مطالب مرتبط:
افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی عمدتاً رویکردی حسابداری است/ دولت یازدهم مقید به انضباط پولی است
افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی عمدتاً رویکردی حسابداری است / دولت یازدهم مقید به انضباط پولی است
افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است
توضیح بانک مرکزی در مورد افزایش بدهی دولت
بانک مرکزیِ روحانی افزایش بدهی دولت را گردن بانک مرکزیِ دولت قبل انداخت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 1 اردیبهشت 1396 ساعت 16:152017-04-21اقتصادي

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است


بانک مرکزی ایران در پاسخ به جوسازی های اخیر برخی رسانه ها در باره بدهی دولت اعلام کرد:افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی دولت، بانک مرکزی در بیانیه ای که در پاسخ به جوسازی های منتشره داده است نوشته، کل تغییر در مانده بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی در یک دوره 44 ماهه (خرداد 1392 تا بهمن 1395) معادل 1114.

4 هزار میلیارد ریال است که از این میزان، 77.

2 درصد (860.

1 هزار میلیارد ریال) مربوط به افزایش بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی و 22.

8 درصد (254.

3 هزار میلیارد ریال) مربوط به افزایش بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی بوده است.

هر چند که بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی نیز افزایش قابل توجهی داشته که در ادامه به دلایل آن اشاره خواهد شد، اما دلیل عمده افزایش بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی را باید در افزایش قابل توجه بدهی این بخش به شبکه بانکی جستجو کرد.

افزایش بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی به عنوان نمادی از سلطه مالی دولت واقعیتی انکارناپذیر است اما نسبت دادن این افزایش به عملکرد دولت یازدهم بدون توجه به پویایی ها و دلایل تغییر بدهی بخش دولتی به بانکها، نوعی استفاده غیرحرفه ای و جهت دار از آمار مزبور است که بیشتر با اهداف و اغراض غیرکارشناسی صورت می گیرد.

بررسی دلایل و ریشه های رشد بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی نشان می دهد که عمده افزایش متغیر مزبور از نتایج روشن سلطه مالی دولت های نهم و دهم بر شبکه بانکی بوده است.

بدهی بخش دولتی به شبکه بانکی به دو بخش بدهی دولت و شرکتهای دولتی طبقه بندی می شود.

بررسی اجزای بدهی دولت به بانکها نیز نشان می دهد که مهمترین جزء این بدهی، سرفصل مطالبات بانکها از دولت است که علی رغم اعطا نشدن تسهیلات جدید به دولت، همواره در حال افزایش بوده است، بنابراین ضروری است که ابتدا اجزای سرفصل مطالبات از دولت شناسایی شده و عملکرد دولت های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

بنا به اصول و تعاریف حسابداری اعلام شده به بانکها، سرفصل مطالبات از دولت، سرفصل جامعی است که علاوه بر بدهی های مستقیم دولت، شامل آن بخش از مطالبات بانکها از بخش های دولتی و غیردولتی است که از سوی دولت تضمین شده ولی در زمان مقرر تادیه نشده اند.

بر همین اساس، رسوب حجم بالایی از اوراق مشارکت دولتی (که زمان انتشار آنها عمدتاً به قبل از سال 1392 بر می گردد) و بدهی بسیار بالای دولت به بانک مسکن بابت سود تعهد شده دولت در زمینه طرح مسکن مهر از جمله موارد بسیار مهمی هستند که بخش قابل توجهی از مانده و تغییر در مانده سرفصل مطالبات بانکها از دولت را توضیح می دهند.

علاوه بر رسوب اوراق مشارکت و بدهی دولت بابت طرح مسکن مهر، بخش قابل توجه دیگری از سرفصل مطالبات از دولت شامل اصل و سود تعهدات و تضمین هایی است که دولت های مختلف (بویژه دولت های نهم و دهم) در قبال تسهیلات متعدد نسبت به بانکها ارائه داده و بانکها نیز به محض سررسید و تأدیه نشدن آن توسط اشخاص حقیقی و حقوقی گیرنده تسهیلات، مرتب مبالغ اصل و سود آن را در حساب سرفصل مطالبات از دولت ثبت می کنند.

بدیهی است بخشی از افزایش بدهی دولت به بانکها نیز ناظر بر جرایم (وجه التزام) تسهیلات پیش گفته است که بصورت مستمر در سرفصل مطالبات از دولت انباشت می شود.

بنابراین، مشاهده می شود که عمده مانده و تغییر در مانده بدهی دولت به بانکها تنهاناشی از بی انضباطی های صورت گرفته در نیمه دوم دهه 1380 و اوایل دهه 1390 است و ارتباطی به عملکرد دولت یازدهم ندارد.

بر مبنای مستندات قانونی موجود در خصوص ممنوعیت استقراض دولت از بانک مرکزی این شائبه بوجود می آید که با افزایش صورت گرفته در بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی، این بخش از انضباط مالی برخوردار نبوده و از منابع بانک مرکزی جهت تأمین مالی خود استفاده کرده است.

به منظور تبیین این مسئله و شناسایی دلایل این افزایش، ضروری است اجزای تشکیل دهنده بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی با دقت و با جزییات مورد کنکاش قرار گیرد چرا که بی توجهی به تحولات اجزای متغیرهای پولی و اتکای صرف به ارقام کلی آن ها می تواند تحلیل های نادرستی را به همراه داشته باشد.

بررسی اجزای بدهی دولت به بانک مرکزی نشان می دهد که عامل اصلی افزایش 168.

4 هزار میلیارد ریالی این متغیر طی دوره 44 ماهه منتهی به بهمن 1395، افزایش قابل توجه اسناد به تعهد دولت (105.

7 هزار میلیارد ریال) و افزایش استفاده دولت از حساب تنخواه گردان خزانه (46.

4 هزار میلیارد ریال) بوده است.

اسناد به تعهد دولت، اسنادی است که بابت مطالبات بانک مرکزی از دولت از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی به وثیقه جواهرات ملی تعهد شده و به موجب ماده 8 قانون پولی و بانکی کشور (مصوب سال 1351) به عنوان پشتوانه اسکناس های منتشره منظور گردیده است.

بخشی دیگر از اسناد به تعهد دولت مربوط به سفته هایی است که از سوی بانک مرکزی و به نیابت از دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان سهمیه دولت نزد صندوق بین المللی پول به امانت گذارده می شود.

افزایش بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی که از این محل ناشی می شود، به معنی افزایش پایه پولی نیست چراکه در در قبال افزایش این متغیر، پول جدیدی به اقتصاد کشور تزریق نمی شود.

به لحاظ حسابداری نیز، افزایش در خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی ناشی از تغییرات اسناد به تعهد دولت، با افزایش سایر بدهیهای بانک مرکزی (و به تبع آن کاهش خالص سایر اقلام بانک مرکزی) خنثی شده و از این منظر پایه پولی متأثر نخواهد شد.

بنابراین تغییرات این متغیربیشتر ماهیتی حسابداری داشته و تنهاً یک جابه جایی میان اجزای پایه پولی محسوب می شود.

از این رو ضروری است در تحلیل تغییرات بدهی دولت به بانک مرکزی به این موضوع مهم توجه شود.

از سوی دیگر و بر اساس تبصره (1) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که به ماده 24 قانون محاسبات عمومی کشور الحاق گردیده است، هر ساله دولت می تواند معادل 3.

0 درصد از بودجه عمومی را بصورت تنخواه گردان از منابع بانک مرکزی استقراض کرده و آن را در پایان سال تسویه کند.

هر چند که میزان تعیین شده 3.

0 درصدی در قانون همواره ثابت است، لیکن همراه با افزایش رقم کل بودجه عمومی کشور، ظرفیت استفاده قانونی دولت از تنخواه گردان خزانه نیز افزایش می یابد.

مضافاً به دلیل افت شدید قیمت نفت و کاهش درآمدهای دولت از این محل، در سالهای اخیر استفاده دولت از ظرفیت های ماده قانونی مزبور بیشتر شده است.

بررسی تغییرات صورت گرفته در خصوص افزایش میزان استفاده دولت از حساب تنخواه گردان خزانه در یک دوره 44 ماهه (خرداد 1392 الی بهمن 1395) نیز نشان می دهد که 27.

6 درصد (46.

4هزار میلیارد ریال معادل تفاضل 85 هزار میلیارد ریال حساب تنخواه گردان خزانه در بهمن 1395 نسبت به رقم 38.

6 هزار میلیارد ریالی آن در پایان خرداد 1392) از کل تغییر بدهی دولت به بانک مرکزی در دوره فوق الذکر (168.

4 هزار میلیارد ریال) به افزایش ظرفیت استفاده قانونی دولت از حساب تنخواه گردان خزانه مربوط بوده است.

نگاهی به میزان استفاده دولتهای مختلف از حساب تنخواه گردان نیز نشان می دهد که این میزان استفاده همواره در ماههای میانی سال وجود داشته و در پایان سال تسویه می شود.

برای مثال میزان استفاده دولت در پایان بهمن 1394 نیز معادل 81.

5 هزار میلیارد ریال بود که در پایان سال بطور کامل تسویه و صفر گردید.

همچنین ظرفیت استفاده دولت از منابع تنخواه گردان خزانه در سال 1395 معادل 100.

66 هزار میلیارد ریال بوده که بر اساس مدارک موجود در پایان سال گذشته بطور کامل تسویه شده است.

در مجموع و با عنایت به توضیحات فوق می توان گفت که استفاده دولت از حساب تنخواه گردان خزانه امری معمول و قانونی در رابطه بین دولت و بانک مرکزی محسوب شده و به هیچ عنوان و در هیچ دوره ای استفاده از این معبر قانونی به عنوان بی انضباطی دولتها تلقی نمی شود.

همانگونه که اشاره شد، از مجموع 168.

4 هزار میلیارد ریال افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی در دوره 44 ماهه مورد بررسی، 105.

7 هزار میلیارد ریال (62.

8 درصد) مربوط به اسناد به تعهد دولت و 46.

4 هزار میلیارد ریال (27.

6 درصد) مربوط به حساب تنخواه گردان خزانه بوده و تنها معادل 16.

3 هزار میلیارد ریال (9.

7 درصد) مربوط به سایر بدهی های دولت بوده است.

بررسی تغییرات سایر بدهی های دولت به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی نیز نشان می دهد که این افزایش نیز ریشه در مابه التفاوت نرخ خرید مرجع و مبادله ای مربوط به اقلام اساسی و دارو (14.

9 هزار میلیارد ریال) در روزهای آغازین تصدی دولت یازدهم و تصمیم های دولت قبل داشته و به هیچ عنوان به معنی استقراض دولت یازدهم از منابع بانک مرکزی قلمداد نمی شود.

خاطر نشان می سازد تحولات اجزای بدهی دولت به شبکه بانکی و بانک مرکزی و کنکاش در اجزای تشکیل دهنده آنها در دوره 44 ماهه منتهی به بهمن 1395 نشان می دهد که اول بخش عمده ای از تغییرات بدهی دولت به سیستم بانکی ریشه در عملکرد دولتهای نهم و دهم داشته و دولت یازدهم هیچ گونه بی انضباطی در این زمینه نداشته است.

دوم بخش قابل توجهی از افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است که به هیچ عنوان به معنی استقراض دولت از بانک مرکزی محسوب نشده و واجد آثار پولی بر پایه پولی نخواهد بود.

افزون بر موارد مزبور و با توجه به مستندات قانونی موجود در زمینه استفاده دولتها از حساب تنخواه گردان خزانه و الزام قانونی آنها به تسویه آن در پایان سال، همه دولت ها میزان استفاده از حساب تنخواه گردان خزانه را در پایان سال تسویه می کنند و از این رو مقایسه ارقام بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی (بطور خاص بدهی دولت به بانک مرکزی) در ماه های میانی سال با ارقام پایان سال نیز نمی تواند ملاک مناسبی برای ارزیابی رفتار مالی دولت تلقی شود.

گفتنی است،چندی پیش یکی از خبرگزاری ها با انتشار گزارشی تحت عنوان گزارش غیرمحرمانه بانک مرکزی/ دولت روحانی تنها در یک فقره 110 هزار میلیارد تومان بدهی برجا گذاشت به افزایش بدهی های دولت و شرکت های دولتی به سیستم بانکی در دولت یازدهم اشاره کرده است.


کلید واژه ها: دولت - بانک - افزایش - بانک مرکزی - بدهی دولت - بانکی - مطالبات - سیستم بانکی - مرکزی - حسابداری - میلیارد - شبکه - پایگاه اطلاع رسانی - اوراق مشارکت - دولت یازدهم - اطلاع رسانی - بانک مسکن - نشان - درصد - مالی - مسکن - مسکن مهر - تسهیلات - تعاریف - بیانیه - گزارش - اوراق - اطلاع - رسانه - ایران

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت 170 میلیارد ریال تسهیلات برای حمایت از واحدهای تولیدی در گناباد

خروج "پیاز زعفران" از کشور ممنوع شد

ثبت نام محصول 2008 همچنان ادامه دارد

خدمات ویژه سایپایدک در تعطیلات عید سعید فطر

هزار و 660 میلیارد ریال برای تکمیل باند دوم راه های خراسان جنوبی نیاز است

آغاز جشنواره فروش تابستانه وانت نیسان زامیاد با تسهیلات ویژه

فروش ویژه برلیانس H200 به مناسبت عید سعید فطر

ثبت نام محصول 2008 همچنان ادامه دارد

استخدام بازاریاب آقا درشرکت دایا خوراک و بهداشت در کرج

خدمات ویژه سایپایدک در تعطیلات عید سعید فطر

شبکه بانکی کشور توان تامین مالی بخش معدن را ندارد

آغاز جشنواره فروش تابستانه وانت نیسان زامیاد با تسهیلات ویژه

فروش ویژه برلیانس H200 به مناسبت عید سعید فطر

ساعت کار ادارات استان بوشهر کاهش یافت

فرودگاه یاسوج تعطیل شد

گلریزان 300 میلیونی عشایر در ریگان

با وجود3 میلیون کارمند، بوروکراسی های اداری طبیعی است

تورم روستایی خرداد 8.5 درصد شد

هشدار وزیر نیرو برای صرفه جویی در مصرف آب

افتتاح دو طرح بزرگ در بویراحمد تا دو ماه آینده

سد سردشت آبگیری شد

ایرباس 73 فروند هواپیما به «زاگرس» و «ایرتور» می فروشد

بسته اخبار اقتصادی در روز پنجشنبه

12هزار میلیارد ریال اعتبار برای نگهداری جاده های خوزستان نیاز است

هفته گذشته بانک ملی ایران در یک نگاه

یک هفته با «جنجال ثامن» در بازار پول

شرایط فروش خودروی سانتافه مدل 2017 ویژه عید سعید فطر+ جدول

بانک مرکزی اعلام کرد: دستور قضایی برای توقف فعالیت موسسه حافظ

قیمت اجاره واحدهای 100 متری در تهران

برنامه بانک تجارت ارتقاء استانداردهای شفافیت مالی

استخدام منشی خانم در شرکت شکلات لیو

سپرده گذاران صبور باشند تا بانک مرکزی دست به اسلحه «پول پرقدرت» نبرد

برای کاهش بیکاری نیازمند تدوین سند ملی اشتغال هستیم

هموطنان مراقب افراد سودجو باشند، بیمه مرکزی محصولی برای فروش ندارد

خرید خودرو از طریق درگاهای بانک پاسارگاد

پرداخت 7هزار میلیارد ریال وام ازدواج توسط بانک صادرات

بانک تجارت شفاف ترین بانک بزرگ کشور

«سامان ماهواره» برترین شرکت SAP کشور شد

12 اصل مهم در طراحی اولیه برند

هزار و 660 میلیارد ریال برای تکمیل باند دوم راه های خراسان جنوبی نیاز است

پرداخت 170 میلیارد ریال تسهیلات برای حمایت از واحدهای تولیدی در گناباد

نگاه روزنامه اصفهان امروز به اهدای عضو رضایتمندانه اصفهانی ها

صادرات روزانه 1100تن مواد غذایی از استان بوشهر به قطر

نرخ بیکاری در استان آذربایجان غربی از متوسط کشوری پایین تر است

صادرات روزانه 1100تن مواد غذایی از استان بوشهر به قطر

حذف واسطه از بازار مواد غذایی درگرو ابقای وزارت بازرگانی

امضای تفاهم نامه هواپیمایی ایران ایرتور برای خرید 45 ایرباس

دوباره قیمت نفت سوار بر قطار کاهش شد

ویدیو: طرز تهیه بیف استراگانف

اینترنشنال من: افزایش نرخ بهره، بحران مالی آمریکا را تسریع میکند

پاسخ به پروانه مافی ؛ با پول ساخت اتوبان صدر می شد40کیلومتر مترو ساخت

محمدرضا قربانی مدیرعامل بانک دی شد

مالیات، قیمت مسکن را افزایش می دهد؟

تعیین تکلیف سپرده های تا 300 میلیون ثامن الحجج/ آغاز پرداخت از 20 تیرماه

بهره برداری از 32 پروژه نیمه تمام در حوزه زیرساخت های صنعتی کشور تا پایان سال

ثبت نام بیش از 51 هزار نفر در آزمون استخدامی فراگیر

تعیین تکلیف 9 واحد راکد درشهرک های صنعتی استان اصفهان

اگر کسی غیرعمدی هم به دیگری ضرر بزند، قانونا باید جبران کند

ثبت نام 2008 همچنان ادامه دارد

بیش از دو هزار و 200 کیلومتر شبکه انتقال آب آشامیدنی در استان وجود دارد

چگونه یک خودرو بخریم؟

رشد 2.5 برابری سرمایه گذاری در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

پرداخت 105 میلیارد ریال به مشتریان موسسه کاسپین در سیستان و بلوچستان

دستور پلمب شعب «حافظ»/ سپرده گذاری نکنید

تفاوت قیمت خودرو از کارخانه تا بازار + جدول

صادرات گاز ایران به عراق آغاز شد

سایه بانک مرکزی بر بانک های نظامی

کمر شکسته اصناف زیر بار مالیات

افت 729 واحدی شاخص کل/ افت قیمت سهم ها در اکثر گروه ها

سلفی مهران مدیری و رامبد جوان!

تهدید بی آبی به تهران رسید

حضور ایرانی ها در بزرگترین نمایشگاه صنایع غذایی آسیا

صادرات گاز ایران به عراق از شب گذشته آغاز شد

استخدام بازاریاب و ویزیتور آقا در شرکت آوای مهر

چرا ایران خودرو پژوی 70 میلیونی را 120 میلیون تومان می فروشد؟

راه اندازی پرواز مستقیم تهران-بارسلون توسط ماهان ایر

آغاز اجرای طرح امداد تابستانه فوریت های پزشکی در اصفهان

همایش ملی شیمی در ایلام برگزار می شود

اختلاط موسسات مالی مجاز و غیرمجاز غیرقانونی است

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران؛ مرکزی برای افزایش دانش ستاره شناسی علاقه مندان نجوم

پرداخت بخشی از طلب گندمکاران گلستانی

تورم روستایی خرداد 8.5 درصد شد

ادغام بانک ها کلید گشایش معضل بی سامانی موسسات مالی و اعتباری

تورم نقطه به نقطه مناطق روستایی کاهش یافت

تداوم کاهش ارزش ارزهای جهان

شروع ثبت نام آزمون استخدام دولتی در استان فارس

اجرای طرح نذر کتاب در شهرستان کاشمر

تعیین زمان صفر برای موسسات مالی غیرمجاز

عرضه 96 هزار تن سیب زمینی تابستانه آذربایجان شرقی در بازار مصرف

کارخانه گندله سازی فولادمبارکه در سنگان به مرحله تولیدآزمایشی رسید/ایجاداشتغال برای10هزار نفر

مجازات میلیونی عامل قاچاق اقلام بهداشتی

پرداخت 105 میلیارد ریال به مشتریان موسسه کاسپین در سیستان و بلوچستان

توافق جدید ایرباس با شرکت های ایرانی/45 فروند هواپیمای جدید در راه ایران

گوگل برای احداث کمپ بزرگی در مرکز شهر سن خوزه با مقامات محلی به توافق رسید

ایرباس: دو شرکت هواپیمایی ایران 73 هواپیما از ایرباس خریداری می کنند

امضای تفاهم نامه خرید 45 فروند ایرباس توسط هواپیمایی ایران ایرتور

استخدام منشی جهت بخش حسابداری در شرکت معتبر تولیدی

بهره برداری از یک میلیون مترمکعب ظرفیت جدید تصفیه خانه فاضلاب در دولت یازدهم

حفاری چاه های سه سکوی فازهای 22تا 24 پارس جنوبی پایان یافت

کارخانه گندله سازی فولادمبارکه در سنگان به مرحله تولیدآزمایشی رسید/ایجاداشتغال برای10هزار نفر

انهدام باند بزرگترین زمین خواری در قزوین

صادرات گاز ایران به عراق آغاز شد

1000 میلیارد ریال اعتبار برای پروژه خداآفرین اردبیل تامین شد

آذربایجان غربی استان پایلوت در حوزه تحقیق و توسعه صنعتی شد

له شدن محصول کشاورزان زیر پای خودشان

وعده ساخت مکان فرهنگی در شهر اقتصاد مقاومتی

ثبت نام محصول 2008 همچنان ادامه دارد

رشد 2.5 برابری سرمایه گذاری در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

ثبت نام محصول 2008 همچنان ادامه دارد

فرودگاه یاسوج تعطیل شد

توانمندسازی روستایی در آذربایجان شرقی بدون اعتبارات دولتی

وجود 106 معدن تعطیل در خراسان رضوی

دنا یا زانتیا؟ ( بررسی و مقایسه )

400 میلیارد ریال به ورزش استان کرمان اختصاص یافت

استان مرکزی نخستین استان مجری سند حقوق کودک درکشور

تولید نفت پارس جنوبی از مرز 1.6 میلیون بشکه گذشت

ربیعی:دولت یازدهم 120هزارمیلیاردریال در سیستان و بلوچستان سرمایه گذاری کرد

آغاز اجرای طرح کارورزی از دهه نخست تیرماه

ریشه ناکامی ما در صنعت خودرو کجا است

آغاز کشت نشایی پنبه در مزارع سرزمین طلای سفید

شرایط فروش BYD S6 تیرماه 96 از طرف کارمانیا اعلام شد

اینترنشنال من: افزایش نرخ بهره آمریکا بحران مالی این کشور را تسریع میکند

«بورگوارد» به بازار خودرو ایران می آید؟

ربیعی: کارخانه لاستیک سازی زابل چهره اشتغال استان سیستان و بلوچستان را دگرگون می کند

نقش دولت در رکود بازار مسکن

ترکیه تجارت دوجانبه با اتحادیه اروپا را به روز رسانی می کند

نعمت زاده:کارخانه تولید تایر زابل، توسعه سیستان و بلوچستان را به دنبال دارد

سازمان توسعه تجارت از افزایش صادرات کشورمان به کنیا و تونس خبرداد

ارسال دستور قضایی توقف فعالیت موسسه "حافظ" به نیروی انتظامی

تجمع سپرده گذاران موسسه مالی و اعتباری آرمان در خرمشهر

رییس دادگستری: افزون بر 60 درصد طلاق ها در زابل توافقی است

خط دوم متروی تبریز با تزریق 420 میلیون دلار فاینانس خارجی شتاب می گیرد

احیای فولاد تربت حیدریه با کمک ایمیدرو

سرمایه های خرد روستایی در پست بانک سرمایه گذاری شود

صادرات گاز ایران به عراق آغاز شد

حکم تخریب یک واحد ساخت و ساز در عرصه کشاورزی بانه اجرا شد

45 فروند هواپیمای جدید دیگر در راه ایران

انهدام باند بزرگترین زمین خواری در قزوین

25 زندانی جرایم غیرعمد در چهارمحال و بختیاری آزاد می شوند

ایرباس: دو شرکت هواپیمایی ایران 73 هواپیما از ایرباس خریداری می کنند

استخدام حسابدار و مدیر کنترل کیفیت در تجهیزات نوین پارس-بوشهر

نعمت زاده:کارخانه تولید تایر زابل، توسعه سیستان و بلوچستان را به دنبال دارد

تولید دیواره واگن قطارهای مسافری با فوم های آلومینیومی محققان کشور

عرضه 96 هزار تن سیب زمینی تابستانه آذربایجان شرقی در بازار مصرف

سازمان توسعه تجارت از افزایش صادرات کشورمان به کنیا و تونس خبرداد

وجود 106 معدن تعطیل در خراسان رضوی

بیشترین جمعیت ایران درکدام گروه سنی است؟

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

جدیدترین عضو خانواده باواریا به تهران رسید/ سری 5 ب ام و جذابتر از همیشه

400 میلیارد ریال به ورزش استان کرمان اختصاص یافت

اگر کسی غیرعمدی هم به دیگری ضرر بزند، قانونا باید جبران کند

45 فروند هواپیمای جدید دیگر در راه ایران

توسعه 600 درصدی اینترنت در روستاهای خراسان رضوی

آیا تلویزیون رو به زوال می رود

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

525 چاه آب کشاورزی استان تهران به کنتور هوشمند مجهز می شوند

افزایش 44 درصدی برق رسانی روستایی در دولت یازدهم

توانمندی های دفاعی سپاه پشتوانه روحی انتفاضه فلسطین است

آلمان رتبه اول استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را به خود اختصاص داد

آخرین قیمتها از بازار سکه و ارز در بازار تهران

استخدام کارمندجمع آوری اطلاعات(پرسش گر)در استان کرمان

رییس مرکز پژوهش های مجلس: برای کاهش بیکاری نیازمند تدوین سند ملی اشتغال هستیم

ممنوعیت خروج "پیاز زعفران" از کشور

آغاز صادرات گاز ایران به عراق با 7 میلیون متر مکعب در روز

کشاورزی گیلان با تدبیر جان گرفت/ نوسازی 10 هزار هکتار از اراضی

احمد حاتمی یزد، مدیر سابق بانکی، در گفتگو با شبکه خبر: بانک مرکزی سپرده های مردم در بانکها و موسسات مجاز را هم تضمین نمی کند! + فیلم

4 میلیارد و 330 میلیون ریال از حقوق های نجومی خراسان رضوی عودت داده شد

توافق جدید ایرباس با شرکت های ایرانی

تصویب 326 میلیارد ریال اعتبار برای دستگاه های اجرایی در مراغه

جهش 20 میلیونی قیمت پژو 2008

ضرورت مدیریت منابع محدود زیرزمینی استان سمنان

اعلام کندترین و سریع ترین کشتیرانی ها در روند توسعه

میزان غریق سال گذشته در مازندران 71 درصد کاهش یافت

توانمندسازی روستایی در آذربایجان شرقی بدون اعتبارات دولتی

120 میلیارد تومان در حوزه فناروی اطلاعات اردبیل سرمایه گذاری می شود

ثبت نام محصول 2008 همچنان ادامه دارد

مکان کارخانه تولید آهک هیدراته پلدختر جابه جا شد!

ثبت نام محصول 2008 همچنان ادامه دارد

تجمع سپرده گذاران موسسه مالی و اعتباری آرمان در خرمشهر

رییس دادگستری: افزون بر 60 درصد طلاق ها در زابل توافقی است

دستور پلمب شعب «حافظ»/ سپرده گذاری نکنید

تجارت شُوم و پر سودی تحت عنوان فروش تاریخ!

29 درصد شبکه آبرسانی همدان فرسوده است ؛ 170 میلیارد تومان برای اصلاح شبکه نیاز داریم

ثبت نام محصول 2008 همچنان ادامه دارد

45 فروند هواپیمای جدید دیگر در راه ایران

سبحانی فر: سرشاخه های قاچاق موبایل را می شناسیم

شرایط فروش BYD s6 تیرماه 1396 از طرف خودروسازی کارمانیا اعلام شد.

اپل تا به امروز صدها هزار اپلیکیشن غیراستاندارد را از اپ استور حذف کرده است

تکامل قدرت و زیبایی؛ Aorus GTX 1080 Ti Waterforce WB Xtreme Edition

استخدام کارشناس فروش آشنا به بازاریابی الترونیکی در نوین ترخیص باقی

استعفای مدیرعامل اوبر در پی اتهاماتی مبنی بر آزار جنسی

45 فروند هواپیمای جدید دیگر در راه ایران

کشاورزان گیلانی شالیزارهای خود را سم پاشی کنند

ماشینی سازی برداشت زعفران در کشور انجام شد + عکس

156 کیلومتر باند دوم در استان خراسان جنوبی آماده آسفالت است

روزهای پنج شنبه در سمنان تعطیل شد

استخدام مدرس زبان های خارجه در موسسه دانش پژوهان

احیای فولاد تربت حیدریه با کمک ایمیدرو

محمد بن نایف چقدر گرفت تا برود؟

آغاز مرحله دوم بخشودگی جریمه موتورسیکلت های فاقد بیمه

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی بیشتر رویکردی حسابداری است