مطالب مرتبط:
شعر و اندیشه سعدی، بین المللی است/سعدی در شعرهایش جانب اعتدال را رعایت کرده است
سعدی دین را مظهر مدارا و نشاط تعریف می کند/ اخلاق را در کلام شیخ اجل بیابیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سعدی پرچمدار اعتدال و میانه روی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سعدی پرچمدار اعتدال و میانه روی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سعدی پرچمدار اعتدال و میانه روی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 18:002017-04-21سياسي

ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های سعدی


ایرنا - یاد روز سعدی فر صتی برای تبیین آثار ، افکار و اندیشه های شیخ اجل فراروی صاحبنظران و فرهنگوران قرار داده است ، ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های استاد سخن از جمله مولفه هایی است که در آثار سعدی شیرازی برجسته است ، - یاد روز سعدی می تواند مبدایی برای یاد آوری این آموزه های معنوی و فرهنگی در دنیای امروز باشد .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز جمعه خبرنگارایرنا ، اول اردیبهشت ماه که بر اساس اسناد معتبر برگرفته از آثار شیخ اجل سعدی شیرازی زاد روز تولد این شاعر شیرین سخن است، از سال 1376 به عنوان یاد روز سعدی نامگذاری شده است.

هر سال در آیین های ویژه که از سوی مجامع فرهنگی برگزار می شود یاد و نام این شاعر بلند آوازه ایران زمین گرامی داشته می شود.

نکته ای که در آغاز ممکن است در اذهان بنشیند این است که چه ضرورتی دارد که هر سال نام سعدی را در اول اردیبهشت ماه زنده کنیم و شهروندان مانوس با زندگی ماشینی امروز چه نیازی به یاد آوری نام و یاد سعدی دارند؟ چرا سعدی را دوست می داریم و نصایحش را به گوش جان می شنویم ؟ واقعیت این است که طراوت اشعار سعدی و همچنین دوراندیشی و حکمت حکایت های این شاعر بلند آوازه ایران زمین آنقدر متعالی است که هر کسی بدون هیچ چون و چرایی مسحور کلام موزون و متعادل سعدی می شود.

روح متعادل و مروج اعتدال در سعدی شیرازی موجب شده که به شیرینی سخن این شاعر شهیر افزوده شود و هر کس در همان ابتدا که نیم نگاهی به گلستان و بوستان سعدی می اندازد خود را فریفته شعر سعدی می بیند و شیرینی کلام استاد سخن بر دلش می نشیند.

از این رو برگزاری یاد روز سعدی صرفا همایش و آیینی تجملاتی و از روی شکم سیری و فراغت بال نیست بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر است که بر ذهن خسته شهروند امروزی تلنگر می زند و او را به خویشتن دعوت می کند.

اگر چه خواندن شعر و کلام سعدی ممکن است موجب فرح روحیه و انبساط خاطر نیز شود.

اما هیچگاه نباید به برگزاری آیین یاد روز سعدی به عنوان ابزاری برای فرح خاطر نگاه کرد بلکه دست اندرکاران این همایش باید تدابیری بیندیشند که هرسال شگون و شکوه این آیین ادبی و فرهنگی بیش از پیش باشد.

بدون شک برگزاری آیین های فرهنگی و همچنین آیین یاد روز سعدی ضرورتی فرهنگی است که فرهنگدوستان در همه نقاط کشور و فارس باید برای آن برنامه ریزی اصولی کنند.

نخستین دستاورد برگزاری آیین یاد روز سعدی آن است که نسل جوان و معاصر را با گفتار پند آموز و ناصحانه سعدی آشنا می کند و موجب می شود که هر شهروندی در منش و روش زندگی خود روش مسالمت آمیز گفتار و کردار سعدی را در پیش گیرد.

کمترین موهبت این موضوع آن است که می توان با بهره گیری از تسامح در گفتار و رفتار سعدی،رویکردی متعادل به زندگی روزمره داد و ریشه بسیاری از منازعات و کشمکش ها را در جامعه خشکاند.

پرهیز از ستیزه جویی و جدل در گفتار و کردار و روی آوردن به ملاطفت و مشی آرام در رفتار چیزی است که جامعه امروزی بشر بیش از پیش به آن نیاز دارد و یک بیت از شعر سعدی کافی است تا انسان را به دنیایی رهنمون شود که ثمره آن همزیستی با هم نوعان و مدارا با دیگران است.

همایش سعدی شناسی و بزرگداشت نام این شاعربلند آوازه همچنین موجب تکریم فارس و ایران زمین در همه نقاط جهان می شود و یاد آور غرور و عظمت تاریخی ملت بزرگ ایران در عرصه فرهنگ و تمدن است.

شکی نیست که بسیاری از شاعران و فرهیختگان فرهنگی در همه جهان از سعدی و شعر او الهام گرفته اند و گرمی کلام سعدی ره توشه آنان برای فتح قله های ادب وفرهنگ بوده است از این رو زنده نگه داشتن نام سعدی مترادف با اهتزاز پرچم پرشکوه ایران زمین در قله های ادب و فرهنگ است که نام کهن فارس را برای همه دوستداران فرهنگ و ادب تداعی می کند.

تعظیم و تکریم فارس ،تکریم همه ایران زمین و ایرانیان است که با نام سعدی نام شیراز ، فارس ، ایران و همه مجموعه فرهنگ و تمدن شناخته می شود.

احترام به سعدی احترام به فضیلت، انسانیت و آزادگی در جهان است، این ها مولفه هایی است که بشر امروزی بیش از هر زمان دیگر به آن نیاز دارد و برای دستیابی به آن گاه از جان خویش نیز مایه گذاشته است.

بنابر این توجه به آثار واخلاق سعدی و الهام گرفتن از شخصیت برجسته استاد سخن، لازمه و ضرورت زندگی امروزی است.

از سویی توجه به آثار و اندیشه های شیخ اجل موجب بازشناسی فرهنگ غنی ایرانی می شود ، جامعه ایرانی باید به این موضوع بیندیشد که چگونه گذشته افتخارآمیز هنر، فرهنگ و ادبیات ایرانی را پاس دارد و محفوظ نگاه دارد.

از سوی دیگر تاثیر فرهنگی وادبی سعدی تاثیری جهانی است و این گستره حتی سیاستمداران جهان را نیز در بر می گیرد و موجب می شود که هر کس با هر سلیقه بتواند از دریای کلام سعدی بهره کافی گیرد.

در عین حال سخن مشترک و پیام ارزشمند همه شاعران پارسی گو و ایرانی، از جمله سعدی رسیدن به یگانگی و وحدت ملی است.

از این رو وحدت ملی و رسیدن به هویت یگانه بیش از هر گاه باید مورد توجه قرار گیرد و بیش از هر چیز باید ایران شناسی را تقویت کرد تا به وحدت ملی رسید.

توجه به سعدی و شعر موزون او پا را از این نیز فراتر می گذارد و جهان رابرای رسیدن به یگانگی و وحدت آماده می کند ، فضایلی چون آزادگی، عدالت، مهرورزی و احترام متقابل به اندیشه های گوناگون و از همه مهمتر توجه به حقوق بشر مقوله هایی نیست که خاص یک ملت باشد این مولفه ها جهانی است و مورد احترام همه جهانیان بنابر این پرداختن به آن می تواند جهانیان را به سمت یگانگی و وحدت سوق دهد.

یکی از ابعاد شخصیت سعدی توجه به درون و توجه به دل است که این بعد در روحیه ایرانی نیز نهفته است و مورد توجه قرارداد بنابر این پرداختن به شعر و یاد سعدی موجب تقویت بعد معنوی زندگی انسان و استفاده از مواهب آن می شود.

همچنین توجه به اخلاق و فرزانگی نیز مورد تاکید سعدی بوده است که این بعد نیز در بین ایرانیان جایگاه متعالی دارد از این رو اصحاب فرهنگ ایرانیان را به بعد اخلاق شهره می دانند.

سعدی را در فشرده ترین توصیف می توان شاعر زندگی دانست.

او زندگی را با تمام فرازها و نشیب ها با هنرمندی تصویرسازی می کند و عجیب این که جامعیت نگاه سعدی در کمتر شاعری پیدا می شود.

هشدار سعدی در مورد کمیت و کیفیت زندگی انسان بسیار صریح و جدی است آنجا که گفته است : غافل اند از زندگی مستان خواب/ زندگانی چیست؟ مستی از شراب / تا نپنداری شرابی گفتمت/ خانه آبادان و عقل از وی خراب / از شراب شوق جانان مست شو/ کانچه عقلت می برد، شر است و آب استاد سخن سعدی همچنین معلم اخلاق عملی است.

تعلیم شاعرانه اخلاق شگرد اصلی اوست.

او به زیبایی در قالب تمثیل و حکایت انسان ها را درمعرض موقعیت های اخلاقی قرار می دهد.

او با بیان روان شناسی فردی و جمعی ایرانی به بازسازی تنش های اخلاقی و گزارش هنجارها و ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی جامعه خود می پردازد.

البته خوب می داند که نصیحت خشک و خشن نتیجه معکوس در پی دارد به همین دلیل داروی تلخ نصیحت به شهد ظرافت برآمیخته است.

امسال هم برنامه های جامعی از سوی ستاد برگزاری یاد روز سعدی برای بزرگداشت این شاعر گرانمایه ایران زمین تدارک دیده شده است .

دکتر حسن روحانی میهمان ویژه یاد روز سعدی در سال جاری است ، تاکید رییس جمهوری اسلامی بر اخلاق و اعتدال رویکرد و برداشت مشترکی از آموزه های معنوی در آثار سعدی و نقطه امیدی برا ی نجات دنیای آشوب زده امروزی است .

شاید برجسته ترین ویژگی فکری و متمایزکننده اندیشه سعدی رعایت اعتدال باشد.

تعلیمات اخلاقی او با دقت تمام بر مدار میانه روی می چرخد و بی گمان شاه کلید فهم آموزه هایش اعتدال گزینی در کارهاست: مگوی و منه تا توانی قدم/ از اندازه بیرون و زاندازه کم/ نه کوتاه دستی و بیچارگی/ نه زجر و تطاول به یک بارگی.

تاثیرگذاری شگفت انگیز آموزه های اخلاقی سعدی ناشی از تجربیاتی است که خود آزموده و بی واسطه لمس کرده است به همین دلیل بر دل و جان خواننده نیز می نشیند.

در نظر سعدی هدف، اهمیت بسیار بیشتری نسبت به شخصیت ها دارد.

در گلستان، نحوه برخورد فرد در مقابل اجتماع، فرد در مقابل خداوند و فرد در مقابل فرد دیگر با گونه های مختلف بیان شده است.

مواد خامی که سعدی آنها را به شیوه حکایت یا در قالب نظم درآورده حاصل جهان بینی اوست.

در گلستان و بوستان مهم نیست که شخصیت حکایت چه کسی باشد، وقتی سعدی قصد دارد هدف خاصی را دنبال کند، از افراد حقیقی یا اسطوره ای و یا زمان و مکان خیالی و فضاهای مناسب، استفاده می کند تا بتواند مقصود خود را بیان کند.

دکتر کاووس حسن لی سعدی پژوه و استاد دانشگاه شیراز در گفت و گو با ایرنا با بیان برخی از ویژگی های فکری و نظری استاد سخن سعدی شیراز اظهارداشت : سعدی به این دلیل که سفرهای بسیار رفته و یا عمر زیاد داشته و یا زندگی شخصی او چگونه بوده، معروف نشده، بلکه شهرت او برآمده از آثار درخشانی است که آفریده است.

حسن لی اضافه کرد : سعدی یکی از نام دارترین سخن سرایان جهان است که بسیاری از اندیشمندان را به ستایش واداشته است.

شاعری که اندیشه های نورانی و افسون گری های هنری او در سخن چنان رستاخیزی برپا کرده که او را در زمان ها و در مکان ها به شایستگی گسترده است.

تنوع آثار سعدی و چیره دستی مسلّم او در میدان های گونه گون سخن، نام او را به عنوان سخن وری توانا و اندیشه ورز در سراسر دنیا گسترانیده است .

این سعدی پژوه و استاد دانشگاه اضافه کرد : سعدی سلیقه های مختلف را به سوی خود کشیده و بسیاری را به پیروی واداشته است.

آوازه سعدی در همان زمانه پرآشوب وخون بار مغول، به شایستگی گسترش یافته و بخش هایی از آثار او به دست بسیاری از اهل ادب و معرفت افتاده است.

نشانه های این آوازه گسترده و ذکر جمیل را هم در سخن خودِ سعدی به روشنی می توانیم ببینیم و هم در آثاربرخی از معاصران او.

امید است برنامه های یادروز سعدی که هر سال در شیراز و سایر شهرهای کشور و حتی برخی از شهرهای فرهنگی جهان برگزار می شود بتواند بیش از پیش به تبیین شخصیت متعالی سعدی و بهره گیری از روح بلند این شاعر گرانمایه ایران زمین بپردازد.

بر اساس اعلام روابط عمومی مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس، برنامه های یادروز سعدی در سال جاری شامل نشست های علمی است که پنجشنبه 31 فروردین ماه در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس برگزار شد .

در برنامه سخنرانی این آیین استادانی چون اصغر دادبه پیرامون (رندی در شعر سعدی)، محمد جعفر محلاتی پیرامون (صلح در سپهر اندیشه سعدی)، ضیاء موحد پیرامون (ترجمه های سعدی)، احمد سمیعی گیلانی پیرامون (جدال سعدی با مدعی)، یدالله کابلی خوانساری پیرامون (سی سال با سعدی) و کاوه بهبهانی پیرامون (سعدی و اخلاق فضیلت) قرار داشتند.

همزمان با این نشست علمی، نمایشگاه خوشنویسی (سی سال با سعدی) که روایت سی سال همنشینی یدالله کابلی، استاد سرآمد خط شکسته فارسی با اشعار سعدی است، برگزار خواهد شد.

ابو محمد مصلح الدین بن عبدالله، نامور به سعدی شیرازی و مشرف الدین در سال 568 یا به برخی از روایت ها در 588 خورشیدی تولد یافت.

آوازه این شاعر و نویسنده پارسی گوی ایران زمین بیشتر به خاطر نظم و نثر آهنگین ، گیرا و قوی اوست.

جایگاه این شاعر نام آور سده هفتم هجری نزد اهل ادب تا بدان جاست که به وی لقب استاد سخن و شیخ اجل داده اند.

آثار معروفش کتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نیز غزلیات و دیوان اشعار اوست که به این سه اثر کلیات سعدی می گویند.

شیخ اجل سعدی به سیاحت و جهانگردی علاقه بسیاری داشت و به شهرهای خاور نزدیک و خاورمیانه، هندوستان، مصر و شمال آفریقا سفر کرد و این جهانگردی به روایتی 30 سال به طول انجامید.


کلید واژه ها: فرهنگی - برگزار - آیین - ایران زمین - اندیشه - شیرازی - شاعر - امروز - شیرینی - برنامه ریزی - همایش - ایرنا - زندگی - ایران - روش زندگی - زمین - دستاورد - واقعیت - امروزی - برنامه - گلستان - بوستان - نخستین - گزارش - اسناد - جمعه - ادبی - فارس - جوان - آشنا

آخرین اخبار سرویس:
علامه الغریفی: آیت الله قاسم از جایگاه علمی منحصر به فردی برخوردار است

توهین به امام رضا(ع) محاربه با خداست

گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما-2 فیلم/ میرسلیم: برای دولت متاسفم که برای حل معضل گرد و غبار خوزستان تازه دست به کار شده است

گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما-1 فیلم/ انتقاد میرسلیم از وزرایی که فعالیت های اقتصادی می کنند

بهترین اعمال در ماه شعبان از منظر امام صادق(ع)/ اعمال شب و روز اول شعبان

مردم در انتخابات می توانند وضعیت فعلی یعنی «بیکاری» و «رکود» را انتخاب نکنند/ از دولتمردان متعجب هستم که مرتب میگویند نمی شود

کاسبی رییس ستاد قالیباف با شهادت مرزبانان/تصویر

حضور آگاهانه مردم در انتخابات دشمنان نظام اسلامی را مایوس می کند

آغاز گفت وگوی «میرسلیم» در برنامه گفت وگوی ویژه خبری

میرسلیم: ورودم به انتخابات «پوششی» نیست

میشود مشکلات را حل کرد؛ شما نمیتوانید!

توضیحات میرسلیم درباره نحوه تامین هزینه های حضورش در انتخابات/ آماده ام میزان دارایی ام را اعلام کنم/ کسی که می خواهد خدمت کند نباید اندیشه ثروت اندوزی در ذهن داشته باشد

وقتی کاندیداها بیشتر از هزینه برای تولید محتوا، پول لباس و عکس می دهند

استاندار سیستان و بلوچستان سرکنسول پاکستان در زاهدان را احضار کرد

روحانی در پیامی با تسلیت شهادت جمعی از مرزبانان کشورمان در حادثه تروریستی: دولت پاکستان هرچه سریعتر نسبت به شناسایی و برخورد با عوامل گروه های تروریستی- تکفیری این جنایت اقدام کند/ پیگیری شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه برای حصول نتیجه

میرسلیم: همانند برخی کاندیداهای پوششی نیستیم/ برنامه های ما مبتنی برسالها کار کارشناسی است

معاون حقوقی رییس جمهوری: دولت یازدهم ناممکن ها را ممکن ساخت

میرسلیم در گفت وگوی ویژه خبری: دولت باید با نیت خدمت وارد صحنه شود/تا زمانی که پاکدستی نباشد نمی توان به مسئولی اعتماد کرد

آغاز رسوایی اسناد و ادعاهای جعلی/ حکیمی پور پس از احضار به دادسرا با قرار وثیقه آزاد شد

شهردار رشت در بزرگ ترین گردهمایی شهرداران جهان اسلام خبرداد: توجه شهرهای جهان اسلام به توسعه درون زا

قالیباف: آقای روحانی مردم نه صبر ایوب دارند و نه عمر نوح/ از دولتمردان متعجب هستم که مرتب میگویند نمی شود

فرماندار بناب: توجه به کتابخوانی کاهش آسیب های اجتماعی را به دنبال دارد

حمله شهردار تهران به دولت روحانی و انتقاد از برجام/قالیباف: عکس دختری را پخش کردند و گفتند این مراسم دختر قالیباف است / در مقابل زالوصفتان می ایستم

شور و شوق مردمی با مناظره های انتخاباتی + فیلم

به روحانی گفتم جنگ اصلی، معیشت مردم است/ در مسئله برجام نظام هزینه داد/ مقابل نقض برجام، تحرک جدی نداشته ایم / در انتخابات امسال، با حضور نیروهای انقلاب یک فضای جدید شکل می گیرد

آقامیرسلیم: حزب مؤتلفه، همه هزینه های انتخاباتی را تأمین می کند

ویدئو / محمدباقر قالیباف، با دوربین

قالیباف برنامه های «دولت مردم» را ارائه کرد

زمانی که حتی حاضر نبودند دزد را تحویل بگیرند!

قالیباف: در مقابل 4 درصدی که خون مردم را می مکند می ایستیم/ آقای روحانی مردم، صبر ایوب و عمر نوح ندارند

ارزش و منزلت کارگر در بیان رهبر معظم انقلاب+ دانلود

پنتاگون درمورد پرداخت های غیرقانونی دولت های خارجی به مشاور سابق ترامپ تحقیق می کند

مخالفت نمایندگان پاراگوئه با شرکت رییس جمهوری فعلی در انتخابات آتی

نتیجه نهایی همه پرسی ترکیه اعلام شد

توضیحات قالیباف درباره عکس عروسی منتشر شده در فضای مجازی

افراط و تفریط و خشونت نتوانسته موجب خوشبختی و پیشرفت هیچ ملتی باشد (فایل صوتی بخش اول)

میرسلیم: اطلاعات نباید در انحصار دولت باشد

هزینه های تبلیغاتی ام را جمهوری اسلامی و حزب موتلفه می دهند

روحانی: دبیرخانه شورایعالی امنیت و وزارت خارجه تا حصول نتیجه، موضوع را پیگیری کنند

مولاوردی: توجه به مسائل زنان و خانواده باید در عالی ترین سطوح سیاستگذاری جوامع اسلامی دنبال شود

جمهوری چک: کشتار ارامنه در ترکیه جنایت علیه بشریت است

استاندار سیستان و بلوچستان با احضار سرکنسول پاکستان مراتب اعتراض خود را اعلام کرد

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 9 اردیبهشت 96

بهترین روش های دم کردن انواع چای

قالیباف :فقر مطلق 10 درصد مردم را درگیر خود کرده است/ادامه وضعیت فعلی یعنی ادامه بیکاری و رکورد

جزییات دیدار فرستاده پوتین با شمخانی

روحانی : برای حفظ روابط مسببین اقدام تروریستی میرجاوه به عدالت سپرده شوند

والده سردار جباری فرمانده سپاه ولی امر درگذشت

نماینده مجلس: بازشدن فضای سیاسی وتوسعه احزاب ثمره انتخاب هوشمندانه مردم درسال 92 بود

انتخابات باید سالم و پرشور برگزار شود

روحانی در پیامی به نخست وزیر پاکستان: برای حفظ و ارتقاء روابط خوب و برادرانه 2 کشور مسببین اقدام اخیر تروریستی به محکمه عدالت سپرده شوند

مانور انتخابات الکترونیکی در سه شهر خراسان شمالی برگزار می شود

عیادت رییس و اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از مجروحان حادثه تروریستی میرجاوه

رییس جمهور یک شنبه مهمان مردم هرمزگان است/ اعضای ستاد روحانی در هرمزگان مشخص شدند

برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله نوری همدانی

چرا سامسونگ رزولوشن دوربین اصلی گلکسی اس 8 را ارتقاء نداد

در مقابل 4 درصدی که خون مردم را می مکند می ایستیم/ آقای روحانی مردم، صبر ایوب و عمر نوح ندارند

باید جدی تر به محرومان رسیدگی شود

فرماندار بناب: توجه به کتابخوانی کاهش آسیب های اجتماعی را به دنبال دارد

حضور آگاهانه مردم در انتخابات دشمنان نظام را ناامید می کند

تاکید وزرای امور زنان کشورهای اسلامی بر ارتباط بیشتر با ایران

مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم از حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی حمایت کرد

استاندار سیستان و بلوچستان سرکنسول پاکستان در زاهدان را احضار کرد

برخی کاندیداها پوششی و بدلی وارد صحنه انتخابات شده اند

قالیباف :فقر، 10 درصد جامعه را فرا گرفته است/ادامه وضعیت فعلی یعنی ادامه بیکاری و رکورد/4 درصد زالوصفت خون 96 درصد مردم را می مکند

برنامه گفت وگو با دوربین شبکه یک سیما-8 فیلم/ پاسخ قالیباف به روحانی: برجام جلوی جنگ را نگرفت!

سردار غیب پرور در مراسم گرامیداشت شهدای بازی دراز: خط دفاع از انقلاب استمرار دارد/ نبرد زورگویان عالم با ایران اسلامی ابعاد وسیع و پیچیده ای پیدا کرده است

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه و استاندار به مناسبت شهادت مرزبانان در میرجاوه

پیام روحانی برای شهادت جمعی از مرزبانان

یک بام و دو هوای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری/ فیلم

قالیباف مطرح کرد؛ جناب آقای روحانی مردم نه صبر ایوب دارند و نه عمر نوح

فرانسه حمله تروریستی به مرزبانان ایرانی را محکوم کرد

وعده قالیباف برای مقابله با اقلیت 4 درصدی

قالیباف: مردم در رسیدگی به آسیب های اجتماعی در حاشیه هستند

دولت با خرد جمعی، تیم اقتصادی قوی و مدیران لایق ناممکن ها را ممکن ساخت

نماینده آستارا: خدمات حوزه سلامت در کشور رضایت بخش است

حضور مشاور رییس جمهور در مانور امداد و نجات آتش نشانی کیش

قالیباف در گفتگوی تلویزیونی: 10 درصد جمعیت ما در فقر مطلق هستند/ ادامه وضعیت فعلی یعنی ادامه بیکاری و رکورد/ رییس جمهور می گوید تا 40 سال هم مشکلات حل نمی شود؛ مردم نه «صبر ایوب» دارند نه «عمر نوح»

مسببین اقدام اخیر تروریستی به محکمه عدالت سپرده شوند/ برخی کشورها با جنگ های نیابتی خود وحدت جهان اسلام را نشانه رفته اند

قالیباف :10 درصد جمعیت ما در فقر مطلق هستند/ادامه وضعیت فعلی یعنی ادامه بیکاری و رکورد/4 درصد زالوصفت خون 96 درصد مردم را می مکند

آغاز گفت وگوی «مصطفی میرسلیم» در برنامه گفت وگوی ویژه خبری

توضیحات قالیباف درباره فیلم عروسی منتشر شده در فضای مجازی

آغاز آموزش عملی محور شناسی دانشجویان دافوس ارتش

مجمع نمایندگان طلاب حوزه علمیه قم از حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی حمایت کرد

آیین بزرگداشت سالروز شهید شیرودی در سرپل ذهاب

روحانی: بعضی ها از کلمه افتتاح خوششان نمی آید

سکته بر اثر تپش نامنظم قلب

قول 5 میلیون شغل برای خشکاندن ریشه فقر ، اعتیاد و بیکاری مطرح کردم

لایحه وکالت فرصتها و تهدیدها

میرسلیم:ورودم به صحنه انتخابات «بدلی» و «پوششی» نیست/حرف اصلی ما برپا داشتن حقوق برجای مانده ملت است

شمخانی: اروپاییان برای حفظ امنیت شهروندان خود مانع ارسال سلاح به تروریست ها شوند

در نشست بررسی نقش نظام علم و فناوری در پیشرفت مطرح شد روستاآزاد: دانشگاه های ما برخلاف دنیای استکبار در فن آوری فعال نیستند/ دانشجو: دانشگاه های کشور مقلد هستند

والده سردار جباری فرمانده سپاه ولی امر درگذشت

فرماندار:منطقه ویژه اقتصادی شوش در آستانه راه اندازی است

احضار سرکنسول پاکستان توسط استاندار سیستان و بلوچستان

توصیه های توکلی به کاندیداهای ریاست جمهوری

رییس جمهور یک شنبه مهمان مردم هرمزگان است/ اعضای ستاد روحانی در هرمزگان مشخص شدند

معاون حقوقی رییس جمهوری :متهم کردن دولت به آماری سازی تخلف قانونی است

رعایت قانون انتخابات یکی از معیارهای تشخیص افراد اصلح است

4 درصد در کشور پول، حاشیه امنیت و رسانه دارند/ قول 5 میلیون شغل را برای خشکاندن ریشه فقر ، اعتیاد و بیکاری مطرح کردم

جناب آقای روحانی مردم نه صبر ایوب دارند و نه عمر نوح

جریان های سیاسی در انتخابات مناظره های خود را با دوستی برگزار کند

اجرای 400 هزار مترمربع فضای درمانی در آذربایجان شرقی در سه سال گذشته

حضور آگاهانه مردم در انتخابات دشمنان نظام را ناامید می کند

استاندار همدان خبر داد برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله نوری همدانی

تشییع پیکر مادر طلبه شهید حسن رنجبر در بافق

آقامیرسلیم: فعالیت ما مبتنی بر سالها بررسی و کارشناسی است

4 درصد در کشور پول، حاشیه امنیت و رسانه دارند/ قول 5 میلیون شغل را برای خشکاندن ریشه فقر ، اعتیاد و بیکاری مطرح کردم

قالیباف در گفتگوی تلویزیونی: 4 درصد جامعه اجازه فعالیت به 96 درصد دیگر را نمی دهند/ 10 درصد جمعیت ما در فقر مطلق هستند+ فیلم

معاون حقوقی رییس جمهوری: دولت یازدهم ناممکن ها را ممکن ساخت

مرور آثاری که با محوریت انتخابات جلوی دوربین رفتند

جلیلی: از رییسی حمایت می کنم چرا که می خواهم تفکر انقلابی شکل بگیرد و مشکلات کشور و مردم حل شود

احمدی نژاد یک جا را نخوانده است

انتقاد شدید قالیباف از دولت یازدهم/ شهرداری تهران عالی، بقیه کشور مفلوک!

برنامه گفت وگو با دوربین شبکه یک سیما-3 فیلم/ قالیباف: در مقابل 4 درصد زالو صفت می ایستیم/ ماجرای بداخلاقی سیاسی با انتشار عکس مراسم عروسی

4 درصد اجازه فعالیت به 96 درصد دیگر را نمی دهند/مردم تصمیم بگیرید که وضع موجود ادامه یابد، یا اینکه تغییر کند

شمخانی: اروپاییان برای حفظ امنیت شهروندان خود مانع ارسال سلاح به تروریست ها شوند

فیلم/ اظهارات میرسلیم پیش از گفت وگوی ویژه خبری

حصر ایران را شکستیم

آقامیرسلیم: فعالیت ما مبتنی بر سالها بررسی، تدبیر، دقت و کارشناسی است

طایفه شهنوازی ؛مرزبان جان می دهد خاکش رانمی دهد،

سخنران سیاسی برهم زننده آرامش به برنامه های تبلیغاتی دعوت نشود

دومین پیش همایش بزرگداشت علامه میر حامد حسین

همایش توجیهی نامزدهای انتخابات شوراها در مشهد برگزار شد

معاون رییس جمهوری: نشست تخصصی وزرای امور زنان کشورهای اسلامی باید به همگرایی بیشتر جوامع اسلامی کمک کند

فرماندار:منطقه ویژه اقتصادی شوش در آستانه راه اندازی است

ادعای اسراییل درباره شلیک موشک به یک شیء پرنده بر فراز جولان

قالیباف در آغاز برنامه با دوربین: شاید دولتی ها از حرفهایم خوششان نیاید

خشم محسن رضایی از عملیات تروریستی روز گذشته و شهادت 9 مرزبان

قالیباف: مردم را از گردونه مسایل اقتصادی اخراج کرده و از صحنه فرهنگ کنار زده اند

آیت الله نوری همدانی: دشمن با هر حیله ای می خواهد انقلاب را مخدوش کند/ توجه دنیای غرب به انتخابات پیش رو است

سردی فضای انتخابات، خطرناک است

دولت پاکستان در خصوص شهادت مربانان ایرانی باد پاسخگو باشد .

اقلیتی 4 درصدی مردم را از اقتصاد اخراج کرده اند

معاون حقوقی رییس جمهوری :متهم کردن دولت به آماری سازی تخلف قانونی است

جریان های سیاسی در انتخابات مناظره های خود را با دوستی برگزار کند

میرسلیم در بدو ورود به جام جم: ورودم به صحنه انتخابات بدلی و پوششی نیست/حرف اصلی ما برپا داشتن حقوق برجای مانده ملت است

دهباشی: زبان بدن آقای رییسی نیاز به اصلاح دارد/ عکس

ادعای رییس ستاد انتخابات روحانی در همدان: کشورهای دنیا برای دیدار با ایران صف می کشند!/ امروز برای تجارت در دنیا شرط می گذاریم

روحانی: بیرخانه شورایعالی امنیت و وزارت خارجه تا حصول نتیجه، موضوع را پیگیری کنند

دو گروه از سخنان من خوششان نخواهد آمد/ مردم ما در رسیدگی به آسیب های اجتماعی در حاشیه هستند

معاون وزیر گردشگری ایتالیا سخنران آیین گشایش نمایشگاه کتاب تهران است

از دقایقی پیش سخنان قالیباف در شبکه اول سیما آغاز شد

لحن مسوولان قبل از 92 لحن تقابل و جنگ بود/افراط و تفریط نتوانسته موجب خوشبختی هیچ ملتی شود/ مردم دیگر بخاطر انتقاد ازدولت دستگیر نمی شوند

نخستین برنامه تبلیغاتی محمدباقر قالیباف آغاز شد

53 هزار واحد مسکونی برای مددجویان بهزیستی

چه کسانی از تداوم دولت روحانی سود می برند؟

سخنان قالیباف در شبکه اول سیما آغاز شد

گفتگوی ویژه خبری با حضور مهندس مصطفی میرسلیم

این عکس را برای همدیگر «فوروارد» کنیم!

احضار سرکنسول پاکستان در زاهدان

اجرای آزمایشی فرایند الکترونیکی انتخابات شورای اسلامی

سردی فضای انتخابات، خطرناک است

اولین برنامه تلویزیونی قالیباف آغاز شد+به روز رسانی لحظه به لحظه

چهل و پنجمین سالگرد آیت الله کوهستانی در بهشهر برگزار شد

دانلود آهنگ جدید امین رفیعی بنام به خودت بیا

دانلود آهنگ جدید مصطفی محمدی بنام آرومم کن

«خانه» ایرانی رکورددار جوایز جشنواره جهانی فجر

پخش زنده اولین مناظره انتخاباتی در روز جمعه

گزارش تصویری : مراسم تشییع پیکردختر ارشد حضرت آیت الله خویی

پیام روحانی برای شهادت جمعی از مرزبانان

تشییع پیکر شهدای مرزبانی میرجاوه فردا در زاهدان وزابل

پایان مسابقات شنای کارگران استان کرمانشاه

بررسی طرح قانون بانکداری توسط اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در مشهد

پیراهن 127 ساله جشن پانیونیوسی ها / عکس

سخنان قالیباف در شبکه اول سیما آغاز شد

فیلم/ مهم ترین اظهارهای نظر اخیر نامزدهای انتخابات

گفت وگوی تلویزیونی قالیباف لحظاتی قبل آغاز شد

فیلم/ رییسی: مردم باید بدانند مفسدان مجازات می شوند

روحانی در پیامی با تسلیت شهادت جمعی از مرزبانان کشورمان در حادثه تروریستی: پاکستان سریع نسبت به شناسایی و برخورد با عوامل گروه های تروریستی اقدام کند/ دبیرخانه شورایعالی امنیت و وزارت خارجه تا حصول نتیجه موضوع را پیگیری کنند

حضور آگاهانه مردم در انتخابات دشمنان نظام اسلامی را مایوس می کند

پهپادهای آمریکایی 7 پاکستانی را کشتند

استاندار فارس: شهدا را آنگونه که بودند به فرزندانمان معرفی کنیم

امروز ما مفتخریم که مردم و جوانان ما علاقمند و آشنای با قرآن هستند

نخستین برنامه تبلیغاتی محمدباقر قالیباف آغاز شد

دانشگاه فرهنگیان در وضعیت اسفناکی قرار دارد

سخنرانی سعید جلیلی در همدان (عکس)

احضارسرکنسول پاکستان درزاهدان

مباحث آموزشی در حوزه ایمنی و حمل و نقل خراسان حنوبی جدی گرفته شود

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور: موازی کاری، تصمیم گیری فرهنگی را مشکل کرده است

راستی آزمایی یک وعده تکراری؛ آقای روحانی اگر راست می گویید؛ تا انتهای دولت 100 روز فرصت دارید+فیلم

برگزاری دو همایش انتخاباتی در یک ساعت در تهران

معاون رییس جمهور: جهانگیری برای کمک به روحانی کاندیدای انتخابات شد

احمد توکلی وعده های انتخاباتی قالیباف را به چالش کشید

نشست سه جانبه وزرای دفاع ایران، روسیه و سوریه در مسکو

روسیه خواهان توقف حملات در حومه حمص شد

انتخاب اعضای شورای مرکزی حزب توسعه ملی

شناسایی 2 هزار توانجو در رودبار جنوب

تاسیس 140 پایگاه اورژانس اجتماعی در مناطق محروم پس از چندین سال رکود

دانلود آلبوم دکلمه جدید استاد منیره مهران پور بنام منظومه کودکی

مرزبان شهید در راه گلستان

عربده کشی ها چهره ایران را تخریب کرد

تاکتیک مناظره نامزدها

سیزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی

فرماندار: اختصاص 335 شعبه اخذ رأی در شهرستان یزد

امکان برگزاری جشنواره در مایکت برای توسعه دهندگان فراهم شد

شورای اداری استان با حضور دستیار رییس جمهور

حضور آگاهانه مردم در انتخابات دشمنان نظام اسلامی را مایوس می کند

پزشکیان: بعد از یک تجربه تلخ نباید در انتخابات به مردم دروغ گفت

ترکیه مواضع کردها را در شمال رقه سوریه گلوله باران کرد

ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های سعدی

ترویج اخلاق و اعتدال در افکار و اندیشه های سعدی