مطالب مرتبط:
شریعتی به روایت رهگذران خیابان شریعتی
شستن شیر درنده کنار خیابان (فیلم)
بانک پارسیان شعبه خیابان راه آهن تبریز افتتاح شد
اجرای طرح های آبفای استان در خیابان زینبیه غربی زنجان
استخدام سرپرست فروشگاه در محدوده خیابان امام خمینی تبریز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 16:422017-06-19سياسي

ساکنان خیابان شریعتی در باره او چه می گویند


کسی نمی داند در آن شب ظلمانی، در آخرین لحظه زندگی آن نویسنده، جامعه شناس، فیلسوف، تاریخ شناس و پژوهشگر دینی چه بر او گذشته است.

او از فضای بسته و خانه نشینی در ایران، - به تنگ آمده بود.

/با فرستادن احسان، به خارج از کشور، فرصت می یابد تا مقدمات برنامه هجرت همیشگی خود را فراهم کند.

کابوس پایان ناپذیر شروع می‎شود؛ علی شریعتی در روز 26 اردیبهشت 1356 (19 می 1977) از ایران، به مقصد بلژیک هجرت کرده و پس از اقامتی سه روزه در بروکسل، عازم انگلستان شده و در منزل یکی از بستگان نزدیک همسرش، پوران شریعت رضوی، ساکن می شود.

در آخرین لحظه زندگی خود، ساکت بود اما ناآرام؛ غمگین بود و کم حرف.

قرار بود فردا صبح برای بدرقه دوستش همراه او باشد؛ نیمه شب بعد از خوردن چای با سارا و سوسن در اتاق خود استراحت می کند.

صبح که می شود، صدای زنگ در را نمی‎شنود، علی فکوهی، وحشت زده با اورژانس تماس می گیرد، آمبولانس می رسد و پس از معاینه نظر می دهند که شریعتی به دلیل ایست قلبی فوت کرده است؛ روز 29 خرداد 1356 (19 ژوئن 1977) نیمه شب، ساوت همپتون، 33 روز بعد از سفر به انگلستان.

او جانش از تهران رفته بود و روحش در حسینیه ارشاد به‎ جای مانده بود، در میان صفوف حاضرانی که گوش به سخنرانی ، کنفرانس و کلاس های خصوصی اش می سپردند.

وصیت کرده بود که در حسینیه ارشاد دفنش کنند، اما درنهایت با مشورت استاد محمدتقی شریعتی و کمک دوستانش مانند مصطفی چمران و امام موسی صدر در قبرستانی کنار آرامگاه حضرت زینب (س) در شهر دمشق به خاک سپرده می شود.

کسی نمی داند در آن شب ظلمانی بر مردم خیابان کوروش که حسینیه ارشاد را دربر گرفته بود، چه گذشت و در خانه شماره 9 کوچه نادر غم چگونه چنبره زده بود؟ روایتی که امروز مردم آن را به تصویر می کشند؛ آن راه شریعتی است: یاد او همیشه زنده است ؛ این روایت یکی از دختران دانشجوی ساکن در خیابان شریعتی است.

روز اول؛ پیچ شمیران؛ تقاطع خیابان انقلاب به شریعتی: به جاده قدیم شمیران معروف است که تهران را به شمیران متصل می کرد؛ تاریخی از زمان قاجاریه تا معاصر؛ در آن روزگاران این مسیر پرسنگلاخ و تپه ماهور آن محل اسب دوانی و شکار شازده ها بود و غیر از قصر ییلاقی قاجار، قصری که ساخت آن به دست بهترین معماران ایرانی و نقاشی افرادی مانند مهرعلی دو سال طول کشید؛ اثری از آبادانی امروزی نبود.

بعدها این قصر به موزه و زندان قصر و بخشی از آن به ساختمان بی سیم یا ایستگاه رادیو تبدیل شد و دو روستای زرگنده و قلهک که بعدها یکی در اختیار روسیه بود و دیگری در تملک انگلستان.

تا زمان پهلوی اول و چالهرزی در وسط این خیابان طولانی که می شود نماد و گره می خورد به نام ایران و اندیشه در ایران زمین؛ چیز دیگری نبود.

عقربه سنج زمان سه بعدازظهر را نشان می دهد؛ پیرمرد تن خسته خود را روی صندلی چرمی زهوار دررفته ای ول کرده است.

سخت حرف می زند؛ وقتی می شنود که باید درباره علی شریعتی بگوید، خود را جمع می کند و شروع می کند به سفر در زمانه چهل وچند سال قبل؛ جوانی 25ساله که از سال 1347 تا 1351، زمان دستگیری شریعتی و تعطیلی حسینیه ارشاد و از سال 1354 تا 1356 در کلاس ها و مجموعه نشست های تخصصی شریعتی شرکت می کند.

از نشست علی حقیقتی بر گونه اساطیر می گوید؛ از مذهب علیه مذهب ؛ از روشنفکر و مسئولیت او در جامعه ؛ از پدر، مادر ما متهمیم و شیعه یک حزب تمام .

تلألو برق جوانی به چشمان گودافتاده اش برمی گردد؛ پیرمرد 70ساله است و فلسفه را تا لیسانس خوانده است.

40 سال است که تعمیرگاه ماشین دارد.

می گوید: شریعتی معلم انقلاب است؛ معلمی به حاشیه رانده شده؛ کسی که خیلی از دوستانش با نام او نام آوازه شدند و بعدها شریعتی را به حاشیه راندند؛ اما اندیشه شریعتی زنده ماند و مانا .

به مقاله ایرانیان چه رؤیایی در سر می پرورانند از میشل فوکو اشاره می کند: به سایه ای بر می خوریم که بر تمام زندگی سیاسی و.

ایران امروز افکنده شده است: سایه علی شریعتی که مرگش، دو سال پیش، این جایگاه ممتاز را در تشیع به او بخشیده که حاضرِ نادیدنی و غایب همیشه حاضر باشد .

پیرمرد می گوید: او مرد ایمان، تقوا و عمل بود، حیف که زود چراغ عمرش خاموش شد .

باید روایت مردم خیابان شریعتی را درباره علی شریعتی پرسید.

گروه های سنی متفاوت چه تصویری از شریعتی در ذهن خود دارند؟ برای پاسخ به این پرسش، باید از عابران، همه گروه های سنی در خیابان شریعتی درباره او پرسید.

در دو روز متوالی عابران و ساکنان این خیابان، صاحبان مغازه ها و مجتمع تجاری و اداری، گیم نت، مسجد، کتاب فروشی، جلوی ورودی ایستگاه مترو شریعتی، قلهک و صدر، ایستگاه اتوبوس های شهری، شهرکتاب ها، سینماها و سفره خانه، جلوی در آپارتمان ها و کوچه ها از شریعتی می گویند؛ جوان هایی با ظاهر امروزی و افرادی با ظاهر رسمی مثل چادر، ریش، کت و شلوار، نوجوان ها، میان سالان و کهن سال ها روایت خود را از علی شریعتی می گویند.

سه راه طالقانی؛ مغازه الکترونیکی: پیرمرد دختر جوانش را فرا می خواند، او باید پاسخ گوی سؤال ها باشد.

24ساله است و تازه مهندسی آی تی را تمام کرده است.

شریعتی را در چند کلمه تعریف می کند: تحمل، تأمل، تعامل و تساهل ؛ پیرمرد ترش می کند؛ می گوید نه شریعتی را می شناسد و نه می خواهد بشناسد.

او از سیاست گریزان است و نمی خواهد شریعتی را به خاطر بیاورد.

دختر سعی می کند گارد تلخ پدر را بشکند؛ ما ارمنی هستیم ؛ این را دلیلی می داند که پدرش شریعتی را نشناسد.

اما خود معتقد است: با شریعتی باید سیاست را آموخت و از سیاست زندگی کردن را .

خیابان شریعتی؛ تقاطع خیابان ملک، سینما ایرانیان: خیابان ولیعصر که کشیده می شود، خواستند جاده قدیم شمیران هم موازی خیابان پهلوی آباد شود.

این خیابان کوروش نام می‎گیرد؛ خیابانی با سینماهای متعدد؛ سینما صحرا، سروش، ایرانیان، فرهنگ و چمران که هرکدام معماری نام آشنا دارد و امضای خود را پای ساختمان های این مکان حک کرده اند.

.

پوپکم، پوپک شیرین سخنم! / تویی آن شبنم لغزنده گلبرگ امید/ من از آن دارم بیم/ کین لجنزار تو را پوپکم آلوده کند/ اندر این دشت مخوف/ که تو آزادیش ای پوپک من می خوانی.

واژه با حرارت از زبان دختر جاری می شود بر فضای دم کرده خیابان؛ او شعری از علی شریعتی می خواند که در شهریور 1336 آن را سروده است.

دختر تن خود را به سایه دیوار سینما ایرانیان می رساند و می گوید 24 ساله است؛ لیسانس ادبیات دانشگاه تهران؛ او شریعتی را بزرگ مردی می خواند که دستی بر ادبیات داشته، اما دختر، صمد بهرنگی را به شریعتی ترجیح می دهد: گل سرخی دریغا در هرس رفت/ امید عاشقان از دسترس رفت/ تنش را ماه و ماهی غسل دادند/ پی ماهی سیاهش در ارس رفت.

سال 1362 کتاب های شریعتی و بهرنگی پرفروش ترین کتاب های سال بودند؛ آن سال مجموعه کتاب های بهرنگی به چهار میلیون نسخه رسیده بود و کتاب های شریعتی به هشت میلیون نسخه.

هنوز هم کتاب های شریعتی خوانده می شود؛ فاطمه فاطمه است ، تشیع صفوی، تشیع علوی ، حج و کویریات .

چند قدم بالاتر از خیابان بهار شیراز، مردی تقریبا سی وچندساله سر باز می زند از گفتن درباره شریعتی.

او می گوید: شناختِ تاریخی که بر ما گذشته به درد امروز ما نمی خورد .

گل فروش وقتی حرف های او را می شنود، می گوید: مردم دیگر از سیاست گریزان هستند؛ نام شریعتی هم با سیاست گره خورده است .

آیا باید شریعتی را پشت سر گذاشت یا باید تاریخ را از نو و دوباره خواند؟ شاید جامعه ازدست رفته است و شتاب جامعه مدرن، ریشه ها را به یغما برده است!.

خیابان شریعتی، خیابان پلیس: عشق، ایمان، عرفان ؛ بلندبلند حرف می زنند و می خندند؛ سه نوجوانی که از مسیر مدرسه به سمت خانه در راه اند؛ با حرارت حرف می زنند و هر کدام دانش خود را به رخ دیگری می کشند؛ یکی از کتاب پدرش می گوید و دیگری از عکسی که بر دیوار خانه زده است و آن یکی سخت به ذهن خود فشار می آورد تا چیزی به خاطر آورد؛ او تنها کلمه عشق را می گوید.

سه نوجوان 16ساله چیزی را می گویند که شریعتی آن را عجین شده با سرشت خود می خواند: سرشت من را با فلسفه، حکمت و عرفان عجین کرده اند .

کمی بالاتر مادری 45 ساله، در کنار کودکش درباره شناخت خود از شریعتی چنین می گوید: من لیسانس هنرهای تجسمی هستم؛ هنر را چه کار با سیاست؟! من علی شریعتی را نمی شناسم .

اگر روزی هنر فقط در آرمان و مبارزه برای آرمان معنادار بود و جز آن هنر اصالت نداشت، امروز زن از جدایی هنر و سیاست می گوید.

مرد جوان 25ساله، با موهایی فر و درهم رفته، مهندسی عمران خوانده است؛ او از شریعتی فقط کویریات را می شناسد و علاقه ای به اسلامیات و اجتماعیات ندارد؛ کویریات همان چیزی است که شریعتی می گوید: آنچه خودم را راضی می کند و احساس می کنم که با آن نه کار- و چه می گویم؟ -نه نویسندگی، که زندگی می کنم: کویریات! و زنی که از شریعتی جز نام یک خیابان چیزی نمی داند.

او 30 ساله و دیپلم است؛ نه مطالعه می کند و نه فرصتی برای مطالعه دارد؛ شریعتی را جزء شهدای جنگ می داند .

شهر کتاب معلم: رادیکالیسم ؛ تنها چیزی که با آوردن نام شریعتی به ذهن من می آید همین یک کلمه است.

این روایت جوان 29 ساله ای است که زبان و ادبیات انگلیسی خوانده است.

دوست 26ساله اش مهندس مکانیک است، شریعتی را با کتابخانه پدرش می شناسد و با شریعتی یک کلمه در ذهنش نقش می بندد: اگزیستانسیالیسم ؛ تعبیر شریعتی را درباره این عبارت درست نمی داند و این دلیلی است برای دوری کردن از خوانش اندیشه شریعتی.

در انسان شناسی اگزیستانسیال شریعتی، آدمی در بُعد فردی و اخلاقی دستخوش نفع، ترس و جهل است و سرمنشأ اجتماعی آن را زر و زور و تزویر می خواند.

شاید نخستین گام برای فهم مفهوم رهایی، شناخت شکل متنوع اسارات است و ما گاهی اسیر تعصب و اکراه و اصرار.

اگر دیروز از سوی منتقدانش با اتهام التقاط ، کمونیست ، مسیحی اگزیستانسیالیست و.

روبه رو بود؛ اگر در دهه 50 علیه او جزوه شریعتیسم منتشر می شد و علیه اش فتوا صادر می شد، امروز عده ای ردپای او را نه در آزادی و اصلاح گری مداوم که در تفکر تندرو معاصر از رادیکالیسم تا بنیادگرایی می جویند.

چهارراه قصر؛ زندان قصر: قصرِقاجار به زندانِ پهلوی تبدیل شد؛ داستان از آنجایی شروع شد که پهلوی، مست از اعلامیه من حکم می کنم چهارم آبان 1304 به سرکوب مخالفان دست زد؛ او از همین زمان فهمید زندان نظمیه کفایت این همه مخالف را ندارد؛ پس به سرتیپ محمد درگاهی، رییس نظمیه دستور داد تا جایی را برای ساخت زندان در نظر بگیرد، زندانی برای خفه کردن صداهای مخالف.

اما در وقت تنگ آن زمان، درگاهی از نیکولا مارکوف گرجی کمک خواست.

او فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای آکادمی سلطنتی سن پترزبورگ بود و کاخ شهربانی را طراحی کرده بود و در بازسازی مدرسه دارالفنون سرمهندس بود.

پیشنهاد مارکوف ساختمانی آماده در محل قزاق خانه قصر بود.

بعدها دیوار این زندان شاعران و نویسندگان زیادی را دربر کشید از محمد فرخی یزدی، شاعر زندانی و لب دوخته تا بزرگ علوی، از مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو، تا محمود دولت آبادی پشت دیوارهای بلند زندان قصر ادبیات نوشتند و شعر سرودند.

پشت چراغ قرمز چهاراه قصر، سه زن میان سال ایستاده اند، 55 و 60 ساله.

یکی از فاطمه فاطمه است می گوید و دیگری اسم هیچ کتابی را به خاطر ندارد و آن یکی سکوت را ترجیح می دهد به دلیل عدم شناخت.

یکی لیسانس آمار دارد و دیگری دیپلم است.

آنها می گویند: شریعتی بعد از فوتش بیشتر معروف شد تا زمان حیاتش؛ و این به دلیل مظلومیت شریعتی است .

یکی می گوید: اول فکر می کردم شریعتی متعصبی مذهبی است و ضد زن؛ اما بعدها او را شناختم و دیگری او را روشنفکری دینی می خواند که اندیشیدن را به میان مردم آورده است.

روز دوم، حسینیه ارشاد؛ نامش گره خورده به نام علی شریعتی در کنار شهید مرتضی مطهری؛ شریعتی وصیت کرده بود در اینجا دفن شود؛ وصیتی که تا امروز عملی نشده است و دری که کمتر زمانی برای بزرگداشت شریعتی قفل آن باز شده است.

قبلا چادری بزرگ بر زمین چالهرز به پا می کردند و جلساتی شبانه؛ در این جلسات ناصر میناچی مقدم و مرتضی مطهری حاضر بودند؛ تا اینکه تصمیم می گیرند حسینیه ای در این محل ساخته شود به دست ناصر میناچی مقدم، محمد همایون و عبدالحسین علی آبادی در سال 1346 در زمین باغی به مساحت دو هزار مترمربع.

تا اینکه شریعتی در سال 1348 ردای معلمی دانشگاه فردوسی مشهد را کنار گذاشت و بحث های تازه دینی خود را در حسینیه ارشاد به فاز خطابه های ایدئولوژیک نزدیک کرد.

از همین جا اختلاف بعدی با شهید مطهری آغاز شد.

او احساس می کرد که شریعتی با تأکید بر جامعه شناسی، الهیات را فدا می کند و بیش از حد، آزادانه از فلسفه سیاسی غرب اقتباس می کند.

شریعتی بعد از سوسیالیست خداپرست بودن، بعد از مصدقی و نهضت آزادی بودن، با سازمان مجاهدین خلق اولیه ارتباط می گیرد؛ ارتباطی که به قصه حسن و محبوبه باز می گردد؛ داستانی که او تحت عنوان طرحی برای نجات ایران به وسیله روشنفکر مسلمان از تریبون حسینیه ارشاد مطرح کرد و در سوگ حسن آلادپوش و محبوبه متحدین بیان شد؛ زن و شوهر مجاهد جوانی که آن قدر به شریعتی نزدیک شده بودند که مراسم عقد ساده شان با حضور او برپا شد.

این ارتباط عاطفی ادامه داشت تا آنکه با پیگیری های مداوم ساواک، ضربات سنگین تا مرحله اضمحلال جنبش چریکی به سازمان وارد شد.

در واقع، سال های 53 تا 55 دوران ناامیدی تدریجی شریعتی از مبارزه قهرآمیز با رژیم حاکم است.

پس از این مقطع او قصد داشت به فاز مبارزه فرهنگی و آگاهی بخشی بازگردد؛ اما بسته شدن حسینیه ارشاد و فوت زودهنگامش مانع این کار شد.

دکتر شریعتی برای ما متولدان دهه 50 که با نوشته ها و سخنرانی های حماسی او زندگی کردیم، یک قهرمان بود.

دیوار اتاق مان پر بود از تصاویر او به همراه جملات شاهکاری که ویژه ادبیاتش بود .

مرد فوق لیسانس جامعه شناسی است؛ او می گوید: نگاه انقلابی آمیخته به روشنفکری دینی در آن زمان بسیار ارزشمند و گوهری گران بها بود.

همچنان که نگاه نوِ شریعتی به اسلام و تشیع امروز می تواند پاسخی به مطالبات دینی و خودآگاهی جوانان پرسشگر این حوزه باشد .

او شریعتی را فقط برشی از یک قطعه تاریخی نمی داند که اگر چنین بود، چنین در جان و دل ریشه نداشت.

شریعتی و اندیشه او در جهان در حال جهانی شدن نبود؛ از مصر، افغانستان، ترکیه تا تاجیکستان؛ از لبنان، تونس و فرانسه تا مالزی و ژاپن.

از زرگنده تا قلهک؛ دختری با ظاهری آراسته از تأثیر شریعتی بر زندگی اش می گوید: شریعتی برای من یادآور نوجوانی ایدئولوژیک من است؛ وقتی تصمیم گرفتم از رشته ریاضی به علوم انسانی تغییر مسیر دهم.

وقتی مطمئن شدم مهم ترین مسئله کشور مسائل جامعه شناسی است، نه مهندسی؛ وقتی به خاطر شریعتی دیندار شدم و هم زمان نقد اسلام صفوی را خواندم؛ از شریعتی عدالت را آموختم و تصمیم گرفتم برای فرودستان کاری کنم.

درک امروز من از جامعه به خاطر تلنگرهایی است که شریعتی بر ذهن من زده است .

او فوق لیسانس علوم ارتباطات خوانده است و فعال مدنی است.

خیابان دولت؛ بالاتر از قلهک، مهندس جوان، شریعتی را نواندیشی که جلوتر از زمانه خود بود، می خواند: او مقابل خوانش متحجرانه از دین ایستاد و به زبان اندیشه سعی در دوری جامعه از تحجر داشت.

آزادی اندیشه مطالبه تاریخی اوست.

از شریعتی و آثارش نمی توان عبور کرد؛ اما می توان او را از نو خواند .

قیطریه؛ تپه قیطریه: خانمی میانسال و چادری، به مجسمه ای تاریخی تکیه داده است که به حادثه 13 شهریور اشاره دارد.

او بعد از سکوتی سنگین چنین درباره شریعتی می گوید: روشنفکر دینی که روحانیت سنتی او را برنمی تابید و چنین شد که به شریعتی روا داشتند آنچه نباید.

.

قیطریه را با نماز 13 شهریور 1357 به امامت شهید محمد مفتح می شناسند و راهپیمایی بعد از آن؛ اما کمتر کسی درباره تاریخ سه هزارو 200 ساله این منطقه می گوید و ساختمان هایی که بر گورستان تاریخی تهران بنا شده است.

این راهپیمایی ها بعد از 26 دی (فرار شاه) بیشتر می شود؛ مردم اسامی شخصیت های تاریخی مورد علاقه خود را بر خیابان ها و میادین اصلی شهری می نوشتند و در شعارهای راهپیمایی ها (ازجمله میدان شهدا و چهارراه مصدق) نیز آن را تکرار می کردند.

بعد از پیروزی انقلاب از آنجا که مسئولیت نام گذاری خیابان ها بر عهده شهرداری تهران است، در همان روزهای اول تصدی اداره شهر تهران، شورایی از فعالان گروه های اجتماعی ملی- اسلامی دوران انقلاب زیر نظر خسرو منصوریان، معاون امور اجتماعی و رفاه شهرداری تهران، تشکیل شد که به کار نام گذاری معابر شهری نظارت داشت.

محمد توسلی، اولین شهردار تهران، چنین روایت می کند: خیابان قدیم شمیران را مردم در جریان راهپیمایی های تاسوعا و عاشورا به نام آیت الله طالقانی نام گذاری کرده بودند.

از آنجا که حفظ آن مغایر ضوابط تعیین شده (فرد زنده نباشد) از طرف شورای نام گذاری بود، موضوع به صورت حضوری با آیت الله مطرح شد.

ایشان ضمن تأیید ضوابط مذکور از پیشنهاد نام دکتر شریعتی به مناسبت موقعیت حسینیه ارشاد در این خیابان به گرمی استقبال کردند .

بعد از درگذشت مرحوم طالقانی در 19 شهریور سال 1358 خیابان تخت جمشید سابق به نام ایشان نام گذاری شد.

امروز نام جاده قدیم شمیران، خیابان کوروش، خیابان دکتر علی شریعتی است.

دختر جوان و چادری ساکن خیابان جمالزاده است؛ او فوق لیسانس معماری خوانده است؛ می گوید شریعتی را با نام خیابان می شناخت تا اینکه راهش به موزه شریعتی افتاد؛ دیدن لباس، اسباب و اثاثیه، دست نویس و کتاب های شریعتی اولین تلنگری بود بر ذهن جست وجوگرش برای شناخت؛ آن زمان 20ساله بود.

حالا شریعتی را خوب می شناسد و معتقد است: او بعد از فوتش در 43 سالگی، بیشتر مشهور شد تا زمان حیاتش؛ این به دلیل مظلومیت شریعتی است و اندیشه اش چون بازگشت به خویشتن که در بستر زمان معنا و مفهوم پیدا کرده است .

جوان 33ساله تحلیل دیگری از شریعتی دارد: شریعتی متفکری است در میانه دو گروه روحانیت سنتی و روشنفکران دینی تجددخواه ؛ متفکری که به دلیل اصالت در دیدگاه و نوع نگاهش به مسائل دینی، از جانب هر دو طیف ذکر شده مورد بی مهری قرار گرفت .

او را اندیشمند حوزه جامعه شناسی می خواند که به سنت دین و قرآن مسلط بود.

مرد جوان معتقد است: به اعتقاد من ساخت اسطوره از شریعتی با منش خود او ناسازگار است.

باید از شریعتی آشنایی زدایی کرد .

اسطوره شدن مطلوب شریعتی هم نبود.

روح عصیانگر پرفسور شاندل بارها می پرسید: وقتی شمعی را فوت می کنیم، شعله اش کجا می رود؟ شاید شعله آن شمع امروز در خیابان شریعتی و در کوچه پس کوچه های جمالزاده جام حقیقت بین باشد؛ روایتی که در 40 سال بعد از فوت شریعتی ادامه دارد.

/ شرق
کلید واژه ها: شریعتی - خیابان - انگلستان - ارشاد - خیابان انقلاب - امام موسی صدر - تهران - امروز - تاریخ - زندگی - علی شریعتی - زندان قصر - امام موسی - ایست قلبی - مردم - خانه - لحظه - آمبولانس - موسی صدر - استراحت - آبادانی - آرامگاه - سخنرانی - ساختمان - معماران - اورژانس - کنفرانس - دختران - تاریخی - روستای

آخرین اخبار سرویس:
بررسی دلالت های احادیث منزلت و ثقلین بر مشروعیت سیاسی ـ الهی در نظام امامت - بخش اول ضرورت وجود امام در نظام امامت

ترقی: بدعهدی های آمریکا را به جهان اعلام خواهیم کرد

محمدرضا دهشیری، سید محمد حسینی، صارم شیراوند، سید مصطفی حسینی تاثیر امنیت منطقه ای بر رفتارشناختی مجموعه های امنیتی مناطق

سخنان ترامپ سرشار از ناتوانی بود

مخالفت وزارت بهداشت با اعمال سهمیه 5 درصد

دولت درآمد 6 ماه کشور را کجا خرج کرد؟

مهدی گل پرور روزبهانی زمان پریشی در تدوین تاریخ فلسفه

تغییر در طعم و بوی آب شرب بانه و نگرانی مردم

نامه به هیئت رییسه مجلس برای تمدید تفحص از شرکت ملی مس

ابراز علاقه مندی کشورهای اروپایی به همکاری دریایی با ایران

دروغ می گویند مثل شرق

شغل 700 ساله در یزد+عکس

پویانمایی/ مجموعه طنز «خمپاره»

جواد رقوی تمثیل شبه عرفانی غزالی و تبیین فلسفی علامه طباطبایی درباره شفاعت

10 اولویت منصور غلامی برای وزارت علوم

بابک زنجانی یک قدم دیگر به اعدام نزدیک شد

یادداشت/ حامد حاجی حیدری بازسازی معنوی جامعه

محمد جواد سام خانبانی، عباس خائفی مصلحت بینی و واقع گرایی در اندیشه های سیاسی ماکیاولی و خواجه نظام الملک

مصرف نمک قبل و بعد از غذا بسیاری از مشکلات را حل می کند

مردم سالیانه چقدر پول برای سفرهای خارجی هزینه می کنند؟

نگاهی به تحول در علوم سیاسی از دریچه ی تحول در علوم انسانی چرا با صورتی منسوخ شده از علم سیاست مواجهیم؟

هیچ ارتباطی بین مهدی جهانگیری و کارگزاران وجود ندارد

یاوه گویی های ترامپ سبب وحدت مسئولان و ملت ایران شد

آموزش و پرورش با ناظم مدرسه خوزستانی شدیدا برخورد کند

یادداشت/ محمد اسماعیلی اروپا برجام نیمه جان را احیا نمی کند

پیگیری مجلس برای افزایش حقوق نیروهای مسلح

وظیفه "هیئت اندیشه ورز" خبرگان از زبان آیت الله تسخیری

تست هوش تصویری: تفاوت ها را بیابید (24)

دوست آن باشد که به تو راست گوید، نه آن که دروغ تو را راست انگارد

تصاویر : وداع غم انگیز با کودکان روهینگیایی غرق شده

دولت تمایلی برای سرمایه گذاری در پروژه راه آهن درگز ندارد

مهدی حسن زاده ,سید حمیدرضا رئوف تجسیم مُقاتِل بن سلیمان در ترازوی نقد

گازرسانی به روستاهای کرمانشاه منطبق با برنامه ششم نیست

کمیته امداد درپی مشارکت هرچه بیشتر با خیران برای محرومیت زدایی است

این 5 مرد شیطان صفت به خاطر آزار زن شوهردار محاکمه می شوند / دادستان مشهد درخواست اعدام کرد + عکس

زیارت امام حسین(ع) بر چه کسانی واجب است؟

10 اولویت منصور غلامی برای وزارت علوم/توسعه روابط علمی با کشورهای جهان

فعالیت های تجاری در مرز پرویزخان همچنان راکد است

امین شاه وردی نظام استنتاجی منطق رواقی

ترامپ "کوتوله سیاسی" است

نشست های تخصصی گردهمایی سازمان ها و نهادهای فعال در حوزه ترویج علم / جزییات

مصرف نمک قبل و بعد از غذا بسیاری از مشکلات را حل می کند

استاندار کردستان پای درد دل های جوانان بیکار بانه ای هم بنشیند

مردم سالیانه چقدر پول برای سفرهای خارجی هزینه می کنند؟

تاوانی که آقای بارزانی باید بدهد/تقصیر آقای قرائتی نیست! /چند سوال درباره گفته های بابک زنجانی/آینده برجام و ایران با اروپا چه بکند؟ /استفساریه ای برای «سپنتا»

حوزه های علمیه کانون اصلی احیای حجاب و عفاف در جامعه اند / هدف هجمه جریان های معاند نظام، اشاعه بدحجابی و بی عفتی است

یاوه گویی های ترامپ سبب وحدت مسئولان و ملت ایران شد

سید حسین سید موسوی تحلیل انتقادی دیدگاه مرحوم اِربِلی در علت استغفار معصومین

یک نشانه مهم دوست خوب

پیگیری مجلس برای افزایش حقوق نیروهای مسلح

پیاده روی اربعین رزمایش عشق به خوبی ها و آزادگیست

دانشگاه ها می بایست پاسخگوی شبهات با موضوع نماز باشند

دولت تمایلی برای سرمایه گذاری در پروژه راه آهن درگز ندارد

برپایی موکب امامزاده علی بن جعفر(ع) قم در مرز مهران

هیات های عزاداری در ترویج فرهنگ نماز رسالت مضاعفی دارند.

زوج البرزی آزادی را به 36 زندانی هدیه دادند

دعای کمیل

معجزه ی دعای بسیار پرفضیلت یستشیر +متن دعا

در ابتدا و انتهای روز، قرائت کدام سوره ها مستحب است؟

بیش از 900 طلبه جامعه الزهرا(س) در حال تدوین پایان نامه و رساله علمی هستند

روحیه بصیرت افزایی در دانشگاه ها تقویت شود

افتتاح نمایشگاه توانمندیهای ابریشم کشور با حضورمشاور رییس جمهور

مردم گیلان به برخورداری از اندیشه آزاد و درک و درایت معروفند

11 منطقه فرابحرانی آسیب های اجتماعی در قم شناسایی شده است

«مریم امینی» سرپرست معاونت امور اجتماعی بهزیستی هرمزگان شد

راه اندازی ایستگاه سیار صدور کارت هوشمند ملی در هرمزگان

15 استاد حوزه و دانشگاه در همایش «مبانی تحکیم خانواده» مطالب خود را ارائه می دهند

واحدهای اقتصادی فعال مالیات خود را باید پرداخت کنند

انتصاب ریاست حوزه هنری خوزستان

جشنواره «بازی دراز» در سرپل ذهاب برگزار می شود

سید جمال سامع، محمد جواد صافیان تحلیل رابطه دوجانبه ی تاویل ساختارشکنانه حقیقت اندیشی افلاطون و تاریخ حقیقت نزد هایدگر

زیارت امام حسین(ع) بر چه کسانی واجب است؟

ورود روزانه 1.5 میلیون نفر به تهران/ تراکم جمعیتی به حد هشدار رسید

تاثیر رژیم غذایی مردان بر سلامت نوزاد

عذرخواهی قرائتی از آقای دوربینی «نمازی»

با دخالت های مادر زن در زندگی مان چه کنیم؟

آقا! چرا همسرت شاد نیست؟

فعالیت های تجاری در مرز پرویزخان همچنان راکد است

جنگ در آن سوی مرزهای کشور

وکیل زنجانی: شایعه اعدام موکلم صحیح نیست

کشف 100هزار ویزای جعلی برای عتبات عالیات/ تشریح اتهامات چند محکوم امنیتی/ رد اظهارات وزیراطلاعات درباره جاسوسِ عضو کمیته مالی برجام

روزنامه های چهارشنبه 26 مهر 1396

ترامپ "کوتوله سیاسی" است

شخصیت شناسی میوه ای!

کشف 100 هزار ویزای جعلی برای عتبات عالیات/ تشریح اتهامات چند محکوم امنیتی/ رد اظهارات وزیر اطلاعات درباره جاسوسِ عضو کمیته مالی برجام

افزایش آگاهی و تفکر علمی راه رسیدن به درک مشترک است

آزمون حفظ قرآن و نهج‎البلاغه طلاب سراسر کشور برگزار می‎شود

مسجد دوبلین درهایش را به روی بی خانمان ها گشود

استاندار کردستان پای درد دل های جوانان بیکار بانه ای هم بنشیند

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 25مهر

این شکلی بیدار کردن کسی باعث سکته او می شود

فیلم/ شلیک موشک کروز از فانتوم ایرانی

ادعای عجیب آقای جهانگیری: 6 ماهه 1.5 میلیون شغل ایجاد کردیم

متن کامل میزگرد بررسی مستند انقلاب جنسی منتشر شد

کمک رهبر انقلاب به مسلمان میانمار

بقایی پس از دادگاه: پرونده ام سیاسی است

سخنان ترامپ سرشار از ناتوانی و شکست بود

فیلم/ شلیک موشک کروز از فانتوم ایرانی

فیلم/ اهالی کربلا

7 راهکار برای یک خواب راحت

ورزش های کوتاه مدت و شدید برای همه افراد جامعه مناسب نیستند

تصاویری کمتر دیده شده از مرحوم آیت الله مهدوی کنی

گستاخی اخیر ترامپ ثابت کرد که نباید به ظالم اعتماد کرد

منصور آبیار، امیر مسعود شهرام نیا، حسین مسعودنیا نقش حکومت های محلی در فرآیند توسعه سیاسی

47 درصد برنامه مناسب سازی در اردبیل اجرایی شده است

امیرحسین فردی در ایجاد هسته های جوان در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی تاثیرگذار بود

کمیته امداد درپی مشارکت هرچه بیشتر با خیران برای محرومیت زدایی است

شب شعر «نی نامه ی فرات» در بندر امام خمینی برگزار شد+عکس

تامین آب شهرهای بحرانی فارس در باتلاق برنج کاری

نوجوانان ایران گام به گام در مسیر تاریخ سازی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 26 مهر 96

تصاویر/ صحنه های خنده دار در دنیای حیوانات

تصاویر/ شغلی به قدمت 700 سال

احمد رجبی، محمد رضا بهشتی تناهیِ آغازینِ زمانمندی و گشودگیِ دازاین در وجود و زمان هایدگر

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 25مهر

قتل کودک 3 ساله توسط ناپدری اش در رشت

تصاویر/ پدیده حیوان آزاری

«لا اکراه فی الدین» یعنی چه؟

بازگشت به کار پرستاران بازنشسته با دریافت حقوق ساعتی

رییس روس اتم به ایران سفر می کند

نگاهی به حادثه عاشورا از نگاه استاد «جعفر شهیدی»

گراوند: قانون گرایی سرلوحه فعالیتم در استانداری بوشهر است/ وزیر کشور: دولت بار دیگر به سالاری اعتماد کرد +تصاویر

کارمندان شوراهای حل اختلاف چقدر حقوق می گیرند؟

جزییات قتل "اهورا" از زبان دادستان مرکز استان گیلان

کمیته امداد درپی مشارکت هرچه بیشتر با خیران برای محرومیت زدایی است

ماریبور 0-7 لیورپول / ویدئو

سرلشکر باقری وارد سوریه شد + تصاویر

چرا مرحوم آیت الله مهدوی کنی راضی به انتشار خاطراتش شد؟

چراغی که حضرتعالی روشن کردید، با لطف مردم خیرخواه ایران زمین؛ نام ایران را ماندگارتر می کند

پیغامی برای دایی جان ناپلئون

امکانات کارمندان مایکروسافت در کلبه های چوبی +عکس

شعر/ متن سخنرانی شغال و سگ زرد

راز چاه عمیق دوره ساسانیان در لرستان فاش شد+ تصاویر

شب شعر «نی نامه ی فرات» در بندر امام خمینی برگزار شد+عکس

کمک رهبر انقلاب به آوارگان مسلمان میانمار

متن کامل میزگرد بررسی مستند «انقلاب جنسی» منتشر شد

واشنگتن با ایجاد جنگ روانی دنبال پنهان کردن معادلات جدید منطقه است

محمد جواد رنجکش، رضا آقایی مزرجی کاربست نظریه ریتبرگردر فرآیند شکل گیری سازمان های بین المللی؛ نمونه پژوهشی اتحادیه اروپا

آن چه در جلسه وزیر فرهنگِ ایران و ارمنستان گذشت

جزییات6خبر ویژه امروز چهارشنبه 26 مهرماه 1396

تراکم جمعیتی در تهران به حد هشدار رسیده است/ ورود روزانه یک میلیون و 500 هزار نفر به تهران

استیضاح ترامپ در سال 2018 ؟

اروپا باید نقش کلیدی برای حفظ برجام ایفا کند

لزوم همکاری دولت، شهرداری و شورای شهر برای حل معضلات تهران

عکس/ تصادف مرگبار پژو پرشیا با 405

راستی دردهایم کو؟

جدیدترین مدل کاپشن پسرانه

عربستان و اسراییل، ترامپ را تحریک می کنند

اختصاص 10میلیارد ریال کمک به آوارگان مسلمان و مظلوم میانمار

اولین سفر مقام عالی نظامی ایران به اروپا

فرار 1000 دختر از خانه

ولایتی: سپاه نقشی در عملیات کرکوک ندارد

بیش از 8 هزار نفر از اردیبهشت ماه امسال در شهرداری تهران استخدام شدند

فرمان مهاجرتی ترامپ توسط دادگاه هاوایی لغو شد

ادعای عجیب آقای جهانگیری: 6 ماهه 1.5 میلیون شغل ایجاد کردیم

محمدرضا عارف و محسن هاشمی سمت جدید گرفتند

تولیت مسجد مقدس جمکران گفت: راهپیمایی اربعین فرصتی برای تمهید ظهور امام زمان (عج) است.

توضیحات دادستان تهران در باره رضا شهابی، نازنین زاغری و چند زندانی امنیتی دیگر/تعیین تکلیف پرونده نماینده نیشابور و ارومیه

اطلاعیه مهم بانک ملی ایران در خصوص اختلال در تعداد محدودی از "ملی کارت ها"

کنایه های رییسی به دولت اصلاحات/ آمریکایی ها به دنبال پاره کردن برجام نیستند

مواضع قاطع رییس جمهور ارمنستان در قبال مناقشه قره باغ

هماهنگی مجلس و شورای شهر برای پیگیری مسائل پایتخت

طیب نیا تکذیب کرد/ با پول خودم گازکشی کردم

انتصاب رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی

لباس پلیس ایران عوض می شود + عکس

عذرخواهی توییتری قرائتی از آقای دوربینی

مراسم تقدیر از دستاوردهای مسلمانان در کانادا برگزار شد

تقویت ارتباط با دانشگاه ها، مهمترین نقطه قوت همراه اول است

قرارهای سبز هفته های دوم و سوم مهر96

حمایت رییس جمهور سابق جمهوری آذربایجان از سیاست های الهام علی اف

طرح نمایندگان برای مقابله با تهدیدات اخیر آمریکا در مورد ایران

بدل ترامپ در مترو تهران!+عکس

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 26 مهر 96

کمک شورای شهر اهواز به خانه مطبوعات

چرا به جای بهره کشان، کودکان را دستگیر کرده اید؟

افغانستان عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شد

بازی های واقعیت مجازی استیم وارد اتاق های بزرگ می شود

/شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان

عذرخواهی حجت الاسلام قرائتی از آقای دوربینی + فیلم

رحمانی فضلی: سایت وزارت خارجه از نام خلیج فارس استفاده کرده/ گرایش سیاسی در انتصابات ملاک نیست

تجمع باشکوه دانشگاهیان ورامین در پاسخ به اظهارات ترامپ

نامه جمعی از فعالان اجتماعی به شهردار دهدشت

بیانیه بسیج طلاب شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی

افتتاحیه نمایشگاه ارمنستان و ایران

آمریکا با تهدیدهایش کشورهای زیادی را با ایران هم پیمان کرد/ ترامپ نباید با سخنان سخیف مردم ایران را خطاب قرار دهد

فهرست ثروتمندترین مردم امریکا

موافقت با کلیات طرح استخدام آموزشیاران نهضت و معلمان حق التدریس

بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس از ایران خودرو کرمانشاه

مدیر روابط عمومی هما تغییر کرد

روحانی به خوبی پاسخ ترامپ را داد

انتخاب رییس مرکز بهداشت غرب اهواز بعنوان عضو شورای راهبردی جمعیت استان

سرلشکر باقری وارد دمشق شد

در جلسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان مطرح شد؛/ارائه گزارش کمیته ارزیابی/تاکید بر ادامه فعالیت جبهه ای/انتقاد دکتر عارف از برخورد با فعالان سیاسی اصلاح طلب

معرفی پردرآمدترین بازیگر زن تلویزیون

آرمان اسراییل؛ هدف آمریکا

علت جذب نیرو در سازمان پسماند

حادثه وحشتناک برای یک خودرو در تهران!+عکس

عکس/ شکار با دستان خالی

آمریکایی ها با حرکات احمقانه اجماع بین المللی علیه خودشان درست کرده اند

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

ساکنان خیابان شریعتی در باره او چه می گویند

ساکنان خیابان شریعتی در باره او چه می گویند