مطالب مرتبط:
شعر و اندیشه سعدی، بین المللی است/سعدی در شعرهایش جانب اعتدال را رعایت کرده است
سعدی دین را مظهر مدارا و نشاط تعریف می کند/ اخلاق را در کلام شیخ اجل بیابیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سعدی پرچمدار اعتدال و میانه روی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سعدی پرچمدار اعتدال و میانه روی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سعدی پرچمدار اعتدال و میانه روی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 18:002017-04-21سياسي

ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های سعدی


ایرنا - یاد روز سعدی فر صتی برای تبیین آثار ، افکار و اندیشه های شیخ اجل فراروی صاحبنظران و فرهنگوران قرار داده است ، ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های استاد سخن از جمله مولفه هایی است که در آثار سعدی شیرازی برجسته است ، - یاد روز سعدی می تواند مبدایی برای یاد آوری این آموزه های معنوی و فرهنگی در دنیای امروز باشد .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز جمعه خبرنگارایرنا ، اول اردیبهشت ماه که بر اساس اسناد معتبر برگرفته از آثار شیخ اجل سعدی شیرازی زاد روز تولد این شاعر شیرین سخن است، از سال 1376 به عنوان یاد روز سعدی نامگذاری شده است.

هر سال در آیین های ویژه که از سوی مجامع فرهنگی برگزار می شود یاد و نام این شاعر بلند آوازه ایران زمین گرامی داشته می شود.

نکته ای که در آغاز ممکن است در اذهان بنشیند این است که چه ضرورتی دارد که هر سال نام سعدی را در اول اردیبهشت ماه زنده کنیم و شهروندان مانوس با زندگی ماشینی امروز چه نیازی به یاد آوری نام و یاد سعدی دارند؟ چرا سعدی را دوست می داریم و نصایحش را به گوش جان می شنویم ؟ واقعیت این است که طراوت اشعار سعدی و همچنین دوراندیشی و حکمت حکایت های این شاعر بلند آوازه ایران زمین آنقدر متعالی است که هر کسی بدون هیچ چون و چرایی مسحور کلام موزون و متعادل سعدی می شود.

روح متعادل و مروج اعتدال در سعدی شیرازی موجب شده که به شیرینی سخن این شاعر شهیر افزوده شود و هر کس در همان ابتدا که نیم نگاهی به گلستان و بوستان سعدی می اندازد خود را فریفته شعر سعدی می بیند و شیرینی کلام استاد سخن بر دلش می نشیند.

از این رو برگزاری یاد روز سعدی صرفا همایش و آیینی تجملاتی و از روی شکم سیری و فراغت بال نیست بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر است که بر ذهن خسته شهروند امروزی تلنگر می زند و او را به خویشتن دعوت می کند.

اگر چه خواندن شعر و کلام سعدی ممکن است موجب فرح روحیه و انبساط خاطر نیز شود.

اما هیچگاه نباید به برگزاری آیین یاد روز سعدی به عنوان ابزاری برای فرح خاطر نگاه کرد بلکه دست اندرکاران این همایش باید تدابیری بیندیشند که هرسال شگون و شکوه این آیین ادبی و فرهنگی بیش از پیش باشد.

بدون شک برگزاری آیین های فرهنگی و همچنین آیین یاد روز سعدی ضرورتی فرهنگی است که فرهنگدوستان در همه نقاط کشور و فارس باید برای آن برنامه ریزی اصولی کنند.

نخستین دستاورد برگزاری آیین یاد روز سعدی آن است که نسل جوان و معاصر را با گفتار پند آموز و ناصحانه سعدی آشنا می کند و موجب می شود که هر شهروندی در منش و روش زندگی خود روش مسالمت آمیز گفتار و کردار سعدی را در پیش گیرد.

کمترین موهبت این موضوع آن است که می توان با بهره گیری از تسامح در گفتار و رفتار سعدی،رویکردی متعادل به زندگی روزمره داد و ریشه بسیاری از منازعات و کشمکش ها را در جامعه خشکاند.

پرهیز از ستیزه جویی و جدل در گفتار و کردار و روی آوردن به ملاطفت و مشی آرام در رفتار چیزی است که جامعه امروزی بشر بیش از پیش به آن نیاز دارد و یک بیت از شعر سعدی کافی است تا انسان را به دنیایی رهنمون شود که ثمره آن همزیستی با هم نوعان و مدارا با دیگران است.

همایش سعدی شناسی و بزرگداشت نام این شاعربلند آوازه همچنین موجب تکریم فارس و ایران زمین در همه نقاط جهان می شود و یاد آور غرور و عظمت تاریخی ملت بزرگ ایران در عرصه فرهنگ و تمدن است.

شکی نیست که بسیاری از شاعران و فرهیختگان فرهنگی در همه جهان از سعدی و شعر او الهام گرفته اند و گرمی کلام سعدی ره توشه آنان برای فتح قله های ادب وفرهنگ بوده است از این رو زنده نگه داشتن نام سعدی مترادف با اهتزاز پرچم پرشکوه ایران زمین در قله های ادب و فرهنگ است که نام کهن فارس را برای همه دوستداران فرهنگ و ادب تداعی می کند.

تعظیم و تکریم فارس ،تکریم همه ایران زمین و ایرانیان است که با نام سعدی نام شیراز ، فارس ، ایران و همه مجموعه فرهنگ و تمدن شناخته می شود.

احترام به سعدی احترام به فضیلت، انسانیت و آزادگی در جهان است، این ها مولفه هایی است که بشر امروزی بیش از هر زمان دیگر به آن نیاز دارد و برای دستیابی به آن گاه از جان خویش نیز مایه گذاشته است.

بنابر این توجه به آثار واخلاق سعدی و الهام گرفتن از شخصیت برجسته استاد سخن، لازمه و ضرورت زندگی امروزی است.

از سویی توجه به آثار و اندیشه های شیخ اجل موجب بازشناسی فرهنگ غنی ایرانی می شود ، جامعه ایرانی باید به این موضوع بیندیشد که چگونه گذشته افتخارآمیز هنر، فرهنگ و ادبیات ایرانی را پاس دارد و محفوظ نگاه دارد.

از سوی دیگر تاثیر فرهنگی وادبی سعدی تاثیری جهانی است و این گستره حتی سیاستمداران جهان را نیز در بر می گیرد و موجب می شود که هر کس با هر سلیقه بتواند از دریای کلام سعدی بهره کافی گیرد.

در عین حال سخن مشترک و پیام ارزشمند همه شاعران پارسی گو و ایرانی، از جمله سعدی رسیدن به یگانگی و وحدت ملی است.

از این رو وحدت ملی و رسیدن به هویت یگانه بیش از هر گاه باید مورد توجه قرار گیرد و بیش از هر چیز باید ایران شناسی را تقویت کرد تا به وحدت ملی رسید.

توجه به سعدی و شعر موزون او پا را از این نیز فراتر می گذارد و جهان رابرای رسیدن به یگانگی و وحدت آماده می کند ، فضایلی چون آزادگی، عدالت، مهرورزی و احترام متقابل به اندیشه های گوناگون و از همه مهمتر توجه به حقوق بشر مقوله هایی نیست که خاص یک ملت باشد این مولفه ها جهانی است و مورد احترام همه جهانیان بنابر این پرداختن به آن می تواند جهانیان را به سمت یگانگی و وحدت سوق دهد.

یکی از ابعاد شخصیت سعدی توجه به درون و توجه به دل است که این بعد در روحیه ایرانی نیز نهفته است و مورد توجه قرارداد بنابر این پرداختن به شعر و یاد سعدی موجب تقویت بعد معنوی زندگی انسان و استفاده از مواهب آن می شود.

همچنین توجه به اخلاق و فرزانگی نیز مورد تاکید سعدی بوده است که این بعد نیز در بین ایرانیان جایگاه متعالی دارد از این رو اصحاب فرهنگ ایرانیان را به بعد اخلاق شهره می دانند.

سعدی را در فشرده ترین توصیف می توان شاعر زندگی دانست.

او زندگی را با تمام فرازها و نشیب ها با هنرمندی تصویرسازی می کند و عجیب این که جامعیت نگاه سعدی در کمتر شاعری پیدا می شود.

هشدار سعدی در مورد کمیت و کیفیت زندگی انسان بسیار صریح و جدی است آنجا که گفته است : غافل اند از زندگی مستان خواب/ زندگانی چیست؟ مستی از شراب / تا نپنداری شرابی گفتمت/ خانه آبادان و عقل از وی خراب / از شراب شوق جانان مست شو/ کانچه عقلت می برد، شر است و آب استاد سخن سعدی همچنین معلم اخلاق عملی است.

تعلیم شاعرانه اخلاق شگرد اصلی اوست.

او به زیبایی در قالب تمثیل و حکایت انسان ها را درمعرض موقعیت های اخلاقی قرار می دهد.

او با بیان روان شناسی فردی و جمعی ایرانی به بازسازی تنش های اخلاقی و گزارش هنجارها و ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی جامعه خود می پردازد.

البته خوب می داند که نصیحت خشک و خشن نتیجه معکوس در پی دارد به همین دلیل داروی تلخ نصیحت به شهد ظرافت برآمیخته است.

امسال هم برنامه های جامعی از سوی ستاد برگزاری یاد روز سعدی برای بزرگداشت این شاعر گرانمایه ایران زمین تدارک دیده شده است .

دکتر حسن روحانی میهمان ویژه یاد روز سعدی در سال جاری است ، تاکید رییس جمهوری اسلامی بر اخلاق و اعتدال رویکرد و برداشت مشترکی از آموزه های معنوی در آثار سعدی و نقطه امیدی برا ی نجات دنیای آشوب زده امروزی است .

شاید برجسته ترین ویژگی فکری و متمایزکننده اندیشه سعدی رعایت اعتدال باشد.

تعلیمات اخلاقی او با دقت تمام بر مدار میانه روی می چرخد و بی گمان شاه کلید فهم آموزه هایش اعتدال گزینی در کارهاست: مگوی و منه تا توانی قدم/ از اندازه بیرون و زاندازه کم/ نه کوتاه دستی و بیچارگی/ نه زجر و تطاول به یک بارگی.

تاثیرگذاری شگفت انگیز آموزه های اخلاقی سعدی ناشی از تجربیاتی است که خود آزموده و بی واسطه لمس کرده است به همین دلیل بر دل و جان خواننده نیز می نشیند.

در نظر سعدی هدف، اهمیت بسیار بیشتری نسبت به شخصیت ها دارد.

در گلستان، نحوه برخورد فرد در مقابل اجتماع، فرد در مقابل خداوند و فرد در مقابل فرد دیگر با گونه های مختلف بیان شده است.

مواد خامی که سعدی آنها را به شیوه حکایت یا در قالب نظم درآورده حاصل جهان بینی اوست.

در گلستان و بوستان مهم نیست که شخصیت حکایت چه کسی باشد، وقتی سعدی قصد دارد هدف خاصی را دنبال کند، از افراد حقیقی یا اسطوره ای و یا زمان و مکان خیالی و فضاهای مناسب، استفاده می کند تا بتواند مقصود خود را بیان کند.

دکتر کاووس حسن لی سعدی پژوه و استاد دانشگاه شیراز در گفت و گو با ایرنا با بیان برخی از ویژگی های فکری و نظری استاد سخن سعدی شیراز اظهارداشت : سعدی به این دلیل که سفرهای بسیار رفته و یا عمر زیاد داشته و یا زندگی شخصی او چگونه بوده، معروف نشده، بلکه شهرت او برآمده از آثار درخشانی است که آفریده است.

حسن لی اضافه کرد : سعدی یکی از نام دارترین سخن سرایان جهان است که بسیاری از اندیشمندان را به ستایش واداشته است.

شاعری که اندیشه های نورانی و افسون گری های هنری او در سخن چنان رستاخیزی برپا کرده که او را در زمان ها و در مکان ها به شایستگی گسترده است.

تنوع آثار سعدی و چیره دستی مسلّم او در میدان های گونه گون سخن، نام او را به عنوان سخن وری توانا و اندیشه ورز در سراسر دنیا گسترانیده است .

این سعدی پژوه و استاد دانشگاه اضافه کرد : سعدی سلیقه های مختلف را به سوی خود کشیده و بسیاری را به پیروی واداشته است.

آوازه سعدی در همان زمانه پرآشوب وخون بار مغول، به شایستگی گسترش یافته و بخش هایی از آثار او به دست بسیاری از اهل ادب و معرفت افتاده است.

نشانه های این آوازه گسترده و ذکر جمیل را هم در سخن خودِ سعدی به روشنی می توانیم ببینیم و هم در آثاربرخی از معاصران او.

امید است برنامه های یادروز سعدی که هر سال در شیراز و سایر شهرهای کشور و حتی برخی از شهرهای فرهنگی جهان برگزار می شود بتواند بیش از پیش به تبیین شخصیت متعالی سعدی و بهره گیری از روح بلند این شاعر گرانمایه ایران زمین بپردازد.

بر اساس اعلام روابط عمومی مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس، برنامه های یادروز سعدی در سال جاری شامل نشست های علمی است که پنجشنبه 31 فروردین ماه در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس برگزار شد .

در برنامه سخنرانی این آیین استادانی چون اصغر دادبه پیرامون (رندی در شعر سعدی)، محمد جعفر محلاتی پیرامون (صلح در سپهر اندیشه سعدی)، ضیاء موحد پیرامون (ترجمه های سعدی)، احمد سمیعی گیلانی پیرامون (جدال سعدی با مدعی)، یدالله کابلی خوانساری پیرامون (سی سال با سعدی) و کاوه بهبهانی پیرامون (سعدی و اخلاق فضیلت) قرار داشتند.

همزمان با این نشست علمی، نمایشگاه خوشنویسی (سی سال با سعدی) که روایت سی سال همنشینی یدالله کابلی، استاد سرآمد خط شکسته فارسی با اشعار سعدی است، برگزار خواهد شد.

ابو محمد مصلح الدین بن عبدالله، نامور به سعدی شیرازی و مشرف الدین در سال 568 یا به برخی از روایت ها در 588 خورشیدی تولد یافت.

آوازه این شاعر و نویسنده پارسی گوی ایران زمین بیشتر به خاطر نظم و نثر آهنگین ، گیرا و قوی اوست.

جایگاه این شاعر نام آور سده هفتم هجری نزد اهل ادب تا بدان جاست که به وی لقب استاد سخن و شیخ اجل داده اند.

آثار معروفش کتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نیز غزلیات و دیوان اشعار اوست که به این سه اثر کلیات سعدی می گویند.

شیخ اجل سعدی به سیاحت و جهانگردی علاقه بسیاری داشت و به شهرهای خاور نزدیک و خاورمیانه، هندوستان، مصر و شمال آفریقا سفر کرد و این جهانگردی به روایتی 30 سال به طول انجامید.


کلید واژه ها: فرهنگی - برگزار - آیین - ایران زمین - اندیشه - شیرازی - شاعر - امروز - شیرینی - برنامه ریزی - همایش - ایرنا - زندگی - ایران - روش زندگی - زمین - دستاورد - واقعیت - امروزی - برنامه - گلستان - بوستان - نخستین - گزارش - اسناد - جمعه - ادبی - فارس - جوان - آشنا

آخرین اخبار سرویس:
استخدام طراح سایت wordpress در Iranhfc

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی و خارجی در اصفهان

امید بازگشت بینایی قربانی اسیدپاشی اصفهان

پاسخ مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران به یادداشت محمدمهاجری

دغدغه

سفیر آمریکا: برای مقابله با برنامه موشکی ایران سخت تلاش می کنیم

تشییع شهید عید محمد رضایی در گناوه

استقامت در راه خدا نتیجه ای حز پیروزی ندارد

پیام روسای شورا و کمیسیون اروپا به روحانی

نباید یکدیگر را دفع کنیم/همه دغدعه رهبری حفظ روحیه دهه 60 است

مراسم خاک سپاری دکتر امیر حسین ملک حسینی در شیراز

دستگاه های دولتی همکاری بیشتری با سازمان های مردم نهاد داشته باشند

افزایش 92 هزار مترمربع فضای بیمارستانی در زنجان

سفیر آمریکا: برای مقابله با برنامه موشکی ایران سخت تلاش می کنیم

پیکر مطهر 6 شهید مدافع حرم در قم تشییع شد

همدردی مجری زن معروف با خانواده شهدا

شهید بهشتی، یک ملت بود برای ملت ما

عارف: وقتی سند کامل تری داریم، لزومی ندارد 2030 مبنا قرار گیرد

نظر عارف درباره سند تحول و سند 2030 جامع تر است

استفاده از تمام توانمندی ها برای تقویت بنیه دفاعی/سند کامل تر از 2030 داریم

واکنش فرماندار بندرگز به خبر درگیری حسن علیخانی با اراذل و اوباش + عکس

روایت مادر شهید تقوی از دوران کودکی این شهید/ تلاش کنید اندیشه جوانان به سمت تمدن اسلامی پیش برود

بدعهدی هایی در برجام وجود دارد/ شورای انقلاب فرهنگی سند 2030 را از دستور خارج کرد

قالیباف: «نه» به فرافکنی و هوچی گری/ صدای منتقدان را خاموش نکنید

نشست رؤسای بنیادهای نخبگان 31 استان کشور در یاسوج در حال برگزاری است

دوقطبی سازی خطایی راهبردی است/مشکل از آنجا آغاز شد که جایگاه ها جابه جا شد

حمایت شورای اروپا و کمیسیون اروپا از روحانی در مسیر اجرای کامل توافق هسته ای

استخدام فروشنده خانم جهت کار در کافه نان شمیران

عارف: آزمایش های موشکی ما نقض برجام نیست

حجت الاسلام ابوترابی فرد: وعده الهی بود که شهادت اعضای حزب جمهوری، ایران را به یک جبهه واحد مبدل کند

3 وقف جدید در آران و بیدگل به ثبت رسید

تشییع پیکر 6 شهید مدافع حرم در قم

شورای انقلاب فرهنگی سند 2030 را از دستور خارج کرد

راه شهید بهشتی نزدیک ترین مکتب به اسلام بود

نقش دستگاه قضایی در حراست از آرمان های انقلاب بی بدیل است

کودک مشهور حادثه تروریستی مجلس جراحی شد

حمایت شورای اروپا و کمیسیون اروپا از روحانی در مسیر اجرای کامل توافق هسته ای

امروز غربی ها می بینند که نتوانسته اند با تحریم ملت ما را به زانو درآوردند

قالیباف: «نه» به فرافکنی و هوچی گری/ صدای منتقدان را خاموش نکنید

بازدید مقامات دولتی از پروژه راه آهن رشت - قزوین/تصاویر

روایت شاهد عینی انفجار 7 تیر از ریشه اختلافات مجلس با بنی صدر

تاییدصحت انتخابات شوراها در کل استان

امروز غربی ها می بینند که نتوانسته اند با تحریم ملت ما را به زانو درآوردند

اقدام ضدانسانی هفتم تیر نقاب نفاق را از چهره کریه منافقین برداشت

شورای انقلاب فرهنگی سند 2030 را از دستور خارج کرد

برگزاری مراسم خاکسپاری شهید مهدی یزدی در محل امامزادگان حمیده خاتون و جعفر

ورود سپاه به حوزه سازندگی با درخواست دولت هاست

علت همسایه نشدن شهید بهشتی با مرحوم طالقانی

ابوترابی فرد: وعده الهی بود که شهادت اعضای حزب جمهوری، ایران را به جبهه واحد مبدل کند

لزوم اجرای قانون اخذ گواهینامه بدون دریافت کارت پایان خدمت

تاکید رییسان شورا و کمیسیون اروپا بر ادامه همکاری موثر در اجرای برجام

دیدار مسئولان استان با خانواده شهید تیموری/ شهدا سند افتخار و مظلومیت نظام اسلامی هستند

جلسه امروز هیات دولت (عکس)

میدان توپخانه تهران در دوران پهلوی اول/تصویر

کمک«ناطق نوری» به زندانیان غیرعمد

سیاست یک بام و دو هوا درباره بازداشت خبرنگاران+تصویر

ترامپ دعوت مکرون را برای حضور در مراسم روز باستیل پذیرفت

با این حلقه کوچک کارهای روزمره خود را ساده تر کنید

روسیه ناو هواپیمابر جدید می سازد

پرونده بنیاد علوی باید با جدیت پیگیری شود/ به هر سندی که حرف خوبی داشته باشد، توجه می کنیم

بخشی از امنیت پایدار کشور مرهون تلاشهای دستگاه قضاست

30حزب بزرگ اصلاح طلب چه وضعیتی دارند؟ + جدول

پوستر هفته قوه قضاییه رونمایی شد+عکس

مشروعیت الهی، رهبری و قانون از اصول اعتقادی شهید بهشتی است

تقویت توان دفاعی جزو راهبردهای اصلی نظام است

جریان های تروریستی در صورت تکرار خباثت ها سیلی محکمتر از عملیات موشکی لیله القدر دریافت خواهند کرد

دانلود آهنگ جدید امیر عباس آل حبیب بنام باورم نمیشه

دانلود آهنگ جدید علی رجبی بنام تا کی

نماینده کویتی خواستار تغییر نام عربستان سعودی شد

عارف: سند 2030 کامل نیست/ هر سندی که حرف خوبی داشته باشد به آن توجه می کنیم

شهادت شهید بهشتی مایه تقویت وحدت شد

استخدام کارشناس برق قدرت مسلط به امور فنی و پست های برق

استخدام برنامه نویس++Cومیکرو ARM،تکنسین الکترونیک ومکانیک

واکنش فرماندار بندرگز به خبر درگیری حسن علیخانی با اراذل و اوباش + عکس

پیکر 6 شهید مدافع حرم در قم تشییع شد

سند 2030 منتفی شد/ ما باید از تمام قوای دفاعی خود استفاده کنیم

عارف: سند 2030 کامل نیست/ هر سندی که حرف خوبی داشته باشد به آن توجه می کنیم

ظریف با نخست وزیر ایتالیا دیدار کرد

کودک مشهور حادثه تروریستی مجلس جراحی شد

افتتاح یک طرح گردشگری در لنگرود

عمارت تاریخی ملک بازسازی و احیا می شود

بازدید معاون اول رییس جمهور از پروژه راه آهن رشت - قزوین

تحلیل ساختاری و محتوایی شعرخوانی میثم مطیعی در عید فطر 1396

عربستان در یمن آبروی آمریکا را هم برد

عارف : تقویت توان دفاعی جزو راهبردهای اصلی نظام است

شهید بهشتی پاسدار اسلام راستین بود

معاون سیاسی سپاه : دولت ها برخی شرکت ها را درعوض بدهی به سپاه تحمیل کردند

عارف : تقویت توان دفاعی جزو راهبردهای اصلی نظام است

گفتگوی ظریف با مقامات ایتالیا درباره توافق های پس از برجام

با این حلقه کوچک کارهای روزمره خود را ساده تر کنید

استخدام کارشناس فروش در شرکت معتبر سنگ کارینو

عارف: سند تحول از سند 2030، جامع تر است

اجرای تحسین برانگیز گروه موسیقی سنتی ایرانی نغمه اصفهان در صربستان

شهید بهشتی پایه گذار عدل اسلامی در کشور است

حال و هوای رمضانیه را حفظ کنیم /دعای امام صادق(ع)

آشنایی با عملیات فتح 7

تخصیص 2000 میلیارد تومان برای گسترش فعالیت های موشکی و سپاه قدس

یادداشت؛ قدسی سازی به بهانه وحدت!

امیر پوردستان: 60 تیم تروریستی وارد کشور شده بودند

پیام تبریک رییس جمهور چچن به ولیعهد عربستان

تقدیر رهبر انقلاب از تلاش های ستاد دیه

پاپ فرانسیس: عاملان انتحاری "شهید" نیستند

بازدید معاون اول ریس جمهور از پروژه راه آهن رشت - قزوین

کمبود اعتبار و نیرو مانع توسعه کیفی فضای سبز گناباد است

تیپ جدید سردار آزمون!

جریان های تروریستی در صورت تکرار خباثت ها سیلی محکمتر از عملیات موشکی لیله القدر دریافت خواهند کرد

قدسی سازی به بهانه وحدت!

عارف :هر سندی که حرف خوبی داشته باشد به آن توجه می کنیم

استفاده از تمام توانمندی ها برای تقویت بنیه دفاعی/سند کامل تر از 2030 داریم

دبیرهیات دولت: عده ای منافع خود را در آشفتگی در جامعه جست و جو می کنند

شورای انقلاب فرهنگی سند 2030 را از دستور خارج کرد

تجربه کاظم احمدزاده از خادمی امام رضا(ع)

استاندار آذربایجان غربی به مقام شامخ شهدای سردشت ادای احترام کرد

حاکم دینی باید ساده زیست و همراه با مردم باشد

انجام اولین پرواز بوشهر- تفلیس گرجستان

2 هزار میلیارد تومان؛ بودجه برای سپاه

پرونده بنیاد علوی باید با جدیت پیگیری شود/ به هر سندی که حرف خوبی داشته باشد، توجه می کنیم

انقلاب اسلامی حاصل خون های پاک شهدا است

بررسی برنامه های فرهنگی اجلاس پیر غلامان و خادمان حسینی در اصفهان

پاسخ شهید بهشتی درباره چرایی رعایت ادب در مناظره

استقبال مسلمانان کشور های منطقه از گروه محمد رسول الله(ص)+عکس

حجت الاسلام باقری شاهرودی: باید دست از تبلیغات منفی و سوء برداشت تا طلاب دچار یاس و ناامیدی نشوند

13 هزار دستاورد علمی بنیاد شهید طی 4 سال اخیر+ اینفوگرافیک

بازخوانی مواضع رییس و معاون دولت یازدهم درباره فعالیت های سازندگی سپاه

گفتگوی ظریف با مقامات ایتالیا درباره توافق های پس از برجام

عارف: سند تحول از سند 2030 جامع تر است

رییسان شورای اروپا و کمیسیون اروپا : تبریک به روحانی/ تاکید بر ادامه همکاری موثر خود در اجرای توافق هسته ای

تیپ جدید سردار آزمون!

دولت ها برخی شرکت ها را درعوض بدهی به سپاه تحمیل کردند

آخرین شانس قربانی اسیدپاشی اصفهان

توییت روحانی در وصف شهید بهشتی

معرفی اعضای شورای اسلامی شهر بهارستان

عمارت تاریخی ملک بازسازی و احیا می شود

عارف : تقویت توان دفاعی جزو راهبردهای اصلی نظام است

"خبهمن" سهامدارانش را فراخواند

عارف در جمع خبرنگاران: بدعهدی هایی در برجام وجود دارد/ شورای انقلاب فرهنگی سند 2030 را از دستور خارج کرد

بررسی ازسرگیری روابط دیپلماتیک با سوریه در پارلمان تونس

آیت الله امامی کاشانی نماز جمعه این هفته تهران را اقامه می کند

فعالیت های مختلف ادارات بدون کار رسانه ای و تبلیغاتی عقیم است

دکتر ظریف: توافق های ایران و ایتالیا در حال اجراست

استاندار آذربایجان غربی به مقام شامخ شهدای سردشت ادای احترام کرد

علت عجیب برای آتش سوزی در برج گرنفل لندن!

شیوه جدید ارزیابی کیفی نشریات اعلام شد

راهکار صهیونیست ها برای مقابله با یگان های نفوذی حزب الله

یک نماینده مجلس: حذف برخی رشته ها در دانشگاه آزاد غیر کارشناسی است

آیا با این مجاهدتها، باز باید جای شهید و جلاد عوض شود؟!

استخدام مدیر اجرایی در یک شرکت بازرگانی

استخدام ویزیتور/بازاریاب باحقوق ثابت،بیمه،پورسانت،ایاب ذهاب دراردبیل

شهادت یکی از بسیجیان کردستان بدست پژاک

بهربرداری ازیک هتل 4ستاره درلاهیجان

توضیح رفیقدوست درباره شایعه خانه عفاف در کرج/ جمع آوری زباله توسط بازیگر زن مشهور/زمان انتخاب کاندیداهای اولیه جانشینی قالیباف/ واکنش سعید حدادیان به حواشی نماز عید فطر

مدیریت در سفر، سفری راحت و مطمئن

ظریف: توافق های ایران و ایتالیا در حال اجرا است

دومین شهید مدافع حرم استان بوشهر در گلزار شهدای گناوه آرام گرفت

با این چوب لباسی بوی بد لباس را از بین ببرید

ساختمان جدید دادگستری حاجی آباد به بهره برداری رسید

ظریف با نخست وزیر ایتالیا دیدار کرد.

تشییع پیکر شش شهید مدافع حرم

بنیامین بهادری به لس آنجلس رفت!

دبیرهیات دولت: عده ای منافع خود را در آشفتگی در جامعه جست و جو می کنند

عارف: سند تحول از سند 2030 جامع تر است/هر سندی که حرف خوبی داشته باشد به آن توجه می کنیم

برنامه های ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، باید جنبه عملیاتی و اثر گذاری بالایی داشته باشد

ترویج تفکر شهدا تنها راه سعادت و خوشبختی جامعه است

رییسان شورای اروپا و کمیسیون اروپا : تبریک به روحانی/ تاکید بر ادامه همکاری موثر خود در اجرای توافق هسته ای

شاهد عینی و فاجعه هفتم تیر

فعالیت های مختلف ادارات بدون کار رسانه ای و تبلیغاتی عقیم است

آخرین وضعیت جراحی کودک مشهور حادثه تروریستی مجلس/ «عماد» در آی سی یو بستری است

استخدام اپراتور تلفن،کامپیوتر،کارشناس حقوق در آذربایجان غربی

پیگیری بازگرداندن اشیا تاریخی ایران از امریکا ادامه دارد

شهید بهشتی با کمترین امکانات بیشترین خدمات را به انقلاب اسلامی ارائه داد

با حضور اقشار مختلف مردم و شخصیت های سیاسی سی و ششمین سالگرد شهدای هفتم تیر برگزار شد

ترسناک ترین عروس دنیا را ببینید

سند تحول از سند 2030 جامع تر است/هر سندی که حرف خوبی داشته باشد به آن توجه می کنیم

ساختمان جدید دادگستری حاجی آباد به بهره برداری رسید

حادثه هفتم تیر سبب استحکام و اقتدار نظام جمهوری اسلامی شد

نیکی هیلی: مسائل مورد بحث در شورای امنیت را از اسراییل به سمت ایران تغییر دادیم

آیین گرامیداشت شهدای هفتم تیر در نهاوند برگزار شد

آغاز طرح های بازسازی بارگاه های مطهر در عراق

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: دولت نوسازی بیمارستان های فرسوده را اجرایی کند/ بیمارستان های فرسوده استاندارد درمانی ندارند

شیراز از نظر نسبت وقوع جرم بهترین کلانشهر کشور است

یادداشت وزیر ارشاد برای سالگرد شهادت بهشتی

مدافعان حرم برای دفاع از امنیت ایران به شهادت رسیدند

دیدار دبیر کل نجباء با خانواده شهدای مقاومت عراق

اخلاق سیاسی شهید بهشتی گمشده امروز جامعه ما است

جای خالی پلیس توریسم در نیروی انتظامی محسوس است

انجام امور درمانی و آموزشی برای جانبازان شیمیایی سردشت

کسب رتبه برتر کشوری بنیاد خراسان رضوی در صیانت از حقوق شهروندی

شهادت اوج تعالی انسان است

شهدا نگین ایران زمین هستند

یادداشت/سخنی با فعالان عرصه سیاست

اولین تیزر از پشت صحنه «مغزهای کوچک زنگ زده»

بزرگداشت شهدای هفتم تیر در مقتل شهیدان

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح پنجشنبه 8 تیر 96

ظریف: توافق های ایران و ایتالیا در حال اجراست

عکس یادگاری «علیخانی» با همه عوامل «ماه عسل»

گفتمان انقلاب اسلامی در قالب شعر به نسل جوان منتقل شود

سد احمد بیگلوی مشگین شهر و تازه کند مغان تا پایان سال جاری آبگیری می شود

جوانرود یکی از امن ترین شهرستان های کشور است

آیین گرامیداشت شهدای هفتم تیر در نهاوند برگزار شد

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت رسالتی همگانی است

ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های سعدی

ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های سعدی