مطالب مرتبط:
بررسی آسیب ها و فرصت های حضور شعر در فضای مجازی
گالری حسینیه امینی ها: نمایشگاه جاذبه های گردشگری قزوین
تشدید بررسی وضعیت ایمنی تجهیزات بازی در شهربازی های زنجان
در نشست بررسی بازار سرمایه بررسی شد سود بازار بورس 11درصد، سود بانکها تا 27 درصد /بلوک زنی از بازار اصلی سرمایه جدا شده است
بررسی مشکلات بازار سرمایه/چرا برخی نمادها همچنان بسته است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 14:412017-06-19فرهنگي

دو مجموعه شعر سودابه امینی نقد و بررسی شد جعفری آذرمانی: هویت امینی در اشعارش پیداست/ ضیایی: نگاه فراجنسیتی برای شاعر حسن نیست


عبدالحمید ضیایی در نشست نقد و بررسی مجموعه شعرهای سودابه امینی گفت: نگاه فراجنسیتی را برای شاعر حسن نمی دانم و معتقدم اگر فروغ فرخزاد شاعر بزرگی است، - جعفری آذرمانی: هویت امینی در اشعارش پیداست/ ضیایی: نگاه فراجنسیتی برای شاعر حسن نیست عبدالحمید ضیایی در نشست نقد و بررسی مجموعه شعرهای سودابه امینی گفت: نگاه فراجنسیتی را برای شاعر حسن نمی دانم و معتقدم اگر فروغ فرخزاد شاعر بزرگی است، به این دلیل است که بنیانگذار مکتب مونث در شعر فارسی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل از"، پنجمین جلسه نقد کتاب شعر زنان با نقد و بررسی دو کتاب قیامت قرمز و پریان ملیان سروده سودابه امینی و با مدیریت و اجرای فریبا یوسفی، یکشنبه 28 خرداد ماه در حوزه هنری برگزار شد.

مریم جعفری آذرمانی شاعر و منتقد ادبی در این نشست، با اشاره به مجموعه شعر قیامت قرمز اظهار کرد: خانم سودابه امینی بعد از تجربه دو دهه شاعری، به نظر می رسد کارشان از جنبه ای سخت تر و از جنبه دیگر راحت است.

ذهن ایشان به دلیل تجربه ای که دارند، دغدغه مند است و ادامه راه شاعری عموما برای شاعران با تجربه دشوارتر است.

البته از سوی دیگر همان تجربه ها باعث می شود شاعر بتواند با زبان کار کند و با توجه به این 2 نکته می توان این مجموعه را مجموعه ای عجیب دانست.

وی ادامه داد: در مجموعه شعر قیامت قرمز شاعر تغزل را به معنی احساسات سطحی نمی بیند، بلکه تمام تاثیرهایی که انسان می تواند از جامعه و پیرامون خود داشته باشد را در غزل هایش ارائه می کند.

وقتی دقیق تر نگاه می کنیم مجموعه قیامت قرمز ویژگی هایی دارد که در دیگر مجموعه ها نمی بینیم و شاعر هویتی از خود نشان می دهد که باعث می شود آثارش با دیگر آثار متفاوت باشد.

جعفری آذرمانی همچنین گفت: هویت فراجنسیتی در این مجموعه وجود دارد .

البته با خواندن برخی اشعار متوجه می شویم که شاعر زن است و نگاه جزیی نگرانه در شعر بازتاب دارد.

اما از جهت فکر، این مجموعه فراجنسیتی است و دعوایی بر سر زن و مرد وجود ندارد.

این شاعر کشور خاطرنشان کرد: یکی از پر بسامدترین اتفاقات مجموعه قیامت قرمز اشاره به نام کوچک شاعر یعنی سودابه است.

ایشان سودابه بودن نام خود را امری کهن می دانند و این موضوع به قدری برایشان تبدیل به هویت شده است که به نظر می رسد شاعر می خواهد بازگردد و داستان سیاوش و سودابه را تغییر دهد.

وی با اشاره به این که تعداد بیت های غزل ها بیش از حد معمول است، گفت: البته این موضوع به خودی خود نمی تواند دلیلی برای خوب یا بد بودن شعر باشد.

وی با اشاره به فضای سورئالیستی برخی اشعار این مجموعه گفت: این گونه کارکردهای زبان و این که شاعر در شعر راحت سخن می گوید، می تواند به او کمک کند.

در شعر معاصر ممکن است شاعران بترسند از این که کلمات ساده به کار ببرند.

اما به کارگیری زبان مناسب با توجه فضایی که در شعر ایجاد می کنیم ، می تواند شعریت ایجاد کند.

وی ضمن اشاره به نمونه هایی از فضای انتزاعی در اشعار سودابه امینی، عنوان کرد: گاهی هم این تصاویر در کنار هم، فضایی انتزاعی و هم عینی ایجاد می کنند.

خانم امینی از آن دسته شاعرانی هستند که اشعارشان را برای ماندن و دیده شدن در آینده مکتوب می کنند و برای مخاطب جدی شعر می نویسند و توجهی به این ندارند که مخاطب امروز چه می خواهد و چه موجی به راه افتاده است.

البته اگر وزن ها را تنوع بیشتری بدهند، باعث می شوند مضامین و موضوعات هم متنوع شوند.

جعفری آذرمانی با تاکید بر این که شاعر در مجموعه شعر آزاد خود، توجهی به سیر شعر سپید نداشته است، عنوان کرد: اگر مجموعه پریان ملیان نمی تواند در تاریخ نگاری شعر سپید جایگاهی داشته باشد، چرا که شاعر بدون توجه به این سیر و جریان، اشعار خود را سروده است.

وی اظهار داشت: با برخی کلمات کهن که در این مجموعه به کار رفته است نتوانستم ارتباط برقرار کنم ، البته متوجه هستم که این مجموعه می تواند حماسی باشد و در شعر حماسی نیز این کلمات جای دارند.

همچنین شاعر در جنگ زیست کرده است و به نوعی این مجموعه، می تواند زندگینامه شاعر هم باشد.

عبدالحمید ضیایی شاعر و مدرس فلسفه نیز در سخنانی با اشاره به مولفه های هنرمند بودن، اظهار کرد: نخستین مولفه داشتن تجربه هنری است؛ یعنی کسی که به او شاعر می گوییم، واجد و دارای تجربه شاعرانه باشد.

تجربه شاعرانه و هنری هم با تجربه دینی و عرفانی متفاوت است.

دومین مولفه نیز سیر و سلوک هنری است که با تعلیم و تربیت متفاوت است، چرا که سیر و سلوک در شاعر تنها جنبه بیرونی ندارد و احوال درونی شاعر را هم شامل می شود.

همچنین التزام به آموزه های شاعرانه از دیگر مولفه ها است.

وی ادامه داد: باید دید در دو مجموعه شعر قیامت قرمز و پریان ملیان ، چقدر شاعر این سه ویژگی و مولفه شاعرانه را داشته است.

من معتقدم التزام به آموزه های شاعرانه در آثار سودابه امینی قوی تر است.

ضیایی همچنین گفت: نکته نقدی که درباره کتاب پریان ملیان به ذهنم رسید این است که تمام اشعار این کتاب الگوی ثابت گرامری دارد و زبانی بر کتاب مسلط است که با دستور واحد بی تغییر است.

گاهی حتی می بینید کاربرد مفعول در تمام شعرهای این مجموعه یکسان است و بدون هیچ تغییر و تفاوتی به کار رفته است.

اگر خانم امینی تمام اشعار را پشت هم می نوشت، مخاطب متوجه نمی شد که در حال خواندن قطعات شعری متفاوت است.

به لحاظ نحوی ، شعرها احوالشان متفاوت است.

همه این آثار شعر پایداری، شعر ضد جنگ و شعر صلح هستند.

اما در هر کدام از اشعار، بر اساس احوال و اوضاعی که در آن شعر سروده شده، توقع داریم زبان هم متفاوت شده باشد.

این شاعر و مدرس فلسفه با تاکید بر این که زبان کتاب پریان ملیان شاملو وار است، تصریح کرد: ردپای شاملو را در شعرها و به ویژه در نحو و گرامر گفتار می بینید.

البته این شباهت، آرکاییک هم هست؛ هرچند در اشعار شاملو گاهی این باستان گرایی نحوی وجود ندارد.

اما در اغلب اشعار کتاب خانم امینی این مسئله دیده می شود.

نه تاثیرپذیری از شاملو چیز بدی است و نه آرکاییک بد است و هر دوی این دو نکته در یک دفتر شعر می توانند نقاط قوت اثر باشند.

اما این که تقلید به شکلی باشد که نتواند منعکس کننده دغدغه های تقلید شده باشد، به نظر کپی ناقض و ناشیانه به حساب می آید.

ضیایی خاطرنشان کرد: نکته دیگر من غایب شاعر در شعرها است.

بسیاری از شعرها ممکن است خاطرات شخصی شاعر از جنگ باشند.

منظور از من غایب تجربیات فردی است که بعد از عنصر فردیت در جان شاعر جنبه عمومی پیدا می کند.

باید دقت کنیم که چقدر از منی که شاعر صحبت می کند خاطرات شخصی است و چقدر تجربیات فردی که فردیت شاعر به عنوان شاعر و ناخودآگاه جمعی در آن دخالت دارد و ناخوداگاه فردی شاعر با ناخوداگاه جمعی همزبانی پیدا کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بسیاری از اوقات دانش مانع شهود در ذهن شاعر می شود؛ در برخی شعرهای پریان ملیان این نکته مشاهده می شود.

گاهی درک ما از هستی تحت تاثیر دستگاه های مفهومی که خودمان ساخته ایم قرار می گیرد و ما از فهم بی واسطه هستی محروم می شویم.

خانم امینی منتقد بسیار موفقی هستند؛ تا وقتی این تئوری ها مبنای شعر سرایی نشوند و یا اگر می شوند ؛ در شعر پنهان باشند این یک حسن است؛ اما اگر قرار باشد به شکل آشکار و آوردن اسامی در شعر باشد، برای مخاطب آزار دهنده است.

وی با تاکید بر این که با برخی شعرهای سودابه امینی نمی توان صمیمی شد، عنوان کرد: نمی توان با برخی اشعار این دو مجموعه ارتباط صمیمانه ایی برقرار کرد و مخاطب پس از خواندن شعر به این احساس نمی رسد که بخشی از حرف دل خود را در شعر خوانده است.

ضیایی افزود: نکته مهم تر غایب بودن عنصر جنسیت در هر دو کتاب است.

نگاه فراجنسیتی را برای شاعر حسن نمی دانم و معتقدم اگر فروغ فرخزاد شاعر بزرگی است، به این دلیل است که بنیانگذار مکتب مونث در شعر فارسی است و نگاه زنانه به هستی، خدا و انسان را در شعر خود مورد استفاده قرار داده است.

فمینیسم ادوار مختلفی در طول تاریخ تفکر طی کرده است؛ اما هنوز در ایران به اولین نحوه از تفکر فمینیسم اشاره می شود، در حالی که پس از گذشت دو دهه، فمینیسم از حالت حقوقی و جنسیتی عبور کرده و به حوزه فمینیسم معرفت شناسانه و فلسفی کشیده شده است.

فمینیسم های امروز گفته اند که بحث ما جدا از برابری حقوق زنان و مردان است و فراتر از این است که زن ها برابر با مردان شوند.

فمینیسم معرفت شناسانه به این معنا است که باید به نوعی زنانه نگری به هستی داشته باشیم.

به خداوند، هستی و انسان زنانه نگاه کنیم و این زنانه نگری یکی از عناصر غایب ، به ویژه در فرهنگ کشورمان است.

اگر این تفکر وارد شعر شود، تصور می کنم تحولات بسیار جدی رخ می دهد.

سودابه امینی نیز نقدهای صورت گرفته بر روی دو کتاب قیامت قرمز و پریان ملیان از سوی منتقدان حاضر در نشست را دقیق و درست توصیف کرد و گفت: برخی نقدها بسیار به من نزدیک بود و به طور مثال خانم مریم جعفری آذرمانی توانسته بودند احساس من را برای سرایش برخی شعرها به خوبی درک کنند.

سرنخ های بسیاری گرفتم که بر روی شعر خود مطالعه کنم و ببینم که چه مسیری را طی کرده ام و از این به بعد چه مسیری را باید بروم.

وی درباره استفاده از برخی واژگان کهن در مجموعه شعر آزاد خود، گفت: برخی کلمات برای من است و احساس می کنم نمی توانم از آن جدا شوم و این کلمات را دوست دارم و نمی توانم به راحتی از این کلمات خداحافظی کنم.

به مجموعه شعر پریان ملیان تعلق عاطفی دارم و اشعار این مجموعه را در حال و هوای خاصی سروده ام و شاید به همین دلیل نمی توان این اشعار را از هم تفکیک کرد.

وی همچنین اظهار داشت: کهنه بودن برخی کلمات و اشعار به دلیل معنا و مفهومی است که در شعرها وجود دارد، چرا که معتقدم رزمندگان و ایثارگان دفاع مقدس، خیلی زود برای مردم کشورمان کهنه شدند.

علاوه بر این که به دوره اساطیر و افسانه ها سفر کردم، سعی داشتم کهنه ترین دوره را برای مخاطب نشان دهم و حتی تصور می کنم رزمندگان از این هم بیشتر کهنه شده اند و این موضوع مهم ترین چیزی است که می خواستم در این کتاب بیان کنم.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/AYS7NI نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: شاعر - نقد و بررسی - امینی - فروغ فرخزاد - هویت - جعفری - کتاب - نشان - هایی - نقد کتاب - برگزار - بازتاب - داستان - متفاوت - یکشنبه - شاعران - مدیریت - جامعه - خرداد - فارسی - گزارش - انسان - کشور - ادبی - هنری - کوچک - عجیب - زنان - زبان

آخرین اخبار سرویس:
سانس فوق العاده برای اجرای «سه خواهر»/تمدید اجرای «گفت وگوی بر جای ماندگان»

نمایش های راه یافته به سی امین جشنواره تئاتر گیلان معرفی شدند

باب المراد، سریالی در مورد زندگی امام جواد(ع)

پذیرش سه اثر نمایشی از البرز در هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی

ابراهیم حقیقی: سهل انگاری و اینترنت گردی معضل طراحان جوان است

شباهت دختر هاشم پور به پدرش ! /عکس

"اگه بمیری" یک روز بیشتر روی صحنه

بازیگری که سفیر سلامت شده!

اعلام برنامه اکران فیلم ها در ماه محرم

موانع جهانی شدن سینمای تجاری ایران

مشکلات جامعه هنری از زبان هنرمندان

موانع جهانی شدن سینمای تجاری ایران

نمایش رازهای مگوی انقلاب در مجموعه مستند «قصه های انقلاب 2»

مرمت عقدنامه 200 ساله در بیرجند

ترس آقای بازیگر از خط قرمز و رد سه پیشنهاد خوب!

حضور لیلا حاتمی در فیلم مانی حقیقی قطعی شد

شیوه عجیب لغو کنسرت در تهران

راه یابی هنرمند سه تار نواز جویباری به مرحله نهایی یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان

ثبت رکورد جدید در «فوق ماراتن»

خواننده لس آنجلسی به دنبال مجوز بازیگری در ایران

شیوه جدید لغو کنسرت ها این بار در تهران: گفتند یا کنسرت را کنسل کنید یا شب اجرا هر اتفاقی افتاد خودتان مسئولید

شراره رخام از تزریق تا تخلیه ژل لب/ جراحی زیبایی بیکارم کرد

سریال شهاب عباسی 4 شهریور در شهرک غزالی کلید می خورد

کاش فیلم محسنم را بسازند / می خواهم یک دل سیر گریه کنم

عکس العمل آقای بازیگر به اختلاف دو پیشکسوت سینما

خواننده لس آنجلسی و معروف به دنبال مجوز بازیگری در ایران

کاش فیلم محسنم را بسازند/ می خواهم یک دل سیر گریه کنم

تصاویر جالب و جدید ستاره زن سینمای ایران /عکس

حاج ایلقار ابراهیم اوغلو: مردم جمهوری آذربایجان سال هاست به برکت تماشای فیلم یوسف (ع)، بر اولاد خود نام یوست را می گذارد

خانم هنرپیشه: از بازیگری متنفر بودم +عکس

بانی فیلم

هنرمند

"چشم ها"یی که مبتلا به "اگزما" شد

دو خواهر بازیگر و مجری محبوب ایرانی +عکس

خانم هنرپیشه: از بازیگری متنفر بودم +عکس

از تمدید اجرای نمایشی با بازی باران کوثری تا اجرای فوق العاده «سه خواهر»

شیوه جدید لغو کنسرت ها این بار در پایتخت

جاده صاف کنی برای حضور خواننده لس آنجلسی در ایران به بهانه بازیگری

جاده صاف کنی برای حضور خواننده لس آنجلسی در ایران به بهانه بازیگری

شیوه جدید لغو کنسرت ها این بار در تهران: گفتند یا کنسرت را کنسل کنید یا شب اجرا هر اتفاقی افتاد خودتان مسئولید

خواننده لس آنجلسی به دنبال مجوز بازیگری در ایران

ایرانی ها با "تمارض" راهی تورنتو می شوند

ثبت ملی چهارمین اثر تاریخی غیر منقول کهگیلویه وبویراحمد

تاریخ اکران فیلمی با بازی رضا کیانیان مشخص شد

ویانا،دختر زیبا و خوش خنده خواننده ی معروف! +عکس

چه کسی از سریال شهرزاد حذف شد؟/عکس

واکنش تهامی به اختلاف دو بازیگر پیشکسوت سینما/نباید میان دلخوری بزرگان سینما دخالت کنیم

تلاوت حمید شاکرنژاد

تصاویر روشنک گرامی بازیگر جدید ایرانی

بانک صادرات در کنار هنرمندان باقی می ماند

«روزهای بی آینه»؛ شرح 18 سال چشم انتظاری یک زن

بازیگر و کارگردان ایرانی «در جستجوی آرامش»

پوستر چهارمین جشنواره و جایزه نوای خرم رونمایی شد

ستاره زن سینما یک زن ساده جنوب شهری!

آلبوم «سنگ و سبو» با صدای مسعود کهریزی رونمایی می شود

اذان به افق آبادان و خرمشهر + فیلم

"گانشا" بُت فیل به سر هِند+عکس

هشت فیلمساز جوان اردبیلی مسافر کرمانشاه شدند

تجدید چاپ چهار اثر «محمدرضا بایرامی»

نقش فیلمنامه در جذب مخاطب

«گرگ بازی» رو به پایان است

امیدواریم آثار بیشتری با موضوع ورزش و تحرک را در جشنواره سلامت شاهد باشیم

آیا در تلویزیون «لوکیشن چاق کن» وجود دارد؟/ «در جستجوی آرامش» 170 لوکیشن داشت/ لزوم افزایش عمر مدیریت فرهنگی در کشور

«تمارض» ایرانی در راه آمریکا

ناگفته هایی از «اگزما» در سینما + فیلم

خانم بازیگر، یک زن ساده جنوب شهری

"بچه مهندس" به شبکه پنج می آید

هنرمند ژاپنی با ساخت عروسک های کاغذی همه را شگفت زده می کند [تماشا کنید]

با یاوران وحی/ هدفم تبلیغ اثرگذار بود

ظهور نوعی مسائل اجتماعی جدید در تئاتر ایران

تلاش برای برگزاری هفته های قرآنی در نیمی از کشور/ قطعی شدن میزبانی 12 استان

ستاره زن سینما به تلویزیون می آید!/عکس

غفاری: سعی کردم از حاشیه دوری و روی متن تمرکز کنم/سعدی: بچه مهندس برای شبکه 5 آماده می شود

لُبِّ تاریخ ایران را در این کتاب بخوانید

زندگی نامه سرداران شهید شاخص استان فارس کتاب می شود

کارگردان «مادرم گیسو» فیلم جدیدش را اکران می کند

غفاری: سعی کردم از حاشیه دوری و روی متن تمرکز کنم/سعدی: بچه مهندس برای شبکه پنجم سیما آماده می شود

جدیدترین عکس خانم بازیگر و همسر دومش + عکس

ستاره زن سینما مشغول "گرگ بازی"!

نمایش «میهمانی از سر ناچاری» به روی صحنه می رود

گفتند یا کنسرت را کنسل کنید یا شب اجرا هر اتفاقی افتاد خودتان مسئولید

سورپرایز کامبیز درم بخش برای یوزپلنگ ایرانی+فیلم

نگار جواهریان مشغول "گرگ بازی"

لُبِّ تاریخ ایران را در این کتاب بخوانید

اوقات شرعی سه شنبه به افق قزوین + فیلم

شرایط آلاشت مهیا برای برپایی برنامه های فرهنگی و جشنواره ها

پدر و دختر دوست داشتنی سینمای ایران + عکس

دختر کم کار سینمای ایران با موهای صورتی + عکس

جدیدترین عکس "بابک حمیدیان" در کنار "مینا ساداتی" + عکس

تیپ با مزه "پانته آ بهرام" + عکس

با بازیگران جدید فیلم «اصغر فرهادی» آشنا شوید

محسن چاوشی و «شهرزاد» در پایان راه؟ /عکس

مدل مانتو تابستانی بازیگران در جشن منتقدان

مرگ هایی که تماشاگران را به خشم آورد

هر آنچه که باید در مورد استوری اینستاگرام بدانید

پرفروش ترین کتاب ها در طول تاریخ (2)

فاجعه بزرگ در سینما/سالروز واقعه فراموش نشدنی آبادان

روزهای پرکار خانوم کارگردان

غفاری: سعی کردم از حاشیه دور و روی متن تمرکز کنم/سعدی: بچه مهندس برای شبکه پنجم سیما آماده می شود

پایان ممنوع التصویری «فاطمه معتمد آریا» در تلویزیون

پنجمین ازدواج بازیگر ایرانی لو رفت

سلفی خانم های بازیگر ایرانی

برگزاری اولین جشنواره فیلم های 150 ثانیه ای ویژه "مهاجران افغانستانی" در ایران

اخبار وحاشیه های سینمای هالیوود در هفته گذشته

تردد با اعمال شاقه

تاریخچه شکل گیری جشنواره فیلم ونیز

تاریخچه جشنواره جهانی فیلم ونیز /عکس

عکسی از بازیگران فعال در اینستاگرام

برگزاری نمایشگاه عکس به مناسبت سالروز تولد ابن سینا

استقبال بی سابقه از کنسرت کیهان کلهر

وقتی لیندا کیانی دلِ خوش ندارد!

تیپ ترلان پروانه در کنسرت بهنام بانی

گریم متفاوت و غیرقابل شناسایی بازیگر معروف مارگوت رابی!

گفتگو با اکرم محمدی بازیگر پرسابقه درباره زندگیش

ثبت نام از علاقه مندان سفر به جشنواره تئاتر هایفست

نگاهی به زندگی ال فانینگ هنر پیشه آمریکایی

گالری گردی رویا تیموریان

یازدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان با حضور چهره های مشهور (2)

بازیگران و چهره های مشهور در کنار پدر و مادرهایشان 112

«انقلاب زیبا» روی آنتن آی فیلم

عکس بهرام رادان سوژه شد!

بازگشت معتمد آریا به تلویزیون پس از سالها ممنوعیت

"گانشا" بُت فیل به سر هِند+عکس

کتاب" شهریور 1320" رونمایی می شود

استقبال 5000 نفری از نمایش «اگه بمیری»

«کروما» با آثار بزرگان موسیقی در تالار رودکی می نوازد

نارضایتی تهیه کننده "زادبوم" از روند اکران فیلمش

خانم هنرپیشه: از بازیگری متنفرم

فاطمه معتمدآریا بازیگر اصلی یک سریال تلویزیونی

داریوش فرهنگ: پاس گل را به بازیگر می دهند

کارگردان آمریکایی رییس هیات داورانی شدکه یک عضو ایرانی دارد

فرصت بازیگری در سینما به امثال من نمی رسد

تاریخچه شکل گیری جشنواره فیلم ونیز

عکس همسر احمد ایراندوست بازیگر نقش غول برره

«مرا رها نکن» از جشنواره هالیوودی جایزه گرفت

«ارکسترموسیقی نو» در تالار رودکی برگزار می شود

بودجه انجمن های تجسمی کجا می رود؟!

گریم عجیب بازیگر مطرح هالیوودی در"کاپیتان مارول"/عکس

بازگشت خانم بازیگر به تلویزیون پس از 8 سال ممنوعیت فعالیت+عکس

جلد گل/سه شنبه31مرداد96

بازگشت کارگردان دیویدکاپرفیلد با فیلمی براساس داستان واقعی

دو خواهر بازیگر و مجری محبوب ایرانی در اکران فیلم سینمایی+تصویر

همه می خواهند سلبریتی شوند

برگزاری نشست تخصصی و رونمایی از نماسلامت در جشنواره فیلم سلامت

رهبر «جمعیت دینی جمعه» جمهوری آذربایجان:مردم جمهوری آذربایجان همچنان با قهرمان سریال حضرت یوسف(ع) هم ذات پنداری دارند

فوری/حذف محسن چاوشی از سریال شهرزاد

اعلام برنامه اکران فیلم ها در ماه محرم

مروارید و صدف هم برند هستند

فیلم ها جذاب و جدیدی که در فصل پاییز سینمایی سال 2017 اکران خواهند شد [قسمت دوم]

[باکس آفیس] Hitmans Bodyguard فروشی بهتر از تازه ترین اثر «استیون سودربرگ» تجربه کرد

دو خواهر بازیگر و مجری محبوب ایرانی +عکس

ریتم مناسب «مفیستو»، مهم ترین عامل همراهی تماشاگر با این نمایش است

خواننده لس آنجلسی به دنبال مجوز بازیگری در ایران

جری لوییس، کمدین و مجری نامدار آمریکایی در سن 91 سالگی در لاس وگاس درگذشت

استاندارد ملی سایز لباس تدوین می شود

عملیات مرمت اضطراری و رفع خطر قلعه «صمصام» پایان یافت

مجوز چهار آموزشگاه آزاد هنری در خراسان شمالی تمدید شد

مینا وحید به "هایلایت" پیوست

راهکارهای گسترش همکاری تئاتر ایران و جمهوری آذربایجان بررسی شد

محمد پاک نیت: فیلم ساعت 5 عصر سیاسی نبود

ثبت نام از علاقه مندان ایرانی برای حضور در جشنواره تئاتر «هایفست»

نمایش «بازگشت به خانه» اثر برگزیده جشنواره تئاتر رضوی اجرا می شود

بازیگر پر افتخار سینمای هالیوود بازنشسته می شود

کتاب باکو و انقلاب مشروطه ایرانی منتشر شد

سریال کیانوش عیاری متوقف شد

هرچه سریع تر برای کارتن خواب ها قدمی برداشته شود

راهنمای انتخاب مدل پرده آشپزخانه

استاندار:کانون های فرهنگی قرآنی در خوزستان با خلاء رو به رو هستند

آخرین خبرها و تصاویر ازسریال پُربازیگر محرمی سیما

برنامه اکران سینما ها در ماه محرم

اشعار طنز زندگی کارمندی

دو خواهر بازیگر و مجری محبوب ایرانی +عکس

بازیگر پر افتخار سینمای هالیوود بازنشسته می شود

برنامه اکران سینماها در ماه محرم مشخص شد

استاندارد ملی سایز لباس تدوین می‎شود

استاندارد ملی سایز لباس تدوین می شود

حمله گرگ ها به گوسفندان در اقبالیه + فیلم

سلفی خانم های بازیگر ایرانی

درگیری لفظی عرب سرخی و یک کارگردان سینما

سلفی عجیب بهرام رادان سوژه شد+ عکس

پست جنجالی سحر قریشی+عکس

جری لوییس، کمدین محبوب سینمای جهان

فوری/حذف محسن چاوشی از سریال شهرزاد

گزارش تصویری؛ ابیات «سر به راه»

سلفی خانم های بازیگر ایرانی

پیرمرد و پیرزنی که به سفر دو دنیا می روند+عکس

بازگشت فاطمه معتمدآریا به تلویزیون پس از 8 سال ممنوعیت فعالیت

راه یابی 8 اثر به بخش رقابتی بیست و هشتمین جشنواره تئاتر کردستان

مسجد رسانه ای قوی در توسعه فرهنگی اسلامی + فیلم

پنجمین ازدواج بازیگر ایرانی لو رفت

عکس| دلنوشته های خانم بازیگر از بازی بد زمانه !

چاپ کتاب زندگینامه شهید «محسن حججی» به سه زبان

آرامش به زندگی آزاده نامداری بازگشت! + عکس

پست جنجالی سحر قریشی+عکس

سودربرگ بازگشت و شکست خورد

وقتی یک فیلم باورپذیر نیست

سلفی بهرام رادان سوژه شد+ عکس

فیلم سینمایی «مالاریا» به روسیه دعوت شد

سلفی دردسرساز برای بازیگر معروف ایرانی+عکس

فیلم سینمایی «مالاریا» به روسیه دعوت شد

دو مجموعه شعر سودابه امینی نقد و بررسی شد جعفری آذرمانی: هویت امینی در اشعارش پیداست/ ضیایی: نگاه فراجنسیتی برای شاعر حسن نیست

دو مجموعه شعر سودابه امینی نقد و بررسی شد جعفری آذرمانی: هویت امینی در اشعارش پیداست/ ضیایی: نگاه فراجنسیتی برای شاعر حسن نیست