مطالب مرتبط:
31 راهکار برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو
31 راهکار برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو
31 راهکار برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو
راهکارهایی برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو
31 راهکار برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 17:462017-06-19اقتصادي

31 پیشنهاد برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو


صنعت خودروسازی یکی از مهم ترین صنایع ایجادکننده ارزش افزوده در اقتصاد هر کشور است که باید برای برون رفت بحران آن در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اقدامات جهادی صورت گیرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، مرکز پژوهشی آرا در گزارش راهبردی چالش های صنعت خودرو در ایران که توسط اندیشکده سرآمد تهیه و تنظیم شده است٬ 31 راهکار را به منظور برون رفت صنعت خودرو از وضعیت فعلی ارائه کرده است که به شرح زیر است: 1- واگذاری صنعت خودرو به بخش خصوصی واقعی: شرکت های اصلی خودروسازی یعنی ایران خودرو و سایپا جزء شرکت های مشمول واگذاری و در گروه یک ماده (2) قانون سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی قرار داشتند که بر اساس بند 1 مصوبه هیئت وزیران به شماره 47454 مورخ 7/10/1390، به گروه دو ماده (2) منتقل شدند که در این صورت حداقل 20 درصد سهام آن در اختیار دولت باقی خواهد ماند، لذا به نظر می رسد باید مصوبه پیش گفته اصلاح و به حالت اول برگردد تا حرکت به سمت خصوصی سازی واقعی در صنعت خودرو شکل گیرد.

2- اعمال دقیق مدیریت دانش و تشکیل واحد تحقیق و توسعه مشترک: انتقال دانش بین شرکت های داخلی و خارجی و استفاده از محصولات و دانش یکدیگر و بومی سازی این دانش در سایه اعمال دقیق مدیریت دانش، امکان پذیر خواهد بود.

3- تأسیس مراکز آموزشی و تحقیقاتی: سرمایه گذاری های کلان در تأسیس مراکز آموزشی و تحقیقاتی و استفاده از تربیت شدگان آن در عرصه کارهای فنی و مدیریتی جزء مواردی است که در بلندمدت بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

4- تشکیل اتاق فکر و مدیریت تحریم: تشکیل اتاق فکر به منظور برنامه ریزی و ارائه راهکارهای عملیاتی برای مواجهه با مواردی از قبیل تحریم ها، کاهش فروش و .

به شدت می تواند تأثیرگذار باشد.

همچنین اتاق فکر باید به صورت لحظه ای مسائل و مشکلات و نحوه انتقال فناوری و تدوین استراتژی و اصلاح آن را رصد کند و اطلاعات و برنامه خود را به صورت به هنگام در اختیار مدیران خودروسازی قرار دهد.

5- ادغام در صنعت خودرو: یکی از ملزومات ادغام در این صنعت، هم سطح بودن شرکت ها بر اساس سطح مالی مشتری ها و قاطع بودن مدیریت ها در تصمیمات و اجرا است، گرچه ادغام، کاهش هزینه های تحقیق و توسعه و افزایش بازار فروش را به همراه دارد، لکن با اتخاذ تمهیدات لازم و استفاده دولت از ابزار تعرفه ای، ضمن گشایش فضای رقابتی مانع از افزایش بی رویه واردات و کاهش کیفی خودروهای تولید داخل خواهد شد.

این راهکار در صورت خصوصی سازی واقعی خودروی ایران و زمان ورود به بازارهای جهانی کارساز خواهد بود، در غیر این صورت ادغام شرکت های خودروساز داخلی نه تنها باعث تحقق اهداف موردنظر نمی شود بلکه مشکلات عدیده ای در هدایت و مدیریت شرکت بزرگ تر دولتی را در پی خواهد داشت.

6- کاهش پلکانی تعرفه ها جهت تحریک خودروسازان به ارتقای کیفی خودرو و افزایش رقابت پذیری: شاید مهم ترین ابزار برای تحریک و تشویق صنعت خودروسازی به منظور افزایش کیفیت و توان رقابت پذیری، کاهش پلکانی تعرفه ها باشد به گونه ای پلکان هم ردیف باکلاس خودروهای تولیدی داخل کشور امکان انگیزش را ایجاد کند (مرکز پژوهش ها، 1393).

7- رفع مشکلات ساختاری و مدیریتی و حذف شرکت های تابعه فرعی غیرضرور: با اصلاح ساختار و فرآیندها در شرکت های خودروساز و حذف شرکت های فرعی و انتقال وظایف و کارکرد و تجمیع آن ها دریکی از معاونت های ذی ربط، رانت بزرگ ایجادشده توسط شرکت های تابعه فرعی به شرکت اصلی ایران خودرو که درنهایت نصیب سهامداران این شرکت تولیدی خواهد شد، انتقال یافته و چه بسا که از زیانده شدن این شرکت جلوگیری خواهد کرد.

برای مثال در سالی که شرکت اصلی خودرو زیانده بود، شرکت تابعه تأمین قطعات، نرخ Cost Plus آن حدود 40 درصد بوده است.

8- به کارگیری سیاست های تقویت و ارتقای صنعت قطعه سازی و تجمیع آن ها در سطح مقیاس های جهانی، وضع قوانین برای تضمین سرمایه گذاری خارجی در صنعت قطعه سازی )همانند کشور ترکیه( و ایجاد و تقویت تشکل های صادراتی تخصصی در بخش قطعه سازی.

9- ارتقای کیفیت ازجمله سیاست هایی است که نقش کلیدی در بهبود سطح کیفی تولید خودرو در کشور ایفا خواهد نمود که مهم ترین ابزار آن تسریع در اصلاح ساختار دولتی یا در بخش کلان و ساختاری اقتصاد کشور رفع فضای شبه دولتی از صنعت خودروی کشور در راستای قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی است.

از کلیدی ترین سیاست های خودکنترلی که می تواند در افزایش کیفیت تولیدات داخل به خصوص تولید خودرو نقش مهمی ایفا نماید افزایش ضمانت اجرایی ظرفیت های قانونی موجود از قبیل قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مصوب 32/3/1386 و قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مصوب 1/7/1388 است.

10- توسعه همکاری های خارجی و استفاده از پلتفرم مشترک: عامل اصلی حرکت یکپارچه صنعت خودروی جهان در استفاده از پلتفرم مشترک در سطح مقیاس جهانی، صرفه جویی و اجتناب از هزینه های هنگفت طراحی و تولید پلتفرم جدید است و بر اساس پیش بینی های انجام شده سهم پلتفرم جهانی در خودروهای سبک در سال 2019 به 74 درصد خواهد رسید.

تمرکز استراتژیک برجذب همکاری های خارجی به ویژه سرمایه گذاری در سطح خودروسازی و قطعه سازی جهانی، تجربه موفق کشورهای ترکیه و برزیل و اکثر اقتصادهای نوظهور است.

11- با توجه به بالا بودن قیمت تمام شده خودرو به دلیل بالا بودن هزینه های جانبی و سربار تولید و نیز شمار پایین در شرکت های خودروسازی، باید با استفاده از بند 5 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر سهم بری عادلانه عوامل زنجیره تولید و نیز با استفاده از بند 6 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی برافزایش تولید، با اصلاح ساختار تولید و بهبود در مدیریت منابع و توازن بین منابع ورودی و خروجی به ویژه هزینه های سربار تولید و هزینه های مالی ضمن افزایش تولید، قیمت تمام شده خودرو را کاهش داد.

12- ازجمله پارامترهای تأثیرگذار توسعه صادرات، تولید خودرو متناسب با نیازهای بازارهای صادراتی است که دربند 10 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی موردتاکید قرارگرفته است.

بر اساس این بند، با توجه به بررسی های انجام گرفته درروند استراتژی خودروسازان جهان، طراحی و تولید خودروهای هیبریدی و خودروهایی با سوخت جایگزین، از موارد مهم در صادرات است که با سرمایه گذاری در مراکز تحقیق و توسعه) بند 2 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) و نیز پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری با کشورهای دیگر (بند 12 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) قابل اجرا خواهد بود.

13- صرف هزینه و سرمایه گذاری و حمایت از واحدهای دانش بنیان )بند 2 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) و نیز مشارکت و همکاری با شرکت ها و برندهای معتبر خارجی به خصوص کشورهای همسایه (بند 12 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) به منظور تولید خودروهای کم مصرف در جهت اصلاح الگوی مصرف متناسب با بند 8 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ضروری است.

14- به منظور افزایش رقابت پذیری خودروسازان از طریق خصوصی سازی) بند 3) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی و ترویج آن مبتنی بربند 24 سیاست های مذکور، لازم است که طراحی سیستم های نظارت دقیق بر استاندارد خودروهای تولیدی 15- (بندهای 19 و 23) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برای جلوگیری از تولید خودروهای باکیفیت پایین، به جد در دستور کار خودروسازان قرار گیرد (مرکز پژوهش ها، 1394).

16- افزایش در حجم تشکیل سرمایه با استفاده از منابع مالی داخلی و خارجی 17- کاهش هزینه های مالی و سربار و ساماندهی شرکت های اقماری وابسته غیرضرور 18- تقویت سیستم های نظارت دقیق بر استاندارد خودروهای تولیدی (مرکز پژوهش ها، 1395) 19- عدم تخصیص عوارض و مالیات با درصدهای بالا به خودروهای وارداتی و ایجاد امکان استفاده عموم مردم از فناوری روز دنیا 20- ایجاد شرایط ویژه برای مشتریان جهت خرید مقرون به صرفه و به موقع و با تسهیلات ویژه 21- توجه به خدمات پس از فروش مناسب مشابه سایر کشورهای پیشرفته در این حوزه و ایجاد احساس اطمینان در مشتریان پس از خرید 22- تخصیص بودجه های ارزی لازم برای ورود متخصصان خارجی به منظور آموزش های لازم و خرید دستگاه های موردنیاز آزمایشگاهی و تحقیقاتی و تولیدی 23- روابط چندجانبه با کشورهای دیگر از ابعاد مختلف ازجمله صنعتی و اقتصادی برای ورود شرکت های پیشرو 24- برقراری ارتباط ارگانیک بین صنعت و دانشگاه و ایجاد رشته های تخصصی خودرو در دانشگاه های تخصصی کشور (انسان و پورحسین، 1395).

25- ایجاد مجموعه هایی مرکب از تولیدکنندگان قطعات و خودروسازان به صورت گروه تولیدی و ارتقای همکاری در جهت تدوین استراتژی موردنظر صنعت مربوطه.

26- تولید خودروهای باقیمت و مصرف سوخت مناسب و سازگار با محیط زیست 27- ایجاد و توسعه شهرک های صنعتی تخصصی در حوزه قطعه سازی 28 توسعه پارک های علمی و فناوری (اتاق بازرگانی، 1394).

29- به منظور توسعه رقابت پذیری صنعت خودرو و منطقی نمودن تعرفه های حمایتی در این حوزه، لازم است برنامه زمان بندی برای کاهش تعرفه های خودرو تدوین و عملیاتی شود.

30- ارتقای کیفی و رشد و توسعه پایدار صنعت خودروسازی کشور مستلزم ایجاد فضای اقتصادی مبتنی بر بازار و تسهیل فضای رقابتی است.

در چنین شرایطی رضایت مصرف کنندگان از طریق ارائه محصولی دارای ویژگی های در سطح استانداردهای بین المللی چه در داخل کشور و چه در بازارهای جهانی تأمین خواهد شد.

ضامن حضور معنادار خودرو ایرانی در بازارهای داخلی و جهانی رفع موانع تولید رقابت پذیر و تقویت دسترسی صنایع داخلی به فناوری های روز جهانی است.

31- بخش عمده ای از سودآوری بنگاه های فعال در زنجیره تولید و عرضه خودرو جهانی از محل خدمات فروش حاصل می شود.

توجه ویژه به فعالیت این حوزه در کشور و به روزرسانی، توسعه و تنوع این خدمات متناسب با تحولات جهانی زمینه ساز تولید ارزش افزوده اقتصادی خواهد شد.

32- توسعه تولیدات خودروی تجاری باهدف توسعه زیرساخت ها و رفع مشکلات حمل ونقل کشور ضمن بهره گیری از فناوری ها و فرآیندهای جهانی طرفدار محیط زیست، از ضرورت های قابل توجه در رویکردهای این صنعت باید باشد (اتاق بازرگانی، 1394ب).


کلید واژه ها: صنعت خودرو - خودرو - صنعت - مدیریت - صورت - ادغام - خصوصی سازی - راهکار - خودروهای تولید داخل - ایران - صنعت خودروسازی - اقتصاد مقاومتی - انتقال - کاهش - اتاق - افزایش - اقتصاد - برنامه - سرمایه گذاری - ایران خودرو - هیئت وزیران - قانون اساسی - ارزش افزوده - برنامه ریزی - اصلاح - تحریم - قانون - گزارش - بازار - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند اداری خانم جهت امور دفتری در شرکت معتبر-اصفهان

امیدواریم صادرات نفت به روسیه مهر آغاز شود

نشت گاز کلر در تصفیه خانه فاضلاب

ادامه چالش های اوپک برای کاهش تولید نفت

فرش قرمز بازار سرمایه برای ایده های نو

نرخ خرید و فروش آپارتمان های 50 متری در تهران چقدر است؟

پیشرفت 64 درصدی عملیات لوله کشی تاسیسات میعانات گازی پارس جنوبی

تامین آب منطقه کفش کنان و شهرک ولیعصر بهمیی

کشورهای حاشیه خلیج فارس خریدار کالاهای باکیفیت ایرانی شده اند

قطع آب آشامیدنی در برخی از مناطق کرمانشاه

زینت برخی دکان ها با نام های نامتناسب

استخدام فروشنده نیمه ماهر آقا جهت فروشندگی پوشاک مردانه

استخدام شرکت مهرگستر کالارسان اندیشه نوین

استخدام نمایندگی یک شرکت معتبر بین المللی در تهران

به هیچ عنوان مجوز ورود نوشابه و نوشیدنی های خارجی را صادر نمی کنیم

استخدام آبدارچی آقا در یک شرکت بازرگانی معتبر

کاهش 27 درصدی بارش نزولات آسمانی در مازندران

مجموعه سوالات کنکور کاردانی فنی حرفه ای زنبور عسل - 7 دوره

سکه هخامنشی در سن پترزبورگ روسیه + عکس

افزایش قابل توجه درآمد مالیاتی هند با گسترش پایه های مالیاتی

سیر آیفکس در مسیر صعودی

کردستان در تولید توت فرنگی رتبه اول کشور را کسب کرد/ تصویب 5 هزار هکتار از اراضی استان برای توسعه باغات دیم

آغاز عرضه گوشت 33 هزار تومانی

رشد 85 واحدی دماسنج گروه خودرو

چین بازارهایش را به روی سرمایه گذاری خارجی باز می کند

آزمون بزرگ اعتماد به تجربه وزیر اقتصاد

رایزنی های مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در روسیه

"اسنپ" و "تپسی" تایید شدند/ "کارما" حذف شد

افتتاح دانشکده شیمی دانشگاه بوعلی نیم سال دوم سال تحصیلی آینده

شعب ویژه رسیدگی به مطالبات بانکی در استان گلستان تشکیل شد

بودجه کردستان 400 میلیارد تومان رشد داشته است

موریانه ها پایه اقتصاد کشور را می خورند

استخدام فروشنده،آقا در فرش فرهی در استان همدان

تولید ورق های نقش دار در فولاد مبارکه

بخش تولید دچار عقب افتادگی شده است

خانه های ارزشمند بافت تاریخی شیراز تملک و احیا می شود

بورس کالا تنها نهاد کشف قیمت براساس عرضه و تقاضا است

تسهیلات پرداختی بانک ها بیش از 18 درصد افزایش یافت

قطار شرکت بیمه تجارت نو به کرمانشاه و کردستان رسید

شادگان در تولید خرمای استعمران جایگاه ویژه ای در خوزستان دارد

90 درصد مزارع برنج بهشهر مکانیزه برداشت شد

وضعیت مالیات بر درآمد رانندگان اسنپ و تپ‎سی

فعالیت 70 مرکز عرضه غیر مجاز مرغ زنده در ارکواز ملکشاهی

شیائومی شریک جدید گوگل در پروژه Android One خواهد بود

مدیران و بانکداران بانک پاسارگاد بر فراز ارتفاعات البرز

ورزقان،خاروانا و صندوقچه 30 تنی طلا / آیا حیات وحش منطقه خاروانا از نفوذ سیانور و آلودگی خاک و آب در امان خواهند بود؟

استخدام آقا با مدرک فیزیک یا مکانیک جامدات در شرکت سفیر گاز

روزنامه استخدامی فارس و شهر شیراز | یکشنبه 29 مرداد 96

اعلام زمان فروش ساینا اتومات از سوی سایپا

شیائومی شریک جدید گوگل در پروژه Android One خواهد بود

تسهیلات پرداختی بانک ها بیش از 18 درصد افزایش یافت

نرخ سود سپرده های بانکی ثابت ماند

آخرین وضعیت سهام شناور آزاد ناشران بورس منتشر شد

اعمال مالیات بر خانه های دوم و سوم، مانع سوداگری در بازار مسکن

نقش بسزای بانک شهر در توسعه شهرهای کشور

آمار غیرعلمی آخوندی از خانه های خالی

شهرداری تبریز 7 هزار میلیارد تومان در دوره شورای چهارم درآمد کسب کرد

قیمت آپارتمان های 50 متری در پایتخت

طرح عدم درج قیمت روی کالا ابهام دارد و باید متوقف شود/افتتاح مرکز تجاری ترکیه خلاف اقتصاد مقاومتی است

استخدام سئوکار،گرافیست،کارشناس شبکه های اجتماعی

استخدام فروشنده،آقا در فرش فرهی در آذربایجان شرقی

ضرورت افزایش سهم CNG به عنوان سوخت اصلی

تغییر ذائقه مردم دلیل اصلی گرانی گوشت قرمز

ساخت نخستین آپارتمان شناور جهان

ضرورت تشکیل کانون صندوق های سرمایه گذاری بازار سرمایه

بازرسان؛ تخلفات در کارخانه چسب هل را تایید کردند

خوشه های صنعتی اشتغال پایدار ایجاد می کنند

توقیف محموله قاچاق گوشی های موبایل در بوکان

پارادوکس اقتصاد مقاومتی در گفتمان و عمل مدعیان

نرخ سود بازار بین بانکی 18.62 درصد شد

پارادوکس اقتصاد مقاومتی در گفتمان و عمل مدعیان

نخستین عرضه آرد بخش خصوصی در بورس کالا

سایه سیاست های آمریکا بر بازار نفت

قسمتی از مطالبات فرهنگیان واریز شد

سازمان مالیاتی برخی از بخش های تولیدی را زمین گیر کرد

کاهش 30 درصدی هزینه های بندری

وضعیت مالیات بر درآمد رانندگان اسنپ و تپ‎سی

آیا FATF تنها نهاد مبارزه با پولشویی در جهان است؟

مشمولان برای دریافت سود حتما باید شماره شبای خود را در سامانه سهام عدالت ثبت کنند

افزایش 1335 روستا به روستاهای کشور

افزایش تولید کشورهای غیرعضو اوپک در سال 2018

انقلاب فرانسوی ها در آلمان

آغاز عرضه گوشت 33 هزار تومانی در فروشگاه ها

ماجرای دوراهی وسوسه انگیز رییس جمهور در صنعت نفت

زمین های شهر تهران متری چند؟ +جدول

با سهم 33درصدی در تجارت جهانی، روی ایران حساب نمی کنند

قیمت آپارتمان در بلوار مرزداران؟ +جدول

آخرین خبرها از عملیات حج امسال/ پروازهای حج از 234 گذشت

قیمت آپارتمان در دیباجی تهران متری چنداست؟ +جدول

تبلیغات عجیب بانکی در ورزشگاه ها!

افزایش قابل توجه درآمد مالیاتی هند با اصلاح قانون مالیاتی

عکس/ هتل محل اقامت پرسپولیس در عمان

شاخص بورس 61 واحد مثبت شد

تنظیم بازار در اولویت سازمان تعاون روستایی استان قزوین قرار گیرد

استخدام طراح سایت در گروه صنعتی ایلیا استیل

"سینوتراک" چین در پاکستان کامیون می سازد

توضیح معاون وزیر صنعت درباره نوشیدنی های خارجی در بازار/ "کوکا" همه جا یک طعم دارد

افتتاح دانشکده شیمی دانشگاه بوعلی نیم سال دوم سالتحصیلی آینده

خط آهن خواف -هرات تا مهر تکمیل نمی شود

معاون وزیر جهادکشاورزی: تخم مرغ خوراکی وارد نشده است

افزایش حجم و ارزش معاملات در بورس تهران

آهنگ رضا صادقی و اعتصاب اینستاگرام تا شهریورماه/ نامه به بانک مرکزی برای گرفتن وام ازدواج

مخالفت نمایندگان با استخدام معلمان نهضت

خبر خوش برای سرمایه گذاران/ارزش بیت کوین یک شبه 40 درصد صعود کرد

غرامت کلزاکاران لرستان پرداخت نشده است

خوشه های صنعتی اشتغال پایدار ایجاد می کنند

امسال مصرف فولاد چین بالاتر می رود

افت جزیی بازار ورق چین

آزمون اعطای پروانه تاسیس 80 کارگزاری تامین اجتماعی مهرماه برگزار می شود

هند در بازار میلگرد آسیا

400 کارگر در اردوگاه اجباری "هل"

استخدام فروشنده نیمه وقت جهت پوشاک زنانه در شاهین شهر

استخدام تاکسی تلفنی پارس در شاهین شهر

آزار کودکان از طرف مادران معتاد

سود مشمولان سهام عدالت که شماره شبا نداده اند، چه می شود؟

رشد آرام دلار مردادی

مجموعه سوالات کنکور کاردانی فنی حرفه ای صنایع شیمیایی - 8 دوره

لمس قله جدید در بورس تهران

توزیع 399 میلیارد تومان سود مخابرات بین مشمولین سهام عدالت

ضرورت افزایش سهم CNG به عنوان سوخت اصلی

استخدام فروشنده،آقا در فرش فرهی در استان مرکزی

استخدام تعدادی نیروی آقا جهت کار در کارگاه طلا سازی

استخدام فنی کار جهت تالار پذیرایی در تهران

استخدام راپل کار ماهر در تهران

استخدام نجار ماهر جهت همکاری در تهران

استخدام برشکار MDF جهت کار در تهران

استخدام تراشکار حرفه ای با سابقه در تهران

6 میلیارد تومان کالای قاچاق در استان سمنان کشف شده است

استخدام کارگر برقکار ترجیحا با موتور در تهران

استخدام جوشکار ساده جهت نما در تهران

استخدام فروشنده،آقا در فرش فرهی در استان مازندران

گلایه کارگران از نابسامانی شرکت دیارخودرو

فردا، بهره برداری از درمانگاه تخصصی و رایگان بیماری های نادر/ داوودیان: دولت مجوز دهد می توانیم 90 درصد این بیماری ها را پیش گیری کنیم

به یاد ون های نوستالژی فولکس واگن / ون های جدید این شرکت می آیند این بار الکتریکی (+عکس)

تجهیز 45 هزارهکتار اراضی استان زنجان به آبیاری نوین

نرخ ارایه خدمات باید در واحدهای مشاور املاک نصب شود

66 درصد مزارع برنج بابل برداشت شد

بهره برداری از 78 پروژه در هفته دولت در بیجار

مهلت اعلام شماره حساب برای دریافت سود سهام عدالت

پرداخت بیش از 60 میلیارد ریال تسهیلات به مددجویان کمیته امداد ، زنجان

ثبت ملی دَق اکبرآباد خوسف

قدرت تعاونی ها در رقابت پذیری آنها است

صعود شاخص بورس به ارتفاع 82 هزار واحد

رشد ارزش یورو سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا را نگران کرد

اخبار نقل و انتقالات فرهنگیان

استخدام مدیر برنامه ریزی،مدیر فروش،کارشناس تحقیقات بازار

تصاویری از خوشمزه ترین خیابان ایران!

خَطَری که 400 میلیون کارت بانکی را تَهدید می کند

توقیف و معدوم سازی دو محموله غیرمجاز و فاسد در بشرویه

اختصاص 50 میلیارد تومان برای توسعه اشتغال در گیلان

پرداخت بیش از 60 میلیارد ریال تسهیلات به مددجویان کمیته امداد

سرمایه گزاری 30 میلیارد ریالی شرکت آبفای ایلام برای تامین آب زائران اربعین

سکه تمام اُفت کرد/ دلار ارزان شد+ جدول قیمت

2 طرح برق منطقه ای سمنان با 65 میلیارد ریال اعتبار هفته دولت افتتاح می شود

استخدام کارگر ساده با حقوق ثابت در انبار کاغذ دیواری

مستاجران دیگر دنبال رهن کامل نباشند

ضرورت افزایش سهم CNG به عنوان سوخت اصلی

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد؛
 بانکها نرخ سود علی الحساب را رعایت کنند

افزایش دسته جمعی قیمت انواع سکه/ دلار آزاد 3827 تومان

صندوق سرمایه گذاری اعتمادکارگزاری بانک ملی ایران ازبورس مجوز گرفت

نوسان در قیمت سکه /افزایش نرخ دلار در روز انتخاب کابینه + جدول

اجرای 3 پروژه عام المنفعه در زادگاه نفت

همواره از کوچک شدن دولت در اقتصاد حرف می زنیم اما شاهد افزایش سهم دولت هستیم

امیدواریم صادرات نفت به روسیه مهر آغاز شود

66 درصد مزارع برنج بابل برداشت شد

12 غذای سمی و خطرناک که مصرف می کنیم

10 جرم مهم ایران؛ قتل های خانوادگی در ردیف اول/ دکتر حیدرپور: تنش های داخلی و منطقه ای خلقیات ایرانیان را تغییر داده است

400 کارگر در اردوگاه اجباری "هل"

مدیریت پسماند به روش خانواده قیمت؟!

هتل محل اقامت پرسپولیسی ها در عمان (عکس)

برگزاری مانور اطفاء حریق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی استان

برطرف شدن نشت خطوط لوله نفت در دارخوین

احتمال ورود غول نفتی ژاپن به بازار انرژی ایران

بهره برداری از پنج واحد تولیدی بخش کشاورزی در استان اردبیل 

اجرای 3 پروژه عام المنفعه در زادگاه نفت

مشارکت 900 میلیارد ریالی شرکت ترکیه ای در طرح تجاری خدماتی مراغه

با کسب 241 رای؛ شریعتمداری از مجلس رای اعتماد گرفت

پرداخت 1450میلیارد ریال وام اشتغال و ازدواج از سوی صندوق امید گلستان

استخدام شرکت آریا کرخه زرین

استخدام کارپرداز ترجیحا با موتور سیکلت در شرکت تبلیغاتی

مجموعه فیلم های "احضار" به باشگاه میلیاردی ها پیوست

مجموعه سوالات کنکور کاردانی فنی حرفه ای فرش دستباف - 8 دوره

پروازهای حج از 234 گذشت

آغاز عرضه گوشت 33 هزار تومانی در فروشگاه ها/ بازار آرام گرفت

صندوق سرمایه گذاری اعتماد کارگزاری بانک ملی ایران از بورس مجوز گرفت

خرید تضمینی خرما و کشمش مشروط شد

استخدام شرکت مهیا پروتیین در اصفهان  تبریز  همدان  قزوین

ایجاد سایت های معدنی اثرات تخریبی را به شدت کاهش خواهد داد

ثبت ملی دق اکبرآباد خوسف

تاثیر دهانشویه حاوی فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان

بهمن آزاد شد/ خودرویی ها هم مسیر با شاخص کل بالا رفتند

ساینا اتوماتیک به بازار می آید؛ مشخصات فنی و قیمت احتمالی

ارزش بیت کوین یک روزه 40 درصد رشد کرد

صرفه‎جویی 100 میلیون دلاری با تولید چراغ خودرو در داخل

10 میلیارد ریال تسهیلات برای تولید گوشت قرمز به عشایر استان یزد پرداخت شد

200 طرح بهینه سازی مصرف انرژی در ایران اجرا شده است

سکه یک میلیون و 209 هزار تومان

رونق قاچاق چوب جنگلی، ماهی و پرنده در مازندران

قیمت سیب زمینی در میادین میوه و تره بار؛ 800 تا 900 تومان

میانگین تولید کلزا در محلات 2 برابر استان مرکزی است

31 پیشنهاد برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو

31 پیشنهاد برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو