مطالب مرتبط:
حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند
حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ کاکایی: شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند
در نشست «شعر و فضای مجازی» مطرح شد: شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند
حقیقت ترسناک و لذت بخش فضای مجازی
سواد رسانه ای ابزاری ضروری برای فعالیت در فضای مجازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 15:312017-06-19سياسي

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند


عبدالجبار کاکایی، ابراهیم اسماعیلی اراضی، حامد عسکری و غلامرضا طریقی، در یکشنبه های شعر این هفته بنیاد شعر و ادبیات داستانی، رابطه بین شعر و فضای مجازی را مورد کنکاش قرار دادند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ شعر و فضای مجازی عنوان ششمین نشست از یکشنبه های شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی بود که عصر یکشنبه 28 خرداد با حضور عبدالجبار کاکایی، ابراهیم اسماعیلی اراضی و حامد عسکری، نمایندگان سه نسل از شاعران کشور و همچنین با کارشناسی و اجرای غلامرضا طریقی، ترانه سرا و سردبیر پایگاه نقد شعر برگزار شد.

سخنان طریقی آغازگر این نشست تخصصی بود.

وی گفت: یکشنبه های شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی هر هفته به یکی از اساتید شعر اختصاص دارد که آن را به فرم خاص خود پیش می برند.

یکشنبه های نخست هر ماه آقای اسماعیل امینی با زنگ شعر در خدمت شعردوستان هستند و در آن درباره مسایل تئوری شعر صحبت می شود.

یکشنبه های دوم ماه به آقای محمدعلی بهمنی اختصاص دارد که در آن شعرخوانی و نقد شعر صورت می گیرد.

همچنین یکشنبه های سوم به آقای اسماعیلی اراضی و ادبیات آهنگین و یکشنبه های چهارم هم به خود من و بحث های مربوط به شعر اختصاص دارد.

وی ادامه داد: یکشنبه شعر، این بار با حضور سه شاعر که منتقد هم هستند و در فضای مجازی حضور پررنگ دارند، به شعر و دنیای مجازی می پردازد.

طریقی در ادامه سخنانش اظهار کرد: به عنوان شاعر، یک دید خنثی نسبت به فضای مجازی دارم.

معتقدم که فضای مجازی همچنان که تأثیر مثبتی روی رشد شعر و شاعری ندارد، عامل انحطاط شعر هم نیست؛ کما اینکه خود من هم در فضای مجازی حضور دارم و به وسیله آن با مخاطبان خود ارتباط می گیرم و مخاطبان هم با کارهای من آشنا هستند که از حُسن های فضای مجازی برای شعر محسوب می شود.

سردبیر پایگاه نقد شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی در ادامه با اشاره به آثار منفی فضای مجازی برای شعر گفت: در گذشته، برای شاعر شدن باید پروسه ای طولانی طی می شد تا شاعر بعد از شعر گفتن های بسیار و تأیید شدن از سوی یک شاعر پیشکسوت بتواند شعر خود را در یک نشریه منتشر کند؛ اما الان این پروسه حذف شده است و با استفاده از فضای مجازی می توان به سرعت شعر و متن نگارش شده را در فضای مجازی منتشر کرد.

وی همچنین گفت: در فضای مجازی بسیار دیده می شود که مخاطبان با تعداد لایک های خود به اشعار مختلف، سلیقه خود را به شاعران تحمیل می کنند.

بر این اساس معتقدم که این رابطه تا جایی که به تحمیل سلیقه منجر نشود، خوب است و اگر ما شاعران، با این موضوع هوشمندانه برخورد نکنیم، ممکن است با لطماتی مواجه شویم؛ ولی اگر از فضای مجازی به شکلی هوشمندانه استفاده کنیم، ممکن است که به سود ما عمل کند.

کاکایی: شاید مغلوب فضای مجازی شویم عبدالجبار کاکایی، شاعر و ترانه سرا، دیگر سخنران این نشست بود که در سخنان خود با تأکید بر اینکه مشکل عمده در ارتباط شعر و فضای مجازی، پیشی گرفتن مدرنیزاسیون از مدرنیته است، گفت: پیش از ظهور و بروز فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هم شاهد این معضل در جامعه بودیم.

در خیلی از موارد، ما نسبت به پدیده ها عقب مانده ایم.

شاید اگر انقلاب مشروطه آرام آرام به روند خود ادامه می داد و اگر مبنای فهم قانون با مبنای شرعی و سنتی ما به درستی انجام می شد، ما دچار این گره تاریخی نمی شدیم که در درک ساده ترین مفاهیمی که ما را وارد دنیای جدید می کند، دچار مشکل شویم.

وی در ادامه سخنانش اظهار کرد: الان هم فضای مجازی ما را وارد دنیایی کرده که بیش از آن که فهم ما از فضای مجازی و تکنولوژی دیجیتال مفصل باشد، با آن ارتباط برقرار کرده ایم.

با این حال، موضع نخبگان کشور این است که موضوع شبکه های اجتماعی را رد نکنند، آن را به عنوان یک واقعیت بپذیرند و راهکارهایی برای سالم سازی فضا بیابند.

کاکایی در ادامه با بیان اینکه شبکه های اجتماعی چهره واقعی تری از فرهنگ و جامعه به ما می دهد، افزود: نگاه کسانی که در حوزه های مختلف علوم انسانی و علوم اجتماعی کار تألیف و نگارش و تحقیق انجام می دهند، با استفاده از داده هایی که از شبکه های اجتماعی دریافت می کنند، نسبت به موضوعات مختلف جامعه تغییر یافته است.

برای نمونه در خصوص حجاب که موضوعی سیاسی ـ اجتماعی است، تا پیش از فراگیر شدن شبکه های اجتماعی، از این مقدار گرایش به بی حجابی مطلع نبودیم.

درباره موضوعات دیگری همچون سواد، دانش لغوی، رفتار با زبان و آرای سیاسی و افکار عمومی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، چهره واقعی تری از ایران را به ما عرضه می کند.

این شاعر و ترانه سرا در ادامه سخنانش اظهار کرد: داستان ما مثل داستان فیل در فیه ما فیه مولاناست که وقتی او را برای خوردن آب به لب چشمه می بردند، با دیدن عکسش در آب رم می کرد.

ما هم با دیدن واقعیت خودمان در فضای مجازی از خودمان واهمه می کنیم.

به هر حال داده های فراوان امکان مطالعه بهتر را به ما می دهد که می توانیم با تحلیل این داده ها، به جمع بندی آرا و پیشرفت در علوم نایل شویم.

کاکایی در ادامه با گفتن اینکه شبکه های اجتماعی همچنین سلطه رسانه های سنتی را محدود کرده اند، گفت: پیش از گسترش شبکه های اجتماعی در حوزه های تخصصی مثل فرهنگ و هنر، سلطه رسانه های سنتی مثل مطبوعات و نگاه آنها و غربال یک مدیر صفحه فرهنگی، مهم ترین مسیر برای رشد و شکوفایی یک استعداد بود.

این رسانه های سنتی حتی در موضوعات فرهنگی تغییر وضعیت ایجاد می کردند که با ظهور شبکه های اجتماعی این سلطه در هم شکسته و شکل دیگری از قضاوت عمومی ایجاد شد.

وی افزود: شبکه های اجتماعی همچنین تصویری نسبتاً شفاف از آزادی را به ما دادند.

آزادی به این معنا که حکومت، حق تصمیم گیری برای شهروند را ندارد و قانون باید بر سرنوشت او حاکم باشد.

این روند از حدود 300 سال قبل با جنبش های اجتماعی در آمریکا، فرانسه و انگستان، روند خود را طی کرد و انقلاب مشروطه ایران هم در ادامه این روند و برای این بود که قانون برای ما تصمیم بگیرد و حکومت، نقش ناظر قانون را داشته باشد.

پس شبکه های اجتماعی ابزاری مفید برای اجرایی شدن آزادی بشر یا آزادی بیان است.

کاکایی رشد شبکه های اجتماعی و گردش اطلاعات را سبب فربه شدن طبقه متوسط جامعه دانست که در جریان های سیاسی و اجتماعی کشور تأثیرگذار است و این فربه شدن به رشد فرهنگی منجر خواهد شد.

وی سپس بیدار شدن حس پرسشگری را از دیگر نتایج ظهور شبکه های اجتماعی برشمرد و گفت: برای انسان شرقی که از دیرباز درگیر فلسفه بود و ذیل این علم، علومی مانند الهیات هم تولد یافتند، موضوع پرسش، جزو بزنگاه های تاریخی فهم عمومی بشر بوده است که انسان راجع به موضوعی بیندیشد.

شبکه های اجتماعی به روح پرسشگری دامن زده و حتی در حوزه های اعتقادی و مباحث دینی در گروه های اجتماعی مشاهده می شود؛ موضوعاتی که قبلاً مردم بلاشک آنها را می پذیرفتند، الان تحت تأثیر چالش اندیشیدن و پرسیدن قرار دارند.

کاکایی ادامه داد: شبکه های اجتماعی آسیب هایی هم در حوزه های تخصصی دارند؛ از جمله اینکه گاهی منجر به جریان سازی می شوند، نگاه های عامه پسند را گسترش می دهند و گاهی کاربران، جریانی را تحمیل می کنند.

سطحی خوانی، دیگر آسیب شبکه های اجتماعی است.

گردش اطلاعات در فضای مجازی زیاد است و با مرور آنها و کسب اطلاعات سطحی، دیگر انگیزه ای برای مطالعه کتاب های چندصد صفحه ای، نمی ماند و این به قلم ضربه خواهد زد.

وی ادامه داد: شبکه های اجتماعی همانطور که به گردش آزاد اطلاعات کمک می کنند، ممکن است عاملی برای هدایت جامعه به سمت استبداد محصول سرمایه داری باشند.

پس این شبکه ها قابلیت این را دارند که تهدید محسوب شوند.

این ترانه سرا در پایان سخنانش گفت: ما از پایه اجتماعی قوی برای استفاده مطلوب از شبکه های اجتماعی برخوردار نیستیم و ممکن است مغلوب آن شویم.

در خصوص شعر هم ما الان امکان بهره گیری مناسب از این فضا را نداریم؛ با این حال نظر من نسبت به این موضوع روشن است.

ما در حال حرکت هستیم و همانطور که گردش اطلاعات جامعه ایران را متحول کرده است به سمت کمال حرکت می کنیم و ناگزیریم که این آسیب ها را تحمل کنیم.

انتشار شعر در فضای مجازی بدون نیاز به ناشر ابراهیم اسماعیلی اراضی، شاعر جوان کشورمان و از نخستین شاعران فعال در بستر وبلاگ نویسی، دیگر سخنران این نشست تخصصی بود که طی آن نگاه ماهوی به فضای مجازی و دانستن هویت آن را مورد تأکید قرار داد.

وی گفت: باید بدانیم که انتظارات ما از فضای مجازی چیست و چگونه باید از آن به عنوان یک ابزار استفاده کنیم.

وی در ادامه، رسانه بودن را موضوع مهم در فضای مجازی عنوان کرد و گفت: فضای مجازی همچنین نحوه ارائه متنوع خود را دارد.

ارائه آثار پیش از این تنها به وسیله کتاب و رسانه های محفلی مانند قهوه خانه ها و بعد مطبوعات ممکن بود.

همچنین از نکته های نویدبخش فضای مجازی برای فعالان ادبی جوان، می توان به انتشار آثارشان اشاره کرد.

سال ها پیش، رسیدن به تریبون های رسمی برای شاعران جوان سخت بود؛ اما فضای مجازی انتشار آسان اشعار را در دسترس آنان قرار داد.

این فعال رسانه ای در حوزه شعر و ادبیات در بخش بعدی سخنانش گفت: اما نکته ای که همان زمان متوجه شدیم، این بود که ملاحظات ناشی از نقد، تأثیر خودش را در این فضا گذاشت.

بر این اساس فکر می کنم یکی از مسایلی که حتماً باید مورد آموزش قرار بگیرد، مسأله نقد است.

اسماعیلی اراضی در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این سئوال که رسانه انتفاعی چطور می تواند مخاطب خود را به سمت نقد مؤثر رهنمون سازد، گفت: در حوزه نقد فکر نمی کنم بتوانیم چندان به فضای مجازی دل ببندیم.

برای این پرسش ها نیازمند متولی عمومی تری هستیم.

وی تأکید کرد: هریک از گروه های فعال در شبکه های اجتماعی محدود به گروه های مختلف جامعه هستند و تأثیر فعالان این گروه ها بر همه جامعه نیست.

این شاعر کشورمان افزود: فضای مجازی تنها شکل عرضه را تغییر داده و شاید در ارتقای مخاطب مؤثر بوده است.

حتی باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم که فضای مجازی در افزایش سطح پسند جامعه نسبت به فرهنگ عمومی تأثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: فضای مجازی، البته میزان مطالعه را کاسته است.

مخاطب فضای مجازی حوصله خواندن مطالب تحریریه را ندارد.

بنابراین فضای مجازی عمق مطالعه را می کاهد.

مثلاً میزان خوانده شدن شعر با میزان خوانده شدن مطالب مربوط به شعر و یا نقد شعر، به شدت بالاتر است.

همچنین موضوع نگران کننده دیگر، تأثیر فضای مجازی روی داوری متخصصان این حوزه است.

اسماعیلی اراضی در توضیح این بخش از سخنانش گفت: انتشاراتی هایی مانند مروارید همیشه معیار شناخت آثار فاخر و قابل دفاع بودند و هرگاه مجموعه ای را منتشر می کردند، به سرعت از سوی فعالان ادبی و حوزه شعر خریداری می شد؛ ولی الان به دلیل شکل انتخاب و تحت تأثیر فضای مجازی، مجموعه هایی را منتشر می کنند که بیشتر بروشور هستند تا کتاب و بیشتر شکل تجاری دارند تا فرهنگی.

وی سپس با تأکید بر اینکه نباید گذاشت تا سنت انجمنی تعطیل شود، گفت: رسانه های عمومی هم باید وظایف خودشان نسبت به فرهنگ عمومی را انجام دهند تا مانع تأثیر منفی فضای مجازی در این حوزه شوند.

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی حامد عسکری، دیگر شاعر جوان کشورمان و کارشناس این نشست هم سخنرانی خود را اینگونه آغاز کرد: حدود 20 سال پیش ترجمه فارسی کتابی را از یک نویسنده آلمانی با موضوع فلسفه عکاسی خواندم که پشت جلد آن نوشته بود؛ در سال 2020 جمعیت زمین به 7 میلیارد نفر می رسد که از این تعداد، 2 میلیارد نفر هر روز دوربین همراهشان خواهد بود و هر روز عکاسی خواهند کرد.

الان وقتی پارادایم ها را کنار هم می چینم و عکاسی و ابزار عکاسی 20 سال قبل را یادآوری می کنم، خاطرم می آید که این پیش بینی برای من بسیار مضحک بود.

الان در همان دنیا زندگی می کنیم و می دانیم که در اینستاگرام حدود 700 میلیون عکس در هر روز بارگذاری می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ورود من به فضای مجازی با وبلاگ نویسی آغاز شد، بیان کرد: در وبلاگم دلمشغولی های خود را می نوشتم و اولین دلهره و ترس من از دنیای مجازی، گم کردن رمز ورود به این وبلاگ بود و دغدغه من از آنجا شروع شد.

عسکری سپس با اشاره به حضورش در شبکه های اجتماعی افزود: ارتباط شعر با فضای مجازی به من کمک بسیاری کرد.

با خیلی ها آشنا شدم، اما جلوتر که آمدیم، به قول آقای کاکایی، خودمان را در آب دیدیم و رم کردیم.

خیلی حقیقت ترسناکی داریم.

آی دی های گمنام و آدم هایی که می آیند و نمی شناسیمشان و اینکه هیچ متر و معیار و خط قرمزی وجود ندارد.

اینها بسیار خطرناک هستند.

مثلاً 13 آبان سال گذشته پستی را به مناسبت آن روز به اشتراک گذاشتم که در دایرکت و کامنت با مخالفت ها و ناسزاهای بسیاری مواجه شدم که برای من بی سابقه بود.

وی ادامه داد: عقیده ای دارم در خصوص فضای مجازی که این فضا به گسترش شعر کمک کرد.

غزلی که نوشته می شود، به سرعت و در هر کجای کره زمین قابل دسترسی است.

این موضوع خیلی ترسناک و در عین حال خیلی لذتبخش است؛ اما اینکه فضای مجازی سطح ادبیات چی های مملکت ما را بالا برده است یا نه؟ من فکر نمی کنم که اینطور بوده باشد.

این شاعر و وبلاگ نویس همچنین تعامل را یکی از امتیازهای فضای مجازی برشمرد و گفت: مخاطب جدی شعر اگر به سطحی برسد که خیلی جدی به نقد شعر بپردازد، با استفاده از فضای مجازی و باب تعاملی که این فضا با تولیدکننده شعر ایجاد کرده است، می تواند به نقد آثار شاعر مورد نظر خویش اقدام کند.

پیش از این چنین امکانی وجود نداشت؛ ولی الان ارتباط گیری شاعر و مخاطب خیلی راحت ممکن شده است.

عسکری در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: هنرمندان و شاعرانی هستند که فقط در فضای مجازی حضور دارند.

کسانی که در فضای مجازی مخاطبان بسیاری دارند و لایک و کامنت و .

دریافت می کنند؛ ولی در دنیای واقعی، حتی یک بیت از او بر زبان مردم جاری نیست و این توهم که او هنرمند و شاعر خوبی است و این پرسش که چرا این تعداد مخاطب، کتاب او را نمی خرند، برای اهالی هنرمند هم یک معضل و خط قرمز است.

وی افزود: با این حال، ناشران که تصمیم گیران فرهنگی محسوب می شوند و در بحث ارتزاق و تغذیه فکری جامعه نقش ایفا می کنند، متأسفانه در انتشار آثار شاعران به تعداد فالوورها و میزان لایک ها بسنده می کنند.

همین موضوع نشان می دهد که با دنیای ترسناکی مواجه هستیم.

عسکری همچنین گفت: هرچند در فضای مجازی فعال هستم؛ ولی آثار تازه نوشته خود در شعر را در فضای مجازی قرار نمی دهم و از همه دوستانم خواسته ام که این کار را در صورت صلاحدید انجام دهند.

فضای مجازی را برای ارائه آثار جدیدم که برای آن از زندگی خود و خانواده ام هزینه کرده ام، انتخاب نمی کنم.

با این کار می خواهم مخاطب من به کتابم رجوع کند تا همچنان عطش شعر و خواندن آن در ورق های کتاب را داشته باشد.

معتقدم که اگر همه نیازهای مخاطبان در فضای مجازی برآورده شود، آینده روشن نخواهد بود.


کلید واژه ها: فضای مجازی - مجازی - یکشنبه - شاعر - ادبیات - اسماعیلی - بنیاد - شاعران - شبکه های اجتماعی - محمدعلی بهمنی - برگزار - دنیای مجازی - منتشر - رابطه - ترانه سرا - خبرگزاری - پیشکسوت - اجتماعی - فرهنگی - طولانی - ترسناک - امینی - خرداد - بهمنی - رسانه - گزارش - صورت - شبکه - منفی - آشنا

آخرین اخبار سرویس:
پشت پرده رای نیاوردن بیطرف ؛ سخنگوی فراکسیون امید:اکثریت مطلق نیستیم/ به این نتیجه رسیدیم که از رحمانی فضلی دفاع کنیم/ضربه گیر ظریف و زنگنه شدیم

امروز؛ بدرقه پیکر مطهر 47 شهید گمنام در جغرافیای ایران

استخدام منشی جهت مزون در سیرجان

استخدام همکار خانم جهت حسابداری و امور دفتری بصورت تمام وقت

گزارش کمیسیون شوراها درمورد علل ممانعت از برگزاری سخنرانی مطهری در مشهد در دستور کار پارلمان

وحشت محافل صهیونیستی از رایزنی سرلشکر باقری با مقامات ترکیه

مجلس با تفحص از شناسایی دقیق برداشت های غیرقانونی آب از رودخانه ها مخالفت کرد

پسرتان را گول می زنند یا خود شما را آقای وکیل؟!

شهادت یک سرباز در شهر پیشین شهرستان سرباز

استخدم نیروی خانم جهت کارگاه سفال در لالجینِ همدان

مهدی چمران: عضو علی البدل می مانم استعفا نمی دهم/من فقط گفتم قبایی برای آمدن به شورای شهر پنجم ندوختم/سمت نمی خواهم

استخدام طراح خانم یا آقا مسلط به فتوشاپ در مشهد

فراکسیون امید دیگر فراکسیون اصلاح طلبان نیست

مجلس با تحقیق و تفحص از شناسایی دقیق برداشت های غیرقانونی آب از رودخانه ها مخالفت کرد!

با «گُرگرفتگی» کف پای خود چه کنیم؟

توضیحات قاضی پور درباره «گلابی خوردن» در صحن مجلس

استخدام حسابدار با مدرک مرتبط در سیرجان

مراسم تکریم و معارفه فرماندهی نیروی انتظامی خوزستان برگزار شد

استخدام ماما جهت پایگاه سلامت در البرز

نمایش 155 اثر اورژینال از چرچیل، همینگوی، پیکاسو و انیشتین

گرین کارت ندارم/ کریمی قدوسی حرف های احرازنشده زیادی می زند/ تشریح ساختار جدید وزارت امور خارجه

استخدام چند نفر نیروی خانم در کارگاه دوغابی

سپاه برای تأمین امنیت ماهشهر با نیروی انتظامی وارد همکاری می شود

استخدام همکار مسلط به برنامه نویسی و سئو سایت در اصفهان

توضیحات قاضی پور درباره «گلابی خوردن» در صحن مجلس

جهانگیری: شرط کروبی انجام شده است

نیازمندی های استخدامی کرمانشاه 31 مرداد 96

بارها به جان حاج حمید، سوءقصد شد

افزایش دمای هوا در پایان هفته

استخدام طراح وب خانم با حقوق ثابت،پورسانت،مزایای عالی در اصفهان

استخدام نیرو جهت پخش روزنامه در سیرجان

«سفر ماه عسل» روایتی از داستان زندگی دو زوج

اصرار خوب و اصرار بد

نرخ سود تسهیلات روستایی 6 درصد شد

خانه های محرومان ایذه مرمت و بازسازی می شود

تجمع خانواده های فاقد مدارک هویتی مقابل مجلس

تدوین برنامه عملیاتی سازگاری و مقابله با پدیده گرد و غبار ویژه شهر تهران

مردم اهواز با شهیدان علی بهار و علی پور وداع کردند

نرخ سود وام های اشتغال روستایی 6 درصد تعیین شد

اجتماع عظیم جوادیون و وداع با 8 شهیدگمنام دفاع مقدس - مشهد

آیا سعودیها «آب زمزم» را به ویروسی خاص آلوده کرده اند؟

توصیف رهبر معظم انقلاب از شهید حججی

آیا امام جواد(ع) تنها فرزند پسر امام هشتم بود؟

مسجد پایگاه مشارکت های اجتماعی و نهادی اعتماد ساز است

توهین یک نماینده مجلس به عکاسان

آیت الله خاتمی در مراسم گرامیداشت روز جهانی مسجد: وجود امام جواد(ع) تمام نقشه های فتنه گران را از بین برد/ ضرورت ورود مساجد برای مقابله با جریان های انحرافی مدرن و سنتی

حمایت رحمان از همکاری خبرگزاری خاور با رسانه های ترکیه و کویت

تشییع و خاکسپاری پیکر پاک 7 شهید گمنام

بخش خبری 19:30 دوشنبه 30 مرداد

نشست هم اندیشی مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد منطقه 6 مشهد برگزار شد

لایحه «پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» اصلاح شد

بی قانون/نتایج یک مذاکره خانوادگی

مراسم تحلیف پنجمین دوره شورای شهر تهران فردا برگزار می شود

مونسان: بر خود واجب میدانیم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را شکوفا کنیم

شهردار اصفهان تعیین شد

نشست هم اندیشی رزمندگان و یادگاران 8 سال دفاع مقدس در کهمان الشتر

خرج تهران را فقرا می دهند/ مدیران موفق و خلاق باید جایگزین تکنوکرات های کهنه کار در شهرداری شوند/ وزارت کشور قانون شهرداری کلانشهرها را تدوین کند

دیدار هیات نمایندگان «مرکز بین المللی نظامی گنجوی» با الهام علی اف

نوروزی شهردار اصفهان شد

شرایط بورسیه دانشجویان ممتاز مستضعف در دانشگاه امام رضا

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: مردم در مبارزه با اهل بدع و فرق باطل تلاش کنند

وقتی رهبر انقلاب برای نماز خواندن از قطار بیرون پرید

شرکت 60 نفر از اساتید دانشگاه پیام نور لرستان در طرح «ضیافت اندیشه»

الهام علی اف به یک خانه تکانی جدید در هیئت حاکمه نیاز دارد

امام جواد (ع) و مسئله غیبت ناگزیر

لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی اصلاح شد

اعتماد مجلس به وزرا هیچ بهانه ای را برای دولت باقی نمی گذارد

طبق مصوبه مجلس و به منظور تأمین نظر شورای نگهبان پایان نامه های دانشجویی در سامانه ایرانداک ثبت می شود

گزارش تفحص از نحوه برخورد با کارگران معدن آق دره تکاب قرائت شد

وزیر کشور وارد شیراز شد

​نگاهی به جایگاه اهل بیت (ع) در منابع اهل سنت

ایران به دنبال شیعه کردن مردم جهان نیست

مخالفت مجلس با یک تقاضای تحقیق و تفحص

تقلید از صوت قاریان مصری نه فرهنگ حاکم بر جلسات مصر!

توزیع کارت آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی از امروز

60درصد کشور با کمبود آب مواجه است

نایب رییس موقت شورای شهر اصفهان: نوروزی با 10 رأی موافق رسماً شهردار اصفهان شد

تساوی اورتون و منچسترسیتی در شب پیروزی ایبار

لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی اصلاح شد

پرونده خلیج گرگان روی میز دادستان کل کشور

بحث آزاد، میراث جوادالائمه(ع) برای ما است

مدرسه قرآنی امام حسن مجتبی(ع) اراک جزو 10 مدرسه برتر شناخته شد

آزادی زندانی زن متهم به معاونت در قتل عمد پس از 18 ماه

درآمدی بر تربیت نسل انقلابی/ تعمیق روابط دفاعی با کشور های منطقه/ ترامپ چه خوابی برای افغانستان دیده است؟

قاضی پور: گلابی خوردم تا وزیر جهاد بداند که واردات میوه را قطع کند

سردار دهقان از رهبر انقلاب قدردانی کرد

علم بدون تزکیه نفس اثرگذار نخواهد بود

نامه ای به فرماندار از دل تاریخ + گزارش

تفسیر امام جواد(ع) از آیه 16 سوره جن

اطلاع رسانی دقیق خدمات دولت موجب ارتقا روحیه نشاط و امید در بین مردم می شود

گفتگو با شراره رخام؛ شراره رخام از تزریق تا تخلیه ژل لب/ جراحی زیبایی بیکارم کرد

ثبت نام 5000 نفر در مسابقات قرآن دارالقرآن امام علی(ع)/ روز آخر ثبت نام

واکنش عجیب سحر قریشی به پرونده خواننده رپ؛ اظهار نظر تند سحر قریشی درباره حمید صفت

4 سالگی تلگرام و 2 هدیه برای مردم ایران

لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی در مجلس اصلاح شد

زنان نشان داده اند پاشنه ورکشیده هستند

استخدام همکار مسلط به نرم افزار اتوکد در سیرجان

استخدام صافکار ماهر جهت یک تعمیرگاه واقع در البرز

استخدام آرایشگر نیمه ماهر خانم در شهر اصفهان

انتظارات مجلس از دولت / رای به وزرا نشانه چیست؟

صادرات زیردریایی گاز ایران به عمان روی میز مذاکره/احتمال شروع صادرات از 2020

متعجبم از پروتکل روحانی برای حجاب / حجاب منحصر به چادر نیست

رییس جمهور سومالی با شیخ الازهر دیدار کرد

استخدام فروشنده پوشاک آقا در الماس شرق

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد چین شد

نرخ کرایه سرویس مدارس تغییر می کند؟

فراکسیون امید بسیار منفعلانه عمل کرد / اصلاح طلبان مجلس به خود زحمت رایزنی و تعامل ندادند

آغاز سال تحصیلی جدید حوزه خراسان شمالی از بیستم شهریورماه

تجمع خانواده های فاقد مدارک هویتی مقابل مجلس+عکس

پیام ظریف برای فرمانده جدید ارتش

روحانی حساب خود را از فریدون جدا کرد / راز واکنش رییس جمهوری

توصیف رهبری معظم انقلاب از شهید حججی

استخدام نقشه کش پل بصورت پاره وقت یا تمام وقت در تهران

مسجد سنت پیتر در مینه سوتا روز درهای باز برگزار کرد

یک حقوقدان اصلاح طلب شهردار اصفهان شد

بحران امروز آب در خوزستان نتیجه بی برنامگی دیروز است

اظهار نظر تند سحر قریشی درباره حمید صفت

تعامل، تنها راه رفع فیلتر سرویس های مسدود شده است

مدیران حراست، امین مردم و مسئولان هستند

Oreo نام نسخه جدید اندروید است!

برپایی نمایشگاه تصویرسازی در خانه کاریکاتور

شهید حججی عزیز حجت خداوند در مقابل چشم همگان شد

قدردانی سردار دهقان از رهبر معظم انقلاب

مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی نقش محوری داشتند

13 سرلشکر نیروهای مسلح ایران

توضیحات قاضی پور درباره «گلابی خوردن» در صحن مجلس!

رییس جمهور عراق حکم اعدام عاملان جنایت اسپایکر را امضا کرد

مگر کابینه دوازدهم انتخاب خودتان نیست؟!

فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید

آزادی زندانی زن متهم به معاونت در قتل عمد پس از 18 ماه

مراسم رونمایی از کتاب "مقاومت خندقیان"برگزار شد

«قدرت الله نوروزی» شهردار اصفهان شد

هر آنچه باید درباره حمید صفت بدانید!/عکس

معاون روحانی: گرین کارت ندارم/ کریمی قدوسی حرف های احرازنشده زیادی می زند

هزاران تعاونی ممکن است به سرنوشت موسسات اعتباری دچار شوند/ اقدامات پیشگیرانه در نظر گرفته شود

سردار دهقان از رهبر انقلاب قدردانی کرد

8 سرلشکر ارتش و 8 سرلشکر سپاه جمهوری اسلامی ایران + تصاویر

گلابی خوردم تا وزیر جهاد بداند که واردات میوه را قطع کند

محسن چاوشی از سریال شهرزاد حذف شد؟

ادامه بررسی شرایط رییس جمهور و سیاست های کلی انتخابات در شورای نگهبان

نماینده کرج: پست بانک ایران دارای ظرفیت بسیار مناسبی برای خدمات رسانی در مناطق روستایی و کم برخوردار است

مرکز فوریت های قضایی دادستانی کرمانشاه در فرودگاه مستقر شد

اولین تغییر در سازمان میراث فرهنگی

مجلس با تقاضای تفحص از برداشت های غیرقانونی آب از رودخانه ها مخالفت کرد

تاخیر در نماز اول وقت چه آثار و پیامدهای سویی برای ما دارد؟

پوستر و والپیپر شهادت امام جواد (ع)

رونمایی از دست نوشته های شهید حججی در برنامه زنده

سردار دهقان از رهبر انقلاب قدردانی کرد

سردار دهقان از رهبر انقلاب قدردانی کرد

آغاز رقابت های شطرنج بین المللی اوپن ابن سینا در همدان‎

مردم گناباد با 3 شهید گمنام دوران دفاع مقدس وداع کردند

شهدا مشکلات دوران جنگ را به جان خریدند

نقش میراث فرهنگی در توسعه

هشدار صالحی : امکان از سرگیری غنی سازی 20 درصدی ،کمتر از 5 روز در فردو

چطور 16 وزیر از مجلس رأی اعتماد گرفتند؟

لایحه پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی اصلاح شد

مرزبانان تا پای جان برای دفاع از کیان کشور ایستاده اند

اعلام نتایج نقل و انتقال دانشجویان در هفته اول شهریور

طرح جامع تقسیمات استانی به وزارت کشور اعلام شد

آزادی زندانی زن متهم به معاونت در قتل عمد پس از 18 ماه

8 سرلشکر ارتش و 8 سرلشکر سپاه جمهوری اسلامی ایران + تصاویر

وداع مردم اهواز با شهیدان علی بهار و علی پور

ظرفیت ابتکار برای معاونت زنان

این 4 اختلال روانی را با عشق اشتباه نگیرید

استخدام بازاریاب و منشی در سیرجان

استخدام برنامه نویس آقا بصورت نیمه وقت در کرج

نگاهی به سیره و زندگی نامه امام جواد (ع)

استخدام مترجم زبان انگلیسی در سیرجان

اینفوگرافیک/تغییر وزرا در 4دولت پس ازانقلاب

برند سازی شخصی و ساخت داستان

10 مجروح در پی واژگونی اتوبوس

استخدام چند نفر وسط کار و چرخکار جهت یک تولیدی در همدان

برخی مظلومیت های امام جواد علیه السلام حتی در کربلا هم نمونه ندارد

کسب رتبه عالی هلال احمرمازندران در اجرای طرح ملی پیمان/آموزش و ایمن سازی دو هزار نفر

درآمدی بر تربیت نسل انقلابی

استخدام دندانپزشک جهت یک مطب در حومه کرج

قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان شد

قطار نشست کتابخوان شعر و ادبیات به قم رسید

کنایه به جا ظریف به ترامپ + عکس

حاتمی کیا یک تنه، بارِ تن آسایی سینمای اسکارپرست و هپروتی را به دوش می گیرد/ ابراهیم علیه داعش!

گرین کارت ندارم

بررسی طرح مقابله بااقدامات ماجراجویانه آمریکا در منطقه در شورای نگهبان

جزییات مقررات جدید انتصاب مدیران/ زنان صاحب 30 درصد کُرسی های مدیریتی می شوند

زمان برگزاری مراسم تحلیف پنجمین دوره شورای شهر

اعلام جزییات بیشتر از مراسم تحلیف اعضای شورای شهر

ارزش میلیونی یک هدیه 80 گرمی

جلسه ویژه با شرکت کنندگان در مناقصه میدان آزادگان

مهیا کردن مدفن شهید گمنام به سبک نظم دژبان ارتش + تصاویر

ساماندهی کمیسیون فعالیت های تبلیغی ترویجی قرآن کریم از نظر شکلی و محتوایی

روز مسجد، بهانه ای برای الهی شدن

برگزاری مراسم تحلیف پنجمین دوره شورای شهر تهران

مسجد بصیرت ساز کابوس گروه های تکفیری است/دشمن با مساجد ضرار کاری ندارد!

مسجد تراز اسلامی امثال شهید حججی ها را تربیت می کند

طی تذکری صورت گرفت توضیحات قاضی پور درباره گلابی خوردن در صحن مجلس

نشست کتاب خوان شعر برگزار شد

پشیمانی مشایخی از حواشی پیش آمده درجشن منتقدان!

گزارش تحقیق از نحوه برخورد با کارگران معدن تکاب در دستور کار مجلس

مراسم تحلیف پنجمین دوره شورای شهر تهران فردا برگزار می شود

با 94 رأی منفی نمایندگان مجلس با تفحص از شناسایی دقیق برداشت های غیرقانونی آب از رودخانه ها مخالفت کرد

کانون های مساجد مازندران در سالروز شهادت امام جواد(ع) به سوگ نشسته اند

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند