مطالب مرتبط:
شریعتی به روایت رهگذران خیابان شریعتی
شستن شیر درنده کنار خیابان (فیلم)
بانک پارسیان شعبه خیابان راه آهن تبریز افتتاح شد
اجرای طرح های آبفای استان در خیابان زینبیه غربی زنجان
استخدام سرپرست فروشگاه در محدوده خیابان امام خمینی تبریز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 17:422017-06-19سياسي

ساکنان خیابان شریعتی در باره او چه می گویند


کسی نمی داند در آن شب ظلمانی، در آخرین لحظه زندگی آن نویسنده، جامعه شناس، فیلسوف، تاریخ شناس و پژوهشگر دینی چه بر او گذشته است.

او از فضای بسته و خانه نشینی در ایران، - به تنگ آمده بود.

/با فرستادن احسان، به خارج از کشور، فرصت می یابد تا مقدمات برنامه هجرت همیشگی خود را فراهم کند.

کابوس پایان ناپذیر شروع می‎شود؛ علی شریعتی در روز 26 اردیبهشت 1356 (19 می 1977) از ایران، به مقصد بلژیک هجرت کرده و پس از اقامتی سه روزه در بروکسل، عازم انگلستان شده و در منزل یکی از بستگان نزدیک همسرش، پوران شریعت رضوی، ساکن می شود.

در آخرین لحظه زندگی خود، ساکت بود اما ناآرام؛ غمگین بود و کم حرف.

قرار بود فردا صبح برای بدرقه دوستش همراه او باشد؛ نیمه شب بعد از خوردن چای با سارا و سوسن در اتاق خود استراحت می کند.

صبح که می شود، صدای زنگ در را نمی‎شنود، علی فکوهی، وحشت زده با اورژانس تماس می گیرد، آمبولانس می رسد و پس از معاینه نظر می دهند که شریعتی به دلیل ایست قلبی فوت کرده است؛ روز 29 خرداد 1356 (19 ژوئن 1977) نیمه شب، ساوت همپتون، 33 روز بعد از سفر به انگلستان.

او جانش از تهران رفته بود و روحش در حسینیه ارشاد به‎ جای مانده بود، در میان صفوف حاضرانی که گوش به سخنرانی ، کنفرانس و کلاس های خصوصی اش می سپردند.

وصیت کرده بود که در حسینیه ارشاد دفنش کنند، اما درنهایت با مشورت استاد محمدتقی شریعتی و کمک دوستانش مانند مصطفی چمران و امام موسی صدر در قبرستانی کنار آرامگاه حضرت زینب (س) در شهر دمشق به خاک سپرده می شود.

کسی نمی داند در آن شب ظلمانی بر مردم خیابان کوروش که حسینیه ارشاد را دربر گرفته بود، چه گذشت و در خانه شماره 9 کوچه نادر غم چگونه چنبره زده بود؟ روایتی که امروز مردم آن را به تصویر می کشند؛ آن راه شریعتی است: یاد او همیشه زنده است ؛ این روایت یکی از دختران دانشجوی ساکن در خیابان شریعتی است.

روز اول؛ پیچ شمیران؛ تقاطع خیابان انقلاب به شریعتی: به جاده قدیم شمیران معروف است که تهران را به شمیران متصل می کرد؛ تاریخی از زمان قاجاریه تا معاصر؛ در آن روزگاران این مسیر پرسنگلاخ و تپه ماهور آن محل اسب دوانی و شکار شازده ها بود و غیر از قصر ییلاقی قاجار، قصری که ساخت آن به دست بهترین معماران ایرانی و نقاشی افرادی مانند مهرعلی دو سال طول کشید؛ اثری از آبادانی امروزی نبود.

بعدها این قصر به موزه و زندان قصر و بخشی از آن به ساختمان بی سیم یا ایستگاه رادیو تبدیل شد و دو روستای زرگنده و قلهک که بعدها یکی در اختیار روسیه بود و دیگری در تملک انگلستان.

تا زمان پهلوی اول و چالهرزی در وسط این خیابان طولانی که می شود نماد و گره می خورد به نام ایران و اندیشه در ایران زمین؛ چیز دیگری نبود.

عقربه سنج زمان سه بعدازظهر را نشان می دهد؛ پیرمرد تن خسته خود را روی صندلی چرمی زهوار دررفته ای ول کرده است.

سخت حرف می زند؛ وقتی می شنود که باید درباره علی شریعتی بگوید، خود را جمع می کند و شروع می کند به سفر در زمانه چهل وچند سال قبل؛ جوانی 25ساله که از سال 1347 تا 1351، زمان دستگیری شریعتی و تعطیلی حسینیه ارشاد و از سال 1354 تا 1356 در کلاس ها و مجموعه نشست های تخصصی شریعتی شرکت می کند.

از نشست علی حقیقتی بر گونه اساطیر می گوید؛ از مذهب علیه مذهب ؛ از روشنفکر و مسئولیت او در جامعه ؛ از پدر، مادر ما متهمیم و شیعه یک حزب تمام .

تلألو برق جوانی به چشمان گودافتاده اش برمی گردد؛ پیرمرد 70ساله است و فلسفه را تا لیسانس خوانده است.

40 سال است که تعمیرگاه ماشین دارد.

می گوید: شریعتی معلم انقلاب است؛ معلمی به حاشیه رانده شده؛ کسی که خیلی از دوستانش با نام او نام آوازه شدند و بعدها شریعتی را به حاشیه راندند؛ اما اندیشه شریعتی زنده ماند و مانا .

به مقاله ایرانیان چه رؤیایی در سر می پرورانند از میشل فوکو اشاره می کند: به سایه ای بر می خوریم که بر تمام زندگی سیاسی و.

ایران امروز افکنده شده است: سایه علی شریعتی که مرگش، دو سال پیش، این جایگاه ممتاز را در تشیع به او بخشیده که حاضرِ نادیدنی و غایب همیشه حاضر باشد .

پیرمرد می گوید: او مرد ایمان، تقوا و عمل بود، حیف که زود چراغ عمرش خاموش شد .

باید روایت مردم خیابان شریعتی را درباره علی شریعتی پرسید.

گروه های سنی متفاوت چه تصویری از شریعتی در ذهن خود دارند؟ برای پاسخ به این پرسش، باید از عابران، همه گروه های سنی در خیابان شریعتی درباره او پرسید.

در دو روز متوالی عابران و ساکنان این خیابان، صاحبان مغازه ها و مجتمع تجاری و اداری، گیم نت، مسجد، کتاب فروشی، جلوی ورودی ایستگاه مترو شریعتی، قلهک و صدر، ایستگاه اتوبوس های شهری، شهرکتاب ها، سینماها و سفره خانه، جلوی در آپارتمان ها و کوچه ها از شریعتی می گویند؛ جوان هایی با ظاهر امروزی و افرادی با ظاهر رسمی مثل چادر، ریش، کت و شلوار، نوجوان ها، میان سالان و کهن سال ها روایت خود را از علی شریعتی می گویند.

سه راه طالقانی؛ مغازه الکترونیکی: پیرمرد دختر جوانش را فرا می خواند، او باید پاسخ گوی سؤال ها باشد.

24ساله است و تازه مهندسی آی تی را تمام کرده است.

شریعتی را در چند کلمه تعریف می کند: تحمل، تأمل، تعامل و تساهل ؛ پیرمرد ترش می کند؛ می گوید نه شریعتی را می شناسد و نه می خواهد بشناسد.

او از سیاست گریزان است و نمی خواهد شریعتی را به خاطر بیاورد.

دختر سعی می کند گارد تلخ پدر را بشکند؛ ما ارمنی هستیم ؛ این را دلیلی می داند که پدرش شریعتی را نشناسد.

اما خود معتقد است: با شریعتی باید سیاست را آموخت و از سیاست زندگی کردن را .

خیابان شریعتی؛ تقاطع خیابان ملک، سینما ایرانیان: خیابان ولیعصر که کشیده می شود، خواستند جاده قدیم شمیران هم موازی خیابان پهلوی آباد شود.

این خیابان کوروش نام می‎گیرد؛ خیابانی با سینماهای متعدد؛ سینما صحرا، سروش، ایرانیان، فرهنگ و چمران که هرکدام معماری نام آشنا دارد و امضای خود را پای ساختمان های این مکان حک کرده اند.

.

پوپکم، پوپک شیرین سخنم! / تویی آن شبنم لغزنده گلبرگ امید/ من از آن دارم بیم/ کین لجنزار تو را پوپکم آلوده کند/ اندر این دشت مخوف/ که تو آزادیش ای پوپک من می خوانی.

واژه با حرارت از زبان دختر جاری می شود بر فضای دم کرده خیابان؛ او شعری از علی شریعتی می خواند که در شهریور 1336 آن را سروده است.

دختر تن خود را به سایه دیوار سینما ایرانیان می رساند و می گوید 24 ساله است؛ لیسانس ادبیات دانشگاه تهران؛ او شریعتی را بزرگ مردی می خواند که دستی بر ادبیات داشته، اما دختر، صمد بهرنگی را به شریعتی ترجیح می دهد: گل سرخی دریغا در هرس رفت/ امید عاشقان از دسترس رفت/ تنش را ماه و ماهی غسل دادند/ پی ماهی سیاهش در ارس رفت.

سال 1362 کتاب های شریعتی و بهرنگی پرفروش ترین کتاب های سال بودند؛ آن سال مجموعه کتاب های بهرنگی به چهار میلیون نسخه رسیده بود و کتاب های شریعتی به هشت میلیون نسخه.

هنوز هم کتاب های شریعتی خوانده می شود؛ فاطمه فاطمه است ، تشیع صفوی، تشیع علوی ، حج و کویریات .

چند قدم بالاتر از خیابان بهار شیراز، مردی تقریبا سی وچندساله سر باز می زند از گفتن درباره شریعتی.

او می گوید: شناختِ تاریخی که بر ما گذشته به درد امروز ما نمی خورد .

گل فروش وقتی حرف های او را می شنود، می گوید: مردم دیگر از سیاست گریزان هستند؛ نام شریعتی هم با سیاست گره خورده است .

آیا باید شریعتی را پشت سر گذاشت یا باید تاریخ را از نو و دوباره خواند؟ شاید جامعه ازدست رفته است و شتاب جامعه مدرن، ریشه ها را به یغما برده است!.

خیابان شریعتی، خیابان پلیس: عشق، ایمان، عرفان ؛ بلندبلند حرف می زنند و می خندند؛ سه نوجوانی که از مسیر مدرسه به سمت خانه در راه اند؛ با حرارت حرف می زنند و هر کدام دانش خود را به رخ دیگری می کشند؛ یکی از کتاب پدرش می گوید و دیگری از عکسی که بر دیوار خانه زده است و آن یکی سخت به ذهن خود فشار می آورد تا چیزی به خاطر آورد؛ او تنها کلمه عشق را می گوید.

سه نوجوان 16ساله چیزی را می گویند که شریعتی آن را عجین شده با سرشت خود می خواند: سرشت من را با فلسفه، حکمت و عرفان عجین کرده اند .

کمی بالاتر مادری 45 ساله، در کنار کودکش درباره شناخت خود از شریعتی چنین می گوید: من لیسانس هنرهای تجسمی هستم؛ هنر را چه کار با سیاست؟! من علی شریعتی را نمی شناسم .

اگر روزی هنر فقط در آرمان و مبارزه برای آرمان معنادار بود و جز آن هنر اصالت نداشت، امروز زن از جدایی هنر و سیاست می گوید.

مرد جوان 25ساله، با موهایی فر و درهم رفته، مهندسی عمران خوانده است؛ او از شریعتی فقط کویریات را می شناسد و علاقه ای به اسلامیات و اجتماعیات ندارد؛ کویریات همان چیزی است که شریعتی می گوید: آنچه خودم را راضی می کند و احساس می کنم که با آن نه کار- و چه می گویم؟ -نه نویسندگی، که زندگی می کنم: کویریات! و زنی که از شریعتی جز نام یک خیابان چیزی نمی داند.

او 30 ساله و دیپلم است؛ نه مطالعه می کند و نه فرصتی برای مطالعه دارد؛ شریعتی را جزء شهدای جنگ می داند .

شهر کتاب معلم: رادیکالیسم ؛ تنها چیزی که با آوردن نام شریعتی به ذهن من می آید همین یک کلمه است.

این روایت جوان 29 ساله ای است که زبان و ادبیات انگلیسی خوانده است.

دوست 26ساله اش مهندس مکانیک است، شریعتی را با کتابخانه پدرش می شناسد و با شریعتی یک کلمه در ذهنش نقش می بندد: اگزیستانسیالیسم ؛ تعبیر شریعتی را درباره این عبارت درست نمی داند و این دلیلی است برای دوری کردن از خوانش اندیشه شریعتی.

در انسان شناسی اگزیستانسیال شریعتی، آدمی در بُعد فردی و اخلاقی دستخوش نفع، ترس و جهل است و سرمنشأ اجتماعی آن را زر و زور و تزویر می خواند.

شاید نخستین گام برای فهم مفهوم رهایی، شناخت شکل متنوع اسارات است و ما گاهی اسیر تعصب و اکراه و اصرار.

اگر دیروز از سوی منتقدانش با اتهام التقاط ، کمونیست ، مسیحی اگزیستانسیالیست و.

روبه رو بود؛ اگر در دهه 50 علیه او جزوه شریعتیسم منتشر می شد و علیه اش فتوا صادر می شد، امروز عده ای ردپای او را نه در آزادی و اصلاح گری مداوم که در تفکر تندرو معاصر از رادیکالیسم تا بنیادگرایی می جویند.

چهارراه قصر؛ زندان قصر: قصرِقاجار به زندانِ پهلوی تبدیل شد؛ داستان از آنجایی شروع شد که پهلوی، مست از اعلامیه من حکم می کنم چهارم آبان 1304 به سرکوب مخالفان دست زد؛ او از همین زمان فهمید زندان نظمیه کفایت این همه مخالف را ندارد؛ پس به سرتیپ محمد درگاهی، رییس نظمیه دستور داد تا جایی را برای ساخت زندان در نظر بگیرد، زندانی برای خفه کردن صداهای مخالف.

اما در وقت تنگ آن زمان، درگاهی از نیکولا مارکوف گرجی کمک خواست.

او فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای آکادمی سلطنتی سن پترزبورگ بود و کاخ شهربانی را طراحی کرده بود و در بازسازی مدرسه دارالفنون سرمهندس بود.

پیشنهاد مارکوف ساختمانی آماده در محل قزاق خانه قصر بود.

بعدها دیوار این زندان شاعران و نویسندگان زیادی را دربر کشید از محمد فرخی یزدی، شاعر زندانی و لب دوخته تا بزرگ علوی، از مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو، تا محمود دولت آبادی پشت دیوارهای بلند زندان قصر ادبیات نوشتند و شعر سرودند.

پشت چراغ قرمز چهاراه قصر، سه زن میان سال ایستاده اند، 55 و 60 ساله.

یکی از فاطمه فاطمه است می گوید و دیگری اسم هیچ کتابی را به خاطر ندارد و آن یکی سکوت را ترجیح می دهد به دلیل عدم شناخت.

یکی لیسانس آمار دارد و دیگری دیپلم است.

آنها می گویند: شریعتی بعد از فوتش بیشتر معروف شد تا زمان حیاتش؛ و این به دلیل مظلومیت شریعتی است .

یکی می گوید: اول فکر می کردم شریعتی متعصبی مذهبی است و ضد زن؛ اما بعدها او را شناختم و دیگری او را روشنفکری دینی می خواند که اندیشیدن را به میان مردم آورده است.

روز دوم، حسینیه ارشاد؛ نامش گره خورده به نام علی شریعتی در کنار شهید مرتضی مطهری؛ شریعتی وصیت کرده بود در اینجا دفن شود؛ وصیتی که تا امروز عملی نشده است و دری که کمتر زمانی برای بزرگداشت شریعتی قفل آن باز شده است.

قبلا چادری بزرگ بر زمین چالهرز به پا می کردند و جلساتی شبانه؛ در این جلسات ناصر میناچی مقدم و مرتضی مطهری حاضر بودند؛ تا اینکه تصمیم می گیرند حسینیه ای در این محل ساخته شود به دست ناصر میناچی مقدم، محمد همایون و عبدالحسین علی آبادی در سال 1346 در زمین باغی به مساحت دو هزار مترمربع.

تا اینکه شریعتی در سال 1348 ردای معلمی دانشگاه فردوسی مشهد را کنار گذاشت و بحث های تازه دینی خود را در حسینیه ارشاد به فاز خطابه های ایدئولوژیک نزدیک کرد.

از همین جا اختلاف بعدی با شهید مطهری آغاز شد.

او احساس می کرد که شریعتی با تأکید بر جامعه شناسی، الهیات را فدا می کند و بیش از حد، آزادانه از فلسفه سیاسی غرب اقتباس می کند.

شریعتی بعد از سوسیالیست خداپرست بودن، بعد از مصدقی و نهضت آزادی بودن، با سازمان مجاهدین خلق اولیه ارتباط می گیرد؛ ارتباطی که به قصه حسن و محبوبه باز می گردد؛ داستانی که او تحت عنوان طرحی برای نجات ایران به وسیله روشنفکر مسلمان از تریبون حسینیه ارشاد مطرح کرد و در سوگ حسن آلادپوش و محبوبه متحدین بیان شد؛ زن و شوهر مجاهد جوانی که آن قدر به شریعتی نزدیک شده بودند که مراسم عقد ساده شان با حضور او برپا شد.

این ارتباط عاطفی ادامه داشت تا آنکه با پیگیری های مداوم ساواک، ضربات سنگین تا مرحله اضمحلال جنبش چریکی به سازمان وارد شد.

در واقع، سال های 53 تا 55 دوران ناامیدی تدریجی شریعتی از مبارزه قهرآمیز با رژیم حاکم است.

پس از این مقطع او قصد داشت به فاز مبارزه فرهنگی و آگاهی بخشی بازگردد؛ اما بسته شدن حسینیه ارشاد و فوت زودهنگامش مانع این کار شد.

دکتر شریعتی برای ما متولدان دهه 50 که با نوشته ها و سخنرانی های حماسی او زندگی کردیم، یک قهرمان بود.

دیوار اتاق مان پر بود از تصاویر او به همراه جملات شاهکاری که ویژه ادبیاتش بود .

مرد فوق لیسانس جامعه شناسی است؛ او می گوید: نگاه انقلابی آمیخته به روشنفکری دینی در آن زمان بسیار ارزشمند و گوهری گران بها بود.

همچنان که نگاه نوِ شریعتی به اسلام و تشیع امروز می تواند پاسخی به مطالبات دینی و خودآگاهی جوانان پرسشگر این حوزه باشد .

او شریعتی را فقط برشی از یک قطعه تاریخی نمی داند که اگر چنین بود، چنین در جان و دل ریشه نداشت.

شریعتی و اندیشه او در جهان در حال جهانی شدن نبود؛ از مصر، افغانستان، ترکیه تا تاجیکستان؛ از لبنان، تونس و فرانسه تا مالزی و ژاپن.

از زرگنده تا قلهک؛ دختری با ظاهری آراسته از تأثیر شریعتی بر زندگی اش می گوید: شریعتی برای من یادآور نوجوانی ایدئولوژیک من است؛ وقتی تصمیم گرفتم از رشته ریاضی به علوم انسانی تغییر مسیر دهم.

وقتی مطمئن شدم مهم ترین مسئله کشور مسائل جامعه شناسی است، نه مهندسی؛ وقتی به خاطر شریعتی دیندار شدم و هم زمان نقد اسلام صفوی را خواندم؛ از شریعتی عدالت را آموختم و تصمیم گرفتم برای فرودستان کاری کنم.

درک امروز من از جامعه به خاطر تلنگرهایی است که شریعتی بر ذهن من زده است .

او فوق لیسانس علوم ارتباطات خوانده است و فعال مدنی است.

خیابان دولت؛ بالاتر از قلهک، مهندس جوان، شریعتی را نواندیشی که جلوتر از زمانه خود بود، می خواند: او مقابل خوانش متحجرانه از دین ایستاد و به زبان اندیشه سعی در دوری جامعه از تحجر داشت.

آزادی اندیشه مطالبه تاریخی اوست.

از شریعتی و آثارش نمی توان عبور کرد؛ اما می توان او را از نو خواند .

قیطریه؛ تپه قیطریه: خانمی میانسال و چادری، به مجسمه ای تاریخی تکیه داده است که به حادثه 13 شهریور اشاره دارد.

او بعد از سکوتی سنگین چنین درباره شریعتی می گوید: روشنفکر دینی که روحانیت سنتی او را برنمی تابید و چنین شد که به شریعتی روا داشتند آنچه نباید.

.

قیطریه را با نماز 13 شهریور 1357 به امامت شهید محمد مفتح می شناسند و راهپیمایی بعد از آن؛ اما کمتر کسی درباره تاریخ سه هزارو 200 ساله این منطقه می گوید و ساختمان هایی که بر گورستان تاریخی تهران بنا شده است.

این راهپیمایی ها بعد از 26 دی (فرار شاه) بیشتر می شود؛ مردم اسامی شخصیت های تاریخی مورد علاقه خود را بر خیابان ها و میادین اصلی شهری می نوشتند و در شعارهای راهپیمایی ها (ازجمله میدان شهدا و چهارراه مصدق) نیز آن را تکرار می کردند.

بعد از پیروزی انقلاب از آنجا که مسئولیت نام گذاری خیابان ها بر عهده شهرداری تهران است، در همان روزهای اول تصدی اداره شهر تهران، شورایی از فعالان گروه های اجتماعی ملی- اسلامی دوران انقلاب زیر نظر خسرو منصوریان، معاون امور اجتماعی و رفاه شهرداری تهران، تشکیل شد که به کار نام گذاری معابر شهری نظارت داشت.

محمد توسلی، اولین شهردار تهران، چنین روایت می کند: خیابان قدیم شمیران را مردم در جریان راهپیمایی های تاسوعا و عاشورا به نام آیت الله طالقانی نام گذاری کرده بودند.

از آنجا که حفظ آن مغایر ضوابط تعیین شده (فرد زنده نباشد) از طرف شورای نام گذاری بود، موضوع به صورت حضوری با آیت الله مطرح شد.

ایشان ضمن تأیید ضوابط مذکور از پیشنهاد نام دکتر شریعتی به مناسبت موقعیت حسینیه ارشاد در این خیابان به گرمی استقبال کردند .

بعد از درگذشت مرحوم طالقانی در 19 شهریور سال 1358 خیابان تخت جمشید سابق به نام ایشان نام گذاری شد.

امروز نام جاده قدیم شمیران، خیابان کوروش، خیابان دکتر علی شریعتی است.

دختر جوان و چادری ساکن خیابان جمالزاده است؛ او فوق لیسانس معماری خوانده است؛ می گوید شریعتی را با نام خیابان می شناخت تا اینکه راهش به موزه شریعتی افتاد؛ دیدن لباس، اسباب و اثاثیه، دست نویس و کتاب های شریعتی اولین تلنگری بود بر ذهن جست وجوگرش برای شناخت؛ آن زمان 20ساله بود.

حالا شریعتی را خوب می شناسد و معتقد است: او بعد از فوتش در 43 سالگی، بیشتر مشهور شد تا زمان حیاتش؛ این به دلیل مظلومیت شریعتی است و اندیشه اش چون بازگشت به خویشتن که در بستر زمان معنا و مفهوم پیدا کرده است .

جوان 33ساله تحلیل دیگری از شریعتی دارد: شریعتی متفکری است در میانه دو گروه روحانیت سنتی و روشنفکران دینی تجددخواه ؛ متفکری که به دلیل اصالت در دیدگاه و نوع نگاهش به مسائل دینی، از جانب هر دو طیف ذکر شده مورد بی مهری قرار گرفت .

او را اندیشمند حوزه جامعه شناسی می خواند که به سنت دین و قرآن مسلط بود.

مرد جوان معتقد است: به اعتقاد من ساخت اسطوره از شریعتی با منش خود او ناسازگار است.

باید از شریعتی آشنایی زدایی کرد .

اسطوره شدن مطلوب شریعتی هم نبود.

روح عصیانگر پرفسور شاندل بارها می پرسید: وقتی شمعی را فوت می کنیم، شعله اش کجا می رود؟ شاید شعله آن شمع امروز در خیابان شریعتی و در کوچه پس کوچه های جمالزاده جام حقیقت بین باشد؛ روایتی که در 40 سال بعد از فوت شریعتی ادامه دارد.

/ شرق
کلید واژه ها: شریعتی - خیابان - انگلستان - ارشاد - خیابان انقلاب - امام موسی صدر - تهران - امروز - تاریخ - زندگی - علی شریعتی - زندان قصر - امام موسی - ایست قلبی - مردم - خانه - لحظه - آمبولانس - موسی صدر - استراحت - آبادانی - آرامگاه - سخنرانی - ساختمان - معماران - اورژانس - کنفرانس - دختران - تاریخی - روستای

آخرین اخبار سرویس:
دکتر اسکندری: رشته محلهای حذف شده دانشگاه آزاد مجوز قانونی داشتند

شمار تلفات انسانی «وبا» در یمن به 1310 نفر رسید

پارلمان انگلیس هدف حمله سایبری قرار گرفت

پیام حمله موشکی سپاه را دشمنان دریافت کردند

اطلاعیه سپاه حفاظت هواپیمایی درباره فرودگاه مهرآباد

شهردار آینده مشهد کیست؟

خاطره جالب سردار حاجی زاده از شلیک موشک ها به سوی داعش

واکنش 20:30 به شعار علیه روحانی

رییس جمهور: مردسالاری تفکری سنتی ولی غیردینی است/ در تفکر اسلامی مردها هیچ امتیازی نسبت به خانم ها ندارند

امیدواریم رسانه در دو مقوله اقتصاد واشتغال فعال تر باشد

همکاری راهیان نور و شهرداری تهران

نماهنگ زیبا از یادگار امام

گزارش عملکرد بررسی آسیب های اجتماعی هر شش ماه تقدیم مقام معظم رهبری می شود

انفجار تریلر 28 هزار لیتری بنزین در حمله موشکی سپاه

دانلود آهنگ جدید محمدرضا باهنر بنام دیوونه

دانلود آهنگ جدید بهنام نجفی بنام خام

دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام رز قرمز

رییس جمهور روحانی: تفکر «سنتی» که مرد برتر است، «غیر دینی» است

"رییس جمهور افغانستان": نهادهای حقوقی و قضایی افغانستان باید مورد بازنگری قرار گیرد

دعای خداحافظی با ماه خدا

سپاه: همه موشک ها به هدف خورده است

حاشیه هایی که دولت ها می سازند

رد پا جریان های انحرافی در راهپیمایی روز قدس

تعیین میزان فطریه از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب

جزییات برگزاری کنکور 96 اعلام شد

زمان دریافت کارت شرکت در جلسه کنکور 96/ جزییاتی از برگزاری آزمون

سجده شکر فتاح، رییس کمیته امداد در برنامه زنده ماه عسل

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت پالیز عالم آرا

فیلم/ مروری بر حمله دلواپسان به مقامات؛ از آیت الله هاشمی و روحانی تا سیدحسن خمینی، لاریجانی و علی مطهری

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه: همه موشک ها به هدف خورده است/ آنچه در عراق به زمین خورد بدنه جدا شده موشک ها بود / آمریکایی ها شاید از طریق روس ها از عملیات ما اطلاع پیدا کرده بودند

تحلیل زیباکلام درباره اتفاقات روز قدس / کینه ای که از انتخابات باقی مانده

مردسالاری تفکری سنتی ولی غیردینی است/در تفکر اسلامی مردها هیچ امتیازی نسبت به خانم ها ندارند

حمله سایبری هکرها به پارلمان انگلیس

اعلام میزان زکات فطر در خراسان شمالی

واپسین افطارهای رمضان در سایه آرامش

گزیده خطبه های نماز جمعه /2تیر96

جدیدترین عکس از نرگس محمدی و همسر معروفش!

واکنش بازیگر شهرزاد به اهانت کنندگان به رییس جمهور

همه موشک ها به هدف خورده است/ 80 میلیون ایرانی یکپارچه از این عملیات استقبال کردند

وزارت کشور نقش اثرگذاری در اداره کشور دارد

نوبخت: بی احترامی به رییس جمهور اهانت به جمهوریت نظام است

رهبر انقلاب: فعلیت زمامداری و حکومت به بیعت مردم وابسته است

اگر افرادی خیال بافی می کنند که دشمن تغییر کرده، اینطور نیست

وزارت کشور امنیت شغلی خبرنگاران را پیگیری می کند

استخدام سئو کار،مترجم و کارشناس شبکه های اجتماعی (دورکاری)

استخدام راننده جهت کار با دستگاه آسفالت تراش در کرمان

جزییات جدیدی از موشک های استفاده شده در حمله سپاه به داعش /همه موشک ها به هدف خورد

درخواست سازمان ملل از افغان ها در آستانه عید فطر

10 چالش اصلی اقتصاد کشور

صدور گواهینامه برای مشمولان خدمت منتفی شد

اصابت موشک سپاه به پمپ بنزین سیار داعش و آتش سوزی مهیب

واکنش بازیگر شهرزاد به اهانت کنندگان به رییس جمهور

سخنرانی «روحانی» در دیدار و ضیافت افطار با فعالان حوزه زنان

سردار حاجی زاده: همه موشک ها به هدف خورده است

حمله موشکی ایران به مواضع داعش، صهیونیست ها را نگران کرده است

گزارش لس آنجلس تایمز درباره آمادگی سربازان آیت الله خامنه ای

پیام حمله موشکی سپاه را دشمنان دریافت کردند

مردسالاری تفکری سنتی ولی غیردینی است

درخواست سازمان ملل از افغان ها در آستانه عید فطر

نخستین چاپخانه در جزیره قشم راه اندازی می شود

تنها نماینده ی ایران در بزرگترین طرح علمی جهان

خلق نخستین موجود زنده چند تکه ای توسط انسان + فیلم

نوبخت: بی احترامی به روحانی یعنی اهانت به جمهوریت نظام

ویدیو: دعای روز بیست و نهم ماه رمضان

قدس 96/حماسه حضور

دستگاه قضایی کشور ادامه دهنده راه شهدای هفتم تیر است

نوبخت: بی احترامی به روحانی یعنی اهانت به جمهوریت نظام

لایحه استخدامی شهرداری ها

باید بررسی شود هتاکان به رییس جمهور چه کسانی بودند و از کجا سازماندهی شدند

دستگیری یک گروه تروریستی داعش همزمان با روز جهانی قدس

مسابقه ملی هنری برای مبارزه با اسلام هراسی در اتاوا برگزار می شود

نوبخت: بی احترامی به رییس جمهوری اهانت به جمهوریت نظام است

اعلام تمهیدات اورژانس تهران برای نماز «عید فطر»/ استقرار 31 آمبولانس در مصلی

پیام تسلیت معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور در پی درگذشت خبرنگار ایرنا

واکنش سخنگوی دولت به توهین علیه رییس جمهوری

سپاه: همه موشک ها به مراکز داعش خورد/ حضور هواپیمای آمریکایی بعد از 4 دقیقه بر فراز منطقه/ آمریکایی ها شاید از طریق روس ها از عملیات ما اطلاع پیدا کرده بودند

رییس سازمان زندان ها و رییس کمیته امداد مهمان ماه عسل شدند/ جذب حامیان مالی بی نظیر بوده است

مردسالاری تفکری سنتی ولی غیردینی است

رییس سازمان زندان ها و رییس کمیته امداد مهمان ماه عسل شدند/ جذب حامیان مالی بی نظیر بوده است

گزارش آسیب های اجتماعی را هر 6 ماه یکبار تقدیم رهبر انقلاب می کنیم

تکذیب ادعای شهردار مشهد توسط دیوان محاسبات کشور

وزارت کشور نقش اثرگذاری در اداره کشور دارد

انفجار تریلر 28 هزار لیتری بنزین در اقدام موشکی

استاندار تهران از آیت الله مظاهری عیادت کرد

شهردار آینده مشهد کیست؟

کرمانشاه صاحب دومین مرکز پزشکی قانونی می شود

وداع باشکوه با پیکر مطهر فرمانده اطلاعات فاطمیون

پایه گذار صنعت موشکی کشور مقام معظم رهبری است/موشک پناه أمن مردم ایران است/ در حوزه تأمین تجهیزات پدافندی خودکفا هستیم

پارلمان انگلیس هدف حمله سایبری قرار گرفت

الویت های شورای شهر و شهردار

سپاه: تمامی موشک های شلیک شده به هدف اصابت کرده است

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش

اصابت یکی از موشکهای سپاه به پمپ بنزین سیار داعش

انفجار تریلر 28 هزارلیتری بنزین در اقدام موشکی

سیر تحول پدیده ای به نام تلفن

یک تیم تروریستی داعش در دام وزارت اطلاعات افتاد

عیادت ظریف از آیت الله مظاهری

پایه گذار صنعت موشکی کشور مقام معظم رهبری است/موشک پناه أمن مردم ایران است/ در حوزه تأمین تجهیزات پدافندی خودکفا هستیم

گزارش آسیب های اجتماعی را هر 6 ماه یکبار تقدیم رهبر انقلاب می کنیم

پاسخ سردار حاجی زاده به برخی شایعات درباره موشک های شلیک شده به داعش

اصابت تمام موشک ها به هدف/ آنچه در عراق به زمین خورد بدنه جدا شده بود

راه اندازی اتاق فکر پارلمانی در شهرستان محمودآباد

ساعت کار موزه ها در عید فطر؛ بدون تغییر

در حاشیه و متن روز قدس چه گذشت

استاندار تهران از آیت الله مظاهری عیادت کرد

نوبخت: بی احترامی به رییس جمهوری اهانت به جمهوریت نظام است

مقیمی: وزارت کشور نقش اثرگذاری در اداره کشور دارد

رزمایش دفاعی امنیتی در فرودگاه مهرآباد با موفقیت انجام شد

وزارت اطلاعات یک گروه وابسته به داعش را در روز قدس بازداشت کرد

همه موشک ها علیه داعش به هدف خورد/ به اطلاعات جدیدی دست پیدا کردیم

دفتر مقام معظم رهبری میزان فطریه و کفاره روزه را اعلام کرد

استخدام فتوشاپ کار مسلط به ادیت عکس در شرکت شهر چرم

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش/ کشف وضبط سه کمربند انتحاری

استخدام کارشناس کامپیوتر مسلط به شبکه با سابقه مدیریت IT

در جلسه شورای اقتصاد چه گذشت؟

طرح های محرومیت زدایی بسیج در مازندران تقویت شود

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش

رونمایی از بزرگترین فرهنگ لغت اردو به صورت آنلاین در "پاکستان"

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش

کمک 17 میلیارد تومانی خیران برای آزادی زندانیان فاقد سابقه

رصد رسانه های برون مرزی؛ مانیتورینگ جام/ مژده ای برای تل اویو: جبهه جدید علیه تهران

عناصر تروریستی وابسته به داعش دستگیر شدند

کرمانشاه صاحب دومین مرکز پزشکی قانونی می شود

سوءتفاهم ها میان بانک ها و تولیدکنندها باید برطرف شود

مصوبه دولت درخصوص طرح جامع جزیره هندورابی ابلاغ شد

لبیک به ندای امام جامعه بر همه مسلمانان و مؤمنان واجب است

رییس ستاد کل نیروهای مسلح عید سعید فطر را تبریک گفت

کشف 625 کیلوگرم انواع مواد مخدر، در سه ماه نخست سال جاری

دیدار رییس مدرسه خان شیراز با سرپرست دبیرخانه کانون های مساجد فارس

بازرس کل استان ایلام: پارسال 72 معامله دستگاه های اجرایی لغو شد

خللی در پروازهای فرودگاه مهرآباد ایجاد نشده است

اعتراضات برخی داوطلبان ریشه در شائبه های سال های دور دارد

عضویت بیش از 11 هزار کارشناس در سازمان نظام مهندسی کشاورزی آذربایجان غربی

رییس العلمای جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین فرارسیدن عید فطر را به مسلمانان تبریک گفت

کمک 17 میلیارد تومانی خیران برای آزادی زندانیان فاقد سابقه

نوبخت: بی احترامی به رییس جمهور اهانت به جمهوریت نظام است

آیا میدانید؛ چه چیزهایی را می توانید فطریه دهید؟

رییس ستاد کل نیروهای مسلح عید سعید فطر را تبریک گفت

وزارت اطلاعات: اعضای یک گروه تروریستی وابسته به داعش بازداشت شدند

طرح های تبلیغات با مضمون عیدفطر

واکنش باهنر به اهانت به رییس جمهور در روز قدس

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش

برگزاری دوره تربیت مربی سبک زندگی اسلامی دارالمؤمنین در کاشان

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش

کانون های فرهنگی و هنری فارس، فعالیت های خوبی انجام می دهند

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش

حال و هوای روزه داران در آستانه عید فطر+گزارش

مجلس انگلیس هدف حمله سایبری

متن دعای وداع امام سجاد (ع) با ماه مبارک رمضان

مصوبه دولت درخصوص طرح جامع جزیره هندورابی ابلاغ شد

شب شعر قیام موشک با حضور فرمانده هوافضای سپاه برگزار شد

زمان دریافت کارت شرکت در جلسه کنکور 96/ جزییاتی از برگزاری آزمون

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش در آستانه عید فطر

عارف به عیادت آیت الله مظاهری رفت

رییس ستاد کل نیروهای مسلح عید سعید فطر را تبریک گفت

بازرس کل استان ایلام: پارسال 72 معامله دستگاه های اجرایی لغو شد

وزارت اطلاعات از دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش خبر داد

قانون موافقتنامه حمل ونقل دریایی بین دولت ایران وکره جنوبی ابلاغ شد

عضویت بیش از 11 هزار کارشناس در سازمان نظام مهندسی کشاورزی آذربایجان غربی

استخدام طراح خانم مسلط به اتوکد و 3D دریک شرکت معتبر

پیام سرلشکر باقری به نظامیان کشورهای مسلمان به مناسبت عید فطر

انقلاب اسلامی ایران پشتوانه محکمی برای فلسطین است / عده ای می خواستند راهپیمایی روز قدس را متشنج کنند

اطلاعیه وزارت اطلاعات عناصر تروریستی وابسته به داعش دستگیر شدند

سپاه: همه موشک ها به مراکز داعش خورد/ حضور هواپیمای آمریکایی بعد از 4 دقیقه بر فراز منطقه

رییس العلمای جامعه اسلامی جمهوری مقدونیه فرارسیدن عید سعید فطر را به تمام مسلمانان جهان تبریک گفت

قدردانی مسئولان از شبکه استانی دنا

رییس جنبش فلسطین آزاد عید سعید فطر را به مقام معظم رهبری ورییس جمهور کشورمان تبریک گفت

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش

وداع با ماه مهمانی خدا

قدردانی مسئولان مهاباد از حضور مردم در راهپیمایی روز قدس+مصاحبه

برگزاری سومین رویداد هم آفرینی همراه اول

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش + عکس

سپاه: همه موشک ها به مراکز داعش خورد/ حضور هواپیمای آمریکایی بعد از 4 دقیقه بر فراز منطقه

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش

آب آشامیدنی شهر اردبیل مطلوب نیست

قهر تاکسی ها با کولر

اطلاعیه سپاه حفاظت هواپیمایی توضیحات سپاه درباره صدای تیراندازی در مهرآباد

از معافیت جدید مالیاتی تا ویرایش شبا برای سهام عدالت

پیام حمله موشکی سپاه به داعش را دشمنان منطقه ای و فرامنطقه ای دریافت کردند

نبیه بری فرارسیدن عیدسعید فطر را به مسئولان ارشد ایران تبریک گفت

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش + عکس

نوبخت: بی احترامی به رییس جمهوری اهانت به جمهوریت نظام است

تصویربرداری پروژه جدید سینمایی حاتمی کیا ادامه دارد

متن عید فطر (متن ادبی برای تبریک عید فطر)

استخدام کارشناس حمل و نقل بین المللی دریای و هوایی و زمینی

31 کشور در کنفرانس گرد وغبار در تهران شرکت دارند

وزارت اطلاعات یک گروه وابسته به داعش را در روز قدس بازداشت کرد

همه موشک ها علیه داعش به هدف خورد/ به اطلاعات جدیدی دست پیدا کردیم

293 از زندانیان جرائم غیرعمد استان مازندران آزاد شدند

دستگیری عناصر تروریستی وابسته به داعش

قهر تاکسی ها با کولر

عیادت عارف از آیت الله مظاهری + عکس

در دیدار داود میرباقری و رییس مجلس چه گذشت؟

یادگاران دفاع مقدس مازندران به آیندگان معرفی شوند

عیادت رهبر انقلاب از آیت الله مظاهری

دستگاه های ذیربط ریشه اقدامات خودسرانه را بسوزانند

انتقاد تند عیسی کلانتری از بخش کشاورزی

قرآن چراغ راه زندگی+گزارش

سردار حاجی زاده: 4 دقیقه بعد از اصابت اولین موشک، هواپیماهای آمریکایی بر فراز منطقه حضور پیدا کردند

تامین کسورات بازنشستگی فرزندان شهداء و رزمندگان

ساکنان خیابان شریعتی در باره او چه می گویند

ساکنان خیابان شریعتی در باره او چه می گویند