مطالب مرتبط:
بررسی آسیب ها و فرصت های حضور شعر در فضای مجازی
گالری حسینیه امینی ها: نمایشگاه جاذبه های گردشگری قزوین
تشدید بررسی وضعیت ایمنی تجهیزات بازی در شهربازی های زنجان
در نشست بررسی بازار سرمایه بررسی شد سود بازار بورس 11درصد، سود بانکها تا 27 درصد /بلوک زنی از بازار اصلی سرمایه جدا شده است
بررسی مشکلات بازار سرمایه/چرا برخی نمادها همچنان بسته است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 14:412017-06-19فرهنگي

دو مجموعه شعر سودابه امینی نقد و بررسی شد جعفری آذرمانی: هویت امینی در اشعارش پیداست/ ضیایی: نگاه فراجنسیتی برای شاعر حسن نیست


عبدالحمید ضیایی در نشست نقد و بررسی مجموعه شعرهای سودابه امینی گفت: نگاه فراجنسیتی را برای شاعر حسن نمی دانم و معتقدم اگر فروغ فرخزاد شاعر بزرگی است، - جعفری آذرمانی: هویت امینی در اشعارش پیداست/ ضیایی: نگاه فراجنسیتی برای شاعر حسن نیست عبدالحمید ضیایی در نشست نقد و بررسی مجموعه شعرهای سودابه امینی گفت: نگاه فراجنسیتی را برای شاعر حسن نمی دانم و معتقدم اگر فروغ فرخزاد شاعر بزرگی است، به این دلیل است که بنیانگذار مکتب مونث در شعر فارسی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل از"، پنجمین جلسه نقد کتاب شعر زنان با نقد و بررسی دو کتاب قیامت قرمز و پریان ملیان سروده سودابه امینی و با مدیریت و اجرای فریبا یوسفی، یکشنبه 28 خرداد ماه در حوزه هنری برگزار شد.

مریم جعفری آذرمانی شاعر و منتقد ادبی در این نشست، با اشاره به مجموعه شعر قیامت قرمز اظهار کرد: خانم سودابه امینی بعد از تجربه دو دهه شاعری، به نظر می رسد کارشان از جنبه ای سخت تر و از جنبه دیگر راحت است.

ذهن ایشان به دلیل تجربه ای که دارند، دغدغه مند است و ادامه راه شاعری عموما برای شاعران با تجربه دشوارتر است.

البته از سوی دیگر همان تجربه ها باعث می شود شاعر بتواند با زبان کار کند و با توجه به این 2 نکته می توان این مجموعه را مجموعه ای عجیب دانست.

وی ادامه داد: در مجموعه شعر قیامت قرمز شاعر تغزل را به معنی احساسات سطحی نمی بیند، بلکه تمام تاثیرهایی که انسان می تواند از جامعه و پیرامون خود داشته باشد را در غزل هایش ارائه می کند.

وقتی دقیق تر نگاه می کنیم مجموعه قیامت قرمز ویژگی هایی دارد که در دیگر مجموعه ها نمی بینیم و شاعر هویتی از خود نشان می دهد که باعث می شود آثارش با دیگر آثار متفاوت باشد.

جعفری آذرمانی همچنین گفت: هویت فراجنسیتی در این مجموعه وجود دارد .

البته با خواندن برخی اشعار متوجه می شویم که شاعر زن است و نگاه جزیی نگرانه در شعر بازتاب دارد.

اما از جهت فکر، این مجموعه فراجنسیتی است و دعوایی بر سر زن و مرد وجود ندارد.

این شاعر کشور خاطرنشان کرد: یکی از پر بسامدترین اتفاقات مجموعه قیامت قرمز اشاره به نام کوچک شاعر یعنی سودابه است.

ایشان سودابه بودن نام خود را امری کهن می دانند و این موضوع به قدری برایشان تبدیل به هویت شده است که به نظر می رسد شاعر می خواهد بازگردد و داستان سیاوش و سودابه را تغییر دهد.

وی با اشاره به این که تعداد بیت های غزل ها بیش از حد معمول است، گفت: البته این موضوع به خودی خود نمی تواند دلیلی برای خوب یا بد بودن شعر باشد.

وی با اشاره به فضای سورئالیستی برخی اشعار این مجموعه گفت: این گونه کارکردهای زبان و این که شاعر در شعر راحت سخن می گوید، می تواند به او کمک کند.

در شعر معاصر ممکن است شاعران بترسند از این که کلمات ساده به کار ببرند.

اما به کارگیری زبان مناسب با توجه فضایی که در شعر ایجاد می کنیم ، می تواند شعریت ایجاد کند.

وی ضمن اشاره به نمونه هایی از فضای انتزاعی در اشعار سودابه امینی، عنوان کرد: گاهی هم این تصاویر در کنار هم، فضایی انتزاعی و هم عینی ایجاد می کنند.

خانم امینی از آن دسته شاعرانی هستند که اشعارشان را برای ماندن و دیده شدن در آینده مکتوب می کنند و برای مخاطب جدی شعر می نویسند و توجهی به این ندارند که مخاطب امروز چه می خواهد و چه موجی به راه افتاده است.

البته اگر وزن ها را تنوع بیشتری بدهند، باعث می شوند مضامین و موضوعات هم متنوع شوند.

جعفری آذرمانی با تاکید بر این که شاعر در مجموعه شعر آزاد خود، توجهی به سیر شعر سپید نداشته است، عنوان کرد: اگر مجموعه پریان ملیان نمی تواند در تاریخ نگاری شعر سپید جایگاهی داشته باشد، چرا که شاعر بدون توجه به این سیر و جریان، اشعار خود را سروده است.

وی اظهار داشت: با برخی کلمات کهن که در این مجموعه به کار رفته است نتوانستم ارتباط برقرار کنم ، البته متوجه هستم که این مجموعه می تواند حماسی باشد و در شعر حماسی نیز این کلمات جای دارند.

همچنین شاعر در جنگ زیست کرده است و به نوعی این مجموعه، می تواند زندگینامه شاعر هم باشد.

عبدالحمید ضیایی شاعر و مدرس فلسفه نیز در سخنانی با اشاره به مولفه های هنرمند بودن، اظهار کرد: نخستین مولفه داشتن تجربه هنری است؛ یعنی کسی که به او شاعر می گوییم، واجد و دارای تجربه شاعرانه باشد.

تجربه شاعرانه و هنری هم با تجربه دینی و عرفانی متفاوت است.

دومین مولفه نیز سیر و سلوک هنری است که با تعلیم و تربیت متفاوت است، چرا که سیر و سلوک در شاعر تنها جنبه بیرونی ندارد و احوال درونی شاعر را هم شامل می شود.

همچنین التزام به آموزه های شاعرانه از دیگر مولفه ها است.

وی ادامه داد: باید دید در دو مجموعه شعر قیامت قرمز و پریان ملیان ، چقدر شاعر این سه ویژگی و مولفه شاعرانه را داشته است.

من معتقدم التزام به آموزه های شاعرانه در آثار سودابه امینی قوی تر است.

ضیایی همچنین گفت: نکته نقدی که درباره کتاب پریان ملیان به ذهنم رسید این است که تمام اشعار این کتاب الگوی ثابت گرامری دارد و زبانی بر کتاب مسلط است که با دستور واحد بی تغییر است.

گاهی حتی می بینید کاربرد مفعول در تمام شعرهای این مجموعه یکسان است و بدون هیچ تغییر و تفاوتی به کار رفته است.

اگر خانم امینی تمام اشعار را پشت هم می نوشت، مخاطب متوجه نمی شد که در حال خواندن قطعات شعری متفاوت است.

به لحاظ نحوی ، شعرها احوالشان متفاوت است.

همه این آثار شعر پایداری، شعر ضد جنگ و شعر صلح هستند.

اما در هر کدام از اشعار، بر اساس احوال و اوضاعی که در آن شعر سروده شده، توقع داریم زبان هم متفاوت شده باشد.

این شاعر و مدرس فلسفه با تاکید بر این که زبان کتاب پریان ملیان شاملو وار است، تصریح کرد: ردپای شاملو را در شعرها و به ویژه در نحو و گرامر گفتار می بینید.

البته این شباهت، آرکاییک هم هست؛ هرچند در اشعار شاملو گاهی این باستان گرایی نحوی وجود ندارد.

اما در اغلب اشعار کتاب خانم امینی این مسئله دیده می شود.

نه تاثیرپذیری از شاملو چیز بدی است و نه آرکاییک بد است و هر دوی این دو نکته در یک دفتر شعر می توانند نقاط قوت اثر باشند.

اما این که تقلید به شکلی باشد که نتواند منعکس کننده دغدغه های تقلید شده باشد، به نظر کپی ناقض و ناشیانه به حساب می آید.

ضیایی خاطرنشان کرد: نکته دیگر من غایب شاعر در شعرها است.

بسیاری از شعرها ممکن است خاطرات شخصی شاعر از جنگ باشند.

منظور از من غایب تجربیات فردی است که بعد از عنصر فردیت در جان شاعر جنبه عمومی پیدا می کند.

باید دقت کنیم که چقدر از منی که شاعر صحبت می کند خاطرات شخصی است و چقدر تجربیات فردی که فردیت شاعر به عنوان شاعر و ناخودآگاه جمعی در آن دخالت دارد و ناخوداگاه فردی شاعر با ناخوداگاه جمعی همزبانی پیدا کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بسیاری از اوقات دانش مانع شهود در ذهن شاعر می شود؛ در برخی شعرهای پریان ملیان این نکته مشاهده می شود.

گاهی درک ما از هستی تحت تاثیر دستگاه های مفهومی که خودمان ساخته ایم قرار می گیرد و ما از فهم بی واسطه هستی محروم می شویم.

خانم امینی منتقد بسیار موفقی هستند؛ تا وقتی این تئوری ها مبنای شعر سرایی نشوند و یا اگر می شوند ؛ در شعر پنهان باشند این یک حسن است؛ اما اگر قرار باشد به شکل آشکار و آوردن اسامی در شعر باشد، برای مخاطب آزار دهنده است.

وی با تاکید بر این که با برخی شعرهای سودابه امینی نمی توان صمیمی شد، عنوان کرد: نمی توان با برخی اشعار این دو مجموعه ارتباط صمیمانه ایی برقرار کرد و مخاطب پس از خواندن شعر به این احساس نمی رسد که بخشی از حرف دل خود را در شعر خوانده است.

ضیایی افزود: نکته مهم تر غایب بودن عنصر جنسیت در هر دو کتاب است.

نگاه فراجنسیتی را برای شاعر حسن نمی دانم و معتقدم اگر فروغ فرخزاد شاعر بزرگی است، به این دلیل است که بنیانگذار مکتب مونث در شعر فارسی است و نگاه زنانه به هستی، خدا و انسان را در شعر خود مورد استفاده قرار داده است.

فمینیسم ادوار مختلفی در طول تاریخ تفکر طی کرده است؛ اما هنوز در ایران به اولین نحوه از تفکر فمینیسم اشاره می شود، در حالی که پس از گذشت دو دهه، فمینیسم از حالت حقوقی و جنسیتی عبور کرده و به حوزه فمینیسم معرفت شناسانه و فلسفی کشیده شده است.

فمینیسم های امروز گفته اند که بحث ما جدا از برابری حقوق زنان و مردان است و فراتر از این است که زن ها برابر با مردان شوند.

فمینیسم معرفت شناسانه به این معنا است که باید به نوعی زنانه نگری به هستی داشته باشیم.

به خداوند، هستی و انسان زنانه نگاه کنیم و این زنانه نگری یکی از عناصر غایب ، به ویژه در فرهنگ کشورمان است.

اگر این تفکر وارد شعر شود، تصور می کنم تحولات بسیار جدی رخ می دهد.

سودابه امینی نیز نقدهای صورت گرفته بر روی دو کتاب قیامت قرمز و پریان ملیان از سوی منتقدان حاضر در نشست را دقیق و درست توصیف کرد و گفت: برخی نقدها بسیار به من نزدیک بود و به طور مثال خانم مریم جعفری آذرمانی توانسته بودند احساس من را برای سرایش برخی شعرها به خوبی درک کنند.

سرنخ های بسیاری گرفتم که بر روی شعر خود مطالعه کنم و ببینم که چه مسیری را طی کرده ام و از این به بعد چه مسیری را باید بروم.

وی درباره استفاده از برخی واژگان کهن در مجموعه شعر آزاد خود، گفت: برخی کلمات برای من است و احساس می کنم نمی توانم از آن جدا شوم و این کلمات را دوست دارم و نمی توانم به راحتی از این کلمات خداحافظی کنم.

به مجموعه شعر پریان ملیان تعلق عاطفی دارم و اشعار این مجموعه را در حال و هوای خاصی سروده ام و شاید به همین دلیل نمی توان این اشعار را از هم تفکیک کرد.

وی همچنین اظهار داشت: کهنه بودن برخی کلمات و اشعار به دلیل معنا و مفهومی است که در شعرها وجود دارد، چرا که معتقدم رزمندگان و ایثارگان دفاع مقدس، خیلی زود برای مردم کشورمان کهنه شدند.

علاوه بر این که به دوره اساطیر و افسانه ها سفر کردم، سعی داشتم کهنه ترین دوره را برای مخاطب نشان دهم و حتی تصور می کنم رزمندگان از این هم بیشتر کهنه شده اند و این موضوع مهم ترین چیزی است که می خواستم در این کتاب بیان کنم.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/AYS7NI نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: شاعر - نقد و بررسی - امینی - فروغ فرخزاد - هویت - جعفری - کتاب - نشان - هایی - نقد کتاب - برگزار - بازتاب - داستان - متفاوت - یکشنبه - شاعران - مدیریت - جامعه - خرداد - فارسی - گزارش - انسان - کشور - ادبی - هنری - کوچک - عجیب - زنان - زبان

آخرین اخبار سرویس:
تأثیری که قرآن بر هنر خوشنویسی گذاشت

تلاوت آیاتی از سوره انبیاء با صدای حامد علیزاده

کودکی رضا کیانیان /عکس

حسین علیزاده: در ایران سری دوزی می کنیم

بیوگرافی «باد اسپنسر» معروف به پاگنده سینما

شهیدی: مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم کودک برگزار نمی شود

جدیدترین مدل گوشواره به پیشنهاد مجله ال

کاش می شد یک شکل دیگر بودم!

سریال هایی که بعد از رمضان پخش می شوند

شعر کودکانه مرغ قشنگم

شصتمین شماره مجله سینما و ادبیات منتشر شد

برخی مترجمان وجود خارجی ندارند

تقدیر مثال زدنی جمشید مشایخی از همسرش

مداح با ادب را بیشتر بشناسید!

قسمت بیست و هفتم ماه عسل 96 / ویژه برنامه ماه عسل به مناسبت عید سعید فطر + فیلم

آقای بازیگر و همسرش در حال گشت و گذار

عکس «حمید لولایی» با پسر «جکی چان»

مریلا زارعی و بهنوش طباطبایی در اکران زیرسقف دودی | عکس

حضور علی اوجی و نرگس محمدی در اکران مردمی اکسیدان | عکس

ماجرای یک ترور بزرگ در تئاتر شهر+تصاویر

چهره برجسته سینمایی درگذشت

ماجرای یک ترور بزرگ در تئاتر شهر

پیروزی بانکوک یونایتد در اولین حضور رسمی پولادی

جایگاه پانزدهم تیم بانوان در تفنگ بادی

بیوگرافی سهراب شهید ثالث ، کارگردان مطرح سینما

کی روش: قطر و چین را با بازی دوستانه برابر تیم کارکنان هتل شکست دادیم!

بارسلونا ال کلاسیوی نونهالان را برد و قهرمان شد

اکران خصوصی فیلم اکسیدان / تصاویر

روزیاتو: 8 بازیگری که با ایفای چندین نقش متفاوت در یک فیلم همگان را شگفت زده کردند

داور پراشتباه بازی بارسلونا - بتیس، بهترین داور لالیگا شد

نمایش «شاهزاده روم» در جشنواره بین المللی انیمیشن مجارستان

بررسی نقاط قوت و ضعف «ویلایی ها»

هری پاتر 20 ساله می شود

فرانک دی بوئر سرمربی کریستال پالاس شد

گلزار: باز هم رکورد فروش سینمای ایران را می شکنم

چه کسی «لادن طباطبایی» را برای خواهران غریب معرفی کرد؟

فیلم | ماشینی که دی اکسید کربن را می بلعد

فیلم | طواف زیبای زائران به دور خانه خدا

رده بندی زیباترین سرود تیم های باشگاهی اروپا/ «هرگز تنها نخواهی ماند» لیورپولی ها در صدر

دلیل اجرا نشدن یک نمایش با بازی اندیشه فولاد وند و مهدی پاکدل

ازدواج دوم ستاره سینمای ایران تایید شد + عکس

فیلم | عمارت کلاه فرنگی

وقتی مردم برای پرسپولیس و استقلال هزینه می کنند اما نامحرم می شوند/ وزارت ورزش شفاف سازی کند

درخواست برای تعیین تکلیف "آخرین بار کی سحر رو دیدی؟"

ماه عسل 96 / خانواده منصوریان مهمان ویژه برنامه عیدفطر + فیلم

محافل انس با قرآن نقش مهمی در توسعه و شکوفایی مباحث قرآنی دارد

ورزشکارسالاری؛ بدعتی که در فدراسیون وزنه برداری رواج پیدا کرد

هجوم چینی ها برای تماشای «آخرین شوالیه»

آیا اسپایدرمن برای اکس باکس و پی سی هم منتشر می شود؟

فورچون: باران نگذاشت رونالدینیو به منچستریونایتد بیاید!

8 بازیگری که با ایفای چندین نقش متفاوت در یک فیلم همگان را شگفت زده کردند

موزیک ویدئوی «منظومه احساس» با صدای بابک جهانبخش منتشر شد

سهم ایران از «کارلووی واری»

تصاویر : افتتاحیه فیلم «مالیخولیا» با حضور بازیگران و یک چهره متفاوتِ غیرسینمایی

«فلورا نظری» در پشت صحنه فیلم «اولین امضاء برای رعنا»

نمایش «شاهزاده روم» در جشنواره بین المللی انیمیشن مجارستان

ساخت سریال «یحیی» با موضوع عملیات خیبر

عکس زیرخاکی از حمید لولایی و مهران مدیری

کودکی رضا کیانیان /عکس

نمایش «شاهزاده روم» در جشنواره بین المللی انیمیشن مجارستان

بررسی نقاط قوت و ضعف «ویلایی ها»

نمایش «شاهزاده روم» در جشنواره بین المللی انیمیشن مجارستان

محافل انس با قرآن نقش مهمی در توسعه و شکوفایی مباحث قرآنی دارد

ماه عسل 96 / خانواده منصوریان مهمان ویژه برنامه عیدفطر + فیلم

ماه عسل 96 / ویدئو سلفی نسترن ، از مهمانان پرمخاطب ماه عسل امسال + فیلم

چه کسی «لادن طباطبایی» را برای خواهران غریب معرفی کرد؟

هفت زوج نیازمند در شوشتر با کمک خیرین زندگی مشترک خود را آغاز کردند

ماه عسل 96 / صحبت های نرگس کلباسی در ویژه برنامه عیدفطر + فیلم

سهم ایران از «کارلووی واری»

ساخت سریال «یحیی» با موضوع عملیات خیبر

حق پخش ویدیویی «اکسیدان» متعلق به حوزه هنری نیست

بادیگارد جنفیر لوپز و خانم بازیگر ایرانی خواننده شدند! +عکس

ماه عسل 96 / فیلم برگزیده قهرمان من / نقاشی بدون دست + فیلم

تقدیر مثال زدنی جمشید مشایخی از همسرش

خانم بازیگر مهمان امشب خندوانه می شود

بنیامین از ماه عسل تا سلام بمبیی/نگاهی به زندگی آقای خواننده

تصویر/ واکنش جالب کامبیز دیرباز به پایان سریال "زیر پای مادر"

رکوردی تازه در تاریخ سینما ثبت شد

بنیامین از ماه عسل تا سلام بمبیی/نگاهی به زندگی آقای خواننده

موتور سواری بازیگر زن سرشناس و همسرش!+ عکس

ماه عسل 96 / گفتگو با حامد امیری قهرمانِ روی ویلچ + فیلم

تبریک برزو ارجمند به همسرش بخاطر سیزدهمین سالگرد ازدواج شان! +عکس

کیک تولد خاص نسرین مقانلو در جشن تولد 49 سالگی اش! +عکس

عکس های خاص نصرالله رادش از همسرش!

پیروزی بانکوک یونایتد در اولین حضور رسمی پولادی

جایگاه پانزدهم تیم بانوان در تفنگ بادی

روزیاتو: 8 بازیگری که با ایفای چندین نقش متفاوت در یک فیلم همگان را شگفت زده کردند

کی روش: قطر و چین را با بازی دوستانه برابر تیم کارکنان هتل شکست دادیم!

ماه عسل 96 / قهرمانِ روی ویلچر اما ایستاده + فیلم

بارسلونا ال کلاسیوی نونهالان را برد و قهرمان شد

کیک تولد خاص نسرین مقانلو در جشن تولد 49 سالگی اش! +عکس

عکس های خاص نصرالله رادش از همسرش!

فراخوان جشنواره فیلم کوتاه کن فرانسه منتشر شد+عکس

کیک تولد خاص نسرین مقانلو در جشن تولد 49 سالگی اش! +عکس

پخش جُنگ پایانی «هزار داستان»

مجموعه خبری 5 تیر 96

فیلم/ پشت صحنه های جذاب و دیدنی از اولین فیلم هنروران سینمای ایران

فیلم/ آواز خواندن امیر عباس در برنامه ماه عسل

داور پراشتباه بازی بارسلونا - بتیس، بهترین داور لالیگا شد

فرانک دی بوئر سرمربی کریستال پالاس شد

ماه عسل 96 / امیرعباس مهمان ویژه برنامه عیدفطر + فیلم

رده بندی زیباترین سرود تیم های باشگاهی اروپا/ «هرگز تنها نخواهی ماند» لیورپولی ها در صدر

وقتی مردم برای پرسپولیس و استقلال هزینه می کنند اما نامحرم می شوند/ وزارت ورزش شفاف سازی کند

تبریک برزو ارجمند به همسرش بخاطر سیزدهمین سالگرد ازدواج شان! +عکس

ورزشکارسالاری؛ بدعتی که در فدراسیون وزنه برداری رواج پیدا کرد

فیلم/ درگیری شدید در هواپیما

فیلم/ لحظه جالب فرود هواپیما در باد شدید

فورچون: باران نگذاشت رونالدینیو به منچستریونایتد بیاید!

ماه عسل 96 / فیلم برگزیده قهرمان من / نقاشی بدون دست + فیلم

بورنموث در آستانه جذب مدافع چلسی با 20 میلیون پوند

خانم بازیگر مهمان امشب خندوانه می شود

قراب: من نماینده پیشکسوتان و هواداران در هیات مدیره هستم

اخبار ورزشی 18:45 ( 5 تیر 96 ) + فیلم

رسانه های ایتالیا و انگلیس؛ ساندرو با 61 میلیون پوند راهی چلسی می شود

بالاخره نویسنده «ساعت 5 عصر» الوند است یا مدیری؟

رییس باشگاه لیون: اولویت ما جذب ماریانو از رئال مادرید است

کولاروف: دوست دارم به لاتزیو برگردم

هدف بعدی میلان مشخص شد؛ هاکان چالهانوغلو

شیمبا رسما صنعت نفتی شد

رد پیشنهاد ناپولی برای جذب مدافع لیورپول

پیشنهاد نیس برای جذب دفاع راست یوونتوس

شکست پیکان در یک بازی تدارکاتی

مجموعه خبری 4 تیر 96

فیلم/ آتش گرفتن شال خانم آشپز در برنامه زنده!

فیلم/ گلاب اصل را چگونه تشخیص دهیم؟

ماه عسل 96 / عیادت از عمو موسی در بیمارستان ، در حال گذراندن دوران درمان + فیلم

ماه عسل 96 / زنی با 9 فرزند؛ قهرمانِ من + فیلم

امیرحسین آرمان: یکی از دلایل شکست برخی بازیگران در موسیقی، تحمیل سلایق شخصی به مخاطب بوده است

فیلم/ پشت صحنه های جذاب و دیدنی از اولین فیلم هنروران سینمای ایران

یک قطعه موسیقی با صدای بازیگر «زیر پای مادر» منتشر شد

«فلورا نظری» در پشت صحنه فیلم «اولین امضاء برای رعنا»

فیلم/ آواز خواندن امیر عباس در برنامه ماه عسل

یاد پشتِ یاد

ماه عسل 96 / ابوالفضل خانجانی/ مهمان ویژه برنامه عیدفطر + فیلم

مگویان در تمرین استقلال حاضر شد

بازگشت مربی اختصاصی مهدی رحمتی از آمریکا

مجموعه خبری 3 تیر 96

فیلم/ سبزی کاری با آب فاضلاب!

فیلم/ همه گل های مسی در فصلی که گذشت

پخش یک سریال ایرانی جدید از شبکه 2

ماه عسل 96 / فیلم برگزیده قهرمان من/کم سوادی که دکتر شد! + فیلم

فیلم دردناک از تهیه کننده اخراجی ها در بیمارستان

فیلم/ انهدام مرکز کنترل و فرماندهی داعش

فیلم | ماشینی که دی اکسید کربن را می بلعد

فیلم | طواف زیبای زائران به دور خانه خدا

فیلم | عمارت کلاه فرنگی

فیلم/ عمل جراحی مهمان 335 کیلویی ماه عسل

ماه عسل 96 / بازدید مدیران سازمان صداوسیما از پشت صحنه برنامه + فیلم

سهم سینمای ایران از کارلووی واری 2017

فیلم/ واکنش های دیدنی دروازه بانان در سال 2017

فیلم/ لحظه غرق شدن کشتی کلمبیایی با 9 کشته و 25 نفر مفقود

فیلم/ لحظه سقوط نوجوان در پارک تفریحی

ماه عسل 96 / پشت صحنه چگونگی تولید برنامه ماه عسل + فیلم

سهم سینمای ایران از کارلووی واری 2017

انتشار تازه ترین آلبوم بلبل گیلان

ماه عسل 96 / گفتگو با برگزیدگان قهرمان من + فیلم

سیامک انصاری: یک روز کامل در قبر خوابیدم!

بیوگرافی سهراب شهید ثالث ، کارگردان مطرح سینما

رکوردی تازه در تاریخ سینما ثبت شد

فیلم/ عمل جراحی مهمان 335 کیلویی ماه عسل

رکوردی تازه در تاریخ سینما ثبت شد

فیلمی که می تواند ابهامات پرونده پزشکی عباس کیارستمی را روشن کند

اینفوگرافیک | رکوردداران ساخت سریال های ماه رمضانی

استقبال از کنسرت گروه ایرانی در لندن

اکران خصوصی فیلم اکسیدان / تصاویر

خانم بازیگر مهمان امشب خندوانه می شود

خداحافظی همیشگی خانم بازیگر از سینما بخاطر دخترش

سرنوشت پخش کلاه قرمزی مشخص شد

سرنوشت پخش کلاه قرمزی مشخص شد

آخرین وضعیت شاعر نامدار ایرانی در بیمارستان

گلزار: باز هم رکورد فروش سینمای ایران را می شکنم

طرز تهیه کیک اسفنجی/ دستور پخت کاملا ساده برای با کیفیت ترین کیک اسفنجی

آیا اسپایدرمن برای اکس باکس و پی سی هم منتشر می شود؟

دلیل اجرا نشدن یک نمایش با بازی اندیشه فولاد وند و مهدی پاکدل

آخرین وضعیت شاعر نامدار ایرانی در بیمارستان

فطر ؛ عید بازگشت به خود + فیلم

آیا اسپایدرمن برای اکس باکس و پی سی هم منتشر می شود؟

جمشید مشایخی از همسرش تقدیر کرد

رضا براهنی در بیمارستان بستری شد

درخواست برای تعیین تکلیف "آخرین بار کی سحر رو دیدی؟"

آخرین وضعیت شاعر نامدار ایرانی در بیمارستان

جمشید مشایخی از همسرش تقدیر کرد

هجوم چینی ها برای تماشای «آخرین شوالیه»

پخش کلاه قرمزی از شبکه نمایش خانگی

هنرهای زیبا را با طعم آلبالو در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد

جمشید مشایخی از همسرش تقدیر کرد

هنرهای زیبا را با طعم آلبالو در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد

چرا فیلمآخرین بار کی سحر رو دیدی؟ اکران نمی شود؟

پخش جُنگ پایانی «هزار داستان»

خنک ترین استان ایران میزبان گردشگران تابستانی

ساخت سریال «یحیی» با موضوع عملیات خیبر+عکس

پخش یک سریال ایرانی جدید از شبکه 2

ایگور پانادیچ به ایران بازگشت

هدیه تهرانی، زنی که برگ مهمی در سینما و تاریخ اجتماعی زنان ورق زد

احتمال معاوضه آگوئرو و الکسیس سانچس

علی دایی دوست داشتنی برای اردبیلی ها

ماتادور با بوسه ای بر انگشت حلقه

پیام تبریک پوگبا برای مسلمانان به مناسبت عید فطر

پوستکوگلو: استرالیا در آینده مانند شیلی می شود

لیما: دیوانه نیستم راهی بارسلونا شوم

دو مجموعه شعر سودابه امینی نقد و بررسی شد جعفری آذرمانی: هویت امینی در اشعارش پیداست/ ضیایی: نگاه فراجنسیتی برای شاعر حسن نیست

دو مجموعه شعر سودابه امینی نقد و بررسی شد جعفری آذرمانی: هویت امینی در اشعارش پیداست/ ضیایی: نگاه فراجنسیتی برای شاعر حسن نیست