مطالب مرتبط:
مجید انصاری: روحانی عصاره تجربه 38 ساله اداره کشور است/عدم مشارکت در انتخابات فاجعه به بار می آورد
نمی توانیم کشور 80 میلیونی را با نذر و صدقه اداره کنیم
عباسی: رها شدن جوانان نتیجه درک روحانی از اداره کشور است
جهانگیری: برنامه دکتر روحانی برای اداره کشور برنامه کاملی است
روحانی: می خواهید کشور 80 میلیونی ایران را با نذر و صدقه اداره کنید؟+فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 26 اردیبهشت 1396 ساعت 15:052017-05-16سياسي

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟


- برخی از مسئولان و مدیرانی که با رفتار خودآگاهانه یا غیرآگانه در حال عبور از ارزشهای انقلاب و اسلام هستند، چگونه قادرند رسانا و ناقل مناسبی برای رسیدن ارزش ها به نسل های جدید باشند؟ ارزشهایی که اگر نباشد، انتظار تحقق مدیریت جهادی، انتظار بی جایی است.

وحید خاشعی استاد دانشگاه مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی از آن جهت که مدیریت جهادی را زاده ارزش ها و آرمانهای انقلاب اسلامی می داند که به دلایل متعدد در حال حاضر کمرنگ شده، معتقد است برای باز تولید مدیریت جهادی و کشاندن آن به سطوح کلان اداره کشور، لازم است آرمانهای انقلاب اسلامی و ارزش های اسلامی پررنگ تر و تواما عوامل کمرنگی این آرمان ها و ارزش ها شناسایی، کنترل و تاثیرشان به حداقل کاهش یابد.

به عنوان شروع می خواهیم بدانیم که در نگاه اول، مهم ترین ویژگی مدیریت به سبک جهادی و مدیران جهادی را چه می دانید؟ از مهم ترین مواردی که در خصوص مدیریت جهادی باید مد نظر قرار داد این است که این سبک مدیریتی ابعاد مختلف اعم از: اقتصاد، سیاست، فرهنگ، علمی و امور نظامی را در بر می گیرد.

به این معنا که یک برنامه جامعه مدیریتی برای جامعه است که پیشرفت همه جانبه آن را مد نظر دارد.

تحقق مدیریت جهادی مستلزم وجود مدیران مجاهد است.

ویژگی هایی که می تواند یک مدیر را متصف به صفت مجاهد بودن کند، تا حدود زیادی از زمره ارزشهای دینی محسوب می شود.

ارزش هایی نظیر ایثار، مبادرت به تعاون و مشاورت در امور و شئون مختلف، ساده زیستی و متعهد بودن.

از دیگر ویژگی های مدیران مجاهدی که لازم می دانم به نحوی جداگانه به آن اشاره کنم این است که این دست مدیران نسبت به وقایع و آنچه در اطرافشان می گذرد بی تفاوت نیستند.

نظیر مسئولانی که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی حساسیت بسیار زیادی در مواجهه با مظاهر تجمل گرایی، استفاده شخصی از امکانات دولتی و مسایلی از این قبیل داشتند.

مدیریت جهادی که هم اکنون مطرح می باشد، متولد چه تاریخ و حوادثی است؟ شاید بتوان گفت انقلاب اسلامی مساوی بود با ولادت مدیریت مبتنی بر نگاه جهادی و دفاع مقدس و این عاملی شد برای بقا و تقویت آن.

به ویژه در حوزه پیشتیبانی جنگ و امور فنی و مهندسی مربوطه.

علی رغم کمبود ها و نارسایی هایی که هر نظامی نوپایی با آن مواجه است، جمهوری اسلامی از این برهه سربلند بیرون آمد.

در حقیقت انقلاب اسلامی، صرفا یک دگرگونی سیاسی نبود، بلکه تغییراتی بنیادین در ارزشهای ملت ایران پدیدآورد که در ادامه جنگی تحمیلی و دفاعی مقدس موجب شد ارزش های زاده انقلاب اسلامی به نحوی مضاعف در جامعه رشد و توسعه یابد.

در این بین آنچه موجب پذیرش بی چون و چرای ملت در برابر این ارزش ها می شد، این بود که آن ها خود را بی واسطه و مستقیم مخاطب این ارزش ها دیدند.

بنابراین این ارزش ها به هنجار ها و مدل رفتاری ایرانیان تبدیل شد.

با این حساب چه عاملی باعث شد تا مدیریت جهادی برای سالهای طولانی محجور بیفتد یا آنطور که باید به آن توجه نشود؟ پس از جنگ، در دهه های 70 و 80 شاهد افول روحیه جهادی در مدیریت حوزه ها بودیم.

این معضل عوامل متعددی داشت که شاید مهم ترین آن ها عدم لحاظ نمودن واحدهای مخصوص و متمرکز برای پایش و ترویج ارزشهای جهادی بود.

البته دفا تر مربوط به امام (ره) و مقام معظم رهبری تا حدودی دغدغه حفظ فضای جهادی در عرصه مدیریت کشور را داشتند، اما در عمل فاقد برنامه ای روشن و طرحی مدون در این خصوص بودند.

فعالیت های آن ها اغلب در حد تذکر دادن و موعظه کردن باقی می ماند.

فقدان امکانات لازم برای پیشبرد این هدف خطیر نظیر ضعف در فعالیت های رسانه ای برای داخل کردن و به تعبیر بهتر داخل نگهداشتن جامعه در اتمسفر مدیریت جهادی کشور و کار نکردن روی توفیقات حاصل در جهادسازندگی و جنگ تحمیلی و.

نیز از عوامل دیگر محسوب می شد که افول انگیزه و روحیه جهادی در بین مسئولین و نهادهای و نهایتا مردم را در پی داشت.

افولی که ابتدا ارزش ها، سپس گرایش ها و سرانجام رفتارهای اجتماعی ایرانیان را در نوردید.

افول ارزشی، گرایشی و رفتاری مذکور، آبشخورهای گوناگونی داشت.

بخشی از آن به تغییر رویکرد برخی انقلابیون و دست کشیدنشان از اهدافی بود که برایش انقلاب کرده بودند.

کسانی که بعضا از گذشته خویش نادم بودند، عمری که پای انقلاب اسلامی و آرمان هایش گذاشته بودند را هدر رفته می پنداشتند و شدیدا به این فکر بودند ادامه زندگیشان را در رفاه صرف و فراغ از هر گونه دغدغه بگذرانند.

عده ای نیز به این نتیجه رسیده بودند که گذشته ها گذشته، شرایط دوران انقلاب و جنگ هم عوض شده است.

حال آنکه آدرس را غلط می رفتند و در حالی جنگ به عرصه های دیگر از جمله فرهنگ و اقتصاد کشیده شده بود.

آنها با تحلیل نادرست خود به دنبال سازش با دشمنان مادرزاد انقلاب و اسلام افتادند.

البته علاوه بر موارد اخیر هجمه رسانه ای دشمنان خارجی انقلاب و اقداماتِ ناصوابِ مغرضانه و غیرمغرضانه برخی داخلی ها نیز موجب کاهش مقبولیت گروه های مرجع و دارای روحیه جهادی از جمله: سپاه پاسداران، بسیج مستضعفین، جهادکشاورزی و.

شد.

در حقیقت هدف آن ها این بود که این قبیل نهاد ها نتوانند همانند گذشته توانایی بازتولید ارزشهای مورد نظر انقلاب و امام (ره) را داشته باشند که البته این قبیل عوامل هم اکنون نیز وجود دارند و مصرانه به دنبال استحاله انقلاب، منزوی ساختن جمهوری اسلامی و منفعل کردن نهادهای انقلابی و دارای جهان بینیِ با سابقه جهادی هستند.

آنچه در خصوص عوامل افول آرمان ها و ارزشهای انقلاب اسلامی و خاصه اندیشه جهادی گفته شد، بخش سلبی اقدامات طرف مقابل و بعضا خودی های جاهل بود.

اما از آنجا که دشمن بی کار نمی نشیند و به صرف مبادرت به اقدامات سلبی بسنده نمی کند، از همان ابتدا شاهد این بودیم که دشمن به انحا مختلف در صدد تزریق جهان بینی خویش در کشور و تواماً منحرف ساختن ملت از مسیرش بوده و هست.

مطرح شدن نظریه هایی که غایت آن ها یکپارچه سازی جهان و نهایتا تحقق حکومت لیبرال دموکراسی است، نظیر نظریه دهکده جهانی مک لوهان یا تلاشهای همه جانبه غرب در حوزه رسانه و القای ارزشهای خودشان در اقصی نقاط جهان، به ویژه در میان ملل اسلامی و باز به طور خاص در ایران، همه و همه نشان از این دارد که دشمن درصدد زدودن آرمانهای انقلاب اسلامی است که البته به این هم قانع نیست و می خواهد بلافاصله جهان بینی خود را جایگزین آن کند.

به نظر شما دست اندرکاران انقلاب آنطور که باید و شاید در خصوص جریان سازی و تثبیت ارزش ها و دستاورهای انقلاب که یکی از آن ها اداره کشور با رویکرد جهادی بود، تلاش کردند؟ به نظر می رسد برخی مسئولین و برخی اقشار جامعه در برابر تحرکات غرب به خوبی واکسینه عقیدتی نشده بودند.

چنانکه پیش تر به نحوی تلویحی اشاره شد، فقدان برنامه خاص و واحدهایی که اختصاصا به امر هنجارسازی ارزشهای اسلامی و انقلابی بپردازند، باعث شد تا این ارزش ها اغلب در سطح احساسات زودگذر باقی بماند و البته لطمات و تحولات سنگین دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی نیز در این مورد بی تاثیر نبود.

علاوه بر این، وقتی مشاهده می شود که نسل انقلابی ما در حال عبور از ارزش های انقلابی خود است، در این صورت نمی توان انتظار داشت که این ها هادی و رسانای ارزش های انقلاب اسلامی باشند.

یکی از این ارزش ها همین داشتن نگاه جهادی در انجام امور است که وقتی مسئولین ما دیگر چنین نگاهی نسبت به اداره کشور ندارند، نباید از ملت و به ویژه جوانان توقع چنین رویکردی را داشت.

چند ارزشی شدن یک جامعه عامل دیگریست که باعث می شود تا ملتی که تنها یک دهه از انقلابشان گذشته است، به آسانی به همه ارزشهایی که برایش قیام کرده اند پشت پا بزنند و بعضا خود را مغبون و انقلاب خود را یک اشتباه محض بدانند.

مطرح شدن توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی در دهه های بعدی پیروزی انقلاب که علیرغم ظاهری خوش رنگ و لعاب در ذات خود با ارزشهای انقلاب اسلامی مغایرت داشتند.

این قبیل ارزش ها که اغلب برگرفته از نگاه لیبرالی نسبت به اداره کشور بودند، ارزشهای متضاد در جامعه را گسترش دادند که نتیجه آن دوگانگی و ریای اجتماعی در فضای عمومی جامعه شد.

این موضوع که فضای را برای برهم خوردن تعادل روانی جامعه مهیا کرده بود، در تبیین چرایی تغییر ارزشهای جامعه ایرانی نسبت به اوایل پیروزی انقلاب، مسئله مهم محسوب می شود.

به صورت تفصیلی و تحلیلی بفرمایید که فرهنگ مدیریت جهادی متضمن چه جنس از باور ها، نگرش ها و رفتار هاست؟ علاوه بر آنچه ابتدای عرایضم به آن اشاره کردم، هدفمندی و در نظر داشتن غایتی روشن برای کار ها از مهم ترین ویژگی های فرهنگ مدیریت جهادی محسوب می شود که امر مدیریت را از روزمرگی ها و دلخوش شدن به نتایج زودگذر می رهاند.

چنانکه انقلابیون در مراحل نخست به شدت هدفمند بودند و مشکلات روزمره شان نه تنها آن ها را نسبت به هدفشان دلسرد نمی کرد، بلکه آن ها را مصمم تر می ساخت.

وجود خانواده هایی که چندین شهید را تقدیم انقلاب کرده بودند، افرادی که سخت ترین شکنجه ها را پیش و پس از انقلاب اسلامی تحمل کردند، روایت هایی که از سنگرسازان بی سنگر که از روزهای دفاع مقدس به یادگار مانده است، همه و همه دلیلی ندارد جز ایمان راسخ انقلابیون به اهداف و ارزشهایی که برایش انقلاب کردند و در صدد تحققشان بودند.

مولفه ای دیگر در فرهنگ مدیریت جهادی که قرابت خاصی با مسئله هدفمندی دارد این است که در این سبک مدیریتی اشخاص و مجموعه های حاضر وعده های الهی حق دانسته و ایمان و اعتقاد قلبی به آن ها دارند.

بنابراین با جمع کوششِ هدفمند و اعتماد به خداوند، موفقیت خود را حتمی و قطعی می دانند.

در مدیریت جهادی افراد بر این باورند که کارشان یا هم به لحاظ دنیوی و هم به لحاظ اخروی مستوجب پاداش و مثمر ثمر خواهد بود یا در اقل حالات اگر در دنیا به هر دلیلی به نتیجه مطلوب نرسید، اجر اخروی آن محفوظ است.

نتیجه این مدل نگرش به کار و تلاش این می شود که یک افراد با حالتی خستگی ناپذیر و با میل قلبی وظایف خودشان و بلکه فعالیت های مازاد بر آنچه وظیفه شان است را انجام می دهند.

ویژگی دیگر این فرهنگ که باز از جنس دو خصیصه قبلی محسوب می شود، اطمینان و اعتماد به توانایی های خویش است.

مسئله ای که امام خمینی (ره) با دستور تشکیل جهادسازندگی تصمیم گرفت آن را از یک مفهوم به یک باور تبدیل کند و به مردم بقبولاند که بسیاری از پروژه ها که فکر می کنند عملی سازی آن ها فقط و فقط از دست خارجی ها برمی آید، در حقیقت خارج از توان خودشان نیست و نیازی به دست دراز کردن در برابر بیگانگان ندارند.

آنچه درباره مدیریت ارشد – رهبری – مسئله مدیریت جهادی مطرح می شود نیز می تواند از وجوه تمایز و بسیار کلیدی این سبک مدیریتی باشد.

محوریت رهبریِ قدرتمند و متمرکز در فرهنگ مدیریت جهادی از موارد ضروری در این سبک مدیریتی است.

اما چرا رهبریِ متمرکز و نه شورایی؟ در پاسخ باید گفت علت این است که اگرچه رهبری شورایی می تواند در ضریب درستی تصمیمات تاثیر بگذارد، اما اولا در رهبری متمرکز هم می توان از مشاوران زبده بهره گرفت و صریب صحت تصمیم گیری ها را افزایش داد، ثانیا رهبری متمرکز از لحاظ کارایی و پیشبرد امور به مراتب از رهبری شورایی کارآمد تر است.


کلید واژه ها: مدیریت جهادی - انقلاب اسلامی - مدیریت - مدیر - اسلامی - اسلام - مدیران - دانشگاه علامه طباطبایی - پیروزی انقلاب اسلامی - هایی - آرمان - جامعه - مسئولان - دانشگاه - علامه طباطبایی - استاد دانشگاه - جمهوری اسلامی - دانشگاه علامه - انتظار - نظامی - اداره - دفاع مقدس - زاده - مقدس - طباطبایی - کشور - پیشرفت - برنامه - جمهوری - حساسیت

آخرین اخبار سرویس:
حاج جوشن از سرمایه های انقلاب است

رویه فعلی ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی با اهداف رهبری مغایر است

صدور ویزای اربعین در 5 نقطه تهران و 12 استان کشور

حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ در امور فرهنگی دینی شد

سهم خواهی را کنار بگذارید

نماینده مردم تبریز در مجلس مطرح کرد عاجز بودن در تصمیم گیری ویژگی عمومی دولت روحانی/ ایجاد فرصت شغلی جدید هیچ، فرصت شغلی قبلی هم از بین رفته است!

امضای برجام به هیچ وجه مشروط به قبول شرایط دیگر نیست/ برای دفاع از خود از کسی اجازه نمی گیریم

"دیوار"

فارین پالیسی: ایران دارای سیاستی فعال و رقابتی است

آیت الله جوادی آملی: اسراییل و آمریکا غده سرطانی بدخیم هستند

سهم خواهی و اقلیم گرایی را کنار بگذارید+فیلم

سرلشکر صفوی: آمریکا نیاز به دیوانگی ترامپ دارد

بررسی دلایل انحراف از مسیر قرآن در نشست «تفسیر قرآن در گذشته و امروز»

آیا ابوعزراییل به شهادت رسیده است

اجماع جهانی برای حفظ برجام وجود دارد/برجام کمک فراوانی به توسعه روابط کشورها با ایران خواهد کرد

امضای تفاهم نامه صندوق بیمه کشاورزی و معاونت ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

لاریجانی در دیدار هیئت حماس: گروه های فلسطینی علیه رژیم صهیونیستی متحد باشند

ظریف به آفریقای جنوبی می رود

مصباحی مقدم: احتمال دیدار مجدد اعضای جامعه روحانیت با روحانی وجود دارد

چرا ائتلاف های حزبی در ایران به مرگ زودرس دچار می شوند

جزییات بررسی لایحه مقابله با کودک آزاری در مجلس

خوزستانی ها 800 موکب پذیرایی و اسکان برای اربعین راه می اندازند

ادعای حضور خاوری دیگر در سیستم بانکی/پاسخ علی مطهری به اظهارات سردارنجات/حلالیت طلبی سیاسی یک آیت الله/انتقاد محسن هاشمی از صداوسیما

مشاور وزیر ارشاد در امور فرهنگی- دینی منصوب شد

عکس/ بدل ایرانی مسی در اسپانیا

لاریجانی: گروه های فلسطینی علیه رژیم صهیونیستی متحد باشند

بارزانی احضار شد

اما و اگر های تعویق در اعدام قاتل ستایش

افزایش ساعت کاری مرکز معاینه فنی

استقبال نماینده مجلس از دیدار اسماعیل دوستی با کروبی

تهران با دقت توافق هسته ای را اجرا می کند/اصلاح برجام غیرممکن است

شمخانی: دروغ پردازی های آمریکا برای مردم منطقه ارزشی ندارد

دیدار رییس دفتر سیاسی حماس با شمخانی

شمخانی حملات تروریستی به مساجد در افغانستان را محکوم کرد

لزوم افزایش روابط اقتصادی ایران با عراق

شرمن: کنگره به طرح ترامپ درباره برجام رأی نمی دهد

رییس اداره اوقاف شمال غرب تهران در گفت وگو با فارس اعلام کرد اطعام 3000 نفر از عزاداران حسینی در ایام ماه محرم در شمال غرب تهران

شمخانی: دروغ پردازی های آمریکا برای مردم منطقه ارزشی ندارد

ایجاد شبکه جهانی دانشگاه پیام نور در بین دانشگاه های جهان اسلام

کمبود مراکز درمانی و مدرسه در محلات تنگک بوشهر

دفاع مقدس کلید «وحدت» در کشور/ جنگ ما جنگ مردمی بود/ ما هرچه داریم از دفاع مقدس است

حدادعادل و عارف به چه نگاه می کنند؟+عکس

رجزخوانی غیورمردان لُر مدافع حرم + فیلم

سردار صفوی: گروه های تروریستی سوریه در حال تبدیل شدن به گروه های سیاسی هستند

صفوی: جنگ سوریه با شکست نهایی داعش در حال اتمام است

نگاه متفاوت عارف و حدادعادل به ناطق نوری/عکس

شمخانی: حماس جایگاه خود در مبارزه با اشغالگری رژیم صهیونیستی را حفظ کند

یک مسوول: حفظ نظم و امنیت ایران اسلامی، افتخار نیروی انتظامی است

فیلم/ مستند زندگی حجت الاسلام قرائتی

بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت آیت الله مصطفی خمینی(ره)

عکس نوشته(جملکس) زیبای امروز/اشتباه...

سپاه، پاسدار دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران است

مانور پدافند زیستی در دشت آزادگان برگزار شد

معرفی اپ Color Phone Flash؛ شخصی ساز صفحه تماس اندروید با تم های زیبای متحرک

لطفا به جیب زائران اربعین رحم کنید! (+عکس)

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر یکشنبه 30 مهر 96

ترامپ دیوانه نیست، بلکه نقش دیوانه ها را بازی می کند

فیلم/ حاشیه های جالب دیدار نخبگان با رهبر انقلاب

شمخانی در دیدار معاون رییس دفتر سیاسی حماس امیدواریم حماس ضمن حفظ رویکرد جهادی، جایگاه خود را در مبارزه با اشغالگری رژیم صهیونیستی حفظ کند

استخدام مسئول ثبت نام / تبریز

تقدیر از نقش نیروی دریایی ارتش کشورمان در همایش ونیز

اول آبان، چهلمین سالگرد شهادت آیت ا... سید مصطفی خمینی

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح یکشنبه 30 مهر 96

عکس/ جهانگیری برای چه کسی سخنرانی می کند!

شهرداری نمی تواند اراضی رها شده را به فضای سبز تبدیل کند

رییس و اعضای شورای جشنواره علامه حلی استان ایلام انتخاب شدند

واکنش های نمایندگان مجلس آذربایجان به رای شماری از نمایندگان کشورهای مجمع پارلمانی اروپا علیه این کشور

شمخانی: دروغ پردازی های آمریکا برای مردم منطقه ارزشی ندارد

«اربعین عراق» یک روز با ایران اختلاف خواهد داشت

معاون هنیه: سفرمان به ایران در پاسخ به خواست نتانیاهو برای قطع روابط با تهران بود

هشدار ولایتی به اروپایی ها درباره مسائل دفاعی

حجت الاسلام قرائتی مطرح کرد توصیه قرآن به وفای عهد/ به عهدی که با کفار هم بستید وفا کنید

ستاد اقتصاد مقاومتی فراتر از تقسیم منابع عمل کند

«اربعین عراق» یک روز با ایران اختلاف خواهد داشت

اعلام اسامی برگزیدگان دوازدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان

نشست کمیسیون عمران مجلس با موضوع اربعین

واکنش رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس به معرفی اردکانیان و غلامی

راهبرد اصلی ترامپ علیه ایران چیست؟

دومین نشست مدیران کل تبلیغات اسلامی استان های منطقه ای مرکز کشور در بوشهر برگزار شد

بارزانی مذاکره نکند اربیل را هم از دست می دهد

پروژه همه پرسی اقلیم کردستان عملاً شکست خورد

جشنواره فرهنگی هنری «ققنوس» در اردبیل برگزار می شود

اعزام دانش آموزان باقرشهری جهت بازدید از مناطق جنگی غرب کشور

روایتی از سفر یک هفته ای آیت الله نوری همدانی به لبنان

اصلاحیه دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی ابلاغ شد

شهید حججی گروه های تکفیری را به ذلت کشاند

ولایتی: برجام به هیچ وجه نباید مشروط به هیچ شرط دیگری باشد

به شکایات مردمی رسیدگی می شود

شورای مسائل مستحدثه در حوزه شکل گرفته است

رشد اقتصادی 8 درصد در برنامه ششم گنجانده شده است

با هرگونه فساد احتمالی در شهرداری برخورد می کنیم/ مردم مطئمن باشند که مدیریت گذشته تکرار نخواهد شد/ تشکیل کمیته بررسی «ممنوع التصویری نجفی» و «احتمال دعوت از رییس صداسیما برای ادای توضیحات»

سرلشکر صفوی با آیت الله جوادی آملی دیدار کرد

حواشی هفته گذشته پاری سن ژرمن

شرح وظایف ستاد اقتصاد مقاومتی تنها محدود به توزیع منابع مالی نیست/ جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی اولویت اصلی مدیران

بررسی دلایل انحراف از مسیر قرآن در نشست تفسیر قرآن در گذشته و امروز

فرماندار مشهد: هنوز موضوع انتخابات برای برخی حل نشده است

عمل به قرآن و اخلاص در عمل رسالت قرآنیان است

کارگاه دو روزه آموزش تدوین در ادبیات پایداری برگزار شد

تصویب مصوبات کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی

امیراسماعیلی:فرصت گریه کردن به دشمن نمی دهیم

توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران قابل مذاکره نیست

تجمع دانش آموزان گیلانی علیه سخنان ترامپ در رشت + تصاویر

طرح تحول نظام سلامت یک طرح انقلابی است

انسجام عظیم دانشگاهیان در راهپیمایی 13 آبان توطئه های دشمنان را خنثی می کند

مترو تهران درگیر مشکلات ساختاری

امام جمعه کاشان: رسانه ها باید درعرصه نبرد با دشمن نقشی اثرگذار ایفا کنند

استاندارد با جان آدمیان در ارتباط است

تغییر مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس غیرقانونی است

«اربعین عراق» یک روز با ایران اختلاف خواهد داشت

مدیرکل بازرسی بوشهر: زمین خواری در کنگان بیداد می کند

مالباختگان کاسپین به احمدی نژاد متوسل شدند!+عکس

آخرین هماهنگی ها برای استقبال از زائران اربعین حسینی + فیلم

طرح نمایندگان آمریکا برای نقض کامل برجام

2 روایت کوتاه از فرمانده تیپ تخریبچی یگان فاتحین+ تصویر

بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو یکشنبه هفته آتی با حضور رییس جمهور

جزییات دیدار مقام بلندپایه حماس با مشاور رهبری

حفظ وحدت اصلی ترین هدف دوستداران انقلاب در شرایط فعلی است

عادل دریس مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان شد

کسب تمبر طلای نامه نگاری به دبیرکل سازمان ملل

سنایی پیونددهنده ی عرفان به تاریخ شعر فارسی

دشمنان تضعیف قوه قضاییه را هدف قرار داده اند

امیرعبداللهیان: اروپا در دام اظهارات و رفتار ترامپ گرفتار نشود

منوچهر صبوری استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران درگذشت

فرمانداری همچنان بر جمع آوری کودکان کار مُصِر است

مخالفت های سیاسی با ارائه طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال

نامه روحانی به مجلس برای معرفی وزرای نیرو و علوم

دیدار معاون رییس دفتر سیاسی جنبش حماس با شمخانی

خبر مصباحی مقدم درباره ادامه دیدارهای رییس جمهور و جامعه روحانیت

ولایتی: مسائل دفاعی ایران ربطی به بیگانگان ندارد

کشور امروز نیازمند تقویت آرمان ها و ارزش های انقلابی است

دولت اسپانیا قصد دارد رهبری کاتالونیا را از قدرت حذف کند

دیدار معاون رییس دفتر سیاسی جنبش حماس با علی اکبر ولایتی

عقب ماندگی 90 درصدی وزارت بهداشت در تأمین تخت های بیمارستانی

دیدار معاون دفتر سیاسی حماس با علی شمخانی

هشدار تند سخنگوی ستادکل نیروهای مسلح به واشگتن

تشکر ویژه آیت الله هاشمی شاهرودی از سردار سلیمانی/ نقش ایران در عراق به ارتقای امنیت محدود نشود

تحصیل بیش از 1300 طلبه در حوزه خواهران کرمانشاه

سواد رسانه ای نوعی خدمت است؛ سانسور دولتی نیست

اصلاحیه دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی ابلاغ شد

فرماندار سرخس: عملکرد ضعیف مدیریت عامل اصلی مشکلات معدن آق دربند است

رییس جدید پژوهشگاه صنعت نفت معرفی شد

شهادت ابوعزراییل در نبرد اخیر کرکوک+عکس

نیشخط کارتون/ محکومیت 4600 میلیاردی احمدی نژاد!

دیدار وزیر ارتباطات با مسوولان سندیکای صنعت مخابرات ایران

طرح جمع آوری تابلوهای مغازه ها در یزد اجرایی می شود

تهدید سلامتی آب شرب تهران بدلیل وجود چاه های سنتی دفع فاضلاب

برگزاری مانور مقابله با خطرات زیستی در خوزستان

ولایتی: برجام به هیچ وجه نباید مشروط به هیچ شرط دیگری باشد

امیرعبداللهیان با سرپرست کمیسیون روابط خارجی مجلس هلند دیدار کرد

آیا حسن روحانی به جامعه روحانیت بازمی گردد؟!

200دانش آموز باقرشهری به اردوی راهیان نور اعزام شدند

خسروپناه: دانشگاه در زمینه علوم انسانی تولید نداشته است/ زیباکلام: حوزه چه کار کرده است؟/ گلشنی: در زمینه شایسته سالاری کم کاری کرده ایم

الگوی جریان سازی خبری در روابط عمومی طراحی شد

فیلم/ مستند زندگی حجت الاسلام قرائتی

استخدام 7 رده شغلی جهت شرکت شیرین وطن در تهران

سیاووشی: اصلاح سن ازدواج کودکان، مخالفانی بیرون از مجلس دارد

انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن یکی از الزامات سازمان قضایی نیروهای مسلح است

کنگره بزرگداشت آیت الله سیدمصطفی خمینی

اقتدار کنونی کشور را مدیون تفکر و تعامل بسیجی هستیم

کارگاه آموزشی چگونگی توسعه خلاقیت های کارآمد در روابط عمومی

لزوم حمایت از SMEها و استارتاپ ها برای حضور در نمایشگاه های ITU

شیلا خداداد و همسر و فرزندانش در کنار محمدرضا گلزار/عکس

رییس کمیسیون بانوان شورای بوشهر:استاندار،از توان مدیریتی بانوان استفاده کند

ویزای عراق برای راهپیمایی اربعین را از کجا می توان گرفت + جزییات

اروپا حق ندارد درباره حضور ایران در منطقه دخالت کند

برخورد با موسسات مالی غیرمجاز فقط وظیفه پلیس یا دستگاه قضا نیست/قلیان ها جمع نشود،پلیس وارد می شود

دستور وزیر کشور برای رسیدگی به شکایات مردمی

برخی اتفاقات از صنف روحانیت، درشت نمایی می شود/ نسبت به طیف های سیاسی و جریان های حوزوی بی طرفیم

«انگیزه های ستایش رسول خدا(ص) از حضرت خدیجه(س)» تبیین می شود

توالت های هوشیار + ویدیو

مصباحی مقدم: احتمال دیدار مجدد اعضای جامعه روحانیت با روحانی وجود دارد

در دومین برنامه گستره شریعت مطرح شد: خسروپناه: دانشگاه در زمینه علوم انسانی چه کار کرده است؟/ زیباکلام: حوزه در زمینه علوم انسانی چه کار کرده است؟/ گلشنی: در زمینه شایسته سالاری کم کاری کرده ایم

تصاویر کمتر دیده شده از یک فاجعه

سرفصل های کارگاه روابط عمومی خلاق و انتقال از روابط عمومی قدیم به جدید: ضرورت اصلاحات بنیادین

سپاه آماده دفاع از اسلام و انقلاب در هر نقطه ای از جهان است

دیدار معاون اسماعیل هنیه با علی اکبر ولایتی

نصف شورای چهارم مصوبه خواهیم داشت/"فساد" و "تاخیر در کار مردم" نتیجه وجود مقررات زیاد

کمبود نیروی انسانی در حوزه درمانی نوشهر، چالوس و کلاردشت بیداد می کند

اقدام عجیب مسلمان در اینستاگرامش!

جزییات دیدار معاون حماس با مشاور رهبر انقلاب

سونی ناشر بازی های نینتندو سوییچ و PC می شود

عکس العمل مردم در برابر مار ساختگی + ویدیو

دوره های آموزشی مبلغان برگزار می شود

وظیفه هیئت اندیشه ورز فراتر از بررسی و کارشناسی مسائل اجرایی است

معارفه حجت الاسلام ارزانی به عنوان رییس جدید کانون های مساجد کشور

بازدید شبانه «عارف» و برخی از اعضای فراکسیون امید و شورای شهر تهران از محله هرندی

بسیج برای تامین کمبودهای عشایر نیازسنجی می کند

«روبه روی ماه» این هفته «دلیل» را می خواند

جوایز دکتر فرهنگی و ساروخانی اهدا می شود

ازدواج موقت با زن غیرمسلمان چه حکمی دارد؟

پیگیری حقوق پایمال شده سپرده گذاران توسط مجلس

مسئله انتظار یکی از عوامل تعالی و شکوفایی در عرصه اجتماعی است

رحیمی: صداوسیما ضابطه ممنوع التصویری را مشخص کند

«جلوه سوگ» در دهه اول ماه صفر برگزار می شود

بازدید از چغازنبیل در روز 4 آبان رایگان است

آغاز مرحله منطقه ای سی و هفتمین مسابقات قرآن نزاجا

اما نمی تونی این کار رو بکنی! چرا اعمال غیراخلاقی در ذهن ما غیرممکن به نظر می رسند؟

ارسال کمک های ایران برای مسلمانان آواره میانماری متوقف نمی شود

دومین جلسات درس اخلاق مراکز و مدارس علمیه جامعه الزهرا(س) برگزار می شود

استخدام چند نفر بازاریاب در زمینه چاپ و تبلیغات

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟

راه رسیدن به کارآمدی مدیریت جهادی در اداره کشور چیست؟