مطالب مرتبط:
عملگرایی و عقلانیت ما را به سمت آقای رییسی هدایت/آیا دولت تدبیر و امید شایسه اعتماد و ریاست جمهوری مردند
اعتماد و اطمینان به جوانان در مسئولیت ها، ضامن پیشرفت جامعه است
نوشته رخشان بنی اعتماد برای کاندیدایی که جوانمردانه استعفا داد
اعتماد یواخیم لو به جوانان اسامی تیم ملی آلمان برای جام کنفدراسیون ها اعلام شد +عکس
فرماندار خاتم: رعایت مواد قانونی در انتخابات موجب ارتقاء اعتماد عمومی مردم می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1396 ساعت 08:452017-05-18سياسي

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر


نهادهای جامعه مدنی باید تقویت شوند احمد بخارایی، جامعه شناس: مشارکت اجتماعی باید نهادینه شود مصطفی تبریزی، روانشناس: - هر چقدر مردم از سلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشت رویداد24"-نیره توکلی، جامعه شناس: نهادهای جامعه مدنی باید تقویت شوند احمد بخارایی، جامعه شناس: مشارکت اجتماعی باید نهادینه شود مصطفی تبریزی، روانشناس: هر چقدر مردم از سلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشتشهروند نوشت: کمتر از 24 ساعت مانده؛ کمتر از 24 ساعت برای شرکت در دوازدهمین دوره ریاست جمهوری.

اتفاقی که نوعی از مشارکت اجتماعی افراد برای تعیین سرنوشت شان تلقی می شود.

مشارکتی که حالا بیشتر از گذشته هم احساس نیاز می شود.

به گفته جامعه شناسان، شرکت در انتخابات تنها بخشی از مشارکت اجتماعی افراد است؛ مشارکتی که باید براساس اعتمادی که پیش از آن شکل گرفته، ایجاد شود و همه را به صحنه بیاورد.

آنها، جامعه شناسان، اما بر این نظرند که مشارکت اجتماعی پس از حضور مردم در انتخابات، باید نهادینه شود: مردم نباید رها شوند و باید در میان افراد برای حضور و مشارکت در اجتماع، اعتماد ایجاد شود: اعتمادی که تزریقی نمی شود.

نیره توکلی، جامعه شناس، معتقد است که انتخابات ریاست جمهوری، مشارکت اجتماعی در یک امر سیاسی است، یعنی نمی توان آن را از معادلات سیاسی جدا کرد: آن چیزی که اکنون به آن احتیاج داریم، تقویت نهادهای جامعه مدنی است، این اتفاق هم زمانی می افتد که نهادهای مدنی مثل تشکلات صنفی، احزاب و اتحادیه مجوز فعالیت داشته باشند، باید زمینه فعالیت اجتماعی افراد ایجاد شود تا اعتماد شکل بگیرد و درنهایت خودش را در قالب مشارکت سیاسی نشان دهد.

به گفته توکلی، اعتماد افراد زمانی جلب می شود که به هدف مورد نظرشان که یا یک کاندیدا در ریاست جمهوری است یا یک نهاد اجتماعی، شناخت پیدا کنند، همین شناخت است که روابط پایدارتری را شکل می دهد: نهاد مدنی همان حزب ها و سندیکاها و ان جی او ها و اتحادیه هایی است که امکان فعالیت مستقل دارند که مردم باید نسبت به آنها شناخت پیدا کنند.

این جامعه شناس، در ادامه بحث به باورهای نادرستی اشاره کرد که بر مشارکت اجتماعی در انتخابات تأثیر می گذارد: چند باور نادرست در میان گروهی از مردم وجود دارد که مانع از مشارکت گسترده در انتخابات می شود، یکی همان است که می گویند ما با سیاست کاری نداریم.

در پاسخ به این افراد باید گفت که شما با سیاست کاری ندارید اما سیاست با شما کار دارد.

آنها تصور می کنند که در جایگاه انفعال قرار گرفته اند و زمانی که در تصمیم گیری سیاسی شرکت نکرده اند، یعنی با سیاست کاری نداشته اند، باید به این افراد گفت که سخت در اشتباه هستند، خودِ انفعال یک حرکت سیاسی است و باعث می شود تا یک قوا بر قوای دیگر برتری پیدا کند.

نظریه توطئه توهم هم که در میان گروه دیگری از افراد دیده می شود، بخش دیگری از صحبت های این جامعه شناس را به خود اختصاص داد: برخی درگیر نظریه توطئه توهم هستند، آنها تصور می کنند که یک توطئه داخلی و خارجی آنها را احاطه کرده، آنها فکر می کنند که همواره نیروهای مختلفی هستند که حرکت های اجتماعی را تحت تأثیر قرار می دهند.

اما چاره چیست؟ باید افرادی که منافع شان را در خطر می بینند، یعنی می بینند که کشور در آستانه جنگ قرار می گیرد یا یک محرومیت اقتصادی و انزوای جهانی ممکن است گریبان مردم را بگیرد، به جای بنزین، بنزن مصرف شود و محیط زیست به خطر افتد، مشارکت اجتماعی خودشان را برای حضور در انتخابات بالا ببرند، یعنی باید برای خنثی کردن توطئه، خود این افرادی که توهم توطئه دارند، با مشارکت اجتماعی، طرح توطئه خودشان را داشته باشند.

او در صحبت هایش، گروه دیگری از مردم را هم مورد توجه قرار می دهد که هر حرفی از زبان کاندیداها اعلام می شود، اصرار می کنند که وعده انتخاباتی است: همه چیز هم وعده انتخاباتی نیست، حرف باید عمل شود.

زمانی که گفتمانی در شعارهای انتخاباتی مطرح می شود، به معنی مهم بودن آن گفتمان است.

هر چند که نمی توان منکر برخی حرف های عوام فریبانه برای کوباندن رقیب انتخاباتی شد.

این جامعه شناس در ادامه، بالابودن اعتماد را یکی از دلایل افزایش مشارکت اجتماعی مردم می داند: متاسفانه ما عزمی برای تربیت شهروند جامعه مدنی نداریم، همین آدم هایی که هیچ کس را قبول ندارند و معتقدند که دنیا پر از شر و آدم های بد است یا فقط خودشان را آدم خوبی می دانند یا گزینه ای در سر دارند، اینها باید گزینه هایشان را به محک آزمایش بگذارند، آن زمان است که به اشتباهشان پی می برند.

به گفته توکلی، باید برای تربیت شهروند مسئول آموزش هایی درنظر گرفته شود: وجدان جامعه شهروندی باید بیدار شود، بسیاری از افراد تصور می کنند در زمان انتخابات، مهمترین کاری که باید بکنند، این است که رأی بدهند، اما درمواقع دیگر از هرنوع بی قانونی و تجاوز به حقوق دیگران، استفاده می کنند تا به هدفشان برسند، به هرحال، وجدان جامعه شهروندی مفقود است و باید مسئولیت را درشهروندان بیدار کرد.

او می گوید: شهروندان ما عادت کرده اند تا همه چیز را در گروه های ناشناخته یا حتی شناخته شده نسبت دهند، درحالی که همان آدم ها، منشأ بسیاری از بی مسئولیت ها هستند.

به اعتقاد این جامعه شناس، افراد پس از انتخابات نباید رها شوند، پس از انتخابات هم کاندیدای انتخاب شده باید پاسخگوی مردم باشد و هم خود افراد باید خواسته هایشان را اعلام کنند.

او یکی از روش های آموزش تربیت شهروند جامعه معدنی را رسانه ملی عنوان می کند: متاسفانه مشارکت رسانه ملی برای آموزش شهروند مسئولیت پذیر خیلی کم است، در رسانه ملی، جای خالی جامعه شناسان درمباحث کارشناسی، احساس می شود.

همه اینها درحالی است که جامعه شناسان، بینش گسترده ای دارند.

*مشارکت اجتماعی باید نهادینه شوداما این تنها نظر نیره توکلی نیست.

احمد بخارایی هم که جامعه شناس است، معتقد است که شرکت نکردن در انتخابات امر کارکردنی نیست.

بهتر است تمام کسانی که دیدگاهی دارند، در انتخابات شرکت کنند.

به اعتقاد این جامعه شناس، این مشارکت باید پس از برگزاری انتخابات نهادینه شود: ما درکشور به چنین مقوله ای توجه نکرده ایم که حتی پس از انتخابات، مشارکت اجتماعی مردم را جدی بگیریم.

بخارایی این را به شهروند می گوید و ادامه می دهد: یک بُعد ازمشارکت اجتماعی، مشارکت سیاسی است، حداقل مشارکت سیاسی هم شرکت در انتخابات است، مشارکت سیاسی حداکثری، فعالیت های حزبی است.

به اعتقاد این جامعه شناس، موانع جدی بر سر راه مشارکت اجتماعی که بخشی از آن همان تشکیل صنف ها، ان جی او ها و اتحادیه وجود دارد.

او به مقوله اعتمادسازی برای بالابردن مشارکت اجتماعی هم اشاره می کند: همه کاندیداها از صداقت سخن می گویند، معنای واقعی صداقت این است که یک فرد از سه ویژگی آگاهی ، بینش و رهایی ازتعصبات برخوردار باشد.

درجامعه ای که صداقت جریان دارد، صاحبان قدرت بخشی از قدرت خود را به سازمان های مردم نهاد منتقل می کنند تا آنها هم نظارت کنند و هم دست به اقدام بزنند.

این گونه است که با نظارت مردم و سازمان های مدنی و احزاب و صنوف و اتحادیه ها بر تمام زوایای قدرت، می توان به کنترل فساد امیدوار بود والا، فساد دامن می گستراند.

به گفته این جامعه شناس، مشارکت مردم و داوطلبان خدمت درفضای آزاد به دور ازموانع قانونی و آیین نامه های دست وپاگیر، به شکل گیری جامعه مدنی می انجامد و تا جامعه مدنی شکل نگیرد، رشد اقتصادی هم ایجاد نمی شود؛ چراکه امنیت و اعتماد لازم برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی وجود ندارد و طبیعتا آمار بیکاری افزایش می یابد.

او ادامه می دهد: متاسفانه، یک سونامی بی اعتمادی جامعه را دربرگرفته است که فقط با هموارکردن بستر مشارکت های اجتماعی و سیاسی به صورت فراگیر، می توان با آن مقابله کرد.

باید به هشدارهای جامعه شناسان توجه شود.

*ایجاد اعتماد درجامعه تزریقی نیستاز آن طرف مصطفی تبریزی، روانشناس هم بُعد دیگری از مشارکت اجتماعی مردم را بررسی می کند و به شهروند می گوید: یکی از ویژگی هایی که انسان درطول رشد، باید کسب کند و ارتقا دهد، رشد اجتماعی است، رشد اجتماعی تماس با مردم و دیگران و مشارکت درفعالیت های اجتماعی است.

این فعالیت ها درکودکی می تواند بازی و رفتن به دید و بازدید باشد و رشد کند و آنقدر ارتقا پیدا کند تا این که فرد خودش را جزیی از یک گروه و جامعه بداند.

فرد زمانی که به چنین حالتی رسید، برای خود گروه یا طبقه ای را انتخاب می کند و خودش را متعلق به همان گروه می داند.

به گفته این روانشناس، زمانی که فرد گروهش را انتخاب کرد، علاقه مند می شود تا در سرنوشت آن گروه هم قدم بردارد.

یکی از این علاقه مندی ها به صورت مشارکت در انتخابات نشان داده می شود.

تبریزی، افراد شرکت کننده در انتخابات را به چند گروه تقسیم می کند، یک، گروهی هستند که سوءظن و بدبینی نسبت به اطراف دارند، جامعه را از خود نمی دانند و هرنوع مشارکتی را فریب خوردگی می دانند، گروهی هم هستند که مشارکت بالایی دارند، در هر تجمع و برنامه ای مشارکت می کنند، آنها هم به اندازه گروه اول، رفتار قابل قبولی ندارند، چراکه فاقد تفکر هستند اما دراین میان گروه سومی هم هستند که به افرادی که واقعا باید به آنها اعتماد کرد، اعتماد می کنند.

مشارکت این افراد عقلانی و حساب شده است.

این گروه می تواند در سرنوشت جامعه تاثیرگذار باشد.

به اعتقاد این روانشناس، هرچقدر میزان آگاهی درجامعه افزایش پیدا کند و مردم ازسلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشت.

هرچقدر میزان آگاهی مردم کم باشد، سیاست مداران می توانند روی هیجان مردم انگشت بگذارند.

او به ارتباط عمیق اعتماد مردم و مشارکت اجتماعی، اشاره می کند: اعتماد با توجه به تجربه هایی که از یک مسأله در افراد وجود دارد، کاهش یا افزایش پیدا می کند.

اعتماد تزریقی نیست.

برخی از روی ناآگاهی اعتماد می کنند و برخی از روی آگاهی کامل.


کلید واژه ها: اجتماعی - جامعه - انتخاب - انتخابات - ریاست جمهوری - مردم - نهادینه - مدنی - سلامت روان - جمهوری - روان - شرکت در انتخابات - سیاسی - اعتمادی - سلامت - مصطفی - ساعت - کاندیدا - احساس - روابط - مجوز - نشان - هایی

آخرین اخبار سرویس:
رییس جمهور موضوع اعتصاب غذای کروبی را پیگیری کند

سخنرانی رییس جمهور اندونزی در سالروز استقلال این کشور

ماجرای داعشی هایی که محسن حججی به هلاکت رساند

تذکر جعفرزاده به ضد ولایت فقیه خواندن جهرمی و فریادهای پی در پی قاضی پور

جمع آوری 400 صفحه توهین و تخریب علیه معاونت زنان

چه رنگ هایی را در دکوراسیون استفاده نکنیم؟

قبلا گنجی را گول زدند حالا سراغ کروبی رفته اند

نجفی و قالیباف دیدار کردند (عکس )

خط حزب الله 95 | حزب الله این است

سواد اینترنتی ایرانی ها 12 از 100/ زنگ خطر فضای مجازی به صدا در آمد

بیمار ضربه مغزی شده ایذه ای با بالگرد به اهواز منتقل شد

انصاری: متواضعانه کلاه از سر برمی داریم

بنیاد شهید در چهار سال اخیر خدمات ویژه ای برای ایثارگران داشته است

عواقب ترک نماز در احادیث اهل بیت (ع)

چمران: به عنوان یک چریک به سوریه می روم

شهدای بزرگوار مدافع حرم پیرو مکتب عاشورا بوده و هستند

فقر و اشتغال با پول پاشیدن حل نمی شود

با مخلان نظم در اصفهان برخورد جدی می شود

درخواست شورای سراسری قوم مهمند برای پی گیری جدی بازداشت آصف مهمند

ارسال لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور به مجلس

آمادگی محسن هاشمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست شورا

صادرات 1500 تن روغن موتور ایرانول تولید آبادان به چین

افشای کارشکنی زنان مجلس سابق از سوی مولاوردی

هر قطره از خون شهدای مدافع حرم تیشه ای به ریشه تکفیری هااست

جعفرزاده: چرا نمایندگان مطالبی می گویند که ترازویی برای آن وجود ندارد

برگزاری دوره آموزشی آشنایی با فرق و مذاهب در فارس

عضو فراکسیون امید: وزرای کشور و اطلاعات برای پیگیری موضوع اعتصاب غذای مهدی کروبی قول مساعد دادند

چه آسیب هایی برای جامعه اسلامی در مسیر تمدن سازی مانع تراشی می کند؟

حجتی پدر کشاورزی کشور است/ او از مدیران جوان در وزارت جهاد و کشاورزی استفاده خواهد کرد

«احمد اویحیی» رسما نخست وزیر الجزایر شد

خواستار ایجاد یادمان شهیدان باباخاص در پاوه هستیم/ امام خمینی(ره) حیات بخش مردم پاوه بود

ادعایی عجیب: رابطه گرداننده جنگ سوریه و مامورسیا در بیت امام

نسل سوم و چهارم انقلاب، انقلابی تر از جوانان روزگار اول انقلاب هستند

8 سال زندان برای رهبر مخالفان قرقیزستان

تبیین سبک زندگی اسلامی در جامعه از مهم ترین دغدغه های رهبری است

تصویب طرح اشتغالزایی عامل مهم در کاهش آسیب های اجتماعی است

تعیین تکلیف 16 واحد صنعتی راکد در شهرکهای صنعتی خراسان شمالی

سومین جشنواره ملی اسباب بازی

آزادگان و ایثارگران؛ حافظان استقلال و ارزش های انقلاب اسلامی

ماجرای ناسزاگویی به ظریف چه بود؟

تبریک آیت الله اعرافی به دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام

پیکر بی سر شهید حججی نشان از اعتقاد او به آرمان های انقلاب داشت

ابلاغ قانون موافقتنامه استفاده مشترک از دروازه مرزی نوردوز – مغری

این نشانه ها می گوید همسرتان شما را عاشقانه دوست دارد

انتصاب مدیر جدید ارتباطات کاخ سفید

ستاد ملی زن و خانواده احیا می شود/نگاهم در حوزه زنان فراجناحی و ملی است

رایزنی های رییس ستاد کل نیروهای مسلح در ترکیه

فیلم دیده نشده از شهید "محسن حججی" پیش از عملیات

استاندار فارس: وجود فرهنگ شهادت رمز امنیت و آرامش امروز کشور است

آمادگی محسن هاشمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست شورا

دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش‎آموزان: طرح لشکر فرشتگان بستر مناسبی برای کار گروهی ایجاد می کند

در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی چه گذشت؟

قول مساعدت وزرای اطلاعات و کشور برای پیگیری موضوع اعتصاب غذای کروبی

برگزاری همایش توانمندسازی مدیران مدارس جامعه القرآن سراسر کشور

قول مساعدت وزرای اطلاعات و کشور برای پیگیری موضوع اعتصاب غذای کروبی

حاشیه ای بر ناسزاگویی یک نماینده به وزیر امورخارجه

ایرانیان در 50 سالگی چند دندان ندارند؟

عزت واعتلای ایران در تمامی عرصه های نبرد با نظام سلطه مدیون ایثارگران و آزادگان است

نماینده کنگره آمریکا خواستار عذرخواهی ترامپ شد

افزایش آسیب دیده های سیل باغملک به 200 خانوار

رویکردهای نو به حکمرانی آب در ایران

هشت ضرورت تحول در وزارت آموزش و پرورش

از کنایه پرحاشیه خواجه امیری به آزاده نامداری تا پایان طلسم همخوانی با ایرج!

مرعشی: می خواستیم رییس جمهور پابه پای رهبری حرکت کند

کشت ماری جوانا در شهرستان شیراز امحاء شد

موافقان و مخالفان علی ربیعی در مجلس چه گفتند؟ ربیعی چه گفت؟

کشتی «ملکه الیزابت» بزرگترین و قدرتمندترین ناو جنگی تاریخ نیروی دریایی انگلیس

رونمایی از تندیس «مریم میرزاخانی»

مدیرعامل «زاگرس» در مشهد روانه زندان شد

خبرنگاران بسیجی در جمع جهادگران بسیجی

قول مساعدت وزرای اطلاعات و کشور برای پیگیری موضوع اعتصاب غذای کروبی

تشکر ایثارگران ازرییس جمهور/خدمات شایسته و در شأن جامعه در دولت دوازدهم نیز استمرار یابد

حجت الاسلام رییسی: ایران اسلامی را مقاومت حفظ می کند/ شهید حججی مسؤولیت مسؤولان را بیشتر کرد

درخواست مرعشی از روحانی: پابه پای رهبری حرکت کنید

سرلشکر باقری و اردوغان دیدار کردند

ابلاغ قانون اصلاح ماده 86 قانون مالیات های مستقیم

نمایندگان درباره وزیر پیشنهادی بهداشت چه گفتند؟+اظهارات قاضی زاده هاشمی

چمران به سوریه می رود؟

درخواست کواکبیان درباره خبر اعتصاب غذای کروبی/انتصاب آقازاده دهه هفتادی در یک هلدینگ اقتصادی/اهدای تندیس « هاونگ» به نمایندگان مجلس!

باقری کنی: نتوانستیم تحولی در صنعت خودروسازی ایجاد کنیم

«معتادان عزیز»، مواد مخدر دولتی بگیرید!

درخواست جمعی از نمایندگان و فراکسیون امید برای پایان اعتصاب غذای کروبی

عکس/ چاپ تمبر یادبود شهید مدافع حرم محسن حججی

ریشه کنی بیکاری در جامعه ایثارگران طی 2 سال آینده

نامه توکلی: به وزیر بهداشت رای ندهید

پیکر بی سر شهید حججی نشان از اعتقاد او به آرمان های انقلاب داشت/جنگ صبیبی هنوز به پایان نرسیده است

مخالفان برجام به دنبال عدم ایجاد فضای اعتماد نسبت به ایران هستند/ انعقاد قراردادها برای تقویت اعتمادافزایی است

درختان هم می توانند خجالتی باشند

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بازداشت شد

جمع آوری 400 صفحه توهین و تخریب علیه معاونت زنان

مشروح بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی امورخارجه/ظریف در دفاع از خود چه گفت؟

مأموریت اقتصادی برای وزرای سیاسی

مردمی بودن و تمسک به ولایت از جمله صفات بارز نیروی انتظامی است

ترویج کتاب و کتابخوانی را با عشق و علاقه پیگیری می کنم

توسعه کتابخوانی در جامعه با تلاش کتابداران فراهم می شود

ظریف؛ آقای برجام/علوی؛ وزیر زلال/حاشیه های دومین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی

چمران: به عنوان یک چریک به سوریه می روم

مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی اقتصاد چه گفتند؟+اظهارات کرباسیان

کتاب و کتابخوانی؛ عامل همبستگی و سلامت اجتماعی

گیلان همانند نگین درخشان فرهنگی در دنیا معرفی شده است

اولین کرسی ترویجی دانشگاه گیلان برگزار می شود

"افغانستان" عضو کمیسیون بین المللی سدهای بزرگ شد

بحران آب در کشور ما تبدیل به ابرچالش شده است/ انتقال آب خط قرمز مردم خوزستان است

بازتاب سخنان روز گذشته روحانی در رسانه های ترکیه

یک ماهی با دو دهان +تصاویر

رضاداودنژاد و همسرش غزل بدیعی در حاشیه جشن حافظ | عکس

دیدار وزیر خارجه تاجیکستان با رییس جدید صندوق کودکان سازمان ملل

داعش مسلمان دروغین است/ شهادت «حججی» مضطربم کرد/ ملتی که تاریخ نداشته باشد هویت ندارد

محسن هاشمی :هیچ کس را بیکار نخواهیم کرد

جمع آوری 400 صفحه توهین و تخریب علیه معاونت زنان/کنار گذاشتن سیاست انکار و سرپوش در دولت یازدهم

بازتاب انتقام سخت سردار سلیمانی از داعش

سپاه عملیات مستقل زمینی در سوریه نداشته است/ انتقام سخت از داعش در دستور کار

رییس جمهور صادقانه بگوید منشا مخالفت با حضور وزرای زن کجا است

رییس دفتر مقام معظم رهبری در همایش الماس های درخشان: پیکر بی سر شهید حججی نشان از اعتقاد او به آرمان های انقلاب داشت/جنگ صبیبی هنوز به پایان نرسیده است

اعتصاب غذای مهدی کروبی تایید شد

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر پنجشنبه 26 مرداد 96

بیانیه جمعی از خانواده های معظم شهدا و ایثارگران در پی انتصاب مجدد «حجت الاسلام والمسلمین شهیدی»

در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات چه گذشت؟+اظهارات علوی و موافقان و مخالفان

مخالفت توکلی با وزیر بهداشت

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بازداشت شد

دلایل زیارت خاصه امام رضا (ع)

قانون سهم 30 درصدی استخدام خانواده های شهدا در نهادها لازم الاجراست

«عباس» حماس را به اتخاذ تدابیر سختگیرانه بیشتر علیه غزه تهدید کرد

مدیر شرکت هواپیمایی زاگرس در مشهد بازداشت شد

در دومین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی چه گذشت؟

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس در مشهد بازداشت شد

واکنش دفتر آیت الله مکارم شیرازی به یک بیانیه دروغین

اعلام زمان مراسم نامگذاری بزرگراه آیت الله هاشمی

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بازداشت شد

انتظار جنگ بسیار بی رحمانه ای علیه داعش در «رقه» داریم

مولاوردی: نمایندگان زن مجلس نهم برای فعالیت های ما کارشکنی می کردند

آمادگی محسن هاشمی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست شورا

مرعشی: می خواستیم رییس جمهور پابه پای رهبری حرکت کند

نشست صمیمی شهردار وشورای شهر سرگز احمدی با خبرنگاران

حاشیه ای که در متن حل نشد

تشییع پیکر 5 شهید مدافع حرم در قم

توجه به تحقیق، پژوهش و آموزش نیروی انسانی راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی است

شکنجه و شکستن فک 300 نفر در زندان!

جنگ صلیبی همچنان ادامه دارد/ کمک های نظام جمهوری اسلامی ایران بر ملت فلسطین و سوریه مشهود است

حجت الاسلام سالک: شهردار آینده اصفهان نباید سوءسابقه سیاسی داشته باشد/ منتخبان شورای شهر مسائل سیاسی را وارد مسائل کاری نکنند

مدیرعامل زاگرس در مشهد بازداشت شد

رتبه اول رشته تفسیر مسابقات پدافند هوایی به بانوی اراکی رسید

تجلیل از فعالان رسانه شهرستان آمل/ تصاویر

حرم منور رضوی مالامال از حضور زائران است

«زندی» مدیرکل فضای مجازی معاونت امور استان ها می شود/ «رنجبران» در راه مدیرکلی روابط عمومی صداوسیما

پیام شهدای مدافع حرم به مسئولان مقاومت در برابر دشمن است

راه اندازی سامانه الکترونیکی کاهش طلاق در کرمانشاه

آزادگان سرشار از معرفت الهی هستند

ساعی: سکان دار دستگاه دیپلماسی با رای مجلس می تواند در مذاکرات جهانی اثرگذار باشد

تماس های عارف با علما و مسئولان نظام درباره اعتصاب غذای کروبی

مراسم تشییع 5 شهید مدافع حرم حضرت زینب(س) در قم‎

محسن هاشمی: برای ریاست شورا کاندیدا می شوم

فرماندار ری: موفقیت های شهرستان ری مدیون همراهی خبرنگاران است

ترامپ 2 شورای مشورتی را منحل کرد

العامری: باید بر وحدت عراق و همبستگی ملی تمرکز کنیم

مهلت 100 روزه استاندار به کارمندان معتاد

کمی بیشتر با BMW X4؛ این کراس اوور ژرمنی آشنا شوید! +تصاویر

مخالفت یک نماینده با حجتی: ایشان قیر و آسفالت را خوب می شناسد

اظهارات دوستم در رابطه به اتفاقات اخیر در شمال کشور

فرارو بررسی کرد: چالش های روحانی در راند دوم

دفتر آیت الله سیستانی: گفتگو درمورد همه پرسی کردستان برعهده دولت فدرال است

تذکر «کواکبیان» در پایان جلسه مجلس

عکس/ ادای احترام هواداران پرسپولیس به شهید حججی

پلمب تمام شعبه های یک مؤسسه مالی غیرمجاز

رییس جمهور روحانی قانون هوای پاک را ابلاغ کرد

درخواست نمایندگان برای پایان اعتصاب غذای کروبی

حقوق شهروندی باید به مطالبه، گفتمان، هنجار و ارزش در فرهنگ عمومی کشور تبدیل شود/افترا، توهین و حرف بی سند زدن، باید در جامعه تقبیح شده و مورد نکوهش قرار گیرد

نذر شهید

نباید بویی از تبعیض و بی عدالتی درباره زنان به مشام برسد/ احیای ستاد ملی زن و خانواده از برنامه های مهم دولت دوازدهم

زمزمه های رفع حصر در مجلس

ارسال لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور به مجلس

رییس سازمان ملی استاندارد: مهم ترین استانداردهای ایران در صنایع غذایی و خودروسازی وجود دارد

مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بازداشت شد

استخدام دستیار دندانپزشک / تبریز

ابلاغ قانون موافقتنامه بین ایران و ارمنستان در مورد استفاده مشترک از دروازه مرزی نوردوز – مغری

نهاوندیان: مخالفان برجام جرات اقدام ندارند

رایزنی تلفنی ولی عهد عربستان و وزیر خارجه آمریکا

ارسال لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور به مجلس

پیکر پاک شهید سجاد باوی تشییع شد/حماسه مردم کوت عبدالله در بدرقه شهید مدافع حرم

محسن هاشمی: کاندیدای ریاست شورای شهر هستم

ابلاغ قانون موافقتنامه همکاری در زمینه پیشگیری و واکنش به شرایط اضطراری در دریای خزر

یک سنگ قبر نشان دهید از آنهایی که سال 88 فریاد زدند «جانم فدای ایران»

مولاوردی: در این دوره از فعالیت آماج انواع تهمت ها، توهین ها و دروغ پردازی ها بودم

مشاور امور ایثارگران رییس جمهور مطرح کرد تعهد دولت برای ریشه کنی بیکاری در جامعه ایثارگران طی 2 سال

کشت ماری جوانا در شهرستان شیراز امحاء شد

شهادت محسن از عنایت امام رضا(ع) بود

انتخاب هیات رییسه شورای شهر تهران تا شنبه/ محسن هاشمی: مایه خجالت است که کاندیدا هستم

رییس جمهور قانون هوای پاک را ابلاغ کرد

بازداشت مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس در مشهد

ابلاغ قانون موافقتنامه بین ایران و ارمنستان در مورد استفاده مشترک از دروازه مرزی نوردوز – مغری

بدگویی و تهمت ها علیه مسئولان به ویژه بانوان مایه تأسف است/ رییس جمهور با ابلاغ منشور حقوق شهروندی، گام مهمی برای اجرای قانون اساسی برداشت

قدردانی مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان از دکتر ولایتی

بدگویی و تهمت ها علیه مسئولان به ویژه بانوان مایه تأسف است

استخدام سالن کار جهت کار در یک فست فود در کرج

منشی خانم جهت کاردردفتروکالت / تبریز

داعش نتوانست تصور نزدیکی به مرز ایران را در ذهن بگذراند

دستگاه قضایی اردبیل در برطرف سازی مشکلات سرمایه گذاران پیشگام است

برگزاری نخستین نشست کتاب خوان ویژه قضات/ 247 نشست کتابخوان در گلستان برگزار شد

جشنواره مالک اشتر در تیپ 230 شهید متاجی گرگان برگزار شد

محسن هاشمی: برای شهردار شدن انگیزه داشتم، اما به نظرات جمع احترام گذاشتم

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر