مطالب مرتبط:
غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی
«میراث روشنفکری شریعتی» در گفت و گو با دکتر سروش دباغ/ غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی
موقعیت شغلی نباید مانع شنیدن مفاهیم دینی و قرآنی شود
علی شریعتی؛ آموزگار انقلاب و جامعه شناسی دینی
علی شریعتی؛ آموزگار انقلاب و جامعه شناسی دینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 15:052017-06-19سياسي

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی


مصاحبه ما با دکتر سروش دباغ در نزدیکی های سحرِ ماه مبارک رمضان و از طریق تلفن انجام گرفت و عجیب اینکه شباهت زمانی داشت با واپسین روزهایی که شریعتی در ماه رمضان سال 56 در تهران سپری می کرد.

- در چنین نگاهی، مشکل اساسی و اصلی انسان، عبارت است از تنظیم رابطه با خود و زدودن بیگانه ها از خویش ، البته با اینکه اصل آن همچنان در صحنه روزگار کنونی ما وجود دارد، امّا مصادیق این قصه عوض شده است، چراکه در گذشته، ما مسائلی مانند صنعتی شدن، انقلاب صنعتی، تکنولوژی جدید و امثالهم را نداشتیم.

بنابراین یکی از رسالت ها یا یکی از امور مهم و کلان نواندیشان دینی و به طور کلی انسان های معنوی در روزگار کنونی، توجه دادن به قصه ازخودبیگانگی و به دست آوردن راهکارهای مقابله با آن است.

به عنوان مثال امروزه شاید برای کسی مثل من که در امریکای شمالی و کشورهای نیمه کاپیتالیستی مانند کانادا یا نظام سرمایه داری حاکم بر آن زندگی می کند به مراتب بیشتر مشهود است و می توانم این بروز و ظهورات را مشاهده کنم.

اینکه به هرحال این نظام اقتضائاتی دارد و افراد برای اینکه شغل خود را از دست ندهند با چه حرص و ولعی می کوشند تا اسباب رضایت خاطر فلانی و بهمانی را در محیط کار فراهم آورند و این لزوماً جایی برای پرداختن به امور باقی نمی گذارد.

بویژه با تولید نیازهای کاذب یا اموری که مقتضیات سرمایه داری است؛ چرا که به مصرف بیشتر وابسته است.

یعنی از این حیث که تولید بیشتر، مصرف بیشتر را اقتضا می کند و مصرف بیشتر هم معطوف به این است که نیاز بیشتر در افراد پدید آید.

در بسیاری مواقع این نیازهای بیشتر، در واقع نیازهای کاذب هستند و مصداقی است از الیناسیون که رخ می دهد؛ بویژه که می توان گفت نظام سرمایه داری در اقصی نقاط عالم اکثریت جهان را بر صورت خویش ساخته است.

اکنون دیگر آن فضای انقلابی دهه شصت و هفتاد میلادی که کشور ما هم متأثر آن بود از میان رخت بربسته و به محاق رفته است و دیگر بحثی از آن نگاه سوسیالیستی که انقلابی گری هم از مقتضیات دورانش بود در میان نیست.

در عین حال اما به نظر می رسد که ما با الیناسیون و از خودبیگانگی و استعداد از خود بیگانه شدن همچنان مواجه ایم.

دکتر شریعتی بر این باور بود که ما بر خلاف کشورهای غربی که بیشتر با الیناسیون تکنولوژیکی مواجه شدند، دچار الیناسیون فرهنگی شده ایم.

به نظر شما در حال حاضر ما بیشتر دچار الیناسیون فرهنگی شده ایم یا تکنیکی یا مجموعه ای از هر دو؟اگر بخواهم با ادبیات شما پاسخ دهم باید بگویم که متأسفانه از هر دو متضرر شده ایم.

برای نمونه، پاره ای از دوستان یا همکاران من که هر از گاهی به ایران سفر می کنند، می گویند که اسباب تکنولوژیک در ایران هیچ فاصله چشمگیری با کشورهای پیشرفته ندارد، البته معتقد نیستم که به همان میزان، فرهنگ استفاده از تکنولوژی هم در ایران وجود دارد، اما نفس استفاده از این ابزار در میان ما بسیار جاری است.

از این رو فکر می کنم الیناسیون تکنولوژیک ما را به خود مشغول کرده و مسأله ما شده است.

علاوه بر آن، الیناسیون فرهنگی که حالا ترجیح می دهم چنانکه در پاره ای از نوشته های خود نیز آورده ام، عنوانش را الیناسیون دینی بگذارم یکی از مسائل مبتلابه ما است.

الیناسیون دینی چنانکه من می فهمم عبارت است از به دست ندادن روایتی انسانی و اخلاقی از سنّت دینی و احیاناً برکشاندنِ پاره ای از ارزش های اخلاقی روشن و مشخص و اجماعی پای برخی از امور که متضمن نفی کرامت انسانی هستند.

به این معنا ما الیناسیون دینی را تجربه کرده ایم.

همچنین به میزانی که اخلاق تحت الشعاع و زیردست امور دیگر در سلوک دینی یا نحوه زیستِ دینی قرار بگیرد، این الیناسیون همراه با ما خواهد بود.

علاوه بر اینها، ضلع سومی که شریعتی هم به نوعی به آن اشاره داشته است و شاید مراد شما از الیناسیون فرهنگی باشد مرعوب و تحت تأثیر و تحت سیطره فرهنگ دیگری قرار گرفتن است که با آن هم ما به نوعی دست به گریبان هستیم.

البته متأسفانه آن حالت های rhetoric و شعاری آن را ما در کتاب غربزدگی جلال آل احمد و ادبیات رسمی هم می بینیم به رغم اینکه در بسیاری موارد از صنعت و بهداشت گرفته تا علوم انسانی متأثر از فرهنگ یا تمدن مغرب زمین هستیم و گریز و گزیری هم از آن نداریم.

امّا یک نوع طرد و نفی بی حاصلی از سوی برخی افراد صورت می گیرد که این رویکرد هم عنان شده است با نوعی از خودبیگانگی یا به تعبیری دیگر به نوعی خودباختگی و مرعوب شدن.

که متأسفانه مصداقش در میان پاره ای از اهالی فرهنگ ما هست؛ یعنی اینکه فکر می کنند همه چیز صبغه ترجمه دارد و فی المثل ما در عرصه اندیشه متفکر اصیل نداریم و هر چه که هست باید رد پایی از آن را در میان آثار متفکران غربی پیدا کنیم؛ که این هم نوعی الیناسیون به معنای مرعوب شدن است.

در این رابطه نیز سال گذشته مقاله ای تحت عنوان ترجمه یا تفکر در نقد یکی از روشنفکران نوشتم.

اجازه دهید به بحث خوانش آثار و آرای دکتر شریعتی نیز ورود کنیم.

شما در برخی از نوشته هایتان به این موضوع اشاره کرده اید که آثار ایشان دچار زمان پریشی شده است.

ممکن است در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟ آیا منظورتان این است که اسلوب فکری دکتر شریعتی به انحطاط گراییده است؟ زمان پریشی معادل (anachronism) است که شما واژه منحط و انحطاط را به کار بردید که بار ارزشی منفی دارد و مد نظر من نیست؛ بلکه به نظرم به معنای نوعی مغالطه است.

به عنوان یکی از مصادیق آن، وقتی شریعتی راجع به زن صحبت می کند و اوصافی را به حضرت فاطمه(س) دختر پیامبر گرامی اسلامی(ص) نسبت می دهد که به اوصاف زن انقلابی سوسیالیست کنونی پهلو می زند.

یا اینکه ایشان راجع به ناس صحبت می کند و مردم را با مفهوم و مقوله ملت در جهان جدید مطرح می کند.

همچنین وقتی می گوید شیعه یک حزب تمام ، حزب را به معنای سیاسی امروزی به کار می برد و در عین حال آن را معادل ملت می داند؛ در حالی که این واژه نسب نامه ای دینی دارد.

به نظرم در اینجاها است که نوعی خطای زمان پریشی در آثار مرحوم شریعتی دیده می شود، هم در باب زن و هم در باب تحلیل وضعیت اقلیمی - معرفتی – جامعه شناختی آن روزگار.

خطای زمان پریشی یعنی مقولات و مفاهیم امروزین را برگرفتن و آن را از سیاق خود در آوردن و در جای دیگری به کار بردن.

این یک خطای روش شناختی جدی یا مغالطه است.

البته این یک ارزش- داوری اخلاقی نیست بلکه یک ارزش-داوری معرفتی است.

فرض کنید اگر من به شما بگویم امروز چهارشنبه است در حالی که امروز یکشنبه باشد، این در اصطلاح یک خطای معرفتی است، نه اینکه من دچار خطای اخلاقی شده باشم.

به نظرم این خطای زمان پریشی به مثابه خطای روش شناختی در پاره ای از آثار شریعتی و بازخوانی تاریخ صدر اسلام رخ داده است.

همین قصه در خوانش ایشان از امام حسین(ع) و واقعه عاشورا هم رخ داده است، در اینجا آن روایتی که شریعتی ارائه می کند، اسباب و ادوات و مؤلفه هایش کم و بیش برگرفته از انقلاب به معنای متعارف آن است.

در اسلامیات شریعتی یا دست کم در پاره ای از آثار مهم ایشان به نظرم این خطا قابل ردگیری است.

برخی منتقدان دکتر شریعتی (مانند احسان نراقی و دکتر نصر) معتقدند شریعتی باب اصلاحات را بسته بود و اصراری که شریعتی بر مفاهیم من انقلابی و انقلابی گری داشت، قدرت کنش اصلاح گرایی را در اندیشه مخاطبان و همراهانش تضعیف می کرد.

آیا شما هم رفتار انقلابی را با کنشگری اصلاحی در تضاد می بینید؟به نظرم این سخن دقیقی نیست.

ببینید ما سه شریعتی داریم؛ یک شریعتی پیشا ارشاد(حسینیه ارشاد) که در دانشگاه مشهد بوده و برای ادامه تحصیل به فرانسه رفته و وقتی برمی گردد دروس اسلام شناسی مشهد را تدریس می کند.

شریعتی دوم شریعتی ارشاد است، یعنی شریعتی از حوالی سال 1347 تا 1351.

یک شریعتی هم، شریعتی پس از زندان یا پسا ارشاد است، یعنی از فروردین 1354 تا خرداد 1356 که از دنیا رفت.

حساب این سه شریعتی را باید از هم تفکیک کرد تا داوری جامع الاطرافی را بتوان ارائه داد.

شریعتی دوره حسینیه ارشاد شریعتی انقلابی است؛ شریعتی که می کوشد روایتی ایدئولوژیک از سنت دینی ارائه دهد و مضامینی چون امت و امامت را طرح می کند که البته فوق العاده هم طنین انداز می شوند.

این شریعتی در باب حسین(ع) وارث آدم سخن می گوید و همین شریعتی است که معلم انقلاب می شود.

اما شریعتی پس از حسینیه ارشاد، شریعتی اهل اصلاح است.

این شریعتی در کار رفرم سنت دینی است و به گواه آنچه از دوران زندان و پس از زندان از وی برجای مانده آثار وی یک جنبه اگزیستانسیالیستی- اومانیستی پررنگ تری پیدا می کند و به نوعی نگرش سوسیال- دموکراسی نزدیک می شود.

مضافاَ بر اینکه خودش هم عنایت به رفرم و بازخوانی انتقادی سنت دینی دارد.

در آثار شریعتی پساارشاد، صبغه های رفرمیستی یا اصلاح گرایانه دیده می شود.

شریعتی پیشاارشاد هم همینطور؛ در اسلام شناسی مشهد و به عنوان مثال، در کویری که قبل از ارشاد منتشر می کند یا ترجمه ای که از جوده السحار ارائه می دهد، اِلِمان های انقلابی به این معنا که شما اشاره کردید که راه را بر اصلاحات می بندد، وجود ندارد.

در فضای دوران حسینیه ارشاد، قصه متفاوت است و اقتضائات دوران، به نحوی است که شریعتی را به سوی انقلابی بودن سوق می دهد؛ شور انقلابی هم اقتضائاتی دارد و البته شریعتی هم رهروی تنهای این مسیر است، البته نه اینکه خودش اهل حزب بوده باشد، هرچند در دوران جوانی در فرانسه به نهضت ملی پیوسته بود و علائق اینچنینی داشته و کارهای سیاسی هم می کرد و ذهن او از سیاست هیچ گاه فارغ نبوده است، اما می خواهم بگویم که آن نگاه ایدئولوژیکی و نقشی را که در انقلاب بهمن 57 ایفا کرد باید معطوف به دوران حسینیه ارشاد وی دانست.

آخرین سؤال در خصوص تعبیری است که مرحوم شریعتی تحت عنوان استحمار یاد می کند.

او قوی ترین قدرت امروزی در اندیشه را، استحمار برمی شمرد؛ بدین معنا که اگر خودآگاهی انسانی و اجتماعی وجود نداشته باشد، آنگاه فیلسوف و محقق و ادیب به صورت استحمارگرانی درمی آیند که اغفال کننده و منحرف کننده اذهان هستند و در این راستا دانشمند و تکنیسین نیز کار چاق کن های آنان به شمار می روند.

آیا تعبیر ایشان از استحمار با آنچه امروز از آن به عنوان یک رویکرد پوپولیستی یاد می شود قرابت یا مطابقت دارد؟شریعتی و پاره ای دیگر از اندیشمندان ما به لحاظ تاریخی در فضای(post-colonialism) یعنی نوعی پسااستعمارگری بسر می بردند.

در حوالی 1970 میلادی کتاب تأثیرگذار ادوارد سعید در مغرب زمین با عنوان Orientalism یا شرق شناسی منتشر شد که با به چالش کشیدن شرق شناسی مغرب زمینیان از ابعاد مختلف استعمار آنان پرده برداشت.

به زعم وی یکی از ابعاد استعماری، معرفی انسان شرقی به مثابه دیگری بود؛ یعنی با طرح یک نوع stereotype، کلیشه ای بسازند و بعد بگویند اینها آدم هایی (backward) عقب مانده اند و.

ولی قبل تر از آن استعمار روشن و پوست کنده تر بود.

هم اسپانیا هم پرتغال و هم انگلیس، کشورهای آسیایی و آفریقایی را مستعمره خود کرده بودند.

در واقع می خواهم بگویم شریعتی از دل کانتکست(زمینه) استعمارزده جهانی برآمده بود و به همین جهت از استحمار و استعمار یاد می کرد.

ما پاره ای اوقات وقتی کانتکست را نمی بینیم، توجه نداریم که فی المثل شریعتی در چه سیاقی آن سخن را گفته است.

لذا این واکنش ها از نوعی است که آن روزگار صبغه اعتراض نظری داشت.

شما حتی در مقام فهم تحولات موسوم به جنبش های بنیادگرایانه در دهه های آخر سده بیستم و سده کنونی، باید آنها را نوعی واکنش قلمداد کنید؛ البته به هیچ وجه در مقام تأیید این واکنش ها نیستم، اما در هر حال اینها واکنشی است نسبت به استعمارگری و خوارداشت مشرق زمینیان و تخفیف هویتشان خصوصاً در خطه خاورمیانه.

تأکید بر مقولاتی مانند استعمار و استحمار راه ما را باز نمی کند.

به قول آقای داریوش آشوری، این نوع مواجهه با غرب مبتنی با نوعی کینه توزی نسبت به غربی است که مدت هاست از ما پیشی گرفته است، اما اکنون واژه تبادل و تعامل فرهنگی در روزگار کنونی خیلی موجه تر است.

امروز چه ویژگی هایی از شریعتی به جای مانده تا ما بتوانیم با پیگیری آنها نوعی نئوشریعتیسم را احیا کنیم؟نگاه او به تاریخ دین و نوعی اسطوره زدایی از شخصیت های دینی، تشخیص بسیار خوبی از سوی شریعتی بود که همچنان ماندگار است.

یا توضیحاتی که وی در باب مواجهه ما با مقولات امامت و وصایت مطرح کرده است.

همچنین دغدغه های اومانیستی و اگزیستانسیالیستی آثار او خیلی مبارک و خوب است؛ یعنی او می خواهد انسان دیندار اومانیستی را معرفی کند.

اینها خیلی بارقه ها و اخگرهای خوبی است.

می توان اینها را پی گرفت و به یک معنا نوشریعتیست شد و به نوعی به بازخوانی و بازسازی نظام اندیشگی شریعتی همت گمارد، البته همان طور که اشاره داشتم باید از آن خطای روش شناختی ایشان چشم پوشی کرد.

به هر حال یادمان باشد که او یکی از شخصیت های مهم رِفُرم دینی بوده است، چیزی که ما به آن احتیاج داریم؛ یعنی تفسیرها و روایت های غیررسمی از دین.

از این لحاظ شریعتی به مثابه شخصی که تحصیلات رسمی دینی و فقهی نداشت، بسیار در جامعه دینی ما مؤثر بود.

در این راستا، روی سخن او با دانشجویان و به طور کلی با طبقه متوسط شهری بود که نوعی legacy (میراث) است که با مهدی بازرگان در سده کنونی آغاز شده بود تا به شریعتی رسید و البته پس از ایشان هم شخصیت های برجسته دیگری ظهور کردند.

ما به این میراث با توجه به اقتضای زمانه ای که در آن زندگی می کنیم بیش از گذشته احتیاج داریم.

آبیاری کردن چنین درختی، کار مهم انجام گرفته توسط شریعتی بود که بسیار ستودنی و برگرفتنی و دنبال  کردنی است.


کلید واژه ها: سرمایه - تکنولوژی - ماه مبارک رمضان - مصرف - شریعتی - فرهنگی - نظام - کشور - انسان - رمضان - تولید - ماه رمضان - کاذب - دکتر - محیط کار - کارنامه - مصاحبه - ادبیات - کانادا - تهران - مبارک - رابطه - زندگی - صورت - تلفن - مشکل - جهان - محیط - عجیب - جدید

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | پنجشنبه 2 شهریور 96

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | پنجشنبه 2 شهریور 96

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | پنجشنبه 2 شهریور 96

سلبریتی هایی که مرگ های وحشتناکی داشتند

برگزاری مراسم بزرگداشت شهید مدافع حرم، «علی عظیمی» در زرند

پیشبرد اهداف بسیج، نیازمند همفکری نظام مند وفاداران به انقلاب است

راه شهادت ادامه دارد چون مکتب ائمه ما مکتب سرخ شهادت است

واکنش آیت الله جنتی به لطیفه ها

خط حزب الله 96؛ جهادی ها

آخرین وضعیت "مداحان" بازداشت شده

پرونده مداحان بازداشت شده در دادگاه ویژه روحانیت

طریقه خواندن نماز دهه اول ذی الحجه

ریحانه شایسته، سید مرتضی شاهرودی هوش معنوی؛ مولفه ها و مبانی آن در حکمت متعالیه

پاییز برجام-بررسی سفر فرستاده ترامپ به آژانس اتمی

سرخط خبرهای خودرویی 1 شهریور ماه + صوت

از «سی دی» فروشی تا سرقت مسلحانه طلافروشی های تهران

نمایشگاهی با الهام از کمال الملک

تحلیل معناشناختی امامت در مکتب تفسیری علامه طباطبایی - بخش اول مابعدطبیعت قرآنی و وجه امری آفرینش

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/دوم شهریورماه

نقش تأثیرگذار مساجد در تربیت رزمندگان و اتحاد مردم در دفاع مقدس

همراهی و هم سفری زندگی زناشویی باید تا بهشت امتداد یابد

نداشتن اشتغال مانع اصلی ازدواج جوانان

عضو شورای نگهبان: این کجای اسلام است که عده ای بروند ببینند همسر نابعه ریاضی مسلمان است یا نه؟/ در تلویزیون با لحنی قضاوت کردند که انسان خجالت زده می شود

اولین شماره همشهری پس از قالیباف(عکس)

ترقی: برجام عبرتی بود برای دیگران

خبرنگار معروف صدا و سیما حکم گرفت

محسنی اژه ای: برخی افراد روزی مسئول بودند، اما امروز با انگلیس و آمریکا همکاری می کنند

تیپ ملیکا زارعی در خارج از کشور

یمن هرگز راه حل نظامی ندارد

درست مثل خود دوستی

مرغابی هایی که دل شکارچیان را بُردند!

نماینده جبهه پایداری شهردار اسلامشهر شد

تصاویر:صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛پنج شنبه دوم شهریور ماه 96

مریم دیباواجاری بررسی جایگاه پرسش و نقش ان در مشاوره فلسفی،زمینه ای نو برای پژوهش در مسایل تربیتی

از افزایش حقوق کارگران تا بیمه مدیران موسسات آزاد

عاشق پرسپولیسم اما برای منصوریان ناراحتم!

طلوع نور ؛ سوره بقره آیات 154 تا 163

عزیز ا.. مولوی، محمدرضا موحدی تاثیر عوامل غیر معرفتی برمعرفت در آینه مثنوی معنوی مولوی

عمومیت قانون علیت و قانونمندی جامعه، توجیه گر نقش موثر انسان بر زمینه سازی ظهور - بخش اول علت تامه و تحقق شرایط ظهور

«تصاویر منتشر شده از نمایندگان را شوخی نگیرید»

همکاری های مشترک بین المللی در حوزه بالگرد تجاری هدفمند می شود

معرفی 150 درسنامه خطی پزشکی در دیباچه ای از غلامرضا جمشید نژاد

راهی افغانستان شد تا اذن والدین را برای راهش بگیرد

مجری معروف مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما شد + عکس

دوره های آموزشی خادمان و هیئت امناء مساجد برگزار می شود

رییس مجلس اعلای شیعیان لبنان: امید ما به جمهوری اسلامی ایران است

کنکور تا 3 سال آینده باید حذف شود

معصومه شفیعی، سجاد بشرپور، شیرین احمدی، حدیث حیدری راد مقایسه سرشت و منش و حواس پرتی در دانش آموزان ناشنوا و عادی

گسترش چتر حمایتی و خدمات رسانی به افراد زیرپوشش بهزیستی در بهارستان

بررسی و تحلیلی بر پیشینه شناسی بابیت و مهدویت علی محمّد باب و رابطه آن با جریان های باطنی - بخش اول ادعاهای دروغین مهدویت

عبدالرسول حسنی فر کارکرد نظریه ادراکات اعتباری در اندیشه سیاسی- اجتماعی علامه طباطبایی

تکرار این جملات تاکیدی، جادو می کند

ضرورت ایجاد اراده ملی برای حل مشکلات صندوق های بازنشستگی

کیهان برزگر ایران و ثبات استراتژیک در غرب آسیا

گردهمایی کانون های تبلیغاتی غرب کشور در کرمانشاه برگزار می شود

ابرچالش هایی که همچنان پیش روی وزارت رفاه هستند

ضرورت تسهیل روند سرمایه گذاری در دوران دولت دوازدهم

اقدام تحسین برانگیز حجاج ایرانی/ عکس

شرکت DJI پهپادهای خود را آپدیت می کند

نگاهی به گاهی های کاذب مخاطبان شبکه های اجتماعی در ماهنامه مدیریت ارتباطات

هیچ کشوری حق دخالت در امور نظامی ایران را ندارد

هویت جاسوسان نفوذی در مذاکرات فاش شد

باید تلاش کرد انتخاب نخست رییس جمهور برای وزارتخانه ها رای اعتماد بگیرد

آخرین وداع پدرانه با شهید فاطمیون: به شهادتش افتخار می کنم + فیلم

محمد رشیدزاده، قاسم پورحسن درزی ثمرات تفکیک امکان ماهوی و امکان وجودی در حکمت متعالیه

مقاومت و ارتش لبنان توانستند امارت تکفیری ها را سرنگون کنند

عاملی که باعث «فساد» زنان بنی اسراییل شد

سیده منا موسوی ازغلو تا تقصیر؛ تأملی در کتاب مکتب در فرآیند تکامل

زهره یوسفی منش، حسین زمانیها تحلیل و بررسی نظر ابن سینا درباره فاعلیت تحریکی بر اساس مبانی وجود شناختی او

الیاس حضرتی خواستار رسیدگی به پرونده احسان مازندرانی شد

ارتقاء آموزش های تخصصی در یگان ویژه سراسر کشور

تولد بره ای با 8 دست و پا و 2 دم

دستگیری مزاحم خانم مجری تلویزیون

هاشمی: قرار است دغدغه های مالی طرح تحول نظام سلامت رفع شود

مدافعان حرم تامین کننده امنیت نظام هستند

سکونت گاه ارواح در طبیعت مازندران!/ عکس

جواد امام: برخی نمایندگان از بعضی وزرای پیشنهادی قول هایی درباره انتصاب برخی افراد در مناصب یا وعده هایی در حوزه نمایندگی شان می خواستند

احمد ولیخانی ، مهسا ملکی مجد، راضیه هاشمی پیش بینی تفکر انتقادی بر اساس خلاقیت هیجانی در دانشجویان

آیا مسئولیت پساب های ورودی از طریق کشت و صنعت ها که وارد آب های سطحی می شود، با آقای بیطرف بوده است؟!

شبکه های اجتماعی چه بلایی بر سر زبان فارسی می آورند؟

سیمین اسفندیاری مطالعه تطبیقی آثار انسان شناختی سوبژکتیویسم و وجود تعلقی صدرایی

حضور محمدعلی نجفی و احمدمسجدجامعی بر سر مزار آیت الله طالقانی

پاسخ محمدعلی نجفی شهردار تهران به پیام تبریک متفاوت مصطفی هاشمی طبا

حل مشکل ناهماهنگی بیمه ها در طرح «تحول سلامت» طی 3 ماه آینده

روایت مدیرعامل بنیاد شهید آیت الله مدنی از دیدار رهبر انقلاب

تشابه در غلوگرایی و ادعای خدایی

گفتگوی علی اشراقی نوه گرامی امام و احمد مسجد جامعی در مرقد مطهر امام خمینی + تصویر

«رستم سلیم زاده» سر پرست شهرداری ورزقان شد

تلویزیون بازهم طنز سیاسی بسازد

درخواست محسن هاشمی از وزارت کشور

طرح بر زمین مانده "ساماندهی کارگران ساختمانی" مطالبه 21 هزار شهروند قمی

آزاده نامداری:مرا ببخشید!+عکس

سید سعید میرترابی علل استمرار ساخت رانتیری دولت در دوران پس از انقلاب

ارتقاء آموزش های تخصصی در یگان ویژه سراسر کشور

بیانات رهبر انقلاب درباره شهید لاجوردی منتشر شد

9 راه برای خنداندن کودک دلبندتان

آمریکا پروژه های دیگری را بعد از داعش برای جهان اسلام در نظر گرفته است

بررسی و تحلیلی بر پیشینه شناسی بابیت و مهدویت علی محمّد باب و رابطه آن با جریان های باطنی - بخش دوم و پایانی تشابه در غلوگرایی و ادعای خدایی

تبریک رییس جمهور به مناسبت آغاز به کار شوراها

یوسف تیموری و همسرش به همراه ساعد هدایتی

تشکیل ستاد برگزاری دعای عرفه بجنورد

امام جمعه موقت بجنورد:همراهی و هم سفری زندگی زناشویی باید تا بهشت امتداد یابد

برپایی پیاده روی خانوادگی در بجنورد

اشتغال مانع اصلی ازدواج جوانان

بهره برداری از پروژه های اولویت دار خراسان شمالی را معطل هفته دولت نگذاشتیم / از برکات مادی و معنوی پرفسور سمعیی در استان بهره مند خواهیم شد

روایت مدیرعامل بنیاد شهید آیت الله مدنی از دیدار رهبر انقلاب

معرفی مدیر کل بنیاد مسکن اتقلاب اسلامی خوزستان

«تصاویر منتشر شده از نمایندگان را شوخی نگیرید»

حل مشکل ناهماهنگی بیمه ها در طرح «تحول سلامت» طی 3 ماه آینده

انتخاب شهرداران مراکز استان ها؛ کلید شهر به چه کسانی می رسد؟

زنانی که کلیددار شهر بهشتی می شوند

زیباترین امضای جهان با طرح کبوتر+عکس

حکایت شورای شهر کرمانشاه؛ نقش آرش رضایی در انحلال شورای سوم و ادامه مسیر در شورای پنجم!

شبکه های اجتماعی چه بلایی بر سر زبان فارسی می آورند؟

سید احمد فاضلی بررسی تطبیقی چهار مدل تبیینی در توجیه زبان عرفان

هشدار رایان به ترامپ درباره به تعطیلی کشاندن دولت آمریکا

واکنش تند طارمی به منتقدانش

جسد سفیر روسیه در سودان «مرده» پیدا شد

عکس/ حمایت ازمنصوریان به بازیگران سینما هم رسید

معرفی 100 محصول برتر در جشنواره زیست دارو/اعطای سطح 3 بنیاد نخبگان به محصولات برتر

براتیان شهردار بجنورد شد

جسد سفیر روسیه در سودان «مرده» پیدا شد

انتخاب رییس هیئت مدیره خانه مطبوعات خراسان شمالی به عنوان عضو شورای مرکزی خانه های مطبوعات کشور

نمایشگاه دستاوردهای دولت تدببر و امید در خراسان شمالی گشایش یافت

آغاز به کار 2318 شورا در سطح مدیریت محلی روستاها

گشایش نمایشگاه دستاوردهای چهار ساله دولت

بهره برداری از پروژه های اولویت دار استان را معطل هفته دولت نگذاشتیم / از برکات مادی و معنوی پرفسور سمعیی در استان بهره مند خواهیم شد/ تعبیر از پیشرفت در شعار محوری دولت دوازدهم توسعه همه جانبه و پایدار است

لغو کنسرت در هالند به دلیل تهدید تروریستی

عکس/ موتور پرشورها روشن شد

رییس سابق اطلاعات ملی آمریکا: ترامپ صلاحیت ریاست جمهوری ندارد

چرا آنکارا به سوی ایران چرخیده است؟

پیک موتوری دهه پنجاه

دریا، لؤلؤ و مرجان قرآن چه کسانی هستند؟

عکس/ نوزدهمین سالگرد شهادت شهید لاجوردی

آیین گشایش نمایشگاه دستاوردهای دولت

آیین تودیع و معارفه مدیر کل دیوان محاسبات استان

شناسایی استعدادهای برتر در حوزه خواهران فارس

هاشمی رییس شورا، نجفی شهردار تهران

معرکه گیری

وزیر دادگستری با نماینده ولی فقیه در استان سمنان دیدار کرد+تصاویر

دولت مردان خدمتگزار فراموش نمی شوند

مواظب این سه وزیر باشید!

سوریه از فعالیت های ائتلاف در رقه به ملل متحد شکایت کرد

آخر هفته داش علی رفته؟

حاشیه هایی که به طارمی ربطی ندارد/بیچاره طارمی

عکس/ استرس بالای برانکو در کنار زمین

دُرز و سایبان محروم از عدالت آموزشی/سرویس مختلط عامل ترک تحصیل دانش آموزان

بیانیه نیکی هیلی پس از گفت وگو با آمانو در مورد برجام

علی عسگری زاده، بهنام جوانمرد دفاع از ادله ضرورت عصمت امام در مواجهه با اشکالات فخر رازی

زنانی که کلیددار شهر بهشتی می شوند

گروه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول برتر استان خوزستان شد

اجرایی شدن لایحه نظام انتخابات از سال 98

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه بندرگز معرفی شد

بازگشت به دامان مسجد، راه مقابله با فتنه های فرهنگی است

معاون سفیر امریکا: امیدوارم محدودیت های ویزه برای روس ها موقت باشند

بیانات در دیدار خانواده شهید لاجوردی

5 هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد خوی قرار گرفت

تاکید آمریکا بر لزوم دسترسی به هر گونه تاسیسات مشکوک به فعالیت هسته ای

سیروس محبی، سعیده السادات احمدی بررسی عوامل شکست نمایندگان ایران در راهیابی به کنفرانس صلح ورسای

به بهانه ی زادروز «آیت الله»

نامه ظریف به موگرینی و آمانو درخصوص تحرکات امریکا

رو نمایی از چهار کتاب دکتر ولایتی در حوزه پزشکی

بیانات رهبر انقلاب پیرامون شهید حججی/ ماجرای گلابی خوردن قاضی پور و عکاس های فضول/ آیا پتروشیمی گیلان به ثمر خواهد رسید؟

آژانس اجازه بازدید از سایت های نظامی ایران را ندارد

مک کانل: من و ترامپ به پیشبرد دستورکار مشترک متعهد هستیم

رییس جمهور فرا رسیدن روز ملی اوکراین را تبریک گفت

فرماندار خاتم: تولید و اشتغال مهمترین رویکرد شوراها باشد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 2 شهریور 96

انجام موفقانه اولین عملیات پیوند گُرده در کابل

حمله به سه پرستار در بیمارستان ها

وزارت کشور شایعه تغییر 15 استاندار در آینده نزدیک را تکذیب کرد

نماهنگ آرامش دریا با هدف ترویج ازدواج در همدان تولید شد

مدیرکل جدید روابط عمومی صداوسیما منصوب شد

از پزشکان مراکز درمانی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تجلیل شد

بیانات رهبر انقلاب درباره شهید لاجوردی منتشر شد

وزیر دادگستری: برای رونق کسب وکار راهی جز ریشه کنی فساد اقتصادی وجود ندارد

شهید لاجوردی باغیرت و تربیت دینی، نسبت به بی عدالتی و زیر پا گذاشتن ارزش های الهی حساس بود/اعتقاد راسخ شهید به ولایت فقیه

آخرین دیدار لاجوردی با رهبر انقلاب+عکس

مراسم نوزدهمین سالگرد شهید لاجوردی

رویدادهایی که روز پنجشنبه در سمنان خبری می شود

پیدا شدن جسد سفیر روسیه در سودان در منزلش

خدمتی جدید در حیطه سلامت الکترونیک، سنجش آنلاین تکامل کودکان و پرونده الکترونیک تکامل عصبی

محسن هاشمی مطرح کرد:ترافیک شهر تهران عمدتا خودرو محور است/ رشد آسیب های اجتماعی در پایتخت

رییس دادگاه انقلاب تهران: محاکمه موسوی و کروبی پشیمانی می آورد/ این اشخاص در حصر امان دارند

چاد سفارت قطر را بست

ایرانی ها نقش درجه یک پزشکی دنیا را داشتند

هر نوع تحریم جدید از طرف آمریکا نقض برجام است

واژگونی خودروی قاچاقچیان انسان در سیستان و بلوچستان/ 12 زخمی و 2 کشته

افراد نباید ازدواج را با دید عذاب گونه نگاه کنند

قاضی عسکر: جایگاه شهدای حادثه منا بهشت برین است/ وحدت شیعه و سنی در ایران مثال زدنی است

تن بی جان سفیر روسیه در سودان پیدا شد

چه کسی به محسن هاشمی رای نداد؟

انتصاب مدیرکل جدید روابط عمومی صداوسیما

با تیم اقتصادی دولت دوازدهم به کدام سو می رویم؟

فرصت های جدیدی برای سرمایه گذاری شرکت های هلندی در ایران ایجاد شده است

تکلیف مهریه زن پس از مرگ چگونه است؟

روحانی فرا رسیدن روز ملی اوکراین را تبریک گفت

نام قالیباف برای همیشه تاریخ در ذهن پایتخت نشینان خواهد ماند

سران قوا برای رفع مشکلات کشور با زبان همدلی گفت وگو کنند

ابن سینا در متن آثارش

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی

غبار روبی از کارنامه یک روشنفکر دینی