مطالب مرتبط:
مجید انصاری: روحانی عصاره تجربه 38 ساله اداره کشور است/عدم مشارکت در انتخابات فاجعه به بار می آورد
نمی توانیم کشور 80 میلیونی را با نذر و صدقه اداره کنیم
عباسی: رها شدن جوانان نتیجه درک روحانی از اداره کشور است
جهانگیری: برنامه دکتر روحانی برای اداره کشور برنامه کاملی است
روحانی: می خواهید کشور 80 میلیونی ایران را با نذر و صدقه اداره کنید؟+فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 26 اردیبهشت 1396 ساعت 16:052017-05-16سياسي

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟


- برخی از مسئولان و مدیرانی که با رفتار خودآگاهانه یا غیرآگانه در حال عبور از ارزشهای انقلاب و اسلام هستند، چگونه قادرند رسانا و ناقل مناسبی برای رسیدن ارزش ها به نسل های جدید باشند؟ ارزشهایی که اگر نباشد، انتظار تحقق مدیریت جهادی، انتظار بی جایی است.

وحید خاشعی استاد دانشگاه مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی از آن جهت که مدیریت جهادی را زاده ارزش ها و آرمانهای انقلاب اسلامی می داند که به دلایل متعدد در حال حاضر کمرنگ شده، معتقد است برای باز تولید مدیریت جهادی و کشاندن آن به سطوح کلان اداره کشور، لازم است آرمانهای انقلاب اسلامی و ارزش های اسلامی پررنگ تر و تواما عوامل کمرنگی این آرمان ها و ارزش ها شناسایی، کنترل و تاثیرشان به حداقل کاهش یابد.

به عنوان شروع می خواهیم بدانیم که در نگاه اول، مهم ترین ویژگی مدیریت به سبک جهادی و مدیران جهادی را چه می دانید؟ از مهم ترین مواردی که در خصوص مدیریت جهادی باید مد نظر قرار داد این است که این سبک مدیریتی ابعاد مختلف اعم از: اقتصاد، سیاست، فرهنگ، علمی و امور نظامی را در بر می گیرد.

به این معنا که یک برنامه جامعه مدیریتی برای جامعه است که پیشرفت همه جانبه آن را مد نظر دارد.

تحقق مدیریت جهادی مستلزم وجود مدیران مجاهد است.

ویژگی هایی که می تواند یک مدیر را متصف به صفت مجاهد بودن کند، تا حدود زیادی از زمره ارزشهای دینی محسوب می شود.

ارزش هایی نظیر ایثار، مبادرت به تعاون و مشاورت در امور و شئون مختلف، ساده زیستی و متعهد بودن.

از دیگر ویژگی های مدیران مجاهدی که لازم می دانم به نحوی جداگانه به آن اشاره کنم این است که این دست مدیران نسبت به وقایع و آنچه در اطرافشان می گذرد بی تفاوت نیستند.

نظیر مسئولانی که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی حساسیت بسیار زیادی در مواجهه با مظاهر تجمل گرایی، استفاده شخصی از امکانات دولتی و مسایلی از این قبیل داشتند.

مدیریت جهادی که هم اکنون مطرح می باشد، متولد چه تاریخ و حوادثی است؟ شاید بتوان گفت انقلاب اسلامی مساوی بود با ولادت مدیریت مبتنی بر نگاه جهادی و دفاع مقدس و این عاملی شد برای بقا و تقویت آن.

به ویژه در حوزه پیشتیبانی جنگ و امور فنی و مهندسی مربوطه.

علی رغم کمبود ها و نارسایی هایی که هر نظامی نوپایی با آن مواجه است، جمهوری اسلامی از این برهه سربلند بیرون آمد.

در حقیقت انقلاب اسلامی، صرفا یک دگرگونی سیاسی نبود، بلکه تغییراتی بنیادین در ارزشهای ملت ایران پدیدآورد که در ادامه جنگی تحمیلی و دفاعی مقدس موجب شد ارزش های زاده انقلاب اسلامی به نحوی مضاعف در جامعه رشد و توسعه یابد.

در این بین آنچه موجب پذیرش بی چون و چرای ملت در برابر این ارزش ها می شد، این بود که آن ها خود را بی واسطه و مستقیم مخاطب این ارزش ها دیدند.

بنابراین این ارزش ها به هنجار ها و مدل رفتاری ایرانیان تبدیل شد.

با این حساب چه عاملی باعث شد تا مدیریت جهادی برای سالهای طولانی محجور بیفتد یا آنطور که باید به آن توجه نشود؟ پس از جنگ، در دهه های 70 و 80 شاهد افول روحیه جهادی در مدیریت حوزه ها بودیم.

این معضل عوامل متعددی داشت که شاید مهم ترین آن ها عدم لحاظ نمودن واحدهای مخصوص و متمرکز برای پایش و ترویج ارزشهای جهادی بود.

البته دفا تر مربوط به امام (ره) و مقام معظم رهبری تا حدودی دغدغه حفظ فضای جهادی در عرصه مدیریت کشور را داشتند، اما در عمل فاقد برنامه ای روشن و طرحی مدون در این خصوص بودند.

فعالیت های آن ها اغلب در حد تذکر دادن و موعظه کردن باقی می ماند.

فقدان امکانات لازم برای پیشبرد این هدف خطیر نظیر ضعف در فعالیت های رسانه ای برای داخل کردن و به تعبیر بهتر داخل نگهداشتن جامعه در اتمسفر مدیریت جهادی کشور و کار نکردن روی توفیقات حاصل در جهادسازندگی و جنگ تحمیلی و.

نیز از عوامل دیگر محسوب می شد که افول انگیزه و روحیه جهادی در بین مسئولین و نهادهای و نهایتا مردم را در پی داشت.

افولی که ابتدا ارزش ها، سپس گرایش ها و سرانجام رفتارهای اجتماعی ایرانیان را در نوردید.

افول ارزشی، گرایشی و رفتاری مذکور، آبشخورهای گوناگونی داشت.

بخشی از آن به تغییر رویکرد برخی انقلابیون و دست کشیدنشان از اهدافی بود که برایش انقلاب کرده بودند.

کسانی که بعضا از گذشته خویش نادم بودند، عمری که پای انقلاب اسلامی و آرمان هایش گذاشته بودند را هدر رفته می پنداشتند و شدیدا به این فکر بودند ادامه زندگیشان را در رفاه صرف و فراغ از هر گونه دغدغه بگذرانند.

عده ای نیز به این نتیجه رسیده بودند که گذشته ها گذشته، شرایط دوران انقلاب و جنگ هم عوض شده است.

حال آنکه آدرس را غلط می رفتند و در حالی جنگ به عرصه های دیگر از جمله فرهنگ و اقتصاد کشیده شده بود.

آنها با تحلیل نادرست خود به دنبال سازش با دشمنان مادرزاد انقلاب و اسلام افتادند.

البته علاوه بر موارد اخیر هجمه رسانه ای دشمنان خارجی انقلاب و اقداماتِ ناصوابِ مغرضانه و غیرمغرضانه برخی داخلی ها نیز موجب کاهش مقبولیت گروه های مرجع و دارای روحیه جهادی از جمله: سپاه پاسداران، بسیج مستضعفین، جهادکشاورزی و.

شد.

در حقیقت هدف آن ها این بود که این قبیل نهاد ها نتوانند همانند گذشته توانایی بازتولید ارزشهای مورد نظر انقلاب و امام (ره) را داشته باشند که البته این قبیل عوامل هم اکنون نیز وجود دارند و مصرانه به دنبال استحاله انقلاب، منزوی ساختن جمهوری اسلامی و منفعل کردن نهادهای انقلابی و دارای جهان بینیِ با سابقه جهادی هستند.

آنچه در خصوص عوامل افول آرمان ها و ارزشهای انقلاب اسلامی و خاصه اندیشه جهادی گفته شد، بخش سلبی اقدامات طرف مقابل و بعضا خودی های جاهل بود.

اما از آنجا که دشمن بی کار نمی نشیند و به صرف مبادرت به اقدامات سلبی بسنده نمی کند، از همان ابتدا شاهد این بودیم که دشمن به انحا مختلف در صدد تزریق جهان بینی خویش در کشور و تواماً منحرف ساختن ملت از مسیرش بوده و هست.

مطرح شدن نظریه هایی که غایت آن ها یکپارچه سازی جهان و نهایتا تحقق حکومت لیبرال دموکراسی است، نظیر نظریه دهکده جهانی مک لوهان یا تلاشهای همه جانبه غرب در حوزه رسانه و القای ارزشهای خودشان در اقصی نقاط جهان، به ویژه در میان ملل اسلامی و باز به طور خاص در ایران، همه و همه نشان از این دارد که دشمن درصدد زدودن آرمانهای انقلاب اسلامی است که البته به این هم قانع نیست و می خواهد بلافاصله جهان بینی خود را جایگزین آن کند.

به نظر شما دست اندرکاران انقلاب آنطور که باید و شاید در خصوص جریان سازی و تثبیت ارزش ها و دستاورهای انقلاب که یکی از آن ها اداره کشور با رویکرد جهادی بود، تلاش کردند؟ به نظر می رسد برخی مسئولین و برخی اقشار جامعه در برابر تحرکات غرب به خوبی واکسینه عقیدتی نشده بودند.

چنانکه پیش تر به نحوی تلویحی اشاره شد، فقدان برنامه خاص و واحدهایی که اختصاصا به امر هنجارسازی ارزشهای اسلامی و انقلابی بپردازند، باعث شد تا این ارزش ها اغلب در سطح احساسات زودگذر باقی بماند و البته لطمات و تحولات سنگین دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی نیز در این مورد بی تاثیر نبود.

علاوه بر این، وقتی مشاهده می شود که نسل انقلابی ما در حال عبور از ارزش های انقلابی خود است، در این صورت نمی توان انتظار داشت که این ها هادی و رسانای ارزش های انقلاب اسلامی باشند.

یکی از این ارزش ها همین داشتن نگاه جهادی در انجام امور است که وقتی مسئولین ما دیگر چنین نگاهی نسبت به اداره کشور ندارند، نباید از ملت و به ویژه جوانان توقع چنین رویکردی را داشت.

چند ارزشی شدن یک جامعه عامل دیگریست که باعث می شود تا ملتی که تنها یک دهه از انقلابشان گذشته است، به آسانی به همه ارزشهایی که برایش قیام کرده اند پشت پا بزنند و بعضا خود را مغبون و انقلاب خود را یک اشتباه محض بدانند.

مطرح شدن توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی در دهه های بعدی پیروزی انقلاب که علیرغم ظاهری خوش رنگ و لعاب در ذات خود با ارزشهای انقلاب اسلامی مغایرت داشتند.

این قبیل ارزش ها که اغلب برگرفته از نگاه لیبرالی نسبت به اداره کشور بودند، ارزشهای متضاد در جامعه را گسترش دادند که نتیجه آن دوگانگی و ریای اجتماعی در فضای عمومی جامعه شد.

این موضوع که فضای را برای برهم خوردن تعادل روانی جامعه مهیا کرده بود، در تبیین چرایی تغییر ارزشهای جامعه ایرانی نسبت به اوایل پیروزی انقلاب، مسئله مهم محسوب می شود.

به صورت تفصیلی و تحلیلی بفرمایید که فرهنگ مدیریت جهادی متضمن چه جنس از باور ها، نگرش ها و رفتار هاست؟ علاوه بر آنچه ابتدای عرایضم به آن اشاره کردم، هدفمندی و در نظر داشتن غایتی روشن برای کار ها از مهم ترین ویژگی های فرهنگ مدیریت جهادی محسوب می شود که امر مدیریت را از روزمرگی ها و دلخوش شدن به نتایج زودگذر می رهاند.

چنانکه انقلابیون در مراحل نخست به شدت هدفمند بودند و مشکلات روزمره شان نه تنها آن ها را نسبت به هدفشان دلسرد نمی کرد، بلکه آن ها را مصمم تر می ساخت.

وجود خانواده هایی که چندین شهید را تقدیم انقلاب کرده بودند، افرادی که سخت ترین شکنجه ها را پیش و پس از انقلاب اسلامی تحمل کردند، روایت هایی که از سنگرسازان بی سنگر که از روزهای دفاع مقدس به یادگار مانده است، همه و همه دلیلی ندارد جز ایمان راسخ انقلابیون به اهداف و ارزشهایی که برایش انقلاب کردند و در صدد تحققشان بودند.

مولفه ای دیگر در فرهنگ مدیریت جهادی که قرابت خاصی با مسئله هدفمندی دارد این است که در این سبک مدیریتی اشخاص و مجموعه های حاضر وعده های الهی حق دانسته و ایمان و اعتقاد قلبی به آن ها دارند.

بنابراین با جمع کوششِ هدفمند و اعتماد به خداوند، موفقیت خود را حتمی و قطعی می دانند.

در مدیریت جهادی افراد بر این باورند که کارشان یا هم به لحاظ دنیوی و هم به لحاظ اخروی مستوجب پاداش و مثمر ثمر خواهد بود یا در اقل حالات اگر در دنیا به هر دلیلی به نتیجه مطلوب نرسید، اجر اخروی آن محفوظ است.

نتیجه این مدل نگرش به کار و تلاش این می شود که یک افراد با حالتی خستگی ناپذیر و با میل قلبی وظایف خودشان و بلکه فعالیت های مازاد بر آنچه وظیفه شان است را انجام می دهند.

ویژگی دیگر این فرهنگ که باز از جنس دو خصیصه قبلی محسوب می شود، اطمینان و اعتماد به توانایی های خویش است.

مسئله ای که امام خمینی (ره) با دستور تشکیل جهادسازندگی تصمیم گرفت آن را از یک مفهوم به یک باور تبدیل کند و به مردم بقبولاند که بسیاری از پروژه ها که فکر می کنند عملی سازی آن ها فقط و فقط از دست خارجی ها برمی آید، در حقیقت خارج از توان خودشان نیست و نیازی به دست دراز کردن در برابر بیگانگان ندارند.

آنچه درباره مدیریت ارشد – رهبری – مسئله مدیریت جهادی مطرح می شود نیز می تواند از وجوه تمایز و بسیار کلیدی این سبک مدیریتی باشد.

محوریت رهبریِ قدرتمند و متمرکز در فرهنگ مدیریت جهادی از موارد ضروری در این سبک مدیریتی است.

اما چرا رهبریِ متمرکز و نه شورایی؟ در پاسخ باید گفت علت این است که اگرچه رهبری شورایی می تواند در ضریب درستی تصمیمات تاثیر بگذارد، اما اولا در رهبری متمرکز هم می توان از مشاوران زبده بهره گرفت و صریب صحت تصمیم گیری ها را افزایش داد، ثانیا رهبری متمرکز از لحاظ کارایی و پیشبرد امور به مراتب از رهبری شورایی کارآمد تر است.


کلید واژه ها: مدیریت جهادی - انقلاب اسلامی - مدیریت - مدیر - اسلامی - اسلام - مدیران - دانشگاه علامه طباطبایی - پیروزی انقلاب اسلامی - هایی - آرمان - جامعه - مسئولان - دانشگاه - علامه طباطبایی - استاد دانشگاه - جمهوری اسلامی - دانشگاه علامه - انتظار - نظامی - اداره - دفاع مقدس - زاده - مقدس - طباطبایی - کشور - پیشرفت - برنامه - جمهوری - حساسیت

آخرین اخبار سرویس:
«آخوندی» گزینه مناسب برای ساماندهی حوزه شهرسازی است

الویری: چند روز برای شهرداری سرپرست انتخاب می کنیم

لزوم حرکتی فراگیر در عرصه علوم انسانی و اسلامی/ اساس علوم اسلامی شناخته شود

ضرورت افزایش حمایت نهادهای فرهنگی از جشنواره سراسری کاریکاتور خراسان شمالی

تسلیم محض بودن در برابر خدا از مهم ترین شاخص های ایمان واقعی است

تبریک مرتضی اشراقی به محسن هاشمی: آقای هاشمی بسیار سخت کوش، دقیق، جدی و پُرکار است

استقبال از پیکر دو شهید گمنام دفاع مقدس - خراسان جنوبی

نفوذ معنوی ایران در جهان اسلام در راستای حفظ عزت مسلمانان است

خلاقیت های ایرانی را باید در میان اقوام و مذاهب و سلایق تمامی مردم استان ها جستجو کرد

تشییع و خاکسپاری پیکرهای 86 شهیدگمنام در 12 استان

تلاش داریم تا برای رفع مشکلات به دولت کمک کنیم

جلسات عاشورایی بانی خیر می شوند/ مداحان آتش به اختیار

ملازهی: عملیات میرزا اولنگ حاصل جمع پیمان تاکتیکی داعش و طالبان بود/ «سرکوب خشن» راهبرد ولایت خراسان

متن کامل وصیت نامه مهدی کروبی+ تصویر

وقتی نمی دانیم 700 میلیارد دارایی وزیر از کجاست چطور رای بدهیم؟

شریعتمداری انقلابی و متدین و مورد اعتماد نظام است

طرح «ضیافت اندیشه» اساتید دانشگاه های پیام نور خراسان جنوبی آغاز شد

هاشمی برای حضور در فدراسیون جهانی مردد است/ منتظر نظر دیوان هستم

رابطه شهرداری و شورا تعاملی خواهد بود

آمریکا اسناد کودتای 28مرداد را به دلیل مذاکرات هسته ای منتشر نکرد

دی ماه؛ گیلان میزبان جشنواره ملی مطبوعات با موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی

قاضی پور در اخطاری: صالحی برنامه ای برای مقابله با چاپ کتب ضاله ندارد

دفتر پیگیری حقوق زائران در تمام اعتاب مقدس تشکیل می شود

ترکمنستان حادثه تروریستی بارسلون اسپانیا را محکوم کرد

آمادگی لازم نمایندگان مجلس در امر مبارزه با مواد مخدر

70 وقف جدید در استان اصفهان به ثبت رسیده است

بایدها و نباید های کاشت دندان

نامه سرگشاده هم دوره ای های وزیر پیشنهادی ارتباطات به نمایندگان مجلس

آخوندی:خروج بازار مسکن از تعادل با وجود 2 میلیون خانه خالی

پایان جلسه صبح مجلس/تقدیر از حجت الاسلام مازنی

چهارمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی»/ دفاعیات «آخوندی»، «شریعتمداری» و «صالحی»/ روند رای اعتماد/ مخالفان و موافقان چه می گویند؟ + تصاویر و حاشیه ها

برنامه های ایران در نمایشگاه کتاب پکن تشریح شد سخت گیری چین برای عرضه کتاب هایی در حوزه دین و جنگ/ معاون رییس جمهور در افتتاحیه حاضر می شود

انتخاب سرپرست موقت از میان کارکنان شهرداری/ نجفی سوگندنامه را پذیرفته است

زائران ایرانی عزتمندانه به حج آمدند

تشییع و خاکسپاری پیکر 86 شهیدگمنام در 12 استان

آزادگان و ایثارگران منطقه ویژه خلیج فارس تجلیل شدند

هفته نامه پگاه: مطالبات مردمی در انتخاب دولتمردان

صالحی برنامه ای برای مقابله با چاپ کتب ضاله ندارد

خطری که 400 میلیون کارت بانکی را تهدید می کند

اشتغال زایی با طرح اقتصاد مقاومتی برای 10 نفر در ماکو

مردم زاهدان فردا میزبان شهدای گمنام خواهند بود

پایان جلسه علنی نوبت صبح مجلس

موافقان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی چه گفتند؟

برنامه های ایران در نمایشگاه کتاب پکن اعلام شد

سیدعباس صالحی: دوران تصمیم گیری پشت درهای بسته گذشته است

قانون اساسی؛ از ابهام تا سوء تفسیر

سخنان صالحی در مجلس شورای اسلامی

استخدام چند نفر نیروی ساده و چرخکار جهت کار در قم

"سارا وآیدا" انتخاب صداقت یا دروغ؟

ماجرای جذاب رهایی یک مدافع حرم از چنگال تروریست ها

پیشکسوت استقلال نقطه ضعف تیم منصوریان را لو داد!

استخدام بازاریاب تلفنی قادر به شرکت در نمایشگاه

استخدام کافی من خانم یا آقا بصورت نیمه وقت در تهران

دوران تصمیم گیری های فرهنگی در پشت درب های بسته به پایان رسیده است / اجازه دخالت دستگاه های غیرمتخصص را نمی دهیم

حاشیه های روز چهارم رای اعتماد

استخدام فست فود آرمان

نماینده مخالف به وزیر پیشنهادی ارشاد: آشفته بازار در موسیقی را قادر هستید حل کنید؟

واکنش ستاد اقامه نماز به اقدام نسنجیده یک کارخانه

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-معماری - اسفند 89

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-معماری - اذر 90

آرامگاه پیامبری که جانشین حضرت اسماعیل (ع) بود + تصاویر

قالیاف به برنامه « نگاه یک » می آید

سایه روشن کارنامه احزاب در جریان کودتا

استخدام مدیر سیستم ها و روش ها,مسئول دفتر در تهران

اهمیت جنگل آمازون در تنظیم ساختار شیمیایی جو بیشتر مشخص شد

به زودی؛ معاون اطلاع رسانی رییس جمهور معرفی می شود

فردا آخرین جلسه شورای چهارم برگزار می شود

دوره مدیریت پشت درهای بسته گذشته است

محسن هاشمی منتخب اعضا برای ریاست شورای شهر تهران شد

اجرای برنامه حالا خورشید با دکوری جدید/ تصاویر

احکام شورای قشر بسیج رسانه گیلان اعطا شد

الویری: انتخاب سرپرست موقت از میان کارکنان شهرداری

گزینه های شهرداری کرمان معرفی شدند

اردوهای جهادی فضای مناسبی برای خودسازی دانشجویان است

تظاهرات مردم بحرین در محکومیت جنایات سعودی ها در یمن

اجرای 8 طرح مرمت آثارتاریخی در شهرستان شهرضا

پرداخت سپرده های موسسه آرمان از کی آغاز می شود؟

محسن هاشمی: رابطه شهرداری و شورا تعاملی خواهد بود

صالحی: تنوع قومی و زبانی بر اقتدار ایران می افزاید

حق شناس : محسن هاشمی سوابق خوبی دارد

تازه ترین اطلاعات از وضعیت حجاج ایرانی در شهرهای مدینه و مکه

آمریکایی ها با راه انداختن جنگ های نیابتی به دنبال رویارویی با نظام اسلامی هستند

پاسخ شرکت فرودگاه ها به اظهارات نماینده حامی دولت

زندگینامه محسن هاشمی (1340)

ویژه برنامه شهادت امام جواد(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار می شود

انتخاب سرپرست موقت از میان کارکنان شهرداری/ نجفی سوگندنامه را پذیرفته است

ویدئو / بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارشاد

بیطرف باید با لابی گری های انتقال آب مقابله کند / کار به حاشیه سازان سپرده نشود/ بیطرف فردی مقتدر برای مدیریت چالش های آبی است

پایان نوبت صبح بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم

گزینه های شهرداری کرمان معرفی شدند

پس از دوازده سال مدیریت بر شهرداری تهران؛ قالیباف امشب از عملکردش می گوید

قانون اساسی؛ از ابهام تا سوء تفسیر

سیدعباس صالحی: دوران تصمیم گیری پشت درهای بسته گذشته است

تابستان داغ کودتا

استخدام تراشکار آشنا به سر سیلندر و پیچ بریده در تهران

استخدام فروشنده خانم با روابط عمومی بالا در کرمان

استخدام رویه کوب نیمه ماهر و رنگ کار آقا در کرج

ترس سیاسی که غرب را به کودتا علیه مصدق واداشت

وظیفه حاکم فقرزدایی است نه کمک به فقیر

شعبان بی مُخ و چماقدارانش در کودتای 28 مرداد + عکس

استخدام کارگر ساده جهت انتشارات در تهران

پیروزی های محور مقاومت مرهون رشادت شهید حججی ها و دیگر شهدای مدافع حرم است/ شهادت شهید حججی شور و شوق شهادت را در نسل سوم انقلاب نشان داد

استخدام مربی مجرب خانم و خدمتکار در مهدکودک

ششمین جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی پایان یافت

ویژه برنامه شهادت امام جواد(ع) در حرم رضوی برگزار می شود

انتخاب سرپرست موقت برای شهرداری تهران؟

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-عمران - خرداد 93

استخدام نصاب ماهر کابینت با حقوق ماهیانه در تهران

استخدام کارشناس فروش وبازاریابی درشرکت ملونی/ مزایای عالی

پاسخ جالب بواتنگ به علیرضا حقیقی+عکس

نماینده مخالف:وزیر فرهنگ برنامه عملیاتی ارائه نداد

کودتای 28 مرداد به روایت تصویر

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-تاسیسات برقی شهریور 83

دشمن با جنگ عقیده و اعتقاد وارد صحنه شده است/ شهید حججی موجب عزت جبهه مقاومت شد

ماجرای پوشاندن تابوت پادشاه آلمان با گرانترین پارچه ایرانی

نیکو: آقای روحانی شما به تفکر 24 میلیون خیلی بدهکار هستید

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان: روابط عمومی ها با رسانه ها به ویژه خبرگزاری ایرنا ارتباط بیشتری برقرار کنند

تحریم های جدید آمریکا علیه سپاه بر قدرت ما می افزاید

نماینده مردم لاهیجان در مجلس در گفت وگو با فارس: چای کاران شمال کشور منتظر پرداخت مطالبات خود هستند/ عدم پرداخت قدر سهم کارخانجات جای تأسف دارد

تاکید روی تشخیص تست های بالینی و درمان آب سیاه در کنگره چشم پزشکی ایران

قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در کمک به دولت ها پیشگام بوده است

دولت روحانی شعارمحور بوده و نمی تواند موفق و توانمند باشد

خاطره آیت الله فلسفی از "مصدق" و مسئله او با اسلام

720 امام زاده در اصفهان مراکز معنوی و فرهنگی شهر هستند

صالحی در صحن علنی مجلس: برنامه هایم متکی به اسناد بالادستی و برنامه ششم است/ بهبود نسبی اقتصادی بخش هنر در دور یازدهم

تخصصی شدن فعالیت و خدمات مؤسسات خیریه در اردبیل

سیمای واقعی ترامپ در کاور مجله اشپیگل (عکس)

گرامیداشت هفتادسالگی استقلال هندوستان در برج میلاد تهران

ساخت و تکمیل 8 طرح با همکاری گروه جهادی سیریک

تسلیم شدن تعدادی از تروریستهای داعش

ادیانی: صالحی مورد اعتماد علما و اصحاب فرهنگ و هنر است

صالحی به مقولات فرهنگی و هنری در چارچوب ارزش های ملی و دینی آشناست/او مورد اعتماد علمای اعظام است

واکنش دبیر جشن انجمن منتقدان سینمایی به حواشی پیش آمده

احتمال شناسایی پیکر برخی از شهدای منا در زمان حج تمتع 96

آرامگاه پیامبری در زنجان که جانشین حضرت اسماعیل (ع) بود + تصاویر

حمایت از 204 طرح پژوهشی جدید تصویب شد

انتخاب فردی به عنوان معاون اطلاع رسانی رییس جمهور در آینده نزدیک

تهدید به توقف پروازهای مشهد

سلیمی نمین: آمریکا اسناد کودتای 28مرداد را به دلیل مذاکرات هسته ای منتشر نکرد

واکنش ستاد اقامه نماز به اقدام نسنجیده یک کارخانه

حجت الاسلام سعید کرمی در گفت وگو با فارس: تجلیل از خانواده شهید محسن حججی در اجلاس سراسری روز جهانی مسجد/ اکران 100 طرح گرافیکی درباره مسجد در کلانشهرها

سردار دهقان از حمایت نمایندگان مجلس تشکر کرد

محسن هاشمی منتخب اعضا برای ریاست شورای شهر تهران شد/ اعضای هیات رییسه انتخاب شدند

خاطرات آزادگان استان قزوین جمع آوری می شود

صالحی به مقولات فرهنگی و هنری در چارچوب ارزش های ملی و دینی ما کاملاً آشناست/ او مورد اعتماد اهالی فرهنگ و علمای اعظام است

پژوهش محور اصلی فعالیت های حوزوی

بیمه کوثر حامی شبکه قضایی کشور و مردم

نیاز 14هزار دانش آموز بی بضاعت به حمایت خیران در آذربایجان شرقی

جعفرپور: صالحی اهل تعامل و گفت وگوست

موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی «فرهنگ و ارشاد اسلامی» چه گفتند؟/ شریعتمداری چه گفت؟

بررسی افزایش نرخ بیمه شخص ثالث در کمیسیون اقتصادی مجلس

حمایت از 204 طرح پژوهشی جدید تصویب شد

تهدید به توقف پروازهای مشهد

ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ است/ تاروپود ایران با مهر اهل بیت گره خورده است

حیوان عجیبی که گران ترین پوست دنیا را دارد

صالحی: ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ است/ تاروپود ایران با مهر اهل بیت گره خورده است

تریبون های نماز جمعه در هفته جاری به بیان عملکرد دولت اختصاص یابند

روایتی سبز از سیاهکاری پوتین قرمزها

کریمی قدوسی: اعتراضات امیدی ها به کابینه دوازدهم جنگ زرگری است

استخدام کارمند، منشی و کمک حسابدار خانم در البرز

انجام تحقیقات جامع در رابطه با پرونده قاتل آتنا اصلانی

استخدام فروشنده در پخش کتاب المهدی

شهردار جدید تهران مهمان ویژه کنسرتسی شد

استخدام پشتیبان نرم افزار آقا در شرکت برسا نوین رای

شنای مرگبار در شهرک آفتاب

آخرین وضعیت پرونده فوت 4 کارگر در کارخانه بازیافت کاغذ

نعمتی: احتمالا یکی دو نفر از وزرا رای اعتماد نمی گیرند

استخدام شرکت آسانسور پارسیان صعود

مجوز مدارس فاقد کیفیت آموزشی لغو می شود

اردوی جهادی دانشجویی در روستاهای محروم کردستان برگزار می شود

استخدام عکاس و فتوشاپ کار خانم جهت مجالس

آتش به اختیار عموی فیتیله ای + عکس

دوره های آموزش آتش نشانی در سطح شهر برگزار شود/ ضرورت توجه به ایمنی در شهر

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-عمران - اذر 90

معاملات اوراق بهادار در خارج از بورس فاقد اعتبار است

احتمال شناسایی پیکر برخی از شهدای منا در حج تمتع 96

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-تاسیسات مکانیکی شهریور 91

پلان؛ هواپیماهای الکتریکی چه زمانی به پرواز در می آیند؟ [تماشا کنید]

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-تاسیسات برقی شهریور 86

سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-تاسیسات برقی خرداد 89

آنجا که علم حاکم نیست، خشونت حکومت می کند

انجام هماهنگی های لازم درباره زمانبندی و نحوه توقف حجاج ایرانی در ایام تشریق

مهمترین مساله در موضوع فرهنگ گفت وگو، تعامل و اعتدال است

الویری از انتخاب سرپرست موقت در شهرداری تهران خبر داد

امیر نصیرزاده جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش شد

مجمع عمومی مشترک اتحادیه های قرآنی در هرمزگان تشکیل شد/ اسامی اعضای هیئت مدیره و بازرسی

تشکیل ستاد رونق سرمایه گذاری خارجی در لرستان

دیدار با خانواده‏ های شهدا توفیقی الهی است

امیر نصیرزاده جانشین نیروی هوایی ارتش شد

آزمون طرح ملی تلاوت ویژه قرآن آموزان مؤسسه اختران قرآنی برگزار شد

برگزاری"محفل خاطره گویی" گرامیداشت سالروز ورود آزادگان سر افراز به میهن اسلامی در لرستان

ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ است/تاروپود ایران با مهر اهل بیت گره خورده است

خانواده شهدا، مروجان راه شهدا باشند

آقای صالحی آیا شما می توانید تداخل بین هیأت نظارت بر مطبوعات و قوه قضاییه را حل کنید؟

رابطه شهرداری و شورا تعاملی خواهد بود

صدور بیش از یک میلیون رای قضایی از سوی محاکم در یکسال گذشته

ایران پایگاه جهانی شدن فرهنگ است/ تاروپود ایران با مهر اهل بیت گره خورده است

استاندار لرستان : سد آبسرده پروژه‎ای زیربنایی و توسعه‎ای در بروجرد است

عرصه فرهنگ به صحنه مچ اندازی و وزن کشی های سیاسی تبدیل شده است

آغاز ثبت نام دانشجویان جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد از 26 شهریور

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟