مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران و لرستان!
خبر مشاهده تب کنگو در تهران و لرستان کذب است
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران!
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 11:412017-06-19پزشكي

بررسی وضعیت ابتلا به تب کنگو در لرستان


این روزها خبرهای زیادی از شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور به گوش می‎رسد که باعث ایجاد نگرانی‎هایی شده و اذهان زیادی را به خود متوجه کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این بیماری همراه با تب و خونریزی بوده و به شدت واگیر است، تب کنگو هر زمان می‎تواند باشد اما حال موضوع آن به شدت تب گرفته که باید اقداماتی پیشگیرانه در راستای جلوگیری از وقوع آن به کار گرفت.

خوشبختانه با اقدامات بهداشتی فردی از افزایش تلفات جلوگیری به عمل آمده اما این موضوع باید در سطح کلان بررسی شود تا نیازی به مبارزه نباشد و به قول معروف" پیشگیری بهتر از درمان است".

مجید توکلی، کنه شناس و متخصص تاکسونومی و اکولوژی کنه ‎ های سخت و نرمدر این رابطه اظهار کرد: عامل بیماری تب کنگو یک ویروس بوده که ناقل و وکتور آن کنه است.

این حشره به وفور در اماکن دامی و روی بدن آنها یافت می ‎ شود.

وی با بیان اینکه کنه بیشتر روی بدن دام‎های اهلی مانند گوساله، بز و گاو دیده می‎شود و البته روی لاک پشت نیز وجود دارد اما بیماری‎زایی آنها هنوز مشخص نشده است، افزود: جمعیت این ناقل ویروس در اواخر اسفندماه و بهار فوق‎العاده زیاد می‎شود و مهمترین آنها هیالومامارجیناتوم است که به وفور در اکثر مناطق لرستان یافت می‎شود.

توکلی با اشاره به اینکه بین 20 تا 30 نوع کنه به عنوان ناقل بیماری تب کنگو در دنیا شناسایی شده است، گفت: باید روی این ناقل‎ها کار کرد و با مبارزه و کنترل جمعیت این حشره و مدیریت آلودگی دام‎ها آنها را که معضل بسیار مهمی هستند از بین برد.

با وجود پیشرفت‎های مهم علوم بهداشتی، هنوز کنه ها مهار نشده‎اند عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان تصریح کرد: متاسفانه با وجود پیشرفت‎های مهم علوم مختلف بهداشتی، هنوز کنه ها مهار نشده‎اند و به عنوان یک مشکل مهم هر ساله حجم زیادی از سموم وارداتی برای از بین بردن آنها استفاده می‎شود.

وی با بیان اینکه کنه‎ها موجوداتی با قدرت سازگاری بالا هستند و با شرایط مختلف محیطی سازش دارند، ادامه داد: بنابراین اگر بخواهیم به عنوان ناقلین بیماری با آنها مبارزه کنیم باید بیولوژیک کنه را بشناسیم و بدانیم که به چه صورت فعالیت می‎کنند.

توکلی، تعدادی از این حشرات را شب فعال و خونخوار دانست که در روز از دید پنهان می‎شود و ادامه داد: یکی از عواملی که باعث بالا رفتن جمعیت کنه‎ها می‎شود شرایط نا مساعد و بد جایگاه دامی است.

باید مبارزه اصولی علیه این انگل خارجی انجام شود و با بهسازی، نوسازی و ایجاد جایگاه‎هایی بدون درز و شکاف از افزایش جمعیت آنها جلوگیری کرد.

دامپرور پرورش دهنده کنه است این کنه شناس و متخصص تاکسونومی و اکولوژیکنه ‎ های سخت و نرم خاطرنشان کرد: متاسفانه در جایگاه‎های دام از ابتدایی‎ترین مصالح استفاده می‎شود و به تعبیری می‎توان گفت خود دامپرور پرورش دهنده کنه است.

هر کنه می‎تواند بین 3000 تا 4000 تخم بگذارد و این باعث شده که کنه‎ها جمعیت موفقی از نظر استقرار بر روی کره زمین باشند و حتی قادرند مدت‎های متمادی بدون غذا باقی بمانند.

یکی از دیگر گونه‎ها اورنی توتوس است که بدون غذا تا دو ماه و در محل خاصی باقی می ‎ ماند تا به میزبانش بچسبد.

بعد از تغذیه به زمین افتاده و تخم‎ریزی می‎کند و باز به بدن میزبان می‎چسبد.

اکنون بین 50 تا 60 نوع بیماری شناسایی شده که از طریق کنه به انسان منتقل می‎شود توکلی اظهار کرد: هم‎اکنون بین 50 تا 60 نوع بیماری شناسایی شده که از طریق کنه به انسان منتقل می‎شود و انگل خارجی اختیاری یا اجباری هستند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با بیان اینکه داشتن اطلاعاتی برای کنترل آنها لازم است، افزود: در ایران حدود 25 تا 27 گونه کنه شناسایی شده است.

کنه تنها میزبان تب کریمه کنگو نیست و می‎تواند حامل بیماری‎های زیادی باشد که خیلی از افراد در مورد آنها بی‎اطلاع هستند؛ باید به صورت ویژه این مخازن هر چند کوچک اما بزرگ بیماری را بهتر شناخت تا راهکاری درست برای مبارزه علیه آنها ارائه داد.

تب و خونریزی با هم جدی گرفته شود دکتر محمدرضا ناظر، متخصص بیماری ‎های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز با بیان اینکه تب کریمه کنگو جزو بیماری های ویروسی تب های خونریزی دهنده محسوب می شود، اظهار کرد: تب کریمه کنگو بیماری عفونی است که فرد به دنبال درگیر شدن با ویروس‏ ها علاوه بر خونریزی، تب می کند.

چنانچه فردی با هم دچار تب و خونریزی شد باید به وجود این ویروس در بدن خود شک کند .

در کشورهای همسایه بیماری تب خرما نیز وجود دارد وی با اشاره به اینکه ویروس های مختلف هستند که هر کدام به طرق مختلف می توانند ایجاد بیماری کنند که مهمترین ویروس آن در ایران تب کریمه کنگوست و انواع دیگر آن هنوز ثابت نشده است، افزود: در کشورهای همسایه نظیر عربستان بیماری تب خرما نیز وجود دارد که علاوه بر کریمه کنگو می توانند تب های خونریزی دهنده در انسان را به دنبال تماس با دام آلوده ایجاد کند.

این متخصص بیماری‎ های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، مهمترین راه انتقال بیماری تب کریمه کنگو را تماس با دام آلوده و محصولات دامی عنوان کرد و با تاکید بر اینکه از طریق تماس با کنه آلوده و یا بیمار مبتلا به این بیماری نیز احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد، یادآورشد: علائم خونریزی جزو مراحل پیشرفته بیماری است بنابراین قبل از اینکه فرد دچار حمله خونریزی شود باید بیماری تشخیص و درمان صورت گیرد.

وی با بیان اینکه علائم اولیه بیماری تب کریمه کنگو بسیار شبیه سرماخوردگی و آنفلوآنزاست، اضافه کرد: تب، لرز، سردرد، بدن درد، درد عضلات، درد چشم و ترس از نور علایم اولیه این بیماری است.

ناظر تصریح کرد: با توجه به اینکه این بیماری بسیار شبیه ویروس هایی از جمله سرماخوردگی بوده پس تشخیص اولیه بیماری ممکن است با تأخیر صورت گیرد، همچنین مهمترین نکته کلیدی برای رسیدن به تشخیص بیماری گرفتن یک شرح حال دقیق مبتنی بر تماس فرد با دام آلوده و محصولات دامی است.

مهمترین امتیازبندی احتمال وجود بیماری، تماس با دام است عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه مهمترین امتیازبندی احتمال وجود بیماری، تماس با دام است، یادآور شد: علائم آزمایشگاهی بیماری شامل دو دسته علائم اختصاصی و غیر اختصاصی است که علائم غیر اختصاصی شامل افزایش آنزیم های کبدی، اختلالات انعقادی خون و کاهش پلاکت خون است اما علائم اختصاصی شامل چک کردن آنتی بادی توسط الیزا و یا کشف ژنوم ویروس با پی سی آر pcr است.

وی گفت: با توجه به اینکه بیماری دارای دو درمان اختصاصی و غیر اختصاصی است، درمان اختصاصی شامل درمان ضد ویروس و درمان غیر اختصاصی اقدامات حمایتی ویژه است.

ناظر تاکید کرد: بیمار در صورت شک ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو باید به اولین مرکز بهداشت درمانی و کلینیک های تخصصی بیماری های عفونی مراجعه کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: بهترین راه پیشگیری عدم تماس با دام آلوده و محصولات دامیست و مردم باید از خرید گوشت، جیگر و دیگر محصولات دامی از مراکز غیرمعتبر خودداری کنند.

ویروس بیماری در جگر دام حدود 40 روز باقی می ماند وی عنوان کرد: نگه داشتن گوشت در فریزر به مدت 48 ساعت باعث غیر فعال شدن ویروس می شود همچنین استفاده از دستکش هنگام پاک کردن محصولات دامی کمک کننده است.

این متخصص بیماری ‎های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی ادامه داد: نکته قابل توجه اینکه جهت تشخیص بیماری، پزشکان و کادر پزشکی باید به فکر این بیماری باشند در غیر اینصورت ممکن است تشخیص بیماری نادیده گرفته شود یا با تاخیر صورت گیرد، با تشخیص زود هنگام و شروع درمان احتمال نجات بیمار وجود دارد.

ناظر تاکید کرد: ویروس بیماری تب کریمه کنگو در جگر دام حدود 40 روز باقی می ماند بنابراین توصیه می شود افراد از خوردن جگر نیم پخته و خام جدا خودداری کنند.

تب کنگو یکی از بیماری های مشترک انسان و دام است علی چگنی شرفی، مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی حاد تب دار، خونریزی دهنده و خطرناک است که از طریق گزش کنه منتقل می شود.

این بیماری یکی از بیماری ‎ های مشترک انسان و دام است که در آسیا(از جمله کشورایران) اروپا و آفریقا وجود دارد.

وی با بیان اینکه این بیماری می‎تواند انسان و بسیاری از حیوانات اهلی و وحشی مانند گاو، گوسفند، بز، خرگوش، یا سگ را آلوده کند، افزود: البته به جز شتر مرغ، سایر پرندگان نسبت به این ویروس مقاوم هستند و این عفونت در حیوانات اهلی بدون علامت است.

چگنی شرفی با اشاره به اینکه ویروس تا یک هفته پس از آلودگی در بدن حیوان باقی می ‎ ماند و می تواند انسان را مبتلا کند، گفت: ناقل بیماری نوعی کنه است که پس از گزیدن حیوانات از جمله گوسفند، بز و گوساله ویروس را وارد بدن حیوان می ‎کند.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار با اشاره به راه های انتقال بیماری به انسان گفت: گزش کنه آلوده یا دستکاری و له کردن آن بین انگشتان دست یا روی پوست، تماس مستقیم با لاشه حیوان آلوده، خون، ترشحات خونی و بافت های آلوده فرد بیمار از جمله راه‎های ابتلا به بیماری است.

شروع بیماری ناگهانی و با علائمی مشابه آنفلوانزا است وی، شروع بیماری را ناگهانی و با علائمی مشابه آنفلوانزا دانست و افزود: حدود یک تا 13 روز( به طور متوسط یک هفته) پس از ورود ویروس به بدن، بیماری ناگهانی با علائمی مانند تب، لرز، سردرد، درد عضلانی( به ویژه در ناحیه پشت و پاها)، درد چشم، حساسیت به نور، گیجی، درد و سفتی گردن ظاهر می ‎ شود که ممکن است حالت تهوع، استفراغ و یا گلو درد، اسهال،درد شکم و.

را نیز داشته باشد.

حدود 3 تا 5 روز پس از شروع علائم، بیماری وارد مرحله خونریزی دهنده می شود چگنی شرفی با بیان اینکه حدود 3 تا 5 روز پس از شروع علائم، بیماری وارد مرحله خونریزی دهنده می ‎ شود، گفت: همچنین لکه های خونی و خون ‎مردگی در مخاط و پوست (به ویژه قسمت بالای بدن ) ظاهر می شوند و ممکن است سایر اشکال خونریزی نیز ایجاد شود.

خونریزی گاهی به قدری شدید است که بیمار به تزریق خون نیاز پیدا می کند.

حدود 30 تا 50 درصد موارد بیماری منجر به مرگ می شود مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار یادآور شد: حتی ممکن است به دلیل درگیری کبد، بیمار دچار زردی شود که در نهایت حدود 30 تا 50 درصد موارد بیماری منجر به مرگ می ‎شود.

علت مرگ از دست دادن مقادیر زیاد خون، نارسایی اعضای داخلی، خونریزی مغزی و یا از دست دادن مایعات بدن به خاطر اسهال است.

وی با بیان اینکه این بیماری معمولاً در حیوانات اهلی بدون علامت است، ادامه داد: کسانی که به هر شکل با دام سرو کار دارند باید هنگام هر نوع تماس با دام یالاشه آن از وسایل حفاظتی استفاده کنند.

تاکنون هیچ مورد قطعی از بیماری در استان گزارش نشده است چگنی شرفی با بیان اینکه توصیه می‎شود افراد هنگام سر بریدن دام از رفتارهایی مانند نگه داشتن کارد قصابی با دندان وتماس مستقیم با خون و ترشحات دام بدون دستکش خودداری کنند، ادامه داد: همچنین هرگز کنه ‎ های بدن حیوان را با دست بدون دستکش جدا نکرده و له نکنند.

برای از بین بردن کنه ‎ ها بدن دام ‎ ها باید با سمپاشی و یا حمام ضد کنه، توسط اداره دامپزشکی کمک بخواهند.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ مورد قطعی از این بیماری درشهرستان ‎ های تابعه استان گزارش نشده است.

در این رابطه خلا نبود آموزش برای افرادی که روزانه با دام و حیوانات مختلف سر و کار دارند حس می‎شود که باید هر چه سریع‎تر آن را عملیاتی کرد چراکه آموزش افراد نقش به سزایی در کاهش عواقب خطرناک بیماری در آینده خواهد داشت.

سه نفرفوتی در استان های درگیر با بیماری تب کنگو گزارش شده است دکتر ابراهیم توکلی، مدیرکل دامپزشکی لرستان نیز اظهار کرد: سه نفرفوتی در استان های درگیر با بیماری تب کنگو گزارش شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در لرستان مورد مشکوکی از این بیماری گزارش نشده است، اضافه کرد: راه های انتقال این بیماری از طریق گزش کنه، تماس با خون و تنفس مبتلایان است.

9 کشتارگاه در استان وجود دارد که تنها دو مورد آنها صنعتی است توکلی با اشاره به اینکه نبود پیش سرد در کشتارگاه ها استان و ماشین های حمل گوشت از جمله مشکلات بر سرراهمان برای پیشگیری از بیماری تب کنگو در استان است، ادامه داد: در حال حاضر 9 کشتارگاه در استان وجود دارد که تنها دو مورد آنها صنعتی و مابقی نیمه صنعتی و سنتی هستند.

البته نباید فراموش کرد که گوشت خروجی از سالن‎های پیش سرد گرانتر از گوشت گرم عرضه می‎شود و ممکن است بازار از خرید آن سر باز زند.

برای همین باید با دادن یارانه و یا تشویق‎هایی به قصاب و توزیع‎کنندگان گوشت هزینه تحمیلی به وی جبران شود تا صرفه اقتصادی داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی لرستان خاطرنشان کرد: مردم از خرید گوشت های بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی خودداری کنند.

وی یادآور شد: مردم امحا و احشام دام مانند جگر را به مدت 48 ساعت در یخچال نگهداری کنند و با استفاده از دستکش گوشت را شستشو داده و آن را با پارچه خشک و در یخچال به مدت 24 ساعت نگه داری کنند.

توکلی، علائم بیماری تب کنگو را بی حالی، بی اشتهایی، استفراغ دردهای عضلانی و تب دانست و افزود: از مهمترین علائم این بیماری خونریزی های زیر پوستی است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: باید تدبیری اندیشیده شود که با پرداخت وام کم بهره کشتارگاه های سنتی به صنعتی تبدیل شوند.

کشتارگاه‎های استان به سالن‎های پیش سردتجهیز شود هوشنگ بازوند، استاندار لرستان نیز گفت: جهت پیشگیری از بیماریهای مشترک بین انسان ودام نیاز به تجهیز کشتارگاه‎های استان به سالن‎های پیش سرد وتجهیز ونوسازی ناوگان حمل ونقل گوشت است که منابعی برای این امر اختصاص خواهد یافت.

در صحبت مسئولین از آگاهی افراد و تجهیز کشتارگاه‎ها به سالن‎های پیش سرد و رعایت بهداشت فردی صحبت شد اما یکی از اولین اقداماتی که باید درنظر گرفته شود بهسازی و نوسازی اماکن نگه‎داری دام‎هاست و باید هر چه سریع‎تر اقداماتی برای بهبود وضع موجود اجرایی شود.

همچنین در این راستا باید نظارت بیشتری صورت گیرد و حتی با جلوگیری از پرورش دام در چنین اماکنی راه را بر شیوع بیماری‎ بست.

همیشه پیشگیری وقوع حوادث بهتر از اقدامات بعدی بوده و می‎توان با این کار جلوی هزینه‎های مازاد را گرفت.

دامدار و فرد روستایی از قشر محروم جامعه است و در این راستا باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرد.

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا
کلید واژه ها: بیماری - مبارزه - کنگو - جمعیت - لرستان - افزایش - تب کریمه کنگو - مرکز تحقیقات - افزایش جمعیت - منابع طبیعی - کنترل جمعیت - شرایط - ویروس - هیئت علمی - علوم - پیشگیری - کشاورزی - لاک پشت - آلودگی - نوسازی - مدیریت - مناطق - طبیعی - حشرات - درمان - رابطه - گزارش - همراه - سازش - شکاف

آخرین اخبار سرویس:
این گیاه دارویی سرطان را نابود می کند

روش های طبیعی برای پیشگیری از نابینایی دیابتی

دستورالعمل وزارت بهداشت برای ایام محرم

هشدار درباره کمبود شدید آنتی بیوتیک در برابر عوامل بیماری زا

خطر بی آبی در کمین کرمانشاه

پیوند اولین استخوان پرینت شده با پرینتر سه بعدی

کم خونی از پیشگیری تا درمان

غذاهایی که باعث حلقه ­های تیره زیر چشم می شوند

نشانه های به ظاهر بی اهمیتی که خبر از بیماری های مهلک می دهند!

این ساعت مچی عجیب خنک تان می کند!

رژیم غذایی «بد» پنجمین عامل مرگ در جهان

کمبود شدید داروهای آنتی بیوتیک در برابر عوامل بیماری زا

آسیب دیدگی سر در نوجوانان ورزشکار احتمال ابتلا به MS را افزایش می دهد

هفت خاصیت بی نظیر گردو

آسیب دیدگی سر در نوجوانان ورزشکار احتمال ابتلا به MS را افزایش می دهد

آسیب دیدگی سر در نوجوانان ورزشکار احتمال ابتلا به MS را افزایش می دهد

رابطه شاخصه های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور

چرا گوشت خوک حرام است؟

12 علامت خطرناک در کودکان که باید جدی بگیرید

با چهار تاثیر بلندی قد بر سلامتی آشنا شوید

منظم بودن قاعدگی زنان نشانه سلامت جسمی است

بیشترین ساعت تهوع در دوران بارداری را میدانید؟

خط کمرنگ در بیبی چک نشانه چیست ؟

راز لاغری را با این دمنوش ها تجربه کنید

سایز کمرتان را با رعایت این سه دستور به راحتی کم کنید

لاغر کردن پاها با این روش های موثر

سالمند خانه ی شما

توصیه هایی برای دوران قاعدگی

روغن نعناع؛ دارویی بی نظیر برای زیبایی و تقویت مو

"21 روز بعد"؛ اغراق یا واقعیت؟

داروهای ضدافسردگی ریسک مرگ را افزایش می دهند!

رازهای مقابله با ترس کودکان از دندانپزشـکی

6 نکته مهم در مورد پوشش کوتاه قدها

مصرف چه میزان میوه و سبزی سرحالتان می کند؟

پیشگیری از ابتلا به دیابت با مصرف روغن زیتون

دارو های گیاهی که اشتهای شما را کور می کنند

با این روش از ابتلا به دیابت پیشگیری کنید!

اقدامات درست و نادرست در دوران شیردهی

خواص و مضرات قهوه سبز، ترک و اسپرسو تلخ

طرز تهیه دلمه کدو ایتالیایی

شناسایی سلولی که به جنگ عفونت های ریه می رود

عوارض منفی ناشی از اختلال خواب را بشناسید

47 میلیون نفر مبتلا به آلزایمر در سراسر جهان

خانمها با خوردن این نوشیدنی نمیرید

داروی ضدافسردگی خطر مرگ را افزایش می دهد

حفظ استقلال دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

نکته های بهداشتی مهم در پخت غذاهای نذری

دردسرکاهش پلاکـت های خـون

بیماری وحشتناکی که از ایدز کشنده تر است + تصاویر

این زن 60 سال غذا نخورده! + عکس

27/5 درصد دانش آموزان غذای غیر مفید مصرف می کنند

غذاهایی که باعث حلقه ­های تیره زیر چشم می شوند

یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می کند

برگزاری برنامه های ویژه به مناسبت هفته سالمندان در کیش

اضطراب و افسردگی عامل کیفیت پایین زندگی زنان نابارور

داروهای ضدافسردگی ریسک مرگ را افزایش می دهند

پاسخ پزشکان به سوالات رایج مردم

تاملی درباره مضرات قلیان

گیاهی برای درمان کم خونی و موثر در لاغری

17 راهی که به سلامت ختم می شود

آیا مصرف چای قاصدک در دوران بارداری مفید است؟

موارد مصرف کندر

راز تناسب اندام کدبانوها کشف شد

نوشیدنی های معجزه آسا برای رفع سموم سیگار

دستورالعمل بهداشتی وزارت بهداشت برای ایام محرم

بهترین روش های رفع استرس و اضطراب

اچ آی وی و سیگار، ترکیب مرگ آور

ورزش سلیقه غذایی مردان را عوض می کند

یک ترکیب مرگ آور

ادامه زندگجی برای نوزادان نارس چگونه است؟

نمونه گیری از خون با امواج صوتی

بازیافت دی اکسید کربن به اتانول با سیستم تبدیل نور خورشید به سوخت

بسته های شیک خوردنی

2پیشنهاد غذایی ویژه برای مبارزه با آنفلوآنزا

دستورالعمل بهداشتی ایام محرم و صفر ابلاغ شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: بیماران تنفسی دو هفته پیش از آغاز بارندگی در خوزستان دارو مصرف کنند

با 10 گونه از ترسناک ترین و خطرناک ترین مارها در سراسر جهان آشنا شوید [قسمت اول]

تشخیص عفونت های چشمی در چند دقیقه

7 عادت نادرست در مصرف قهوه

پیشنهاد غذایی برای یبوست در دوران بارداری

کاهش 8ساله عمر مبتلایان به اسکیزوفرنی با سبک نادرست زندگی

بهزیستی: 63 درصد از معتادان متجاهر تهرانی اوراق هویت ندارند.

یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می کند

مدت زمان ابتلا به سرطان اعلام شد

خوشمزه روز: کوکی صبحانه [تماشا کنید]

استخدام مؤسسه کار آفرینان آوا سلامت

نوزادان نارس چگونه به زندگی ادامه می دهند؟

حفظ سلامت قلب با مصرف شکلات تلخ

نمونه گیری از خون با امواج صوتی

با خواص و کاربردهای بی نظیر لیموترش آشنا شوید

با این نکات سلامتی، پاییز سالمی را آغاز کنید

نمونه گیری از خون با امواج صوتی

این خوراکی ها ضد سرطان هستند! +عکس

استخدام شرکت آوای سلامت

آسیب های کبدی و مغزی در نتیجه استنشاق دود سیگار

نوشیدنی هایی برای رفع سموم سیگار

بیماری سلیاک چیست؟

عفونت دندان چه خطراتی دارد؟

بیان راههای پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر از زبان دکتر داود کاشی پزها

پایبندی متخصصین بیهوشی بر عهد با بیماران/اعتراضات تا کنون به جایی نرسیده است

اهدای عضو به پنج بیمار زندگی بخشید

چیکن چیلی با لوبیا

فواید باور نکردنی چای سیاه!

از مصرف مداوم این غذا پرهیز کنید!

افزایش سلامت عضلات با 6 گام موثر!

خوردن روانه یک کاسه سالاد، شما را از سکته قلبی در امان نگه می دارد!

اگر دندان درد گرفتید، این اشتباه را نکنید!

5 کلید شگفت انگیز برای کاهش تری گلیسیرید

درمان کبد چرب در طب سنتی

زن هندی که 60 سال است غذا نخورده + تصاویر

اگر فقط آب بنوشید در بدنتان چه اتفاقی می افتد؟

یک رژیم مناسب برای مبتلایان به سنگ کیسه صفرا

مینی نیمرو، یکی از غذاهای خیابانی محبوب در تایلند است [تماشا کنید]

گرامیداشت روز فوریتهای پزشکی و اورژانس در رامشیر

آشنایی با موارد مصرف و عوارض قرص کلیدینیوم سی

بیش از 60 هزار نوجوان گیلانی تحت مراقبت بهداشتی قرار گرفتند

برای رفع خطرات سیگار این نوشیدنی هارا بنوشید

افکاری که شما را نابود می کند!

این باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می کند

ماجرای نان هایی که باعث «سرطان» می شوند

زن هندی که 60 سال است غذا نخورده + تصاویر

نمونه گیری از خون با امواج صوتی

2پیشنهاد غذایی ویژه برای مبارزه با آنفلوآنزا

نکاتی برای داشتن موهای سالم و پرپشت

فواید باور نکردنی چای سیاه!

7 عادت نادرست در مصرف قهوه

افکاری که شما را نابود می کند!

خوردن صبحانه مانع سکته می شود

پیشنهاد غذایی برای یبوست در دوران بارداری

پیشگیری از ابتلا به دیابت با مصرف روغن زیتون

مدت زمان ابتلا به سرطان اعلام شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: بیماران تنفسی دو هفته پیش از آغاز بارندگی در خوزستان دارو مصرف کنند

این باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می کند

بیماری وحشتناکی که از ایدز کشنده تر است! +تصاویر(13+)

برای رفع خطرات سیگار این نوشیدنی هارا بنوشید

یک ترکیب مرگ آور

با این نکات سلامتی، پاییز سالمی را آغاز کنید

عفونت دندان چه خطراتی دارد؟

ماجرای عجیب پیرزنی که 60 سال غذا نخورد! +عکس

نمونه گیری از خون با امواج صوتی

اگر دندان درد گرفتید، این اشتباه را نکنید!

تشخیص عفونت های چشمی در چند دقیقه

اگر فقط آب بنوشید در بدنتان چه اتفاقی می افتد؟

با 10 گونه از ترسناک ترین و خطرناک ترین مارها در سراسر جهان آشنا شوید [قسمت اول]

استخدام مؤسسه کار آفرینان آوا سلامت

استخدام شرکت آوای سلامت

افسردگی هم به مضرات نگهداری از حیوانات خانگی اضافه شد

خواص گردو؛ از کاهش وزن تا پاکسازی کبد

حفظ سلامت قلب با مصرف شکلات تلخ

با مصرف این دارو، مرگ سریع تر به سراغتان می آید!

ارتباط مستقیم بلندی قد با میزان سلامتی!

دارو های گیاهی که اشتهای شما را کور می کنند

درد های سمت چپ سر بسیار پر اهمیت هستند!

این خوراکی ها ضد سرطان هستند! +عکس

نکته بهداشتی: اشتباهات در تهیه غذا

خوردن صبحانه مانع سکته می شود

آب زنجبیل چه خواصی دارد؟

نوشیدن آب و 5 تاثیر مفید آن برای سلامت مغز

چگونه مانع خونریزی شویم؟

آب آوردن قلب چیست؟ + راه های پیشگیری

هنگام سرماخوردگی چه بخوریم؟

بیماری وحشتناکی که از ایدز کشنده تر است! +تصاویر (16+)

علت کاهش پلاکـت های خـون + راه های درمان

کم آبی چه بلایی بر سر مغز انسان می آورد؟

عضلات خود را با خواب کافی تقویت کنید

6 دلیل برای خوردن امگا 3

این نان ها سرطان زا هستند

افزایش مبتلایان به اعتیاد اینترنتی در ایران نگران کننده است

سنگین وزن ترین پرنده کشور در معرض خطر است

آب زنجبیل چه خواصی دارد؟

سنگ کلیه علت درد زیر شکم!

دارویی که شما را به مرگ نزدیکتر می کند!

بیش از 60 هزار نوجوان گیلانی تحت مراقبت بهداشتی قرار گرفتند

آب زنجبیل چه خواصی دارد؟

بیماری سلیاک چیست؟

خوردن صبحانه مانع سکته می شود

ابلاغ دستورالعمل بهداشت محیط در برنامه سلامت محرم

ارتباط سکس و رفتار خشونت آمیز

استخدام توسعه دهنده front

پاسخ به شایعاتی در خصوص آب معدنی

چگونه مانع خونریزی شویم؟

توصیه های وزرات برای محرم

این نان ها سرطان زا هستند

راهی برای از بین بردن استرس

6 دلیل برای خوردن امگا 3

برخی از باورهای غلط در مورد نوشیدن آب

نوشیدنی هایی برای رفع سموم سیگار

اهدای عضو به پنج بیمار زندگی بخشید

عضلات خود را با خواب کافی تقویت کنید

از مصرف مداوم این غذا پرهیز کنید!

پزشکی که بی خیال 7.5 میلیارد دلار شد! +عکس

ردپای انگل گربه در بروز سرطان و بیماری های عصبی

از هر 10 بیمار بستری در مشهد، 4 نفر سوءتغذیه دارند

کم آبی چه بلایی بر سر مغز انسان می آورد؟

استفاده از ظرفیت مداحان برای ارتقای فرهنگ بهداشت و تغییر سبک زندگی در ایام محرم

استفاده از ظرفیت مداحان برای ارتقای فرهنگ بهداشت و تغییر سبک زندگی در ایام محرم

اثرات زمین خوردن در دوران بارداری برای روی جنین

علت کاهش پلاکـت های خـون + راه های درمان

افراد گیاهخوار بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند

اوتیسم: علائم، تشخیص و درمان

بررسی وضعیت ابتلا به تب کنگو در لرستان

بررسی وضعیت ابتلا به تب کنگو در لرستان