مطالب مرتبط:
غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی
«میراث روشنفکری شریعتی» در گفت و گو با دکتر سروش دباغ/ غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی
غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی
علی شریعتی؛ آموزگار انقلاب و جامعه شناسی دینی
علی شریعتی؛ آموزگار انقلاب و جامعه شناسی دینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 15:122017-06-19سياسي

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی


مصاحبه ما با دکتر سروش دباغ در نزدیکی های سحرِ ماه مبارک رمضان و از طریق تلفن انجام گرفت و عجیب اینکه شباهت زمانی داشت با واپسین روزهایی که شریعتی در ماه رمضان سال 56 در تهران سپری می کرد.

- در چنین نگاهی، مشکل اساسی و اصلی انسان، عبارت است از تنظیم رابطه با خود و زدودن بیگانه ها از خویش ، البته با اینکه اصل آن همچنان در صحنه روزگار کنونی ما وجود دارد، امّا مصادیق این قصه عوض شده است، چراکه در گذشته، ما مسائلی مانند صنعتی شدن، انقلاب صنعتی، تکنولوژی جدید و امثالهم را نداشتیم.

بنابراین یکی از رسالت ها یا یکی از امور مهم و کلان نواندیشان دینی و به طور کلی انسان های معنوی در روزگار کنونی، توجه دادن به قصه ازخودبیگانگی و به دست آوردن راهکارهای مقابله با آن است.

به عنوان مثال امروزه شاید برای کسی مثل من که در امریکای شمالی و کشورهای نیمه کاپیتالیستی مانند کانادا یا نظام سرمایه داری حاکم بر آن زندگی می کند به مراتب بیشتر مشهود است و می توانم این بروز و ظهورات را مشاهده کنم.

اینکه به هرحال این نظام اقتضائاتی دارد و افراد برای اینکه شغل خود را از دست ندهند با چه حرص و ولعی می کوشند تا اسباب رضایت خاطر فلانی و بهمانی را در محیط کار فراهم آورند و این لزوماً جایی برای پرداختن به امور باقی نمی گذارد.

بویژه با تولید نیازهای کاذب یا اموری که مقتضیات سرمایه داری است؛ چرا که به مصرف بیشتر وابسته است.

یعنی از این حیث که تولید بیشتر، مصرف بیشتر را اقتضا می کند و مصرف بیشتر هم معطوف به این است که نیاز بیشتر در افراد پدید آید.

در بسیاری مواقع این نیازهای بیشتر، در واقع نیازهای کاذب هستند و مصداقی است از الیناسیون که رخ می دهد؛ بویژه که می توان گفت نظام سرمایه داری در اقصی نقاط عالم اکثریت جهان را بر صورت خویش ساخته است.

اکنون دیگر آن فضای انقلابی دهه شصت و هفتاد میلادی که کشور ما هم متأثر آن بود از میان رخت بربسته و به محاق رفته است و دیگر بحثی از آن نگاه سوسیالیستی که انقلابی گری هم از مقتضیات دورانش بود در میان نیست.

در عین حال اما به نظر می رسد که ما با الیناسیون و از خودبیگانگی و استعداد از خود بیگانه شدن همچنان مواجه ایم.

دکتر شریعتی بر این باور بود که ما بر خلاف کشورهای غربی که بیشتر با الیناسیون تکنولوژیکی مواجه شدند، دچار الیناسیون فرهنگی شده ایم.

به نظر شما در حال حاضر ما بیشتر دچار الیناسیون فرهنگی شده ایم یا تکنیکی یا مجموعه ای از هر دو؟ اگر بخواهم با ادبیات شما پاسخ دهم باید بگویم که متأسفانه از هر دو متضرر شده ایم.

برای نمونه، پاره ای از دوستان یا همکاران من که هر از گاهی به ایران سفر می کنند، می گویند که اسباب تکنولوژیک در ایران هیچ فاصله چشمگیری با کشورهای پیشرفته ندارد، البته معتقد نیستم که به همان میزان، فرهنگ استفاده از تکنولوژی هم در ایران وجود دارد، اما نفس استفاده از این ابزار در میان ما بسیار جاری است.

از این رو فکر می کنم الیناسیون تکنولوژیک ما را به خود مشغول کرده و مسأله ما شده است.

علاوه بر آن، الیناسیون فرهنگی که حالا ترجیح می دهم چنانکه در پاره ای از نوشته های خود نیز آورده ام، عنوانش را الیناسیون دینی بگذارم یکی از مسائل مبتلابه ما است.

الیناسیون دینی چنانکه من می فهمم عبارت است از به دست ندادن روایتی انسانی و اخلاقی از سنّت دینی و احیاناً برکشاندنِ پاره ای از ارزش های اخلاقی روشن و مشخص و اجماعی پای برخی از امور که متضمن نفی کرامت انسانی هستند.

به این معنا ما الیناسیون دینی را تجربه کرده ایم.

همچنین به میزانی که اخلاق تحت الشعاع و زیردست امور دیگر در سلوک دینی یا نحوه زیستِ دینی قرار بگیرد، این الیناسیون همراه با ما خواهد بود.

علاوه بر اینها، ضلع سومی که شریعتی هم به نوعی به آن اشاره داشته است و شاید مراد شما از الیناسیون فرهنگی باشد مرعوب و تحت تأثیر و تحت سیطره فرهنگ دیگری قرار گرفتن است که با آن هم ما به نوعی دست به گریبان هستیم.

البته متأسفانه آن حالت های rhetoric و شعاری آن را ما در کتاب غربزدگی جلال آل احمد و ادبیات رسمی هم می بینیم به رغم اینکه در بسیاری موارد از صنعت و بهداشت گرفته تا علوم انسانی متأثر از فرهنگ یا تمدن مغرب زمین هستیم و گریز و گزیری هم از آن نداریم.

امّا یک نوع طرد و نفی بی حاصلی از سوی برخی افراد صورت می گیرد که این رویکرد هم عنان شده است با نوعی از خودبیگانگی یا به تعبیری دیگر به نوعی خودباختگی و مرعوب شدن.

که متأسفانه مصداقش در میان پاره ای از اهالی فرهنگ ما هست؛ یعنی اینکه فکر می کنند همه چیز صبغه ترجمه دارد و فی المثل ما در عرصه اندیشه متفکر اصیل نداریم و هر چه که هست باید رد پایی از آن را در میان آثار متفکران غربی پیدا کنیم؛ که این هم نوعی الیناسیون به معنای مرعوب شدن است.

در این رابطه نیز سال گذشته مقاله ای تحت عنوان ترجمه یا تفکر در نقد یکی از روشنفکران نوشتم.

اجازه دهید به بحث خوانش آثار و آرای دکتر شریعتی نیز ورود کنیم.

شما در برخی از نوشته هایتان به این موضوع اشاره کرده اید که آثار ایشان دچار زمان پریشی شده است.

ممکن است در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟ آیا منظورتان این است که اسلوب فکری دکتر شریعتی به انحطاط گراییده است؟ زمان پریشی معادل (anachronism) است که شما واژه منحط و انحطاط را به کار بردید که بار ارزشی منفی دارد و مد نظر من نیست؛ بلکه به نظرم به معنای نوعی مغالطه است.

به عنوان یکی از مصادیق آن، وقتی شریعتی راجع به زن صحبت می کند و اوصافی را به حضرت فاطمه(س) دختر پیامبر گرامی اسلامی(ص) نسبت می دهد که به اوصاف زن انقلابی سوسیالیست کنونی پهلو می زند.

یا اینکه ایشان راجع به ناس صحبت می کند و مردم را با مفهوم و مقوله ملت در جهان جدید مطرح می کند.

همچنین وقتی می گوید شیعه یک حزب تمام ، حزب را به معنای سیاسی امروزی به کار می برد و در عین حال آن را معادل ملت می داند؛ در حالی که این واژه نسب نامه ای دینی دارد.

به نظرم در اینجاها است که نوعی خطای زمان پریشی در آثار مرحوم شریعتی دیده می شود، هم در باب زن و هم در باب تحلیل وضعیت اقلیمی - معرفتی جامعه شناختی آن روزگار.

خطای زمان پریشی یعنی مقولات و مفاهیم امروزین را برگرفتن و آن را از سیاق خود در آوردن و در جای دیگری به کار بردن.

این یک خطای روش شناختی جدی یا مغالطه است.

البته این یک ارزش- داوری اخلاقی نیست بلکه یک ارزش-داوری معرفتی است.

فرض کنید اگر من به شما بگویم امروز چهارشنبه است در حالی که امروز یکشنبه باشد، این در اصطلاح یک خطای معرفتی است، نه اینکه من دچار خطای اخلاقی شده باشم.

به نظرم این خطای زمان پریشی به مثابه خطای روش شناختی در پاره ای از آثار شریعتی و بازخوانی تاریخ صدر اسلام رخ داده است.

همین قصه در خوانش ایشان از امام حسین(ع) و واقعه عاشورا هم رخ داده است، در اینجا آن روایتی که شریعتی ارائه می کند، اسباب و ادوات و مؤلفه هایش کم و بیش برگرفته از انقلاب به معنای متعارف آن است.

در اسلامیات شریعتی یا دست کم در پاره ای از آثار مهم ایشان به نظرم این خطا قابل ردگیری است.

برخی منتقدان دکتر شریعتی (مانند احسان نراقی و دکتر نصر) معتقدند شریعتی باب اصلاحات را بسته بود و اصراری که شریعتی بر مفاهیم من انقلابی و انقلابی گری داشت، قدرت کنش اصلاح گرایی را در اندیشه مخاطبان و همراهانش تضعیف می کرد.

آیا شما هم رفتار انقلابی را با کنشگری اصلاحی در تضاد می بینید؟ به نظرم این سخن دقیقی نیست.

ببینید ما سه شریعتی داریم؛ یک شریعتی پیشا ارشاد(حسینیه ارشاد) که در دانشگاه مشهد بوده و برای ادامه تحصیل به فرانسه رفته و وقتی برمی گردد دروس اسلام شناسی مشهد را تدریس می کند.

شریعتی دوم شریعتی ارشاد است، یعنی شریعتی از حوالی سال 1347 تا 1351.

یک شریعتی هم، شریعتی پس از زندان یا پسا ارشاد است، یعنی از فروردین 1354 تا خرداد 1356 که از دنیا رفت.

حساب این سه شریعتی را باید از هم تفکیک کرد تا داوری جامع الاطرافی را بتوان ارائه داد.

شریعتی دوره حسینیه ارشاد شریعتی انقلابی است؛ شریعتی که می کوشد روایتی ایدئولوژیک از سنت دینی ارائه دهد و مضامینی چون امت و امامت را طرح می کند که البته فوق العاده هم طنین انداز می شوند.

این شریعتی در باب حسین(ع) وارث آدم سخن می گوید و همین شریعتی است که معلم انقلاب می شود.

اما شریعتی پس از حسینیه ارشاد، شریعتی اهل اصلاح است.

این شریعتی در کار رفرم سنت دینی است و به گواه آنچه از دوران زندان و پس از زندان از وی برجای مانده آثار وی یک جنبه اگزیستانسیالیستی- اومانیستی پررنگ تری پیدا می کند و به نوعی نگرش سوسیال- دموکراسی نزدیک می شود.

مضافاَ بر اینکه خودش هم عنایت به رفرم و بازخوانی انتقادی سنت دینی دارد.

در آثار شریعتی پساارشاد، صبغه های رفرمیستی یا اصلاح گرایانه دیده می شود.

شریعتی پیشاارشاد هم همینطور؛ در اسلام شناسی مشهد و به عنوان مثال، در کویری که قبل از ارشاد منتشر می کند یا ترجمه ای که از جوده السحار ارائه می دهد، اِلِمان های انقلابی به این معنا که شما اشاره کردید که راه را بر اصلاحات می بندد، وجود ندارد.

در فضای دوران حسینیه ارشاد، قصه متفاوت است و اقتضائات دوران، به نحوی است که شریعتی را به سوی انقلابی بودن سوق می دهد؛ شور انقلابی هم اقتضائاتی دارد و البته شریعتی هم رهروی تنهای این مسیر است، البته نه اینکه خودش اهل حزب بوده باشد، هرچند در دوران جوانی در فرانسه به نهضت ملی پیوسته بود و علائق اینچنینی داشته و کارهای سیاسی هم می کرد و ذهن او از سیاست هیچ گاه فارغ نبوده است، اما می خواهم بگویم که آن نگاه ایدئولوژیکی و نقشی را که در انقلاب بهمن 57 ایفا کرد باید معطوف به دوران حسینیه ارشاد وی دانست.

آخرین سؤال در خصوص تعبیری است که مرحوم شریعتی تحت عنوان استحمار یاد می کند.

او قوی ترین قدرت امروزی در اندیشه را، استحمار برمی شمرد؛ بدین معنا که اگر خودآگاهی انسانی و اجتماعی وجود نداشته باشد، آنگاه فیلسوف و محقق و ادیب به صورت استحمارگرانی درمی آیند که اغفال کننده و منحرف کننده اذهان هستند و در این راستا دانشمند و تکنیسین نیز کار چاق کن های آنان به شمار می روند.

آیا تعبیر ایشان از استحمار با آنچه امروز از آن به عنوان یک رویکرد پوپولیستی یاد می شود قرابت یا مطابقت دارد؟ شریعتی و پاره ای دیگر از اندیشمندان ما به لحاظ تاریخی در فضای(post-colonialism) یعنی نوعی پسااستعمارگری بسر می بردند.

در حوالی 1970 میلادی کتاب تأثیرگذار ادوارد سعید در مغرب زمین با عنوان Orientalism یا شرق شناسی منتشر شد که با به چالش کشیدن شرق شناسی مغرب زمینیان از ابعاد مختلف استعمار آنان پرده برداشت.

به زعم وی یکی از ابعاد استعماری، معرفی انسان شرقی به مثابه دیگری بود؛ یعنی با طرح یک نوع stereotype، کلیشه ای بسازند و بعد بگویند اینها آدم هایی (backward) عقب مانده اند و.

ولی قبل تر از آن استعمار روشن و پوست کنده تر بود.

هم اسپانیا هم پرتغال و هم انگلیس، کشورهای آسیایی و آفریقایی را مستعمره خود کرده بودند.

در واقع می خواهم بگویم شریعتی از دل کانتکست(زمینه) استعمارزده جهانی برآمده بود و به همین جهت از استحمار و استعمار یاد می کرد.

ما پاره ای اوقات وقتی کانتکست را نمی بینیم، توجه نداریم که فی المثل شریعتی در چه سیاقی آن سخن را گفته است.

لذا این واکنش ها از نوعی است که آن روزگار صبغه اعتراض نظری داشت.

شما حتی در مقام فهم تحولات موسوم به جنبش های بنیادگرایانه در دهه های آخر سده بیستم و سده کنونی، باید آنها را نوعی واکنش قلمداد کنید؛ البته به هیچ وجه در مقام تأیید این واکنش ها نیستم، اما در هر حال اینها واکنشی است نسبت به استعمارگری و خوارداشت مشرق زمینیان و تخفیف هویتشان خصوصاً در خطه خاورمیانه.

تأکید بر مقولاتی مانند استعمار و استحمار راه ما را باز نمی کند.

به قول آقای داریوش آشوری، این نوع مواجهه با غرب مبتنی با نوعی کینه توزی نسبت به غربی است که مدت هاست از ما پیشی گرفته است، اما اکنون واژه تبادل و تعامل فرهنگی در روزگار کنونی خیلی موجه تر است.

امروز چه ویژگی هایی از شریعتی به جای مانده تا ما بتوانیم با پیگیری آنها نوعی نئوشریعتیسم را احیا کنیم؟ نگاه او به تاریخ دین و نوعی اسطوره زدایی از شخصیت های دینی، تشخیص بسیار خوبی از سوی شریعتی بود که همچنان ماندگار است.

یا توضیحاتی که وی در باب مواجهه ما با مقولات امامت و وصایت مطرح کرده است.

همچنین دغدغه های اومانیستی و اگزیستانسیالیستی آثار او خیلی مبارک و خوب است؛ یعنی او می خواهد انسان دیندار اومانیستی را معرفی کند.

اینها خیلی بارقه ها و اخگرهای خوبی است.

می توان اینها را پی گرفت و به یک معنا نوشریعتیست شد و به نوعی به بازخوانی و بازسازی نظام اندیشگی شریعتی همت گمارد، البته همان طور که اشاره داشتم باید از آن خطای روش شناختی ایشان چشم پوشی کرد.

به هر حال یادمان باشد که او یکی از شخصیت های مهم رِفُرم دینی بوده است، چیزی که ما به آن احتیاج داریم؛ یعنی تفسیرها و روایت های غیررسمی از دین.

از این لحاظ شریعتی به مثابه شخصی که تحصیلات رسمی دینی و فقهی نداشت، بسیار در جامعه دینی ما مؤثر بود.

در این راستا، روی سخن او با دانشجویان و به طور کلی با طبقه متوسط شهری بود که نوعی legacy (میراث) است که با مهدی بازرگان در سده کنونی آغاز شده بود تا به شریعتی رسید و البته پس از ایشان هم شخصیت های برجسته دیگری ظهور کردند.

ما به این میراث با توجه به اقتضای زمانه ای که در آن زندگی می کنیم بیش از گذشته احتیاج داریم.

آبیاری کردن چنین درختی، کار مهم انجام گرفته توسط شریعتی بود که بسیار ستودنی و برگرفتنی و دنبال  کردنی است.

/ روزنامه ایران
کلید واژه ها: سرمایه - تکنولوژی - ماه مبارک رمضان - مصرف - شریعتی - فرهنگی - نظام - کشور - دکتر شریعتی - انسان - رمضان - تولید - ماه رمضان - کاذب - دکتر - محیط کار - کارنامه - مصاحبه - کانادا - ادبیات - مبارک - زندگی - رابطه - تهران - محیط - عجیب - صورت - جدید - تلفن - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا در پی ایجاد ارتش فضایی

تصویب لوایح جدید برای شهر

زمان انتخاب کاندیداهای اولیه شهرداری

بروجردی: سیاست های اسلام ستیزی نفرت امت اسلامی را از آمریکا افزایش می دهد

لاریجانی: امکان های فراوانی برای سرمایه گذاری و اشتغال بین ایران و کره جنوبی وجود دارد

کنایه سردار آزمون به خبرنگار ضدانقلاب +عکس

سفر تابستانی به معتدل ترین بندر ایران

اساتید برجسته بین المللی سلولهای بنیادی به ایران سفر می کنند

عکس/ فقر و سوءتغذیه پسربچه هندی را به این حال و روز درآورده

حجت الاسلام شفیعی: عید فطر یک عید بشری نیست؛همچنان باید فریاد وحدت امت اسلامی را بلندتر برآوریم

اعضای پیکر پاسدار شهید مهدی یزدی به چند بیمار نیازمند اهدا شد

گودرزی در گفت وگو با فارس: کسانی که علیه سپاه فضاسازی می کنند آب به آسیاب دشمن می ریزند/ این فضاسازی ها با هدف فرار از پاسخگویی انجام می شود

عظمت و اقتدار میهن اسلامی مرهون خون شهداست

وقف جدید در اردکان برای پاسداشت فرهنگ «ایثار و شهادت»

گروه تواشیح «مشکات» در جمع مسلمانان میانمار + عکس

برنامه چهلمین دوره «مسابقات قرآن» شهرستان یزد اعلام شد

تخصیص 2000 میلیارد تومان برای گسترش فعالیت های موشکی و سپاه قدس

برنامه های قرآنی گروه تواشیح «نور» در پیشاور + عکس

فرزند پدر پیوند کبد ایران درگذشت

کارکنان و پرسنل نیروهای مسلح میزبان دوره آموزشی تدبر در قرآن

همایش «مشق زندگی» در یزد برگزار می شود

زکات حیات مادی مستمندان است

شهادت مأمور حفاظت فرودگاه در تیراندازی مهرآباد

چه رابطه ای بین پارلمان اروپا و گروهک های تروریستی وجود دارد؟

لزوم وحدت در میان مردم از زبان شهید بهشتی

جهانگیری با هدف تشکر از مردم گیلان به خاطر رای بالا به روحانی وارد این استان شد

ناگفته های میرسلیم ازماجرای انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی

افشای راز یک تردید

بمباران شیمیایی سردشت، سند رسوایی مدعیان دروغین حقوق بشر است

لزوم حمایت جدی دولت و مجلس از کشت و عرضه گیاهان دارویی/ رشد قابل توجه صادرات گیاهان دارویی

امیر اسماعیلی:440 هزار پرواز در سال بدون حتی یک حادثه انجام شده است

آغاز همکاری دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با جهاد دانشگاهی

شمخانی: ماجراجویی آمریکا در سوریه مصداق بازی با آتش است

گیلان می تواند نقش منطقه ای و فراملی ایفا کند

آیت الله نور مفیدی: تخریب شخصیت ها لطمه اساسی به انقلاب وارد می کند

اموال تاریخی و فرهنگی مصونیت قضایی و اجرایی دارند/ پیگیری ها برای بازگرداندن الواح هخامنشی از آمریکا ادامه دارد

تخصیص 2000 میلیارد تومان برای گسترش فعالیت های موشکی و سپاه قدس

تصویر/ سردشت، سی سال پس از حمله شیمیایی صدام

کوربین: فاجعه برج گرنفل زنگ هشدار برای دولت بود

آغاز به کار نخستین استارتاپ دموی حوزه گردشگری از هفته آینده

هشدار شدید شمخانی به آمریکا درباره سوریه

موضع امام خمینی در برابر ترور سیاسی شهید بهشتی پیش از شهادت

یادداشت محجوب به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله بهشتی

انتقاد فرمانده انتظامی گیلان از نبود عزم لازم برای برخورد با ناهنجاری ها

برقراری پرواز مستقیم کرمان به تفلیس

جهانگیری: گیلان می تواند نقش منطقه ای و فراملی ایفا کند

پیام تبریک مدیرعامل بانک شهر به مناسبت عید سعید فطر

تبدیل آپارتمان مسکونی به نانوایی!

گام محکم برای شفافیت اقتصادی گردشگری

«هشت میلی متر از انقلاب» منتشر شد/ خاطرات سازنده مستند «انقلاب در سبزوار» در کتابفروشی ها

معاون اول رییس جمهوری وارد استان گیلان شد

سومین جشنواره رسانه های برتر حوزه ایثار در استان قزوین برگزار می شود

بازگشت 700 هکتار از اراضی کهگیلویه و بویراحمد به بیت المال

شماره جدید ماهنامه فکه منتشر شد

آزمون طرح قرآنی 1451 در کانون شهید هادی تقیلو برگزار می شود

مشکل آن است که مداحان را به جای نقادان نشاندند

وقتی لامبورگینی اوراکان تاکسی می شود!

حسام الدین آشنا: مشکل آن است که مداحان را بجای نقادان نشاندند/ مدح بخشی از نظام و قدح بخشی دیگر صواب نیست

درخشش کاراته کاهای سیرجانی درآذربایجان

هشدار ایران نسبت به ماجراجویی جدید آمریکا در سوریه

معاون اول رییس جمهور وارد استان گیلان شد/ مردم گیلان در تاریخ همواره به خوبی ایفای نقش کردند

هفتم تیر نماد همبستگی ملت ایران و شکست منافقان کوردل است

قوه قضاییه در کنار رسیدگی به موضوع توهین به رییس جمهور تخلفات انتخاباتی را هم بررسی کند

نخستین همایش استانی تئاتر خیابانی در کرمانشاه برگزار می شود

حجت الاسلام سبحانی: فلسفه ستیزی و فلسفه پرستی هر دو خطاست

برخی ها فکر می کنند می توان امنیت را با خرید سلاح نظامی خریداری کرد

زمینه اشتغال 4000 نفر در حوزه ICT اردبیل فراهم می شود

کلیپ/ ذخیره هایمان را حفظ کنیم

رسیدگی به پرونده های قضایی در خلخال تسریع شد

شهید بهشتی اسوه صبر و عدالت

توهین به منتخب ملت مقابله با دموکراسی است

پرواز 4108 از فرودگاه اصفهان خارج شد

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در گفت و گوی ویژه خبری حضور می یابد

تکذیب ارسال نامه از سوی آیت الله امینی به رهبر انقلاب

نیکوکاران گنابادی حمایت از 228 کودک یتیم و بدسرپرست را پذیرفتند

دعوت به همکاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان

ناگفته های محافظ آیت الله خامنه ای در زمان ترور ایشان در سال 60

شرایط استخدام سازمان انتقال خون

پنج حکمت گرانبها از امیرالمومنین(ع)

داستان احضار چند ساعته "حامد طالبی" و موج اتهام زنی علیه دولت

حذف رشته های دانشگاه آزاد 107 هزار استاد و کارمند این دانشگاه را بیکار می کند

هشدار شدید شمخانی به امریکا : ماجراجویی امریکا در سوریه مصداق بارز بازی با آتش است

شهیدی که برای گمنامی لباس سپاه نمی پوشید

کلاهبرداری این بار در جامعه دانشگاهیان/ هشدار حراست دانشگاه شهید بهشتی

ششمین همایش اندیشه و قلم ارتش 14 تیرماه برگزار می شود

آشنایی با فلسفه اولی و معرفت شناسی برای همگان مفید است

سردار جوانی: دشمن تصور می کرد با اقداماتی چون انفجار بمب در حزب جمهوری اسلامی به عمر نظام پایان می دهد

واکاوی اندیشه های سیاسی شهید بهشتی

مردم بزرگوار استان گیلان در تاریخ همواره به خوبی ایفای نقش کردند

FATF و تصمیم گیری های سیاسی

گرامیداشت شهدای مدافع حرم با پرواز خلبانان پاراگلایدر در مازندران

حسام الدین آشنا: مشکل آن است که مداحان را به جای نقادان نشاندند

برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای 7 تیر در تبریز

درخواست سپرده گذاران کاسپین از ایرنا: حرف های ما را منعکس کنید

سربازان ولایت در پدافند هوایی شرق کشور برای حفاظت از مرزها همیشه آماده اند

عاملان مرموز حملات باج افزاری پتیا چه کسانی هستند؟

کنایه تلگرامی حسام الدین آشنا به مداحان: مشکل از آنجا آغاز شد که جایگاه ها جابه جا شد

افتتاح دو هتل 4 و 5ستاره در گیلان/ نصب کاشی ماندگار بر سردر خانه استاد مسعودی

ورود معاون اول رییس جمهور به گیلان

پیگیری ها برای بازگرداندن الواح هخامنشی از آمریکا ادامه دارد

بازسازی پوشش های تخریب شده بنای امام زادگان شهرستان فردوس انجام شد

رسیدگی به پرونده های قضایی در خلخال تسریع شد

خط پرواز جدید کرمان ـ تفلیس راه اندازی شد

لاریجانی: امکان های فراوانی برای سرمایه گذاری و اشتغال بین ایران و کره جنوبی وجود دارد

روایتی از شهادت یک «دبیرکل» انقلابی

متن نامه حاجی بابایی به رییس مجلس

خبرنگار شبکه خبر اسلحه به دست شد +عکس

نخستین نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری و گردشگری

حسام الدین آشنا:
 مدح بخشی از نظام و قدح بخشی دیگر بر سبیل صواب نیست/ نمی توانند هم از مزیت مداحی رسمی و هم از منزلت نقادی مردمی برخوردار باشند

توییت روحانی در مورد تحقق دستور رهبری

احمدی نژاد باز هم توییت کرد!

تاکید لاریجانی بر رفع موانع بانکی ایران و اروپا

فرود اضطراری پرواز مشهد - اصفهان در فرودگاه شهید بهشتی

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی می شود

حقوق های پرداختی به برخی از پزشکان زنجان از حد متعارف بالاتر است/ مردم به تجویزهای بیش از حد پزشکان معترضند

روحانی اهل سنت پلدشت: دشمنان با اقداماتی از قبیل ترور توان تفرقه میان ملت ایران را ندارند

مشکل آن است که مداحان را به جای نقادان نشاندند

نبرد نهایی حزب الله با داعش نزدیک است

بیشترین پرونده های سازمانی مربوط به موسسات بانکی هستند

گیلان می تواند نقش منطقه ای و فراملی ایفا کند

محمد رحیم رهنما سرپرست اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی شد

بروجردی: سیاست های اسلام تیزی نفرت امت اسلامی را از آمریکا افزایش می دهد

سخنگوی کمپین پیام آوران صلح: آتش به اختیار در انتظار مردم در میدان هفتم تیر ایستاده ایم

نماینده مجلس: انتقام گیری بعد از انتخابات کار کشورهای عقب مانده است

بزرگداشت شهدای هفتم تیر در تبریز

برگزاری مراسم بزرگداشت یاد شهدای هفتم تیر توسط جمعی از فرزندان شاهد+تیزر

ورود بیش از 178 هزار پرونده به دادسراهای استان کرمان

تبعید برخی کارمندان تعدادی از ادارات تبریز پس از انتخابات ریاست جمهوری!

گاهی دولت ها در ازای بدهی، برخی از فعالیت ها و یا شرکت های دولتی را به صورت تحمیلی به سپاه واگذار کرده اند

معاون اول رییس جمهور وارد استان گیلان شد/ مردم بزرگوار استان گیلان در تاریخ همواره به خوبی ایفا

بررسی راهکارهای ترک اعتیاد درآب و آتش

پایان مسابقات قرآن رادیو «بلال» در اوگاندا + عکس

ریشه هجمه ها علیه میثم مطیعی در اتاق فکر دشمنان انقلاب است

«ماهی قرمز، ماهی طلایی» به روایت احمدرضا احمدی

روانشناسی تروریست ها؛ آیا تروریست ها مشکلات روانی دارند و کم سوادند؟

تبیین راهکارهای قرآنی برخورد با همسران و فرزندان خطاکار در حرم رضوی

خار چشم دشمنان

استخدام مرکز مطالعه کوهورت سلامت سالمندی نیشابور

شرایط استخدام سازمان سنجش آموزش کشور

معاون سیاسی سپاه: دولت ها برخی شرکت ها را درعوض بدهی به سپاه تحمیل کردند

هشدار شدید شمخانی نسبت به ماجراجویی های آمریکا در سوریه

استان گیلان آماده میزبانی از مهمانان تابستانی شده است

بلندگوی مذهبی، شیپور هتاکی نیست / عقلای قوم چاره‎ای بیاندیشند، قبل از آنکه دیر شود

زور آزمایی مخالفان دولت ونزوئلا در کف خیابان + تصاویر

شیوع خودزنی برای دریافت دیه / دست و پایشان را بی حس می کنند و استخوانشان را می شکنند

روایت زندگی شهید بهشتی در مستند شهید مظلوم

در پرونده مصادره اموال تاریخی می توان با ارائه لایحه به دیوان عالی آمریکا اظهار مواضع کرد

قانون برنامه ششم توسعه تاکنون توسط دولت ابلاغ نشده است

یادواره 21 شهید روستای گیلوان خلخال برگزار می شود

کاهش 50 درصدی پرونده های موجود در دادگستری شهرستان قوچان

فعالیت های فرهنگی و آگاهی بخش برای مقابله با تروریسم ضرورت دارد

پانزدهمین اجلاس پیر غلامان و خادمان حسینی در اصفهان برگزار می شود

 منشأ حذف رشته های دانشگاه آزاد اسلامی سیاسی است / این کار غیر کارشناسی بود

تصاویر/ دیدار «شیخ اکرم الکعبی» با خانواده شهدای نجباء

آغاز ثبت نام اینترنتی پایه دهم مدارس شاهد از امروز

شهید بهشتی خدمتگزار واقعی نظام بود

آیین نامه اجرایی فعالیت ناشران و ویرایشگران بازی های رایانه ای منتشر شد

ساختمان دادگستری شهرستان حاجی آباد به بهره برداری رسید

اقدام موشکی سپاه پیامی برای آشوبگران منطقه ای داشت/ ارتقای توان موشکی ادامه می یابد

جلسه امروز هیات دولت

نماینده مجلس: انتقام گیری بعد از انتخابات کار کشورهای عقب مانده است

440 هزار پرواز در سال بدون حتی یک حادثه انجام شده است

نامه معنادار مداح معروف برای میثم مطیعی +دستخط نامه

پشت پرده مافیای ویزا در سفارتخانه ها

ما "مافیای ویزا" نیستیم

به مناسبت هفتم تیر؛ ای داد ماجرا چیز دیگری بود و ما یادمان رفت!

واکنش عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به مقایسه روحانی با بنی صدر

پشت پرده سند 2030 در برنامه «طرحی برای فردا»

معاون اول رییس جمهور وارد گیلان شد

توجه به ارزش های اسلامی مانع بروز بزهکاری در جامعه می شود

توزیع سهام عدالت تا پایان 96 تکمیل شود

مداحان را به جای نقادان نشانده اند/مداحان قصّاص بر طبل دوقطبی سازی می کوبند

بزرگداشت شهدای هفتم تیر در تبریز

شمخانی: رفتارهای نابخردانه آمریکا در سوریه بازی با آتش است/صحنه نظامی سوریه تداوم تجاوز آمریکا را تغییر خواهد داد

ورود بیش از 178 هزار پرونده به دادسراهای استان کرمان

جزییات عملیات تروریستی پژاک در پلدشت

فرود اضطراری پرواز مشهد - اصفهان در فرودگاه شهید بهشتی

خاطره ناب و شنیدنی رهبر معظم انقلاب از ترورشان

استخدام سازمان نظام مهندسی ساختمان شیراز

هشدار شمخانی نسبت به عواقب اقدامات آمریکا در سوریه

امارات، قطر را به توطئه علیه ثبات منطقه خلیج فارس متهم کرد

عکس/ آتشفشان "کیلیو" در هاوایی

لزوم مناسب سازی معابر پایتخت برای معلولان و بیماران

صعود 4 پله ای رتبه گردشگری ایران

هشدار شدید شمخانی نسبت به ماجراجویی های آمریکا در سوریه

سیدنی مقصد بعدی تور بین المللی کنسرت های محمد علیزاده در اقیانوسیه

در دولت روحانی وزرا نگاه سیستمی نداشته و هر وزیری راه خودش را می رود

سالانه بیش از 50 یادواره شهدای پاوه در استان کرمانشاه برگزار می شود

روزی که ملت ایران به عدد شهدای کربلا شهید داد/ در هفتم تیر سال 60 چه گذشت؟

سخنگوی کمپین پیام آوران صلح: آتش به اختیار در انتظار مردم در میدان هفتم تیر ایستاده ایم

شناسایی روستاهای نمونه گردشگری

بزرگترین برگ برنده دولت در آستانه شکست/ حذف 1.5 میلیون تن از پوشش بیمه سلامت!

واکنش معاون سپاه به اظهارات رییس جمهور؛ تحریم ها ضرورت حضور سپاه را بیشتر کرد/حضور سپاه در پروژه ها کاملا قانونی است/سپاه کوتاه نمی آید

هشدار شدید شمخانی به ماجراجویی های آمریکا در سوریه

جز فقر و محرومیت، کسی در خانه این خانواده هشت نفر را نزده است!

مدح بخشی از نظام و قدح بخشی دیگر بر سبیل صواب نیست/ نمی توانند هم از مزیت مداحی رسمی و هم از منزلت نقادی مردمی برخوردار باشند

سیدنی مقصد بعدی تور بین المللی کنسرت های محمد علیزاده در اقیانوسیه

میرسلیم در روز هفتم تیر سال 60 کجا بود؟

مومنان و انقلابیون فارغ از گروه بندی ها جناح ها به دستور قرآن کریم عمل کنند

بزرگداشت شهید آیت الله بهشتی وشهدای هفتم تیرماه در سمنان برگزار می شود

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی