مطالب مرتبط:
مجید انصاری: روحانی عصاره تجربه 38 ساله اداره کشور است/عدم مشارکت در انتخابات فاجعه به بار می آورد
نمی توانیم کشور 80 میلیونی را با نذر و صدقه اداره کنیم
عباسی: رها شدن جوانان نتیجه درک روحانی از اداره کشور است
جهانگیری: برنامه دکتر روحانی برای اداره کشور برنامه کاملی است
روحانی: می خواهید کشور 80 میلیونی ایران را با نذر و صدقه اداره کنید؟+فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 26 اردیبهشت 1396 ساعت 16:052017-05-16سياسي

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟


- برخی از مسئولان و مدیرانی که با رفتار خودآگاهانه یا غیرآگانه در حال عبور از ارزشهای انقلاب و اسلام هستند، چگونه قادرند رسانا و ناقل مناسبی برای رسیدن ارزش ها به نسل های جدید باشند؟ ارزشهایی که اگر نباشد، انتظار تحقق مدیریت جهادی، انتظار بی جایی است.

وحید خاشعی استاد دانشگاه مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی از آن جهت که مدیریت جهادی را زاده ارزش ها و آرمانهای انقلاب اسلامی می داند که به دلایل متعدد در حال حاضر کمرنگ شده، معتقد است برای باز تولید مدیریت جهادی و کشاندن آن به سطوح کلان اداره کشور، لازم است آرمانهای انقلاب اسلامی و ارزش های اسلامی پررنگ تر و تواما عوامل کمرنگی این آرمان ها و ارزش ها شناسایی، کنترل و تاثیرشان به حداقل کاهش یابد.

به عنوان شروع می خواهیم بدانیم که در نگاه اول، مهم ترین ویژگی مدیریت به سبک جهادی و مدیران جهادی را چه می دانید؟ از مهم ترین مواردی که در خصوص مدیریت جهادی باید مد نظر قرار داد این است که این سبک مدیریتی ابعاد مختلف اعم از: اقتصاد، سیاست، فرهنگ، علمی و امور نظامی را در بر می گیرد.

به این معنا که یک برنامه جامعه مدیریتی برای جامعه است که پیشرفت همه جانبه آن را مد نظر دارد.

تحقق مدیریت جهادی مستلزم وجود مدیران مجاهد است.

ویژگی هایی که می تواند یک مدیر را متصف به صفت مجاهد بودن کند، تا حدود زیادی از زمره ارزشهای دینی محسوب می شود.

ارزش هایی نظیر ایثار، مبادرت به تعاون و مشاورت در امور و شئون مختلف، ساده زیستی و متعهد بودن.

از دیگر ویژگی های مدیران مجاهدی که لازم می دانم به نحوی جداگانه به آن اشاره کنم این است که این دست مدیران نسبت به وقایع و آنچه در اطرافشان می گذرد بی تفاوت نیستند.

نظیر مسئولانی که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی حساسیت بسیار زیادی در مواجهه با مظاهر تجمل گرایی، استفاده شخصی از امکانات دولتی و مسایلی از این قبیل داشتند.

مدیریت جهادی که هم اکنون مطرح می باشد، متولد چه تاریخ و حوادثی است؟ شاید بتوان گفت انقلاب اسلامی مساوی بود با ولادت مدیریت مبتنی بر نگاه جهادی و دفاع مقدس و این عاملی شد برای بقا و تقویت آن.

به ویژه در حوزه پیشتیبانی جنگ و امور فنی و مهندسی مربوطه.

علی رغم کمبود ها و نارسایی هایی که هر نظامی نوپایی با آن مواجه است، جمهوری اسلامی از این برهه سربلند بیرون آمد.

در حقیقت انقلاب اسلامی، صرفا یک دگرگونی سیاسی نبود، بلکه تغییراتی بنیادین در ارزشهای ملت ایران پدیدآورد که در ادامه جنگی تحمیلی و دفاعی مقدس موجب شد ارزش های زاده انقلاب اسلامی به نحوی مضاعف در جامعه رشد و توسعه یابد.

در این بین آنچه موجب پذیرش بی چون و چرای ملت در برابر این ارزش ها می شد، این بود که آن ها خود را بی واسطه و مستقیم مخاطب این ارزش ها دیدند.

بنابراین این ارزش ها به هنجار ها و مدل رفتاری ایرانیان تبدیل شد.

با این حساب چه عاملی باعث شد تا مدیریت جهادی برای سالهای طولانی محجور بیفتد یا آنطور که باید به آن توجه نشود؟ پس از جنگ، در دهه های 70 و 80 شاهد افول روحیه جهادی در مدیریت حوزه ها بودیم.

این معضل عوامل متعددی داشت که شاید مهم ترین آن ها عدم لحاظ نمودن واحدهای مخصوص و متمرکز برای پایش و ترویج ارزشهای جهادی بود.

البته دفا تر مربوط به امام (ره) و مقام معظم رهبری تا حدودی دغدغه حفظ فضای جهادی در عرصه مدیریت کشور را داشتند، اما در عمل فاقد برنامه ای روشن و طرحی مدون در این خصوص بودند.

فعالیت های آن ها اغلب در حد تذکر دادن و موعظه کردن باقی می ماند.

فقدان امکانات لازم برای پیشبرد این هدف خطیر نظیر ضعف در فعالیت های رسانه ای برای داخل کردن و به تعبیر بهتر داخل نگهداشتن جامعه در اتمسفر مدیریت جهادی کشور و کار نکردن روی توفیقات حاصل در جهادسازندگی و جنگ تحمیلی و.

نیز از عوامل دیگر محسوب می شد که افول انگیزه و روحیه جهادی در بین مسئولین و نهادهای و نهایتا مردم را در پی داشت.

افولی که ابتدا ارزش ها، سپس گرایش ها و سرانجام رفتارهای اجتماعی ایرانیان را در نوردید.

افول ارزشی، گرایشی و رفتاری مذکور، آبشخورهای گوناگونی داشت.

بخشی از آن به تغییر رویکرد برخی انقلابیون و دست کشیدنشان از اهدافی بود که برایش انقلاب کرده بودند.

کسانی که بعضا از گذشته خویش نادم بودند، عمری که پای انقلاب اسلامی و آرمان هایش گذاشته بودند را هدر رفته می پنداشتند و شدیدا به این فکر بودند ادامه زندگیشان را در رفاه صرف و فراغ از هر گونه دغدغه بگذرانند.

عده ای نیز به این نتیجه رسیده بودند که گذشته ها گذشته، شرایط دوران انقلاب و جنگ هم عوض شده است.

حال آنکه آدرس را غلط می رفتند و در حالی جنگ به عرصه های دیگر از جمله فرهنگ و اقتصاد کشیده شده بود.

آنها با تحلیل نادرست خود به دنبال سازش با دشمنان مادرزاد انقلاب و اسلام افتادند.

البته علاوه بر موارد اخیر هجمه رسانه ای دشمنان خارجی انقلاب و اقداماتِ ناصوابِ مغرضانه و غیرمغرضانه برخی داخلی ها نیز موجب کاهش مقبولیت گروه های مرجع و دارای روحیه جهادی از جمله: سپاه پاسداران، بسیج مستضعفین، جهادکشاورزی و.

شد.

در حقیقت هدف آن ها این بود که این قبیل نهاد ها نتوانند همانند گذشته توانایی بازتولید ارزشهای مورد نظر انقلاب و امام (ره) را داشته باشند که البته این قبیل عوامل هم اکنون نیز وجود دارند و مصرانه به دنبال استحاله انقلاب، منزوی ساختن جمهوری اسلامی و منفعل کردن نهادهای انقلابی و دارای جهان بینیِ با سابقه جهادی هستند.

آنچه در خصوص عوامل افول آرمان ها و ارزشهای انقلاب اسلامی و خاصه اندیشه جهادی گفته شد، بخش سلبی اقدامات طرف مقابل و بعضا خودی های جاهل بود.

اما از آنجا که دشمن بی کار نمی نشیند و به صرف مبادرت به اقدامات سلبی بسنده نمی کند، از همان ابتدا شاهد این بودیم که دشمن به انحا مختلف در صدد تزریق جهان بینی خویش در کشور و تواماً منحرف ساختن ملت از مسیرش بوده و هست.

مطرح شدن نظریه هایی که غایت آن ها یکپارچه سازی جهان و نهایتا تحقق حکومت لیبرال دموکراسی است، نظیر نظریه دهکده جهانی مک لوهان یا تلاشهای همه جانبه غرب در حوزه رسانه و القای ارزشهای خودشان در اقصی نقاط جهان، به ویژه در میان ملل اسلامی و باز به طور خاص در ایران، همه و همه نشان از این دارد که دشمن درصدد زدودن آرمانهای انقلاب اسلامی است که البته به این هم قانع نیست و می خواهد بلافاصله جهان بینی خود را جایگزین آن کند.

به نظر شما دست اندرکاران انقلاب آنطور که باید و شاید در خصوص جریان سازی و تثبیت ارزش ها و دستاورهای انقلاب که یکی از آن ها اداره کشور با رویکرد جهادی بود، تلاش کردند؟ به نظر می رسد برخی مسئولین و برخی اقشار جامعه در برابر تحرکات غرب به خوبی واکسینه عقیدتی نشده بودند.

چنانکه پیش تر به نحوی تلویحی اشاره شد، فقدان برنامه خاص و واحدهایی که اختصاصا به امر هنجارسازی ارزشهای اسلامی و انقلابی بپردازند، باعث شد تا این ارزش ها اغلب در سطح احساسات زودگذر باقی بماند و البته لطمات و تحولات سنگین دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی نیز در این مورد بی تاثیر نبود.

علاوه بر این، وقتی مشاهده می شود که نسل انقلابی ما در حال عبور از ارزش های انقلابی خود است، در این صورت نمی توان انتظار داشت که این ها هادی و رسانای ارزش های انقلاب اسلامی باشند.

یکی از این ارزش ها همین داشتن نگاه جهادی در انجام امور است که وقتی مسئولین ما دیگر چنین نگاهی نسبت به اداره کشور ندارند، نباید از ملت و به ویژه جوانان توقع چنین رویکردی را داشت.

چند ارزشی شدن یک جامعه عامل دیگریست که باعث می شود تا ملتی که تنها یک دهه از انقلابشان گذشته است، به آسانی به همه ارزشهایی که برایش قیام کرده اند پشت پا بزنند و بعضا خود را مغبون و انقلاب خود را یک اشتباه محض بدانند.

مطرح شدن توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی در دهه های بعدی پیروزی انقلاب که علیرغم ظاهری خوش رنگ و لعاب در ذات خود با ارزشهای انقلاب اسلامی مغایرت داشتند.

این قبیل ارزش ها که اغلب برگرفته از نگاه لیبرالی نسبت به اداره کشور بودند، ارزشهای متضاد در جامعه را گسترش دادند که نتیجه آن دوگانگی و ریای اجتماعی در فضای عمومی جامعه شد.

این موضوع که فضای را برای برهم خوردن تعادل روانی جامعه مهیا کرده بود، در تبیین چرایی تغییر ارزشهای جامعه ایرانی نسبت به اوایل پیروزی انقلاب، مسئله مهم محسوب می شود.

به صورت تفصیلی و تحلیلی بفرمایید که فرهنگ مدیریت جهادی متضمن چه جنس از باور ها، نگرش ها و رفتار هاست؟ علاوه بر آنچه ابتدای عرایضم به آن اشاره کردم، هدفمندی و در نظر داشتن غایتی روشن برای کار ها از مهم ترین ویژگی های فرهنگ مدیریت جهادی محسوب می شود که امر مدیریت را از روزمرگی ها و دلخوش شدن به نتایج زودگذر می رهاند.

چنانکه انقلابیون در مراحل نخست به شدت هدفمند بودند و مشکلات روزمره شان نه تنها آن ها را نسبت به هدفشان دلسرد نمی کرد، بلکه آن ها را مصمم تر می ساخت.

وجود خانواده هایی که چندین شهید را تقدیم انقلاب کرده بودند، افرادی که سخت ترین شکنجه ها را پیش و پس از انقلاب اسلامی تحمل کردند، روایت هایی که از سنگرسازان بی سنگر که از روزهای دفاع مقدس به یادگار مانده است، همه و همه دلیلی ندارد جز ایمان راسخ انقلابیون به اهداف و ارزشهایی که برایش انقلاب کردند و در صدد تحققشان بودند.

مولفه ای دیگر در فرهنگ مدیریت جهادی که قرابت خاصی با مسئله هدفمندی دارد این است که در این سبک مدیریتی اشخاص و مجموعه های حاضر وعده های الهی حق دانسته و ایمان و اعتقاد قلبی به آن ها دارند.

بنابراین با جمع کوششِ هدفمند و اعتماد به خداوند، موفقیت خود را حتمی و قطعی می دانند.

در مدیریت جهادی افراد بر این باورند که کارشان یا هم به لحاظ دنیوی و هم به لحاظ اخروی مستوجب پاداش و مثمر ثمر خواهد بود یا در اقل حالات اگر در دنیا به هر دلیلی به نتیجه مطلوب نرسید، اجر اخروی آن محفوظ است.

نتیجه این مدل نگرش به کار و تلاش این می شود که یک افراد با حالتی خستگی ناپذیر و با میل قلبی وظایف خودشان و بلکه فعالیت های مازاد بر آنچه وظیفه شان است را انجام می دهند.

ویژگی دیگر این فرهنگ که باز از جنس دو خصیصه قبلی محسوب می شود، اطمینان و اعتماد به توانایی های خویش است.

مسئله ای که امام خمینی (ره) با دستور تشکیل جهادسازندگی تصمیم گرفت آن را از یک مفهوم به یک باور تبدیل کند و به مردم بقبولاند که بسیاری از پروژه ها که فکر می کنند عملی سازی آن ها فقط و فقط از دست خارجی ها برمی آید، در حقیقت خارج از توان خودشان نیست و نیازی به دست دراز کردن در برابر بیگانگان ندارند.

آنچه درباره مدیریت ارشد – رهبری – مسئله مدیریت جهادی مطرح می شود نیز می تواند از وجوه تمایز و بسیار کلیدی این سبک مدیریتی باشد.

محوریت رهبریِ قدرتمند و متمرکز در فرهنگ مدیریت جهادی از موارد ضروری در این سبک مدیریتی است.

اما چرا رهبریِ متمرکز و نه شورایی؟ در پاسخ باید گفت علت این است که اگرچه رهبری شورایی می تواند در ضریب درستی تصمیمات تاثیر بگذارد، اما اولا در رهبری متمرکز هم می توان از مشاوران زبده بهره گرفت و صریب صحت تصمیم گیری ها را افزایش داد، ثانیا رهبری متمرکز از لحاظ کارایی و پیشبرد امور به مراتب از رهبری شورایی کارآمد تر است.


کلید واژه ها: مدیریت جهادی - انقلاب اسلامی - مدیریت - مدیر - اسلامی - اسلام - مدیران - دانشگاه علامه طباطبایی - پیروزی انقلاب اسلامی - هایی - آرمان - جامعه - مسئولان - دانشگاه - علامه طباطبایی - استاد دانشگاه - جمهوری اسلامی - دانشگاه علامه - انتظار - نظامی - اداره - دفاع مقدس - زاده - مقدس - طباطبایی - کشور - پیشرفت - برنامه - جمهوری - حساسیت

آخرین اخبار سرویس:
عکس/ طالقانی، بازرگان و مطهری در جشن عید فطر 1337

عید فطر جلوه همبستگی و اقتدار اسلامی است/ تقوی؛ حاصل سی روز بندگی

نقد و بررسی نظریه عینیت نفس و مزاج - بخش اول نظریه عینیت نفس و مزاج و جایگاه آن در فلسفه اسلامی

یک جهان قرآن

رحمانی فضلی عید فطر را تبریک گفت

بیان آرزوی شهادت در دستمال تاخورده/آرزوی شهادت همسر شهید

آیا روز عید فطر در قرآن است؟

عید فطر و یک تصمیم مهم/ چگونگی جلب توفیق عبادت بعد از ماه مبارک رمضان

چه کنیم تا فرزندانمان از ما حرف شنوی داشته باشند؟

اعمال روز عید فطر

لاریجانی درگذشت پدر نماینده ملایر را تسلیت گفت

در نبردی به مراتب دشوارتر از جنگ های فیزیکی قرار گرفته ایم

محمد بنیانی تأملی درباره عالم خارج از ذهن

عید پیروزی

با اشاره به آمادگی دوحه برای توسعه روابط با تهران خبرنگار المانیتور: قطر به یکی از شروط عربستان پاسخ داد!

هزاره گرایی؛ رویکردها وگونه ها - بخش اول شاخصه های جریان های هزاره گرا

مشکل سرود کشور مدیریت غلط است/ سرود وضعیت خوبی ندارد

امیر پوردستان: جوانان ما هنگام خطر مثل جوانان دهه 60 از کشور دفاع خواهند کرد

روش برخورد با دنیا در خطبه عید فطر امام علی(ع)

حراج های شب امتحانی سوالات!

137 روستاهای بالای 20 خانوار شهرستان بانه قابلیت گازرسانی دارند

18 صیاد ایرانی در زندان های سعودی

حمایت قاطع ایران از قطر

انتقاد رییس صدا و سیما از 20:30

امیرعبداللهیان فرا رسیدن عیدسعید فطر را به سفرای کشورهای اسلامی در تهران تبریک گفت

بازداشت 50 تروریست در کرمانشاه

آیت الله حائری شیرازی در گفت وگو با فارس: عیدفطر جشن عبادت و نمایش بصیرت است/ صبر بدون بصیرت هیچ سودی برای انسان ندارد

اعمال شب عید فطر

نحوه اقدام درباره وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث مشخص شد

قول های مسئولان برای رفع مشکلات آب و برق خوزستان عملی نشد

مهدی شکری تبیین و ارزیابی دیدگاه زگزبسکی درباره بُعد هنجاری

عکس/ آیت الله نوری همدانی در حال خرید میوه

عاشقان عیدتان مبارک کیفیت خواندن نماز عید فطر و مهمترین اعمال این روز

مبنای انسان شناختی تمایز عقل و ایمان نزد توماس آکویناس و دکارت - بخش اول حقایق ایمانی و محدودیت عقل از دیدگاه توماس

دادستان مشهد: برگزاری کنسرت در شهر مشهد با توجه به اتفاق نظر علما صحیح نیست

نگاه دولت دوازدهم به دانشگاه ها، اختصاصی و ماموریت گرا باشد

رهبر معظم انقلاب عید فطر را تبریک گفتند +عکس

عملی که پیامبر(ص) بعد از اقامه نماز عید فطر سفارش کرد

اقامه نماز عید فطر در خیابان های قاهره+تصاویر

نماز عید فطر در کوزوو+تصاویر

بنر عید سعید فطر

مجوز پرداخت حق عضویت ایران در سازمان ها و مجامع بین المللی در سال 96 صادر شد

برپایی نماز عید فطر شیعه و سنی در یک روز از نگاه دو کارشناس مذهبی

دعای عید فطر با صدای سیدکریم موسوی + فایل صوتی

نیروی دریایی ارتش یمن یک کشتی سعودی راهدف قرار داد

دادگستری ساوه در برخورد با تخلفات هیچ خط قرمزی ندارد

رضا باذلی، حسن عبدی تبیین و بررسی مبناگرایی علامه طباطبایی با نگاهی به شبهات جدید

عدم همکاری کشورها می تواند فضای بیشتری برای تروریسم فراهم سازد

آیت الله سیستانی روز دوشنبه را عید سعید فطر در عراق اعلام کرد

سخنان متناقض مجلسی ها در ماجرای لو رفتن سوالات امتحانات نهایی

روحانی:روشنگری مبانی اسلامی، وظیفه نخبگان و اندیشمندان مسلمان است

خانه پهپادها ساخته می شود

عدم منابع فرهنگی پایدار در مازندران و بروز ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی

حال دریاچه ارومیه خوب نیست

آیت الله سیستانی روز دوشنبه را عید فطر اعلام کرد

در نماز عیدمان هم آرزویی جز تو نیست

تبریک عید سعید فطر توسط باشگاه های جهان+تصاویر

نماهنگ جدید اینستاگرام سردار سلیمانی + ویدئو

نقد و بررسی مبانی فکری و شاخصه های فمینیسم اسلامی - بخش اول چارچوب تاریخی فمینیسم اسلامی

آیت الله سیستانی دوشنبه را عید فطر اعلام کرد

برپایی نماز عید فطر شیعه و سنی در یک روز از نگاه دو کارشناس مذهبی

آیت الله سیستانی روز دوشنبه را عید فطر اعلام کرد

حمله موشکی سپاه به داعش قدرت بازدارندگی مطلق ایران را به دنیا اثبات کرد

پیشنهاد نجومی برای ام باپه/ دستمزدش 9 برابر می شود

کدام هنرمندان مهمان ویژه برنامه عید فطر «خندوانه» خواهند شد؟

انجام مراسم تحلیف، در اولین جلسه علنی مجلس پس از تنفیذ

ظریف: امیدوارم رهبران مسلمان از فرصت عید برای ترویج صلح و وحدت استفاده کنند

دستاوردهای معنوی ماه رمضان در طول سال حفظ شود

در آخرین ویژه برنامه «ماه عسل» علیخانی چه گذشت؟

نماهنگ اینستاگرام سردار سلیمانی + فیلم

اقامه نماز عید سعید فطر -فردا

رکورد عجیب پیوند قلب کودکان در 10 روز

نماز عید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب/درهای مصلا از 5 صبح باز است

آیت الله سیستانی روز دوشنبه را عید سعید فطر در عراق اعلام کرد

اعمالی که باید امشب انجام دهید

تبریک توییتری عید فطر توسط دکتر روحانی

مصائب فرزندخواندگی در ایران/ انتقاد غسالان از صدور حکم تنبیهی برای کار در غسالخانه/ خانه های50متری که 4خانوار را در خود جای داده اند

عید فطر؛ جشن مؤمنین و سربلندی در آزمون بزرگ الهی

تحلیل عباس عبدی درباره حوادث روز قدس

انهدام پهپاد و سه خودروی داعش در مرزهای عراق و سوریه

حج زمینه ساز تقویت بنیه اسلام و مسلمین می شود/ سرمایه معنوی ماه رمضان در تمام ایام سال حفظ شود

موشک های صلح جو

پیام های تبریک روحانی و سران کابینه در آستانه عید فطر

پوستر/ رستگاری نزدیک است/عید سعید فطر مبارک

ظریف: امیدوارم رهبران مسلمان از فرصت عید برای ترویج صلح و وحدت استفاده کنند

برنامه ریزی برای کاهش ده جرم اول شهرستان میبد

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها توهین به رییس جمهور در روز قدس را محکوم کرد

عید فطر، روزی که خدا بر ملائک مباهات می کند

دربیکی، کارشناس رسانه مطرح کرد: ضرورت انسجام و اتحاد بیشتر در کابینه دوازدهم

خروج طلاق و مواد مخدر از پنج جرم نخست تربت حیدریه

نمایشگاه و بازارچه صنایع دستی با حضور 6 استان در یاسوج گشایش یافت

5 پرونده تخلف انتخاباتی برای مدیران اجرایی در مازندران تشکیل شد

عید فطر نویدبخش پاداش صابران در روز جزاست برگزاری نماز عید فطر در چهار مکان مهاباد

مراسم کتابت آیات قرآن کریم توسط خوشنویسان تبریزی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد

روز دوشنبه در جمهوری آذربایجان عید فطر اعلام شد

اعمالی که باید امشب انجام دهید/ اعمال شب عید فطر

شهرک زیرزمینی مرجانی چگونه ساخته شد؟

نمایشگاه و بازارچه صنایع دستی با حضور 6 استان در یاسوج گشایش یافت

هنر ظرفیت ارزشمند برای حل مشکلات اجتماعی/ ضرورت تدوین سند جامع بخش فرهنگ و هنر استان ایلام

رییس سازمان انرژی اتمی عید فطر را تبریک گفت

40 دستگاه اجرایی در سال جاری بازرسی می شوند/ مبارزه جدی با زمین خواری در اولویت کار بازرسی استان ایلام

تبریک عید فطر توسط مقام معظم رهبری

750 پایگاه ثابت کمیته امداد؛ آماده جمع آوری زکات فطریه در خوزستان

روشنگری مبانی عدل و عقل و صلح در اندیشه اسلامی، وظیفه نخبگان مسلمان است

آیت الله سیستانی روز دوشنبه را عید فطر اعلام کرد

عید فطر نویدبخش پاداش صابران در روز جزاست/برگزاری نماز عید فطر در چهار مکان مهاباد

فال روزانه دوشنبه 5 تیر 1396

تواشیح تکبیر عید فطر/ فیلم

پوشش امدادی مراسم نماز عید سعید فطر در کرمانشاه توسط هلال احمر

ساخت یک ابررایانه قدرتمند با الهام از مغز انسان

دولت اسراییل از طرح «نماز مختلط» عقب نشینی کرد

عکس/ عید سعید فطر مبارک

مقاومت و بیداری اسلامی در اشعار معروف الرصافی و محمدحسین شهریار - بخش اول تحلیل موضوعی جلوه های ظلم ستیزی در شعر رصافی و شهریار

استهلال ماه شوال در قم

عید فطر مظهر نگاه دینی به اقتصاد، فرهنگ و سیاست/ اجتماع نمازگزاران در عید فطر تجلی وحدت مسلمانان در جهان است

اعمال شب عید فطر را بخوانید

عکس/ دختر بهداد سلیمی ناظر تمرینات پدر شد

جشن ماه عسل فردا برگزار می شود

نماهنگ پرمعنا در صفحه اینستاگرام سردار سلیمانی + فیلم

آیین های ویژه عید فطر در اقصی نقاط ایران/ آیین شکرگذاری ایران با رنگ رسوم محلی

دفتر مقام معظم رهبری میزان فطریه و کفاره روزه را اعلام کرد

عید فطر روز تجلی وحدت و اتحاد است

تزریق ٢٨ میلیارد متر مکعب گاز ترش به خط پنجم سراسری

توصیه توییتری محسن رضایی درمورد اخلاق سیاسی

گزیده ای از زندگینامه شهید سیف اله خاکباز

عناصر تروریستی وابسته به داعش دستگیر شدند

بیانیه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها در محکومیت توهین به رییس جمهور در روز قدس

چگونه عده ای برای دشمنان انقلاب فضا سازی می کنند؟

جرائم و تخلفات در استان مورد آسیب شناسی قرار گیرد

45 هزار صندوق ثابت و سیار کمیته امداد امام(ره)؛ آماده دریافت فطریه

سرمایه گذاری چین در انرژی خورشیدی 7 کشور عربی

یادداشتی از حسین مرعشی؛/ آزمونی برای مقابله با وحدت شکنان

هتک حرمت قرآن مجید و اهانت به ساحت یک مسجد در کالیفرنیا

بازگشت وجوه اختلاس 2 میلیارد ریالی به بیت المال

منزل 2 میلیاردی زوج شهربابکی با نیت ترویج فرهنگ مهدویت وقف شد

زمان ثبت نام دوره های مهارت آموزی استخدامی آموزش و پرورش

آماده باش اورژانس برای پوشش نماز عیدفطر در سراسر کشور

طرحی که سالانه 20 میلیارد یورو در آمد دارد

دعاکنیم صدها هزار جوان ایرانی عزم فرار ازوطن نکنند

محمدرضا عارف:/بخش قابل توجه ای از نقدها از سر دلسوزی است/امیدوارم روزی مجبور نباشم درباره خط و ربط بی اخلاقی های صورت گرفته صحبت کنم

جزییات فرآیند معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان اعلام شد

با جاذبه های گردشگری نیویورک آشنا شوید

تماس روحانی با امیر قطر: محاصره قطر، برای ما قابل قبول نیست

روزنامه استخدامی آذربایجان شرقی و تبریز | شنبه 3 تیر 96

محله ای که از «جزام» به «شفا» رسید

نمایش وحدت مسلمین در عید بندگی

اصفهان نیازمند برنامه ریزی توسعه شهری

روزنامه شروع مجرم شناخته شد

بیش از 13 هزار فعال قرآنی ایثارگر در مازندران فعالیت دارند

کیفیت پاسخ به شبهات مهدوی در فضای مجازی/تبلیغ مهدویت هم تخصص می خواهد هم تهذب

مقامات 31کشور برای حل معضل گردوغبار به تهران سفر می کنند

عکس:دعای قنوت نماز عید فطر/به استقبال یک روز بزرگ

واکنش معنادار روحانی به هتاکی ها در روز قدس

14وزیر برای حل معضل گردوغبار به تهران می آیند

پارس جنوبی گنجی معادل ١٥٥ هزار و ٩٩٢ تن طلا

محمدرضا عارف:/از طرح مباحث ایجادکننده شکاف پرهیز کنیم/ رقیب با همراهی برخی از نهادهای قدرت تلاش کرد جریان اصلاح طلب را متلاشی کند

نماز باشکوه عید فطر تجلی زیبای وحدت امت اسلام است

/توافق اعضای شورای پنجم: هیچ یک از اعضای شورا، شهردار نمی شود

استهلال ماه شوال درقم

زکات بر کسانی واجب است که محتاج دیگران نباشند

چالشهای فراروی گفتمان مهدویت

استهلال ماه شوال از برج میلاد

اعلام نحوه دریافت کارت آزمون سراسری

طرح توزیع سهام عدالت تا پایان سال جاری تکمیل شود

مجمع الجزایر «جهان» در خلیج فارس

آمادگی حرم رضوی برای نماز عید

اعمال روز آخر ماه رمضان

نیروی دریایی ارتش یمن یک کشتی سعودی راهدف قرار داد

هشت پیام از حضرت علی (ع) در مورد عید فطر

انواع مختلف ابر خصوصی

نماز عید فطر به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

برنامه نماز عید فطر به امامت مقام معظم رهبری

مرتضی الویری:/شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان جلوی تفرق آرا در انتخابات شوراها را گرفت

375 پایگاه کمیته امداد کرمانشاه زکات فطره مردم را جمع آوری می کند

لزوم دقت در ارزیابی دارایی فرشتگان برای احقاق حق سپرده گذاران

حرمت رییس جمهوری واجب است

برنامه آموزشی دوره مهارت آموزی دومین گروه از پذیرفته شدگان استخدامی آموزش وپرورش

پیام روحانی به سران کشورهای اسلامی

طرح پرورش ماهی در شالیزارهای برنج با رویکرد تحقق اقتصاد مقاومتی در قائم‎شهر

نکاتی برای پوشیدن کفش پاشنه بلند بدون درد و ناراحتی

نماز عید فطر فردا (دوشنبه) به امامت رهبر انقلاب اقامه می شود

اقامه نماز عید فطر، فردا به امامت رهبر انقلاب در مصلای امام خمینی

ابلاغ آیین نامه حمایت قضایی «آمران به معروف و ناهیان از منکر» در آموزش و پرورش به استان ها

نماهنگ | عبرت 59

سرمایه گذاری رسانه ای و برنامه ریزی نظامی صهیونیزم برای تحریف تفکر موعود

12 ترفند ساده و غیرقابل باور برای درست کردن وسایلی که خراب شده اند

تکلیف فطریه میهمان شب عید فطر چیست؟

ایران رتبه اول فلرینگ گاز در خاورمیانه را دارد

هیچ موضوع محرمانه ای ندارم

فطریه را به چه کسانی بدهیم

پمپ های فرآیندی چند مرحله ای(BB3 ) در مناطق نفتخیز بومی سازی شد

برپایی 220 پایگاه جمع آوری زکات فطریه در بردسکن

تشکر قهرمان فرمول 1 از هواداران ایرانی + عکس

اظهارنظر قابل تامل فاضل مصطفی: دولت جمهوری آذربایجان در اعلام عید فطر، ترکیه و عربستان سعودی را ملاک قرار دهد

محرومیت زدایی مهمترین ثمره زکات فطره است

محمدجواد حق شناس تشریح کرد:/تبعات خروج از شورا برای تصدی پست شهرداری

استاد حسین انصاریان تبیین کرد: نور چگونه وارد قلب می شود؟ 

سپاه پاسداران یک تیم تروریستی را در کردستان منهدم کرد

توهین به اختیار

مردم با روحیه جهادی و شهادت طلبانه خود باعث ترس ابرقدرت ها شدند

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟