مطالب مرتبط:
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 19:502017-04-21سياسي

پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی


در پی ابلاغیه اخیر دبیر شورای نگهبان مبنی بر ضرورت جلوگیری از حضور اقلیت های دینی و مذهبی در انتخابات شورای اسلامی شهر با استناد به فرمایشات امام خمینی، - احتراما، با تقدیر از اهتمام ارزنده شورای محترم نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری که انشاء الله بستر انتخاباتی سالم، با امنیت و پر شور را همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند فراهم می سازد، در رابطه با نامه اخیرحضرتعالی مبنی بر ابلاغ مغایرت تبصره 1 ماده 26 قانون شوراها با موازین شرع، که نتیجه آن اعلام عدم صلاحیت افراد غیر مسلمان (شامل اقلیتهای به رسمیت شناخته شده در اصل 13 قانون اساسی) برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا – در مناطقی که اکثریت اهالی مسلمان هستند - می باشد، از آنجا که در این نامه به فرمایشات مورخ 12 مهر 1358 حضرت امام خمینی (رض) به عنوان مهمترین مستند نظریه ابلاغی استناد شده است اینجانب نه از موضع نهادی که در آن مسئولیت دارم بلکه به لحاظ اطلاعاتی که از آثار حضرت امام دارم صرفا به عنوان یک شهروند مسلمان ایرانی دلایل ناموجه بودن استناد مذکور همراه با تأملاتی در باب مطالب مندرج در این نامه را با تأکید بر اهمیت جایگاه رفیع شورای محترم نگهبان و لزوم اهتمام همگان بدان، معروض می دارم: 1 – تاریخ بیانات امام خمینی ، مهر 1358 و قبل از همه پرسی قانون اساسی و پیش از تشکیل قوه مقننه و مجلس و ناظر بر شرایط خاص منحصر به آن برهه بوده است که در بند بعد اشاره می شود.

اصول صریح قانون اساسی در رابطه با حقوق اقلیتها و اصول مربوط به شوراها که بعدا به تأیید و تنفیذ حضرت امام رسیده و به رفراندوم عمومی گذاشته شده است و همچنین اظهارات صریح حضرت امام در رابطه با تضمین حقوق اقلیتهای رسمی، مبنا و ملاک نظام جمهوری اسلامی در هر دو ساحت تقنین و رفتار عملی نظام می باشد.

یعنی همان مبنایی که بر اساس آن قانون شوراهای اسلامی کشور و تبصره مورد نظر در سال 1375 تصویب گردیده و در دو دهه گذشته تا به امروز ملاک انتخابات شوراها بوده است.

ضمن آنکه به نظر اینجانب فرمایشات حضرت امام در همین سخنرانی نیز بنا به دلایلی که عرض می کنم منافاتی با قانون شوراها و تبصره 1 ماده 26 آن ندارد بلکه از جهتی موید آن می باشد.

2 – فرمایشات امام مربوط به زمانی است که قانون شوراهای محلی مصوب 58/2/4 شورای انقلاب و آیین نامه اجرایی آن (مصوب 58/7/1 شورای انقلاب) مبنای برگزاری انتخابات شوراهای شهر بوده است (که برگزار نگردید).

ماده 3 قانون مذکور می گوید: انتخابات شوراها قطع نظر از ویژگی های مذهبی، نژادی، و زبانی انجام می شود و تمام ساکنان محل حق دارند در آن شرکت کنند.

و بر همین اساس نیز در ماده 6 آیین نامه اجرایی آن در شرایط انتخاب شوندگان، وفاداری به نظام جمهوری اسلامی شرط شده بود.

امام خمینی 5 روز بعد از تصویب قانون شوراها در تاریخ 58/2/9 طی فرمانی به شورای انقلاب مأموریت تهیه آیین نامه اجرایی این قانون را ابلاغ فرمود.

قاعدتا فرض اینکه ایشان بدون ملاحظه مواد این قانون و خصوصا ماده 3 آن دستور تهیه آیین نامه اجرای آنرا داده باشند منتفی است.

متن فرمان امام بسیار حائز اهمیت است: شورای انقلاب اسلامی - در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، که از ضرورتهای جمهوری اسلامی است، لازم می‏دانم بی‏درنگ به تهیه آیین نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محلی شهر و روستا در سراسر ایران اقدام، و پس از تصویب به دولت ابلاغ نمایید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا درآورد.

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏ - صحیفه امام ج7، ص167 بنابر این و به طور حتم فرمایشات حضرت امام در سخنرانی مورد استناد ابلاغیه اخیر حضرتعالی، که در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای شهر در مهر 58 و بعد از تصویب قانون و آیین نامه اجرایی آن ایراد شده ناظر بر بیان شرایط لازم برای تأیید و یا رد صلاحیت داوطلبان عضویت در شوراها نمی باشد.

3- حضرت عالی کاملا واقفید که در دوران پر التهاب پیش از تصویب قانون اساسی و استقرار ارکان نظام جمهوری اسلامی، شعار شوراها و تلاش برای نفوذ در آنها ، استراتژی احزاب کمونیستی و جریانهای ضدانقلاب همسوی با آنها بود.

در آن ایام گروهک های مسلح غیر قانونی (و عمدتا کمونیستی) با دست زدن به ارعاب و آشوب از رهگذر تشکیل شوراهای چند نفره خود ساخته در کارخانجات و ادارات و دانشگاهها و در مناطقی از کشور در صدد بودند تا جلوی تصویب قانون اساسی و خصوصا مواد مربوط به دین رسمی کشور و حاکمیت احکام اسلام را بگیرند.

در چنین شرایطی در سال 58 و در آستانه برگزاری انتخابات شوراها حضرت امام مطالبی را در سخنرانی خویش خطاب به مردم مسلمان ایران و علما در رابطه با اهمیت انتخابات شوراها و لزوم هوشیاری نسبت به توطئه نفوذ عناصر مخالف نهضت و اسلام و عناصر چپگرا[: کمونیستها] و منحرفین و وابستگان به رژیم طاغوت در شوراهای شهر و روستا را بیان فرموده اند.

عموم مطالب این سخنرانی و سخنرانی های چند روز قبل و بعد از آن به روشنی صحت مدعای مذکور و این واقعیت را ثابت می کند که فرمایشات حضرت امام در این سخنرانی اصلا ناظر به مقام خطاب به مسئولین برگزاری انتخابات شوراها و تعیین شاخصهای تأیید یا رد صلاحیت نامزدها نبوده است بلکه سخن امام ناظر به بیان شاخصهای مطلوب ایشان در مرحله رأی دادن و انتخاب مردم و خطاب به علما برای شناسایی و معرفی افراد شایسته؛ و همچنین خطاب به مردم مسلمان برای رأی دادن به افراد متعهد و مومن و مسلمان است و لذا می فرمایند : .

روزی است امروز که باید هم علمای اسلام و هم مردم متفکر و هم همه طبقات،‏ درست این چشمهاشان را باز کنند، و افرادی که انتخاب می‏کنند افرادی که شناسایی از قبل داشته باشند.

4 – فرمایشات حضرت امام در باب شوراها منحصر به این سخنرانی نیست و عمومات و اطلاقات و حتی نصوص آنرا باید با دیگر مطالب ایشان تبیین و اثبات نمود.

ایشان دو روز قبل از صدور فرمان تهیه آیین نامه اجرایی قانون شوراها در سخنانی خطاب به مردم سنندج می فرمایند: .

خدا می‏ داند که اسلام و آنی که ما می‏خواهیم- و همه‏ مان تابع اسلامیم- بین هیچ یک فرقی نمی‏گذارند؛ همه حقوق را ملاحظه می‏ کنند.

مسلمین همه ید واحده هستند.

مسلمین همه برادر هستند.

اینکه مسلمین یک طایفه‏ شان به طایفه دیگر مقدّم باشد، اینها نیست در کار.

حقوق همه، همه مسلمین، بلکه هر کس که در مملکت اسلامی زندگی می‏کند، یک حقوقی دارد؛ اسلام به آن حقوق می‏رسد.

این اقلیتهای مذهبی، از قبیل زرتشتی، از قبیل یهودی، از قبیل نصارا، که در ایران گروههای فراوانی هستند، اینها را هم اسلام برایشان احترام قائل است؛ می‏خواهد که اینها هم به حقوق خودشان برسند.

صحیفه امام، ج‏7، ص: 150 – 152.

بیان موارد متعددی که امام خمینی در باب تضمین حقوق اقلیتها در جمهوری اسلامی ایران فرموده اند موجب اطاله کلام می شود از باب نمونه چند مورد زیر را که به عقیده بنده مضمون و مفهوم آنها مغایر با استنباطی است که موجب صدور ابلاغیه اخیر می باشد را ملاحظه فرمایید.

امام می فرماید : اسلام بیش از هر دینی و بیش از هر مسلکی به اقلیتهای‏‎ ‎‏مذهبی آزادی داده است.

آنان نیز باید از حقوق طبیعی خودشان‏‎ ‎‏که خداوند برای همه انسانها قرار داده است، بهره مند شوند.

‏‏57/8/16 ‏‏ اقلیتهای مذهبی نه تنها آزادند،‏‎ ‎‏بلکه دولت اسلامی موظف است از حقوق آنان دفاع کند و دیگر‏‎ ‎‏اینکه هر ایرانی حق دارد که مانند همه افراد از حقوق اجتماعی‏‎ ‎‏برخوردار باشد.

مسلمان یا مسیحی و یا یهودی و یا مذهب دیگر‏‎ ‎‏فرقی ندارد.

‏‏57/8/24 سؤال: ‏‏[‏‏آیا دولت جدید مورد نظر شما صد درصد اسلامی است؟‏‎ ‎‏به این معنی که در حکومت آینده محلی برای یهودیان، مسیحیان و‏‎ ‎‏سایر اقلیتهای مذهبی خواهد بود یا نه؟‏‏]‏ ‏‏جواب: ‏‏البته که در حکومت اسلامی محلی برای اقلیتهای مذهبی‏‎ ‎‏وجود دارد.

و آنها الآن هم وکیل دارند و در مجلس واردند.

ما در‏‎ ‎‏حکومت اسلامی هم برای آنها این حق را قائلیم.

57/9/8 نباید حقوق بعضیها را ملاحظه نکنیم.

ما در‏‎ ‎‏حقوق علی السّواء هستیم و قانون هم ـ که ان شاءالله بعد به تصویب‏‎ ‎‏ملت می خواهد برسد ـ در قانون هم همه اقشار حقوقشان ملاحظه‏‎ ‎‏شده است و اقلیتهای مذهبی، نسوان، دیگر اقشار ـ همه ـ‏‎ ‎‏حقوقشان ملاحظه شده است.

‏‏12 / 1 / 58‏ این اقلیتهای مذهبی، از قبیل زرتشتی، از قبیل یهودی، از قبیل‏‎ ‎‏نصارا، که در ایران گروههای فراوانی هستند، اینها را هم اسلام‏‎ ‎‏برایشان احترام قائل است؛ می خواهد که اینها هم به حقوق‏‎ ‎‏خودشان برسند.

7 / 2 / 58‏ 5 – اگر به استناد اینکه امام خمینی در سخنرانی مورد بحث بر قید مسلمان بودن منتخبین شوراهای شهر و روستا تأکید کرده و از مردم ایران خواسته است که به افراد مسلمان و متعهد به اسلام رأی بدهند این قیود را نصّ بر نفی حق عضویت افراد غیر مسلمان (از پیروان دیگر ادیان رسمی کشور) در شوراهایی که اکثریت مردم آنجا را مسلمانان تشکیل می دهند بدانیم به طریق اولی باید آن همه تصریحات متعدد مشابهی که حضرت امام در پیامهای مربوط به انتخابات مجلس شورای اسلامی و قبل از آن در انتخابات خبرگان بررسی قانون اساسی داشته اند را نافی حق عضویت اقلیتها در این دو نهاد بدانیم چرا که تصمیمات و قوانین این نهادها بسیار با اهمیت تر از مصوبات اجرایی شوراهای شهر و روستا بوده و مربوط به یک منطقه خاص نیست بلکه مربوط به کل کشور - که اکثریت قاطع آنرا مسلمانان تشکیل می دهند می باشد در حالی که در مجلس بررسی قانون اساسی – منطبق با دیدگاه حضرت امام - سه نماینده اقلیتهای دینی حضور داشتند و حضور نمایندگان اقلیتها در مجلس شورای اسلامی نیز در قانون اساسی تصریح و مورد تأیید و تأکید حضرت امام بوده و در همه ادوار مجلس تضمین شده و محقق می باشد! آیا می توان گفت چون حضرت امام همواره و در دهها مورد در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی و انتخاباتهای مجلس شورای اسلامی تأکید کرده اند که به افراد مومن و مسلمان رأی بدهید پس نتیجه بگیریم عضویت غیر مسلمانان در این دو نهاد خلاف نظر ایشان می باشد؟ از باب نمونه دو مورد زیر را ملاحظه فرمایید: اشخاص متدیّن، اشخاص مطّلع، اشخاص متعهد، اشخاصی که اعتقاد به اسلام دارند، اشخاصی که اعتقاد به این نهضت اسلامی دارند، تعیین بکنند که ان شاءالله با نظر آنها یک قانون اساسی اسلامی به تمام معنا بشود.

‏‏ ‏‏5/ 4/ 58‏ ‏‏امید است ملت مبارز متعهد به مطالعه دقیق در سوابق اشخاص و گروهها، آرای خود را به اشخاصی دهند که به اسلام عزیز و قانون اساسی وفادار باشند، و از تمایلات چپ و راست، مبرا باشند، و به حُسن سابقه و تعهد به قوانین اسلام و خیرخواهی امت معروف و موصوف باشند‏‏.

‏‏21/ 12/ 58‏ ‏‏ چه تفاوتی بین تصریحات‏ حضرت امام و تأکیدات ایشان بر قیود مذکور در بیانات فوق در رابطه با انتخاب نمایندگان مجلس بررسی قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی با فراز مذکور و مورد استناد حضرتعالی در باره انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا وجود دارد جز اینکه اهمیت جایگاه قانون اساسی و مجلس دهها بار بیشتر از نهاد شوراهای اسلامی شهر و روستا می باشد؟ 6 – اعلام مغایر با شرع بودن تبصره 1 ماده 21 قانون شوراها (مصوب 1375) – در ابلاغیه اخیر - با این استدلال که تصمیمات شوراها از تأیید شورای نگهبان نمی گذرد که نتیجه آن نفی عضویت افراد غیر مسلمان در شوراهای مناطقی است که اکثریت آنرا مسلمانان تشکیل می دهند، جدّا و بنا به دلایل ذیل ناموجّه می باشد: اولا، شأن شوراهای اسلامی شأن قانونگذاری نیست.

بلکه به تصریح اصول مربوط به شوراها در قانون اساسی خصوصا نصّ اصل 7 ، وظیفه شوراها نظارت ، هماهنگی و تصمیم گیری صرفا در امر اداره شهر و روستا و در واقع تصمیم گیری برای حسن اداره امور شهر و روستا آنهم فقط در محدوده قوانین موضوعه کشور می باشد و نه وضع و تصویب قوانین .

ثانیا، علیرغم اهتمامی که در مواد قانون اساسی بر اهمیت تطبیق قوانین کشور با قانون اساسی و احکام اسلام وجود داشته و بر همین اساس به تبیین وظایف شورای محترم نگهبان در این رابطه پرداخته است اما در مواد مربوط به شوراها با آنکه در اصل 105 تصریح نموده است که تصمیمات شوراها نباید مخالف موازین اسلام و قوانین کشور باشد.

، حتی اشاره ای به لزوم تأیید مصوبات شوراها توسط شورای نگهبان نشده است بنظر می رسد این امر ناشی از غفلت نبوده بلکه بخاطر همین واقعیت است که وظایف و اختیارات و مصوبات شوراها همانگونه که در فصل سوم قانون شوراها به تفصیل برشمرده شده اند از سنخ تصمیمات اجرایی است نه از سنخ قانونگذاری که انحصارا از شئون مجلس شورای اسلامی می باشد.

ثالثا، اگر استدلال مذکور صحیح باشد باید گفت این وضعیت اختصاصی به تصمیمات شوراهای شهر ندارد بلکه تمامی مجامع تصمیم گیری و شوراهایی که در وزارتخانه ها و ادارات و شرکتهای دولتی وجود دارند و شأن نظارتی را نیز دارا می باشند وضع مشابهی دارند، در حالی که طبق قانون اساسی و قوانین جاری کشور منعی برای عضویت اقلیتها در این مجامع نمی باشد.

یادآور می شوم تصمیمات لازم الاتباع مربوط به بسیاری از امور مهمه اجرایی کشور به همین صورت و در همین شوراها اتخاذ می شود.

ضمن آنکه فرض احتمال اتخاذ تصمیمات خلاف موازین شرع منحصر به مواردی نیست که غیر مسلمان عضو شورا باشد ممکن است که با حضور اعضای مسلمان نیز چنین تصمیماتی گرفته شود.

خامسا، در اصل 105 قانون اساسی و در مواد متعددی از قانون شوراها بر این نکته تصریح شده است که مصوبات شوراها نمی بایست با قوانین کشور مغایر باشند و مسئولیت نظارت بر آن را نیز قانون صراحتا در هر موردی مشخص کرده است که حسب مورد به عهده شورای عالی استان، وزارت کشور و مجلس گذارده است نه شورای نگهبان.

7 – چون وظایف مقرر قانونی شوراها همانگونه که گفته شد عموما از سنخ هماهنگی و نظارت برانجام امور اجرایی و رفع نیازهای شهر و روستا می باشد و منتخبین شوراها در واقع وکلای اهالی در اموری هستند که امکان انجام آن از سوی مردم به صورت منفرد نمی باشد بدین جهت واگذاری امر اداره شهر و روستا به اعضای شوراها از سوی مردم را باید تابع احکام عقد وکالت دانست و در وکالت - به استثنای مواردی خاص که ارتباطی با قریب به اتفاق وظایف شوراها ندارد - بنا به نظر عموم فقها و از جمله حضرت امام خمینی شرط مسلمان بودن معتبر نمی باشد.

و بهمین جهت نیز فرض منع قاعده نفی سبیل (ولایت غیر مسلمان بر مسلمان) - که برخی رسانه ها از ظاهر نامه حضرت عالی استنباط کرده اند - با استناد به لازم الاتباع بودن تصمیمات شوراها برای اهالی در مناطقی که مسلمانان اکثریت دارند منتفی است.

ضمن آنکه اگر تصمیمات لازم الاتباع برای اکثریت مسلمانان در شوراها مانعی برای صلاحیت عضویت و تأثیر رأی افراد غیر مسلمان در حق مسلمانان باشد مطمئنا این منع به طریق اولی در مجلس بررسی و تصویب مواد قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی می بایست مطرح گردد چرا که در موارد فراوانی، تصمیمات مهم و قوانین آن با یکی دو رأی موافق بیشتر (که نمایندگان اقلیتهای دینی نیز در رأی گیری مشارکت دارند) به تصویب رسیده و لازم الاتباع برای کل جامعه اسلامی می باشد.

در حالیکه چنین منعی مغایر نص قانون اساسی و نصوص متعدده در فرمایشات حضرت امام می باشد و استدلال به اینکه قوانین مجلس پس از تأیید شورای نگهبان لازم الاتباع می گردند، اشکال و منع مذکور را مرتفع نمی سازد چرا که تأثیر نظر شورای نگهبان از حیث عدم مغایرت قانون مصوب با شرع و قانون اساسی می باشد نه از حیث ورود به روند مراحل تصویب قانون و جبران و جایگزینی رأی فرد غیر مسلمان! 9 – بر فرض آنکه هیچ یک از ادله فوق پذیرفته نشود و موضوع همانگونه باشد که در ابلاغیه حضرت عالی آمده است بدون تردید اشکال عدم رعایت قانون در نحوه ابلاغ آن وارد است چرا که قانون صراحتا روند دیگری را برای ابلاغ و لغو و اصلاح قوانین تعیین نموده است حتی اگر – اشکالات محتمل حقوقی که به مواد 19 و 21 آیین نامه داخلی شورای نگبهان را وارد ندانیم – و مبنا را در رابطه با کشف و ابلاغ مغایرت قوانین با احکام شرع که قبلا از تأیید شورای نگهبان گذشته و سالها بدان عمل شده است را همین مواد بدانیم مطمئنا در ابلاغیه اخیر، ماده 21 رعایت نشده است که می گوید : در موارد مغایرت قوانین با شرع موضوع ماده 19 نظر اکثریت فقهای شورای نگهبان به رییس جمهوری اعلام می شود تا از طرف وی اقدام لازم به عمل آید.

.

روزنامه رسمی جمهوری اسلامی که مخاطب ابلاغیه حضرت عالی بوده است شأن و اختیاری جز چاپ و انتشار قوانین و مصوبات ندارد.

توضیح سخنگوی محترم شورای نگهبان مبنی بر اینکه ابلاغیه برای وزیر کشور نیز ارسال شده است مزید اشکال است و خلاف ماده 21 می باشد.


کلید واژه ها: شوراها - انتخابات شوراها - قانون - انتخابات - امام - قانون اساسی - شورای - امام خمینی - اقلیت - اسلامی - نامزدهای ریاست جمهوری - انتخابات شوراهای شهر - همه پرسی قانون اساسی - مسلمان - نگهبان - نامه - دبیر شورای نگهبان - رابطه - خمینی - رهبر معظم انقلاب - حضرت امام خمینی - اقلیت های دینی - جمهوری اسلامی - جمهوری - برگزار - آیت الله جنتی - صلاحیت - ماده - شورای نگهبان - ریاست جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
جبهه مقاومت معادلات آمریکا را با تمامی امکانات نظامی بر هم ریخته است

نماز جمعه تربیون تاثیرگذاری بردل و جان مسلمانان است

سرپرست حجاج ایرانی تاکید کرد عدم طرح مسایل طایفه ای و فرقه ای در حج/ اختلافات جزیی شیعه و سنی مانع وحدت نیست

دیدم رهبری خود پشت خط است/ مشکل این همسر شهید را حل کنید

در نشست بررسی حقوق مادی و معنوی خبرنگاران در دانشکده فارس طرح شد مقدم:برخی وزرا در طول چهارسال حتی یک نشست خبری هم برگزار نکرده اند/کارخانه: حقوق خبرنگاران ایران 10 برابر پایین تر از میانگین شرق آسیا و اروپا

نماز جمعه از عوامل بقا و دوام حکومت اسلامی است

سمینار «متریال: رفتار و فرم» برگزار شد

محمود شریف صادقی شاعر آیینی درگذشت/ تشییع عصر فردا

استوری دو پهلوی سردار آزمون/ کنایه به عزت اللهی و تبریک روز دختر /عکس

ایجاد مرکز توانبخشی در خمین امنیت روانی شهر را به دنبال دارد

تاکید دستیار وزیر خارجه کرواسی بر تشریک مساعی با ایران در مبارزه با افراطی گری

نماینده مجلس: هیات دولت راه اندازی مرز چیلات در دهلران را به صورت رسمی تایید کرده است

سخنی که اهل جهنم در دوزخ می گویند

اجماع، وحدت و تفاهم پیرامون منافع ملی کشور امروز یک ضرورت جدی است

برگی از کتاب جنگ؛ خاطرات یک منافق از مرصاد/ قبر از آسمان می بارید

آمریکایی خواندن برنامه های توسعه کشور جز خشنودی دشمن سودی ندارد

ایجاد مرکز توانبخشی در خمین امنیت روانی شهر را به دنبال دارد

رای گیری برای تحریم ایران، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا

درگذشت یک پیشکسوت شعر آیینی

کاروان زیر سایه خورشید به 77 نقطه گلستان سفر می کند

اعزام 100 زائر محروم گلستانی به مشهد مقدس

طرح جالب رامبد جوان برای «روز دختر»

ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر

مذاکرات هسته ای ایران و روسیه در مسکو انجام شدند

استفتاء از مراجع تقلید درباره حقوق حیوانات

جشنواره «نانو و رسانه»

دهه کرامت فرصت مناسبی برای ارائه سبک زندگی اسلامی است

دیدار کمالوندی با رییس روس اتم

گرما و غبار مهمان در خوزستان

اجماع سازی و وحدت برای حل مشکلات مردم یک ضرورت غیرقابل تردید است

دهه کرامت فرصتی برای گسترش شادابی و نشاط اجتماعی است

مراسم تجلیل از برگزیدگان مسابقات قرآن اراک

عصر غیبت «مهدویت» در سینمای ایران!

استاندار: 10 برابر شدن تعداد طلاب هم نیاز علمی آذربایجان غربی را برآورده نمی کند

برگزاری سومین جلسه ستاد مرکزی اربعین/ گذرنامه و روادید زائران با جدیت کنترل می شود

ستاد مرکزی اربعین بر کنترل مدارک قانونی زائران تاکید کرد

امیر«عبدالکریم بنی طرفی» معاون وزیر دفاع و مدیرعامل سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح به تشریح دستاوردهای هوافضایی ایران پرداخت

اهتمام آستان حضرت معصومه(س) برای استفاده از ظرفیت هنرمندان دینی

استخدام مهندس معدن،زمین شناس،کنترل پروژه/خراسان جنوبی

جهانگیری: ایران هراسی را به ایران دوستی تبدیل کردیم

افتتاح پایگاه پشتیبانی ناوگان شمال نیروی دریایی راهبردی ارتش

تایید 10 درصد خطای پزشکی در پرونده فوت رضا رستمی

خاطرات یک منافق از مرصاد/ قبر از آسمان می بارید

دولت "بیکاری" کرمانشاه را ویژه ببیند/از کاهش سهم استان از سامانه "گرمسیری" گله مندیم

دانلود آهنگ جدید فرهاد جواهرکلام بنام سرگردون

دانلود آهنگ جدید برسام مرزبان بنام فرم خنده هات

دانلود آهنگ جدید مهدی جباری بنام ماه پیشونی

ملزومات چرخه نوآوری تبدیل علم به ثروت در کشور هنوز فراهم نیست

کارشناسان شرکت وینسی فرانسه از فرودگاه بین المللی اصفهان بازدید کردند

برگزاری ویژه برنامه دهه کرامت در توچال

نماینده مجلس:زمینه سازی سازی دولت تدبیر و امید برای توسعه سنقر و کلیایی

اعزام کاروان دوچرخه سواری فداییان ولایت بهاباد به مشهد مقدس

بافت های ناکارآمد و حاشیه ای در استان مرکزی باید ساماندهی شوند

زمان بندی و نحوه ارسال مدارک متقاضیان دانشگاهی عتبات اعلام شد

دقایقی پیش اجتماع دانشجویی-مردمی مدافعان مسجدالاقصی در مقابل دانشگاه تهران برگزار شد

برگزاری سومین جلسه ستاد مرکزی اربعین/ گذرنامه و روادید زائران با جدیت کنترل می شود

دوره آموزشی تربیت مدرس اخلاق حرفه ای - مشهد

نفوذ فکر «داعش» ما را هم تهدید می کند

کمدین خندوانه از دغدغه هایش در آبان گفت

«انقلابی زدایی» زنگ خطری جدی است

شورای اداری با حضور معاون اول رییس جمهور

آیا نوشیدنی آزاده نامداری الکلی بود؟(عکس)

چه زمانی تصویر «خاوری» را به جای قمارخانه ، در دادگاه خواهیم دید؟

بزرگداشت روز دختر در موسسه بنت الهدی در قم برگزار شد

دلیل استعفای امام جمعه بیرجند از زبان خودش /پای مسائل سیاسی در میان است؟

آتش زدن پرچم رژیم صهیونیستی در مقابل دانشگاه تهران

تفسیر قرآن بدون روایات چه حکمی دارد؟

پارلمان روسیه لغو تابعیت تروریست ها را تصویب کرد

جشن «دختر آفتاب، خواهر مهتاب» برای دختران + تصاویر

سخنی که اهل جهنم در دوزخ می گویند

آزمون جامع به دوره دکتری عمومی دندانپزشکی اضافه شد

پرش باورنکردنی نهنگ 40 تنی بیرون از آب

آغاز سیزدهمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان استثنایی کشور در مشهد

حاشیه شورای شهر

قهرمانپور: برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان نوعی ناسیونالیزم است نه دموکراسی

پشنهاد تجدید نظر در ممنوعیت مشروبات الکلی/املاک مریخی شهرداری به روایت جدیدی/انتقاد عضو جبهه پایداری از نواصولگرایی قالیباف/سیدحسن خمینی : من هم دخالتی در دانشگاه آزاد ندارم

تایید 10 درصد خطای پزشکی در پرونده فوت رضا رستمی

کنگره بین المللی اخلاق در علوم و فناوری برگزار می شود

کتاب زندگی نامه شهید دانشجو عین الله دهرابپور رونمایی شد

دانلود دوره آموزشی Maya: Rendering with Arnold 4 از Lynda

برگزاری سومین جلسه ستاد مرکزی اربعین/ گذرنامه و روادیدِ عراقِ زائرین مجدّانه کنترل خواهد شد

خودکفایی 100 هزار خانوار تحت حمایت تا پایان امسال/ آمار اشتغال مددجویان واقعی است

دهه کرامت فرصت مناسبی برای ارائه سبک زندگی اسلامی است

جامعه دختران در برخی مواقع مورد بی توجهی قرار می گیرند/ آزادی 240 زن زندانی جرائم غیرعمد در کمپین ارمغان

پرواز از ام الرصاص تا کربلایی شدن در خان طومان

مذاکرات هسته ای ایران و روسیه در مسکو برگزار شد

استخدام کارمند مسلط به زبان انگلیسی، مکاتبات خارجی و امور اداری

خواست آزاده نامداری از مردم +عکس

فیلم/ دختر شهید مدافع حرم روزت مبارک

تفسیر قرآن بدون روایات چه حکمی دارد؟

مرگ روزانه 6 معتاد در کشور

پوستر اردوهای راهیان نور غرب و شمال غرب رونمایی شد+ عکس

80 درصد زنان کارتن خواب در اصفهان غیراصفهانی هستند

سفر رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به خرم آباد

فرماندار ورامین: دختران شهدای مدافع حرم پرچمدار دفاع از حریم اسلام ناب هستند

اختتامیه جشنواره نانو و رسانه

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با شهید زنده لرستان دیدار کرد+تصاویر

برای آب شرب مردم هندیجان باید چاره اندیشی اساسی کرد

رشد 20درصدی تولیدخودرو درکشور هدف گذاری برای تولید یک میلیون و600 هزار دستگاه تا پایان سال

ناو آمریکایی در خلیج فارس به سمت قایق ایرانی شلیک کرد

راه حل مسئله فلسطین یکپارچگی گروه های مختلف در این کشور است

47 معرفی نامه بیمه فعالان قرآنی در خراسان شمالی صادر شد

شلیک ناو آمریکایی به سمت قایق های ایرانی در خلیج فارس

فارس منتشر کرد رهبر انقلاب به شریف صادقی فرمودند: طیب الله انفاسکم آقای شریف وفا + صوت

«لشکر فرشتگان» برای تحقق آرمان های انقلاب گام های بلند بردارد

رونمایی از پنجره فولاد ضریح حضرت معصومه(س)

وزیر دفاع جمهوری عراق با استاندار خراسان رضوی دیدار کرد

معاون استاندار خراسان رضوی: مشارکت دادن مردم از جمله بانوان تکلیف دولت است

داستان یک افشاگری دیرهنگام و جدل میرسلیم و حامیان قالیباف

امضاء تفاهم نامه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس+ گزارش

امضاء تفاهم نامه بنیاد حفظ آثار + گزارش

آغاز فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در عنبرآباد

آغاز عملیات اجرایی آب رسانی به 7 روستا در باشت

«رنگین کمان» برمی گردد

جامعه دختران در برخی مواقع مورد بی توجهی قرار می گیرند/ آزادی 240 زن زندانی جرائم غیرعمد در کمپین ارمغان

همکاری 80 هزار مسجد و 92 هزار هیئت مذهبی در جشن های دهه کرامت

نظام اسلامی با فتنه گران سازگاری نخواهد داشت

جشن های دهه کرامت در تهران آغاز شد

نمایشگاه ویژه دهه کرامت در قم افتتاح شد

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ آشنا به it با سابقه کاری

سیره اهل بیت(ع) در جامعه امروز در حال فراموشی است

استخدام نصاب تبلیغات آقا با مزایای عالی درفرآورده های نفتی آترود

استخدام بازنشسته ترجیحا نظامی در یک شرکت معتبر در گیلان

شلیک ناو آمریکایی به سمت قایق های ایرانی

بازدید معاون وزیر امور خارجه از پروژه های بازسازی و توسعه حرم امام حسین

شایعه سازی درباره ورود رهبری در چینش کابینه ناجوانمردانه است

تصاویر/ نفت به جای ثروت کم آبی آورد

چرا این همه هیاهو برای آزاده نامداری

انقلابی بودن درس امام و نیاز امروز کشور

صدور قرار منع تعقیب و کیفرخواست برای تعدادی از مرتبطان با پرونده های انتخابات

روزهای آخر هفته با برنامه «رنگین کمان»

رایزنی علی لاریجانی و رییس سازمان اطلاعات خارجی روسیه

تعدیل نیرو در شرکت قطار شهری مشهد

چه نیازیست که روحانی قدرت را با جریانات شکست خورده تقسیم کند؟

آرزوی لنده ای ها خوردن آب با کیفیت است!

برنامه ستاد نانو برای توانمندسازی رسانه ها

دانلود آهنگ جدید محمد رمضانی بنام عطر موت

آغاز جشن های دهه کرامت در قم

کاروان سفیران کریمه در اصفهان

رایزنی علی لاریجانی و رییس سازمان اطلاعات خارجی روسیه

اورژانس اجتماعی شهرستان محلات به بهره برداری رسید

آمرزش گناهان پیش از اظهار توبه به درگاه خداوند

دیدار معاون ظریف با استاندار کربلا

چه نیازی است که روحانی قدرت را با جریانات شکست خورده تقسیم کند؟

رونمایی از پنجره فولاد ضریح حضرت معصومه(س)

رضایی: استعفایم به گمانه زنی سیاسی رسانه ها ارتباط ندارد/ با خواست خودم مهاجرت می کنم/ مسئولیت اجرایی برعهده نخواهم گرفت

معاون استاندار خراسان رضوی: مشارکت دادن مردم از جمله بانوان تکلیف دولت است

جلب مشارکت حداکثری بخش خصوصی گردشگری ضروری است

سخنرانی سردار کوثری در مراسم بزرگداشت «عملیات مرصاد»

تعریف حریم خصوصی در خودرو، توطئه جدید دشمن

ساخت 220 مسجد و خانه عالم در مناطق روستایی و محروم

واکنش زاکانی به دیدار فرماندهان سپاه با رییس جمهور

«اخلاق» هویت اصلی حوزه و روحانیت است

استخدام طراح،کارشناس Call center،کارشناس ارتباط با مشتری

استخدام مسئول دفتر خانم در آژانس هواپیمایی دلتابان

سومین جلسه پیشگیری برای همه در مسجد طالقانی برگزار شد

حل مشکل اشتغال، کلید آبادانی لرستان

از جونیور ترامپ تا جونیور عارف!

دلیل استعفای امام جمعه بیرجند از زبان خودش /پای مسائل سیاسی در میان است؟

«ضریح نور» در رادیو قزوین

چه نیازی است که قدرت را با جریانات شکست خورده تقسیم کند؟

آیین افتتاحیه سد جامیشان توسط معاون اول ریاست جمهوری

قدردانی ازخبرنگار ایرنا در جشنواره نانو و رسانه

نماینده ولی فقیه در سپاه:انقلابی زدایی از انقلاب خطری جدی است

ایجاد 22 خانه امن ویژه زنان در کشور

خودکفایی 100 هزار خانوار تحت حمایت تا پایان امسال

بابا طاهر مهجور مانده پیشنهاد ثبت روزی با نام بابا طاهر در همدان

کواکبیان: متاسفانه تعداد تحصیل کردگان بیکار افزایش یافته است

جلب مشارکت حداکثری بخش خصوصی گردشگری ضروری است

54 درصد مردم کهگیلویه، بهمیی چرام و لنده تحت پوشش نهادهای حمایتی

«انقلابی زدایی» زنگ خطری جدی است

آمریکایی ها ضربه های بسیاری از سپاه خورده اند

دومین کنفرانس «پدافند غیرعامل و توسعه پایدار» برگزار می شود

افتتاح پایگاه پشتیبانی ناوگان شمال نیروی دریایی راهبردی ارتش

مدیران کاروان های حج در تقویت آرامش زائران سمنانی تلاش کنند

اعتراض اصولگرایان معتدل به محوریت تتلو!

توزیع موادمخدر مشکل مدیریت شهری

سیره و سیاست سعید حجاریان: تئوریسین دوم خرداد نیستم

داستان عجیب یک همیشه زندانی + عکس

آیا نوشیدنی آزاده نامداری الکلی بود؟(عکس)

استقبال مردم شهر ویلتشر از مراسم روز خانوادگی مسلمانان در انگلیس

امام جمعه و نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان: خدمات رسانی پست بانک ایران در روستاها و مناطق محروم از دستاوردهای نظام است

واکنش امام خمینی به بی هوشی شهید نیاکی حین قرائت دعای توسل

علت افزایش امامزاده ها

افتتاح پایگاه پشتیبانی نداجا در منجیل

مشکل چیست، راه حل کدام است؟

سپاه در خدمت جمهور

شورای عالی حج برگزار شد

مرکز توانبخشی سرای خوبان آفتاب خمین افتتاح شد

پایگاه پشتیبانی ناوگان شمال نیروی دریایی راهبردی ارتش در منجیل افتتاح شد

هندیجان نیازمند تغییرات و مدیریت جهادی است

ارائه توانمندی ایران به پاکستان در حوزه پارک های علم و فناوری

افزایش قابلیت های جنگال ناوشکن «الوند» با نصب رادار «ثامن»/ ناوشکن «الوند» رکوردار دریانوردی در آب های بین المللی

الگوهای خودساخته در تعاریف اسلامی جایگاهی ندارند/ حضرت معصومه(س) الگوی الهی است

جدیدترین شماره ماهنامه «فکه» منتشر شد

رییس کانون انجمن صنفی آموزشگاه های آزاد تأکید کرد لزوم بومی سازی رشته های فنی و حرفه ای بر اساس ظرفیت ها

افزیش قابلیت های جنگال ناوشکن «الوند» با نصب رادار «ثامن»/ ناوشکن «الوند» رکوردار دریانوردی در آب های بین المللی

مشکلات جامعه با ترویج فرهنگ ایثار حل شدنی است

همکاری های مشترک استان تهران و اردن در بخش کشاورزی

افتتاح پایگاه پشتیبانی ناوگان شمال نیروی دریایی راهبردی ارتش

پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی

پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی