مطالب مرتبط:
عملگرایی و عقلانیت ما را به سمت آقای رییسی هدایت/آیا دولت تدبیر و امید شایسه اعتماد و ریاست جمهوری مردند
اعتماد و اطمینان به جوانان در مسئولیت ها، ضامن پیشرفت جامعه است
نوشته رخشان بنی اعتماد برای کاندیدایی که جوانمردانه استعفا داد
اعتماد یواخیم لو به جوانان اسامی تیم ملی آلمان برای جام کنفدراسیون ها اعلام شد +عکس
فرماندار خاتم: رعایت مواد قانونی در انتخابات موجب ارتقاء اعتماد عمومی مردم می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1396 ساعت 08:452017-05-18سياسي

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر


نهادهای جامعه مدنی باید تقویت شوند احمد بخارایی، جامعه شناس: مشارکت اجتماعی باید نهادینه شود مصطفی تبریزی، روانشناس: - هر چقدر مردم از سلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشت رویداد24"-نیره توکلی، جامعه شناس: نهادهای جامعه مدنی باید تقویت شوند احمد بخارایی، جامعه شناس: مشارکت اجتماعی باید نهادینه شود مصطفی تبریزی، روانشناس: هر چقدر مردم از سلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشتشهروند نوشت: کمتر از 24 ساعت مانده؛ کمتر از 24 ساعت برای شرکت در دوازدهمین دوره ریاست جمهوری.

اتفاقی که نوعی از مشارکت اجتماعی افراد برای تعیین سرنوشت شان تلقی می شود.

مشارکتی که حالا بیشتر از گذشته هم احساس نیاز می شود.

به گفته جامعه شناسان، شرکت در انتخابات تنها بخشی از مشارکت اجتماعی افراد است؛ مشارکتی که باید براساس اعتمادی که پیش از آن شکل گرفته، ایجاد شود و همه را به صحنه بیاورد.

آنها، جامعه شناسان، اما بر این نظرند که مشارکت اجتماعی پس از حضور مردم در انتخابات، باید نهادینه شود: مردم نباید رها شوند و باید در میان افراد برای حضور و مشارکت در اجتماع، اعتماد ایجاد شود: اعتمادی که تزریقی نمی شود.

نیره توکلی، جامعه شناس، معتقد است که انتخابات ریاست جمهوری، مشارکت اجتماعی در یک امر سیاسی است، یعنی نمی توان آن را از معادلات سیاسی جدا کرد: آن چیزی که اکنون به آن احتیاج داریم، تقویت نهادهای جامعه مدنی است، این اتفاق هم زمانی می افتد که نهادهای مدنی مثل تشکلات صنفی، احزاب و اتحادیه مجوز فعالیت داشته باشند، باید زمینه فعالیت اجتماعی افراد ایجاد شود تا اعتماد شکل بگیرد و درنهایت خودش را در قالب مشارکت سیاسی نشان دهد.

به گفته توکلی، اعتماد افراد زمانی جلب می شود که به هدف مورد نظرشان که یا یک کاندیدا در ریاست جمهوری است یا یک نهاد اجتماعی، شناخت پیدا کنند، همین شناخت است که روابط پایدارتری را شکل می دهد: نهاد مدنی همان حزب ها و سندیکاها و ان جی او ها و اتحادیه هایی است که امکان فعالیت مستقل دارند که مردم باید نسبت به آنها شناخت پیدا کنند.

این جامعه شناس، در ادامه بحث به باورهای نادرستی اشاره کرد که بر مشارکت اجتماعی در انتخابات تأثیر می گذارد: چند باور نادرست در میان گروهی از مردم وجود دارد که مانع از مشارکت گسترده در انتخابات می شود، یکی همان است که می گویند ما با سیاست کاری نداریم.

در پاسخ به این افراد باید گفت که شما با سیاست کاری ندارید اما سیاست با شما کار دارد.

آنها تصور می کنند که در جایگاه انفعال قرار گرفته اند و زمانی که در تصمیم گیری سیاسی شرکت نکرده اند، یعنی با سیاست کاری نداشته اند، باید به این افراد گفت که سخت در اشتباه هستند، خودِ انفعال یک حرکت سیاسی است و باعث می شود تا یک قوا بر قوای دیگر برتری پیدا کند.

نظریه توطئه توهم هم که در میان گروه دیگری از افراد دیده می شود، بخش دیگری از صحبت های این جامعه شناس را به خود اختصاص داد: برخی درگیر نظریه توطئه توهم هستند، آنها تصور می کنند که یک توطئه داخلی و خارجی آنها را احاطه کرده، آنها فکر می کنند که همواره نیروهای مختلفی هستند که حرکت های اجتماعی را تحت تأثیر قرار می دهند.

اما چاره چیست؟ باید افرادی که منافع شان را در خطر می بینند، یعنی می بینند که کشور در آستانه جنگ قرار می گیرد یا یک محرومیت اقتصادی و انزوای جهانی ممکن است گریبان مردم را بگیرد، به جای بنزین، بنزن مصرف شود و محیط زیست به خطر افتد، مشارکت اجتماعی خودشان را برای حضور در انتخابات بالا ببرند، یعنی باید برای خنثی کردن توطئه، خود این افرادی که توهم توطئه دارند، با مشارکت اجتماعی، طرح توطئه خودشان را داشته باشند.

او در صحبت هایش، گروه دیگری از مردم را هم مورد توجه قرار می دهد که هر حرفی از زبان کاندیداها اعلام می شود، اصرار می کنند که وعده انتخاباتی است: همه چیز هم وعده انتخاباتی نیست، حرف باید عمل شود.

زمانی که گفتمانی در شعارهای انتخاباتی مطرح می شود، به معنی مهم بودن آن گفتمان است.

هر چند که نمی توان منکر برخی حرف های عوام فریبانه برای کوباندن رقیب انتخاباتی شد.

این جامعه شناس در ادامه، بالابودن اعتماد را یکی از دلایل افزایش مشارکت اجتماعی مردم می داند: متاسفانه ما عزمی برای تربیت شهروند جامعه مدنی نداریم، همین آدم هایی که هیچ کس را قبول ندارند و معتقدند که دنیا پر از شر و آدم های بد است یا فقط خودشان را آدم خوبی می دانند یا گزینه ای در سر دارند، اینها باید گزینه هایشان را به محک آزمایش بگذارند، آن زمان است که به اشتباهشان پی می برند.

به گفته توکلی، باید برای تربیت شهروند مسئول آموزش هایی درنظر گرفته شود: وجدان جامعه شهروندی باید بیدار شود، بسیاری از افراد تصور می کنند در زمان انتخابات، مهمترین کاری که باید بکنند، این است که رأی بدهند، اما درمواقع دیگر از هرنوع بی قانونی و تجاوز به حقوق دیگران، استفاده می کنند تا به هدفشان برسند، به هرحال، وجدان جامعه شهروندی مفقود است و باید مسئولیت را درشهروندان بیدار کرد.

او می گوید: شهروندان ما عادت کرده اند تا همه چیز را در گروه های ناشناخته یا حتی شناخته شده نسبت دهند، درحالی که همان آدم ها، منشأ بسیاری از بی مسئولیت ها هستند.

به اعتقاد این جامعه شناس، افراد پس از انتخابات نباید رها شوند، پس از انتخابات هم کاندیدای انتخاب شده باید پاسخگوی مردم باشد و هم خود افراد باید خواسته هایشان را اعلام کنند.

او یکی از روش های آموزش تربیت شهروند جامعه معدنی را رسانه ملی عنوان می کند: متاسفانه مشارکت رسانه ملی برای آموزش شهروند مسئولیت پذیر خیلی کم است، در رسانه ملی، جای خالی جامعه شناسان درمباحث کارشناسی، احساس می شود.

همه اینها درحالی است که جامعه شناسان، بینش گسترده ای دارند.

*مشارکت اجتماعی باید نهادینه شوداما این تنها نظر نیره توکلی نیست.

احمد بخارایی هم که جامعه شناس است، معتقد است که شرکت نکردن در انتخابات امر کارکردنی نیست.

بهتر است تمام کسانی که دیدگاهی دارند، در انتخابات شرکت کنند.

به اعتقاد این جامعه شناس، این مشارکت باید پس از برگزاری انتخابات نهادینه شود: ما درکشور به چنین مقوله ای توجه نکرده ایم که حتی پس از انتخابات، مشارکت اجتماعی مردم را جدی بگیریم.

بخارایی این را به شهروند می گوید و ادامه می دهد: یک بُعد ازمشارکت اجتماعی، مشارکت سیاسی است، حداقل مشارکت سیاسی هم شرکت در انتخابات است، مشارکت سیاسی حداکثری، فعالیت های حزبی است.

به اعتقاد این جامعه شناس، موانع جدی بر سر راه مشارکت اجتماعی که بخشی از آن همان تشکیل صنف ها، ان جی او ها و اتحادیه وجود دارد.

او به مقوله اعتمادسازی برای بالابردن مشارکت اجتماعی هم اشاره می کند: همه کاندیداها از صداقت سخن می گویند، معنای واقعی صداقت این است که یک فرد از سه ویژگی آگاهی ، بینش و رهایی ازتعصبات برخوردار باشد.

درجامعه ای که صداقت جریان دارد، صاحبان قدرت بخشی از قدرت خود را به سازمان های مردم نهاد منتقل می کنند تا آنها هم نظارت کنند و هم دست به اقدام بزنند.

این گونه است که با نظارت مردم و سازمان های مدنی و احزاب و صنوف و اتحادیه ها بر تمام زوایای قدرت، می توان به کنترل فساد امیدوار بود والا، فساد دامن می گستراند.

به گفته این جامعه شناس، مشارکت مردم و داوطلبان خدمت درفضای آزاد به دور ازموانع قانونی و آیین نامه های دست وپاگیر، به شکل گیری جامعه مدنی می انجامد و تا جامعه مدنی شکل نگیرد، رشد اقتصادی هم ایجاد نمی شود؛ چراکه امنیت و اعتماد لازم برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی وجود ندارد و طبیعتا آمار بیکاری افزایش می یابد.

او ادامه می دهد: متاسفانه، یک سونامی بی اعتمادی جامعه را دربرگرفته است که فقط با هموارکردن بستر مشارکت های اجتماعی و سیاسی به صورت فراگیر، می توان با آن مقابله کرد.

باید به هشدارهای جامعه شناسان توجه شود.

*ایجاد اعتماد درجامعه تزریقی نیستاز آن طرف مصطفی تبریزی، روانشناس هم بُعد دیگری از مشارکت اجتماعی مردم را بررسی می کند و به شهروند می گوید: یکی از ویژگی هایی که انسان درطول رشد، باید کسب کند و ارتقا دهد، رشد اجتماعی است، رشد اجتماعی تماس با مردم و دیگران و مشارکت درفعالیت های اجتماعی است.

این فعالیت ها درکودکی می تواند بازی و رفتن به دید و بازدید باشد و رشد کند و آنقدر ارتقا پیدا کند تا این که فرد خودش را جزیی از یک گروه و جامعه بداند.

فرد زمانی که به چنین حالتی رسید، برای خود گروه یا طبقه ای را انتخاب می کند و خودش را متعلق به همان گروه می داند.

به گفته این روانشناس، زمانی که فرد گروهش را انتخاب کرد، علاقه مند می شود تا در سرنوشت آن گروه هم قدم بردارد.

یکی از این علاقه مندی ها به صورت مشارکت در انتخابات نشان داده می شود.

تبریزی، افراد شرکت کننده در انتخابات را به چند گروه تقسیم می کند، یک، گروهی هستند که سوءظن و بدبینی نسبت به اطراف دارند، جامعه را از خود نمی دانند و هرنوع مشارکتی را فریب خوردگی می دانند، گروهی هم هستند که مشارکت بالایی دارند، در هر تجمع و برنامه ای مشارکت می کنند، آنها هم به اندازه گروه اول، رفتار قابل قبولی ندارند، چراکه فاقد تفکر هستند اما دراین میان گروه سومی هم هستند که به افرادی که واقعا باید به آنها اعتماد کرد، اعتماد می کنند.

مشارکت این افراد عقلانی و حساب شده است.

این گروه می تواند در سرنوشت جامعه تاثیرگذار باشد.

به اعتقاد این روانشناس، هرچقدر میزان آگاهی درجامعه افزایش پیدا کند و مردم ازسلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشت.

هرچقدر میزان آگاهی مردم کم باشد، سیاست مداران می توانند روی هیجان مردم انگشت بگذارند.

او به ارتباط عمیق اعتماد مردم و مشارکت اجتماعی، اشاره می کند: اعتماد با توجه به تجربه هایی که از یک مسأله در افراد وجود دارد، کاهش یا افزایش پیدا می کند.

اعتماد تزریقی نیست.

برخی از روی ناآگاهی اعتماد می کنند و برخی از روی آگاهی کامل.


کلید واژه ها: اجتماعی - جامعه - انتخاب - انتخابات - ریاست جمهوری - مردم - نهادینه - مدنی - سلامت روان - جمهوری - روان - شرکت در انتخابات - سیاسی - اعتمادی - سلامت - مصطفی - ساعت - کاندیدا - احساس - روابط - مجوز - نشان - هایی

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه نور خوزستان: عید بیداری فطرت

دعاکنیم صدها هزار جوان ایرانی عزم فرار ازوطن نکنند

اعمال روز آخر ماه رمضان

فطریه را به چه کسانی بدهیم

عکس/ هلال ماه شوال در تهران

375 پایگاه کمیته امداد کرمانشاه زکات فطره مردم را جمع آوری می کند

دفتر آیت الله سیستانی فردا را عید فطر اعلام کرد

تبریک عید سعید فطر

اقامه نماز عید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب

ظریف: رهبران اسلامی از مناسبت عید فطر برای ترویج صلح و وحدت استفاده کنند

تشکیل 5 پرونده تخلف انتخاباتی برای مدیران اجرایی در مازندران

10 عکس اکوتوریسم/ سوغات پراگ، جمهوری چک

روحانی: روشنگری مبانی عدل وظیفه نخبگان مسلمان است

روحانی: محاصره قطر قابل قبول نیست

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

جرایم دیرکرد حقوق دولتی معادن بخشیده می شود

نماز عید سعید فطر به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

مصوبه دولت برای لغو روادید بین ایران و روسیه و پرتغال ابلاغ شد

پیام تسلیت وزیربهداشت در پی جان باختن تعدادی از مردم پاکستان در انفجار تانکر سوخت

کاهش 13.7 درصدی آمار ورودی های زندان های کردستان

احداث شهرک شماره 4 سنندج در دست اقدام است

جهانگیری دو مصوبه دولت در خصوص برقراری مقررات لغو روادید بین ایران و کشورهای روسیه و پرتغال را ابلاغ کرد

جرایم دیرکرد حقوق دولتی معادن بخشیده می شود

جهانگیری یک پروژه اولویت دار دیگر وزارت امور اقتصادی و دارایی مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرد

بیشترین جرایم مازندران چیست؟

عکس/ اعمال مخصوص شب و روز عید سعید فطر

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

اجرای توسعه کاظمین با صحن صاحب الزمان(عج)

دادگستری مازندران: افزایش آمار جرائم به دلیل عدم تحمل مردم

تماس تلفنی امیر قطر با روحانی/ توسعه روابط اقتصادی وتجاری بویژه میان بخش های خصوصی

بستن 570 حلقه چاه غیرمجاز در حوزه قضایی تربت حیدریه

دادگستری مازندران: افزایش آمار جرائم به دلیل عدم تحمل مردم

دفتر آیت الله سیستانی فردا را عید فطر اعلام کرد

توهین و ضرب و جرح در صدر جرایم مازندران است

عید فطر عید یکپارچگی و وحدت امت اسلامی در سپاس خداوند است

استهلال ماه شوال در قم

پیام تبریک آیت الله شفیعی به مناسبت عید فطر + ببینید

عید فطر روز تجلی وحدت و اتحاد است

زمان انتشار کارت ورود به جلسه کنکور

اعتراض دانشجویان به برگزاری آزمون در ساعات راهپیمایی روز قدس

طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال جاری تکمیل شود

کنفرانس بین المللی مقابله با گردوغبار تهران | مقامات 31 کشور در راه تهران

عید فطر چند روز تعطیل است؟

کشته شدن 30 داعشی در غرب الانبار

مهم ترین دغدغه اش نماز بود / هر شب از سوریه تماس می گرفت

چرا ماه رمضان به عید ختم می شود؟

مرجع شیعیان عراق فردا را عید سعید فطر اعلام کرد

بررسی افشای سوالات آزمون نهایی دانش آموزان ادامه دارد

اختصاص فطریه برای آزادی زندانیان نیازمند

دانلود Flight Simulator FlyWings 2017 v3.5.4 برای اندروید و iOS + مود

دادستان مرکز خراسان شمالی خبر داد؛ بازگشت وجوه اختلاس 2 میلیاردی به بیت المال

بستن 570 حلقه چاه غیرمجاز در حوزه قضایی تربت حیدریه

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

پاسخ به شبهه بی اعتباری احادیث ائمه معصومین(ع)

هلال ماه شوال در تهران+ عکس

اقامه نماز عید فطر به امامت مقام معظم رهبری

پیام عملیات موشکی سپاه برای دشمنان بسیار بزرگتر از یک حادثه برای تروریست ها بوده است

سیاست تهران توسعه بیش از پیش روابط با دوحه

حضرت آیت الله العظمی سیستانی روز دوشنبه روز عید فطر اعلام کرد

تهران در کنار ملت و دولت قطر است/ جهان اسلام نیازمند وحدت و یکپارچگی است

لو رفتن سوال های امتحانات نهایی تایید شد

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

تصاویر/ اجرای مانور امنیت در سواحل آستارا

روحانی عید فطر را به تمامی مسلمانان جهان تبریک گفت

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

روشنگری مبانی صلح در اندیشه اسلامی، وطیفه اندیشمندان مسلمان است

نماز عید فطر در کشورهای مختلف جهان به روایت تصویر

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

هلال ماه شوال در پاکستان رویت شد/ فردا عید فطر است

بازگشت وجوه اختلاس 2 میلیاردی به بیت المال

جهانگیری در نامه ای به طیب نیا طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال جاری تکمیل شود

سیاست تهران توسعه بیش از پیش روابط با دوحه است

افزایش آمار جرایم در مازندران به دلیل کاهش آستانه تحمل مردم است

ربات ها یا انسان ها؛ کدام یک در یادگیری آداب و معاشرت اجتماعی موفق ترند؟

اصفهان نیازمند برنامه ریزی توسعه شهری

دکتر احمدی نژاد در توییتر عید سعید فطر را به مسلمانان جهان تبریک گفت

حاکمیت سعودی ها بر روی قوس افول

یک سال از دغدغه رهبری گذشت و پیگیری فیش های نجومی «تقریبا هیچ»!

ابلاغ مصوبات برقراری مقررات لغو روادید بین ایران و کشورهای روسیه و پرتغال

اعمالی که باید امشب انجام دهید/ اعمال شب عید فطر

پیام عملیات موشکی سپاه برای دشمنان بسیار بزرگتر از یک حادثه برای تروریست ها بوده است

تشکیل تیم های واکنش سریع در 9 استان کشور/ ساماندهی بیمارستان های سیار با فناوری های نوین

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

نیروهای مسلح سوریه عزم بالایی در ادامه نبرد با تروریست ها دارند

تشکیل سه هزار پرونده قضایی تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی استان اردبیل

یکهزار و 648 مددجوی زندان یزد به مرخصی ارفاقی رفتند

آخرین افطاری تهرانی ها در خیابان سی تیر تهران

اقامه نماز عید فطر روز دوشنبه به امامت رهبر انقلاب

استاندار یزد: عید فطر ، عید بازگشت به فطرت خدایی است

توانمندسازی و حفظ اقتدار دستگاه قضایی ضامن حفظ امنیت است

تبریک توییتری ظریف به مناسبت عید فطر

عکس خبری - هلال ماه شوال در تهران

آمادگی حرم رضوی برای نماز عید

هیچ موضوع محرمانه ای ندارم

وزیر آموزش و پرورش: بازرسی به معنای مچ گیری نیست

ناسا به زودی کشف حیات فرازمینی را اعلام خواهد کرد

دادستان مشهد: برگزاری کنسرت در شهر مشهد با توجه به اتفاق نظر علما صحیح نیست

اقامه نماز عید فطر، فردا به امامت رهبر انقلاب در مصلای امام خمینی

آمریکا در تدارک ارسال تسلیحات به اوکراین

عکس/ منظره ای زیبا و حیرت انگیز در کشور نروژ

عکس/ برنامه اقامه نماز عیدفطر به امامت رهبر انقلاب اسلامی

پوستر/ توصیه امیرالمومنین(ع) برای عید سعید فطر

پاسخ خسروپناه به شبهه بی اعتباری احادیث ائمه معصومین(ع)

پیام روحانی به سران کشورها به مناسبت عید فطر

خبر 20 یکشنبه 4 تیر 96

توقف وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث

هلال ماه شوال در تهران

تشکیل سه هزار پرونده قضایی تخریب و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی استان اردبیل

ابلاغ 2 مصوبه و یک آیین نامه اجرایی از سوی معاون اول رییس جمهور

اقامه نماز عید فطر فردا به امامت رهبر انقلاب

غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان نقش موثری در کاهش آسیب دارد

امنیت سرمایه گذاری لازمه تولید و اشتغال در خراسان جنوبی است

صدور 200 مورد حکم جایگزین حبس به نفع مراکز عام المنفعه در هرمزگان

ابلاغ مصوبات برقراری مقررات لغو روادید بین ایران و کشورهای روسیه و پرتغال

تغییر در اساسنامه دانشگاه پیام نور منطقی نیست

سیف: مرجع قضایی مسئول تعیین تکلیف موسسه های غیرمجاز

تشکیل تیم های واکنش سریع در 9 استان کشور/ ساماندهی بیمارستان های سیار با فناوری های نوین

یکهزار و 648 مددجوی زندان یزد به مرخصی ارفاقی رفتند

اقامه نماز عید فطر، فردا به امامت رهبر انقلاب در مصلای امام خمینی

استاندار یزد: عید فطر ، عید بازگشت به فطرت خدایی است

برگزاری کنسرت در مشهد صحیح نیست

7 هزار سفر با خط 7 مترو در 13 روز

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

دیدار اساتید | راه پیشرفت را پیدا کنید

تشریح کامل کودتای 28 مرداد (بخش دوم)

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

ماکسیما 2016 در ایران

تبریک ظریف به مناسبت عید فطر

پیام حجت الاسلام والمسلمین شهیدی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

توانمندسازی و حفظ اقتدار دستگاه قضایی ضامن حفظ امنیت است

قدردانی از حضور گسترده و یکپارچه امت اسلامی در راهپیمایی روز قدس

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

بهترین اپلیکیشن های موبایلی که در سفرها به کار خواهند آمد

استهلال ماه شوال در همدان

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

پیام روحانی به سران کشورها به مناسبت عید فطر

وضعیت حجاب و عفاف در استان اصفهان مناسب نیست/ ترویج حجاب و عفاف نیازمند ایده های نو است

اصلاح طلبان مانع تفرق آرا شدند

هیچ یک از اعضای شورا شهردار نمی شود

تصویب 507 مصوبه عمومی

هشدار احمد توکلی به سران دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب / تا دیر نشده فکری بکنید!

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

پیام تبریک رییس جمهور به مناسبت عید فطر به تمامی مسلمانان جهان به ویژه ملت ایران

هلال ماه شوال رویت شد

رادیکالیسم اسلامی و قدمت آن

دو مصوبه دولت برای برقراری مقررات لغو روادید میان ایران و روسیه و پرتغال

ناگفته های وزیر اطلاعات از حمله سپاه به مقر سرکردگان داعش

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

مقدمات تحلیف رییس جمهور انجام شده/ دولت دوازدهم قطعا در موعد قانونی تشکیل می شود

دلنوشته وزیر بهداشت درباره حقیقت دین، اخلاق و انسانیت

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان نقش موثری در کاهش آسیب دارد

رادیکالیسم اسلامی و قدمت آن

صدور 200 مورد حکم جایگزین حبس به نفع مراکز عام المنفعه در هرمزگان

چرا رنگ رگ های بدن آبی به نظر می رسد؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس: برخی مسؤولان با لابی گری به قدرت می رسند/نبود ستاد احیای دریاچه ارومیه بهتر از بودن آن است

نقاره زنی شب عید فطر در حرم مطهر امام رضا (ع)

اردبیل جزو استانهای فعال درزمینه پیشگیری ازمواد مخدر درکشور است

تا آخرین نفس پشت رهبرمان خواهیم بود

چرا رنگ رگ های بدن آبی به نظر می رسد؟

توکلی: اهانت به مسوولان جمهوری اسلامی، با هدف امام و رهبری در تعارض آشکار است

معرفی برگزیدگان اخلاق و نیایش

اقامه نماز عید فطر فردا به امامت رهبر انقلاب

جمنا در کما و بدون امید

قدردانی از حضور گسترده و یکپارچه امت اسلامی در راهپیمایی روز قدس

جرایم دیرکرد حقوق دولتی معادن تا پایان سال 95 بخشیده می شود/ مشخص شدن نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث

« جمنا » در کما و بدون امید

رمضان، یک ماه میهمانی خدا

"ربنا"یی که پخش نشد

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

تصاویر هوایی از وضعیت ترافیکی جاده ها

دفتر آیت الله سید علی سیستانی فردا را عید فطر اعلام کرد

دانلود آهنگ جدید محسن یاحقی بنام گل ناز

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

مسلمانان جمهوری آذربایجان روز دوشنبه را بعنوان عید فطر جشن می گیرند

اردبیل جزو استانهای فعال درزمینه پیشگیری ازمواد مخدر درکشور است

4 گام برای ایجاد اعتماد به نفس در بین پرسنل

استخدام پیک موتوری جهت پیک آنلاین در شرکت الوپیک

مصوبه لغو روادید سفرهای گروهی به روسیه ابلاغ شد

تهران در کنار ملت و دولت قطر می باشد / جهان اسلام نیازمند وحدت و یکپارچگی است

پیشنهادها برای موفقیت دولت دوازدهم

نماز عید سعید فطر فردا به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه می شود

نماز عید فطر دوشنبه به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

محاصره قطر برای ما قابل قبول نیست/ سیاست تهران توسعه بیش از پیش روابط با دوحه است

در جلسه هیات دولت به ریاست روحانی نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

ابلاغ دو مصوبه و یک آیین نامه اجرایی از سوی معاون اول رییس جمهور

جرایم دیرکرد حقوق دولتی معادن تا پایان سال 95 بخشیده می شود/ مشخص شدن نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث

"تهران در کنار ملت و دولت قطر می باشد" / جهان اسلام نیازمند وحدت و یکپارچگی است

توجه به تعاونی های بومی گردی ، فارغ التحصیلان دانشگاهی و زنان

رهبری در مسائل جمهوری اسلامی با احدی شوخی ندارند

پیام تبریک روحانی به مناسبت عید فطر

ظریف عید سعید فطر را تبریک گفت

دلنوشته وزیر بهداشت درباره حقیقت دین، اخلاق و انسانیت

اقامه نماز عید فطر فردا به امامت رهبر انقلاب

اردوغان در حال خواندن نماز عید فطر غش کرد!

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

سیاست تهران توسعه بیش از پیش روابط با دوحه است/ محاصره قطر برای ما قابل قبول نیست

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

وقتی یک سگ برای چهارمین بار شهردار می شود!

نقش ناخودآگاه در موفقیت انسان

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر