مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران و لرستان!
خبر مشاهده تب کنگو در تهران و لرستان کذب است
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران!
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران
آخرین وضعیت تب کریمه کنگو در تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 خرداد 1396 ساعت 11:412017-06-19پزشكي

بررسی وضعیت ابتلا به تب کنگو در لرستان


این روزها خبرهای زیادی از شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور به گوش می‎رسد که باعث ایجاد نگرانی‎هایی شده و اذهان زیادی را به خود متوجه کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این بیماری همراه با تب و خونریزی بوده و به شدت واگیر است، تب کنگو هر زمان می‎تواند باشد اما حال موضوع آن به شدت تب گرفته که باید اقداماتی پیشگیرانه در راستای جلوگیری از وقوع آن به کار گرفت.

خوشبختانه با اقدامات بهداشتی فردی از افزایش تلفات جلوگیری به عمل آمده اما این موضوع باید در سطح کلان بررسی شود تا نیازی به مبارزه نباشد و به قول معروف" پیشگیری بهتر از درمان است".

مجید توکلی، کنه شناس و متخصص تاکسونومی و اکولوژی کنه ‎ های سخت و نرمدر این رابطه اظهار کرد: عامل بیماری تب کنگو یک ویروس بوده که ناقل و وکتور آن کنه است.

این حشره به وفور در اماکن دامی و روی بدن آنها یافت می ‎ شود.

وی با بیان اینکه کنه بیشتر روی بدن دام‎های اهلی مانند گوساله، بز و گاو دیده می‎شود و البته روی لاک پشت نیز وجود دارد اما بیماری‎زایی آنها هنوز مشخص نشده است، افزود: جمعیت این ناقل ویروس در اواخر اسفندماه و بهار فوق‎العاده زیاد می‎شود و مهمترین آنها هیالومامارجیناتوم است که به وفور در اکثر مناطق لرستان یافت می‎شود.

توکلی با اشاره به اینکه بین 20 تا 30 نوع کنه به عنوان ناقل بیماری تب کنگو در دنیا شناسایی شده است، گفت: باید روی این ناقل‎ها کار کرد و با مبارزه و کنترل جمعیت این حشره و مدیریت آلودگی دام‎ها آنها را که معضل بسیار مهمی هستند از بین برد.

با وجود پیشرفت‎های مهم علوم بهداشتی، هنوز کنه ها مهار نشده‎اند عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان تصریح کرد: متاسفانه با وجود پیشرفت‎های مهم علوم مختلف بهداشتی، هنوز کنه ها مهار نشده‎اند و به عنوان یک مشکل مهم هر ساله حجم زیادی از سموم وارداتی برای از بین بردن آنها استفاده می‎شود.

وی با بیان اینکه کنه‎ها موجوداتی با قدرت سازگاری بالا هستند و با شرایط مختلف محیطی سازش دارند، ادامه داد: بنابراین اگر بخواهیم به عنوان ناقلین بیماری با آنها مبارزه کنیم باید بیولوژیک کنه را بشناسیم و بدانیم که به چه صورت فعالیت می‎کنند.

توکلی، تعدادی از این حشرات را شب فعال و خونخوار دانست که در روز از دید پنهان می‎شود و ادامه داد: یکی از عواملی که باعث بالا رفتن جمعیت کنه‎ها می‎شود شرایط نا مساعد و بد جایگاه دامی است.

باید مبارزه اصولی علیه این انگل خارجی انجام شود و با بهسازی، نوسازی و ایجاد جایگاه‎هایی بدون درز و شکاف از افزایش جمعیت آنها جلوگیری کرد.

دامپرور پرورش دهنده کنه است این کنه شناس و متخصص تاکسونومی و اکولوژیکنه ‎ های سخت و نرم خاطرنشان کرد: متاسفانه در جایگاه‎های دام از ابتدایی‎ترین مصالح استفاده می‎شود و به تعبیری می‎توان گفت خود دامپرور پرورش دهنده کنه است.

هر کنه می‎تواند بین 3000 تا 4000 تخم بگذارد و این باعث شده که کنه‎ها جمعیت موفقی از نظر استقرار بر روی کره زمین باشند و حتی قادرند مدت‎های متمادی بدون غذا باقی بمانند.

یکی از دیگر گونه‎ها اورنی توتوس است که بدون غذا تا دو ماه و در محل خاصی باقی می ‎ ماند تا به میزبانش بچسبد.

بعد از تغذیه به زمین افتاده و تخم‎ریزی می‎کند و باز به بدن میزبان می‎چسبد.

اکنون بین 50 تا 60 نوع بیماری شناسایی شده که از طریق کنه به انسان منتقل می‎شود توکلی اظهار کرد: هم‎اکنون بین 50 تا 60 نوع بیماری شناسایی شده که از طریق کنه به انسان منتقل می‎شود و انگل خارجی اختیاری یا اجباری هستند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با بیان اینکه داشتن اطلاعاتی برای کنترل آنها لازم است، افزود: در ایران حدود 25 تا 27 گونه کنه شناسایی شده است.

کنه تنها میزبان تب کریمه کنگو نیست و می‎تواند حامل بیماری‎های زیادی باشد که خیلی از افراد در مورد آنها بی‎اطلاع هستند؛ باید به صورت ویژه این مخازن هر چند کوچک اما بزرگ بیماری را بهتر شناخت تا راهکاری درست برای مبارزه علیه آنها ارائه داد.

تب و خونریزی با هم جدی گرفته شود دکتر محمدرضا ناظر، متخصص بیماری ‎های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز با بیان اینکه تب کریمه کنگو جزو بیماری های ویروسی تب های خونریزی دهنده محسوب می شود، اظهار کرد: تب کریمه کنگو بیماری عفونی است که فرد به دنبال درگیر شدن با ویروس‏ ها علاوه بر خونریزی، تب می کند.

چنانچه فردی با هم دچار تب و خونریزی شد باید به وجود این ویروس در بدن خود شک کند .

در کشورهای همسایه بیماری تب خرما نیز وجود دارد وی با اشاره به اینکه ویروس های مختلف هستند که هر کدام به طرق مختلف می توانند ایجاد بیماری کنند که مهمترین ویروس آن در ایران تب کریمه کنگوست و انواع دیگر آن هنوز ثابت نشده است، افزود: در کشورهای همسایه نظیر عربستان بیماری تب خرما نیز وجود دارد که علاوه بر کریمه کنگو می توانند تب های خونریزی دهنده در انسان را به دنبال تماس با دام آلوده ایجاد کند.

این متخصص بیماری‎ های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، مهمترین راه انتقال بیماری تب کریمه کنگو را تماس با دام آلوده و محصولات دامی عنوان کرد و با تاکید بر اینکه از طریق تماس با کنه آلوده و یا بیمار مبتلا به این بیماری نیز احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد، یادآورشد: علائم خونریزی جزو مراحل پیشرفته بیماری است بنابراین قبل از اینکه فرد دچار حمله خونریزی شود باید بیماری تشخیص و درمان صورت گیرد.

وی با بیان اینکه علائم اولیه بیماری تب کریمه کنگو بسیار شبیه سرماخوردگی و آنفلوآنزاست، اضافه کرد: تب، لرز، سردرد، بدن درد، درد عضلات، درد چشم و ترس از نور علایم اولیه این بیماری است.

ناظر تصریح کرد: با توجه به اینکه این بیماری بسیار شبیه ویروس هایی از جمله سرماخوردگی بوده پس تشخیص اولیه بیماری ممکن است با تأخیر صورت گیرد، همچنین مهمترین نکته کلیدی برای رسیدن به تشخیص بیماری گرفتن یک شرح حال دقیق مبتنی بر تماس فرد با دام آلوده و محصولات دامی است.

مهمترین امتیازبندی احتمال وجود بیماری، تماس با دام است عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه مهمترین امتیازبندی احتمال وجود بیماری، تماس با دام است، یادآور شد: علائم آزمایشگاهی بیماری شامل دو دسته علائم اختصاصی و غیر اختصاصی است که علائم غیر اختصاصی شامل افزایش آنزیم های کبدی، اختلالات انعقادی خون و کاهش پلاکت خون است اما علائم اختصاصی شامل چک کردن آنتی بادی توسط الیزا و یا کشف ژنوم ویروس با پی سی آر pcr است.

وی گفت: با توجه به اینکه بیماری دارای دو درمان اختصاصی و غیر اختصاصی است، درمان اختصاصی شامل درمان ضد ویروس و درمان غیر اختصاصی اقدامات حمایتی ویژه است.

ناظر تاکید کرد: بیمار در صورت شک ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو باید به اولین مرکز بهداشت درمانی و کلینیک های تخصصی بیماری های عفونی مراجعه کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: بهترین راه پیشگیری عدم تماس با دام آلوده و محصولات دامیست و مردم باید از خرید گوشت، جیگر و دیگر محصولات دامی از مراکز غیرمعتبر خودداری کنند.

ویروس بیماری در جگر دام حدود 40 روز باقی می ماند وی عنوان کرد: نگه داشتن گوشت در فریزر به مدت 48 ساعت باعث غیر فعال شدن ویروس می شود همچنین استفاده از دستکش هنگام پاک کردن محصولات دامی کمک کننده است.

این متخصص بیماری ‎های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی ادامه داد: نکته قابل توجه اینکه جهت تشخیص بیماری، پزشکان و کادر پزشکی باید به فکر این بیماری باشند در غیر اینصورت ممکن است تشخیص بیماری نادیده گرفته شود یا با تاخیر صورت گیرد، با تشخیص زود هنگام و شروع درمان احتمال نجات بیمار وجود دارد.

ناظر تاکید کرد: ویروس بیماری تب کریمه کنگو در جگر دام حدود 40 روز باقی می ماند بنابراین توصیه می شود افراد از خوردن جگر نیم پخته و خام جدا خودداری کنند.

تب کنگو یکی از بیماری های مشترک انسان و دام است علی چگنی شرفی، مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز گفت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی حاد تب دار، خونریزی دهنده و خطرناک است که از طریق گزش کنه منتقل می شود.

این بیماری یکی از بیماری ‎ های مشترک انسان و دام است که در آسیا(از جمله کشورایران) اروپا و آفریقا وجود دارد.

وی با بیان اینکه این بیماری می‎تواند انسان و بسیاری از حیوانات اهلی و وحشی مانند گاو، گوسفند، بز، خرگوش، یا سگ را آلوده کند، افزود: البته به جز شتر مرغ، سایر پرندگان نسبت به این ویروس مقاوم هستند و این عفونت در حیوانات اهلی بدون علامت است.

چگنی شرفی با اشاره به اینکه ویروس تا یک هفته پس از آلودگی در بدن حیوان باقی می ‎ ماند و می تواند انسان را مبتلا کند، گفت: ناقل بیماری نوعی کنه است که پس از گزیدن حیوانات از جمله گوسفند، بز و گوساله ویروس را وارد بدن حیوان می ‎کند.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار با اشاره به راه های انتقال بیماری به انسان گفت: گزش کنه آلوده یا دستکاری و له کردن آن بین انگشتان دست یا روی پوست، تماس مستقیم با لاشه حیوان آلوده، خون، ترشحات خونی و بافت های آلوده فرد بیمار از جمله راه‎های ابتلا به بیماری است.

شروع بیماری ناگهانی و با علائمی مشابه آنفلوانزا است وی، شروع بیماری را ناگهانی و با علائمی مشابه آنفلوانزا دانست و افزود: حدود یک تا 13 روز( به طور متوسط یک هفته) پس از ورود ویروس به بدن، بیماری ناگهانی با علائمی مانند تب، لرز، سردرد، درد عضلانی( به ویژه در ناحیه پشت و پاها)، درد چشم، حساسیت به نور، گیجی، درد و سفتی گردن ظاهر می ‎ شود که ممکن است حالت تهوع، استفراغ و یا گلو درد، اسهال،درد شکم و.

را نیز داشته باشد.

حدود 3 تا 5 روز پس از شروع علائم، بیماری وارد مرحله خونریزی دهنده می شود چگنی شرفی با بیان اینکه حدود 3 تا 5 روز پس از شروع علائم، بیماری وارد مرحله خونریزی دهنده می ‎ شود، گفت: همچنین لکه های خونی و خون ‎مردگی در مخاط و پوست (به ویژه قسمت بالای بدن ) ظاهر می شوند و ممکن است سایر اشکال خونریزی نیز ایجاد شود.

خونریزی گاهی به قدری شدید است که بیمار به تزریق خون نیاز پیدا می کند.

حدود 30 تا 50 درصد موارد بیماری منجر به مرگ می شود مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار یادآور شد: حتی ممکن است به دلیل درگیری کبد، بیمار دچار زردی شود که در نهایت حدود 30 تا 50 درصد موارد بیماری منجر به مرگ می ‎شود.

علت مرگ از دست دادن مقادیر زیاد خون، نارسایی اعضای داخلی، خونریزی مغزی و یا از دست دادن مایعات بدن به خاطر اسهال است.

وی با بیان اینکه این بیماری معمولاً در حیوانات اهلی بدون علامت است، ادامه داد: کسانی که به هر شکل با دام سرو کار دارند باید هنگام هر نوع تماس با دام یالاشه آن از وسایل حفاظتی استفاده کنند.

تاکنون هیچ مورد قطعی از بیماری در استان گزارش نشده است چگنی شرفی با بیان اینکه توصیه می‎شود افراد هنگام سر بریدن دام از رفتارهایی مانند نگه داشتن کارد قصابی با دندان وتماس مستقیم با خون و ترشحات دام بدون دستکش خودداری کنند، ادامه داد: همچنین هرگز کنه ‎ های بدن حیوان را با دست بدون دستکش جدا نکرده و له نکنند.

برای از بین بردن کنه ‎ ها بدن دام ‎ ها باید با سمپاشی و یا حمام ضد کنه، توسط اداره دامپزشکی کمک بخواهند.

مدیر گروه مبارزه با بیماری‎های واگیردار خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ مورد قطعی از این بیماری درشهرستان ‎ های تابعه استان گزارش نشده است.

در این رابطه خلا نبود آموزش برای افرادی که روزانه با دام و حیوانات مختلف سر و کار دارند حس می‎شود که باید هر چه سریع‎تر آن را عملیاتی کرد چراکه آموزش افراد نقش به سزایی در کاهش عواقب خطرناک بیماری در آینده خواهد داشت.

سه نفرفوتی در استان های درگیر با بیماری تب کنگو گزارش شده است دکتر ابراهیم توکلی، مدیرکل دامپزشکی لرستان نیز اظهار کرد: سه نفرفوتی در استان های درگیر با بیماری تب کنگو گزارش شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در لرستان مورد مشکوکی از این بیماری گزارش نشده است، اضافه کرد: راه های انتقال این بیماری از طریق گزش کنه، تماس با خون و تنفس مبتلایان است.

9 کشتارگاه در استان وجود دارد که تنها دو مورد آنها صنعتی است توکلی با اشاره به اینکه نبود پیش سرد در کشتارگاه ها استان و ماشین های حمل گوشت از جمله مشکلات بر سرراهمان برای پیشگیری از بیماری تب کنگو در استان است، ادامه داد: در حال حاضر 9 کشتارگاه در استان وجود دارد که تنها دو مورد آنها صنعتی و مابقی نیمه صنعتی و سنتی هستند.

البته نباید فراموش کرد که گوشت خروجی از سالن‎های پیش سرد گرانتر از گوشت گرم عرضه می‎شود و ممکن است بازار از خرید آن سر باز زند.

برای همین باید با دادن یارانه و یا تشویق‎هایی به قصاب و توزیع‎کنندگان گوشت هزینه تحمیلی به وی جبران شود تا صرفه اقتصادی داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی لرستان خاطرنشان کرد: مردم از خرید گوشت های بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی خودداری کنند.

وی یادآور شد: مردم امحا و احشام دام مانند جگر را به مدت 48 ساعت در یخچال نگهداری کنند و با استفاده از دستکش گوشت را شستشو داده و آن را با پارچه خشک و در یخچال به مدت 24 ساعت نگه داری کنند.

توکلی، علائم بیماری تب کنگو را بی حالی، بی اشتهایی، استفراغ دردهای عضلانی و تب دانست و افزود: از مهمترین علائم این بیماری خونریزی های زیر پوستی است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: باید تدبیری اندیشیده شود که با پرداخت وام کم بهره کشتارگاه های سنتی به صنعتی تبدیل شوند.

کشتارگاه‎های استان به سالن‎های پیش سردتجهیز شود هوشنگ بازوند، استاندار لرستان نیز گفت: جهت پیشگیری از بیماریهای مشترک بین انسان ودام نیاز به تجهیز کشتارگاه‎های استان به سالن‎های پیش سرد وتجهیز ونوسازی ناوگان حمل ونقل گوشت است که منابعی برای این امر اختصاص خواهد یافت.

در صحبت مسئولین از آگاهی افراد و تجهیز کشتارگاه‎ها به سالن‎های پیش سرد و رعایت بهداشت فردی صحبت شد اما یکی از اولین اقداماتی که باید درنظر گرفته شود بهسازی و نوسازی اماکن نگه‎داری دام‎هاست و باید هر چه سریع‎تر اقداماتی برای بهبود وضع موجود اجرایی شود.

همچنین در این راستا باید نظارت بیشتری صورت گیرد و حتی با جلوگیری از پرورش دام در چنین اماکنی راه را بر شیوع بیماری‎ بست.

همیشه پیشگیری وقوع حوادث بهتر از اقدامات بعدی بوده و می‎توان با این کار جلوی هزینه‎های مازاد را گرفت.

دامدار و فرد روستایی از قشر محروم جامعه است و در این راستا باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرد.

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا
کلید واژه ها: بیماری - مبارزه - کنگو - جمعیت - لرستان - افزایش - تب کریمه کنگو - مرکز تحقیقات - افزایش جمعیت - منابع طبیعی - کنترل جمعیت - شرایط - ویروس - هیئت علمی - علوم - پیشگیری - کشاورزی - لاک پشت - آلودگی - نوسازی - مدیریت - مناطق - طبیعی - حشرات - درمان - رابطه - گزارش - همراه - سازش - شکاف

آخرین اخبار سرویس:
گرمازدگی خطر مرگ را به همراه دارد/ تخریب اندام اصلی بدن در اثر گرمای زیاد

افتتاح دفتر مرکز پزشکی قانونی شهرستان دنا

خواص آویشن؛ 6 خاصیت دارویی این گیاه شگفت انگیز

گاز گرفتن انسان ها از حیوانات خطرناک تر است +عکس

مبارزه نفس گیر تهیه کننده اخراجی ها با بیماری سرطان/ آغاز مرحله دوم شیمی درمانی حبیب الله کاسه ساز

گوشت فاسد در رستوران معروف جنوب پایتخت

گرمازدگی خطر مرگ را به همراه دارد/ تخریب اندام اصلی بدن در اثر گرمای زیاد

معدوم سازی 500 کیلوگرم فرآورده گوشتی و دریایی در آبادان

7 راه برای زیباتر شدن هنگام خواب

عوامل ابتلا به سرطان معده

آیا کار اداری می تواند ویتامین D شما را کاهش دهد

چیپس سبزیجات دشمن سلامتی است

هشدار دانشمندان برای حذف ماده ضدمیکروبی تریکلوسان از شامپوها و مواد آرایشی

آیا کار اداری می تواند ویتامین D شما را کاهش دهد

مبارزه نفس گیر تهیه کننده اخراجی ها با بیماری سرطان

ماده غذایی پرطرفدار که نابارورتان می کند

تولید الکل از هوا در دانشگاه هاروارد

کشف علت اصلی ابتلا به سرطان مغز

چرا سرطان معده می گیریم؟

بیماری که در هواپیما به سراغ انسان ها می آید

حمله انگور قرمز به سلول های سرطانی روده

استرس در دوران کودکی، خطر ابتلا به افسردگی در بزرگسالی را افزایش می دهد

یک دلیل جالب برای لکنت زبان

اگزما، ژنتیکی است

یک دلیل جالب برای لکنت زبان

چرا سرطان معده می گیریم؟

ماده غذایی پرطرفدار که باعث نازایی و ناباروری زنان می شود

لبنیات سنتی قزوین به سم آفلاتوکسین آلودگی ندارند

بیخوابی را با این گیاهان درمان کنید + دستور تهیه

آنهایی که کبدشان چرب است بخوانند

دمنوش هایی برای تقویت بینایی و چشم

عوامل ابتلا به سرطان معده

مواد غذایی محرک میگرن!

آیا نوزادان دنیا را وارونه می بینند؟

برداشت مکانیزه خاکشیر در اقلید

درمان فوری آفتاب سوختگی در منزل

لبنیات سنتی قزوین به سم آفلاتوکسین آلودگی ندارند

استفاده از روش های جدید عمل لیزیک چشم در کشور انگلستان

کشف دلیل پایداری ویروس آچ آی وی

واکسن پیشگیری از کلسترول ساخته شد

ماه تولد و بیماری مخصوص آن

دمنوشی که آنتی بیوتیک قوی برای درمان عفونت ریه است

مبارزه نفس گیر تهیه کننده اخراجی ها با بیماری سرطان/ آغاز مرحله دوم شیمی درمانی حبیب الله کاسه ساز

7 کامروایی که با سحرخیزی به دست می آید

وقتی دندانپزشک در دسترس نیست!

در گفت وگو با فارس مطرح شد مبارزه تهیه کننده اخراجی ها با بیماری سرطان/ آغاز مرحله دوم شیمی درمانی حبیب الله کاسه ساز

پلمب 4 مرکز دندانپزشکی غیرمجاز در سبزوار

اگر کبد چرب دارید این مطلب را تا آخر بخوانید

دمنوشی که آنتی بیوتیک قوی برای درمان عفونت ریه است

تاکنون چند نفر به تب کریمه گنگو مبتلا هستند

میوه ای که بدنتان را ضد عفونی می کند

مصرف فست فود و غذاهای کنسروی عامل افزایش فشار خون

اپلیکیشنی برای نجات افراد از ایست قلبی

ماده غذایی پرطرفدار که «نابارورتان» می کند

قلب هایی که دوباره به تپش افتادند

خطرات زیاده روی در مصرف ویتامین ها

انگور سلول های سرطانی روده را از بین می برد

هشدار به زنان ؛ ارتباط بین سرطان سینه و مصرف مواد آرایش مو!

اگزما ژنتیکی است

فراخوان برای محدود کردن یک ماده شیمیایی در شامپوها و مواد آرایشی

فراخوان برای محدود کردن یک ماده شیمیایی در شامپوها و مواد آرایشی

اجرای برنامه خدمات نوین سلامت جهت میانسالان و سالمندان ( ایراپن ) در شهرستان ماهشهر

اختلال تیرویید با چشم ما چه می کند ؟

آزمایش 3 فرد مشکوک به تب کریمه کنگو در کهگیلویه و بویراحمد منفی بود

ترکیبات انگور موجب نابودی سلول های سرطان روده می شود

کودکان احساس!!!

درمانی «صافی کف پا» با استخوان اجساد

اگزما، ژنتیکی است

یازدهمین اهدای عضو بیمار مرگ مغزی در کهگیلویه و بویراحمد

ارائه خدمات به 22 بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی در دماوند

ترکیبات انگور موجب نابودی سلول های سرطان روده می شود

عوامل ابتلا به سرطان معده

بیماری های حوضه دریاچه ارومیه تفاوتی با سایر محیط های اقلیمی ندارد

پوست با سیستم گوارشی انسان ارتباط دارد!

تقویت دایره فرهنگ اهدای عضو از اولویت های ارزشمند در حوزه سلامت است

محققان عنوان کردند: ارتباط مستقیم مواد آرایشی مو و ابتلا به سرطان سینه

استفاده ازاستخوان اجساد؛درمانی نوین برای کف پای صاف

بیماری های حوضه دریاچه ارومیه تفاوتی با سایر محیط های اقلیمی ندارد

علت صحبت کردن یا خندیدن در خواب چیست؟

بدترین شکل های چیدمان و سرو غذا /عکس

تاثیر شوینده ها در بروز نارسایی های مادرزادی

استفاده ازاستخوان اجساد؛درمانی نوین برای کف پای صاف

پلمب مراکز دندانپزشکی غیرمجاز در سبزوار

وقتی دندانپزشک در دسترس نیست!

پلمب مراکز دندانپزشکی غیرمجاز در سبزوار

چه بر سرمان می آید اگر هر روز حمام کنیم؟

اهدای اعضای مرد بویراحمدی به سه بیمار

5 دلیل خوب برای خوردن تخم شربتی/ اینفوگرافیک

سلولهای بنیادی به کمک درمان ناباروری می آیند

درمان عفونت ریه با یک دمنوش خوشمزه!

«کبد چرب» را با این دمنوش ها در نطفه خفه کنید+ دستورالعمل

استرس های دوران کودکی افسردگی می آورد

آزمایش موفقیت آمیز واکسن کلسترول روی موش ها

بدترین شکل های چیدمان و سرو غذا

آخرین آمار مبتلایان و قربانیان تب کنگو در کشور

آیا باید از معاینه دندانپزشکی بترسیم؟

مرگ زن باردار در استان کرمان بر اثر عقرب زدگی

خواص شگفت انگیز شربت عناب+ طرز تهیه

اهدای اعضای مرد بویراحمدی به سه بیمار

«کبد چرب» را با این دمنوش ها در نطفه خفه کنید

سه عضو بدن مرد کهگیلویه و بویراحمدی به بیماران نیازمند اهدا شد

مچ گیری سریع از متقلبان عرضه مواد غذایی در کرمانشاه

عوامل ابتلا به سرطان معده

ماده غذایی پرطرفدار که «نابارورتان» می کند

سه عضو بدن مرد کهگیلویه و بویراحمدی به بیماران نیازمند اهدا شد

تقدیر سردار غیب پرور از بسیج جامعه پزشکی بدلیل خدمت رسانی رایگان در مناطق محروم

نظام سلامت سالانه 9 میلیون بستری و 820 میلیون مراجعه سرپایی را پاسخگوست

افزایش سرطان پوست ناشی از خشکی دریاچه ارومیه کاملا کذب است

باکتری تولیدکننده قند از دی اکسیدکربن هوا

آب آشامیدنی 52 درصد مناطق روستایی سیستان و بلوچستان مشکل دارد

50 درصد ابتلا به ایدز در زنجان از طریق رابطه جنسی است

چرا هواپیما ها در گرمای شدید قادر به پرواز نیستند؟

اختلال تیرویید با چشم ما چه می کند ؟

آیا باید از معاینه دندانپزشکی بترسیم؟

«کبد چرب» را با این دمنوش ها در نطفه خفه کنید+ دستورالعمل

چرا هواپیما ها در گرمای شدید قادر به پرواز نیستند؟

آخرین آمار مبتلایان و قربانیان تب کنگو در کشور

پاسخ معاون امور بهداشتی علوم پزشکی آذربایجان غربی به خبر مرگ دو کودک اهل نقده

بازدید شبانه وزیر بهداشت از 2 بیمارستان در تهران

وقتی دندانپزشک در دسترس نیست!

نظام سلامت سالانه 9 میلیون بار بستری را پاسخگوست

تأثیر روزه داری بر چربی های خون

فوق تخصص خون و سرطان مطرح کرد عوامل ابتلا به سرطان معده

ماده غذایی پرطرفدار که «نابارورتان» می کند

گوشت های فاسد سرشناس ترین کبابی تجریش، معدوم شد

6 سال است که در کشور اپیدمی وبا نداریم

نتایج آزمون استخدامی در 14 دانشگاه علوم پزشکی اعلام شد

چرا نا امید می شویم ؟ / یک راهنمایی دقیق و تصویری در باره نقطه آغاز افسردگی و یأس

ساماندهی عطاری ها ضروری است

کدام گروه خونی بیشتر سکته می کنند؟

وقتی دندانپزشک در دسترس نیست!

تنها 8 درصد سلامت کشور در دست وزارت بهداشت است

انجام نخستین عمل ترمیم پارگی آئورت شکمی در بیمارستان رضوی

بازدید شبانه وزیر بهداشت از 2 بیمارستان در تهران

با این خوراکی از سرطان روده پیشگیری کنیم

آخرین آمار مبتلایان و قربانیان تب کنگو در کشور

نتایج آزمون استخدامی در 14 دانشگاه علوم پزشکی اعلام شد

آخرین آمار بیماری تب کریمه کنگو در کشور؛ 56 نفر مبتلا شدند

چگونه با کودک خود صحبت کنیم؟

عادت هایی که مثانه را تنبل می کند

لزوم جداسازی پایگاه اورژانس 115 فردیس از کرج

عضو انجمن جراحان ارتوپدی ایران مطرح کرد آرتروز مفصل زانو شایع ترین بیماری مفاصل/ دارویی برای درمان قطعی تولید نشده است

احساسات ما تابع هورمون ها

این 6 ماده، آب نوشیدنی را بهسازی می کنند

ترکیبات انگور موجب نابودی سلول های سرطان روده می شود

فایده سرکه سیب در کاهش وزن

آخرین آمار مبتلایان و قربانیان تب کنگو در کشور / علت فوت سه نفر در فارس تب کنگو نبود!

ترکیبات انگور موجب نابودی سلول های سرطان روده می شود

چرا منیزیم برای سلامت بدن مفید است؟

توصیه در خصوص استفاده نکردن از روغن پومیس

هزینه های جراحی فک و صورت مورد قبول بیمه های درمانی

بهترین مکمل های طبیعی برای کنترل و مدیریت علائم آسم

ضرورت افزایش مصرف ویتامین B در بین ورزشکاران

گوشت های فاسد سرشناس ترین کبابی تجریش، معدوم شد

امحای 9 تن مواد پروتیینی غیرقابل استفاده در اردبیل/هفت واحد صنفی متخلف پلمب شد

کی ورزش کنیم؟

تاثیر مصرف اُمگا 3 در مقابله با آلودگی هوا

همه آنچه که باید درمورد قرص های جوشان بدانید

مکمل های هورمونی سرطان زا هستند

بیمه ورزشکاران مهریزی در صورت تخصیص بودجه ورزشی به شهرستان

مصرف ویتامین D ریسک سرطان را کاهش نمی دهد

ویتامین افزایش مامور محافظت از استخوان !

ویتامین D به افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده ها کمک می کند

مناطق محروم جنوب کرمان چشم به راه دانشجویان علوم پزشکی کرمان

کاهش احتمال حمله قلبی و سکته مغزی در زنان شیرده

آزمایش فرد مشکوک به تب کریمه کنگو در بندرعباس منفی بود

اورژانس و بیمارستانهای ایرانشهر آماده پوشش راهپیمایی روز قدس هستند

ویزیت رایگان 500 هزار نفر توسط بسیج جامعه پزشکی در شب های قدر

چرا هواپیماها در گرمای شدید قادر به پرواز نیستند؟

چگونه مولتی ویتامین ها را مصرف کنیم؟

ژن های سرکش عامل برخی از موارد ابتلا به ای ال اس

درمان های خانگی برای التهاب تاندون

10 راز حل نشده از مغز انسان

آرتروز را اینگونه درمان کنید

فواید سرکه سیب در کاهش وزن

ویدیو: شیر کامل سالم تر از شیر کم چرب

6 خاصیت استفاده از روغن جوانه گندم برای مو

بگذارید کودکتان خط خطی کند

خطر ابتلا به سرطان سینه با استفاده از برهی رنگ موها

اهداء اعضاءبدن بیمار یاسوجی به نیازمندان

افزایش 400 درصدی مرگ و میر زنان آمریکایی بر اثر مصرف هرویین

کاهش خطر سکته زنان با شیر دادن به کودک‎

کودک لاغر یا چاق؛کدام سالمترند

بگذارید دریاچه ارومیه بمیرد!

با این غذاها سلامت چشمان خود را گارانتی کنید

یازدهمین اهدای عضو در کهگیلویه و بویراحمد/سه بیمار نیازمند جان دوباره گرفتند

شایع ترین آسیب های غضروف زانو

بیشترین جمعیت ایران در کدام گروه سنی است؟

کشف 3 تُن "دستمال کاغذی" غیربهداشتی در کارگاه خانگی در کرمانشاه

درخواست استادان علوم پزشکی برای کارانه معوق/ مشکلات دانشگاه برای پرداخت

500 هزار راس دام سبک شهرستان کرمانشاه واکسیناسیون رایگان شدند

گردش مالی40میلیاردی یک سایت شرط بندی

برنج قهوه ای بخورید!

کینوا دانه گیاهی معجزه گر

خشکی پوست و احتمال ابتلا به 4 بیماری مهم

کنترل و نظارت برکارگاههای شیرینی پزی مهاباد

دیدن خواب ترسناک زنگ خطری برای بیماران مبتلا به پارکینسون است

تخلف رستوران سرشناس در تجریش + تصاویر

تاثیر شگفت انگیر سرکه سیب در کاهش وزن

طرز تهیه خورش گردو

بررسی وضعیت ابتلا به تب کنگو در لرستان

بررسی وضعیت ابتلا به تب کنگو در لرستان