مطالب مرتبط:
شعر و اندیشه سعدی، بین المللی است/سعدی در شعرهایش جانب اعتدال را رعایت کرده است
سعدی دین را مظهر مدارا و نشاط تعریف می کند/ اخلاق را در کلام شیخ اجل بیابیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سعدی پرچمدار اعتدال و میانه روی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سعدی پرچمدار اعتدال و میانه روی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سعدی پرچمدار اعتدال و میانه روی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 18:002017-04-21سياسي

ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های سعدی


ایرنا - یاد روز سعدی فر صتی برای تبیین آثار ، افکار و اندیشه های شیخ اجل فراروی صاحبنظران و فرهنگوران قرار داده است ، ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های استاد سخن از جمله مولفه هایی است که در آثار سعدی شیرازی برجسته است ، - یاد روز سعدی می تواند مبدایی برای یاد آوری این آموزه های معنوی و فرهنگی در دنیای امروز باشد .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز جمعه خبرنگارایرنا ، اول اردیبهشت ماه که بر اساس اسناد معتبر برگرفته از آثار شیخ اجل سعدی شیرازی زاد روز تولد این شاعر شیرین سخن است، از سال 1376 به عنوان یاد روز سعدی نامگذاری شده است.

هر سال در آیین های ویژه که از سوی مجامع فرهنگی برگزار می شود یاد و نام این شاعر بلند آوازه ایران زمین گرامی داشته می شود.

نکته ای که در آغاز ممکن است در اذهان بنشیند این است که چه ضرورتی دارد که هر سال نام سعدی را در اول اردیبهشت ماه زنده کنیم و شهروندان مانوس با زندگی ماشینی امروز چه نیازی به یاد آوری نام و یاد سعدی دارند؟ چرا سعدی را دوست می داریم و نصایحش را به گوش جان می شنویم ؟ واقعیت این است که طراوت اشعار سعدی و همچنین دوراندیشی و حکمت حکایت های این شاعر بلند آوازه ایران زمین آنقدر متعالی است که هر کسی بدون هیچ چون و چرایی مسحور کلام موزون و متعادل سعدی می شود.

روح متعادل و مروج اعتدال در سعدی شیرازی موجب شده که به شیرینی سخن این شاعر شهیر افزوده شود و هر کس در همان ابتدا که نیم نگاهی به گلستان و بوستان سعدی می اندازد خود را فریفته شعر سعدی می بیند و شیرینی کلام استاد سخن بر دلش می نشیند.

از این رو برگزاری یاد روز سعدی صرفا همایش و آیینی تجملاتی و از روی شکم سیری و فراغت بال نیست بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر است که بر ذهن خسته شهروند امروزی تلنگر می زند و او را به خویشتن دعوت می کند.

اگر چه خواندن شعر و کلام سعدی ممکن است موجب فرح روحیه و انبساط خاطر نیز شود.

اما هیچگاه نباید به برگزاری آیین یاد روز سعدی به عنوان ابزاری برای فرح خاطر نگاه کرد بلکه دست اندرکاران این همایش باید تدابیری بیندیشند که هرسال شگون و شکوه این آیین ادبی و فرهنگی بیش از پیش باشد.

بدون شک برگزاری آیین های فرهنگی و همچنین آیین یاد روز سعدی ضرورتی فرهنگی است که فرهنگدوستان در همه نقاط کشور و فارس باید برای آن برنامه ریزی اصولی کنند.

نخستین دستاورد برگزاری آیین یاد روز سعدی آن است که نسل جوان و معاصر را با گفتار پند آموز و ناصحانه سعدی آشنا می کند و موجب می شود که هر شهروندی در منش و روش زندگی خود روش مسالمت آمیز گفتار و کردار سعدی را در پیش گیرد.

کمترین موهبت این موضوع آن است که می توان با بهره گیری از تسامح در گفتار و رفتار سعدی،رویکردی متعادل به زندگی روزمره داد و ریشه بسیاری از منازعات و کشمکش ها را در جامعه خشکاند.

پرهیز از ستیزه جویی و جدل در گفتار و کردار و روی آوردن به ملاطفت و مشی آرام در رفتار چیزی است که جامعه امروزی بشر بیش از پیش به آن نیاز دارد و یک بیت از شعر سعدی کافی است تا انسان را به دنیایی رهنمون شود که ثمره آن همزیستی با هم نوعان و مدارا با دیگران است.

همایش سعدی شناسی و بزرگداشت نام این شاعربلند آوازه همچنین موجب تکریم فارس و ایران زمین در همه نقاط جهان می شود و یاد آور غرور و عظمت تاریخی ملت بزرگ ایران در عرصه فرهنگ و تمدن است.

شکی نیست که بسیاری از شاعران و فرهیختگان فرهنگی در همه جهان از سعدی و شعر او الهام گرفته اند و گرمی کلام سعدی ره توشه آنان برای فتح قله های ادب وفرهنگ بوده است از این رو زنده نگه داشتن نام سعدی مترادف با اهتزاز پرچم پرشکوه ایران زمین در قله های ادب و فرهنگ است که نام کهن فارس را برای همه دوستداران فرهنگ و ادب تداعی می کند.

تعظیم و تکریم فارس ،تکریم همه ایران زمین و ایرانیان است که با نام سعدی نام شیراز ، فارس ، ایران و همه مجموعه فرهنگ و تمدن شناخته می شود.

احترام به سعدی احترام به فضیلت، انسانیت و آزادگی در جهان است، این ها مولفه هایی است که بشر امروزی بیش از هر زمان دیگر به آن نیاز دارد و برای دستیابی به آن گاه از جان خویش نیز مایه گذاشته است.

بنابر این توجه به آثار واخلاق سعدی و الهام گرفتن از شخصیت برجسته استاد سخن، لازمه و ضرورت زندگی امروزی است.

از سویی توجه به آثار و اندیشه های شیخ اجل موجب بازشناسی فرهنگ غنی ایرانی می شود ، جامعه ایرانی باید به این موضوع بیندیشد که چگونه گذشته افتخارآمیز هنر، فرهنگ و ادبیات ایرانی را پاس دارد و محفوظ نگاه دارد.

از سوی دیگر تاثیر فرهنگی وادبی سعدی تاثیری جهانی است و این گستره حتی سیاستمداران جهان را نیز در بر می گیرد و موجب می شود که هر کس با هر سلیقه بتواند از دریای کلام سعدی بهره کافی گیرد.

در عین حال سخن مشترک و پیام ارزشمند همه شاعران پارسی گو و ایرانی، از جمله سعدی رسیدن به یگانگی و وحدت ملی است.

از این رو وحدت ملی و رسیدن به هویت یگانه بیش از هر گاه باید مورد توجه قرار گیرد و بیش از هر چیز باید ایران شناسی را تقویت کرد تا به وحدت ملی رسید.

توجه به سعدی و شعر موزون او پا را از این نیز فراتر می گذارد و جهان رابرای رسیدن به یگانگی و وحدت آماده می کند ، فضایلی چون آزادگی، عدالت، مهرورزی و احترام متقابل به اندیشه های گوناگون و از همه مهمتر توجه به حقوق بشر مقوله هایی نیست که خاص یک ملت باشد این مولفه ها جهانی است و مورد احترام همه جهانیان بنابر این پرداختن به آن می تواند جهانیان را به سمت یگانگی و وحدت سوق دهد.

یکی از ابعاد شخصیت سعدی توجه به درون و توجه به دل است که این بعد در روحیه ایرانی نیز نهفته است و مورد توجه قرارداد بنابر این پرداختن به شعر و یاد سعدی موجب تقویت بعد معنوی زندگی انسان و استفاده از مواهب آن می شود.

همچنین توجه به اخلاق و فرزانگی نیز مورد تاکید سعدی بوده است که این بعد نیز در بین ایرانیان جایگاه متعالی دارد از این رو اصحاب فرهنگ ایرانیان را به بعد اخلاق شهره می دانند.

سعدی را در فشرده ترین توصیف می توان شاعر زندگی دانست.

او زندگی را با تمام فرازها و نشیب ها با هنرمندی تصویرسازی می کند و عجیب این که جامعیت نگاه سعدی در کمتر شاعری پیدا می شود.

هشدار سعدی در مورد کمیت و کیفیت زندگی انسان بسیار صریح و جدی است آنجا که گفته است : غافل اند از زندگی مستان خواب/ زندگانی چیست؟ مستی از شراب / تا نپنداری شرابی گفتمت/ خانه آبادان و عقل از وی خراب / از شراب شوق جانان مست شو/ کانچه عقلت می برد، شر است و آب استاد سخن سعدی همچنین معلم اخلاق عملی است.

تعلیم شاعرانه اخلاق شگرد اصلی اوست.

او به زیبایی در قالب تمثیل و حکایت انسان ها را درمعرض موقعیت های اخلاقی قرار می دهد.

او با بیان روان شناسی فردی و جمعی ایرانی به بازسازی تنش های اخلاقی و گزارش هنجارها و ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی جامعه خود می پردازد.

البته خوب می داند که نصیحت خشک و خشن نتیجه معکوس در پی دارد به همین دلیل داروی تلخ نصیحت به شهد ظرافت برآمیخته است.

امسال هم برنامه های جامعی از سوی ستاد برگزاری یاد روز سعدی برای بزرگداشت این شاعر گرانمایه ایران زمین تدارک دیده شده است .

دکتر حسن روحانی میهمان ویژه یاد روز سعدی در سال جاری است ، تاکید رییس جمهوری اسلامی بر اخلاق و اعتدال رویکرد و برداشت مشترکی از آموزه های معنوی در آثار سعدی و نقطه امیدی برا ی نجات دنیای آشوب زده امروزی است .

شاید برجسته ترین ویژگی فکری و متمایزکننده اندیشه سعدی رعایت اعتدال باشد.

تعلیمات اخلاقی او با دقت تمام بر مدار میانه روی می چرخد و بی گمان شاه کلید فهم آموزه هایش اعتدال گزینی در کارهاست: مگوی و منه تا توانی قدم/ از اندازه بیرون و زاندازه کم/ نه کوتاه دستی و بیچارگی/ نه زجر و تطاول به یک بارگی.

تاثیرگذاری شگفت انگیز آموزه های اخلاقی سعدی ناشی از تجربیاتی است که خود آزموده و بی واسطه لمس کرده است به همین دلیل بر دل و جان خواننده نیز می نشیند.

در نظر سعدی هدف، اهمیت بسیار بیشتری نسبت به شخصیت ها دارد.

در گلستان، نحوه برخورد فرد در مقابل اجتماع، فرد در مقابل خداوند و فرد در مقابل فرد دیگر با گونه های مختلف بیان شده است.

مواد خامی که سعدی آنها را به شیوه حکایت یا در قالب نظم درآورده حاصل جهان بینی اوست.

در گلستان و بوستان مهم نیست که شخصیت حکایت چه کسی باشد، وقتی سعدی قصد دارد هدف خاصی را دنبال کند، از افراد حقیقی یا اسطوره ای و یا زمان و مکان خیالی و فضاهای مناسب، استفاده می کند تا بتواند مقصود خود را بیان کند.

دکتر کاووس حسن لی سعدی پژوه و استاد دانشگاه شیراز در گفت و گو با ایرنا با بیان برخی از ویژگی های فکری و نظری استاد سخن سعدی شیراز اظهارداشت : سعدی به این دلیل که سفرهای بسیار رفته و یا عمر زیاد داشته و یا زندگی شخصی او چگونه بوده، معروف نشده، بلکه شهرت او برآمده از آثار درخشانی است که آفریده است.

حسن لی اضافه کرد : سعدی یکی از نام دارترین سخن سرایان جهان است که بسیاری از اندیشمندان را به ستایش واداشته است.

شاعری که اندیشه های نورانی و افسون گری های هنری او در سخن چنان رستاخیزی برپا کرده که او را در زمان ها و در مکان ها به شایستگی گسترده است.

تنوع آثار سعدی و چیره دستی مسلّم او در میدان های گونه گون سخن، نام او را به عنوان سخن وری توانا و اندیشه ورز در سراسر دنیا گسترانیده است .

این سعدی پژوه و استاد دانشگاه اضافه کرد : سعدی سلیقه های مختلف را به سوی خود کشیده و بسیاری را به پیروی واداشته است.

آوازه سعدی در همان زمانه پرآشوب وخون بار مغول، به شایستگی گسترش یافته و بخش هایی از آثار او به دست بسیاری از اهل ادب و معرفت افتاده است.

نشانه های این آوازه گسترده و ذکر جمیل را هم در سخن خودِ سعدی به روشنی می توانیم ببینیم و هم در آثاربرخی از معاصران او.

امید است برنامه های یادروز سعدی که هر سال در شیراز و سایر شهرهای کشور و حتی برخی از شهرهای فرهنگی جهان برگزار می شود بتواند بیش از پیش به تبیین شخصیت متعالی سعدی و بهره گیری از روح بلند این شاعر گرانمایه ایران زمین بپردازد.

بر اساس اعلام روابط عمومی مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس، برنامه های یادروز سعدی در سال جاری شامل نشست های علمی است که پنجشنبه 31 فروردین ماه در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس برگزار شد .

در برنامه سخنرانی این آیین استادانی چون اصغر دادبه پیرامون (رندی در شعر سعدی)، محمد جعفر محلاتی پیرامون (صلح در سپهر اندیشه سعدی)، ضیاء موحد پیرامون (ترجمه های سعدی)، احمد سمیعی گیلانی پیرامون (جدال سعدی با مدعی)، یدالله کابلی خوانساری پیرامون (سی سال با سعدی) و کاوه بهبهانی پیرامون (سعدی و اخلاق فضیلت) قرار داشتند.

همزمان با این نشست علمی، نمایشگاه خوشنویسی (سی سال با سعدی) که روایت سی سال همنشینی یدالله کابلی، استاد سرآمد خط شکسته فارسی با اشعار سعدی است، برگزار خواهد شد.

ابو محمد مصلح الدین بن عبدالله، نامور به سعدی شیرازی و مشرف الدین در سال 568 یا به برخی از روایت ها در 588 خورشیدی تولد یافت.

آوازه این شاعر و نویسنده پارسی گوی ایران زمین بیشتر به خاطر نظم و نثر آهنگین ، گیرا و قوی اوست.

جایگاه این شاعر نام آور سده هفتم هجری نزد اهل ادب تا بدان جاست که به وی لقب استاد سخن و شیخ اجل داده اند.

آثار معروفش کتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نیز غزلیات و دیوان اشعار اوست که به این سه اثر کلیات سعدی می گویند.

شیخ اجل سعدی به سیاحت و جهانگردی علاقه بسیاری داشت و به شهرهای خاور نزدیک و خاورمیانه، هندوستان، مصر و شمال آفریقا سفر کرد و این جهانگردی به روایتی 30 سال به طول انجامید.


کلید واژه ها: فرهنگی - برگزار - آیین - ایران زمین - اندیشه - شیرازی - شاعر - امروز - شیرینی - برنامه ریزی - همایش - ایرنا - زندگی - ایران - روش زندگی - زمین - دستاورد - واقعیت - امروزی - برنامه - گلستان - بوستان - نخستین - گزارش - اسناد - جمعه - ادبی - فارس - جوان - آشنا

آخرین اخبار سرویس:
یارانه مرداد ماه واریز شد

برخی از افراد در سیاست دنباله رو راه دشمن هستند

دحو الارض چه روزی است؟

70 پروژه قرارگاه خاتم الانبیاء امسال افتتاح می شود

روحانی توضیح دهد چرا نشد از زنان در کابینه استفاده کند

مدافعان حرم در این عصر بخشی از فرهنگ جهاد و شهادت هستند

فرامرزیان: هماهنگی و همکاری دوجانبه بین مجلس و دولت مردم را راضی خواهد کرد

راز ماندگاری اسلام، خرج کردن ائمه(ع) از خودشان برای دین بود

دوره تربیت راهنمایان سواد مجازی برگزار می شود

پست پرده سکوت اصولگرایان درباره کابینه پیشنهادی دوازدهم

مکه میزبان اولین دعای کمیل زائران ایرانی

خانه قرآن و نهج البلاغه بلخ از ارتش تا دانشگاه

معرفی مراحل 6 گانه خلقت در سوره هود

استخدام شرکت اوین گستر نقش جهان در اصفهان

حدیث روز/ سخن امام عسکری(ع) درباره مردم قم

امیر حاتمی:ضمن رصد دشمن بر افزایش کمیت و قابلیت های موشک ها متمرکز شده ایم

چالش های امنیتی - دفاعی در توافق با FATF دیده نشد

مدافعان حرم نماد عینی ایثار و نماد ظلم ستیزی ملت ایران هستند

روزهای شیرین بازگشت

دستور روحانی برای رسیدگی به «کروبی»

اقتدار ایران اسلامی مرهون پایمردی آزادگان است

تهیه کارنامه اداری برای کارکنان قوه قضاییه/ ارائه کارنامه در پایان هر سال

رویدادهای خبری روز جمعه در کرمان

استخدام شرکت پخش موادغذایی در اصفهان

استخدام کارمند موتور سوار،باگواهینامه و موتور سیکلت در تهران

پای خون «شهید محسن حججی» بایستیم/ هرگز در مقابل استکبارجهانی سازش نخواهیم کرد

­گشایش همایش همکاری کشورهای جاده ابریشم در زمینه سلامت در پکن

دحوالارض روز گسترش زمین از زیر کعبه است/ 25 ذی القعده فرصت مناسبی برای توبه و استغفار است

مذاکرات مسئولین ایرانی با مسئولین حج عربستان درباره بازگشایی «حج عمره» آینده

پدر تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مزار فرزند شهیدش را زیارت کرد

وزارت نیرو در تعیین تکلیفِ کلاه زردها تعلل نکند

مذاکرات مسئولین ایرانی با مسئولین حج عربستان درباره بازگشایی «حج عمره» آینده

تهیه کارنامه اداری برای کارکنان قوه قضاییه/ ارائه کارنامه در پایان هر سال

هرج و مرج شبانه در خیابان های تهران

جولان تحصیل کرده ها در مشاغل خدماتی

اختصاص 150 میلیارد ریال به پلی کلینیک تأمین اجتماعی گچساران

مراسم گرامیداشت شهید حججی در قم برگزار شد

دعاخواندن تایلندی ها به زبان فارسی +ویدئو

چه زمانی باید یک کمپین روابط عمومی راه اندازی کنیم؟

واکنش های فرماندهان نظامی ایران به شهادت محسن حججی/ دستگیری سرشبکه و رابط فرقه انحرافی حلقه/ مدافعان حرم و انتهای خط

فرآیند چگونگی انتخاب رییس و اعضای هیئت رییسه/ دی ماه، زمان برگزاری نخستین جلسه شورای جدید

راه برخورد با پدیده دست‎فروشی چیست؟

خانواده شهید حججی تجلیل شدند

برترین قاریان بین المللی در نجف آباد و آغاز «اسوه»

حق شناس: رای اعتماد به وزرای پیشنهادی تاثیر مثبتی بر شروع به کار دولت دارد

رویکرد وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش درباره «صندوق ذخیره فرهنگیان»

رویکرد وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش درباره «صندوق ذخیره فرهنگیان»

قاضی قلابی دستگیر شد

دومین سالگرد تدفین شهدای گمنام در پل سفید

اعزام 88 بسیجی تنکابنی به مناطق عملیاتی غرب کشور

جلسه هماهنگی ستاد گرامیداشت هفته دولت در سوادکوه

اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره فعالیت جریان های مشکوک و ضدانقلاب

جمع بندی فراکسیون امید درباره وزرای پیشنهادی شنبه اعلام می شود

دستور روحانی برای رسیدگی به وضعیت کروبی

گزراش «تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان» هفته آینده جمع بندی نهایی می شود

تایپه آماده افتتاح یونیورسیاد شد

امکان کاشت دوباره دندان افتاده/ راهکار های طلایی برای نجات دندان ها

ندای بندگی حجاج ایرانی در مکه مکرمه پیچید

فرآیند چگونگی انتخاب رییس و اعضای هیئت رییسه/ دی ماه، زمان برگزاری نخستین جلسه شورای جدید

استاندار: رشادت های مردم خراسان شمالی در دوران دفاع مقدس به نمایش گذاشته می شود

کرمانشاه - بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد حماسه شکست حصر پاوه

حوزه ها استقلال خود را حفظ کنند/ اجرای برنامه های فرهنگی در چارچوب ضوابط قانونی و شرعی

چهره ها/ «احسان علیخانی» امروز تندیس حافظ را به خانواده شهید حججی تقدیم می کند

رهبر انقلاب چه زمانی نماز صبح را می خوانند؟

همدردی اینستاگرامی ستارگان بارسا با قربانیان

گزراش «تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان» هفته آینده جمع بندی نهایی می شود

ولایتی:همه برنامه‏ های دولت جمهوری اسلامی،در خط قدرت ‏بخشیدن به ایران اسلامی است

جدی ترین مطالبه زنان از ابتکار

تشکیل هییت اندیشه ورز کشاورزی با حضور چهره های دانشگاهی در مازندران

انتظارها به پایان رسید؛ جزییات رویداد PlayStation Experience 2017 مشخص شد

جنبه های مثبت و منفی حذف طلاق از شناسنامه

دحوالارض روز گسترش زمین از زیر کعبه است/ 25 ذی القعده فرصت مناسبی برای توبه و استغفار است

نشست سالیانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می گردد

امیر حاتمی:ضمن رصد دشمن بر افزایش کمیت و قابلیت های موشک ها متمرکز شده ایم

طباطبایی: مجلس به تصمیم و تدبیر رییس جمهور اعتماد کند

امیر حاتمی:ضمن رصد دشمن بر افزایش کمیت و قابلیت های موشک ها متمرکز شده ایم

رویدادهای خبری امروز جمعه بیست و هفتم مرداد در آذربایجان غربی

اجرای طرح مددکار اجتماعی مدرسه از مهر

استخدام بازاریاب جهت تجهیزات دندانپزشکی در یک شرکت معتبر

رهبر انقلاب چه زمانی نماز صبح را می خوانند؟

تشبیهی جالب از امام علی (ع) درباره دنیا

مهمترین اخبار هفته ای که گذشت...

مهمترین استخدامی های اصفهان - هفته 21 ام سال 95

تشبیهی جالب از امام علی (ع) درباره دنیا

دو سالگی برجام و چهره دیگر «فردو»

رویدادهای خبری روز جمعه در استانها

وزارت نیرو در تعیین تکلیفِ کلاه زردها تعلل نکند/مجوزِ دائمی شدن صادر شد؛ اما همکاری نکردند

ویدئو / پنج ماده گران قیمت دنیا را بشناسید

قاضی قلابی دستگیر شد

جذب متخصص از 400دانشگاه برتر دنیا توسط بنیاد ملی نخبگان

تلاوتی جدید و معنامحور از محمود شحات انور+ فیلم

معرفی مراحل 6گانه خلقت در سوره هود/تکامل و رشد معنوی؛ هدف از آفرینش انسان

بی‎ اعتنایی؛ بهترین برخورد با مسخره کنندگان/برخورد قاطعانه در مرحله دوم

اشک های «حاج قاسم» در مراسم بزرگداشت سرباز دلاورش + عکس

رویکرد وزیر پیشنهادی آموزش و پررش درباره «صندوق ذخیره فرهنگیان»

کتاب منظومه فکری آیت‎الله العظمی خامنه ای منتشر شد

بوسه فرمانده کل سپاه بر دست پدر شهید حججی

پُست عجیب «آزاده نامداری» درباره وداع!

رویدادهای خبری 27 مردادماه در مشهد

برادر طارمی: نه تنها مهدی بلکه اشک مادرم را در آوردند!

آیت الله مکارم شیرازی: یارانه ثروتمندان حذف شود

چهره ها/ تازه عروس تلویزیون مهمان «نجمه جودکی» می شود

معرفی "سرپرست احتمالی" وزارت علوم

برادر طارمی: نه تنها مهدی بلکه اشک مادرم را در آوردند!

چهره ها/ پُست عجیب «آزاده نامداری» درباره وداع!

بوسه فرمانده کل سپاه بر دست پدر شهید حججی

غرق شدن 2 برادر در سد شهید عباسپورِ اندیکا

تاثیر چهره ها در ترویج مهرورزی در فضای مجازی+عکس

مزار همسر امام حسین (شهربانو) کجاست؟

طلوع نور ؛ سوره بقره آیات 113 تا 119

رویکرد وزیر پیشنهادی آموزش و پررش درباره «صندوق ذخیره فرهنگیان»

جمع بندی روز: پنج شنبه، 26 مرداد 1396

نظر طائب درباره حضور رییسی در انتخابات

مفتی تاتارستان: درب های مساجد به روی مهاجران مسلمان برای انجام مناسک باز است

خوش منظره ترین سفرهای ریلی جهان

طنز؛ بیست و دو دقیقه ناقابل کار روزانه مفید!

کشف مورچه ای عجیب شبیه دایناسورها!

بالگرد AW101، شکارچی زیردریایی ها

درباره کتاب «خاطره یی فراموش شده از فردا»ی مدیا کاشیگر

موسیقی ایرانی مرد زنده اش کنید!

فال آنلاین دیوان حافظ،جمعه 27 مردادماه 1396

زمان اتمام فعالیت شورای چهارم مبنای قانونی ندارد/ وزیر کشور قانون را نادیده گرفته است

مجلل ترین جشن های سیسمونی میان ستاره ها

10 دکوراسیون داخلی برای آشپزخانه ی رنگارنگ

تصمیم گیری فراکسیون امید درباره وزرای پیشنهادی

سلفی گردشگر الجزایری با رییس جمهور اتریش در مترو +عکس

پزشکیان: با شعار نمی شود کار کرد

گزارش فارس از تازه های نشر اندیشه ای؛ بررسی منظومه فکری رهبر انقلاب در یک کتاب/ چگونه به معرفت دینی برسیم؟

ترکی : پاک دست بودن مهم ترین ویژگی فردی برای وزارت است

شهید حججی عزت انقلاب اسلامی را احیا کرد

انهدام 120 تیم تروریستی تنها با یک شهید/ سه غایب کابینه دوازدهم/ وضعیت خسارات سیل در سه استان

جشن های هفتگی محلات در خوی راه اندازی می شود

6 مستند ایثار و شهادت در چهارمحال و بختیاری تهیه شد

با دیدن تریلر جدید Call of Duty: WWII عاشق بخش چند نفره بازی می شوید!

پدیده نادر چشمه های ریتمیک

باید تلاش کرد انتخاب نخست رییس جمهور برای وزارتخانه ها رای اعتماد بگیرد

نشست تخصصی کتاب خوان شعر و ادبیات در قم برگزار می شود

واکنش ظریف به بروز فاجعه انسانی در یمن/ ادامه جنایت های آل سعود در عوامیه/ قصدآمریکا برای سرنگونی نظام ونزوئلا

حمله تروریستی بارسلونا (ویدیو+عکس)

ارزش های اربعین باید در متن زندگی انسان وارد شود/ اربعین از جنس انقلاب است

اتصال ارزش های دفاع مقدس در بین جوانان نسل بعد از انقلاب

مراسم بزرگداشت شهید محسن حججی در وین برگزار شد

هدف دانشگاه ام.آی.تی از مطالعه اربعین چیست؟

همچنان ایستاده با قدرت/ شیر، شیر است در قفس حتی

غذای پرطرفدار اسارت

مراسم بزرگداشت شهید محسن حججی در وین برگزار شد

دو سالگی برجام و چهره دیگر فردو

واکنش های فرماندهان نظامی ایران به شهادت محسن حججی/ دستگیری سرشبکه و رابط فرقه انحرافی حلقه/ مدافعان حرم و انتهای خط

امام جمعه زنجان در مدینه منوره: زایران ایرانی سفیران فرهنگی کشور در موسم حج هستند

انقلاب اسلامی به واسطه اربعین در حال بازبینی است/ جنگ نرم‏ غرب با ورود به اربعین حسینی(ع)

همایش «بر بال اربعین» با حضور خانواده شهدای مدافع حرم برگزار شد + تصاویر

ویژگی های شخصیتی شهید محسن حججی/ وظیفه سنگین هنرمندان برای بیان ابعاد مختلف این حماسه

تئاتر تخصصی کودک و نوجوان در رشت راه اندازی می شود

احداث سد آبسرده بروجرد چالش های آینده آب شرب شهرستان را برطرف می کند

تصاویر/ مراسم تشییع مرحوم کیایی نژاد

عکس نماینده مجلس در دوران اسارت

نوجوان بودم که اسیر شدم/ بدترین خبر زمان اسارتم رحلت امام خمینی (ره) بود

نوجوان بودم که اسیر شدم/ بدترین خبر زمان اسارتم رحلت امام خمینی (ره) بود

آیت الله مکارم : یارانه ثروتمندان حذف شود

اسامی 50 عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام/ افتتاح دفتر نمایندگی خانه احزاب در مازندران

نشریه تخصصی «حدیث حوزه» به ایستگاه سیزدهم رسید

خصوصیات فرماندهان پایان تاریخ

بازخوانی ماهیت و مراتب وحی از منظر امام خمینی(ره)

مهلت ارسال چکیده و اصل مقاله به همایش علامه محمدهادی معرفت تمدید شد

«وَ الْأَرْضَ بَعْدَ ذلِک دَحاها» امروز رخ داد/ روزه ای با ممتازترین فضیلت

بدهی 13 هزار میلیارد تومانی نظام سلامت

نخستین دعای کمیل حج گزاران ایرانی در مکه مکرمه

جمهوریت و اسلامیت در جمهوری اسلامی در کنار هم تعریف شده اند + فیلم

توضیح دوباره دفتر دکتر کرباسیان درباره برخی فعالیت های رسانه ای

شهید حججی اسناد متقنی از حقانیت اسلام است

اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره فعالیت جریان های مشکوک و ضدانقلاب

برگزاری جلسات قرائت قرآن ویژه بانوان در مسجد قائم تویسرکان

بیانیه حامیان مردمی دولت حمد در لزوم رای قاطع نمایندگان به تمام وزرای پیشنهادی

بوسه فرمانده کل سپاه بر دست پدر شهید حججی +تصاویر

همسر شهید حججی در گفت وگو با ایسنا:محسن یک «آتش به اختیار» تمام عیار بود

محسن جان! تو از دنیا دل کندی و یک دنیا به تو دل بست / کوته فکران! قیمت یتیمی فرزند شهید حججی چند؟ / درخواست مشتاقان حضور در سوریه از ژنرال ایران

جشنواره «میان ادیانی و چندفرهنگی» در انتاریوی کانادا برگزار می شود

جمع بندی فراکسیون امید درباره وزرای پیشنهادی شنبه اعلام می شود

وقتی شهید حججی حجت را بر «بی بی‎سی» تمام می‎کند

غرق شدن 2 برادر در پایین دست سد شهید عباسپور در اندیکا

تصویر جدیدی از صلح امام حسن(ع) در «حاء. سین. نون»

وقتی شهید حججی حجت را بر «بی بی‎سی» تمام می‎کند

مذاکره درباره «اخذ گواهینامه بدون ارائه کارت پایان خدمت»/ نمایندگان وعده های احتمالی را افشا کنند/ اولین گام مقابله با آمریکا

مراسم بزرگداشت شهید حججی در تهران

پیام تسلیت پوتین در رابطه با حمله تروریستی در بارسلونا

رییس جمهور مسئول عملکردهای اقتصاد کلان کشور است

راهیابی 20 فعال قرآنی سیستان و بلوچستان به مرحله کشوری

ثبت نام آزمون سالیانه شهریه حفظ قرآن کریم ونهج البلاغه ویژه طلاب

امام علی (ع) به این جهان چگونه نگاه می کند

روزنما: حاشیه های روز پر تلاطم مجلس

تاملی بر سنت های خداوند در عذاب و پاداش انسان

برپایی جشنواره قرآنی «منهاج» با محوریت سوره مومنون

به سوی علقمه رفتم که تشنه کام بیایم/ و سرگذاشته بر دامن امام بیایم

عکس/ بوسه فرمانده کل سپاه بر دست پدر شهید حججی

شهید حججی نماد حقانیت ایران در مبارزه با استکبار و تکفیریهاست

به سوی علقمه رفتم که تشنه کام بیایم/ و سرگذاشته بر دامن امام بیایم

کمک به همسر در کار منزل چه ثوابی دارد؟

زمان بندی کامل مسابقات سراسری قرآن کریم اعلام شد+جزییات

شعر انصاری نژاد برای شهید حججی به سوی علقمه رفتم که تشنه کام بیایم/ و سرگذاشته بر دامن امام بیایم

کامران احمدی: ادغام نمایشگاه کتاب با ایران فارما اختلالی در رسالت آنها ایجاد نمی کند

ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های سعدی

ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های سعدی