مطالب مرتبط:
داروی شفابخش بیماری های بشر
زباله دان شدن یکی از نخستین سکونت گاه های بشر در ایران! + عکس
اردوغان: همه پرسی ترکیه ربطی به دادگاه حقوق بشر اروپا ندارد
کلیچدار اوغلو: به دادگاه حقوق بشر اروپا مراجعه خواهیم کرد
اردوغان: همه پرسی ترکیه ربطی به دادگاه حقوق بشر اروپا ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 19:332017-04-21دانش

ریزگردها، پاسخ طبیعت به نامهربانی های بشر


- دکتر محمد ارحامی، مدیر گروه مهندسی آب و محیط زیست دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف، از کارشناسانی است که تا کنون تحقیقات بسیاری را درباره آلاینده ها داشته است به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز، دکتر محمد ارحامی، مدیر گروه مهندسی آب و محیط زیست دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف، از کارشناسانی است که تا کنون تحقیقات بسیاری را درباره آلاینده ها داشته است وی مطالعاتی را نیز در زمینه گرد و غبارهای خوزستان انجام داده و معتقد است هر چند تغییر اقلیم و عوامل طبیعی، در بروز گرد و غبارهای مناطق جنوب و غرب کشور موثرند و در گذشته هم چنین پدیده هایی سابقه داشته اند، اما زخم هایی که بشر در دهه های اخیر بر صورت طبیعت زده، خشم طبیعت را این بار به صورت سهمگینی بر علیه انسان شورانده است.

با نظرات دکتر ارحامی در این باره بیشتر آشنا شویم.

منابع اصلی ریز گردها چه چیزهایی هستند؟ ریزگردها منابع مختلفی دارند از قبیل خودروها، منابع طبیعی مثل آتشفشان­ها و آتش سوزی جنگل­ها و مراتع، گرد و غبار.

در حال حاضر آلودگی هوا در خوزستان از چه نوع آلودگی است؟ در حال حاضر در خوزستان با ذرات ریز معلق در هوا سرو کار داریم که منشأ اصلی آن گرد و غبار است.

البته ممکن است در روزهایی که گرد و غبار نباشد آلودگی­های کارخانه ­هایی مثل فولاد و نی شکر ویا شرکت­های نفتی و خودروها دلیل بروز آلودگی هوا در خوزستان باشند.

مشکلات اصلی که پدیده­ گرد و غبار ایجاد کرده چه چیزهایی هستند؟ این پدیده یک سری اثرات مستقیم و یک سری اثرات غیر مستقیم دارد.

اثر مستقیم این پدیده مثل کم شدن دید و در پی آن بروز برخی مشکلات دیگر مثل لغو پروازها و بروز مشکلات جدی بر سلامت انسان مثل مشکلات تنفسی، مشکلات قلبی و عروقی، افزایش مراجعات به بیمارستان­ها و حتی در افرادی که بیماری ­های خاص دارند می­تواند منجر به مرگ نیز شود.

علاوه بر این، پدیده­ گرد و غبار برای محیط زیست هم مشکلاتی را ایجاد می­کند برای مثال اگر این ریزگردها داری ترکیبات سولفات باشند بر محصولات کشاورزی تأثیری منفی خواهند داشت یا وجود برخی ترکیبات سمی و خطرناک علاوه بر تأثیر بر بخش کشاورزی می­تواند عامل ایجاد سرطان در انسان نیز باشد.

یکی دیگر از اثرات منفی که این پدیده دارد اثر تخریبی آنها روی آثار تاریخی مثل مجسمه­ ها ودیگر آثار باستانی است.

علاوه بر اثرات مستقیمی که انسان و محیط زیست را تهدید می­کند یک سری آثار غیر مستقیم هم بر جامعه دارد.

تحرک کم و توصیه به مردم برای کم کردن فعالیت­های خارج از خانه در هوای آلوده موجب بروز افسردگی اقشار جامعه می­شود.

متأسفانه پدیده ریزگرد­ها اثرات اقتصادی منفی زیادی را هم در پی دارد.

هزینه ­های ناشی از درمان بیماران، تعطیلی کسب و کار، لغو پروازها، کاهش توریست و مهاجرت­های ناخواسته­ ای که ممکن است به دلیل پایین بودن سطح کیفیت زندگی در پی باشد.

گرد و غبار­ها شامل چه موادی هستند و تأثیر گذاری آنها بر چه اساسی است؟ گرد و غبار دو مشخصه­ مهم دارد؛ فیزیکی و شیمیایی که نقش مهمی در تأثیر گذاری آنها دارد.

مشخصه­ فیزیکی، سایز و اندازه ذرات گرد و غبار است.

طبق استاندارد تعریف شده برای اندازه­ ذرات، اینها در دو گروه pm10 و pm 2.

5 تقسیم بندی می­شوند.

pm 10 ذراتی هستند که قطر ایرودینامیکی آنها کمتر از 10 میکرون و pm 2.

5 ذراتی با قطر ایرودینامیکی 2.

5 میکرون هستند.

لزوم تقسیم بندی ذرات به این دو گروه به خاطر میزان نفوذ پذیری و تأثیر آنها بر سیستم تنفسی است به نحوی که ذرات با pm 10 غالباً قادر به وارد شدن به سیستم تنفسی ما نیستند و در مجاری تنفسی اولیه متوقف می­شوند اما گروه دوم ذرات با ابعاد کمتر از 2.

5 میکرون قابلیت نفوذ بسیار زیادی داشته و به جهت نفوذ به قسمت­های تبادلی با جریان خون صدمات خیلی زیادی را دربر­دارند.

این ذرات به دلیل داشتن اندازه­ کوچکتر امکان طی مسافت بیشتری را هم دارد و به تبع آن قادر به آلوده سازی مناطق بیشتری نیز هست.

جرم زیادی از ذراتی که وارد خوزستان می­شوند به طور متوسط دارای اندازه­ 3 میکرون اند.

مشخصه­ دوم گرد و غبار مشخصه­ شیمیایی است.

به طور کلی چون منشأ اصلی گرد و غبار خاک است پس هر چیزی که در آن باشد مثل آلومینیم، آهن و فلزات سنگین می­تواند در در گرد و غبار نیز یافت شود.

با بررسی­های صورت گرفته روی مشخصه­ های شیمیایی ریزگردها، میزان صدمه رسانی ریزگرد­های صنعتی و خودروها بیشتر از گرد و غبار می­باشد ولی عاملی که باعث تشدید اثرگذاری گرد و غبار می­شود علاوه بر مشخصه­ شیمیایی میزان غلظت آن در هواست.

در مورد ترکیبات موجود در گرد و غبار خوزستان به طور دقیق مطالعاتی صورت نگرفته، اما طبق مطالعاتی که 3 سال پیش توسط یکی از دانشجویان دکتری صورت گرفته بود بیشتر ترکیبات آن شامل فلزات سنگین می­شود.

روی پدیده ­ریزگردها تا چه حد مطالعات جامع صورت گرفته است؟ چند سال پیش در مورد این پدیده طرح کلان تعریف شد ولی به دلایل مختلف بودجه­ ای به این طرح­ها اختصاص داده نشد و به صورت جدی پیش نرفت.

تحقیقات صورت گرفته روی این پدیده در دانشگاه ها انجام گرفته ولی مطالعات جامعی انجام نگرفته است.

یکی از دلایل محقق نشدن این طرح می­تواند نداشتن متولی مشخص و ارتباط این معضل با ارگان­های مختلف مثل وزارت بهداشت و درمان، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی باشد.

یکی از ارگان­­هایی که می­تواند نقش خوبی را ایفا کند وزارت امور­خارجه است چون این پدیده از خارج از کشور نشأت می­گیرد لذا مسئولان روابط خارجی نیز مورد سؤال قرار می­گیرند.

کانون و منشأ گرد و غبار خوزستان از کجاست؟ در مطالعات صورت گرفته روی کانون­ها از مدلسازی استفاده می­شود و این روش دارای عدم قطعیت هست .

برای دقیق تر شدن مدل­ها نیاز به اطلاعات زیادی است.

لذا برای شناخت دقیق­تر کانون­های گرد و غبار در خوزستان باید مطالعات دقیقی صورت پذیرد.

در مطالعه ­ای که ما روی شناخت کانون­های خارجی گرد و غبار در تهران داشتیم و بعد هم برای 5 شهر غربی کشور نیز مطالعه شد که اهواز نیز جزو شهرهای مورد مطالعه بوده نتایجی بدست که قابل تعمیم برای خوزستان هم است اما دارای عدم قطعیت است در این مطالعه مناطق به چندین بخش تقسیم بندی شده است.

برای مثال عراق و جنوب سوریه در یک گروه، شمال عربستان در یک گروه، عربستان و امارات دریک گروه و به همین ترتیب مناطق تا شمال آفریقا دسته بندی شده اند.

پس از این دسته بندی چند رخداد گرد و غبار جدی مورد مطالعه قرار گرفته تا مشخص شود ذرات کدام منطقه پس از تشکیل وارد کشور شده ­اند.

در این مطالعه مشخص شد یکی از مناطقی که بیشترین تأثیر را در ایجاد گرد و غبار دارد کشور عراق و ناحیه ­ای بین دجله و فرات یعنی بین النهرین است.

علاوه بر کانون­های خارجی، کانون­های داخلی نیز باید مورد بررسی قرار گیرند که به نظر می­رسد در این بین سهم هورالعظیم نیز قابل توجه باشد.

چه عواملی باعث تشکیل گرد و غبار می­شوند؟ یکی از عواملی که در بلند شدن غبار از روی سطح زمین تأثیر زیادی دارد سرعت اصطکاک آستانه است.

این شاخص دارای یک مقداری است، که اگر سرعت اصطکاکی باد بیشتر از این مقدار باشد باعث بلند شدن گرد و غبار می­شود.

پس یکی از کمیت ­هایی که در تشکیل گرد و غبار تأثیر دارد مقدار سرعت آستانه ای است.

برای جلوگیری از بلند شدن غبار نیاز است که مقدار سرعت آستانه ­ای زیاد باشد.

برای تحقق این امر لازم است تا مواردی که بر سرعت آستانه­ ای تأثیر دارند مشخص شود.

یکی از عوامل مؤثر وجود موانع در زمین­ها برای کم کردن سرعت باد و جلوگیری از تشکیل غبار با وزش باد با سرعت ­های کم است.

از عوامل مؤثر دیگر درصد رطوبت خاک است.

با کم شدن سطح آب در رودخانه ­ها، زمین­ های اطراف نیز تحت تأثیر قرار گرفته و استمرار این امر باعث بیابان ­زایی می­شود.

این مناطق دارای سرعت آستانه­ ای کمی هستند و به همین دلیل حرکت ذرات غبار با کمترین سرعت جریان باد صورت می­گیرد.

همچنین بسترهایی که قبلاً زیر آب بوده ­اند و به هر دلیلی آب آنها خشک شده ناحیه­ های خیلی مستعدی برای تولید غبار هستند.

نقش عوامل انسانی بر کاهش درصد رطوبت خاک چگونه است؟ 90 درصد آب مصرفی ما در بخش کشاورزی است.

برای توسعه ­ بخش کشاورزی در یک مقطع زمانی اقدام به تأمین آب بیشتری شده که این امر با احداث سدهای زیادی صورت گرفته است.

انجام این کار بدون توجه به نیاز آبی زیست محیطی منطقه صورت گرفته با توجه به اینکه حداقل نیاز آبی زیست محیطی باعث پایداری منطقه از نظر زیست محیطی می­شود لذا عدم توجه به این نیاز باعث بروز برخی مشکلات زیست محیطی از جمله کاهش درصد رطوبت خاک گردیده است.

با توجه به میزان مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی بهره ­وری مصرف آب در این بخش به چه صورتی است؟ کشور ما از نظر میزان بارش در منطقه­ خشک واقع شده پس باید در مصرف آب دقت لازم را داشته باشیم.

در مورد بخش کشاورزی میزان بهره­ وری مصرف آب در این بخش بالا نیست.

یکی از دلایل این امر عدم وجود سیستم­های مکانیزه و شیوه­ های کشاورزی صنعتی در این بخش است.

آیا الگو برداری از اقدامات کشورهای خشک منطقه برای تأمین آب می­تواند به ما کمک کند؟ در بخش تأمین آب برای مصارف مختلف، توصیه برای الگو برداری از کشور­هایی مثل عربستان یا امارات نمی­تواند برای ما مفید باشد چون میزان منابع مالی اختصاص داده شده برای این بخش توسط آنها خیلی زیاد است و به همین علت است که حتی اقدام به شیرین کردن آب دریا نیز کرده­ اند که هزینه ­های خیلی زیادی را در بر­دارد لذا با توجه به محدودیت­هایی مالی که برای ما وجود دارد اختصاص این بودجه امکان پذیر نمی­باشد.

به عنوان آخرین سئوال لطفا درباره بحث کاهش سطح آبهای زیرزمینی و دلایل آن نیز نظر خود را بفرمایید؟ فاکتورهای زیادی بر این امر تأثیر می­گذارد که شامل عوامل انسانی مانند مصرف بی رویه و عدم تزریق آب به منابع زیر زمینی و عوامل زیست محیطی مانند گرمایش زمین می­شود.

بیشترین تأثیر در این بخش مربوط به برداشت بیش از تغذیه است.

راهکار مقابله با این مشکل مدیریت مصرف و تغذیه بیشتر آب به منابع زیر زمینی است.

احداث کانال­های بتنی برای انتقال آب از نفوذ آب به سطح­های زیرین زمین جلوگیری می­کند و این کار وجود بسترهای متخلخل که یکی ازراههای نفوذ آب به سطوح زیرین زمین را از بین می­برد همچنین در برخی ازکشور­ها برای تغذیه ­ی آب منابع زیر زمینی پسماند آبهای مصرف شده شهری پس از تصفیه به درون زمین تزریق می­شود.

برای مقابله با آلودگی هوا باید گام به گام پیش رفت و تصمیمات مقطعی هم چاره ساز نیست.

با برنامه­ ریزی خوب می­توان با بهبود وضعیت در هر سال طی چند سال به یک وضعیت مطلوب رسید.

گفتگو : محمد امین آهنگری منبع: سینا پرس
کلید واژه ها: گرد و غبار - مشکلات - محیط زیست - پدیده - خوزستان - ریزگردها - آلودگی - هایی - انسان - آلودگی هوا - زیست - محیط - طبیعت - کشاورزی - آلاینده - دانشگاه - دکتر - آثار باستانی - منابع طبیعی - مشکلات قلبی - آثار تاریخی - عمران - جامعه - طبیعی - هوای آلوده - منفی - خانه - صورت - مدیر - محمد

آخرین اخبار سرویس:
برگزیدگان شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی معرفی شدند

حذف تعدادی از رشته محل های دانشگاه علمی کاربردی طی یک سال گذشته

سرپرست اداره کل امور مالی، تسهیلات اعتباری و صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد منصوب شد

تمدید طرح بخشودگی جرائم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان

سوالات کاردانی به کارشناسی مهندسی اجرایی عمران - 2 دوره

سوالات کاردانی به کارشناسی تکنولوژی بهره برداری نیروگاه - 2 دوره

تمدید طرح بخشودگی جرایم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان

سوالات کاردانی به کارشناسی مرتع و آبخیزداری - 7 دوره

نشست خبری معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده

فراخوان کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات و کاربردهای آن

رییس واحد بابل: فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه کاربردی شود

فرآیند هجدهمین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی از چهارم شهریورماه آغاز می شود

انتصاب سرپرست صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

فراخوان کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات وکاربردهای آن

سوالات کاردانی به کارشناسی گیاه پزشکی - 5 دوره

سوالات کاردانی به کارشناسی تکنولوژی فنی رسانه - 2 دوره

دانش آموزسمای کرج رتبه دوم وبلاگ نویسی کشور را کسب کرد

راه اندازی سامانه «هوش سازمانی» در دانشگاه علمی کاربردی/ایجاد 15 رشته در سال جدید

مدیرکل حراست واحد تهران غرب منصوب شد

اوضاع نابسامان آزاد راه قم کاشان

آینده ورزش و سلامت در دانشگاه آزاد اسلامی

مهلت انتخاب رشته مجدد دانشگاه آزاد تا ساعت 24 امشب

فرزاد ناظمی سرپرست اداره کل امور مالی ، تسهیلات اعتباری و صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شد

برای گسترش رشته ها تفویض اختیار کامل داریم

سوالات کاردانی به کارشناسی تولیدات دامی - 7 دوره

سوالات کاردانی به کارشناسی تکنولوژی هواپیما - 2 دوره

سوالات کاردانی به کارشناسی تکنولوژی مراقبت و نگهداری مکانیک نیروگاه - 2 دوره

مجموعه سوالات کاردانی به کارشناسی صنایع نساجی - 4 دوره

زمان تحول اساسی در سیاست های کلان آموزش عالی فرا رسیده است

سوالات کاردانی به کارشناسی طراحی پوشاک - 4 دوره

سوالات کاردانی به کارشناسی بازیافت - 6 دوره

درگذشت عالم ربانی و استاد گروه معارف دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند

کشف قدیمی ترین هسته یخی زمین +تصاویر

آزمایشگاه نساجی همکار سازمان استاندارد در دانشگاه امیرکبیر افتتاح شد

اعطای جایزه " زنان در علم " به استاد دانشگاه شیراز

سوالات کاردانی به کارشناسی باستان شناسی - 6 دوره

سوالات کاردانی به کارشناسی شیلات - 6 دوره

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی شیمیدان برجسته کشور شد

سوالات کاردانی به کارشناسی تولیدات گیاهی - 7 دوره

سوالات کاردانی به کارشناسی آبیاری - 6 دوره

آینده ورزش و سلامت در دانشگاه آزاد اسلامی

حاتمی در نشست خبری خبر داد افزایش رشته های کارشناسی و کاردانی دانشگاه علمی کاربردی

​برگزاری دوازدهمین المپیاد فرش کشور در کاشان

گفتگوی ویژه خبری 1396/5/30

سوالات کاردانی به کارشناسی تکنولوژی راهسازی - 2 دوره

زنان ایرانی که قله های علم را فتح کرده و شایسته تقدیرند

دانشجویان استرالیایی قربانی نوعی آزار جنسی

تمدید مهلت انتخاب رشته مجدد دانشگاه آزاد

سوالات کاردانی به کارشناسی تکنولوژی راهداری - 2 دوره

امشب آخرین مهلت انتخاب رشته مجدد دانشگاه آزاد

ایجاد باران الماس در آزمایشگاه با قدرتمندترین لیزر پرتو ایکس دنیا

تولید ابریشم رسانا از کرم ابریشم

تاسیس دانشگاه علمی کاربردی در ورزش و جوانان استان

اساسنامه دانشگاه پیام نور اصلاح و ابلاغ شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی(ره) شهرری در یک نگاه

فعالیت های علمی دانشگاه بوعلی براساس برنامه راهبردی پیگیری می شود

آزمون پیش کارورزی علوم پزشکی دانشگاه آزاد دوم شهریور برگزار می شود

کشف قدیمی ترین هسته یخی زمین

تصاویری از خورشید گرفتگی کامل در آمریکا

فونت قرآنی "واضح" متناسب با فرهنگ ایرانی طراحی شد/چاپ اولین قرآن در 10 هزار نسخ

کهکشان های عروس دریایی منبع تغذیه سیاه چاله ها هستند

تاسیس کرسی ارتباطات علم و فناوری در دانشکده علوم ارتباطات

سیاه چاله ها از کهکشان های عروس دریایی تغذیه می کنند

مرحله دوم آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان در تهران برگزار می شود

گذر از هفت خان رشته پزشکی!

پذیرش دانشجوی بدون آزمون در مقطع کاردانی و کارشناسی 28 رشته تحصیلی واحد سراوان

عضویت قطعی آزمایشگاه های واحد شیراز در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ریاست جمهوری

همایش سلامت و زندگی برگزار می شود

محرومیت زدایی از مناطق نیازمند اولین هدف اردوهای جهادی است

کلیه اخبار کنکوری و دانشگاهی 31 مرداد 96

دلایل ادامه دادن و پایان دادن رابطه در زوج ها

دکتر ولایتی:تایید رشته های دانشگاه آزاداسلامی بر اساس قانون بر عهده کمیته سه نفره است

کشف قدیمی ترین هسته یخی زمین+عکس

در سال تحصیلی آینده 263 دانشجو معلم از طریق کنکور سراسری جذب دانشگاه فرهنگیان می شوند

سیاه چاله ها از کهکشان های عروس دریایی تغذیه می کنند

اصلاحیه رشته محل های گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

اعلام نتایج نقل و انتقال دانشجویان در هفته اول شهریور

امکان ثبت نام دوره های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی تا 5 شهریور

روزنما: کهکشان راه شیری بر فراز آتشکده ساسانی

پوشش های مقاوم در برابر سوختن ساخته شدند

درگیری میان وزارت علوم و دانشگاه آزاد برای معرفی رشته های جدید/ سر اصلاح طلبان در جریان کابینه کلاه نرفته/ گره مسکن کی باز خواهد شد؟

ترجمه و تالیف 5 جلد کتاب آموزشی از سوی دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی ساری

نشست خبری رییس دانشگاه علوم پزشکی با خبرنگاران

تاسیس کرسی «ارتباطات علم و فناوری» در دانشکده علوم ارتباطات

انحلال «شاخص پژوه» و سکوت ساختمان شیشه ای وزارت علوم/ تنها پژوهشگاه خصوصی ایران در ورطه نابودی!

تماشای طولانی مدت تلویزیون بی خوابی می آورد

فراخوان ارسال مقاله به نشریات علمی تخصصی داخلی ، فارسی و لاتین‎

کنفرانس علمی پژوهشی رهیافت های نوین

فرصت مجدد دانشگاه آزاد به داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور 96

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ترویج علم با دانش نامه های الکترونیکی

کتاب های اخترشناسی و فضا منتشر شد

پژوهشگر تاریخ علم چه کار می کند؟

ریش دراز

بزمجه: یادگار دایناسورها

یوسف ثبوتی: بنیان گذار نخستین رصدخانه ی پژوهشی ایران

سرشت علم و جایگاه آن در استانداردهای آموزش علوم

تماشای طولانی مدت تلویزیون بی خوابی می آورد

خورشید گرفتگی کامل

آغاز ثبت نام دوره های بدون آزمون دانشگاه جامع علمی کاربردی گلستان

تاسیس کرسی «ارتباطات علم و فناوری» در دانشکده علوم ارتباطات

گلبول های قرمز خون در شبکه سه بعدی

شرط ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کشور بلاروس اعلام شد

حذف برخی کد رشته های مهم دانشگاه آزاد؟

فرآیند هجدهمین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی از چهارم شهریورماه آغاز می شود

امیدواریم در دوران تصدی «ضیاء هاشمی» قانون مبنای تعاملات در آموزش عالی باشد

ظرفیت و بازار کار رشته ی مهندسی عمران بدون آزمون دانشگاه آزاد

افزایش 10 درصدی شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی در سال جدید

کشف فسیل گل صد میلیون ساله در میانمار +عکس

30 ضربه آزاد برتر سال 2017

آغاز فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی از چهارم شهریورماه

فراخوان نیمه متمرکز جذب هیات علمی از 4 شهریور آغاز می شود

انتخاب رشته مجدد «دانشگاه آزاد» آغاز شد

سلفی که برای بهرام رادان دردسرساز شد!

فرصت مجدد دانشگاه آزاد به داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور 96

آغاز پذیرش دانشجو در دوره های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی لرستان ثبت نام تا 5شهریور ادامه دارد

افتتاح اولین پایگاه علمی بسیج شهرستان سرپل ذهاب

فرآیند هجدهمین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی از چهارم شهریورماه آغاز می شود

فراخوان نیمه متمرکز جذب هیات علمی از 4 شهریور آغاز می شود

افزایش مهارت و کیفیت تحصیلی در دستور کار دانشگاه های علمی کاربردی گلستان

اسکان 343 دانش آموز و دانشجو در خوابگاه های کمیته امداد

فرصت مجدد دانشگاه آزادبرای انتخاب رشته

مجموعه تنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی گیاه پزشکی ایران

چاپ مقاله دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی رامسر با نمایه علمی – پژوهشی

فراخوان نیمه متمرکز جذب هیات علمی از 4 شهریور آغاز می شود

فرصت دوباره داوطلبان دانشکاه آزاد برای انتخاب رشته

جایزه زنان در علم به پرفسور صفوی استاد دانشگاه شیراز اهدا شد

دانشجویان ایرانی برای اعزام به کره جنوبی بورس می شوند

چرا برخی ظرفیت ها در کد رشته های مهم پزشکی دانشگاه آزاد حذف شد؟

سلفی که برای بهرام رادان دردسرساز شد

دیدارهای امروز دکتر ظریف

فرصت مجدد دانشگاه آزاد به داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور 96

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص برگزاری آزمون اختصاصی از دانشجویان پژوهشگاه (منحل شده) شاخص پژوه

دانشگاه تهران برترین دانشگاه ایرانی در نظام رتبه بندی شانگهای 2017

مسجد بلال دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر

آغاز اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

بیمه برای زنان خانه دار و مشاغل آزاد

تصویری از یک سلول قلب مانند در یک لخته خونی

فرصت مجدد دانشگاه آزاد به داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور 96

آغاز فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی از چهارم شهریورماه

دانشگاه آزاد اسلامی آباده در بیش از 50 رشته بدون آزمون دانشجو می پذیرد

امکانات مورد نیاز نخبگان در دانشگاه آزاد فراهم می شود

برگزاری جشنواره اختراعات و ابتکارات «رویش زاگرس» در کرمانشاه

پوشش های مقاوم در برابر سوختن ساخته شدند

دانشجویان ایرانی برای اعزام به کره جنوبی بورس می شوند

نامگذاری کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد یاسوج به نام شهید محسن حججی

دانشجویان ایرانی برای اعزام به کره جنوبی بورس می شوند

امیدواریم در دوران تصدی «ضیاء هاشمی» مبنای تعاملات در آموزش عالی قانون باشد

تاسیس کرسی «ارتباطات علم و فناوری» در دانشکده علوم ارتباطات

برداشت بیش از 18 تن شالی از مزارع تحقیقاتی واحد بندرگز‎

نشست خبری اپرای عشق و عقل و آدمی

تشریح نحوه پذیرش بدون آزمون کارشناسی موسسه آموزش عالی بهزیستی

ساخت پوشش های مقاوم در برابر سوختن

گلایه داوطلبان کنکور سراسری: چرا برخی ظرفیت ها در کد رشته های مهم پزشکی دانشگاه آزاد حذف شد؟

امکانات مورد نیاز نخبگان در دانشگاه آزاد فراهم می شود

400 نفر کادر آموزشی دانشگاه فنی و حرفه ای هیات علمی فنی شدند

وزارت علوم سریعا وضعیت دانشجویان بورسیه را تعیین تکلیف کند

کارآمدی رشته های کاردانی و کارشناسی واحد گلپایگان در آینه آمار

درخشش دانشجوی گیلانی در المپیاد شمشیربازی دانشجویان جهان

سلفی که برای بهرام رادان دردسرساز شد + عکس

الزام دانشگاههای استان به ایجاد شرکتهای دانش بنیان

راهیابی دانش آموز سما واحد کرج به مرحله کشوری جشنواره خوارزمی

فعالیت دو هزار مدرس در 19 مرکز آموزشی علمی کاربردی گلستان

همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران «منطقه چهارمحال و بختیاری»

آغاز پذیرش بدون آزمون دانشگاه علمی کاربردی آران و بیدگل/تحصیل 600 دانشجو در 17 رشته

ثبت نام و پذیرش دانشجوی بدون کنکور در بیش از 40 رشته تحصیلی واحد بجنورد

افزایش 10 درصدی شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی در سال جدید

اعطای بورس تحصیلی به نخبگان دانشگاه آزاد

کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد یاسوج به نام شهید "محسن حججی" نامگذاری شد

احتیاج به یک بسترسازی مناسب جهت تولید علم و فن آوری در دانشگاه هاست

تجهیز دو آزمایشگاه همکار استاندارد در دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان

درخشش دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت

ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی؛ پشت سر گذاشتن دغدغه های کنکور

کیمیای علم به عمل

فرصت مجدد انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد از امروز

افزایش 10 درصدی شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی در سال جدید

فرصت مجدد انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد از امروز

استارت آپ تولید محتوای دیجیتال 10 شهریور در دانشگاه پیام نور

واحد بابل در حوزه بالینی و علوم آزمایشگاهی توانمند و مطرح است

ویژگی های شاخص «کامل الزیارات» به عنوان گنجینه زیارتی شیعه

آغاز انتخاب رشته مجدد دانشگاه آزاد

با حضور جمعی از مسئولان دانشگاه پیام تبریک و تسلیت دانشگاه آزاد به خانواده شهید حججی ابلاغ شد

تولید مرکب نانو در دانشگاه آزاد واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری

افتتاح فاز دوم باغ پرندگان تهران

مرجع تایید رشته های دانشگاه آزاد کمیته سه نفره است

کره جنوبی با اعطای بورس به دانشجویان ایرانی موافقت کرد

دانشگاه ها در مقابل جذب زنان در هیات های علمی مقاومت می کنند/قوانین برای اشتغال زنان دست و پا گیر است

دیدار دکتر ولایتی با رییس حزب فضیلت عراق

رتبه 85 کنکور: آرامش من معجزه خدا بود

تایید رشته های دانشگاه آزا داسلامی بر اساس قانون بر عهده کمیته سه نفره است

سوتی دردسرساز بهرام رادان + عکس

آغاز فرصت مجدد ثبت نام انتخاب رشته آزمون سراسری 96 دانشگاه آزاد اسلامی

اسکان 343 دانش آموز و دانشجو در خوابگاه های کمیته امداد

جشن فارغ التحصیلی 80 دانشجوی فرهنگی

آشنایی با رشته های هنری بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی

پشت کنکوری های دانشگاه آزاد به صف شدند

افتخار بین المللی دانشجویان دانشگاه صنعتی

افتخارآفرینی دانش آموز سما واحد کرمان در جشنواره جوان خوارزمی

ریزگردها، پاسخ طبیعت به نامهربانی های بشر

ریزگردها، پاسخ طبیعت به نامهربانی های بشر