مطالب مرتبط:
انتخاب آگاهانه اصلاح طلبان برای شورای شهر
انتظار مردم تشکیل دولتی اصلاح طلب تر است/ درخواست شورای عالی برای دیدار با روحانی/حمایت اصلاح طلبان از دولت به خاطر سهم خواهی نیست
دیدار اصلاح طلبان با روحانی/کابینه «اصلاح طلب تر» شود
رییس انجمن مددکاری اجتماعی:بهزیستی به سازمان ملی تبدیل شود
صاحبنظران و نویسندگان از جشنواره کتاب سال تأمین اجتماعی استقبال کردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 15:302017-06-19سياسي

لزوم توجه اصلاح طلبان به عدالت اجتماعی/ مثلث« اجماع بزرگان، لیست واحد، تَکرار» فعلا آلترناتیوی ندارد


سعید حجاریان در یادداشتی به تحلیل نتایج انتخابات 96 پرداخته است.

- --> کد خبر: 502255 1396/03/29 15:31:08 سعید حجاریان در یادداشتی به تحلیل نتایج انتخابات 96 پرداخته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا متن یادداشت سعید حجاریان به این شرح است: پیش و پس از انتخابات اردیبهشت 1396 شاهد چند رخداد بودیم که هر کدام به تنهایی و یا در کنار هم می توانند به مبنایی برای تحلیل های سیاسی در میان دو جناح جمهوری اسلامی تبدیل شوند.

تعداد این رخدادها با توجه به زاویه تحلیل ها متفاوت است و من ذیلاً به برخی از مهم ترین این موارد اشاره می کنم: 1) تغییر در سبد رأی: نخستین اتفاقی که در این انتخابات تعجب کنش گران و تحلیل گران را برانگیخت، تغییر حجم سبد رأی دو جناح اصلاح طلب و اصول گرا بود.

مطابق با آمار رسمی منتشر شده می دانیم که در انتخابات دوم خرداد 1376، سید محمد خاتمی و علی اکبر ناطق نوری به ترتیب با بیست میلیون و هفت میلیون رای نفر اول و دوم انتخابات شدند.

همچنان واقفیم که در انتخابات دوره دوازدهم آرای نفرات اول و دوم این گونه اعلام شد؛ حسن روحانی بیست و چهار میلیون رأی و ابراهیم رییسی پانزده میلیون رأی.

مشاهده می کنیم که مطابق آمار رسمی منتشر شده از دوم خرداد 1376 به این سو آرای جناح اصولگرا بیش از هشت میلیون افزایش داشته و در مقابل به آرای اصلاح طلبان تنها چهار میلیون افزوده شده است و این در حالی است که در این فاصله به تعداد کسانی که حق رأی داشتند بیست میلیون اضافه شده است که نوعاً قشر جوان هستند و طبعاً به سمت تحول خواهی گرایش دارند.

برای این پرسش که چگونه آرای اصول گرایان تا این حد افزایش داشته و همزمان آرای اصلاح طلبان افزایش اندک داشته چند پاسخ متصور است: 1-1) در نخستین پاسخ می توان ادعا کرد که در انتخابات تخلف صورت گرفته است.

مبنای این گفته خبر سایت و کانال قرارگاه سایبری عمار است؛ قرارگاه عمار در خبری روحانی را با 25 میلیون رأی نفر اول و رییسی را با 12 میلیون رأی نفر دوم دانسته بودند و در ادامه چنین نوشته بود: بنا به گفته منابع مطلع، تعداد قابل توجهی (حدود 5 میلیون) برگ رای از آرای رییسی مهر نخورده و وزارت کشور اصرار به ابطال آنها دارد، از طرفی مسئولین ستاد رییسی مخالف اینکار هستند زیرا معتقدند این امر ناشی از کوتاهی مسئولین وزارت کشور بر سر صندوق آرا بوده و باید شماره سریال های برگه های مذکور بررسی و در صورت درست بودن، ابطال نگشته و در شمارش نهایی لحاظ گردند.

قرینه دیگر آرای تعجب برانگیز شهر مشهد است.

در این شهر مردم به حوزه های اخذ رأی رفتند و دربست به لیست اصلاح طلبان رأی دادند یعنی فرصت گذاشتند و به دقت نام پانزده نفر از کاندیدای اصلاح طلب را نوشتند اما در صندوق بغل به آقای رییسی رأی دادند آن هم با نسبت هفتاد به سی به نفع رییسی.

1-2) پاسخ دیگر به آمار و ارقام روز انتخابات مربوط نمی شود؛ برخی معتقدند از دوم خرداد تا به امروز، با توجه به شکست به وجود آمده، جناح راست به خود سازمان داده و به وسیله دستگاه های مختلف سازمان رأی درست کرده و همزمان سازمان اصلاح طلبان را از بین برده است.

به بیان دیگر، جناح راست در هشت سال (84-92) که قوه مجریه را هم در دست داشت با بستن احزاب و سمن ها، اصلاح طلبان را سازمان زدایی کرده و بالعکس به نیروهای خود سازمان داده است.

1-3) سومین پاسخ جنبه اقتصادی و جامعه شناختی دارد؛ با مطالعه و تحلیل آمار می توانیم بگوییم طی بیست سال گذشته، درآمد سرانه کمتر و مردم فقیرتر شده اند و فقر به وجود آمده باعث از بین رفتن طبقه متوسط یا ضعف آن شده و همین امر گرایش مردم به پوپولیسم و یارانه و کارانه را به دنبال داشته است.

واقعیت این است که دستاورد مهم دولت نهم و دهم فقر بود و همین موضوع باعث شد مردم به پوپولیسم روی بیاورند و لذا آن ها در این انتخابات، رییسی را چهره معمم احمدی نژاد دانسته و با رأی بالا از او استقبال کرده اند.

1-4) چهارمین پاسخ که شاید بتوان آن را شِق دوم پاسخ سوم تلقی کرد به مقوله روستا و حاشیه نشینی مربوط می شود.

در طول سال های پس از انقلاب، اهالی روستا به این نتیجه رسیدند برای زندگی صرفاً نمی توان به وجود پایگاه سلامت، خط لوله گاز اکتفا کرد و به همین جهت و به دلایل اقلیمی که مهمترین آن کم آبی باشد، برای اشتغال، نخست جوانان و سپس تمام خانواده روستایی به شهر آمده اند.

طی این فرآیند جابجایی، به دلیل ساختارهای موجود، روستاییان در حاشیه شهرهای بزرگ ساکن شده اند و همین امر سبد رأی جناح راست را فربه کرده است.

2) ضرورت عادی سازی: پس از روی کارآمدن دولت یازدهم برای چارچوب تئوریک فعالیت دولت از عادی سازی نوشته بودم و اعتقاد دارم در این انتخابات هر فرد یا جناحی که خلاف این مسیر حرکت کرد، بازنده بود چرا که اساساً در وضعیت گذار به شرایط نرمال (یا زیست در شرایط نرمال) هر که بخواهد اوضاع را آشوب ناک کند، بازنده است.

مطابق این تحلیل باید گفت که بازنده اول، محمدباقر قالیباف بود چرا که وی نخستین فردی بود که در مناظره ها ایجاد آشوب کرد و بازنده دوم حسن روحانی بود که وارد زمین بازی جناح راست شد به خصوص در چند سخنرانی اش در سفرهای انتخاباتی از جمله استان آذربایجان غربی.

واقعیت این است که مردم بنا به تجربیات شان نمی خواهند از شرایط نرمال خارج شوند چرا که تحمل شوک ندارند و می دانند کمترین نوسان زندگی شان را به هم می ریزد.

فلذا دولت دوازدهم می بایست به درس این انتخابات توجه کند و وارد فضای شعاری نشود و هر روز با یک قوه یا نهاد صاحب قدرت درگیر نشود.

در گفت و شنودهای پس از مناظرات یا سخنرانی های شنیدیم و خواندیم که مردم می گفتند: روحانی از اصلاح طلبان هم جلو زده است این در حالی است که اصلاح طلبان چنین خواسته ای نداشته و ندارند و حتی خودشان هم بعضاً از شعارهایشان عدول کرده اند.

3) عدالت اجتماعی: رقیب نهایی روحانی، در سفرهای استانی و مناظره اقتصادی-اجتماعی چندین شعار محوری مطرح کرد که شاید مهم ترین آن ها برپایی عدالت اجتماعی و از بین بردن فاصله طبقاتی بود.

این شعارها چنانکه می دانیم از ابتدای آن متعلق به جناح چپ بوده است و به همین دلیل این پرسش در اذهان به وجود آمده که جناح راست را چه شده، آیا آن ها همچون چپ ها شده اند؟ در پاسخ باید گفت محال است راست، چپ شود.

چرا که چپ بودن ملزومات تئوریکی دارد که اصول گرایان از آن بی بهره بوده اند.

اهالی این جناح فی الواقع چپ نما هستند و تنها تعریف شان از مفهوم عدالت، صدقه دادن است چنانکه شاهد بودیم کاندیدای اصلی این جریان در بُعد ایجابی تنها از پرداخت پول سخن گفتند.

از این گذشته، در طول سال های پس از انقلاب، اگر با قطعیت سخن نگوییم، به ندرت مشاهده شده است که متفکران جناح راست درباره عدالت دست به قلم شده و مقوله ای را تئوریزه کرده باشند و یا حتی آراء متفکر عدالت طلبی را به جامعه آکادمیک معرفی کرده باشند.

چنانکه می بینیم متفکران این جناح در زمینه علوم اجتماعی در آراء ارسطو و کتاب سیاست وی متوقف مانده اند.

البته باید توجه داشت که اصلاح طلبان نیز آن گونه که باید به بحث عدالت نپرداخته اند.

جریان اصلاحات در مقاطعی عدالت را برابر تعادل دانسته و مسئولیت رسیدن به رهیافت های عدالت خواهانه را بر دوش احزاب محافظه کار اردوگاه خود گذاشته است.

در جریان اصلاحات، برخلاف جریان مقابل، پایه علمی وجود داشته و دارد چنانکه دیدیم در دولت های هفتم و هشتم وضعیت اقتصاد بهبود یافت اما پایان فعالیت دولت اصلاح طلبان و تأثیرگذاری موضوع جهانی شدن باعث شد که ما هم تقریباً نتوانیم مسائل تئوریک مان را به عرصه عمل بکشانیم.

4) رأی لیستی: از انتخابات اسفند 94 به این سو، شاهد سه دستاورد مهم در زمینه رأی به فهرست اصلاحات و اعتدال بوده ایم چنانکه جریان اصلاحات این موفقیت را در رزومه عقلانیت و کار جمعی خود نوشت و جریان مقابل از انتصابات خاتمی و ضرورت تغییر وضعیت سخن گفت.

درباره تداوم کارایی مثلث (اجماع بزرگان-لیست واحد-تَکرار) باید گفت مادامیکه در کشور قطب سومی به وجود نیاید و اتفاق پیش بینی نشده ای رخ ندهد، آلترناتیوی متصور نیست و حتی بر کیفیت رای آوری جریان اصلاحات نیز افزوده خواهد شد.

این امر برای هر دو جریان آثار مثبت و منفی در پی دارد که پیش تر در گفت و گویی به تبعات آن از جمله تقسیم نشدن کرسی ها به تناسب وزن جناح های سیاسی اشاره کرده و راه حلی با عنوان پارلمان ملی پیشنهاد داده بودم.

5) توزیع جغرافیایی آرا: آقای روحانی به جز سه استان خراسان که طبعاً در اختیار جناح راست است، در استان های زنجان، سمنان، قم، همدان و مرکزی نیز رأی کمتری آورد.

بعضی از این استان ها واقعاً توسعه نیافته اند و طبیعی است که به سمت پوپولیسم کشیده شوند اما در بعضی دیگر اصلاح طلبان باید سازمان رأی خود را ملامت کرده و آن را بهبود ببخشند.

در سایر کشورهای دنیا هم احزاب به ایالت ها و استان ها عطف توجه دارند و در آنجایی که رأی شان نامشخص است بیشتر سرمایه گذاری می کنند پس به همین منظور اصلاح طلبان باید مکانیزم انتخاباتی ایالتی را در نظر بگیرند، مرکزگرایی را کنار نهاده و به حوزه هایی که از پایگاه رأی شان احساس خطر می کنند، توجه بیشتر نشان دهند.

6) رای پایتخت: از شمال به جنوب پایتخت که حرکت می کنیم، نسبت آرای روحانی به رییسی از هفت به یک آغاز، در مرکز شهر چهار به یک رسیده و در حاشیه شهر یک به یک شده است.

این تغییر نشان دهنده فضای نابرابر شهری و آثار و عوارض حاشیه نشینی است.

علاوه بر این هر چه به سمت جنوب حرکت می کنیم تعداد آرای مأخوذه کمتر شده یعنی مشارکت پایین آمده است.

اصلاح طلبان نباید فراموش کنند که هم باید به نرخ مشارکت توجه داشته باشند و هم به حضور در صحنه هایی که آن ها را خالی کرده اند چرا که سابق بر این پایگاه رأی جناح چپ در مناطق پایین تر بود و اکنون این موازنه به هم خورده است.

واقعیت این است که نمی توان به مسائل سیاسی و فرهنگی توجه کرد و از معیشت و اشتغال و زندگی روزمره مردم غافل شد چرا که این گونه حاشیه بر متن غلبه می کند و با توجه به مهاجرت های داخلی این امر تشدید خواهد شد.

7) اقلیت ها: رأی اقلیت ها در این انتخابات مانند همیشه به سود اصلاح طلبان بود.

جریان اصول گرا با دامن زدن به شیعی گری مبالغه آمیز خود را به کلی از چشم اقلیت های مذهبی و دینی انداخته و محال است که به این زودی بتواند این ضعف خود را مرتفع کند.

اما باید توجه داشت که اصلاح طلبان نیز تا حدی می توانند روی این برگ برنده حساب باز کنند چرا که مناطق سنی نشین ایران جزء مناطق محروم اند و اگر اقدامی برای آن ها صورت نگیرد ممکن است روزی آن ها به کلی از مشارکت سر باز زنند.


کلید واژه ها: انتخابات - سعید حجاریان - اصلاح طلب - اصلاح طلبان - حجاریان - اصلاح - وزارت کشور - افزایش - علی اکبر ناطق نوری - سید محمد خاتمی - جمهوری اسلامی - نخستین - روحانی - سعید - قرارگاه عمار - وزارت - منتشر - خرداد - ابطال - محمد خاتمی - حسن روحانی - ناطق نوری - کشور - آمار - صورت - علی اکبر - اسلامی - متفاوت - جمهوری - سایبری

آخرین اخبار سرویس:
آغاز مسافرگیری آزمایشی فاز سوم خط یک مترو اصفهان

نخستین نمایشگاه و جشنواره رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی در اصفهان برگزار می شود/ رونمایی از پوستر شهید علی اصغر فولادگر

پیکر مطهر 2 شهید مدافع حرم تیپ فاطمیون در ساوه تشییع می شود

یک جناح می خواهد مدیریت کلان شهرها را به دست بگیرد/ به پیگیری تخلفات انتخاباتی پاسخ داده نشد

فارس گزارش می دهد نخستین چالش تشکیل اتحادیه کسب وکارهای مجازی/ انتقاد به سابقه و نحوه تایید صلاحیت کاندیداها

حاشیه های روز آخر بررسی صلاحیت های وزرا انتظار نه چندان زیاد رییس جمهور از وزیر دادگستری/ نارضایتی رییس مجلس از شیوه اخذ رأی اعتماد

فردیس به 500 سطل زباله مکانیزه نیاز دارد

تابش: مجلس با تعامل حداکثری کار خود را انجام داد/ اکنون نوبت دولت است

واکنش شورای شهر به درخواست نامگذاری معبری به نام مصدق

محوطه سازی حرم امام خمینی (ره)

مراسم استقبال از پیکر مطهر 15 شهید گمنام در زاهدان

پیام تبریک مدیرعامل خانه کتاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

استخدام آشپز آقا جهت رستورانی در فارس

نجفی می تواند سرپرست شهرداری شود

استخدام تاکسی تلفنی بهار واقع در شیراز

استخدام عکاس و طراح جهت یک آتلیه در شیراز

استخدام وردست مسلط به اصلاح و براشینگ در تهران

سه نکته درباره حکم جدیدمجمع تشخیص مصلحت نظام

استخدام گریل کار ماهر جهت رستورانی در تهران

اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان مرکز تخصصی موعود

استخدام کارشناس فنی (رشته الکترونیک،مهندسی پزشکی)

هفته نامه صدا مجرم شناخته شد

کابینه دوازدهم / وزیر جوان اعتماد پارلمان را جلب کرد

آخرین روز بررسی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم/گزارش تصویری

نتیجه نهایی رای نمایندگان مجلس به وزرای دولت دوازدهم

حرم رضوی در شب شهادت امام جواد(ع) میزبان محفل قرآنی است

الگوهایی همچون "محسن حججی ها" جهانی هستند

کرباسیان با چند رای اعتماد راهی پاستور شد؟

طی پیامی وزیر دفاع از رای اعتماد قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی قدردانی کرد

راز کرسنت و مصاحبه‎ای که منتشر نشد

گزینه پیشنهادی وزارت نیرو فاقد برنامه درباره آب شرب خوزستان و چهارمحال و بختیاری بود

مولفه های قدرت در جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد منوچهر محمدی: این کتاب پاسخی به چرایی پیروزی های انقلاب است/ ابراهیم برزگر: زاویه جدیدی در خصوص مفهوم قدرت ارائه شده است/ ابراهیم متقی: ایران قدرتی است که ظهور آرام ندارد

چمران: انتخاب سرپرست برای شهرداری حداکثر برای 3 ماه قانونی است

تبریک دبیرکل اوپک به مناسبت ابقای زنگنه در وزارت نفت

یادداشت میهمان؛ تصویب قانون اقدام متقابل مجلس بیانگر قاطعیت ایران در برخورد با آمریکا است

عضو فراکسیون امید مجلس: عدم رای اعتماد به بی طرف سیاسی نبود

«طریق جاوید» باعث می شود تقلیدوار امام(ره) را دوست نداشته باشیم

اعطای تندیس زرین سرآمدی روابط عمومی به شرکت فولاد مبارکه

واکنش تهیه کننده «ماجرای نیمروز» به وزیر شدن یک دهه شصتی

واکنش تهیه کننده «ماجرای نیمروز» به وزیر شدن یک دهه شصتی

افتخار می کنم نمایندگان مجلس را استخدام کنم

دیدار کرباسیان با طیب نیا پس از کسب رای اعتماد از مجلس /عکس

دلیل عدم اعتماد به وزیر پیشنهادی نیرو چیست؟

فرهاد دبیری مشاور ارشد کلانتری و مسئول دبیرخانه شورای عالی محیط زیست شد

زنده کردن خاطره بابابرقی

سخنان لاریجانی بعد از رأی اعتماد به وزرا

«رابطه علما و جریان مذهبی با وقایع کودتا» در گفت وگو با دکتر خان محمدی: آیت الله کاشانی از دکتر مصدق فاصله گرفت

سفری سرنوشت ساز برای شام

اگر مجلس ششم و شورای شهر به اصلاح طلبان رسید، نتیجه ابتکار عمل آنها بود

فراخوان مسابقه تصویر سازی، کاریکاتور و طراحی گرافیک قایم، با شک!

مراسم بیست وهشتمین بزرگداشت شهدای مسجد امام حسین(ع) برگزار می شود

مرکز رویان در استان لرستان راه اندازی می شود

بنابر شنیده ها "ضیاء هاشمی" سرپرست وزارت علوم می شود

120 قرآن آموز در مدرسه تخصصی حفظ قرآن کریم بیرجند شرکت کردند

بازدید حجت الاسلام خسروپناه از فرهنگستان علوم اسلامی

با حضور حجت الاسلام مهدی طائب همایش روز جهانی مسجد در قم برگزار می شود

فعالیت سه ماهه سرپرست برای شهرداری تهران

مرکز آموزشی، بهداشتی و درمانی در سایت راسفند راه اندازی می شود

صالحی وزیر ارشاد دوازدهم

تصاویر/ نشست هم اندیشی رییس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس و مدیران رسانه های کشور

سرلشکر سلیمانی در اجلاس روز جهانی مسجد:در عراق به دنبال چاه نفت و تصرف شهر نیستیم

اولین سردخانه عمومی اهواز افتتاح شد

مجلس برای روحانی سنگ تمام گذاشت/ بیطرف افتاد/ امیر حاتمی بالاترین رأی دولت دوازدهم + نتایج آرا

آخوندی؛رکورددار رای اعتماد در دولت روحانی

باید ساخت و طراحی حوزه مجازی توسط طلاب صورت بگیرد/باید با تبلیغ مجازی از تبلیغ سنتی حمایت شود

مستاجران جدید پاستور را بشناسیم

قاضی عسکر از اقدامات صورت گرفته در سرزمین عرفات ابراز رضایت کرد

ساخت فرودگاه بروجرد تنها روی کاغذ

پویش مردمی من نهج البلاغه می خوانم در یزد برگزار می شود

استان مرکزی میزبان 2 شهید گمنام است

معاون سازمان پدافند غیرعامل: مولدهای برق اضطراری در تمامی مراکز حیاتی و حساس نصب شود

نماینده مجلس: رای وزیر دفاع فراجناحی بود

هفته نامه صدا بخاطر توهین به مقامات مجرم شناخته شد

گردهمایی فعالان چاپ سه بعدی برگزار می شود

استخدام آشپز ماهر جهت مطبخ در البرز

استخدام پیشکار بچه گانه دوز، چسب زن و چرخکار در خراسان رضوی

جهرمی از مجلس رای اعتماد گرفت

استخدام همکار خانم در کارگاه نان فانتزی

استخدام براشینگ کار حرفه ای در سالن زیبایی

استخدام فروشنده در نمایشگاه کتاب و نوشت افزار

16 وزیر روحانی رای اعتماد مجلس را گرفتند

پذیرایی از 4 هزار زائر در بارگاه موسی مبرقع(ع)/ استان قم مزین به وجود بارگاه بیش از 440 امامزاده است

امروز؛ معرفی سرپرستان وزارتخانه های علوم و نیرو از سوی روحانی

شهداء، سهم خود را برای استقرار امنیت در جامعه ایفاء کردند

سردار سلیمانی: چرا دائما از القاب بی حجاب، بدحجاب، اصول گرا یا اصلاح طلب استفاده می کنید؟ پس چه کسی می ماند؟ تمام بچه ها یکی نیستند

از حزب محوری اصلاح طلبان تا چهره سازی اصولگرایان

عکس/توصیه های اینستاگرامی علیرضا امامی فر به طارمی

دفاع مقدس نشات  گرفته از قدرت ایمان و تقوای جوانان بود

رسیدگی و توجه به مشهد، صرفا توجه به مشهدی ها نیست

سمینار علمی «معماری و مسجد» در گیلان برگزار می شود

پیکر سه شهید جاویدالاثر قزوینی شناسایی شد

لبیک جانباز شیمایی به دعوت حق

رییس مرکز پذیرش و هماهنگی گروه های هدف بهزیستی: روند رو به رشد بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد در حوزه پذیرش و هماهنگی قابل تقدیر است

تذکر کتبی یک نماینده به رییس جمهور برای جلوگیری از مهاجرت یک نخبه

راهپیمایی اربعین حسینی نماد وحدت و انسجام داخلی است

وزرای راه یافته به دولت دوازدهم

آشنایی منتخبان جدید با آیین و مقررات شوراهای اسلامی روستاها

تشییع پیکر پدر شهید عبدالجواد احمدی در زیرکوه

شهادت، پاداش معامله با خداست

لابی هایی که 16وزیر را راهی پاستور کرد

آقای «برجام» سکاندار دوباره دستگاه دیپلماسی

توسعه صادرات غیرنفتی با تکیه بر توانایی زنان

برگزاری 750 برنامه فرهنگی توسط تبلیغات اسلامی البرز

پاسداشت شهید حججی در شب شعر و هنر سر به راه

هفته نامه صدا بخاطر توهین به مقامات مجرم شناخته شد

اهدای نشان عکاس سال مطبوعاتی

آیینه دار غیرت؛ تازه سروده محدثی خراسانی در وصف شهید حججی

مصلحت اسلام در گرو برادری و اتحاد بین ملت های مسلمان است

شناسایی و تقویت فعالیت های قرآنی هیئات مذهبی در کردستان

مراسم گرامیداشت شهید حججی در بیرجند برگزار می شود

آزادگان شهدای زنده انقلاب اسلامی هستند

بار سنگین رکود اقتصادی به دوش کرباسیان افتاد

استقبال مردم سرخس از مصوبه مساعدتی سنددار شدن منازل و اراضی کشاورزی

آخرین جلسه علنی شورای شهر تهران

محراب هایی که راهی مناسب برای پرسش های بانوان از امام جماعت مساجد باز کرده است

6 وزیری که امتحان خود را پس دادند+جدول

دیدار کرباسیان با طیب نیا پس از کسب رای اعتماد از مجلس (عکس)

اجتماع عظیم عزاداران امام جواد (ع) در مشهد برگزار می شود

ایجاد آزمایشگاه پلاسما در پژوهش سرای دانش آموزی متقین برازجان

زندگی 5 دخترِ آزار دیده

ویژه برنامه شهادت امام جواد(ع) در حرم رضوی برگزار می شود

تذکر کتبی به رییس جمهور برای جلوگیری از فرار یک مغز

دیدار کرباسیان و طیب نیا پس از رای اعتماد

ساخت فرودگاه بروجرد تتها روی کاغذ

بیش از 300 فرزند ایثارگر خلخال در انتظار کار هستند

آرای وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس دهم /جدول

استخدام فرکار ماهر و کارگر ساده در خراسان رضوی

استخدام چرخکار، اتوکار و مادگی زن در جواد آباد البرز

استخدام نیروی کار آشپزخانه و صندوقدار در فست فود

استخدام راننده جهت آژانسی در شهرک غربِ تهران

استخدام آرماتور بند، قالب بند ماهر و ساده در خراسان رضوی

استخدام طراح خانم در دفتر مجله و روزنامه

جدول/ جزییات رای اعتماد مجلس به کابینه دوازدهم

استخدام دفتر خدمات کارگزاری ابنیه تاریخی

استخدام کارگر آشنا به پرداخت کاری فلزات و کارگر ساده در خراسان رضوی

راه های مقابله با تهدیدات دشمن به مردم آموزش داده شود

"هزار په" به مقصد رسید

استخدام حسابدار به صورت پاره وقت در محدوده گوهردشت البرز

دو وزیر نفت و امور خارجه در کابینه روحانی ابقا شدند

استخدام کارگر ساده جهت یک سوپرمارکت در کرج

مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه اصفهان برگزار می شود

مجلس برای روحانی سنگ تمام گذاشت

مجلس به کدام یک از وزیران پیشنهادی اعتماد کرد+ جدول آراء

استخدام بازاریاب و منشی در شرکتی معتبر،فعال درحوزه IT

رای قاطع مجلس به وزیر اقتصاد/ با برنامه مسعود کرباسیان آشنا شوید

هفته نامه«صدا» به علت توهین به مقامات مجرم شناخته شد

دفاع تمام قد روحانی از وزارت اطلاعات

انتظارات ساده روحانی از وزیر پیشنهادی دادگستری!

یکصد و شانزدهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه آغاز شد

سکوت مظلومیت شهدای مدافع حرم باید شکسته شود

مراسم روز جهانی مسجد

فعالیت 177 موسسه و خانه قرآنی در خراسان شمالی

هشدار سردار سلیمانی درباره خطر «فتنه مذهبی» در جهان اسلام

سرلشکر سلیمانی با خانواده شهید حججی دیدار کرد+ تصاویر

نسبت علم و دین درباره آفرینش انسان

نظام در مسیر توسعه ناگزیر به بازخوانی آراء و اندیشه های امام(ره) است

رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به 16 وزیر پیشنهادی

تقویت فرهنگی مهم ترین راه پیشگیری از جرایم است

شهید حججی تربیت یافته مسجد طراز اسلامی/حضور فعال جوانان در عرصه های دفاع از اسلام و نظام از ثمرات کانون های مساجد است

کنترل سفید شدن زودرس مو با این 5 ویتامین (فیلم)

فضای داخلی ضریح امام رضا روشن شد

تنها 17 روز فرصت دارید تا نمایندگی دلیوری "کی اف سی حلال ترکیه در ایران" را اخذ کنید (اطلاع رسانی تبلیغی)

رییس مجمع نمایندگان خوزستان: کشور با مدیریت بیطرف با معضل بی آبی وجود می شد

رییس صندوق رفاه دانشجویان از ایسنا بازدید کرد

طرح یک فوریتی ضمانت اجرایی عدم انجام وظایف مسئولان اتاق ها مسترد شد

مقایسه آرای وزرای دو کابینه حسن روحانی

آماده سازی عرفات و منا برای حضور زائران ایرانی

بین منافع خودمان و عراق تفاوتی قائل نیستیم

دو شهید گمنام 18 و 23 ساله مهمان ناحیه شهری مهرگان قزوین می شوند

آخرین روز بررسی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم

برنامه های مبارزه با قاچاق کالا در استان سمنان تدوین و اجرایی شود

مراسم سالگرد شهدای هفته دولت در آذربایجان غربی برگزار می شود

فیلم کامل دفاع روحانی از وزرای پیشنهادی در مجلس

تذکر کتبی به رییس جمهور برای جلوگیری از فرار یک مغز

دیدار کرباسیان با طیب نیا پس از کسب رای اعتماد از مجلس

تمام روستاهای بالای 100 خانوار البرزدارای امام جماعت می شوند

زندانیان کلاهبردار از داخل زندان اموال مردم را سرقت می کنند

معاون استاندار:برای تامین مصالح پروژه های عمرانی در مازندران مشکلی وجود ندارد

بیشترین رای مجلس به کدام وزرا تعلق گرفت؟/ ظریف در رتبه چهارم/ رکورد طیب نیا شکسته نشد

از هویت مجهول شمارش کنندگان آراء تا هم پیمانی مستقلین و اصولگرایان مجلس

اعزام 240 بسیج محلات عجب شیر به مناطق عملیاتی شمال غرب

استخدام کارگر ساده جهت کارگاه تیرچه سازی در فردیس

استخدام تکنسین ترجیحا با رشته علوم آزمایشگاهی در البرز

استخدام کارمند آقا و مدیر داخلی در محدوده محمد شهر

استخدام وردست و چرخکار در محدوده حیدر آباد البرز

آژیر قرمز در اردوگاه آبی

اصلاح اطلاعات طرح تفصیلی شهر تهران

3 مدل ساختاری برای مدیریت کلان گردشگری

استخدام منشی خانم در شرکت نمای ساختمانی

فروش اپل واچ به 15 میلیون دستگاه خواهد رسید

شهرداری می تواند 3 ماه سرپرست داشته باشد

استخدام حسابدار مسلط به پارسیان بصورت نیمه وقت

گشتی در خانه پیشگوی جهان تکنولوژی

روش پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس ششم

چگونه حضرت عزراییل (س) را مدیون خود کنیم؟

استخدام نیروی خدماتی در کترینگ گندم

کاهش استقبال مخاطبان از سینما

نوشته های پراکنده صالح علا کتاب شد

رای اعتماد مجلس به 16 وزیر پیشنهادی

استخدام وکیل پایه یک دادگستری در یک دفتر حقوقی

لزوم توجه اصلاح طلبان به عدالت اجتماعی/ مثلث« اجماع بزرگان، لیست واحد، تَکرار» فعلا آلترناتیوی ندارد

لزوم توجه اصلاح طلبان به عدالت اجتماعی/ مثلث« اجماع بزرگان، لیست واحد، تَکرار» فعلا آلترناتیوی ندارد