مطالب مرتبط:
طرح و اجرای 23 پروژه، از معدن تا محصول نهایی توسط شرکت میدکو
طرح و اجرای 23 پروژه، از معدن تا محصول نهایی توسط شرکت میدکو
طرح و اجرای 23 پروژه، از معدن تا محصول نهایی توسط شرکت میدکو
طرح و اجرای 23 پروژه توسط شرکت میدکو
970 میلیارد ریال جایزه برای دارندگان حساب های قرض الحسنه پس انداز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 16:022017-06-19اقتصادي

چشم انداز روشن شرکت هایE&P در پروژه های فراساحل


وجود سه بخش مکمل شامل شرکت های اکتشاف و تولید (E&P)، EPC و سازندگان تجهیزات نفت و گاز، سه لایه مهمی را تشکیل می دهند که ارشدترین مقام شرکت ملی نفت ایران آن را درمان صنعت نفت کشور به منظور اجرای پروژه های جدید توسعه ای می داند؛ - لایه هایی که مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، نقش آفرینی هر یک از آنها را در کنار یکدیگر امری ضروری می خواند و می تواند زنجیره های حلقه اجرای پروژه های بالادستی را تکمیل کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از شانا، با این حال علی کاردر براین باور است که از میان شرکت های تایید صلاحیت شده E&P تنها معدودی از آنها از عملکرد بسیار مطلوبی برخوردار خواهند بود و بقیه باید به لایه بعدی که همان شرکت های EPC است، منتقل شوند.

در گفت وگو با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به کالبدشکافی وضع شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی، فرصت ها و چالش های فراروی آنها و همچنین فرصت های جدید پیش روی شرکت های توسعه دهنده میدان های نفت و گاز فراساحل پرداختیم.

-با توجه به اینکه برخی شرکت های تعیین صلاحیت شده E&P ایرانی از جمله شرکت هایی هستند که از تجربه کار در پروژه های فراساحلی از جمله حفاری های دریایی برخوردارند، به نظر می رسد به منظور ورود به عرصه اکتشاف و تولید، این شرکت ها -که تا پیش از این EPC و یا EPD بوده اند- باید تجارب کار اجرایی خود را کنار بگذارند و رویکرد جدیدی اتخاذ کنند.

به اعتقاد برخی از شرکت های تعیین صلاحیت شده، کنار گذاشتن تجارب اجرایی که می تواند برای این بنگاه های اقتصادی درآمدزا باشد، می تواند پاشنه آشیل آنها به شمار آید.

ارزیابی جنابعالی در این خصوص چیست؟ همانطور که می دانید شرکت هایی که به عنوان شرکت های E&P تعیین صلاحیت شده اند؛ به طور عمومی GC یا MC بوده اند.

برای مثال شرکت پتروپارس که با وجود GC بودن، مدتی فعالیت های مربوط به راهبری دکل را برعهده داشته است.

بدون شک این شرکت ها دیگر به عنوان یک شرکت E&P نباید کار عملیاتی انجام دهند.

البته گروه شرکت هایی مانند انرژی پاسارگاد و انرژی دانا مجموعه هایی داشته اند که در مقطعی کار دکل داری نیز انجام می دادند.

شاید بتوان دلیل این اقدام شرکت های یاد شده را آن دانست که به دلیل معضلات اقتصادی در مقطعی به دنبال آن بودند که با آوردن دکل حفاری سودی شامل حال بنگاه اقتصادی شان شود.

-یعنی معتقدید شرکت هایی که مثال زدید باید برای ایفای نقش در عرصه E&P این بخش از کارشان را متوقف کنند؟ بله.

باید بخش مدیریت پروژه و GC آنها به E&P بدل شود.

این به آن معناست که باید رشد کرده و بالغ شوند، اما شرکت هایی که دکل دارند، همچنان باید دکل دار بمانند.

با نگاهی به شرکت های معتبر بین المللی نیز شاهد همین موضوع هستیم.

برای مثال به وضوح می توان دید که شرکتی مانند شل دکل حفاری ندارد.

جالب است بدانید در زمان بسیار قدیم، در مقطعی که شرکت های بین المللی در ایران و آبادان کار می کردند، اعتقاد داشتند که همه کارهاشان را باید خودشان انجام دهند، تا جایی که حتی به منظور تامین شیر مبادرت به ایجاد گاوداری کرده و شیر مورد نیاز شهروندان آبادان و کارکنان نفت را نیز تامین می کردند.

علت این موضوع را در آن زمان می توان فقدان واحدهای سرویس دهنده دانست، اما این مقوله به مرور زمان شکل دیگری به خود گرفت تاجایی که هم اکنون مشاهده می شود شرکت های IOC بین المللی، بسیار کمتر از گذشته اند و تنها برای مواقع و فعالیت های بسیار خاص تجهیزات دارند.

حتی شاهد آن هستیم که این بنگاه های اقتصادی در شرکت های دکل دار سهام دار هستند که البته تقسیم کار آن نیز به گونه ای است که سودآوری داشته یا به میزانی کنترل مدیریتی داشته باشند که قیمتشکنی در بازار صورت نگیرد.

آیا تاکنون شاهد بوده اید که شرکتی مانند شل، ولو یا سکو بسازد، بلکه به طور عمومی مشاهده می کنیم که شرکت های معتبر بین المللی کار را میان پیمانکاران تقسیم و سرانجام تجمیع می کنند.

این شرکت ها تخصص مهندسی و مدیریتی قابل توجهی دارند.

این مسائل را مطرح کردم که سرانجام بگویم ما از شرکت هایی که تخصص کار EPC دارند و از تجهیزات قابل قبولی برخوردارند، نخواستیم وارد عرصه E&P شوند.

به عبارت دیگر، از شرکت هایی که فعالیت شان اجرای پروژه های EPC بوده و به تعبیری فعالیت های ساخت و اجرایی انجام می دادند (مانند سازنده های سازه های دریایی) هیچگاه خواسته نشده تغییر وضعیت داده و به جرگه شرکت های E&P بپیوندند.

-برای همین موضوع با ورود برخی از شرکت های فراساحلی که درخواست ورود به عرصه E&P شدن را داشتند، موافقت نکردید؟ بله.

در همین راستا با درخواست E&P شدن شرکتی مانند تاسیسات دریایی موافقت نشده است.

معتقدم این شرکت ها که از تجربه توسعه مخزن برخوردار نبوده و دیدشان بیشتر نصب است نمی توانند عملکرد مثبتی به عنوان شرکت های اکتشاف و تولید داشته باشند.

ورود این قبیل شرکت ها به عرصه E&P پیش از آن که موجبات موفقیت آنها را فراهم سازد، موجب از دست رفتن آنها می شود.

ما باید لایه های مان را به صورت کامل داشته باشیم.

-لایه هایی که به آن اشاره داشتید شامل چه دسته بندی از فعالیت های شرکت ها می شود؟ لایه نخست شرکت هایE&P را تشکیل می دهد که در این راستا تاکنون 12 شرکت تایید صلاحیت شده اند، ولی گمان نمی کنم بیش از دو شرکت از این مجموعه بتوانند از عملکرد بسیار مطلوبی برخوردار باشند.

در این صورت بقیه مجبور هستند به لایه بعدی منتقل شوند، زیرا در غیر این صورت کاری برای انجام نخواهند داشت.

-منظورتان این است که آن شرکت ها دوباره باید به جرگه پیمانکاران EPC بپیوندند؟ بله.

یک لایه پایین تر همانطور که مطرح کردید شرکت های EPC هستند که این دسته پیمانکاران شرکت های E&P خواهند بود.

پس از آن نیز لایه سازندگان تجهیزات هستند که آنها نیز به پیمانکاران EPCها بدل می شوند.

در این صورت است که سه لایه مورد نظر ما در صنعت نفت ایران شکل می گیرد.

همانگونه که مطرح شد، ما به دنبال شکل گیری این سه لایه هستیم.

هم اکنون این لایه ها وجود دارند، ولی نیمه کاره هستند و می طلبد تا بسیار حرفه ای‎تر شکل بگیرند.

در این صورت شرکت های E&P که در بالا قرار می گیرند، می دانند که برای چه کاری باید به چه شرکت هایی مراجعه کنند.

برای مثال برخی از شرکت هایی که توان ساخت سکو را دارند، به راحتی قابل شناسایی اند و ظرفیت شان قابل به کارگیری است.

در آن صورت این شرکت ها دارای زبان مشترکی خواهند بود و زبان نرم افزار و نهایتا استانداردهای شان شبیه هم می شود.

جالب است بدانید شرکت های معتبر بین المللی که به صورت بلندمدت در کشورهای دیگر همچون شرکت شل در عمان کار می کنند، به خوبی شرکت های فعال در آن کشورها را می شناسند، از شرایط آنها آگاهی کامل دارند و اینکه چه شرکتی چه کاری انجام می دهد به تخصص آنها تبدیل شده است.

-به اعتقاد جنابعالی، شرکت های معتبر بین المللی تا چه میزان می توانند با شرکت هایE&P به منظور توسعه میادین کشور مشارکت داشته باشند؟ معتقدم چشم انداز روشنی فراروی این شرکت ها وجود دارد.

البته همانطور که می دانید اجبار از ناحیه ماست که باید حتما به شرکت های E&P ایرانی سهام داده شود.

با بررسی هایی که از سوی شرکت های خارجی به منظور مشارکت با شرکت های E&P ایرانی صورت گرفته است، برخی از این شرکت ها به ویژه پتروپارس از وضعیت مطلوب تری برخوردارند، چراکه این شرکت از عملکرد موفقی به منظور توسعه فازهای 12 و 19 پارس جنوبی برخوردار بوده است.

معتقدم الزام قراردادهای جدید که شرکت های بین المللی را به منظور حضور در صنعت نفت کشور ملزم به مشارکت با شرکت های ایرانی کرده است، خود به یک فرصت قابل توجه برای شرکت های ایرانی بدل شده است.

-برخی از شرکت های تعیین صلاحیت شده E&Pکوچکتر، تنها از یک سری مذاکرات کوتاه مدت با شرکت های خارجی در چند ماه گذشته خبر می دهند.

نگرانی آنان همین است که مجبور شوند برای ورود به عرصه E&P فعالیت های اجرایی خود را کنار بگذارند، در حالی که کار جدی برای شان مطرح نباشد، چه تضمینی وجود دارد که کار در عرصه جدید به آنها واگذار شود؟ باید بگویم اهمیتی ندارد اگر این شرکت ها نتوانند کار گرفته و قرارداد منعقد کنند، چراکه آنان می توانند در مناقصه های برگزار شده حضور یابند.

همانطور که مطرح شد، شرکت های تعیین صلاحیت شده اکتشاف و تولید عموما MC و GCهستند.

حال برخی از آنها بیشتر فعالیت های شان را عمق داده و تجهیزات نیز خریداری کرده اند و برخی دیگر از این عمق بهره مند نبوده اند.

شرکت ملی نفت ایران بر این باور است که شرکت هایی که تجهیزات خریداری کرده اند، باید در حوزه EPC فعالیت کرده و سرجای شان باقی بمانند، E&Pها و سازندگان تجهیزات نیز هر کدام باید سر جای شان قرار گیرند.

وجود سه لایه اشاره شده به منظور توسعه صنعت نفت کشور ضروری است، زیرا این لایه ها مکمل هم هستند.

-در شرایط کنونی فرصت مناسبی به منظور مشارکت شرکت های اروپایی از جمله کشور نروژ فراهم شده است.

تا چه میزان به این مشارکت برای توسعه میادینی مانند فروزان یا اسفندیار خوش بین هستید؟ آیا اقدامی جدی در این خصوص صورت گرفته است؟ چندی پیش مذاکراتی با مدیرعامل شرکت بیمه حمایتی نروژ (ECA) که به ایران آمده بود، انجام دادم.

از ایشان پرسیدم ECA چه میزان سرمایه گذاری برای پروژه های ایران در نظر دارد که مطرح شد در شرایط کنونی سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار در سال امکان پذیر نیست.

همانطور که می دانید این میزان به هیچ عنوان به منظور اجرای مگاپروژه های نفت و گاز کافی نیست.

به ایشان اعلام کردم تنها در صورتی که ECA از شرکت های نروژی برای حضور در بازار ایران حمایت کند، امکان واگذاری کار به این شرکت ها را خواهیم داشت.

آنان نیز خواستار بررسی این مهم شدند.

بدونش ک شرکت هایی مانند کورنر جرات پذیرش ریسک برای حضور مستقل در پروژه های نفت و گاز ما را ندارند و برای حضور آنها باید حمایت مالی از سوی ECA صورت گیرد.

-توسعه میدان فراساحل اسفندیار در شرایط کنونی در چه وضعی قرار دارد؟ شرکت نروژی انرژی وان به منظور توسعه میدان اسفندیار ابراز تمایل کرده است.

معتقدم این شرکت تخصص مناسبی به منظور توسعه میدان دارند.

جالب است بدانید که توسعه میدان رام در دریای شمال نیز به دست نیروهای متخصص این شرکت صورت گرفته است.

نیروی انسانی این شرکت فنی هستند و سررشته خوبی در خصوص مخزن و سازه های دریایی دارند.

درصورتی که شرکت بیمه نروژ (ECA ) تامین منابع یا حمایت مالی پروژه را برعهده گیرد، توسعه این میدان به این شرکت نروژی در مشارکت با شرکت ایرانی واگذار خواهد شد.

ما معتقدیم که نیاز است وضعیت اقتصادی این پروژه مطلوب تر شود.

البته در صورتی که ECA حمایت مالی کرده و مقداری مقوله بازگشت سرمایه را برای وا می که می خواهد اختصاص دهد، کاهش دهد به صورت اتوماتیک، اقتصاد پروژه بهبود می یابد زیرا نمی توانیم بیش از 50درصد درآمدهای میدان را به بازپرداخت این وام اختصاص بدهیم.

درخواست بیشتری که هم اکنون از سوی طرف خارجی مطرح شده است، باید کاهش یابد.

-چالش های فراروی انعقاد این قرارداد را چه می دانید؟ درخصوص توسعه میدان اسفندیار هم اکنون با دو چالش روبه رو هستیم.

یکی درآمدهای مازاد بر50درصد میدان که باید به 50درصد کاهش یابد.

دوم، تامین منابع مالی مطمئن برای این پروژه.

شرکت انرژی وان یک شرکت فنی است و از بخش مالی توانمندی برخوردار نیست که در این خصوص باید مورد حمایت دولت نروژ قرار گیرد.

-در خصوص میدان نفتی کیش توسعه این میدان فراساحلی چه وضع را می گذراند؟ هم اکنون یادداشت تفاهم (MOU) توسعه این میدان با یک بخش خصوصی به منظور تامین یک میلیارد دلار برای بخش بالادست این طرح امضا شده است.

براساس تصمیم گیری های انجام شده، این شرکت سه ماه فرصت دارد این مبلغ را تامین کند.

در صورت عدم تامین نیز این توافقنامه لغو خواهد شد.

می خواهم بگویم این فضا هم اکنون گشوده شده است و این فرصت می تواند برای شرکت های دیگر نیز فراهم شود.

-همانطور که می دانید توسعه فازهای پارس جنوبی رو به اتمام است و وزیر نفت نیز بارها تاکید داشته که دیگر پارس جنوبی برای ساخت سازه های دریایی وجود ندارد.

پرسش من در خصوص امضای قراردادهای جدید نفتی است، لطفا بفرمایید میادین دریایی که به نظر شما شانس بیشتری برای امضای قرارداد دارند، کدام ها هستند؟ معتقدم پس از فاز 11 پارس جنوبی که خوشبختانه هم اکنون مراحل مناقصه ساخت سکوهایش از سوی شرکت توتال در حال اجراست، میدان های فرزاد A و B اولویت بیشتری برای امضای قرارداد دارند.


کلید واژه ها: شرکت ملی نفت ایران - هایی - نفت ایران - ایران - پروژه - صلاحیت - اقتصادی - اکتشاف - مدیرعامل - تولید - ایرانی - جدید - تایید صلاحیت - مدیریت پروژه - توسعه - انرژی - پاسارگاد - مدیریت - دریایی - درمان - گزارش - صنعت - کشور

آخرین اخبار سرویس:
تصویر خودروی خودران اپل

پاولنسکی هنرمند است یا مجرم؟

اوبر برای تست سیستم خودران، یک شهر درست کرد! + فیلم

معاون وزیر نفت:مشکلی برای تامین گاز در زمستان نداریم

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تغییر کرد

دلایل افزایش ناگهانی خودکشی در تهران

ایتالیا درجایگاه سومین کشور پیرجهان قرار می گیرد

صادرات نفت جمهوری آذربایجان کاهش یافت/ شش میلیارد دلار درآمد نفتی در9 ماه نخست 2017

خودروهایی که سخن می گویند/ بلبل زبانی محصولات تویوتا

توجه جدی به نقش زنان در بحث اقتصاد مقاومتی نشده است

بالغ بر نیمی از اعتبارات ابلاغی ورزش و جوانان تخصیص یافته است

بودجه 10میلیاردی درمان، یک ماهه خرج شد

جزییات تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش های اقتصادی

صادرات نفت جمهوری آذربایجان کاهش یافت

دختر 11 ساله برترین دانشمند جوان آمریکا+عکس

ابراز امیدواری مرکل برای پرداختن به موضوع تجارت در برگزیت در دسامبر

کاهش آتش سوزی منابع طبیعی و جنگل های فارس

ایجاد منابع درآمدی پایدار در شهر یاسوج با کمک بخش خصوصی محقق می شود

استاندارسیستان و بلوچستان: دولت 9هزارمیلیارد تومان برای سراوان هزینه کرده است

بودجه 10میلیاردی درمان، یک ماهه خرج شد

رشد 38 درصدی واردات "روغن پالم" + جدول

مهلت دانشجویان برای دریافت وام عتبات اعلام شد

فاز نخست رجیستری آغاز شد+جزییات

صید ماهی های استخوانی - مازندران

استاندار «قیزیل آوردا» قزاقستان به مازندران سفر می کند

نحوه همکاری و میزان پیشرفت قراردادهای خودرویی

بیش از 30 درصد محصول پسته رفسنجان دچار پوکی شد

بورس این هفته را با روندی صعودی به پایان رساند

عملیات چهار بانده کردن محورهای منتهی به مرز عراق ادامه دارد

آماده راه اندازی پژوهشگاه استاندارد در قزوین هستیم

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

معرفی نسل جدید بنتلی کنتیننتال؛ تنها رقیب انگلیسی رولزرویس

معرفی نسل جدید بنتلی کنتیننتال؛ تنها رقیب انگلیسی رولزرویس

بودجه 10میلیاردی درمان، یک ماهه خرج شد

بازار نفت در تابستان 97 به توازن می رسد

بازار نفت در تابستان 97 به توازن می رسد

تولید با کیفیت توسعه بازار و تحقق اقتصاد مقاومتی را به دنبال دارد استاندار یزد

رشد 24 درصدی پرداخت تعهدات تامین اجتماعی استان یزد

وضعیت تعیین تکلیف سپرده گذاران آرمان

با کمبود آب، مهاجرت از تهران شروع می شود/ سدسازی را متوقف کنیم/ آمریکا 30 سال است سد نمی سازد / نباید در اصفهان، ذوب آهن ساخته می شد

افزایش نرخ دلار قاچاق صادراتی را افزایش می دهد

شکایت خریداران از کیفیت پایین نفت ونزوئلا

جدیدترین اقدام وزارت نفت برای توزیع سوخت هواپیما

زیان 150 میلیارد تومانی از جیب کیست؟ + نمودار

برقراری توازن مجدد در بازار نفت در حال سرعت گرفتن است

اختصاص 110میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سامانه های نوین آبیاری

عکس خودروی خودران اپل منتشر شد

پتروناس مالزی برای توسعه میدان آزادگان خیز برداشت

بانک ها چقدر وام دادند؟

ویتول: نفت به 45 دلار ریزش می کند

عدم تحویل ارز 76 میلیون بشکه نفت توسط احمدی نژاد

بازار نفت در تابستان 97 به توازن می رسد

فوردی که افسانه شد

عوامل کند شدن روند نوسازی ناوگان کامیون ها

جلسه ای برای حل مشکلات نمایشگاه کتاب

نهمین اجلاس دی 8 در ترکیه

قرارداد خودرویی ایران و چین

مشتی که بجای پول پرداخت شد/فیلم

پیام وزیر صنعت، معدن و تجارت به مناسبت روزملی صادرات

تاثیرات دخانیات بر مردان و زنان

راه دشوار اصلاح ساختار بانک مرکزی

نقش نمایشگاه ها در توسعه صادرات

زیان 150 میلیارد تومانی ناشی از بی نظمی در واردات بنزین

تعیین تکلیف سپرده گذاران زیر 3 میلیون تومان تعاونی منحله وحدت

چیدمان مثبت پازل بورس در نیمه دوم سال

استاندار خراسان رضوی: اولویت دولت در این استان آبادانی مناطق محروم و روستایی است

باید از ظرفیت های صادرات برای کاهش بیکاری استان استفاده کرد

اعتیاد و آسیب های اجتماعی، به منزله اعتراض اجتماعی است

 استاندار از همه ظرفیت ها برای توسعه استان بهره ببرد

پرداخت سود نقدی سهام عدالت در دستور کار دولت قرار گرفت

بانک مرکزی برای تامین اعتبارات توسعه منطقه آزاد ارس اعلام آمادگی کرد

همکاری های علمی و فناوری با ازبکستان توسعه می یابد

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تغییر کرد/دادور، نیرو تازه نفس

افزایش 16درصدی اعطای تسهیلات در شش ماهه سال جاری

کارت های بانکی مشمول طرح تجمیع نیست

دریافت دیناردر 4 پایانه مرزی کشور بدون کارمزد از طریق باجه های بانک شهر

پرداخت تسهیلات به کارفرمایان در قبال جذب مددجویان بهزیستی

بازار سکه و طلا در هفته ای که گذشت

مهلت دانشجویان برای دریافت وام عتبات اعلام شد

نوسانات قیمت نفت

نگرش جدید در توسعه بازارهای صادراتی

امضاء تفاهم نامه ترانزیت کالا بین ایران-ترکیه-قطر

گوگل به هکرها پول می دهد!

چشم انداز 10 ساله نیاز به مسکن در کشور/ ضرورت تغییر رویکردها در بازار مسکن و حوزه سیاست گذاری مسکن

سرمایه گذاری 860 میلیارد تومانی برای اجرای طرح توسعه بندر شهید رجایی/ پرداخت تسهیلات خرید شناور گردشگری و تفریحی با سود صفر درصد

پرونده دلار در هفته سوم مهر کاهشی بسته شد

آخوندی: امضاء تفاهم نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر

آغاز فصل جدید در روابط تجاری ایران و ترکیه

الجزایر خواستار ادامه تلاش ها برای کاهش تولید نفت شد

ارتقای پرسنل خلاق در رده های تامین اجتماعی

بی کیفیتی نفت ونزوئلا صدای خریداران را درآورد

اجاره ویلا در تهران چقدر آب می خورد؟ + جدول

آیا اپل در سال آینده نسخه ارزان قیمت آیفون X را عرضه می کند؟

استخدام یک شرکت معتبر بازرگانی در خراسان رضوی

خبر خوش دانشگاه آزاد برای دانشجویان متقاضی شرکت در اربعین

عضو هیأت رییسه مجلس: مسائل روانی عامل بیش از 30 درصد مراجعات مردم به پزشک/ لایحه سلامت روان بخش بزرگی از مشکلات بیماران را حل می کند

اعلام آمادگی بانک مرکزی برای تامین اعتبارات توسعه منطقه آزاد ارس

شهرداری یاسوج 40 درصد نیروی مازاد دارد

سفیر ایران در آذربایجان حجم مبادلات تجاری میان ایران و آذربایجان در سال 96 به 400 میلیون دلار رسید

مشمولان سهام عدالت تنها 2 روز دیگر فرصت دارند

نقشه برداری330 هکتار از اراضی زراعی جهت اجرای سیستم های نوین آبیاری تحت فشار در شهرستان ماکو

افزایش 16درصدی اعطای تسهیلات در شش ماهه سال جاری

استخدام گروه تولیدی و بازرگانی حسینی در خراسان رضوی

استخدام گروه صنایع غذایی شیرین عسل در خراسان رضوی

طرح رجیستری گوشی موبایل از امروز اجرا شد

آرامش بر بازار سکه و طلا حکمفرما شد

مالیات بر منفعت سرمایه، جایگزین مالیات بر خانه های خالی

مردم چقدر در بانک ها سپرده دارند؟

عملیات ساخت سد ماشکید سفلی سراوان آغاز شد

اعلام آمادگی بانک مرکزی برای تامین اعتبارات توسعه منطقه آزاد ارس

پاسخ اتحادیه نانوایان به اظهار نظر وزیر بهداشت درباره پر نمک بودن نان

خبر فوری برای مشمولان سهام عدالت/تنها 2 روز فرصت باقی است

حمایت از تولید یا افزایش قیمت

مهلت دانشجویان برای دریافت وام عتبات اعلام شد

شریعتمداری: سازمان حمایت اجازه ندهد مسائل سیاسی بهانه گرانی شود

پرداخت سود نقدی سهام عدالت در دستور کار دولت

سپرده های مردم در بانک ها چقدر شده است؟

بهبود وضعیت معیشت مردم، محور اصلی اهداف دولت

کسب و کار سکه تولید انرژی های پاک در ایران

صادرات تجاری لبنیات به آمریکا نداشتیم/کارخانه های لبنی چشم انتظار فاز سوم مشوق صادراتی

دلایل افت بهره وری در کشور چیست؟

پژو 508 جدید در حال تست + فیلم

پرداخت سود نقدی سهام عدالت در دستور کار دولت/ پایان مهر آخرین فرصت تکمیل اقساط

تولید چند سواری متوقف شد

از واریز یارانه مهرماه تا نمایشگاه تلکامپ/ مرغ ارزان شد

ناامنی شغلی12.5میلیون کارگر

آنچه که لازم است درباره «بیمه عمر و سرمایه گذاری» بدانیم

از واریز یارانه مهرماه تا نمایشگاه تلکامپ/ مرغ ارزان شد

ایران در شاخص رقابت پذیری جهانی در رتبه 82 قرار گرفت

تولید آخرین خودرو در استرالیا + تصویر

جذب 14 میلیارد دلاری سرمایه گذاری خارجی در 5 سال اخیر

رقابتی شدن بازارگوشت نیازمند توسعه بازارچه های تولید به مصرف/فروش ضایعات گوشت به جای کالای باکیفیت کلاهبرداری است

ناامنی شغلی 12.5 میلیون کارگر/ انتظار27ساله تعیین سقف قراردادهای کار

وضعیت تعیین تکلیف سپرده گذاران آرمان

مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد در یزد برگزار شد

گوگل به هکرها پول می دهد!

تهران-شمال کِی جای جاده چالوس را می گیرد؟

الجزایر خواستار ادامه تلاش ها برای کاهش تولید نفت شد

کارت بانکی در کارت هوشمند تجمیع نمی شود

یک هزار مدرسه فرسوده در تهران وجود دارد

اخبار تصویری/ بیستمین نمایشگاه جامع صنعت ساختمان اصفهان

کاهش داد و ستد در بازار آرام طلا و سکه

قیمت طلا بازهم کاهش یافت

استرالیا با صنعت خودرو خداحافظی کرد

ناامنی شغلی12.5میلیون کارگر/انتظار27ساله تعیین سقف قراردادهای کار

دیگه چه خبر؟

مشکل در صدور پروانه تاسیس شرکت مشترک/ کمبود منابع مالی برای قراداد با سیتروئن

رتبه 82 ایران در شاخص رقابت پذیری جهانی

شائبه تغییر 180 درجه ای در سیاست گذاری واردات تولید محور

ایجاد مجهزترین مرکز انجماد اسپرم اسب کشور در رفسنجان

از واریز یارانه مهرماه تا نمایشگاه تلکامپ/ مرغ ارزان شد

شرایط حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و ترکیه

کاهش داد و ستد در بازار آرام طلا و سکه

پرداخت سود نقدی سهام عدالت در دستور کار دولت

شرایط حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و ترکیه

شائبه تغییر 180 درجه ای در سیاست گذاری واردات تولید محور

اختصاص 2 هزار و 800 میلیارد تومانی اعتبار وزارت ورزش ، کمکی برای تکمیل طرح های نیمه تمام ورزشی

اتخاذ شیوه ای جدید برای کاهش خانه های خالی

عدم تحویل ارز 76 میلیون بشکه نفت توسط احمدی نژاد/صدور دادخواست برای میرکاظمی و نوذری

عدم تحویل ارز 76 میلیون بشکه نفت از سوی احمدی نژاد/صدور دادخواست برای نوذری و میرکاظمی

پیام وزیر صنعت، معدن و تجارت به مناسبت روزملی صادرات

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

ناامنی شغلی12.5میلیون کارگر/انتظار27ساله تعیین سقف قراردادهای کار

جلوگیری از 2 هزار میلیارد تومان سوداگری در بازار موبایل با اجرای رجیستری

سوآپ دوجانبه ریال - لیر نهایی شد

نظارت هوشمند راه مقابله با صدور بیمه نامه جعلی

کاهش داد و ستد در بازار آرام طلا و سکه

قیمت پایین انگور شیرینی آن را در کام تاکداران خراسان شمالی تلخ کرده است

انس مدیران با قرآن موجب افزایش بهره وری می شود

نشست ویژه افزایش نرخ بلیت پرواز اربعین با تعزیرات

امضاء تفاهم نامه ترانزیت کالا بین ایران، ترکیه و قطر

راه دشوار اصلاح ساختار بانک مرکزی

جلوگیری از سوداگری در بازار موبایل با اجرای رجیستری

نفت به 45 دلار ریزش می کند

شائبه تغییر 180 درجه ای در سیاست گذاری واردات تولید محور

با تصویب بودجه آمریکا در کنگره اتفاق افتاد کاهش 10 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی

قیمت بلیت پرواز اربعین 3 میلیون تومان شد

کاهش داد و ستد در بازار آرام طلا و سکه

خبر جدید از سهام عدالت!

رشد 38 درصدی واردات روغن پالم + جدول

کاهش داد و ستد در بازار آرام طلا و سکه

نگرش جدید در توسعه بازارهای صادراتی

حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و ترکیه

قیمت طلا بازهم کاهش یافت

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

رشد 38 درصدی واردات "روغن پالم" + جدول

دولت سود سهام عدالت را به صورت نقدی می پردازد

شریعتمداری: سازمان حمایت اجازه ندهد مسائل سیاسی بهانه گرانی شود

پرداخت سود سهام به حساب مشمولان به زودی

دریافت دینار در 4 پایانه مرزی کشور بدون کارمزد از طریق باجه های بانک شهر

مردم چقدر در بانک ها سپرده دارند؟

تخفیف 50 درصدی تعرفه به صادرکنندگان ریلی

ترکیه به دنبال گسترش استفاده از لیر به وسیله سوآپ ارزی با ایران

بلیت پرواز اربعین 3 میلیون تومان شد

لیست قیمت Porsche های موجود در بازار

پنجمین اطلاعیه موسسه اعتباری ملل در باره تعاونی اعتباری منحله وحدت

مدیرعامل نفت و گاز پارس: طرح های تولید برق و کاهش فلرینگ در پارس جنوبی تلفیق می‏‎شود

تصفیه خانه محمودآباد قزوین آماده بهره برداری است

تغییر شرایط تحویل در پی استقبال مشتریان از چری تیگو7

دریافت دیناردر 4 پایانه مرزی کشور بدون کارمزد از طریق باجه های بانک شهر

چشم انداز روشن شرکت هایE&P در پروژه های فراساحل

چشم انداز روشن شرکت هایE&P در پروژه های فراساحل