مطالب مرتبط:
دستاوردهای طرح تحول سلامت برای محرومان جامعه
طرح تحول نظام سلامت؛ دستاوردی ملی
عضو سابق هیأت امنای تأمین اجتماعی مطرح کرد 6 هزار میلیارد تومان سود تسهیلات دریافتی تامین اجتماعی در سال 96/ طرح تحول سلامت بیمه ها را به مرز ورشکستگی کشاند/ افزایش بی قاعده هزینه های بخش درمان
آینده طرح تحول سلامت
طرح تحول سلامت یکی از خدمات ارزنده نظام جمهوری اسلامی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 27 اردیبهشت 1396 ساعت 16:232017-05-17اقتصادي

دستاوردهای طرح تحول سلامت برای محرومان جامعه


افزایش 310 درصدی حضور پزشکان در مناطق محروم، توزیع 69 هزار قطعه تجهیزات بیمارستانی برای مناطق محروم، تدوین 15 برنامه سلامت برای بهبود وضعیت حاشیه شهرها، - بهبود چشمگیر دو شاخص عدالت سلامت، راه اندازی بیش از 30 پایگاه امداد هوایی، اضافه شدن 2400 آمبولانس جدید به ناوگان امداد زمینی و حضور روانشناس در شبکه های بهداشتی حاشیه شهر ها از جمله دستاوردهای طرح تحول سلامت برای محرومان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایرنا، یکی از شاخص های مهم رفاه اجتماعی برخورداری از خدمات سلامت است و همه شهروندان ایرانی حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی را دارند.

دولت یازدهم طرح تحول سلامت را با هدف کاهش هزینه های درمانی مردم، افزایش دسترسی به خدمات سلامت و نیز بهبود کیفیت خدمات سلامت در بخش دولتی آغاز کرد و امروز با گذشت یک سال و نیم از این طرح، به دستاوردهای مهمی رسیده و اقدامات موثری در زمینه توسعه و بهسازی خدمات سلامت انجام شده است.

واقعیت این است که هزینه های سلامت بر کیفیت زندگی اقشار دهک های پایین درآمدی تاثیر بیشتری دارد و قرار است تا با اجرای کامل این طرح، بیماران و همراهان آنان در زمان بیماری، رنجی برای پرداخت هزینه های سلامتی نداشته باشند .

همواره اخبار و گزارش های روند اجرای این طرح درباره اقدامات بهداشتی، درمانی و زیرساختی به مردم اعلام شده است اما برای بررسی بیشتر خدمات این طرح در مناطق محروم و حاشیه شهرها، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) میزگردی با عنوان طرح تحول سلامت و محرومان جامعه با حضور سه مسئول اجرایی برگزار کرد.

در این میزگرد علی ماهر معاون فنی و برنامه ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی شهرامی معاون اجرایی حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سید موسی طباطبایی لطفی رییس گروه برنامه ریزی اقتصاد و بیمه های سلامت دیدگاه های خود را تشریح کردند.

مختصر این میزگرد روز سه شنبه 26 اردیبهشت منتشر شد و اکنون مشروح کامل آن منتشر می شود:** طرح تحول سلامت بسیاری را از رفتن به ورطه فقر نجات دادمعاون فنی و برنامه ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت درباره فواید طرح تحول سلامت گفت: این برنامه برای ارتقا سلامت تمام ایرانیان است و با هدف اجرایی کردن قانون بر جای مانده از دولت قبل مبنی بر تخصیص 10درصد از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها به سلامت مردم که اجرایی نشده بود و کاهش هزینه های مربوط به سلامت که مردم مستقیم از جیبشان پرداخت می کردند، در نیمه دوم سال 92 آغاز شد.

ماهر افزود: این طرح با هدف حفاظت مالی مردم در هزینه ها در حوزه سلامت، افزایش دسترسی عادلانه به خدمات درمانی و افزایش کیفیت این خدمات طراحی و اجرا شد.

وی تصریح کرد: طرح ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم، ترویج زایمان طبیعی، اورژانس هوایی از جمله برنامه های تدوین شده در طرح تحول سلامت بود.

**هزینه های بستری از 37 درصد به 8 درصد کاهش یافتماهر گفت: بیماران پیش از اجرایی شدن طرح تحول سلامت حدود 60 درصد هزینه های درمان را از جیبشان پرداخت می کردند در حالی که اکنون این میزان به 39.

6 درصد کاهش یافته است همچنین پیش از اجرایی شدن طرح تحول سلامت بیماران 37درصد هزینه های بستری در مراکز درمانی را می پرداختند در حالی که این آمار اکنون به 8 درصد کاهش یافته است.

ماهر اظهار کرد: در کمتر کشوری این اتفاق می افتد که سالیانه 5 درصد از هزینه های درمان که مردم به طور مستقیم خودشان پرداخت می کردند، کاهش یابد.

معاون فنی و برنامه ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت افزود: پس از اجرایی شدن طرح تحول سلامت، مردم پس از دریافت خدمات درمانی در مراکز و بیمارستان های دولتی دچار فقر و مشکلات مالی نمی شوند و زیر خط فقر نمی روند.

ماهر طرح دندانپزشکی، حمایت از زوج ها نابارور در راستای افزایش جمعیت و کمک به بیماران سکته قلبی و مغزی را از جمله دیگر برنامه های مکمل در طرح تحول سلامت عنوان کرد.

**تمام تجهیزات و داروی بیماران در بیمارستان تهیه می شودماهر تصریح کرد: بر اساس طرح تحول سلامت تمام تجهیزات و داروی مورد نیاز بیماران در بیمارستان تهیه می شود در حالی که پیش از این طرح، بیماران تمام تجهیزات و داروهای مورد نیازشان را از خارج از بیمارستان تهیه می کردند.

به عنوان مثال هنگامی که فردی که قرار بود برای آنژیو قلب به بیمارستان مراجعه کند باید دارو و تجهیزات مورد نیاز را از بیرون از بیمارستان تهیه می کرد اما اکنون تمام این تجهیزات در بیمارستان ها موجود است.

وی از کاهش 6.

1درصدی در میزان سزارین با طرح تحول سلامت خبر داد و گفت: ایران پس از برزیل رکوردار زایمان سزارین در جهان بود ولی با رایگان شدن زایمان طبیعی که طرح تحول سلامت وجود داشت، رتبه ایران از دوم به پنجم رسیده است ولی همچنان فاصله زیادی با کشورهای توسعه یافته داریم.

**افزایش 310 درصدی پزشکان مناطق محرومماهر با اعلام این که هم اکنون تعداد پزشکان در مناطق محروم 5 هزارو 736 نفر است، گفت: پیش از این تنها هزار و 400 پزشک متخصص و فوق تخصص در مناطق محروم حضور داشتند که با طرح تحول سلامت با افزایش 310 درصدی پزشکان در این مناطق مواجه شدیم و امکانات زندگی این پزشکان نسبت به قبل بهبود یافت.

معاون فنی و برنامه ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت با تاکید به این که برای اجرایی شدن طرح تحول سلامت امکانات زیرساختی نیز باید مهیا شود، گفت: میانگین تخت های بیمارستانی در منطقه ای که ایران در آن واقع شده است، چهار تخت به ازای یک هزار نفر است و این میزان در کشور ترکیه که دارای میزان جمعیت و درآمد سرانه همچون ایران است، 4 تخت بیمارستانی است.

معاون فنی و برنامه ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت با اعلام این که برای ارایه کف خدمات استاندارد از منظر سازمان بهداشت جهانی 2.

23 تخت به ازای هزار نفر نیازمندیم، تصریح کرد: هم اکنون در کشور 1.

53 تخت به ازای هز هزار نفر نیازمندیم که نشان از این مهم دارد که با استاندارد های بین المللی فاصله داریم.

ماهر با بیان این که هم اکنون 86 هزار تخت در بخش دولتی و 46 هزار تخت در بخش خصوصی در کشور موجود است، گفت: برای رفع کمبودها در این حوزه نیاز به نهضت ساخت زیر ساخت پیدا کردیم.

معاون فنی و برنامه ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت با اعلام این که میانگین افزودن تخت های بیمارستانی در دولت های گذشته در هر چهار ساله دولت 8 هزار تخت است، گفت: در دولت تدبیر و امید تا کنون 21 هزار تخت ساخته شده و این آمار تا پایان کار این دوره دولت به 24 هزار تخت افزایش می یابد.

وی یکی دیگر از برنامه های در طرح تحول سلامت نوسازی و امکانات بیمارستانی عنوان کرد: مدیریت دانش و مستند سازی طرح تحول سلامت انجام شده است.

ماهر تعداد تخت سوختگی بیمارستانی قبل طرح تحول سلامت را 815 تخت اعلام کرد و گفت: هم اکنون این تخت ها به یک هزار و 132 افزایش یافته است که با رشد 40 درصدی این تخت های مواجه هستیم.

وی درباره تخت های مراقبت های ویژه گفت: ایران تا پیش از طرح تحول سلامت تنها دارای 5 هزارو 700 تخت مراقبت های ویژه بود که تنها در این دولت 2 هزارو 700 تخت مراقبت های ویژه به این تعداد افزوده شده، که با افزایش 50 درصدی مواجه بودیم ولی همچنان با کمبود 2 هزارو 700 تخت مراقبت های ویژه مواجه هستیم.

ماهر درباره تخت های اورژانس گفت: پیش از طرح تحول 7 هزار تخت داشتیم که الان با رشد 21 درصدی به 8 هزارو 500 تخت رسیده است همچنین در تخت های شیمی درمانی یک هزار و 95 تخت موجود داشتیم که پس از طرح تحول با افزایش 38 درصدی مواجه هستیم.

وی درباره توجه جدی به زایمان طبیعی در طرح تحول سلامت گفت: پیش از طرح تحول سلامت تنها 24 اتاق زایمان طبیعی یک نفره کشور موجود بود که برای تشویق مردم به زایمان طبیعی به یک هزار و 800 اتاق زایمان طبیعی یک نفره افزایش یافته است.

** برخورداری از خدمات سلامت، لزوما مبتنی بر توسعه یافتگی مناطق نیستدر بخش دیگری از این میزگرد، معاون اجرایی حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در طرح تحول نظام سلامت، برای تدوین شهرهای محروم و غیرمحروم از مصوبات مجلس شورای اسلامی و دولت استفاده شد اما برخورداری از خدمات سلامت، لزوما مبتنی بر توسعه یافتگی مناطق نیست بنابراین برخی شاخص های سلامت برای ارائه خدمات بهتر طراحی شد.

** جا به جایی بیمار با جا به جایی فرد عادی فرق داردوی ادامه داد: براساس تقسیم بندی وزارت کشور از توسعه یافتگی مناطق، 302 شهر محروم در سراسر کشور وجود دارد، اما در شاخص های توسعه یافتگی مناطق، نقل و انتقال به عنوان عامل مهم در نظر گرفته نشده و بعد مسافت برای ارائه خدمات تا صد کیلومتر است اما برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی این مسافت زیاد است بدین معنا که جا به جایی بیمار با جا به جایی فرد عادی فرق دارد.

شهرامی افزود: حجم ارائه خدمات در شهرستان های محروم در ارتقای کیفیت خدمات سرپایی و جلوگیری از ارجاع بی مورد به مراکز استان مشخصا به خوبی انجام شده است و در مورد ارائه خدمات فوق تخصصی در هیچ کجای جهان هم مقرون به صرفه نیست که توزیع جغرافیایی گسترده وجود داشته باشد بنابراین توزیع قطبی را شروع کردیم.

وی اظهار کرد: برای ارائه خدمات به صورت نقطه- توزیعی عمل کردیم مثلا در شهرستان هایی که نیاز به خدمات تخصصی سوختگی بود مانند زابل، ایلام، لرستان مراکز سوختگی ایجاد شد و امروز مراکز سوختگی در تبریز، لرستان، ایلام، کرمانشاه و یاسوج افتتاح شده است.

شهرامی اضافه کرد: لازم به توضیح است که این مراکز تا 30 درصد سوختگی را خدمات می دهند ولی بالاتر از این میزان به دلیل اینکه نیاز به ارائه مجموعه ای از خدمات تخصصی وجود دارد، به شهرهای بزرگ و نزدیک مانند اصفهان، شیراز، مشهد، یزد و کرمان ارجاع داده می شود.

**توزیع 69 هزار قطعه تجهیزات بیمارستانی برای مناطق محروممعاون اجرایی حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت اظهار کرد: 69 هزار قطعه تجهیزات بیمارستانی تا پایان سال 95 بین بیمارستان های مناطق محروم توزیع شده که از محل یک درصد ارزش افزوده تامین شده است.

وی ادامه داد: در شهرستان هایی چون شهر بابک، سراوان، کاشمر، میناب، رودان و گچساران ارائه خدمات تخصصی پیش از این وجود نداشت اما امروز خدمات تخصصی ارائه می شود و از اعزام بی مورد بیماران به مراکز استان جلوگیری شده است.

**راه اندازی بیش از 30 پایگاه امداد هواییشهرامی با تاکید بر تقویت نظام ارجاع بیماران، افزود: براساس محاسبات به این نتیجه رسیدیم که اگر امداد هوایی در 44 نقطه از کشور استقرار یابد، کل کشور برای دریافت خدمات امداد و نجات هوایی پوشش نسبتا کاملی خواهد داشت که تاکنون بیش از 30 پایگاه امداد بالگرد فعال و ارائه خدمات کامل شده است و قرار است تا پایان دولت یازدهم بیش از 40 پایگاه تکمیل شود.

وی اضافه کرد: آمبولانس هوایی تاکنون بیش از 3800 سورتی پرواز داشته اما تا قبل از طرح تحول نظام سلامت، سه پایگاه فعال و 244 سورتی پرواز انجام شده بود.

شهرامی یادآور شد: ارائه خدمات اورژانس هوایی با همکاری سیستم نظامی و سلامت انجام شده است و در واقع بالگردهای نظامی با تکمیل تجهیز خدمات پزشکی به کار گرفته شده اند و به دلیل وجود تحریم ها تاکنون امکان خرید بالگردهای امداد و نجات میسر نشده است به بیانی دیگر سعی در بهبود مدیریت منابع داشتیم.

**2400 آمبولانس جدید به ناوگان امداد زمینی اضافه شدمعاون اجرایی حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت درباره اقدامات مربوط به ارائه خدمات آمبولانس در سیستم ناوگان امداد زمینی، گفت: در مراکز بهداشتی درمانی آمبولاس های مستقل وجود داشت که آنها با اقدام مشترک بین بهداشت و درمان، به شبکه اورژانس پیش بیمارستانی متصل شد و از سوی دیگر نیز 2400 آمبولانس جدید به ناوگان امداد زمینی اضافه شد که البته 800 آمبولانس فرسوده از رده خارج شدند.

معاون اجرایی حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت گفت: اولین بار در تاریخ سیستم بهداشتی کشور از نیروهای متخصص روانشناسی در شبکه های بهداشتی شهری و حاشیه شهر ها استفاده شده است و در بخش درمان، پنج طرح آزمایشی را شروع کردیم تا خدمات درمانی در کنار خانواده به بیماران ارائه شود.

** تدوین 15 برنامه سلامت برای بهبود وضعیت حاشیه شهرهادر ادامه این میزگرد، رییس گروه برنامه ریزی اقتصاد و بیمه های سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کارگروه سلامت و هدفمندی در روزهای ابتدایی دولت تدبیر و امید تشکیل و براساس مصوبه آن، چهار بند اصلاح بیمه ها و افزایش تعداد بیمه شدگان، کاهش پرداختی مردم در بیمارستان ها، اصلاح نظام ارائه خدمات در مناطق حاشیه ای شهرها و مناطق محروم و بهبود شرایط اقامتی و ارائه خدمات در بیمارستان های دولتی تعیین و بعد از آن این چهار بند به بسته خدمات تحول سلامت تبدیل و مصوب شد.

** لزوم توجه به حاشیه شهرها و مناطق محروم در کارگروه سلامت و هدفمندیطباطبایی لطفی با بیان اینکه در کارگروه سلامت و هدفمندی بر لزوم توجه به حاشیه شهرها و مناطق محروم تاکید شده است، افزود: در ابتدای تشکیل کارگروه با توجه به اینکه خدمات سلامت در روستاها فعال بود اما در حاشیه شهرها نسبتا اوضاع نامناسبی داشتیم، به همین دلیل 15 برنامه با محوریت بهبود وضعیت حاشیه شهرها با عنوان استقرار و راه اندازی مراکز جامع خدمات سلامت طراحی شد و هشت و نیم تا 10 میلیون نفر از جمعیت کشور از خدمات پایه سلامت بهره مند شدند.

**نقشه فقر الزاما با نقشه جغرافیایی تطابق نداردطباطبایی لطفی با تاکید بر اینکه نقشه فقر الزاما با نقشه جغرافیایی تطابق ندارد، گفت: بسیاری از مردم ساکن در مناطق محروم برای دریافت خدمات سلامت به شهرهای بزرگ مراجعه می کنند بنابراین ارائه خدمات براساس پراکندگی جغرافیایی نیست بلکه براساس تحقق اهداف تعیین شده و ارائه خدمات به مردم است.

وی تصریح کرد: در طرح تحول نظام سلامت سعی شده است تا همه مردم به ویژه مناطق محروم، مجموعه ای از خدمات سلامت را بدون اینکه به زحمت بیفتند و یا بار مالی زیادی را تحمل کنند، بهره مند شوند و همچنین سعی شده است تا در هرم ارائه خدمات سلامت به مردم، بالاترین کیفیت ارائه شود.

**در نظام سلامت شاخص ها یک شبه تغییر نمی کندرییس گروه برنامه ریزی اقتصاد و بیمه های سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه در نظام سلامت شاخص ها یک شبه تغییر نمی کند، گفت: با گذشت سه سال از اجرای طرح تحول سلامت، اگرچه تغییرات محسوس است و روند رو به بهبودی است اما اهداف طرح تحول سلامت، بلند مدت و پیامدهای آن دیربازده است و در سال های آتی در نمودارها و منحنی های حوزه سلامت تغییرات آن مشاهده می شود.

وی اظهار کرد: چهار سال است که استان ها مکلف هستند سالانه گزارش مربوط به 52 شاخص عوامل اجتماعی موثر بر سلامت را ارائه دهند و این موضوع در ارائه خدمات سلامت به مردم تاثیر شایانی دارد.

** پایداری طرح تحول سلامتطباطبایی لطفی، پایداری طرح تحول سلامت را در گرو عزم سیاستگذاران، توجه به فرهنگ عامه و حقوق شهروندان و تامین تمهیدات و زیرساخت ها دانست و گفت: امروز همه شهروندان نسبت به حقوق خود در زمینه سلامت آگاهی یافته اند و سیاستگذاران هم به پشتوانه قوانین موجود مکلف به تامین و ارائه خدمات هستند و از سویی دیگر، تمهیدات لازم برای سلامت مردم در قانون هدفمندی یارانه ها، یک درصد ارزش افزوده و قانون الحاقی بودجه که قوانین پایدار هستند، منابع تامین طرح تحول سلامت را پیش بینی و در نظر گرفته است.

رییس گروه برنامه ریزی اقتصاد و بیمه های سلامت وزارت بهداشت یادآور شد: در برنامه طرح تحول نظام سلامت، یکی از اهداف اصلی کاهش فرانشیز و حفاظت مالی از مردم بود و در سال های قبل از اجرای این طرح، در اواخر دولت قبل در شاخص عدالت سلامت رتبه ایران در جایگاه 120 قرار داشت که وضعیت بسیار نامطلوبی بود.

وی با اشاره به دو شاخص مهم عدالت سلامت گفت: شاخص پرداخت مستقیم از جیب مردم در هزینه های بهداشت و درمان و شاخص هزینه های فاجعه بار در بهداشت و درمان در طی سه و سال و نیم گذشته روند بسیار مطلوبی داشته است.

**دولت یازدهم 12 درصد کاهش مستقیم هزینه های بهداشت و درمان را به مردم هدیه دادطباطبایی لطفی اظهار کرد: یک سال پیش از شروع طرح تحول سلامت، شاخص پرداخت مستقیم از جیب مردم در هزینه های بهداشت و درمان 55 درصد بود که اکنون این شاخص به 39.

6 درصد رسیده است یعنی با مقدار 3 درصد هزینه های دولت در زمینه بهداشت و درمان، 12 درصد کاهش مستقیم هزینه به مردم هدیه داده شده است.

وی درباره شاخص هزینه های فاجعه بار در بهداشت درمان گفت: براساس آمار رسمی 2/3 درصد از جمعیت کشور برای خرید خدمات سلامت دچار فقر می شدند و البته این میزان براساس آمار غیررسمی تا حدود 7 درصد بود اما اکنون این شاخص نزدیک به یک درصد است که موفقیت بزرگی است.


کلید واژه ها: سلامت - طرح تحول سلامت - درمان - وزارت بهداشت - برنامه ریزی - معاون - برنامه - بهداشت - محروم - هزینه - محرومان - مردم - کاهش هزینه - هدفمندی یارانه ها - هزینه های درمانی - حاشیه - وزارت - مناطق - شهروندان ایرانی - هدفمندی یارانه - جمهوری اسلامی - دولت - ایرانی - افزایش - برگزار - معاون اجرایی - رفاه اجتماعی - دولت یازدهم - گزارش - امداد

آخرین اخبار سرویس:
آغاز عملیات پروازهای تابستانی/ صدور مجوز 90هزار پرواز

هر مترمربع واحد مسکونی4.5 میلیون تومان/رشد 5.4 درصدی قیمت

تخصیص 17 میلیارد یورو از طرف دولت ایتالیا برای نجات دو بانک این کشور

تیتر امشب/ چرایی تغییر نرخ سود

مردم برخی مناطق خوز ستان آب برای استحمام هم ندارند

محدوده سدها و رودخانه ها را برای شنا انتخاب نکنید

تکمیل طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال

دردسر تازه برای ایوانکا ترامپ

آغاز فروش ویژه سوناتا هیبرید

ماکسیما 2016 در ایران / ببینید

نصب کنتور هوشمند بر 95 درصد چاه های کردستان

اکوتوریسم/ ونیز و چهار راهکار برای تجربه این شهر شناور

دردسر تازه برای ایوانکا ترامپ

تعیین تکلیف 93 درصد سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان

کاهش 0.8 درصدی معاملات مسکن تهران در خرداد امسال

استاندار خوزستان: برخی مردم استان آب برای استحمام هم ندارند

قرار نبود وام 300 میلیونی با سود 9درصد بدهیم/سود از اول18درصد بود

قاچاق پودر مرگ از کشورهای همسایه

ماکسیما 2016 در ایران / ببینید

ایرانسرا/ ارجان؛ محل سکونت آریایی ها

بانک مرکزی: نرخ تورم خرداد 10.2 شد

سیف: سال 97 دیگر موسسه غیرمجاز نداریم

نامه جهانگیری به وزیر اقتصاد/طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال جاری تکمیل شود

افزایش 64 درصدی سهم بجستان از اعتبارات ماده 180

صادرات 6.5 میلیارد دلاری صنایع معدنی ایران در سال گذشته

طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال جاری تکمیل شود

رشد 5.4 درصدی قیمت مسکن در تهران

فرآیند ترانشیپ به سامانه جامع گمرکی اضافه شد

اطرافیان ترامپ به دنبال تغییر رییس بانک مرکزی

بانک مرکزی: نرخ تورم خرداد 10.2 شد

بانک سینا شفاف ترین نماد بانکی در بورس

بانک مرکزی تورم خرداد را 10.2 درصد اعلام کرد

مهر اقتصاد در لیست بانکهای مجاز قرار گرفت

«ماه عسل» امسال رکورد میزان مخاطب را شکست

روشهای بهزیستی برای جمع آوری «زکات فطره»

پایان آزادسازی میدان خواجه عمید

تعیین تکلیف موسسات اعتباری غیر مجاز با کلام دستگاه است؟

چه رنگ رژ لبی به پوست صورت شما می آید؟

بررسی علل لرزش فرمان خودرو(2)

افزایش 64 درصدی سهم بجستان از اعتبارات ماده 180

امضای تفاهم نامه بین بانک های صادرات و ملی

اصلاح و بهسازی آب و فاضلاب

تردد 5 میلیون مسافر از مشهد

تعیین تکلیف موسسات اعتباری غیر مجاز با کلام دستگاه است؟

خبر خوش وزیر ارتباطات برای کاربران اینترنت

تورم خردادماه 2رقمی شد

سرعت بوگاتی شیرون چقدر است؟

بهترین اپلیکیشن های موبایلی که در سفرها به کار خواهند آمد

تورم 2 رقمی بازگشت

نام بانک مهر اقتصاد و مؤسسه ثامن در سایت بانک مرکزی ثبت شد

ایوانکا دختر ترامپ به دادگاه فرا خوانده شد

آزمایش پهپاد اماراتی در الجزایر/عکس

گزیده اخبار روزانه پایگاه خبری «عصر خودرو» (4 تیر96)

همه آنچه درباره یک خودروی کلاسیک حرفه ای به نام کادیلاک Seville نمی دانید! +تصاویر

تابش از ارائه تسهیلات اشتغالزایی با سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در بانک ها خبرداد

اجاره به شرط تملیک چیست؟

جیلی به دنبال تولید لوتوس در چین است

پیکاپ پژو ؛ محصول مشترک سیتروئن و دانگ فنگ +عکس

بازار/ فروش سامسونگ گلکسی نوت 8 با این قیمت از شهریورماه رقم می خورد

بانک مرکزی: نرخ تورم خرداد 10.2 شد

علت گریه های پیاپی کودک پس از جدایی موقت از مادر/ بهترین روش برای ترک کودکانان زیر 2 سال

تابستان امسال منتظر رانندگی با فاو بسترن B30 باشید!

امنیت سرمایه گذاری لازمه تولید و اشتغال در خراسان جنوبی است

نام بانک مهر اقتصاد و مؤسسه ثامن در سایت بانک مرکزی ثبت شد

ارزش ریال قطر به پایین ترین سطح 30سال اخیر رسید

اره کردن کتف برای دریافت دیه!

استخدام تکنسین پسیو شبکه،کارشناس شبکه در شرکت نانو تراشه

استخدام کارمند صرافی با سابقه در شرکت صرافی آسو

بیرانوند متری چند؟/عکس

ترافیک نیمه سنگین در جاده های خروجی تهران

با 12 مورد از بزرگ ترین اشیایی آشنا شوید که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده اند

بازار گرمی پوچ ستاره استقلالی با پیراهن های قرمز!

یک تولیدی کفش ایوانکا ترامپ را دادگاهی کرد

توجه به مشخصات قوطی های روغن نباتی جهت جلوگیری از گرانفروشی

قیمت خودروهای صفر وارداتی چقدر است؟ + جدول قیمت

پوادارترین و بی پول ترین استان های کشور کدامند؟

یک تولیدی کفش ایوانکا ترامپ را دادگاهی کرد

نرخ تورم دو رقمی شد

افزایش قیمت «پراید151» باید مجوز داشته باشد

کاهش عوارض صادراتی محصولات دامی و کشاورزی ابلاغ شد

مصوبه دولت برای لغو روادید بین ایران و روسیه و پرتغال ابلاغ شد

همگرایی بین دانشگاه ها و مراکز صنعتی منجر به افزایش تولید و کارآفرینی می شود

نام بانک مهر اقتصاد و مؤسسه ثامن در سایت بانک مرکزی ثبت شد

استخدام کارشناس فروش(رشته بازرگانی و دامی)درشرکت بازرگانی

ایوانکا دختر ترامپ به دادگاه فرا خوانده شد

تورم خردادماه 2رقمی شد

پوادارترین و بی پول ترین استان های کشور کدامند؟

حکایت یک شکست بزرگ؛ خلاقیتی که برای نجات پونتیاک آزتک کافی نبود

حکایت یک شکست بزرگ؛ خلاقیتی که برای نجات پونتیاک آزتک کافی نبود

معامله خانه های پایتخت در سه ماهه امسال یک درصد رشد کرد

شهر بدون ماشین چین

همگرایی بین دانشگاه ها و مراکز صنعتی منجر به افزایش تولید و کارآفرینی می شود

پرسپولیس و تکرار مشکل  با ذوب آهن/ این بار سیامک نعمتی و پیکان!

اره کردن کتف برای دریافت دیه!

برگزاری پیش آزمون المپیاد بانک ها و موسسات خصوصی اعتباری

آغاز برداشت دانه روغنی کلزا در ارسنجان

آغاز طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی از ابتدای تیرماه

خواننده های مشهور زن در جشن های ولیعهد جدید عربستان / پیشنهاد 10میلیون دلاری به مدل آمریکایی + تصاویر

کاهش پیک مصرف برق به محدوده 48 هزار مگاوات

بی اعتنایی قطر به تحریم های عربی/بازار در دست ایران و ترکیه

مردم برخی مناطق خوز ستان آب برای استحمام هم ندارند

از واریز مطالبات گندمکاران تا تولید فوکوس در چین

آغاز برداشت دانه روغنی کلزا در ارسنجان

اعتبارات شهرستان کازرون از محل درآمدهای نفت و گاز سه برابر شد

آغاز طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی از ابتدای تیرماه

6 سال زندان در انتظار آقای خاص

استخدام بازاریاب با روابط عمومی بالا در یک شرکت معتبر بازرگانی

تشدید رکود در بازار مسکن/ کاهش 0/8 درصدی معاملات مسکن و 11 درصدی اجاره در تهران

ایوانکا دختر ترامپ به دادگاه فرا خوانده شد

استهلال ماه شوال در سنندج

ویدیو: بر فراز پارک ملی برایس کنیون

بررسی حرکت ذرات سطح خورشید با استفاده از IRIS ناسا

عکس | رونمایی از خط تولید خودروهای اجرایی سامانه 137 شهرداری

همگان از سرمایه «اعتماد» عمومی به نظام بانکی پاسداری کنند

بانک سینا شفاف ترین نماد بانکی در بورس

افزایش 40 درصدی صادرات مواد معدنی هرمزگان

تنها راه برون رفت از معضل کم آبی در کشور و استان صرفه جویی است

کشف 86 میلیارد ریال کالای قاچاق در بنادر کنگان و گناوه

نرخ سود و ورشکستگی بانک ها - دکتر علی تابش*

برخورد با عرضه کنندگان مرغ زنده در میاندورود

کسر سود و اصل سپرده تصمیم کاسپین نبود/ تعداد شعب کاسپین افزایش می یابد

نام بانک مهر اقتصاد و موسسه ثامن در سایت بانک مرکزی

افزایش 0.38 درصدی قیمت سکه آتی تحویل دی ماه / قیمت طلا در دستان نفت و دلار

افزایش 40 درصدی صادرات مواد معدنی هرمزگان

تنها راه برون رفت از معضل کم آبی در کشور و استان صرفه جویی است

استخدام کارشناس فروش دریک شرکت معتبر در آذربایجان شرقی

برای خرید تصفیه هوا چقدر باید هزینه کرد + جدول قیمت

ایوانکا دختر ترامپ به دادگاه فرا خوانده شد

4 دلیل برای آنکه پژو 2008 ، رنو ساندرو نشد

خانه های پایتخت در خردادماه 5.4 درصد گران شد

افزایش 11 درصدی اجاره مسکن

بازار شب عید فطر در خوزستان (عکس)

ساماندهی تشکل های تولیدی روستاییان بافق

کدام خودروها دارای بهترین موتور هستند

30 سال تولید با کمترین تغییر؛ حکایت عجیب یاماها TW200 مدل 2017

سیف: مرجع قضایی مسئول اصلی تعیین تکلیف موسسه های غیرمجاز است

دلار، یورو و درهم با افزایش قیمت به تعطیلات رفتند

اختصاص 15 میلیارد ریال اعتبار برای فعالیت های فرهنگی در کردستان

6 سال زندان در انتظار آقای خاص

پخش بدون توقف ویدیو روشی برای سنجش عمر باتری لپ تاپ ها

250 میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک مهر اقتصاد چهارمحال و بختیاری پرداخت شد

ویدیو: طرز تهیه بستنی بدون شکر

آغاز صادرات مرغ و تخم مرغ به عراق

34 هزار واحد خون در اصفهان اهدا شد

اختصاص 20 هزار مترمکعب آب برای راه اندازی واحدهای تولیدی در بناب

آزادراه پل زال به اندیمشک مسدود شد

گلایه شهروندان آبادانی از وضع نامناسب آسفالت خیابان ها ومعابر شهری

اختصاص 15 میلیارد ریال اعتبار برای فعالیت های فرهنگی در کردستان

30 سال تولید با کمترین تغییر؛ حکایت عجیب یاماها TW200 مدل 2017

اجاره مسکن 11 درصد گران شد

فطریه خود را با تاپ به راحتی پرداخت کنید

پایان سریع Yahoo News Digest؛ اپلیکیشنی که 30 میلیون دلار از نوجوان 15 ساله خریداری شده بود

فعالیت 6 تیم بازرسی در تعطیلات عید فطر / بیش از 19 هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب هستند

16درصد ترانزیت ریلی سرخس افزایش یافت

کاهش پیک مصرف برق به محدوده 48 هزار مگاوات

آغاز توزیع سوخت فسیلی بین عشایر استان اصفهان

تصاویر جدیدترین خودروی الکترونیکی و خودران لو رفت + عکس

زمینه آزادسازی 44 زندانی جرائم مالی غیرعمد در اردبیل فراهم شد

درج نام بانک مهر اقتصاد و مؤسسه ثامن در سایت بانک مرکزی

دادستان مشهد: برگزاری کنسرت در این شهر صحیح نیست

برای خرید یک عضو از رنو چقدر باید سرمایه داشت+ جدول

هیچ گونه مشکلی برای توزیع مرغ منجمد در بازار همدان وجود ندارد

بانک مرکزی تورم خرداد را 10.2 درصد اعلام کرد

12کیلومتر مسیر بجنورد-جنگل گلستان به صورت چهار خطه زیر بار ترافیکی می رود

بهره برداری از باغ کتاب تهران

خدمات رسانی شعب کشیک برای ارائه خدمات بانکی به هموطنان در تعطیلات عید سعید فطر

34 هزار واحد خون در اصفهان اهدا شد

ضبط سیگار قاچاق و الکل غیرمجاز درساری

بهره برداری از دو نیروگاه برق مقیاس کوچک در مازندران

انبار نفت ساری یکی از ایمن ترین تأسیسات نفتی کشور است

پرداخت 80 میلیارد ریال به گندم کاران مازندران

بهره برداری از دفتر کلینیک صنعت در شرکت شهرک های صنعتی مازندران

بانک مهر اقتصاد در فهرست بانک های مجاز قرار گرفت

پایان سریع Yahoo News Digest؛ اپلیکیشنی که 30 میلیون دلار از نوجوان 15 ساله خریداری شده بود

استخدام کارشناس فروش با شرایط ویژه در شرکت نرم افزاری آموت

کاهش 0.8 درصدی معاملات مسکن تهران در خرداد امسال

اطرافیان ترامپ به دنبال تغییر رییس کل بانک مرکزی آمریکا

پرداخت تسهیلات خانه های سیل زده در جهرم

170 هکتار از اراضی ملی گچساران از چنگال زمین خوران درآورده شد

ساماندهی 900 موکب در اربعین سالجاری/ اجرای توسعه کاظمین با صحن صاحب الزمان(عج)/ تملک زمین های اطراف حرمین عسکریین

اختصاص 20 هزار مترمکعب آب برای راه اندازی واحدهای تولیدی در بناب

برای خرید یک عضو از رنو چقدر باید سرمایه داشت+ جدول

آزمایش پهپاد اماراتی یبهون در الجزایر

توزیع 3 هزار و 300 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی در آذربایجان شرقی

برداشت هلو از باغ های خراسان شمالی آغاز شد

اجرای طرح غربالگری زندانیان کازرون

12کیلومتر مسیر بجنورد-جنگل گلستان به صورت چهار خطه زیر بار ترافیکی می رود

بانک مهر اقتصاد در فهرست بانک های مجاز قرار گرفت

بانک مرکزی: سال 97 موسسه غیرمجاز نداریم

این سکه پول در تاریکی می درخشد +عکس

اراضی چهارمحال و بختیاری برای اجرای طرح های کشت و صنعت تعیین تکلیف شوند

هنر قدیم، بازار جدید

خریدگندم بذری از کشاورزان باشت

ایوانکا ترامپ به اتهام تقلب به دادگاه فراخوانده شد

بهترین شرکت های هواپیمایی جهان از حاشیه خلیج فارس

افزایش برکت مال با پرداخت زکات

مسجد «چرخاب اردکان» مرمت و بازسازی می شود

توقف فعالیت برخی از سایت‎های گردشگری

سیف:همگان از سرمایه «اعتماد» عمومی به نظام بانکی پاسداری کنند

سیف: مرجع قضایی مسوول تعیین تکلیف موسسه های غیرمجاز است

دستاوردهای طرح تحول سلامت برای محرومان جامعه

دستاوردهای طرح تحول سلامت برای محرومان جامعه