مطالب مرتبط:
شریعتی به روایت رهگذران خیابان شریعتی
شستن شیر درنده کنار خیابان (فیلم)
بانک پارسیان شعبه خیابان راه آهن تبریز افتتاح شد
اجرای طرح های آبفای استان در خیابان زینبیه غربی زنجان
استخدام سرپرست فروشگاه در محدوده خیابان امام خمینی تبریز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 17:422017-06-19سياسي

ساکنان خیابان شریعتی در باره او چه می گویند


کسی نمی داند در آن شب ظلمانی، در آخرین لحظه زندگی آن نویسنده، جامعه شناس، فیلسوف، تاریخ شناس و پژوهشگر دینی چه بر او گذشته است.

او از فضای بسته و خانه نشینی در ایران، - به تنگ آمده بود.

/با فرستادن احسان، به خارج از کشور، فرصت می یابد تا مقدمات برنامه هجرت همیشگی خود را فراهم کند.

کابوس پایان ناپذیر شروع می‎شود؛ علی شریعتی در روز 26 اردیبهشت 1356 (19 می 1977) از ایران، به مقصد بلژیک هجرت کرده و پس از اقامتی سه روزه در بروکسل، عازم انگلستان شده و در منزل یکی از بستگان نزدیک همسرش، پوران شریعت رضوی، ساکن می شود.

در آخرین لحظه زندگی خود، ساکت بود اما ناآرام؛ غمگین بود و کم حرف.

قرار بود فردا صبح برای بدرقه دوستش همراه او باشد؛ نیمه شب بعد از خوردن چای با سارا و سوسن در اتاق خود استراحت می کند.

صبح که می شود، صدای زنگ در را نمی‎شنود، علی فکوهی، وحشت زده با اورژانس تماس می گیرد، آمبولانس می رسد و پس از معاینه نظر می دهند که شریعتی به دلیل ایست قلبی فوت کرده است؛ روز 29 خرداد 1356 (19 ژوئن 1977) نیمه شب، ساوت همپتون، 33 روز بعد از سفر به انگلستان.

او جانش از تهران رفته بود و روحش در حسینیه ارشاد به‎ جای مانده بود، در میان صفوف حاضرانی که گوش به سخنرانی ، کنفرانس و کلاس های خصوصی اش می سپردند.

وصیت کرده بود که در حسینیه ارشاد دفنش کنند، اما درنهایت با مشورت استاد محمدتقی شریعتی و کمک دوستانش مانند مصطفی چمران و امام موسی صدر در قبرستانی کنار آرامگاه حضرت زینب (س) در شهر دمشق به خاک سپرده می شود.

کسی نمی داند در آن شب ظلمانی بر مردم خیابان کوروش که حسینیه ارشاد را دربر گرفته بود، چه گذشت و در خانه شماره 9 کوچه نادر غم چگونه چنبره زده بود؟ روایتی که امروز مردم آن را به تصویر می کشند؛ آن راه شریعتی است: یاد او همیشه زنده است ؛ این روایت یکی از دختران دانشجوی ساکن در خیابان شریعتی است.

روز اول؛ پیچ شمیران؛ تقاطع خیابان انقلاب به شریعتی: به جاده قدیم شمیران معروف است که تهران را به شمیران متصل می کرد؛ تاریخی از زمان قاجاریه تا معاصر؛ در آن روزگاران این مسیر پرسنگلاخ و تپه ماهور آن محل اسب دوانی و شکار شازده ها بود و غیر از قصر ییلاقی قاجار، قصری که ساخت آن به دست بهترین معماران ایرانی و نقاشی افرادی مانند مهرعلی دو سال طول کشید؛ اثری از آبادانی امروزی نبود.

بعدها این قصر به موزه و زندان قصر و بخشی از آن به ساختمان بی سیم یا ایستگاه رادیو تبدیل شد و دو روستای زرگنده و قلهک که بعدها یکی در اختیار روسیه بود و دیگری در تملک انگلستان.

تا زمان پهلوی اول و چالهرزی در وسط این خیابان طولانی که می شود نماد و گره می خورد به نام ایران و اندیشه در ایران زمین؛ چیز دیگری نبود.

عقربه سنج زمان سه بعدازظهر را نشان می دهد؛ پیرمرد تن خسته خود را روی صندلی چرمی زهوار دررفته ای ول کرده است.

سخت حرف می زند؛ وقتی می شنود که باید درباره علی شریعتی بگوید، خود را جمع می کند و شروع می کند به سفر در زمانه چهل وچند سال قبل؛ جوانی 25ساله که از سال 1347 تا 1351، زمان دستگیری شریعتی و تعطیلی حسینیه ارشاد و از سال 1354 تا 1356 در کلاس ها و مجموعه نشست های تخصصی شریعتی شرکت می کند.

از نشست علی حقیقتی بر گونه اساطیر می گوید؛ از مذهب علیه مذهب ؛ از روشنفکر و مسئولیت او در جامعه ؛ از پدر، مادر ما متهمیم و شیعه یک حزب تمام .

تلألو برق جوانی به چشمان گودافتاده اش برمی گردد؛ پیرمرد 70ساله است و فلسفه را تا لیسانس خوانده است.

40 سال است که تعمیرگاه ماشین دارد.

می گوید: شریعتی معلم انقلاب است؛ معلمی به حاشیه رانده شده؛ کسی که خیلی از دوستانش با نام او نام آوازه شدند و بعدها شریعتی را به حاشیه راندند؛ اما اندیشه شریعتی زنده ماند و مانا .

به مقاله ایرانیان چه رؤیایی در سر می پرورانند از میشل فوکو اشاره می کند: به سایه ای بر می خوریم که بر تمام زندگی سیاسی و.

ایران امروز افکنده شده است: سایه علی شریعتی که مرگش، دو سال پیش، این جایگاه ممتاز را در تشیع به او بخشیده که حاضرِ نادیدنی و غایب همیشه حاضر باشد .

پیرمرد می گوید: او مرد ایمان، تقوا و عمل بود، حیف که زود چراغ عمرش خاموش شد .

باید روایت مردم خیابان شریعتی را درباره علی شریعتی پرسید.

گروه های سنی متفاوت چه تصویری از شریعتی در ذهن خود دارند؟ برای پاسخ به این پرسش، باید از عابران، همه گروه های سنی در خیابان شریعتی درباره او پرسید.

در دو روز متوالی عابران و ساکنان این خیابان، صاحبان مغازه ها و مجتمع تجاری و اداری، گیم نت، مسجد، کتاب فروشی، جلوی ورودی ایستگاه مترو شریعتی، قلهک و صدر، ایستگاه اتوبوس های شهری، شهرکتاب ها، سینماها و سفره خانه، جلوی در آپارتمان ها و کوچه ها از شریعتی می گویند؛ جوان هایی با ظاهر امروزی و افرادی با ظاهر رسمی مثل چادر، ریش، کت و شلوار، نوجوان ها، میان سالان و کهن سال ها روایت خود را از علی شریعتی می گویند.

سه راه طالقانی؛ مغازه الکترونیکی: پیرمرد دختر جوانش را فرا می خواند، او باید پاسخ گوی سؤال ها باشد.

24ساله است و تازه مهندسی آی تی را تمام کرده است.

شریعتی را در چند کلمه تعریف می کند: تحمل، تأمل، تعامل و تساهل ؛ پیرمرد ترش می کند؛ می گوید نه شریعتی را می شناسد و نه می خواهد بشناسد.

او از سیاست گریزان است و نمی خواهد شریعتی را به خاطر بیاورد.

دختر سعی می کند گارد تلخ پدر را بشکند؛ ما ارمنی هستیم ؛ این را دلیلی می داند که پدرش شریعتی را نشناسد.

اما خود معتقد است: با شریعتی باید سیاست را آموخت و از سیاست زندگی کردن را .

خیابان شریعتی؛ تقاطع خیابان ملک، سینما ایرانیان: خیابان ولیعصر که کشیده می شود، خواستند جاده قدیم شمیران هم موازی خیابان پهلوی آباد شود.

این خیابان کوروش نام می‎گیرد؛ خیابانی با سینماهای متعدد؛ سینما صحرا، سروش، ایرانیان، فرهنگ و چمران که هرکدام معماری نام آشنا دارد و امضای خود را پای ساختمان های این مکان حک کرده اند.

.

پوپکم، پوپک شیرین سخنم! / تویی آن شبنم لغزنده گلبرگ امید/ من از آن دارم بیم/ کین لجنزار تو را پوپکم آلوده کند/ اندر این دشت مخوف/ که تو آزادیش ای پوپک من می خوانی.

واژه با حرارت از زبان دختر جاری می شود بر فضای دم کرده خیابان؛ او شعری از علی شریعتی می خواند که در شهریور 1336 آن را سروده است.

دختر تن خود را به سایه دیوار سینما ایرانیان می رساند و می گوید 24 ساله است؛ لیسانس ادبیات دانشگاه تهران؛ او شریعتی را بزرگ مردی می خواند که دستی بر ادبیات داشته، اما دختر، صمد بهرنگی را به شریعتی ترجیح می دهد: گل سرخی دریغا در هرس رفت/ امید عاشقان از دسترس رفت/ تنش را ماه و ماهی غسل دادند/ پی ماهی سیاهش در ارس رفت.

سال 1362 کتاب های شریعتی و بهرنگی پرفروش ترین کتاب های سال بودند؛ آن سال مجموعه کتاب های بهرنگی به چهار میلیون نسخه رسیده بود و کتاب های شریعتی به هشت میلیون نسخه.

هنوز هم کتاب های شریعتی خوانده می شود؛ فاطمه فاطمه است ، تشیع صفوی، تشیع علوی ، حج و کویریات .

چند قدم بالاتر از خیابان بهار شیراز، مردی تقریبا سی وچندساله سر باز می زند از گفتن درباره شریعتی.

او می گوید: شناختِ تاریخی که بر ما گذشته به درد امروز ما نمی خورد .

گل فروش وقتی حرف های او را می شنود، می گوید: مردم دیگر از سیاست گریزان هستند؛ نام شریعتی هم با سیاست گره خورده است .

آیا باید شریعتی را پشت سر گذاشت یا باید تاریخ را از نو و دوباره خواند؟ شاید جامعه ازدست رفته است و شتاب جامعه مدرن، ریشه ها را به یغما برده است!.

خیابان شریعتی، خیابان پلیس: عشق، ایمان، عرفان ؛ بلندبلند حرف می زنند و می خندند؛ سه نوجوانی که از مسیر مدرسه به سمت خانه در راه اند؛ با حرارت حرف می زنند و هر کدام دانش خود را به رخ دیگری می کشند؛ یکی از کتاب پدرش می گوید و دیگری از عکسی که بر دیوار خانه زده است و آن یکی سخت به ذهن خود فشار می آورد تا چیزی به خاطر آورد؛ او تنها کلمه عشق را می گوید.

سه نوجوان 16ساله چیزی را می گویند که شریعتی آن را عجین شده با سرشت خود می خواند: سرشت من را با فلسفه، حکمت و عرفان عجین کرده اند .

کمی بالاتر مادری 45 ساله، در کنار کودکش درباره شناخت خود از شریعتی چنین می گوید: من لیسانس هنرهای تجسمی هستم؛ هنر را چه کار با سیاست؟! من علی شریعتی را نمی شناسم .

اگر روزی هنر فقط در آرمان و مبارزه برای آرمان معنادار بود و جز آن هنر اصالت نداشت، امروز زن از جدایی هنر و سیاست می گوید.

مرد جوان 25ساله، با موهایی فر و درهم رفته، مهندسی عمران خوانده است؛ او از شریعتی فقط کویریات را می شناسد و علاقه ای به اسلامیات و اجتماعیات ندارد؛ کویریات همان چیزی است که شریعتی می گوید: آنچه خودم را راضی می کند و احساس می کنم که با آن نه کار- و چه می گویم؟ -نه نویسندگی، که زندگی می کنم: کویریات! و زنی که از شریعتی جز نام یک خیابان چیزی نمی داند.

او 30 ساله و دیپلم است؛ نه مطالعه می کند و نه فرصتی برای مطالعه دارد؛ شریعتی را جزء شهدای جنگ می داند .

شهر کتاب معلم: رادیکالیسم ؛ تنها چیزی که با آوردن نام شریعتی به ذهن من می آید همین یک کلمه است.

این روایت جوان 29 ساله ای است که زبان و ادبیات انگلیسی خوانده است.

دوست 26ساله اش مهندس مکانیک است، شریعتی را با کتابخانه پدرش می شناسد و با شریعتی یک کلمه در ذهنش نقش می بندد: اگزیستانسیالیسم ؛ تعبیر شریعتی را درباره این عبارت درست نمی داند و این دلیلی است برای دوری کردن از خوانش اندیشه شریعتی.

در انسان شناسی اگزیستانسیال شریعتی، آدمی در بُعد فردی و اخلاقی دستخوش نفع، ترس و جهل است و سرمنشأ اجتماعی آن را زر و زور و تزویر می خواند.

شاید نخستین گام برای فهم مفهوم رهایی، شناخت شکل متنوع اسارات است و ما گاهی اسیر تعصب و اکراه و اصرار.

اگر دیروز از سوی منتقدانش با اتهام التقاط ، کمونیست ، مسیحی اگزیستانسیالیست و.

روبه رو بود؛ اگر در دهه 50 علیه او جزوه شریعتیسم منتشر می شد و علیه اش فتوا صادر می شد، امروز عده ای ردپای او را نه در آزادی و اصلاح گری مداوم که در تفکر تندرو معاصر از رادیکالیسم تا بنیادگرایی می جویند.

چهارراه قصر؛ زندان قصر: قصرِقاجار به زندانِ پهلوی تبدیل شد؛ داستان از آنجایی شروع شد که پهلوی، مست از اعلامیه من حکم می کنم چهارم آبان 1304 به سرکوب مخالفان دست زد؛ او از همین زمان فهمید زندان نظمیه کفایت این همه مخالف را ندارد؛ پس به سرتیپ محمد درگاهی، رییس نظمیه دستور داد تا جایی را برای ساخت زندان در نظر بگیرد، زندانی برای خفه کردن صداهای مخالف.

اما در وقت تنگ آن زمان، درگاهی از نیکولا مارکوف گرجی کمک خواست.

او فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای آکادمی سلطنتی سن پترزبورگ بود و کاخ شهربانی را طراحی کرده بود و در بازسازی مدرسه دارالفنون سرمهندس بود.

پیشنهاد مارکوف ساختمانی آماده در محل قزاق خانه قصر بود.

بعدها دیوار این زندان شاعران و نویسندگان زیادی را دربر کشید از محمد فرخی یزدی، شاعر زندانی و لب دوخته تا بزرگ علوی، از مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو، تا محمود دولت آبادی پشت دیوارهای بلند زندان قصر ادبیات نوشتند و شعر سرودند.

پشت چراغ قرمز چهاراه قصر، سه زن میان سال ایستاده اند، 55 و 60 ساله.

یکی از فاطمه فاطمه است می گوید و دیگری اسم هیچ کتابی را به خاطر ندارد و آن یکی سکوت را ترجیح می دهد به دلیل عدم شناخت.

یکی لیسانس آمار دارد و دیگری دیپلم است.

آنها می گویند: شریعتی بعد از فوتش بیشتر معروف شد تا زمان حیاتش؛ و این به دلیل مظلومیت شریعتی است .

یکی می گوید: اول فکر می کردم شریعتی متعصبی مذهبی است و ضد زن؛ اما بعدها او را شناختم و دیگری او را روشنفکری دینی می خواند که اندیشیدن را به میان مردم آورده است.

روز دوم، حسینیه ارشاد؛ نامش گره خورده به نام علی شریعتی در کنار شهید مرتضی مطهری؛ شریعتی وصیت کرده بود در اینجا دفن شود؛ وصیتی که تا امروز عملی نشده است و دری که کمتر زمانی برای بزرگداشت شریعتی قفل آن باز شده است.

قبلا چادری بزرگ بر زمین چالهرز به پا می کردند و جلساتی شبانه؛ در این جلسات ناصر میناچی مقدم و مرتضی مطهری حاضر بودند؛ تا اینکه تصمیم می گیرند حسینیه ای در این محل ساخته شود به دست ناصر میناچی مقدم، محمد همایون و عبدالحسین علی آبادی در سال 1346 در زمین باغی به مساحت دو هزار مترمربع.

تا اینکه شریعتی در سال 1348 ردای معلمی دانشگاه فردوسی مشهد را کنار گذاشت و بحث های تازه دینی خود را در حسینیه ارشاد به فاز خطابه های ایدئولوژیک نزدیک کرد.

از همین جا اختلاف بعدی با شهید مطهری آغاز شد.

او احساس می کرد که شریعتی با تأکید بر جامعه شناسی، الهیات را فدا می کند و بیش از حد، آزادانه از فلسفه سیاسی غرب اقتباس می کند.

شریعتی بعد از سوسیالیست خداپرست بودن، بعد از مصدقی و نهضت آزادی بودن، با سازمان مجاهدین خلق اولیه ارتباط می گیرد؛ ارتباطی که به قصه حسن و محبوبه باز می گردد؛ داستانی که او تحت عنوان طرحی برای نجات ایران به وسیله روشنفکر مسلمان از تریبون حسینیه ارشاد مطرح کرد و در سوگ حسن آلادپوش و محبوبه متحدین بیان شد؛ زن و شوهر مجاهد جوانی که آن قدر به شریعتی نزدیک شده بودند که مراسم عقد ساده شان با حضور او برپا شد.

این ارتباط عاطفی ادامه داشت تا آنکه با پیگیری های مداوم ساواک، ضربات سنگین تا مرحله اضمحلال جنبش چریکی به سازمان وارد شد.

در واقع، سال های 53 تا 55 دوران ناامیدی تدریجی شریعتی از مبارزه قهرآمیز با رژیم حاکم است.

پس از این مقطع او قصد داشت به فاز مبارزه فرهنگی و آگاهی بخشی بازگردد؛ اما بسته شدن حسینیه ارشاد و فوت زودهنگامش مانع این کار شد.

دکتر شریعتی برای ما متولدان دهه 50 که با نوشته ها و سخنرانی های حماسی او زندگی کردیم، یک قهرمان بود.

دیوار اتاق مان پر بود از تصاویر او به همراه جملات شاهکاری که ویژه ادبیاتش بود .

مرد فوق لیسانس جامعه شناسی است؛ او می گوید: نگاه انقلابی آمیخته به روشنفکری دینی در آن زمان بسیار ارزشمند و گوهری گران بها بود.

همچنان که نگاه نوِ شریعتی به اسلام و تشیع امروز می تواند پاسخی به مطالبات دینی و خودآگاهی جوانان پرسشگر این حوزه باشد .

او شریعتی را فقط برشی از یک قطعه تاریخی نمی داند که اگر چنین بود، چنین در جان و دل ریشه نداشت.

شریعتی و اندیشه او در جهان در حال جهانی شدن نبود؛ از مصر، افغانستان، ترکیه تا تاجیکستان؛ از لبنان، تونس و فرانسه تا مالزی و ژاپن.

از زرگنده تا قلهک؛ دختری با ظاهری آراسته از تأثیر شریعتی بر زندگی اش می گوید: شریعتی برای من یادآور نوجوانی ایدئولوژیک من است؛ وقتی تصمیم گرفتم از رشته ریاضی به علوم انسانی تغییر مسیر دهم.

وقتی مطمئن شدم مهم ترین مسئله کشور مسائل جامعه شناسی است، نه مهندسی؛ وقتی به خاطر شریعتی دیندار شدم و هم زمان نقد اسلام صفوی را خواندم؛ از شریعتی عدالت را آموختم و تصمیم گرفتم برای فرودستان کاری کنم.

درک امروز من از جامعه به خاطر تلنگرهایی است که شریعتی بر ذهن من زده است .

او فوق لیسانس علوم ارتباطات خوانده است و فعال مدنی است.

خیابان دولت؛ بالاتر از قلهک، مهندس جوان، شریعتی را نواندیشی که جلوتر از زمانه خود بود، می خواند: او مقابل خوانش متحجرانه از دین ایستاد و به زبان اندیشه سعی در دوری جامعه از تحجر داشت.

آزادی اندیشه مطالبه تاریخی اوست.

از شریعتی و آثارش نمی توان عبور کرد؛ اما می توان او را از نو خواند .

قیطریه؛ تپه قیطریه: خانمی میانسال و چادری، به مجسمه ای تاریخی تکیه داده است که به حادثه 13 شهریور اشاره دارد.

او بعد از سکوتی سنگین چنین درباره شریعتی می گوید: روشنفکر دینی که روحانیت سنتی او را برنمی تابید و چنین شد که به شریعتی روا داشتند آنچه نباید.

.

قیطریه را با نماز 13 شهریور 1357 به امامت شهید محمد مفتح می شناسند و راهپیمایی بعد از آن؛ اما کمتر کسی درباره تاریخ سه هزارو 200 ساله این منطقه می گوید و ساختمان هایی که بر گورستان تاریخی تهران بنا شده است.

این راهپیمایی ها بعد از 26 دی (فرار شاه) بیشتر می شود؛ مردم اسامی شخصیت های تاریخی مورد علاقه خود را بر خیابان ها و میادین اصلی شهری می نوشتند و در شعارهای راهپیمایی ها (ازجمله میدان شهدا و چهارراه مصدق) نیز آن را تکرار می کردند.

بعد از پیروزی انقلاب از آنجا که مسئولیت نام گذاری خیابان ها بر عهده شهرداری تهران است، در همان روزهای اول تصدی اداره شهر تهران، شورایی از فعالان گروه های اجتماعی ملی- اسلامی دوران انقلاب زیر نظر خسرو منصوریان، معاون امور اجتماعی و رفاه شهرداری تهران، تشکیل شد که به کار نام گذاری معابر شهری نظارت داشت.

محمد توسلی، اولین شهردار تهران، چنین روایت می کند: خیابان قدیم شمیران را مردم در جریان راهپیمایی های تاسوعا و عاشورا به نام آیت الله طالقانی نام گذاری کرده بودند.

از آنجا که حفظ آن مغایر ضوابط تعیین شده (فرد زنده نباشد) از طرف شورای نام گذاری بود، موضوع به صورت حضوری با آیت الله مطرح شد.

ایشان ضمن تأیید ضوابط مذکور از پیشنهاد نام دکتر شریعتی به مناسبت موقعیت حسینیه ارشاد در این خیابان به گرمی استقبال کردند .

بعد از درگذشت مرحوم طالقانی در 19 شهریور سال 1358 خیابان تخت جمشید سابق به نام ایشان نام گذاری شد.

امروز نام جاده قدیم شمیران، خیابان کوروش، خیابان دکتر علی شریعتی است.

دختر جوان و چادری ساکن خیابان جمالزاده است؛ او فوق لیسانس معماری خوانده است؛ می گوید شریعتی را با نام خیابان می شناخت تا اینکه راهش به موزه شریعتی افتاد؛ دیدن لباس، اسباب و اثاثیه، دست نویس و کتاب های شریعتی اولین تلنگری بود بر ذهن جست وجوگرش برای شناخت؛ آن زمان 20ساله بود.

حالا شریعتی را خوب می شناسد و معتقد است: او بعد از فوتش در 43 سالگی، بیشتر مشهور شد تا زمان حیاتش؛ این به دلیل مظلومیت شریعتی است و اندیشه اش چون بازگشت به خویشتن که در بستر زمان معنا و مفهوم پیدا کرده است .

جوان 33ساله تحلیل دیگری از شریعتی دارد: شریعتی متفکری است در میانه دو گروه روحانیت سنتی و روشنفکران دینی تجددخواه ؛ متفکری که به دلیل اصالت در دیدگاه و نوع نگاهش به مسائل دینی، از جانب هر دو طیف ذکر شده مورد بی مهری قرار گرفت .

او را اندیشمند حوزه جامعه شناسی می خواند که به سنت دین و قرآن مسلط بود.

مرد جوان معتقد است: به اعتقاد من ساخت اسطوره از شریعتی با منش خود او ناسازگار است.

باید از شریعتی آشنایی زدایی کرد .

اسطوره شدن مطلوب شریعتی هم نبود.

روح عصیانگر پرفسور شاندل بارها می پرسید: وقتی شمعی را فوت می کنیم، شعله اش کجا می رود؟ شاید شعله آن شمع امروز در خیابان شریعتی و در کوچه پس کوچه های جمالزاده جام حقیقت بین باشد؛ روایتی که در 40 سال بعد از فوت شریعتی ادامه دارد.

/ شرق
کلید واژه ها: شریعتی - خیابان - انگلستان - ارشاد - خیابان انقلاب - امام موسی صدر - تهران - امروز - تاریخ - زندگی - علی شریعتی - زندان قصر - امام موسی - ایست قلبی - مردم - خانه - لحظه - آمبولانس - موسی صدر - استراحت - آبادانی - آرامگاه - سخنرانی - ساختمان - معماران - اورژانس - کنفرانس - دختران - تاریخی - روستای

آخرین اخبار سرویس:
استخدام صندوقدار خانم جهت یک فست فود واقع در تهران

اعتراض نمایندگان به موافقت در پوشش مخالفت!

تدارک سپاه برای انتقام سخت از داعش

استخدام کارگر ساده آقا جهت یک رستوران واقع در کرج

استخدام حسابدار جهت انجام کلیه امور کاری در اصفهان

نامه سرگشاده دکتر دیناروند به دکتر احمد توکلی

کلیه استخدامی های تهران - 26 مرداد 96

حکم خادمی به پدر و همسر شهید محسن حججی

عکس/ تزیین ماشین عروس به یاد شهید حججی

بهرامیان در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری: تنوع شغلی و پراکندگی جغرافیایی مسئولیت ها از نقاط قوت آوایی است

آیا طرح «مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا» ترمز تحریم کنگره را می کشد؟

تبریک حزب ندا خراسان شمالی به حزب جوانان خراسان شمالی

وزیر پیشنهادی دادگستری بدون مخالف!

اعمال شب و روز دحوالارض

استخدام در رستوران ریحان / تبریز

اسلام بنیادگرا خاورمیانه را تهدید می کند / اسلام واقعی معتقد به پیوند دین و مدرنیته است

بازدید مسئول بازرسی و ارزیابی ستاد مکه از آشپزخانه قحطانی

انتقاد حجت الاسلام زائری از مسابقه خنداننده شو و پاسخ رامبد جوان

علیرضا آوایی صلاحیتش در وزارت دادگستری را به صورت پلکانی احراز کرده است

تاملی بر سنت های خداوند در عذاب و پاداش انسان

188 روزنامه در سومین دوره رتبه بندی روزنامه ها شرکت کردند/ تعیین ضریب کیفی 388 نشریه

عکس/ تزیین به یاد ماندنی ماشین عروس به یاد شهید حججی

فیلم/خنده ای که اشک دوستان شهید حججی را در آورد

رییس جمهور روز ملی جمهوری اندونزی را تبریک گفت

بیگلری در مخالفت با وزیر دادگستری: مناطق محروم با مشکلات زیادی در حوزه پزشکی قانونی هستند

1283 پروژه در هفته دولت در استان گلستان افتتاح و کلنگ زنی می شود

رییس جمهور با استفاده از اختیارات خود وضعیت محصوران را پیگیری کند

آغاز رویداد استارتاپی«چالش پویش درآمد» در منطقه آزاد انزلی

حجتی در صحن علنی مجلس: بیش از 90 درصد نیاز غذایی کشور در داخل تامین می شود

"سقاییان نژاد" شهردار قم باقی ماند

فعالان کانون های فرهنگی از موزه مرکزی آستان قدس رضوی بازدید کردند

صبح امروز انتخابات کمیسیون ماده 10احزاب در وزارت کشور برگزار شد

موافقان و مخالفان وزیران پیشنهادی براساس قرعه کشی صحبت می کنند

رایزنی عارف و فراکسیون امید با جهانگیری برای پیگیری اعتصاب غذایی کروبی

تکریم از آزدگان نباید به مناسبت ها، ختم شود/نقل قول دفاع مقدس از اهلش صورت گیرد

فارس ابعاد حقوقی، جرم شناسی و جامعه شناختی حاشیه نشینی را بررسی کرد از کوتاهی مجریان قانون تا وقوع بسیاری از سرقت های کوچک توسط کودکان حاشیه نشین

لاریجانی از پایداری آزادگان تقدیر کرد

موافق وزیر پیشنهادی دادگستری:به دلیل کمبود پزشک در پزشکی قانونی جنازه ها از شهری به شهر دیگر منتقل می شوند/ مخالف وزیر: در صورتی که نتوانید مشکل پزشک قانونی در کردستان را حل کنید، مخالف حضور شما در وزارت دادگستری هستم

علوی: حجتی برنامه ای برای عشایر ندارد

از کودکی کشاورز بوده و هستم

همراه اول تنها روابط عمومی 7 ستاره سرآمدی

انتخاب آوایی برای وزارت دادگستری به دلیل اخلاق مداری و شخصیت حرفه ای است/ او مناسب ترین شخص برای وزارت دادگستری است

سومین روز بررسی «صلاحیت وزرای پیشنهادی»/ تجلیل از نمایندگان آزاده/ حجتی: کشاورز هستم/ تشکر از رییس قوه قضاییه برای پیشنهاد آوایی

در یک مناظره علمی عنوان شد: دین باید یک نگاه فراگیر نسبت به موضوعات داشته باشد

نمی گذارم دشمن اشکم را ببیند

محسن سرش را به خدا سپرد

آمادگی محسن هاشمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست شورا

آزادگی اسرای ما، فرهنگ و نماد استقامت و ایستادگی ملت ماست

ریشه هشدار پساانتخاباتی درباره دوقطبی

مداحی ویژه مدافعان حرم با صدای سیدرضا نریمانی + صوت

مخالف وزیر پیشنهادی دادگستری: در صورتی که نتوانید مشکل پزشک قانونی در کردستان را حل کنید من مخالف حضور شما در وزارت دادگستری هستم/ موافق وزیر پیشنهادی وزیر دادگستری: آوایی چهار دهه در مشاغل قضایی سابقه دارد و در قوه مجریه نیز فعالیت داشته است

شهردار کرج کی می شود؟

وزیرپیشنهادی که هیچ مخالفی درمجلس نداشت

سرعت،دقت و صحت اولویت کار رسانه استانی

درخشش پاسداران استان سمنان در مسابقات ارتش های جهان

سرخط خبرهای خودرویی 25مردادماه + صوت

امیدواریم زودتر شاهد رفع حصر و پایان شکاف بین نیروهای انقلاب باشیم/ یک جریان خاص کلیه مفاهیم ایثارگری را در انحصار خود گرفته است

75درصد مددجویان کرج زنان سرپرست خانوار هستند

65درصد از کودکان کار در کشور از اتباع هستند

نود و پنجمین شماره خط حزب الله منتشر شد/ حزب الله این است

از ثواب زیارت امام رضا (ع) چه میدانید؟

استخدام همکار خانم جهت کارگاه طلاسازی در تبریز

ایجاد بیش از 3500 شغل روستایی در استان مرکزی پیش بینی شده است

استخدام پیک موتوری جهت رستوران در محدوده ولنجکِ تهران

ژن های خوب آقازاده ها بلای جان کنکوری ها

استخدام همکار آرایشگر نیمه ماهر در اصفهان

تعهد دولت برای ریشه کنی بیکاری در جامعه ایثارگران /پرداخت 42 میلیارد ریال حق پرستاری به خانواده ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد

موافقان و مخالفان حذف طلاق از شناسنامه

آقای حجتی ! در دوره مدیریتی خود چرا جلوی زمین خواری ها را نگرفتید؟

انتظار و امید شهروندان تهرانی

تصاویر/ مراسم سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی

وزیر پیشنهادی دادگستری بدون مخالف

شاخصه های روحانیت انقلابی و پیشرو

امیرسرتیپ پوردستان:داعش نمی تواند تصور نزدیک شدن به مرزهای ایران را در ذهن بگذارند

آنچه در خندوانه دیشب گذشت/ نقد مهمان به خنداننده شو

موسوی لاری: کابینه را روحانی و مشاوران چیدند

مطهری: مقدمات دادگاه علنی صالح فراهم شود

مشکل سوییفت همچنان حل نشده است

پشت پرده اعتراض برخی معلمان به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

قانون مطبوعات مصوب 1358 شورای انقلاب ـ قانون مطبوعات مصوب 1364

خیز محسن هاشمی رفسنجانی برای ریاست شورای شهر تهران

مدیریت حجتی باعث بهبود طراز تجاری بخش کشاورزی شده است

ثمره مجاهدت شهدا، دفع تهدیدات امنیتی جدی از جوامع اسلامی است

لاریجانی: آزادگان حق بزرگی به گردن ملت ایران دارند

ادبیات آخرالزمانی غرب قوی تر از ماست/بایدهای پیوند سیاست و مهدویت

علت خارج شدن محسن رضایی از سپاه

مشروح سومین روز مذاکرات نمایندگان درباره کابینه دوازدهم

واردات فکریِ بدون فیلتر چتر حمایتی دین را کنار می زند

حجتی با مدرک عمران هم می تواند مشکلات را برطرف کند

کیهان: کروبی را وسوسه کرده‎اند که اعتصاب غذا کند

گزارش ایسنا از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری

مواد مخدر دولتی ایران، سوژه گزارش خبرگزاری روسیه شد!

کاظمی: آوایی اسباب گسترش روابط قوای مجریه و قضاییه را به وجود می آورد

بهرام نیا: چه کسی بهتر از آوایی می تواند مورد وثوق قوای مجریه و قضاییه باشد؟

پیکر مطهر شهید قاسم نظری در رفسنجان تشییع شد

حجتی: امنیت غذایی و افزایش بهره وری اولویت وزارت جهاد کشاورزی است

ویدئو / بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کشاورزی

رصدتوصیه های مقام معظم رهبری درسال"اقتصادمقاومتی،تولیدواشتغال"

تذکر مالیاتی لاریجانی به روحانی

شهید «حججی»، نماد نسل چهارم انقلاب است

وزیر پیشنهادی دادگستری بدون مخالف

حجتی وزیر پیشنهادی کشاورزی: مدرک کشاورزی ندارم اما از ابتدای کودکی تا امروز با کشاورزی فاصله ای نداشته ام

چهلمین دوره مسابقات قرآنی اوقاف در زنجان برگزار شد

تشییع پیکر پدرشهید طلبه اکبر منصوری در علی آبادچهل گزی مهریز

دستاوردهای جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی قابل قیاس با دانشگاه ها نیست

حمایت جامعه کارگری اسلامشهر از وزارت دوباره علی ربیعی

پاسخ رامبد جوان به انتقاد حجت الاسلام زائری به برنامه «خنداننده شو»

چرا زیارت اهل بیت(ع) از نماز، حج و خدمت به خلق بهتر است؟؟

ضرورت استفاده از نیروهای توانمند بومی

نماینده مخالف: با برنامه های حجتی به اهداف برنامه ششم نمی رسیم

حجتی: تولید محصولات کشاورزی به 118 میلیون تن افزایش یافته است

تیتر نخست سه نشریه محلی روز پنجشنبه،26 مردادماه 96 خراسان جنوبی

استخدام ساندویچ نوژان

استخدام تعدادی راننده میکسر ساکن تهران

استخدام پیتزا زن آقا جهت یک فست فود واقع در البرز

استخدام اپیلاسیون کار ماهر بصورت نیمه وقت در خراسان رضوی

جزییات مراسم تودیع و معارفه معاون امور زنان و خانواده؛ نهاوندیان: فضای دروغگویی و افترا باید به پایان برسد/مولاوردی:جمع آوری 400 صفحه توهین و تخریب علیه معاونت زنان/ ابتکار:ستاد ملی زن و خانواده احیا می شود

استخدام همکار جهت امور دفتری در اصفهان

استخدام تعدادی گلدوز ماهر و کارگر ساده در تهران

سومین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت در صحن مجلس /وزیر جهاد کشاورزی: از کودکی کشاورز بوده و هستم /فکر می کنید داریم و پول گندم کاران را نمی دهیم؟ /مخالفت وزیر پیشنهادی: با وعده سرخرمن دادن بدهی های کشاورزان را بر باد دادید /شائبه بر سر مدرک تحصیلی محمود حجتی

استخدام پیک موتوری در پیک امید

آگهی های استخدام حسابدار - 26 مرداد 96

حزب الله این است + دانلود

درخواست اینستاگرامی علی مطهری درباره اعتصاب غذای مهدی کروبی /فراکسیون امید هم پیگیر ماجرا شد

آغاز سومین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت

به یک نفر کارگر نیمه ماهر جهت همکاری در تراشکاری / تبریز

خیز محسن هاشمی رفسنجانی برای ریاست شورای شهر تهران

همه مسولان استان باید به جد مساله بحران کمبود آب را پیگیری کنند

مطهری: مقدمات دادگاه علنی صالح فراهم شود

حسینی: حجتی از وزرای موفق ددولت یازدهم است

وزیر پیشنهادی دادگستری بدون مخالف

با وعده سرخرمن دادن بدهی های کشاورزان را بر باد دادید

صفحه اول روزنامه های امروز /تصاویر

حاشیه های جلسه علنی سومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم

گزارش ایلنا از سومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی + تصاویر

امام رضا(ع) «محسن» را به آرزویش رساند

پناهیان: شیوه تربیتی شهدای مدافع حرم باید الگویی برای خانواده ها شود

مذاکره کمیته حصر فراکسیون امید با رییس مجلس و معاون اول رییس جمهور درباره اعتصاب غذای کروبی

سخنان حجتی در مجلس شورای اسلامی

آغاز سومین روز بررسی «صلاحیت وزرای پیشنهادی»/ تجلیل از نمایندگان آزاده/ حجتی زیر ذره بین

سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی دادگستری

رویدادهای خبری روز پنجشنبه در بیرجند

کشاورزان در سال های اخیر واقعاً نابود شدند

لاریجانی: آزادگان حق بزرگی به گردن ملت ایران دارند

رسانه، پاشنه آشیل تبریز 2018

استخدام تلفنچی آقا با روابط عمومی بالا در تاکسی تلفنی

استخدام پیتزا زن و آماده ساز در یک فست فود

استخدام مهندس عمران مسلط به تهیه نقشه شاپ در البرز

استخدام دو رده شغلی جهت امور انبارداری در یک شرکت

لزوم اصلاح قانون شوراها و شهرداری

استخدام آشپز حرفه ای جهت تالار در محدوده شهریارِ تهران

معتادان متجاهر را جمع آوری خواهیم کرد

کلیه استخدامی های استان هرمزگان - 26 مرداد 96

استخدام راننده لیفتراک در شرکت صنعتی معتبر در تهران

استخدام رویه کوبی مبل واقع در اصفهان

مرعشی:می خواستیم رییس جمهوری انتخاب کنیم که پابه پای رهبری حرکت کند/با افتخار برای روحانی کار کردیم

چرا مخالفان تند و تیز روحانی سکوت پیشه کرده اند؟

تاخیر 10نفر از نمایندگان در جلسه صلاحیت وزرای دولت دوازدهم

پشت پرده اعتراض برخی معلمان به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

تصاویر:سبز-آبی ترین آبهای جهان

کیهان: کروبی را وسوسه کرده‎اند که اعتصاب غذا کند

استخدام کارشناس فروش شیمیایی – مسئول دفتر / تبریز

لاریجانی: آزادگان حق بزرگی به گردن ملت ایران دارند

ثواب «یک ساعت» کمک به همسر در کار منزل

لاریجانی: آزادگان حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارند

محمود زاده: حجتی از وزرای موفق دولت یازدهم بود

تذکر مالیاتی لاریجانی به روحانی

فراکسیون امید شنبه درباره وزیران پیشنهادی دولت نظر می دهد

وزیر پیشنهادی دادگستری مخالف ندارد

محتوای آموزشی باید جذاب و دارای نظم منطقی باشد

برگزاری شورای امر به معروف و نهی از منکر در سنندج

مشروح روند بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دادگستری در مجلس

ارائه مشاوره های حقوقی در مصلی های نماز جمعه

سهم اقتصاد در جنگ روز به روز در حال افزایش است

استقامت و مقاومت آزادگان در دفاع مقدس موجب خشنودی امام راحل شد

درخواست اینستاگرامی علی مطهری درباره کروبی

وزیر پیشنهادی دادگستری بدون مخالف

آزمون کتبی حفظ سوره مبارکه «مومنون» در شهرکرد برگزار می شود

واکنش وزیر پیشنهادی ارتباطات به شائبه بازجو بودنش

بررسی صلاحیت وزیر دادگستری بدون نماینده مخالف/ حجتی وزیر پیشنهادی کشاورزی: مدرک کشاورزی ندارم اما از ابتدای کودکی تا امروز با کشاورزی فاصله ای نداشته ام

مذاکره کمیته حصر فراکسیون امید با رییس مجلس و معاون اول رییس جمهور درباره اعتصاب غذای کروبی

شهردار شدن «نجفی» قطعی است

سومین روز بررسی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم

توضیحات لاریجانی برای بیننده های تلویزیونی

فراخوان سومین کنفرانس بین المللی بازی های رایانه ای

مهاباد مرکز برتر سیمای استانی درکشور

سومین روز بررسی «صلاحیت وزرای پیشنهادی»/ تجلیل از نمایندگان آزاده/ حجتی: کشاورز هستم/ وزیر پیشنهادی دادگستری مخالف ندارد

آزادگان حق بزرگی به گردن ملت ایران دارند

آمادگی کامل تهران برای مقابله با تروریست ها

پیکر مطهر 5 شهید مدافع حرم در قم تشییع شد

تشییع 5 شهید مدافع حرم در قم

روحانی روز ملی جمهوری اندونزی را تبریک گفت

یادداشت/ رسالت بکشید ما را، ملت ما بیدارتر می شود

همسر شهید حججی: نمی گذارم دشمن اشکم را ببیند

مطهری: مقدمات دادگاه علنی صالح فراهم شود

رواج دروغ پراکنی در فضای مجازی

پیگیری اعتصاب غذای کروبی در فراکسیون امید

تجلیل از آزادگان قرچک

فضای مجازی از اولویت های حوزه فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

کنگره آمریکا درباره تهدید اغتشاش گران داخلی تشکیل جلسه می دهد

ساکنان خیابان شریعتی در باره او چه می گویند

ساکنان خیابان شریعتی در باره او چه می گویند