مطالب مرتبط:
افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی عمدتاً رویکردی حسابداری است/ دولت یازدهم مقید به انضباط پولی است
افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی عمدتاً رویکردی حسابداری است / دولت یازدهم مقید به انضباط پولی است
افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است
توضیح بانک مرکزی در مورد افزایش بدهی دولت
بانک مرکزیِ روحانی افزایش بدهی دولت را گردن بانک مرکزیِ دولت قبل انداخت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 16:152017-04-21اقتصادي

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است


بانک مرکزی ایران در پاسخ به جوسازی های اخیر برخی رسانه ها در باره بدهی دولت اعلام کرد:افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی دولت، بانک مرکزی در بیانیه ای که در پاسخ به جوسازی های منتشره داده است نوشته، کل تغییر در مانده بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی در یک دوره 44 ماهه (خرداد 1392 تا بهمن 1395) معادل 1114.

4 هزار میلیارد ریال است که از این میزان، 77.

2 درصد (860.

1 هزار میلیارد ریال) مربوط به افزایش بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی و 22.

8 درصد (254.

3 هزار میلیارد ریال) مربوط به افزایش بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی بوده است.

هر چند که بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی نیز افزایش قابل توجهی داشته که در ادامه به دلایل آن اشاره خواهد شد، اما دلیل عمده افزایش بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی را باید در افزایش قابل توجه بدهی این بخش به شبکه بانکی جستجو کرد.

افزایش بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی به عنوان نمادی از سلطه مالی دولت واقعیتی انکارناپذیر است اما نسبت دادن این افزایش به عملکرد دولت یازدهم بدون توجه به پویایی ها و دلایل تغییر بدهی بخش دولتی به بانکها، نوعی استفاده غیرحرفه ای و جهت دار از آمار مزبور است که بیشتر با اهداف و اغراض غیرکارشناسی صورت می گیرد.

بررسی دلایل و ریشه های رشد بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی نشان می دهد که عمده افزایش متغیر مزبور از نتایج روشن سلطه مالی دولت های نهم و دهم بر شبکه بانکی بوده است.

بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی به دو بخش بدهی دولت و شرکتهای دولتی طبقه بندی می شود.

بررسی اجزای بدهی دولت به بانکها نیز نشان می دهد که مهمترین جزء این بدهی، سرفصل مطالبات بانکها از دولت است که علی رغم اعطا نشدن تسهیلات جدید به دولت، همواره در حال افزایش بوده است، بنابراین ضروری است که ابتدا اجزای سرفصل مطالبات از دولت شناسایی شده و عملکرد دولت های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

بنا به اصول و تعاریف حسابداری اعلام شده به بانکها، سرفصل مطالبات از دولت، سرفصل جامعی است که علاوه بر بدهی های مستقیم دولت، شامل آن بخش از مطالبات بانکها از بخش های دولتی و غیردولتی است که از سوی دولت تضمین شده ولی در زمان مقرر تادیه نشده اند.

بر همین اساس، رسوب حجم بالایی از اوراق مشارکت دولتی (که زمان انتشار آنها عمدتاً به قبل از سال 1392 بر می گردد) و بدهی بسیار بالای دولت به بانک مسکن بابت سود تعهد شده دولت در زمینه طرح مسکن مهر از جمله موارد بسیار مهمی هستند که بخش قابل توجهی از مانده و تغییر در مانده سرفصل مطالبات بانکها از دولت را توضیح می دهند.

علاوه بر رسوب اوراق مشارکت و بدهی دولت بابت طرح مسکن مهر، بخش قابل توجه دیگری از سرفصل مطالبات از دولت شامل اصل و سود تعهدات و تضمین هایی است که دولت های مختلف (بویژه دولت های نهم و دهم) در قبال تسهیلات متعدد نسبت به بانکها ارائه داده و بانکها نیز به محض سررسید و تأدیه نشدن آن توسط اشخاص حقیقی و حقوقی گیرنده تسهیلات، مرتب مبالغ اصل و سود آن را در حساب سرفصل مطالبات از دولت ثبت می کنند.

بدیهی است بخشی از افزایش بدهی دولت به بانکها نیز ناظر بر جرایم (وجه التزام) تسهیلات پیش گفته است که بصورت مستمر در سرفصل مطالبات از دولت انباشت می شود.

بنابراین، مشاهده می شود که عمده مانده و تغییر در مانده بدهی دولت به بانکها تنهاناشی از بی انضباطی های صورت گرفته در نیمه دوم دهه 1380 و اوایل دهه 1390 است و ارتباطی به عملکرد دولت یازدهم ندارد.

بر مبنای مستندات قانونی موجود در خصوص ممنوعیت استقراض دولت از بانک مرکزی این شائبه بوجود می آید که با افزایش صورت گرفته در بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی، این بخش از انضباط مالی برخوردار نبوده و از منابع بانک مرکزی جهت تأمین مالی خود استفاده کرده است.

به منظور تبیین این مسئله و شناسایی دلایل این افزایش، ضروری است اجزای تشکیل دهنده بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی با دقت و با جزییات مورد کنکاش قرار گیرد چرا که بی توجهی به تحولات اجزای متغیرهای پولی و اتکای صرف به ارقام کلی آن ها می تواند تحلیل های نادرستی را به همراه داشته باشد.

بررسی اجزای بدهی دولت به بانک مرکزی نشان می دهد که عامل اصلی افزایش 168.

4 هزار میلیارد ریالی این متغیر طی دوره 44 ماهه منتهی به بهمن 1395، افزایش قابل توجه اسناد به تعهد دولت (105.

7 هزار میلیارد ریال) و افزایش استفاده دولت از حساب تنخواه گردان خزانه (46.

4 هزار میلیارد ریال) بوده است.

اسناد به تعهد دولت، اسنادی است که بابت مطالبات بانک مرکزی از دولت از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی به وثیقه جواهرات ملی تعهد شده و به موجب ماده 8 قانون پولی و بانکی کشور (مصوب سال 1351) به عنوان پشتوانه اسکناس های منتشره منظور گردیده است.

بخشی دیگر از اسناد به تعهد دولت مربوط به سفته هایی است که از سوی بانک مرکزی و به نیابت از دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان سهمیه دولت نزد صندوق بین المللی پول به امانت گذارده می شود.

افزایش بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی که از این محل ناشی می شود، به معنی افزایش پایه پولی نیست چراکه در در قبال افزایش این متغیر، پول جدیدی به اقتصاد کشور تزریق نمی شود.

به لحاظ حسابداری نیز، افزایش در خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی ناشی از تغییرات اسناد به تعهد دولت، با افزایش سایر بدهیهای بانک مرکزی (و به تبع آن کاهش خالص سایر اقلام بانک مرکزی) خنثی شده و از این منظر پایه پولی متأثر نخواهد شد.

بنابراین تغییرات این متغیربیشتر ماهیتی حسابداری داشته و تنهاً یک جابه جایی میان اجزای پایه پولی محسوب می شود.

از این رو ضروری است در تحلیل تغییرات بدهی دولت به بانک مرکزی به این موضوع مهم توجه شود.

از سوی دیگر و بر اساس تبصره (1) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که به ماده 24 قانون محاسبات عمومی کشور الحاق گردیده است، هر ساله دولت می تواند معادل 3.

0 درصد از بودجه عمومی را بصورت تنخواه گردان از منابع بانک مرکزی استقراض کرده و آن را در پایان سال تسویه کند.

هر چند که میزان تعیین شده 3.

0 درصدی در قانون همواره ثابت است، لیکن همراه با افزایش رقم کل بودجه عمومی کشور، ظرفیت استفاده قانونی دولت از تنخواه گردان خزانه نیز افزایش می یابد.

مضافاً به دلیل افت شدید قیمت نفت و کاهش درآمدهای دولت از این محل، در سالهای اخیر استفاده دولت از ظرفیت های ماده قانونی مزبور بیشتر شده است.

بررسی تغییرات صورت گرفته در خصوص افزایش میزان استفاده دولت از حساب تنخواه گردان خزانه در یک دوره 44 ماهه (خرداد 1392 الی بهمن 1395) نیز نشان می دهد که 27.

6 درصد (46.

4هزار میلیارد ریال معادل تفاضل 85 هزار میلیارد ریال حساب تنخواه گردان خزانه در بهمن 1395 نسبت به رقم 38.

6 هزار میلیارد ریالی آن در پایان خرداد 1392) از کل تغییر بدهی دولت به بانک مرکزی در دوره فوق الذکر (168.

4 هزار میلیارد ریال) به افزایش ظرفیت استفاده قانونی دولت از حساب تنخواه گردان خزانه مربوط بوده است.

نگاهی به میزان استفاده دولتهای مختلف از حساب تنخواه گردان نیز نشان می دهد که این میزان استفاده همواره در ماههای میانی سال وجود داشته و در پایان سال تسویه می شود.

برای مثال میزان استفاده دولت در پایان بهمن 1394 نیز معادل 81.

5 هزار میلیارد ریال بود که در پایان سال بطور کامل تسویه و صفر گردید.

همچنین ظرفیت استفاده دولت از منابع تنخواه گردان خزانه در سال 1395 معادل 100.

66 هزار میلیارد ریال بوده که بر اساس مدارک موجود در پایان سال گذشته بطور کامل تسویه شده است.

در مجموع و با عنایت به توضیحات فوق می توان گفت که استفاده دولت از حساب تنخواه گردان خزانه امری معمول و قانونی در رابطه بین دولت و بانک مرکزی محسوب شده و به هیچ عنوان و در هیچ دوره ای استفاده از این معبر قانونی به عنوان بی انضباطی دولتها تلقی نمی شود.

همانگونه که اشاره شد، از مجموع 168.

4 هزار میلیارد ریال افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی در دوره 44 ماهه مورد بررسی، 105.

7 هزار میلیارد ریال (62.

8 درصد) مربوط به اسناد به تعهد دولت و 46.

4 هزار میلیارد ریال (27.

6 درصد) مربوط به حساب تنخواه گردان خزانه بوده و تنها معادل 16.

3 هزار میلیارد ریال (9.

7 درصد) مربوط به سایر بدهی های دولت بوده است.

بررسی تغییرات سایر بدهی های دولت به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی نیز نشان می دهد که این افزایش نیز ریشه در مابه التفاوت نرخ خرید مرجع و مبادله ای مربوط به اقلام اساسی و دارو (14.

9 هزار میلیارد ریال) در روزهای آغازین تصدی دولت یازدهم و تصمیم های دولت قبل داشته و به هیچ عنوان به معنی استقراض دولت یازدهم از منابع بانک مرکزی قلمداد نمی شود.

خاطر نشان می سازد تحولات اجزای بدهی دولت به شبکه بانکی و بانک مرکزی و کنکاش در اجزای تشکیل دهنده آنها در دوره 44 ماهه منتهی به بهمن 1395 نشان می دهد که اول بخش عمده ای از تغییرات بدهی دولت به سیستم بانکی ریشه در عملکرد دولتهای نهم و دهم داشته و دولت یازدهم هیچ گونه بی انضباطی در این زمینه نداشته است.

دوم بخش قابل توجهی از افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است که به هیچ عنوان به معنی استقراض دولت از بانک مرکزی محسوب نشده و واجد آثار پولی بر پایه پولی نخواهد بود.

افزون بر موارد مزبور و با توجه به مستندات قانونی موجود در زمینه استفاده دولتها از حساب تنخواه گردان خزانه و الزام قانونی آنها به تسویه آن در پایان سال، همه دولت ها میزان استفاده از حساب تنخواه گردان خزانه را در پایان سال تسویه می کنند و از این رو مقایسه ارقام بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی (بطور خاص بدهی دولت به بانک مرکزی) در ماه های میانی سال با ارقام پایان سال نیز نمی تواند ملاک مناسبی برای ارزیابی رفتار مالی دولت تلقی شود.

گفتنی است،چندی پیش یکی از خبرگزاری ها با انتشار گزارشی تحت عنوان گزارش غیرمحرمانه بانک مرکزی/ دولت روحانی تنها در یک فقره 110 هزار میلیارد تومان بدهی برجا گذاشت به افزایش بدهی های دولت و شرکت های دولتی به سیستم بانکی در دولت یازدهم اشاره کرده است.


کلید واژه ها: دولت - بانک - افزایش - بانک مرکزی - بدهی دولت - بانکی - مطالبات - سیستم بانکی - مرکزی - حسابداری - میلیارد - شبکه - پایگاه اطلاع رسانی - اوراق مشارکت - دولت یازدهم - اطلاع رسانی - بانک مسکن - نشان - درصد - مالی - مسکن - مسکن مهر - تسهیلات - تعاریف - بیانیه - گزارش - اوراق - اطلاع - رسانه - ایران

آخرین اخبار سرویس:
معرفی رقم جدید باقلا در مرکز تحقیقات کشاورزی دزفول

وجوه سپرده گذاران فرشتگان شامل سود نمی شود

نرخ تورم اردیبهشت 7.1 درصد شد

سافت بانک و عربستان بزرگترین بنیاد فناوری جهان را تاسیس می کنند

جدال بر سر افزایش 15 درصدی قیمت زولبیا و بامیه

قیمت طلا ثابت ماند

کاهش قیمت جهانی طلا

توافق اوپکی ها برای کاهش تولید نفت

لباس ایوانکا ترامپ تمام شد! +عکس

طرح توسعه حمل و نقل مسافر با مترو در اهواز تصویب شد

قیمت نفت از 54 دلار بالاتر رفت

طرح تبدیل پسماند شهری به برق در اهواز اجرایی می شود

افتتاح کارخانه روغن کشی کنجد در شهر پایلوت اقتصاد مقاومتی

لوکس ترین شاسی بلندهای جهان | تصاویر

نرخ مصوب آش و حلیم اعلام شد

نگاهی به کارنامه پنج ساله «کازو هیرای» در مدیریت سونی

پرداخت یکهزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به عشایر کشور

نرخ تورم اردیبهشت اعلام شد

قیمت طلا ثابت ماند

رشد نسبی قیمت دلار در بازارهای جهانی

احداث 370 پارکینگ عمومی در بلوار عمار یاسر قم

رشد 14 برابری سوادآموزی در دولت یازدهم 2.7 میلیون بیسواد باقی است

رشد 14 برابری سوادآموزی در دولت یازدهم/ 2.7 میلیون بی سواد باقی است

پرداخت یکهزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به عشایر کشور

فیوشای گوگل، جایگزین اندروید می شود؟

ابلاغ تغییرات بخشنامه نرخ کارمزد خدمات بانکی به بانک ها

نگاهی به کارنامه پنج ساله «کازو هیرای» در مدیریت سونی

نبود تعادل در عرضه و تقاضا دلیل گرانی برخی از کالاها

سن گردشگران خارجی پایین آمده است

مستمری تمام 43 جان باخته حادثه معدن آزادشهر برقرار شد

نوعی بیماری که به جان جوان های ایرانی افتاده است

عروسک هایی که بیشتر از آدم ها عمر می کنند

احداث 370 پارکینگ عمومی در بلوار عمار یاسر قم

فروش نفت جایگزین افزایش بهره وری در رشد اقتصادی

وجوه سپرده گذاران فرشتگان شامل سود نمی شود

مقصر حادثه معدن آزادشهر هنوز مشخص نیست

بلیت گران؛ سیاستی که منافع استقلالی ها را تامین نکرد

وزیر نفت عراق: با تمدید توافقنامه کاهش تولید نفت موافقیم

گشایش نمایشگاه دام و طیور، تجهیزات و صنایع وابسته

رشد 14 برابری سوادآموزی در دولت یازدهم/ 2.7 میلیون بیسواد باقی است

اعطای تسهیلات قرض الحسنه 20 میلیون ریالی به بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

تعدیل نرخ سود بانکی، شاید همین روزها

مروری بر موبایل های انقلابی تاریخ که محکوم به شکست شدند

اعلام مشخصات گوشی Mi Max2 شیائومی

مروری بر موبایل های انقلابی تاریخ که محکوم به شکست شدند

Inno3D و کارت گرافیک های فوق باریک GTX1050/Ti

سرمایه گذاری در اوراق بهادار برای کنترل بنگاه داری موسسات اعتباری

افزایش مرگ و میر براثر مشروبات الکلی در آمریکا

اوراق مرابحه چیست؟

آخرین تحولات بازار میوه و صیفی اعلام شد

خودروهای زیر 30 میلیون تومان دارای کیفیت پایینی هستند

این کارخانه هم تعطیل شد

میزان استحصال گاز با افتتاح فازهای پارس جنوبی افزایش یافت

اعلام مشخصات گوشی Mi Max2 شیائومی

گزیده اخبار روزانه پایگاه خبری «عصر خودرو» (1 خرداد 96)

قویترین و غول پیکرترین توربینهای بادی دنیا

وزیر انرژی سعودی: انتظار نمی رود اعضای اوپک با تمدید توافقنامه کاهش تولید نفت مخالف باشند

بهره برداری از 84 میلیون هکتار مرتع در کشور

روزیاتو: با «دیتریش ماتشیتز»، بنیانگذار کمپانی «ردبول» و روش های خلاقانه ی بازاریابی او آشنا شوید

با هدف شفاف سازی در سیاست های اقتصاد مقاومتی

آئودی اختلافاتش را با واسطه های چینی حل کرد

آغاز پرداخت مستمری به خانواده جان باختگان و مصدومان معدن گلستان

استخدام مهندس معدن جهت شرکت بازرگانی تجهیزات معدنی

پرداخت مستمری به خانواده جان باختگان و مصدومان حادثه معدن یورت آغاز شد

بهره برداری از 84 میلیون هکتار مرتع در کشور

فرماندار: 75 درصد فرش ماشینی کشور در منطقه کاشان تولید می شود

180 میلیارد ریال در طرح های امور برق جیرفت هزینه شده است

2 میلیارد ریال برای تکمیل مراکز جهاد کشاورزی خراسان شمالی تخصیص یافت

رکوردزنی تولید و صادرات میگوی ایرانی + فیلم

تعدیل نرخ سود بانکی، گام نخست حمایت از سهامداران خرد

پرداخت مستمری به خانواده جان باختگان و مصدومان حادثه معدن زغال سنگ آغاز شد

دستگاه فروش خودکار 47 متری ماشین های لوکس در کشور سنگاپور افتتاح شد

رتبه نخست صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان در صدور گواهی کشف مواد معدنی

رشد نسبی قیمت دلار در بازارهای جهانی

دستورالعمل سرمایه گذاری در اوراق بهادار به شبکه بانکی ابلاغ شد

تغییرات در بخشنامه نرخ کارمزد خدمات بانکی به بانک ها ابلاغ شد

اعلام نرخ مصوب آش و حلیم + قیمت

قیمت طلا کاهش یافت

رشد نسبی قیمت دلار در سایه آشفتگی های سیاسی آمریکا

2 میلیارد ریال برای تکمیل مراکز جهاد کشاورزی خراسان شمالی تخصیص یافت

فرماندار: 75 درصد فرش ماشینی کشور در منطقه کاشان تولید می شود

180 میلیارد ریال در طرح های امور برق جیرفت هزینه شده است

پانزدهمین نمایشگاه بین‎المللی صنعت دام و طیور در گلستان افتتاح شد

47 هزارفرصت شغلی با تکمیل 1454 طرح نیمه تمام در آذربایجان شرقی

رتبه نخست صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان در صدور گواهی کشف مواد معدنی

نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی ابلاغ شد

از 12 شب تا سحر فیلم ببینید

تغییرات در بخشنامه نرخ کارمزد خدمات بانکی به بانک ها ابلاغ شد

47 هزارفرصت شغلی با تکمیل 1454 طرح نیمه تمام در آذربایجان شرقی

نرخ تورم اردیبهشت اعلام شد

مرکز آمار اعلام کرد؛-نرخ تورم اردیبهشت 7.1 درصد/ نقطه ای 9.6 درصد شد

740 تن برنج و شکر تعاونی در قزوین توزیع می شود

نتایج بنچمارک اسنپدراگون 660: بهبودی قابل توجه نسبت به نسل پیشین

رکورد تاریخی اپل؛ عبور قریب الوقوع ارزش شرکت از مرز 1 تریلیون دلار

معاون استانداری هرمزگان:انشعاب برق تعاونی های مسکن مهر باید وصل شود

نیازمندی های استخدامی اصفهان 31 اردیبهشت 96

نیازمندی های استخدامی فارس 31 اردیبهشت 96

پیشروی نیروهای عراقی در آزادسازی موصل

دستورالعمل سرمایه گذاری در اوراق بهادار به شبکه بانکی ابلاغ شد

معاون استانداری هرمزگان:انشعاب برق تعاونی های مسکن مهر باید وصل شود

گشایش نمایشگاه جهیزیه و دکوراسیون خانه در تبریز

برای افزایش ارتباط علم و صنعت، باید تلاش بیشتری شود

کارخانه روغن کشی کنجد در قلعه گنج استان کرمان به بهره برداری رسید

از سودهای ترجیحی تا تاثیر استیضاح ترامپ بر ارزش بازار

رکورد تولید و صادرات میگوی ایرانی + فیلم

نقش پدر در کاهش اثرات افسردگی مادر بر فرزندان

رشد نسبی قیمت دلار در بازارهای جهانی

سهم اندک ایران از بازار 27 میلیارد دلاری مواد غذایی روسیه

ساخت سد خاییز به زودی آغاز می شود

بازار کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان

فروش نیسان جوک پلاتینیوم با تسهیلات ویژه (اطلاع رسانی تبلیغی)

برای خرید فوتبال دستی چقدر باید هزینه کرد؟ + جدول قیمت

گشایش نمایشگاه جهیزیه و دکوراسیون خانه در تبریز

برای افزایش ارتباط علم و صنعت، باید تلاش بیشتری شود

بخشنامه جدید نرخ کارمزد خدمات بانکی ابلاغ شد

مارس العرب؛ مجمع الجزایر مصنوعی جدیدی که قرار است با صرف 1٫7 میلیارد دلار در دبی ساخته شود

روستاییان با 10 سال سابقه بیمه پردازی بازنشسته می شوند

بانک مرکزی حرف آخر را زد/ به سپرده گذاران فرشتگان سود تعلق نمی گیرد

رییس کمیسیون کارگری سوادکوه خبر داد اولتیماتوم 72 ساعته فرماندار سوادکوه به بخش خصوصی زغالسنگ البرز مرکزی

کارخانه روغن کشی کنجد در قلعه گنج استان کرمان به بهره برداری رسید

نرخ تورم اردیبهشت 7.1 درصد شد

آتی سکه از دلار خط گرفت

به سپرده گذاران فرشتگان سود تعلق نمی گیرد

سه نمایشگاه در شیراز گشایش یافت

گواهی نامه ثبت ملی نشان جغرافیای خرمای کبکاب استان بوشهر صادر شد

تصویب طرح آزاد راه لردگان - ایذه در هیات دولت

پرداخت 2 میلیون ریال تسهیلات برای هر متر مربع گلخانه در مهاباد

پرداخت 2 میلیون ریال تسهیلات برای هر متر مربع گلخانه در مهاباد+گزارش

تصویب طرح آزاد راه لردگان - ایذه در هیات دولت

پرداخت وام 2 میلیونی به بازنشستگان

تعدیل نرخ سود بانکی، به زودی

پرداخت وام 2 میلیونی به بازنشستگان

تصویری از خیابان ولنجک؛ 46 سال قبل

نرخ تورم اردیبهشت 7.1 درصد اعلام شد

دیابت سالانه جان 47 هزار ایرانی را می گیرد

توجه فعالان اقتصادی اصفهان باید به بازارهای آفریقا و آسیا متمرکز شود

طرح توسعه حمل و نقل مسافر با قطارشهری در اصفهان، تصویب شد

زلزله 265 میلیارد ریال به بخش کشاورزی خراسان شمالی خسارت زد

پرداخت تسهیلات 2 میلیونی به بازنشستگان و مستمری بگیران

سهم اندک ایران از بازار 27 میلیارد دلاری مواد غذایی روسیه

عکس/ زندگی روزانه و جمعیت رو به کاهش در مکزیک

100 درصد سورگوم بذری و بیش از 80 درصد بذرذرت هیبرید کشور در اردبیل تولید شد

خلاصه مهمترین اخبار پولی مالی

تعدیل نرخ سود بانکی، شاید همین روزها

17 میلیون هکتار از اراضی محیط زیست کشور حفاظت می شود/اختصاص 100 میلیارد تومان برای تجهیزات یگان حفاظت

نرخ تورم اردیبهشت 7.1 درصد شد

با جانشین هامر در ارتش آمریکا آشنا شوید +تصاویر

توجه فعالان اقتصادی اصفهان باید به بازارهای آفریقا و آسیا متمرکز شود

طرح توسعه حمل و نقل مسافر با قطارشهری در اصفهان، تصویب شد

زلزله 265 میلیارد ریال به بخش کشاورزی خراسان شمالی خسارت زد

معاون سازمان جنگل ها: فعالیت های معدنی باید توجیه اقتصادی داشته باشد

رکورد تاریخی اپل؛ عبور قریب الوقوع ارزش شرکت از مرز 1 تریلیون دلار

اصل سپرده سپرده گذاران فرشتگان بدون هیچ گونه کسری، محاسبه و در تعیین تکلیف ملاک عمل قرار می گیرد

آغاز طرح مطالعات بازنگری حریم چهار طاقی بالاده کازرون

اغاز بهره برداری از معدن ذغال سنگ سراپرده جنوبی زرند

فعالیت های معدنی باید توجیه اقتصادی داشته باشد

20 بازرس در بجنورد بازار ماه رمضان را رصد می کنند

جریمه بیش از یک میلیارد ریالی قاچاقچی پمپ آب

مکرون میراث دار بدهی های دولتی بسیار بالایی است

کارگروه تعامل کشوری معادن و منابع طبیعی در شیراز

آغاز اجرای برنامه ملی بهره وری آب در کشور

100 درصد سورگوم بذری و بیش از 80 درصد بذرذرت هیبرید کشور در اردبیل تولید شد

دود خام فروشی در چشم اقتصاد مقاومتی

افزایش فضای درمانی استان

معرفی اپلیکیشن KineMaster؛ ویرایشگر حرفه ای ویدیوها

فعالیت های معدنی باید توجیه اقتصادی داشته باشد

نرخ تورم اردیبهشت 7.1 درصد شد

نتایج بنچمارک اسنپدراگون 660: بهبودی قابل توجه نسبت به نسل پیشین

استخدام کارشناس کنترل پروژه در شرکت پیشگامان توسعه ارتباطات

به این افراد سیگار فروخته نمیشود!

دوشنبه یکم خرداد | رشد قیمت دلار و افت پوند و یورو بانکی

نرخ جدید کارمزد خدمات بانکی ابلاغ شد

نرخ تورم اردیبهشت 7.1 % شد

دعوت از شرکت های ایرانی برای مشارکت در پروژه های عمرانی عراق

25 درصد خدمات کمیته امداد از در آمد های مردمی است

2 خبر از شهرستان های هرسین و سنقر و کلیایی

درمان 5500 معتاد در اردبیل عدم استقبال از کمپ بانوان

تامین 100 درصد سورگوم بذری کشور در استان اردبیل

راه اندازی سامانه خدمات غیرحضوری مشترکان برق در اردبیل

افزایش ده برابری کشت کلزا در جهرم + فیلم

فروش 22 هزار تن تختال در بورس کالا

آیا میدانید طول عمر بوق خودرو چقدر است؟

اجرای برنامه ملی بهره وری آب در کشور از ابتدای سال جاری آغاز شده است

سرمایه گذاری 654 میلیارد ریالی بنیاد برکت برای اجرای 24 طرح در سمنان

20 بازرس در بجنورد بازار ماه رمضان را رصد می کنند

«دستورالعمل سرمایه گذاری در اوراق بهادار» به شبکه بانکی ابلاغ شد

تعدیل نرخ سود بانکی، شاید همین روزها

معرفی اپلیکیشن KineMaster؛ ویرایشگر حرفه ای ویدیوها

استخدام فروشنده،باحقوق ثابت،پورسانت،در گروه صنعتی سومریا در هرمزگان

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی خبر داد عزم جدی دولت در حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه زائر و مسافر

پرداخت تسهیلات 2 میلیونی به بازنشستگان و مستمری بگیران

مصرف یک هزار و 504 میلیون مترمکعب گاز در لرستان

آغاز اجرای برنامه ملی بهره وری آب در کشور

نرخ تورم اردیبهشت 7.1 درصد شد

پیش بینی بانک جهانی از قیمت نفت در سال آینده

نوسان دلار با افزایش 53 ریال در شروع خرداد 96

آزمون بزرگ دولت در چینش تیم اقتصادی

آغاز طرح ثبت نام الکترونیکی مجوز فروش اسباب بازی

سامانه فروش اینترنتی محصولات فرهنگی نمایشگاه قرآن رونمایی می شود

بیشترین سود بانکی متعلق به کدام بانک است؟

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است