مطالب مرتبط:
یک فعال کارگری: کارورزی یعنی بیگاری در خدمت صاحبان سرمایه/ یک فارغ التحصیلِ بیکار: مسافرکشی از کارورزی درآمدش بیشتر است
خلاء مهارتی فارغ التحصیلان دانشگاهی با طرح کارورزی رفع می شود
طرح کشت بذر گیاهان دارویی با مشارکت فارغ التحصیلان دانشگاهی در پارس آباد اجرا می شود
نامه به رییس جمهوری را فارغ از گرایش سیاسی و صرفاً به منظور پیگیری مطالبات سهام گذاران امضاء کردیم/ امضای نمایندگان ملعبه سیاست بازی شد
فارغ التحصیلان در قالب تعاونی جذب بازار می شوند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 15:532017-06-19سياسي

یک فارغ التحصیلِ بیکار: مسافرکشی از کارورزی درآمدش بیشتر است


از طرح جدید کارورزی برای فارغ التحصیلان بیکار، اطلاعات اندکی دارد؛ اطلاعاتش را کامل می کنم؛ همان که می فهمد دستمزدش فقط ماهی سیصد هزارتومان است، - حتی برای شنیدن جزییاتِ طرح دیگر رغبتی ندارد: سیصد هزارتومان برای یک ماه کار؟ اگر فقط روزی سه بار مسیر خانه تا میدان صادقیه را مسافر بزنم، بیشتر از سیصد هزارتومان گیرم می آید! پرده اولبه گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایلنا، علی دو سه سالی می شود که از دانشگاه فارغ التحصیل شده؛ دو سه سالی است که به اصطلاح مهندس است؛ مهندس صنایع.

گرچه در دوران دانشجویی متکی به درآمد پدر بوده و دستش در دخل خانوار، از وقتی به اصطلاح مهندس شده، تصمیم گرفته یک مهندس مستقل باشد؛ خودش خرجِ خودش را دربیاورد؛ ولی در این وانفسا، کو کار! این اولین جمله ای است که علی، مهندس بیکار، در توصیف وضعیت خودش می گوید.

مهندس بیکاری که به گفته خودش چندان هم بی پول نیست.

در دو سال گذشته گرچه شغل مناسب با رشته تحصیلیش نداشته، اما بیکارِ بیکار هم نبوده؛ هم با پراید نقره ای پدرش مسافرکشی کرده و هم در منزل پروژه انجام داده؛ از تایپ و ترجمه بگیر تا انجام تحقیق درسی و پایان نامه.

از درآمدش که می پرسم می گوید: ماهی حدود یک میلیون تومان، کمتر و بیشتر، عایدی دارم؛ گرچه این همه درس خواندن و تخصص بیحاصل مانده، اما خدا را شکر اموراتم می گذرد و محتاج خانواده نیستم.

از طرح جدید کارورزی برای فارغ التحصیلان بیکار، اطلاعات اندکی دارد؛ اطلاعاتش را کامل می کنم؛ همان که می فهمد دستمزدش فقط ماهی سیصد هزارتومان است، حتی برای شنیدن جزییاتِ طرح دیگر رغبتی ندارد: سیصد هزارتومان برای یک ماه کار؟ اگر فقط روزی سه بار مسیر خانه تا میدان صادقیه را مسافر بزنم، بیشتر از سیصد هزارتومان گیرم می آید! پرده دومنمایندگان مجلس سعی می کنند التهابات به وجود آمده در میان فعالان کارگری را تا حدودی خاموش کنند؛ حرفهایشان کلی است؛ به جزییات نمی پردازند؛ حرفهایشان مثل اظهار نظر کسانی است که حتی از دور هم دستی بر آتش ندارند! انگار نمی دانند در این جامعه چه خبر است و چطور در طول دو سه دهه، امنیت شغلی نیم بندِ کارگران با انواع حیله ها و ترفندها به تاراج رفته که حالا از آنها می خواهند نگران نباشند و مطمئن باشند که مجلس نمی گذارد امنیت شغلی کارگران تهدید شود!و البته اظهارات نمایندگانِ ملت:سلمان خدادادی، رییس پیشین کمیسیون اجتماعی مجلس: هدف از اجرای چنین طرح هایی انتقال تجربه و مهارت به بیکاران فاقد مهارت است؛ بنابراین اجرای چنین طرح هایی نمی تواند برای کارگران مشکلی به وجود بیاورد.

اصلا قرار نیست که با اجرای طرح کارورزی یا طرح مهارت آموزی، شرایط شغلی کارگران به اندازه شرایط کارورزان یا مهارت آموزان تضعیف شود، بنابراین نگرانی هایی که امروز در میان کارگران وجود دارد، بی مورد است.

محمدرضا بادامچی، عضو فراکسیون کارگری مجلس: شخص وزیر کار در مورد طرح کارورزی توضیحاتی را به صورت شفاهی در جمع نمایندگان مجلس ایراد کردند که به استناد آن قرار نیست با اجرای طرحی نظیر کارورزی یا مهارت آموزی تهدیدی متوجه منافع صنفی کارگران بشود؛ قطع یقین، نگرانی های کنونی بی مورد است چراکه نمایندگان مجلس نمی گذارند امنیت شغلی کارگران با چنین تهدیدی مواجه شود.

حسین حبیبی ( فعال کارگری) می گوید: کارگران نگران نباشندِ نمایندگان مجلس، هیچ ضمانت اجرایی ندارد؛ تا حالا که به ظاهر، تحت حاکمیت قانون کار و قانون اساسی عمل می شد، همه حقوق کارگران از آنها سلب شد؛ حالا که قرار است خارج از حاکمیت قانون عمل شود، چرا نگران نباشند؟حبیبی در ادامه می گوید: وظیفه حاکمیتیِ دولت، ایجاد اشتغال و هزینه کردن برای آموزش است؛ منتها نباید این بسترسازی برای اشتغال با قانون اساسی و قانون کار در تضاد باشد؛ طرح کارورزی و همچنین طرح معیوب مهارت آموزی، هردو تضادهای آشکار با قانون اساسی و قانون کار دارند؛ اصول قانون اساسی، به صراحت بیانگر مسئولیت دولت در قبال جامعه است؛ حال اگر دولت نخواهد هزینه کند و شرایط را جوری رقم بزند که کارآموز یا فارغ التحصیل مورد استثمار قرار بگیرد، این یعنی دولت به تکالیفش عمل نکرده، اما تاوانش را جامعه پرداخته.

حبیبی با صراحت تاکید می کند که طرح کارورزی یعنی بیگاری در خدمت صاحبان سرمایه؛ او لزوم نیاز به مهارت آموزی برای نیروی کاری که چهارسال یا بیشتر از عمرش را در دانشگاه های فنی و تخصصی گذرانده؛ زیر سوال می برد و می گوید: اصلا چطور است که دانشجو حین تحصیل مهارت نمی آموزد که مجبور باشد بعدِ فارغ التحصیلی دو سال بیگاری بدهد و استثمار شود تا متخصص شود؛ از آن گذشته در شرایط فعلی، مساله مهم داشتن یا نداشتن مهارت نیست؛ چون اصلا اشتغالی وجود ندارد؛ چون روز به روز شاهد تعطیلی بیشتر کارخانجات و صنایع هستیم؛ باید به آقایان گفت: اول بستر ایجاد کنید، بعد دنبال مهارت آموزی بروید.

پرده سوم:اینجا محله حِصه اصفهان است؛ محله ای که محل زندگی پولدارها و آنها که دستشان به دهانشان می رسد، نیست؛ از آن محله های به معنای واقعی کلمه، پایین دستی است؛ یک انجمن خیریه که با بودجه شهرداری اصفهان اداره می شود و البته مدتهاست که سعی می کند نظرات ضدکارگری اش را در زمینه عدم پایبندی به قانون کار و حداقل دستمزد همه جا منتشر کند، چند کارگاه خرد و درشت برای زنان سرپرست خانوار و زنان بهبودیافته در این محله به راه انداخته؛ کارگاه منبت کاری؛ قالی بافی و دوزندگی.

در این کارگاهها از بیمه خبری نیست؛ حداقل دستمزد معنایی ندارد و ساعت کار هم ضابطه ناشناسی است که تعریف نشده؛ به شرط منتشر نشدن نام، زن ها حاضر به صحبت کردن می شوند؛ یکی از زن ها در جواب به این سوال که چرا اینجا مشغول به کار شده ای؛ می گوید: نزدیک منزلمان است؛ گفتم از این که در خانه بمکار بنشینم بهتر است.

دستمزد ماهانه اش را که می پرسم؛ با لبخند می گوید: تقریبا مفت روزی 6 تا 9 ساعت کار می کنیم؛ ماه پیش فقط 200 هزار تومان گرفتم.

وضعیت بقیه زن ها هم مشابه است؛ نه از شرایط کار راضیند و نه از دستمزد؛ در بین نزدیک به ده زن شاغل در کارگاه، هیچ کدام بیش از سیصد هزار تومان در ماه درآمد ندارند.

مسئولین خیریه ادعا می کنند هدفشان کارآفرینی و ایجاد اشتغال است و رفع بیکاری؛ می گویند صنعت داخلی در حال نابودی است، چون حداقل دستمزد بالاست و کارفرماها توان ندارند.

آنها ادعا می کنند که ناجی زنان سرپرست خانوار هستند و زن ها از این وضعیت و این کارگا ه های بی ضابطه راضیند.

اما هرچه به کارگاه های بیشتری سر می زنم، بیشتر می فهمم که از رضایت خبری نیست.

آنچه هست استیصال است و رنجِ درماندگی و البته فقدان نظارت قانونی مسئولان.

در نهایت، یک بخش از اظهارات مسئولین خیریه جالب است: فقط زنان را استخدام می کنیم؛ آن هم زن هایی که کَس و کار ندارند (این اصطلاح را برای توصیف این زن ها به کار می برند) اگر مردها را به کار بگیریم، اولا نمی آیند با این حقوق کار کنند و از آن مهمتر این که می روند و از ما شکایت می کنند.

تا روزی هم که شکایت نشود، پای بازرسان اداره کار و تامین اجتماعی به کارگاه های کوچک باز نمی شود؛ این زنها نه بَلَدند شکایت کنند و نه جرئتش را دارند.

میگویند: ما کار غیر قانونی انجام می دهیم اما ادعا می کنیم کارِ خلاف ما به نفع این زن هاست؛ اما نمی گویند به نفع خودمان و سیستم عریض و طویل شهرداری داریم از زن ها سوءاستفاده می کنیم؛ زن هایی که به قول خودشان نه بلدند شکایت کنند و نه دستشان به جایی بند است.

بگذریم از این که آن قدر پشت این موسسه به شهردار و شهرداری گرم است که اصلا ترسی از شکایت ندارد؛ بگذریم از این که وقتی شهرداری چند بَنا و عمارت را رایگان در اختیار این موسسه می گذارد، منطقی اش این است که قبول کنیم شکایت هم نمی تواند به جایی برسد.

و در نهایت.

ارزان سازی نیروی کار به بهانه بهبود فضای کسب و کار، چه در قالب طرح کارورزی برای فارغ التحصیلان و چه در شکل مهارت آموزی یا احیای همان استاد- شاگردی سابق برای کارگران، پروژه جدیدی نیست؛ قبل از این هم ارزان سازی در تدوین لایحه اصلاح قانون کار، در دستور کار قرار گرفت؛ اما اعتراضات و حرکت های جمعی کارگران این لایحه معیوب را بلااثر گذاشت.

حال دوباره باز هم این ارزان سازی و یا به عبارت ساده تر، رانت دادن به کارفرمایان از جیب آسیب پذیر ترین قشر جامعه یعنی مزدبگیران، سرلوحه عمل فرادستان قرار گرفته؛ حال دوباره باز هم نگرانی های کارگران اوج گرفته، نگرانی از این که تَتَمه آن چیزهای اندکی که از میراث بیش از صد سال جنبش و مبارزه کارگران باقی مانده، با طرح کارورزی و مهارت آموزی به یغما برود.

نگرانی کارگران پُربیراه نیست؛ این روزها فقط افرادی مانند مسئولان موسسه خیریه اصفهانی خوشحالند؛ قانون گریزی ها و زیرابی رفتن هایشان در کارگاه های کوچک و در محلات پایین شهر، دارد رنگ و بوی قانونی به خود می گیرد؛ دارند قانون گریزی هایشان را قانون مند می کنند؛ دارند باز هم از کرامت ناتمام نیروی کار می کاهند تا به بیگاری بَرَندگان و سودجویان پاداش بدهند تا شاید به این قیمت گزاف، چرخی به نام تولید، کَمی هم که شده، باز هم بچرخد؛ چرخی که ایرادش نه در گران بودن دستمزدها، در جایی دیگر است.


کلید واژه ها: فارغ التحصیل - اطلاعات - فارغ التحصیلان - کارگران - درآمد - کمیسیون اجتماعی - مجلس - ماهی - امنیت - سلامت نیوز - خانه - پرده - هایی - جدید - دانشجویی - اجتماعی - خانواده - دانشگاه - بیکاری - انتقال - انواع - جامعه - ترجمه - پروژه - پراید - سلامت - تصمیم - گزارش - اولین - منزل

آخرین اخبار سرویس:
توضیحات قاضی زاده هاشمی درباره حقوقش

اینفوگرافی/ موافقان و مخالفان سید محمود علوی گزینه وزارت اطلاعات

آمار ظریف درباره صادرات و واردات کذب محض است

قانون بازنشستگی پیش از موعد باید بازبینی شود

واقعیت های شرکت در مناقصات و تاثیر آن در پیشرفت شرکتهای خصوصی

سلامت، مسئولیت پذیری و حضور ربیعی در سنگرهای انقلابی بر کسی پوشیده نیست

درخواست فولادگر از نمایندگان برای رعایت جایگاه موافق و مخالف وزرای پیشنهادی

نامه قاضی زاده درباره حقوقش/ توضیحات جهرمی نسبت به اظهارات قاضی پور

فرزندان شهدای دفاع مقدس در کنار فرزند شهید دفاع از حرم+تصاویر

حجت الاسلام شهیدی به عنوان رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران منصوب شد

گفتگوی تلفنی روسای جمهور ایران و روسیه

افتتاح دوره آموزشی تربیت مربی نهج البلاغه با حضور آیت الله دین پرور

ماموستا امینی: وجود رهبر معظم انقلاب یک موهبت الهی برای کشور است

منطقه گردشگری سپاد 12 هزار فرصت شغلی برای حاشیه نشینان مشهد ایجاد کرده است

اجرای طرح نشاط و تعالی در امامزادگان استان گلستان

داستان ادامه دار مدیرعامل شدن آقازاده ها +عکس

بررسی برنامه های گزینه های شهرداری اصفهان به اتمام رسید

در نامه ای به مجلس: وزیر پیشنهادی بهداشت: حقوق 3 میلیونی وزارتخانه علاوه بر حقوقی است که از هیأت علمی می گیرم

جمع آوری 80 میلیارد ریال زکات فطره در فارس

مهدی کروبی اعتصاب غذا کرد/او درخواست محاکمه دارد+جزییات

دستیار ویژه و 2 دو معاون رییس جمهور منصوب شدند/ ستاری و شهیدی ابقا شدند+جزییات

افتتاح خاص ترین فرودگاه جهان+عکس

ضیایی: فعالیت اصلی هلال احمر در حوزه جوانان و داوطلبان است

تجربه ی فرانسوی، برای علاقه مندان به برند DS

اشکالات مدیریتی در دولت دوازدهم اصلاح خواهد شد

افتتاح پروژه های عمرانی و اقتصادی استان در هفته دولت با حضور استاندار و معاونان

لباس 244 میلیونی برای عروس!

ستاری به عنوان معاون علمی و فناوری رییس جمهور منصوب شد

آینده پژوهی در دستور کار برنامه های مدیریت شهری باشد

دیدار استاندار سمنان با اعضای هیات رییسه روابط عمومی های استان

دیدار استاندار سمنان با مدیرکل و معاونین بیمه سلامت استان

مسعود نیلی به عنوان دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی منصوب شد

لاریجانی: نمایندگان مجلس در حرف زدن آزادی عمل دارند اما با ادب و نزاکت

اعلام جمع بندی فراکسیون نمایندگان ولایی یک روز پیش از پایان رای اعتماد

رییس جمهور امسال به نیویورک می رود؟

تجلیل نماینده مجلس از سیاست وزیر کار برای شستا

نظر چالز بوکوفسکی درباره عشق؛ عشق مثل یه مه است

باید سرهای گرم واشنگتن و پیونگ یانک سرد شود

تشکر هاشمی از 186نماینده ای که به عنوان موافق ثبت نام کردند/ پاسخ وزیر بهداشت به ماجرا واردات لنز

نماینده خرمشهر: ظریف سفسطه می کند

پس لرزه توهین به مرد هسته ای در مجلس/گعده های نمایندگان با وزرای پیشنهادی/روبوسی بعد از مخالفت

دعوت به همکاری منبت کاری / تبریز

تغییر و تحولات جدید در صدا و سیما

انتقاد نماینده ساری برای عدم حضور به موقع وزرا در صحن پارلمان

مسعود نیلی به دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی شد

قاضی پور: با آذری جهرمی مشکل شخصی و جناحی ندارم

مسعود نیلی به عنوان دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی منصوب شد

عکس/ بزرگترین نیمرو جهان

نجفی و قالیباف با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند

ایران با وجود شیطنت های کشورهای کفار امن ترین کشور در دنیاست/وجود نیروهای مسلح برای ایران امنیت است

فیلم/ خوش و بش رونالدو و مسی در نیوکمپ

اهدای مدال خادمی امام رضا(ع) به خانواده شهید حججی

اینفوگرافی/چرا باید به پاکستان بیشتر بپردازیم؟

خجسته در مخالفت با وزیر پیشنهادی کار: آقای ربیعی! برای بازنشستگان و کارگران چکار کرده اید؟

رجبی در مخالفت با وزیر پیشنهادی کار: قانون بازنشستگی پیش از موعد باید بازبینی شود/ پرداختن به آسیب های اجتماعی نیازمند اصلاح ساختاری در وزارت کار است

انتصاب دکتر نیلی به عنوان دستیار ویژه رییس جمهور

در جلسه دو ساعته نجفی و قالیباف چه گذشت؟

مسعود نیلی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی شد

مهدی کروبی اعتصاب غذا کرد/او درخواست محاکمه علنی دارد+جزییات

دو معاون و دستیار ویژه رییس جمهور منصوب شدند/ ستاری و شهیدی ابقا شدند+جزییات

نیلی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقتصادی و دبیر ستاد اقتصادی اقتصادی دولت شد

انجام یک میلیون مورد بازرسی از واحدهای صنفی توسط استاندارد

سالروز تشکیل شورای عالی سیاسی یمن

موسوی: ربیعی در دوران مسئولیتش 30 دستور العمل مبارزه با فساد داشته است

سورنا ستاری معاون رییس جمهوری شد

نیلی به عنوان دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی منصوب شد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور ماند

ربیعی باید درباره هیئت مدیره شستا پاسخگو باشد

برخی نمایندگان مخالف ثبت نام می کنند اما موافق وزیر صحبت می کنند

سپاه کردستان تلفات سنگینی به ضدانقلاب وارد کرده است

دفتر آیت الله سیستانی: گفتگو درمورد همه پرسی کردستان برعهده دولت فدرال است

مسعود نیلی به دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی شد

آغاز ویژه برنامه های روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) در حرم رضوی

یادواره شهدای آزاده استان زنجان

دومین روز بررسی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم-2

مسعود نیلی به دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی شد

نیلی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی منصوب شد

فرماندار پیشوا: خبرنگاران مهندسی اخلاق جامعه را بر عهده دارند

چهار گزینه برای تصدی شهرداری اصفهان نهایی شدند

مخالف وزیر کار چه گفت؟/ به جای 70 کار ناقص 4 کار را کامل انجام دهید

قدرت الله علیخانی: رحمانی فضلی هرجا لازم بوده در دفاع از دولت با شهامت وارد شده است

ستاری دوباره معاون علمی و فناوری رییس جمهور شد

انتقاد از «ضد ولایت فقیه» خواندن یکی از وزرا ازسوی نماینده اصولگرای ارومیه

نگاهی به کتاب «بگو ببارد باران»

حضور همراهان وزرای پیشنهادی در صحن مغایر آیین نامه است

در جلسه دو ساعته نجفی و قالیباف چه گذشت؟

تعداد احزاب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات افزایش پیدا می کند

عکس/ نمایی زیبا از فوجی

لاریجانی: هیات دولت لیست اموالش را به قوه قضاییه داده است /مجلس فردا یک شیفت جلسه دارد

پیروزی کامل مقاومت نزدیک است

حکم رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران صادر شد

از فریادهای «قاضی پور» برای یک اتهام تا خوب بودن «سلفی» در مجلس

پشت پرده توافق سران اصلاح طلب با اعتدالیون/ بی خبری بدنه اصلاح طلبان

انتصاب های جدید روحانی

عملکرد نامطلوب ماهواره مایاک روس ها

آمادگی نیروهای مسلح مولفه اصلی اقتدار کشور است

قاضی عسکر: وجود «نیترات و آرسنیک» در آب زمزم خلاف واقع است

«نیلی» دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی شد

انتقاد نماینده ساری برای عدم حضور به موقع وزرا در صحن پارلمان

حسنی در موافقت با وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی: امروز آرامش بر جامعه کارگری کشور حاکم است/ دولت تدبیر و امید یارانه نزدیک به 4 میلیون نفر را حذف کرد

نیلی دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی شد

تجربه فرانسوی، برای علاقه مندان به برند DS

موسوی در موافقت با وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی: فعال سازی بسیاری از بنگاه های تعطیل و نیمه تعطیل در دوره ربیعی شکل گرفت/ افزایش 90 درصدی سود خالص تلفیقی شستا

فیلم/ گلایه شدید یک نماینده از عدم حضور وزرا در مجلس/ بعضی از آقایان فکر می کنند وزیر شده اند!

دومین روز بررسی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در صحن علنی مجلس -2

سفیر دهلی نو در تهران: دیدار نخست وزیر هند با رهبر و رییس جمهور ایران مثبت و تأثیرگذار بود

مهمان امشب خندوانه/عکس

دیدار مدیرکل و معاون اداری و مالی تبلیغات اسلامی استان با استاندار آذربایجان غربی

میزان موفقیت هیئات مذهبی به طول و عرض دسته جات شان نیست

ارتقاء تاب آوری در جوامع نیازمند تفکر جامع و فراگیر مدیران بحران است

«حذف کنکور»؛ شعاری جذاب اما ناممکن

باید تلاش کرد انتخاب نخست رییس جمهور برای وزارتخانه ها رای اعتماد بگیرد

آموزش همگانی برای مقابله با بحران ضروری است

برگزاری دومین نشست منطقه ای جمعیت بانوان فرهیخته و فعال عرصه فرهنگ دینی مرکز کشور

جانباز 70 درصد و پدر شهید بهادری به خیل شهدا پیوست

حضور همراهان وزرای پیشنهادی در صحن مغایر آیین نامه است/ لاریجانی: معاونان وزرا به جایگاه نمایندگان نروند

مبارزه با مواد مخدر مختص به قشر خاصی نیست

ایران به دنبال جایگاه ممتاز تبلیغ و ترویج جهانی قرآن تا هشت سال آینده

شرکت 188 روزنامه در سومین دوره طرح رتبه بندی مطبوعات

اهدای مدال خادمی به همسر، پدر و پدر همسر شهید حججی از سوی تولیت آستان قدس رضوی

تکذیب وجود نیترات در آب زمزم

پرستاری مادرانه از چهار فرزند مجروح

ابوالقاسم دلفی سفیر جدید ایران در پاریس

تجلیل از آزادگان، نکوداشت جلوه های مقاومت است

حسنی: ربیعی برای برقراری امنیت اجتماعی شب ها در وزارتخانه می خوابد

دفاع 6 وزیر از برنامه های خود در خانه ملت

امنیت پایدار در سیستان و بلوچستان با هوشمندی و دلدادگی مسئولان به دست آمده است

حجت الاسلام شهیدی رییس بنیاد شهید شد

انتصاب دکتر ستاری به عنوان معاون علمی و فناوری رییس جمهور

دیدار استاندار اردبیل با آزاده سرافراز استان

تصمیمات و برنامه های آتی به زودی توسط دبیر مجمع اعلام می شود

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ابقا شد

ستاری به عنوان معاون علمی و فناوری رییس جمهور منصوب شد

شورای هماهنگی امور ایثارگران استان زنجان

در جلسه دوساعته نجفی و قالیباف چه گذشت؟

امروز درخصوص امر به معروف و نهی از منکر تکلیف داریم

حضور همراهان وزرای پیشنهادی در صحن مغایر آیین نامه است/ لاریجانی: معاونان وزرا به جایگاه نمایندگان نروند

نگاهی به برنامه های قرآن آموزان مرکز جامعه بیت الزهرا (س) در طرح 1451

آزادگان سنگ صبور و راضی‏ترین افراد به قضای الهی بودند

28 درصد از برنامه های ربیعی غیرمرتبط با وزارت کار است

مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی «بهداشت و درمان» چه گفتند؟/ قاضی زاده هاشمی چه گفت؟

بیستمین جلسه هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور برگزار شد

مجلس عصر فردا جلسه ندارد

وزیر پیشنهادی بهداشت در قضاوت مخالفان و موافقان

مراسم نامگذاری بزرگراه آیت الله هاشمی روز جمعه برگزار خواهد شد

در جلسه دو ساعته نجفی و قالیباف چه گذشت؟

فعال سازی بنگاه های تعطیل در دوره ربیعی در دستور کار قرار گرفت

بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی

لاریجانی: هیئت دولت لیست اموالش را اعلام کرده/ اگر موردی باشد قوه قضاییه گزارش می دهد

احمدی نژاد به دیدار رییس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت

سوریه با مقاومت خود راه آمریکا و اسراییل به خاورمیانه جدید را مسدود کرد

تغییر و تحولات جدید در صدا و سیما

استخدام حسابدار و کمک حسابدار در شرکت آسیاگستر قادری

عکس روز نشنال جئوگرافیک

توضیح لاریجانی درباره لیست اموال رییس جمهور و وزرا

مجلس فردا یک نوبت جلسه علنی دارد

نیروی انتظامی آمر به مردم نیست؛ در کنار مردم است

مراسم نامگذاری بزرگراه آیت الله هاشمی روز جمعه برگزار خواهد شد

شهیدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران باقی ماند

جلسه علنی فردای مجلس یک نوبته است

گرفتار شدن در چنگ بعثی ها پس از خلاصی از میدان مین

استقبال خانواده های شهدای فاطمیون از خانواده شهید حججی

فعال سازی بنگاه های تعطیل در دوره ربیعی در دستور کار قرار گرفت/ سود خالص تلفیقی شستا 90 درصد افزایش یافته است

برخی سفرای ایران فقط به دنبال کارهای مالی و ادامه تحصیل هستند

قاضی پور: با آذری جهرمی مشکل شخصی و جناحی ندارم

احداث موزه تاریخ انقلاب در خمین هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

تجهیز کانون های فرهنگی هنری افزایش عملکرد آنها را در پی دارد

بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی تا هفته آینده ادامه دارد

در جریان تذکر شفاهی در جلسه علنی مجلس قاضی پور: با وزیر پیشنهادی ارتباطات مشکل شخصی ندارم

انتقاد جعفرزاده از انتساب اتهام ضدولایت فقیه بودن به برخی وزرای پیشنهادی/لاریجانی: مسائل با رعایت نزاکت مطرح شود

واکنش سپاه به خبر آغاز عملیات انتقام شهید حججی

برگزاری آزمون پایانی تربیت مربی مهدویت در اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بروجن

تذکر به نمایندگان اطراف صندلی جهانگیری/قاضی زاده هاشمی در آغوش نمایندگان

مداحی جدید برای مدافعان حرم

در بررسی صلاحیت ربیعی حتی یک مورد منفی هم پیدا نکرده ایم/دغدغه اجتماعی ربیعی مبارزه با فساد و کمک به معضلات اجتماعی است

لاریجانی: هیئت دولت لیست اموالش را اعلام کرده

فعال سازی بنگاه های تعطیل در دوره ربیعی در دستور کار قرار گرفت/ سود خالص تلفیقی شستا 90 درصد افزایش یافته است

نمایندگان موافق و مخالف درباره وزیر اطلاعات پیشنهادی چه گفتند؟

کارنامه ربیعی در امور معیشتی بازنشستگان قابل دفاع است/نمایندگان مرعوب هجمه های رسانه ای بیرون از مجلس نمی شوند

نماینده شیراز: بسیاری از مشکلات وزارت تعاون فرا وزارتخانه ای است

رجبی: قانون بازنشستگی پیش از موعد باید اصلاح شود

آیت الله فاضل گلپایگانی به رییس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام تبریک گفت

اراده سیاسی ایران توسعه روابط با کشورهای دوست در آمریکای لاتین است

قاضی زاده هاشمی فرهنگ پرداخت زکات علم را نهادینه کرد

آریانا سعید: «برگزاری کنسرتم روحیه مردم را تغیر می دهد»

تذکر جعفرزاده به ضد ولایت فقیه خواندن جهرمی و فریادهای قاضی پور

کشورهایی مانند عربستان و امارات به دنبال تخریب چهره اسلام هستند/ فرهیختگان فرانسوی در حوزه علوم انسانی شاگردان علمای اسلام بوده اند

استخدام طراح خانم مسلط به اتوکد و 3D دریک شرکت معتبر

"تقویت صادرات محصولات دفاعی" در دستور کار وزارت دفاع قرار گرفت

طیب نیا پیام داد

نشست مدیران بانک اقتصادنوین با اصحاب رسانه

رجبی: قانون بازنشستگی پیش از موعد باید اصلاح شود

از فریادهای «قاضی پور» برای یک اتهام تا خوب بودن «سلفی» در مجلس

سفیر جدید ایران در فرانسه مشخص شد

رییس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی آموزش و پرورش: مجوز مدارس بی کیفیت لغو می شود/ مؤسسان مدارس غیردولتی باید در سرمایه گذاری احساس امنیت کنند

مجلس عصر فردا جلسه علنی ندارد

رای گیری از نمایندگان برای برگزاری جلسه در نوبت عصر پنجشنبه، رای نیاورد

برگزاری بزرگترین رویداد تحول دیجیتال کشور در بهمن ماه 

تبریک سید عمار حکیم به آیت الله هاشمی شاهرودی

در جریان تذکر شفاهی در صحن مجلس صورت گرفت جعفرزاده: چرا نمایندگان مطالبی می گویند که ترازویی برای آن وجود ندارد/ لاریجانی: نمایندگان آزادند درباره وزرا هر مطلبی بزنند

یک فارغ التحصیلِ بیکار: مسافرکشی از کارورزی درآمدش بیشتر است

یک فارغ التحصیلِ بیکار: مسافرکشی از کارورزی درآمدش بیشتر است