاسخ بدهد

مدیر آژانس خبری توران جمهوری آذربایجان خبر داد؛احتمال تعطیلی تنها خبرگزاری مستقل در این کشور

پیام تبریک رییس ستاد کل نیروهای مسلح به فرمانده کل ارتش

انتخاب بطحایی؛ یک گام به جلو یا بازگشت به عقب؟

آنچه باید قبل از سفر به جزایر پوکت در تایلند بدانید

اصحاب رسانه، سفیران اطلاع رسانی صنعت و اقتصاد کشورهستند

جنجال فرزندان یک نماینده مجلس

رییس ستاد کل نیروهای مسلح انتصاب سرلشکر موسوی به فرماندهی ارتش را تبریک گفت

واکنش قاطع سپاه به تهدیدات تروریستها

فرامرزیان:/هیچگونه مصاحبه ای درخصوص وزرای پیشنهادی انجام ندادم/شورای عالی درباره وزرای پیشنهادی موضع گیری نداشته است

سفر به شهر خورشید

ذوالنور: در فتنه 88، 50 نفر کشته شدند

انتخابات 96 را در کمال آرامش و بر اساس اصل بی طرفی برگزار می کنیم

دلسوزی ژنرال برای نمایندگان ادوار

انتقاد شدید اصلاح طلبان از فراکسیون امید/میبدی: اگر در 4 سال آینده ضربه ای بخوریم، از فراکسیون امید در مجلس می خوریم /فرصت هایی که از دست رفت

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا

نتیجه تحقیق دو جوان ایرانی در مورد پناهجویان اروپا