مطالب مرتبط:
مجید انصاری: روحانی عصاره تجربه 38 ساله اداره کشور است/عدم مشارکت در انتخابات فاجعه به بار می آورد
نمی توانیم کشور 80 میلیونی را با نذر و صدقه اداره کنیم
عباسی: رها شدن جوانان نتیجه درک روحانی از اداره کشور است
جهانگیری: برنامه دکتر روحانی برای اداره کشور برنامه کاملی است
روحانی: می خواهید کشور 80 میلیونی ایران را با نذر و صدقه اداره کنید؟+فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 26 اردیبهشت 1396 ساعت 16:052017-05-16سياسي

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟


- برخی از مسئولان و مدیرانی که با رفتار خودآگاهانه یا غیرآگانه در حال عبور از ارزشهای انقلاب و اسلام هستند، چگونه قادرند رسانا و ناقل مناسبی برای رسیدن ارزش ها به نسل های جدید باشند؟ ارزشهایی که اگر نباشد، انتظار تحقق مدیریت جهادی، انتظار بی جایی است.

وحید خاشعی استاد دانشگاه مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی از آن جهت که مدیریت جهادی را زاده ارزش ها و آرمانهای انقلاب اسلامی می داند که به دلایل متعدد در حال حاضر کمرنگ شده، معتقد است برای باز تولید مدیریت جهادی و کشاندن آن به سطوح کلان اداره کشور، لازم است آرمانهای انقلاب اسلامی و ارزش های اسلامی پررنگ تر و تواما عوامل کمرنگی این آرمان ها و ارزش ها شناسایی، کنترل و تاثیرشان به حداقل کاهش یابد.

به عنوان شروع می خواهیم بدانیم که در نگاه اول، مهم ترین ویژگی مدیریت به سبک جهادی و مدیران جهادی را چه می دانید؟ از مهم ترین مواردی که در خصوص مدیریت جهادی باید مد نظر قرار داد این است که این سبک مدیریتی ابعاد مختلف اعم از: اقتصاد، سیاست، فرهنگ، علمی و امور نظامی را در بر می گیرد.

به این معنا که یک برنامه جامعه مدیریتی برای جامعه است که پیشرفت همه جانبه آن را مد نظر دارد.

تحقق مدیریت جهادی مستلزم وجود مدیران مجاهد است.

ویژگی هایی که می تواند یک مدیر را متصف به صفت مجاهد بودن کند، تا حدود زیادی از زمره ارزشهای دینی محسوب می شود.

ارزش هایی نظیر ایثار، مبادرت به تعاون و مشاورت در امور و شئون مختلف، ساده زیستی و متعهد بودن.

از دیگر ویژگی های مدیران مجاهدی که لازم می دانم به نحوی جداگانه به آن اشاره کنم این است که این دست مدیران نسبت به وقایع و آنچه در اطرافشان می گذرد بی تفاوت نیستند.

نظیر مسئولانی که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی حساسیت بسیار زیادی در مواجهه با مظاهر تجمل گرایی، استفاده شخصی از امکانات دولتی و مسایلی از این قبیل داشتند.

مدیریت جهادی که هم اکنون مطرح می باشد، متولد چه تاریخ و حوادثی است؟ شاید بتوان گفت انقلاب اسلامی مساوی بود با ولادت مدیریت مبتنی بر نگاه جهادی و دفاع مقدس و این عاملی شد برای بقا و تقویت آن.

به ویژه در حوزه پیشتیبانی جنگ و امور فنی و مهندسی مربوطه.

علی رغم کمبود ها و نارسایی هایی که هر نظامی نوپایی با آن مواجه است، جمهوری اسلامی از این برهه سربلند بیرون آمد.

در حقیقت انقلاب اسلامی، صرفا یک دگرگونی سیاسی نبود، بلکه تغییراتی بنیادین در ارزشهای ملت ایران پدیدآورد که در ادامه جنگی تحمیلی و دفاعی مقدس موجب شد ارزش های زاده انقلاب اسلامی به نحوی مضاعف در جامعه رشد و توسعه یابد.

در این بین آنچه موجب پذیرش بی چون و چرای ملت در برابر این ارزش ها می شد، این بود که آن ها خود را بی واسطه و مستقیم مخاطب این ارزش ها دیدند.

بنابراین این ارزش ها به هنجار ها و مدل رفتاری ایرانیان تبدیل شد.

با این حساب چه عاملی باعث شد تا مدیریت جهادی برای سالهای طولانی محجور بیفتد یا آنطور که باید به آن توجه نشود؟ پس از جنگ، در دهه های 70 و 80 شاهد افول روحیه جهادی در مدیریت حوزه ها بودیم.

این معضل عوامل متعددی داشت که شاید مهم ترین آن ها عدم لحاظ نمودن واحدهای مخصوص و متمرکز برای پایش و ترویج ارزشهای جهادی بود.

البته دفا تر مربوط به امام (ره) و مقام معظم رهبری تا حدودی دغدغه حفظ فضای جهادی در عرصه مدیریت کشور را داشتند، اما در عمل فاقد برنامه ای روشن و طرحی مدون در این خصوص بودند.

فعالیت های آن ها اغلب در حد تذکر دادن و موعظه کردن باقی می ماند.

فقدان امکانات لازم برای پیشبرد این هدف خطیر نظیر ضعف در فعالیت های رسانه ای برای داخل کردن و به تعبیر بهتر داخل نگهداشتن جامعه در اتمسفر مدیریت جهادی کشور و کار نکردن روی توفیقات حاصل در جهادسازندگی و جنگ تحمیلی و.

نیز از عوامل دیگر محسوب می شد که افول انگیزه و روحیه جهادی در بین مسئولین و نهادهای و نهایتا مردم را در پی داشت.

افولی که ابتدا ارزش ها، سپس گرایش ها و سرانجام رفتارهای اجتماعی ایرانیان را در نوردید.

افول ارزشی، گرایشی و رفتاری مذکور، آبشخورهای گوناگونی داشت.

بخشی از آن به تغییر رویکرد برخی انقلابیون و دست کشیدنشان از اهدافی بود که برایش انقلاب کرده بودند.

کسانی که بعضا از گذشته خویش نادم بودند، عمری که پای انقلاب اسلامی و آرمان هایش گذاشته بودند را هدر رفته می پنداشتند و شدیدا به این فکر بودند ادامه زندگیشان را در رفاه صرف و فراغ از هر گونه دغدغه بگذرانند.

عده ای نیز به این نتیجه رسیده بودند که گذشته ها گذشته، شرایط دوران انقلاب و جنگ هم عوض شده است.

حال آنکه آدرس را غلط می رفتند و در حالی جنگ به عرصه های دیگر از جمله فرهنگ و اقتصاد کشیده شده بود.

آنها با تحلیل نادرست خود به دنبال سازش با دشمنان مادرزاد انقلاب و اسلام افتادند.

البته علاوه بر موارد اخیر هجمه رسانه ای دشمنان خارجی انقلاب و اقداماتِ ناصوابِ مغرضانه و غیرمغرضانه برخی داخلی ها نیز موجب کاهش مقبولیت گروه های مرجع و دارای روحیه جهادی از جمله: سپاه پاسداران، بسیج مستضعفین، جهادکشاورزی و.

شد.

در حقیقت هدف آن ها این بود که این قبیل نهاد ها نتوانند همانند گذشته توانایی بازتولید ارزشهای مورد نظر انقلاب و امام (ره) را داشته باشند که البته این قبیل عوامل هم اکنون نیز وجود دارند و مصرانه به دنبال استحاله انقلاب، منزوی ساختن جمهوری اسلامی و منفعل کردن نهادهای انقلابی و دارای جهان بینیِ با سابقه جهادی هستند.

آنچه در خصوص عوامل افول آرمان ها و ارزشهای انقلاب اسلامی و خاصه اندیشه جهادی گفته شد، بخش سلبی اقدامات طرف مقابل و بعضا خودی های جاهل بود.

اما از آنجا که دشمن بی کار نمی نشیند و به صرف مبادرت به اقدامات سلبی بسنده نمی کند، از همان ابتدا شاهد این بودیم که دشمن به انحا مختلف در صدد تزریق جهان بینی خویش در کشور و تواماً منحرف ساختن ملت از مسیرش بوده و هست.

مطرح شدن نظریه هایی که غایت آن ها یکپارچه سازی جهان و نهایتا تحقق حکومت لیبرال دموکراسی است، نظیر نظریه دهکده جهانی مک لوهان یا تلاشهای همه جانبه غرب در حوزه رسانه و القای ارزشهای خودشان در اقصی نقاط جهان، به ویژه در میان ملل اسلامی و باز به طور خاص در ایران، همه و همه نشان از این دارد که دشمن درصدد زدودن آرمانهای انقلاب اسلامی است که البته به این هم قانع نیست و می خواهد بلافاصله جهان بینی خود را جایگزین آن کند.

به نظر شما دست اندرکاران انقلاب آنطور که باید و شاید در خصوص جریان سازی و تثبیت ارزش ها و دستاورهای انقلاب که یکی از آن ها اداره کشور با رویکرد جهادی بود، تلاش کردند؟ به نظر می رسد برخی مسئولین و برخی اقشار جامعه در برابر تحرکات غرب به خوبی واکسینه عقیدتی نشده بودند.

چنانکه پیش تر به نحوی تلویحی اشاره شد، فقدان برنامه خاص و واحدهایی که اختصاصا به امر هنجارسازی ارزشهای اسلامی و انقلابی بپردازند، باعث شد تا این ارزش ها اغلب در سطح احساسات زودگذر باقی بماند و البته لطمات و تحولات سنگین دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی نیز در این مورد بی تاثیر نبود.

علاوه بر این، وقتی مشاهده می شود که نسل انقلابی ما در حال عبور از ارزش های انقلابی خود است، در این صورت نمی توان انتظار داشت که این ها هادی و رسانای ارزش های انقلاب اسلامی باشند.

یکی از این ارزش ها همین داشتن نگاه جهادی در انجام امور است که وقتی مسئولین ما دیگر چنین نگاهی نسبت به اداره کشور ندارند، نباید از ملت و به ویژه جوانان توقع چنین رویکردی را داشت.

چند ارزشی شدن یک جامعه عامل دیگریست که باعث می شود تا ملتی که تنها یک دهه از انقلابشان گذشته است، به آسانی به همه ارزشهایی که برایش قیام کرده اند پشت پا بزنند و بعضا خود را مغبون و انقلاب خود را یک اشتباه محض بدانند.

مطرح شدن توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی در دهه های بعدی پیروزی انقلاب که علیرغم ظاهری خوش رنگ و لعاب در ذات خود با ارزشهای انقلاب اسلامی مغایرت داشتند.

این قبیل ارزش ها که اغلب برگرفته از نگاه لیبرالی نسبت به اداره کشور بودند، ارزشهای متضاد در جامعه را گسترش دادند که نتیجه آن دوگانگی و ریای اجتماعی در فضای عمومی جامعه شد.

این موضوع که فضای را برای برهم خوردن تعادل روانی جامعه مهیا کرده بود، در تبیین چرایی تغییر ارزشهای جامعه ایرانی نسبت به اوایل پیروزی انقلاب، مسئله مهم محسوب می شود.

به صورت تفصیلی و تحلیلی بفرمایید که فرهنگ مدیریت جهادی متضمن چه جنس از باور ها، نگرش ها و رفتار هاست؟ علاوه بر آنچه ابتدای عرایضم به آن اشاره کردم، هدفمندی و در نظر داشتن غایتی روشن برای کار ها از مهم ترین ویژگی های فرهنگ مدیریت جهادی محسوب می شود که امر مدیریت را از روزمرگی ها و دلخوش شدن به نتایج زودگذر می رهاند.

چنانکه انقلابیون در مراحل نخست به شدت هدفمند بودند و مشکلات روزمره شان نه تنها آن ها را نسبت به هدفشان دلسرد نمی کرد، بلکه آن ها را مصمم تر می ساخت.

وجود خانواده هایی که چندین شهید را تقدیم انقلاب کرده بودند، افرادی که سخت ترین شکنجه ها را پیش و پس از انقلاب اسلامی تحمل کردند، روایت هایی که از سنگرسازان بی سنگر که از روزهای دفاع مقدس به یادگار مانده است، همه و همه دلیلی ندارد جز ایمان راسخ انقلابیون به اهداف و ارزشهایی که برایش انقلاب کردند و در صدد تحققشان بودند.

مولفه ای دیگر در فرهنگ مدیریت جهادی که قرابت خاصی با مسئله هدفمندی دارد این است که در این سبک مدیریتی اشخاص و مجموعه های حاضر وعده های الهی حق دانسته و ایمان و اعتقاد قلبی به آن ها دارند.

بنابراین با جمع کوششِ هدفمند و اعتماد به خداوند، موفقیت خود را حتمی و قطعی می دانند.

در مدیریت جهادی افراد بر این باورند که کارشان یا هم به لحاظ دنیوی و هم به لحاظ اخروی مستوجب پاداش و مثمر ثمر خواهد بود یا در اقل حالات اگر در دنیا به هر دلیلی به نتیجه مطلوب نرسید، اجر اخروی آن محفوظ است.

نتیجه این مدل نگرش به کار و تلاش این می شود که یک افراد با حالتی خستگی ناپذیر و با میل قلبی وظایف خودشان و بلکه فعالیت های مازاد بر آنچه وظیفه شان است را انجام می دهند.

ویژگی دیگر این فرهنگ که باز از جنس دو خصیصه قبلی محسوب می شود، اطمینان و اعتماد به توانایی های خویش است.

مسئله ای که امام خمینی (ره) با دستور تشکیل جهادسازندگی تصمیم گرفت آن را از یک مفهوم به یک باور تبدیل کند و به مردم بقبولاند که بسیاری از پروژه ها که فکر می کنند عملی سازی آن ها فقط و فقط از دست خارجی ها برمی آید، در حقیقت خارج از توان خودشان نیست و نیازی به دست دراز کردن در برابر بیگانگان ندارند.

آنچه درباره مدیریت ارشد – رهبری – مسئله مدیریت جهادی مطرح می شود نیز می تواند از وجوه تمایز و بسیار کلیدی این سبک مدیریتی باشد.

محوریت رهبریِ قدرتمند و متمرکز در فرهنگ مدیریت جهادی از موارد ضروری در این سبک مدیریتی است.

اما چرا رهبریِ متمرکز و نه شورایی؟ در پاسخ باید گفت علت این است که اگرچه رهبری شورایی می تواند در ضریب درستی تصمیمات تاثیر بگذارد، اما اولا در رهبری متمرکز هم می توان از مشاوران زبده بهره گرفت و صریب صحت تصمیم گیری ها را افزایش داد، ثانیا رهبری متمرکز از لحاظ کارایی و پیشبرد امور به مراتب از رهبری شورایی کارآمد تر است.


کلید واژه ها: مدیریت جهادی - انقلاب اسلامی - مدیریت - مدیر - اسلامی - اسلام - مدیران - دانشگاه علامه طباطبایی - پیروزی انقلاب اسلامی - هایی - آرمان - جامعه - مسئولان - دانشگاه - علامه طباطبایی - استاد دانشگاه - جمهوری اسلامی - دانشگاه علامه - انتظار - نظامی - اداره - دفاع مقدس - زاده - مقدس - طباطبایی - کشور - پیشرفت - برنامه - جمهوری - حساسیت

آخرین اخبار سرویس:
یادواره 269 شهید مازندرانی فتح خرمشهر برگزار شد

گسترش همکاری بعثهِ های حج ایران و عراق

تبریک واعظی به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر

رصد آنلاین منطقه عمومی رزمایش توسط پهپاد «مهاجر 2»

چه کسی به بهشت می رود؟

واکنش سردار سلامی به نشست عربی آمریکایی

صبحگاه مشترک سالروز آزادسازی خرمشهر در تنکابن برگزار شد

مراسم صبحگاه مشترک در فریدونکنار برگزار شد

زائرانی که ویزای حج نخواهند گرفت

استخدام کارشناس/کاردان کامپیوتر در شرکت مهندسین مشاور آبدان فراز

قیمت مرغ در آستانه ماه رمضان+ جدول

سردار سلامی: هرکس بخواهد به ایران صدمه بزند سپاه در برابرش می ایستد

نوجوانان ایرانی در فستیوال موسیقی ارمنستان درخشیدند

اعضای جدید هیئت مدیره انجمن روابط عمومی ایران انتخاب شدند

توضیح کدخدایی درباره گزارش های واصله از ستادهای دو نفر از نامزدها

سردار کارگر: عراق و سوریه را ما نجات دادیم/ اوباما به صهیونیست ها گفته بود که باید با ایران مذاکره شود

آخرین وضعیت پرونده قتل عام 8 نفر در ایرانشهر

اعتراف 50 رییس جمهور در عربستان به قدرت مهارناپذیر ایران/ سپاه با فقر و محرومیت می جنگد

ناراحتی شدید محسن چاوشی از آباد نبودن خرمشهر

ولایتی: انتخابات 29 اردیبهشت تقویت کننده اتحاد ملی است

تغییر ترکیب شورای شهر رامسر با 25 رای

رضایی: ترامپ به رییس جمهور دیوارکش معروف شده است

حماسه حضور گسترده مردم در انتخابات پشتوانه قدرتمند ایران درعرصه جهانی شد

کدخدایی: ادامه رسیدگی شورای نگهبان به گزارش های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری/ تصمیم نهایی در جلسه آتی

انتخاب اعضای هیات مدیره بانک تجارت در روز 13 خرداد

آیا به راستی سیاست خارجی ترامپ در خاورمیانه در حال تغییر است؟

بهره مندی مددجویان لارستانی از تسهیلات نظام وظیفه

نماهنگ معجزه آزادی خرمشهر + فیلم

توضیح کدخدایی درباره گزارش ستادهای دو نامزد

انجمن خوشنویسان به وزیر ارشاد : ایران به امنیت صلح و آرامش نیاز دارد

معاون استاندار تهران: دولت برای استفاده از تمامی ظرفیت های جامعه حتی مخالفین خود آماده است

همه امکانات برای تکریم ایثارگران در اختیار بنیاد قرار گیرد

برگزاری مسابقه عکس خبر رسانه ای

طرح قرانی 1451 در استان خراسان رضوی برگزار می شود

دانش فضایی کشور بومی است

صفحه «استان ها» در پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی آغاز به کار کرد

سخنگوی شورای نگهبان از بررسی دقیق تر درباره روند انتخابات اخیر خبر داد

ویزای حج برای زائران بیمار صادر نمی شود

عکس روز/ تصویری از نخستین ساعات آزادسازی خرمشهر

وزیر ارشاد: تشکیل کابینه صرفا در صلاحیت شخص رییس جمهوری است/ 3 پیامد انتخابات 29 اردیبهشت

انتخابات خوب مازندران مدیون تلاش آموزش و پرورش است

رزمایش «بیت المقدس 29» پایان یافت

مدعی ارتباط با امام زمان(عج) درفردیس البرز دستگیر شد

حضور حجت الاسلام پناهیان در ویژه برنامه سحرگاهی شبکه افق/ «دلجویان» در کوچه «ماه نشان»

ایثار امروز مدافعان حرم تداوم غیرت مجاهدان انقلاب اسلامی است

فرهنگ راهبردی سازمان فرهنگ مبتنی بر ارزش های انقلاب است

پیام تبریک وزیر ارشاد به نفر اول مسابقات قرآن مالزی

پروردگارا بر صفحات سیاه زندگانی ام رنگ شهادت را بلغزان

ایران به امنیت، صلح، مهربانی و آرامش نیازمند است

ولایتی: انتخابات 29 اردیبهشت تقویت کننده اتحاد ملی است

درباره انتخاب شهردار

تقدیر وزیر ارشاد از نفر نخست قرائت قرآن در مسابقات بین المللی قرآن مالزی

توجه به معیشت مردم در اولویت کاری دولت دوازدهم باشد

بدترین روش کشورداری طولانی کردن صف مستمری بگیران است

روز پرکار وزیر بهداشت در حاشیه هفتادمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو

ترامپ به برجام پایبند بوده است/ رایزنی ها برای خرید اورانیوم ادامه دارد

نامه نیکزاد به دادستان کل کشور

اقتصاد مقاومتی بدون نظارت بر نهادها و بنگاههای دولتی ممکن نیست

بررسی انتخابات ریاست جمهوری در جلسه امروز شورای نگهبان

پلیس در حال پیگیری موضوع ضرب و شتم صنعتگر

برنده ها و بازنده ها، نتیجه انتخابات را چگونه تفسیر می کنند؟

دو پیشنهاد برای آقای رییس جمهور - سیدشهاب الدین چاوشی*

خرمشهر را خدا آزاد کرد، ما آبادش کنیم

دادستان آبادان:بازداشت متهمی که شهروندان را به تجمع دعوت می کرد

رونمایی از صفحه نمایش ارتجاعی

تقدیر 167 نماینده مجلس از برنامه های انتخاباتی رسانه ملی

روحانی خطاب به دشمنان: فکر می کنید قدرت ما موشک است؟ اشتباه می کنید

روحانی: آزادسازی خرمشهر معجزه انقلاب بود

تغییر ترکیب شورای شهر رامسر با 25 رای

زنگنه: از اعترافات جدید همدست بابک زنجانی بی خبرم

تشکیل 88 پرونده جرائم انتخاباتی و بازداشت 59 نفر

محیط زیست، وزارت نخواهد شد

پیام تبریک سردار سلیمانی به «اسماعیل هنیه»

واکنش اینستاگرامی طارمی بعد از خراب کردن پنالتی+عکس

تصاویر/ شهر ایستادگی

عامل اصلی آزادسازی خرمشهر ولایتمداری و وحدت ملی بود

اعتراف 50 رییس جمهور در عربستان به قدرت مهارناپذیر ایران

تصویر کمتر دیده شده از فرماندهان دفاع مقدس

مراسم بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در استان لرستان برگزار شد

8 کتاب دفاع مقدس در فارس رونمایی شدند/ تلاش جهت رونمایی 22 کتاب دیگر تا پایان امسال

اوقات شرعی ماه رمضان در شهر تهران

گزارش تصویری بزرگداشت مقام معلم در ساری

مراسم روزهای 14 و 15 خرداد در تمامی شهرستان های خراسان جنوبی برگزار می شود

فتح خرمشهر فتح ارزش های اسلامی است

صبحگاه مشترک نیروهای مسلح خراسان رضوی

نشست «نظام سازی و فرهنگ سازی قرآنی» برگزار شد

ترامپ هنوز اهمیت انتخابات ایران را درک نکرده است

لزوم انقلابی و جهادی عمل کردن در صحنه های سیاست و اقتصاد

حضور اعتراضی جمعی از کاندیداهای شورا در دفتر امام جمعه شهرستان نور

ورود جدی مبلغان با نگاه جهادی به حاشیه شهر

درخواست فعالان مدنی برای رسیدگی به پرونده شهرداری

تکریم یاد شهدای مدافع حرم شیراز/ رونمایی از سردیس و زندگی نامه شهید شاخص پیشکسوتان کشور

پیام تبریک شورای عالی قرآن به مناسبت موفقیت سیدمصطفی حسینی در مسابقات ترکیه

انتخابات خوب مازندران مدیون تلاش آموزش و پرورش است

همایش «یادمان شهدای طلبه» در مشهد

شهردار شدن محسن هاشمی فضاسازی است که باید نادیده و ناشنیده گرفت

کدام زائران ویزای حج نخواهند گرفت؟

اشکال اصلی عدم تبیین درست از دین و ارزشهای دینی است

ترویج فرهنگ شهدای مدافع حرم به یک بیداری و نهضت رسانه ای نیاز دارد

استاد مطهری: چقدر در میان ما تهمت زدن رایج است!

«هزارداستان» ماه رمضان در نسیم

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به کرمانشاه سفر می کنند

ابتکار :شهردار شدنم شایعه است

دوم خرداد فراتر از یک روز؛ آغاز یک راه

مهمترین اولویت های وزارت مسکن از زبان آخوندی

50 رییس کشور در عربستان جمع شدند و گفتند که ایران قدرتی مهارناپذیر دارد/ این برای ما افتخار است

رضایی در صبحگاه مشترک نیروهای مسلح استان خراسان شمالی: رهبر انقلاب، نیروهای مسلح و مردم جلوی جنگ را گرفته اند/ خطر تروریسم دامان حامیان آن را گرفت

سپاه با فقر و محرومیت می جنگد

انتخابات به محل گفت و گو و نمایش قدرت مردم تبدیل شد اشتیاق و هیجان ایرانیان برای تجربه شگرف انتخاباتی

شورآفرینی معلمان مازندران در انتخابات غیرقابل انکار بوده است

پیام انجمن خوشنویسان ایران به وزیر ارشاد

روحانی: هرچه نیاز داشته باشیم درست می کنیم

«دورهمی» رمضان تغییر ندارد

توضیح کدخدایی درباره گزارش های واصله از ستادهای 2 نفر از نامزدها

تپسی در مشهد پلمب شد

استرالیا؛ گرامیداشت سالروز به رسمیت شناخته شدن حقوق بومیان در قانون اساسی (+عکس)

محسن رضایی: آنچه جلو جنگ را گرفته، رهبری انقلاب، نیروهای مسلح و مردمند

رهامی: دولت دوازدهم جوان تر و پر تحرک تر شود

رضایی: ترامپ به رییس جمهور دیوارکش معروف شده است

روحانی:سوم خرداد بزرگترین و شیرین ترین پیروزی ملت ایران در برابر تجاوزکاران بود

اعتراف 50 رییس جمهور در عربستان به قدرت مهارناپذیر ایران/ هرکس بخواهد به ایران صدمه بزند سپاه در برابرش می ایستد

یادواره 269 شهید مازندرانی فتح خرمشهر برگزار شد

اجرای نقشه مهندسی فرهنگی را پیگیری می کنیم

اقتصاد مقاومتی خرمشهر امروز ما است/ داعش امنیت کل دنیا را به چالش کشید

صبحگاه مشترک لشکر عملیاتی 25 کربلای مازندران +تصاویر

نوبخت: برای تقویت بنیه دفاعی از کسی اجازه نمی گیریم

تصاویر/ محله به محله - منطقه 12 تهران

دوره مسئولیت کوتاه است، مسئولین به فکر خدمت باشند

تشکیل 88 پرونده تخلف انتخاباتی در کرمان / 59 نفر دستگیر شدند

ماجرای تخریب چی هایی که خرمشهر را نجات دادند

دستگیری 4 گروه تروریستی که برای 29 اردیبهشت ایران برنامه داشتند

عکس/ خط تولید پیکان در دهه 50

شمخانی: تروریسم در رأس تهدیدهای جهانی است

حضور بیش از 18هزار بسیجی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی

کارگاه تخصصی سفیران سلامت کشور در کاشان برگزار شد

باغ موزه قصر امسال نیز میزبان جشن رمضان می شود

عزم دولت برای حل مشکلات آب و فاضلاب خوزستان جدی است

سوم خرداد؛ فتح خرمشهر

همایش ملی بزرگداشت آیت لله شهید ربانی املشی در رشت

عکس/ دریاچه نگین کشمیر در هند

طرح تحول نظام سلامت یکی از دلایل اقبال مردم به دولت یازدهم است

"تپ سی" در مشهد پلمپ شد

جهان به روایت تصویر

روز پرکار وزیر بهداشت در حاشیه هفتادمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو

"تپ سی" در مشهد پلمپ شد

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به کرمانشاه سفر می کنند

مزار شهدای فتح خرمشهر در قم عطرافشانی شد

طرح نظارت بر کالاهای مصرفی در ماه مبارک رمضان در البرز اجرا می شود

هرکس بخواهد به ایران صدمه بزند سپاه در برابرش می ایستد

گزارش تخلفات انتخاباتی مورد بررسی کارشناسی بیشتری قرار می گیرد

امنیت امروز کشور حاصل هوشیاری نیروهای مسلح و اطلاعاتی کشور است

انتخاب 236 عضو اصلی و علی البدل شوراهای اسلامی روستایی بندر آستارا

وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم در چارچوب اقتصاد مقاومتی سامان یابد

سردار سپهر: صحنه های سیاست و اقتصاد نیازمند عمل انقلابی و جهادی است

آزادسازی خرمشهر پیروزی ایمان و اراده بر سپاه کفر بود

رای مردم در انتخابات 29 اردیبهشت به عقلانیت و مقابله با تخریب و فریبکاری بود

ضرورت آشنایی نسل جوان را با رشادت های رزمندگان در 8 سال دفاع مقدس

سلاح داعش و النصره از سلاح های ارتش عراق و سوریه پیشرفته است

افزایش نرخ 6 درصدی مشارکت مردم با آموزش و پرورش مازندران

روایتی از واکنش ها در قم به دیدار تتلو و رییسی

برنامه های شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به مناسبت ماه رمضان

بیست و دومین کارگاه نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان ویژه قضات استان یزد

شورای عالی قرآن موفقیت نماینده ایران را در مسابقات قرآن ترکیه تبریک گفت

ادامه رسیدگی شورای نگهبان به گزارش های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری/ تصمیم نهایی در جلسه آتی

صبحگاه مشترک نیروهای مسلح خوزستان به مناسبت سوم خرداد

امیر فهمیده: هنرمندان از هزاران، هزار اتفاق دفاع مقدس اثر هنری خلق کنند

زیباکلام: دوستان اصولگرا به جای بهانه گیری بازنگری پیشه کنید

برنامه ویژه اتوبوسرانی در ماه مبارک رمضان

«سعید بو حجه» رییس پارلمان الجزایر شد

تصاویر/ طراحی بزرگترین باغ عمودی مسکونی جهان

ماه رمضان چه روزی آغاز می شود؟

اهدای خون روزه را باطل نمی کند/ اهدای خون را به شب های قدر موکول نکنید

مردم پای انقلاب ایستاده اند، نوبت اقدام و عمل انقلابی مسئولان است

چرا دختران مجرد نمی توانند فرزندی را به سرپرستی بگیرند؟

معصومه ابتکار تکیه بر کرسی شهرداری را تکذیب کرد

استخدام کارشناس خانم جهت پشتیبانی تلفنی در تهران

حق محرومان در اموال کسانی است که باید زکات مالشان را پرداخت کنند

شرکت تپسی در مشهد پلمب شد

جناب شهردار، آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است

افزایش آلودگی در سایه دفن غیر اصولی زباله های بیمارستانی

اظهارات دشمنان در رابطه با قدرت موشکی ایران از روی نادانی است

این عکس های خرمشهر را دیده اید؟

توافق بر سر ریاست مجدد لاریجانی

چرا هنرمندان به شورای شهر راه نیافتند؟

رزمایش بیت المقدس 29 نیروی زمینی ارتش - اصفهان

اجرای حکم ناعادلانه علیه شیخ عیسی قاسم سبب تشدید بحران می شود

توضیح کدخدایی درباره گزارش های واصله از ستادهای دو نفر از نامزدها

بررسی انتخابات ریاست جمهوری در جلسه امروز شورای نگهبان

درخواست شورای نگهبان برای بررسی بیشتر تخلفات

صبحگاه مشترک نیروهای نظامی و انتظامی در گلستان + فیلم

"تپ سی" در مشهد پلمپ شد

رییس ستاد رییسی برای دادستان نامه فرستاد

تجمع اعتراضی به هتک حرمت آیت الله شیخ عیسی قاسم در دانشگاه امام صادق (ع)

اجرای طرح «سلامت و دکتر مسجد» در کانون امام زین العابدین(ع)

نتایج چهلمین دوره مسابقات قرآنی اوقاف شهرستان رشت

سوم خرداد متعلق به همه ملت/ مردم در انتخابات حماسه دیگری را رقم زدند

ایران و جمهوری آذربایجان روابط حسنه ای با یکدیگر دارند

ابتکار: احتمال حضورم در شهرداری تهران شایعه رسانه ها است

رژه موتوری و خودرویی به مناسبت سوم خرداد در صومعه سرا برگزار شد

طرح فرزندان رمضان المبارک در گیلان اجرا می شود

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟