مطالب مرتبط:
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 20:312017-04-21سياسي

پاسخ حمید انصاری به آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی


قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام(س)در نامه ای به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی پاسخ داد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آنا، متن کامل پاسخ حمید انصاری به شرح زیر است: بسمه تعالی حضرت آیت الله جنتی دبیر محترم شورای نگهبان با سلام و تحیت؛ احتراما، با تقدیر از اهتمام ارزنده شورای محترم نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری که انشاء الله بستر انتخاباتی سالم، با امنیت و پر شور را همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند فراهم می سازد، در رابطه با نامه اخیرحضرتعالی مبنی بر ابلاغ مغایرت تبصره 1 ماده 26 قانون شوراها با موازین شرع، که نتیجه آن اعلام عدم صلاحیت افراد غیر مسلمان (شامل اقلیتهای به رسمیت شناخته شده در اصل 13 قانون اساسی) برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا در مناطقی که اکثریت اهالی مسلمان هستند - می باشد، از آنجا که در این نامه به فرمایشات مورخ 12 مهر 1358 حضرت امام خمینی (رض) به عنوان مهمترین مستند نظریه ابلاغی استناد شده است اینجانب نه از موضع نهادی که در آن مسئولیت دارم بلکه به لحاظ اطلاعاتی که از آثار حضرت امام دارم صرفا به عنوان یک شهروند مسلمان ایرانی دلایل ناموجه بودن استناد مذکور همراه با تأملاتی در باب مطالب مندرج در این نامه را با تأکید بر اهمیت جایگاه رفیع شورای محترم نگهبان و لزوم اهتمام همگان بدان، معروض می دارم: 1 تاریخ بیانات امام خمینی ، مهر 1358 و قبل از همه پرسی قانون اساسی و پیش از تشکیل قوه مقننه و مجلس و ناظر بر شرایط خاص منحصر به آن برهه بوده است که در بند بعد اشاره می شود.

اصول صریح قانون اساسی در رابطه با حقوق اقلیتها و اصول مربوط به شوراها که بعدا به تأیید و تنفیذ حضرت امام رسیده و به رفراندوم عمومی گذاشته شده است و همچنین اظهارات صریح حضرت امام در رابطه با تضمین حقوق اقلیتهای رسمی، مبنا و ملاک نظام جمهوری اسلامی در هر دو ساحت تقنین و رفتار عملی نظام می باشد.

یعنی همان مبنایی که بر اساس آن قانون شوراهای اسلامی کشور و تبصره مورد نظر در سال 1375 تصویب گردیده و در دو دهه گذشته تا به امروز ملاک انتخابات شوراها بوده است.

ضمن آنکه به نظر اینجانب فرمایشات حضرت امام در همین سخنرانی نیز بنا به دلایلی که عرض می کنم منافاتی با قانون شوراها و تبصره 1 ماده 26 آن ندارد بلکه از جهتی موید آن می باشد.

2 فرمایشات امام مربوط به زمانی است که قانون شوراهای محلی مصوب 58/2/4 شورای انقلاب و آیین نامه اجرایی آن (مصوب 58/7/1 شورای انقلاب) مبنای برگزاری انتخابات شوراهای شهر بوده است (که برگزار نگردید).

ماده 3 قانون مذکور می گوید: انتخابات شوراها قطع نظر از ویژگی های مذهبی، نژادی، و زبانی انجام می شود و تمام ساکنان محل حق دارند در آن شرکت کنند.

و بر همین اساس نیز در ماده 6 آیین نامه اجرایی آن در شرایط انتخاب شوندگان، وفاداری به نظام جمهوری اسلامی شرط شده بود.

امام خمینی 5 روز بعد از تصویب قانون شوراها در تاریخ 58/2/9 طی فرمانی به شورای انقلاب مأموریت تهیه آیین نامه اجرایی این قانون را ابلاغ فرمود.

قاعدتا فرض اینکه ایشان بدون ملاحظه مواد این قانون و خصوصا ماده 3 آن دستور تهیه آیین نامه اجرای آنرا داده باشند منتفی است.

متن فرمان امام بسیار حائز اهمیت است: شورای انقلاب اسلامی - در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، که از ضرورتهای جمهوری اسلامی است، لازم می‏دانم بی‏درنگ به تهیه آیین نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محلی شهر و روستا در سراسر ایران اقدام، و پس از تصویب به دولت ابلاغ نمایید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا درآورد.

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏ - صحیفه امام ج7، ص167 بنابر این و به طور حتم فرمایشات حضرت امام در سخنرانی مورد استناد ابلاغیه اخیر حضرتعالی، که در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای شهر در مهر 58 و بعد از تصویب قانون و آیین نامه اجرایی آن ایراد شده ناظر بر بیان شرایط لازم برای تأیید و یا رد صلاحیت داوطلبان عضویت در شوراها نمی باشد.

3- حضرت عالی کاملا واقفید که در دوران پر التهاب پیش از تصویب قانون اساسی و استقرار ارکان نظام جمهوری اسلامی، شعار شوراها و تلاش برای نفوذ در آنها ، استراتژی احزاب کمونیستی و جریانهای ضدانقلاب همسوی با آنها بود.

در آن ایام گروهک های مسلح غیر قانونی (و عمدتا کمونیستی) با دست زدن به ارعاب و آشوب از رهگذر تشکیل شوراهای چند نفره خود ساخته در کارخانجات و ادارات و دانشگاهها و در مناطقی از کشور در صدد بودند تا جلوی تصویب قانون اساسی و خصوصا مواد مربوط به دین رسمی کشور و حاکمیت احکام اسلام را بگیرند.

در چنین شرایطی در سال 58 و در آستانه برگزاری انتخابات شوراها حضرت امام مطالبی را در سخنرانی خویش خطاب به مردم مسلمان ایران و علما در رابطه با اهمیت انتخابات شوراها و لزوم هوشیاری نسبت به توطئه نفوذ عناصر مخالف نهضت و اسلام و عناصر چپگرا[: کمونیستها] و منحرفین و وابستگان به رژیم طاغوت در شوراهای شهر و روستا را بیان فرموده اند.

عموم مطالب این سخنرانی و سخنرانی های چند روز قبل و بعد از آن به روشنی صحت مدعای مذکور و این واقعیت را ثابت می کند که فرمایشات حضرت امام در این سخنرانی اصلا ناظر به مقام خطاب به مسئولین برگزاری انتخابات شوراها و تعیین شاخصهای تأیید یا رد صلاحیت نامزدها نبوده است بلکه سخن امام ناظر به بیان شاخصهای مطلوب ایشان در مرحله رأی دادن و انتخاب مردم و خطاب به علما برای شناسایی و معرفی افراد شایسته؛ و همچنین خطاب به مردم مسلمان برای رأی دادن به افراد متعهد و مومن و مسلمان است و لذا می فرمایند : .

روزی است امروز که باید هم علمای اسلام و هم مردم متفکر و هم همه طبقات،‏ درست این چشمهاشان را باز کنند، و افرادی که انتخاب می‏کنند افرادی که شناسایی از قبل داشته باشند.

4 فرمایشات حضرت امام در باب شوراها منحصر به این سخنرانی نیست و عمومات و اطلاقات و حتی نصوص آنرا باید با دیگر مطالب ایشان تبیین و اثبات نمود.

ایشان دو روز قبل از صدور فرمان تهیه آیین نامه اجرایی قانون شوراها در سخنانی خطاب به مردم سنندج می فرمایند: .

خدا می‏ داند که اسلام و آنی که ما می‏خواهیم- و همه‏ مان تابع اسلامیم- بین هیچ یک فرقی نمی‏گذارند؛ همه حقوق را ملاحظه می‏ کنند.

مسلمین همه ید واحده هستند.

مسلمین همه برادر هستند.

اینکه مسلمین یک طایفه‏ شان به طایفه دیگر مقدّم باشد، اینها نیست در کار.

حقوق همه، همه مسلمین، بلکه هر کس که در مملکت اسلامی زندگی می‏کند، یک حقوقی دارد؛ اسلام به آن حقوق می‏رسد.

این اقلیتهای مذهبی، از قبیل زرتشتی، از قبیل یهودی، از قبیل نصارا، که در ایران گروههای فراوانی هستند، اینها را هم اسلام برایشان احترام قائل است؛ می‏خواهد که اینها هم به حقوق خودشان برسند.

صحیفه امام، ج‏7، ص: 150 152.

بیان موارد متعددی که امام خمینی در باب تضمین حقوق اقلیتها در جمهوری اسلامی ایران فرموده اند موجب اطاله کلام می شود از باب نمونه چند مورد زیر را که به عقیده بنده مضمون و مفهوم آنها مغایر با استنباطی است که موجب صدور ابلاغیه اخیر می باشد را ملاحظه فرمایید.

امام می فرماید : اسلام بیش از هر دینی و بیش از هر مسلکی به اقلیتهای‏‎ ‎‏مذهبی آزادی داده است.

آنان نیز باید از حقوق طبیعی خودشان‏‎ ‎‏که خداوند برای همه انسانها قرار داده است، بهره مند شوند.

‏‏57/8/16 ‏‏ اقلیتهای مذهبی نه تنها آزادند،‏‎ ‎‏بلکه دولت اسلامی موظف است از حقوق آنان دفاع کند و دیگر‏‎ ‎‏اینکه هر ایرانی حق دارد که مانند همه افراد از حقوق اجتماعی‏‎ ‎‏برخوردار باشد.

مسلمان یا مسیحی و یا یهودی و یا مذهب دیگر‏‎ ‎‏فرقی ندارد.

‏‏57/8/24 سؤال: ‏‏[‏‏آیا دولت جدید مورد نظر شما صد درصد اسلامی است؟‏‎ ‎‏به این معنی که در حکومت آینده محلی برای یهودیان، مسیحیان و‏‎ ‎‏سایر اقلیتهای مذهبی خواهد بود یا نه؟‏‏]‏ ‏‏جواب: ‏‏البته که در حکومت اسلامی محلی برای اقلیتهای مذهبی‏‎ ‎‏وجود دارد.

و آنها الآن هم وکیل دارند و در مجلس واردند.

ما در‏‎ ‎‏حکومت اسلامی هم برای آنها این حق را قائلیم.

57/9/8 نباید حقوق بعضیها را ملاحظه نکنیم.

ما در‏‎ ‎‏حقوق علی السّواء هستیم و قانون هم ـ که ان شاءالله بعد به تصویب‏‎ ‎‏ملت می خواهد برسد ـ در قانون هم همه اقشار حقوقشان ملاحظه‏‎ ‎‏شده است و اقلیتهای مذهبی، نسوان، دیگر اقشار ـ همه ـ‏‎ ‎‏حقوقشان ملاحظه شده است.

‏‏12 / 1 / 58‏ این اقلیتهای مذهبی، از قبیل زرتشتی، از قبیل یهودی، از قبیل‏‎ ‎‏نصارا، که در ایران گروههای فراوانی هستند، اینها را هم اسلام‏‎ ‎‏برایشان احترام قائل است؛ می خواهد که اینها هم به حقوق‏‎ ‎‏خودشان برسند.

7 / 2 / 58‏ 5 اگر به استناد اینکه امام خمینی در سخنرانی مورد بحث بر قید مسلمان بودن منتخبین شوراهای شهر و روستا تأکید کرده و از مردم ایران خواسته است که به افراد مسلمان و متعهد به اسلام رأی بدهند این قیود را نصّ بر نفی حق عضویت افراد غیر مسلمان (از پیروان دیگر ادیان رسمی کشور) در شوراهایی که اکثریت مردم آنجا را مسلمانان تشکیل می دهند بدانیم به طریق اولی باید آن همه تصریحات متعدد مشابهی که حضرت امام در پیامهای مربوط به انتخابات مجلس شورای اسلامی و قبل از آن در انتخابات خبرگان بررسی قانون اساسی داشته اند را نافی حق عضویت اقلیتها در این دو نهاد بدانیم چرا که تصمیمات و قوانین این نهادها بسیار با اهمیت تر از مصوبات اجرایی شوراهای شهر و روستا بوده و مربوط به یک منطقه خاص نیست بلکه مربوط به کل کشور - که اکثریت قاطع آنرا مسلمانان تشکیل می دهند می باشد در حالی که در مجلس بررسی قانون اساسی منطبق با دیدگاه حضرت امام - سه نماینده اقلیتهای دینی حضور داشتند و حضور نمایندگان اقلیتها در مجلس شورای اسلامی نیز در قانون اساسی تصریح و مورد تأیید و تأکید حضرت امام بوده و در همه ادوار مجلس تضمین شده و محقق می باشد! آیا می توان گفت چون حضرت امام همواره و در دهها مورد در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی و انتخاباتهای مجلس شورای اسلامی تأکید کرده اند که به افراد مومن و مسلمان رأی بدهید پس نتیجه بگیریم عضویت غیر مسلمانان در این دو نهاد خلاف نظر ایشان می باشد؟ از باب نمونه دو مورد زیر را ملاحظه فرمایید: اشخاص متدیّن، اشخاص مطّلع، اشخاص متعهد، اشخاصی که اعتقاد به اسلام دارند، اشخاصی که اعتقاد به این نهضت اسلامی دارند، تعیین بکنند که ان شاءالله با نظر آنها یک قانون اساسی اسلامی به تمام معنا بشود.

‏‏ ‏‏5/ 4/ 58‏ ‏‏امید است ملت مبارز متعهد به مطالعه دقیق در سوابق اشخاص و گروهها، آرای خود را به اشخاصی دهند که به اسلام عزیز و قانون اساسی وفادار باشند، و از تمایلات چپ و راست، مبرا باشند، و به حُسن سابقه و تعهد به قوانین اسلام و خیرخواهی امت معروف و موصوف باشند‏‏.

‏‏21/ 12/ 58‏ ‏‏ چه تفاوتی بین تصریحات‏ حضرت امام و تأکیدات ایشان بر قیود مذکور در بیانات فوق در رابطه با انتخاب نمایندگان مجلس بررسی قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی با فراز مذکور و مورد استناد حضرتعالی در باره انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا وجود دارد جز اینکه اهمیت جایگاه قانون اساسی و مجلس دهها بار بیشتر از نهاد شوراهای اسلامی شهر و روستا می باشد؟ 6 اعلام مغایر با شرع بودن تبصره 1 ماده 21 قانون شوراها (مصوب 1375) در ابلاغیه اخیر - با این استدلال که تصمیمات شوراها از تأیید شورای نگهبان نمی گذرد که نتیجه آن نفی عضویت افراد غیر مسلمان در شوراهای مناطقی است که اکثریت آنرا مسلمانان تشکیل می دهند، جدّا و بنا به دلایل ذیل ناموجّه می باشد: اولا، شأن شوراهای اسلامی شأن قانونگذاری نیست.

بلکه به تصریح اصول مربوط به شوراها در قانون اساسی خصوصا نصّ اصل 7 ، وظیفه شوراها نظارت ، هماهنگی و تصمیم گیری صرفا در امر اداره شهر و روستا و در واقع تصمیم گیری برای حسن اداره امور شهر و روستا آنهم فقط در محدوده قوانین موضوعه کشور می باشد و نه وضع و تصویب قوانین .

ثانیا، علیرغم اهتمامی که در مواد قانون اساسی بر اهمیت تطبیق قوانین کشور با قانون اساسی و احکام اسلام وجود داشته و بر همین اساس به تبیین وظایف شورای محترم نگهبان در این رابطه پرداخته است اما در مواد مربوط به شوراها با آنکه در اصل 105 تصریح نموده است که تصمیمات شوراها نباید مخالف موازین اسلام و قوانین کشور باشد.

، حتی اشاره ای به لزوم تأیید مصوبات شوراها توسط شورای نگهبان نشده است بنظر می رسد این امر ناشی از غفلت نبوده بلکه بخاطر همین واقعیت است که وظایف و اختیارات و مصوبات شوراها همانگونه که در فصل سوم قانون شوراها به تفصیل برشمرده شده اند از سنخ تصمیمات اجرایی است نه از سنخ قانونگذاری که انحصارا از شئون مجلس شورای اسلامی می باشد.

ثالثا، اگر استدلال مذکور صحیح باشد باید گفت این وضعیت اختصاصی به تصمیمات شوراهای شهر ندارد بلکه تمامی مجامع تصمیم گیری و شوراهایی که در وزارتخانه ها و ادارات و شرکتهای دولتی وجود دارند و شأن نظارتی را نیز دارا می باشند وضع مشابهی دارند، در حالی که طبق قانون اساسی و قوانین جاری کشور منعی برای عضویت اقلیتها در این مجامع نمی باشد.

یادآور می شوم تصمیمات لازم الاتباع مربوط به بسیاری از امور مهمه اجرایی کشور به همین صورت و در همین شوراها اتخاذ می شود.

ضمن آنکه فرض احتمال اتخاذ تصمیمات خلاف موازین شرع منحصر به مواردی نیست که غیر مسلمان عضو شورا باشد ممکن است که با حضور اعضای مسلمان نیز چنین تصمیماتی گرفته شود.

خامسا، در اصل 105 قانون اساسی و در مواد متعددی از قانون شوراها بر این نکته تصریح شده است که مصوبات شوراها نمی بایست با قوانین کشور مغایر باشند و مسئولیت نظارت بر آن را نیز قانون صراحتا در هر موردی مشخص کرده است که حسب مورد به عهده شورای عالی استان، وزارت کشور و مجلس گذارده است نه شورای نگهبان.

7 چون وظایف مقرر قانونی شوراها همانگونه که گفته شد عموما از سنخ هماهنگی و نظارت برانجام امور اجرایی و رفع نیازهای شهر و روستا می باشد و منتخبین شوراها در واقع وکلای اهالی در اموری هستند که امکان انجام آن از سوی مردم به صورت منفرد نمی باشد بدین جهت واگذاری امر اداره شهر و روستا به اعضای شوراها از سوی مردم را باید تابع احکام عقد وکالت دانست و در وکالت - به استثنای مواردی خاص که ارتباطی با قریب به اتفاق وظایف شوراها ندارد - بنا به نظر عموم فقها و از جمله حضرت امام خمینی شرط مسلمان بودن معتبر نمی باشد.

و بهمین جهت نیز فرض منع قاعده نفی سبیل (ولایت غیر مسلمان بر مسلمان) - که برخی رسانه ها از ظاهر نامه حضرت عالی استنباط کرده اند - با استناد به لازم الاتباع بودن تصمیمات شوراها برای اهالی در مناطقی که مسلمانان اکثریت دارند منتفی است.

ضمن آنکه اگر تصمیمات لازم الاتباع برای اکثریت مسلمانان در شوراها مانعی برای صلاحیت عضویت و تأثیر رأی افراد غیر مسلمان در حق مسلمانان باشد مطمئنا این منع به طریق اولی در مجلس بررسی و تصویب مواد قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی می بایست مطرح گردد چرا که در موارد فراوانی، تصمیمات مهم و قوانین آن با یکی دو رأی موافق بیشتر (که نمایندگان اقلیتهای دینی نیز در رأی گیری مشارکت دارند) به تصویب رسیده و لازم الاتباع برای کل جامعه اسلامی می باشد.

در حالیکه چنین منعی مغایر نص قانون اساسی و نصوص متعدده در فرمایشات حضرت امام می باشد و استدلال به اینکه قوانین مجلس پس از تأیید شورای نگهبان لازم الاتباع می گردند، اشکال و منع مذکور را مرتفع نمی سازد چرا که تأثیر نظر شورای نگهبان از حیث عدم مغایرت قانون مصوب با شرع و قانون اساسی می باشد نه از حیث ورود به روند مراحل تصویب قانون و جبران و جایگزینی رأی فرد غیر مسلمان! 9 بر فرض آنکه هیچ یک از ادله فوق پذیرفته نشود و موضوع همانگونه باشد که در ابلاغیه حضرت عالی آمده است بدون تردید اشکال عدم رعایت قانون در نحوه ابلاغ آن وارد است چرا که قانون صراحتا روند دیگری را برای ابلاغ و لغو و اصلاح قوانین تعیین نموده است حتی اگر اشکالات محتمل حقوقی که به مواد 19 و 21 آیین نامه داخلی شورای نگبهان را وارد ندانیم و مبنا را در رابطه با کشف و ابلاغ مغایرت قوانین با احکام شرع که قبلا از تأیید شورای نگهبان گذشته و سالها بدان عمل شده است را همین مواد بدانیم مطمئنا در ابلاغیه اخیر، ماده 21 رعایت نشده است که می گوید : در موارد مغایرت قوانین با شرع موضوع ماده 19 نظر اکثریت فقهای شورای نگهبان به رییس جمهوری اعلام می شود تا از طرف وی اقدام لازم به عمل آید.

.

روزنامه رسمی جمهوری اسلامی که مخاطب ابلاغیه حضرت عالی بوده است شأن و اختیاری جز چاپ و انتشار قوانین و مصوبات ندارد.

توضیح سخنگوی محترم شورای نگهبان مبنی بر اینکه ابلاغیه برای وزیر کشور نیز ارسال شده است مزید اشکال است و خلاف ماده 21 می باشد.

با تقدیم احترام حمید انصاری
کلید واژه ها: شوراها - آیت الله جنتی - قانون - امام - قانون اساسی - انتخابات شوراها - شورای - اقلیت - انتخابات - آیت الله - نامزدهای ریاست جمهوری - نامه - امام خمینی - انتخابات شوراهای شهر - همه پرسی قانون اساسی - اسلامی - مسلمان - نگهبان - برگزار - سلام - رهبر معظم انقلاب - رابطه - حضرت امام خمینی - جمهوری اسلامی - ماده - انصاری - صلاحیت - جنتی - جمهوری - شورای نگهبان

آخرین اخبار سرویس:
پزشکیان کاندیدای ریاست مجلس انتخاب شد

اولین اظهارات استاندارکرمان بعد از استعفا/ کرمان را سیاسی نمی کنم

خاتمی: روحانی برای رفع حصر تلاش زیادی کرد

یادگار 18 ساله شهید نصیری + عکس

مراحل انحصار وراثت چیست؟

پرونده معاون سابق آستان قدس به دادسرای تهران

اشپیگل: جی 7 باید تبدیل جی 6 شود

واکنش قاطعانه فرمانده مرزبانی کشور به حادثه تروریستی ارومیه / کشور ترکیه را مسئول میدانیم

جزییات جلسه بررسی سند 2030 در کمیسیون آموزش با حضور دانش آشتیانی

واکنش رسانه های عرب زبان به بیانات رهبر انقلاب درباره آل سعود

تاکید مسجدجامعی بر اجرای قانون در استخدام های شهرداری

همه چیز در باره نزاع بر سر کرسی های هیات رییسه

واکنش مدیرعامل خانه موسیقی به نظر جوادلاریجانی درباره ربنای شجریان

رتبه ایران در سلامت اداری

چند توصیه جالب برای دیجیتالی کردن مدیریت های سنتی و قدیمی

تمدید مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات خانه های مطبوعات

بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون قضایی مجلس

شب های ماه رمضان هیات کجا برویم

سند 2030 در کمیسیون آموزش بررسی شد

اتکای سعودی به آمریکای ترامپ حاصلی برای آن ها ندارد

مبلغان دینی و فرهنگی به اماکن توریستی چالوس اعزام می شوند

امام جمعه اسدیه: ماه مبارک رمضان بهار بازگشت به سوی حق است

دو حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان دشتی پر شد

صحت انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای اهرم، آباد و دلوار تایید شد

انتخابات و گزینش راه روشن – علیرضا آشناگر*

چتر امامت و ولایت امام رضا(ع) بر سر ایران اسلامی گستره شده است

اضطراب و عصبانیت در اردوگاه محافظه کاران در آستانه انتخابات انگلیس

شرط سنی برای عضویت در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان اعمال می شود

بررسی سند 2030 در کمیسیون آموزش با حضور دانش آشتیانی/ برنامه دولت برای آموزش جنسی در مدارس دروغ است

می گفتند دولت روحانی می خواهد ترویج بی بندباری و هم جنسگرایی کند

انتقاد شدید طباطبایی از دلواپسان: خانواده ها به جان هم افتادند، احترام ها به نابودی کشانده شد، حالا هم رأی حلال مطرح می شود/به انقلاب و اسلام رحم کنید/یعنی اکثریت حرام مرتکب شده اند؟

عارف: بحث انتخاب شهردار تهران نباید به موضوعی چالشی و اختلاف برانگیز تبدیل شود

سند 2030 در کمیسیون آموزش بررسی شد

رد کلیات طرح جامع مدیریت شهری در کمیسیون انرژی

آخرین وداع با پیکر سردار شهید شعبان نصیری

تولد گوساله 3 سر در هشتپر + عکس

پاسخ محمدجواد لاریجانی به صالحی امیری درباره «ربنای شجریان»

تکذیب بازشماری آرای انتخابات شوراهای شهر دشت آزادگان

استخدام یک شرکت معتبر ساختمانی و تأسیساتی در بیرجند

«ناطق» جدید پا جای پای هاشمی فقید

پاسخ کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور به نامه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

وسط خیابان از خودرو پیاده نشوید !

مشارکت فعال مسئولان در مراسم ارتحال امام خمینی(ره)

صحت انتخابات سمنان تأیید شد

مبلغان دینی و فرهنگی به اماکن توریستی چالوس اعزام می شوند

رد شایعه ابطال انتخابات شورای اسلامی ساری

ستادانتخابات خطاب به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه؛ چرا از تریبون نمازجمعه اتهام می زنید؟

توزیع افطاری ساده در 127 مسجد حاشیه مشهد

توصیه عارف به اصلاح طلبان درباره انتخاب شهردار

فردا ؛ اغاز نشست کنوانسیون حفاظت ازمیراث زیرآب پاریس

ارسال لایحه عضویت ایران در همکاریهای تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا -اقیانوسیه به مجلس

ارسال لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری بین ایران و لوکزامبورگ به مجلس

دو حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان دشتی پر شد

دکتر منوچهر محمدی روی سخن با شماست

اطلاعیه کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور در خصوص نامه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

سوابق ارزشمند اجرایی محسن هاشمی رفسنجانی

ستادانتخابات خطاب به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه/چرا از تریبون نمازجمعه اتهام می زنید؟

داستان آموزنده/ خداوند از انسان چه می خواهد

ارومیه - تشییع پیکر دو شهید مرزبان

جامعه ایران در حال خروج از بحران مدنیت است/پیروزی رسانه های کوچک بر رسانه های بزرگ

دفترچه خاطرات شهید به زبان انگلیسی

صحت انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای اهرم، آباد و دلوار تایید شد

انتخابات و گزینش راه روشن – علیرضا آشناگر*

خروج معاون قالیباف از کشور صحت دارد؟

نظرات شنیدنی 55 متخصص در باره شهردار شایسته برای تهران

خالص فروشی زولبیا و بامیه ابلاغ شد

اذان موذن زاده هم با تجوید و موازین شرعی نیست

اطلاعیه ستاد انتخابات کشور درباره نامه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

واکنش ستاد انتخابات کشور به نامه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

جزء خوانی قرآن کریم در حرم حضرت فاطمه معصومه(س)

ارسال لایحه عضویت ایران در همکاری های آزمایشگاهی آسیا اقیانوسیه

کلیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان درکمیسیون قضایی مجلس بررسی شد/ تصویب دو ماده از لایحه

4200 نفر بدون آزمون درمترو استخدام شده اند

استاندار آذربایجان غربی شهادت مرزبانان در ارومیه را تسلیت گفت

تحقیق و تفحص اجرای هدفمندی یارانه ها کلید خورد

10 ویژگی شهردار مطلوب تهران

جلسه ستاد بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

بعید است، ترکیب هیات رییسه تغییر کند

روایت یک عضو شورای شهر تهران از استخدام بدون آزمون 4200 نفر در مترو

پاسخ کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور به نامه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

بررسی محتوای سند 2030 در جلسه کمیسیون آموزش مجلس

حج امسال متفاوت از سال های دیگر است/ حج راه نمی افتاد می گفتند دولت توان نداشت

جزییات شهادت مرزبانان ارومیه در درگیری با تروریست ها

شرط سنی برای عضویت در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان اعمال می شود

جامعه ایران در حال خروج از بحران مدنیت است/پیروزی رسانه های کوچک بر رسانه های بزرگ

کلیات طرح جامع مدیریت شهری در کمیسیون انرژی رد شد

اطلاع نگاشت | ماندگاری انقلاب در صحنه دفاع مقدس

فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری عملیاتی می شود

استخدام بدون آزمون 4200 نفر در مترو

رییس ستاد انتخابات اسلامشهر خبر داد بازشماری آرای صندوق ها در حضور کاندیداهای معترض اسلامشهر

جزء خوانی قرآن در حسینیه ثارالله یاسوج

اطلاعیه کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور در خصوص نامه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات خانه های مطبوعات تمدید شد

در جریان انتخابات باوجود انتشار اخبار جعلی مردم تحث تاثیر قرار نگرفتند/جامعه ایران در حال خروج از بحران مدنیت است

اطلاعیه ستاد انتخابات کشور درباره نامه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

ایجاد یک گالری ملی در یک کاخ

برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد کردستانی از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد راه اندازی سامانه الکترونیک ثبت مداخلات راهکار کاهش میزان طلاق/نقش مشاوره کارشناسی در کاهش اختلافات زوجین

عیادت فرمانده سپاه کردستان از خبرنگار پیشکسوت کردستانی

ابطال انتخابات شورای شهر ساری هیات مرکزی نظارت تصمیم نهایی را می گیرد

مردمی بودن و اهمیت به مردمسالاری از مهمترین ویژگی های امام (ره) بود

کمیته ای برای بررسی طرح تامین اجتماعی همگانی در کمیسیون بهداشت تشکیل می شود

ارومیه - تشییع پیکر دو شهید مرزبان

پیشانی بندِ سرخی که هیچگاه باز نشد

لابی فراکسیونی برسر صندلی مطهری

استاندار آذربایجان غربی شهادت مرزبانان در ارومیه را تسلیت گفت

توضیح آیت الله موحدی کرمانی درباره آرای حلال و حرام

عارف: بحث انتخاب شهردار تهران نباید موجب اختلاف شود

اینفوگرافی سایت دکتر احمدی نژاد درباره خزانه خالی

نظر فعال اصلاح طلب درباره وعده وحشتناک روحانی

استخدام شاپیست با سابقه کار در شرکت های اسکلت فلزی

عارف: انتخاب شهردار تهران نباید به موضوعی چالشی و اختلاف برانگیز تبدیل شود/با وجود لیست های جعلی، مردم هوشمندانه رای دادند

هانیه غلامی مدل عروس شد + تصویر/جنایت پس از افشای رابطه پنهانی زن جوان ( برگزیده )

استخدام کارگر انبار،راننده ایسوزو،فروشنده در اورست مدرن پارس

تصاویر/ وداع با پیکر مطهر شهید شعبان نصیری

توضیحی درباره تشابه اسمی اعضای شورای شهر میداوود

موسسه توسعه هم شاکی آرمان شد!/آیا آرمان «کاسپینی» دیگر است!

صحت انتخابات شوراهای اسلامی در شهرستان تنگستان تایید شد

کلیات طرح جامع مدیریت شهری در کمیسیون انرژی رد شد

آیت الله رشاد: آیت الله پهلوانی تهرانی از سرمایه های معنوی پایتخت به شمار می رفت

دادستان همدان خبر داد تشکیل حداقل 30 پرونده تخلف انتخاباتی/ سازمان های دولتی رکورددار تخلفات بودند

پیام حجت الاسلام شهیدی در پی درگذشت پدر شهیدان «ثابت»

محمدرضا عارف: انتخاب شهردار تهران نباید به موضوعی چالشی و اختلاف برانگیز تبدیل شود

حمیدرضا جلایی پور: می گفتند دولت روحانی می خواهد ترویج بی بندباری و هم جنسگرایی کند

عارف: انتخاب شهردار نباید باعث اختلاف شود/باید به فکر رفع مشکلات مردم باشیم/ نگاه سیاسی در اداره شهر خطرناک است

عارف: انتخاب شهردار نباید باعث اختلاف شود/باید به فکر رفع مشکلات مردم باشیم/حاکم شدن نگاه سیاسی در اداره شهر خطرناک است

انتخاب شهردار نباید به موضوع اختلافی میان اصلاح طلبان تبدیل شود

راه آهن تهران- مشهد 4 ساله برقی می شود

علت رونمایی شهرهای زیرزمینی موشکی در زمان مذاکرات مشخص شد

عارف:بحث انتخاب شهردار تهران نباید به موضوعی چالشی و اختلاف برانگیز تبدیل شود

مباحث مطرح شده پیرامون خانه ثابت پاسال نوعی انتقام گیری است

یادگار 18 ساله شهید نصیری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: همه امکانات برای برگزاری حج عزتمندانه بسیج شود

گناه خود ارضایی از نظر اسلام

شوری آش انتخابات در ساری داد آشپز را هم در آورد

گزارش اولین گردهمایی لیفان 820 در تهران + عکس

استقبال روحانی اهل سنت از دعوت آیت الله سیستانی برای همزیستی مسالمت آمیز در عراق

ابطال انتخابات شورای شهر ساری کذب است

روش های پیشگیری و درمان تب کریمه کنگو را بیشتر بشناسیم

بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون قضایی مجلس

مبلغان دینی و فرهنگی به اماکن توریستی چالوس اعزام می شوند

مردمی بودن و اهمیت به مردمسالاری از مهمترین ویژگی های امام (ره) بود

روزهای پایانی لایحه حمایت از حقوق معلولان

نتایج بازشماری آرای انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در غرب هرمزگان اعلام شد

انتخاب شهردار تهران نباید به موضوعی اختلاف برانگیز تبدیل شود

محفل جمع خوانی قرآن کریم زینت بخش رمضان در مهاباد+ گزارش

بحث انتخاب شهردار در رسانه ها به صلاح نیست

رمضان بهار قرآن در آبادان

حضرت آیت الله جوادی آملی: انسان هر چه در قرآن کنجکاوی کند جا دارد تا به مقام لقاء الله برسد

واکنش رسانه های عرب زبان به بیانات رهبر انقلاب درباره آل سعود

نظارت بر استانداردهای دارویی به وزارت بهداشت واگذار شد

نیازمندی های استخدامی هرمزگان 7 خرداد 96

نیازمندی های استخدامی اصفهان 7 خرداد 96

نیازمندی های استخدامی فارس 7 خرداد 96

لزوم تدوین نقشه راهی منسجم برای رسیدن به شهرهای هوشمند در کشور

عارف: رسانه ای کردن انتخاب شهردار تهران به صلاح نیست

تمدید مهلت ثبت نام نامزدهای انتخابات خانه های مطبوعات

تغییرات احتمالی روحانی در کابینه

انتخاب شهردار تهران نباید به موضوعی چالشی تبدیل شود

به همت دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار می شود بررسی ظرفیت های دفاع مقدس در پیشگیری و مقابله با گسترش اندیشه تکفیری

حقوق پایه مدیرعامل فولاد مبارکه 36 میلیون تومان است/آقای نعمت زاده! گزارش کذب ندهید

آیت الله مکارم شیرازی در حال کار با رایانه

مسعود پزشکیان کاندیدای ریاست مجلس شد

تحقیق و تفحص از نحوه اجرای هدفمندی یارانه ها کلید خورد

نمایندگان مجلس به رویکرد جانبدارانه خبرگزاری خانه ملت انتقاد دارند

سه ماهواره ایرانی همچنان در نوبت پرتاب

فرماندار: طرح های سالم سازی دریا در آستارا آماده استقبال از گردشگران است

صوت/ماه رمضان شما آباد شود کل سال آباد خواهی بود

8 نماینده استان کرمان از عدم قبول استعفای رزم حسینی استاندار کرمان اعلام حمایت کردند

زندانیان جرائم غیرعمد به دلیل کم و کسری های اجتماعی مرتکب جرم شده اند

رییس کل دادگستری مازندران: وضعیت محیط زیست آبزیان مازندران مطلوب نیست

صحت انتخابات 6 شهر تایید شد

بررسی سند 2030 در کمیسیون آموزش با حضور دانش آشتیانی/ برنامه دولت برای آموزش جنسی در مدارس دروغ است

«رمضان الگویی برای زیست اسلامی» یادداشتی از محسن دیناروند

نتایج بازشماری آرای انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در غرب هرمزگان اعلام شد

نیازمندی های استخدامی اصفهان 6 خرداد 96

نیازمندی های استخدامی فارس 6 خرداد 96

پخش دومین استندآپ کمدی «مجید یاسر» امشب در «خندوانه»

ابطال صندوق آرای شوراهای ساری برای ما قطعیت ندارد

تمدید تحریم ربنا نشانه ای از افول یک رسانه

اعمال سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور 96

حرم مطهر رضوی میزبان نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت

محفل جمع خوانی قرآن کریم زینت بخش رمضان در مهاباد

نقش سازمان های مردم نهاد در مبارزه با مواد مخدر کجاست؟

این شخص در فیسبوک بلاک نمیشود/شناسایی فرد دروغ گو با 8 ویژگی/ راهکارهای رفع بوی بد دهان در ماه رمضان /علت واجب بودن روزه ازدیدگاه امام رضا(ع)

آداب خراسان در میهمانی رمضان

عارف: بحث انتخاب شهردار تهران نباید به موضوعی چالشی و اختلاف برانگیز تبدیل شود

منتجب نیا به رییسی: هزینه های میلیاردی انتخاباتی تان را از کجا آوردید؟گنج پیدا کرده اید؟

برگزاری ویژه برنامه های فرهنگی و مذهبی ماه مبارک رمضان در ایستگاه های مترو تهران

عکس/ خیابانی برای معتادان به موبایل

اطلاعیه کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور در خصوص نامه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

درخواست ظریف از رهبران جهان اسلام+عکس

رأی حلال اسم رمز چه چیزی است

سه ماهواره ایرانی همچنان در نوبت پرتاب

تاکید مسجدجامعی بر اجرای قانون در استخدام های شهرداری

واکنش رسانه های عرب زبان به بیانات رهبر انقلاب درباره آل سعود

بروجردی: بعید است ترکیب هیات رییسه مجلس تغییر کند /فضای مجلس مانند دیگ جوشان شده است

طالع بینی: ماه تولد شما چه رازهایی را در مورد شیوه مدیریتتان بر ملا می کند؟

توهین نامزد انتخاباتی آلمان به حجاب

تصاویر/ مادربزرگی که «ناگهان در 84 سالگی» نقاش شد!

پاسخ حمید انصاری به آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی

پاسخ حمید انصاری به آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی