مطالب مرتبط:
بایدها و نبایدهای تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری+ فیلم
عکس| واکنش توییتری محمود احمدی نژاد به ردصلاحیتش در انتخابات ریاست جمهوری
انتخابات، رسانه و فضای مجازی
انتخابات، رسانه و فضای مجازی
از امنیت تا اهمیت رسانه ها و انتخابات 96
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 18:022017-04-21سياسي

انتخابات 96 | بایدها و نبایدهای رسانه ها در انتخابات


گزیده ای از بیانات رهبر انقلاب درباره بایدها و نبایدهای رسانه ها در انتخابات الف) بایدها 1- بر سطح آگاهی و تحلیل مردم بیافزایید مطبوعات در کشور ایران و در نظام جمهوری اسلامی، کجای کارند؟ که هستند و چه هستند؟ آیا زاید و سرباری هستند؟ زینت المجالسی هستند؟ یا نه؛ یک عنصر حقیقی و مؤثّر و اجتناب ناپذیر و سازنده اند؟ نظر ما، البته، معطوف به نکته دوم و جمله اخیر است.

ما معتقدیم که مطبوعات برای نظام جمهوری اسلامی، یک مقوله تجمّلاتی و تشریفاتی نیست.

بنابراین، افزایش آن، تنوّع آن، کیفیّت یافتن آن، و اگر خطایی دارد، تصحیح آن، جزو کارهای اساسی در این نظام است.

نظام جمهوری اسلامی یک نظام مردمی است و کسی نمیتواند این را منکر شود.

مخالفین ما هم نمیتوانند این را منکر شوند.

حداکثر این است که مردم را تخطئه میکنند و میگویند «مردم نفهمیدند و با این مسؤولین و این نظام، صفا کردند.

» بالاخره صفای مردم با این نظام را نمیتوانند منکر شوند و این، مطلب واضحی است.

سر و کارِ ما با مردم است؛ پس این نظام، نظامی است مردمی.

مردم باید اهل تحلیل شوند تا بفهمند که نظام برایشان مفید است.

آگاهی برای چنین نظامی، مثل آب و هوا، لازم و واجب است.

نظام ما، این گونه است.

هر چه مردم بیشتر آگاه باشند، نظام جمهوری اسلامی، بیشتر سود میبرد.

بنابراین، این نظام، به آگاه سازی مردم نیازمند است.

مطبوعاتی که طریق سلامت بپیمایند و بنا بر عناد و بدجنسی نداشته باشند.

این گونه مطبوعات، در هر رشته ای قلم بزنند - سیاسی باشند، فرهنگی باشند، اقتصادی باشند، درباره مسائل خارجی حرف بزنند، در خصوص مسائل داخلی حرف بزنند - و هر کاری که بکنند، به نفع نظام حرکت کرده اند.

چرا؟ چون بر مایه آگاهی مردم میافزایند.

موضع مطبوعات در جمهوری اسلامی، این است.

1375/02/13 2- سه وظیفه عمده: نقد و نظارت، اطلاع رسانی و تبادل آراء برای مطبوعات سه وظیفه عمده قائلم: وظیفه نقد و نظارت، وظیفه اطّلاع رسانی صادقانه و شفّاف، وظیفه طرح و تبادل آراء و افکار در جامعه.

معتقدم که آزادی قلم و بیان، حقِ مسلّم مردم و مطبوعات است.

در این هم هیچ تردیدی ندارم و این جزو اصول مصرّحه قانون اساسی است.

معتقدم اگر جامعه ای مطبوعات آزاد و دارای رشد و قلمهای آزاد و فهمیده را از دست بدهد، خیلی چیزهای دیگر را هم از دست خواهد داد.

وجود مطبوعات آزاد، یکی از نشانه های رشد یک ملت و حقیقتاً خودش هم مایه رشد است؛ یعنی از یک طرف رشد و آزادگی ملت، آن را به وجود میآورد؛ از طرف دیگر،آن هم به نوبه خود میتواند رشد ملت را افزایش دهد.

البته معتقدم در کنار این ارزش، ارزشها و حقایق دیگری هم وجود دارد که با آزادی مطبوعات و آزادی قلم، آن ارزشها نباید پامال شود.

هنر بزرگ این است که کسی بتواند هم آزادی را حفظ کند، هم حقیقت را درک کند، هم مطبوعات آزاد داشته باشد، هم آن آسیبها دامنش را نگیرد.

باید این گونه مشی کرد.

1379/12/09 3- مردم را به انتخاب اصلح تشویق کنید کسانی که زبان گویایی دارند، قلم توانایی دارند و آبرویی پیش مردم دارند - که این آبرو هم جزو ذخایر الهی است و خدای متعال به هرکس داده است، باید آن را در راه او مصرف کند و به کار ببرد - مردم را توجیه و تشویق کنند و آدمهای خوب را به آنها معرفی نمایند.

1374/11/14 4- از انتخابات مانند یک نعمت الهی پاسداری کنید انتخابات که مظهر حضور مردم است، مظهر مردم سالاری دینی است، باید پشتوانه ی امنیت ما باشد.

نباید اجازه داد که این چیزی که ذخیره ی امنیت است، پشتوانه ی امنیت است، به امنیت ما صدمه وارد کند.

دیدید، حس کردید، از نزدیک لمس کردید آن وقتی را که دشمنان میخواهند از انتخابات علیه امنیت کشور سوء استفاده کنند.

باید همه مراقب باشند، همه بهوش باشند.

آحاد مردم، مسئولان گوناگون، منبرداران سیاسی، کسانی که میتوانند با مردم حرف بزنند، همه مراقب باشند، مواظب باشند؛ از انتخابات مانند یک نعمت الهی پاسداری کنند.

1390/06/09 5- انتقاد، منطقی و واقع بینانه باشد البته انتقاد منطقی، گفتن حرف صحیح اینقدر حرفهای آشکار وجود دارد که انسان اگر ذکر آنها را بکند، اصلاً هم غیبت نیست، و میتواند انسان نقد بکند.

بله مسلّم است، امروز یک جریان صحیح و حقّی در جامعه ی ما وجود دارد، جریانهای باطلی هم وجود دارد که به انواع و اقسام طرق میخواهند جامعه را خراب کنند، انقلاب را منحرف کنند؛ در این شکی نیست.

آدمهایی هم در رأس این جریانات هستند.

چه لزومی دارد که انسان به این آدمها تهمت بزند.

چه لزومی دارد که غیبت اینها را بکند.

حرف آشکار اینقدر دارند؛ همان حرفهای آشکار را بیان بکنند، تبیین بکنند، توضیح بدهند، مطلب روشن خواهد شد.

1389/10/07 امروز متأسفانه انسان مشاهده میکند که در بین برخی مسئولین و نخبگان سیاسی و غیره کأنه مد شده است که نگاه، نگاه بدبینانه باشد؛ نگاه منفی باشد؛ نقاط مثبت را نبینند؛ روی نقاط منفی تکیه کنند.

در رسانه ها و غیررسانه ها مرتباً منفیبافی میشود.

تا انسان میگوید هم چرا، میگویند آقا شما نمیگذارید ما واقعیات را بگوییم.

میگویید سیاه نمایی است، میگویید فلان است؛ ما میخواهیم حقایق را بگوییم.

نه، این یکسونگری است.

خب، اگر فرض بفرمایید یک واحد تولیدی دچار یک اشکالی میشود و شما میخواهید به عنوان یک نگاه واقع بینانه آن را بیان کنید، بسیار خوب، در کنارش مثلاً دو تا واحد تولیدی هم ایجاد شده.

اگر این نقطه ی مثبت را بیان کنیم، یک جور مسائل کشور را میفهمیم؛ اگر این نقطه ی مثبت را بیان نکنیم، مسائل کشور را جور دیگری خواهیم فهمید.

اگر فقط نقاط منفی را مشاهده کنیم - که البته نقاط منفی وجود دارد - این طبعاً واقع بینی نیست؛ این برآورد درستی از اوضاع کشور به ما نخواهد داد؛ منجر به ناامیدی میشود؛ ضرر اجتماعیاش هم این است.

1390/05/16 6- رسانه های اینترنتی هم خود را به قانون مقید کنند  این رسانه های الکترونیکی و اینترنتی متأسفانه موجب شده است که افراد بیمحابا علیه یکدیگر حرف بزنند، بد بگویند.

باید از طرف مسئولین کشور برای این هم یک جوری تدبیر بشود.

ولی عمده این است که خود ما مردم، خودمان را مقید کنیم به اخلاق اسلامی؛ خودمان را مقید کنیم به قانون.

حالا این حرف من بهانه ای نشود برای اینکه یک عده ای بروند جوانهای انقلابی را به عنوان جوانهای تند، مورد ملامت و شماتت قرار بدهند؛ نه، من همه ی جوانهای غیور کشور را، جوانهای مؤمنِ انقلابی کشور را فرزندان خودم میدانم و پشت سر آنها قرار میگیرم؛ من از جوانان انقلابی و مؤمن و غیور حمایت میکنم؛ منتها همه را توصیه میکنم به این که در رفتار خود، با اخلاق اسلامی رفتار کنند؛ قانون را مراعات کنند.

همه باید قانون را مراعات کنند.

تجسم انقلاب در قانون جمهوری اسلامی است.

1391/01/01 7- به یکدیگر حسن ظن داشته باشیم قرآن کریم میفرماید: «لولا اذ سمعتموه ظن المؤمنون و المؤمنات بأنفسهم خیراً»؛ یعنی وقتی افک را شنیدید چرا به همدیگر حسن ظن نداشتید؟ یعنی از اول رد کنید افک را.

[اگر] آمدند به یک نفری تهمت زدند، یک چیزی را گفتند - حالا یا با عنوان تهمت یا به عنوان غیبت - چرا قبول میکنید؟ ببینید این کلمه ی لولای تحذیریه در قرآن و در کلام عرب خیلی معنای وسیعی دارد، فقط معنایش «چرا» نیست، که ما بگوییم چرا این کار را نکردی.

چرای با تأکید است.

یعنی آه، وای، چرا؛ معنای «لولا» این است؛ تحذیریه است.

{چرا} «لولا اذ سمعتموه ظن المؤمنون و المؤمنات بأنفسهم [خیراً]»؛ یعنی چرا به هم ظن نیک ندارید، چرا به هم حسن ظن ندارید.

تا فوراً کسی آمد، شما بگویید بله، احتمال درستیاش هم اگر بود، آدم به صورت یقین آن را بداند و نقل بکند.

این درست نیست، این ممنوع است.

این چیزی که امروز مورد ابتلاست در جامعه ی ما، از همان چیزهایی است که بایست از همین ادله ی غیبت بفهمیم که درست نیست؛ این وضعی که وجود دارد درست نیست.

1389/10/07   ب) نبایدها 1- کار دشمن را آسان نکنیم! این که بنده مکرّر به مطبوعات و رسانه ها توصیه میکنم که با مسائل کشور مسؤولانه برخورد کنند، به خاطر همین است.

دشمن میخواهد مطالب خود را در بین مردم به دروغ و فریب منتشر کند.

ما نباید عامل دشمن شویم و کار دشمن را آسان کنیم و همان چیزی را که او میخواهد در فضای فکری و فرهنگی جامعه ما به وجود آورد، در داخل کشور به وسیله مطبوعات، رسانه ها و تریبونها به خورد مردم دهیم.

این خطای بسیار بزرگی است.

اگر عمداً و با توجّه صورت گیرد، خیانت بزرگی است و اگر از روی غفلت باشد، خطای بزرگی است.

باید خیلی آگاه و مراقب بود.

1381/05/05 از گویندگان و نویسندگانی که توفیق سخن گفتن با مردم را دارند، درخواست میکنم که همواره خدا را در نظر داشته، حقیقت را بیان کنند و با سخنان خلاف واقع یا تکیه بر گمان واهی، خدای ناخواسته، به تبلیغات دشمن کمک نکرده؛ کام شیرین مردم را تلخ نکنند.

1371/01/27 همه باید مراقب باشند.

در کشور، کسانی که اهل نوشتنند، اصحاب مطبوعات، کسانی که رسانه ها دست آنهاست، کسانی که تریبونها دست آنهاست، مراقب باشند به این خواست دشمنان کمک نکنند.

بعضی دانسته، بعضی ندانسته، با اظهارنظرهاشان، با حرفهاشان، به خواست دشمن کمک میکنند؛ باید همه مراقب باشند.

دشمن امروز میخواهد از جمهوری اسلامی یک چهره ی نامطلوبی به ملتهای منطقه نشان بدهد تا آنها به این طرف سوق داده نشوند و خط ایستادگی در مقابل استکبار - که خصوصیت ملت ایران است - در میان آنها رواج پیدا نکند؛ لذا ما باید مراقب باشیم.

1390/07/27 2- ذهن مردم را مشغول مسائل فرعی نکنید اینکه ما این همه عرض میکنیم، توصیه میکنیم، تأکید میکنیم، هم به مسئولین، هم به مردم، که خودتان را به مسائل فرعی سرگرم نکنید، برای خاطر این است.

اینکه به مطبوعات، به رسانه ها، به روزنامه ها، به پایگاه های اینترنتی که امروز رواج پیدا کرده است، هی سفارش میکنیم که از وارد کردن حرفها و مطالب نادرست - که ذهن مردم را مشغول میکند - به فضای ذهنی مردم پرهیز کنید، به خاطر این است.

1391/10/19 3- مردم را نسبت به انتخابات دلسرد نکنید مبادا در روزنامه یا در رسانه یی - به هر نحوش - یا در تبلیغاتی، طوری حرف زده بشود که مردم را نسبت به انتخابات دودل بکنند.

البته این مردم دودل نمیشوند.

این مردم نشان داده اند که در مقابل توطئه های دشمن، هوشیارانه عمل میکنند؛ مخالفان انقلاب اسلامی هم این را میدانند؛ اما بالاخره تبلیغات و تلاشهای خودشان را میکنند.

مبادا کسانی در داخل محدوده ی نظام اسلامی پیدا بشوند که به این خواسته ی دشمن کمک کنند؛ به علت اختلافی که با زید و عمرو و بکری دارند، برای خاطر یک امر جزیی، کم اهمیت و احیاناً شخصی یا گروهی، بیایند مردم را نسبت به این حقیقت عظیم - که حضور آن ها را در صحنه نشان میدهد - مردد و دلسرد بکنند.

1370/10/19 4- اعتماد به نفس مردم نباید شکسته شود انسان جایزالخطاست؛ باید تلاش کند خطا نکند یا کمتر بکند.

کسانی هم که خطای طرف مقابل را میبینند، باید دلسوزی کنند و خطا را به گوش او برسانند؛ اما هوچیگری کردن، مردم را دلسرد کردن، اعتماد به نفس مردم را شکستن، آنها را ناامید کردن نسبت به آینده، هیچ روا نیست.

این خطاب من به همه است؛ هم به مطبوعات، هم به رسانه ها، هم به مسئولین، هم به کسانی که منبرهای گوناگون خطابه و سخن گفتنِ با مردم را دارند؛ در مجلس، در نماز جمعه، در جاهای دیگر، در دانشگاه ها.

این چیزی است که بحث مصلحت کشور است؛ باید مصلحت کشور را رعایت کرد.

این هم یکی از آن راه های مقابله ی [دشمن] با اعتماد به نفس ملی است.

1386/10/13 5- از اختلافات جزیی و غیر اصولی صرف نظر شود  حالا بعضیها - چه مطبوعات، چه بعضی از عناصر گوناگون - توصیه پذیر نیستند؛ آنها از ما توصیه نمیخواهند؛ معلوم نیست سیاستهای بعضی از این دستگاه ها و مطبوعات و رسانه ها را کی معین میکند و کجا معین میشود - نانشان در ایجاد اختلاف است - اما آن کسانی که مصالح کشور را میخواهند، مایلند حقائق را غالب کنند، من توصیه ام به آنها این است که از این اختلافات جزیی و غیر اصولی صرف نظر کنند.

شایعه سازی و شایعه پراکنی درست نیست.

انسان میبیند صریحاً و علناً به مسئولین کشور - کسانی که بارهای کشور را بر دوش دارند - تهمت میزنند، نسبت به اینها شایعه سازی میکنند؛ فرق هم نمیکند، چه رییس جمهور باشد، چه رییس مجلس باشد، چه رییس مجمع تشخیص مصلحت باشد، چه رییس قوه ی قضاییه باشد؛ اینها مسئولین کشورند.

مسئولین کشور کسانی هستند که زمام یک کاری به اینها سپرده است؛ مردم باید به اینها اعتماد داشته باشند، حسن ظن داشته باشند.

نباید شایعه پراکنی کرد؛ دشمن این را میخواهد.

دشمن میخواهد شایعه پراکنی کند؛ میخواهد دلها را نسبت به یکدیگر، نسبت به مسئولین بدبین کند.

1388/09/04 اعمال و گفتار تفرقه انگیز و دلسردکننده از هر کسی صادر شود، خیانت به امام و اسلام است.

از حضرات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، ائمه ی محترم جمعه، گویندگان مذهبی و رسانه های عمومی تقاضا میکنم همگان را به این وظیفه ی انقلابی توجه دهند؛ و البته ضمانت اصلی برای این کار، آحاد مردم حزب اللَّه اند که با مشاهده ی تخلف از این وظیفه ی الهی، موظف به نهی ازمنکر و اعراض از متخلفین میباشند.

1368/04/23 6- نقاط برجسته ملت تضعیف نشود آن کسانی هم که دارای تریبونهای گفتن هستند، دارای رسانه هستند، صدایشان در جامعه شنیده میشود، سعی کنند نقاط برجسته ی این ملت را طبق میل دشمن کوچک نکنند، تضعیف نکنند، کمرنگ نکنند.

این هوشیاری ملت ایران باید همواره محفوظ بماند.

1390/07/27 7- هر خبری گفتنی نیست بعضی از خبرهای دنیا، برای مردم ما اصلاً جالب نیست.

حالا دانستند، دانستند؛ ندانستند، ندانستند.

طبیعتاً این خبرها حذف میشود.

بعضی از خبرها، اصلاً مضر است.

حادثه یی را در جایی درست میکنند و میلیونها و میلیاردها دلار خرج میکنند، تا آن را به گوش ما برسانند.

آنگاه ما بیاییم، همین حادثه را از طریق رسانه های گروهی خودمان، به گوش مردممان برسانیم! آیا این عاقلانه است؟! 69/12/21 8- هتک آبروی افراد جایز نیست از طرف علاقه مندان به نامزدهای انتخاباتی گوناگون، بداخلاقیهای انتخاباتی، شایسته ی ملت ما نیست؛ تهمت زدن آدمهای مؤمن را، مصونیت دار از لحاظ اسلامی و شرعی را؛ در معرض هتک آبرو قرار دادن در شبنامه ها، در مطبوعات، در پایگاههای اینترنتی و غیره، این ها اصلاً مصلحت نیست.

من به طور جد از همه ی کسانی که نسبت به نامزدهای مختلف علاقه مندیای دارند، درخواست می کنم، اصرار می کنم که این علاقه مندی خودتان را از راه تخریب دیگران، اهانت به دیگران، متهم کردن دیگران نشان ندهید.

هرچه می خواهید، از نامزد مورد علاقه ی خودتان تمجید کنید، تعریف کنید؛ اما دیگران را تخریب نکنید.

این علامت بدی است.

1386/10/12 9- تهمت به نظام، گناهی بالاتر از تهمت به افراد است فضا را نباید از تهمت و از گمان سوء پر کرد.

قرآن کریم میفرماید: «لو لا اذ سمعتموه ظنّ المؤمنون و المؤمنات بانفسهم خیرا»؛ وقتی میشنوید که یکی را متهم میکنند، چرا به همدیگر حسن ظن ندارید؟ تکلیف دستگاه اجرایی و قضایی به جای خود محفوظ است.

دستگاه های اجرایی باید مجرم را تعقیب کنند، دستگاه های قضایی باید مجرم را محکوم و مجازات کنند؛ با همان روشی که ثابت میشود و در قوانین اسلامی و قوانین عرفی ما هست و هیچ هم در این زمینه نباید کوتاه بیایند؛ اما مجازات مجرم که از طرق قانونی جرم او ثابت شده است، غیر از این است که به گمان، به خیال، به تهمت، یکی را متهم کنیم، بدنام کنیم، توی جامعه دهن به دهن بگردانیم.

اینکه نمیشود.

این فضا، فضای درستی نیست.

یا دیگران - خارجیها، بیگانه ها، تلویزیونهای مغرض - علیه کسی یا کسانی حرفی بزنند، ادعا کنند که اینها فلان جا خیانت کردند، فلان جا خطا کردند؛ ما هم عین همان را پخش کنیم.

این، ظلم است؛ این، مورد قبول نیست.

رسانه های بیگانه کِی دلشان برای ما سوخته است؟ کِی خواسته اند حقائق در مورد ما روشن بشود، که در این مورد بیایند حقیقت را گفته باشند؟ میگویند، حرفهایی میزنند، ادعاهایی میکنند.

نباید گفت اینها شفافیت است.

این، شفافیت نیست؛ این، کدر کردن فضاست.

شفافیت معنایش این است که مسئول در جمهوری اسلامی عملکرد خودش را به طور واضح در اختیار مردم قرار بدهد؛ این معنای شفافیت است، باید هم بکنند؛ اما اینکه ما بیاییم این و آن را بدون اینکه اثبات شده باشد، بگیریم زیر بار فشار تهمت و چیزهایی را به آنها نسبت بدهیم که ممکن است در واقع راست باشد، اما تا مادامی که ثابت نشده است، ما حق نداریم آن را بیان کنیم؛ این آن را متهم کند، آن این را متهم کند؛ از رسانه ی بیگانه - رسانه ی مغرض انگلیس - شاهد برایش بیاوریم، بعد هم یک نفر از آن طرف پیدا بشود و کل نظام را به اموری که شایسته ی نظام اسلامی نیست و نظام اسلامی شأنش بسیار بالاتر است از این چیزهایی که بعضی به نظام اسلامی نسبت میدهند، متهم بکند، این اشکال بر آنها بیشتر هم وارد است.

تهمت زدن به یک شخص گناه است، تهمت زدن به یک نظام اسلامی، به یک مجموعه، گناه بسیار بزرگتری است.

پروردگارا ! با تقوای خود ما را از این گناهان دور کن.

1388/06/29 10- یکدیگر را متهم نکنید به اخلاق خودمان هم برسیم.

اخلاق اهمیتش از عمل هم بیشتر است.

فضای جامعه را فضای برادری، مهربانی، حسن ظن قرار بدهیم.

من هیچ موافق نیستم با اینکه فضای جامعه را فضای سوءظن و فضای بدگمانی قرار بدهیم.

این عادات را از خودمان باید دور کنیم.

اینکه متأسفانه باب شده که روزنامه و رسانه و دستگاه های گوناگون ارتباطی - که امروز روزبه روز هم بیشتر و گسترده تر و پیچیده تر میشود - روشی را در پیش گرفته اند برای متهم کردن یکدیگر، این چیز خوبی نیست؛ این چیز خوبی نیست، دل ما را تاریک میکند، فضای زندگی ما را ظلمانی میکند.

هیچ منافات ندارد که گنهکار تاوان گناه خودش را ببیند، اما فضا، فضای اشاعه ی گناه نباشد؛ تهمت زدن، دیگران را متهم کردن به شایعات، به خیالات.

1388/06/29 11- غیبت رسانه ای و مصلحت پنداری نکنید اینی که اصلاً این کار [غیبت] جایز است یا جایز نیست ولو به قصد اصلاح باشد، این را نمیشود به طور مطلق یک چنین چیزی را پابند شد؛ که ما بگوییم ما چون میخواهیم در امر جامعه اصلاح کنیم، پس زیدی را، عمروی را یا یک جریانی را به طور مطلق مورد تهاجم قرار بدهیم، غیبت کنیم؛ حالا آن کسانی که این کارها را میکنند، خیلی اوقات به غیبت هم اکتفاء نمیکنند؛ خب، ملاحظه میکنید دیگر.

گاهی چیزهایی را میآورند که معلوم نیست حدِّ غیبت بر او صادق باشد؛ شاید مصداق تهمت است، مصداق افتراء است، مصداق قول به غیر علم است، مصداق سبّ و شتم است؛ نمیشود این را گفت که اگر طرف قصد اصلاح دارد، پس بنابراین این جایز است برای او، نه؛ موارد استثناء همان مواردی است که [در کتب فقهی] ذکر شده است.

منتها باید این موارد صدق کند، احراز بشود.

این خیلی مهم است.

واقعاً یکی از چیزهایی که ما همه مان [باید توجه کنیم]، به مردم هم باید بگوییم، یاد بدهیم که توجه بکنند این است که: به صرف توهم این که حالا این کار مصلحت دارد، دستشان را، یا قلمشان را، یا وبلاگشان را آزاد نکنند که هر چه به دهنشان آمد، آن را بگویند؛ اینجور نیست، چون وسائل مدرن امروز همه مشمول همین حکم است.

یعنی خواندن وبلاگ هم مثل خواندن کاغذ است، کتاب است، نامه است، مثل شنیدن حرف است.

استماع غیبت شامل همه ی اینها میشود؛ یعنی ملاک استماع در اینها وجود دارد مسلّماً.

شنیدن به گوش خصوصیتی ندارد، خواندن تو نامه هم عین همان است که ما در بحث استماع این را تأکید کردیم و عرض کردیم.

خب، دوربین هم همین جور است.

فرض کنید که اگر چنانچه انسان یک خطایی را از کسی دید، این را رفت با دوربین ثبت کرد، بعد آمد یک جایی نشان داد؛ این هم همان است دیگر، چه فرقی میکند؟ یعنی بایستی واقعاً به اینها توجه کرد.

محیط را باید محیط اخلاقی کرد.

ما اگر بخواهیم جامعه را اصلاح بکنیم، این اصلاح فقط به این نیست که انسان از افراد غیبت بکند.

راه های دیگری هم وجود دارد.

حالا من غیبت را عرض میکنم.

فضلاً از تهمت و افتراء و اینها.

1389/10/07 12- هوچیگری رسانه ای ممنوع! یکی از راه ها - که این راه سوم را هم غربیها بشدت در این سالها دنبال کردند - مسئله ی هوچیگری است؛ هوچیگری مطبوعاتی.

آدم خیال میکند که هو کردن افراد مال محدوده های خاصی از مردم است، توی مجامع خاصی؛ نخیر، در سطح بین الملل یکی از کارهایی که بسیار رایج است، هوچیگری است؛ هوچیگری رسانه ای.

امروز امکانات رسانه ای هم فراوان است.

1386/10/13 13 - از بی احترامی و هتک حرمت شورای نگهبان پرهیز شود مبادا خدای نکرده کسی از هیأتهای نظّار در گوشه ای از کشور کاری کند که دهان بدخواهی را باز کند و احترام شورای نگهبان هتک شود؛ یا در بیان مطالب طوری حرف زده شود که احیاناً کسانی به عنوان اعتراض - نه از سر خیرخواهی - حرمت شورای نگهبان را هتک کنند.

کسانی هم که در بیرون این مجموعه هستند، همین طور باید رعایت کنند.

آنهایی که قلمی به دستشان هست، تریبونی در اختیارشان هست، بفهمند که اعتراض کردن، بیاحترامی کردن و هتک حرمت شورای نگهبان، خطای کوچکی نیست.

قابل قبول و قابل تحمّل نیست.

1374/11/14 14- حرف دشمن را مبنی بر خیانت در آرای ملت تکرار نکنید انتخابات در کشور ما خصوصیّاتی دارد.

یک خصوصیّت این انتخابات، مثل بقیّه ی انتخاباتهای ما، سلامت و امانت داری بود؛ یعنی انتخابات سالم برگزار شد؛ درست نقطه ی مقابل آن چیزی که دشمنان ما دائماً در طول این سالها، همواره تبلیغ کردند؛ و این تبلیغ در اوقات انتخابات غالباً شدید شده که «آقا، خیانت میکنند؛ اسم فلانی را می آورند، رأی فلانی را به جایش در می آورند»؛ از این حرفها شنیده اید؛ مرتّباً یک عدّه ای بیرون گفته اند و یک عدّه ای هم در داخل آنها را بازگو کرده اند و همان حرفها را در داخل کشور تکرار کرده اند.

با وجود این، بحمدالله انتخابات، سالم بود و همیشه سالم بوده انتخابات.

این نشان داد بی اعتباری حرف کسانی را و اقدام کسانی را که یک وقتی یک انتخاباتی مثل سال 88 را نامعتبر دانستند و آن فتنه ی مضر و مُهیب را برای کشور به وجود آوردند؛ به خاطر اینکه متّهم کردند کشور را به اینکه انتخابات انتخابات ناسالمی است؛ نه، انتخابات سالم بود؛ هم امروز سالم بود، هم دوره های قبل سالم بود، هم سال 88 سالم بود، هم سال 84 سالم بود؛ انتخابات سلامت داشت.

هیچ وقت این جور کاری [نشده است].

بله، ممکن است در یک گوشه ای، در یک صندوقی ده تا، بیست تا، صد تا رأی این وَر و آن وَر بشود؛ یا از روی غفلت، یا از روی غرض، [امّا] هیچ گونه حرکت سازمان دهی شده ای که وجود داشته باشد که نتیجه ی انتخابات را تغییر بدهد، در کشور ما وجود نداشته و وجود ندارد و بعد از این هم امیدواریم ان شاءالله هرگز وجود نداشته باشد.

1394/12/20 15- مردم را به انتخابات بدبین نکنید به نهادهای قانونی اهانت نشود؛ این را توجّه کنید.

یک نهاد قانونی را که یک وظایفی دارد، نباید مورد افترا قرار بدهیم یا مورد اهانت قرار بدهیم.

نهاد قانونی، نهاد قانونی است؛ نه اینکه اشتباه نمیکند؛ هر نهاد قانونی ای مثل همه ی آدمها، مثل این حقیرِ پُر از تقصیر و اشتباه ممکن است اشتباه کنیم امّا این موجب نمیشود که ما یک نهاد قانونی را مورد اهانت قرار بدهیم، در انظار عمومی، در تبلیغاتمان، در حرفهای خودمان تخفیف کنیم؛ نه، این باب اگر باز شد، هرج ومرج خواهد شد.

خب، سلیقه ی جنابعالی این است، به فلان نهاد قانونی بی احترامی میکنی، یکی دیگر سلیقه ی دیگری دارد، به آن نهاد قانونی ای که تو به آن وابسته هستی بی احترامی میکند؛ این خوب است؟ این باب را باز نکنند.

اذهان عمومی را مشوّش نکنند که آقا، معلوم نیست چه خواهد شد، نمیدانیم چه خواهد شد.

این کار بسیار غلطی است؛ قبلاً هم من تذکّر داده ام؛ بگذارید مردم همچنان که حق است، همچنان که واقع است، با شوق، با ذوق، با نشاط بروند به سمت انتخابات.

تشویش افکار عمومی کار بسیار غلطی است؛ مردم را به انتخابات بدبین نکنند.

1394/10/30 16- فضای کشور را زودتر از موعد، انتخاباتی نکنید بنده مخالفم با اینکه دو سال قبل از انتخابات یا یک سال قبل از انتخابات، فضای کشور را ما انتخاباتی بکنیم؛ بنده مخالفم، امّا خیلی ها این کار را کردند؛ این غلط است.

وقتی فضا انتخاباتی شد، لازمه ی فضای انتخاباتی رقابت و درگیری -ولو درگیری زبانی- و تبادل انواع و اقسام حرفهای احیاناً نامناسب و زشت به یکدیگر است.

فضای انتخاباتی، انسان را از حقایق جاری جامعه و از نیازهای حقیقی جامعه غافل میکند.

این کار، کار خوبی نیست.

1394/10/14 مسئله ی انتخابات یکی از مسائل فعلی و نقد ما است.

البتّه برخی متأسّفانه از 1.

5 سال پیش، دو سال پیش از انتخابات شروع کردند مسائل انتخابات را مطرح کردن؛ این به نظر ما مصلحت نیست؛ فضای کشور را بی موقع نباید فضای انتخاباتی کرد؛ از 1.

5 سال پیش -که تقریباً دو سال به انتخابات امسال مانده بود که آخر سال است- بعضی ها شروع کردند در مطبوعات و در حرفها، راجع به انتخابات حرف زدن، بحث کردن.

وقتی فضای انتخاباتی در کشور به وجود می آید، بسیاری از مسائل اصلی جامعه به حاشیه میرود و فراموش میشود.

خب، فضای انتخابات، فضای رقابت و تعارض است؛ ما چرا بیخود این فضای رقابت را، فضای تعارض را، بکشانیم به یک سال دو سال قبل؟ شروع زودهنگام این بحثها به نظر ما مصلحت نیست.

1394/06/18
کلید واژه ها: مطبوعات - جمهوری اسلامی - نظام - مردم - جمهوری - اسلامی - وظیفه - انتخابات - آزاد - افزایش - اطلاع رسانی - رهبر انقلاب - قانون اساسی - جامعه - نظامی - رسانی - رسانه - اقتصادی - فرهنگی - قانون - سیاسی - اطلاع - ایران - سلامت - آزادی - حقیقی - رهبر - رشته - کشور

آخرین اخبار سرویس:
تهدیدات گروهک های تروریستی خنثی شد

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 3 خرداد 96

عذرخواهی معاون رییس جمهور از معلولان

راه هایی برای ایجاد تعادل در کار و زندگی

روحانی وارد فرودگاه مشهد شد

اجرای طرح «ضیافت الهی» در بقاع متبرکه کاشان

بابت بیکاری و نبود کارخانه در مناطق مرزی نَقد جدی به دولت وارد است

رییس جمهور وارد مشهد شد

یادی از کسانی که نامشان افنتخار این سرزمین است.

پیش نویس لایحه حقوق مالکیت فکری در وزارت دادگستری

سفر رییس جمهور به مشهد

رییس اجرایی افغانستان: براساس کنوانسیون های بین المللی با "مهاجرین افغانستان" برخورد شود

تبریک فرا رسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر

نقوی حسینی: مردم سالاری دینی مانور اقتدار ملی خود را در این انتخابات به نمایش گذاشت

تقدیر شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم از مردم گسترده مردم درانتخابات

امروز دانشگاه شاهد قبح شکنی است

از برگزاری یادوار ه "از فتح خرمشهر تا مدافعان حرم" تا گلباران قبور شهدا از سوی جامعه فرهنگیان

رییس جمهوری وارد مشهد شد

امنیت پایدار کشور حاصل ایثارگری شهدا و جانبازان است

پیروان اسلام و مسیحیت دغدغه های دینی مشترک زیادی دارند

راهبرد پدافند زیستی در استان یزد حفاظت از جان و سلامت مردم است

هشدارهای رهبری مانع اشغال خرمشهرهای جدید می شود

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اقدامات خصمانه آل خلیفه علیه شیخ عیسی قاسم را محکوم کرد

حذف فقر مطلق از جامعه تا 1400/اعلام زمان تقدیم لایحه جامع انتخابات/نتایج انتخابات مجلس و...

ناگفته هایی از آزادسازی خرمشهر

رسول جعفریان منتشر کرد؛ عکس/ اولین پرواز حجاج ایرانی به خانه خدا

هاشمی: تمام دستگاه های اجرایی و قضایی باید سلامت محور باشند

تجمع سپرده گذاران کاسپین مقابل مجلس

تفکر بسیجی سبب شد تا در مقابل دشمن ایستادگی کنیم/ گلایه از سخنان معاون وزیر در مازندران

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل جهت شرکت معتبر نفتی

سیاست خارجی ترامپ در راستای سیاستهای خارجی پوتین است

ارجاع تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه ها به صحن علنی مجلس

فردا؛ برگزاری نشست فوق العاده کمیسیون امنیت برای بررسی پیش نویس گزارش 6 ماهه برجام

یک طلاق به ازای هر 8.6 ازدواج در استان به ثبت رسید/ برگزاری همایش ملی روز جمعیت

بیش از یک میلیون و 900 هزار آرای باطله داشتیم

پست اینستاگرامی ظریف به مناسبت فرا رسیدن سالروز آزادی خرمشهر

عذرخواهی معاون رییس جمهور از معلولان

تبریک مجمع مدرسین حوزه به دکتر حسن روحانی/ درخواست از رییس جمهور منتخب

دختر ترامپ قبل و بعد از جراحی زیبایی! +تصاویر

استنکاف صدا و سیما و بانک مرکزی از نظارت حسابرسی

گرامیداشت اولین سالگرد شهادت شهید مدافع حرم

روحانی وارد فرودگاه مشهد شد

توان رزمی روسیه در اقیانوس آرام(عکس)

پیروان اسلام و مسیحیت دغدغه های دینی مشترک زیادی دارند

عضو شورای عالی اصلاحات: هیچ عضو شورا، شهردار تهران نخواهد شد

برگزاری آیین غبارروبی مساجد با همکاری نمازگزاران در آستانه ماه مبارک رمضان

رییس جمهوری وارد مشهد شد

استنکاف صدا و سیما و بانک مرکزی از نظارت سازمان حسابرسی

رییس جمهور وارد مشهد شد

روابط عمومی ها باید خود را به دانش و علم روز در این حوزه مجهز کنند

جوانان بسیج سازندگی، سفیران کار و تلاش

روحانی:با همه وجود برای عمل به وعده هایم تلاش خواهم کرد

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اقدامات خصمانه آل خلیفه علیه شیخ عیسی قاسم را محکوم کرد

حمایت تمام قد زنان بحرینی از انقلابیون

راهبرد پدافند زیستی در استان یزد حفاظت از جان و سلامت مردم است

انجمن حمایت از خانواده زندانیان خراسان جنوبی بیش از هزار خانواده تحت پوشش دارد

استخدام کارشناش فروش باحقوق،پورسانت،مزایای بالا در شرکت معتبر

استخدام مهندس فروش (مکانیک و عمران) دریک شرکت معتبر

اطلاعیه جامعه مدرسین در محکومیت اقدامات آل خلیفه علیه عیسی قاسم

روحانی: تلاش ما عمل به وعده هایی است که به مردم داده ایم

اعلام حمایت بانکداران از دولت دوازدهم

احتمال بازشماری آرا در آبادان/ 70 مورد تخلف انتخاباتی گزارش شده است

بخش خبری 14/ 2 خرداد 96

ارتقا سطح خدمات فرودگاه شهدای ایلام+ فیلم

استنکاف صدا و سیما و بانک مرکزی از نظارت سازمان حسابرسی

تبریک مجمع مدرسین حوزه به دکتر حسن روحانی/ درخواست از رییس جمهور منتخب

موسوی نژاد در گفت وگو با فارس: عدم ارائه نتایج انتخابات به تفکیک استان ها یکی از تخلفات سازماندهی شده دولت در انتخابات است

استان مرکزی در حوزه انرژی و زیرساخت ها با نیاز جدی روبه روست

پیام تبریک سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

سی و ششمین «شب شاعر» به نام «کیومرث عباسی قصری» برگزار شد

معاون استاندار بوشهر: مردم ایران امنیت خود را با حضور در پای صندوقهای رای رقم می زنند

خرم آباد در محاصره نخاله های ساختمانی

طرح تشکیل وزارت محیط زیست و منابع طبیعی از دستور کار کمیسیون اجتماعی خارج شد

آزاد ارمکی: در انتخابات خلوت درون نظام به چالش کشیده شد /ابراهیم فیاضی: همه سرکاریم

فرمانداربوشهر: آماده رسیدگی به شکایت معترضان انتخابات شورا هستیم

شبکه افق با «لبخند کارون» به استقبال سالروز آزادی خرمشهر می رود

درخواست 30 ساله رهبری از وزارت کشاورزی

سرلشکر باقری: اشراف اطلاعاتی همه جانبه اولویت نیروهای مسلح است

گزارش شفقنا از هم اندیشی اسلام و مسیحیت/ زیبایی نژاد: نشریه مشترک اسلام و مسیحیت تدوین شود؛ کاردینال دوبست: به زندگی مادی جوامع رنگ معنویت بدهیم

کبودی زیر چشم عباس جدیدی (عکس)

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اقدامات خصمانه آل خلیفه علیه شیخ عیسی قاسم را محکوم کرد

با شهردار کردن محسن هاشمی به مردم بی احترامی میشود

پرویز فتاح: تمام مددجویان کمیته امداد تا سه سال آینده صاحب مسکن می شوند

عذرخواهی معاون رییس جمهور از معلولان/ رونمایی از سامانه اماکن مناسب سازی شده گردشگری برای معلولان

عکس/ بازداشت کبوترهایی در مرز کویت که موادمخدر قاچاق می کردند!

دومین کنگره شهدای دانشجوی استان همدان برگزار می شود

مجلس در بودجه 96 منابعی را برای اختصاص به تجهیزات آتش نشانی در نظر گرفت

خطبا و مبلغان، مراقب نفوذ تدریجی دشمن باشند/ همه باید قدردان نعمت بزرگ انقلاب اسلامی باشیم

جشن حماسه انتخابات در البرز

به زودی مردم بحرین تابعیت آل خلیفه را لغو خواهند کرد

20درصد ارای کل کشور در انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی أخذ شد

مبلغان و مفسران در ماه مبارک رمضان به نیازهای کاربردی مردم توجه کنند

دولت پیگیری پس از حادثه را مقدم بر پیشگیری می داند/دریافت بودجه از مسئولان برای مناطق حادثه دیده نیازمند لابی گری است

برای ادامه فعالیت در دانشگاه آزاد تصمیمی نگرفته ام/ مسئله انتخاب شهردار تهران به تمام اعضای شورای شهر مربوط است

انتقاد از پول پاشی و موضع گیری دولتی ها در روز تصویب لایحه برداشت از صندوق توسعه

تسلیت وزیر بهداشت به مناسبت حادثه تروریستی منچستر به مقام انگلیسی

روز آفریقا با حضور ظریف برگزار می شود

رییس جمهوری وارد مشهد شد

روابط عمومی ها باید خود را به دانش و علم روز در این حوزه مجهز کنند

طرحی که آمریکا قرار است تصویب کند برجام را از درون تهی می کند/رویکرد دولت در قبال دشمنان احتمال جنگ را بیشتر می کند

حضور باصلابت مردم در انتخابات پشتوانه محکم امنیت ملی شد/ عربستان 60 سال عامل گسترش ایدئولوژی خشونت بوده است/ اذعان ترامپ به دریافت پول از آل سعود عجیب است

آقای قالیباف مدیر اجرایی قوی است/ از نیروهای کارآمد اصولگرا می توان در دولت دوازدهم استفاده کرد

پرونده مسکن مهر در زنجان بسته شد

وزیر کشور میهمان برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما

جایگاه روابط عمومی در دستگاه ها و ادارات نباید کوچک شمرده شود

یاد سردار شهید و فاتح ارتفاعات میمک سردار ملاحی + فیلم

جمعیت اسلامی خانه مشترک همه "مردم افغانستان" است

ورود رییس جمهوری به مشهد مقدس

ایرادات سیاست های تقنینی قانونگذاری ایران درباره نمودهای فرهنگ عامه

معاون استاندار بوشهر: مردم ایران امنیت خود را با حضور در پای صندوقهای رای رقم می زنند

بیانیه تشکل های شاهد و ایثارگر در پی حضور حماسی مردم در انتخابات

فرمانداربوشهر: آماده رسیدگی به شکایت معترضان انتخابات شورا هستیم

آخرین سلفی جدیدی در شورای شهر!+ عکس

حمله رسانه احمدی نژاد به رییسی: آمد ادای رحیم مشایی را دربیاورد که نشد!

غرب به سوی برهنگی رفته است/اتحاد علمای اسلام و مسیحیت لازمه تحکیم بنیان خانواده در جهان

لایحه نحوه استفاده از خانه های سازمانی ارتش تصویب شد

استخدام کارمند اداری خانم درگروه آموزشی یوبرگ

عارف نامزد ریاست مجلس می‎شود؟

فردا، تشکیل جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت برای بررسی پیش نویس گزارش 6 ماهه دوم روند اجرای برجام

آیت الله شیخ «عیسی قاسم» در آخرین مقاله خود چه گفت؟

پیوند دانش آموزان با مسجد طرحی نو برای ماه رمضان

آیت الله مظاهری: سفر ترامپ به عربستان برای دوشیدن آل سعود بود/ سعودی ها فرمانبردار یهودیان هستند

گردهمایی ویژه اساتید تفسیر مبلغ اعزامی در ماه مبارک رمضان برگزار شد

اعزام 100 تن از اساتید تفسیر در ماه رمضان به استان های مختلف کشور

اگر وعده های «حسن روحانی» خوب است کمک کنید! یار خاطرش باشید!

48 شهید استان در حماسه آزادسازی خرمشهر

همایش روحانیان اهل سنت در اشنویه

29 اردیبهشت و آری به صداقت- کرم محمدی**

معلولان دو ماه دیگر متفاوت سفر خواهند کرد

عدم اقبال به لیست امید و ائتلاف های قومی در اهواز

ارسال 100 کامیون تسلیحات توسط آمریکا برای گروه های کرد سوری

پیام تبریک حزب اعتدال و توسعه خطاب به دوازدهمین منتخب ریاست جمهوری اسلامی ایران

اولین جلسه مجلس پس از انتخابات (عکس)

تحویل 55 درصد واحدهای مسکن مهر در دولت یازدهم

نتیجه رسیدگی به اعتراض اصولگرایان/بازشماری 15 صندوق تهران با حضور نماینده لیست خدمت/ تخلفی مشاهده نشد

تغییر ساعت کار دستگاه های اجرایی در شهرستان های گرمسیری استان ایلام

کمیسیون امنیت ملی پیش نویس گزارش شش ماهه برجام را تهیه می کند

روحانی: همه تلاشمان تحقق وعده هایی است که به مردم داده ایم

هاشمی: تمام دستگاه های اجرایی و قضایی باید سلامت محور باشند

روحانی:مطمئن هستم با وحدت و هدایت های مقام معظم رهبری به مقصد خواهیم رسید

شکایت های عجیب یونسکو از کشورهای پذیرنده 2030

جایگاه روابط عمومی در دستگاه ها و ادارات نباید کوچک شمرده شود

امیر تتلو: به حرمت آیت الله علم الهدی کنسرت برگزار نکرده و نمی کنیم

واکنش محسن هاشمی به انتخاب شهردار تهران

اشک های همسر عارف لرستانی در مراسم چهلم این هنرمند

اعضای جدید هیئت تشخیص شرکت فرودگاه ها معرفی شدند

تذکر به 6 وزیر به خاطر تخلفات انتخاباتی

منت های عجیب و غریب وطن امروز بر سر روحانی!!!

استخدام کارشناس مارکتینگ در آژانس تبلیغاتی نگاه شرقی سبز

عارف نامزد ریاست مجلس می‎شود؟

انتخابات در هیچ شعبه ای به دلیل نقص فنی متوقف نشد

داعشی ها نقشه قلمرو خود را منتشر کرده اند

واکنش سخنگوی دولت به ابطال آرا در انتخابات مجلس اصفهان

رییس فراکسیون امید، نامزد ریاست مجلس می‎شود؟/مذاکرات نفس‎گیر فراکسیون‎ها در آستانه انتخابات هیات رییسه مجلس

داعش مسئولیت انفجار زینبیه دمشق را برعهده گرفت

روایتی شنیدنی از رزم دیدنی لرستانی ها

اعتراف داعش به انفجار منچستر+ویدئو

145 مرکز توسعه فرهنگ و آموزش نهج البلاغه در استان سمنان راه اندازی می شود

دست پیدا و پنهان سران آل سعود در فتنه انگیزی های آل خلیفه مشهود است/ دیری نخواهد پایید که مردم بحرین تابعیت آل خلیفه را لغو می کنند

ارمنستان: همکاری نظامی با ایران چشم انداز بزرگی است

ستاره ها و چهره های ایرانی در شبکه های اجتماعی

قاچاق کالا اقتصاد جامعه اسلامی را فلج می کند

انتشار اسامی مجرمان اقتصادی با اجازه قاضی

آغاز طرح بشارت از دوم ماه مبارک رمضان/اختتامیه طرح 1451 در دوم شهریورماه

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به روحانی تبریک گفت

امیر پوردستان: داعشی ها نقشه قلمرو خود را منتشر کرده اند

جشن پایان دوره زبان پژوهی قرآن طرح بشارت حکیم برگزار شد

پیگیری ابطال 170 هزار رأی اصفهانی ها/توصیه ایران به عربستان و توضیح درباره برنامه موشکی

مرد اول شورای شهر خرم آباد و برداشت های متفاوت

لایحه نحوه استفاده از خانه های سازمانی ارتش تصویب شد

مقصر محرومیت میلیون ها ایرانی از رأی دادن کیست؟

واریز 63 میلیارد تومان یارانه ماهیانه استان مرکزی در نارضایتی دولت و مردم

تشریح دستاوردهای مؤسسه مهد قرآن کریم و ولایت استان اصفهان

اطلاعیه جامعه مدرسین در محکومیت اقدامات آل خلیفه علیه عیسی قاسم

مایکروسافت قدرت قلم سرفس پرو جدید را با اپلیکیشن Whiteboard به نمایش گذاشت

حرکت زیبای فلافل فروش برای ترویج حفظ قرآن

حضور حسن روحانی و سیدحسن خمینی بر سر مزار آیت الله هاشمی /عکس

دستور مجلس به ربیعی برای ایجاد 1.5میلیون شغل

درخواست 30 ساله رهبری از وزارت کشاورزی

اعتراف یکی از شرکای بابک زنجانی در پرونده فساد نفتی

استقبال از ماه رمضان در حرم رضوی

به زودی مردم بحرین تابعیت آل خلیفه را لغو خواهند کرد/دست پیدا و پنهان سران آل سعود در این فتنه انگیزی ها مشهود است

پخش زنده دیدار پرسپولیس- لخویا را اینجا ببینید

تصاویر/ جدیدترین تصاویر از عملیات آزادسازی غرب موصل

اعلام صحت انتخابات شوراهای اسلامی؛ هفته آینده

برگزاری آیه های ایثار و تقدیر از 29 خانواده شهید عملیات بیت المقدس در رودسر

عذرخواهی معاون رییس جمهور از معلولان

کنفرانس خطر تکفیر و افراط گرایی در دانمارک

روش های جدید حفاظت از استیل در صنعت ساختمان جهان

تمام وزارتخانه ها در ایران "سلامت محور" شوند

پادشاه بحرین مسئول هر گونه تعرض به آیت الله عیسی قاسم است

"روز آفریقا" با حضور ظریف برگزار می شود

تصویب لایحه نحوه استفاده خانه های سازمانی نیروهای مسلح در دو کمیسیون مجلس

فراخوان قیام مردمی در حمایت از آیت الله عیسی قاسم

اشک های ایوانکا ترامپ هنگام نماز همه را تحت تأثیر قرار داد!

ظریف فرارسیدن سالروز آزادی خرمشهر را تبریک گفت + عکس

شاهد حضور با نشاط همه اقشار مردم بودیم

تشست ائمه جمعه و جماعت با محوریت مقابله با قاچاق کالا و ارز

بازارچه مرزی "صنایع دستی ملی" در صفر مرزی آستارا ایجاد می شود

قوانین اسناد رسمی از ابتدای خرداد ماه در استان سمنان اجرایی می شود

انتخابات 96 | بایدها و نبایدهای رسانه ها در انتخابات

انتخابات 96 | بایدها و نبایدهای رسانه ها در انتخابات