مطالب مرتبط:
روماتیسم و اثرات آن بر روابط جنسی
دو جنسی ها در سایه روشن قوانین
کتمان واقعیت ها چیزی را عوض نمی کند؛ کودکان را در برابر آزارهای جنسی مقاوم کنیم
اشتغال کودکان در مشاغل سخت انکار می شود/کودکان کار قربانی جرائم جنسی
کتمان واقعیت ها چیزی را عوض نمی کند؛ کودکان را در برابر آزارهای جنسی مقاوم کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 13:232017-06-19پزشكي

متون حقوقی درباره دو جنسی ها چه می گویند؟


دوجنسه بودن به معنای خاص آن حالتی ویژه و غیر معمول است که فرد در زمان تولد نشانه های جسمی هر دو جنسیت مرد و زن را به یک میزانی دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، روزنامه ابران نوشت: فرد ترنسشکوال از نظر ظاهر و بدنی به جنسیتی خاص (مرد یا زن) تعلق دارد اما از لحاظ هویتی دارای تعلق خاطر و علاقه شدید به جنسیت مخالف خود است در خصوص تغییر جنسیت افراد دو جنسی هیچ مخالفتی وجود ندارد؛ چون بیماری آنان محرز و ثابت است و حتی حقوقدانان سنّی مذهب و نیز روحانیان کلیسای مسیحی که با تغییر جنسیت مخالف هستند، با تغییر جنسیت این گروه مخالفتی ندارندچنانچه افراد دوجنسه مرتکب جرائمی شوند که جنسیت متهم در ارتکاب آنها نقش دارد، به نظر می رسد در برخی حالات می توان قائل به تخفیف مجازات اینگونه افراد شد.

در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم افرادی هستند که از جنسیت خود راضی نیستند.

آنها از نظر فیزیکی هیچ گونه اختلال جنسیتی ندارند، ولی حاضر به پذیرش جنسیت فعلی خود نیز نیستند.

به عبارت دیگر هویت جنسیتی شان با هویت جنس شان هماهنگ نیست.

این گروه یا مردانی هستند که خود را زن می دانند، یا زنانی هستند که خود را مرد می پندارند.

قانون به طور کلی برای انسان هایی که معمولاً شامل یکی از دو جنسیت مرد یا زن هستند نوشته می شود و این در عبارات بسیاری از قوانین آشکار است.

به عنوان مثال:اصل بیستم قانون اساسی بیان می دارد:همه افراد ملت اعم از زن و مرد، یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

و در ماده 243 قانون مجازات اسلامی آمده است:مدعی ممکن است مرد یا زن باشد و در هر حال باید از وراث فعلی مقتول محسوب شود.

اکنون سؤال این است که وجود طیفی از افراد که خود را بیرون از دوگانه مرد- زن می پندارند و اصطلاحاً دو جنسی هستند چه جایگاهی در قانون دارد.

دوجنسه بودن به معنای خاص آن حالتی ویژه و غیر معمول است که فرد در زمان تولد نشانه های جسمی هر دو جنسیت مرد و زن را به یک میزانی دارد.

البته مفهوم دیگری که از مفاهیم جدید و عام تر نسبت به حالت ذکر شده در بالا وجود دارد مفهوم ترنسشکوال است که به صورت مشکلی هویتی در فرد خود را نشان می دهد.

فرد ترنسشکوال از نظر ظاهر و بدنی به جنسیتی خاص (مرد یا زن) تعلق دارد اما از لحاظ هویتی دارای تعلق خاطر و علاقه شدید به جنسیت مخالف خود است.

به صورتی که تمایل دارد اغلب مانند جنسیت مخالف و دلخواه خود رفتارکند.

چنانچه این حالت روانی در فردی موجود باشد وی را، ترنسشکوال یا به عبارت عرفی و در معنای عام دوجنسه می نامند.

چنانچه بخواهیم به بررسی حالت این دو دسته که مقدار زیادی نیز با هم همپوشانی دارند در حقوق کیفری ایران بپردازیم، با توجه به اینکه بخش عمده ای از قوانین مجازات بعد از انقلاب برداشتی از فقه امامیه است و با در نظر گرفتن اینکه در موارد سکوت و اجمال قانون چنانچه قضیه در فقه اسلامی دارای حکم باشد قاضی ملزم به رجوع به فقه و صدور حکم است، لازم است به بررسی ابعاد قضیه در فقه نیز به فراخور نیاز پرداخته شود.

به نظر می رسد مواردی که در فقه امامیه تحت عنوان خنثی مطرح شده است بیشتر شبیه حالت دو جنسه به معنای خاص آن هرموفرودایت ، یعنی حالت واضح دو جنسه بودن جسمی فرد است که در این حالت شخص توأمان ویژگی های جسمی هر دو جنس را به وضوح دارا است.

اینگونه به نظر می رسد که منظور اصلی فقها از خنثی به هیچ عنوان صرف مخالفت حالت روحی شخص با جنسیت کنونی اش نیست بلکه منظور وضعیت جسمی متفاوت فرد است.

دلیل این توضیح این بود که یادآور شوم در این نوشتار که از این دو گروه به اجمال تحت عنوان دو جنسه نام برده شده است به بررسی وضعیت هر دو دسته فوق الذکر به صورت توأمان و با تأکید بیشتربر هرموفرودایت ها در حقوق کیفری ایران پرداخته شده است.

در یک تقسیم بندی کلی می توان وضعیت افراد دوجنسه را در دو حالت زیر بررسی کرد: الف- بزهکاری ب- بزه دیدگیوضعیت افراد ترنسشکوال در صورت بزهکار بودن آنها بدین شکل است که افراد دوجنسه به دلیل وضعیت فیزیولوژیک خاصی که دارند در جایگاهی متفاوت نسبت به سایر افراد قرار می گیرند.

به نظر می رسد لازم است به دلیل شرایط ویژه این افراد در صورت بزهکار بودن آنها نیز این وضعیت خاص در نظر گرفته شود چرا که این طیف نه تنها از لحاظ جسمی در حالتی متفاوت از مردم عادی قرار دارند بلکه چه بسا بواسطه همین تفاوت جسمی دچار مشکلات و بیماری های روانی گوناگون شده و احساس طرد شدگی نسبت به جامعه به آنها دست دهد که این حالت نیز قطعاً در ارتکاب جرایم بی تأثیر نخواهد بود و از طرفی به دلیل شبهه ای که ممکن است در تعیین جنسیت شان در مجازات هایی که میزان آنها در مرد و زن متفاوت است پیش بیاید لازم است وضعیت این افراد در صورت بزهکار بودن آنها بررسی شود.

سؤال این است که آیا چنانچه افراد دو جنسه مرتکب جرمی شوند، می توان با استناد به وضعیت خاص آنها قائل به تخفیف مجازاتشان شد؟برای پاسخ به این سؤال لازم است که جرایم را به دو دسته تقسیم نماییم:- جرائمی که جنسیت در وقوع آنها نقش ندارد- جرائمی که جنسیت در وقوع آنها نقش دارد - در مورد جرائمی که جنسیت متهم در ارتکاب آنها هیچ نقشی ندارد قاعدتاً نمی توان قائل به تخفیف نسبت به اینگونه افراد شد زیرا بحث جنسیت اصلاً مطرح نمی شود که بخواهیم آن را لحاظ کنیم یا خیر.

- جرائمی که جنسیت متهم در ارتکاب آنها نقش دارد: چنانچه افراد دوجنسه مرتکب جرائمی شوند که جنسیت متهم در ارتکاب آنها نقش دارد، به نظر می رسد در برخی حالات می توان قائل به تخفیف مجازات اینگونه افراد شد.

برای بررسی بهتر این حالت جرائم حدی و غیر حدی را از یکدیگر جدا می کنیم و سعی می کنیم با بیان چند مصداق به مطالعه در مورد این موارد بپردازیم: جرائم حدی مثال1: طبق ماده 633 قانون مجازات اسلامی زنا عبارت است از جماع مرد با زنی که بر او ذاتاً حرام است.

براساس ماده 88 قانون مجازات اسلامی حد زنای زن یا مردی که واجد شرایط احصان نباشد صد تازیانه است.

از طرفی طبق ماده 108 قانون مجازات اسلامی لواط وطی انسان مذکر است چه به صورت دخول یا تفخیذ و بر اساس ماده 109 قانون مجازات اسلامی فاعل و مفعول لواط در صورت بالغ، عاقل و مختار بودن با استناد به ماده 111 قانون مجازات اسلامی کشته خواهند شد.

حال چنانچه شخص دو جنسه از دبر با مردی رابطه جنسی برقرار کند و دخول محقق شود، چنانچه شخص دوجنسه ملحق به مرد شود لواط محقق شده، فاعل و مفعول هر دو کشته خواهند شد و چنانچه ملحق به زن باشد زنا محقق شده، فاعل و مفعول هر دو به صد ضربه شلاق محکوم خواهند شد و چنانچه نتوان شخص دو جنسه را به هیچ یک از دو جنسیت مرد و زن ملحق کرد، می توان با استناد به قاعده درء (تدرء الحدود بالشبهات) حد زنا که حد خفیف تر است جاری کرد.

چرا که در این مورد به طور اجمال می دانیم که حدی ثابت شده است، زیرا عمل جنسی (دخول) انجام گرفته است و مرتکب هم یا زن است یا مرد اما به صورت تفصیلی نمی دانیم کدام حد را جاری کنیم و با توجه به اینکه اصل در حدود بر تخفیف است در این حالت که نمی دانیم شخص مرتکب زنا شده است یا لواط ولی می دانیم که مرتکب یکی از این دو عمل شده است، با فرض زن بودن او حد کمتر را که حد زنا است در موردش جاری می کنیم.

مثال 2: می دانیم چنانچه شخص مرتد فطری شود، بر اساس فقه اگر مرد باشد کشته خواهد شد و چنانچه زن باشد توبه داده می شود.

حال صورتی را فرض می کنیم که شخص دوجنسه (خنثی مشکل)مرتد شده است در این مورد 2 احتمال در فقه مطرح شده است؛احتمال اول این است که خنثی نیز حکم زن را دارد، زیرا در مذکر بودن او که سبب تسلط بر کشتن او می شود شک وجود دارد و در نتیجه شک در سبب، به شک در مسبب نیز منجر می شود و لذا کشتن او جایز نیست و احتمال دوم این است که همان حکم مرد را داشته باشد زیرا سخن پیامبر(ص) که فرمود کسی که دین خود را تغییر داده او را بکشید از عمومیت برخوردار است و فقط زن از عموم این روایت خارج شده است و بقیه موارد که خنثی نیز از جمله آنها است مشمول عموم این روایت باقی می ماند، چه آنکه در مورد خنثی نصی وارد نشده است.

نظر شهید ثانی به این صورت است که احتمال دوم (مبنی بر اینکه خنثی حکم مرد را دارد)پسندیده است در صورتی که قاعده درء وجود نداشته باشد.

پس نتیجه می گیریم در حدودی که کیفیت حد بین زن و مرد متفاوت است چنانچه خنثای مشکل مرتکب این جرائم حدی شود و نتوان جنسیت او را معلوم کرد بااستناد به قاعده درء حد خفیف تر را بر او جاری می کنیم.

بنابراین اینگونه به نظر می رسد که در باب جرایم حدی، دوجنسه بودن شخص در برخی موارد و با استناد به قواعد فقهی می تواند باعث سقوط حد یا تبدیل به حد خفیف تر شود.

جرائم تعزیری: در مورد جرائم تعزیری که جنسیت متهم در وقوع آنها نقش دارد به امکان تخفیف مجازات این گونه مجرمین می پردازیم.

بند 5 ماده 22 قانون مجازات اسلامی:قانونگذار در بند 5 ماده 222 قانون مجازات اسلامی (وضع خاص متهم) را یکی از جهات مخففه مجازات در جرائم تعزیری دانسته است.

قاعده در استفاده از این بند در مورد جرائم تعزیری گوناگون فردی است، یعنی قاضی باید به صورت جداگانه درهر مورد با در نظر گرفتن وضعیت متهم تصمیم گیری کند که آیا می توان در مورد یک متهم خاص با استناد به این بند قائل به تخفیف مجازات شد یا خیر؟ به عبارت دیگر قاضی باید به بررسی وضعیت شخصی متهمان بپردازد که آیا وضع خاصی که دخیل در وقوع جرم بشود درآنها وجود دارد یا خیر مثلاً اگر دو نفر به نحو مشارکت مرتکب جرمی تعزیری شوند قاضی باید در مورد هر دوی متهمان به صورت مجزا این بند را مورد ارزیابی قرار دهد، که ممکن است هر کدام از آنها ویژگی خاصی داشته باشند که قاضی بتواند با در نظر گرفتن شخصیت متهم و وضعیت خاص موجود در او مجازات او را تخفیف دهد و چه بسا یکی از متهمان مشمول تخفیف بشود و دیگری خیر.

با این حال به نظر می رسد بتوان دوجنسه بودن را ملاکی نوعی برای تخفیف مجازات متهم به حساب آورد و به صرف وجود این حالت در جرائمی که جنسیت در آنها از اهمیت برخوردار است، قاضی بتواند قایل به تخفیف مجازات متهم شود.

به عبارت دیگر به نظر می رسد در مورد دو جنسه بودن ملاک بررسی حالت است (حالت دو جنسه بودن) در حالی که اصل کلی در اعمال تخفیف ماده 22 بررسی شخص (متهم) است وچنانچه بخواهیم از این ماده برای تخفیف استفاده کنیم باید به کنکاش در شخص متهم بپردازیم و صرف وجود حالتی ویژه نمی تواند بدون نیاز به بررسی آن در متهم خاص باعث تخفیف مجازات او شود.

-جدای از بحث تخفیف مجازات اینگونه افراد، موارد متعددی در قانون مجازات اسلامی 1370 وجود دارد که عملی خاص برای زنان یا مردان جرم شناخته شده است؛ به عنوان مثال وارد شدن زنان بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی طبق تبصره ماده 638 جرم شناخته شده و مجازات آن حبس از 10 روز تا دو ماه یا از پنجاه هزار تا پانصد هزارریال جزای نقدی است.

حال در مورد افراد دو جنسه که جنسیت آنها مشخص نیست و چنین اعمالی را انجام می دهند باید به چه صورت اقدام کرد؟ آیا باید آنان را در هر صورت مجرم شناخت و مجازات کرد؟ قطعاً چنین کاری خلاف بین عدالت و انصاف است.

راه حلی که در مورد این افراد به نظر می رسد این است که باید دید جامعه و به طور خاص قانون به عنوان متن مورد عمل و قبول جامعه از این افراد می خواهد که به چه صورت رفتار کنند.

آیا از آنها انتظار دارد مانند زنان در معابر حاضر شوند یا چنانچه مثلاً بدون حجاب شرعی یا پوششی خاص به خیابان بیایند مرتکب جرم شده اند.

متأسفانه چنین چیزی درمورد این افراد در قوانین کیفری ما مشاهده نمی شود.

البته شاید بتوان بر اساس مواد کلی همچون ماده 638 ق.

م.

ا که در ذیل آن آمده است: در صورتی که نفس آن عمل دارای کیفر نیست ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید فقط به حبس.

یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد شخص را به مجازات رساند و این مسأله را به عرف جامعه واگذار کرد که از این افراد چه انتظاری دارد و بر همان اساس عمل شود ولی با توجه به متفاوت بودن عرف در مکان های مختلف و تفاوت در دیدگاه های افراد جامعه نسبت به دوجنسه ها چنین رابطه های کلی به هیچ وجه معقول به نظر نمی رسند و ممکن است به بی عدالتی و نتایج خطرناکی منجر شود.

لذا دخالت قانونگذار در مورد وضعیت این افراد و توجه به واقعیت وجودی آنها، با توجه به تعداد نسبتاً کثیرشان در جامعه بشدت ضروری به نظر می رسد.

وضعیت ترنسشکوال ها در صورت بزه دیده بودن این افراد: بدیهی است که افراد دوجنسه بواسطه وضعیت خاص شان بیشتر از افرادعادی در معرض جرم و جنایت قرار دارند و درصد اینکه مورد سوء استفاده دیگران در ارتکاب جرایم (مخصوصاً جرائم جنسی) قرار بگیرند بسیار بالاتر از سایرین است.

امروزه به اذعان صاحبنظران و پژوهشگران در کشور های غربی و بعضاً شرقی سوءاستفاده های جنسی و مالی فراوانی از این افراد در شبکه ها و وب سایت های مستهجن می شود و با توجه به وضعیت خاص آنها با قرار دادن آنها در حالت های تو أمان فاعل و مفعول جنسی به فروش تصاویر و فیلم های این افراد در سطح وسیع و با تبلیغات فراوان دست زده می شود.

همچنین خود این افراد ممکن است ناخواسته به انجام برخی افعال مبادرت نمایند و قانون انجام این کارها را برای آنها جرم بداند.

در صورتی که قصد ارتکاب جرم نداشته اند و حتی نمی دانسته اند که عملشان جرم است با این حال به نظر می رسد در جامعه ایران قبح خاصی نسبت به وارد شدن به حیطه این افراد در افکار عمومی وجود دارد که تا حد زیادی اغراق آمیز و بی دلیل است و لازم است با بیمار در نظر گرفتن آنها به سبب مشکل جسمی مادرزادی شان و برخوردی بیمار گونه ونه مجرم گونه با آنها سعی در درمانشان شود.

به نظر می رسد با فرهنگ سازی در سطح جامعه توسط رسانه ها و.

و بالا بردن سطح افکار عمومی تا حد زیادی بتوان به مشکلات موجود در نحوه برخورد با این افراد فائق آمد و مانع سوء استفاده و کشیده شدن آنها به سمت بزه های خواسته یا ناخواسته شد و بهتر است قانونگذار با جرم انگاری چنین اعمالی در مواردی که متن قانونی خاصی وجود ندارد و با در نظر گرفتن مجازات تعزیری سنگین و ویژه ای به عنوان تشدید و تکمیل مجازات در مواردی که متن قانونی برای افراد معمولی وجود دارد به مجازات عاملین چنین جرائمی بپردازد.

تغییر جنسیت در قوانین تغییر جنسیت یعنی هویت و جنسیت فرد را به کلی به جنس مخالف تغییر دهند.

این فرآیند شامل استفاده از انواع مشاوره های روانشناختی تا استفاده از داروها و هورمون ها شده وسرانجام با عمل جراحی، جهت حذف آلات تناسلی فعلی و ایجاد آلت تناسلی جنسی که بیمار باید بدان ملحق شود پایان می یابد.

البته اعمالی نظیر درمان لیزر موهای زائد و همچنین مراقبت های بعد از عمل جراحی نیز به نوعی جزو این روند درمانی محسوب می شوند.

برای بسیاری از ترنسشکوال ها یا دو جنسی ها هیچ راه درمانی جز تغییر جنسیت وجود ندارد در خصوص تغییر جنسیت افراد دو جنسی هیچ مخالفتی وجود ندارد؛ چون بیماری آنان محرز و ثابت است و حتی حقوقدانان سنّی مذهب و نیز روحانیان کلیسای مسیحی که با تغییر جنسیت مخالف هستند، با تغییر جنسیت این گروه مخالفتی ندارند و در واقع تغییر جنسیت به عنوان معالجه و خروج دو جنسی ها از بلاتکلیفی جنسی است.

اما تغییر جنسیت در افراد ترنسشکوال مورد اختلاف شدید صاحبنظران است، اکثر روحانیون مسیحی و نیز فقهای سنی ضمن حرام شمردن آن قائل به عدم جواز آن شده اند و آن را تغییر در خلقت خدا می دانند.

از سوی دیگر بسیاری از فقهای شیعه این امر را مجاز دانسته اند.

حضرت امام (ره) نخستین فقیه شیعه بودند که حکم به جواز تغییر جنسیت داده اند و این حکم را به افراد خنثی و دیگران، تسری می دهند.

ایشان در تحریر الوسیله بیان می کنند ظاهر، این است که تغییر جنسیت مرد به زن و بالعکس حرام نیست .

ایشان در پاسخ به استفتای شخصی که در سال 1364 از ایشان در باب تغییر جنسیت سؤال کرده بودند اظهار داشتند تغییر جنسیت با تجویز طبیب مورد اعتماد اشکال شرعی ندارد.

ان شاء الله در امان بوده باشید و کسانی که شما ذکر کرده اید امید است مراعات حال شما را بکنند این فتوا مجوز قانونی و حقوقی کلیه عمل های تغییر جنسیت شد و امروزه بیش از 10 نفر از فقهای شیعه به جواز این امر قائل هستند از آن جمله می توان به آیت الله سید علی سیستانی؛ آیت الله ناصر مکارم شیرازی؛ آیت الله محمد فاضل لنکرانی(ره)؛ آیت الله حسینعلی منتظری؛ آیت الله محمد ابراهیم جناتی؛ آیت الله یوسف صانعی و آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی اشاره کرد.

حقوق افراد بعد از تغییر جنسیت فرآیند تغییر جنسیت اگرچه فی نفسه بسیار مشکل است اما به دنبال خود مشکلات حقوقی بسیاری را نیز خواهد آورد.

به عبارت دیگر از آنجا که بسیاری از حقوق و تکالیف قانونی افراد با تکیه بر جنسیت آنها وضع شده است، تغییر این جنسیت می تواند با تغییر بسیاری از حقوق قانونی همراه باشد.

در این قسمت سعی می کنیم مهم ترین مسائلی که بعد از این عمل پیش روی این افراد قرار می گیرد را بررسی کنیم.

تأهل وتغییر جنسیت؟در قوانین فعلی ایران ازدواج نهادی است که تنها می تواند میان دو جنس مخالف تأسیس شود.

و به عبارت دیگر اختلاف جنس از جمله ارکان آن است.

بنابراین پس از تغییر جنسیت از آنجا که این رکن اصلی از بین می رود، ازدواج نیزخود به خود باطل می شود و دیگر نیازی به طلاق یا فسخ نکاح نیست.

در قانون مدنی تعریف از مهریه ارائه نشده است و تنها در ماده 1082 گفته شده به مجرد عقد زن مالک مهر می شود و می تواند هر دخل و تصرفی که بخواهد در آن بنماید ولی از بررسی مواد قانونی مربوط به مهریه معلوم می شود مهر عبارت است از مالی که مرد برای عقد نکاح به همسر خود تملیک می کند.

حال چنانچه، زن تغییر جنسیت دهد، آیا مستحق مهریه است یا اینکه با انحلال ازدواج سابق، مهریه منتفی بوده و مرد ملزم به پرداخت آن نخواهد بود؟ در این خصوص اختلاف نظر زیادی بین فقها وجود دارد اما امام خمینی(رحمه الله) معتقد است اگر زنی با مردی ازدواج کند و بعد از ازدواج جنسیت زن تغییر کند، ازدواج از زمان تغییر جنسیت باطل می شود و بر مرد، در صورت دخول، پرداخت مهریه لازم است و همچنین بنابر قول اقوی در صورت عدم دخول، پرداخت مهریه لازم است .

اما با وجود این نظرات دیگری هم وجود دارد که یا قائل به عدم پرداخت مهریه به شکل مطلق است یا بر این اعتقاد است که در صورت دخول، پرداخت کل مهریه و اِلّا نصف مهریه لازم است.

و نظریه ای که بیشتر مبتنی بر مجموع قواعد قانون مدنی است این است که زن به مجرد عقد، مالک جمیع مهریه می شود و در هیچ حالتی این حق ساقط نمی شود.

ارث و تغییر جنسیت فردی که تغییر جنسیت داده، از والدین خود به چه سهمی ارث می برد آیا جنسیتِ فعلی او ملاک است یا جنسیتِ قبل از تغییر؟آنچه از مجموع قوانین به نظر می رسد این است که ملاک حال افراد در زمان تعلق ارث یعنی فوت مورث است و هر جنسیتی که در آن زمان داشته است برای تقسیم ارث مورد توجه قرار می گیرد.

در ماده 939 قانون مدنی آمده است: در تمام موارد مذکور در این مبحث و دو مبحث قبل اگر وارث خنثی بوده و ازجمله وراثی باشد که از ذکور آنها دو برابر اناث می برند سهم الارث او به طریق ذیل معین می شود.

اگرعلائم مرد بودن غالب باشد سهم الارث یک پسر از طبقه خود و اگر علائم زن بودن غلبه داشته باشد سهم الارث یک دختر از طبقه خود را می برد و اگر هیچ یک از علائم غالب نباشد نصف مجموع سهم الارث یک پسر و یک دختر از طبقه خود را خواهد برد.

همانگونه که از توضیح ماده مشخص می شود منظور از خنثی در این ماده، دو جنسی است.

در فقه به کسی که دارای آلت تناسلی مرد و زن است، خنثی گفته می ‏شود بعضی از آنها در اثر آزمایش و بررسی پزشکی معلوم می شود که کدام جنس است (یا مرد یا زن) و اما در نوع دوم که به آن خنثای مشکل گفته می شود به هیچ وجه از علائم معلوم نمی شود که زن است یا مرد در حالتی که کسی هم آلت تناسلی مرد داشته باشد و هم آلت تناسلی زن، بر اساس آلتی که بول (ادرار) ابتدا از آن خارج می شود، ارث می برد؛ پس اگر بول ابتدا از آلت مردانه او بیرون آید، نصیب مرد را می برد و اگر ابتدا از آلت زنانه او بیرون آید نصیب زن را می برد و در صورتیکه بول از هر دو باهم خارج می شود بر اساس آلتی که دیرتر بول آن قطع می شود ارث می برد و اگر از این جهت هم فرقی میان دو آلت نبود نیمی از نصیب مرد و نیمی از نصیب زن ارث می‎برد.

لازم به ذکر است که در قوانین مدون ما چیزی بیش از ماده 939 قانون مدنی که آن هم در خصوص ارث دو جنسی ها است وجود ندارد.

اما از آنجا که با استناد به اصل 167 قانون اساسی قاضی موظف است کوشش کند حکم هر دعوی را در قوانین مدونه بیابد و اگر نیابد٬ به استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتاوای معتبر حکم قضیه را صادر نماید و نمی تواند به بهانه سکوت یا نقص یا اجمال قوانین مدونه از رسیدگی به دعوا و صدور حکم امتناع ورزد ، فقه از جمله منابع حقوق ایران محسوب می شود و بنابراین باید به دنبال پیدا کردن حقوق ترانس ها در قواعد فقهی بود.

ولایت بر فرزندان و تغییر جنسیت در خصوص حضانت اطفال ماده 1169 اصلاحی هشتم آذر 1382 مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان می دارد: برای حضانت و نگهداری طفل که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند، مادر تا هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است و از سوی دیگر ماده 1181 قانون مدنی نیز می گوید هر یک از پدر و جد پدری نسبت به اولاد خود ولایت دارند و از آنجا که عناوین حقوقی پدر و مادری به محض تغییر جنسیت عوض نخواهند شد زیرا پدر و مادر کسی هستند که فرزند از لقاح میان اسپرم و تخمک آنها به وجود آمده است و با تغییر جنسیت در این موضوع تغییری رخ نمی دهد، در نتیجه حضانت به همان شیوه قبل ادامه خواهد یافت.

در خصوص ولایت بر فرزندان هر گاه مادر تغییر جنسیت داده و به مرد تبدیل شود؛ اگر جنس مادر (به مرد) تغییر کند، برای او ولایت بر کودکان ثابت نمی شود.

بلکه ولایت کودکان برای جدِّ پدری است و اگر جدّ پدری نداشت به عهده حاکم شرع است.

و در صورت تغییر جنسیت پدر نیز معتقد است هر گاه جنس مرد به زن تغییر کند، ظاهر آن است که ولایت وی بر کودکانش ساقط می شود.


کلید واژه ها: جنسی - تغییر جنسیت - قانون - هویت - قانون مجازات اسلامی - مجازات اسلامی - نشان - مجازات - حقوق - تخفیف مجازات - قانون اساسی - اسلام - انسان - حقوقدانان - صورت - تولد - اجتماعی - روزنامه - بیماری - فرهنگی - اختلال - قوانین - اسلامی - حمایت - تخفیف - سلامت - صورتی - گزارش - زندگی - جدید

آخرین اخبار سرویس:
گرمازدگی خطر مرگ را به همراه دارد/ تخریب اندام اصلی بدن در اثر گرمای زیاد

افتتاح دفتر مرکز پزشکی قانونی شهرستان دنا

خواص آویشن؛ 6 خاصیت دارویی این گیاه شگفت انگیز

گاز گرفتن انسان ها از حیوانات خطرناک تر است +عکس

مبارزه نفس گیر تهیه کننده اخراجی ها با بیماری سرطان/ آغاز مرحله دوم شیمی درمانی حبیب الله کاسه ساز

گوشت فاسد در رستوران معروف جنوب پایتخت

گرمازدگی خطر مرگ را به همراه دارد/ تخریب اندام اصلی بدن در اثر گرمای زیاد

معدوم سازی 500 کیلوگرم فرآورده گوشتی و دریایی در آبادان

7 راه برای زیباتر شدن هنگام خواب

عوامل ابتلا به سرطان معده

آیا کار اداری می تواند ویتامین D شما را کاهش دهد

چیپس سبزیجات دشمن سلامتی است

هشدار دانشمندان برای حذف ماده ضدمیکروبی تریکلوسان از شامپوها و مواد آرایشی

آیا کار اداری می تواند ویتامین D شما را کاهش دهد

مبارزه نفس گیر تهیه کننده اخراجی ها با بیماری سرطان

ماده غذایی پرطرفدار که نابارورتان می کند

تولید الکل از هوا در دانشگاه هاروارد

کشف علت اصلی ابتلا به سرطان مغز

چرا سرطان معده می گیریم؟

بیماری که در هواپیما به سراغ انسان ها می آید

حمله انگور قرمز به سلول های سرطانی روده

استرس در دوران کودکی، خطر ابتلا به افسردگی در بزرگسالی را افزایش می دهد

یک دلیل جالب برای لکنت زبان

اگزما، ژنتیکی است

یک دلیل جالب برای لکنت زبان

چرا سرطان معده می گیریم؟

ماده غذایی پرطرفدار که باعث نازایی و ناباروری زنان می شود

لبنیات سنتی قزوین به سم آفلاتوکسین آلودگی ندارند

بیخوابی را با این گیاهان درمان کنید + دستور تهیه

آنهایی که کبدشان چرب است بخوانند

دمنوش هایی برای تقویت بینایی و چشم

عوامل ابتلا به سرطان معده

مواد غذایی محرک میگرن!

آیا نوزادان دنیا را وارونه می بینند؟

برداشت مکانیزه خاکشیر در اقلید

درمان فوری آفتاب سوختگی در منزل

لبنیات سنتی قزوین به سم آفلاتوکسین آلودگی ندارند

استفاده از روش های جدید عمل لیزیک چشم در کشور انگلستان

کشف دلیل پایداری ویروس آچ آی وی

واکسن پیشگیری از کلسترول ساخته شد

ماه تولد و بیماری مخصوص آن

دمنوشی که آنتی بیوتیک قوی برای درمان عفونت ریه است

مبارزه نفس گیر تهیه کننده اخراجی ها با بیماری سرطان/ آغاز مرحله دوم شیمی درمانی حبیب الله کاسه ساز

7 کامروایی که با سحرخیزی به دست می آید

وقتی دندانپزشک در دسترس نیست!

در گفت وگو با فارس مطرح شد مبارزه تهیه کننده اخراجی ها با بیماری سرطان/ آغاز مرحله دوم شیمی درمانی حبیب الله کاسه ساز

پلمب 4 مرکز دندانپزشکی غیرمجاز در سبزوار

اگر کبد چرب دارید این مطلب را تا آخر بخوانید

دمنوشی که آنتی بیوتیک قوی برای درمان عفونت ریه است

تاکنون چند نفر به تب کریمه گنگو مبتلا هستند

میوه ای که بدنتان را ضد عفونی می کند

مصرف فست فود و غذاهای کنسروی عامل افزایش فشار خون

اپلیکیشنی برای نجات افراد از ایست قلبی

ماده غذایی پرطرفدار که «نابارورتان» می کند

قلب هایی که دوباره به تپش افتادند

خطرات زیاده روی در مصرف ویتامین ها

انگور سلول های سرطانی روده را از بین می برد

هشدار به زنان ؛ ارتباط بین سرطان سینه و مصرف مواد آرایش مو!

اگزما ژنتیکی است

فراخوان برای محدود کردن یک ماده شیمیایی در شامپوها و مواد آرایشی

فراخوان برای محدود کردن یک ماده شیمیایی در شامپوها و مواد آرایشی

اجرای برنامه خدمات نوین سلامت جهت میانسالان و سالمندان ( ایراپن ) در شهرستان ماهشهر

اختلال تیرویید با چشم ما چه می کند ؟

آزمایش 3 فرد مشکوک به تب کریمه کنگو در کهگیلویه و بویراحمد منفی بود

ترکیبات انگور موجب نابودی سلول های سرطان روده می شود

کودکان احساس!!!

درمانی «صافی کف پا» با استخوان اجساد

اگزما، ژنتیکی است

یازدهمین اهدای عضو بیمار مرگ مغزی در کهگیلویه و بویراحمد

ارائه خدمات به 22 بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی در دماوند

ترکیبات انگور موجب نابودی سلول های سرطان روده می شود

عوامل ابتلا به سرطان معده

بیماری های حوضه دریاچه ارومیه تفاوتی با سایر محیط های اقلیمی ندارد

پوست با سیستم گوارشی انسان ارتباط دارد!

تقویت دایره فرهنگ اهدای عضو از اولویت های ارزشمند در حوزه سلامت است

محققان عنوان کردند: ارتباط مستقیم مواد آرایشی مو و ابتلا به سرطان سینه

استفاده ازاستخوان اجساد؛درمانی نوین برای کف پای صاف

بیماری های حوضه دریاچه ارومیه تفاوتی با سایر محیط های اقلیمی ندارد

علت صحبت کردن یا خندیدن در خواب چیست؟

بدترین شکل های چیدمان و سرو غذا /عکس

تاثیر شوینده ها در بروز نارسایی های مادرزادی

استفاده ازاستخوان اجساد؛درمانی نوین برای کف پای صاف

پلمب مراکز دندانپزشکی غیرمجاز در سبزوار

وقتی دندانپزشک در دسترس نیست!

پلمب مراکز دندانپزشکی غیرمجاز در سبزوار

چه بر سرمان می آید اگر هر روز حمام کنیم؟

اهدای اعضای مرد بویراحمدی به سه بیمار

5 دلیل خوب برای خوردن تخم شربتی/ اینفوگرافیک

سلولهای بنیادی به کمک درمان ناباروری می آیند

درمان عفونت ریه با یک دمنوش خوشمزه!

«کبد چرب» را با این دمنوش ها در نطفه خفه کنید+ دستورالعمل

استرس های دوران کودکی افسردگی می آورد

آزمایش موفقیت آمیز واکسن کلسترول روی موش ها

بدترین شکل های چیدمان و سرو غذا

آخرین آمار مبتلایان و قربانیان تب کنگو در کشور

آیا باید از معاینه دندانپزشکی بترسیم؟

مرگ زن باردار در استان کرمان بر اثر عقرب زدگی

خواص شگفت انگیز شربت عناب+ طرز تهیه

اهدای اعضای مرد بویراحمدی به سه بیمار

«کبد چرب» را با این دمنوش ها در نطفه خفه کنید

سه عضو بدن مرد کهگیلویه و بویراحمدی به بیماران نیازمند اهدا شد

مچ گیری سریع از متقلبان عرضه مواد غذایی در کرمانشاه

عوامل ابتلا به سرطان معده

ماده غذایی پرطرفدار که «نابارورتان» می کند

سه عضو بدن مرد کهگیلویه و بویراحمدی به بیماران نیازمند اهدا شد

تقدیر سردار غیب پرور از بسیج جامعه پزشکی بدلیل خدمت رسانی رایگان در مناطق محروم

نظام سلامت سالانه 9 میلیون بستری و 820 میلیون مراجعه سرپایی را پاسخگوست

افزایش سرطان پوست ناشی از خشکی دریاچه ارومیه کاملا کذب است

باکتری تولیدکننده قند از دی اکسیدکربن هوا

آب آشامیدنی 52 درصد مناطق روستایی سیستان و بلوچستان مشکل دارد

50 درصد ابتلا به ایدز در زنجان از طریق رابطه جنسی است

چرا هواپیما ها در گرمای شدید قادر به پرواز نیستند؟

اختلال تیرویید با چشم ما چه می کند ؟

آیا باید از معاینه دندانپزشکی بترسیم؟

«کبد چرب» را با این دمنوش ها در نطفه خفه کنید+ دستورالعمل

چرا هواپیما ها در گرمای شدید قادر به پرواز نیستند؟

آخرین آمار مبتلایان و قربانیان تب کنگو در کشور

پاسخ معاون امور بهداشتی علوم پزشکی آذربایجان غربی به خبر مرگ دو کودک اهل نقده

بازدید شبانه وزیر بهداشت از 2 بیمارستان در تهران

وقتی دندانپزشک در دسترس نیست!

نظام سلامت سالانه 9 میلیون بار بستری را پاسخگوست

تأثیر روزه داری بر چربی های خون

فوق تخصص خون و سرطان مطرح کرد عوامل ابتلا به سرطان معده

ماده غذایی پرطرفدار که «نابارورتان» می کند

گوشت های فاسد سرشناس ترین کبابی تجریش، معدوم شد

6 سال است که در کشور اپیدمی وبا نداریم

نتایج آزمون استخدامی در 14 دانشگاه علوم پزشکی اعلام شد

چرا نا امید می شویم ؟ / یک راهنمایی دقیق و تصویری در باره نقطه آغاز افسردگی و یأس

ساماندهی عطاری ها ضروری است

کدام گروه خونی بیشتر سکته می کنند؟

وقتی دندانپزشک در دسترس نیست!

تنها 8 درصد سلامت کشور در دست وزارت بهداشت است

انجام نخستین عمل ترمیم پارگی آئورت شکمی در بیمارستان رضوی

بازدید شبانه وزیر بهداشت از 2 بیمارستان در تهران

با این خوراکی از سرطان روده پیشگیری کنیم

آخرین آمار مبتلایان و قربانیان تب کنگو در کشور

نتایج آزمون استخدامی در 14 دانشگاه علوم پزشکی اعلام شد

آخرین آمار بیماری تب کریمه کنگو در کشور؛ 56 نفر مبتلا شدند

چگونه با کودک خود صحبت کنیم؟

عادت هایی که مثانه را تنبل می کند

لزوم جداسازی پایگاه اورژانس 115 فردیس از کرج

عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران مطرح کرد آرتروز مفصل زانو شایع ترین بیماری مفاصل/ دارویی برای درمان قطعی تولید نشده است

احساسات ما تابع هورمون ها

این 6 ماده، آب نوشیدنی را بهسازی می کنند

ترکیبات انگور موجب نابودی سلول های سرطان روده می شود

فایده سرکه سیب در کاهش وزن

آخرین آمار مبتلایان و قربانیان تب کنگو در کشور / علت فوت سه نفر در فارس تب کنگو نبود!

ترکیبات انگور موجب نابودی سلول های سرطان روده می شود

چرا منیزیم برای سلامت بدن مفید است؟

توصیه در خصوص استفاده نکردن از روغن پومیس

هزینه های جراحی فک و صورت مورد قبول بیمه های درمانی

بهترین مکمل های طبیعی برای کنترل و مدیریت علائم آسم

ضرورت افزایش مصرف ویتامین B در بین ورزشکاران

گوشت های فاسد سرشناس ترین کبابی تجریش، معدوم شد

امحای 9 تن مواد پروتیینی غیرقابل استفاده در اردبیل/هفت واحد صنفی متخلف پلمب شد

کی ورزش کنیم؟

تاثیر مصرف اُمگا 3 در مقابله با آلودگی هوا

همه آنچه که باید درمورد قرص های جوشان بدانید

مکمل های هورمونی سرطان زا هستند

بیمه ورزشکاران مهریزی در صورت تخصیص بودجه ورزشی به شهرستان

مصرف ویتامین D ریسک سرطان را کاهش نمی دهد

ویتامین افزایش مامور محافظت از استخوان !

ویتامین D به افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده ها کمک می کند

مناطق محروم جنوب کرمان چشم به راه دانشجویان علوم پزشکی کرمان

کاهش احتمال حمله قلبی و سکته مغزی در زنان شیرده

آزمایش فرد مشکوک به تب کریمه کنگو در بندرعباس منفی بود

اورژانس و بیمارستانهای ایرانشهر آماده پوشش راهپیمایی روز قدس هستند

ویزیت رایگان 500 هزار نفر توسط بسیج جامعه پزشکی در شب های قدر

چرا هواپیماها در گرمای شدید قادر به پرواز نیستند؟

چگونه مولتی ویتامین ها را مصرف کنیم؟

ژن های سرکش عامل برخی از موارد ابتلا به ای ال اس

درمان های خانگی برای التهاب تاندون

10 راز حل نشده از مغز انسان

آرتروز را اینگونه درمان کنید

فواید سرکه سیب در کاهش وزن

ویدیو: شیر کامل سالم تر از شیر کم چرب

6 خاصیت استفاده از روغن جوانه گندم برای مو

بگذارید کودکتان خط خطی کند

خطر ابتلا به سرطان سینه با استفاده از برهی رنگ موها

اهداء اعضاءبدن بیمار یاسوجی به نیازمندان

افزایش 400 درصدی مرگ و میر زنان آمریکایی بر اثر مصرف هرویین

کاهش خطر سکته زنان با شیر دادن به کودک‎

کودک لاغر یا چاق؛کدام سالمترند

بگذارید دریاچه ارومیه بمیرد!

با این غذاها سلامت چشمان خود را گارانتی کنید

یازدهمین اهدای عضو در کهگیلویه و بویراحمد/سه بیمار نیازمند جان دوباره گرفتند

شایع ترین آسیب های غضروف زانو

بیشترین جمعیت ایران در کدام گروه سنی است؟

کشف 3 تُن "دستمال کاغذی" غیربهداشتی در کارگاه خانگی در کرمانشاه

درخواست استادان علوم پزشکی برای کارانه معوق/ مشکلات دانشگاه برای پرداخت

500 هزار راس دام سبک شهرستان کرمانشاه واکسیناسیون رایگان شدند

گردش مالی40میلیاردی یک سایت شرط بندی

برنج قهوه ای بخورید!

کینوا دانه گیاهی معجزه گر

خشکی پوست و احتمال ابتلا به 4 بیماری مهم

کنترل و نظارت برکارگاههای شیرینی پزی مهاباد

دیدن خواب ترسناک زنگ خطری برای بیماران مبتلا به پارکینسون است

تخلف رستوران سرشناس در تجریش + تصاویر

تاثیر شگفت انگیر سرکه سیب در کاهش وزن

طرز تهیه خورش گردو

متون حقوقی درباره دو جنسی ها چه می گویند؟

متون حقوقی درباره دو جنسی ها چه می گویند؟