مطالب مرتبط:
روماتیسم و اثرات آن بر روابط جنسی
دو جنسی ها در سایه روشن قوانین
کتمان واقعیت ها چیزی را عوض نمی کند؛ کودکان را در برابر آزارهای جنسی مقاوم کنیم
اشتغال کودکان در مشاغل سخت انکار می شود/کودکان کار قربانی جرائم جنسی
کتمان واقعیت ها چیزی را عوض نمی کند؛ کودکان را در برابر آزارهای جنسی مقاوم کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 13:232017-06-19پزشكي

متون حقوقی درباره دو جنسی ها چه می گویند؟


دوجنسه بودن به معنای خاص آن حالتی ویژه و غیر معمول است که فرد در زمان تولد نشانه های جسمی هر دو جنسیت مرد و زن را به یک میزانی دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، روزنامه ابران نوشت: فرد ترنسشکوال از نظر ظاهر و بدنی به جنسیتی خاص (مرد یا زن) تعلق دارد اما از لحاظ هویتی دارای تعلق خاطر و علاقه شدید به جنسیت مخالف خود است در خصوص تغییر جنسیت افراد دو جنسی هیچ مخالفتی وجود ندارد؛ چون بیماری آنان محرز و ثابت است و حتی حقوقدانان سنّی مذهب و نیز روحانیان کلیسای مسیحی که با تغییر جنسیت مخالف هستند، با تغییر جنسیت این گروه مخالفتی ندارندچنانچه افراد دوجنسه مرتکب جرائمی شوند که جنسیت متهم در ارتکاب آنها نقش دارد، به نظر می رسد در برخی حالات می توان قائل به تخفیف مجازات اینگونه افراد شد.

در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم افرادی هستند که از جنسیت خود راضی نیستند.

آنها از نظر فیزیکی هیچ گونه اختلال جنسیتی ندارند، ولی حاضر به پذیرش جنسیت فعلی خود نیز نیستند.

به عبارت دیگر هویت جنسیتی شان با هویت جنس شان هماهنگ نیست.

این گروه یا مردانی هستند که خود را زن می دانند، یا زنانی هستند که خود را مرد می پندارند.

قانون به طور کلی برای انسان هایی که معمولاً شامل یکی از دو جنسیت مرد یا زن هستند نوشته می شود و این در عبارات بسیاری از قوانین آشکار است.

به عنوان مثال:اصل بیستم قانون اساسی بیان می دارد:همه افراد ملت اعم از زن و مرد، یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

و در ماده 243 قانون مجازات اسلامی آمده است:مدعی ممکن است مرد یا زن باشد و در هر حال باید از وراث فعلی مقتول محسوب شود.

اکنون سؤال این است که وجود طیفی از افراد که خود را بیرون از دوگانه مرد- زن می پندارند و اصطلاحاً دو جنسی هستند چه جایگاهی در قانون دارد.

دوجنسه بودن به معنای خاص آن حالتی ویژه و غیر معمول است که فرد در زمان تولد نشانه های جسمی هر دو جنسیت مرد و زن را به یک میزانی دارد.

البته مفهوم دیگری که از مفاهیم جدید و عام تر نسبت به حالت ذکر شده در بالا وجود دارد مفهوم ترنسشکوال است که به صورت مشکلی هویتی در فرد خود را نشان می دهد.

فرد ترنسشکوال از نظر ظاهر و بدنی به جنسیتی خاص (مرد یا زن) تعلق دارد اما از لحاظ هویتی دارای تعلق خاطر و علاقه شدید به جنسیت مخالف خود است.

به صورتی که تمایل دارد اغلب مانند جنسیت مخالف و دلخواه خود رفتارکند.

چنانچه این حالت روانی در فردی موجود باشد وی را، ترنسشکوال یا به عبارت عرفی و در معنای عام دوجنسه می نامند.

چنانچه بخواهیم به بررسی حالت این دو دسته که مقدار زیادی نیز با هم همپوشانی دارند در حقوق کیفری ایران بپردازیم، با توجه به اینکه بخش عمده ای از قوانین مجازات بعد از انقلاب برداشتی از فقه امامیه است و با در نظر گرفتن اینکه در موارد سکوت و اجمال قانون چنانچه قضیه در فقه اسلامی دارای حکم باشد قاضی ملزم به رجوع به فقه و صدور حکم است، لازم است به بررسی ابعاد قضیه در فقه نیز به فراخور نیاز پرداخته شود.

به نظر می رسد مواردی که در فقه امامیه تحت عنوان خنثی مطرح شده است بیشتر شبیه حالت دو جنسه به معنای خاص آن هرموفرودایت ، یعنی حالت واضح دو جنسه بودن جسمی فرد است که در این حالت شخص توأمان ویژگی های جسمی هر دو جنس را به وضوح دارا است.

اینگونه به نظر می رسد که منظور اصلی فقها از خنثی به هیچ عنوان صرف مخالفت حالت روحی شخص با جنسیت کنونی اش نیست بلکه منظور وضعیت جسمی متفاوت فرد است.

دلیل این توضیح این بود که یادآور شوم در این نوشتار که از این دو گروه به اجمال تحت عنوان دو جنسه نام برده شده است به بررسی وضعیت هر دو دسته فوق الذکر به صورت توأمان و با تأکید بیشتربر هرموفرودایت ها در حقوق کیفری ایران پرداخته شده است.

در یک تقسیم بندی کلی می توان وضعیت افراد دوجنسه را در دو حالت زیر بررسی کرد: الف- بزهکاری ب- بزه دیدگیوضعیت افراد ترنسشکوال در صورت بزهکار بودن آنها بدین شکل است که افراد دوجنسه به دلیل وضعیت فیزیولوژیک خاصی که دارند در جایگاهی متفاوت نسبت به سایر افراد قرار می گیرند.

به نظر می رسد لازم است به دلیل شرایط ویژه این افراد در صورت بزهکار بودن آنها نیز این وضعیت خاص در نظر گرفته شود چرا که این طیف نه تنها از لحاظ جسمی در حالتی متفاوت از مردم عادی قرار دارند بلکه چه بسا بواسطه همین تفاوت جسمی دچار مشکلات و بیماری های روانی گوناگون شده و احساس طرد شدگی نسبت به جامعه به آنها دست دهد که این حالت نیز قطعاً در ارتکاب جرایم بی تأثیر نخواهد بود و از طرفی به دلیل شبهه ای که ممکن است در تعیین جنسیت شان در مجازات هایی که میزان آنها در مرد و زن متفاوت است پیش بیاید لازم است وضعیت این افراد در صورت بزهکار بودن آنها بررسی شود.

سؤال این است که آیا چنانچه افراد دو جنسه مرتکب جرمی شوند، می توان با استناد به وضعیت خاص آنها قائل به تخفیف مجازاتشان شد؟برای پاسخ به این سؤال لازم است که جرایم را به دو دسته تقسیم نماییم:- جرائمی که جنسیت در وقوع آنها نقش ندارد- جرائمی که جنسیت در وقوع آنها نقش دارد - در مورد جرائمی که جنسیت متهم در ارتکاب آنها هیچ نقشی ندارد قاعدتاً نمی توان قائل به تخفیف نسبت به اینگونه افراد شد زیرا بحث جنسیت اصلاً مطرح نمی شود که بخواهیم آن را لحاظ کنیم یا خیر.

- جرائمی که جنسیت متهم در ارتکاب آنها نقش دارد: چنانچه افراد دوجنسه مرتکب جرائمی شوند که جنسیت متهم در ارتکاب آنها نقش دارد، به نظر می رسد در برخی حالات می توان قائل به تخفیف مجازات اینگونه افراد شد.

برای بررسی بهتر این حالت جرائم حدی و غیر حدی را از یکدیگر جدا می کنیم و سعی می کنیم با بیان چند مصداق به مطالعه در مورد این موارد بپردازیم: جرائم حدی مثال1: طبق ماده 633 قانون مجازات اسلامی زنا عبارت است از جماع مرد با زنی که بر او ذاتاً حرام است.

براساس ماده 88 قانون مجازات اسلامی حد زنای زن یا مردی که واجد شرایط احصان نباشد صد تازیانه است.

از طرفی طبق ماده 108 قانون مجازات اسلامی لواط وطی انسان مذکر است چه به صورت دخول یا تفخیذ و بر اساس ماده 109 قانون مجازات اسلامی فاعل و مفعول لواط در صورت بالغ، عاقل و مختار بودن با استناد به ماده 111 قانون مجازات اسلامی کشته خواهند شد.

حال چنانچه شخص دو جنسه از دبر با مردی رابطه جنسی برقرار کند و دخول محقق شود، چنانچه شخص دوجنسه ملحق به مرد شود لواط محقق شده، فاعل و مفعول هر دو کشته خواهند شد و چنانچه ملحق به زن باشد زنا محقق شده، فاعل و مفعول هر دو به صد ضربه شلاق محکوم خواهند شد و چنانچه نتوان شخص دو جنسه را به هیچ یک از دو جنسیت مرد و زن ملحق کرد، می توان با استناد به قاعده درء (تدرء الحدود بالشبهات) حد زنا که حد خفیف تر است جاری کرد.

چرا که در این مورد به طور اجمال می دانیم که حدی ثابت شده است، زیرا عمل جنسی (دخول) انجام گرفته است و مرتکب هم یا زن است یا مرد اما به صورت تفصیلی نمی دانیم کدام حد را جاری کنیم و با توجه به اینکه اصل در حدود بر تخفیف است در این حالت که نمی دانیم شخص مرتکب زنا شده است یا لواط ولی می دانیم که مرتکب یکی از این دو عمل شده است، با فرض زن بودن او حد کمتر را که حد زنا است در موردش جاری می کنیم.

مثال 2: می دانیم چنانچه شخص مرتد فطری شود، بر اساس فقه اگر مرد باشد کشته خواهد شد و چنانچه زن باشد توبه داده می شود.

حال صورتی را فرض می کنیم که شخص دوجنسه (خنثی مشکل)مرتد شده است در این مورد 2 احتمال در فقه مطرح شده است؛احتمال اول این است که خنثی نیز حکم زن را دارد، زیرا در مذکر بودن او که سبب تسلط بر کشتن او می شود شک وجود دارد و در نتیجه شک در سبب، به شک در مسبب نیز منجر می شود و لذا کشتن او جایز نیست و احتمال دوم این است که همان حکم مرد را داشته باشد زیرا سخن پیامبر(ص) که فرمود کسی که دین خود را تغییر داده او را بکشید از عمومیت برخوردار است و فقط زن از عموم این روایت خارج شده است و بقیه موارد که خنثی نیز از جمله آنها است مشمول عموم این روایت باقی می ماند، چه آنکه در مورد خنثی نصی وارد نشده است.

نظر شهید ثانی به این صورت است که احتمال دوم (مبنی بر اینکه خنثی حکم مرد را دارد)پسندیده است در صورتی که قاعده درء وجود نداشته باشد.

پس نتیجه می گیریم در حدودی که کیفیت حد بین زن و مرد متفاوت است چنانچه خنثای مشکل مرتکب این جرائم حدی شود و نتوان جنسیت او را معلوم کرد بااستناد به قاعده درء حد خفیف تر را بر او جاری می کنیم.

بنابراین اینگونه به نظر می رسد که در باب جرایم حدی، دوجنسه بودن شخص در برخی موارد و با استناد به قواعد فقهی می تواند باعث سقوط حد یا تبدیل به حد خفیف تر شود.

جرائم تعزیری: در مورد جرائم تعزیری که جنسیت متهم در وقوع آنها نقش دارد به امکان تخفیف مجازات این گونه مجرمین می پردازیم.

بند 5 ماده 22 قانون مجازات اسلامی:قانونگذار در بند 5 ماده 222 قانون مجازات اسلامی (وضع خاص متهم) را یکی از جهات مخففه مجازات در جرائم تعزیری دانسته است.

قاعده در استفاده از این بند در مورد جرائم تعزیری گوناگون فردی است، یعنی قاضی باید به صورت جداگانه درهر مورد با در نظر گرفتن وضعیت متهم تصمیم گیری کند که آیا می توان در مورد یک متهم خاص با استناد به این بند قائل به تخفیف مجازات شد یا خیر؟ به عبارت دیگر قاضی باید به بررسی وضعیت شخصی متهمان بپردازد که آیا وضع خاصی که دخیل در وقوع جرم بشود درآنها وجود دارد یا خیر مثلاً اگر دو نفر به نحو مشارکت مرتکب جرمی تعزیری شوند قاضی باید در مورد هر دوی متهمان به صورت مجزا این بند را مورد ارزیابی قرار دهد، که ممکن است هر کدام از آنها ویژگی خاصی داشته باشند که قاضی بتواند با در نظر گرفتن شخصیت متهم و وضعیت خاص موجود در او مجازات او را تخفیف دهد و چه بسا یکی از متهمان مشمول تخفیف بشود و دیگری خیر.

با این حال به نظر می رسد بتوان دوجنسه بودن را ملاکی نوعی برای تخفیف مجازات متهم به حساب آورد و به صرف وجود این حالت در جرائمی که جنسیت در آنها از اهمیت برخوردار است، قاضی بتواند قایل به تخفیف مجازات متهم شود.

به عبارت دیگر به نظر می رسد در مورد دو جنسه بودن ملاک بررسی حالت است (حالت دو جنسه بودن) در حالی که اصل کلی در اعمال تخفیف ماده 22 بررسی شخص (متهم) است وچنانچه بخواهیم از این ماده برای تخفیف استفاده کنیم باید به کنکاش در شخص متهم بپردازیم و صرف وجود حالتی ویژه نمی تواند بدون نیاز به بررسی آن در متهم خاص باعث تخفیف مجازات او شود.

-جدای از بحث تخفیف مجازات اینگونه افراد، موارد متعددی در قانون مجازات اسلامی 1370 وجود دارد که عملی خاص برای زنان یا مردان جرم شناخته شده است؛ به عنوان مثال وارد شدن زنان بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی طبق تبصره ماده 638 جرم شناخته شده و مجازات آن حبس از 10 روز تا دو ماه یا از پنجاه هزار تا پانصد هزارریال جزای نقدی است.

حال در مورد افراد دو جنسه که جنسیت آنها مشخص نیست و چنین اعمالی را انجام می دهند باید به چه صورت اقدام کرد؟ آیا باید آنان را در هر صورت مجرم شناخت و مجازات کرد؟ قطعاً چنین کاری خلاف بین عدالت و انصاف است.

راه حلی که در مورد این افراد به نظر می رسد این است که باید دید جامعه و به طور خاص قانون به عنوان متن مورد عمل و قبول جامعه از این افراد می خواهد که به چه صورت رفتار کنند.

آیا از آنها انتظار دارد مانند زنان در معابر حاضر شوند یا چنانچه مثلاً بدون حجاب شرعی یا پوششی خاص به خیابان بیایند مرتکب جرم شده اند.

متأسفانه چنین چیزی درمورد این افراد در قوانین کیفری ما مشاهده نمی شود.

البته شاید بتوان بر اساس مواد کلی همچون ماده 638 ق.

م.

ا که در ذیل آن آمده است: در صورتی که نفس آن عمل دارای کیفر نیست ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید فقط به حبس.

یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد شخص را به مجازات رساند و این مسأله را به عرف جامعه واگذار کرد که از این افراد چه انتظاری دارد و بر همان اساس عمل شود ولی با توجه به متفاوت بودن عرف در مکان های مختلف و تفاوت در دیدگاه های افراد جامعه نسبت به دوجنسه ها چنین رابطه های کلی به هیچ وجه معقول به نظر نمی رسند و ممکن است به بی عدالتی و نتایج خطرناکی منجر شود.

لذا دخالت قانونگذار در مورد وضعیت این افراد و توجه به واقعیت وجودی آنها، با توجه به تعداد نسبتاً کثیرشان در جامعه بشدت ضروری به نظر می رسد.

وضعیت ترنسشکوال ها در صورت بزه دیده بودن این افراد: بدیهی است که افراد دوجنسه بواسطه وضعیت خاص شان بیشتر از افرادعادی در معرض جرم و جنایت قرار دارند و درصد اینکه مورد سوء استفاده دیگران در ارتکاب جرایم (مخصوصاً جرائم جنسی) قرار بگیرند بسیار بالاتر از سایرین است.

امروزه به اذعان صاحبنظران و پژوهشگران در کشور های غربی و بعضاً شرقی سوءاستفاده های جنسی و مالی فراوانی از این افراد در شبکه ها و وب سایت های مستهجن می شود و با توجه به وضعیت خاص آنها با قرار دادن آنها در حالت های تو أمان فاعل و مفعول جنسی به فروش تصاویر و فیلم های این افراد در سطح وسیع و با تبلیغات فراوان دست زده می شود.

همچنین خود این افراد ممکن است ناخواسته به انجام برخی افعال مبادرت نمایند و قانون انجام این کارها را برای آنها جرم بداند.

در صورتی که قصد ارتکاب جرم نداشته اند و حتی نمی دانسته اند که عملشان جرم است با این حال به نظر می رسد در جامعه ایران قبح خاصی نسبت به وارد شدن به حیطه این افراد در افکار عمومی وجود دارد که تا حد زیادی اغراق آمیز و بی دلیل است و لازم است با بیمار در نظر گرفتن آنها به سبب مشکل جسمی مادرزادی شان و برخوردی بیمار گونه ونه مجرم گونه با آنها سعی در درمانشان شود.

به نظر می رسد با فرهنگ سازی در سطح جامعه توسط رسانه ها و.

و بالا بردن سطح افکار عمومی تا حد زیادی بتوان به مشکلات موجود در نحوه برخورد با این افراد فائق آمد و مانع سوء استفاده و کشیده شدن آنها به سمت بزه های خواسته یا ناخواسته شد و بهتر است قانونگذار با جرم انگاری چنین اعمالی در مواردی که متن قانونی خاصی وجود ندارد و با در نظر گرفتن مجازات تعزیری سنگین و ویژه ای به عنوان تشدید و تکمیل مجازات در مواردی که متن قانونی برای افراد معمولی وجود دارد به مجازات عاملین چنین جرائمی بپردازد.

تغییر جنسیت در قوانین تغییر جنسیت یعنی هویت و جنسیت فرد را به کلی به جنس مخالف تغییر دهند.

این فرآیند شامل استفاده از انواع مشاوره های روانشناختی تا استفاده از داروها و هورمون ها شده وسرانجام با عمل جراحی، جهت حذف آلات تناسلی فعلی و ایجاد آلت تناسلی جنسی که بیمار باید بدان ملحق شود پایان می یابد.

البته اعمالی نظیر درمان لیزر موهای زائد و همچنین مراقبت های بعد از عمل جراحی نیز به نوعی جزو این روند درمانی محسوب می شوند.

برای بسیاری از ترنسشکوال ها یا دو جنسی ها هیچ راه درمانی جز تغییر جنسیت وجود ندارد در خصوص تغییر جنسیت افراد دو جنسی هیچ مخالفتی وجود ندارد؛ چون بیماری آنان محرز و ثابت است و حتی حقوقدانان سنّی مذهب و نیز روحانیان کلیسای مسیحی که با تغییر جنسیت مخالف هستند، با تغییر جنسیت این گروه مخالفتی ندارند و در واقع تغییر جنسیت به عنوان معالجه و خروج دو جنسی ها از بلاتکلیفی جنسی است.

اما تغییر جنسیت در افراد ترنسشکوال مورد اختلاف شدید صاحبنظران است، اکثر روحانیون مسیحی و نیز فقهای سنی ضمن حرام شمردن آن قائل به عدم جواز آن شده اند و آن را تغییر در خلقت خدا می دانند.

از سوی دیگر بسیاری از فقهای شیعه این امر را مجاز دانسته اند.

حضرت امام (ره) نخستین فقیه شیعه بودند که حکم به جواز تغییر جنسیت داده اند و این حکم را به افراد خنثی و دیگران، تسری می دهند.

ایشان در تحریر الوسیله بیان می کنند ظاهر، این است که تغییر جنسیت مرد به زن و بالعکس حرام نیست .

ایشان در پاسخ به استفتای شخصی که در سال 1364 از ایشان در باب تغییر جنسیت سؤال کرده بودند اظهار داشتند تغییر جنسیت با تجویز طبیب مورد اعتماد اشکال شرعی ندارد.

ان شاء الله در امان بوده باشید و کسانی که شما ذکر کرده اید امید است مراعات حال شما را بکنند این فتوا مجوز قانونی و حقوقی کلیه عمل های تغییر جنسیت شد و امروزه بیش از 10 نفر از فقهای شیعه به جواز این امر قائل هستند از آن جمله می توان به آیت الله سید علی سیستانی؛ آیت الله ناصر مکارم شیرازی؛ آیت الله محمد فاضل لنکرانی(ره)؛ آیت الله حسینعلی منتظری؛ آیت الله محمد ابراهیم جناتی؛ آیت الله یوسف صانعی و آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی اشاره کرد.

حقوق افراد بعد از تغییر جنسیت فرآیند تغییر جنسیت اگرچه فی نفسه بسیار مشکل است اما به دنبال خود مشکلات حقوقی بسیاری را نیز خواهد آورد.

به عبارت دیگر از آنجا که بسیاری از حقوق و تکالیف قانونی افراد با تکیه بر جنسیت آنها وضع شده است، تغییر این جنسیت می تواند با تغییر بسیاری از حقوق قانونی همراه باشد.

در این قسمت سعی می کنیم مهم ترین مسائلی که بعد از این عمل پیش روی این افراد قرار می گیرد را بررسی کنیم.

تأهل وتغییر جنسیت؟در قوانین فعلی ایران ازدواج نهادی است که تنها می تواند میان دو جنس مخالف تأسیس شود.

و به عبارت دیگر اختلاف جنس از جمله ارکان آن است.

بنابراین پس از تغییر جنسیت از آنجا که این رکن اصلی از بین می رود، ازدواج نیزخود به خود باطل می شود و دیگر نیازی به طلاق یا فسخ نکاح نیست.

در قانون مدنی تعریف از مهریه ارائه نشده است و تنها در ماده 1082 گفته شده به مجرد عقد زن مالک مهر می شود و می تواند هر دخل و تصرفی که بخواهد در آن بنماید ولی از بررسی مواد قانونی مربوط به مهریه معلوم می شود مهر عبارت است از مالی که مرد برای عقد نکاح به همسر خود تملیک می کند.

حال چنانچه، زن تغییر جنسیت دهد، آیا مستحق مهریه است یا اینکه با انحلال ازدواج سابق، مهریه منتفی بوده و مرد ملزم به پرداخت آن نخواهد بود؟ در این خصوص اختلاف نظر زیادی بین فقها وجود دارد اما امام خمینی(رحمه الله) معتقد است اگر زنی با مردی ازدواج کند و بعد از ازدواج جنسیت زن تغییر کند، ازدواج از زمان تغییر جنسیت باطل می شود و بر مرد، در صورت دخول، پرداخت مهریه لازم است و همچنین بنابر قول اقوی در صورت عدم دخول، پرداخت مهریه لازم است .

اما با وجود این نظرات دیگری هم وجود دارد که یا قائل به عدم پرداخت مهریه به شکل مطلق است یا بر این اعتقاد است که در صورت دخول، پرداخت کل مهریه و اِلّا نصف مهریه لازم است.

و نظریه ای که بیشتر مبتنی بر مجموع قواعد قانون مدنی است این است که زن به مجرد عقد، مالک جمیع مهریه می شود و در هیچ حالتی این حق ساقط نمی شود.

ارث و تغییر جنسیت فردی که تغییر جنسیت داده، از والدین خود به چه سهمی ارث می برد آیا جنسیتِ فعلی او ملاک است یا جنسیتِ قبل از تغییر؟آنچه از مجموع قوانین به نظر می رسد این است که ملاک حال افراد در زمان تعلق ارث یعنی فوت مورث است و هر جنسیتی که در آن زمان داشته است برای تقسیم ارث مورد توجه قرار می گیرد.

در ماده 939 قانون مدنی آمده است: در تمام موارد مذکور در این مبحث و دو مبحث قبل اگر وارث خنثی بوده و ازجمله وراثی باشد که از ذکور آنها دو برابر اناث می برند سهم الارث او به طریق ذیل معین می شود.

اگرعلائم مرد بودن غالب باشد سهم الارث یک پسر از طبقه خود و اگر علائم زن بودن غلبه داشته باشد سهم الارث یک دختر از طبقه خود را می برد و اگر هیچ یک از علائم غالب نباشد نصف مجموع سهم الارث یک پسر و یک دختر از طبقه خود را خواهد برد.

همانگونه که از توضیح ماده مشخص می شود منظور از خنثی در این ماده، دو جنسی است.

در فقه به کسی که دارای آلت تناسلی مرد و زن است، خنثی گفته می ‏شود بعضی از آنها در اثر آزمایش و بررسی پزشکی معلوم می شود که کدام جنس است (یا مرد یا زن) و اما در نوع دوم که به آن خنثای مشکل گفته می شود به هیچ وجه از علائم معلوم نمی شود که زن است یا مرد در حالتی که کسی هم آلت تناسلی مرد داشته باشد و هم آلت تناسلی زن، بر اساس آلتی که بول (ادرار) ابتدا از آن خارج می شود، ارث می برد؛ پس اگر بول ابتدا از آلت مردانه او بیرون آید، نصیب مرد را می برد و اگر ابتدا از آلت زنانه او بیرون آید نصیب زن را می برد و در صورتیکه بول از هر دو باهم خارج می شود بر اساس آلتی که دیرتر بول آن قطع می شود ارث می برد و اگر از این جهت هم فرقی میان دو آلت نبود نیمی از نصیب مرد و نیمی از نصیب زن ارث می‎برد.

لازم به ذکر است که در قوانین مدون ما چیزی بیش از ماده 939 قانون مدنی که آن هم در خصوص ارث دو جنسی ها است وجود ندارد.

اما از آنجا که با استناد به اصل 167 قانون اساسی قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوی را در قوانین مدونه بیابد و اگر نیابد٬ به استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتاوای معتبر حکم قضیه را صادر نماید و نمی تواند به بهانه سکوت یا نقص یا اجمال قوانین مدونه از رسیدگی به دعوا و صدور حکم امتناع ورزد ، فقه از جمله منابع حقوق ایران محسوب می شود و بنابراین باید به دنبال پیدا کردن حقوق ترانس ها در قواعد فقهی بود.

ولایت بر فرزندان و تغییر جنسیت در خصوص حضانت اطفال ماده 1169 اصلاحی هشتم آذر 1382 مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان می دارد: برای حضانت و نگهداری طفل که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند، مادر تا هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است و از سوی دیگر ماده 1181 قانون مدنی نیز می گوید هر یک از پدر و جد پدری نسبت به اولاد خود ولایت دارند و از آنجا که عناوین حقوقی پدر و مادری به محض تغییر جنسیت عوض نخواهند شد زیرا پدر و مادر کسی هستند که فرزند از لقاح میان اسپرم و تخمک آنها به وجود آمده است و با تغییر جنسیت در این موضوع تغییری رخ نمی دهد، در نتیجه حضانت به همان شیوه قبل ادامه خواهد یافت.

در خصوص ولایت بر فرزندان هر گاه مادر تغییر جنسیت داده و به مرد تبدیل شود؛ اگر جنس مادر (به مرد) تغییر کند، برای او ولایت بر کودکان ثابت نمی شود.

بلکه ولایت کودکان برای جدِّ پدری است و اگر جدّ پدری نداشت به عهده حاکم شرع است.

و در صورت تغییر جنسیت پدر نیز معتقد است هر گاه جنس مرد به زن تغییر کند، ظاهر آن است که ولایت وی بر کودکانش ساقط می شود.


کلید واژه ها: جنسی - تغییر جنسیت - قانون - هویت - قانون مجازات اسلامی - مجازات اسلامی - نشان - مجازات - حقوق - تخفیف مجازات - قانون اساسی - اسلام - انسان - حقوقدانان - صورت - تولد - اجتماعی - روزنامه - بیماری - فرهنگی - اختلال - قوانین - اسلامی - حمایت - تخفیف - سلامت - صورتی - گزارش - زندگی - جدید

آخرین اخبار سرویس:
چه چیزهایی دندان را سفیدو لبخند را جذاب تر می کند

چه چیزهایی دندان را سفیدو لبخند را جذاب تر می کند

اجرای 12 طرح بهداشتی در گچساران و باشت

سفیدکننده های طبیعی دندان

کمبودهای غذایی در کودکان اوتیسمی و راه های رفع آن

مرد حبابی / اگر دلش را ندارید نبینید!+ عکس

مراجعه بیش از 2 هزار نفر از مردم ارومیه به پویش دانشجویی اطلاع رسانی بیماری هپاتیت

به این دلیل چای ایرانی بنوشید

وزیر بهداشت: هنوز زود است تا درباره تبعات تحریم های جدید قضاوت کنیم/ باید منتظر گذر زمان بود تا ابعاد تحریم های آمریکا روشن شود

مراجعه بیش از 2 هزار نفر از مردم ارومیه به پویش دانشجویی اطلاع رسانی بیماری هپاتیت

سفیدکننده های طبیعی دندان کدامند؟

سفیدکننده های طبیعی دندان را بشناسید

ساخت کرم ضد آفتاب با استفاده از DNA

خدمات دندانپزشکی به طرح تحول سلامت افزوده می شود

5خوشبوکننده هوای طبیعی و خانگی

با این صابون خانگی پوستتان جوان می شود

تاثیر فوتبال بر سلامت مغز

مغز سالم در روده سالم است

ضرب و شتم بیمار توسط کادر پزشکی+ توضیحات مسئولان

سفیدکننده های طبیعی دندان را بشناسید

ساخت کرم ضد آفتاب با استفاده از DNA

خارج کردن جسم خارجی بعد از 38 سال از رحم خانم 65 ساله بابلی

هشدار متخصصان علوم پزشکی نسبت به کم تحرکی در سبک زندگی جدید

ضرب و شتم بیمار توسط کادر پزشکی در بیمارستان سینای تبریز

ویروس هایی که در تابستان به سراغ کودکان می آید

نماینده مجلس: آذربایجان غربی با کمبود 1500 تخت بیمارستانی روبروست

نخستین جراحی قلب جنین در رحم مادر+ تصویر

رایج ترین بیماری های ارتوپدی را بشناسید

در صورت عدم تحمل گرما و کاهش وزن حتما بخوانید

فوتبال و تاثیر آن بر سلامت مغز

دانشگاه علوم پزشکی ایران میزبان برگزاری 5 آزمون علوم پزشکی شد

نماینده مجلس: آذربایجان غربی با کمبود 1500 تخت بیمارستانی روبروست

آخرین فداکاری بانوی داوطلب هلال احمر اردکان بااهداء عضو به پنج بیمار

33 پروژه بهداشتی و درمانی در استان اردبیل افتتاح شد

ارتقاء سلامت در جامعه جز با برنامه های علمی امکان پذیر نیست

ضرب و شتم بیمار توسط کادر بیمارستان!

اجرای بیمارستان تروما مورد قصور واقع شده است

ضرب وشتم بیمار بخش "آی سی یو" در ایران +ویدئو

وزیر بهداشت: بخشی نگری در کشور مانع پیشرفت و توسعه شده است

غذاهای مخصوص تقویت حافظه و تمرکز

ضرب و شتم بیمار بخش ICU در تبریز! +عکس

ضرب و شتم بیمار بخش ICU در تبریز + عکس

رایج ترین بیماری های ارتوپدی را بشناسید

آخرین فداکاری بانوی داوطلب هلال احمر اردکان بااهداء عضو به پنج بیمار

ارتقاء سلامت در جامعه جز با برنامه های علمی امکان پذیر نیست

10 میوه تابستانی که بدن شما را خنک نگه می دارد

حدود 70 درصد بیماران فعال هپاتیت B درکشور شناسایی نشده اند

وزیر بهداشت: بخشی نگری در کشور مانع پیشرفت و توسعه شده است

هواپیمایی آتا، سالم بر زمین نشست

آغاز بکار نخستین کنگره بین المللی درمان مداخله ای انسداد مزمن عروق کرونر

اگر ویتامین D3 بدنمان کم باشد چه اتفاقی می افتد؟

وزارت بهداشت اولین دانشگاه خارجی کشور عراق در حوزه علوم پزشکی را تاسیس می کند

آلبوم دیده نشده از عروس جنجالی کاخ باکینگهام

چرا ثابت نگه داشتن وزن دشوارتر از کاهش وزن است؟

توصیه برخی از هنرمندان برای مقابله با افسردگی های پس از جدایی

اگر دیابت دارید، این اسموتی را بنوشید

عینک نزنیم چه می شود؟

پیشرفته ترین دستگاه آنژیوگرافی روز دنیا وارد خراسان جنوبی شد

جایگزین های مناسب برای محصولات پاک کننده شیمیایی

راز زندگی طولانی در مغز قرار دارد

اولین دانشگاه خارجی عراق در حوزه علوم پزشکی تاسیس می شود

راز زندگی طولانی در مغز قرار دارد

میوه ای که یک وعده غذایی کامل است

وزیر بهداشت: نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

خورشت کلم ژاپنی

تناسب اندامتان را با صبحانه حفظ کنید

فیلم ضرب و شتم بیمار توسط کادر پزشکی در بیمارستان سینای تبریز + توضیحات مسئولان

رایج ترین بیماری های ارتوپدی را بشناسید

4 دستور شگفت انگیز برای درخشان کردن موها

کاربردی ترین روش ها برای جلوگیری از جوش صورت

این خوراکی عمرتان را طولانی می کند

12 راه طبیعی برای جوانسازی پوست+ اینفوگرافیک

کاربردی ترین روش ها برای جلوگیری از جوش صورت

عینک نزنیم چه می شود؟

تکمیل ساخت مرکز سوانح و سوختگی اردبیل تا پایان امسال

شستن این 5 وسیله درخانه بسیار ضروری است

گل نامبارک!

9 نفر از هر 10 ایرانی روزانه 5 گرم نمک می خورند

آغاز به کار نخستین کنگره بین المللی CTO در بیمارستان رضوی مشهد

خرید پیشرفته ترین دستگاه آنژیوگرافی بیمارستان رازی بیرجند

مصرف «چغندر» به افزایش طول عمر کمک می کند

33 طرح بهد اشتی و درمانی در استان اردبیل به بهره برداری رسید

گل نامبارک!

علاقه مند به گسترش همکاری درحوزه درمان با جمهوری آذربایجان هستیم

لزوم آموزش والدگری به والدین/ کودکان باید دفاع از خود را بیاموزند

کنفرانس «ترمیم زخم» در بیمارستان بوعلی برگزار می شود

علائم سکته را بشناسید(راه های پیشگیری)

آغاز کنگره بین المللی جراحیهای عروق کرونر در مشهد

سومین نمایشگاه بین المللی ایران فارما و دومین نمایشگاه تخصصی کتاب های علوم دارویی، پزشکی-دانشگاهی

ضرب و شتم یک بیمار توسط کادر یک بیمارستان دولتی در تبریز!/ فرد خاطی اخراج شد/ معرفی مسوول حراست، مدیر و رییس مرکز به هیأت رسیدگی به تخلفات + فیلم

عادت هایی که آی کیو را پایین می آورند

علاقه مند به گسترش همکاری درحوزه درمان با جمهوری آذربایجان هستیم

کنگره بین المللی جراحیهای عروق کرونر در مشهد

امحا و دفن هفت تن مواد غذایی فاسد و غیر مجاز

چرا ثابت نگه داشتن وزن دشوارتر از کاهش وزن است؟

چرا باید نگران خواب رفتن دست و پا باشیم

میوه ای که یک وعده غذایی کامل است

کنگره بین المللی جراحیهای عروق کرونر در مشهد

بازیگرانی که پس از مرگ نیز بازیگری کردند

میوه ای که یک وعده غذایی کامل است

مسوولیت رسیدگی به وضعیت کسانی که 11 سال پیش کودکی شان قربانی سهل انگاری ها شد، با کیست؟

ضرورت ماندگاری پزشکان متخصص دراستان

وزیر بهداشت:علاقه مند به گسترش همکاری درحوزه درمان با جمهوری آذربایجان هستیم

سفر وزیر تعان، کارو رفاه اجتماعی به شهرستان سلماس

حمیدرضا با اهدای اعضای بدنش جاودانه شد

ناله های خاموش بیماران از کمبود مجدد داروهای حیاتی/ بدهی 10هزار میلیارد تومانی بیمه ها گریبان مردم را گرفت

ترومای زخمی 85 درصد پیشرفت دارد

مغز سالم در روده سالم است

پیشگیری از کمردرد با 8 روش ساده

وزیر بهداشت: مردم در حوزه آب شرب نگران سلامت بهداشتی نباشند

بدن چگونه اولین علایم سرطان را شناسایی می کند

مرضیه زینی، الهام خاکسار، محمد بلوچکی انارکی، فاطمه رضایی نسب اثر بخشی آموزش حرکات ریتمیک و بازی بر بهبود عمل دقت و توالی شنیداری کودکان

سلامتکده های طب سنتی دولتی اجازه تولید داروی گیاهی دارند

نظام سطح بندی خدمات ، ملاک راه اندازی مراکز تشخیصی درمانی

پیشگیری از کمردرد با 8 روش ساده

87 درصد ابتلا به ایدز در بانه از راه ارتباط جنسی بوده است

نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

استفاده از رنگ های غیرمجاز به جای زعفران در مرغ فروشی ها

بیماری عجیب مرد حبابی+تصاویر

جعفر احمدی گل، حسن رستگارپور تاثیر الگوی طراحی آموزشی بر یادگیری

نماینده مجلس مطرح کرد زنگ خطر عدم پرداخت مطالبات شرکت های دارویی/ تمام بار نظام سلامت بر دوش بیمه ها قرار دارد

سنجاقک حرکت بعدی طعمه اش را پیش بینی می کند

در گفت و گو با فارس مطرح شد با شعار دادن نمی توان خود مراقبتی را ترویج کرد/ رو نمایی از پایگاه اطلاع رسانی آوای سلامت

طرز تهیه سالاد فتوش یک پیش غذای خوشمزه لبنانی

وزیر بهداشت: نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

مصرف نوشابه روش چربی سوزی بدن را تغییر می دهد

علاقمند به گسترش همکاری ها در حوزه بهدشت و درمان با جمهوری آذربایجان هستیم

این موادغذایی سبب تقویت حافظه می شود

کاهش بروز یک سوم سرطان ها با خود مراقبتی

مغز سالم در روده سالم است

نظر رییس انجمن روانشناسی ایران درباره قاتل بنیتا

عملیات اجرایی بیمارستان ترومای اردبیل رضایت بخش نیست / ضرورت تسریع در تغییر مکان بیمارستان فاطمی

 ⁣⁣⁣⁣طرز تهیه رولت املت اسفناج و پنیر 

شکم گردی چیست؟!

وزیر بهداشت: تحریم ها در حوزه سلامت خللی ایجاد نمی کند

کلم و اسفناج بخورید تا مغزتان جوان بماند

متخصص بیماری های غدد و داخلی: عدم تحمل گرما و کاهش وزن را جدی بگیرید/ تأثیر کمبود ویتامین D در کاهش سیستم ایمنی بدن

از دستگاه ام آر آی نوزادان نارس در آمریکا رونمایی شد

نحوه برخورد در اولین قرار ملاقات چگونه باید باشد؟

طرز تهیه پفک خانگی خوشمزه

دره سپیدرود در استان گیلان به منطقه ویژه سلامت تبدیل می شود

آمارهای هشداردهنده درباره سلامت ایرانیان

نتایج اولین روز مسابقات فوتسال دانشجویان علوم پزشکی کشور

از هر 10 ایرانی 9 نفر بیش از 5 گرم نمک در روز مصرف می کنند

وزیر بهداشت: نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

تاثیر استروژن بر ریسک افسردگی در زنان

6 نکته مهم برای تربیت یک همسر نمونه

4 دستور شگفت انگیز برای درخشان کردن موها

7 توصیه که برای ایمنی کودکان در خودرو باید رعایت کرد

گوجه فرنگی و این همه خاصیت؟!

وزیر بهداشت: نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

مواقعی که باید حتما عینک بزنیم

بیمه ها باید در پرداخت مطالبات پزشکان همکاری کنند

نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

زندگی دوباره ، هدیه شهروند ورامینی برای چند هموطن

افتتاح بیمارستان امیرالمومنین خوی تا سه ما آینده

هشدار درباره قاچاق داروها و تجهیزات پزشکی

تاثیر کلم و اسفناج در مقابله با پیری مغز

ضرب و شتم بیمار بخش ICU در یکی از بیمارستان های تبریز +فیلم

انواع روغن های پخت و پز از دیدگاه علمی: کدام روغن سالم تر است؟

توصیه های تغذیه کودک؛ نوشابه را از کودکانتان دور کنید

12 راه طبیعی برای جوانسازی پوست+ اینفوگرافیک

اجرای پایلوت برنامه بازنگری شده "کودک سالم و مانا" در شهرستان بروجن

کیفیت نظارت برباشگاه های ورزشی اهمیت بالایی دارد

افزایش وزن، قدرت باروری را کاهش می دهد

خوراک گوشت گوساله و نیمرو

وزیر بهداشت: باتحریم های جدیددر حوزه سلامت نگرانی ندارم

در تابستان سر خود را خیس نکنید

زنان باردار چقدر باید غذا بخورند؟

نکات کلیدی در ایجاد رژیم سالم برای کودکان

دمنوشی برای تصفیه خون

دمنوشی برای تصفیه خون

خوراکی هایی که از بیماری قلبی جلوگیری می کند

هاشمی: طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم هم ادامه دارد

تاثیر کلم و اسفناج در مقابله با پیری مغز

وزیر بهداشت: نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

صدقه نشانه صدق و داروی نجات بخش و رهاننده از فریب است

نکاتی برای داشتن عمری طولانی و زندگی سالم

توزیع موادمخدر دولتی از گرایش به مخدرهای صنعتی جلوگیری می کند

چگونه چربی ران را در عرض دو هفته آب کنیم؟

5 علامتی که نشان می دهد ورزش شما برای بدنتان مفید نیست!

پرونده سلامت الکترونیک جایگزین دفترچه های کاغذی

هزینه دارویی بیماران خاص سالانه 4500 میلیارد تومان است

نوشیدنی که به سرعت درد را متوقف می کند

نوشیدنی قاتل سرطان و چربی سوز+دستورالعمل

سه راه ساده برای پیشگیری ازشین اسپلینت یا درد ساق

AIRPAQ، کوله پشتی ساخته شده با لوازم بی استفاده ماشین های قدیمی

ترکیب نانومیله طلا و DNA برای انجام محاسبات منطقی

خواص بی نظیر چغندر؛ از کمک به کاهش وزن گرفته تا کاهش فشار خون!

ساخت مرکز خدمات جامع سلامت فرهنگیان مهاباد 80درصد پیشرفت فیزیکی دارد

پاسخ وزیر بهداشت درباره حضور در دولت دوازدهم

کلیه استخدامی های استان هرمزگان - 5 مرداد 96

ارائه خدمات بهداشتی درمانی در منطقه محروم وزیر آباد شیراز

ساخت مرکز خدمات جامع سلامت فرهنگیان مهاباد 80درصد پیشرفت فیزیکی دارد

چرا باید از عینک آفتابی استفاده کنیم؟

یخمک هندوانه یک دسر خنک و عالی برای روزهای گرم تابستان

این 7 ماده غذایی را هیچ گاه دو بار گرم نکنید!

درمان کمردرد با طب سوزنی

طرز تهیه بادمجان در فر / طرز تهیه بادمجان خوشمزه گریل شده با پنیر در فر

11 راز زیبایی که باید درباره آن بدانید

متون حقوقی درباره دو جنسی ها چه می گویند؟

متون حقوقی درباره دو جنسی ها چه می گویند؟