مطالب مرتبط:
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 20:312017-04-21سياسي

پاسخ حمید انصاری به آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی


قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام(س)در نامه ای به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی پاسخ داد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آنا، متن کامل پاسخ حمید انصاری به شرح زیر است: بسمه تعالی حضرت آیت الله جنتی دبیر محترم شورای نگهبان با سلام و تحیت؛ احتراما، با تقدیر از اهتمام ارزنده شورای محترم نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری که انشاء الله بستر انتخاباتی سالم، با امنیت و پر شور را همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند فراهم می سازد، در رابطه با نامه اخیرحضرتعالی مبنی بر ابلاغ مغایرت تبصره 1 ماده 26 قانون شوراها با موازین شرع، که نتیجه آن اعلام عدم صلاحیت افراد غیر مسلمان (شامل اقلیتهای به رسمیت شناخته شده در اصل 13 قانون اساسی) برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا در مناطقی که اکثریت اهالی مسلمان هستند - می باشد، از آنجا که در این نامه به فرمایشات مورخ 12 مهر 1358 حضرت امام خمینی (رض) به عنوان مهمترین مستند نظریه ابلاغی استناد شده است اینجانب نه از موضع نهادی که در آن مسئولیت دارم بلکه به لحاظ اطلاعاتی که از آثار حضرت امام دارم صرفا به عنوان یک شهروند مسلمان ایرانی دلایل ناموجه بودن استناد مذکور همراه با تأملاتی در باب مطالب مندرج در این نامه را با تأکید بر اهمیت جایگاه رفیع شورای محترم نگهبان و لزوم اهتمام همگان بدان، معروض می دارم: 1 تاریخ بیانات امام خمینی ، مهر 1358 و قبل از همه پرسی قانون اساسی و پیش از تشکیل قوه مقننه و مجلس و ناظر بر شرایط خاص منحصر به آن برهه بوده است که در بند بعد اشاره می شود.

اصول صریح قانون اساسی در رابطه با حقوق اقلیتها و اصول مربوط به شوراها که بعدا به تأیید و تنفیذ حضرت امام رسیده و به رفراندوم عمومی گذاشته شده است و همچنین اظهارات صریح حضرت امام در رابطه با تضمین حقوق اقلیتهای رسمی، مبنا و ملاک نظام جمهوری اسلامی در هر دو ساحت تقنین و رفتار عملی نظام می باشد.

یعنی همان مبنایی که بر اساس آن قانون شوراهای اسلامی کشور و تبصره مورد نظر در سال 1375 تصویب گردیده و در دو دهه گذشته تا به امروز ملاک انتخابات شوراها بوده است.

ضمن آنکه به نظر اینجانب فرمایشات حضرت امام در همین سخنرانی نیز بنا به دلایلی که عرض می کنم منافاتی با قانون شوراها و تبصره 1 ماده 26 آن ندارد بلکه از جهتی موید آن می باشد.

2 فرمایشات امام مربوط به زمانی است که قانون شوراهای محلی مصوب 58/2/4 شورای انقلاب و آیین نامه اجرایی آن (مصوب 58/7/1 شورای انقلاب) مبنای برگزاری انتخابات شوراهای شهر بوده است (که برگزار نگردید).

ماده 3 قانون مذکور می گوید: انتخابات شوراها قطع نظر از ویژگی های مذهبی، نژادی، و زبانی انجام می شود و تمام ساکنان محل حق دارند در آن شرکت کنند.

و بر همین اساس نیز در ماده 6 آیین نامه اجرایی آن در شرایط انتخاب شوندگان، وفاداری به نظام جمهوری اسلامی شرط شده بود.

امام خمینی 5 روز بعد از تصویب قانون شوراها در تاریخ 58/2/9 طی فرمانی به شورای انقلاب مأموریت تهیه آیین نامه اجرایی این قانون را ابلاغ فرمود.

قاعدتا فرض اینکه ایشان بدون ملاحظه مواد این قانون و خصوصا ماده 3 آن دستور تهیه آیین نامه اجرای آنرا داده باشند منتفی است.

متن فرمان امام بسیار حائز اهمیت است: شورای انقلاب اسلامی - در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، که از ضرورتهای جمهوری اسلامی است، لازم می‏دانم بی‏درنگ به تهیه آیین نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محلی شهر و روستا در سراسر ایران اقدام، و پس از تصویب به دولت ابلاغ نمایید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا درآورد.

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏ - صحیفه امام ج7، ص167 بنابر این و به طور حتم فرمایشات حضرت امام در سخنرانی مورد استناد ابلاغیه اخیر حضرتعالی، که در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای شهر در مهر 58 و بعد از تصویب قانون و آیین نامه اجرایی آن ایراد شده ناظر بر بیان شرایط لازم برای تأیید و یا رد صلاحیت داوطلبان عضویت در شوراها نمی باشد.

3- حضرت عالی کاملا واقفید که در دوران پر التهاب پیش از تصویب قانون اساسی و استقرار ارکان نظام جمهوری اسلامی، شعار شوراها و تلاش برای نفوذ در آنها ، استراتژی احزاب کمونیستی و جریانهای ضدانقلاب همسوی با آنها بود.

در آن ایام گروهک های مسلح غیر قانونی (و عمدتا کمونیستی) با دست زدن به ارعاب و آشوب از رهگذر تشکیل شوراهای چند نفره خود ساخته در کارخانجات و ادارات و دانشگاهها و در مناطقی از کشور در صدد بودند تا جلوی تصویب قانون اساسی و خصوصا مواد مربوط به دین رسمی کشور و حاکمیت احکام اسلام را بگیرند.

در چنین شرایطی در سال 58 و در آستانه برگزاری انتخابات شوراها حضرت امام مطالبی را در سخنرانی خویش خطاب به مردم مسلمان ایران و علما در رابطه با اهمیت انتخابات شوراها و لزوم هوشیاری نسبت به توطئه نفوذ عناصر مخالف نهضت و اسلام و عناصر چپگرا[: کمونیستها] و منحرفین و وابستگان به رژیم طاغوت در شوراهای شهر و روستا را بیان فرموده اند.

عموم مطالب این سخنرانی و سخنرانی های چند روز قبل و بعد از آن به روشنی صحت مدعای مذکور و این واقعیت را ثابت می کند که فرمایشات حضرت امام در این سخنرانی اصلا ناظر به مقام خطاب به مسئولین برگزاری انتخابات شوراها و تعیین شاخصهای تأیید یا رد صلاحیت نامزدها نبوده است بلکه سخن امام ناظر به بیان شاخصهای مطلوب ایشان در مرحله رأی دادن و انتخاب مردم و خطاب به علما برای شناسایی و معرفی افراد شایسته؛ و همچنین خطاب به مردم مسلمان برای رأی دادن به افراد متعهد و مومن و مسلمان است و لذا می فرمایند : .

روزی است امروز که باید هم علمای اسلام و هم مردم متفکر و هم همه طبقات،‏ درست این چشمهاشان را باز کنند، و افرادی که انتخاب می‏کنند افرادی که شناسایی از قبل داشته باشند.

4 فرمایشات حضرت امام در باب شوراها منحصر به این سخنرانی نیست و عمومات و اطلاقات و حتی نصوص آنرا باید با دیگر مطالب ایشان تبیین و اثبات نمود.

ایشان دو روز قبل از صدور فرمان تهیه آیین نامه اجرایی قانون شوراها در سخنانی خطاب به مردم سنندج می فرمایند: .

خدا می‏ داند که اسلام و آنی که ما می‏خواهیم- و همه‏ مان تابع اسلامیم- بین هیچ یک فرقی نمی‏گذارند؛ همه حقوق را ملاحظه می‏ کنند.

مسلمین همه ید واحده هستند.

مسلمین همه برادر هستند.

اینکه مسلمین یک طایفه‏ شان به طایفه دیگر مقدّم باشد، اینها نیست در کار.

حقوق همه، همه مسلمین، بلکه هر کس که در مملکت اسلامی زندگی می‏کند، یک حقوقی دارد؛ اسلام به آن حقوق می‏رسد.

این اقلیتهای مذهبی، از قبیل زرتشتی، از قبیل یهودی، از قبیل نصارا، که در ایران گروههای فراوانی هستند، اینها را هم اسلام برایشان احترام قائل است؛ می‏خواهد که اینها هم به حقوق خودشان برسند.

صحیفه امام، ج‏7، ص: 150 152.

بیان موارد متعددی که امام خمینی در باب تضمین حقوق اقلیتها در جمهوری اسلامی ایران فرموده اند موجب اطاله کلام می شود از باب نمونه چند مورد زیر را که به عقیده بنده مضمون و مفهوم آنها مغایر با استنباطی است که موجب صدور ابلاغیه اخیر می باشد را ملاحظه فرمایید.

امام می فرماید : اسلام بیش از هر دینی و بیش از هر مسلکی به اقلیتهای‏‎ ‎‏مذهبی آزادی داده است.

آنان نیز باید از حقوق طبیعی خودشان‏‎ ‎‏که خداوند برای همه انسانها قرار داده است، بهره مند شوند.

‏‏57/8/16 ‏‏ اقلیتهای مذهبی نه تنها آزادند،‏‎ ‎‏بلکه دولت اسلامی موظف است از حقوق آنان دفاع کند و دیگر‏‎ ‎‏اینکه هر ایرانی حق دارد که مانند همه افراد از حقوق اجتماعی‏‎ ‎‏برخوردار باشد.

مسلمان یا مسیحی و یا یهودی و یا مذهب دیگر‏‎ ‎‏فرقی ندارد.

‏‏57/8/24 سؤال: ‏‏[‏‏آیا دولت جدید مورد نظر شما صد درصد اسلامی است؟‏‎ ‎‏به این معنی که در حکومت آینده محلی برای یهودیان، مسیحیان و‏‎ ‎‏سایر اقلیتهای مذهبی خواهد بود یا نه؟‏‏]‏ ‏‏جواب: ‏‏البته که در حکومت اسلامی محلی برای اقلیتهای مذهبی‏‎ ‎‏وجود دارد.

و آنها الآن هم وکیل دارند و در مجلس واردند.

ما در‏‎ ‎‏حکومت اسلامی هم برای آنها این حق را قائلیم.

57/9/8 نباید حقوق بعضیها را ملاحظه نکنیم.

ما در‏‎ ‎‏حقوق علی السّواء هستیم و قانون هم ـ که ان شاءالله بعد به تصویب‏‎ ‎‏ملت می خواهد برسد ـ در قانون هم همه اقشار حقوقشان ملاحظه‏‎ ‎‏شده است و اقلیتهای مذهبی، نسوان، دیگر اقشار ـ همه ـ‏‎ ‎‏حقوقشان ملاحظه شده است.

‏‏12 / 1 / 58‏ این اقلیتهای مذهبی، از قبیل زرتشتی، از قبیل یهودی، از قبیل‏‎ ‎‏نصارا، که در ایران گروههای فراوانی هستند، اینها را هم اسلام‏‎ ‎‏برایشان احترام قائل است؛ می خواهد که اینها هم به حقوق‏‎ ‎‏خودشان برسند.

7 / 2 / 58‏ 5 اگر به استناد اینکه امام خمینی در سخنرانی مورد بحث بر قید مسلمان بودن منتخبین شوراهای شهر و روستا تأکید کرده و از مردم ایران خواسته است که به افراد مسلمان و متعهد به اسلام رأی بدهند این قیود را نصّ بر نفی حق عضویت افراد غیر مسلمان (از پیروان دیگر ادیان رسمی کشور) در شوراهایی که اکثریت مردم آنجا را مسلمانان تشکیل می دهند بدانیم به طریق اولی باید آن همه تصریحات متعدد مشابهی که حضرت امام در پیامهای مربوط به انتخابات مجلس شورای اسلامی و قبل از آن در انتخابات خبرگان بررسی قانون اساسی داشته اند را نافی حق عضویت اقلیتها در این دو نهاد بدانیم چرا که تصمیمات و قوانین این نهادها بسیار با اهمیت تر از مصوبات اجرایی شوراهای شهر و روستا بوده و مربوط به یک منطقه خاص نیست بلکه مربوط به کل کشور - که اکثریت قاطع آنرا مسلمانان تشکیل می دهند می باشد در حالی که در مجلس بررسی قانون اساسی منطبق با دیدگاه حضرت امام - سه نماینده اقلیتهای دینی حضور داشتند و حضور نمایندگان اقلیتها در مجلس شورای اسلامی نیز در قانون اساسی تصریح و مورد تأیید و تأکید حضرت امام بوده و در همه ادوار مجلس تضمین شده و محقق می باشد! آیا می توان گفت چون حضرت امام همواره و در دهها مورد در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی و انتخاباتهای مجلس شورای اسلامی تأکید کرده اند که به افراد مومن و مسلمان رأی بدهید پس نتیجه بگیریم عضویت غیر مسلمانان در این دو نهاد خلاف نظر ایشان می باشد؟ از باب نمونه دو مورد زیر را ملاحظه فرمایید: اشخاص متدیّن، اشخاص مطّلع، اشخاص متعهد، اشخاصی که اعتقاد به اسلام دارند، اشخاصی که اعتقاد به این نهضت اسلامی دارند، تعیین بکنند که ان شاءالله با نظر آنها یک قانون اساسی اسلامی به تمام معنا بشود.

‏‏ ‏‏5/ 4/ 58‏ ‏‏امید است ملت مبارز متعهد به مطالعه دقیق در سوابق اشخاص و گروهها، آرای خود را به اشخاصی دهند که به اسلام عزیز و قانون اساسی وفادار باشند، و از تمایلات چپ و راست، مبرا باشند، و به حُسن سابقه و تعهد به قوانین اسلام و خیرخواهی امت معروف و موصوف باشند‏‏.

‏‏21/ 12/ 58‏ ‏‏ چه تفاوتی بین تصریحات‏ حضرت امام و تأکیدات ایشان بر قیود مذکور در بیانات فوق در رابطه با انتخاب نمایندگان مجلس بررسی قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی با فراز مذکور و مورد استناد حضرتعالی در باره انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا وجود دارد جز اینکه اهمیت جایگاه قانون اساسی و مجلس دهها بار بیشتر از نهاد شوراهای اسلامی شهر و روستا می باشد؟ 6 اعلام مغایر با شرع بودن تبصره 1 ماده 21 قانون شوراها (مصوب 1375) در ابلاغیه اخیر - با این استدلال که تصمیمات شوراها از تأیید شورای نگهبان نمی گذرد که نتیجه آن نفی عضویت افراد غیر مسلمان در شوراهای مناطقی است که اکثریت آنرا مسلمانان تشکیل می دهند، جدّا و بنا به دلایل ذیل ناموجّه می باشد: اولا، شأن شوراهای اسلامی شأن قانونگذاری نیست.

بلکه به تصریح اصول مربوط به شوراها در قانون اساسی خصوصا نصّ اصل 7 ، وظیفه شوراها نظارت ، هماهنگی و تصمیم گیری صرفا در امر اداره شهر و روستا و در واقع تصمیم گیری برای حسن اداره امور شهر و روستا آنهم فقط در محدوده قوانین موضوعه کشور می باشد و نه وضع و تصویب قوانین .

ثانیا، علیرغم اهتمامی که در مواد قانون اساسی بر اهمیت تطبیق قوانین کشور با قانون اساسی و احکام اسلام وجود داشته و بر همین اساس به تبیین وظایف شورای محترم نگهبان در این رابطه پرداخته است اما در مواد مربوط به شوراها با آنکه در اصل 105 تصریح نموده است که تصمیمات شوراها نباید مخالف موازین اسلام و قوانین کشور باشد.

، حتی اشاره ای به لزوم تأیید مصوبات شوراها توسط شورای نگهبان نشده است بنظر می رسد این امر ناشی از غفلت نبوده بلکه بخاطر همین واقعیت است که وظایف و اختیارات و مصوبات شوراها همانگونه که در فصل سوم قانون شوراها به تفصیل برشمرده شده اند از سنخ تصمیمات اجرایی است نه از سنخ قانونگذاری که انحصارا از شئون مجلس شورای اسلامی می باشد.

ثالثا، اگر استدلال مذکور صحیح باشد باید گفت این وضعیت اختصاصی به تصمیمات شوراهای شهر ندارد بلکه تمامی مجامع تصمیم گیری و شوراهایی که در وزارتخانه ها و ادارات و شرکتهای دولتی وجود دارند و شأن نظارتی را نیز دارا می باشند وضع مشابهی دارند، در حالی که طبق قانون اساسی و قوانین جاری کشور منعی برای عضویت اقلیتها در این مجامع نمی باشد.

یادآور می شوم تصمیمات لازم الاتباع مربوط به بسیاری از امور مهمه اجرایی کشور به همین صورت و در همین شوراها اتخاذ می شود.

ضمن آنکه فرض احتمال اتخاذ تصمیمات خلاف موازین شرع منحصر به مواردی نیست که غیر مسلمان عضو شورا باشد ممکن است که با حضور اعضای مسلمان نیز چنین تصمیماتی گرفته شود.

خامسا، در اصل 105 قانون اساسی و در مواد متعددی از قانون شوراها بر این نکته تصریح شده است که مصوبات شوراها نمی بایست با قوانین کشور مغایر باشند و مسئولیت نظارت بر آن را نیز قانون صراحتا در هر موردی مشخص کرده است که حسب مورد به عهده شورای عالی استان، وزارت کشور و مجلس گذارده است نه شورای نگهبان.

7 چون وظایف مقرر قانونی شوراها همانگونه که گفته شد عموما از سنخ هماهنگی و نظارت برانجام امور اجرایی و رفع نیازهای شهر و روستا می باشد و منتخبین شوراها در واقع وکلای اهالی در اموری هستند که امکان انجام آن از سوی مردم به صورت منفرد نمی باشد بدین جهت واگذاری امر اداره شهر و روستا به اعضای شوراها از سوی مردم را باید تابع احکام عقد وکالت دانست و در وکالت - به استثنای مواردی خاص که ارتباطی با قریب به اتفاق وظایف شوراها ندارد - بنا به نظر عموم فقها و از جمله حضرت امام خمینی شرط مسلمان بودن معتبر نمی باشد.

و بهمین جهت نیز فرض منع قاعده نفی سبیل (ولایت غیر مسلمان بر مسلمان) - که برخی رسانه ها از ظاهر نامه حضرت عالی استنباط کرده اند - با استناد به لازم الاتباع بودن تصمیمات شوراها برای اهالی در مناطقی که مسلمانان اکثریت دارند منتفی است.

ضمن آنکه اگر تصمیمات لازم الاتباع برای اکثریت مسلمانان در شوراها مانعی برای صلاحیت عضویت و تأثیر رأی افراد غیر مسلمان در حق مسلمانان باشد مطمئنا این منع به طریق اولی در مجلس بررسی و تصویب مواد قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی می بایست مطرح گردد چرا که در موارد فراوانی، تصمیمات مهم و قوانین آن با یکی دو رأی موافق بیشتر (که نمایندگان اقلیتهای دینی نیز در رأی گیری مشارکت دارند) به تصویب رسیده و لازم الاتباع برای کل جامعه اسلامی می باشد.

در حالیکه چنین منعی مغایر نص قانون اساسی و نصوص متعدده در فرمایشات حضرت امام می باشد و استدلال به اینکه قوانین مجلس پس از تأیید شورای نگهبان لازم الاتباع می گردند، اشکال و منع مذکور را مرتفع نمی سازد چرا که تأثیر نظر شورای نگهبان از حیث عدم مغایرت قانون مصوب با شرع و قانون اساسی می باشد نه از حیث ورود به روند مراحل تصویب قانون و جبران و جایگزینی رأی فرد غیر مسلمان! 9 بر فرض آنکه هیچ یک از ادله فوق پذیرفته نشود و موضوع همانگونه باشد که در ابلاغیه حضرت عالی آمده است بدون تردید اشکال عدم رعایت قانون در نحوه ابلاغ آن وارد است چرا که قانون صراحتا روند دیگری را برای ابلاغ و لغو و اصلاح قوانین تعیین نموده است حتی اگر اشکالات محتمل حقوقی که به مواد 19 و 21 آیین نامه داخلی شورای نگبهان را وارد ندانیم و مبنا را در رابطه با کشف و ابلاغ مغایرت قوانین با احکام شرع که قبلا از تأیید شورای نگهبان گذشته و سالها بدان عمل شده است را همین مواد بدانیم مطمئنا در ابلاغیه اخیر، ماده 21 رعایت نشده است که می گوید : در موارد مغایرت قوانین با شرع موضوع ماده 19 نظر اکثریت فقهای شورای نگهبان به رییس جمهوری اعلام می شود تا از طرف وی اقدام لازم به عمل آید.

.

روزنامه رسمی جمهوری اسلامی که مخاطب ابلاغیه حضرت عالی بوده است شأن و اختیاری جز چاپ و انتشار قوانین و مصوبات ندارد.

توضیح سخنگوی محترم شورای نگهبان مبنی بر اینکه ابلاغیه برای وزیر کشور نیز ارسال شده است مزید اشکال است و خلاف ماده 21 می باشد.

با تقدیم احترام حمید انصاری
کلید واژه ها: شوراها - آیت الله جنتی - قانون - امام - قانون اساسی - انتخابات شوراها - شورای - اقلیت - انتخابات - آیت الله - نامزدهای ریاست جمهوری - نامه - امام خمینی - انتخابات شوراهای شهر - همه پرسی قانون اساسی - اسلامی - مسلمان - نگهبان - برگزار - سلام - رهبر معظم انقلاب - رابطه - حضرت امام خمینی - جمهوری اسلامی - ماده - انصاری - صلاحیت - جنتی - جمهوری - شورای نگهبان

آخرین اخبار سرویس:
«زیبا بروفه» بعد از مدت ها سریال بازی می کند/ عکس

جملات افراد سرشناس درباره پدر و پدر بودن

تو مال منی مضحک ترین ابراز علاقه دنیاست!

داماد ترامپ در جلسه تحقیق سنا شهادت داد

جمع بندی روز: دوشنبه، 02 مرداد 1396

جمع بندی روز: دوشنبه، 02 مرداد 1396

"سیدحسن خمینی" هم دخالتی در دانشگاه آزاد ندارد

توییت معنادار "مصطفی تاج زاده" درباره وزارت کشور

بر اساس نظرسنجی مرکز پژوهش های مجلس؛ دولت یازدهم رکورد شاخص فساد اقتصادی را جابجا کرد+ نمودار

برای تشکیل چه پرونده هایی باید به دادگاه خانواده مراجعه کرد؟

جلدپیروزی/سه شنبه3مرداد96

دادگاه شرکای زنجانی/متهم: مگر من مسئولان را با اسلحه تهدید کرده بودم که به زنجانی نفت بدهند؟

مراقب مراکز طب سنتی غیرمجاز باشید

دولت به دنبال تعیین نهاد ناظر بر شورای نگهبان؟

سید محمد میرباقری، قاسمعلی کوچنانی نظام فاعلی،مهمترین شاخصه معاد جسمانی ملاصدرا

تضعیف امنیت عمومی با گسترش شایعات «کودک ربایی» در فضای مجازی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 3 مرداد 96

پلاک شهید مدافع حرم، علی آقاعبداللهی رونمایی شد

تهدیدات ترامپ و آینده برجام

محبوس کردن ایرانیان؛ بازی جدید ترامپ برای آزاد کردن جاسوسان آمریکا

زیارت نامه حضرت معصومه (س) شناخت خوبی به ما شیعیان می دهد/ عمر با برکت این بانوی گرامی اسلام در قم به مبدأ تاریخ تشیع تبدیل شد

روز چهارم نبرد آزادسازی عرسال؛ نفس های آخر جبهه النصره

جنگ بی صدا و تکلیف جبهه مؤمن انقلابی

نقد سازنده، رسالت جبهه رسانه ای انقلاب

تصاویر:صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛سه شنبه سوم مرداد ماه 96

شناسایی جاسوس داعش در حشد الشعبی

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از سفارتخانه ها

شهید طلبه ای که طالب حق بود و با شهادت به حقیقت رسید

وزیر دفاع عراق سفیر اعتماد سازی

گلایه های هنرمند هندیجانی از برخی بی توجهی ها/خبرنگاران در پیچ و خم زندگی فراموش شده اند

روستایی که به مرکز بین المللی حفظ قرآن تبدیل شد/ حضور 27 جوان عراقی برای حفظ قرآن در لای خرمی

آرزوهای شیطانی دشمنان برای حجاب و عفاف بانوان ایرانی

دلیل اصلی بیکاری جوانان کردستانی/ متقاضی کار روز به روز بیشتر می شود

صورت مسئله چیست و حل آن کدام است؟

مهدی مهریزی، وهاب دانش پژوه قرآن و جرم انگاریِ حداقلی

ایجاد آرامش روانی در جامعه با ارتباط موثر رسانه با پلیس محقق می شود

اصلاحات جنجالی نظام قضایی لهستان با وتوی رییس جمهوری مواجه شد

«شهرام حقیقت دوست» در شهر روی آب/ عکس

وزیر تعاون از پروژه های نیمه تمام آذربایجان غربی سرکشی می کند

طبیعت خراسان رضوی+عکس

نگرانی از تیم اقتصادی/ژنرال ها انتخاب می شوند یا پیاده نظام ها؟

گواهی ثبت اختراع بی تی آر جعلی است + اسناد

گلایه ترانه علیدوستی از رییس جمهور/ عکس

روح اله رضایی، فاطمه مغانلو، مهدی قهرمانی اثر ابعاد فرهنگ سازمانی بر میزان نوآوری سازمانی در شرکت های تجاری کشاورزی

پیرو دستور آیت الله آملی لاریجانی «شرکت غذایی گهر» احیا شد/ استقرار کمیته قضایی برای حمایت از سرمایه گذاری در لرستان

3 معجزه الهی را در چهار زبر دیدیم

مراسم تجلیل از اساتید قرآن در مشهد

محمد علی ترابنده, علائالدین رفیع زاده ارائه تکنیکی ترکیبی در بهبود نظام مدیریت عملکرد دستگاه های اجرایی ایران مبتنی بر نقشه راه اصلاح نظام اداری

دعوت از ساکنان قدس برای مقابله با نصب دوربین های هوشمند در مسجد الاقصی

سید مجتبی میردامادی نقد و بررسی وجود صفات در خدا و ارادی بودن ایمان با نگاه به افکار پل تیلیش

تصاویر «لاله اسکندری» در گذر زمان

موتورهای ناجی جان آمدند + تصاویر

واکنش محمدتقی رهبر به حواشی اخیر اصولگرایان: در کشمکش های سیاسی مردم را سردرگم نکنیم/ نواصول گرایی مثل نئومارکسیسیم است

داماد ترامپ برای پاسخگویی به اتهاماتش به کنگره می رود

امین نجفیان، فرج الله هدایت نیا بررسی فقهی حقوقی ضمانت اجرای مدنی شرط عدم طلاق

محمد شاکر اردکانی، مهدی ابزری، علی شائمی، سعید فتحی بررسی تأثیر مدیریت تنوع بر پیامدهای رفتاری با تأکید بر نقش تعدیل کنندگی فرهنگ سازمانی

طرح ممنوعیت استفاده دولت آمریکا از هتل های متعلق به ترامپ در مجلس نمایندگان

معیارهای شهردار ایذه از نگاه شهروندان/ ایذه شهرداری در حد اصفهان می خواهد

یک گفت وگوی متمایز از اصولگرایان

اولین قدم «رامبد جوان» برای زبان فارسی/ عکس

پرستو صالحی: بعد می گویند چرا جوان ها ازدواج نمی کنند؟

کنایه حسام الدین آشنا به پسر عارف

سامره شجاعی، پرویز خلیلی بررسی رابطه بین رهبری تحول آفرین و رفتار شهروندی سازمانی

هدف از ایجاد آمبولانس موتوری اورژانس از زبان معاون درمان وزارت بهداشت

موسوی لاری: شهردار جدید تهران قبای ریاست جمهوری نپوشد

سفیر ایران در روسیه: اتفاقات خوب و مثبتی در تعاملات دو کشور در حال وقوع است

مروری بر زندگی احمد قوام

روایت فرزند از پدر رزمنده ای که پس از پایان جنگ هنوز نگران حمله دشمن بود

محمد عرب صالحی مبانی تاریخمندی قرآن و تحلیل و نقد مبنای وحی شناختی آن

مسلم باقری, ابوالقاسم ابراهیمی, مهرداد کیانی طراحی مدلی برای شناسایی فعالیت های قابل برون سپاری در دانشگاه ها

در سواحل خزر شنا نکنید

بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از سفارتخانه ها

تیلرسون گزینه استعفا را بررسی می کند

رضا طهماسبی، داوود عباسی، مهدی فتاحی، مظاهر یوسفی امیری بررسی تأثیر سازمانی رهبری خدمتگزار بر رفتار شغلی اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه

ایران میزبان شب فیروزه ای

سیدحسین ملکوتی هشجین، یوسف رضایی واکاوی فرایند پرسشگری از مقامات عالی قوه مجریه

ابطحی: کشور چهاردهه است که در یک مرزبندی تکراری

حجاریان: فعلا که ترامپ آمده و اوضاع خیلی خوب نیست/ ما جزو سران فتنه ایم/ تدلیس بدتر از تقلب در انتخابات است/ احمدی نژاد پول یامفت داشت و خرج می کرد/ دوست داشتیم احمدی نژاد می آمد، چون شکست می خورد/ چون سیاسی بودم به دانشکده فنی رفتم

کودکی های خواهران بازیگر/ عکس

سید مهدی الوانی, میر علی سید نقوی, رضا زارع بزرگ ابادی جایگاه شایستگی های محوری در جانشین پروری

رابطه رهبری و کابینه جدید!

خرم: در دولت یازدهم از نخبگان اقتصادی آن طور که باید استفاده نشده است/ اگر روحانی امروز به تغییرات حداقلی رضایت داده، به خاطر دخالت جناح ها و جریان های مختلف است

سید رضا قزوینی غرابی از عراق صدام تا عراق حکیم؛ تفاوت ها و شاخص ها

امیرمحمد شهریاری حقوق بین الملل دیجیتال، روندها و الزامات جمهوری اسلامی ایران

فعالیت 200 هزار خانه غیرمجازِ گردشگری در کشور

استودیوهای موسیقی ساختمان های مسکونی را جهنم کرده بودند

پیشنهاد علی مطهری برای پایان حصر کروبی

زرین دشت پزشک متخصص ثابت ندارد/ وعده هایی که عملی نشد

محمد دوستار, محمد اسماعیل زاده, هانیه حسنی بررسی تأثیر رهبری اخلاقی بر رفتار سکوت و آوای کارکنان و عملکرد آن ها

اسدالله حیدرپور کیایی الهیات تنزیهی افلوطین

تصاویری که «تتلو» با روسری از خود منتشر کرد!

قاضی عسگر: شرایط حج امسال متفاوت است

چطور بفهمید خواستگارتان عصبی است؟

هوش جنسی چیست؟!

دستگیری سرشبکه عرفان حلقه توسط سپاه

جهانگیری معاون اول رییس جمهور می‎ماند

توصیه ابراهیم رییسی درباره تذکر لسانی

الهام ابراهیمی، آرین قلی پور، سیدمحمد مقیمی، حسن قالیباف اصل تحلیل و سنجش ریسک های منابع انسانی با به کارگیری تکنیک های دیمتل فازی و مشابهت فازی

وزیر دفاع عراق سفیر اعتماد سازی

حق شناس تشریح کرد؛ راهکارهای شورای شهر پنجم برای کنترل خشونت در تهران

نمره اعصاب شما چند است؟

با کدام زبانِ عشق صحبت می کنید؟

خودتان را بشناسید تا کارآفرین شوید

برای خلاقیت بیشتر در کار، برنامه ریزی شده استراحت کنید

فرمانده جدید دریابانی استان بوشهر معرفی شد

پذیرش طلاب جدید در حوزه علمیه امام خمینی(ره) ارومیه آغاز شد

شب فیروزه ای، برند این شب های شبکه 5

«شهرام قائدی» و «حمید گودرزی» در یک سریال جدید محرمی

آخرین وضعیت مصدومیت دو ستاره پرسپولیس

واکنش ها به یک دیدار در پاستور/ جراید به استقبال دیدار روحانی با فرماندهان سپاه رفتند

سکینه جعفری، داریوش احمدی، رضا نوروزی کوهدشتی بررسی تأثیر توانمندسازی کارکنان بر توسعه سازمانی

آرزوهای شیطانی دشمنان برای "حجاب و عفاف" بانوان ایرانی

کشف اسکناس تقلبی و مشروبات الکلی در تیران و کرون

دستگیری 5 نفر از سارقان سابقه دار خودرو

شهید طلبه ای که طالب حق بود و با شهادت به حقیقت رسید

روح الله نجفی ارزیابی کارآمدی تأویل گرایی در فهم قرآن

سردار آزمون با لاتزیو توافق کرد؟

رفیق دوست: روحانی باید عقب نشینی می کرد/سرداران سپاه در پاستور/تشبیه پایتخت به فاضلاب توسط ترامپ/اعترافات متهم به ربایش یوسف/یارانه نقدی ضامن جدید وام ازدواج/عمل زیبایی روی پول ملی/انتقال قدرت سعودی به پسر 31 ساله

رفیق دوست: روحانی باید عقب نشینی می کرد/تشبیه پایتخت به فاضلاب توسط ترامپ/اعترافات متهم به ربایش یوسف/تشبیه پایتخت به فاضلاب توسط ترامپ/یارانه نقدی ضامن جدید وام ازدواج/عمل زیبایی روی پول ملی/سرداران سپاه در پاستور/انتقال قدرت سعودی به پسر 31 ساله

رانت و پارتی بازی در ادارات غوغا می کند/ مردم شاکی هستند

طراحی جالب خط عابر پیاده

آیت الله غرویان: ای کاش ناطق بماند

تاکید روحانی بر حمایت از خدمات سپاه/جعفری: آماده همکاری هستیم

قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی از وضعیت موسسات مالی در صحن مجلس

میلاد کریمی، حسین خنیفر بررسی تطبیقی تصمیمات آمیخته بازاریابی از دیدگاه اسلام و غرب

ماشین خود ران "کاریکاتور"

سود برجام به نورچشمی ها رسید

طلسم سلام می شکند؟

مادر موزه های ایران با سلفی قهر کرد

گواهی ثبت اختراع بی تی آر جعلی است + اسناد

سفر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به آذربایجان غربی

یادداشت انبارلویی/ 2 صورت مسئله چیست و حل آن کدام است؟

عکس کودکی خانم بازیگر

25 برنامه ویژه ایام دهه کرامت توسط آستان قدس رضوی برگزار می شود

4 تهدید امنیت غذایی مردم ایران

دین اسلام یعنی عطوفت و محبت/فرزندان با مهربانی رشد می کنند

بانو! تمام کشور ما خاک زیرپایت/علم حضرت معصومه(س) سرآمد زمانه بود

ویژگی هایی که وزیر جدید آموزش و پرورش باید داشته باشد

گریم خارق العاده مهران غفوریان، علی صادقی و علی مسعودی در زورخانه

حذف صفر از واحد پول تغییری در وضعیت اقتصادی کشور ندارد

جواد زارع، علی ربیعی هوش فرهنگی و رابطه آن با انگیزه توفیق طلبی مدیران شرکت مخابرات

خیال روحانی از چه چیز راحت است؟ اصلاحات رحم اجاره ای جریان نومحافظه کار

زن سارق: شوهرم مرا مجبور به سرقت می کرد

ژن خوب آقازادگی؛ چه رابطه ای میان دختر صفدر حسینی و پسر عارف وجود دارد؟

یحیی کبیر، محسن طاهری صحنه سیر تحول رویکردهای الهیاتی جدید و شاخصه های آنها

گفت وگو با حجت الاسلام کاشانی/2 نفوذ فکر داعش حتی ما را هم تهدید می کند/ تخریب علمای بزرگ اهل سنت، اشتباه راهبردی است/ به اسم نقد داعش، نباید اهل سنت را تخریب کرد

تیپ متفاوت "یکتا ناصر"

پل خواجوی اصفهان در سال 1352

دانلود آهنگ جدید مهشاد امیر بنام بارون

لاله اسکندری در گذر زمان + عکس

عکس جالب «شبنم قلی خانی» با اسب

بیش از دو هزار تالاب در دنیا به نام کنوانسیون رامسر ثبت شده است

نحوه بازسازی آشپزخانه

گزارش مشرق از جدیدترین دستاورد دفاعی کشور/ «صیاد 3»؛ تلفیقی از پاتریوت و استاندارد اما هم طراز «اس 300»/ اولین موشک بردبلند ایرانی که به جنگ بالستیک ها می رود +عکس

یک درام جنگی پرفروش ترین فیلم جهان

دخترانی که مرد شدند

به یاد علی هویسی در سالروز پروازش

طلاب لرستان های مهارت های تبلیغی را فرا می گیرند

از نواقص سیستم اطفای حریق و برق تئاترشهر تا مشکل ایمنی سالن چهارسو

دیدار فرماندهان ارشد سپاه با رییس جمهور

مادر موزه های ایران با "سلفی" قهر کرد

دوست جدید «محراب قاسم خانی» برای دوران پیری و کوری

گریم جدید «خاطره حاتمی»/ عکس

ژن خوب و بد نداریم

دل نوشته ولادت حضرت معصومه (س)

کاریکاتور ژن برتر عارف ها

ب مثل بصیرت، مثل بلباسی

عطر بهار در حرمت موج می زند/ روز تولد تو به حق روز «دختر» است

سید حسین سیادت, راهله نوروزی وفا سنجش میزان آمادگی اجرای مدیریت دانش با توجه به عوامل کلیدی موفقیت

واکنش ژیلاصادقی به پوشش ضد و نقیض خانم مجری

ویدئو / آموزش یک نکته حیاتی برای والدین

ابوشریف: می خواهند یکی مثل حفتر را به فلسطین تحمیل کنند/اکبری: فلسطین نماد توان جبهه مقاومت برای مقابله با نظام سلطه است

آمریکا در برابر آمریکا (1) سه هفته با نام ساخت آمریکا

کوروش سلیمانی و پدرش /عکس

احمدعلی حیدری، علی حاتمیان خداناباوری اصل موضوعی در اندیشه آلن بدیو

نشست خبری مسجدالاقصی، اولویت اسلامی و استمرار مقاومت؛ ابوشریف: می خواهند یکی مثل حفتر را به فلسطین تحمیل کنند/اکبری: فلسطین نماد توان جبهه مقاومت برای مقابله با نظام سلطه است

بررسی مبانی و روش های مشترک قاضی عبدالجبار معتزلی و ریچارد سویین برن در مبحث معجزه

آسان سازی سفر و کاهش هزینه زیارت باید مورد توجه باشد

عملیات اجرایی آب رسانی به هفت روستای باشت آغاز شد

روحانی: وحدت همه نیروها برای تحقق رهنمودهای رهبر انقلاب و خدمت به مردم ضروری است/سرلشکر جعفری: سپاه آماده برای همکاری همه جانبه با دولت است

معاون روحانی: مسیر برای گرفتن رأی اعتماد وزرا در مجلس نسبت به سال 92 خیلی بهتر است

«رضا عطاران» و «سارا بهرامی» در فیلم هزارپا/ عکس

رهبری و کابینه جدید به روایت ضرغامی

عکس/ جلسه خصوصی برانکو با کاپیتان

از جذب 3300 معتاد متجاهر تا انتقال به مراکز بهاران

کتب جدید به نشر ویژه دهه کرامت به زودی رونمایی می شود

تصویب قانون محافظت از سرمایه گذاری های مشترک ایران و روسیه در دوما

طراحی دستبند ویژه زائران ایرانی در سفر حج

آسان سازی سفر و کاهش هزینه زیارت باید مورد توجه باشد

مانور طرح اضطراری فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

رانت بازی آقازاده ها و توهمی به نام داشتن «ژن خوب» / لزوم برخورد قوه قضاییه با مفاسد اقتصادی / خون فرزندان مسئولان رنگین تر از جوانان بدون پارتی نیست

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 3 مرداد 96

خروج عمار الحکیم از مجلس اعلای اسلامی عراق و تاسیس حزب جدید

پرچم متبرک حرم حضرت معصومه(س) ومسجد جمکران به کاروان " از بهشت تا بهشت" اهدا شد

در آپدیت جدید تلگرام، عکس ها خود به خود از بین می روند

پل خواجوی اصفهان در سال 1352/ عکس

منظره ای زیبا از اثر درخشش کرم های شب تاب

هشدار استاندارد به طلافروشان و طلاسازها

روستای کوهشاه ریگان ثبت ملی می شود

خمین، میزبان گردهمایی آزادگان اردوگاه موصل

پاسخ حمید انصاری به آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی

پاسخ حمید انصاری به آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی