مطالب مرتبط:
31 راهکار برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو
31 راهکار برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو
31 راهکار برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو
راهکارهایی برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو
31 راهکار برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 17:462017-06-19اقتصادي

31 پیشنهاد برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو


صنعت خودروسازی یکی از مهم ترین صنایع ایجادکننده ارزش افزوده در اقتصاد هر کشور است که باید برای برون رفت بحران آن در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اقدامات جهادی صورت گیرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، مرکز پژوهشی آرا در گزارش راهبردی چالش های صنعت خودرو در ایران که توسط اندیشکده سرآمد تهیه و تنظیم شده است٬ 31 راهکار را به منظور برون رفت صنعت خودرو از وضعیت فعلی ارائه کرده است که به شرح زیر است: 1- واگذاری صنعت خودرو به بخش خصوصی واقعی: شرکت های اصلی خودروسازی یعنی ایران خودرو و سایپا جزء شرکت های مشمول واگذاری و در گروه یک ماده (2) قانون سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی قرار داشتند که بر اساس بند 1 مصوبه هیئت وزیران به شماره 47454 مورخ 7/10/1390، به گروه دو ماده (2) منتقل شدند که در این صورت حداقل 20 درصد سهام آن در اختیار دولت باقی خواهد ماند، لذا به نظر می رسد باید مصوبه پیش گفته اصلاح و به حالت اول برگردد تا حرکت به سمت خصوصی سازی واقعی در صنعت خودرو شکل گیرد.

2- اعمال دقیق مدیریت دانش و تشکیل واحد تحقیق و توسعه مشترک: انتقال دانش بین شرکت های داخلی و خارجی و استفاده از محصولات و دانش یکدیگر و بومی سازی این دانش در سایه اعمال دقیق مدیریت دانش، امکان پذیر خواهد بود.

3- تأسیس مراکز آموزشی و تحقیقاتی: سرمایه گذاری های کلان در تأسیس مراکز آموزشی و تحقیقاتی و استفاده از تربیت شدگان آن در عرصه کارهای فنی و مدیریتی جزء مواردی است که در بلندمدت بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

4- تشکیل اتاق فکر و مدیریت تحریم: تشکیل اتاق فکر به منظور برنامه ریزی و ارائه راهکارهای عملیاتی برای مواجهه با مواردی از قبیل تحریم ها، کاهش فروش و .

به شدت می تواند تأثیرگذار باشد.

همچنین اتاق فکر باید به صورت لحظه ای مسائل و مشکلات و نحوه انتقال فناوری و تدوین استراتژی و اصلاح آن را رصد کند و اطلاعات و برنامه خود را به صورت به هنگام در اختیار مدیران خودروسازی قرار دهد.

5- ادغام در صنعت خودرو: یکی از ملزومات ادغام در این صنعت، هم سطح بودن شرکت ها بر اساس سطح مالی مشتری ها و قاطع بودن مدیریت ها در تصمیمات و اجرا است، گرچه ادغام، کاهش هزینه های تحقیق و توسعه و افزایش بازار فروش را به همراه دارد، لکن با اتخاذ تمهیدات لازم و استفاده دولت از ابزار تعرفه ای، ضمن گشایش فضای رقابتی مانع از افزایش بی رویه واردات و کاهش کیفی خودروهای تولید داخل خواهد شد.

این راهکار در صورت خصوصی سازی واقعی خودروی ایران و زمان ورود به بازارهای جهانی کارساز خواهد بود، در غیر این صورت ادغام شرکت های خودروساز داخلی نه تنها باعث تحقق اهداف موردنظر نمی شود بلکه مشکلات عدیده ای در هدایت و مدیریت شرکت بزرگ تر دولتی را در پی خواهد داشت.

6- کاهش پلکانی تعرفه ها جهت تحریک خودروسازان به ارتقای کیفی خودرو و افزایش رقابت پذیری: شاید مهم ترین ابزار برای تحریک و تشویق صنعت خودروسازی به منظور افزایش کیفیت و توان رقابت پذیری، کاهش پلکانی تعرفه ها باشد به گونه ای پلکان هم ردیف باکلاس خودروهای تولیدی داخل کشور امکان انگیزش را ایجاد کند (مرکز پژوهش ها، 1393).

7- رفع مشکلات ساختاری و مدیریتی و حذف شرکت های تابعه فرعی غیرضرور: با اصلاح ساختار و فرآیندها در شرکت های خودروساز و حذف شرکت های فرعی و انتقال وظایف و کارکرد و تجمیع آن ها دریکی از معاونت های ذی ربط، رانت بزرگ ایجادشده توسط شرکت های تابعه فرعی به شرکت اصلی ایران خودرو که درنهایت نصیب سهامداران این شرکت تولیدی خواهد شد، انتقال یافته و چه بسا که از زیانده شدن این شرکت جلوگیری خواهد کرد.

برای مثال در سالی که شرکت اصلی خودرو زیانده بود، شرکت تابعه تأمین قطعات، نرخ Cost Plus آن حدود 40 درصد بوده است.

8- به کارگیری سیاست های تقویت و ارتقای صنعت قطعه سازی و تجمیع آن ها در سطح مقیاس های جهانی، وضع قوانین برای تضمین سرمایه گذاری خارجی در صنعت قطعه سازی )همانند کشور ترکیه( و ایجاد و تقویت تشکل های صادراتی تخصصی در بخش قطعه سازی.

9- ارتقای کیفیت ازجمله سیاست هایی است که نقش کلیدی در بهبود سطح کیفی تولید خودرو در کشور ایفا خواهد نمود که مهم ترین ابزار آن تسریع در اصلاح ساختار دولتی یا در بخش کلان و ساختاری اقتصاد کشور رفع فضای شبه دولتی از صنعت خودروی کشور در راستای قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی است.

از کلیدی ترین سیاست های خودکنترلی که می تواند در افزایش کیفیت تولیدات داخل به خصوص تولید خودرو نقش مهمی ایفا نماید افزایش ضمانت اجرایی ظرفیت های قانونی موجود از قبیل قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مصوب 32/3/1386 و قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مصوب 1/7/1388 است.

10- توسعه همکاری های خارجی و استفاده از پلتفرم مشترک: عامل اصلی حرکت یکپارچه صنعت خودروی جهان در استفاده از پلتفرم مشترک در سطح مقیاس جهانی، صرفه جویی و اجتناب از هزینه های هنگفت طراحی و تولید پلتفرم جدید است و بر اساس پیش بینی های انجام شده سهم پلتفرم جهانی در خودروهای سبک در سال 2019 به 74 درصد خواهد رسید.

تمرکز استراتژیک برجذب همکاری های خارجی به ویژه سرمایه گذاری در سطح خودروسازی و قطعه سازی جهانی، تجربه موفق کشورهای ترکیه و برزیل و اکثر اقتصادهای نوظهور است.

11- با توجه به بالا بودن قیمت تمام شده خودرو به دلیل بالا بودن هزینه های جانبی و سربار تولید و نیز شمار پایین در شرکت های خودروسازی، باید با استفاده از بند 5 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر سهم بری عادلانه عوامل زنجیره تولید و نیز با استفاده از بند 6 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی برافزایش تولید، با اصلاح ساختار تولید و بهبود در مدیریت منابع و توازن بین منابع ورودی و خروجی به ویژه هزینه های سربار تولید و هزینه های مالی ضمن افزایش تولید، قیمت تمام شده خودرو را کاهش داد.

12- ازجمله پارامترهای تأثیرگذار توسعه صادرات، تولید خودرو متناسب با نیازهای بازارهای صادراتی است که دربند 10 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی موردتاکید قرارگرفته است.

بر اساس این بند، با توجه به بررسی های انجام گرفته درروند استراتژی خودروسازان جهان، طراحی و تولید خودروهای هیبریدی و خودروهایی با سوخت جایگزین، از موارد مهم در صادرات است که با سرمایه گذاری در مراکز تحقیق و توسعه) بند 2 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) و نیز پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری با کشورهای دیگر (بند 12 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) قابل اجرا خواهد بود.

13- صرف هزینه و سرمایه گذاری و حمایت از واحدهای دانش بنیان )بند 2 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) و نیز مشارکت و همکاری با شرکت ها و برندهای معتبر خارجی به خصوص کشورهای همسایه (بند 12 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) به منظور تولید خودروهای کم مصرف در جهت اصلاح الگوی مصرف متناسب با بند 8 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ضروری است.

14- به منظور افزایش رقابت پذیری خودروسازان از طریق خصوصی سازی) بند 3) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی و ترویج آن مبتنی بربند 24 سیاست های مذکور، لازم است که طراحی سیستم های نظارت دقیق بر استاندارد خودروهای تولیدی 15- (بندهای 19 و 23) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برای جلوگیری از تولید خودروهای باکیفیت پایین، به جد در دستور کار خودروسازان قرار گیرد (مرکز پژوهش ها، 1394).

16- افزایش در حجم تشکیل سرمایه با استفاده از منابع مالی داخلی و خارجی 17- کاهش هزینه های مالی و سربار و ساماندهی شرکت های اقماری وابسته غیرضرور 18- تقویت سیستم های نظارت دقیق بر استاندارد خودروهای تولیدی (مرکز پژوهش ها، 1395) 19- عدم تخصیص عوارض و مالیات با درصدهای بالا به خودروهای وارداتی و ایجاد امکان استفاده عموم مردم از فناوری روز دنیا 20- ایجاد شرایط ویژه برای مشتریان جهت خرید مقرون به صرفه و به موقع و با تسهیلات ویژه 21- توجه به خدمات پس از فروش مناسب مشابه سایر کشورهای پیشرفته در این حوزه و ایجاد احساس اطمینان در مشتریان پس از خرید 22- تخصیص بودجه های ارزی لازم برای ورود متخصصان خارجی به منظور آموزش های لازم و خرید دستگاه های موردنیاز آزمایشگاهی و تحقیقاتی و تولیدی 23- روابط چندجانبه با کشورهای دیگر از ابعاد مختلف ازجمله صنعتی و اقتصادی برای ورود شرکت های پیشرو 24- برقراری ارتباط ارگانیک بین صنعت و دانشگاه و ایجاد رشته های تخصصی خودرو در دانشگاه های تخصصی کشور (انسان و پورحسین، 1395).

25- ایجاد مجموعه هایی مرکب از تولیدکنندگان قطعات و خودروسازان به صورت گروه تولیدی و ارتقای همکاری در جهت تدوین استراتژی موردنظر صنعت مربوطه.

26- تولید خودروهای باقیمت و مصرف سوخت مناسب و سازگار با محیط زیست 27- ایجاد و توسعه شهرک های صنعتی تخصصی در حوزه قطعه سازی 28 توسعه پارک های علمی و فناوری (اتاق بازرگانی، 1394).

29- به منظور توسعه رقابت پذیری صنعت خودرو و منطقی نمودن تعرفه های حمایتی در این حوزه، لازم است برنامه زمان بندی برای کاهش تعرفه های خودرو تدوین و عملیاتی شود.

30- ارتقای کیفی و رشد و توسعه پایدار صنعت خودروسازی کشور مستلزم ایجاد فضای اقتصادی مبتنی بر بازار و تسهیل فضای رقابتی است.

در چنین شرایطی رضایت مصرف کنندگان از طریق ارائه محصولی دارای ویژگی های در سطح استانداردهای بین المللی چه در داخل کشور و چه در بازارهای جهانی تأمین خواهد شد.

ضامن حضور معنادار خودرو ایرانی در بازارهای داخلی و جهانی رفع موانع تولید رقابت پذیر و تقویت دسترسی صنایع داخلی به فناوری های روز جهانی است.

31- بخش عمده ای از سودآوری بنگاه های فعال در زنجیره تولید و عرضه خودرو جهانی از محل خدمات فروش حاصل می شود.

توجه ویژه به فعالیت این حوزه در کشور و به روزرسانی، توسعه و تنوع این خدمات متناسب با تحولات جهانی زمینه ساز تولید ارزش افزوده اقتصادی خواهد شد.

32- توسعه تولیدات خودروی تجاری باهدف توسعه زیرساخت ها و رفع مشکلات حمل ونقل کشور ضمن بهره گیری از فناوری ها و فرآیندهای جهانی طرفدار محیط زیست، از ضرورت های قابل توجه در رویکردهای این صنعت باید باشد (اتاق بازرگانی، 1394ب).


کلید واژه ها: صنعت خودرو - خودرو - صنعت - مدیریت - صورت - ادغام - خصوصی سازی - راهکار - خودروهای تولید داخل - ایران - صنعت خودروسازی - اقتصاد مقاومتی - انتقال - کاهش - اتاق - افزایش - اقتصاد - برنامه - سرمایه گذاری - ایران خودرو - هیئت وزیران - قانون اساسی - ارزش افزوده - برنامه ریزی - اصلاح - تحریم - قانون - گزارش - بازار - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
رییس بانک مرکزی: سال 97 دیگر موسسه غیرمجاز نداریم

ارایه بسته های جدید اینترنت اپراتور سوم

خودروسازان موظف به تولید اتومبیل با حداکثر سوخت 7 لیتر شدند

آغاز عملیات پروازهای تابستانی/ صدور مجوز 90هزار پرواز

هر مترمربع واحد مسکونی4.5 میلیون تومان/رشد 5.4 درصدی قیمت

تخصیص 17 میلیارد یورو از طرف دولت ایتالیا برای نجات دو بانک این کشور

تیتر امشب/ چرایی تغییر نرخ سود

مردم برخی مناطق خوز ستان آب برای استحمام هم ندارند

محدوده سدها و رودخانه ها را برای شنا انتخاب نکنید

تکمیل طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال

دردسر تازه برای ایوانکا ترامپ

آغاز فروش ویژه سوناتا هیبرید

ماکسیما 2016 در ایران / ببینید

نصب کنتور هوشمند بر 95 درصد چاه های کردستان

اکوتوریسم/ ونیز و چهار راهکار برای تجربه این شهر شناور

دردسر تازه برای ایوانکا ترامپ

تعیین تکلیف 93 درصد سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان

کاهش 0.8 درصدی معاملات مسکن تهران در خرداد امسال

استاندار خوزستان: برخی مردم استان آب برای استحمام هم ندارند

قرار نبود وام 300 میلیونی با سود 9درصد بدهیم/سود از اول18درصد بود

قاچاق پودر مرگ از کشورهای همسایه

ماکسیما 2016 در ایران / ببینید

ایرانسرا/ ارجان؛ محل سکونت آریایی ها

بانک مرکزی: نرخ تورم خرداد 10.2 شد

سیف: سال 97 دیگر موسسه غیرمجاز نداریم

نامه جهانگیری به وزیر اقتصاد/طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال جاری تکمیل شود

افزایش 64 درصدی سهم بجستان از اعتبارات ماده 180

صادرات 6.5 میلیارد دلاری صنایع معدنی ایران در سال گذشته

طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال جاری تکمیل شود

رشد 5.4 درصدی قیمت مسکن در تهران

فرآیند ترانشیپ به سامانه جامع گمرکی اضافه شد

اطرافیان ترامپ به دنبال تغییر رییس بانک مرکزی

بانک مرکزی: نرخ تورم خرداد 10.2 شد

بانک سینا شفاف ترین نماد بانکی در بورس

بانک مرکزی تورم خرداد را 10.2 درصد اعلام کرد

مهر اقتصاد در لیست بانکهای مجاز قرار گرفت

«ماه عسل» امسال رکورد میزان مخاطب را شکست

روشهای بهزیستی برای جمع آوری «زکات فطره»

پایان آزادسازی میدان خواجه عمید

تعیین تکلیف موسسات اعتباری غیر مجاز با کلام دستگاه است؟

چه رنگ رژ لبی به پوست صورت شما می آید؟

بررسی علل لرزش فرمان خودرو(2)

افزایش 64 درصدی سهم بجستان از اعتبارات ماده 180

امضای تفاهم نامه بین بانک های صادرات و ملی

اصلاح و بهسازی آب و فاضلاب

تردد 5 میلیون مسافر از مشهد

تعیین تکلیف موسسات اعتباری غیر مجاز با کلام دستگاه است؟

خبر خوش وزیر ارتباطات برای کاربران اینترنت

تورم خردادماه 2رقمی شد

سرعت بوگاتی شیرون چقدر است؟

بهترین اپلیکیشن های موبایلی که در سفرها به کار خواهند آمد

تورم 2 رقمی بازگشت

نام بانک مهر اقتصاد و مؤسسه ثامن در سایت بانک مرکزی ثبت شد

ایوانکا دختر ترامپ به دادگاه فرا خوانده شد

آزمایش پهپاد اماراتی در الجزایر/عکس

گزیده اخبار روزانه پایگاه خبری «عصر خودرو» (4 تیر96)

همه آنچه درباره یک خودروی کلاسیک حرفه ای به نام کادیلاک Seville نمی دانید! +تصاویر

تابش از ارائه تسهیلات اشتغالزایی با سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در بانک ها خبرداد

اجاره به شرط تملیک چیست؟

جیلی به دنبال تولید لوتوس در چین است

پیکاپ پژو ؛ محصول مشترک سیتروئن و دانگ فنگ +عکس

بازار/ فروش سامسونگ گلکسی نوت 8 با این قیمت از شهریورماه رقم می خورد

بانک مرکزی: نرخ تورم خرداد 10.2 شد

علت گریه های پیاپی کودک پس از جدایی موقت از مادر/ بهترین روش برای ترک کودکانان زیر 2 سال

تابستان امسال منتظر رانندگی با فاو بسترن B30 باشید!

امنیت سرمایه گذاری لازمه تولید و اشتغال در خراسان جنوبی است

نام بانک مهر اقتصاد و مؤسسه ثامن در سایت بانک مرکزی ثبت شد

ارزش ریال قطر به پایین ترین سطح 30سال اخیر رسید

اره کردن کتف برای دریافت دیه!

استخدام تکنسین پسیو شبکه،کارشناس شبکه در شرکت نانو تراشه

استخدام کارمند صرافی با سابقه در شرکت صرافی آسو

بیرانوند متری چند؟/عکس

ترافیک نیمه سنگین در جاده های خروجی تهران

با 12 مورد از بزرگ ترین اشیایی آشنا شوید که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده اند

بازار گرمی پوچ ستاره استقلالی با پیراهن های قرمز!

یک تولیدی کفش ایوانکا ترامپ را دادگاهی کرد

توجه به مشخصات قوطی های روغن نباتی جهت جلوگیری از گرانفروشی

قیمت خودروهای صفر وارداتی چقدر است؟ + جدول قیمت

پوادارترین و بی پول ترین استان های کشور کدامند؟

یک تولیدی کفش ایوانکا ترامپ را دادگاهی کرد

نرخ تورم دو رقمی شد

افزایش قیمت «پراید151» باید مجوز داشته باشد

کاهش عوارض صادراتی محصولات دامی و کشاورزی ابلاغ شد

مصوبه دولت برای لغو روادید بین ایران و روسیه و پرتغال ابلاغ شد

همگرایی بین دانشگاه ها و مراکز صنعتی منجر به افزایش تولید و کارآفرینی می شود

نام بانک مهر اقتصاد و مؤسسه ثامن در سایت بانک مرکزی ثبت شد

استخدام کارشناس فروش(رشته بازرگانی و دامی)درشرکت بازرگانی

ایوانکا دختر ترامپ به دادگاه فرا خوانده شد

تورم خردادماه 2رقمی شد

پوادارترین و بی پول ترین استان های کشور کدامند؟

حکایت یک شکست بزرگ؛ خلاقیتی که برای نجات پونتیاک آزتک کافی نبود

حکایت یک شکست بزرگ؛ خلاقیتی که برای نجات پونتیاک آزتک کافی نبود

معامله خانه های پایتخت در سه ماهه امسال یک درصد رشد کرد

شهر بدون ماشین چین

همگرایی بین دانشگاه ها و مراکز صنعتی منجر به افزایش تولید و کارآفرینی می شود

پرسپولیس و تکرار مشکل  با ذوب آهن/ این بار سیامک نعمتی و پیکان!

اره کردن کتف برای دریافت دیه!

برگزاری پیش آزمون المپیاد بانک ها و موسسات خصوصی اعتباری

آغاز برداشت دانه روغنی کلزا در ارسنجان

آغاز طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی از ابتدای تیرماه

خواننده های مشهور زن در جشن های ولیعهد جدید عربستان / پیشنهاد 10میلیون دلاری به مدل آمریکایی + تصاویر

کاهش پیک مصرف برق به محدوده 48 هزار مگاوات

بی اعتنایی قطر به تحریم های عربی/بازار در دست ایران و ترکیه

مردم برخی مناطق خوز ستان آب برای استحمام هم ندارند

از واریز مطالبات گندمکاران تا تولید فوکوس در چین

آغاز برداشت دانه روغنی کلزا در ارسنجان

اعتبارات شهرستان کازرون از محل درآمدهای نفت و گاز سه برابر شد

آغاز طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی از ابتدای تیرماه

6 سال زندان در انتظار آقای خاص

استخدام بازاریاب با روابط عمومی بالا در یک شرکت معتبر بازرگانی

تشدید رکود در بازار مسکن/ کاهش 0/8 درصدی معاملات مسکن و 11 درصدی اجاره در تهران

ایوانکا دختر ترامپ به دادگاه فرا خوانده شد

استهلال ماه شوال در سنندج

ویدیو: بر فراز پارک ملی برایس کنیون

بررسی حرکت ذرات سطح خورشید با استفاده از IRIS ناسا

عکس | رونمایی از خط تولید خودروهای اجرایی سامانه 137 شهرداری

همگان از سرمایه «اعتماد» عمومی به نظام بانکی پاسداری کنند

بانک سینا شفاف ترین نماد بانکی در بورس

افزایش 40 درصدی صادرات مواد معدنی هرمزگان

تنها راه برون رفت از معضل کم آبی در کشور و استان صرفه جویی است

کشف 86 میلیارد ریال کالای قاچاق در بنادر کنگان و گناوه

نرخ سود و ورشکستگی بانک ها - دکتر علی تابش*

برخورد با عرضه کنندگان مرغ زنده در میاندورود

کسر سود و اصل سپرده تصمیم کاسپین نبود/ تعداد شعب کاسپین افزایش می یابد

نام بانک مهر اقتصاد و موسسه ثامن در سایت بانک مرکزی

افزایش 0.38 درصدی قیمت سکه آتی تحویل دی ماه / قیمت طلا در دستان نفت و دلار

افزایش 40 درصدی صادرات مواد معدنی هرمزگان

تنها راه برون رفت از معضل کم آبی در کشور و استان صرفه جویی است

استخدام کارشناس فروش دریک شرکت معتبر در آذربایجان شرقی

برای خرید تصفیه هوا چقدر باید هزینه کرد + جدول قیمت

ایوانکا دختر ترامپ به دادگاه فرا خوانده شد

4 دلیل برای آنکه پژو 2008 ، رنو ساندرو نشد

خانه های پایتخت در خردادماه 5.4 درصد گران شد

افزایش 11 درصدی اجاره مسکن

بازار شب عید فطر در خوزستان (عکس)

ساماندهی تشکل های تولیدی روستاییان بافق

کدام خودروها دارای بهترین موتور هستند

30 سال تولید با کمترین تغییر؛ حکایت عجیب یاماها TW200 مدل 2017

سیف: مرجع قضایی مسئول اصلی تعیین تکلیف موسسه های غیرمجاز است

دلار، یورو و درهم با افزایش قیمت به تعطیلات رفتند

اختصاص 15 میلیارد ریال اعتبار برای فعالیت های فرهنگی در کردستان

6 سال زندان در انتظار آقای خاص

پخش بدون توقف ویدیو روشی برای سنجش عمر باتری لپ تاپ ها

250 میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک مهر اقتصاد چهارمحال و بختیاری پرداخت شد

ویدیو: طرز تهیه بستنی بدون شکر

آغاز صادرات مرغ و تخم مرغ به عراق

34 هزار واحد خون در اصفهان اهدا شد

اختصاص 20 هزار مترمکعب آب برای راه اندازی واحدهای تولیدی در بناب

آزادراه پل زال به اندیمشک مسدود شد

گلایه شهروندان آبادانی از وضع نامناسب آسفالت خیابان ها ومعابر شهری

اختصاص 15 میلیارد ریال اعتبار برای فعالیت های فرهنگی در کردستان

30 سال تولید با کمترین تغییر؛ حکایت عجیب یاماها TW200 مدل 2017

اجاره مسکن 11 درصد گران شد

فطریه خود را با تاپ به راحتی پرداخت کنید

پایان سریع Yahoo News Digest؛ اپلیکیشنی که 30 میلیون دلار از نوجوان 15 ساله خریداری شده بود

فعالیت 6 تیم بازرسی در تعطیلات عید فطر / بیش از 19 هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب هستند

16درصد ترانزیت ریلی سرخس افزایش یافت

کاهش پیک مصرف برق به محدوده 48 هزار مگاوات

آغاز توزیع سوخت فسیلی بین عشایر استان اصفهان

تصاویر جدیدترین خودروی الکترونیکی و خودران لو رفت + عکس

زمینه آزادسازی 44 زندانی جرائم مالی غیرعمد در اردبیل فراهم شد

درج نام بانک مهر اقتصاد و مؤسسه ثامن در سایت بانک مرکزی

دادستان مشهد: برگزاری کنسرت در این شهر صحیح نیست

برای خرید یک عضو از رنو چقدر باید سرمایه داشت+ جدول

هیچ گونه مشکلی برای توزیع مرغ منجمد در بازار همدان وجود ندارد

بانک مرکزی تورم خرداد را 10.2 درصد اعلام کرد

12کیلومتر مسیر بجنورد-جنگل گلستان به صورت چهار خطه زیر بار ترافیکی می رود

بهره برداری از باغ کتاب تهران

خدمات رسانی شعب کشیک برای ارائه خدمات بانکی به هموطنان در تعطیلات عید سعید فطر

34 هزار واحد خون در اصفهان اهدا شد

ضبط سیگار قاچاق و الکل غیرمجاز درساری

بهره برداری از دو نیروگاه برق مقیاس کوچک در مازندران

انبار نفت ساری یکی از ایمن ترین تأسیسات نفتی کشور است

پرداخت 80 میلیارد ریال به گندم کاران مازندران

بهره برداری از دفتر کلینیک صنعت در شرکت شهرک های صنعتی مازندران

بانک مهر اقتصاد در فهرست بانک های مجاز قرار گرفت

پایان سریع Yahoo News Digest؛ اپلیکیشنی که 30 میلیون دلار از نوجوان 15 ساله خریداری شده بود

استخدام کارشناس فروش با شرایط ویژه در شرکت نرم افزاری آموت

کاهش 0.8 درصدی معاملات مسکن تهران در خرداد امسال

اطرافیان ترامپ به دنبال تغییر رییس کل بانک مرکزی آمریکا

پرداخت تسهیلات خانه های سیل زده در جهرم

170 هکتار از اراضی ملی گچساران از چنگال زمین خوران درآورده شد

ساماندهی 900 موکب در اربعین سالجاری/ اجرای توسعه کاظمین با صحن صاحب الزمان(عج)/ تملک زمین های اطراف حرمین عسکریین

اختصاص 20 هزار مترمکعب آب برای راه اندازی واحدهای تولیدی در بناب

برای خرید یک عضو از رنو چقدر باید سرمایه داشت+ جدول

آزمایش پهپاد اماراتی یبهون در الجزایر

توزیع 3 هزار و 300 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی در آذربایجان شرقی

برداشت هلو از باغ های خراسان شمالی آغاز شد

اجرای طرح غربالگری زندانیان کازرون

12کیلومتر مسیر بجنورد-جنگل گلستان به صورت چهار خطه زیر بار ترافیکی می رود

بانک مهر اقتصاد در فهرست بانک های مجاز قرار گرفت

بانک مرکزی: سال 97 موسسه غیرمجاز نداریم

این سکه پول در تاریکی می درخشد +عکس

اراضی چهارمحال و بختیاری برای اجرای طرح های کشت و صنعت تعیین تکلیف شوند

هنر قدیم، بازار جدید

خریدگندم بذری از کشاورزان باشت

ایوانکا ترامپ به اتهام تقلب به دادگاه فراخوانده شد

بهترین شرکت های هواپیمایی جهان از حاشیه خلیج فارس

افزایش برکت مال با پرداخت زکات

مسجد «چرخاب اردکان» مرمت و بازسازی می شود

31 پیشنهاد برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو

31 پیشنهاد برای برون رفت از چالش های صنعت خودرو