مطالب مرتبط:
نامزد ریاست جمهوری در شهر اخلاق
همایش لیست امید در شهر ری
نقش بازنگری نهایی در سرنوشت شهر
آخرین ساعات تبلیغات انتخابات شهر کرمانشاه
گردهمایی حامیان سید ابراهیم رییسی در شهر کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1396 ساعت 18:022017-05-18سياسي

شهر خوب ساختنی است


استقبال میلیون ها ایرانی از این رخداد تاریخی نشانه ای از علاقه دیـرینه آنـان بـه مشارکت در امور سیاسی و خدمات عمومی است.

- شوراها تبلور حـضور مردم، دیدگاه ها، افکار، خواسته ها، نیازها و تمایل مردم در صحنه برنامه ریزی اند و در کشورهایی که به افـکار و عـقاید مـردم احترام گذاشته می شود، سازمان های محلّی به معنای صحیح کلمه وجود دارند که از وظایف شورای شهر حفظ سلامت روانی و جسمانی آحاد جامعه و شهروندان به ویژه کودکان و نونهالان جامعه است.

اما توجه به حفظ محیطی سالم و رفع موانع و عوامل تهدید کننده سلامت مردم برعهده شورای اسلامی شهر است.

بدون تردید سیاست گذاری و مدیریت شهرها بدون مشارکت مردم و به کارگیری روش های نوین مدیریت امکان پذیر نیست.

شورای شـهر یکی از نهادهایی است که با حضور نمایندگان شهروندان، مشارکت مردم را در سیاست گذاری و مدیریت شهری فراهم می کند.

هدف اصـلی نوشتن این یادداشت، بررسی این موضوع اسـت کـه آیا تفاوت معناداری بین اثر بخشی شهرداری قبل و بعد از تشکیل شورای شهر وجود دارد یا خیر؟ ارزش و اهمیت روزافزون نقش مردم در اداره جوامع و رشد نظام های مردم سالار موجب توجه به ایده مشارکت مردم در امور شده است.

در دهه های اخیر جنبش های طرفدار مردم سالاری و شیوه های اداره جوامع بـه روش های دموکراتیک تقریباً در تمامی مناطق جهان رو به رشد و گسترش بوده و حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش مقبولیت عام یافته است، به گونه ای که فکر بر حق بودن مردم در دخالت در اموری که مربوط بـه زندگی آن هاست، مورد توجه همگان قرار گرفته است.

تجربیات حـاصل از تـوسعه مـبتنی بر برنامه ریزی های صورت گرفته نشان می دهد که عدم مشارکت مردم در این فرایندها سبب به وجود آمدن زیان فراوان شده، از این رو جوامع را به سوی تـوجه بـه امـر مشارکت عمومی سوق داده است.

یکی از راه های مشارکت مردم در اداره امـور، ایجاد و تـوسعهسازمان های محلّی می باشد.

تقریباً در تمامی کشورهای جهان تقویت و تجدید نظر در چگونگی فعالیت سازمان های محلّی در سرلوحه برنامه های اصلاحی قرار دارد.

در کشورهایی که به افـکار و عـقاید مـردم احترام گذاشته می شود، سازمان های محلّی به معنای صحیح کلمه وجود دارند.

یعنی مـردم محل در مسائل مربوط به امور محل مشارکت دارند و پس از ایجاد سازمان محلّی تا آنجا که امکان دارد در پیشرفت نیات و مقاصد سـازمان بـه آن کـمک می کنند.

در برخی از کشورها که رشد اجتماعی مردم چندان مورد توجه نیست و یـا طـرز فکر زمامداران آنان به گونه ای است که تفویض امور محلّی را به مردم مقتضی نمی دانند، سازمان های ایجاد شده یـا دارای اخـتیارات لازم بـرای اداره امور محل از طریق شرکت و دخالت مردم نیستند و یا اگر طبق قـانون چنین اخـتیاراتی هـم به آنان داده شده است چون نمی توانند عملا از اختیارات خود استفاده کنند فاقد اصالت و واقعیت هستند.

در کـشور عـزیز مـا ایران هم پس از دو دهه وقفه، در اسفندماه سال 1377 برای نخستین بار مردم فرصت یافتند تا برای انتخاب اعضای شـوراهای اسـلامی شهر، شهرک و روستا در انتخاباتی آزاد شرکت کنند.

استقبال میلیون ها ایرانی از این رخداد تاریخی نشانه ای از علاقه دیـرینه آنـان بـه مشارکت در امور سیاسی و خدمات عمومی است که امید آن می رود شورای اسلامی منتخب مردم با آگـاهی نـسبت به وظیفه سنگین خویش در بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی جامعه محلّی و آبادانی شهرها و روستاها تـلاش پیـگیری داشته باشند.

اما مشارکت مردمی و شورای شهر هم حکایت دیگری دارد که توجه به ایجاد و تـوسعه سـازمان های محلّی یکی از مشخصات قرن حاضر است.

اگر چه نمی توان خاستگاه این حکومت ها را به کشور یا ملّت خاصی نسبت داد، آنـچه مـسلّم است، حکومت های محلّی سابقه و قدمت نسبتا زیادی دارند.

در مورد حکومت محلّی تعاریف مختلفی ارائه شـده اسـت که با وجود کثرت و تنوع تعاریف، نقاط مـشترک بـسیاری در آن ها به چشم می خورد.

طبق تعریف سازمان ملل متّحد، واژه حکومت مـحلّی بـه تقسیم بندی سیاسی یک کشور و یا یک ایالت(در سیستم فدرال) اشاره دارد که با قانون ایجاد شـده و کـنترل اساسی امور محلّی همچون قدرت وضـع مـالیات را در دست دارد و هـیئت اداره کننده(حکومتی) چنین مـوجودیتی به صورت محلّی انتخاب می شوند.

در ایـران، بانیان مشروطیت به اهمیت وجود سازمان های محلّی در رشد دموکراسی و توسعه شعور اجتماعی واقـف بـودند و علاقه آنان به پی ریزی سازمان های مـحلّی از تصویب قوانین مربوط بـه ایـجاد و توسعه چنین سازمان هایی در دورهاوّل مـجلس بـه خوبی نمایان است تا جایی که که در حدود دو سوم قوانینی که در دوره تقنینیّه اوّل تصویب گردید مـربوط بـه انجمن های ایالتی و ولایتی و قانون بـلدیه بـود.

قانون اسـاسی جمهوری اسلامی نیز اهمیّت بـسیاری بـرای سازمان های محلّی و مشارکت مـردم در امـور کشور قائل شده است، به گونه ای که در فصل هفتم تحت عنوان شوراها ، در اصول یکصد تا یکصد و شـشم، اهداف، نحوه تـشکیل و حدود اختیارات شوراها را ذکر کرده است.

اگر چه مـشارکت مـردم در ابعاد مـختلف فـرهنگی، اجتماعی و.

بـه صورت غیر رسمی و از دیـرباز به عنوان یک سنّت حسنه در کشورمان وجود داشته و در دوره های مختلف تاریخی به اشکال مختلف و متنابهی ظـهور مـی یافته است؛ امّا علی رغم همه این مطالب در کـشورمان(در گـذشته) به لحـاظ وجـود سـاختار سیاسی متمرکز و بـعضا حـکومت های غیر مردمی، بهای چندانی به این سازمان ها داده نشده است؛ بنابراین مشارکت مردم در امور محلّی نیز وجود نداشته است.

بعداز انقلاب اسلامی و مـردمی شـدن نـظام حکومتی، به حقّ ملّت ها در اداره جامعه بهای بیشتری داده شـده اسـت و بـسیاری از امـور تـوسط رای مـردم تعیین می شود.

در همین زمینه با انجام انتخابات شوراها و اداره بخشی از امور اجرایی کشور با تکیه بر روند آزاد تبادل دانش، بینش، نظارت و آرای مردم گام مهمّی در واگذاری امور به سازمان های محلّی برداشته شد.

شوراها تبلور حـضور مردم، دیدگاه ها، افکار، خواسته ها، نیازها و تمایل مردم در صحنه برنامه ریزی بوده اند.

فلسفه آن بر پایه محدودیت توان، فکر و اندیشه دستگاه های اجرایی و محدودیت حیطهعمل، خلاء مدیریتی و اصلاح ساختار مدیریتی است.

شوراها در پی تحقّق اهدافی هستند که توسط قانون اساسی و قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراها بـه عـنوان وظایف شوراها بر عهده این نهاد نوپا گذاشته شده است و به طور کلی این وظایف درباره اداره امور محلّی شهرها و روستاهاست.

شوراها با کمک دیگر نهادهای محلّی این وظیفه حساس و سنگین را بـرعـهده دارند.

امّا این شوراها هم در راه رسیدن به اهداف خود با مسائل مختلفی روبه رو می شوند که گاه می تواند چنان حاد باشد که آن ها را با مشکلاتی مواجه کـند و حـتّی حیات آن ها را به خطر اندازد و چـه بـسا باعث شود دوباه نظام قائم مقامی شوراها تکرار گردد.

هدف از نوشتن این یادداشت بررسی این موضوع است که با توجه به همه مشکلات و مسائلی که شوراها در این دو دوره با آن روبـه رو بـودند تا چه میزان در نـیل بـه اهداف خویش توفیق داشته اند؟ و با توجه به آن که تحقیق بر روی مسائل شهرداری متمرکز شده است شوراها تا چه اندازه در انجام این قسمت از وظیفه خود موفق بوده اند؟ به عبارت دیگر آیا شهرداران انتخابی شورا از دید شـهروندان و کـارکنان شهرداری افراد موفقی بوده اند؟ آیا عملکرد شورا در زمینه مصوّبات مربوط به شهرداری اثربخش بوده است؟ آیا عملکرد شورا در زمینه نظارت بر امور شهرداری اثربخش بوده است؟ آیا عملکرد شورا تأثیری بر اثـر بخشی شـهرداری داشته است؟ اما ارزیابی اثربخشی شورای شهر کرمانشاه هم داشته باشیم و سؤالات کلّی هم بدین صورت ذیل است: 1.

آیا شوراها در حـوزه اجـتماعی از نـظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 2.

آیا شوراها در حوزه فرهنگی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 3.

آیا شوراها در حوزه مالی-اقتصادی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 4.

آیا شوراها در حوزه کـالبدی-شهرسازی از نـظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 5.

آیا شوراها در حوزه سازمانی-مدیریتی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ پس شهر خوب ساختنی است و باید همگی تلاش کنیم تا آن را بسازیم.


کلید واژه ها: مردم - برنامه ریزی - شورای - مدیریت - برنامه - شورای شهر - اداره - جوامع - کشورهای جهان - سلامت روانی - سلامت - جامعه - جهان - قبل و بعد - نشان - اجتماعی - شهرداری - ایرانی - کودکان - تاریخی - شوراها - پیشرفت - اسلامی - اهمیت - مناطق - تفاوت - سیاسی - زندگی - نظام - زیان

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه نور خوزستان: عید بیداری فطرت

دعاکنیم صدها هزار جوان ایرانی عزم فرار ازوطن نکنند

اعمال روز آخر ماه رمضان

فطریه را به چه کسانی بدهیم

عکس/ هلال ماه شوال در تهران

375 پایگاه کمیته امداد کرمانشاه زکات فطره مردم را جمع آوری می کند

دفتر آیت الله سیستانی فردا را عید فطر اعلام کرد

تبریک عید سعید فطر

اقامه نماز عید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب

ظریف: رهبران اسلامی از مناسبت عید فطر برای ترویج صلح و وحدت استفاده کنند

تشکیل 5 پرونده تخلف انتخاباتی برای مدیران اجرایی در مازندران

10 عکس اکوتوریسم/ سوغات پراگ، جمهوری چک

روحانی: روشنگری مبانی عدل وظیفه نخبگان مسلمان است

روحانی: محاصره قطر قابل قبول نیست

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

جرایم دیرکرد حقوق دولتی معادن بخشیده می شود

نماز عید سعید فطر به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

مصوبه دولت برای لغو روادید بین ایران و روسیه و پرتغال ابلاغ شد

پیام تسلیت وزیربهداشت در پی جان باختن تعدادی از مردم پاکستان در انفجار تانکر سوخت

کاهش 13.7 درصدی آمار ورودی های زندان های کردستان

احداث شهرک شماره 4 سنندج در دست اقدام است

جهانگیری دو مصوبه دولت در خصوص برقراری مقررات لغو روادید بین ایران و کشورهای روسیه و پرتغال را ابلاغ کرد

جرایم دیرکرد حقوق دولتی معادن بخشیده می شود

جهانگیری یک پروژه اولویت دار دیگر وزارت امور اقتصادی و دارایی مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرد

بیشترین جرایم مازندران چیست؟

عکس/ اعمال مخصوص شب و روز عید سعید فطر

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

اجرای توسعه کاظمین با صحن صاحب الزمان(عج)

دادگستری مازندران: افزایش آمار جرائم به دلیل عدم تحمل مردم

تماس تلفنی امیر قطر با روحانی/ توسعه روابط اقتصادی وتجاری بویژه میان بخش های خصوصی

بستن 570 حلقه چاه غیرمجاز در حوزه قضایی تربت حیدریه

دادگستری مازندران: افزایش آمار جرائم به دلیل عدم تحمل مردم

دفتر آیت الله سیستانی فردا را عید فطر اعلام کرد

توهین و ضرب و جرح در صدر جرایم مازندران است

عید فطر عید یکپارچگی و وحدت امت اسلامی در سپاس خداوند است

استهلال ماه شوال در قم

پیام تبریک آیت الله شفیعی به مناسبت عید فطر + ببینید

عید فطر روز تجلی وحدت و اتحاد است

زمان انتشار کارت ورود به جلسه کنکور

اعتراض دانشجویان به برگزاری آزمون در ساعات راهپیمایی روز قدس

طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال جاری تکمیل شود

کنفرانس بین المللی مقابله با گردوغبار تهران | مقامات 31 کشور در راه تهران

عید فطر چند روز تعطیل است؟

کشته شدن 30 داعشی در غرب الانبار

مهم ترین دغدغه اش نماز بود / هر شب از سوریه تماس می گرفت

چرا ماه رمضان به عید ختم می شود؟

مرجع شیعیان عراق فردا را عید سعید فطر اعلام کرد

بررسی افشای سوالات آزمون نهایی دانش آموزان ادامه دارد

اختصاص فطریه برای آزادی زندانیان نیازمند

دانلود Flight Simulator FlyWings 2017 v3.5.4 برای اندروید و iOS + مود

دادستان مرکز خراسان شمالی خبر داد؛ بازگشت وجوه اختلاس 2 میلیاردی به بیت المال

بستن 570 حلقه چاه غیرمجاز در حوزه قضایی تربت حیدریه

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

پاسخ به شبهه بی اعتباری احادیث ائمه معصومین(ع)

هلال ماه شوال در تهران+ عکس

اقامه نماز عید فطر به امامت مقام معظم رهبری

پیام عملیات موشکی سپاه برای دشمنان بسیار بزرگتر از یک حادثه برای تروریست ها بوده است

سیاست تهران توسعه بیش از پیش روابط با دوحه

حضرت آیت الله العظمی سیستانی روز دوشنبه روز عید فطر اعلام کرد

تهران در کنار ملت و دولت قطر است/ جهان اسلام نیازمند وحدت و یکپارچگی است

لو رفتن سوال های امتحانات نهایی تایید شد

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

تصاویر/ اجرای مانور امنیت در سواحل آستارا

روحانی عید فطر را به تمامی مسلمانان جهان تبریک گفت

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

روشنگری مبانی صلح در اندیشه اسلامی، وطیفه اندیشمندان مسلمان است

نماز عید فطر در کشورهای مختلف جهان به روایت تصویر

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

هلال ماه شوال در پاکستان رویت شد/ فردا عید فطر است

بازگشت وجوه اختلاس 2 میلیاردی به بیت المال

جهانگیری در نامه ای به طیب نیا طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال جاری تکمیل شود

سیاست تهران توسعه بیش از پیش روابط با دوحه است

افزایش آمار جرایم در مازندران به دلیل کاهش آستانه تحمل مردم است

ربات ها یا انسان ها؛ کدام یک در یادگیری آداب و معاشرت اجتماعی موفق ترند؟

اصفهان نیازمند برنامه ریزی توسعه شهری

دکتر احمدی نژاد در توییتر عید سعید فطر را به مسلمانان جهان تبریک گفت

حاکمیت سعودی ها بر روی قوس افول

یک سال از دغدغه رهبری گذشت و پیگیری فیش های نجومی «تقریبا هیچ»!

ابلاغ مصوبات برقراری مقررات لغو روادید بین ایران و کشورهای روسیه و پرتغال

اعمالی که باید امشب انجام دهید/ اعمال شب عید فطر

پیام عملیات موشکی سپاه برای دشمنان بسیار بزرگتر از یک حادثه برای تروریست ها بوده است

تشکیل تیم های واکنش سریع در 9 استان کشور/ ساماندهی بیمارستان های سیار با فناوری های نوین

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

نیروهای مسلح سوریه عزم بالایی در ادامه نبرد با تروریست ها دارند

تشکیل سه هزار پرونده قضایی تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی استان اردبیل

یکهزار و 648 مددجوی زندان یزد به مرخصی ارفاقی رفتند

آخرین افطاری تهرانی ها در خیابان سی تیر تهران

اقامه نماز عید فطر روز دوشنبه به امامت رهبر انقلاب

استاندار یزد: عید فطر ، عید بازگشت به فطرت خدایی است

توانمندسازی و حفظ اقتدار دستگاه قضایی ضامن حفظ امنیت است

تبریک توییتری ظریف به مناسبت عید فطر

عکس خبری - هلال ماه شوال در تهران

آمادگی حرم رضوی برای نماز عید

هیچ موضوع محرمانه ای ندارم

وزیر آموزش و پرورش: بازرسی به معنای مچ گیری نیست

ناسا به زودی کشف حیات فرازمینی را اعلام خواهد کرد

دادستان مشهد: برگزاری کنسرت در شهر مشهد با توجه به اتفاق نظر علما صحیح نیست

اقامه نماز عید فطر، فردا به امامت رهبر انقلاب در مصلای امام خمینی

آمریکا در تدارک ارسال تسلیحات به اوکراین

عکس/ منظره ای زیبا و حیرت انگیز در کشور نروژ

عکس/ برنامه اقامه نماز عیدفطر به امامت رهبر انقلاب اسلامی

پوستر/ توصیه امیرالمومنین(ع) برای عید سعید فطر

پاسخ خسروپناه به شبهه بی اعتباری احادیث ائمه معصومین(ع)

پیام روحانی به سران کشورها به مناسبت عید فطر

خبر 20 یکشنبه 4 تیر 96

توقف وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث

هلال ماه شوال در تهران

تشکیل سه هزار پرونده قضایی تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی استان اردبیل

ابلاغ 2 مصوبه و یک آیین نامه اجرایی از سوی معاون اول رییس جمهور

اقامه نماز عید فطر فردا به امامت رهبر انقلاب

غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان نقش موثری در کاهش آسیب دارد

امنیت سرمایه گذاری لازمه تولید و اشتغال در خراسان جنوبی است

صدور 200 مورد حکم جایگزین حبس به نفع مراکز عام المنفعه در هرمزگان

ابلاغ مصوبات برقراری مقررات لغو روادید بین ایران و کشورهای روسیه و پرتغال

تغییر در اساسنامه دانشگاه پیام نور منطقی نیست

سیف: مرجع قضایی مسئول تعیین تکلیف موسسه های غیرمجاز

تشکیل تیم های واکنش سریع در 9 استان کشور/ ساماندهی بیمارستان های سیار با فناوری های نوین

یکهزار و 648 مددجوی زندان یزد به مرخصی ارفاقی رفتند

اقامه نماز عید فطر، فردا به امامت رهبر انقلاب در مصلای امام خمینی

استاندار یزد: عید فطر ، عید بازگشت به فطرت خدایی است

برگزاری کنسرت در مشهد صحیح نیست

7 هزار سفر با خط 7 مترو در 13 روز

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

دیدار اساتید | راه پیشرفت را پیدا کنید

تشریح کامل کودتای 28 مرداد (بخش دوم)

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

ماکسیما 2016 در ایران

تبریک ظریف به مناسبت عید فطر

پیام حجت الاسلام والمسلمین شهیدی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

توانمندسازی و حفظ اقتدار دستگاه قضایی ضامن حفظ امنیت است

قدردانی از حضور گسترده و یکپارچه امت اسلامی در راهپیمایی روز قدس

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

بهترین اپلیکیشن های موبایلی که در سفرها به کار خواهند آمد

استهلال ماه شوال در همدان

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

پیام روحانی به سران کشورها به مناسبت عید فطر

وضعیت حجاب و عفاف در استان اصفهان مناسب نیست/ ترویج حجاب و عفاف نیازمند ایده های نو است

اصلاح طلبان مانع تفرق آرا شدند

هیچ یک از اعضای شورا شهردار نمی شود

تصویب 507 مصوبه عمومی

هشدار احمد توکلی به سران دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب / تا دیر نشده فکری بکنید!

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

پیام تبریک رییس جمهور به مناسبت عید فطر به تمامی مسلمانان جهان به ویژه ملت ایران

هلال ماه شوال رویت شد

رادیکالیسم اسلامی و قدمت آن

دو مصوبه دولت برای برقراری مقررات لغو روادید میان ایران و روسیه و پرتغال

ناگفته های وزیر اطلاعات از حمله سپاه به مقر سرکردگان داعش

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

مقدمات تحلیف رییس جمهور انجام شده/ دولت دوازدهم قطعا در موعد قانونی تشکیل می شود

دلنوشته وزیر بهداشت درباره حقیقت دین، اخلاق و انسانیت

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان نقش موثری در کاهش آسیب دارد

رادیکالیسم اسلامی و قدمت آن

صدور 200 مورد حکم جایگزین حبس به نفع مراکز عام المنفعه در هرمزگان

چرا رنگ رگ های بدن آبی به نظر می رسد؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس: برخی مسؤولان با لابی گری به قدرت می رسند/نبود ستاد احیای دریاچه ارومیه بهتر از بودن آن است

نقاره زنی شب عید فطر در حرم مطهر امام رضا (ع)

اردبیل جزو استانهای فعال درزمینه پیشگیری ازمواد مخدر درکشور است

تا آخرین نفس پشت رهبرمان خواهیم بود

چرا رنگ رگ های بدن آبی به نظر می رسد؟

توکلی: اهانت به مسوولان جمهوری اسلامی، با هدف امام و رهبری در تعارض آشکار است

معرفی برگزیدگان اخلاق و نیایش

اقامه نماز عید فطر فردا به امامت رهبر انقلاب

جمنا در کما و بدون امید

قدردانی از حضور گسترده و یکپارچه امت اسلامی در راهپیمایی روز قدس

جرایم دیرکرد حقوق دولتی معادن تا پایان سال 95 بخشیده می شود/ مشخص شدن نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث

« جمنا » در کما و بدون امید

رمضان، یک ماه میهمانی خدا

"ربنا"یی که پخش نشد

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

تصاویر هوایی از وضعیت ترافیکی جاده ها

دفتر آیت الله سید علی سیستانی فردا را عید فطر اعلام کرد

دانلود آهنگ جدید محسن یاحقی بنام گل ناز

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

مسلمانان جمهوری آذربایجان روز دوشنبه را بعنوان عید فطر جشن می گیرند

اردبیل جزو استانهای فعال درزمینه پیشگیری ازمواد مخدر درکشور است

4 گام برای ایجاد اعتماد به نفس در بین پرسنل

استخدام پیک موتوری جهت پیک آنلاین در شرکت الوپیک

مصوبه لغو روادید سفرهای گروهی به روسیه ابلاغ شد

تهران در کنار ملت و دولت قطر می باشد / جهان اسلام نیازمند وحدت و یکپارچگی است

پیشنهادها برای موفقیت دولت دوازدهم

نماز عید سعید فطر فردا به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه می شود

نماز عید فطر دوشنبه به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

محاصره قطر برای ما قابل قبول نیست/ سیاست تهران توسعه بیش از پیش روابط با دوحه است

در جلسه هیات دولت به ریاست روحانی نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

ابلاغ دو مصوبه و یک آیین نامه اجرایی از سوی معاون اول رییس جمهور

جرایم دیرکرد حقوق دولتی معادن تا پایان سال 95 بخشیده می شود/ مشخص شدن نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث

"تهران در کنار ملت و دولت قطر می باشد" / جهان اسلام نیازمند وحدت و یکپارچگی است

توجه به تعاونی های بومی گردی ، فارغ التحصیلان دانشگاهی و زنان

رهبری در مسائل جمهوری اسلامی با احدی شوخی ندارند

پیام تبریک روحانی به مناسبت عید فطر

ظریف عید سعید فطر را تبریک گفت

دلنوشته وزیر بهداشت درباره حقیقت دین، اخلاق و انسانیت

اقامه نماز عید فطر فردا به امامت رهبر انقلاب

اردوغان در حال خواندن نماز عید فطر غش کرد!

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

سیاست تهران توسعه بیش از پیش روابط با دوحه است/ محاصره قطر برای ما قابل قبول نیست

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

وقتی یک سگ برای چهارمین بار شهردار می شود!

نقش ناخودآگاه در موفقیت انسان

شهر خوب ساختنی است

شهر خوب ساختنی است