مطالب مرتبط:
غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی
«میراث روشنفکری شریعتی» در گفت و گو با دکتر سروش دباغ/ غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی
موقعیت شغلی نباید مانع شنیدن مفاهیم دینی و قرآنی شود
علی شریعتی؛ آموزگار انقلاب و جامعه شناسی دینی
علی شریعتی؛ آموزگار انقلاب و جامعه شناسی دینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 14:052017-06-19سياسي

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی


مصاحبه ما با دکتر سروش دباغ در نزدیکی های سحرِ ماه مبارک رمضان و از طریق تلفن انجام گرفت و عجیب اینکه شباهت زمانی داشت با واپسین روزهایی که شریعتی در ماه رمضان سال 56 در تهران سپری می کرد.

- در چنین نگاهی، مشکل اساسی و اصلی انسان، عبارت است از تنظیم رابطه با خود و زدودن بیگانه ها از خویش ، البته با اینکه اصل آن همچنان در صحنه روزگار کنونی ما وجود دارد، امّا مصادیق این قصه عوض شده است، چراکه در گذشته، ما مسائلی مانند صنعتی شدن، انقلاب صنعتی، تکنولوژی جدید و امثالهم را نداشتیم.

بنابراین یکی از رسالت ها یا یکی از امور مهم و کلان نواندیشان دینی و به طور کلی انسان های معنوی در روزگار کنونی، توجه دادن به قصه ازخودبیگانگی و به دست آوردن راهکارهای مقابله با آن است.

به عنوان مثال امروزه شاید برای کسی مثل من که در امریکای شمالی و کشورهای نیمه کاپیتالیستی مانند کانادا یا نظام سرمایه داری حاکم بر آن زندگی می کند به مراتب بیشتر مشهود است و می توانم این بروز و ظهورات را مشاهده کنم.

اینکه به هرحال این نظام اقتضائاتی دارد و افراد برای اینکه شغل خود را از دست ندهند با چه حرص و ولعی می کوشند تا اسباب رضایت خاطر فلانی و بهمانی را در محیط کار فراهم آورند و این لزوماً جایی برای پرداختن به امور باقی نمی گذارد.

بویژه با تولید نیازهای کاذب یا اموری که مقتضیات سرمایه داری است؛ چرا که به مصرف بیشتر وابسته است.

یعنی از این حیث که تولید بیشتر، مصرف بیشتر را اقتضا می کند و مصرف بیشتر هم معطوف به این است که نیاز بیشتر در افراد پدید آید.

در بسیاری مواقع این نیازهای بیشتر، در واقع نیازهای کاذب هستند و مصداقی است از الیناسیون که رخ می دهد؛ بویژه که می توان گفت نظام سرمایه داری در اقصی نقاط عالم اکثریت جهان را بر صورت خویش ساخته است.

اکنون دیگر آن فضای انقلابی دهه شصت و هفتاد میلادی که کشور ما هم متأثر آن بود از میان رخت بربسته و به محاق رفته است و دیگر بحثی از آن نگاه سوسیالیستی که انقلابی گری هم از مقتضیات دورانش بود در میان نیست.

در عین حال اما به نظر می رسد که ما با الیناسیون و از خودبیگانگی و استعداد از خود بیگانه شدن همچنان مواجه ایم.

دکتر شریعتی بر این باور بود که ما بر خلاف کشورهای غربی که بیشتر با الیناسیون تکنولوژیکی مواجه شدند، دچار الیناسیون فرهنگی شده ایم.

به نظر شما در حال حاضر ما بیشتر دچار الیناسیون فرهنگی شده ایم یا تکنیکی یا مجموعه ای از هر دو؟اگر بخواهم با ادبیات شما پاسخ دهم باید بگویم که متأسفانه از هر دو متضرر شده ایم.

برای نمونه، پاره ای از دوستان یا همکاران من که هر از گاهی به ایران سفر می کنند، می گویند که اسباب تکنولوژیک در ایران هیچ فاصله چشمگیری با کشورهای پیشرفته ندارد، البته معتقد نیستم که به همان میزان، فرهنگ استفاده از تکنولوژی هم در ایران وجود دارد، اما نفس استفاده از این ابزار در میان ما بسیار جاری است.

از این رو فکر می کنم الیناسیون تکنولوژیک ما را به خود مشغول کرده و مسأله ما شده است.

علاوه بر آن، الیناسیون فرهنگی که حالا ترجیح می دهم چنانکه در پاره ای از نوشته های خود نیز آورده ام، عنوانش را الیناسیون دینی بگذارم یکی از مسائل مبتلابه ما است.

الیناسیون دینی چنانکه من می فهمم عبارت است از به دست ندادن روایتی انسانی و اخلاقی از سنّت دینی و احیاناً برکشاندنِ پاره ای از ارزش های اخلاقی روشن و مشخص و اجماعی پای برخی از امور که متضمن نفی کرامت انسانی هستند.

به این معنا ما الیناسیون دینی را تجربه کرده ایم.

همچنین به میزانی که اخلاق تحت الشعاع و زیردست امور دیگر در سلوک دینی یا نحوه زیستِ دینی قرار بگیرد، این الیناسیون همراه با ما خواهد بود.

علاوه بر اینها، ضلع سومی که شریعتی هم به نوعی به آن اشاره داشته است و شاید مراد شما از الیناسیون فرهنگی باشد مرعوب و تحت تأثیر و تحت سیطره فرهنگ دیگری قرار گرفتن است که با آن هم ما به نوعی دست به گریبان هستیم.

البته متأسفانه آن حالت های rhetoric و شعاری آن را ما در کتاب غربزدگی جلال آل احمد و ادبیات رسمی هم می بینیم به رغم اینکه در بسیاری موارد از صنعت و بهداشت گرفته تا علوم انسانی متأثر از فرهنگ یا تمدن مغرب زمین هستیم و گریز و گزیری هم از آن نداریم.

امّا یک نوع طرد و نفی بی حاصلی از سوی برخی افراد صورت می گیرد که این رویکرد هم عنان شده است با نوعی از خودبیگانگی یا به تعبیری دیگر به نوعی خودباختگی و مرعوب شدن.

که متأسفانه مصداقش در میان پاره ای از اهالی فرهنگ ما هست؛ یعنی اینکه فکر می کنند همه چیز صبغه ترجمه دارد و فی المثل ما در عرصه اندیشه متفکر اصیل نداریم و هر چه که هست باید رد پایی از آن را در میان آثار متفکران غربی پیدا کنیم؛ که این هم نوعی الیناسیون به معنای مرعوب شدن است.

در این رابطه نیز سال گذشته مقاله ای تحت عنوان ترجمه یا تفکر در نقد یکی از روشنفکران نوشتم.

اجازه دهید به بحث خوانش آثار و آرای دکتر شریعتی نیز ورود کنیم.

شما در برخی از نوشته هایتان به این موضوع اشاره کرده اید که آثار ایشان دچار زمان پریشی شده است.

ممکن است در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟ آیا منظورتان این است که اسلوب فکری دکتر شریعتی به انحطاط گراییده است؟ زمان پریشی معادل (anachronism) است که شما واژه منحط و انحطاط را به کار بردید که بار ارزشی منفی دارد و مد نظر من نیست؛ بلکه به نظرم به معنای نوعی مغالطه است.

به عنوان یکی از مصادیق آن، وقتی شریعتی راجع به زن صحبت می کند و اوصافی را به حضرت فاطمه(س) دختر پیامبر گرامی اسلامی(ص) نسبت می دهد که به اوصاف زن انقلابی سوسیالیست کنونی پهلو می زند.

یا اینکه ایشان راجع به ناس صحبت می کند و مردم را با مفهوم و مقوله ملت در جهان جدید مطرح می کند.

همچنین وقتی می گوید شیعه یک حزب تمام ، حزب را به معنای سیاسی امروزی به کار می برد و در عین حال آن را معادل ملت می داند؛ در حالی که این واژه نسب نامه ای دینی دارد.

به نظرم در اینجاها است که نوعی خطای زمان پریشی در آثار مرحوم شریعتی دیده می شود، هم در باب زن و هم در باب تحلیل وضعیت اقلیمی - معرفتی – جامعه شناختی آن روزگار.

خطای زمان پریشی یعنی مقولات و مفاهیم امروزین را برگرفتن و آن را از سیاق خود در آوردن و در جای دیگری به کار بردن.

این یک خطای روش شناختی جدی یا مغالطه است.

البته این یک ارزش- داوری اخلاقی نیست بلکه یک ارزش-داوری معرفتی است.

فرض کنید اگر من به شما بگویم امروز چهارشنبه است در حالی که امروز یکشنبه باشد، این در اصطلاح یک خطای معرفتی است، نه اینکه من دچار خطای اخلاقی شده باشم.

به نظرم این خطای زمان پریشی به مثابه خطای روش شناختی در پاره ای از آثار شریعتی و بازخوانی تاریخ صدر اسلام رخ داده است.

همین قصه در خوانش ایشان از امام حسین(ع) و واقعه عاشورا هم رخ داده است، در اینجا آن روایتی که شریعتی ارائه می کند، اسباب و ادوات و مؤلفه هایش کم و بیش برگرفته از انقلاب به معنای متعارف آن است.

در اسلامیات شریعتی یا دست کم در پاره ای از آثار مهم ایشان به نظرم این خطا قابل ردگیری است.

برخی منتقدان دکتر شریعتی (مانند احسان نراقی و دکتر نصر) معتقدند شریعتی باب اصلاحات را بسته بود و اصراری که شریعتی بر مفاهیم من انقلابی و انقلابی گری داشت، قدرت کنش اصلاح گرایی را در اندیشه مخاطبان و همراهانش تضعیف می کرد.

آیا شما هم رفتار انقلابی را با کنشگری اصلاحی در تضاد می بینید؟به نظرم این سخن دقیقی نیست.

ببینید ما سه شریعتی داریم؛ یک شریعتی پیشا ارشاد(حسینیه ارشاد) که در دانشگاه مشهد بوده و برای ادامه تحصیل به فرانسه رفته و وقتی برمی گردد دروس اسلام شناسی مشهد را تدریس می کند.

شریعتی دوم شریعتی ارشاد است، یعنی شریعتی از حوالی سال 1347 تا 1351.

یک شریعتی هم، شریعتی پس از زندان یا پسا ارشاد است، یعنی از فروردین 1354 تا خرداد 1356 که از دنیا رفت.

حساب این سه شریعتی را باید از هم تفکیک کرد تا داوری جامع الاطرافی را بتوان ارائه داد.

شریعتی دوره حسینیه ارشاد شریعتی انقلابی است؛ شریعتی که می کوشد روایتی ایدئولوژیک از سنت دینی ارائه دهد و مضامینی چون امت و امامت را طرح می کند که البته فوق العاده هم طنین انداز می شوند.

این شریعتی در باب حسین(ع) وارث آدم سخن می گوید و همین شریعتی است که معلم انقلاب می شود.

اما شریعتی پس از حسینیه ارشاد، شریعتی اهل اصلاح است.

این شریعتی در کار رفرم سنت دینی است و به گواه آنچه از دوران زندان و پس از زندان از وی برجای مانده آثار وی یک جنبه اگزیستانسیالیستی- اومانیستی پررنگ تری پیدا می کند و به نوعی نگرش سوسیال- دموکراسی نزدیک می شود.

مضافاَ بر اینکه خودش هم عنایت به رفرم و بازخوانی انتقادی سنت دینی دارد.

در آثار شریعتی پساارشاد، صبغه های رفرمیستی یا اصلاح گرایانه دیده می شود.

شریعتی پیشاارشاد هم همینطور؛ در اسلام شناسی مشهد و به عنوان مثال، در کویری که قبل از ارشاد منتشر می کند یا ترجمه ای که از جوده السحار ارائه می دهد، اِلِمان های انقلابی به این معنا که شما اشاره کردید که راه را بر اصلاحات می بندد، وجود ندارد.

در فضای دوران حسینیه ارشاد، قصه متفاوت است و اقتضائات دوران، به نحوی است که شریعتی را به سوی انقلابی بودن سوق می دهد؛ شور انقلابی هم اقتضائاتی دارد و البته شریعتی هم رهروی تنهای این مسیر است، البته نه اینکه خودش اهل حزب بوده باشد، هرچند در دوران جوانی در فرانسه به نهضت ملی پیوسته بود و علائق اینچنینی داشته و کارهای سیاسی هم می کرد و ذهن او از سیاست هیچ گاه فارغ نبوده است، اما می خواهم بگویم که آن نگاه ایدئولوژیکی و نقشی را که در انقلاب بهمن 57 ایفا کرد باید معطوف به دوران حسینیه ارشاد وی دانست.

آخرین سؤال در خصوص تعبیری است که مرحوم شریعتی تحت عنوان استحمار یاد می کند.

او قوی ترین قدرت امروزی در اندیشه را، استحمار برمی شمرد؛ بدین معنا که اگر خودآگاهی انسانی و اجتماعی وجود نداشته باشد، آنگاه فیلسوف و محقق و ادیب به صورت استحمارگرانی درمی آیند که اغفال کننده و منحرف کننده اذهان هستند و در این راستا دانشمند و تکنیسین نیز کار چاق کن های آنان به شمار می روند.

آیا تعبیر ایشان از استحمار با آنچه امروز از آن به عنوان یک رویکرد پوپولیستی یاد می شود قرابت یا مطابقت دارد؟شریعتی و پاره ای دیگر از اندیشمندان ما به لحاظ تاریخی در فضای(post-colonialism) یعنی نوعی پسااستعمارگری بسر می بردند.

در حوالی 1970 میلادی کتاب تأثیرگذار ادوارد سعید در مغرب زمین با عنوان Orientalism یا شرق شناسی منتشر شد که با به چالش کشیدن شرق شناسی مغرب زمینیان از ابعاد مختلف استعمار آنان پرده برداشت.

به زعم وی یکی از ابعاد استعماری، معرفی انسان شرقی به مثابه دیگری بود؛ یعنی با طرح یک نوع stereotype، کلیشه ای بسازند و بعد بگویند اینها آدم هایی (backward) عقب مانده اند و.

ولی قبل تر از آن استعمار روشن و پوست کنده تر بود.

هم اسپانیا هم پرتغال و هم انگلیس، کشورهای آسیایی و آفریقایی را مستعمره خود کرده بودند.

در واقع می خواهم بگویم شریعتی از دل کانتکست(زمینه) استعمارزده جهانی برآمده بود و به همین جهت از استحمار و استعمار یاد می کرد.

ما پاره ای اوقات وقتی کانتکست را نمی بینیم، توجه نداریم که فی المثل شریعتی در چه سیاقی آن سخن را گفته است.

لذا این واکنش ها از نوعی است که آن روزگار صبغه اعتراض نظری داشت.

شما حتی در مقام فهم تحولات موسوم به جنبش های بنیادگرایانه در دهه های آخر سده بیستم و سده کنونی، باید آنها را نوعی واکنش قلمداد کنید؛ البته به هیچ وجه در مقام تأیید این واکنش ها نیستم، اما در هر حال اینها واکنشی است نسبت به استعمارگری و خوارداشت مشرق زمینیان و تخفیف هویتشان خصوصاً در خطه خاورمیانه.

تأکید بر مقولاتی مانند استعمار و استحمار راه ما را باز نمی کند.

به قول آقای داریوش آشوری، این نوع مواجهه با غرب مبتنی با نوعی کینه توزی نسبت به غربی است که مدت هاست از ما پیشی گرفته است، اما اکنون واژه تبادل و تعامل فرهنگی در روزگار کنونی خیلی موجه تر است.

امروز چه ویژگی هایی از شریعتی به جای مانده تا ما بتوانیم با پیگیری آنها نوعی نئوشریعتیسم را احیا کنیم؟نگاه او به تاریخ دین و نوعی اسطوره زدایی از شخصیت های دینی، تشخیص بسیار خوبی از سوی شریعتی بود که همچنان ماندگار است.

یا توضیحاتی که وی در باب مواجهه ما با مقولات امامت و وصایت مطرح کرده است.

همچنین دغدغه های اومانیستی و اگزیستانسیالیستی آثار او خیلی مبارک و خوب است؛ یعنی او می خواهد انسان دیندار اومانیستی را معرفی کند.

اینها خیلی بارقه ها و اخگرهای خوبی است.

می توان اینها را پی گرفت و به یک معنا نوشریعتیست شد و به نوعی به بازخوانی و بازسازی نظام اندیشگی شریعتی همت گمارد، البته همان طور که اشاره داشتم باید از آن خطای روش شناختی ایشان چشم پوشی کرد.

به هر حال یادمان باشد که او یکی از شخصیت های مهم رِفُرم دینی بوده است، چیزی که ما به آن احتیاج داریم؛ یعنی تفسیرها و روایت های غیررسمی از دین.

از این لحاظ شریعتی به مثابه شخصی که تحصیلات رسمی دینی و فقهی نداشت، بسیار در جامعه دینی ما مؤثر بود.

در این راستا، روی سخن او با دانشجویان و به طور کلی با طبقه متوسط شهری بود که نوعی legacy (میراث) است که با مهدی بازرگان در سده کنونی آغاز شده بود تا به شریعتی رسید و البته پس از ایشان هم شخصیت های برجسته دیگری ظهور کردند.

ما به این میراث با توجه به اقتضای زمانه ای که در آن زندگی می کنیم بیش از گذشته احتیاج داریم.

آبیاری کردن چنین درختی، کار مهم انجام گرفته توسط شریعتی بود که بسیار ستودنی و برگرفتنی و دنبال  کردنی است.


کلید واژه ها: سرمایه - تکنولوژی - ماه مبارک رمضان - مصرف - شریعتی - فرهنگی - نظام - کشور - انسان - رمضان - تولید - ماه رمضان - کاذب - دکتر - محیط کار - کارنامه - مصاحبه - ادبیات - کانادا - تهران - مبارک - رابطه - زندگی - صورت - تلفن - مشکل - جهان - محیط - عجیب - جدید

آخرین اخبار سرویس:
آیین اذن اربعین در حرم مطهر رضوی برگزار می شود

سرپرست سازمان عمران و توسعه حریم حضرت رضا(ع) منصوب شد

درخواست دانشجویان دانشگاه نفت از آیت الله آملی لاریجانی

زمان جلسه دفاعیات مسؤولان صندوق ذخیره فرهنگیان

آمریکا و رژیم صهیونیستی با بهانه های واهی دنبال محدودسازی مسیر مقابله با تروریسم هستند

آزمون ارزشیابی آشنایی با قانون مطبوعات در کیش

شهیدی که اعلامیه شهادتش را آماده کرد + عکس

تردد یک میلیون وسیله نقلیه معضل ترافیک مشهد را مضاعف کرده است

ظرفیت های استان مرکزی برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی به کارگیری شود

سفری تا نزدیکی خانه عنکوبت

آیت الله سبحانی خواهان تغییر در برخی روش های درسی حوزه های علمیه شد

بادیگاردهای الناز شاکردوست! + عکس /عکس های حیرت انگیز هابل از فضا+تصاویر ( برگزیده )

شهیدی که هدایت یک مرکز عملیاتی حزب دموکرات را بر عهده داشت

نماهنگ | موسس داعش کیست؟

نوبرانه ای جدید از شورای بروجرد در انتخاب شهرداری که مورد ایراد وزارت کشور قرار گرفت

عکس/ دفتر انضباط بعثی ها در دست یک نوجوان

مراسم تعزیه خوانی امام حسین (ع) برگزار می شود.

ابوعزراییل زنده است

آیت الله سیدان: انتخاب ما بدون اذن خداوند محقق نمی شود

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: دشمن در برجام از ما نقد گرفت و نسیه داد/ اعتراف خارجی ها به پیش بینی پیامبرگونه رهبری

مصاحبه اختصاصی با «ابوعزراییل» بعداز انتشار شایعه شهادتش

ترامپ: پایان کار داعش نزدیک است

ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است

پیشنهاد دادستان تهران برای جمع آوری قلیان ها

ماه صفر؛ ماه مظلوم

ویژه برنامه «جلوه سوگ» در دهه اول ماه صفر برگزار می شود

تولید 120 هزار تِرَک در کل تاریخ موسیقی ایران

اروپا در دام اظهارات نادرست ترامپ گرفتار نشود

بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله مصطفی خمینی

خارج از دید

برگزاری ویژه برنامه «جلوه سوگ» در دهه اول ماه صفر

62 هکتار از اراضی ملی استان تهران رفع تصرف شد

حاج آقا مصطفی خمینی سرباز فداکار و بازوی توانای امام (ره) بود

شهر راهبردی «قریتین» آزاد شد

مادر محسن یگانه: لحظه ای که محسن آهنگ فرزندشهید را خواندبه وجودش افتخار کردم

روایت نجفی قدسی از سفر حضرت آیت الله نوری همدانی به لبنان

حجت الاسلام قاضی عسکر: ظرفیت تبلیغی اربعین فراتر از یک مراسم خاص است

200 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اردبیل شناسایی شد

فروش 450 میلیون تومان بن کتاب در نمایشگاه سراسری کتاب گلستان

آشنایی با مضرات استفاده زیاد از اینترنت و شبکه های مجازی

بازدید مدیرعامل بانک ملت از نمایشگاه تله کام 2017

استخدام کارشناس فروش,حسابدار,مسئول دفتر,تکنسین فنی در تهران

انتصاب مدیر و معاون شعب استان مازندران بانک قرض الحسنه مهر ایران

تظاهرات اعتراضی جدایی طلبان کاتالونیا در بارسلون

نماینده مجلس: بزرگترین مانع توسعه کشور بانک ها هستند

مسائل دفاعی ما ربطی به بیگانگان ندارد

العبادی: دیدگاه عراق مبتنی بر توسعه و گسترش امنیت در منطقه است

علی اکبر ولایتی و فرهاد رهبر به اردبیل سفر می کنند + برنامه ها

پیوستن سازمان استاندارد ایران به عضویت هیات مدیره فنی سازمان بین المللی استاندارد

تصویری از هم نشینی احمدی نژاد و معاونش در مجمع تشخیص مصلحت

استخدام بصورت پاره وقت و تمام وقت در شفاداک / تبریز

عادل دریس، مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان شد

آیت الله جوادی آملی: لحظه ای نیست به یاد "قاسم سلیمانی" بیفتیم و او را دعا نکنیم

هم نشینی احمدی نژاد و معاونش در مجمع تشخیص مصلحت +عکس

ادامه اجرای مانورهای زیستی همزمان با ایام اربعین

تصاویر دیدنی از دنیای حشرات‎

ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی تأثیر جلوه دهند

تاکید آیت الله نوری همدانی بر تقویت بنیه دفاعی و موشکی کشور

چه کسانی برای خالی کردن جیب زائرین اربعین دندان تیز کرده اند؟+عکس

عضو هیأت رییسه کمیسیون آموزش مجلس خبر داد برگزاری جلسه دفاعیات مسؤولان صندوق ذخیره فرهنگیان، سه شنبه هفته جاری

امضای برجام به هیچ وجه مشروط به قبول شرایط دیگر نیست/ برای دفاع از خود از کسی اجازه نمی گیریم

خانه نور کانون فرهنگی و هنری دوستداران اهل بیت در میرجاوه افتتاح شد

شمخانی: خیانت به همه مسلمانان غیر قابل بخشش است

پاسخ علی مطهری به اظهارات سردارنجات/حلالیت طلبی سیاسی یک آیت الله/انتقاد محسن هاشمی از صداوسیما

انتقاد مشاور لاریجانی از رفتارهای تهدیدآمیز ترامپ/ اروپا مراقب باشد در دام ترامپ نیفتد

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یاد شهید مصطفی خمینی را گرامیداشت

اجازه نخواهیم داد یک کشور به تنهایی در مورد سرنوشت برجام تصمیم بگیرد/ برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد

جناح بازی و حزب گرایی در خدمت رسانی به مردم جایگاهی ندارد

اعمال دفع بلا در ماه صفر

تصویری از هم نشینی احمدی نژاد و معاونش در مجمع تشخیص مصلحت

تشییع پیکر مطهر جانباز شهید محمد حسن فتح اله پور - اهر

نقش سرلشکرسلیمانی در ارتقای امنیت عراق ستودنی است

لطفا به جیب زائران اربعین رحم کنید!+عکس

امارات 9 وزیر زن دارد و ایران هیچ!+عکس

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی خانم در شرکت معتبر/تهران

امیرعبداللهیان: اروپا در دام اظهارات نادرست ترامپ گرفتار نشود

نماهنگ | نخبگان را باور کنید

قدردانی وزیر بهداشت از رییس جمهور

عملکرد اقتصاد مقاومتی کرمان الگوی سایر استان ها شد

استفاده از ظرفیت سپاه برای توسعه استان بوشهر

سرلشکر صفوی: جنگ 80 ماهه سوریه با شکست نهایی داعش در حال اتمام است

جشن های نامتعارف

قاسمی در گفت وگو با شفقنا: ظریف پس از آفریقای جنوبی راهی اوگاندا و نیجر می شود/ روز دوشنبه اسنادی برای امضای دو طرف آماده خواهد شد

افزایش ساعت کاری مرکز معاینه فنی بیهقی تا ساعت 24

حفظ «برجام» از همه لحاظ به نفع ما است

اروپا با هوشیاری مراقب باشد در دام اظهارات و رفتار نادرست ترامپ گرفتار نشود / شرایط ایران برای عادی سازی روابط با عربستان

با وزیر پیشنهادی نیرو آشنا شوید

ارسال 17 تریلی انواع تجهیزات به کشور عراق

استخدام کارمند پذیرش در هتل بین المللی کاوه در ساوه

مسابقات قرآنی منطقه ای نیروی زمینی ارتش در گرگان آغاز شد

معرفی چند راهکار آنلاین و آفلاین برای حذف پس زمینه از تصاویر

استخدام همکار خانم در تبریز هوم(9.30 الی 2 ) / تبریز

"رضا اردکانیان" به عنوان گزینه وزارت نیرو به مجلس معرفی شد

جزییات سالگرد شهید جبار عراقی در کوت سید نعیم تشریح شد

رسانه ها در خط مقدم مبارزه با دشمن عمل کنند

آیت الله جوادی آملی: لحظه ای نیست که به یاد قاسم سلیمانی بیفتیم و او را دعا نکنیم

«جلوه سوگ» در دهه اول ماه صفر

از واژه طب اسلامی سوء استفاده می شود

پویش رانندگان حسینی راه اندازی شد

چرا گردشگران خارجی از سفر به تهران استقبال نمی کنند؟

حضرت آیت الله سبحانی: فرقه وهابیت در قالب واحد درسی در حوزه ها قرار گیرد

مجهز شدن جوانان به علم و دانش بهترین راه مقابل با دشمن است

دیدار مقام ارشد حماس با لاریجانی

پاسخ بیرانوند به منتقدانش+فیلم

برنامه های کنگره آیت الله ملک حسینی

ضرورت اجماع مجدد جهان اسلام در دفاع از مقاومت مردم فلسطین

مصباحی مقدم: احتمال دیدار مجدد اعضای جامعه روحانیت با روحانی وجود دارد

لاریجانی:ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است

بروجردی:اجازه نخواهیم داد یک کشور به تنهایی در مورد سرنوشت برجام تصمیم بگیرد

ببینید/نظر آیت الله جوادی آملی در خصوص سردار قاسم سلیمانی

حماس: سفرمان به ایران در پاسخ به خواست نتانیاهو برای قطع روابط با تهران بود

استخدام منشی خانم آشنا به تایپ در یک مطب اطفال معتبر

خرازی: نمی توانیم به آمریکایی ها اعتماد کنیم

بدل همسر ترامپ تایید شد +عکس

رضایی: درباره موشک هایمان با هیچ کس مذاکره نخواهیم کرد

حضور هیات جهاد دانشگاهی در سفر دکتر ظریف به آفریقا

17 تریلی حامل انواع تجهیزات روانه عراق شد

یک بام و دوهوای ارشاد گلستان؛ لابی های پشت پرده برای انتخابات خانه مطبوعات

قرارگاه خاتم ­الانبیاء(ص) برای 200 هزار نفر اشتغالزایی کرده است

دکتر ارزانی دبیر جدید ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد

ارسال 17 تریلی انواع تجهیزات به کشور عراق

دیدار معاون اول رییس دفتر حماس با دکتر لاریجانی‎

آمریکا و رژیم صهیونیستی با بهانه های واهی دنبال محدودسازی مسیر مقابله با تروریسم هستند

رییس کمیته روابط خارجی مجلس هلند در دیدار بروجردی: اجماع جهانی برای حفظ برجام وجود دارد

وقایع و اعمال ماه صفر

ارسال 17 تریلی انواع تجهیزات به کشور عراق

لاریجانی در دیدار هیأت اعزامی از حماس: ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی تأثیر جلوه دهند

واکنش آقای دوربینی به عذرخواهی قرائتی از وی+فیلم

فیلم اختصاصی سپاه از تجهیزات داعش

بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به مناسبت سالگرد شهادت مصطفی خمینی

امیرعبداللهیان: اروپا در دام اظهارات نادرست ترامپ گرفتار نشود

آیت الله جوادی آملی: اسراییل و آمریکا غده سرطانی بدخیم هستند

حمله انتحاری در شهر کابل محصلین دانشکاه نظامی را هدف قرار داد + عکس

استخدام مدیر سایت / تبریز

راهبرد اصلی ترامپ علیه ایران چیست؟

رییس مرکز آمار ایران:میانگین اشتغال سالانه در دولت یازدهم485 هزارشغل است/نیاز سالانه کشور ایجاد 960هزار شغل

سفیر ایران در کویت: توافق هسته ای دستاورد دیپلماسی بی نظیر در عصر حاضر است

اتمام نهایی داعش به روایت سرلشکر صفوی

امیراسماعیلی: فرصت گریه کردن به دشمن نمی دهیم

هیچ قرارداد بین المللی برای محدودیت موشکی کشور ها وجود ندارد

نخستین رادار مراقبت پرواز وارد کشور شد

بازی 2 سر باخت اروپایی ها علیه ایران

واعظ آشتیانی: دیدار با رییس جمهور توسط دیگر تشکل ها ادامه یابد

امیرعبداللهیان در دیدار با ریموند کناپس: رفتارهای ترامپ هزینه های سیاسی-امنیتی به جامعه جهانی تحمیل کرده است/ اروپا در دام اظهارات نادرست ترامپ گرفتار نشود

بروجردی در دیدار با ریموند ناپس: اجازه نخواهیم داد یک کشور به تنهایی در مورد سرنوشت برجام تصمیم بگیرد/ برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد

حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور فرهنگی، دینی شد

اسراییل و آمریکا غده سرطانی بدخیم هستند

صدقه جاریه امام

280 دانش آموز اردبیلی به مناطق عملیاتی شمال غرب کشور اعزام شدند

سیوهای دیدنی کیلور ناواس

12 پروژه در استان لرستان به همت قرارگاه خاتم(ص) در دست اجراست

آیت الله سبحانی تأکید کرد لزوم پاسخ گویی به شبهات فرقه وهابیت در قالب یک واحد درسی در حوزه / امید شیعیان جهان به حوزه علمیه قم است

ارسال 17 تریلی انواع تجهیزات به کشور عراق

مهلت ثبت نام دانشجویان مشمول در سامانه سقا تمدید شد

کالاهای آسیب رسان به سلامت مردم باید مالیات بیشتری بپردازند

استاندار،از توان مدیریتی بانوان استفاده کند

ظریف به آفریقای جنوبی می رود

عکس/ جهانگیری برای چه کسی سخنرانی می کند!

هنوز موضوع انتخابات برای برخی حل نشده است

اتفاق تازه در مهاجرت نخبگان و بین المللی شدن آموزش عالی

بهبود عملکرد پیل های خورشیدی با افزودن نقاط کربنی

ظرفیت تبلیغی اربعین فراتر ازیک مراسم خاص است

استخدام کارشناس عمران مسلط به Civil 3D در تهران

هفته نامه استخدامی استان قزوین | هفته اول آبان 96

ارسال 17 تریلی انواع تجهیزات به کشور عراق

نگاه متفاوت عارف و حدادعادل به شیخ ناطق نوری +عکس

اوباما بعد از ریاست جمهوری+عکس

ابوعزراییل زنده است + عکس

حضور هیات جهاد دانشگاهی در سفر دکتر ظریف به آفریقا

استقلال رویایی که نقش بر آب شد

لزوم تعامل دستگاه های اجرایی شهرستان چابهار برای جلب رضایت شهروندان

باز شدن جعبه سیاه جنگ در 56 پروژه اصلی دفاع مقدس/ امام (ره) دفاع مقدس را به یک مدل فراگیر مبدل ساخت/ دفاع مقدس جنگ جهانی کوچک بود

عکس/ نگاه متفاوت عارف و حدادعادل به شیخ ناطق نوری

لزوم تعامل دستگاه های اجرایی شهرستان چابهار برای جلب رضایت شهروندان

تلاش آمریکایی ها برای تجزیه سوریه شکست خواهد خورد

امیرعبداللهیان: اروپا در دام اظهارات نادرست ترامپ گرفتار نشود

حاج جوشن از سرمایه های انقلاب است

رویه فعلی ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی با اهداف رهبری مغایر است

صدور ویزای اربعین در 5 نقطه تهران و 12 استان کشور

حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ در امور فرهنگی دینی شد

سهم خواهی را کنار بگذارید

نماینده مردم تبریز در مجلس مطرح کرد عاجز بودن در تصمیم گیری ویژگی عمومی دولت روحانی/ ایجاد فرصت شغلی جدید هیچ، فرصت شغلی قبلی هم از بین رفته است!

امضای برجام به هیچ وجه مشروط به قبول شرایط دیگر نیست/ برای دفاع از خود از کسی اجازه نمی گیریم

"دیوار"

فارین پالیسی: ایران دارای سیاستی فعال و رقابتی است

آیت الله جوادی آملی: اسراییل و آمریکا غده سرطانی بدخیم هستند

سهم خواهی و اقلیم گرایی را کنار بگذارید+فیلم

سرلشکر صفوی: آمریکا نیاز به دیوانگی ترامپ دارد

بررسی دلایل انحراف از مسیر قرآن در نشست «تفسیر قرآن در گذشته و امروز»

آیا ابوعزراییل به شهادت رسیده است

اجماع جهانی برای حفظ برجام وجود دارد/برجام کمک فراوانی به توسعه روابط کشورها با ایران خواهد کرد

امضای تفاهم نامه صندوق بیمه کشاورزی و معاونت ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

لاریجانی در دیدار هیئت حماس: گروه های فلسطینی علیه رژیم صهیونیستی متحد باشند

ظریف به آفریقای جنوبی می رود

مصباحی مقدم: احتمال دیدار مجدد اعضای جامعه روحانیت با روحانی وجود دارد

چرا ائتلاف های حزبی در ایران به مرگ زودرس دچار می شوند

جزییات بررسی لایحه مقابله با کودک آزاری در مجلس

خوزستانی ها 800 موکب پذیرایی و اسکان برای اربعین راه می اندازند

ادعای حضور خاوری دیگر در سیستم بانکی/پاسخ علی مطهری به اظهارات سردارنجات/حلالیت طلبی سیاسی یک آیت الله/انتقاد محسن هاشمی از صداوسیما

مشاور وزیر ارشاد در امور فرهنگی- دینی منصوب شد

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی