مطالب مرتبط:
افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی عمدتاً رویکردی حسابداری است/ دولت یازدهم مقید به انضباط پولی است
افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی عمدتاً رویکردی حسابداری است / دولت یازدهم مقید به انضباط پولی است
افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است
توضیح بانک مرکزی در مورد افزایش بدهی دولت
بانک مرکزیِ روحانی افزایش بدهی دولت را گردن بانک مرکزیِ دولت قبل انداخت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 16:152017-04-21اقتصادي

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است


بانک مرکزی ایران در پاسخ به جوسازی های اخیر برخی رسانه ها در باره بدهی دولت اعلام کرد:افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی دولت، بانک مرکزی در بیانیه ای که در پاسخ به جوسازی های منتشره داده است نوشته، کل تغییر در مانده بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی در یک دوره 44 ماهه (خرداد 1392 تا بهمن 1395) معادل 1114.

4 هزار میلیارد ریال است که از این میزان، 77.

2 درصد (860.

1 هزار میلیارد ریال) مربوط به افزایش بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی و 22.

8 درصد (254.

3 هزار میلیارد ریال) مربوط به افزایش بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی بوده است.

هر چند که بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی نیز افزایش قابل توجهی داشته که در ادامه به دلایل آن اشاره خواهد شد، اما دلیل عمده افزایش بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی را باید در افزایش قابل توجه بدهی این بخش به شبکه بانکی جستجو کرد.

افزایش بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی به عنوان نمادی از سلطه مالی دولت واقعیتی انکارناپذیر است اما نسبت دادن این افزایش به عملکرد دولت یازدهم بدون توجه به پویایی ها و دلایل تغییر بدهی بخش دولتی به بانکها، نوعی استفاده غیرحرفه ای و جهت دار از آمار مزبور است که بیشتر با اهداف و اغراض غیرکارشناسی صورت می گیرد.

بررسی دلایل و ریشه های رشد بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی نشان می دهد که عمده افزایش متغیر مزبور از نتایج روشن سلطه مالی دولت های نهم و دهم بر شبکه بانکی بوده است.

بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی به دو بخش بدهی دولت و شرکتهای دولتی طبقه بندی می شود.

بررسی اجزای بدهی دولت به بانکها نیز نشان می دهد که مهمترین جزء این بدهی، سرفصل مطالبات بانکها از دولت است که علی رغم اعطا نشدن تسهیلات جدید به دولت، همواره در حال افزایش بوده است، بنابراین ضروری است که ابتدا اجزای سرفصل مطالبات از دولت شناسایی شده و عملکرد دولت های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

بنا به اصول و تعاریف حسابداری اعلام شده به بانکها، سرفصل مطالبات از دولت، سرفصل جامعی است که علاوه بر بدهی های مستقیم دولت، شامل آن بخش از مطالبات بانکها از بخش های دولتی و غیردولتی است که از سوی دولت تضمین شده ولی در زمان مقرر تادیه نشده اند.

بر همین اساس، رسوب حجم بالایی از اوراق مشارکت دولتی (که زمان انتشار آنها عمدتاً به قبل از سال 1392 بر می گردد) و بدهی بسیار بالای دولت به بانک مسکن بابت سود تعهد شده دولت در زمینه طرح مسکن مهر از جمله موارد بسیار مهمی هستند که بخش قابل توجهی از مانده و تغییر در مانده سرفصل مطالبات بانکها از دولت را توضیح می دهند.

علاوه بر رسوب اوراق مشارکت و بدهی دولت بابت طرح مسکن مهر، بخش قابل توجه دیگری از سرفصل مطالبات از دولت شامل اصل و سود تعهدات و تضمین هایی است که دولت های مختلف (بویژه دولت های نهم و دهم) در قبال تسهیلات متعدد نسبت به بانکها ارائه داده و بانکها نیز به محض سررسید و تأدیه نشدن آن توسط اشخاص حقیقی و حقوقی گیرنده تسهیلات، مرتب مبالغ اصل و سود آن را در حساب سرفصل مطالبات از دولت ثبت می کنند.

بدیهی است بخشی از افزایش بدهی دولت به بانکها نیز ناظر بر جرایم (وجه التزام) تسهیلات پیش گفته است که بصورت مستمر در سرفصل مطالبات از دولت انباشت می شود.

بنابراین، مشاهده می شود که عمده مانده و تغییر در مانده بدهی دولت به بانکها تنهاناشی از بی انضباطی های صورت گرفته در نیمه دوم دهه 1380 و اوایل دهه 1390 است و ارتباطی به عملکرد دولت یازدهم ندارد.

بر مبنای مستندات قانونی موجود در خصوص ممنوعیت استقراض دولت از بانک مرکزی این شائبه بوجود می آید که با افزایش صورت گرفته در بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی، این بخش از انضباط مالی برخوردار نبوده و از منابع بانک مرکزی جهت تأمین مالی خود استفاده کرده است.

به منظور تبیین این مسئله و شناسایی دلایل این افزایش، ضروری است اجزای تشکیل دهنده بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی با دقت و با جزییات مورد کنکاش قرار گیرد چرا که بی توجهی به تحولات اجزای متغیرهای پولی و اتکای صرف به ارقام کلی آن ها می تواند تحلیل های نادرستی را به همراه داشته باشد.

بررسی اجزای بدهی دولت به بانک مرکزی نشان می دهد که عامل اصلی افزایش 168.

4 هزار میلیارد ریالی این متغیر طی دوره 44 ماهه منتهی به بهمن 1395، افزایش قابل توجه اسناد به تعهد دولت (105.

7 هزار میلیارد ریال) و افزایش استفاده دولت از حساب تنخواه گردان خزانه (46.

4 هزار میلیارد ریال) بوده است.

اسناد به تعهد دولت، اسنادی است که بابت مطالبات بانک مرکزی از دولت از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی به وثیقه جواهرات ملی تعهد شده و به موجب ماده 8 قانون پولی و بانکی کشور (مصوب سال 1351) به عنوان پشتوانه اسکناس های منتشره منظور گردیده است.

بخشی دیگر از اسناد به تعهد دولت مربوط به سفته هایی است که از سوی بانک مرکزی و به نیابت از دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان سهمیه دولت نزد صندوق بین المللی پول به امانت گذارده می شود.

افزایش بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی که از این محل ناشی می شود، به معنی افزایش پایه پولی نیست چراکه در در قبال افزایش این متغیر، پول جدیدی به اقتصاد کشور تزریق نمی شود.

به لحاظ حسابداری نیز، افزایش در خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی ناشی از تغییرات اسناد به تعهد دولت، با افزایش سایر بدهیهای بانک مرکزی (و به تبع آن کاهش خالص سایر اقلام بانک مرکزی) خنثی شده و از این منظر پایه پولی متأثر نخواهد شد.

بنابراین تغییرات این متغیربیشتر ماهیتی حسابداری داشته و تنهاً یک جابه جایی میان اجزای پایه پولی محسوب می شود.

از این رو ضروری است در تحلیل تغییرات بدهی دولت به بانک مرکزی به این موضوع مهم توجه شود.

از سوی دیگر و بر اساس تبصره (1) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که به ماده 24 قانون محاسبات عمومی کشور الحاق گردیده است، هر ساله دولت می تواند معادل 3.

0 درصد از بودجه عمومی را بصورت تنخواه گردان از منابع بانک مرکزی استقراض کرده و آن را در پایان سال تسویه کند.

هر چند که میزان تعیین شده 3.

0 درصدی در قانون همواره ثابت است، لیکن همراه با افزایش رقم کل بودجه عمومی کشور، ظرفیت استفاده قانونی دولت از تنخواه گردان خزانه نیز افزایش می یابد.

مضافاً به دلیل افت شدید قیمت نفت و کاهش درآمدهای دولت از این محل، در سالهای اخیر استفاده دولت از ظرفیت های ماده قانونی مزبور بیشتر شده است.

بررسی تغییرات صورت گرفته در خصوص افزایش میزان استفاده دولت از حساب تنخواه گردان خزانه در یک دوره 44 ماهه (خرداد 1392 الی بهمن 1395) نیز نشان می دهد که 27.

6 درصد (46.

4هزار میلیارد ریال معادل تفاضل 85 هزار میلیارد ریال حساب تنخواه گردان خزانه در بهمن 1395 نسبت به رقم 38.

6 هزار میلیارد ریالی آن در پایان خرداد 1392) از کل تغییر بدهی دولت به بانک مرکزی در دوره فوق الذکر (168.

4 هزار میلیارد ریال) به افزایش ظرفیت استفاده قانونی دولت از حساب تنخواه گردان خزانه مربوط بوده است.

نگاهی به میزان استفاده دولتهای مختلف از حساب تنخواه گردان نیز نشان می دهد که این میزان استفاده همواره در ماههای میانی سال وجود داشته و در پایان سال تسویه می شود.

برای مثال میزان استفاده دولت در پایان بهمن 1394 نیز معادل 81.

5 هزار میلیارد ریال بود که در پایان سال بطور کامل تسویه و صفر گردید.

همچنین ظرفیت استفاده دولت از منابع تنخواه گردان خزانه در سال 1395 معادل 100.

66 هزار میلیارد ریال بوده که بر اساس مدارک موجود در پایان سال گذشته بطور کامل تسویه شده است.

در مجموع و با عنایت به توضیحات فوق می توان گفت که استفاده دولت از حساب تنخواه گردان خزانه امری معمول و قانونی در رابطه بین دولت و بانک مرکزی محسوب شده و به هیچ عنوان و در هیچ دوره ای استفاده از این معبر قانونی به عنوان بی انضباطی دولتها تلقی نمی شود.

همانگونه که اشاره شد، از مجموع 168.

4 هزار میلیارد ریال افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی در دوره 44 ماهه مورد بررسی، 105.

7 هزار میلیارد ریال (62.

8 درصد) مربوط به اسناد به تعهد دولت و 46.

4 هزار میلیارد ریال (27.

6 درصد) مربوط به حساب تنخواه گردان خزانه بوده و تنها معادل 16.

3 هزار میلیارد ریال (9.

7 درصد) مربوط به سایر بدهی های دولت بوده است.

بررسی تغییرات سایر بدهی های دولت به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی نیز نشان می دهد که این افزایش نیز ریشه در مابه التفاوت نرخ خرید مرجع و مبادله ای مربوط به اقلام اساسی و دارو (14.

9 هزار میلیارد ریال) در روزهای آغازین تصدی دولت یازدهم و تصمیم های دولت قبل داشته و به هیچ عنوان به معنی استقراض دولت یازدهم از منابع بانک مرکزی قلمداد نمی شود.

خاطر نشان می سازد تحولات اجزای بدهی دولت به شبکه بانکی و بانک مرکزی و کنکاش در اجزای تشکیل دهنده آنها در دوره 44 ماهه منتهی به بهمن 1395 نشان می دهد که اول بخش عمده ای از تغییرات بدهی دولت به سیستم بانکی ریشه در عملکرد دولتهای نهم و دهم داشته و دولت یازدهم هیچ گونه بی انضباطی در این زمینه نداشته است.

دوم بخش قابل توجهی از افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است که به هیچ عنوان به معنی استقراض دولت از بانک مرکزی محسوب نشده و واجد آثار پولی بر پایه پولی نخواهد بود.

افزون بر موارد مزبور و با توجه به مستندات قانونی موجود در زمینه استفاده دولتها از حساب تنخواه گردان خزانه و الزام قانونی آنها به تسویه آن در پایان سال، همه دولت ها میزان استفاده از حساب تنخواه گردان خزانه را در پایان سال تسویه می کنند و از این رو مقایسه ارقام بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی (بطور خاص بدهی دولت به بانک مرکزی) در ماه های میانی سال با ارقام پایان سال نیز نمی تواند ملاک مناسبی برای ارزیابی رفتار مالی دولت تلقی شود.

گفتنی است،چندی پیش یکی از خبرگزاری ها با انتشار گزارشی تحت عنوان گزارش غیرمحرمانه بانک مرکزی/ دولت روحانی تنها در یک فقره 110 هزار میلیارد تومان بدهی برجا گذاشت به افزایش بدهی های دولت و شرکت های دولتی به سیستم بانکی در دولت یازدهم اشاره کرده است.


کلید واژه ها: دولت - بانک - افزایش - بانک مرکزی - بدهی دولت - بانکی - مطالبات - سیستم بانکی - مرکزی - حسابداری - میلیارد - شبکه - پایگاه اطلاع رسانی - اوراق مشارکت - دولت یازدهم - اطلاع رسانی - بانک مسکن - نشان - درصد - مالی - مسکن - مسکن مهر - تسهیلات - تعاریف - بیانیه - گزارش - اوراق - اطلاع - رسانه - ایران

آخرین اخبار سرویس:
گوجه فرنگی و سیب زمینی کورس گذاشتند/خریداران خودرو هیبریدی بخوانند/قیمت میوه شب عید

افزایش 35 درصدی سهمیه زائران ایرانی در حج

نحوه محاسبه مالیات اجاره +سند

وعده «پولی» جدید قالیباف

تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند نوآوری و دانش بنیان شدن اقتصاد است

صدای اعتراض کارگران استان مرکزی جای صدای چرخ های صنعت را گرفته است

همایش"اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" در همدان آغاز شد

بزرگ ترین المان کشوری معلم در شهر یاسوج نصب می شود

32 مدرسه مقطع متوسطه استان همدان آزمایشگاه ندارند

افزون بر چهار میلیون و 547 هزار سهم در بورس سمنان معامله شد

از خزانه و انبارهای خالی تا رکود تورمی بی سابقه

معدوم سازی 20 تن کالای قاچاق و تاریخ مصرف گذشته در آبادان

افتتاح چهارمین نمایشگاه گل و گیاهان زینتی در شهر هشتگرد

افزون بر چهار میلیون و 547 هزار سهم در بورس سمنان معامله شد

سایه چین بر سر اقتصاد جهانی

250 میلیارد تومان برای اجرای طرح های زیربنایی تالاب کجی شهرستان نهبندان هزینه شد

کورس گوجه فرنگی و سیب زمینی در گرانی

سهام در بورس تهران ارزان شد

ایران از روسیه هواپیمای اوریون 20 می خرد

آغاز ساخت طرح جامع آب و فاضلاب خوزستان

کاهش 11 درصدی صید ماهیان استخوانی در گیلان

تمدید آخرین مهلت طرح بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان در هرمزگان

بهره‎برداری از واحد جدید بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس در روزهای آینده

نخستین همایش ملی حقوق بازار سرمایه برگزار می شود

نمایشگاه بین المللی ساختمان ایران پروژه افتتاح شد

تفاهمنامه ارتقای مهارت های رانندگی میان سازمان فنی حرفه ای و سازمان راهداری

تحقق شعار اقتصاد مقاومتی سرلوحه فعالیت ها ی راه آهن؛ افزایش ترانزیت

تسهیلات ویژه سفر شرکت حمل و نقل ریلی رجا

وزیر صنعت، معدن و تجارت از کارخانجات نساجی و زاگرس پوش بروجرد بازدید کرد

بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از چند طرح صنعتی لرستان

روزیاتو: با گرانترین و لوکس ترین خانه های قابل خریداری در 27 کشور دنیا آشنا شوید

فریادهای گوجه فرنگی 7 هزار تومانی در گوش مسئولان خواب آلود

مرسدس بنز باتری تولید می کند

یورو به بیشترین رقم در 5 ماه اخیر رسید | رشد شاخص بورس های اروپایی

6 جایگاه سوخت توسط بخش خصوصی در اردبیل ساخته می شود

شاکری: بانک مرکزی بعد از برجام درگیر دو جین مشکلات اقتصادی شد

پیش فروش ال جی جی 6 با قیمت 2 میلیون و 395 هزار تومان شروع شد

حضور پورتال سامان در بزرگترین رویداد مالی کشور

پاکستان؛ بیش از 9 میلیون نیروی کار خارج از کشور با حدود 20 میلیارد دلار ارز آوری

نبود ارتباط بانکی و مشکل روادید از موانع توسعه تجارت بین ایران و پاکستان است

موسسه KGI: تولید انبوه آیفون 8 با تاخیر دوماهه همراه خواهد بود

نمایشگاه صنایع دستی، دست بافته های اصیل ایرانی در هتل استقلال

استخدام کارشناس فروش در شرکت مهندسی تدبیرپرداز دلسا

اخطار به 4883 تغییر کاربری غیرمجاز در تعطیلات فروردین ماه

فائو ابزار ماهواره ای جدیدی به کشورهای کم آب برای تقویت بهره وری کشاورزی ارائه کرد

طرز تهیه مافین توت فرنگی

مدل های جدید جواهرات هندی زیبا +عکس

فیلم/ تحقق پیش بینی صادق خرازی؛ روحانیت هرگز اجازه بازگشت احمدی نژاد را نمی دهد!

97 هکتار از اراضی شهرک های صنعتی استان قزوین آزادسازی شد

پرداخت هفت میلیاردریال تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان بهزیستی گناباد

میرسلیم: تولید و اشتغال نیاز به از خودگذشتگی دارد/ با زور و تزویر مشکلی حل نمی‎شود

مصرف قارچ قهوه ای رنگ برای سلامتی زیانبار است

وزیر صنعت: بخش نورد فولاد ازنا اواسط 97 بهره برداری می شود

بیش از 110 میلیارد ریال طرح آموزشی خیرساز در ساوه تکمیل شد

وزیر صنعت: بخش نورد فولاد ازنا اواسط 97 بهره برداری می شود

توان رقابتی صادرات نفت خام کشور افزایش می یابد/ بارگیری نفت خام با اسکله های سیار

قیمت انواع سکه در بازار کاهش یافت/ افت نرخ دلار

پرداخت هفت میلیاردریال تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان بهزیستی گناباد

شاخص جمع تورم و بیکاری کشور از 43 به 21 درصد کاهش یافت

 فروش نقد و اقساط محصولات پارس خودرو بمناسبت مبعث

پارسال بیش از 780 میلیون بشکه نفت از پایانه خارک صادر شد

بانک اطلاعاتی شرکت‎های خدمات حفاری و پیمانکاران EPC ایجاد می‎شود

موسسه KGI: تولید انبوه آیفون 8 با تاخیر دوماهه همراه خواهد بود

ربات تارزان در راه است!

افت سه پله ای ایران در رتبه سهولت انجام کسب و کار

رشد 8 درصدی تولید در پتروشیمی شهید تندگویان

کاهش 22 پله ای رتبه ی ایران در تجارت فرامرزی

سامانه اختلاط نفت خام امسال نهایی شود

ایران به دومین تأمین کننده نفت کره جنوبی تبدیل شد

با وجود داشتن دو درآمد برای سرپرست خانواده، یارانه قطع می شود؟

تولید پتروشیمی نوری به بالاترین رقم در 10 سال گذشته رسید

ثبت رکورد 180 عملیات تعمیری روی چاه‎های نفت و گاز کارون

واکنش مثبت بازار به احتمال تمدید توافق اوپک

وزارت نفت حافظ ذخایر و منابع ملی کشور است

سقوط رتبه ایران در تجارت فرامرزی

کودکان کار؛‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ کودکانی که خیلی زود بزرگ می شوند

جریمه سنگین در انتظار رانندگان سیگاری امارات

ضرورت انتقال آب ارس به تبریز در مدت 3 سال

ورود به بازار سینمایی منطقه چین و هنک کنگ از اولویت های سینمای ایران است

22 هکتار از اراض دنا به محیط زیست بازگردانده شد

خیران استان مرکزی 224 طرح آموزشی در استان مرکزی اجرایی کردند

گوجه فرنگی و سیب زمیی کورس گذاشتند/خریداران خودرو هیبریدی بخوانند/قیمت میوه شب عید

ساماندهی و نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری در دولت یازدهم

بیش از 110 میلیارد ریال طرح آموزشی خیرساز در ساوه تکمیل شد

مصرف قارچ قهوه ای رنگ برای سلامتی زیانبار است

مقام مسئول: بانک ها و شرکت های اروپایی و ایرانی درتلاش همکاری هستند

انواع سکه ارزان شد/نرخ دلار به 3753 تومان رسید

اولین سامانه درخواست آنلاین پیک موتوری در تهران

گوجه پلو، اعیانی شد!

کلان شهر ها را بدون فروش فرصت ها اداره کنیم

واردات دستفروش چینی به ایران! +عکس

برگه صورتحساب سهام عدالت فاقد هرگونه ارزش معاملاتی است

عکس/ آبی ها پاسخ ستاره پرسپولیس را دادند

با کوچک ترین لپ تاپ جهان آشنا شوید + تصاویر

ثبت نام اولیه ودیعه گذاران حج از امروز آغاز شد

جریمه سنگین در انتظار رانندگان سیگاری امارات

ایران به سازمان جهانی هپاتیت (WHA) پیوست

عربستان کسری بودجه امسال خود را نزدیک به 53 میلیارد دلار اعلام کرد

سامانه بام بانک ملی ایران به مرز یک میلیون عضو نزدیک شد

ایران از روسیه هواپیمای اوریون 20 می خرد

با وجود کاهش کلی تولیدات نفت اوپک، ایران تولید خود را افزایش داد

استقرار تجهیزات جدید مبارزه با قاچاق کالا در مهم ترین گلوگاه خروجی استان هرمزگان

مجلس با حذف قوانین مزاحم تولید ملی به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند

کاندیدای انتخابات سال 1396 چگونه به اقتصاد مقاومتی نگاه می کنند؟

تحصیلکردگان تربیت بدنی ظرفیت بزرگ تحقق اقتصاد مقاومتی در ورزش هستند

آیا صادرات در اقتصاد مقاومتی به معنی خام فروشی است؟

بهره وری انرژِی، علاوه بر مولد بودن برای کشور تولید قدرت می کند

دو دردی که همه می گیرند

7 دلیلی که ایران را از بازار بزرگ روسیه محروم می کند

کتاب «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» منتشر شد

صادرات ایران هنوز به توسعه نرسیده است

همایش نقش تعرفه در مصرف بهینه انرژی در صنایع فارس + فیلم

موزه بانک ملی ایران بزودی افتتاح می شود

مردم ایران در سال 95 چقدر صدقه داده اند؟

شاخص کل در میانه کانال 79 هزار واحدی/ ادامه افت در خودرویی ها

آغاز ثبت نام از ودیعه گذاران حج تمتع

بسته اخبار اقتصادی چهارم اردیبهشت ماه

نرخ اجاره خانه نقلی در تهران+جدول

جزییات مالیات حقوق و دستمزد سال 96 منتشر شد + جدول

لکسوس مخملی در ایران+عکس

جدول/ قیمت واحدهای 50 متری در تهران

نقل و انتقال 461 میلیون ورقه بهادار در بازارهای فرابورس ایران/ بازگشایی دو نماد در بازار سهام

استخدام شرکت کیمیا تندیس آراد

استخدام دلسا

همایش نقش تعرفه در مصرف بهینه انرژی در صنایع فارس

تسهیلات ویژه سفر شرکت حمل و نقل ریلی رجا

ضرورت انتقال آب ارس به تبریز در مدت 3 سال

قیمت سکه و دلار کاهش یافت/ افزایش 49 تومانی بهای یورو +جدول

ضبط 300 کیلوگرم ماهی تازه در شهرستان بیرجند

کاشت چغندرقند بهاره در بوانات

سیف: سیاست های بانک مرکزی به انتخابات مرتبط نیست

اختصاص 20 میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارات سیل

اشتغالزایی کمیته امداد اردبیل برای بیش از2 هزار مددجو

رونق گردشگری فارس با تهیه تقویم رویدادهای گردشگری

نوربخش: پرداخت 52 هزارمیلیارد تومان مستمری درسال 96 پرداخت شد

دانلود مستند ابر کارخانه ها، لامبورگینی - Mega Factories Lamborghini Documentary - دانلود رایگان

از عقب گرد درآمدهای مردم در سال 92 تا رشد اقتصادی سال 95

آبی که مزه لیموناد می دهد!+عکس

خوشمزه ترین کفش های مجلسی خوردنی +عکس

همه روش های خانه دار شدن/کی و چگونه خانه بخریم؟

جریمه سنگین در انتظار رانندگان سیگاری امارات

ایران از روسیه هواپیمای اوریون 20 می خرد

فورد ترانزیت 2017 بهینه سازی می شود +عکس

مجری زن شبکه خبر به همراه مادر و مادربزرگش +عکس

استعفای نایب رییس فدراسیون والیبال بانوان

افزایش 35 درصدی سهمیه زائران ایرانی در حج/ حجاج از اول مرداد به حج اعزام می شوند

استخدام کارشناس فروش با مزایای عالی در شرکتی معتبر در تهران

فرماندار: فعالیت های معدنی، محور تولید و اشتغال در تکاب است

صادرات نفتی معیشت مرزنشینان ایلام را بهبود می بخشد

خرید بلیت هواپیمایی ترکیش ایرلاین با کارت های شتابی امکان پذیر شد

اعطای بیش از شش میلیارد و چهارصد میلیون ریال وام اشتغالزایی به زندانیان استان

روزنامه محلی: پرورش شترمرغ؛ صنعتی پر رونق در سیستان و بلوچستان

نسخه بازسازی شده گلکسی نوت 7 سامسونگ مجوز وای-فای دریافت کرد

تلاش روسیه برای ممنوعیت استفاده از دخانیات و قلیان در رستورانها و اماکن عمومی

توزیع بیش از 472 هزار تن بذر گندم در بین کشاورزان در سال 95

از عقب گرد درآمدهای مردم در سال 92 تا رشد اقتصادی سال 95

آغاز احداث چهار طرح عمرانی در دیواندره

استاندار فارس: طرح تصفیه خانه فاضلاب از اولویت های عمرانی شهر جدید صدرا است

موفقیت های دولت یازدهم در حوزه صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی

نمایشگاه های صنایع دستی فرصتی برای معرفی هنر ایرانی به کشورهای همسایه است

افزایش 20 درصدی حقوق بازنشستگان با دریافتی زیر یک میلیون و 150 هزار تومان

دولت یازدهم با ساماندهی تامین اجتماعی آرامش خوبی را بر آن حاکم کرد

انرژی تجدیدپذیر زمینه ای مهم برای مراودات ایران و دانمارک است

مختصری بر ویزا کارت و مستر کارت

تعرفه ترافیک داخلی سایتهای پرمراجعه ایرانی نیم بها شد

بانک ها و موسسات اروپایی در راه ایران

برای اولین بار، نماد اعتماد گردشگری به یک شرکت این حوزه اعطا شد

ورزشکار کرمانی صحنه قتل را بازسازی کرد +عکس

ساعت کار شعب بانک ملی ایران تا پایان سال و ایام نوروز

پروژه فیبرنوری مخابرات مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است

جشنواره "بهار در زمستان" پایانه های فروشگاهی بانک مسکن

18 حقیقت باور نکردنی و تکان دهنده درباره هرویین که تا به حال احتمالا از آن ها اطلاع نداشته اید

تعرفه رومینگ همراه اول در 64 اپراتور مهم جهان کاهش یافت

قیمت انواع محصولات ایران خودرو 4 اردیبهشت 96

اینترنت گران نمی شود

آغاز بهره برداری از شرکت لنت پارسیان پیشرو

جدول/ هزینه خرید خودروی هیبریدی

کاهش قیمت موبایل در پی تغییر قانون مالیاتی

کاهش قیمت سکه در بازار

مرغ 7500 تومانی گران نیست/ از گران فروشان نخرید!

برگزاری هیات عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای دهم اسفند ماه

جزییات مالیات حقوق و دستمزد سال 96 + جدول

جشنواره فروش محصولات ایران خودرو همزمان با اعیاد رجب و شعبان

آماده باش تیم پشتیبانی خودپرداز شرکت ایران ارقام برای نوروز 96

617میلیارد ریال سال 95 در تالار بورس خراسان جنوبی معامله شد

تازه ترین قیمت خودروهای MG در بازار ایران + فروش اقساطی

خسارت دو هزار و 540 میلیارد ریالی سیل به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

آسفالت بیش از 700هزار متر مربع از معابر و خیابان های ایرانشهر

آغاز بهره برداری از شرکت لنت پارسیان پیشرو

جشنواره فروش محصولات ایران خودرو همزمان با اعیاد رجب و شعبان

استاندار مرکزی: کارگران سربازان خط مقدم تولید و اقتصاد کشور هستند

ارائه خدمات سرویس ادواری در تعمیرگاه های مرکزی سایپا در روزهای جمعه

سهم سایپا از صادرات خودرو کشور افزایش یافت

افتتاح فاز انسانی کارخانه بایرافلاک ازنا با حضور وزیر صنعت

وزیر صنعت، معدن و تجارت از زاگرس پوش بروجرد بازدید کرد

چرا بسیاری از شخصیت های کارتونی زرد رنگ هستند؟

فرماندار: فعالیت های معدنی، محور تولید و اشتغال در تکاب است

93 میلیارد تومان تسهیلات برای راه اندازی طرح های کشاورزی اردبیل پرداخت شد

کاشت درخت چینی در اراضی خراسان جنوبی+فیلم

بی رحمی دولت انگلیس نسبت به قربانیان برده داری در این کشور

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است