مطالب مرتبط:
حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند
حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ کاکایی: شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند
در نشست «شعر و فضای مجازی» مطرح شد: شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند
حقیقت ترسناک و لذت بخش فضای مجازی
سواد رسانه ای ابزاری ضروری برای فعالیت در فضای مجازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 14:312017-06-19سياسي

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند


عبدالجبار کاکایی، ابراهیم اسماعیلی اراضی، حامد عسکری و غلامرضا طریقی، در یکشنبه های شعر این هفته بنیاد شعر و ادبیات داستانی، رابطه بین شعر و فضای مجازی را مورد کنکاش قرار دادند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ شعر و فضای مجازی عنوان ششمین نشست از یکشنبه های شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی بود که عصر یکشنبه 28 خرداد با حضور عبدالجبار کاکایی، ابراهیم اسماعیلی اراضی و حامد عسکری، نمایندگان سه نسل از شاعران کشور و همچنین با کارشناسی و اجرای غلامرضا طریقی، ترانه سرا و سردبیر پایگاه نقد شعر برگزار شد.

سخنان طریقی آغازگر این نشست تخصصی بود.

وی گفت: یکشنبه های شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی هر هفته به یکی از اساتید شعر اختصاص دارد که آن را به فرم خاص خود پیش می برند.

یکشنبه های نخست هر ماه آقای اسماعیل امینی با زنگ شعر در خدمت شعردوستان هستند و در آن درباره مسایل تئوری شعر صحبت می شود.

یکشنبه های دوم ماه به آقای محمدعلی بهمنی اختصاص دارد که در آن شعرخوانی و نقد شعر صورت می گیرد.

همچنین یکشنبه های سوم به آقای اسماعیلی اراضی و ادبیات آهنگین و یکشنبه های چهارم هم به خود من و بحث های مربوط به شعر اختصاص دارد.

وی ادامه داد: یکشنبه شعر، این بار با حضور سه شاعر که منتقد هم هستند و در فضای مجازی حضور پررنگ دارند، به شعر و دنیای مجازی می پردازد.

طریقی در ادامه سخنانش اظهار کرد: به عنوان شاعر، یک دید خنثی نسبت به فضای مجازی دارم.

معتقدم که فضای مجازی همچنان که تأثیر مثبتی روی رشد شعر و شاعری ندارد، عامل انحطاط شعر هم نیست؛ کما اینکه خود من هم در فضای مجازی حضور دارم و به وسیله آن با مخاطبان خود ارتباط می گیرم و مخاطبان هم با کارهای من آشنا هستند که از حُسن های فضای مجازی برای شعر محسوب می شود.

سردبیر پایگاه نقد شعر بنیاد شعر و ادبیات داستانی در ادامه با اشاره به آثار منفی فضای مجازی برای شعر گفت: در گذشته، برای شاعر شدن باید پروسه ای طولانی طی می شد تا شاعر بعد از شعر گفتن های بسیار و تأیید شدن از سوی یک شاعر پیشکسوت بتواند شعر خود را در یک نشریه منتشر کند؛ اما الان این پروسه حذف شده است و با استفاده از فضای مجازی می توان به سرعت شعر و متن نگارش شده را در فضای مجازی منتشر کرد.

وی همچنین گفت: در فضای مجازی بسیار دیده می شود که مخاطبان با تعداد لایک های خود به اشعار مختلف، سلیقه خود را به شاعران تحمیل می کنند.

بر این اساس معتقدم که این رابطه تا جایی که به تحمیل سلیقه منجر نشود، خوب است و اگر ما شاعران، با این موضوع هوشمندانه برخورد نکنیم، ممکن است با لطماتی مواجه شویم؛ ولی اگر از فضای مجازی به شکلی هوشمندانه استفاده کنیم، ممکن است که به سود ما عمل کند.

کاکایی: شاید مغلوب فضای مجازی شویم عبدالجبار کاکایی، شاعر و ترانه سرا، دیگر سخنران این نشست بود که در سخنان خود با تأکید بر اینکه مشکل عمده در ارتباط شعر و فضای مجازی، پیشی گرفتن مدرنیزاسیون از مدرنیته است، گفت: پیش از ظهور و بروز فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هم شاهد این معضل در جامعه بودیم.

در خیلی از موارد، ما نسبت به پدیده ها عقب مانده ایم.

شاید اگر انقلاب مشروطه آرام آرام به روند خود ادامه می داد و اگر مبنای فهم قانون با مبنای شرعی و سنتی ما به درستی انجام می شد، ما دچار این گره تاریخی نمی شدیم که در درک ساده ترین مفاهیمی که ما را وارد دنیای جدید می کند، دچار مشکل شویم.

وی در ادامه سخنانش اظهار کرد: الان هم فضای مجازی ما را وارد دنیایی کرده که بیش از آن که فهم ما از فضای مجازی و تکنولوژی دیجیتال مفصل باشد، با آن ارتباط برقرار کرده ایم.

با این حال، موضع نخبگان کشور این است که موضوع شبکه های اجتماعی را رد نکنند، آن را به عنوان یک واقعیت بپذیرند و راهکارهایی برای سالم سازی فضا بیابند.

کاکایی در ادامه با بیان اینکه شبکه های اجتماعی چهره واقعی تری از فرهنگ و جامعه به ما می دهد، افزود: نگاه کسانی که در حوزه های مختلف علوم انسانی و علوم اجتماعی کار تألیف و نگارش و تحقیق انجام می دهند، با استفاده از داده هایی که از شبکه های اجتماعی دریافت می کنند، نسبت به موضوعات مختلف جامعه تغییر یافته است.

برای نمونه در خصوص حجاب که موضوعی سیاسی ـ اجتماعی است، تا پیش از فراگیر شدن شبکه های اجتماعی، از این مقدار گرایش به بی حجابی مطلع نبودیم.

درباره موضوعات دیگری همچون سواد، دانش لغوی، رفتار با زبان و آرای سیاسی و افکار عمومی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، چهره واقعی تری از ایران را به ما عرضه می کند.

این شاعر و ترانه سرا در ادامه سخنانش اظهار کرد: داستان ما مثل داستان فیل در فیه ما فیه مولاناست که وقتی او را برای خوردن آب به لب چشمه می بردند، با دیدن عکسش در آب رم می کرد.

ما هم با دیدن واقعیت خودمان در فضای مجازی از خودمان واهمه می کنیم.

به هر حال داده های فراوان امکان مطالعه بهتر را به ما می دهد که می توانیم با تحلیل این داده ها، به جمع بندی آرا و پیشرفت در علوم نایل شویم.

کاکایی در ادامه با گفتن اینکه شبکه های اجتماعی همچنین سلطه رسانه های سنتی را محدود کرده اند، گفت: پیش از گسترش شبکه های اجتماعی در حوزه های تخصصی مثل فرهنگ و هنر، سلطه رسانه های سنتی مثل مطبوعات و نگاه آنها و غربال یک مدیر صفحه فرهنگی، مهم ترین مسیر برای رشد و شکوفایی یک استعداد بود.

این رسانه های سنتی حتی در موضوعات فرهنگی تغییر وضعیت ایجاد می کردند که با ظهور شبکه های اجتماعی این سلطه در هم شکسته و شکل دیگری از قضاوت عمومی ایجاد شد.

وی افزود: شبکه های اجتماعی همچنین تصویری نسبتاً شفاف از آزادی را به ما دادند.

آزادی به این معنا که حکومت، حق تصمیم گیری برای شهروند را ندارد و قانون باید بر سرنوشت او حاکم باشد.

این روند از حدود 300 سال قبل با جنبش های اجتماعی در آمریکا، فرانسه و انگستان، روند خود را طی کرد و انقلاب مشروطه ایران هم در ادامه این روند و برای این بود که قانون برای ما تصمیم بگیرد و حکومت، نقش ناظر قانون را داشته باشد.

پس شبکه های اجتماعی ابزاری مفید برای اجرایی شدن آزادی بشر یا آزادی بیان است.

کاکایی رشد شبکه های اجتماعی و گردش اطلاعات را سبب فربه شدن طبقه متوسط جامعه دانست که در جریان های سیاسی و اجتماعی کشور تأثیرگذار است و این فربه شدن به رشد فرهنگی منجر خواهد شد.

وی سپس بیدار شدن حس پرسشگری را از دیگر نتایج ظهور شبکه های اجتماعی برشمرد و گفت: برای انسان شرقی که از دیرباز درگیر فلسفه بود و ذیل این علم، علومی مانند الهیات هم تولد یافتند، موضوع پرسش، جزو بزنگاه های تاریخی فهم عمومی بشر بوده است که انسان راجع به موضوعی بیندیشد.

شبکه های اجتماعی به روح پرسشگری دامن زده و حتی در حوزه های اعتقادی و مباحث دینی در گروه های اجتماعی مشاهده می شود؛ موضوعاتی که قبلاً مردم بلاشک آنها را می پذیرفتند، الان تحت تأثیر چالش اندیشیدن و پرسیدن قرار دارند.

کاکایی ادامه داد: شبکه های اجتماعی آسیب هایی هم در حوزه های تخصصی دارند؛ از جمله اینکه گاهی منجر به جریان سازی می شوند، نگاه های عامه پسند را گسترش می دهند و گاهی کاربران، جریانی را تحمیل می کنند.

سطحی خوانی، دیگر آسیب شبکه های اجتماعی است.

گردش اطلاعات در فضای مجازی زیاد است و با مرور آنها و کسب اطلاعات سطحی، دیگر انگیزه ای برای مطالعه کتاب های چندصد صفحه ای، نمی ماند و این به قلم ضربه خواهد زد.

وی ادامه داد: شبکه های اجتماعی همانطور که به گردش آزاد اطلاعات کمک می کنند، ممکن است عاملی برای هدایت جامعه به سمت استبداد محصول سرمایه داری باشند.

پس این شبکه ها قابلیت این را دارند که تهدید محسوب شوند.

این ترانه سرا در پایان سخنانش گفت: ما از پایه اجتماعی قوی برای استفاده مطلوب از شبکه های اجتماعی برخوردار نیستیم و ممکن است مغلوب آن شویم.

در خصوص شعر هم ما الان امکان بهره گیری مناسب از این فضا را نداریم؛ با این حال نظر من نسبت به این موضوع روشن است.

ما در حال حرکت هستیم و همانطور که گردش اطلاعات جامعه ایران را متحول کرده است به سمت کمال حرکت می کنیم و ناگزیریم که این آسیب ها را تحمل کنیم.

انتشار شعر در فضای مجازی بدون نیاز به ناشر ابراهیم اسماعیلی اراضی، شاعر جوان کشورمان و از نخستین شاعران فعال در بستر وبلاگ نویسی، دیگر سخنران این نشست تخصصی بود که طی آن نگاه ماهوی به فضای مجازی و دانستن هویت آن را مورد تأکید قرار داد.

وی گفت: باید بدانیم که انتظارات ما از فضای مجازی چیست و چگونه باید از آن به عنوان یک ابزار استفاده کنیم.

وی در ادامه، رسانه بودن را موضوع مهم در فضای مجازی عنوان کرد و گفت: فضای مجازی همچنین نحوه ارائه متنوع خود را دارد.

ارائه آثار پیش از این تنها به وسیله کتاب و رسانه های محفلی مانند قهوه خانه ها و بعد مطبوعات ممکن بود.

همچنین از نکته های نویدبخش فضای مجازی برای فعالان ادبی جوان، می توان به انتشار آثارشان اشاره کرد.

سال ها پیش، رسیدن به تریبون های رسمی برای شاعران جوان سخت بود؛ اما فضای مجازی انتشار آسان اشعار را در دسترس آنان قرار داد.

این فعال رسانه ای در حوزه شعر و ادبیات در بخش بعدی سخنانش گفت: اما نکته ای که همان زمان متوجه شدیم، این بود که ملاحظات ناشی از نقد، تأثیر خودش را در این فضا گذاشت.

بر این اساس فکر می کنم یکی از مسایلی که حتماً باید مورد آموزش قرار بگیرد، مسأله نقد است.

اسماعیلی اراضی در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این سئوال که رسانه انتفاعی چطور می تواند مخاطب خود را به سمت نقد مؤثر رهنمون سازد، گفت: در حوزه نقد فکر نمی کنم بتوانیم چندان به فضای مجازی دل ببندیم.

برای این پرسش ها نیازمند متولی عمومی تری هستیم.

وی تأکید کرد: هریک از گروه های فعال در شبکه های اجتماعی محدود به گروه های مختلف جامعه هستند و تأثیر فعالان این گروه ها بر همه جامعه نیست.

این شاعر کشورمان افزود: فضای مجازی تنها شکل عرضه را تغییر داده و شاید در ارتقای مخاطب مؤثر بوده است.

حتی باید این موضوع را مد نظر قرار دهیم که فضای مجازی در افزایش سطح پسند جامعه نسبت به فرهنگ عمومی تأثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: فضای مجازی، البته میزان مطالعه را کاسته است.

مخاطب فضای مجازی حوصله خواندن مطالب تحریریه را ندارد.

بنابراین فضای مجازی عمق مطالعه را می کاهد.

مثلاً میزان خوانده شدن شعر با میزان خوانده شدن مطالب مربوط به شعر و یا نقد شعر، به شدت بالاتر است.

همچنین موضوع نگران کننده دیگر، تأثیر فضای مجازی روی داوری متخصصان این حوزه است.

اسماعیلی اراضی در توضیح این بخش از سخنانش گفت: انتشاراتی هایی مانند مروارید همیشه معیار شناخت آثار فاخر و قابل دفاع بودند و هرگاه مجموعه ای را منتشر می کردند، به سرعت از سوی فعالان ادبی و حوزه شعر خریداری می شد؛ ولی الان به دلیل شکل انتخاب و تحت تأثیر فضای مجازی، مجموعه هایی را منتشر می کنند که بیشتر بروشور هستند تا کتاب و بیشتر شکل تجاری دارند تا فرهنگی.

وی سپس با تأکید بر اینکه نباید گذاشت تا سنت انجمنی تعطیل شود، گفت: رسانه های عمومی هم باید وظایف خودشان نسبت به فرهنگ عمومی را انجام دهند تا مانع تأثیر منفی فضای مجازی در این حوزه شوند.

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی حامد عسکری، دیگر شاعر جوان کشورمان و کارشناس این نشست هم سخنرانی خود را اینگونه آغاز کرد: حدود 20 سال پیش ترجمه فارسی کتابی را از یک نویسنده آلمانی با موضوع فلسفه عکاسی خواندم که پشت جلد آن نوشته بود؛ در سال 2020 جمعیت زمین به 7 میلیارد نفر می رسد که از این تعداد، 2 میلیارد نفر هر روز دوربین همراهشان خواهد بود و هر روز عکاسی خواهند کرد.

الان وقتی پارادایم ها را کنار هم می چینم و عکاسی و ابزار عکاسی 20 سال قبل را یادآوری می کنم، خاطرم می آید که این پیش بینی برای من بسیار مضحک بود.

الان در همان دنیا زندگی می کنیم و می دانیم که در اینستاگرام حدود 700 میلیون عکس در هر روز بارگذاری می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ورود من به فضای مجازی با وبلاگ نویسی آغاز شد، بیان کرد: در وبلاگم دلمشغولی های خود را می نوشتم و اولین دلهره و ترس من از دنیای مجازی، گم کردن رمز ورود به این وبلاگ بود و دغدغه من از آنجا شروع شد.

عسکری سپس با اشاره به حضورش در شبکه های اجتماعی افزود: ارتباط شعر با فضای مجازی به من کمک بسیاری کرد.

با خیلی ها آشنا شدم، اما جلوتر که آمدیم، به قول آقای کاکایی، خودمان را در آب دیدیم و رم کردیم.

خیلی حقیقت ترسناکی داریم.

آی دی های گمنام و آدم هایی که می آیند و نمی شناسیمشان و اینکه هیچ متر و معیار و خط قرمزی وجود ندارد.

اینها بسیار خطرناک هستند.

مثلاً 13 آبان سال گذشته پستی را به مناسبت آن روز به اشتراک گذاشتم که در دایرکت و کامنت با مخالفت ها و ناسزاهای بسیاری مواجه شدم که برای من بی سابقه بود.

وی ادامه داد: عقیده ای دارم در خصوص فضای مجازی که این فضا به گسترش شعر کمک کرد.

غزلی که نوشته می شود، به سرعت و در هر کجای کره زمین قابل دسترسی است.

این موضوع خیلی ترسناک و در عین حال خیلی لذتبخش است؛ اما اینکه فضای مجازی سطح ادبیات چی های مملکت ما را بالا برده است یا نه؟ من فکر نمی کنم که اینطور بوده باشد.

این شاعر و وبلاگ نویس همچنین تعامل را یکی از امتیازهای فضای مجازی برشمرد و گفت: مخاطب جدی شعر اگر به سطحی برسد که خیلی جدی به نقد شعر بپردازد، با استفاده از فضای مجازی و باب تعاملی که این فضا با تولیدکننده شعر ایجاد کرده است، می تواند به نقد آثار شاعر مورد نظر خویش اقدام کند.

پیش از این چنین امکانی وجود نداشت؛ ولی الان ارتباط گیری شاعر و مخاطب خیلی راحت ممکن شده است.

عسکری در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: هنرمندان و شاعرانی هستند که فقط در فضای مجازی حضور دارند.

کسانی که در فضای مجازی مخاطبان بسیاری دارند و لایک و کامنت و .

دریافت می کنند؛ ولی در دنیای واقعی، حتی یک بیت از او بر زبان مردم جاری نیست و این توهم که او هنرمند و شاعر خوبی است و این پرسش که چرا این تعداد مخاطب، کتاب او را نمی خرند، برای اهالی هنرمند هم یک معضل و خط قرمز است.

وی افزود: با این حال، ناشران که تصمیم گیران فرهنگی محسوب می شوند و در بحث ارتزاق و تغذیه فکری جامعه نقش ایفا می کنند، متأسفانه در انتشار آثار شاعران به تعداد فالوورها و میزان لایک ها بسنده می کنند.

همین موضوع نشان می دهد که با دنیای ترسناکی مواجه هستیم.

عسکری همچنین گفت: هرچند در فضای مجازی فعال هستم؛ ولی آثار تازه نوشته خود در شعر را در فضای مجازی قرار نمی دهم و از همه دوستانم خواسته ام که این کار را در صورت صلاحدید انجام دهند.

فضای مجازی را برای ارائه آثار جدیدم که برای آن از زندگی خود و خانواده ام هزینه کرده ام، انتخاب نمی کنم.

با این کار می خواهم مخاطب من به کتابم رجوع کند تا همچنان عطش شعر و خواندن آن در ورق های کتاب را داشته باشد.

معتقدم که اگر همه نیازهای مخاطبان در فضای مجازی برآورده شود، آینده روشن نخواهد بود.


کلید واژه ها: فضای مجازی - مجازی - یکشنبه - شاعر - ادبیات - اسماعیلی - بنیاد - شاعران - شبکه های اجتماعی - محمدعلی بهمنی - برگزار - دنیای مجازی - منتشر - رابطه - ترانه سرا - خبرگزاری - پیشکسوت - اجتماعی - فرهنگی - طولانی - ترسناک - امینی - خرداد - بهمنی - رسانه - گزارش - صورت - شبکه - منفی - آشنا

آخرین اخبار سرویس:
تخصیص بودجه 10 میلیاردی برای اربعین

بهره برداری ازکارخانه بازیافت تاپایان سالجاری

نارضایتی از دفن زباله در کرج

شورای شهر ریسک پذیر باشد

حضور شهردار منطقه 13 در مساجد

ذکری برای آرامش و رهایی از نگرانی و اضطراب

نظر شورای نگهبان درباره عضو زرتشتی شورای شهر یزد لازم الاجراست

جولان نجومی بگیران در سایه انفعال دستگاه های مسئول

آمریکای دوران ریگان و بوش با آمریکای امروز هیچ فرقی ندارند!

تأکید رییس مجلس بر رفع مشکل ترافیک و آلودگی هوای تهران

گروه سنی شهدای گیلان بیانگر انقلابی بودن این استان ولایت مدار است

دست متعرضان به بیت المال باید قطع شود

قاسم سلیمانی، معامله گر و دیپلمات ماهر

ایران تجزیه کشورهای اسلامی منطقه را برنمی تابد

سردار عبداللهی:تعامل با نیروهای مسلح سوریه، هدف سفر سرلشکر باقری به این کشور است

بین المللی شدن دانشگاه ها از اولویت های اصلی وزارت علوم است

دیدار فرمانده قرارگاه پدافند هوایی با 2 خانواده شهید در رشت

وزیر دفاع:به شدت با جدایی هر قسمتی از خاک عراق مخالفیم

بازتاب سخنان رهبری در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ در رسانه های خارجی

حذف وثیقه مالی برای دانشجویان متقاضی حضور در مراسم اربعین

تصویرسازی/ #همه_ما_سپاهی_هستیم

گردهمایی رزمندگان سپاه محمد رسول الله(ص) آغاز شد

اهداف سفر سرلشکر باقری به سوریه

جزییات جلسه اعضای شورای شهر تهران و رییس مجلس

سردار کوثری در گردهمایی رزمندگان سپاه محمد رسول الله(ص): در دشمنی با دشمنان اسلام با هیچکس رودربایستی نداریم

تبعیت محض از جایگاه ولایت فقیه از مؤلفه های بارز مرحوم آقا نجفی بود

فعالیت 18 تشکل امر به معروف و نهی از منکر در خراسان رضوی

وزیر دفاع: با جدایی هر قسمتی از خاک عراق به شدت مخالفیم

بزرگداشت کاتب قرآن و رونمایی از مصحف ابراهیم در شیراز

برخی گروه ها سعی دارند بنیاد را وارد مسائل سیاسی کنند

خلا وجودی آیت الله هاشمی در کوتاه مدت یا میان مدت قابل جبران نیست

«عمارحلب» روایت زندگی شهید «محمد حسین محمد خانی»را بخوانید

مهمترین عناوین "روزنامه های افغانستان" در 26 مهر

صدای همت و گریه رزمندگان را در فکه می شنوم

بررسی تعرفه پرستاری در جلسه آتی شورای عالی بیمه

واگذاری بخشی از فعالیت های وزارت بهداشت تا سقف 10 درصد به بخش غیردولتی/ تصویب آیین نامه اجرایی تعیین سقف حق بیمه شخص ثالث

تصاویر/ کمیسیون حوزه و روحانیت هشتمین اجلاسیه منطقه ای جامعه مدرسین حوزه و علمای بلاد

شمخانی در گفت وگو با یورونیوز: ترامپ دروغ گو است/ اروپا کارهای بسیار نمایشی انجام داده است

استخدام منشی،خانم(حقوق،مدیریت) در کوشش کاران هیراد/اصفهان

برگزاری نشست مقدماتی اجلاس دی 8 در استانبول

استخدام متصدی پذیرش,حسابدار,نیروی خدماتی در گیلان

دیدار اعضای شورای شهر تهران با لاریجانی / تصاویر

دشمن می خواهد تهدیدات را به نزدیک مرزها منتقل کند

 تشکیل دبیرخانه دائمی مسئولیت اجتماعی

اعمال تحریم و حفظ برجام تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نیست

قره خانی در گفت وگو با فارس: نظر اعضای کمیسیون انرژی درباره تغییر اساسنامه توانیر توسط وزارت نیرو منفی است

کچویان تحلیل کرد چرا شهیدحججی تبدیل به پدیده شد؟/ حماسه ای که باطن جامعه را ظاهرکرد

اجرای برنامه های پیشگیری از اعتیاد در استان مرکزی باید افزایش یابد

در خلیجی که فارس بوده و هست پارس کردی به مدّت کافی

سردار میراحمدی خبر داد حذف وثیقه مالی برای دانشجویان و طلاب مشمول متقاضی سفر کربلا در اربعین

خبر خوش به دانشجویان مشمول عازم پیاده روی اربعین

لاریجانی: به مشکلات ترافیکی تهران رسیدگی شود

سفر سرلشکر باقری در جهت تقویت تعامل با دولت و نیروهای مسلح سوریه است

امنیت ملی ایران و امنیت منطقه قابل معامله نیست

7 دانشگاه ایرانی در جمع 500 مؤسسه برتر مهندسی و فناوری جهان

مدیر جدید مجموعه سعدآباد معرفی شد

رفع دغدغه های اقتصادی نیازمند راهکارهای فوری است

سیدعلی خمینی سخنران نمازجمعه این هفته تهران خواهد بود

روایت رهبر انقلاب از نقطه ضعف کشور از نگاه دشمن/ تغییر تناسب جمعیتی به نفع زنانه شدن کلانشهرها / مهم ترین علل مرگ و میر انسان ها چیست؟

نقش یگان‎های استان در دفاع مقدس تاریخ‎نگاری شود

تست نهایی موشک اسکندر در روسیه + فیلم

بی هیاهو کار کردن یکی از شاخصه های مهم بسیج است

امیر حاتمی: رهایی عراق از دست تروریست ها یک هدف والا برای ایران است

توصیه مشاور رییس جمهور به اعضای جامعه روحانیت مبارز

پیکر مطهر 2 شهید گمنام در قم تشییع و به خاک سپرده شد

اظهارات وزیر خارجه فرانسه درباره ایران گستاخانه است

تدابیر لازم برای برگزاری کنگره شهدای روحانی در قم اندیشیده شود

مطالبات سال 1395 خانواده های شهدا در 25 استان کشور پرداخت شد

تعامل و هماهنگی اصل مهم برای استانداران کشور باشد

پیکرهای دو شهید گمنام در دانشگاه پیام نور قم تشییع شدند

80 درصد برنامه های حوزه مواد مخدر باید به پیشگیری اختصاص یابد

آزمون حفظ تلفنی شعبه رسالت جامعهالقرآن برگزار شد

توصیه شهید حججی به خانواده اش/ خودتان را با قرآن خواندن آرام کنید

رحیم صفوی: قدرت موشکی و منافع منطقه ای قابل معامله نیستند

آمریکایی ها دچار عقب افتادگی ذهنی هستند

ترامپ یک بی سواد سیاسی است

اعلام برنامه های فرهنگی و مذهبی در مساجد ناحیه شهید بهشتی

دیدار مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با همکاران روشندل

شگفتی آیت الله سیستانی از تلاوت قاری ایرانی + صوت و عکس

محکومیت احمدی نژاد به جبران 4هزار و 600 میلیارد تومان

تودیع و معارفه استاندار مرکزی با حضور وزیر کشور

لزوم بهره مندی از ظرفیت طلاب در راستای اشاعه فرهنگ کمک رسانی در حوزه سلامت

جامعه روحانیت مبارز نه فقط با بخشی از جامعه بلکه با سلایق مختلف تعامل کند

دهمین جلسه کارگروه تبلیغ و ترویج شورای توسعه فعالیت های قرآنی خراسان رضوی برگزار شد

میثاق اجرای برنامه های دولت قانون و اخلاق است

ماجرای فتوای آیت الله سیستانی در خصوص صرف وجوهات توسط خود مقلدان + عکس

حاشیه های جلسه امروز هیات دولت /تصاویر

شمخانی: ترامپ و بارزانی به حرف های منطقی گوش ندادند

ازدواج با آقای همکار و دردسرهایش!

مأموران یگان حفاظت میراث فرهنگی، شاه کلید توسعه گردشگری هستند/ تشکیل پلیس گردشگری به افزایش همکاری های بین ناجا و سازمان میراث فرهنگی کمک می کند

پاسخ جدید آیت الله سیستانی درباره وجوهات شرعی /عکس

نوه امام خمینی (ره) سخنران نماز جمعه می شود

کدخدایی: نظر شورای نگهبان درباره «سپنتا نیکنام» لازم الاجراست

تصویر باورنکردنی از دیوار بلند دود در آسمان پرتغال

تشییع پیکر اهورا کودک گیلانی /عکس

تصاویر/ کمیسیون فرهنگی و تبلیغی هشتمین اجلاسیه منطقه ای جامعه مدرسین حوزه و علمای بلاد

امضای قرارداد 2.5 میلیارد یورویی ایران و نروژ برای ساخت نیروگاه خورشیدی

زائران اربعین معطل رفع مشکلات فنی هستند

سپاه برای همیشه در تارک نظام و انقلاب می درخشد

نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت الله صدیقی برگزار می شود

تراکم جمعیت تهران در مرز هشدار

حمله گرگ به کشاورزان گلشهری

وزیر دفاع:به شدت با جدایی هر قسمتی از خاک عراق مخالفیم

این مرد، دوربین را به همسرش ترجیح داد

صدا و سیمای کهگیلویه و بویراحمد نسبت به اجرای برنامه ویژه "حقوق کودک" در استان اقدام کند

روحانی: ایران از توسعه و تعمیق روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی با ازبکستان استقبال می کند

کاهش سن ابتلا به اعتیاد به 12 سال آموزش و پیشگیری بهترین راهکار مبارزه با مواد مخدر

موسوی ازتنوع ناوگان اورژانس تهران برای مقابله با معضل ترافیک خبرداد

ساخت مستند برای اربعین حسینی آگاهی و پیگیری می خواهد

لاریجانی: باید به مشکلات ترافیکی و آلودگی زیست محیطی تهران رسیدگی جدی شود

سخنرانی ترامپ یک شوی تبلیغاتی بر اساس خیالات و اوهام بود

دولت بابت خرید گندم تضمینی به کشاورزان خراسان جنوبی بدهکار است

«کار من همش خاطره است»

پایان دومین دوره مسابقات قرآن مناطق آزاد در ارس

سردار عروج: موفقیت نظام اسلامی بر گرفته از اصالت نهاد خانواده است

اختلال فنی سامانه سماح و زائرین معطل کارشناسان/ مسئولینی که در دسترس نیستند

افت 26 متری سطح آب های زیرزمینی در دشت شهرکرد

دیدار اعضای شورای شهر تهران با رییس مجلس/ تأکید لاریجانی بر لزوم رفع مشکل ترافیک و آلودگی هوا

تجاوز رژیم صهیونیستی به آسمان و زمین سوریه پذیرفتنی نیست

اولویت نخست جانبازان، رسیدگی به مسائل درمانی آنان است

حذف وثیقه مالی برای دانشجویان متقاضی سفر به کربلا در اربعین

توصیه آشنا به اعضای جامعه روحانیت مبارز

جعبه سیاهی که هنوز باز نشده است

امریکا بدون ارائه سند ایران را متهم به حمایت از تروریسم می کند/ مخالفت اروپایی ها با رفتار ترامپ در قبال برجام کافی نیست

جانبازان خون شهیدان و اعتقاداتشان را به نسل های بعد انتقال دادند

توانمندی دفاعی ایران غیرقابل مذاکره/اعمال تحریم و حفظ برجام تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نیست

اگر هاروی واینستین در سینمای ایران بود، با آبرویش بازی نمی شد

حذف وثیقه مالی برای دانشجویان مشمول متقاضی سفر به کربلا در اربعین

خانواده های شهدا مظهر ایثار و فداکاری هستند

پیشرفت علمی زمینه ساز اقتدار کشور است

بی هیاهو کار کردن یکی از شاخصه های مهم بسیج است

حاصل فرهنگ غنی ایثار و شهادت شهید حججی ها هستند

دیدار کمالوندی با رییس روس اتم

همکاری کارکنان بازنشسته با بنیاد قزوین افزایش یابد

شهید حججی سالار شهدای مدافع حرم شد

دفاتر پلیس +10 منطقه 20 تهران (آدرس و تلفن)

ماجرای استعفای مهدوی کنی پس از انتخابات

عباس جدیدی وارد گود شد؛ ثبت نام برای ریاست فدراسیون کشتی

بلاهت ترامپ ما را از مکر آمریکا غافل نکند/ اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می کنیم

شناسایی 4جاسوس در تیم هسته ای

باید امکان استفاده ی شهروندان از همه ی سرویس های ارتباطی را فراهم کنیم

تغییرات سریع مدیران خراسان شمالی به صلاح استان نیست

گزارش تصویری دیدار نخبگان جوان علمی با رهبر معظم انقلاب

با حضور محسنی اژه ای رییس جدید دادگستری قزوین معرفی شد

رییس مجلس باید به موضوع سپنتا نیکنام رسیدگی کند

شمخانی: ترامپ و بارزانی به حرف های منطقی گوش ندادند/ مخالفت اروپا با ترامپ مثبت بود اما کافی نیست

تکنیک های یک مصاحبه خوب از نظر کامران نجف زاده

رییس دولت نهم و دهم محکوم به جبران 4هزار و 600 میلیارد تومان شد

پربازدیدترین های گروه فضای مجازی/ 26 مهر

سردار عروج: موفقیت نظام اسلامی بر گرفته از اصالت نهاد خانواده است

اجتماع عظیم عزاداران رضوی در شهرستان بهبهان برگزار می شود

اجتماع اساتید و طلاب حوز های علمیه مشهد به منظور محکومیت اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران‎

شمخانی: ترامپ و بارزانی به حرف های منطقی گوش ندادند/ مخالفت اروپا با ترامپ مثبت بود اما کافی نیست

ترور امام جماعت مسجد «الصحابه» عدن

اروپا گام های عملی در مخالفت با رویکرد دولت آمریکا در بحث برجام بردارد

مقام معظم رهبری: اگر طرف مقابل برجام را پاره کند، ما آن را ریز ریز می کنیم

امیر حاتمی: دشمن می خواهد تهدیدات را به نزدیک مرزها منتقل کند

تشکیل دبیرخانه دائمی مسئولیت اجتماعی سازمانهای مسئولیت پذیر معرفی می شوند

حذف وثیقه مالی برای دانشجویان مشمول متقاضی سفر به کربلا در اربعین

نشست علمی و آموزشی دانشگاه های ایران و اندونزی در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می شود

بیست و سومین محفل شب آواز ایرانی برگزار می شود

ترامپ در دشمنی با ملت ایران تیر خود را به سمت سپاه شلیک کرده است

توصیه حجت الاسلام قرائتی به مبلغان: سخن شما به گونه ای باشد که عوام بفهمند و خواص بپسندند

بازنشستگی کسانی که 10 سال سابقه دارند چگونه است؟

ورود روزانه 1.5 میلیون نفر به تهران/ تراکم جمعیتی به حد هشدار رسید

برکناری استاندار کرکوک تایید شد

استخدام 4 رده شغلی جهت موسسه مطبوعاتی در تهران

استخدام حسابدار مسلط به امور دفتری در تهران

لاریجانی: به مشکلات ترافیکی تهران رسیدگی شود

استخدام جوشکار اسکلت ماهر و نیمه ماهر در خراسان رضوی

چرا کارگردان لرد به تبلیغ علیه نظام متهم شد؟/ مجازاتی سخت در انتظار اوست؟

استخدام نیروی ماهر جهت تعویض روغنی کامیون در قم

تحول در حوزه تدریجی است نه دفعی/ لزوم هجرت علما و روحانیون به شهرستان ها

سخنان رهبر انقلاب در دیدار نخبگان جوان

ساماندهی مسائل اجتماعی بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست

استخدام خیاط و برشکار ماهر مبلمان در خراسان رضوی

آموزه های اسلامی در جامعه کمرنگ شده است/حوزه و دانشگاه راه های تحکیم خانواده را تبیین کنند

دیدار اعضای شورای شهر تهران با رییس مجلس

6 نکته برای پوشیدن کفش پاشنه بلند (بدون درد و ناراحتی)

دانشگاه باید پاسخگوی نیازهای ابدی انسان باشد/ طرز تفکر و رفتار امثال ترامپ ریشه ای در دیانت ندارد

بازتاب گسترده بیانات امروز رهبر انقلاب در رسانه های جهان

دهقانی: اروپا تکلیفش را با آمریکا به صورت قاطعانه روشن کند

خبر ممنوع التصویری نجفی چه بود؟

تجری: هدف آمریکا تضعیف توان دفاعی ایران است

شمخانی: اروپا گام های عملی در مخالفت با رویکرد دولت آمریکا در بحث برجام بردارد

ساختمان فرماندهی دانشگاه علوم انتظامی امین به نام شهید چمران نامگذاری شد

عکس/ ادای احترام پاریس به قربانیان سومالی

انتشار کتاب «فلسفه شناخت»

حکایتی که از روز گذشته تاکنون ادامه دارد اختلال فنی سامانه سماح و زائرین معطل کارشناسان/ مسئولینی که در دسترس نیستند

شمخانی در گفتگو با یورونیوز توانمندی دفاعی ایران غیرقابل مذاکره/اعمال تحریم و حفظ برجام تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نیست

ایران نسبت به گسترش نیروی دفاعی خود بی تفاوت نمی ایستد

صدور 13 حکم محکومیت قصور پزشکی در کهگیلویه و بویراحمد

باید گام های عملی در مخالفت با رویکرد آمریکا برداشته شود

بدل ترامپ در تهران

شمخانی در گفت وگو با یورونیوز: ترامپ دروغ گو است/ اروپا کارهای بسیار نمایشی انجام داده است

گفتگویی دیدنی با آقای دوربینی+فیلم

اقامه نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام والمسلمین صدیقی

شمخانی: اروپا پس از برجام نتوانسته است انتظارات مردم ایران را برآورده کند

اولویت های جامعه بر اساس تفکر قرآنی تعیین و تنظیم شود

هک شدن تلگرام بازیگر زن مشهور+عکس

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند

حقیقت ترسناک و لذتبخش فضای مجازی/ شبکه های اجتماعی سلطه رسانه های سنتی را شکستند