مطالب مرتبط:
نامزد ریاست جمهوری در شهر اخلاق
همایش لیست امید در شهر ری
نقش بازنگری نهایی در سرنوشت شهر
آخرین ساعات تبلیغات انتخابات شهر کرمانشاه
گردهمایی حامیان سید ابراهیم رییسی در شهر کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1396 ساعت 17:022017-05-18سياسي

شهر خوب ساختنی است


استقبال میلیون ها ایرانی از این رخداد تاریخی نشانه ای از علاقه دیـرینه آنـان بـه مشارکت در امور سیاسی و خدمات عمومی است.

- شوراها تبلور حـضور مردم، دیدگاه ها، افکار، خواسته ها، نیازها و تمایل مردم در صحنه برنامه ریزی اند و در کشورهایی که به افـکار و عـقاید مـردم احترام گذاشته می شود، سازمان های محلّی به معنای صحیح کلمه وجود دارند که از وظایف شورای شهر حفظ سلامت روانی و جسمانی آحاد جامعه و شهروندان به ویژه کودکان و نونهالان جامعه است.

اما توجه به حفظ محیطی سالم و رفع موانع و عوامل تهدید کننده سلامت مردم برعهده شورای اسلامی شهر است.

بدون تردید سیاست گذاری و مدیریت شهرها بدون مشارکت مردم و به کارگیری روش های نوین مدیریت امکان پذیر نیست.

شورای شـهر یکی از نهادهایی است که با حضور نمایندگان شهروندان، مشارکت مردم را در سیاست گذاری و مدیریت شهری فراهم می کند.

هدف اصـلی نوشتن این یادداشت، بررسی این موضوع اسـت کـه آیا تفاوت معناداری بین اثر بخشی شهرداری قبل و بعد از تشکیل شورای شهر وجود دارد یا خیر؟ ارزش و اهمیت روزافزون نقش مردم در اداره جوامع و رشد نظام های مردم سالار موجب توجه به ایده مشارکت مردم در امور شده است.

در دهه های اخیر جنبش های طرفدار مردم سالاری و شیوه های اداره جوامع بـه روش های دموکراتیک تقریباً در تمامی مناطق جهان رو به رشد و گسترش بوده و حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش مقبولیت عام یافته است، به گونه ای که فکر بر حق بودن مردم در دخالت در اموری که مربوط بـه زندگی آن هاست، مورد توجه همگان قرار گرفته است.

تجربیات حـاصل از تـوسعه مـبتنی بر برنامه ریزی های صورت گرفته نشان می دهد که عدم مشارکت مردم در این فرایندها سبب به وجود آمدن زیان فراوان شده، از این رو جوامع را به سوی تـوجه بـه امـر مشارکت عمومی سوق داده است.

یکی از راه های مشارکت مردم در اداره امـور، ایجاد و تـوسعهسازمان های محلّی می باشد.

تقریباً در تمامی کشورهای جهان تقویت و تجدید نظر در چگونگی فعالیت سازمان های محلّی در سرلوحه برنامه های اصلاحی قرار دارد.

در کشورهایی که به افـکار و عـقاید مـردم احترام گذاشته می شود، سازمان های محلّی به معنای صحیح کلمه وجود دارند.

یعنی مـردم محل در مسائل مربوط به امور محل مشارکت دارند و پس از ایجاد سازمان محلّی تا آنجا که امکان دارد در پیشرفت نیات و مقاصد سـازمان بـه آن کـمک می کنند.

در برخی از کشورها که رشد اجتماعی مردم چندان مورد توجه نیست و یـا طـرز فکر زمامداران آنان به گونه ای است که تفویض امور محلّی را به مردم مقتضی نمی دانند، سازمان های ایجاد شده یـا دارای اخـتیارات لازم بـرای اداره امور محل از طریق شرکت و دخالت مردم نیستند و یا اگر طبق قـانون چنین اخـتیاراتی هـم به آنان داده شده است چون نمی توانند عملا از اختیارات خود استفاده کنند فاقد اصالت و واقعیت هستند.

در کـشور عـزیز مـا ایران هم پس از دو دهه وقفه، در اسفندماه سال 1377 برای نخستین بار مردم فرصت یافتند تا برای انتخاب اعضای شـوراهای اسـلامی شهر، شهرک و روستا در انتخاباتی آزاد شرکت کنند.

استقبال میلیون ها ایرانی از این رخداد تاریخی نشانه ای از علاقه دیـرینه آنـان بـه مشارکت در امور سیاسی و خدمات عمومی است که امید آن می رود شورای اسلامی منتخب مردم با آگـاهی نـسبت به وظیفه سنگین خویش در بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی جامعه محلّی و آبادانی شهرها و روستاها تـلاش پیـگیری داشته باشند.

اما مشارکت مردمی و شورای شهر هم حکایت دیگری دارد که توجه به ایجاد و تـوسعه سـازمان های محلّی یکی از مشخصات قرن حاضر است.

اگر چه نمی توان خاستگاه این حکومت ها را به کشور یا ملّت خاصی نسبت داد، آنـچه مـسلّم است، حکومت های محلّی سابقه و قدمت نسبتا زیادی دارند.

در مورد حکومت محلّی تعاریف مختلفی ارائه شـده اسـت که با وجود کثرت و تنوع تعاریف، نقاط مـشترک بـسیاری در آن ها به چشم می خورد.

طبق تعریف سازمان ملل متّحد، واژه حکومت مـحلّی بـه تقسیم بندی سیاسی یک کشور و یا یک ایالت(در سیستم فدرال) اشاره دارد که با قانون ایجاد شـده و کـنترل اساسی امور محلّی همچون قدرت وضـع مـالیات را در دست دارد و هـیئت اداره کننده(حکومتی) چنین مـوجودیتی به صورت محلّی انتخاب می شوند.

در ایـران، بانیان مشروطیت به اهمیت وجود سازمان های محلّی در رشد دموکراسی و توسعه شعور اجتماعی واقـف بـودند و علاقه آنان به پی ریزی سازمان های مـحلّی از تصویب قوانین مربوط بـه ایـجاد و توسعه چنین سازمان هایی در دورهاوّل مـجلس بـه خوبی نمایان است تا جایی که که در حدود دو سوم قوانینی که در دوره تقنینیّه اوّل تصویب گردید مـربوط بـه انجمن های ایالتی و ولایتی و قانون بـلدیه بـود.

قانون اسـاسی جمهوری اسلامی نیز اهمیّت بـسیاری بـرای سازمان های محلّی و مشارکت مـردم در امـور کشور قائل شده است، به گونه ای که در فصل هفتم تحت عنوان شوراها ، در اصول یکصد تا یکصد و شـشم، اهداف، نحوه تـشکیل و حدود اختیارات شوراها را ذکر کرده است.

اگر چه مـشارکت مـردم در ابعاد مـختلف فـرهنگی، اجتماعی و.

بـه صورت غیر رسمی و از دیـرباز به عنوان یک سنّت حسنه در کشورمان وجود داشته و در دوره های مختلف تاریخی به اشکال مختلف و متنابهی ظـهور مـی یافته است؛ امّا علی رغم همه این مطالب در کـشورمان(در گـذشته) به لحـاظ وجـود سـاختار سیاسی متمرکز و بـعضا حـکومت های غیر مردمی، بهای چندانی به این سازمان ها داده نشده است؛ بنابراین مشارکت مردم در امور محلّی نیز وجود نداشته است.

بعداز انقلاب اسلامی و مـردمی شـدن نـظام حکومتی، به حقّ ملّت ها در اداره جامعه بهای بیشتری داده شـده اسـت و بـسیاری از امـور تـوسط رای مـردم تعیین می شود.

در همین زمینه با انجام انتخابات شوراها و اداره بخشی از امور اجرایی کشور با تکیه بر روند آزاد تبادل دانش، بینش، نظارت و آرای مردم گام مهمّی در واگذاری امور به سازمان های محلّی برداشته شد.

شوراها تبلور حـضور مردم، دیدگاه ها، افکار، خواسته ها، نیازها و تمایل مردم در صحنه برنامه ریزی بوده اند.

فلسفه آن بر پایه محدودیت توان، فکر و اندیشه دستگاه های اجرایی و محدودیت حیطهعمل، خلاء مدیریتی و اصلاح ساختار مدیریتی است.

شوراها در پی تحقّق اهدافی هستند که توسط قانون اساسی و قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراها بـه عـنوان وظایف شوراها بر عهده این نهاد نوپا گذاشته شده است و به طور کلی این وظایف درباره اداره امور محلّی شهرها و روستاهاست.

شوراها با کمک دیگر نهادهای محلّی این وظیفه حساس و سنگین را بـرعـهده دارند.

امّا این شوراها هم در راه رسیدن به اهداف خود با مسائل مختلفی روبه رو می شوند که گاه می تواند چنان حاد باشد که آن ها را با مشکلاتی مواجه کـند و حـتّی حیات آن ها را به خطر اندازد و چـه بـسا باعث شود دوباه نظام قائم مقامی شوراها تکرار گردد.

هدف از نوشتن این یادداشت بررسی این موضوع است که با توجه به همه مشکلات و مسائلی که شوراها در این دو دوره با آن روبـه رو بـودند تا چه میزان در نـیل بـه اهداف خویش توفیق داشته اند؟ و با توجه به آن که تحقیق بر روی مسائل شهرداری متمرکز شده است شوراها تا چه اندازه در انجام این قسمت از وظیفه خود موفق بوده اند؟ به عبارت دیگر آیا شهرداران انتخابی شورا از دید شـهروندان و کـارکنان شهرداری افراد موفقی بوده اند؟ آیا عملکرد شورا در زمینه مصوّبات مربوط به شهرداری اثربخش بوده است؟ آیا عملکرد شورا در زمینه نظارت بر امور شهرداری اثربخش بوده است؟ آیا عملکرد شورا تأثیری بر اثـر بخشی شـهرداری داشته است؟ اما ارزیابی اثربخشی شورای شهر کرمانشاه هم داشته باشیم و سؤالات کلّی هم بدین صورت ذیل است: 1.

آیا شوراها در حـوزه اجـتماعی از نـظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 2.

آیا شوراها در حوزه فرهنگی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 3.

آیا شوراها در حوزه مالی-اقتصادی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 4.

آیا شوراها در حوزه کـالبدی-شهرسازی از نـظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 5.

آیا شوراها در حوزه سازمانی-مدیریتی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ پس شهر خوب ساختنی است و باید همگی تلاش کنیم تا آن را بسازیم.


کلید واژه ها: مردم - برنامه ریزی - شورای - مدیریت - برنامه - شورای شهر - اداره - جوامع - کشورهای جهان - سلامت روانی - سلامت - جامعه - جهان - قبل و بعد - نشان - اجتماعی - شهرداری - ایرانی - کودکان - تاریخی - شوراها - پیشرفت - اسلامی - اهمیت - مناطق - تفاوت - سیاسی - زندگی - نظام - زیان

آخرین اخبار سرویس:
رژه دریایی نیروهای مسلح در آبادان برگزار شد

مهمترین وظیفه استانداران ایجاد تعامل است

تشکیل کارگروه امنیت غذایی در کمیسیون بهداشت

ترامپ و حامیانش بدانند، در روز واقعه جوانان مصمم تر از پیشینیان وارد عمل می شوند

نمایندگان پارلمان و سنای "افغانستان" در رسیدگی به مشکلات ناتوان هستند

دعوت کانون دانشگاهیان برای شرکت در مراسم تشییع پیکر شهید حججی

هدف اصلی داعش ایران بود

فرآیند فرزندخواندگی در البرز تسریع می شود

میرزاده: گزارش نهایی واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی تقدیم هیات رییسه می شود

گردشگران انگلیسی در یکی از کله پزی های تهران! + عکس

اصلاح نظام بودجه ریزی کشور نیازمند اراده ای 3 قوه است

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی (ع) با جوش و خروش ادامه دارد

استخدام شاگرد آقا جهت کار در میوه فروشی احمدی

رییسی: شهید حججی، بازی دشمن را به هم زد

تصمیم گیری درباره همه پرسی اقلیم کردستان در جلسه فردای هیات رییسه کمیسیون امنیت مجلس

گزارش نهایی واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی تقدیم هیات رییسه می شود

مراسم وداع با پیکر شهید محسن حججی در حرم مطهر رضوی

سپاه گیلان آماده همکاری با شهرداری رشت برای حل مشکلات است

آرامش و امنیتی که مردم کورد در آن سهیم است +گزارش

مراسم وداع با پیکر شهید محسن حججی - حرم امام رضا (ع)

چند خبر کوتاه از مناطق مختلف استان

مراسم وداع با پیکر شهید حججی در حرم مطهر امام رضا (ع)

سالاری: برای خدمت به مردم گیلان لحظه ای آرام نمی گیرم

گزارش سردار «عبدالهی» در 12 محور به کمیسیون انرژی مجلس

مراسم ختم آیت الله راستی کاشانی

اصلاح نظام بودجه ریزی کشور نیازمند اراده ای 3 قوه است

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی (ع) با جوش و خروش ادامه دارد

اختصاص7میلیارد تومان اعتباربرای کنترل وکاهش آسیب های اجتماعی درالبرز

به اطلاع داوطلبان آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور سال 1396 می رساند ، نتایج اولیه این آزمون تا ساعت 24 امشب بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت.

امام جمعه بجنورد خواستار تعطیلی جمعه بازارها شد

عکس خانوادگی از محمد اصفهانی + عکس

دستمزد جنجالی ترین بازیگران ایرانی لو رفت! + عکس

روش جدید شوهریابی دختران جوان! + عکس

تصمیم گیری درباره همه پرسی اقلیم کردستان در جلسه فردای هیات رییسه کمیسیون امنیت مجلس

استخدام ارشد حقوق و علوم سیاسی جهت موسسه پژوهشی

چرا زمین در یکم مهرماه نابود نشد؟

استخدام مدیر روابط عمومی،مسلط به زبان انگلیسی در مهدکودک

چرا شعرهای مشیری ماندگار شد

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی با جوش و خروش ادامه دارد

مجموعه شعر "شاهدان عشق" رونمایی می شود

110 شهید دانشجوی لرستانی تقدیم انقلاب شد

بانک ژنی بلوط با روش های زیست فناوری ایجاد می شود

منکر را باید از ریشه قطع کرد

همه پرسی اقلیم کردستان عراق آثار سویی بر روابط تجاری دارد

جانشین قرارگاه خاتم الانبیاء(ص): مردم در حفظ ارزش های دفاع مقدس وظیفه زینب گونه دارند

مدیرکل ثبت احوال مازندران خبر داد کاهش 23 درصدی طلاق در مازندران

کمک به اقتصاد ملی رسالت تاریخی گیلان/ توسعه استان ها اولویت نخست دولت است

برگزاری رژه دریایی نیروهای مسلح در آبادان

زنگ خطر کم آبی بیخ گوش خرمدره

استقبالی گرم از استاندار جدید و بدرقه ی مهربانانه استاندار سابق

گزارش نهایی واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی تقدیم هیات رییسه می شود

تصمیم گیری درباره همه پرسی اقلیم کردستان در جلسه فردای هیات رییسه کمیسیون امنیت مجلس

تاکید رییس جمهوری، استفاده از ظرفیت تمام کسانی است که دلسوز ایران هستند

مجلس از اجرای بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشسته ها حمایت می کند/ بسیاری از مردم در این راستا به ما مراجعه می کردند

دیدار مدیرعامل بانک دی با خانواده شهید مهدی عزیزی

پاسخگویی ربیعی به سوال 4 نماینده درباره وضعیت کارگران

استخدام مسئول دفتر،حسابدار در شرکت آسانسور سازی

استخدام کارگرآقادرسیستم صوتی،لاستیک/تهران محدوده عباس آباد

جلالی: هزینه های جاری کل بودجه کشور را بلعیده اند

استخدام کارشناس IT،مشاور ثبتی،کارمند حسابدار،کارمندفروش

نخستین شهردار زن در استان اردبیل

سردار جزایری: حقوقدانان و وکلا بیش ار پیش به مسائل و مشکلات برسند

پاسخگویی ربیعی به سوال 4 نماینده درباره وضعیت کارگران/ نمایندگان از توضیحات وزیر کار قانع شدند

این نمایش از قبل شکست خورده است

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی با جوش و خروش ادامه دارد

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منصوب شد

دانلود آموزش مکالمه زبان انگلیسی به صورت فایل صوتی - Daily English Conversation

نگرانی از استحاله آیین 600ساله عاشورایی

سخنرانی سرلشکر صفوی در مراسم استقبال از پیکر شهید حججی در اصفهان

امام جمعه بجنورد خواستار تعطیلی جمعه بازارها شد

سرمایه انسانی اصلی ترین رکن مدیریتی هر سازمانی است

ابطال ماده 6 آیین نامه اجرایی بند 95 قانون بودجه سال 92

در راس هیات نظامی رییس ستاد ارتش ترکیه هفته آینده به ایران سفر می کند

مسؤول بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت استان قم: همایش بزرگ پیشکسوتان جهاد و شهادت برگزار می شود

هیات مذهبی بهترین پایگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی است

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منصوب شد

بررسی قانون رسیدگی به اموال مسئولان در نشست آینده شورای عالی قضایی با حضور رییس قوه قضاییه

محدودیت های ترافیکی تشییع پیکر شهید حججی

عملیات آزادسازی مرکز شهرستان الحویجه تا 48 ساعت دیگر آغاز می شود

امام حسین(ع) از نگاه مسیحیان فیلیپین

جلالی: هزینه های جاری کل بودجه کشور را بلعیده اند/ فرآیندهای بودجه ریزی باید اصلاح شود

پیام آیت الله مظاهری به مناسبت درگذشت آیت الله غروی

تهیه بیانیه فراکسیون نمایندگان ولایی درباره برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان

استخدام کارمند اداری در شرکت معتبر در بندر امام خمینی خوزستان

دستگاه پرنده کالاشنیکوف+ویدئو

استخدام شرکت کردان موتور در کرمانشاه

پدیده مدافعان حرم اجازه نداد طرح خاورمیانه جدید آمریکا شکل بگیرد

مشکلات آموزش و پرورش با اقدامات مشترک مجلس و دولت

دادستان تهران: علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم شد

قدم های تازه دولت برای مبارزه با فساد

اولین واکنش مدیر تلگرام به اعلام جرم دادستان

بیانیه مجمع جهانی مستضعفین به مناسبت تشییع پیکر مطهر شهید حججی

زمینه مهاجرت معکوس روستاییان به روستاها فراهم شود

300 دستگاه اتوبوس برای تردد شهروندان به مراسم شهید حججی مستقر می شود

بیداری اسلامی رشحه ای از انقلاب اسلامی است

رییس سازمان بسیج اساتید استان همدان خبر داد بهره مندی اساتید بسیجی همدان از برنامه های بصیرتی/ روحیه جهادی نیاز امروز کشور

تلاش دشمن در جهت تخریب فرهنگی دینی و بومی است/ در زمینه مقابله با آسیب های اجتماعی باید مطالبه گر باشیم

انتخاب نخستین شهردار زن در استان اردبیل

میانمار : پاکسازی قومی در ایالت راخین کذب محض است!

آغاز ساخت منزل مسکونی برای خانواده "صبا"/ قدردانی بنیاد مسکن از پیگیری تسنیم + عکس و فیلم

پیکر شانزدهمین شهید مدافع حرم در خمینی شهر اصفهان تشییع شد

ادامه جمع آوری مظاهر عاشورایی از سوی نیروهای امنیتی بحرینی

سردار سلامی: به برکت وحدت و همدلی در دوران دفاع مقدس سرافراز شدیم

سردار سلامی: به برکت وحدت و همدلی در دوران دفاع مقدس سرافراز شدیم

خیلدار: دفاع مقدس الهام گرفته از نهضت عظیم عاشورا است

هیات مذهبی بهترین پایگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی است

نخستین شهردارزن استان اردبیل ؛فاطمه جوادی شهردار خلخال شد

واکنش یمن به ربوده شدن «بثینه» توسط آل سعود

پوستر | از جمله اهداف قیام عاشورا از دید امام خمینی (س) / فرد باید فدای جامعه شود

اعلام برنامه های بزرگداشت شهید هاشمی نژاد در خراسان رضوی

گشایش اجلاس مجمع عمومی سازمان اینترپل در پکن

برگزاری مراسم تعزیه در خیمه گاه بردسکن

دولت دوازدهم درپی اجرای واقعی و کامل دولت الکترونیک است

تهیه بیانیه فراکسیون نمایندگان ولایی درباره برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان

مجلس از اجرای بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشسته ها حمایت می کند/ بسیاری از مردم در این راستا به ما مراجعه می کردند

خیلدار: دفاع مقدس الهام گرفته از نهضت عظیم عاشورا است

وداع جانسوز خانواده شهید حججی با پیکر بی سر او +فیلم

برنامه عزاداری امام حسین(ع) در دفتر حضرت آیت الله شبیری زنجانی

با اجرای سند تحول بنیادین، بسیاری از مشکلات آموزش و پرورش حل می شود

2 عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس در چهارمحال و بختیاری رونمایی شد

پیکر شهید حججی فردا ساعت 16 وارد فرودگاه اصفهان می شود

قره خانی در گفت وگو با فارس مطرح کرد: گزارش سردار عبدالهی در 12 محور به کمیسیون انرژی مجلس

میزان مشارکت در همه پرسی کردستان 40 تا 50 درصد است

پایتخت، آماده استقبال از فرزند رشید میهن

مداحی "شب پنجم" محرم 95 با صدای سید مجید بنی فاطمه + صوت

چه کتابی برای فرزند من مناسب است؟

آب رسانی 330 روستای یزد با تانکر انجام می شود؛ اجرای نوبت بندی آب در 400 روستا

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی با جوش و خروش ادامه دارد

تجلیل از سربازان نمونه نیروی هوایی ارتش

حرکات عجیب یک راننده تاکسی در اصفهان/ دادستان: صدور قرار تامین برای راننده

سنگر سازان بی سنگر منادیان آبادانی دوران دفاع مقدس + فیلم

تشکیل کارگروه امنیت غذایی در کمیسیون بهداشت

پایتخت ، آماده استقبال از پیکر پاک فرزند رشید میهن

جلالی: هزینه های جاری کل بودجه کشور را بلعیده اند

اجرای 25 هزار طرح در کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر چهارشنبه 5 مهر 96

اقلیم کردستان به دنبال سهم خواهی بیشتر از دولت عراق حرکت می کند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 5 مهر 96

فیلم:معرفی برترین های صنعت گردشگری کشور ؛حسین واحدی پور و روزنامه توریسم تقدیر شدند

واکنش محسن رضایی به همه پرسی استقلال کردستان عراق

روکم کنی سنگ پای ایرانی +عکس

حضور فعالانه توده مردم منجر به پیروزی ایران در جنگ تحمیلی شد

هدف قرار دادن عربستان و امارات استراتژی آتی یمنی ها

شهید «حججی» محور وحدت در کشور شد

ضرورت آموزش و آگاه سازی مردم نسبت به جرائم اینترنتی / به سایت های همسریابی اعتماد نشود

رییسی: شهید حججی عطر شهادت را در کشور جاری کرد/ داعش به زباله دان تاریخ می پیوندد

شهید حججی، حجتی برای دشمن شناسی شد

یادواره شهدای فرهنگی و دانش آموزی شهرستان دنا

جهادگران در جبهه

پدیده مدافعان حرم اجازه نداد طرح خاورمیانه جدید آمریکا شکل بگیرد

پذیرش شهروند خبرنگار در سایت خبرگزاری صدا و سیما

وزیر ارتباطات در نمایشگاه جهانی تلکام 2017: آینده سیاره ما، به توسعه ICT بستگی دارد

رییسی: شهید حججی یکی از جلوه های عاشورای حسینی است

هنرمندان اردبیلی چهار نشان ملی یونسکو دریافت کردند

اجرای 25 هزار طرح در کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

وزیر کشور، احمد رضوانی نایینی را در سمت فرماندار اصفهان ابقا کرد

سند راهبردی کشور در امور نخبگان در استان اردبیل اجرایی می شود

مراسم وداع با شهید حججی در نجف آباد برگزار می شود

میدان امام حسین زودتر به میزبانی شهید حججی رفت

سعادت بشر در ترویج فرهنگ امام حسین (ع) و تبعیت ازآن است

میزان مشارکت در همه پرسی کردستان عراق

جزییات مراسم تشییع پیکر مطهر شهید محسن حججی

صالحی برنامه هایش را به کمیسیون فرهنگی ارائه کرد/جامعیت و تطبیق برنامه وزارتخانه با برنامه ششم

مراسم درگذشت آیت الله راستی کاشانی

رحمانی فضلی در مراسم معارفه استاندار گیلان: استاندار ما باید خیلی چیزها را ببیند و کنار بگذارد

وزیر ارتباطات در نمایشگاه جهانی تلکام 2017: آینده سیاره ما، به توسعه ICT بستگی دارد

استخدام بازاریاب،باتوانایی مکالمه انگلیسی،باپورسانت خوب/یزد

ادای احترام حجت الاسلام رییسی به پیکر شهید حججی

رییس ستاد ارتش ترکیه به ایران سفر می کند

استخدام پاسخگوی تلفن در آژانس هواپیمایی 10020 /تهران

نرخ تنزل قدرت سیاسی غرب بالا رفته است

پسری در کنار تابوت پدر

چرا همنشینی خاتمی و لاریجانی تعجب همگان را برانگیخت؟ محمدرضا تابش پاسخ می دهد

عزاداری دهه اول محرم در بیوت مراجع تقلید و علما

نگاه های توام با تعصب گذشته به زنان در سیستان و بلوچستان تغییر کرد

بخشنامه جدید نجفی برای مبارزه با فساد به زودی ابلاغ می شود

باید برای حل مشکلات و خدمت به مردم همواره رو به جلو حرکت کنیم

وزیر کشور: مهمترین وظیفه استانداران ایجاد تعامل است

استقرار موکب استان مرکزی در کاظمین

ضرورت استفاده ی سالم از فضای مجازی

جهاد گران سازندگی و دفاع از کشور + فیلم

شهید حججی عطر شهادت را در کشور جاری کرد

تکذیب شایعه دستگیری مداح یزدی

اعلام نتایج آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

محسنی اژه ای به نمایندگی از رییس قوه قضاییه در تشییع پیکر شهید حججی شرکت می کند

«پور محمدی» دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شد

تشکیل کمیسیون مشترک برای عودت اموال نامشروع مسئولین

شهادت در راه امام حسین(ع) بزرگ ترین آرزوی محسن بود

فارس گزارش می دهد میدان امام حسین زودتر به میزبانی شهید حججی رفت/ ماجرای فعالیت دانشجویی برای یک استقبال

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی (ع) با جوش و خروش ادامه دارد

سعادت بشر در ترویج فرهنگ امام حسین (ع) و تبعیت ازآن است

اعلام محدودیت های تردد و توقف مراسم تشییع پیکر شهید حججی

تکمیلی/ توسک: مذاکرات برگزیت پیشرفت کافی نداشته است

بزار بمونم آقا، واسه غم تو می گذرم از جونم

نماینده انگلیس:جامعه بین الملل باید برای صلح در سودان جنوبی تلاش کند

مراسم وداع با شهید حججی در نجف آباد برگزار می شود

مراسم بزرگداشت روز آتش نشان

افرادی مانند برجی سفیر واقعی ایران هستند

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی (ع) با جوش و خروش ادامه دارد

طرح تحقیق و تفحص از استانداری کردستان از دستور کار خارج شد/دعوت کمیسیون شوراها از شهردار تهران

شهر خوب ساختنی است

شهر خوب ساختنی است