مطالب مرتبط:
نامزد ریاست جمهوری در شهر اخلاق
همایش لیست امید در شهر ری
نقش بازنگری نهایی در سرنوشت شهر
آخرین ساعات تبلیغات انتخابات شهر کرمانشاه
گردهمایی حامیان سید ابراهیم رییسی در شهر کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1396 ساعت 18:022017-05-18سياسي

شهر خوب ساختنی است


استقبال میلیون ها ایرانی از این رخداد تاریخی نشانه ای از علاقه دیـرینه آنـان بـه مشارکت در امور سیاسی و خدمات عمومی است.

- شوراها تبلور حـضور مردم، دیدگاه ها، افکار، خواسته ها، نیازها و تمایل مردم در صحنه برنامه ریزی اند و در کشورهایی که به افـکار و عـقاید مـردم احترام گذاشته می شود، سازمان های محلّی به معنای صحیح کلمه وجود دارند که از وظایف شورای شهر حفظ سلامت روانی و جسمانی آحاد جامعه و شهروندان به ویژه کودکان و نونهالان جامعه است.

اما توجه به حفظ محیطی سالم و رفع موانع و عوامل تهدید کننده سلامت مردم برعهده شورای اسلامی شهر است.

بدون تردید سیاست گذاری و مدیریت شهرها بدون مشارکت مردم و به کارگیری روش های نوین مدیریت امکان پذیر نیست.

شورای شـهر یکی از نهادهایی است که با حضور نمایندگان شهروندان، مشارکت مردم را در سیاست گذاری و مدیریت شهری فراهم می کند.

هدف اصـلی نوشتن این یادداشت، بررسی این موضوع اسـت کـه آیا تفاوت معناداری بین اثر بخشی شهرداری قبل و بعد از تشکیل شورای شهر وجود دارد یا خیر؟ ارزش و اهمیت روزافزون نقش مردم در اداره جوامع و رشد نظام های مردم سالار موجب توجه به ایده مشارکت مردم در امور شده است.

در دهه های اخیر جنبش های طرفدار مردم سالاری و شیوه های اداره جوامع بـه روش های دموکراتیک تقریباً در تمامی مناطق جهان رو به رشد و گسترش بوده و حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش مقبولیت عام یافته است، به گونه ای که فکر بر حق بودن مردم در دخالت در اموری که مربوط بـه زندگی آن هاست، مورد توجه همگان قرار گرفته است.

تجربیات حـاصل از تـوسعه مـبتنی بر برنامه ریزی های صورت گرفته نشان می دهد که عدم مشارکت مردم در این فرایندها سبب به وجود آمدن زیان فراوان شده، از این رو جوامع را به سوی تـوجه بـه امـر مشارکت عمومی سوق داده است.

یکی از راه های مشارکت مردم در اداره امـور، ایجاد و تـوسعهسازمان های محلّی می باشد.

تقریباً در تمامی کشورهای جهان تقویت و تجدید نظر در چگونگی فعالیت سازمان های محلّی در سرلوحه برنامه های اصلاحی قرار دارد.

در کشورهایی که به افـکار و عـقاید مـردم احترام گذاشته می شود، سازمان های محلّی به معنای صحیح کلمه وجود دارند.

یعنی مـردم محل در مسائل مربوط به امور محل مشارکت دارند و پس از ایجاد سازمان محلّی تا آنجا که امکان دارد در پیشرفت نیات و مقاصد سـازمان بـه آن کـمک می کنند.

در برخی از کشورها که رشد اجتماعی مردم چندان مورد توجه نیست و یـا طـرز فکر زمامداران آنان به گونه ای است که تفویض امور محلّی را به مردم مقتضی نمی دانند، سازمان های ایجاد شده یـا دارای اخـتیارات لازم بـرای اداره امور محل از طریق شرکت و دخالت مردم نیستند و یا اگر طبق قـانون چنین اخـتیاراتی هـم به آنان داده شده است چون نمی توانند عملا از اختیارات خود استفاده کنند فاقد اصالت و واقعیت هستند.

در کـشور عـزیز مـا ایران هم پس از دو دهه وقفه، در اسفندماه سال 1377 برای نخستین بار مردم فرصت یافتند تا برای انتخاب اعضای شـوراهای اسـلامی شهر، شهرک و روستا در انتخاباتی آزاد شرکت کنند.

استقبال میلیون ها ایرانی از این رخداد تاریخی نشانه ای از علاقه دیـرینه آنـان بـه مشارکت در امور سیاسی و خدمات عمومی است که امید آن می رود شورای اسلامی منتخب مردم با آگـاهی نـسبت به وظیفه سنگین خویش در بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی جامعه محلّی و آبادانی شهرها و روستاها تـلاش پیـگیری داشته باشند.

اما مشارکت مردمی و شورای شهر هم حکایت دیگری دارد که توجه به ایجاد و تـوسعه سـازمان های محلّی یکی از مشخصات قرن حاضر است.

اگر چه نمی توان خاستگاه این حکومت ها را به کشور یا ملّت خاصی نسبت داد، آنـچه مـسلّم است، حکومت های محلّی سابقه و قدمت نسبتا زیادی دارند.

در مورد حکومت محلّی تعاریف مختلفی ارائه شـده اسـت که با وجود کثرت و تنوع تعاریف، نقاط مـشترک بـسیاری در آن ها به چشم می خورد.

طبق تعریف سازمان ملل متّحد، واژه حکومت مـحلّی بـه تقسیم بندی سیاسی یک کشور و یا یک ایالت(در سیستم فدرال) اشاره دارد که با قانون ایجاد شـده و کـنترل اساسی امور محلّی همچون قدرت وضـع مـالیات را در دست دارد و هـیئت اداره کننده(حکومتی) چنین مـوجودیتی به صورت محلّی انتخاب می شوند.

در ایـران، بانیان مشروطیت به اهمیت وجود سازمان های محلّی در رشد دموکراسی و توسعه شعور اجتماعی واقـف بـودند و علاقه آنان به پی ریزی سازمان های مـحلّی از تصویب قوانین مربوط بـه ایـجاد و توسعه چنین سازمان هایی در دورهاوّل مـجلس بـه خوبی نمایان است تا جایی که که در حدود دو سوم قوانینی که در دوره تقنینیّه اوّل تصویب گردید مـربوط بـه انجمن های ایالتی و ولایتی و قانون بـلدیه بـود.

قانون اسـاسی جمهوری اسلامی نیز اهمیّت بـسیاری بـرای سازمان های محلّی و مشارکت مـردم در امـور کشور قائل شده است، به گونه ای که در فصل هفتم تحت عنوان شوراها ، در اصول یکصد تا یکصد و شـشم، اهداف، نحوه تـشکیل و حدود اختیارات شوراها را ذکر کرده است.

اگر چه مـشارکت مـردم در ابعاد مـختلف فـرهنگی، اجتماعی و.

بـه صورت غیر رسمی و از دیـرباز به عنوان یک سنّت حسنه در کشورمان وجود داشته و در دوره های مختلف تاریخی به اشکال مختلف و متنابهی ظـهور مـی یافته است؛ امّا علی رغم همه این مطالب در کـشورمان(در گـذشته) به لحـاظ وجـود سـاختار سیاسی متمرکز و بـعضا حـکومت های غیر مردمی، بهای چندانی به این سازمان ها داده نشده است؛ بنابراین مشارکت مردم در امور محلّی نیز وجود نداشته است.

بعداز انقلاب اسلامی و مـردمی شـدن نـظام حکومتی، به حقّ ملّت ها در اداره جامعه بهای بیشتری داده شـده اسـت و بـسیاری از امـور تـوسط رای مـردم تعیین می شود.

در همین زمینه با انجام انتخابات شوراها و اداره بخشی از امور اجرایی کشور با تکیه بر روند آزاد تبادل دانش، بینش، نظارت و آرای مردم گام مهمّی در واگذاری امور به سازمان های محلّی برداشته شد.

شوراها تبلور حـضور مردم، دیدگاه ها، افکار، خواسته ها، نیازها و تمایل مردم در صحنه برنامه ریزی بوده اند.

فلسفه آن بر پایه محدودیت توان، فکر و اندیشه دستگاه های اجرایی و محدودیت حیطهعمل، خلاء مدیریتی و اصلاح ساختار مدیریتی است.

شوراها در پی تحقّق اهدافی هستند که توسط قانون اساسی و قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراها بـه عـنوان وظایف شوراها بر عهده این نهاد نوپا گذاشته شده است و به طور کلی این وظایف درباره اداره امور محلّی شهرها و روستاهاست.

شوراها با کمک دیگر نهادهای محلّی این وظیفه حساس و سنگین را بـرعـهده دارند.

امّا این شوراها هم در راه رسیدن به اهداف خود با مسائل مختلفی روبه رو می شوند که گاه می تواند چنان حاد باشد که آن ها را با مشکلاتی مواجه کـند و حـتّی حیات آن ها را به خطر اندازد و چـه بـسا باعث شود دوباه نظام قائم مقامی شوراها تکرار گردد.

هدف از نوشتن این یادداشت بررسی این موضوع است که با توجه به همه مشکلات و مسائلی که شوراها در این دو دوره با آن روبـه رو بـودند تا چه میزان در نـیل بـه اهداف خویش توفیق داشته اند؟ و با توجه به آن که تحقیق بر روی مسائل شهرداری متمرکز شده است شوراها تا چه اندازه در انجام این قسمت از وظیفه خود موفق بوده اند؟ به عبارت دیگر آیا شهرداران انتخابی شورا از دید شـهروندان و کـارکنان شهرداری افراد موفقی بوده اند؟ آیا عملکرد شورا در زمینه مصوّبات مربوط به شهرداری اثربخش بوده است؟ آیا عملکرد شورا در زمینه نظارت بر امور شهرداری اثربخش بوده است؟ آیا عملکرد شورا تأثیری بر اثـر بخشی شـهرداری داشته است؟ اما ارزیابی اثربخشی شورای شهر کرمانشاه هم داشته باشیم و سؤالات کلّی هم بدین صورت ذیل است: 1.

آیا شوراها در حـوزه اجـتماعی از نـظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 2.

آیا شوراها در حوزه فرهنگی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 3.

آیا شوراها در حوزه مالی-اقتصادی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 4.

آیا شوراها در حوزه کـالبدی-شهرسازی از نـظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ 5.

آیا شوراها در حوزه سازمانی-مدیریتی از نظر ذی نفعان اثربخش بوده اند؟ پس شهر خوب ساختنی است و باید همگی تلاش کنیم تا آن را بسازیم.


کلید واژه ها: مردم - برنامه ریزی - شورای - مدیریت - برنامه - شورای شهر - اداره - جوامع - کشورهای جهان - سلامت روانی - سلامت - جامعه - جهان - قبل و بعد - نشان - اجتماعی - شهرداری - ایرانی - کودکان - تاریخی - شوراها - پیشرفت - اسلامی - اهمیت - مناطق - تفاوت - سیاسی - زندگی - نظام - زیان

آخرین اخبار سرویس:
ماجرای داعشی هایی که محسن حججی به هلاکت رساند

تذکر جعفرزاده به ضد ولایت فقیه خواندن جهرمی و فریادهای پی در پی قاضی پور

جمع آوری 400 صفحه توهین و تخریب علیه معاونت زنان

چه رنگ هایی را در دکوراسیون استفاده نکنیم؟

قبلا گنجی را گول زدند حالا سراغ کروبی رفته اند

نجفی و قالیباف دیدار کردند (عکس )

خط حزب الله 95 | حزب الله این است

سواد اینترنتی ایرانی ها 12 از 100/ زنگ خطر فضای مجازی به صدا در آمد

بیمار ضربه مغزی شده ایذه ای با بالگرد به اهواز منتقل شد

انصاری: متواضعانه کلاه از سر برمی داریم

بنیاد شهید در چهار سال اخیر خدمات ویژه ای برای ایثارگران داشته است

عواقب ترک نماز در احادیث اهل بیت (ع)

چمران: به عنوان یک چریک به سوریه می روم

شهدای بزرگوار مدافع حرم پیرو مکتب عاشورا بوده و هستند

فقر و اشتغال با پول پاشیدن حل نمی شود

با مخلان نظم در اصفهان برخورد جدی می شود

درخواست شورای سراسری قوم مهمند برای پی گیری جدی بازداشت آصف مهمند

ارسال لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور به مجلس

آمادگی محسن هاشمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست شورا

صادرات 1500 تن روغن موتور ایرانول تولید آبادان به چین

افشای کارشکنی زنان مجلس سابق از سوی مولاوردی

هر قطره از خون شهدای مدافع حرم تیشه ای به ریشه تکفیری هااست

جعفرزاده: چرا نمایندگان مطالبی می گویند که ترازویی برای آن وجود ندارد

برگزاری دوره آموزشی آشنایی با فرق و مذاهب در فارس

عضو فراکسیون امید: وزرای کشور و اطلاعات برای پیگیری موضوع اعتصاب غذای مهدی کروبی قول مساعد دادند

چه آسیب هایی برای جامعه اسلامی در مسیر تمدن سازی مانع تراشی می کند؟

حجتی پدر کشاورزی کشور است/ او از مدیران جوان در وزارت جهاد و کشاورزی استفاده خواهد کرد

«احمد اویحیی» رسما نخست وزیر الجزایر شد

خواستار ایجاد یادمان شهیدان باباخاص در پاوه هستیم/ امام خمینی(ره) حیات بخش مردم پاوه بود

ادعایی عجیب: رابطه گرداننده جنگ سوریه و مامورسیا در بیت امام

نسل سوم و چهارم انقلاب، انقلابی تر از جوانان روزگار اول انقلاب هستند

8 سال زندان برای رهبر مخالفان قرقیزستان

تبیین سبک زندگی اسلامی در جامعه از مهم ترین دغدغه های رهبری است

تصویب طرح اشتغالزایی عامل مهم در کاهش آسیب های اجتماعی است

تعیین تکلیف 16 واحد صنعتی راکد در شهرکهای صنعتی خراسان شمالی

سومین جشنواره ملی اسباب بازی

آزادگان و ایثارگران؛ حافظان استقلال و ارزش های انقلاب اسلامی

ماجرای ناسزاگویی به ظریف چه بود؟

تبریک آیت الله اعرافی به دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام

پیکر بی سر شهید حججی نشان از اعتقاد او به آرمان های انقلاب داشت

ابلاغ قانون موافقتنامه استفاده مشترک از دروازه مرزی نوردوز – مغری

این نشانه ها می گوید همسرتان شما را عاشقانه دوست دارد

انتصاب مدیر جدید ارتباطات کاخ سفید

ستاد ملی زن و خانواده احیا می شود/نگاهم در حوزه زنان فراجناحی و ملی است

رایزنی های رییس ستاد کل نیروهای مسلح در ترکیه

فیلم دیده نشده از شهید "محسن حججی" پیش از عملیات

استاندار فارس: وجود فرهنگ شهادت رمز امنیت و آرامش امروز کشور است

آمادگی محسن هاشمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست شورا

دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش‎آموزان: طرح لشکر فرشتگان بستر مناسبی برای کار گروهی ایجاد می کند

در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی چه گذشت؟

قول مساعدت وزرای اطلاعات و کشور برای پیگیری موضوع اعتصاب غذای کروبی

برگزاری همایش توانمندسازی مدیران مدارس جامعه القرآن سراسر کشور

قول مساعدت وزرای اطلاعات و کشور برای پیگیری موضوع اعتصاب غذای کروبی

حاشیه ای بر ناسزاگویی یک نماینده به وزیر امورخارجه

ایرانیان در 50 سالگی چند دندان ندارند؟

عزت واعتلای ایران در تمامی عرصه های نبرد با نظام سلطه مدیون ایثارگران و آزادگان است

نماینده کنگره آمریکا خواستار عذرخواهی ترامپ شد

افزایش آسیب دیده های سیل باغملک به 200 خانوار

رویکردهای نو به حکمرانی آب در ایران

هشت ضرورت تحول در وزارت آموزش و پرورش

از کنایه پرحاشیه خواجه امیری به آزاده نامداری تا پایان طلسم همخوانی با ایرج!

مرعشی: می خواستیم رییس جمهور پابه پای رهبری حرکت کند

کشت ماری جوانا در شهرستان شیراز امحاء شد

موافقان و مخالفان علی ربیعی در مجلس چه گفتند؟ ربیعی چه گفت؟

کشتی «ملکه الیزابت» بزرگترین و قدرتمندترین ناو جنگی تاریخ نیروی دریایی انگلیس

رونمایی از تندیس «مریم میرزاخانی»

مدیرعامل «زاگرس» در مشهد روانه زندان شد

خبرنگاران بسیجی در جمع جهادگران بسیجی

قول مساعدت وزرای اطلاعات و کشور برای پیگیری موضوع اعتصاب غذای کروبی

تشکر ایثارگران ازرییس جمهور/خدمات شایسته و در شأن جامعه در دولت دوازدهم نیز استمرار یابد

حجت الاسلام رییسی: ایران اسلامی را مقاومت حفظ می کند/ شهید حججی مسؤولیت مسؤولان را بیشتر کرد

درخواست مرعشی از روحانی: پابه پای رهبری حرکت کنید

سرلشکر باقری و اردوغان دیدار کردند

ابلاغ قانون اصلاح ماده 86 قانون مالیات های مستقیم

نمایندگان درباره وزیر پیشنهادی بهداشت چه گفتند؟+اظهارات قاضی زاده هاشمی

چمران به سوریه می رود؟

درخواست کواکبیان درباره خبر اعتصاب غذای کروبی/انتصاب آقازاده دهه هفتادی در یک هلدینگ اقتصادی/اهدای تندیس « هاونگ» به نمایندگان مجلس!

باقری کنی: نتوانستیم تحولی در صنعت خودروسازی ایجاد کنیم

«معتادان عزیز»، مواد مخدر دولتی بگیرید!

درخواست جمعی از نمایندگان و فراکسیون امید برای پایان اعتصاب غذای کروبی

عکس/ چاپ تمبر یادبود شهید مدافع حرم محسن حججی

ریشه کنی بیکاری در جامعه ایثارگران طی 2 سال آینده

نامه توکلی: به وزیر بهداشت رای ندهید

پیکر بی سر شهید حججی نشان از اعتقاد او به آرمان های انقلاب داشت/جنگ صبیبی هنوز به پایان نرسیده است

مخالفان برجام به دنبال عدم ایجاد فضای اعتماد نسبت به ایران هستند/ انعقاد قراردادها برای تقویت اعتمادافزایی است

درختان هم می توانند خجالتی باشند

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بازداشت شد

جمع آوری 400 صفحه توهین و تخریب علیه معاونت زنان

مشروح بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه/ظریف در دفاع از خود چه گفت؟

مأموریت اقتصادی برای وزرای سیاسی

مردمی بودن و تمسک به ولایت از جمله صفات بارز نیروی انتظامی است

ترویج کتاب و کتابخوانی را با عشق و علاقه پیگیری می کنم

توسعه کتابخوانی در جامعه با تلاش کتابداران فراهم می شود

ظریف؛ آقای برجام/علوی؛ وزیر زلال/حاشیه های دومین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی

چمران: به عنوان یک چریک به سوریه می روم

مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی اقتصاد چه گفتند؟+اظهارات کرباسیان

کتاب و کتابخوانی؛ عامل همبستگی و سلامت اجتماعی

گیلان همانند نگین درخشان فرهنگی در دنیا معرفی شده است

اولین کرسی ترویجی دانشگاه گیلان برگزار می شود

"افغانستان" عضو کمیسیون بین المللی سدهای بزرگ شد

بحران آب در کشور ما تبدیل به ابرچالش شده است/ انتقال آب خط قرمز مردم خوزستان است

بازتاب سخنان روز گذشته روحانی در رسانه های ترکیه

یک ماهی با دو دهان +تصاویر

رضاداودنژاد و همسرش غزل بدیعی در حاشیه جشن حافظ | عکس

دیدار وزیر خارجه تاجیکستان با رییس جدید صندوق کودکان سازمان ملل

داعش مسلمان دروغین است/ شهادت «حججی» مضطربم کرد/ ملتی که تاریخ نداشته باشد هویت ندارد

محسن هاشمی :هیچ کس را بیکار نخواهیم کرد

جمع آوری 400 صفحه توهین و تخریب علیه معاونت زنان/کنار گذاشتن سیاست انکار و سرپوش در دولت یازدهم

بازتاب انتقام سخت سردار سلیمانی از داعش

سپاه عملیات مستقل زمینی در سوریه نداشته است/ انتقام سخت از داعش در دستور کار

رییس جمهور صادقانه بگوید منشا مخالفت با حضور وزرای زن کجا است

رییس دفتر مقام معظم رهبری در همایش الماس های درخشان: پیکر بی سر شهید حججی نشان از اعتقاد او به آرمان های انقلاب داشت/جنگ صبیبی هنوز به پایان نرسیده است

اعتصاب غذای مهدی کروبی تایید شد

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر پنجشنبه 26 مرداد 96

بیانیه جمعی از خانواده های معظم شهدا و ایثارگران در پی انتصاب مجدد «حجت الاسلام والمسلمین شهیدی»

در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات چه گذشت؟+اظهارات علوی و موافقان و مخالفان

مخالفت توکلی با وزیر بهداشت

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بازداشت شد

دلایل زیارت خاصه امام رضا (ع)

قانون سهم 30 درصدی استخدام خانواده های شهدا در نهادها لازم الاجراست

«عباس» حماس را به اتخاذ تدابیر سختگیرانه بیشتر علیه غزه تهدید کرد

مدیر شرکت هواپیمایی زاگرس در مشهد بازداشت شد

در دومین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی چه گذشت؟

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس در مشهد بازداشت شد

واکنش دفتر آیت الله مکارم شیرازی به یک بیانیه دروغین

اعلام زمان مراسم نامگذاری بزرگراه آیت الله هاشمی

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بازداشت شد

انتظار جنگ بسیار بی رحمانه ای علیه داعش در «رقه» داریم

مولاوردی: نمایندگان زن مجلس نهم برای فعالیت های ما کارشکنی می کردند

آمادگی محسن هاشمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست شورا

مرعشی: می خواستیم رییس جمهور پابه پای رهبری حرکت کند

نشست صمیمی شهردار وشورای شهر سرگز احمدی با خبرنگاران

حاشیه ای که در متن حل نشد

تشییع پیکر 5 شهید مدافع حرم در قم

توجه به تحقیق، پژوهش و آموزش نیروی انسانی راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی است

شکنجه و شکستن فک 300 نفر در زندان!

جنگ صلیبی همچنان ادامه دارد/ کمک های نظام جمهوری اسلامی ایران بر ملت فلسطین و سوریه مشهود است

حجت الاسلام سالک: شهردار آینده اصفهان نباید سوءسابقه سیاسی داشته باشد/ منتخبان شورای شهر مسائل سیاسی را وارد مسائل کاری نکنند

مدیرعامل زاگرس در مشهد بازداشت شد

رتبه اول رشته تفسیر مسابقات پدافند هوایی به بانوی اراکی رسید

تجلیل از فعالان رسانه شهرستان آمل/ تصاویر

حرم منور رضوی مالامال از حضور زائران است

«زندی» مدیرکل فضای مجازی معاونت امور استان ها می شود/ «رنجبران» در راه مدیرکلی روابط عمومی صداوسیما

پیام شهدای مدافع حرم به مسئولان مقاومت در برابر دشمن است

راه اندازی سامانه الکترونیکی کاهش طلاق در کرمانشاه

آزادگان سرشار از معرفت الهی هستند

ساعی: سکان دار دستگاه دیپلماسی با رای مجلس می تواند در مذاکرات جهانی اثرگذار باشد

تماس های عارف با علما و مسئولان نظام درباره اعتصاب غذای کروبی

مراسم تشییع 5 شهید مدافع حرم حضرت زینب(س) در قم‎

محسن هاشمی: برای ریاست شورا کاندیدا می شوم

فرماندار ری: موفقیت های شهرستان ری مدیون همراهی خبرنگاران است

ترامپ 2 شورای مشورتی را منحل کرد

العامری: باید بر وحدت عراق و همبستگی ملی تمرکز کنیم

مهلت 100 روزه استاندار به کارمندان معتاد

کمی بیشتر با BMW X4؛ این کراس اوور ژرمنی آشنا شوید! +تصاویر

مخالفت یک نماینده با حجتی: ایشان قیر و آسفالت را خوب می شناسد

اظهارات دوستم در رابطه به اتفاقات اخیر در شمال کشور

فرارو بررسی کرد: چالش های روحانی در راند دوم

دفتر آیت الله سیستانی: گفتگو درمورد همه پرسی کردستان برعهده دولت فدرال است

تذکر «کواکبیان» در پایان جلسه مجلس

عکس/ ادای احترام هواداران پرسپولیس به شهید حججی

پلمب تمام شعبه های یک مؤسسه مالی غیرمجاز

رییس جمهور روحانی قانون هوای پاک را ابلاغ کرد

درخواست نمایندگان برای پایان اعتصاب غذای کروبی

حقوق شهروندی باید به مطالبه، گفتمان، هنجار و ارزش در فرهنگ عمومی کشور تبدیل شود/افترا، توهین و حرف بی سند زدن، باید در جامعه تقبیح شده و مورد نکوهش قرار گیرد

نذر شهید

نباید بویی از تبعیض و بی عدالتی درباره زنان به مشام برسد/ احیای ستاد ملی زن و خانواده از برنامه های مهم دولت دوازدهم

زمزمه های رفع حصر در مجلس

ارسال لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور به مجلس

رییس سازمان ملی استاندارد: مهم ترین استانداردهای ایران در صنایع غذایی و خودروسازی وجود دارد

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بازداشت شد

استخدام دستیار دندانپزشک / تبریز

ابلاغ قانون موافقتنامه بین ایران و ارمنستان در مورد استفاده مشترک از دروازه مرزی نوردوز – مغری

نهاوندیان: مخالفان برجام جرات اقدام ندارند

رایزنی تلفنی ولی عهد عربستان و وزیر خارجه آمریکا

ارسال لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور به مجلس

پیکر پاک شهید سجاد باوی تشییع شد/حماسه مردم کوت عبدالله در بدرقه شهید مدافع حرم

محسن هاشمی: کاندیدای ریاست شورای شهر هستم

ابلاغ قانون موافقتنامه همکاری در زمینه پیشگیری و واکنش به شرایط اضطراری در دریای خزر

یک سنگ قبر نشان دهید از آنهایی که سال 88 فریاد زدند «جانم فدای ایران»

مولاوردی: در این دوره از فعالیت آماج انواع تهمت ها، توهین ها و دروغ پردازی ها بودم

مشاور امور ایثارگران رییس جمهور مطرح کرد تعهد دولت برای ریشه کنی بیکاری در جامعه ایثارگران طی 2 سال

کشت ماری جوانا در شهرستان شیراز امحاء شد

شهادت محسن از عنایت امام رضا(ع) بود

انتخاب هیات رییسه شورای شهر تهران تا شنبه/ محسن هاشمی: مایه خجالت است که کاندیدا هستم

رییس جمهور قانون هوای پاک را ابلاغ کرد

بازداشت مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس در مشهد

ابلاغ قانون موافقتنامه بین ایران و ارمنستان در مورد استفاده مشترک از دروازه مرزی نوردوز – مغری

بدگویی و تهمت ها علیه مسئولان به ویژه بانوان مایه تأسف است/ رییس جمهور با ابلاغ منشور حقوق شهروندی، گام مهمی برای اجرای قانون اساسی برداشت

قدردانی مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان از دکتر ولایتی

بدگویی و تهمت ها علیه مسئولان به ویژه بانوان مایه تأسف است

استخدام سالن کار جهت کار در یک فست فود در کرج

منشی خانم جهت کاردردفتروکالت / تبریز

داعش نتوانست تصور نزدیکی به مرز ایران را در ذهن بگذراند

دستگاه قضایی اردبیل در برطرف سازی مشکلات سرمایه گذاران پیشگام است

برگزاری نخستین نشست کتاب خوان ویژه قضات/ 247 نشست کتابخوان در گلستان برگزار شد

جشنواره مالک اشتر در تیپ 230 شهید متاجی گرگان برگزار شد

محسن هاشمی: برای شهردار شدن انگیزه داشتم، اما به نظرات جمع احترام گذاشتم

مرعشی: می خواستیم رییس جمهور پابه پای رهبری حرکت کند

پرستاری مادرانه از چهار فرزند مجروح

شهر خوب ساختنی است

شهر خوب ساختنی است