مطالب مرتبط:
عملگرایی و عقلانیت ما را به سمت آقای رییسی هدایت/آیا دولت تدبیر و امید شایسه اعتماد و ریاست جمهوری مردند
اعتماد و اطمینان به جوانان در مسئولیت ها، ضامن پیشرفت جامعه است
نوشته رخشان بنی اعتماد برای کاندیدایی که جوانمردانه استعفا داد
اعتماد یواخیم لو به جوانان اسامی تیم ملی آلمان برای جام کنفدراسیون ها اعلام شد +عکس
فرماندار خاتم: رعایت مواد قانونی در انتخابات موجب ارتقاء اعتماد عمومی مردم می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1396 ساعت 07:452017-05-18سياسي

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر


نهادهای جامعه مدنی باید تقویت شوند احمد بخارایی، جامعه شناس: مشارکت اجتماعی باید نهادینه شود مصطفی تبریزی، روانشناس: - هر چقدر مردم از سلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشت رویداد24"-نیره توکلی، جامعه شناس: نهادهای جامعه مدنی باید تقویت شوند احمد بخارایی، جامعه شناس: مشارکت اجتماعی باید نهادینه شود مصطفی تبریزی، روانشناس: هر چقدر مردم از سلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشتشهروند نوشت: کمتر از 24 ساعت مانده؛ کمتر از 24 ساعت برای شرکت در دوازدهمین دوره ریاست جمهوری.

اتفاقی که نوعی از مشارکت اجتماعی افراد برای تعیین سرنوشت شان تلقی می شود.

مشارکتی که حالا بیشتر از گذشته هم احساس نیاز می شود.

به گفته جامعه شناسان، شرکت در انتخابات تنها بخشی از مشارکت اجتماعی افراد است؛ مشارکتی که باید براساس اعتمادی که پیش از آن شکل گرفته، ایجاد شود و همه را به صحنه بیاورد.

آنها، جامعه شناسان، اما بر این نظرند که مشارکت اجتماعی پس از حضور مردم در انتخابات، باید نهادینه شود: مردم نباید رها شوند و باید در میان افراد برای حضور و مشارکت در اجتماع، اعتماد ایجاد شود: اعتمادی که تزریقی نمی شود.

نیره توکلی، جامعه شناس، معتقد است که انتخابات ریاست جمهوری، مشارکت اجتماعی در یک امر سیاسی است، یعنی نمی توان آن را از معادلات سیاسی جدا کرد: آن چیزی که اکنون به آن احتیاج داریم، تقویت نهادهای جامعه مدنی است، این اتفاق هم زمانی می افتد که نهادهای مدنی مثل تشکلات صنفی، احزاب و اتحادیه مجوز فعالیت داشته باشند، باید زمینه فعالیت اجتماعی افراد ایجاد شود تا اعتماد شکل بگیرد و درنهایت خودش را در قالب مشارکت سیاسی نشان دهد.

به گفته توکلی، اعتماد افراد زمانی جلب می شود که به هدف مورد نظرشان که یا یک کاندیدا در ریاست جمهوری است یا یک نهاد اجتماعی، شناخت پیدا کنند، همین شناخت است که روابط پایدارتری را شکل می دهد: نهاد مدنی همان حزب ها و سندیکاها و ان جی او ها و اتحادیه هایی است که امکان فعالیت مستقل دارند که مردم باید نسبت به آنها شناخت پیدا کنند.

این جامعه شناس، در ادامه بحث به باورهای نادرستی اشاره کرد که بر مشارکت اجتماعی در انتخابات تأثیر می گذارد: چند باور نادرست در میان گروهی از مردم وجود دارد که مانع از مشارکت گسترده در انتخابات می شود، یکی همان است که می گویند ما با سیاست کاری نداریم.

در پاسخ به این افراد باید گفت که شما با سیاست کاری ندارید اما سیاست با شما کار دارد.

آنها تصور می کنند که در جایگاه انفعال قرار گرفته اند و زمانی که در تصمیم گیری سیاسی شرکت نکرده اند، یعنی با سیاست کاری نداشته اند، باید به این افراد گفت که سخت در اشتباه هستند، خودِ انفعال یک حرکت سیاسی است و باعث می شود تا یک قوا بر قوای دیگر برتری پیدا کند.

نظریه توطئه توهم هم که در میان گروه دیگری از افراد دیده می شود، بخش دیگری از صحبت های این جامعه شناس را به خود اختصاص داد: برخی درگیر نظریه توطئه توهم هستند، آنها تصور می کنند که یک توطئه داخلی و خارجی آنها را احاطه کرده، آنها فکر می کنند که همواره نیروهای مختلفی هستند که حرکت های اجتماعی را تحت تأثیر قرار می دهند.

اما چاره چیست؟ باید افرادی که منافع شان را در خطر می بینند، یعنی می بینند که کشور در آستانه جنگ قرار می گیرد یا یک محرومیت اقتصادی و انزوای جهانی ممکن است گریبان مردم را بگیرد، به جای بنزین، بنزن مصرف شود و محیط زیست به خطر افتد، مشارکت اجتماعی خودشان را برای حضور در انتخابات بالا ببرند، یعنی باید برای خنثی کردن توطئه، خود این افرادی که توهم توطئه دارند، با مشارکت اجتماعی، طرح توطئه خودشان را داشته باشند.

او در صحبت هایش، گروه دیگری از مردم را هم مورد توجه قرار می دهد که هر حرفی از زبان کاندیداها اعلام می شود، اصرار می کنند که وعده انتخاباتی است: همه چیز هم وعده انتخاباتی نیست، حرف باید عمل شود.

زمانی که گفتمانی در شعارهای انتخاباتی مطرح می شود، به معنی مهم بودن آن گفتمان است.

هر چند که نمی توان منکر برخی حرف های عوام فریبانه برای کوباندن رقیب انتخاباتی شد.

این جامعه شناس در ادامه، بالابودن اعتماد را یکی از دلایل افزایش مشارکت اجتماعی مردم می داند: متاسفانه ما عزمی برای تربیت شهروند جامعه مدنی نداریم، همین آدم هایی که هیچ کس را قبول ندارند و معتقدند که دنیا پر از شر و آدم های بد است یا فقط خودشان را آدم خوبی می دانند یا گزینه ای در سر دارند، اینها باید گزینه هایشان را به محک آزمایش بگذارند، آن زمان است که به اشتباهشان پی می برند.

به گفته توکلی، باید برای تربیت شهروند مسئول آموزش هایی درنظر گرفته شود: وجدان جامعه شهروندی باید بیدار شود، بسیاری از افراد تصور می کنند در زمان انتخابات، مهمترین کاری که باید بکنند، این است که رأی بدهند، اما درمواقع دیگر از هرنوع بی قانونی و تجاوز به حقوق دیگران، استفاده می کنند تا به هدفشان برسند، به هرحال، وجدان جامعه شهروندی مفقود است و باید مسئولیت را درشهروندان بیدار کرد.

او می گوید: شهروندان ما عادت کرده اند تا همه چیز را در گروه های ناشناخته یا حتی شناخته شده نسبت دهند، درحالی که همان آدم ها، منشأ بسیاری از بی مسئولیت ها هستند.

به اعتقاد این جامعه شناس، افراد پس از انتخابات نباید رها شوند، پس از انتخابات هم کاندیدای انتخاب شده باید پاسخگوی مردم باشد و هم خود افراد باید خواسته هایشان را اعلام کنند.

او یکی از روش های آموزش تربیت شهروند جامعه معدنی را رسانه ملی عنوان می کند: متاسفانه مشارکت رسانه ملی برای آموزش شهروند مسئولیت پذیر خیلی کم است، در رسانه ملی، جای خالی جامعه شناسان درمباحث کارشناسی، احساس می شود.

همه اینها درحالی است که جامعه شناسان، بینش گسترده ای دارند.

*مشارکت اجتماعی باید نهادینه شوداما این تنها نظر نیره توکلی نیست.

احمد بخارایی هم که جامعه شناس است، معتقد است که شرکت نکردن در انتخابات امر کارکردنی نیست.

بهتر است تمام کسانی که دیدگاهی دارند، در انتخابات شرکت کنند.

به اعتقاد این جامعه شناس، این مشارکت باید پس از برگزاری انتخابات نهادینه شود: ما درکشور به چنین مقوله ای توجه نکرده ایم که حتی پس از انتخابات، مشارکت اجتماعی مردم را جدی بگیریم.

بخارایی این را به شهروند می گوید و ادامه می دهد: یک بُعد ازمشارکت اجتماعی، مشارکت سیاسی است، حداقل مشارکت سیاسی هم شرکت در انتخابات است، مشارکت سیاسی حداکثری، فعالیت های حزبی است.

به اعتقاد این جامعه شناس، موانع جدی بر سر راه مشارکت اجتماعی که بخشی از آن همان تشکیل صنف ها، ان جی او ها و اتحادیه وجود دارد.

او به مقوله اعتمادسازی برای بالابردن مشارکت اجتماعی هم اشاره می کند: همه کاندیداها از صداقت سخن می گویند، معنای واقعی صداقت این است که یک فرد از سه ویژگی آگاهی ، بینش و رهایی ازتعصبات برخوردار باشد.

درجامعه ای که صداقت جریان دارد، صاحبان قدرت بخشی از قدرت خود را به سازمان های مردم نهاد منتقل می کنند تا آنها هم نظارت کنند و هم دست به اقدام بزنند.

این گونه است که با نظارت مردم و سازمان های مدنی و احزاب و صنوف و اتحادیه ها بر تمام زوایای قدرت، می توان به کنترل فساد امیدوار بود والا، فساد دامن می گستراند.

به گفته این جامعه شناس، مشارکت مردم و داوطلبان خدمت درفضای آزاد به دور ازموانع قانونی و آیین نامه های دست وپاگیر، به شکل گیری جامعه مدنی می انجامد و تا جامعه مدنی شکل نگیرد، رشد اقتصادی هم ایجاد نمی شود؛ چراکه امنیت و اعتماد لازم برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی وجود ندارد و طبیعتا آمار بیکاری افزایش می یابد.

او ادامه می دهد: متاسفانه، یک سونامی بی اعتمادی جامعه را دربرگرفته است که فقط با هموارکردن بستر مشارکت های اجتماعی و سیاسی به صورت فراگیر، می توان با آن مقابله کرد.

باید به هشدارهای جامعه شناسان توجه شود.

*ایجاد اعتماد درجامعه تزریقی نیستاز آن طرف مصطفی تبریزی، روانشناس هم بُعد دیگری از مشارکت اجتماعی مردم را بررسی می کند و به شهروند می گوید: یکی از ویژگی هایی که انسان درطول رشد، باید کسب کند و ارتقا دهد، رشد اجتماعی است، رشد اجتماعی تماس با مردم و دیگران و مشارکت درفعالیت های اجتماعی است.

این فعالیت ها درکودکی می تواند بازی و رفتن به دید و بازدید باشد و رشد کند و آنقدر ارتقا پیدا کند تا این که فرد خودش را جزیی از یک گروه و جامعه بداند.

فرد زمانی که به چنین حالتی رسید، برای خود گروه یا طبقه ای را انتخاب می کند و خودش را متعلق به همان گروه می داند.

به گفته این روانشناس، زمانی که فرد گروهش را انتخاب کرد، علاقه مند می شود تا در سرنوشت آن گروه هم قدم بردارد.

یکی از این علاقه مندی ها به صورت مشارکت در انتخابات نشان داده می شود.

تبریزی، افراد شرکت کننده در انتخابات را به چند گروه تقسیم می کند، یک، گروهی هستند که سوءظن و بدبینی نسبت به اطراف دارند، جامعه را از خود نمی دانند و هرنوع مشارکتی را فریب خوردگی می دانند، گروهی هم هستند که مشارکت بالایی دارند، در هر تجمع و برنامه ای مشارکت می کنند، آنها هم به اندازه گروه اول، رفتار قابل قبولی ندارند، چراکه فاقد تفکر هستند اما دراین میان گروه سومی هم هستند که به افرادی که واقعا باید به آنها اعتماد کرد، اعتماد می کنند.

مشارکت این افراد عقلانی و حساب شده است.

این گروه می تواند در سرنوشت جامعه تاثیرگذار باشد.

به اعتقاد این روانشناس، هرچقدر میزان آگاهی درجامعه افزایش پیدا کند و مردم ازسلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشت.

هرچقدر میزان آگاهی مردم کم باشد، سیاست مداران می توانند روی هیجان مردم انگشت بگذارند.

او به ارتباط عمیق اعتماد مردم و مشارکت اجتماعی، اشاره می کند: اعتماد با توجه به تجربه هایی که از یک مسأله در افراد وجود دارد، کاهش یا افزایش پیدا می کند.

اعتماد تزریقی نیست.

برخی از روی ناآگاهی اعتماد می کنند و برخی از روی آگاهی کامل.


کلید واژه ها: اجتماعی - جامعه - انتخاب - انتخابات - ریاست جمهوری - مردم - نهادینه - مدنی - سلامت روان - جمهوری - روان - شرکت در انتخابات - سیاسی - اعتمادی - سلامت - مصطفی - ساعت - کاندیدا - احساس - روابط - مجوز - نشان - هایی

آخرین اخبار سرویس:
مجموعه شعر «شاهدان عشق» رونمایی می شود

نیروهای امر به معروف کشور ساماندهی می شود

آیت الله مکارم شیرازی: تاریخ انقلاب سرشار از ایثارها و فداکاری ها است

اعلام حمایت مجمع نمایندگان گیلان از مصطفی سالاری استاندار جدید

واکنش مدیر تلگرام به اعلام جرم قوه قضاییه ایران

جلالی: هزینه های جاری کل بودجه کشور را بلعیده اند

توضیحات دادستان اصفهان درباره حرکت عجیب یک راننده تاکسی

مدافعان حرم مبتنی بر آموزه های عاشوراست

دادستان کل کشور با خانواده شهیدان طهرانی مقدم دیدار کرد

حضور دادستان کل کشور در منزل شهید طهرانی مقدم

حال و هوای نجف آباد برای استقبال از شهید حججی

ترامپ و حامیانش بدانند، در روز واقعه جوانان مصمم تر از پیشینیان وارد عمل می شوند

دعوت کانون دانشگاهیان برای شرکت در مراسم تشییع پیکر شهید حججی

عکس/ وداع همسر شهید حججی با پیکر شهید

استخدام شرکت میهن در استان خراسان رضوی

عکس: واکنش مدیر تلگرام به اعلام جرم علیه او در ایران

"فاطمه جوادی" شهردار خلخال شد

جلالی در نشست مشترک با رییس دیوان محاسبات: هزینه های جاری کل بودجه کشور را بلعیده اند

سبک زندگی حسینی بر پایه تسلیم و رضا به قضا و قدر الهی است

رییس ستاد ارتش ترکیه به ایران سفر می کند

اطلاعیه ارتش درپی بازگشت پیکر شهید حججی

سربازان در هشت سال دفاع مقدس نقش مهمی داشتند

گرامیداشت یاد و خاطره شهدا در تیپ 36 نزاجا

جناح های سیاسی داخل ایران به رغم اختلاف سلیقه ها، در وفاداری به اساس نظام تفاوتی با هم ندارند

رژه دریایی نیروهای مسلح در آبادان برگزار شد

مهمترین وظیفه استانداران ایجاد تعامل است

تشکیل کارگروه امنیت غذایی در کمیسیون بهداشت

ترامپ و حامیانش بدانند، در روز واقعه جوانان مصمم تر از پیشینیان وارد عمل می شوند

نمایندگان پارلمان و سنای "افغانستان" در رسیدگی به مشکلات ناتوان هستند

دعوت کانون دانشگاهیان برای شرکت در مراسم تشییع پیکر شهید حججی

هدف اصلی داعش ایران بود

فرآیند فرزندخواندگی در البرز تسریع می شود

میرزاده: گزارش نهایی واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی تقدیم هیات رییسه می شود

گردشگران انگلیسی در یکی از کله پزی های تهران! + عکس

اصلاح نظام بودجه ریزی کشور نیازمند اراده ای 3 قوه است

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی (ع) با جوش و خروش ادامه دارد

استخدام شاگرد آقا جهت کار در میوه فروشی احمدی

رییسی: شهید حججی، بازی دشمن را به هم زد

تصمیم گیری درباره همه پرسی اقلیم کردستان در جلسه فردای هیات رییسه کمیسیون امنیت مجلس

گزارش نهایی واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی تقدیم هیات رییسه می شود

مراسم وداع با پیکر شهید محسن حججی در حرم مطهر رضوی

سپاه گیلان آماده همکاری با شهرداری رشت برای حل مشکلات است

آرامش و امنیتی که مردم کورد در آن سهیم است +گزارش

مراسم وداع با پیکر شهید محسن حججی - حرم امام رضا (ع)

چند خبر کوتاه از مناطق مختلف استان

مراسم وداع با پیکر شهید حججی در حرم مطهر امام رضا (ع)

سالاری: برای خدمت به مردم گیلان لحظه ای آرام نمی گیرم

گزارش سردار «عبدالهی» در 12 محور به کمیسیون انرژی مجلس

مراسم ختم آیت الله راستی کاشانی

اصلاح نظام بودجه ریزی کشور نیازمند اراده ای 3 قوه است

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی (ع) با جوش و خروش ادامه دارد

اختصاص7میلیارد تومان اعتباربرای کنترل وکاهش آسیب های اجتماعی درالبرز

به اطلاع داوطلبان آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور سال 1396 می رساند ، نتایج اولیه این آزمون تا ساعت 24 امشب بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت.

امام جمعه بجنورد خواستار تعطیلی جمعه بازارها شد

عکس خانوادگی از محمد اصفهانی + عکس

دستمزد جنجالی ترین بازیگران ایرانی لو رفت! + عکس

روش جدید شوهریابی دختران جوان! + عکس

تصمیم گیری درباره همه پرسی اقلیم کردستان در جلسه فردای هیات رییسه کمیسیون امنیت مجلس

استخدام ارشد حقوق و علوم سیاسی جهت موسسه پژوهشی

چرا زمین در یکم مهرماه نابود نشد؟

استخدام مدیر روابط عمومی،مسلط به زبان انگلیسی در مهدکودک

چرا شعرهای مشیری ماندگار شد

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی با جوش و خروش ادامه دارد

مجموعه شعر "شاهدان عشق" رونمایی می شود

110 شهید دانشجوی لرستانی تقدیم انقلاب شد

بانک ژنی بلوط با روش های زیست فناوری ایجاد می شود

منکر را باید از ریشه قطع کرد

همه پرسی اقلیم کردستان عراق آثار سویی بر روابط تجاری دارد

جانشین قرارگاه خاتم الانبیاء(ص): مردم در حفظ ارزش های دفاع مقدس وظیفه زینب گونه دارند

مدیرکل ثبت احوال مازندران خبر داد کاهش 23 درصدی طلاق در مازندران

کمک به اقتصاد ملی رسالت تاریخی گیلان/ توسعه استان ها اولویت نخست دولت است

برگزاری رژه دریایی نیروهای مسلح در آبادان

زنگ خطر کم آبی بیخ گوش خرمدره

استقبالی گرم از استاندار جدید و بدرقه ی مهربانانه استاندار سابق

گزارش نهایی واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی تقدیم هیات رییسه می شود

تصمیم گیری درباره همه پرسی اقلیم کردستان در جلسه فردای هیات رییسه کمیسیون امنیت مجلس

تاکید رییس جمهوری، استفاده از ظرفیت تمام کسانی است که دلسوز ایران هستند

مجلس از اجرای بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشسته ها حمایت می کند/ بسیاری از مردم در این راستا به ما مراجعه می کردند

دیدار مدیرعامل بانک دی با خانواده شهید مهدی عزیزی

پاسخگویی ربیعی به سوال 4 نماینده درباره وضعیت کارگران

استخدام مسئول دفتر،حسابدار در شرکت آسانسور سازی

استخدام کارگرآقادرسیستم صوتی،لاستیک/تهران محدوده عباس آباد

جلالی: هزینه های جاری کل بودجه کشور را بلعیده اند

استخدام کارشناس IT،مشاور ثبتی،کارمند حسابدار،کارمندفروش

نخستین شهردار زن در استان اردبیل

سردار جزایری: حقوقدانان و وکلا بیش ار پیش به مسائل و مشکلات برسند

پاسخگویی ربیعی به سوال 4 نماینده درباره وضعیت کارگران/ نمایندگان از توضیحات وزیر کار قانع شدند

این نمایش از قبل شکست خورده است

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی با جوش و خروش ادامه دارد

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منصوب شد

دانلود آموزش مکالمه زبان انگلیسی به صورت فایل صوتی - Daily English Conversation

نگرانی از استحاله آیین 600ساله عاشورایی

سخنرانی سرلشکر صفوی در مراسم استقبال از پیکر شهید حججی در اصفهان

امام جمعه بجنورد خواستار تعطیلی جمعه بازارها شد

سرمایه انسانی اصلی ترین رکن مدیریتی هر سازمانی است

ابطال ماده 6 آیین نامه اجرایی بند 95 قانون بودجه سال 92

در راس هیات نظامی رییس ستاد ارتش ترکیه هفته آینده به ایران سفر می کند

مسؤول بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت استان قم: همایش بزرگ پیشکسوتان جهاد و شهادت برگزار می شود

هیات مذهبی بهترین پایگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی است

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی منصوب شد

بررسی قانون رسیدگی به اموال مسئولان در نشست آینده شورای عالی قضایی با حضور رییس قوه قضاییه

محدودیت های ترافیکی تشییع پیکر شهید حججی

عملیات آزادسازی مرکز شهرستان الحویجه تا 48 ساعت دیگر آغاز می شود

امام حسین(ع) از نگاه مسیحیان فیلیپین

جلالی: هزینه های جاری کل بودجه کشور را بلعیده اند/ فرآیندهای بودجه ریزی باید اصلاح شود

پیام آیت الله مظاهری به مناسبت درگذشت آیت الله غروی

تهیه بیانیه فراکسیون نمایندگان ولایی درباره برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان

استخدام کارمند اداری در شرکت معتبر در بندر امام خمینی خوزستان

دستگاه پرنده کالاشنیکوف+ویدئو

استخدام شرکت کردان موتور در کرمانشاه

پدیده مدافعان حرم اجازه نداد طرح خاورمیانه جدید آمریکا شکل بگیرد

مشکلات آموزش و پرورش با اقدامات مشترک مجلس و دولت

دادستان تهران: علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم شد

قدم های تازه دولت برای مبارزه با فساد

اولین واکنش مدیر تلگرام به اعلام جرم دادستان

بیانیه مجمع جهانی مستضعفین به مناسبت تشییع پیکر مطهر شهید حججی

زمینه مهاجرت معکوس روستاییان به روستاها فراهم شود

300 دستگاه اتوبوس برای تردد شهروندان به مراسم شهید حججی مستقر می شود

بیداری اسلامی رشحه ای از انقلاب اسلامی است

رییس سازمان بسیج اساتید استان همدان خبر داد بهره مندی اساتید بسیجی همدان از برنامه های بصیرتی/ روحیه جهادی نیاز امروز کشور

تلاش دشمن در جهت تخریب فرهنگی دینی و بومی است/ در زمینه مقابله با آسیب های اجتماعی باید مطالبه گر باشیم

انتخاب نخستین شهردار زن در استان اردبیل

میانمار : پاکسازی قومی در ایالت راخین کذب محض است!

آغاز ساخت منزل مسکونی برای خانواده "صبا"/ قدردانی بنیاد مسکن از پیگیری تسنیم + عکس و فیلم

پیکر شانزدهمین شهید مدافع حرم در خمینی شهر اصفهان تشییع شد

ادامه جمع آوری مظاهر عاشورایی از سوی نیروهای امنیتی بحرینی

سردار سلامی: به برکت وحدت و همدلی در دوران دفاع مقدس سرافراز شدیم

سردار سلامی: به برکت وحدت و همدلی در دوران دفاع مقدس سرافراز شدیم

خیلدار: دفاع مقدس الهام گرفته از نهضت عظیم عاشورا است

هیات مذهبی بهترین پایگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی است

نخستین شهردارزن استان اردبیل ؛فاطمه جوادی شهردار خلخال شد

واکنش یمن به ربوده شدن «بثینه» توسط آل سعود

پوستر | از جمله اهداف قیام عاشورا از دید امام خمینی (س) / فرد باید فدای جامعه شود

اعلام برنامه های بزرگداشت شهید هاشمی نژاد در خراسان رضوی

گشایش اجلاس مجمع عمومی سازمان اینترپل در پکن

برگزاری مراسم تعزیه در خیمه گاه بردسکن

دولت دوازدهم درپی اجرای واقعی و کامل دولت الکترونیک است

تهیه بیانیه فراکسیون نمایندگان ولایی درباره برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان

مجلس از اجرای بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری بازنشسته ها حمایت می کند/ بسیاری از مردم در این راستا به ما مراجعه می کردند

خیلدار: دفاع مقدس الهام گرفته از نهضت عظیم عاشورا است

وداع جانسوز خانواده شهید حججی با پیکر بی سر او +فیلم

برنامه عزاداری امام حسین(ع) در دفتر حضرت آیت الله شبیری زنجانی

با اجرای سند تحول بنیادین، بسیاری از مشکلات آموزش و پرورش حل می شود

2 عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس در چهارمحال و بختیاری رونمایی شد

پیکر شهید حججی فردا ساعت 16 وارد فرودگاه اصفهان می شود

قره خانی در گفت وگو با فارس مطرح کرد: گزارش سردار عبدالهی در 12 محور به کمیسیون انرژی مجلس

میزان مشارکت در همه پرسی کردستان 40 تا 50 درصد است

پایتخت، آماده استقبال از فرزند رشید میهن

مداحی "شب پنجم" محرم 95 با صدای سید مجید بنی فاطمه + صوت

چه کتابی برای فرزند من مناسب است؟

آب رسانی 330 روستای یزد با تانکر انجام می شود؛ اجرای نوبت بندی آب در 400 روستا

تا شهید حججی ها هستند نهضت حسینی با جوش و خروش ادامه دارد

تجلیل از سربازان نمونه نیروی هوایی ارتش

حرکات عجیب یک راننده تاکسی در اصفهان/ دادستان: صدور قرار تامین برای راننده

سنگر سازان بی سنگر منادیان آبادانی دوران دفاع مقدس + فیلم

تشکیل کارگروه امنیت غذایی در کمیسیون بهداشت

پایتخت ، آماده استقبال از پیکر پاک فرزند رشید میهن

جلالی: هزینه های جاری کل بودجه کشور را بلعیده اند

اجرای 25 هزار طرح در کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر چهارشنبه 5 مهر 96

اقلیم کردستان به دنبال سهم خواهی بیشتر از دولت عراق حرکت می کند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 5 مهر 96

فیلم:معرفی برترین های صنعت گردشگری کشور ؛حسین واحدی پور و روزنامه توریسم تقدیر شدند

واکنش محسن رضایی به همه پرسی استقلال کردستان عراق

روکم کنی سنگ پای ایرانی +عکس

حضور فعالانه توده مردم منجر به پیروزی ایران در جنگ تحمیلی شد

هدف قرار دادن عربستان و امارات استراتژی آتی یمنی ها

شهید «حججی» محور وحدت در کشور شد

ضرورت آموزش و آگاه سازی مردم نسبت به جرائم اینترنتی / به سایت های همسریابی اعتماد نشود

رییسی: شهید حججی عطر شهادت را در کشور جاری کرد/ داعش به زباله دان تاریخ می پیوندد

شهید حججی، حجتی برای دشمن شناسی شد

یادواره شهدای فرهنگی و دانش آموزی شهرستان دنا

جهادگران در جبهه

پدیده مدافعان حرم اجازه نداد طرح خاورمیانه جدید آمریکا شکل بگیرد

پذیرش شهروند خبرنگار در سایت خبرگزاری صدا و سیما

وزیر ارتباطات در نمایشگاه جهانی تلکام 2017: آینده سیاره ما، به توسعه ICT بستگی دارد

رییسی: شهید حججی یکی از جلوه های عاشورای حسینی است

هنرمندان اردبیلی چهار نشان ملی یونسکو دریافت کردند

اجرای 25 هزار طرح در کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

وزیر کشور، احمد رضوانی نایینی را در سمت فرماندار اصفهان ابقا کرد

سند راهبردی کشور در امور نخبگان در استان اردبیل اجرایی می شود

مراسم وداع با شهید حججی در نجف آباد برگزار می شود

میدان امام حسین زودتر به میزبانی شهید حججی رفت

سعادت بشر در ترویج فرهنگ امام حسین (ع) و تبعیت ازآن است

میزان مشارکت در همه پرسی کردستان عراق

جزییات مراسم تشییع پیکر مطهر شهید محسن حججی

صالحی برنامه هایش را به کمیسیون فرهنگی ارائه کرد/جامعیت و تطبیق برنامه وزارتخانه با برنامه ششم

مراسم درگذشت آیت الله راستی کاشانی

رحمانی فضلی در مراسم معارفه استاندار گیلان: استاندار ما باید خیلی چیزها را ببیند و کنار بگذارد

وزیر ارتباطات در نمایشگاه جهانی تلکام 2017: آینده سیاره ما، به توسعه ICT بستگی دارد

استخدام بازاریاب،باتوانایی مکالمه انگلیسی،باپورسانت خوب/یزد

ادای احترام حجت الاسلام رییسی به پیکر شهید حججی

رییس ستاد ارتش ترکیه به ایران سفر می کند

استخدام پاسخگوی تلفن در آژانس هواپیمایی 10020 /تهران

نرخ تنزل قدرت سیاسی غرب بالا رفته است

پسری در کنار تابوت پدر

چرا همنشینی خاتمی و لاریجانی تعجب همگان را برانگیخت؟ محمدرضا تابش پاسخ می دهد

عزاداری دهه اول محرم در بیوت مراجع تقلید و علما

نگاه های توام با تعصب گذشته به زنان در سیستان و بلوچستان تغییر کرد

بخشنامه جدید نجفی برای مبارزه با فساد به زودی ابلاغ می شود

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر