مطالب مرتبط:
طرح و اجرای 23 پروژه، از معدن تا محصول نهایی توسط شرکت میدکو
طرح و اجرای 23 پروژه، از معدن تا محصول نهایی توسط شرکت میدکو
طرح و اجرای 23 پروژه، از معدن تا محصول نهایی توسط شرکت میدکو
طرح و اجرای 23 پروژه توسط شرکت میدکو
970 میلیارد ریال جایزه برای دارندگان حساب های قرض الحسنه پس انداز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 17:022017-06-19اقتصادي

چشم انداز روشن شرکت هایE&P در پروژه های فراساحل


وجود سه بخش مکمل شامل شرکت های اکتشاف و تولید (E&P)، EPC و سازندگان تجهیزات نفت و گاز، سه لایه مهمی را تشکیل می دهند که ارشدترین مقام شرکت ملی نفت ایران آن را درمان صنعت نفت کشور به منظور اجرای پروژه های جدید توسعه ای می داند؛ - لایه هایی که مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، نقش آفرینی هر یک از آنها را در کنار یکدیگر امری ضروری می خواند و می تواند زنجیره های حلقه اجرای پروژه های بالادستی را تکمیل کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از شانا، با این حال علی کاردر براین باور است که از میان شرکت های تایید صلاحیت شده E&P تنها معدودی از آنها از عملکرد بسیار مطلوبی برخوردار خواهند بود و بقیه باید به لایه بعدی که همان شرکت های EPC است، منتقل شوند.

در گفت وگو با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به کالبدشکافی وضع شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی، فرصت ها و چالش های فراروی آنها و همچنین فرصت های جدید پیش روی شرکت های توسعه دهنده میدان های نفت و گاز فراساحل پرداختیم.

-با توجه به اینکه برخی شرکت های تعیین صلاحیت شده E&P ایرانی از جمله شرکت هایی هستند که از تجربه کار در پروژه های فراساحلی از جمله حفاری های دریایی برخوردارند، به نظر می رسد به منظور ورود به عرصه اکتشاف و تولید، این شرکت ها -که تا پیش از این EPC و یا EPD بوده اند- باید تجارب کار اجرایی خود را کنار بگذارند و رویکرد جدیدی اتخاذ کنند.

به اعتقاد برخی از شرکت های تعیین صلاحیت شده، کنار گذاشتن تجارب اجرایی که می تواند برای این بنگاه های اقتصادی درآمدزا باشد، می تواند پاشنه آشیل آنها به شمار آید.

ارزیابی جنابعالی در این خصوص چیست؟ همانطور که می دانید شرکت هایی که به عنوان شرکت های E&P تعیین صلاحیت شده اند؛ به طور عمومی GC یا MC بوده اند.

برای مثال شرکت پتروپارس که با وجود GC بودن، مدتی فعالیت های مربوط به راهبری دکل را برعهده داشته است.

بدون شک این شرکت ها دیگر به عنوان یک شرکت E&P نباید کار عملیاتی انجام دهند.

البته گروه شرکت هایی مانند انرژی پاسارگاد و انرژی دانا مجموعه هایی داشته اند که در مقطعی کار دکل داری نیز انجام می دادند.

شاید بتوان دلیل این اقدام شرکت های یاد شده را آن دانست که به دلیل معضلات اقتصادی در مقطعی به دنبال آن بودند که با آوردن دکل حفاری سودی شامل حال بنگاه اقتصادی شان شود.

-یعنی معتقدید شرکت هایی که مثال زدید باید برای ایفای نقش در عرصه E&P این بخش از کارشان را متوقف کنند؟ بله.

باید بخش مدیریت پروژه و GC آنها به E&P بدل شود.

این به آن معناست که باید رشد کرده و بالغ شوند، اما شرکت هایی که دکل دارند، همچنان باید دکل دار بمانند.

با نگاهی به شرکت های معتبر بین المللی نیز شاهد همین موضوع هستیم.

برای مثال به وضوح می توان دید که شرکتی مانند شل دکل حفاری ندارد.

جالب است بدانید در زمان بسیار قدیم، در مقطعی که شرکت های بین المللی در ایران و آبادان کار می کردند، اعتقاد داشتند که همه کارهاشان را باید خودشان انجام دهند، تا جایی که حتی به منظور تامین شیر مبادرت به ایجاد گاوداری کرده و شیر مورد نیاز شهروندان آبادان و کارکنان نفت را نیز تامین می کردند.

علت این موضوع را در آن زمان می توان فقدان واحدهای سرویس دهنده دانست، اما این مقوله به مرور زمان شکل دیگری به خود گرفت تاجایی که هم اکنون مشاهده می شود شرکت های IOC بین المللی، بسیار کمتر از گذشته اند و تنها برای مواقع و فعالیت های بسیار خاص تجهیزات دارند.

حتی شاهد آن هستیم که این بنگاه های اقتصادی در شرکت های دکل دار سهام دار هستند که البته تقسیم کار آن نیز به گونه ای است که سودآوری داشته یا به میزانی کنترل مدیریتی داشته باشند که قیمتشکنی در بازار صورت نگیرد.

آیا تاکنون شاهد بوده اید که شرکتی مانند شل، ولو یا سکو بسازد، بلکه به طور عمومی مشاهده می کنیم که شرکت های معتبر بین المللی کار را میان پیمانکاران تقسیم و سرانجام تجمیع می کنند.

این شرکت ها تخصص مهندسی و مدیریتی قابل توجهی دارند.

این مسائل را مطرح کردم که سرانجام بگویم ما از شرکت هایی که تخصص کار EPC دارند و از تجهیزات قابل قبولی برخوردارند، نخواستیم وارد عرصه E&P شوند.

به عبارت دیگر، از شرکت هایی که فعالیت شان اجرای پروژه های EPC بوده و به تعبیری فعالیت های ساخت و اجرایی انجام می دادند (مانند سازنده های سازه های دریایی) هیچگاه خواسته نشده تغییر وضعیت داده و به جرگه شرکت های E&P بپیوندند.

-برای همین موضوع با ورود برخی از شرکت های فراساحلی که درخواست ورود به عرصه E&P شدن را داشتند، موافقت نکردید؟ بله.

در همین راستا با درخواست E&P شدن شرکتی مانند تاسیسات دریایی موافقت نشده است.

معتقدم این شرکت ها که از تجربه توسعه مخزن برخوردار نبوده و دیدشان بیشتر نصب است نمی توانند عملکرد مثبتی به عنوان شرکت های اکتشاف و تولید داشته باشند.

ورود این قبیل شرکت ها به عرصه E&P پیش از آن که موجبات موفقیت آنها را فراهم سازد، موجب از دست رفتن آنها می شود.

ما باید لایه های مان را به صورت کامل داشته باشیم.

-لایه هایی که به آن اشاره داشتید شامل چه دسته بندی از فعالیت های شرکت ها می شود؟ لایه نخست شرکت هایE&P را تشکیل می دهد که در این راستا تاکنون 12 شرکت تایید صلاحیت شده اند، ولی گمان نمی کنم بیش از دو شرکت از این مجموعه بتوانند از عملکرد بسیار مطلوبی برخوردار باشند.

در این صورت بقیه مجبور هستند به لایه بعدی منتقل شوند، زیرا در غیر این صورت کاری برای انجام نخواهند داشت.

-منظورتان این است که آن شرکت ها دوباره باید به جرگه پیمانکاران EPC بپیوندند؟ بله.

یک لایه پایین تر همانطور که مطرح کردید شرکت های EPC هستند که این دسته پیمانکاران شرکت های E&P خواهند بود.

پس از آن نیز لایه سازندگان تجهیزات هستند که آنها نیز به پیمانکاران EPCها بدل می شوند.

در این صورت است که سه لایه مورد نظر ما در صنعت نفت ایران شکل می گیرد.

همانگونه که مطرح شد، ما به دنبال شکل گیری این سه لایه هستیم.

هم اکنون این لایه ها وجود دارند، ولی نیمه کاره هستند و می طلبد تا بسیار حرفه ای‎تر شکل بگیرند.

در این صورت شرکت های E&P که در بالا قرار می گیرند، می دانند که برای چه کاری باید به چه شرکت هایی مراجعه کنند.

برای مثال برخی از شرکت هایی که توان ساخت سکو را دارند، به راحتی قابل شناسایی اند و ظرفیت شان قابل به کارگیری است.

در آن صورت این شرکت ها دارای زبان مشترکی خواهند بود و زبان نرم افزار و نهایتا استانداردهای شان شبیه هم می شود.

جالب است بدانید شرکت های معتبر بین المللی که به صورت بلندمدت در کشورهای دیگر همچون شرکت شل در عمان کار می کنند، به خوبی شرکت های فعال در آن کشورها را می شناسند، از شرایط آنها آگاهی کامل دارند و اینکه چه شرکتی چه کاری انجام می دهد به تخصص آنها تبدیل شده است.

-به اعتقاد جنابعالی، شرکت های معتبر بین المللی تا چه میزان می توانند با شرکت هایE&P به منظور توسعه میادین کشور مشارکت داشته باشند؟ معتقدم چشم انداز روشنی فراروی این شرکت ها وجود دارد.

البته همانطور که می دانید اجبار از ناحیه ماست که باید حتما به شرکت های E&P ایرانی سهام داده شود.

با بررسی هایی که از سوی شرکت های خارجی به منظور مشارکت با شرکت های E&P ایرانی صورت گرفته است، برخی از این شرکت ها به ویژه پتروپارس از وضعیت مطلوب تری برخوردارند، چراکه این شرکت از عملکرد موفقی به منظور توسعه فازهای 12 و 19 پارس جنوبی برخوردار بوده است.

معتقدم الزام قراردادهای جدید که شرکت های بین المللی را به منظور حضور در صنعت نفت کشور ملزم به مشارکت با شرکت های ایرانی کرده است، خود به یک فرصت قابل توجه برای شرکت های ایرانی بدل شده است.

-برخی از شرکت های تعیین صلاحیت شده E&Pکوچکتر، تنها از یک سری مذاکرات کوتاه مدت با شرکت های خارجی در چند ماه گذشته خبر می دهند.

نگرانی آنان همین است که مجبور شوند برای ورود به عرصه E&P فعالیت های اجرایی خود را کنار بگذارند، در حالی که کار جدی برای شان مطرح نباشد، چه تضمینی وجود دارد که کار در عرصه جدید به آنها واگذار شود؟ باید بگویم اهمیتی ندارد اگر این شرکت ها نتوانند کار گرفته و قرارداد منعقد کنند، چراکه آنان می توانند در مناقصه های برگزار شده حضور یابند.

همانطور که مطرح شد، شرکت های تعیین صلاحیت شده اکتشاف و تولید عموما MC و GCهستند.

حال برخی از آنها بیشتر فعالیت های شان را عمق داده و تجهیزات نیز خریداری کرده اند و برخی دیگر از این عمق بهره مند نبوده اند.

شرکت ملی نفت ایران بر این باور است که شرکت هایی که تجهیزات خریداری کرده اند، باید در حوزه EPC فعالیت کرده و سرجای شان باقی بمانند، E&Pها و سازندگان تجهیزات نیز هر کدام باید سر جای شان قرار گیرند.

وجود سه لایه اشاره شده به منظور توسعه صنعت نفت کشور ضروری است، زیرا این لایه ها مکمل هم هستند.

-در شرایط کنونی فرصت مناسبی به منظور مشارکت شرکت های اروپایی از جمله کشور نروژ فراهم شده است.

تا چه میزان به این مشارکت برای توسعه میادینی مانند فروزان یا اسفندیار خوش بین هستید؟ آیا اقدامی جدی در این خصوص صورت گرفته است؟ چندی پیش مذاکراتی با مدیرعامل شرکت بیمه حمایتی نروژ (ECA) که به ایران آمده بود، انجام دادم.

از ایشان پرسیدم ECA چه میزان سرمایه گذاری برای پروژه های ایران در نظر دارد که مطرح شد در شرایط کنونی سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار در سال امکان پذیر نیست.

همانطور که می دانید این میزان به هیچ عنوان به منظور اجرای مگاپروژه های نفت و گاز کافی نیست.

به ایشان اعلام کردم تنها در صورتی که ECA از شرکت های نروژی برای حضور در بازار ایران حمایت کند، امکان واگذاری کار به این شرکت ها را خواهیم داشت.

آنان نیز خواستار بررسی این مهم شدند.

بدونش ک شرکت هایی مانند کورنر جرات پذیرش ریسک برای حضور مستقل در پروژه های نفت و گاز ما را ندارند و برای حضور آنها باید حمایت مالی از سوی ECA صورت گیرد.

-توسعه میدان فراساحل اسفندیار در شرایط کنونی در چه وضعی قرار دارد؟ شرکت نروژی انرژی وان به منظور توسعه میدان اسفندیار ابراز تمایل کرده است.

معتقدم این شرکت تخصص مناسبی به منظور توسعه میدان دارند.

جالب است بدانید که توسعه میدان رام در دریای شمال نیز به دست نیروهای متخصص این شرکت صورت گرفته است.

نیروی انسانی این شرکت فنی هستند و سررشته خوبی در خصوص مخزن و سازه های دریایی دارند.

درصورتی که شرکت بیمه نروژ (ECA ) تامین منابع یا حمایت مالی پروژه را برعهده گیرد، توسعه این میدان به این شرکت نروژی در مشارکت با شرکت ایرانی واگذار خواهد شد.

ما معتقدیم که نیاز است وضعیت اقتصادی این پروژه مطلوب تر شود.

البته در صورتی که ECA حمایت مالی کرده و مقداری مقوله بازگشت سرمایه را برای وا می که می خواهد اختصاص دهد، کاهش دهد به صورت اتوماتیک، اقتصاد پروژه بهبود می یابد زیرا نمی توانیم بیش از 50درصد درآمدهای میدان را به بازپرداخت این وام اختصاص بدهیم.

درخواست بیشتری که هم اکنون از سوی طرف خارجی مطرح شده است، باید کاهش یابد.

-چالش های فراروی انعقاد این قرارداد را چه می دانید؟ درخصوص توسعه میدان اسفندیار هم اکنون با دو چالش روبه رو هستیم.

یکی درآمدهای مازاد بر50درصد میدان که باید به 50درصد کاهش یابد.

دوم، تامین منابع مالی مطمئن برای این پروژه.

شرکت انرژی وان یک شرکت فنی است و از بخش مالی توانمندی برخوردار نیست که در این خصوص باید مورد حمایت دولت نروژ قرار گیرد.

-در خصوص میدان نفتی کیش توسعه این میدان فراساحلی چه وضع را می گذراند؟ هم اکنون یادداشت تفاهم (MOU) توسعه این میدان با یک بخش خصوصی به منظور تامین یک میلیارد دلار برای بخش بالادست این طرح امضا شده است.

براساس تصمیم گیری های انجام شده، این شرکت سه ماه فرصت دارد این مبلغ را تامین کند.

در صورت عدم تامین نیز این توافقنامه لغو خواهد شد.

می خواهم بگویم این فضا هم اکنون گشوده شده است و این فرصت می تواند برای شرکت های دیگر نیز فراهم شود.

-همانطور که می دانید توسعه فازهای پارس جنوبی رو به اتمام است و وزیر نفت نیز بارها تاکید داشته که دیگر پارس جنوبی برای ساخت سازه های دریایی وجود ندارد.

پرسش من در خصوص امضای قراردادهای جدید نفتی است، لطفا بفرمایید میادین دریایی که به نظر شما شانس بیشتری برای امضای قرارداد دارند، کدام ها هستند؟ معتقدم پس از فاز 11 پارس جنوبی که خوشبختانه هم اکنون مراحل مناقصه ساخت سکوهایش از سوی شرکت توتال در حال اجراست، میدان های فرزاد A و B اولویت بیشتری برای امضای قرارداد دارند.


کلید واژه ها: شرکت ملی نفت ایران - هایی - نفت ایران - ایران - پروژه - صلاحیت - اقتصادی - اکتشاف - مدیرعامل - تولید - ایرانی - جدید - تایید صلاحیت - مدیریت پروژه - توسعه - انرژی - پاسارگاد - مدیریت - دریایی - درمان - گزارش - صنعت - کشور

آخرین اخبار سرویس:
رکود شکنی صادرات میگو

جهانگیری وارد گیلان شد

تأخیر پرواز هواپیما به خاطر پرتاب سکه داخل موتور

برخورد قاطع نیروی انتظامی با مصادیق تهدید کننده اقتصاد داخلی

استخدام مهندس برق و کنترل در یک شرکت خارجی

چرا شرکت های چند ملیتی طعمه حملات سایبری شدند؟

عرضه غیرقانونی «کلاه قرمزی 96» در شبکه نمایش خانگی متوقف شد

تویوتا کمری در دهه 80 میلادی چگونه بود؟

چگونه رژ لب قرمز را عالی بزنیم؟

7.5 درصد از ناوگان سنگین استان کرمانشاه در آزمون معاینه فنی رد شدند

موج جدید حملات سایبری علیه شرکت های چند ملیتی

418 کد سهامداری در بورس خراسان رضوی خردادماه امسال صادر شد

ساعات کار دستگاه های اجرایی 9 استان تغییر کرد

تحولی که «چکاوک» در بانک ملی ایران ایجاد کرد

استخدام برنامه نویس،ادمین سیستم درشرکت سماکیش

افزایش تولید و فروش محصولات شرکت آلومینای ایران

تداوم بحران بی برقی/ برنامه خاموشی روز پنجشنبه در اهواز اعلام شد

اقبال جهانی برای ساخت هتل در ایران/ صنعت گردشگری در کشور متحول می شود

پاسخ به 6 پرسش و شایعه درباره واردات آب های معدنی 20 هزارتومانی

رشد قیمت مس در رینگ معاملاتی لندن

درگیری در جاده مرزن آباد به خاطر قیمت بلال

تقویت اقتصاد شهری در گرو عمل به اصول اقتصاد مقاومتی

چهار پروژه زیرساختی در منطقه آزاد انزلی با حضور جهانگیری افتتاح می شود

بی برنامگی در تولید مسکن

ضربه تحریم عربستان به صنعت گردشگری قطر

صلاحیت هزینه ساز دیوان عالی کشور/افزایش 21 درصدی مانده پرونده ها

استخدام کلینیک تخصصی کاشت موی رویان  تکنسین اتاق عمل در شیراز

رعایت اصول ساخت و ساز کلید کاهش هزینه های انرژِی خانوار

استخدام تکنسین بیهوشی  کلینیک تخصصی کاشت موی رویان در شیراز

استخدام شهر شیراز  کلینیک تخصصی کاشت موی رویان

محصولات کیا موتورز، کم نقص ترین خودروهای بازار آمریکا

افزایش هزینه های دفاعی ناتو در سال 2017

اعلام رضایت کشاورزان از اجرای قیمت تضمینی

سامانه الکترونیکی مدیریت صدور مجوز شرکت های پخش راه اندازی شد

استخدام تراشکار در شهرک صنعتی شمس آبادِ تهران

استخدام بیرون بر آقا بزرگ در چهار رده شغلی

استخدام رویه کوب ماهر در تولیدی مبل راحتی در شرقِ تهران

استخدام کارشناس خزانه و حسابدار خانم در تهران

45 میلیارد و 500 میلیون تومان حق التدریس معلمان خوزستان معوق مانده است

استخدام فوق دیپلم حسابداری در یک شرکت معتبر تولیدی

تغییر ساعات کار اداری در 9 استان

پایانی برای اما و اگرهای «کلاه قرمزی» نیست؟

نمره مردودی دولت روحانی در تنظیم بازار

کاهش و افزایش قیمت دو خودرو داخلی + جدول

ایران همچنان در لیست سیاه FATF

به جای تفکیک، وزارت صنعت باید اصلاح شود

استخدام شرکت فارس رود جهت شهر شیراز

خطوط انتقال برق در استان مرکزی تعمیر و بهسازی می شوند

استخدام مدیر شعبه،مدیر فروش در شرکت صباح پخش-اهواز

فرهاد ماکان لزوم بهبود روش محاسبه و انتشار آمار و دوری از سیاسی کاری توسط بانک مرکزی/ به کارگیری روش های محاسباتی غیرروزآمد و آماردهی غیرشفاف و دیرهنگام بانک مرکزی

استخدام مدیر داخلی در مجموعه غذایی اپل در شیراز

تولید کلزا در استان آذربایجان غربی 9 برابر افزایش یافت

تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان

استخدام حسابدار در مجموعه غذایی اپل در شیراز

استخدام بازاریاب در گروه مشاورین املاک الوند در شیراز

تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان برای مدیریت مصرف برق

تامین آب و برق، عمده مشکل شهرک های صنعتی استان مرکزی

تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان+اسامی

صادرات 18میلیون دلاری کالا از گمرک

طرح تعریض پُل قشلاق سننـــــدج بهره برداری می شود + گزارش

افزایش 50 درصدی جمع آوری زکات فطریه در سبزوار

ساخت فرودگاه جدید برای بوشهر

تغییر ساعات کار ادارات در 9 استان برای مدیریت مصرف برق

کوالکام با سه کمپانی دیگر در تولید هدست واقعیت مجازی مستقل خود همکاری می کند

تاکسی های مسکو زردرنگ می شوند

تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان

آنچه به بهبود رونق مسکن کمک می کند

انتقال حق بیمه کمیته امداد و بهزیستی به «بیمه سلامت»/سهم مشارکت بیمه شدگان مشخص شد

ممنوعیت تردد تاکسی های غیرزرد در مسکو

استخدام نمایندگی فروش خودرو هامان

تب و تاب بانک ها برای ارائه صورت های مالی بانک مرکزی پسند!

حرکت ایران به سمت تلفیق گردشگری و طب سنتی

شکاف طبقاتی در بریتانیا در دهه گذشته افزایش یافته است

3 راهکار دولت برای تأمین مسکن اقشار کم درآمد

بی مهری بانک مرکزی به بانک مهر اقتصاد /فتنه سیاسی ،بانکی ایران کلید خورد

پورشه های عاشق کُش! / 10 پورشه برتر تاریخ

مسِئولان سابق وزارت بازرگانی به دنبال تفکیک هستند

تأخیر پرواز هواپیما به خاطر پرتاب سکه داخل موتور

قیمت پیاز از نوبرانه های تابستان جلو زد/گرانی پیاز اشک خریداران را درآورد!

مردم نباید فریب تابلوهای عوام فریبانه و وعده سودهای نجومی را بخورند

سوخت مورد نیاز مسافران تابستانی در استان گیلان تامین شد

وقفه در توزیع آب با روزی 14 هزار حادثه در کشور

استخدام منشی جهت کار در دفتر طراحی ساختمان در شیراز

استخدام نهاده کشاورزی ژوبین در شیراز

استخدام کارشناسی بهداشت حرفه ای در یک شرکت بزرگ در شیراز

تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان برای مدیریت مصرف برق در تابستان

استخدام کارخانه کارتن سازی برتر در شهر شیراز

تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان برای مدیریت مصرف برق در تابستان

سه پروژه گردشگری با حضور معاون رییس جمهور در گیلان افتتاح می شود

تولید 22 میلیون تن محصولات باغی در کشور

شرکت پدیده عرش نوین در گیلان افتتاح می شود

نوسان شاخص بورس در ارتفاع 78 هزار واحد

تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان برای مدیریت مصرف برق در تابستان

از طرح تعریض پُل قشلاق سنندج بهره برداری می شود

اشتغالزایی 560نفر در تعاونی های اصفهان

پیش بینی جمع آوری 5 میلیارد تومان زکات در کُردستان

به زودی از طرح تعریض پُل قشلاق سنندج بهره برداری می شود

تغییر ساعت کار ادارات 9 استان در تابستان/دستگاه ها با مولدهای اضطراری برق خود را تامین کنند

تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان برای مدیریت مصرف برق در تابستان

کارخانه های «کک طبس، فولاد قاین و چدن خوسف» افتتاح می شوند

استخدام مهدکودک و آمادگی مهستان در شهر شیراز

استخدام مدیر شعبه و مدیر فروش در شرکت صباح پخش-اصفهان

بنزین در امارات ارزان تر می شود

تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان برای مدیریت مصرف برق در تابستان

آمار تولید و فروش 3ماهه ایران خودرو اعلام شد

آمار اجاره نشینی در مناطق شهری به 37 درصد افزایش یافته است

سم موسوم به موونتو پاکستانی غیرمجاز است

ماموریت تازه جهانگیری به طیب‎نیا

مرکز اقامتی بهبودی راه سلامت در زاهدان افتتاح شد

زخم آتش بر جنگل های خوزستان

تغییر ساعات کار دستگاه های اجرایی در 9 استان برای مدیریت مصرف برق در تابستان

رعایت اصول ساخت و ساز کلید کاهش هزینه های انرژِی خانوار

نرخ رسمی دلار درجا زد /جدول

استخدام فروشگاه کیف و کفش اوسا کفاش در بلوار ارم شیراز

استخدام مجموعه غذایی اپل در شیراز

استخدام جلوبندی ساز و مکانیک نیمه ماهر در تهران

کوالکام با سه کمپانی دیگر در تولید هدست واقعیت مجازی مستقل خود همکاری می کند

بررسی آیین نامه پیشنهادی بیمه مرکزی درباره بازاریابی برخط

شکاف 10 درصدی نرخ سود و تورم یعنی بحران

یک درخت چند؟ 

پایان هفته فرابورس با رشد بیش از یک درصدی شاخص

وعده کاهش فشار اجاره بها با یک طرح کاغذی

وزیر نفت هند: فرزاد B را نمی خواهیم

زمان تعیین تکلیف قیمت خودرو در سال جدید

افزایش 10 درصدی قیمت مواد اولیه کاشی و سرامیک اعمال نشد

4400 تن زردآلو از باغ های نهاوند برداشت می شود

استخدام حسابدار در شرکت پخش مویرگی در شهر شیراز

استخدام نظافتچی جهت فست فود ماه در شهر شیراز

استخدام کارشناس فضای سبز  شهر شیراز

عملیاتی شدن ادغام اتحادیه ها در کرمانشاه

حملات سایبری به نفت رسید

جهانگیری مصوبه اجرای پروژه آزادراه اهواز را ابلاغ کرد

آب شرب گردشگران در یاسوج با تانکر سیار تامین شد

کاهش ضایعات کشاورزی در ملایر نیازمند ایجاد صنایع تبدیلی است

جوانرود یکی از امن ترین شهرستان های کشور است

هزینه آب 30 درصد درآمد روزانه کارواش ها را می بلعد

272 میلیارد تومان برای تحقق سند اشتغال در شهرستان سلسله سرمایه گذاری می شود

استخدام آشپز و کارگر ساده در بیرون بر آقابزرگ در شیراز

استخدام نیرو در دکوراسیون داخلی خانه اشرافی در شیراز

گرانترین تاکسی دنیا

رشد تولید در ایران خودرو به 8 درصد رسید

کاهش 11 درصدی سرقت در ماه رمضان استان سمنان

پُل قشلاق سنندج به زودی تعریض می شود

انتقاد از استفاده نادرست از فضای بازمجازی علیه بانکها

پرداخت سود سهامداران شرکت خدمات انفورماتیک

بیش از یک میلیون و 500 هزار "تبعه افغانستانی" در ایران زندگی می کنند

سم موسوم به موونتو پاکستانی غیرمجاز است

نشست مشترک اقتصادی ایران و کرواسی

ماجرای ارسال پیامک به مخاطبین از سوی بانک مهر اقتصاد

2 میلیون و 802 هزار نفر آمار رسمی معتادان در کشور است

توت فرنگی دانه ای 150 هزار تومان! + عکس

استخدام سالن تخصصی مجتمع بانوان واقع در تبریز

چه کسی برای ورشکستگی بانک ها شایعه درست کرد؟

آیا بازی های کامپیوتری به کودکان آسیب می رسانند؟

اولین عابر بانک در ایران + تصاویر

جدول/ کاهش و افزایش قیمت دو خودروی داخلی

کشف بیش از 3000 لیتر سوخت خارج از شبکه توزیع در قزوین

نرخ دلار و انواع ارز در 7 تیر 96+جدول

آفت پسته طغیان نکرده است

استخدام مدیر فروش در شرکت معتبر پزشکی در اصفهان

استخدام نیرو جهت امور بهداشتی در مهد کودک مهستان در شیراز

قیمت سکه و طلا در 7 تیر 96+جدول

استخدام صندوقدار خانم جهت همکاری با رستوران در اصفهان

مرکز اقامتی بهبودی راه سلامت در زاهدان افتتاح شد

نوسان دلار با اظهارات روسای بانک مرکزی

دبیر کل ناتو از افزایش هزینه های ناتو در سال 2017 خبر داد

کارگزاران مخابرات روستایی تعدیل نشده اند/ حقوق و مزایای کارگزاران مخابرات روستایی برابر رسمی هاست

کمک 600 میلیاردی خیرین در 300 جشن گلریزان

آخرین قیمت ها از بازار آرام طلا و ارز/جدول

74 درصد جمعیت روستایی استان لرستان از نعمت گاز بهره مند شده اند

یک میلیون و 180 هزار نفر تحت پوشش تامین اجتماعی گیلان قرار دارند

از دستمزد کارگران تا هزینه سفره های رمضان/یک ماه افطاری و سحری 5 برابر درآمد کارورزی ست

بهره مندی 50 هزار واحد مسکونی روستایی در استان اردبیل از تسهیلات مقاوم سازی

4 مقصد جدید به شبکه راه آهن مشهد افزوده شد

مرمت و بازسازی 20 سر دهنه خاکی در آستارا از ابتدای فصل آبیاری

استخدام نیرو مسلط به زبان فرانسه در یک شرکت بازرگانی در شیراز

بی تاثیری واردات پوشاک خارجی بر روند فعالیت کارگاه های تولیدی در مشهد الکوبه

هفته آینده؛ آغاز به کار نمایشگاه بین المللی صنایع معدنی کرمان

چهارشنبه 7 تیر | آخرین قیمت ها از بازار آرام طلا و ارز

استخدام کارگر در سفره خانه سنتی جهانگردی در شیراز

بیش از 4 میلیون کیلوگرم کالا از گمرک ماهیرود خراسان جنوبی به افغانستان ترانزیت شد

موج جدید حملات سایبری علیه شرکت های چند ملیتی

استخدام تعدادی طراح گرافیست خانم مسلط به فتوشاپ و کرل

کمک بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده

اجرای طرح پژوهشی شناسایی گونه های گیاهی در قم

استفاده نادرست از فضای باز مجازی علیه بانک ها

راز مخالفت وزارت صنعت با 2008 زیر 100 میلیون چیست؟

تحویل اراضی یکپارچه سازی شده به کشاورزان

روزنامه استخدامی فارس و شهر شیراز | چهارشنبه 7 تیر 96

پیکان به دنبال حق رشد بازیکن جدید پرسپولیس

استخدام صندوقدار خانم با حقوق و دو وعده غذایی در اصفهان

داعش ارزش را جایگزین لیر سوریه می کند

چرا وزارت صنعت مخالف عرضه پژو2008 با قیمت کمتر از 100 میلیون است؟

مقایسه سودآوری بازارهای سهام ، مسکن و سکه طلا + نمودار

بررسی نقش بازار سرمایه در ایجاد اشتغال

سکوت محض درباره قاچاق خاک خارک !

347 نخل خرما در نخلستان بندان خراسان جنوبی سوخت/گزارش نهایی به زودی اعلام می شود

استخدام کارگر برق ساختمان در شهر شیراز

استخدام منشی در املاک قصر در شهر شیراز

استخدام تعدادی راننده جهت سرویس مدارس در شهر اصفهان

چشم انداز روشن شرکت هایE&P در پروژه های فراساحل

چشم انداز روشن شرکت هایE&P در پروژه های فراساحل