مطالب مرتبط:
داروی شفابخش بیماری های بشر
زباله دان شدن یکی از نخستین سکونت گاه های بشر در ایران! + عکس
اردوغان: همه پرسی ترکیه ربطی به دادگاه حقوق بشر اروپا ندارد
کلیچدار اوغلو: به دادگاه حقوق بشر اروپا مراجعه خواهیم کرد
اردوغان: همه پرسی ترکیه ربطی به دادگاه حقوق بشر اروپا ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 19:332017-04-21دانش

ریزگردها، پاسخ طبیعت به نامهربانی های بشر


- دکتر محمد ارحامی، مدیر گروه مهندسی آب و محیط زیست دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف، از کارشناسانی است که تا کنون تحقیقات بسیاری را درباره آلاینده ها داشته است به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز، دکتر محمد ارحامی، مدیر گروه مهندسی آب و محیط زیست دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف، از کارشناسانی است که تا کنون تحقیقات بسیاری را درباره آلاینده ها داشته است وی مطالعاتی را نیز در زمینه گرد و غبارهای خوزستان انجام داده و معتقد است هر چند تغییر اقلیم و عوامل طبیعی، در بروز گرد و غبارهای مناطق جنوب و غرب کشور موثرند و در گذشته هم چنین پدیده هایی سابقه داشته اند، اما زخم هایی که بشر در دهه های اخیر بر صورت طبیعت زده، خشم طبیعت را این بار به صورت سهمگینی بر علیه انسان شورانده است.

با نظرات دکتر ارحامی در این باره بیشتر آشنا شویم.

منابع اصلی ریز گردها چه چیزهایی هستند؟ ریزگردها منابع مختلفی دارند از قبیل خودروها، منابع طبیعی مثل آتشفشان­ها و آتش سوزی جنگل­ها و مراتع، گرد و غبار.

در حال حاضر آلودگی هوا در خوزستان از چه نوع آلودگی است؟ در حال حاضر در خوزستان با ذرات ریز معلق در هوا سرو کار داریم که منشأ اصلی آن گرد و غبار است.

البته ممکن است در روزهایی که گرد و غبار نباشد آلودگی­های کارخانه ­هایی مثل فولاد و نی شکر ویا شرکت­های نفتی و خودروها دلیل بروز آلودگی هوا در خوزستان باشند.

مشکلات اصلی که پدیده­ گرد و غبار ایجاد کرده چه چیزهایی هستند؟ این پدیده یک سری اثرات مستقیم و یک سری اثرات غیر مستقیم دارد.

اثر مستقیم این پدیده مثل کم شدن دید و در پی آن بروز برخی مشکلات دیگر مثل لغو پروازها و بروز مشکلات جدی بر سلامت انسان مثل مشکلات تنفسی، مشکلات قلبی و عروقی، افزایش مراجعات به بیمارستان­ها و حتی در افرادی که بیماری ­های خاص دارند می­تواند منجر به مرگ نیز شود.

علاوه بر این، پدیده­ گرد و غبار برای محیط زیست هم مشکلاتی را ایجاد می­کند برای مثال اگر این ریزگردها داری ترکیبات سولفات باشند بر محصولات کشاورزی تأثیری منفی خواهند داشت یا وجود برخی ترکیبات سمی و خطرناک علاوه بر تأثیر بر بخش کشاورزی می­تواند عامل ایجاد سرطان در انسان نیز باشد.

یکی دیگر از اثرات منفی که این پدیده دارد اثر تخریبی آنها روی آثار تاریخی مثل مجسمه­ ها ودیگر آثار باستانی است.

علاوه بر اثرات مستقیمی که انسان و محیط زیست را تهدید می­کند یک سری آثار غیر مستقیم هم بر جامعه دارد.

تحرک کم و توصیه به مردم برای کم کردن فعالیت­های خارج از خانه در هوای آلوده موجب بروز افسردگی اقشار جامعه می­شود.

متأسفانه پدیده ریزگرد­ها اثرات اقتصادی منفی زیادی را هم در پی دارد.

هزینه ­های ناشی از درمان بیماران، تعطیلی کسب و کار، لغو پروازها، کاهش توریست و مهاجرت­های ناخواسته­ ای که ممکن است به دلیل پایین بودن سطح کیفیت زندگی در پی باشد.

گرد و غبار­ها شامل چه موادی هستند و تأثیر گذاری آنها بر چه اساسی است؟ گرد و غبار دو مشخصه­ مهم دارد؛ فیزیکی و شیمیایی که نقش مهمی در تأثیر گذاری آنها دارد.

مشخصه­ فیزیکی، سایز و اندازه ذرات گرد و غبار است.

طبق استاندارد تعریف شده برای اندازه­ ذرات، اینها در دو گروه pm10 و pm 2.

5 تقسیم بندی می­شوند.

pm 10 ذراتی هستند که قطر ایرودینامیکی آنها کمتر از 10 میکرون و pm 2.

5 ذراتی با قطر ایرودینامیکی 2.

5 میکرون هستند.

لزوم تقسیم بندی ذرات به این دو گروه به خاطر میزان نفوذ پذیری و تأثیر آنها بر سیستم تنفسی است به نحوی که ذرات با pm 10 غالباً قادر به وارد شدن به سیستم تنفسی ما نیستند و در مجاری تنفسی اولیه متوقف می­شوند اما گروه دوم ذرات با ابعاد کمتر از 2.

5 میکرون قابلیت نفوذ بسیار زیادی داشته و به جهت نفوذ به قسمت­های تبادلی با جریان خون صدمات خیلی زیادی را دربر­دارند.

این ذرات به دلیل داشتن اندازه­ کوچکتر امکان طی مسافت بیشتری را هم دارد و به تبع آن قادر به آلوده سازی مناطق بیشتری نیز هست.

جرم زیادی از ذراتی که وارد خوزستان می­شوند به طور متوسط دارای اندازه­ 3 میکرون اند.

مشخصه­ دوم گرد و غبار مشخصه­ شیمیایی است.

به طور کلی چون منشأ اصلی گرد و غبار خاک است پس هر چیزی که در آن باشد مثل آلومینیم، آهن و فلزات سنگین می­تواند در در گرد و غبار نیز یافت شود.

با بررسی­های صورت گرفته روی مشخصه­ های شیمیایی ریزگردها، میزان صدمه رسانی ریزگرد­های صنعتی و خودروها بیشتر از گرد و غبار می­باشد ولی عاملی که باعث تشدید اثرگذاری گرد و غبار می­شود علاوه بر مشخصه­ شیمیایی میزان غلظت آن در هواست.

در مورد ترکیبات موجود در گرد و غبار خوزستان به طور دقیق مطالعاتی صورت نگرفته، اما طبق مطالعاتی که 3 سال پیش توسط یکی از دانشجویان دکتری صورت گرفته بود بیشتر ترکیبات آن شامل فلزات سنگین می­شود.

روی پدیده ­ریزگردها تا چه حد مطالعات جامع صورت گرفته است؟ چند سال پیش در مورد این پدیده طرح کلان تعریف شد ولی به دلایل مختلف بودجه­ ای به این طرح­ها اختصاص داده نشد و به صورت جدی پیش نرفت.

تحقیقات صورت گرفته روی این پدیده در دانشگاه ها انجام گرفته ولی مطالعات جامعی انجام نگرفته است.

یکی از دلایل محقق نشدن این طرح می­تواند نداشتن متولی مشخص و ارتباط این معضل با ارگان­های مختلف مثل وزارت بهداشت و درمان، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی باشد.

یکی از ارگان­­هایی که می­تواند نقش خوبی را ایفا کند وزارت امور­خارجه است چون این پدیده از خارج از کشور نشأت می­گیرد لذا مسئولان روابط خارجی نیز مورد سؤال قرار می­گیرند.

کانون و منشأ گرد و غبار خوزستان از کجاست؟ در مطالعات صورت گرفته روی کانون­ها از مدلسازی استفاده می­شود و این روش دارای عدم قطعیت هست .

برای دقیق تر شدن مدل­ها نیاز به اطلاعات زیادی است.

لذا برای شناخت دقیق­تر کانون­های گرد و غبار در خوزستان باید مطالعات دقیقی صورت پذیرد.

در مطالعه ­ای که ما روی شناخت کانون­های خارجی گرد و غبار در تهران داشتیم و بعد هم برای 5 شهر غربی کشور نیز مطالعه شد که اهواز نیز جزو شهرهای مورد مطالعه بوده نتایجی بدست که قابل تعمیم برای خوزستان هم است اما دارای عدم قطعیت است در این مطالعه مناطق به چندین بخش تقسیم بندی شده است.

برای مثال عراق و جنوب سوریه در یک گروه، شمال عربستان در یک گروه، عربستان و امارات دریک گروه و به همین ترتیب مناطق تا شمال آفریقا دسته بندی شده اند.

پس از این دسته بندی چند رخداد گرد و غبار جدی مورد مطالعه قرار گرفته تا مشخص شود ذرات کدام منطقه پس از تشکیل وارد کشور شده ­اند.

در این مطالعه مشخص شد یکی از مناطقی که بیشترین تأثیر را در ایجاد گرد و غبار دارد کشور عراق و ناحیه ­ای بین دجله و فرات یعنی بین النهرین است.

علاوه بر کانون­های خارجی، کانون­های داخلی نیز باید مورد بررسی قرار گیرند که به نظر می­رسد در این بین سهم هورالعظیم نیز قابل توجه باشد.

چه عواملی باعث تشکیل گرد و غبار می­شوند؟ یکی از عواملی که در بلند شدن غبار از روی سطح زمین تأثیر زیادی دارد سرعت اصطکاک آستانه است.

این شاخص دارای یک مقداری است، که اگر سرعت اصطکاکی باد بیشتر از این مقدار باشد باعث بلند شدن گرد و غبار می­شود.

پس یکی از کمیت ­هایی که در تشکیل گرد و غبار تأثیر دارد مقدار سرعت آستانه ای است.

برای جلوگیری از بلند شدن غبار نیاز است که مقدار سرعت آستانه ­ای زیاد باشد.

برای تحقق این امر لازم است تا مواردی که بر سرعت آستانه­ ای تأثیر دارند مشخص شود.

یکی از عوامل مؤثر وجود موانع در زمین­ها برای کم کردن سرعت باد و جلوگیری از تشکیل غبار با وزش باد با سرعت ­های کم است.

از عوامل مؤثر دیگر درصد رطوبت خاک است.

با کم شدن سطح آب در رودخانه ­ها، زمین­ های اطراف نیز تحت تأثیر قرار گرفته و استمرار این امر باعث بیابان ­زایی می­شود.

این مناطق دارای سرعت آستانه­ ای کمی هستند و به همین دلیل حرکت ذرات غبار با کمترین سرعت جریان باد صورت می­گیرد.

همچنین بسترهایی که قبلاً زیر آب بوده ­اند و به هر دلیلی آب آنها خشک شده ناحیه­ های خیلی مستعدی برای تولید غبار هستند.

نقش عوامل انسانی بر کاهش درصد رطوبت خاک چگونه است؟ 90 درصد آب مصرفی ما در بخش کشاورزی است.

برای توسعه ­ بخش کشاورزی در یک مقطع زمانی اقدام به تأمین آب بیشتری شده که این امر با احداث سدهای زیادی صورت گرفته است.

انجام این کار بدون توجه به نیاز آبی زیست محیطی منطقه صورت گرفته با توجه به اینکه حداقل نیاز آبی زیست محیطی باعث پایداری منطقه از نظر زیست محیطی می­شود لذا عدم توجه به این نیاز باعث بروز برخی مشکلات زیست محیطی از جمله کاهش درصد رطوبت خاک گردیده است.

با توجه به میزان مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی بهره ­وری مصرف آب در این بخش به چه صورتی است؟ کشور ما از نظر میزان بارش در منطقه­ خشک واقع شده پس باید در مصرف آب دقت لازم را داشته باشیم.

در مورد بخش کشاورزی میزان بهره­ وری مصرف آب در این بخش بالا نیست.

یکی از دلایل این امر عدم وجود سیستم­های مکانیزه و شیوه­ های کشاورزی صنعتی در این بخش است.

آیا الگو برداری از اقدامات کشورهای خشک منطقه برای تأمین آب می­تواند به ما کمک کند؟ در بخش تأمین آب برای مصارف مختلف، توصیه برای الگو برداری از کشور­هایی مثل عربستان یا امارات نمی­تواند برای ما مفید باشد چون میزان منابع مالی اختصاص داده شده برای این بخش توسط آنها خیلی زیاد است و به همین علت است که حتی اقدام به شیرین کردن آب دریا نیز کرده­ اند که هزینه ­های خیلی زیادی را در بر­دارد لذا با توجه به محدودیت­هایی مالی که برای ما وجود دارد اختصاص این بودجه امکان پذیر نمی­باشد.

به عنوان آخرین سئوال لطفا درباره بحث کاهش سطح آبهای زیرزمینی و دلایل آن نیز نظر خود را بفرمایید؟ فاکتورهای زیادی بر این امر تأثیر می­گذارد که شامل عوامل انسانی مانند مصرف بی رویه و عدم تزریق آب به منابع زیر زمینی و عوامل زیست محیطی مانند گرمایش زمین می­شود.

بیشترین تأثیر در این بخش مربوط به برداشت بیش از تغذیه است.

راهکار مقابله با این مشکل مدیریت مصرف و تغذیه بیشتر آب به منابع زیر زمینی است.

احداث کانال­های بتنی برای انتقال آب از نفوذ آب به سطح­های زیرین زمین جلوگیری می­کند و این کار وجود بسترهای متخلخل که یکی ازراههای نفوذ آب به سطوح زیرین زمین را از بین می­برد همچنین در برخی ازکشور­ها برای تغذیه ­ی آب منابع زیر زمینی پسماند آبهای مصرف شده شهری پس از تصفیه به درون زمین تزریق می­شود.

برای مقابله با آلودگی هوا باید گام به گام پیش رفت و تصمیمات مقطعی هم چاره ساز نیست.

با برنامه­ ریزی خوب می­توان با بهبود وضعیت در هر سال طی چند سال به یک وضعیت مطلوب رسید.

گفتگو : محمد امین آهنگری منبع: سینا پرس
کلید واژه ها: گرد و غبار - مشکلات - محیط زیست - پدیده - خوزستان - ریزگردها - آلودگی - هایی - انسان - آلودگی هوا - زیست - محیط - طبیعت - کشاورزی - آلاینده - دانشگاه - دکتر - آثار باستانی - منابع طبیعی - مشکلات قلبی - آثار تاریخی - عمران - جامعه - طبیعی - هوای آلوده - منفی - خانه - صورت - مدیر - محمد

آخرین اخبار سرویس:
ادعای اختراع خودروی آب سوز کذب است

10 کشف رازآلود و غیر قابل باوری که می توانند تاریخ را به طور کلی تغییر دهند

ماموریت تلسکوپ فضایی جیمز وب چیست؟

دفترچه سئوالات آزمون کارشناسی ارشد 96 منتشر شد

سفر در زمان طبق علم ریاضیات «ممکن» است

میرزاده: آیت الله هاشمی سنگ صبور انقلاب بود

تشریح جزییات انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد/ ظرفیت پذیرش حداکثر 12 هزار نفر

چرا این ماهی بزرگترین هنرمند طبیعت است؟ + فیلم

راز 100 ساله آبشار خون فاش شد+عکس

اگر در تلگرام ریپورت شده اید از این ربات کمک بگیرید

عکس قدیمی از فریدون آسرایی

دایره المعارف امتحانات پایان ترم

تصویر/راز 100 ساله آبشار خون فاش شد

“دایره المعارف امتحانات پایان ترم”

10 کشف رازآلود و غیر قابل باوری که می توانند تاریخ را به طور کلی تغییر دهند

رونمایی از سامانه عرضه و تقاضای پژوهش

ماموریت تلسکوپ فضایی جیمز وب چیست؟

جلسه هیات ممیزه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر نوریان

همه چیز درباره وجود عالم های موازی/ مرز تخیل و واقعیت مشاهده اشیا پرنده

آغاز انتخاب رشته دکتری آزاد از ساعت 20

نمایشگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دانشگاه بیرجند افتتاح شد

مصرف مواد مخدر در میان جمعیت دانشجویی کشور بسیار است

سفر در زمان طبق علم ریاضیات «ممکن» است

دانشجویان بابلی با تشکیل حلقه انسانی روزملی خلیج فارس راگرامی داشتند

مصرف مواد مخدر در میان جمعیت دانشجویی کشور بسیار پایین است

بنیاد 15 خرداد ساخت 26 خوابگاه دانشجویی را بر عهده دارد

نمایشگاه ازدواج به روایت آثار کتابخانه ای

دانشجویان بابلی با تشکیل حلقه انسانی روزملی خلیج فارس راگرامی داشتند

با شاهزاده ریاضیدانان آشنا شوید!

اصلاحات دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد

بنیاد 15 خرداد ساخت 26 خوابگاه دانشجویی را بر عهده دارد

انتخاب رشته دوره های دکتری دانشگاه آزاد؛ ساعت 20 امروز

خواجه: در سال جدید تاکید بیشتر بر فعالیت های علمی و فرهنگی است

دستاوردهای انجمن های علمی دانشگاه علم وصنعت ارائه می شود

رونمایی از کتاب قاره ششم و هنرهای دیجیتال

مصرف مواد مخدر در میان جمعیت دانشجویی کشور بسیار است

مراسم رونمایی از دو کتاب آیت الله هاشمی رفسنجانی

انتخاب رشته دوره های دکتری دانشگاه آزاد؛ ساعت 20 امروز

ازدواج 65 زوج دانشجوی دانشگاه گنبدکاووس + فیلم

آغاز انتخاب رشته دوره های دکتری دانشگاه آزاد از ساعت 20 امروز

45 دانشگاه و پژوهشگاه ایران در جمع موثرترین های دنیا قرار گرفتند

جزییات انتخاب رشته داوطلبان دکترای دانشگاه آزاد اعلام شد

مطالعات حقوق تطبیقی حقوقدان را از پیش داوری، تعصب و خوش بینی باز می دارد

آغاز انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد از ساعت 20 امشب

آغاز انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد از ساعت 20 امروز

دولت جوابگوی اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی نیست

سفر رؤسای 9 دانشگاه ایران به آلمان

تمام رشته محل های دکتری 96 دانشگاه آزاد دارای مجوز هستند

جشنواره حرکت دانشجویی در دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود

اولین المپیاد بین المللی نانو برگزارمی شود

ارتقای سطح همکاری و هماهنگی بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد

برگزاری مراسم ختم «تولید ملی و اشتغال» در دانشگاه شهرکرد

روابط عمومی ها از کیان و ماهیت دانشگاه آزاد اسلامی در برابر تهدیدها محافظت کنند

همایش سراسری تکریم اندیشه

چشم پوشی رییس دانشگاه آزاد شیراز از تخلفات گسترده در دانشگاه + اسناد

سامانه عرضه و تقاضای پژوهش «ساعت» رونمایی می شود

برگزاری مناظره«سایه جنگ» در دانشگاه تربیت مدرس

استند آپ کمدین-اراک

سفیران همدلی؛ اعزام دانشجویان بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی هشتگرد به اردوهای جهادی

آغاز انتخاب رشته دکتری آزاد از ساعت 20/ اصلاح کد رشته ارتباطات واحد علوم و تحقیقات

آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری آزاد از ساعت 20/ اصلاح کد رشته ارتباطات واحد علوم و تحقیقات

آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری آزاد

برگزاری سمینار آموزشی و انگیزشی موفقیت با موضوع کارآفرینی و اشتغالزایی

رییس شورای برنامه ریزی و سرمایه گذاری دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران منصوب شد

13 اردیبهشت؛ آخرین مهلت انتخاب رشته دوره دکتری

انتشار مقاله اعضای هیات علمی واحد گلپایگان در مجله علمی پژوهشی تحقیقات تولیدات دامی

آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری تخصصی و ثبت نام بدون آزمون مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی از ساعت 20 امشب

حسین زاده لطفی مطرح کرد تشریح جزییات انتخاب رشته داوطلبان دکترای دانشگاه آزاد

آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری آزاد/ اصلاح کد رشته ارتباطات واحد علوم و تحقیقات

تمام رشته محل های دکتری تخصصی سال 96 دانشگاه آزاد اسلامی دارای مجوز هستند

4000 دانشجو در حال آموزش علوم دینی و قرآنی

برگزاری نشست روسای دانشگاه های ایران و آلمان در شهر بن

تریبون آزاد «انتخاب-12» در دانشگاه پیام نور اصفهان

معاونت فرهنگی وزارت علوم خبر روزنامه ایران را تکذیب کرد!

پیشرفت بهره برداری از سامانه علم سنجی در واحدهای مجری علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

روسای 9 دانشگاه ایران به آلمان سفر می کنند

عکس قدیمی از فریدون آسرایی

دایره المعارف امتحانات پایان ترم

راز 100 ساله آبشار خون فاش شد + عکس

45 دانشگاه و پژوهشگاه کشور در جمع موثرترین های دنیا

“دایره المعارف امتحانات پایان ترم”

شریعتی نیاسر در نامه به نوریان: تمام رشته محل های دکتری تخصصی سال 1396 دانشگاه آزاد دارای مجوز هستند

واقعیت و تخیل مشاهده سفینه های فضایی/عدم اثبات علمی وجود عالم های موازی

برگزاری سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان منطقه 2 و 9 دانشگاه های کشور

ارتقاء سطح همکاری و هماهنگی وزارت علوم با دانشگاه آزاد

قول مساعد رییس دانشگاه آزاد اسلامی فارس برای گسترش فعالیت های کشاورزی و باغی واحد نورآباد ممسنی

پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران از 49 طرح پزشکی و مهندسی

تصویر/راز 100 ساله آبشار خون فاش شد

شریعتی نیاسر در پیام تبریک به نوریان مطرح کرد ارتقای سطح همکاری و هماهنگی بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد

منوری در گفت وگو با فارس خبر داد آغاز انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد از ساعت 20 امشب

با تلفیق آزمون دکتری آزاد و دولتی؛ رشته های دکتری همچنان حذف و اضافه می شوند

کافه انتخابات در دانشگاه علوم پزشکی کاشان برپا شد

برگزاری ششمین جشنواره حرکت در دانشگاه علم و صنعت

نمایشگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دانشگاه بیرجند افتتاح شد

کلنگ زنی احداث اولین خوابگاه دانشجویی توسط بخش خصوصی

اخبار دانشگاه؛ از برگزاری مسابقات قرآن و عترت تا اردوی طرح صالحین

پرسشنامه ارزیابی محل برگزاری آزمون کارشناسی ارشد منتشر شد

مناظره «دولت یازدهم، ادامه یا خاتمه» در دانشگاه صنعتی همدان برگزار می شود

دانشگاه شهید چمران میزبان نهمین جشنواره دانشگاهی «حرکت»

دانشگاه جامع علمی کاربردی ملایر؛ میزبان طرح اعتکاف علمی

اقدامات مسئولین فرهنگی دانشگاه فرهنگیان اراده مان را در پیشبرد آرمان ها محکم تر از دیروز می کند

تبریک دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی مهریز به دکتر نوریان

30 اردیبشت ماه، آخرین مهلت ثبت نام در دانشگاه علوم اسلامی رضوی/ امسال پذیرش دانشجوی خارجی نداریم

معاون عمران دانشگاه آزاد اسلامی یادگارامام (ره) شهرری معرفی شد

دانلود بازی شبیه ساز فضایی Kerbal Space Program کامپیوتر

زمان انتشار کارنامه اولیه کارشناسی ارشد96

دانشگاه گیلان در جمع دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی یک درصد برتر دنیا

شرکت 500 دانش آموز در سومین جشنواره ایستگاه علوم و پژوهش

دانشگاه گیلان در جمع دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی یک درصد برتر دنیا

زمان انتشار کارنامه اولیه کارشناسی ارشد96

مستند «خفه خون» صدای دادخواهی کارگران شرکت آلومینیوم المهدی است/ به بهانه کوچک سازی دولت چوب حراج به مایملک ملت زده شد

برگزاری نشست چالش های فرهنگ دانشگاهی در ایران و اخلاق حرفه ای در دانشگاه

فناوری های زیستی در هیچ دوره ای به این اندازه شگفت انگیز نبوده اند

پیام تبریک ولایتی به غرور آفرینان وزنه برداری کشور

کتاب "قاره ششم و هنرهای دیجیتال" رونمایی شد

30 آوریل،زادروز شاهزاده ریاضیدانان

چاپ 60 مقاله ی ISI دردانشگاه آزاد خرم آباد

پیام تبریک معاون آموزشی وزیر علوم به دکتر نوریان

ارائه مقاله دانشجوی دکتری بیوشیمی دانشگاه آزاد اسلامی همدان در فرانسه

شرایط نقل و انتقال دانشجویان به دانشگاه تهران اعلام شد

جشنواره قرآنی دانشگاه پیام نور برگزار می شود

سازمان سنجش: چهارشنبه پایان مهلت انتخاب رشته دوره دکتری

کنسانتره دامی ابداعی شرکت سپاهان دانه پارسیان،منتخب جشنواره شیخ بهایی شد

دانشگاه شهید چمران میزبان نهمین جشنواره دانشگاهی "حرکت"

تحصیلکرده ها سرکارند !

زمان انتشار کارنامه اولیه کارشناسی ارشد 96

دیدار جمعی از کارگران سراسر کشور با رهبرمعظم انقلاب

اساتید نمونه دانشگاه خواجه نصیر معرفی می شوند

21 هزار داوطلب کنکور دکتری انتخاب رشته کردند

می گوییم: درتاریخ می مانید

حداکثر سن ورود به پردیس های فرهنگیان و شهید رجایی 22 سال تمام است

سازمان سنجش: چهارشنبه پایان مهلت انتخاب رشته دوره دکتری

اصلاحات دفترچه انتخاب رشته دکتری اعلام شد

پرداخت حقوق به نخبگان خارج از کشور تا زمان جذب در داخل/ تلاش برای کوتاه شدن زمان جذب

آغاز نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی از نیمه اردیبهشت

50 دانش آموز خاورشهری از واحد تهران شرق بازدید کردند

سازمان سنجش: چهارشنبه پایان مهلت انتخاب رشته دوره دکتری

رشد کیفی دانشگاه با توجه به فعالیت های پژوهشی و دانش محور

سازمان سنجش: چهارشنبه پایان مهلت انتخاب رشته دوره دکتری

رشد کمیت تولید علم کشور به 15.3 درصد رسید

رییس دانشگاه آزاد کردستان اسامی و نحوه استخدام 18 نفر از افراد خاص را اعلام کند

برپایی جشن های شعبانیه در دانشگاه های کشور

انتخاب رشته 21 هزار داوطلب مجاز آزمون دکتری تاکنون

اطلاعیه پذیرش دوره های MBA و DBA دانشگاه تهران

عکس: وقتی سازمان سنجش شنبه و سه شنبه اش را گم می کند!

نامگذاری یکی از چاله های شهاب سنگی مریخ به نام «بم»

«چالش های فرهنگ دانشگاهی درایران» بررسی می شود

زمان آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری

گفتگوی ویژه خبری 1396/2/9

گذار از فن سالاری به سمت رویکرد اجتماع محور؛ توجه به نیازهای انسانی و توسعه روابط

ساخت شبکه‎های سد ایوشان، 24 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مهلت انتخاب رشته دوره دکتری چهارشنبه پایان می یابد

ثبت انتخاب رشته21 هزار داوطلب کنکور دکتری در سایت سنجش

تحصیلکرده ها سرکارند !

عوامل تصادف در حوادث رانندگی؛ از بی توجهی به جلو تا خودبرتربینی

رییس مرکز برنامه ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد 22 سال تمام شرط سنی پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی در آزمون سراسری

اختصاص بیش از 100 میلیارد ریال وام به کارکنان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود

زمان انتشار کارنامه اولیه کارشناسی ارشد 96

اصلاحات دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد

13 اردیبهشت، کلید سئوالات آزمون ارشد منتشر می شود

پوشش دانشجویان در دانشگاه باید مناسب با فضای علمی باشد

دانش آموخته دانشگاه شریف عضو آکادمی علوم و هنر آمریکا شد

حذف برخی کد رشته های مقطع دکتری دانشگاه آزاد/ مدرک دانش آموختگان رشته های مجاز تأیید می شود

اعطای اعتبار علمی پژوهشی به فصلنامه «آینده پژوهی مدیریت»

چهارمین یادواره شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان

اعطای اعتبار علمی پژوهشی به فصلنامه آینده پژوهی مدیریت

بررسی آینده دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران در رقابت های جهانی

حداکثر سن متقاضیان ورود به پردیس های دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی 22 سال تمام است

دفترچه سئوالات آزمون ارشد 96 منتشر شد

اصلاحات دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد

استفاده از خودآرایی برای تولید نانوتراشه

راز 100 ساله آبشار خون فاش شد+عکس

اعطای اعتبار علمی پژوهشی به فصلنامه «آینده پژوهی مدیریت» واحد علوم و تحقیقات

اعطای اعتبار علمی پژوهشی به فصلنامه «آینده پژوهی مدیریت»

در گفت وگو با فارس مطرح شد پاسخ سوالات داوطلبان آزمون دکتری از زبان مشاور عالی رییس سازمان سنجش

ابداع فناوری جدید برای عکسبرداری از داخل بتن

مراسم گرامیداشت روز معمار در دانشگاه کردستان برگزار شد

درصد پذیرش دانشجویان دانشگاه قرآن و حدیث در مقطع ارشد؛ 5 برابر میانگین کشور

مراسم گرامیداشت روز معمار در دانشگاه کردستان برگزار شد

ساخت ماشین زمان روی کاغذ ممکن شد

دفترچه سئوالات آزمون کارشناسی ارشد 96 منتشر شد

صعود دانشجویان کوهنورد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز به قلل علی علمدار و سلطان سنجر

استاد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز به عضویت کمیته تخصصی مدیریت حسابداری درآمد

بهانه تراشی وزارت علوم در برگزاری کرسی های آزاد اندیشی

نشست علمی تخریج حدیث در قم برگزار می شود

اصلاحات دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری اعلام شد

شریعتی نیاسر در گفت وگو با فارس خبر داد حذف برخی کد رشته های مقطع دکتری دانشگاه آزاد/ مدرک فارغ التحصیلانی که در رشته های مجاز تحصیل کردند تأیید می شود

زمان انتشار کارنامه اولیه کارشناسی ارشد 96/ضوابط انتخاب دانشگاه آزاد

تشریح جزییات انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد/ ظرفیت پذیرش حداکثر 12 هزار نفر

گشایش نهمین جشنواره "حرکت" در دانشگاه چمران

امکان ثبت نام مجدد آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از فردا

برگزاری مرحله استانی ششمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان در آذربایجان شرقی

وزیر علوم: شبکه علمی اطلاعات کشور به زودی رونمایی می شود/ اجرای طرح آمایش آموزش عالی و تجهیز آزمایشگاه ها دو برنامه وزارت علوم برای سال 96

چرا آموزش در دانشگاه ها به حاشیه رفت؟

سرپرست واحد قائم شهر: درآمدهای غیرشهریه ، انضباط مالی و صرفه جویی در دستور کار است

زمان انتشار کارنامه اولیه کارشناسی ارشد 96

چرا این ماهی بزرگترین هنرمند طبیعت است؟ + فیلم

راز 100 ساله آبشار خون فاش شد+عکس

اگر در تلگرام ریپورت شده اید از این ربات کمک بگیرید

شارژ باتری موبایل با نور

ریزگردها، پاسخ طبیعت به نامهربانی های بشر

ریزگردها، پاسخ طبیعت به نامهربانی های بشر