مطالب مرتبط:
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 19:502017-04-21سياسي

پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی


در پی ابلاغیه اخیر دبیر شورای نگهبان مبنی بر ضرورت جلوگیری از حضور اقلیت های دینی و مذهبی در انتخابات شورای اسلامی شهر با استناد به فرمایشات امام خمینی، - احتراما، با تقدیر از اهتمام ارزنده شورای محترم نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری که انشاء الله بستر انتخاباتی سالم، با امنیت و پر شور را همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند فراهم می سازد، در رابطه با نامه اخیرحضرتعالی مبنی بر ابلاغ مغایرت تبصره 1 ماده 26 قانون شوراها با موازین شرع، که نتیجه آن اعلام عدم صلاحیت افراد غیر مسلمان (شامل اقلیتهای به رسمیت شناخته شده در اصل 13 قانون اساسی) برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا – در مناطقی که اکثریت اهالی مسلمان هستند - می باشد، از آنجا که در این نامه به فرمایشات مورخ 12 مهر 1358 حضرت امام خمینی (رض) به عنوان مهمترین مستند نظریه ابلاغی استناد شده است اینجانب نه از موضع نهادی که در آن مسئولیت دارم بلکه به لحاظ اطلاعاتی که از آثار حضرت امام دارم صرفا به عنوان یک شهروند مسلمان ایرانی دلایل ناموجه بودن استناد مذکور همراه با تأملاتی در باب مطالب مندرج در این نامه را با تأکید بر اهمیت جایگاه رفیع شورای محترم نگهبان و لزوم اهتمام همگان بدان، معروض می دارم: 1 – تاریخ بیانات امام خمینی ، مهر 1358 و قبل از همه پرسی قانون اساسی و پیش از تشکیل قوه مقننه و مجلس و ناظر بر شرایط خاص منحصر به آن برهه بوده است که در بند بعد اشاره می شود.

اصول صریح قانون اساسی در رابطه با حقوق اقلیتها و اصول مربوط به شوراها که بعدا به تأیید و تنفیذ حضرت امام رسیده و به رفراندوم عمومی گذاشته شده است و همچنین اظهارات صریح حضرت امام در رابطه با تضمین حقوق اقلیتهای رسمی، مبنا و ملاک نظام جمهوری اسلامی در هر دو ساحت تقنین و رفتار عملی نظام می باشد.

یعنی همان مبنایی که بر اساس آن قانون شوراهای اسلامی کشور و تبصره مورد نظر در سال 1375 تصویب گردیده و در دو دهه گذشته تا به امروز ملاک انتخابات شوراها بوده است.

ضمن آنکه به نظر اینجانب فرمایشات حضرت امام در همین سخنرانی نیز بنا به دلایلی که عرض می کنم منافاتی با قانون شوراها و تبصره 1 ماده 26 آن ندارد بلکه از جهتی موید آن می باشد.

2 – فرمایشات امام مربوط به زمانی است که قانون شوراهای محلی مصوب 58/2/4 شورای انقلاب و آیین نامه اجرایی آن (مصوب 58/7/1 شورای انقلاب) مبنای برگزاری انتخابات شوراهای شهر بوده است (که برگزار نگردید).

ماده 3 قانون مذکور می گوید: انتخابات شوراها قطع نظر از ویژگی های مذهبی، نژادی، و زبانی انجام می شود و تمام ساکنان محل حق دارند در آن شرکت کنند.

و بر همین اساس نیز در ماده 6 آیین نامه اجرایی آن در شرایط انتخاب شوندگان، وفاداری به نظام جمهوری اسلامی شرط شده بود.

امام خمینی 5 روز بعد از تصویب قانون شوراها در تاریخ 58/2/9 طی فرمانی به شورای انقلاب مأموریت تهیه آیین نامه اجرایی این قانون را ابلاغ فرمود.

قاعدتا فرض اینکه ایشان بدون ملاحظه مواد این قانون و خصوصا ماده 3 آن دستور تهیه آیین نامه اجرای آنرا داده باشند منتفی است.

متن فرمان امام بسیار حائز اهمیت است: شورای انقلاب اسلامی - در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، که از ضرورتهای جمهوری اسلامی است، لازم می‏دانم بی‏درنگ به تهیه آیین نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محلی شهر و روستا در سراسر ایران اقدام، و پس از تصویب به دولت ابلاغ نمایید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا درآورد.

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏ - صحیفه امام ج7، ص167 بنابر این و به طور حتم فرمایشات حضرت امام در سخنرانی مورد استناد ابلاغیه اخیر حضرتعالی، که در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای شهر در مهر 58 و بعد از تصویب قانون و آیین نامه اجرایی آن ایراد شده ناظر بر بیان شرایط لازم برای تأیید و یا رد صلاحیت داوطلبان عضویت در شوراها نمی باشد.

3- حضرت عالی کاملا واقفید که در دوران پر التهاب پیش از تصویب قانون اساسی و استقرار ارکان نظام جمهوری اسلامی، شعار شوراها و تلاش برای نفوذ در آنها ، استراتژی احزاب کمونیستی و جریانهای ضدانقلاب همسوی با آنها بود.

در آن ایام گروهک های مسلح غیر قانونی (و عمدتا کمونیستی) با دست زدن به ارعاب و آشوب از رهگذر تشکیل شوراهای چند نفره خود ساخته در کارخانجات و ادارات و دانشگاهها و در مناطقی از کشور در صدد بودند تا جلوی تصویب قانون اساسی و خصوصا مواد مربوط به دین رسمی کشور و حاکمیت احکام اسلام را بگیرند.

در چنین شرایطی در سال 58 و در آستانه برگزاری انتخابات شوراها حضرت امام مطالبی را در سخنرانی خویش خطاب به مردم مسلمان ایران و علما در رابطه با اهمیت انتخابات شوراها و لزوم هوشیاری نسبت به توطئه نفوذ عناصر مخالف نهضت و اسلام و عناصر چپگرا[: کمونیستها] و منحرفین و وابستگان به رژیم طاغوت در شوراهای شهر و روستا را بیان فرموده اند.

عموم مطالب این سخنرانی و سخنرانی های چند روز قبل و بعد از آن به روشنی صحت مدعای مذکور و این واقعیت را ثابت می کند که فرمایشات حضرت امام در این سخنرانی اصلا ناظر به مقام خطاب به مسئولین برگزاری انتخابات شوراها و تعیین شاخصهای تأیید یا رد صلاحیت نامزدها نبوده است بلکه سخن امام ناظر به بیان شاخصهای مطلوب ایشان در مرحله رأی دادن و انتخاب مردم و خطاب به علما برای شناسایی و معرفی افراد شایسته؛ و همچنین خطاب به مردم مسلمان برای رأی دادن به افراد متعهد و مومن و مسلمان است و لذا می فرمایند : .

روزی است امروز که باید هم علمای اسلام و هم مردم متفکر و هم همه طبقات،‏ درست این چشمهاشان را باز کنند، و افرادی که انتخاب می‏کنند افرادی که شناسایی از قبل داشته باشند.

4 – فرمایشات حضرت امام در باب شوراها منحصر به این سخنرانی نیست و عمومات و اطلاقات و حتی نصوص آنرا باید با دیگر مطالب ایشان تبیین و اثبات نمود.

ایشان دو روز قبل از صدور فرمان تهیه آیین نامه اجرایی قانون شوراها در سخنانی خطاب به مردم سنندج می فرمایند: .

خدا می‏ داند که اسلام و آنی که ما می‏خواهیم- و همه‏ مان تابع اسلامیم- بین هیچ یک فرقی نمی‏گذارند؛ همه حقوق را ملاحظه می‏ کنند.

مسلمین همه ید واحده هستند.

مسلمین همه برادر هستند.

اینکه مسلمین یک طایفه‏ شان به طایفه دیگر مقدّم باشد، اینها نیست در کار.

حقوق همه، همه مسلمین، بلکه هر کس که در مملکت اسلامی زندگی می‏کند، یک حقوقی دارد؛ اسلام به آن حقوق می‏رسد.

این اقلیتهای مذهبی، از قبیل زرتشتی، از قبیل یهودی، از قبیل نصارا، که در ایران گروههای فراوانی هستند، اینها را هم اسلام برایشان احترام قائل است؛ می‏خواهد که اینها هم به حقوق خودشان برسند.

صحیفه امام، ج‏7، ص: 150 – 152.

بیان موارد متعددی که امام خمینی در باب تضمین حقوق اقلیتها در جمهوری اسلامی ایران فرموده اند موجب اطاله کلام می شود از باب نمونه چند مورد زیر را که به عقیده بنده مضمون و مفهوم آنها مغایر با استنباطی است که موجب صدور ابلاغیه اخیر می باشد را ملاحظه فرمایید.

امام می فرماید : اسلام بیش از هر دینی و بیش از هر مسلکی به اقلیتهای‏‎ ‎‏مذهبی آزادی داده است.

آنان نیز باید از حقوق طبیعی خودشان‏‎ ‎‏که خداوند برای همه انسانها قرار داده است، بهره مند شوند.

‏‏57/8/16 ‏‏ اقلیتهای مذهبی نه تنها آزادند،‏‎ ‎‏بلکه دولت اسلامی موظف است از حقوق آنان دفاع کند و دیگر‏‎ ‎‏اینکه هر ایرانی حق دارد که مانند همه افراد از حقوق اجتماعی‏‎ ‎‏برخوردار باشد.

مسلمان یا مسیحی و یا یهودی و یا مذهب دیگر‏‎ ‎‏فرقی ندارد.

‏‏57/8/24 سؤال: ‏‏[‏‏آیا دولت جدید مورد نظر شما صد درصد اسلامی است؟‏‎ ‎‏به این معنی که در حکومت آینده محلی برای یهودیان، مسیحیان و‏‎ ‎‏سایر اقلیتهای مذهبی خواهد بود یا نه؟‏‏]‏ ‏‏جواب: ‏‏البته که در حکومت اسلامی محلی برای اقلیتهای مذهبی‏‎ ‎‏وجود دارد.

و آنها الآن هم وکیل دارند و در مجلس واردند.

ما در‏‎ ‎‏حکومت اسلامی هم برای آنها این حق را قائلیم.

57/9/8 نباید حقوق بعضیها را ملاحظه نکنیم.

ما در‏‎ ‎‏حقوق علی السّواء هستیم و قانون هم ـ که ان شاءالله بعد به تصویب‏‎ ‎‏ملت می خواهد برسد ـ در قانون هم همه اقشار حقوقشان ملاحظه‏‎ ‎‏شده است و اقلیتهای مذهبی، نسوان، دیگر اقشار ـ همه ـ‏‎ ‎‏حقوقشان ملاحظه شده است.

‏‏12 / 1 / 58‏ این اقلیتهای مذهبی، از قبیل زرتشتی، از قبیل یهودی، از قبیل‏‎ ‎‏نصارا، که در ایران گروههای فراوانی هستند، اینها را هم اسلام‏‎ ‎‏برایشان احترام قائل است؛ می خواهد که اینها هم به حقوق‏‎ ‎‏خودشان برسند.

7 / 2 / 58‏ 5 – اگر به استناد اینکه امام خمینی در سخنرانی مورد بحث بر قید مسلمان بودن منتخبین شوراهای شهر و روستا تأکید کرده و از مردم ایران خواسته است که به افراد مسلمان و متعهد به اسلام رأی بدهند این قیود را نصّ بر نفی حق عضویت افراد غیر مسلمان (از پیروان دیگر ادیان رسمی کشور) در شوراهایی که اکثریت مردم آنجا را مسلمانان تشکیل می دهند بدانیم به طریق اولی باید آن همه تصریحات متعدد مشابهی که حضرت امام در پیامهای مربوط به انتخابات مجلس شورای اسلامی و قبل از آن در انتخابات خبرگان بررسی قانون اساسی داشته اند را نافی حق عضویت اقلیتها در این دو نهاد بدانیم چرا که تصمیمات و قوانین این نهادها بسیار با اهمیت تر از مصوبات اجرایی شوراهای شهر و روستا بوده و مربوط به یک منطقه خاص نیست بلکه مربوط به کل کشور - که اکثریت قاطع آنرا مسلمانان تشکیل می دهند می باشد در حالی که در مجلس بررسی قانون اساسی – منطبق با دیدگاه حضرت امام - سه نماینده اقلیتهای دینی حضور داشتند و حضور نمایندگان اقلیتها در مجلس شورای اسلامی نیز در قانون اساسی تصریح و مورد تأیید و تأکید حضرت امام بوده و در همه ادوار مجلس تضمین شده و محقق می باشد! آیا می توان گفت چون حضرت امام همواره و در دهها مورد در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی و انتخاباتهای مجلس شورای اسلامی تأکید کرده اند که به افراد مومن و مسلمان رأی بدهید پس نتیجه بگیریم عضویت غیر مسلمانان در این دو نهاد خلاف نظر ایشان می باشد؟ از باب نمونه دو مورد زیر را ملاحظه فرمایید: اشخاص متدیّن، اشخاص مطّلع، اشخاص متعهد، اشخاصی که اعتقاد به اسلام دارند، اشخاصی که اعتقاد به این نهضت اسلامی دارند، تعیین بکنند که ان شاءالله با نظر آنها یک قانون اساسی اسلامی به تمام معنا بشود.

‏‏ ‏‏5/ 4/ 58‏ ‏‏امید است ملت مبارز متعهد به مطالعه دقیق در سوابق اشخاص و گروهها، آرای خود را به اشخاصی دهند که به اسلام عزیز و قانون اساسی وفادار باشند، و از تمایلات چپ و راست، مبرا باشند، و به حُسن سابقه و تعهد به قوانین اسلام و خیرخواهی امت معروف و موصوف باشند‏‏.

‏‏21/ 12/ 58‏ ‏‏ چه تفاوتی بین تصریحات‏ حضرت امام و تأکیدات ایشان بر قیود مذکور در بیانات فوق در رابطه با انتخاب نمایندگان مجلس بررسی قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی با فراز مذکور و مورد استناد حضرتعالی در باره انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا وجود دارد جز اینکه اهمیت جایگاه قانون اساسی و مجلس دهها بار بیشتر از نهاد شوراهای اسلامی شهر و روستا می باشد؟ 6 – اعلام مغایر با شرع بودن تبصره 1 ماده 21 قانون شوراها (مصوب 1375) – در ابلاغیه اخیر - با این استدلال که تصمیمات شوراها از تأیید شورای نگهبان نمی گذرد که نتیجه آن نفی عضویت افراد غیر مسلمان در شوراهای مناطقی است که اکثریت آنرا مسلمانان تشکیل می دهند، جدّا و بنا به دلایل ذیل ناموجّه می باشد: اولا، شأن شوراهای اسلامی شأن قانونگذاری نیست.

بلکه به تصریح اصول مربوط به شوراها در قانون اساسی خصوصا نصّ اصل 7 ، وظیفه شوراها نظارت ، هماهنگی و تصمیم گیری صرفا در امر اداره شهر و روستا و در واقع تصمیم گیری برای حسن اداره امور شهر و روستا آنهم فقط در محدوده قوانین موضوعه کشور می باشد و نه وضع و تصویب قوانین .

ثانیا، علیرغم اهتمامی که در مواد قانون اساسی بر اهمیت تطبیق قوانین کشور با قانون اساسی و احکام اسلام وجود داشته و بر همین اساس به تبیین وظایف شورای محترم نگهبان در این رابطه پرداخته است اما در مواد مربوط به شوراها با آنکه در اصل 105 تصریح نموده است که تصمیمات شوراها نباید مخالف موازین اسلام و قوانین کشور باشد.

، حتی اشاره ای به لزوم تأیید مصوبات شوراها توسط شورای نگهبان نشده است بنظر می رسد این امر ناشی از غفلت نبوده بلکه بخاطر همین واقعیت است که وظایف و اختیارات و مصوبات شوراها همانگونه که در فصل سوم قانون شوراها به تفصیل برشمرده شده اند از سنخ تصمیمات اجرایی است نه از سنخ قانونگذاری که انحصارا از شئون مجلس شورای اسلامی می باشد.

ثالثا، اگر استدلال مذکور صحیح باشد باید گفت این وضعیت اختصاصی به تصمیمات شوراهای شهر ندارد بلکه تمامی مجامع تصمیم گیری و شوراهایی که در وزارتخانه ها و ادارات و شرکتهای دولتی وجود دارند و شأن نظارتی را نیز دارا می باشند وضع مشابهی دارند، در حالی که طبق قانون اساسی و قوانین جاری کشور منعی برای عضویت اقلیتها در این مجامع نمی باشد.

یادآور می شوم تصمیمات لازم الاتباع مربوط به بسیاری از امور مهمه اجرایی کشور به همین صورت و در همین شوراها اتخاذ می شود.

ضمن آنکه فرض احتمال اتخاذ تصمیمات خلاف موازین شرع منحصر به مواردی نیست که غیر مسلمان عضو شورا باشد ممکن است که با حضور اعضای مسلمان نیز چنین تصمیماتی گرفته شود.

خامسا، در اصل 105 قانون اساسی و در مواد متعددی از قانون شوراها بر این نکته تصریح شده است که مصوبات شوراها نمی بایست با قوانین کشور مغایر باشند و مسئولیت نظارت بر آن را نیز قانون صراحتا در هر موردی مشخص کرده است که حسب مورد به عهده شورای عالی استان، وزارت کشور و مجلس گذارده است نه شورای نگهبان.

7 – چون وظایف مقرر قانونی شوراها همانگونه که گفته شد عموما از سنخ هماهنگی و نظارت برانجام امور اجرایی و رفع نیازهای شهر و روستا می باشد و منتخبین شوراها در واقع وکلای اهالی در اموری هستند که امکان انجام آن از سوی مردم به صورت منفرد نمی باشد بدین جهت واگذاری امر اداره شهر و روستا به اعضای شوراها از سوی مردم را باید تابع احکام عقد وکالت دانست و در وکالت - به استثنای مواردی خاص که ارتباطی با قریب به اتفاق وظایف شوراها ندارد - بنا به نظر عموم فقها و از جمله حضرت امام خمینی شرط مسلمان بودن معتبر نمی باشد.

و بهمین جهت نیز فرض منع قاعده نفی سبیل (ولایت غیر مسلمان بر مسلمان) - که برخی رسانه ها از ظاهر نامه حضرت عالی استنباط کرده اند - با استناد به لازم الاتباع بودن تصمیمات شوراها برای اهالی در مناطقی که مسلمانان اکثریت دارند منتفی است.

ضمن آنکه اگر تصمیمات لازم الاتباع برای اکثریت مسلمانان در شوراها مانعی برای صلاحیت عضویت و تأثیر رأی افراد غیر مسلمان در حق مسلمانان باشد مطمئنا این منع به طریق اولی در مجلس بررسی و تصویب مواد قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی می بایست مطرح گردد چرا که در موارد فراوانی، تصمیمات مهم و قوانین آن با یکی دو رأی موافق بیشتر (که نمایندگان اقلیتهای دینی نیز در رأی گیری مشارکت دارند) به تصویب رسیده و لازم الاتباع برای کل جامعه اسلامی می باشد.

در حالیکه چنین منعی مغایر نص قانون اساسی و نصوص متعدده در فرمایشات حضرت امام می باشد و استدلال به اینکه قوانین مجلس پس از تأیید شورای نگهبان لازم الاتباع می گردند، اشکال و منع مذکور را مرتفع نمی سازد چرا که تأثیر نظر شورای نگهبان از حیث عدم مغایرت قانون مصوب با شرع و قانون اساسی می باشد نه از حیث ورود به روند مراحل تصویب قانون و جبران و جایگزینی رأی فرد غیر مسلمان! 9 – بر فرض آنکه هیچ یک از ادله فوق پذیرفته نشود و موضوع همانگونه باشد که در ابلاغیه حضرت عالی آمده است بدون تردید اشکال عدم رعایت قانون در نحوه ابلاغ آن وارد است چرا که قانون صراحتا روند دیگری را برای ابلاغ و لغو و اصلاح قوانین تعیین نموده است حتی اگر – اشکالات محتمل حقوقی که به مواد 19 و 21 آیین نامه داخلی شورای نگبهان را وارد ندانیم – و مبنا را در رابطه با کشف و ابلاغ مغایرت قوانین با احکام شرع که قبلا از تأیید شورای نگهبان گذشته و سالها بدان عمل شده است را همین مواد بدانیم مطمئنا در ابلاغیه اخیر، ماده 21 رعایت نشده است که می گوید : در موارد مغایرت قوانین با شرع موضوع ماده 19 نظر اکثریت فقهای شورای نگهبان به رییس جمهوری اعلام می شود تا از طرف وی اقدام لازم به عمل آید.

.

روزنامه رسمی جمهوری اسلامی که مخاطب ابلاغیه حضرت عالی بوده است شأن و اختیاری جز چاپ و انتشار قوانین و مصوبات ندارد.

توضیح سخنگوی محترم شورای نگهبان مبنی بر اینکه ابلاغیه برای وزیر کشور نیز ارسال شده است مزید اشکال است و خلاف ماده 21 می باشد.


کلید واژه ها: شوراها - انتخابات شوراها - قانون - انتخابات - امام - قانون اساسی - شورای - امام خمینی - اقلیت - اسلامی - نامزدهای ریاست جمهوری - انتخابات شوراهای شهر - همه پرسی قانون اساسی - مسلمان - نگهبان - نامه - دبیر شورای نگهبان - رابطه - خمینی - رهبر معظم انقلاب - حضرت امام خمینی - اقلیت های دینی - جمهوری اسلامی - جمهوری - برگزار - آیت الله جنتی - صلاحیت - ماده - شورای نگهبان - ریاست جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
استاندار اصفهان:هیچ صندوق و یا یک رای صحیح در استان اصفهان ابطال نشد

اعضای مجمع تصمیم گیری تئاتر شهرستانهای خراسان رضوی مشخص شدند

288 جشن گلریزان در ماه رمضان برگزار می شود

رونمایی از مستند نخستین شهید مدافع حرم خرم آباد

در نشست امروز پارلمان طرح تامین امنیت برگزاری مراسمات اعلام وصول شد

شیخ سلمان: حکم علیه آیت الله قاسم اقدامی هدفمند ضد شیعیان بحرین است

سردار حمیدرضا تقی زاده رییس بنیاد تعاون بسیج شد

امپراتوری کفتربازها در تهران

بیش از 23 میلیارد و 360 میلیون تومان از مازاد دریافتی های غیرمتعارف به خزانه برگشت

«ایران» از ادامه تحریف و تخریب مخالفان علیه دولت گزارش می دهد/ واقعیت های 2030

ما به هیچ وجه دنبال حذف «مطهری» از هیأت رییسه مجلس نیستیم

سردار غیب پرور :آنانکه به سپاه حمله می کنند آیا به عواقب آن اندیشیده اند؟

تجمع متخصصان علوم آزمایشگاهی در مقابل مجلس

باید از شتابزدگی در برنامه های بسیج پرهیز کرد/ اتفاقات بدی در انتخابات روی داد

بیانیه جبهه پایداری درباره انتخابات ریاست جمهوری

اعزام ناوگروه 47 نیروی دریایی ارتش به اقیانوس هند

آقای رییس جمهور اکنون نوبت عمل است

مرتضوی :آمادگی مناظره با وزیر درباره تخلفات انتخاباتی وزارت کشور دارم

روستاییان وام اشتغال را صرف جشن و سرور می کنند

وزارت بهداشت به اعتراض پاتالوژیست ها پاسخ داد

حمله روزنامه دولت به مهران مدیری

نعمتی: دنبال حذف مطهری نیستیم

نام و نشان شهردار پایتخت/ 10 توصیه طلایی در کامنت‏های صاحب‏نظران

ماه رمضان ماه میهمانی خدا

صحت انتخابات شورای شهر تهران تایید شد

تاکید استاندار آذربایجان شرقی بر ارائه راهکارهای عملی برای ایجاد شغل

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با روحانی: دولت رابطه خود را با حوزه قوی تر کند/ از عقلای طرف مقابل هم استفاده کنید

مرگ جوان 28 ساله هنگام شنا در جهرم

سرنوشت کاخ ورسای تهران در گیرودار تخریب یا بقا

آرای خاکستری روحانی را متمایز کرد

بازتاب بیانات رهبرانقلاب در رسانه های عربی

استخدام منشی خانم جهت دکوراسیون داخلی با شرایط و حقوق عالی

استخدام شرکت ساروج بتن کیش

استخدام انباردار با مدرک حسابداری و mdf کار ماهر در خراسان رضوی

استخدام جلوبند ساز و مکانیک در منطقه استاد معین تهران

استخدام راننده پایه یک با مدارک جهت کار بر روی کمپرسی

استخدام آژانس اتابک

ناطق نوری وارد گود سیاست می‎شود؟/ رهبری جریان اعتدال برازنده «شیخ نور» است

استخدام مشاور و منشی خانم جهت فعالیت در دفتر املاک

استخدام کارگر جهت کار در یک قنادی

بیانیه جبهه پایداری درمورد تخلفات انتخاباتی دولت

وزارت بهداشت به اعتراض پاتالوژیست ها پاسخ داد

فرصت های طلایی که در ماه مبارک رمضان دارید

استخدام مدرس مجرب زبان انگلیسی و آلمانی در مشهد

ناسا به دل خورشید نفوذ کرد+عکس

ماه رمضان فرصت انقلاب و سازندگی معنوی است

تاکید قاضی عسکر بر اطلاع رسانی دقیق در حوزه حج و زیارت

استخدام کارشناس شیمی جهت شرکت داروسازی معتبر

اجرای طرح «افطار با شهدا» در دارالعباده یزد

استخدام برنامه نویس Xamarin،FrontEnd،BackEnd در آسیا پرداز

کدامیک از وزرای اقتصادی روحانی عوض می شوند؟

دولت دوازدهم چند وزیر زن معرفی می کند؟

برنامه روابط عمومی برای ماه مبارک رمضان برای مراکز اسلامی و مساجد

جبهه پایداری با صدور بیانیه ای تاکید کرد رأی 16 میلیونی رییسی باعث می شود دولت نتواند از زیر بار پاسخگویی شانه خالی کنند/ دولت همانند 2 ماه گذشته پرکار باشد

فاضلاب های شهری در کرج سرگردانند/ تغییر کاربری سطوح و فضای سبز شهری باید محدود باشد

نعمتی در جمع خبرنگاران مطرح کرد: شیطنت و سهم خواهی؛ ریشه خبر دروغ درباره فراکسیون مستقلان

مولاوردی : 3 وزیر زن در دولت آینده معرفی می شوند

یاسر بازوند: چرایی توجه به آینده پژوهی و کارکرد آن در وحدت امت اسلامی

تعداد تخت های زایمان الکتریکی به 1116 تخت افزایش یافت

استاندار اصفهان:هیچ صندوق و یا یک رای صحیح در استان اصفهان ابطال نشد

ستاد دیه کردستان دغدغه زیادی در کاهش جمعیت کیفری جرایم غیر عمد دارد

سردار تقی زاده رییس بنیاد تعاون بسیج شد

چند نفر همراه حضرت قائم(عج) خروج می کنند؟

نظارت بر استانداردهای دارویی به وزارت بهداشت واگذار شد

انتخاب کت زنانه مناسب با توجه به اندام

بیانیه جبهه پایداری درباره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

اعضای مجمع تصمیم گیری تئاتر شهرستانهای خراسان رضوی مشخص شدند

تیپ های جذاب مردانه

طرح تحریم های ایران به قانون تبدیل می شود

برای مصاحبه شغلی چه رنگ مانتو بپوشم؟

معرفی 3 وزیر زن در دولت آینده

رنگ های جایگزینی رنگ سفید در دکوراسیون خانه

«ناطق»جدید پا جای پای هاشمی فقید

برنامه "ضیافت الهی" در بقاع متبرکه سیستان و بلوچستان اجرایی می شود

اعزام ناوگروه 47 نیروی دریایی ارتش به اقیانوس هند

تشییع جنازه دومرزبان شهید در ارومیه

رمضان زاده: از تشکیل دولت سایه توسط رییسی دفاع می کنم

صادقی خبر داد: مسئولان ذی ربط علت جار و جنجال ها درباره سند2030 را توضیح می دهند

نحوه تعیین استانداردهای دارویی، کالاها و تجهیزات پزشکی، نظامی و انرژی هسته ای مشخص شد

تبریک دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان

تازه ترین کتاب احمدرضا احمدی منتشر شد

ماه رمضان فرصتی برای احیای مسجد طراز اسلام است

«علی فیضی» فردا عازم امارات می شود/ تحلیل کامل مسابقات

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

میرزایی: حق نداریم به نام مصلحت، به هم وطنان نجیب و بی ادعایمان دروغ بگوییم

​ نقطه ضعف های جامعه موجب ایجاد فرق های انحرافی می شود

انواع دلمه ها

اعلام برنامه های سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی در ایام بهار قرآن

تعدادی از صندوق های اخذ رای در ارومیه بازشماری می شود

انواع پلوها

ما به هیچ وجه دنبال حذف «مطهری» از هیأت رییسه مجلس نیستیم

فرمانده بسیج مستضعفین: آنان که به سپاه حمله می کنند آیا به عواقب آن نیز اندیشیده اند؟

سردار «حمیدرضا تقی زاده» رییس بنیاد تعاون بسیج شد

اجرای طرح ضیافت الهی با هدف تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی در استان

تایید صحت انتخابات شورای شهر تهران

آغاز ماه صیام ، ماه میهمانی خدا

توافق فراکسیونهای مجلس برای ادامه ریاست لاریجانی

ماه مبارک رمضان فرصتی برای آشتی با معارف قرآن است

انتقاد معاون فرهنگی وزیر ارشاد از تداوم نفرت پراکنی پس از انتخابات

تلاش برای تربیت حافظان قرآن بیشتر شود/ رهبر جهان اسلام و امید مستضعفان عالم تنها یک نفر است

360 هزار نفر از مجاوران در ماه رمضان میهمان سفره امام رضا(ع) می شوند

288 آیین گلریزان در ماه رمضان برگزار می شود

شان ماه مبارک رمضان باید در اجتماع حفظ شود

ازدواج ممنوعه

بدون عنوان

معیشت ملت روی زمین ماند هم مهم نیست!

اعلام آمادگی روسیه برای مذاکره با آمریکا

دولت یازدهم با قبول سند 2030 از چاله به چاه افتاده است

انتقاد اصلاح طلبان از کابینه روحانی با طعم سهم خواهی/ چرا اصلاح طلبان در زمان انتخابات سکوت کردند؟

گزارش ویدئویی/ تمرینات تکاوران سپاه در نقطه صفر مرزی

استخدام مربی مجرب جهت یک مهدکودک در قزوین

حیوان آزاری دانشجویان ایرلندی سوژه رسانه ها شد+تصاویر

آغاز برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان در هفته جاری/ برای 29 شرکت خارجی دعوتنامه ارسال می شود

مدرسه علمیه نواب در سطح چهار تخصصی طلبه می پذیرد

ترس احسان علیخانی از نامه های توبیخی

چرا کارتر و هیچ رییس جمهور دیگری نتوانست خاورمیانه را تغییر دهد؟

برخی فیلم های تلویزیون نهاد خانواده را تخریب می کند/ مسئولان برای کاهش سن ازدواج چاره اندیشی کنند

روایت عباس جدیدی از کتک کاری اش با علیرضا دبیر: شیطان ما را فریفت!

تصاویر/ برداشت گل گاو زبان - گیلان

فوت مشکوک یک قصاب در بندرعباس / آیا تب کنگو به بندرعباس رسیده است؟

-تاکید مجلس بر طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد

کسب و کارهای نان و آب دار مواد غذایی

صحت انتخابات شورای شهر تهران تایید شد

رژیمِ دست نشانده آل خلیفه رفتنی است

گزارش تصویری/ آیین جزء خوانی قرآن کریم در تبریز

روابط عمومی شوق اداری است نه شغل اداری

برگزاری سی امین جشن گلریزان ستاد دیه کشور

دلجویی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس از خانواده شهید مدافع حرم

مجید درخشانی هنوز هم ممنوع الکار است ؟

هوای تهرانی ها ناسالم شد

سردار حمیدرضا تقی زاده رییس بنیاد تعاون بسیج شد

مهمترین اولویت کاری واحد بابل توجه به دانشجویان و فرهیختگان است

صحت برگزاری انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد

شورای عالی استاندارد وظایف و اختیارات شورای استانی را تعیین می کند

شهر علمی مکاترونیک و تکنولوژی اطلاعات ایران راه اندازی می شود/ حمایت از توسعه مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان

وصیتنامه شهید محمدرضا معبودی/ من عاشق شدم

در یک میزگرد تلویزیونی مطرح شد انحراف تسهیلات اشتغالزایی در روستاها/ بانک ها به روستاهای بالای 10 هزار نفر تسهیلات نمی دهند

صحت انتخابات شورای شهر تهران تایید شد

مینی شعر (405)

پیدا شدن فسیل موجود غول پیکر دریایی در روسیه

موادی از طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد اصلاح شد

عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ سبز و طلایی

اعتراض پاتولوژیست ها قانونی نیست/دکتراهای علوم آزمایشگاهی می توانند آزمایشگاه تاسیس کنند

درخواست کمک کشورهای غرب آسیا از فدراسیون کشتی ایران

رویکرد دولت دوازدهم؛ تعامل سازنده با تمامی اقشار جامعه

پیام توییتری ظریف به رهبران جهان اسلام

رأی معنادار شهری و روستایی-مرتضی مبلغ*

مردم به پاکدستی و مدیریت صحیح اصلاح طلبان رأی دادند

سردار تقی زاده رییس بنیاد تعاون بسیج شد

وزیر بهداشت در یادداشتی به مناسبت ماه رمضان بعضی کوته بینان از تحلیل رویداد 29 اردیبهشت عاجزند

شرایط نگه داری لپ تاپ در هوای گرم

نتایج مطالعات شرکت‎های بین‎المللی امیدوارکننده است/ توسعه میدان‎های غیرمشترک‎ هم در دستور کار قرار می‎گیرد

بیانیه جبهه پایداری درباره انتخابات ریاست جمهوری

طبق مصوبه مجلس نحوه تعیین استانداردهای دارویی، کالاها و تجهیزات پزشکی، نظامی و انرژی هسته ای مشخص شد

صحت انتخابات شورای شهر تهران تایید شد

روایتی داستانی زندگی خلبان شهید عباس دوران در «بال آتش، بال خون»

آنان که به سپاه حمله می کنند به عواقبش نیز بیندیشند

تعدادی از صندوق های اخذ رای در ارومیه بازشماری می شود

ناطق نوری وارد گود سیاست می‎شود؟/ «ناطق»جدید پا جای پای هاشمی فقید

گشایش یازدهمین نمایشگاه قرآن کریم خراسان شمالی

ایجاد اشتغال پایدار باید اولویت کاری دولت دوازدهم قرار گیرد

لغو برخی از معاونت های پست های دولتی با هدف خلاصه کردن دولت در آذربایجان

مطرح کردن رای حلال و حرام به وحدت ملی کشور آسیب می زند

آرزوی انتخاباتیِ سردار

اتمام کار دولت با «لایحه حمایت از حقوق معلولان»

وزن کشی سیاسی برای انتخاب هیات رییسه مجلس

ادعاهای مطرح شده درباره سند 2030 کذب است

نظارت و بازرسی دامپزشکی زنجان برای تامین امنیت غذایی تشدید شد

میرزایی: حق نداریم به نام مصلحت، به هم وطنان نجیب و بی ادعایمان دروغ بگوییم / مردم باید بدانند چه کسانی نمی خواهند مطهری نایب رییس مجلس باشد

خواسته های صنف فاوا از دولت دوازدهم

استخدام شرکت پخش پدیده پایدار اهواز

طرح بهسازی و توسعه بلوک های زایمانی ره آورد طرح تحول سلامت

استخدام انباردار جهت انبار مصالح و کاشی سرامیک در مشهد

سپاه آیینه اقتدار کشور است/ دستگیری تعدادی از منافقین در ایام انتخابات

استخدام مشاورین املاک مجرب و مبتدی در مشاورین املاک آریا

نامه جنجالی سید محمد خاتمی به مهدی نصیری +عکس

استخدام منشی خانم جهت کار دفتری در قزوین

استخدام کارگر ساده آقا با مدرک دیپلم در تولیدی کیف

صحت انتخابات شورای شهر تهران تایید شد

شوکه شدن همسر داماد ماه عسل

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

استخدام منشی جهت انجام امور پشتیبانی در یک شرکت صنعتی

رهبر انقلاب با اشاره به سفر اخیر ترامپ به عربستان: فیلم/ احمق ها مثل گاو شیرده برای آمریکا هستند

ایران ده ها قاسم سلیمانی تربیت کرده/ درگیر شدن حشدشعبی در دعواهای سیاسی آرزوی غربی ها است

ابرچالش های ایران در دولت دوازدهم

«الخلیج» امارات: امیر قطر با تأکید بر تقویت روابط با ایران، اعراب را تحریک می کند

راهبرد رهبری،اعتدال روحانی، اقبال ملی

7 خرداد؛ خبر اول روزنامه های صبح ایران

احمدی: زیر سوال بردن انتخابات به ضرر نظام است

انفجار انتحاری در مرکز بعقوبه/18 نفر کشته و مجروح شدند

مصوبات شورای استاندارد استان در چارچوب مصوبان عالی استاندارد نافذ است

تعارفات را کنار بگذاریم/ قاریان مورد تأیید شورای عالی قرآن در جزءخوانی قرائت کنند

ارتباط دادن تخریب عمارت ثابت پاسال به انتخابات نوعی انتقام گیری است

صحت انتخابات شورای شهر تهران تایید شد

تحقیقات از جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی ادامه دارد

امیری: دولت در انتخاب هیأت رییسه مجلس نقشی ندارد

نمایندگان مجلس با نظارت سازمان استاندارد بر کالاهای دارویی و تجهیزات پزشکی مخالفت کردند

هر آنچه که باید در مورد سند 2030 یونسکو بدانیم

صحت انتخابات شورای شهر تهران تایید شد

رویکرد سیستمی به ساحات آفاقی و انفسی جهان اجتماعی بررسی می شود

پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی

پاسخ حمید انصاری به ابلاغیه آیت الله جنتی درباره اقلیت های مذهبی