مطالب مرتبط:
نامزد ریاست جمهوری در شهر اخلاق
همایش لیست امید در شهر ری
نقش بازنگری نهایی در سرنوشت شهر
آخرین ساعات تبلیغات انتخابات شهر کرمانشاه
گردهمایی حامیان سید ابراهیم رییسی در شهر کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1396 ساعت 18:022017-05-18سياسي

شهر خوب ساختنی است


استقبال میلیون ها ایرانی از این رخداد تاریخی نشانه ای از علاقه دیـرینه آنـان بـه مشارکت در امور سیاسی و خدمات عمومی است.

- شوراها تبلور حـضور مردم، دیدگاه ها، افکار، خواسته ها، نیازها و تمایل مردم در صحنه برنامه ریزی اند و در کشورهایی که به افـکار و عـقاید مـردم احترام گذاشته می شود، سازمان های محلّی به معنای صحیح کلمه وجود دارند که از وظایف شورای شهر حفظ سلامت روانی و جسمانی آحاد جامعه و شهروندان به ویژه کودکان و نونهالان جامعه است.

اما توجه به حفظ محیطی سالم و رفع موانع و عوامل تهدید کننده سلامت مردم برعهده شورای اسلامی شهر است.

بدون تردید سیاست گذاری و مدیریت شهرها بدون مشارکت مردم و به کارگیری روش های نوین مدیریت امکان پذیر نیست.

شورای شـهر یکی از نهادهایی است که با حضور نمایندگان شهروندان، مشارکت مردم را در سیاست گذاری و مدیریت شهری فراهم می کند.

هدف اصـلی نوشتن این یادداشت، بررسی این موضوع اسـت کـه آیا تفاوت معناداری بین اثر بخشی شهرداری قبل و بعد از تشکیل شورای شهر وجود دارد یا خیر؟ ارزش و اهمیت روزافزون نقش مردم در اداره جوامع و رشد نظام های مردم سالار موجب توجه به ایده مشارکت مردم در امور شده است.

در دهه های اخیر جنبش های طرفدار مردم سالاری و شیوه های اداره جوامع بـه روش های دموکراتیک تقریباً در تمامی مناطق جهان رو به رشد و گسترش بوده و حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش مقبولیت عام یافته است، به گونه ای که فکر بر حق بودن مردم در دخالت در اموری که مربوط بـه زندگی آن هاست، مورد توجه همگان قرار گرفته است.

تجربیات حـاصل از تـوسعه مـبتنی بر برنامه ریزی های صورت گرفته نشان می دهد که عدم مشارکت مردم در این فرایندها سبب به وجود آمدن زیان فراوان شده، از این رو جوامع را به سوی تـوجه بـه امـر مشارکت عمومی سوق داده است.

یکی از راه های مشارکت مردم در اداره امـور، ایجاد و تـوسعهسازمان های محلّی می باشد.

تقریباً در تمامی کشورهای جهان تقویت و تجدید نظر در چگونگی فعالیت سازمان های محلّی در سرلوحه برنامه های اصلاحی قرار دارد.

در کشورهایی که به افـکار و عـقاید مـردم احترام گذاشته می شود، سازمان های محلّی به معنای صحیح کلمه وجود دارند.

یعنی مـردم محل در مسائل مربوط به امور محل مشارکت دارند و پس از ایجاد سازمان محلّی تا آنجا که امکان دارد در پیشرفت نیات و مقاصد سـازمان بـه آن کـمک می کنند.

در برخی از کشورها که رشد اجتماعی مردم چندان مورد توجه نیست و یـا طـرز فکر زمامداران آنان به گونه ای است که تفویض امور محلّی را به مردم مقتضی نمی دانند، سازمان های ایجاد شده یـا دارای اخـتیارات لازم بـرای اداره امور محل از طریق شرکت و دخالت مردم نیستند و یا اگر طبق قـانون چنین اخـتیاراتی هـم به آنان داده شده است چون نمی توانند عملا از اختیارات خود استفاده کنند فاقد اصالت و واقعیت هستند.

در کـشور عـزیز مـا ایران هم پس از دو دهه وقفه، در اسفندماه سال 1377 برای نخستین بار مردم فرصت یافتند تا برای انتخاب اعضای شـوراهای اسـلامی شهر، شهرک و روستا در انتخاباتی آزاد شرکت کنند.

استقبال میلیون ها ایرانی از این رخداد تاریخی نشانه ای از علاقه دیـرینه آنـان بـه مشارکت در امور سیاسی و خدمات عمومی است که امید آن می رود شورای اسلامی منتخب مردم با آگـاهی نـسبت به وظیفه سنگین خویش در بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی جامعه محلّی و آبادانی شهرها و روستاها تـلاش پیـگیری داشته باشند.

اما مشارکت مردمی و شورای شهر هم حکایت دیگری دارد که توجه به ایجاد و تـوسعه سـازمان های محلّی یکی از مشخصات قرن حاضر است.

اگر چه نمی توان خاستگاه این حکومت ها را به کشور یا ملّت خاصی نسبت داد، آنـچه مـسلّم است، حکومت های محلّی سابقه و قدمت نسبتا زیادی دارند.

در مورد حکومت محلّی تعاریف مختلفی ارائه شـده اسـت که با وجود کثرت و تنوع تعاریف، نقاط مـشترک بـسیاری در آن ها به چشم می خورد.

طبق تعریف سازمان ملل متّحد، واژه حکومت مـحلّی بـه تقسیم بندی سیاسی یک کشور و یا یک ایالت(در سیستم فدرال) اشاره دارد که با قانون ایجاد شـده و کـنترل اساسی امور محلّی همچون قدرت وضـع مـالیات را در دست دارد و هـیئت اداره کننده(حکومتی) چنین مـوجودیتی به صورت محلّی انتخاب می شوند.

در ایـران، بانیان مشروطیت به اهمیت وجود سازمان های محلّی در رشد دموکراسی و توسعه شعور اجتماعی واقـف بـودند و علاقه آنان به پی ریزی سازمان های مـحلّی از تصویب قوانین مربوط بـه ایـجاد و توسعه چنین سازمان هایی در دورهاوّل مـجلس بـه خوبی نمایان است تا جایی که که در حدود دو سوم قوانینی که در دوره تقنینیّه اوّل تصویب گردید مـربوط بـه انجمن های ایالتی و ولایتی و قانون بـلدیه بـود.

قانون اسـاسی جمهوری اسلامی نیز اهمیّت بـسیاری بـرای سازمان های محلّی و مشارکت مـردم در امـور کشور قائل شده است، به گونه ای که در فصل هفتم تحت عنوان شوراها ، در اصول یکصد تا یکصد و شـشم، اهداف، نحوه تـشکیل و حدود اختیارات شوراها را ذکر کرده است.

اگر چه مـشارکت مـردم در ابعاد مـختلف فـرهنگی، اجتماعی و.

بـه صورت غیر رسمی و از دیـرباز به عنوان یک سنّت حسنه در کشورمان وجود داشته و در دوره های مختلف تاریخی به اشکال مختلف و متنابهی ظـهور مـی یافته است؛ امّا علی رغم همه این مطالب در کـشورمان(در گـذشته) به لحـاظ وجـود سـاختار سیاسی متمرکز و بـعضا حـکومت های غیر مردمی، بهای چندانی به این سازمان ها داده نشده است؛ بنابراین مشارکت مردم در امور محلّی نیز وجود نداشته است.

بعداز انقلاب اسلامی و مـردمی شـدن نـظام حکومتی، به حقّ ملّت ها در اداره جامعه بهای بیشتری داده شـده اسـت و بـسیاری از امـور تـوسط رای مـردم تعیین می شود.

در همین زمینه با انجام انتخابات شوراها و اداره بخشی از امور اجرایی کشور با تکیه بر روند آزاد تبادل دانش، بینش، نظارت و آرای مردم گام مهمّی در واگذاری امور به سازمان های محلّی برداشته شد.

شوراها تبلور حـضور مردم، دیدگاه ها، افکار، خواسته ها، نیازها و تمایل مردم در صحنه برنامه ریزی بوده اند.

فلسفه آن بر پایه محدودیت توان، فکر و اندیشه دستگاه های اجرایی و محدودیت حیطهعمل، خلاء مدیریتی و اصلاح ساختار مدیریتی است.

شوراها در پی تحقّق اهدافی هستند که توسط قانون اساسی و قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراها بـه عـنوان وظایف شوراها بر عهده این نهاد نوپا گذاشته شده است و به طور کلی این وظایف درباره اداره امور محلّی شهرها و روستاهاست.

شوراها با کمک دیگر نهادهای محلّی این وظیفه حساس و سنگین را بـرعـهده دارند.

امّا این شوراها هم در راه رسیدن به اهداف خود با مسائل مختلفی روبه رو می شوند که گاه می تواند چنان حاد باشد که آن ها را با مشکلاتی مواجه کـند و حـتّی حیات آن ها را به خطر اندازد و چـه بـسا باعث شود دوباه نظام قائم مقامی شوراها تکرار گردد.

هدف از نوشتن این یادداشت بررسی این موضوع است که با توجه به همه مشکلات و مسائلی که شوراها در این دو دوره با آن روبـه رو بـودند تا چه میزان در نـیل بـه اهداف خویش توفیق داشته اند؟ و با توجه به آن که تحقیق بر روی مسائل شهرداری متمرکز شده است شوراها تا چه اندازه در انجام این قسمت از وظیفه خود موفق بوده اند؟ به عبارت دیگر آیا شهرداران انتخابی شورا از دید شـهروندان و کـارکنان شهرداری افراد موفقی بوده اند؟ آیا عملکرد شورا در زمینه مصوّبات مربوط به شهرداری اثربخش بوده است؟ آیا عملکرد شورا در زمینه نظارت بر امور شهرداری اثربخش بوده است؟ آیا عملکرد شورا تأثیری بر اثـر بخشی شـهرداری داشته است؟ اما ارزیابی اثربخشی شورای شهر کرمانشاه هم داشته باشیم و سؤالات کلّی هم بدین صورت ذیل است: 1.

آیا شوراها در حـوزه اجـتماعی از نـظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 2.

آیا شوراها در حوزه فرهنگی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 3.

آیا شوراها در حوزه مالی-اقتصادی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 4.

آیا شوراها در حوزه کـالبدی-شهرسازی از نـظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 5.

آیا شوراها در حوزه سازمانی-مدیریتی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ پس شهر خوب ساختنی است و باید همگی تلاش کنیم تا آن را بسازیم.


کلید واژه ها: مردم - برنامه ریزی - شورای - مدیریت - برنامه - شورای شهر - اداره - جوامع - کشورهای جهان - سلامت روانی - سلامت - جامعه - جهان - قبل و بعد - نشان - اجتماعی - شهرداری - ایرانی - کودکان - تاریخی - شوراها - پیشرفت - اسلامی - اهمیت - مناطق - تفاوت - سیاسی - زندگی - نظام - زیان

آخرین اخبار سرویس:
جمعه شب و از شبکه سه برنامه دست خط با حضور حاجی بابایی پخش می شود

درخواست زیمبابوه از متخصصان علوم پزشکی ایران برای برگزاری دوره های آموزشی

عراقچی: اجرای تعهدات ایران در برجام نقطه قوت ایران در عرصه بین المللی است

رییس مجلس سوریه برکنار شد

روش های صدسال قبل حوزه برای امروز جواب نمی دهد/ در مسائل فرهنگی نباید متکی به مقامات و مسئولان فرهنگی کشور بود

مراسم سالروز حمله ننگین ساواک به مدرسه فیضیه برگزار شد

تجدیدنظر استاندارد روغن های نباتی به ایران واگذار شد

انصراف هاشمی نشان دهنده عهد او با مردم است

حمیدرضا نیکومرام تشییع پیکر 23 شهید دفاع مقدس در اصفهان

حاجی بابایی: اعضای کمیته تعامل فراکسیون ولایی اول مرداد با رییس جمهور دیدار می کنند

رییس کمیسیون عمران مجلس: ظرفیت های هرمزگان در خدمت اقتصاد ملی است/ باید توجه زیادی به زیرساخت های هرمزگان شود

رییس مجلس ملی سوریه از سمت خود برکنار شد

دادستان کل کشور: هیچ کنترلی بر روی شبکه های اجتماعی در کشور وجود ندارد

روایتی زنانه از لحظه شهادت سه شهید حزب الله در سوریه +عکس

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم در البرز

مراسم یادواره شهدا محله کن شهر تهران

مردم اهواز پیکر غواص شهید را تشییع کردند

تشییع پیکر دو شهید گمنام در سفید دشت

سمنان در سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) به سوگ نشست

روایت موسوی خویینی ها درباره ارتباطش با شهید بهشتی

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه

تعادل بین منابع و مصارف آب بر هم خورده است

مقاوم سازی سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی در کشور

آخرین خبرها از حادثه در چال کندی دزفول؛ تور طبیعت گردی مجاز نبود

تصاویر/ دسته عزاداری شهادت حضرت امام صادق (ع) با حضور حضرت آیت الله وحید خراسانی

وقتی عمو پورنگ غافلگیر می شود

تداوم پیشرفت کشور نیازمند اقدامی از جنس ایثار شهداست

مراسم یادواره شهدای کن

فرمانده نیروی زمینی سپاه؛ سردار خاکپور: سراغ عقبه های تروریست خواهیم رفت

راهکار امام صادق(ع) برای مقابله با فرقه های انحرافی

مراسم چهلم شهادت حجت الاسلام تقوی در قم برگزار شد

آیین عزاداری شهادت امام صادق در دفاتر مراجع عظام تقلید برگزار شد

تعریف صنایع کوچک باید تغییر کند

کاریکاتور/ دانیلو زیر ذره بین گواردیولا

عکس/ استتار حیرت انگیز مار صحرایی

اولین یادواره شهدای محله کن

آغاز دیدار و گفت وگوی عراقچی با آمانو در وین

سردار خاکپور: سراغ عقبه های تروریست خواهیم رفت

سرپرست دفتر شورای نگهبان در جیرفت: چندین فقره پرونده تخلفات انتخاباتی از مسؤولان در جیرفت مفتوح است

دادستان کل کشور: آتش به اختیار مقام معظم رهبری مربوط به مسائل فرهنگی است

سردار سلیمانی: اگر شهدا نبودند امروز عزت کشور ما پایدار نبود

آیا می توان با دست خیس غسل کرد؟

علت شهرت امام صادق (ع) به موسس مذهب جعفری

رام نات کوویند چهاردهمین رییس جمهور هند شد

واشنگتن پست: ایران و آمریکا به سمت بحران حرکت می کنند

ذوالنوری؛ هشدار به آمریکا/ پاسخ ایران بسیار قاطع و شکننده خواهد بود

کویت تعیین مهلت برای خروج سفیر ایران را تکذیب کرد

تصاویر/ عزاداری شهادت حضرت امام صادق (ع) در بیت حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

داعش توطئه آمریکا صهیونیست و سعودی بود

چالش های اجماع سازی در عرصه نظام بین الملل

تشییع پیکر مطهر 20 شهید دفاع مقدس - اصفهان

اصفهانی ها بار دیگر در مراسم تشییع شهدا حماسه آفریدند

مجلس ترحیم مریم میرزاخانی + تصاویر

چهارمحال وبختیاری سوگوار سالروز شهادت امام جعفر صادق

دادستان کل کشور: آماده جهاد فرهنگی نباشیم، به طور قطع آسیب می بینیم

قال الباقر(ع) و قال الصادق(ع) به برکت خون شهدا برای ما باقی مانده است

جشن طلاق با سلفی های عجیب در کنار سند جدایی! + عکس

هشدار به آمریکا/ پاسخ ایران بسیار قاطع و شکننده خواهد بود

مراسم تشییع 20 شهید دفاع مقدس در اصفهان

تشییع و خاکسپاری 3 شهید گمنام در بلده نور مازندران

اطلاعیه هیأت اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی تهران بزرگ

زمان دیدار اعضای فراکسیون ولایی مجلس با رییس جمهور مشخص شد

پیکر پاک 2 شهید گمنام در شیراز به خاک سپرده شد

دست گل ویژه ظریف برای «مریم میرزاخانی»

هیچ کنترلی بر روی شبکه های اجتماعی در کشور وجود ندارد/ آتش به اختیار مقام معظم رهبری مربوط به مسائل فرهنگی است

مراسم سالگرد شهادت امام جعفر صادق (ع) در قم برگزار شد

دست گل ویژه ظریف برای مریم میرزاخانی/عکس

مدیا کاشیگر در بیمارستان بستری شد

اطلاعیه هیأت اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی تهران

تحریم ها علیه نهادها و اشخاص مرتبط با داعش و القاعده از سوی سازمان ملل

رسیدن به عزت و تعالی در گرو حرکت پشت سر ولی فقیه است

امروز نیازمند تقویت تقوی در جامعه هستیم

محمد حکیمی فعال شیعی در انگلیس درگذشت

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 31 تیر 96

برخورد دهنده ذرات چیست و چگونه کار می کند؟

نامزد جدید ریاست اف بی آی در کمیته قضایی سنا تایید شد

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس: مسؤولان باید جناح بازی ها را برای خدمت به مردم کنار بگذارند

تمامیت ارضی، استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم

ویژگی شهدا پایبندی به ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی است

برگزاری ششمین یادواره سرداران و 72 شهید پایگاه حضرت ابوالفضل(ع) شهربابک

دیدار عراقچی با آمانو در وین

برگزاری مراسم یادواره شهدای روستای رتک شهرستان کوهبنان

تشییع پیکر شهید «محمدصادقی» در رفسنجان

برگزاری اولین شب خاطره دفاع مقدس در تبریز+تصاویر

پیکر شهید «اسماعیل هنری» و شهدای گمنام در سیرجان تشییع شد

نشاط حقیقی در گرو اتصال به ائمه معصومین است / نیاز به ارائه راهکار از بیگانگان نداریم

رفع مشکلات ترافیکی با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی ممکن است

استمرار نابسامانی جدی در فرمانداری قدس + اسناد

گردشگران حادثه دیده رودخانه دز با تور مجاز سفر نکرده اند

استخدام 5 ردیف شغلی درشرکت معتبر اوژن تدبیر پارس

استخدام انباردار،کارمند فروش حضوری درشرکت پارس آنلاین

انرژی هسته ای، می تواند اقتصاد ایران را شکوفا سازد

تشییع پیکر شهید "مدافع حرم" پس از 2 سال در ورامین

اطلاعیه هیأت اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی تهران بزرگ

سوره ای برای مغفرت و آمرزش انسان

همایش عزاداران امام جعفرصادق (ع) در دیلم

رییس کمیسیون عمران مجلس: توجهی به ظرفیت دریا برای توسعه شهرهای ساحلی نشده است/ جایز نیست مردم قشم از مشکلات بی برقی رنج ببرند

وزیر نیرو:از برنامه انسداد چاه غیر مجاز عقب هستیم

مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق(ع) در حرم مطهر رضوی

پوریا جلالی به فینال راه یافت

فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با روحانی دیدار می کنند

قانون اعطای وام با سند عادی روستایی منتظر تصمیم شورای نگهبان است

تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم در شهرری + تصاویر

حجت الاسلام علیزاده: برخی با سایه جنگ، مردم را می ترسانند / آمریکا در اوج قدرتش از ایران شکست خورد

اعتماد به جوانان ضامن حرکت کشور در مسیر توسعه است

فساد در حکومت و هجوم فرهنگ غرب دو مشکل جامعه افغانستان است

رایزنی عراقچی و آمانو در وین

عکس/ واکنش جهانبخش به توهین تتلوبه سردار آزمون

آیت الله عاملی بر شناسایی استان اردبیل به جهانیان تاکید کرد

تمامیت ارضی، استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم

نامزد جدید ریاست اف بی آی در کمیته قضایی سنا تایید شد

همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع) صورت گرفت تشییع پیکر مطهر 2 شهید گمنام در دهستان فیض آباد راور

"رام نات کوویند" رییس جمهور هند شد

اینستاگرام، فیلترینگ هوشمند را به چالش کشید

تاکید دادستان کل کشور بر لزوم کنترل فضای مجازی

تصاویر/ تشییع پیکر شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس درشهر مقدس مشهد

نماینده مردم بافق در مجلس: سفر وزیر رفاه هیچ مراسم کلنگ زنی و افتتاح طرح در بر نداشت

سوگواری شهادت امام جعفر صادق (ع) _ بیرجند

نخستین یادواره شهدای کن با حضور سرلشکر سلیمانی

9 از حادثه دیدگان رودخانه دز در استان خوزستان نجات یافتند

مراسم چهلمین روز شهادت حجت الاسلام تقوی از شهدای حادثه تروریستی مجلس در قم برگزار شد

استخدام کارشناس فروش تلفنی،باحقوق ثابت،بیمه،پورسانت

استخدام متخصص شبکه باسابقه دریک کلینیک معتبر

استخدام دستیار دندانپزشک خانم دریک درمانگاه دندانپزشکی

پیش بینی محمود صادقی از کابینه دوم روحانی

یک نمونه از برخورد تخریبی رسانه های متحد قالیباف با شورا و کاندیداهای اصلاح طلب شهرداری

رحیم پور ازغدی: نقش آفرینی زنان در پیروزی انقلاب اسلامی/ اولین تظاهرات سیاسی مشهد را بانوان به راه انداختند

دانلود آهنگ جدید محمدرضا گلزار بنام همه رفتن

استانداربوشهر: صدای مردم را رسا به مسئولان کشوری منتقل می کنم

نماینده ولی فقیه در قزوین: تبعیت از ولایت فقیه عامل پیروزی مقابل استکبار جهانی است/ در برابر کفر بی تفاوت نباشیم

اصفهان غرق در عزای شیخ الائمه(ع)/ کاروان لاله ها در اصفهان

فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با روحانی دیدار می کنند

جاری شدن فرهنگ دفاع مقدس در جامعه/وصیت نامه شهدا در اختیار جوانان قرار گیرد

مراسم اربعین شهادت حجت الاسلام سیدمهدی تقوی برگزار شد

دیدار عراقچی با آمانو در وین

«مریم میرزاخانی» فخر ایران و اسلام بود

بی اطلاعی از سرنوشت چهار گردشگر حادثه دیده رودخانه دز

صالحی:
 باید به ایران برای پرورش استعدادهایی همچون میرزاخانی تبریک گفت

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار،مدیر پشتیبانی نرم فزار

آغاز حذف دفترچه درمانی تامین اجتماعی

احتمال دیدار روسای جمهور آذربایجان و ارمنستان

کدام دستاوردهای ایرانی در ماکس 2017 نمایش داده شد

کنفرانس بین المللی قدس در باکو آغاز به کار کرد

جمهوری اسلامی ایران یک قدرت بی‎بدیل در جهان است

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم «مجید رضایی» در شهرری

در گذشت ریاضیدان نابغه برای جامعه علمی بسیار سنگین است

دو گروه تروریستی در لیست سیاه قرار گرفتند

رییس اداره میراث فرهنگی دزفول:گردشگران حادثه دیده رودخانه دز با تور مجاز سفر نکرده اند

شهدای مدافع حرم مجاهدان تشکیل اتحاد جماهیر اسلامی هستند

دیدار عراقچی با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایتخت اتریش

انتشار تصویر ضریح مطهر حضرت زینب کبری توسط معاون وزیر خارجه

اظهارات رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران در لندن؛ بی بی سی از قول خرازی: قطعا برجام نقض شده است!

تشییع پیکرهای 6 شهید گمنام در هرمزگان

کشف سرنخ های جدید درباره قتل «آتنا اصلانی»

پاسخ ایران به نقض برجام بسیار قاطع و شکننده خواهد بود

کشف سرنخ های جدید درباره قتل «آتنا اصلانی»

روایت موسوی خویینی ها درباره ارتباطش با شهید بهشتی

بی بی سی از قول خرازی: قطعا برجام نقض شده است!

دیدار عراقچی با آمانو

اجرای طرح «حیات طیبه» در دانشگاه فرهنگیان

قاضی عسکر: مفتی مسجدالحرام نگفته خون شیعه حلال است

چرا عمل امام صادق با عمل امام حسین متفاوت است؟

گردش مجازی در ایستگاه بین المللی فضایی+ویدئو

استخدام کارشناس روابط عمومی،مهندس برق/فارس

اینستاگرام، فیلترینگ هوشمند را به چالش کشید

زنانی که در مراسم ختم «میرزاخانی» حاضر بودند

دیدار عراقچی با آمانو در وین+عکس

دیدار عراقچی با آمانو در وین

مراسم ترحیم مریم میرزاخانی

گردشگران حادثه دیده رودخانه دز با تور مجاز سفر نکرده اند

اندیشه امام صادق (ع) بر پایه وحدت و انسجام میان مسلمانان استوار بود

تشییع پیکرهای 6 شهید گمنام در هرمزگان

سردار سلیمانی: تمامیت ارضی، استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم

مسجد جامع «امام صادق (ع)» در کویت + تصاویر

محمود صادقی: رنگ بنفش کابینه دوازدهم پر رنگ تر خواهد بود

ارائه آموزش های قرآنی مجازی در پنج کشور جهان

فرماندهان ما ابتدا خود را ساختند سپس دیگران را

حماسه هشت سال دفاع مقدس عصاره عینی تمام ارزش های مکتبی است

تدوین اطلس فرهنگی کشور/ اغلب 400 دستگاه دخالت کننده در حوزه فرهنگ برنامه ندارند

واکنش وزیر بهداشت به شایعه علت فوت میرزاخانی

موعظه های اخلاقی امام جعفر صادق (ع)

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت چاپ نقش پرداز اسرا

استخدام کارشناس عملیات درشرکتی در زمینه کشتیرانی

مقاوم سازی سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی در کشور

ذوالنور: امیدواریم هوشیاری دولت در نقض برجام توسط آمریکایی ها استمرار داشته باشد

رایزنی «عراقچی» و «آمانو» در «وین»

توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره دلایل احضار کاردار کویت

در رونمایی کتاب های «زیر پوست جنگ» و «روزی روزگاری القاعده» عنوان شد؛ فاتحان قدس شریف، فرزندان حیدر کرار هستند/ دستگاه های دولتی برای توزیع این کتاب ها تلاش کنند/ قطعنامه 598 عملیات یکنفره حضرت امام بود

شش شهید گمنام در 3 نقطه هرمزگان تشییع و به خاک سپرده شدند

معاون وزیر ارشاد خبر داد تدوین اطلس فرهنگی کشور/ اغلب 400 دستگاه دخالت کننده در حوزه فرهنگ برنامه ندارند

مراسم ترحیم مریم میرزاخانی

وزیر اطلاعات احمدی نژاد: برخی در دوره اصلاحات پیگیر اصلاحات آمریکایی بودند

بیانیه وزارت امور خارجه؛ گزارش اسپوتنیک از واکنش اولیه ایران به اقدام غیردوستانه کویت

وینس کیبل به رهبری حزب لیبرال دمکرات انگلیس انتخاب شد

ماجرای هدیه رهبر انقلاب به «مسجد ابوذر»

بیطرف از نامزدی شهرداری تهران کنار رفت

قاضی عسکر: انتخاب ولیعهد عربستان بر حج تاثیر ندارد

نامگذاری بزرگراه نیایش به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی تصویب شد/ انتخاب شهردار مهمترین امر پیش روی شورای پنجم است

کلید حل بحران قطر در دست عربستان است

حمله تازه وزیر اطلاعات احمدی نژاد به اصلاح طلبان

شهر خوب ساختنی است

شهر خوب ساختنی است