مطالب مرتبط:
یک فعال کارگری: کارورزی یعنی بیگاری در خدمت صاحبان سرمایه/ یک فارغ التحصیلِ بیکار: مسافرکشی از کارورزی درآمدش بیشتر است
خلاء مهارتی فارغ التحصیلان دانشگاهی با طرح کارورزی رفع می شود
طرح کشت بذر گیاهان دارویی با مشارکت فارغ التحصیلان دانشگاهی در پارس آباد اجرا می شود
نامه به رییس جمهوری را فارغ از گرایش سیاسی و صرفاً به منظور پیگیری مطالبات سهام گذاران امضاء کردیم/ امضای نمایندگان ملعبه سیاست بازی شد
فارغ التحصیلان در قالب تعاونی جذب بازار می شوند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 15:532017-06-19سياسي

یک فارغ التحصیلِ بیکار: مسافرکشی از کارورزی درآمدش بیشتر است


از طرح جدید کارورزی برای فارغ التحصیلان بیکار، اطلاعات اندکی دارد؛ اطلاعاتش را کامل می کنم؛ همان که می فهمد دستمزدش فقط ماهی سیصد هزارتومان است، - حتی برای شنیدن جزییاتِ طرح دیگر رغبتی ندارد: سیصد هزارتومان برای یک ماه کار؟ اگر فقط روزی سه بار مسیر خانه تا میدان صادقیه را مسافر بزنم، بیشتر از سیصد هزارتومان گیرم می آید! پرده اولبه گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایلنا، علی دو سه سالی می شود که از دانشگاه فارغ التحصیل شده؛ دو سه سالی است که به اصطلاح مهندس است؛ مهندس صنایع.

گرچه در دوران دانشجویی متکی به درآمد پدر بوده و دستش در دخل خانوار، از وقتی به اصطلاح مهندس شده، تصمیم گرفته یک مهندس مستقل باشد؛ خودش خرجِ خودش را دربیاورد؛ ولی در این وانفسا، کو کار! این اولین جمله ای است که علی، مهندس بیکار، در توصیف وضعیت خودش می گوید.

مهندس بیکاری که به گفته خودش چندان هم بی پول نیست.

در دو سال گذشته گرچه شغل مناسب با رشته تحصیلیش نداشته، اما بیکارِ بیکار هم نبوده؛ هم با پراید نقره ای پدرش مسافرکشی کرده و هم در منزل پروژه انجام داده؛ از تایپ و ترجمه بگیر تا انجام تحقیق درسی و پایان نامه.

از درآمدش که می پرسم می گوید: ماهی حدود یک میلیون تومان، کمتر و بیشتر، عایدی دارم؛ گرچه این همه درس خواندن و تخصص بیحاصل مانده، اما خدا را شکر اموراتم می گذرد و محتاج خانواده نیستم.

از طرح جدید کارورزی برای فارغ التحصیلان بیکار، اطلاعات اندکی دارد؛ اطلاعاتش را کامل می کنم؛ همان که می فهمد دستمزدش فقط ماهی سیصد هزارتومان است، حتی برای شنیدن جزییاتِ طرح دیگر رغبتی ندارد: سیصد هزارتومان برای یک ماه کار؟ اگر فقط روزی سه بار مسیر خانه تا میدان صادقیه را مسافر بزنم، بیشتر از سیصد هزارتومان گیرم می آید! پرده دومنمایندگان مجلس سعی می کنند التهابات به وجود آمده در میان فعالان کارگری را تا حدودی خاموش کنند؛ حرفهایشان کلی است؛ به جزییات نمی پردازند؛ حرفهایشان مثل اظهار نظر کسانی است که حتی از دور هم دستی بر آتش ندارند! انگار نمی دانند در این جامعه چه خبر است و چطور در طول دو سه دهه، امنیت شغلی نیم بندِ کارگران با انواع حیله ها و ترفندها به تاراج رفته که حالا از آنها می خواهند نگران نباشند و مطمئن باشند که مجلس نمی گذارد امنیت شغلی کارگران تهدید شود!و البته اظهارات نمایندگانِ ملت:سلمان خدادادی، رییس پیشین کمیسیون اجتماعی مجلس: هدف از اجرای چنین طرح هایی انتقال تجربه و مهارت به بیکاران فاقد مهارت است؛ بنابراین اجرای چنین طرح هایی نمی تواند برای کارگران مشکلی به وجود بیاورد.

اصلا قرار نیست که با اجرای طرح کارورزی یا طرح مهارت آموزی، شرایط شغلی کارگران به اندازه شرایط کارورزان یا مهارت آموزان تضعیف شود، بنابراین نگرانی هایی که امروز در میان کارگران وجود دارد، بی مورد است.

محمدرضا بادامچی، عضو فراکسیون کارگری مجلس: شخص وزیر کار در مورد طرح کارورزی توضیحاتی را به صورت شفاهی در جمع نمایندگان مجلس ایراد کردند که به استناد آن قرار نیست با اجرای طرحی نظیر کارورزی یا مهارت آموزی تهدیدی متوجه منافع صنفی کارگران بشود؛ قطع یقین، نگرانی های کنونی بی مورد است چراکه نمایندگان مجلس نمی گذارند امنیت شغلی کارگران با چنین تهدیدی مواجه شود.

حسین حبیبی ( فعال کارگری) می گوید: کارگران نگران نباشندِ نمایندگان مجلس، هیچ ضمانت اجرایی ندارد؛ تا حالا که به ظاهر، تحت حاکمیت قانون کار و قانون اساسی عمل می شد، همه حقوق کارگران از آنها سلب شد؛ حالا که قرار است خارج از حاکمیت قانون عمل شود، چرا نگران نباشند؟حبیبی در ادامه می گوید: وظیفه حاکمیتیِ دولت، ایجاد اشتغال و هزینه کردن برای آموزش است؛ منتها نباید این بسترسازی برای اشتغال با قانون اساسی و قانون کار در تضاد باشد؛ طرح کارورزی و همچنین طرح معیوب مهارت آموزی، هردو تضادهای آشکار با قانون اساسی و قانون کار دارند؛ اصول قانون اساسی، به صراحت بیانگر مسئولیت دولت در قبال جامعه است؛ حال اگر دولت نخواهد هزینه کند و شرایط را جوری رقم بزند که کارآموز یا فارغ التحصیل مورد استثمار قرار بگیرد، این یعنی دولت به تکالیفش عمل نکرده، اما تاوانش را جامعه پرداخته.

حبیبی با صراحت تاکید می کند که طرح کارورزی یعنی بیگاری در خدمت صاحبان سرمایه؛ او لزوم نیاز به مهارت آموزی برای نیروی کاری که چهارسال یا بیشتر از عمرش را در دانشگاه های فنی و تخصصی گذرانده؛ زیر سوال می برد و می گوید: اصلا چطور است که دانشجو حین تحصیل مهارت نمی آموزد که مجبور باشد بعدِ فارغ التحصیلی دو سال بیگاری بدهد و استثمار شود تا متخصص شود؛ از آن گذشته در شرایط فعلی، مساله مهم داشتن یا نداشتن مهارت نیست؛ چون اصلا اشتغالی وجود ندارد؛ چون روز به روز شاهد تعطیلی بیشتر کارخانجات و صنایع هستیم؛ باید به آقایان گفت: اول بستر ایجاد کنید، بعد دنبال مهارت آموزی بروید.

پرده سوم:اینجا محله حِصه اصفهان است؛ محله ای که محل زندگی پولدارها و آنها که دستشان به دهانشان می رسد، نیست؛ از آن محله های به معنای واقعی کلمه، پایین دستی است؛ یک انجمن خیریه که با بودجه شهرداری اصفهان اداره می شود و البته مدتهاست که سعی می کند نظرات ضدکارگری اش را در زمینه عدم پایبندی به قانون کار و حداقل دستمزد همه جا منتشر کند، چند کارگاه خرد و درشت برای زنان سرپرست خانوار و زنان بهبودیافته در این محله به راه انداخته؛ کارگاه منبت کاری؛ قالی بافی و دوزندگی.

در این کارگاهها از بیمه خبری نیست؛ حداقل دستمزد معنایی ندارد و ساعت کار هم ضابطه ناشناسی است که تعریف نشده؛ به شرط منتشر نشدن نام، زن ها حاضر به صحبت کردن می شوند؛ یکی از زن ها در جواب به این سوال که چرا اینجا مشغول به کار شده ای؛ می گوید: نزدیک منزلمان است؛ گفتم از این که در خانه بمکار بنشینم بهتر است.

دستمزد ماهانه اش را که می پرسم؛ با لبخند می گوید: تقریبا مفت روزی 6 تا 9 ساعت کار می کنیم؛ ماه پیش فقط 200 هزار تومان گرفتم.

وضعیت بقیه زن ها هم مشابه است؛ نه از شرایط کار راضیند و نه از دستمزد؛ در بین نزدیک به ده زن شاغل در کارگاه، هیچ کدام بیش از سیصد هزار تومان در ماه درآمد ندارند.

مسئولین خیریه ادعا می کنند هدفشان کارآفرینی و ایجاد اشتغال است و رفع بیکاری؛ می گویند صنعت داخلی در حال نابودی است، چون حداقل دستمزد بالاست و کارفرماها توان ندارند.

آنها ادعا می کنند که ناجی زنان سرپرست خانوار هستند و زن ها از این وضعیت و این کارگا ه های بی ضابطه راضیند.

اما هرچه به کارگاه های بیشتری سر می زنم، بیشتر می فهمم که از رضایت خبری نیست.

آنچه هست استیصال است و رنجِ درماندگی و البته فقدان نظارت قانونی مسئولان.

در نهایت، یک بخش از اظهارات مسئولین خیریه جالب است: فقط زنان را استخدام می کنیم؛ آن هم زن هایی که کَس و کار ندارند (این اصطلاح را برای توصیف این زن ها به کار می برند) اگر مردها را به کار بگیریم، اولا نمی آیند با این حقوق کار کنند و از آن مهمتر این که می روند و از ما شکایت می کنند.

تا روزی هم که شکایت نشود، پای بازرسان اداره کار و تامین اجتماعی به کارگاه های کوچک باز نمی شود؛ این زنها نه بَلَدند شکایت کنند و نه جرئتش را دارند.

میگویند: ما کار غیر قانونی انجام می دهیم اما ادعا می کنیم کارِ خلاف ما به نفع این زن هاست؛ اما نمی گویند به نفع خودمان و سیستم عریض و طویل شهرداری داریم از زن ها سوءاستفاده می کنیم؛ زن هایی که به قول خودشان نه بلدند شکایت کنند و نه دستشان به جایی بند است.

بگذریم از این که آن قدر پشت این موسسه به شهردار و شهرداری گرم است که اصلا ترسی از شکایت ندارد؛ بگذریم از این که وقتی شهرداری چند بَنا و عمارت را رایگان در اختیار این موسسه می گذارد، منطقی اش این است که قبول کنیم شکایت هم نمی تواند به جایی برسد.

و در نهایت.

ارزان سازی نیروی کار به بهانه بهبود فضای کسب و کار، چه در قالب طرح کارورزی برای فارغ التحصیلان و چه در شکل مهارت آموزی یا احیای همان استاد- شاگردی سابق برای کارگران، پروژه جدیدی نیست؛ قبل از این هم ارزان سازی در تدوین لایحه اصلاح قانون کار، در دستور کار قرار گرفت؛ اما اعتراضات و حرکت های جمعی کارگران این لایحه معیوب را بلااثر گذاشت.

حال دوباره باز هم این ارزان سازی و یا به عبارت ساده تر، رانت دادن به کارفرمایان از جیب آسیب پذیر ترین قشر جامعه یعنی مزدبگیران، سرلوحه عمل فرادستان قرار گرفته؛ حال دوباره باز هم نگرانی های کارگران اوج گرفته، نگرانی از این که تَتَمه آن چیزهای اندکی که از میراث بیش از صد سال جنبش و مبارزه کارگران باقی مانده، با طرح کارورزی و مهارت آموزی به یغما برود.

نگرانی کارگران پُربیراه نیست؛ این روزها فقط افرادی مانند مسئولان موسسه خیریه اصفهانی خوشحالند؛ قانون گریزی ها و زیرابی رفتن هایشان در کارگاه های کوچک و در محلات پایین شهر، دارد رنگ و بوی قانونی به خود می گیرد؛ دارند قانون گریزی هایشان را قانون مند می کنند؛ دارند باز هم از کرامت ناتمام نیروی کار می کاهند تا به بیگاری بَرَندگان و سودجویان پاداش بدهند تا شاید به این قیمت گزاف، چرخی به نام تولید، کَمی هم که شده، باز هم بچرخد؛ چرخی که ایرادش نه در گران بودن دستمزدها، در جایی دیگر است.


کلید واژه ها: فارغ التحصیل - اطلاعات - فارغ التحصیلان - کارگران - درآمد - کمیسیون اجتماعی - مجلس - ماهی - امنیت - سلامت نیوز - خانه - پرده - هایی - جدید - دانشجویی - اجتماعی - خانواده - دانشگاه - بیکاری - انتقال - انواع - جامعه - ترجمه - پروژه - پراید - سلامت - تصمیم - گزارش - اولین - منزل

آخرین اخبار سرویس:
پس از احیای بخش هایی از دستور ترامپ در دیوان عالی آمریکا وزارت خارجه آمریکا فرمان مهاجرتی ترامپ را به نحو منظم اجرا می کند

دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی

خطبه های نماز عید فطر

نقد و بررسی نظریه عینیت نفس و مزاج - بخش دوم و پایانی اثبات جوهریت نفس با تکیه بر آثار نفس

ویژه برنامه بزرگداشت "شهدای 7 تیر" در چهارمحال و بختیاری برگزار می شود

جملات و متن های زیبا در مورد خداوند (3)

کارت پستال شهادت دکتر بهشتی و روز قوه قضاییه

وزیر دفاع کویت: اختلافات حاشیه خلیج فارس بزودی پایان می یابد

استقبال دولت ترامپ از باقی ماندن ایران در لیست سیاه FATF

زیباترین روش زن داری

عشق و عاشقی های زودهنگام

تأملی بر روابط دختر و پسر در جامعه دینی

صدور 5 مورد کیفرخواست پرونده های تخلفات انتخاباتی استان مرکزی

سخنان ظریف در جمع ایرانیان مقیم آلمان

سخنان ظریف در جمع ایرانیان مقیم آلمان

ابهام زدایی از وضعیت یک حکم حقوقی

یک سال از دغدغه رهبری گذشت و پیگیری فیش های نجومی «تقریبا هیچ»!

هزاره گرایی؛ رویکردها وگونه ها - بخش دوم و پایانی انواع موعود باوری به لحاظ کارکرد منجی موعود

بهترین مکان برای قرار دادن تلویزیون در خانه

حکم محتلم شدن در ماه رمضان چیست؟

توسل به امامزادگان؛ آری یا خیر؟

نماینده کنگره آمریکا: سیاست های تغییر رژیم توسط آمریکا، تروریسم را تقویت کرده است

فراگیری مهارت هایی برای زندگی بهتر

پیام تبریک رییس العلمای بوسنی به مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری

چرا روز فطر، عید نامیده شد؟

مبنای انسان شناختی تمایز عقل و ایمان نزد توماس آکویناس و دکارت - بخش دوم و پایانی انسان دکارت و تفوق اراده بر عقل

بیش از 600 دانشجو در قالب اردوهای جهادی به مناطق محروم استان زنجان اعزام می شوند

چرا نخستین روز از ماه شوال عیدفطر نام دارد/ عیدی خداوند به بندگانش چیست

دیدار استاندار خوزستان با خانواده شهدا در روز عید فطر

لاریجانی: نشست روسای مجالس اوراسیا به امنیت پایدار و توسعه روابط اقتصادی کمک می کند

آیت الله قرهی پاسخ می دهد چرا نخستین روز از ماه شوال عیدفطر نام دارد/ عیدی خداوند به بندگانش چیست

اقامه نماز عید فطر

وزیر امورخارجه ایران:فرصت ها را از دست بدهیم کسانی آنها را تبدیل به تهدید می کنند/ برجام فقط ترجمان اراده مردم بود

تصاویر/ نماز عید سعید فطر - بوشهر

خطر مهاجرت نخبگان حوزه فناوری اطلاعات

حجت الاسلام خسروپناه در گفت وگو با فارس: باطن عید فطر حقیقتی توأم با تبریک برای دوری از گناه توسط خداوند به انسان است

اشعاری که میثم مطیعی در نماز عید فطر خواند

مسابقات قرآن بهترین شیوه تقویت تعامل دینی با اتباع خارجی است

هنگام بالا رفتن آمپر آب چکار کنیم؟

قزوه به خودش گفت «دمش گرم»!!

تصاویر/ اسلحه رهبر انقلاب در مراسم نماز عید فطر

واکنش‎ها به مداحی سیاسی عید فطر

تصاویر/ آیین عید سعید فطر در اهواز

دریافت مهریه فقط در ادارات ثبت

لاریجانی: نشست روسای مجالس اوراسیا به امنیت پایدار و توسعه روابط اقتصادی کمک می کند

نماز عید فطر 96 در مسجد شاه طهماسب یزد

نقد و بررسی مبانی فکری و شاخصه های فمینیسم اسلامی - بخش دوم و پایانی نقد اومانیسم اسلامی

روحانی: دست نیازم را برای کمک به کشور به سوی همه دراز می کنم

هلاکت 10 تروریست داعشی در دیر الزور

اجلاس اوراسیا، امنیت پایدار و توسعه روابط اقتصادی

توزیع بروشورهای ترویجی و پلاستیک زباله بمناسبت عید سعید فطر در گلوگاه

اقامه نماز عیدفطر به امامت آیت‎الله معلمی در مصلی نماز جمعه قائم‎شهر

مهدی یزدی مامور حفاظت سپاه در فرودگاه مهرآباد امروز به شهادت رسید/عکس

ورود مجمع تشخیص مصلحت به گردشگری

از مضمون اشعار مداح مراسم اطلاعی نداشتیم/بررسی متن سخنان مدعوان را بی احترامی به آنان می دانیم

واکنش ها به شعر چاله میدانی و سخیف یکی از مداحان قدرت و سیاست

بیتی که میثم مطیعی سانسور کرد

لاریجانی وارد کره جنوبی شد

عکس/ سید ابراهیم رییسی در نماز عید فطر

ورود مجمع تشخیص مصلحت به گردشگری

اجلاس اوراسیا، امنیت پایدار وتوسعه روابط اقتصادی

عکس/ نمایی زیبا از نماز عید فطر در کاظمین

نشست خبری طالبی، بازرس کل استان یزد

سیزدهمین دوره طرح تلبس طلاب«طرح ادیب» برگزار می شود

مردم برجام را به نتیجه رساندند/فرصت روابط پایدار با اروپا پدیده آمده است

دانلود آهنگ جدید پازل باند بنام دلارام

فالکون 9 دوباره به فضا رفت

نگرشی در روزهای خود داشته باشیم/ این همان فلسفه خلقت است

دنیای اسلام به اتحاد و ائتلاف نیاز دارد

لاریجانی وارد کره جنوبی شد

مقابله با تاثیرپذیری از زرمندان و سیاسیون/ جلب روزافزون اعتماد مردم به دستگاه قضا/ ضرورت رفتار عادلانه با محکومین/ گسترش دانش قضایی/مبارزه با جرم و تخلف و اجرای قاطعانه عدالت

لاریجانی وارد کره جنوبی شد

منتظرباش، چنان صاعقه ریزیم سرت / بر نداریم ز تو دست، تکانت ندهیم

احمدی نژاد و مشایی پدربزرگ شدند+ عکس

ظریف در جمع ایرانیان مقیم آلمان: مردم برجام را به نتیجه رساندند/فرصت روابط پایدار با اروپا پدیده آمده است

ظریف: مردم برجام را به نتیجه رساندند/پس چرا به این مردم افتخار نکنیم؟

ظریف: مردم برجام را به نتیجه رساندند

روحانی : باید دستیابی به اهداف ملی متحد تلاش کنیم

ضربه جدید وزارت اطلاعات به تروریست ها / کشف انبار بسیار بزرگ تروریست ها

تمهیدات لازم برای برگزاری حج ایمن پیش بینی شده است

آل سعود رفتارها ناهنجار بین المللی دارند/ تبعات منفی رفتار آل سعود به عربستان ضربه می زند

عکس|چرا آقای خواننده به لس آنجلس رفت؟

برای سلامتی برادر «بهنوش بختیاری» دعا کنید

زوج مجری سرشناس تلویزیون با این عکس، عید را تبریک گفتند | عکس

عید سعید فطر، عید تزکیه نفس و حفظ ثمره ماه رمضان است

عوامل عدم استجابت دعا در کلام پیامبر(ص)

گزارش تصویری نماز عید فطر در کویر

تهاجم قدرتمندانه سپاه به دشمنان کار بزرگی بود/ آتش به اختیار یعنی کار فرهنگی خودجوش و تمیز نه بی قانونی

نشست روسای مجالس اوراسیا می تواند به امنیت پایدار و توسعه روابط اقتصادی کمک کند

ظریف: مردم برجام را به نتیجه رسانده و شش کشور قدرتمند را به پای میز مذاکره کشاندند

عبدلی: سپاه توانست جواب دندان شکنی به داعش بدهد / الماسی: انتقام خودمان را از گروه های تروریستی گرفتیم / زندگانی: مدافعان حرم ؛ مچکریم &

فال روزانه سه شنبه 6 تیر 1396

انتقادهای کم سابقه یک تحلیلگر اصولگرا از اصولگرایان

اولین فرزند حاصل ازدواج دختر مشایی و پسر احمدی نژاد

سوءاستفاده از تریبون های برای منافع گروهی محکوم است

ظریف: مردم برجام را به نتیجه رساندند

بهترین روش برای تست کردن عطر

عکس/ فیلبند، بهشتی بر فراز ابرها

بازخوانی بیانات رهبر انقلاب خطاب به دستگاه قضا/81-85 مقابله با تاثیرپذیری از زرمندان و سیاسیون/ جلب روزافزون اعتماد مردم به دستگاه قضا/ ضرورت رفتار عادلانه با محکومین/ گسترش دانش قضایی/مبارزه با جرم و تخلف و اجرای قاطعانه عدالت

آتش سوزی در اندیمشک اطفا شد

تزریق ٢٨ میلیارد متر مکعب گاز ترش به خط پنجم سراسری

مراکز اهدای خون وصال و شهرری در تعطیلات عید فطر دایر هستند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر چهارشنبه 7 تیر 96

دفتر مقام معظم رهبری میزان فطریه و کفاره روزه را اعلام کرد

پیام تبریک مدیرعامل بانک به مناسبت عید سعید فطر

سرمایه گذاری چین در انرژی خورشیدی 7 کشور عربی

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 7 تیر 96

سخنرانی ظریف در جمع ایرانیان مقیم آلمان

یادداشتی از حسین مرعشی؛/ آزمونی برای مقابله با وحدت شکنان

افراد متمول باید از پوشش بیمه سلامت خارج شوند

مناطق سیستان بلوچستان به 67مدرسه نیازمندند

عناصر تروریستی وابسته به داعش دستگیر شدند

امنیت کشور مرهون تلاش شبانه روزی سربازان گمنام است / پاسخ موشکی سپاه نمایشی از اقتدار عملی ایران است

واکنش عارف به اشعار وحدت شکن

معرفی جاذبه های گردشگری کربلا

پلیس فتا: بازداشت هشت نفر در رابطه با لو رفتن سوالات امتحانات نهایی

طرحی که سالانه 20 میلیارد یورو در آمد دارد

روند استخدامی آموزش و پرورش خراسان شمالی قانونی است

حمله سایبری هکرها به پارلمان بریتانیا

محمدرضا عارف:/بخش قابل توجه ای از نقدها از سر دلسوزی است/امیدوارم روزی مجبور نباشم درباره خط و ربط بی اخلاقی های صورت گرفته صحبت کنم

امروز مبارزه با رژیم صهیونیستی بر همه دنیای اسلام واجب است/ابراز همدلی مردم شیعه ایران در روز قدس با فلسطینیان اهل سنت مظهر وحدت اسلامی است

دادستان مشهد: برگزاری کنسرت در مشهد صحیح نیست

منزل 2 میلیاردی زوج شهربابکی با نیت ترویج فرهنگ مهدویت وقف شد

اسامی مفسدان اقتصادی صندوق ذخیره فرهنگیان به قوه قضاییه ارائه شده است

توافق مهم برای تشکیل دولت ائتلافی در انگلیس

پارس جنوبی گنجی معادل ١٥٥ هزار و ٩٩٢ تن طلا

همه معلمان پیش دبستانی، خدمات آموزشی و نهضت استخدام می شوند

ردبول: قهرمان بازاریابی ویدئویی جهان

ورود دادگستری به تخلفات شهرداری ساوه

محمدرضا عارف:/از طرح مباحث ایجادکننده شکاف پرهیز کنیم/ رقیب با همراهی برخی از نهادهای قدرت تلاش کرد جریان اصلاح طلب را متلاشی کند

یادداشت سخنگوی هیات رییسه مجلس به شورای سیاستگذاری نماز جمعه در پی مداحی وحدت شکنانه

تکذیب ارسال نامه از سوی آیت الله امینی به رهبر انقلاب

اشتباهات جناح دلواپس اصولگرا تمامی ندارد/ یک باخت انتخاباتی و این همه دلهره وعقده وکینه؟

واکنش عنبیه مصنوعی به نور همانند عنبیه طبیعی چشم

آتش به اختیار یعنی کار فرهنگی خودجوش و تمیز، نه بی قانونی/ تهاجم قدرتمندانه سپاه به دشمنان کار بزرگی بود

کریستینا فرناندز به دنبال بازگشت به قدرت است

کیفیت پاسخ به شبهات مهدوی در فضای مجازی/تبلیغ مهدویت هم تخصص می خواهد هم تهذب

همه باید حول محور ولی فقیه و قانون حرکت کنند

عکس/ محمد، نوه دکتر احمدی نژاد

/توافق اعضای شورای پنجم: هیچ یک از اعضای شورا، شهردار نمی شود

روشی آسان برای ترمیم ترک دیوار گچی

مجمع الجزایر «جهان» در خلیج فارس

برنامه اشتغال فراگیر سال 96 ابلاغ شد

رحمت و مغفرت الهی پشتوانه ای برای کمک نیازمندان/ خدمت به مردم صدقه محسوب می شود

تصاویر / ایین عید سعید فطر در اهواز

مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر برگزار می شود

زمان آن رسیده که از اقلیم و تمدنمان دفاع کنیم

سفیر ایران و وزیر کشور بلاروس گسترش همکاری ها را بررسی کردند

بخشش باید در اولویت اعمالمان در روز عید سعید فطر باشد

تصاویر / نماز عید سعید فطر در مصلی اهواز

چالشهای فراروی گفتمان مهدویت

اولین نتایج حقیق از توان کارت گرافیک AMD Vega منتشر شد

رسیدگی به 685 هزار پرونده در دادگستری استان اصفهان/ کاهش 10 روز رسیدگی به پرونده های قضایی

گزارش تصویری/ دیدار حسن روحانی با مدیران دستگاه های اجرایی

یادداشت سراسر دشنام علیرضا قزوه در دفاع از مداح جنجالی

مرتضی الویری:/شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان جلوی تفرق آرا در انتخابات شوراها را گرفت

حضور ایران، روسیه و ترکیه در نشست آستانه قطعی شد

علت «مسلح بودن» مقام معظم رهبری در نماز عید فطر+ عکس

انواع مختلف ابر خصوصی

ثبت نام 58300 آموزش دهنده در دوره های توانمندسازی جهاد دانشگاهی

امروز مبارزه با رژیم صهیونیستی بر همه دنیای اسلام واجب است/ دنیای اسلام به اتحاد و ائتلاف نیاز دارد

واکنش رییس ستاد اقامه نماز جمعه تهران به حواشی نماز عید فطر

واکنش فردای "حسین شریعتمداری" به شعر خوانی "میثم مطیعی" !

ایران رتبه اول فلرینگ گاز در خاورمیانه را دارد

واکنش معنادار روحانی به هتاکی ها در روز قدس

بحرینی ها به زیارت قبور شهدا می روند

شرایط حمایت از طرح های دانشجویی حوزه پیشگیری از اعتیاد و طلاق اعلام شد

سلاحی که امروز رهبرانقلاب بدست داشتند + عکس

پمپ های فرآیندی چند مرحله ای(BB3 ) در مناطق نفتخیز بومی سازی شد

نماز عید سعید فطر در لرستان اقامه شد+تصاویر

سرمایه گذاری رسانه ای و برنامه ریزی نظامی صهیونیزم برای تحریف تفکر موعود

واکنش تند عبدالجبار کاکایی به شعری که نماز عید فطر خوانده شد

ضربه جدید وزارت اطلاعات به تروریست ها / کشف انبار بسیار بزرگ تروریست ها

محمدجواد حق شناس تشریح کرد:/تبعات خروج از شورا برای تصدی پست شهرداری

عکس / دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی

ستاد اقامه نماز: بررسی متن سخنان مدعوان را بی احترامی به آنان می دانیم/همه نیروهای داخل نظام از این تریبون ها استفاده می کنند!

حضور پرشور بانوان لرستانی در نماز عید سعید فطر از قاب دوربین

عکس / اقامه نماز عید فطر

زمان برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور تغییر کرده/ زمان جدید را اعلام می کنیم

برگزاری جلسه تیر ماه با محوریت تعیین وضعیت 4 گروه از معلمان

عکس:نماز عید فطر به امامت رهبر انقلاب در مصلی امام خمینی

تلگرام بتا همراه با ویژگی های جدید و کاربردی آپدیت شد

شهادت مهدی یزدی در جریان مانور فرودگاه مهرآباد (عکس)

سپاه پاسداران یک تیم تروریستی را در کردستان منهدم کرد

مسلمانان می توانند بزرگترین حزب دینی و عقیدتی جهان را تشکیل دهند

سی میلیاردتومان صرفه جویی با خاموش کردن یک فلر

اعتیاد در مدارس کشور به چند درصد می رسد؟

عکس | صعود به قله های اورست

تنش ها در منطقه ناشی از نگاه تفرقه آمیز بین شیعه و سنی است

مکتب امام حسین(ع) جهان اسلام را در برابر تکفیری ها بیمه کرد

14وزیر برای حل معضل گردوغبار به تهران می آیند

توجه به مسئله حجاب و عفاف بخشی از حقوق شهروندی است

عکس/ برگزاری نماز عید فطر در تایلند

شهربانو امانی: /شورای شهر برای بیرون رفتن فردی از ترکیب 21 نفره رای نخواهد داد

سوءاستفاده از تریبون های رسمی کشور برای منافع گروهی محکوم است/ استمرار اینگونه فعالیت ها جز تضعیف نظام نتیجه ای ندارد

/نشست مشترک مجمع نمایندگان تهران و منتخبان شورای شهر تهران

رییس مجلس شورای اسلامی وارد کره جنوبی شد

بیانات در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی

خودسری های دلواپسان غیر قابل علاج است

وقف یک قطعه زمین 600متری توسط خیر الشتری برای ساخت مسجد و حسینیه

یک فارغ التحصیلِ بیکار: مسافرکشی از کارورزی درآمدش بیشتر است

یک فارغ التحصیلِ بیکار: مسافرکشی از کارورزی درآمدش بیشتر است