مطالب مرتبط:
عملگرایی و عقلانیت ما را به سمت آقای رییسی هدایت/آیا دولت تدبیر و امید شایسه اعتماد و ریاست جمهوری مردند
اعتماد و اطمینان به جوانان در مسئولیت ها، ضامن پیشرفت جامعه است
نوشته رخشان بنی اعتماد برای کاندیدایی که جوانمردانه استعفا داد
اعتماد یواخیم لو به جوانان اسامی تیم ملی آلمان برای جام کنفدراسیون ها اعلام شد +عکس
فرماندار خاتم: رعایت مواد قانونی در انتخابات موجب ارتقاء اعتماد عمومی مردم می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1396 ساعت 08:452017-05-18سياسي

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر


نهادهای جامعه مدنی باید تقویت شوند احمد بخارایی، جامعه شناس: مشارکت اجتماعی باید نهادینه شود مصطفی تبریزی، روانشناس: - هر چقدر مردم از سلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشت رویداد24"-نیره توکلی، جامعه شناس: نهادهای جامعه مدنی باید تقویت شوند احمد بخارایی، جامعه شناس: مشارکت اجتماعی باید نهادینه شود مصطفی تبریزی، روانشناس: هر چقدر مردم از سلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشتشهروند نوشت: کمتر از 24 ساعت مانده؛ کمتر از 24 ساعت برای شرکت در دوازدهمین دوره ریاست جمهوری.

اتفاقی که نوعی از مشارکت اجتماعی افراد برای تعیین سرنوشت شان تلقی می شود.

مشارکتی که حالا بیشتر از گذشته هم احساس نیاز می شود.

به گفته جامعه شناسان، شرکت در انتخابات تنها بخشی از مشارکت اجتماعی افراد است؛ مشارکتی که باید براساس اعتمادی که پیش از آن شکل گرفته، ایجاد شود و همه را به صحنه بیاورد.

آنها، جامعه شناسان، اما بر این نظرند که مشارکت اجتماعی پس از حضور مردم در انتخابات، باید نهادینه شود: مردم نباید رها شوند و باید در میان افراد برای حضور و مشارکت در اجتماع، اعتماد ایجاد شود: اعتمادی که تزریقی نمی شود.

نیره توکلی، جامعه شناس، معتقد است که انتخابات ریاست جمهوری، مشارکت اجتماعی در یک امر سیاسی است، یعنی نمی توان آن را از معادلات سیاسی جدا کرد: آن چیزی که اکنون به آن احتیاج داریم، تقویت نهادهای جامعه مدنی است، این اتفاق هم زمانی می افتد که نهادهای مدنی مثل تشکلات صنفی، احزاب و اتحادیه مجوز فعالیت داشته باشند، باید زمینه فعالیت اجتماعی افراد ایجاد شود تا اعتماد شکل بگیرد و درنهایت خودش را در قالب مشارکت سیاسی نشان دهد.

به گفته توکلی، اعتماد افراد زمانی جلب می شود که به هدف مورد نظرشان که یا یک کاندیدا در ریاست جمهوری است یا یک نهاد اجتماعی، شناخت پیدا کنند، همین شناخت است که روابط پایدارتری را شکل می دهد: نهاد مدنی همان حزب ها و سندیکاها و ان جی او ها و اتحادیه هایی است که امکان فعالیت مستقل دارند که مردم باید نسبت به آنها شناخت پیدا کنند.

این جامعه شناس، در ادامه بحث به باورهای نادرستی اشاره کرد که بر مشارکت اجتماعی در انتخابات تأثیر می گذارد: چند باور نادرست در میان گروهی از مردم وجود دارد که مانع از مشارکت گسترده در انتخابات می شود، یکی همان است که می گویند ما با سیاست کاری نداریم.

در پاسخ به این افراد باید گفت که شما با سیاست کاری ندارید اما سیاست با شما کار دارد.

آنها تصور می کنند که در جایگاه انفعال قرار گرفته اند و زمانی که در تصمیم گیری سیاسی شرکت نکرده اند، یعنی با سیاست کاری نداشته اند، باید به این افراد گفت که سخت در اشتباه هستند، خودِ انفعال یک حرکت سیاسی است و باعث می شود تا یک قوا بر قوای دیگر برتری پیدا کند.

نظریه توطئه توهم هم که در میان گروه دیگری از افراد دیده می شود، بخش دیگری از صحبت های این جامعه شناس را به خود اختصاص داد: برخی درگیر نظریه توطئه توهم هستند، آنها تصور می کنند که یک توطئه داخلی و خارجی آنها را احاطه کرده، آنها فکر می کنند که همواره نیروهای مختلفی هستند که حرکت های اجتماعی را تحت تأثیر قرار می دهند.

اما چاره چیست؟ باید افرادی که منافع شان را در خطر می بینند، یعنی می بینند که کشور در آستانه جنگ قرار می گیرد یا یک محرومیت اقتصادی و انزوای جهانی ممکن است گریبان مردم را بگیرد، به جای بنزین، بنزن مصرف شود و محیط زیست به خطر افتد، مشارکت اجتماعی خودشان را برای حضور در انتخابات بالا ببرند، یعنی باید برای خنثی کردن توطئه، خود این افرادی که توهم توطئه دارند، با مشارکت اجتماعی، طرح توطئه خودشان را داشته باشند.

او در صحبت هایش، گروه دیگری از مردم را هم مورد توجه قرار می دهد که هر حرفی از زبان کاندیداها اعلام می شود، اصرار می کنند که وعده انتخاباتی است: همه چیز هم وعده انتخاباتی نیست، حرف باید عمل شود.

زمانی که گفتمانی در شعارهای انتخاباتی مطرح می شود، به معنی مهم بودن آن گفتمان است.

هر چند که نمی توان منکر برخی حرف های عوام فریبانه برای کوباندن رقیب انتخاباتی شد.

این جامعه شناس در ادامه، بالابودن اعتماد را یکی از دلایل افزایش مشارکت اجتماعی مردم می داند: متاسفانه ما عزمی برای تربیت شهروند جامعه مدنی نداریم، همین آدم هایی که هیچ کس را قبول ندارند و معتقدند که دنیا پر از شر و آدم های بد است یا فقط خودشان را آدم خوبی می دانند یا گزینه ای در سر دارند، اینها باید گزینه هایشان را به محک آزمایش بگذارند، آن زمان است که به اشتباهشان پی می برند.

به گفته توکلی، باید برای تربیت شهروند مسئول آموزش هایی درنظر گرفته شود: وجدان جامعه شهروندی باید بیدار شود، بسیاری از افراد تصور می کنند در زمان انتخابات، مهمترین کاری که باید بکنند، این است که رأی بدهند، اما درمواقع دیگر از هرنوع بی قانونی و تجاوز به حقوق دیگران، استفاده می کنند تا به هدفشان برسند، به هرحال، وجدان جامعه شهروندی مفقود است و باید مسئولیت را درشهروندان بیدار کرد.

او می گوید: شهروندان ما عادت کرده اند تا همه چیز را در گروه های ناشناخته یا حتی شناخته شده نسبت دهند، درحالی که همان آدم ها، منشأ بسیاری از بی مسئولیت ها هستند.

به اعتقاد این جامعه شناس، افراد پس از انتخابات نباید رها شوند، پس از انتخابات هم کاندیدای انتخاب شده باید پاسخگوی مردم باشد و هم خود افراد باید خواسته هایشان را اعلام کنند.

او یکی از روش های آموزش تربیت شهروند جامعه معدنی را رسانه ملی عنوان می کند: متاسفانه مشارکت رسانه ملی برای آموزش شهروند مسئولیت پذیر خیلی کم است، در رسانه ملی، جای خالی جامعه شناسان درمباحث کارشناسی، احساس می شود.

همه اینها درحالی است که جامعه شناسان، بینش گسترده ای دارند.

*مشارکت اجتماعی باید نهادینه شوداما این تنها نظر نیره توکلی نیست.

احمد بخارایی هم که جامعه شناس است، معتقد است که شرکت نکردن در انتخابات امر کارکردنی نیست.

بهتر است تمام کسانی که دیدگاهی دارند، در انتخابات شرکت کنند.

به اعتقاد این جامعه شناس، این مشارکت باید پس از برگزاری انتخابات نهادینه شود: ما درکشور به چنین مقوله ای توجه نکرده ایم که حتی پس از انتخابات، مشارکت اجتماعی مردم را جدی بگیریم.

بخارایی این را به شهروند می گوید و ادامه می دهد: یک بُعد ازمشارکت اجتماعی، مشارکت سیاسی است، حداقل مشارکت سیاسی هم شرکت در انتخابات است، مشارکت سیاسی حداکثری، فعالیت های حزبی است.

به اعتقاد این جامعه شناس، موانع جدی بر سر راه مشارکت اجتماعی که بخشی از آن همان تشکیل صنف ها، ان جی او ها و اتحادیه وجود دارد.

او به مقوله اعتمادسازی برای بالابردن مشارکت اجتماعی هم اشاره می کند: همه کاندیداها از صداقت سخن می گویند، معنای واقعی صداقت این است که یک فرد از سه ویژگی آگاهی ، بینش و رهایی ازتعصبات برخوردار باشد.

درجامعه ای که صداقت جریان دارد، صاحبان قدرت بخشی از قدرت خود را به سازمان های مردم نهاد منتقل می کنند تا آنها هم نظارت کنند و هم دست به اقدام بزنند.

این گونه است که با نظارت مردم و سازمان های مدنی و احزاب و صنوف و اتحادیه ها بر تمام زوایای قدرت، می توان به کنترل فساد امیدوار بود والا، فساد دامن می گستراند.

به گفته این جامعه شناس، مشارکت مردم و داوطلبان خدمت درفضای آزاد به دور ازموانع قانونی و آیین نامه های دست وپاگیر، به شکل گیری جامعه مدنی می انجامد و تا جامعه مدنی شکل نگیرد، رشد اقتصادی هم ایجاد نمی شود؛ چراکه امنیت و اعتماد لازم برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی وجود ندارد و طبیعتا آمار بیکاری افزایش می یابد.

او ادامه می دهد: متاسفانه، یک سونامی بی اعتمادی جامعه را دربرگرفته است که فقط با هموارکردن بستر مشارکت های اجتماعی و سیاسی به صورت فراگیر، می توان با آن مقابله کرد.

باید به هشدارهای جامعه شناسان توجه شود.

*ایجاد اعتماد درجامعه تزریقی نیستاز آن طرف مصطفی تبریزی، روانشناس هم بُعد دیگری از مشارکت اجتماعی مردم را بررسی می کند و به شهروند می گوید: یکی از ویژگی هایی که انسان درطول رشد، باید کسب کند و ارتقا دهد، رشد اجتماعی است، رشد اجتماعی تماس با مردم و دیگران و مشارکت درفعالیت های اجتماعی است.

این فعالیت ها درکودکی می تواند بازی و رفتن به دید و بازدید باشد و رشد کند و آنقدر ارتقا پیدا کند تا این که فرد خودش را جزیی از یک گروه و جامعه بداند.

فرد زمانی که به چنین حالتی رسید، برای خود گروه یا طبقه ای را انتخاب می کند و خودش را متعلق به همان گروه می داند.

به گفته این روانشناس، زمانی که فرد گروهش را انتخاب کرد، علاقه مند می شود تا در سرنوشت آن گروه هم قدم بردارد.

یکی از این علاقه مندی ها به صورت مشارکت در انتخابات نشان داده می شود.

تبریزی، افراد شرکت کننده در انتخابات را به چند گروه تقسیم می کند، یک، گروهی هستند که سوءظن و بدبینی نسبت به اطراف دارند، جامعه را از خود نمی دانند و هرنوع مشارکتی را فریب خوردگی می دانند، گروهی هم هستند که مشارکت بالایی دارند، در هر تجمع و برنامه ای مشارکت می کنند، آنها هم به اندازه گروه اول، رفتار قابل قبولی ندارند، چراکه فاقد تفکر هستند اما دراین میان گروه سومی هم هستند که به افرادی که واقعا باید به آنها اعتماد کرد، اعتماد می کنند.

مشارکت این افراد عقلانی و حساب شده است.

این گروه می تواند در سرنوشت جامعه تاثیرگذار باشد.

به اعتقاد این روانشناس، هرچقدر میزان آگاهی درجامعه افزایش پیدا کند و مردم ازسلامت روان بالاتری برخوردار باشند، انتخاب های آگاهانه تری هم خواهند داشت.

هرچقدر میزان آگاهی مردم کم باشد، سیاست مداران می توانند روی هیجان مردم انگشت بگذارند.

او به ارتباط عمیق اعتماد مردم و مشارکت اجتماعی، اشاره می کند: اعتماد با توجه به تجربه هایی که از یک مسأله در افراد وجود دارد، کاهش یا افزایش پیدا می کند.

اعتماد تزریقی نیست.

برخی از روی ناآگاهی اعتماد می کنند و برخی از روی آگاهی کامل.


کلید واژه ها: اجتماعی - جامعه - انتخاب - انتخابات - ریاست جمهوری - مردم - نهادینه - مدنی - سلامت روان - جمهوری - روان - شرکت در انتخابات - سیاسی - اعتمادی - سلامت - مصطفی - ساعت - کاندیدا - احساس - روابط - مجوز - نشان - هایی

آخرین اخبار سرویس:
جمعه شب و از شبکه سه برنامه دست خط با حضور حاجی بابایی پخش می شود

درخواست زیمبابوه از متخصصان علوم پزشکی ایران برای برگزاری دوره های آموزشی

عراقچی: اجرای تعهدات ایران در برجام نقطه قوت ایران در عرصه بین المللی است

رییس مجلس سوریه برکنار شد

روش های صدسال قبل حوزه برای امروز جواب نمی دهد/ در مسائل فرهنگی نباید متکی به مقامات و مسئولان فرهنگی کشور بود

مراسم سالروز حمله ننگین ساواک به مدرسه فیضیه برگزار شد

تجدیدنظر استاندارد روغن های نباتی به ایران واگذار شد

انصراف هاشمی نشان دهنده عهد او با مردم است

حمیدرضا نیکومرام تشییع پیکر 23 شهید دفاع مقدس در اصفهان

حاجی بابایی: اعضای کمیته تعامل فراکسیون ولایی اول مرداد با رییس جمهور دیدار می کنند

رییس کمیسیون عمران مجلس: ظرفیت های هرمزگان در خدمت اقتصاد ملی است/ باید توجه زیادی به زیرساخت های هرمزگان شود

رییس مجلس ملی سوریه از سمت خود برکنار شد

دادستان کل کشور: هیچ کنترلی بر روی شبکه های اجتماعی در کشور وجود ندارد

روایتی زنانه از لحظه شهادت سه شهید حزب الله در سوریه +عکس

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم در البرز

مراسم یادواره شهدا محله کن شهر تهران

مردم اهواز پیکر غواص شهید را تشییع کردند

تشییع پیکر دو شهید گمنام در سفید دشت

سمنان در سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) به سوگ نشست

روایت موسوی خویینی ها درباره ارتباطش با شهید بهشتی

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه

تعادل بین منابع و مصارف آب بر هم خورده است

مقاوم سازی سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی در کشور

آخرین خبرها از حادثه در چال کندی دزفول؛ تور طبیعت گردی مجاز نبود

تصاویر/ دسته عزاداری شهادت حضرت امام صادق (ع) با حضور حضرت آیت الله وحید خراسانی

وقتی عمو پورنگ غافلگیر می شود

تداوم پیشرفت کشور نیازمند اقدامی از جنس ایثار شهداست

مراسم یادواره شهدای کن

فرمانده نیروی زمینی سپاه؛ سردار خاکپور: سراغ عقبه های تروریست خواهیم رفت

راهکار امام صادق(ع) برای مقابله با فرقه های انحرافی

مراسم چهلم شهادت حجت الاسلام تقوی در قم برگزار شد

آیین عزاداری شهادت امام صادق در دفاتر مراجع عظام تقلید برگزار شد

تعریف صنایع کوچک باید تغییر کند

کاریکاتور/ دانیلو زیر ذره بین گواردیولا

عکس/ استتار حیرت انگیز مار صحرایی

اولین یادواره شهدای محله کن

آغاز دیدار و گفت وگوی عراقچی با آمانو در وین

سردار خاکپور: سراغ عقبه های تروریست خواهیم رفت

سرپرست دفتر شورای نگهبان در جیرفت: چندین فقره پرونده تخلفات انتخاباتی از مسؤولان در جیرفت مفتوح است

دادستان کل کشور: آتش به اختیار مقام معظم رهبری مربوط به مسائل فرهنگی است

سردار سلیمانی: اگر شهدا نبودند امروز عزت کشور ما پایدار نبود

آیا می توان با دست خیس غسل کرد؟

علت شهرت امام صادق (ع) به موسس مذهب جعفری

رام نات کوویند چهاردهمین رییس جمهور هند شد

واشنگتن پست: ایران و آمریکا به سمت بحران حرکت می کنند

ذوالنوری؛ هشدار به آمریکا/ پاسخ ایران بسیار قاطع و شکننده خواهد بود

کویت تعیین مهلت برای خروج سفیر ایران را تکذیب کرد

تصاویر/ عزاداری شهادت حضرت امام صادق (ع) در بیت حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

داعش توطئه آمریکا صهیونیست و سعودی بود

چالش های اجماع سازی در عرصه نظام بین الملل

تشییع پیکر مطهر 20 شهید دفاع مقدس - اصفهان

اصفهانی ها بار دیگر در مراسم تشییع شهدا حماسه آفریدند

مجلس ترحیم مریم میرزاخانی + تصاویر

چهارمحال وبختیاری سوگوار سالروز شهادت امام جعفر صادق

دادستان کل کشور: آماده جهاد فرهنگی نباشیم، به طور قطع آسیب می بینیم

قال الباقر(ع) و قال الصادق(ع) به برکت خون شهدا برای ما باقی مانده است

جشن طلاق با سلفی های عجیب در کنار سند جدایی! + عکس

هشدار به آمریکا/ پاسخ ایران بسیار قاطع و شکننده خواهد بود

مراسم تشییع 20 شهید دفاع مقدس در اصفهان

تشییع و خاکسپاری 3 شهید گمنام در بلده نور مازندران

اطلاعیه هیأت اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی تهران بزرگ

زمان دیدار اعضای فراکسیون ولایی مجلس با رییس جمهور مشخص شد

پیکر پاک 2 شهید گمنام در شیراز به خاک سپرده شد

دست گل ویژه ظریف برای «مریم میرزاخانی»

هیچ کنترلی بر روی شبکه های اجتماعی در کشور وجود ندارد/ آتش به اختیار مقام معظم رهبری مربوط به مسائل فرهنگی است

مراسم سالگرد شهادت امام جعفر صادق (ع) در قم برگزار شد

دست گل ویژه ظریف برای مریم میرزاخانی/عکس

مدیا کاشیگر در بیمارستان بستری شد

اطلاعیه هیأت اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی تهران

تحریم ها علیه نهادها و اشخاص مرتبط با داعش و القاعده از سوی سازمان ملل

رسیدن به عزت و تعالی در گرو حرکت پشت سر ولی فقیه است

امروز نیازمند تقویت تقوی در جامعه هستیم

محمد حکیمی فعال شیعی در انگلیس درگذشت

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 31 تیر 96

برخورد دهنده ذرات چیست و چگونه کار می کند؟

نامزد جدید ریاست اف بی آی در کمیته قضایی سنا تایید شد

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس: مسؤولان باید جناح بازی ها را برای خدمت به مردم کنار بگذارند

تمامیت ارضی، استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم

ویژگی شهدا پایبندی به ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی است

برگزاری ششمین یادواره سرداران و 72 شهید پایگاه حضرت ابوالفضل(ع) شهربابک

دیدار عراقچی با آمانو در وین

برگزاری مراسم یادواره شهدای روستای رتک شهرستان کوهبنان

تشییع پیکر شهید «محمدصادقی» در رفسنجان

برگزاری اولین شب خاطره دفاع مقدس در تبریز+تصاویر

پیکر شهید «اسماعیل هنری» و شهدای گمنام در سیرجان تشییع شد

نشاط حقیقی در گرو اتصال به ائمه معصومین است / نیاز به ارائه راهکار از بیگانگان نداریم

رفع مشکلات ترافیکی با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی ممکن است

استمرار نابسامانی جدی در فرمانداری قدس + اسناد

گردشگران حادثه دیده رودخانه دز با تور مجاز سفر نکرده اند

استخدام 5 ردیف شغلی درشرکت معتبر اوژن تدبیر پارس

استخدام انباردار،کارمند فروش حضوری درشرکت پارس آنلاین

انرژی هسته ای، می تواند اقتصاد ایران را شکوفا سازد

تشییع پیکر شهید "مدافع حرم" پس از 2 سال در ورامین

اطلاعیه هیأت اجرایی هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی تهران بزرگ

سوره ای برای مغفرت و آمرزش انسان

همایش عزاداران امام جعفرصادق (ع) در دیلم

رییس کمیسیون عمران مجلس: توجهی به ظرفیت دریا برای توسعه شهرهای ساحلی نشده است/ جایز نیست مردم قشم از مشکلات بی برقی رنج ببرند

وزیر نیرو:از برنامه انسداد چاه غیر مجاز عقب هستیم

مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق(ع) در حرم مطهر رضوی

پوریا جلالی به فینال راه یافت

فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با روحانی دیدار می کنند

قانون اعطای وام با سند عادی روستایی منتظر تصمیم شورای نگهبان است

تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم در شهرری + تصاویر

حجت الاسلام علیزاده: برخی با سایه جنگ، مردم را می ترسانند / آمریکا در اوج قدرتش از ایران شکست خورد

اعتماد به جوانان ضامن حرکت کشور در مسیر توسعه است

فساد در حکومت و هجوم فرهنگ غرب دو مشکل جامعه افغانستان است

رایزنی عراقچی و آمانو در وین

عکس/ واکنش جهانبخش به توهین تتلوبه سردار آزمون

آیت الله عاملی بر شناسایی استان اردبیل به جهانیان تاکید کرد

تمامیت ارضی، استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم

نامزد جدید ریاست اف بی آی در کمیته قضایی سنا تایید شد

همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع) صورت گرفت تشییع پیکر مطهر 2 شهید گمنام در دهستان فیض آباد راور

"رام نات کوویند" رییس جمهور هند شد

اینستاگرام، فیلترینگ هوشمند را به چالش کشید

تاکید دادستان کل کشور بر لزوم کنترل فضای مجازی

تصاویر/ تشییع پیکر شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس درشهر مقدس مشهد

نماینده مردم بافق در مجلس: سفر وزیر رفاه هیچ مراسم کلنگ زنی و افتتاح طرح در بر نداشت

سوگواری شهادت امام جعفر صادق (ع) _ بیرجند

نخستین یادواره شهدای کن با حضور سرلشکر سلیمانی

9 از حادثه دیدگان رودخانه دز در استان خوزستان نجات یافتند

مراسم چهلمین روز شهادت حجت الاسلام تقوی از شهدای حادثه تروریستی مجلس در قم برگزار شد

استخدام کارشناس فروش تلفنی،باحقوق ثابت،بیمه،پورسانت

استخدام متخصص شبکه باسابقه دریک کلینیک معتبر

استخدام دستیار دندانپزشک خانم دریک درمانگاه دندانپزشکی

پیش بینی محمود صادقی از کابینه دوم روحانی

یک نمونه از برخورد تخریبی رسانه های متحد قالیباف با شورا و کاندیداهای اصلاح طلب شهرداری

رحیم پور ازغدی: نقش آفرینی زنان در پیروزی انقلاب اسلامی/ اولین تظاهرات سیاسی مشهد را بانوان به راه انداختند

دانلود آهنگ جدید محمدرضا گلزار بنام همه رفتن

استانداربوشهر: صدای مردم را رسا به مسئولان کشوری منتقل می کنم

نماینده ولی فقیه در قزوین: تبعیت از ولایت فقیه عامل پیروزی مقابل استکبار جهانی است/ در برابر کفر بی تفاوت نباشیم

اصفهان غرق در عزای شیخ الائمه(ع)/ کاروان لاله ها در اصفهان

فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با روحانی دیدار می کنند

جاری شدن فرهنگ دفاع مقدس در جامعه/وصیت نامه شهدا در اختیار جوانان قرار گیرد

مراسم اربعین شهادت حجت الاسلام سیدمهدی تقوی برگزار شد

دیدار عراقچی با آمانو در وین

«مریم میرزاخانی» فخر ایران و اسلام بود

بی اطلاعی از سرنوشت چهار گردشگر حادثه دیده رودخانه دز

صالحی:
 باید به ایران برای پرورش استعدادهایی همچون میرزاخانی تبریک گفت

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار،مدیر پشتیبانی نرم فزار

آغاز حذف دفترچه درمانی تامین اجتماعی

احتمال دیدار روسای جمهور آذربایجان و ارمنستان

کدام دستاوردهای ایرانی در ماکس 2017 نمایش داده شد

کنفرانس بین المللی قدس در باکو آغاز به کار کرد

جمهوری اسلامی ایران یک قدرت بی‎بدیل در جهان است

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم «مجید رضایی» در شهرری

در گذشت ریاضیدان نابغه برای جامعه علمی بسیار سنگین است

دو گروه تروریستی در لیست سیاه قرار گرفتند

رییس اداره میراث فرهنگی دزفول:گردشگران حادثه دیده رودخانه دز با تور مجاز سفر نکرده اند

شهدای مدافع حرم مجاهدان تشکیل اتحاد جماهیر اسلامی هستند

دیدار عراقچی با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایتخت اتریش

انتشار تصویر ضریح مطهر حضرت زینب کبری توسط معاون وزیر خارجه

اظهارات رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران در لندن؛ بی بی سی از قول خرازی: قطعا برجام نقض شده است!

تشییع پیکرهای 6 شهید گمنام در هرمزگان

کشف سرنخ های جدید درباره قتل «آتنا اصلانی»

پاسخ ایران به نقض برجام بسیار قاطع و شکننده خواهد بود

کشف سرنخ های جدید درباره قتل «آتنا اصلانی»

روایت موسوی خویینی ها درباره ارتباطش با شهید بهشتی

بی بی سی از قول خرازی: قطعا برجام نقض شده است!

دیدار عراقچی با آمانو

اجرای طرح «حیات طیبه» در دانشگاه فرهنگیان

قاضی عسکر: مفتی مسجدالحرام نگفته خون شیعه حلال است

چرا عمل امام صادق با عمل امام حسین متفاوت است؟

گردش مجازی در ایستگاه بین المللی فضایی+ویدئو

استخدام کارشناس روابط عمومی،مهندس برق/فارس

اینستاگرام، فیلترینگ هوشمند را به چالش کشید

زنانی که در مراسم ختم «میرزاخانی» حاضر بودند

دیدار عراقچی با آمانو در وین+عکس

دیدار عراقچی با آمانو در وین

مراسم ترحیم مریم میرزاخانی

گردشگران حادثه دیده رودخانه دز با تور مجاز سفر نکرده اند

اندیشه امام صادق (ع) بر پایه وحدت و انسجام میان مسلمانان استوار بود

تشییع پیکرهای 6 شهید گمنام در هرمزگان

سردار سلیمانی: تمامیت ارضی، استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم

مسجد جامع «امام صادق (ع)» در کویت + تصاویر

محمود صادقی: رنگ بنفش کابینه دوازدهم پر رنگ تر خواهد بود

ارائه آموزش های قرآنی مجازی در پنج کشور جهان

فرماندهان ما ابتدا خود را ساختند سپس دیگران را

حماسه هشت سال دفاع مقدس عصاره عینی تمام ارزش های مکتبی است

تدوین اطلس فرهنگی کشور/ اغلب 400 دستگاه دخالت کننده در حوزه فرهنگ برنامه ندارند

واکنش وزیر بهداشت به شایعه علت فوت میرزاخانی

موعظه های اخلاقی امام جعفر صادق (ع)

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت چاپ نقش پرداز اسرا

استخدام کارشناس عملیات درشرکتی در زمینه کشتیرانی

مقاوم سازی سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی در کشور

ذوالنور: امیدواریم هوشیاری دولت در نقض برجام توسط آمریکایی ها استمرار داشته باشد

رایزنی «عراقچی» و «آمانو» در «وین»

توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره دلایل احضار کاردار کویت

در رونمایی کتاب های «زیر پوست جنگ» و «روزی روزگاری القاعده» عنوان شد؛ فاتحان قدس شریف، فرزندان حیدر کرار هستند/ دستگاه های دولتی برای توزیع این کتاب ها تلاش کنند/ قطعنامه 598 عملیات یکنفره حضرت امام بود

شش شهید گمنام در 3 نقطه هرمزگان تشییع و به خاک سپرده شدند

معاون وزیر ارشاد خبر داد تدوین اطلس فرهنگی کشور/ اغلب 400 دستگاه دخالت کننده در حوزه فرهنگ برنامه ندارند

مراسم ترحیم مریم میرزاخانی

وزیر اطلاعات احمدی نژاد: برخی در دوره اصلاحات پیگیر اصلاحات آمریکایی بودند

بیانیه وزارت امور خارجه؛ گزارش اسپوتنیک از واکنش اولیه ایران به اقدام غیردوستانه کویت

وینس کیبل به رهبری حزب لیبرال دمکرات انگلیس انتخاب شد

ماجرای هدیه رهبر انقلاب به «مسجد ابوذر»

بیطرف از نامزدی شهرداری تهران کنار رفت

قاضی عسکر: انتخاب ولیعهد عربستان بر حج تاثیر ندارد

نامگذاری بزرگراه نیایش به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی تصویب شد/ انتخاب شهردار مهمترین امر پیش روی شورای پنجم است

کلید حل بحران قطر در دست عربستان است

حمله تازه وزیر اطلاعات احمدی نژاد به اصلاح طلبان

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر

اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر