مطالب مرتبط:
طرح و اجرای 23 پروژه، از معدن تا محصول نهایی توسط شرکت میدکو
طرح و اجرای 23 پروژه، از معدن تا محصول نهایی توسط شرکت میدکو
طرح و اجرای 23 پروژه، از معدن تا محصول نهایی توسط شرکت میدکو
طرح و اجرای 23 پروژه توسط شرکت میدکو
970 میلیارد ریال جایزه برای دارندگان حساب های قرض الحسنه پس انداز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 17:022017-06-19اقتصادي

چشم انداز روشن شرکت هایE&P در پروژه های فراساحل


وجود سه بخش مکمل شامل شرکت های اکتشاف و تولید (E&P)، EPC و سازندگان تجهیزات نفت و گاز، سه لایه مهمی را تشکیل می دهند که ارشدترین مقام شرکت ملی نفت ایران آن را درمان صنعت نفت کشور به منظور اجرای پروژه های جدید توسعه ای می داند؛ - لایه هایی که مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، نقش آفرینی هر یک از آنها را در کنار یکدیگر امری ضروری می خواند و می تواند زنجیره های حلقه اجرای پروژه های بالادستی را تکمیل کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکوفارس به نقل از شانا، با این حال علی کاردر براین باور است که از میان شرکت های تایید صلاحیت شده E&P تنها معدودی از آنها از عملکرد بسیار مطلوبی برخوردار خواهند بود و بقیه باید به لایه بعدی که همان شرکت های EPC است، منتقل شوند.

در گفت وگو با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به کالبدشکافی وضع شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی، فرصت ها و چالش های فراروی آنها و همچنین فرصت های جدید پیش روی شرکت های توسعه دهنده میدان های نفت و گاز فراساحل پرداختیم.

-با توجه به اینکه برخی شرکت های تعیین صلاحیت شده E&P ایرانی از جمله شرکت هایی هستند که از تجربه کار در پروژه های فراساحلی از جمله حفاری های دریایی برخوردارند، به نظر می رسد به منظور ورود به عرصه اکتشاف و تولید، این شرکت ها -که تا پیش از این EPC و یا EPD بوده اند- باید تجارب کار اجرایی خود را کنار بگذارند و رویکرد جدیدی اتخاذ کنند.

به اعتقاد برخی از شرکت های تعیین صلاحیت شده، کنار گذاشتن تجارب اجرایی که می تواند برای این بنگاه های اقتصادی درآمدزا باشد، می تواند پاشنه آشیل آنها به شمار آید.

ارزیابی جنابعالی در این خصوص چیست؟ همانطور که می دانید شرکت هایی که به عنوان شرکت های E&P تعیین صلاحیت شده اند؛ به طور عمومی GC یا MC بوده اند.

برای مثال شرکت پتروپارس که با وجود GC بودن، مدتی فعالیت های مربوط به راهبری دکل را برعهده داشته است.

بدون شک این شرکت ها دیگر به عنوان یک شرکت E&P نباید کار عملیاتی انجام دهند.

البته گروه شرکت هایی مانند انرژی پاسارگاد و انرژی دانا مجموعه هایی داشته اند که در مقطعی کار دکل داری نیز انجام می دادند.

شاید بتوان دلیل این اقدام شرکت های یاد شده را آن دانست که به دلیل معضلات اقتصادی در مقطعی به دنبال آن بودند که با آوردن دکل حفاری سودی شامل حال بنگاه اقتصادی شان شود.

-یعنی معتقدید شرکت هایی که مثال زدید باید برای ایفای نقش در عرصه E&P این بخش از کارشان را متوقف کنند؟ بله.

باید بخش مدیریت پروژه و GC آنها به E&P بدل شود.

این به آن معناست که باید رشد کرده و بالغ شوند، اما شرکت هایی که دکل دارند، همچنان باید دکل دار بمانند.

با نگاهی به شرکت های معتبر بین المللی نیز شاهد همین موضوع هستیم.

برای مثال به وضوح می توان دید که شرکتی مانند شل دکل حفاری ندارد.

جالب است بدانید در زمان بسیار قدیم، در مقطعی که شرکت های بین المللی در ایران و آبادان کار می کردند، اعتقاد داشتند که همه کارهاشان را باید خودشان انجام دهند، تا جایی که حتی به منظور تامین شیر مبادرت به ایجاد گاوداری کرده و شیر مورد نیاز شهروندان آبادان و کارکنان نفت را نیز تامین می کردند.

علت این موضوع را در آن زمان می توان فقدان واحدهای سرویس دهنده دانست، اما این مقوله به مرور زمان شکل دیگری به خود گرفت تاجایی که هم اکنون مشاهده می شود شرکت های IOC بین المللی، بسیار کمتر از گذشته اند و تنها برای مواقع و فعالیت های بسیار خاص تجهیزات دارند.

حتی شاهد آن هستیم که این بنگاه های اقتصادی در شرکت های دکل دار سهام دار هستند که البته تقسیم کار آن نیز به گونه ای است که سودآوری داشته یا به میزانی کنترل مدیریتی داشته باشند که قیمتشکنی در بازار صورت نگیرد.

آیا تاکنون شاهد بوده اید که شرکتی مانند شل، ولو یا سکو بسازد، بلکه به طور عمومی مشاهده می کنیم که شرکت های معتبر بین المللی کار را میان پیمانکاران تقسیم و سرانجام تجمیع می کنند.

این شرکت ها تخصص مهندسی و مدیریتی قابل توجهی دارند.

این مسائل را مطرح کردم که سرانجام بگویم ما از شرکت هایی که تخصص کار EPC دارند و از تجهیزات قابل قبولی برخوردارند، نخواستیم وارد عرصه E&P شوند.

به عبارت دیگر، از شرکت هایی که فعالیت شان اجرای پروژه های EPC بوده و به تعبیری فعالیت های ساخت و اجرایی انجام می دادند (مانند سازنده های سازه های دریایی) هیچگاه خواسته نشده تغییر وضعیت داده و به جرگه شرکت های E&P بپیوندند.

-برای همین موضوع با ورود برخی از شرکت های فراساحلی که درخواست ورود به عرصه E&P شدن را داشتند، موافقت نکردید؟ بله.

در همین راستا با درخواست E&P شدن شرکتی مانند تاسیسات دریایی موافقت نشده است.

معتقدم این شرکت ها که از تجربه توسعه مخزن برخوردار نبوده و دیدشان بیشتر نصب است نمی توانند عملکرد مثبتی به عنوان شرکت های اکتشاف و تولید داشته باشند.

ورود این قبیل شرکت ها به عرصه E&P پیش از آن که موجبات موفقیت آنها را فراهم سازد، موجب از دست رفتن آنها می شود.

ما باید لایه های مان را به صورت کامل داشته باشیم.

-لایه هایی که به آن اشاره داشتید شامل چه دسته بندی از فعالیت های شرکت ها می شود؟ لایه نخست شرکت هایE&P را تشکیل می دهد که در این راستا تاکنون 12 شرکت تایید صلاحیت شده اند، ولی گمان نمی کنم بیش از دو شرکت از این مجموعه بتوانند از عملکرد بسیار مطلوبی برخوردار باشند.

در این صورت بقیه مجبور هستند به لایه بعدی منتقل شوند، زیرا در غیر این صورت کاری برای انجام نخواهند داشت.

-منظورتان این است که آن شرکت ها دوباره باید به جرگه پیمانکاران EPC بپیوندند؟ بله.

یک لایه پایین تر همانطور که مطرح کردید شرکت های EPC هستند که این دسته پیمانکاران شرکت های E&P خواهند بود.

پس از آن نیز لایه سازندگان تجهیزات هستند که آنها نیز به پیمانکاران EPCها بدل می شوند.

در این صورت است که سه لایه مورد نظر ما در صنعت نفت ایران شکل می گیرد.

همانگونه که مطرح شد، ما به دنبال شکل گیری این سه لایه هستیم.

هم اکنون این لایه ها وجود دارند، ولی نیمه کاره هستند و می طلبد تا بسیار حرفه ای‎تر شکل بگیرند.

در این صورت شرکت های E&P که در بالا قرار می گیرند، می دانند که برای چه کاری باید به چه شرکت هایی مراجعه کنند.

برای مثال برخی از شرکت هایی که توان ساخت سکو را دارند، به راحتی قابل شناسایی اند و ظرفیت شان قابل به کارگیری است.

در آن صورت این شرکت ها دارای زبان مشترکی خواهند بود و زبان نرم افزار و نهایتا استانداردهای شان شبیه هم می شود.

جالب است بدانید شرکت های معتبر بین المللی که به صورت بلندمدت در کشورهای دیگر همچون شرکت شل در عمان کار می کنند، به خوبی شرکت های فعال در آن کشورها را می شناسند، از شرایط آنها آگاهی کامل دارند و اینکه چه شرکتی چه کاری انجام می دهد به تخصص آنها تبدیل شده است.

-به اعتقاد جنابعالی، شرکت های معتبر بین المللی تا چه میزان می توانند با شرکت هایE&P به منظور توسعه میادین کشور مشارکت داشته باشند؟ معتقدم چشم انداز روشنی فراروی این شرکت ها وجود دارد.

البته همانطور که می دانید اجبار از ناحیه ماست که باید حتما به شرکت های E&P ایرانی سهام داده شود.

با بررسی هایی که از سوی شرکت های خارجی به منظور مشارکت با شرکت های E&P ایرانی صورت گرفته است، برخی از این شرکت ها به ویژه پتروپارس از وضعیت مطلوب تری برخوردارند، چراکه این شرکت از عملکرد موفقی به منظور توسعه فازهای 12 و 19 پارس جنوبی برخوردار بوده است.

معتقدم الزام قراردادهای جدید که شرکت های بین المللی را به منظور حضور در صنعت نفت کشور ملزم به مشارکت با شرکت های ایرانی کرده است، خود به یک فرصت قابل توجه برای شرکت های ایرانی بدل شده است.

-برخی از شرکت های تعیین صلاحیت شده E&Pکوچکتر، تنها از یک سری مذاکرات کوتاه مدت با شرکت های خارجی در چند ماه گذشته خبر می دهند.

نگرانی آنان همین است که مجبور شوند برای ورود به عرصه E&P فعالیت های اجرایی خود را کنار بگذارند، در حالی که کار جدی برای شان مطرح نباشد، چه تضمینی وجود دارد که کار در عرصه جدید به آنها واگذار شود؟ باید بگویم اهمیتی ندارد اگر این شرکت ها نتوانند کار گرفته و قرارداد منعقد کنند، چراکه آنان می توانند در مناقصه های برگزار شده حضور یابند.

همانطور که مطرح شد، شرکت های تعیین صلاحیت شده اکتشاف و تولید عموما MC و GCهستند.

حال برخی از آنها بیشتر فعالیت های شان را عمق داده و تجهیزات نیز خریداری کرده اند و برخی دیگر از این عمق بهره مند نبوده اند.

شرکت ملی نفت ایران بر این باور است که شرکت هایی که تجهیزات خریداری کرده اند، باید در حوزه EPC فعالیت کرده و سرجای شان باقی بمانند، E&Pها و سازندگان تجهیزات نیز هر کدام باید سر جای شان قرار گیرند.

وجود سه لایه اشاره شده به منظور توسعه صنعت نفت کشور ضروری است، زیرا این لایه ها مکمل هم هستند.

-در شرایط کنونی فرصت مناسبی به منظور مشارکت شرکت های اروپایی از جمله کشور نروژ فراهم شده است.

تا چه میزان به این مشارکت برای توسعه میادینی مانند فروزان یا اسفندیار خوش بین هستید؟ آیا اقدامی جدی در این خصوص صورت گرفته است؟ چندی پیش مذاکراتی با مدیرعامل شرکت بیمه حمایتی نروژ (ECA) که به ایران آمده بود، انجام دادم.

از ایشان پرسیدم ECA چه میزان سرمایه گذاری برای پروژه های ایران در نظر دارد که مطرح شد در شرایط کنونی سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلار در سال امکان پذیر نیست.

همانطور که می دانید این میزان به هیچ عنوان به منظور اجرای مگاپروژه های نفت و گاز کافی نیست.

به ایشان اعلام کردم تنها در صورتی که ECA از شرکت های نروژی برای حضور در بازار ایران حمایت کند، امکان واگذاری کار به این شرکت ها را خواهیم داشت.

آنان نیز خواستار بررسی این مهم شدند.

بدونش ک شرکت هایی مانند کورنر جرات پذیرش ریسک برای حضور مستقل در پروژه های نفت و گاز ما را ندارند و برای حضور آنها باید حمایت مالی از سوی ECA صورت گیرد.

-توسعه میدان فراساحل اسفندیار در شرایط کنونی در چه وضعی قرار دارد؟ شرکت نروژی انرژی وان به منظور توسعه میدان اسفندیار ابراز تمایل کرده است.

معتقدم این شرکت تخصص مناسبی به منظور توسعه میدان دارند.

جالب است بدانید که توسعه میدان رام در دریای شمال نیز به دست نیروهای متخصص این شرکت صورت گرفته است.

نیروی انسانی این شرکت فنی هستند و سررشته خوبی در خصوص مخزن و سازه های دریایی دارند.

درصورتی که شرکت بیمه نروژ (ECA ) تامین منابع یا حمایت مالی پروژه را برعهده گیرد، توسعه این میدان به این شرکت نروژی در مشارکت با شرکت ایرانی واگذار خواهد شد.

ما معتقدیم که نیاز است وضعیت اقتصادی این پروژه مطلوب تر شود.

البته در صورتی که ECA حمایت مالی کرده و مقداری مقوله بازگشت سرمایه را برای وا می که می خواهد اختصاص دهد، کاهش دهد به صورت اتوماتیک، اقتصاد پروژه بهبود می یابد زیرا نمی توانیم بیش از 50درصد درآمدهای میدان را به بازپرداخت این وام اختصاص بدهیم.

درخواست بیشتری که هم اکنون از سوی طرف خارجی مطرح شده است، باید کاهش یابد.

-چالش های فراروی انعقاد این قرارداد را چه می دانید؟ درخصوص توسعه میدان اسفندیار هم اکنون با دو چالش روبه رو هستیم.

یکی درآمدهای مازاد بر50درصد میدان که باید به 50درصد کاهش یابد.

دوم، تامین منابع مالی مطمئن برای این پروژه.

شرکت انرژی وان یک شرکت فنی است و از بخش مالی توانمندی برخوردار نیست که در این خصوص باید مورد حمایت دولت نروژ قرار گیرد.

-در خصوص میدان نفتی کیش توسعه این میدان فراساحلی چه وضع را می گذراند؟ هم اکنون یادداشت تفاهم (MOU) توسعه این میدان با یک بخش خصوصی به منظور تامین یک میلیارد دلار برای بخش بالادست این طرح امضا شده است.

براساس تصمیم گیری های انجام شده، این شرکت سه ماه فرصت دارد این مبلغ را تامین کند.

در صورت عدم تامین نیز این توافقنامه لغو خواهد شد.

می خواهم بگویم این فضا هم اکنون گشوده شده است و این فرصت می تواند برای شرکت های دیگر نیز فراهم شود.

-همانطور که می دانید توسعه فازهای پارس جنوبی رو به اتمام است و وزیر نفت نیز بارها تاکید داشته که دیگر پارس جنوبی برای ساخت سازه های دریایی وجود ندارد.

پرسش من در خصوص امضای قراردادهای جدید نفتی است، لطفا بفرمایید میادین دریایی که به نظر شما شانس بیشتری برای امضای قرارداد دارند، کدام ها هستند؟ معتقدم پس از فاز 11 پارس جنوبی که خوشبختانه هم اکنون مراحل مناقصه ساخت سکوهایش از سوی شرکت توتال در حال اجراست، میدان های فرزاد A و B اولویت بیشتری برای امضای قرارداد دارند.


کلید واژه ها: شرکت ملی نفت ایران - هایی - نفت ایران - ایران - پروژه - صلاحیت - اقتصادی - اکتشاف - مدیرعامل - تولید - ایرانی - جدید - تایید صلاحیت - مدیریت پروژه - توسعه - انرژی - پاسارگاد - مدیریت - دریایی - درمان - گزارش - صنعت - کشور

آخرین اخبار سرویس:
وضعیت نابسامان کودکان کار خارجی در کلانشهرها

تمدید تاریخ رقابت "کاوشگر ماه" گوگل

واقعیت های شرکت در مناقصات و تاثیر آن در پیشرفت شرکتهای خصوصی

سعید عیسی زاده، محمد کاظم نظیری، هادی نایینی اندازه گیری شاخص های نوع اول و دوم عدم تطبیق مهارت در ایران

جواد علی بیگی، حسین مهدی زاده بررسی نقش صنایع کوچک بر بهبود معیشت خانوارهای روستایی

وزیر پیشنهادی اقتصاد 4 سال وقت دارد سهم ایران از اقتصاد جهانی را افزایش دهد

کاهش نگران کننده آمار جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد در 30 سال اخیر

ابراهیم جاودان، اسماعیل پیش بهار، جعفر حقیقت، رسول محمدرضایی مقایسه الگوهای خطی و غیرخطی در ارزیابی عبور قیمت جهانی به قیمت داخلی مواد غذایی در ایران

وزیر پیشنهادی اقتصاد 4 سال وقت دارد سهم ایران از اقتصاد جهانی را افزایش دهد

78 درصد جویندگان کار مهارت فنی ندارند

سریال بلاتکلیفی گندم کاران اردبیلی؛ وعده هایی که عملی نمی شود

تجارت بین ایران و روسیه رو به رشد است

عراق اولین مقصد پوشاک صادراتی ایران

چه کسانی سود سهام عدالت نمی‎گیرند؟

نارضایتی بانک مرکزی از سختگیری در پرداخت وام

حسن حیدری، نرمین داودی، فرزانه طالبی آثار کلان اقتصادی و بخشی مهاجرت نیروی کار متخصص و غیر متخصص در کشور ایران

وام مسکن چند؟

مهدی وکیلیان آغویی، مهدی صالحی، فرزانه نصیر زاده بررسی تاثیر رقابت در بازار محصول برکیفیت سود در شرکت های کشاورزی و صنایع غذایی

مهمترین بحران جویندگان کار در تهران چیست؟

تصاویر/ بازار میگو در اسکله بوشهر

خنکای آب در تنور تابستان

درایت مهندس یکه زارع ، ایران خودرو را با کمترین افت تولید مواجه کرد

تکذیب دریافت مالیات از رانندگان اسنپ هنگام انتقال خودرو

رشد 163 واحدی شاخص بورس

از «تغییر جهت یک خودروساز به سوی خودروی برقی» تا «هشدار درباره یک جنگ تجاری که برنده ندارد»

خوش چهره: راس کل خطاها، خام فروشی نفت است

"ایران خودرو" پژو 32 میلیونی را 95 میلیون می فروشد!

حمایت از توسعه حمل و نقل ریلی در صدر برنامه های بانک شهر

عراق بازی اوپک را به هم زد

واحدهای فرآوری محصولات تولیدی در استان سمنان راه اندازی شود

صعود 7 پله ای قیمت طلا در بازار جهانی

خودروهای پرمصرف داخلی مشمول پرداخت عوارض شدند

50 شرکت خارجی برای حضور در همایش سرمایه گذاری سمنان اعلام آمادگی کردند

کاهش دوباره ارزش دلار در بازار جهانی

تفاسیر خطا از تورم

78درصد بیکاران تهرانی کار بلد نیستند

تشدید فشارها برای تداوم رانت امضافروشی مهندسان ساختمان/آخوندی کوتاه می‎آید؟

محور برنامه های دولت دوازدهم در سمنان کاهش نرخ بیکاری است

سه شوک کانال شکن به بورس تهران

78درصد بیکاران تهرانی کار بلد نیستند

قبض کاغذی تلفن ثابت حذف شد؟!

گزارش میدانی فارس از بازار لوازم التحریر دانش آموزان قُرق تصاویر وارداتی بر تار و پود نوشت افزار دانش آموزان/ چنبره مینیونز و انگری برد بر لوازم التحریر بچه مدرسه ای ها

آغاز بهره برداری از 130 دستگاه اتوبوس ایران خودرو دیزل در شهر شیراز

سیف: اولویت نظام بانکی در سال جاری حمایت از تولید است

استفاده از دوربین های مداربسته برای اهداف مربوط به داده های عظیم

اختلاف نظر دولت با وزارت نفت بر سر واگذاری بهداشت و درمان صنعت نفت

پیش فروش محصول جدید دنا پلاس با گارانتی 3 ساله

تجارت دوجانبه و چندجانبه غیردلاری، اولین گام در رهایی از دلار

خبر تاسف بار برای همه نفتی ها/ مکاتبه برای واگذاری بهداشت و درمان صنعت نفت به بخش خصوصی/اختصاصی

هوش مصنوعی و تولید تصاویر نقاشی گونه از عکس های واقعی [تماشا کنید]

تازه ترین شماره هفته نامه ایران خودرو روی گیشه ها رفت

لیست جدید قیمت محصولات سایپا منتشر شد

اولویت نظام بانکی در سال جاری، حمایت از تولید است

راهنمایی برای تمامی 22 تریم پورشه 911!

نمایندگان مجلس از یک سوراخ 4 بار گزیده نشوند! /12 سال از وزارت مهندس زنگنه در نفت گذشت اما هنوز....

پرتامینای اندونزی به دنبال توسعه دو میدان نفتی ایران

وفاداری مشتری

حمایت از بنگاه های کوچک ومتوسط یکی از الویت های اعتباری بانک ملی است

خودروهای جدید و استاندارد جایگزین سرویس مدارس پایتخت می شود

بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان در 4 سال اخیر

قیمت سانگ یانگ رکستون جدید در بازار انگلستان اعلام شد

افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی در آسیا/ رقم؛ 515 میلیارد دلار

7 خواسته از دولت و مجلس، نکته مهم در برنامه وزیر پیشنهادی کشاورزی

تخلیه دومین محموله نفت ترکمنستان در بندر نکا

روابط عمومی بانک ملی ایران بادریافت تندیس زرین، سرآمدشد

جشنواره ملی مطبوعات به میزبانی منطقه آزاد آذرماه امسال در گیلان برگزار می شود

چه کسانی سود سهام عدالت نمی‎گیرند؟

نرخ جدیدترین تبلت های سایز بزرگ +جدول

شماره 472 هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

آیا مقرری ماه اول فرهنگیان پس از 30 سال کسر می گردد؟

بحران آب، خودکفایی غذایی در ایران را غیرممکن می کند؟

خوشمزه روز: کوکتل توت فرنگی و لیموترش [تماشا کنید]

تعهدات رنو برای حضور در بازار ایران، نیازمند نظارت مستمر وازت صنعت

بازداشت به دلیل تأخیر در پرواز

مدیر پروژه «محور فرهنگی تاریخی افتخار» آران و بیدگل منصوب شد

آخرین وضعیت صادرات پارس جنوبی از زبان یوسفی

نرخ ارزان قیمت ترین خودروهای صفر +جدول

چری با یک شاسی بلند جدید به نمایشگاه فرانکفورت می رود

ایده هایی جذاب برای تولید محتوای ویدیویی

کارورزان، نگران و امیدوار به آینده/ طرح کارورزی، آمارسازی برای اشتغال یا هموارسازی مسیر اشتغال؟!

خدمات پس از فروش ایران خودرو برای هشتمین سال متوالی اول شد

خودروهای پرمصرف داخلی مشمول پرداخت عوارض شدند

بازیگر پنهان صنعت خودرو ایران کیست؟

بانک اطلاعات الکترونیکی ویژه تولیدکنندگان در گمرک آغاز بکار کرد

شرایط کارگران ساختمانی برای برخورداری از بیمه

علاقه ای به خرید فیات- کرایسلر نداریم

صادرات سیب ایرانی با برند لبنانی به عراق

توسعه مناسبات اقتصادی تهران - دمشق

باحال ترین اسباب بازی بچه ها توسط مک لارن ساخته شد

آغاز طرح تشویقی 50 درصد تخفیف در مکالمات تلفن ثابت

تعادل شاخص بورس در ارتفاع 81 هزار واحد

آخرین وضعیت صادرات از پارس جنوبی از زبان یوسفی

تکذیب مرگ ماهیان به دلیل پساب کارخانه سیمان کنگان

برنامه ای برای خرید فیات-کرایسلر نداریم

بررسی اجمالی تویوتا هایلندر؛ کمری شاسی بلند

مسیر میانبری برای دسترسی به جزییات اقساط خرید مسکن

صعود 7 پله ای قیمت طلا در بازار جهانی

کسرول نودل پنیری

گام بلند مسکو برای حذف دلار

آب معدنی voss قاچاق است

افتتاح نمایشگاه مرکزی شماره 2 رامک خودرو در تهران

قبوض کاغذی تلفن ثابت تا پایان سال حذف می شود

بحران شدید در صندوق های بازنشستگی

افزایش گارانتی دنا پلاس به 50 هزار کیلومتر

پرداخت تسهیلات جهت اشتغال 144 نفر در ابرکوه

قائم مقام وزیر صنعت:هزار میلیارد ریال اعتبار برای اعطای جوایز صادراتی ابلاغ شد

شعب کدام بانک ها بیشترین هزینه را داشته است + جدول رتبه بندی

حمایت از توسعه حمل و نقل ریلی در صدر برنامه های بانک شهر

«بام» ارزی در راه است

آنچه از هایپر خودرو 3 میلیون دلاری استون مارتین می دانیم!

عکس:جمله بامزه و با لهجه پشت این کامیون!

تغییر استراتژی هیوندای از خودروهای پیل سوختی به الکتریکی

قیمت طلا افزایش یافت

افزایش 55 درصدی تعداد خودروهای وارداتی/ ارزش 2396 میلیارد تومانی واردات 23 هزار خودرو

راه قانون شکنی پیمانکاران بسته شود

توقف پسروی آب دریای خزر پس از 2 دهه

چه کسانی سود سهام عدالت نمی‎گیرند؟

دادوستد 90 میلیارد سهم در 96 روز معاملاتی گذشته

مجلس باتفکیک وظایف جهادکشاورزی برخورد خواهد کرد

دلار باز هم گران شد

کاردر از اینپکس و آزادگان گفت

اختلاف آماری در واردات خودرو

کارگران بزرگترین معدن طلای ایران 5 ماه است حقوق نگرفته اند

پنج خودروی لوکس جهان + فیلم

اشتغالزایی با اعطای وام مسکن

امضای قرارداد آغاز مجدد همکاری ایران خودرو دیزل و هیوندای

بلوتوث اسپیکر (بلندگو) ال جی مناسب عاشقان موسیقی

اسکناس، دفترچه یادداشت نیست

حمایت از توسعه حمل و نقل ریلی در صدربرنامه های بانک شهر

مظنه قیمت BMW در بازارهای جهانی چقدر است؟+ جدول

30 هزار واحد تولیدی تا پایان سال تسهیلات می گیرند

وضعیت صنعت حلال در جمهوری چچن

برق فرودگاه های هلند از منابع تجدیدپذیر تامین خواهد شد

وابستگی به دلار و نظام پرداخت آن امنیت روسیه را به خطر انداخته

اپلیکیشن پیگیر به بازار عرضه شد

مصوبه جدید دولت برای شماره گذاری خودروهای وارداتی و داخلی + سند

وام مسکن برای هر زوج جوان چند؟

کشوری که به ایران برنج داد

نخستین هتل شبیه زندان در تایلند

پژو 508 هفته بعد توسط ایران خودرو پیش فروش می شود

باج 3 میلیارد دلاری گوگل به اپل برای اول ماندن

مظنه قیمت BMW در بازارهای جهانی چقدر است؟

بانک قرض الحسنه مهر ایران حامی دانش آموزان بی بضاعت

وعده زنگنه در دست آلمانی ها

مامور 007 چری زیر پای مشتریان

افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن موجب رونق تولید کشور می شود

چه کسانی سود سهام عدالت نمی‎گیرند؟

تازه ترین شماره هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

صنعت پایه ای کشور در معرض تهدید قرار دارد/وقتی فولاد هم در برابر رکود کمر خم می کند

افزایش امکانات و فضای تصویربرداری در اورژانس بیمارستان گلستان اهواز

مواظب باشید؛رازهای کیف قاپی در سفر!

هوشمندسازی مدارس؛ گام نخست دولت الکترونیک

ارایه خدمات متنوع بانکی در سوپرمارکت های مالی بانک پارسیان

آگهی های استخدام استان تهران | پنجشنبه 26 مرداد 96

ممنوعیت واردات در کالاهای مشابه تولید داخل تاکنون اعمال نشده است

کودتا علیه موسسه حافظ تا 28 مرداد!

تورهای لحظه آخری ترفندی برای کلاهبرداری

بازدید کارشناسان وزارت امور اقتصادی و دارایی از مراکز دیدنی بانک ملی ایران

وام مسکن چند؟

دولت الکترونیک؛ مجازی اما کارساز

یارانه نقدی مردادماه 96 واریز شد

زنگنه مناطق نفتخیز را سر کار گذاشت! / حرف دل زنگنه از زبان منوچهری: مدل قراردادی مناطق نفتخیز مورد تایید شرکت ملی نفت نیست!

استخدام کارشناس خدمات پس ازفروش درشرکت رایانه همراه

در ظرف های کریستال مایعات و نوشیدنی داغ نخورید

پرداخت 10هزار میلیارد از مطالبات تامین اجتماعی

تولید فیلتر هوا خودرو هم زیرپله‎ای شد

بهانه تراشی چین برای بلوکه کردن پول ایران

طرح فروش اینترنت نامحدود وزارت ارتباطات واقعا نامحدود نیست/ ارائه بسته ترکیبی به جای افزایش تعرفه تلفن ثابت

مرحله دوم فروش نقدی پژو207i اتوماتیک جدید

استخدام طراح وب خانم با حقوق ثابت،پورسانت،مزایای عالی در اصفهان

شرایط فروش جدید بی وای دی S6 و بی وای دی F3 + جدول

زیباترین خودرو های موجود در بازار را بشناسید!

با افزایش فضای تصویربرداری در اورژانس بیمارستان گلستان، دستگاه های پیشرفته رادیولوژی در این مرکز راه اندازی شدند

هر دقیقه مکالمه چقدر برایتان تمام می شود؟

تصاویر: سرگیجه مصلحتی در هتل چرخان!

افزایش 36 درصدی سرمایه گذاری هند در بخش ریلی با منابع مردمی

شرکت های ترکیه و روسیه برای کار در سه میدان نفتی ایران توافق امضا کردند

رونق معاملات در بازارهای اول و دوم فرابورس

نمایشگاه بین المللی نانوایی چین

افزایش 23 درصدی حجم معاملات در بورس

تالار شیشه ای بورس تهران در انتظار کابینه اقتصادی

استانداربوشهر: اجرای طرح های آبخیزداری در اولویت برنامه های استان قرار دارد

مرز هوایی دزفول تصویب شد/ تلاش برای اتصال دزفول به شبکه ریلی

آماری وحشتناک از گازهای همراه / نمودار

استخدام برنامه نویس مسلط به php در شرکت روش خلاق

مصرف کمتر از یک درصد روغن پالم دنیا در ایران

شناسایی بیش از 5000 روستای دارای پتانسیل گردشگری

اوراق تسهیلات مسکن چقدر آب می خورد؟

نقش بانک ملی ایران در حل مشکل بیکاری

یادداشت/ روان سازی صدور انواع ضمانتنامه در بانک ملی ایران در پسا برجام*

وضعیت صنعت ساختمان کشور ایده آل نیست

روزی خوش برای مشتریان وفادار MVM

استخدام برنامه نویس با روحیه کار تیمی در یک شرکت معتبر-اصفهان

تشکیل ستاد توسعه همکاری های ایران و سوریه

توسعه تجارت الکترونیکی فرامرزی ایران با چین

وضعیت صنعت ساختمان اصلا مورد قبول نیست!

سهام بانک شهر به تابلوی ج فرابورس منتقل شد

استخدام طراح وب سایت،کارشناس فروش،کارشناس خدمات پس ازفروش

تالار شیشه ای بورس تهران در انتظار کابینه اقتصادی

ارزان ترین تعرفه مکالمه سیمکارت دائمی در ایران ارائه شد

چشم انداز روشن شرکت هایE&P در پروژه های فراساحل

چشم انداز روشن شرکت هایE&P در پروژه های فراساحل