مطالب مرتبط:
یک مستندساز و تاریخ پژوه مطرح کرد 810 مورد سانسور در اسناد آمریکایی کودتای 28 مرداد/ سندی درباره همراهی آیت الله کاشانی با کودتاگران وجود ندارد
810 مورد سانسور در اسناد آمریکایی کودتای 28 مرداد/ سندی درباره همراهی آیت الله کاشانی با کودتاگران وجود ندارد
810 مورد سانسور در اسناد آمریکایی کودتای 28 مرداد
واکنش سلیمی نمین به اسناد منتشره آمریکا درباره کودتای 28 مرداد 32
کودتای 28 مرداد بزرگترین جنایات آمریکایی ها در ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 17:422017-06-19سياسي

صف بندی موافقان و مخالفان نقش کاشانی در کودتای 28 مرداد


انتشار مجموعه اسناد کودتای 28 مرداد 1332 از سوی وزارت خارجه آمریکا و اشاره ای که به نظرات آیت الله کاشانی در یکی از این اسناد درباره دکتر محمد مصدق شده، - به موضوع داغ رسانه های ایران و فعالان شبکه های مجازی بدل شده و کمپینی برای تغییر نام خیابان کاشانی به مصدق راه افتاده است.

/چنانکه عبدالله رمضان زاده، سخنگوی دولت اصلاحات در توییتر خود نوشته حال که اسناد همراهی کاشانی با کودتای آمریکایی افشا شده نام خیابان آیت الله کاشانی را تغییر دهید.

اما محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و عمران شورای شهر چهارم تهران و منتخب پنجمین پارلمان شهر درباره اینکه چرا نامگذاری معبری به نام محمد مصدق مسکوت مانده، به روزنامه آفتاب یزد گفته است: پیشنهادی که برخی اعضای شورا در خصوص نامگذاری معبر و جایگاهی در شهر تهران به نام مصدق را داده بودند، در دستور جلسه کمیته نامگذاری قرار نگرفت.

به هر حال فرآیند اینگونه است که پیشنهادات در این کمیته که مجتبی شاکری رییس آن هستند، مطرح شود و بعد از آنکه اعضای آن به نتیجه رسیدند، در صحن شورا مطرح شود.

تا جایی که من اطلاع دارم به نظر می رسد که این نامگذاری را در دستور کار کمیته نامگذاری قرار نداده اند.

مجتبی شاکری، رییس کمیته نامگذاری شورای شهر تهران اردیبهشت ماه امسال در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم در مورد نامگذاری خیابانی به نام مصدق گفته بود: کمیسیون نامگذاری تیرماه سال گذشته طی نامه ای خطاب به وزیر نفت در اقدامی عملی پیشنهاد داد ساختمان مرکزی وزارت نفت در خیابان طالقانی و پژوهشگاه نفت به نام مصدق به عنوان یکی از رهبران ملی شدن صنعت نفت نامگذاری شود.

اما پاسخ منفی وزیر مانع از تحقق آن شد.

یک کانال تلگرامی با بیش از 700 عضو نیز راه اندازی شده و در پی جمع آوری امضاست، به نام پویش تغییر نام خیابان کاشانی به دکتر مصدق که خطاب به اعضای منتخب شورای شهر تهران (دوره پنجم) نوشته است: ما امضاکنندگان این نامه از شما می خواهیم نام خیابان آیت الله کاشانی را به خیابان دکتر مصدق تغییر دهید و ضمن نشان دادن قدرشناسی ایرانیان به چهره های ملی، اجازه ندهید نام کسی که با استبداد محمدرضاشاهی همراهی کرده، بر تابلوهای شهر تهران باقی بماند.

این درحالی است که فرزند آیت الله کاشانی معتقد است: در مردادماه سال 1332 هیچ کودتایی علیه دولت مصدق انجام نشده است.

برعکس انبوهی از اسناد و مدارک در همین مجموعه اسناد ارزشمند وزارت خارجه آمریکا وجود دارند که نشان می دهند دولتمردان بلندپایه آمریکا و سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا سیا هرگز به نقش مرموز مصدق و طرح بسیار پیچیده انگلستان برای براندازی و به شکست کشاندن نهضت ملی ایران که به دست مصدق اجرا شد پی نبرده بودند… نه در اسناد وزارت خارجه آمریکا مربوط به سال 1989 و نه اسنادی که به تازگی انتشار یافته اند سند و مدرکی بر اینکه مصدق با یک کودتا آن هم از سوی آمریکا برکنار شده باشد وجود ندارد.

این در حالی است که اسناد به جای مانده از مبارزات آیت الله کاشانی و نمایندگان مجلس شورای ملی دوره هفدهم که در برابر اقدامات ضد میهنی مصدق و برنامه ریزی های انگلستان برای براندازی نهضت ملی ایران ایستادگی کردند و نیز خاطرات ارزشمندی که در 65 سال گذشته انتشار یافته اند انبوهی از اسناد و مدارک تاریخی را در اختیار پژوهشگران تاریخ کشور ما قرار داده اند که شناخت واقعیت های تاریخی ناکامی نهضت ملی ایران را روشن ساخته اند.

سرانجام بیان این حقیقت را نیز شایسته می دانم که اگر انگلستان و وابستگان آن بر دروغ تاریخی کودتای 28 مرداد علیه مصدق تأکید و آن را تکرار می کنند برای آن است که مداخله این دولت در امور داخلی ایران آشکار نشود.

سید محمود کاشانی در یادداشتی که در خبرآنلاین منتشر شده، به یکی از اسناد اشاره کرده که نشان می دهد رابط سیا در تهران و سفیر آمریکا از واشنگتن خواسته اند پس از کودتا، برای کمک به دولت زاهدی 5 میلیون دلار بودجه اختصاص دهد.

او در این باره می نویسد: اگر دولت آمریکا در این اوضاع و احوال کمک مالی پنج میلیون دلاری به زاهدی کرد دلیل آن تُهی بودن خزانه کشور و این واقعیت بوده است که زاهدی با میراث شوم مصدق یعنی ناتوانی در پرداخت حقوق کارکنان دولت روبرو بود و یکی از انگیزه های کمک مالی دولت آمریکا نیز آن بود که در اوضاع و احوال جنگ سرد که دولت شوروی سابق به دنبال گسترش حوزه نفوذ خود بود دولت ایران بتواند روی پای خود بایستد.

اکنون صداوسیما این کمک مالی را دلیل انجام کودتا از سوی آمریکا علیه دولت مصدق برشمرده است! محمدرضا کایینی، روزنامه نگار و تاریخ پژوه نیز از افرادی انتقاد کرده که بدون خواندن و حتی توان ترجمه یک مجموعه پی دی اف 1000 صفحه ای، تازه رسیده اند به این نقطه که کاشانی با مصدق اختلاف شدید داشته و در صف نخست منتقدان او و البته چوب به دستان 28 مرداد بوده است! آن هم همراه با مظفر بقایی و شعبان جعفری که از قضا در آن ساعات، هر دو در زندان مصدق بوده اند!.

و این همه بدون آن است که حتی بتوانند در میان همه این به اصطلاح اسناد نوانتشار، یک مورد را نشان دهند که کاشانی در طراحی و اجرای واقعه 28 مرداد، اندک نقشی داشته است! به نوشته کایینی کاشانی در طرح ریزی سقوط مصدق نقش نداشت، اما می دانست که جناب نخست وزیر، با طریقه ای که در پیش گرفته، به همان فرجامی می رسد که رسید! در همین باره موسی حقانی، معاون پژوهشی مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در گفت وگو با روزنامه صبح نو توضیح داده است: شما در اسناد خیلی چیزها می بینید.

مثلاً یک مأمور اطلاعاتی حدس زده و پیشنهاد داده که با فلان آدم (مثلاً آیت الله کاشانی یا دکتر مصدق) در ایران ارتباط گرفته شود.

صرف این مطلب را نمی توان سند خیانت دانست.

باید ببینیم اولاً ارتباط برقرار شده یا نه؟ ثانیاً باید ببینیم اگر برقرار شده چه پاسخی دریافت شده از طرف داخلی؟ این ها مستلزم کار جدی سندشناسی و پژوهشی است.

در همین اسنادی که منتشر شده، سندهایی وجود دارد که نشان می دهد این پیشنهادها به نتیجه ای نرسیده است.

مثلاً به مصاحبه ای از آیت الله کاشانی اشاره می شود که با صراحت آمریکا را از دخالت در امور ایران منع می کند و هشدار می دهد که آمریکا نباید از انگلیس حمایت کند.

در همین مجموعه اسناد اشاره می کند که آیت الله کاشانی به سیاست آمریکا در حمایت از انگلیس حملات جدی ای را آغاز کرده است.

در همین مجموعه اسناد جدید آمده که پایگاه سیا در قبرس خطی را برای حمله مطبوعات به آیت الله کاشانی پی بگیرند.

خود این اسناد و شواهد دیگر تاریخی نشان می دهد که ادعای دخالت ایشان در کودتا پوچ است.

به گفته او این اسناد حدود 1000 صفحه است و روز پنجشنبه منتشر شده و باید به دقت مطالعه شود ولی آن چیزی که با یک نگاه کلی به دست می آید این است که این ها تمام تلاششان این است که آن روش های دقیق نفوذ برای تخریب را بیان نکنند.

در بسیاری از موارد در همین مجموعه 1000 صفحه ای می بینیم که اسامی افراد را سانسور کرده است.

حتی بخش هایی را حذف کرده اند.

به نظر می رسد که بیشتر شبیه تلاش برای به جان هم انداختن گروه های حامی اشخاص در داخل ایران است.

از این جهت خودش بخشی از پروژه نفوذ است.

بیش از اینکه یک واقعیت باشد، یک پروژه است.

اسنادی که دو، سه روز بیشتر از انتشارش نمی گذرد و قطعاً هدفش اختلاف بین نیروهای داخلی و جنگ نرم و تغییر از درون است.

در اشاره ای مشترک به این اسناد، حسین دهباشی دیگر تاریخ پژوهی است که در کانال تلگرامی خود نوشته است: اسناد به تازگی منتشر شده توسط ایالات متحده در مورد 28 مرداد نیز که طبعاً مورد توجه گسترده فضای مجازی است، کماکان بسیار ناقص و به نحو جهت داری ممیزی شده است.

به نظر می رسد حدود 810 مورد از اسامی و اماکن در نسخه منتشر شده حذف شده اند (چرا آن بخش ها سانسور شده و چرا بخش های دیگر منتشر شده اند؟) ضمن اینکه گرچه این اسناد بیانگر رضایت ضمنی برخی رهبران سابق نهضت ملی نفت و از جمله آیت الله کاشانی از برکناری دکتر مصدق است اما در هیچ کجای این اسناد خبری از همدلی نظری یا همراهی عملی وی با کودتاگران دیده نمی شود.

وی می افزاید: در نظر داشته باشیم در مقطع 28 مرداد 1332، شخص سرلشکر زاهدی (بصیر دیوان) امیری بسیار خوشنام بود.

او به عنوان حافظ تمامیت ارضی ایران و فرمانده جنگ های متعدد و پیروز با شورشیان و تجزیه طلبان و نیز در جایگاه وزیر کشور کابینه دکتر مصدق، تا مقطع قبل از دول پس از کودتا، مورد علاقه و اعتماد اغلب ایرانیان و از جمله آیت الله کاشانی بود.

دهباشی با وجود اشاره به میهن دوستی بسیار، پاکدستی فوق العاده، شرافت و شجاعت دکتر مصدق معتقد است: خطاهای مهمی چون دلبستگی به قول های شفاهی مقامات مذاکره کنندگان آمریکایی و انگلیسی و تضعیف جایگاه و تعطیلی مجلس شورای ملی و بی توجهی به ترس روزافزون جامعه از خطر همسایه شمالی و نفوذ کمونیسم و الحادی گری، تنش مستمر با محمدرضا شاه (که تا آن وقت هنوز محبوب بود) و تقاضاهای غیرقانونی از وی برای تسلط بر نیروهای مسلح، عدم مقابله با روزنامه نگاران همراه و هتّاکی چون امیرمختار کریم پور شیرازی و طرفداران تندرویی چون حزب توده و چاره نیاندیشی در برابر مشکلات اقتصادی چون تعطیلی پیاپی بازار ها در پی ناامنی و التهابات سیاسی و.

خود از عوامل اصلی خستگی مردم و عدم مقابله عمومی با کودتای 28 مرداد محسوب می شود.

دهباشی همچنین نوشته کلیپی این روز ها دست به دست می چرخد که با نام روز پس از کودتای 28 مرداد منتشر شده و مطابق توضیحات همراه انگار بازدید مشترک آیت الله کاشانی (رییس مجلس) و سرلشکر زاهدی (نخست وزیر کودتا) از خانه ویران و به تاراج رفته دکتر مصدق را نشان می دهد.

حال آنکه این کلیپ حاوی تصاویری در اماکن و مقاطع تاریخی مختلف است و بی ارتباط منطقی به یکدیگر.

از جمله خانه غارت شده مرحوم دکتر مصدق در خیابان کاخ (فلسطین فعلی)، تصویر سرلشکر زاهدی در پلکان ساختمان وقت شهربانی (ساختمان فعلی وزارت خارجه)، تصویر آیت الله کاشانی و دکتر مظفر بقایی و دکتر حسین مکی روبروی در اصلی مجلس شورای ملی وقت (میدان بهارستان).

همچنین موعد ضبط این تصاویر نیز بسیار با هم فاصله داشته و در مورد اخیر مربوط به زمستان 1331 و ماه ها قبل از کودتا است.

علیرضا کریمی، روزنامه نگار نیز در توییتر خود نوشته است: از میان حدود هزار صفحه اسناد سیا در خصوص کودتای 28 مرداد، یکی یادداشت دفتر اطلاعات و تحقیقات وزارت خارجه آمریکاست.

این یادداشت در 31 مارس 1953 تهیه شده که حدود 5 ماه قبل از کودتاست و بیشتر به ارزیابی آیت الله کاشانی اختصاص دارد.

در این یادداشت آمده که کاشانی نزدیکترین رقیب برای گرفتن قدرت از مصدق است و علت مخالفت کاشانی با مصدق بیشتر شخصی و ناشی از حسادت بیان شده! نکته دیگر در این سند این است که می گوید کاشانی هم مثل مصدق فرصت طلب است اما مصدق بیش از کاشانی به ارزش های لیبرال غربی معتقد است.

یادداشت مزبور بر سابقه مخالفت آیت الله کاشانی با انگلیسی ها تاکید داشته و بخشی را به این موضوع اختصاص داده است.

کاشانی بر اساس این یادداشت در سه نقطه حامی جبهه ملی بوده: ملی کردن نفت، قطع نفوذ بریتانیا در ایران و حمایت از حاکمیت مردم از طریق مجلس.

یادداشت تاکید می کند که هیچ سندی مبنی بر اینکه آیت الله کاشانی کمکی از خارج از ایران دریافت کرده باشد، وجود ندارد.

زمان تهیه این سند طبعا بحث کودتا یا مطرح نبوده یا هنوز خیلی جدی نبوده و در مراحل اولیه طراحی بوده است.

سند مزبور ادعای انگلیسی بودن کاشانی را که مدت ها از سوی برخی گروه های سیاسی ایرانی مطرح شده می تواند رد کند.

در ضمن نشان می دهد حدود 5 ماه مانده به کودتا، ارزیابی وزارت خارجه آمریکا از شخص آیت الله کاشانی ارزیابی مثبتی نیست.

/تاریخ ایرانی
کلید واژه ها: کاشانی - خیابان - شهر تهران - وزارت خارجه آمریکا - آیت الله - آمریکا - شورای شهر تهران - کودتای 28 مرداد - شورای شهر - تهران - اسناد - وزارت خارجه - پیشنهاد - شورا - شورای شهر چهارم تهران - محمد - کودتای 28 مرداد 1332 - شورای - وزارت - شورای شهر چهارم - دکتر محمد مصدق - نامه - دکتر - دولت - دولت اصلاحات - سخنگوی دولت - مرکزی - خارجه - ایران - اطلاع

آخرین اخبار سرویس:
مهدی پیروزفر، رامین ولی زاده میدانی، سید اسدالله اطهری مطالعه تطبیقی حقوق ملت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مانیفست فکری جریان ملی گوروش ترکیه

حال فردای حماسه است و زمان پاسخی در خور

رفتارهای عجیب دشمنان سرسخت ما در منطقه

ویدئو / پیشنهادهای خوشمزه برای تابستان

انتقاد یک امام جمعه از برخی روحانیون؛چرا در خانواده هایتان مهریه سنگین دیده می شود/رانت غوغا می کند

آیا صیاد از پس موشک های بالستیک بر می آید؟

آسرایی: وقف به داد موسیقی ایران برسد/ صدا و سیما را بیخیال

حاج قاسم، برنده جایزه "صلح نوبل" یا "صلح مقاومت"

پشت پرده "مصادیق مجرمانه و محتوای مستهجن"

20 روش برای زندگی بهتر

علی کارگر فناوری های نوین در خدمت دموکراسی

وقتی ترکیب آقازادگی و ژن خوب آتش به پا کرد

«دشمنان دیروز، دوستان امروز»

دو استعفای بحث برانگیز ائمه جمعه

صدور ویزای 10 دیپلمات اعزامی به حج از طریق دوبی

مریم هلاکوپور، محمدرضا حمیدی‏ زاده تبیین و ارزیابی استراتژی های کسب و کار دانشی و استراتژی های توسعه دانش

سرنخ های جدید پرونده فروش نفت توسط نیروی انتظامی

مذاکره هسته ای سخت تر است یا مذاکره زناشویی؟

مهمترین پیش نیازهای ازدواج

میرسلیم: اگر قالیباف رای می آورد،خودم را سرزنش می کردم

اما و اگرهای امضای "میثاق نامه شهرداران" در گفت وگو با الویری

یک توصیه از صاحب ژن خوب

نگانی های خانواده سعید براتی، سرباز اسیرشده در میرجاوه

داماد ترامپ برای پاسخگویی درباره اتهام های خود به کنگره آمریکا می رود

رضا محموداوغلی انقلاب اسلامی ایران و مولفه های تاثیرگذار منطقه ای آن

تأسیسات شرکت گاز امیریه به مکانی دیگر منتقل می شود

چهره هایی که بر کرسی رییس دفتر رییس جمهوری تکیه زدند

تزیین سفره عقدهای زیبا

نتانیاهو با داعش فرقی ندارد

اصغر افتخاری, ابوالفضل صدقی گذار از علوم امنیتی سکولار به نظریه امنیت شریعتمدار

تصویب واحد پولی تومان در هیات دولت

عکس/ دیدار شمخانی با وزیر دفاع عراق

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی سخنی با آیت الله موسوی خویینی ها

انتخاب حداقل سه زن در سمت وزارت، خوشبینانه نیست؟

چرا گزینه خاتمی برای شهرداری "آخر" شد؟

داود عندلیب اردکانی، خدامراد رستمی دورکاری و ارتقای عملکرد سازمانی

توزیع دولتی مواد مخدر؛ درست یا غلط؟

کدام وزرا رفتنی اند و کدام ماندنی؟! /اعتراف مشایی به اشتباه/نا گفته های رسول خادم از شورا/احیای طالبان پس از افول داعش/ سرنوشت اجاره مسکن، سقوط یا صعود؟ / نگرانی مجلس از تیم اقتصادی دولت دوازدهم

برگزاری مسابقه «فاطمه معصومه(س)» ویژه دانشجویان دانشگاه گیلان

عکس/ حضور مقام معظم رهبری در غبارروبی ضریح امام رضا(ع)

"بانوی دریای ایران بالاخره لوح "گینس "را می گیرد +عکس

بهرام فتحی، مهدی خداپرست مشهدی، مسعود همایونی فر، سید حسین سجادی فر مطالعه مقایسه ای کارایی انرژی، زیست محیطی در کشورهای در حال توسعه با رویکرد ستانده مطلوب و نامطلوب در محیط رقابتی

یادداشت/ غلامرضا صادقیان آن ها که حرمت رسانه را به احترام آمریکا فروختند!

مردم دیگر از جنوب شهر شیراز فرار نمی کنند/ورشکستگی شهرداری شایعه است/کار سیاسی در شورا نکردیم

اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات در قبال زائران اربعین

عطریان فر: در تشکیل کابینه فقط روحانی تصمیم نمی گیرد

محسن حکیم: آقای عمار حکیم با اعضای مجلس اعلا اختلاف شخصی ندارد

دیدن مجسمه ها در فروشگاه های لباس چه حکمی دارد؟

صبر و نتایج معجزه آسای آن در حصول موفقیت

وقتی استرس دارید، این کارها را نکنید

7 روش برای اینکه بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنید

واحد پول ایران تومان و برابر 10 ریال تعیین شد

طرح ترافیک موتورسیکلت ها روی میز شورای شهر

چگونه کودکانی با شخصیت تربیت کنیم؟

نظر مراجع در رابطه با بازی شطرنج و پاسور

دعای امام زمان (عج) برای گناهکاران

پیکر سردار شهید صادقی فر در ساری تشییع شد+ تصاویر

چه موضوعاتی در کنفرانس هرتزلیا 2017 مطرح شد؟

کنایه حسام الدین آشنا به «ژن خوب» پسر عارف

تصویب واحد پولی تومان در هیات دولت ایران/ خداحافظی با ریال؛ تومان رسما پول ایران شد

ضرب اصولی ها سخت پیگیر برنامه شان هستند

کینه ضد انقلاب بخاطر علاقه علمای اهل سنت به انقلاب/ تقدیم 50 عالم شهید در کردستان+ عکس

تصویب واحد پولی تومان در هیات دولت ایران

وضعیت "مصرف موادمخدر" با طرح جدید مجلس چگونه می شود؟

جدیدترین مدل کفش عروس

10 توصیه مهم برای تقویت استخوا ن ها

تغییر ولیعهد عربستان تاثیری بر حج ایرانیان ندارد

گفت وگوی مشروح فارس با حجت الاسلام کاشانی/1 اندیشه شکل دهنده «داعش»، به زودی نخواهد مرد/ زمینه برای انقلاب به ضرر آل­ سعود فراهم است/ داعش هم ادعای زمینه سازی ظهور را دارد

سعید سعیدا اردکانی، میرمحمد اسعدی، حسین مقصودی نژاد، بتول هاشمی زاده، محمد هادی عسگرزاده بررسی نقش مدیران ارشد در تدوین استانداردهای خرید سبز مدل معادلات ساختاری

«سوگل طهماسبی» و «مژده لواسانی» در راه مشهد

روشنک عجمیان به همراه خانواده در کنار دریا

شعله های انتفاضه جدید؛ ماجرای گیت های مسجد الاقصی چیست؟/ بازی رسانه ای «محمود عباس» در زمین صهیونیست ها/ چگونه گیت های بازرسی به مسئله اول تبدیل شد؟

شباهت کتاب های صوتی و عامه پسند

فائزه هاشمی: سهم خواهی از روحانی اشکالی ندارد

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

برگزاری سومین جشنواره‎ی بین المللی نشان فرهنگی شهریار ایجاد رشته‎ی کارشناسی ارشد ترکی استانبولی از بهمن ماه

دست کشیدن ازادبیات مقاومت استقبال ازشکست است

آموزش غیرتخصصی دانشجویان و کاغذ بی ارزشی به نام مدرک

نمای قله دماوند از خیابان فاطمی در سال 1340

انجام پرواز تبریز - تهران با 4.5 ساعت تاخیر

ارایه راهکاری برای دوری از گمراهی

تشکیل کارگروه ویژه پیگیری رسانه ای مطالبات مقام معظم رهبری

تصویب واحد پولی تومان در هیات دولت ایران

اس ام اس های عاشقانه شب بخیر (14)

تغییر واحد پول ایران از ریال به تومان در لایحه دولت

بروجردی: ایران به هیچ وجه زیر بار مذاکره مجدد پیرامون برجام نمی رود

نماینده تهران: می خواهیم زنگنه بماند

عباسی: روحانی و لاریجانی درباره کابینه صحبت هایی داشته اند

پاسخ آیت الله سیستانی درباره آزادسازی موصل+عکس

      جذابیت ارتباط گر

واحد پول ایران تومان و برابر 10 ریال تعیین شد

محمد حبیبی مجنده جنگجویان خارجی در خاورمیانه و تعهدات دولت مبدأ

دولت مخالف تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارت خانه است

عکس/ پل خواجوی اصفهان در سال 1352

دست کشیدن ازادبیات مقاومت استقبال ازشکست است

فاضلی: اجماع ملی نباشد، شیب افول ایران تند می شود

این تست مشخص می کند که شما باهوش هستید یا اختلال روان دارید!

عکس/ برانکو هم اضافه وزن پیدا کرد

عکس/ اولین بانوی گینسی ایران/ گینس مزین به نام بانوی ایرانی شد!

تدابیر مهم دولت برای ارتقاء کارآمدی نظام بانکی

تبدیل واحد پول ایران به تومان

انجام پرواز تبریز - تهران با 4.5 ساعت تاخیر

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | دوشنبه 2 مرداد 96

کارگاه آموزشی «وحدت در تنوع» برای جوانان عراقی در لبنان برگزار شد

حضور رهبر معظم انقلاب بر مزار پدرشان + عکس

اعلام آمادگی ایران برای ارسال دارو و تیم پزشکی به فلسطین

اعلام آمادگی ایران برای ایجاد بیمارستان تخصصی صحرایی برای مداوای مجروحان حادثه تلخ مسجدالاقصی

آیین نکوداشت استاد "فریدون پاکنژاد"

تصاویر/ یادواره سردار شهید نورعلی شوشتری

مرز شوخی با آستانه تحمل مردم مشخص می شود

ماریسا مایر به اوبر می رود؟

مراقب هک شدن ترموستات هوشمند خانه خود باشید

خانواده آتنا خواهان دیدار با رییس جمهور شدند

تشریح برنامه های مبین نت برای توسعه بازار

اولین ابزار هوش مصنوعی قابل اتصال به همه رایانه ها

روباتی که بدون نیاز به برق حرکت می کند

تعرفه اینترنت نامحدود تصویب شد

تازه های موبایل در نمایشگاه «ایفا»

دو بازار سیاه اینترنتی تعطیل شد

ارائه سرعت تا 100 گیگابیتی به مجموعه های علمی

سفری کوتاه و جذاب به جاذبه های جهان در قاب عکس هایی متفاوت

انجام پرواز تبریز - تهران با 4.5 ساعت تاخیر

بیشترین حمایت مالی از سپاه را دولت یازدهم داشته است/تشریح نحوه ورود قرارگاه خاتم به قراردادها

بیشترین حمایت مالی از سپاه را دولت یازدهم داشته است/تشریح نحوه ورود قرارگاه خاتم به قراردادها

جلدابرارورزشی/دوشنبه2مرداد96

رایزنی جابری انصاری با رییس پارلمان عراق در بغداد

120 نفر از فعالان قرآنی استان در نوبت تأیید بیمه تامین اجتماعی هستند

نظارت ها بر صداوسیما چگونه واقعی می شوند؟

حنانه خلفی نابغه حفظ و تلاوت قرآن

تدابیر مهم دولت برای ارتقاء کارآمدی نظام بانکی

آشنایی با سبک زندگی قرآنی و اسلامی در طرح اوقات فراغت

کتابت قرآن با خط نسخ ایرانی/آرامش کتابت قرآن وصف ناپذیر است

میترا کمالی فر مطرح کرد؛ امانتداری زمین در نگهداری پیکر دختر رشید ایلامی

انتقال قاتل آتنا اصلانی به تهران!؟

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | دوشنبه 2 مرداد 96

حمله هوایی بر داعش در یک مراسم سوگواری در ننگرهار

تصاویر/ کمیسیون های هشتمین اجلاسیه سالانه مدیران استانی و معاونین ستادی حوزه های علمیه

امانتداری زمین در نگهداری پیکر دختر رشید ایلامی

تولید "ناموس" دولت شود مثل اسلحه که ناموس سرباز است

فیلمی که بنیان خانواده را هدف گرفته اکران می شود؟

نشانه های پرهیزکاران در بیان امام علی(ع)

پول سعودی در آمریکا: آیا ترامپ برای پیروزی در دور بعدی انتخابات زمینه سازی می کند؟ / یادداشتی از «الستر سولان» در میدل ایست آی

رویدادهایی که روز دوشنبه در سمنان خبری می شود

فال روزانه دوشنبه 2 مرداد 1396

یادداشت تفاهم همکاری دفاعی- نظامی میان ایران و عراق امضاء شد

علت العلل مشکلات اقتصادی

قاضی عسکر: به زودی ویزای دیپلمات های ایرانی برای حج صادر می شود

اقدام علیه میراث فرهنگی جرم است

برگزاری دو کارگاه آموزشی کاربردی روابط عمومی به مناسبت روز تاسیس روابط عمومی

تصویر ماهواره ای از سیرچ کرمان، محل زلزله 5.4 ریشتری امشب

ابعاد جدید از پشت پرده انتخاب جایگزین قالیباف/جلسه 3 نفر هاشمی، نجفی ومرعشی خواب کارگزارانی ها برای شهرداری تهران/ توافق پنهانی کارگزاران با نجفی

عضو شورای مرکزی سازمان بسیج جامعه پزشکی: برای ادای حق الناس انتخابات نظام پزشکی را تکرار کنند/ نظام پزشکی کارآمدی نداریم

33 سال پیش در چنین روزی آغاز رسیدگی به طرح رای اعتماد مجدد به دولت

زمینه سازی برای ازدواج جوانان نیازمند مشارکت خیران است

برخورد قاطع دستگاه قضا با عوامل توزیع کننده مشروبات الکلی در سیرجان

برترین های بخش خواهران مسابقات قرآن کریم آذربایجان غربی معرفی شدند

بیشترین حمایت مالی از سپاه را دولت یازدهم داشته است/تشریح نحوه ورود قرارگاه خاتم به قراردادها

روزنامه ایران مجرم شناخته شد

الهه کولایی:/هنوز از حضور وزرای زن در کابینه ناامید نیستیم

قرارداد فاز 11 قراردادی کم نظیر در تاریخ ایران بعد از برجام است

روحیه انقلابی در مدارس علمیه حفظ شود

آیت الله سیستانی: رشادت های مردم عراق باعث افتخار است

کنایه آشنا به «ژن خوب» پسر عارف

انرژی خورشیدی توان تولید چند درصد از کل برق کشور را دارد؟

رییس کمیته دولتی در امور دینی جمهوری آذربایجان خبر داد:از سرگیری فعالیت مسجد وهابیون در روزهای آینده

محمود صادقی:/امیدواریم با تعامل به تغییر در کابینه برسیم

تتلو برای چه به مشهد می رود؟/ عکس

کارشناس شبکه افق جایگاه علمی میرزاخانی نابغه ریاضی ایران را انکار کرد

ابلاغ مصوبه انتقال سرور سرویس های خارجی به ایران تا 10 روز آینده/ اهمیت انتقال سرور تلگرام از بعد اقتصادی و امنیتی

بیش از 60 درصد شهروندان شهرستان قدس تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند

حوزه علمیه عصر امام صادق(ع) را الگوی خود در مدیریت قرار دهیم

گزارش تصویری/ مراسم راه اندازی دیتاسنتر ملی آسیاتک در برج میلاد

کرباسچی: مرعشی بنای رقابت با نجفی را ندارد

توانمند سازی جوامع محلی راه حل جلوگیری از تضاد فرهنگی

انرژی 2مگاوات ساعت بر متر مربع تابش خورشید در ایران

مصائب دختران هندوستانی در مسیر علم آموزی + عکس

30درصد پست ها در دست زنان

طرح سوال از رییس جمهور منتفی نشده است/ سوال کنندگان هنوز پیگیری می کنند

با 10 فرار از زندان شگفت انگیز و باورنکردنی در طول تاریخ آشنا شوید [قسمت اول]

هشدار تابش به منتقدان شورای عالی؛/در زمین رقبا بازی نکنید /شورای عالی حکم مجلس سنا را دارد

"حمایت اجتماعی درسالمندی یکی از اصول حقوق بشر بر مبنای استانداردهای است که سازمان جهانی کار از آن پیروی می کند"

تعیین 60 شاخص برای انتخاب نامزد نهایی اصولگرایان

روزنامه استخدامی استان همدان | دوشنبه 2 مرداد 96

حکیمی پور:الحاق شورای هماهنگی اصلاحات به شورای سیاستگذاری کذب است

بیش از 4هزارو 400 نخبه و استعداد برترطلاب واجد تشکیل پرونده بوده اند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر دوشنبه 2 مرداد 96

متوسط انرژی دریافتی کشور ما از خورشید، 18 مگاژول بر متر مربع در روز است

آلودگی زمین در 2 درصد از خاک آن

منابع ایران شناسی از پُرمخاطب ترین بخش های کتابخانه ملی گرجستان

عکس/ طراحی جالب خط عابر پیاده

برگزیدگان دوازدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی ـ گزارش تصویری (2)

آیا "مک کین" زنده می ماند؟ + عکس

چه کسانی به جلسه معارفه فرهاد رهبر نرفتند؟

سید محمود میرلوحی:/طراحی شیوه نامه تصمیم گیری در شورای عالی سیاست گذاری

ضرورت یگانگی فکری در کابینه دوازدهم

چه کسی برای زنگنه امضا جمع کرد؟

چهل و نهمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران برگزار شد

مفت و مجانی زیبا شوید!

پژوهش محور کردن دروس خارج از مهمترین تحولات در حوزه است

انتخابات 96 را در کمال آرامش و بر اساس اصل بی طرفی برگزار می کنیم

صف بندی موافقان و مخالفان نقش کاشانی در کودتای 28 مرداد

صف بندی موافقان و مخالفان نقش کاشانی در کودتای 28 مرداد