مطالب مرتبط:
حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند
حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ کاکایی: شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند
در نشست «شعر و فضای مجازی» مطرح شد: شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند
حقیقت ترسناک و لذت بخش فضای مجازی
سواد رسانه ای ابزاری ضروری برای فعالیت در فضای مجازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 15:312017-06-19سياسي

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند


عبدالجبار کاکایی، ابراهیم اسماعیلی اراضی، حامد عسکری و غلامرضا طریقی، در یکشنبه های شعر این هفته بنیاد شعر و ادبیات داستانی، رابطه بین شعر و فضای مجازی را مورد کنکاش قرار دادند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ شعر و فضای مجازی عنوان ششمین نشست از یکشنبه های شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی بود که عصر یکشنبه 28 خرداد با حضور عبدالجبار کاکایی، ابراهیم اسماعیلی اراضی و حامد عسکری، نمایندگان سه نسل از شاعران کشور و همچنین با کارشناسی و اجرای غلامرضا طریقی، ترانه سرا و سردبیر پایگاه نقد شعر برگزار شد.

سخنان طریقی آغازگر این نشست تخصصی بود.

وی گفت: یکشنبه های شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی هر هفته به یکی از اساتید شعر اختصاص دارد که آن را به فرم خاص خود پیش می برند.

یکشنبه های نخست هر ماه آقای اسماعیل امینی با زنگ شعر در خدمت شعردوستان هستند و در آن درباره مسایل تئوری شعر صحبت می شود.

یکشنبه های دوم ماه به آقای محمدعلی بهمنی اختصاص دارد که در آن شعرخوانی و نقد شعر صورت می گیرد.

همچنین یکشنبه های سوم به آقای اسماعیلی اراضی و ادبیات آهنگین و یکشنبه های چهارم هم به خود من و بحث های مربوط به شعر اختصاص دارد.

وی ادامه داد: یکشنبه شعر، این بار با حضور سه شاعر که منتقد هم هستند و در فضای مجازی حضور پررنگ دارند، به شعر و دنیای مجازی می پردازد.

طریقی در ادامه سخنانش اظهار کرد: به عنوان شاعر، یک دید خنثی نسبت به فضای مجازی دارم.

معتقدم که فضای مجازی همچنان که تأثیر مثبتی روی رشد شعر و شاعری ندارد، عامل انحطاط شعر هم نیست؛ کما اینکه خود من هم در فضای مجازی حضور دارم و به وسیله آن با مخاطبان خود ارتباط می گیرم و مخاطبان هم با کارهای من آشنا هستند که از حُسن های فضای مجازی برای شعر محسوب می شود.

سردبیر پایگاه نقد شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی در ادامه با اشاره به آثار منفی فضای مجازی برای شعر گفت: در گذشته، برای شاعر شدن باید پروسه ای طولانی طی می شد تا شاعر بعد از شعر گفتن های بسیار و تأیید شدن از سوی یک شاعر پیشکسوت بتواند شعر خود را در یک نشریه منتشر کند؛ اما الان این پروسه حذف شده است و با استفاده از فضای مجازی می توان به سرعت شعر و متن نگارش شده را در فضای مجازی منتشر کرد.

وی همچنین گفت: در فضای مجازی بسیار دیده می شود که مخاطبان با تعداد لایک های خود به اشعار مختلف، سلیقه خود را به شاعران تحمیل می کنند.

بر این اساس معتقدم که این رابطه تا جایی که به تحمیل سلیقه منجر نشود، خوب است و اگر ما شاعران، با این موضوع هوشمندانه برخورد نکنیم، ممکن است با لطماتی مواجه شویم؛ ولی اگر از فضای مجازی به شکلی هوشمندانه استفاده کنیم، ممکن است که به سود ما عمل کند.

کاکایی: شاید مغلوب فضای مجازی شویم عبدالجبار کاکایی، شاعر و ترانه سرا، دیگر سخنران این نشست بود که در سخنان خود با تأکید بر اینکه مشکل عمده در ارتباط شعر و فضای مجازی، پیشی گرفتن مدرنیزاسیون از مدرنیته است، گفت: پیش از ظهور و بروز فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هم شاهد این معضل در جامعه بودیم.

در خیلی از موارد، ما نسبت به پدیده ها عقب مانده ایم.

شاید اگر انقلاب مشروطه آرام آرام به روند خود ادامه می داد و اگر مبنای فهم قانون با مبنای شرعی و سنتی ما به درستی انجام می شد، ما دچار این گره تاریخی نمی شدیم که در درک ساده ترین مفاهیمی که ما را وارد دنیای جدید می کند، دچار مشکل شویم.

وی در ادامه سخنانش اظهار کرد: الان هم فضای مجازی ما را وارد دنیایی کرده که بیش از آن که فهم ما از فضای مجازی و تکنولوژی دیجیتال مفصل باشد، با آن ارتباط برقرار کرده ایم.

با این حال، موضع نخبگان کشور این است که موضوع شبکه های اجتماعی را رد نکنند، آن را به عنوان یک واقعیت بپذیرند و راهکارهایی برای سالم سازی فضا بیابند.

کاکایی در ادامه با بیان اینکه شبکه های اجتماعی چهره واقعی تری از فرهنگ و جامعه به ما می دهد، افزود: نگاه کسانی که در حوزه های مختلف علوم انسانی و علوم اجتماعی کار تألیف و نگارش و تحقیق انجام می دهند، با استفاده از داده هایی که از شبکه های اجتماعی دریافت می کنند، نسبت به موضوعات مختلف جامعه تغییر یافته است.

برای نمونه در خصوص حجاب که موضوعی سیاسی ـ اجتماعی است، تا پیش از فراگیر شدن شبکه های اجتماعی، از این مقدار گرایش به بی حجابی مطلع نبودیم.

درباره موضوعات دیگری همچون سواد، دانش لغوی، رفتار با زبان و آرای سیاسی و افکار عمومی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، چهره واقعی تری از ایران را به ما عرضه می کند.

این شاعر و ترانه سرا در ادامه سخنانش اظهار کرد: داستان ما مثل داستان فیل در فیه ما فیه مولاناست که وقتی او را برای خوردن آب به لب چشمه می بردند، با دیدن عکسش در آب رم می کرد.

ما هم با دیدن واقعیت خودمان در فضای مجازی از خودمان واهمه می کنیم.

به هر حال داده های فراوان امکان مطالعه بهتر را به ما می دهد که می توانیم با تحلیل این داده ها، به جمع بندی آرا و پیشرفت در علوم نایل شویم.

کاکایی در ادامه با گفتن اینکه شبکه های اجتماعی همچنین سلطه رسانه های سنتی را محدود کرده اند، گفت: پیش از گسترش شبکه های اجتماعی در حوزه های تخصصی مثل فرهنگ و هنر، سلطه رسانه های سنتی مثل مطبوعات و نگاه آنها و غربال یک مدیر صفحه فرهنگی، مهم ترین مسیر برای رشد و شکوفایی یک استعداد بود.

این رسانه های سنتی حتی در موضوعات فرهنگی تغییر وضعیت ایجاد می کردند که با ظهور شبکه های اجتماعی این سلطه در هم شکسته و شکل دیگری از قضاوت عمومی ایجاد شد.

وی افزود: شبکه های اجتماعی همچنین تصویری نسبتاً شفاف از آزادی را به ما دادند.

آزادی به این معنا که حکومت، حق تصمیم گیری برای شهروند را ندارد و قانون باید بر سرنوشت او حاکم باشد.

این روند از حدود 300 سال قبل با جنبش های اجتماعی در آمریکا، فرانسه و انگستان، روند خود را طی کرد و انقلاب مشروطه ایران هم در ادامه این روند و برای این بود که قانون برای ما تصمیم بگیرد و حکومت، نقش ناظر قانون را داشته باشد.

پس شبکه های اجتماعی ابزاری مفید برای اجرایی شدن آزادی بشر یا آزادی بیان است.

کاکایی رشد شبکه های اجتماعی و گردش اطلاعات را سبب فربه شدن طبقه متوسط جامعه دانست که در جریان های سیاسی و اجتماعی کشور تأثیرگذار است و این فربه شدن به رشد فرهنگی منجر خواهد شد.

وی سپس بیدار شدن حس پرسشگری را از دیگر نتایج ظهور شبکه های اجتماعی برشمرد و گفت: برای انسان شرقی که از دیرباز درگیر فلسفه بود و ذیل این علم، علومی مانند الهیات هم تولد یافتند، موضوع پرسش، جزو بزنگاه های تاریخی فهم عمومی بشر بوده است که انسان راجع به موضوعی بیندیشد.

شبکه های اجتماعی به روح پرسشگری دامن زده و حتی در حوزه های اعتقادی و مباحث دینی در گروه های اجتماعی مشاهده می شود؛ موضوعاتی که قبلاً مردم بلاشک آنها را می پذیرفتند، الان تحت تأثیر چالش اندیشیدن و پرسیدن قرار دارند.

کاکایی ادامه داد: شبکه های اجتماعی آسیب هایی هم در حوزه های تخصصی دارند؛ از جمله اینکه گاهی منجر به جریان سازی می شوند، نگاه های عامه پسند را گسترش می دهند و گاهی کاربران، جریانی را تحمیل می کنند.

سطحی خوانی، دیگر آسیب شبکه های اجتماعی است.

گردش اطلاعات در فضای مجازی زیاد است و با مرور آنها و کسب اطلاعات سطحی، دیگر انگیزه ای برای مطالعه کتاب های چندصد صفحه ای، نمی ماند و این به قلم ضربه خواهد زد.

وی ادامه داد: شبکه های اجتماعی همانطور که به گردش آزاد اطلاعات کمک می کنند، ممکن است عاملی برای هدایت جامعه به سمت استبداد محصول سرمایه داری باشند.

پس این شبکه ها قابلیت این را دارند که تهدید محسوب شوند.

این ترانه سرا در پایان سخنانش گفت: ما از پایه اجتماعی قوی برای استفاده مطلوب از شبکه های اجتماعی برخوردار نیستیم و ممکن است مغلوب آن شویم.

در خصوص شعر هم ما الان امکان بهره گیری مناسب از این فضا را نداریم؛ با این حال نظر من نسبت به این موضوع روشن است.

ما در حال حرکت هستیم و همانطور که گردش اطلاعات جامعه ایران را متحول کرده است به سمت کمال حرکت می کنیم و ناگزیریم که این آسیب ها را تحمل کنیم.

انتشار شعر در فضای مجازی بدون نیاز به ناشر ابراهیم اسماعیلی اراضی، شاعر جوان کشورمان و از نخستین شاعران فعال در بستر وبلاگ نویسی، دیگر سخنران این نشست تخصصی بود که طی آن نگاه ماهوی به فضای مجازی و دانستن هویت آن را مورد تأکید قرار داد.

وی گفت: باید بدانیم که انتظارات ما از فضای مجازی چیست و چگونه باید از آن به عنوان یک ابزار استفاده کنیم.

وی در ادامه، رسانه بودن را موضوع مهم در فضای مجازی عنوان کرد و گفت: فضای مجازی همچنین نحوه ارائه متنوع خود را دارد.

ارائه آثار پیش از این تنها به وسیله کتاب و رسانه های محفلی مانند قهوه خانه ها و بعد مطبوعات ممکن بود.

همچنین از نکته های نویدبخش فضای مجازی برای فعالان ادبی جوان، می توان به انتشار آثارشان اشاره کرد.

سال ها پیش، رسیدن به تریبون های رسمی برای شاعران جوان سخت بود؛ اما فضای مجازی انتشار آسان اشعار را در دسترس آنان قرار داد.

این فعال رسانه ای در حوزه شعر و ادبیات در بخش بعدی سخنانش گفت: اما نکته ای که همان زمان متوجه شدیم، این بود که ملاحظات ناشی از نقد، تأثیر خودش را در این فضا گذاشت.

بر این اساس فکر می کنم یکی از مسایلی که حتماً باید مورد آموزش قرار بگیرد، مسأله نقد است.

اسماعیلی اراضی در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این سئوال که رسانه انتفاعی چطور می تواند مخاطب خود را به سمت نقد مؤثر رهنمون سازد، گفت: در حوزه نقد فکر نمی کنم بتوانیم چندان به فضای مجازی دل ببندیم.

برای این پرسش ها نیازمند متولی عمومی تری هستیم.

وی تأکید کرد: هریک از گروه های فعال در شبکه های اجتماعی محدود به گروه های مختلف جامعه هستند و تأثیر فعالان این گروه ها بر همه جامعه نیست.

این شاعر کشورمان افزود: فضای مجازی تنها شکل عرضه را تغییر داده و شاید در ارتقای مخاطب مؤثر بوده است.

حتی باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم که فضای مجازی در افزایش سطح پسند جامعه نسبت به فرهنگ عمومی تأثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: فضای مجازی، البته میزان مطالعه را کاسته است.

مخاطب فضای مجازی حوصله خواندن مطالب تحریریه را ندارد.

بنابراین فضای مجازی عمق مطالعه را می کاهد.

مثلاً میزان خوانده شدن شعر با میزان خوانده شدن مطالب مربوط به شعر و یا نقد شعر، به شدت بالاتر است.

همچنین موضوع نگران کننده دیگر، تأثیر فضای مجازی روی داوری متخصصان این حوزه است.

اسماعیلی اراضی در توضیح این بخش از سخنانش گفت: انتشاراتی هایی مانند مروارید همیشه معیار شناخت آثار فاخر و قابل دفاع بودند و هرگاه مجموعه ای را منتشر می کردند، به سرعت از سوی فعالان ادبی و حوزه شعر خریداری می شد؛ ولی الان به دلیل شکل انتخاب و تحت تأثیر فضای مجازی، مجموعه هایی را منتشر می کنند که بیشتر بروشور هستند تا کتاب و بیشتر شکل تجاری دارند تا فرهنگی.

وی سپس با تأکید بر اینکه نباید گذاشت تا سنت انجمنی تعطیل شود، گفت: رسانه های عمومی هم باید وظایف خودشان نسبت به فرهنگ عمومی را انجام دهند تا مانع تأثیر منفی فضای مجازی در این حوزه شوند.

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی حامد عسکری، دیگر شاعر جوان کشورمان و کارشناس این نشست هم سخنرانی خود را اینگونه آغاز کرد: حدود 20 سال پیش ترجمه فارسی کتابی را از یک نویسنده آلمانی با موضوع فلسفه عکاسی خواندم که پشت جلد آن نوشته بود؛ در سال 2020 جمعیت زمین به 7 میلیارد نفر می رسد که از این تعداد، 2 میلیارد نفر هر روز دوربین همراهشان خواهد بود و هر روز عکاسی خواهند کرد.

الان وقتی پارادایم ها را کنار هم می چینم و عکاسی و ابزار عکاسی 20 سال قبل را یادآوری می کنم، خاطرم می آید که این پیش بینی برای من بسیار مضحک بود.

الان در همان دنیا زندگی می کنیم و می دانیم که در اینستاگرام حدود 700 میلیون عکس در هر روز بارگذاری می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ورود من به فضای مجازی با وبلاگ نویسی آغاز شد، بیان کرد: در وبلاگم دلمشغولی های خود را می نوشتم و اولین دلهره و ترس من از دنیای مجازی، گم کردن رمز ورود به این وبلاگ بود و دغدغه من از آنجا شروع شد.

عسکری سپس با اشاره به حضورش در شبکه های اجتماعی افزود: ارتباط شعر با فضای مجازی به من کمک بسیاری کرد.

با خیلی ها آشنا شدم، اما جلوتر که آمدیم، به قول آقای کاکایی، خودمان را در آب دیدیم و رم کردیم.

خیلی حقیقت ترسناکی داریم.

آی دی های گمنام و آدم هایی که می آیند و نمی شناسیمشان و اینکه هیچ متر و معیار و خط قرمزی وجود ندارد.

اینها بسیار خطرناک هستند.

مثلاً 13 آبان سال گذشته پستی را به مناسبت آن روز به اشتراک گذاشتم که در دایرکت و کامنت با مخالفت ها و ناسزاهای بسیاری مواجه شدم که برای من بی سابقه بود.

وی ادامه داد: عقیده ای دارم در خصوص فضای مجازی که این فضا به گسترش شعر کمک کرد.

غزلی که نوشته می شود، به سرعت و در هر کجای کره زمین قابل دسترسی است.

این موضوع خیلی ترسناک و در عین حال خیلی لذتبخش است؛ اما اینکه فضای مجازی سطح ادبیات چی های مملکت ما را بالا برده است یا نه؟ من فکر نمی کنم که اینطور بوده باشد.

این شاعر و وبلاگ نویس همچنین تعامل را یکی از امتیازهای فضای مجازی برشمرد و گفت: مخاطب جدی شعر اگر به سطحی برسد که خیلی جدی به نقد شعر بپردازد، با استفاده از فضای مجازی و باب تعاملی که این فضا با تولیدکننده شعر ایجاد کرده است، می تواند به نقد آثار شاعر مورد نظر خویش اقدام کند.

پیش از این چنین امکانی وجود نداشت؛ ولی الان ارتباط گیری شاعر و مخاطب خیلی راحت ممکن شده است.

عسکری در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: هنرمندان و شاعرانی هستند که فقط در فضای مجازی حضور دارند.

کسانی که در فضای مجازی مخاطبان بسیاری دارند و لایک و کامنت و .

دریافت می کنند؛ ولی در دنیای واقعی، حتی یک بیت از او بر زبان مردم جاری نیست و این توهم که او هنرمند و شاعر خوبی است و این پرسش که چرا این تعداد مخاطب، کتاب او را نمی خرند، برای اهالی هنرمند هم یک معضل و خط قرمز است.

وی افزود: با این حال، ناشران که تصمیم گیران فرهنگی محسوب می شوند و در بحث ارتزاق و تغذیه فکری جامعه نقش ایفا می کنند، متأسفانه در انتشار آثار شاعران به تعداد فالوورها و میزان لایک ها بسنده می کنند.

همین موضوع نشان می دهد که با دنیای ترسناکی مواجه هستیم.

عسکری همچنین گفت: هرچند در فضای مجازی فعال هستم؛ ولی آثار تازه نوشته خود در شعر را در فضای مجازی قرار نمی دهم و از همه دوستانم خواسته ام که این کار را در صورت صلاحدید انجام دهند.

فضای مجازی را برای ارائه آثار جدیدم که برای آن از زندگی خود و خانواده ام هزینه کرده ام، انتخاب نمی کنم.

با این کار می خواهم مخاطب من به کتابم رجوع کند تا همچنان عطش شعر و خواندن آن در ورق های کتاب را داشته باشد.

معتقدم که اگر همه نیازهای مخاطبان در فضای مجازی برآورده شود، آینده روشن نخواهد بود.


کلید واژه ها: فضای مجازی - مجازی - یکشنبه - شاعر - ادبیات - اسماعیلی - بنیاد - شاعران - شبکه های اجتماعی - محمدعلی بهمنی - برگزار - دنیای مجازی - منتشر - رابطه - ترانه سرا - خبرگزاری - پیشکسوت - اجتماعی - فرهنگی - طولانی - ترسناک - امینی - خرداد - بهمنی - رسانه - گزارش - صورت - شبکه - منفی - آشنا

آخرین اخبار سرویس:
دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی

خطبه های نماز عید فطر

نقد و بررسی نظریه عینیت نفس و مزاج - بخش دوم و پایانی اثبات جوهریت نفس با تکیه بر آثار نفس

ویژه برنامه بزرگداشت "شهدای 7 تیر" در چهارمحال و بختیاری برگزار می شود

جملات و متن های زیبا در مورد خداوند (3)

کارت پستال شهادت دکتر بهشتی و روز قوه قضاییه

وزیر دفاع کویت: اختلافات حاشیه خلیج فارس بزودی پایان می یابد

استقبال دولت ترامپ از باقی ماندن ایران در لیست سیاه FATF

زیباترین روش زن داری

عشق و عاشقی های زودهنگام

تأملی بر روابط دختر و پسر در جامعه دینی

صدور 5 مورد کیفرخواست پرونده های تخلفات انتخاباتی استان مرکزی

سخنان ظریف در جمع ایرانیان مقیم آلمان

سخنان ظریف در جمع ایرانیان مقیم آلمان

ابهام زدایی از وضعیت یک حکم حقوقی

یک سال از دغدغه رهبری گذشت و پیگیری فیش های نجومی «تقریبا هیچ»!

هزاره گرایی؛ رویکردها وگونه ها - بخش دوم و پایانی انواع موعود باوری به لحاظ کارکرد منجی موعود

بهترین مکان برای قرار دادن تلویزیون در خانه

حکم محتلم شدن در ماه رمضان چیست؟

توسل به امامزادگان؛ آری یا خیر؟

نماینده کنگره آمریکا: سیاست های تغییر رژیم توسط آمریکا، تروریسم را تقویت کرده است

فراگیری مهارت هایی برای زندگی بهتر

پیام تبریک رییس العلمای بوسنی به مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری

چرا روز فطر، عید نامیده شد؟

مبنای انسان شناختی تمایز عقل و ایمان نزد توماس آکویناس و دکارت - بخش دوم و پایانی انسان دکارت و تفوق اراده بر عقل

بیش از 600 دانشجو در قالب اردوهای جهادی به مناطق محروم استان زنجان اعزام می شوند

چرا نخستین روز از ماه شوال عیدفطر نام دارد/ عیدی خداوند به بندگانش چیست

دیدار استاندار خوزستان با خانواده شهدا در روز عید فطر

لاریجانی: نشست روسای مجالس اوراسیا به امنیت پایدار و توسعه روابط اقتصادی کمک می کند

آیت الله قرهی پاسخ می دهد چرا نخستین روز از ماه شوال عیدفطر نام دارد/ عیدی خداوند به بندگانش چیست

اقامه نماز عید فطر

وزیر امورخارجه ایران:فرصت ها را از دست بدهیم کسانی آنها را تبدیل به تهدید می کنند/ برجام فقط ترجمان اراده مردم بود

تصاویر/ نماز عید سعید فطر - بوشهر

خطر مهاجرت نخبگان حوزه فناوری اطلاعات

حجت الاسلام خسروپناه در گفت وگو با فارس: باطن عید فطر حقیقتی توأم با تبریک برای دوری از گناه توسط خداوند به انسان است

اشعاری که میثم مطیعی در نماز عید فطر خواند

مسابقات قرآن بهترین شیوه تقویت تعامل دینی با اتباع خارجی است

هنگام بالا رفتن آمپر آب چکار کنیم؟

قزوه به خودش گفت «دمش گرم»!!

تصاویر/ اسلحه رهبر انقلاب در مراسم نماز عید فطر

واکنش‎ها به مداحی سیاسی عید فطر

تصاویر/ آیین عید سعید فطر در اهواز

دریافت مهریه فقط در ادارات ثبت

لاریجانی: نشست روسای مجالس اوراسیا به امنیت پایدار و توسعه روابط اقتصادی کمک می کند

نماز عید فطر 96 در مسجد شاه طهماسب یزد

نقد و بررسی مبانی فکری و شاخصه های فمینیسم اسلامی - بخش دوم و پایانی نقد اومانیسم اسلامی

روحانی: دست نیازم را برای کمک به کشور به سوی همه دراز می کنم

هلاکت 10 تروریست داعشی در دیر الزور

اجلاس اوراسیا، امنیت پایدار و توسعه روابط اقتصادی

توزیع بروشورهای ترویجی و پلاستیک زباله بمناسبت عید سعید فطر در گلوگاه

اقامه نماز عیدفطر به امامت آیت‎الله معلمی در مصلی نماز جمعه قائم‎شهر

مهدی یزدی مامور حفاظت سپاه در فرودگاه مهرآباد امروز به شهادت رسید/عکس

ورود مجمع تشخیص مصلحت به گردشگری

از مضمون اشعار مداح مراسم اطلاعی نداشتیم/بررسی متن سخنان مدعوان را بی احترامی به آنان می دانیم

واکنش ها به شعر چاله میدانی و سخیف یکی از مداحان قدرت و سیاست

بیتی که میثم مطیعی سانسور کرد

لاریجانی وارد کره جنوبی شد

عکس/ سید ابراهیم رییسی در نماز عید فطر

ورود مجمع تشخیص مصلحت به گردشگری

اجلاس اوراسیا، امنیت پایدار وتوسعه روابط اقتصادی

عکس/ نمایی زیبا از نماز عید فطر در کاظمین

نشست خبری طالبی، بازرس کل استان یزد

سیزدهمین دوره طرح تلبس طلاب«طرح ادیب» برگزار می شود

مردم برجام را به نتیجه رساندند/فرصت روابط پایدار با اروپا پدیده آمده است

دانلود آهنگ جدید پازل باند بنام دلارام

فالکون 9 دوباره به فضا رفت

نگرشی در روزهای خود داشته باشیم/ این همان فلسفه خلقت است

دنیای اسلام به اتحاد و ائتلاف نیاز دارد

لاریجانی وارد کره جنوبی شد

مقابله با تاثیرپذیری از زرمندان و سیاسیون/ جلب روزافزون اعتماد مردم به دستگاه قضا/ ضرورت رفتار عادلانه با محکومین/ گسترش دانش قضایی/مبارزه با جرم و تخلف و اجرای قاطعانه عدالت

لاریجانی وارد کره جنوبی شد

منتظرباش، چنان صاعقه ریزیم سرت / بر نداریم ز تو دست، تکانت ندهیم

احمدی نژاد و مشایی پدربزرگ شدند+ عکس

ظریف در جمع ایرانیان مقیم آلمان: مردم برجام را به نتیجه رساندند/فرصت روابط پایدار با اروپا پدیده آمده است

ظریف: مردم برجام را به نتیجه رساندند/پس چرا به این مردم افتخار نکنیم؟

ظریف: مردم برجام را به نتیجه رساندند

روحانی : باید دستیابی به اهداف ملی متحد تلاش کنیم

ضربه جدید وزارت اطلاعات به تروریست ها / کشف انبار بسیار بزرگ تروریست ها

تمهیدات لازم برای برگزاری حج ایمن پیش بینی شده است

آل سعود رفتارها ناهنجار بین المللی دارند/ تبعات منفی رفتار آل سعود به عربستان ضربه می زند

عکس|چرا آقای خواننده به لس آنجلس رفت؟

برای سلامتی برادر «بهنوش بختیاری» دعا کنید

زوج مجری سرشناس تلویزیون با این عکس، عید را تبریک گفتند | عکس

عید سعید فطر، عید تزکیه نفس و حفظ ثمره ماه رمضان است

عوامل عدم استجابت دعا در کلام پیامبر(ص)

گزارش تصویری نماز عید فطر در کویر

تهاجم قدرتمندانه سپاه به دشمنان کار بزرگی بود/ آتش به اختیار یعنی کار فرهنگی خودجوش و تمیز نه بی قانونی

نشست روسای مجالس اوراسیا می تواند به امنیت پایدار و توسعه روابط اقتصادی کمک کند

ظریف: مردم برجام را به نتیجه رسانده و شش کشور قدرتمند را به پای میز مذاکره کشاندند

عبدلی: سپاه توانست جواب دندان شکنی به داعش بدهد / الماسی: انتقام خودمان را از گروه های تروریستی گرفتیم / زندگانی: مدافعان حرم ؛ مچکریم &

فال روزانه سه شنبه 6 تیر 1396

انتقادهای کم سابقه یک تحلیلگر اصولگرا از اصولگرایان

اولین فرزند حاصل ازدواج دختر مشایی و پسر احمدی نژاد

سوءاستفاده از تریبون های برای منافع گروهی محکوم است

ظریف: مردم برجام را به نتیجه رساندند

بهترین روش برای تست کردن عطر

عکس/ فیلبند، بهشتی بر فراز ابرها

بازخوانی بیانات رهبر انقلاب خطاب به دستگاه قضا/81-85 مقابله با تاثیرپذیری از زرمندان و سیاسیون/ جلب روزافزون اعتماد مردم به دستگاه قضا/ ضرورت رفتار عادلانه با محکومین/ گسترش دانش قضایی/مبارزه با جرم و تخلف و اجرای قاطعانه عدالت

آتش سوزی در اندیمشک اطفا شد

تزریق ٢٨ میلیارد متر مکعب گاز ترش به خط پنجم سراسری

مراکز اهدای خون وصال و شهرری در تعطیلات عید فطر دایر هستند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر چهارشنبه 7 تیر 96

دفتر مقام معظم رهبری میزان فطریه و کفاره روزه را اعلام کرد

پیام تبریک مدیرعامل بانک به مناسبت عید سعید فطر

سرمایه گذاری چین در انرژی خورشیدی 7 کشور عربی

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 7 تیر 96

سخنرانی ظریف در جمع ایرانیان مقیم آلمان

یادداشتی از حسین مرعشی؛/ آزمونی برای مقابله با وحدت شکنان

افراد متمول باید از پوشش بیمه سلامت خارج شوند

مناطق سیستان بلوچستان به 67مدرسه نیازمندند

عناصر تروریستی وابسته به داعش دستگیر شدند

امنیت کشور مرهون تلاش شبانه روزی سربازان گمنام است / پاسخ موشکی سپاه نمایشی از اقتدار عملی ایران است

واکنش عارف به اشعار وحدت شکن

معرفی جاذبه های گردشگری کربلا

پلیس فتا: بازداشت هشت نفر در رابطه با لو رفتن سوالات امتحانات نهایی

طرحی که سالانه 20 میلیارد یورو در آمد دارد

روند استخدامی آموزش و پرورش خراسان شمالی قانونی است

حمله سایبری هکرها به پارلمان بریتانیا

محمدرضا عارف:/بخش قابل توجه ای از نقدها از سر دلسوزی است/امیدوارم روزی مجبور نباشم درباره خط و ربط بی اخلاقی های صورت گرفته صحبت کنم

امروز مبارزه با رژیم صهیونیستی بر همه دنیای اسلام واجب است/ابراز همدلی مردم شیعه ایران در روز قدس با فلسطینیان اهل سنت مظهر وحدت اسلامی است

دادستان مشهد: برگزاری کنسرت در مشهد صحیح نیست

منزل 2 میلیاردی زوج شهربابکی با نیت ترویج فرهنگ مهدویت وقف شد

اسامی مفسدان اقتصادی صندوق ذخیره فرهنگیان به قوه قضاییه ارائه شده است

توافق مهم برای تشکیل دولت ائتلافی در انگلیس

پارس جنوبی گنجی معادل ١٥٥ هزار و ٩٩٢ تن طلا

همه معلمان پیش دبستانی، خدمات آموزشی و نهضت استخدام می شوند

ردبول: قهرمان بازاریابی ویدئویی جهان

ورود دادگستری به تخلفات شهرداری ساوه

محمدرضا عارف:/از طرح مباحث ایجادکننده شکاف پرهیز کنیم/ رقیب با همراهی برخی از نهادهای قدرت تلاش کرد جریان اصلاح طلب را متلاشی کند

یادداشت سخنگوی هیات رییسه مجلس به شورای سیاستگذاری نماز جمعه در پی مداحی وحدت شکنانه

تکذیب ارسال نامه از سوی آیت الله امینی به رهبر انقلاب

اشتباهات جناح دلواپس اصولگرا تمامی ندارد/ یک باخت انتخاباتی و این همه دلهره وعقده وکینه؟

واکنش عنبیه مصنوعی به نور همانند عنبیه طبیعی چشم

آتش به اختیار یعنی کار فرهنگی خودجوش و تمیز، نه بی قانونی/ تهاجم قدرتمندانه سپاه به دشمنان کار بزرگی بود

کریستینا فرناندز به دنبال بازگشت به قدرت است

کیفیت پاسخ به شبهات مهدوی در فضای مجازی/تبلیغ مهدویت هم تخصص می خواهد هم تهذب

همه باید حول محور ولی فقیه و قانون حرکت کنند

عکس/ محمد، نوه دکتر احمدی نژاد

/توافق اعضای شورای پنجم: هیچ یک از اعضای شورا، شهردار نمی شود

روشی آسان برای ترمیم ترک دیوار گچی

مجمع الجزایر «جهان» در خلیج فارس

برنامه اشتغال فراگیر سال 96 ابلاغ شد

رحمت و مغفرت الهی پشتوانه ای برای کمک نیازمندان/ خدمت به مردم صدقه محسوب می شود

تصاویر / ایین عید سعید فطر در اهواز

مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر برگزار می شود

زمان آن رسیده که از اقلیم و تمدنمان دفاع کنیم

سفیر ایران و وزیر کشور بلاروس گسترش همکاری ها را بررسی کردند

بخشش باید در اولویت اعمالمان در روز عید سعید فطر باشد

تصاویر / نماز عید سعید فطر در مصلی اهواز

چالشهای فراروی گفتمان مهدویت

اولین نتایج حقیق از توان کارت گرافیک AMD Vega منتشر شد

رسیدگی به 685 هزار پرونده در دادگستری استان اصفهان/ کاهش 10 روز رسیدگی به پرونده های قضایی

گزارش تصویری/ دیدار حسن روحانی با مدیران دستگاه های اجرایی

یادداشت سراسر دشنام علیرضا قزوه در دفاع از مداح جنجالی

مرتضی الویری:/شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان جلوی تفرق آرا در انتخابات شوراها را گرفت

حضور ایران، روسیه و ترکیه در نشست آستانه قطعی شد

علت «مسلح بودن» مقام معظم رهبری در نماز عید فطر+ عکس

انواع مختلف ابر خصوصی

ثبت نام 58300 آموزش دهنده در دوره های توانمندسازی جهاد دانشگاهی

امروز مبارزه با رژیم صهیونیستی بر همه دنیای اسلام واجب است/ دنیای اسلام به اتحاد و ائتلاف نیاز دارد

واکنش رییس ستاد اقامه نماز جمعه تهران به حواشی نماز عید فطر

واکنش فردای "حسین شریعتمداری" به شعر خوانی "میثم مطیعی" !

ایران رتبه اول فلرینگ گاز در خاورمیانه را دارد

واکنش معنادار روحانی به هتاکی ها در روز قدس

بحرینی ها به زیارت قبور شهدا می روند

شرایط حمایت از طرح های دانشجویی حوزه پیشگیری از اعتیاد و طلاق اعلام شد

سلاحی که امروز رهبرانقلاب بدست داشتند + عکس

پمپ های فرآیندی چند مرحله ای(BB3 ) در مناطق نفتخیز بومی سازی شد

نماز عید سعید فطر در لرستان اقامه شد+تصاویر

سرمایه گذاری رسانه ای و برنامه ریزی نظامی صهیونیزم برای تحریف تفکر موعود

واکنش تند عبدالجبار کاکایی به شعری که نماز عید فطر خوانده شد

ضربه جدید وزارت اطلاعات به تروریست ها / کشف انبار بسیار بزرگ تروریست ها

محمدجواد حق شناس تشریح کرد:/تبعات خروج از شورا برای تصدی پست شهرداری

عکس / دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی

ستاد اقامه نماز: بررسی متن سخنان مدعوان را بی احترامی به آنان می دانیم/همه نیروهای داخل نظام از این تریبون ها استفاده می کنند!

حضور پرشور بانوان لرستانی در نماز عید سعید فطر از قاب دوربین

عکس / اقامه نماز عید فطر

زمان برگزاری مراسم تحلیف رییس جمهور تغییر کرده/ زمان جدید را اعلام می کنیم

برگزاری جلسه تیر ماه با محوریت تعیین وضعیت 4 گروه از معلمان

عکس:نماز عید فطر به امامت رهبر انقلاب در مصلی امام خمینی

تلگرام بتا همراه با ویژگی های جدید و کاربردی آپدیت شد

شهادت مهدی یزدی در جریان مانور فرودگاه مهرآباد (عکس)

سپاه پاسداران یک تیم تروریستی را در کردستان منهدم کرد

مسلمانان می توانند بزرگترین حزب دینی و عقیدتی جهان را تشکیل دهند

سی میلیاردتومان صرفه جویی با خاموش کردن یک فلر

اعتیاد در مدارس کشور به چند درصد می رسد؟

عکس | صعود به قله های اورست

تنش ها در منطقه ناشی از نگاه تفرقه آمیز بین شیعه و سنی است

مکتب امام حسین(ع) جهان اسلام را در برابر تکفیری ها بیمه کرد

14وزیر برای حل معضل گردوغبار به تهران می آیند

توجه به مسئله حجاب و عفاف بخشی از حقوق شهروندی است

عکس/ برگزاری نماز عید فطر در تایلند

شهربانو امانی: /شورای شهر برای بیرون رفتن فردی از ترکیب 21 نفره رای نخواهد داد

سوءاستفاده از تریبون های رسمی کشور برای منافع گروهی محکوم است/ استمرار اینگونه فعالیت ها جز تضعیف نظام نتیجه ای ندارد

/نشست مشترک مجمع نمایندگان تهران و منتخبان شورای شهر تهران

رییس مجلس شورای اسلامی وارد کره جنوبی شد

بیانات در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی

خودسری های دلواپسان غیر قابل علاج است

وقف یک قطعه زمین 600متری توسط خیر الشتری برای ساخت مسجد و حسینیه

از حضور قرآن‎آموزان در نماز عید فطر تا اختتامیه برنامه های جامعه القرآن

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند