مطالب مرتبط:
بایدها و نبایدهای تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری+ فیلم
عکس| واکنش توییتری محمود احمدی نژاد به ردصلاحیتش در انتخابات ریاست جمهوری
انتخابات، رسانه و فضای مجازی
انتخابات، رسانه و فضای مجازی
از امنیت تا اهمیت رسانه ها و انتخابات 96
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 18:022017-04-21سياسي

انتخابات 96 | بایدها و نبایدهای رسانه ها در انتخابات


گزیده ای از بیانات رهبر انقلاب درباره بایدها و نبایدهای رسانه ها در انتخابات الف) بایدها 1- بر سطح آگاهی و تحلیل مردم بیافزایید مطبوعات در کشور ایران و در نظام جمهوری اسلامی، کجای کارند؟ که هستند و چه هستند؟ آیا زاید و سرباری هستند؟ زینت المجالسی هستند؟ یا نه؛ یک عنصر حقیقی و مؤثّر و اجتناب ناپذیر و سازنده اند؟ نظر ما، البته، معطوف به نکته دوم و جمله اخیر است.

ما معتقدیم که مطبوعات برای نظام جمهوری اسلامی، یک مقوله تجمّلاتی و تشریفاتی نیست.

بنابراین، افزایش آن، تنوّع آن، کیفیّت یافتن آن، و اگر خطایی دارد، تصحیح آن، جزو کارهای اساسی در این نظام است.

نظام جمهوری اسلامی یک نظام مردمی است و کسی نمیتواند این را منکر شود.

مخالفین ما هم نمیتوانند این را منکر شوند.

حداکثر این است که مردم را تخطئه میکنند و میگویند «مردم نفهمیدند و با این مسؤولین و این نظام، صفا کردند.

» بالاخره صفای مردم با این نظام را نمیتوانند منکر شوند و این، مطلب واضحی است.

سر و کارِ ما با مردم است؛ پس این نظام، نظامی است مردمی.

مردم باید اهل تحلیل شوند تا بفهمند که نظام برایشان مفید است.

آگاهی برای چنین نظامی، مثل آب و هوا، لازم و واجب است.

نظام ما، این گونه است.

هر چه مردم بیشتر آگاه باشند، نظام جمهوری اسلامی، بیشتر سود میبرد.

بنابراین، این نظام، به آگاه سازی مردم نیازمند است.

مطبوعاتی که طریق سلامت بپیمایند و بنا بر عناد و بدجنسی نداشته باشند.

این گونه مطبوعات، در هر رشته ای قلم بزنند - سیاسی باشند، فرهنگی باشند، اقتصادی باشند، درباره مسائل خارجی حرف بزنند، در خصوص مسائل داخلی حرف بزنند - و هر کاری که بکنند، به نفع نظام حرکت کرده اند.

چرا؟ چون بر مایه آگاهی مردم میافزایند.

موضع مطبوعات در جمهوری اسلامی، این است.

1375/02/13 2- سه وظیفه عمده: نقد و نظارت، اطلاع رسانی و تبادل آراء برای مطبوعات سه وظیفه عمده قائلم: وظیفه نقد و نظارت، وظیفه اطّلاع رسانی صادقانه و شفّاف، وظیفه طرح و تبادل آراء و افکار در جامعه.

معتقدم که آزادی قلم و بیان، حقِ مسلّم مردم و مطبوعات است.

در این هم هیچ تردیدی ندارم و این جزو اصول مصرّحه قانون اساسی است.

معتقدم اگر جامعه ای مطبوعات آزاد و دارای رشد و قلمهای آزاد و فهمیده را از دست بدهد، خیلی چیزهای دیگر را هم از دست خواهد داد.

وجود مطبوعات آزاد، یکی از نشانه های رشد یک ملت و حقیقتاً خودش هم مایه رشد است؛ یعنی از یک طرف رشد و آزادگی ملت، آن را به وجود میآورد؛ از طرف دیگر،آن هم به نوبه خود میتواند رشد ملت را افزایش دهد.

البته معتقدم در کنار این ارزش، ارزشها و حقایق دیگری هم وجود دارد که با آزادی مطبوعات و آزادی قلم، آن ارزشها نباید پامال شود.

هنر بزرگ این است که کسی بتواند هم آزادی را حفظ کند، هم حقیقت را درک کند، هم مطبوعات آزاد داشته باشد، هم آن آسیبها دامنش را نگیرد.

باید این گونه مشی کرد.

1379/12/09 3- مردم را به انتخاب اصلح تشویق کنید کسانی که زبان گویایی دارند، قلم توانایی دارند و آبرویی پیش مردم دارند - که این آبرو هم جزو ذخایر الهی است و خدای متعال به هرکس داده است، باید آن را در راه او مصرف کند و به کار ببرد - مردم را توجیه و تشویق کنند و آدمهای خوب را به آنها معرفی نمایند.

1374/11/14 4- از انتخابات مانند یک نعمت الهی پاسداری کنید انتخابات که مظهر حضور مردم است، مظهر مردم سالاری دینی است، باید پشتوانه ی امنیت ما باشد.

نباید اجازه داد که این چیزی که ذخیره ی امنیت است، پشتوانه ی امنیت است، به امنیت ما صدمه وارد کند.

دیدید، حس کردید، از نزدیک لمس کردید آن وقتی را که دشمنان میخواهند از انتخابات علیه امنیت کشور سوء استفاده کنند.

باید همه مراقب باشند، همه بهوش باشند.

آحاد مردم، مسئولان گوناگون، منبرداران سیاسی، کسانی که میتوانند با مردم حرف بزنند، همه مراقب باشند، مواظب باشند؛ از انتخابات مانند یک نعمت الهی پاسداری کنند.

1390/06/09 5- انتقاد، منطقی و واقع بینانه باشد البته انتقاد منطقی، گفتن حرف صحیح اینقدر حرفهای آشکار وجود دارد که انسان اگر ذکر آنها را بکند، اصلاً هم غیبت نیست، و میتواند انسان نقد بکند.

بله مسلّم است، امروز یک جریان صحیح و حقّی در جامعه ی ما وجود دارد، جریانهای باطلی هم وجود دارد که به انواع و اقسام طرق میخواهند جامعه را خراب کنند، انقلاب را منحرف کنند؛ در این شکی نیست.

آدمهایی هم در رأس این جریانات هستند.

چه لزومی دارد که انسان به این آدمها تهمت بزند.

چه لزومی دارد که غیبت اینها را بکند.

حرف آشکار اینقدر دارند؛ همان حرفهای آشکار را بیان بکنند، تبیین بکنند، توضیح بدهند، مطلب روشن خواهد شد.

1389/10/07 امروز متأسفانه انسان مشاهده میکند که در بین برخی مسئولین و نخبگان سیاسی و غیره کأنه مد شده است که نگاه، نگاه بدبینانه باشد؛ نگاه منفی باشد؛ نقاط مثبت را نبینند؛ روی نقاط منفی تکیه کنند.

در رسانه ها و غیررسانه ها مرتباً منفیبافی میشود.

تا انسان میگوید هم چرا، میگویند آقا شما نمیگذارید ما واقعیات را بگوییم.

میگویید سیاه نمایی است، میگویید فلان است؛ ما میخواهیم حقایق را بگوییم.

نه، این یکسونگری است.

خب، اگر فرض بفرمایید یک واحد تولیدی دچار یک اشکالی میشود و شما میخواهید به عنوان یک نگاه واقع بینانه آن را بیان کنید، بسیار خوب، در کنارش مثلاً دو تا واحد تولیدی هم ایجاد شده.

اگر این نقطه ی مثبت را بیان کنیم، یک جور مسائل کشور را میفهمیم؛ اگر این نقطه ی مثبت را بیان نکنیم، مسائل کشور را جور دیگری خواهیم فهمید.

اگر فقط نقاط منفی را مشاهده کنیم - که البته نقاط منفی وجود دارد - این طبعاً واقع بینی نیست؛ این برآورد درستی از اوضاع کشور به ما نخواهد داد؛ منجر به ناامیدی میشود؛ ضرر اجتماعیاش هم این است.

1390/05/16 6- رسانه های اینترنتی هم خود را به قانون مقید کنند  این رسانه های الکترونیکی و اینترنتی متأسفانه موجب شده است که افراد بیمحابا علیه یکدیگر حرف بزنند، بد بگویند.

باید از طرف مسئولین کشور برای این هم یک جوری تدبیر بشود.

ولی عمده این است که خود ما مردم، خودمان را مقید کنیم به اخلاق اسلامی؛ خودمان را مقید کنیم به قانون.

حالا این حرف من بهانه ای نشود برای اینکه یک عده ای بروند جوانهای انقلابی را به عنوان جوانهای تند، مورد ملامت و شماتت قرار بدهند؛ نه، من همه ی جوانهای غیور کشور را، جوانهای مؤمنِ انقلابی کشور را فرزندان خودم میدانم و پشت سر آنها قرار میگیرم؛ من از جوانان انقلابی و مؤمن و غیور حمایت میکنم؛ منتها همه را توصیه میکنم به این که در رفتار خود، با اخلاق اسلامی رفتار کنند؛ قانون را مراعات کنند.

همه باید قانون را مراعات کنند.

تجسم انقلاب در قانون جمهوری اسلامی است.

1391/01/01 7- به یکدیگر حسن ظن داشته باشیم قرآن کریم میفرماید: «لولا اذ سمعتموه ظن المؤمنون و المؤمنات بأنفسهم خیراً»؛ یعنی وقتی افک را شنیدید چرا به همدیگر حسن ظن نداشتید؟ یعنی از اول رد کنید افک را.

[اگر] آمدند به یک نفری تهمت زدند، یک چیزی را گفتند - حالا یا با عنوان تهمت یا به عنوان غیبت - چرا قبول میکنید؟ ببینید این کلمه ی لولای تحذیریه در قرآن و در کلام عرب خیلی معنای وسیعی دارد، فقط معنایش «چرا» نیست، که ما بگوییم چرا این کار را نکردی.

چرای با تأکید است.

یعنی آه، وای، چرا؛ معنای «لولا» این است؛ تحذیریه است.

{چرا} «لولا اذ سمعتموه ظن المؤمنون و المؤمنات بأنفسهم [خیراً]»؛ یعنی چرا به هم ظن نیک ندارید، چرا به هم حسن ظن ندارید.

تا فوراً کسی آمد، شما بگویید بله، احتمال درستیاش هم اگر بود، آدم به صورت یقین آن را بداند و نقل بکند.

این درست نیست، این ممنوع است.

این چیزی که امروز مورد ابتلاست در جامعه ی ما، از همان چیزهایی است که بایست از همین ادله ی غیبت بفهمیم که درست نیست؛ این وضعی که وجود دارد درست نیست.

1389/10/07   ب) نبایدها 1- کار دشمن را آسان نکنیم! این که بنده مکرّر به مطبوعات و رسانه ها توصیه میکنم که با مسائل کشور مسؤولانه برخورد کنند، به خاطر همین است.

دشمن میخواهد مطالب خود را در بین مردم به دروغ و فریب منتشر کند.

ما نباید عامل دشمن شویم و کار دشمن را آسان کنیم و همان چیزی را که او میخواهد در فضای فکری و فرهنگی جامعه ما به وجود آورد، در داخل کشور به وسیله مطبوعات، رسانه ها و تریبونها به خورد مردم دهیم.

این خطای بسیار بزرگی است.

اگر عمداً و با توجّه صورت گیرد، خیانت بزرگی است و اگر از روی غفلت باشد، خطای بزرگی است.

باید خیلی آگاه و مراقب بود.

1381/05/05 از گویندگان و نویسندگانی که توفیق سخن گفتن با مردم را دارند، درخواست میکنم که همواره خدا را در نظر داشته، حقیقت را بیان کنند و با سخنان خلاف واقع یا تکیه بر گمان واهی، خدای ناخواسته، به تبلیغات دشمن کمک نکرده؛ کام شیرین مردم را تلخ نکنند.

1371/01/27 همه باید مراقب باشند.

در کشور، کسانی که اهل نوشتنند، اصحاب مطبوعات، کسانی که رسانه ها دست آنهاست، کسانی که تریبونها دست آنهاست، مراقب باشند به این خواست دشمنان کمک نکنند.

بعضی دانسته، بعضی ندانسته، با اظهارنظرهاشان، با حرفهاشان، به خواست دشمن کمک میکنند؛ باید همه مراقب باشند.

دشمن امروز میخواهد از جمهوری اسلامی یک چهره ی نامطلوبی به ملتهای منطقه نشان بدهد تا آنها به این طرف سوق داده نشوند و خط ایستادگی در مقابل استکبار - که خصوصیت ملت ایران است - در میان آنها رواج پیدا نکند؛ لذا ما باید مراقب باشیم.

1390/07/27 2- ذهن مردم را مشغول مسائل فرعی نکنید اینکه ما این همه عرض میکنیم، توصیه میکنیم، تأکید میکنیم، هم به مسئولین، هم به مردم، که خودتان را به مسائل فرعی سرگرم نکنید، برای خاطر این است.

اینکه به مطبوعات، به رسانه ها، به روزنامه ها، به پایگاه های اینترنتی که امروز رواج پیدا کرده است، هی سفارش میکنیم که از وارد کردن حرفها و مطالب نادرست - که ذهن مردم را مشغول میکند - به فضای ذهنی مردم پرهیز کنید، به خاطر این است.

1391/10/19 3- مردم را نسبت به انتخابات دلسرد نکنید مبادا در روزنامه یا در رسانه یی - به هر نحوش - یا در تبلیغاتی، طوری حرف زده بشود که مردم را نسبت به انتخابات دودل بکنند.

البته این مردم دودل نمیشوند.

این مردم نشان داده اند که در مقابل توطئه های دشمن، هوشیارانه عمل میکنند؛ مخالفان انقلاب اسلامی هم این را میدانند؛ اما بالاخره تبلیغات و تلاشهای خودشان را میکنند.

مبادا کسانی در داخل محدوده ی نظام اسلامی پیدا بشوند که به این خواسته ی دشمن کمک کنند؛ به علت اختلافی که با زید و عمرو و بکری دارند، برای خاطر یک امر جزیی، کم اهمیت و احیاناً شخصی یا گروهی، بیایند مردم را نسبت به این حقیقت عظیم - که حضور آن ها را در صحنه نشان میدهد - مردد و دلسرد بکنند.

1370/10/19 4- اعتماد به نفس مردم نباید شکسته شود انسان جایزالخطاست؛ باید تلاش کند خطا نکند یا کمتر بکند.

کسانی هم که خطای طرف مقابل را میبینند، باید دلسوزی کنند و خطا را به گوش او برسانند؛ اما هوچیگری کردن، مردم را دلسرد کردن، اعتماد به نفس مردم را شکستن، آنها را ناامید کردن نسبت به آینده، هیچ روا نیست.

این خطاب من به همه است؛ هم به مطبوعات، هم به رسانه ها، هم به مسئولین، هم به کسانی که منبرهای گوناگون خطابه و سخن گفتنِ با مردم را دارند؛ در مجلس، در نماز جمعه، در جاهای دیگر، در دانشگاه ها.

این چیزی است که بحث مصلحت کشور است؛ باید مصلحت کشور را رعایت کرد.

این هم یکی از آن راه های مقابله ی [دشمن] با اعتماد به نفس ملی است.

1386/10/13 5- از اختلافات جزیی و غیر اصولی صرف نظر شود  حالا بعضیها - چه مطبوعات، چه بعضی از عناصر گوناگون - توصیه پذیر نیستند؛ آنها از ما توصیه نمیخواهند؛ معلوم نیست سیاستهای بعضی از این دستگاه ها و مطبوعات و رسانه ها را کی معین میکند و کجا معین میشود - نانشان در ایجاد اختلاف است - اما آن کسانی که مصالح کشور را میخواهند، مایلند حقائق را غالب کنند، من توصیه ام به آنها این است که از این اختلافات جزیی و غیر اصولی صرف نظر کنند.

شایعه سازی و شایعه پراکنی درست نیست.

انسان میبیند صریحاً و علناً به مسئولین کشور - کسانی که بارهای کشور را بر دوش دارند - تهمت میزنند، نسبت به اینها شایعه سازی میکنند؛ فرق هم نمیکند، چه رییس جمهور باشد، چه رییس مجلس باشد، چه رییس مجمع تشخیص مصلحت باشد، چه رییس قوه ی قضاییه باشد؛ اینها مسئولین کشورند.

مسئولین کشور کسانی هستند که زمام یک کاری به اینها سپرده است؛ مردم باید به اینها اعتماد داشته باشند، حسن ظن داشته باشند.

نباید شایعه پراکنی کرد؛ دشمن این را میخواهد.

دشمن میخواهد شایعه پراکنی کند؛ میخواهد دلها را نسبت به یکدیگر، نسبت به مسئولین بدبین کند.

1388/09/04 اعمال و گفتار تفرقه انگیز و دلسردکننده از هر کسی صادر شود، خیانت به امام و اسلام است.

از حضرات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، ائمه ی محترم جمعه، گویندگان مذهبی و رسانه های عمومی تقاضا میکنم همگان را به این وظیفه ی انقلابی توجه دهند؛ و البته ضمانت اصلی برای این کار، آحاد مردم حزب اللَّه اند که با مشاهده ی تخلف از این وظیفه ی الهی، موظف به نهی ازمنکر و اعراض از متخلفین میباشند.

1368/04/23 6- نقاط برجسته ملت تضعیف نشود آن کسانی هم که دارای تریبونهای گفتن هستند، دارای رسانه هستند، صدایشان در جامعه شنیده میشود، سعی کنند نقاط برجسته ی این ملت را طبق میل دشمن کوچک نکنند، تضعیف نکنند، کمرنگ نکنند.

این هوشیاری ملت ایران باید همواره محفوظ بماند.

1390/07/27 7- هر خبری گفتنی نیست بعضی از خبرهای دنیا، برای مردم ما اصلاً جالب نیست.

حالا دانستند، دانستند؛ ندانستند، ندانستند.

طبیعتاً این خبرها حذف میشود.

بعضی از خبرها، اصلاً مضر است.

حادثه یی را در جایی درست میکنند و میلیونها و میلیاردها دلار خرج میکنند، تا آن را به گوش ما برسانند.

آنگاه ما بیاییم، همین حادثه را از طریق رسانه های گروهی خودمان، به گوش مردممان برسانیم! آیا این عاقلانه است؟! 69/12/21 8- هتک آبروی افراد جایز نیست از طرف علاقه مندان به نامزدهای انتخاباتی گوناگون، بداخلاقیهای انتخاباتی، شایسته ی ملت ما نیست؛ تهمت زدن آدمهای مؤمن را، مصونیت دار از لحاظ اسلامی و شرعی را؛ در معرض هتک آبرو قرار دادن در شبنامه ها، در مطبوعات، در پایگاههای اینترنتی و غیره، این ها اصلاً مصلحت نیست.

من به طور جد از همه ی کسانی که نسبت به نامزدهای مختلف علاقه مندیای دارند، درخواست می کنم، اصرار می کنم که این علاقه مندی خودتان را از راه تخریب دیگران، اهانت به دیگران، متهم کردن دیگران نشان ندهید.

هرچه می خواهید، از نامزد مورد علاقه ی خودتان تمجید کنید، تعریف کنید؛ اما دیگران را تخریب نکنید.

این علامت بدی است.

1386/10/12 9- تهمت به نظام، گناهی بالاتر از تهمت به افراد است فضا را نباید از تهمت و از گمان سوء پر کرد.

قرآن کریم میفرماید: «لو لا اذ سمعتموه ظنّ المؤمنون و المؤمنات بانفسهم خیرا»؛ وقتی میشنوید که یکی را متهم میکنند، چرا به همدیگر حسن ظن ندارید؟ تکلیف دستگاه اجرایی و قضایی به جای خود محفوظ است.

دستگاه های اجرایی باید مجرم را تعقیب کنند، دستگاه های قضایی باید مجرم را محکوم و مجازات کنند؛ با همان روشی که ثابت میشود و در قوانین اسلامی و قوانین عرفی ما هست و هیچ هم در این زمینه نباید کوتاه بیایند؛ اما مجازات مجرم که از طرق قانونی جرم او ثابت شده است، غیر از این است که به گمان، به خیال، به تهمت، یکی را متهم کنیم، بدنام کنیم، توی جامعه دهن به دهن بگردانیم.

اینکه نمیشود.

این فضا، فضای درستی نیست.

یا دیگران - خارجیها، بیگانه ها، تلویزیونهای مغرض - علیه کسی یا کسانی حرفی بزنند، ادعا کنند که اینها فلان جا خیانت کردند، فلان جا خطا کردند؛ ما هم عین همان را پخش کنیم.

این، ظلم است؛ این، مورد قبول نیست.

رسانه های بیگانه کِی دلشان برای ما سوخته است؟ کِی خواسته اند حقائق در مورد ما روشن بشود، که در این مورد بیایند حقیقت را گفته باشند؟ میگویند، حرفهایی میزنند، ادعاهایی میکنند.

نباید گفت اینها شفافیت است.

این، شفافیت نیست؛ این، کدر کردن فضاست.

شفافیت معنایش این است که مسئول در جمهوری اسلامی عملکرد خودش را به طور واضح در اختیار مردم قرار بدهد؛ این معنای شفافیت است، باید هم بکنند؛ اما اینکه ما بیاییم این و آن را بدون اینکه اثبات شده باشد، بگیریم زیر بار فشار تهمت و چیزهایی را به آنها نسبت بدهیم که ممکن است در واقع راست باشد، اما تا مادامی که ثابت نشده است، ما حق نداریم آن را بیان کنیم؛ این آن را متهم کند، آن این را متهم کند؛ از رسانه ی بیگانه - رسانه ی مغرض انگلیس - شاهد برایش بیاوریم، بعد هم یک نفر از آن طرف پیدا بشود و کل نظام را به اموری که شایسته ی نظام اسلامی نیست و نظام اسلامی شأنش بسیار بالاتر است از این چیزهایی که بعضی به نظام اسلامی نسبت میدهند، متهم بکند، این اشکال بر آنها بیشتر هم وارد است.

تهمت زدن به یک شخص گناه است، تهمت زدن به یک نظام اسلامی، به یک مجموعه، گناه بسیار بزرگتری است.

پروردگارا ! با تقوای خود ما را از این گناهان دور کن.

1388/06/29 10- یکدیگر را متهم نکنید به اخلاق خودمان هم برسیم.

اخلاق اهمیتش از عمل هم بیشتر است.

فضای جامعه را فضای برادری، مهربانی، حسن ظن قرار بدهیم.

من هیچ موافق نیستم با اینکه فضای جامعه را فضای سوءظن و فضای بدگمانی قرار بدهیم.

این عادات را از خودمان باید دور کنیم.

اینکه متأسفانه باب شده که روزنامه و رسانه و دستگاه های گوناگون ارتباطی - که امروز روزبه روز هم بیشتر و گسترده تر و پیچیده تر میشود - روشی را در پیش گرفته اند برای متهم کردن یکدیگر، این چیز خوبی نیست؛ این چیز خوبی نیست، دل ما را تاریک میکند، فضای زندگی ما را ظلمانی میکند.

هیچ منافات ندارد که گنهکار تاوان گناه خودش را ببیند، اما فضا، فضای اشاعه ی گناه نباشد؛ تهمت زدن، دیگران را متهم کردن به شایعات، به خیالات.

1388/06/29 11- غیبت رسانه ای و مصلحت پنداری نکنید اینی که اصلاً این کار [غیبت] جایز است یا جایز نیست ولو به قصد اصلاح باشد، این را نمیشود به طور مطلق یک چنین چیزی را پابند شد؛ که ما بگوییم ما چون میخواهیم در امر جامعه اصلاح کنیم، پس زیدی را، عمروی را یا یک جریانی را به طور مطلق مورد تهاجم قرار بدهیم، غیبت کنیم؛ حالا آن کسانی که این کارها را میکنند، خیلی اوقات به غیبت هم اکتفاء نمیکنند؛ خب، ملاحظه میکنید دیگر.

گاهی چیزهایی را میآورند که معلوم نیست حدِّ غیبت بر او صادق باشد؛ شاید مصداق تهمت است، مصداق افتراء است، مصداق قول به غیر علم است، مصداق سبّ و شتم است؛ نمیشود این را گفت که اگر طرف قصد اصلاح دارد، پس بنابراین این جایز است برای او، نه؛ موارد استثناء همان مواردی است که [در کتب فقهی] ذکر شده است.

منتها باید این موارد صدق کند، احراز بشود.

این خیلی مهم است.

واقعاً یکی از چیزهایی که ما همه مان [باید توجه کنیم]، به مردم هم باید بگوییم، یاد بدهیم که توجه بکنند این است که: به صرف توهم این که حالا این کار مصلحت دارد، دستشان را، یا قلمشان را، یا وبلاگشان را آزاد نکنند که هر چه به دهنشان آمد، آن را بگویند؛ اینجور نیست، چون وسائل مدرن امروز همه مشمول همین حکم است.

یعنی خواندن وبلاگ هم مثل خواندن کاغذ است، کتاب است، نامه است، مثل شنیدن حرف است.

استماع غیبت شامل همه ی اینها میشود؛ یعنی ملاک استماع در اینها وجود دارد مسلّماً.

شنیدن به گوش خصوصیتی ندارد، خواندن تو نامه هم عین همان است که ما در بحث استماع این را تأکید کردیم و عرض کردیم.

خب، دوربین هم همین جور است.

فرض کنید که اگر چنانچه انسان یک خطایی را از کسی دید، این را رفت با دوربین ثبت کرد، بعد آمد یک جایی نشان داد؛ این هم همان است دیگر، چه فرقی میکند؟ یعنی بایستی واقعاً به اینها توجه کرد.

محیط را باید محیط اخلاقی کرد.

ما اگر بخواهیم جامعه را اصلاح بکنیم، این اصلاح فقط به این نیست که انسان از افراد غیبت بکند.

راه های دیگری هم وجود دارد.

حالا من غیبت را عرض میکنم.

فضلاً از تهمت و افتراء و اینها.

1389/10/07 12- هوچیگری رسانه ای ممنوع! یکی از راه ها - که این راه سوم را هم غربیها بشدت در این سالها دنبال کردند - مسئله ی هوچیگری است؛ هوچیگری مطبوعاتی.

آدم خیال میکند که هو کردن افراد مال محدوده های خاصی از مردم است، توی مجامع خاصی؛ نخیر، در سطح بین الملل یکی از کارهایی که بسیار رایج است، هوچیگری است؛ هوچیگری رسانه ای.

امروز امکانات رسانه ای هم فراوان است.

1386/10/13 13 - از بی احترامی و هتک حرمت شورای نگهبان پرهیز شود مبادا خدای نکرده کسی از هیأتهای نظّار در گوشه ای از کشور کاری کند که دهان بدخواهی را باز کند و احترام شورای نگهبان هتک شود؛ یا در بیان مطالب طوری حرف زده شود که احیاناً کسانی به عنوان اعتراض - نه از سر خیرخواهی - حرمت شورای نگهبان را هتک کنند.

کسانی هم که در بیرون این مجموعه هستند، همین طور باید رعایت کنند.

آنهایی که قلمی به دستشان هست، تریبونی در اختیارشان هست، بفهمند که اعتراض کردن، بیاحترامی کردن و هتک حرمت شورای نگهبان، خطای کوچکی نیست.

قابل قبول و قابل تحمّل نیست.

1374/11/14 14- حرف دشمن را مبنی بر خیانت در آرای ملت تکرار نکنید انتخابات در کشور ما خصوصیّاتی دارد.

یک خصوصیّت این انتخابات، مثل بقیّه ی انتخاباتهای ما، سلامت و امانت داری بود؛ یعنی انتخابات سالم برگزار شد؛ درست نقطه ی مقابل آن چیزی که دشمنان ما دائماً در طول این سالها، همواره تبلیغ کردند؛ و این تبلیغ در اوقات انتخابات غالباً شدید شده که «آقا، خیانت میکنند؛ اسم فلانی را می آورند، رأی فلانی را به جایش در می آورند»؛ از این حرفها شنیده اید؛ مرتّباً یک عدّه ای بیرون گفته اند و یک عدّه ای هم در داخل آنها را بازگو کرده اند و همان حرفها را در داخل کشور تکرار کرده اند.

با وجود این، بحمدالله انتخابات، سالم بود و همیشه سالم بوده انتخابات.

این نشان داد بی اعتباری حرف کسانی را و اقدام کسانی را که یک وقتی یک انتخاباتی مثل سال 88 را نامعتبر دانستند و آن فتنه ی مضر و مُهیب را برای کشور به وجود آوردند؛ به خاطر اینکه متّهم کردند کشور را به اینکه انتخابات انتخابات ناسالمی است؛ نه، انتخابات سالم بود؛ هم امروز سالم بود، هم دوره های قبل سالم بود، هم سال 88 سالم بود، هم سال 84 سالم بود؛ انتخابات سلامت داشت.

هیچ وقت این جور کاری [نشده است].

بله، ممکن است در یک گوشه ای، در یک صندوقی ده تا، بیست تا، صد تا رأی این وَر و آن وَر بشود؛ یا از روی غفلت، یا از روی غرض، [امّا] هیچ گونه حرکت سازمان دهی شده ای که وجود داشته باشد که نتیجه ی انتخابات را تغییر بدهد، در کشور ما وجود نداشته و وجود ندارد و بعد از این هم امیدواریم ان شاءالله هرگز وجود نداشته باشد.

1394/12/20 15- مردم را به انتخابات بدبین نکنید به نهادهای قانونی اهانت نشود؛ این را توجّه کنید.

یک نهاد قانونی را که یک وظایفی دارد، نباید مورد افترا قرار بدهیم یا مورد اهانت قرار بدهیم.

نهاد قانونی، نهاد قانونی است؛ نه اینکه اشتباه نمیکند؛ هر نهاد قانونی ای مثل همه ی آدمها، مثل این حقیرِ پُر از تقصیر و اشتباه ممکن است اشتباه کنیم امّا این موجب نمیشود که ما یک نهاد قانونی را مورد اهانت قرار بدهیم، در انظار عمومی، در تبلیغاتمان، در حرفهای خودمان تخفیف کنیم؛ نه، این باب اگر باز شد، هرج ومرج خواهد شد.

خب، سلیقه ی جنابعالی این است، به فلان نهاد قانونی بی احترامی میکنی، یکی دیگر سلیقه ی دیگری دارد، به آن نهاد قانونی ای که تو به آن وابسته هستی بی احترامی میکند؛ این خوب است؟ این باب را باز نکنند.

اذهان عمومی را مشوّش نکنند که آقا، معلوم نیست چه خواهد شد، نمیدانیم چه خواهد شد.

این کار بسیار غلطی است؛ قبلاً هم من تذکّر داده ام؛ بگذارید مردم همچنان که حق است، همچنان که واقع است، با شوق، با ذوق، با نشاط بروند به سمت انتخابات.

تشویش افکار عمومی کار بسیار غلطی است؛ مردم را به انتخابات بدبین نکنند.

1394/10/30 16- فضای کشور را زودتر از موعد، انتخاباتی نکنید بنده مخالفم با اینکه دو سال قبل از انتخابات یا یک سال قبل از انتخابات، فضای کشور را ما انتخاباتی بکنیم؛ بنده مخالفم، امّا خیلی ها این کار را کردند؛ این غلط است.

وقتی فضا انتخاباتی شد، لازمه ی فضای انتخاباتی رقابت و درگیری -ولو درگیری زبانی- و تبادل انواع و اقسام حرفهای احیاناً نامناسب و زشت به یکدیگر است.

فضای انتخاباتی، انسان را از حقایق جاری جامعه و از نیازهای حقیقی جامعه غافل میکند.

این کار، کار خوبی نیست.

1394/10/14 مسئله ی انتخابات یکی از مسائل فعلی و نقد ما است.

البتّه برخی متأسّفانه از 1.

5 سال پیش، دو سال پیش از انتخابات شروع کردند مسائل انتخابات را مطرح کردن؛ این به نظر ما مصلحت نیست؛ فضای کشور را بی موقع نباید فضای انتخاباتی کرد؛ از 1.

5 سال پیش -که تقریباً دو سال به انتخابات امسال مانده بود که آخر سال است- بعضی ها شروع کردند در مطبوعات و در حرفها، راجع به انتخابات حرف زدن، بحث کردن.

وقتی فضای انتخاباتی در کشور به وجود می آید، بسیاری از مسائل اصلی جامعه به حاشیه میرود و فراموش میشود.

خب، فضای انتخابات، فضای رقابت و تعارض است؛ ما چرا بیخود این فضای رقابت را، فضای تعارض را، بکشانیم به یک سال دو سال قبل؟ شروع زودهنگام این بحثها به نظر ما مصلحت نیست.

1394/06/18
کلید واژه ها: مطبوعات - جمهوری اسلامی - نظام - مردم - جمهوری - اسلامی - وظیفه - انتخابات - آزاد - افزایش - اطلاع رسانی - رهبر انقلاب - قانون اساسی - جامعه - نظامی - رسانی - رسانه - اقتصادی - فرهنگی - قانون - سیاسی - اطلاع - ایران - سلامت - آزادی - حقیقی - رهبر - رشته - کشور

آخرین اخبار سرویس:
درد و دل های همسران شهدای محیط بان بندرعباسی

رییس اتاق اصناف ایران: حاصل تعامل اتاق اصناف با دولت بازاری آرام است

تدوین موضوع «اثرات جنگ بر رشد و توسعه دانشگاه» در قالب کتاب

دادستان کل کشور: دادستانی تهران به موضوع اهانت به رییس جمهوری رسیدگی می کند

عارف: در انتخابات شوراها اندکی از دوستان به دام انتشار لیست های جعلی افتادند

دانشگاه علوم پزشکی مانع اجرای پروژه تصفیه خانه آب اضطراری یاسوج می شود

گروه های استهلال ماه شوال در استان گلستان مستقر شد

دادستان کل کشور: وزارت کشور و نیروی انتظامی مستندات خود از توهین به رییس جمهور را ارایه دهند

کشت کنجد و برنج برای نخستین بار در اراضی طرح رهبری در آبادان

صدور قرار تأمین کیفری برای افراد مخل نظم امنیت عمومی اهر در درگیری چایکنار

حاشیه تجدید میثاق مسئولان عالی قضایی با آرمان های حضرت امام(س)

عضو مجلس خبرگان رهبری: مشکل اصلی جوامع بشری اخلاق است

دادستان کل کشور: 6 فرماندار در جریان تخلفات انتخاباتی احضار شده اند

حزب اسلامی و کنترل دولت افغانستان؛ حکمتیار برای هدایت رای پشتون ها در انتخابات تلاش می کند

حمله موشکی سپاه به داعش همان سیلی بود که رهبر انقلاب وعده کرده بودند

سرلشگر باقری:آمریکا متن و روح برجام را نقض کرده است

دادستان: حادثه توهین به رییس جمهور جرم مشهود بود

بیست و پنجمین مراسم سالگرد آیت الله مدنی کاشانی برگزار می شود

مرکز ثبت اسناد سربیشه افتتاح می شود

مقابل زیاده خواهی افراد می ایستیم و اجازه تعطیلی پروژه های تولیدی دراستان را نمی دهیم

محفل رفاقتی؛ میزبان نوجوانان در «مسجد باب الحق»

بازار آرام کشور حاصل تعامل با دولت است

عارف: در انتخابات شوراها اندکی از دوستان به دام انتشار لیست های جعلی افتادند

تکذیب ادعای عجیب یکی از خبرگزاری ها

مردم سپرده های خود را در بانک های رسمی و مطمئن سرمایه گذاری کنند

موزه شهید بهشتی

تقویت گردشگری کردستان با بخش خصوصی میسر است

تلاش های بسیار خوبی برای برآورده شدن اهداف نظام قضایی در جمهوری اسلامی صورت گرفته است/در شرایط امروزِ منطقه نیاز به مقابله با سلطه آمریکا را بیشتر احساس می کنیم

اهانت کنندگان به رییس جمهور یا نفوذی هستند یا اقلیت مقابل مردم

سرپرست فرمانداری شهرستان ابوموسی منصوب شد

آماده باش سازمان آتش نشانی در روز عیدفطر

زمان آغاز توزیع کارت کنکور اعلام شد

عکس | راهپیمایی روز قدس در تهران

هدف توهین به رییس جمهور اختلال در امنیت اجتماعی و اقتصادی است

وظایف بسیار سنگینی بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده است

میزان زکات فطره رمضان 1438 طبق نظر مراجع تقلید

زیرسئوال بردن قوه قضاییه نقطه شروع فساد در کشور است

ایران هفتمین قدرت نظامی جهان است

یکسال گذشت؛ آخرین وضعیت مسافران سرباز

تغییراتی جدید در ساختار دفاعی مجلس

پیگیری قضایی توهین به رییس جمهور در راهپیمایی روز قدس/ پلیس مکلف به شناسایی عوامل است

فرهنگ ایثار امنیت کشور را تضمین می کند

داعش پیاده نظام رژیم صهیونیستی است

آخرین وضعیت پرونده تخلفات انتخاباتی/ ورود دادستان تهران به حادثه توهین به رییس جمهور در روز قدس

در دیدار لاریجانی با داوود میرباقری مطرح شد ساخت سریال های فاخر و مذهبی در اولویت های کاری صدا و سیما قرار گیرد

عیادت رهبر انقلاب از آیت الله مظاهری/ اهمیت دعا برای سایر مومنین + فیلم

پیگیری قضایی توهین به رییس جمهور

تفاوت «هزار داستان» با «ماه عسل»!

گرامیداشت روزجهانی قدس در کلیسایی در رم

مهمترین عناوین "روزنامه های افغانستان" در 3 تیر

انتقال آب به استان یزد با جدیت دنبال شود

کشت کنجد و برنج برای نخستین بار در اراضی طرح رهبری در آبادان

دادستان تهران: حادثه دیروز جرم مشهود بود/این حساسیت در مورد سایر قوا هم مطرح باشد

سربازان ارتش همه تهدیدهای دشمنان را رصد و خنثی می کنند

اتخاذ تمهیدات لازم برای اتصال صفوف جماعت نماز عید فطر در مصلی

امام جمعه تبریز: دشمن از راه فرهنگ و اقتصاد با کشور ما وارد جنگ شده است

اولین تفاهم نامه همکاری میان مرکز پژوهش ها و اتاق اصناف ایران امضا شد

عیادت رهبر انقلاب از آیت الله مظاهری/ اهمیت دعا برای سایر مومنین + فیلم

کمیته مشترک کاری بین مرکز پژوهش های مجلس و اتاق اصناف تشکیل می شود

تأکید قرآن بر امر به معروف بیش از نهی ازمنکر است

کاشت جو در شهرستان آبادان برای نخستین بار پس از جنگ تحمیلی

استقرار 1700 پایگاه جمع آوری زکات فطریه در کردستان

قوه قضاییه منش و روش شهید بهشتی را الگوی قرار دهد

جلالی:باید نگاهی آسیب شناسانه به قوانین موجود درمورد اصناف داشت

FATF باز هم به نفع ایران رأی داد

دومین جشنواره تئاتر منطقه ای شرهانی در ایلام برگزار می شود

منتظری:دادستان تهران به موضوع توهین به رییس جمهور ورود کرده است

آخرین وضعیت پرونده تخلفات انتخاباتی/ ورود دادستان تهران به حادثه توهین به رییس جمهور در روز قدس

داوود میرباقری با رییس مجلس دیدار کرد

دادستان تهران به موضوع توهین به رییس جمهور ورود کرده است

آملی لاریجانی: قوه قضاییه ایران دستگاهی پیشرفته است

میزان زکات فطریه در استان فارس اعلام شد

ارتش تمام تحرکات دشمنان را رصد می کند

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان تعزیرات حکومتی منصوب شد

شهیدی که شهادتش کمر حاج قاسم را شکست +عکس

«مهسا کرامتی» در کنار همسر و فرزندش

گازرسانی به 181 روستای تربت جام، تایباد و باخرز در حال انجام است

تایید نهایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان تهران/ صندوق های 8حوزه مورد بازشماری قرار گرفتند

مقابل زیاده خواهی افراد می ایستیم و اجازه تعطیلی پروژه های تولیدی دراستان را نمی دهیم

رییس قوه قضاییه: خودباوری، استقلال و عزت مسلمانان از تعالیم امام (ره) برای قوه قضاییه است

انسجام داخلی، لازمه اقتدار جهانی- سیدرضا صالحی امیری*

زوالِ «عقل منفصل» اصلاحات؛ نقدی بر تحلیل «کیسینجر اصلاحات» از انتخابات 96/ آیا سرچشمه های تئوری پردازی حجاریان درحال خشک شدن است؟

مبلغ زکات فطره برای سال 1396 اعلام شد

واکنش بایدن به تلاش ها برای کنار گذاشتن اوباماکِر

اقامه نماز عید فطر در حرم رضوی به امامت آیت الله علم الهدی

ایجاد امنیت و بسط عدالت در جامعه از مهمترین رسالت های دستگاه قضا است

آملی لاریجانی:
 امروز قوه قضاییه با هجمه ها علیه نظام به بهانه حقوق بشر مقابله کرده است

چه چیزهایی را می توان فطریه داد؟

رییس جمهور از اظهارنظر خارج از وظایف وجایگاه قانونی خود پرهیز کند

توهین به رییس جمهور جرم مشهود بود/پلیس باید گزارش می داد

هزینه سالیانه ایران برای سرکوب تروریست ها چقدر است؟

نعمتی در گفت وگو با فارس: نشست غیرعلنی مجلس با موضوع بررسی گزارش ستاد مبارزه با قاچاق کالا 11 تیرماه برگزار می شود

کمتر از 20 درصد برنامه ششم توسعه بر اساس پژوهش های علمی است

جلالی در مراسم امضای تفاهم نامه با اتاق اصناف ایران: حاکمیت از ظرفیت اصناف جهت تبیین سایست های خود برای افکار عمومی استفاده کند

حال جسمی حجت الاسلام پناهیان رو به بهبود است

توپ و موشک برای یک هدف!

عضو کمیسیون اقتصادی شورای شهر اصفهان: دولت با کاهش مالیات ساخت و ساز از رکود جلوگیری کند

فعالیت بیش از 13 هزار فعال قرآنی شاهد و ایثارگر در مازندران

دادستان تهران به موضوع توهین به رییس جمهور ورود کرده است

وزارت کشور و نیروی انتظامی مستندات خود را درباره توهین به رییس جمهور ارائه دهند

اهانت دیروز به رییس جمهور به عنوان جرم، مشهود بود

دادستان تهران: توهین به رییس جمهور پیگیری قضایی می شود

اعلام مبلغ زکات فطره ازسوی دفتر رهبری

تسهیل روند صادرات قمه و شمشیرهای زینتی زنجان

احتمال رویت هلال ماه شوال بسیار اندک است + مصاحبه

عکس منتخب هفته

مبلغ زکات فطره برای سال 96 اعلام شد

پیگیری قضایی توهین به رییس جمهور در راهپیمایی روز قدس/ پلیس مکلف به شناسایی عوامل است

سرخط مهمترین اخبار استان اصفهان در سوم تیر

اقدامات انجام شده برای جذب گردشگر در زنجان رضایت بخش نیست

فراملی شدن جهان، ردیابی تهدیدات امنیتی را غیرممکن کرده است

مراسم اهدای جوایز به نفرات برترمسابقات قرآن کریم در مرکزاسلامی انگلیس

رسیدگی به پرونده جرایم انتخاباتی زمان بر خواهد بود

ورود مجلس به ماجرای لو رفتن سوالات امتحان نهایی/آموزش و پرورش همچنان در حال تکذیب!

دختر ترامپ دادگاهی می شود

انسجام داخلی، لازمه اقتدار جهانی- سیدرضا صالحی امیری*

مقابله قوه قضاییه با هجمه ها علیه نظام به بهانه حقوق بشر

نامزدهای ریاست فدراسیون اسکیت معرفی شدند

جلالی: حاکمیت با بهره گیری از ظرفیت اصناف سیاست هایش را برای مردم تبیین کند

دلایل نادرستی پذیرش سند 2030 از نگاه مقام معظم رهبری

تفاهم نامه همکاری میان مرکز پژوهش های مجلس و اتاق اصناف امضا شد

تمهیدات شرکت واحد اتوبوسرانی برای نماز عید فطر

تلاش های بسیار خوبی برای برآورده شدن اهداف نظام قضایی در جمهوری اسلامی صورت گرفته است

دادستان تهران: دادستانی در موضوع توهین به رییس جمهوری ورود کرد

ایران هراسی موتور محرک فروش سلاح در خاورمیانه است

یزد کم بارش ترین استان کشور

کشف 7 تن موادمخدر طی سه ماهه اخیر در خراسان رضوی

استقرار 1700 پایگاه جمع آوری زکات فطریه در کردستان

درگذشت خبرنگار و پژوهشگر ایرنا

فیلم/ پیش بینی امام علی(ع) درباره ظهور داعش

حزب اتحاد اهانت به رییس جمهور محکوم کرد

وزارت علوم : دستگاه های ذیربط ریشه اقدامات خودسرانه را بسوزانند

حمایت تلویحی مشاور احمدی نژاد از توهین کنندگان به روحانی

فتوتیتر/جعفری دولت آبادی:دستور به پلیس و وزارت اطلاعات برای شناسایی توهین کنندگان به رییس جمهور

امروز قوه قضاییه با هجمه ها علیه نظام به بهانه حقوق بشر مقابله کرده است

دادستان تهران:
 توهین به رییس جمهور پییگری می شود/ دستور به فرمانده انتظامی تهران و معاون وزیر اطلاعات برای شناسایی خاطیان

دستور دادستان به پلیس؛ توهین کنندگان به رییس جمهور را شناسایی کنید

دادستان تهران از پیگیری قضایی توهین به رییس جمهور خبر داد

مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمایی به ایران می آید

واکنش عجیب جوانفکر به توهین کنندگان علیه روحانی

برگزاری رویداد سوم هم آفرینی همراه اول  با موضوع اینترنت اشیا 

دادستان عمومی و انقلاب تهران خبر داد ارسال نامه به فرمانده انتظامی تهران و معاون وزیر اطلاعات

دستور دادستانی تهران برای شناسایی توهین کنندگان به رییس جمهور

سند آمایش سرزمین خاک می خورد/ لابی گری مقامات سیاسی مانع از اجرای واقعی سند آمایش می شود

واکنش معاون حقوقی رییس جمهوری به شعار علیه روحانی در روز قدس

عدالت محوری و قانون مداری در حقوق فردی و اجتماعی جزو خدمات نظام است

ایران هراسی موتور محرک فروش سلاح در خاورمیانه است

رسالت تبلیغات اسلامی را وحدت و آرامش است

صحت انتخابات شوراها در استان تهران تایید شد

پیام تسلیت استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت درگذشت پدر دو شهید

گام های خوبی برای حل مشکل موسسه آرمان برداشته شده است/ادغام در مرحله نهایی

توهین عده ای معدود به رییس جمهور محکوم است

زندانیان استان براساس نوع جرم،سن وسابقه طبقه بندی شده اند

سومین همایش ملی فرهنگ رضوی در شعر و ادبیات فارسی دانشگاهیان

رییس قوه قضاییه: خودباوری، استقلال و عزت مسلمانان از تعالیم امام (ره) برای قوه قضاییه است

میزان زکات فطریه در استان فارس اعلام شد

کاشت جو در شهرستان آبادان برای نخستین بار پس از جنگ تحمیلی

48 درصد پست های دستگاه قضایی استان بوشهر بلاتصدی است

هشدار رییس سازمان انرژی اتمی ایران به آمریکا درباره حمایت از سعودی

امروز تفاهم نامه همکاری میان مرکز پژوهش های مجلس و اتاق اصناف امضا شد

مطالبات مردم مازندران نباید مغفول بماند

استقرار بیش از هزار صندوق بهزیستی تهران برای جمع آوری زکات فطره

شناسایی 30 هزار مصرف کننده مواد مخدر در استان مرکزی

امیر اسماعیلی با خانواده شهید «حسن عشوری» دیدار کرد

دادستان تهران از پیگیری قضایی توهین به رییس جمهور خبر داد

مدارک لازم برای تقدیم درخواست اعاده دادرسی اعلام شد

برگزاری جشن مغفرت در مساجد و بوستان های منطقه 15

وزیر کشور: نمی دانم منظور آقای رییس جمهور چیست!

آمادگی مساجد قاهره برای برگزاری نماز عید فطر

مبلغ زکات فطره ازسوی دفتر مقام معظم رهبری اعلام شد

وادادگی مدیریتی در واحدهای پیام نور قائم شهر دیده می شود

مبلغ زکات فطره اعلام شد/ احکام مربوط به عید سعید فطر از نگاه مقام معظم رهبری

واکنش دادستان تهران به شعار علیه روحانی

پیگیری مساله بورسیه ها از سوی وزارت علوم و مجلس

جزییات نامه شمخانی به مسئولین در روزهای اول جنگ

واکنش دادستان به توهین تندروها علیه رییس جمهور: جرم مشهود بود/این حساسیت در مورد سایر قوا هم مطرح باشد

چه شد که حاج احمد آقا تصمیم به دادن افطاری در منزل امام گرفتند؟

اعلام تمهیدات اورژانس تهران برای نماز عید فطر

هرمزگان رتبه نخست تنظیم اسناد رسمی در سطح کشور

خبر فوق العاده امام علی(ع) درباره ظهور داعش +فیلم

باغ کتاب نیمه اول تیر افتتاح می شود

شکست اطلاع رسانی «گلدان محور» در حوادث تروریستی اخیر تهران

اگر تا الان نخوانده اید

دادستان تهران: توهین به رییس جمهور در راهپیمایی روز قدس جرم مشهود بود

جنایت با سس مظلومیت

اگر افرادی خیال بافی می کنند که دشمن تغییر کرده، اینطور نیست/ تحریم های جدید آمریکا ناقض روح و متن برجام است

دنیا دچار جاهلیت جدید شده است/ فضای جامعه از نظر حجاب مطلوب نیست

خبرگزاری تسنیم به عنوان رسانه برتر در مدیریت بحران استان گیلان معرفی شد

حال جسمی حجت الاسلام پناهیان رو به بهبود است

کمال خرازی: غرب در برابر تروریسم با منشا وهابیت مسامحه نکند

عکس | نماز جمعه تهران 2 خرداد 96

معنای صبر و شرایط آن

تلاش زیادی برای انطباق قوانین با دستورات شرع شده است

ظلم به اصولگرایی

2030 سندی به تمام معنا سکولار و استعماری است

تجدید میثاق رییس قوه قضاییه با بنیانگذار انقلاب اسلامی

قوه قضاییه باید پرونده توهین به رییس جمهور را بررسی کند

45 هزار فقره سند تک برگی در استان مرکزی صادر شد

تسهیلات مترو تهران به مناسبت عید سعید فطر

اطلاعی از ارسال «لایحه حمایت از محیط بانان» به مجلس نداریم

انتخابات 96 | بایدها و نبایدهای رسانه ها در انتخابات

انتخابات 96 | بایدها و نبایدهای رسانه ها در انتخابات