مطالب مرتبط:
سلفی ستاره های بزرگ تاریخ فوتبال ایران با رییس جمهور/ عَکس
چرا حذف شریعتی از تاریخ ایران ناممکن است
یکی از به یادماندنی ترین سرمربیان تاریخ پرسپولیس در کارگاه نجاری! +عکس
مشمولان سرباز معلم به تاریخ اول تیرماه فراخوانده شدند
مهدی طارمی در آستانه بزرگ ترین انتقال تاریخ ایران!/ منتظر یک انتقال داغ باشید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 14:522017-06-19اجتماعي

تاریخ «راه» نیکوکاری


بی همتی حکومت ها در ساخت تاسیسات همگانی برای رفاه مردمان، پاره ای نیک اندیشان را در دوره های گوناگون برآن می داشت در پی جبران چنان کاستی هایی برآیند.

- ، هانری رنه دالمانی، عتیقه شناس و جهانگرد پرآوازه فرانسوی، در کتاب سفرنامه از خراسان تا بختیاری هنگام توصیف منطقه های غرب ایران به ویژه در محدوده های بختیاری، از جاده های کاروان رو یاد می کند که از ته دره ها عبور مینماید .

او می نویسد: این جاده ها در طول قرون عدیده بوسیله کاروانها و عبور احشام و اغنام در موقع انتقال به ییلاق و قشلاق ایجاد شده است و در واقع مهندسین آنها حیوانات بوده اند.

این توصیف جهانگرد پرآوازه فرانسوی، ما را با یک پدیده منحصربه فرد در تاریخ سده های اخیر ایران روبه رو می کند؛ نبودِ شبکه راه ها و جاده های پیشرفته و مناسب برای رفت وآمد مردم به ویژه کاروان ها.

ویژگی مورد اشاره دالمانی در بی تاثیر بودن انسان ها- در واقع حکومت ها- در پیدایش شبکه راه ها و جاده ها را اگر کنار دو پدیده دیگر بگذاریم، یکی، بی توجهی گسترده حکومت ها به این مساله و دیگری، کوشش نیکوکاران ایرانی در پوشش این کاستی مهم، با یک وضعیت ویژه در تاریخ ایران روبه رو می شویم؛ این که واقفان در گذر تاریخ ایران چگونه در ضعف و بی توجهی حکومت ها توانسته بودند دارایی و اندیشه نیک خود را در زمینه ایجاد تاسیسات رفاهی در حوزه ارتباطی به کار گیرند و در دست یابی جامعه به رفاه موثر آیند.

پیامدهای بی راهی یک سرزمین نبود راه ها و جاده های مناسب برای رفت وآمد مسافران و کاروان ها چه پیامدهایی پدید می آورده است.

روایت هایی گوناگون در این زمینه وجود دارد.

جهانگردان در دوره هایی کوشیده اند از دریچه های گوناگون بدین مساله بنگرند.

نوبویوشی فوروکاوا، فرستاده ژاپنی به دربار ناصرالدین شاه قاجار در بررسی علت های واپس ماندگی تجارت خارجی ایران، نبودِ راه های پیشرفته در ایران عصر قاجار را در دسته عامل های مهم در این زمینه برشمرده است: رشد نکردن تجارت [خارجی] ایران علت های متعدد دارد که از این میان است وضع اقلیمی دشوار، رشدنیافتگی مردم، رسوم دست وپاگیر، وضع محصول، پیشرفته نبودن کشتیرانی و ناساخته بودن بنادر و راه ها.

او همچنین با تاکید بر این که سخت بودن راه ها حمل ونقل را بسیار محدود و دشوار می کند ، به دیگر پیامدهای این پدیده در تاریخ ایران اشاره می دارد: برای همین بسته و محدود ماندن است که دانش و آگاهی مردم هنوز پیش نرفته است.

ادوارد پولاک، پزشک اروپایی اما بیش از دیگر جهانگردان به پیامدهای ناگوار نبود و کمبود راه های مناسب ارتباطی در سراسر ایران دوره قاجار پرداخته است.

او در کتاب سفرنامه پولاک ایران و ایرانیان هنگام مقایسه صنایع ایران با اروپا و تاکید بر کاستی فراوان دولت ایران در ترویج و ترفیع کار و پیشه وضعیت مملکتی را که در آن جاده و وسایط ارتباطی وجود ندارد چنین می نمایاند: ذخایر فلزات در دل خاک مدفون مانده است و آهن را به قیمت گزاف باید از خارج وارد کرد .

او از همین رو است که برآن می شود صنایع ایران را .

با صنایع دول اروپایی نمی توان قیاس کرد .

به تصریح این جهانگرد اروپایی ذغال سنگ که به مقدار عظیم و بعضا به صورت آماده و روباز وجود دارد تاکنون به علت عدم وجود راههای مواصلاتی و همچنین فقدان مصارف صنعتی، استخراج نگردیده است.

این پزشک جهانگرد همچنین می نویسد: چوب جنگلهای انبوه ساحل خزر را از طریق جاده های غیر شوسه فعلی نمی توان از مبدأ حمل کرد، و به همین ترتیب ذخایر و گنجینه های پرعیار آهن و مس، مانند معادن ذغال سنگ وسیع آن، دست نخورده در دل خاک نهفته باقی مانده است.

او سپس تحلیل خود را از این سطح فراتر برده، پای نگرفتن صنایع خارجی در ایران را نیز به همین ویژگی سرزمین ایران پیوند می دهد: دلایل من در این باره که چرا یک صنعت که ناگهان از خارج وارد مملکت می شود نمی تواند پا بگیرد، بدین قرار بود و هست .

وارد کردن همه ماشینها و دستگاهها و همچنین کلیه وسایل یدکی از این راه دور با این جاده های ناهموار کشور چنان مشکلاتی در بردارد که برطرف کردن آنها بسهولت انجام نمی گیرد .

ماشینهای بخار و سایر دستگاهها را ناگزیر بودند با رنج و مشقتی غیر قابل وصف- یعنی اغلب با صرف قوای بدنی و با بسیج کلیه روستاییان در جاده های دور و دراز و غیر قابل عبور- به محل نصب منتقل کنند، بطوری که مخارج این لوازم و ماشینها کمتر از یک صد و پنجاه هزار تومان نشد.

روایت ادوارد پولاک درباره پیوند میان جاده ها و راه های ایران با واپس ماندگی صنعتی و اقتصاد خارجی، با یک پیش بینی پایان می یابد: گوگرد به مقدار زیاد در نواحی مختلف ایران وجود دارد و مسلما روزی که جاده های ارتباطی پدید آید مقدار بسیار زیادی از آن به اروپا صادر خواهد شد.

پولاک البته از جنبه سلامت و پزشکی این وضعیت را بررسیده است.

پزشک اتریشی نخست تاکید می کند: فقدان راههای مواصلاتی دارای عواقب سویی است ، سپس با پذیرش این که به علت وسعت و حاصلخیزی این سرزمین هرگز محصول در همه جا از بین نمی رود ، یادآور می شود: باز پیش می آید که در ولایتی قحط و غلا حکمفرما شود، درحالی که در ولایات دیگر غله از فرط فراوانی بهایی نداشته باشد.

بدین طریق بود که سرزمین حاصلخیز آذربایجان، در آخرین جنگ بین روسیه و عثمانی، ذخایر سرشار خود را با تمام حیوانات بارکشش به قیمتی گزاف فروخت؛ سال بعد در آن دیار خشکسالی روی داد و در نتیجه در تبریز قحط و غلای وحشتناکی حکمفرما شد و این در حالی بود که در قزوین یعنی در چهل و پنج میلی جنوبی آن و در همدان میوه از حد وفور نیز درگذشته بود.

پیوند واقفان و راه بنای بخشی از راه ها و جاده ها در پاره ای از مناطق ایران، نه از راه اجرای برنامه های حکومت، که در پی وجود اندیشه های نیک خواهانه در میان ایران بازمی گشته است.

ساختن راه، در دسته کارهای عام المنفعه ایرانیان در روزگار جای می گرفته است.

بی همتی حکومت ها در ساخت تاسیسات همگانی برای رفاه مردم، پاره ای نیک اندیشان و نیکوکاران را در دوره های گوناگون برآن می داشت در پی جبران چنان کاستی هایی برآیند.

راه، در این میانه از مهم ترین تاسیسات یادشده به شمار می آمد.

جهانگردان نمونه هایی از این کنش ها را روایت کرده اند.

ژان شاردن، جهانگرد فرانسوی در دوره صفوی در سفرنامه خود، آنجا که به کنش های نیکوکارانه ایرانیان در زندگی می پردازد، روایتی جذاب از پیامدهای آن رفتارها ارائه می دهد.

او در این باره می نویسد: آنان که دارایی بسیار به دست می آورند، و خود و فرزندانشان را بی نیاز می بینند به ساختن بناهای عام المنفعه از قبیل .

بنای کاروانسرا بر سر شاهراهها که کاروانیان و مسافران رایگان در آنها بیاسایند، و ساختن پل و مسجد .

اقدام می کنند.

او سپس این مساله را به سرشت و فطرت و ذوق ایرانیان نسبت داده، می نویسد: اگر اندازه داراییشان چندان باشد که ساختن بناهای عام المنفعه دیگر را کفاف کند پس از ساختن بناهایی که شرح کردم به ساختن پل، ایجاد راههای خوب، و بنای کاروانسرا بر سر راه برای توقف و آسایش مسافران مبادرت می ورزند.

کمبود و نبود راه های مناسب دسترسی در مناطق گوناگون موجب می شد پاره ای ثروتمندان و صاحبان نفوذ با نیت های گوناگون، خود در پی ایجاد جاده یا تعمیر آن برآیند.

هانری رونه دالمانی، جهانگرد فرانسوی در دوره قاجار در کتاب سفرنامه از خراسان تا بختیاری هنگام روایت یکی از سفرهای خود از فردی به نام فتح الله خان یاد می کند که که در دهکده شورکچیان، جاده دسترسی را تعمیر کرده است: فتح اللّه خان مرد بسیار خوبی است و قبل از ورود ما جاده را کاملا تعمیر کرده بود و ما توانستیم بدون زحمت و سرنگون شدن گاری در حفره های لجن زار از حوالی دهکده عبور نماییم.

یک مسیر تازه در دنیای نیکوکاری کوشش واقفان و نیکوکاران ایرانی در پدیدار ساختن راه ها و جاده ها و دیگر تاسیسات آن ها همچون کاروانسرا و پل، اهمیت فراوان در اداره مردمی جامعه ایران در روزگار گذشته داشته است.

اگر در نظر آوریم که آنان نیز همچون حکومت ها، به راه سازی بی توجه می بودند، می توانیم بپنداریم ساکنان این سرزمین با چه پیامدهایی ناگوار در این زمینه روبه رو می شدند.

کارهای واقفان و نیکوکاران در زمینه راه سازی و ایجاد تاسیسات رفاهی در شبکه راه ها در تاریخ ایران، الگویی مناسب برای روزگار کنونی نیز به شمار می آید؛ به ویژه آن که این سرزمین با وجود پیشرفت های بسیار در یک سده اخیر اما باز همچنان در زمینه راه و جاده با مسائلی فراوان روبه رو است؛ بررسی نگرش نیکوکارانه ایرانیان در تاریخ، مسیری تازه در این زمینه می تواند بگشاید.


کلید واژه ها: ایران - جهانگرد - تاریخ - جاده - حکومت - هایی - مردم - پدیده - تاسیسات - بختیاری - ناصرالدین شاه - رفاه - منحصربه فرد - دوره قاجار - عصر قاجار - شبکه - نیکوکاری - حمل ونقل - حیوانات - اروپایی - مسافران - خراسان - دارایی - ایرانی - اندیشه - انتقال - بنادر - جامعه - انسان - عتیقه

آخرین اخبار سرویس:
کارت ورود به جلسه آزمون سراسری از 11 تیرماه توزیع می شود

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

افزایش شدت وزش باد در خراسان رضوی

آخرین وضعیت ترافیکی کشور

رییس اداره راه و شهرسازی لاریجان خبر داد محور هراز گرفتار ترافیک سنگین/ مسیر خروجی مازندران دچار گره ترافیکی سنگین شد

انتقاد مردم پرند از قهر اتوبوس ها و تاکسی ها با کولر

پیش بینی وزش باد شدید در تهران

بارش پراکنده در 3 استان شمالی کشور

مسافران زمان بازگشت را به ساعات پایانی تعطیلات موکول نکنند

دانستنی هایی حیرت انگیز از بدن انسان

عقبگرد ترافیکی در تونل نیایش

تشکیل 8 کمیته برای شروع سال تحصیلی جدید

قلم دوربین/ از دیدار ظریف با همتای ایتالیایی تا باغ پرندگان در اصفهان

نتایج مرحله دوم آزمون المپیادهای علمی اعلام شد

ترافیک سنگین در جاده های مازندران

آغاز ثبت نام مدارس در سراسر کشور

پرترددترین محور گیلان طی 24 ساعت گذشته آستانه- لاهیجان بود

افزایش شدت وزش باد در خراسان رضوی

ثبت رکورد دمای 40 درجه سانتی گراد در آذربایجان غربی

آغاز فعالیت اتوبوس های تبریزگردی برای ارایه خدمات به میهمانان

پرترددترین محور گیلان طی 24 ساعت گذشته آستانه- لاهیجان بود

امروز و فردا اوج بازگشت مسافران تعطیلات عید فطر

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

ترافیک سنگین در جاده های مازندران

هوای پایتخت سالم است

افزایش حجم ترافیک محورهای منتهی به پایتخت

وزش باد شدید در تهران

افزایش شدت وزش باد در خراسان رضوی

آغاز فعالیت اتوبوس های تبریزگردی برای ارایه خدمات به میهمانان

نتایج مرحله دوم آزمون المپیادهای علمی اعلام شد

خرم آباد، چهارمین مرکز استان گرم کشور/ پیش بینی 43 درجه ای دمای هوا تا پایان هفته

اهواز دیروز گرم ترین شهر جهان بود

بازدید 30 هزار گردشگر از غارعلیصدر

اهواز دیروز گرم ترین شهر جهان بود

110 مدرسه غیردولتی استان پایگاه مطلوب اوقات فراغت

بهسازی محورهای توریستی و تفریحی دریاچه اوان

کاهش 4 درجه ای دمای هوا در مهاباد

کاهش 4 درجه ای دما در مهاباد

نمایشگاه هفته مبارزه با مواد مخدر در فریدونکنار برگزار شد

11 روستای استان لرستان با "تانکر" آب رسانی می شود

رکورد گرما در تبریز شکسته شد

امضای تفاهم نامه بیمه کولبران آذربایجان غربی

اهواز دیروز گرم ترین شهر جهان بود/تداوم دمای بالای 50 درجه

آبادان روی موج گرما

خوزستان، گرمترین نقطه جهان

ایستگاه های دوچرخه سواری در کاشان احداث می شود

اهواز دیروز گرم ترین شهر جهان بود/تداوم دمای بالای 50 درجه

برگزاری دوره آموزش عوامل حج شمال غرب کشور در تبریز

دمای هوای مازندران تا 33 درجه افزایش یافت

امضای تفاهم نامه بیمه کولبران استان آذربایجان غربی‎ عکس: طاها اصغرخانی

برنامه پخش «دورهمی» و «خندوانه» در تابستان

اهدای کتاب قرآن طباخ به دانشگاه و استانداری گیلان توسط بانک پاسارگاد

رکورد 67 ساله گرما در تبریز شکسته شد

رژه خودروهای فراری+تصاویر

طوفان در منطقه سیستان فروکش کرد

برخورد با هنجارشکنان در طرح سالم سازی دریا

پیش بینی وزش باد شدید در تهران

ترافیک محورهای هراز، فیروزکوه و امام رضا(ع) به تدریج سنگین می شود/ آب اسک ـ رودهن یک طرفه شد

اعزام دانش آموزان قزوینی به مشهد مقدس

قطع چند ساعته آب در منطقه 10 تهران

هراز یک طرفه شد/افزایش حجم ترافیک محورهای منتهی به پایتخت

آغاز فعالیت 400 پایگاه اوقات فراغت در چهارمحال و بختیاری

آستانه – لاهیجان؛ پرترددترین محور گیلان طی 24 ساعت گذشته

آموزش مرحله به مرحله برداشتن و شکل دادن به ابروها به فرم ایده آل

بیش از 3 هزار نفر روز در مدارس استان گلستان اسکان یافتند

ویدیو: بررسی جیپ کاپس تریلهاوک 2017

رکورد 67 ساله گرما در تبریز شکسته شد

روند صعودی دمای هوای خوزستان تا پایان هفته آینده ادامه دارد

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

مهمترین اخبار مورد توجه شبکه های اجتماعی اصفهان(هشتم تیر)

آغاز فعالیت ستاد پروژه مهر در استان

تصویری شگفت انگیز از ستاره قطبی در آسمان ایران

گرمای دیروز اهواز در جهان رکورد زد / تداوم دمای بالای 50 درجه

نتایج مرحله دوم آزمون المپیادهای علمی اعلام شد

فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران: ترافیک محورهای هراز، فیروزکوه و امام رضا(ع) به تدریج سنگین می شود/ آب اسک ـ رودهن یک طرفه شد

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

ترافیک سنگین در محورهای مواصلاتی مازندران/اعمال محدودیت ترافیکی

ثبت رکورد دمای 40 درجه سانتی گراد در آذربایجان غربی

استاندار: آسیب های اجتماعی در اصفهان از متوسط کشور پایین تر است

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

اهواز دیروز گرم ترین شهر جهان بود

بحران مدرسه در منطقه 22 تهران

آب نیمه جوش در خوزستان

عکس | تشییع پیکر مطهر 6 شهید مدافع حرم

هوای تهران ناسالم است

استخدام مترجم زبان انگلیسی خانم دریک شرکت تبلیغاتی در اهواز

اعزام دانش آموزان قزوینی در دوره تربیتی یاوران ولایت

اهواز دیروز گرم ترین شهر جهان بود/تداوم دمای بالای 50 درجه

عکس: دو تا دوقلوهای «پایتخت 5» در یک قاب

ترافیک محورهای کندوان و هراز سنگین است

خبر خوبی که آموزش و پرورش به فرهنگیان داد

معماری پلکانی روستاهای خلخال نمادی از شگفتی های ییلاق ایران زمین+تصاویر

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

دمای هوا در کاشان به 43 درجه سانتی گراد می رسد/تشدید ابتلای شهروندان به گرمازدگی

پلیس نیروی جدید استخدام می کند+جزییات

خبر خوش آموزش و پرورش برای فرهنگیان شهر تهران

اهواز گرم ترین شهر جهان شد

اهواز دیروز گرم ترین شهر جهان بود/تداوم دمای بالای 50 درجه

آموزش های مهارتی به بیش از 8 هزار نفر در استان گلستان ارائه می شود

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

5 ویژگی زنان که قبل از ازدواج باید بشناسید

ترافیک محورهای کندوان و هراز سنگین است

وضعیت ترافیکی استان مازندران چگونه است؟+نقشه گرافیکی

ترافیک نیمه سنگین شمال به جنوب محورهای هراز و فیروزکوه

پخش «دورهمی» و «خندوانه» در تابستان

جابجای سنگ دوره فراهخامنشی

فیلم | تالاب استیل

راه ناهموار تحصیل برای دانش آموزان معلول

امروز و فردا اوج بازگشت مسافران/ ترافیک در چهار جاده شمال/ چالوس یکطرفه می شود

پربار کردن اوقات فراغت دانش آموزان گلستانی با 200 دوره آموزشی + فیلم

آواربرداری از روستاهای زلزله زده خراسان شمالی رو به اتمام است

کلاس آموزشی مبارزه با آفات بیماریهای پسته دربهادران

هوای تهران در شرایط ناسالم قرار گرفت

بیابان های استان یزد بهترین زیستگاه زاغ ایرانی

ترافیک سنگین جاده های شمالی کشور

اختلاف30درجه ای هوای نقاط کهگیلویه وبویراحمد

خبر خوش آموزش و پرورش برای فرهنگیان شهر تهران

برگزاری مسابقات خلاقیت ذهنی کار با چرتکه در میبد

خبر خوش آموزش و پرورش برای فرهنگیان شهر تهران

سمپاشی و هرس درختان در آغازین روزهای تابستان

هوای تهران ناسالم است

شرایط ناسالم هوای تهران برای گروه های حساس

توصیه های شش روزه هواشناسی کشاورزی برای روزهای گرم تیرماه

رشد بیش از هشت درصدی داوطلبان کنکور در گناباد

یکطرفه شدن جاده های شمال به تهران

آواربرداری از روستاهای زلزله زده خراسان شمالی رو به اتمام است

وزش باد شدید در برخی مناطق کشور

هوای تهران ناسالم است

ترافیک سنگین جاده های شمالی کشور

بارش پراکنده در 3 استان کشور

توصیه های شش روزه هواشناسی کشاورزی برای روزهای گرم تیرماه

نیروی انتظامی، پلیس استخدام می کند

فعالیت دوربین های ثبت تخلف درآزادراه تهران-کرج

ترافیک سنگین جاده های شمالی کشور

ثبت تخلف دوربینی درآزادراه تهران-کرج آغاز شد

فارس گزارش می دهد خوزستان بازهم تب کرد/اهواز گرم ترین شهر جهان در روز گذشته

هراز و کندوان عصر امروز یک طرفه می شوند

آغاز ثبت نام دانشگاهیان برای سفر به عتبات عالیات در سایت لبیک

حضور پررنگ کاروان های راهیان نور در کرمانشاه

تلاش فنی و حرفه ای برای پربار کردن اوقات فراغت دانش آموزان با 200 دوره آموزشی + فیلم

رشد 35درصدی سفر گردشگران به اقلید در تعطیلات عید فطر

پویش نه به اعتیاد در نقاب

استاندار کرمانشاه: امکانات موجود در مرز خسروی برای تردد زائران تقویت می شود

آماده سازی 122 مدرسه و 967 کلاس برای اسکان میهمانان تابستانی در کردستان

ترافیک سنگین جاده های شمالی کشور

برنامه فنی و حرفه ای برای پر بار کردن اوقات فراغت دانش آموزان با 200 دوره آموزشی + فیلم

مسافران در سرعین شهر چشمه های بهشتی

آغازمرحله نهایی مسابقات قرآن و عترت دانش آموزان گلستان در آزادشهر + فیلم

برگزاری مسابقات قرآنی در اوگاندا

ترافیک سنگین در محور کرج ـ چالوس

ترافیک سنگین جاده های شمالی کشور

کارت زرد به هفت واحد صنعتی و خدماتی در محلات

استاندار کرمانشاه: امکانات موجود در مرز خسروی برای تردد زائران تقویت می شود

گرمترین و خنک ترین استانهای کشور

دمای هوای 52 درجه تا چند روز آینده مهمان اهوازی هاست/وزش باد شدید در برخی مناطق کشور

ارئه 547 طرح به جشنواره جوان خوارزمی در خراسان رضوی

هشدار به مردم تهران/ هوا ناسالم شد

هوای تهران در شرایط ناسالم قرار گرفت

هفته آینده سرعت وزش باد در سیستان به 90 کیلومتر می رسد

رقابت بیش از 15 هزار دانش آموز هرمزگانی برای ورود به مدارس نمونه

فعالیت دوربین های ثبت تخلف درآزادراه تهران-کرج

آماده سازی 122 مدرسه و 967 کلاس برای اسکان میهمانان تابستانی در کردستان

چهار هزار و 97 واقعه ازدواج در کردستان به ثبت رسیده است

رژه خودروهای فراری در هفتادمین سالگردش + تصاویر

امکانات بسیار مطلوبی در مرز خسروی برای تردد زائران وجود دارد

دومین بوستان ویژه معلولان در منطقه 3 احداث شد/ بوستان ارغوان به بوستان ویژه معلولان تبدیل شد

پیش بینی وزش باد شدید در تهران

امکانات بهداشتی بوستان های شمال شرق تهران بهسازی می شود

ساعتی مدرن که به خیریه ها کمک می کند +عکس

برخورد پلیس با ناهنجاری های سواحل

پیش بینی وزش باد شدید در تهران

کرج ـ چالوس یک طرفه می شود/ممنوعیت تردد خودروها از ساعت 15 به سمت چالوس

سفر به استان های شمالی از هراز و کندوان محدود شد

مسیرهای منتهی به تهران باز است/مسیر شهریار پرتراکم ترین جاده استان+نقشه گرافیکی

پیش بینی هواشناسی از افزایش دما هوای سه تا پنج درجه در خراسان جنوبی

آخرین وضعیت محورهای ترافیکی کشور

هوای 5 استان کشور آلوده شد

پیش بینی وضعیت آب و هوا/ شمال کشور خنک می شود

هوای تهران در شرایط ناسالم قرار گرفت

اولویت های پژوهشی محیط زیستی سال 96 تدوین می شود

توضیحات راهور درخصوص لغو قانون متوقف کردن خودرو بدون احراز تخلف

وزش باد شدید در برخی مناطق کشور

وقف چهار قطعه زمین با نیت خیر واقفان نجف آبادی

چین ساخت اولین شهر جنگلی جهان را آغازکرد

امروز و فردا اوج بازگشت مسافران تعطیلات عید فطر

پیش بینی وزش باد شدید در تهران

تحقق اقتصاد مقاومتی با ساماندهی نیرو و بودجه در آموزش و پرورش گیلان

هفته آینده سرعت وزش باد در سیستان به 90 کیلومتر می رسد

اختلاف بیش از 30 درجه ای گرم ترین و خنک ترین نقاط کهگیلویه و بویراحمد

آخرین وضعیت آب و هوا در پایان تعطیلات

عقبگرد ترافیکی در تونل نیایش

شناسایی سه کانون مهم گرد و غبار در پایتخت

اردبیل فقط یک ایستگاه سنجش کیفی هوا دارد/غلظت گرد و خاک در اردبیل زیاد ارزیابی شد

خیابان های سبز با جعبه سبز شگفت انگیز

تاکید پلیس راه بر رعایت قوانین رانندگی در سفرهای تابستانی

پلیس راه راهور ناجا اعلام کرد ترافیک سنگین در مسیر شمال به جنوب محور کرج ـ چالوس

زیرسازی و آسفالت 4 هزار و 250 متر مربع از مدارس اسدیه

عقبگرد ترافیکی در تونل نیایش

وضعیت ترافیکی کشور

هوای تهران ناسالم است/ شاخص آلودگی 128

تاریخ «راه» نیکوکاری

تاریخ «راه» نیکوکاری