مطالب مرتبط:
داروی شفابخش بیماری های بشر
زباله دان شدن یکی از نخستین سکونت گاه های بشر در ایران! + عکس
اردوغان: همه پرسی ترکیه ربطی به دادگاه حقوق بشر اروپا ندارد
کلیچدار اوغلو: به دادگاه حقوق بشر اروپا مراجعه خواهیم کرد
اردوغان: همه پرسی ترکیه ربطی به دادگاه حقوق بشر اروپا ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 19:332017-04-21دانش

ریزگردها، پاسخ طبیعت به نامهربانی های بشر


- دکتر محمد ارحامی، مدیر گروه مهندسی آب و محیط زیست دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف، از کارشناسانی است که تا کنون تحقیقات بسیاری را درباره آلاینده ها داشته است به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز، دکتر محمد ارحامی، مدیر گروه مهندسی آب و محیط زیست دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف، از کارشناسانی است که تا کنون تحقیقات بسیاری را درباره آلاینده ها داشته است وی مطالعاتی را نیز در زمینه گرد و غبارهای خوزستان انجام داده و معتقد است هر چند تغییر اقلیم و عوامل طبیعی، در بروز گرد و غبارهای مناطق جنوب و غرب کشور موثرند و در گذشته هم چنین پدیده هایی سابقه داشته اند، اما زخم هایی که بشر در دهه های اخیر بر صورت طبیعت زده، خشم طبیعت را این بار به صورت سهمگینی بر علیه انسان شورانده است.

با نظرات دکتر ارحامی در این باره بیشتر آشنا شویم.

منابع اصلی ریز گردها چه چیزهایی هستند؟ ریزگردها منابع مختلفی دارند از قبیل خودروها، منابع طبیعی مثل آتشفشان­ها و آتش سوزی جنگل­ها و مراتع، گرد و غبار.

در حال حاضر آلودگی هوا در خوزستان از چه نوع آلودگی است؟ در حال حاضر در خوزستان با ذرات ریز معلق در هوا سرو کار داریم که منشأ اصلی آن گرد و غبار است.

البته ممکن است در روزهایی که گرد و غبار نباشد آلودگی­های کارخانه ­هایی مثل فولاد و نی شکر ویا شرکت­های نفتی و خودروها دلیل بروز آلودگی هوا در خوزستان باشند.

مشکلات اصلی که پدیده­ گرد و غبار ایجاد کرده چه چیزهایی هستند؟ این پدیده یک سری اثرات مستقیم و یک سری اثرات غیر مستقیم دارد.

اثر مستقیم این پدیده مثل کم شدن دید و در پی آن بروز برخی مشکلات دیگر مثل لغو پروازها و بروز مشکلات جدی بر سلامت انسان مثل مشکلات تنفسی، مشکلات قلبی و عروقی، افزایش مراجعات به بیمارستان­ها و حتی در افرادی که بیماری ­های خاص دارند می­تواند منجر به مرگ نیز شود.

علاوه بر این، پدیده­ گرد و غبار برای محیط زیست هم مشکلاتی را ایجاد می­کند برای مثال اگر این ریزگردها داری ترکیبات سولفات باشند بر محصولات کشاورزی تأثیری منفی خواهند داشت یا وجود برخی ترکیبات سمی و خطرناک علاوه بر تأثیر بر بخش کشاورزی می­تواند عامل ایجاد سرطان در انسان نیز باشد.

یکی دیگر از اثرات منفی که این پدیده دارد اثر تخریبی آنها روی آثار تاریخی مثل مجسمه­ ها ودیگر آثار باستانی است.

علاوه بر اثرات مستقیمی که انسان و محیط زیست را تهدید می­کند یک سری آثار غیر مستقیم هم بر جامعه دارد.

تحرک کم و توصیه به مردم برای کم کردن فعالیت­های خارج از خانه در هوای آلوده موجب بروز افسردگی اقشار جامعه می­شود.

متأسفانه پدیده ریزگرد­ها اثرات اقتصادی منفی زیادی را هم در پی دارد.

هزینه ­های ناشی از درمان بیماران، تعطیلی کسب و کار، لغو پروازها، کاهش توریست و مهاجرت­های ناخواسته­ ای که ممکن است به دلیل پایین بودن سطح کیفیت زندگی در پی باشد.

گرد و غبار­ها شامل چه موادی هستند و تأثیر گذاری آنها بر چه اساسی است؟ گرد و غبار دو مشخصه­ مهم دارد؛ فیزیکی و شیمیایی که نقش مهمی در تأثیر گذاری آنها دارد.

مشخصه­ فیزیکی، سایز و اندازه ذرات گرد و غبار است.

طبق استاندارد تعریف شده برای اندازه­ ذرات، اینها در دو گروه pm10 و pm 2.

5 تقسیم بندی می­شوند.

pm 10 ذراتی هستند که قطر ایرودینامیکی آنها کمتر از 10 میکرون و pm 2.

5 ذراتی با قطر ایرودینامیکی 2.

5 میکرون هستند.

لزوم تقسیم بندی ذرات به این دو گروه به خاطر میزان نفوذ پذیری و تأثیر آنها بر سیستم تنفسی است به نحوی که ذرات با pm 10 غالباً قادر به وارد شدن به سیستم تنفسی ما نیستند و در مجاری تنفسی اولیه متوقف می­شوند اما گروه دوم ذرات با ابعاد کمتر از 2.

5 میکرون قابلیت نفوذ بسیار زیادی داشته و به جهت نفوذ به قسمت­های تبادلی با جریان خون صدمات خیلی زیادی را دربر­دارند.

این ذرات به دلیل داشتن اندازه­ کوچکتر امکان طی مسافت بیشتری را هم دارد و به تبع آن قادر به آلوده سازی مناطق بیشتری نیز هست.

جرم زیادی از ذراتی که وارد خوزستان می­شوند به طور متوسط دارای اندازه­ 3 میکرون اند.

مشخصه­ دوم گرد و غبار مشخصه­ شیمیایی است.

به طور کلی چون منشأ اصلی گرد و غبار خاک است پس هر چیزی که در آن باشد مثل آلومینیم، آهن و فلزات سنگین می­تواند در در گرد و غبار نیز یافت شود.

با بررسی­های صورت گرفته روی مشخصه­ های شیمیایی ریزگردها، میزان صدمه رسانی ریزگرد­های صنعتی و خودروها بیشتر از گرد و غبار می­باشد ولی عاملی که باعث تشدید اثرگذاری گرد و غبار می­شود علاوه بر مشخصه­ شیمیایی میزان غلظت آن در هواست.

در مورد ترکیبات موجود در گرد و غبار خوزستان به طور دقیق مطالعاتی صورت نگرفته، اما طبق مطالعاتی که 3 سال پیش توسط یکی از دانشجویان دکتری صورت گرفته بود بیشتر ترکیبات آن شامل فلزات سنگین می­شود.

روی پدیده ­ریزگردها تا چه حد مطالعات جامع صورت گرفته است؟ چند سال پیش در مورد این پدیده طرح کلان تعریف شد ولی به دلایل مختلف بودجه­ ای به این طرح­ها اختصاص داده نشد و به صورت جدی پیش نرفت.

تحقیقات صورت گرفته روی این پدیده در دانشگاه ها انجام گرفته ولی مطالعات جامعی انجام نگرفته است.

یکی از دلایل محقق نشدن این طرح می­تواند نداشتن متولی مشخص و ارتباط این معضل با ارگان­های مختلف مثل وزارت بهداشت و درمان، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی باشد.

یکی از ارگان­­هایی که می­تواند نقش خوبی را ایفا کند وزارت امور­خارجه است چون این پدیده از خارج از کشور نشأت می­گیرد لذا مسئولان روابط خارجی نیز مورد سؤال قرار می­گیرند.

کانون و منشأ گرد و غبار خوزستان از کجاست؟ در مطالعات صورت گرفته روی کانون­ها از مدلسازی استفاده می­شود و این روش دارای عدم قطعیت هست .

برای دقیق تر شدن مدل­ها نیاز به اطلاعات زیادی است.

لذا برای شناخت دقیق­تر کانون­های گرد و غبار در خوزستان باید مطالعات دقیقی صورت پذیرد.

در مطالعه ­ای که ما روی شناخت کانون­های خارجی گرد و غبار در تهران داشتیم و بعد هم برای 5 شهر غربی کشور نیز مطالعه شد که اهواز نیز جزو شهرهای مورد مطالعه بوده نتایجی بدست که قابل تعمیم برای خوزستان هم است اما دارای عدم قطعیت است در این مطالعه مناطق به چندین بخش تقسیم بندی شده است.

برای مثال عراق و جنوب سوریه در یک گروه، شمال عربستان در یک گروه، عربستان و امارات دریک گروه و به همین ترتیب مناطق تا شمال آفریقا دسته بندی شده اند.

پس از این دسته بندی چند رخداد گرد و غبار جدی مورد مطالعه قرار گرفته تا مشخص شود ذرات کدام منطقه پس از تشکیل وارد کشور شده ­اند.

در این مطالعه مشخص شد یکی از مناطقی که بیشترین تأثیر را در ایجاد گرد و غبار دارد کشور عراق و ناحیه ­ای بین دجله و فرات یعنی بین النهرین است.

علاوه بر کانون­های خارجی، کانون­های داخلی نیز باید مورد بررسی قرار گیرند که به نظر می­رسد در این بین سهم هورالعظیم نیز قابل توجه باشد.

چه عواملی باعث تشکیل گرد و غبار می­شوند؟ یکی از عواملی که در بلند شدن غبار از روی سطح زمین تأثیر زیادی دارد سرعت اصطکاک آستانه است.

این شاخص دارای یک مقداری است، که اگر سرعت اصطکاکی باد بیشتر از این مقدار باشد باعث بلند شدن گرد و غبار می­شود.

پس یکی از کمیت ­هایی که در تشکیل گرد و غبار تأثیر دارد مقدار سرعت آستانه ای است.

برای جلوگیری از بلند شدن غبار نیاز است که مقدار سرعت آستانه ­ای زیاد باشد.

برای تحقق این امر لازم است تا مواردی که بر سرعت آستانه­ ای تأثیر دارند مشخص شود.

یکی از عوامل مؤثر وجود موانع در زمین­ها برای کم کردن سرعت باد و جلوگیری از تشکیل غبار با وزش باد با سرعت ­های کم است.

از عوامل مؤثر دیگر درصد رطوبت خاک است.

با کم شدن سطح آب در رودخانه ­ها، زمین­ های اطراف نیز تحت تأثیر قرار گرفته و استمرار این امر باعث بیابان ­زایی می­شود.

این مناطق دارای سرعت آستانه­ ای کمی هستند و به همین دلیل حرکت ذرات غبار با کمترین سرعت جریان باد صورت می­گیرد.

همچنین بسترهایی که قبلاً زیر آب بوده ­اند و به هر دلیلی آب آنها خشک شده ناحیه­ های خیلی مستعدی برای تولید غبار هستند.

نقش عوامل انسانی بر کاهش درصد رطوبت خاک چگونه است؟ 90 درصد آب مصرفی ما در بخش کشاورزی است.

برای توسعه ­ بخش کشاورزی در یک مقطع زمانی اقدام به تأمین آب بیشتری شده که این امر با احداث سدهای زیادی صورت گرفته است.

انجام این کار بدون توجه به نیاز آبی زیست محیطی منطقه صورت گرفته با توجه به اینکه حداقل نیاز آبی زیست محیطی باعث پایداری منطقه از نظر زیست محیطی می­شود لذا عدم توجه به این نیاز باعث بروز برخی مشکلات زیست محیطی از جمله کاهش درصد رطوبت خاک گردیده است.

با توجه به میزان مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی بهره ­وری مصرف آب در این بخش به چه صورتی است؟ کشور ما از نظر میزان بارش در منطقه­ خشک واقع شده پس باید در مصرف آب دقت لازم را داشته باشیم.

در مورد بخش کشاورزی میزان بهره­ وری مصرف آب در این بخش بالا نیست.

یکی از دلایل این امر عدم وجود سیستم­های مکانیزه و شیوه­ های کشاورزی صنعتی در این بخش است.

آیا الگو برداری از اقدامات کشورهای خشک منطقه برای تأمین آب می­تواند به ما کمک کند؟ در بخش تأمین آب برای مصارف مختلف، توصیه برای الگو برداری از کشور­هایی مثل عربستان یا امارات نمی­تواند برای ما مفید باشد چون میزان منابع مالی اختصاص داده شده برای این بخش توسط آنها خیلی زیاد است و به همین علت است که حتی اقدام به شیرین کردن آب دریا نیز کرده­ اند که هزینه ­های خیلی زیادی را در بر­دارد لذا با توجه به محدودیت­هایی مالی که برای ما وجود دارد اختصاص این بودجه امکان پذیر نمی­باشد.

به عنوان آخرین سئوال لطفا درباره بحث کاهش سطح آبهای زیرزمینی و دلایل آن نیز نظر خود را بفرمایید؟ فاکتورهای زیادی بر این امر تأثیر می­گذارد که شامل عوامل انسانی مانند مصرف بی رویه و عدم تزریق آب به منابع زیر زمینی و عوامل زیست محیطی مانند گرمایش زمین می­شود.

بیشترین تأثیر در این بخش مربوط به برداشت بیش از تغذیه است.

راهکار مقابله با این مشکل مدیریت مصرف و تغذیه بیشتر آب به منابع زیر زمینی است.

احداث کانال­های بتنی برای انتقال آب از نفوذ آب به سطح­های زیرین زمین جلوگیری می­کند و این کار وجود بسترهای متخلخل که یکی ازراههای نفوذ آب به سطوح زیرین زمین را از بین می­برد همچنین در برخی ازکشور­ها برای تغذیه ­ی آب منابع زیر زمینی پسماند آبهای مصرف شده شهری پس از تصفیه به درون زمین تزریق می­شود.

برای مقابله با آلودگی هوا باید گام به گام پیش رفت و تصمیمات مقطعی هم چاره ساز نیست.

با برنامه­ ریزی خوب می­توان با بهبود وضعیت در هر سال طی چند سال به یک وضعیت مطلوب رسید.

گفتگو : محمد امین آهنگری منبع: سینا پرس
کلید واژه ها: گرد و غبار - مشکلات - محیط زیست - پدیده - خوزستان - ریزگردها - آلودگی - هایی - انسان - آلودگی هوا - زیست - محیط - طبیعت - کشاورزی - آلاینده - دانشگاه - دکتر - آثار باستانی - منابع طبیعی - مشکلات قلبی - آثار تاریخی - عمران - جامعه - طبیعی - هوای آلوده - منفی - خانه - صورت - مدیر - محمد

آخرین اخبار سرویس:
دختر عجیب آمریکایی که در 22 سالگی دکترا می گیرد

اطلاعیه دانشگاه آزاد درخصوص رشته محل های حذف شده آزمون کارشناسی ارشد

بازگشت 2501 رشته به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

دختر عجیب آمریکایی که در 22 سالگی دکترا می گیرد

ترامپ روند انتخاب مجدد خود را آغاز کرد

نکاتی درباره عینک های آفتابی

بازگشت 2501 رشته به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

دستگاهی برای نظارت طولانی مدت بر دیابت

کهکشانی که با نظریه ایجاد کهکشان ها متضاد است

بازگشت 2501 رشته به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون دستیاری تا 10 تیر

تولید درخشان ترین نور جهان روی زمین

نوریان: 2501 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه قرار داده شد/ تشکر از دولت و وزارت علوم برای همکاری صمیمانه/ دعوت از دانشجویان برای انتخاب رشته

نوریان: 1 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه قرار داده شد/ تشکر از دولت و وزارت علوم برای همکاری صمیمانه/ دعوت از دانشجویان برای انتخاب رشته

تغییر پراکندگی نور با درخشان ترین نور جهان

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

62 درصد داوطلبان کنکور در رشته های علوم تجربی ثبت نام کردند

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ترویج علم با دانش نامه های الکترونیکی

کتاب های اخترشناسی و فضا منتشر شد

پژوهشگر تاریخ علم چه کار می کند؟

ریش دراز

تغییر ژنتیکی گاوها برای مقاومت در برابر گرمای زمین

بزمجه: یادگار دایناسورها

یوسف ثبوتی: بنیان گذار نخستین رصدخانه ی پژوهشی ایران

2501 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه قرار داده شد/ دعوت از دانشجویان برای انتخاب رشته

سرشت علم و جایگاه آن در استانداردهای آموزش علوم

2501 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه قرار داده شد/ دعوت از دانشجویان برای انتخاب رشته

سرگذشت کتاب مرجع در ایران

بیکاری؛ نتیجه حذف رشته محل های دانشگاه آزاد

ارسال برنامه های راهبردی موسسات آموزش عالی به وزارت علوم تا 15 شهریور/ دادن وام به دانشجویان دکترا

ماجرای درخواست «میرزاده» برای جلوگیری از ورشکستگی دانشگاه آزاد

بازگشت بیش از دو هزار و 500 کدرشته به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

نوریان: 2501 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه قرار داده شد/ تشکر از دولت و وزارت علوم برای همکاری صمیمانه/ دعوت از دانشجویان برای انتخاب رشته

بازگشت بیش از دو هزار و 500 کدرشته به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

2501 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه قرار داده شد/ دعوت از دانشجویان برای انتخاب رشته

اطلاعیه دانشگاه آزاد درخصوص رشته محل های حذف شده در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد

نوریان: 2501 رشته محل حذف شده مورد تایید است

اطلاعیه دانشگاه آزاد درخصوص رشته محل های حذف شده در دفترچه آزمون کارشناسی ارشد

نوریان: 1 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه قرار داده شد/ تشکر از دولت و وزارت علوم برای همکاری صمیمانه/ دعوت از دانشجویان برای انتخاب رشته

صوتی که توسط همه میکروفون ها شکار می شود

مبارزه با آفت ها با "حصار لیزری"

2501 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه قرار داده شد/ دعوت از دانشجویان برای انتخاب رشته

ادامه ترافیک در آزاد راه تهران ـ کرج

2501 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه آزاد قرار داده شد

تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون دستیاری تا 10 تیر

2501 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه آزاد قرار داده شد

بیکاری؛ نتیجه حذف رشته محل های دانشگاه آزاد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی: 2501 رشته محل حذف شده مورد تایید است و در سایت دانشگاه قرار داده شد/ دعوت از دانشجویان برای انتخاب رشته

تولید پانسمانی برای کاهش فوری دردهای دندانی

تولید درخشان ترین نور جهان روی زمین

حضور دکتر نوریان در برنامه گفت وگوی ویژه خبری ساعت 21

جزییات آماری کنکور 96

طرح شهاب بنیاد ملی نخبگان برای 2میلیون دانش آموز کشور

سالانه 4هزار دانش آموز با استعدادبرتر شناسایی می شود+فیلم

62 درصد داوطلبان کنکور در رشته های علوم تجربی ثبت نام کردند

رشد 7 درصدی داوطلبان کنکور امسال/62درصد داوطلبان متقاضی گروه آزمایشی تجربی

جزییات آماری کنکور 96

ثبت نام 62 درصد داوطلبان کنکور در رشته های علوم تجربی

نبض دانشجو/ از حضور دانشجویان در روز قدس تا خلاقیت در دانشگاه

اجرای طرح آمایش نظام آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری

صدور بی رویه جواز تاسیس دانشگاه نقش مهم در افزایش بیکاران تحصیلکرده داشته است

زنانی با حقوق های 150 هزارتومانی!

جدیدترین فناوری برای خواندن افکار

مراسم تشییع رییس پیشین دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر +فیلم

تغییر ژنتیکی گاوها برای مقاومت در برابر گرمای زمین

ارسال برنامه های راهبردی موسسات آموزش عالی به وزارت علوم تا 15 شهریور/ دادن وام به دانشجویان دکترا

پذیرش دانش پژوه در دومین سال مدرسه علوم انسانی اسلامی صدرا

جدیدترین فناوری برای خواندن افکار

زاهدی:وزارت علوم حذف برخی رشته ها از دانشگاه آزاد را بازنگری می‎کند

59 درصد داوطلبان کنکور سراسری امسال زن هستند

چرا نور ما را بیدار و تاریکی ما را خواب آلود می کند؟

افزایش 7 و نیم درصدی داوطلبان آزمون سراسری در مقایسه با پارسال

سیاسی کاری وزارت علوم با دانشگاه آزاد/ سنگ اندازی بعد از انتخابات

برنامه وزارت علوم کیفی سازی آموزش عالی در چارچوب سند آمایش است

موسسات آموزشی با قدمت کمتر از 15 سال ساماندهی می شوند

دانشکده دو نیمه

تمام آمارهای آزمون سراسری/ افزایش تعداد داوطلبان آزمون سراسری نسبت به سال گذشته

شبکه های اجتماعی مهم ترین عامل کاهش سرانه مطالعه در جامعه

ماجرای درخواست «میرزاده» برای جلوگیری از ورشکستگی دانشگاه آزاد

شهریاری:معمولا پشت اقدامات دولت انگیزه های سیاسی است

برنامه تبادل دانشمندان جوان ایران و خلق چین اجرایی شد

جزییات آماری کنکور 96

داوطلبان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته عجله نکنند

کسب مدال طلای فارغ التحصیل دانشگاه الزهرا در کانادا

62 درصد داوطلبان کنکور در رشته های علوم تجربی ثبت نام کردند

ساخت ابرچسبی که ربات ها و باتری های نرم را متحول خواهد کرد + ویدئو

برنامه تبادل دانشمندان جوان ایران و خلق چین اجرایی شد

دانشگاه آزاد اسلامی به رعایت استانداردها توجه جدی دارد/ شائبه جهت گیری سیاسی وجود دارد

حذف رشته های دانشگاه آزاد یک کار سیاسی در راستای تضعیف تیم مدیریتی جدید است

منشا حذف رشته های دانشگاه آزاد سیاسی است

رویکرد وزارت علوم با دانشگاه آزاد بعد از تغییرات مدیریتی متفاوت شده است

پیشتازی آماری دختران در کنکور سال 96

حذف رشته محل های دانشگاه آزاد پاک کردن صورت مسئله است/ منحل کردن رشته های دانشگاهی تبعات سیاسی و اجتماعی به همراه دارد

توکلی در گفت وگو با فارس مطرح کرد تمام آمارهای آزمون سراسری/ افزایش تعداد داوطلبان آزمون سراسری نسبت به سال گذشته

طلوع زیبای خورشید در سیاره یخی زحل!

داوطلبان مقطع ارشد در انتخاب رشته عجله نکنید

ترم تابستان دانشگاه فنی وحرفه ای حذف نشده است

آب مایعی دو فاز است

داوطلبان مقطع ارشد در انتخاب رشته عجله نکنید

جزییات آماری کنکور 96/ پیشتازی پسران در ریاضی و دختران در انسانی

حصر رشته های دانشگاه آزاد اسلامی، غیرقانونی و برخلاف حقوق مکتسبه دانشگاه است/ اقدام وزارت علوم خسارات جبران ناپذیری برای کشور و جامعه دارد

برنامه وزارت علوم برای دانشگاه های آزاد، پیام نور و علمی کاربردی

17 تیر؛ پایان انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 96 دانشگاه آزاد

جزییات آماری کنکور سراسری 96 از زبان سخنگوی سازمان سنجش

خلق درخشان ترین نور جهان روی زمین

دعوت کمیسیون آموزش از نوریان برای ارائه گزارش جزیئات حذف رشته های دانشگاه آزاد

حذف رشته های دانشگاه آزاد باعث هدر رفت ظرفیت فرهیختگان می شود

رسوایی حقوق بشر آمریکایی با پیدایش جمهوری اسلامی

اقدام وزارت علوم در حذف رشته ها استادان را بیکار و آزمایشگاه ها را تعطیل می کند

فناوری خوانش افکار انسان ساخته شد

برنامه وزارت علوم کیفی سازی آموزش عالی در چارچوب سند آمایش است

برنامه وزارت علوم کیفی سازی آموزش عالی در چارچوب سند آمایش است

حذف رشته های دانشگاه آزاد غیرکارشناسی و مغایر نقشه جامع علمی کشور است/ پیگیر احقاق حق این مجموعه فاخر هستیم

میرزاده: اگر مذاکرات دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت علوم فاقد نتیجه باشد، مجلس ورود می کند

تعداد دانشجو های ایرانی مهاجر چه تغییری کرده است؟

شرایط سنوات تحصیلی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد اعلام شد

درخواست رییس دانشکده ارتباطات صدا و سیما برای برخورد با گردانندگان برنامه 6 تیر خندوانه

معاون دانشگاه: دانشگاه آزاد تحریم می شود/ تعدیل نیرو در صورت حذف رشته ها

کسب مدال طلا از دانشگاه کانادایی توسط دانش آموخته دانشگاه الزهرا

کسب مدال طلا از دانشگاه کانادایی توسط دانش آموخته دانشگاه الزهرا

استخدام روحانیون در یک نهاد نظامی

اسکان روزانه 500 نفر در مجتمع اقامتی واحد همدان

دیدار با عبدالله انوار در کتابفروشی آینده

زاهدی: وزارت علوم حذف رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را بازنگری می‎کند

گردش سیاه چاله ها برای اولین بار رویت شد

ثبت 260 اختراع در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی

دانشگاه مذاهب اسلامی واحد سنندج از طریق آزمون سراسری دانشجو می پذیرد

چرا چند سال اخیر شاهد ریزش برگ درختان در فصل تابستان بودیم؟

تغییر پراکندگی نور با درخشان ترین نور جهان

بررسی مشکلات حوزه داده ها و زیرساخت ها در همایش ملی مراکز داده

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تغییر کرد

اصلاح دفترچه ارشد دانشگاه آزاد/ داوطلبان در انتخاب رشته عجله نکنند

وزارت علوم از برخورد سیاسی با دانشگاه آزاد بپرهیزد

گسترش فعالیت های قرآنی؛ مهمترین دغدغه دانشگاه آزاد اسلامی

کنفرانس بین المللی معماری و ریاضیات در کاشان برگزار می شود

کلاهبرداری مالی در دانشگاه شهید بهشتی!

پذیرش دانش پژوه در مدرسه علوم انسانی اسلامی صدرا/ آخرین مهلت ثبت نام؛ 20 تیرماه

فهرست 61 رشته حذف شده واحد علوم تحقیقات

فناوری خوانش افکار انسان ساخته شد

حذف رشته های دانشگاه آزاد 107 هزار استاد و کارمند این دانشگاه را بیکار می کند

اقدام وزارت علوم در حذف رشته ها استادان را بیکار و آزمایشگاه ها را تعطیل می کند

دیگر غولی به نام کنکور وجود ندارد

واحد علوم و تحقیقات اعلام کرد داوطلبان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته عجله نکنند

فهرست 61 رشته حذف شده واحد علوم تحقیقات

اعلام شرایط سنوات تحصیلی دانشجویان دانشگاه فردوسی

آغاز ثبت نام هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان از 10 تیر/ محدودیت در تعداد تشرف وجود ندارد

کارگاه آموزشی زندگی هدفمند (طراحی آینده) برگزار می شود

حذف رشته های دانشگاه آزاد باعث بیکاری فرهیختگان می شود

رکورد شکنی دانشجویان ایران در فرار مغزها

زنانی با حقوق های 150 هزارتومانی!

زنانی با حقوق های 150 هزارتومانی

قرار گرفتن 3 نشریه علمی پژوهشی دانشگاه علامه در میان نشریات برتر

استفاده از رشته های منسوخ شده در دفترچه کنکور دکترا!

ساخت قطعات الکترونیکی بسیار کوچک با استفاده از نانو ورق ها

احداث و تجهیز دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد خوراسگان اصفهان تصویب شد

کارگاه تفسیر قرآن کریم ویژه کارکنان دانشگاه آزاد اصفهان برگزار شد

اصلاح تاسیسات دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اصفهان تصویب شد

مراسم تودیع و معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد قم برگزار شد

تصویب تعمیر فضاهای دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اصفهان

ساخت قطعات الکترونیکی بسیار کوچک با استفاده از نانو ورق ها

چرایی حذف 3 عنوان شغلی استخدامی از رشته علوم قرآنی

حقوق بشر بدون نام آمریکا عدالت پیدا می کند

اولویت، پیشبرد دانشجو به سمت مطالعاتی متناسب با نیازهای فکری است

اجرای تعزیه خوانی در محمود آباد

عجیب ترین موجودات دریایی که برای دانشمندان هم ناشناخته اند/عکس

حذف رشته های دانشگاه آزاد اسلامی غیرکارشناسی و مغایر نقشه جامع علمی کشور است/ پیگیر احقاق حق این مجموعه فاخر هستیم

ایجاد بیش از 17 هزار فرصت کارورزی دانشجویی

سوال از وزیر علوم برای حذف برخی رشته های تحصیلی ارشد دانشگاه آزاد

ربات های راننده با هم صحبت می کنند

سامسونگ برای تعلل در تولید تراشه 7 نانومتری نقره داغ شد!

اصلاحات تا کدام سطوح دانشگاه آزاد جلو می رود؟/ طراحی عملیلت گسترده علیه ولایتی

زیباترین تصاویر روز

استخدام کارشناس برنامه و بودجه در دانشگاه مفید / قم

ناسا موفق به کشف حیات در فضا شد

ظریف وارد رم شد

عباسعلی هراتیان، سیدعباس ساطوریان، جواد ترکاشوند، محمدرضا احمدی رابطه روان بنه های ناسازگار اولیه، ویژگی های شخصیتی و صفت اخلاقی حسادت

درخشانترین نور در زمین تولید شد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 6تیر

تخلیه دانشگاه تگزاس در شهر دالاس پس از دریافت تهدید وجود بمب

این معمای زهردار منصوریان

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 6تیر

10 تا 14 تیر؛ زمان برگزاری مسابقات قرآن مراکز دانشگاهی پیام نور خوزستان

تایید بیش از 160 رشته محل کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ترویج علم با دانش نامه های الکترونیکی

کتاب های اخترشناسی و فضا منتشر شد

پژوهشگر تاریخ علم چه کار می کند؟

حذف 2800 رشته دانشگاه آزاد غیرکارشناسی و غیرقانونی است

ریش دراز

بزمجه: یادگار دایناسورها

یوسف ثبوتی: بنیان گذار نخستین رصدخانه ی پژوهشی ایران

سرشت علم و جایگاه آن در استانداردهای آموزش علوم

زبان فارسی به تلگرام افزوده شد

سرگذشت کتاب مرجع در ایران

دنیای من و روباه و راسو

ناسا موفق به کشف حیات در فضا شد

زبان فارسی به تلگرام افزوده شد

دنیای من و روباه و راسو

ریزگردها، پاسخ طبیعت به نامهربانی های بشر

ریزگردها، پاسخ طبیعت به نامهربانی های بشر