مطالب مرتبط:
غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی
«میراث روشنفکری شریعتی» در گفت و گو با دکتر سروش دباغ/ غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی
غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی
علی شریعتی؛ آموزگار انقلاب و جامعه شناسی دینی
علی شریعتی؛ آموزگار انقلاب و جامعه شناسی دینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 15:122017-06-19سياسي

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی


مصاحبه ما با دکتر سروش دباغ در نزدیکی های سحرِ ماه مبارک رمضان و از طریق تلفن انجام گرفت و عجیب اینکه شباهت زمانی داشت با واپسین روزهایی که شریعتی در ماه رمضان سال 56 در تهران سپری می کرد.

- در چنین نگاهی، مشکل اساسی و اصلی انسان، عبارت است از تنظیم رابطه با خود و زدودن بیگانه ها از خویش ، البته با اینکه اصل آن همچنان در صحنه روزگار کنونی ما وجود دارد، امّا مصادیق این قصه عوض شده است، چراکه در گذشته، ما مسائلی مانند صنعتی شدن، انقلاب صنعتی، تکنولوژی جدید و امثالهم را نداشتیم.

بنابراین یکی از رسالت ها یا یکی از امور مهم و کلان نواندیشان دینی و به طور کلی انسان های معنوی در روزگار کنونی، توجه دادن به قصه ازخودبیگانگی و به دست آوردن راهکارهای مقابله با آن است.

به عنوان مثال امروزه شاید برای کسی مثل من که در امریکای شمالی و کشورهای نیمه کاپیتالیستی مانند کانادا یا نظام سرمایه داری حاکم بر آن زندگی می کند به مراتب بیشتر مشهود است و می توانم این بروز و ظهورات را مشاهده کنم.

اینکه به هرحال این نظام اقتضائاتی دارد و افراد برای اینکه شغل خود را از دست ندهند با چه حرص و ولعی می کوشند تا اسباب رضایت خاطر فلانی و بهمانی را در محیط کار فراهم آورند و این لزوماً جایی برای پرداختن به امور باقی نمی گذارد.

بویژه با تولید نیازهای کاذب یا اموری که مقتضیات سرمایه داری است؛ چرا که به مصرف بیشتر وابسته است.

یعنی از این حیث که تولید بیشتر، مصرف بیشتر را اقتضا می کند و مصرف بیشتر هم معطوف به این است که نیاز بیشتر در افراد پدید آید.

در بسیاری مواقع این نیازهای بیشتر، در واقع نیازهای کاذب هستند و مصداقی است از الیناسیون که رخ می دهد؛ بویژه که می توان گفت نظام سرمایه داری در اقصی نقاط عالم اکثریت جهان را بر صورت خویش ساخته است.

اکنون دیگر آن فضای انقلابی دهه شصت و هفتاد میلادی که کشور ما هم متأثر آن بود از میان رخت بربسته و به محاق رفته است و دیگر بحثی از آن نگاه سوسیالیستی که انقلابی گری هم از مقتضیات دورانش بود در میان نیست.

در عین حال اما به نظر می رسد که ما با الیناسیون و از خودبیگانگی و استعداد از خود بیگانه شدن همچنان مواجه ایم.

دکتر شریعتی بر این باور بود که ما بر خلاف کشورهای غربی که بیشتر با الیناسیون تکنولوژیکی مواجه شدند، دچار الیناسیون فرهنگی شده ایم.

به نظر شما در حال حاضر ما بیشتر دچار الیناسیون فرهنگی شده ایم یا تکنیکی یا مجموعه ای از هر دو؟ اگر بخواهم با ادبیات شما پاسخ دهم باید بگویم که متأسفانه از هر دو متضرر شده ایم.

برای نمونه، پاره ای از دوستان یا همکاران من که هر از گاهی به ایران سفر می کنند، می گویند که اسباب تکنولوژیک در ایران هیچ فاصله چشمگیری با کشورهای پیشرفته ندارد، البته معتقد نیستم که به همان میزان، فرهنگ استفاده از تکنولوژی هم در ایران وجود دارد، اما نفس استفاده از این ابزار در میان ما بسیار جاری است.

از این رو فکر می کنم الیناسیون تکنولوژیک ما را به خود مشغول کرده و مسأله ما شده است.

علاوه بر آن، الیناسیون فرهنگی که حالا ترجیح می دهم چنانکه در پاره ای از نوشته های خود نیز آورده ام، عنوانش را الیناسیون دینی بگذارم یکی از مسائل مبتلابه ما است.

الیناسیون دینی چنانکه من می فهمم عبارت است از به دست ندادن روایتی انسانی و اخلاقی از سنّت دینی و احیاناً برکشاندنِ پاره ای از ارزش های اخلاقی روشن و مشخص و اجماعی پای برخی از امور که متضمن نفی کرامت انسانی هستند.

به این معنا ما الیناسیون دینی را تجربه کرده ایم.

همچنین به میزانی که اخلاق تحت الشعاع و زیردست امور دیگر در سلوک دینی یا نحوه زیستِ دینی قرار بگیرد، این الیناسیون همراه با ما خواهد بود.

علاوه بر اینها، ضلع سومی که شریعتی هم به نوعی به آن اشاره داشته است و شاید مراد شما از الیناسیون فرهنگی باشد مرعوب و تحت تأثیر و تحت سیطره فرهنگ دیگری قرار گرفتن است که با آن هم ما به نوعی دست به گریبان هستیم.

البته متأسفانه آن حالت های rhetoric و شعاری آن را ما در کتاب غربزدگی جلال آل احمد و ادبیات رسمی هم می بینیم به رغم اینکه در بسیاری موارد از صنعت و بهداشت گرفته تا علوم انسانی متأثر از فرهنگ یا تمدن مغرب زمین هستیم و گریز و گزیری هم از آن نداریم.

امّا یک نوع طرد و نفی بی حاصلی از سوی برخی افراد صورت می گیرد که این رویکرد هم عنان شده است با نوعی از خودبیگانگی یا به تعبیری دیگر به نوعی خودباختگی و مرعوب شدن.

که متأسفانه مصداقش در میان پاره ای از اهالی فرهنگ ما هست؛ یعنی اینکه فکر می کنند همه چیز صبغه ترجمه دارد و فی المثل ما در عرصه اندیشه متفکر اصیل نداریم و هر چه که هست باید رد پایی از آن را در میان آثار متفکران غربی پیدا کنیم؛ که این هم نوعی الیناسیون به معنای مرعوب شدن است.

در این رابطه نیز سال گذشته مقاله ای تحت عنوان ترجمه یا تفکر در نقد یکی از روشنفکران نوشتم.

اجازه دهید به بحث خوانش آثار و آرای دکتر شریعتی نیز ورود کنیم.

شما در برخی از نوشته هایتان به این موضوع اشاره کرده اید که آثار ایشان دچار زمان پریشی شده است.

ممکن است در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟ آیا منظورتان این است که اسلوب فکری دکتر شریعتی به انحطاط گراییده است؟ زمان پریشی معادل (anachronism) است که شما واژه منحط و انحطاط را به کار بردید که بار ارزشی منفی دارد و مد نظر من نیست؛ بلکه به نظرم به معنای نوعی مغالطه است.

به عنوان یکی از مصادیق آن، وقتی شریعتی راجع به زن صحبت می کند و اوصافی را به حضرت فاطمه(س) دختر پیامبر گرامی اسلامی(ص) نسبت می دهد که به اوصاف زن انقلابی سوسیالیست کنونی پهلو می زند.

یا اینکه ایشان راجع به ناس صحبت می کند و مردم را با مفهوم و مقوله ملت در جهان جدید مطرح می کند.

همچنین وقتی می گوید شیعه یک حزب تمام ، حزب را به معنای سیاسی امروزی به کار می برد و در عین حال آن را معادل ملت می داند؛ در حالی که این واژه نسب نامه ای دینی دارد.

به نظرم در اینجاها است که نوعی خطای زمان پریشی در آثار مرحوم شریعتی دیده می شود، هم در باب زن و هم در باب تحلیل وضعیت اقلیمی - معرفتی جامعه شناختی آن روزگار.

خطای زمان پریشی یعنی مقولات و مفاهیم امروزین را برگرفتن و آن را از سیاق خود در آوردن و در جای دیگری به کار بردن.

این یک خطای روش شناختی جدی یا مغالطه است.

البته این یک ارزش- داوری اخلاقی نیست بلکه یک ارزش-داوری معرفتی است.

فرض کنید اگر من به شما بگویم امروز چهارشنبه است در حالی که امروز یکشنبه باشد، این در اصطلاح یک خطای معرفتی است، نه اینکه من دچار خطای اخلاقی شده باشم.

به نظرم این خطای زمان پریشی به مثابه خطای روش شناختی در پاره ای از آثار شریعتی و بازخوانی تاریخ صدر اسلام رخ داده است.

همین قصه در خوانش ایشان از امام حسین(ع) و واقعه عاشورا هم رخ داده است، در اینجا آن روایتی که شریعتی ارائه می کند، اسباب و ادوات و مؤلفه هایش کم و بیش برگرفته از انقلاب به معنای متعارف آن است.

در اسلامیات شریعتی یا دست کم در پاره ای از آثار مهم ایشان به نظرم این خطا قابل ردگیری است.

برخی منتقدان دکتر شریعتی (مانند احسان نراقی و دکتر نصر) معتقدند شریعتی باب اصلاحات را بسته بود و اصراری که شریعتی بر مفاهیم من انقلابی و انقلابی گری داشت، قدرت کنش اصلاح گرایی را در اندیشه مخاطبان و همراهانش تضعیف می کرد.

آیا شما هم رفتار انقلابی را با کنشگری اصلاحی در تضاد می بینید؟ به نظرم این سخن دقیقی نیست.

ببینید ما سه شریعتی داریم؛ یک شریعتی پیشا ارشاد(حسینیه ارشاد) که در دانشگاه مشهد بوده و برای ادامه تحصیل به فرانسه رفته و وقتی برمی گردد دروس اسلام شناسی مشهد را تدریس می کند.

شریعتی دوم شریعتی ارشاد است، یعنی شریعتی از حوالی سال 1347 تا 1351.

یک شریعتی هم، شریعتی پس از زندان یا پسا ارشاد است، یعنی از فروردین 1354 تا خرداد 1356 که از دنیا رفت.

حساب این سه شریعتی را باید از هم تفکیک کرد تا داوری جامع الاطرافی را بتوان ارائه داد.

شریعتی دوره حسینیه ارشاد شریعتی انقلابی است؛ شریعتی که می کوشد روایتی ایدئولوژیک از سنت دینی ارائه دهد و مضامینی چون امت و امامت را طرح می کند که البته فوق العاده هم طنین انداز می شوند.

این شریعتی در باب حسین(ع) وارث آدم سخن می گوید و همین شریعتی است که معلم انقلاب می شود.

اما شریعتی پس از حسینیه ارشاد، شریعتی اهل اصلاح است.

این شریعتی در کار رفرم سنت دینی است و به گواه آنچه از دوران زندان و پس از زندان از وی برجای مانده آثار وی یک جنبه اگزیستانسیالیستی- اومانیستی پررنگ تری پیدا می کند و به نوعی نگرش سوسیال- دموکراسی نزدیک می شود.

مضافاَ بر اینکه خودش هم عنایت به رفرم و بازخوانی انتقادی سنت دینی دارد.

در آثار شریعتی پساارشاد، صبغه های رفرمیستی یا اصلاح گرایانه دیده می شود.

شریعتی پیشاارشاد هم همینطور؛ در اسلام شناسی مشهد و به عنوان مثال، در کویری که قبل از ارشاد منتشر می کند یا ترجمه ای که از جوده السحار ارائه می دهد، اِلِمان های انقلابی به این معنا که شما اشاره کردید که راه را بر اصلاحات می بندد، وجود ندارد.

در فضای دوران حسینیه ارشاد، قصه متفاوت است و اقتضائات دوران، به نحوی است که شریعتی را به سوی انقلابی بودن سوق می دهد؛ شور انقلابی هم اقتضائاتی دارد و البته شریعتی هم رهروی تنهای این مسیر است، البته نه اینکه خودش اهل حزب بوده باشد، هرچند در دوران جوانی در فرانسه به نهضت ملی پیوسته بود و علائق اینچنینی داشته و کارهای سیاسی هم می کرد و ذهن او از سیاست هیچ گاه فارغ نبوده است، اما می خواهم بگویم که آن نگاه ایدئولوژیکی و نقشی را که در انقلاب بهمن 57 ایفا کرد باید معطوف به دوران حسینیه ارشاد وی دانست.

آخرین سؤال در خصوص تعبیری است که مرحوم شریعتی تحت عنوان استحمار یاد می کند.

او قوی ترین قدرت امروزی در اندیشه را، استحمار برمی شمرد؛ بدین معنا که اگر خودآگاهی انسانی و اجتماعی وجود نداشته باشد، آنگاه فیلسوف و محقق و ادیب به صورت استحمارگرانی درمی آیند که اغفال کننده و منحرف کننده اذهان هستند و در این راستا دانشمند و تکنیسین نیز کار چاق کن های آنان به شمار می روند.

آیا تعبیر ایشان از استحمار با آنچه امروز از آن به عنوان یک رویکرد پوپولیستی یاد می شود قرابت یا مطابقت دارد؟ شریعتی و پاره ای دیگر از اندیشمندان ما به لحاظ تاریخی در فضای(post-colonialism) یعنی نوعی پسااستعمارگری بسر می بردند.

در حوالی 1970 میلادی کتاب تأثیرگذار ادوارد سعید در مغرب زمین با عنوان Orientalism یا شرق شناسی منتشر شد که با به چالش کشیدن شرق شناسی مغرب زمینیان از ابعاد مختلف استعمار آنان پرده برداشت.

به زعم وی یکی از ابعاد استعماری، معرفی انسان شرقی به مثابه دیگری بود؛ یعنی با طرح یک نوع stereotype، کلیشه ای بسازند و بعد بگویند اینها آدم هایی (backward) عقب مانده اند و.

ولی قبل تر از آن استعمار روشن و پوست کنده تر بود.

هم اسپانیا هم پرتغال و هم انگلیس، کشورهای آسیایی و آفریقایی را مستعمره خود کرده بودند.

در واقع می خواهم بگویم شریعتی از دل کانتکست(زمینه) استعمارزده جهانی برآمده بود و به همین جهت از استحمار و استعمار یاد می کرد.

ما پاره ای اوقات وقتی کانتکست را نمی بینیم، توجه نداریم که فی المثل شریعتی در چه سیاقی آن سخن را گفته است.

لذا این واکنش ها از نوعی است که آن روزگار صبغه اعتراض نظری داشت.

شما حتی در مقام فهم تحولات موسوم به جنبش های بنیادگرایانه در دهه های آخر سده بیستم و سده کنونی، باید آنها را نوعی واکنش قلمداد کنید؛ البته به هیچ وجه در مقام تأیید این واکنش ها نیستم، اما در هر حال اینها واکنشی است نسبت به استعمارگری و خوارداشت مشرق زمینیان و تخفیف هویتشان خصوصاً در خطه خاورمیانه.

تأکید بر مقولاتی مانند استعمار و استحمار راه ما را باز نمی کند.

به قول آقای داریوش آشوری، این نوع مواجهه با غرب مبتنی با نوعی کینه توزی نسبت به غربی است که مدت هاست از ما پیشی گرفته است، اما اکنون واژه تبادل و تعامل فرهنگی در روزگار کنونی خیلی موجه تر است.

امروز چه ویژگی هایی از شریعتی به جای مانده تا ما بتوانیم با پیگیری آنها نوعی نئوشریعتیسم را احیا کنیم؟ نگاه او به تاریخ دین و نوعی اسطوره زدایی از شخصیت های دینی، تشخیص بسیار خوبی از سوی شریعتی بود که همچنان ماندگار است.

یا توضیحاتی که وی در باب مواجهه ما با مقولات امامت و وصایت مطرح کرده است.

همچنین دغدغه های اومانیستی و اگزیستانسیالیستی آثار او خیلی مبارک و خوب است؛ یعنی او می خواهد انسان دیندار اومانیستی را معرفی کند.

اینها خیلی بارقه ها و اخگرهای خوبی است.

می توان اینها را پی گرفت و به یک معنا نوشریعتیست شد و به نوعی به بازخوانی و بازسازی نظام اندیشگی شریعتی همت گمارد، البته همان طور که اشاره داشتم باید از آن خطای روش شناختی ایشان چشم پوشی کرد.

به هر حال یادمان باشد که او یکی از شخصیت های مهم رِفُرم دینی بوده است، چیزی که ما به آن احتیاج داریم؛ یعنی تفسیرها و روایت های غیررسمی از دین.

از این لحاظ شریعتی به مثابه شخصی که تحصیلات رسمی دینی و فقهی نداشت، بسیار در جامعه دینی ما مؤثر بود.

در این راستا، روی سخن او با دانشجویان و به طور کلی با طبقه متوسط شهری بود که نوعی legacy (میراث) است که با مهدی بازرگان در سده کنونی آغاز شده بود تا به شریعتی رسید و البته پس از ایشان هم شخصیت های برجسته دیگری ظهور کردند.

ما به این میراث با توجه به اقتضای زمانه ای که در آن زندگی می کنیم بیش از گذشته احتیاج داریم.

آبیاری کردن چنین درختی، کار مهم انجام گرفته توسط شریعتی بود که بسیار ستودنی و برگرفتنی و دنبال  کردنی است.

/ روزنامه ایران
کلید واژه ها: سرمایه - تکنولوژی - ماه مبارک رمضان - مصرف - شریعتی - فرهنگی - نظام - کشور - دکتر شریعتی - انسان - رمضان - تولید - ماه رمضان - کاذب - دکتر - محیط کار - کارنامه - مصاحبه - کانادا - ادبیات - مبارک - زندگی - رابطه - تهران - محیط - عجیب - صورت - جدید - تلفن - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
روح کلانشهر اهواز آزرده و بیمار است/در صورت اثبات کمبودها تا خلع ید پیمانکار جلو می رویم

توسعه و تعمیق روابط دفاعی و نظامی با کشورهای منطقه

نمایندگان کنگره خواستار تغییر نام پایگاه های نظامی آمریکا شدند

رویدادهایی که روز سه شنبه در سمنان خبری می شود

پوسترهای شهادت امام جواد (ع)

راه حل محسن هاشمی برای ترافیک تهران

کتایون فخرآوری، محمد حسین عبداللهی، مهناز شاهقلیان رابطه کارکردهای اجرایی (بازداری،بروز رسانی و تغییرپذیری) و خلق مثبت و منفی با میزان خلاقیت دانشجویان

فرمانده کل ارتش و جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شدند

شهید حججی عزیز، حجت خداوند در مقابل چشم همگان شد/ مهمترین وظیفه مسئولان فرهنگی، تقویت روحیه انقلابی در نسل جوان است

رییس مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ انتقاد کرد

بهنام فارسی، سارا مؤمنی زیبایی شناسی کارکرد آب و باد در تشبیهات تمثیلی قرآن با تکیه بر نظریه بافت زبانی

واردات بی رویه میوه های خارجی در دولت یازدهم/علت گلابی خوردن در مجلس

تصویری زیبا از روستای آری

لایحه "حمایت از حقوق کودک در مجلس" خاک می خورد

پایش آنلاین شبکه آب شرب تهران در دستور کار دولت دوازدهم

هر کس بگوید «اَجَونا» اعدام می شود

کاظمین غرق در ماتم و عزا

کتاب" شهریور 1320" رونمایی می شود

داود عامری مانیفست انقلاب اسلامی

محمدباقر حشمت زاده، امیرمحمد حاجی یوسفی، محمدعلی طالبی بررسی موانع تحقق حکمرانی خوب در فرهنگ سیاسی ایران

تداوم جلسات هییت رییسه مجلس با تیم اقتصادی دولت برای حل مشکلات موسسات مالی و اعتباری

شبکه های استانی هویت بخش اصلی رسانه ملی

نوجوان 8ساله ای که راهبر شیعیان شد

مهدی صادقی شاهدانی، مهدی خوشخوی مدل یابی معادلات ساختاری مؤلفه های اقتصادی و فرهنگی تأثیرگذار بر رفتار مصرفی انرژی در جوامع شهری

جلوی ربات های قاتل را بگیرید!

یک متهم به کاشت 600 اصله درخت در کرج محکوم شد

تسویه حساب جریان های سیاسی به شورای شهر بروجرد کشید

لیست امید مجلس زیر ذره بین اصلاح طلبان/ تله ای برای اقتصاد و دولت دوازدهم/ تنش آبی 37 میلیون ایرانی/ اتحاد جدید ایران و ترکیه/مردگانی که سهام عدالت می گیرند

تبعات منفی رد کردن مورد خواستگاری بی علت

افزایش دو برابری اعتبارات اشتغال کمیته امداد/ تولیدات فرش خراسان جنوبی حمایت می شود

برگزاری آزمون استخدامی صندوق بازنشستگی کشوری در مهرماه

تعداد زنان و کودکان بی شناسنامه در شهر تهران کم نیست

رییس سازمان حج و زیارت: 80 میلیون ایرانی، حج و کارگزاران آن را رصد می کنند

چرا به امام جواد (ع) باب الحوائج می گویند؟

آخرین وضعیت پرونده درگیری نماینده مجلس با پلیس

اولین عکس خارق العاده از کسوف کامل 2017

بارش شدید باران در مکه +عکس

نسیم عربی، محمد فاروق آشکار تیزابی تحلیل و بررسی مبانی رویکرد ادبی در تفاسیر تنزیلی تحلیل

پارک ماهرانه یک راننده ایرانی/ عکس

«عشق و دیگر هیچ» در تالار رودکی روی صحنه می رود

تبعات منفی رد کردن مورد خواستگاری بی علت

امروز؛ بدرقه پیکر مطهر 47 شهید گمنام در جغرافیای ایران

اسامی 33 عضو کابینه دوازدهم + سِمت

باید 30 درصد از شهرداری های مناطق به زنان تعلق پیدا کند

غلامرضا خواجه سروی، محمد باقر حکیم، داریوش درویشی رویکرد فرهنگی ایالات متحده امریکا در عراق 2014

امام محمدتقی(ع) مبتکر بحث‎ های آزاد اجتماعی است

Tasker v5.0u4 Final دانلود شخصی سازی و انجام اتوماتیک دستورات برای اندروید

اولین فیلم از مرحله نخست عملیات انتقام خون شهید حججی

از ماجرای ازدواج امام با یک آقازاده تا پاسخ به شبهات امامت حضرت جواد (ع)

72 درصد مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی سالمند هستند

وداع با 8 شهیدگمنام دفاع مقدس

اردوی فرهنگی کارکنان واحد پرند مزین به یادواره شهید حججی برگزار شد

دستور دولت برای تغییر مسئول فرودگاه امام

ابلاغ ویژه روحانی برای کاهش سن مدیران دولتی

حال و هوای کاظمین در شب شهادت امام جواد (ع)

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 31 مرداد 96

موضع گیری گابریل در برابر سخنان اردوغان

گیرافتادن 5 مامور منابع طبیعی در پرتگاه

هماهنگی و هم افزایی تیم اقتصادی دولت دوازدهم

روزنامه کیهان: اعتراضات اصلاح طلبان به کابینه روحانی مصنوعی است !

مسجد تراز اسلامی امثال شهید حججی ها را تربیت می کند

مراسم استقبال از پیکر دو شهید مدافع حرم و دوران دفاع مقدس

توجه به انسان ها در شهرها مهمتر از ساخت پل و خیابان است

ارسلان ایرجی راد، الهه ملک زاده بررسی تأثیر سرمایه روانشناختی با میانجیگری انگیزه پیشرفت بر خلاقیت دانشجویان

هر گونه تحرک تروریستها را تا هر نقطه ای تعقیب و به شدت مجازات خواهیم کرد

وزیر کشور: یک معاون خانم برای خودم تعیین خواهم کرد

فرگی و آقای خاص تماشاگر ویژه بازی شاگردان پپ+عکس

ائمه ‏هدی(ع) در تمام دوران سنی خویش، رنگ خدایی داشتند

آیین استقبال از پیکر مطهر دو شهید مدافع حرم و دوران دفاع مقدس در اهواز

خورشیدگرفتگی کامل رخ می دهد

کمیته عالی انقلاب یمن: امید است حزب کنگره خلق به راه راست باز گردد

مراسم وداع با پیکر مطهر شهیدان سردار علی پور و علی بهار در اهواز

احتمال کشتار بیولوژیک در یمن جدی است

حکم دادگاه حمید صفت چیست؟ وکیل خواننده رپ پاسخ داد + عکس

«روزهای بی آینه»؛ شرح 18 سال چشم انتظاری یک زن برای سیدالاسرای ایران

استقبال زائران ایرانی از محافل انس و معرفت در مکه

هزینه هر پیامک چقدر است؟

بررسی ویژگی های جدید دوربین گلکسی S8

برنامه موبایلی که بچه ها را وادار به دیدن پیامک والدین می کند

اندروید O یا iOS 11 کدام یک برنده خواهد بود؟

حمله هکرها برای سرقت اپل آی دی گوشی های آی فون

«کی وان بلک بری» را خم نکنید؛ می شکند

کاهش نوسان در بازار کامپیوتر

ایجاد بزرگ ترین پایگاه داده دنیا در نروژ

اپلیکیشن واقعیت مجازی به افراد نابینا کمک می کند

محبوبیت ساعت اپل بعد از مدت ها افزایش یافت

گروه های تروریستی مرزی تا هر نقطه ای تعقیب وبه شدت مجازات می شوند

خانه های محرومان ایذه مرمت و بازسازی می شود

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان: تمامی مایحتاج سیل زدگان باغملک از طریق دستگاه های مربوطه تامین شده است

گزارشی درباره پرهیز چهره ها از واکنش های احساسی در فضای مجازی هیس! دفاع بد از حمید صفت ممنوع

نشست هیئت تحقیق و تفحص از «پرونده های حقوقی بین ایران و آمریکا» اواسط مهرماه برگزار می شود

تصاویر/ وداع با پیکر شهید تازه تفحص شده جمشید آقاجانی

عکس/ تصویر خاص جهانبخش با هم تیمی هایش

مزار آتنا اصلانی/ عکس

ایران آماده ایفای نقش جدی تر در روند توسعه افغانستان است

غلامرضا کاظمیان شیروان، محمود ضیایی، مقصود امیری، حسین مرادی بررسی استقرار خرده نظام مدیریت مناطق پیراشهری

همسویی آیت الله هاشمی و سردار سلیمانی؛ تعصب کور، انقلابی گری نیست

مهمترین خواسته جامعه کارگری از وزارت کار

یادواره 123 شهید مسجد اعظم همدان برگزار می شود

ورود پیکر 2 شهید والامقام به اهواز

بر فراز زباله

فیلم/ نظر دکتر احمدی نژاد درباره گشت ارشاد/ کسی حق ندارد از زن و مردی که در خیابان راه می روند بپرسد نسبت شما چیست، ما این را توهین میدانیم

امام جواد (ع) الگویی تمام عیار برای جوانان

رییس سازمان حج و زیارت: آرامش موجود میان زائران نباید ما را دچار غفلت کند

شناسایی و انهدام یک کارگاه تولید مشروبات الکلی در کلاردشت

پیام تبریک فرمانده کل سپاه به فرمانده جدید ارتش

آخرین وضعیت پرونده درگیری نماینده مجلس با پلیس

پیام تبریک فرمانده کل سپاه به فرمانده کل ارتش

جلدابرارورزشی/سه شنبه31مرداد96

حسین شریعتمداری خطاب به مدعیان اصلاحات: مگر کابینه دوازدهم انتخاب خودتان نیست؟!

هشدار دانشمندان؛ جلوی روبات های قاتل را بگیرید!

انتقال یک قلاده پلنگ نر ایرانی به کشور

ساعت بیگ بن چهار سال خاموش می شود

مهمانی های شبانه لاکچری در فضای مجازی +تصاویر

گزارش تصویری: مراسم سوگواری شهادت امام جواد(ع) در حرم مطهر امام رضا(ع)

نگاهی به زندگانی امام محمد تقی (ع)

گذار از پله چهارم به پنجم؛ شرایط دوره انتقال مدیریت پایتخت

همایش بین المللی فرهنگ و سیاست در سیره امام جواد (ع)

یک منبع آگاه در قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع): با هرگونه اقدام گروهک های تروریستی و معاند قاطعانه برخورد می کنیم

چرا به امام جواد (ع) باب الحوائج می گویند؟

اقامه نماز مغرب و عشاء به امامت آیت الله مکارم شیرازی در حرم رضوی

با هرگونه اقدام تروریستی و معاند در مرزهای شمال غرب کشور برخورد قاطع می شود

بازدید حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر از ستاد حج مکه

پیکر مطهر یک شهید دفاع مقدس پس از 35 سال در دزفول شناسایی شد

یک منبع آگاه در قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع): با هرگونه اقدام گروهک های تروریستی و معاند قاطعانه برخورد می کنیم

عکس دیدنی از روستای آری

صحنه ای که دل مادر شهید حججی را آتش زد

آخرین دوره آزمون جایابی دندانپزشکی تابستان 97 برگزار می شود

رییس ستاد کل نیروهای مسلح به فرمانده جدید ارتش تبریک گفت

نشستی برای آزاده اندیشیدن درباره سیاست،جامعه،فرهنگ و ...

با هر گونه اقدام گروهک های تروریستی و معاند قاطعانه برخورد می کنیم

شهادت «سید منصور حسینی» برادر راوی کتاب دا

روزنامه استخدامی استان قم | سه شنبه 31 مرداد 96

امروز؛ بدرقه پیکر مطهر 47 شهید گمنام در جغرافیای ایران

حجم بازار سرمایه مد و لباس کشور حدود 500 هزار میلیارد ریال است

مخاطب سه سلام آخر نماز چه کسانی هستند

عزیز غضنفری کابینه جدید و الزامات پیش رو

محمود میرلوحی:/وقت پاسخگویی رییس جمهور به مشارکت حداکثری مردم است

تاکید الهام علی اف و اعضای گروه موسوم به «مرکز بین المللی نظامی گنجوی»بر گسترش فعالیت ها این مرکز در دنیا

امسال، دوره طلایی توسعه شبکه ریلی است/ بهره برداری از 919 کیلومتر خط ریلی جدید

شهادت «سید منصور حسینی» برادر راوی کتاب دا

فرمانده کل ارتش عوض شد!

قدردانی مهندس زنگنه از حسن اعتماد نمایندگان ملت

3000 نفر از فرزندان ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد در نوبت اشتغال

شرایط رییس جمهور وطرح مقابله با رفتار آمریکا روی میز شورای نگهبان

مخاطب سه سلام آخر نماز چه کسانی هستند

شهید حججی عزیز، حجت خداوند در مقابل چشم همگان شد

لغو مجوز یک آژانس گردشگری باطل شد

مرتضی حاجی:/عملکرد منتخبان انتخابات اخیر ضامن ادامه موفقیت های اصلاح طلبان است

انتخابات هیئت رییسه کمیسیون ICT اتاق بازرگانی برگزار شد

رییس «کمیته امور اتحادیه های اجتماعی و گروه های دینی »:خطر بروز بی ثباتی در جمهوری آذربایجان جدی نیست

کشتی غرق شده مهاجران اروپای شرقی به ایران رسید

آیین استقبال از دو شهید مدافع حرم و دوران دفاع مقدس در اهواز برگزار شد

دولت با رأی اعتماد رسمیت یافت/حالا نوبت کار برای مردم است

بصیرت افزایی امت اسلام رسالت ائمه جمعه است/ ایجاد داعش برای ایران هراسی بود

خصوصیات اخلاقی امام نهم، حضرت جواد الائمه (ع)

جلوی ربات های قاتل را بگیرید!

رهبر انقلاب: مسئولان باید روحیه جهادی و انقلابی را تقویت کنند

«عکس بفرست، جایزه بگیر»

اصابت راکت در نزدیکی سفارت امریکا در کابل

ناگفته های معاون سابق رییس جمهور از یک سازمان پر رفت و آمد

نایب رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان:/روحانی نمی تواند از درخواست 24 میلیونی برای رفع حصر بی تفاوت بگذرد

طرح سوال از رییس جمهور منتفی نشده است/ سوال کنندگان هنوز پیگیری می کنند

سرلشکر باقری: نیروهای مرزبانی ناجا تقویت می شود

توصیه های «واعظی» به «جهرمی»

فرمانده کل ارتش و جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شدند

فرمانده کل ارتش تغییر کرد

واکنش قاطع سپاه به تهدیدات تروریستها

اولین توییت وزیر جدید

تعیین 60 شاخص برای انتخاب نامزد نهایی اصولگرایان

آخوندی باید پس از سانحه قطار تبریز – مشهد، برای التیام درد بازماندگان استعفا می داد

امام جمعه موقت اهواز: خون شهدا مسئولیت ما را نسبت به دفاع از ارزش های انقلاب سنگین تر می کند

اولین شماره مجله گردشگر مثبت منتشر شد

جزء خوانی روزانه قرآن کریم در قم برگزار می شود

حکیمی پور:الحاق شورای هماهنگی اصلاحات به شورای سیاستگذاری کذب است

اتفاقات کم سابقه در مجلس!

نگاهی به سوابق فرمانده جدید ارتش

دادستان کل کشور: قاضی بزرگراه را نمی بندد، اما اگر بزرگراهی قتلگاه جوانان شد چه؟

ایسوس در مسیر سقوط

خستو:هنوز به اجماع کاملی برای انتخاب شهردار نرسیده ایم/ امکان معرفی سرپرست شهرداری

کارتُن خوابی با تخصص مغز و اعصاب/ به درخواستم برای اداره شهر بدون صدور پروانه پاسخ ندادند

یک خواسته از جهانگیری همزمان با معارفه رییس جدید میراث فرهنگی

فرخنده حاجی زاده داستان هایی بدون مکان و نام می نویسد

ضرورت اصلاح ساختار شهرداری

دکتر عارف:/روحانی با پشتوانه رای بالای برخاسته از گفتمان اصلاح طلبی باید به مطالبات به حق مردم پاسخ بدهد

مدیر آژانس خبری توران جمهوری آذربایجان خبر داد؛احتمال تعطیلی تنها خبرگزاری مستقل در این کشور

پیام تبریک رییس ستاد کل نیروهای مسلح به فرمانده کل ارتش

انتخاب بطحایی؛ یک گام به جلو یا بازگشت به عقب؟

آنچه باید قبل از سفر به جزایر پوکت در تایلند بدانید

اصحاب رسانه، سفیران اطلاع رسانی صنعت و اقتصاد کشورهستند

جنجال فرزندان یک نماینده مجلس

رییس ستاد کل نیروهای مسلح انتصاب سرلشکر موسوی به فرماندهی ارتش را تبریک گفت

واکنش قاطع سپاه به تهدیدات تروریستها

فرامرزیان:/هیچگونه مصاحبه ای درخصوص وزرای پیشنهادی انجام ندادم/شورای عالی درباره وزرای پیشنهادی موضع گیری نداشته است

سفر به شهر خورشید

ذوالنور: در فتنه 88، 50 نفر کشته شدند

انتخابات 96 را در کمال آرامش و بر اساس اصل بی طرفی برگزار می کنیم

دلسوزی ژنرال برای نمایندگان ادوار

انتقاد شدید اصلاح طلبان از فراکسیون امید/میبدی: اگر در 4 سال آینده ضربه ای بخوریم، از فراکسیون امید در مجلس می خوریم /فرصت هایی که از دست رفت

فرمانده کل ارتش و جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شدند

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی