مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران و لرستان!
خبر مشاهده تب کنگو در تهران و لرستان کذب است
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران!
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 11:412017-06-19پزشكي

بررسی وضعیت ابتلا به تب کنگو در لرستان


این روزها خبرهای زیادی از شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور به گوش می‎رسد که باعث ایجاد نگرانی‎هایی شده و اذهان زیادی را به خود متوجه کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این بیماری همراه با تب و خونریزی بوده و به شدت واگیر است، تب کنگو هر زمان می‎تواند باشد اما حال موضوع آن به شدت تب گرفته که باید اقداماتی پیشگیرانه در راستای جلوگیری از وقوع آن به کار گرفت.

خوشبختانه با اقدامات بهداشتی فردی از افزایش تلفات جلوگیری به عمل آمده اما این موضوع باید در سطح کلان بررسی شود تا نیازی به مبارزه نباشد و به قول معروف" پیشگیری بهتر از درمان است".

مجید توکلی، کنه شناس و متخصص تاکسونومی و اکولوژی کنه ‎ های سخت و نرمدر این رابطه اظهار کرد: عامل بیماری تب کنگو یک ویروس بوده که ناقل و وکتور آن کنه است.

این حشره به وفور در اماکن دامی و روی بدن آنها یافت می ‎ شود.

وی با بیان اینکه کنه بیشتر روی بدن دام‎های اهلی مانند گوساله، بز و گاو دیده می‎شود و البته روی لاک پشت نیز وجود دارد اما بیماری‎زایی آنها هنوز مشخص نشده است، افزود: جمعیت این ناقل ویروس در اواخر اسفندماه و بهار فوق‎العاده زیاد می‎شود و مهمترین آنها هیالومامارجیناتوم است که به وفور در اکثر مناطق لرستان یافت می‎شود.

توکلی با اشاره به اینکه بین 20 تا 30 نوع کنه به عنوان ناقل بیماری تب کنگو در دنیا شناسایی شده است، گفت: باید روی این ناقل‎ها کار کرد و با مبارزه و کنترل جمعیت این حشره و مدیریت آلودگی دام‎ها آنها را که معضل بسیار مهمی هستند از بین برد.

با وجود پیشرفت‎های مهم علوم بهداشتی، هنوز کنه ها مهار نشده‎اند عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان تصریح کرد: متاسفانه با وجود پیشرفت‎های مهم علوم مختلف بهداشتی، هنوز کنه ها مهار نشده‎اند و به عنوان یک مشکل مهم هر ساله حجم زیادی از سموم وارداتی برای از بین بردن آنها استفاده می‎شود.

وی با بیان اینکه کنه‎ها موجوداتی با قدرت سازگاری بالا هستند و با شرایط مختلف محیطی سازش دارند، ادامه داد: بنابراین اگر بخواهیم به عنوان ناقلین بیماری با آنها مبارزه کنیم باید بیولوژیک کنه را بشناسیم و بدانیم که به چه صورت فعالیت می‎کنند.

توکلی، تعدادی از این حشرات را شب فعال و خونخوار دانست که در روز از دید پنهان می‎شود و ادامه داد: یکی از عواملی که باعث بالا رفتن جمعیت کنه‎ها می‎شود شرایط نا مساعد و بد جایگاه دامی است.

باید مبارزه اصولی علیه این انگل خارجی انجام شود و با بهسازی، نوسازی و ایجاد جایگاه‎هایی بدون درز و شکاف از افزایش جمعیت آنها جلوگیری کرد.

دامپرور پرورش دهنده کنه است این کنه شناس و متخصص تاکسونومی و اکولوژیکنه ‎ های سخت و نرم خاطرنشان کرد: متاسفانه در جایگاه‎های دام از ابتدایی‎ترین مصالح استفاده می‎شود و به تعبیری می‎توان گفت خود دامپرور پرورش دهنده کنه است.

هر کنه می‎تواند بین 3000 تا 4000 تخم بگذارد و این باعث شده که کنه‎ها جمعیت موفقی از نظر استقرار بر روی کره زمین باشند و حتی قادرند مدت‎های متمادی بدون غذا باقی بمانند.

یکی از دیگر گونه‎ها اورنی توتوس است که بدون غذا تا دو ماه و در محل خاصی باقی می ‎ ماند تا به میزبانش بچسبد.

بعد از تغذیه به زمین افتاده و تخم‎ریزی می‎کند و باز به بدن میزبان می‎چسبد.

اکنون بین 50 تا 60 نوع بیماری شناسایی شده که از طریق کنه به انسان منتقل می‎شود توکلی اظهار کرد: هم‎اکنون بین 50 تا 60 نوع بیماری شناسایی شده که از طریق کنه به انسان منتقل می‎شود و انگل خارجی اختیاری یا اجباری هستند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با بیان اینکه داشتن اطلاعاتی برای کنترل آنها لازم است، افزود: در ایران حدود 25 تا 27 گونه کنه شناسایی شده است.

کنه تنها میزبان تب کریمه کنگو نیست و می‎تواند حامل بیماری‎های زیادی باشد که خیلی از افراد در مورد آنها بی‎اطلاع هستند؛ باید به صورت ویژه این مخازن هر چند کوچک اما بزرگ بیماری را بهتر شناخت تا راهکاری درست برای مبارزه علیه آنها ارائه داد.

تب و خونریزی با هم جدی گرفته شود دکتر محمدرضا ناظر، متخصص بیماری ‎های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز با بیان اینکه تب کریمه کنگو جزو بیماری های ویروسی تب های خونریزی دهنده محسوب می شود، اظهار کرد: تب کریمه کنگو بیماری عفونی است که فرد به دنبال درگیر شدن با ویروس‏ ها علاوه بر خونریزی، تب می کند.

چنانچه فردی با هم دچار تب و خونریزی شد باید به وجود این ویروس در بدن خود شک کند .

در کشورهای همسایه بیماری تب خرما نیز وجود دارد وی با اشاره به اینکه ویروس های مختلف هستند که هر کدام به طرق مختلف می توانند ایجاد بیماری کنند که مهمترین ویروس آن در ایران تب کریمه کنگوست و انواع دیگر آن هنوز ثابت نشده است، افزود: در کشورهای همسایه نظیر عربستان بیماری تب خرما نیز وجود دارد که علاوه بر کریمه کنگو می توانند تب های خونریزی دهنده در انسان را به دنبال تماس با دام آلوده ایجاد کند.

این متخصص بیماری‎ های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، مهمترین راه انتقال بیماری تب کریمه کنگو را تماس با دام آلوده و محصولات دامی عنوان کرد و با تاکید بر اینکه از طریق تماس با کنه آلوده و یا بیمار مبتلا به این بیماری نیز احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد، یادآورشد: علائم خونریزی جزو مراحل پیشرفته بیماری است بنابراین قبل از اینکه فرد دچار حمله خونریزی شود باید بیماری تشخیص و درمان صورت گیرد.

وی با بیان اینکه علائم اولیه بیماری تب کریمه کنگو بسیار شبیه سرماخوردگی و آنفلوآنزاست، اضافه کرد: تب، لرز، سردرد، بدن درد، درد عضلات، درد چشم و ترس از نور علایم اولیه این بیماری است.

ناظر تصریح کرد: با توجه به اینکه این بیماری بسیار شبیه ویروس هایی از جمله سرماخوردگی بوده پس تشخیص اولیه بیماری ممکن است با تأخیر صورت گیرد، همچنین مهمترین نکته کلیدی برای رسیدن به تشخیص بیماری گرفتن یک شرح حال دقیق مبتنی بر تماس فرد با دام آلوده و محصولات دامی است.

مهمترین امتیازبندی احتمال وجود بیماری، تماس با دام است عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه مهمترین امتیازبندی احتمال وجود بیماری، تماس با دام است، یادآور شد: علائم آزمایشگاهی بیماری شامل دو دسته علائم اختصاصی و غیر اختصاصی است که علائم غیر اختصاصی شامل افزایش آنزیم های کبدی، اختلالات انعقادی خون و کاهش پلاکت خون است اما علائم اختصاصی شامل چک کردن آنتی بادی توسط الیزا و یا کشف ژنوم ویروس با پی سی آر pcr است.

وی گفت: با توجه به اینکه بیماری دارای دو درمان اختصاصی و غیر اختصاصی است، درمان اختصاصی شامل درمان ضد ویروس و درمان غیر اختصاصی اقدامات حمایتی ویژه است.

ناظر تاکید کرد: بیمار در صورت شک ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو باید به اولین مرکز بهداشت درمانی و کلینیک های تخصصی بیماری های عفونی مراجعه کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: بهترین راه پیشگیری عدم تماس با دام آلوده و محصولات دامیست و مردم باید از خرید گوشت، جیگر و دیگر محصولات دامی از مراکز غیرمعتبر خودداری کنند.

ویروس بیماری در جگر دام حدود 40 روز باقی می ماند وی عنوان کرد: نگه داشتن گوشت در فریزر به مدت 48 ساعت باعث غیر فعال شدن ویروس می شود همچنین استفاده از دستکش هنگام پاک کردن محصولات دامی کمک کننده است.

این متخصص بیماری ‎های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی ادامه داد: نکته قابل توجه اینکه جهت تشخیص بیماری، پزشکان و کادر پزشکی باید به فکر این بیماری باشند در غیر اینصورت ممکن است تشخیص بیماری نادیده گرفته شود یا با تاخیر صورت گیرد، با تشخیص زود هنگام و شروع درمان احتمال نجات بیمار وجود دارد.

ناظر تاکید کرد: ویروس بیماری تب کریمه کنگو در جگر دام حدود 40 روز باقی می ماند بنابراین توصیه می شود افراد از خوردن جگر نیم پخته و خام جدا خودداری کنند.

تب کنگو یکی از بیماری های مشترک انسان و دام است علی چگنی شرفی، مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی حاد تب دار، خونریزی دهنده و خطرناک است که از طریق گزش کنه منتقل می شود.

این بیماری یکی از بیماری ‎ های مشترک انسان و دام است که در آسیا(از جمله کشورایران) اروپا و آفریقا وجود دارد.

وی با بیان اینکه این بیماری می‎تواند انسان و بسیاری از حیوانات اهلی و وحشی مانند گاو، گوسفند، بز، خرگوش، یا سگ را آلوده کند، افزود: البته به جز شتر مرغ، سایر پرندگان نسبت به این ویروس مقاوم هستند و این عفونت در حیوانات اهلی بدون علامت است.

چگنی شرفی با اشاره به اینکه ویروس تا یک هفته پس از آلودگی در بدن حیوان باقی می ‎ ماند و می تواند انسان را مبتلا کند، گفت: ناقل بیماری نوعی کنه است که پس از گزیدن حیوانات از جمله گوسفند، بز و گوساله ویروس را وارد بدن حیوان می ‎کند.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار با اشاره به راه های انتقال بیماری به انسان گفت: گزش کنه آلوده یا دستکاری و له کردن آن بین انگشتان دست یا روی پوست، تماس مستقیم با لاشه حیوان آلوده، خون، ترشحات خونی و بافت های آلوده فرد بیمار از جمله راه‎های ابتلا به بیماری است.

شروع بیماری ناگهانی و با علائمی مشابه آنفلوانزا است وی، شروع بیماری را ناگهانی و با علائمی مشابه آنفلوانزا دانست و افزود: حدود یک تا 13 روز( به طور متوسط یک هفته) پس از ورود ویروس به بدن، بیماری ناگهانی با علائمی مانند تب، لرز، سردرد، درد عضلانی( به ویژه در ناحیه پشت و پاها)، درد چشم، حساسیت به نور، گیجی، درد و سفتی گردن ظاهر می ‎ شود که ممکن است حالت تهوع، استفراغ و یا گلو درد، اسهال،درد شکم و.

را نیز داشته باشد.

حدود 3 تا 5 روز پس از شروع علائم، بیماری وارد مرحله خونریزی دهنده می شود چگنی شرفی با بیان اینکه حدود 3 تا 5 روز پس از شروع علائم، بیماری وارد مرحله خونریزی دهنده می ‎ شود، گفت: همچنین لکه های خونی و خون ‎مردگی در مخاط و پوست (به ویژه قسمت بالای بدن ) ظاهر می شوند و ممکن است سایر اشکال خونریزی نیز ایجاد شود.

خونریزی گاهی به قدری شدید است که بیمار به تزریق خون نیاز پیدا می کند.

حدود 30 تا 50 درصد موارد بیماری منجر به مرگ می شود مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار یادآور شد: حتی ممکن است به دلیل درگیری کبد، بیمار دچار زردی شود که در نهایت حدود 30 تا 50 درصد موارد بیماری منجر به مرگ می ‎شود.

علت مرگ از دست دادن مقادیر زیاد خون، نارسایی اعضای داخلی، خونریزی مغزی و یا از دست دادن مایعات بدن به خاطر اسهال است.

وی با بیان اینکه این بیماری معمولاً در حیوانات اهلی بدون علامت است، ادامه داد: کسانی که به هر شکل با دام سرو کار دارند باید هنگام هر نوع تماس با دام یالاشه آن از وسایل حفاظتی استفاده کنند.

تاکنون هیچ مورد قطعی از بیماری در استان گزارش نشده است چگنی شرفی با بیان اینکه توصیه می‎شود افراد هنگام سر بریدن دام از رفتارهایی مانند نگه داشتن کارد قصابی با دندان وتماس مستقیم با خون و ترشحات دام بدون دستکش خودداری کنند، ادامه داد: همچنین هرگز کنه ‎ های بدن حیوان را با دست بدون دستکش جدا نکرده و له نکنند.

برای از بین بردن کنه ‎ ها بدن دام ‎ ها باید با سمپاشی و یا حمام ضد کنه، توسط اداره دامپزشکی کمک بخواهند.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ مورد قطعی از این بیماری درشهرستان ‎ های تابعه استان گزارش نشده است.

در این رابطه خلا نبود آموزش برای افرادی که روزانه با دام و حیوانات مختلف سر و کار دارند حس می‎شود که باید هر چه سریع‎تر آن را عملیاتی کرد چراکه آموزش افراد نقش به سزایی در کاهش عواقب خطرناک بیماری در آینده خواهد داشت.

سه نفرفوتی در استان های درگیر با بیماری تب کنگو گزارش شده است دکتر ابراهیم توکلی، مدیرکل دامپزشکی لرستان نیز اظهار کرد: سه نفرفوتی در استان های درگیر با بیماری تب کنگو گزارش شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در لرستان مورد مشکوکی از این بیماری گزارش نشده است، اضافه کرد: راه های انتقال این بیماری از طریق گزش کنه، تماس با خون و تنفس مبتلایان است.

9 کشتارگاه در استان وجود دارد که تنها دو مورد آنها صنعتی است توکلی با اشاره به اینکه نبود پیش سرد در کشتارگاه ها استان و ماشین های حمل گوشت از جمله مشکلات بر سرراهمان برای پیشگیری از بیماری تب کنگو در استان است، ادامه داد: در حال حاضر 9 کشتارگاه در استان وجود دارد که تنها دو مورد آنها صنعتی و مابقی نیمه صنعتی و سنتی هستند.

البته نباید فراموش کرد که گوشت خروجی از سالن‎های پیش سرد گرانتر از گوشت گرم عرضه می‎شود و ممکن است بازار از خرید آن سر باز زند.

برای همین باید با دادن یارانه و یا تشویق‎هایی به قصاب و توزیع‎کنندگان گوشت هزینه تحمیلی به وی جبران شود تا صرفه اقتصادی داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی لرستان خاطرنشان کرد: مردم از خرید گوشت های بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی خودداری کنند.

وی یادآور شد: مردم امحا و احشام دام مانند جگر را به مدت 48 ساعت در یخچال نگهداری کنند و با استفاده از دستکش گوشت را شستشو داده و آن را با پارچه خشک و در یخچال به مدت 24 ساعت نگه داری کنند.

توکلی، علائم بیماری تب کنگو را بی حالی، بی اشتهایی، استفراغ دردهای عضلانی و تب دانست و افزود: از مهمترین علائم این بیماری خونریزی های زیر پوستی است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: باید تدبیری اندیشیده شود که با پرداخت وام کم بهره کشتارگاه های سنتی به صنعتی تبدیل شوند.

کشتارگاه‎های استان به سالن‎های پیش سردتجهیز شود هوشنگ بازوند، استاندار لرستان نیز گفت: جهت پیشگیری از بیماریهای مشترک بین انسان ودام نیاز به تجهیز کشتارگاه‎های استان به سالن‎های پیش سرد وتجهیز ونوسازی ناوگان حمل ونقل گوشت است که منابعی برای این امر اختصاص خواهد یافت.

در صحبت مسئولین از آگاهی افراد و تجهیز کشتارگاه‎ها به سالن‎های پیش سرد و رعایت بهداشت فردی صحبت شد اما یکی از اولین اقداماتی که باید درنظر گرفته شود بهسازی و نوسازی اماکن نگه‎داری دام‎هاست و باید هر چه سریع‎تر اقداماتی برای بهبود وضع موجود اجرایی شود.

همچنین در این راستا باید نظارت بیشتری صورت گیرد و حتی با جلوگیری از پرورش دام در چنین اماکنی راه را بر شیوع بیماری‎ بست.

همیشه پیشگیری وقوع حوادث بهتر از اقدامات بعدی بوده و می‎توان با این کار جلوی هزینه‎های مازاد را گرفت.

دامدار و فرد روستایی از قشر محروم جامعه است و در این راستا باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرد.

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا
کلید واژه ها: بیماری - مبارزه - کنگو - جمعیت - لرستان - افزایش - تب کریمه کنگو - مرکز تحقیقات - افزایش جمعیت - منابع طبیعی - کنترل جمعیت - شرایط - ویروس - هیئت علمی - علوم - پیشگیری - کشاورزی - لاک پشت - آلودگی - نوسازی - مدیریت - مناطق - طبیعی - حشرات - درمان - رابطه - گزارش - همراه - سازش - شکاف

آخرین اخبار سرویس:
چه چیزهایی دندان را سفیدو لبخند را جذاب تر می کند

اجرای 12 طرح بهداشتی در گچساران و باشت

سفیدکننده های طبیعی دندان

کمبودهای غذایی در کودکان اوتیسمی و راه های رفع آن

مرد حبابی / اگر دلش را ندارید نبینید!+ عکس

مراجعه بیش از 2 هزار نفر از مردم ارومیه به پویش دانشجویی اطلاع رسانی بیماری هپاتیت

به این دلیل چای ایرانی بنوشید

وزیر بهداشت: هنوز زود است تا درباره تبعات تحریم های جدید قضاوت کنیم/ باید منتظر گذر زمان بود تا ابعاد تحریم های آمریکا روشن شود

مراجعه بیش از 2 هزار نفر از مردم ارومیه به پویش دانشجویی اطلاع رسانی بیماری هپاتیت

سفیدکننده های طبیعی دندان کدامند؟

سفیدکننده های طبیعی دندان را بشناسید

ساخت کرم ضد آفتاب با استفاده از DNA

خدمات دندانپزشکی به طرح تحول سلامت افزوده می شود

5خوشبوکننده هوای طبیعی و خانگی

با این صابون خانگی پوستتان جوان می شود

تاثیر فوتبال بر سلامت مغز

مغز سالم در روده سالم است

ضرب و شتم بیمار توسط کادر پزشکی+ توضیحات مسئولان

سفیدکننده های طبیعی دندان را بشناسید

ساخت کرم ضد آفتاب با استفاده از DNA

خارج کردن جسم خارجی بعد از 38 سال از رحم خانم 65 ساله بابلی

هشدار متخصصان علوم پزشکی نسبت به کم تحرکی در سبک زندگی جدید

ضرب و شتم بیمار توسط کادر پزشکی در بیمارستان سینای تبریز

ویروس هایی که در تابستان به سراغ کودکان می آید

نماینده مجلس: آذربایجان غربی با کمبود 1500 تخت بیمارستانی روبروست

نخستین جراحی قلب جنین در رحم مادر+ تصویر

رایج ترین بیماری های ارتوپدی را بشناسید

در صورت عدم تحمل گرما و کاهش وزن حتما بخوانید

فوتبال و تاثیر آن بر سلامت مغز

دانشگاه علوم پزشکی ایران میزبان برگزاری 5 آزمون علوم پزشکی شد

نماینده مجلس: آذربایجان غربی با کمبود 1500 تخت بیمارستانی روبروست

آخرین فداکاری بانوی داوطلب هلال احمر اردکان بااهداء عضو به پنج بیمار

33 پروژه بهداشتی و درمانی در استان اردبیل افتتاح شد

ارتقاء سلامت در جامعه جز با برنامه های علمی امکان پذیر نیست

ضرب و شتم بیمار توسط کادر بیمارستان!

اجرای بیمارستان تروما مورد قصور واقع شده است

ضرب وشتم بیمار بخش "آی سی یو" در ایران +ویدئو

وزیر بهداشت: بخشی نگری در کشور مانع پیشرفت و توسعه شده است

غذاهای مخصوص تقویت حافظه و تمرکز

ضرب و شتم بیمار بخش ICU در تبریز! +عکس

ضرب و شتم بیمار بخش ICU در تبریز + عکس

رایج ترین بیماری های ارتوپدی را بشناسید

آخرین فداکاری بانوی داوطلب هلال احمر اردکان بااهداء عضو به پنج بیمار

ارتقاء سلامت در جامعه جز با برنامه های علمی امکان پذیر نیست

10 میوه تابستانی که بدن شما را خنک نگه می دارد

حدود 70 درصد بیماران فعال هپاتیت B درکشور شناسایی نشده اند

وزیر بهداشت: بخشی نگری در کشور مانع پیشرفت و توسعه شده است

هواپیمایی آتا، سالم بر زمین نشست

آغاز بکار نخستین کنگره بین المللی درمان مداخله ای انسداد مزمن عروق کرونر

اگر ویتامین D3 بدنمان کم باشد چه اتفاقی می افتد؟

وزارت بهداشت اولین دانشگاه خارجی کشور عراق در حوزه علوم پزشکی را تاسیس می کند

آلبوم دیده نشده از عروس جنجالی کاخ باکینگهام

چرا ثابت نگه داشتن وزن دشوارتر از کاهش وزن است؟

توصیه برخی از هنرمندان برای مقابله با افسردگی های پس از جدایی

اگر دیابت دارید، این اسموتی را بنوشید

عینک نزنیم چه می شود؟

پیشرفته ترین دستگاه آنژیوگرافی روز دنیا وارد خراسان جنوبی شد

جایگزین های مناسب برای محصولات پاک کننده شیمیایی

راز زندگی طولانی در مغز قرار دارد

اولین دانشگاه خارجی عراق در حوزه علوم پزشکی تاسیس می شود

راز زندگی طولانی در مغز قرار دارد

میوه ای که یک وعده غذایی کامل است

وزیر بهداشت: نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

خورشت کلم ژاپنی

تناسب اندامتان را با صبحانه حفظ کنید

فیلم ضرب و شتم بیمار توسط کادر پزشکی در بیمارستان سینای تبریز + توضیحات مسئولان

رایج ترین بیماری های ارتوپدی را بشناسید

4 دستور شگفت انگیز برای درخشان کردن موها

کاربردی ترین روش ها برای جلوگیری از جوش صورت

این خوراکی عمرتان را طولانی می کند

12 راه طبیعی برای جوانسازی پوست+ اینفوگرافیک

کاربردی ترین روش ها برای جلوگیری از جوش صورت

عینک نزنیم چه می شود؟

تکمیل ساخت مرکز سوانح و سوختگی اردبیل تا پایان امسال

شستن این 5 وسیله درخانه بسیار ضروری است

گل نامبارک!

9 نفر از هر 10 ایرانی روزانه 5 گرم نمک می خورند

آغاز به کار نخستین کنگره بین المللی CTO در بیمارستان رضوی مشهد

خرید پیشرفته ترین دستگاه آنژیوگرافی بیمارستان رازی بیرجند

مصرف «چغندر» به افزایش طول عمر کمک می کند

33 طرح بهد اشتی و درمانی در استان اردبیل به بهره برداری رسید

گل نامبارک!

علاقه مند به گسترش همکاری درحوزه درمان با جمهوری آذربایجان هستیم

لزوم آموزش والدگری به والدین/ کودکان باید دفاع از خود را بیاموزند

کنفرانس «ترمیم زخم» در بیمارستان بوعلی برگزار می شود

علائم سکته را بشناسید(راه های پیشگیری)

آغاز کنگره بین المللی جراحیهای عروق کرونر در مشهد

سومین نمایشگاه بین المللی ایران فارما و دومین نمایشگاه تخصصی کتاب های علوم دارویی، پزشکی-دانشگاهی

ضرب و شتم یک بیمار توسط کادر یک بیمارستان دولتی در تبریز!/ فرد خاطی اخراج شد/ معرفی مسوول حراست، مدیر و رییس مرکز به هیأت رسیدگی به تخلفات + فیلم

عادت هایی که آی کیو را پایین می آورند

علاقه مند به گسترش همکاری درحوزه درمان با جمهوری آذربایجان هستیم

کنگره بین المللی جراحیهای عروق کرونر در مشهد

امحا و دفن هفت تن مواد غذایی فاسد و غیر مجاز

چرا ثابت نگه داشتن وزن دشوارتر از کاهش وزن است؟

چرا باید نگران خواب رفتن دست و پا باشیم

میوه ای که یک وعده غذایی کامل است

کنگره بین المللی جراحیهای عروق کرونر در مشهد

بازیگرانی که پس از مرگ نیز بازیگری کردند

میوه ای که یک وعده غذایی کامل است

مسوولیت رسیدگی به وضعیت کسانی که 11 سال پیش کودکی شان قربانی سهل انگاری ها شد، با کیست؟

ضرورت ماندگاری پزشکان متخصص دراستان

وزیر بهداشت:علاقه مند به گسترش همکاری درحوزه درمان با جمهوری آذربایجان هستیم

سفر وزیر تعان، کارو رفاه اجتماعی به شهرستان سلماس

حمیدرضا با اهدای اعضای بدنش جاودانه شد

ناله های خاموش بیماران از کمبود مجدد داروهای حیاتی/ بدهی 10هزار میلیارد تومانی بیمه ها گریبان مردم را گرفت

ترومای زخمی 85 درصد پیشرفت دارد

مغز سالم در روده سالم است

پیشگیری از کمردرد با 8 روش ساده

وزیر بهداشت: مردم در حوزه آب شرب نگران سلامت بهداشتی نباشند

بدن چگونه اولین علایم سرطان را شناسایی می کند

مرضیه زینی، الهام خاکسار، محمد بلوچکی انارکی، فاطمه رضایی نسب اثر بخشی آموزش حرکات ریتمیک و بازی بر بهبود عمل دقت و توالی شنیداری کودکان

سلامتکده های طب سنتی دولتی اجازه تولید داروی گیاهی دارند

نظام سطح بندی خدمات ، ملاک راه اندازی مراکز تشخیصی درمانی

پیشگیری از کمردرد با 8 روش ساده

87 درصد ابتلا به ایدز در بانه از راه ارتباط جنسی بوده است

نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

استفاده از رنگ های غیرمجاز به جای زعفران در مرغ فروشی ها

بیماری عجیب مرد حبابی+تصاویر

جعفر احمدی گل، حسن رستگارپور تاثیر الگوی طراحی آموزشی بر یادگیری

نماینده مجلس مطرح کرد زنگ خطر عدم پرداخت مطالبات شرکت های دارویی/ تمام بار نظام سلامت بر دوش بیمه ها قرار دارد

سنجاقک حرکت بعدی طعمه اش را پیش بینی می کند

در گفت و گو با فارس مطرح شد با شعار دادن نمی توان خود مراقبتی را ترویج کرد/ رو نمایی از پایگاه اطلاع رسانی آوای سلامت

طرز تهیه سالاد فتوش یک پیش غذای خوشمزه لبنانی

وزیر بهداشت: نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

مصرف نوشابه روش چربی سوزی بدن را تغییر می دهد

علاقمند به گسترش همکاری ها در حوزه بهدشت و درمان با جمهوری آذربایجان هستیم

این موادغذایی سبب تقویت حافظه می شود

کاهش بروز یک سوم سرطان ها با خود مراقبتی

مغز سالم در روده سالم است

نظر رییس انجمن روانشناسی ایران درباره قاتل بنیتا

عملیات اجرایی بیمارستان ترومای اردبیل رضایت بخش نیست / ضرورت تسریع در تغییر مکان بیمارستان فاطمی

 ⁣⁣⁣⁣طرز تهیه رولت املت اسفناج و پنیر 

شکم گردی چیست؟!

وزیر بهداشت: تحریم ها در حوزه سلامت خللی ایجاد نمی کند

کلم و اسفناج بخورید تا مغزتان جوان بماند

متخصص بیماری های غدد و داخلی: عدم تحمل گرما و کاهش وزن را جدی بگیرید/ تأثیر کمبود ویتامین D در کاهش سیستم ایمنی بدن

از دستگاه ام آر آی نوزادان نارس در آمریکا رونمایی شد

نحوه برخورد در اولین قرار ملاقات چگونه باید باشد؟

طرز تهیه پفک خانگی خوشمزه

دره سپیدرود در استان گیلان به منطقه ویژه سلامت تبدیل می شود

آمارهای هشداردهنده درباره سلامت ایرانیان

نتایج اولین روز مسابقات فوتسال دانشجویان علوم پزشکی کشور

از هر 10 ایرانی 9 نفر بیش از 5 گرم نمک در روز مصرف می کنند

وزیر بهداشت: نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

تاثیر استروژن بر ریسک افسردگی در زنان

6 نکته مهم برای تربیت یک همسر نمونه

4 دستور شگفت انگیز برای درخشان کردن موها

7 توصیه که برای ایمنی کودکان در خودرو باید رعایت کرد

گوجه فرنگی و این همه خاصیت؟!

وزیر بهداشت: نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

مواقعی که باید حتما عینک بزنیم

بیمه ها باید در پرداخت مطالبات پزشکان همکاری کنند

نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

زندگی دوباره ، هدیه شهروند ورامینی برای چند هموطن

افتتاح بیمارستان امیرالمومنین خوی تا سه ما آینده

هشدار درباره قاچاق داروها و تجهیزات پزشکی

تاثیر کلم و اسفناج در مقابله با پیری مغز

ضرب و شتم بیمار بخش ICU در یکی از بیمارستان های تبریز +فیلم

انواع روغن های پخت و پز از دیدگاه علمی: کدام روغن سالم تر است؟

توصیه های تغذیه کودک؛ نوشابه را از کودکانتان دور کنید

12 راه طبیعی برای جوانسازی پوست+ اینفوگرافیک

اجرای پایلوت برنامه بازنگری شده "کودک سالم و مانا" در شهرستان بروجن

کیفیت نظارت برباشگاه های ورزشی اهمیت بالایی دارد

افزایش وزن، قدرت باروری را کاهش می دهد

خوراک گوشت گوساله و نیمرو

وزیر بهداشت: باتحریم های جدیددر حوزه سلامت نگرانی ندارم

در تابستان سر خود را خیس نکنید

زنان باردار چقدر باید غذا بخورند؟

نکات کلیدی در ایجاد رژیم سالم برای کودکان

دمنوشی برای تصفیه خون

دمنوشی برای تصفیه خون

خوراکی هایی که از بیماری قلبی جلوگیری می کند

هاشمی: طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم هم ادامه دارد

تاثیر کلم و اسفناج در مقابله با پیری مغز

وزیر بهداشت: نگران حوزه سلامت در تحریم های جدید نیستم

صدقه نشانه صدق و داروی نجات بخش و رهاننده از فریب است

نکاتی برای داشتن عمری طولانی و زندگی سالم

توزیع موادمخدر دولتی از گرایش به مخدرهای صنعتی جلوگیری می کند

چگونه چربی ران را در عرض دو هفته آب کنیم؟

5 علامتی که نشان می دهد ورزش شما برای بدنتان مفید نیست!

پرونده سلامت الکترونیک جایگزین دفترچه های کاغذی

هزینه دارویی بیماران خاص سالانه 4500 میلیارد تومان است

نوشیدنی که به سرعت درد را متوقف می کند

نوشیدنی قاتل سرطان و چربی سوز+دستورالعمل

سه راه ساده برای پیشگیری ازشین اسپلینت یا درد ساق

AIRPAQ، کوله پشتی ساخته شده با لوازم بی استفاده ماشین های قدیمی

ترکیب نانومیله طلا و DNA برای انجام محاسبات منطقی

خواص بی نظیر چغندر؛ از کمک به کاهش وزن گرفته تا کاهش فشار خون!

ساخت مرکز خدمات جامع سلامت فرهنگیان مهاباد 80درصد پیشرفت فیزیکی دارد

پاسخ وزیر بهداشت درباره حضور در دولت دوازدهم

کلیه استخدامی های استان هرمزگان - 5 مرداد 96

ارائه خدمات بهداشتی درمانی در منطقه محروم وزیر آباد شیراز

ساخت مرکز خدمات جامع سلامت فرهنگیان مهاباد 80درصد پیشرفت فیزیکی دارد

چرا باید از عینک آفتابی استفاده کنیم؟

یخمک هندوانه یک دسر خنک و عالی برای روزهای گرم تابستان

این 7 ماده غذایی را هیچ گاه دو بار گرم نکنید!

درمان کمردرد با طب سوزنی

طرز تهیه بادمجان در فر / طرز تهیه بادمجان خوشمزه گریل شده با پنیر در فر

11 راز زیبایی که باید درباره آن بدانید

ماساژ درمانی برای کاهش درد کمر و گردن

بررسی وضعیت ابتلا به تب کنگو در لرستان

بررسی وضعیت ابتلا به تب کنگو در لرستان